О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 сентября 2009 года № 211. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2009 года № 5838. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 95
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого дня его официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих порядок согласования руководящих работников финансовых организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 12 июня 2004 года  № 157 «Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2952), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 19 февраля 2005 года № 35 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 «Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3509, опубликованное в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов в Республики Казахстан, июнь 2005 года, № 15, ст. 111), от 25 февраля 2006 года № 35 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 «Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4168), от 30 марта 2007 года № 76 «О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам представления документов в Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4670), от 30 апреля 2007 года № 120 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 «Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4708), от 25 июня 2007 года № 169 «О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 «Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4839), от 24 декабря 2007 года № 273 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 «Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5123), от 29 октября 2008 года № 160 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 «Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5408, опубликованным 31 декабря 2008 года в газете «Юридическая газета» № 197 (1597)), от 29 декабря 2008 года № 232 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам лицензирования деятельности на рынке ценных бумаг и согласования руководящих работников» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5523, опубликованным 17 февраля 2009 года в газете «Юридическая газета» № 24 (1621)), от 27 февраля 2009 года № 21 «О внесении дополнения и изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 «Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5624, опубликованное 15 мая 2009 года в газете «Юридическая газета» № 72 (1669)), следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 4:
в части первой:
в абзаце первом подпункта 1) слова и цифры «приложениями 1, 1-1» заменить словом и цифрой «приложением 1»;
в подпункте 4) слово и цифры «приложениям 1, 1-1», заменить словом и цифрой «приложению 1»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданный в форме справки уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (либо копию справки уполномоченного государственного органа по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов при представлении пакета документов на согласование одного и того же кандидата на две и более руководящих должностей). Дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства;»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 26 қыркүйектегі N 211 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 30 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5838 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 95 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін келісу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2952 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 19 ақпандағы N 35 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3509 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2005 жылғы маусым, N 15, 111-құжат), "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 35 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4168 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінде құжаттарды ұсыну мәселелері бойынша кейбір нормативтік құқықтық кесімдерге толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы N 76 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4670 тіркелген), "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы  N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 120 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4708 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 169 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4839 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 273 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5123 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 29 қазандағы N 160 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5408 тіркелген, 2008 жылғы 29 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде N 197 (1597) санында жарияланған), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығындағы қызметті лицензиялау және басшы қызметкерлерді келісу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 232   қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5523 тіркелген, 2009 жылғы 17 ақпанда "Заң газеті" газетінде N 24 (1621) санында жарияланған), "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына толықтыру мен өзгерісті енгізу туралы" 2009 жылғы 27 ақпандағы N 21 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5624 тіркелген, 009 жылғы 15 мамырда "Заң газеті" газетінде N 72 (1495) санында жарияланған) қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдары басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесінде:
4-тармақта:
бірінші бөлігінде:
1) тармақшаның бірінші абзацындағы "1, 1-1-қосымшаларына" деген сөздермен цифрлар "1-қосымшасына" деген сөзбен және цифрмен ауыстырылсын;
4) тармақшада "1, 1-1-қосымшаларына" деген сөздермен цифрлар "1-қосымшасына" деген сөзбен және цифрмен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепті жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның анықтама нысанында берген алынбаған немесе өтелмеген сот ісінің жоқтығын растайтын құжатты (не бір кандидатты екі және одан астам басшы лауазымына келісу үшін құжаттар пакетін бергенде құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепті жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органы анықтамасының көшірмесін). Аталған құжатты беру күні өтінішті берген күннің алдындағы үш айдан астам емес болады;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

«8) рекомендательные письма на кандидата как минимум от двух лиц, указанных в пункте 4-2 настоящих Правил, составленные в произвольной форме с указанием даты подписания и должности рекомендующего лица, а также следующих профессиональных характеристик кандидата:
оценка профессиональной пригодности;
достижения в профессиональной деятельности;
личностные характеристики;
достоинства и недостатки;
способность справляться с выполнением поставленных задач;
потенциал и возможности;
эффективность принимаемых решений;
личный вклад в общие результаты работы.»;
часть третью исключить;
в пункте 4-2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) занимающие на дату подписания рекомендательного письма должности первого руководителя совета директоров, члена совета директоров, первого руководителя правления (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента, страхового брокера), члена правления финансовых организаций, получившие согласие уполномоченного органа на их назначение (избрание), которое на дату подписания не отозвано;»;
в подпункте 3) слова «(в том числе ранее являвшиеся первыми руководителями и их заместителями не ранее трех лет, предшествующих дате подписания рекомендательного письма)» исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
«Рекомендующими лицами не могут быть:
руководящий работник финансовой организации (заявителя), ходатайствующей (-его) о согласовании кандидата;
акционер, учредитель финансовой организации (заявителя), ходатайствующей (-его) о согласовании кандидата;
руководящий (-его) работник учредителя (акционера) финансовой организации, ходатайствующий (-его) о согласовании кандидата;
руководящий работник дочерней организации финансовой организации (заявителя), ходатайствующей (-его) о согласовании кандидата;
супруг (супруга) кандидата, близкие родственники (родители, брат, сестра, дети) и свойственники кандидата (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги));
физическое лицо, к которому со стороны уполномоченного органа и  (или) Национального Банка Республики Казахстан применены ограниченные меры воздействия и (или) санкции в течение одного года до подачи финансовой организацией ходатайства о согласовании кандидата;
руководящий работник финансовой организации (ранее получивший согласие уполномоченного органа на назначение (избрание)), в отношении которого у уполномоченного органа имеются сведения о фактах принятия им решений по вопросам, которые входят либо входили в его полномочия, повлекших за собой систематические (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушения финансовой организацией законодательства Республики Казахстан, в которой данный руководящий работник занимает (занимал) должность руководящего работника. Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом последнего (из систематических нарушений) нарушения финансовой организацией законодательства Республики Казахстан.»;

"8) қол қойылған күнін және ұсыным берген тұлғаның лауазымын, ұсыным берген тұлға осы Ереженің талаптарына сәйкес келетінін, сондай-ақ кандидаттың мына кәсіби мінездемелерін көрсетіп, еркін нысанда жасалған, осы Ереженің 4-2-қосымшасында көрсетілген кем дегенде екі тұлғадан алынған кандидатқа ұсыным хаттарды:
кәсіби жарамдылығын бағалау;
кәсіби қызметіндегі жетістіктері;
жеке мінездеме;
қадір-қасиеті және кемшіліктері;
қойылған міндеттерді орындау мүмкіндігі;
потенциалдары және мүмкіндіктері;
қабылданатын шешімдердің тиімділігі;
жұмыстың жалпы нәтижесіне жеке үлесі.";
үшінші бөлік алынып тасталсын;
4-2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оларды тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған, қол қою күні ол қайтарып алынбаған, ұсыным хатқа қол қою күні директорлар кеңесінің бірінші басшысы, директорлар кеңесінің мүшесі, басқарманың бірінші басшысы (тіркеуші, трансфер-агенттің, сақтандыру брокерінің атқарушы органының функцияларын жекелей жүзеге асырушы тұлға), қаржы ұйымдары басқармасының мүшесі лауазымындағылар;";
3) тармақшада "(оның ішінде ұсыным хатқа қол қойған күннен үш жылдан бұрын емес бірінші басшы және оның орынбасарлары болғандар)" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші бөлік мына редакцияда жазылсын:
"Ұсыным беруші тұлғалар болып мыналар бола алмайды:
кандидатты келісу туралы өтініш берген қаржы ұйымының (өтініш берушінің) басшы қызметкері;
кандидатты келісу туралы өтініш берген қаржы ұйымының (өтініш берушінің) акционері, құрылтайшысы;
кандидатты келісу туралы өтініш берген қаржы ұйымының (өтініш берушінің) құрылтайшысының (акционерінің) басшы қызметкері;
кандидатты келісу туралы өтініш берген қаржы ұйымының (өтініш берушінің) еншілес ұйымының басшы қызметкері;
кандидаттың ері (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, балалары) және кандидаттың жекжаттары (ерінің (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, балалары);
кандидатты келісу туралы қаржы ұйымы өтініш бергенге дейінгі бір жыл ішінде уәкілетті органның және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі тарапынан шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялар қолданылған жеке тұлға;
осы басшы қызметкер қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымында (болғанда) өкілеттігіне кіретін не кірген мәселелер бойынша қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасын жүйелі (жүйелі он екі күнтізбелік ай ішінде екі және одан астам рет) бұзуына әкелген шешімді ол қабылдаған фактілері туралы уәкілетті органның оған қатысты мәліметтері бар қаржы ұйымының басшы қызметкері (бұдан бұрын тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған). Осы  талап уәкілетті орган қаржы ұйымының Қазақстан Республикасының заңнамасын (жүйелі бұзушылықтың) соңғы бұзуын анықтаған күннен бастап бір жыл ішінде қолданылады.";

в пункте 4-4:
абзац первый после слов «работника в» дополнить словами «данной либо»;
в абзаце втором:
после слов «о том, что» дополнить словами «кандидат согласуется в соответствии с требованиями настоящего пункта Правил, и»;
слова и цифры «приложениях 1, 1-1» заменить словом и цифрой «приложении 1»;
в абзаце пятом:
слово и цифры «приложениям 1, 1-1» заменить словом и цифрой «приложению 1»;
знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
«копию должностной инструкции (содержащей полномочия данного кандидата с указанием фамилии, имени, при наличии - отчества, должности и даты ознакомления с должностной инструкцией и его подписи) кандидата на должность члена правления, иного руководителя финансовой организации, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений финансовой организации и обладающего правом подписи документов, на основании которых соответственно проводятся банковские операции, страховая и (или) инвестиционная деятельность, совершаются сделки на рынке ценных бумаг.»;
часть вторую пункта 5 исключить;
в пункте 12:
в подпункте 2) после слова «соответственно)» дополнить словами «, или являвшиеся членом правления государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование финансовых услуг;»;
в подпункте 4):
после слова «международных» дополнить словами «и (или) аудиторских»;
слова «, либо членом правления уполномоченного органа» исключить;
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
«4-1) кандидат на должность первого руководителя совета директоров финансовой организации - при наличии стажа работы:
не менее двух лет в этом же секторе (в банке, страховой (перестраховочной) организации или организации, осуществляющей деятельность страхового брокера, накопительном пенсионном фонде, организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами накопительных пенсионных фондов, на рынке ценных бумаг, соответственно) главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера, руководителем или заместителем руководителя самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг;
не менее одного года первым руководителем, членом совета директоров, первым руководителем, членом правления (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг) либо членом правления государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование финансовых услуг;
не менее двух лет в одной из международной и (или) аудиторской организаций согласно пункту 1-2 настоящих Правил руководящим работником (не ниже должности заместителя главного бухгалтера, заместителя руководителя самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления), за исключением стажа работы, связанной с обеспечением безопасности организации, административно-хозяйственной деятельностью;»;
подпункты 5), 6) после слова «международных» дополнить словами «и (или) аудиторских»;

4-4-тармақта:
бірінші абзац "бір уақытта" деген сөздерден кейін "осы не" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта:
"кандидат туралы" деген сөздер "кандидат Ереженің осы тармағының талаптарына сәйкес келісіледі және кандидат туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"1, 1-1-қосымшаларында" деген сөздер мен цифрлар "1-қосымшасында" деген сөзбен және цифрмен ауыстырылсын;
бесінші абзацта:
"1, 1-1-қосымшаларына" деген сөздер мен цифрлар "1-қосымшасына" деген сөзбен және цифрмен ауыстырылсын;
"." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"басқарма мүшесі, қаржы ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банктік операциялар, сақтандыру және (немесе) инвестициялық қызмет негізінде тиісті жүргізілетін, бағалы қағаздар нарығындағы мәмілелер жасалатын құжаттарға қол қою құқығы бар қаржы ұйымының өзге басшы қызметкері лауазымына кандидатының лауазымдық нұсқаулығының (тегін, атын, бар болса - әкесінің атын, лауазымын және лауазымдық нұсқаулықпен танысқан күнін және оның қолы көрсетілген, осы кандидаттың өкілеттігі бар) көшірмесін.";
5-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
12-тармақта:
2) тармақшада "бұрын келісілген" деген сөзден кейін "немесе қаржылық қызмет көрсетуді реттеуді жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның басқарма мүшесі болған" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы:
"басқарманың", "сақтандыру брокерінің" деген сөздерден кейінгі сәйкес "не осы Ереженің 1-2-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдардың бірінің" деген сөздер алынып тасталсын;
"рыногында)" деген сөзден кейінгі "қызметі қаржылық қызмет көрсетумен байланысты қаржы ұйымының" деген сөздер алынып тасталсын;
"халықаралық" деген сөзден кейін "және (немесе) аудиторлық" деген сөздермен толықтырылсын;
"басшының орынбасары" деген сөздерден кейінгі "бас бухгалтер" деген сөздер алынып тасталып, "қызметі қаржылық қызмет көрсетумен байланысты қаржы ұйымының бас бухгалтері" деген сөздермен толықтырылсын;
", не уәкілетті органының басқарма мүшесі" деген сөздер алынып тасталсын;
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) қаржы ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысы лауазымына кандидат – мынадай жұмыс стажы бар болғанда:
- осы секторда (банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында немесе сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыратын ұйымда, жинақтаушы зейнетақы қорында, жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымда, тиісінше бағалы қағаздар нарығында) бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары, қызметі қаржылық қызмет көрсетумен байланысты болған қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың) басшысы немесе басшының орынбасары ретінде екі жылдан кем емес;
бірінші басшы, директорлар кеңесінің мүшесі, бірінші басшы, басқарма мүшесі (қаржылық қызмет көрсетумен байланысты мәселелерге жетекшілік еткен) не қаржылық қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын (асырған) мемлекеттік органның басқарма мүшесі ретінде бір жылдан кем емес;
ұйымның қауіпсіздігін қамтамасыз етумен, әкімшілік-шаруашылық қызметпен байланысты жұмыс стажын қоспағанда, осы Ереженің 1-2-тармағында көрсетілген халықаралық және (немесе) аудиторлық ұйымның басшы қызметкері (бас бухгалтердің орынбасары, дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) басшысының орынбасары лауазымынан төмен емес) ретінде екі жылдан кем емес;";
5), 6) тармақшалар "халықаралық" деген сөзден кейін "және (немесе) аудиторлық" деген сөздермен толықтырылсын;

в части первой пункта 13 цифры и слово «30 минут» заменить цифрами и словом «45 минут»;
в пункте 23:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«23. По результатам рассмотрения апелляции, ответов кандидата на тестовые вопросы, заслушивания доводов кандидата Апелляционная комиссия принимает одно из решений:»;
в абзаце третьем знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
«направить кандидата на повторное тестирование.»;
в пункте 23-1:
в подпункте 3) знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;
дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
«4) наличие действующих ограниченных мер воздействия и (или) санкций, примененных уполномоченным органом и (или) Национальным Банком Республики Казахстан к кандидату в течение одного года до даты подачи финансовой организацией ходатайства о согласовании кандидата;
5) наличие у уполномоченного органа сведений о фактах принятия решений кандидатом по вопросам, которые входили в его полномочия, повлекших за собой систематические (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушения финансовой организацией законодательства Республики Казахстан, в которой кандидат занимает (занимал) должность руководящего работника. Данное требование применяется в течение одного года со дня выявления уполномоченным органом последнего (из систематических нарушений) нарушения финансовой организацией законодательства Республики Казахстан.»;
в пункте 25 слова и цифры «за исключением пункта 6 приложения 1 и пунктов 2, 4, 11, 12 приложения 1-1» заменить словами и цифрами «за исключением пунктов 5, 8 приложения 1»;
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту лицензирования (Каскаманова Н.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства и Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Байсынова М.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 26 сентября 2009 года № 211
«Приложение 1
к Правилам выдачи согласия
на назначение (избрание) руководящих
работников финансовых организаций
место для фотографии
Сведения о кандидате на должность руководящего работника
финансовой организации
____________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, при наличии - отчество кандидата и
должность, на
____________________________________________________________________
которую кандидат назначается в финансовой организации)
____________________________________________________________________
(наименование финансовой организации)

13-тармақтың бірінші бөлігінде "30 минут" деген цифрлар мен сөз "45 минут" деген цифрмен және сөзбен ауыстырылсын;
23-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Шағымды, кандидаттың тестік сұрақтарға жауаптарын қарау, кандидаттың дәлелдерін тыңдау нәтижелері бойынша Апелляциялық комиссия мынадай шешімдердің біреуін:";
үшінші абзацтағы "қабылдайды" деген сөз алынып тасталып, "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"кандидатты қайталанған тестілеуге жіберуді қабылдайды.";
23-1-тармақта:
3) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) кандидатты келісу туралы қаржы ұйымы өтініш бергенге дейінгі бір жыл ішінде уәкілетті органның және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі тарапынан қолданған қолданыстағы шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялары бар болу;
5) басшы қызметкер лауазымында (болған) оның өкілеттігіне кіретін не кірген мәселелер бойынша қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасын жүйелі (жүйелі он екі күнтізбелік ай ішінде екі және одан астам рет) бұзуына әкелген шешімді ол қабылдаған фактілері туралы уәкілетті органның мәліметтері бар болуы. Осы талап уәкілетті орган қаржы ұйымының Қазақстан Республикасының заңнамасын (жүйелі бұзушылықтың) соңғы бұзуын анықтаған күннен бастап бір жыл ішінде қолданылады.";
25-тармақтағы "1-қосымшасының 6-тармағын және 1-1-қосымшасының 2, 4, 11, 12-тармақтарын қоспағанда" деген сөздер мен цифрлар "1-қосымшасының 5, 8-тармақтарын қоспағанда" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
1-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күннен кейінгі он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Лицензиялау департаменті (Н.Қ. Қасқаманова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары М.Б. Байсыновқа жүктелсін.
Төрайым                                          Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі
Басқармасының 2009 жылғы
26 қыркүйектегі N 211
қаулысына қосымша
"Қаржы ұйымдарының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру
ережесінің 1-қосымшасы
фотосуреттің орны
Қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына кандидат
туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(кандидаттың фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты және
____________________________________________________________________
тағайындалатын қаржы ұйымындағы лауазымы көрсетіледі)
____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы)

1. Общие сведения:
Дата и место
рождения
Гражданство
Данные документа,
удостоверяющего
личность
2. образование:
Наименование
учебного
заведения
Дата
поступления
- дата
окончания
Специальность
Реквизиты
диплома об
образовании,
квалификация
Место
нахождения
учебного
заведения
1.
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат,
сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга
(супруги)):
Фамилия, имя,
отчество
(при наличии)
Год рождения
Родственные
отношения
Место работы и
должность
1.
4. Сведения об участии кандидата в уставном капитале или
владении акциями юридических лиц:
Наименование и место
нахождения юридического
лица
Уставные виды
деятельности
юридического лица
Доля участия в уставном
капитале или соотношение
количества акций,
принадлежащих кандидату,
к общему количеству
голосующих акций
юридического лица
(в процентах)
1.
5. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению
квалификации за последние три года:
Наименование организации
Дата и место
проведения
Реквизиты
сертификата
1.
6. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения:
о должностях, которые занимал кандидат за всю трудовую
деятельность, в том числе должности в финансовой организации,
представившей в уполномоченный орган ходатайство о согласовании;
о должностях, которые занимает кандидат в других организациях
на дату представления ходатайства о согласовании с указанием адреса
данной организации и контактного телефона.
Период работы
(дата, месяц,
год)
Место
работы
Должность
Наличие
дисциплинарных
взысканий
Причины
увольнения,
освобождения
от должности
1.
7. Сведения о членстве в совете директоров и инвестиционных
комитетах в данной и в других финансовых организациях:
Период
(дата, месяц, год)
Наименование
финансовой
организации
Должность, дата
согласования
(если
требовалось)
Причины
увольнения,
освобождения от
должности
1.
8. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие
достижения:
____________________________________________________________________
(да/нет, в случае наличия указать дату, в каких изданиях)
____________________________________________________________________
9. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости:
Дата
Наименование
судебного
органа
Место
нахождения
суда
Вид
наказания
Статья
законода-
тельного
акта, в
соответ-
ствии с
которой
кандидат
привлечен к
уголовной
ответствен-
ности
Дата
принятия
процессуаль-
ного решения
судом
1.
10. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя
обязательств (непогашенные или просроченные займы и другое):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да/нет, в случае наличия указанных фактов необходимо указать
наименование организации и сумму обязательств)

1. Жалпы мәліметтер:
Туылған күні және орны
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттардың деректері
2. Білімі:
N
Оқу орнының
атауы
Түскен күні - бітірген күні
Мамандығы
Білімі туралыдипломның деректемелері,
біліктілігі
Оқу орны
орналасқан орны
1.
3. Ері (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, балалары) және жекжаттары (ерінің (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
N
Тегі,аты, әкесінің аты (бар болса)
Туылған
жылы
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1.
4. Кандидаттың заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысуы және акцияларын иеленуі туралы мәліметтер:
N
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлғаның қызметінің жарғылық түрі
Жарғылық капиталда қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына ара қатынасы (пайызбен)
1.
5. Соңғы үш жылдағы біліктілік көтеру жөніндегі семинарлар, біліктілік көтеру курстарынан өту туралы мәліметтер:
N
Ұйымның атауы
Өткізу күні және орны
Сертификат деректемелері
1.
6. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта мына мәліметтер көрсетіледі:
кандидаттың барлық еңбек қызметіндегі лауазымдары, оның ішінде уәкілетті органға келісу туралы өтінішті берген қаржы ұйымында атқарып отырған лауазымы туралы;
осы ұйымның мекен-жайы және байланыс телефонын көрсетіп, келісу туралы өтінішті берген күні кандидат басқа ұйымдарда атқарып отырған лауазымдары туралы.
N
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік
шара
қолданудың
бар болуы
Жұмыстан шығу, қызметтен
босату себептері
1.
7. Осы және басқа қаржы ұйымдарының директорлар кеңесіндегі және инвестициялық комитеттеріндегі мүшелігі туралы мәліметтер:
N
Кезең (күні, айы, жылы)
Қаржы ұйымының
атауы
Лауазымы,
келіскен
күні (талап етілсе)
Жұмыстан шығу,
лауазымынан босатылу
себептері
1.
8. Бар жарияланымдар, ғылыми әзірленімдер және басқа да жетістіктері:__________________________________________________________________
(иә/жоқ, бар болған жағдайда күні, қандай басылымдарда көрсетілді)
__________________________________________________________________
9. Алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болуы туралы мәліметтер:
N
Күні
Сот органының
атауы
Соттың орналасқан орны
Жазаның
түрі
Кандидат қылмыстық жауапкершілікке сәйкес тартылған заңнамалық актінің бабы
Соттың процессуалды
шешімді қабылдаған күні
1.
10. Өзіне қабылдаған міндеттемелерді (өтелмеген немесе мерзімі
өткен заемдар және басқалар) орындамау фактілерінің болуы туралы
мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, аталған фактілер болған жағдайда, ұйымның атауын және
міндеттемелер сомасын көрсету қажет)

11. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководящим
работником организации, признанной банкротом либо в отношении
финансовой организации принято решение о лишении лицензии,
принудительной ликвидации, консервации, принудительном выкупе акций:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да/нет, указать наименование финансовой организации, должность,
период работы)
12. Наличие данных об отстранении органами надзора от
выполнения служебных обязанностей за нарушение законодательства:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да/нет, указать дату, основания применения и наименование органа
надзора)
13. Привлекался ли как руководитель финансовой организации в
качестве ответчика в судебные разбирательства по вопросам
деятельности финансовой организации:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да/нет, указать дату, наименование финансовой организации-ответчика
в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и
является достоверной и полной.
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
_________________________________
(печатными буквами)
Заполняется кандидатом на должность независимого директора
финансовой организации:
Подтверждаю, что я, _____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
____________________________________________________________________
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан
от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» для назначения
(избрания) на должность независимого директора.
Дата _____________________________
Подпись __________________________».

11. Осының алдында банкрот болып танылған не лицензиясынан
айыру, еріксіз тарату, консервациялау, акцияларды мәжбүрлеп сатып алу
туралы шешім қабылданған қаржы ұйымының басшы қызметкері болғаны
туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә/жоқ, қаржы ұйымының атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі
көрсетілсін)
12. Қадағалау органдарының заңнаманы бұзғаны үшін қызметтік
міндеттерін орындаудан шеттетуі туралы деректердің болуы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(иә/жоқ, күнін, қолдану негіздері мен қадағалау органының атауы
көрсетілсін)
13. Қаржы ұйымының басшысы ретінде қаржы ұйымы қызметінің
мәселелері бойынша сотта істі қарау кезінде жауап беруші ретінде
тартылды ма:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(иә/жоқ, күнін, сотта істі қарау кезіндегі жауап беруші – қаржы
ұйымының атауы, қаралған мәселе және сот шешімі)
Осы ақпаратты мен тексердім және оның толық және шынайы болып
табылатындығын растаймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________
(баспа әріптерімен)
Қаржы ұйымының тәуелсіз директоры лауазымына кандидат толтырады:
Мен _____________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты)
____________________________________________________________________
тәуелсіз директор лауазымына тағайындау (сайлау) үшін "Акционерлік
қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы
Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінімді растаймын.
Күні ___________________________________
Қолы ___________________________________"