Об утверждении стандартов оказания государственных услуг через центры обслуживания населения
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2007 года № 5021. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2010 года № 91
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 30.03.2010 № 91.
В целях реализации пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года N 558 "Об утверждении Типового стандарта оказания государственной услуги", руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт оказания государственной услуги по выдаче паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан через центры обслуживания населения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) стандарт оказания государственной услуги по оформлению регистрации (снятия с регистрации) граждан по месту жительства через центры обслуживания населения согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) стандарт оказания государственной услуги по государственной регистрации прав (обременений) на недвижимое имущество и сделок с ним через центры обслуживания населения согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) стандарт оказания государственной услуги по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной регистрации через центры обслуживания населения согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) стандарт оказания государственной услуги по выдаче справки о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках через центры обслуживания населения согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) стандарт оказания государственной услуги по выдаче копий документов регистрационного дела, заверенных регистрирующим органом, включая план (схемы) объектов недвижимости через центры обслуживания населения согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) стандарт оказания государственной услуги по выдаче справки об отсутствии (наличии) недвижимого имущества через центры обслуживания населения согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) стандарт оказания государственной услуги по оформлению документов о государственной регистрации и перерегистрации юридических лиц, регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридических лиц через центры обслуживания населения согласно приложению 8 к настоящему приказу;

Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 288 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 30 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5021 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 30 наурыздағы N 91 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.03.30 N 91 Бұйрығымен.
"Мемлекеттік қызмет көрсетудің үлгі стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 маусымдағы N 558қаулысын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы Қазақстан Республикасы азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеуді (тіркеуден шығару) ресімдеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы міндетті тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтарды) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын объектілер жоспарын (схемасын) қоса алғанда, тіркеу органы куәландырған тіркеу ісі құжаттарының көшірмелерін беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екендігі туралы анықтаманы беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеу туралы, заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу туралы құжаттарды ресімдеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;

9) стандарт оказания государственной услуги по оформлению документов для учетной регистрации (перерегистрации) филиалов и представительств, регистрации внесенных изменений и дополнений в положение о филиалах и представительствах через центры обслуживания населения согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) стандарт оказания государственной услуги по оформлению документов для выдачи дубликата свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица филиала и представительства) и учредительных документов юридического лица (филиала и представительства) через центры обслуживания населения согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) стандарт оказания государственной услуги по оформлению документов для регистрации прекращения деятельности юридического лица, снятие с учетной регистрации филиала и представительства юридического лица через центры обслуживания населения согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) стандарт оказания государственной услуги по выдаче свидетельства о расторжении брака через центры обслуживания населения согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) стандарт оказания государственной услуги по регистрации рождения и выдаче свидетельства о рождении через центры обслуживания населения согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) стандарт оказания государственной услуги по выдаче повторного свидетельства о регистрации актов гражданского состояния через центры обслуживания населения согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) стандарт оказания государственной услуги по выдаче свидетельства о перемене имени, фамилии, отчества через центры обслуживания населения согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) стандарт оказания государственной услуги по оформлению временного удостоверения личности гражданам Республики Казахстан через центры обслуживания населения согласно приложению 16 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
2. Руководству Центров обслуживания населения обеспечить внедрение в деятельность ЦОН указанных стандартов и их соблюдение.
3. Руководству Центров обслуживания населения обеспечить размещение стандартов на web-сайтах и информационных стендах в здании ЦОН.
4. Уполномоченным органам обеспечить соблюдение стандартов по своим направлениям.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам
Республики Казахстан через центры обслуживания населения"

9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы филиалдарды және өкілдіктерді есептік тіркеуге (қайта тіркеуге) құжаттарды ресімдеу, филиалдар және өкілдіктер туралы ережесіне енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы Заңды тұлғаны (филиал мен өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу және есептік тіркеу туралы куәліктің, заңды тұлғаның (филиал мен өкілдіктің) құрылтай құжаттарының төлнұсқаларын беруге арналған құжаттарды ресімдеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы заңды тұлғалардың қызметін тоқтатуды, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеуден шығаруын тіркеу үшін құжаттарды ресімдеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы некені бұзу туралы куәлікті беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы туу туралы куәлік беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлікті қайтадан беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы тегін, атын, әкесінің атын өзгерту туралы куәлікті беру мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы Қазақстан Республикасының азаматтарына уақытша жеке куәлік беруді ресімдеу мемлекеттік қызмет көрсетудің стандарты бекітілсін.
2. Халыққа қызмет көрсету орталықтарының басшылары көрсетілген стандарттарды ХҚО жұмысына енгізуді қамтамасыз етсін.
3. Халыққа қызмет көрсету орталықтарының басшылары көрсетілген стандарттарды бұқаралық ақпарат құралдарында жария етілуін және Web-сайттарда орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Уәкілетті органдар өз бағыттары бойынша стандарттарды орындауды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок выдачи паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан - выдачи документов, удостоверяющих личность гражданам Республики Казахстан для осуществления своих конституционных и гражданских прав (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании    постановления Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1063 "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" и приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3513).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (города, района) (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения государственной услуги является выдача паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.
6. Государственная услуга оказывается гражданам Республики Казахстан.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) документы, удостоверяющие личность (паспорт и удостоверение личности) выдаются не позднее двух месячного срока со дня оформления заявления формы-1 на получение документа.
Государственная услуга может оказываться ускоренно в сроки до 7, 10 и 15 рабочих дней.
Прейскурант цен на услуги по ускоренному изготовлению и обеспечению доставки документов определяется в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 декабря 2008 года № 400-ОД "Об утверждении прейскуранта цен на услуги по ускоренному изготовлению и обеспечению доставки документов Республики Казахстан, удостоверяющих личность, оказываемых Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Информационно-производственный центр Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
8. Государственная услуга предоставляется платно.

1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарын, куәліктерін беру - өздерінің конституциялық және азаматтық құқықтарын (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет) жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке басын куәландыратын құжаттарды берудің тәртібін анықтайды.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі N 1063 қаулысының және "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 3513 болып тіркелген), негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті аумақтық әділет органдары (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар және (немесе) жеке куәліктер беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының азаматтарына көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) Жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорт және жеке куәліктер) құжат алуға 1-н арызды ресімдеген күннен бастап екі ай мерзімнен кешіктірілмей беріледі.
Мемлекеттік қызмет 7, 10 және 15 жұмыс күні мерзімдеріне жедел түрде көрсетіле алады.
Құжаттарды жедел дайындау және жеткізілуін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге бағалардың прейскуранты "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің "Ақпараттық-өндірістік орталық" шаруашылық жүргізу негізіндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорыны көрсететін, Қазақстан Республикасының жеке басты куәландыратын құжаттарды жеделдетіп дайындау және жеткізілуін қамтамасыз ету жөнінде көрсетілетін бағалардың прейскурантын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігінің 2008 жылғы 26 желтоқсандағы N 400-ОД бұйрығына сәйкес жүргізіледі;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12, 2009.02.12 N 14 Бұйрықтарымен.
8. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.

За выдачу паспорта гражданина Республики Казахстан взимается государственная пошлина в размере 400% от месячного расчетного показателя, за удостоверение личности гражданина Республики Казахстан - в размере 20% от месячного расчетного показателя, установленного Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет". см. K080000099
Освобождаются от уплаты государственной пошлины за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан: Герои Советского Союза, Герои Социалистического Труда, лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, "Алтын Қыран", "Халық Каhарманы", "Отан", многодетные матери, удостоенные звания "Мать-героиня", награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күмiс алқа", участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, инвалиды с детства, инвалиды I и II групп, престарелые, проживающие в домах-интернатах для престарелых, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, находящиеся на полном государственном обеспечении и проживающие в детских домах и интернатных организациях, граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра по месту проживания потребителя. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для получения государственной услуги граждане предоставляют книгу регистрации граждан, подтверждающую регистрацию по месту жительства, квитанцию об оплате государственной пошлины за документ (лица, освобожденные от уплаты государственной пошлины подтверждающие документы), фотографии и один из следующих документов:
1) свидетельство о рождении;
2) паспорт гражданина Республики Казахстан;
3) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын беруге мемлекеттік баж айлық есептік көрсеткіштің 400 % мөлшерінде, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі үшін айлық есептік көрсеткіштің - 20 % мөлшерінде алынады. Қараныз K080000099
Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктері берілгені үшін: Кеңес Одағының Батырлары, Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ және үш дәрежелі Еңбек даңқы, "Алтын қыран", "Халық қаһарманы", "Отан" ордендерімен наградталған адамдар, "Ардақты ана" атағын алған, "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналар, Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оның мүгедектері және Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес оларға теңестірілген адамдар, бала кезінен мүгедектер, І және ІІ топтағы мүгедектер, қарттарға арналған интернат-үйлерде тұратын қарттар, мемлекеттiң толық қарамағындағы және балалар үйлерi мен интернат ұйымдарында тұратын жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтар мемлекеттік баж төлеуден босатылады.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазбасыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұрғылықты жеріндегі Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Мемлекеттік қызметті алу үшін тұтынушы тұрғылықты жері бойынша тіркеуде екенін растайтын азаматтарды тіркеу кітабын, құжат үшін мемлекеттік баж төлемі туралы түбіртекті (мемлекеттік баж төлеуден босатылған тұлғалар растайтын құжаттар), фотосуреттер және келесі құжаттардың біреуін ұсынады:
1) туу туралы куәлік;
2) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
3) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;

4) справка о приеме в гражданство Республики Казахстан установленной формы;
5) свидетельство на возвращение.
При оформлении на удостоверения личности требуется 2 фотографии размером 3,5х4,5 см, при оформлении на удостоверение личности с паспортом или только паспорт, необходимо предоставление 3-х фотографий заявителя.
Фотография должна соответствовать возрасту заявителя на момент оформления документа, выполнена строго в анфас на светлом фоне, с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, причем лицо должно занимать около 75% общей площади фотографии.
Фотографии должны быть выполнены методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования.
13. Бланк заявления формы-1 на выдачу документов, удостоверяющих личность, является бланком строгой отчетности и находится у инспектора Центра, которым производится его заполнение.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указываются фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра оформившего заявление формы-1;
отрывной корешок заявления формы-1 на выдачу документа.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании корешка и расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Центром в предоставлении государственной услуги может быть отказано в случае не предоставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 12 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, в течение одного рабочего дня после получения пакета документов возвращает их в Центр в письменном виде с обоснованным отказом.
После получения обоснованного отказа Центр информирует заявителя в течение одного рабочего дня после их получения и выдает письменные обоснования уполномоченного органа причин отказа.
3. Принципы работы
18. Деятельность Центров основывается на принципах:
1) соблюдения конституционных прав и свобод человека;

4) белгіленген нысандағы Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылданғаны туралы анықтама;
5) қайтып оралу куәлігі.
Жеке куәлікке ресімдеген жағдайда көлемі 3,5х4,5 см 2 фотосурет, жеке куәлікті паспортпен бірге немесе тек паспортқа ресімдеу кезінде арызданушы 3 фотосурет ұсынуы қажет.
Фотосурет арызданушының құжат ресімдеу кезіндегі жасына сәйкес, қатаң түрде жарық жерде, нейтралды бет-бейнесімен ауызы жабық және алдынан түсірілген болу керек, бұл ретте адамның беті фотосуреттің жалпы көлемінің 75 % жуығын алуы тиіс.
Фотосуреттер фотобаспа әдісімен бір негативтен қалың фотоқағазда басылуы қажет. Компьютерлік сканерлеу және модельдеу немесе ксерокөшірме әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
13. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру үшін 1-н арызды бланкілер, қатаң есептегі бланкі болып табылады және Орталық инспекторында болады, онымен толтырылады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" арналғаны және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген "терезе" арқылы жүзеге асырылады.
15. Тұтынушыға:
сұрау салудың нөмірі және қабылдау күні;
сұранып отырған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны және атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілуімен, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат;
құжатты беру бойынша 1-н арыздың жыртылмалы түбіршегі беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын түбіршек және мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды уәкілетті органға береді.
17. Осы стандарттың 12 тармағында көрсетілген құжаттардың біреуі тұтынушымен ұсынылмаған жағдайда, Орталықпен мемлекеттік қызмет көрсетуде бас тартылуы мүмкін.
Уәкілетті орган құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктерді анықтаған жағдайда, құжаттар пакетін алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
Орталық бас тарту себебін алған соң өтініш берушіге оларды алған соң бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді және уәкілетті органның бас тарту себебінің жазбаша негіздемесін береді.
3. Жұмыс қағидаттары
18. Орталық қызметі:
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;

2) законности при исполнении служебного долга;
3) вежливости;
4) предоставления исчерпывающей и полной информации;
5) защиты и конфиденциальности информации.
4. Результаты работы
19. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту.
20. Целевые значения показателей качества и доступности государственных услуг, по которым оценивается работа государственного органа, учреждения или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются специально созданными рабочими группами.
5. Порядок обжалования
21. В случае претензий по качеству предоставления государственной услуги жалоба подается на имя директора Центра и (или) руководства Министерства юстиции Республики Казахстан.
22. Жалобы принимаются в устной или в письменной форме по почте, или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию Центра в рабочие дни.
23. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации Центра и рассматривается в установленные законодательством сроки.
Обращения, поданные в порядке, установленном законодательством подлежат обязательному приему, регистрации, учету и рассмотрению.
6. Контактная информация
24. График работы и приема директора Центра определяется в соответствии с графиком работы Центра.
Контактные телефоны Центра указываются в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях Центра.
25. Адрес Министерства юстиции Республики Казахстан: 010000, город Астана, улица N 35, дом N 8, веб-сайт: www.minjust.кz., номер телефона call-центра (7172) 50-29-31.
Приложение 1
к стандарту оказания
государственной услуги
N
пп
Наименование центров
Адрес
расположения центров
Номер
телефона
1
Центр обслуживания
населения N 1 района
Алматы города Астаны
г. Астана,
ул. Жубанова, д.2

2) қызметтік борышты сақтау кезінде заңдылықты сақтау;
3) сыпайылық;
4) түбегейлі және толық ақпарат беру;
5) ақпаратты қорғау және құпиялылық қағидаттарына
негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
19. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес сапа және қол жетімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
20. Мемлекеттік қызмет көрсететін мемлекеттік органның, мекеменің немесе өзге де субъектілердің жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәнін жыл сайын арнайы құрылған жұмыс топтары бекітеді.
5. Шағымдану тәртібі
21. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасына наразылықтар болған жағдайда шағым Орталық директорының және (немесе) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі басшылығының атына беріледі.
22. Шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта бойынша немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электронды түрде не Орталықтың кеңсесі арқылы жұмыс күндерінде қолма-қол қабылданады.
23. Қабылданған шағым Орталықтың ақпараттарды есепке алу журналында тіркеледі және заңнамада белгіленген мерзімде қаралады.
Заңнамада белгіленген тәртiппен берiлген өтiнiштер мiндеттi түрде қабылдануға, тiркелуге, есепке алынуға және қаралуға тиiс.
6. Байланыс ақпараты
24. Орталық директорының жұмыс және қабылдау кестесі Орталықтың жұмыс кестесіне сәйкес анықталады.
Орталықтың байланыс телефондары ақпараттардың ресми көздерінде және Орталық үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
25. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мекен-жайы: 010000, Астана қаласы, N 35 көше, N 8 үй, веб-сайт: www.minjust.kz., call-орталықтың нөмір телефоны (7172) 50-29-31.
Мемлекеттік қызмет көрсету
стандартына 1-қосымша
N
п/п
Орталықтардың атауы
Орталықтардың орналасу мекенжайлары
Телефондары нөмірі
1
Астана қаласы Алматы ауданының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Астана қ., Жұбанов көш., үй 2

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85%
75%
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95%
60%
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90%
60%
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90%
70%
Приложение 2
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Оформление регистрации (снятия с регистрации) граждан
по месту жительства через центры обслуживания населения"
1. Общие положения
1. Регистрация граждан по месту жительства осуществляется с целью ведения учета внутренней миграции населения в Республике Казахстан, планирования социально-экономических и других вопросов, связанных с развитием государства (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании    постановления Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1063 "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" и Приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3513).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (города, района) (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения государственной услуги является: выдача книги регистрации граждан с отметкой о произведенной регистрации (снятия с регистрации) граждан по месту жительства.
6. Регистрации по месту жительства подлежат граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории или прибывшие на постоянное жительство из-за границы.
Снятию с регистрации подлежат лица, выбывшие на другое место жительства, осужденные к лишению свободы на основании приговора суда, признанные судом утратившими право пользования жилым помещением, умершие.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) регистрация и снятия с регистрации граждан производится в течение двух рабочих дней;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. За регистрацию по месту жительства производится оплата в размере 10% от месячного расчетного показателя.
Снятие с регистрации производится бесплатно.

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және
қанағаттандырылған
негізді шағымдардың %
(үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың  % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы азаматтарды
тұрғылықты жері бойынша тіркеуді (тіркеуден шығару) ресімдеу"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу Қазақстан Республикасында халықтың ішкі көші-қонын есепке алу жүргізу мақсатында жүзеге асырылады (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі N 1063 қаулысының және "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 3513 болып тіркелген), негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны азаматтарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу (тіркеуден шығару) туралы белгімен азаматтарды тiркеу кітабын беру болып табылады.
6. Тұратын жері бойынша тіркеуге Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын немесе тұрақты тұруға шетелден келген Қазақстан Республикасының азаматтары жатады.
Тіркеуден басқа тұратын жеріне шығып кеткендер, сот үкімінің негізінде бас бостандығынан айыруға сотталғандар, сот шешімімен тұрғын үй-жайды пайдалану құқығынан айырылған деп танылғандар жатады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) азаматтарды тіркеу және тіркеуден шығару екі жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 40 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Тұрғылықты жерiне тiркегенi үшiн 10 % айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде ақы төленеді.
Тіркеуден шығару тегін жүзеге асырылады.

9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра по месту проживания потребителя. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для регистрации по месту жительства граждане предоставляют следующие документы:
заявление о регистрации с согласием собственника жилища;
оригинал и копию документа на жилище (сотрудник Центра сверяет подлинность копии с оригиналом, и возвращает оригинал заявителю);
квитанцию или документ, подтверждающий оплату;
адресный листок убытия с прежнего места жительства;
оригинал и копию удостоверения личности (дети до шестнадцати лет - оригинал и копию свидетельства о рождении; граждане, прибывшие из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан - оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан и копии его страниц с установочными данными и отметками о снятии с прежнего места регистрации). Сотрудник Центра сверяет подлинность копии с оригиналом, и возвращает оригинал заявителю;
книгу регистрации граждан (при ее отсутствии, книга регистрации граждан заводится одновременно с подачей заявления на регистрацию).
Военнообязанные дополнительно представляют:
оригинал и копию военного билета (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о принятии на воинский учет. С приписного свидетельства, военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) снимаются копии страниц, содержащих установочные данные гражданина и отметки о принятии на воинский учет. Сотрудник Центра сверяет подлинность копии с оригиналом, и возвращает оригинал заявителю.
Для снятия с регистрации граждане представляют следующие документы:
заявление;
книгу регистрации граждан (при ее отсутствии - справку о регистрации с адресного бюро или справку органа юстиции, где адресное бюро отсутствует);
оригинал и копию удостоверения личности (дети до шестнадцати лет - оригинал и копию свидетельства о рождении). Сотрудник Центра сверяет подлинность копии с оригиналом, и возвращает оригинал заявителю.
Военнообязанные дополнительно представляют оригинал и копию военного билета (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о снятии с воинского учета. С приписного свидетельства, военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) снимаются копии страниц, содержащих установочные данные гражданина и отметки о снятии с воинского учета. Сотрудник Центра сверяет подлинность копии с оригиналом, и возвращает оригинал заявителю.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).

9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұрғылықты жеріндегі Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Тұрғылықты жері бойынша тіркеу үшін азаматтар мынадай құжаттарды ұсынады:
тұрғын үй меншік иесінің келісімі бар тіркеу туралы өтініш;
тұрғын үйге құжатының түпнұсқасы мен көшірмесі (ХҚКО-ның қызметкері көшірмесін түпнұсқасымен салыстырып тексереді және түпнұсқасын иесіне қайтарады);
түбіртегі немесе төлегенін растайтын құжаты;
бұрынғы тұрған жерiнен мекен-жайлық кету парағы;
жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі (он алты жасқа дейінгі балаларға - туу туралы куәліктің түпнұсқасы мен көшірмесі, шет елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген азаматтарға – Қазақстан Республикасы азаматының паспортының түпнұсқасы және оның елінің бұрынғы тіркеуден шығарғаны туралы деректері мен белгілері туралы құжатының көшірмелері), ХҚКО-ның қызметкері көшірмесін түпнұсқасымен салыстырады және түпнұсқасын өтініш иесіне қайтарады;
азаматтарды тіркеу кітабы (болмаған жағдайда азаматтарды тіркеу кітабы тіркеуге өтініш берген кезде бір мезгілде жасайды).
Әскери міндеттілер қосымша ұсынады:
әскери билетінің түпнұсқасы мен көшірмесі (әскери билетінің орнынан берген уақытша куәлігінің) немесе жергілікті әскери басқарманың жергілікті органдарының әскери есепке алу белгісі бар тіркеу билеті (әскерге шақырылатындар үшін) тіркеу куәлігінің көшірмелері. Тіркеу куәлігінен, әскери билетінен (әскери билеттің орнынан берілген уақытша куәліктен) азаматтың орнықтырушы деректерін қамтитын бетінің көшірмесі және әскери есепке алынғаны туралы белгі түсіріліп алынады. ХҚКО-ның қызметкері көшірмесін түпнұсқасымен салыстырып тексереді және өтініш берушіге түпнұсқасын қайтарады;
Тіркеуден шығу үшін азаматтар келесі құжаттарды ұсынады:
өтініш;
азаматтарды тiркеу кітабы (ол болмаған жағдайда - мекен-жай бюросынан тіркеу туралы анықтама немесе мекен-жай бюросы жоқ жерде әділет органының анықтамасы);
жеке куәліктің түпнұсқасы және көшірмесі (он алты жасқа дейінгі балалар - туу туралы куәліктің түпнұсқасы және көшірмесі). ХҚКО-ның қызметкері көшірмесін түпнұсқасымен салыстырып тексереді және түпнұсқасын өтініш берушіге қайтарады.
Әскери билетінің түпнұсқасы мен көшірмесі (әскери билетінің орнынан берген уақытша куәлігінің) немесе жергілікті әскери басқарманың жергілікті органдарының әскери есепке алу белгісі бар тіркеу билеті (әскерге шақырылатындар үшін) тіркеу куәлігінің көшірмелері. Тіркеу куәлігінен, әскери билетінен (әскери билеттің орнынан берілген уақытша куәліктен) азаматтың орнықтырушы деректерін қамтитын бетінің көшірмесі және әскери есепке алынғаны туралы белгі түсіріліп алынады. ХҚКО-ның қызметкері көшірмесін түпнұсқасымен салыстырып тексереді және өтініш берушіге түпнұсқасын қайтарады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.

13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, в течение одного рабочего дня после получения пакета документов возвращает их в Центр с письменным обоснованием причин отказа.
После получения пакета документов Центр информирует заявителя в течение одного рабочего дня после их получения и выдает письменные обоснования уполномоченного органа причин отказа.
3. Принципы работы
18. Деятельность Центров основывается на принципах:
1) соблюдения конституционных прав и свобод человека;
2) законности при исполнении служебного долга;
3) вежливости;
4) предоставления исчерпывающей и полной информации;
5) защиты и конфиденциальности информации.
4. Результаты работы
19. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту.
20. Целевые значения показателей качества и доступности государственных услуг, по которым оценивается работа государственного органа, учреждения или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются специально созданными рабочими группами.
5. Порядок обжалования
21. В случае претензий по качеству предоставления государственной услуги жалоба подается на имя директора Центра и (или) руководства Министерства юстиции Республики Казахстан.
22. Жалобы принимаются в устной или в письменной форме по почте, или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию Центра в рабочие дни.
23. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации Центра и рассматривается в установленные законодательством сроки.
Обращения, поданные в порядке, установленном законодательством подлежат обязательному приему, регистрации, учету и рассмотрению.

13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады немесе Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" арналғаны және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген "терезе" арқылы жүзеге асырылады.
15. Тұтынушыға:
сұрау салудың нөмірі және қабылдау күні;
сұралып отырған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілуімен, тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды уәкілетті органға береді.
17. Уәкілетті орган құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктерді анықтаған жағдайда, құжаттар пакетін алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
Орталық бас тарту себебін алған соң өтініш берушіге оларды алған соң бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді және уәкілетті органның бас тарту себебінің жазбаша негіздемесін береді.
3. Жұмыс қағидаттары
18. Орталық қызметі:
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;
2) қызметтік борышты сақтау кезінде заңдылықты сақтау;
3) сыпайылық;
4) түбегейлі және толық ақпарат беру;
5) ақпаратты қорғау және құпиялылық қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
19. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес сапа және қол жетімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
20. Мемлекеттік қызмет көрсететін мемлекеттік органның, мекеменің немесе өзге де субъектілердің жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәнін жыл сайын арнайы құрылған жұмыс топтары бекітеді.
5. Шағымдану тәртібі
21. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасына наразылықтар болған жағдайда шағым Орталық директорының және (немесе) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі басшылығының атына беріледі.
22. Шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта бойынша немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электронды түрде не Орталықтың кеңсесі арқылы жұмыс күндерінде қолма-қол қабылданады.
23. Қабылданған шағым Орталықтың ақпараттарды есепке алу журналында тіркеледі және заңнамада белгіленген мерзімде қаралады.
Заңнамада белгіленген тәртiппен берiлген өтiнiштер мiндеттi түрде қабылдануға, тiркелуге, есепке алынуға және қаралуға тиiс.

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85%
75%
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95%
60%
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90%
60%
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90%
70%
Приложение 3
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Государственная регистрация прав (обременений) на недвижимое
имущество и сделок с ним через центры обслуживания населения"
1. Общие положения
1. Государственная регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним (далее - государственная регистрация) - обязательная процедура признания и подтверждения государством возникновения, изменения или прекращения прав (обременении прав) на недвижимое имущество и иных объектов государственной регистрации в правовом кадастре (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" (далее - Закон), постановления Правительства Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 454 "Об утверждении ставок сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним". см. P090000428
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выдача правоустанавливающего документа с отметкой о произведенной регистрации, либо документа об отказе или приостановлении государственной регистрации по основаниям, предусмотренным Законом, а также выдача свидетельства о государственной регистрации в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) государственная регистрация прав на недвижимое имущество (обременении таких прав) и сделок с ним должна быть произведена в течение пятнадцати рабочих дней с момента поступления заявления в регистрирующий орган.
Регистрация обременений, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, а также юридических притязаний должна быть произведена немедленно с момента поступления заявления в регистрирующий орган;

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және
қанағаттандырылған
негізді шағымдардың %
(үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың  % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу (бұдан әрі - мемлекеттік тіркеу) - жылжымайтын мүлікке құқықтардың (құқықтар ауыртпалықтарды) туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын және құқықтық кадастрдағы мемлекеттік тіркеудің өзге де объектілерін мемлекеттің тануы мен растауының міндетті рәсімі (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң), "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшін алым ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 16 мамырдағы N 454 қаулысы негізінде жүзеге асырылады. Қараныз P090000428
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны жүргізілген тіркеу туралы белгісі бар құқық белгілейтін құжатты, не Заңда көзделген негіздер бойынша мемлекеттік тіркеуден бас тарту немесе оны тоқтата тұру туралы құжатты беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының  заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) жылжымайтын мүлікке құқықтарды (осындай құқықтар ауыртпалықтарын) және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүргізілуге тиіс.
Мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті адамдар салатын ауыртпалықтарды, сондай-ақ заңдық талаптарды тіркеу тіркеуші органға өтініш түскен сәттен бастап дереу жүргізілуге тиіс;

2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Государственная услуга предоставляется платно.
Ставки сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним составляют:
1) за регистрацию возникновения права собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, доверительного управления, залога, ренты, пользования (кроме сервитутов):
на квартиру, индивидуальный жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), хозяйственные постройки, гаражи - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
на жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), нежилое помещение в жилом доме, нежилое строение - восьмикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
на имущественные комплексы нежилого назначения (здания, строения, сооружения), состоящие:
из одного объекта - десятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
от двух до пяти отдельно стоящих объектов - пятнадцатикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
от шести до десяти отдельно стоящих объектов - двадцатикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
свыше десяти отдельно стоящих объектов - двадцатипятикратный месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
для субъектов малого предпринимательства:
на жилой дом (с хозяйственными постройками и другими подобными объектами), нежилое помещение в жилом доме, нежилое строение, имущественные комплексы нежилого назначения (здания, строения, сооружения) - один месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
2) за регистрацию прав (обременении прав) на земельный участок:
право собственности, землепользования, иных прав (обременении прав),
за регистрацию сервитута (независимо от объектов) - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора;
3) за регистрацию объекта кондоминиума - один месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
4) 25 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора за:
регистрацию выдачи ипотечного свидетельства и его последующей передачи другим владельцам;
регистрацию дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию;
регистрацию изменений данных правообладателя, идентификационной характеристики объекта недвижимости;
регистрацию прекращения права на недвижимость в результате гибели, сноса и в иных случаях, не связанных с переходом права;
регистрацию прекращения обременения, не связанного с переходом права третьему лицу, в том числе за регистрацию прекращения ипотеки недвижимого имущества;
регистрацию уступки требования по договору банковского займа, обязательства по которому обеспечены ипотекой;
регистрацию изменения права или обременения права в результате изменения условия договора, являющегося основанием возникновения права (обременения права) или иных юридических фактов;

2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым ставкалары:
1) меншiк, шаруашылық жүргiзу, жедел басқару, сенiмгерлiк басқару, кепiл, рента, пайдалану (сервитуттардан басқасы) құқықтарының туындауын тiркегенi үшiн:
пәтерге, жеке тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектілерiмен), шаруашылық құрылыстарына - алым  төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын;
тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектiлерiмен), тұрғын үйдегi тұрғын емес үй-жайға, тұрғын емес құрылысқа - алым төлеген күнi қолданыстағы сегiз есе айлық eceптік көрсеткiштi;
гараждарға - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын;
мыналардан тұратын тұрғын үйге жатпайтын мүлiктiк кешендерге (үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға):
бiр объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы он есе айлық есептiк көрсеткiшті;
жеке тұрған екiден беске дейiнгi объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы он бес есе айлық есептiк көрсеткiштi;
жеке тұрған алтыдан онға дейiнгi объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы жиырма есе айлық есептiк көрсеткiштi;
жеке тұрған оннан жоғары объектiден - алым төлеген күнi қолданыстағы жиырма бес есе айлық есептiк көрсеткiштi;
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн:
тұрғын үйге (шаруашылық құрылыстарымен және басқа да ұқсас объектiлерiмен), тұрғын үйдегi тұрғын емес үй-жайға, тұрғын емес құрылысқа, тұрғын үйге жатпайтын мүлiктiк кешендерге (үйлерге, құрылыстарға, ғимараттарға) - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштi;
2) жер телiмiне құқықтарды (құқықтардың ауыртпалықтарын) тiркегенi үшін:
меншiк, жердi пайдалану құқығын, өзге де құқықтарды (құқықтардың ауыртпалықтарын) - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептік көрсеткiштiң 50 пайызын;
сервитутты (объектiлерден тәуелсiз) тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын;
3) кондоминиум объектiсiн тiркегенi үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштi;
4) алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептік көрсеткiштiң 25 пайызы:
ипотекалық куәлiк бергенiн және оны кейiннен басқа иесiне берудi тiркегенi үшiн;
мемлекеттiк тiркелгенiн растайтын құжаттың көшiрмесiн тiркегенi үшiн;
құқық иесiнiң деректерінің, жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң сәйкестендiрiлген сипаттамасының өзгерiстерiн тiркегенi үшiн;
опат болуы, бұзылуы нәтижесiнде және құқығының ауысуына байланысты емес өзге де жағдайларда жылжымайтын мүлiкке құқықтарының тоқтатылуын тiркегенi үшiн;
құқығының үшiншi тұлғаға ауысуына байланысты емес, ауыртпалықтың тоқтатылуын тіркегені үшiн, оның ішінде жылжымайтын мүлiк ипотекасының тоқтатылуын тiркегенi үшiн;
олар бойынша мiндеттемелер ипотекамен қамтамасыз етілген банктiк қарыз шарты бойынша талаптардан қайтуды тiркегенi үшiн;
құқықтың (құқық ауыртпалығының) немесе өзге де заңи фактiлердiң туындауына негiз болып табылатын шарт талаптарының өзгеруi нәтижесінде құқықтың немесе құқық ауыртпалығының өзгеруiн тiркегенi үшiн;

5) за регистрацию иных прав на недвижимое имущество, а также обременении прав на недвижимое имущество - 50 процентов от одного месячного расчетного показателя, действующего на дату уплаты сбора.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для государственной регистрации потребитель (уполномоченный представитель заявителя) предъявляет документ, удостоверяющий его личность, и представляет следующие документы:
1) заявление о государственной регистрации установленного образца;
2) правоустанавливающие и иные документы, подтверждающие объект регистрации с приложением технического паспорта недвижимости и (или) идентификационного документа на земельный участок;
3) копию документа, удостоверяющего личность заявителя (физического лица) и уполномоченного представителя заявителя;
4) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество;
5) юридические лица помимо вышеуказанных документов, представляют учредительные документы. Заявителем предоставляются протоколы собраний (выписки из них) учредителей (участников, совета директоров, совета акционеров) на приобретение или отчуждение объектов недвижимости, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан либо учредительными документами.
Иностранные юридические лица представляют легализованную выписку из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный и русский языки;
6) иные документы, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним".
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).

5) жылжымайтын мүлiкке өзге құқықтарды, сондай-ақ жылжымайтын мүлiкке құқықтардың ауыртпалықтарын тiркеген үшiн - алым төлеген күнi қолданыстағы бiр айлық есептiк көрсеткiштiң 50 пайызын құрайды.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Мемлекеттік тіркеу үшін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) оның жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуі және мынадай құжаттарды:
1) белгіленген үлгідегі мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті;
2) жылжымайтын мүлікке техникалық паспортты және (немесе) жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын қоса бере отырып, құқық белгілейтін және тіркеу объектісін растайтын өзге де құжаттарды;
3) өтініш берушінің (жеке тұлғаның) және өтініш берушінің уәкілетті өкілінің жеке басын куәландыратын құжатының көшірмесін;
4) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуге алым төлегенін растайтын құжатты;
5) заңды тұлғалар жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа құрылтай құжаттарын ұсынады. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде не құрылтай құжаттарында көзделген жағдайларда жылжымайтын мүлік объектілерін сатып алуға немесе иеліктен айыруға құрылтайшылар (қатысушылардың, директорлар кеңесінің, акционерлер кеңесінің) жиналыстарының хаттамаларын (олардан үзінділер) ұсынады.
Шетелдік заңды тұлғалар сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді немесе шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжатты мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасымен ұсынады;
6) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көзделген өзге де құжаттар.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.

13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указываются фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Уполномоченным органом в государственной регистрации может быть отказано в следующих случаях:
1) при несоответствии субъектов и объектов правоотношений, вида права или обременения права на недвижимое имущество и иных объектов регистрации либо оснований их возникновения, изменения или прекращения требованиям законодательства;
2) при представлении заявителем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 12 настоящего стандарта, если отсутствие необходимых документов не явилось основанием для приостановления регистрации;
3) при представлении на регистрацию документов, по форме и содержанию не соответствующих требованиям законодательства;
4) при наличии обременении, которые исключают государственную регистрацию права или иного объекта государственной регистрации;
5) на основании судебного акта, вступившего в законную силу;
6) если в течение сроков приостановления регистрации не были устранены обстоятельства, явившиеся основаниями для приостановления;
7) при несоответствии ранее возникшего права законодательству, действовавшему в момент его возникновения, если объектом регистрации являются переход, изменение, прекращение или установление обременения в отношении такого права.
При отказе в государственной регистрации регистрирующий орган (уполномоченный орган) направляет заявителю уведомление с указанием причин отказа не позднее 15 рабочих дней со дня поступления заявления.
Государственная регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним приостанавливается в следующих случаях:
по постановлению (определению) суда на основании исковых и иных заявлений (жалоб), поданных в суд;
в соответствии с актами прокурорского надзора до устранения нарушения закона;
для представления заявителем документов, необходимых для государственной регистрации в соответствии со статьей 21 Закона, если отсутствие необходимых документов не явилось основанием для отказа в приеме документов на регистрацию;
для получения разъяснений или истребования от государственных органов необходимой информации в связи с ее отсутствием в документах, исходящих от таких органов, или наличием противоречий в таких документах, если указанные обстоятельства не явились основаниями для отказа в приеме документов на регистрацию;
при несоответствии объекта регистрации, устанавливаемого на основании правоустанавливающих документов, и объекта регистрации, указанного в заявлении, для устранения противоречия между ними.
Решение о приостановлении государственной регистрации может быть принято регистрирующим органом (уполномоченным органом) с момента приема документов на государственную регистрацию до момента выдачи документа, но не позднее истечения срока государственной регистрации.
При приостановлении регистрации регистрирующий орган (уполномоченный орган) направляет заявителю (уполномоченному представителю заявителя) письменное уведомление с указанием причин и сроков приостановления.

13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады немесе Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" арналғаны және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген "терезе" арқылы жүзеге асырылады.
15. Тұтынушыға:
сұрау салудың нөмірі және қабылдау күні;
сұралып отырған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілуімен, тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды уәкілетті органға береді.
17. Уәкілетті органмен мемлекеттік тіркеуден мынадай жағдайларда:
1) құқықтық қатынастардың субъектілері мен объектілері, жылжымайтын мүлікке және өзге де тіркеу объектілеріне құқық немесе құқық ауыртпалығы түрі не олардың туындау, өзгеру немесе тоқтатылу негіздері заңнама талаптарына сәйкес келмеген кезде;
2) егер қажетті құжаттардың болмауы тіркеуді тоқтата тұруға негіз болып табылмаса, өтініш иесі осы стандарттың 12 тармағында көрсетілген мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде;
3) нысаны мен мазмұны бойынша заңнама талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар тіркеуге ұсынылған кезде;
4) құқықты немесе өзге де мемлекеттік тіркеу объектісін мемлекеттік тіркеуді болғызбайтын ауыртпалықтар болған кезде;
5) заңды күшіне енген сот актісінің негізінде;
6) егер тіркеуді тоқтата тұру мерзімі ішінде тоқтата тұруға негіз болған мән-жайлар жойылмаған болса;
7) егер тіркеу объектісі ауысу, өзгеру, тоқтату немесе осындай құқыққа қатысты ауыртпалықты белгілеу болып табылса, ол туындаған кезде қолданыста болған заңнамаға бұрын туындаған құқық сәйкес келмегенде бас тартылуы мүмкін.
Мемлекеттік тіркеуден бас тарту кезінде тіркеуші орган (уәкілетті орган) өтініш берушіге өтініш келіп түскен күннен бастап 15 жұмыс күнінен кешіктірмей бас тартудың себептерін көрсете отырып хабарлама жіберуге тиіс.
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу мынадай жағдайларда:
сотқа берілген талап-арыздар мен өзге де өтініштер (шағымдар) негізінде соттың қаулысы (ұйғарымы) бойынша;
прокурорлық қадағалау актілеріне сәйкес заңның бұзылуы жойылғанға дейін;
егер қажетті құжаттардың болмауы тіркеуге құжаттарды қабылдаудан бас тарту үшін негіздер болып табылмаса, өтініш берушінің Заңның 21-бабына сәйкес мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттарды ұсынуы үшін;
мемлекеттік органдардан, егер көрсетілген мән-жайлар құжаттарды тіркеуге қабылдаудан бас тарту үшін негіздер болып табылмаса, осындай органдардан шығатын құжаттарда ақпараттың болмауына немесе осы құжаттарда белгілі бір қарама-қайшылықтардың болуына байланысты түсініктемелер алу немесе қажетті ақпаратты талап ету үшін;
құқық белгілейтін құжаттардың негізінде белгіленетін тіркеу объектісінің және өтініште көрсетілген тіркеу объектісінің сәйкессіздігі кезінде олардың арасындағы қайшылықтарды жою үшін тоқтатыла тұрады.
Мемлекеттік тіркеуді тоқтата тұру туралы шешімді тіркеуші орган мемлекеттік тіркеуге құжаттарды қабылдаған кезден бастап құжаттарды бергенге дейін, бірақ мемлекеттік тіркеу мерзімінің өтуінен кешіктірмей қабылдауы мүмкін.
Тіркеуді тоқтата тұрған кезде тіркеуші орган (уәкілетті орган) өтініш берушіге (өтініш берушінің уәкілетті өкіліне) тоқтата тұрудың себептері мен мерзімдерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85%
75%
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95%
60%
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90%
60%
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90%
70%
Приложение 4
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Регистрация залога движимого имущества, не подлежащего
обязательной регистрации через центры обслуживания населения"
1. Общие положения
1. Регистрация залога движимого имущества - процедура учета регистрирующим органом залога движимого имущества, представляющая собой совокупность действий участников отношений, возникающих при регистрации залога движимого имущества, по включению в реестр залога движимого имущества сведений, содержащихся в договоре о залоге или ином договоре, содержащем условия залога (заявление о регистрации залога), выдачу свидетельства о регистрации залога движимого имущества и иные действия регистрирующих органов, совершаемые в порядке, установленном действующим законодательством (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества", постановления Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1998 года N 1181 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества", постановления Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года N 325 "Об установлении ставок сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна", приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года N 14 "Об утверждении Правил регистрации залога движимого имущества" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 913). см. K080000099
4. Государственная услуга оказывается Республиканскими государственными казенными предприятиями "Центрами по недвижимости Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан" и их филиалами (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является получение потребителем договора залога с отметкой о регистрации.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам.

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және
қанағаттандырылған
негізді шағымдардың %
(үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың  % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
4-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы міндетті
тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу - жылжымалы мүлiк кепiлiнiң тiзiлiмiне кепiл талаптары бар (кепiлдi тiркеу туралы өтiнiш) шарттағы немесе өзге шарттағы мәлiметтердi енгiзу жөнiнде жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу кезiнде туындайтын қатынастарға қатысушылардың iс-әрекеттерiнiң жиынтығын бiлдiретiн, тiркеушi органның жылжымалы мүлiк кепiлiн есепке алу рәсiмi, тiркеушi органдардың жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiк беруi мен осы заңнамада белгiленген тәртiппен жасалатын өзге де iс-әрекеттерi (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі іс-шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 19 қарашадағы N 1181 қаулысының, "Жылжымалы мүлік кепілін және кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін алым ставкаларын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 25 сәуірдегі N 325 қаулысының, "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы N 14 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 913 болып тіркелген) негізінде жүзеге асырылады. Қараныз K080000099
4. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитеті "Жылжымайтын мүлік орталығы" Республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорындары және оның филиалдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны тұтынушы алатын тіркеу туралы белгісі бар кепіл шартын алуы болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға көрсетіледі.

7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) регистрация залога движимого имущества, не подлежащего обязательной регистрации производится в течение 2-х дней;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Государственная услуга предоставляется платно.
Ставки сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества, ипотеки судна или строящегося судна составляют:
с физических лиц - один месячный расчетный показатель, действующий на дату уплаты сбора;
с юридических лиц - пять месячных расчетных показателей, действующих на дату уплаты сбора.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра:
1) по месту регистрации юридического лица в случае, если залогодателем является юридическое лицо;
2) по месту регистрации в качестве налогоплательщика в случае, если залогодателем является физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель.
В зале Центра располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной регистрации потребителем представляются следующие документы:
1) заявление, установленной формы, которое должно содержать:
наименование регистрирующего органа;
наименование, место нахождения (для юридического лица) или фамилию, имя, отчество, место жительства (для физического лица) залогодателя и залогодержателя;
дату и место заключения договора о залоге или иного договора, содержащего условия о залоге;
перечень и описание имущества, являющегося предметом залога (сведения о предмете залога);
денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом;
срок действия обеспеченного залогом обязательства;
подпись заявителя или его представителя и печать - для юридического лица;
указание о том, у какой стороны находится заложенное имущество, допустимость его использования и сведения о перезалоге;

7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) міндетті тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу 2 күнде жүргізіледі;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Жылжымалы мүлік кепілін, кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін алым ставкалары:
жеке тұлғалардан - алым төлеген күні қолданылған бір айлық есептік көрсеткішті;
заңды тұлғалардан - алым төлеген күні қолданылған бес айлық есептік көрсеткішті құрайды.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында:
1) кепіл беруші заңды тұлға болған жағдайда, заңды тұлғаның тіркелген орны бойынша;
2) егерде кепіл беруші жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер болған жағдайда, салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша көрсетіледі.
Орталық залында анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Міндетті тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу үшiн тұтынушымен келесі құжаттар ұсынылады:
1) белгіленген нысандағы өтiнiште:
тiркеушi органның атауы;
кепiл берушiнiң және кепiл ұстаушының атауы, орналасқан жерi (заңды тұлға үшiн) немесе тегi, аты, әкесiнiң аты, тұрғылықты жерi (жеке тұлға үшiн);
кепiл туралы шарттың немесе кепiл талаптары бар өзге де шарттың жасалған күнi мен орны;
кепiл нысанасы болып табылатын мүлiктiң тiзбесi және сипаттамасы (кепiл мәнi туралы мәлiметтер);
кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң ақшалай баламасы;
кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң қолданылу мерзiмi;
өтiнiш берушiнiң немесе оның өкiлiнiң қойған қолы және заңды тұлға үшiн мөрi;
кепiлге салынған мүлiк қай тараптың қолында екенi туралы нұсқау, оны пайдалануға болатыны және қайталама кепiл туралы мәлiметтер болуға тиiс.

2) документ, удостоверяющий личность заявителя, а представитель лица - документ, подтверждающий его полномочия, а также документы, удостоверяющие его личность. К заявлению должен быть приложен документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества;
3) с заявлением представляется договор о залоге или договор, содержащий условия залога;
4) заявление о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, должно содержать данные о государственной регистрации юридического лица - залогодателя.
Требование каких-либо иных документов и сведений, кроме предусмотренных Законом Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества", не допускается.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, предоставления неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 12 настоящего стандарта и ненадлежащем оформлении документов, в течение двух рабочих дней после получения пакета документов возвращает их в Центр с письменным обоснованием причин отказа.
3. Принципы работы
18. Деятельность Центров основывается на принципах:
1) соблюдения конституционных прав и свобод человека;
2) законности при исполнении служебного долга;
3) вежливости;
4) предоставления исчерпывающей и полной информации;
5) защиты и конфиденциальности информации.
4. Результаты работы
19. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту.

2) өтiнiш берушiнің жеке басын куәландыратын құжаты, ал тұлғаның өкiлi - өзiнiң өкiлеттiгiн растайтын құжаты, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттары. Өтiнiшке жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымның бюджетке төленгенiн растайтын құжат қоса берiлуi тиiс.
3) өтiнiшке кепiл туралы шарт немесе кепiл талаптары бар өзге шарт қоса берiледi.
4) мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы өтiнiште заңды тұлғаның - кепiл берушiнiң мемлекеттiк тiркелуi туралы деректер болуға тиiс.
"Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен көзделгеннен басқа қандай да болсын өзге құжаттар мен мәлiметтер талап етуге жол берiлмейдi.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады, не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" арналғаны және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген "терезе" арқылы жүзеге асырылады.
15. Тұтынушыға:
сұрау салудың нөмірі және қабылдау күні;
сұралып отырған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілуімен, тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды уәкілетті органға береді.
17. Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер анықталса, осы стандарттың 12 тармағында көзделген толық емес құжаттар пакетін берген және құжаттарды тиісінше ресімдемеген жағдайда уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
3. Жұмыс қағидаттары
18. Орталық қызметі:
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;
2) қызметтік борышты сақтау кезінде заңдылықты сақтау;
3) сыпайылық;
4) түбегейлі және толық ақпарат беру;
5) ақпаратты қорғау және құпиялылық қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
19. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес сапа және қол жетімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.

20. Целевые значения показателей качества и доступности государственных услуг, по которым оценивается работа государственного органа, учреждения или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются специально созданными рабочими группами.
5. Порядок обжалования
21. В случае претензий по качеству предоставления государственной услуги жалоба подается на имя директора Центра и (или) руководства Министерства юстиции Республики Казахстан.
22. Жалобы принимаются в устной или в письменной форме по почте, или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию Центра в рабочие дни.
23. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации Центра и рассматривается в установленные законодательством сроки.
Обращения, поданные в порядке, установленном законодательством подлежат обязательному приему, регистрации, учету и рассмотрению.
6. Контактная информация
24. График работы и приема директора Центра определяется в соответствии с графиком работы Центра.
Контактные телефоны Центра указываются в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях Центра.
25. Адрес Министерства юстиции Республики Казахстан: 010000, город Астана, улица N 35, дом N 8, веб-сайт: www.minjust.кz., номер телефона call-центра (7172) 50-29-31.
Приложение 1
к стандарту оказания
государственной услуги
N
пп
Наименование центров
Адрес
расположения центров
Номер
телефона
1
Центр обслуживания
населения N 1 района
Алматы города Астаны
г. Астана,
ул. Жубанова, д.2
37-02-06
2
Центр обслуживания
населения N 2 района
Алматы города Астаны
г. Астана,
ул. 70 "а"
40-65-62
3
Центр обслуживания
населения N 1 района
Сарыарка города Астаны
г. Астана,
ул. Пушкина, д.97
37-70-65
4
Центр обслуживания
населения N 2 района
Сарыарка города Астаны
г. Астана,
ул. 81, д.85
43-84-14
5
Центр обслуживания
населения Алмалинского
района города Алматы
г. Алматы,
ул. Богенбай батыра,
д.221
263-82-51
6
Центр обслуживания
населения Турксибского
района города Алматы
г. Алматы,
ул. Зорге, д.9
234-09-64
7
Центр обслуживания
населения Бостандыкского
района города Алматы
г. Алматы,
ул. Ходжанова, д.9
248-17-77
8
Центр обслуживания
населения города Кокшетау
г. Кокшетау,
ул. Ауэзова,
д.189 "а"
40-10-76
9
Центр обслуживания
населения города Актобе
г. Актобе,
ул. Тургенева, д.109
57-84-84
10
Центр обслуживания
населения города
Талдыкоргана
г. Талдыкорган,
Тауелсиздик, д.67 "б"
24-41-33
11
Центр обслуживания
населения города Атырау
г. Атырау, ул.
Баймуханова, д.16
35-47-05
12
Центр обслуживания
населения города Уральска
г. Уральск,
ул. Жамбыла, д.81
28-40-73,
28-13-12
13
Центр обслуживания
населения города Тараза
г. Тараз, ул.
Койгельды, д.158 "а"
43-84-18
(вн. 147)
14
Центр обслуживания
населения N 1 города
Караганды
г. Караганда, ул.
Муканова, д.5
77-26-57,
77-37-43
15
Центр обслуживания
населения N 2 города
Караганды
г. Караганда,
р-н Казыбек би,
ул. Чкалова, д.7
41-63-03
16
Центр обслуживания
населения N 3 города
Караганды
г. Караганда, ул.
Октябрьский р-н, 21
мкр., д.67
42-72-60
(вн.137)
17
Центр обслуживания
населения N 4 города
Караганды
г. Темиртау, ул.
Блюхера, д.23
98-65-87
18
Центр обслуживания
населения города Костаная
г. Костанай, ул.
Тарана, д.114
53-45-74
19
Центр обслуживания
населения города
Кызылорды
г. Кызылорда, ул.
Муратбаева, б/н
23-05-78
20
Центр обслуживания
населения города Актау
г. Актау, 15 мкр.,
д.67 "б"
31-85-16
21
Центр обслуживания
населения N 1 города
Шымкента
г. Шымкент, ул.
Мадели-Кожа, б/н
30-06-79
22
Центр обслуживания
населения N 2 города
Шымкента
г. Шымкент, ул.
Мадели-Кожа, б/н
21-46-37
23
Центр обслуживания
населения города
Павлодара
г. Павлодар, ул.
Павлова, д.48
33-47-55
24
Центр обслуживания
населения города
Петропавловска
г. Петропавловск,
ул. Ауэзова, д.157
33-66-16
25
Центр обслуживания
населения N 1 города
Усть-Каменогорска
г. Усть-Каменогорск,
ул. Белинского,
д.37 "а"
22-24-28
26
Центр обслуживания
населения N 2 города
Усть-Каменогорска
г. Усть-Каменогорск,
ул. Ушанова, д.99/1
29-61-28
27
Центр обслуживания
населения N 3 города
Усть-Каменогорска
г. Семей, ул. 408-ой
квартал, д. 21
33-55-93
Приложение 2
к стандарту оказания
государственной услуги
Таблица. Значения показателей качества и доступности
Показатели качества и
доступности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя
в отчетном
году

20. Мемлекеттік қызмет көрсететін мемлекеттік органның, мекеменің немесе өзге де субъектілердің жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәнін жыл сайын арнайы құрылған жұмыс топтары бекітеді.
5. Шағымдану тәртібі
21. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасына наразылықтар болған жағдайда шағым Орталық директорының және (немесе) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі басшылығының атына беріледі.
22. Шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта бойынша немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электронды түрде не Орталықтың кеңсесі арқылы жұмыс күндерінде қолма-қол қабылданады.
23. Қабылданған шағым Орталықтың ақпараттарды есепке алу журналында тіркеледі және заңнамада белгіленген мерзімде қаралады.
Заңнамада белгіленген тәртiппен берiлген өтiнiштер мiндеттi түрде қабылдануға, тiркелуге, есепке алынуға және қаралуға тиiс.
6. Байланыс ақпараты
24. Орталық директорының жұмыс және қабылдау кестесі Орталықтың жұмыс кестесіне сәйкес анықталады.
Орталықтың байланыс телефондары ақпараттардың ресми көздерінде және Орталық үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
25. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мекен-жайы: 010000, Астана қаласы, N 35 көше, N 8 үй, веб-сайт: www.minjust.kz., call-орталықтың нөмір телефоны (7172) 50-29-31.
Мемлекеттік қызмет көрсету
стандартына 1-қосымша
N
п/п
Орталықтардың атауы
Орталықтардың орналасу мекенжайлары
Телефондары нөмірі
1
Астана қаласы Алматы ауданының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Астана қ., Жұбанов көш., 2 үй
37-02-06
2
Астана қаласы Алматы ауданының N 2 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Астана қ.,
70 "а" көш.
40-65-62
3
Астана қаласы
Сарыарқа ауданының N 1 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Астана қ., Пушкин көш., 97 үй
37-70-65
4
Астана қаласы Сарыарқа ауданының N 2 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Астана қ.,
81 көш., 85 үй
43-84-14
5
Алматы қаласы Алмалы ауданының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Алматы қ., Бөгенбай батыр көш., 221 үй
263-82-51
6
Алматы қаласы Түрксiб ауданының Халыққа қызмет көрсету орталығы
Алматы қ., Зорге көш., 9 үй
234-09-64
7
Алматы қаласы Бостандық ауданының
Халыққа қызмет көрсету орталығы
Алматы қ., Ходжанов көш., 9 үй
248-17-77
8
Көкшетау қаласының Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Көкшетау қ., Әуезов көш., 189 "а" үй
40-10-76
9
Ақтөбе қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Ақтөбе қ., Тургенев көш., 109 үй
57-84-84
10
Талдықорған қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
Талдықорған қ.,
Тәуелсіздік, көш. 67 "б" үй
24-41-33
11
Атырау қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Атырау қ.,  Баймұханов көш., 16 үй
35-47-05
12
Орал қаласының Халыққа қызмет көрсету орталығы
Орал қ.,
Жамбыл көш., 81 үй
28-40-73,
28-13-12
13
Тараз қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Тараз қ.,
Қойгелді көш.,
158 "а" үй
43-84-18
(і. 147)
14
Қарағанды қаласының
N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Қарағанды қ.,  Мұқанов көш., 5 үй
77-26-57,
77-37-43
15
Қарағанды қаласының
N 2 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Қарағанды қ., Қазыбек би ауданы,
Чкалов көш., 7 үй
41-63-03
16
Қарағанды қаласының
N 3 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Қарағанды қ., Октябрь ауданы,
21 шағын ауд., 67 үй
42-72-60
(і. 137)
17
Қарағанды қаласының
N 4 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Теміртау қ.,
Блюхер көш., 23 үй
98-65-87
18
Қостанай қаласының Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Қостанай қ.,
Таран көш., 114 үй
53-45-74
19
Қызылорда қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Қызылорда қ.,
Мұратбаев көш., н/ж
23-05-78
20
Ақтау қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Ақтау қ., 15 шағын ауд., 67 "б" үй
31-85-16
21
Шымкент қаласының
N 1 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Шымкент қ.,  Мәделі-Қожа көш., н/ж
30-06-79
22
Шымкент қаласының
N 2 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Шымкент қ.,  Мәделі-Қожа көш., н/ж
21-46-37
23
Павлодар қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Павлодар қ.,
Павлов көш., 48 үй
33-47-55
24
Петропавл қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Петропавл қ.,
Әуезов көш., 157 үй
33-66-16
25
Өскемен қаласының
N 1 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Өскемен қ.,
Белинский көш., 37
"а" үй
22-24-28
26
Өскемен қаласының
N 2 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Өскемен қ.,
Ушанов көш., 99/1 үй
29-61-28
27
Өскемен қаласының N 3 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Семей қ.,
408-ой квартал,
21 үй
33-55-93
Мемлекеттік қызмет көрсету
стандартына 2-қосымша
Кесте. Сапа мен қол жетімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа мен қол жетімділік көрсеткіштері
Көрсет-
кіштің
норматив-
тік мәні
Көрсет-
кіштің
келесі
жылғы
нысана-
лы мәні
Көрсет-
кіштің
есептік
жылдағы
ағымдағы
мәні

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85%
75%
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95%
60%
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90%
60%
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90%
70%
Приложение 5
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Выдача справки о зарегистрированных правах (обременениях)
на недвижимое имущество и его технических характеристиках
через центры обслуживания населения"
1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок выдачи справки о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним", приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года N 239 "Об утверждении Правил предоставления информации из правового кадастра" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4926).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выдача справки о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках предоставляется в течение 3-х рабочих дней с момента поступления письменного запроса;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және
қанағаттандырылған
негізді шағымдардың %
(үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың  % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлікке
тіркелген құқықтар (ауыртпалықтарды) және оның техникалық
сипаттамалары туралы анықтама беру"
1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтарды) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама берудің тәртібін анықтайды (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2007 жылғы 24 тамыздағы N 239 "Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну ережесін бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 4926 болып тіркелген) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтарды) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтары) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама жазбаша сұрау келіп түскен сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде беріледі;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.

10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Предоставление информации о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним осуществляется на основании письменного запроса установленной формы, где указывается орган, в который подается запрос, вид предоставляемой информации, вид объекта недвижимости, место его нахождения, данные заявителя (фамилия, имя, отчество, паспортные данные (данные удостоверения личности), место жительства физического лица, наименование и реквизиты юридического лица).
Помимо запроса для получения информации о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и сделок с ним потребитель представляет в регистрирующий орган (уполномоченный орган) следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, удостоверяющий полномочия представителя в случаях, установленных законодательством.
В случаях обращения правоохранительных, судебных и исполнительных органов в соответствии с их компетенцией и в других случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами, в запросе указываются основания, в соответствии с которыми истребуется информация, а также цель использования (назначение) запрашиваемой информации.
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.

10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпараттарды беру, сұрау берілген орган, берілетін ақпараттар түрі, жылжымайтын мүлік түрі, тұрған жері, арыз берушінің мәліметтері (тегі, аты, әкесінің аты, төлқұжат деректері (жеке басын растайтын деректер) жеке тұлғаның тұрған жері, заңды тұлғаның атауы және реквизиттері) жазбаша сұрау беру негізінде жүзеге асырылады.
Тіркелген жылжымайтын мүлікке құқықтар және онымен мәмілелер жасау туралы ақпараттарды алу үшін сұраудан басқа, арызданушы тіркеу органына (уәкілетті орган) келесі құжаттарды тапсырады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңдармен белгіленген жағдайларды өкілдіктің өкілеттігін куәландыратын құжат.
Іс жүргізуінде қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істер бойынша құқық қорғау, сот және атқарушы органдар, салық органдары, нотариустар, мұрагерлер, банкроттық ресіміндегі конкурстық және оңалту басқарушыларының, қорғаншы және қамқоршы органдардың құзырларына сәйкес өтініш жасаған жағдайларда және нормативтік-құқықтық актілермен көзделген басқада жағдайларда, сұрау салуда талап етілген ақпарат негізі, сондай-ақ сұралатын ақпараттардың пайдалану мақсаты көрсетіледі.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" арналғаны және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген "терезе" арқылы жүзеге асырылады.
15. Тұтынушыға:
сұрау салудың нөмірі және қабылдау күні;
сұралып отырған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілуімен, тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды уәкілетті органға береді.

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85%
75%
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95%
60%
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90%
60%
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90%
70%
Приложение 6
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Выдача копий документов регистрационного дела, заверенных
регистрирующим органом, включая план (схемы) объектов недвижимости"
1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок выдачи копий документов регистрационного дела, заверенных регистрирующим органом, включая план (схемы) объектов недвижимости (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним", приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года N 239 "Об утверждении Правил предоставления информации из правового кадастра" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4926).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выдача копий документов регистрационного дела, заверенных регистрирующим органом, план (схемы) объектов недвижимости.
6. Копии правоустанавливающих документов, находящихся в регистрационном деле, заверенные регистрирующим органом (уполномоченным органом), выдаются по запросам правообладателя, правоохранительных и судебных органов.
В иных случаях указанные документы признаются негосударственными секретами и предоставляются с письменного согласия правообладателя.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) копии правоустанавливающих документов, находящихся в регистрационном деле, заверенные регистрирующим органом, выдаются в течение 3-х рабочих дней с момента поступления письменного запроса;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және
қанағаттандырылған
негізді шағымдардың %
(үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
6-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын объектiлер жоспарын (схемасын) қоса алғанда, тiркеу органы куәландырған тiркеу iсi құжаттарының көшiрмелерiн беру"
1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт жылжымайтын объектiлер жоспарын (схемасын) қоса алғанда, тiркеу органы куәландырған тiркеу iсi құжаттарының көшiрмелерiн беру (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет) тәртібін анықтайды.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2007 жылғы 24 тамыздағы N 239 "Құқықтық кадастрдан ақпарат ұсыну ережесін бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 4926 болып тіркелген), негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны жылжымайтын объектiлер жоспарын (схемасын) қоса алғанда, тiркеу органы куәландырған тiркеу iсi құжаттарының көшiрмелерiн беру болып табылады.
6. Тіркеуші органмен (уәкілетті орган) куәландырған тіркеу ісінде тұрған құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері құқық иесінің, құқық қорғау және сот органдарының сұрауы бойынша беріледі.
Өзге де жағдайларда көрсетілген құжаттар мемлекеттік емес құпиялар деп танылады және құқық иесінің жазбаша келісімі бойынша ұсынылады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) Тіркеуші органмен куәландырған тіркеу ісінде тұрған құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері жазбаша сұрау келiп түскен сәттен бастап, 3 жұмыс күнi iшiнде беріледі;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85%
75%
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95%
60%
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90%
60%
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90%
70%
Приложение 8
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Оформление документов о государственной регистрации и
перерегистраци юридических лиц, регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридических лиц через центры обслуживания населения"
Сноска. Стандарт с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 28.08.2008 N 234 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Общие положения
1. Государственная регистрация является способом придания субъектам статуса юридического лица (далее - государственная услуга). Официальными подтверждениями обладания субъектом правами юридического лица являются занесение сведений о юридическом лице в единый государственный регистр юридических лиц и свидетельство о государственной регистрации, с присвоением бизнес-идентификационного номера (далее - БИН).
При регистрации не принимаются во внимание вопросы целесообразности образования юридического лица, открытия филиала или представительства, не преследуется цель осуществления контроля и вмешательства в его производственно-хозяйственную и финансовую деятельность.
2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании   Гражданского кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 12 апреля 2007 года N 112 "Об утверждении Инструкции по государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4625).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с присвоением БИН, свидетельство налогоплательщика (регистрационный номер налогоплательщика), статистическая карточка (код ОКПО).

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және
қанағаттандырылған
негізді шағымдардың %
(үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
8-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеу және қайта тіркеу туралы, заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу туралы құжаттарды ресімдеу"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк тiркеу субъектiлерге заңды тұлға мәртебесiн беру тәсiлi болып табылады (бұдан әрі - мемлекеттік тіркеу). Субъектілердің заңды тұлға құқығын иеленуінің ресми айғағы заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тіркеліміне заңды тұлға туралы деректердi енгiзу және бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) берілген мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгі болып табылады.
Тiркеу барысында заңды тұлғаны құрудың, филиалды немесе өкiлдiкті ашудың мақсатқа сай екендігі назарға алынбайды, оның өндiрiстiк-шаруашылық және қаржылық қызметiн бақылау және оған араласу көзделмейді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 112 "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 4625 болып тіркелген) негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны БСН берілген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті, салық төлеушінің куәлігін (салық төлеушінің тіркеу нөмірі), статистикалық карточка (ОҚЖК коды) беру болып табылады.

6. Государственной регистрации подлежат все юридические лица, создаваемые на территории Республики Казахстан, независимо от целей их создания, рода и характера их деятельности, состава участников (членов).
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) государственная регистрация (перерегистрация) субъектов малого предпринимательства и учетная регистрация (перерегистрация) их филиалов и представительств производится не позднее трех рабочих дней со дня поступления в регистрирующий орган заявления с приложением необходимых документов. Государственная регистрация (перерегистрация) субъектов среднего и крупного предпринимательства, осуществляющих свою деятельность на основании типового устава, и учетная регистрация (перерегистрация) их филиалов и представительств производится не позднее трех рабочих дней со дня поступления в регистрирующий орган заявления с приложением необходимых документов, а государственная регистрация (перерегистрация) иных юридических лиц и учетная регистрация (перерегистрация) филиалов и представительств - не позднее десяти рабочих дней со дня поступления в регистрирующий орган заявления с приложением необходимых документов.
При этом сроки государственной регистрации, перерегистрации, регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы исчисляются согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 28.08.2008 N 234 (порядок введения в действие см. п. 3); от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
8. Государственная услуга предоставляется на платной основе по ставкам сбора, указанным в приложении 3 к настоящему стандарту в зависимости от вида регистрации, за исключением случаев регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы юридических лиц, филиалов и представительств не влекущих перерегистрацию.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

6. Мемлекеттiк тiркеуге олардың құрылу мақсаттарына, олардың қызметінің түрiне және сипатына, қатысушылардың (мүшелердің) құрамына қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында құрылатын барлық заңды тұлғалар жатады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) Шағын кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) қажетті құжаттары қоса тіркеліп өтініш тіркеуші органға түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі. Өзінің қызметін үлгілік жарғының негізінде жүзеге асыратын орта және ірі кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) қажетті құжаттары қоса тіркеліп өтініш тіркеуші органға түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі, ал өзге заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) қажетті құжаттары қоса тіркеліп тіркеуші органға өтініш түскен күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Бұл ретте мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістері мен толықтыруларды тіркеу мерзімі осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес есептеледі.
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2008.08.28. N 234 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.11 N 12, 2009.02.12 N 14 Бұйрықтарымен.
8. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiнің құрылтай құжаттарына енгізілген қайта тіркеуге әкеп соқтырмайтын өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу жағдайларын қоспағанда, тіркеу түріне қатысты осы стандартқа 3-қосымшада көрсетілген алым ставкалары бойынша ақылы көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.

11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для государственной регистрации (перерегистрации), регистрации юридического лица в Центр обслуживания населения (уполномоченный орган - регистрирующий орган) предоставляется следующие документы:
заявление по форме, установленной регистрирующим органом;
устав, если юридическое лицо не осуществляет свою деятельность на основе Типового устава;
учредительный договор, при числе учредителей более одного (фонды, объединения юридических лиц, учреждения);
решение уполномоченного органа юридического лица, либо учредителя о создании юридического лица;
документ, подтверждающий место нахождения;
квитанция или документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств.
Заявление подписывается учредителем или уполномоченным учредителем лицом. Государственные предприятия, государственные учреждения, хозяйственные товарищества и акционерные общества с долевым участием государства (далее - юридические лица с участием государства) представляют заявление с отметкой держателя Реестра государственных предприятий, учреждений с участием государства.
Учредительные документы, составленные на государственном и русском языках, предоставляются в прошнурованном и пронумерованном виде, в трех экземплярах и удостоверяются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Для регистрации юридического лица, исключительным видом деятельности которого является организация обменных операций с иностранной валютой, дополнительно требуется разрешение Национального Банка Республики Казахстан на государственную регистрацию в органах юстиции.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, для регистрации юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, дополнительно требуется разрешение уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, для регистрации юридического лица, предметом деятельности которого является банковская и страховая деятельность, дополнительно требуется разрешение уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Государственная регистрация субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке, осуществляется регистрирующим органом с предварительного согласия антимонопольного органа; государственная регистрация субъектов естественных монополий осуществляется регистрирующим органом с предварительного согласия уполномоченного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий.
Для регистрации юридического лица, предметом деятельности которого является привлечение пенсионных взносов и осуществление пенсионных выплат, дополнительно требуется на его открытие разрешение уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
В случаях, когда учредителем юридического лица является другое юридическое лицо, то в регистрирующий орган вместе с учредительными и другими документами предоставляется справка налогового органа об отсутствии (наличии) у учредителя - юридического лица налоговой задолженности.
Регистрация юридических лиц с иностранным участием производится в порядке, установленном для регистрации юридических лиц Республики Казахстан. Кроме документов, предусмотренных этим порядком, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, дополнительно должны быть представлены:
легализованная выписка из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что учредитель - иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на государственном и русском языках;
копия паспорта или другой документ, удостоверяющий личность учредителя - иностранного физического лица, с нотариально засвидетельствованным переводом на государственном и русском языках.
Одновременно в регистрирующий орган представляется документ, удостоверяющий местонахождение юридического лица, а также квитанция или документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств.
Документами, подтверждающими место нахождения юридического лица, могут быть:
нотариально засвидетельствованные копии договора аренды, купли-продажи, документ, подтверждающий право на недвижимое имущество с проставленным штампом о произведенной регистрации прав на недвижимое имущество и иной документ, предусмотренный гражданским законодательством. В случае если владельцем помещения является физическое лицо, то предоставляется нотариально засвидетельствованное согласие физического лица о предоставлении помещения в качестве места нахождения юридического лица.
Субъекты малого предпринимательства документ, удостоверяющий их место нахождения, не представляют.
Религиозное объединение, имеющее руководящий центр вне пределов республики, дополнительно представляет:
копию устава зарубежного центра с нотариально засвидетельствованным переводом на государственном и русском языках;
выписку из реестра или другой документ, удостоверяющий, что религиозный центр является юридическим лицом по законодательству своей страны с нотариально засвидетельствованным переводом на государственном и русском языках.
Уставы (положения) духовных учебных заведений, мечетей, монастырей и иных религиозных объединений, основанных религиозными управлениями (центрами), утверждаются этими религиозными управлениями (центрами). Для регистрации представляется решение уполномоченного органа религиозного управления (центра) об их создании.
В зависимости от организационно-правовой формы и вида регистрации юридического лица, филиалов, представительств, перечень документов предоставляется согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
Перечень документов, необходимых для формирования бизнес-идентификационного номера и переоформления ранее выданных документов предоставляется согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 28.08.2008 N 234 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).

11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу, құрылтай құжатына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды мемлекеттік тіркеу үшін Халыққа қызмет көрсету орталығына (уәкілетті орган - тіркеуші орган):
тіркеуші орган белгілеген нысан бойынша өтініш;
жарғы, егер заңды тұлға өзінің қызметін Үлгілік жарғының негізінде жүзеге асырмайтын болса;
құрылтай шарт, құрылтайшысы бiр адамнан көп болғанда (қорлар, заңды тұлғалар бірлестіктері, мекемелер);
заңды тұлғаның уәкілетті органының, не құрылтайшының заңды тұлға құру туралы шешімі;
тұрған жерiн растайтын құжат;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тiркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшiн бюджетке алым төленгенiн растайтын түбiртек немесе құжат.
Өтінішке құрылтайшы немесе құрылтайшы уәкiлдiк берген адам қол қояды. Мемлекеттік үлестік қатысуы бар мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар, шаруашылық серіктестіктер мен акционерлік қоғамдар (бұдан әрі - мемлекеттік қатысуымен заңды тұлғалар) мемлекеттік қатысуымен мемлекеттік кәсіпорындар, мекемелер тілімін ұстаушылардың белгісі бар өтініш тапсырады.
Мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалған құрылтай құжаттары байланған және нөмірленген түрінде, үш данада тапсырылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен куәландырылады.
Қызметiнiң бiрден-бiр түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаны тiркеу үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуге рұқсаты қосымша талап етiледi.
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, қаржылық қызмет көрсету нысанасы болып табылатын заңды тұлғаны тiркеу үшін - қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның рұқсаты қосымша талап етiледi.
Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген жағдайларда, қызметінің мәні банктік және сақтандыру қызметі болып табылатын заңды тұлғаны тіркеу үшін - қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның рұқсаты қосымша талап етiледi.
Тиiстi тауар нарығындағы үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерiн мемлекеттiк тiркеудi монополияға қарсы органның алдын ала келiсiмiмен тiркеушi орган жүзеге асырады; табиғи монополиялар субъектiлерiн мемлекеттiк тiркеудi табиғи монополиялар саласындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның алдын ала келiсiмiмен тiркеушi орган жүзеге асырады.
Қызметінің мәні зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру болып табылатын заңды тұлғаны тіркеу үшін қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның оны ашуға рұқсаты қосымша талап етіледі.
Заңды тұлғаның құрылтайшысы басқа заңды тұлға болып табылған жағдайда тiркеуші органға құрылтай құжаттарымен және басқа құжаттармен бiрге құрылтайшыда - заңды тұлғада салық берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi туралы салық органының анықтамасы табыс етiледi.
Шетел қатысатын заңды тұлғаларды тіркеу Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларын тіркеу үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда өзгеше белгiленбесе, осы тәртiппен көзделген құжаттардан басқа, қосымша:
құрылтайшы - шетелдік заңды тұлға шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын сауда тізілімінен заңды көшірмесі немесе басқа заңды құжаты, нотариалдық куәландырылған мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге;
құрылтайшының - шетелдік жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын паспорттың көшірмесі немесе басқа да құжат мемлекеттік және орыс тілдеріне нотариалдық жолмен куәландырылған аудармасымен қоса табыс етілуге тиіс.
Сонымен бiр мезгiлде тiркеушi органға заңды тұлғаның орналасқан жерiн куәландыратын құжат, сондай-ақ заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төлегенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етіледі.
Сонымен бiр мезгiлде тiркеушi органға заңды тұлғаның орналасқан жерiн куәландыратын құжат табыс етіледі. Заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжаттары: жалдау, сатып алу-сату шарттарының нотариалдық куәландырылған көшірмесі, үй-жайға құқығының тіркелгені туралы куәлігі және азаматтық заңдарда көзделген өзге де құжаты болуы мүмкін. Егер үй-жайдың иесі жеке тұлға болған жағдайда, онда жеке тұлғаның үй-жайды заңды тұлғаның орналасқан жері ретінде бергені туралы нотариалдық куәландырған келісімі табыс етіледі.
Шағын кәсіпкерлік субъектілері өздерінің орналасқан жерін куәландыратын құжат табыс етпейді.
Республика шеңберiнен тыс басқарушы орталығы бар дiни бiрлестiктер қосымша:
қазақ немесе орыс тiлiне аударылған, нотариалды куәландырылған шетел орталығының жарғысының көшiрмесi;
дiни орталық өз елiнiң заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын растайтын қазақ немесе орыс тiлiне аударылған, нотариалды куәландырылған тiзiлiм көшiрмесi немесе басқа құжат ұсынады.
Дiни басқармалар (орталықтар) негiзiн салған дiни оқу мекемелерiнiң, мешiттерiнiң, монастрлердiң және басқа да дiни бiрлестiктердiң жарғыларын (ережелерiн) осы дiни басқармалар (орталықтар) бекiтедi. Тiркеу үшiн дiни басқарманың (орталықтың) уәкілетті органының оларды құру туралы шешiмi ұсынылады.
Ұйымдық-құқықтық нысаны мен заңды тұлғаны, филиалдар мен өкілдіктерді тіркеу түріне байланысты құжаттар тізбесі осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
Бизнес сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру және бұрын берілген құжаттарын қайта ресімдеу үшін қажетті құжаттары тізбесі осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2008.08.28. N 234 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.12 N 14 Бұйрықтарымен.

13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указываются фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Нарушение порядка создания и реорганизации юридического лица, установленного законодательными актами Республики Казахстан, несоответствие учредительных документов законодательным актам Республики Казахстан, непредставление передаточного акта или разделительного баланса либо отсутствие в них положений о правопреемстве реорганизованного юридического лица, либо наличие налоговой задолженности свыше одного месячного расчетного показателя, а также в случае, если учредителем является бездействующее юридическое лицо и (или) если учредитель и (или) руководитель юридического лица являются учредителями и (или) руководителями бездействующих юридических лиц и (или) признаны недееспобными или ограниченно дееспособными и (или) безвестно отсутствующими, и (или) объявлены умершими, и (или) осуждены за преступления по статьям 192216217 Уголовного кодекса Республики Казахстан, и (или) представлены утерянные документы, удостоверяющие личность, влекут отказ в государственной регистрации и перерегистрации юридического лица.
В случае отказа в государственной регистрации или перерегистрации юридического лица, учетной регистрации или перерегистрации филиала (представительства) регистрирующий орган в сроки, предусмотренные в статье 9 настоящего Закона, в письменном виде выдает ему мотивированный отказ, содержащий ссылку на несоответствие представленных документов требованиям законодательного акта Республики Казахстан.
Возврат уплаченного сбора за государственную (учетную) регистрацию или перерегистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств производится в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан.

13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады немесе Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" арналғаны және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген "терезе" арқылы жүзеге асырылады.
15. Тұтынушыға:
сұрау салудың нөмірі және қабылдау күні;
сұралып отырған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілуімен, тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды уәкілетті органға береді.
17. Заңды тұлғаны құрудың және қайта ұйымдастырудың Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртібін бұзу, құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес келмеуі, табыстау актісiн немесе бөлу балансын, ұсынбау не оларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқық мирасқорлығы туралы ережелердің болмауы, не бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде салық берешегінің болуы, сондай-ақ құрылтайшысы жұмыс істемейтін заңды тұлға болған жағдайда және (немесе) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы жұмыс істемейтін заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы және (немесе) іс-қимылға жарамсыз немесе іс қимылға жарамдылығы шектеулі және (немесе) із-түзсіз жоқ болып кеткен болса, және (немесе) қайтыс болды деп жарияланған болса, және (немесе) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 192216217-баптары бойынша қылмыс жасағаны үшін сотталған болса, және (немесе) жеке басын куәландыратын жоғалтқан құжаттары тапсырылғанда заңды тұлғаны мемлекеттік тiркеуден және қайта тіркеуден бас тартуға әкеп соғады.
Тіркеуші орган заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуден немесе қайта тіркеуден, филиалды (өкілдікті) есептік тіркеуден немесе қайта тіркеуден осы заңның 9-бабында көзделген мерзімде бас тартқан жағдайда оған тапсырған құжаттарының Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарына сәйкес келмеуіне сілтеме қамтылған бас тарту жөнінде жазбаша хат беріледі.
Заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркеу немесе қайта тіркеу үшін төленген алымды қайтару Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген жағдайларда жүргізіледі.

4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных
вежливостью персонала
90 %
70 %
Приложение 3
к стандарту оказания
государственной услуги
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
1. Акционерное общество
1.1
Государственная
регистрация
- заявление о государственной
регистрации (установленной формы);
- устав (утвержденный общим собранием
участников, на государственном и
русском языках в 3-х экземплярах);
- либо типовой устав;
- протокол учредительного собрания;
- документ, подтверждающий место
нахождение;
- квитанция (или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителей
юридического лица, их свидетельств
налогоплательщика.
15 раб.
дней
3 раб.
дня
6,5 МРП
1.2
Государственная
перерегистрация
а)изменение
наименования;
б) уменьшение
уставного
капитала
- заявление о государственной
перерегистрации (установленной формы);
- решение или выписка (из решения
общего собрания акционеров о внесении
изменений и дополнений в учредительные
документы, скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием участников, на
государственном и русском языках в 3-х
экземплярах, при этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- либо типовой устав;
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
доверенность (в случае предоставления
документов третьим лицом);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителей
юридического лица, их свидетельств
налогоплательщика.
15 раб.
дней
12 раб.
дней
6,5 МРП
1.3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление о государственной
регистрации внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы
юридического лица(установленной
формы);
- решение либо выписка (из решения
общего собрания акционеров о внесении
изменений и дополнений в учредительные
документы, скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием участников, на
государственном и русском языках в 3-х
экземплярах, при этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- копия свидетельства о регистрации
налогоплательщика;
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителей
юридического лица, их свидетельств
налогоплательщика.
10 раб.
дней
0 тенге

4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Мемлекеттік қызмет
көрсету стандарттарына
3 қосымша
Ескерту. Стандарт 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығы.
1. Акционерлік қоғам
1.1
Мемлекеттік тіркеу
- мемлекеттік тiркеу туралы өтiнiш (бекітілген нысанда);
- жарғы (3 данада мемлекеттік және орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған акционерлердің жалпы жиналысымен бекітілген);
15 жұмыс күні
- немесе типтік жарғы;
- құрылтай жиналысының хаттамасы;
- орналасқан жерін растайтын құжат;
- түбіртек (немесе заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат).
3 жұмыс күн
- басшының және заңды тұлғаның құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
6,5 АЕК
1.2
Мемлекеттік қайта тіркеу
а) аталуын өзгерту;
б) жарлық капиталының азаюы
- мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- шешім немесе үзінді (акционерлік қоғамның мөрімен бекітілген құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы акционерлердің жалпы жиналысының шешімінен);
15 жұмыс күн
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде нотариалды куәландырылған акционерлердің жалпы жиналысымен бекітілген, бұл ретте өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- немесе типтік жарғы;
- түбіртек немесе құжат (немесе заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат);
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы; - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында);
- басшының және заңды тұлғаның құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
12 жұмыс күн
6,5 АЕК
1.3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
- құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
10 жұмыс күн
- шешім немесе үзінді (акционерлік қоғамның мөрімен бекітілген құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы акционерлердің жалпы жиналысының шешімінен);
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде нотариалды куәландырылған акционерлердің жалпы жиналысымен бекітілген, бұл ретте өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- басшының және заңды тұлғаның құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
0 теңге

4. Жилищно-строительный кооператив и жилищный кооператив
4.1
Государственная
регистрация
- заявление о государственной
регистрации (установленной формы);
- устав;
- документ, подтверждающий место
нахождение;
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- протокол учредительного собрания
собственников помещений в объекте
кондоминиума;
- соглашение
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную перерегистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя юридического
лица, и свидетельства
налогоплательщика.
Примечание: Жилищным и
жилищно-строительным кооперативами
представляется также список членов
этих кооперативов с указанием их
фамилии, имени, отчества, года
рождения и места жительства.
15 раб.
дней
6,5 МРП
4.2
Государственная
перерегистрация
а) изменение
наименование
- заявление о государственной
перерегистрации (установленной
формы);
- решение или выписка (из решения
общего собрания членов кооператива о
внесении изменений и дополнений в
устав, скрепленное печатью ЖСК либо
ЖК);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием членов кооператива, на
государственном и русском языках, в
3-х экземплярах. При этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную перерегистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя юридического
лица, и свидетельства
налогоплательщика.
15 раб.
дней
6,5 МРП
4.3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление о государственной
регистрации внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы
юридического лица (установленной
формы);
- решение либо выписка (из решения
общего собрания членов кооператива о
внесении изменений и дополнений в
устав, скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием членов кооператива, на
государственном и русском языках, в
3-х экземплярах. При этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя юридического
лица, и свидетельства
налогоплательщика.
В случае изменения членов кооператива
в регистрирующий орган предоставляется
новый список членов кооператива с
указанием их фамилии, имени, отчества,
года рождения и места жительства
10 раб.
дней
0 тенге

4. Тұрғын үй құрылыс кооперативі және тұрғын үй кооперативі
4.1
Мемлекеттік тіркеу
- мемлекеттік тiркеу туралы өтiнiш (бекітілген нысанда);
- жарғы;
- орналасқан жерін растайтын құжат;
- кондоминиум нысанындағы үй-жайлардың меншік иелерінің құрылтай жиналысының хаттамасы;
- келісім
- түбіртек немесе құжат (заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат);
-заңды тұлғаның басшысының жеке басын куәландыратын құжаттардың және салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
Ескертпе: Тұрғын үй құрылыс кооперативімен және тұрғын үй кооперативімен сондай-ақ, фамилиясы, аты, әкесінің аты, туған жылы және тұрғылықты жері көрсетілген осы кооперативтердің мүшелерінің тізімі ұсынылады.
15 жұмыс күн
6,5 АЕК
4.2
Мемлекеттік қайта тіркеу
а) аталуын өзгерту;
б) жарғылық капиталының азаюы
- мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- шешім немесе үзінді (ТҚК немесе ТК мөрімен бекітілген жарғыға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен);
15 жұмыс күн
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында);
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде кооператив мүшелерінің жалпы жиналысымен бекітілген. Бұл ретте, өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- түбіртек немесе құжат (заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат);
12 жұмыс күн
- заңды тұлғаның басшысының жеке басын куәландыратын құжаттардың және салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
6,5 АЕК
4.3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
- нысан бойынша өтініш (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен бекітілген);
- шешім немесе үзінді (мөрмен бекітілген жарғыға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен);
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде кооператив мүшелерінің жалпы жиналысымен бекітілген. Бұл ретте, өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында);
- заңды тұлғаның басшысының жеке басын куәландыратын құжаттардың және салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
Кооперативтің мүшелерінің өзгертілуі жағдайында тіркеу органына фамилиясы, аты, әкесінің аты, туған жылы және тұрғылықты орны көрсетілген кооперативтің мүшелерінің жаңа тізімі ұсынылады.
10 жұмыс күн
0 теңге

5. Коммандитное товарищество
5.1
Государственная
регистрация
- заявление о государственной
регистрации (установленной формы);
- устав;
- либо типовой устав;
- учредительный договор;
- документ, подтверждающий место
нахождения (кроме субъектов малого
предпринимательства);
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств).
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя юридического
лица, и свидетельства
налогоплательщика (за исключением
документов учредителей хозяйственных
товариществ, в которых ведение реестра
участников хозяйственного товарищества
осуществляется профессиональным
участником рынка ценных бумаг, имеющим
лицензию на осуществление деятельности
по ведению системы реестров держателей
ценных бумаг).
15 раб.
дней
3 раб.
дня
9 раб.
дней
6,5 МРП
5.2.
Государственная
перерегистрация
а) изменение
наименования
б) уменьшение
уставного
капитала
- заявление о государственной
перерегистрации (установленной формы);
- решение или выписка (из решения
общего собрания товарищества о
внесении изменений и дополнений в
устав и учредительный договор,
скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием учредителей товарищества,
удостоверенный в нотариальном порядке,
на государственном и русском языках в
3-х экземплярах. При этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- учредительный договор с внесенными
изменениями и дополнениями (на
государственном и русском языках, в
3-х экземплярах, подписанный всеми
участниками товарищества,
удостоверенный в нотариальном
порядке);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- копию свидетельства о регистрации
налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом).
15 раб.
дней
12 раб.
дней
6,5 МРП
5.3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление о государственной
регистрации внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы
юридического лица;
- решение или выписка из решения
общего собрания товарищества о
внесении изменений и дополнений в
учредительные документы, скрепленное
печатью;
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием учредителей товарищества,
удостоверенный в нотариальном порядке,
на государственном и русском языках в
3-х экземплярах. При этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом).
В случае изменения место нахождения,
одновременно в регистрирующий орган
представляется документ,
удостоверяющий местонахождение
юридического лица.
10 раб.
дней
0 тенге

5. Сенім серіктестігі
5.1
Мемлекеттік тіркеу
- мемлекеттік тiркеу туралы өтiнiш (бекітілген нысанда);
- жарғы;
- немесе типтік жарғы;
- құрылтай шарты;
- орналасқан жерін растайтын құжат (шағын кәсіпкерлер субъектілерінен басқа);
15 жұмыс күн
- түбіртек немесе құжат (заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат);
9 жұмыс күн
-заңды тұлғаның басшысының жеке басын куәландыратын құжаттардың және салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
6,5 АЕК
5.2.
Мемлекеттік қайта тіркеу
а) аталуын өзгерту;
б) жарғылық капиталының азаюы
- мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- шешім немесе үзінді (мөрмен бекітілген жарғыға және құрылтай шартына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы серіктестіктің жалпы жиналысының шешімінен);
15 жұмыс күн
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде нотариалды куәландырылған серіктестіктің құрылтайшыларының жалпы жиналысымен бекітілген. Бұл ретте, өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
12 жұмыс күн
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен құрылтай шарты (нотариалды куәландырылған серіктестіктің барлық қатысушыларымен қол қойылған, 3 данада, мемлекеттік және орыс тілінде).
-құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында);
6,5 АЕК
5.3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
- нысан бойынша өтініш (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен бекітілген);
- шешім немесе үзінді (мөрмен бекітілген жарғыға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен);
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде кооператив мүшелерінің жалпы жиналысымен бекітілген. Бұл ретте, өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
10 жұмыс күн
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында).
Орналасқан жерінің өзгертілуі жағдайында тіркеу органына бір мезгілде заңды тұлғаның орналасқан жерін куәландыратын құжат ұсынылады.
0 теңге

8. Нотариальная палата
8.1
Государственная
регистрация
- заявление о государственной
регистрации (установленной формы);
- устав;
- документ, подтверждающий место
нахождение;
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
15 раб.
дней
6,5 МРП
8.2
Государственная
перерегистрация
а) изменение
наименования
- заявление о государственной
перерегистрации (установленной формы);
- решение или выписка (из решения
общего собрания членов о внесении
изменений и дополнений в учредительные
документы, скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием членов, на государственном и
русском языках в 3-х экземплярах, при
этом внесение изменений и дополнений
может быть оформлено двумя способами:
путем составления учредительных
документов в новой редакции либо
оформления изменений (дополнений) в
виде приложений к прежним
учредительным документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- копия свидетельства о регистрации
налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
В случае изменения место нахождения,
одновременно в регистрирующий орган
представляется документ,
удостоверяющий местонахождение
юридического лица.
15 раб.
дней
6,5 МРП
8.3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление о государственной
регистрации внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы
юридического лица (установленной
формы);
- решение либо выписка (из решения
общего собрания членов кооператива о
внесении изменений и дополнений в
устав, скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием членов, на государственном и
русском языках, в 3-х экземплярах, при
этом внесение изменений и дополнений
может быть оформлено двумя способами:
путем составления учредительных
документов в новой редакции либо
оформления изменений (дополнений) в
виде приложений к прежним
учредительным документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
10 раб.
дней
0 тенге
9. Общественный фонд
9.1
Государственная
регистрация
- заявление о государственной
регистрации (установленной формы);
- устав;
- учредительный договор (при числе
учредителей более одного);
- документ, подтверждающий место
нахождение;
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
15 раб.
дней
6,5 МРП
9.2
Государственная
перерегистрация
а) изменение
наименования
- заявление о государственной
перерегистрации (установленной формы);
- решение или выписка (из решения
общего собрания участников о внесении
изменений и дополнений в учредительные
документы, скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием участников, удостоверенный в
нотариальном порядке, на
государственном и русском языках в 3-х
экземплярах, при этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- копия свидетельства о регистрации
налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
В случае изменения место нахождения,
одновременно в регистрирующий орган
представляется документ,
удостоверяющий местонахождение
юридического лица.
15 раб.
дней
6,5 МРП
9.3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление о государственной
регистрации внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы
юридического лица (установленной
формы);
- решение либо выписка (из решения
общего собрания акционеров о внесении
изменений и дополнений в учредительные
документы, скрепленное печатью);
- устав (с внесенными изменениями и
дополнениями, утвержденный общим
собранием участников, на
государственном и русском языках в 3-х
экземплярах, при этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
10 раб.
дней
0 тенге
10. Общественное объединение

8. Нотариалдық палата
8.1
Мемлекеттік тіркеу
- мемлекеттік тiркеу туралы өтiнiш (бекітілген нысанда);
- жарғы (адвокаттар алқа мүшелерінің жалпы жиналысымен (конференциясымен) бекітілген);
- орналасқан жерін растайтын құжат;
- түбіртек немесе құжат (заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат);
15 жұмыс күн
- заңды тұлға басшысының және құрылтайшының жеке басын куәландыратын құжаттардың және салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
6,5 АЕК
8.2
Мемлекеттік қайта тіркеу
а) аталуын өзгерту;
б) жарғылық капиталының азаюы
мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- шешім немесе үзінді (акционерлік қоғамның мөрімен бекітілген құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы акционерлердің жалпы жиналысының шешімінен);
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде нотариалды куәландырылған акционерлердің жалпы жиналысымен бекітілген, бұл ретте өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында);
- заңды тұлғаның басшының және құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
Орналасқан жерінің өзгертілуі жағдайында тіркеу органына бір мезгілде заңды тұлғаның орналасқан жерін куәландыратын құжат ұсынылады.
15 жұмыс күн
12 жұмыс күн
6,5 АЕК
8.3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
- нысан бойынша өтініш (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен бекітілген);
- шешім немесе үзінді (мөрмен бекітілген жарғыға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен);
10 жұмыс күн
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде кооператив мүшелерінің жалпы жиналысымен бекітілген. Бұл ретте, өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында);
- заңды тұлғаның басшысының және құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың және салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері (шаруашылық серіктестіктердің қатысушыларының тізілімін жүргізілуі бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар нарығының кәсіптік қатысушыларымен жүзеге асырылатын шаруашылық серіктестіктерінің құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда).
0 теңге
9.
Қоғамдық қор
9.1.
Мемлекеттік тіркеу
- мемлекеттік тіркеу туралы өтініші (белгiленген үлгiде);
- жарғы;
- құрылтай шарты (қатысушылары біреуден көп болған жағдайда);
- орналасқан жерiн куәландыратын құжат;
- түбіртек (заңды тұлғалардың тіркелгені және филиалдар мен өкiлдiктердiң есептiк тiркелгенi үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат);
- заңды тұлғаның басшысын және құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттарының, олардың салық төлеуші куәліктерінің көшірмелері ұсынылады (шаруашылық серіктестіктері қатысушыларының тізілімін жүргізу бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы жүзеге асыратын шаруашылық серіктестері құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда);
15 жұмыс күні
6,5 АЕК
9.2
Мемлекеттік қайта тіркеу
а) атауы өзгергенде
б) жарғылық капитал мөлшерi азайғанда
- мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініші (белгiленген үлгiде);
- шешімі немесе оның көшірмесі (өзгерiстер (толықтырулар) енгiзу туралы өкiлдi органның мөрi қойылған шешiмi немесе шешімнің көшірмесі);
15 жұмыс күні
- өзгерiстер (толықтырулар) енгiзiлген жарғы (үш данада мемлекеттік және орыс тілінде нотариалдық куәландырылып жалпы жиналыспен немесе құрылтайшылармен бекітіледі, мұнда өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу екi тәсiлмен жүргiзiлуi мүмкiн: құрылтай құжаттарын жаңа редакцияда жасау арқылы немесе өзгерiстердi (толықтыруларды) бұрынғы құрылтай құжаттарына қосымша түрiнде енгізу арқылы);
12 жұмыс күні
- түбіртек (заңды тұлғалардың тіркелгені және филиалдар мен өкiлдiктердiң есептiк тiркелгенi үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат);
- құрылтай құжаттарының төлнұсқалары;
- заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) туралы мемлекеттік куәлігінің төлнұсқасы:
- статискалық карточкасының төлнұсқасы;
- салық төлеушінің тіркеу туралы куәлігінің төлнұсқасы;
- сенімхат (құжаттарды үшінші жақпен тапсырғанда);
- заңды тұлғаның басшысын және құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттарының, олардың салық төлеуші куәліктерінің көшірмелері ұсынылады (шаруашылық серіктестіктері қатысушыларының тізілімін жүргізу бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы жүзеге асыратын шаруашылық серіктестері құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда);
- заңды мекен-жайы өзгергенде тіркеу органына (сонымен бiр мезгiлде тiркеушi органға заңды тұлғаның орналасқан жерiн куәландыратын құжат табыс етіледі);
6,5 АЕК
9.3
Құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерiстер мен толықтыруларды тіркеу
- өтініш белгіленген үлгіде (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігімен бекітілген);
- шешiмi немесе шешімнің көшірмесі;
(құрылтай құжаттарына өзгерiстер (толықтырулар) енгiзу туралы өкiлдi органның мөрi қойылған);
10 жұмыс күні
- жарғы (өзгерiстер (толықтырулар) енгiзiлген жарғы үш данада мемлекеттік және орыс тілінде нотариалдық куәландырылып акционерлердің жалпы жиналысымен бекітіледі, мұнда өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу екi тәсiлмен жүргiзiлуi мүмкiн: құрылтай құжаттарын жаңа редакцияда жасау арқылы немесе өзгерiстердi (толықтыруларды) бұрынғы құрылтай құжаттарына қосымша түрiнде енгізу арқылы);
- құрылтай құжаттарының төлнұсқалары;
- заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) туралы мемлекеттік куәлігінің төлнұсқасы;
- статискалық карточкасының төлнұсқасы;
- салық төлеушінің тіркеу туралы куәлігінің төлнұсқасы;
- заңды тұлғаның басшысын және құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттарының, олардың салық төлеуші куәліктерінің көшірмелері ұсынылады (шаруашылық серіктестіктері қатысушыларының тізілімін жүргізу бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы жүзеге асыратын шаруашылық серіктестері құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда);
0 тенге
10.
Қоғамдық бірлестік

17.3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление о государственной
регистрации внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы
юридического лица (установленной
формы);
- решение либо выписка (из решения
общего собрания участников о внесении
изменений и дополнений в учредительные
документы, скрепленное печатью);
- устав (с внесенными изменениями и
дополнениями, утвержденный общим
собранием участников, на
государственном и русском языках в 3-х
экземплярах. При этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- копия свидетельства о регистрации
налогоплательщика;
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
В случае изменения членов в
регистрирующий орган дополнительно
предоставляется список членов
кооператива с указанием их фамилии,
имени, отчества, года рождения и места
жительства - для граждан, и сведений о
месте нахождения, банковских
реквизитах.
10 раб.
дней
0 тенге
18. Религиозное объединение
18.1
Государственная
регистрация
- заявление о государственной
регистрации, (установленной формы);
- устав (положение), (принятый на
учредительном съезде (конференции,
собрании));
- протокол собрания ((конференции,
съезда, курултая), принявшего устав
(положение), пронумерованный,
прошнурованный, заверенный подписью
уполномоченного лица);
- список граждан-инициаторов
(создавших религиозное объединение, с
указанием фамилии, имени, отчества;
числа, месяца, года рождения; места
жительства, домашнего и служебного
телефонов; личной подписи);
- список членов руководящего органа
религиозного объединения (с указанием
фамилии, имени, отчества, выборной
должности, года рождения, места
жительства, домашнего и служебного
телефонов);
- документ, подтверждающий место
нахождение;
- квитанция или документ
(подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств).
Примечание:
Религиозное объединение, имеющее
руководящий центр вне пределов
республики, дополнительно
представляет:
копию устава зарубежного центра с
нотариально удостоверенным переводом
на государственном и русском языках;
выписку из реестра или другой
документ, удостоверяющий, что
религиозный центр является юридическим
лицом по законодательству своей страны
с нотариально удостоверенным переводом
на государственном и русском языках.
Уставы (положения) духовных учебных
заведений, мечетей, монастырей и иных
религиозных объединений, основанных
религиозными управлениями (центрами),
утверждаются этими религиозными
управлениями (центрами). Для
регистрации представляется решение
уполномоченного органа религиозного
управления (центра) об их создании.
15 раб.
дней
6,5 МРП
18.2
Государственная
перерегистрация
а) изменение
наименования
б) уменьшение
уставного
капитала
- заявление о государственной
перерегистрации (установленной формы);
- решение или выписка (из решения
уполномоченного органа о внесении
изменений и дополнений в устав,
скрепленное печатью);
- устав с внесенными изменениями и
дополнениями (утвержденный общим
собранием либо учредителем, на
государственном и русском языках в 3-х
экземплярах, при этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- квитанция (или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную перерегистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом);
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителей
юридического лица, их свидетельств
налогоплательщика;
- в случае изменения место нахождения,
одновременно в регистрирующий орган
представляется документ,
удостоверяющий местонахождение
юридического лица.
15 раб.
дней
12 раб.
дней
6,5 МРП
18.3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление о государственной
регистрации внесенных изменений и
дополнений в учредительные документы
юридического лица (установленной
формы);
- решение либо выписка (из решения
общего собрания акционеров о внесении
изменений и дополнений в учредительные
документы, скрепленное печатью);
- устав (с внесенными изменениями и
дополнениями, утвержденный общим
собранием участников, на
государственном и русском языках в 3-х
экземплярах. При этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов в
новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам);
- подлинники учредительных документов;
- подлинник свидетельства о
государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица;
- подлинник статистической карточки;
- копия свидетельства о регистрации
налогоплательщика;
- копии документов, удостоверяющих
личность руководителя и учредителя
юридического лица, и свидетельства
налогоплательщика.
10 раб.
дней
0 тенге
19. Товарищество с ограниченной ответственностью

17.3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
- құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- шешім немесе үзінді (акционерлік қоғамның мөрімен бекітілген құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы акционерлердің жалпы жиналысының шешімінен);
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде нотариалды куәландырылған акционерлердің жалпы жиналысымен бекітілген, бұл ретте өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- басшының және заңды тұлғаның құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері
10 жұмыс күн
0 теңге
18.
Діни бірлестік
18.1
Мемлекеттік тіркеу
- мемлекеттік тіркеу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- жарғы (құрылтай съезiнде (конференцияда, жиналысында қабылданған);
- шешім (жарғыны қабылдаған жиналыстың (конференцияның, съездiң, құрылтайдың) нөмiрленген, тiгiлген хаттамасы, оған уәкiлеттi тұлға қол қояды)
15 жұмыс күн
- орналасқан жерін растайтын құжат;
- түбіртек немесе құжат (заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат);
- басшының және заңды тұлғаның құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері
6,5 АЕК
18.2
Мемлекеттік қайта тіркеу
а) аталуын өзгерту;
- мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- шешім немесе үзінді (мөрмен бекітілген жарғыға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы уәкілетті органның (мемлекеттік басқару органның) шешімінен);
15 жұмыс күн
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде, бұл ретте өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
- түбіртек немесе құжат (немесе заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төленгенін растайтын құжат);
12 жұмыс күн
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы
- сенімхат (үшінші тұлғамен құжаттарды ұсыну жағдайында);
- басшының және заңды тұлғаның құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері
6,5 АЕК
18.3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
- құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы өтініш (бекітілген нысанда);
- шешім немесе үзінді (мөрімен бекітілген құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы жалпы жиналысының шешімінен);
- енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғысы (3 данада мемлекеттік және орыс тілінде жалпы жиналысымен бекітілген, бұл ретте өзгерістер мен толықтыруларды енгізуі екі тәсілмен ресімделуі мүмкін: жаңа редакцияда құрылтайшы құжаттарды құрастыру жолымен немесе бұрынғы құрылтайшы құжаттарға қосымшалар түрінде өзгерістерді (толықтыруларды) ресімдеу);
10 жұмыс күн
- құрылтай құжаттарының түпнұсқасы;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің түпнұсқасы;
- статистикалық карточканың түпнұсқасы;
- салық төлеушіні тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы;
- заңды тұлғаның басшының және құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттардың, салық төлеушінің куәлігінің көшірмелері
0 теңге
19.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік

3. Государственная услуга осуществляется на основании  Гражданского кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 12 апреля 2007 года N 112 "Об утверждении Инструкции по государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4625).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства об учетной регистрации (перерегистрации) филиала и представительства юридического лица с присвоением БИН, свидетельство налогоплательщика (регистрационный номер налогоплательщика), статистическая карточка (код ОКПО).
6. Филиалы и представительства юридических лиц, расположенные на территории Республики Казахстан, подлежат учетной регистрации без приобретения ими права юридического лица.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) учетная регистрация (перерегистрация) филиалов и представительств субъектов малого предпринимательства производится не позднее трех рабочих дней со дня подачи заявления с приложением необходимых документов и учетная регистрация (перерегистрация) филиалов и представительств субъектов среднего и крупного предпринимательства, осуществляющих свою деятельность на основании типового устава, производится не позднее трех рабочих дней со дня подачи заявления с приложением необходимых документов, а учетная регистрация (перерегистрация) филиалов и представительств иных юридических лиц - не позднее десяти рабочих дней со дня подачи заявления с приложением необходимых документов.
При этом сроки учетной регистрации (перерегистрации), регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы филиалов и представительств исчисляются согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 28.08.2008 N 234 (порядок введения в действие см. п. 3); от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).

3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының,  Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 112 "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 4625 болып тіркелген) негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны БСН берілген заңды тұлғаның филиалы мен өкілдігін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті, салық төлеушінің куәлігін (салық төлеушінің тіркеу нөмірі), статистикалық карточка (ОҚЖК коды) беру болып табылады.
6. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері заңды тұлға құқығын алмай-ақ есептік тіркеуге жатады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) қажетті құжаттары қоса тіркеліп өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей және өзінің қызметін үлгілік жарғының негізінде жүзеге асыратын орта және ірі кәсіпкерлік субъектілерінің филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) қажетті құжаттары қоса тіркеліп өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен, ал өзге заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) қажетті құжаттары қоса тіркеліп өтініш қоса берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Бұл ретте есептік тіркеу (қайта тіркеу), филиалдар мен өкілдіктердің құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес есептеледі;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2008.08.28. N 234 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.11 N 12, 2009.02.12 N 14 Бұйрықтарымен.

8. Государственная услуга предоставляется на платной основе по ставкам сбора, указанным в приложении 3 к настоящему стандарту в зависимости от вида учетной регистрации, за исключением случаев учетной регистрации внесенных изменений и дополнений в учредительные документы филиалов и представительств не влекущих перерегистрацию.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для учетной регистрации (перерегистрации) филиалов и представительств, регистрации внесенных изменений и дополнений в положения о филиалах и представительствах в Центр обслуживания населения (уполномоченный орган - регистрирующий орган) предоставляется следующие документы:
заявление по форме, установленной регистрирующим органом;
К заявлению прилагаются:
решение юридического лица о создании филиала (представительства), скрепленное печатью юридического лица;
положение о филиале (представительстве) в трех экземплярах на государственном и русском языках, в прошнурованном и пронумерованном виде, утвержденное уполномоченным органом юридического лица и скрепленное печатью юридического лица;
копии устава (положения) и свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, если юридическое лицо не осуществляет свою деятельность на основе Типового устава;
доверенность юридического лица (за исключением общественных и религиозных объединений), выданная руководителю филиала (представительства);
квитанция или документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств и место нахождения филиала (представительства);
копии документов, удостоверяющих личность руководителя и учредителей юридического лица, их свидетельств налогоплательщика (за исключением документов учредителей хозяйственных товариществ, в которых ведение реестра участников хозяйственного товарищества осуществляется профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг).
Учредительные документы, составленные на государственном и русском языках, предоставляются в прошнурованном и пронумерованном виде, в трех экземплярах и удостоверяются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 28.08.2008 N 234 (порядок введения в действие см. п. 3).

8. Мемлекеттік қызметі филиалдар мен өкілдіктердің құрылтай құжаттарына енгізілген қайта тіркеуге әкеп соқтырмайтын өзгерістер мен толықтыруларды есептік тіркеген жағдайларды қоспағанда, есептік тіркеу түріне байланысты осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес көрсетілген алым ставкалары бойынша ақылы негізде ұсынылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Филиалдар мен өкілдіктері есептік тіркеу (қайта тіркеу), филиалдар және өкілдіктер туралы ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу үшін Халыққа қызмет көрсету орталығына (уәкілетті орган - тіркеуші орган):
тіркеуші орган белгілеген нысан бойынша өтініш;
өтінішке:
заңды тұлғаның филиал (өкілдік) құру туралы заңды тұлғаның мөрімен бекітілген шешімі;
заңды тұлғаның мөрімен бекіткен мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған, байланған және нөмірленген түрдегі, заңды тұлғаның уәкілетті адамы бекіткен және заңды тұлғаның мөрімен бекітілген филиал (өкілдік) туралы ереженің үш данасы;
егер, заңды тұлға өзінің қызметін Үлгілік жарғының негізінде жүзеге асырмайтын болса, егер, заңды тұлға өзінің қызметін Үлгілік жарғының негізінде жүзеге асырмайтын болса, оның жарғысының (ережесінің) және оны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмелері;
филиалдың (өкілдіктің) басшысына берілген заңды тұлғаның (қоғамдық және діни бірлестіктерді қоспағанда) сенімхаты;
заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу үшін алым төленгенін растайтын түбіртегі немесе құжаты және филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жерін растайтын құжаттар;
заңды тұлғаның басшысын және құрылтайшыларының жеке басын куәландыратын құжаттарының, олардың салық төлеуші куәліктерінің (шаруашылық серіктестіктері қатысушыларының тізілімін жүргізу бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы жүзеге асыратын шаруашылық серіктестері құрылтайшыларының құжаттарын қоспағанда) көшірмелері қоса беріледі.
Мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалған құрылтай құжаттары байланған және нөмірленген түрінде, үш данада тапсырылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен куәландырылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2008.08.28. N 234 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.12 N 14 Бұйрықтарымен.

4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных
вежливостью персонала
90 %
70 %
Приложение 3
к стандарту оказания
государственной услуги
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
Филиал или представительство казахстанского юридического лица
1
Государственная
регистрация
- заявление об учетной регистрации
(установленной формы);
- положение о филиале
(представительстве), утвержденное
органом юридического лица;
- доверенность, выданная органом
юридического лица руководителю
филиала (представительства);
- решение юридического лица о
создании филиала (представительства),
скрепленное печатью юридического
лица;
- копия свидетельства о
государственной регистрации
юридического лица;
- копия устава (положения)
юридического лица;
- документ, подтверждающий место
нахождение;
- квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств.
*филиал или представительство
субъектов малого бизнеса, а также и
субъекты среднего и крупного бизнеса,
осуществляющих деятельность на
основании типового устава.
15 раб.
дней
9 раб.
дней
6,5 МРП
* для
филиалов и
представи-
тельств
СМП 2 МПР
2
Государственная
перерегистрация
- Заявление об учетной
перерегистрации (установленной
формы);
- решение или выписка из решения
юридического лица, скрепленное
печатью юридического лица;
- положение с внесенными изменениями
и дополнениями, утвержденное органом
юридического лица на государственном
и русском языках в 3-х экземплярах,
при этом внесение изменений и
дополнений в положение может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов
в новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам;
- подлинники учредительных
документов;
- подлинник свидетельства об учетной
государственной регистрации
(перерегистрации) филиала или
представительства;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика;
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом).
В случае изменения место нахождения,
одновременно в регистрирующий орган
представляется документ,
удостоверяющий местонахождение
филиала или представительства.
15 раб.
дней
9 раб.
дней
6,5 МРП
* для
филиалов и
представи-
тельств
СМП 2 МПР
3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление об учетной регистрации
внесенных изменений и дополнений в
учредительные документы филиала,
представительства юридического лица
(установленной формы);
- решение либо выписка из решения
юридического лица о внесении
изменений и дополнений в положение,
скрепленное печатью;
- положение с внесенными изменениями
и дополнениями, утвержденный
юридическим лицом, на государственном
и русском языках в 3-х экземплярах,
при этом внесение изменений и
дополнений может быть оформлено двумя
способами: путем составления
учредительных документов в новой
редакции либо оформления изменений
(дополнений) в виде приложений к
прежним учредительным документам;
- подлинники учредительных
документов;
- подлинник свидетельства об учетной
государственной регистрации
(перерегистрации) филиала или
представительства;
- подлинник статистической карточки;
- копия свидетельства о регистрации
налогоплательщика;
10 раб.
дней
0 МРП
Филиал или представительство иностранного юридического лица
1
Государственная
регистрация
- заявление об учетной регистрации
(установленной формы);
- положение о филиале
(представительстве), утвержденное
органом юридического лица;
- доверенность, выданная органом
юридического лица руководителю
филиала или представительства, с
нотариально засвидетельствованным
переводом на государственный и
русский языки;
- решение юридического лица о
создании филиала (представительства)
с нотариально засвидетельствованным
переводом на государственный и
русский языки;
- легализованная выписка из торгового
реестра или другой легализованный
документ, удостоверяющий, что данный
субъект, открывающий филиал
(представительство) в Республике
Казахстан, является юридическим лицом
по законодательству своей страны, с
нотариально засвидетельствованным
переводом на государственный и
русский языки;
- копия учредительных документов
юридического лица с нотариально
засвидетельствованным переводом на
государственный и русский языки;
- документ, подтверждающий место
нахождение;
- квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора
за государственную регистрацию
юридических лиц и учетную регистрацию
филиалов и представительств.
15 раб.
дней
6,5 МРП
* для
филиалов и
представи-
тельств
СМП 2 МПР
2.
Государственная
перерегистрация
- Заявление о государственной
перерегистрации (установленной
формы);
- решение или выписка из решения
юридического лица, скрепленное
печатью юридического лица, с
нотариально засвидетельствованным
переводом на государственный и
русский языки;
- положение с внесенными изменениями
и дополнениями, утвержденное органом
юридического лица с нотариально
засвидетельствованным переводом на
государственный и русский языки в 3-х
экземплярах.;
- при этом внесение изменений и
дополнений в положение может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов
в новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам.
- подлинники учредительных
документов;
- подлинник свидетельства об учетной
государственной регистрации
(перерегистрации) филиала или
представительства;
- подлинник статистической карточки;
- подлинник свидетельства о
регистрации налогоплательщика
- доверенность (в случае
предоставления документов третьим
лицом).
В случае изменения место нахождения,
одновременно в регистрирующий орган
представляется документ,
удостоверяющий местонахождение
филиала или представительства.
15 раб.
дней
9 раб.
дней
6,5 МРП
* для
филиалов и
представи-
тельств
СМП 2 МПР
3
Регистрация
внесенных
изменений и
дополнений в
учредительные
документы
- заявление об учетной регистрации
внесенных изменений и дополнений в
учредительные документы филиала,
представительства юридического лица
(установленной формы);
- решение либо выписка из решения
юридического лица о внесении
изменений и дополнений в положение,
скрепленное печатью, с нотариально
засвидетельствованным переводом на
государственный и русский языки;
- положение с внесенными изменениями
и дополнениями, утвержденный
юридическим лицом, с нотариально
засвидетельствованным переводом на
государственный и русский языки в 3-х
экземплярах, при этом внесение
изменений и дополнений может быть
оформлено двумя способами: путем
составления учредительных документов
в новой редакции либо оформления
изменений (дополнений) в виде
приложений к прежним учредительным
документам;
- подлинники учредительных
документов;
- подлинник свидетельства об учетной
государственной регистрации
(перерегистрации) филиала или
представительства;
- подлинник статистической карточки;
- копия свидетельства о регистрации
налогоплательщика.
10 раб.
дней
0 МРП
Приложение 10
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Оформление документов для выдачи дубликата свидетельства
о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации)
юридического лица (филиала и представительства) и учредительных
документов юридического лица (филиала и представительства)
через центры обслуживания населения"

4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Мемлекеттік қызмет
көрсету стандарттарына
3-қосымша
Қазақстандық заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі
1
Есептік тіркеу
есептiк тiркеу туралы өтiнiш;
заңды тұлға органы бекiткен заңды тұлғаның органымен бекітілген филиал (өкiлдiк) туралы ереже;
15 жұмыс күні
филиал немесе өкiлдiк басшысына заңды тұлға органы берген сенiмхат;
филиал (өкiлдiк) құру туралы заңды тұлға органының шешiмi;
заңды тұлғаның мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының көшiрмесi;
9 жұмыс күні
тұрған жерiн растайтын құжат;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тiркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшiн бюджетке алым төленгенiн растайтын түбiртек немесе құжат.
6,5 АЕК
* ШКС филиалдары мен өкілдіктері үшін 2 АЕК
2.
Есептік қайта тіркеу
бекітілген нысандағы қайта тіркеу туралы өтініш;
мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған өкiлдi органның мөрi қойылған шешiмi немесе шешімнің көшірмесі;
15 жұмыс күні
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған ережесі 3 дана. Мұнда өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу екi тәсiлмен жүргiзiлуi мүмкiн: құрылтай құжаттарын жаңа редакцияда жасау арқылы немесе өзгерiстердi (толықтыруларды) бұрынғы құрылтай құжаттарына қосымша түрiнде енгізу арқылы;
9 жұмыс күні
бұрынғы құрылтай құжаттардың төлнұсқалары;
есептік тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің төлнұсқасы;
статистика карточкасының төлнұсқасы;
салық төлеушінің куәлігінің төлнұсқасы;
заңды тұлғаларды қайта тiркеу үшiн және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төлегенiн растайтын түбiртек немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi;
сенімхат (құжаттарды үшінші тұлға ұсынған жағдайда);
филиалдың және өкілдіктің орналасқан жері өзгерген жағдайда, бiр мезгiлде тiркеушi органға орналасқан жерiн куәландыратын құжат ұсынылады.
6,5 АЕК
* ШКС филиалдары мен өкілдіктері үшін 2 АЕК
3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
бекітілген нысандағы өтініш;
заңды тұлғаның өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған, мөрi қойылған шешiмi немесе шешімнің көшірмесі;
10 жұмыс күні
заңды тұлғамен бекітілген өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған ережесі 3 дана. Мұнда өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу екi тәсiлмен жүргiзiлуi мүмкiн: құрылтай құжаттарын жаңа редакцияда жасау арқылы немесе өзгерiстердi (толықтыруларды) бұрынғы құрылтай құжаттарына қосымша түрiнде енгізу арқылы;
құрылтай құжаттардың төлнұсқалары;
филиалды немесе өкілдікті есептік тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің төлнұсқасы;
статистика карточкасының төлнұсқасы;
салық төлеушінің куәлігінің көшірмесі;
0 АЕК
Шетелдік заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі
1
Мемлекеттік тіркеу
есептiк тiркеу туралы өтiнiш;
заңды тұлға органы бекiткен заңды тұлғаның органымен бекітілген филиал (өкiлдiк) туралы ереже;
филиал немесе өкiлдiк басшысына заңды тұлға органы берген мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған сенiмхат;
филиал (өкiлдiк) құру туралы мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған заңды тұлға органының шешiмi;
15 жұмыс күні
Қазақстан Республикасында филиал (өкілдік) ашып отырған субъектiнiң өз елiнiң заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын растайтын, мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған сауда тiзiлімiнен заңдастырылған үзiндi немесе заңдастырылған басқа құжат;
заңды тұлғаның мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының көшiрмесi;
тұрған жерiн растайтын құжат;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тiркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшiн бюджетке алым төленгенiн растайтын түбiртек немесе құжат.
6,5 АЕК
* ШКС филиалдары мен өкілдіктері үшін 2 АЕК
2.
Мемлекеттік қайта тіркеу
бекітілген нысандағы қайта тіркеу туралы өтініш;
мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған өкiлдi органның мөрi қойылған шешiмi немесе шешімнің көшірмесі;
15 жұмыс күні
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған ережесі 3 дана. Мұнда өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу екi тәсiлмен жүргiзiлуi мүмкiн: құрылтай құжаттарын жаңа редакцияда жасау арқылы немесе өзгерiстердi (толықтыруларды) бұрынғы құрылтай құжаттарына қосымша түрiнде енгізу арқылы;
бұрынғы құрылтай құжаттардың төлнұсқалары;
есептік тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің төлнұсқасы;
9 жұмыс күні
статистика карточкасының төлнұсқасы;
салық төлеушінің куәлігінің төлнұсқасы;
заңды тұлғаларды қайта тiркеу үшiн және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төлегенiн растайтын түбiртек немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi;
сенімхат (құжаттарды үшінші тұлға ұсынған жағдайда);
филиалдың және өкілдіктің орналасқан жері өзгерген жағдайда, бiр мезгiлде тiркеушi органға орналасқан жерiн куәландыратын құжат ұсынылады.
6,5 АЕК
* ШКС филиалдары мен өкілдіктері үшін 2 АЕК
3
Құрылтай құжаттарға енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді тіркеу
бекітілген нысандағы өтініш;
заңды тұлғаның өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған, мөрi қойылған шешiмi немесе шешімнің көшірмесі;
заңды тұлғамен бекітілген өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген мемлекеттiк және орыс тiлiндегі аудармасымен нотариалды куәландырылған ережесі 3 дана. Мұнда өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу екi тәсiлмен жүргiзiлуi мүмкiн: құрылтай құжаттарын жаңа редакцияда жасау арқылы немесе өзгерiстердi (толықтыруларды) бұрынғы құрылтай құжаттарына қосымша түрiнде енгізу арқылы;
құрылтай құжаттардың төлнұсқалары;
филиалды немесе өкілдікті есептік тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктің төлнұсқасы;
статистика карточкасының төлнұсқасы;
салық төлеушінің куәлігінің көшірмесі;
10 жұмыс күні
0 АЕК
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
10-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы заңды тұлғаны (филиал мен өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу және есептік тіркеу туралы куәлiктiң, заңды тұлғаның (филиал мен өкілдіктің) құрылтай құжаттарының төлнұсқаларын беруге арналған құжаттарды ресімдеу"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок выдачи через Центр обслуживания населения дубликата свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала и представительства), имеющего одинаковую силу с подлинником (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 12 апреля 2007 года N 112 "Об утверждении Инструкции по государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4625).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выдача дубликата свидетельства о государственной (учетной) регистрации, перерегистрации юридического лица (филиала и представительства) учредительных документов юридического лица (филиала и представительства).
6. Дубликат свидетельства о государственной (учетной) регистрации, перерегистрации юридического лица (филиала и представительства), учредительных документов юридических лиц (филиалов и представительств) выдается представителям юридического лица, филиала и представительства по заявлению.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) по заявлению юридического лица, филиала (представительства) регистрирующий орган в течение трех рабочих дней производит выдачу дубликата свидетельства о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), учредительных документов юридического лица (филиала и представительства);
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Государственная услуга предоставляется на платной основе по ставкам сбора, указанным в приложении 3 к настоящему стандарту.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).

1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт Халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы төлнұсқамен күші бірдей, заңды тұлғаның (филиал мен өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу және есептік тіркеу туралы куәлiгін беру тәртібін анықтайды (бұдан әрі - мемлекеттік тіркеу).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының,  Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 112 "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 4625 болып тіркелген), негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны заңды тұлғаны (филиал мен өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу және есептік тіркеу туралы куәлiктiң, заңды тұлғаның (филиал мен өкілдіктің) құрылтай құжаттарының телнұсқаларын беру болып табылады.
6. Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы заңды тұлғаны (филиал мен өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу және есептік тіркеу туралы куәлiктiң, заңды тұлғалардың (филиалдар мен өкілдіктердің) құрылтай құжаттарының төлнұсқалары заңды тұлға, филиал мен өкілдіктің өкілдеріне өтініш бойынша беріледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) заңды тұлғаның, филиал мен өкілдіктің өтініші бойынша тіркеуші орган заңды тұлғаны (филиал мен өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу және есептік тіркеу туралы куәлiктiң, заңды тұлғаның (филиал мен өкілдіктің) құрылтай құжаттарының телнұсқасын беруді үш жұмыс күні ішінде жүргізеді;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызмет осы стандартқа 3-қосымшада көрсетілген алым ставкалары бойынша ақылы негізде ұсынылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.

4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных
вежливостью персонала
90 %
70 %
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
Приложение 3
к стандарту оказания
государственной услуги
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
1
Выдача
дубликата
свидетельства
1) заявление по форме,  установленной
Министерством  юстиции Республики
Казахстан;
2) документ, подтверждающий публикацию
в периодическом печатном издании
информации об утере подлинника
свидетельства о государственной
регистрации (перерегистрации)
юридического лица и об учетной
регистрации (перерегистрации) филиала и
представительства;
3) квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора за
государственную регистрацию
(перерегистрацию) юридических лиц и
учетную регистрацию (перерегистрацию)
филиалов и представительств.
3 раб. дня
0,25 МРП
Приложение 11
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
СТАНДАРТ
оказания государственной услуги
"Оформление документов для регистрации прекращения деятельности
юридического лица, снятие с учетной регистрации филиала и
представительства юридического лица через центры
обслуживания населения"
Сноска. Стандарт с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 28.08.2008 N 234 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок выдачи через Центр обслуживания населения приказа регистрирующего органа (территориального органа юстиции) о регистрации прекращения деятельности юридического лица, о снятии с учетной регистрации филиала и представительства юридического лица (далее - государственная услуга).
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании   Гражданского кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 12 апреля 2007 года N 112 "Об утверждении Инструкции по государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4625).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).

4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Мемлекеттік қызмет
көрсету стандарттарына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
1
Куәліктің телнұсқасын беру
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және филиал мен өкілдікті есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің түпнұсқасының жоғалғаны туралы ақпараттың мерзімді баспа басылымында жарияланғанын растайтын құжат;
3) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу (қайта тіркеу) үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етіледі.
3 жұмыс күні
0,25 АЕК
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
11-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетудің СТАНДАРТЫ "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы заңды тұлғалардың қызметін тоқтатуды, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеуден шығаруын тіркеу үшін құжаттарды ресімдеу"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы тіркеуші органның (аумақтық әділет органының) заңды тұлғаның қызметінің тоқтатылуын, заңды  тұлғаның филиалын және өкілдігін есептік тіркеуден шығаруды тіркеу туралы бұйрығын беру тәртібін анықтайды (бұдан әрі - мемлекеттік тіркеу).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының,  Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 112 "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 4625 болып тіркелген), негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.

4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является приказ регистрирующего органа о регистрации прекращения деятельности юридического лица, о снятии с учетной регистрации филиала (представительства) юридического лица.
6. По решению собственника его имущества или уполномоченного собственником органа, а также по решению органа юридического лица, уполномоченного на то учредительными документами, юридическое лицо может быть ликвидировано по любому основанию. Филиал (представительство) подлежит снятию с учета на основании решения юридического лица о прекращении деятельности филиала (представительства).
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) в случае невыявления нарушения установленного порядка ликвидации, уполномоченный орган (регистрирующий орган) в течение десяти дней регистрирует прекращение деятельности юридического лица (снятие с учетной регистрации филиала и представительства);
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сроки регистрации прекращения деятельности юридического лица, перерегистрации исчисляются согласно приложению 3 к настоящему стандарту.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3);  от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
8. Государственная услуга предоставляется на платной основе по ставкам сбора, указанным в приложении 3 к настоящему стандарту в зависимости от вида регистрации.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.

4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны тіркеуші органның (аумақтық әділет органының) заңды тұлғаның қызметінің тоқтатылуын, заңды  тұлғаның филиалын және өкілдігін есептік тіркеуден шығаруды тіркеу туралы бұйрығы болып табылады.
6. Меншік иесінің немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның шешімі бойынша оның мүлкі, сондай-ақ заңды тұлғаның оған құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берілген органының шешімі бойынша заңды тұлға кез-келген негіз бойынша таратылуы мүмкін. Филиал (өкілдік) заңды тұлғаның  филиалдың (өкілдік) қызметінің тоқтатылуы туралы шешімінің негізінде есептен шығаруға жатады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) егер тексеру процесінде таратудың белгіленген тәртібін бұзушылықтар анықталмаса, уәкілетті орган (тіркеуші орган) он күн ішінде заңды тұлға қызметінің тоқтатылғанын (филиалды және өкілдікті есептік тіркеуден шығаруды) тіркейді;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Заңды тұлғаның қызметінің тоқтатылуын тіркеу, қайта тіркеу мерзімдері осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес есептеледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12, 2009.02.12 N 14 Бұйрықтарымен.
8. Мемлекеттік қызмет тіркеу түріне қатысты осы стандартқа 3 қосымшада көрсетілген алым ставкалары бойынша ақылы негізде жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.

2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для регистрации прекращения деятельности юридического лица в Центр предоставляется следующие документы:
1) заявление по форме, установленной регистрирующим органом;
2) решение собственника имущества юридического лица или уполномоченного собственником органа либо органа юридического лица, уполномоченного на то учредительными документами, скрепленное печатью юридического лица;
3) учредительные документы, свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) и статистическая карточка;
4) документ, подтверждающий публикацию в официальных печатных изданиях Министерства юстиции Республики Казахстан информации о ликвидации юридического лица, порядке и сроках заявления претензий кредиторами;
5) промежуточный ликвидационный баланс, содержащий сведения о составе имущества ликвидируемого юридического лица, перечне заявленных кредиторами претензий, а также результатах их рассмотрения;
6) ликвидационный баланс;
7) решение собственника имущества юридического лица или иного органа, принявшего решение о ликвидации юридического лица, об утверждении промежуточного и ликвидационного балансов, скрепленное печатью юридического лица;
8) документ об уничтожении печати юридического лица;
9) документ, подтверждающий снятие с учета филиалов и представительств ликвидируемого юридического лица (при их наличии);
10) справка об отсутствии (наличии) налоговой задолженности;
11) справка таможенных органов об отсутствии задолженностей по таможенным платежам;
12) уведомление уполномоченного органа об аннулировании выпуска акций (для акционерных обществ);
13) квитанция или документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств.
Регистрация прекращения деятельности юридического лица, ликвидированного по решению суда, осуществляется на основании решения суда.
Филиал (представительство) подлежит снятию с учета на основании решения юридического лица о прекращении деятельности филиала (представительства), подлинников свидетельства об учетной регистрации (перерегистрации), статистической карточки и положения о филиале (представительстве), квитанции или документа, подтверждающего уплату сбора за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств.
Для снятия с учетной регистрации филиала (представительства) также требуется справка налогового органа по местонахождению филиала (представительства) об отсутствии (наличии) налоговой задолженности.

2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Заңды тұлға қызметінің тоқтатылғанын тіркеу үшін Орталыққа келесі құжаттар ұсынылады:
1) тіркеуші орган белгілеген нысан бойынша өтініш;
2) заңды тұлға мүлкi меншік иесiнiң немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның не оған заңды тұлғаның мөрi басылған құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берген заңды тұлға органының шешімі;
3) құрылтай құжаттары, мемлекеттiк тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк пен статистикалық карточка;
4) заңды тұлғаның таратылуы, кредиторлар қойған талаптарды мәлiмдеудiң тәртiбi мен мерзiмдері туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми баспасөз басылымдарында ақпараттың жарияланғанын растайтын құжат;
5) таратылатын заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредиторлар мәлiмдеген талаптардың тiзбесi туралы мәлiметтер қамтылған аралық тарату балансы, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi;
6) тарату балансы;
7) заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң немесе заңды тұлғаны тарату туралы, заңды тұлғаның мөрi басылған аралық жәнe тарату баланстарын бекiту туралы шешiмдi қабылдаған өзге де органның шешiмi;
8) заңды тұлға мөрiнiң жойылғандығы туралы құжат;
9) таратылатын заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң (олар болған жағдайда) есептен шығарылғанын растайтын құжат;
10) салық берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi туралы анықтама;
11) кеден органдарының кедендiк төлемдер бойынша берешектерi жоқ екендiгi туралы анықтама;
12) акция шығарылымдарының (акционерлiк қоғамдар үшiн) күшi жойылғандығы туралы уәкiлеттi органның хабарламасы;
13) заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелгені және филиалдар мен өкiлдiктердiң есептiк тiркелгенi үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етіледі.
Соттың шешімі бойынша таратылған заңды тұлға қызметінің тоқтатылуын тіркеу, сот шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Филиал (өкілдік) филиал (өкілдіктің) қызметін тоқтату туралы заңды тұлға шешімінің, есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің, статистикалық карточканың және филиал (өкілдік) туралы ереженің төлнұсқалары, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін төлем төлегенін растайтын түбіртегі немесе құжаты негізінде есептен шығаруға жатады.
Филиалды (өкілдікті) есептік тіркеуден шығару үшін филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жері бойынша салық органының салық берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы анықтамасы талап етіледі.

4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля) потребителей,
удовлетворенных сроками
обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных
вежливостью персонала
90 %
70 %
Приложение 3
к стандарту оказания
государственной услуги
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
1. Акционерное общество
1
прекращения
деятельности
по основанию
ликвидации
- заявление (установленной формы);
- решение собственника имущества
юридического лица (или уполномоченного
собственником органа либо органа
юридического лица, уполномоченного на
то учредительными документами,
скрепленное печатью юридического лица);
- учредительные документы;
- свидетельство о государственной
регистрации (перерегистрации);
- статистическая карточка;
- документ, подтверждающий публикацию в
официальных печатных изданиях
Министерства юстиции Республики
Казахстан (информации о ликвидации
юридического лица, порядке и сроках
заявления претензий кредиторами);
- промежуточный ликвидационный баланс,
(содержащий сведения о составе
имущества ликвидируемого юридического
лица, перечне заявленных кредиторами
претензий, а также результатах их
рассмотрения;
ликвидационный баланс);
- решение собственника имущества
юридического лица (или иного органа, об
утверждении промежуточного и
ликвидационного балансов, скрепленное
печатью юридического лица);
- документ об уничтожении печати
юридического лица;
- документ, подтверждающий снятие с
учета филиалов и представительств
ликвидируемого юридического лица (при
их наличии);
- справка об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности;
- справка таможенных органов об
отсутствии задолженностей по таможенным
платежам;
- уведомление уполномоченного органа об
аннулировании выпуска акций (для
акционерных обществ);
- квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора за
государственную регистрацию юридических
лиц и учетную регистрацию филиалов и
представительств.
10
календарных
дней
6,5 МРП
2. Государственное предприятие
1
прекращения
деятельности
по основанию
ликвидации
- заявление (установленной формы);
- решение собственника имущества
юридического лица (или уполномоченного
собственником органа либо органа
юридического лица, уполномоченного на
то учредительными документами,
скрепленное печатью юридического лица);
- учредительные документы;
- свидетельство о государственной
регистрации (перерегистрации);
- статистическая карточка;
- документ, подтверждающий публикацию в
официальных печатных изданиях
Министерства юстиции Республики
Казахстан (информации о ликвидации
юридического лица, порядке и сроках
заявления претензий кредиторами);
- промежуточный ликвидационный баланс,
(содержащий сведения о составе
имущества ликвидируемого юридического
лица, перечне заявленных кредиторами
претензий, а также результатах их
рассмотрения;
ликвидационный баланс);
- решение собственника имущества
юридического лица (или иного органа, об
утверждении промежуточного и
ликвидационного балансов, скрепленное
печатью юридического лица);
- документ об уничтожении печати
юридического лица;
- документ, подтверждающий снятие с
учета филиалов и представительств
ликвидируемого юридического лица (при
их наличии);
- справка об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности;
- справка таможенных органов об
отсутствии задолженностей по таможенным
платежам;
- уведомление уполномоченного органа об
аннулировании выпуска акций (для
акционерных обществ);
- квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора за
государственную регистрацию юридических
лиц и учетную регистрацию филиалов и
представительств.
10
календарных
дней

4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Мемлекеттік қызмет
көрсету стандарттарына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
1. Акционерлік қоғам
1
таратылу негiздемесi бойынша қызметiнiң тоқтатылуын тiркеу
- өтініш (бекітілген нысанда);
- заңды тұлға органының шешімі (заңды тұлға мүлкi меншік иесiнiң немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның не оған заңды тұлғаның мөрi басылған құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берген);
- құрылтай құжаттары;
- мемлекеттiк тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк;
- статистикалық карточка;
- Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми баспасөз басылымдарында ақпараттың жарияланғанын растайтын құжат (заңды тұлғаның таратылуы, кредиторлар қойған талаптарды мәлiмдеудiң тәртiбi мен мерзiмдері туралы);
- аралық тарату балансы (таратылатын заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредиторлар мәлiмдеген талаптардың тiзбесi туралы мәлiметтер қамтылған, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi);
- тарату балансы;
- заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң шешiмi (немесе заңды тұлғаны тарату туралы, заңды тұлғаның мөрi басылған аралық жәнe тарату баланстарын бекiту туралы шешiмдi қабылдаған өзге де органның);
- заңды тұлға мөрiнiң жойылғандығы туралы құжат;
- таратылатын заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң (олар болған жағдайда) есептен шығарылғанын растайтын құжат;
- салық берешегiнiң жоқ екендiгi туралы анықтама;
- кедендік төлемдер бойынша берешектерінің жоқ екендігі туралы кеден органдарының анықтамасы;
- акция шығарылымдарының (акционерлiк қоғамдар үшiн) күшi жойылғандығы туралы уәкiлеттi органның хабарламасы;
- заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелгені және филиалдар мен өкiлдiктердiң есептiк тiркелгенi үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етіледі.
10 күнтізбелік күн
6,5 АЕК
2. Мемлекеттік кәсіпорын
1
таратылу негiздемесi бойынша қызметiнiң тоқтатылуын тiркеу
- өтініш (бекітілген нысанда);
- заңды тұлға органының шешімі (заңды тұлға мүлкi меншік иесiнiң немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның не оған заңды тұлғаның мөрi басылған құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берген);
- құрылтай құжаттары;
- мемлекеттiк тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк;
- статистикалық карточка;
- Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми баспасөз басылымдарында ақпараттың жарияланғанын растайтын құжат (заңды тұлғаның таратылуы, кредиторлар қойған талаптарды мәлiмдеудiң тәртiбi мен мерзiмдері туралы);
- аралық тарату балансы (таратылатын заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредиторлар мәлiмдеген талаптардың тiзбесi туралы мәлiметтер қамтылған, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi);
- тарату балансы;
- заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң шешiмi (немесе заңды тұлғаны тарату туралы, заңды тұлғаның мөрi басылған аралық жәнe тарату баланстарын бекiту туралы шешiмдi қабылдаған өзге де органның);
- заңды тұлға мөрiнiң жойылғандығы туралы құжат;
- таратылатын заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң (олар болған жағдайда) есептен шығарылғанын растайтын құжат;
- салық берешегiнiң жоқ екендiгi туралы анықтама;
- кедендік төлемдер бойынша берешектерінің жоқ екендігі туралы кеден органдарының анықтамасы;
- заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркелгені және филиалдар мен өкiлдiктердiң есептiк тiркелгенi үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етіледі.
10 күнтізбелік күн

6,5 МРП
21. Учреждение
1
прекращения
деятельности
по основанию
ликвидации
- заявление (установленной формы);
- решение собственника имущества
юридического лица (или уполномоченного
собственником органа либо органа
юридического лица,
уполномоченного на то учредительными
документами, скрепленное печатью
юридического лица);
- учредительные документы;
- свидетельство о государственной
регистрации (перерегистрации);
- статистическая карточка;
- документ, подтверждающий публикацию в
официальных печатных изданиях
Министерства юстиции Республики
Казахстан (информации о ликвидации
юридического лица, порядке и сроках
заявления претензий кредиторами);
- промежуточный ликвидационный баланс,
(содержащий сведения о составе
имущества ликвидируемого юридического
лица, перечне заявленных кредиторами
претензий, а также результатах их
рассмотрения;
ликвидационный баланс);
- решение собственника имущества
юридического лица (или иного органа, об
утверждении промежуточного и
ликвидационного балансов, скрепленное
печатью юридического лица);
- документ об уничтожении печати
юридического лица;
- документ, подтверждающий снятие с
учета филиалов и представительств
ликвидируемого юридического лица (при
их наличии);
- справка об отсутствии (наличии)
налоговой задолженности;
- справка таможенных органов об
отсутствии задолженностей по таможенным
платежам;
- уведомление уполномоченного органа об
аннулировании выпуска акций (для
акционерных обществ);
- квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора за
государственную регистрацию юридических
лиц и учетную регистрацию филиалов и
представительств.
10
календарных
дней
6,5 МРП
22. Филиал или представительство казахстанского юридического
лица
1
прекращения
деятельности
по основанию
ликвидации
- заявление (установленной формы);
- решение юридического лица о
прекращении деятельности филиала
(представительства), скрепленное
печатью юридического лица или суда об
упразднении филиала
(представительства);
- подлинник свидетельства (об учетной
регистрации (перерегистрации));
- положение о филиале
(представительстве);
- квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора за
государственную регистрацию юридических
лиц и учетную регистрацию филиалов и
представительств.
- справка налогового органа по
местонахождению филиала
(представительства) об отсутствии
(наличии) налоговой задолженности.
10
календарных
дней
6,5 МРП
23. Филиал или представительство иностранного юридического
лица
1
прекращения
деятельности
по основанию
ликвидации
- заявление (установленной формы);
- решение юридического лица о
прекращении деятельности филиала
(представительства), скрепленное
печатью юридического лица или суда об
упразднении филиала
(представительства);
- подлинник свидетельства об учетной
регистрации (перерегистрации);
- положение о филиале
(представительстве);
- квитанция или документ,
подтверждающий уплату в бюджет сбора за
государственную регистрацию юридических
лиц и учетную регистрацию филиалов и
представительств.
- справка об отсутствии налоговой
задолженности налогоплательщика,
задолженности по обязательным
пенсионным взносам и социальным
отчислениям в Республике Казахстан.
10
календарных
дней
6,5 МРП
Приложение 12
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
Стандарт
оказания государственной услуги
"Регистрация расторжения брака и выдача свидетельства о расторжении брака через центры обслуживания населения"
1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок выдачи свидетельства о расторжении брака через центры обслуживания населения.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан от 17 декабря 1998 года N 321 "О браке и семье", статей 3 и 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года N 223 "О национальных реестрах идентификационных номеров", пунктов 100-137 Правил о порядке регистрации актов гражданского состояния в Республике Казахстан, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 620.

6,5 АЕК
21. Мекеме
1
таратылу негiздемесi бойынша қызметiнiң тоқтатылуы
- белгілеген нысан бойынша өтініш;
- заңды тұлға мүлкi меншік иесiнiң немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның не оған заңды тұлғаның мөрi басылған құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берген заңды тұлға органының шешімі;
- құрылтай құжаттары, мемлекеттiк тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк пен статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның таратылуы, кредиторлар қойған талаптарды мәлiмдеудiң тәртiбi мен мерзiмдері туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми баспасөз басылымдарында ақпараттың жарияланғанын растайтын құжат;
- таратылатын заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредиторлар мәлiмдеген талаптардың тiзбесi туралы мәлiметтер қамтылған аралық тарату балансы, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi;
- тарату балансы;
- заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң немесе заңды тұлғаның мөрi басылған аралық жәнe тарату баланстарын бекiту туралы шешiмдi қабылдаған өзге де органның шешiмi;
- заңды тұлға мөрiнiң жойылғандығы туралы құжат;
- таратылатын заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң (олар болған жағдайда) есептен шығарылғанын растайтын құжат;
- салық берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi туралы анықтама;
- кеден органдарының кедендiктөлемдер бойынша берешектерi жоқ екендiгi туралы анықтама;
- акция шығарылымдарының (акционерлiк қоғамдар үшiн) күшi жойылғандығы туралы уәкiлеттi органның хабарламасы;
- заңды тұлғалардың қызметін тоқтатқаны және филиалдар мен өкiлдiктердiң есептiк тiркелгенi үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етіледі.
10 күнтізбелік күн
6,5 АЕК
22. Бағалаушылар палатасы
таратылу негiздемесi бойынша қызметiнiң тоқтатылуы
- белгілеген нысан бойынша өтініш;
- заңды тұлға мүлкi меншік иесiнiң немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның не оған заңды тұлғаның мөрi басылған құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берген заңды тұлға органының шешімі;
- құрылтай құжаттары, мемлекеттiк тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк пен статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның таратылуы, кредиторлар қойған талаптарды мәлiмдеудiң тәртiбi мен мерзiмдері туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми баспасөз басылымдарында ақпараттың жарияланғанын растайтын құжат;
- таратылатын заңды тұлға мүлкiнiң құрамы, кредиторлар мәлiмдеген талаптардың тiзбесi туралы мәлiметтер қамтылған аралық тарату балансы, сондай-ақ оларды қарау нәтижелерi;
- тарату балансы;
- заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң немесе заңды тұлғаның мөрi басылған аралық жәнe тарату баланстарын бекiту туралы шешiмдi қабылдаған өзге де органның шешiмi;
- заңды тұлға мөрiнiң жойылғандығы туралы құжат;
- таратылатын заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң (олар болған жағдайда) есептен шығарылғанын растайтын құжат;
- салық берешегiнiң жоқ (бар) екендiгi туралы анықтама;
- кеден органдарының кедендiк төлемдер бойынша берешектерi жоқ екендiгi туралы анықтама;
- акция шығарылымдарының (акционерлiк қоғамдар үшiн) күшi жойылғандығы туралы уәкiлеттi органның хабарламасы;
- заңды тұлғалардың қызметін тоқтатқаны және филиалдар мен өкiлдiктердiң есептiк тiркелгенi үшін бюджетке алым төленгенін растайтын түбіртек немесе құжат табыс етіледі.
10 күнтізбелік күн
6,5 АЕК
23. Қазақастанның заңды тұлғаның филиалы немесе өкiлдiгi
1
таратылу негiздемесi бойынша қызметiнiң тоқтатылуы
- белгіленген нысаны бойынша өтініші;
- заңды тұлғаның филиалдың (өкiлдiктiң) қызметін қысқарту туралы заңды тұлғаның мөрімен бекітілген және соттың филиалды қысқарту туралы шешiмдерi;
- есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктерінің төлнұсқасы;
- филиал (өкілдік) туралы ереженің төлнұсқасы;
- заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төлегенін растайтын түбіртегі немесе құжаты;
- филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жері бойынша салық органының салық берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы анықтамасы талап етіледі.
10 күнтізбелік күн
6,5 АЕК
24. Шетел заңды тұлғаның филиалды (өкiлдiктi) есептен алу
1
таратылу негiздемесi бойынша қызметiнiң тоқтатылуы
- белгіленген нысаны бойынша өтініші;
- заңды тұлғаның филиалдың (өкiлдiктiң) қызметін қысқарту туралы заңды тұлғаның мөрімен бекітілген және соттың филиалды қысқарту туралы шешiмдерi;
- есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктерінің төлнұсқасы;
- филиал (өкілдік) туралы ереженің төлнұсқасы;
- заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу үшін және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін бюджетке алым төлегенін растайтын түбіртегі немесе құжаты;
- филиалдың (өкілдіктің) орналасқан жері бойынша салық органының салық берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы анықтамасы талап етіледі.
10 күнтізбелік күн
6,5 АЕК
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
12-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету cтандарты "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы
некені бұзуды тіркеу және некені бұзу туралы куәлікті беру"
1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы некені бұзу туралы куәлікті беру тәртібін айқындайды.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы N 321 Заңының, "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 3 және 9-баптарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 22 мамырдағы N 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілерін тіркеу тәртібі туралы ереженің 100-137-тармақтарының негізінде жүзеге асырылады.

4. Государственная услуга осуществляется отделами записи актов гражданского состояния территориальных органов юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги, которую получит потребитель, является выдача свидетельства о расторжении брака.
6. Государственная услуга оказывается физическим лицам.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) выдача свидетельств о расторжении брака на основании заявления супругов о расторжении брака по взаимному согласию, не имеющих общих несовершеннолетних детей производится по истечению одного месяца со дня подачи супругами соответствующего заявления. В остальных случаях документы выдаются по мере их исполнения. День приема и день выдачи пакета документов не входят в срок рассмотрения документов;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. За выдачу свидетельства о расторжении брака взимается государственная пошлина:
по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей - 200 % месячного расчетного показателя (далее - МРП);
на основании решения суда - 150 % МРП (с одного или обоих супругов);
на основании решения суда с лицами, признанными в установленном порядке безвестно отсутствующими или недееспособными вследствие душевной болезни или слабоумия, либо с лицами, осужденными за совершение преступления к лишению свободы на срок свыше трех лет - 10 % МРП, согласно статьи 498 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года N 209 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет". см. К080000099
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга представляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке электронной очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в уполномоченном органе либо через Центр по месту проживания потребителя, где имеются все необходимые условия для обращения граждан. В зале располагаются справочное бюро, кресла ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.

4. Мемлекеттік қызметті Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы аумақтық әділет органдарының азаматтық хал актілерін жазу бөлімдері (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
5. Тұтынушы алатын көрсетілетін мемлекеттік қызметті аяқтау нысаны азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлікті қайтадан беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) жұбайларға некенiң бұзылуы туралы куәлiктер берудi АХАЖ органдары жұбайлар ажырасу туралы арызды берген күннен бастап бiр ай өткеннен кейiн жүргiзедi. Бір ай өткен соң некені бұзу туралы куәлік кәмелетке толмаған балалары жоқ некені өзара келісім бойынша бұзу туралы өтініш берген ерлі-зайыптыларға беріледі. Қалған жағдайларда құжаттар олардың орындалуы бойынша берілуі мүмкін. Құжаттар пакетін қабылдау және беру күні құжаттарды қарау мерзіміне кірмейді.
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Некені бұзу туралы куәлікті бергені үшін:
кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша 200 % айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
сот шешімінің негізінде - 150 % АЕК (ерлі-зайыптының біреуінен немесе екеуінен);
сот шешімінің негізінде белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен немесе жүйке ауруынан немесе ақыл-есінің кемдігінен әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдардан, не қылмыс жасағаны үшiн кемiнде үш жыл мерзiмге бас еркiнен айыруға сотталған адамдардан Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 498-б. сәйкес - 10 % АЕК мемлекеттік баж алынады. Қараныз К080000099
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен осы стандарттың 1-қосымшасындағы тізбеде көрсетілген Халыққа қызмет көрсету орталықтарының веб-сайттарында, сондай-ақ ресми ақпарат көздерінде және орталықтардағы стенділерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағ. 9.00-ден 20.00-ге дейін түскі үзіліссіз аптасына алты күн көрсетіледі. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетілместен "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұратын жерінде Орталықтың қызметті алу үшін барлық қажетті жағдай жасалған ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, залда күтуге арналған кресло, толтырылған бланкілердің үлгілерімен ақпараттық стенділер бар.

2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для выдачи свидетельства о расторжении брака необходимо представление следующих документов:
1) при расторжении брака по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей и не имеющих спор о разделе имущества, подается в орган ЗАГС либо в Центр по месту жительства обоих супругов или одного из них:
заявление установленного образца;
свидетельство о заключении брака;
копии удостоверений личности обоих супругов;
квитанция об оплате государственной пошлины.
2) при расторжении брака по заявлению одного из супругов:
заявление установленного образца;
свидетельство о заключении брака;
копия удостоверений личности обоих супругов;
квитанция об оплате государственной пошлины;
копия или выписка из вступившего в законную силу решения суда о признании другого супруга безвестно отсутствующим или недееспособным вследствие душевной болезни или слабоумия, копия или выписка из вступившего в законную силу приговора суда об осуждении другого супруга к лишению свободы на срок не менее трех лет.
3) при расторжении брака по решению суда:
заявление установленного образца;
копия удостоверения личности супруга заявителя;
квитанция об оплате государственной пошлины;
копия или выписка из вступившего в законную силу решения суда.
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указываются фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Центром в предоставлении государственной услуги может быть отказано в случае не предоставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 12 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, в течение одного рабочего дня после получения пакета документов возвращает их в Центр в письменном виде с обоснованным отказом.
После получения обоснованного отказа Центр информирует потребителя в течение одного рабочего дня после их получения и выдает письменные обоснования уполномоченного органа причин отказа.

2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Некені бұзу туралы куәлікті беру үшін мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) кәмелетке толмаған балалары жоқ және мүлікті бөлісу туралы дау жоқ ерлі-зайыптылардың некесін өзара келісім бойынша бұзуы екеуiнiң немесе бiреуiнiң тұрғылықты орны бойынша АХАЖ органына не Орталыққа берiледі:
белгіленген үлгідегі өтініш;
неке қию туралы куәлік;
ерлі-зайыптылардың екеуінің де жеке куәлігі;
мемлекеттік баж төлемі туралы түбіртек.
2) жұбайлардың бірінің өтініші бойынша некені бұзу кезінде:
белгіленген үлгідегі өтініш;
неке қию туралы куәлік;
ерлі-зайыптылардың екеуінің де жеке куәлігі;
мемлекеттік баж төлемі туралы түбіртек;
екiншi жұбайды хабарсыз кеткен немесе жүйке ауруынан немесе ақыл-есiнiң кемдiгінен әрекетке қабiлетсіз деп тану туралы заңды күшiне енген сот шешiмiнiң көшiрмесi немесе үзiндiсi, екiншi жұбайдың үш жылдан кем емес мерзiмге сотталғандығы туралы заңды күшiне енген сот үкiмiнiң көшiрмесi немесе үзiндiсi.
3) сот шешімі бойынша некені бұзу кезінде:
белгіленген үлгідегі өтініш;
өтініш иесі жұбайының жеке куәлігі;
мемлекеттік баж төлемі туралы түбіртек;
заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі немесе үзіндісі.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" мақсаты және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген "терезе" арқылы жүзеге асырылады, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі.
15. Орталыққа жүгінген жағдайда тұтынушыға:
1) сауалдың нөмірі және қабылданған күні;
2) сұралған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны және атауы;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) және орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға не оның сенім білдірілген тұлғасына беруді Орталық инспекторы "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхаттың негізінде жүзеге асырады.
17. Орталық осы стандарттың 12-тармағында көрсетілген құжаттардың ішінен біреуін тұтынушы ұсынбаған жағдайда мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тартуы мүмкін.
Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер (түзетулер, тазартулар) анықталған жағдайда, уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
Негізделген бас тартуды алғаннан кейін Орталық бір жұмыс күні ішінде тұтынушыға хабарлайды және уәкілетті органның қайтару себебі көрсетілген жазбаша негіздемесін береді.

23-05-78
20
Центр обслуживания
населения города Актау
г. Актау, 15 мкр.,
д.67 "б"
31-85-16
21
Центр обслуживания
населения N 1 города
Шымкента
г. Шымкент, ул.
Мадели-Кожа, б/н
30-06-79
22
Центр обслуживания
населения N 2 города
Шымкента
г. Шымкент, ул.
Мадели-Кожа, б/н
21-46-37
23
Центр обслуживания
населения города
Павлодара
г. Павлодар, ул.
Павлова, д.48
33-47-55
24
Центр обслуживания
населения города
Петропавловска
г. Петропавловск,
ул. Ауэзова, д.157
33-66-16
25
Центр обслуживания
населения N 1 города
Усть-Каменогорска
г. Усть-Каменогорск,
ул. Белинского,
д.37 "а"
22-24-28
26
Центр обслуживания
населения N 2 города
Усть-Каменогорска
г. Усть-Каменогорск,
ул. Ушанова, д.99/1
29-61-28
27
Центр обслуживания
населения N 3 города
Усть-Каменогорска
г. Семей, ул. 408-ой
квартал, д. 21
33-55-93
Приложение 2
к стандарту оказания
государственной услуги
Таблица. Значения показателей качества и доступности
Показатели качества
и доступности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя в
последующем
году
Текущее
значение
показателя
в отчетном
году
1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги
в установленный срок с
момента сдачи документа
95 %
80 %
1.2. % (доля)
потребителей,
ожидавших получения
услуги в очереди не
более ___ минут
90 %
50 %
2. Качество
2.1. % (доля)
потребителей
удовлетворенных
качеством процесса
предоставления услуги
90 %
70 %
2.2. % (доля) случаев
правильно оформленных
документов должностным
лицом (произведенных
начислений, расчетов
и т.д.)
95 %
85 %
3. Доступность
3.1. % (доля) потреби-
телей удовлетворенных
качеством и информацией
о порядке предостав-
ления услуги
80 %
60 %
3.2. % (доля) случаев
правильно заполненных
потребителем документов
и сданных с первого
раза
80 %
45 %
3.3. % (доля) услуг,
информации о которых
доступно через Интернет
50 %
40 %
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля)
обоснованных жалоб
общему количеству
обслуженных
потребителей по
данному виду услуг
0,1 %
0,3 %
4.2. % (доля)
обоснованных жалоб
рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
95 %
70 %
4.3. % (доля)
потребителей
удовлетворенных с
существующим порядком
обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля)
потребителей,
удовлетворенных
сроками обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля)
потребителей
удовлетворенных
вежливостью персонала
90 %
70 %
Приложение 13
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 октября 2007 года N 288
Стандарт
оказания государственной услуги
"Регистрация рождения и выдача свидетельства о рождении
через центры обслуживания населения"

23-05-78
20
Ақтау қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Ақтау қ., 15 шағын ауд., 67 "б" үй
31-85-16
21
Шымкент қаласының
N 1 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Шымкент қ.,  Мәделі-Қожа көш., н/ж
30-06-79
22
Шымкент қаласының
N 2 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Шымкент қ.,  Мәделі-Қожа көш., н/ж
21-46-37
23
Павлодар қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Павлодар қ.,
Павлов көш., 48 үй
33-47-55
24
Петропавл қаласының
Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Петропавл қ.,
Әуезов көш., 157 үй
33-66-16
25
Өскемен қаласының
N 1 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Өскемен қ.,
Белинский көш., 37 "а" үй
22-24-28
26
Өскемен қаласының
N 2 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Өскемен қ.,
Ушанов көш., 99/1 үй
29-61-28
27
Өскемен қаласының N 3 Халыққа қызмет
көрсету орталығы
Семей қ.,
408-ой квартал,
21 үй
33-55-93
Мемлекеттік қызмет
көрсету стандартына
2-қосымша
Кесте. Сапа мен қол жетімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа мен қол жетімділік көрсеткіштері
Көрсет-
кіштің
норматив-
тік мәні
Көрсет-
кіштің
келесі
жылғы
нысана-
лы мәні
Көрсет-
кіштің
есептік
жылдағы
ағымдағы
мәні
1. Уақыттылығы
1.1. құжаттарды тапсырған сәттен бастап
белгіленген мерзімде
қызмет көрсетуді ұсыну
оқиғалары % (үлесі)
95%
80%
1.2. қызмет алу үшін кезекте 40 минуттан аспайтын уақыт күткен тұтынушылардың % (үлесі)
90%
50%
2. Сапа
2.1. қызмет көрсетулерді
ұсыну процесінің
сапасына қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
90%
70%
2.2. құжаттар дұрыс ресімделген жағдайлары (жүргізілген төлемдер, есеп айырысулар және т.б.) % (үлесі)
95%
85%
3. Қол жетімділік
3.1. қызмет көрсетулерді
ұсыну тәртібі туралы сапаға және ақпаратқа қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
80%
60%
3.2. тұтынушылар
құжаттарды дұрыс
толтырған және бірінші тапсырған оқиғалардың  % (үлесі)
80%
45%
3.3. Интернет арқылы қол жетімді қызмет көрсетулердің,
ақпараттардың % (үлесі)
50%
40%
4. Шағымдану үдерісі
4.1. қызмет көрсетудің осы түрі бойынша қызмет көрсетілген тұтынушылар-
дың жалпы санымен негіз-
делген шағымдардың % (үлесі)
0,1%
0,3%
4.2. белгіленген мерзімде қаралған және
қанағаттандырылған
негізді шағымдардың %
(үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
4.4. шағымдану
мерзімімен қанағаттанған
тұтынушылардың % (үлесі)
90%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағат-
танған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2007 жылғы 12 қазандағы
N 288 бұйрығына
13-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету cтандарты "Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы
тууды тіркеу және туу туралы куәлік беру"
Ескерту. Стандартқа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок регистрации рождения и выдачи свидетельства о рождении через центры обслуживания населения. Регистрация рождения детей производится по месту рождения ребенка или по месту жительства родителей либо одного из них.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан от 17 декабря 1998 года N 321 "О браке и семье", статей 3 и 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года N 223 "О национальных реестрах идентификационных номеров", пунктов 12-39 Правил о порядке регистрации актов гражданского состояния в Республике Казахстан, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 620.
4. Государственная услуга осуществляется отделами записи актов гражданского состояния территориальных органов юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги, которую получит потребитель, является выдача свидетельства о рождении.
6. Государственная услуга оказывается физическим лицам.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) при обращении потребителя в Центр услуга предоставляется в течение одного рабочего дня (день приема и день выдачи пакета документов не входят в срок рассмотрения документов). При нарушении установленного законом срока регистрации рождения ребенка, срок рассмотрения документов - 15 дней;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Данная государственная услуга оказывается бесплатно.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга представляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы тууды тіркеу және туу туралы куәлік беру тәртібін айқындайды. Балалардың тууын тiркеу туған жерiнде немесе ата-аналарының не олардың бiреуiнiң тұрғылықты жерiнде жүргiзіледi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы N 321 Заңының, "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 39-баптарының, "Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілері жазбаларын өзгерту, қалпына келтіру және жою туралы ережені, азаматтық хал актілерін тіркеу кітаптарының нысандарын және осы кітаптардағы жазбалардың негізінде берілетін куәліктердің нысандарын және Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілерін тіркеу тәртібі туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 22 мамырдағы N 620 қаулысының 12-39-тармақтарының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы аумақтық әділет органдарының азаматтық хал актілерін жазу бөлімдері (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
5. Тұтынушы алатын көрсетілетін мемлекеттік қызметті аяқтау нысаны туу туралы куәлікті беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) тұтынушы Орталыққа жүгінген кезде қызмет көрсету бір жұмыс күнінің ішінде ұсынылады (құжаттар пакетін қабылдаған күн және берген күн құжаттарды қарау мерзіміне кірмейді). Баланың тууын тіркеудің заңда белгіленген мерзімін бұзған кезде, құжаттарды қарау мерзімі - 15 күн.
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен осы стандарттың 1-қосымшасындағы тізбеде көрсетілген Халыққа қызмет көрсету орталықтарының веб-сайттарында, сондай-ақ ресми ақпарат көздерінде және орталықтардағы стенділерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағ. 9.00-ден 20.00-ге дейін түскі үзіліссіз аптасына алты күн көрсетіледі. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетілместен "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады.

11. Государственная услуга, оказывается через Центр по месту проживания потребителя, где имеются все необходимые условия для обращения граждан. В зале располагаются справочное бюро, кресла ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для регистрации факта рождения в течение 2-х месячного срока выдачи свидетельства о рождении необходимо представление следующих документов:
1) если родители состоят в браке:
заявление установленного образца заполняется письменно родителями или одним из них, а в случаях смерти, болезни или по иным причинам подается заявление заинтересованными лицами или администрацией лечебного учреждения, в котором мать находилась при рождении ребенка;
копии документов, удостоверяющих личность родителей;
копия свидетельства о заключении брака родителей;
справка лечебного учреждения о рождении ребенка или показания не менее двух свидетелей.
В случае невозможности явки свидетеля (свидетелей), подлинность его подписи под письменным подтверждением факта рождения ребенка у данной матери должна быть засвидетельствована в нотариальном порядке.
2) если мать ребенка не состоит в браке:
заявление установленного образца заполняется в письменной форме матерью ребенка;
копия документа, удостоверяющая личность матери;
справка лечебного учреждения о рождении ребенка или показания не менее двух свидетелей;
заявление матери, не состоящей в браке, где указываются сведения об отце ребенка.
В случае невозможности явки свидетеля (свидетелей), подлинность его подписи под письменным подтверждением факта рождения ребенка у данной матери должна быть засвидетельствована в нотариальном порядке.
3) при нарушении установленного законодательством срока дополнительно предоставляются следующие документы:
справка территориального органа юстиции по месту рождения ребенка об отсутствии актовой записи о рождении;
медицинская справка о здоровье ребенка по месту его проживания.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 12.02.2009 N 14 (порядок введения в действие см. п.5).
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указываются фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. В случае обращения в Центр потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;

11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұратын жерінде Орталықтың қызметті алу үшін барлық қажетті жағдай жасалған ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, залда күтуге арналған кресло, толтырылған бланкілердің үлгілерімен ақпараттық стенділер бар.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Туу фактісін тіркеу үшін туу туралы куәлікті берудің 2 ай мерзімінің ішінде мынадай құжаттар ұсынылуы қажет:
1) егер ата-анасы некеде тұрса:
белгіленген үлгідегі өтінішті ата-анасы немесе олардың бiреуi, ал ата-анасы науқас немесе қайтыс болған кезде немесе өзге себептермен мүдделi адамдар немесе бала туған кезде анасы жатқан медициналық мекеменiң әкiмшiлiгi жазбаша толтырады;
ата-анасының жеке басын куәландыратын құжаттар;
ата-анасының неке қию куәлігінің көшірмесі;
туу туралы емдеу мекемесінің анықтамасы немесе кемінде екі куәгердің айғағы.
Куәгер (куәгерлер) келе алмаған жағдайда осы ананың баласының туу фактісін жазбаша растығын куәгерлер нотариаттық тәртіппен куәландырады.
2) егер баланың анасы некеде тұрмаса:
белгіленген үлгідегі өтінішті баланың анасы жазбаша нысанда толтырады;
анасының жеке басын куәландыратын құжаттар;
туу туралы емдеу мекемесінің анықтамасы немесе кемінде екі куәгердің айғағы;
некеге тұрмаған ананың өтініші, онда баланың әкесі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Куәгер (куәгерлер) келе алмаған жағдайда осы ананың баласының туу фактісін жазбаша растығын куәгерлер нотариаттық тәртіппен куәландырады.
3) заңнамада белгіленген мерзім бұзылған кезде қосымша мынадай құжаттар беріледі:
туу туралы акт жазбасының жоқтығы туралы баланың туған жері бойынша аумақтық әділет органының анықтамасы;
оның тұратын жері бойынша баланың денсаулығы туралы медициналық анықтама.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.12 N 14 Бұйрығымен.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" мақсаты және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген "терезе" арқылы жүзеге асырылады, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі.
15. Орталыққа жүгінген жағдайда тұтынушыға:
1) сауалдың нөмірі және қабылданған күні;

1. Общие положения
1. Данный стандарт определяет порядок выдачи повторного свидетельства о регистрации актов гражданского состояния через центры обслуживания населения.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан от 17 декабря 1998 года N 321 "О браке и семье", статей 3 и 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года N 223 "О национальных реестрах идентификационных номеров", пунктов 216-224 Правил о порядке регистрации актов гражданского состояния в Республике Казахстан, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 620.
4. Государственная услуга осуществляется отделами записи актов гражданского состояния территориальных органов юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги, которую получит потребитель, является выдача повторного свидетельства о регистрации актов гражданского состояния.
6. Государственная услуга оказывается физическим лицам.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) повторные свидетельства исполняются не позднее пятнадцати дней.
(день приема и день выдачи пакета документов не входят в срок рассмотрения документов). В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки материалов, срок оформления продлевается до 15 дней;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. За выдачу повторных свидетельств о регистрации актов гражданского состояния взимается государственная пошлина в размере 100 % месячного расчетного показателя согласно статьи 498 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года N 209 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет". см. K080000099
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга представляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

1. Жалпы ережелер
1. Осы стандарт Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлікті қайтадан беру тәртібін айқындайды.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы N 321 Заңының, "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 3 және 9-баптарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 22 мамырдағы N 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілерін тіркеу тәртібі туралы ереженің 216-224-тармақтарының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы аумақтық әділет органдарының азаматтық хал актілерін жазу бөлімдері (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
5. Тұтынушы алатын көрсетілетін мемлекеттік қызметті аяқтау нысаны азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлікті қайтадан беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) қайталама куәліктер он бес күннен кешіктірілмей орындалады (құжаттар пакетін қабылдаған күн және берген күн құжаттарды қарау мерзіміне кірмейді). Материалдарды қосымша зерттеу немесе тексеру қажет болғанда ресімдеу мерзімі 15 күнге дейін ұзартылады.
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлікті қайтадан бергені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы N 209 Қазақстан Республикасы Кодексінің 498-бабына сәйкес айлық есептік көрсеткіштің 100 % мөлшерінде мемлекеттік баж алынады. Қараныз K080000099
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен осы стандарттың 1-қосымшасындағы тізбеде көрсетілген Халыққа қызмет көрсету орталықтарының веб-сайттарында, сондай-ақ ресми ақпарат көздерінде және орталықтардағы стенділерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағ. 9.00-ден 20.00-ге дейін түскі үзіліссіз аптасына алты күн көрсетіледі. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетілместен "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады.

11. Государственная услуга оказывается в здании Центра по месту проживания потребителя. В зале располагаются справочное бюро, кресла ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для выдачи повторного свидетельства о регистрации актов гражданского состояния необходимо представление следующих документов:
1) заявление установленной формы по выдаче повторных свидетельств;
2) документ, подтверждающий личность заявителя;
3) квитанция об оплате государственной пошлины.
Повторные свидетельства о регистрации актов гражданского состояния, кроме свидетельств о смерти, выдаются лицам, в отношении которых составлена соответствующая актовая запись. Повторные свидетельства о смерти выдаются родственникам умерших, входящих в круг наследников.
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указываются фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
В расписке оговаривается:
отделы записи актов гражданского состояния (далее - ЗАГС) имеют право истребовать дополнительные документы, подтверждающие факт регистрации;
копия актовой записи выдается только государственному органу по запросу;
если необходимо истребование документов из других городов или государств, следует обращаться в отделы ЗАГС территориальных органов юстиции по месту жительства.
16. Выдача готовых документов потребителю либо его доверенному лицу осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Центром в предоставлении государственной услуги может быть отказано в случае не предоставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 12 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, в течение одного рабочего дня после получения пакета документов возвращает их в Центр в письменном виде с обоснованным отказом.
После получения обоснованного отказа Центр информирует потребителя в течение одного рабочего дня после их получения и выдает письменные обоснования уполномоченного органа причин отказа.

11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұратын жерінде Орталықтың қызметті алу үшін барлық қажетті жағдай жасалған ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, залда күтуге арналған кресло, толтырылған бланкілердің үлгілерімен ақпараттық стенділер бар.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәлікті қайтадан беру үшін мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) куәліктерді қайтадан беру жөніндегі белгіленген нысандағы өтініш;
2) өтініш иесінің жеке басын растайтын құжат:
3) мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек
Қайтыс болуы туралы куәліктерден басқа, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәлік тиісті акт жазбасы жасалған адамдарға беріледі. Қайтыс болуы туралы қайталама куәлік қайтыс болған адамдардың мұрагерлер тізіміне енетін туыстарына беріледі.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" мақсаты және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген "терезе" арқылы жүзеге асырылады, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі.
15. Орталыққа жүгінген жағдайда тұтынушыға:
1) сауалдың нөмірі және қабылданған күні;
2) сұралған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны және атауы;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) және орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
Қолхатта мыналар айтылады:
тіркеу фактісін растайтын қосымша құжаттарды талап етуге азаматтық хал актілерін жазу (бұдан әрі - АХАЖ) бөлімдерінің құқығы бар;
акт жазбасының көшірмесі тек мемлекеттік органға сауал бойынша беріледі;
егер құжаттарды басқа қалалардан немесе мемлекеттерден талап ету қажет болса, тұрғылықты жері бойынша аумақтық әділет органдарының АХАЖ бөлімдеріне өтініш жасау керек.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға не оның сенім білдірілген тұлғасына беруді Орталық инспекторы "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхаттың негізінде жүзеге асырады.
17. Орталық осы стандарттың 12-тармағында көрсетілген құжаттардың ішінен біреуін тұтынушы ұсынбаған жағдайда мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тартуы мүмкін.
Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер (түзетулер, тазартулар) анықталған жағдайда, уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
Негізделген бас тартуды алғаннан кейін Орталық бір жұмыс күні ішінде тұтынушыға хабарлайды және уәкілетті органның қайтару себебі көрсетілген жазбаша негіздемесін береді.

1. Данный стандарт определяет порядок выдачи свидетельства о перемене фамилии, имени, отчества через центры обслуживания населения.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан от 17 декабря 1998 года N 321 "О браке и семье", статей 3 и 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года N 223 "О национальных реестрах идентификационных номеров", пунктов 171-192 Правил о порядке регистрации актов гражданского состояния в Республике Казахстан, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 мая 1999 года N 620.
4. Государственная услуга осуществляется отделами записи актов гражданского состояния территориальных органов юстиции (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги, которую получит потребитель, является выдача свидетельства о перемене фамилии, имени, отчества.
6. Государственная услуга оказывается физическим лицам.
7. Государственная услуга оказывается по истечении одного месяца со дня поступления заявления в уполномоченный орган (день приема и день выдачи пакета документов не входят в срок рассмотрения документов). При необходимости, указанный срок может быть продлен не более чем на один месяц. Время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. За регистрацию перемены фамилии, имени, отчества взимается государственная пошлина в размере 10 % месячного расчетного показателя (далее - МРП) согласно статьи 498 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года N 209 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет". В размере 10 % МРП взимается также за каждый документ, выданный на этом основании супругу или детям. см. K080000099
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга представляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

1. Осы стандарт Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру туралы куәлікті беру тәртібін айқындайды.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттік қызмет "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы N 321 Заңының, "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 3 және 9-баптарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 22 мамырдағы N 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында азаматтық хал актілерін тіркеу тәртібі туралы ереженің 171-192-тармақтарының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы аумақтық әділет органдарының азаматтық хал актілерін жазу бөлімдері (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
5. Тұтынушы алатын көрсетілетін мемлекеттік қызметті аяқтау нысаны тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру туралы куәлікті беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет уәкілетті органға өтініш келіп түскен күннен бастап бір ай өткен соң көрсетіледі (құжаттар пакетін қабылдаған күн және берген күн құжаттарды қарау мерзіміне кірмейді). Қажет кезде көрсетілген мерзім бір айдан аспайтын уақытқа ұзартылуы мүмкін. Құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғанды тіркегені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы N 209 Қазақстан Республикасы Кодексінің 498-бабына сәйкес 10 % айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінде мемлекеттік баж алынады. Осының негізінде ерлі-зайыптыларға немесе балаларға берілген әрбір құжат үшін де 10 % АЕК мөлшерінде мемлекеттік баж алынады. Қараныз K080000099
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен осы стандарттың 1-қосымшасындағы тізбеде көрсетілген Халыққа қызмет көрсету орталықтарының веб-сайттарында, сондай-ақ ресми ақпарат көздерінде және орталықтардағы стенділерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағ. 9.00-ден 20.00-ге дейін түскі үзіліссіз аптасына алты күн көрсетіледі. Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетілместен "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады.

11. Государственная услуга оказывается, через Центр по месту проживания потребителя, где имеются все необходимые условия для обращения граждан. В зале располагаются справочное бюро, кресла ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для выдачи свидетельства о перемене фамилии, имени, отчества необходимо представление следующих документов:
1) ходатайство о перемене фамилии, имени, отчества;
2) свидетельство о рождении заявителя;
3) свидетельство о заключении брака, если заявитель состоит в браке;
4) свидетельство о рождении несовершеннолетних детях (если у заявителя имеются несовершеннолетние дети);
5) свидетельство об усыновлении (удочерении) либо свидетельства об установлении отцовства (если таковые были зарегистрированы отделами записи актов гражданского состояния);
6) свидетельство о расторжении брака (если заявитель ходатайствует о присвоении ему добрачной фамилии в связи с расторжением брака);
7) две фотографии заявителя, размером 3х4;
8) подробная автобиография заявителя, написанная им собственноручно с объяснением причин перемены фамилии, имени, отчества;
9) копии удостоверения личности либо паспорта гражданина Республики Казахстан (военнослужащим - документ, удостоверяющий личность, а лицам, достигшим шестнадцатилетнего возраста и не получившим паспорта - свидетельство о рождении).
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указываются фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (время) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Центром в предоставлении государственной услуги может быть отказано в случае не предоставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 12 настоящего стандарта.
Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, в течение одного рабочего дня после получения пакета документов возвращает их в Центр в письменном виде с обоснованным отказом.
После получения обоснованного отказа Центр информирует потребителя в течение одного рабочего дня после их получения и выдает письменные обоснования уполномоченного органа причин отказа.

11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұратын жерінде Орталықтың қызметті алу үшін барлық қажетті жағдай жасалған ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, залда күтуге арналған кресло, толтырылған бланкілердің үлгілерімен ақпараттық стенділер бар.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру туралы куәлікті беру үшін мынадай құжаттар ұсынылуы қажет:
1) тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру туралы өтініш;
2) өтініш берушінің туу туралы куәлігі;
3) егер өтініш беруші некеде тұрса, неке қию туралы куәлігі;
4) кәмелетке толмаған балалардың тууы туралы куәлiгi (егер өтініш берушiнiң кәмелетке толмаған балалары болса);
5) бала (қыз) асырап алу туралы куәлiк немесе әке болуды анықтау туралы куәлiк (егер АХАЖ органдарында бұлар тіркелген болса);
6) некенiң бұзылуы туралы куәлiк (егер өтініш беруші некенің бұзылуына байланысты өзіне некеге дейінгі тегін беру туралы өтініш жасаса);
7) өтiнiш берушінің 3х4 мөлшерінде 2 фотосуретi;
8) өтініш берушінің тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру себептерін түсіндіре отырып, өз қолымен жазылған егжей-тегжейлі өмірбаяны;
9) жеке куәлiгi немесе Қазақстан Республикасы азаматының паспорты (әскери қызметшіден - оның жеке басын куәландыратын құжат, ал он алты жасқа толған және паспорт алмаған адамнан - туу туралы куәлік).
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезенің" мақсаты және атқаратын функциясы туралы ақпарат ілінген "терезе" арқылы жүзеге асырылады, сондай-ақ Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі.
15. Орталыққа жүгінген жағдайда тұтынушыға:
1) сауалдың нөмірі және қабылданған күні;
2) сұралған мемлекеттік қызмет түрі;
3) қоса берілген құжаттардың саны және атауы;
4) құжаттарды беру күні (уақыты) және орны;
5) құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға не оның сенім білдірілген тұлғасына беруді Орталық инспекторы "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхаттың негізінде жүзеге асырады.
17. Орталық осы стандарттың 12-тармағында көрсетілген құжаттардың ішінен біреуін тұтынушы ұсынбаған жағдайда мемлекеттік қызметті ұсынудан бас тартуы мүмкін.
Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер (түзетулер, тазартулар) анықталған жағдайда, уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
Негізделген бас тартуды алғаннан кейін Орталық бір жұмыс күні ішінде тұтынушыға хабарлайды және уәкілетті органның қайтару себебі көрсетілген жазбаша негіздемесін береді.

2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании   постановления Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1063 "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" и приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3513).
4. Государственная услуга оказывается территориальными органами юстиции (города, района) (далее - уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выдача временного удостоверения личности.
6. Государственная услуга оказывается гражданам Республики Казахстан.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) временное удостоверение личности выдается не позднее 10 рабочих  дней со дня подачи заявления;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 11.02.2009 N 12 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Государственная услуга предоставляется платно.
За выдачу временного удостоверения личности гражданина Республики Казахстан взимается государственная пошлина в размере 20% от месячного расчетного показателя, установленного Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра по месту проживания потребителя. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для получения государственной услуги граждане предоставляют: письменное заявление, одну фотографию размером 3,5 х 4,5 см., квитанцию об оплате государственной пошлины за временное удостоверение личности.

2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі N 1063 қаулысының және "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 3513 болып тіркелген), негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет аумақтық әділет органдарымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің аяқтау нысаны уақытша жеке куәлік беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының азаматтарына көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) уақытша жеке куәлік өтініш берген күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2009.02.11 N 12 бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы азаматының уақытша жеке куәлігін бергені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінде белгіленген 20 % мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің, халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұрғылықты жеріндегі Орталық ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Мемлекеттік қызметті алу үшін азаматтар: жазбаша өтінішті, көлемі 3,5 x 4,5 см бір фотосуретті, уақытша жеке куәлікке мемлекеттік баж төлемі туралы түбіртекті ұсынады.