Некоторые вопросы правовой охраны объектов промышленной собственности
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2010 года № 6234. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 1302.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 25.08.2018 № 1302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений", Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "Патентный закон", Закона Республики Казахстан от 26 июля 1999 года "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" и Закона Республики Казахстан от 29 июня 2001 года "О правовой охране топологий интегральных микросхем" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила подачи и рассмотрения заявки на выдачу патента на селекционное достижение согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) утратил силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) утратил силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) утратил силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) Инструкцию по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на наименование места происхождения товара и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила признания товарного знака (знака обслуживания) общеизвестным в Республике Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) исключен приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) исключен приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
9) Правила по составлению, подаче, рассмотрению заявки на регистрацию, регистрации и выдаче свидетельства на топологии интегральной микросхемы согласно приложению 9 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.02.2012 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Өнеркәсіптік меншік объектілерін құқықтық қорғаудың кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 136 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 17 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6234 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2018 жылғы 25 тамыздағы № 1302 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 25.08.2018 № 1302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңын, "Қазақстан Республикасының Патент Заңы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңын, "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 26 шілдедегі Заңын және "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 29 маусымдағы Заңын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Селекциялық жетістіктерге патент беруге өтінім беру және қарау жөніндегі ереже;
2) күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3) күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4) күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
5) Осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес Тауардың шыққан жерінің атауы мен тауардың шыққан жерінің атауын пайдалану құқығына берілетін өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулық;
6) Осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасында Тауар таңбасын (қызмет көрсету таңбасын) жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi ереже;
7) алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
8) алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
9) Осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес Интегралдық микросхема топологияласын тіркеуге өтінім жасау, беру, қарау және тіркеу жөніндегі Ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

2. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, согласно приложению 10 к настоящему приказу.
3. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
Д. Куставлетов
Приложение 1
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Правила
подачи и рассмотрения заявки на выдачу патента
на селекционное достижение
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" (далее - Закон) и определяют требования и порядок составления, подачи и рассмотрения заявки на выдачу патента на селекционное достижение (далее - Правила).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) автор селекционного достижения (селекционер) (далее - автор) - физическое лицо, которое создало, выявило или вывело сорт, породу;
2) селекционное достижение - новый сорт растения, новая порода животного, являющиеся результатом творческой деятельности человека, на которые выдан патент;
3) Госкомиссии - Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур и Государственная комиссия по испытанию и апробации пород уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса;
4) заявка - заявка на выдачу патента на селекционное достижение;
5) конвенционная заявка - заявка, поданная в соответствии с Международной конвенцией по охране селекционных достижений от 2 декабря 1961 года;
6) заявитель - физическое или юридическое лицо, которое подало заявку на выдачу патента на селекционное достижение;
7) патентообладатель - физическое или юридическое лицо, обладающее правами на селекционное достижение;
8) оригинатор - физическое или юридическое лицо, которое обеспечивает сохранение сорта (породы);
9) Государственный реестр селекционных достижений - Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений и Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых пород животных, которые включают сорта, породы, на которые выданы патенты;
10) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан;
11) Экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны селекционных достижений).

2. Осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті Төрағасының бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті заңнамамен қарастырылған тәртіпте аталған бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
Д. Құсдәулетов
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
1-қосымша
Селекциялық жетістікке патент беруге өтінім беру және оны қарау жөніндегі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және селекциялық жетістікке патент беруге өтінім беру және оны қарау тәртібін белгілейді (бұдан әрі - Ереже).
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) селекциялық жетістік авторы (селекционер) (бұдан әрі - автор) - сортты, тұқымды жасаған, ашқан немесе өсіріп шығарған жеке адам;
2) селекциялық жетістік - адамның шығармашылық қызметінің нәтижесі болып табылатын, патент берілген өсімдіктің жаңа сорты, жануарлардың жаңа тұқымы;
3) Мемлекеттік комиссиялар - Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы Республикалық мемлекеттік басқару органының Ауыл шаруашылық дақылдарының сортын сынақтан өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссиясы мен Тұқымдарды сынақтан өткізу және сапасын анықтау жөніндегі мемлекеттік комиссиясы;
4) өтінім - селекциялық жетістікке патент беруге өтінім;
5) конвенциялық өтінім - 1961 жылғы 2 желтоқсандағы Селекциялық жетістіктерді қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияға сәйкес берілген өтінім;
6) өтінім беруші - селекциялық жетістікке патент беруге өтінім жасаған жеке немесе заңды тұлға;
7) патент иеленуші - селекциялық жетістікке берілген патенттің иесі;
8) оригинатор - сортты (тұқымды) оның сақталуын қамтамасыз ететін жеке немесе заңды тұлға;
9) Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі - Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдік сорттарының мемлекеттік тізілімі мен Қазақстан Республикасының патенттер берілген сорттарды, тұқымдарды қамтитын қорғалатын жануарлар тұқымдарының мемлекеттік тізілімі;
10) Уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
11) Сараптама жасау ұйымы - Қазақстан Республикасы әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорыны.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Составление и подача заявки
3. Заявка на выдачу патента на селекционное достижение в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона подается автором селекционного достижения или его правопреемником.
В случае если селекционное достижение создано, выявлено или выведено при выполнении служебного задания или служебных обязанностей, заявка на выдачу патента на селекционное достижение подается работодателем, если договором между автором и работодателем не предусмотрено иное.
4. Заявка подается в экспертную организацию непосредственно, направляется почтой или в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В соответствии с пунктом 2 статьи 5 Закона физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица ведут дела по получению патентов и поддержанию их в силе, подают возражения в апелляционный совет и принимают участие в их рассмотрении, только через патентных поверенных Республики Казахстан, зарегистрированных в уполномоченном органе, если иной порядок не установлен международным договором с Республикой Казахстан.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, ведут дела, связанные с делопроизводством по заявке и получением патента, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах
Республики Казахстан.
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона заявка на выдачу патента оформляется по одному селекционному достижению и содержит:
1) в экспертную организацию:
заявление о выдаче патента Республики Казахстан на селекционное достижение (далее – заявление) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
анкету селекционного достижения;
доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя.
Документ, подтверждающий оплату подачи заявки, и документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера (участники Великой отечественной войны, инвалиды, учащиеся общеобразовательных школ и колледжей, студенты высших учебных заведений, пенсионеры по возрасту и выслуге лет).
2) на портал:
электронная копия заявления;
электронная копия анкеты селекционного достижения;
электронная копия доверенности, в случае ведения делопроизводства через представителя;
электронная копия документа, подтверждающего оплату подачи заявки, и электронная копия документа, подтверждающего основания для уменьшения ее размера (участники Великой отечественной войны, инвалиды, учащиеся общеобразовательных школ и колледжей, студенты высших учебных заведений, пенсионеры по возрасту и выслуге лет).
Документы, подтверждающие оплату подачи заявки и документы, подтверждающие основания для уменьшения ее размера предоставляются вместе с заявкой или в течении двух месяцев с даты поступления заявки. При условии соответствующей оплаты этот срок продлевается, но не более чем на два месяца.
В анкете селекционного достижения содержаться сведения о классификации сорта, породы для идентификации селекционного достижения.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Өтінімді жасау және беру
3. Заңның 5-бабының 1-тармағына сәйкес өтінімді беруге құқыққа селекциялық жетістік авторы немесе олардың құқықтық мирасқоры ие болады.
Егер селекциялық жетістік қызмет барысымен шығарылған жағдайда патент алуға өтінімді жұмыс беруші береді, егер олардың арасындағы келісімде басқа көрсетілмесе.
4. Өтінім сараптау ұйымына тікелей беріледі, поштамен немесе электрондық-цифрлік қолтанбасымен куәландырылған электрондық құжат түрінде жолданады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Заңның 5-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдік заңды тұлғалар, егер Қазақстан Республикасымен халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, тек уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірілген өкілдер арқылы ғанапатент алу және оны күшінде ұстау жөніндегі істерді жүргізеді, апелляциялық кеңеске қарсылықтарды береді және олардың қаралуына қатысады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бірақ уақытша оның аумағынан тыс жүрген жеке тұлғалар өтінім бойынша іс жүргізумен және патент алумен байланысты істерді, хат алмасу үшін Қазақстан Республикасы шегіндегі мекен-жайды көрсете отырып, патенттік сенім білдірілген өкілсіз жүргізеді.
Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес патент беруге өтінім бір селекциялық жетістік бойынша ресімделеді және мыналарды қамтиды:
1) сараптама жасау ұйымына:
осы Ережеге сәйкес нысан бойынша селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беру туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш);
селекциялық жетістіктің сауалнамасы;
iс өкiл арқылы жүргiзiлген жағдайда, сенiмхат;
өтiнiм беруге ақы төленгенiн растайтын құжат және оның мөлшерiн азайту үшiн негiздеменi растайтын құжат (Ұлы отан соғысына қатысушылар, мүгедектер, жалпы білім беру мектептерінің және колледждердің оқушылары, студенттер, жасына және еңбек өтіліне байланысты зейнеткерлер).
2) порталға:
өтініштің электрондық көшірмесі;
селекциялық жетістік сауалнамасының электрондық көшірмесі;
iс өкiл арқылы жүргiзiлген жағдайда, сенімхаттың электрондық көшірмесі;
өтiнiм беруге ақы төленгенiн растайтын құжаттыңэлектрондық көшірмесі және оның мөлшерiн азайту үшiн негiздеменi растайтын құжаттың (Ұлы отан соғысына қатысушылар, мүгедектер, жалпы білім беру мектептерінің және колледждердің оқушылары, студенттер, жасына және еңбек өтіліне байланысты зейнеткерлер)электрондық көшірмесі.
Өтiнiм беруге төлемді растайтын құжаттар және оның мөлшерiн азайту үшiн негiздеменi растайтын құжаттар өтініммен бірге немесе өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылады. Тиісті төлем жасалған жағдайда бұл мерзім ұзартылады, бірақ екі айдан аспайды.
Селекциялық жетістіктің сауалнамасында селекциялық жетістікті бір ізге түсіру үшін сорттың, тұқымның сыныптамасы туралы мәліметтер қамтылады.

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Заявление и другие документы заявки представляются на казахском или русском языках. Ботанические определения записывают латинским шрифтом печатными буквами.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заявление о выдаче патента представляется в четырех экземплярах, а анкета селекционного достижения - в трех экземплярах.
Остальные документы представляются в одном экземпляре.
9. Исключен приказом Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок заполнения заявления о выдаче патента
10. Заявление заполняется с соблюдением следующего порядка:
1) в случае невозможности размещения сведений полностью в соответствующих графах, их приводят по той же форме на дополнительном листе с указанием в соответствующей графе заявления: "см. Приложение к заявлению" (в соответствующей клетке графы "Перечень прилагаемых документов" проставляется знак "х");
2) графы заявления "Дата поступления", "Приоритет", графа под кодом 21, расположенные в его верхней части, предназначены для заполнения экспертной организацией после поступления заявки и заявителем не заполняются;
3) в графе, содержащей просьбу о выдаче патента, после слов "на имя заявителя (ей)" приводятся сведения о заявителе (заявителях), для которого (которых) испрашивается патент: фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – ФИО) физического лица, причем фамилия указывается перед именем, или полное официальное наименование юридического лица согласно документу о государственной регистрации, а также сведения об их соответственно месте жительства, месте нахождения, включая официальное наименование страны и полный почтовый адрес. Иностранные имена и названия юридических лиц указываются также и в транслитерации на казахском или русском языке. Сведения о месте жительства заявителей, являющихся авторами селекционного достижения, приводятся во втором столбце графы под кодом 72.
Для юридических или физических лиц, находящихся или проживающих за пределами Республики Казахстан, на имя которых испрашивается патент, указывается код страны по стандарту 3 Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее – ВОИС).
Если заявителей несколько, указанные сведения приводятся для каждого из них;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Патент беру туралы өтініш және өтінімнің басқа құжаттары қазақ немесе орыс тілінде ұсынылу тиіс. Ботаникалық белгілеулер латин шрифтімен баспа әріптерімен жазылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Патентті беру туралы өтініш төрт данада, ал сорттың немесе тұқымның сауалнамасы - үш данада ұсынылады.
Қалған құжаттар бір данада ұсынылады.
9. Алып тасталды - – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Патентті беру туралы өтінімді толтыру тәртібі
10. Өтінім мынадай тәртіпті сақтай отырып толтырылады:
1) мәліметтерді тиісті бағандарда орналастыру мүмкін болмаса, олар өтінімнің тиісті бағанында көрсетіліп, сол нысан бойынша қосымша парақта келтіріледі: "Өтінімге қосымшаны қараңыз" (бағанның "Қоса берілетін құжаттардың тізімі" (тиісті торында "х" белгісі қойылады);
2) өтінімнің жоғары бөлігінде орналасқан "Түскен күні", "Басымдық" бағандары, 21 коды бар баған сараптама ұйымы өтінім түскеннен кейін толтыруға арналған және өтінім беруші оны толтырмайды;
"3) патент беру туралы өтінішті қамтитын бағанда "өтінім берушінің (берушілердің) атына" деген сөздерден кейін патент сұратылып отырған өтінім беруші (берушілер) туралы мәліметтер келтіріледі: жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – ТАӘ), бұл ретте тегі атының алдында көрсетіледі, немесе заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы құжатына сәйкес толық атауы, сондай-ақ, тиісінше, елдің ресми атауын және толық пошта мекенжайын қоса, олардың тұратын орны, орналасқан орны. Шетелдік аттар мен заңды тұлғалардың атаулары қазақ немесе орыс тілдеріндегі транслитерациямен көрсетіледі. Селекциялық жетістіктердің авторлары болып табылатын өтінім берушілердің тұратын жері туралы мәліметтер 72 коды бар бағанның екінші бағанасында келтіріледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан немесе тұратын патент сұрайтын заңды немесе жеке тұлғалар үшін Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының (бұдан әрі – ДЗМҰ) 3 стандарты бойынша елдің коды көрсетіледі.
Егер өтінім беруші бірнешеу болса, аталған мәлімет олардың әрбірі үшін келтіріледі;

4) графы под кодами 31, 32 и 33, содержащие просьбу об установлении приоритета, заполняется, когда испрашивается приоритет более ранний, чем дата подачи заявки в экспертную организацию в соответствии со статьей 7 Закона. Простановка знака "х" в соответствующих клетках отмечается дата для испрашивания приоритета и указываются номер заявки, на основании которой испрашивается приоритет, дата испрашиваемого приоритета (дата подачи заявки), страна подачи заявки, стадия рассмотрения заявки и под каким названием зарегистрировано селекционное достижение.
Стадию рассмотрения заявки указывают кодом:
А - заявка находится на рассмотрении;
В - заявка отклонена;
С - заявка отозвана;
D - заявка удовлетворена, выдан патент.
Заявитель заявляет, что переданный с первой заявкой материал, представляет данный сорт (породу) и соответствует настоящей заявке;
5) в графе "Род, вид" указывается полное название рода и вида, для точной идентификации сорта, породы по таксономической принадлежности и по производственному использованию.
В данной графе указывается латинское название таксономической единицы (род, вид, подвид);
6) в графе "Предлагаемое наименование" приводится наименование селекционного достижения.
У селекционного достижения иностранной селекции указывают его оригинальное наименование на языке заявителя и в транскрипции на казахском или русском языке. Транскрипция наименования иностранного селекционного достижения предлагается заявителем;
7) в графе "Селекционный номер" указывается селекционный номер, присвоенный на этапах селекции;
8) в графе "Селекционное достижение выведено в стране" приводится полностью название страны выведения селекционного достижения, а также ее код в соответствии со стандартом 3 ВОИС;
9) в графе "Предлагался ли сорт (порода) к продаже или продавался", если сорт продавался или предлагался к продаже в Республике Казахстан, отмечается знаком "х" соответствующий квадрат и указывается первую дату и название, под которым продавался или предлагался к продаже.
Если сорт (порода) не продавался или не предлагался к продаже отметить знаком "х" соответствующий квадрат.
Сведения о продаже или предложении к продаже в других странах приводятся аналогично, указанным выше, и дополнительно указывается страна;
10) в графе "Адрес для переписки" приводится адрес для переписки, номер телефона. В качестве адреса для переписки указывается адрес места жительства заявителя (одного из заявителей) - физического лица, проживающего в Республике Казахстан, или адрес места нахождения представителя заявителя (заявителей), или иной адрес на территории Республики Казахстан;

4) басымдық сұратылатын өтінішті қамтитын 31, 32 және 33 кодтары бар бағандар, Заңның 7-бабына сәйкес сараптама жасау ұйымына өтінім берілген күннен неғұрлым бұрынғы басымдық сұралған кезде толтырылады. Бұл жағдайда тиісті торларда "х" белгісін қою арқылы басымдық сұрауға негіз көрсетіледі және соның негізінде басымдық сұратылатын өтінімнің нөмірі, сұратылатын басымдықтың күні (өтінім берілген күн), өтінім берген ел, өтінім қараудың кезеңі және селекциялық жетістіктің қандай атаумен тіркелгені көрсетіледі.
Өтінімді қарау кезеңін:
А-өтінім қаралу үстінде;
В-өтінім қабылданбады;
С-өтінім қайтарылып алынды;
D-өтінім қанағаттандырылды, патент берілді деген кодпен көрсетіледі.
Өтінім беруші бірінші өтініммен берілген материал осы сортпен (тұқыммен) ұсынылатынын және оның осы өтінімге сай келетінін растайды;
5) "Тегі, түрі" деген бағанда сортты, тұқымды таксономиялық тиесілілігі бойынша және өндірісте қолданылуы бойыншанақты сәйкестендіру үшін тек пен түрдің толық атауы көрсетіледі.
Осы бағанда таксономикалық бірліктің (тегі, түрі, түршесі) латынша атауыкөрсетіледі;
6) "Ұсынылатын атаулар" деген бағанда селекциялық жетістіктің атауы келтіріледі.
Шетелдік селекцияның селекциялық жетістігінде оның түпнұсқалық атауы өтінім берушінің тілінде және қазақ немесе орыс тіліндегі транскрипцияда көрсетіледі. Шетелдік селекциялық жетістік атауының транскрипциясын өтінім беруші ұсынады;
7) "Селекциялық нөмір" деген бағанда селекция кезеңінде берілген селекциялық нөмір көрсетіледі;
8) "Селекциялық жетістік шығарылған ел" деген бағанда селекциялық жетістік шығарылған елдің атауы, сондай-ақ оның ДЗМҰ 3 стандартына сәйкес коды толық келтіріледі;
9) "Сорт (тұқым) сатуға ұсынылды ма немесе сатылды ма" деген баған, егер сорт Қазақстан Республикасында сатылса немесе сатуға ұсынылса, тиісті квадрат "х" деген белгімен белгіленеді және оның сатылған немесе сатуға ұсынылған бірінші күні мен атауы көрсетіледі.
Егер сорт (тұқым) сатылмаса немесе сатуға ұсынылмаса тиісті квадрат "х" деген белгімен белгіленеді.
Басқа елдерде сатылғаны немесе сатуға ұсынылғаны туралы мәліметтер жоғарыда көрсетілгенге ұқсас келтіріледі және елі қосымша көрсетіледі;
10) "хат жазысу үшін мекен-жай" бағанда хат жазысу үшін мекен-жай, телефон нөмірі келтіріледі. Хат жазысу үшін мекен-жай ретінде өтінім берушінің (өтінім берушілердің бірінің) - Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлғаның тұрғылықты жерінің мекен-жайы немесе өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілі жүрген жердің мекен-жайы немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы өзге мекенжай көрсетіледі;

11) в графе под кодом 74 приводятся сведения о представителе заявителя (заявителей), в том числе патентном поверенном (патентных поверенных). В случае назначения патентного поверенного до подачи заявки указываются его фамилия, имя и отчество, регистрационный номер в уполномоченном органе, адрес местожительства, номер телефона, факса (если они имеются). В случае назначенного представителя указываются фамилия, имя и отчество для физического лица и наименование для юридического лица, адрес местожительства (местонахождения) в Республике Казахстан, номер телефона, факса. Если заявителей несколько и заявка подается не через патентного поверенного, в качестве представителя выбирается один из заявителей;
12) графа "Перечень прилагаемых документов" заполняется путем простановки знака "х" в соответствующих клетках и указания количества экземпляров и листов в каждом экземпляре прилагаемых документов. Для прилагаемых документов, вид которых не предусмотрен формой заявления ("другой документ"), указывается их назначение;
13) в графе "Основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента (без представления документа)", простановкой знака "х" отмечается соответствующее основание (основания) для подачи заявки и получения патента. Указанная графа заполняется в случаях, когда патент испрашивается на имя заявителя (заявителей), за исключением случаев, когда заявителем является автор, или, если заявителей несколько, их состав совпадает с составом авторов;
14) в графе под кодом 72 приводятся сведения об авторе (авторах): ФИО, полный почтовый адрес места жительства, для иностранных граждан указывается код страны по стандарту 3 ВОИС;
15) в графе, расположенной справа от графы под кодом 72, приводится подпись автора и дата в том случае, когда автор является заявителем.
В случае смерти автора до подачи заявки проставляется подпись наследника и дата. Представлять официальные документы, подтверждающие право на наследство, на стадии подачи заявки не требуется;
16) графа, расположенная непосредственно под графой, имеющей код 72, заполняется, когда автор просит не упоминать его в качестве такового при публикации материалов заявки и патента. В этом случае приводятся фамилия, имя и отчество (при его наличии) каждого из авторов, не пожелавших быть упомянутыми при публикации, и их подписи.
Заполнение последней графы заявления "Подпись" с указанием даты обязательно в тех случаях, когда заявителем указано лицо, не являющееся автором. От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности, подпись скрепляется печатью юридического лица (при наличии). Если заявителей несколько, заявление подписывает каждый из заявителей.
При подаче заявки через патентного поверенного заявление подписывает патентный поверенный.
Подписи в графах заявления расшифровываются с указанием фамилий и инициалов подписывающего лица.
каждый дополнительный лист (приложения к заявлению), на котором представлены те или иные сведения, относящиеся к заявлению подписывается в порядке, приведенном выше.
В заявлении и приложении к нему не допускаются исправления и подчистки. В случае наличия указанных недостатков запрашивается правильно оформленное заявление или приложение к нему.

11) 74-кодты бағанда өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілі туралы, оның ішінде патенттік сенім білдірілген өкіл (патенттік сенім білдірілген өкілдер) туралы мәлімет келтіріледі. Патенттік сенім білдірілген өкіл өтінім берілгенге дейін тағайындалған жағдайда оның тегі, аты, әкесінің аты, уәкілетті органдағы тіркеу нөмірі, тұрғылықты (орналасқан жерінің) мекенжайы, телефон, факс (егер болса) нөмірі көрсетіледі. Өкіл тағайындалған жағдайда жеке тұлға үшін тегі, аты, әкесінің аты және заңды тұлға үшін атауы, Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекен-жайы (орналасқан жері), телефон, факс нөмірі көрсетіледі. Егер өтінім берушілер бірнешеу болса және өтінім патенттік сенім білдірген өкіл арқылы берілмесе, өкіл ретінде өтінім берушілердің біреуі таңдалады;
12) "Қоса берілетін құжаттардың тізбесі" деген баған "х" деген белгіні тиісті торларға қою және қоса беріліп отырған құжаттардың әрбір данасындағы даналар мен парақтардың санын көрсету жолымен толтырылады. Түрі өтінім нысанымен көзделмеген қоса берілетін құжаттар ("басқа құжат") үшін олардың нақты міндеті көрсетіледі;
13) "Өтінім беруге және патент алуға құқықтың пайда болуының негізі (құжатты ұсынбай)" деген бағанда "х" деген белгі қоюмен өтінім беруге және патент алуға тиісті негіз белгіленеді. Аталған баған, өтінім беруші автор болып табылатын немесе өтінім берушілер бірнешеу болған, олардың құрамы авторлардың құрамымен сәйкес болған жағдайларды есептемегенде, өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына патент сұратылған жағдайда толтырылады;
14) 72 коды бар бағандаавтор (авторлар) туралы мәлімет: ТАӘ, тұрғылықты жерінің толық пошталық мекенжайы келтіріледі, шетел азаматтары үшін ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды көрсетіледі;
15) 72 коды бар бағанның оң жағында орналасқан бағанда, автор өтінім беруші болып табылатын болса, автордың қойылған қолы мен күні келтіріледі. Автор өтінім бергенге дейін қайтыс болып кеткен жағдайда мұрагердің қолы қойылады және күні көрсетіледі. Өтінім беру кезеңінде мұрагерлікке құқықты растайтын қандай да бір ресми құжат ұсыну талап етілмейді;
16) 72 коды бар бағанның тікелей төменгі жағында орналасқан баған өтінім материалдарын және патентті жариялаған кезде автор (авторлар) өзін (өздерін) осындай (осындайлар) ретінде атамауды өтінгенде ғана толтырылады. Бұл жағдайда жариялану кезінде атауды қаламаған авторлардың әрқайсысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса) келтіріледі және олардың қолдары қойылады;
Өтініштің күнін көрсете отырып, "Қол қою" деген соңғы бағанды толтыру, өтінім беруші автор емес тұлғаны көрсеткен жағдайда міндетті болады. Заңды тұлға атынан өтінішке ұйым басшысы немесе лауазымын көрсете отырып, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарымен осыған уәкілетті өзге тұлға қол қояды, қол қою осы заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі. Егер өтінім берушілер бірнешеу болса, өтінішке өтінім берушілердің әрқайсысы қол қояды.
Өтінім патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы берілген кезде өтінішке патенттік сенім білдірілген өкіл қол қояды.
Өтінім бағанындағы қол қоюлар, қол қоюшы тұлғаның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып ашылады;
өтінішке қатысты қандай да бір мәліметтер ұсынылған әрбір қосымша параққа (өтінішке қосымша) жоғарыда көрсетілген тәртіппен қол қойылады;
Өтініш пен қосымшаға түзетулер мен тазартулар жасауға жол берілмейді.
Аталған кемшіліктер орын алған жағдайда дұрыс ресімделген өтініш немесе оған қосымша сұратылады.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Структура анкеты сорта (породы)
11. Анкета сорта (породы) содержит:
название рода и вида (на казахском или русском языках и латинском);
предлагаемое наименование селекционного достижения и селекционный номер;
происхождение селекционного достижения с указанием метода создания и исходные (родительские) формы;
особенности поддержания и размножения селекционного достижения;
признаки селекционного достижения, характеризующие отличительные особенности;
наименования похожих селекционных достижений и признаки, по которым заявляемое селекционное достижение отличается от похожих;
особые условия для испытания селекционного достижения на отличимость, однородность и стабильность (при наличии).
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Анкета сорта (породы) подписывается заявителем (заявителями) в порядке, определяемом подпунктами 19) и 20) пункта 10 настоящих Правил.
К анкете прилагается таблица признаков селекционных достижений для соответствующих родов и видов, в которой заявитель описывает сорт растений или породу животных по степени и индексу выраженности признаков.
5. Доверенность
13. Доверенность отвечает следующим требованиям:
1) Доверенность, выданная заявителем (физическим лицом) физическому лицу заверяется нотариально. Доверенность от имени юридического лица выдается за подписью его первого руководителя или иного лица и скрепляется печатью этого юридического лица (при наличии);
2) в доверенности должно быть дано точное указание поручаемых действий, которые может производить представитель от имени доверителя;
3) в доверенности указывается место ее выдачи;
4) доверенность выдается на срок не более трех лет. Если в доверенности указан более длительный срок, она действительна в течение трех лет, а если в ней срок действия не указан – в течение одного года со дня выдачи. Срок действия доверенности, выданной за пределами Республики Казахстан без указания срока ее действия, определяется по праву страны, где выдана доверенность;
5) доверенность, выдаваемая физическими лицами, проживающими за пределами Республики Казахстан, или иностранными юридическими лицами, может быть выдана только на имя физического лица зарегистрированного в уполномоченном органе в качестве патентного поверенного;

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Сорт (тұқым) сауалнамасының құрылымы
11. Сорт (тұқым) сауалнамасында:
тек пен түрдің атауы (қазақ немесе орыс тілдерінде және латынша);
өтінім берушінің аты және мекен-жайы;
селекциялық жетістіктің ұсынылған атауы және селекциялық нөмірі;
жасалу әдісі мен бастапқы (тектік) нысанын көрсете отырып селекциялық жетістіктің шығу тегі;
селекциялық жетістіктерді ұстап тұру мен көбейтудің ерекшеліктері;
селекциялық жетістіктің айырымдық ерекшеліктерін сипаттайтын белгілер;
ұқсас селекциялық жетістіктердің атауы және өтінім берілген селекциялық жетістіктің ұқсастардан солар бойынша айырмашылық белгілері;
селекциялық жетістіктің айырмашылығын, біртектілігін және тұрақтылығын (егер олар болса) сынауға арналған ерекше шарттар мазмұндалуға тиіс.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Сорт (тұқым) сауалнамасына өтінім беруші (өтінім берушілер) осы Ереженің 10-тармағының 19) және 20) тармақшаларында белгіленген тәртіппен қол қояды.
Тиісті тектер мен түрлер үшін селекциялық жетістіктер белгілерінің кестесі сауалнамаға қоса тіркеледі, онда өтінім беруші өсімдік сортының немесе мал тұқымының ерекшеліктерінің айқындалу дәрежесі мен индексі бойынша сипаттайды.
5. Сенімхат
13. Сенімхат келесі талаптарға жауап беруі керек:
1) Өтінім беруші (жеке тұлға) берген (қолын қойған) сенімхат нотариалдық куәләндіріледі. Заңды тұлға атынан берілетін сенімхатқа оның басшысы немесе қол қойған адамның лауазымы көрсетіле отырып, бұған құрылтайшы құжаттарымен уәкілеттік алған өзге тұлғаның қолы қойылып, осы заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі;
2) сенімхатта өтінім беруші атынан өкіл жүргізе алатын тапсырылған іс-әрекеттер нақты көрсетілуге тиіс;
3) сенімхатта оның берілген орны көрсетілуге тиіс;
4) сенімхаттың іс-әрекет мерзімі үш жылдан аспауға тиіс. Егер сенімхатта іс-әрекет мерзімі көрсетілмесе, ол берілген күннен бастап бір жыл бойына күшін сақтайды. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде іс-әрекет мерзімі көрсетілмей берілген сенімхаттың іс-әрекет мерзімі сенімхат берілген елдің құқығы бойынша айқындалады;
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдік заңды тұлғалар берген сенімхат тек уәкілетті органда патенттік сенім білдірілген өкіл ретінде тіркелген жеке тұлғаға ғана берілуі мүмкін;

6) доверенность может быть выдана на имя нескольких патентных поверенных, зарегистрированных в уполномоченном органе, при этом представительство может осуществляться любым из них. Если их действия противоречат друг другу, об этом сообщается заявителю, а совершение действий приостанавливается до одобрения их заявителем;
7) физическое лицо, которому выдана доверенность, лично осуществляет те действия, на которые оно уполномочено. Передоверие возможно только в случае предоставления ему такого полномочия выданной доверенностью;
8) действие доверенности прекращается вследствие:
истечения срока доверенности;
отмены доверенности лицом, выдавшим ее;
отказа лица, которому выдана доверенность;
ликвидации юридического лица, от имени которого выдана доверенность;
ликвидации юридического лица, на имя которого выдана доверенность;
смерти лица, выдавшего доверенность, признания его недееспособным, ограниченно дееспособным или безвестно отсутствующим;
смерти гражданина, которому выдана доверенность, признания его недееспособным, ограниченно дееспособным или безвестно отсутствующим.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. С прекращением доверенности теряет силу передоверие.
Лицо, выдавшее доверенность, в случае ее отмены извещает незамедлительно об этом уполномоченный орган и экспертную организацию.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Ведение дел по получению патента
на селекционное достижение
15. Переписка ведется заявителем или его представителем, по каждой заявке в отдельности.
Документы, направляемые после подачи заявки, содержат ее номер и подпись заявителя или его представителя. Если заявителем является юридическое лицо, документы от его имени подписываются в порядке, указанном в подпункте 19) и 20) пункта 10 настоящих Правил.
Документы, направляемые в процессе производства по заявке, представляются в сроки, установленные Законом и настоящими Правилами.
Производство ведется на казахском или русском языке.
Документы, представленные с недостатками оформления, затрудняющими их прочтение, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие документы, направляется соответствующее уведомление.
Оригиналы материалов заявки, переданных посредством факсимильной связи, представляются в течение одного месяца с даты их поступления вместе с сопроводительным письмом, идентифицирующим материалы, поступившие ранее. Датой поступления материалов считается дата поступления их по факсу. Если оригиналы материалов поступили по истечении месячного срока или материалы, поступившие по факсу, не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по факсу материалов в дальнейшем во внимание не принимаются. До представления оригиналов материалы, касающиеся заявки, переданные по факсу, считаются не поступившими. Если какие-либо материалы заявки, поступившие по факсу, или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов. Материалы считаются поступившими на дату получения факса при изъятии заявителем нечитаемой части.

6) сенімхат уәкілетті органда тіркелген бірнеше патенттік сенім білдірілген өкілдердің атына берілуі мүмкін, мұндайда өкілдікті бұлардың кез келгені атқарады. Егер олардың іс-әрекеттері бір-бірлерімен қайшы келсе, бұл туралы өтінім берушіге хабарланады, ал атқарылған іс-әрекеттер өтінім беруші мақұлдағанға дейін тоқтатылады;
7) сенімхат берілген жеке тұлға өкілдік алған іс-әрекеттерді өзі жеке басымен жүзеге асыруға тиіс. Сенімнің ауысуы сенімхатпен өкілеттілік берілген жағдайда ғана мүмкін болады;
8) сенімхаттың іс-әрекеті төменгі жағдайларда тоқтатылады:
сенімхат мерзімі біткенде;
сенімхат берген тұлға оны жойған соң;
сенімхат берілген адам бас тартқан кезде;
атынан сенімхат берілген заңды тұлғажойылған кезде;
атынасенімхат берілген заңды тұлға жойылған кезде; сенімхат берген адам қайтыс болған, оны қабілеттіліксіз, қабілеттілігі шектеулі немесе хабарсыз кеткен деп танылған жағдайда;
атына сенімхат берілген азамат қайтыс болғанда, оны қабілеттіліксіз, қабілеттілігі шектеулі немесе хабарсыз кеткен деп танылған жағдайда.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
14. Сенімхат тоқтатылуымен бірге сенімнің ауысуы да күшін жояды.
Сенімхатты берген тұлға оны тоқтатқан жағдайда ол туралы уәкілетті органға және сараптама жасау ұйымына хабарлауға міндетті.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Селекциялық жетістікке патент алу жөнінде іс жүргізу
15. Хат жазысуды өтінім беруші немесе оның соған уәкілеттілік берілген өкілі әрбір өтінім бойынша жеке-жеке жүргізеді.
Өтінім берілгеннен кейін жіберілген құжаттарда оның нөмірі және өтінім берушінің немесе оның өкілінің қолы болуға тиіс. Егер өтінім беруші заңды тұлға болса, құжаттарға оның атынан осы Ереженің 10-тармағының 18) және 19) тармақшаларында көрсетілген тәртіппен қол қойылады.
Өтінім бойынша іс жүргізу процесінде жіберілген құжаттар Заңда және осы Ережеде белгіленген мерзімдерде ұсынылады.
Іс жүргізу қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.
Ресімдеудің оқуға қиындық тудыратын кемшіліктерімен ұсынылған құжаттар қаралмайды. Мұндай құжаттар берген тұлғаға тиісті хабарлама жіберіледі.
Өтінім материалдарының факс арқылы жіберілген түпнұсқалары олардың факс арқылы түскен күнінен бастап бір ай ішінде бұрын келген құжаттарға сәйкес ілеспе хатпен бірге жіберіледі. Осы талаптардың орындалғанында материалдардың келіп түскен күні болып олардың факспен келіп түскен күні саналады. Егер материалдардың түпнұсқалары көрсетілген мерзімнен кейін келіп түссе, немесе факспен келіп түскен материалдар түпнұсқаға сәйкес келмесе, материалдар олардың түпнұсқалары келіп түскен күннен саналады, ал факс арқылы келіп түскен материалдардың мазмұны содан кейін назарға алынбайды. Факс арқылы берілген, өтінімге қатысты материалдар түспеген болып саналады. Егер факспен келген өтінімнің кейбір материалдары не олардың бөлігі оқылмаса не алынбаса, тиісті материалдар түпнұсқаның келіп түскен күнінен бастап саналады. Өтінім беруші оқылмайтын бөлігін алып тастағанда, факс келіп түскен күннен бастап саналуы мүмкін.

Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В соответствии с частями 2-5 пункта 1 статьи 8 Закона заявитель в праве внести уточнения в документы заявки в течение двух месяцев с даты ее подачи.
Заявитель вправе внести в документы заявки исправления и уточнения без изменения сущности селекционного достижения до принятия по этой заявке соответствующего решения.
При внесении указанных изменений в течение двух месяцев с даты поступления заявки оплата не взимается.
Изменения, касающиеся указания заявителя при уступке права на получение oxpaнного документа или изменения наименования заявителя, а также исправления ошибок технического характера в документах заявки, осуществляются до даты внесения сведений о зарегистрированном селекционном достижении в Государственный реестр селекционных достижений Республики Казахстан при условии соответствующей оплаты.
Дополнительные документы, поступившие к заявке на сорт, породу и содержащие признаки, которые не были приведены в первичных материалах заявки и изменяющие сущность заявленного сорта, породы не принимаются во внимание при рассмотрении заявки.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в заявлении:
1) изменения в состав авторов вносятся путем подачи в экспертную организацию нового заявления в двух экземплярах, оформленного в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
2) одновременно с новым заявлением подается в двух экземплярах ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме с указанием номера и даты подачи заявки. Ходатайство подписывается заявителем в порядке, установленном подпунктами 18) и 19) пункта 10 настоящих Правил, и в случае исключения из состава авторов согласовано с исключаемым автором, подпись которого должна быть нотариально заверена (только для авторов по национальным заявкам и авторов по заявкам, поданным в соответствии с международными договорами). Согласие исключаемого автора может быть оформлено отдельным письмом с указанием номера и даты регистрации заявки;
3) в случае включения в состав авторов к дате подачи нового заявления невозможно получить подпись автора, указанного в ранее поданном заявлении, то к ходатайству прилагается письменное согласие, оформленное в следующем порядке:
в случае смерти автора или объявлении его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
в случае выезда автора за пределы Республики Казахстан согласие на внесение изменений от его имени подписывается доверенным лицом, представившим документ, удостоверяющий такое право. Таким документом является доверенность с точным указанием поручаемых действий, на имя патентного поверенного Республики Казахстан или доверенность, выданная другому лицу, легализованная в консульском учреждении Республики Казахстан, кроме случаев, когда легализация не требуется в силу международных договоров Республики Казахстан или на условии взаимности;
в случае отсутствия сведений о месте пребывания автора и невозможности их получить, признается по суду безвестно отсутствующим в соответствии со статьей 28 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, и заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании автора безвестно отсутствующим, которое принимается во внимание при решении вопроса по существу;
при признании автора недееспособным или ограниченно дееспособным согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель, с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства;

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Заңның 8-бабы 1-тармағының 2-5 бөліміне сәйкес өтінім беруші қажет болған кезде өтінімнің құжаттарына ол берілген күннен бастап екі ай ішінде нақтылау енгізуге құқылы.
Тиiстi шешiм қабылданғанға дейiн өтiнiм берушiнiң өтiнiм құжаттарына мәлімделген селекциялық жетістіктің мәнiн өзгертпей түзетулер мен нақтылаулар енгiзуге құқығы бар.
Осы өзгерiстер өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде енгiзiлген жағдайда төлем алынбайды.
Қорғау құжатын алу құқығына жол бергенде өтінім берушіні көрсетуге қатысты немесе өтінім берушінің атауының өзгеруі нәтижесінде өзгерiстер, сондай-ақ өтiнiм құжаттарындағы техникалық сипаттағы қателердi түзету, тиiстi төлем төленген жағдайда селекциялық жетістіктердің Мемлекеттiк тiзiлiмінде тіркелген селекциялық жетістіктер туралы мәліметтер енгізген күнге дейiн жасалуы мүмкiн.
Сортқа, тұқымға арналған өтінімге келіп түскен және өтінімнің бастапқы материалдарында келтірілмеген белгілерді мазмұндайтын және мәлімделген сорттың, тұқымның мәнін өзгертетін қосымша құжаттар өтінімді қарау кезінде назарға алынбайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Авторлар құрамын өзгерту дегенді патент беру туралы өтініште көрсетілген авторды құрамға енгізу немесе құрамнан шығару деп түсіну керек:
1) авторлар құрамын өзгерту сараптама жасау ұйымына осы Ереженің 3 тарауына сәйкес екі данада ресімделген патент беру туралы жаңа өтініш беру жолымен енгізіледі;
2) патент беру туралы жаңа өтінішпен бір мезгілде авторлардың құрамына тиісті өзгерістер енгізу туралы өтініш өтінімнің нөмірі мен берілген күні көрсетіле отырып еркін нысанда екі данада беріледі. Өтінішке өтінім беруші осы Ереженің 10-тармағының 18) және 19) тармақшаларында белгіленген тәртіппен қол қоюға тиіс, және шығарылған автордың келісімімен ол авторлар құрамынан шығарылған жағдайда оның қолы нотариалдық куәландырылуға тиіс (ұлттық авторлар мен үкіметаралық келісімдерге сәйкес берілген авторлар үшін ғана). Шығарылатын автордың келісімі өтінімнің нөмірі мен тіркеу күні көрсетіле отырып жеке хатпен ресімделуі мүмкін;
3) егер патент беру туралы жаңа өтініш берілген күнге қарай авторлар құрамына енгізілген жағдайда бұрын берілген өтініште көрсетілген автордың қолын алу мүмкін болмаса, өтінішке мынадай тәртіппен ресімделген жазбаша келісім қоса тіркеледі:
автордың қайтыс болған немесе ол өлді деп жарияланған жағдайда өзгеріс енгізуге арналған келісімге оның атынан мұрагер қол қояды, ол мұраға құқығы туралы куәліктің нотариалдық куәландырылған көшірмесін ұсына отырып, өзінің мұраға құқығын заң жүзінде дәлелдеуге тиіс;
автор шетелге кеткен жағдайда өзгеріс енгізуге арналған келісімге осындай құқықты куәландыратын, тиісті дәрежеде ресімделген құжатты ұсына отырып, сенім білдірілген тұлға оның атынан қол қоя алады. Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің атына беріліп, тапсырылған әрекет дәл көрсетілген сенімхат немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына немесе өзара шарттасуға орай заңдастыру талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, басқа тұлғаға берілген, Қазақстан Республикасының консулдық мекемесінде заңдастырылған сенімхат осындай құжат болуы мүмкін;
автордың барған жері туралы мәлімет болмаған және оларды алу мүмкін болмаған жағдайда, ол Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 28-бабына сәйкес сот арқылы хабарсыз кеткен деп танылуы мүмкін және мүдделі тарап авторды хабарсыз кетті деп тану туралы сот шешімінің көшірмесін ұсынады, ол мәселені мәні бойынша шешкен кезде назарға алынады;
автор әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке шектеулі түрде қабілетті деп танылған кезде өзгеріс енгізуге келісімге оның атынан қорғаншы немесе қамқоршы, қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесін ұсына отырып қол қояды;

4) граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав авторов через патентных поверенных Республики Казахстан, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, содержит поручение на выполнение указанных действий;
5) если отсутствуют документы, перечисленные в подпунктах 1)-4) настоящего пункта, и (или) представленные документы не удовлетворяют требованиям этих подпунктов, заявитель уведомляется с предложением в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Под изменением состава заявителей понимается частичное изменение состава заявителей путем включения дополнительного лица в состав или исключение лица из состава заявителей, ранее указанных в заявлении:
1) изменения в состав заявителей вносятся путем подачи в экспертную организацию нового заявления в двух экземплярах, оформленного в соответствии с главой 2 настоящих Правил, не позднее двух месяцев с даты подачи заявки. При подаче нового заявления с изменениями в составе заявителей подписи авторов на новом заявлении необязательны;
2) одновременно с новым заявлением подается в двух экземплярах ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав заявителей в произвольной форме с указанием номера и даты регистрации заявки. Ходатайство должно быть подписано заявителем (заявителями), указанным (указанными) в первоначальном заявлении на выдачу патента, в порядке, установленном подпунктами 18) и 19) пункта 10 настоящих Правил. Подпись исключаемого заявителя физического лица должна быть нотариально заверена (только для заявителей по национальным заявкам и приравненных к ним лиц в соответствии с международными договорами);
3) при замене умершего заявителя, указанного в заявлении, законным наследником под ходатайством достаточна подпись только указанного наследника, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
4) при внесении изменений в состав заявителей вследствие реорганизации юридического лица, ходатайство и новое заявление подписывает его правопреемник с представлением документа, подтверждающего правопреемство по данному виду прав (выписка из разделительного баланса или передаточного акта);

4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдік заңды тұлғалар авторлар құрамына өзгеріс енгізуге арналған құжатты Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілдері арқылы береді, бұл орайда патенттік сенім білдірілген өкілдің атына берілген сенімхатта көрсетілген іс-қимылды орындауға арналған тапсырма мазмұндалуға тиіс;
5) егер осы тармақтың 1)-4) тармақшаларына тізбеленген құжаттар жоқ болса және (немесе) ұсынылған құжаттар осы тармақшалардың талаптарына сай келмесе, өтінім берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай мерзімде жоқ болған немесе түзетілген құжаттарды табыс ету қажеттілігі хабарланады.
Сұратылған құжаттар табыс етілмеген жағдайда жаңа өтініш берілмеген деп есептеледі және өзгеріс енгізу жүргізілмейді, ол туралы өтінім берушіге хабарланады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Өтінім берушілердің құрамын өзгерту дегенді өтінім берушілердің құрамын құрамға қосымша тұлға енгізу жолымен ішінара өзгерту немесе патент беру туралы өтініште бұрын көрсетілген өтінім берушілердің құрамынан тұлғаны алып тастау деп түсіну керек:
1) өтінім берушілердің құрамын өзгерту осы Ереженің 2-тарауына сәйкес ресімделген патент беру туралы жаңа өтінішті өтінім берілген күннен бастап екі айдан кешіктірмей екі данада сараптама жасау ұйымына беру жолымен енгізіледі. Өтінім берушілердің құрамына өзгерістер енгізе отырып жаңа өтініш берген кезде жаңа өтінішке авторлардың қол қоюы міндетті емес;
2) патент беру туралы жаңа өтінішпен бір мезгілде өтінім берушілердің құрамына тиісті өзгерістер енгізу туралы өтініш өтінімнің нөмірі мен тіркелген күні көрсетіле отырып еркін нысанда екі данада беріледі. Өтінішке патент беруге арналған бастапқы өтініште көрсетілген өтінім беруші (өтінім берушілер) осы Ереженің 10-тармағының 18) және 19) тармақшаларында белгіленген тәртіппен қол қоюға тиіс. Шығарылатын өтінім беруші жеке тұлғаның қолы нотариалдық куәландырылуға тиіс (үкіметаралық келісімдерге сәйкес ұлттық және соларға теңестірілген тұлғалар үшін ғана);
3) патент беру туралы өтініште көрсетілген, қайтыс болған өтінім берушіні заңды мұрагермен алмастырған кезде, аталған мұрагердің қол қоюы ғана жеткілікті, ол мұраға құқық туралы куәліктің нотариалдық куәландырған көшірмесін ұсына отырып, өзінің мұраға құқығын заң жүзінде дәлелдеуге тиіс;
4) заңды тұлғаны қайта ұйымдастырудың салдарынан өтінім берушілердің құрамына өзгеріс енгізген кезде өтінішке және жаңа өтінішке құқықтың осы түрі бойынша құқықтық мирасқорлығын растайтын құжатты ұсына отырып (ажырату балансынан немесе беру актісінен көшірме), оның құқықтық мирасқоры қол қояды;

5) при внесении изменений вследствие ликвидации юридического лица ходатайство и новое заявление подписывает лицо, к которому перешли соответствующие права с представлением документа, подтверждающего факт передачи прав;
6) граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных Республики Казахстан, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, содержит поручение на выполнение указанных действий;
7) при не предоставлении документов, перечисленных в настоящем пункте, и (или) представленные документы не удовлетворяют требованиям подпунктов настоящего пункта, заявитель уведомляется о представлении отсутствующих документов и (или) устранении недостатков в трехмесячный срок с даты направления уведомления.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исчисление сроков
19. Сроки для совершения процедурных действий по получению патента указываются периодом времени, в течение которого может быть совершено действие.
Если срок выражен словосочетанием "в течение (не позднее) (до истечения)... с даты...", его исчисление начинается со дня, следующего за указанной датой. Срок, исчисляемый месяцами, истекает в соответствующее число последнего месяца срока. Если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается первый следующий за ним рабочий день. Если окончание срока приходится на такой месяц, в котором нет соответствующего числа, срок истекает в последний день этого месяца.
20. Документы, сданные в организацию связи в последний день срока, считаются направленными в срок.
8. Рассмотрение заявки и выдача патента
21. Если заявка содержат заявление о выдаче патента и анкету селекционного достижения на государственном или русском языке, то они регистрируются экспертной организацией с простановкой даты их поступления и присвоением регистрационного номера.
О факте поступления документов заявки заявитель уведомляется в пятидневный срок путем направления заявителю одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными экспертной организацией (регистрационный номер и дата поступления).
22. Вся исходящая корреспонденция направляется только в один адрес, при этом:
если в графе "Адрес для переписки" заявления указан адрес для переписки иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя указанного первым заявителя, который проживает в Республике Казахстан;
если графа "Адрес для переписки" заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес и на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, который проживает в Республике Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан.
Зарегистрированные документы заявки возврату не подлежат.

5) заңды тұлғаны тарату салдарынан өзгерістер енгізген кезде өтінішке және жаңа өтінішке құқықтың берілу фактісін растайтын құжат ұсына отырып, өзіне тиісті құқық ауысқан тұлға қол қояды;
6) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдік заңды тұлғалар өтінім берушілер құрамына өзгеріс енгізуге арналған құжаттарды Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің атына берілген сенімхатта көрсетілген іс-қимылды орындауға арналған тапсырма мазмұндалуға тиіс;
7) егер осы тармақта тізбеленген құжаттар жоқ болса және (немесе) ұсынылған құжаттар осы тармақтың тармақшаларының талаптарын қанағаттандырмаса, өтінім берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай мерзімде жоқ болған немесе түзетілген құжаттарды табыс ету қажеттілігі хабарланады.
Сұратылған құжаттар табыс етілмеген жағдайда жаңа өтініш берілмеген деп есептеледі және өзгеріс енгізу жүргізілмейді, ол туралы өтінім берушіге хабарланады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мерзімді есептеу
19. Патент алу жөніндегі рәсімдік әрекеттерді жасау үшін мерзімдер, әрекет жасалуы мүмкін уақыт кезеңімен көрсетіледі.
Егер мерзім "ішінде (кешіктірмей) (өткенге дейін)... күннен бастап..." деген сөз тіркесімен берілсе, оның есептелуі көрсетілген күннен кейінгі күннен басталады. Айлармен есептелетін мерзім мерзімнің соңғы айының тиісті күнінде аяқталады. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге келсе, содан кейінгі бірінші жұмыс күні мерзімнің аяқталатын күні деп есептеледі. Егер мерзімнің аяқталуы тиісті саны жоқ айға келсе, мерзім осы айдың соңғы күнімен бітеді.
20. Байланыс ұйымына мерзімнің соңғы күні тапсырылған құжаттар, мерзімінде жіберілді деп есептеледі.
8. Өтінімді қарау және патент беру
21. Егер өтінімнің келіп түскен құжаттарында патент беру туралы өтініш және селекциялық жетістік сауалнамасы мемлекеттік және орыс тілінде болса, онда сараптама жасау ұйымы оларды келіп түскен күнін қойып және өтінімге тіркеу нөмірін беріп тіркейді.
Өтінім құжаттарының келіп түсу фактісі туралы өтінім берушіге бес күн мерзім ішінде сараптама жасау ұйымы белгі соққан деректемелермен (тіркеу нөмірі және келіп түскен күні) өтінімнің бір данасын жіберу жолымен хабарланады.
22. Барлық шығыс хат-хабарлар бір ғана мекен-жайға жіберіледі, бұл орайда:
егер өтініштің "хат жазысу үшін мекен-жай" бағанында хат жазысу үшін өтінім берушінің немесе егер олар бірнешеу болса, өтінім берушілердің бірінің мекен-жайынан өзге мекен-жай не өтінім берушінің (өтінім берушілердің) мекен-жайы көрсетілсе, онда хат-хабар осы мекен-жай бойынша өтінім берушінің атына немесе егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - өтініште бірінші көрсетілген өтінім берушінің атына, оның үстіне өтінім берушілердің барлығы бірдей Қазақстан Республикасының аумағында өмір сүрмесе немесе тұрмаса, онда - бірінші көрсетілген ұлттық өтінім берушінің атына жіберіледі;
егер өтініштің "хат жазысу үшін мекен-жай" бағаны толтырылмаса, онда хат-хабар өтінім берушінің мекен-жайына және атына немесе егер өтінім берушілер бірнешеу болса, - бірінші өтінім берушінің атына не егер өтінім берушілердің барлығысы бірдей Қазақстан Республикасының аумағында өмір сүрмесе немесе тұрмаса, бірінші ұлттық өтінім берушінің атына жіберіледі.
Өтінімнің тіркелген құжаттары қайтарылмайды.

Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Зарегистрированные документы заявки проверяются на наличие документа, подтверждающего оплату подачи заявки. При отсутствии такого документа и документа, подтверждающего наличие оснований для уменьшения ее размера в случае оплаты в размере, меньшем установленного, заявитель уведомляется о необходимости представления отсутствующего (отсутствующих) документа (документов) и (или) документа о доплате до установленного размера, который (которые) могут быть представлены в течение двух месяцев с даты поступления заявки или при условии соответствующей оплаты в более поздний срок, не превышающий двух месяцев.
Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении указанных документов об оплате в установленный срок и в установленном размере, заявка признается не поданной.
24. При патентовании в зарубежных странах селекционного достижения, (когда заявка подана в экспертную организацию) по просьбе заявителя экспертная организация изготавливает заверенную копию первой заявки.
25. Предварительная экспертиза заявки проводится по истечении двух месяцев с даты ее подачи в экспертную организацию.
Предварительная экспертиза заявки проводится в двухмесячный срок.
При проведении предварительной экспертизы заявки проверяется:
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней (пункт 5 настоящих Правил);
соответствие оплаты установленным размерам, согласно действующего законодательства РК;
соблюдение установленных требований к документам заявки (главы 3, 4 и 5 настоящих Правил);
соблюдение порядка подачи заявки в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 5 Закона, включая наличие и правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия представителя;
соблюдение правомерности и порядка испрашивания в заявке более раннего приоритета, чем дата ее подачи.
26. Приоритет сорта, породы в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона устанавливается по дате подачи в экспертную организацию заявки.
Приоритет может быть установлен в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона по дате подачи первой заявки в стране-участнице Международной конвенции по охране селекционных достижений (конвенционный приоритет).
27. При испрашивании конвенционного приоритета в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона проверяется:
имеют ли лица (лицо), указанные в заявлении, право подать конвенционную заявку;
соблюдение заявителем срока для испрашивания конвенционного приоритета (при подаче заявки);
наличие и соблюдение срока представления заверенной копии первой заявки, подаваемой одновременно с подачей заявки или в течение трех месяцев с даты подачи заявки в экспертную организацию и ее перевода на государственный или русский язык;
пользуется ли заявитель правом конвенционного приоритета первой заявки в течение 12 месяцев с даты ее подачи.
При выполнении этих условий дополнительная документация и необходимый для испытания материал в течение трех лет с даты подачи первой заявки не запрашивается.
При невыполнении хотя бы одного условия, приоритет сорта, породы устанавливается по дате подачи заявки в экспертную организацию.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Өтінімнің тіркелген құжаттары өтінім беруге ақы төленгенін және өтінімге белгіленген мөлшерде алдын ала сараптама жүргізілгенін растайтын құжаттың бар-жоқтығына тексеріледі. Мұндай құжат және белгіленгеннен аз мөлшерде ақы төленген жағдайда, оның мөлшерін азайту үшін негіз барлығын растайтын құжат болмаған жағдайда, өтінім берушіге жоқ (болмаған) құжатты (құжаттарды) ұсынудың қажеттігі туралы және (немесе) белгіленген мөлшерге дейін қосымша ақы төлеу туралы құжатты ұсыну қажеттігі туралы хабарланады, ол өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде немесе тиісті ақы төленген жағдайда екі айдан аспайтын, неғұрлым кешірек мерзімде ұсынылуы мүмкін.
Өтінім берушіге сондай-ақ, белгіленген мерзімде және белгіленген мөлшерде ақы төленгені туралы көрсетілген құжаттарды табыс етпеген жағдайда, өтінім берілмеді деп танылатыны туралы хабарланады.
24. Селекциялық жетістікті шет елдерде патенттеген кезде сараптама жасау ұйымына берілген өтінім, өтінім берушінің сұрауы бойынша сараптама жасау ұйымы бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесін әзірлейді.
25. Өтінімді алдын ала сараптау ол сараптама жасау ұйымына берілген күннен бастап екі ай өткеннен кейін жүргізіледі.
Өтінімді алдын ала сараптау екі ай мерзімде жүргізіледі.
Өтінімге алдын ала сараптама жүргізген кезде:
өтінімде болуға тиіс немесе оған қоса тіркелуге тиіс құжаттардың (осы Ереженің 5-тармағы) болуы;
ҚР Заңына сәйкес төленген ақының белгіленген мөлшерге сәйкестігі;
өтінім құжаттарына белгіленген талаптардың (осы Ереженің 3, 4 және 5-тарауы) сақталуы;
өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхаттың болуын және ресімделуінің дұрыстығын қоса алғанда, Заңның 5-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда өтінім беру тәртібінің сақталуы;
өтінімде оны берудің күніне қарағанда, басымдықты неғұрлым ерте сұратудың заңдылығының және тәртібінің сақталуы.
26. Сорттың, тұқымның басымдығы Заңның 7-бабының 1-тармағына сәйкес өтінімді сараптама жасау ұйымына берген күн бойынша белгіленеді.
Басымдық Заңның 7-бабының 2-тармағына сәйкес Селекциялық жетістіктерді қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияға (конвенциялық басымдық) қатысушы елдің бірінші өтінім берген күні бойынша белгіленуі мүмкін.
27. Конвенциялық басымдықты сұрату кезінде Заңның 7-бабының 2-тармағына сәйкес:
өтініште көрсетілген тұлғаның (тұлғалардың) конвенциялық өтінім беруге құқығының болуы;
конвенциялық басымдықты сұрату үшін (өтінім берген кезде) өтінім берушінің мерзімді сақтауы;
өтінім берумен бір мезгілде немесе сараптама жасау ұйымына бірінші өтінім берген күннен бастап үш ай ішінде берілетін бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесін және оның мемлекеттік немесе орыс тіліне аудармасының сақталуы;
өтінім берушінің конвенциялық өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түсуге тиіс бірінші өтінім берілген күннен бастап есептегенде, он екі ай мерзімді сақтауы тексеріледі.
Осы шарттарды орындау кезінде өтінім беруші қосымша құжаттама мен сынақ үшін қажетті материалды бірінші өтінім берген күннен бастап үш жыл ішінде ұсынбауға құқылы.
Кемінде бір шарт орындалмаған жағдайда, сорттың, тұқымның басымдығы өтінімнің сараптама жасау ұйымына берілген күні бойынша белгіленеді.

28. Дополнительные документы, поступившие к заявке и содержащие признаки, которые не были приведены в первичных документах заявки и изменяющие сущность заявленного сорта, породы, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется.
29. Проверка правильности предложенного наименования селекционного достижения производится Госкомиссиями. Заключение Госкомиссии о результатах проверки наименования передается в экспертную организацию.
30. Если в процессе предварительной экспертизы заявки установлено, что наименование селекционного достижения не соответствует установленным требованиям и (или), заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков и предложением представить новое наименование селекционного достижения и (или) отсутствующие или исправленные документы в течение двух месяцев с даты его направления.
9. Решение об отказе или о дальнейшем
рассмотрении заявки
31. В случае непредставления ответа на запрос предварительной экспертизы в двухмесячный срок, а также не соответствия заявки требованиям глав 3, 4 и 5 настоящих Правил, экспертная организация выдает экспертное заключение об отрицательном результате предварительной экспертизы заявки на выдачу патента на селекционное достижение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, на основании которого уполномоченный орган, в течение десяти рабочих дней, принимает решение об отказе в дальнейшем рассмотрении заявки и направляет в экспертную организацию. Экспертная организация, в месячный срок с момента поступления решения, уведомляет заявителя.
Решение апелляционного совета может быть обжаловано в суде в течение шести месяцев с даты получения им решения.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Если в результате предварительной экспертизы установлено, что заявка соответствует установленным требованиям, экспертная организация выдает экспертное заключение о положительном результате предварительной экспертизы по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, на основании которого уполномоченный орган, в течение десяти рабочих дней, принимает решение о дальнейшем рассмотрении заявки и направляет в экспертную организацию.
Экспертная организация, в течение десяти рабочих дней с момента поступления решения, уведомляет заявителя о положительном результате предварительной экспертизы, установлении даты подачи заявки, приоритета селекционного достижения, о передаче материалов заявки в Госкомиссию на проведение экспертизы на патентоспособность, и сообщает о необходимости отправки требуемых материалов для испытания на отличимость, однородность и стабильность.

28. Өтінімге орай келіп түскен және өтінімнің бастапқы құжаттарында келтірілмеген және өтінім берілген сорттың, тұқымның мәнін өзгертетін қосымша құжаттар өтінімді қараған кезде назарға алынбайды, ол туралы өтінім берушіге хабарланады.
29. Селекциялық жетістіктің ұсынылған атауының дұрыстығын тексеруді Мемлекеттік комиссиясы жүргізеді. Атауларын тексеру туралы Мемлекеттік комиссиясының қорытындысы сараптама жасау ұйымына жіберіледі.
30. Егер өтінімді алдын ала сараптау процесінде селекциялық жетістіктің атауының белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін және (немесе) өтінімнің құжаттарға қойылатын талаптарды бұза отырып ресімделгені анықталса, өтінім берушіге табылған кемшіліктерді көрсете отырып және селекциялық жетістіктің жаңа атауын және (немесе) болмаған атауын немесе түзетілген құжаттарды табыс етуді ұсынған сұрау салу ол жіберілген күннен бастап екі ай ішінде жіберіледі.
9. Өтінімді қараудан бас тарту туралы немесе одан әрі қарау туралы шешім
31. Екі ай мерзімде алдын ала сараптаманың сұранысына жауап бермеген жағдайда, осы Ереженің 3, 4 және 5 тарауларының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, сараптама жасау ұйымы осы Ереженің 2 қосымшасына сәйкес нысанымен селекциялық жетістікке патент алу үшін өтінімге алдын ала сараптаманың теріс нәтижесі жөніндегі қорытындысын шығарады, осының негізінде уәкілетті орган, он күн жұмыс күні ішінде әрі қарай қараудан бас тарту жөнінде шешім шығарады да сараптама жасау ұйымына жолдайды. Сараптама жасау ұйымы шешім түскен уақыттан бастап бір ай көлемінде өтінім берушіні хабарландырады. Бұл орайда өтінім беруші өтінімді одан әрі қараудан бас тарту туралы хабарламаны сараптама жасау ұйымы жолдаған күннен бастап екі ай ішінде уәкілетті органға өтінімді одан әрі қараудан бас тарту туралы шешіміне қарсылық бере алады.
Апеляцилық кеңестің шешімі сотта шешім қабылданған мерзімнен алты айдың ішінде шағымдалына алады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Егер алдын ала сараптау нәтижесінде өтінімнің белгіленген талаптарға сәйкес келетіні анықталса, сараптама жасау ұйымы осы Ереженің 3-қосымшасының нысанына сәйкес алдын ала сараптаманың оң нәтижесі туралы қорытындысын береді, оның негізінде уәкілетті орган он күн жұмыс күні ішінде өтінімді одан әрі қарау туралы шешім шығарады да сараптама жасау ұйымына жолдайды.
Сараптама жасау ұйымы сараптама шешімін алған күннен бастап, он жұмыс күнi iшiнде, алдын-ала сараптаманың оң нәтижесі, өтінім берілген күні, селекциялық жетiстiктiң басымдылығының бекітілгендігі туралы, өтінім материалдарын патентке қабілеттілікке сараптама жасау үшін Мемкомиссияға жіберу туралы өтінім берушіні хабарландырады, және айырымдылығын, біртектілігін және тұрақтылығын сынау үшін қажет материалдарды жіберу қажеттігі жөнінде өтінім берушіге жазбаша хабарлайды.
Патентке қабілеттілікке сараптама жасауға өтінімді қарау тәртібін агроөнеркәсіптік кешен даму саласындағы уәкілетті орган белгілейді.

Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Публикация сведений о заявке
33. Публикация сведений о заявке, по которой в результате предварительной экспертизы вынесено решение о дальнейшем рассмотрении, производится в бюллетене по истечении восемнадцати месяцев с даты поступления заявки в соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона. По ходатайству заявителя, поданному по форме СД-2 согласно приложения 4 к настоящим Правилам, сведения о заявке могут быть опубликованы ранее указанного срока:
1) при публикации сведений о заявке экспертная организация публикует на государственном и русском языках следующие сведения:
номер и дату подачи заявки;
номер, дату подачи и код страны подачи заявки в соответствии со стандартом, на основании которой установлен приоритет селекционного достижения, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата подачи заявки в экспертную организацию;
имя автора (авторов), если последний (последние) не отказался (не отказались) быть упомянутым (упомянутыми) в качестве такового (таковых);
имя или наименование заявителя;
код (коды) страны места жительства автора (авторов) и места жительства (места нахождения) заявителя в соответствии со стандартом (ST. 3 ВОИС);
наименование селекционного достижения;
2) отказ автора быть упомянутым в качестве такового в публикуемых сведениях учитывается при публикации этих сведений, если он поступил до завершения технической подготовки к публикации. Указанный отказ может быть отозван автором в этот же срок.
11. Решение о выдаче патента
34. Если в результате экспертизы, проведенной Госкомиссиями (Госкомиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур и Госкомиссия по испытанию и апробации пород), установлено, что заявленное селекционное достижение соответствует условиям патентоспособности, определенным статьей 4 Закона, Госкомиссии составляют заключение с описанием сорта, породы и направляют в экспертную организацию заключение в трех экземплярах, описания сорта или породы в двух экземплярах. Экспертная организация направляет один экземпляр заключения Госкомиссии в уполномоченный орган для принятия решения. Уполномоченный орган в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона в течение десяти рабочих дней принимает решение о выдаче патента и направляет его в экспертную организацию. Экспертная организация, в течение десяти рабочих дней, уведомляет заявителя о принятом решении.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Өтінім туралы мәліметтерді жариялау
33. Алдын ала сараптау нәтижесінде әрі қарай қарау туралы шешім шығарылған өтінім туралы мәліметтерді жариялау Заңның 8-бабының 6-тармағына сәйкес өтінімнің келіп түскен күнінен бастап он сегіз ай өткеннен кейін бюллетеньде жүргізіледі. Өтінім берушінің Ережеге 4-қосымшасының СЖ-2 нысаны бойынша берген өтініші бойынша өтінім туралы мәліметтер көрсетілген мерзімнен бұрын жариялануы мүмкін:
1) өтінім туралы мәліметтерді жариялау кезінде сараптама жасау ұйымы мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай мәліметтерді:
өтінімнің нөмірі мен берілген күнін;
егер өтінім бойынша сараптама жасау ұйымына өтінім берілген күнге қарағанда басымдықтың одан неғұрлым ертелеу күні белгіленсе, соның негізінде селекциялық жетістіктің басымдығы белгіленген өтінім берген елдің ДЗМҰ ST.3 стандартына сәйкес нөмірін, берген күнін және кодын;
егер ол (олар) солар (сондайлар) ретінде аталудан бас тартпаса автордың (авторлардың) атын;
патент иеленушінің атын немесе атауын;
автордың (авторлардың) ДЗМҰ ST.3 стандартына сәйкес тұрғылықты жердегі (жүрген жеріндегі) елінің кодын (кодтарын);
селекциялық жетістіктің атауын;
2) автордың жарияланатын мәліметтерде сондай ретінде аталуынан бас тартуы, егер ол жариялауға техникалық даярлық аяқталғанға дейін келіп түссе, осы мәліметтерді жариялаған кезде ескеріледі. Аталған бас тартуды автордың сол мерзімде кері қайтарып алуы мүмкін.
11. Патент беру туралы шешім
34. Мемлекеттік комиссия жүзеге асырған сараптама нәтижесінде, мәлімделген селекциялық жетістіктерді Заңның 4-бабында айқындалған патент шарттарға сай деп табылған жағдайда, Мемлекеттік комиссиялар сұрыптың, тұқымның сипаттамасымен сараптамалық қорытынды жасап (қорытынды үш данада; сипаттама екі данада), оны сараптама жасау ұйымына жібереді. Сараптама жасау ұйымы шешім қабылдау үшін мемлекеттік комиссияның қорытындысының бір данасын уәкілетті органға жібереді. Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті орган, он жұмыс күні ішінде, патент беруге шешім қабылдайды да оны сараптама жасау ұйымына жібереді. Сараптама жасау ұйымы, он жұмыс күні ішінде, өтінім берушіні хабардар етеді.

Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. В течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления о принятии уполномоченным органом решения о выдаче патента заявитель представляет в экспертную организацию документ, подтверждающий соответствующую оплату за подготовку к выдаче патента и публикацию, а также оплату государственной пошлины. При непредставлении указанных документов срок оплаты может быть восстановлен в течение трех месяцев при условии представления документа об оплате восстановления пропущенного срока, в противном случае заявка считается отозванной, делопроизводство по заявке прекращается, о чем заявитель уведомляется в течение десяти рабочих дней с даты истечения срока восстановления.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 34-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Решение об отказе в выдаче патента
35. При установлении Госкомиссией несоответствия заявленного селекционного достижения одному из условий патентоспособности, Госкомиссия составляет в трех экземплярах заключение с обоснованием причин несоответствия, и направляет в экспертную организацию. Экспертная организация направляет один экземпляр заключения Госкомиссии в уполномоченный орган для принятия решения.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Уполномоченный орган в соответствии с пунктом 5 статьи 10 Закона, в течение десяти рабочих дней, принимает решение об отказе в выдаче патента с приведением соответствующих обоснований и направляет его в экспертную организацию. Экспертная организация, в течение десяти рабочих дней, уведомляет заявителя о принятом решении.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В соответствии с пунктом 6 статьи 10 Закона заявитель может запросить у уполномоченного органа копии документов, противопоставленных экспертизой. Копии документов направляются в течение месяца с даты получения запроса заявителя.
13. Выдача патента и регистрация в Государственном
реестре селекционных достижений

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-1. Патент беру туралы уәкілетті орган қабылдаған шешім туралы хабарламаны өтінім берушіге жіберген күннен бастап үш ай ішінде өтінім беруші тиісті патент беру үшін жарияланымдар жасау үшін төлемақы, сондай-ақ мемлекеттік баж төленгенін растайтын құжаттарды сараптама жасау ұйымына ұсынады. Бұл құжаттарды мерзімінде ұсынбаған жағдайда, үш ай ішінде, өтіп кеткен мерзімдерін қалпына келтіру төлемақысының төленгені жөніндегі құжаттарды ұсына отырып, қалпына келтіруге болады. Олай болмаған жағдайда, өтiнiм керi қайтарып алынған деп есептеледi және өтінімді қарау жөнінде іс жүргізу тоқтатылады, өтінім беруші қалпына келтіру аяқталған күннен бастап, он жұмыс күнi iшiнде хабардар етіледі.
Ескерту. 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Патент беруден бас тарту туралы шешім
35. Патентке қабілеттілікке кем дегенде бір жағдайына сәйкес емес деп танитын болса, Мемлекеттік комиссия үш данада сәйкессіздіктің негізін көрсете отырып, қорытынды жасап, сараптама жасау ұйымына жібереді. Сараптама жасау ұйымы шешім қабылдау үшін мемлекеттік комиссияның қорытындысының бір данасын шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Уәкілетті орган Заңның 10-бабының 5-тармағына сәйкес он жұмыс күні ішінде тиісті негіздемелер келтіре отырып патент беруден бас тарту туралы шешім шығарады және оны сараптама жасау ұйымына жібереді. Сараптама жасау ұйымы, он жұмыс күні ішінде, өтінім берушіні хабардар етеді. Өтінім беруші хабарламаны сараптама жасау ұйымымен жіберген күннен бастап үш ай мерзімде Апелляциялық кеңеске патент беруден бас тарту туралы шешімге қарсылық бере алады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Заңның 10-бабының 6-тармағына сәйкес өтінім беруші уәкілетті органнан сараптамаға қарама-қарсы қойылған құжаттардың көшірмесін сұрата алады. Құжаттардың көшірмелері өтінім берушінің сұрау салғанынан бастап бір ай ішінде жіберіледі.
13. Патент беру және селекциялық жетістіктерді
Мемлекеттік тізілімінде тіркеу

38. На основании решения о выдаче патента и подтверждении оплаты за (подготовку к выдаче охранных документов, выдачи удостоверения автора, публикации сведений о выдаче) и оплаты государственной пошлины, селекционное достижение регистрируется в Государственном реестре селекционных достижений (далее – Государственный реестр) с присвоением соответствующего номера.
В Государственный реестр селекционных достижений вносятся следующие записи:
(19) код или другие средства идентификации ведомства или организации, осуществившей публикацию;
(12) словесное обозначение вида документа;
(11) номер патента;
(54) род, вид растения, животного, наименование сорта, породы;
(73) имя или наименование патентообладателя и его адрес с указанием кода страны места жительства или места нахождения в соответствии со стандартом 3 ВОИС;
(72) имя автора (авторов) и код страны его (их) место жительства в соответствии со стандартом 3 ВОИС;
(21) регистрационный номер заявки;
(22) дата подачи заявки, по которой выдан патент;
(31) номер заявки, на основании которой испрашивается приоритет, (32) дата подачи заявки, на основании которой испрашивается приоритет и (33) код страны подачи первой заявки в соответствии со стандартом 3 ВОИС, на основании которой установлен приоритет селекционного достижения, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата подачи заявки в экспертную организацию;
факт передачи патента другому лицу с указанием его имени и адреса, номера и даты регистрации договора, даты его опубликования в бюллетене;
данные об исключительных, открытых и принудительных лицензиях;
дата прекращения действия патента с указанием причины и дата опубликования сведений о прекращении;
дата продления действия патента и дата опубликования сведений о продлении;
сведения о патентном поверенном;
отказ автора об упоминании в качестве такового в публикуемых сведениях учитывается при публикации этих сведений, если он поступил до завершения технической подготовки к публикации. Указанный отказ может быть отозван автором в этот же срок;
другие сведения об изменениях записей в Государственном реестре.
В бюллетене экспертная организация публикует сведения о выдаче патента, а также о последующих изменениях правового статуса патента.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. На основании решения уполномоченного органа выдается патент на селекционное достижение.
Патент заполняется на казахском и русском языках.
В патенте указываются:
(19) код или другие средства идентификации ведомства или организации, осуществившей публикацию;
(12) словесное обозначение вида документа;
(11) номер патента;
(54) род, вид растения, животного, наименование сорта, породы;

38. Патент беру туралы шешімнің және (қорғау құжаттарын дайындау, авторларға куәлік беру және патент беру туралы мәліметтерді жариялау үшін) төлемақы, сондай-ақ мемлекеттік баж төленуінің расталуы негізінде, селекциялық жетістік оған тиісті нөмір беріле отырып селекциялық жетістіктердің Мемлекеттік тізілімінде тіркеледі.
Селекциялық жетістіктердің Мемлекеттік тізіліміне мынадай жазбалар енгізіледі:
(19) жарияланымды жүзеге асырушы ұйымның коды немесе сәйкестендіру құралдары;
(12) қорғау құжатының түрі;
(11) патент нөмірі;
(54) өсімдік, жануарлар түрі, тұқымдасы; сұрыптың, тұқымның атауы;
(73) Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының (бұдан әрі – ДЗМҰ) 3 стандартына сәйкес тұрғылықты жері немесе орналасқан орны елдің коды бар патент иеленушінің аты немесе атауы және мекен-жайы;
(72) ДЗМҰ 3 стандартына сәйкес автор (лар) аты және оның (олардың) тұрғылықты орны елінің коды;
(21) өтінімнің тіркеу нөмірі;
(22) патент берілген өтінімнің берілген күні;
(31) егер өтінім бойынша басымдықтың сараптама жасау ұйымына өтінім берілген күнмен салыстырғанда неғұрлым ерте күні белгіленсе, соның негізінде селекциялық жетістіктің басымдығы белгіленген бірінші өтінім берген елдің ДЗМҰ 3 стандартына сәйкес нөмірі, (32) берілген күні және (33) коды;
атын және мекен-жайын, шартты тіркеу нөмірі мен күнін, оны жариялау күнін көрсете отырып патентті басқа тұлғаға беру фактісі;
ерекше, ашық және мәжбүрлі лицензиялар туралы деректер;
себебін көрсете отырып патенттің тоқтатылған күні және тоқтатылуы туралы жарияланған күні;
патенттің қолданылуын ұзарту күні және ұзарту туралы мәліметтер жарияланған күні;
патенттік сенім білдірілген өкілдер туралы мәліметтер;
Автордың жарияланған мәліметтерде атының аталуынан бас тартуы жарияланымның техникалық дайындығы аяқталғанға дейін келіп түссе қабылданады. Аталған бас тарту автор арқылы сол күні қайтарылып алуы мүмкін.
Мемлекеттік тізілімдегі жазбалардағы өзгерістер туралы басқа мәліметтер енгізіледі.
Бюллетеньде сараптама жасау ұйымы патентті беру, сондай-ақ патенттің құқықтық мәртебесіндегі келесі өзгерістер туралы мәліметтерді жариялайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Уәкілетті органның шешімінің негізінде селекциялық жетістікке патент береді.
Патент қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
Патентте:
(19) жарияланымды жүзеге асырушы ұйымның коды немесе сәйкестендіру құралдары;
(12) қорғау құжатының түрі;
(11) патент нөмірі;
(54) өсімдік, жануарлар түрі, тұқымдасы; сұрыптың, тұқымның атауы;

(73) имя или наименование патентообладателя и его адрес с указанием кода страны места жительства или места нахождения в соответствии со стандартом 3 ВОИС;
(72) имя автора (авторов) и код страны его (их) место жительства в соответствии со стандартом 3 ВОИС;
(21) регистрационный номер заявки;
(22) дата подачи заявки, по которой выдан патент;
(31) номер заявки, на основании которой испрашивается приоритет, (32) дата подачи заявки, на основании которой испрашивается приоритет и (33) код страны подачи первой заявки в соответствии со стандартом 3 ВОИС, на основании которой установлен приоритет селекционного достижения, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата подачи заявки в экспертную организацию.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Патент выдается одновременно с публикацией в бюллетене сведений о его выдаче.
При наличии нескольких лиц, на имя которых испрашивается патент, в соответствии со статьей 13 Закона им выдается один патент.
41. Автору селекционного достижения, не являющемуся патентообладателем, выдается удостоверение, подтверждающее его авторство.
42. Патент и удостоверения авторов к нему направляются заказным почтовым отправлением в юридический адрес патентообладателя или адрес представителя в соответствии с выданной ему доверенностью, либо иной адрес, специально оговоренный заявителем для направления патента.
В случае изменения адреса, заявитель, незамедлительно, до выдачи патента уведомляет экспертную организацию об изменении адреса места жительства или места нахождения (юридический адрес).
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При вручении патента патентообладателю, предъявляется документ, удостоверяющий личность для физического лица или доверенность от юридического лица на получение патента. Патенты и удостоверения авторов к ним иностранных патентообладателей направляются патентному поверенному Республики Казахстан.
Если заявление о выдаче патента подано совместно несколькими лицами, проживающими или находящимися на территории Республики Казахстан, то патент и удостоверения авторов направляются патентообладателю, указанному первому.
Если заявление о выдаче патента подано совместно несколькими лицами, из которых не все проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то патент и удостоверения авторов направляются патентообладателю, проживающему или находящемуся на территории Республики Казахстан, указанному первым.
Глава 13-1. Восстановление действия патента на селекционное достижение

(73) ДЗМҰ 3 стандартына сәйкес тұрғылықты жері немесе орналасқан орны елдің коды бар патент иеленушінің аты немесе атауы және мекен-жайы;
(72) ДЗМҰ 3 стандартына сәйкес автор (лар) аты және оның (олардың) тұрғылықты орны елінің коды;
(21) өтінімнің тіркеу нөмірі;
(22) патент берілген өтінімнің берілген күні;
(31) егер өтінім бойынша басымдықтың сараптама жасау ұйымына өтінім берілген күнмен салыстырғанда неғұрлым ерте күні белгіленсе, соның негізінде селекциялық жетістіктің басымдығы белгіленген бірінші өтінім берген елдің ДЗМҰ 3 стандартына сәйкес нөмірі, (32) берілген күні және (33) коды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Патент оның берілгендігі туралы мәліметтерді бюллетеньде жариялаумен бір мезгілде беріледі.
Патент бірнеше тұлғалардың атына сұратылған жағдайда Заңның 13-бабына сәйкес оларға бір патент беріледі.
41. Патент иеленуші болып табылмайтын селекциялық жетістік авторына оның авторлығын растайтын ресми куәлік беріледі.
42. Патент және оған авторлардың куәліктері оларға тікелей тапсырылады немесе тапсырыстық пошта жөнелтімімен патент иеленушінің заңды мекен-жайына немесе оған берілген сенімхатқа сәйкес өкілдің мекен-жайына не патентті жіберу үшін өтінім беруші арнайы көрсеткен өзге мекен-жайға жіберіледі.
Өтінім беруші, тез арада, тұратын орнының немесе жүретін жерінің (заңды мекен-жай) өзгеруі туралы патент берілгенге дейін сараптама жасау ұйымына хабарлауға міндетті.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Патент иеленушіге патент тапсырған кезде жеке тұлға өзінің куәлігін немесе заңды тұлғаның патент алуға арналған сенімхатын көрсетеді. Шетелдік патент иеленушілердің патенттері және оған қоса берілетін авторлардың куәліктері Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне жіберіледі.
Егер патент беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе жүретін бірнеше тұлғалар бірлесіп берсе, онда патент және авторлар куәліктері бірінші көрсетілген патент иеленушіге жіберіледі.
Егер патент беру туралы өтінішті барлығысы бірдей Қазақстан Республикасында тұрмайтын немесе жүрмейтін бірнеше тұлғалар бірлесіп берсе, онда патент және авторлар куәліктері Қазақстан Республикасының аумағында тұратын және жүретін, бірінші көрсетілген патент иеленушіге жіберіледі.
13-1 тарау. Селекциялық жетістікке патенттың қолданылуын
қалпына келтірілуі.

Сноска. Правила дополнены главой 13-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43-1. Действие патента на селекционное достижение, прекращенное в соответствии с пп. 2 п. 2 ст. 22 Закона восстанавливается по ходатайству (Приложение 6) патентообладателя.
43-2. Ходатайство подается в течение трех лет с даты истечения срока оплаты за поддержание патента в силе при представлении документа об оплате восстановления действия патента, но до истечения установленного в соответствии с Законом срока действия патента.
Ходатайство подписывается патентообладателем (если патентообладателем является группа лиц, заявление подписывается всеми лицами) или патентным поверенным, или иным представителем, действующим на основании доверенности.
От имени юридического лица ходатайство подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это с указанием его должности.
43-3. К ходатайству прилагаются:
документ, подтверждающий оплату за подготовку документов по восстановлению действия патента и публикации;
документ, подтверждающий оплату за поддержание пропущенного года действия патента;
доверенность (если ходатайство подается представителем) или копия доверенности (если ходатайство ведется через патентного поверенного);
43-4. Экспертная организация не позднее двух месяцев с даты подачи ходатайства о восстановлении публикует в бюллетене сведения о восстановлении действия патента. Дата публикации является датой восстановления действия патента. Патентообладателю или его представителю направляется приложение о восстановлении действия патента.
Глава 13-2. Продление срока действия патента на селекционное достижение
Сноска. Правила дополнены главой 13-2 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43-5. Ходатайство о продлении срока действия патента на селекционное достижение (далее - ходатайство) подается в экспертную организацию в течение последнего года его действия при условии поддержания его в силе (для сортов растений в течение - 25 года действия патента, для породы животных в течение - 30 года действия патента, для сорта винограда, древесных декоративных, плодовых и лесных культур, в том числе их подвоев, в течение - 35 года действия патента).
43-6. Для ведения дел по продлению срока действия патента на селекционное достижение патентообладатель уполномачивает патентного поверенного Республики Казахстан (далее - патентный поверенный) или иного представителя, с выдачей ему соответствующей доверенности.

Ескерту. 13-1-тараумен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43-1. Патентті күшінде ұстап тұрудың белгіленген мерзімінде төленбеуіне байланысты төлемнің белгіленген мерзімі өткен күннен бастап тоқтатылған селекциялық жетістікке патенттің қолданылуы патент иеленушінің өтінішхаты бойынша қалпына келтірілуі мүмкін.
43-2. Өтінішхат патентті күшінде ұстап тұру үшін төлемнің белгіленген мерзімі өткен күннен бастап үш жыл ішінде патенттің қолданылуын қалпына келтіру төлемі туралы құжат ұсынылған кезде, бірақ осы Заңға сәйкес белгіленген патенттің қолданылу мерзімі өткенге дейін берілуге тиіс.
Өтінішхатқа патентиеленушімен қол қойылады (егер патентиеленуші болып тұлғалар тобы саналатын жағдайда, осы тобқа кіретін бүкіл тұлғалар өтінімге қол қояды) немесе патенттік сенім білдіруші, немесе тағы басқа да сенімхат негізінде әрекет ететін өкіл қол қояды.
Заңды тұлғаның атынан өтінішхатқа мекеменің басшысымен немесе лауазымын көрсетіп өзге уәкілетті тұлғамен қол қойылады.
43-3. Өтінішхатқа тіркеледі:
- патенттың қолданылуын қалпына келтіруінің және жариялауының құжаттарын дайындау үшін төлемін растайтын құжаты;
- патенттің қолданылуын өтіп кеткен жылын (-дарын) қолдау үшін төлемін растайтын құжаты;
- сенімхат (егер өтінішхат өкілмен берілсе) немесе (егер өтінішхат патенттік сенім білдірушімен жүргізілсе) сенімхаттың көшірмесі;
43-4. Сараптама жасау ұйымы қалпына келтіру туралы өтінішхатты берген күннен бастап екі айдан кешікпей патенттің қолданылуы қалпына келтірілгені туралы мәліметтерді бюллетеньде жариялайды. Жариялау күні патенттің қолданылуын қалпына келтіру күні болып табылады. Патентиеленушіге немесе оның өкіліне патенттің қолданылуын қалпына келтіру туралы қосымша жолданады.
13-2 тарау. Селекциялық жетістікке патенттің қолданылуының мерзімін ұзарту.
Ескерту. 13-2-тараумен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43-5. Селекциялық жетістікке патенттің қолданылуының мерзімін ұзарту туралы өтінішхат (бұдан әрі – өтінішхат) сараптама жасау ұйымына оның соңғы қолданылу жылы бойы күшінде ұстап тұрған жағдайда (өсімдік сұрыптарына – патенттің 25 жыл қолданылуына, жануарлар тұқымдарына – 30 жыл қолданылуына, жүзім сұрыптарына, декоративтік ағаш түрлерінің, жеміс және орман дақылдарына – 35 жыл қолданылуына) беріледі.
43-6. Селекциялық жетістікке берілген патенттің әрекет ету мерзімін ұзарту жөніндегі іс жүргізуді патентиеленуші Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілін (бұдан әрі - патенттік сенім білдірілген өкіл) немесе басқа да өкіліне сенім хат бере отырып, уәкілеттей алады.

43-7. Ходатайство представляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам на казахском или русском языках. Ходатайство подписывается патентообладателем (если патентообладателем является группа лиц, ходатайство подписывается всеми лицами) или патентным поверенным, или иным представителем, действующим на основании доверенности.
От имени юридического лица ходатайство подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это.
43-8. К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату за продление срока действия патента на селекционное достижение и публикацию сведений о продлении.
43-9. Ходатайство и прилагаемые документы к нему рассматриваются в течение месяца с даты их поступления в экспертную организацию. Срок рассмотрения ходатайства и прилагаемых к нему документов, переданных по факсу, исчисляется с даты поступления их оригиналов.
43-10. При отсутствии или неправильном оформлении какого-либо из необходимых документов, а также при возникновении необходимости получения дополнительных документов и разъяснений от патентообладателя, по адресу для переписки, указанному в ходатайстве, направляется запрос с предложением в двухмесячный срок с даты направления запроса представить отсутствующие и/или исправленные документы.
43-11. При этом срок рассмотрения ходатайства, исчисляется с даты поступления последнего из недостающих и/или исправленных документов.
43-12. Если в установленный срок все необходимые правильно оформленные документы не представлены, срок действия патента на селекционное достижение не продлевается, о чем уведомляется лицо, подавшее ходатайство.
43-13. В случае продления срока действия патента на селекционное достижение, лицу, подавшему ходатайство, направляется "Приложение к патенту" с записью о продлении срока действия патента на селекционное достижение на 10 лет.
Сведения о продлении срока действия патента на селекционное достижение, вносятся в Государственный реестр селекционных достижений Республики Казахстан и публикуются в официальном бюллетене "Промышленная собственность".
43-14. При неуплате ежегодной пошлины за поддержание патента на селекционное достижение в силе продление срока действия патента утрачивает силу, и действие Приложения прекращается.
Глава 14. Заключительные положения
Сноска. Глава 14 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

43-7. Өтініш хат осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысанында қазақ және/немесе орыс тілдерінде ұсынылады. Өтініш хат патент иеленушімен (егер патентиеленуші топ болып табылса, осы топқа кіретін барлық тұлғалармен қол қойылады), немесе сенімхат арқылы әрекет ететін патенттік сенім білдірілген өкілмен қол қойылады.
Заңды тұлғаның атынан мекеме жетекшісі немесе лауазымын көрсете отырып, қол қоюға өкілетті басқа тұлға қол қояды.
43-8. Өтініш хатпен селекциялық жетістікке берілген патенттің әрекет ету мерзімін ұзартуға және ұзарту жөніндегі мәліметті жариялауға төленген тиісті төлемақының төленгенін растайтын құжат қоса беріледі.
43-9. Өтініш хат пен оған қоса берілген құжаттар сараптама жасау ұйымына келіп түскен уақыттан бастап, бір ай мөлшерінде қарастырылады. Факс арқылы берілген өтініш хат пен оған қоса берілген құжаттарды қарау мерзімі, олардың түпнұсқасының түскен мерзімінен есептеледі.
43-10. Қандай да бір құжат жетіспеген немесе дұрыс рәсімделмеген жағдайда, сонымен қатар қосымша құжаттар алу немесе патениеленушіден түсіндірме қажеттігі туындаған жағдайда, өтініш хатта көрсетілген хат алмасу мекенжайы арқылы, сұрау салу уақытынан бастап, екі ай мерзімі ішінде жетіспеген немесе түзетілген құжаттарды жіберу қажеттігі жөнінде сұрау жасалынады.
43-11. Бұл жағдайда өтініш хатты қарау мерзімі ең соңғы жетіспеген немесе қатесі түзетілген құжат келіп түскен уақыттан есептелінеді.
43-12. Егер бекітілген уақытта қажетті дұрыс рәсімделген құжаттар келіп түспеген жағдайда, селекциялық жетістікке берілген патенттің әрекет ету мерзімін ұзарту жүргізілмейді, бұл жөнінде өтініш хат беруші хабарланады.
43-13. Селекциялық жетістікке патенттің қолданылуының мерзімін ұзарту жүргізілген жағдайда өтініш хат берушіге селекциялық жетістікке патенттің қолданылуының мерзімін 10 жылға ұзарту жөінінде жазба жазылған "Патентке қосымша" жіберіледі.
Селекциялық жетістікке патенттің қолданылуының мерзімін ұзарту жөніндегі мәліметтер Қазақстан Республикасының Селекциялық жетістіктер мемлекеттік тізіліміне енгізіледі және "Өнеркәсіптік меншік" ресми бюллетенінде жарияланады.
43-14. Селекциялық жетістікке берілген патенттің күшін сақтауға жыл сайынғы төленетін өтемақыны төлемеген жағдайда ("Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заңның 14 бабының 5 тармағына сәйкес) патенттің әрекет ету мерзімін ұзарту күшін жояды да Қосымшаның әрекет етуі тоқтатылады.
14 тарау. Қорытынды ережелер.
Ескерту. 14-тарау жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Утверждаю
Директор РГП "НИИС"
_______________________
"___"________ 20___ год
При переписке просим ссылаться
на заявку № __________________
(74)
Экспертное заключение
об отрицательном результате предварительной экспертизы
заявки на выдачу патента на селекционное достижение
(сорт растения) или (порода животного)
(21) Заявка № _______
(22) Дата подачи заявки _________________
(71) Заявитель(и)
(72) Автор(ы)
(54) Название селекционного достижения
В результате предварительной экспертизы материалов заявки на
селекционное достижение установлено не соответствие требованиям
ст. 5 и 6 Закона Республики Казахстан
"Об охране селекционных достижений", а именно:
Эксперт _______________ (Ф.И.О.) (при его наличии)
(подпись)
Начальник управления _______________ (Ф.И.О.) (при его наличии)
(подпись)
Приложение 3
к Правилам
подачи и рассмотрения
заявки на выдачу патента
на селекционное достижение
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Утверждаю
Директор РГП "НИИС"
_______________________
"___"________ 20___ год
(74)
При переписке просим ссылаться
на заявку № __________________
(74)
Экспертное заключение
о положительном результате предварительной экспертизы
заявки на выдачу патента на селекционное достижение
(сорт растения) или (порода животного)
(21) Заявка № _____
(22) Дата подачи заявки _________________
ПРИОРИТЕТ УСТАНОВЛЕН
(22) по дате подачи заявки
по дате подачи первой заявки в стране-участнице Международной
конвенции по охране селекционных достижений:
(31) № первой заявки (32) Дата подачи (33) Код страны
первой заявки первой заявки
(71) Заявитель(и)
(72) Автор(ы)
(54) Название селекционного достижения
В результате предварительной экспертизы материалов заявки на
селекционное достижение установлено соответствие их требованиям ст. 5
и 6 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений".
Заявка подлежит дальнейшему рассмотрению, а сведения о ней
публикуются в бюллетене.
Эксперт _______________ (Ф.И.О.) (при его наличии)
(подпись)
Начальник управления _______________ (Ф.И.О.) (при его наличии)
(подпись)
Приложение 4
к Правилам
подачи и рассмотрения
заявки на выдачу патента
на селекционное достижение
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
В РГП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Министерства юстиции Республики Казахстан
010000 г. Астана, Левобережье, Дом

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(21) өтінім нөмірі
(22) өтінім берген күн
(71) Өтінім беруші(лер)
(72) Автор(лар)
(54) Селекциялық жетістіктің атауы
Селекциялық жетістікке берілген өтінім материалдарына алдын ала
сараптама жасау нәтижесінде олардың "Селекциялық жетістіктерді қорғау
туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының және 6-бабының
талаптарына сәйкес келмейтіндігі анықталды, атап айтқанда:
Сарапшы _______________________ Аты-жөні
(Қолы)
Басқарма бастығы ______________ Аты-жөні
(Қолы)
Селекциялық жетістікке патент
беруге өтінім беру және оны
қарау жөніндегі Ережеге
3-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
"ҰЗМИ" РМК директоры
________________________
20 __ ж. "___" _________
Хат алмасу кезінде өтінім нөмірі
сілтеме жасаңыз (74)
Селекциялық жетістікке патент беруге өтінімнің алдын ала сараптамасының оң нәтижесі туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(21) өтінім нөмірі
(22) өтінім берген күн
БАСЫМДЫҚ БЕЛГІЛЕНГЕН:
(22) өтінім берілген күні бойынша
өтінімді Халықаралық селекциялық жетістіктерді қорғау жөніндегі
конвенцияға қатысушы елде алғаш рет берген күні бойынша
(31) алғашқы өтінімнің нөмірі (32) Алғашқы өтінім берген күн
(33) Алғашқы өтінім берген елдің коды
(71) Өтінім беруші(лер)
(72) Автор(лар)
(54) Селекциялық жетістіктің атауы
Селекциялық жетістікке берілген өтінім материалдарына алдын ала
сараптама жасау нәтижесінде олардың "Селекциялық жетістіктерді қорғау
туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының және 6-бабының
талаптарына сәйкестігі анықталды.
Өтінім одан әрі қарауға жатады, ал ол туралы мәліметтер
ресмибюллетеньде жарияланады.
Сарапшы _______________________ Аты-жөні
(Қолы)
Қызмет жетекшісі ______________ Аты-жөні
(Қолы)
Селекциялық жетістікке патент
беруге өтінім беру және оны
қарау жөніндегі Ережеге
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет
Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік
меншік институты" РМК-на,

Министерств, ул. Орынбор, д.8, подъезд № 1
Ходатайство
о досрочной публикации сведений о заявке на выдачу
патента на селекционное достижение
В соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона РК "Об охране
селекционных достижений" прошу (просим) произвести в бюллетене
Экспертной организации публикацию сведений о заявке на выдачу патента
на селекционное достижение
по заявке № ___________________________________________________
(регистрационный номер и дата подачи заявки)
_____________________________________________________________________
(название селекционного достижения)
ранее установленного Законом срока.
Заявитель (заявители) _________________________________ _____________
(полное имя или наименование) (подпись)
М.П.
Приложение 5
к Правилам
подачи и рассмотрения
заявки на выдачу патента
на селекционное достижение
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
В РГП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Министерства юстиции Республики Казахстан
010000 г. Астана, Левобережье, Дом
Министерств, ул. Орынбор, д.8, подъезд № 1
Ходатайство
о продлении срока действия патента
на селекционное достижение
В соответствии с пунктом 5 статьи 3 Закона РК "Об охране
селекционных достижений" прошу продлить срок действия патента на
селекционное достижение
№ ___________________________________________________________________
(номер патента)
_____________________________________________________________________
(название селекционного достижения)
на __________________________________________________________________
Примечание:
документ об оплате публикации сведений о продлении срока действия
патента
документ об оплате поддержания патента в силе за ___________ год –
(в соответствии с подпунктом 3 пункта 5 статьи 14 Закона)
Патентообладатель ___________________
(подпись)
(М.П.)
Приложение 6
к Правилам
подачи и рассмотрения
заявки на выдачу патента
на селекционное достижение

1 кіреберіс, 8 үй, Орынбор к-сі,
Министрліктер үйі, Астана қ., 010000
Селекциялық жетістікке патент беруге өтінім туралы
мәліметтерді мерзімнен бұрын жариялау туралы
ӨТІНІШ
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 8-бабының 6-тармағына сәйкес Сараптама жасау ұйымының ресми
бюллетенінде ________________________________________№ тінім бойынша
(тіркеу нөмірі және өтінім берген күні)
_____________________________________________________________________
(селекциялық жетістіктің атауы)
селекциялық жетістікке патент беруге өтінім туралы мәліметтерді Заңда
белгіленген мерзімнен бұрын Ұлттық зияткерлік меншік институтының
ресми бюллетенінде жариялауды өтінемін (өтінеміз).
Өтінім беруші (өтінім берушілер) ____________________________________
(толық аты немесе атауы) (қолы)
М.О.
Селекциялық жетістікке патент
беруге өтінім беру және оны
қарау жөніндегі Ережеге
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет
Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік
меншік институты" РМК-на,
1 кіреберіс, 8 үй, Орынбор к-сі,
Министрліктер үйі, Астана қ., 010000
Селекциялық жетістікке патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы
ӨТІНІШ
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 3-бабының 5-тармағына сәйкес
№____________________________________________________________________
(патенттің нөмірі)
_____________________________________________________________________
(селекциялық жетістіктің атауы)
селекциялық жетістікке патенттің қолданылу мерзімін
_____________________________________________________________________
(патенттің қолданылу мерзімін ұзартуға сұратылып отырған жыл санын
көрсету керек)
ұзартуды өтінемін.
Ескерту:
патенттің қолданылу мерзімін ұзарту туралы
мәліметтерді жариялау үшін ақы төленгені туралы құжат - 1 дана
___________ жылы патентті күшінде сақтау ақысын төлегені туралы
құжат - 1 дана (Заңның 14 бабының 5 тармағының 3 тармақшасына сәйкес)
Патентиеленуші ________________________
(қолы)
(М.О.)
Селекциялық жетістікке патент
беруге өтінім беру және оны
қарау жөніндегі Ережеге
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет
Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік
меншік институты" РМК-на,
1 кіреберіс, 8 үй, Орынбор к-сі,
Министрліктер үйі, Астана қ., 010000
Селекциялық жетістікке патенттің қолданылуын
қалпына келтіру туралы
ӨТІНІШ

Сноска. Правила дополнены Приложением 6 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
В РГП "Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Министерства юстиции Республики Казахстан
010000 г. Астана, Левобережье, Дом
Министерств, ул. Орынбор, д.8, подъезд № 1
ХОДАТАЙСТВО
о восстановлении действия патента на селекционное
достижение
В соответствии с пунктом 1 статьи 21-1 закона РК "Об охране
селекционных достижений" прошу восстановить действие патента на
селекционное достижение (сорт растений или порода животных)
№ __________________________________________________________________
(номер патента)
____________________________________________________________________
(название селекционного достижения)
на _________________________________________________________________
Установленный срок оплаты поддержания патента в силе был
пропущен по следующим уважительным причинам
Приложение: документ, подтверждающий оплату восстановления
действия патента на селекционное достижение
Патентообладатель ___________________
(подпись)
(М.П.)
Приложение 2
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Инструкция по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на
выдачу инновационного патента или патента на изобретение
Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Инструкция по составлению, оформлению и рассмотрению заявки
на выдачу патента на полезную модель
Сноска. Приложение 3 утратило силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Инструкция по составлению, оформлению и
рассмотрению заявки на регистрацию товарного знака,
знака обслуживания
Сноска. Приложение 4 утратило силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Инструкция по составлению, оформлению и
рассмотрению заявки на наименование места происхождения товара
и предоставление права пользования наименованием места
происхождения товара
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях места происхождения товаров" (далее - Закон) и детализирует процедуру составления заявки на регистрацию и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара, процедуру ее оформления и рассмотрения, а также процедуру регистрации наименования места происхождения товара и (или) права пользования наименованием места происхождения товара.

Ескерту. 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" ҚР
Заңының 21-1 бабының 1-тармағына сәйкес
№____________________________________________________________________
(патенттің нөмірі)
_____________________________________________________________________
(селекциялық жетістіктің атауы)
селекциялық жетістікке патенттің қолданылуын қалпына келтіруін
_____________________________________________________________________
өтінемін.
Патентті күшінде сақтау үшін төлемақының белгіленген мерзімі келесі
дәлелді себептер бойынша жіберілген
Приложение:
селекциялық жетістікке патенттің қолданылуын қалпына
келтіру туралы мәліметтерді жариялау үшін ақы төленгені туралы
құжат - 1 дана
Патентиеленуші ________________________
(қолы)
(М.О.)
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрінің
2010 жылғы 23 сәуірдегі
N 136 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрінің
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
5-қосымша
Тауар шығарылған жерлердің атауы мен тауар шығарылған жерлердің атауын пайдалану құқығына берілетін өтінімді жасау, рәсімдеу және қарастыру жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және тауардың шығарылған жерінің атауына өтінімді әзірлеу рәсімін және (немесе) пайдалану құқығын ұсынуды, оны қарау және рәсімдеу рәсімін, сондай-ақ тауардың шығарылған жерінің атауын тіркеу және пайдалану құқығын тіркеу рәсімін белгілейді.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) географическое указание – это указание, идентифицирующее товар, происходящий с определенной территории, региона или местности;
2) Всемирная организация интеллектуальной собственности (далее - ВОИС) - международная организация, обеспечивающая и регулирующая международную политику и сотрудничество стран в сфере интеллектуальной собственности;
3) заявитель - физическое или юридическое лицо, подавшее заявку на регистрацию наименования места происхождения товара и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара;
4) экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров);
5) Международная классификация товаров и услуг (далее - МКТУ) - классификация, принятая Ниццким соглашением от 15 июня 1957 года с последующими изменениями и дополнениями;
6) наименование места происхождения товара - обозначение, представляющее собой либо содержащее наименование страны, региона, населенного пункта, местности либо другого географического указания, а также указание, производное от такого наименования и ставшее известным в результате его использования в отношении товара, особые свойства, качество, репутация или другие характеристики которого связаны главным образом с его географическим происхождением, в том числе характерными природными условиями и (или) людскими факторами;
7) уполномоченный государственный орган (далее - уполномоченный орган) – Министерство юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Составление и оформление заявки на наименование
места происхождения товара
3. Исключительное право пользования наименованием места происхождения товара предоставляется физическим или юридическим лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность, производящим в данном географическом объекте товары, особые свойства которых исключительно или главным образом связаны с географической средой, включая природные условия и (или) человеческие факторы.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) географиялық көрсеткіш – белгілі бір аумақтан, аймақтан немесе жерден шығарылатын тауарды бірыңғайландыру көрсеткіші;
2) Дүниежүзілік Зияткерлік меншік Ұйымы (бұдан әрі - ДЗМҰ) – Зияткерлік меншік саласында елдің ынтымақтастықты және халықаралық саясатты реттейтін және қамтамасыз ететін халықаралық ұйым;
3) өтініш беруші - тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуге және беруге өтінім берген, жеке немесе заңды тұлға;
4) сараптама жасау ұйымы - мемлекеттік монополияға жатқызылған салаларда (тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын және тауар шығарылған жерлердің атауларын, қорғау саласында қызмет көрсету) қызметтің жүзеге асыратын, уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйым;
5) Тауарлар мен қызметтердің халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі ТҚХС) - 1957 жылғы 15 маусымдағы Ницца келісімімен қабылданған, кейіннен өзгерістер мен толықтырулар енгізілген сыныптама;
6) тауар шығарылған жердің атауы – тауар елдің, өңірдің, елді мекеннің, жердің, не басқа географиялық көрсеткіштің атауын білдіретін не құрамында атауы бар белгілеме, сондай-ақ ерекше қасиеттері, сапасы, репутациясы немесе басқа сипаттары негізінен географиялық шыққан жерімен, оның ішінде өзіне тән табиғи жағдайлармен және (немесе) адам факторларымен байланысты тауарға қатысты пайдалану нәтижесінде белгілі болған және туындының осындай атаудан шығарылған сілтемесі;
7) уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тауар шығарылған жерлердің атауына өтінімді жасау және ресімдеу
3. Табиғи және (немесе) адам факторларын қоса алғанда, географиялық ортаға байланысты осы географиялық объектіде кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және тауарлар өндіретін жеке немесе заңды тұлғаларға тауар шығарылған жерлердің атауын пайдалануға ерекше құқығы бар.

4. Заявка на регистрацию наименование места происхождения товара и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара (далее - заявка) направляется по почте или факсимильной связью в экспертную организацию.
Если заявка передана по факсимильной связи, она должна быть подтверждена оригиналом на бумажном носителе не позднее одного месяца со дня поступления по факсу. При соблюдении этого условия датой поступления заявки будет считаться дата поступления по факсу. Если документы заявки поступили в экспертную организацию по истечении указанного срока или содержат сведения, отличающиеся от представленных по факсу, то документы считаются поступившими на дату поступления их оригиналов.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Заявка подается на казахском или русском языке. Если документы, прилагаемые к заявке, представлены на ином языке, они должны сопровождаться переводом на государственный или русский язык. Перевод представляется не позднее одного месяца с даты поступления заявки.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заявка представляется в двух экземплярах.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к заявке
7. Заявка должна относиться к одному наименованию места происхождения товара и содержать:
1) просьбу о проведении экспертизы наименования и (или) предоставлении права пользования наименованием места происхождения товара с указанием заявителя (заявителей), а также его (их) местонахождения или местожительства;
2) заявляемое обозначение;
3) вид товара;
4) описание особых свойств товара;
5) указание места производства товара (границы географического объекта).
В случае отсутствия в заявке вышеперечисленных сведений экспертная организация уведомляет заявителя об отказе в принятии заявки к рассмотрению.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. К заявке прилагаются:
1) для заявителей Республики Казахстан:
заключения компетентных органов о том, что заявитель находится в указанном географическом объекте и производит товар, особые свойства которого связаны с характерными для данного географического объекта природными условиями и (или) человеческими факторами;
действительное место нахождения производителя и его производства в данном географическом объекте подтверждается заключением компетентного органа;

4. Тауар шығарылған жерлердің атауын және (немесе) тауар шығарылған жерлердің атауын пайдалану құқығын тіркеуге өтінім (бұдан әрі – өтінім) сараптама жасау ұйымына почта не факсимильдік байланыс арқылы жіберіледі.
Егер өтінім факсимильдік байланыс арқылы жіберілсе, ол факспен келіп түскен күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қағаз көзіндегі түпнұсқамен расталуға тиіс. Осы талаптар сақталған жағдайында, факс арқылы келіп түскен күні өтінімнің келіп түскен күні болып саналады. Егер өтінім құжаттары көрсетілген мерзім өтіп кеткеннен кейін келіп түссе немесе факс арқылы берілгеннен оның айырмашылығы болса, бұл жерде құжаттар олардың түпнұсқасының келіп түскен күні келіп түскен болып саналады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өтінім қазақ немесе орыс тілінде беріледі. Өтінім мен оған қоса берілетін құжаттар егер басқа тілде тапсырылса, онда олар қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасы болуға тиіс. Аударма өтінімнің келіп түскен күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Өтінім екі данада беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Өтінімге қойылатын талаптар
7. Өтінім бір тауар шығарылған жердің атауына қатысты болады және келесілерді қамтуы тиіс:
1) өтінім берушіні (өтініш берушілерді), сондай-ақ оның (олардың) орналасқан жерін немесе тұрғылықты жерін көрсете отырып, атауға сараптама жүргізу және (немесе) атауға пайдалану құқығын беру туралы өтінішті;
2) мәлімделген белгіні;
3) тауардың түрін;
4) тауардың айрықша қасиеттерінің сипаттамасын;
5) тауар өндірілген жердің нұсқамасын (географиялық объектінің шекарасы) қамтуға тиіс.
Сараптама жасау ұйымы өтінімде қажетті мәліметтердің болмаған жағдайында, өтініш берушіге өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартуын хабарлайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өтінімге:
1) Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін:
Құзыретті органдардың өтінім берушінің аталған географиялық объектіде оналасуы және ерекше қасиеттері сол географиялық объектіге тән табиғи жағдайлармен және (немесе) адамифакторларымен байланысты тауар шығаратыны туралы қорытындысы;
тауар шығарушының және оның өндірісінің осы географиялық объектіде нақты орналасуы жергілікті атқарушы органның қорытындысы мен расталады.

2) для иностранного заявителя:
в качестве документа, подтверждающего право иностранного заявителя на использование заявляемого наименования места происхождения товара в стране происхождения товара может быть представлено свидетельство (сертификат) о регистрации объекта в стране происхождения, выданное компетентным органом страны происхождения товара, в подлиннике или в виде заверенной копии;
3) доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя;
4) документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации.
Все перечисленные документы должны быть представлены не позднее двух месяцев с даты поступления заявки.
При не поступлении соответствующих документов в указанные сроки заявка считается не поданной и делопроизводство по ней не восстанавливается о чем заявитель уведомляется в письменной форме.
Документы, не содержащие номера заявки, возвращаются без рассмотрения.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Заявка представляется на бланке по форме НМ-1 согласно приложению к настоящей Инструкции.
Графы, расположенные над словом "Заявка", заполняются экспертной организацией.
Если какие-либо сведения нельзя разместить полностью в соответствующих графах, их приводят по той же форме на дополнительном листе.
10. Графы заявки заполняются в соответствии с кодами ВОИС.
В графе заявки под кодом 711 указывается полное наименование юридического лица согласно документа о государственной регистрации или фамилия, имя, отчество (если оно имеется) физического лица.
Код страны указывается по стандарту ВОИС ST.3.
В графе заявки, следующей за графой под кодом 711 указываются полный почтовый адрес заявителя (место нахождения юридического лица или место жительства физического лица), а также номера телефона, телекса, факса.
В графе заявки под кодом 750 указывается адрес для переписки, имя, фамилия, отчество (если оно имеется) или наименование адресата. В качестве адреса для переписки может быть указан адрес представителя на территории Республики Казахстан.
В графе заявки под кодом 740, которая заполняется в случае, когда заявитель назначил представителя, в том числе патентного поверенного, приводятся сведения о нем: фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) шетел өтінім берушілеріне:
мәлімделген тауар шыққан жер атауын тауар шығарылған елде пайдалану жөніндегі шетелдік өтінім берушінің құқығын растайтын құжат. Мәлімделген тауар шыққан жер атауын тауар шығарылған елде пайдалану жөніндегі шетелдік өтінім берушінің құқығын растайтын құжат ретінде, белгіленген тәртіп бойынша куәландырылған көшірмесі немесе түпнұсқадағы, тауардың шыққан жер атауын пайдалануға құқық беретін куәлік (сертификат) ұсынылуы мүмкін.
3) іс жүргізу өкілі арқылы жүргізілген жағдайда, сенімхат қоса тіркелуге тиіс.
4) сараптама ұйымының қызмет ақысын растайтын құжат.
Барлық аталған құжаттар өтінім берілген күннен бастап екі айдан кешіктірілмей ұсынылу тиіс.
Аталған мерзімде тиісті құжаттар ұсынылмаған жағдайда, өтінім қабылданбай және ол бойынша іс жүргізу жүргізілмейді, бұл туралы өтінім беруші жазбаша түрде хабардар етіледі.
Өтінім нөмірі жазылмаған құжаттар қараусыз қайтарылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Өтінім НМ-1 нысаны бойынша бланкте беріледі (осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасы).
"Өтінім" сөзінің үстінде орналасқан бағандар Сараптама жасау ұйымымен толтырылады.
Егер қандай да бір мәліметтерді толығымен тиісті бағандарға орналастыруға мүмкін болмаса, оларды сол нысан бойынша қосымша парақта жазып өткізеді.
10. Өтінім бағаналары ДЗМҰ кодтарына сәйкес толтырылады:
Өтінімнің 711-кодының бағанында мемлекеттік тіркеу туралы құжатқа сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты(егер болса) көрсетіледі.
Елдің коды ДЗМҰ SТ.3 стандарты бойынша көрсетіледі.
711-кодының бағанынан кейінгі өтінім бағанында өтінім берушінің толық почта мекен-жайы (заңды тұлғаның орналасқан жері немесе жеке тұлғаның тұрғылықты жері), сондай-ақ телефон, телекс, факс нөмірлері көрсетіледі.
Өтінімнің 750-кодының бағанында хат алмасу үшін, адресаттың мекен-жайы, тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы көрсетіледі. Хат алмасу үшін мекен-жайы ретінде Қазақстан Республикасы аумағындағы өкілдің мекен-жайы да көрсетіледі.
Өтінімнің 740-кодының бағанында өтінім беруші өкілді, соның ішінде патенттік сенім білдірушіні тағайындаған жағдайда, ол туралы мәліметтер келтіріледі: тегі, аты, әкесінің аты (егер болса).
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. В графе заявки под кодом 540 указывается заявляемое обозначение, включающее наименование географического объекта либо сочетание этого наименованием с видовым обозначением товара. Видовое (родовое) обозначение товара не является предметом самостоятельной правовой охраны.
В качестве наименований мест происхождения могут быть зарегистрированы современное или историческое, официальное или неофициальное, полное или сокращенное наименование страны, региона, населенного пункта, местности или другого географического объекта, а также обозначение, производное от такого наименования.
Заявляемое обозначение может дополнительно содержать указание на видовое (родовое) обозначение товара, которое не является предметом самостоятельной правовой охраны.
Заявляемое обозначение может быть зарегистрировано в качестве наименования места происхождения товара только при условии, что оно используется для обозначения товаров, особые свойства которых исключительно или главным образом определяются характерными для данного географического объекта природными условиями или человеческими факторами либо природными условиями и человеческими факторами одновременно.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Не регистрируются в качестве наименований мест происхождения товаров обозначения:
1) представляющие собой или содержащие географические указания, способные ввести в заблуждение относительно места производства товаров;
2) формально указывающие на истинное место производства товаров, но дающие ошибочное представление о том, что товар происходит с другой территории;
3) содержащие географические указания, не связанные с местом изготовления товаров, и вошедшие в Республике Казахстан во всеобщее употребление как обозначения товаров известного вида.
13. При указании вида товара, в отношении которого заявляется наименование места происхождения товара, используется терминология, соответствующая МКТУ. При этом заявителем указывается действительно выпускаемые товары, особые свойства которых приобретены благодаря (исключительно или в основном) природным условиям и (или) человеческим факторам географического объекта.
14. В описании приводятся свойства товара, в отношении которого регистрируется наименование географического объекта, отличающие данный товар от аналогичных товаров с других местностей. Описание должно отражать объективную зависимость особых свойств товара от характерных для данной местности природных условий и (или) человеческих факторов.
Описание должно носить информативный характер, в частности, указывать на наличие в данном географическом объекте исходного сырья, соответствующих климатических, геологических или иных природных условий, людей (коллектива), способных изготовить товар традиционным способом.

11. Өтінімнің 540-кодының бағанында географиялық объекті атауын немесе сол атаудың тауар көрсеткіші түрімен үйлесуін көрсететін мәлімделген белгі көрсетіледі. Тауардың түрлік (тектік) белгісі дербес құқықтық қорғау нысаны болып табылмайды.
Тауар шыққан жердің атауы ретінде елдің, аймақтың, елді мекендердің, жерлердің немесе басқа да географиялық объектінің қазіргі немесе тарихи, ресми немесе бейресми, толық немесе қысқартылған атауы, сондай-ақ осындай атаудан туындаған белгі тіркелуі мүмкін.
Мәлімделген белгі тауар көрсеткіші түрінің (тегінің) қосымша көрсеткішін қамтуы мүмкін, бірақ ол дербес құқықтық қорғаудың нысаны болып табылмайды.
Мәлімделген белгі тауар шығарылған жердің атауы ретінде қасиеттері айрықша немесе басты түрде тек осы географиялық объектіге тән табиғи жағдайлармен немесе адамдық факторға бңр мезгілде байланысты тауарларды белгілеу үшін пайдаланған жағдайда тіркеледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тауарлар шығарылған жерлердің атауы ретінде тіркеуден бас тарту:
1) географиялық көрсеткіштер болып табылатын немесе оларды қамтитын белгілер тауар шығарылған жерге қатысты жаңылыстыруы мүмкін;
2) тауар шығарылған нақты жерді үстірт түрде көрсететін, бірақ тауар басқа аумақтан шығарылғаны туралы қате түсінік беретін белгілер;
3) тауар шығарылған жермен байланысты емес және Қазақстан Республикасында белгілі түрдегі тауарлар белгісі ретінде жалпыға ортақ қолданысқа енген белгілер тіркелмейді.
13. Тауар шыққан жер атауына қатысты, тауар түрін атаған кезде ТҚХС-қа сәйкес терминология қолданылады. Бұл жерде өтінім беруші, сол географиялық объектіге тән табиғи жағдайлармен және (немесе) адам факторларымен (ерекше немесе негізінен) байланысты пайда болған ерекше қасиеттері бар нақты шығарылатын тауарларды атауға тиіс.
14. Сипаттамада, басқа жерлердегі ұқсас тауарлардан осы тауарды айыратын географиялық объекті атауына қатысты тауарлардың қасиеттері көрсетіледі. Сипаттама аталған жерге тән табиғи жағдайлармен және/немесе адамдық факторларға қатысты ерекше қасиеттерінің объективті тәуелділігін көрсетуі тиіс.
Сипаттама ақпараттық сипатта болуы тиіс, атап айтқанда аталған географиялық объектіде дәстүрлі әдіспен әзірлеуге қабілетті, тиісті климаттық, геологиялық және (немесе) басқа да табиғи жағдайлардың, адамдардың (ұжымдардың), бастапқы шикізаттың бар болуын көрсетуі тиіс.

Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В графе заявки "Место происхождения (производства) товара" приводятся данные о границах географического объекта, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара, а также сведения о действительном месте производства товара. Границы местности должны быть определены точно и однозначно.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При заполнении графы заявки "Перечень прилагаемых документов" ставится знак "X" в соответствующих строках и указывается количество экземпляров и листов в каждом экземпляре прилагаемых документов. Для прилагаемых документов, вид которых в заявке не предусмотрен, указывается конкретно их назначение в графе "Другие документы".
17. Заполнение графы заявки "Подпись" с указанием даты подписи обязательно во всех случаях.
От имени юридического лица заявка подписывается руководителем организации или лицом, уполномоченным на это учредительными документами, с указанием его должности и скрепляется печатью.
От имени индивидуального предпринимателя заявка подписывается заявителем.
При подаче заявки через патентного поверенного заявка подписывается патентным поверенным.
Подпись расшифровывается с указанием фамилии и инициалов подписывающего лица.
При наличии в заявке дополнительных листов они подписываются в таком же порядке.
4. Ведение дел по заявке
18. Внесение в заявку изменений, дополнений и исправлений без изменения ее сущности и расширения объема испрашиваемой охраны производится по письменному ходатайству заявителя, поданному до завершения экспертизы с даты подачи заявки.
Внесение изменений, дополнений и исправлений, меняющими заявку по существу не производится.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исправления в заявке производится по ходатайству заявителя.
20. Продление срока ответа на запрос, направленный при проведении экспертизы, экспертной организации осуществляется по ходатайству заявителя, поступившему не позднее установленного срока для представления ответа. Максимальный срок продления представления ответа на запрос составляет шесть месяцев.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. "Тауар шығарылған (өндірілген) жер" өтінім бағанында атауы тауар шығарылған жердің атауы ретінде өтінілетін географиялық объектінің шекарасы туралы, сондай ақ тауардың нақты шығарылған жері туралы мәліметтер көрсетіледі. Жердің шекаралары нақты және бір мағыналы белгіленуі тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Өтінімнің "Қосымша берілетін құжаттар" бағанын толтырған кезде X белгісі қойылады, және тиісті клеткаларда қосымша берілетін құжаттардың әр данасында қанша бет және даналар саны жазылады. Өтінімде қаралмаған, қосымша берілетін құжаттарға "басқа құжат" бағанасы нақты көрсетілген.
17. Өтінімнің "Қол қою" бағанына қол қойылған кезде барлық жағдайларында күні жазылу тиіс.
Заңды тұлға атынан өтінімге қолды, ұйым басшысы немесе лауазымын көрсете отырып, құрылтайшы құжаттарға уәкілетті тұлға қояды. Қолға мөр қойылады.
Егер өтінім жеке кәсіпкермен берілсе, қолды өтінім беруші қояды.
Патенттік сенімді өкіл арқылы берілген өтінімге, қолды патенттік сенімді қояды.
Қол, қол қоюшының тегі, аты-жөнімен айырылып оқылады.
Өтінімде қосымша парақтар болған жағдайында, оларға да сол тәртіпте қол қойылады.
4. Өтінім бойынша іс жүргізу
18. Өтінімге өзгерістерді, толықтыруларды, түзетулерді оның мәнін өзгертпей және сұратылған қорғаудың көлемін кеңейтпей енгізу өтінімді беру күнінен бастап сараптама жасау аяқталғанға дейін өтінім берушінің жазбаша өтінішхаты бойынша жүргізіледі.
Өтінімнің мәнін өзгертетін өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізілмейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Өтінім берушінің өтініші бойынша өтінімге түзетулер енгізіледі.
20. Сараптама жасау ұйымына жауап қайтарудың белгіленген мерзімнен кешіктірілмей, сұрау салуға жауабын ұзарту өтініш берушінің өтініші негізінде жүзеге асырылады. Сұрау салуға жауабын ұсынылуын ұзартудың максималды мерзімі алты ай болып табылады.

21. Пропущенные заявителем сроки для предоставления ответа на запрос, подачи возражения, а также предоставления документов об оплате за регистрацию наименования места происхождения товара и (или) предоставления права пользования наименованием места происхождения товара и публикацию сведений о регистрации могут быть восстановлены по ходатайству заявителя, поданному не позднее двух месяцев со дня истечения пропущенного срока.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В соответствии с пунктом 1 статьи 13 Закона отзыв заявки может производиться по просьбе заявителя на любом этапе экспертизы. По заявке, признанной отозванной, юридически значимые действия не производятся.
5. Проведение экспертизы
23. Экспертиза проводится в течение шести месяцев с даты подачи заявки. В ходе экспертизы проводится анализ на соответствие заявляемого обозначения требованиям статей 26 и 27 Закона, проверяются содержание заявки, наличие необходимых документов и соответствие их требованиям, установленным настоящей Инструкцией.
24. По результатам экспертизы уполномоченным органом принимаются решения о регистрации наименования места происхождения товара и (или) предоставлении права пользования им или решение об отказе в регистрации наименования места происхождения товара и (или) предоставлении права пользования им.
25. В ходе проведения экспертизы проверяются:
соответствие заявляемого обозначения требованиям предусмотренными статьями 26, 27 и 29 Закона;
соответствие описания особых свойств товара данным, содержащимся в Государственном реестре наименований мест происхождения товаров Республики Казахстан (далее – Государственный реестр), в случае, если заявленное обозначение уже зарегистрировано в качестве наименования места происхождения товара;
существование географического объекта, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара на дату подачи заявки;
соответствие заявленного обозначения официальному современному наименованию географического объекта или его официальному историческому названию;
наличие сведений, подтверждающих нахождение географического объекта, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара, именно в той местности, границы которой указаны в заявке.
Если наименование географического объекта утратило свою первоначальную способность указывать на место действительного происхождения товара и его особые свойства, оно рассматривается как географическое наименование, не связанное с местом производства товара определенного вида.

21. Өтінім берушінің сұратуға жауап беру, қарсылық білдіруге, тауардың шыққан жер атауын тіркеуге төлем жасау туралы құжаттарды ұсыну және/немесе тауардың шыққан жер атауын пайдалану құқығын тіркеуге өтініш беруші өткізіп алған мерзімдер өткізілген мерзімнен екі айдан кешіктірілмей, өтініш берушінің өтініші негізінде қалпына келтірілуі мүмкін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Заңның 13-бабының 1-тармағына сәйкес, өтініш берушінің сұрауы бойынша сараптаманың әр этапында өтінімді шақыртып алуға мүмкіндігі бар. Кері қайтарылған өтінімдер бойынша маңызды заңды әрекеттер жүргізілмейді.
5. Сараптаманы жүргізу тәртібі
23. Сараптама өтінім берген күннен бастап алты ай ішінде жүргізіледі. Сараптама барысында, осы нұсқаулықпен белгіленген талаптарға, өтінім мазмұнына және қажетті құжаттардың бар болуына тексеріледі, мәлімденген белгіні Заңның 26 және 27-баптарына сәйкестігіне талдау жасалады.
24. Сараптама қорытындысы бойынша уәкілетті орган, тауар шығарылған жер атауын тіркеу және (немесе) оны пайдалану құқығын беру туралы шешімін немесе тауар шығарылған жер атауын тіркеуден және (немесе) оны пайдалану құқығын беруден бас тарту туралы тиісті шешім қабылдайды.
25. Сараптаманы жүргізу барысында төмендегілер тексеріледі:
мәлімделген белгінің Заңның 26, 27 және 29-баптарымен қаралған, талаптарға сәйкестігі;
егер мәлімделген белгі тауар шығарылған жердің атауы ретінде тіркелген жағдайында, тауардың ерекше қасиеттерінің сипаттамасының ҚР тауар шығарылған жерлердің атауларының мемлекеттік тізіліміндегі (бұдан әрі – мемлекеттік тізілім) мәліметтерге сәйкестігі;
тауар шығарылған жердің атауы ретінде өтінім берілетін географиялық объектінің өтінім берген күні бар болуы;
өтінім берілген белгінің географиялық объектінің ресми қазіргі атауына немесе оның ресми тарихи атауына сәйкестігі;
атауы тауардың шыққан атауы ретінде мәлімделетін географиялық объектінің өтінімде белгіленген шекараларда, нақты сол жерде орналасуын растайтын мәліметтердің болуы;
Егер географиялық объектінің атауы өзінің тауардың нақты шыққан жерін және оның ерекше қасиеттерінің бастапқы қабілеттілігін жоғалтқан жағдайда, белгілі түрдің тауар шығарылған жерімен байланысты емес, географиялық атауы ретінде қарастырылады.

Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Проверка содержания заключений компетентных органов состоит в установлении наличия сведений, подтверждающих:
нахождение заявителя в местности, наименование которой заявляется в качестве наименования места происхождения товара;
производство заявителем товара, указанного в заявке, на территории местности, наименование которой заявляется в качестве наименования места происхождения товара;
наличие у производимого заявителем товара особых свойств, определяемых исключительно и (или) главным образом характерными для указанного в заявке географического объекта природными условиями и (или) человеческими факторами.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Если в Государственном реестре имеется регистрация наименования места происхождения товара, тождественного заявляемому, экспертная организация проводит сравнительный анализ свойств товара, в отношении которого заявляется наименование места происхождения товара, и свойств, указанных в Государственном реестре.
В случае несоответствия качественных и/или иных характеристик товара, в отношении которого заявляется географическое наименование, характеристикам товара с объекта, наименование которого внесено в Государственный реестр, заявленному обозначению отказывается в регистрации и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При обнаружении в процессе экспертизы нарушения установленных настоящей Инструкцией требований к оформлению заявки и прилагаемых к заявке документов заявителю направляется запрос с указанием выявленных нарушений и предложением представить недостающие или исправленные сведения и (или) документы в течение трех месяцев с даты направления запроса заявителю.
29. Основаниями для запроса являются:
отсутствие или неполные сведения о произведенной оплате за проведение экспертизы;
неполная оплата;
отсутствие или неправильное оформление доверенности, выданной представителю;
уточнение заявленного обозначения;
уточнение вида товара, для которого испрашивается регистрация и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара;
уточнение места производства товара, для которого испрашивается регистрация и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара;
уточнение описания особых свойств товара, указанного в заявке;
уточнение сведений, содержащихся в заключении компетентного органа и указанных в пункте 8 настоящей Инструкции, в том числе сведений, подтверждающих наличие в товаре особых свойств и их устойчивую зависимость от природных условий и (или) человеческих факторов, характерных для указанного в заявке объекта.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Мәліметтердің барын белгілейтін құзыретті органдар қорытындыларының мазмұнын тексеруін растайды:
тауар шығарылған жердің атауы ретінде аталатын мекенде өтінім берушінің болуын;
атауы тауар шығарылған жердің атауы ретінде өтінілетін жердің аумағында көрсетілген тауарды өтініш берушінің тауар өндірісін;
өтінім беруші өндіретін тауарда табиғи жағдайлармен және (немесе) тек қана немесе басты негізде адам факторларымен географиялық объектіге тән ерекше қасиеттерімен анықталатын ерекше қасиеттерінің болуын растайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Егер Мемлекеттік тізілімде өтінім берілгенге ұқсас тауар шығарылған жердің атауы тіркеуден өтсе, сараптама жасау ұйымы тауар шығарылған жердің атауы мәлімделген тауардың және Мемлекеттік тізілімде аталғанның қасиеттеріне салыстырмалы талдау жасайды.
Атауы Тізілімге енгізілген, объектідегі тауар қасиеттеріне, географиялық атауына қатысты, тауардың сапалы және/немесе басқа да сипаттарының сәйкес келмеген жағдайда, мәлімделген белгіге тауар шығарылған жердің атауы пайдалану құқығын беруге және/немесе тіркеуден бас тартылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Осы Нұсқаулықпен белгіленген талаптарының және өтінімге қосымша берілетін құжаттарын сараптама кезінде бұзушылықтар анықталған жағдайда, өтінім берушіге сұрау салу күннен бастап үш ай ішінде, жетіспеген және түзетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсыну ұсынысымен және анықталған бұзушылықтары көрсетілген, өтінім жіберіледі.
29. Сұрау салуға келесі негіздемелер жатады:
тиісті төлем туралы толық емес және мүлдем төленбеген мәліметтері:
дұрыс төленбеген жағдайда;
өкілге берілген, сенімхаттың мүлдем болмауы немесе қате рәсімделуі;
мәлімденген белгіні анықтау;
тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беру және/немесе тіркеуге сұралатын, тауар түрін анықтау;
тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беру және/немесе тіркеуге сұралатын, тауар өндірісінің жерін анықтау;
өтінімде аталған, тауардың ерекше қасиеттерінің сипаттамасын анықтау;
осы Нұсқаулықтың 8-тармағында аталған және құзыретті органдардың қорытындысының мазмұнындағы мәліметтерді, сондай-ақ өтінімде анықталған объектіге қатысты, табиғи жағдайлар мен адамдық факторлардан тауардың ерекше қасиеттері тек қана немесе негізінен бар екендігін растайтын мәліметтерді анықтауға негіз болып табылады.

6. Решение о регистрации и (или) предоставлении права
пользования наименованием места происхождения товара
30. На основании экспертных заключений уполномоченным органом принимаются решения о регистрации наименования места происхождения товара и (или) предоставлении права пользования им.
31. При соответствии заявленного обозначения и иных материалов заявки и прилагаемых к ней документов требованиям, установленным настоящей Инструкцией, уполномоченным органом принимается решение о регистрации наименования места происхождения товара и предоставлении права пользования им. Поступившее решение экспертная организация направляет заявителю в течение трех рабочих дней.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В случае имеющейся регистрации данного наименования места происхождения товара в Государственном реестре и при соответствии материалов заявки установленным настоящей Инструкцией требованиям, в том числе требованиям пункта 8 настоящей Инструкции, принимается решение о предоставлении права пользования уже зарегистрированным наименованием места происхождения товара.
33. В решении о регистрации и (или) предоставлении права пользования наименованием места происхождения товара приводятся следующие сведения:
регистрируемое в качестве наименования места происхождения товара обозначение, в отношении которого предоставляется право пользования;
сведения о лице, которому предоставляется право пользования наименованием места происхождения товара;
дата поступления заявки;
вид товара;
описание особых свойств товара, для обозначения которого регистрируется и (или) предоставляется право пользования наименованием места происхождения товара;
место происхождения (производства) товара (границы географического объекта).
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Решение об отказе в регистрации и (или) предоставлении
права пользования наименованием места происхождения товара
34. Если в результате экспертизы заявленного обозначения установлено, что заявленное обозначение не отвечает, по крайней мере, одному из требований, установленных статьями 27 и 29 Закона, или заявка и прилагаемые к ней документы оформлены с нарушением требований настоящей Инструкции, уполномоченным органом принимается решение об отказе в регистрации наименования места происхождения товара и предоставлении права пользования им.

6. Тауар шыққан жердің атауын пайдалану құқығын беру және (немесе) тіркеу туралы шешімі
30. Сараптама қорытындылары негізінде құзыретті орган тауар шығарылған жердің атауын тіркеу туралы немесе онымен пайдалану құқығын беруге шешім қабылдайды.
31. Мәлімденгенбелгі және өтінімнің өзге де материалдары және оған қосымша құжаттар осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келген жағдайда, уәкілетті орган тауар шығарылған жердің атауын тіркеу және оны пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылдайды. Сараптама жасау ұйымы келіп түскен шешімді өтінім берушіге үш жұмыс күні ішінде жібереді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Тауар шығарылған жер атауы мемлекеттік тізілімде тіркеуден өткен жағдайда, сондай-ақ өтінім материалдарының осы Нұсқаулық талаптарының 8-тармағына, соның ішінде осы Нұсқаулықтың белгіленген талаптарына сәйкес келген жағдайда, осыған дейін тіркеуден өткен тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беру туралы шешімін қабылдайды.
33. Тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беру және (немесе) тіркеу туралы шешімінде төмендегідей мәліметтер келтіріледі:
пайдалану құқығы берілетін, тауар шығарылған жердің атауы ретінде тіркелетін белгі;
тауар шығарылған жер атауына пайдалану құқығы берілетін тұлға туралы мәліметтер;
өтінімнің түскен күні;
тауар түрі;
тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығы берілетін және/немесе тіркелетін тауардың ерекше қасиеттерін сипаттау;
тауар шығарылатын (өндірілетін) жер (географиялық объектінің шекарасы).
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тауар шыққан жердің атауын пайдалану құқығын беру және/немесе тіркеуден бас тарту туралы шешімі
34. Егер сараптама кезінде мәлімденген белгі, Заңның 27 және 29-баптарымен белгіленген талаптарына сәйкес жауап бермесе, сондай ақ өтінім және оған қосымша берілген құжаттар осы Нұсқаулықтың талаптарына қайшы толтырылған жағдайда, құзыретті орган тауар шыққан жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

35. В решении об отказе в регистрации и (или) предоставлении права пользования наименованием места происхождения товара приводятся мотивы отказа в регистрации.
36. Заявитель в трехмесячный срок со дня направления ему решения об отказе в регистрации на основании пункта 2 статьи 31 Закона представляет в экспертную организацию мотивированное возражение с просьбой о пересмотре решения экспертизы.
37. При несогласии с повторно вынесенным решением экспертизы заявитель подает возражение в порядке, предусмотренном пунктом 6 статьи 12 Закона.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Регистрация наименования места происхождения товара и
сведений о предоставлении права пользования наименованием места
происхождения товара
38. На основании решения о регистрации, а также документа, подтверждающего оплату государственной пошлины за регистрацию и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара и оплату услуг экспертной организации за регистрацию и публикацию сведений о регистрации наименования места происхождения товара и (или) предоставления права пользования им экспертной организацией регистрируется наименование места происхождения товара и (или) право пользования наименованием места происхождения товара в Государственном реестре с присвоением ему порядкового номера (далее – номер регистрации) и указанием даты внесения сведений (далее – дата регистрации).
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. После регистрации наименования места происхождения товара и (или) права пользования наименованием места происхождения товара, заявителю не более, чем в десятидневный срок направляется выписка из Государственного реестра.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Выписка из Государственного реестра наименований мест происхождения товара (далее – выписка) подтверждает факт регистрации наименования места происхождения товара и исключительное право владельца на его использование в отношении товара, указанного в Государственном реестре наименований мест происхождения товаров.
Выписка представляется согласно приложениям № 2, № 3 к настоящей Инструкции.

35. Тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеу және беруден бас тарту туралы шешімінде тіркеуден бас тарту себептері көрсетіледі.
36. Өтінім беруші тіркеуден бас тарту шешімі жіберілген күннен бастап үш ай ішінде Заңның 31-бабы 2-тармағы негізінде сараптама жасау ұйымына сараптаманың шешімін қайта қарау туралы өтінішімен дәлелді қарсылық ұсыну құқылы.
37. Сараптаманың қайта шығарылған шешімімен келіспеген жағдайда, өтінім беруші Заңның 12-бабының 6-тармағында көзделген тәртіппен қарсылық береді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тауар шығарылған жер атауы және тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығын беру туралы мәліметтерді тіркеу
38. Тіркеу туралы шешім және тауар шығарылған жер атауын тіркеу және/немесе пайдалану құқығын беруді тіркеу үшін мемлекеттік баждың тиісті төлемін растайтын құжат және сараптама жасау ұйымының тауар шығарылған жер атауын және/немесе пайдалану құқығын тіркеген және мәліметтерді жариялаған қызметтеріне төлемді растайтын құжат негізінде Мемлекеттік тізілімде реттік нөмір беріліп (бұдан әрі - тіркеу нөмірі) және мәліметтерді енгізу күнін көрсетіп (бұдан әрі - тіркеу күні) сараптама жасау ұйымы тауар шыққан жер атауын пайдалану құқығын беру туралы мәліметтері және шығарылған жер атауын тіркейді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39.Тауар шығарылған жер атауы және/немесе тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығы тіркелгеннен кейін өтінім берушіге он күндік мерзімнен асырмай Мемлекеттік тізілімнен үзінді көшірме жіберіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Тауар шығарылған жер атауларының мемлекеттік тізілімінен көшірме (бұдан әрі - көшірме) тауар шығарылған жер атауының және оның иесінің Қазақстан Республикасының тауар шығарылған жер атауларының мемлекеттік тізілімде көрсетілген тауарларға қатысты пайдалануға айрықша құқығын тіркеу фактісін растайды.
Көшірме осы Нұсқаулыққа № 2 және № 3-қосымшаларына сәйкес нысанда ұсынылады.

Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В Государственный реестр вносятся наименование места происхождения товара, номер и дата регистрации наименования места происхождения товара, описание особых свойств товара, сведения обо всех владельцах права пользования наименованием места происхождения товара с указанием их места нахождения, а также номера и даты подачи заявок и все последующие изменения упомянутых сведений.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. О последующих изменениях, касающихся регистрации, после их записи в Государственном реестре, уполномоченный орган выдает Приложение к свидетельству, которое является неотъемлемой частью свидетельства. Приложение также заполняется на казахском и русском языках.
43. Сведения, относящиеся к регистрации и (или) предоставлению права пользования наименованием места происхождения товара, публикуются в бюллетене.
9. Заключительное положение
44. В соответствии со статьей 45 Закона, за осуществление экспертной организацией предусмотренных настоящим Законом действий, включающих прием заявок на регистрацию товарного знака, заявок на регистрацию и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара, проведение экспертизы и иные действия, порождающие права и обязанности для их участников, экспертная организация взимает плату согласно статьи 40 Закона Республики Казахстан "О государственном предприятии".
Приложение
к Инструкции по составлению,
оформлению и рассмотрению
заявки на наименование места
происхождения товара и
предоставление права пользования
наименованием места
происхождения товара
заполняется РГП "НИИС"
Форма
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.03.2018 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Инструкции по составлению,
оформлению и рассмотрению заявки
на наименование места происхождения
товара и предоставление права
пользования наименованием места
происхождения товара
Сноска. Инструкция дополнена Приложением 2 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Инструкции по составлению,
оформлению и рассмотрению заявки
на наименование места происхождения
товара и предоставление права
пользования наименованием места
происхождения товара
Сноска. Инструкция дополнена Приложением 3 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Правила
признания товарного знака (знака обслуживания)
общеизвестным в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила признания товарного знака (знака обслуживания) общеизвестным в Республике Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" от 26 июля 1999 года (далее - Закон) и устанавливают порядок признания товарного знака, знака обслуживания (далее - товарный знак) общеизвестным в Республике Казахстан в силу статей 6 bis и 10 bis Парижской конвенции по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года (далее - Парижская конвенция).

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Тауар шығарылған жер атауларының мемлекеттік тізіліміне тауар шығарылған жер атауының тіркеу нөмірі мен күні, пайдалану құқығының барлық иелері туралы мәліметтер, олардың орналасқан жері, сондай-ақ өтінім берген күні мен нөмірі және аталған мәліметтердің кейінгі өзгерістері көрсетіліп енгізіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Тіркеуге қатысты мемлекеттік тізілімге енгізілген басқа да өзгерістер туралы, құзыретті орган куәліктің ажырағысыз бөлігі болып табылатын, Қосымшаны береді. Қосымша мемлекеттік және орыс тілдерінде де толтырылады.
43. Тауар шығарылған жер атауын пайдалану құқығын беру және/немесе тіркеуге қатысты, мәліметтер ресми бюллетеньде жарияланады.
9. Ереже қорытындысы
44. Заңның 45-бабына сәйкес, осы Заңмен ескерiлген іс-әрекеттірдің сарапшылық ұйымымен жүзеге асыруға, тауар таңбаларын тіркеуіне өтінім беруін, тауар шығарылған жер атауын тіркеуі мен пайдалану құқығына өтінім беруін, сараптама жүргізу және өзге де іс-әрекеттер қосқанда, тудыратын құқықтар және олардың қатысушыларға арналған мiндеттер "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" ҚР заңының 40-бабына сәйкес сараптама ұйымы ақылы төлем төленеді.
Тауардың шыққан жерінің атауы
мен тауардың шыққан жерінің
атауын пайдалану құқығына
берілетін өтінімді жасау,
рәсімдеу және қарау жөніндегі
нұсқаулығына қосымша
"ҰЗМИ" РМК толтырады
Формасы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 13.03.2018 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Келіп түскен күні
(220) Беру күні
(210) Өтінім №
Тауардың шыққан жерінің атауын пайдалану құқығын беруге және (немесе) тіркеуге
ӨТІНІМ
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 8, № 1, № 2 кіреберіс
Төмендегі құжаттарды өткізе отырып, өтінімде көрсетілген белгілемені тауардың шыққан жерінің атауы ретінде тіркеуді және оны пайдалану құқығын беруді сұраймын
(711) Өтініш беруші/өтініш берушілер
Стандарт бойыншаелдің коды
ДЗМҰ ST.3 (егербелгілі болса)
Заңды тұлғаның ұйымдастырушылық-құқықтық формасының толық атауы, БСН немесе жеке тұлға нөмірі, ЖСН нөмірі көрсетілген мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер
Өтініш берушінің толық мекенжайы
Телефон:                факс:                 электронды мекенжайы
(750) Хат-хабар алмасуға арналған мекенжайы (толық почталық адрес, алушының есімі немесе атауы)
Телефон (ұялы телефон):                  факс:                 электронды почта мекенжайы
(740) Патенттік сенім білдірілген тұлға (аты-жөні, тіркеу нөмірі)
немесе өтініш берушінің басқа өкілі
(540) Мәлімденген белгілеме (бас әріптермен жазылады)
Тауар түрі
Тауардың ерекше қасиеттерінің сипаттамасы
Тауардың шыққан (өндірілген) жері (географиялық нысан шекаралары көрсетіледі)
Қоса тіркелетін құжаттар тізімі
1 данадағы парақтар саны
Дана саны
☐ төлем туралы құжат: есепшот/төлемдік тапсырма №____ _____
☐ құзырлы орган қорытындысы
☐ құжаттардың мемлекеттік немесе орыс тіліне аудармасы
☐ сенімхат
☐ басқа да құжаттар, оның ішінде қ. көрсетілгендері де
барлық парақ саны
Қолы
Лауазымы (аты-жөні)
МО
Күні
Өтініш берушінің (егер өтініш беруші заңды тұлға болса, мөрмен расталған) немесе патенттік сенімді тұлға қолы және күні
Егер басқа да жағдайлар Қазақстан Республикасы Заңымен қарастырылмаған болса, мемлекеттік қызметтер көрсету кезіндегі ақпараттық жүйелерде кездесетін, Заңмен қорғалатын құпияға жататын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Тауардың шыққан жерінің атауы
мен тауардың шыққан жерінің атауын
пайдалану құқығына берілетін
өтінімді жасау, ресімдеу және қарау
жөніндегі нұсқаулыққа 2-қосымша
Нысан
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауардың шыққан жерінің атауы
мен тауардың шыққан жерінің атауын
пайдалану құқығына берілетін
өтінімді жасау, ресімдеу және қарау
жөніндегі нұсқаулыққа 3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасында Тауар таңбасын (қызмет көрсету таңбасын) жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы" 1999 жылғы 26 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрi - Заң) 3-бабының 2-тармағы 2-1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және Өнеркәсiптiк меншiктi қорғау жөнiндегi 1883 жылғы 20 наурыздағы Париж конвенциясының (бұдан әрi - Париж конвенциясы) 6 bis және 10 bis баптарына орай Қазақстан Республикасында тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын (бұдан әрi - тауар таңбасы) жалпыға мәлiм деп танудың тәртiбiн белгiлейдi.

2. Для целей настоящих Правил признания товарного знака (знака обслуживания) общеизвестным в Республике Казахстан общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком признается товарный знак, зарегистрированный на территории Республики Казахстан или охраняемый в силу международных договоров, а также обозначение, используемое как товарный знак без его правовой охраны в Республике Казахстан, но приобретшее в результате активного использования широкую известность в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченным органом по признанию товарного знака общеизвестным является Министерство юстиции Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Заявка о признании товарного знака общеизвестным
4. По заявлению физического или юридического лица общеизвестным в Республике Казахстан товарным знаком признается товарный знак, зарегистрированный на территории Республики Казахстан или охраняемый в силу международных договоров, а также обозначение, используемое как товарный знак без его правовой охраны в Республике Казахстан, но приобретшее в результате активного использования этим лицом широкую известность в Республике Казахстан.
5. Заявка должна относиться к одному товарному знаку и содержать:
заявление о признании знака общеизвестным;
имя или наименование владельца товарного знака;
адрес его места жительства или местонахождения;
адрес для переписки;
данные о правовой охране товарного знака, в том числе в Республике Казахстан;
указание даты, с которой, по мнению заявителя, знак стал общеизвестным;
изображение товарного знака;
перечень товаров и услуг, в отношении которых, по мнению заявителя, знак стал общеизвестным.
6. К заявке прилагаются:
1) сведения, подтверждающие общеизвестность товарного знака;
2) изображения товарного знака форматом 8 х 8 сантиметров (далее - см.) в количестве пяти экземпляров;
3) доверенность, в случае подачи заявки через представителя;
4) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины.
Документ, подтверждающий уплату государственной пошлины предоставляется в уполномоченный орган до выдачи сертификата на общеизвестный товарный знак (знак обслуживания).
В случае непредставления ходатайства о продлении срока представления документов, установленных пунктами 5 и 6 настоящих Правил делопроизводство прекращается и заявка считается отозванной.

2. Осы Қазақстан Республикасында Тауар таңбасын (қызмет көрсету таңбасын) жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi ереженің мақсаттары үшiн Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген немесе халықаралық шарттарға орай қорғалатын тауар таңбасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тауар таңбасы ретiнде құқықтық қорғаусыз пайдаланылатын, бiрақ белсендi пайдаланылуы нәтижесiнде Қазақстан Республикасында кең мәлiм болған таңба жалпыға мәлiм тауар таңбасы деп танылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi (бұдан әрi – уәкілетті орган) тауар таңбасын жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi уәкілеттi орган болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тауар таңбасын жалпыға мәлiм деп тану туралы өтiнiм
4. Жеке тұлға немесе заңды тұлғаның өтініші бойынша Қазақстан Республикасында жалпыға мәлім тауар таңбасы деп Қазақстан Республикасы аумағында тіркелген немесе халықаралық келісімдерге сәйкес қорғалатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасында құқықтық қорғаусыз тауар таңбасы ретінде пайдаланылатын, бірақ осы тұлғаның белсенді пайдалану нәтижесінде Қазақстан Республикасында кең танымалдыққа ие болған белгілер танылады.
5. Өтiнiм бiр тауар таңбасына қатысты болуы тиіс және онда:
тауарды жалпыға мәлiм деп тану туралы өтiнiштің;
тауар таңбасы иесiнiң аты немесе атауы;
оның тұрғылықты жерiнiң немесе орналасқан жерiнiң мекен-жайы;
хат жазысу үшiн мекен-жайы;
тауар таңбасын құқықтық қорғау жөнінде, оның iшiнде Қазақстан Республикасында құқықтық қорғау туралы деректер;
өтiнiш берушiнiң пiкiрi бойынша таңба жалпыға мәлiм болған күннiң көрсетілуі;
тауар таңбасының бейнесі;
өтiнiш берушiнiң пiкiрi бойынша таңба жалпыға мәлiм болып танылған тауарлар мен қызметтердің тiзбесi болуы қажет.
6. Өтiнiмге:
1) тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiлiгiн растайтын мәлiмет;
2) тауар таңбасының 8х8 сантиметр көлемiндегi бес дана бейнесi;
3) өтiнiм өкiл арқылы берiлген жағдайда, сенiмхат;
4) мемлекеттік баж ақысын растайтын құжат қоса тiркеледi.
Мемлекеттік баж салығын төлегендігін растайтын құжат уәкілетті органға жалпыға мәлім деп танылған тауар таңбасына (қызмет көрсету таңбасына) сертификат берілгенге дейін ұсынылады.
Осы Ереженің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттарды тапсыру жөнінде мерзімді создыру туралы өтініш бермеген жағдайда, іс жүргізу тоқтатылады және өтініш кері қайтарып алынған болып есептеледі.

7. Сведения о фактическом признании товарного знака общеизвестным подтверждаются результатами опроса потребителей, который проводится специализированной независимой организацией на территории Республики Казахстан. Опрос охватывает город республиканского значения, столицу и не менее пяти городов областного значения. Общее количество респондентов в одном населенном пункте должно составлять не менее ста человек.
Опрос проводится среди соответствующих групп потребителей. Для товаров народного потребления опрос проводится среди "типичных" потребителей (по признакам пола, возраста, образования, социального и материального положения), а также среди специалистов соответствующих отраслей промышленности и торговли. Для товаров производственно-технического назначения опрос проводится среди специалистов производства, торговли или иных деловых кругов, являющихся потребителями продукции данного вида. При проведении опроса потребителя должны быть получены данные о том, известен ли ему товарный знак, откуда и когда потребитель узнал об этом товарном знаке, для каких товаров используется этот знак и является ли он потребителем этих товаров.
Помимо результатов опроса, сведениями, подтверждающими общеизвестность товарного знака, являются данные:
об интенсивном использовании товарного знака на территории Республики Казахстан (охват конкретных территорий, сроки использования);
о способах использования товарного знака;
об объемах реализации товаров с данным товарным знаком и каналах сбыта;
о среднегодовом количестве потребителей товара с данным товарным знаком;
о стоимости товарного знака;
об интенсивности рекламы товарного знака (в средствах массовой информации, на выставках, ярмарках) и затратах на рекламу - в соответствии с данными годовых финансовых отчетов;
о степени изначальной или приобретенной различительной способности знака (знаки с изначально слабой различительной способностью могут приобрести высокую степень различительной способности в результате длительного и интенсивного использования);
об использовании того же или сходного знака третьими лицами, характер и степень такого использования;
о числе лицензиатов, производителей, дистрибьюторов, импортеров, продавцов;
о степени известности товарного знака - локальной, региональной, в соседних государствах, мировой;
о наличии регистраций товарного знака за рубежом;
иные сведения.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiлiгiн растайтын мәлiмет Қазақстан Республикасының аумағында мамандандырылған тәуелсiз ұйыммен жүргізілетін тұтынушыларға сауал қоюдың нәтижелерiмен дәлелденеді. Сауал қою республикалық маңызы бар қаланы, астананы және кемiнде алты iрi елдi мекендердi қамтиды. Бiр елдi мекендегi сауал қойылғандардың саны жүз адамнан кем болмауға тиiс.
Сауал қою тұтынушылардың тиiстi топтарының арасында жүргiзiледi. Халық тұтынатын тауарлар үшiн сауал қою "орташа" тұтынушылардың арасында (жынысы, жасы, бiлiмі, әлеуметтiк және материалдық жағдайы бойынша), сондай-ақ өнеркәсiп пен сауданың тиiстi салаларының мамандары арасында жүргiзiледi. Өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы тауарлар үшiн сауал қою өнiмнiң осы түрiнiң тұтынушылары болып табылатын өндiрiстiң, сауданың немесе өзге де iскер топтар мамандарының арасында жүргiзiледi. Тұтынушыға сауал қоюды жүргiзген кезде одан тауар таңбасының өзiне мәлiм екендiгi, осы тауар таңбасы туралы тұтынушының қай жерде және қашан бiлгенi, осы таңбаның қандай тауарлар үшін пайдаланылатыны және өзiнiң осы тауарлардың тұтынушысы болып табылатыны не табылмайтыны туралы деректер алынуға тиiс.
Сауал қоюдың нәтижелерiнен бөлек, тауар таңбасының жалпыға мәлiмдiгiн растайтын мәлiметтердің ішінде:
тауар таңбасын Қазақстан Республикасының аумағында интенсивті түрде пайдалану туралы (нақты аумақты қамту, пайдалану мерзiмдерi);
тауар таңбасын пайдалану тәсiлдерi туралы;
тауарларды осы тауар таңбасымен сатудың көлемi және өткiзу арналары туралы;
осы тауар таңбалары бар тауарларды тұтынушылардың жылдық орташа саны туралы;
тауар таңбасының құны туралы;
жылдық қаржылық есептерге сәйкес тауар таңбасы жарнамасының интенсивтілігі (бұқаралық ақпарат құралдарында, көрмелерде, жәрмеңкелерде) және жарнамаға жұмсалған шығындар туралы;
таңбаның бастапқы немесе кейiннен пайда болған айырым қабiлеттiлiгiнiң дәрежесi туралы (бастапқыда айырым қабiлеттiлiгi әлсiз болған таңбалар ұзақ және интенсивтi пайдаланылу нәтижесiнде айырымға қабiлеттiлiктiң жоғары дәрежесiне ие бола алады);
осындай немесе осыған ұқсас таңбаны үшiншi тұлғаның пайдалануы жөнінде, осындай пайдаланудың сипаты мен дәрежесi туралы;
лицензиаттардың, өндiрушiлердiң, дистрибьюторлардың, импортқа шығарушылардың, сатушылардың саны туралы;
тауар таңбасының жергiлiктi, аймақтық, көршi мемлекеттерде, әлемге мәлiм болу дәрежесi туралы;
тауар таңбасының шетелдерде тiркелуiнiң болуы туралы;
өзге де мәлiметтер болуы мүмкiн.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Изображения товарного знака должны быть пригодны к репродуцированию. В качестве изображения товарного знака представляется этикетка. Если изображение является объемным (трехмерным), представляется изображение общего вида, а также изображения других необходимых проекций, дающих о нем исчерпывающее представление. Изображение представляется в том цвете или цветовом сочетании, в котором испрашивается общеизвестность товарного знака.
3. Экспертиза заявки и публикация сведений о ней
9. В течение двух месяцев с даты подачи заявки уполномоченный орган проверяет наличие необходимых документов, установленных законодательством Республики Казахстан, уведомляет заявителя о принятии заявки к рассмотрению и публикует сведения о ней на интернет-ресурсе для ознакомления и возможного направления в уполномоченный орган несогласий со стороны третьих лиц.
По истечении трех месяцев с даты публикации в бюллетене заявка и прилагаемые к ней материалы, подтверждающие общеизвестность знака, рассматриваются уполномоченным органом. После истечения указанного срока уполномоченный орган в течение трех месяцев проводит рассмотрение заявки.
Заявитель вправе вносить исправления, дополнения и уточнения в материалы заявки до завершения ее рассмотрения.
При наличии несогласия со стороны третьих лиц заявителю направляется соответствующее уведомление, отзыв на которое заявитель представляет до вынесения заключения по результатам рассмотрения заявки.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. По результатам рассмотрения заявления комиссией уполномоченного органа принимается решение о признании товарного знака общеизвестным либо решение об отказе в таком признании, которое направляется владельцу товарного знака в течение десяти рабочих дней с момента принятия такого решения.
Решение об отказе в признании товарного знака общеизвестным выносится, если установлено, что:
1) сведения недостаточны для признания общеизвестности товарного знака;
2) имеется товарный знак, тождественный или сходный до степени смешения с товарным знаком заявителя, охраняемый или заявленный на имя иного лица в отношении однородных товаров, с приоритетом более ранним, чем дата, с которой заявитель ходатайствует признать свой товарный знак общеизвестным.
Решение о признании товарного знака общеизвестным содержит:
регистрационный номер общеизвестного товарного знака;
дату, с которой знак признан общеизвестным;
изображение общеизвестного товарного знака;
имя или наименование его владельца, его место нахождения или место жительства;
перечень товаров и услуг, в отношении которых товарный знак признан общеизвестным.
Решение комиссии уполномоченного органа, может быть обжаловано в судебном порядке.

8. Тауар таңбасының бейнесi көшiрiп-көбейту үшiн жарамды болуға тиiс. Тауар таңбасының бейнесi ретiнде этикетка ұсынылуы мүмкiн. Егер бейне көлемдi (үш өлшемдi) болса, таңбаның жалпы түрінiң бейнесi, сондай-ақ ол туралы толық түсiнiк беретiн басқа да қажеттi түрлерінің бейнесi ұсынылады. Бейне тауар таңбасына жалпыға мәлiмдiгi сұралатылып отырған бояулы түсте немесе бояулы түс үйлесiмiнде ұсынылады.
3. Өтiнiмдi сараптау және ол туралы мәлiмет жариялау
9. Уәкілетті орган өтiнiм берiлген күннен бастап екi ай iшiнде қажеттi құжаттардың бар-жоғын тексередi, өтiнiш берушiге өтiнiмнiң қарауға қабылданғаны туралы хабарлайды және ол туралы мәлiметтердi таныстыру мен үшiншi тұлғалар тарапынан болуы ықтимал қарсылықтар үшiн интернет-ресурста жариялайды.
Бюллетеньде жарияланған күннен бастап үш ай өткенде уәкілетті орган өтiнiмдi қоса берiлiп отырған таңбаның жалпыға мәлiмдiлiгiн растайтын барлық материалдарды талдай отырып қарайды. Аталған мерзім аяқталғаннан кейін уәкілетті орган үш ай ішінде өтінімді қарауды жүргізеді.
Өтiнiмдi қарау аяқталғанға дейiн өтiнiш берушi өтiнiм материалдарын түзете, толықтыра және нақтылай алады.
Үшiншi тұлғаның тарапынан қарсылық болған жағдайда өтiнiш берушiге тиiстi хабарлама жiберiледi, өтiнiш берушi оған өзінің пiкiрiн өтiнiмдi қарау нәтижесi бойынша қорытынды шығарылғанға дейiн ұсына алады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Өтiнiмдi қарау нәтижесi бойынша уәкілетті органның комиссиясы тауар таңбасының иесiне он жұмыс күні ішінде жiберiлетiн, тауар таңбасын жалпыға мәлiм деп тану туралы не ондай деп танудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Тауар таңбасын жалпыға мәлiм деп тану туралы шешiмде:
жалпыға мәлiм деп танылған тауар таңбасының тiркеу нөмiрi;
таңбаның жалпыға мәлiм деп танылған күні;
жалпыға мәлiм деп танылған тауар таңбасының бейнесi;
оның иесiнiң аты немесе атауы, оның тұрған жерi немесе тұрғылықты жерi;
жалпыға мәлiм деп танылған тауар таңбасының тауарлар мен қызметтерінің тiзбесi қамтылуы тиiс.
Уәкілетті орган комиссиясының шешіміне сот тәртібінде шағым жасалуы мүмкін.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Внесение в Государственный реестр общеизвестных в
Республике Казахстан товарных знаков и публикация
сведений о них
11. На основании признания обозначения или товарного знака общеизвестным в Государственный реестр товарных знаков Республики Казахстан (далее – Государственный реестр) вносятся соответствующие сведения.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Сведения о регистрации общеизвестного товарного знака, его владельце и последующие изменения, касающиеся такой регистрации, вносятся в Государственный реестр и публикуются в бюллетене.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Правовая охрана общеизвестных товарных знаков прекращается:
1) в связи с истечением срока действия регистрации;
2) в связи со вступлением в силу решения суда об отмене решения комиссии уполномоченного органа о признании товарного знака общеизвестным.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.06.2015 № 363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам признания товарного
знака (знака обслуживания)
общеизвестным
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ОТЗ-1
(191) МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
(121)
СЕРТИФИКАТ
О ПРИЗНАНИИ ТОВАРНОГО ЗНАКА ОБЩЕИЗВЕСТНЫМ
(111) № ____
(730) Наименование и местонахождение владельца товарного знака:
(511) Классы МКТУ
(151) Зарегистрирован в Государственном реестре общеизвестных товарных знаков
(152) Дата признания товарного знака общеизвестным
(181) Дата истечения срока действия сертификата
Действие сертификата распространяется на всю территорию Республики Казахстан
Заместитель Министра юстиции
Республики Казахстан
ФИО ___________________________________________________________
Сведения о внесении изменений приводятся на отдельном листе в
виде приложения к настоящему сертификату
(510) Перечень товаров и/или услуг:
(591) Указание цветов:
Приложение 7
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Инструкция по регистрации лицензионных, сублицензионных
договоров на использование объектов промышленной собственности

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасында жалпыға мәлiм тауар таңбаларын Мемлекеттiк тiзiлiмге енгiзу және олар туралы мәлiметтерді жариялау
11. Жалпыға мәлiм деп танылған таңба немесе тауар таңбасы Қазақстан Республикасында жалпыға мәлiм тауар таңбаларының Мемлекеттiк тiзiлiмiне (бұдан әрi – Мемлекеттік тiзiлiм) тиісті мәліметтер енгiзiледi.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жалпыға мәлім тауар таңбасын тіркеу, оның иесі туралы мәліметтер және осындай тіркеуге қатысты кейінгі өзгерістер Мемлекеттік тізілімге енгізіледі және бюллетеньде жарияланады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жалпыға мәлiм тауар таңбаларына құқықтық қорғау:
1) тiркеудiң қолданылу мерзiмiнің аяқталуына байланысты;
2) тауар таңбасын жалпыға мәлім деп жариялау туралы уәкілетті орган комиссиясы шешімінің күшін жою туралы соттың күшіне енген шешіміне байланысты.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 30.06.2015 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында
Тауар таңбасын (қызмет
көрсету таңбасын) жалпыға
мәлiм деп тану жөнiндегi
ережеге қосымша
ЖМТТ-1
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЖМТТ-1
(191) ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ
(121) ТАУАР ТАҢБАСЫН ЖАЛПЫҒА МӘЛІМ ДЕП ТАНУ ТУРАЛЫ
СЕРТИФИКАТ
(111) № ______
(730) Тауар таңбасы иесінің атауы мен орналасқан жері:
(511) ТҚХС сыныптары
(151) Жалпыға мәлiм тауар таңбаларының Мемлекеттiк
тiзiлiмiнде тіркелген
(152) Тауар таңбасының жалпыға мәлім деп танылған
күні
(181) Сертификаттың қолданылу мерзімінің аяқталу
күні
Сертификаттың әрекеті Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің орынбасары Аты-жөні
_____________________________________________________________________
Енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер осы сертификатқа
қосымша ретінде жеке парақта көрсетіледі
(510) Тауарлар және/немесе қызметтердің тізімі:
(591) Тауар таңбасының түстерін көрсету:
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
7-қосымша

Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Инструкция по регистрации договоров об уступке исключительного
права на объекты промышленной собственности
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Правила
по составлению и оформлению заявки
на регистрацию, регистрации и выдаче свидетельства
на топологии интегральной микросхемы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" (далее - Закон) и определяют порядок составления, подачи и рассмотрения заявки на регистрацию топологии интегральной микросхемы, регистрации и выдачи свидетельства на топологии интегральной микросхемы.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) бюллетень - официальное периодическое издание по вопросам охраны топологий интегральных микросхем;
2) заявка - заявка на регистрацию топологии интегральной микросхемы;
3) интегральная микросхема - микроэлектронное изделие окончательной или промежуточной формы, предназначенное для выполнения функций электронной схемы, элементы и связи которого нераздельно сформированы в объеме и (или) на поверхности материала, на основе которого изготовлено изделие;
4) патентные поверенные - граждане Республики Казахстан, которым в соответствии с законодательством предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом;
5) топология интегральной микросхемы (далее - топология) - зафиксированное на материальном носителе пространственно-геометрическое расположение совокупности элементов интегральной микросхемы и связей между ними;
6) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Составление и подача заявки
3. В соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона автор топологии или иной правообладатель подает заявку (далее - заявитель).
Автор топологии подает заявку на регистрацию и получение свидетельства о регистрации топологии в случаях:
если топология не является созданной в порядке выполнения служебных обязанностей или конкретного задания работодателя;
если топология выполнена в порядке исполнения служебных обязанностей или конкретного задания работодателя, но договором между автором и работодателем предусмотрено право автора на получение свидетельства о регистрации.
Подтверждения права на подачу заявки каким-либо документом не требуется.

Ескерту. 7-қосымша алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымша алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
9-қосымша
Интегралдық микросхема топологиясын тiркеуге өтiнiм жасау, рәсімдеу, тіркеу және куәлік беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 29 шiлдедегi "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Заңына (бұдан әрi – Заң) сәйкес әзiрлендi және интегралдық микросхема топологиясын тiркеуге өтiнiм жасау, рәсімдеу, тіркеу және куәлік беру тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) бюллетень – интегралдық микросхемалар топологияларын қорғау мәселелерi жөнiндегi ресми басылым;
2) өтiнiм – интегралдық микросхемалар топологияларын тiркеуге өтiнiм;
3) интегралдық микросхема – элементтерi мен байланыстары оның негiзiнде бұйым жасалған материалдың көлемiнде және немесе бетiнде ажыратылмастан құрылған электрондық схеманың қызметiн атқаруға арналған аяқталған немесе аралық нысандағы микроэлектрондық бұйым;
4) патенттiк сенiмдi өкiлдер – заңнамаға сәйкес уәкiлеттi органның алдында жеке және заңды тұлғаларды бiлдiру құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматтары;
5) интегралдық микросхема топологиясы (бұдан әрi – топология) – интегралдық микросхема элементтерiнiң жиынтығы мен олардың арасындағы байланыстардың материалдық жеткiзгiште бекiтiлген кеңiстiк - геометриялық орналасуы;
6) уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Өтiнiмдi жасау және беру
3. Заңның 11-бабы 1-тармағына сәйкес өтiнiмді топологияның авторының немесе өзге құқық иеленушi (бұдан әрi - өтiнiш берушi) береді.
Топология авторы мынадай жағдайларда:
егер топология қызметтiк мiндеттердi немесе жұмыс берушiнiң нақты тапсырмасын орындау ретiнде жасалған болып табылмаса;
егер топология қызметтiк мiндеттердi немесе жұмыс берушiнiң нақты тапсырмасын орындау ретiнде жасалған, бiрақ автор мен жұмыс берушi арасындағы шартпен автор тiркеуге өтiнiм беруге және топологияны тiркеу туралы куәлiк алуға құқығы көзделген болса.
Өтiнiм беру құқығын қандай да бiр құжатпен растау талап етiлмейдi.

4. Заявка может быть подана в срок, не превышающий двух лет с даты первого использования топологии, если оно имело место.
Заявка подается в уполномоченный орган непосредственно или направляется по почте.
5. Заявка может быть подана заявителем непосредственно либо через представителя, в том числе через патентного поверенного, зарегистрированного в уполномоченном органе.
Полномочия представителя подтверждаются доверенностью.
6. В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона заявка должна относиться к одной топологии и содержать:
1) заявление на регистрацию топологии с указанием автора (авторов) и лица (лиц), на имя которого(ых) испрашивается регистрация, а также их места жительства или места нахождения, даты первого использования топологии, если оно имело место;
2) материалы, идентифицирующие топологию, включая реферат;
3) доверенность, если заявка на регистрацию подается через представителя.
7. Заявка на регистрацию топологии, использованной в коммерческих целях до даты ее поступления в уполномоченный орган, должна дополнительно содержать документ, подтверждающий дату первого использования этой топологии в коммерческих целях.
8. Заявление о регистрации топологии представляется на государственном или русском языке. Прочие документы заявки представляются на государственном, русском или другом языке. Если прочие документы заявки представлены на другом языке, к заявке прилагается их перевод на государственный или русский язык. Перевод должен быть представлен одновременно с заявкой или не позднее двух месяцев с даты поступления заявки, содержащей документы на другом языке, в уполномоченный орган.
9. Заявление на регистрацию топологии представляется в трех экземплярах, материалы, идентифицирующие топологию, включая реферат и перевод их на государственный или русский язык, представляются в двух экземплярах.
Остальные документы заявки представляются в одном экземпляре.
10. Все документы оформляются таким образом, чтобы было возможно их непосредственное репродуцирование.
Каждый лист используется только с одной стороны с расположением строк параллельно меньшей стороне листа.
11. Документы заявки выполняются на прочной, белой, гладкой, непрозрачной, неглянцевой бумаге.
12. Каждый документ заявки начинается на отдельном листе. Листы имеют формат 210 х 297 мм. Минимальный размер полей листов, составляет (мм):
верхнее - 20,
правое и нижнее - 20,
левое - 25.
Минимальный размер полей листов, содержащих чертежи, составляет (мм):
верхнее и левое - 25,
правое - 15,
нижнее - 10.
Формат листов в сложенном виде должен быть 210 х 297.
Поля листов должны быть чистыми.

4. Өтiнiм, топологияны алғашқы пайдаланған күннен бастап, егер ондай орын алған болса, екi жылдан аспайтын мерзiмде берiлуi мүмкiн.
Өтiнiм тiкелей уәкiлеттi органға берiледi немесе поштамен жiберiледi.
5. Өтiнiм тiкелей не өкiл арқылы, сонымен бiрге уәкiлеттi органда тiркелген патенттiк сенiмдi өкiл арқылы берiлуi мүмкiн.
Өкiлдiң өкiлеттiлiгi сенiмхатпен расталады.
6. Заңның 11-бабы 3-тармағына сәйкес өтiнiм бiр топологияға қатысты болуға және онда:
1) атына тiркеу сұралатын авторы(лары) және тұлға(лар), сондай-ақ олардың тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi, топологияның бiрiншi пайдаланылған күнi, егер ондай орын алған болса, көрсетiле отырып топологияны тiркеуге өтiнiм;
2) рефератты қоса алғанда, топологияны сәйкестендiретiн материалдар;
3) егер тiркеуге өтiнiм өкiл арқылы берiлетiн болса - сенiмхат болуы тиiс.
7. Уәкiлеттi органға келiп түскен күнге дейiн коммерциялық мақсаттарда пайдаланылған топологияны тiркеуге берiлген өтiнiмде, осы топологияның коммерциялық мақсаттарда бiрiншi пайдаланған күнiн растайтын құжат қосымша қамтылуы тиiс.
8. Топологияны тiркеу туралы өтiнiш мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде ұсынылады. Өтiнiмнiң басқа құжаттары мемлекеттiк, орыс немесе басқа тiлде ұсынылады. Егер өтiнiмнiң басқа құжаттары басқа тiлде ұсынылса, өтiнiмге олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы қоса тiркеледi. Аударма өтiнiммен бiр мезгiлде немесе басқа тiлдегi құжаттарды қамтитын өтiнiмнiң уәкiлеттi органға келiп түскен күнiнен бастап екi айдан кешiктiрiлмей ұсынылуы тиiс.
9. Топологияны тiркеуге өтiнiш үш данада, рефератты және олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аудармасын қоса алғанда, топологияны сәйкестендiретiн материалдар екi данада ұсынылады.
Өтiнiмнiң басқа құжаттары бiр данада ұсынылады.
10. Барлық құжаттар оларды тiкелей көшiрмелеуге жарамды болатындай етiп ресiмделедi.
Әрбiр парақтың жолдары сол парақтың ашық қалдырылған жиегiне қатарластыра орналастырылып, бiр жағы ғана пайдаланылады.
11. Өтiнiмнiң құжаттары берiк, ақ, тегiс, селдiр емес, жылтыр емес қағазда орындалады.
12. Өтiнiмнiң әрбiр құжаты жеке парақта басталады. Парақтар 210х297 мм. пiшiндi болады. Парақтар жиегiнiң ең аз өлшемi мыналарды (мм.) құрайды:
жоғарыда - 20,
оңында және төменде - 20,
солында - 25 мм.
Сызбалар қамтылған парақтар жиегiнiң ең аз көлемi мынадай мм. құрайды:
жоғарыда және солында - 25,
оңында - 15,
төменде - 10.
Бүктелген түрдегi парақтардың пiшiмi 210х297 мм. болуға тиiс.
Парақтар жиегi таза болуға тиiс.

16. В целях идентификации топологии, не использованной в коммерческих целях до даты поступления заявки на регистрацию, материалы, идентифицирующие топологию, должны содержать:
1) полный комплект одного из видов визуально воспринимаемых материалов, отображающих каждый слой топологии;
2) сборный топологический чертеж или послойные топологические чертежи;
3) фотографии каждого слоя топологии, зафиксированного в интегральной микросхеме;
4) реферат, содержащий сведения, предназначенные для последующей публикации в официальном бюллетене, где должны быть указаны:
фамилия, имя и отчество (если оно имеется) каждого автора указанного(ых) в заявлении и дополнении(ях) к нему;
фамилия, имя и отчество или наименование каждого заявителя;
название топологии;
вид технологии, применяемой для изготовления интегральной микросхемы;
аннотацию, включающую область применения, назначение или функции интегральной микросхемы.
Объем аннотации - до 700 печатных знаков.
17. В целях идентификации топологии, использованной в коммерческих целях до даты поступления заявки на регистрацию, материалы, идентифицирующие топологию, должны дополнительно содержать образцы интегральной микросхемы, включающие данную топологию, в том виде, в котором она была использована в коммерческих целях, в двух экземплярах, а реферат должен дополнительно содержать сведения о дате первого использования в коммерческих целях и основных технических характеристиках образца интегральной микросхемы.
18. В визуально воспринимаемых материалах изображения должны быть представлены в масштабе не менее 20:1.
Изображения на фотографиях должны быть контрастными.
На всех экземплярах чертежей и фотографий должен быть указан масштаб изображений.
19. Если какой-либо слой топологии содержит сведения конфиденциального характера в визуально воспринимаемых материалах, соответствующая часть этого слоя (или целиком слой) изымается и включается в состав материалов, идентифицирующих топологию, в закодированной форме.
3. Ведение дел по получению свидетельства
о регистрации топологии
20. Для ведения переписки по заявке после ее подачи и защиты своих интересов при рассмотрении заявки заявитель может назначить представителя с выдачей ему доверенности, оформленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица ведут дела по регистрации топологии через патентных поверенных.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут вести дела, связанные с регистрацией топологии, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.

16. Тiркеуге өтiнiм келiп түскен күнге дейiн коммерциялық мақсаттарда пайдаланылмаған топологияны сәйкестендiру мақсатында, топологияны сәйкестендiру материалдарында:
1) топологияның әрбiр қабатын бейнелейтiн, мынадай визуальды қабылданатын материалдардың әрбiр түрлерiнiң толық жиынтығы;
2) құрама топологиялық сызба немесе қабатты топологиялық сызбалар;
3) интегралдық микросхемада бекiтiлген, топологияның әрбiр қабатының фотосуретi;
4) кейiннен ресми бюллетеньде жариялауға арналған мынадай мәлiметтердi қамтитын реферат:
өтiнiште және оған толықтыруда(ларда) көрсетiлген әрбiр автордың тегi, аты және әкесiнiң аты (егер ол болса);
әрбiр өтiнiш берушiнiң аты немесе атауы;
топологияның атауы;
интегралдық микросхеманы дайындау үшiн қолданылатын технологияның түрi;
интегралдық микросхеманың қолданылу саласын, мақсатын, қызметiн қамтитын аннотация көрсетiлуi тиiс.
Аннотацияның көлемi - 700 баспалық белгiге дейiн.
17. Өтiнiм тiркеуге келiп түскен күнге дейiн коммерциялық мақсаттарда пайдаланылған топологияны сәйкестендiру мақсатында, топологияны сәйкестендiру материалдарында, осы топологияның коммерциялық мақсаттарда пайдаланылған түрiн қамтитын интегралдық микросхеманың үлгiлерi қосымша екi данада болуы тиiс, ал рефератта коммерциялық мақсатта бiрiншi пайдаланылған күн туралы және интегралдық микросхема үлгiсiнiң негiзгi техникалық сипаттамасы туралы мәлiметтер қосымша қамтылуы тиiс.
18. Көзбен көрiп қабылданатын материалдардың бейнесi кемiнде 20:1 масштабта ұсынылуы тиiс.
Фотосуреттегi бейненiң түсi қарама-қарсы болуы тиiс.
Сызбалар мен фотосуреттердiң барлық даналарында бейненiң масштабы көрсетiлуi тиiс.
19. Егер топологияның қандай да бiр қабаты көзбен көрiп қабылданатын материалдарда құпиялық сипаттағы мәлiметтердi қамтитын болса, бұл қабаттың тиiстi бөлiгi (немесе түгел қабаты) алынып тасталады да топологияны сәйкестендiретiн материалдар құрамына кодталған түрде енгiзiледi.
3. Топологияны тiркеу туралы куәлiктi алу бойынша iс жүргiзу
20. Өтiнiм бергеннен кейiн ол бойынша хат жазысу және өтiнiмдi қараған кезде өз мүддесiн қорғау үшiн өтiнiш берушi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ресiмделген сенiмхат бере отырып өкiл тағайындай алады.
21. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұратын жеке тұлға немесе шетелдiк заңды тұлға топологияны тiркеу жөнiндегi iстi патенттiк сенiм бiлдiрушi арқылы жүргiзедi.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерде жүрген жеке тұлға, хат жазысу үшiн Қазақстан Республикасының шегiндегi мекен-жайын көрсеткен жағдайда, топологияны тiркеуге байланысты iстi патенттiк сенiм бiлдiрушiсiз жүргiзе алады.

22. Переписка ведется заявителем или его представителем, уполномоченным на это, по каждой заявке в отдельности.
23. Материалы, направляемые после подачи заявки, должны содержать ее номер и подпись заявителя или его представителя, в ином случае материалы возвращаются без рассмотрения.
24. Производство дел ведется на государственном или русском языке.
Материалы, представленные с недостатками оформления, затрудняющими их прочтение, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление.
25. По запросу уполномоченного органа или по собственной инициативе заявитель до публикации сведений в официальном бюллетене дополняет, исправляет и уточняет материалы заявки.
Исправленные материалы представляются заявителем в виде заменяющих листов.
Если исправления касаются опечаток, погрешностей в указании библиографических данных и не приведут к отрицательным последствиям в отношении четкости при непосредственном репродуцировании, необходимость внесения исправлений может быть выражена в письме заявителя без представления заменяющих листов.
4. Рассмотрение заявки
26. Если поступившие материалы заявки содержат заявление и чертежи или копию топологии, то они регистрируются с простановкой даты их поступления. Заявке присваивается входящий номер.
О факте поступления материалов заявки заявитель уведомляется путем выдачи или направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными уполномоченным органом (входящий номер и дата поступления).
27. Проверка заявки на предмет наличия необходимых документов и соответствия требованиям действующего законодательства осуществляется уполномоченным органом в двухмесячный срок со дня ее поступления.
28. При рассмотрении заявки проверяется:
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней;
соблюдение установленных настоящими Правилами требований к документам заявки.
Рассмотрение заявки осуществляется без проверки оригинальности топологии, права заявителя на защиту или достоверности сведений, указанных в заявлении.
29. Если в процессе рассмотрения заявки установлено, что заявка оформлена с нарушением требований, предусмотренных законодательством, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков и представлением отсутствующих или исправленных документов в течение трех месяцев с даты направления запроса.
30. Основанием для запроса является:
отсутствие в заявке одного или более документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил;
нарушение требований законодательства к оформлению доверенности;
отсутствие в заявлении о регистрации топологии необходимых сведений, реквизитов, подписей, оттиска печати, предусмотренных настоящими Правилами, а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (нарушение требований к формату листов, размерам полей, качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки).
При непредставлении исправленных или отсутствующих материалов в установленные сроки регистрация топологии не производится, и заявка считается отозванной.

22. Хат жазысуды өтiнiш берушi немесе осыған уәкiлеттiк берiлген оның өкiлi әрбiр өтiнiм бойынша жеке жүргiзедi.
23. Өтiнiм берiлгеннен кейiн жiберiлген материалдарда, өтiнiштiң нөмiрi мен өтiнiш берушiнiң немесе оның өкiлiнiң қолы болуы тиiс, өзге жағдайда материалдар қараусыз қайтарылады.
24. Iс жүргiзу мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi.
Кемшiлiктермен ресiмделiп ұсынылған, оқылуы қиын материалдар, қаралмайды. Осындай материалдарды берген тұлғаға тиiстi хабарлама жiберiледi.
25. Мәлiмет ресми бюллетеньге жарияланғанға дейiн өтiнiш берушi уәкiлеттi органның сұрауы бойынша немесе өзiнiң бастамасы бойынша өтiнiмнiң материалдарын толықтыруға, түзетуге және нақтылауға құқылы.
Түзетiлген материалдарды өтiнiш берушi алмастырушы парақтар түрiнде ұсынады.
Егер түзету жаңсақ басылуға, библиографиялық деректердi көрсетудегi қателiктерге және тағы басқаларға қатысты болса және құжатты түзету тiкелей көшiрме жасаған кезде нақтылыққа қатысты терiс салдарларға апарып соқпаса, түзету енгiзудiң қажеттiгi алмастырушы парақтарды ұсынбастан өтiнiш берушiнiң хатында бiлдiрiлуi мүмкiн.
4. Өтiнiштi қарау
26. Егер өтiнiштiң келiп түскен материалдарында өтiнiш және сызбалар немесе топологияның көшiрмесi қамтылса, онда олардың келiп түскен күнi қойылып тiркеледi. Өтiнiшке уәкiлеттi органның кiрiс нөмiрi берiледi.
Өтiнiш материалдарының келiп түсуi туралы өтiнiш берушiге уәкiлеттi орган қойған деректемелермен (кiрiс нөмiрi және келiп түскен күнi) өтiнiштiң бiр данасын беру немесе жiберу жолымен хабарланады.
27. Өтiнiште қажеттi құжаттардың болуы мен оның қолданылып жүрген заңнаманың талаптарына сәйкестiгiн тексерудi, келiп түскеннен кейiн екi ай мерзiмде уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
28. Өтiнiштi қарау кезiнде:
өтiнiште мазмұндалуға немесе оған қоса тiркелуге тиiс құжаттардың болуы;
өтiнiш құжаттарына қойылатын белгiленген талаптардың сақталуы тексерiледi;
өтiнiштi қарау топологияның түпнұсқалылығы, сонылығы, өтiнiш берушiнiң өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi немесе олардың дұрыстығын қорғауға құқығы тексерiлмей жүзеге асырылады.
29. Егер өтiнiмдi қарау процесiнде өтiнiш, заңнамада көзделген талаптардың бұзылуымен ресiмделгенi анықталса, өтiнiш берушiге анықталған кемшiлiктер көрсетiле отырып сұрау жiберiлген күннен үш ай iшiнде жоқ немесе түзетiлген құжаттарды ұсыну туралы сұрау салынады.
30. Сұрату үшiн:
өтiнiмде, осы Ереженiң 6-тармағында көзделген бiр немесе одан көп құжаттардың болмауы;
сенiмхатты ресiмдеуге заңнамамен қойылатын талаптардың бұзылуы;
топологияны тiркеу туралы өтiнiште осы Ережеде көзделген қажеттi мәлiметтердiң, деректемелердiң, қойылған қолдардың, мөр таңбасының болмауы, сондай-ақ өтiнiште келтiрiлген мәлiметтердi нақтылаудың қажеттiгi;
құжаттарды ресiмдеуде, олардың тiкелей көшiрмеленуiне кедергi жасайтын кемшiлiктердiң анықталуы (беттердiң форматына, жиектердiң көлемiне қойылатын талаптардың бұзылуы өтiнiш материалдарын оқуды қиындататын басып шығару сапасы) негiз болып табылады.
Түзетiлген немесе жоқ материалдар белгiленген мерзiмдерде ұсынылмаған жағдайда топологияны тiркеу жүргiзiлмейдi және өтiнiм керi қайтарылды деп есептеледi.

31. Если в результате рассмотрения заявки установлено, что заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве топологий или в случае несоблюдения заявителем требований абзаца первого пункта 4 настоящих Правил, заявителю направляется решение об отказе в регистрации топологии.
5. Регистрация, выдача свидетельства, публикация
32. Если в результате рассмотрения заявки будет установлено, что материалы заявки соответствуют установленным настоящими Правилами требованиям, уполномоченный орган вносит топологию в Государственный реестр топологий интегральных микросхем (далее - Госреестр) с присвоением ей соответствующего номера регистрации, выдает заявителю свидетельство о регистрации и публикует сведения о зарегистрированной топологии в бюллетене.
33. В Госреестре регистрируются все изменения, касающиеся регистрации топологии.
34. Сведения, внесенные в Госреестр, считаются достоверными до тех пор, пока не доказано обратное.
35. За осуществление действий, включающих прием заявок на регистрацию топологий, их регистрацию, выдачу свидетельств, и иных действий, порождающих права и обязанности для их участников, взимается плата в соответствии с законодательством.
36. Свидетельство о регистрации топологии интегральных микросхем (далее - свидетельство) заполняется на государственном и русском языках согласно форме, установленной в приложении 3 к настоящим Правилам.
В свидетельстве указываются:
номер свидетельства (регистрации);
название топологии;
правообладатель - фамилия, имя и отчество (если оно имеется) физического лица и/или полное наименование юридического лица;
страна;
автор(ы) - фамилия, имя и отчество (если оно имеется);
номер заявки;
дата первого коммерческого использования (если оно имело место);
дата регистрации.
При наличии нескольких лиц, на имя которых испрашивается регистрация топологии, выдается одно свидетельство.
37. Свидетельство вручается лично или направляются заказным почтовым отправлением в адрес правообладателя.
Если правообладателей несколько, то свидетельство направляется правообладателю, указанному первым в заявлении на регистрацию топологии.
При выдаче свидетельства требуются документы, удостоверяющие личность, а также доверенность в случаях представления интересов юридического лица на право получения свидетельства и документа подтверждающего уплату государственной пошлины. Свидетельства иностранных правообладателей вручаются или направляются патентному поверенному.
Автору топологии, не являющемуся правообладателем, уполномоченный орган выдает удостоверение, подтверждающее его авторство.

31. Егер өтiнiштi қарау нәтижесiнде өтiнiштiң топология ретiнде қорғалмайтын объектiге жататыны анықталса немесе өтiнiш берушi осы Ереженiң 4-тармағы 1 абзацының талаптарын сақтамаған жағдайда, өтiнiш берушiге топологияны тiркеуден бас тартылғандығы туралы шешiм жiберiледi.
5. Тiркеу, куәлiк беру, жариялау
32. Егер өтiнiштi қарау нәтижесiнде, өтiнiш материалдары осы Ережемен белгiленген талаптарға сәйкес келетiнi анықталған жағдайда, уәкiлеттi орган оған тиiстi тiркеу нөмiрiн бере отырып топологияны интегралдық микросхемалар топологияларының Мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзедi, өтiнiш берушiге мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк бередi және тiркелген топология туралы мәлiметтердi бюллетеньде жариялайды.
33. Мемтiзiлiмде топологияны тiркеуге қатысты барлық өзгерiстер тiркеледi.
34. Мемтiзiлiмге енгiзiлген мәлiметтер, керiсiншесi дәлелденгенге дейiн дұрыс деп есептеледi.
Аталған мәлiметтердiң дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты.
35. Топологияларды тiркеуге өтiнiмдердi қабылдауды, оларды тiркеудi, куәлiктер берудi және оларға қатысушылар үшiн құқықтар мен мiндеттердi туғызатын өзге де iс-әрекеттердi жүзеге асыруды қамтитын iс-қимылдар үшiн заңнамаға сәйкес төлемақы алынады.
36. Интегралдық микросхемалар топологиясын тiркеу туралы куәлiк (бұдан әрi - куәлiк) мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде толтырылады, онда:
куәлiктiң нөмiрi (тiркеу);
топологияның атауы;
құқық иеленушiнiң - жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол болса) және/немесе заңды тұлғаның толық атауы;
елi;
автор(лары) - тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол болса);
өтiнiш нөмiрi;
бiрiншi коммерциялық пайдалану күнi (егер ол орын алған болса);
тiркеу күнi көрсетiледi.
Топологияларды бiрнеше тұлғалардың атына тiркеу сұралған жағдайда, бiр куәлiк берiледi.
37. Куәлiк тiкелей тапсырылады немесе тапсырыс жасалатын пошта жөнелтiмдерiмен құқық иеленушiсiнiң мекен-жайына жiберiледi.
Егер құқықтық иеленушiлер бiрнешеу болса, автордың(лардың) куәлiгi топологияны тiркеуге өтiнiшiнде бiрiншi көрсетiлген құқық иеленушiсiне жiберiледi.
Куәлiк тапсырған кезде куәлiктi алуға жеке басын куәландыратын құжат немесе заңды тұлғаның мүдделерiн бiлдiрген жағдайда куәлiктi алу құқығына сенiмхат және мемлекеттiк бажды төлегенiн растайтын құжатты талап етiледi. Шетелдiк құқық иеленушiлердiң куәлiктерi патенттiк сенiмдi өкiлге тапсырылады немесе жiберiледi.
Уәкiлеттi орган топологияның құқық иесi болып табылмайтын авторына оның авторлығын растайтын куәлiк бередi.

38. При публикации сведений о регистрации топологии уполномоченный орган в бюллетене "Өнеркісiптiк меншiк - Промышленная собственность" в разделе "Топологии" на государственном и русском языках публикует следующие сведения:
номер регистрации;
дату регистрации;
дату первого использования (если оно имело место);
фамилия, имя, отчество автора (авторов);
фамилия, имя, отчество или наименование правообладателя(ей);
код (коды) страны места жительства автора(ов) топологии и места жительства (места нахождения) правообладателя(ей) в соответствии с международными стандартами Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности;
название топологии;
аннотацию.
Сведения об изменениях, касающихся регистрации топологии публикуются уполномоченным органом в бюллетене "Өнеркісіптік меншiк" - Промышленная собственность" в разделе "Хабарлама - Извещения" на государственном и русском языках.
Приложение 1
к Правилам по составлению,
подаче, рассмотрению заявки
на регистрацию, регистрации
и выдаче свидетельства на
топологии интегральной
микросхемы
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма КТ
Входящий № _________ № регистрации
от _________________ от __________
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Заявление
на регистрацию топологии интегральной микросхемы
Код страны по стандарту ВОИС ST.3
(если он установлен)
1. Заявитель (и)_____________________________________________
(полное фамилия, имя и отчество или наименование заявителя (ей) и его
(их) местожительство или местонахождение. Данные о местожительстве
авторов-заявителей приводятся в графе 9)
2. Основания возникновения прав на данную топологию
(заполняется, если заявитель не является автором) (отметить Х)
заявитель является
передача прав автором
работодателем автора или его правопреемником
иному лицу
передача прав работодателем
право наследования
другому лицу
3. Сведения о ближайшем аналоге данной топологии
_____________________________________________________________
4. Название топологии
полное:
_____________________________________________________________
сокращенное:
_____________________________________________________________
5. Альтернативное название
_____________________________________________________________
6. Дата и место первого использования топологии ____ число
________ месяц ________ год __________ страна
_____________________________________________________________
7. Данные о правообладателе на дату первого использования топологии
Имя/наименование
_____________________________________________________________
Гражданство
_____________________________________________________________
Адрес, телефон
_____________________________________________________________

38. Топологияның тiркелгенi туралы мәлiметтердi жариялау кезiнде уәкiлеттi орган "Өнеркәсiп меншiгi - Промышленная собственность" ресми бюллетеньнiң "Топологиялар" бөлiмiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде мынадай мәлiметтердi:
тiркеу нөмiрiн;
тiркелген күнiн;
бiрiншi пайдалану күнiн (егер ол орын алған болса);
автордың(лардың) тегiн, атын, әкесiнiң атын;
құқық иеленушiнiң(лердiң) тегiн, атын, әкесiнiң атын немесе атауын;
топология авторы(лары) тұратын елдiң және құқық иеленушiнiң(лердiң) тұрғылықты жерiнiң Дүниежүзiлiк Зияткерлiк Меншiк Ұйымының халықаралық стандарттарына сәйкес кодын (кодтарын);
топология атауын;
аннотацияны жариялайды.
Уәкiлеттi орган "Өнеркәсiп меншiгi - Промышленная собственность" ресми бюллетеньнiң "Хабарлама – Извещения" бөлiмiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде топологияны тiркеуге қатысты өзгерiстер туралы мәлiметтердi жариялайды.
Интегралдық микросхема
топологиясын тiркеуге өтiнiм
жасау, рәсімдеу, тіркеу
және куәлік беру Ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КТ нысаны
Кiрiс N ______________ тiркеу N _________
______________________
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi
Мекен-жайы: Астана қаласы сол жағалау,
Орынбор көшесі, 8, 13 кіреберіс
ИНТЕГРАЛДЫҚ МИКРОСХЕМА ТОПОЛОГИЯСЫН ТIРКЕУГЕ
ӨТIНIШ
ДСМҰ ST.3 стандарты бойынша елдiң коды
(егер ол белгiленсе)
1. ӨТIНIШ БЕРУШI(ЛЕР)
_______________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң(лердiң) және оның(олардың) жүрген жерiнiң
немесе тұрғылықты жерiнiң толық аты немесе атауы. Өтiнiш берушi
авторлардың тұрғылықты жерi туралы дерек 9-бағанда келтiрiлдi)
2. ОСЫ ТОПОЛОГИЯҒА ҚҰҚЫҚ ТУЫНДАУДЫҢ НЕГIЗДЕРI (егер автор
өтініш берушi болып табылмаса, толтырылады) (Х-пен белгiлеу)
өтiнiш берушi автордың
автордың немесе оның
жұмыс берушiсi болып құқықтық мұрагерiнiң
табылады өзге тұлғаға беруi
жұмыс берушiнiң құқықтарды
мұрагерлiк құқығы басқа
тұлғаға беруi
3. ОСЫ ТОПОЛОГИЯҒА ЕҢ ЖАҚЫН ҰҚСАСТЫҚ ТУРАЛЫ МӘЛIМЕТ
_______________________________________________________________
4. ТОПОЛОГИЯНЫҢ АТАУЫ
толық: ________________________________________________________ қысқартылған: _________________________________________________
5. БАЛАМАЛЫ АТАУ ______________________________________________
6. ТОПОЛОГИЯНЫң БIРIНШI ҚОЛДАНЫЛҒАН КҮНI ЖӘНЕ ЖЕРI
_______ күнi _________ айы _________ жылы _______________ елi
7. ТОПОЛОГИЯНЫҢ БIРIНШI ҚОЛДАНЫЛҒАН КҮНIНIҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ ИЕЛЕНУШIСI ТУРАЛЫ ДЕРЕК
Аты/атауы _____________________________________________________
Азаматтығы ____________________________________________________
Мекен-жайы, телефоны __________________________________________

8. Сведения об охраняемых топологиях
(использованных при создании данной топологии)
_____________________________________________________________
9. Фамилия, имя, отчество автора (сведения о других авторах
представляются в виде дополнения(й) к заявлению (форма КТ/ДОП))
_____________________________________________________________
Гражданство
_____________________________________________________________
Адрес местожительства, телефон
_____________________________________________________________
Краткое описание творческого вклада автора при создании данной топологии
_____________________________________________________________
10. Сведения о содержащихся в заявке документах (отметить Х)
материалы, идентифицирующие данную топологию:
образцы интегральной микросхемы, включающие данную топологию
в том виде, в котором она была использована в 2 экз.,
полный комплект одного из следующих видов визуально
воспринимаемых материалов, отображающих каждый слой данной топологии,
включая спецификацию в 2 экз.,
сборный топологический чертеж или послойные топологические
чертежи на _______ л
фотографии каждого слоя топологии, зафиксированной в
интегральной микросхеме ____ шт
реферат на 1 л. в 2 экз.
копия документа, подтверждающего дату и место первого
использования топологии на ______ л в 2 экз.
____________________________________________________________________
документ об оплате государственной пошлины:
документ об оплате
освобождение от оплаты
на _____ л. на _____ л.
уменьшения размера оплаты
на ________ л.
_____________________________________________________________
дополнение к заявлению (форма КТ/ДОП на _______ л.)
доверенность (и) на 1 л.
_____________________________________________________________
11. Адрес для переписки: (полный почтовый адрес, включая полный
почтовый индекс, имя или наименование адресата)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Номер телефона,
включая междугородный код Телекс Факс
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(подпись (и) заявителя (ей) или его (их) представителя; дата
подписи (ей))
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам по составлению,
подаче, рассмотрению заявки
на регистрацию, регистрации
и выдаче свидетельства на
топологии интегральной
микросхемы
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма КТ/ДОП
Входящий № _________ № регистрации
от _________________ от __________
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Дополнение к заявлению
на регистрацию топологии интегральной микросхемы
Код страны по стандарту
ВОИС ST.3
(если он установлен)
1. Заявитель (и)
(фамилия, имя, отчество или наименование)
_____________________________________________________________
Название топологии (сокращенное)
_____________________________________________________________
Дополнение к пункту 9 заявления
Ф.И.О. автора
_____________________________________________________________
Гражданство, адрес местожительства, телефон
_____________________________________________________________
Краткое описание творческого вклада автора при создании данной топологии
_____________________________________________________________
Дополнение к пункту 9 заявления
Ф.И.О. автора
_____________________________________________________________
Гражданство, адрес местожительства, телефон
_____________________________________________________________
Краткое описание творческого вклада автора при создании данной топологии
_____________________________________________________________
Дополнение к пункту 9 заявления
Ф.И.О. автора
_____________________________________________________________
Гражданство, адрес местожительства, телефон
_____________________________________________________________
Краткое описание творческого вклада автора при создании данной топологии
_____________________________________________________________
Дополнение к пункту 9 заявления
Ф.И.О. автора
_____________________________________________________________
Гражданство, адрес местожительства, телефон
_____________________________________________________________
Краткое описание творческого вклада автора при создании данной топологии
_____________________________________________________________
Дополнение к пункту 9 заявления
Ф.И.О. автора
_____________________________________________________________
Гражданство, адрес местожительства, телефон
_____________________________________________________________
Краткое описание творческого вклада автора при создании данной топологии
_____________________________________________________________
Дополнение к пункту ________________ Заявления
_____________________________________________________________
Дополнение к пункту ________________ Заявления
_____________________________________________________________
(подпись(и) заявителя(ей) или его (их) представителя;
дата подписи(ей))
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам по составлению,
подаче, рассмотрению заявки
на регистрацию, регистрации
и выдаче свидетельства на
топологии интегральной
микросхемы

8. ҚОРҒАЛАТЫН ТОПОЛОГИЯЛАР ТУРАЛЫ МӘЛIМЕТ
(осы топологияны жасаған кезде қолданылған)
_______________________________________________________________
9. АВТОРДЫҢ ТЕГI, АТЫ, ӘКЕСIНIҢ АТЫ
(басқа авторлар туралы мәлiмет өтiнiшке (КТ/ҚОС нысаны)
қосымша(лар) түрiнде ұсынылады)
_______________________________________________________________
Азаматтығы ____________________________________________________
Тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы, телефоны
_______________________________________________________________
Осы топологияны жасау кезiндегi автордың шығармашылық үлесiнiң қысқаша сипаттамасы _________________________________________________
10. ӨТIНIМДЕ МАЗМҰНДАЛҒАН ҚҰЖАТТАР ТУРАЛЫ МӘЛIМЕТ (Х-пен белгiлеу) осы топологияны сәйкестендiретiн материалдар:
осы топологияны ол 2 данада пайдаланылған түрiнде қамтитын интегралдық микросхемалардың үлгiлерi,
2 данадағы ерекшелендiрiлгендерiн қоса алғанда, осы топологияның әрбiр қабатын бейнелейтiн визуальды қабылданатын материалдардың келесi түрлерiнiң бiрiнiң толық жиынтығы,
_______ парақты құрама топологиялық сызба немесе қабатты топологиялық сызба,
интегралдық микросхемада ____ данада тiркелген топологияның әрбiр қабатының фотосуретi,
2 данада 1 парақ реферат,
топологияның бiрiншi қолданылған күнi мен орнын растайтын, 2 данадағы ______ 1 парақ құжаттың көшiрмесi.
ақы төленгенi туралы құжат мыналар үшiн негiздiң бар екендiгiн растайтын құжат:
ақы төленгенi туралы құжат
ақы төлеуден босату
________ парақта _________ парақта
ақы төлеудiң мөлшерiн азайту
________ парақта
өтiнiшке қосымша (КТ/ҚОС ____ парақта)
сенiмхат(тар) 1 парақта
_______________________________________________________________
11. ХАТ ЖАЗЫСУ ҮШIН МЕКЕН-ЖАЙ: (толық почталық индекстi, мекен-жай иесiнiң атын немесе атауын қоса алғанда, толық почталық мекен-жай)
_______________________________________________________________
Телефон нөмiрi
қалааралық кодты қоса алғанда Телекс Факс
_______________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң(лердiң) немесе оның (олардың) өкiлiнiң
_______________________________________________________________
қолы(дары); қол қойылған күн)
_______________________________________________________________
Интегралдық микросхема
топологиясын тiркеуге өтiнiм
жасау, рәсімдеу, тіркеу
және куәлік беру Ережесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КТ нысаны
Кiрiс N ______________ тiркеу N _________
______________________
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi
Мекен-жайы: Астана қаласы сол жағалау,
Орынбор көшесі, 8, 13 кіреберіс
Интегралдық микросхема топологиясын тiркеу
өтiнiшiне толықтыру
ДСМҰ ST.3 стандарты бойынша елдiң коды
(егер ол белгiленсе)
ӨТIНIШ БЕРУШI(ЛЕР) (толық аты немесе атауы)
_______________________________________________________________
ТОПОЛОГИЯНЫҢ АТАУЫ (қысқартылған)
_______________________________________________________________
өтiнiштiң 9-тармағына толықтыру
АВТОРДЫҢ ТЕГI, АТЫ, ӘКЕСIНIҢ АТЫ
_______________________________________________________________
Азаматтығы, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы, телефоны
_______________________________________________________________
Осы топологияны жасау кезiнде автордың шығармашылық үлесiнiң
_______________________________________________________________
қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________
өтiнiштiң 9-тармағына толықтыру
АВТОРДЫҢ ТЕГI, АТЫ, ӘКЕСIНIҢ АТЫ
_______________________________________________________________
Азаматтығы, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы, телефоны
_______________________________________________________________
Осы топологияны жасау кезiнде автордың шығармашылық үлесiнiң
_______________________________________________________________
қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________
өтiнiштiң 9-тармағына толықтыру
АВТОРДЫҢ ТЕГI, АТЫ, ӘКЕСIНIҢ АТЫ
_______________________________________________________________
Азаматтығы, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы, телефоны
_______________________________________________________________
Осы топологияны жасау кезiнде автордың шығармашылық үлесiнiң
_______________________________________________________________
қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________
өтiнiштiң 9-тармағына толықтыру
АВТОРДЫҢ ТЕГI, АТЫ, ӘКЕСIНIҢ АТЫ
_______________________________________________________________
Азаматтығы, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы, телефоны
_______________________________________________________________
Осы топологияны жасау кезiнде автордың шығармашылық үлесiнiң
_______________________________________________________________
қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________
өтiнiштiң 9-тармағына толықтыру
АВТОРДЫҢ ТЕГI, АТЫ, ӘКЕСIНIҢ АТЫ
_______________________________________________________________
Азаматтығы, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы, телефоны
_______________________________________________________________
Осы топологияны жасау кезiнде автордың шығармашылық үлесiнiң
_______________________________________________________________
қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________
ӨТIНIШТIҢ __________ ТАРМАҒЫНА ТОЛЫҚТЫРУ
ӨТIНIШТIҢ __________ ТАРМАҒЫНА ТОЛЫҚТЫРУ
_______________________________________________________________
өтiнiш берушiнiң (лердiң) немесе оның (олардың) өкiлiнiң
қолы(дары); қол қойылған күн)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Интегралдық микросхема
топологиясын тiркеуге өтiнiм
жасау, рәсімдеу, тіркеу
және куәлік беру Ережесіне
3-қосымша

Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра юстиции РК от 17.03.2015 № 158 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО О РЕГИСТРАЦИИ
№ ______
Название топологии:
Правообладатель:
Страна:
Авторы:
№ заявки
Дата первого коммерческого использования (если оно имело
место):
Зарегистрирован в Государственном реестре (дата и номер
регистрации):
Свидетельство распространяется на всю территорию Республики
Казахстан
Заместитель Министра юстиции
Республики Казахстан Ф.И.О.
Приложение 10
к приказу и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 23 апреля 2010 года № 136
Перечень,
признаваемых утратившим силу приказов Председателя Комитета по
правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан
1) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 15 августа 2002 года № 133 "Об утверждении Инструкции по признанию товарного знака (знака обслуживания) общеизвестным в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1960, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., № 36, ст. 685);
2) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 9 ноября 2002 года № 192 "Об утверждении Правил по составлению, подаче, рассмотрению заявки на регистрацию, регистрации и выдаче свидетельства на топологии интегральной микросхемы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2043, опубликованный Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., № 2, ст. 769);
3) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2004 года № 60-п "О внесении изменения и дополнений в приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 9 ноября 2002 года № 192 "Об утверждении Правил по составлению, подаче, рассмотрению заявки на регистрацию, регистрации и выдаче свидетельства на топологии интегральной микросхемы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3125);
4) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 14 октября 2004 года № 72-п "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявки на выдачу патента на селекционное достижение" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3183, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 45-48, ст. 1049);

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 17.03.2015 № 158 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ
ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
№ _________
Топологияның атауы:
Құқық иеленуші:
Елі:
Авторлар:
өтінім №:
бірінші коммерциялық пайдалану күні (егер ол орын алған болса):
Мемлекеттік тізілімде тіркелді (тіркеу күні, нөмірі):
Куәлік Қазақстан Республикасының барлық
аумағында күшінде болады
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің орынбасары Т.А.Ә
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрінің м.а.
2010 жылғы 23 сәуірдегі
№ 136 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізілімі
1) "Қазақстан Республикасында Тауар таңбасын (қызмет көрсету таңбасын) жалпыға мәлiм деп тану жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитет төрайымының 2002 жылғы 15 тамыздағы № 133 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 1960 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., № 36, 685-құжат);
2) "Интегралдық микросхема топологияласын тіркеуге өтінім жасау, беру, қарау және тіркеу жөніндегі Ережені бекіту жөнінде" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитет төрайымының 2002 жылғы 9 қарашадағы № 192 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 2043 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2003 ж., № 2, 769-құжат);
3) "Интегралдық микросхема топологиясын тiркеуге өтiнiм жасау, беру, қарау, тiркеу және куәлiк беру жөнiндегi ереженi бекiту туралы" № 2043 тiркелген Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінiң Санаткерлiк меншiк құқығы жөнiндегi комитетi төрайымының 2002 жылғы 9 қарашадағы № 192 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің 2004 жылғы 28 қыркүйектегі № 60-п бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 3125 болып тіркелген);
4) "Селекциялық жетістіктерге патент беруге өтінім беру және қарау жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитет төрайымының 2004 жылғы 14 қазандағы № 72-п бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 3183 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2004 ж., № 45-48, 1049-құжат);

5) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года № 70-о.д. "О внесении изменения и дополнения в приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 9 ноября 2002 года № 192 "Об утверждении Правил по составлению, подаче, рассмотрению заявки на регистрацию, регистрации и выдаче свидетельства на топологии интегральной микросхемы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4028);
6) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года № 71-о.д. "О внесении дополнения в Приказ "Об утверждении Инструкции по признанию товарного знака (знака обслуживания) общеизвестным в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4019, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 25 января 2006 г., № 11 (991);
7) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 52-ОД "Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу инновационного патента и патента на изобретение" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4642, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, август 2007 г. № 8, ст. 278);
8) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 53-ОД "Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу патента на полезную модель" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4643, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 17 августа 2007 года № 126 (1329);
9) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 55-ОД "Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на товарный знак" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4645, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 14 сентября 2007 года, № 141 (1344);
10) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 56-ОД "Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на наименование места происхождения товара и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4646, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 14 сентября 2007 года, № 141 (1344);

5) "Интегралдық микросхема топологиясын тiркеуге өтiнiм жасау, беру, қарау, тiркеу және куәлiк беру жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінiң Санаткерлік меншiк құқығы жөнiндегi комитетi төрайымының 2002 жылғы 9 қарашадағы № 192 бұйрығына өзгерiс пен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрайымының 2005 жылғы 30 желтоқсандағы № 70-НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4028 болып тіркелген);
6) "Тауар таңбасын (қызмет көрсету белгiсiн) Қазақстан Республикасында жалпыға белгiлi деп тану туралы нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Зияткерлiк меншiк құқығы комитетi төрайымының 2002 жылғы 15 тамыздағы № 133 бұйрығына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Зияткерлiк меншiк құқығы комитетi төрайымының 2005 жылғы 30 желтоқсандағы № 71-НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4019 болып тіркелген, 2006 жылғы 25 қаңтар № 11 (991) "Юридическая газета" газетінде жарияланған).
7) "Өнертабысқа инновациялық патентке немесе патентке өтiнiмдi жасау, ресiмдеу және қарау жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Зияткерлiк меншiк құқығы комитетiнiң 2007 жылғы 24 сәуiрдегi № 52-н.қ. бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4642 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2007 ж., № 8, 278-құжат);
8) "Пайдалы модельге патент беруге өтiнiмдi жасау, ресiмдеу және қарау жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Зияткерлiк меншiк құқығы комитетiнiң 2007 жылғы 24 сәуiрдегi № 53-НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4643 болып тіркелген, 2007 жылғы 17 тамызда № 126 (1329) "Юридическая газета" газетінде жарияланған);
9) "Тауар таңбасына өтінімді жасау, ресімдеу және қарау нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 55-н.қ. бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4645 болып тіркелген, 2007 жылғы 14 қыркүйектегі № 141 (1344) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
10) "Тауардың шыққан жерінің атауы мен тауардың шыққан жерінің атауын пайдалану құқығына берілетін өтінімді жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі № 56-НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4646 болып тіркелген, 2007 жылғы 14 қыркүйектегі № 141 (1344) "Заң газеті" газетінде жарияланған);

11) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 57-ОД "Об утверждении Инструкции по регистрации лицензионных, сублицензионных договоров на использование объектов промышленной собственности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4647, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 5 сентября 2007 года, № 135 (1338);
12) Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 58-ОД "Об утверждении Инструкции по регистрации договоров об уступке исключительного права на объекты промышленной собственности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4648, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 30 августа 2007 года, № 133 (1336).

11) "Өнеркәсіптік меншік объектілерін пайдалануға арналған лицензиялық, сублицензиялық шаттарды тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі № 57-НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4647 болып тіркелген, 2007 жылғы 5 қыркүйектегі № 135 (1338) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
12) "Өнеркәсіптік меншік объектілеріне ерекше құқықты беру туралы шарттарды тіркеу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі № 58-НҚ бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 4648 болып тіркелген, 2007 жылғы 30 тамыздағы № 133 (1336) "Заң газеті" газетінде жарияланған).