Об утверждении Правил представления респондентами первичных статистических данных
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2010 года № 6459.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 23) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления респондентами первичных статистических данных.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель
А. Смаилов
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ С. Баймаганбетов
20 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Ж. Доскалиев
1 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
СОГЛАСОВАН
Министр охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
________________ Н. Ашимов

Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі N 173 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6459 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының м.а. 30.12.2015 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 9) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының м.а. 30.12.2015 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға Ә. Смайылов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкi iстер министрi
С. Баймағанбетов _________
2010 жылғы 20 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрi
Ж. Досқалиев ____________
2010 жылғы 1 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі
Ә. Исекешев ______________
2010 жылғы 5 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау министрі
Н. Әшімов ______________

6 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_____________ А. Куришбаев
27 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
____________ Г. Абдыкаликова
30 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Жамишев
10 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Агентство по управлению
земельными ресурсами
Республики Казахстан
________________ У. Узбеков
29 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
______________ Ж. Айтжанова
22 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
________________ С. Мынбаев
30 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
________________ Г. Марченко
12 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Заместитель Премьер-Министра -
Министр индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
5 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Б.Н. Садыков
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности
Министра охраны
окружающей среды
Республики Казахстан
__________ М.А. Турмагамбетов
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
_____________ Р.Е. Даленов
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности
Министра индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
_____________ А.П. Рау
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 9 июля 2010 года № 173
Правила
представления респондентами первичных статистических
данных
Сноска. Правила в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 20.11.2017 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления респондентами первичных статистических данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и определяют порядок представления первичных статистических данных в органы государственной статистики.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Понятия используемые в настоящих Правилах, употребляются в том значении, в котором они указаны в Законе, а также следующие определения:
1) интервьюер – лицо, осуществляющее опрос респондентов и домашних хозяйств при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей;

2010 жылғы 6 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Күрішбаев ______________
2010 жылғы 2 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрі
Г. Әбдіқалықова ______________
2010 жылғы 30 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Жәмішев ______________
2010 жылғы 10 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Жер ресурстарын басқару
жөнiндегi агенттiгiнің төрағасы
Ө. Өзібеков______________
2010 жылғы 29 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму және
сауда министрі
Ж. Айтжанова ______________
2010 жылғы 22 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрі
С. Мыңбаев ______________
2010 жылғы 30 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі төрағасы
Г. Марченко ______________
2010 жылғы 12 тамыз
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2010 жылғы 9 шілдедегі
№ 173 бұйрығымен бекітілген
Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 20.11.2017 № 178 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік статистика органдарына алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайданылатын ұғымдар Заңда көрсетілген мағынада, сондай-ақ келесі аңықтамалар пайдаланылады:
1) интервьюер – жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде респонденттер мен үй шаруашылықтарына пікіртерім жүргізуді жүзеге асыратын адам;

2) компьютеризированная система телефонного опроса – информационная система, позволяющая проводить общегосударственные статистические наблюдения посредством опроса респондентов по телефону.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок представления первичных статистических данных
3. Респонденты представляют достоверные первичные статистические данные в соответствии с графиком представления респондентами первичных статистических данных, утверждаемым в порядке установленным Законом на соответствующий год (далее – График) и со статистической методологией.
4. Сроки, периодичность и адрес представления статистических форм, круг респондентов, номер и дата приказа об утверждении статистических форм, указываются на их титульных листах.
5. Дата представления статистических форм общегосударственных статистических наблюдений:
1) на бумажных носителях фиксируется на титульных листах штампом территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – территориальные подразделения);
2) в электронном виде через "Кабинет респондента" на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро) www.stat.gov.kz фиксируется системная дата автоматически;
3) посредством компьютеризированной системы телефонного опроса системная дата фиксируется автоматически;
4) при личном опросе интервьюером респондента с использованием бумажного носителя и (или) персонального вычислительного устройства (планшет) системная дата фиксируется автоматически.
Дата представления статистических форм ведомственных статистических наблюдений:
1) на бумажных носителях фиксируется сотрудниками государственных органов и Национального Банка Республики Казахстан, проводящих ведомственные статистические наблюдения;
2) в электронном виде фиксируется системная дата автоматически.
Если последний день срока представления статистических форм приходится на нерабочий день, днем окончания срока представления статистических форм считается следующий за ним рабочий день.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі – телефонмен респонденттерге сауал салу арқылы жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібі
3. Респонденттер анық алғашқы статистикалық деректерді сәйкес жылға Заңда белгіленген тәртіппен бекітілетін респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигіне (бұдан әрі - График) және статистикалық әдіснамаға сәйкес ұсынады.
4. Статистикалық нысандарды ұсыну мерзімдері, кезеңділігі және мекенжайы, респонденттер тобы, статистикалық нысандарды бекіту туралы бұйрықтың нөмірі мен күні олардың титулдық беттерінде көрсетіледі.
5. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын ұсыну күні:
1) қағаз жеткізгіште титулдық бетте мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) мөртабанымен бекітіледі;
2) электрондық түрде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – Бюро) www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсындағы "Респондент кабинеті" арқылы жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі;
3) телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі арқылы жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі;
4) интервьюердің қағаз жеткізгішті және (немесе) жеке есептеуіш құрылғысын пайдаланумен (планшет) респондентке жеке сауал салу жүргізу кезінде жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі.
Ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын ұсыну күні:
1) қағаз жеткізгіштерде ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізетін мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк қызметкерлері бекітеді;
2) электрондық түрде жүйелік күн автоматты түрде бекітіледі.
Егер статистикалық нысандарды ұсыну мерзімінің соңғы күні жұмыс емес күнге келсе, статистикалық нысандарды ұсыну мерзімінің аяқталу күні одан кейінгі жұмыс күні болып саналады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Круг респондентов, подлежащих общегосударственным статистическим наблюдениям, определяется по данным статистических регистров с учетом метода наблюдения (сплошного или выборочного).
Отбор респондентов для включения их в выборочные наблюдения проводится согласно Методике по проведению выборочных обследований предприятий, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан № 169 от 22 августа 2016 года, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14250), и Методике по проведению выборочных обследований домашних хозяйств, утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан № 266 от 11 ноября 2016 года, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14515), а также статистических методологий по общегосударственным статистическим наблюдениям.
7. По общегосударственным статистическим наблюдениям респонденты получают перечень статистических форм, необходимых для представления, согласно запросу респондента или самостоятельно в "Кабинете респондента" размещенном на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz путем ввода индивидуального идентификационного номера (ИИН) физического лица или бизнес-идентификационного номера (БИН) юридического лица.
Респонденты согласно полученному перечню статистических форм, необходимых для представления в территориальные подразделения самостоятельно уточняют результат включения в выборочное обследование, через "Кабинет респондента" на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz или в территориальных подразделениях по месту нахождения.
Перечень статистических форм, необходимых для представления, формируется в соответствии с планом статистических работ, утверждаемым в установленном Законом порядке на соответствующий год.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Круг респондентов, подлежащих ведомственным статистическим наблюдениям, определяется государственными органами, проводящими ведомственные статистические наблюдения, и Национальным Банком Республики Казахстан.
9. По ведомственным статистическим наблюдениям респонденты получают перечень статистических форм, необходимых для заполнения, предоставленных государственными органами или Национальным Банком Республики Казахстан.

6. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларға жататын респонденттер тобы байқау әдісін (жаппай немесе іріктемелі) ескере отырып, статистикалық тіркелімдер деректері бойынша анықталады.
Іріктемелі байқауға респонденттерді қосу үшін іріктеу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 22 тамыздағы бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тіркелімінің тізілімінде № 14250 болып тіркелген) Кәсіпорындарға іріктемелі зерттеулер жүргізу бойынша әдістемеге, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 11 қарашадағы бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тіркелімінің тізілімінде № 14515 болып тіркелген) Үй шаруашылықтарына іріктемелі зерттеулер жүргізу бойынша әдістемеге, сонымен қатар жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық әдіснамаларына сәйкес жүргізіледі.
7. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша респонденттер ұсынуға қажетті статистикалық нысандар тізбесін респонденттің сұрауы бойынша немесе өз бетінше Бюроның www.stat.gov.kz. ресми интернет-ресурсында орналасқан "Респондент кабинетінде" жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) немесе заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірін (БСН) енгізу арқылы статистикалық нысандар тізбесін алады.
Аумақтық бөлімшелерге ұсынуға қажетті алынған статистикалық нысандар тізбесіне сәйкес респонденттер іріктемелі зерттеуге қосу нәтижесін Бюроның www.stat.gov.kz. ресми интернет-ресурсындағы "Респондент кабинеті" арқылы немесе тұратын жері бойынша аумақтық бөлімшелерде өз бетінше нақтылайды.
Ұсынуға қажетті статистикалық нысандар тізбесі сәйкес жылға Заңда белгіленген тәртіппен бекітілетін статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес қалыптастырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ведомстволық статистикалық байқауларға жататын респонденттер тобын ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізетін мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі анықтайды.
9. Ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша респонденттер мемлекеттік органдар немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған толтыруға қажетті статистикалық нысандар тізбесін алады.

10. Статистические формы представляют структурные и обособленные подразделения юридических лиц по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическими лицами. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистические формы представляют юридические лица в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения.
В случае, когда статистической методологией проведения наблюдения предусмотрено представление статистических форм только юридическими лицами или только структурными и обособленными подразделениями, статистические формы представляются в органы государственной статистики согласно статистической методологии проведения наблюдения органов государственной статистики.
11. Структурные и обособленные подразделения иностранных юридических лиц, головные компании которых находятся за пределами Республики Казахстан, представляют статистические формы в органы государственной статистики по месту нахождения структурного и обособленного подразделения.
12. При ликвидации в отчетном периоде структурного подразделения или объекта, все данные, относящиеся к нему, из статистической формы не исключаются. В случае, когда в отчетном периоде имела место реорганизация или изменение структуры юридического лица, в статистических формах данные приводятся согласно новой структуре юридического лица.
В случае ликвидации или объявления юридического лица банкротом, отчитывающееся юридическое лицо за последний отчетный период своей деятельности представляет первичные статистические данные по статистическим формам годовой периодичности.
Для форм ведомственных статистических наблюдений квартальной периодичности Национальный Банк Республики Казахстан при необходимости запрашивает ликвидационный баланс за период, в который был принят приказ о ликвидации.
Вновь созданные юридические лица представляют первичные статистические данные за период со дня регистрации до конца отчетного периода.
В случае отсутствия деятельности, юридическое лицо представляет уведомление в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
13. Домашние хозяйства предоставляют первичные статистические данные интервьюерам территориальных подразделений.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Физические и юридические лица, структурные и обособленные подразделения юридических лиц представляют статистические формы за подписью руководителя (в случае отсутствия руководителя, лица исполняющего его обязанности) и (или) лиц, ответственных за представление и достоверность первичных статистических данных.

10. Статистикалық нысандарды өзінің тұрған жері бойынша заңды тұлғалардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, егер оларға заңды тұлғалардың статистикалық нысандарды тапсыру бойынша уәкілеттіктері берілген жағдайда тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшелерде мұндай уәкілеттіктер болмаса статистикалық нысандарды олардың орналасқан жерін көрсете отырып, өзінің құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері бөлінісінде заңды тұлғалар ұсынады.
Байқауды өткізудің статистикалық әдіснамасында статистикалық нысандарды тек қана заңды тұлғалар немесе тек қана құрылымдық және оқшауланған бөлімшелердің ұсынуы көзделген жағдайда статистикалық нысандар мемлекеттік статистика органдарына мемлекеттік статистика органдарының байқауды өткізу статистикалық әдіснамасына сәйкес ұсынылады.
11. Бас компаниялары Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан шетелдік заңды тұлғалардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері статистикалық нысандарды мемлекеттік статистика органдарына құрылымдық және оқшауланған бөлімшенің орналасқан жері бойынша ұсынады.
12. Есепті кезеңде құрылымдық бөлімше немесе объект таратылған кезде оған жататын барлық деректер статистикалық нысаннан алынбайды. Егер есепті кезеңде заңды тұлға құрылымы қайта құрылған немесе өзгерген жағдайда статистикалық нысандарда деректер заңды тұлғаның жаңа құрылымына сәйкес келтіріледі.
Жойылған немесе заңды тұлға банкротқа ұшырады деп жарияланған жағдайда өз қызметінің соңғы есепті кезеңіне есеп беретін заңды тұлға кезеңділігі жылдық статистикалық нысандар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсынады.
Кезеңділігі тоқсандық ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандары үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қажет болған жағдайда тарату туралы бұйрық қабылданған кезеңге тарату балансын сұратады.
Жаңадан құрылған заңды тұлғалар алғашқы статистикалық деректерді тіркеген күннен бастап есепті кезеңнің соңына дейінгі кезеңге ұсынады. Заңды тұлға қызметі болмаған жағдайда, хабарламаны осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес ұсынады.
13. Үй шаруашылықтары алғашқы статистикалық деректерді аумақтық бөлімшелердің интервьюерлеріне тапсырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері басшының (басшы болмаған жағдайда, оның міндетін атқарушы тұлғаның) және алғашқы статистикалық деректерді ұсынуға және (немесе) анықтығына жауапты адамдардың қолымен статистикалық нысандарды тапсырады.

Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Первичные статистические данные по общегосударственным статистическим наблюдениям представляются:
1) в электронном виде в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
2) на бумажном носителе;
3) посредством компьютеризированный системы телефонного опроса;
4) при проведении личного опроса интервьюером.
Первичные статистические данные по ведомственным статистическим наблюдениям представляются на бумажных носителях или в электронном виде с использованием электронной цифровой подписи либо посредством специального канала связи.
Статистические формы на бумажных носителях представляются нарочно или посредством почтовых служб связи. Датой представления является дата отправления, указанная в почтовом штемпеле почтовых служб связи.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При отсутствии деятельности в отчетный период (месяц, квартал, год) респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в Графике, представляет в соответствующий орган государственной статистики вместо соответствующих статистических форм Уведомление об отсутствии деятельности согласно форме, приведенной в приложении 1 к настоящим Правилам, на бумажном носителе или в электронном виде. В Уведомлении об отсутствии деятельности отображаются все статистические формы соответствующей периодичности с указанием причин отсутствия деятельности и срока, в течение которого осуществление данной деятельности отсутствует, за исключением статистических форм, указанных в перечне статистических форм, на которые не распространяется Уведомление об отсутствии деятельности, приведенном в приложении 2 к настоящим Правилам.
По общегосударственным статистическим наблюдениям Уведомление об отсутствии деятельности представляется в электронном виде, с использованием электронной цифровой подписи, через "Кабинет респондента" на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректер:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен электрондық түрде;
2) қағаз жеткізгіште;
3) телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі арқылы;
4) интервьюермен жеке сауал салуды жүргізу кезінде ұсынылады.
Ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректер қағаз жеткізгіштерде немесе электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы электрондық түрде немесе арнайы байланыс арнасы арқылы ұсынылады.
Қағаз жеткізгіштердегі статистикалық нысандар қолма-қол немесе пошталық байланыс қызметтері арқылы ұсынылады. Ұсыну күні пошталық байланыс қызметінің пошталық штемпелінде көрсетілген жөнелту күні болып табылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Есепті кезеңде (ай, тоқсан, жыл) қызметі болмаған кезде респондент Графикте көрсетілген аталған есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің соңғы аяқталу күнінен кешіктірмей, статистикалық нысандардың орнына Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны осы Қағидалардың 1-қосымшасында келтірілген нысанға сәйкес қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде тиісті мемлекеттік статистика органына ұсынады. Осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген Қызметінің болмағандығы туралы хабарлама таралмайтын статистикалық нысандар тізбесінде көрсетілген статистикалық нысандарды қоспағанда, Қызметінің болмағандығы туралы хабарламада қызметінің болмау себептері мен аталған қызмет жүзеге асырылмаған мерзім көрсетіле отырып, кезеңділікке сәйкес келетін барлық статистикалық нысандар көрсетіледі.
Бюроның www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсында электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланумен "Респондент кабинеті" арқылы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша Қызметінің болмағандығы туралы хабарлама электронды түрде ұсынылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. По истечению срока, указанного в уведомлении об отсутствии деятельности или в случае досрочного возобновления деятельности, действие ранее представленного уведомления об отсутствии деятельности прекращается с уведомлением об этом органов государственной статистики, и респондент представляет статистические формы общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений органам государственной статистики, в соответствии с Графиком.
18. При обращении респондента в органы государственной статистики о приостановлении деятельности и предоставления копии решения о приостановлении представления налоговой отчетности, статистические формы данным респондентом не представляются до конца срока, указанного в решении за исключением статистических форм в которых предоставляется отчетность (годовые первичные данные) за отработанный период в текущем году.
В случае возобновления респондентом деятельности до истечения срока указанного в решении о приостановлении представления налоговой отчетности, статистические формы подлежат представлению респондентом с момента возобновления деятельности.
19. При обнаружении ошибок самим респондентом по ранее представленным статистическим формам общегосударственных статистических наблюдений, респондент в течение двух рабочих дней исправляет ошибки и представляет исправленный вариант статистической формы в территориальное подразделение согласно пунктам 21 и 21-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. При обнаружении органами государственной статистики ошибок в представленных респондентами статистических формах, должностными лицами органов государственной статистики, в целях подтверждения достоверности первичных статистических данных, осуществляется государственный контроль в области государственной статистики в отношении респондентов в соответствии порядка статьи 12-2 Закона.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исправленный вариант статистической формы по ошибкам, выявленных органами государственной статистистики, представляется респондентом в сроки, установленные пунктом 9 статьи 12-2 Закона, и согласно пунктам 21 и 21-1 настоящих Правил.

17. Қызметінің болмауы туралы хабарламада көрсетілген мерзім аяқталған соң немесе қызметін мерзімінен бұрын жаңғыртқан жағдайда бұрын ұсынылған қызметінің болмауы туралы хабарламаның күші ол туралы мемлекеттік статистика органдарына хабарлаған жағдайда жойылады және респондент жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын Графикке сәйкес мемлекеттік статистика органдарына тапсырады.
18. Қызметінің уақытша тоқтатылуына байланысты респондент мемлекеттік статистика органдарына жүгінген және салық есептілігін ұсынуды уақытша тоқтата тұру туралы шешімнің көшірмесін ұсынған кезде ағымдағы жылы жұмыспен өтелген кезең үшін есептілік ұсынылатын статистикалық нысандарды (жылдық алғашқы деректер) қоспағанда осы респондент статистикалық нысандарды шешімде көрсетілген мерзімнің соңына дейін ұсынбайды.
Салық есептілігін ұсынуды уақытша тоқтата тұру туралы шешімде көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін респондент уақыттан бұрын қызметін қайта бастаса, статистикалық нысандар респондент қызметін қайта бастаған сәттен бастап ұсынылатын болады.
19. Респондент бұрын ұсынған жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары бойынша қателерін өзі анықтаған кезде, респондент қателерді екі жұмыс күні ішінде түзетеді және осы Қағидалардың 21 және 21-1-тармақтарына сәйкес аумақтық бөлімшелерге статистикалық нысанның түзетілген нұсқасын ұсынады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Мемлекеттік статистика органдары респонденттер ұсынған статистикалық нысандардан қателер тапқан кезде, мемлекеттік статистика органдарының лауазымды адамдары алғашқы статистикалық деректердің анықтығын растау мақсатында, Заңның 12-2-бабының тәртібіне сәйкес мемлекеттік статистика саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тарау 19-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Мемлекеттік статистика органдары анықтаған қателер бойынша статистикалық нысанның түзетілген нұсқасын респондент Заңның 12-2-бабының 9-тармағында белгіленген мерзімдерде және осы Қағидалардың 21 және 21-1 тармақтарына сәйкес ұсынады.

Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случае представления в орган государственной статистики исправленного варианта статистической формы на бумажном носителе, статистическая форма заверяется словами "исправленному верить", указывается дата исправления и подпись исполнителя и руководителя (в случае отсутствия руководителя, лица исполняющего его обязанности) и (или) лиц, ответственных за представление и достоверность первичных статистических данных.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. В случае представления в территориальное подразделение исправленного варианта статистической формы общегосударственного статистического наблюдения в электронном виде, респондент представляет бумажную версию статистической формы, распечатанную через "Кабинет респондента" из раздела "Сбор данных в он-лайн режиме" официального интернет-ресурса Бюро www.stat.gov.kz. В распечатанную бумажную версию статистической формы вносятся изменения и заверяются словами "исправленному верить", указывается дата исправления и подпись исполнителя и руководителя (в случае отсутствия руководителя, лица исполняющего его обязанности) и (или) лиц, ответственных за представление и достоверность первичных статистических данных.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Респонденты в месячный срок со дня принятия решения об изменении основного или вторичного вида экономической деятельности, или изменения численности работников уведомляют об этом органы государственной статистики по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам или через "Кабинет респондента" с использованием электронной цифровой подписи на официальном интернет-ресурсе Бюро www.stat.gov.kz.
Территориальные подразделения рассматривают поступившие уведомления и в течение трех рабочих дней принимают решение об изменении основного, вторичного видов экономической деятельности, численности работников по респондентам в статистических регистрах.
Результат рассмотрения уведомления направляется на электронный (е) адрес (а), указанный (е) в уведомлении.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Мемлекеттік статистика органына статистикалық нысанның түзетілген нұсқасын қағаз жеткізгіште ұсынған жағдайда, статистикалық нысан "түзетілгені дұрыс" деген сөздермен расталады, орындаушы мен басшының (басшы болмаған жағдайда, міндетін атқарушы адам) және (немесе) алғашқы статистикалық деректерді ұсынуға және анықтығына жауапты адамдардың қолы қойылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-1. Аумақтық бөлімшеге жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанының түзетілген нұсқасын электронды түрде ұсынған жағдайда, респондент Бюроның www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсының "Он-лайн режимде деректерді жинау" бөлімінен "Респондент кабинеті" арқылы басып шығарылған статистикалық нысанның қағаз нұсқасын ұсынады. Статистикалық нысанның басып шығарылған қағаз нұсқасына өзгерістер енгізіледі және "түзетілгені дұрыс" деген сөздермен расталады, түзету күні көрсетіледі және орындаушы мен басшының (басшы болмаған жағдайда, міндетін атқарушы адам) және (немесе) алғашқы статистикалық деректерді ұсынуға және анықтығына жауапты адамдардың қолы қойылады.
Ескерту. 2-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Респонденттер негізгі немесе қосалқы экономикалық қызмет түрін өзгерту туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айлық мерзімде немесе қызметкерлер саны өзгерген жағдайда бұл туралы мемлекеттік статистика органдарын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша немесе "Респондент кабинеті" арқылы Бюроның www.stat.gov.kz ресми интернет-ресурсында электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып хабардар етеді.
Аумақтық бөлімшелер түскен хабарламаларды қарайды және үш жұмыс күні ішінде экономикалық қызметтің негізгі, қосалқы түрлерінің, статистикалық тіркелімдердегі респонденттер бойынша қызметкерлер санының өзгеруі туралы шешім қабылдайды.
Хабарламаны қарау нәтижесі хабарламада көрсетілген электрондық мекенжайға (мекенжайларға) жіберіледі.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При возникновении в информационной системе технических неполадок, в следствии наступления программных сбоев и (или) сбоев возникающих в работе информационной системы, вызванные природными и техногенными причинами в течение последнего дня сдачи статистических форм и которые невозможно устранить до конца рабочего времени с официальным подтверждением Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" (Акт по выявленным техническим неполадкам), размещается Уведомление о продлении срока и переносе срока представления респондентами первичных статистических данных (далее – Уведомление), согласно приложению 4 к настоящим Правилам, на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Респонденты обязаны на основании размещенного на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа уведомления о продлении срока и переносе срока представления респондентами первичных статистических данных при наличии подтверждения возникновения в информационной системе в последний день срока представления статистических форм технических неполадок, повлекших непредставление респондентами первичных статистических данных, представлять статистические формы на следующий рабочий день после устранения технических неполадок одним из способов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 15 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24 в соответствии с приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам представления
респондентами первичных
статистических данных
Форма
Уведомление об отсутствии деятельности
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Орган государственной статистики
___________________________
области (города, района)
Наименование физического или юридического лица ____________________, код ИИН
или БИН _____________, ОКЭД______________, сообщает об отсутствии деятельности по
статистической форме общегосударственного и (или) ведомственного статистического
наблюдения (наименование статистической формы)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
______________________________ (индекс _____________, периодичность _____________)
в течение _____________ месяца, квартала и (или) года по причине
______________________________________________________________________________
В соответствии с вышеизложенным, статистическая форма будет представляться в
орган государственной статистики ______________ области (города, филиала), начиная с___
месяца и (или) квартала (нужное подчеркнуть).
Руководитель ___________________________________________/________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
_______________________________/____________________________
номер телефона адрес электронной почты
Главный бухгалтер _________________________________________/___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
________________________________________/_______________/______________________
фактический адрес нахождения организации номер телефона адрес электронной почты
Приложение 2
к Правилам представления
респондентами первичных
статистических данных
Перечень статистических форм на которые не распространяется
Уведомление об отсутствии деятельности

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Егер статистикалық нысандарды тапсырудың соңғы күні ішінде бағдарламалық іркілістердің басталуы және (немесе) табиғи және техногендік себептерге байланысты ақпараттық жүйенің жұмысында пайда болатын іркілістің салдарынан ақпараттық жүйеде техникалық ақаулар туындаған кезде және оны "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ресми растауымен (Анықталған техникалық ақаулар бойынша акт) жұмыс уақытының соңына дейін жою мүмкін болмаса, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімін ұзарту және мерзімін ауыстыру туралы хабарлама (бұдан әрі – Хабарлама) уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Респонденттер уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімін ұзарту және мерзімін ауыстыру туралы хабарламаның негізінде ақпараттық жүйеде статистикалық нысандарды ұсыну мерзімінің соңғы күні респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсынбауына әкеп соққан техникалық ақаулардың туындағанын растау болған кезде статистикалық нысандарды техникалық ақаулар жойылғаннан кейін келесі жұмыс күні осы Қағидалардың 15-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тәсілдердің бірімен ұсынуға міндетті.
Ескерту. 24-тармақпен толықтырылды – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Респонденттердің алғашқы
статистикалық деректерді ұсыну
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Қызметінің жоқтығы туралы хабарлама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке немесе заңды тұлғаның атауы _______________________,
ЖСН немесе БСН коды _____________, ЭҚЖЖ _____________,
(статистикалық нысан атауы) _______ (индексі __________, кезеңділігі ________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
(статистикалық нысан атауы)_______(индексі__________,кезеңділігі_________)
жалпымемлекеттік және (немесе) ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша _____ ай, тоқсан және (немесе) жыл ішінде _________________________________ жағдайға байланысты қызмет жүргізілмейтінін хабарлайды.
Жоғарыда баяндалғанға сәйкес статистикалық нысан ______________ облысының (қаласының, филиалының) мемлекеттік статистика органына __________ айынан және (немесе) тоқсанынан (қажеттісін сызу) бастап ұсынылатын болады.
Басшы ______________________________________________________/___________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер ________________________________________________/___________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
______________________________/_________________/________________________
мекеменің нақты мекенжайы телефон нөмірі электрондық пошта
Респонденттердің алғашқы
статистикалық деректерді ұсыну
қағидаларына 2-қосымша
Қызметінің болмағандығы туралы хабарлама таралмайтын статистикалық нысандар тізімі

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 27.12.2018 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность квартальная и годовая);
2) "Отчет о структуре и распределении заработной платы" (индекс 2-Т (оплата труда), периодичность один раз в год);
3) "Отчет о численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда" (индекс 1-Т (условия труда), периодичность годовая);
4) "Отчет о численности и потребности в кадрах крупных и средних предприятий" (индекс 1-Т (вакансия), периодичность один раз в год);
5) "Баланс производственных мощностей" (индекс БМ, периодичность годовая);
6) "Отчет деятельности малого предприятия" (индекс 2-МП, периодичность квартальная и годовая);
7) "Отчет о финансово-хозяйственной деятельности предприятия" (индекс 1-ПФ, периодичность квартальная и годовая);
8) "Отчет о травматизме, связанном с трудовой деятельностью и профессиональных заболеваниях" (индекс 7-ТПЗ, периодичность годовая);
9) "Отчет о деятельности индивидуального предпринимателя" (индекс 1-ИП, периодичность один раз в два года);
10) "Отчет о научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах" (индекс 1-наука, периодичность - годовая);
11) "Отчет о финансовых требованиях к нерезидентам и обязательствах перед ними" ( индекс 1-ПБ, периодичность квартальная);
12) "Отчет об использовании информационно-коммуникационных технологий на предприятиях" (индекс 3- информ, периодичность годовая);
13) "Отчет об инновационной деятельности" (индекс 1-инновация, периодичность годовая);
14) "Отчет о видах экономической деятельности" (индекс 1-СР, периодичность один раз в год);
15) "Опрос новых предприятий" (индекс 1-НП, периодичность единовременная);
16) "О деятельности сельскохозяйственного кооператива" (индекс 1-СПК, периодичность квартальная);
17) "О деятельности сервисно-заготовительных центров" (индекс 1-СЗЦ, периодичность квартальная);
18) "Отчет о протяженности эксплуатационной длины железнодорожных линий и работе железнодорожного транспорта" (индекс 1-ЖД, периодичность годовая).
Приложение 3
к Правилам представления
респондентами первичных
статистических данных
Форма
Уведомление
Орган государственной статистики
___________________________
области (города, района)
Наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица, филиала,
представительства ______________________________________________________________
ИИН или БИН __________________________
Код основного вида экономической деятельности________________
Код КРП1 ______________
уведомляет об изменении (добавлении/удалении):
1) основного/вторичного (нужное подчеркнуть) вида экономической деятельности на
_________________________________________________________________________
(указывается наименование вида экономической деятельности)
укажите код основного или вторичного вида экономической деятельности:
Код вида экономической деятельности (ОКЭД2)
Объем произведенной продукции, реализованных товаров и оказанных услуг в тысяч тенге3)
Процесс (отмечается знаком √)
Изменения носят временный (сезонный) характер (менее 1 года)
Основной код ОКЭД
1
изменить
да
нет
Вторичный код ОКЭД
1
добавить
удалить
да
нет
2
добавить
удалить
да
нет
3
добавить
удалить
да
нет
n
добавить
удалить
да
нет
Примечание:
1 Код КРП заполняется в соответствии с Классификатором размерности юридических лиц, филиалов и представительств, а также субъектов индивидуального предпринимательства по численности работников, которая размещена на официальном интернет-ресурсе Комитета (www.stat.gov.kz >> Классификаторы >> Статистические классификации)
2 Код ОКЭД заполняется в соответствии с Номенклатурой видов экономической деятельности, которая размещена на официальном интернет-ресурсе Комитета (www.stat.gov.kz >> Классификаторы >> Статистические классификации)
3 При изменении основного/вторичного кода ОКЭД, поле является обязательным для заполнения

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 27.12.2018 № 19 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі тоқсандық және жылдық);
2) "Құрылымы және жалақыны бөлу туралы есеп" (индексі 2-Т (еңбекақы), кезеңділігі жылына бір рет);
3) "Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлердің саны туралы есеп" (индексі 1-Т (Еңбек жағдайы), кезеңділігі жылдық);
4) "Ірі және орта кәсіпорындардағы кадрларға қажеттілік және саны туралы есеп" (индексі 1-Т (бос жұмыс орны), кезеңділігі жылына бір рет);
5) "Өндірістік қуаттар теңгерімі" (индексі БМ, кезеңділігі жылдық);
6) "Шағын кәсіпорынның қызметі туралы есеп" (индексі 2-МП, кезеңділігі тоқсандық және жылдық);
7) "Кәсіпорынның қаржы-шаруашылық қызметі туралы есеп" (индексі 1-ПФ, кезеңділігі тоқсандық және жылдық);
8) "Еңбек қызметімен байланысты жарақаттану және кәсіптік аурулар туралы есеп" (индексі 7-ТПЗ, кезеңділігі жылдық);
9) "Дара кәсіпкердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ИП, кезеңділігі екі жылда бір рет);
10) "Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар туралы есеп" (индексі 1-ғылым, кезеңділігі жылдық);
11) "Резидент еместерге қойылатын қаржылық талаптар және олардың алдындағы міндеттемелер туралы есеп" (индексі 1-ТБ, кезеңділігі тоқсандық);
12) "Кәсіпорындарда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану туралы есеп" (индексі 3-ақпарат, кезеңділігі жылдық);
13) "Инновациялық қызмет туралы есеп" (индексі 1-инновация, кезеңділігі жылдық);
14) "Экономикалық қызмет түрлері туралы есеп" (индексі 1-СР, кезеңділігі жылына бір рет);
15) "Жаңа кәсіпорындарға пікіртерім жүргізу" (индексі 1-НП, кезеңділігі біржолғы);
16) "Ауыл шаруашылығы кооперативінің қызметі туралы" (индексі 1-СПК, кезеңділігі тоқсандық);
17) "Сервистік-дайындау орталықтарының қызметі туралы" (индексі 1-СЗЦ, кезеңділігі тоқсандық);
18) "Теміржол желісінің пайдаланымдылық ұзындығының қашықтығы және теміржол көлігінің жұмысы туралы есеп" индексі 1-ЖД, кезеңділігі жылдық).
Респонденттердің алғашқы
статистикалық деректерді
ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Хабарлама
______________ облысының
(қаласының, ауданының)
мемлекеттік статистика органы
Жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің атауы
________________________________________________________________________________
ЖСН немесе БСН ________________________________________________________________
Экономикалық қызмет түрінің негізгі коды_________
КМЖ1 коды ____________
негізгі/қосалқы (қажеттісінің астын сызу) экономикалық қызмет түрінің өзгергені (қосу/алып
тастау) туралы хабарлайды.
________________________________________________________________________________
(экономикалық қызмет түрінің атауы көрсетіледі)
Экономикалық қызмет түрінің негізгі және қосалқы кодын көрсетіңіз:
Экономикалық қызмет түрінің (ЭҚЖЖ2) коды
Мың теңгеде өндірілген өнімнің, сатылған тауарлардың және көрсетілген қызметтердің көлемі3
Процесс (
таңбасымен белгіленеді)
Өзгерістер уақытша (маусымдық) сипатта (1жылдан аз)
ЭҚЖЖ негізгі коды
1
өзгерту
иә
жоқ
ЭҚЖЖ қосалқы коды
1
қосу
алып тастау
иә
жоқ
2
қосу
алып тастау
иә
жоқ
3
қосу
алып тастау
иә
жоқ
n
қосу
алып тастау
иә
жоқ
Ескертпе:
1 КМЖ коды - Комитеттің ресми интернет - ресурсында (www.stat.gov.kz
Жіктеуіштер
Статистикалық жіктелімдер) орналасқан Қызметкерлердің саны бойынша заңды тұлғалардың, филиалдар мен өкілдіктердің, сондай-ақ дара кәсіпкерлік субъектілерінің өлшемділігі жіктеуішіне сәйкес толтырылады
2 ЭҚЖЖ коды – Комитеттің ресми интернет - ресурсында (www.stat.gov.kz
Жіктеуіштер
Статистикалық жіктелімдер) орналасқан Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына сәйкес толтырылады
3 Экономикалық қызмет түрінің негізгі және қосалқы коды өзгергенде, жол міндетті толтырылуға жатады

2) численности работников4:
1
Среднегодовая списочная численность
2
Среднегодовая списочная численность без учета филиалов
(заполняется юридическими лицами, у которых имеется филиалы)
3
Фактическая численность
4
Фактическая численность без учета филиалов
Руководитель _______________________________________________/______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
_______________________________________/ ________________________________________
номер телефона адрес                         электронной почты
Главный бухгалтер _________________________________________/_______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)      подпись
Место для печати (при ее наличии)
________________________________________/_________________/______________________
фактический адрес нахождения организации       номер телефона       адрес электронной
почты
Дата ___________________
Примечание:
4 Списочная численность работников в среднем за отчетный период равна средней арифметической количества работников на конец каждого месяца
Приложение 4
к Правилам представления
респондентами первичных
статистических данных
Уведомление о продлении и переносе срока представления респондентами первичных статистических данных
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уважаемые респонденты!
По статистическим формам ________________________срок сдачи отчетности продлен до _____ 20____ года включительно.
Приносим свои извинения за временные неудобства!

2) қызметкерлер саны4:
1
Орташа жылдық тізімдік саны
2
Филиалдарды ескерусіз орташа жылдық тізімдік саны (филиалдары бар заңды тұлғалар толтырады)
3
Нақты саны
4
Филиалдарды ескерусіз нақты саны
Басшы ____________________________/_______________________
тегі, аты және әкесінің аты                        қолы
(бар болған жағдайда)
_____________________________/____________________________
телефон нөмір            электрондық пошта мекенжайы
Бас бухгалтер _____________________________/_______________
тегі, аты және әкесінің аты                        қолы
(бар болған жағдайда)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
___________________________/_________________/______________________
ұйымның орналасқан нақты мекенжайы      телефон нөмірі      электрондық пошта
Күні _____________
Ескертпе:
4 Орташа есептік кезеңдегі қызметкерлердің тізімдік саны әр айдың соңындағы қызметкерлердің орташа арифметикалық санына тең.
Респонденттердің алғашқы
статистикалық деректерді
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімін ұзарту және кейінге қалдыру туралы хабарлама
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрметті респонденттер!
________________________ статистикалық нысандары бойынша есептілікті тапсыру мерзімі 20 ____ жылдың __________ дейін ұзартылды.
Уақытша қолайсыздықтар үшін кешірім өтінеміз!