Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2008 года № 5348.
В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемый Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, профессиональных участников рынка ценных бумаг Республики Казахстан и специальных финансовых компаний.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка
А. Сайденов
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 сентября 2008 года № 79
Перечень постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года № 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2509).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 января 2006 года № 3 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 01 сентября 2003 года № 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4109).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 109 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года № 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4461).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года № 85 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года № 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4896).
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 сентября 2008 года № 79
Типовой план
счетов бухгалтерского учета для отдельных
субъектов финансового рынка Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктами 1) и 3-4) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций и юридических лиц, ранее являвшихся дочерними банками), профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, страховыми брокерами, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций (далее – организации), на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности, а также для группировки и текущего отражения элементов отчетности по данным бухгалтерского учета в стоимостном выражении филиалами страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления отчетности по данным бухгалтерского учета.

Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі N 79 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 23 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5348 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, жинақтаушы зейнетақы қорларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру брокерлеріне, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларға және арнайы қаржы компанияларына жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Ә. Сәйденов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 79 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 1) және 3-4) тармақшаларына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (ипотекалық ұйымдарды және бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептілік элементтерін топтастыру және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық мәнде ағымдағы көрсетуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының (бұдан әрі – ұйымдар) бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік элементтерін топтастыру және бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық мәнде ағымдағы көрсетуге арналған.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. В Плане счетов используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
3. План счетов представляет собой схему группировки финансово-хозяйственных операций в бухгалтерском учете.
Номера синтетических счетов бухгалтерского учета в Плане счетов содержат четыре и (или) шесть знаков. Первая цифра номера указывает на принадлежность к параграфам главы 2 Плана счетов, вторая – на принадлежность к группам, третья и четвертая – на принадлежность к подгруппам синтетических счетов, пятая и шестая цифры детализируют применяемые подгруппы.
Порядок ведения аналитического учета операций и событий устанавливается должностными лицами организации, которые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и учредительными документами осуществляют текущее руководство и ведение дел, исходя из потребностей организации.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 29.03.2010 № 18 (вводится в действие с 04.08.2010); от 01.07.2011 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В Плане счетов используется следующая детализация подгрупп:
1) 01-19 "Общие счета", на которых отражаются операции, совершаемые всеми организациями независимо от вида деятельности;
2) 20-39 "Операции, связанные с банковской деятельностью", на которых отражаются операции, связанные с осуществлением отдельных видов банковских операций;
3) искючен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3-1) 40-59 "Операции, связанные с деятельностью страховых брокеров", на которых отражаются операции, связанные с деятельность страховых брокеров;
4) 60-79 "Операции, связанные с деятельностью накопительных пенсионных фондов и управляющих инвестиционным портфелем", на которых отражаются операции, связанные с деятельностью накопительных пенсионных фондов и управляющих инвестиционным портфелем;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Шоттар жоспарында "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Шоттар жоспары бухгалтерлік есепте қаржы-шаруашылық операцияларын топтастыру схемасын білдіреді.
Шоттар жоспарында бухгалтерлік есептің синтетикалық шоттарының нөмірлері төрт және (немесе) алты белгіден тұрады. Нөмірдің бірінші цифры Шоттар жоспарының 2-тарауының параграфтарына тиесілігін, екіншісі – топтарға тиесілігін, үшінші және төртінші цифрлары – синтетикалық шоттардың шағын топтарына тиесілігін көрсетеді, бесінші және алтыншы цифрлары қолданылатын шағын топтарды нақтылайды.
Операциялар мен оқиғалардың талдамалық есебiн жүргiзу тәртiбiн ұйымның лауазымды адамдары белгiлейдi, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне және құрылтай құжаттарға сәйкес ұйымның қажеттiлiктерiн негiзге ала отырып ағымдағы басшылықты және iстердi жүргiзудi жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т.қараңыз), 2011.07.01 № 67 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Шоттар жоспарында шағын топтардың мынадай нақтылаулары пайдаланылады:
1) 01-19 "Жалпы шоттар", оларда қызметінің түріне қарамастан барлық ұйымдар жүргізетін операциялар көрсетіледі;
2) 20-39 "Банктік қызметке байланысты операциялар", оларда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға байланысты операциялар көрсетіледі;
3) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-1) 40-59 "Сақтандыру брокерлерінің қызметіне байланысты операциялар", оларда сақтандыру брокерлерінің қызметіне байланысты операциялар көрсетіледі;
4) 60-79 "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың қызметіне байланысты операциялар", оларда жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың қызметіне байланысты операциялар көрсетіледі;

5) 80-89 "Операции, связанные с деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг", на которых отражаются операции, связанные с деятельностью на рынке ценных бумаг;
6) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Счета, предусмотренные параграфами с 1 по 5 главы 2 Плана счетов, отражаются в бухгалтерском балансе организации.
Счета, предусмотренные параграфами 6 и 7 главы 2 Плана счетов, отражаются в отчете о прибылях и убытках организации.
Счета, предусмотренные параграфом 8 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета условных и возможных требований и обязательств организации.
Счета, предусмотренные параграфом 9 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и являются счетами меморандума.
Счета, предусмотренные параграфом 10 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении.
Счета 1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11 предназначены для учета операций организаций, которые составляют финансовую отчетность в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 2. Счета
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Краткосрочные активы

5) 80-89 "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының қызметіне байланысты операциялар", оларда бағалы қағаздар нарығындағы қызметке байланысты операциялар көрсетіледі;
6) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Шоттар жоспарының 2-тарауының 1 - 5 аралығындағы параграфтарында көзделген шоттар ұйымның бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 6 және 7-параграфтарында көзделген шоттар ұйымның пайда және зиян туралы есебінде көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 8-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және ұйымның шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерін есепке алуға арналған.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 9-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және меморандум шоттары болып табылады.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 10-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерін есепке алуға арналған.
1140 06, 1140 07, 1140 08, 1140 09, 1140 10, 1290 27, 2030 06, 2030 07, 2030 08, 2030 09, 2030 10, 5440 01, 5470 01, 6150 05, 6240 26, 7440 04, 7470 11-шоттар шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес қаржылық есептілікті жасайтын ұйымдардың операцияларын есепке алуға арналған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Шоттар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Қысқа мерзімді активтер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-параграфқа өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.03.2009 N 24 (порядок введения в действие см. п. 3); от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.09.2016 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023); от 27.11.2023 № 87 (порядок введения в действие см. п.4).
1000 Денежные средства
1010 Денежные средства в кассе
1020 Денежные средства в пути
1030 Денежные средства на текущих счетах
1060 Прочие денежные средства
1060 01 Прочие денежные средства
1060 61 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете
(инвестиционный счет)
1060 62 Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете
(счет выплат)
1060 63 Целевые активы
1070 Электронные деньги
1071 Электронные деньги, выпущенные Национальным Банком Республики Казахстан
1072 Электронные деньги, выпущенные банками и Национальным оператором почты
1100 Краткосрочные финансовые инвестиции
1110 Краткосрочные предоставленные займы
1110 21 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1110 22 Просроченная задолженность клиентов по предоставленным
займам
1110 23 Дисконт по краткосрочным предоставленным займам
1110 24 Премия по краткосрочным предоставленным займам
1110 25 Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
1110 26 Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
1120 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 01 Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 02 Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03 Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04 Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05 Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1130 01 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1130 02 Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03 Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 61 Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по
амортизированной стоимости
1130 62 Дисконт по краткосрочным финансовым активам,
оцениваемым по амортизированной стоимости
1130 63 Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым
по амортизированной стоимости
1140 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 01 Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 02 Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03 Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 04 Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05 Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 06 Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
1140 07 Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 08 Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 09 Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10 Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 61 Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по
справедливой стоимости
1140 62 Дисконт по краткосрочным финансовым активам,
оцениваемым по справедливой стоимости
1140 63 Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым
по справедливой стоимости
1140 64 Положительная корректировка справедливой стоимости
краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по
справедливой стоимости
1140 65 Отрицательная корректировка справедливой стоимости
краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по
справедливой стоимости
1150 Прочие краткосрочные финансовые инвестиции
1150 01 Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1150 02 Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго
уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды
банковских операций, на одну ночь
1150 03 Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в
банках второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
1150 04 Краткосрочные вклады, размещенные в банках и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских
операций
1150 05 Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
1150 06 Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
1150 09 Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах
1150 10 Просроченная задолженность по прочим краткосрочным
финансовым инвестициям
1150 11 Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
1150 12 Премия по размещенным краткосрочным вкладам
1160 Просроченная задолженность по ценным бумагам
1200 Краткосрочная дебиторская задолженность
1210 Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и
заказчиков
1220 Краткосрочная дебиторская задолженность дочерних
организаций
1230 Краткосрочная дебиторская задолженность ассоциированных
и совместных организаций
1240 Краткосрочная дебиторская задолженность филиалов и
структурных подразделений
1250 Краткосрочная дебиторская задолженность работников
1260 Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде
1270 Краткосрочные вознаграждения к получению
1270 01 Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам
1270 02 Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами
1270 03 Начисленные доходы по инвестициям в дочерние,
совместные и ассоциированные организации
1270 04 Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по
ценным бумагам
1270 21 Начисленные доходы в виде вознаграждения по текущим и
корреспондентским счетам
1270 22 Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до
востребования, размещенным в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских
операций
1270 23 Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным
вкладам, размещенным в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских
операций
1270 24 Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным
вкладам, размещенным в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских
операций
1270 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам
1270 26 Начисленные доходы в виде вознаграждения по финансовой
аренде, предоставленной клиентам
1270 27 Начисленные доходы в виде вознаграждения по факторингу
и форфейтингу
1270 28 Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения
1270 29 Просроченные доходы в виде вознаграждения
1270 30 Начисленные комиссионные доходы за услуги по
переводным операциям
1270 31 Начисленные комиссионные доходы за услуги по
клиринговым операциям
1270 32 Начисленные комиссионные доходы за услуги по кассовым
операциям
1270 33 Начисленные комиссионные доходы за услуги по сейфовым
операциям
1270 34 Начисленные комиссионные доходы за услуги по инкассации
банкнот, монет и ценностей
1270 35 Начисленные комиссионные доходы за услуги по
доверительным операциям
1270 36 Прочие комиссионные доходы, связанные с банковской
деятельностью
1270 37 Просроченные комиссионные доходы, связанные с
банковской деятельностью
1270 38 Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным
вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
1270 41 Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую
деятельность по заключению договоров страхования
1270 42 Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую
деятельность по заключению договоров перестрахования
1270 61 Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного
дохода
1270 62 Начисленные комиссионные доходы от пенсионных активов
1270 63 Просроченные комиссионные доходы от пенсионных активов
и инвестиционного дохода по ним
1270 81 Начисленные доходы в виде биржевых сборов
1270 82 Начисленные комиссионные доходы за услуги по
брокерской и дилерской деятельности
1270 83 Начисленные комиссионные доходы за услуги иных
профессиональных участников рынка ценных бумаг
1270 84 Просроченные комиссионные доходы, связанные с
деятельностью профессиональных участников рынка ценных
бумаг
1280 Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
1280 01 Финансовые активы, переданные в доверительное
управление
1280 02 Требования по сделке фьючерс
1280 03 Требования по сделке форвард
1280 04 Требования по сделке опцион
1280 05 Требования по сделке спот
1280 06 Требования по сделке своп
1280 07 Требования по сделкам с прочими производными
финансовыми инструментами
1280 08 Векселя полученные
1280 09 Начисленная неустойка (штраф, пеня)
1280 10 Прочая дебиторская задолженность
1280 11 Требования по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление
1280 21 Финансовая аренда
1280 22 Просроченная задолженность клиентов по финансовой
аренде
1280 23 Факторинг клиентам
1280 24 Форфейтинг клиентам
1280 25 Просроченная задолженность по факторингу и форфейтингу
1280 26 Дебиторы по гарантиям и поручительствам
1280 27 Прочие требования, связанные с банковской деятельностью
1280 41 Страховые премии к получению от страхователей
1280 42 Страховые премии к получению от перестрахователей
1280 43 Требования к страховщикам
1280 44 Требования к перестраховщикам
1280 45 Прочая дебиторская задолженность по брокерской деятельности
1280 63 Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
1290 Резерв по сомнительным требованиям
1290 01 Резервы (провизии) по дебиторской задолженности
1290 21 Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
1290 22 Резервы (провизии) по финансовой аренде, предоставленной клиентам
1290 23 Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по
амортизированной стоимости
1290 24 Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1290 25 Резервы (провизии) по прочей дебиторской задолженности по банковской
Деятельности
1290 26 Резервы (провизии) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1290 27 Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1290 61 Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым
активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1300 Запасы
1310 Сырье и материалы
1320 Готовая продукция
1330 Товары
1340 Незавершенное производство
1350 Прочие запасы
1360 Резерв по списанию запасов
1370 Аффинированные драгоценные металлы
1380 Аффинированные драгоценные металлы в пути
1400 Текущие налоговые активы
1410 01 Корпоративный подоходный налог
1420 Налог на добавленную стоимость к возмещению
1430 Прочие налоги и другие обязательные платежи в бюджет
1430 01 Социальный налог
1430 02 Земельный налог
1430 03 Налог на транспортные средства
1430 04 Налог на имущество
1430 05 Иные налоги и обязательные платежи в бюджет
1430 06 Обязательные социальные отчисления
1500 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
1510 Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
1520 Группа на выбытие, предназначенная для продажи
1600 Прочие краткосрочные активы
1610 01 Краткосрочные авансы выданные
1610 02 Расчеты с брокерами
1610 03 Прочие авансы выданные
1610 04 Предоплата вознаграждения по полученным займам и
вкладам
1610 05 Расчеты с акционерами (по дивидендам)
1620 Расходы будущих периодов
1620 01 Страховые премии, выплаченные страховым организациям
1620 02 Арендная плата
1620 03 Прочие расходы будущих периодов
1630 Прочие краткосрочные активы

Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.03.20 № 24 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.09.2016 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулыларымен.
1000
Ақша қаражаттары
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1020
Жолдағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
1060
Басқа да ақша қаражаттары
1060
01
Басқа да ақша қаражаттары
1060
61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
1060
62
Ағымдағы шоттағы (төлем шоты) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
1060
63
Нысаналы активтер
1070
Электрондық ақша
1071
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша
1072
Банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша
1100
Қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар
1110
Қысқа мерзімді берілген заемдар
1110
21
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
1110
22
Берілген заемдар бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі
1110
23
Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт
1110
24
Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйлықақы
1110
25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
1110
26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету";
1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120
01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1120
02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1120
03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120
04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1120
05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1130
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130
01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130
02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130
03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы";
1130
61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130
62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130
63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке
алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140
01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140
02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140
03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140
04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140
05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1140
06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
1140
07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140
08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140
09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140
10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1140
61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140
62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140
63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140
64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140
65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1150
Басқа да қысқа мерзімді инвестициялар
1150
01
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1150
02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150
03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдар
1150
04
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150
05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150
06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
1150
09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
1150
10
Басқа да қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек
1150
11
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт
1150
12
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
1160
Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
1200
Қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1210
Сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1220
Еншілес ұйымдардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1230
Қауымдасқан және бірлескен ұйымдардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1240
Филиалдардың және құрылымдық бөлімшелердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1250
Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
1260
Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1270
Алынатын қысқа мерзімді сыйақы
1270
01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
02
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
03
Еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістер
1270
04
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
1270
21
Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
25
Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
26
Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
27
Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
28
Сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістер
1270
29
Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер
1270
30
Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
31
Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
32
Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
33
Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
34
Банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
35
Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
36
Банктік қызметке байланысты басқа да комиссиялық кірістер
1270
37
Банктік қызметке байланысты мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1270
38
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270
41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістері
1270
42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістері";
1270
61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер
1270
62
Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық кірістер
1270
63
Зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен түскен мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1270
81
Биржалық алым түрінде есептелген кірістер
1270
82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
83
Бағалы қағаздар нарығының өзге кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық кірістер
1270
84
Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының қызметіне байланысты мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1280
Басқа да қысқа мерзімді дебиторлық берешек
1280
01
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері
1280
02
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
1280
03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
1280
04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
1280
05
Спот мәмілесі бойынша талаптар
1280
06
Своп мәмілесі бойынша талаптар
1280
07
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар
1280
08
Алынған вексельдер
1280
09
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
1280
10
Басқа да дебиторлық берешек
1280
11
Сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптар
1280
21
Қаржылық жалдау
1280
22
Қаржылық жалдау бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі
1280
23
Клиенттерге факторинг
1280
24
Клиенттерге форфейтинг
1280
25
Факторинг және форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешек
1280
26
Кепілдіктер және кепілдемелер бойынша дебиторлар
1280
27
Банктік қызметке байланысты басқа да талаптар
1280
41
Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
1280
42
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
1280
43
Сақтандырушыларға қойылатын талаптар
1280
44
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
1280
45
Брокерлік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек
1280
63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар
1290
Күмәнды талаптар бойынша резерв
1290
01
Дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1290
21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар)
1290
22
Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизиялар)
1290
23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
1290
24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
1290
25
Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1290
26
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтер (провизиялар)
1290
27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
1290
61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)
1300
Қорлар
1310
Шикізат және материалдар
1320
Дайын өнім
1330
Тауарлар
1340
Аяқталмаған өндіріс
1350
Басқа да қорлар
1360
Қорларды есептен шығару бойынша резерв
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1400
Ағымдағы салық активтері
1410
01
Корпоративтік табыс салығы
1420
Өтелетін қосылған құн салығы
1430
Басқа салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
1430
01
Әлеуметтік салық
1430
02
Жер салығы
1430
03
Көлік құралдары салығы
1430
04
Мүлік салығы
1430
05
Өзге де салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер
1430
06
Міндетті әлеуметтік аударымдар
1500
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
1510
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
1520
Сатуға арналған шығынға жазылатын топ
1600
Басқа да қысқа мерзімді активтер
1610
01
Берілген қысқа мерзімді аванстар
1610
02
Брокерлермен есеп айырысулар
1610
03
Басқа да берілген аванстар
1610
04
Алынған заемдар және салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
1610
05
Акционерлермен есеп айырысу (дивидендтер бойынша)
1620
Болашақ кезеңдердің шығыстары
1620
01
Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақылары
1620
02
Жалдау ақысы
1620
03
Болашақ кезеңдердің басқа да шығыстары
1630
Басқа да қысқа мерзімді активтер

Параграф 2. Долгосрочные активы
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
2000 Долгосрочные финансовые инвестиции
2010 Долгосрочные предоставленные займы
2010 21 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 22 Дисконт по долгосрочным предоставленным займам
2010 23 Премия по долгосрочным предоставленным займам
2010 24 Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
2010 25 Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
2020 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 02 Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03 Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 61 Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по
амортизированной стоимости
2020 62 Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым
по амортизированной стоимости
2020 63 Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым
по амортизированной стоимости
2020 64 Активы, находящиеся во внешнем управлении
2030 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01 Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02 Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03 Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04 Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05 Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 06 Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 07 Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08 Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 09 Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10 Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 61 Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по
справедливой стоимости
2030 62 Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым
по справедливой стоимости
2030 63 Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым
по справедливой стоимости
2030 64 Положительная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по
справедливой стоимости
2030 65 Отрицательная корректировка справедливой стоимости
долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по
справедливой стоимости
2040 Прочие долгосрочные финансовые инвестиции
2040 01 Долгосрочные вклады, размещенные в банках и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских
операций
2040 02 Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
2040 03 Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 06 Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах
2040 07 Просроченная задолженность по прочим долгосрочным
финансовым инвестициям
2040 08 Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам
2040 09 Премия по размещенным долгосрочным вкладам
2040 10 Инвестиции в дочерние организации
2050 Просроченная задолженность по финансовым инвестициям
2100 Долгосрочная дебиторская задолженность
2110 Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и
заказчиков
2120 Долгосрочная дебиторская задолженность дочерних
организаций
2130 Долгосрочная дебиторская задолженность ассоциированных
и совместных организаций
2140 Долгосрочная дебиторская задолженность филиалов и
структурных подразделений
2150 Долгосрочная дебиторская задолженность работников
2170 Долгосрочные вознаграждения к получению
2170 01 Начисленные доходы в виде вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам
2170 03 Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по
ценным бумагам
2170 22 Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным
вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
2170 23 Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным
вкладам, размещенным в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских
операций
2170 24 Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным
вкладам, размещенным в банках второго уровня и
организациях, осуществляющих отдельные виды банковских
операций
2170 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам
2170 26 Начисленные доходы в виде вознаграждения по финансовой
аренде, предоставленной клиентам
2170 27 Начисленные доходы в виде вознаграждения по факторингу
и форфейтингу
2170 28 Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения
2170 29 Просроченные доходы в виде вознаграждения
2180 Прочая долгосрочная дебиторская задолженность
2180 01 Требования по сделке фьючерс
2180 02 Требования по сделке форвард
2180 03 Требования по сделке опцион
2180 04 Требования по сделке своп
2180 05 Требования по сделкам с прочими производными
финансовыми инструментами
2200 Инвестиции, учитываемые методом долевого участия
2210 Инвестиции, учитываемые методом долевого участия
2300 Инвестиции в недвижимость
2310 Инвестиции в недвижимость
2320 Амортизация инвестиций в недвижимость
2330 Убыток от обесценения инвестиций в недвижимость
2400 Основные средства
2410 Основные средства
2420 Амортизация основных средств
2430 Убыток от обесценения основных средств
2440 Активы в форме права пользования
2450 Начисленная амортизация по активам в форме права пользования
2460 Капитальные затраты по активам в форме права пользования
2470 Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права
пользования
2500 Биологические активы
2600 Разведочные и оценочные активы
2610 Разведочные и оценочные активы
2620 Амортизация разведочных и оценочных активов
2630 Убыток от обесценения разведочных и оценочных активов
2700 Нематериальные активы
2710 Гудвилл
2720 Обесценение гудвилла
2730 Прочие нематериальные активы
2740 Амортизация прочих нематериальных активов
2750 Убыток от обесценения прочих нематериальных активов
2800 Отложенные налоговые активы
2810 Отложенные налоговые активы по корпоративному
подоходному налогу
2900 Прочие долгосрочные активы
2910 Долгосрочные авансы выданные
2920 Расходы будущих периодов
2930 Незавершенное строительство
2940 Прочие долгосрочные активы
2940 21 Финансовая аренда
2940 22 Просроченная задолженность клиентов по финансовой
аренде
2940 23 Факторинг клиентам
2940 24 Форфейтинг клиентам
2940 25 Просроченная задолженность по факторингу и форфейтингу
2940 26 Дебиторы по гарантиям и поручительствам
2940 27 Прочие требования, связанные с банковской деятельностью

2-параграф. Ұзақ мерзімді активтер
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2000
Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар
2010
Ұзақ мерзімді берілген заемдар
2010
21
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
2010
22
Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт
2010
23
Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйлықақы
2010
24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010
25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2020
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020
01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020
02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020
03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020
61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020
62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020
63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020
64
Сыртқы басқарудағы активтер
2030
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030
01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030
02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030
03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030
04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030
05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030
06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030
07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030
08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030
09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030
10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030
61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030
62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030
63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030
64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030
65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2040
Басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар
2040
01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040
02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040
03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары
2040
06
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
2040
07
Басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек
2040
08
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт
2040
09
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
2040
10
Еншілес ұйымдарға инвестициялар
2050
Қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек
2100
Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек
2110
Сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
2120
Еншілес ұйымдардың ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
2130
Қауымдасқан және бірлескен ұйымдардың ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
2140
Филиалдардың және құрылымдық бөлімшелердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
2150
Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі
2170
Алынатын ұзақ мерзімді сыйақылар
2170
01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170
03
Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы
2170
22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170
23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170
24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170
25
Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170
26
Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170
27
Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170
28
Сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістер
2170
29
Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер
2180
Басқа да ұзақ мерзімді дебиторлық берешек
2180
01
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180
02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180
03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180
04
Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180
05
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар
2200
Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын инвестициялар
2210
Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын инвестициялар
2300
Жылжымайтын мүлікке инвестициялар
2310
Жылжымайтын мүлікке инвестициялар
2320
Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы
2330
Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың құнсыздануынан болған залалдар
2400
Негізгі құрал-жабдықтар
2410
Негізгі құрал-жабдықтар
2420
Негізгі құрал-жабдықтар амортизациясы
2430
Негізгі құрал-жабдықтар құнсыздануынан болған залал
2440
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер
2450
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация
2460
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар
2470
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация
2500
Биологиялық активтер
2600
Барлау және бағалау активтері
2610
Барлау және бағалау активтері
2620
Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы
2630
Барлау және бағалау активтерінің құнсыздануынан болған залал
2700
Материалдық емес активтер
2710
Гудвилл
2720
Гудвиллдің құнсыздануы
2730
Басқа да материалдық емес активтер
2740
Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы
2750
Басқа да материалдық емес активтердің құнсыздануынан болған залал
2800
Кейінге қалдырылған салық активтері
2810
Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық активтері
2900
Басқа да ұзақ мерзімді активтер
2910
Берілген қысқа мерзімді аванстар
2920
Болашақ кезеңдердің шығыстары
2930
Аяқталмаған құрылыс
2940
Басқа да ұзақ мерзімді активтер
2940
21
Қаржылық жалдау
2940
22
Клиенттердің қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешегі
2940
23
Клиенттерге факторинг
2940
24
Клиенттерге форфейтинг
2940
25
Факторинг және форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешек
2940
26
Кепілдіктер және кепілдемелер бойынша дебиторлар
2940
27
Банктік қызметке байланысты басқа да талаптар

Параграф 3. Краткосрочные обязательства
Сноска. Заголовок параграфа 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 01.07.2011 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.02.2012 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2014 № 255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.09.2016 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023); от 27.11.2023 № 87 (порядок введения в действие см. п.4).
3000 Краткосрочные финансовые обязательства
3010 Краткосрочные банковские займы
3020 Краткосрочные займы, полученные от юридических лиц за исключением банков второго уровня
3030 Краткосрочная кредиторская задолженность по дивидендам
и доходам участников
3040 Текущая часть долгосрочных финансовых обязательств
3050 Прочие краткосрочные финансовые обязательства
3050 01 Краткосрочные займы, полученные от Правительства
Республики Казахстан
3050 02 Краткосрочные займы, полученные от местных органов
власти Республики Казахстан
3050 03 Операции "РЕПО" с ценными бумагами
3050 05 Премия по краткосрочным полученным займам
3050 06 Дисконт по краткосрочным полученным займам
3100 Обязательства по налогам
3110 01 Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
3120 Индивидуальный подоходный налог
3130 Налог на добавленную стоимость
3140 Акцизы
3150 Социальный налог
3160 Земельный налог
3170 Налог на транспортные средства
3180 Налог на имущество
3190 Прочие налоги
3200 Обязательства по другим обязательным и добровольным
платежам в соответствии с законодательством Республики
Казахстан
3210 Обязательства по социальному страхованию
3220 Обязательства по пенсионным отчислениям
3230 Прочие обязательства по другим обязательным платежам в
соответствии с законодательством Республики Казахстан
3240 Прочие обязательства по другим добровольным платежам в соответствии с законодательством Республики Казахстан
3250 Обязательства по обязательным пенсионным взносам работодателя
3300 Краткосрочная кредиторская задолженность
3310 Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и
подрядчикам
3320 Краткосрочная кредиторская задолженность дочерним
организациям
3330 Краткосрочная кредиторская задолженность
ассоциированным и совместным организациям
3340 Краткосрочная кредиторская задолженность филиалам и
структурным подразделениям
3350 Краткосрочная задолженность по оплате труда
3360 Краткосрочная задолженность по аренде
3370 Текущая часть долгосрочной кредиторской задолженности
3380 Краткосрочные вознаграждения к выплате
3380 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
3380 02 Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям
"РЕПО" с ценными бумагами
3380 21 Начисленные расходы по текущим и корреспондентским
счетам клиентов
3380 22 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным вкладам до востребования
3380 23 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным срочным вкладам
3380 24 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным условным вкладам
3380 25 Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученным
займам
3380 26 Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученной
финансовой аренде
3380 27 Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения
3380 28 Начисленные комиссионные расходы за услуги по
переводным операциям
3380 29 Начисленные комиссионные расходы за услуги по
клиринговым операциям
3380 30 Начисленные комиссионные расходы за услуги по кассовым
операциям
3380 31 Начисленные комиссионные расходы за услуги по сейфовым
операциям
3380 32 Начисленные комиссионные расходы за услуги по
инкассации банкнот, монет и ценностей
3380 33 Начисленные комиссионные расходы за услуги по
доверительным операциям
3380 34 Прочие комиссионные расходы, связанные с банковской
Деятельностью
3380 35 Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным краткосрочным
сберегательным вкладам
3380 36 Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде
3380 61 Начисленные комиссионные вознаграждения от
инвестиционного дохода
3380 62 Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных
активов
3380 81 Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой
биржи
3380 82 Начисленные комиссионные расходы за услуги по
брокерской и дилерской деятельности
3380 83 Начисленные комиссионные расходы за услуги по
кастодиальному обслуживанию
3380 84 Начисленные комиссионные расходы иных профессиональных
участников рынка ценных бумаг
3390 Прочая краткосрочная кредиторская задолженность
3390 01 Обязательства по сделке фьючерс
3390 02 Обязательства по сделке форвард
3390 03 Обязательства по сделке опцион
3390 04 Обязательства по сделке спот
3390 05 Обязательства по сделке своп
3390 06 Обязательства по сделкам с прочими производными
финансовыми инструментами
3390 07 Обязательства по выплате неустойки (штрафа, пени)
3390 21 Корреспондентские счета
3390 22 Текущие счета
3390 23 Краткосрочные вклады до востребования
3390 24 Краткосрочные вклады
3390 25 Краткосрочные условные вклады
3390 26 Краткосрочные сберегательные вклады
3390 27 Финансовые активы, принятые в доверительное
или инвестиционное управление
3390 28 Прочие обязательства, связанные с банковской
деятельностью
3390 29 Резервы (провизии) на покрытие убытков по условным
обязательствам
3390 30 Премия по краткосрочным привлеченным вкладам
3390 31 Дисконт по краткосрочным привлеченным вкладам
3390 41 Расчеты с перестраховщиками
3390 42 Расчеты с перестрахователями
3390 43 Расчеты со страхователями
3390 44 Расчеты со страховщиками
3390 45 Прочая кредиторская задолженность, связанная с брокерской деятельностью
3390 61 Обязательства по выплате пенсионных накоплений
3390 62 Обязательства по переводу пенсионных накоплений в
другие накопительные пенсионные фонды
3390 63 Обязательства по переводу пенсионных накоплений в
страховые организации
3390 64 Обязательства по возврату ошибочно зачисленных сумм
пенсионных взносов
3390 65 Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных
счетах
3390 66 Прочие суммы до выяснения
3390 67 Обязательства по пенсионным выплатам за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
3390 68 Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам
3390 69 Обязательства по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление
3390 70 Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за
счет обязательных пенсионных взносов работодателя
3390 71 Обязательства по доставке пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан
3390 72 Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя
3390 73 Целевые накопления
3390 74 Обязательство по выплате целевых накоплений
3390 81 Обязательства брокера перед клиентом
3400 Краткосрочные оценочные обязательства
3410 Краткосрочные гарантийные обязательства
3420 Краткосрочные обязательства по претензионно-исковой
работе
3430 Краткосрочные оценочные обязательства по
вознаграждениям работникам
3440 Прочие краткосрочные оценочные обязательства
3440 61 Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
3440 63 Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности (пассивный)
3500 Прочие краткосрочные обязательства
3510 Краткосрочные авансы полученные
3510 01 Предоплата вознаграждения по предоставленным займам и
размещенным вкладам
3510 41 Авансы, полученные за посреднические услуги
3510 81 Предоплата комиссионного вознаграждения за услуги,
оказанные по брокерской и дилерской деятельности
3510 82 Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание
иных услуг
3520 Доходы будущих периодов
3530 Обязательства группы на выбытие, предназначенной для
продажи
3540 Прочие краткосрочные обязательства
3550 Обязательства по выпущенным электронным деньгам
3550 01 Обязательства по выпущенным электронным деньгам

3-параграф. Қысқа мерзімді міндеттемелер
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 3-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2011.07.01 № 67 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.02.24 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2014 № 255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.09.2016 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулыларымен.
3000
Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
3010
Қысқа мерзімді банк заемдары
3020
Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынған қысқа мерзімді қарыздар
3030
Қатысушылардың дивидендтері және кірістері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3040
Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелердің ағымдағы бөлігі
3050
Басқа да қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер
3050
01
Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған қысқа мерзімді заемдар
3050
02
Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар
3050
03
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
3050
05
Алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйлықақы
3050
06
Алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт
3100
Салықтар бойынша міндеттемелер
3110
01
Төлеуге жататын корпоративтік табыс салығы
3120
Жеке табыс салығы
3130
Қосылған құн салығы
3140
Акциздер
3150
Әлеуметтік салық
3160
Жер салығы
3170
Көлік құралдары салығы
3180
Мүлік салығы
3190
Басқа да салықтар
3200
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да міндетті және ерікті төлемдер бойынша міндеттемелер
3210
Әлеуметтік сақтандыру бойынша міндеттемелер
3220
Зейнетақы аударымдары бойынша міндеттемелер
3230
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа міндетті төлемдер бойынша басқа да міндеттемелер
3240
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа ерікті төлемдер бойынша басқа да міндеттемелер
3250
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер
3300
Қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3310
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3320
Еншілес ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3330
Қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3340
Филиалдарға және құрылымдық бөлімшелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3350
Еңбекке ақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек
3360
Жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек
3370
Ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігі
3380
Төленетін қысқа мерзімді сыйақылар
3380
01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
02
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
21
Клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар
3380
22
Талап ету бойынша тартылған салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
23
Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
24
Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
25
Алынған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
26
Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
27
Сыйақы түрінде басқа да есептелген шығыстар
3380
28
Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
29
Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
30
Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
31
Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
32
Банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
33
Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
34
Банктік қызметке байланысты басқа да комиссиялық шығыстар
3380
35
Тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380
36
Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар
3380
61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы
3380
62
Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы
3380
81
Қор биржасының қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
83
Кастодиандық қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар
3380
84
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының есептелген комиссиялық шығыстары
3390
Басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешек
3390
01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390
02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390
03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390
04
Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390
05
Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
3390
06
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер
3390
07
Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша міндеттемелер
3390
21
Корреспонденттік шоттар
3390
22
Ағымдағы шоттар
3390
23
Талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар
3390
24
Қысқа мерзімді салымдар
3390
25
Қысқа мерзімді шартты салымдар
3390
26
Қысқа мерзімді жинақ салымдары
3390
27
Сенімгерлік немесе инвестициялық басқаруға қабылданған қаржы активтері
3390
28
Банктік қызметке байланысты басқа да міндеттемелер
3390
29
Шартты міндеттемелер бойынша залалдарды жабуға резервтер (провизиялар)
3390
30
Қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
3390
31
Қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша дисконт
3390
41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
3390
42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390
43
Сақтанушылармен есеп айырысу
3390
44
Сақтандырушылармен есеп айырысу
3390
45
Брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешек
3390
61
Жинақталған зейнетақы қаражаттарын төлеу бойынша міндеттемелер
3390
62
Жинақталған зейнетақы қаражаттарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару бойынша міндеттемелер
3390
63
Жинақталған зейнетақы қаражаттарын сақтандыру ұйымдарына аудару бойынша міндеттемелер
3390
64
Қате есептелген зейнетақы жарналары сомасын қайтару бойынша міндеттемелер
3390
65
Жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражаттары
3390
66
Анықталғанға дейінгі басқа да сомалар
3390
67
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен
зейнетақы төлемдері бойынша міндеттемелер
3390
68
Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор
3390
69
Зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару жөніндегі міндеттемелер
3390
70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған зейнетақы-шоттардың талаптарымен есепке алынатын қаражат
3390
71
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақылар мен зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының аумағында жеткізу жөніндегі міндеттемелер
3390
72
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары
3390
73
Нысаналы жинақтар
3390
74
Нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттеме
3390
81
Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері
3400
Қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
3410
Қысқа мерзімді кепілдік беру міндеттемелері
3420
Талап-шағым жұмысы бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер
3430
Қызметкерлерге сыйақылар бойынша қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
3440
Басқа да қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері
3440
61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
3440
63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер (пассив)
3500
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
3510
Алынған қысқа мерзімді аванстар
3510
01
Берілген заемдар және орналастырылған салымдар бойынша алдын ала сыйақы
3510
41
Делдалдық қызмет үшін алынған аванстар
3510
81
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілген қызмет үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу
3510
82
Өзге де қызметтер көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу
3520
Болашақ кезеңдердің кірістері
3530
Сатуға арналған, шығынға жазу тобының міндеттемелері
3540
Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер
3550
Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер
3550
01
Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер";

Параграф 4. Долгосрочные обязательства
Сноска. Заголовок параграфа 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.03.2009 N 24 (порядок введения в действие см. п. 3); от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 24.12.2014 № 255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4000 Долгосрочные финансовые обязательства
4010 Долгосрочные банковские займы
4020 Долгосрочные займы, полученные от юридических лиц за исключением банков второго уровня
4030 Прочие долгосрочные финансовые обязательства
4030 01 Долгосрочные займы, полученные от Правительства
Республики Казахстан
4030 02 Долгосрочные займы, полученные от местных органов
власти Республики Казахстан
4030 04 Финансовая аренда, полученная от банков второго уровня
4030 05 Финансовая аренда, полученная от других юридических лиц
4030 07 Выпущенные в обращение ценные бумаги
4030 08 Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам
4030 09 Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам
4030 10 Выкупленные ценные бумаги
4030 11 Премия по долгосрочным полученным займам
4030 12 Дисконт по долгосрочным полученным займам
4030 13 Долгосрочные займы, полученные от национального
управляющего холдинга
4030 21 Долгосрочные вклады
4030 22 Премия по долгосрочным привлеченным вкладам
4030 23 Дисконт по долгосрочным привлеченным вкладам
4100 Долгосрочная кредиторская задолженность
4110 Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и
подрядчикам
4120 Долгосрочная кредиторская задолженность дочерним
организациям
4130 Долгосрочная кредиторская задолженность
ассоциированным и совместным организациям
4140 Долгосрочная кредиторская задолженность филиалам и
структурным подразделениям
4150 Обязательства по аренде
4160 Долгосрочные вознаграждения к выплате
4160 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
4160 21 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным срочным вкладам
4160 22 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
привлеченным условным вкладам
4160 23 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
полученным займам
4160 24 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
полученной финансовой аренде
4160 25 Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения
4160 26 Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным
сберегательным вкладам
4170 Прочая долгосрочная кредиторская задолженность
4170 01 Обязательства по сделке фьючерс
4170 02 Обязательства по сделке форвард
4170 03 Обязательства по сделке опцион
4170 04 Обязательства по сделке своп
4170 05 Обязательства по сделкам с прочими производными
финансовыми инструментами
4200 Долгосрочные оценочные обязательства
4210 Долгосрочные гарантийные обязательства
4220 Долгосрочные оценочные обязательства по претензионно-
исковой работе
4230 Долгосрочные оценочные обязательства по вознаграждениям
работникам
4240 Прочие долгосрочные оценочные обязательства
4300 Отложенные налоговые обязательства
4310 Отложенные налоговые обязательства по корпоративному
подоходному налогу
4400 Прочие долгосрочные обязательства
4410 Долгосрочные авансы полученные
4420 Доходы будущих периодов
4430 Прочие долгосрочные обязательства
4440 Обязательства по привилегированным акциям

4-параграф. Ұзақ мерзімді міндеттемелер
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 4-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.03.20 № 24 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 24.12.2014 № 255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4000
Ұзақ мерзімді қаржы міндеттемелері
4010
Ұзақ мерзімді банк заемдары
4020
Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
4030
Басқа да ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер
4030
01
Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған ұзақ мерзімді заемдар
4030
02
Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар
4030
04
Екінші деңгейдегі банктерден алынған қаржылық жалдау
4030
05
Басқа заңды тұлғалардан алынған қаржылық жалдау
4030
07
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
4030
08
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт
4030
09
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
4030
10
Сатып алынған бағалы қағаздар
4030
11
Ұзақ мерзімді алынған заемдар бойынша сыйлықақы
4030
12
Ұзақ мерзімді алынған заемдар бойынша дисконт
4030
13
Ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді қарыздар
4030
21
Ұзақ мерзімді салымдар
4030
22
Ұзақ мерзімді тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
4030
23
Ұзақ мерзімді тартылған салымдар бойынша дисконт
4100
Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4110
Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4120
Еншілес ұйымдарға ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4130
Қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4140
Филиалдарға және құрылымдық бөлімшелерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4150
Жалдау жөніндегі міндеттемелер
4160
Төлеуге арналған ұзақ мерзімді сыйақы
4160
01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
4160
21
Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
4160
22
Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
4160
23
Алынған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
4160
24
Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
4160
25
Басқа да сыйақы түрінде есептелген шығыстар
4160
26
Тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
4170
Басқа да ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
4170
01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170
02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170
03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170
04
Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170
05
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер
4200
Ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
4210
Ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелер
4220
Шағым-талап жұмысы бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
4230
Қызметкерлерге сыйақылар бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
4240
Басқа да ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері
4300
Кейінге қалдырылған салық міндеттемелері
4310
Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық міндеттемелері
4400
Басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелер
4410
Алынған ұзақ мерзімді аванстар
4420
Болашақ кезеңнің кірістері
4430
Басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелер
4440
Артықшылықты акциялар бойынша міндеттемелер

Параграф 5. Капитал и резервы
Сноска. Заголовок параграфа 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 01.07.2011 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.09.2016 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
5000 Уставный капитал
5010 Привилегированные акции
5020 Простые акции
5030 Вклады и паи
5200 Выкупленные собственные долевые инструменты
5210 Выкупленные собственные долевые инструменты
5300 Эмиссионный доход
5310 Эмиссионный доход
5320 Дополнительный оплаченный капитал
5400 Резервы
5410 Резервный капитал, установленный учредительными
документами
5420 Резерв на переоценку основных средств и активов в форме права пользования
5430 Резерв на переоценку нематериальных активов
5440 Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых
по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5440 01 Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
5450 Резерв на переоценку прочих активов
5460 Прочие резервы
5460 63 Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
5470 Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой
стоимости через прочий совокупный доход
5470 01 Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи
5480 Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки
по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий
совокупный доход
5490 Оценочные резервы под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам,
учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5500 Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
5520 Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
предыдущих лет
5610 Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
отчетного года

5-параграф. Капитал және резервтер
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 5-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2011.07.01 № 67 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.09.2016 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ); 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5000
Жарғылық капитал
5010
Тартылған акциялар
5020
Жай акциялар
5030
Салымдар және пайлар
5200
Сатып алынған меншікті үлестік құралдар
5210
Сатып алынған меншікті үлестік құралдар
5300
Эмиссиялық кіріс
5310
Эмиссиялық кіріс
5320
Төленген қосымша капитал
5400
Резервтер
5410
Құрылтай құжаттарында белгіленген резервтік капитал
5420
Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді қайта бағалау резерві
5430
Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
5440
01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
5450
Басқа да активтерді қайта бағалауға арналған резерв
5460
Басқа да резервтер
5460
63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резерв
5470
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
5470
01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері (провизиялары)
5490
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері
5500
Бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)
5520
Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)

Параграф 6. Доходы
Сноска. Заголовок параграфа 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.03.2009 N 24 (порядок введения в действие см. п. 3); от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
6000 Доход от реализации продукции и оказания услуг
6010 Доход от реализации продукции и оказания услуг
6020 Возврат проданной продукции
6030 Скидки с цены и продаж
6100 Доходы от финансирования
6110 Доходы по вознаграждениям
6110 01 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
приобретенным ценным бумагам
6110 02 Доходы, связанные с амортизацией премии по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
6110 03 Доходы, связанные с амортизацией дисконта по
приобретенным ценным бумагам
6110 04 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
6110 05 Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам
6110 06 Доходы по амортизации премии по привлеченным вкладам
6110 07 Доходы по амортизации дисконта по предоставленным
займам
6110 08 Доходы по амортизации премии по полученным займам
6110 21 Комиссионные доходы за услуги по переводным операциям
6110 22 Комиссионные доходы за услуги по клиринговым операциям
6110 23 Комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям
6110 24 Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям
6110 25 Комиссионные доходы за услуги по инкассации банкнот,
монет и ценностей
6110 26 Комиссионные доходы за услуги по доверительным
операциям
6110 27 Прочие комиссионные доходы
6110 28 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
текущим и корреспондентским счетам
6110 29 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
вкладам до востребования
6110 30 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
срочным вкладам
6110 31 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
условным вкладам
6110 32 Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам
6110 33 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
факторингу и форфейтингу
6110 34 Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 35 Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам
6110 41 Комиссионные доходы страховых брокеров
6110 61 Комиссионные доходы от инвестиционного дохода
6110 62 Комиссионные доходы от пенсионных активов
6110 63 Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения
6110 64 Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении
6110 81 Комиссионные доходы за услуги по брокерской и
дилерской деятельности
6110 82 Комиссионные доходы за услуги иных профессиональных
участников рынка ценных бумаг
6120 Доходы по дивидендам
6130 Доходы от финансовой аренды
6140 Доходы от операций с инвестициями в недвижимость
6150 Доходы от изменения справедливой стоимости финансовых
инструментов
6150 01 Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
6150 03 Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через
прочий совокупный доход
6150 04 Доходы от изменения справедливой стоимости прочих финансовых инструментов
6150 05 Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
6160 Прочие доходы от финансирования
6170 Доходы по операциям с финансовыми обязательствами
6200 Прочие доходы
6210 Доходы от выбытия активов
6220 Доходы от безвозмездно полученных активов
6230 Доходы от государственных субсидий
6240 Доходы от восстановления убытка от обесценения
6240 01 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости
6240 02 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках
второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
6240 03 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по прочей дебиторской
задолженности
6240 21 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по займам, предоставленным
клиентам
6240 22 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по финансовой аренде,
предоставленной клиентам
6240 23 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по условным обязательствам
6240 24 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по прочей дебиторской
задолженности по банковской деятельности
6240 25 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6240 26 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
6240 62 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
6240 63 Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
6250 Доходы от курсовой разницы
6250 02 Доходы от переоценки иностранной валюты
6260 Доходы от операционной аренды
6270 Доходы от изменения справедливой стоимости
биологических активов
6280 Прочие доходы
6280 01 Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 02 Доход от покупки-продажи иностранной валюты
6280 05 Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 06 Доходы от прочей переоценки
6280 07 Прочие доходы
6280 08 Неустойка (штраф, пеня)
6280 09 Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6280 41 Прочие доходы от брокерской деятельности
6280 81 Доходы от биржевых сборов
6290 Доходы по сделкам с производными финансовыми
инструментами
6290 09 Доходы по сделкам фьючерс
6290 10 Доходы по сделкам форвард
6290 11 Доходы по сделкам опцион
6290 13 Доходы по сделкам своп
6290 14 Доходы по сделкам с прочими производными финансовыми
инструментами
6300 Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью
6310 Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью
6400 Доля прибыли организаций, учитываемых по методу
долевого участия
6410 Доля прибыли ассоциированных организаций
6420 Доля прибыли совместных организаций

6-параграф. Кірістер
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 6-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.03.20 № 24 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6000
Өнім өткізуден және қызмет көрсетуден кірістер
6010
Өнім өткізуден және қызмет көрсетуден кірістер
6020
Сатылған өнімді қайтару
6030
Бағадан және сатудан жеңілдіктер
6100
Қаржыландырудан кірістер
6110
Сыйақылар бойынша кірістер
6110
01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
02
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты кірістер
6110
03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістер
6110
04
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
05
Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кірістер
6110
06
Тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер
6110
07
Берілген заемдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кірістер
6110
08
Алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер
6110
21
Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
6110
22
Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
6110
23
Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
6110
24
Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
6110
25
Банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
6110
26
Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
6110
27
Басқа да комиссиялық кірістер
6110
28
Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
29
Талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
32
Заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
33
Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
34
Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер
6110
35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110
41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері
6110
61
Инвестициялық кірістен комиссиялық кірістер
6110
62
Зейнетақы активтерінен комиссиялық кірістер
6110
63
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу
6110
64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер
6110
81
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
6110
82
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетуі үшін комиссиялық кірістер
6120
Дивидендтер бойынша кірістер
6130
Қаржылық жалдаудан кірістер
6140
Жылжымайтын мүлікке инвестициялармен операциялардан кірістер
6150
Қаржы құралдарының әділ құнын өзгертуден кірістер
6150
01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер
6150
03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кірістер
6150
04
Басқа да қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен түскен кірістер
6150
05
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс
6160
Қаржыландырудан басқа да кірістер
6170
Қаржылық міндеттемелермен операциялар бойыншакірістер
6200
Басқа да кірістер
6210
Активтерді шығынға жазудан кірістер
6220
Өтеусіз алынған активтерден кірістер
6230
Мемлекеттік субсидиялардан кірістер
6240
Құнсызданудан болған залалды қалпына келтіруден кірістер
6240
01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер
6240
02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер
6240
03
Басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер
6240
21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер
6240
22
Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер
6240
23
Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер
6240
24
Банктік қызметке бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер
6240
25
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістер
6240
26
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс
6240
62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер
6240
63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кірістер
6250
Бағамдық айырмадан кірістер
6250
02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер
6260
Операциялық жалдаудан кірістер
6270
Биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуден кірістер
6280
Басқа да кірістер
6280
01
Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер
6280
02
Шетел валютасын сатып алудан-сатудан кірістер
6280
05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер
6280
06
Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер
6280
07
Басқа да кірістер
6280
08
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
6280
09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кірістер
6280
41
Брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістер
6280
81
Биржалық алымдардан кірістер
6290
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша кірістер
6290
09
Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер
6290
10
Форвард мәмілелері бойынша кірістер
6290
11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер
6290
13
Своп мәмілелері бойынша кірістер
6290
14
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша кірістер
6300
Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер
6310
Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер
6400
Ұйымдардың үлестік қатысу әдісі бойынша есепке алынатын пайда үлесі
6410
Қауымдасқан ұйымдардың пайда үлесі
6420
Бірлескен ұйымдардың пайда үлесі

Параграф 7. Расходы
Сноска. Заголовок параграфа 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.03.2009 N 24 (порядок введения в действие см. п. 3); от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 01.07.2011 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023); от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023); от 27.11.2023 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7000 Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг
7010 Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг
7100 Расходы по реализации продукции и оказанию услуг
7110 Расходы по реализации продукции и оказанию услуг
7200 Административные расходы
7210 Административные расходы
7220 Расходы по налогам
7220 01 Расходы по социальному налогу и социальным платежам
7220 02 Расходы по земельному налогу
7220 03 Расходы по налогу на имущество
7220 04 Расходы по налогу на транспортные средства
7220 05 Расходы по прочим налогам, сборам и обязательным
платежам в бюджет
7300 Расходы на финансирование
7310 Расходы по вознаграждениям
7310 01 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
7310 02 Расходы, связанные с амортизацией премии по
приобретенным ценным бумагам
7310 03 Расходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
7310 04 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
операциям "РЕПО" с ценными бумагами
7310 05 Неустойка (штраф, пеня)
7310 06 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по текущим
и корреспондентским счетам
7310 07 Расходы по амортизации дисконта по полученным займам
7310 08 Расходы по амортизации дисконта по привлеченным
вкладам
7310 09 Расходы по амортизации премии по предоставленным займам
7310 10 Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
7310 21 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
привлеченным вкладам до востребования
7310 22 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
привлеченным срочным вкладам
7310 23 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
привлеченным условным вкладам
7310 24 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
полученным займам
7310 25 Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7310 26 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным
сберегательным вкладам
7320 Расходы на выплату процентов по финансовой аренде
7330 Расходы от изменения справедливой стоимости финансовых
инструментов
7340 Прочие расходы на финансирование
7350 Процентные расходы по обязательствам по аренде
7400 Прочие расходы
7410 Расходы по выбытию активов
7420 Расходы от обесценения активов
7430 Расходы по курсовой разнице
7430 02 Расходы от переоценки иностранной валюты
7440 Расходы по созданию резерва и списанию безнадежных требований
7440 01 Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости
7440 02 Расходы по формированию резервов (провизий) по
размещенным вкладам
7440 03 Расходы по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности
7440 04 Расходы по формированию резервов (провизий) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
7440 21 Расходы по формированию резервов (провизий) по
предоставленным займам
7440 22 Расходы по формированию резервов (провизий) по
предоставленной финансовой аренде
7440 23 Расходы по формированию резервов (провизий) по условным
обязательствам
7440 24 Расходы по формированию резервов (провизий) по прочей
дебиторской задолженности по банковской деятельности
7440 25 Расходы по формированию резервов (провизий) по текущим счетам,
размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
7440 61 Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости
7440 62 Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении
7440 63 Расходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
7450 Расходы по операционной аренде
7460 Расходы от изменения справедливой стоимости
биологических активов
7470 Прочие расходы
7470 01 Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
7470 02 Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
7470 03 Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой
стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
7470 06 Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через
прочий совокупный доход
7470 07 Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 08 Расходы от прочей переоценки
7470 09 Прочие расходы
7470 10 Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
7470 11 Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
7470 21 Комиссионные расходы за услуги по переводным операциям
7470 22 Комиссионные расходы за услуги по клиринговым операциям
7470 23 Комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям
7470 24 Комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям
7470 25 Комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот,
монет и ценностей
7470 26 Комиссионные расходы за услуги по доверительным
операциям
7470 27 Прочие комиссионные расходы
7470 61 Расходы по возмещению отрицательного комиссионного
вознаграждения
7470 81 Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82 Комиссионные расходы за услуги по брокерской и
дилерской деятельности
7470 83 Комиссионные расходы за услуги по кастодиальному
обслуживанию
7470 84 Комиссионные расходы иных профессиональных участников
рынка ценных бумаг
7480 Расходы по операциям с производными финансовыми
инструментами
7480 09 Расходы по сделкам фьючерс
7480 10 Расходы по сделкам форвард
7480 11 Расходы по сделкам опцион
7480 13 Расходы по сделкам своп
7480 14 Расходы по сделкам с прочими производными финансовыми
инструментами
7490 Расходы по операциям с финансовыми обязательствами
7490 01 Расходы по амортизации основных средств и активов в форме права
пользования
7490 02 Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права
пользования
7490 03 Расходы по амортизации инвестиций в недвижимость
7490 04 Расходы по амортизации разведочных и оценочных активов
7490 05 Расходы по амортизации прочих нематериальных активов
7500 Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью
7510 Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью
7600 Доля в убытке организаций, учитываемых методом долевого
участия
7610 Доля в убытке ассоциированных организаций
7620 Доля в убытке совместных организаций
7700 Расходы по корпоративному подоходному налогу
7710 Расходы по корпоративному подоходному налогу

7-параграф. Шығыстар
Ескерту. 7-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 7-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.03.20 № 24 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2011.07.01 № 67 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7000
Өткізілген өнімдердің және көрсетілген қызметтің өзіндік құны
7010
Өткізілген өнімдердің және көрсетілген қызметтің өзіндік құны
7100
Өнімді өткізу және қызмет көрсету бойынша шығыстар
7110
Өнімді өткізу және қызмет көрсету бойынша шығыстар
7200
Әкімшілік шығыстар
7210
Әкімшілік шығыстар
7220
Салықтар бойынша шығыстар
7220
01
Әлеуметтік салық және әлеуметтік төлемдер бойынша шығыс
7220
02
Жер салығы бойынша шығыстар
7220
03
Мүлік салығы бойынша шығыстар
7220
04
Көлік құралдары салығы бойынша шығыстар
7220
05
Басқа да салықтар, алымдар және бюджетке міндетті төлемдер бойынша шығыстар
7300
Қаржыландыруға арналған шығыстар
7310
Сыйақы бойынша шығыстар
7310
01
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7310
02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар
7310
03
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстар
7310
04
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7310
05
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
7310
06
Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7310
07
Алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
7310
08
Тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
7310
09
Берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
7310
10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
7310
21
Тартылған талап ету салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7310
22
Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7310
23
Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7310
24
Алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7310
25
Cыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар
7310
26
Тартылған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
7320
Қаржылық жалдау бойынша пайыздар төлеуге арналған шығыстар
7330
Қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен болған шығыстар
7340
Қаржыландыруға арналған басқа да шығыстар
7350
Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар
7400
Басқа да шығыстар
7410
Активтерді шығынға жазу бойынша шығыстар
7420
Активтердің құнсыздануынан болған шығыстар
7430
Бағамдық айырма бойынша шығыстар
7430
02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
7440
Резервті құру және үмітсіз талаптарды есептен шығару бойынша шығыстар
7440
01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
03
Басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
04
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
7440
21
Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
22
Берілген қаржылық жалдау бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
23
Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
24
Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
25
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру шығыстары
7440
61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440
62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар
7440
63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыс
7450
Операциялық жалдау бойынша шығыстар
7460
Биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуден болған шығыстар
7470
Басқа да шығыстар
7470
01
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны
7470
02
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар
7470
03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
7470
06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыстар
7470
07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар
7470
08
Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар
7470
09
Басқа да шығыстар
7470
10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
7470
11
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс
7470
21
Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар
7470
22
Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар
7470
23
Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар
7470
24
Сейф операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар
7470
25
Банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар
7470
26
Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар
7470
27
Басқа да комиссиялық шығыстар
7470
61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстар
7470
81
Қор биржасының қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар
7470
82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар
7470
83
Кастодиандық қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар
7470
84
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының комиссиялық шығыстары
7480
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша шығыстар
7480
09
Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар
7480
10
Форвард мәмілелері бойынша шығыстар
7480
11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
7480
13
Своп мәмілелері бойынша шығыстар
7480
14
Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша шығыстар
7490
Қаржылық міндеттемелермен операциялар бойынша шығыстар
7490
01
Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
7490
02
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың амортизациясы бойынша шығыстар
7490
03
Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар
7490
04
Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар
7490
05
Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
7500
Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар
7510
Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар
7600
Ұйымның үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын залалдағы үлесі
7610
Қауымдасқан ұйымдардың залалдағы үлесі
7620
Бірлескен ұйымдардың залалдағы үлесі
7700
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар
7710
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар

Параграф 8. Условные и возможные
требования и обязательства
Сноска. Заголовок параграфа 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
8100 Счета требований по гарантиям
8110 Возможные требования по выданным или подтвержденным
гарантиям
8120 Возможные требования по принятым гарантиям
8200 Счета требований по предоставлению (получению) займов в
будущем
8210 Условные требования по предоставляемым займам
8220 Условные требования по получению займов в будущем
8300 Счета требований по финансовым активам и производным финансовым инструментам
8300 01 Условные требования по покупке финансовых активов
8300 02 Условные требования по покупке финансовых фьючерсов
8300 03 Условные требования по продаже финансовых фьючерсов
8300 04 Фиксированный процентный своп
8300 05 Плавающий процентный своп
8300 06 Приобретенные сделки опцион - "колл"
8300 07 Приобретенные сделки опцион - "пут"
8300 08 Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09 Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет
8300 10 Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении -
контрсчет
8300 11 Реализованное соглашение о будущем вознаграждении
8300 12 Условные требования по прочим производным финансовым
инструментам
8400 Счета обязательств по гарантиям
8410 Возможные обязательства по выданным или подтвержденным
гарантиям
8420 Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям
8500 Счета обязательств по представлению (получению) займов
в будущем
8510 Условные обязательства по предоставлению займов в
будущем
8520 Условные обязательства по получаемым займам
8600 Счета обязательств по финансовым обязательствам и производным финансовым инструментам
8600 01 Условные обязательства по продаже финансовых активов
8600 02 Условные обязательства по покупке финансовых фьючерсов
8600 03 Условные обязательства по продаже финансовых фьючерсов
8600 04 Плавающий процентный своп
8600 05 Фиксированный процентный своп
8600 06 Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07 Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет
8600 08 Проданные сделки опцион "пут"
8600 09 Проданные сделки опцион "колл"
8600 10 Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении
8600 11 Реализованное соглашение о будущем вознаграждении -
контрсчет
8600 12 Условные обязательства по прочим производным финансовым
инструментам
8600 13 Условные обязательства по покупке финансовых активов

8-параграф. Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
Ескерту. 8-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 8-параграфқа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8100
Кепілдіктер бойынша талаптар шоттары
8110
Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар
8120
Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар
8200
Болашақта заемдар беру (алу) бойынша талаптар шоттары
8210
Берілетін заемдар бойынша шартты талаптар
8220
Болашақта заемдар алу бойынша шартты талаптар
8300
Туынды қаржы құралдары бойынша талаптар шоттары
8300
01
Қаржы активтері мен туынды қаржы құралдары бойынша талаптар шоттары
8300
02
Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты талаптар
8300
03
Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар
8300
04
Белгіленген пайыздық своп
8300
05
Өзгермелі пайыздық своп
8300
06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері
8300
07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері
8300
08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері - контршот
8300
09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот
8300
10
Болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім – контршот
8300
11
Болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім
8300
12
Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар
8400
Кепілдіктер бойынша міндеттемелер шоттары
8410
Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелер
8420
Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал азайту
8500
Болашақта заемдар беру (алу) бойынша міндеттемелер шоттары
8510
Болашақта заемдар беру бойынша шартты міндеттемелер
8520
Алынатын заемдар бойынша шартты міндеттемелер
8600
Қаржы міндеттемелері мен туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелер шоттары
8600
01
Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер
8600
02
Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
8600
03
Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты міндеттемелер
8600
04
Өзгермелі пайыздық своп
8600
05
Белгіленген пайыздық своп
8600
06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері - контршот
8600
07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот
8600
08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері
8600
09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері
8600
10
Болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім
8600
11
Болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім– контршот
8600
12
Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
8600
13
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер

Параграф 9. Счета меморандума
Сноска. Заголовок параграфа 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.03.2009 N 24 (порядок введения в действие см. п. 3); от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8700 Счета меморандума - активы
8710 Машины, оборудование, транспортные и другие средства,
переданные в аренду
8720 Основные средства, реализуемые с рассрочкой платежа
8740 Документы и ценности, отосланные на инкассо
8750 Имущество, переданное в обеспечение (залог)
обязательств
8800 Счета меморандума - пассивы
8810 Машины, оборудование, транспортные и другие средства,
принятые в аренду
8820 Документы и ценности, принятые на инкассо
8830 Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств
клиента
8840 Ипотечные займы, права требования по которым приняты в
доверительное управление
8840 04 Начисленное вознаграждение по ипотечным займам, права
требования по которым приняты в доверительное
управление
8840 05 Неустойка (штраф, пеня) по ипотечным займам, права
требования по которым приняты в доверительное
управление
8900 Счета меморандума - прочие
8910 Платежные документы, не оплаченные в срок
8920 Кредитные линии, открытые иностранными государствами и
зарубежными банками
8930 Разные ценности и документы
8940 Разные ценности и документы, отосланные и выданные в
подотчет
8950 Аффинированные драгоценные металлы на хранении
8960 Акции и другие ценные бумаги на хранении
8970 Счет "депо"
Параграф 10. Активы клиентов, находящиеся
в доверительном или инвестиционном управлении
Сноска. Заголовок параграфа 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 29.03.2010 № 18 (вводится в действие с 04.08.2010); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1800 Активы
1800 01 Деньги
1800 02 Аффинированные драгоценные металлы
1800 03 Ценные бумаги
1800 04 Вклады размещенные
1800 05 Инвестиции в капитал
1800 06 Нематериальные активы
1800 07 Основные средства
1800 08 Прочие активы
1800 09 Счета к получению
1800 10 Дивиденды
1800 11 Вознаграждение
1800 12 Прочие требования
1800 13 Требования по сделкам с производными финансовыми
инструментами
1800 14 Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1810 Капитал
1810 01 Капитал
1820 Обязательства
1820 01 Счета к оплате
1820 02 Прочие обязательства
1820 03 Обязательства по сделкам с производными финансовыми
инструментами
1820 04 Операции "РЕПО" с ценными бумагами
1830 Доходы
1830 01 Поступление активов от клиента
1830 02 Доходы в виде вознаграждения (дивиденды)
1830 03 Доходы от купли-продажи
1830 04 Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1830 05 Доходы по курсовой разнице
1830 08 Прочие доходы
1830 09 Доходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами
1840 Расходы
1840 01 Изъятие активов клиента
1840 02 Расходы по выплате комиссионных вознаграждений
1840 03 Расходы от купли-продажи
1840 04 Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1840 05 Расходы по курсовой разнице
1840 08 Прочие расходы
1840 09 Расходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами

9-параграф. Меморандум шоттары
Ескерту. 9-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 9-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.03.20 № 24 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8700
Меморандум шоттары – активтер
8710
Жалға берілген машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтар
8720
Төлем жасау мәулетпен жүзеге асырылатын негізгі құрал-жабдықтар
8740
Инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтар
8750
Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік
8800
Меморандум шоттары – пассивтер
8810
Жалға қабылданған машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтар
8820
Инкассоға қабылданған құжаттар мен құндылықтар
8830
Клиенттің міндеттемесін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік
8840
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар
8840
04
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша есептелген сыйақы
8840
05
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
8900
Меморандум шоттары - басқалары
8910
Мерзімінде төленбеген төлем құжаттары
8920
Шет мемлекеттер және шетел банктері ашқан кредиттік желілер
8930
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар
8940
Есебіне жіберілген және берілген әр түрлі құндылықтар мен құжаттар
8950
Сақтаудағы тазартылған қымбат металдар
8960
Сақтаудағы акциялар және басқа бағалы қағаздар
8970
"Депо" шоты
10-параграф. Клиенттердің сенімгерлік немесе инвестициялық басқарудағы активтері
Ескерту. 10-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 10-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1800
Активтер
1800
01
Ақша
1800
02
Тазартылған қымбат металдар
1800
03
Бағалы қағаздар
1800
04
Орналастырылған салымдар
1800
05
Капиталға инвестициялар
1800
06
Материалдық емес активтер
1800
07
Негізгі құрал-жабдықтар
1800
08
Басқа да активтер
1800
09
Алуға арналған шоттар
1800
10
Дивидендтер
1800
11
Сыйақы
1800
12
Басқа да талаптар
1800
13
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар
1800
14
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1810
Капитал
1810
01
Капитал
1820
Міндеттемелер
1820
01
Төленетін шоттар
1820
02
Басқа да міндеттемелер
1820
03
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер
1820
04
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
1830
Кірістер
1830
01
Клиенттерден активтердің түсуі
1830
02
Сыйақы (дивиденд) түріндегі кірістер
1830
03
Сатып алу–сатудан болған кірістер
1830
04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер
1830
05
Бағамдық айырма бойынша кірістер
1830
08
Басқа да кірістер
1830
09
Туынды қаржы құралдармен мәмілелерді қайта бағалаудан түскен кірістер
1840
Шығыстар
1840
01
Клиенттің активтерін алу
1840
02
Комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстар
1840
03
Сатып алу–сатудан болған шығыстар
1840
04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар
1840
05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
1840
08
Басқа да шығыстар
1840
09
Туынды қаржы құралдармен мәмілелерді қайта бағалаудан болған шығыстар

Глава 3. Описание счетов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Балансовые счета
Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 20.03.2009 N 24 (порядок введения в действие см. п. 3); от 29.03.2010 № 18 (вводятся в действие с 04.08.2010); от 01.07.2011 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.02.2012 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2014 № 255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.09.2016 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.03.2021 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023); от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023); от 27.11.2023 № 87 (порядок введения в действие см. п.4).
1010 "Денежные средства в кассе" (активный).
Назначение: учет сумм денег в национальной и иностранной валютах в кассе организации.
По дебету счета проводится сумма наличных денег в национальной и иностранной валютах, поступивших в кассу организации.
По кредиту счета проводится списание сумм наличных денег в национальной и иностранной валютах из кассы организации.
1020 "Денежные средства в пути" (активный).
Назначение: учет сумм денег в национальной и иностранной валютах в пути.
По дебету счета проводится сумма денег, находящихся в пути.
По кредиту счета проводится списание сумм денег после поступления от получателя подтверждения о получении наличности и зачислении денег на банковский счет организации.
1030 "Денежные средства на текущих счетах" (активный).
Назначение: учет сумм денег в национальной и иностранных валютах, находящихся на текущих счетах организации.
По дебету счета проводится сумма денег, находящихся на текущем счете организации.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета организации при их использовании по назначению.

3-тарау. Шоттардың сипаттамасы
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Баланстық шоттар
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.03.20 № 24 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 № 18 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2011.07.01 № 67 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.02.24 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2014 № 255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.09.2016 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.03.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулыларымен.
1010 "Кассадағы ақша қаражаттары" (актив).
Мақсаты: ұйымның кассасындағы ұлттық және шетел валютасындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның кассасына түскен ұлттық және шетел валютасындағы ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның кассасынан ұлттық және шетел валютасындағы ақша сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
1020 "Жолдағы ақша қаражаттары" (актив).
Мақсаты: жолдағы ұлттық және шетел валютасындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жолдағы ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алушыдан қолма-қол ақшаның алынғаны және ақшаның банк шотына есепке алынғаны туралы растама алғаннан кейін ақша сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1030 "Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары" (актив).
Мақсаты: ұйымның ағымдағы шоттарындағы ұлттық және шетел валютасындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның ағымдағы шотындағы ұлттық және шетел валютасындағы ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның ағымдағы шотынан ақша сомасы олар мақсаты бойынша пайдаланылған кезде есептен шығару жүргізіледі.

1060 01 "Прочие денежные средства" (активный).
Назначение: учет сумм прочих денежных средств в национальной и иностранной валютах, неучтенных на балансовых счетах №№ 1010, 1020, 1030 и 1050.
По дебету счета проводится сумма денег, имеющих временный и случайный характер, которые в момент возникновения не проводятся по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится сумма денег при списании.
1060 61 "Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)" (активный).
Назначение: учет сумм пенсионных взносов, переводов из других накопительных пенсионных фондов, погашения финансовых инструментов, инвестиционного дохода и других поступлений в национальной и иностранной валютах, поступивших на текущий счет (инвестиционный счет) накопительного пенсионного фонда, открытый в банках-кастодианах.
По дебету счета проводится сумма пенсионных взносов, переводов из других накопительных пенсионных фондов, погашения финансовых инструментов, инвестиционного дохода и других поступлений, поступившая на текущий счет (инвестиционный счет) накопительного пенсионного фонда, открытый в банке-кастодиане.
По кредиту счета проводится списание сумм с текущего счета (инвестиционного счета) накопительного пенсионного фонда, открытого в банке-кастодиане, при размещении пенсионных активов в финансовые инструменты, возврате ошибочно зачисленных и невыясненных сумм, а также переводе на текущий счет (счет выплат) накопительного пенсионного фонда.
1060 62 "Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (счет выплат)" (активный).
Назначение: учет сумм денег в национальной и иностранной валютах, учитываемых на текущем счете (счете выплат) накопительного пенсионного фонда, открытом в банке-кастодиане, предназначенных для осуществления пенсионных выплат и переводов в другие накопительные пенсионные фонды и страховые организации.
По дебету счета проводится сумма денег, предназначенная для осуществления пенсионных выплат и переводов в другие накопительные пенсионные фонды и страховые организации, поступившая на текущий счет (счет выплат) накопительного пенсионного фонда, открытый в банке-кастодиане.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета (счета выплат) накопительного пенсионного фонда, открытого в банке-кастодиане, при осуществлении выплат и переводов в другие накопительные пенсионные фонды и страховые организации. \
1060 63 "Целевые активы" (активный).
Назначение: учет денег в виде целевых активов, предназначенных для обеспечения и осуществления выплат целевых накоплений, а также иных целей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан поступивших на текущий счет единого накопительного пенсионного фонда.
По дебету счета проводится сумма целевых активов, предназначенных для обеспечения и осуществления выплат целевых накоплений, а также иных целей, поступивших на текущий счет единого накопительного пенсионного фонда.
По кредиту счета проводится списание сумм с текущего счета единого накопительного пенсионного фонда.
1071 "Электронные деньги, выпущенные Национальным Банком Республики Казахстан" (активный).
Назначение счета: Учет сумм электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм электронных денег, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан.
1072 "Электронные деньги, выпущенные банками и Национальным оператором почты" (активный).
Назначение счета: Учет сумм электронных денег, выпущенных банками и Национальным оператором почты.
По дебету счета проводятся суммы электронных денег, выпущенных банками и Национальным оператором почты.
По кредиту счета проводится списание сумм электронных денег, выпущенных банками и Национальным оператором почты.

1060 01 "Басқа да ақша қаражаттары" (актив).
Мақсаты: №№ 1010, 1020, 1030 және 1050 баланстық шоттарында есептелмеген ұлттық және шетел валюталарындағы басқа да ақша қаражатының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша уақытша және кездейсоқ сипаты бар, туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілмейтін ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша оларды есептен шығарылатын кезінде ақша сомасы жазылады.
1060 61 "Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)" (актив).
Мақсаты: зейнетақы жарналарының, басқа жинақтаушы зейнетақы қорларынан аударымдарының, қаржы құралдарын өтеу, инвестициялық кірістің және жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотына (инвестициялық шотына) түскен ұлттық және шетел валютасындағы басқа түсімдердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы жарналарының, басқа жинақтаушы зейнетақы қорларынан аударымдарының, қаржы құралдарын өтеу, инвестициялық кірістің және жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотына (инвестициялық шотына) түскен ұлттық және шетел валютасындағы басқа түсімдердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотынан (инвестициялық шотынан) ақша сомалары зейнетақы активтері қаржы құралдарына орналастыру, қате есептелген және анықталмаған сомаларды қайтару, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы шотына (төлемдер шотына) аудару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1060 62 "Ағымдағы шоттағы (төлем шоты) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)" (актив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотында (төлемдер шотында) есепке алынған, зейнетақы төлемдерін және басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына және сақтандыру ұйымдарына аударымдарды жүзеге асыруға арналған ұлттық және шетел валютасындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы төлемдерін және басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына және сақтандыру ұйымдарына аударымдарды жүзеге асыруға арналған, жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотына (төлемдер шотына) түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотынан (төлемдер шотынан) ақша сомалары басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына және сақтандыру ұйымдарына аударымдарды жүзеге асыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1060 63 "Нысаналы активтер" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы шотына түскен нысаналы жинақтарды, сондай-ақ өзге де мақсаттарды төлеуді қамтамасыз етуге және жүзеге асыруға арналған нысаналы активтер түріндегі ақшаны есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы шотына түскен нысаналы жинақтарды, сондай-ақ өзге де мақсаттарды төлеуді қамтамасыз етуге және жүзеге асыруға арналған нысаналы активтердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ағымдағы шотынан соманы есептен шығару жазылады.
1071 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша" (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.
1072 "Банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша" (актив).
Шоттың мақсаты: банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.

1110 21 "Краткосрочные займы, предоставленные клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм займов, предоставленных клиентам со сроком погашения до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочного займа, предоставленного клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочного займа при его погашении клиентом или просрочке платежа.
1110 22 "Просроченная задолженность клиентов по предоставленным займам" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по займу, предоставленному клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по предоставленному займу при его погашении клиентом или списании с баланса организации.
1110 23 "Дисконт по краткосрочным предоставленным займам" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с предоставлением краткосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного краткосрочного займа, сумма корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с предоставлением краткосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по предоставленному краткосрочному займу.
1110 24 "Премия по краткосрочным предоставленным займам" (активный).
Назначение счета: учет сумм превышения суммы фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения суммы фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по предоставленному краткосрочному займу.
1110 25 "Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов" (активный).
Назначение: учет сумм нереализованных доходов от переоценки стоимости краткосрочных займов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости краткосрочных займов.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных займов при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1110 26 при их погашении, продаже или списании с баланса.
1110 26 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки стоимости краткосрочных займов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от понижения справедливой стоимости краткосрочных займов.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных займов при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1110 25 при продаже данных займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

1110 21 "Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар" (актив).
Мақсаты: клиенттерге бір жылға дейінгі өтеу мерзімімен берілген заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қысқа мерзімді заемның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімді заемның сомаларын оны клиенттің өтеуі немесе төлем мерзімінің өтіп кетуі кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1110 22 "Берілген заемдар бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі" (актив).
Мақсаты: клиентке берілген заемдар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген заем бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген заем бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары оны клиенттің өтеуі немесе ұйымның балансынан есептен шығару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1110 23 "Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: қарызды өтеу сомасының нақты берілген қысқа мерзімді қарыздың сомасынан асып кету түріндегі дисконттың сомаларын (мәміле бойынша шығындарды қосқанда), жаңғырту кезінде қарыздың жалпы құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған қарыздың сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қарызды өтеу сомасының нақты берілген қысқа мерзімді қарыздың сомасынан асып кету түріндегі дисконттың сомасы, жаңғырту кезінде қарыздың жалпы құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген қысқа мерзімді қарыз бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
1110 24 "Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: нақты берілген қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) заемды өтеу сомасынан (сыйлықақы) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) заемды өтеу сомасынан (сыйлықақы) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қысқа мерзімді қарыз бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
1110 25 "Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: қысқа мерзімді қарыздардың құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнының өсуінен болған іске асырылмаған кірістер сомасы жазылады.
Шот кредиті бойынша қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнының оң түзетілуі бойынша сомалардың есептен шығарылуы өтеу, сату немесе есептен шығару орын алып, № 1110 26 баланстық шотпен сальдолау жасалған кезде жазылады.
1110 26 "Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: қысқа мерзімді қарыздардың құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнының төмендеуінен болған іске асырылмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнының теріс түзетілуі бойынша сомалардың есептен шығарылуы басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын аталған қарыздардың сатылуы орын алып, № 1110 25 баланстық шотпен сальдолау жасалған кезде жүргізіледі.

1120 01 "Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости финансовых активов, приобретенных с целью дальнейшей реализации и получения дохода.
По дебету счета проводится номинальная стоимость финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости финансового актива при его реализации, переводе в другую категорию, а также просрочке платежа.
1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью его приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по финансовому активу, учитываемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над его номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенному финансовому активу, учитываемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.

1120 01 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: одан әрі өткізу және кіріс алу мақсатында сатып алынған қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржы активі өткізілген, басқа санатқа ауыстырылған, сондай-ақ төлем мерзімі өтіп кеткен кезде оның номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
1120 02 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қаржы активтерді сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
1120 03 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.

1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
1130 01 "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, приобретенных организацией и учитываемых по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочного финансового актива, приобретенного организацией и учитываемого по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочного финансового актива, приобретенного организацией, при ее погашении, переводе в другую категорию, а также просрочке платежа.
1130 02 "Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по амортизированной стоимости, над стоимостью его приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенному краткосрочному финансовому активу, учитываемому по амортизированной стоимости.

1120 04 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1120 05 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1130 01 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым сатып алған қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құнын оны өтеу, басқа санатқа ауыстыру, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1130 02 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құнының оны сатып алу құнынан асып кету сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

1130 03 "Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения краткосрочного финансового актива, учитываемого по амортизированной стоимости, над его номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенному краткосрочному финансовому активу, учитываемому по амортизированной стоимости.
1130 61 "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.
1130 62 "Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над стоимостью ее приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
1130 63 "Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над ее номинальной стоимостью (премия).

1130 03 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
1130 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтерінің номиналдық құнын оны өтеу, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1130 62 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1130 63 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (сыйлықақы).

По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
1140 01 "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при ее реализации, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.
1140 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости приобретенных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью ее приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1140 03 "Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над ее номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1140 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кірістер арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кірістер арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кірістер арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын оны өтеу, басқа санатқа ауыстыру, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жазылады.
1140 02 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оның сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомасы.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
1140 03 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.

1140 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1140 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1140 06 "Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
1140 07 "Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости приобретенных краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью ее приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.

1140 04 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1140 05 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1140 06 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
1140 07 "Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

1140 08 "Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над ее номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
1140 09 "Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
1140 10 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
1140 61 "Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится стоимость краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.

1140 08 "Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
1140 09 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1140 10 "Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1140 61 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын оны өтеу, сату, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.

1140 62 "Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над стоимостью его приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
1140 63 "Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над его номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
1140 64 "Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм нереализованных доходов от переоценки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1140 65.
1140 65 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1140 64.

1140 62 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1140 63 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомалары жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1140 64 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнының асып кетуінен іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе № 1140 65 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1140 65 "Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе № 1140 64 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.

1150 01 Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством вернуть в будущем продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводится сумма требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
1150 02 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, до начала рабочего дня, следующего за днем размещения вклада.
По дебету счета проводится сумма вклада, размещенного в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на одну ночь.
По кредиту счета проводится списание суммы размещенного вклада при его возврате организации или просрочке платежа.
1150 03 "Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов до востребования, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма вклада до востребования, размещенного в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенного вклада при его возврате организации или просрочке платежа.
1150 04 "Краткосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочного вклада, размещенного в банке либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенного краткосрочного вклада при его возврате организации или просрочке платежа.
1150 05 "Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм условных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма условного вклада, размещенного в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенного условного вклада при его возврате организации или просрочке платежа.

1150 01 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды болашақта келісілген баға бойынша сатушыға қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күні кепіл ретінде алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операцияны ашу күні "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын операцияны жабу немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1150 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомаларын салым орналастырылған күннен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға бір түнге орналастырылған салымның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымның сомасын оны ұйымға қайтарған немесе төлем мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1150 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдар" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға орналастырылған талап ету бойынша салымның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымның сомаларын оны ұйымға қайтарған немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1150 04 "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған, бір жылға дейінгі өтеу мерзімі салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға орналастырылған, қысқа мерзімді салымның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді салымның сомаларын оны ұйымға қайтарған немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1150 05 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға орналастырылған шартты салымның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған шартты салымның сомаларын оны ұйымға қайтарған немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.

1150 06 "Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочных сберегательных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций со сроком до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочного сберегательного вклада, размещенного в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенного краткосрочного сберегательного вклада.
1150 09 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах организации.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлическом счете организации.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлическом счете организации, при их возврате.
1150 10 "Просроченная задолженность по прочим краткосрочным финансовым инвестициям" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по прочим краткосрочным финансовым инвестициям.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по прочим краткосрочным финансовым инвестициям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по прочим краткосрочным финансовым инвестициям.
1150 11 "Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам" (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения возвращаемой суммы денег по краткосрочным размещенным вкладам над суммой фактически размещенных денег по вкладам (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения возвращаемой суммы денег по краткосрочному размещенному вкладу над суммой фактически размещенных денег по вкладу (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по краткосрочному размещенному вкладу в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 05.
1150 12 "Премия по размещенным краткосрочным вкладам" (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения суммы фактически размещенных денег по краткосрочным размещенным вкладам (с учетом затрат по сделке), над возвращаемой суммой денег по вкладам (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения суммы фактически размещенных денег по краткосрочным размещенным вкладам (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу (премия).

1150 06 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір жылға дейінгі мерзімге орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымының сомаларын есептен шығару жазылады.
1150 09 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: ұйымның металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металлдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металлдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металлдардың құнын олар қайтарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1150 10 "Басқа да қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: басқа да қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
1150 11 "Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт" (контрактив).
Шоттың мақсаты: орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша қайтарылған ақша сомасының салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асқан сомаларды есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді салым бойынша қайтарылған ақша сомасының салым бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асқан сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді салым бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 05 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1150 12 "Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы" (актив).
Шоттың мақсаты: қысқа мерзімді салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) салымдар бойынша қайтарылған ақша сомасынан асатын сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша қысқа мерзімді салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) салымдар бойынша қайтарылған ақша сомасынан асатын сомасы жазылады (сыйлықақы).

По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по краткосрочным размещенным вкладам в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 10.
1160 "Просроченная задолженность по ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по приобретенным ценным бумагам при их погашении эмитентами (оплате контрагентом) или списании с баланса организации.
1210 "Краткосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации к покупателям и заказчикам по предъявленным к оплате первичным документам за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По дебету счета проводится сумма требований организации к покупателю либо заказчику по предъявленным к оплате первичным документам за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности покупателя либо заказчика при погашении им данной задолженности или ее списании с баланса организации.
1220 "Краткосрочная дебиторская задолженность дочерних организаций" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочной дебиторской задолженности дочерней организации перед организацией по выполненным работам и оказанным услугам.
По дебету счета проводится сумма краткосрочной дебиторской задолженности дочерней организации.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочной дебиторской задолженности дочерней организации при ее погашении или списании с баланса организации.
1230 "Краткосрочная дебиторская задолженность ассоциированных и совместных организаций" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочной дебиторской задолженности организации к ассоциированным и совместным организациям.
По дебету счета проводится сумма краткосрочной дебиторской задолженности ассоциированной либо совместной организации.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочной дебиторской задолженности ассоциированной либо совместной организации при ее погашении или списании с баланса организации.
1240 "Краткосрочная дебиторская задолженность филиалов и структурных подразделений" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочных требований организации к филиалам и структурным подразделениям организации.
По дебету счета проводится сумма краткосрочной дебиторской задолженности филиала либо структурного подразделения организации.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочной дебиторской задолженности филиала либо структурного подразделения организации при ее погашении или списании с баланса организации.
1250 "Краткосрочная дебиторская задолженность работников" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочной дебиторской задолженности работников по авансовым платежам, выплаченным организацией своим работникам по оплате труда (услуг), командировочным и другим расходам, выданным в подотчет деньгам на приобретение активов, а также сумм требований по возмещению материального ущерба (недостача, хищение, порча и другие), причиненного организации работниками.
По дебету счета проводится сумма краткосрочной дебиторской задолженности работника перед организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочной дебиторской задолженности работника перед организацией по мере их погашения или списании с баланса организации.
1260 "Краткосрочная дебиторская задолженность по аренде" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочной дебиторской задолженности по операционной аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма краткосрочной дебиторской задолженности по операционной аренде, предоставленной клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм краткосрочной дебиторской задолженности по предоставленной аренде при ее погашении клиентом или просрочке платежа.

Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 10 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
1160 "Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын оларды эмитенттер өтеген (қарсы агент төлеген) немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1210 "Сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымның тиеп жіберілген дайын өнім (тауарлар), орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуге ұсынылған бастапқы құжаттар бойынша сатып алушыларға және тапсырыс берушілерге талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның тиеп жіберілген дайын өнім (тауарлар), орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуге ұсынылған бастапқы құжаттар бойынша сатып алушыға және тапсырыс берушіге талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алушының не тапсырыс берушінің дебиторлық берешегінің сомаларын олар осы берешекті өтеген немесе оны ұйымның балансынан шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1220 "Еншілес ұйымдардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: еншілес ұйымның орындалған жұмыстар және көрсетілген қызметтер ұйым алдындағы қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес ұйымның қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымның қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын олар осы берешекті өтеген немесе оны ұйымның балансынан шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1230 "Қауымдасқан және бірлескен ұйымдардың қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымның қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қауымдасқан не бірлескен ұйымның қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қауымдасқан не бірлескен ұйымның қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомалары ол өтелген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1240 "Филиалдардың және құрылымдық бөлімшелердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымның филиалдарға не құрылымдық бөлімшелерге қысқа мерзімді талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым филиалының не құрылымдық бөлімшесінің қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым филиалының не құрылымдық бөлімшесінің қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын ол өтелген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1250 "Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: қызметкерлердің ұйым өз қызметкерлеріне еңбекке ақы төлеу (қызмет көрсету), іссапар және активтерді сатып алу үшін есебіне берілген басқа шығыстар бойынша төлеген аванстық төлемдер бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын, сондай-ақ ұйымға қызметкерлер келтірген материалдық зиянды (кем шығу, талан-тараж, бүліну және басқалары) өтеу жөніндегі талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қызметкердің ұйым алдындағы қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қызметкердің ұйым алдындағы қысқа мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын ол өтелуіне немесе ұйымның балансынан шығарылуына қарай есептен шығару жүргізіледі.
1260 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: клиентке берілген операциялық жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген операциялық жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген жалдау бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешектің сомаларын оны клиент өтеген немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.

1270 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по приобретенным ценным бумагам при получении доходов.
1270 02 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами при их оплате или аннулировании операции.
1270 03 "Начисленные доходы по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по инвестициям в дочерние, совместные и ассоциированные организации при их оплате или просрочке оплаты.
1270 04 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам до их покупки организацией.
По дебету счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущим держателем по ценным бумагам до их покупки организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения, начисленного предыдущим держателем по ценным бумагам при их получении.
1270 21 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации по текущим и корреспондентским счетам клиентов, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по текущему и корреспондентскому счету клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по текущему и корреспондентскому счету клиента при их оплате или просрочке оплаты.

1270 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын кірістер алынған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 02 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды болашақта келісілген баға бойынша сатушыға қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күні кепіл ретінде алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операцияны ашу күні бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды төлеу немесе операцияны жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1270 03 "Еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес, бірлескен және қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды төлеген немесе мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 04 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар бойынша оларды ұйым сатып алғанға дейін бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша оларды ұйым сатып алғанға дейін бұрынғы ұстаушы есептеген сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушы есептеген сыйақының сомаларын оларды алған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 21 "Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша есептелген, осы кезеңге жатқызылған, түсуі болашақта күтілетін кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің ағымдағы және корреспонденттік шоты бойынша есептелген кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің ағымдағы және корреспонденттік шоты бойынша есептелген кірістерінің сомаларын оларды төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.

1270 22 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по вкладу до востребования, размещенному в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенному вкладу до востребования при их оплате банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или при просрочке оплаты.
1270 23 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по срочному вкладу, размещенному в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенному срочному вкладу при их оплате банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или при просрочке оплаты.
1270 24 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по условному вкладу, размещенному в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенному условному вкладу при их оплате банком или просрочке оплаты.

1270 22 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған талап ету бойынша салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды екінші деңгейдегі банк не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 23 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған мерзімді салым бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған мерзімді салым бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды екінші деңгейдегі банк не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған шартты салым бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған шартты салым бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды банк төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.

1270 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по займу, предоставленному клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по предоставленному займу при их оплате клиентом или просрочке оплаты.
1270 26 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по предоставленной финансовой аренде при их оплате клиентом или просрочке оплаты.
1270 27 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу при их оплате клиентом или просрочке оплаты.
1270 28 "Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения" (активный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных доходов организации в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма прочих начисленных доходов в виде вознаграждения.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих начисленных доходов в виде вознаграждения при их оплате клиентом или просрочке оплаты.
1270 29 "Просроченные доходы в виде вознаграждения" (активный).
Назначение: учет сумм просроченного дохода организации в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма просроченного дохода в виде вознаграждения по балансовым счетам с №№ 1270 21 по 1270 28.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного дохода в виде вознаграждения при их оплате клиентом или списании с баланса организации.
1270 30 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по переводным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по переводным операциям при их оплате или просрочке оплаты клиентом.

1270 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 26 "Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 27 "Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 28 "Сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 29 "Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйымның сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша №№ 1270 21 – 1270 28 баланстық шоттар бойынша сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістің сомаларын оларды клиент төлеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 30 "Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.

1270 31 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по клиринговым операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по клиринговым операциям при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
1270 32 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по кассовым операциям при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
1270 33 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по сейфовым операциям при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
1270 34 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
1270 35 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по доверительным операциям при их оплате или просрочке оплаты клиентом.

1270 31 "Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 32 "Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 33 "Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 34 "Банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 35 "Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.

1270 36 "Прочие комиссионные доходы, связанные с банковской деятельностью" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за прочие услуги, оказанные организацией.
По дебету счета проводится сумма прочих начисленных комиссионных доходов за прочие услуги, оказанные организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за прочие оказанные услуги при оплате и/или просрочке оплаты клиентом.
1270 37 "Просроченные комиссионные доходы, связанные с банковской деятельностью" (активный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги, связанные с банковской деятельностью, оказанные организацией клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченных комиссионных доходов за услуги, связанные с банковской деятельностью, оказанные организацией клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за услуги, связанные с банковской деятельностью, оказанные организацией, при их оплате клиентом или списании с баланса организации.
1270 38 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по краткосрочному сберегательному вкладу, размещенному в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенному краткосрочному сберегательному вкладу при их выплате или при просрочке выплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
1270 41 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования" (активный).
Назначение: учет начисленных сумм комиссионных доходов страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов страхового брокера за посредническую деятельность по заключению договоров страхования.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов страхового брокера.
1270 42 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования" (активный).
Назначение: учет начисленных сумм комиссионных доходов страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов страхового брокера за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов страхового брокера.

1270 36 "Банк қызметіне байланысты басқа да комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: ұйым көрсеткен басқа да қызмет үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым көрсеткен басқа да қызмет үшін басқа да комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша көрсетілген басқа да қызмет үшін басқа да комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген және/немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 37 "Банктік қызметке байланысты мерзімі өткен комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: клиентке ұйым көрсеткен банктік қызметке байланысты мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке ұйым көрсеткен банктік қызметке байланысты мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиентке ұйым көрсеткен банктік қызметке байланысты мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 38 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасын оларды банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1270 41 "Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістері" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
1270 42 "Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет есептелген комиссиялық кірістері" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есептен шығару жазылады.

1270 61 "Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов от инвестиционного дохода при их взимании накопительным пенсионным фондом либо управляющим инвестиционным портфелем.
1270 62 "Начисленные комиссионные доходы от пенсионных активов" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов от поступивших пенсионных активов, причитающихся накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов от пенсионных активов, причитающихся накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов от пенсионных активов при их взимании накопительным пенсионным фондом либо управляющим инвестиционным портфелем.
1270 63 "Просроченные комиссионные доходы от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним" (активный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных доходов накопительных пенсионных фондов и управляющих инвестиционным портфелем от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним.
По дебету счета проводится сумма просроченных комиссионных доходов накопительного пенсионного фонда либо управляющего инвестиционным портфелем от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов накопительного пенсионного фонда либо управляющего инвестиционным портфелем от пенсионных активов и инвестиционного дохода по ним при их погашении либо списании с баланса.
1270 81 "Начисленные доходы в виде биржевых сборов" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов фондовой биржи в виде биржевых сборов (членские взносы, комиссионные сборы, листинговые сборы).
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов фондовой биржи в виде биржевых сборов (членские взносы, комиссионные сборы, листинговые сборы).
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов фондовой биржи в виде биржевых сборов (членские взносы, комиссионные сборы, листинговые сборы) при их оплате или просрочке оплаты клиентом.

1270 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық кірістен жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген инвестициялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық кірістен жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды жинақтаушы зейнетақы қоры не инвестициялық портфельді басқарушы алған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 62 "Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес зейнетақы активтерінен түскен, жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы активтерінен жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі есептелген комиссиялық кірістердің сома жазылады.
Шоттың кредиті бойынша зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды жинақтаушы зейнетақы қоры не инвестициялық портфельді басқарушы алған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 63 "Зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен болған мерзімі өткен комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен мерзімі өткен комиссиялық кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының не инвестициялық портфельді басқарушының зейнетақы активтерінен және олар бойынша инвестициялық кірістен мерзімі өткен комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының не инвестициялық портфельді басқарушының мерзімі өткен комиссиялық кірістерінің сомаларын олар өтелген не баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 81 "Биржалық алым түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: қор биржасының биржалық алым (мүшелік жарналар, комиссиялық алымдар, листингтік алымдар) түрінде есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қор биржасының биржалық алым (мүшелік жарналар, комиссиялық алымдар, листингтік алымдар) түрінде есептелген кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қор биржасының биржалық алым (мүшелік жарналар, комиссиялық алымдар, листингтік алымдар) түрінде есептелген кірістерінің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.

1270 82 "Начисленные комиссионные доходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за брокерское и дилерское обслуживание клиентов на финансовом рынке.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за брокерское и дилерское обслуживание клиентов на финансовом рынке.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные брокерские и дилерские услуги при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
1270 83 "Начисленные комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов иных профессиональных участников рынка ценных бумаг при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
1270 84 "Просроченные комиссионные доходы, связанные с деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг" (активный).
Назначение: учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма просроченных комиссионных доходов за услуги, оказанные профессиональным участником рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги при их оплате клиентом или списании с баланса организации.
1280 01 "Финансовые активы, переданные в доверительное управление" (активный).
Назначение: учет сумм денег, стоимости аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных организацией в доверительное управление.
По дебету счета проводится сумма денег, стоимость аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание сумм денег, стоимости аффинированных драгоценных металлов и ценных бумаг, переданных в доверительное управление, при их возврате организации или списании с баланса организации.
1280 02 "Требования по сделке фьючерс" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделки фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки фьючерс, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.

1270 82 "Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: қаржы нарығындағы клиенттерге брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржы нарығындағы клиенттерге брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 83 "Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетулері үшін есептелген комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетулері үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетулері үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1270 84 "Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының қызметіне байланысты мерзімі өткен комиссиялық кірістер" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша көрсетілген қызмет үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 01 "Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: ұйым сенімгерлік басқаруға берген ақша сомаларын, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген ақша сомасы, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген ақша сомаларын, тазартылған қымбат металдардың және бағалы қағаздардың құнын оларды ұйымға қайтарған немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 02 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомасы, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды клиент төлеген кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жүргізіледі.

1280 03 "Требования по сделке форвард" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделки форвард.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки форвард, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
1280 04 "Требования по сделке опцион" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделки опцион.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки опцион, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
1280 05 "Требования по сделке спот" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделки спот.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки спот, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки спот, а также суммы отрицательной переоценки.
1280 06 "Требования по сделке своп" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделки своп.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки своп, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки своп, а также суммы отрицательной переоценки.
1280 07 "Требования по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
1280 08 "Векселя полученные" (активный).
Назначение: учет стоимости векселей, полученных организацией в качестве обеспечения задолженности покупателей и заказчиков за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По дебету счета проводится стоимость векселей, полученных организацией.
По кредиту счета проводится списание стоимости полученных векселей при их оплате покупателем либо заказчиком или индоссировании.

1280 03 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомасы, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды клиент төлеген кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1280 04 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомасы, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды клиент төлеген кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1280 05 "Спот мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: спот мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомасы, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды қарсы әріптес төлеген немесе спот мәмілесі жойылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1280 06 "Своп мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомасы, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды қарсы әріптес төлеген немесе спот мәмілесі жойылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1280 07 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомасы, сондай-ақ оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды қарсы әріптес төлеген немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жойылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1280 08 "Алынған вексельдер" (актив).
Мақсаты: сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің дайын өнімді (тауарларды) тиеп жібергені, орындалған жұмыс және көрсетілген қызмет үшін берешегін қамтамасыз ету ретінде ұйым алған вексельдердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған вексельдердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған вексельдердің құнын оларды сатып алушы не тапсырыс беруші төлеген немесе индоссолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.

1280 09 "Начисленная неустойка (штраф, пеня)" (активный).
Назначение: учет суммы начисленной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится сумма начисленной неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленной неустойки (штрафа, пени) при ее получении или списании с баланса организации.
1280 10 "Прочая дебиторская задолженность" (активный).
Назначение: учет сумм дебиторской задолженности по хозяйственной и иной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер; сумм дебиторской задолженности не выясненного назначения, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится сумма дебиторской задолженности по хозяйственной и иной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер; сумм дебиторской задолженности не выясненного назначения, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводятся суммы прочей дебиторской задолженности при погашении или списании с баланса организации.
1280 11 "Требования по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление" (активный).
Назначение: учет сумм денег, переданных единым накопительным пенсионным фондом в доверительное управление.
По дебету счета проводится сумма требований по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание суммы требований по пенсионным накоплениям, переданным в доверительное управление.
1280 21 "Финансовая аренда" (активный).
Назначение: учет стоимости финансовой аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".
По дебету счета проводятся признание и корректировка стоимости аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".
По кредиту счета проводится списание стоимости аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".
1280 22 "Просроченная задолженность клиентов по финансовой аренде" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности клиентов по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по предоставленной финансовой аренде при ее погашении клиентом или списании с баланса организации.
1280 23 "Факторинг клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм требований по задолженности клиентов, переуступленных организации третьими лицами.
По дебету счета проводится сумма требований по факторингу.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по факторингу при их погашении третьим лицом или просрочке платежа.

1280 09 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)" (актив).
Мақсаты: есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын оны алған немесе ұйымның балансына есептен шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 10 "Басқа да дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: шаруашылық және өзге қызмет бойынша, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаты бар дебиторлық берешектің сомаларын; мақсаты анықталмаған, туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілмейтін дебиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шаруашылық және өзге қызмет бойынша, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаты бар дебиторлық берешектің сомасы; мақсаты анықталмаған, туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілмейтін дебиторлық берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да дебиторлық берешектің сомалары өтелген немесе ұйымның балансынан есептен шығарылған кезде жазылады.
1280 11 "Сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры сенімгерлік басқаруға берген ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы жинақтары бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген талаптардың сомалары есептен шығарылады.
1280 21 "Қаржылық жалдау" (актив).
Мақсаты: "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес қаржылық жалдау құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес жалдау құнын тану және түзету жазылады.
Шоттың кредиті бойынша "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес жалдау құнын есептен шығару жазылады.
1280 22 "Қаржылық жалдау бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі" (актив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын оны клиент өтеген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 23 "Клиенттерге факторинг" (актив).
Мақсаты: клиенттердің берешегі бойынша үшінші тұлғалардың ұйымға қайта берген талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша факторинг бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг бойынша талаптардың сомаларын оларды үшінші тұлға өтеген немесе төлемнің мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.

1280 24 "Форфейтинг клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации по долговым обязательствам покупателя товаров (работ, услуг), полученным в том числе путем покупки векселя без оборота на продавца.
По дебету счета проводится сумма требований по форфейтингу.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по форфейтингу при их погашении клиентом или просрочке платежа.
1280 25 "Просроченная задолженность по факторингу и форфейтингу" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по факторингу и форфейтингу, предоставленным организацией клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по основной сумме долга по факторингу и форфейтингу, предоставленным организацией клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по предоставленным факторингу и форфейтингу при их погашении клиентом или списании с баланса организации.
1280 26 "Дебиторы по гарантиям и поручительствам" (активный).
Назначение: учет сумм требований по гарантиям и поручительствам, выданным организацией.
По дебету счета проводится сумма требований по гарантиям и поручительствам, выданным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по выданным гарантиям и поручительствам при их погашении или списании с баланса организации.
1280 27 "Прочие требования, связанные с банковской деятельностью" (активный).
Назначение: учет сумм прочей дебиторской задолженности организации, возникшей по банковской деятельности.
По дебету счета проводится сумма прочей дебиторской задолженности организации по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм прочей дебиторской задолженности при ее погашении или списании с баланса организации.
1280 41 "Страховые премии к получению от страхователей" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, подлежащих к получению страховыми брокерами от страхователей.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, подлежащих к получению страховым брокером от страхователя.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий при их оплате или просрочке оплаты страхователем.
1280 42 "Страховые премии к получению от перестрахователей" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, подлежащих к получению страховыми брокерами от перестрахователей.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, подлежащих к получению страховым брокером от перестрахователя.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий при их оплате или просрочке оплаты перестрахователем.

1280 24 "Клиенттерге форфейтинг" (актив).
Мақсаты: ұйымның тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді), оның ішінде сатушыға айналымсыз вексельді сатып алу арқылы алынған, сатып алушының борыштық міндеттемелері бойынша талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форфейтинг бойынша талаптардың сомасы.
Шоттың кредиті бойынша форфейтинг бойынша талаптардың сомаларын оларды клиент өтеген немесе төлемнің мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 25 "Факторинг және форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: ұйым клиентке берген факторинг және форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым клиентке берген факторинг және форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг және форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын оларды клиент өтеген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 26 "Кепілдіктер және кепілдемелер бойынша дебиторлар" (актив).
Мақсаты: ұйым берген кепілдіктер және кепілдемелер бойынша дебиторлар талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген кепілдіктер және кепілдемелер бойынша дебиторлар талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген кепілдіктер және кепілдемелер бойынша дебиторлар талаптардың сомаларын олар өтелген немесе ұйымның балансынан шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 27 "Банк қызметіне байланысты басқа да талаптар" (актив).
Мақсаты: ұйымның банк қызметі бойынша туындаған басқа да дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да дебиторлық берешегінің сомаларын ол өтелген немесе ұйымның балансынан есептен шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1280 41 "Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлері сақтанушылардан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері сақтанушыдан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын оларды сақтанушы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1280 42 "Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлері қайта сақтанушылардан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері қайта сақтанушыдан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын оларды қайта сақтанушы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.

1280 43 "Требования к страховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению страховыми брокерами от страховых организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих к получению страховым брокером от страховой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или просрочке оплаты страховой организацией.
1280 44 "Требования к перестраховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению от перестраховочных организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих получению от перестраховочной организации.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или просрочке оплаты перестраховочной организацией.
1280 45 "Прочая дебиторская задолженность по брокерской деятельности" (активный).
Назначение: учет сумм прочей дебиторской задолженности страховых брокеров от брокерской деятельности.
По дебету счета проводится сумма прочей дебиторской задолженности страховых брокеров от брокерской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм прочей дебиторской задолженности при их оплате или просрочке оплаты.
1280 63 "Требования по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (активный).
Назначение: учет сумм требований по возмещению отрицательной разницы, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По дебету счета проводятся суммы требований, при их возникновении.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при возмещении отрицательной разницы.
1290 01 "Резервы (провизии) по дебиторской задолженности" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по дебиторской задолженности клиентов.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по дебиторской задолженности клиента.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 21 "Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).

1280 43 "Сақтандырушыларға қойылатын талаптар" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлері сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері сақтандыру ұйымынан алатын талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды сақтандыру ұйымы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1280 44 "Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру ұйымдарынан алынатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру ұйымынан алынатын талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды қайта сақтандыру ұйымы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1280 45 Брокерлік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің брокерлік қызметтен басқа да дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің брокерлік қызметтен басқа да дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да дебиторлық берешектің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1280 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптар" (актив).
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткішінің ауытқуы нәтижесінде туындаған теріс айырманы өтеу жөніндегі талаптардың сомаларын және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәнін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талаптар сомасы олар туындаған кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша теріс айырманы өтеу кезінде талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 01 "Дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттердің дебиторлық берешегі бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің дебиторлық берешегі бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қарыздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қарыздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.

1290 22 "Резервы (провизии) по финансовой аренде, предоставленной клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 23 "Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 24 "Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 25 "Резервы (провизии) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).

1290 22 "Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 23 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған салымдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 25 "Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.

1290 26 "Резервы (провизии) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 27 "Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
1290 61 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, приобретенным за счет пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании стоимости финансовых активов с баланса организации.
1310 "Сырье и материалы" (активный).
Назначение: учет стоимости сырья и основных материалов (в том числе строительных), входящих в состав вырабатываемой продукции или являющихся необходимыми компонентами при ее изготовлении; вспомогательных материалов, которые участвуют в процессе производства продукции и потребляются для общих, административных и технических целей, а также в процессе реализации; стоимости сельскохозяйственной продукции, заготовленной для переработки и другие.
По дебету счета проводится стоимость приобретения сырья и материалов.
По кредиту счета проводится списание стоимости сырья и основных материалов в производство или для других хозяйственных целей.
1320 "Готовая продукция" (активный).
Назначение: учет себестоимости готовой продукции.
По дебету счета проводится фактически произведенная себестоимость готовой продукции.
По кредиту счета проводится списание себестоимости готовой продукции по мере ее выбытия.
1330 "Товары" (активный).
Назначение: учет стоимости товарно-материальных запасов, приобретенных с целью дальнейшей реализации.
По дебету счета проводится стоимость приобретения товарно-материальных запасов.
По кредиту счета проводится списание стоимости товарно-материальных запасов по мере их реализации.
1340 "Незавершенное производство" (активный).
Назначение: учет стоимости незавершенного производства.
По дебету счета проводится стоимость незавершенного производства.
По кредиту счета проводится списание стоимости незавершенного производства при завершении производства, а также в случае списания с баланса.
1350 "Прочие запасы" (активный).

1290 26 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік залалдар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік залалдар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 27 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығындарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығындарды өтеуге құрылған резервтер (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) жойылған кезде немесе сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын есептен шығару кезінде олардың сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша залалдарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) сомаларын оларды жою немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1310 "Шикізат және материалдар" (актив).
Мақсаты: өңделетін өнімнің құрамына кіретін немесе оны жасау кезінде қажетті компоненттер болып табылатын шикізаттың және негізгі материалдардың (оның ішінде құрылыс); өнім өндіру барысына қатысатын және жалпы, әкімшілік және техникалық мақсаттарда, сондай-ақ өткізу барысында пайдаланылатын қосалқы материалдардың құнын; қайта өндеу үшін дайындалған ауылшаруашылығы өнімнің құнын есепке алу және басқалары.
Шоттың дебеті бойынша шикізат пен материалдарды сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шикізат пен материалдардың құнын өндіріске немесе басқа шаруашылық мақсаттар үшін есептен шығару жүргізіледі.
1320 "Дайын өнім" (актив).
Мақсаты: дайын өнімнің өзіндік құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша дайын өнімнің нақты жүргізілген өзіндік құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша дайын өнімнің өзіндік құнын оның шығынға жазылуына қарай есептен шығару жүргізіледі.
1330 "Тауарлар" (актив).
Мақсаты: одан әрі өткізу үшін сатып алынған тауар-материалдық қорлардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тауар-материалдық қорларды сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тауар-материалдық қорлардың құнын олардың өткізілуіне қарай есептен шығару жүргізіледі.
1340 "Аяқталмаған өндіріс" (актив).
Мақсаты: аяқталмаған өндірістің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аяқталмаған өндірістің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аяқталмаған өндірістің құнын өндіріс аяқталған кезде, сондай-ақ баланстан шығарылған жағдайда есептен шығару жүргізіледі.
1350 "Басқа да қорлар" (актив).

Назначение: учет стоимости прочих товарно-материальных запасов, неучтенных на балансовых счетах №№ 1320, 1330, 1340.
По дебету счета проводится стоимость прочих товарно-материальных запасов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих товарно-материальных запасов по мере их выбытия.
1360 "Резерв по списанию запасов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов, связанных с созданием резервов на снижение стоимости запасов в связи с повреждением или моральным устареванием.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов на снижение стоимости запасов в связи с повреждением или моральным устареванием.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов при их аннулировании или списании стоимости запасов с баланса организации.
1370 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, а также их положительная переоценка в случае отражения их по переоцененной стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, а также их отрицательная переоценка в случае отражения их по переоцененной стоимости.
1380 "Аффинированные драгоценные металлы в пути" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, пересылаемых между подразделениями организации.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, пересылаемых между филиалами, представительствами и иными обособленными структурными подразделениями организации.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов после поступления от получателя подтверждения о получении аффинированных драгоценных металлов или авансового отчета.
1410 01 "Корпоративный подоходный налог" (активный).
Назначение: учет сумм корпоративного подоходного налога, уплаченного организацией авансом, в том числе налога, удерживаемого у источника выплаты.
По дебету счета проводится сумма корпоративного подоходного налога, уплаченного организацией авансом, в том числе налога, удерживаемого у источника выплаты.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного авансом корпоративного подоходного налога, в том числе налога, удерживаемого у источника выплаты, при их сальдировании с балансовым счетом № 3110 01.
1420 "Налог на добавленную стоимость к возмещению" (активный).
Назначение: учет сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и перечислению поставщикам и подрядчикам по приобретенным активам, принятым работам и полученным услугам.
По дебету счета проводится сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего перечислению поставщикам и подрядчикам по приобретенным активам, принятым работам и полученным услугам.
По кредиту счета проводится сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего зачету.

Мақсаты: №№ 1320, 1330, 1340 баланстық шоттарда есепке алынбаған тауар-материалдық қорлардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да тауар-материалдық қорлардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да тауар-материалдық қорлардың құнын олардың шығынға жазылуына қарай есептен шығару жүргізіледі.
1360 "Қорларды есептен шығару бойынша резерв" (контрактив).
Мақсаты: қорлар бүлінуіне немесе моральдық тұрғыда ескіруіне байланысты құнын төмендетуге арналған резервтер құруға байланысты резервтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қорлар бүлінуіне немесе моральдық тұрғыда ескіруіне байланысты құнын төмендету үшін құрылған резервтердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің сомаларын олар жойылған немесе қорлардың құны ұйымның балансынан есептен шығарылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1370 "Тазартылған бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың құны, сондай-ақ олар қайта бағалау құны бойынша көрсетілген жағдайда олардың оң қайта бағалауы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың құнын есептен шығару, сондай-ақ олар қайта бағалау құны бойынша көрсетілген жағдайда олардың оң қайта бағалауы жазылады.
1380 "Жолдағы тазартылған бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: ұйымның бөлімшелері арасында жіберілетін тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның филиалдары, өкілдіктері және өзге де жеке құрылымдық бөлімшелері арасында жіберілетін тазартылған бағалы металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың құнын алушыдан тазартылған бағалы металдарды алғаны туарлы растаманы немесе аванстық есепті алғаннан кейін есептен шығару жазылады.
1410 01 "Корпоративтік табыс салығы" (актив).
Мақсаты: ұйым аванспен төлеген корпоративтік табыс салығының, оның ішінде төлем көзінен ұсталатын салықтың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым аванспен төлеген корпоративтік табыс салығының, оның ішінде төлем көзінен ұсталатын салықтың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым аванспен төлеген корпоративтік табыс салығының, оның ішінде төлем көзінен ұсталатын салықтың сомаларын оларды № 3110 01 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1420 "Өтеуге арналған қосылған құн салығы" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есепке алыну және жеткізуші мен мердігердің сатып алынған активтер, қабылданған жұмыстар және алынған қызмет көрсетулер бойынша аударуы тиіс қосылған құн салығының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жеткізуші мен мердігердің сатып алынған активтер, қабылданған жұмыстар және алынған қызмет көрсетулер бойынша аударуы тиіс қосылған құн салығының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есепке алынуы тиіс қосылған құн салығының сомасы жазылады.

1430 01 "Социальный налог" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного социального налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по социальному налогу.
По дебету счета проводится сумма уплаченного социального налога, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного социального налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом № 3150.
1430 02 "Земельный налог" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного земельного налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по земельному налогу.
По дебету счета проводится сумма уплаченного земельного налога, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного земельного налога, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом № 3160.
1430 03 "Налог на транспортные средства" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного налога на транспортные средства, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по налогу на транспортные средства.
По дебету счета проводится сумма уплаченного налога на транспортные средства, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного налога на транспортные средства, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом № 3170.
1430 04 "Налог на имущество" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченного налога на имущество, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по налогу на имущество.
По дебету счета проводится сумма уплаченного налога на имущество, превышающая фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченного налога на имущество, превышающих фактическую сумму налогового обязательства организации по данному налогу, при их сальдировании с балансовым счетом № 3180.
1430 05 "Иные налоги и обязательные платежи в бюджет" (активный).
Назначение: учет сумм иных налогов и обязательных платежей в бюджет, уплаченных организацией авансом.
По дебету счета проводится сумма иных налогов и обязательных платежей в бюджет, уплаченных организацией авансом.
По кредиту счета проводится списание сумм иных налогов и обязательных платежей в бюджет, уплаченных авансом, при их сальдировании с балансовым счетом № 3190.

1430 01 "Әлеуметтік салық" (актив).
Мақсаты: төленген әлеуметтік салықтың ұйымның әлеуметтік салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша төленген әлеуметтік салықтың ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша төленген әлеуметтік салықтың ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын оларды № 3150 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1430 02 "Жер салығы" (актив).
Мақсаты: төленген жер салығының ұйымның жер салығы бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша төленген жер салығының ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша төленген жер салығының ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын оларды № 3160 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1430 03 "Көлік құралдарына салық" (актив).
Мақсаты: төленген көлік құралдарына салықтың ұйымның көлік құралдарына салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша төленген көлік құралдарына салықтың ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша төленген көлік құралдарына салықтың ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын оларды № 3170 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1430 04 "Мүлік салығы" (актив).
Мақсаты: төленген мүлікке салықтың ұйымның мүлікке салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша төленген мүлікке салықтың ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша төленген мүлікке салықтың ұйымның осы салық бойынша салық міндеттемесінің нақты сомасынан асатын сомаларын оларды № 3180 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1430 05 "Өзге де салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер" (актив).
Мақсаты: ұйым аванспен төлеген салықтар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым аванспен төлеген салықтар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым аванспен төлеген салықтар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдердің сомаларын оларды № 3190 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.

1430 06 "Обязательные социальные отчисления" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченных обязательных социальных отчислений, превышающих фактическую сумму обязательств организации перед Государственным фондом социального страхования.
По дебету счета проводится сумма уплаченных социальных отчислений, превышающая фактическую сумму обязательств организации перед Государственным фондом социального страхования.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования при их сальдировании с балансовым счетом № 3210.
1510 "Долгосрочные активы, предназначенные для продажи" (активный).
Назначение: учет стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По дебету счета проводится стоимость долгосрочных активов, предназначенных для продажи и сумма положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи, при их реализации или ином выбытии и сумма отрицательной переоценки.
1520 "Группа на выбытие, предназначенная для продажи" (активный).
Назначение: учет стоимости групп на выбытие, предназначенных для продажи.
По дебету счета проводится стоимость групп на выбытие, предназначенных для продажи.
По кредиту счета проводится списание стоимости групп на выбытие, предназначенных для продажи, при их реализации.
1610 01 "Краткосрочные авансы выданные" (активный).
Назначение: учет стоимости авансов, выданных под поставку активов, а также по оплате продукции, услуг, принятых от заказчиков по частичной готовности, в течение отчетного периода, и прочие выданные краткосрочные авансы.
По дебету счета проводится сумма авансов, выданных организацией под поставку активов, а также по оплате продукции, услуг, принятых от заказчиков по частичной готовности, в течение отчетного периода, и прочие выданные краткосрочные авансы.
По кредиту счета проводится списание сумм выданных авансов при получении активов и услуг.
1610 02 "Расчеты с брокерами" (активный).
Назначение: учет сумм денег, уплаченных авансом брокерам за оказанные ими услуги.
По дебету счета проводится сумма денег, уплаченных авансом брокеру за оказанные ими услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм денег, ранее уплаченных авансом брокерам.
1610 03 "Прочие авансы выданные" (активный).
Назначение: учет сумм прочих авансов, выданных организацией.
По дебету счета проводится сумма прочих авансов, выданных организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих авансов в соответствии с методом начисления.

1430 06 "Міндетті әлеуметтік аударымдар" (актив).
Мақсаты: төленген міндетті әлеуметтік аударымдардың ұйымның Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры алдындағы міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша төленген міндетті әлеуметтік аударымдардың ұйымның Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры алдындағы міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленген міндетті әлеуметтік аударымдардың сомаларын оларды № 3210 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1510 "Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер" (актив).
Мақсаты: сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құны және оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнын олар өткізілген немесе өзгеше шығынға жазылған кезде және оң қайта бағалау сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1520 "Сатуға арналған шығынға жазылатын топ" (актив).
Мақсаты: сатуға арналған шығынға жазылатын топтардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған шығынға жазылатын топтың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған шығынға жазылатын топтардың құнын олар өткізілген кезде есептен шығару жүргізіледі.
1610 01 "Берілген қысқа мерзімді аванстар" (актив).
Мақсаты: тапсырыс берушілерден дайын болуына қарай есепті кезең ішінде қабылданған, активтерді жеткізу үшін берілген, сондай-ақ өнімдерді, қызмет көрсетулерді төлеу бойынша берілген аванстардың және басқа да берілген қысқа мерзімді аванстардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тапсырыс берушілерден дайын болуына қарай есепті кезең ішінде қабылданған, активтерді жеткізу үшін берілген, сондай-ақ өнімдерді, қызмет көрсетулерді төлеу бойынша ұйым берген аванстардың және басқа да берілген қысқа мерзімді аванстардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген аванстардың сомаларын активтер мен қызмет көрсетулерді алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1610 02 "Брокерлермен есеп айырысулар" (актив).
Мақсаты: көрсеткен қызмет үшін брокерлерге аванспен төленген ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша көрсеткен қызмет үшін брокерге аванспен төленген ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша брокерлерге аванспен бұрын төленген ақша сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
1610 03 "Басқа да берілген аванстар" (актив).
Мақсаты: ұйым берген басқа да аванстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген басқа да аванстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да аванстардың сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жүргізіледі.

1610 04 "Предоплата вознаграждения по полученным займам и вкладам" (активный).
Назначение: учет сумм предварительно оплаченного вознаграждения по займам и вкладам, полученным организацией.
По дебету счета проводится сумма предварительно оплаченного вознаграждения по займу либо вкладу, полученному организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм предварительно оплаченного вознаграждения по полученному займу и привлеченному вкладу в соответствии с методом начисления.
1610 05 "Расчеты с акционерами (по дивидендам)" (активный).
Назначение: учет сумм предварительно оплаченных дивидендов по акциям организации.
По дебету счета проводится сумма предварительно оплаченных дивидендов по акциям организации.
По кредиту счета проводится списание сумм предварительно оплаченных дивидендов по акциям при закрытии финансового года в корреспонденции с балансовым счетом № 3030 или отнесении на убытки текущего года.
1620 01 "Страховые премии, выплаченные страховым организациям" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, выплаченных страховым организациям.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, выплаченных страховой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм выплаченных страховых премий на фактические расходы по методу начисления.
1620 02 "Арендная плата" (активный).
Назначение: учет сумм расходов, произведенных организацией по арендной плате за предстоящие периоды.
По дебету счета проводится сумма расходов, произведенных организацией по арендной плате за предстоящие периоды.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов, произведенных организацией по арендной плате за предстоящие периоды, по методу начисления.
1620 03 "Прочие расходы будущих периодов" (активный).
Назначение: учет сумм прочих расходов будущих периодов, неучтенных на балансовых счетах №№ 1620 01 и 1620 02.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих расходов будущих периодов на фактические расходы по методу начисления.
1630 "Прочие краткосрочные активы" (активный).
Назначение: учет сумм прочих краткосрочных активов, неучтенных на балансовых счетах групп №№ 1610 и 1620.
По дебету счета проводится сумма прочих краткосрочных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих краткосрочных активов при их реализации или ином выбытии.

1610 04 "Алынған заемдар және салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу" (актив).
Мақсаты: ұйым алған заемдар және салымдар бойынша алдын ала төленген сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған заем не салым бойынша алдын ала төленген сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған заем және тартылған салым бойынша алдын ала төленген сыйақының сомаларды есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жүргізіледі.
1610 05 "Акционерлермен есеп айырысу (дивидендтер бойынша)" (актив).
Мақсаты: ұйымның акциялары бойынша алдын ала төленген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның акциялары бойынша алдын ала төленген дивидендтердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша акциялар бойынша алдын ала төленген дивидендтердің сомаларды № 3030 баланстық шотпен байланыстыра отырып қаржы жылы жабылған немесе ағымдағы жылдық залалына жатқызған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1620 01 "Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру ұйымына төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептеу әдісі бойынша нақты шығыстар үшін сақтандыру ұйымына төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есептен шығару жазылады.
1620 02 "Жалдау ақысы" (актив).
Мақсаты: алдағы кезеңдер үшін жалдау ақысы бойынша ұйым жұмсаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша алдағы кезеңдер үшін жалдау ақысы бойынша ұйым жұмсаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алдағы кезеңдер үшін жалдау ақысы бойынша ұйым жұмсаған шығыстардың сомаларды есептеу әдісі бойынша есептен шығару жүргізіледі.
1620 03 "Болашақ кезеңдердің басқа да шығыстары" (актив).
Мақсаты: №№ 1620 01 және 1620 02 баланстық шоттарда есепке алынбаған болашақ кезеңдердің басқа да шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңдердің басқа да шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңдердің басқа да шығыстарының сомаларын есептеу әдісі бойынша нақты шығыстарға есептен шығару жүргізіледі.
1630 "Басқа да қысқа мерзімді активтер" (актив).
Мақсаты: №№ 1610 және 1620 баланстық шоттарда есепке алынбаған басқа да қысқа мерзімді активтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да қысқа мерзімді активтердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да қысқа мерзімді активтердің сомаларын олар өткізілген немесе өзгеше шығынға жазылған кезде есептен шығару жүргізіледі.

2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм займов, предоставленных клиентам со сроком погашения свыше одного года.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных займов, предоставленных клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных долгосрочных займов при их погашении клиентом или просрочке платежа.
2010 22 "Дисконт по долгосрочным предоставленным займам" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного долгосрочного займа, сумма корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по долгосрочному предоставленному займу.
2010 23 "Премия по долгосрочным предоставленным займам" (активный).
Назначение счета: учет сумм премии в виде превышения суммы фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения суммы фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по предоставленному долгосрочному займу.
2010 24 "Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов" (активный).
Назначение: учет сумм нереализованных доходов от переоценки стоимости долгосрочных займов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости долгосрочных займов.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных займов при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2010 25 при их погашении, продаже или списании с баланса.
2010 25 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки стоимости долгосрочных займов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от понижения справедливой стоимости долгосрочных займов.

2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар" (актив).
Мақсаты: клиенттерге бір жылдан асатын өтеу мерзіммен берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомаларын оларды клиент өтеген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
2010 22 "Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: заемның өтелетін сомасының нақты берілген ұзақ мерзімді заемның сомасынан асуы түріндегі дисконттың сомаларын (мәміле бойынша залалдарды қоса алғанда), модификациялау кезінде заемның жалпы құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемның өтелетін сомасының нақты берілген ұзақ мерзімді заемның сомасынан асуы түріндегі дисконттың сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
2010 23 "Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: нақты берілген ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) заемның өтелетін сомасынан асуы түріндегі сыйлықақылардың сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) заемның өтелетін сомасынан (сыйлықақы) асу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
2010 24 "Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: ұзақ мерзімді қарыздардың құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнының өсуінен болған іске асырылмаған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнының оң түзетуінің сомасын өтеу, басқа санатқа ауыстыру, сондай-ақ төлем мерзімі өткен кезде № 2010 25 баланстық шотпен сальдолау кезінде оны есептен шығару жүргізіледі.
2010 25 "Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: ұзақ мерзімді қарыздардың құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнының төмендеуінен болған іске асырылмаған шығыстар сомасы жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных займов при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2010 26 при продаже данных займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
2020 01 "Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, приобретенных организацией и учитываемых по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, приобретенных организацией и учитываемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости приобретенных долгосрочных активов при их погашении, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.
2020 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
2020 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.

Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету сомасын басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын осы қарыздарды сатқан кезде № 2010 26 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2020 01 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған ұзақ мерзімді активтердің номиналды құнын өтеген, қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырған, сондай-ақ төлемнің мерзімін кешіктірген кезде оларды есептен шығару жазылады.
2020 02 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
2020 03 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.

2020 61 "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.
2020 62 "Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над стоимостью ее приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
2020 63 "Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по амортизированной стоимости, над ее номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
2020 64 "Активы, находящиеся во внешнем управлении" (активный).
Назначение: учет активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится увеличение активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание активов, находящихся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.

2020 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2020 62 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомалары жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2020 63 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомалары жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2020 64 "Сыртқы басқарудағы активтер" (актив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерді есепке алу.
Шоттың дебеті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтердің ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерді есептен шығару жүргізіледі.

2030 01 "Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их реализации, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.
2030 02 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
2030 03 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

2030 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын өтеген, қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырған, сондай-ақ төлемнің мерзімін кешіктірген кезде оларды есептен шығару жазылады.
2030 02 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
2030 03 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.

2030 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
2030 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
2030 06 "Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится номинальная стоимость долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, при их реализации, переводе в другую категорию финансовых активов, а также просрочке платежа.
2030 07 "Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.

2030 04 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2030 05 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2030 06 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді қаржы активтерін сату, қаржы активтерінің басқа санатына ауыстыру, сондай-ақ төлемнің мерзімін өткізіп алу кезінде олардың номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
2030 07 "Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып түсу сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

2030 08 "Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
2030 09 "Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
2030 10 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
2030 61 "Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится стоимость долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенных долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса, переводе в другую категорию.

2030 08 "Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып түсу сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірісті тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
2030 09 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2030 10 "Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2030 61 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару, басқа санатқа ауыстыру кезінде есептен шығару жүргізіледі.

2030 62 "Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над стоимостью их приобретения (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над стоимостью его приобретения (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 03.
2030 63 "Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, над их номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, над его номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости, в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 02.
2030 64 "Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (активный).
Назначение: учет сумм нереализованных доходов от переоценки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных доходов от повышения справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2030 65.
2030 65 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных расходов от переоценки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, при их погашении, продаже, списании с баланса или сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2030 64.

2030 62 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 03 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2030 63 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 02 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2030 64 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнының асып кетуінен іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе осы соманы № 2030 65 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2030 65 "Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: әділ құны бойынша бағаланатын, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтерінің құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын оларды өтеу, сату, баланстан есептен шығару немесе осы соманы № 2030 64 баланстық шотпен сальдолау кезінде есептен шығару жүргізіледі.

2040 01 "Долгосрочные вклады, размещенные в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных вкладов, размещенных в банке либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных долгосрочных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.
2040 02 "Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм условных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма условных вкладов, размещенных в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных условных вкладов при их возврате организации или просрочке платежа.
2040 03 "Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма сберегательных вкладов, размещенных в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных сберегательных вкладов.
2040 06 "Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах организации.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлическом счете организации.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлическом счете организации, при их возврате.
2040 07 "Просроченная задолженность по прочим долгосрочным финансовым инвестициям" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по прочим долгосрочным финансовым инвестициям.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по прочим долгосрочным финансовым инвестициям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по прочим долгосрочным финансовым инвестициям.

2040 01 "Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар" (актив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылдан асатын банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар сомаларын оларды ұйымға қайтарған немесе төлемнің мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
2040 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған шартты салымдар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған шартты салымдар сомаларын оларды ұйымға қайтарған немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
2040 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есептен шығару жазылады.
2040 06 "Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: ұйымның металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдар құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның метал шотында орналастырылған тазартылған қымбат металдар құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның металл шотында орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құнын оларды қайтару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2040 07 "Басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

2040 08 "Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам" (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения возвращаемой суммы денег по долгосрочным размещенным вкладам над суммой фактически размещенных денег по вкладам (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма превышения возвращаемой суммы денег по долгосрочному размещенному вкладу над суммой фактически размещенных денег по вкладу (дисконт).
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по долгосрочному размещенному вкладу в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 05.
2040 09 "Премия по размещенным долгосрочным вкладам" (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения суммы фактически размещенных денег по долгосрочным размещенным вкладам (с учетом затрат по сделке), над возвращаемой суммой денег по вкладам (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения суммы фактически размещенных денег по долгосрочным размещенным вкладам (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по долгосрочным размещенным вкладам в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 10.
2040 10 "Инвестиции в дочерние организации" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций, вложенных в дочерние организации (на срок свыше одного года).
По дебету счета проводятся суммы инвестиций, вложенных в дочернюю организацию, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание суммы вложенных инвестиций при их выкупе дочерней организацией или их реализации.
2050 "Просроченная задолженность по финансовым инвестициям" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по приобретенным ценным бумагам при их погашении эмитентом (оплате контрагентом) или списании с баланса организации.
2110 "Долгосрочная дебиторская задолженность покупателей и заказчиков" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков по предъявленным к оплате первичным документам за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По дебету счета проводится сумма долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков по предъявленным к оплате первичным документам за отгруженную готовую продукцию (товары), выполненные работы и оказанные услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм долгосрочной дебиторской задолженности покупателя либо заказчика при погашении ими данной задолженности или списании ее с баланса организации.
2120 "Долгосрочная дебиторская задолженность дочерних организаций" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочной дебиторской задолженности дочерних организаций по выполненным работам и оказанным услугам.
По дебету счета проводится сумма долгосрочной дебиторской задолженности дочерней организации по выполненным работам и оказанным услугам.
По кредиту счета проводится списание сумм долгосрочной дебиторской задолженности дочерней организации по выполненным работам и оказанным услугам при ее погашении или списании с баланса организации.
2130 "Долгосрочная дебиторская задолженность ассоциированных и совместных организаций" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочной дебиторской задолженности ассоциированных и совместных организаций по выполненным работам и оказанным услугам.
По дебету счета проводится сумма долгосрочной дебиторской задолженности ассоциированной либо совместной организации по выполненным работам и оказанным услугам.
По кредиту счета проводится списание сумм долгосрочной дебиторской задолженности ассоциированной либо совместной организации по выполненным работам и оказанным услугам при ее погашении или списании с баланса организации.
2140 "Долгосрочная дебиторская задолженность филиалов и структурных подразделений" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочной дебиторской задолженности филиалов и структурных подразделений.
По дебету счета проводится сумма долгосрочной дебиторской задолженности филиала либо структурного подразделения.
По кредиту счета проводится списание сумм долгосрочной дебиторской задолженности филиала либо структурного подразделения при ее погашении или списании с баланса организации.
2150 "Долгосрочная дебиторская задолженность работников" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочной дебиторской задолженности работников по авансовым платежам, выплаченным организацией своим работникам по оплате труда (услуг), командировочным и другим расходам, выданным в подотчет деньгам на приобретение активов, а также сумм требований по возмещению материального ущерба (недостача, хищение, порча и другие), причиненного организации работниками.
По дебету счета проводится сумма долгосрочной дебиторской задолженности работника перед организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм долгосрочной дебиторской задолженности работника перед организацией по мере их погашения.

2040 08 "Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт" (контрактив).
Шоттың мақсаты: ұзақ мерзімді орналастырылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асатын сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді орналастырылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асатын сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 6110 05 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2040 09 "Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы" (актив).
Шоттың мақсаты: ұзақ мерзімді орналастырылған салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан (сыйлықақы) асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді орналастырылған салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан (сыйлықақы) асатын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 7310 10 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
2040 10 "Еншілес ұйымдарға инвестициялар" (актив).
Мақсаты: еншілес ұйымдарға салынған инвестициялардың сомаларын есепке алу (бір жылдан астам мерзімге).
Шоттың дебеті бойынша еншілес ұйымға салынған инвестициялар сомасы, сондай-ақ қатысу үлесінің өзгерісі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымға салынған инвестициялар соманың оларды іске асыру немесе басқа да шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2050 "Қаржылық инвестициялар бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын оларды эмитент өтеген (қарсы агент төлеген) немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2110 "Сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: түсірілген дайын өнім (тауарлар), орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін төлеуге ұсынылған бастапқы құжаттар бойынша сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті түсірілген дайын өнім (тауарлар), орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін төлеуге ұсынылған бастапқы құжаттар бойынша сатып алушылардың және тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алушылардың немесе тапсырыс берушілердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын олар осы берешекті өтеген немесе оны ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2120 "Еншілес ұйымдардың ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: еншілес ұйымдардың орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызмет бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес ұйымның орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызмет бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымның орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызмет бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын оны өтеу немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2130 "Қауымдасқан және бірлескен ұйымдардың ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: қауымдасқан және бірлескен ұйымдардың орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызмет бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қауымдасқан және бірлескен ұйымның орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызмет бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қауымдасқан және бірлескен ұйымның орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызмет бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын оны өтеу немесе ұйымның балансынан шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2140 "Филиалдардың және құрылымдық бөлімшелердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: филиалдардың және құрылымдық бөлімшелердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша филиалдың немесе және құрылымдық бөлімшенің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша филиалдың немесе құрылымдық бөлімшенің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын оны өтеген немесе ұйымның балансынан шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2150 "Қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымның өз қызметкерлеріне еңбекке (қызметке) ақы төлеу бойынша төленген аванстық төлемдері, іссапар және активтерді сатып алу үшін есебіне берілген басқа да шығыстар бойынша қызметкерлердің ұзақ мерзімді дебиторлық берешегі сомаларын, сондай-ақ қызметкерлердің ұйымға келтірген материалдық залалын (жетіспеу, ұрлау, бүліну және басқа) өтеу бойынша талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қызметкердің ұйым алдындағы ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қызметкердің ұйым алдындағы ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомаларын оларды өтеуге қарай есептен шығару жүргізіледі.

2170 01 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по приобретенным ценным бумагам при получении доходов.
2170 03 "Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам" (активный).
Назначение: учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам до их покупки организацией.
По дебету счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущем держателем по ценным бумагам до их покупки организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения по ценным бумагам при их получении.
2170 22 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным долгосрочным сберегательным вкладам при их выплате или просрочке выплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
2170 23 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным срочным вкладам при их оплате или просрочке оплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.

2170 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын кірістерді алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2170 03 "Бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы" (актив).
Мақсаты: ұйым сатып алғанға дейін бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алғанға дейін бағалы қағаздар бойынша бұрынғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы сомаларын оларды алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2170 22 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды екінші деңгейдегі банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
2170 23 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде ұйымдардың есептелген кірістері сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде ұйымдардың есептелген кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомаларын оларды екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығаруды жүргізу.

2170 24 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным условным вкладам при их оплате или просрочке оплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
2170 25 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по предоставленным займам при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
2170 26 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по предоставленной финансовой аренде при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
2170 27 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по факторингу и форфейтингу при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
2170 28 "Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения" (активный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных доходов организации в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма прочих начисленных доходов в виде вознаграждения.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих начисленных доходов при их оплате или просрочке оплаты клиентом.

2170 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде ұйымдардың есептелген кірістері сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде ұйымдардың есептелген кірістерінің сома жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомаларын екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығаруды жүргізу.
2170 25 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде ұйымдардың есептелген кірістері сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын клиент оларды төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
2170 26 "Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде ұйымдардың есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын клиент оларды төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
2170 27 "Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде ұйымның есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын клиент оларды төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
2170 28 "Сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістер" (актив).
Мақсаты: сыйақы түрінде ұйымның есептелген басқа да кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйақы түрінде есептелген басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген басқа да кірістердің сомаларын клиент оларды төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.

2170 29 "Просроченные доходы в виде вознаграждения" (активный).
Назначение: учет сумм просроченного дохода организации в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма просроченного дохода в виде вознаграждения по балансовым счетам с №№ 1270 23 по 1270 28.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного дохода в виде вознаграждения при их оплате клиентом или списании с баланса организации.
2180 "Прочая долгосрочная дебиторская задолженность" (активный).
Назначение: учет сумм прочей долгосрочной дебиторской задолженности, неучтенных в группах балансовых счетов с №№ 2110 по 2170.
По дебету счета проводится сумма прочей долгосрочной дебиторской задолженности.
По кредиту счета проводится списание сумм прочей долгосрочной дебиторской задолженности при их оплате клиентом или списании с баланса организации.
2180 01 "Требования по сделке фьючерс" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки фьючерс, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки фьючерс, а также суммы отрицательной переоценки.
2180 02 "Требования по сделке форвард" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки форвард.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки форвард, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки форвард, а также суммы отрицательной переоценки.
2180 03 "Требования по сделке опцион" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки опцион.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки опцион, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки опцион, а также суммы отрицательной переоценки.
2180 04 "Требования по сделке своп" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделки своп.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделки своп, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделки своп, а также суммы отрицательной переоценки.

2170 29 "Сыйақы түрінде мерзімі өткен кірістер" (актив).
Мақсаты: сыйақы түрінде ұйымның мерзімі өткен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша №№ 1270 23 - 1270 28 баланс шоттары бойынша сыйақы түрінде мерзімі өткен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы түрінде мерзімі өткен кірістер сомаларын оларды клиент төлеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2180 "Басқа да ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: №№ 2110 - 2170 баланс шоттары топтарында есептелмеген басқа да ұзақ мерзімді дебиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да ұзақ мерзімді дебиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да ұзақ мерзімді дебиторлық берешек сомаларын оларды клиент төлеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2180 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе фьючерс мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
2180 02 "Форвард мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе форвард мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
2180 03 "Опцион мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе опцион мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағадау сомалары есептен шығарылады.
2180 04 "Своп мәмілесі бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе своп мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.

2180 05 "Требования по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных требований, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
2210 "Инвестиции, учитываемые методом долевого участия" (активный).
Назначение: учет стоимости инвестиций в ассоциированные и зависимые организации, учитываемые методом долевого участия.
По дебету счета проводится сумма инвестиций в ассоциированную либо зависимую организацию, учитываемые методом долевого участия.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в ассоциированную либо зависимую организацию, учитываемые методом долевого участия.
2310 "Инвестиции в недвижимость" (активный).
Назначение: учет стоимости инвестиций в недвижимость, находящуюся во владении (собственника или арендатора по договору финансовой аренды) с целью получения арендных платежей и (или) прироста стоимости капитала.
По дебету счета проводится сумма инвестиций в недвижимость, находящуюся во владении (собственника или арендатора по договору финансовой аренды) с целью получения арендных платежей и (или) прироста стоимости капитала.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в недвижимость при ее реализации или ином выбытии, связанном с изменением классификации актива в качестве инвестиции в недвижимость.
2320 "Амортизация инвестиций в недвижимость" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по инвестициям в недвижимость.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по инвестиции в недвижимость.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по инвестиции в недвижимость при ее реализации или ином выбытии, связанном с изменением классификации актива в качестве инвестиционной недвижимости.
2330 "Убыток от обесценения инвестиций в недвижимость" (контрактивный).
Назначение: учет сумм убытков от обесценения, в случае, если организация после первоначального признания инвестиции в недвижимость выбирает модель учета по фактическим затратам, согласно которой все объекты инвестиционной недвижимости измеряются по фактическим затратам за вычетом накопленной амортизации и накопленных убытков от обесценения активов.
По кредиту счета проводится сумма убытков от обесценения инвестиций в недвижимость.
По дебету счета проводится списание сумм убытков от обесценения инвестиций в недвижимость при списании инвестиции в недвижимость, за счет созданных резервов (провизий) либо уменьшении убытков от обесценения инвестиций в недвижимость.
2410 "Основные средства" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения или безвозмездного получения права собственности на основные средства, а также сумм капитальных затрат на основные средства.
По дебету счета проводится стоимость приобретения или безвозмездного получения права собственности на основные средства, а также сумм капитальных затрат на основные средства.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретения или безвозмездного получения права собственности на основные средства, а также сумм капитальных затрат на основные средства по мере их реализации или ином выбытии.
2420 "Амортизация основных средств" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по основным средствам.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по основным средствам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по основным средствам при ее реализации или ином выбытии.
2430 "Убыток от обесценения основных средств" (контрактивный).
Назначение: учет сумм убытков от обесценения основных средств.
По кредиту счета проводится сумма убытков от обесценения основных средств.
По дебету счета проводится списание сумм убытков от обесценения основных средств.
2440 "Активы в форме права пользования" (активный).
Назначение счета: учет стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводятся стоимость активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду, сумма корректировки стоимости актива в случае переоценки обязательства по аренде, сумма корректировки стоимости при изменении условий договора аренды.
По кредиту счета проводятся списание стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду при истечении срока действия аренды, при обесценении, при корректировки стоимости в случае переоценки обязательства по аренде, при корректировке стоимости в связи с изменением условий договора аренды.
2450 "Начисленная амортизация по активам в форме права пользования" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
2460 "Капитальные затраты по активам в форме права пользования" (активный).
Назначение счета: учет стоимости капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится стоимость капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
2470 "Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по основным средствам, полученным в аренду.
2500 "Биологические активы" (активный).
Назначение: учет стоимости биологических активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретения биологических активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости биологических активов при их списании с баланса организации.
2610 "Разведочные и оценочные активы" (контрактивный).
Назначение: учет сумм расходов на разведку и оценку минеральных ресурсов, за исключением расходов, понесенных в ходе деятельности, предшествующей разведке и оценке минеральных ресурсов, а также после того, как техническая осуществимость и коммерческая целесообразность добычи минеральных ресурсов становится очевидной.
По кредиту счета проводится сумма расходов на разведку и оценку минеральных ресурсов.
По дебету счета проводится списание сумм расходов на разведку и оценку минеральных ресурсов.
2620 "Амортизация разведочных и оценочных активов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по разведочным и оценочным активам.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по разведочным и оценочным активам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по разведочным и оценочным активам.
2630 "Убыток от обесценения разведочных и оценочных активов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм убытков от обесценения разведочных и оценочных активов.
По кредиту счета проводится сумма убытков от обесценения разведочных и оценочных активов.
По дебету счета проводится списание сумм убытков от обесценения разведочных и оценочных активов.
2710 "Гудвилл" (активный).
Назначение: учет сумм превышения покупной стоимости организации (как имущественного комплекса в целом) над справедливой стоимостью всех ее активов, определенных на дату приобретения.
По дебету счета проводится стоимость гудвилла.
По кредиту счета проводится списание стоимости гудвилла при его обесценении и в иных случаях.
2720 "Обесценение гудвилла" (контрактивный).
Назначение: учет операций по отражению обесценения гудвилла по итогам регулярно проводимого тестирования на предмет возможных убытков от обесценения.
По кредиту счета проводится сумма убытков от гудвилла.
По дебету счета проводится списание сумм убытков от обесценения гудвилла.
2730 "Прочие нематериальные активы" (активный).
Назначение: учет стоимости прочих нематериальных активов.
По дебету счета проводится стоимость прочих нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих нематериальных активов при их выбытии с баланса организации.
2740 "Амортизация прочих нематериальных активов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по прочим нематериальным активам.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по прочим нематериальным активам.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по прочим нематериальным активам при их выбытии с баланса организации.
2750 "Убыток от обесценения прочих нематериальных активов" (контрактивный).
Назначение: учет сумм убытков от обесценения прочих нематериальных активов.
По кредиту счета проводится сумма убытков от обесценения прочих нематериальных активов.
По дебету счета проводится списание сумм убытков от обесценения прочих нематериальных активов.
2810 "Отложенные налоговые активы по корпоративному подоходному налогу" (активный).
Назначение: учет сумм отложенного корпоративного подоходного налога, определяемого от суммы временных разниц, возникающих в результате расхождений между бухгалтерским и налоговым учетом.
По дебету счета проводится сумма отложенного корпоративного подоходного налога.
По кредиту счета проводится списание сумм отложенного корпоративного подоходного налога при их корректировке в корреспонденции со счетом № 7710.
2910 "Долгосрочные авансы выданные" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных авансов, выданных организацией под поставку активов, а также для оплаты продукции, услуг, принятых от заказчиков по частичной готовности, в течение отчетного периода, и прочих выданных долгосрочных авансов.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных авансов, выданных организацией под поставку активов, а также для оплаты продукции, услуг, принятых от заказчиков по частичной готовности, в течение отчетного периода, и прочих выданных долгосрочных авансов.
По кредиту счета проводится списание сумм выданных авансов при получении активов и услуг.
2920 "Расходы будущих периодов" (активный).
Назначение: учет сумм расходов будущих периодов.
По дебету счета проводится сумма расходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов будущих периодов на фактические расходы по методу начисления.
2930 "Незавершенное строительство" (активный).
Назначение: учет сумм затрат:

2180 05 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған ұзақ мерзімді талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
2210 "Үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын инвестициялар" (актив).
Мақсаты: үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын қауымдасқан және тәуелсіз ұйымдарға инвестициялар құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын қауымдасқан немесе тәуелсіз ұйымға инвестициялардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша үлестік қатысу әдісімен есепке алынатын қауымдасқан немесе тәуелсіз ұйымға инвестициялардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2310 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялар" (актив).
Мақсаты: жалдау төлемдерін және (немесе) капитал құнының өсімін алу мақсатында иелікте тұрған (қаржылық жалдау шарты бойынша меншік иесінде немесе жалға алушыда) жылжымайтын мүлікке инвестициялар құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау төлемдерін және (немесе) капитал құнының өсімін алу мақсатында иелікте тұрған (қаржылық жалдау шарты бойынша меншік иесінде немесе жалға алушыда) жылжымайтын мүлікке инвестициялар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жылжымайтын мүлікке инвестициялар ретінде активтің жіктелуінің өзгеруіне байланысты жылжымайтын мүлікке инвестициялар сомаларының оларды іске асыру немесе басқа да шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2320 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы" (контрактив).
Мақсаты: жылжымайтын мүлікке инвестициялар бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жылжымайтын мүлікке инвестициялар бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жылжымайтын мүлікке инвестициялар ретінде активтің жіктелуінің өзгеруіне байланысты жылжымайтын мүлікке инвестициялар бойынша есептелген амортизация сомаларын оларды іске асыру немесе басқа да шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2330 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың құнсыздануынан болған залал" (контрактив).
Мақсаты: егер ұйым, инвестициялық жылжымайтын мүліктің барлық объектілері активтердің құнсыздануынан болған жинақталған амортизацияны және жинақталған залалдарды шегере отырып нақты шығындар бойынша өлшенетін, жылжымайтын мүлікке инвестицияларды бастапқы танудан кейін нақты шығындар бойынша есепке алу моделін таңдап алған жағдайда, құнсызданудан болған залалдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жылжымайтын мүлікке инвестициялардың құнсыздануынан болған залалдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жылжымайтын мүлікке инвестицияларды есептен шығару кезінде жылжымайтын мүлікке инвестициялардың құнсыздануынан болған залалдардың сомаларын құрылған резервтер (провизиялар) немесе жылжымайтын мүлікке инвестициялардың құнсыздануынан болған залалдардың азаюы есебінен есептен шығару жүргізіледі.
2410 "Негізгі құрал-жабдықтар" (актив).
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтарға меншік құқын сатып алу немесе өтеусіз алу құнын, сондай-ақ негізгі құрал-жабдықтарға капиталдық шығындар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтарға меншік құқын сатып алу немесе өтеусіз алу құны, сондай-ақ негізгі құрал-жабдықтарға капиталдық шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтарға меншік құқын сатып алу немесе өтеусіз алу құнын, сондай-ақ негізгі құрал-жабдықтарға капиталдық шығындар сомаларын оларды іске асыру бойынша немесе басқа да шығынға жазу бойынша есептен шығару жүргізіледі.
2420 "Негізгі құрал-жабдықтар амортизациясы" (контрактив).
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтар бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтар бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтар бойынша есептелген амортизация сомаларын оны өткізу немесе өзге шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2430 "Негізгі құрал-жабдықтардың құнсыздануынан болған залал" (контрактив).
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтардың құнсыздануынан болған залалдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың құнсыздануынан болған залалдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың құнсыздануынан болған залалдардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2440 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер" (актив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құны, жалдау жөніндегі міндеттемелер қайта бағаланған жағдайда активтің сомасын түзету сомасы, жалдау шартының талаптары өзгерген кезде құнды түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалға алу мерзімі аяқталғаннан кейін, құнсызданған кезде, жалдау жөніндегі міндеттемелер қайта бағаланған жағдайда құн түзетілген кезде, жалдау шартының талаптарының өзгеруіне байланысты құнды түзеткен кезде жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есептен шығару жазылады.
2450 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация" (контрактив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомасын есептен шығару жазылады.
2460 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша жұмсалған күрделі шығындардың құнын есептен шығару жазылады.
2470 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация" (контрактив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есептен шығару жазылады.
2500 "Биологиялық активтер" (актив).
Мақсаты: биологиялық активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша биологиялық активтерді сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша биологиялық активтердің құнын оларды ұйымның балансынан шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2610 "Барлау және бағалау активтері" (контрактив).
Мақсаты: минералдық ресурстарды барлау мен бағалау шығыстарының, минералдық ресурстарды барлау мен бағалау алдындағы қызмет барысында келтірілген шығыстарды, сондай-ақ минералдық ресурстарды өндіру техникалық іске асатындығы және коммерциялық орындылығы айқын болғаннан кейінгі шығыстарды қоспағанда, сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша минералдық ресурстарды барлауға және бағалауға шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша минералдық ресурстарды барлауға және бағалауға шығыстардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2620 "Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы" (контрактив).
Мақсаты: барлау және бағалау активтері бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша барлау және бағалау активтері бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша барлау және бағалау активтері бойынша есептелген амортизация сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2630 "Барлау және бағалау активтерінің құнсыздануынан болған залал" (контрактив).
Мақсаты: барлау және бағалау активтерінің құнсыздануынан болған залал сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша барлау және бағалау активтерінің құнсыздануынан болған залалдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша барлау және бағалау активтерінің құнсыздануынан болған залалдар сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2710 "Гудвилл" (актив).
Мақсаты: ұйымның сатып алу құнының (жалпы мүліктік кешен ретінде) сатып алу күніне белгіленген оның барлық активтерінің әділ құнынан асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша гудвилл құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша гудвилл құнын оның құнсыздануы кезінде және өзге де жағдайларда есептен шығару жүргізіледі.
2720 "Гудвиллдің құнсыздануы" (контрактив).
Мақсаты: құнсызданудан болуы мүмкін залалдарды есептеу үшін тұрақты жүргізілетін сынақ қорытындылары бойынша гудвиллдің құнсыздануын көрсету жөніндегі операцияларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша гудвиллден болған залалдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша гудвиллдің құнсыздануынан болған залалдар сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2730 "Басқа да материалдық емес активтер" (актив).
Мақсаты: басқа да материалдық емес активтер құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да материалдық емес активтер құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да материалдық емес активтердің құнын оларды ұйымның балансынан шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2740 "Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы" (контрактив).
Мақсаты: басқа да материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизация сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да материалдық емес активтер бойынша жинақталған амортизация сомаларын оларды ұйымның балансынан шығынға жазу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2750 "Басқа да материалдық емес активтердің құнсыздануынан болған залал" (контрактив).
Мақсаты: басқа да материалдық емес активтердің құнсыздануынан залалдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да материалдық емес активтердің құнсыздануынан залалдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да материалдық емес активтердің құнсыздануынан болған залалдар сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2810 "Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық активтері" (актив).
Мақсаты: бухгалтерлік және салық есептері арасындағы айырмашылықтар нәтижесінде туындаған уақытша айырым сомасы бойынша белгіленген кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кейінге қалдырылған корпоративтік табыс салығының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қалдырылған корпоративтік табыс салығының сомаларын № 7710 шотпен байланыстыра отырып түзету кезінде есептен шығару жүргізіледі.
2910 "Ұзақ мерзімді берілген аванстар" (актив).
Мақсаты: ұйым активтерді жеткізуге, сондай-ақ есепті кезең бойында ішінара дайын болуына қарай тапсырыс берушіден қабылданған өнімдерге, қызмет көрсетулерге ақы төлеу үшін берген ұзақ мерзімді аванстардың және басқа берілген ұзақ мерзімді аванстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым активтерді жеткізуге, сондай-ақ есепті кезең бойында ішінара дайын болуына қарай тапсырыс берушіден қабылданған өнімдерге, қызмет көрсетулерге ақы төлеу үшін берген ұзақ мерзімді аванстардың және басқа берілген ұзақ мерзімді аванстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша активтерді және қызмет көрсетулерді алу кезінде берілген аванстардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2920 "Болашақ кезеңнің шығыстары" (актив).
Мақсаты: болашақ кезең шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезең шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезең шығыстарының сомаларын есептеу әдісі бойынша нақты шығыстарға есептен шығару жүргізіледі.
2930 "Аяқталмаған құрылыс" (актив).
Мақсаты:

1) по возведению зданий и сооружений, монтажу оборудования и других расходов, предусмотренных сметами, сметно-финансовыми расчетами на капитальное строительство (независимо от способа осуществления строительства (подрядный или хозяйственный), а также по выплате вознаграждения по займам, предоставленным на период строительства;
2) связанных со строительством и приобретением основных средств, включаемых и не включаемых в первоначальную стоимость объектов основных средств;
3) по приобретению технологического, энергетического и производственного оборудования (включая оборудование для мастерских, опытных установок и лабораторий), требующего монтажа и предназначенного для установки в строящихся (реконструируемых) объектах капитальных вложений;
4) по выращиванию молодняка продуктивного и рабочего скота, переводимого в основное стадо.
По дебету счета проводится сумма понесенных затрат на незавершенное капитальное строительство.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных затрат на капитальное строительство при их отнесении на стоимость основного средства, расходы или ином выбытии.
2940 "Прочие долгосрочные активы" (активный).
Назначение: учет стоимости прочих долгосрочных активов, неучтенных на балансовых счетах групп №№ 2910, 2920, 2930.
По дебету счета проводится стоимость прочих долгосрочных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих долгосрочных активов.
2940 21 "Финансовая аренда" (активный).
Назначение: учет сумм основного долга по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма основного долга по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм основного долга по предоставленной финансовой аренде при их погашении или просрочке платежа клиентом.
2940 22 "Просроченная задолженность клиентов по финансовой аренде" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности клиентов по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по предоставленной финансовой аренде при ее погашении клиентом или списании с баланса организации.
2940 23 "Факторинг клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм требований по задолженности клиентов, переуступленных организации третьими лицами.
По дебету счета проводится сумма требований по факторингу.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по факторингу при их погашении третьим лицом или просрочке платежа.

1) үй және ғимараттарды салу, жабдықтарды құрастыру бойынша және күрделі құрылысқа сметалармен, сметалық-қаржылық есептермен көзделген басқа шығыстар (құрылысты (мердігерлік немесе шаруашылық) жүзеге асыру тәсіліне қарамастан), сондай-ақ құрылыс кезеңіне берілген заемдар бойынша сыйақыларды төлеу бойынша;
2) құрылысқа және негізгі құрал-жабдықтар объектілерінің бастапқы құнына кіретін және кірмейтін негізгі құрал-жабдықтарды сатып алуға байланысты;
3) құрастыруды талап ететін және күрделі салымдардың салынып жатқан (қайта құрылып жатқан) объектілеріне орнатуға арналған технологиялық, энергетикалық және өндірістік жабдықтарды (шеберханаға, тәжірибелік қондырғылар мен зертханаларға арналған жабдықтарды қоса) сатып алу бойынша;
4) негізгі табынға ауыстырылатын өнімді және жұмыс малының түлегін өсіру бойынша шығындардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аяқталмаған күрделі құрылыс бойынша келтірілген шығындар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша күрделі құрылыс бойынша келтірілген шығындар сомаларын оларды негізгі құрал-жабдықтың құнына, шығыстарға немесе өзге де шығынға жазу кезінде есептен шығару.
2940 "Басқа да ұзақ мерзімді активтер" (актив).
Мақсаты: №№ 2910, 2920, 2930 топтарының баланс шоттарында ескерілмеген басқа да ұзақ мерзімді активтер құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да ұзақ мерзімді активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да ұзақ мерзімді активтердің құнын есептен шығару.
2940 21 "Қаржылық жалдау" (актив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қаржылық жалдау бойынша негізгі борыш сомаларын оларды клиент өтеген немесе мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
2940 22 "Клиенттердің қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешегі" (актив).
Мақсаты: клиенттерге берілген клиенттердің қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешегі сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қаржылық жалдау бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын оны клиент өтеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2940 23 "Клиенттерге факторинг" (актив)
Мақсаты: үшінші тұлғалар ұйымға қайта берген клиенттердің берешегі бойынша талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша факторинг бойынша талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг бойынша талаптар сомаларын оларды үшінші тұлға өтеген кезде немесе төлемнің мерзім өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.

2940 24 "Форфейтинг клиентам" (активный).
Назначение: учет сумм требований организации по долговым обязательствам покупателя товаров (работ, услуг), полученным в том числе путем покупки векселя без оборота на продавца.
По дебету счета проводится сумма требований по форфейтингу.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по форфейтингу при их погашении клиентом или просрочке платежа.
2940 25 "Просроченная задолженность по факторингу и форфейтингу" (активный).
Назначение: учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по факторингу и форфейтингу, предоставленным организацией клиентам.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по основной сумме долга по факторингу и форфейтингу, предоставленным организацией клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по предоставленным факторингу и форфейтингу при их погашении клиентом или списании с баланса организации.
2940 26 "Дебиторы по гарантиям и поручительствам" (активный).
Назначение: учет сумм требований по гарантиям и поручительствам, выданным организацией.
По дебету счета проводится сумма требований по гарантиям и поручительствам, выданным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по выданным гарантиям и поручительствам при их погашении или списании с баланса организации.
2940 27 "Прочие требования, связанные с банковской деятельностью" (активный).
Назначение: учет сумм прочих требований организации, связанных с банковской деятельностью.
По дебету счета проводится сумма прочих требований организации, связанных с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении или списании с баланса организации.
3010 "Краткосрочные банковские займы" (пассивный).
Назначение: учет сумм банковских займов со сроком погашения до одного года, полученных организацией.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных банковских займов, полученных организацией.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных банковских займов при их погашении организацией.
3020 "Краткосрочные займы, полученные от юридических лиц за исключением банков второго уровня" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от юридических лиц за исключением банков второго уровня, со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных от юридических лиц за исключением банков второго уровня.
По дебету счета проводится списание сумм, полученных краткосрочных займов при их погашении организацией.
3030 "Краткосрочная кредиторская задолженность по дивидендам и доходам участников" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочной кредиторской задолженности по дивидендам по акциям, начисленных организацией и подлежащих выплате акционерам, а также доходов участникам организации, имеющим долю в уставном капитале, кроме акционерных обществ.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочной кредиторской задолженности по дивидендам по акциям, начисленным организацией и подлежащих выплате акционерам, а также сумма доходов, начисленных организацией и подлежащих выплате участникам организации, имеющим долю в уставном капитале, кроме акционерных обществ.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной краткосрочной кредиторской задолженности по дивидендам по акциям при их выплате акционерам, а также сумм начисленных доходов при их выплате участнику.
3040 "Текущая часть долгосрочных финансовых обязательств" (пассивный).
Назначение: учет сумм текущей части долгосрочных финансовых обязательств.
По кредиту счета проводится сумма текущей части долгосрочных финансовых обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм текущей части долгосрочных финансовых обязательств.

2940 24 "Клиенттерге форфейтинг" (актив).
Мақсаты: ұйымның тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алушының борыштық міндеттемелері бойынша, оның ішінде сатып алушыға айналым жасамай вексельді сатып алу арқылы алған талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форфейтинг бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша форфейтинг бойынша талаптардың сомаларын оларды клиент өтеген немесе төлем мерзімі өткен кезде есептен шығару жүргізіледі.
2940 25 "Факторинг және форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешек" (актив).
Мақсаты: ұйымның клиенттерге берген факторинг және форфейтинг бойынша борышының негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның клиентке берген факторинг және форфейтинг бойынша борышының негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген факторинг және форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын клиент өтеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2940 26 "Кепілдіктер және кепілдемелер бойынша дебиторлар" (актив).
Мақсаты: ұйым берген кепілдіктер және кепілдемелер бойынша талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген кепілдіктер және кепілдемелер бойынша талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым берген кепілдіктер және кепілдемелер бойынша талаптар сомаларын оларды өтеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
2940 27 "Банктік қызметке байланысты басқа да талаптар" (актив).
Мақсаты: банктік қызметке байланысты ұйымның басқа да талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктік қызметке байланысты ұйымның басқа да талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомаларын оларды өтеген немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
3010 "Қысқа мерзімді банк заемдары" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған өтеу мерзімі бір жылға дейінгі банк заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған қысқа мерзімді банк заемдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді банк заемдарының сомаларын оларды ұйым өтеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3020 "Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынған қысқа мерзімді қарыздар" (пассив).
Мақсаты: Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынған бір жылға дейін өтеу мерзімі бар қарыздар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынған қысқа мерзімді қарыздар срмасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздар сомаларын ұйым төлеген жағдайда есептен шығарылады.
3030 "Қатысушылардың дивидендтері және кірістері бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген және акционерлерге төленуге жататын дивиденттер бойынша акциялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектердің, сондай-ақ акционерлік қоғамдардан басқа, жарғылық капиталда үлесі бар ұйымға қатысушылар кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым есептеген және акционерлерге төленуге жататын дивиденттер бойынша акциялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектердің, сондай-ақ ұйым есептеген және акционерлік қоғамдардан басқа жарғылық капиталда үлесі бар ұйымның қатысушыларына төленуге жататын кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша дивиденттер бойынша акциялар бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын оларды акционерлік қоғамдарға төлеген кезде, сондай-ақ есептелген шығыстар сомаларын оларды қатысушыға төлеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3040 "Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелердің ағымдағы бөлігі" (пассив).
Мақсаты: ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелердің ағымдағы бөлігі сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелердің ағымдағы бөлігінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелердің ағымдағы бөлігінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

3050 01 "Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от Правительства Республики Казахстан со сроком погашения менее одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных от Правительства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении.
3050 02 "Краткосрочные займы, полученные от местных органов власти Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных от местных органов власти Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении.
3050 03 "Операции "РЕПО" с ценными бумагами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств организации по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводится сумма обязательств организации по операциям "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств организации по операциям "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
3050 04 "Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения менее одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных займов, полученных от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении.
3050 05 "Премия по краткосрочным полученным займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм превышения суммы фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма превышения суммы фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по краткосрочному полученному займу.

3050 01 "Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған қысқа мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылдан кем Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған қысқа мерзімді заемдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдардың сомаларын оларды өтеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3050 02 "Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылға дейінгі Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдардың сомаларын оларды өтеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3050 03 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары" (пассив).
Мақсаты: қарсы әріптестен келісілген баға бойынша бағалы қағаздарды болашақта сатып алу міндеттілігімен операцияны ашу күні кепілге берілген ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелері сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операцияны ашу күні ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның операцияны жабу немесе жою кезінде ұйымның "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жүргізіледі.
3050 04 "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылдан кем банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан алған қысқа мерзімді заемдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдардың сомаларын оларды өтеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3050 05 "Алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйлықақы" (пассив).
Мақсаты: нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) өтелетін заем сомасынан (сыйлықақы) асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) өтелетін заем сомасынан (сыйлықақы) асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.

3050 06 "Дисконт по краткосрочным полученным займам" (контрпассивный).
Назначение: учет сумм превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением краткосрочного займа по нерыночной ставке.
По дебету счета проводятся сумма превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением краткосрочного займа по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по краткосрочному полученному займу.
3110 01 "Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате" (пассивный).
Назначение: учет сумм корпоративного подоходного налога, подлежащих уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма корпоративного подоходного налога, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного корпоративного подоходного налога при его перечислении организацией в бюджет и/или урегулировании в конце отчетного периода.
3120 "Индивидуальный подоходный налог" (пассивный).
Назначение: учет сумм индивидуального подоходного налога, причитающегося уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма индивидуального подоходного налога, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм индивидуального подоходного налога, при его перечислении в бюджет.
3130 "Налог на добавленную стоимость" (пассивный).
Назначение: учет сумм налога на добавленную стоимость, причитающегося уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма налога на добавленную стоимость, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного налога на добавленную стоимость при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода.
3140 "Акцизы" (пассивный).
Назначение: учет сумм акцизов, причитающихся уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма акцизов, причитающихся уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных акцизов при их перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода.
3150 "Социальный налог" (пассивный).
Назначение: учет сумм социального налога, причитающегося уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма социального налога, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного социального налога при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода.
3160 "Земельный налог" (пассивный).
Назначение: учет сумм земельного налога, причитающегося уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма земельного налога, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного земельного налога при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода.
3170 "Налог на транспортные средства" (пассивный).
Назначение: учет сумм налога на транспортные средства, причитающегося уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма налога на транспортные средства, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного налога на транспортные средства при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода.
3180 "Налог на имущество" (пассивный).
Назначение: учет сумм налога на имущество, причитающегося уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма налога на имущество, причитающегося уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного налога на имущество при его перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода.
3190 "Прочие налоги" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих налогов, причитающихся уплате в бюджет.
По кредиту счета проводится сумма прочих налогов, причитающихся уплате в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных налогов при их перечислении организацией в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного периода.
3210 "Обязательства по социальному страхованию" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по социальному страхованию, причитающихся уплате в Государственный фонд социального страхования.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по социальному страхованию, причитающихся уплате в Государственный фонд социального страхования.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных обязательств по социальному страхованию при их перечислении в Государственный фонд социального страхования и/или при урегулировании в конце отчетного года.
3220 "Обязательства по пенсионным отчислениям" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по пенсионным отчислениям, причитающихся перечислению в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
По кредиту счета проводится сумма обязательств по пенсионным отчислениям, причитающихся перечислению в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
По дебету счета проводится списание сумм начисленных обязательств по пенсионным отчислениям при их перечислении в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и (или) при урегулировании в конце отчетного года.
Сноска. Описание счета 3220 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3230 "Прочие обязательства по другим обязательным платежам в соответствии с законодательством Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по другим обязательным платежам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по другим обязательным платежам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных обязательств по другим обязательным платежам в соответствии с законодательством Республики Казахстан при их перечислении в бюджет и/или при урегулировании в конце отчетного года.
3240 "Прочие обязательства по другим добровольным платежам в соответствии с законодательством Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по другим добровольным платежам.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по другим добровольным платежам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных обязательств по другим добровольным платежам.
3250 "Обязательства по обязательным пенсионным взносам работодателя" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных обязательств по обязательным пенсионным взносам работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
3310 "Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам по оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств, принятых работ и полученных услуг, включая расходы по доставке или переработке товарно-материальных запасов, независимо от времени оплаты предъявленного счета.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам по оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств, принятых работ и полученных услуг, включая расходы по доставке или переработке товарно-материальных запасов.
По дебету счета проводится списание сумм краткосрочной кредиторской задолженности поставщикам и подрядчикам при оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств, принятых работ и полученных услуг, включая расходы по доставке или переработке товарно-материальных запасов.
3320 "Краткосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочной кредиторской задолженности дочерним организациям за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочной кредиторской задолженности дочерним организациям за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность дочерней организации.
По дебету счета проводится списание сумм краткосрочной кредиторской задолженности дочерним организациям за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность дочерней организации.
3330 "Краткосрочная кредиторская задолженность ассоциированным и совместным организациям" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочной кредиторской задолженности ассоциированным и совместным организациям за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность ассоциированным и совместным организациям.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочной кредиторской задолженности ассоциированной либо совместной организации за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность ассоциированной либо совместной организации.
По дебету счета проводится списание сумм краткосрочной кредиторской задолженности ассоциированной либо совместной организации за приобретенные активы и полученные услуги сроком до одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность ассоциированной либо совместной организации.
3340 "Краткосрочная кредиторская задолженность филиалам и структурным подразделениям" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочной кредиторской задолженности филиалам и структурным подразделениям.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочной кредиторской задолженности филиалам либо структурным подразделениям.
По дебету счета проводится списание сумм краткосрочной кредиторской задолженности филиалам либо структурным подразделениям.
3350 "Краткосрочная задолженность по оплате труда" (пассивный).
Назначение: учет сумм заработной платы, начисленной работникам (материальная помощь, поощрения и другие аналогичные выплаты), а также сумм, подлежащих удержанию с заработной платы работников.
По кредиту счета проводится сумма заработной платы, начисленная работнику организации, а также сумм, подлежащих удержанию с заработной платы работников.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной заработной платы при ее выплате работнику организации, а также сумм, подлежащих удержанию с заработной платы работников.
3360 "Краткосрочная задолженность по аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по краткосрочной задолженности по аренде.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по краткосрочной задолженности по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по краткосрочной задолженности по аренде.
3370 "Текущая часть долгосрочной кредиторской задолженности" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств, связанных с выплатой текущей части долгосрочной кредиторской задолженности.
По кредиту счета проводится сумма обязательств, связанных с выплатой текущей части долгосрочной кредиторской задолженности.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, связанных с выплатой текущей части долгосрочной кредиторской задолженности, при их выплате либо списании с баланса.

3050 06 "Алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт" (контрпассив).
Мақсаты: өтелетін заем сомасының (дисконт) нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қысқа мерзімді заем алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелетін заем сомасының (дисконт) нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қысқа мерзімді заем алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған қысқа мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
3110 01 "Төленуге тиісті корпоративтік табыс салығы" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті корпоративтік табыс салығы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті корпоративтік табыс салығының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының сомаларын оны ұйымның бюджетке аударуы және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3120 "Жеке табыс салығы" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті жеке табыс салығы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті жеке табыс салығының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жеке табыс салығының сомаларын оны бюджетке аудару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3130 "Қосылған құн салығы" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті қосылған құн салығы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті қосылған құн салығының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген қосылған құн салығының сомаларын оны ұйымның бюджетке аударуы және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3140 "Акциздер" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті акциздер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті акциздер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген акциздер сомаларын оларды ұйымның бюджетке аударуы және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3150 "Әлеуметтік салық" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті әлеуметтік салық сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті әлеуметтік салық сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген әлеуметтік салық сомаларын оны ұйымның бюджетке аударуы және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3160 "Жер салығы" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті жер салығы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті жер салығы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген жер салығы сомаларын оны ұйымның бюджетке аударуы және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі
3170 "Көлік құралдарына салық" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті көлік құралдарына салық сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті көлік құралдарына салық сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша көлік құралдарына есептелген салық сомаларын оны ұйымның бюджетке аударуы және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3180 "Мүлікке салық" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті мүлікке салық сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті мүлікке салық сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мүлікке есептелген салық сомаларын оны ұйымның бюджетке аударуы және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3190 "Басқа да салықтар" (пассив).
Мақсаты: бюджетке төленуге тиісті басқа да салықтар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бюджетке төленуге тиісті басқа да салықтар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген басқа да салықтар сомаларын оларды ұйымның бюджетке аударуы кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3210 "Әлеуметтік сақтандыру бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленуге тиісті әлеуметтік сақтандыру бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленуге тиісті әлеуметтік сақтандыру бойынша міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әлеуметтік сақтандыру бойынша есептелген міндеттемелер сомаларын оларды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару кезінде және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3220 "Зейнетақы аударымдары бойынша міндеттемелер" (пассивтік).
Мақсаты: "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына аударылуға тиісті зейнетақы аударымдары бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына аударылуға тиісті зейнетақы аударымдары бойынша міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әлеуметтік сақтандыру бойынша есептелген міндеттемелер сомаларын оларды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына аудару кезінде және (немесе) есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3230 "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа міндетті төлемдер бойынша басқа да міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа міндетті төлемдер бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа міндетті төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа міндетті төлемдер бойынша есептелген міндеттемелер сомаларын оларды бюджетке аудару және/немесе есепті кезеңнің соңында реттеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3240 "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа ерікті төлемдер бойынша басқа да міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: басқа ерікті төлемдер бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа ерікті төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа ерікті төлемдер бойынша есептелген міндеттемелерді есептен шығару жүргізіледі.
3250 "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер" (пассивті).
Мақсаты: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге тиіс жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептелген міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жазылады.
3310 "Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: жеткізушілерге және мердігерлерге алынған тауар-материалдық қорлардың және негізгі құрал-жабдықтардың, қабылданған жұмыстар мен алынған қызмет көрсетулердің құнын төлеу бойынша, ұсынылған шотты төлеу уақытына қарамастан тауар-материалдық қорларды жеткізу немесе өңдеу бойынша шығыстарды қоса, қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеткізушілерге және мердігерлерге алынған тауар-материалдық қорлардың және негізгі құрал-жабдықтардың, қабылданған жұмыстар мен алынған қызмет көрсетулердің құнын төлеу бойынша, тауар-материалдық қорларды жеткізу немесе өңдеу бойынша шығыстарды қоса, қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жеткізушілерге және мердігерлерге алынған тауар-материалдық қорлардың және негізгі құрал-жабдықтардың, қабылданған жұмыстар мен алынған қызмет көрсетулердің құнын төлеу кезінде, тауар-материалдық қорларды жеткізу немесе өңдеу бойынша шығыстарды қоса, қысқа мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3320 "Еншілес ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: сатып алынған активтер және бір жылға дейінгі мерзіммен көрсетілген қызметтер үшін еншілес ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомаларын есепке алу және еншілес ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешек.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған активтер және бір жылға дейінгі мерзіммен көрсетілген қызметтер үшін еншілес ұйымдардың қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы жазылады және еншілес ұйымның басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешегі.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған активтер және бір жылға дейінгі мерзіммен көрсетілген қызметтер үшін еншілес ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомаларын есептен шығару және еншілес ұйымның басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешегі.
3330 "Қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: сатып алынған активтер және бір жылға дейінгі мерзіммен көрсетілген қызметтер үшін қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомаларын есепке алу және қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешек.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған активтер және бір жылға дейінгі мерзіммен көрсетілген қызметтер үшін қауымдасқан және бірлескен ұйымның қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы жазылады және қауымдасқан және бірлескен ұйымның басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешегі.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған активтер және бір жылға дейінгі мерзіммен көрсетілген қызметтер үшін қауымдасқан және бірлескен ұйымның қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомаларын есептен шығару және қауымдасқан және бірлескен ұйымның басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешегі.
3340 "Филиалдарға және құрылымдық бөлімшелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: филиалдарға және құрылымдық бөлімшелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша филиалдарға немесе құрылымдық бөлімшелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша филиалдарға немесе құрылымдық бөлімшелерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3350 "Еңбекақы төлеу бойынша қысқа мерзімді берешек" (пассив).
Мақсаты: қызметкерлерге есептелген жалақы (материалдық көмек, көтермелеу және басқа осындай төлемдер) сомаларын, сондай-ақ қызметкерлердің жалақысынан ұстап қалуға жататын сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қызметкеріне есептелген жалақы сомасы, сондай-ақ қызметкерлердің жалақысынан ұстап қалуға жататын сома жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген жалақы сомаларын оны ұйымның қызметкеріне төлеу кезінде, сондай-ақ қызметкерлердің жалақысынан ұстап қалуға жататын сомаларды есептен шығару жүргізіледі.
3360 "Жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек" (пассив).
Мақсаты: жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек бойынша міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша қысқа мерзімді берешек бойынша міндеттемелер сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3370 "Ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігі" (пассив).
Мақсаты: ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігін төлеуге байланысты міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігін төлеуге байланысты міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің ағымдағы бөлігін төлеуге байланысты міндеттемелер сомаларын оларды төлеу немесе баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.

3380 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по выпущенным в обращение ценным бумагам при их оплате организацией.
3380 02 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами при их оплате или аннулировании операции.
3380 21 "Начисленные расходы по текущим и корреспондентским счетам клиентов" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов по текущим и корреспондентским счетам клиентов, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов по текущим и корреспондентским счетам клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по текущим и корреспондентским счетам клиентов при их оплате.
3380 22 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным вкладам до востребования" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по вкладам до востребования клиентов, привлеченным по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по вкладам до востребования клиента, привлеченным по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по вкладам до востребования клиента, привлеченным по договору банковского вклада при их возврате клиенту.
3380 23 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по срочным вкладам клиентов, привлеченным по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по срочным вкладам клиента, привлеченным по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по срочным вкладам клиента, привлеченным по договору банковского вклада, при их возврате клиенту.

3380 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 02 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: болашақта қарсы әріптестен келісілген баға бойынша сатып алу міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге берілген бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын оларды төлеу немесе операцияны жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3380 21 "Клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: осы кезеңге жататын, төленуі болашақта күтілетін клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің ағымдағы және корреспонденттік шоттары бойынша есептелген шығыстар сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3380 22 "Талап ету бойынша тартылған салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттердің талап етуі бойынша салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттің талап етуі бойынша салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттің талап етуі бойынша салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын оларды клиентке қайтару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3380 23 "Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттердің мерзімді салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттің мерзімді салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттің мерзімді салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын оларды клиентке қайтару кезінде есептен шығару жүргізіледі.

3380 24 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по условным вкладам клиентов, привлеченным по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по условным вкладам клиента, привлеченным по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по условным вкладам, привлеченным по договору банковского вклада, при их возврате клиенту.
3380 25 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученным займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по займам, полученным организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по займам, полученным организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по полученному займу при его погашении.
3380 26 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией от банков второго уровня и других юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией от банка второго уровня либо другого юридического лица.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде при их погашении организацией.
3380 27 "Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных организацией расходов в виде вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма прочих начисленных организацией расходов в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм прочих начисленных расходов в виде вознаграждения при их оплате организацией.
3380 28 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по переводным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по переводным операциям при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3380 29 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по клиринговым операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по клиринговым операциям при их оплате или просрочке оплаты организацией.

3380 24 "Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттердің шартты салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттің шартты салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік салымдар шарты бойынша тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын оларды клиентке қайтару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3380 25 "Алынған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заем бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын оны өтеу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
3380 26 "Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның екінші деңгейдегі банктерден және басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның екінші деңгейдегі банктен немесе басқа заңды тұлғадан алған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген сомаларды оларды ұйым өтеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 27 "Сыйақы түрінде басқа да есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: сыйақы түрінде ұйым есептеген басқа да шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы түрінде ұйым есептеген басқа да шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сыйақы түрінде басқа да есептелген шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 28 "Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: аударым операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 29 "Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиринг операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиринг операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиринг операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.

3380 30 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по кассовым операциям при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3380 31 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по сейфовым операциям при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3380 32 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3380 33 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по доверительным операциям" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за оказанные услуги по доверительным операциям при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3380 34 "Прочие комиссионные расходы, связанные с банковской деятельностью" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных комиссионных расходов организации, связанных с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводится сумма прочих начисленных комиссионных расходов организации, связанных с банковской деятельностью.
По дебету счета проводится списание сумм прочих начисленных комиссионных расходов, связанных с банковской деятельностью, при их оплате или просрочке оплаты организацией.

3380 30 "Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: кассалық операциялар бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кассалық операциялар бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кассалық операциялар бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 31 "Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: сейф операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сейф операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сейф операциялары бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 32 "Банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 33 "Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар " (пассив).
Мақсаты: сенімгерлік операциялар бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша көрсетілген қызмет үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 34 "Банктік қызметке байланысты басқа да комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: банктік қызметке байланысты ұйымның басқа да есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік қызметке байланысты ұйымның басқа да есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік қызметке байланысты басқа да есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.

3380 35 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным краткосрочным сберегательным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам клиентов, привлеченным по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам клиента, привлеченным по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, привлеченным по договору банковского вклада.
3380 36 "Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм процентных расходов по обязательству по аренде.
По кредиту счета проводится суммы начисленных процентных расходов по обязательству по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных процентных расходов по обязательству.
3380 61 "Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленного комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода, причитающихся накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма начисленного комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода, причитающихся накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода при их оплате накопительным пенсионным фондам либо управляющему инвестиционным портфелем.
3380 62 "Начисленные комиссионные вознаграждения от пенсионных активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленного комиссионного вознаграждения от пенсионных активов, причитающегося накопительным пенсионным фондам и управляющим инвестиционным портфелем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма начисленного комиссионного вознаграждения от пенсионных активов, причитающегося накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
По дебету счета проводится списание сумм начисленного комиссионного вознаграждения от пенсионных активов при их оплате накопительному пенсионному фонду либо управляющему инвестиционным портфелем.
3380 81 "Начисленные комиссионные расходы за услуги фондовой биржи" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги фондовой биржи, полученные организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги фондовой биржи, полученные организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за полученные услуги фондовой биржи при их оплате или просрочке оплаты организацией.

3380 35 "Тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің банктік салым шарты бойынша тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік салым шарты бойынша тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есептен шығару жазылады.
3380 36 "Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттеме бойынша есептелген пайыздық шығыстардың сомаларын есептен шығару жазылады.
3380 61 "Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорына және инвестициялық портфельді басқарушыларға тиесілі инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын жинақтаушы зейнетақы қорларына не инвестициялық портфельді басқарушыға төлеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 62 "Зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқарушыларға тиесілі зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға тиесілі зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы активтерінен есептелген комиссиялық сыйақы сомаларын оларды жинақтаушы зейнетақы қорына не инвестициялық портфельді басқарушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3380 81 "Қор биржасының қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған қор биржасының қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған қор биржасының қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қор биржасы алған қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.

3380 82 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за брокерские и дилерские услуги, полученные организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за брокерские и дилерские услуги, полученные организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за брокерские и дилерские услуги при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3380 83 "Начисленные комиссионные расходы за услуги по кастодиальному обслуживанию" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги, полученные организацией по кастодиальному обслуживанию.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги, полученные организацией по кастодиальному обслуживанию.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным услугам по кастодиальному обслуживанию при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3380 84 "Начисленные комиссионные расходы иных профессиональных участников рынка ценных бумаг" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг, полученные организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных расходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг, полученные организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов при их оплате или просрочке оплаты организацией.
3390 01 "Обязательства по сделке фьючерс" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по сделке фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок фьючерс, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.
3390 02 "Обязательства по сделке форвард" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по сделке форвард.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок форвард, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.

3380 82 "Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 83 "Кастодиандық қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету үшін есептелген комиссиялық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның кастодиандық қызмет көрсету бойынша алған қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның кастодиандық қызмет көрсету бойынша алған қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кастодиандық қызмет көрсету бойынша алған қызмет көрсету бойынша есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3380 84 "Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының есептелген комиссиялық шығыстары" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетуі үшін есептелген комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын оларды ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3390 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс мәмілелерін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелер сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент төлеген кезде туындаған міндеттемелер сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард мәмілелерін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелер сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент төлеген кезде туындаған міндеттемелер сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалаудың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

3390 03 "Обязательства по сделке опцион" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по сделке опцион.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок опцион, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате клиентом, а также суммы положительной переоценки.
3390 04 "Обязательства по сделке спот" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по сделкам спот.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделки спот, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате или аннулировании сделки спот, а также суммы положительной переоценки.
3390 05 "Обязательства по сделке своп" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по сделке своп.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок своп, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате или аннулировании сделки своп, а также суммы положительной переоценки.
3390 06 "Обязательства по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате банком или аннулировании сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
3390 07 "Обязательства по выплате неустойки (штрафа, пени)" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по выплате неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится сумма начисленного обязательства по уплате неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по выплате неустойки (штрафа, пени), по мере их погашения.
3390 21 "Корреспондентские счета" (пассивный).
Назначение: учет сумм денег клиентов на корреспондентских счетах, открытых в организации.
По кредиту счета проводится сумма денег, поступивших на корреспондентский счет клиента, открытый в организации.
По дебету счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета клиента по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.

3390 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион мәмілелерін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелер сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент төлеген кезде туындаған міндеттемелер сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалаудың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 04 "Спот мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: спот мәмілелері бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот мәмілелерін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелер сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеген немесе спот мәмілесін жою кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 05 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: своп мәмілесі бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп мәмілелерін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелер сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеген немесе своп мәмілесін жою кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 06 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелер сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды банк төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 07 "Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша міндеттемелер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша есептелген міндеттемелер сомасы жүргізіледі.
Шот дебеті бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу бойынша, оларды өтеуге қарай, міндеттемелер сомасын есептен шығару жүргізіледі.
3390 21 "Корреспонденттік шоттар" (пассив).
Мақсаты: ұйымда ашылған корреспонденттік шоттардағы клиенттер ақшаларының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымда ашылған клиенттің корреспонденттік шотына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес клиенттің корреспонденттік шотынан мақсаты бойынша ақша сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

3390 22 "Текущие счета" (пассивный).
Назначение: учет сумм денег клиентов на их текущих счетах, открытых в организации.
По кредиту счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет клиента, открытый в организации.
По дебету счета проводится списание сумм денег с текущего счета клиента по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
3390 23 "Краткосрочные вклады до востребования" (пассивный).
Назначение: учет сумм вкладов до востребования, принятых организацией от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма вкладов до востребования, принятых организацией от клиента по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
3390 24 "Краткосрочные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм вкладов, принятых организацией от клиентов по договору банковского вклада со сроком погашения до одного года.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных вкладов, принятых организацией от клиента по договору банковского вклада со сроком погашения до одного года.
По дебету счета проводится списание сумм принятых краткосрочных вкладов в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
3390 25 "Краткосрочные условные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных вкладов клиентов, привлеченных по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма условных вкладов клиента, привлеченных по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм условных вкладов клиента в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
3390 26 "Краткосрочные сберегательные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм сберегательных вкладов клиентов, привлеченных по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма сберегательных вкладов клиента, привлеченных по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм привлеченных сберегательных вкладов клиента в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
3390 27 "Финансовые активы, принятые в доверительное или инвестиционное управление" (пассивный).
Назначение: учет сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых организацией от клиентов в доверительное или инвестиционное управление.
По кредиту счета проводится сумма денег и стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых организацией от клиента в доверительное или инвестиционное управление.
По дебету счета проводится списание сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых в доверительное или инвестиционное управление, при их возврате клиенту.

3390 22 "Ағымдағы шоттар" (пассив).
Мақсаты: ұйымда ашылған клиенттердің ағымдағы шоттарындағы ақшаларының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымда ашылған клиенттің ағымдағы шотына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес клиенттің ағымдағы шотынан мақсаты бойынша ақша сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 23 "Талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік салымдар шарты бойынша клиенттерден алған талап ету бойынша салымдары сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банктік салымдар шарты бойынша клиенттен алған талап ету бойынша салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап ету бойынша қабылданған салымдар сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 24 "Қысқа мерзімді салымдар" (пассив).
Мақсаты: өтеу мерзімі бір жылға дейінгі банктік салымдар шарты бойынша ұйымның клиентерден алған салымдары сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтеу мерзімі бір жылға дейінгі банктік салымдар шарты бойынша ұйымның клиенттен алған қысқа мерзімді салымдары сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданған қысқа мерзімді сомаларды есептен шығару жүргізіледі.
3390 25 "Қысқа мерзімді шартты салымдар" (пассив).
Мақсаты: банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттердің шартты салымдары сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік салымдар шарты бойынша тартылған клиенттің шартты салымдары сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес клиенттің шартты салымдары сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 26 "Қысқа мерзімді жинақ салымдары" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша тартылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің банктік салым шарты бойынша тартылған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің тартылған жинақ салымдарының сомаларын шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептен шығару жазылады.
3390 27 "Сенімгерлік немесе инвестициялық басқаруға қабылданған қаржы активтері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның клиенттерден сенімгерлік немесе инвестициялық басқаруға қабылдаған ақша сомаларын және тазартылған қымбат металдар құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттен сенімгерлік немесе инвестициялық басқаруға қабылдаған ақша сомасы және тазартылған қымбат металдар құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік немесе инвестициялық басқаруға қабылданған ақша сомаларын және тазартылған қымбат металдар құнын оларды клиентке қайтару кезінде есептен шығару жүргізіледі.

3390 28 "Прочие обязательства, связанные с банковской деятельностью" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих обязательств организации, связанных с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств организации, связанных с банковской деятельностью.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств организации, связанных с банковской деятельностью, при ее погашении организацией.
3390 29 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по условным обязательствам" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам организации.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам организации.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании с баланса организации.
3390 30 "Премия по краткосрочным привлеченным вкладам" (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения суммы фактически полученных денег по привлеченным краткосрочным вкладам (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладам (премия).
По кредиту счета проводится сумма превышения суммы фактически полученных денег по привлеченному краткосрочному вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу (премия).
По дебету счета проводится сумма амортизации премии по привлеченному краткосрочному вкладу в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 06.
3390 31 "Дисконт по краткосрочным привлеченным вкладам" (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения возвращаемой суммы денег по краткосрочным привлеченным вкладам над суммой фактически полученных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке) (дисконт).
По дебету счета проводится сумма превышения возвращаемой суммы денег по краткосрочному привлеченному вкладу над суммой фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма амортизации дисконта по краткосрочному привлеченному вкладу в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 08.
3390 41 "Расчеты с перестраховщиками" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед перестраховщиками по договорам перестрахования.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед перестраховщиком по договору перестрахования.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате перестраховщику.

3390 28 "Банктік қызметке байланысты басқа да міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның банктік қызметке байланысты басқа да міндеттемелері сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банктік қызметке байланысты басқа да міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның банктік қызметке байланысты басқа да міндеттемелері сомаларын оны ұйым өтеген кезде есептен шығару жүргізіледі.
3390 29 "Шартты міндеттемелер бойынша залалдарды жабуға резервтер (провизиялар)" (пассив).
Мақсаты: ұйымның шартты міндеттемелер бойынша залалдарды жабуға резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның шартты міндеттемелер бойынша залалдарды жабуға құралатын резервтерінің (провизиялар) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құралатын резервтер (провизиялар) сомаларын оларды жою немесе ұйымның балансынан есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
3390 30 "Қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша сыйлықақы" (пассив).
Шоттың мақсаты: қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша нақты алынған ақша сомаларының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан (сыйлықақы) асатын сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша нақты алынған ақша сомаларының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан (сыйлықақы) асатын сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 6110 06 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
3390 31 "Қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша дисконт" (контрпассив).
Шоттың мақсаты: қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) (дисконт) асатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қысқа мерзімді тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) (дисконт) асатын сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 7310 08 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
3390 41 "Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылар алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды қайта сақтандырушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.

3390 42 "Расчеты с перестрахователями" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед перестрахователями.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед перестрахователем.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате перестрахователю.
3390 43 "Расчеты со страхователями" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед страхователями.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед страхователем.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате страхователем.
3390 44 "Расчеты со страховщиками" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед страховщиками по договорам страхования.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед страховщиком по договору страхования.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате страховщику.
3390 45 "Прочая кредиторская задолженность, связанная с брокерской деятельностью" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочей кредиторской задолженности, связанной с брокерской деятельностью.
По кредиту счета проводится сумма прочей кредиторской задолженности, связанной с брокерской деятельностью.
По дебету счета проводится списание прочей кредиторской задолженности, связанной с брокерской деятельностью, при ее оплате.
3390 61 "Обязательства по выплате пенсионных накоплений" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов перед получателями по выплате пенсионных накоплений, по единовременным изъятиям в целях улучшения жилищных условий и (или) оплату лечения.
По кредиту счета проводится сумма обязательств накопительного пенсионного фонда перед получателями по выплате пенсионных накоплений, по единовременным изъятиям в целях улучшения жилищных условий и (или) оплату лечения.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда по пенсионным накоплениям при их выплате получателю, при их единовременном изъятии в целях улучшения жилищных условий и (или) оплате лечения.
3390 62 "Обязательства по переводу пенсионных накоплений в другие накопительные пенсионные фонды" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками и получателями пенсионных накоплений по их переводу в другие накопительные пенсионные фонды.
По кредиту счета проводится сумма обязательств накопительного пенсионного фонда перед вкладчиком либо получателем пенсионных накоплений по их переводу в другой накопительный пенсионный фонд.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда перед вкладчиком либо получателем пенсионных накоплений при их переводе в другой накопительный пенсионный фонд.

3390 42 "Қайта сақтанушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтанушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің қайта сақтанушылар алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды қайта сақтанушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3390 43 "Сақтанушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтанушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің сақтанушылар алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды сақтанушы төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3390 44 "Сақтандырушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің сақтандыру шарты бойынша сақтандырушы алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды сақтандырушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3390 45 "Брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешектің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешекті олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
3390 61 "Жинақталған зейнетақы қаражаттарын төлеу бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының алушылар алдындағы зейнетақы жинақтарын төлеу жөніндегі, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы алу жөніндегі міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының алушылар алдындағы зейнетақы жинақтарын төлеу, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы алу бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтары бойынша міндеттемелерінің сомаларын оларды алушыға төлеу кезінде, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында оларды біржолғы алып қою кезінде есептен шығару жазылады.
3390 62 "Жинақталған зейнетақы қаражаттарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының жинақталған зейнетақы қаражаттарының салымшылары мен алушылары алдындағы оларды басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының жинақталған зейнетақы қаражаттарының салымшысы не алушысы алдындағы оларды басқа жинақтаушы зейнетақы қорына аудару бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының жинақталған зейнетақы қаражаттарының салымшысы не алушысы алдындағы оларды басқа жинақтаушы зейнетақы қорына аудару кезіндегі міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

3390 63 "Обязательства по переводу пенсионных накоплений в страховые организации" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов перед вкладчиками и получателями пенсионных накоплений по их переводу в страховые организации.
По кредиту счета проводится сумма обязательств накопительного пенсионного фонда перед вкладчиком либо получателем пенсионных накоплений по их переводу в страховую организацию.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда перед вкладчиком либо получателем пенсионных накоплений при их переводе в страховую организацию.
3390 64 "Обязательства по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов при их выявлении.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по возврату ошибочно зачисленных сумм пенсионных взносов при их возврате.
3390 65 "Пенсионные накопления на индивидуальных пенсионных счетах" (пассивный).
Назначение: учет сумм пенсионных накоплений вкладчиков и получателей на их индивидуальных пенсионных счетах (аналитический учет ведется раздельно по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам, в том числе в разрезе управляющих инвестиционным портфелем).
По кредиту счета проводится сумма поступивших пенсионных взносов, переводов из других накопительных пенсионных фондов, инвестиционного дохода и других поступлений.
По дебету счета проводится списание сумм пенсионных накоплений при осуществлении пенсионных выплат или переводе в другие накопительные пенсионные фонды и страховые организации.
3390 66 "Прочие суммы до выяснения" (пассивный).
Назначение: учет прочих сумм до выяснения.
По кредиту счета проводится прочая сумма до выяснения.
По дебету счета проводится списание прочей суммы до выяснения при ее возврате.
3390 67 "Обязательства по пенсионным выплатам за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (пассивный).
Назначение: учет условных пенсионных обязательств, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, на условных пенсионных счетах физических лиц.
По кредиту счета проводится сумма поступивших обязательных пенсионных взносов работодателя, инвестиционного дохода, перечислений со счетов резервных фондов и других поступлений.
По дебету счета проводится списание сумм условных пенсионных обязательств, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, при осуществлении пенсионных выплат и перечислении в резервные фонды.

3390 63 "Жинақталған зейнетақы қаражаттарын сақтандыру ұйымдарына аудару бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының жинақталған зейнетақы қаражаттарының салымшылары мен алушылары алдындағы оларды сақтандыру ұйымдарына аудару бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының жинақталған зейнетақы қаражаттарының салымшысы не алушысы алдындағы оларды сақтандыру ұйымына аудару бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының жинақталған зейнетақы қаражаттарының салымшысы не алушысы алдындағы оларды сақтандыру ұйымына аудару кезіндегі міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 64 "Қате есептелген зейнетақы жарналарын қайтару бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: қате есептелген зейнетақы жарналарының сомаларын қайтару бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қате есептелген зейнетақы жарналарының сомалары анықталған кезде оларды қайтару бойынша міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қате есептелген зейнетақы жарналарының сомаларын қайтару кезінде олар бойынша міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3390 65 "Жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған зейнетақы қаражаттары" (пассив).
Мақсаты: салымшылар мен алушылардың жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарының сомаларын есепке алу (талдамалық есепке алу міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары бойынша, оның ішінде инвестициялық портфельді басқарушылар бөлінісінде бөлек жүргізіледі).
Шоттың кредиті бойынша түскен зейнетақы жарналарының, басқа жинақтаушы зейнетақы қорларынан аударымдардың, инвестициялық кірістің және басқа да түсімдердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру немесе басқа жинақтаушы зейнетақы қорларына және сақтандыру ұйымдарына аудару кезінде зейнетақы жинақтарының сомалары есептен шығару жазылады.
3390 66 "Анықталғанға дейінгі басқа да сомалар" (пассив).
Мақсаты: анықталғанға дейінгі басқа да сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша анықталғанға дейінгі басқа да сома жазылады.
Шоттың дебеті бойынша анықталғанға дейінгі басқа да соманы қайтару кезінде оны есептен шығару жүргізіледі.
3390 67 "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарындағы жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан шартты зейнетақы міндеттемелерін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, инвестициялық кірістері, резервтік қорлардың шоттарынан аударымдар және басқа да түсімдер сомасы жүргізіледі.
Шоттың дебеті бойынша жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан шартты зейнетақы міндеттемелерінің сомаларын зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру және резервтік қорларға аударым жасау кезінде есептен шығаруы жүргізіледі.

3390 68 "Резервный фонд по условным пенсионным обязательствам" (пассивный).
Назначение: учет сумм в резервном фонде, сформированных за счет условных пенсионных обязательств, перечисленных с условных пенсионных счетов физических лиц.
По кредиту счета проводится сумма поступлений условных пенсионных обязательств в резервный фонд, перечисленных с условных пенсионных счетов физических лиц, инвестиционного дохода и других поступлений.
По дебету счета проводится списание сумм резервного фонда при их использовании по назначению.
3390 69 "Обязательства по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление.
По кредиту счета проводится сумма обязательств накопительного пенсионного фонда по переводу пенсионных накоплений в доверительное управление.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда.
3390 70 "Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (пассивный).
Назначение: учет обязательных пенсионных взносов работодателя, на условных пенсионных счетах физических лиц.
По кредиту счета проводится сумма поступивших обязательных пенсионных взносов работодателя, инвестиционного дохода, перечислений со счетов резервных фондов и иных поступлений.
По дебету счета проводится списание сумм, поступивших обязательных пенсионных взносов работодателя, инвестиционного дохода, перечислений на счета резервных фондов и иных списаний.
3390 71 "Обязательства по доставке пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм пенсий и пенсионных накоплений трудящихся (членов семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится сумма поступивших пенсий и пенсионных накоплений трудящихся (членов семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм пенсий и пенсионных накоплений трудящимся (членам семьи) государств-членов Евразийского экономического союза на территории Республики Казахстан.

3390 68 "Шартты зейнетақы міндеттемелері бойынша резервтік қор" (пассив).
Мақсаты: жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарынан аударылған шартты зейнетақы міндеттемелер есебінен қалыптастырылған резервтік қордағы сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша резервтік қордағы жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарынан, инвестициялық кірістерден және басқа да аударымдардан тұратын шартты зейнетақы міндеттемелердің кіріс соммасы жүргізіледі.
Шоттың дебеті бойынша резервтік қордың сомалары олардың мақсатты пайдалануы жағдайында есептен шығарылады.
3390 69 "Зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға аудару бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қоры міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жазылады.
3390 70 "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған зейнетақы-шоттардың талаптарымен есепке алынатын қаражат" (пассив).
Мақсаты: жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын жеке тұлғалардың зейнетақы-шоттардың талаптарымен есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жұмыс берушінің түскен міндетті зейнетақы жарналарының, инвестициялық кірістің, резервтік қорларының шоттарынан аударымдардың және өзге түсімдердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмыс берушінің түскен міндетті зейнетақы жарналарының, инвестициялық кірістің, резервтік қорларының шоттарынан аударымдардың және өзге түсімдердің сомаларын есептен шығару жазылады.
3390 71 "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақылар мен зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының аумағында жеткізу жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер еңбекшілерінің (отбасы мүшелерінің) Қазақстан Республикасының аумағындағы зейнетақылары мен зейнетақы жинақтарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер еңбекшілерінің (отбасы мүшелерінің) Қазақстан Республикасының аумағында келіп түскен зейнетақыларының және зейнетақы жинақтарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне (отбасы мүшелеріне) зейнетақы мен зейнетақы жинақтарының сомаларын Қазақстан Республикасының аумағында есептен шығару жазылады.

3390 72 "Резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервных фондов единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.
По кредиту счета проводится сумма поступлений в резервные фонды единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.
По дебету счета проводится списание сумм резервных фондов единого накопительного пенсионного фонда, по обязательным пенсионным взносам работодателя.
3390 73 "Целевые накопления" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств накопительных пенсионных фондов перед получателями целевых накоплений по выплате целевых накоплений.
По кредиту счета проводится сумма обязательств накопительного пенсионного фонда перед получателями целевых накоплений по выплате целевых накоплений.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств накопительного пенсионного фонда по целевым накоплениям.
3390 74 "Обязательство по выплате целевых накоплений" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по выплате целевых накоплений.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по выплате целевых накоплений.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по выплате целевых накоплений.
3390 81 "Обязательства брокера перед клиентом" (пассивный).
Назначение: учет обязательств брокера перед клиентом.
По кредиту счета проводится сумма обязательств брокера перед клиентом.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств брокера перед клиентом.
3410 "Краткосрочные гарантийные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов по гарантийным обязательствам, выданным организацией по поставленным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, и стоимости возмещения товаров (работ, услуг) в случае выявления дефектов во время гарантийного срока.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов по гарантийным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов по гарантийным обязательствам на расходы по выполнению работ в пределах срока выданных гарантий.
3420 "Краткосрочные обязательства по претензионно-исковой работе" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов по судебным искам, срок рассмотрения которых до одного года, и прочих краткосрочных обязательств по претензионно-исковой работе.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов по судебным искам, срок рассмотрения которых до одного года, и прочих краткосрочных обязательств по претензионно-исковой работе.
По дебету счета проводится списание сумм создаваемых резервов по судебным искам, срок рассмотрения которых до одного года, и прочих краткосрочных обязательств по претензионно-исковой работе.
3430 "Краткосрочные оценочные обязательства по вознаграждениям работникам" (пассивный).
Назначение: учет сумм затрат на выплату краткосрочных вознаграждений работникам в форме оплачиваемых отсутствий на работе, а также ожидаемых затрат на участие в прибыли и выплату премий, и прочих краткосрочных оценочных обязательств по вознаграждениям работников.
По кредиту счета проводится сумма оценочных обязательств по вознаграждениям работнику.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных обязательств по вознаграждениям работнику.
3440 "Прочие краткосрочные оценочные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм краткосрочных оценочных обязательств, не учитываемых на других счетах.
По кредиту счета проводится сумма краткосрочных оценочных обязательств, не учитываемых на других счетах.
По дебету счета проводится списание сумм краткосрочных оценочных обязательств, не учитываемых на других счетах.

3390 72 "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорлары" (пассивті).
Мақсаты: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорларының сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорларына түсімдер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша резервтік қорларының сомасын есептен шығару жазылады.
3390 73 "Нысаналы жинақтар" (пассив).
Мақсаты: жинақтаушы зейнетақы қорларының нысаналы жинақтарды алушылар алдындағы нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттемелерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының нысаналы жинақтарды алушылар алдындағы нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының нысаналы жинақтар бойынша міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жазылады.
3390 74 "Нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттеме" (пассив).
Мақсаты: нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттемелердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша нысаналы жинақтарды төлеу бойынша міндеттемелердің сомасын есептен шығару жазылады.
3390 81 "Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: брокердің клиент алдындағы міндеттемелерін есепке алу. Шоттың кредиті бойынша брокердің клиент алдындағы міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокердің клиент алдындағы міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3410 "Қысқа мерзімді кепілдік беру міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның жеткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша берген кепілдік міндеттемелері бойынша резервтердің сомаларын және кепілдік мерзімі ішінде ақаулар анықталған жағдайда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өтеу құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кепілдік беру міндеттемелері бойынша құрылатын резервтердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кепілдік беру міндеттемелері бойынша құрылған резервтердің сомаларын берілген кепілдіктер шегіндегі жұмыстарды орындау бойынша шығыстарға есептен шығару жүргізіледі.
3420 "Шағым-талап жұмысы бойынша қысқа мерзімді міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: қарау мерзімі бір жылға дейінгі сот талаптары бойынша резервтердің және шағым-талап жұмысы бойынша басқа да қысқа мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қарау мерзімі бір жылға дейінгі сот талаптары бойынша құрылатын резервтердің және шағым-талап жұмысы бойынша басқа да қысқа мерзімді міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қарау мерзімі бір жылға дейінгі сот талаптары бойынша құрылатын резервтердің және шағым-талап жұмысы бойынша басқа да қысқа мерзімді міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3430 "Қызметкерлерге сыйақылар бойынша қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: қызметкерлерге ақы төленетін жұмыста болмау нысанындағы қысқа мерзімді сыйақылар төлеуге арналған шығындардың, сондай-ақ пайдаға қатысуға немесе сыйлықақылар төлеуге күтілетін шығындардың және қызметкерлердің сыйақылары бойынша басқа да қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қызметкерге сыйақылар бойынша бағалау міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қызметкерге сыйақылар бойынша бағалау міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3440 "Басқа да қысқа мерзімді бағалау міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: басқа шоттарда есепке алынбайтын қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа шоттарда есепке алынбайтын қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа шоттарда есепке алынбайтын қысқа мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

3440 61 "Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения управляющими инвестиционным портфелем в случае получения отрицательного инвестиционного дохода.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.
3440 63 "Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по возмещению отрицательной разницы, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма обязательств, при их возникновении.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств при их исполнении.
3510 01 "Предоплата вознаграждения по предоставленным займам и размещенным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм вознаграждения, предварительно полученного организацией по предоставленным займам и размещенным вкладам.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного вознаграждения по предоставленным займам и размещенным вкладам.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного вознаграждения по предоставленным займам и размещенным вкладам в соответствии с методом начисления.
3510 41 "Авансы, полученные за посреднические услуги" (пассивный).
Назначение: учет сумм страховых премий, предварительно оплаченных страхователями (перестрахователями) страховому брокеру.
По кредиту счета проводится сумма страховых премий, предварительно оплаченных страхователем (перестрахователем) страховому брокеру.
По дебету счета проводится списание предварительно оплаченных страховых премий в соответствии с методом начисления.
3510 81 "Предоплата комиссионного вознаграждения за услуги, оказанные по брокерской и дилерской деятельности" (пассивный).
Назначение: учет сумм комиссионного вознаграждения, предварительно полученного организацией за услуги брокерской и дилерской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного комиссионного вознаграждения за услуги по брокерской и дилерской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного комиссионного вознаграждения за услуги по брокерской и дилерской деятельности в соответствии с методом начисления.

3440 61 "Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушылардың теріс инвестициялық кіріс алған жағдайда теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3440 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткішінің ауытқуы нәтижесінде туындаған теріс айырманы өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомаларын және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәнін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша міндеттемелер туындаған кездегі олардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелерді орындау кезінде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3510 01 "Берілген заемдар және орналастырылған салымдар бойынша алдын ала сыйақы" (пассив).
Мақсаты: ұйымның берілген заемдар және орналастырылған салымдар бойынша алдын ала алған сыйақысының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар және орналастырылған салымдар бойынша алдын ала алған сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген заемдар және орналастырылған салымдар бойынша алдын ала алған сыйақының сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жүргізіледі.
3510 41 "Делдалдық қызмет үшін алынған аванстар" (пассив).
Мақсаты: сақтанушылар (қайта сақтанушылар) сақтандыру брокеріне алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтанушылар (қайта сақтанушылар) сақтандыру брокеріне алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептеу әдісіне сәйкес алдын ала төленген сақтандыру сыйлықақыларды есептен шығару жазылады.
3510 81 "Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша көрсетілген қызмет үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу" (пассив).
Мақсаты: ұйымның брокерлік және дилерлік қызмет үшін алдын ала алған комиссиялық сыйақысының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша брокерлік және дилерлік қызмет үшін алдын ала алынған комиссиялық сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокерлік және дилерлік қызмет үшін алдын ала алынған комиссиялық сыйақының сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жүргізіледі.

3510 82 "Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание иных услуг" (пассивный).
Назначение: учет сумм комиссионного вознаграждения, предварительно полученного организацией за иные оказываемые услуги.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного комиссионного вознаграждения за иные оказываемые услуги.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного комиссионного вознаграждения за иные оказываемые услуги в соответствии с методом начисления.
3520 "Доходы будущих периодов" (пассивный).
Назначение: учет сумм доходов организации, полученных (начисленных) в отчетном периоде, но относящихся к краткосрочным будущим отчетным периодам: арендная или квартирная плата; плата за коммунальные услуги; недостачи товарно-материальных запасов, денег, выявленных в отчетном периоде, признанных виновным лицом или присужденных к взысканию судом; абонементная плата за пользование средствами связи; другие аналогичные доходы; сумма разницы, возникающей в результате превышения стоимости всех активов, приобретенных организацией как имущественный комплекс в целом над покупной их стоимостью.
По кредиту счета проводится сумма доходов будущих периодов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов будущих периодов на фактические доходы по методу начисления.
3530 "Обязательства группы на выбытие, предназначенной для продажи" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств группы на выбытие, предназначенной для продажи.
По кредиту счета проводится сумма обязательств группы на выбытие, предназначенной для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств группы на выбытие, предназначенной для продажи.
3540 "Прочие краткосрочные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих краткосрочных обязательств.
По кредиту счета проводится сумма прочих краткосрочных обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм прочих краткосрочных обязательств при их урегулировании.
3550 01 "Обязательства по выпущенным электронным деньгам" (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств Национального оператора почты по выпущенным электронным деньгам.
По кредиту счета проводятся суммы электронных денег, выпущенных Национальным оператором почты, в пределах суммы денег, полученных от физических лиц или агентов Национального оператора почты.
По дебету счета проводится списание сумм электронных денег при их погашении.
4010 "Долгосрочные банковские займы" (пассивный).
Назначение: учет сумм полученных долгосрочных банковских займов со сроком погашения более одного года.
По кредиту счета проводится сумма полученных долгосрочных банковских займов, полученных организацией.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных банковских займов при их погашении организацией.
4020 "Долгосрочные займы, полученные от юридических лиц за исключением банков второго уровня" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от юридических лиц за исключением банков второго уровня, со сроком погашения более одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных займов, полученных от юридических лиц за исключение банков второго уровня.
По дебету счета проводится списание сумм, полученных долгосрочных займов при их погашении организацией.

3510 82 "Өзге де қызметтер көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу" (пассив).
Мақсаты: ұйым өзге де көрсетілетін қызметтер үшін алдын ала алған комиссиялық сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзге де көрсетілетін қызметтер үшін алдын ала алынған комиссиялық сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзге де көрсетілетін қызметтер үшін алдын ала алынған комиссиялық сыйақының сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жүргізіледі.
3520 "Болашақ кезеңдердің кірістері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның есепті кезеңде алынған (есептелген), бірақ қысқа мерзімді болашақ есепті кезеңдерге жатқызылатын сомаларын есепке алу: жалдау немесе пәтер ақысы; коммуналдық қызметтер үшін ақы; кінәлі тұлға таныған немесе сот өндіріп алуды ұйғарған тауар-материалдық қорлардың, ақшаның есепті кезеңде анықталған кем шығуы; байланыс құралдарын пайдаланғаны үшін абоненттік ақы; басқа ұқсас кірістер; ұйым тұтастай алғанда мүліктік кешен ретінде сатып алған барлық активтер құнының олардың сатып алу құнынан асуы нәтижесінде туындаған айырманың сомасы.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңдер кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңдер кірістерінің сомаларын есептеу әдісіне сәйкес нақты кірістерге есептен шығару жүргізіледі.
3530 "Сатуға арналған, шығынға жазу тобының міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: сатуға арналған шығынға жазу тобы міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған шығынға жазу тобы міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған шығынға жазу тобы міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3540 "Басқа да қысқа мерзімді міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: басқа да қысқа мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да қысқа мерзімді міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да қысқа мерзімді міндеттемелерді реттеу кезінде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3550 01 "Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер" (пассив).
Шоттың мақсаты: Ұлттық пошта операторының шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша сомасы жеке тұлғалардан немесе Ұлттық пошта операторының агенттерінен алынған ақша сомасы шегінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша электрондық ақша сомасын өтеу кезінде оларды есептен шығару жазылады.
4010 "Ұзақ мерзімді банк заемдары" (пассив).
Мақсаты: алынған өтеу мерзімі бір жылдан көп ұзақ мерзімді банк заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған ұзақ мерзімді банк заемдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алынған ұзақ мерзімді банк заемдарын өтеген кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4020 "Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар" (пассив).
Мақсаты: екінші деңгейлі банктерден басқа заңды тұлғалардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейлі банктерден басқа заңды тұлғалардан алынған ұзақ мерзімді қарыздар сомалары жүргізіледі.
Шоттың дебиті бойынша алынған ұзақ мерзімді қарыздар сомалары ұйым төлеген жағдайда есептен шығарылады.

4030 01 "Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от Правительства Республики Казахстан со сроком погашения более одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных займов, полученных от Правительства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.
4030 02 "Долгосрочные займы, полученные от местных органов власти Республики Казахстан" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от местных органов власти Республики Казахстан со сроком погашения более одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных займов, полученных от местных органов власти Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении организацией.
4030 04 "Финансовая аренда, полученная от банков второго уровня" (пассивный).
Назначение: учет сумм основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от банков второго уровня.
По кредиту счета проводится сумма основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от банка второго уровня.
По дебету счета проводится списание сумм основного долга по полученной финансовой аренде при его погашении организацией.
4030 05 "Финансовая аренда, полученная от других юридических лиц" (пассивный).
Назначение: учет сумм основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от других юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма основного долга по финансовой аренде, полученной организацией от другого юридического лица.
По дебету счета проводится списание сумм основного долга по полученной финансовой аренде при его погашении организацией.
4030 07 "Выпущенные в обращение ценные бумаги" (пассивный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение.
По кредиту счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение.
По дебету счета проводится списание номинальной стоимости выпущенных в обращение ценных бумаг при их погашении организацией.
4030 08 "Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам" (контрпассивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение.

4030 01 "Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған ұзақ мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған өтеу мерзімі бір жылдан көп заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінен алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заемдарды өтеу кезінде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4030 02 "Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған өтеу мерзімі бір жылдан көп заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заемдарды ұйымның өтеуі кезінде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4030 04 "Екінші деңгейдегі банктерден алынған қаржылық жалдау" (пассив).
Мақсаты: ұйым екінші деңгейдегі банктен алған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым екінші деңгейдегі банктен алған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыштың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым қаржылық жалдау бойынша негізгі борышты өтеген кезде оның сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4030 05 "Басқа заңды тұлғалардан алынған қаржылық жалдау" (пассив).
Мақсаты: ұйым басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдау бойынша негізгі борыштың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым қаржылық жалдау бойынша негізгі борышты өтеген кезде оның сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4030 07 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар" (пассив).
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздардың номиналдық құнын өтеген кезде оның сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4030 08 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт" (контрпассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың орналастырылу құнынан асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың шығарылымына байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың орналастырылу құнынан асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың шығарылымына байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

4030 09 "Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам" (пассивный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
4030 10 "Выкупленные ценные бумаги" (контрпассивный).
Назначение: учет номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение и выкупленных у их держателей.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение и выкупленных у их держателя.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости выкупленных ценных бумаг при их продаже другому держателю либо их аннулировании.
4030 11 "Премия по долгосрочным полученным займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм превышения суммы фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма превышения суммы фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по долгосрочному полученному займу.
4030 12 "Дисконт по долгосрочным полученным займам" (контрпассивный).
Назначение: учет сумм превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением долгосрочного займа по нерыночной ставке.
По дебету счета проводятся сумма превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением долгосрочного займа по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по долгосрочному полученному займу.

4030 09 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы" (пассив).
Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың орналастырылу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың орналастырылу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
4030 10 "Сатып алынған бағалы қағаздар" (контрпассив).
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған және ұстаушыларынан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым айналысқа шығарған және ұстаушыларынан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздарды басқа ұстаушыға сатқан не оларды жойған кезде олардың номиналдық құнын есептен шығару жүргізіледі.
4030 11 "Ұзақ мерзімді алынған заемдар бойынша сыйлықақы" (пассив).
Мақсаты: нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) өтелетін заем сомасынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) өтелетін заем сомасынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
4030 12 "Ұзақ мерзімді алынған заемдар бойынша дисконт" (контрпассив).
Мақсаты: өтелетін заем сомасының нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді заем алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелетін заем сомасының нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді заем алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.

4030 13 "Долгосрочные займы, полученные от национального управляющего холдинга" (пассивный).
Назначение: учет сумм займов, полученных от национального управляющего холдинга на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных займов, полученных от национального управляющего холдинга.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.
4030 21 "Долгосрочные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных вкладов, привлеченных организацией от клиентов по договору банковского вклада со сроком погашения более одного года.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных вкладов, привлеченных организацией от клиентов по договору банковского вклада со сроком погашения более одного года.
По дебету счета проводится списание сумм привлеченных долгосрочных вкладов клиентов в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
4030 22 "Премия по долгосрочным привлеченным вкладам" (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения суммы фактически полученных денег по привлеченным долгосрочным вкладам (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладам (премия).
По кредиту счета проводится сумма превышения суммы фактически полученных денег по привлеченному долгосрочному вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу (премия).
По дебету счета проводится сумма амортизации премии по привлеченному долгосрочному вкладу в корреспонденции с балансовым счетом № 6110 06.
4030 23 "Дисконт по долгосрочным привлеченным вкладам" (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения возвращаемой суммы денег по долгосрочным привлеченным вкладам над суммой фактически полученных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке) (дисконт).
По дебету счета проводится сумма превышения возвращаемой суммы денег по долгосрочному привлеченному вкладу над суммой фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) (дисконт).
По кредиту счета проводится сумма амортизации дисконта по долгосрочному привлеченному вкладу в корреспонденции с балансовым счетом № 7310 08.
4110 "Долгосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочной кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками по оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств, принятых работ и полученных услуг, включая расходы по доставке или переработке товарно-материальных запасов, независимо от времени оплаты предъявленного счета.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед поставщиком и подрядчиком по оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств, принятых работ и полученных услуг, включая расходы по доставке или переработке товарно-материальных запасов, независимо от времени оплаты предъявленного счета.
По дебету счета проводится списание сумм долгосрочной кредиторской задолженности перед поставщиком и подрядчиком при оплате стоимости полученных товарно-материальных запасов и основных средств, принятых работ и полученных услуг, включая расходы по доставке или переработке товарно-материальных запасов, независимо от времени оплаты предъявленного счета.
4120 "Долгосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочной кредиторской задолженности перед дочерними организациями за приобретенные активы и полученные услуги сроком свыше одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность дочерним организациям.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед дочерней организацией за приобретенные активы и полученные услуги сроком свыше одного года и прочая краткосрочная кредиторская задолженность дочерней организации.
По дебету счета проводится списание сумм долгосрочной кредиторской задолженности перед дочерней организацией за приобретенные активы и полученные услуги сроком свыше одного года и прочая долгосрочная кредиторская задолженность дочерней организации.
4130 "Долгосрочная кредиторская задолженность ассоциированным и совместным организациям" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочной кредиторской задолженности перед ассоциированными и совместными организациями за приобретенные активы и полученные услуги сроком свыше одного года и прочая долгосрочная кредиторская задолженность перед ассоциированными и совместными организациями.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед ассоциированной и совместной организациями за приобретенные активы и полученные услуги сроком свыше одного года и прочая долгосрочная кредиторская задолженность перед ассоциированной и совместной организациями.
По дебету счета проводится списание сумм долгосрочной кредиторской задолженности перед ассоциированной и совместной организациями за приобретенные активы и полученные услуги сроком свыше одного года и прочая долгосрочная кредиторская задолженность перед ассоциированной и совместной организациями.
4140 "Долгосрочная кредиторская задолженность филиалам и структурным подразделениям" (пассивный).
Назначение: учет сумм поступлений и списанию денежных средств на счета филиалов и структурных подразделений и прочей долгосрочной кредиторской задолженности филиалам и структурным подразделениям.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочной кредиторской задолженности перед филиалом и структурным подразделением.
По дебету счета проводится списание сумм долгосрочной кредиторской задолженности перед филиалом и структурным подразделением.
4150 "Обязательства по аренде" (пассивный).
Назначение счета: учет стоимости обязательства по аренде.
По кредиту счета проводятся приведенная стоимость арендных платежей, сумма корректировки стоимости обязательства по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировок в связи с изменением условий договора аренды.
По дебету счета проводятся сумма корректировки стоимости обязательства по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировки стоимости обязательства по аренде в связи с изменением условий договора аренды, списание сумм обязательств по аренде при их погашении.

4030 13 "Ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді қарыздар" (пассив).
Мақсаты: ұлттық басқарушы холдингтен бір жылдан астам мерзімге алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұлттық басқарушы холдингтен алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді қарыздардың оларды өтеу кезіндегі сомаларын есептен шығару жазылады.
4030 21 "Ұзақ мерзімді салымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйым өтеу мерзімі бір жылдан көп банк салымы шарты бойынша клиенттерден тартқан ұзақ мерзімді салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым өтеу мерзімі бір жылдан көп банк салымы шарты бойынша клиенттерден тартқан ұзақ мерзімді салымдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес клиенттерден тартылған ұзақ мерзімді салымдардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4030 22 "Ұзақ мерзімді тартылған салымдар бойынша сыйлықақы" (пассив).
Шоттың мақсаты: тартылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асатын сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша тартылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асатын сомасы (сыйлықақы) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған ұзақ мерзімді салым бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы № 6110 06 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
4030 23 "Ұзақ мерзімді тартылған салымдар бойынша дисконт" (контрпассив).
Шоттың мақсаты: ұзақ мерзімді тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан асатын сомаларын (дисконт) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салым бойынша қайтарылатын ақша сомасының салым бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) асатын сомасы (дисконт) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді тартылған салым бойынша дисконт амортизациясының сомасы № 7310 08 баланстық шотпен байланыстыра отырып жазылады.
4110 "Жеткізушілерге және мердігерлерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: ұсынылған шотты төлеу уақытына қарамастан, тауар-материалдық қорларды жеткізу немесе қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда, алынған тауар-материалдық қорлардың және негізгі құрал-жабдықтардың, қабылданған жұмыстар мен алынған қызметтердің құнын төлеу бойынша жеткізушілер мен мердігерлер алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұсынылған шоттың төлену уақытына қарамастан, тауар-материалдық қорларды жеткізу немесе қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда, жеткізуші мен мердігер алдындағы алынған тауар-материалдық қорлардың және негізгі құрал-жабдықтардың, қабылданған жұмыстар мен алынған қызметтердің құнын төлеу бойынша ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұсынылған шоттың төлену уақытына қарамастан, тауар-материалдық қорларды жеткізу немесе қайта өңдеу бойынша шығыстарды қоса алғанда, алынған тауар-материалдық қорлардың және негізгі құрал-жабдықтардың, қабылданған жұмыстар мен алынған қызметтердің құнын төлеу кезінде жеткізуші мен мердігер алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4120 "Еншілес ұйымдарға ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: мерзімі бір жылдан астам сатып алынған активтер және алынған қызметтер үшін еншілес ұйымдар алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын есепке алу және еншілес ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешек.
Шоттың кредиті бойынша мерзімі бір жылдан астам сатып алынған активтер және алынған қызметтер үшін еншілес ұйымдар алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешегінің сомасы және еншілес ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешек жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімі бір жылдан жоғары сатып алынған активтер және алынған қызметтер үшін еншілес ұйымдар алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешегінің сомаларын және еншілес ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есептен шығару жүргізіледі.
4130 "Қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: мерзімі бір жылдан жоғары сатып алынған активтер және алынған қызметтер үшін қауымдасқан және бірлескен ұйымдар алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын және қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мерзімі бір жылдан жоғары сатып алынған активтер және алынған қызметтер үшін қауымдасқан және бірлескен ұйымдар алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомасы және қауымдасқан және бірлескен ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешек жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімі бір жылдан жоғары сатып алынған активтер және алынған қызметтер үшін еншілес ұйымдар алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын және еншілес ұйымдарға басқа да қысқа мерзімді кредиторлық берешекті есептен шығару жүргізіледі.
4140 "Филиалдарға және құрылымдық бөлімшелерге ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: ақша қаражатын филиалдардың және құрылымдық бөлімшелердің шоттарына есептен шығару бойынша түсімдердің сомаларын және филиалдар мен құрылымдық бөлімшелерге басқа да ұзақ мерзімді кредиторлық берешекті есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша филиал және құрылымдық бөлімше алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша филиал және құрылымдық бөлімше алдындағы ұзақ мерзімді кредиторлық берешектің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4150 "Жалдау жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жалдау жөніндегі міндеттемелердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау төлемдерінің келтірілген құны, жалдау жөніндегі міндеттемелердің құнын түзету сомасы, жалдау жөніндегі міндеттемелерді қайта бағалау, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты түзетулер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау жөніндегі міндеттемелердің құнын түзету сомасы, жалдау жөніндегі міндеттемелерді қайта бағалау, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты түзетулер сомасы, жалдау жөніндегі міндеттемелердің сомалары оларды өтеген кезде есептен шығару жазылады.

4160 01 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по ценной бумаге, выпущенной организацией в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по выпущенной в обращение ценной бумаге при их оплате организацией.
4160 21 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным срочным вкладам клиента при их возврате организацией.
4160 22 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным условным вкладам клиента при их возврате.
4160 23 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученным займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по займам, полученным организацией.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по займу, полученному организацией.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по полученному займу при их погашении.
4160 24 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией от банков второго уровня и других юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией от банка второго уровня и другого юридического лица.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по полученной финансовой аренде при их погашении организацией.

4160 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаз бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстарды төлеген кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4160 21 "Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банк салымы шарты бойынша тартылған мерзімді салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің тартылған мерзімді салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым клиенттің тартылған мерзімді салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстарды қайтарған кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4160 22 "Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банк салымы шарты бойынша тартылған шартты салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің банк салымы шарты бойынша тартылған шартты салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің банк салымы шарты бойынша тартылған шартты салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстарды қайтарған кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4160 23 "Алынған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым алған заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған заем бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заем бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстарды өтеген кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4160 24 "Алынған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: ұйым екінші деңгейдегі банктерден және басқа заңды тұлғалардан алған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым екінші деңгейдегі банктен және басқа заңды тұлғадан алған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған қаржылық жалдау бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстарды өтеген кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

4160 25 "Прочие начисленные расходы в виде вознаграждения" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих начисленных расходов в виде вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма прочих начисленных расходов организации в виде вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм прочих начисленных расходов в виде вознаграждения при их оплате организацией.
4160 26 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным сберегательным вкладам клиента.
4170 01 "Обязательства по сделке фьючерс" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделки фьючерс, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки фьючерс, а также сумм положительной переоценки.
4170 02 "Обязательства по сделке форвард" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке форвард.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделки форвард.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки форвард, а также сумм положительной переоценки.
4170 03 "Обязательства по сделке опцион" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке опцион.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения опционной сделки, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки опцион, а также сумм положительной переоценки.
4170 04 "Обязательства по сделке своп" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделке своп.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделки своп, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделки своп, а также сумм положительной переоценки.

4160 25 "Басқа да сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: басқа да сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да сыйақы түрінде есептелген шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да сыйақы түрінде есептелген шығыстарын өтеген кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4160 26 "Тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің тартылған жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есептен шығару жазылады.
4170 01 "Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: фьючерс мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе фьючерс мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
4170 02 "Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: форвард мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе форвард мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.";
4170 03 "Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: опцион мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе опцион мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
4170 04 "Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: своп мәмілесі бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп мәмілесін жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптеске төлеген немесе своп мәмілесін жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.

4170 05 "Обязательства по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных обязательств по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании сделок с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
4210 "Долгосрочные гарантийные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов по долгосрочным гарантийным обязательствам, выданным организацией по поставленным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, и стоимости возмещения товаров (работ, услуг) в случае выявления дефектов во время гарантийного срока.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов по долгосрочным гарантийным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов по долгосрочным гарантийным обязательствам на расходы в пределах срока выданных гарантий.
4220 "Долгосрочные оценочные обязательства по претензионно-исковой работе" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов по судебным искам, срок рассмотрения которых более года, и прочих долгосрочных обязательств по претензионно-исковой работе.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов по судебным искам, срок рассмотрения которых более года, и прочих долгосрочных обязательств по претензионно-исковой работе.
По дебету счета проводится списание сумм создаваемых резервов по судебным искам, срок рассмотрения которых истекает более чем через год, и прочих долгосрочных обязательств по претензионно-исковой работе.
4230 "Долгосрочные оценочные обязательства по вознаграждениям работникам" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных оценочных обязательств по вознаграждениям работников.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных оценочных обязательств по вознаграждениям работнику.
По дебету счета проводится списание сумм долгосрочных оценочных обязательств по вознаграждениям работнику.
4240 "Прочие долгосрочные оценочные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных оценочных обязательств, не учитываемых на других счетах.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных оценочных обязательств, не учитываемых на других счетах.
По дебету счета проводится списание сумм долгосрочных оценочных обязательств, не учитываемых на других счетах.
4310 "Отложенные налоговые обязательства по корпоративному подоходному налогу" (пассивный).
Назначение: учет сумм отложенных налоговых обязательств по корпоративному подоходному налогу, определяемому от суммы временных разниц, возникающих в результате расхождений между бухгалтерским и налоговым учетом.
По кредиту счета проводится сумма отложенных налоговых обязательств по корпоративному подоходному налогу.
По дебету счета проводится списание сумм отложенных налоговых обязательств по корпоративному подоходному налогу, при их корректировке в корреспонденции со счетом 7710.
4410 "Долгосрочные авансы полученные" (пассивный).
Назначение: учет сумм долгосрочных авансов, полученных под поставку товаров, сырья, материалов, оказания услуг, а также по оплате продукции, произведенной для заказчиков по частичной готовности, и прочих долгосрочных полученных авансов.
По кредиту счета проводится сумма долгосрочных авансов, полученных под поставку товаров, сырья, материалов, оказания услуг, а также по оплате продукции, произведенной для заказчиков по частичной готовности, и прочих долгосрочных полученных авансов.
По дебету счета проводится списание сумм долгосрочных авансов, полученных под поставку товаров, сырья, материалов, оказания услуг, а также по оплате продукции, произведенной для заказчиков по частичной готовности, и прочих долгосрочных полученных авансов.
4420 "Доходы будущих периодов" (пассивный).
Назначение: учет сумм доходов организации, полученных (начисленных) в отчетном периоде, но относящихся к долгосрочным будущим отчетным периодам.
По кредиту счета проводится сумма доходов долгосрочных будущих периодов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов долгосрочных будущих периодов.
4430 "Прочие долгосрочные обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих долгосрочных обязательств.
По кредиту счета проводится сумма прочих долгосрочных обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм прочих долгосрочных обязательств.
4440 "Обязательства по привилегированным акциям" (пассивный).
Назначение счета: учет сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, предусматривающим их обязательное погашение эмитентом по фиксированной или определяемой сумме в фиксированный или определяемый день в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям.
По дебету счета проводится списание сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, при их выплате.
5010 "Привилегированные акции" (пассивный).
Назначение: учет сумм уставного капитала организации по привилегированным акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты привилегированных акций учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторами (инвестора) по цене размещения.
По дебету счета проводится списание суммы аннулированных привилегированных акций.
5020 "Простые акции" (пассивный).
Назначение: учет сумм уставного капитала организации по простым акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты простой акции учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторами (инвестора) по цене размещения, установленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание суммы аннулированной простой акции.
5030 "Вклады и паи" (пассивный).
Назначение: учет сумм уставного капитала, определенного в учредительных документах организации, образованной в организационно-правовой форме товарищества.
По кредиту счета проводится сумма активов, внесенных в уставный капитал организации, образованной в организационно-правовой форме товарищества.
По дебету счета проводится сумма возврата или уменьшения размера уставного капитала организации, образованной в организационно-правовой форме товарищества.
5210 "Выкупленные собственные долевые инструменты" (активный).
Назначение: учет сумм выкупа размещенных собственных долевых инструментов.
По дебету счета проводится сумма выкупа размещенных собственных долевых инструментов в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание суммы выкупленных, размещенных собственных долевых инструментов при их последующей продажи или аннулировании.
5210 "Выкупленные собственные долевые инструменты" (контрпассивный).
5310 "Эмиссионный доход" (пассивный).
Назначение: учет сумм эмиссионного дохода по акциям.
По кредиту счета проводится сумма доходов при продаже ранее выкупленных акций.
По дебету счета проводится сумма расходов при продаже ранее выкупленных акций.
5320 "Дополнительный оплаченный капитал" (пассивный).
Назначение: учет сумм дополнительно оплаченного капитала (за исключением эмиссионного дохода).
По кредиту счета проводится сумма возникающего дополнительно оплаченного капитала.
По дебету счета проводится списание суммы дополнительно оплаченного капитала.
5410 "Резервный капитал, установленный учредительными документами" (пассивный).
Назначение: учет резервного капитала, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан и учредительными документами организации.
По кредиту счета проводится сумма резервного капитала, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан и учредительными документами организации.
По дебету счета проводится списание суммы резервного капитала, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан и учредительными документами организации на балансовый счет № 5520 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет".
5420 "Резерв на переоценку основных средств и активов в форме права пользования" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки основных средств и активов в форме права пользования, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при увеличении их справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при уменьшении их справедливой стоимости, а также списание положительной переоценки основных средств и активов в форме права пользования на балансовый счет № 5520 по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств и активов в форме права пользования.
5430 "Резерв на переоценку нематериальных активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки нематериальных активов, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки нематериальных активов при увеличении их справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки нематериальных активов при уменьшении их справедливой стоимости, а также списание положительной переоценки нематериальных активов на балансовый счет № 5520 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" по мере эксплуатации или в момент выбытия нематериальных активов.
5440 "Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.

4170 05 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туындаған міндеттемелердің сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
4210 "Ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйым жеткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша берген ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелер бойынша резервтердің сомаларын және кепілдік мерзімі кезінде ақаулар анықталған жағдайда тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өтеу құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелер бойынша құрылатын резервтердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді кепілдік міндеттемелер бойынша құрылатын резервтердің сомаларын берілген кепілдіктер мерзімі шегіндегі шығыстарға есептен шығару жүргізіледі.
4220 "Шағым-талап жұмысы бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: қарау мерзімі бір жылдан көп сот талаптары бойынша резервтердің және шағым-талап жұмысы бойынша басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қарау мерзімі бір жылдан көп сот талаптары бойынша құрылатын резервтердің және шағым-талап жұмысы бойынша басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қарау мерзімі бір жылдан астам уақытта аяқталатын сот талаптары бойынша құрылатын резервтердің және талап-шағым жұмысы бойынша басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4230 "Қызметкерлерге сыйақылар бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: қызметкерлердің сыйақылары бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қызметкерге сыйақылар бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қызметкерге сыйақылар бойынша ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4240 "Басқа да ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: басқа шоттарда есепке алынбайтын ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа шоттарда есепке алынбайтын ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа шоттарда есепке алынбайтын ұзақ мерзімді бағалау міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4310 "Корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық міндеттемелері" (пассив).
Мақсаты: бухгалтерлік және салық есебі арасындағы алшақтықтар нәтижесінде туындайтын уақытша айырманың сомасынан белгіленетін корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша кейінге қалдырылған салық міндеттемелері 7710 шотымен байланыстыра отырып түзетілген кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4410 "Алынған ұзақ мерзімді аванстар" (пассив).
Мақсаты: тауарлар, шикізат, материалдар, қызмет көрсету жеткізе отырып, сондай-ақ тапсырыс берушілер үшін ішінара дайындықпен жасалған өнімге ақы төлеу бойынша алынған ұзақ мерзімді аванстардың және алынған басқа да ұзақ мерзімді аванстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тауарлар, шикізат, материалдар, қызмет көрсету жеткізе отырып, сондай-ақ тапсырыс берушілер үшін ішінара дайындықпен жасалған өнімге ақы төлеу бойынша алынған ұзақ мерзімді аванстардың және алынған басқа да ұзақ мерзімді аванстардың және алынған басқа да ұзақ мерзімді аванстардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4420 "Болашақ кезеңдердің кірістері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның есепті кезеңде алынған (есептелген), бірақ ұзақ мерзімді болашақ есепті кезеңдерге жатқызылатын кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұзақ мерзімді болашақ есепті кезеңдер кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұзақ мерзімді болашақ кезеңдер кірістерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4430 "Басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: Басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да ұзақ мерзімді міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
4440 "Артықшылықты акциялар бойынша міндеттемелер" (пассив).
Шот мақсаты: келешекте эмитенттің белгіленген немесе айқындалатын күні белгіленген немесе айқындалған сома бойынша міндетті түрде өтеуін көздейтін артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивиденттердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивиденттердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивиденттердің сомасын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
5010 "Артықшылықты акциялар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның жарғылық капиталының артықшылықты акциялар бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) артықшылықты акцияларға олардың номиналдық құны бойынша ақы төлеу және инвесторлардың (инвестордың) акцияларды орналастыру бағасы бойынша сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жойылған артықшылықты акциялардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
5020 "Жай акциялар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның жарғылық капиталының жай акциялар бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) жай акцияға олардың номиналдық құны бойынша ақы төлеу және инвесторлардың (инвестордың) акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленген орналастыру бағасы бойынша сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жойылған жай акцияның сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
5030 "Салымдар және пайлар" (пассив).
Мақсаты: ұйымдастырушылық-құқықтық серіктестік нысанында құрылған ұйымның құрылтай құжаттарында белгіленген жарғылық капиталының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымдастырушылық-құқықтық серіктестік нысанында құрылған ұйымның жарғылық капиталына енгізілген активтердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымдастырушылық-құқықтық серіктестік нысанында құрылған ұйымның жарғылық капиталы көлемінің қайтару немесе азаю сомасы жазылады.
5210 Сатып алынған меншікті үлестік құралдар (контрпассив).
Мақсаты: орналастырылған меншікті үлестік құралдардың сатып алу сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес орналастырылған меншікті үлестік құралдардың сатып алу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, орналастырылған меншікті үлестік құралдарды кейіннен сатқан немесе жойған кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
5310 "Эмиссиялық кіріс" (пассив).
Мақсаты: акциялар бойынша эмиссиялық кірістің сомаларын есепке алу.
Шот кредиті бойынша бұрын сатып алынған акцияларды сату кезінде кірістер сомасы жүргізіледі.
Шот дебеті бойынша бұрын сатып алынған акцияларды сату кезінде шығыстар сомасы жүргізіледі.
5320 "Қосымша төленген капитал" (пассив).
Мақсаты: қосымша төленген капитал сомаларын есепке алу (эмиссиялық кірісті қоспағанда).
Шот кредиті бойынша пайда болатын қосымша төленген капитал сомасы жүргізіледі.
Шот дебеті бойынша қосымша төленген капитал сомасын есептен шығару жүргізіледі.
5410 "Құрылтай құжаттарында белгіленген резервтік капитал" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы заңнамасына және ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес белгіленген резервтік капиталды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасына және ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес белгіленген резервтік капиталдың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына және ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес белгіленген резервтік капиталдың сомасын № 5520 "Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)" баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
5420 "Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді қайта бағалау резерві" (пассив).
Мақсаты: пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің әділ құнын қайта бағалау нәтижесінде пайда болған олардың қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің әділ құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырманың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің әділ құны кеміген кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомасы, сондай-ақ пайдаланылуына қарай немесе негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді шығынға жазу кезінде пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді оң қайта бағалауды № 5520 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5430 "Материалдық емес активтерді қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: материалдық емес активтердің әділ құнын қайта бағалау нәтижесінде пайда болған оларды қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шот кредиті бойынша материалдық емес активтердің әділ құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырманың сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша материалдық емес активтердің әділ құны кеміген кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомасы, сондай-ақ пайдаланылуына қарай немесе материалдық емес активтерді шығынға жазу кезінде материалдық емес активтерді оң қайта бағалауды № 5520 "Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)" баланстық шотына есептен шығару жазылады.
5440 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы, қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе ауыстырылған сомалары тиісті бухгалтерлік шоттармен байланыста жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы, қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе ауыстырылған сомалары тиісті бухгалтерлік шоттармен байланыста жазылады.

5440 01 "Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
5450 "Резерв на переоценку прочих активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки стоимости прочих активов организации, подлежащих отражению непосредственно в капитале в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости прочих активов организации.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости прочих активов, а также списание сумм положительной переоценки стоимости прочих активов в связи с их выбытием.
5460 "Прочие резервы" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих резервов, сформированных организацией в соответствии с учредительными документами организации.
По кредиту счета проводится сумма поступлений в прочие резервы организации за счет отчислений из чистого дохода.
По дебету счета проводится списание сумм прочих резервов организации при их использовании организацией по назначению.
5460 63 "Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности" (пассивный).
Назначение: учет сумм разницы между резервами, подлежащими созданию в соответствии с Правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 43 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32830), и обязательствами, признаваемыми в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
По кредиту счета проводится сумма резерва, при его формировании и (или) увеличении.
По дебету счета проводится списание суммы резерва при его исполнении и (или) уменьшении.
5470 "Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.

5440 01 "Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып шығарылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерінің құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып ауыстырылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомалары жазылады.
5450 "Басқа да активтерді қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес ұйымның капиталда тікелей көрсетілуі тиіс басқа да активтерінің құнын қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да активтердің құнын теріс қайта бағалау сомасы жазылады, сондай-ақ басқа да активтердің шығынға жазылуына байланысты олардың құнын оң қайта бағалау.
5460 "Басқа да резервтер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның құрылтай құжаттарына сәйкес ұйым қалыптастырған басқа да резервтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша таза кірістен аударымдардың есебінен ұйымның басқа да резервтеріне түсімдердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым басқа да резервтерді мақсаты бойынша пайдаланған кезде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
5460 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша резерв" (пассив).
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 43 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32830 болып тіркелген) бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес құрылуға жататын резервтер мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес танылатын міндеттемелер арасындағы айырма сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша резервтің сомасы оны қалыптастыру және (немесе) ұлғайту кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша резервтің сомасын оны орындау және (немесе) азайту кезінде есептен шығару жүргізіледі.
5470 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалау бойынша резервтерді (провизияларды) есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы, қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе ауыстырылған сомалары тиісті бухгалтерлік шоттармен байланыста жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы, қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе ауыстырылған сомалары тиісті бухгалтерлік шоттармен байланыста жазылады.

5470 01 "Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи" (пассивный).
Назначение: учет сумм резервов переоценки стоимости займов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости займов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости займов, имеющихся в наличии для продажи, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
5480 "Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение счета: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
5490 "Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение счета: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
5520 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" (пассивный).
Назначение: учет сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) организации прошлых лет.
По кредиту счета проводится сумма нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) организации прошлых лет.
По дебету проводится списание сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) организации прошлых лет по назначению.
5610 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года".
Назначение: учет сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка), полученной организацией за отчетный период.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих балансовых счетов доходов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих балансовых счетов расходов и списание сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) за отчетный период при их распределении по назначению, а также в корреспонденции с балансовым счетом № 5520 "Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет".
6010 "Доход от реализации продукции и оказания услуг".
Назначение: учет сумм доходов от реализации готовой продукции и оказания услуг.
По кредиту счета проводится сумма доходов от реализации готовой продукции и оказания услуг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6020 "Возврат проданной продукции".
Назначение: учет стоимости возврата проданной продукции.
По дебету счета проводится стоимость возвращенной продукции.
По кредиту счета проводится списание стоимости возвращенной продукции на балансовый счет № 5610.
6030 "Скидки с цены и продаж".
Назначение: учет сумм скидок с продаж, предоставленных организацией в соответствии с условиями договора и с цены в связи с выявлением брака реализованной продукции.
По дебету счета проводится сумма скидок с продаж, предоставленных организацией в соответствии с условиями договора и с цены в связи с выявлением брака реализованной продукции.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных скидок с продаж и с цены на балансовый счет № 5610.

5470 01 "Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв" (пассив).
Мақсаты: сату үшін қолда бар қарыздардың құнын қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қарыздардың құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып шығарылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына ауыстырылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қарыздардың құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстырыла отырып ауыстырылған немесе қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған, олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомалары жазылады.
5480 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері (провизиялары)" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.
5490 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері (провизиялары)" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.
5520 "Өткен жылдардағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)" (пассив).
Мақсаты: ұйымның өткен жылдардағы бөлінбеген таза пайдасының (өтелмеген залалының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның өткен жылдардағы бөлінбеген таза пайдасының (өтелмеген залалының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өткен жылдардағы мақсаты бойынша бөлінбеген таза пайдасының (өтелмеген залалының) сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
6010 "Өнім өткізуден және қызмет көрсетуден кіріс".
Мақсаты: дайын өнімді өткізуден және қызмет көрсетуден түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша дайын өнімді өткізуден және қызмет көрсетуден түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6020 "Сатылған өнімді қайтару".
Мақсаты: сатылған өнімді қайтару құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайтарылған өнімнің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайтарылған өнімнің құнын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6030 "Бағадан және сатудан жеңілдіктер".
Мақсаты: ұйым шарт талаптарына сәйкес ұсынған сатудан және өткізілген өнімнен ақау анықталуына байланысты бағадан жеңілдіктердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым шарт талаптарына сәйкес ұсынған сатудан және өткізілген өнімнен ақау анықталуына байланысты бағадан жеңілдіктердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұсынылған сатудан және бағадан жеңілдіктердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6110 01 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 02 "Доходы, связанные с амортизацией премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 03 "Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 04 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами".
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами".
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 05 "Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам".
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по размещенным вкладам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по размещенным вкладам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 06 "Доходы по амортизации премии по привлеченным вкладам".
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по привлеченным вкладам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по привлеченным вкладам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6110 01 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 02 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты кірістер".
Мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 03 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістер".
Мақсаты: сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 04 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 05 "Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кірістер".
Шоттың мақсаты: орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 06 "Тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер".
Шоттың мақсаты: тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6110 07 "Доходы по амортизации дисконта по предоставленным займам".
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по предоставленным займам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 08 "Доходы по амортизации премии по полученным займам".
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по полученным займам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 21 "Комиссионные доходы за услуги по переводным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 22 "Комиссионные доходы за услуги по клиринговым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за оказанные услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за оказанные услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 23 "Комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за оказанные услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за оказанные услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 24 "Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за оказанные услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за оказанные услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 25 "Комиссионные доходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за оказанные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за оказанные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6110 07 "Берілген заемдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кірістер".
Шоттың мақсаты: берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 08 "Алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер".
Шоттың мақсаты: алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 21 "Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 22 "Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның клиринг операциялары бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиринг операциялары бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 23 "Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның кассалық операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның кассалық операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 24 "Сейф операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның cейф операциялары бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның cейф операциялары бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 25 "Банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6110 26 "Комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов организации за оказанные услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов организации за оказанные услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 27 "Прочие комиссионные доходы".
Назначение: учет сумм прочих комиссионных доходов организации за прочие оказанные услуги.
По кредиту счета проводится сумма прочих комиссионных доходов организации за прочие оказанные услуги.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 28 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банке второго уровня и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 29 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банке второго уровня и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 30 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банке второго уровня и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6110 26 "Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 27 "Басқа да комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның басқа да көрсеткен қызметі үшін басқа да комиссиялық кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да көрсеткен қызметі үшін басқа да комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 28 "Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 29 "Талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 30 "Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6110 31 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банке второго уровня и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 32 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 33 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу и форфейтингу".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу и форфейтингу клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу и форфейтингу клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 34 "Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения".
Назначение: учет сумм прочих доходов организации, связанных с получением вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации, связанных с получением вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 35 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, открытым в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, открытым в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 41 "Комиссионные доходы страховых брокеров".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По дебету счета проводится списание сумм комиссионных доходов на балансовый счет № 5610.

6110 31 "Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 32 "Заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 33 "Факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: клиенттерге факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке факторинг және форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 34 "Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер".
Мақсаты: ұйымның сыйақы алуға байланысты басқа да кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сыйақы алуға байланысты басқа да кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6110 35 "Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда ашылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6110 41 "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері".
Мақсаты: сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша комиссиялық кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

6110 61 "Комиссионные доходы от инвестиционного дохода".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и управляющими инвестиционным портфелем, от инвестиционного дохода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, начисленных накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем, от инвестиционного дохода.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 62 "Комиссионные доходы от пенсионных активов".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и управляющими инвестиционным портфелем, от поступивших пенсионных активов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, начисленных накопительными пенсионными фондами и управляющими инвестиционным портфелем, от поступивших пенсионных активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 63 "Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения".
Назначение: учет сумм отрицательного комиссионного вознаграждения.
По кредиту счета проводится сумма отрицательного комиссионного вознаграждения, возникшего при отрицательном значении инвестиционного дохода по пенсионным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 64 "Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении".
Назначение: учет сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится сумма доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающей требованиям Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.
6110 81 "Комиссионные доходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности".
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов организации за услуги по брокерской и дилерской деятельности на финансовом рынке.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов организации за услуги по брокерской и дилерской деятельности на финансовом рынке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6110 61 "Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық кірістер".
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорлары және инвестициялық портфельді басқарушылар есептеген инвестициялық кірістен түскен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қоры және инвестициялық портфельді басқарушы есептеген инвестициялық кірістен түскен комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6110 62 "Зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық кірістер".
Мақсаты: Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың зейнетақы активтерінен түскен, есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушылардың зейнетақы активтерінен түскен, есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6110 63 "Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу".
Мақсаты: теріс комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістің теріс мәні кезінде туындаған теріс комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын есептен шығару № 5610 баланстық шотқа жазылады.
6110 64 "Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер".
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6110 81 "Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсетуі үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: ұйымның қаржы нарығында брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсеткені үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қаржы нарығында брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсеткені үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6110 82 "Комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг".
Назначение: учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6120 "Доходы по дивидендам".
Назначение: учет сумм дивидендов, начисленных организацией от участия в капитале дочерних, зависимых организаций и совместно-контролируемых юридических лиц, а также прочих доходов от долевого участия в капитале юридических лиц.
По кредиту счета проводится сумма дивидендов, начисленных организацией от участия в капитале дочерней, зависимой организации и совместно-контролируемого юридического лица, а также прочих доходов от долевого участия в капитале юридического лица.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6130 "Доходы от финансовой аренды".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6140 "Доходы от операций с инвестициями в недвижимость".
Назначение: учет сумм доходов от недвижимости (земли, здания, или их части), находящейся в распоряжении (владельца или арендатора по договору аренды) с целью получения арендных платежей или доходов от прироста стоимости капитала или того и другого.
По кредиту счета проводится сумма доходов от недвижимости (земли, здания, или их части), находящейся в распоряжении (владельца или арендатора по договору аренды) с целью получения арендных платежей или доходов от прироста стоимости капитала или того и другого.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6150 01 "Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка".
Назначение: учет сумм положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6110 82 "Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсетуі үшін комиссиялық кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызмет көрсеткені үшін комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6120 "Дивидендтер бойынша кірістер".
Мақсаты: ұйым еншілес, тәуелді ұйымдардың және бірлесіп бақыланатын заңды тұлғалардың капиталына қатысудан есептеген дивидендтердің, сондай-ақ заңды тұлғаның капиталына үлестік қатысудан болған басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым еншілес, тәуелді ұйымдардың және бірлесіп бақыланатын заңды тұлғалардың капиталына қатысудан есептеген дивидендтердің, сондай-ақ заңды тұлғаның капиталына үлестік қатысудан болған басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6130 "Қаржылық жалдаудан кірістер".
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6140 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялармен операциялардан кірістер".
Мақсаты: жалдау төлемдерін немесе капитал құнының өсімінен немесе екеуінен де кірістер алу мақсатында (иеленушінің немесе жалдау шарты бойынша жалдаушының) иелігіндегі жылжымайтын мүліктен (жерден, үйден немесе олардың бір бөлігінен) түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау төлемдерін немесе капитал құнының өсімінен немесе екеуінен де кірістер алу мақсатында (иеленушінің немесе жалдау шарты бойынша жалдаушының) иелігіндегі жылжымайтын мүліктен (жерден, үйден немесе олардың бір бөлігінен) түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6150 01 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер".
Мақсаты: Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

6150 03 "Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".
Назначение: учет суммы доходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма доходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на балансовый счет № 5610.
6150 04 "Доходы от изменения справедливой стоимости прочих финансовых инструментов".
Назначение: учет сумм положительной переоценки прочих финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки прочих финансовых инструментов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6150 05 "Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет суммы доходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма доходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на балансовый счет № 5610.
6160 "Прочие доходы от финансирования".
Назначение: учет сумм прочих доходов от финансирования, неучтенных на балансовых счетах групп №№ 6110, 6120, 6130, 6140, 6150.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов от финансирования.
По дебету счета проводится списание сумм прочих доходов от финансирования на балансовый счет № 5610.
6170 "Доходы по операциям с финансовыми обязательствами" (пассивный).
Назначение: учет сумм доходов по операциям с краткосрочными финансовыми обязательствами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов по операциям с краткосрочными финансовыми обязательствами.
По кредиту счета проводится сумма доходов по операциям с краткосрочными финансовыми обязательствами.
6210 "Доходы от выбытия активов".
Назначение: учет сумм доходов организации от выбытия своих активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от выбытия своих активов.
По дебету счета проводится списание доходов на балансовый счет № 5610.
6220 "Доходы от безвозмездно полученных активов".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с безвозмездным получением активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с безвозмездным получением активов.
По дебету счета проводится списание доходов на балансовый счет № 5610.
6230 "Доходы от государственных субсидий".
Назначение: учет сумм субсидий, полученных организацией от государства.
По кредиту счета проводится сумма субсидий, полученных организацией от государства.
По дебету счета проводится списание сумм полученных субсидий на балансовый счет № 5610.

6150 03 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кірістер".
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды шығынға жазу және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды шығынға жазу және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6150 04 "Басқа да қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен түскен кірістер".
Мақсаты: басқа да қаржы құралдарын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да қаржы құралдарын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6150 05 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6160 "Қаржыландырудан басқа да кірістер".
Мақсаты: №№ 6110, 6120, 6130, 6140, 6150 топтарының баланстық шоттарында есепке алынбаған қаржыландырудан түскен басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржыландырудан түскен басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
Шоттың дебеті бойынша қаржыландырудан түскен басқа да кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6170 "Қаржылық міндеттемелермен операциялар бойынша кірістер" (пассив).
Мақсаты: қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелермен операциялардан түскен кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелермен операциялардан түскен кірістер сомаларын есептен шығару жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелермен операциялардан түскен кірістер сомалары жазылады.
6210 "Активтерді шығынға жазудан кірістер".
Мақсаты: ұйымның активтерді шығынға жазудан түскен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның активтерді шығынға жазудан түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістерді № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6220 "Өтеусіз алынған активтерден кірістер".
Мақсаты: активтерді өтеусіз алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді өтеусіз алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістерді № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6230 "Мемлекеттік субсидиялардан кірістер".
Мақсаты: ұйым мемлекеттен алған субсидиялардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым мемлекеттен алған субсидиялардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған субсидиялардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6240 01 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 02 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 03 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по прочей дебиторской задолженности".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по прочей дебиторской задолженности.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по прочей дебиторской задолженности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 21 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, предоставленным клиентам".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6240 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер".
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түсетін кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түсетін кірістер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6240 02 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6240 03 "Басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер".
Мақсаты: басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6240 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер".
Мақсаты: клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6240 22 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовой аренде, предоставленной клиентам".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 23 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 24 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 25 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 26 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм, восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6240 22 "Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер".
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қаржылық жалдау бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6240 23 "Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер.
Мақсаты: шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6240 24 "Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер".
Мақсаты: банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған, қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6240 25 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған, қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6240 26 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған, қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

6240 62 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6240 63 "Доходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности".
Назначение: учет сумм доходов по возмещаемой отрицательной разнице, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов по возмещаемой отрицательной разнице.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6250 02 "Доходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6260 "Доходы от операционной аренды".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением доходов по переданным в операционную аренду активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением доходов по переданным в операционную аренду активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6270 "Доходы от изменения справедливой стоимости биологических активов".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением доходов от положительной переоценки биологических активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанная с получением доходов от положительной переоценки биологических активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 01 "Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6240 62 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер".
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын есептен шығару № 5610 баланстық шотқа жазылады.
6240 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша кірістер".
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткіші ауытқуы нәтижесінде туындаған өтелетін теріс айырма және зейнетақы активтері кірістілігінің ең аз мәні бойынша кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтелетін теріс айырма бойынша кірістің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын есептен шығару № 5610 баланстық шотқа жазылады.
6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: шетел валютасын оң қайта бағалау (бағамдық айырмасының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын оң қайта бағалау (бағамдық айырмасының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6260 "Операциялық жалдаудан кірістер".
Мақсаты: операциялық жалдауға берілген активтер бойынша кірістер алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операциялық жалдауға берілген активтер бойынша кірістер алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6270 "Биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуден кірістер".
Мақсаты: биологиялық активтерді оң қайта бағалаудан кірістер алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша биологиялық активтерді оң қайта бағалаудан кірістер алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 01 "Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер".
Мақсаты: ұйымның тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

6280 02 "Доход от покупки-продажи иностранной валюты".
Назначение: учет сумм доходов организации от покупки-продажи иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от покупки-продажи иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 05 "Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм положительной переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 06 "Доходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм положительной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 07 "Прочие доходы".
Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и неучтенных на других балансовых счетах доходов.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных организацией.
По дебету счета проводится списание сумм прочих доходов на балансовый счет № 5610.
6280 08 "Неустойка (штраф, пеня)".
Назначение: учет сумм полученной неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится сумма полученной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится списание полученных сумм неустойки (штрафа, пени) на балансовый счет № 5610.
6280 09 "Доходы от покупки-продажи ценных бумаг".
Назначение: учет сумм доходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 41 "Прочие доходы от брокерской деятельности".
Назначение: учет сумм прочих доходов страховых брокеров от брокерской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных страховым брокером от брокерской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм прочих доходов на балансовый счет № 5610.
6280 81 "Доходы от биржевых сборов".
Назначение: учет сумм доходов, начисленных фондовой биржей от биржевых сборов (членские сборы, комиссионные сборы и листинговые сборы).
По кредиту счета проводится сумма доходов, начисленных фондовой биржей от биржевых сборов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.

6280 02 "Шетел валютасын сатып алудан-сатудан кірістер".
Мақсаты: ұйымның шетел валютасын сатып алудан-сатудан кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның шетел валютасын сатып алудан-сатудан кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 05 "Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: тазартылған бағалы металдарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдарды оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 06 "Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: басқа да активтерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтерді оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 07 "Басқа да кірістер".
Мақсаты: ұйым алған және кірістердің баланстық шоттарында есепке алынбаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым алған басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 08 "Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
Мақсаты: алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 09 "Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6280 41 "Брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістер".
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 81 "Биржалық алымдардан кірістер".
Мақсаты: қор биржасы биржалық алымдардан есептеген кірістердің сомаларын есепке алу (мүшелік алымдар, комиссиялық алымдар және листингтік алымдар).
Шоттың кредиті бойынша қор биржасы биржалық алымдардан есептеген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.

6290 09 "Доходы по сделкам фьючерс".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по сделкам фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по сделкам фьючерс.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6290 10 "Доходы по сделкам форвард".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по сделкам форвард.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по сделкам форвард.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6290 11 "Доходы по сделкам опцион".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по сделкам опцион.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по сделкам опцион.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6290 13 "Доходы по сделкам своп".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по сделкам своп.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по сделкам своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6290 14 "Доходы по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы реализованных доходов, полученных по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6310 "Доходы, связанные с прекращаемой деятельностью".
Назначение: учет сумм доходов от реализованных активов или расчетов по обязательствам, связанных с прекращаемой деятельностью.
По кредиту счета проводится сумма доходов от реализованных активов или расчетов по обязательствам, связанных с прекращаемой деятельностью.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6410 "Доля прибыли ассоциированных организаций".
Назначение: учет доли прибыли ассоциированных организаций, учитываемых методом долевого участия.
По кредиту счета проводится сумма доли прибыли ассоциированной организации, учитываемой методом долевого участия.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6420 "Доля прибыли совместных организаций".
Назначение: учет доли прибыли совместных организаций, учитываемых методом долевого участия.
По кредиту счета проводится сумма доли прибыли совместной организации, учитываемой методом долевого участия.
По кредиту счета проводится списание доходов на балансовый счет № 5610.
7010 "Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг".
Назначение: учет себестоимости реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) организации и выполненных услуг.
По дебету счета проводится себестоимость реализованной готовой продукции (товаров, работ, услуг) организации и выполненных услуг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7110 "Расходы по реализации продукции и оказанию услуг".
Назначение: учет сумм расходов по реализации готовой продукции и оказании услуг организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по реализации готовой продукции и оказании услуг организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7210 "Административные расходы".
Назначение: учет сумм административных расходов, не связанных с производственным процессом организации, а также с реализацией готовой продукции (товаров, работ, услуг) организации.
По дебету счета проводится сумма административных расходов, не связанных с производственным процессом организации, а также с реализацией готовой продукции (товаров, работ, услуг) организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

6290 09 "Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер".
Мақсаты: фьючерс мәмілелері бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс мәмілелері бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6290 10 "Форвард мәмілелері бойынша кірістер".
Мақсаты: форвард мәмілелері бойынша алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард мәмілесі бойынша алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6290 11 "Опцион мәмілелері бойынша кірістер".
Мақсаты: опцион мәмілелері бойынша алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион мәмілелері бойынша алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6290 13 "Своп мәмілелері бойынша кірістер".
Мақсаты: своп мәмілелері бойынша алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп мәмілелері бойынша алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6290 14 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша кірістер".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша алынған, жүзеге асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6310 "Тоқтатылатын қызметке байланысты кірістер".
Мақсаты: тоқтатылатын қызметке байланысты міндеттемелер бойынша жүзеге асырылған активтерден немесе есеп айырысулардан кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тоқтатылатын қызметке байланысты міндеттемелер бойынша жүзеге асырылған активтерден немесе есеп айырысулардан кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6410 "Қауымдасқан ұйымдардың пайда үлесі".
Мақсаты: үлестік қатысу әдісімен есепке алынған, қауымдасқан ұйымдардың пайда үлесін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша үлестік қатысу әдісімен есепке алынған, қауымдасқан ұйымдардың пайда үлесінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
6420 "Бірлескен ұйымдардың пайда үлесі".
Мақсаты: үлестік қатысу әдісімен есепке алынған, бірлескен ұйымдардың пайда үлесін есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша үлестік қатысу әдісімен есепке алынған, бірлескен ұйымдардың пайда үлесінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кірістерді № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7010 "Өткізілген өнімдердің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны".
Мақсаты: ұйымның өткізілген дайын өнімдерінің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) және орындалған қызметтерінің өзіндік құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өткізілген дайын өнімдерінің (тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің) және орындалған қызметтерінің өзіндік құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7110 "Өнімді өткізу және қызмет көрсету бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның дайын өнімді өткізуі және қызмет көрсетуі бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның дайын өнімді өткізуі және қызмет көрсетуі бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстарды № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7210 "Әкімшілік шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өндірістік үдерісімен сондай-ақ ұйымның дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өткізуімен байланысты емес әкімшілік шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өндірістік үдерісімен сондай-ақ ұйымның дайын өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) өткізуімен байланысты емес әкімшілік шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

7220 01 "Расходы по социальному налогу и социальным платежам".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате социального налога и социальных платежей.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате социального налога и социальных платежей.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7220 02 "Расходы по земельному налогу".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате земельного налога.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате земельного налога.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7220 03 "Расходы по налогу на имущество".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате налога на имущество.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате налога на имущество.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7220 04 "Расходы по налогу на транспортные средства".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате налога на транспортные средства.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате налога на транспортные средства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7220 05 "Расходы по прочим налогам, сборам и обязательным платежам в бюджет".
Назначение: учет сумм расходов организации по оплате прочих налогов, сборов и обязательных платежей в бюджет.
По дебету счета проводится сумма расходов организации по оплате прочих налогов, сборов и обязательных платежей в бюджет.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 01 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 02 "Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, приобретенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7220 01 "Әлеуметтік салық және әлеуметтік төлемдер бойынша шығыс".
Мақсаты: ұйымның әлеуметтік салықты және әлеуметтік төлемдерді төлеуі бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның әлеуметтік салықты және әлеуметтік төлемдерді төлеуі бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомасын №5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7220 02 "Жер салығы бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның жер салығын төлеу бойынша шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның жер салығын төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7220 03 "Мүлік салығы бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның мүлік салығын төлеу бойынша шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның мүлік салығын төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7220 04 "Көлік құралдары салығы бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның көлік құралдары салығын төлеу бойынша шығындарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның көлік құралдары салығын төлеу бойынша шығындарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7220 05 "Басқа да салықтар, алымдар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның басқа да салықтарды, алымдарды және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да салықтарды, алымдарды және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 01 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым айналысқа шығарған бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 02 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым сатып алған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

7310 03 "Расходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 04 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по операции "РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 05 "Неустойка (штраф, пеня)".
Назначение: учет сумм неустойки (штрафа, пени), уплаченных организацией.
По дебету счета проводится сумма неустойки (штрафа, пени), уплаченных организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 06 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с выплатой вознаграждения по текущим и корреспондентским счетам, открытым в банке второго уровня либо организации, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 07 "Расходы по амортизации дисконта по полученным займам".
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по полученным займам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 08 "Расходы по амортизации дисконта по привлеченным вкладам".
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по привлеченным вкладам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по привлеченным вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7310 03 "Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстар".
Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 04 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Мақсаты: ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 05 "Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
Мақсаты: ұйым төлеген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым төлеген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 06 "Ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйымның екінші деңгейдегі банктерде және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның екінші деңгейдегі банктерде не банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ағымдағы және корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 07 "Алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар".
Шоттың мақсаты: алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 08 "Тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар".
Шоттың мақсаты: тартылған салымдар бойынша дисконтының амортизациясына байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясына байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

7310 09 "Расходы по амортизации премии по предоставленным займам".
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по предоставленным займам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по предоставленным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 10 "Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам".
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по размещенным вкладам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по размещенным вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 21 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным вкладам до востребования".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования клиента, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 22 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным срочным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам клиента, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 23 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным условным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 24 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по полученным займам".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным и долгосрочным займам, полученным организацией от банков второго уровня, Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан и других юридических лиц.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным организацией от банков второго уровня, Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан либо других юридических лиц.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7310 09 "Берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар".
Шоттың мақсаты: берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 10 "Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар".
Шоттың мақсаты: орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйақы амортизациясына байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 21 "Тартылған талап ету салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған талап ету салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған талап ету салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 22 "Тартылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 23 "Тартылған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің банктік салым шарты бойынша ұйым қабылдаған шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 24 "Алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерден, Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан және басқа заңды тұлғалардан ұйым алған қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерден, Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан және басқа заңды тұлғалардан ұйым алған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

7310 25 "Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по прочим операциям организации.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по прочим операциям организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7310 26 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным сберегательным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма в виде вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7320 "Расходы на выплату процентов по финансовой аренде".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовой аренде, полученной организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7330 "Расходы от изменения справедливой стоимости финансовых инструментов".
Назначение: учет сумм расходов, понесенных организацией в результате изменения справедливой стоимости финансовых инструментов.
По дебету счета проводится сумма расходов, понесенных организацией в результате изменения справедливой стоимости финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 5610.
7340 "Прочие расходы на финансирование".
Назначение: учет сумм расходов на финансирование.
По дебету счета проводится сумма расходов, понесенных организацией на финансирование.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов, понесенных на финансирование.
7350 "Процентные расходы по обязательствам по аренде"
Назначение счета: учет сумм процентных расходов, связанных с обязательством по аренде.
По дебету счета проводятся суммы процентных расходов, связанных с обязательством по аренде арендатора.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7410 "Расходы по выбытию активов".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выбытием активов.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выбытием активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7420 "Расходы от обесценения активов".
Назначение: учет сумм расходов от обесценения активов.
По дебету счета проводится сумма расходов от обесценения при уменьшении стоимости актива.
По кредиту счета проводится списание расходов от обесценения на балансовый счет № 5610.

7310 25 "Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар".
Мақсаты: ұйымның басқа да операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7310 26 "Тартылған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша қабылдаған клиенттерінің жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның банктік салым шарты бойынша қабылдаған клиенттерінің жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі сомалар жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7320 "Қаржылық жалдау бойынша пайыздар төлеуге арналған шығыстар".
Мақсаты: ұйым алған қаржылық жалдау бойынша пайыздар төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған қаржылық жалдау бойынша пайыздар төлеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7330 "Қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен болған шығыстар".
Мақсаты: қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруі нәтижесінде ұйым келтірген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруі нәтижесінде ұйым келтірген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7340 "Қаржыландыруға арналған басқа да шығыстар".
Мақсаты: қаржыландыруға арналған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржыландыру үшін ұйым келтірген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржыландыру үшін келтірілген шығыстардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
7350 "Жалдау міндеттемелері бойынша пайыздық шығыстар"
Мақсаты: жалдау міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7410 "Активтерді шығынға жазу бойынша шығыстар".
Мақсаты: активтерді шығынға жазуға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді шығынға жазуға байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7420 "Активтердің құнсыздануынан болған шығыстар".
Мақсаты: активтердің құнсыздануынан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтің құнын азайту кезінде құнсызданудан болған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша құнсызданудан болған шығыстарды № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

7430 02 "Расходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм отрицательной курсовой разницы в результате переоценки иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма отрицательной курсовой разницы в результате переоценки иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 01 "Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 02 "Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по вкладам, размещенным организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по вкладам, размещенным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 03 "Расходы по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности организации.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 04 "Расходы по формированию резервов (провизий) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын қайта бағалау нәтижесінде теріс бағамдық айырма сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын қайта бағалау нәтижесінде теріс бағамдық айырма сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7440 01 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жүргізіледі.
7440 02 "Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйым орналастырған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым орналастырған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7440 03 "Басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның басқа да дебиторлық берешегі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да дебиторлық берешегі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7440 04 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

7440 21 "Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по займам, предоставленным организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по займам, предоставленных организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 22 "Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленной финансовой аренде".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по финансовой аренде, предоставленной организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по финансовой аренде, предоставленной организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 23 "Расходы по формированию резервов (провизий) по условным обязательствам".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по условным обязательствам организации.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по условным обязательствам организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 24 "Расходы по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 25 "Расходы по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7440 21 "Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйым берген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7440 22 "Берілген қаржылық жалдау бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйым берген қаржылық жалдау бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген қаржылық жалдау бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7440 23 "Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның шартты міндеттемелері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның шартты міндеттемелері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7440 24 "Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7440 25 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру шығыстары".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

7440 61 "Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, оцениваемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7440 62 "Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении".
Назначение: учет сумм расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится сумма расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов по активам, находящимся в инвестиционном управлении у зарубежной организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством иностранного государства, отвечающие требованиям Национального Банка Республики Казахстан, на балансовый счет № 5610.
7440 63 "Расходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности".
Назначение: учет сумм расходов по возмещению отрицательной разницы, возникшей в результате отклонения показателя номинальной доходности пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
По дебету счета проводится сумма расходов по возмещению отрицательной разницы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7450 "Расходы по операционной аренде".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с арендной платой за операционную аренду.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с арендной платой за операционную аренду.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов по арендной плате.
7460 "Расходы от изменения справедливой стоимости биологических активов".
Назначение: учет сумм расходов от изменения справедливой стоимости биологических активов.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с изменением справедливой стоимости биологических активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов, связанных с изменением справедливой стоимости биологических активов.

7440 61 "Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомалары есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7440 62 "Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар".
Мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сай келетін, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын шетелдік ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтер бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7440 63 "Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыс".
Мақсаты: инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі көрсеткішінің ауытқуы нәтижесінде туындаған теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыстардың сомаларын және зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәнін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша № 5610 баланстық шотына келтірілген шығыстар сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
7450 "Операциялық жалдау бойынша шығыстар".
Мақсаты: операциялық жалдау үшін жалдау құнына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операциялық жалдау үшін жалдау құнына байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша операциялық жалдау бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
7460 "Биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуден болған шығыстар".
Мақсаты: биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуден болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша биологиялық активтердің әділ құнын өзгертуге байланысты келтірілген шығыстардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

7470 01 "Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание расходов на балансовый счет № 5610.
7470 02 "Расходы по покупке-продаже иностранной валюты".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с покупкой-продажей иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с покупкой-продажей иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 03 "Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка".
Назначение: учет сумм расходов в виде отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится сумма расходов в виде отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 06 "Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".
Назначение: учет сумм расходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма расходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 07 "Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм расходов от отрицательной переоценки драгоценных металлов.
По дебету счета проводится сумма расходов от отрицательной переоценки драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 08 "Расходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм расходов организации от отрицательной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации от отрицательной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7470 01 "Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны".
Мақсаты: тазартылған бағалы металдардың баланстық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың баланстық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстарды счет №5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 02 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 03 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған шығыстар".
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау түріндегі шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау түріндегі шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 06 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, борыштық бағалы қағаздарды есептен шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, борыштық бағалы қағаздарды есептен шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 07 "Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: тазартылған бағалы металдарды теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдарды теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 08 "Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: ұйымның басқа да активтерін қайта бағалаудан болған шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да активтерін қайта бағалаудан болған шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

7470 09 "Прочие расходы".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с осуществлением прочих операций в финансовой и нефинансовой деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 10 "Расходы от покупки-продажи ценных бумаг".
Назначение: учет сумм расходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы расходов от покупки-продажи ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 11 "Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм расходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма расходов при выбытии и (или) при реклассификации финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 21 "Комиссионные расходы за услуги по переводным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 22 "Комиссионные расходы за услуги по клиринговым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по клиринговым операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по клиринговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 23 "Комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 24 "Комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7470 09 "Басқа да шығыстар".
Мақсаты: ұйымның қаржылық және қаржылық емес қызметте басқа да операцияларды жүзеге асыруға байланысты, басқа баланстық шоттар бойынша жазуға болмайтын шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұймның басқа да шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 10 "Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар".
Мақсаты: бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 11 "Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс".
Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде шығыс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қаржы активтерін шығарған және (немесе) қайта сыныптаған кезде шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 21 "Аударым операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның аударым операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның аударым операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 22 "Клиринг операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның клиринг операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның клиринг операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 23 "Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның кассалық операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның кассалық операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 24 "Сейф операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның сейф операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның кассалық операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

7470 25 "Комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 26 "Комиссионные расходы за услуги по доверительным операциям".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 27 "Прочие комиссионные расходы".
Назначение: учет сумм прочих комиссионных расходов организации за иные полученные услуги.
По дебету счета проводится сумма прочих комиссионных расходов организации за иные полученные услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 61 "Расходы по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения".
Назначение: учет сумм расходов по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с возмещением отрицательного комиссионного вознаграждения, возникшего при отрицательном значении инвестиционного дохода по пенсионным активам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 81 "Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги фондовой биржи.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги фондовой биржи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 82 "Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по брокерской и дилерской деятельности (купля-продажа ценных бумаг, иностранной валюты и так далее).
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по брокерской и дилерской деятельности (купля-продажа ценных бумаг, иностранной валюты и так далее).
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7470 25 "Банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның банкноталар, монеталар және құндылықтар инкассациясы бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 26 "Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның сенімгерлік операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сенімгерлік операциялары бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 27 "Басқа да комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның өзге да алынған қызмет көрсету үшін коммисиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның өзге да алынған қызмет көрсету үшін коммисиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 61 "Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістің теріс мәні кезінде туындаған теріс комиссиялық сыйақыны өтеуге байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 5610 баланстық шотына есептен шығарылады.
7470 81 "Қор биржасының қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның қор биржасының алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның қор биржасының алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 82 "Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның брокерлік және дилерлік қызмет (бағалы қағаздарды, шетел валютасын сатып алу-сату және тағы сондайлар) бойынша алынған қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның брокерлік және дилерлік қызмет (бағалы қағаздарды, шетел валютасын сатып алу-сату және тағы сондайлар) бойынша алынған қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

7470 83 "Комиссионные расходы за услуги по кастодиальному обслуживанию".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги по кастодиальному обслуживанию.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги по кастодиальному обслуживанию.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 84 "Комиссионные расходы иных профессиональных участников рынка ценных бумаг".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за полученные услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за полученные услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7480 09 "Расходы по сделкам фьючерс".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по сделкам фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по сделкам фьючерс.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7480 10 "Расходы по сделкам форвард".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по сделкам форвард.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по сделкам форвард.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7480 11 "Расходы по сделкам опцион".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по сделкам опцион.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по сделкам опцион.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7480 13 "Расходы по сделкам своп".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по сделкам своп.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по сделкам своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7480 14 "Расходы по сделкам c прочими производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы реализованных расходов, понесенных по сделкам с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7490 "Расходы по операциям с финансовыми обязательствами" (активный).
Назначение: учет сумм расходов по операциям с краткосрочными финансовыми обязательствами.
По дебету счета проводится сумма расходов по операциям с краткосрочными финансовыми обязательствами.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по операциям с краткосрочными финансовыми обязательствами.

7470 83 "Кастодиандық қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстар".
Мақсаты: ұйымның кастодиандық қызмет көрсету бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның кастодиандық қызмет көрсету бойынша алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 84 "Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының комиссиялық шығыстары".
Мақсаты: ұйымның бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының алынған қызмет көрсету үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7480 09 "Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар".
Мақсаты: фьючерс мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7480 10 "Форвард мәмілелері бойынша шығыстар".
Мақсаты: форвард мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7480 11 "Опцион мәмілелері бойынша шығыстар".
Мақсаты: опцион мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7480 13 "Своп мәмілелері бойынша шығыстар".
Мақсаты: своп мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп мәмілелері бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7480 14 "Басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша келтірілген, іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7490 "Қаржылық міндеттемелермен операциялар бойынша шығыстар" (актив).
Мақсаты: қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелермен операциялар бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қысқа мерзімді қаржы міндеттемелермен операцияларға байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімді қаржы міндеттемелермен операцияларға байланысты шығыстар сомасының есептен шығаруы жүргізіледі.

7490 01 "Расходы по амортизации основных средств и активов в форме права пользования".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
7490 02 "Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
7490 03 "Расходы по амортизации инвестиций в недвижимость".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации инвестиций в имущество.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации инвестиций в имущество.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации инвестиций в имущество.
7490 04 "Расходы по амортизации разведочных и оценочных активов".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
7490 05 "Расходы по амортизации прочих нематериальных активов".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации прочих нематериальных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации прочих нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации прочих нематериальных активов.
7510 "Расходы, связанные с прекращаемой деятельностью".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с прекращаемой деятельностью.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с прекращаемой деятельностью.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7610 "Доля в убытке ассоциированных организаций".
Назначение: учет сумм доли в убытке ассоциированных организаций, учитываемых методом долевого участия.
По дебету счета проводится сумма доли в убытке ассоциированной организации, учитываемой методом долевого участия.
По кредиту счета проводится уменьшение сумм доли в убытке ассоциированной организации, учитываемой методом долевого участия.
7620 "Доля в убытке совместных организаций".
Назначение: учет сумм доли в убытке совместных организаций, учитываемых методом долевого участия.
По дебету счета проводится сумма доли в убытке совместной организации, учитываемой методом долевого участия.
По кредиту счета проводится уменьшение сумм доли в убытке совместной организации, учитываемых методом долевого участия.
7710 "Расходы по корпоративному подоходному налогу".
Назначение: учет сумм расходов по корпоративному подоходному налогу.
По дебету счета проводится сумма расходов по корпоративному подоходному налогу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7490 01 "Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары есептен шығарылады.
7490 02 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.
7490 03 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: инвестицияларды мүлікке амортизациялау бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестицияларды мүлікке амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инвестицияларды мүлікке амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.
7490 04 "Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.
7490 05 "Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.
7510 "Тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстар".
Мақсаты: тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тоқтатылатын қызметке байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7610 "Қауымдасқан ұйымдардың залалдағы үлесі".
Мақсаты: қауымдасқан ұйымдардың үлестік қатысу әдісімен есепке алынған залалдағы үлесінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қауымдасқан ұйымдардың үлестік қатысу әдісімен есепке алынған залалдағы үлесінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қауымдасқан ұйымдардың үлестік қатысу әдісімен есепке алынған залалдағы үлесінің сомаларын азайту жүргізіледі.
7620 "Бірлескен ұйымдардың залалдағы үлесі".
Мақсаты: бірлескен ұйымдардың үлестік қатысу әдісімен есепке алынған залалдағы үлесінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бірлескен ұйымдардың үлестік қатысу әдісімен есепке алынған залалдағы үлесінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бірлескен ұйымдардың үлестік қатысу әдісімен есепке алынған залалдағы үлесінің сомаларын азайту.
7710 "Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар".
Мақсаты: корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.

Параграф 2. Условные и возможные требования и обязательства
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
8110 "Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям" (активный).
Назначение: учет сумм возможных требований организации к другим юридическим лицам по гарантиям, выданным или подтвержденным организацией.
По дебету счета проводится сумма возможных требований организации к другому юридическому лицу по гарантиям, выпущенным или подтвержденным организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований организации к другому юридическому лицу по выпущенным или подтвержденным гарантиям при их аннулировании.
8120 "Возможные требования по принятым гарантиям" (активный).
Назначение: учет сумм возможных требований организации к другим лицам по гарантиям, принятым организацией.
По дебету счета проводится сумма возможных требований организации к другому лицу по гарантиям, принятым организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований организации к другому лицу по принятым гарантиям при их аннулировании.
8210 "Условные требования по предоставляемым займам" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации к другим юридическим лицам по займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации к другому юридическому лицу по займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации к другому юридическому лицу по займам при их выдаче организацией.
8220 "Условные требования по получению займов в будущем" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации к другим юридическим лицам по займам, подлежащим получению в будущем.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации к другому юридическому лицу по займам, подлежащим получению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации к другому юридическому лицу по займам при их получении организацией.

2-параграф. Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-параграфқа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8110 "Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар" (актив).
Мақсаты: ұйым берген немесе растаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа заңды тұлғаларға ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым шығарған немесе растаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа заңды тұлғаға ықтимал талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығарылған немесе расталған кепілдіктерді жою кезінде олар бойынша басқа заңды тұлғаларға ұйымның ықтимал талаптарының сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8120 "Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар" (актив).
Мақсаты: ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға ықтимал талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қабылданған кепілдіктер бойынша басқа тұлғаға ықтимал талаптарының сомаларын оларды жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8210 "Берілетін заемдар бойынша шартты талаптар" (актив).
Мақсаты: ұйымның басқа заңды тұлғаларға болашақта берілуге тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа заңды тұлғаларға болашақта берілуге тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа заңды тұлғаларға болашақта берілуге тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомаларын оларды ұйым берген кезде есептен шығару жүргізіледі.
8220 "Болашақта заемдар алу бойынша шартты талаптар" (актив).
Мақсаты: ұйымның басқа заңды тұлғаларға болашақта алынуға тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа заңды тұлғаларға болашақта алынуға тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа заңды тұлғаларға болашақта берілуге тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомаларын оларды ұйым алған кезде есептен шығару жүргізіледі.

8300 01 "Условные требования по покупке финансовых активов" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по покупке финансовых активов в будущем.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по покупке финансовых активов в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по покупке финансовых активов при их получении.
8300 02 "Условные требования по покупке финансовых фьючерсов" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по покупке финансовых фьючерсов в будущем.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по покупке финансовых фьючерсов в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по покупке финансовых фьючерсов в будущем при их получении.
8300 03 "Условные требования по продаже финансовых фьючерсов" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по продаже финансовых фьючерсов в будущем.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по продаже финансовых фьючерсов в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по финансовым фьючерсам при их продаже организацией.
8300 04 "Фиксированный процентный своп" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по получению платежей по фиксированной процентной ставке по процентному свопу.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по получению платежей по фиксированной процентной ставке по процентному свопу при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по процентному свопу при исполнении или аннулировании данной сделки.
8300 05 "Плавающий процентный своп" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по получению платежей по плавающей процентной ставке по процентному свопу.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по получению платежей по плавающей процентной ставке по процентному свопу при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по процентному свопу при исполнении или аннулировании данной сделки.
8300 06 "Приобретенные сделки опцион - "колл" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по продаже финансового актива по приобретенному опционному контракту "колл".
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по продаже финансового актива по приобретенному опционному контракту "колл" при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по приобретенному опционному контракту "колл" при исполнении или аннулировании данной сделки.

8300 01 "Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар" (актив).
Мақсаты: болашақта қаржы активтерін сатып алу бойынша ұйымның шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақта қаржы активтерін сатып алу бойынша ұйымның шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржы активтерін сатып алу бойынша ұйымның шартты талаптарының сомаларын оларды алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8300 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты талаптар" (актив).
Мақсаты: болашақта қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша ұйымның шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақта қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша ұйымның шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болашақта қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша оларды алу кезінде ұйымның шартты талаптарының сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8300 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар" (актив).
Мақсаты: болашақта қаржы фьючерстерін сату бойынша ұйымның шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақта қаржы фьючерстерін сату бойынша ұйымның шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржы фьючерстерін сату бойынша оларды ұйымның сатуы кезінде ұйымның шартты талаптарының сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8300 04 "Белгіленген пайыздық своп" (актив).
Мақсаты: ұйымның пайыздық своп бойынша белгіленген пайыздық ставка бойынша төлемдерді алу бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша белгіленген пайыздық ставка бойынша төлемдерді алу бойынша шартты талаптарының сомасы осы мәмілені жасау кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша осы шартты талаптарының сомаларын мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8300 05 "Өзгермелі пайыздық своп" (актив).
Мақсаты: ұйымның пайыздық своп бойынша өзгермелі пайыздық ставкасы бойынша төлемдерді алу жөніндегі шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша өзгермелі пайыздық ставкасы бойынша төлемдерді алу бойынша шартты талаптарының сомасы осы мәмілені жасау кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша шартты талаптарының сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8300 06 "Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері" (актив).
Мақсаты: ұйымның сатып алынған опцион "колл" келісім-шарты бойынша қаржы активтерін сату бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сатып алынған опцион "колл" келісім-шарты бойынша қаржы активтерін сату бойынша шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатып алынған опцион "колл" келісім-шарты бойынша шартты талаптарының сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.

8300 07 "Приобретенные сделки опцион - "пут" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по продаже финансового актива по приобретенному опционному контракту - "пут".
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по продаже финансового актива по приобретенному опционному контракту - "пут" при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по приобретенному опционному контракту - "пут" при исполнении или аннулировании данной сделки.
8300 08 "Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по продаже финансового актива по проданному опционному контракту "пут".
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по продаже финансового актива по проданному опционному контракту "пут" при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по проданному опционному контракту "пут" при исполнении или аннулировании данной сделки.
8300 09 "Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по продаже финансового актива по проданному опционному контракту - "колл".
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по продаже финансового актива по проданному опционному контракту - "колл" при заключении данной сделки.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по проданному опционному контракту - "колл" при исполнении или аннулировании данной сделки.
8300 10 "Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении - контрсчет" (активный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
8300 11 "Реализованное соглашение о будущем вознаграждении" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводится сумма условных требований организации по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводится списание сумм условных требований организации по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
8300 12 "Условные требования по прочим производным финансовым инструментам" (активный).
Назначение: учет сумм условных требований организации по прочим производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводится сумма условных требований организации по прочим производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований организации по прочим производным финансовым инструментам при исполнении или аннулировании данных сделок.
8410 "Возможные обязательства по выданным или подтвержденным гарантиям" (пассивный).
Назначение: учет сумм возможных обязательств организации перед другими юридическими лицами по гарантиям, выданным или подтвержденным организацией.
По кредиту счета проводится сумма возможных обязательств организации перед другим юридическим лицом по гарантиям, выданным или подтвержденным организацией.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств организации по выданным или подтвержденным гарантиям при их аннулировании.
8420 "Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям" (пассивный).
Назначение: учет сумм возможных уменьшений требований организации к другим лицам по гарантиям, принятым организацией.
По кредиту счета проводится сумма возможных уменьшений требований организации к другому лицу по гарантиям, принятым организацией.
По дебету счета проводится списание сумм возможных уменьшений требований организации по принятым гарантиям при их аннулировании.
8510 "Условные обязательства по предоставлению займов в будущем" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации перед другими юридическими лицами по займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации перед другим юридическим лицом по займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации перед другими юридическими лицами по займам при их выдаче организацией.
8520 "Условные обязательства по получаемым займам" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации перед другими юридическими лицами по займам, подлежащим к получению в будущем.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации перед другими юридическими лицами по займам, подлежащим к получению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм будущих обязательств организации по займам при их получении.

8300 07 "Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері" (актив).
Мақсаты: ұйымның сатып алынған опцион "пут" келісім-шарты бойынша қаржы активін сату бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сатып алынған опцион "пут" келісім-шарты бойынша қаржы активін сату бойынша шартты талаптарының сомасы осы мәмілені жасау кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатып алынған опцион "пут" келісім-шарты бойынша шартты талаптарының сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8300 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері - контршот" (актив).
Мақсаты: ұйымның сатылған опцион "пут" келісім-шарты бойынша қаржы активін сату бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сатылған опцион "пут" келісім-шарты бойынша қаржы активін сату бойынша шартты талаптарының сомасы осы мәмілені жасау кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатылған опцион "пут" келісім-шарты бойынша шартты талаптарының сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8300 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот" (актив).
Мақсаты: ұйымның сатылған опцион "колл" келісім-шарты бойынша қаржы активін сату бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сатылған опцион "колл" келісім-шарты бойынша қаржы активін сату бойынша шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатылған опцион "колл" келісім-шарты бойынша шартты талаптарының сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8300 10 "Болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім – контршот" (актив).
Мақсаты: ұйымның болашақтағы сыйақы туралы сатып алған келісімі бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы сатып алған келісімі бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы сатып алған келісімі бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8300 11 "Болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім" (актив).
Мақсаты: ұйымның болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты талаптарының сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8300 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар" (актив).
Мақсаты: ұйымның басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптарының сомаларын осы мәмілелерді орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8410 "Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйым берген немесе растаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа заңды тұлғалар алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым берген немесе растаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа заңды тұлғалар алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым берген немесе растаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа заңды тұлғалар алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8420 "Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал азайту" (пассив).
Мақсаты: ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға талаптарын ықтимал азайтудың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйым қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға талаптарын ықтимал азайтудың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жою кезінде қабылдаған кепілдіктер бойынша ұйымның басқа тұлғаларға талаптарын ықтимал азайтудың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8510 "Болашақта заемдар беру бойынша шартты міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның болашақта заемдар беруге тиесілі заемдар бойынша басқа заңды тұлғалар алдындағы шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақта заемдар беруге тиесілі заемдар бойынша басқа заңды тұлғалар алдындағы шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның заемдар бойынша басқа заңды тұлғалар алдындағы ұйымның шартты міндеттемелерінің сомаларын оларды беруі кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8520 "Алынатын заемдар бойынша шартты міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның болашақта заемдар алуға тиесілі заемдар бойынша басқа заңды тұлғалар алдындағы шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақта заемдар алуға тиесілі заемдар бойынша басқа заңды тұлғалар алдындағы шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның заемдар бойынша болашақтағы міндеттемелерінің сомаларын оларды алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.

8600 01 "Условные обязательства по продаже финансовых активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по продаже финансовых активов в будущем.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по продаже финансовых активов в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по продаже финансовых активов при их продаже организацией.
8600 02 "Условные обязательства по покупке финансовых фьючерсов" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по покупке финансовых фьючерсов в будущем.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по покупке финансовых фьючерсов в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации при получении финансовых фьючерсов.
8600 03 "Условные обязательства по продаже финансовых фьючерсов" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по продаже финансовых фьючерсов.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по продаже финансовых фьючерсов.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по финансовым фьючерсам при их продаже организацией.
8600 04 "Плавающий процентный своп" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по выплате платежей по плавающей процентной ставке по процентному свопу.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по плавающей процентной ставке по процентному свопу.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по процентному свопу при исполнении или аннулировании данной сделки.
8600 05 "Фиксированный процентный своп" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по выплате платежей по фиксированной процентной ставке по процентному свопу.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по фиксированной процентной ставке по процентному свопу.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по процентному свопу при исполнении или аннулировании данной сделки.
8600 06 "Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по продаже финансовых активов по приобретенным сделкам опцион "колл".
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по продаже финансовых активов по приобретенным сделкам опцион "колл".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по приобретенным сделкам опцион "колл" при исполнении или аннулировании данной сделки.

8600 01 "Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның болашақта қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақта қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын оларды ұймның сату кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8600 02 "Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның болашақта қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақта қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның шартты міндеттемелерінің сомаларын қаржы фьючерстерін алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8600 03 "Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның қаржы фьючерсі бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын оларды ұйым сатқан кезде есептен шығару жүргізіледі.
8600 04 "Өзгермелі пайыздық своп" (пассив).
Мақсаты: ұйымның пайыздық своп бойынша өзгермелі пайыздық ставка бойынша төлемдерді төлеу бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша өзгермелі пайыздық ставка бойынша шартты міндеттемесінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8600 05 "Белгіленген пайыздық своп" (пассив).
Мақсаты: ұйымның пайыздық своп бойынша белгіленген пайыздық ставка бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын төлемдерді төлеу кезінде есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша белгіленген пайыздық ставка бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның пайыздық своп бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8600 06 "Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері - контршот" (пассив).
Мақсаты: ұйымның сатып алынған опцион "колл" мәмілесі бойынша қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатып алынған опцион "колл" мәмілесі бойынша қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған опцион "колл" мәмілесі бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.

8600 07 "Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по продаже финансовых активов по приобретенным сделкам опцион "пут".
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по продаже финансовых активов по приобретенным сделкам опцион "пут".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по приобретенным сделкам опцион "пут" при исполнении или аннулировании данной сделки.
8600 08 "Проданные сделки опцион "пут" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по продаже финансового актива по проданной сделке опцион "пут".
По кредиту счета отражается сумма условных обязательств организации по продаже финансового актива по проданной сделке опцион "пут" при заключении данной сделки.
По дебету счета отражается списание сумм условных обязательств организации по проданной сделке опцион "пут" при их исполнении или аннулировании данной сделки.
8600 09 "Проданные сделки опцион "колл" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по продаже финансового актива по проданной сделке опцион "колл".
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по продаже финансового актива по проданной сделке опцион "колл" при заключении данной сделки.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по проданной сделке опцион "колл" при их исполнении или аннулировании данной сделки.
8600 10 "Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
8600 11 "Реализованное соглашение о будущем вознаграждении - контрсчет" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
8600 12 "Условные обязательства по прочим производным финансовым инструментам" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по прочим производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по прочим производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации по прочим производным финансовым инструментам при их исполнении или аннулировании данных сделок.

8600 07 "Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот" (пассив).
Мақсаты: ұйымның сатып алынған опцион "пут" мәмілелері бойынша шартты қаржы активтерін сату бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатып алынған опцион "пут" мәмілелері бойынша шартты қаржы активтерін сату бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған опцион "пут" мәмілесі бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын осы мәмілені орындау немесе жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8600 08 "Сатылған опцион "пут" мәмілелері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның сатылған опцион "пут" мәмілелері бойынша қаржы активін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатылған опцион "пут" мәмілелері бойынша қаржы активін сату бойынша осы мәмілені жасау кезінде шартты міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сатылған опцион "пут" мәмілелері бойынша шартты міндеттемелерінің сомасын оларды орындау немесе осы мәмілені жою кезінде есептен шығару көрінеді.
8600 09 "Сатылған опцион "колл" мәмілелері" (пассив).
Мақсаты: ұйымның сатылған опцион "колл" мәмілелері бойынша қаржы активін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның сатылған опцион "колл" мәмілелері бойынша қаржы активін сату бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сатылған "колл" мәмілесі бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын оларды орындау немесе осы мәмілені жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8600 10 "Болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім" (пассив).
Мақсаты: ұйымның болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8600 11 "Болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім– контршот" (пассив).
Мақсаты: ұйымның болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның болашақтағы сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8600 12 "Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: ұйымның басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын оларды орындау немесе осы мәмілені жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.

8600 13 "Условные обязательства по покупке финансовых активов" (пассивный).
Назначение: учет сумм условных обязательств организации по покупке финансовых активов в будущем.
По кредиту счета проводится сумма условных обязательств организации по покупке финансовых активов в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств организации при получении финансовых активов.
Параграф 3. Счета меморандума
Сноска. Заголовок параграфа 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8710 "Машины, оборудование, транспортные и другие средства, переданные в аренду".
Назначение: учет стоимости машин, оборудования, транспортных и других средств, переданных организацией в аренду на основании заключенного договора аренды.
По приходу счета проводится стоимость машин, оборудования, транспортных и других средств при их передаче в аренду на основании заключенного договора аренды.
По расходу счета проводится списание стоимости машин, оборудования, транспортных и других средств при их возврате в связи с истечением срока действия договора аренды, выбытием, списанием их в связи с износом, реализацией или досрочным списанием их стоимости с баланса организации.
8720 "Основные средства, реализуемые с рассрочкой платежа".
Назначение: учет стоимости основных средств, реализуемых на условиях рассрочки платежа.
По приходу счета проводится стоимость основных средств, реализуемых на условиях рассрочки платежа.
По расходу счета проводится сумма платежей, поступивших от клиента в счет погашения его задолженности по основному средству, реализованному на условиях рассрочки платежа, или списание стоимости основных средств, реализованных на условиях рассрочки платежа при аннулировании данной реализации.
8740 "Документы и ценности, отосланные на инкассо".
Назначение: учет сумм документов и ценностей, отосланных организацией на инкассо.
По приходу счета проводится сумма документов и ценностей, отосланных организацией на инкассо.
По расходу счета проводится списание сумм документов и ценностей, отосланных на инкассо.
8750 "Имущество, переданное в обеспечение (залог) обязательств".
Назначение: учет стоимости имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательств перед другими юридическими лицами.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательств организации перед другим юридическим лицом.
По расходу счета проводится списание стоимости обеспечения (залога) при его возврате организацией или реализации заложенного имущества в случае неисполнения организацией обязательств перед другим юридическим лицом.
8810 "Машины, оборудование, транспортные и другие средства, принятые в аренду".
Назначение: учет стоимости машин, оборудования, транспортных и других средств, принятых организацией в аренду на основании договора аренды.
По приходу счета проводится стоимость машин, оборудования, транспортных и других средств, принятых организацией в аренду на основании договора аренды.
По расходу счета проводится списание стоимости машин, оборудования, транспортных и других средств при их возврате в связи с истечением срока действия договора аренды или выкупе с последующим зачислением их на баланс организации.
8820 "Документы и ценности, принятые на инкассо".
Назначение: учет сумм документов и ценностей, принятых организацией на инкассо.
По приходу счета проводится сумма документов и ценностей, принятых организацией на инкассо.
По расходу счета проводится списание сумм принятых на инкассо документов и ценностей.
8830 "Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента".
Назначение: учет стоимости имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательств клиентов.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательств клиента.
По расходу счета проводится списание стоимости обеспечения (залога) при их возврате клиенту или реализации заложенного имущества в случае неисполнения клиентом обязательств.
8840 "Ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление".
Назначение: учет сумм ипотечных займов, права требования по которым приняты организацией в доверительное управление.
По приходу счета проводится сумма ипотечных займов, права требования по которым приняты организацией в доверительное управление.
По расходу счета проводится списание сумм ипотечных займов при их погашении или возникновении условий обратного выкупа ипотечных займов.

8600 13 "Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелер" (пассивті).
Мақсаты: ұйымның болашақта қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның болашақта қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қаржы активтерін алу кезінде ұйымның шартты міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
3-параграф. Меморандум шоттары
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 3-параграфқа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8710 "Жалға берілген машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтар".
Мақсаты: жасалған жалдау шартының негізінде жалға берілген машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтар құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтардың құны оларды жасалған жалдау шартының негізінде жалға беру кезінде жазылады.
Шоттың шығысы машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтардың құнын жалдау шарттың қолдану мерзімінің бітуіне байланысты қайтару, олардың тозуына байланысты шығынға жазу, есептен шығару, өткізу немесе олардың құнын ұйымның балансынан мерзімінен бұрын есептен шығару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8720 "Төлем жасау мәулетпен жүзеге асырылатын негізгі құрал-жабдықтар".
Мақсаты: мәулетпен төлем жасау шартымен жүзеге асырылатын негізгі құрал жабдықтардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша мәулетпен төлем жасау шартымен жүзеге асырылатын негізгі құрал жабдықтардың құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша клиенттен оның мәулетпен төлем жасау шартымен жүзеге асырылған негізгі құрал жабдықтар бойынша берешегін өтеу шотына түскен төлемдер сомасы немесе мәулетпен төлем жасау шартымен жүзеге асырылған негізгі құрал жабдықтардың құнын бұл жүзеге асыруды жою кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8740 "Инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтар".
Мақсаты: ұйым инкассоға жіберген құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ұйым инкассоға жіберген құжаттар мен құндылықтардың сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8750 "Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік".
Мақсаты: басқа заңды тұлғалардың алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүліктің (ақшаны қоспағанда) құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша басқа заңды тұлғалардың алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүліктің (ақшаны қоспағанда) құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша қамтамасыз етудің (кепілдің) құнын ұйым басқа заңды тұлғаның алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда қайтарып берген немесе кепілге салынған мүлікті өткізу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8810 "Жалға қабылданған машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтар".
Мақсаты: ұйым жалдау шартының негізінде жалға қабылдаған машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ұйым жалдау шартының негізінде жалға қабылдаған машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтардың құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша машиналар, жабдықтар, көлік және басқа да құрал-жабдықтардың құнын оларды жалдау шарттың қолдану мерзімінің бітуіне байланысты қайтару немесе кейіннен оларды ұйымның балансына есепке ала отырып сатып алу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8820 "Инкассоға қабылданған құжаттар мен құндылықтар".
Мақсаты: ұйым инкассоға қабылдаған құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ұйым инкассоға қабылданған құжаттар мен құндылықтардың сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша инкассоға қабылданған құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8830 "Клиенттің міндеттемесін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік".
Шоттың кірісі бойынша клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің (ақшаны қоспағанда) құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша қамтамасыз етудің (кепілдің) құнын клиент міндеттемелерін орындамаған жағдайда қайтарып берген немесе кепілге салынған мүлікті өткізу кезінде есептен шығару жүргізіледі.
8840 "Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар".
Мақсаты: талап ету құқықтарын ұйым сенімгерлік басқаруға қабылдаған ипотекалық заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша талап ету құқықтарын ұйым сенімгерлік басқаруға қабылдаған ипотекалық заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ипотекалық заемдарды өтеу немесе кері сатып алу талаптары туындаған кезде ипотекалық заемдардың сомалары есептен шығарылады.

8840 04 "Начисленное вознаграждение по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление".
Назначение: учет сумм вознаграждения по ипотечным займам, права требования по которым приняты организацией в доверительное управление.
По приходу счета проводится сумма вознаграждения по ипотечным займам, права требования по которым приняты организацией в доверительное управление.
По расходу счета проводится списание сумм вознаграждения по ипотечным займам при их погашении или возникновении условий обратного выкупа ипотечных займов.
8840 05 "Неустойка (штраф, пеня) по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление".
Назначение: учет сумм неустойки (штрафа, пени), уплаченных организацией по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По приходу счета проводится сумма неустойки (штрафа, пени), уплаченного организацией по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По расходу счета проводится списание сумм неустойки (штрафа, пени), уплаченного организацией по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
8910 "Платежные документы, не оплаченные в срок".
Назначение: учет сумм платежных документов, неисполненных организацией в срок в связи с помещением их в картотеку из-за отсутствия или недостаточности сумм денег у отправителя, необходимых для их исполнения.
По приходу счета проводится сумма платежных документов, неисполненных организацией в срок в связи с помещением их в картотеку из-за отсутствия или недостаточности сумм денег у отправителя денег, необходимых для их исполнения.
По расходу счета проводится списание сумм помещенных в картотеку платежных документов при их возврате или исполнении организацией.
8920 "Кредитные линии, открытые иностранными государствами и зарубежными банками".
Назначение: учет сумм лимита кредитных линий, открытых организации иностранными государствами и зарубежными банками.
По приходу счета проводится сумма лимита кредитных линий, открытых организации иностранными государствами и зарубежными банками.
По расходу счета проводится списание сумм лимита открытых кредитных линий при его использовании или аннулировании организацией.
8930 "Разные ценности и документы".
Назначение: учет разных ценностей и документов, которые не могут быть отражены на других забалансовых счетах в момент их поступления, а также учет разных ценностей и документов, списанных с других балансовых счетов, но не выданных по назначению.
По приходу счета проводится поступление разных ценностей и документов.
По расходу счета проводится списание разных ценностей и документов при их выбытии по назначению.
8940 "Разные ценности и документы, отосланные и выданные в под отчет".
Назначение: учет разных ценностей и документов, отосланных или выданных организацией в под отчет.
По приходу счета проводятся разные ценности и документы, отосланные или выданные организацией в под отчет с одновременным их списанием в расход по тем счетам, на которых они учитывались.
По расходу счета проводится списание разных ценностей и документов при их поступлении по назначению на основании полученного подтверждения.
8950 "Аффинированные драгоценные металлы на хранении".
Назначение: учет физического количества аффинированных драгоценных металлов, принятых организацией от клиентов на хранение.
По приходу счета проводится физическое количество аффинированных драгоценных металлов, принятых организацией от клиента на хранение.
По расходу счета проводится списание физического количества аффинированных драгоценных металлов при их реализации по поручению их владельца или при их возврате организацией.
8960 "Акции и другие ценные бумаги на хранении".
Назначение: учет номинальной стоимости акций и других ценных бумаг, принятых организацией на хранение.
По приходу счета проводится номинальная стоимость акций и других ценных бумаг, принятых организацией на хранение.
По расходу счета проводится списание номинальной стоимости принятых на хранение акций и других ценных бумаг при их возврате организацией.
8970 "Счет "депо".
Назначение: учет сумм денег, принятых от клиентов по договорам об оказании брокерских услуг, и количества ценных бумаг, выраженных в бездокументарной форме и принадлежащих клиентам.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых от клиента по договору об оказании брокерских услуг, и количество ценных бумаг, выраженных в бездокументарной форме и принадлежащих клиенту.
По расходу счета проводится списание сумм денег при их выбытии и количества ценных бумаг, принадлежащих клиенту, при их погашении эмитентом или реализации, либо возврате клиенту.

8840 04 "Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша есептелген сыйақы".
Мақсаты: талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша есептелген сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша есептелген сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ипотекалық заемдар бойынша сыйақының сомаларын оларды өтеу немесе ипотекалық заемдарды қайта сатып алу талаптары туындаған кезде есептен шығару жүргізіледі.
8840 05 "Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
Мақсаты: талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша ұйым төлеген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша ұйым төлеген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған ипотекалық заемдар бойынша ұйым төлеген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
8910 "Мерзімінде төленбеген төлем құжаттары".
Мақсаты: жіберушіде орындауға қажетті ақша сомасының болмауы немесе жеткіліксіздігінен оларды картотекаға орналастыруға байланысты ұйым мерзімінде орындамаған төлем құжаттарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша жөнелтушіде орындауға қажетті ақша сомасының болмауы немесе жеткіліксіздігінен оларды картотекаға орналастыруға байланысты ұйым мерзімінде орындамаған төлем құжаттарының сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша картотекаға орналастыруға төлем құжаттарының сомаларын оларды ұйым қайтарған немесе орындаған кезде есептен шығару жүргізіледі.
8920 "Шет мемлекеттер және шетел банктері ашқан кредиттік желілер".
Мақсаты: ұйымда шет мемлекеттер және шетелдік банктер ашқан кредиттік желілер лимитінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ұйымда шет мемлекеттер және шетелдік банктер ашқан кредиттік желілер лимитінің сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ашық кредиттік желілер лимитінің сомаларын оларды ұйым пайдаланған немесе жойған кезде есептен шығару жүргізіледі.
8930 "Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
Мақсаты: келіп түскен кезде басқа баланстан тысқары шоттарда көрсетілмейтін әртүрлі құндылықтар мен құжаттарды есепке алу, сондай-ақ басқа баланстық шоттардан есептен шығарылған әртүрлі құндылықтар мен құжаттарды есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша әр түрлі құндылықтар мен құжаттардың келіп түсуі жазылады.
Шоттың шығысы бойынша әр түрлі құндылықтар мен құжаттарды мақсаты бойынша шығынға жазу.
8940 "Есебіне жіберілген және берілген әр түрлі құндылықтар мен құжаттар".
Мақсаты: ұйым есебіне жіберген немесе берген әр түрлі құндылықтар мен құжаттарды есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ұйым оларды бір уақытта, олар есепке алынған шоттар бойынша шығысқа есептен шығара отырып есепке жазып жіберген немесе берген әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
Шоттың шығысы бойынша әртүрлі құндылықтар мен құжаттарды олар алынған растаманың негізінде мақсаты бойынша келіп түскен кезде есептен шығару жүргізіледі.
8950 "Сақтаудағы тазартылған қымбат металдар".
Мақсаты: ұйым клиенттерден сақтауға қабылдаған тазартылған қымбат металдардың физикалық санын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ұйым клиенттерден сақтауға қабылдаған тазартылған қымбат металдардың физикалық саны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша тазартылған қымбат металдардың физикалық санын иесінің тапсырмасы бойынша оларды өткізу кезінде немесе оларды ұйым қайтарған кезде есептен шығару жүргізіледі.
8960 "Сақтаудағы акциялар және басқа бағалы қағаздар".
Мақсаты: ұйым сақтауға қабылдаған акциялар және басқа бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ұйым сақтауға қабылдаған акциялар және басқа бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ұйым сақтауға қабылдаған акциялар және басқа бағалы қағаздарды қайтару кезінде олардың номиналдық құнын есептен шығару жүргізіледі.
8970 "Депо" шоты".
Мақсаты: брокерлік қызметтерді көрсету жөніндегі шарттар бойынша клиенттерден қабылданған ақша сомаларын және құжаттандырылмаған нысанда көрсетілген және клиенттерге тиесілі бағалы қағаздардың санын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша брокерлік қызметтерді көрсету жөніндегі шарттар бойынша клиенттен қабылданған ақша сомалары және құжаттандырылмаған нысанда көрсетілген және клиентке тиесілі бағалы қағаздардың саны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ақша сомасы беріліп қойған жағдайда оларды және клиентке тиесілі бағалы қағаздардың санын эмитент өтеген немесе сатқан не клиентке қайтарған кезде оларды есептен шығару жүргізіледі.

Параграф 4. Активы клиентов, находящиеся в инвестиционном управлении
Сноска. Заголовок параграфа 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1800 01 "Деньги" (активный).
Назначение: учет сумм денег клиентов, находящихся в инвестиционном управлении и/или поступивших на текущие счета организации, открытые в банках второго уровня либо организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в национальной и иностранной валюте, и предназначенные для осуществления инвестиционного управления.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, находящихся в инвестиционном управлении и/или поступивших на текущий счет в национальной и иностранной валюте, открытый в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиентов с текущего счета в национальной и иностранной валюте, открытого в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при приобретении иных активов или их возврате клиенту.
1800 02 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет сумм аффинированных драгоценных металлов, находящихся в инвестиционном управлении, приобретенных организацией для осуществления инвестиционного управления.
По дебету счета проводится сумма аффинированных драгоценных металлов, приобретенных организацией для осуществления инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится списание сумм аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту или продаже.
1800 03 "Ценные бумаги" (активный).
Назначение: учет стоимости ценных бумаг приобретенных (полученных) для инвестиционного управления.
По дебету счета проводится стоимость ценных бумаг, приобретенных (полученных) для инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится списание стоимости ценных бумаг при их возврате клиенту или продаже.
1800 04 "Вклады размещенные" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате организации.

4-параграф. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтері
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 4-параграфқа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1800 01 "Ақша" (актив).
Мақсаты: клиенттердің инвестициялық басқарудағы және/немесе ұйымның екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және шетел валютасында ашқан ағымдағы шотына келіп түскен және инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға арналған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің инвестициялық басқарудағы және/немесе ұйымның екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және шетел валютасында ашқан ағымдағы шотына келіп түскен және инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға арналған ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған, ұлттық және шетел валютасындағы ағымдағы шотынан клиент ақшаларының сомаларын есептен шығару жүргізіледі
1800 02 "Тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: ұйым инвестициялық басқаруды жүзеге асыру сатып алған инвестициялық басқарудағы тазартылған қымбат металдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым инвестициялық басқаруды жүзеге асыру үшін сатып алған инвестициялық басқарудағы тазартылған қымбат металдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды клиентке қайтару немесе өткізу кезінде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
1800 03 "Бағалы қағаздар" (актив).
Мақсаты: инвестициялық басқару үшін сатып алынған (алынған) бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық басқару үшін сатып алынған (алынған) бағалы қағаздардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды клиентке қайтару немесе өткізу кезінде олардың құнын есептен шығару жүргізіледі.
1800 04 "Орналастырылған салымдар" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйым орналастырылған салымдарды қайтару кезінде олардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.

1800 05 "Инвестиции в капитал" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в капитал другого юридического лица, а также изменение доли участия, с целью осуществления значительного влияния или контроля.
По дебету счета проводится сумма инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в капитал другого юридического лица, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе юридическим лицом или их продаже.
1800 06 "Нематериальные активы" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения нематериальных активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости нематериальных активов при их реализации или ином выбытии.
1800 07 "Основные средства" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения основных средств.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных основных средств.
По кредиту счета проводится списание стоимости основных средств при их реализации или ином выбытии.
1800 08 "Прочие активы" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения прочих активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных прочих активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих активов при их реализации или ином выбытии.
1800 09 "Счета к получению" (активный).
Назначение: учет сумм требований (дебиторская задолженность) организации к юридическим и физическим лицам, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления активами клиентов.
По дебету счета проводится сумма требований (дебиторская задолженность) организации к юридическому или физическому лицу, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления активами клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм требований к юридическому или физическому лицу при их погашении или ином списании.
1800 10 "Дивиденды" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал других юридических лиц.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал другого юридического лица.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал при их оплате юридическим лицом.

1800 05 "Капиталға инвестициялар" (актив).
Мақсаты: ұйым басқа заңды тұлғаның капиталына салған инвестициялардың сомаларын сатып алу құны бойынша, сондай-ақ елеулі ықпал етуді немесе бақылауды жүзеге асыру мақсатында қатысу үлесін өзгертуді есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым басқа заңды тұлғаның капиталына салған инвестициялардың сомасы сатып алу құны бойынша, сондай-ақ қатысу үлесінің өзгеруі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомаларын оларды заңды тұлға сатып алған немесе сатқан кезде есептен шығару жүргізіледі.
1800 06 "Материалдық емес активтер" (актив).
Мақсаты: материалдық емес активтерді сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған материалдық емес активтер құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша материалдық емес активтердің құнын олар өткізілген немесе өзгеше шығынға жазылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1800 07 "Негізгі құрал-жабдықтар" (актив).
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтарды сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған негізгі құрал жабдықтардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал жабдықтар құнын олар өткізілген немесе өзгеше шығынға жазылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1800 08 "Басқа да активтер" (актив).
Мақсаты: басқа да активтерді сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған басқа да активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтердің құнын олар өткізілген немесе өзгеше шығынға жазылған кезде есептен шығару жүргізіледі.
1800 09 "Алуға арналған шоттар" (актив).
Мақсаты: ұйымның заңды және жеке тұлғаларға клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру барысында туындаған талаптарының (дебиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның заңды және жеке тұлғаларға клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру барысында туындаған талаптарының (дебиторлық берешек) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғаларға талаптарының сомаларын оларды өтеу немесе өзгеше есептен шығару кезінде есептен шығару жүргізіледі.
1800 10 "Дивидендтер" (актив).
Мақсаты: басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивидендтер түріндегі есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивидендтер түріндегі есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша капиталға инвестициялар бойынша дивидендтер түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды заңды тұлға төлеген кезде есептен шығару жүргізіледі.

1800 11 "Вознаграждение" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По кредиту счета проводится списание суммы начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям при их оплате.
1800 12 "Прочие требования" (активный).
Назначение: учет сумм прочих требований по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами.
По дебету счета проводится сумма прочих требований по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами, при их погашении.
1800 13 "Требования по сделкам с производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение счета: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
1800 14 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством вернуть в будущем продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводится сумма требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
1810 01 "Капитал" (пассивный).
Назначение: учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих счетов группы № 1830.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих счетов группы № 1840.
1820 01 "Счета к оплате" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих обязательств (кредиторская задолженность) организации перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств (кредиторская задолженность) организации перед юридическим либо физическим лицом, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств (кредиторская задолженность) организации перед юридическим либо физическим лицом при их погашении или ином списании организацией.

1800 11 "Сыйақы" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар, салымдар және өзге операциялар бойынша сыйақы (купон) түріндегі есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге операциялар бойынша сыйақы (купон) түріндегі есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге операциялар бойынша оларға ақы төлеу кезінде сыйақы (купон) түріндегі есептелген кірістердің сомасын есептен шығару жүргізіледі.
1800 12 "Басқа да талаптар" (актив).
Мақсаты: активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша басқа да талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша басқа да талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша оларды өтеу кезінде басқа да талаптардың сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
1800 13 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомалары оларды қарсы әріптес төлеген немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
1800 14 "Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары" (актив).
Мақсаты: сатушыға келісілген баға бойынша бағалы қағаздарды болашақта қайтару міндеттемесімен операция ашылған күні кепілге алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операция ашылған күні бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциясы бойынша талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша операцияны жабу немесе жою кезінде "кері РЕПО" операциясы бойынша талаптардың сомалары есептен шығарылады.
1810 01 "Капитал" (пассив).
Мақсаты: клиенттің есепті кезеңдегі таза активтерінің сомаларын есепке алу (түпкілікті қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша ұйымның есепті кезеңдегі кірістерінің сомасы № 1830 тиісті шоттар тобын жабу кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның есепті кезеңдегі шығыстарының сомасы № 1840 тиісті шоттар тобын жабу кезінде жазылады.
1820 01 "Төленетін шоттар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның инвестициялық басқаруды жүзеге асыру барысында туындағын заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелерінің (кредиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның инвестициялық басқаруды жүзеге асыру барысында туындағын заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелерінің (кредиторлық берешек) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның заңды не жеке тұлға алдындағы басқа да міндеттемелерінің (кредиторлық берешек) сомаларын оларды ұйым өтеген немесе өзгеше есептен шығарған кезде есептен шығару жүргізіледі.

1820 02 "Прочие обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих обязательств по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств при их оплате организацией.
1820 03 "Обязательства по сделкам с производными финансовыми инструментами".
Назначение счета: учет сумм обязательств по сделкам с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате организацией или аннулировании сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
1820 04 "Операции "РЕПО" с ценными бумагами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств организации по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводится сумма обязательств организации по операциям "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств организации по операциям "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
1830 01 "Поступление активов от клиента".
Назначение: учет стоимости активов, поступивших от клиента и принятых организацией для инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента и принятых организацией для инвестиционного управления.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на счет № 1810 01.
1830 02 "Доходы в виде вознаграждения (дивиденды)".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на счет № 1810 01.
1830 03 "Доходы от купли-продажи".
Назначение: учет сумм доходов организации от купли-продажи активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на счет № 1810 01.

1820 02 "Басқа да міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша басқа міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша басқа міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым басқа да міндеттемелердің оларды төлеу кезінде сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
1820 03 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйым туындаған міндеттемелердің сомалары оларды төлеген немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жою кезінде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары есептен шығарылады.
1820 04 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары" (пассив).
Мақсаты: бағалы қағаздарды қарсы әріптестен келісілген баға бойынша болашақта сатып алу міндеттемесімен операция ашылған күні кепілге берілген ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операция ашылған күнгі ұйымның бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша операцияны жабу немесе жою кезінде ұйымның "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелерінің сомалары есептен шығарылады.
1830 01 "Клиенттен активтердің түсуі".
Мақсаты: инвестициялық басқару үшін клиенттен түскен және ұйым қабылдаған активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық басқару үшін клиенттен түскен және ұйым қабылдаған активтердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтерінің құны № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1830 02 "Сыйақы (дивиденд) түріндегі кірістер".
Мақсаты: бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1830 03 "Сатып алу–сатудан кірістер".
Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алу-сатудан түскен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның активтерді сатып алу-сатудан түскен кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.

1830 04 "Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм положительной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.
1830 05 "Доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм положительной курсовой переоценки.
По кредиту счета проводится сумма положительной курсовой переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.
Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и не учтенных на счетах с № 1830 01 по 1830 05.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на счет № 1810 01.
1830 09 "Доходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.
1840 01 "Изъятие активов клиента".
Назначение: учет стоимости активов клиентов при их изъятии и (или) размещении организацией в целях инвестиционного управления.
По дебету счета проводится стоимость активов клиента при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на счет № 1810 01.
1840 02 "Расходы по выплате комиссионных вознаграждений".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.
1840 03 "Расходы от купли-продажи".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.
1840 04 "Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм отрицательной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.

1830 04 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: әділ құны бойынша есепке алынатын активтердің оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша есепке алынатын активтердің оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1830 05 "Бағамдық айырма бойынша кірістер".
Мақсаты: оң бағамдық қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша оң бағамдық қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомасы № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1830 08 "Басқа да кірістер".
Мақсаты: ұйым алған және № 1830 01 − 1830 05 аралығындағы шоттарға есепке алынбаған басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістердің сомасы № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1830 09 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған кірістер".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомасы № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1840 01 "Клиенттің активтерін алу".
Мақсаты: клиент активтерінің құнын ұйым инвестициялық басқару мақсатында оларды алуы және/немесе орналастыруы кезінде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиент активтерінің құны оларды есептен алу кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің активтерінің құны № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1840 02 "Комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1840 03 "Сатып алу–сатудан болған шығыстар".
Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алуға-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның активтерді сатып алуға-сатуға байланысты шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1840 04 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: активтерді әділ құны бойынша теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді әділ құны бойынша теріс қайта бағалау сомасы жазылады.