Об утверждении Правил направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 ноября 2008 года № 613. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2009 года № 5499.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.12.2011 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.12.2011 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту стратегии развития (Ирсалиев С.А.) представить настоящий приказ для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства образования и науки Республики Казахстан Куанганова Ф.Ш.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Туймебаев
СОГЛАСОВАНО:
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
________________ М. Тажин
26 декабря 2008 г.
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "19" ноября 2008 года № 613
Правила направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 14.05.2020 № 203 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", подпунктом 1) статьей 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок направления граждан Республики Казахстан для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности, а также порядок оказания государственных услуг.
2. Настоящие Правила не распространяются на претендентов, участвующих в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак".
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) академическая мобильность – перемещение обучающихся или преподавателей-исследователей для обучения или проведения исследований на определенный академический период: семестр или учебный год в другую организацию высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) (внутри страны или за рубежом) с обязательным перезачетом освоенных образовательных учебных программ в виде кредитов в своей ОВПО или для продолжения учебы в другой ОВПО;

Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 19 қарашадағы N 613 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 22 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5499 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 08.01.2016 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Дамыту стратегиясы департаменті (С.Ә. Ырсалиев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жауапты хатшысы Ф.Ш. Қуанғановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ж. Түймебаев
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
________________ М. Тәжин
26 желтоқсан 2008 жыл
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2008 жылғы 19 қарашадағы
№ 613 бұйрығымен
бекітілген
Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидалар
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 14.05.2020 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысатын үміткерлерге қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) академиялық оралымдылық - білім алушыларды немесе оқытушы-зерттеушілерді белгілі бір академиялық кезеңге: семестрге немесе оқу жылына басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) (ел ішінде немесе шетелде) меңгерілген білім беретін оқу бағдарламаларын міндетті түрде өзінің ЖЖОКБҰ-да кредиттер түрінде қайта тапсыра отырып немесе басқа ЖЖОКБҰ-да оқуын жалғастыру үшін ауыстыру;

2) администратор (далее – Администратор) – подведомственное юридическое лицо уполномоченного органа в области образования, осуществляющее прием документов и организацию работы Независимой экспертной комиссии (далее - НЭК) и Итоговой комиссии по отбору претендентов;
3) уполномоченный орган в области образования – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
4) исключен приказом Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) исключен приказом Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
6) исключен приказом Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
7) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме (далее – портал);
8) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания (далее – ЭЦП).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности
Параграф 1. Порядок направления для обучения граждан Республики Казахстан за рубежом в рамках договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан и зарубежных стран
4. Направление на обучение за рубеж по программам высшего и послевузовского образования координируется уполномоченным органом в области образования на основании договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан и зарубежных стран.
5. Уполномоченный орган в области образования и администратор в течение 5 (пяти) рабочих дней размещают объявление на своих официальных сайтах о начале приема документов по отбору претендентов для обучения за рубежом в рамках договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан и зарубежных стран со дня получения дипломатической ноты.

2) әкімші (бұдан әрі – Әкімші) – құжаттарды қабылдауды және үміткерлерді іріктеу жөніндегі Тәуелсіз сараптамалық комиссияның (бұдан әрі – ТСК) және Қорытынды комиссияның жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыратын білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты заңды тұлғасы;
3) білім беру саласындағы уәкілетті орган - білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
4) алып тасталды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 25 ақпандағы № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) "электрондық үкіметтің" веб-порталы - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттар беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе (бұдан әрі - портал);
8) электрондық цифрлық қолтаңба - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы (бұдан әрі - ЭЦҚ).
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу тәртібі
1-Параграф. Қазақстан Республикасының және шет елдердің үкіметтері немесе ведомстволары арасында жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде оқыту үшін жіберу тәртібі
4. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша шетелге оқуға жіберуді Білім беру саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының және шет елдердің үкіметтері немесе ведомстволары арасында жасалған шарттар мен келісімдер негізінде үйлестіреді.
5. Білім беру саласындағы уәкілетті орган мен әкімші 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының және шет елдердің үкіметтері немесе ведомстволары арасында жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелде оқу үшін үміткерлерді іріктеу жөніндегі құжаттарды қабылдаудың басталғаны туралы өзінің ресми сайттарында дипломатиялық нотаны алған күннен бастап хабарландыру орналастырады.

6. В объявлении содержатся условия договоров/соглашений в части обучения, требования к отбору претендентов, образованию, описание процесса отбора и критериев отбора претендентов, перечень документов, необходимости заключения Типового договора на обучение за рубежом, осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан после окончания академического обучения в соответствии с настоящими Правилами, финансировании обучения, информация по запросу зарубежного партнера, а также иные необходимые условия, имеющие существенное значение.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Условиями для участия в конкурсе на обучение за рубежом, в рамках заключенных договоров и соглашений являются:
1) средний балл документа об образовании:
для претендентов на получение степени бакалавра – соответствие среднего балла аттестата или свидетельства об основном среднем образовании и табеля/транскрипта о текущей успеваемости за текущий год обучения или диплома о среднем специальном образовании баллу не менее 4,0 (из 5,0) или 3,0 (из 4,0/4,33) GPA (Grade Point Average (Грейд Пойнт Авередж) – среднее арифметическое от оценок, полученных за все пройденные курсы) или его эквиваленту в соответствии с подтверждающим документом от учебного заведения;
для претендентов на получение степени магистра и обучения в резидентуре – соответствие среднего балла диплома бакалавра/специалиста/ или транскрипта о текущей успеваемости баллу не менее 3,0 (из 4,0/4,33) GPA (Grade Point Average (Грейд Пойнт Авередж) – среднее арифметическое от оценок, полученных за все пройденные курсы) или его эквиваленту согласно системе оценивания учебного заведения в соответствии с подтверждающим документом от учебного заведения;
для претендентов на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю – соответствие среднего балла диплома магистра или транскрипта о текущей успеваемости баллу не менее 3,0 (из 4,0/4,33) GPA (Grade Point Average (Грейд Пойнт Авередж) – среднее арифметическое от оценок, полученных за все пройденные курсы) или его эквиваленту согласно системе оценивания учебного заведения в соответствии с подтверждающим документом от учебного заведения;
для претендентов, предъявляющих справки о текущей успеваемости –соответствие среднего балла текущей успеваемости вышеуказанным баллам соответственно;
в случае обучения претендента в учебном заведении с системой оценивания, отличающейся от указанной в Правилах, претендент предоставляет письмо от учебного заведения с указанием эквивалента GPA по шкале 4,0 или 5,0;
в случае если принимающей стороной будет установлен более низкий средний балл об образовании, данное условие не учитывается.

6. Хабарламада оқыту бөлігіндегі шарттардың/келісімдердің талаптары, үміткерлерді іріктеуге, білімге қойылатын талаптар, іріктеу процесі мен үміткерлерді іріктеу өлшемшарттарының сипаттамасы, құжаттар тізбесі, Шетелде оқуға арналған үлгілік шарт жасасу қажеттілігі, осы Қағидаларға сәйкес академиялық оқу аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру, оқуды қаржыландыру, шетелдік әріптестің қалауы бойынша ақпарат, сондай-ақ елеулі мәні бар өзге де қажетті жағдайлар туралы ақпарат болуы тиіс.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу шарттары:
1) білімі туралы құжаттың орташа балы:
бакалавр дәрежесін алуға үміткерлер үшін – аттестаттың немесе негізгі орта білімі туралы куәліктің және табельдің/ағымдағы оқу жылындағы ағымдағы үлгерімі туралы транскрипттің немесе арнайы орта білімі туралы дипломның орташа баллы кем дегенде 4,0 (5.0-ден) немесе GPA (Grade Point Average – Грейд Пойнт Авередж – барлық өткен курс үшін орташа арифметикалық бағасы) 3,0 (4,0/4,33-тен) балына немесе оқу орнынан алған растаушы құжатқа сәйкес оның баламасына сәйкес болуы;
магистратура дәрежесін алуға және резидентурада оқуға үміткерлер үшін – бакалавр/маман дипломының немесе ағымдағы үлгерімі туралы транскрипттің орташа балы кем дегенде GPA (Grade Point Average – Грейд Пойнт Авередж – барлық өткен курс үшін орташа арифметикалық бағасы) 3,0 (4.0/4.33-ден) балына немесе оқу орнынан алған растаушы құжатқа сәйкес оқу орнының бағалау жүйесіне сай оның баламасына сәйкес болуы;
философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға үміткерлер үшін – магистр дипломының немесе ағымдағы үлгерімі туралы транскрипттің орташа баллы кем дегенде GPA (Grade Point Average – Грейд Пойнт Авередж – барлық өткен курс үшін орташа арифметикалық бағасы) 3,0 (4.0/4.33-ден) балына немесе оқу орнынан алған растаушы құжатқа сәйкес оқу орнының бағалау жүйесіне сай оның баламасына сәйкес болуы;
ағымдағы үлгерім туралы анықтамаларды ұсынатын үміткерлер үшін – ағымдағы үлгерімнің орташа балының жоғарыда көрсетілген балдарға тиісінше сәйкес болуы;
үміткер оқу орнында Қағидаларда көрсетілгеннен өзгеше бағалау жүйесімен оқыған жағдайда, үміткер 4,0 немесе 5,0 шкаласы бойынша GPA баламасын көрсете отырып, оқу орнынан хат ұсынады;
қабылдаушы тарап білім туралы орташа балды төмен белгілеген жағдайда бұл шарт ескерілмейді.

2) уровень знания языка обучения:
Для английского языка обучения - не менее IELTS – 5.5, TOEFL – 46 или наличие диплома/транскрипта, подтверждающего обучение на данном языке на предыдущем уровне обучения.
При наличии иных требований по знанию английского языка у принимающей стороны, применяются требования принимающей стороны.
Для других языков обучения – согласно требованиям принимающей стороны.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Для участия в конкурсном отборе претендентов на обучение за рубежом администратор осуществляет прием документов, предусмотренных в государственной услуге "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования" (далее – Государственная услуга в рамках международных договоров в области образования) согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в том числе заполненную анкету гражданина Республики Казахстан, выезжающего на обучение за рубеж в рамках договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан и зарубежных стран, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Отбор претендентов, рекомендуемых для обучения за рубежом и включаемых в резервный список претендентов в рамках международных договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан и зарубежных стран в области образования, осуществляет Итоговая комиссия по отбору претендентов.
10. Проведение персонального собеседования, в том числе онлайн собеседования с претендентами осуществляет Независимая экспертная комиссия.
11. Состав Независимой экспертной комиссии и Итоговой комиссии по отбору претендентов и Положения о Независимой экспертной комиссии и Итоговой комиссии по отбору претендентов утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования.
12. НЭК проводит персональное собеседование с претендентами не позднее 20 (двадцатии) рабочих дней со дня окончания приема документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования. Персональное собеседование проводится членами НЭК по направлению специальности.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2) оқыту тілін білу деңгейі:
Ағылшын тілінде оқытатындар үшін – IELTS – 5.5, TOEFL – 46 кем емес немесе алдыңғы оқыту деңгейінде осы тілде оқығанын растайтын диплом/транскрипттің болуы.
Қабылдаушы тарап жағынан тілді білу бойынша неғұрлым жоғары талаптар болған жағдайда, қабылдаушы тараптың талаптары қолданылады.
Басқа тілде оқытатындар үшін – қабылдаушы тараптың талаптарына сәйкес.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Шетелде оқуға үміткерлерді конкурстық іріктеуге қатысу үшін Әкімші "Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызметте (бұдан әрі – білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік қызмет) көзделген құжаттарды, оның ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының және шет елдердің үкіметтері немесе ведомстволары арасында жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелге оқуға кететін Қазақстан Республикасы азаматының толтырылған сауалнамасын қабылдауды жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қазақстан Республикасы Үкіметі немесе ведомстволары мен шетелдік мемлекеттер арасында қол қойылған білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқуға ұсынылатын және резервтік тізімге қосылатын үміткерлерді іріктеуді Үміткерлерді іріктеу бойынша қорытынды комиссия жүзеге асырады.
10. Үміткерлермен әңгімелесуді, соның ішінде онлайн әңгімелесуді Тәуелсіз сараптамалық комиссия жүзеге асырады.
11. Тәуелсіз сараптамалық және Үміткерлерді іріктеу бойынша қорытынды комиссиялардың құрамы мен Тәуелсіз сараптамалық және Үміткерлерді іріктеу бойынша қорытынды комиссиялар туралы ереже білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
12. ТСК білім беру саласындағы халықаралық келісімдер шеңберінде шетелде оқуға конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді. Жеке әңгімелесуді мамандықтың жолдамасы бойынша ТСК мүшелері өткізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. НЭК проводит персональное собеседование с претендентами в составе нечетного количества, но не менее 3 (трех) членов для оценки претендентов.
НЭК выставляет оценки в листе персонального собеседования претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений согласно приложению 3 к настоящим Правилам и согласно Критериям оценивания претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам.
В ходе персонального собеседования, проводимого НЭК, ведется аудио- и видеозапись.
Комиссия с каждым претендентом проводит собеседование не более 20 минут.
В случае проведения собеседования в онлайн режиме копии листов персонального собеседования направляются Aдминистратору в течение 3-х (трех) рабочих дней со дня проведения персонального собеседования с претендентами.
Листы персонального собеседования претендентов и их копии, аудио- и видеозаписи персонального собеседования, проводимого НЭК, хранятся в архиве Aдминистратора не менее 1 (одного) года с момента завершения конкурса.
После прохождения персонального собеседования Администратором в течение 5 (пяти) рабочих дней по каждому претенденту выводится средняя оценка по листам персонального собеседования, заполненных всеми членами НЭК, проводившими с претендентом персональное собеседование, и формируется список всех претендентов с указанием средней оценки НЭК для предоставления на рассмотрение Итоговой комиссией по отбору претендентов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. Итоговая комиссия по отбору претендентов определяет количество мест по направлениям подготовки кадров в рамках количества предоставляемых грантов принимающей стороны.
15. Основными критериями для отбора претендентов являются:
1) уровень знания иностранного языка по бальной системе согласно приложению 5 настоящих Правил;
2) средний балл документа об образовании по бальной системе согласно приложению 5 настоящих Правил;
3) оценка Независимой экспертной комиссии.
16. По результатам подсчета баллов претендентов, а также собеседования, Итоговая комиссия по отбору претендентов утверждает основной и резервные списки претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений (далее – Список) согласно приложению 6 настоящих Правил. Количество претендентов в резервном списке не должен превышать 40 (сорок) процентов от количества выделенных мест.

13. ТСК үміткерлерді бағалау үшін кемінде 3 (үш) мүшеден тұратын құрамда жеке әңгімелесу өткізеді.
ТСК осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлердің жеке әңгімелесу парағына және осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді бағалау критерийлеріне сәйкес баға қояды.
ТСК өткізетін жеке әңгімелесу барысында аудио- және бейнежазба жүргізіледі.
Комиссия әрбір үміткермен әңгімелесуді 20 минуттан артық өткізбейді.
Әңгімелесу онлайн режимде өткізілген жағдайда жеке әңгімелесу парақтарының көшірмелері үміткерлермен жеке әңгімелесу өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Әкімшіге жіберіледі.
ТСК өткізген жеке әңгімелесу парақтары және оның көшірмелері, аудио және бейнежазбалары конкурс аяқталған сәттен бастап кемінде 1 (бір) жыл Әкімшінің архивінде сақталады.
Әкімші жеке әңгімелесуден өткеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде әрбір үміткер бойынша үміткермен жеке әңгімелесу өткізген ТСК-ның барлық мүшелері толтырған жеке әңгімелесу парақтары бойынша орташа баға шығарады және үміткерлерді іріктеу жөніндегі қорытынды комиссияның қарауына ұсыну үшін ТСК орташа бағасы көрсетілген барлық үміткерлердің тізімі қалыптастырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Үміткерлерді іріктеу бойынша қорытынды комиссия қабылдаушы тараптың берілетін гранттарының саны шеңберінде кадрлар даярлау бағыттары бойынша орындар санын айқындайды.
15. Негізгі өлшемшарттар үшін үміткерлерді іріктеудің:
1) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес балдық жүйе бойынша шет тілін білу деңгейі;
2) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес білім туралы құжаттың балдық жүйе бойынша орташа балы;
3) Тәуелсіз сараптамалық комиссияның бағасы болып табылады.
16. Үміткерлердің балдарын есептеу, сондай-ақ әңгімелесу нәтижелері бойынша қорытынды Үміткерлерді іріктеу бойынша қорытынды комиссия ұсынылған үміткерлердің осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлердің негізгі және резервтік тізімдерін (бұдан әрі - Тізім) бекітеді. Резервтік тізімде үміткерлер саны бөлінген орындар санының 40 (қырық) пайызынан аспауы тиіс.

17. При отборе претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений при равных баллах преимущество имеют (в следующей последовательности):
1) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
2) лица с инвалидностью с детства и дети с инвалидностью, которым согласно медицинскому заключению не противопоказано обучение в соответствующих зарубежных организациях образования, представившие медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
3) дети из многодетных семей;
4) претенденты из сельского населенного пункта, проживающие в сельских населенных пунктах последние 2 (два) года;
5) претенденты, имеющие приглашение от иностранных ОВПО, а также обучающиеся в иностранных ОВПО.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Aдминистратор в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня проведения отбора претендентов передает Список уполномоченному органу в области образования для последующей передачи через дипломатические каналы принимающей стороне.
По запросу уполномоченного органа в области образования Администратор передает сформированные личные дела претендентов в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления такого запроса.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. Список размещается на интернет-ресурсах уполномоченного органа в области образования и Администратора в течение двух календарных дней после проведения заседания Итоговой комиссии по отбору претендентов.
20. В случае отказа претендента из списка рекомендованных претендентов от обучения или проведения исследований его замещение осуществляется согласно очередности резервного списка. Заявление об отказе пишется в произвольной форме.
21. Победитель конкурса, в течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня получения через дипломатические каналы уполномоченным органом в сфере образования от принимающей стороны окончательного списка принятых на обучение претендентов, заключает с Администратором договор на обучение (далее – договор), по типовым формам согласно приложению 7 настоящих Правил, которые в обязательном порядке должны содержать:

17. Халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді іріктеу кезінде тең баллмен басымдыққа ие (келесі ретпен):
1) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
2) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін) ұсынған, медициналық қорытындыға сәйкес тиісті шетелдік білім беру ұйымдарында оқуға болатын бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар;
3) көп балалы отбасынан шыққан балалар;
4) ауылдық елді мекендерден ауылдық елді мекендерде соңғы 2 (екі) жыл тұратын үміткерлер;
5) шетелдік ЖЖОКБҰ-дан шақыруы бар үміткерлер, сондай-ақ шетелдік ЖЖОКБҰ-да білім алушылар.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
18. Әкімші үміткерлерді іріктеу жүргізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Тізімді кейіннен қабылдаушы тарапқа дипломатиялық арналар арқылы беру үшін білім беру саласындағы уәкілетті органға береді.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның сұрау салуы бойынша Әкімші үміткерлердің қалыптастырылған жеке істерін осындай сұрау салу келіп түскен кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде береді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тізім Үміткерлерді іріктеу бойынша қорытынды комиссияның отырысы өткізілгеннен кейін күнтізбелік екі күн ішінде білім беру саласындағы уәкілетті органның және Әкімшінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
20. Үміткер ұсынылған үміткерлер тізімінен оқудан немесе зерттеу жүргізуден бас тартқан жағдайда оны ауыстыру резервтік тізімнің кезектілігіне сәйкес жүзеге асырылады. Бас тарту туралы өтініш еркін нысанда жазылады.
21. Конкурс жеңімпазы қабылдаушы Тараптан білім беру саласындағы уәкілетті орган дипломатиялық арналар арқылы оқуға қабылданған үміткерлердің түпкілікті тізімін алған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Әкімшімен осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес үлгілік нысандар бойынша оқыту шартын (бұдан әрі - шарт) жасасады, шарт міндетті түрде мыналарды қамтиды:

1) предмет договора;
2) права и обязательства сторон;
3) срок и условия обучения;
4) условие об обязательном возвращении победителя конкурса в Республику Казахстан после завершения академического обучения за рубежом и осуществлении непрерывной трудовой деятельности со сроком 1 (один) год.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования"
22. Государственная услуга "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования" (далее – государственная услуга в рамках международных договоров в области образования) оказывается акционерным обществом "Центр международных программ" (далее – услугодатель).
23. Государственная услуга в рамках международных договоров в области образования оказывается физическим лицам (далее - услугополучатель) бесплатно.
24. Услугополучатель для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования, подает услугодателю либо посредством веб-портала "электронного правительства" заявление с приложением документов, предусмотренных в государственной услуге в рамках международных договоров в области образования.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
26. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в рамках международных договоров в области образования в случае недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в рамках международных договоров в области образования.
27. Общий срок рассмотрения документов и оказание государственной услуги в рамках международных договоров в области образования, либо отказ в оказании государственной услуги в рамках международных договоров в области образования составляет 1 (один) рабочий день.

1) шарттың мәні;
2) тараптардың құқықтары мен міндеттемелері;
3) оқу мерзімі мен шарттары;
4) конкурс жеңімпазын шетелде академиялық оқуды аяқтағаннан кейін міндетті түрде Қазақстан Республикасына қайтару және 1 (бір) жыл мерзімге үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыру туралы шарт.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-Параграф. "Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
22. "Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқыту конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі - білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
23. Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
24. Көрсетілетін қызметті алушы білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқуға арналған конкурсқа қатысу үшін көрсетілетін қызметті берушіге көрсетілетін қызметті беруші арқылы немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік қызметте көзделген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш береді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
26. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар және (немесе) олардағы деректер (мәліметтер) дәйексіз болған, мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайтадан жүгіне алады.
27. Құжаттарды қараудың жалпы және білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсету немесе білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мерзімі 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.

28. Услугодатель осуществляет учет оказания государственной услуги в рамках международных договоров в области образования в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
29. В процессе оказания государственной услуги в рамках международных договоров в области образования участвуют уполномоченные сотрудники структурного подразделения услугодателя, ответственные за прием документов.
30. Оказание государственной услуги в рамках международных договоров в области образования осуществляются в течение 1 (одного) рабочего дня и состоит из следующих процедур:
прием подразделением, ответственным за прием документов представленных услугополучателем документов, согласно перечню документов, указанных в государственной услуге в рамках международных договоров в области образования – 15 минут;
проверка подразделением, ответственным за прием документов, представленных услугополучателем документов на соответствие условиям и требованиям для участия в конкурсе – 30 минут;
выдача услугополучателю подразделением, ответственным за прием документов расписки о приеме документов к участию в конкурсе либо письменного отказа в оказании государственной услуги в рамках международных договоров в области образования при недостоверности документов, представленных услугополучателем и (или) данных (сведений) – 7 (семь) рабочих часов 15 (пятнадцать) минут с момента сдачи пакета документов услугодателю.
Уполномоченный орган в области образования информирует услугодателя, а также единый контакт-центр, осуществляющих прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок направления на обучение за рубеж в рамках академической мобильности
31. Направление обучающихся на обучение за рубеж в рамках академической мобильности осуществляется за счет:
1) средств республиканского бюджета;
2) доходов, полученных ОВПО от реализации платных услуг;
3) грантов работодателей, социальных, академических и научных партнеров, международных и отечественных фондов и стипендий;
4) личных средств обучающихся.

28. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсетуді есепке алуды жүзеге асырады.
29. Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсету процесін құжаттарды қабылдауға жауапты көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің уәкілетті қызметкерлері қатысады.
30. Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсету 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады және келесі рәсімдерден тұрады:
білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде мемлекеттік қызметте көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкес көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдауға жауапты бөлімшенің қабылдауы - 15 минут;
көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдауға жауапты бөлімшенің конкурсқа қатысу үшін шарттар мен талаптарға сәйкестігін тексеруі - 30 минут;
құжаттарды қабылдауға жауапты бөлімшенің көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар және (немесе) деректер (мәліметтер) дәйексіз болcа, білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде конкурсқа қатысуға құжаттарды қабылдау туралы қолхатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден жазбаша бас тартуды көрсетілетін қызметті алушыға беруі - көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс сағат 15 (он бес) минут.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушіні, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-Параграф. Академиялық оралымдылық шеңберінде шетелге оқуға жіберу тәртібі
31. Білім алушыларды академиялық оралымдылық шеңберінде шетелге оқуға жіберу:
1) республикалық бюджет қаражаты;
2) ЖЖОКБҰ-ның ақылы қызметтерді іске асыру нәтижесінде алынғын табыстары;
3) жұмыс берушілердің, әлеуметтік, академиялық және ғылыми әріптестер, халықаралық және отандық қорлар және стипендиялар гранттары;
4) білім алушылардың жеке қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. ОВПО самостоятельно определяют порядок отбора при направлении обучающихся за счет средств, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 31 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Направление на обучение за рубеж в рамках академической мобильности за счет средств республиканского бюджета осуществляется уполномоченным органом в области образования и организациями образования.
34. Для определения количества мест по ОВПО и отбора претендентов в каждом ОВПО, направляемых за счет средств республиканского бюджета, создаются Комиссии по определению количества мест по ОВПО и по отбору претендентов.
Комиссия по определению количества мест по ОВПО, состоящая из руководителей структурных подразделений создается уполномоченным органом в области образования.
Комиссия по отбору претендентов создается ОВПО с привлечением депутатов маслихатов и независимых экспертов из неправительственных организаций, а также общественных деятелей в составе не менее 15 человек.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Председатель Комиссии по определению количества мест по ОВПО избирается из числа членов Комиссии большинством голосов от общего числа членов Комиссии путем открытого голосования. Все члены Комиссии по определению количества мест по ОВПО, включая Председателя, имеют равные голоса при принятии решения. Заседание Комиссии по определению количества мест по ОВПО считается правомочным, если на нем присутствует не менее половины состава Комиссии.
Работу Комиссии по определению количества мест по ОВПО организует подведомственное юридическое лицо уполномоченного органа в области образования, осуществляющее организацию работы Комиссии по определению количества мест по ОВПО (далее – Организатор).
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Председателем Комиссии по отбору претендентов является ректор ОВПО. Все члены Комиссии по отбору претендентов, включая Председателя, имеют равные голоса при принятии решения. Заседание Комиссии по отбору претендентов считается правомочным, если на нем присутствует не менее половины состава Комиссии.

Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. ЖЖОКБҰ осы Қағидалардың 31-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген қаражат есебінен білім алушыларды жіберу кезінде іріктеу тәртібін дербес айқындайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Республикалық бюджет қаражаты есебінен академиялық оралымдылық шеңберінде шетелге оқуға жіберуді білім беру саласындағы уәкілетті орган және білім беру ұйымдары жүзеге асырады.
34. ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын анықтау және әрбір ЖЖОКБҰ-да республикалық бюджет қаражаты есебінен жіберілетін үміткерлерді іріктеу үшін ЖЖОКБҰ-лар бойынша орындар санын анықтау және үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссиялар құрылады.
Құрылымдық бөлімшелердің басшыларынан тұратын ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын анықтау жөніндегі комиссияны білім беру саласындағы уәкілетті орган құрады.
Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссияны ЖЖОКБҰ құрамы мәслихат депутаттары мен үкіметтік емес ұйымдардың тәуелсіз сарапшыларынан, қоғам қайраткерлерінен тұратын кемінде 15 адамнан құрады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын анықтау жөніндегі комиссияның төрағасы Комиссия мүшелері арасынан ашық дауыс беру жолымен Комиссия мүшелері жалпы санының көпшілік даусымен сайланады. Шешім қабылдау кезінде Төрағаны қоса алғанда Комиссияның барлық мүшелері тең дауыс беру құқығына ие. Комиссия отырысы егер оған Комиссия құрамының кемінде жартысы қатысса заңды деп есептеледі.
ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын айқындау жөніндегі комиссияның жұмысын ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын айқындау жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыратын білім беру саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты заңды тұлғасы (бұдан әрі – Ұйымдастырушы) ұйымдастырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссияның төрағасы ЖЖОКБҰ ректоры болып табылады. Шешім қабылдау кезінде Төрағаны қоса алғанда Комиссияның барлық мүшелері тең дауыс беру құқығына ие. Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссияның отырысы егер оған Комиссия құрамының кемінде жартысы қатысса заңды деп есептеледі.

Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. ОВПО по запросу уполномоченного органа в области образования направляют Организатору предложения для направления на обучение за рубежом в рамках академической мобильности в разрезе стран и мест в соответствии с заключенными международными договорами о сотрудничестве согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Организатор составляет общий список ОВПО, подавших заявки по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и предоставляет на рассмотрение Комиссии по определению количества мест по ОВПО.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При наличии высвободившихся мест Комиссия по определению количества мест по ОВПО перераспределяет места между ОВПО, подавшими заявки.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Организатор направляет в уполномоченный орган в области образования протокол заседания Комиссии по определению количества мест по ОВПО в произвольной форме.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Уполномоченный орган в области образования издает приказ согласно протоколу Комиссии по определению количества мест по ОВПО.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Уполномоченный орган в области образования и ОВПО объявляют конкурс на направление на обучение за рубеж в начале года.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Подача документов претендентами осуществляется через портал электронного правительства и (или) через канцелярию ОВПО в течение 60 (шестидесяти) рабочих дней со дня объявления конкурса.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. ЖЖОКБҰ-лар білім беру саласындағы уәкілетті органның сұрауы бойынша Ұйымдастырушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ынтымақтастық туралы жасалған халықаралық келісімдерге сәйкес елдер және орындар бөлінісінде шетелге академиялық оралымдылық шеңберінде оқуға жіберу үшін ұсыныс жібереді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Ұйымдастырушы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім берген ЖЖОКБҰ-ның жалпы тізімін жасайды және ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын анықтау жөніндегі комиссияның қарауына ұсынады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Бос орындар болған жағдайда ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын анықтау жөніндегі комиссия орындарды өтінім берген ЖЖОКБҰ-лар арасында қайта бөледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Ұйымдастырушы білім беру саласындағы уәкілетті органға ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын анықтау жөніндегі комиссия отырысының еркін нысанда жасалған хаттамасын жібереді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Білім беру саласындағы уәкілетті орган ЖЖОКБҰ бойынша орындар санын анықтау жөніндегі комиссияның хаттамасына сәйкес бұйрық шығарады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Білім беру саласындағы уәкілетті орган мен ЖЖОКБҰ-лар жыл басында шетелге оқуға жіберу үшін конкурс жариялайды.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Үміткерлердің құжаттарын беру электрондық үкімет порталы арқылы және (немесе) ЖЖОКБҰ кеңсесі арқылы конкурс жарияланған күннен бастап 60 (алпыс) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Претенденты для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках академической мобильности за счет средств республиканского бюджета предоставляют документы, предусмотренные государственной услугой "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках академической мобильности" (далее – Государственная услуга в рамках академической мобильности) согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Подача документов на участие в конкурсе в рамках академической мобильности за счет средств республиканского бюджета, указанных в приложении 10 настоящих Правил, осуществляется согласно международным договорам о сотрудничестве между казахстанскими ОВПО и зарубежными ОВПО-партнерами. Обучающийся принимает участие в конкурсе при наличии международных договоров о сотрудничестве между ОВПО.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Отбор претендентов осуществляется Комиссией по отбору претендентов согласно Критериям отбора претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений и академической мобильности (далее – Критерии отбора претендентов), указанных в приложении 5 настоящих Правил.
47. При отборе претендентов на обучение в рамках академической мобильности при равных баллах преимущество имеют (в следующей последовательности):
1) претенденты, имеющие высокий балл GPA (Grade Point Average – грейд пойнт аверейдж – средний балл диплома);
2) претенденты, имеющие высокий балл по иностранному языку;
3) сироты или студенты, оставшиеся без попечения родителей;
4) лица с инвалидностью с детства и дети с инвалидностью;
5) претенденты из многодетных семей.
Сноска. Пункт 47 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Ответственное подразделение ОВПО проверяет предоставленные документы на соответствие перечню и формирует список претендентов согласно критериям отбора претендентов, указанных в пункте 44 и 46 настоящих Правил для рассмотрения Комиссией по отбору претендентов.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Республикалық бюджет қаражаты есебінен академиялық оралымдылық шеңберінде конкурсқа қатысу үшін үміткерлер осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес "Шетелде академиялық оралымдылық шеңберінде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызметте (бұдан әрі - академиялық ұтқырлық шеңберінде мемлекеттік қызмет) көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Академиялық оралымдылық шеңберінде республикалық бюджет қаражаты есебінен конкурсқа қатысуға осы Қағидаларға 10-қосымшада көрсетілген құжаттарды ұсыну қазақстандық ЖЖОКБҰ-лар мен шетелдік әріптес ЖЖОКБҰ-лар арасындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады. Білім алушылар конкурсқа ЖЖОКБҰ-лар арасындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған жағдайда қатыса алады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Үміткерлерді іріктеуді Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген Халықаралық шарттар/келісімдер және академиялық оралымдылық шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді іріктеу критерийлеріне (бұдан әрі - Үміткерлерді іріктеу критерийлері) сәйкес жүзеге асырады.
47. Академиялық оралымдылық шеңберінде оқуға жіберу үшін үміткерлерді іріктеу кезінде бірдей балл болған жағдайда:
1) GPA жоғары балы бар үміткерлер (Grade Point Average-грейд пойнт аверейдж-дипломның орташа балы);
2) шет тілі бойынша жоғары балы бар үміткерлер;
3) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған студенттер;
4) бала кезінен мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар;
5) көп балалы отбасылардан шыққан үміткерлер басымдыққа ие болады.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. ЖЖОКБҰ-ның жауапты бөлімшесі ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 44 және 46-тармақтарында көрсетілген тізбеге сәйкестігін тексереді және Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссияның қарауына үміткерлердің іріктеу өлшемшарттарына сәйкес үміткерлер тізімін жасайды.

Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Комиссия по отбору претендентов рассматривает представленные документы претендентов и путем открытого голосования составляет основной и резервные списки обучающихся в рамках академической мобильности согласно приложению 6 к настоящим Правилам и согласно баллам Критериев отбора претендентов, указанных в приложении 5 настоящих Правил.
50. В случае отказа претендента из основного списка от поездки на обучение его замещение осуществляется согласно очередности резервного списка. Заявление об отказе пишется в произвольной форме.
51. Заседание Комиссии по отбору претендентов оформляется в виде протокола в произвольной форме. В ходе заседания Комиссии по отбору претендентов ведется аудио-, видеозапись в режиме онлайн-трансляции на официальных интернет-ресурсах ОВПО либо в социальных сетях.
Протоколы, аудио- и видеозаписи заседаний Комиссии по отбору претендентов хранятся в архиве ОВПО не менее одного года с момента завершения конкурса.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. ОВПО издает приказ о направлении на обучение за рубеж в рамках академической мобильности согласно спискам, представленным Комиссией по отбору претендентов.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Приказ о направлении на обучение за рубеж в рамках академической мобильности размещается на сайте ОВПО в течение 10 (десяти) рабочих дней после утверждения приказа.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Сроки направления претендентов, прошедших конкурс на обучение в рамках академической мобильности, определяются в каждом случае отдельно в соответствии с началом академического периода в стране обучения.
55. ОВПО обеспечивают информационную и организационную поддержку отобранных претендентов, содействуют получению официального приглашения зарубежного ОВПО, издают приказ о направлении на обучение за рубежом, осуществляют их отправку, производят мониторинг их успеваемости и пребывания за рубежом, проводят анализ полученных учебных кредитов и их учет в учебном плане студента, а также несут ответственность за соответствие образовательных программ.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссия үміткерлер ұсынған құжаттарды қарастырады және ашық дауыс беру арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес және осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген үміткерлерді іріктеу критерийлерінің балдарына сәйкес академиялық оралымдылық шеңберінде білім алушылардың негізгі және резервтік тізімін дайындайды.
50. Егер үміткер академиялық оралымдылық аясында оқуға барудан бас тартса, оны ауыстыру резервтік тізімнің кезектігіне сәйкес жүзеге асырылады. Бас тарту туралы өтініш еркін нысанда жазылады.
51. Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссияның отырысы еркін нысанда хаттама түрінде рәсімделеді. Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссия отырысының барысында ЖЖОКБҰ-ның ресми интернет-ресурстарында не әлеуметтік желілерде онлайн-трансляция режимінде аудио-, бейнежазба жүргізіледі.
Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссия отырыстарының хаттамалары, аудио және бейнежазбасы конкурс аяқталған сәттен бастап кемінде бір жыл ЖЖОКБҰ мұрағатында сақталады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. ЖЖОКБҰ Үміткерлерді іріктеу жөніндегі комиссия ұсынған тізімдерге сәйкес академиялық оралымдылық шеңберінде шетелге оқуға жіберу туралы бұйрық шығарады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Академиялық оралымдылық шеңберінде шетелге оқуға жіберу туралы бұйрық бекітілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖЖОКБҰ сайтына орналастырылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Академиялық оралымдылық аясында оқуға жіберілетін конкурстан өткен үміткерлерді жіберу мерзімі білім алатын елінде академиялық кезеңнің басталуына сәйкес әр жағдайда бөлек анықталады.
55. ЖЖОКБҰ-лар іріктелген үміткерлерге ақпараттық және ұйымдастырушылық қолдау көрсетеді, шетел ЖЖОКБҰ-ларынан ресми шақыру алуға ықпал етеді, шетелге оқуға жіберу туралы бұйрық шығарады, оларды жіберуді жүзеге асырады, шетелде тұру және оқу үлгеріміне мониторинг жасайды, алынған оқу кредиттеріне талдау жүргізеді және оларды студенттің оқу жоспарында тіркейді, сондай-ақ оқу бағдарламаларына сәйкестігі үшін жауап береді.

Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок оказания государственной услуги "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках академической мобильности"
56. Государственная услуга "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках академической мобильности" (далее – государственная услуга в рамках академической мобильности) оказывается ОВПО (далее – услугодатель).
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Государственная услуга в рамках академической мобильности оказывается физическим лицам (далее – услугополучатель) бесплатно.
58. Услугополучатель для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках академической мобильности, подает услугодателю через канцелярию услугодателя или портал заявление обучающегося с приложением документов, предусмотренных государственной услугой в рамках академической мобильности, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. При приеме документов через канцелярию услугодателя услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
60. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия работник канцелярии услугодателя отказывает в приеме заявления.
61. В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу в рамках академической мобильности, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги в рамках академической мобильности.
62. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в случае недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает услугополучателю в приеме заявления через портал.

Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-Параграф. "Академиялық оралымдылық шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
56. "Академиялық оралымдылық шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет) ЖЖОКБҰ-лар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет Жеке тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
58. Көрсетілетін қызметті алушы академиялық оралымдылық шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу үшін көрсетілетін қызметті берушіге көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі немесе портал арқылы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес академиялық ұтқырлық шеңберінде мемлекеттік қызметте көзделген құжаттарды қоса бере отырып, білім алушының өтініш береді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
60. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
61. Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
62. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар және (немесе) оларда қамтылған деректер (мәліметтер) дәйексіз болған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті портал арқылы қабылдаудан бас тартады.

63. Общий срок приема документов либо отказ в оказании государственной услуги в рамках академической мобильности составляет 1 (один) рабочий день.
64. Услугодатель осуществляет учет оказания государственной услуги в рамках академической мобильности в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
65. Оказание государственной услуги в рамках академической мобильности осуществляются в течение 1 (одного) рабочего дня и состоит из следующих процедур:
прием и проверка полноты представленных услугополучателем документов, согласно перечню документов, указанных в государственной услуге в рамках академической мобильности – 15 минут;
проверка представленных услугополучателем документов на соответствие условиям и требованиям для участия в конкурсе – 30 минут;
выдача расписки о приеме документов к участию в конкурсе либо письменного отказа в оказании государственной услуги в рамках академической мобильности при недостоверности документов, представленных услугополучателем и (или) данных (сведений) – 7 (семь) рабочих часов 15 (пятнадцать) минут с момента сдачи пакета документов услугодателю.
Уполномоченный орган в сфере образования информирует услугодателя, а также единый контакт-центр, осуществляющих прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в процессе оказания государственных услуг в рамках международных договоров в области образования и академической мобильности
66. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

63. Құжаттарды қабылдаудың жалпы немесе академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мерзімі 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.
64. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсетуді есепке алуды жүзеге асырады.
65. Академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсету 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады және келесі рәсімдерден тұрады:
академиялық ұтқырлық шеңберінде мемлекеттік қызметте көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкес көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдау және толықтығын тексеру - 15 минут;
көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың конкурсқа қатысу шарттары мен талаптарына сәйкестігін тексеру - 30 минут;
көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар және (немесе) деректер (мәліметтер) дәйексіз болса, конкурсқа қатысуға құжаттарды қабылдау туралы қолхат беру не академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік қызметті көрсетуден жазбаша бас тарту - көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс сағаты 15 (он бес) минут.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушіні, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-Параграф. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының білім беру саласындағы халықаралық шарттар және академиялық оралымдылық шеңберінде мемлекеттік қызметтер көрсету процесіндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
66. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2 тармағына сәйкес оның тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

67. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Государственная услуга "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Центр международных программ" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) со дня регистрации заявления услугодателем – 1 (один) рабочий день;
при обращении на портал – 1 (один) рабочий день;
2) максимальное допустимое время ожидания для сдачи документов услугополучателем услугодателю – 15 (пятнадцать) минут.
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги

67. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына 1-қосымша
"Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызмет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Қызмет берушінің атауы
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну жолдары
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген күннен бастап – 1 (бір) жұмыс күні;
порталға өтініш берген кезде – 1 (бір) жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушіге тапсыру үшін барынша рұқсат етілген уақыты – 15 (он бес) минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны:
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі

Расписка о приеме документов к участию в конкурсе на обучение за рубежом в рамках международных договоров в области образования либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктами 7 и 26 Правил направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 ноября 2008 года № 613 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5499) (далее – Правила).
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Прием через услугодателя осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо представителя по нотариально заверенной доверенности) через услугодателя:
1) заполненную анкету, по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) оригинал удостоверения личности и/или паспорта (оригиналы после сверки возвращаются претенденту) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) оригинал документа об образовании (оригинал после сверки возвращается претенденту) либо электронный документ из сервиса цифровых документов:
для обучения по программе "Бакалавриат":
аттестат с приложением или свидетельство с приложением об основном среднем образовании, справка о статусе обучающегося с табелем или транскриптом об успеваемости за текущий год обучения или диплом о специальном среднем образовании с приложением;
для обучения по программе "Магистратура"/ "Резидентура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год;
для обучения по программе "Докторантура":
диплом магистра с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год.
При выдаче документов зарубежными организациями образования претендент предоставляет нотариально заверенный перевод документа об образовании;

Білім беру саласындағы халықаралық шарттар шеңберінде шетелде оқу конкурсына қатысуға құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат немесе (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5499 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 19 қарашадағы № 613 бұйрығымен бекітілген Шетелде, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 7 және 26-тармақтарында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелері көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі және "жеке кабинетінде" сақталады.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағ. 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті беруші бойынша қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (не нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша өкіл) көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнама;
2) жеке куәлігінің және/немесе төлқұжатының түпнұсқасы (түпнұсқалар салыстырылғаннан кейін үміткерге қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) білімі туралы құжаттың түпнұсқасы (түпнұсқасы салыстырылғаннан кейін үміткерге қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін):
"Бакалавриат" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
негізгі орта білім туралы қосымшасы бар аттестат немесе қосымшасы бар куәлік, арнайы орта білім беру бағдарламасы бойынша ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы табельмен немесе транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама немесе қосымшасы бар арнайы орта білім туралы диплом;
"Магистратура"/ "Резидентура" бағдарламасы бойынша оқу үшін: қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы немесе ағымдағы жылғы үлгерімі туралы транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама.
"Докторантура" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
қосымшасы бар магистр дипломы немесе ағымдағы жылғы үлгерімі туралы транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама.
Құжаттарды шетелдік білім беру ұйымдары берген жағдайда үміткер білім туралы құжаттың нотариалды куәландырылған аудармасын ұсынады;

4) документ, подтверждающий знание иностранного языка, соответствующее языку обучения с предоставлением оригинала для сверки (по требованию принимающей стороны) при его наличии.
При предоставлении принимающей стороной языкового обучения, документ, подтверждающий знание иностранного языка, не требуется;
5) документ, подтверждающий знание английского языка, при обучении на английском языке, с предоставлением оригинала для сверки.
6) копии грамот, сертификатов, дипломов по выбранному направлению обучения, полученное за участие в мероприятии республиканского или международного уровня (при их наличии);
7) при подаче документов через представителя нотариально удостоверенную доверенность;
8) нотариальное согласие законного представителя (родители, усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель) претендента на направление для обучения за рубежом (лицам не достигшим 18 лет);
9) оригинал документа, подтверждающего факт принадлежности к следующим категориям лиц (оригинал после сверки возвращается претенденту) либо электронный документ из сервиса цифровых документов:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей – документ, подтверждающий отсутствие родителей у ребенка;
лица с инвалидностью с детства и дети с инвалидностью – справка об инвалидности по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) (далее – Приказ № 44), а также медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
дети из многодетных семей – свидетельство о рождении четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей или копия решения суда об усыновлении;
дети из сельского населенного пункта – сведения о месте жительства претендента из сельского населенного пункта, полученные Администратором из соответствующих государственных информационных систем и баз данных.
10) копия приглашения иностранной организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) с нотариальным заверенным переводом на государственный язык при ее наличии.
через портал:

4) бар болса салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, оқу тіліне сәйкес келетін шет тілін білетінін растайтын құжат (қабылдаушы тараптың талабы бойынша).
Қабылдаушы тарап тілдік оқудан өтуді ұсынған жағдайда шет тілін білетіндігін растайтын құжат талап етілмейді;
5) салыстыру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, ағылшын тілінде оқыған жағдайда ағылшын тілін білетіндігін растайтын құжат;
6) таңдаған оқу бағыты бойынша республикалық немесе халықаралық деңгейдегі іс-шараларға қатысқаны үшін алған грамоталардың, сертификаттардың, дипломдардың көшірмесі (болса);
7) құжаттарды өкіл арқылы ұсынған жағдайда, нотариалды куәландырылған сенімхат;
8) шетелге оқуға жіберілетін үміткердің заңды өкiлінің (ата-аналар, бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана, патронат тәрбиешi) нотариалдық келісімі (18 жасқа толмаған тұлғалар үшін);
9) мынадай тұлғалар санатына жататындығы туралы фактіні растайтын құжаттың түпнұсқасы (түпнұсқа салыстырылғаннан кейін үміткерге қайтарылады) немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы:
жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар – баланың ата-анасының жоқ екенін растайтын құжат;
бала жасынан мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар – "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 44 бұйрық) бекітілген нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтама, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрық) бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
көп балалы отбасылардан шыққан балалар – төрт және одан көп бірге тұрып жатқан кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәлігі немесе асырап алу туралы сот шешімінің көшірмесі;
ауылдық елдімекеннен шыққан балалар – Әкімші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және деректер қорынан алған ауылдық елдімекеннен келген үміткердің тұрғылықты жері туралы мәліметтер.
10) бар болса нотариалды куәландырылған мемлекеттік тілдегі аудармасы бар шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) шақыруының көшірмесі.
портал арқылы:

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала;
2) электронную копию заполненной анкеты по форме, согласно приложению 2 к Правилам;
3) электронную копию документа об образовании:
для обучения по программе "Бакалавриат":
аттестат с приложением или свидетельство с приложением об основном среднем образовании, справка о статусе обучающегося с табелем или транскриптом об успеваемости за текущий год обучения или диплом о специальном среднем образовании с приложением;
для обучения по программе "Магистратура"/ "Резидентура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год;
для обучения по программе "Докторантура":
диплом магистра с приложением или справка о статусе обучающегося с транскриптом об успеваемости за текущий год.
При выдаче документов зарубежными организациями образования претендент предоставляет нотариально заверенную электронную копию перевода документа об образовании;
4) электронную копию документа, подтверждающий знание иностранного языка соответствующее языку обучения (по требованию принимающей стороны) при ее наличии;
При предоставлении принимающей стороной языкового обучения, документ, подтверждающий знание иностранного языка, не требуется;
5) электронную копию документа, подтверждающий знание английского языка, при обучении на английском языке;
6) электронные копии грамот, сертификатов, дипломов по выбранному направлению обучения, полученное за участие в мероприятии республиканского или международного уровня (при их наличии);
7) электронную копию нотариального согласия законного представителя (родители, усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель, патронатный воспитатель) претендента на направление для обучения за рубежом (лицам, не достигшим 18 лет);
8) электронную копию документа, подтверждающего факт принадлежности к следующим категориям лиц:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей – документ, подтверждающий отсутствие родителей у ребенка;
лица с инвалидностью с детства и дети с инвалидностью – справка об инвалидности по форме, утвержденной Приказом № 44, а также медицинскую справку (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020);
дети из многодетных семей – свидетельство о рождении четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей или копия решения суда об усыновлении;
дети из сельского населенного пункта – сведения о месте жительства претендента из сельского населенного пункта, полученные Администратором из соответствующих государственных информационных систем и баз данных.

1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнаманың электрондық көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттың электрондық көшірмесі:
"Бакалавриат" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
негізгі орта білім туралы қосымшасы бар аттестат немесе қосымшасы бар куәлік, арнайы орта білім беру бағдарламасы бойынша ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы табельмен немесе транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама немесе қосымшасы бар арнайы орта білім туралы диплом;
"Магистратура"/ "Резидентура" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы немесе ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы транскриптпен білім алушының мәртебесі туралы анықтама;
"Докторантура" бағдарламасы бойынша оқу үшін:
қосымшасы бар магистр дипломы немесе ағымдағы оқу жылындағы үлгерімі туралы транскриптпен бірге білім алушының мәртебесі туралы анықтама.
Құжаттарды шетелдік білім беру ұйымдары берген жағдайда үміткер білім туралы құжаттың нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесін ұсынады;
4) бар болса оқу тіліне сәйкес келетін шет тілін білетінін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (қабылдаушы тараптың талабы бойынша).
Қабылдаушы тарап тілдік оқудан өтуді ұсынған жағдайда шет тілін білетіндігін растайтын құжат талап етілмейді;
5) ағылшын тілінде оқыған жағдайда ағылшын тілін білетіндігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
6) таңдаған оқу бағыты бойынша республикалық немесе халықаралық деңгейдегі іс-шараларға қатысқаны үшін алған грамоталардың, сертификаттардың, дипломдардың электрондық көшірмесі (болса);
7) шетелге оқуға жіберілетін үміткердің заңды өкiлінің (ата-аналар, бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана, патронат тәрбиешi) нотариалдық келісімінің электрондық көшірмесі (18 жасқа толмаған тұлғалар үшін);
8) мынадай тұлғалар санатына жататындығы туралы фактіні растайтын құжаттың электрондық көшірмесі:
жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар – баланың ата-анасының жоқ екенін растайтын құжат;
бала жасынан мүгедектігі бар адамдар, мүгедектігі бар балалар – № 44 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтама, сондай-ақ № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрықпен бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
көп балалы отбасынан шыққан балалар – төрт және одан көп бірге тұрып жатқан кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәлігі немесе асырап алу туралы сот шешімінің көшірмесі;
ауылдық елдімекеннен шыққан балалар – Әкімші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және деректер қорынан алған ауылдық елдімекеннен келген үміткердің тұрғылықты жері туралы мәліметтер.

9) электронную копию приглашения иностранной ОВПО с нотариальным заверенным переводом на государственный язык при ее наличии.
Представление документов, удостоверяющих личность услугополучателя, об образовании, документ, подтверждающий отсутствие родителей у ребенка, справка об инвалидности по форме, утвержденной Приказом № 44, документ, подтверждающий статус претендента из многодетной семьи, решения суда об усыновлении, не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, государственными информационными системами.
Сведения о документе, удостоверяющего личность, месте жительства претендента из сельского населенного пункта услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Услугополучатель дает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП или посредством удостоверенного одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи к учетной записи портала.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.

9) бар болса нотариалды куәландырылған мемлекеттік тілдегі аудармасы бар шетелдік ЖЖОКБҰ шақыруының электрондық көшірмесі.
Көрсетілген құжаттардағы ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде расталған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттарын, білімі туралы құжаттарын, баланың ата-анасының жоқ екенін растайтын құжатын, № 44 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтаманы, көп балалы отбасынан шыққанын растайтын құжатын, асырап алу туралы сот шешімін ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, ауылдық елді мекенінен үміткердің тұрғылықты жерін куәландыратын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болса, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады. Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны қамтитын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызмет
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда бар деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушы және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер Қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін порталдың есептік жазбасына тіркеген және қосқан жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Форма
Анкета гражданина Республики Казахстан, выезжающего на обучение за рубеж

Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қолжеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығының "1414", 8 800 080 7777 телефондары арқылы алады.
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқуға жіберу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Шетелге оқуға баратын Қазақстан Республикасы азаматының сауалнамасы

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1.
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
2.
Дата рождения
3.
Место рождения (село, район, город, область, страна)
4.
Адрес регистрации постоянного места жительства (прописки), номер телефона
5.
Фактический адрес проживания, номер телефона, электронная почта
6.
Наименование организации общего среднего образования
7.
Средний балл документа об общем среднем образовании, год выпуска
8.
Наименования других учебных заведений, которые вы окончили, годы обучения, средний балл, специальность
9.
Учились ли Вы за границей?
Где (страна)?
Период обучения.
Наименование учебного заведения, программа обучения
10.
Обучение за рубежом (по обмену, принимающая сторона, образовательные программы зарубежного государства или организации, спонсоры, собственные средства)
11.
Какие имеете научные труды и изобретения (научные публикации, научно-методические разработки, патенты, авторские свидетельства)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Тегі
Аты
Әкесінің аты (оның бар болған жағдайда) (бұдан әрі – ТӘЖ)
2.
Туған күні
3.
Туған жері (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
4.
Тұрақты тұратын жеріне тіркелу мекен-жайы (тіркелім), телефон нөмірі
5.
Қазіргі тұратын мекен -жайы, телефон нөмірі, электрондық поштасы
6.
Жалпы орта білім беру ұйымының атауы
7.
Жалпы орта білімі туралы құжаттың орташа балы, бітірген жылы
8.
Сіз аяқтаған басқа оқу орындарының атауы, оқу жылдары, орташа балы, мамандығы
9.
Сіз шетелде оқыдыңыз ба?
Қайда (ел)?
Оқу кезеңі.
Оқу орнының атауы, оқу бағдарламасы
10.
Шетелде білім алу (алмасу бойынша, қабылдаушы тарап, шетел мемлекетінің немесе ұйымының білім алу бағдарламалары, демеушілер, өзіңіздің жеке қаражатыңыз және т.б.)
11.
Қандай ғылыми еңбектеріңіз және өнертабыстарыңыз бар (ғылыми жарияланымдар, ғылыми-әдістемелік әзірлемелер, патенттер, авторлық куәлiктер)

12. Трудовая деятельность (включая учебу в технических и профессиональных учебных заведениях, организациях высшего и (или) послевузовского образования, военную службу, работу по совместительству)
Дата
Должность с указанием организации
Адрес
Поступления
Окончания
13.
Перечислите языки, которые Вы знаете (укажите степень владения, например, владею свободно, владею хорошо, читаю и могу объясняться, читаю и перевожу со словарем)
14.
Сдавали ли Вы раньше тесты на знание иностранного языка?
Если да, то сколько баллов набрали?
15.
Данные документа,
удостоверяющего личность:
номер
кем выдан
дата выдачи
16.
Наименование страны, куда направляетесь для обучения
17.
Специальность, по которой
Вы хотели бы получить образование за рубежом
Примечание:
Анкета заполняется печатными буквами. Анкета и все прилагаемые документы подшиваются в скоросшиватель. На обложке скоросшивателя необходимо указать: Ф.И.О (при его наличии), адрес постоянного места жительства, телефон, наименование организации образования, специальность, курс, для педагогических и научных работников – область научных исследований и тему диссертации.
Подпись _____________________ Дата __________________
Я ________________________________________________________________________,
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) полностью)
претендент(ка) для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан и зарубежных стран подтверждаю, что вся информация, представленная мною в данной анкете является полной и достоверной.
__________________________________________________________________________
(подпись претендента)
Я ознакомлен (-а) с требованиями Правил направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 ноября 2008 года № 613 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5499).
Я согласен (-на) на заключение Типового договора на обучение за рубежом, являющегося приложением 7 к Правилам направления для обучения за рубежом, в том числе в рамках академической мобильности и необходимостью осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан сроком 1 (один) год после окончания академического обучения за рубежом.
Я согласен (-на) о передаче моих анкетных данных членам Независимой экспертной комиссии и Итоговой комиссии по отбору претендентов, официальным представителям правительства и ведомств зарубежных стран, государственным органам и иным заинтересованным организациям, а также путем размещения на официальном сайте результатов конкурса АО "Центр международных программ".
Пожалуйста, напишите ниже собственноручно прописью текст, выделенный курсивом: "Настоящее приложение заполнено мною собственноручно, каждая страница личного листа запарафирована.
С вышеперечисленными условиями и требованиями ознакомлен и согласен (подтверждаю личной подписью)"
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Подпись _____________________ Дата __________________
Согласен(-на) на использование AО "Центр международных программ" персональных данных и других сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах и (или) в настоящей анкете.
Подпись _____________________ Дата __________________
Приложение 3
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Лист оценки персонального собеседования претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений с членами Независимой экспертной комиссии

12. Еңбек қызметi (техникалық және кәсіптік оқу орындарындағы, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарындағы оқуды қосқанда, әскери қызмет, қоса атқарған жұмыс және т.б.)
Мерзімі
Ұйым және ондағы лауазымы
Мекен – жайы
Бастау
Аяқтау
13.
Сіз білетін шет тілдерін атаңыз (білім деңгейіңізді көрсетіңіз, мысалы, еркін меңгердім, жақсы меңгердім, оқып түсіндіре аламын, оқимын және сөздікпен аударамын)
14.
Бұған дейін шет тілін білу деңгейін тексеретін тест тапсырдыңыз ба? Егер тапсырсаңыз, балыңыз қандай?
15.
Тұлғаны куәләндыратын құжат деректері: нөмірі кіммен берілді қашан берілді
16.
Оқуға баратын ел атауы
17.
Сіздің шетелде меңгергіңіз келетін мамандық
Ескертпе:
Сауалнама баспа әріптерімен толтырылады. Сауалнама және қоса берілетін құжаттардың барлығы тезтікпеге тігіледі. Тезтікпенің тысында келесі мәліметтер көрсетілуі қажет: ТӘЖ (оның бар болған жағдайда), үйінің мекен - жайы, телефоны, білім беру ұйымының атауы, мамандығы, курсы, педагогикалық және ғылыми қызметкерлер үшін – ғылыми зерттеулер бағыты және диссертация тақырыбы.
Қолы_____________________
Күні __________________
Мен___________________________________________________________,
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (оның бар болған жағдайда) толық)
Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің үкіметтері мен ведомстволары арасында жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелде оқуға конкурсқа қатысуға үміткер, сауалнамада көрсетілген барлық ақпарат толық және анық екенін растаймын. ___________________________
(үміткердің қолы)
Мен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 19 қарашадағы № 613 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5499 болып тіркелген) Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларының талаптарымен таныспын.
Мен Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу қағидаларының 7-қосымшасы болып табылатын шетелде оқуға арналған үлгілік шартты жасасуға және шетелде академиялық оқуды бітіргеннен кейін 1 (бір) жыл ішінде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру қажеттігіне келісемін.
Мен, менің сауалнамалық деректерімді Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелеріне, шетелдік үкімет және ведомстволардың ресми өкілдеріне, мемлекеттік органдарға және өзге де мүдделі ұйымдарға, сондай-ақ "Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ ресми сайтында орналастыру жолымен берілуіне қарсы емеспін.
Төменде өзіңіздің қолыңызбен мынадай мәтінді жазыңыз:
"Осы қосымшаны мен өз қолыммен толтырдым, әрбір парағы дәйектелді. Жоғарыда жазылған шарттармен және талаптармен таныстым және келісемін (жеке қол қою арқылы растайтын)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қолы _____________________ Күні __________________
"Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ ақпараттық жүйелердегі және (немесе) осы сауалнамада қамтылған жеке деректерді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын басқа да мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы _____________________ Күні __________________
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына
3-қосымша
Тәуелсіз сараптамалық комиссия мүшелерімен халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлердің жеке әңгімелесуге арналған бағалау парағы

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1 . Общая информация о претенденте
Страна обучения:
Специальность:
Ф.И.О. претендента (при его наличии)
2. Оценки персонального собеседования
1. Уровень мотивации, осознанности выбора специальности, желания использовать полученные знание на благо страны
5 - отлично
4 - хорошо
3 - удовлетворительно
2 – неудовлетворительно
1 - плохо
0 – не явился на собеседование либо не ответил на вопрос
2. Уровень теоретических (базовых) знаний в учебе и/или в сфере выбранной специальности/профессии/наличие достижений
5 - отлично
4 - хорошо
3 - удовлетворительно
2 - неудовлетворительно
1 - плохо
0 - не ответил на вопрос либо не явился на собеседование
3. Уровень логики рассуждения и качества речи, аргументации
5 - отлично
4 - хорошо
3 - удовлетворительно
2 – неудовлетворительно
1 - плохо
0 – не ответил на вопрос, либо не явился на собеседование
3. Итоговая оценка
_________________ _______________________________ ___________________
(Итоговая оценка) (Ф.И.О. (при его наличии) сотрудника АО "Центр международных программ")
___________ (подпись)
Приложение 4
к Правилам направления
для обучения за рубежом,
в том числе в рамках
академической мобильности
Критерии оценивания претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений членами Независимой экспертной комиссии

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 . Үміткер туралы жалпы ақпарат
Оқу елі:
Мамандық:
Үміткердің ТАӘ (оның бар болған жағдайда):
2. Жеке әңгімелесу бағалары
1. Уәждеме деңгейі, мамандықты таңдауды түсіну деңгейі, алған білімін ел игілігі үшін пайдалану ниеті
5 – өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанғысыз
1 – нашар
0 - сұхбаттасуға келген жоқ немесе сұраққа жауап бермеді
2. Оқудағы және/немесе таңдалған мамандық/кәсіп саласындағы теориялық (негізгі) білім деңгейі/
жетістіктері болу
5 – өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанғысыз
1- нашар
0 - сұхбаттасуға келген жоқ немесе сұраққа жауап бермеді
3. Ойлау логикасы мен сөйлеу, дәлелдеу сапасының деңгейі
5 – өте жақсы
4 - жақсы
3 - қанағаттанарлық
2 – қанағаттанғысыз
1 – нашар
0 – сұхбаттасуға келген жоқ немесе сұраққа жауап бермеді
3. Қорытынды бағасы
_________________ _______________________________ ___________________
(Қорытынды бағасы) ("Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ қызметкерінің Т.А.Ә (оның бар болған жағдайда))
___________ (қолы)
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына 4-қосымша
Тәуелсіз сараптамалық комиссиясының мүшелерімен халықаралық шарттар/келісімдер шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді бағалау критерийлері

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Критерии оценивания
Оценка
Уровень мотивации, осознанности выбора специальности, желания использовать полученные знание на благо страны
Уровень мотивации, осознанности выбора специальности, желания использовать полученные знание на благо страны раскрыт полностью, отчетливый коммуникативный замысел, умение оперировать фактами и примерами, в том числе из собственного опыта и наблюдений
5
Поверхностная мотивация, коммуникативный замысел прослеживается, аргументация дается с опорой на собственные наблюдения или примеры с одного источника
4
Мотивация раскрыта не полностью, отсутствует понимание перспектив, аргументация дается с опорой на личный опыт, нет примеров и фактов
3
Содержание ответа дает поверхностное представление об уровне мотивации, аргументация фрагментарная с логическими нарушениями
2
Ответ не дает представления об уровне логики рассуждения и качества речи, аргументации
1
Не явился на собеседование/Ответ не предоставлен
0
Уровень теоретических (базовых) знаний в учебе и/или в сфере выбранной специальности/профессии/наличие достижений
Отличные познания в выбранной профессии или специальности, предоставлены различные примеры и факты, в том числе из личного опыта
5
Хорошие познания в выбранной профессии или специальности, предоставлены примеры и факты
4
Познания в выбранной профессии или специальности фрагментарны, имеются пробелы, примеры не предоставлены
3
Слабые познания, имеются значительные пробелы
2
Ответ не дает представления об уровне логики рассуждения и качества речи, аргументации
1
Не явился на собеседование/Ответ не предоставлен
0
Логика рассуждения и качества речи, личностных качеств, навыки по решению ситуационных задач
Логичное изложение мыслей, последовательность и отсутствие необоснованных повторов, грамматически верно выстроенные конструкции, уместное употребление терминов
5
Есть смысловая и логическая составляющие, без нарушений смысловой последовательности, однообразность выстроенной речи, но с достаточным словарным запасом
4
Имеются нарушения логики речи, не четко выражающие смысл, недостаточность словарного запаса
3
Грубые логические нарушения и низкое качество речи, которые мешают понять смысл
2
Ответ не дает представления об уровне логики рассуждения и качества речи, аргументации
1
Не явился на собеседование/Ответ не предоставлен
0
Приложение 5 к Правилам
направления для обучения за
рубежом, в том числе в рамках
академической мобильности
Критерии отбора претендентов на обучение за рубежом в рамках международных договоров/соглашений и академической мобильности
Уровень знания иностранного языка
Эквивалент баллов IELTS
Эквивалент баллов TOEFL
Эквивалент баллов HSK
Присваеваемый
Балл

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағалау өлшемшарттары Баға
Уәждеме деңгейі, мамандықты таңдауды түсіну деңгейі, алған білімін ел игілігі үшін пайдалану ниеті
Уәждеме деңгейі, мамандықты таңдауды түсіну деңгейі, алған білімін ел игілігі үшін пайдалану ниеті толығымен ашылған, айқын коммуникативтік ой, фактілерге және мысалдарға, оның ішінде жеке тәжірибесі мен бақылауларына сүйеніп әрекет ете біледі
5
Үстіртін уәждеме, коммуникативтік ойы байқалады, өзінің жеке бақылауларына немесе бір дереккөзінен алынған мысалдарға сүйене отырып дәлел келтіреді
4
Уәждемесі толық ашылмаған, келешек туралы түсінік жоқ, дәлел жеке тәжірибесіне негізделген, мысалдар мен фактілер жоқ
3
Жауабының мазмұны уәждеме деңгейі туралы үстіртін түсінік береді, логикалық бұзушылықтары бар фрагментті дәлел
2
Жауап ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, дәлелдеу деңгейі туралы түсінік бермеді
1
Сұхбаттасуға келген жоқ/ Жауап берілмеген
0
Оқудағы және/немесе таңдалған мамандық/кәсіп саласындағы теориялық (базалық) білім деңгейі/жетістіктерінің болуы
Таңдалған кәсібі немесе мамандығы бойынша үздік танымы, әртүрлі мысалдар мен фактілер, оның ішінде жеке тәжірибесінен келтірілген
5
Таңдалған кәсібі немесе мамандығы бойынша жақсы танымы, әртүрлі мысалдар мен фактілер келтірілген
4
Таңдалған кәсібі мен мамандығы бойынша танымы фрагментті, олқылықтар бар, мысалдар берілмеген
3
Танымның әлсіздігі, елеулі олқылықтар бар
2
Жауап ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, дәлелдеу деңгейі туралы түсінік бермеді
1
Сұхбаттасуға келген жоқ/ Жауап берілмеген
0
Ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, жекебас қасиеттері, жағдаяттық мәселелерді шешу дағдылары
Ойын логикалық түрде жеткізе алады, негізсіз қайталаулардың болмауы және бірізділік, грамматикалық құрылымы дұрыс жасалған, терминдерді ретімен қолданған
5
Ойдың бірізділігі бұзылмаған, мағыналық және логикалық құрылымы бар, сөзі біркелкі, бірақ сөздік қоры жеткілікті
4
Сөйлеу логикасында іркіліс бар, ойын айқын жеткізе алмайды, сөздік қоры жеткіліксіз
3
Мағынасын түсінуге кедергі келтіретін өрескел логикалық бұзылулар мен сөйлеу сапасының төмендігі
2
Жауап ойлау логикасы мен сөйлеу сапасы, дәлелдеу деңгейі туралы түсінік бермеді
1
Сұхбаттасуға келген жоқ/ Жауап берілмеген
0
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына 5-қосымша
Халықаралық шарттар/келісімдер және академиялық оралымдылық шеңберінде шетелде оқуға үміткерлерді іріктеу критерийлері
Шетел тілін меңгеру деңгейі
IELTS балдарының баламасы
TOEFL балдарының баламасы
балдарының баламасы
Берілетін балл

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
г. Нур-Султан "___" ________ 202__ года
______________________, именуемое в дальнейшем "Центр", в лице _______________, действующего на основании Устава, с одной стороны, и гражданин Республики Казахстан ____________________________________, именуемый в дальнейшем "Студент", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
1.1. Предметом настоящего Договора являются взаимоотношения Сторон, возникающие при реализации мероприятий по организации обучения в высших учебных заведениях за рубежом (далее – Учебное заведение) в рамках международных договоров и соглашений, заключенных между правительствами или ведомствами Республики Казахстан.
2. ОБЯЗАННОСТИ И ПРАВА СТОРОН
2.1. Центр обязан:
2.1.1. Оказать содействие в получении образования Студентом в Учебном заведении согласно пункту 1.1. настоящего Договора. Решение о зачислении Студента на обучение принимается Учебным заведением.
2.1.2. На основании письменного обращения Студента оказать содействие в поиске работы после окончания обучения.
2.2. Центр имеет право:
2.2.1.Пользоваться сведениями о Студенте, полученными Центром, в период:
1) приема документов;
2) обучения в Учебном заведении;
Указанные сведения в случае необходимости представляются Центром партнерам, Учебному заведению, работодателю и потенциальным работодателям, а также государственным органам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2.2.2. В случае неисполнения обязательств Студента в части выезда на обучение, внести Студента в реестр недобросовестных претендентов, ограничивающее дальнейшее участие в получении обучения за рубежом в рамках международных договоров, в том числе меморандумов и соглашений.
2.3. Студент обязан:
2.3.1. В сроки, установленные Центром, предоставлять Центру только достоверные сведения о состоянии здоровья, успеваемости, родителях, месте проживания, контактных данных.
2.3.2. В случае приема Центром документов для получения обучения за рубежом в рамках международных договоров, в том числе меморандумов и соглашений заключенных между Центром и иностранными ОВПО и принятия на обучение в зарубежное учебное заведение не подавать документы в иные зарубежные организации высшего и (или) послевузовского образования и выехать на обучение.

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нұр-Сұлтан қ.                              "___" ________ 202__ жылы
______________________, бұдан әрі "Орталық" деп аталатын, Жарғы негізінде әрекет ететін, _______________ тұлғасында, бір тараптан, және Қазақстан Республикасының азаматы ____________________________________, бұдан әрі "Студент" деп аталатын, екінші тараптан, бұдан былай бірлесіп "Тараптар" аталатындар, төмендегілер туралы осы Шартты жасасты:
1. ШАРТТЫҢ МӘНІ
1.1. Осы Шарттың мәні дегеніміз - Қазақстан Республикасы мен шетелдік мемлекеттердің үкіметтері немесе ведомстволары арасында жасалған халықаралық шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелдегі жоғары оқу орындарында (бұдан әрі - Оқу орны) оқуды ұйымдастыру бойынша іс-шараларды іске асыру кезінде туындайтын Тараптардың өзара қарым-қатынастары.
2. ТАРАПТАРДЫҢ МІНДЕТТЕРІ МЕН ҚҰҚЫҚТАРЫ
2.1. Орталық міндетті:
2.1.1. Осы Шарттың 1.1-тармағына сәйкес Оқу орнында Студенттің білім алуына ықпал етуге. Оқу орны Студенттің оқуға қабылданғаны туралы шешімді қабылдайды.
2.1.2. Студенттің жазбаша өтінішінің негізінде оқуын аяқтаған соң жұмыс іздеуге ықпал етуге.
2.2. Орталық құқылы:
2.2.1. Студент туралы Орталықтың алған мәліметтерін мына кезеңде пайдалануға:
1) құжаттар қабылдау;
2) Оқу орнында оқу;
Орталық аталған мәліметтерді қажет болған жағдайда әріптестерге, Оқу орнына, жұмыс берушіге және әлеуетті жұмыс берушілерге, сондай-ақ мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынады.
2.2.2. Студент өзіне тәуелсіз жағдайлар бойынша оқуға кету бөлігінде міндеттемелерді орындамаған жағдайда, Студентті Қазақстан Республикасы мен шетелдік мемлекеттердің үкіметтері немесе ведомстволары арасында жасалған шарттар мен келісімдер шеңберінде шетелде білім алуын бұдан әрі шектейтін жосықсыз үміткерлердің тізіліміне енгізу.
2.3. Студент міндетті:
2.3.1. Орталық белгілеген мерзімде Орталыққа қажетті құжаттарды ұсыну және денсаулық жағдайы, оқу үлгерімі, ата-анасы, тұратын жері, байланыс деректері туралы тек қана сенімді мәліметтерді беруге.
2.3.2. Орталық халықаралық шарттар, оның ішінде Орталық пен шетелдік ЖЖОКБҰ арасында жасалған меморандумдар мен келісімдер шеңберінде шетелде оқу үшін құжаттарды қабылдаған және шетелдік оқу орнына оқуға қабылдаған жағдайда өзге шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына құжаттарды тапсырмау және оқуға кетпеу.

Сноска. Пункт 2.3.2. - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.3.3. Самостоятельно оформлять документы, необходимые для выезда за рубеж в целях получения образования. В случае получения именного гранта, выехать на обучение, пройти и своевременно закончить полный курс обучения.
2.3.4. В течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня начала обучения встать на учет в загранучреждение Республики Казахстан в стране обучения и уведомить об этом Центр.
2.3.5. Предоставлять Центру официальную выписку от Учебного заведения об академической успеваемости в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения результатов каждого установленного Учебным заведением промежуточного учебного периода (семестра, триместра или учебного года), в том числе и об отчислении из Учебного заведения;
2.3.6. После завершения академического обучения за рубежом возвратиться в Республику Казахстан и осуществить непрерывно трудовую деятельность не менее одного года на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2.3.6 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.02.2022 № 41 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2.4. Студент имеет право:
2.4.1.Письменно обратиться в Центр с просьбой об оказании содействия в поиске работы после окончания обучения.
2.4.2.Подавать заявления в Центр для рассмотрения вопросов, возникающих и касающихся в период образовательного процесса.
3. УСЛОВИЯ РАСТОРЖЕНИЯ ДОГОВОРА
3.1. Студент при отказе от обучения направляет в адрес Центра письменное уведомление с приложением документов, подтверждающих основания для расторжения.
3.2. Со дня получения уведомления Центром, настоящий Договор считается расторгнутым.
4. ОБСТОЯТЕЛЬСТВА НЕПРЕОДОЛИМОЙ СИЛЫ
4.1. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Договору, если такое неисполнение явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. Такими событиями, в частности, являются: пожар, наводнение, землетрясение, военные действия, блокады, эпидемии, болезнь Студента, подтвержденная соответствующей справкой МСЭ (медико-социальной экспертизы), изменения в законодательстве, издание актов государственных органов, и другие обстоятельства, если они непосредственно повлияли на исполнение обязательств Сторон по настоящему Договору, и при условии, что Стороны не могли препятствовать таким воздействиям, и приняли все возможные меры и действия, применение которых можно было ожидать в сложившейся ситуации.

Ескерту. 2.3.2.-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2.3.3. Білім алу мақсатында шетелге шығу үшін қажетті құжаттарды өз бетінше ресімдеуге. Атаулы грант алған жағдайда оқуға кетуге, оқудың толық курсынан өтуге және уақытында аяқтауға.
2.3.4. Оқу басталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде оқу еліндегі Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне есепке тұру және бұл туралы Орталыққа хабарлау.
2.3.5. Орталыққа Оқу орны бекіткен әрбір аралық оқу кезеңіндегі (семестр, триместр немесе оқу жылы) Оқу орнының атынан академиялық үлгерімі, оның ішінде Оқу орнынан шығып кеткені туралы ресми үзінді көшірмені күнтізбелік 10 (он) күн ішінде ұсынуға;
2.3.6. Шетелде оқуды аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып келуге және Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл үздіксіз еңбек қызметін жүзеге асыруға міндетті.
Ескерту. 2.3.6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 09.02.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2.4. Студент құқылы:
2.4.1.Орталыққа оқуы аяқталған соң жұмыс іздеуге қатысты көмек көрсету өтінішімен жазбаша жүгінуге;
2.4.2.Білім алу процесі кезеңінде туындайтын және оған қатысты мәселелерді қарау үшін Орталыққа өтініш беруге.
3. ШАРТТЫ БҰЗУ ТАЛАПТАРЫ
3.1. Студент оқудан бас тартқан кезде Орталықтың атына шартты бұзудың негізін растайтын құжаттарды қоса бере отырып жазбаша хабарлама жолдайды.
3.2. Осы Шарт Орталық хабарламаны алған күннен бастап, тоқтатылған болып саналады.
4. ФОРС-МАЖОРЛЫҚ ЖАҒДАЙЛАР
4.1. Тараптар осы Шарттың міндеттемелерін орындамағаны үшін, егер де мұндай жағдай ырық бермейтін күш жағдайлары салдарынан болса, атап айтқанда мыналар: өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, соғыс қимылдары, блокадалар, МӘС (медициналық-әлеуметтік сараптама) тиісті анықтамасымен расталған Студенттің ауруы, заңнамадағы өзгерістер, мемлекеттік органдардың актілерді шығаруы және басқа да жағдайлар, егер де олар осы Шарт бойынша Тараптардың міндеттемелерді орындауына тікелей әсер еткен болса және де Тараптар осындай кедергілерге қарсы тұра алмаған болса және орын алған жағдайда болуы мүмкін барлық ықтимал шаралар мен әрекеттерді қабылдаған жағдайда жауапкершіліктен босатылады.

4.2. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента возникновения обстоятельства непреодолимой силы уведомить другую Сторону о наступлении подобных обстоятельств в письменной форме.
5. ПРОЧИЕ УСЛОВИЯ
5.1. Настоящий Договор вступает в силу со дня его подписания Сторонами и действует до момента полного исполнения Сторонами всех обязательств.
5.2. Изменения и дополнения в настоящий Договор могут быть внесены Сторонами только по взаимному согласию путем подписания дополнительных соглашений с соблюдением условий, установленных настоящим Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
5.3. Все споры и разногласия, которые могут возникнуть между договаривающимися Сторонами из настоящего Договора или в связи с ним, должны разрешаться путем переговоров.
5.4. По всем вопросам, не урегулированным настоящим Договором, применяются нормы законодательства Республики Казахстан.
5.7. Настоящий Договор составлен в 2 (двух) идентичных экземплярах на русском языке. Один экземпляр настоящего Договора передается Студенту, другой экземпляр – Центру.
6. АДРЕСА, РЕКВИЗИТЫ И ПОДПИСИ СТОРОН
"ЦЕНТР"
Подпись:____________________
"СТУДЕНТ"
Подпись:____________________
Приложение 8 к Правилам
направления для обучения за
рубежом, в том числе в рамках
академической мобильности
Предложение ______________________________________________________________
наименование высшего учебного заведения для направления на обучение за рубежом в рамках
академической мобильности
Наименование высшего учебного заведения
Запрашиваемое количество мест
Количество договоров/соглашений
Количество совместных образовательных программ
Количество двудипломных образовательных программ
Количество аккредитованных образовательных программ по запрашиваемой специальности
Номер действующей образовательной лицензии
Участие в международных рейтингах
Контингент (очное обучение)
Европа
Юго-Восточная Азия
США
Специальность
Приложение 9 к Правилам
направления для обучения за
рубежом, в том числе в рамках
академической мобильности
Форма
Общий список высших учебных заведений, подавших заявки
Наименование высшего учебного заведения
Запрашиваемое количество мест
Количество договоров/соглашений
Количество совместных образовательных программ
Количество двудипломных образовательных программ
Количество аккредитованных образовательных программ по запрашиваемой специальности
Номер действующей образовательной лицензии
Участие в международных рейтингах
Контингент (очное обучение)
Количество мест (по формуле)
Утверждаемое количество
Европа
Юго-Восточная Азия
США
Специальность
Приложение 10 к Правилам
направления для обучения за
рубежом, в том числе в рамках
академической мобильности
Государственная услуга "Прием документов для участия в конкурсе на обучение за рубежом в рамках академической мобильности"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4.2. Форс-мажорлық жағдайға сілтейтін Тарап ырықсыз күш туындаған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде келесі Тарапқа осындай жағдайдың болғаны туралы жазбаша түрде хабарлауға міндетті.
5. БАСҚА ЖАҒДАЙЛАР
5.1. Осы Шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар барлық міндеттемелерді толық орындаған сәтке дейін жарамды.
5.2. Тараптар осы Шартқа өзгерістер мен толықтыруларды осы Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген шарттарды сақтаумен қосымша келісімге қол қою арқылы өзара келісім бойынша ғана енгізуі мүмкін.
5.3. Келісуші Тараптар арасында осы Шарттан немесе осыған байланысты туындауы мүмкін барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешілуі тиіс.
5.4. Осы Шартта реттелмеген барлық сұрақтар бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары қолданылады.
5.7. Осы Шарт орыс тілінде 2 (екі) бірдей данада құрастырылған. Осы Шарттың бір данасы Студентке, екіншісі - Орталыққа беріледі.
6. ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕН - ЖАЙЛАРЫ, ДЕРЕКТЕМЕЛЕРІ МЕН ҚОЛДАРЫ
"ОРТАЛЫҚ"
Қолы:____________________
"СТУДЕНТ"
Қолы:_____________________
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына 8-қосымша
________________________________________________________________________________
Шетелге, оның ішінде академиялық оралымдылық шеңберінде оқытуға жіберу үшін жоғары оқу орнының ұсынысы
Жоғары оқу орынның атауы
Сұрау бойынша орын саны
Келісімдер мен шарттар саны
Бірлескен білім беру бағдарламалары
Қос дипломды білім беру бағдарламалары
Сұраудағы мамандықтар бойынша аккредиттелген білім беру бағдарламалардың саны
Қолданыстағы білім беру лицензияның нөмері
Халықаралық рейтнгтерде қатысуы
Контингент (күндізгі бөлім)
Еуропа
Оңтүстік Шығыс Азия
АҚШ
Мамандық
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Өтінім берген жоғары оқу орындарының жалпы тізімі
Жоғары оқу орынның атауы
Сұрау бойынша орын саны
Келісімдер мен шарттар саны
Бірлескен білім беру бағдарламалары
Қос дипломды білім беру бағдарламалары
Сұраудағы мамандықтар бойынша аккредиттелген білім беру бағдарламаларының саны
Қолданыстағы білім беру лицензиясының нөмері
Халықаралық рейтнгтерде қатысуы
Контингент (күндізгі бөлім)
Орын саны (формула бойынша)
Бекітілген сан
Еуропа
Оңтүстік Шығыс Азия
АҚШ
Мамандық
Шетелде, оның ішінде
академиялық оралымдылық
шеңберінде оқытуға жіберу
қағидаларына
10-қосымша
"Шетелде академиялық оралымдылық шеңберінде оқу конкурсына қатысу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызмет

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.02.2021 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра науки и высшего образования РК от 07.09.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) со дня сдачи пакета документов услугодателю или при обращении на портал – в течение 1 (одного) рабочего дня;
2) максимальное допустимое время ожидания при сдаче пакета документов услугополучателем у услугодателя – 30 (тридцать) минут;
3) максимальное допустимое время обслуживания услугополучателя у услугодателя – 30 (тридцать) минут.
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Расписка о приеме документов к участию в конкурсе на обучение за рубежом в рамках академической мобильности.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателяпри оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Прием осуществляется в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах ОВПО.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
К услугодателю:

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.02.2021 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 07.09.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Мемлекеттік қызметті берушінің атауы
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету әдістері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап немесе порталға өтініш берген кезде - 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
2) құжаттар топтамасын тапсыру кезінде кезек күтудің барынша рұқсат етілген уақыты - 30 (отыз) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша рұқсат етілген уақыты - 30 (отыз) минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Шетелде академиялық оралымдылық шеңберінде оқу конкурсына қатысуға құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" жіберіледі және сақталады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайларда оны алу әдістері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде: Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығында 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағ. 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталда: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінде жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге:

1) заявление обучающегося по форме, утвержденной Правилами организации учебного процесса по кредитной технологии обучения, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6976) (далее – заявление);
2) копия паспорта гражданина Республики Казахстан;
3) документы об образовании:
для направления по программе "Бакалавриат":
транскрипт о текущей успеваемости заверенный печатью ОВПО;
для направления по программе "Магистратура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением и транскрипт о текущей успеваемости;
для направления по программе "Резидентура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением, свидетельство об окончании интернатуры с приложением и транскрипт о текущей успеваемости;
для направления по программе "Докторантура":
диплом магистра с приложением или свидетельство об окончании резидентуры с приложением и выписка из протокола заседания кафедры об актуальности научной диссертации и необходимости направления на обучение;
4) документ, подтверждающий уровень владения иностранным языком (претендент предоставляет один из нижеследующих документов):
сертификат, полученный через международные системы оценки знания иностранного языка, при наличии;
письмо о согласии зарубежного ОВПО принять студента с имеющимся уровнем иностранного языка;
результат тестирования казахстанского ОВПО (не ниже уровня В2);
5) медицинская справка (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
6) письменное согласие родителей, опекунов, законных представителей претендента на выезд за рубежом, при недостижении им восемнадцатилетнего возраста на момент выезда из Республики Казахстан;
7) документ о составе семьи, для подтверждения многодетности семьи студента;
8) документ, подтверждающий отсутствие родителей у студента (для категории студентов, относящихся к сиротам или к студентам, оставшиеся без попечения родителей (при наличии);
9) документ, подтверждающий инвалидность студента.
на портал:
1) заявление, подписанное ЭЦП услугополучателя или удостоверенное одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) электронная копия паспорта гражданина Республики Казахстан;

1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6976 болып тіркелген) бекітілген Оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларымен бекітілген нысан бойынша білім алушының өтініші;
2) Қазақстан Республикасы азаматы төлқұжатының көшірмесі;
3) білім туралы құжаттар:
"Бакалавриат" бағдарламасы бойынша жіберу үшін:
ЖЖОКБҰ мөрімен куәландырылған ағымдағы оқу үлгерімі туралы транскрипт;
"Магистратура" бағдарламасы бойынша жіберу үшін:
қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы және ағымдағы оқу үлгерімі туралы транскрипт;
"Резидентура" бағдарламасы бойынша жіберу үшін: қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы, қосымшасы бар интернатураны бітіргені туралы куәлік және ағымдағы оқу үлгерімі туралы транскрипт;
"Докторантура" бағдарламасы бойынша жіберу үшін:
қосымшасы бар магистр дипломы немесе қосымшасы бар резидентураны бітіргені туралы куәлік және ғылыми диссертацияның өзектілігі мен оқытуға жіберу керектігі туралы кафедра отырысы хаттамасының үзіндісі;
4) шет тілін меңгеру деңгейін растайтын құжат (үміткер төменде көрсетілген құжаттардың бірін ұсынады): болса, халықаралық бағалау жүйесі арқылы алынған шет тілін білу туралы сертификат;шетелдік ЖЖОКБҰ-ның шетел тілінің деңгейі бар студентті қабылдауға келісуі туралы хат;қазақстандық ЖЖОКБҰ-ның тестілеу нәтижесі (В2 деңгейінен төмен емес);
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрық) бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтама (шетелге шығатындар үшін);
6) Қазақстан Республикасынан кету сәтінде он сегіз жасқа толмаған жағдайда үміткердің ата-анасының, қамқоршыларының, заңды өкілдерінің шетелге шығуға жазбаша келісімі;
7) студент отбасының көп балалы екенін растау үшін отбасы құрамы туралы құжат;
8) студенттің ата-анасының жоқтығын растайтын құжат (жетім балаларға немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған студенттерге арналған санаттағы студенттер үшін) (болса);
9) студенттің мүгедектігі туралы анықтама.
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған немесе көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған өтініш;
2) Қазақстан Республикасы азаматы паспортының электрондық көшірмесі;

3) электронная копия документов об образовании:
для направления по программе "Бакалавриат":
транскрипт о текущей успеваемости заверенный печатью ОВПО;
для направления по программе "Магистратура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением и транскрипт о текущей успеваемости;
для направления по программе "Резидентура":
диплом бакалавра/специалиста с приложением, свидетельство об окончании интернатуры с приложением и транскрипт о текущей успеваемости;
для направления по программе "Докторантура":
диплом магистра с приложением или свидетельство об окончании резидентуры с приложением и выписка из протокола заседания кафедры об актуальности научной диссертации и необходимости направления на обучение;
4) электронная копия документа, подтверждающего уровень владения иностранным языком (претендент предоставляет один из нижеследующих документов):
сертификат, полученный через международные системы оценки знания иностранного языка, при наличии;
письмо о согласии зарубежного ОВПО принять студента с имеющимся уровнем иностранного языка;
результат тестирования казахстанского ОВПО (не ниже уровня В2);
5) электронная копия медицинской справки (для выезжающего за границу) по форме № 072/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
6) электронная копия письменного согласия родителей, опекунов, законных представителей претендента на выезд за рубежом, при недостижении им восемнадцатилетнего возраста на момент выезда из Республики Казахстан;
7) электронная копия документа о составе семьи, для подтверждения многодетности семьи студента;
8) электронная копия документа, подтверждающего отсутствие родителей у студента (для категории студентов, относящихся к сиротам или к студентам, оставшиеся без попечения родителей (при наличии);
9) электронная копия документа, подтверждающего инвалидность студента.
Сведения о документе, удостоверяющего личность услугополучателя услугодатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель предоставляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1)недостоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2)отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП и обращения для участия в конкурсе на обучение в рамках академической мобильности.

3) білім туралы құжаттарының электрондық көшірмесі:
"Бакалавриат" бағдарламасы бойынша жіберу үшін:
ЖЖОКБҰ мөрімен куәландырылған ағымдағы оқу үлгерімі туралы транскрипт;
"Магистратура" бағдарламасы бойынша жіберу үшін:
қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы және ағымдағы оқу үлгерімі туралы транскрипт;
"Резидентура" бағдарламасы бойынша жіберу үшін:
қосымшасы бар бакалавр/маман дипломы, қосымшасы бар интернатураны бітіргені туралы куәлік және ағымдағы оқу үлгерімі туралы транскрипт;
"Докторантура" бағдарламасы бойынша жіберу үшін:
қосымшасы бар магистр дипломы немесе қосымшасы бар резидентураны бітіргені туралы куәлік және ғылыми диссертацияның өзектілігі мен оқытуға жіберу керектігі туралы кафедра отырысы хаттамасының үзіндісі;
4) шет тілін меңгеру деңгейін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (үміткер төменде көрсетілген құжаттардың бірін ұсынады):
болса, халықаралық бағалау жүйесі арқылы алынған шет тілін білу туралы сертификат;
шетелдік ЖЖОКБҰ-ның шетел тілінің деңгейі бар студентті қабылдауға келісуі туралы хат;
қазақстандық ЖЖОКБҰ-ның тестілеу нәтижесі (В2 деңгейінен төмен емес);
5) № ҚР ДСМ 175/2020 бұйрықпен бекітілген № 072/у нысаны бойынша медициналық анықтаманың (шетелге шығатындар үшін) электрондық көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасынан кету сәтінде он сегіз жасқа толмаған жағдайда үміткердің ата-анасының, қамқоршыларының, заңды өкілдерінің шетелге шығуға жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
7) студент отбасының көп балалы екенін растау үшін отбасы құрамы туралы құжаттың электрондық көшірмесі;
8) студенттің ата-анасының жоқтығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (жетім балаларға немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған студенттерге арналған санаттағы студенттер үшін) (болса);
9) студенттің мүгедектігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады. Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны қамтитын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызмет
1)мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі;
2)көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электронды нысанда көрсетудің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электронды нысанда алуға және академиялық оралымдылық шеңберінде оқу конкурсына қатысу үшін жүгінуге мүмкіндігі бар.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.

Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті" арқылы, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8-800-080-7777 телефоны арқылы алу мүмкіндігіне ие.