Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги водоснабжения и (или) водоотведения
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 26 июля 2013 года N 232-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2013 года N 8693. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги водоснабжения и (или) водоотведения.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2004 года № 506-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги по транспортировке воды" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3383);
2) пункт 9 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 5 февраля 2009 года № 30-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5557).

Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 232-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 қыркүйекте № 8693 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналар:
1) "Су тасымалдау бойынша қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2004 жылғы 28 желтоқсандағы № 506-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3383 нөмірмен тiркелген);
2) "Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 5 ақпандағы № 30-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5557 нөмірмен тiркелген) Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 9-тармағының күші жойылсын.

3. Департаменту по регулированию в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим предоставлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства по регулированию естественных монополий Алпысбаева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Председателя Агентства Республики
Казахстан по статистике
_______________Ж. Джаркинбаев
25 июля 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________М. Кусаинов
"_____"____________2013 год
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 26 июля 2013 года № 232-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных
активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги
водоснабжения и (или) водоотведения
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги водоснабжения и (или) водоотведения (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяют порядок и основные принципы ведения раздельного учета субъектами естественных монополий, оказывающими услуги водоснабжения и (или) водоотведения (далее – Субъекты).

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Құбыржолдары және су кәрізі жүйелері саласындағы реттеу департаменті (А.Г. Асқарова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ә. Алпысбаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Төраға М. Оспанов
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Статистика агенттігі төрағасының
міндетін атқарушы
__________________ Ж. Жарқынбаев
2013 жылғы 25 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
міндетін атқарушы
____________ М. Құсайынов
2013 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2013 жылғы 26 шілдедегі
№ 232-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі, "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің (бұдан әрі – Субъектілер) кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуын жүргізу тәртібі мен негізгі қағидаттарын айқындайды.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, с представлением сведений в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг на основе данных первичных документов;
2) наличие причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
4. Раздельный учет основывается на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивает необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами.
5. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах для целей ведения раздельного учета:
1) база распределения - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
2) коэффициент распределения - доля косвенных, совместных или общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения для распределения затрат и активов между услугами;
3) совместно задействованные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг определена на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
4) совместные затраты – затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бөлек есепке алуды жүргізу табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәліметтер ұсына отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және өзге қызмет бойынша тұтас алғанда кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы деректерді жинау және қорыту жүйесін білдіреді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Бөлек есептің негізгі қағидаттары:
1) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтер түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығы;
2) кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің олар байланысқан қызметтердің сол бір түрлерімен себеп-салдарлық байланысының болуы;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық.
4. Бөлек есеп бухгалтерлік және басқарушылық есептің бастапқы құжаттарына негізделеді, олар осы Қағидаларға сәйкес кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтердің түрлері бойынша бөлуге қажетті нақтылау деңгейін қамтамасыз етеді.
5. Бөлек есеп жүргізу мақсатында осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бөлу базасы - қызметтер түрлеріне шығындар мен активтерді қолданысқа енгізу дәрежесін бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);
2) бөлу коэффициенті - қызметтер арасында шығындар мен активтерді бөлу үшін бөлу базасын қолдану нәтижесінде алынған жанама, бірлескен немесе жалпы шығындардың немесе активтердің үлесі;
3) бірлескен қолданысқа енгізілген активтер - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, алайда олардың қызметтер ұсынуда қолданысқа енгізілу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталған қолданысқа енгізілген активтер;
4) бірлескен шығындар – бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан уәкілетті органмен келісілген бөлу базаларының негізінде бөлінетін шығындар;

5) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
6) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения, согласованных с уполномоченным органом;
7) задействованные активы - активы субъекта, используемые для предоставления услуги (услуг), включающие основные средства и нематериальные активы;
8) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг определяется на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
9) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
10) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
11) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
12) распределение на основе причинно-следственной связи - распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения связей доходов, затрат и задействованных активов с определенными услугами.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Субъекты для целей ведения раздельного учета в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" разрабатывают методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг субъектов естественных монополий в порядке, определенном настоящими Правилами.

5) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан олардың қызметтер ұсынуда қолданысқа енгізілу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталатын активтер;
6) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде бөлінетін шығындар;
7) қолданысқа енгізілген активтер - негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қамтитын қызмет (қызметтер) ұсыну үшін пайдаланылатын, субъектінің активтері;
8) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ белгілі бір қызметтер көрсетуде олардың қолданысқа енгізілу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде анықталған қолданысқа енгізілген активтер;
9) қызметтерге жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінген шығындар;
10) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер - белгілі бір қызметті ұсынуға тікелей себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылған қолданысқа енгізілген активтер;
11) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылған шығындар;
12) себеп-салдарлық байланыс негізінде бөлу - белгілі бір қызметтермен кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер байланыстарының пайда болу себептерін алдын ала зерттеу негізінде кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлу.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Субъектілер бөлек есепке алуды жүргізу мақсатында "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес осы Қағидалар айқындаған тәртiппен реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу әдістемесін әзірлейді.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В качестве базы распределения совместно задействованных и общих активов субъект принимает полученный от оказания услуг доход, либо иные показатели по согласованию с уполномоченным органом. Базы распределения косвенно задействованных активов с уполномоченным органом не согласовываются. Базы распределения задействованных активов пересматриваются один раз в год по итогам финансового года.
2. Порядок ведения доходов, затрат и задействованных
активов по видам оказываемых услуг
8. Доходы от оказания услуг учитываются раздельно по видам регулируемых услуг и нерегулируемых услуг на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:
1) по регулируемым видам деятельности - в соответствии с фактическим объемом оказанных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности - исходя из объемов и цен, по которым соответствующие услуги были предоставлены.
9. Для целей ведения раздельного учета задействованных активов по видам оказываемых услуг из всего перечня основных средств выделяются:
1) прямо задействованные активы на услуги;
2) косвенно задействованные активы на услуги;
3) совместно задействованные активы на услуги;
4) общие активы.
10. Прямо задействованные активы относятся непосредственно на определенную услугу. Косвенно задействованные, совместно задействованные и общие активы относятся на услуги с применением баз распределения и рассчитанных на их основе коэффициентов распределения.
11. Основные средства субъекта для целей ведения раздельного учета затрат группируются по технологическим признакам в соответствии с действующим в Республике Казахстан классификатором основных фондов, утвержденным уполномоченным органом в сфере технического регулирования:
1) здания, строения (насосная станция, здание служебное);
2) сооружения (каналы водные, каналы отводящие, дамбы, плотины, резервуары, цистерны, баки и другие емкости, закрытая коллекторно-дренажная сеть, дренажная сеть, водовыпуск, ограждения, прочие сооружения);
3) передаточные устройства (устройства и линии электропередачи и связи, внутренние трубопроводы, трубопроводы, сети водоснабжения, водоотведения и теплоснабжения);

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Субъект бірлескен қолданысқа енгізілген және жалпы активтердің бөлу базасы ретінде қызметтер көрсетуден түскен кірісті не уәкілетті органның келісімі бойынша өзге де көрсеткіштерді қабылдайды. Жанама қолданысқа енгізілген активтердің бөлу базасы уәкілетті органмен келісілмейді. Қолданысқа енгізілген активтердің бөлу базасы қаржылық жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет қайта қаралады.
2. Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша жүргізу тәртібі
8. Қызметтер көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің және реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің түрлері бойынша:
1) қызметтің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша - жасалған шарттардың шеңберінде және уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің нақты көлеміне сәйкес;
2) қызметтің реттеліп көрсетілмейтін түрлері бойынша – көлемдерге және тиісті қызметтер ұсынылған бағаларға сүйене отырып жеке ескеріледі.
9. Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу мақсатында негізгі құралдардың барлық тізбесінен:
1) қызметтерге тікелей қолданысқа енгізілген активтер;
2) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер;
3) қызметтерге бірлескен қолданысқа енгізілген активтер;
4) жалпы активтер болып бөлінеді.
10. Тікелей қолданысқа енгізілген активтер белгілі бір қызметке тікелей жатады. Жанама қолданысқа енгізілген, бірлескен қолданысқа енгізілген және жалпы активтер қызметтерге бөлу базасы мен олардың негізінде есептелген бөлу коэффициенттері қолданыла отырып жатқызылады.
11. Субъектінің негізгі құралдары шығындардың бөлек есебін жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасында қолданылатын техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган бекіткен негізгі қорлардың сыныптауышына сәйкес технологиялық белгілер бойынша топтастырылады:
1) ғимараттар, құрылыстар (сорғы станциясы, қызметтік ғимарат);
2) құрылыстар (су арналары, бұру арналары, дамбалар, бөгеттер, резервуарлар, цистерналар, бактар мен басқа да сыйымдылықтар, жабық коллекторлық-дренажды желі, дренажды желі, су жіберу, қоршаулар, өзге де құрылыстар);
3) өткізу құрылғылары (электр беру және байланыс құрылғылары мен желілері, ішкі құбыржолдары, құбыржолдары, сумен жабдықтау, суды бұру және жылумен жабдықтау желілері);

4) силовые машины и оборудование (теплотехническое оборудование, электродвигатели и дизель - генераторы, прочие силовые установки и оборудование (разъединитель, привод);
5) рабочие машины и оборудование по видам деятельности (кроме мобильного транспорта);
6) другие машины и оборудование (кроме мобильного транспорта) (насосы, подъемно-транспортные, погрузочно-разгрузочные машины и оборудование (тельфер, бульдозер), машины и оборудование для электросварки и резки (сварочный агрегат);
7) мобильный транспорт (подвижной состав автомобильного транспорта, производственный транспорт, легковой автотранспорт, прочие транспортные средства);
8) компьютерные, периферийные устройства и оборудование по обработке данных (компьютеры, периферийные устройства и оборудование по обработке данных);
9) фиксированные активы, не включенные в другие группы (нематериальные активы, офисная мебель, инструменты, производственный инвентарь и принадлежности, копировальная множительная техника, измерительные и регулирующие приборы и устройства, лабораторное оборудование).
12. Для распределения стоимости задействованных активов на услуги заполняется Таблица распределения задействованных активов по видам услуг по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в которой стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъекта по состоянию на последнюю отчетную дату предыдущего финансового года.
Коэффициент распределения для каждой группы основных средств переносится в Таблицу распределения задействованных активов по видам услуг ( приложение 1 к настоящим Правилам) из итоговой строки Расчета коэффициента распределения активов и затрат по группе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Стоимость активов группы основных средств, относящаяся на каждую услугу, определяется как произведение стоимости задействованных активов на коэффициент распределения.
13. Для каждой группы основных средств дополнительно составляется Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе ( приложение 2 к настоящим Правилам), результатом которого является определение коэффициента распределения для группы основных средств, в целом. В Расчете коэффициента распределения активов и затрат по группе ( приложение 2 к настоящим Правилам) вносятся все единицы основных средств группы, определяется база распределения для косвенных, совместных и общих активов. Коэффициент распределения по каждой задействованной единице основных средств определяется как частное от деления базы распределения для определенной услуги на суммарное значение базы распределения.

4) күштік машиналар мен жабдықтар (жылу техникалық жабдық, электр қозғалтқыштары мен дизель-генераторлар, өзге күштік қондырғылар мен жабдықтар (ажыратқыш, жетек);
5) қызмет түрлері бойынша жұмыс машиналары мен жабдық (мобильдік көліктен басқа);
6) басқа да машиналар мен жабдық (мобильдік көліктен басқа) (сорғылар, көтергіш-көліктік, тиеу-түсіру машиналары мен жабдықтар (тельфер, бульдозер), электрмен дәнекерлеуге және кесуге (дәнекерлеу агрегаты) арналған машиналар мен жабдықтар;
7) мобильдік көлік (автомобиль көлігінің жылжымалы құрамы, өндірістік көлік, жеңіл автокөлігі, өзге көлік құралдары);
8) деректерді өңдеу бойынша компьютерлік, перифериялық құрылғылар мен жабдықтар (деректерді өңдейтін компьютерлер, перифериялық құрылғылар мен жабдықтар);
9) басқа топтарға енгізілмеген қолданысқа енгізілген активтер (материалдық емес активтер, офистік жиһаз, аспаптар, өндірістік мүкәммал және керек-жарақтар, көшіру көбейту техникасы, өлшеуіш және реттеуіш аспаптар мен құрылғылар, зертханалық жабдық).
12. Қызметтерге қолданысқа енгізілген активтердің құнын бөлу үшін активтердің құны өткен қаржы жылының соңғы есепті күніндегі жағдай бойынша субъектінің негізгі құралдарының қалдық құнының негізінде айқындалатын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі толтырылады.
Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін бөлу коэффициенті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициенті есебінің қорытынды жолынан Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесіне (осы Қағидаларға 1-қосымша) қойылады. Әрбір қызметке жатқызылатын негізгі құралдардың топтары активтерінің құны бөлу коэффициентіне қолданысқа енгізілген активтер құнының көбейтіндісі ретінде айқындалады.
13. Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін Тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 2-қосымша) жасалады, оның нәтижесі тұтастай негізгі құралдардың тобы үшін бөлу коэффициентін айқындау болып табылады. Тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі (осы Қағидаларға 2-қосымша) негізгі құралдар тобының барлық бірліктері енгізіледі, жанама, бірлескен және жалпы активтердің бөлу базасы айқындалады. Негізгі құралдардың әрбір қолданысқа енгізілген бірлігінің коэффициенті бөлу базасының қосынды мәніне белгілі бір қызмет үшін бөлу базасының бөліндісі ретінде айқындалады.

14. Затраты, связанные с оказанием регулируемых видов услуг, определяются в соответствии с учетной политикой Субъекта. При этом при формировании тарифных смет затраты учитываются с учетом требований особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии.
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг составляется по форме приложения 3 к настоящим Правилам.
15. Затраты субъекта на оказание регулируемых и нерегулируемых услуг включают в себя следующие статьи:
1) износ основных средств и амортизация нематериальных активов;
2) расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств;
3) расходы на оплату труда;
4) расходы по социальному налогу;
5) расходы на эксплуатацию;
6) расходы периода;
7) прочие расходы.
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
16. Износ основных средств определяется для каждой группы основных средств, перечисленных в пункте 15 настоящих Правил, и относится на услуги согласно соответствующим коэффициентам распределения активов, рассчитанным по Таблице распределения задействованных активов по видам услуг ( приложение 1 к настоящим Правилам).
17. Амортизация нематериальных активов относится на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по Расчету коэффициента распределения затрат по нематериальным активам по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств, относятся на услуги согласно соответствующим коэффициентам распределения по группам основных средств, рассчитанным по Таблице распределения задействованных активов по видам услуг ( приложение 1 к настоящим Правилам).
19. Расходы на оплату труда могут быть как прямыми, так и косвенными, совместными и общими. Для целей раздельного учета затрат персонал группируется по следующим признакам:
1) персонал, деятельность которого связана с оказанием одной определенной услуги;
2) персонал, деятельность которого связана с оказанием двух и более услуг.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием одной услуги, являются прямыми и полностью относятся на одну услугу.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием двух и более услуг, являются косвенными, совместными или общими, и распределяются на услуги с использованием базы распределения и коэффициента распределения.
20. Производственный персонал по отношению к технологическому процессу подразделяется на группы:
персонал, занятый в основной и не основной деятельности;
вспомогательный персонал;
прочий персонал.
В каждой группе персонала расходы по оплате труда прямо относятся на конкретную услугу, если работа персонала непосредственно связана только с одной услугой.
Если в данной группе имеется персонал, работа которого связана с оказанием двух и более услуг, то расходы по оплате труда распределяются между услугами с использованием базы распределения.
Расходы на оплату труда относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по Расчету коэффициента распределения расходов на оплату труда персонала по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам для соответствующей группы персонала.

14. Реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлерін көрсетуге байланысты шығындар Субъектінің есепке алу саясатына сәйкес анықталады. Бұл ретте тарифтік сметаларды қалыптастыру кезінде шығындар табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің талаптары ескеріле отырып есепке алынады.
Қызметтер түрлері бойынша кірістер мен шығындарды бөлу қорытындылары туралы есеп осы Қағидаларға 3-қосымшаның нысаны бойынша жасалады.
15. Субъектінің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтерді көрсету шығындары мынадай баптарды қамтиды:
1) негізгі құралдардың тозуы және материалдық емес активтердің амортизациясы;
2) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеу шығыстары;
3) еңбекке ақы төлеу шығыстары;
4) әлеуметтік салық бойынша шығыстар;
5) пайдалану шығыстары;
6) кезең шығыстары;
7) өзге де шығыстар.
Әрбір баптың ішінде шығындар неғұрлым жан-жақты нақтыланады.
16. Негізгі құралдардың тозуы осы Қағидалардың 15-тармағында санамаланған негізгі құралдардың әрбір тобы үшін айқындалады және Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген активтерді бөлу тиісті коэффициенттерге сай қызметтерге жатқызылады.
17. Материалдық емес активтердің амортизациясы осы Қағидаларға 4-қосымшаның нысаны бойынша есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге жатқызылады.
18. Негізгі құралдардың құнын өсіруге алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша есептелген негізгі құралдардың топтары бойынша бөлудің тиісті коэффициенттеріне сай қызметтерге жатады.
19. Еңбекке ақы төлеу шығыстары тікелей де, жанама да, бірлескен де және жалпы болуы мүмкін. Шығындардың бөлек есебі мақсатында персонал мынадай белгілер бойынша топтастырылады:
1) жұмысы белгілі бір қызмет көрсетуге байланысты персонал;
2) жұмысы екі және одан да көп қызметтер көрсетуге байланысты персонал.
Бір қызметті көрсетуге байланысты персоналдың еңбекақысы бойынша шығыстар тікелей болып табылады және толығымен бір қызметке жатқызылады.
Екі және одан да көп қызметті көрсетуге байланысты персоналдың еңбекақысы бойынша шығыстар жанама, бірлескен немесе жалпы болып табылады және қызметтерге бөлу базасы мен бөлу коэффициенті пайдаланылып бөлінеді.
20. Технологиялық процеске қатысы бойынша өндірістік персонал мынадай топтарға бөлінеді:
негізгі және негізгі емес қызметпен айналысатын персонал;
көмекші персонал;
өзге де персонал.
Персоналдың әрбір тобындағы еңбекақы шығыстары нақты қызметке, егер персоналдың жұмысы тек бір ғана қызметпен тікелей байланысты болса, тікелей жатады.
Егер осы топта жұмысы екі немесе одан да көп қызметті көрсетуге байланысты персонал бар болса, онда еңбекақы шығыстары қызметтер арасында бөлу базасы пайдаланылып бөлінеді.
Еңбекке ақы төлеу ақы шығыстары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персоналдың тиісті топтары үшін персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі бойынша есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтеріне жатқызылады.

21. Расходы по социальному налогу распределяются на услуги по тем же коэффициентам распределения, что и расходы на оплату труда в соответствующей группе персонала.
22. Расходы на эксплуатацию основных средств относятся на услуги с использованием коэффициента распределения соответствующих групп основных средств по Таблице распределения задействованных активов по видам услуг ( приложение 1 к настоящим Правилам). При распределении расходов на эксплуатацию на услуги принимается во внимание следующее:
1) затраты на материалы на обслуживание основных средств распределяются на услуги по принципу распределения на услуги соответствующих основных средств;
2) затраты на топливо связаны непосредственно с отоплением подстанций, поэтому они относятся на услуги по коэффициенту распределения на услуги основных средств подстанций;
3) затраты на горюче-смазочные материалы (ГСМ) распределяются на услуги по коэффициенту распределения на услуги транспорта и спецтехники ( приложение 1 к настоящим Правилам), с которыми эти затраты связаны;
4) услуги (аренда) автотранспорта, аренда основных средств, услуги связи относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по принятой базе распределения затрат;
5) расходы на электроэнергию на хозяйственные нужды, отопление, горячее водоснабжение, холодное водоснабжение, водоотведение и прочие коммунальные услуги для основного и вспомогательного производства относятся на услуги прямо в случае, если они непосредственно связаны с оказанием одной услуги, или по коэффициенту распределения на услуги, рассчитанному для соответствующих зданий и сооружений в случае, если они связаны с оказанием двух и более услуг;
6) расходы на обучение персонала, командировочные расходы, расходы на охрану труда относятся на услуги по тем же принципам, что и оплата труда соответствующих групп персонала;
7) расходы на пожарную и сторожевую охрану относятся на услуги аналогично распределению износа соответствующих основных средств;
8) расходы на прочие эксплуатационные затраты относятся на услуги по базе распределения.
23. Распределение расходов периода осуществляется в следующем порядке:
1) общие и административные расходы распределяются на услуги по тем же принципам, что и соответствующие затраты основного производства;
2) расходы по реализации относятся прямо на услуги, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения;

21. Әлеуметтік салық бойынша шығыстар персоналдың тиісті тобындағы еңбекке ақы төлеу шығыстары сияқты сол бір бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге бөлінеді.
22. Негізгі құралдарды пайдалануға арналған шығыстар Қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу кестесі (осы Қағидаларға 1-қосымша) бойынша негізгі құралдардың тиісті топтарының бөлу коэффициентін пайдалана отырып қызметтерге жатқызылады. Пайдалануға шығыстарды бөлген кезде қызметтерге мынадай:
1) негізгі құралдарға қызмет көрсетуге арналған материалдардың шығындары қызметтерге тиісті негізгі құралдарды қызметтерге бөлу қағидаты бойынша бөлінеді;
2) отын шығындары шағын станцияларды жылытумен тікелей байланысты, сондықтан олар қызметтерге шағын станциялардың негізгі құралдарының қызметтеріне бөлу коэффициенті бойынша жатқызылады;
3) жанар-жағар май материалдарының (ЖЖМ) шығындары қызметтерге осы шығындар байланысты болып отырған көлік және арнайы техника қызметтеріне бөлу коэффициенті бойынша бөлінеді (осы Қағидаларға 1-қосымша);
4) автокөлік қызметтері (жалдау), негізгі құралдарды жалдау, байланыс қызметтері қызметтерге, егер олар бір ғана қызмет көрсетумен байланысты болса тікелей жатқызылады. Егер осы қызметтер екі және одан да көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар шығындарды бөлудің қабылданған базасы бойынша бөлінеді;
5) негізгі және көмекші өндіріс үшін шаруашылық қажеттілікке арналған электр энергиясының, жылудың, ыстық сумен жабдықтаудың, суық сумен жабдықтаудың, суды бұрудың және өзге коммуналдық қызметтердің шығыстары қызметтерге, егер олар бір ғана қызмет көрсетумен тіке байланысты болған жағдайда тікелей немесе егер олар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты жағдайда тиісті ғимараттар мен құрылыстар үшін есептелген қызметтерге бөлу коэффициенті бойынша жатқызылады;
6) персоналды оқыту шығыстары, іссапар шығыстары, еңбекті қорғау шығыстары қызметтерге персоналдың тиісті топтарының еңбегіне ақы төлеудің сол бір қағидаттары бойынша жатқызылады;
7) өрт және күзеттік қорғау шығыстары қызметтерге тиісті негізгі құралдардың тозуының бөлінуіне ұқсас жатқызылады;
8) өзге де пайдалану шығындарының шығыстары қызметтерге бөлу базасы бойынша жатқызылады.
23. Кезең шығыстарын бөлу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жалпы және әкімшілік шығыстар қызметтерге негізгі өндірістің тиісті шығындарының қағидаттары бойынша бөлінеді;
2) өткізу шығыстары қызметтерге, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге бөлу базасы пайдаланылып бөлінеді;

3) расходы по вознаграждениям (процентам) относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
Расходы по реализации и расходы по вознаграждениям относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным по форме приложения 6 к настоящим Правилам.
24. Прочие расходы относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
25. Сведения о ведении раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов (далее - сведения) представляется субъектом в уполномоченный орган до 1 июня текущего года за предыдущий календарный год, согласно приложениям к настоящим Правилам.
26. Итоговая сумма доходов в отчете об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг ( приложение 3 к настоящим Правилам) должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
27. Итоговая сумма расходов в отчете об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг ( приложение 3 к настоящим Правилам) за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
28. Итоговая сумма расходов периода в отчете об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг ( приложение 3 к настоящим Правилам) должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
29. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов должна соответствовать данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
30. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером, исполнителем субъекта и заверяется печатью. Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
водоснабжения и (или) водоотведения
форма
______________________________
Наименование предприятия
Таблица распределения задействованных активов по видам
услуг на __________год
Наименование актива
Учетная
(остаточн.)
стоимость,
тенге
из прил.2
Стоимость
задейств.
активов,
всего,
тенге
из прил.2
В том числе на услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
к-т распре-
деле-
ния
из
прил.2
стоимость
актива,тенге

3) сыйақылар (пайыздар) бойынша шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге бөлу базасы пайдаланылып бөлінеді.
Өткізу шығыстары мен сыйақылар шығыстары қызметтерге осы Қағидаларға 6-қосымшаның нысаны бойынша есептелген бөлу коэффициенттері бойынша жатқызылады.
24. Өзге де шығыстар қызметтерге, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен тікелей байланысты болса, тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан көп қызметті көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге бөлу базасы пайдаланылып бөлінеді.
25. Кірістерінің, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерінің бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) субъект өткен күнтізбелік жыл үшін уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаларға сәйкес үстіміздегі жылғы 1 маусымға дейін ұсынады.
26. Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есептегі (осы Қағидаларға 3-қосымша) кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъекті жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізуден алынған кірістер" деген жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
27. Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есептегі (осы Қағидаларға 3-қосымша) шығыстардың жиынтық сомасы кезең шығыстарын минусымен тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
28. Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есептегі (осы Қағидаларға 3-қосымша) кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
29. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күнгі бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
30. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге Субъектінің басшысы, бас бухгалтері, атқарушысы қолдарын қояды және мөрмен растайды. Уәкілетті органға мәліметтер электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру
қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістердің, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
____________________________________
Кәсіпорнының атауы
Қызметтердің түрлері бойынша ________ жылға арналған қолданысқа
енгізілген активтерді бөлу кестесі
Активтің атауы
Есептік (қалдық) құны,
теңге
2-қосымшадан
Қолданысқа енгізілген
активтердің құны, барлығы 2-қосымшадан
Оның ішінде қызметтерге
Қызмет
Қызмет
Қызмет
Қызмет
бөлу коэффициенті 2-қосымшадан
Активтердің құны, теңге

гр3*гр4
к-т распре-
деле-
ния
из
прил.2
стоимость актива,тенге
гр3*гр6
к-т распре-
деле-
ния
из
прил.2
стоимость
актива,тенге
гр3*гр8
к-т распре-
деле-
ния
из
прил.2
стоимо-
сть
актива,
тенге
гр3*гр10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего
М.П. Руководитель ________________________ _________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель ________________________ _________________
Ф.И.О. подпись
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
водоснабжения и (или) водоотведения
форма
____________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе
_________________________ на _________год
(наименование группы основных средств)
Наименование
актива
Вид актива или затрат
Рабочее состоя-
ние (работает или в резерве)
Учетная (остаточн.) стоимость актива, тенге
Учетная (остаточн.) стоимость задействован-
ного актива, тенге
Значение базы распре-
деления
Значение коэффиц. распре-
деления
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
М.П. Руководитель ________________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель ________________________ _________________
Ф.И.О. подпись
"____"_____________________г.
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов субъектами естественной монополии,
оказывающими услуги водоснабжения
и (или) водоотведения
форма
Отчетность об итоговом распределении доходов
и затрат по видам услуг
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-Вода -3
Периодичность: годовая
Круг лиц представляющих сведения:
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги водоснабжения и (или) водоотведения.
Куда представляются сведения:
В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Срок представления – до 1 июня текущего года
________________________
Наименование предприятия
Наиме-
нование
Сумма за отчет-
ный период по бух-
галтер-
скому учету, всего, тенге
в том числе
Сумма по особому порядку на услуги
сумма затрат, неучтен-
ная в тарифе согла-
сно особому порядку
сумма
по особо-
му порядку, тенге
Регулируемые услуги
Нерегулируемые услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Коэффи-
циент распре-
деле-
ния
Сумма по утвер-
жден-
ной тариф-
ной смете
Факти-
ческая сумма (графа 4 * графа 5)
Отклоне-
ние (графа 7 – графа 6)
Коэффи-
циент распре-
деле-
ния
Сумма по утвер-
жден-
ной тариф-
ной смете
Факти-

(3-баған * 4-баған)
бөлу коэффициенті 2-қосымшадан
активтердің құны, теңге
(3-баған * 6-баған)
бөлу коэффициенті 2-қосымшадан
активтердің құны, теңге (3-баған * 8-баған)
бөлу
коэффициенті 2-қосымшадан
активтердің құны, теңге
(3-баған * 10-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
М.О.
Басшы ____________________
Т.А.Ә
_______________
қолы
Бас бухгалтер ____________________
Т.А.Ә
_______________
қолы
Орындаушы ____________________
Т.А.Ә
_______________
қолы
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру
қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістердің, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
______________________________
Кәсіпорнының атауы
__________ жылы __________________________________________
негізгі құралдар топтарының атауы
тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің
есебі
Активтің
атауы
Активтің немесе
шығын
ның
түрі
Жұмыстық
жай-күйі
(жұмыс
істейді
немесе резервте)
Активтің
есептік
(қалдық)
құны,
теңге
Қолданысқа енгізілген
активтің
есептік
(қалдық)
құны,
теңге
Бөлу
базасының мәні
Бөлу
коэффициентінің
мәні
Қызметтер
Қызмет
Қызмет
Қызмет
Қызмет
М.О.
Басшы ____________________
Т.А.Ә
_______________
қолы
Бас бухгалтер ____________________
Т.А.Ә
_______________
қолы
Орындаушы ____________________
Т.А.Ә
_______________
қолы
________ ж. "___" ________________
Cумен жабдықтау және (немесе) суды
бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістердің,
шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Қызметтердің түрлері бойынша кірістерді және шығындарды
қорытынды бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20__ ж.
Индекс форм: БЕ-Су-3
Кезеңділігі: жылдық
Ақпарат ұсынушы тұлғалар шеңбері:
Cумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтер көрсететін қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері
Мәліметтер қайда жіберіледі:
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі - ағымдағы жылғы 1 маусымға дейін
___________________________
Кәсіпорнының атауы
Атауы
Бухгалтерлік есебін бойынша есепті кезең ішіндегі сома, барлығы, теңге
оның ішінде
Қызметтерге ерекше тәртіп бойынша сома
Ерекше тәртіпке сай тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы
Ерекше тәртіп бойынша сома, теңге
Реттеліп көрсетілетін қызметтер
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
қызметтер
қызметтер
қызметтер
қызметтер
Бекітілген бөлу коэффициенті
Бекітілген тарифтік смета бойынша, сома
Нақты сома (4-баған * 5-баған)
Ауытқуы (7-баған – 6-баған)
бөлу коэффициенті
Бекітілген тарифтік смета
бойынша, сома

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественной монополий, оказывающие услуги водоснабжения и (или) водоотведения и другие услуги отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет представляется в Уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем Субъекта и заверяется печатью. Отчет на электронном носителе должен соответствовать отчету предоставленной на бумажном носителе.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются Субъектом на предыдущий календарный год.
По графе 1 приводится информация о наименовании доходов и затрат по видам оказываемых услуг Субъекта.
По графе 2 приводятся данные об итоговой сумме доходов и затрат за соответствующий период по бухгалтерскому учету, в тенге (графа 3 + графа 4).
Итоговая сумма доходов в приложении 3 к Правилам должна соответствовать данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
Итоговая сумма расходов в приложении 3 к Правилам за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
Итоговая сумма расходов периода в приложении 3 к Правилам должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов должна соответствовать данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
По графе 3 приводятся данные о сумме затрат, неучтенная в тарифе согласно Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденной приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД (далее – Особый порядок).
По графе 4 сумма доходов и затрат по Особому порядку.

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсініктеме сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қызметтердің түрлері бойынша кірістерді және шығындарды қорытынды бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке Субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есеп қағаз жеткізгіште ұсынылған есепке сәйкес келуге тиіс.
2. Нысандарды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъект сол жағының жоғарғы бұрышында кәсіпорын атауы және оның мекен-жайын көрсетуге міндетті.
Субъект мәліметті өткен күнтізбелік жылға толтырады.
1-баған бойынша Субъект көрсететін қызметтер бойынша кірістердің және шығындардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
2-баған бойынша бухгалтерлік есеп бойынша тиісті есепті кезең ішіндегі кірістердің және шығындардың жалпы сомасы туралы деректер (3-баған + 4-баған) көрсетіледі.
Кезең шығыстарының минусымен Қағидаларға 3-қосымшадағы шығыстардың қорытынды сомасы субъект бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес тиісті кезеңге жасайтын қаржы-шаруашылық қызмет туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" деген жолында көрсетілген деректерге сәйкес келуге тиіс.
Қағидаларға 3-қосымшадағы кезең шығыстарының жалпы сомасы субъект бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес тиісті кезеңге жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күші бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес келуге тиіс.
3-баған бойынша Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) сәйкес тарифте есептелмеген шығыстар сомасы туралы деректер көрсетіледі.
4-баған бойынша Ерекше тәртіп бойынша кірістердің және шығындардың сомасы.

В графах 5 - 16 приводятся данные о сумме затрат по Особому порядку в разрезе регулируемых (водоснабжения и (или) водоотведения) и нерегулируемых услуг.
По графе 5 приводятся информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой Уполномоченным органом услуге Субъекта.
По графе 6 приводятся данные о сумме доходов и затрат по утвержденной Уполномоченным органом тарифной смете соответствующей регулируемой услуге Субъекта.
По графе 7 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей регулируемой Уполномоченным органом услуге Субъекта (графа 4 - графа 5).
По графе 8 приводятся данные об отклонении от фактических затратах и доходах к сумме доходов и затрат по утвержденной Уполномоченным органом тарифной смете соответствующей регулируемой услуге Субъекта (графа 7 – графа 6).
По графе 9 приводится информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой Уполномоченным органом услуге Субъекта.
По графе 10 приводятся данные о сумме доходов и затрат по утвержденной Уполномоченным органом тарифной смете соответствующей регулируемой услуге Субъекта.
По графе 11 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей регулируемой Уполномоченным органом услуге Субъекта (графа 4 - графа 9).
По графе 12 приводятся данные об отклонении от фактических затратах и доходах к сумме доходов и затрат по утвержденной Уполномоченным органом тарифной смете соответствующей регулируемой услуге Субъекта (графа 11 – графа 10).
По графе 13 приводится информация о коэффициенте распределения нерегулируемой услуге.
По графе 14 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей нерегулируемой услуге Субъекта (графа 4 - графа 13).
По графе 15 приводится информация о коэффициенте распределения нерегулируемой услуге.
По графе 16 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей нерегулируемой услуге Субъекта (графа 4 - графа 15).
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
водоснабжения и (или) водоотведения
форма
____________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения затрат по
нематериальным активам на _________год
Наименова-
ние актива
Вид затрат
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Учетная (остаточная) стоимость, тенге
Учетная (остаточная) cтоимость задейство-
ванного актива,
Значение базы распре-
деления Значение коэффиц. распре-
деления
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
М.П. Руководитель __________________ ______________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель ________________________ _________________
Ф.И.О. подпись
"____"_____________________г.
Приложение 5
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
водоснабжения и (или) водоотведения
форма
_______________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов на
оплату труда персонала на _________год
Табельный номер сотрудника (или другой знак)
Производственное подразделение
Вид затрат
Годовой фонд зарплаты, тенге
Значение базы распределения Значение коэффициента распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
М.П. Руководитель __________________ ______________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель ________________________ _________________
Ф.И.О. подпись
"____"_____________________г.
Приложение 6
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
водоснабжения и (или) водоотведения
форма
______________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов периода
на _________год
Наименование
Вид затрат
Сумма, тенге
Значение базы распределения Значение коэффициента распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
М.П. Руководитель __________________ ______________________
Ф.И.О. подпись
Главный бухгалтер __________________ __________________
Ф.И.О. подпись
Исполнитель ________________________ _________________
Ф.И.О. подпись
"____"_____________________г.

5-16-бағанда Ерекше тәртіп бойынша реттеліп көрсетілетін (сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру) және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бөлінісінде шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
5-баған бойынша Уәкілетті орган Субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
6-баған бойынша Субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметіне Уәкілетті орган бекіткен тарифтік смета бойынша кірістердің және шығындардың сомасы туралы деректер келтіріледі.
7-баған бойынша Уәкілетті орган реттейтін Субъектінің тиісті қызметінің нақты шығындары мен кірістері туралы деректер келтіріледі (4-баған - 5-баған).
8-баған бойынша Уәкілетті орган бекіткен тарифтік смета бойынша кірістер мен шығындардың сомасына нақты шығындар мен кірістердің ауытқуы туралы деректер келтіріледі (7-баған – 6-баған).
9-баған бойынша Уәкілетті орган реттейтін Субъектінің тиісті қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
10-баған бойынша Субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметіне Уәкілетті орган бекіткен кірістер мен шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.
11-баған бойынша Уәкілетті орган реттейтін Субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің нақты шығындары мен кірістері туралы деректер келтіріледі (4-баған - 9-баған).
12-баған бойынша Субъектінің тиісті реттелетін көрсетілетін қызметіне Уәкілетті орган бекіткен тарифтік смета бойынша кірістер мен шығындар сомасына нақты шығындар мен кірістердің ауытқуы туралы деректер келтіріледі (11-баған – 10-баған).
13-баған бойынша Субъектінің реттеліп көрсетілмейтін қызметінің бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
14-баған бойынша Субъектінің тиісті реттеліп көрсетілмейтін қызметінің нақты кірістері және шығындары туралы деректер келтіріледі (4-баған - 13-баған).
15-баған бойынша Субъектінің реттеліп көрсетілмейтін қызметінің бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
16-баған бойынша Субъектінің тиісті реттеліп көрсетілмейтін қызметінің нақты кірістері және шығындары туралы деректер келтіріледі (4-баған - 15-баған).
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру
қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістердің, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
__________________________
Кәсіпорнының атауы
_______ жылы шығындарды материалдық емес активтер бойынша коэффициентінің есебі
Активтің
атауы
Шығындар
түрі
Жұмыстық
жай-күйі
(жұмыс
істейді
немесе
резервте)
Есептік
(қалдық)
құны,
теңге
Қолданысқа енгізілген
активтің
есептік
(қалдық)
құны, теңге
Бөлу базасының
мәні Бөлу
коэффициентінің мәні
Қызметтер
Қызмет
Қызмет
Қызмет
Қызмет
М.О.
Басшы ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
Бас бухгалтер ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
Орындаушы ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру
қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістердің, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
_______________________
Кәсіпорнының атауы
____________ жылы персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын
бөлу коэффициентінің
есебі
Қызметкердің
табельдік
нөмірі
(немесе
басқа белгі)
Өндірістік
бөлімше
Шығыстар түрі
Жалақының
жылдық
қоры,
теңге
Бөлу
базасының
мәні Бөлу
коэффициентінің
мәні
Қызметтер
Қызмет
Қызмет
Қызмет
Қызмет
М.О.
Басшы ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
Бас бухгалтер ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
Орындаушы ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
_____ ж. _________________________
Сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру
қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістердің, шығындар
мен қолданысқа енгізілген активтердің
бөлек есебін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
_______________________________
Кәсіпорнының атауы
_________ жылы кезең шығыстарын бөлу коэффициентінің
есебі
Атауы
Шығындардың
түрі
Сома,
теңге
Бөлу базасының
мәні Бөлу
коэффициентінің
мәні
Қызметтер
қызмет
қызмет
қызмет
қызмет
М.О.
Басшы ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
Бас бухгалтер ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
Орындаушы ____________________
Т.А.Ә.
_______________
қолы
_____ ж. _________________________