Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2013 года № 8424.
См. начало V13008424_4
Приложение 546
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 546 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (с казахским языком обучения) (далее- Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель учебного предмета "Әліппе, Ана тілі" – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания) и говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных психофизических возможностей и познавательных способностей, обучающихся с нарушением интеллекта.
3. Для достижения поставленной цели необходимо решить следующие задачи:
1) формировать умения слушать и понимать речь, выполнять несложные инструкции;
2) уточнять и развивать словарный запас;
3) развивать первоначальные навыки речевого общения;
4) формировать элементарное представление о членимости речи (звуке, слоге, слове, предложении);
5) формировать функциональный базис письма: графомоторные навыки для подготовки к воспроизведению образа букв;
6) учить писать буквы алфавита;
7) развивать фонетико-фонематическую систему языка и элементарные навыки языкового анализа и синтеза;
8) формировать звуковую и интонационную культуру речи;
9) развивать связную речь на основе практического усвоения средств языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать пространственную ориентировку, зрительное и слуховое восприятие, мелкую моторику;
2) развивать фонематические процессы: фонематическое восприятие, анализ, синтез, фонематические представления;

Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 03 сәуірдегі № 115 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 сәуірде № 8424 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың басын V13008424_4 қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
546-қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған 0 - сыныптың білім алушыларына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған 0 - сыныптың білім алушыларына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" ҚР Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мақсаты –– айтылым, тыңдалым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру үрдісінде зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жеке психофизикалық мүмкіндіктерін және таным қабілеттерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыру барысында функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыруға жағдайлар туғызу.
3. Мақсатқа жету үшін келесі міндеттерді шешу қажет:
1) сөйлеуді тыңдау және түсіну, қарапайым нұсқауларды орындау дағдыларын қалыптастыру;
2) сөздік қорын анықтау және дамыту;
3) бастапқы сөйлеу дағдыларын дамыту;
4) тілдік бірліктер (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы қарапайым түсініктерін қалыптастыру;
5) жазудың функционалды негізін қалыптастыру: әріптердің бейнесін қайталауға дайындалу үшін графомоторлық дағдылар;
6) әліпбидің әріптерін жазуға үйрету;
7) тілдің фонетикалық-фонематикалық жүйесін және тілді талдау мен синтездеудің қарапайым дағдыларын дамыту;
8) сөйлеудің дыбыстық және интонациялық мәдениетін қалыптастыру;
9) тіл құралдарын практикалық игеру негізінде байланыстыры сөйлеуді дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) кеңістікте бағдарлауын, көріп және естіп қабылдауын, ұсақ моторикасын дамыту;
2) фонематикалық процестерді дамыту: фонематикалық қабылдау, талдау, жинақтау, фонематикалық түсініктер;

3) преодолевать недостатки в развитии речи и познавательных процессов с учетом индивидуальных особенностей каждого обучающегося;
4) развивать интерес к обучению, уверенность в своих силах;
5) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление обучающихся, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение, классификация).
6) целенаправленное формирование структуры учебной деятельности: осмысленное восприятие цели, планирование действий, средства достижения цели, выявление, активный анализ материала с фиксацией основного.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются особенности развития обучающихся с нарушениями интеллекта:
1) низкая познавательная активность;
2) нарушения познавательных действий, проявляющиеся в недостаточном интересе и кругозоре (нестабильность внимания, низкая память, слабость мыслительных процессов, задержка развития двигательных сфер);
3) недостаточность восприятия (зрительного, зрительно-пространственного, запоминающего восприятия) с медленным темпом и различением;
4) позднее формирование фонематического слуха по сравнению с нормально развитыми сверстниками;
5) нарушения смысловой стороны языка: бедность словарного запаса.
6. Среди недостатков речи выделяют: нарушения звукопроизношения, трудности в понимании слов, бедность словарного запаса, нарушения грамматического строя, недоразвитие связной речи, трудности в формировании регуляторной функции речи.
7. Педагогические подходы в организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, учитывающих особенности развития и удовлетворения особых образовательных потребностей обучающихся.
8. Принцип системности опирается на представление о психическом развитии как о сложной функциональной системе, структурные компоненты, которой находятся в тесном взаимодействии. Системность и комплексность учебной и развивающей работы реализуются благодаря непрерывному повторению усвоенных навыков, опоры на уже имеющиеся знания и умения, что обеспечивает поступательное психическое развитие и усвоение учебного материала.
9. Принцип развивающего обучения предполагает постановку учебных задач в зоне ближайшего развития ребенка. Реализация принципа основывается на постоянном изучении учителем возможностей, особенностей и успехов в усвоении школьниками учебного материала.
10. Принцип деятельностного подхода основан на организации практической отработки новых знаний в реальной деятельности. Основным средством реализации деятельностного подхода является организация игровой, познавательной и предметно-практической деятельности обучающихся. Предметно-практическая деятельность обучающихся, позволяет развивать сенсомоторную основу психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсировать недостаточность познавательной сферы и жизненного опыта обучающихся.

3) әрбір білім алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып сөйлеу мен танымдық үрдістердің дамуындағы кемшіліктерді жеңу;
4) оқуға қызығушылығын және өз мүмкіндіктеріне сенуін дамыту;
5) білім алушылардың көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауын, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, қорыту, жіктеу) дамыту;
6) оқу іс-әрекетінің құрылымын мақсатты түрде қалыптастыру: мақсатты түсініп қабылдауы, іс-әрекеттерді жоспарлау, мақсатқа қол жеткізу құралдары, анықтау, негізгіні белгілей отырып материалды белсенді талдау.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырған кезде зияты зақымдалған білім алушылардың даму ерекшеліктері ескеріледі:
1) таным белсенділігінің төмендігі;
2) қызығушылықтары мен ой-өрісінің жеткіліксіздігінде байқалатын таным әрекеттерінің бұзылыстары (зейннің тұрақсыздығы, есте сақтаудың төмендігі, ойлау процестерінің әлсіздігі, қимыл-қозғалыс аяларының кешеуілдеп дамуы);
3) қабылдауының (көріп, көру-кеңістіктің, есте сақтап қабылдау) баяу темпі мен ажырату жеткіліксіздігі;
4) қалыпты дамыған құрдастарымен салыстырғанда фонематикалық естуінің кеш қалыптасуы;
5) тілдің мағыналық жағының бұзылыстары: сөздік қорының кедейлігі.
6. Тіл кемшіліктерінің ішінде мыналар байқалады: дыбысты айтудың бұзылуы, сөздерді түсінудегі қиындықтар, сөздік қорының кедейлігі, грамматикалық құрылымының бұзылуы, байланыстырып сөйлеудің дамымауы, сөйлеудің реттеуші қызметін қалыптастырудағы қиындықтар.
7. Оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері даму ерекшеліктерін ескеретін және білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруды қамтамасыз ететін арнайы педагогика қағидаттарына негізделген.
8. Жүйелілік қағидасы құрылымдық компоненттері өзара тығыз байланысты, күрделі функционалды жүйе ретіндегі психикалық даму туралы түсінікке сүйенеді. Оқу мен дамыту жұмысының жүйелелегі мен кешенділігі меңгерілген дағдылардың қайталануы және бар білімдері мен біліктеріне сүйену негізінде іске асырылады, ол өз кезегінде оқу материалын меңгеруді және психикалық дамуын қамтамасыз етеді.
9. Дамыта оқыту қағидасы оқу міндеттерінің баланың дамуының жақын аймағында қоюды көздейді. Бұл қағиданың іске асырылуы оқушылардың оқу материалын меңгеру ерекшеліктер мен жетістіктерін мұғалімнің үнемі зерттеуіне негізделеді.
10. Іс-әрекетке деген көзқарас қағидасы нақты іс-әрекетте жаңа білімді практикалық пысықтауды ұйымдастыруға негізделген. Іс-әрекет тәсілін іске асырудың негізгі құралы білім алушылардың ойын, танымдық және пәндік-практикалық қызметін ұйымдастыру болып табылады. Білім алушылардың пәндік-практикалық қызметі психикалық функциялардың сенсомоторлық негізін (қабылдау, сөйлеу, ойлау) дамытуға, білім алушылардың танымдық саласы мен өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін өтеуге мүмкіндік береді.

11. Принцип последовательности и концентричности предъявления учебного материала предполагает такой подбор учебных заданий, упражнений, когда между его составными частями устанавливается логическая связь, усвоенные знания и умения являются составной частью новых навыков.
12. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает специальную работу по освоению необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных, коммуникативных навыков.
13. Принцип специального педагогического руководства обусловлен трудностями самостоятельной организации собственной деятельности, потребности в пошаговой организации и инструктаже, постоянной направляющей помощи педагога.
14. В работе с обучающимся с нарушением интеллекта опираются на их подражательные способности, сохранные возможности наглядно-действенного мышления.
15. Процесс обучения грамоте осуществляется на основе звукового аналитико-синтетического метода, ориентированного на развитие фонематического слуха, звукобуквенного анализа, формирование мыслительных операций.
16. Процесс обучения грамоте реализуется на основе метода звукового анализа-обобщения, особенности применения которого у обучающихся с нарушением интеллекта заключаются в следующем:
1) увеличение времени на изучение каждого звука и буквы, принятых при обучении школьников с сохранным интеллектом;
2) необходимость сходные и часто смешиваемые звуки (парные звонкие и глухие, твердые и мягкие), изучать не один за другим, а через некоторый промежуток времени, достаточный для усвоения каждого звука в отдельности;
3) необходимость изучать раньше те из однотипных звуков, которые легче усваиваются ("С" раньше "Ш");
4) выделение специального времени на дифференциацию сходных звуков и букв, слогов, слов после тщательного изучения их в отдельности;
5) изменение порядка знакомства со звуками и буквами по сравнению с порядком, принятым при обучении школьников с сохранным интеллектом.
17. Последовательность изучения звуков и букв установлена с учетом трудностей выделения звуков из речи, произношения, слияния звуков в слоги.
18. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте школьников с нарушением интеллекта с постепенным усложнением задач формирования навыков чтения от этапа к этапу. На первом этапе изучаются звуки и буквы: а, т, л, п, н, у, ғ; на втором этапе - звуки и буквы: й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; на третьем этапе: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; на четвертом этапе: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. При таком последовательном подборе звуков и букв учитывались следующие условия: последовательность появления звуков языка в онтогенезе, легкое произношение звуков, расхождение запутанных звуков и др.

11. Оқу материалын ұсынудың дәйектілігі мен шоғырлану қағидасы оқу тапсырмаларын, жаттығуларды таңдауды қамтиды, оның құрамдас бөліктері арасында логикалық байланыс орнатылған кезде, үйренген білім мен дағдылар жаңа дағдылардың ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағытының қағидасы әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормаларын, өмірлік, коммуникативтік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмысты қамтиды.
13. Арнайы педагогикалық көшбасшылық қағидасы өз іс-әрекетін өз бетінше ұйымдастырудың қиындықтарымен, кезең-кезеңімен ұйымдастыру мен нұсқау беру қажеттілігімен, мұғалімнің тұрақты бағыттаушы көмегімен анықталады.
14. Зияты зақымдалған білім алушылармен жұмыста олардың еліктеу қабілеттеріне, көрнекі-іс әрекеттік ойлауының сақталған мүмкіндіктеріне сүйенеді.
15. Сауат ашуға оқыту үрдісі фонематикалық есту қабілетін дамытуға, дыбыстық-әріптік талдауға, ойлау операцияларын қалыптастыруға бағытталған дыбыстық аналитикалық-синтетикалық әдіс негізінде жүзеге асырылады.
16. Сауат ашуға оқыту үрдісі дыбыстық талдау-жинақтау әдісі негізінде іске асырылады, оны зияты зақымдалған оқушылармен қолдану ерекшеліктері келесідей:
1) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған әрбір дыбыс және әріппен танысу мерзімінің ұзаруы;
2) ұқсас және жиі араласатын дыбыстарды (жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатаң және ұяң), бірінен соң бірі емес, дыбысқа қажетті уақыт бөліп, сәл уақыт өткен соң танысу қажеттілігі;
3) біртиптес дыбыстардың ішінен алдымен жеңіл меңгерілетін дыбыстарды ("С" дыбысын "Ш" дыбысынан бұрын) оқып танысу;
4) ұқсас дыбыстар мен әріптерді, буындарды, сөздерді бөлек мұқият зерттегеннен кейін оларды саралауға арнайы уақыт бөлу;
5) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған тәртіппен салыстырғанда дыбыстармен және әріптермен танысу тәртібін өзгерту;
17. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу дәйектілігі дыбыстарды сөйлеуден, айтылымнан, дыбыстарды буындарға біріктірудегі қиындықтарды ескере отырып орнатылады.
18. Зияты зақымдалған оқушыларды сауат ашуға оқытудың әліппе кезеңін кезеңнен кезеңге оқу дағдыларын қалыптастыру міндеттерін күрделендіре отырып, төрт кезеңге бөлуге болады. Бірінші кезеңде келесі дыбыстар және әріптермен танысады: а, т, л, п, н, у, ғ; екінші кезеңде - дыбыстар және әріптер: й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; үшінші кезеңде: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; төртінші кезеңде: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. Дыбыстар мен әріптерді мұндай кезектілікпен алғанда мынандай жағдайлар ескерілді: онтогенезде тіл дыбыстарының шығу кезектілігі, дыбыстардың жеңіл айтылуы, шатастыратын дыбыстардың алшақтығы т.б.

19. Для обеспечения доступности учебного материала используют методы и приемы:
1) игры (конкурсы, лото, домино);
2) упражнения (дыхательная, мимическая, артикуляционная гимнастика);
3) упражнения, направленные на отработку звукопроизношения и анализ слогового состава слов (имитационные игры, проговаривание слогов со знакомыми звуками и др.);
4) драматизация;
5) метод "малых шагов";
6) использование специальных технических средств (специальные компьютерные программы, ИКТ-технологии);
7) ритмичные моменты, минуты отдыха при утомлении.
20. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
21. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" составляет - 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
22. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
23. Базовое содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі". В процессе обучения грамоте реализуются следующие периоды: добукварный, букварный. В 0 классе организуется добукварный период обучения грамоте – 75 часов, и букварный период – 85 часов. Количество указанных часов для добукварного и букварного периодов носят рекомендательный характер, учителю предоставляется возможность изменить количество часов с учетом особых образовательных потребностей учащихся.
24. В букварном периоде реализуются первый и второй этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:
1) 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ.
25. Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в нулевой класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) развитие интереса к обучению;
3) развитие слухового внимания, способности к звукоподражанию;
4) привитие навыков речевого общения;
5) формирование первоначальных представлений о речи (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие фонематического восприятия, анализа, синтеза;
7) формирование правильного звукопроизношения;
8) развитие устной речи;
9) формирование зрительного и пространственного восприятия и представлений;
10) развитие моторики руки, подготовка к обучению письму;

19. Оқу материалының қол жетімділігін қамтамасыз ету үшін әдістер мен әдістер қолданылады:
1) ойындар (сайыстар, лото, домино);
2) жаттығулар (тыныс алу, мимикалық, артикуляциялық гимнастика);
3) дыбыс айтуды машықтандыруға және сөздердің буындық құрамын талдауға бағытталған жаттығулар (имитациялық ойындар, танысқан дыбыстармен буындар айту т.б.);
4) драматизация;
5) "шағын мөлшер" әдісі;
6) арнайы техникалық құралдарды пайдалану (арнайы компьютерлік бағдарламалар, АКТ-технологиялар);
7) сергіту сәттер, шаршаған кезінде демалыс минуттары.
20. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
21. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі - аптасына 5 сағат, оқу жылында 160 сағатты құрайды.
22. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) қазақ тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) қазақ тілінің грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалар минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
23. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны. Оқыту процесінде келесідей кезеңдер белгіленеді: әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі. 0-сыныпта сауат ашудың әліппеге дейінгі кезеңі ұйымдастырылады, ол – 75 сағатты қамтиды, және әліппе кезеңі, ол – 85 сағатты қамтиды. Әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдеріндегі сағат саны ұсыныс ретінде беріліп отыр, сынып оқушыларының ерекше білім беруді қажет ететіндігін ескеріп, мұғалімге сағат санын өзгертіп, реттеуге мүмкіндік беріледі.
24. Әліппе кезеңінде әріптерді келесі ретпен оқи отырып сауат ашуға оқытудың бірінші және екінші кезеңдері іске асырылады:
1) 1-кезең: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2-кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ.
25. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0-сыныпқа келіп түскен білім алушыларды алғаш зерттеу (жалпы және тіл дамуының деңгейін анықтау);
2) оқуға қызығушылығын арттыру;
3) есту зейінін, еліктеуге қабілеттілігін дамыту;
4) сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
5) сөйлеу туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
6) фонематикалық қабылдауын, талдау, жинақтауын дамыту;
7) дыбыстарды дұрыс айтуын қалыптастыру;
8) ауызша сөйлеу тілін қалыптастыру;
9) көріп қабылдауын, кеңістікті қабылдауын және түсініктерін қалыптастыру;
10) қолдың ұсақ моторикасын дамыту, қолды жазуға дайындау;

11) формирование навыков учебной деятельности (правильно сидеть за партой, слушать объяснения и указания учителя, поднимать руку при желании что-то сказать, просить разрешения выйти из класса).
26. Букварный период обучения грамоте (в соответствии с первым и вторым этапами) начинается в третьей четверти и заканчивается в четвертой четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует самостоятельно с учетом возможностей, обучающихся класса.
27. Задачи букварного периода:
1) усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) расширение словарного запаса;
3) развитие фонематических процессов (восприятие звуков речи, определение позиции данного звука в слове: первый, последний);
4) ознакомление с понятиями "гласные", "согласные звуки", "ударение";
5) соотнесение изученных звуков с буквами, различение заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения обратных, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, слов из усвоенных слоговых структур, коротких предложений;
8) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
9) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
10) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений.
28. Содержание программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание и говорение);
2) "Подготовка к чтению";
3) "Подготовка к письму".
29. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
4) составление предложений;
5) ориентирование в звуковой форме слова.
30. Раздел "Подготовка к чтению" включает следующие подразделы:
1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, развитие словарного запаса;
3) развитие элементарных навыков чтения;
4) соблюдение интонационной выразительности речи.
31. Раздел "Подготовка к письму" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки (добукварный период);
2) формирование элементарных графических навыков;
3) использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение).
32. Базовое содержание предмета.
33. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), добукварный период:

11) оқу әрекеті дағдыларын қалыптастыру (партада дұрыс отыру, мұғалімнің түсіндірмелері мен нұсқауларын тыңдау, бірдеңе айтқысы келсе қолыңызды көтеру, сыныптан шығуға рұқсат сұрау).
26. Сауат ашуға оқытудың әліппе кезеңі (бірінші және екінші кезеңдерге сәйкес) үшінші тоқсанда басталады да, төртінші тоқсанда аяқталады. Дыбыс пен әріппен танысуға сағат санын мұғалім өзі сынып оқушыларының мүмкіндіктеріне қарай реттейді және оқу материалын жеңілдетіп ұсынуына болады.
27. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) танысатын дыбыстардың дұрыс артикуляциясын меңгеру;
2) сөздік қорын кеңейту;
3) фонематикалық процестерін дамыту (сөйлеу дыбыстарын қабылдау, белгілі дыбыстың сөздегі орнын табу: бірінші, соңғы);
4) "дауысты", "дауыссыз" дыбыстар, "екпін" түсінігімен таныстыру;
5) танысқан дыбыстарды әріппен салыстыру, бас, баспа, жазба әріптерді ажырату;
6) тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) туралы қарапайым түсініктерін бекіту;
7) дыбыстарды буындарға біріктіру, кері, тікелей ашық буындарды, тікелей жабық буындарды, үйренген буын құрылымдарынан сөздерді, қысқа сөйлемдерді біркелкі оқу дағдыларын қалыптастыру;
8) байланыстырып диалогтік және монологтік сөйлеуін қолжетімді тіл деңгейінде дамыту;
9) каллиграфия және графика нормаларына сай жазу дағдыларын дамыту;
10) ауыз әдебиеті мен көркем әдебиет арқылы ұлттық құндылықтарға силастықпен қарауға тәрбиелеу.
28. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқуға дайындық;
3) "Жазуға дайындық".
29. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) түсіну;
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) тіл нормаларын сақтап, қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру;
5) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
30. "Оқуға дайындық" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сұрақтарды және жауаптарды дұрыс құрастыру;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) оқудың қарапайым дағдыларын дамыту;
4) тілдің интонациялық анықтылығын ұстану.
31. "Жазуға дайындық" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту (әліппеге дейінгі кезең);
2) қарапайым графикалық дағдыларды меңгеру;
3) тіл бірліктерін белгілеудің шартты-графикалық формаларын қолдану (дыбыс, сөз, сөйлем).
32. Оқу пәнінің негізгі мазмұны.
33. Тындалым және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппеге дейінгі кезең:

1) слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, четко произносить звуки речи;
2) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
3) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
4) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры);
5) выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний;
6) называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам;
7) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
8) беседы по картинкам, по наблюдениям об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
9) слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок;
10) понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного/прочитанного текста,
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 10 слов до 0,5 стр. (включая сюжетную картинку).
34. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) классификация предметов и подбор обобщающих слов; формирование умения давать полные ответы на вопросы;
2) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
3) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению;
4) произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
5) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы;
6) пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, вопросам учителя);
7) составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику;
8) разучивание коротких стихотворений с голоса учителя.
35. Подготовка к чтению, добукварный период:
1) соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово";
2) понятие "предложение", условно-графическая схема предложения; деление предложения на слова;
3) составление предложений по картинке, по выполненному действию;

1) қоршаған орта дыбыстарын тындау және ажырату, тындап үйрену, тіл дыбыстарын анық айту;
2) мұғалім мен білім алушылардың сөзін тындау білігін қалыптастыру, аудио/бейне жазбаларды, естігенінің мағынасын түсіну, сұрақтарға нақты дұрыс жауап беру;
3) қарым қатынастың вербалды емес құралдарын (интонация, ым-ишара, жесттер, қалыптар) қолдану; сөйлеудің негізгі ережелерін (ырғақ, екпін, темп, кідіріс) сақтау;
4) коммуникация мақсаттарына сәйкес қарым-қатынас дағдыларын (топтағы қатынас, диалогқа қатысуы, сахналау, рөлдік ойындар) дамыту;
5) мұғалімнің қарапайым нұсқау, тапсырмаларын орындау; тілегі мен өтініштерін білдіру;
6) әртүрлі заттарды атау және негізгі белгілері бойынша сипаттамасын беру;
7) жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
8) суреттер бойынша, көргені, білгені, естігені/ оқығаны жайлы әңгіме құрастыру; басқа адамдардың әрекеттерін көзқарасын жеткізу, өзінің эмоционалды жағдайын жеткізу тәсілдері;
9) шағын әңгімені тындау және сюжетті сурет, сюжетті суреттер сериясы және мұғалімнің сұрағына сүйеніп, әңгіме, қысқа мәтіндер құрастыру; ертегілерді сахналауға қатысу;
10) тындаған мәтіннің мазмұнын түсіну, тындаған/оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
Ескерту: тындалымға берілетін материал көлемі: 30 сек.-1 мин., тындауға көркем әдебиет 15 сөзден 0,5 бетке дейін (сюжетті суретті қосқанда) болуы тиіс.
34. Тындалым және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппе кезеңі:
1) заттарды топтастыру және жалпылама сөздер іріктеу; сұрақтарға толық жауап беру біліктерін қалыптастыру;
2) сөйлеу әдебіне сай сөздерді қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
3) сөздің мағынасын түсіну, сөздерді орынды пайдалану;
4) сөздерді орфоэпия нормаларына сай қолдану, сөздерде екпінді дұрыс қою;
5) білім алушыларды берілген және қызықтыратын тақырыптар бойынша монологиялық және диалогтық нысандарда мәлімдемелер құра біліктерін қалыптастыру;
6) тыңдалған / оқылған мәтінді қайталау (иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары бойынша);
7) берілген тақырып бойынша сюжеттік сурет, суреттер сериясы бойынша сөйлемдер құру;
8) мұғалімнің дауысынан қысқа тақпақтарды жаттау.
35. Оқуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
1) затты сурет пен сөзбен сәйкестендіру, "сөз" түсінігі;
2) "сөйлем" түсінігі, сөйлемнің шартты-графикалық сызбасы; сөйлемді сөздерге бөлу;
3) сурет бойынша, орындалған әрекет бойынша сөйлем құру;

4) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание), соблюдение пауз;
5) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
6) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;
7) выделение из слов некоторых гласных и согласных звуков (а, у, м и др.) без использования терминологии; узнавание и называние слов, начинающихся с данных звуков;
8) ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем;
9) узнавание произведений разных жанров на основе их особенностей (скороговорка, загадка, пословица, поговорка, стихотворение, рассказ, сказка),
10) определение, о чем говорится в произведении.
36. Подготовка к чтению, Букварный период (1 и 2 этапы):
1) правильное и четкое произнесение изучаемых звуков: 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ; 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце;
3) подбор слов на заданный звук с опорой на наглядность;
4) соотнесение звука с буквой;
5) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
6) выделение предложенного (-ой) звука/буквы из ряда звуков/букв;
7) припоминание образов букв (печатных, рукописных);
8) понятие "слог"; деление слов на слоги и плавное проговаривание слов по слогам;
9) условное обозначение гласных и согласных звуков;
10) переход от графической звуковой модели слога (слова) к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слога (слова) с ориентировкой на гласную букву;
11) образование из усвоенных звуков и букв обратных слогов, умение читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
12) образование из усвоенных звуков и букв прямых открытых слогов, умение читать их протяжно и кратко, сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов;
13) составление и чтение прямых закрытых слогов;
14) чтение предложений (2-3 слова) и коротких текстов (2-4 предложения) в послоговой разбивке;
15) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
16) ответы на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации.
37. Подготовка к письму, добукварный период:
1) знакомство с основными цветами, их различение;
2) расположение предметов в указанном порядке, различение предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему;

4) тілдің интонациялық жағынан ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ), кідірістерді ұстану;
5) сөздің буындық құрамының графикалық сызбасын құру, екпінді белгілеу;
6) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және нақты айту, артикуляциялық жаттығулар жасау;
7) терминологияны қолданбай кейбір дауысты және дауыссыз дыбыстарды (а, т, л, п, н, у, ғ) сөздерден таңдау; берілген дыбыстардан басталатын сөздерді тану және атау;
8) мұғалім оқыған материал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
9) әртүрлі жанрдағы шығармаларды ерекшеліктері негізінде тану (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақ, әңгіме, ертегі);
10) шығармада не туралы айтылғанды белгілеу.
36. Оқуға дайындық, әліппе кезеңі (1 және 2 кезеңдер):
1) оқыталын дыбыстардың дұрыс және анық айтылуы: 1-кезең: а, т, л, п, н, у, ғ; 2-кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) берілген дыбыстың сөзде барын белгілеу, оның сөздегі орнын табу: басында, соңында;
3) көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді іріктеу;
4) дыбыстың әріппен байланысы;
5) дыбыс пен әріпті ажырату (дыбысты естиміз және айтамыз, әріпті көреміз, жазамыз, оқимыз);
6) дыбыстар/әріптер қатарынан ұсынылған дыбыс/әріпті табу;
7) әріптердің бейнесін еске түсіру (баспалық, қолжазбалық);
8) "буын" түсінігі; сөздерді буындарға бөлу және сөздерді асықпай буындап айту;
9) дауысты және дауыссыз дыбыстарды шартты түрде белгілеу;
10) буынның (сөздің) графикалық дыбыстық моделінен сызба-моделдегі дыбыстарды әріптермен белгілеуге өту; дауысты әріпке бағдарлай отырып буынның (сөздің) дыбыс-әріптік моделін "оқу";
11) танысқан дыбыстар және әріптерден кері буындарды құру, сол буындарды дауысты дыбыстарды созып және қысқа айтып, оқи білу;
12) танысқан дыбыстар және әріптерден тік ашық буындарды құру, оларды созып және қысқа оқи білу, кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, осы буындардан сөздерді оқу;
13) тік жабық буындарды құру және оқу;
14) сөйлемдерді (2-3 сөз) және қысқа мәтіндерді (2-4 сөйлем) буынға бөліп оқу;
15) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
16) оқылғанның мазмұны бойынша иллюстрацияларға сүйеніп, жауап беру.
37. Жазуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
1) негізгі түстермен танысу, оларды ажырату;
2) заттарды берілген кезектілікте орналастыру, заттарды түсі, пішіні, көлемі, мөлшері бойынша ажырату;

3) классификация предметов и геометрических фигур по материалу, по названию, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
4) воспроизведение из цветных полосок различных сочетаний, напоминающих графический образ букв (н, ш, т и др.);
5) различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению, членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей;
6) знакомство с правилами гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;
7) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
8) развитие тонкой ручной моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами; раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела на нелинованных листах бумаги формата А4, письмо мелом на доске);
9) орнаментальное рисование в тетради (рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых и ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование знакомых предметов, рисование бордюров из прямых, кривых и ломаных линий, рисование узоров из геометрических фигур, рисование бордюров из волнистых линий);
10) письмо элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
11) моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения.
38. Подготовка к письму, букварный период:
1) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв;
2) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) списывание слогов, слов, предложения из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
5) написание заглавной буквы в именах людей;
6) письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов после предварительного звукобуквенного анализа; отработка действий послогового письма;

3) заттар мен геометриялық фигураларды материал бойынша, атауы бойынша, түсі бойынша, пішіні бойынша, өлшемі бойынша, көлемі бойынша топтастыру;
4) әріптердің графикалық бейнесін білдіретін әртүрлі комбинациялардың түрлі-түсті жолақтарынан ойнату (н, ш, т және т.б.);
5) жолақшалардан құрылған әртүрлі пішіндерді түсі, көлемі, орналасуы бойынша ажырату, тұтасты құрама элементтеріне бөлу және бөлшектерден тұтас құру;
6) жазу гигиенасы ережелерімен танысу; жазу кезінде дұрыс отыру, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;
7) дәптер бетінде бағдарлау (жазу жолы, жазу жолы арасы, жазу жолының жоғарғы және төменгі жолдары, тік және көлденең сызықтар); оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарысы, төмені) білігін қалыптастыру;
8) жіңішке қол моторикасын дамыту (саусақ гимнастикасы жаттығуларын, оның ішінде заттармен орындау; бояу, сурет салу, мозаикадан өрнектер жасау, шаблон, трафарет бойынша бояу, контур бойынша бояу, нүктелер бойынша қосылу, А4 форматындағы сызылмаған қағаз парақтарында шекті сақтай отырып, түрлі бағыттарда бояу және штрихтау, бормен тақтаға жазу);
9) дәптерге ою-өрнек салу (түзу және қисық сызықтардан тұратын тұратын жиектерді салу, қисық сызықтарды сызу, әріп пішініне ұқсас заттарды салу, таныс заттарды салу, түзулерден, қисықтардан және сынған сызықтардан жиектер салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу, толқынды сызықтардан жиектер салу);
10) әріптердің элементтерін жазу (тік таяқша, төменгі жағы дөңгеленген тік таяқша, жоғарғы жағы дөңгеленген таяқша, жарты сопақ, сопақ, бас әріптердің элементтері);
11) сызбалар арқылы сөздің дыбыстық құрылымын моделдеу; сөйлемді моделдеу.
38. Жазуға дайындық, әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: жазба әріптердің графикалық бейнесін талдау (жазба және жол), олардың құрама бөліктерін салыстыру, әріптердің элементтерін жазу;
2) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, кіші және бас әріптер мен олардың қосылыстарының (жоғарғы, орта, төменгі үзбелі және үзбей) кері және тікелей буындарда, сөзбен айтқанда, сөйлемдерде жазылуы;
3) дыбыс-әріптік талдаудан соң, айтуы мен жазылуында айырмашылық жоқ әріп, буын, сөздердің жазба қарпін өз бетінше көшіріп жазу;
4) буын, сөз, 2-3 сөзден құралған сөйлемдерді кеспе әліппе әріптерінен құрастырғаннан кейін, баспа қаріптен көшіріп жазу;
5) адам аттарында бас әріпті жазу;
6) алдын ала дыбыстық-әріптік талдаудан соң әріп, буын, жеке сөздерден диктант жазу; буындап жазу әрекеттерін жаттықтыру;

7) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
8) начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
9) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов;
10) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений.
39. Изучение предмета "Әліппе, Ана тілі" осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти- "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвертой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле - здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
40. При изучении графического образа печатных букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы).
Параграф 2. Система целей обучения
41. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
42. Система целей обучения по разделам:
Раздел "Аудирование (слушание) и говорение"
Подраздел
Цели обучения
1.1 Различение основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.1.1 произносить вместе с учителем, повторять вслед за учителем, произносить слова, фразы, предложения хором, не торопясь, с учетом логического ударения, паузы;
0.1.1.2 слушать и заучивать скороговорки, мини-стихи с голоса учителя;
0.1.1.3 рассказывать сказки по иллюстрации, схеме, инсценировка с помощью учителя;
0.1.1.4 выделять отдельные слова, предложений из потока слов;
0.1.1.5 различать слово и обозначаемый им предмет;
0.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук;
0.1.1.7 различать предложенные два предложения (с различием в одном слове);
0.1.1.8 различать устную и письменную речь, опираясь на графические схемы и вопросы учителя.
1.2. Понимание прослушанного материала
0.1.2.1 слушать сказанное, отвечать на вопросы по услышанному;

7) ережелерді сақтап, сөйлемдер жазу: сөйлемнің басында бас әріп, сөйлем соңында нүкте қою, сөйлемде сөздерді бөлек жазу;
8) сөз, сөйлем туралы бастапқы түсініктер, түсініктерді ажырату: "зат" және "сөз" заттың атауы ретінде;
9) сөздер-заттардың атаулары, қоршаған әлем құбылыстары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу сәтіндегі, сөйлеу сәтіне дейінгі, сөйлеуден кейінгі заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздер;
10) сурет бойынша сөйлем құрау, берілген сөздерден сөйлем құрау, сөйлемдегі сөздер санын белгілеу, сөйлемдердің графикалық сызбасын құру.
39. "Әліппе, Ана тілі" пәнін оқыту келесі лексикалық тақырыптар негізінде іске асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүрлер және мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағамдар мен сусындар", "Салауатты өмір салты", бұл тақырыптар табиғаттағы құбылыстар мен адам өмірінің өзгеруін көрсететін тақырыптармен тығыз байланыста болады.
40. Баспа әріптердің графикалық бейнесімен танысу кезінде кез келген материалдан (қағаз жолақшалары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар, шынжыр, моншақтар) әріптерді және олардың элементтерін құрастыру қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
41. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "0" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
42. Бөлімдер бойынша оқыту мақсаттары жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1 Негізгі тілдік бірліктерді (сөз, сөйлем, мәтін) ажырату
0.1.1.1 мұғаліммен бірге дыбыстау, мұғалімнің соңынан қайталап дыбыстау, сөз, фраза, сөйлемдерді логикалық екпінді, кідірісті ескеріп, асықпай хормен айту;
0.1.1.2 мұғалімнің дауысынан жаңылтпаштар, шағын тақпақтарды тындау және жаттау;
0.1.1.3 ертегілерді иллюстрация, схема арқылы айту, мұғалімнің көмегімен сахналау;
0.1.1.4 сөздерден жеке сөздерді, сөйлемдерді бөлу;
0.1.1.5 сөзді және ол белгілеген затты ажырату;
0.1.1.6 сөз, сөйлем, буын, дыбысты ажырату;
0.1.1.7 ұсынылған (бір сөз айырмашылығы бар) екі сөйлемді ажырату;
0.1.1.8 графикалық сызбаларга және мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп ауызша және жазбаша сөйлеу тілін ажырату.
1.2 Тындаған мәтінді түсіну
0.1.2.1 айтылғандарды тыңдау, естігендері бойынша сұрақтарға жауап беру;

0.1.2.2 слушать простые указания учителя;
0.1.2.3 прослушивание коротких непроизносимых текстов и текстов различных жанров (стихи, жанры, пословицы, поговорки, рассказы, сказки);
0.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного текста;
0.1.2.5 с помощью учителя находить, кто/о чем упоминается в тексте;
0.1.2.6 рассказывать короткие тексты, сказки, опираясь на сюжетные картинки, вопросы учителя, соблюдая последовательность ситуаций.
1.3 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.3.1 соблюдать речевую этику в различных ситуациях общения (приветствие, благодарность, извинение, просьба, просьба, прощание)
1.4 Составление предложений
0.1.4.1 выражать свою просьбу, желание посредством языка, жестов, мимики;
0.1.4.2 составлять предложения по действиям с предметом, по наблюдаемому действию или процессу;
0.1.4.3 составлять предложения по сюжетной картине;
0.1.4.4 определять количество слов в предложении;
0.1.4.5 описать словами основные признаки свойств предметом;
0.1.4.6 восстанавливать последовательность предложения из 2-3 слов;
0.1.4.7 составлять предложения из 3-4 слов по заданной теме;
0.1.4.8 составлять рассказ из 2-3 предложений по серии сюжетных картин с помощью учителя;
0.1.4.9 составлять рассказ по заданной теме.
1.5 Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.5.1 прислушиваться к звукам окружающей среды и различать;
0.1.5.2 воспроизводить речевые и неречевые звуков;
0.1.5.3 повторять звуки, обозначающие голоса животных;
0.1.5.4 различать на слух звуки, сходные по звуковому составу и отличающиеся в одном и том же двух звуках;
0.1.5.5 произносить слова на заданный звук, произносить слова, стоящие в начале слога с заданным звуком;
0.1.5.6 деление слов на слоги;
0.1.5.7 различать согласные и гласные на слух; 0.1.5.8 находить знакомые звуки в ряду звуков, слогах, словах;
0.1.5.9 характеризовать звуки языка по признакам: согласный, гласный;
0.1.5.10 находить место звука в слове (начало, середина, конец);
0.1.5.11 находить место ударения в слове, опираясь на гласные в словах;
0.1.5.12 находить количество звуков, их последовательность в прямых, обратных слогах, словах;
0.1.5.13 характеристика звуков языка по признакам, обозначение фишками: гласный- согласный;
0.1.5.14 построение звуковой схемы слов на основе звуко-буквенного анализа;
0.1.5.15 понимать и практическии применять роль смыслового разграничения звука и ударения
Раздел "Подготовка к обучению чтению"
2.1 Формулирование вопросов и ответов
0.2.1.1 отвечать на простые вопросы по рисунку (что изображено на рисунке? Кто изображен? что?);

0.1.2.2 мұғалімнің қарапайым нұсқауларын тындау;
0.1.2.3 қысқа айтылма мәтіндерді және әртүрлі жанрдағы мәтіндерді (жұмбақ, жаңылтпаш, мақал-мәтел, тақпақ, әңгіме, ертегілер) тындау;
0.1.2.4 тындаған шағын мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.5 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім/не туралы айтылғанын табу;
0.1.2.6 сюжетті суреттерге, мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп, жағдайлардың кезектілігін сақтап, қысқа мәтін, ертегілерді айтып беру.
1.3 Тіл нормаларын сақтап, қарым-қатынастың түрлі жағдайларына қатысу
0.1.3.1 қарым-қатынастың әртүрлі жағдайында (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім, өтініш білдіру, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін сақтау.
1.4. Сөйлемдер құрастыру
0.1.4.1 тіл, ым-ишара, жест арқылы өз өтінішін, тілегін білдіру;
0.1.4.2 затпен жасалған әрекет, бақыланатын әрекет немесе процесс бойынша сөйлем құрастыру;
0.1.4.3 сюжетті сурет бойынша сөйлем құрастыру;
0.1.4.4 сөйлемдегі сөздер санын анықтау;
0.1.4.5 заттардың негізгі қасиет белгілерін сөзбен сипаттау;
0.1.4.6 2-3 сөзден құралған сөйлемнің кезектілігін қалпына келтіру;
0.1.4.7 ұсынылған тақырып бойынша 3-4 сөзден сөйлем құрастыру;
0.1.4.8 сюжетті суреттер сериясы бойынша мұғалімнің көмегімен 2-3 сөйлемнен қысқа әңгіме құрау;
0.1.4.9 берілген тақырып бойынша шағын әңгіме құрастыру.
1.5 Сөздің дыбыстық формасында бағдарлау
0.1.5.1 қоршаған ортаның дыбыстарын тыңдау және ажырату;
0.1.5.2 тілдік және тілдік емес дыбыстарды айту;
0.1.5.3 жануарлардың дауыстарын білдіретін дыбыстарды қайталау;
0.1.5.4 дыбыстық құрамы ұқсас және бір екі дыбыста айырмашылығы бар дыбыстарды естіп ажырату;
0.1.5.5 берілген дыбысқа сөз айту, берілген дыбыс бар буын басында тұрған сөздерді айту;
0.1.5.6 сөздерді буындарға бөлу;
0.1.5.7 дауыссыз және дауысты дыбыстарды естіп ажырату;
0.1.5.8 танысқан дыбыстарды дыбыстар қатарынан, буыннан, сөздерден табу;
0.1.5.9 тіл дыбыстарын белгілері бойынша сипаттау: дауысты- дауыссыз;
0.1.5.10 сөздегі дыбыстың орнын табу (басы, ортасы, соңы);
0.1.5.11 сөздегі дауысты дыбыстарға сүйене отырып, сөздегі екпін орнын табу;
0.1.5.12 дыбыстар санын, олардың тік, кері буындарда, сөздердегі кезектілігін табу;
0.1.5.13 тіл дыбыстарына белгілері бойынша сипаттама беру, текшемен белгілеу: дауыссыз- дауысты;
0.1.5.14 дыбыстық-әріптік талдау негізінде сөздердің дыбыстық сызбасын құру;
0.1.5.15 дыбыстың және екпіннің мағыналық ажырату рөлін түсіну және практикалық қолдану.
"Оқуға дайындық" бөлімі
2.1 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
0.2.1.1 сурет бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру (суретте не бейнеленген? Кім бейнеленген? не?)

0.2.1.2 называть главных героев прочитанного текста (сказки, рассказа);
0.2.1.3 отвечать на вопросы, касающиеся внешнего облика героев прочитанного текста;
0.2.1.4 отвечать на вопросы, касающиеся поведения, поведения персонажей в прочитанном тексте;
0.2.1.5 отвечать на вопросы, касающиеся героев литературы и их поступков;
0.2.1.6 задавать вопросы к наблюдаемому действию, увиденному изображению;
0.2.1.7 сопоставлять содержание с темой текста;
0.2.1.8 находить ключевые слова в тексте с помощью учителя;
0.2.1.9 находить начало, середину, конец текста с помощью учителя;
0.2.1.10 узнавать с помощью учителя тексты разных жанров по особенностям (скороговорка, загадка, пословица, поговорка, сказка, рассказ).
2.2 Развитие фонетико-фонематических представлений, развитие словарного запаса
0.2.2.1 узнавать предмет на рисунке и называть слово, обозначающее этот предмет;
0.2.2.2 группировать предметы, подбор обобщающих слов;
0.2.2.3 узнавать названия предметов, слова, обозначающие явления окружающей среды;
0.2.2.4 узнавать и называть слова, обозначающие свойства предметов;
0.2.2.5 узнавать и произносить слова, обозначающие действия предметов до/после речи;
0.2.2.6 слова, обозначающие одно/много предметов;
0.2.2.7 деление слова на слоги, равномерное произношение слова по слогам;
0.2.2.8 составить простое предложение, опираясь на рисунок;
0.2.2.9 выполнение артикуляционных упражнений;
0.2.2.10 правильно, четко произносить звуки языка;
0.2.2.11 нахождение предложенного звука в ряду звуков;
0.2.2.12 придумывать слова на заданный звук опираясь на наглядность;
0.2.2.13 нахождение места звука в слове (начало, середина, конец);
0.2.2.14 соотнесение звука с изображением буквы;
0.2.2.15 называть буквы их звуками.
2.3 Развитие элементарных навыков чтения
0.2.3.1 составлять обратные слоги от знакомого звука и букв, читать эти слоги с растягиванием гласных;
0.2.3.2 образовывать вертикальные открытые слоги из знакомых звуков и букв, читать их кратко и растяжением;
0.2.3.3 построение и чтение вертикальных замкнутых звеньев;
0.2.3.4 выполнять звуко-и звуко-буквенный анализ слогов (вертикальные, обратные, вертикально открытые, вертикально закрытые слоги), составлять из знакомых букв слоги от слов;
0.2.3.5 чтение слов из букв и слогов алфавита, вырезанных из знакомых букв;
0.2.3.6 составлять предложения со словами, образованными знакомыми буквами и слогами;
0.2.3.7 чтение предложений из 2-3 слов, понимание смысла предложений;
0.2.3.8 понимать смысл чтения коротких текстов (из 2-4 предложений) в слогах;
0.2.3.9 отвечать на вопросы, опираясь на наглядность по содержанию прочитанного.

0.2.1.2 оқылған мәтіннің (ертегі, әңгіме) басты кейіпкерлерін атау;
0.2.1.3 оқылған мәтін кейіпкерлерінің сыртқы бейнесіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.4 оқылған мәтіндегі, әрекеттеріне қатысты, кейіпкерлердің әрекеттеріне қатысты сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.5 әдебиет кейіпкерлері және олардың қылықтарына қатысты сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.6 бақылаған әрекетке, көрген суретке сұрақтар қою;
0.2.1.7 мазмұнын мәтін тақырыбына сәйкестендіру;
0.2.1.8 мұғалімнің көмегімен мәтіндегі кілт сөздерді табу;
0.2.1.9 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басы, ортасы, соңын табу;
0.2.1.10 мұғалімнің көмегімен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді ерекшеліктеріне қарай тану (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақ, ертегі, әңгіме).
2.2 Фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын дамыту
0.2.2.1 суреттегі затты тану және сол затты білдіретін сөзді атау;
0.2.2.2 заттарды топтастыру, жалпылама сөздердң іріктеу;
0.2.2.3 заттардың атауларын, қоршаған орта құбылыстарын білдіретін сөздерді тану;
0.2.2.4 заттардың қасиеттерін білдіретін сөздерді тану және атау;
0.2.2.5 сөйлегенге дейін/кейін заттардың әрекеттерін білдіретін сөздерді тану және айту;
0.2.2.6 бір/көп заттарды білдіретін сөздер;
0.2.2.7 сөзді буындарға бөлу, сөзді буындап бірқалыпты айту;
0.2.2.8 суретке сүйеніп жай сөйлем құрастыру;
0.2.2.9 артикуляциялық жаттығулар орындау;
0.2.2.10 сөйлеу дыбыстарын дұрыс, анық айту;
0.2.2.11 ұсынылған дыбысты дыбыстар қатарынан табу;
0.2.2.12 көрнекілікке сүйеніп берілген дыбысқа сөз ойлап айту;
0.2.2.13 сөздегі дыбыстың орнын табу (басы, ортасы, соңы);
0.2.2.14 дыбысты әріп бейнесімен сәйкестендіру;
0.2.2.15 әріптерді олардың дыбыстарымен атау.
2.3 Оқудың қарапайым дағдыларын дамыту
0.2.3.1 таныс дыбыс пен әріптерден кері буындар құру, дауысты дыбыстарды созып осы буындарды оқу;
0.2.3.2 таныс дыбыстар мен әріптерден тік ашық буындарды қалыптастыру, оларды қысқаша және созылу арқылы оқу;
0.2.3.3 тік жабық буындарды құру және оқу;
0.2.3.4 буындарға дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдау жасау (тік, кері, тік ашық, тік жабық буындар), танысқан әріптерден сөздерден буындар құру;
0.2.3.5 таныс әріптерден кесілген әліпби әріптері және буындарынан сөздерді оқу;
0.2.3.6 таныс әріптер және буындардан құралған сөздермен сөйлемдер құрастыру;
0.2.3.7 2-3 сөзден сөйлемдер оқу, сөйлемдердің мағынасын түсіну;
0.2.3.8 қысқа мәтіндерді (2-4 сөйлемнен) буындап оқып мағынасын түсіну;
0.2.3.9 оқылған мазмұнның көрнекілігіне сүйене отырып, сұрақтарға жауап беру.

2.4 Соблюдение интонационной выразительности речи
0.2.4.1 понимать вопросительные, восклицательные, повествовательные интонации;
0.2.4.2 подражать учителю, самостоятельно использовать вопросительные, восклицательные, повествовательные интонации;
0.2.4.3 интонация предложений в соответствии с знаками препинания: точка, вопросительный знак, восклицательный знак, точка;
0.2.4.4 соблюдать паузу в точке, делать паузы, чтобы разделить одно предложение с другим.
Раздел "Подготовка к письму"
3.1 Развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки
0.3.1.1 называть и различать основные цвета;
0.3.1.2 узнавать, различать геометрические формы (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
0.3.1.3 размещение предметов в определенной последовательности;
0.3.1.4 характеризовать предметы по основным признакам: по цвету, форме, объему, размеру;
0.3.1.5 группировка предметов и геометрических фигур по основным признакам: по материалу, цвету, форме, объему, размеру;
0.3.1.6 создание изображения букв из цветных полос (н, т, п, ш,);
0.3.1.7 деление изображения предмета на части и сложение его частей в единое целое (с помощью квадратов, пазлов);
0.3.1.8 соблюдать основные правила гигиены письма: держать спину прямо во время письма; правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.9 правильное размещение листа, тетради;
0.3.1.10 ориентация в пространстве листа;
0.3.1.11 разграничение верхнего и нижнего пределов строки;
0.3.1.12 раграничение узкой строки от широкой;
0.3.1.13 запись на доске мелом;
0.3.1.14 выполнение пальчиковой гимнастики;
0.3.1.15 конструирование орнаментов из мозаики по заданию или самостоятельно.
3.2 Формирование элементарных графических навыков
0.3.2.1 чертить по шаблону, трафарету;
0.3.2.2 нанесение рисунка по контуру, точкам;
0.3.2.3 окраска, штриховка внутри рисунка;
0.3.2.4 короткие и длинные палочки, рисование волнистых линии;
0.3.2.5 построение вертикальных, горизонтальных, косых линий;
0.3.2.6 вычерчивание (запись) прямой палочки косой чертой;
0.3.2.7 рисовать (писать) вертикальную палочку с округлением вверху и внизу;
0.3.2.8 рисовать овал, полуовал;
0.3.2.9 рисовать прямую с крючком;
0.3.2.10 написание элементов букв;
0.3.2.11 написание элементов печатного шрифта следующих букв: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.12 написание элементов буквенного шрифта: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.13 написание (прописных) букв раздельно и с их добавлением по образцу, без отрыва;
0.3.2.14 дописывать знакомые буквы в слог, слово с отрывом и без отрыва;

2.4 Сөйлеу тілінің интонациялық анықтылығын ұстану
0.2.4.1 сұраулы, лепті, баяндау интонацияларды түсіну;
0.2.4.2 мұғалімге еліктеу, өз бетімен сұраулы, лепті, баяндау интонацияларды қолдану;
0.2.4.3 тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі, нүкте;
0.2.4.4 нүктеде кідірісті ұстану, бір сөйлемді екіншісімен бөлу үшін кідірістер жасау.
"Жазуға дайындық" бөлімі
3.1 Көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту
0.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
0.3.1.2 геометриялық пішіндерді тану, ажырату (дөңгелек, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш);
0.3.1.3 заттарды белгілі кезектілікте орналастыру;
0.3.1.4 заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау: түсі, пішіні, көлемі, мөлшері бойынша;
0.3.1.5 заттар мен геометриялық пішіндерді негізгі белгілері бойынша топтастыру: материалы, түсі, пішіні, көлемі, мөлшері бойынша;
0.3.1.6 түрлі түсті жолақшалардан әріптердің бейнесін құру (н, т, п, ш);
0.3.1.7 заттың бейнесін бөлшектерге бөлу және бөлшектерін біртұтасқа қосу (шаршылар, пазлдарды қолданып);
0.3.1.8 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау: жазу кезінде арқаны тік ұстау; қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.9 парақты, дәптерді дұрыс орналастыру;
0.3.1.10 парақ беті кеңістігінде бағдарлау;
0.3.1.11 жолдың жоғарғы және төменгі шектерін ажырату;
0.3.1.12 тар жолды кең жолдан ажырату;
0.3.1.13 бормен тақтада жазу;
0.3.1.14 саусақ гимнастикасын жасау;
0.3.1.15 тапсырма бойынша немес өз еркімен мозаикадан оюлар құрастыру.
3.2 Қарапайым графикалық дағдыларын дамыту
0.3.2.1 шаблон, трафарет бойынша сызу;
0.3.2.2 суретті контуры, нүктелер бойынша басып салу;
0.3.2.3 суреттің ішін бояу, штрихтау;
0.3.2.4 қысқа және ұзын таяқшалар, толқынды сызықтар салу;
0.3.2.5 тік, көлденең, қиғаш сызықтарды салу;
0.3.2.6 түзу таяқшаны қиғаш сызықпен сызу (жазу);
0.3.2.7 жоғарыны және төменін дөңгелетіп тік таяқша сызу (жазу);
0.3.2.8 сопақша, жарты сопақша салу;
0.3.2.9 ілмекпен түзу салу;
0.3.2.10 әріптердің элементтерін жазу;
0.3.2.11 келесі әріптердің баспа қаріп элементтерін жазу: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.12 әріптік қаріп элементтерін жазу: а, т, л, п, н, у, ғ, й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
0.3.2.13 әріптерді (бас) бөлек және оларды үлгі бойынша, үзбей жазу;
0.3.2.14 таныс әріптерді буынға, сөзге үзіліспен және үзіліссіз қосып жазу;

0.3.2.15 воспроизведение из печатной формы предварительно составленных букв, слогов, слов из букв разрезной азбуки;
0.3.2.16 списывать с печатного листа формы буквы, слоги, слова после предварительного звуко-буквенного анализа;
0.3.2.17 списывание с классной доски и письменного образца;
0.3.2.18 распознавание букв печатного шрифта по названию звука;
0.3.2.19 распознавание шрифта надписи по названию буквы;
0.3.2.20 написание диктанта после проведения звукового анализа знакомой буквы, слога, слов;
0.3.2.21 писать заглавную букву в начале предложения, в имени людей, ставить точку в конце предложения.
3.3 Использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение)
0.3.3.1 чтение с помощью учителя условно-графической схемы слогов;
0.3.3.2 чтение условно-графических записей слов;
0.3.3.3 чтение условно-графической записи предложения с помощью учителя;
0.3.3.4 узнавать гласные, согласные, обозначенные фишками красного и синего цвета;
0.3.3.5 обозначение гласных и согласных фишками красного и синего цвета;
0.3.3.6 использование условно-графической записи для обозначения слова;
0.3.3.7 использование в слове условно-графических записей;
0.3.3.8 использование условно-графических схем при нахождении места звука в слове;
0.3.3.9 составлять предложения по заданной схеме.
43. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
44. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (с казахским языком обучения)
Периоды
Аудирование (слушание) и говорение
Подготовка к чтению
Подготовка к письму
1 четверть
Добукварный период
0.1.1.1 произносить вместе с учителем, повторять вслед за учителем слова, фразы, предложения хором, не торопясь, с учетом логического ударения, паузы;
0.1.1.2 слушать и заучивать скороговорки, мини-стихи с голоса учителя;
0.1.1.3 рассказывать сказки по иллюстрации, схеме, инсценировка с помощью учителя;
0.1.1.4 выделять отдельные слова, предложений из потока слов;
0.1.1.5 различать слово и обозначаемый им предмет;
0.1.2.1 слушать сказанное, отвечать на вопросы по услышанному;
0.1.2.2 слушать простые указания учителя;

0.3.2.15 алдын ала құрастырылған әріптерді, буындарды, бөлінген әліпби әріптерінен сөздерді баспа үлгіден көшіріп жазу;
0.3.2.16 алдын ала дыбыстық-әріптік талдаудан кейін әріптердің, буындардың, сөздердің пішіндерін баспа парағынан көшіріп жазу;
0.3.2.17 сынып тақтасынан және жазба үлгіден көшіріп жазу;
0.3.2.18 баспа қаріптерін дыбыстың атауы бойынша тану;
0.3.2.19 жазу қарпін әріптің атауы бойынша тану;
0.3.2.20 таныс әріп, буын, сөздердің дыбыстық талдауын жасаған соң, диктантын жазу;
0.3.2.21 бас әріпті сөйлем басында, адамдардың атында жазу, сөйлем соңында нүкте қою.
3.3 Сөйлеу бірліктерін (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) бейнелеудің шартты-графикалық формаларын қолдану
0.3.3.1 мұғалімнің көмегімен буындардың шартты-графикалық сызбасын оқу;
0.3.3.2 сөздердің шартты-графикалық жазбаларын оқу;
0.3.3.3 сөйлемнің шартты-графикалық жазбасын мұғалімнің көмегімен оқу;
0.3.3.4 қызыл және көк түсті текшелермен белгіленген дауысты, дауыссыз дыбыстарды тану;
0.3.3.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк түсту текшелермен белгілеу;
0.3.3.6 сөзді белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдану;
0.3.3.7 шартты-графикалық жазбаларды сөзде қолдану;
0.3.3.8 сөздегі дыбыстың орнын табуда шартты-графикалық сызбаларды қолдану;
0.3.3.9 берілген сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастыру.
43. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
44. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
Кезең
Тындалым және
айтылым
Оқуға дайындық
Жазуға дайындық
1-тоқсан
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1 мұғаліммен бірге дыбыстау, мұғалімнің соңынан қайталап дыбыстау, сөз, фраза, сөйлемдерді логикалық екпінді, кідірісті ескеріп, асықпай хормен айту;
0.1.1.2 мұғалімнің дауысынан жаңылтпаштар, шағын тақпақтарды тындау және жаттау;
0.1.1.3 ертегілерді иллюстрация, схема арқылы айту, мұғалімнің көмегімен сахналау;
0.1.1.4 сөздерден жеке сөздерді, сөйлемдерді бөлу;
0.1.1.5 сөзді және ол белгілеген затты ажырату;
0.1.2.1 айтылғандарды тыңдау, естігендері бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.2 мұғалімнің қарапайым нұсқауларын тындау;

0.3.3.5 обозначение гласных и согласных фишками красного и синего цвета;
0.3.3.6 использование условно-графической записи для обозначения слова;
0.3.3.7 использование в слове условно-графических записей;
0.3.3.8 использование условно-графических схем при нахождении места звука в слове;
0.3.3.9 составлять предложения по заданной схеме
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен типовой учебной программой в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса (с казахским языком обучения) (далее- Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания) и говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений с учетом индивидуальных психофизических возможностей и познавательных способностей, обучающихся с нарушением интеллекта.
3. Задачи учебной программы предусматривают формирование у обучающегося следующих навыков:
1) формировать умения слушать и понимать речь, выполнять несложные инструкции;
2) уточнять и развивать словарный запас;
3) развивать первоначальные навыки речевого общения;
4) формировать элементарное представление о членимости речи (звуке, слоге, слове, предложении);
5) формировать функциональный базис письма: графомоторные навыки для подготовки к воспроизведению образа букв;
6) учить писать буквы алфавита;
7) развивать фонетико-фонематическую систему языка и элементарные навыки языкового анализа и синтеза;
8) формировать звуковую и интонационную культуру речи;
9) развивать связную речь на основе практического усвоения средств языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать пространственную ориентировку, зрительное и слуховое восприятие, мелкую моторику;
2) развивать фонематические процессы: фонематическое восприятие, анализ, синтез, фонематические представления;
3) преодолевать недостатки в развитии речи и познавательных процессов с учетом индивидуальных особенностей каждого обучающегося;
4) развивать интерес к обучению, уверенность в своих силах;
5) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление каждого обучающегося, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение, классификация);

0.3.3.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк түсту текшелермен белгілеу;
0.3.3.6 сөзді белгілеу үшін шартты-графикалық жазбаны қолдану;
0.3.3.7 шартты-графикалық жазбаларды сөзде қолдану;
0.3.3.8 сөздегі дыбыстың орнын табуда шартты-графикалық сызбаларды қолдану;
0.3.3.9 берілген сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастыру.
Зияты жеңіл түрде зақымдалған 1 - сыныптың білім алушыларына арналған "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Бұйрық 546-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты –– айтылым, тыңдалым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру үрдісінде зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жеке психофизикалық мүмкіндіктерін және таным қабілеттерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыру барысында функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыруға жағдайлар туғызу.
3. Оқу бағдарламасының міндеттері білім алушының мынадай дағдыларын қалыптастыруды көздейді:
1) сөйлеу тілін тыңдау және түсіну дағдыларын қалыптастыру, қарапайым нұсқауларды орындау;
2) сөздік қорды нақтылау және дамыту;
3) сөйлеу қарым-қатынасының бастапқы дағдыларын дамыту;
4) сөйлеудің элементарлы құрылымы туралы (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) түсінік қалыптастыру;
5) жазудың функционалды негіздерін қалыптастыру: әріптерді жазуға дайындық үшін графомоторлық дағдыларды дамыту;
6) әліпбидің әріптерін жазуды үйрету;
7) тілдің фонетик-фонематикалық жүйесін дамыту және тілдік талдау және жинақтаудың қарапайым дағдыларын қалыптастыру;
8) сөйлеудің дыбыстық және интонациялық мәдениетін қалыптастыру;
9) тілдік құралдарды практикалық түрде меңгеру негізінде байланыстырып сөйлеуді дамыту.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) кеңістікте бағдарлауын, көріп және естіп қабылдауын, ұсақ моторикасын дамыту;
2) фонематикалық процестерді дамыту: фонематикалық қабылдау, талдау, жинақтау, фонематикалық түсініктер;
3) әрбір білім алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сөйлеу мен танымдық аясының дамуындағы жетіспеушіліктерді жеңу;
4) оқуға қызығушылығын және өз мүмкіндіктеріне сенуін дамыту;
5) әрбір білім алушылардың көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауын, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, жинақтау, жіктеу) дамыту;

11. Принцип последовательности и концентричности предъявления учебного материала предполагает такой подбор учебных заданий, упражнений, когда между его составными частями устанавливается логическая связь, усвоенные знания и умения являются составной частью новых навыков.
12. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает специальную работу по освоению необходимых для участия в социальной жизни норм поведения, жизненных, коммуникативных навыков.
13. Принцип специального педагогического руководства обусловлен трудностями самостоятельной организации собственной деятельности, потребности в пошаговой организации и инструктаже, постоянной направляющей помощи педагога.
14. Процесс обучения грамоте осуществляется на основе звукового аналитико-синтетического метода, ориентированного на развитие фонематического слуха, звуко-буквенного анализа, формирование мыслительных операций.
15. В основе обучения грамоте лежит общедидактическое требование от простого учебного материала к сложному. Кроме того, следует учитывать языковые недостатки обучающихся и опираться на сохраненные компенсаторные способности и наглядно-деятельностное мышление.
16. Процесс обучения грамоте реализуется на основе метода звукового анализа-обобщения, особенности применения которого у обучающихся с нарушением интеллекта заключаются в следующем:
1) увеличение сроков на изучение каждого звука и буквы, слога, слова принятых при обучении школьников с сохранным интеллектом;
2) необходимость сходные и часто смешиваемые звуки (парные звонкие и глухие, твердые и мягкие), изучать не один за другим, а через некоторый промежуток времени, достаточный для усвоения каждого звука в отдельности;
3) необходимость изучать раньше те из однотипных звуков, которые легче усваиваются ("С" раньше "Ш");
4) выделение специального времени на дифференциацию сходных звуков и букв, слогов, слов после тщательного изучения их в отдельности;
5) изменение порядка знакомства со звуками и буквами по сравнению с порядком, принятым при обучении школьников с сохранным интеллектом.
17. Последовательность изучения звуков и букв установлена с учетом трудностей выделения звуков из речи, произношения, слияния звуков в слоги.
18. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте школьников с нарушением интеллекта с постепенным усложнением задач формирования навыков чтения от этапа к этапу. На первом этапе знакомятся со следующими звуками: а, т, л, п, н, у, ғ; на втором этапе - со звуками й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; на третьем этапе: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; на четвертом этапе: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. При таком последовательном подборе звуков и букв учитывались следующие условия: последовательность происхождения звуков языка в онтогенезе, легкое произношение звуков, расхождение запутанных звуков и др.

11. Оқу материалын ұсынудың дәйектілігі мен шоғырлану қағидасы оқу тапсырмаларын, жаттығуларды таңдауды қамтиды, оның құрамдас бөліктері арасында логикалық байланыс орнатылған кезде, үйренген білім мен дағдылар жаңа дағдылардың ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағытының қағидасы әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормаларын, өмірлік, коммуникативтік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмысты қамтиды.
13. Арнайы педагогикалық көшбасшылық қағидасы өз іс-әрекетін өз бетінше ұйымдастырудың қиындықтарымен, кезең-кезеңімен ұйымдастыру мен нұсқау беру қажеттілігімен, мұғалімнің тұрақты бағыттаушы көмегімен анықталады.
14. Сауат ашуға оқыту үрдісі фонематикалық есту қабілетін дамытуға, дыбыстық-әріптік талдауға, ойлау операцияларын қалыптастыруға бағытталған дыбыстық аналитикалық-синтетикалық әдіс негізінде жүзеге асырылады.
15. Сауат ашуға оқыту негізінде қарапайым оқу материалынан күрделіге деген жалпыдидактикалық талап жатыр. Сонымен қоса білім алушылардың тіл кемшіліктерін ескеру және сақталған еліктеуіш қабілеттері мен көрнекі-әрекеттік ойлауға сүйену жатыр.
16. Сауат ашуға оқыту үрдісі дыбыстық талдау-жинақтау әдісі негізінде іске асырылады, оны зияты зақымдалған оқушыларға қолдану ерекшеліктері мынада:
1) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған әрбір дыбыс пен әріппен, буын, сөзбен танысу мерзімінің ұзаруы;
2) ұқсас және жиі араласатын дыбыстармен (жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатаң және ұяң), бірінен соң бірі емес, дыбысқа қажетті уақыт бөліп, сәл уақыт өткен соң танысу қажеттілігі;
3) біртиптес дыбыстардың ішінен алдымен жеңіл меңгерілетін дыбыстарды ("С" дыбысын "Ш" дыбысынан бұрын) оқып танысу;
4) ұқсас дыбыстар мен әріптерді, буындарды, сөздерді бөлек мұқият зерттегеннен кейін оларды саралауға арнайы уақыт бөлу;
5) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған тәртіппен салыстырғанда дыбыстармен және әріптермен танысу тәртібін өзгерту;
17. Дыбыстар мен әріптерді зерттеу дәйектілігі дыбыстарды сөйлеуден, айтылымнан, дыбыстарды буындарға біріктірудегі қиындықтарды ескере отырып орнатылады.
18. Зияты зақымдалған оқушыларды сауат ашуға оқытудың әліппе кезеңін кезеңнен кезеңге оқу дағдыларын қалыптастыру міндеттерін күрделендіре отырып, төрт кезеңге бөлуге болады. Бірінші кезеңде олар келесі дыбыстармен танысады: а, т, л, п, н, у, ғ; екінші кезеңде - дыбыстармен й, м, о, ш, б, д, с, и, ы, қ; үшінші кезеңде: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х; төртінші кезеңде: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь. Дыбыстар мен әріптерді мұндай кезектілікпен алғанда мынандай жағдайлар ескерілді: онтогенезде тіл дыбыстарының шығу кезектілігі, дыбыстардың жеңіл айтылуы, шатастыратын дыбыстардың алшақтығы т.б.

19. Реализация коррекционной направленности программы осуществляется с использованием специальных методов и приемов:
1) игры (конкурсы, лото, домино);
2) упражнения (дыхательная, мимическая, артикуляционная гимнастика);
3) упражнения, направленные на отработку звукопроизношения и анализ слогового состава слов (имитационные игры, проговаривание слогов со знакомыми звуками и др.);
4) драматизация;
5) метод "малых форм;
6) использование специальных технических средств (специальные компьютерные программы, ИКТ-технологии);
7) ритмичные моменты, минуты отдыха при утомлении.
20. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
21. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" составляет - 5 часов в неделю, 165 часов в учебном году.
22. Программа учебного предмета "Әліппе, Ана тілі" включает в себя добукварный и букварный периоды обучения грамоте в 1 классе. При необходимости букварный период будет продолжен во 2 классе.
23. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв казахского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) грамматические явления казахского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
24. Базовое содержание Программы:
В процессе обучения грамоте реализуются следующие этапы: добукварный – 40 часов, букварный – 125 часов.
25. В букварном периоде осуществляется повторение букв первого и второго этапов обучения грамоте в следующей последовательности:
1) 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ.
26. Реализуются третий и четвертый этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:
1) 3 этап: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х;
2) 4 этап: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь.
27. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (определение уровня общего и речевого развития, определение состояния знаний, умений, сформированных в 0 классе);
2) повышение интереса к чтению;
3) развитие навыков речевого общения;
4) привитеи коммуникативных навыков (общение в группе, диалог, инсценирование, ролевые игры);
5) формирование первичных представлений о языке (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие фонематического восприятия, анализа, обобщения;
7) формирование правильного произношения звуков;

19. Бағдарламаның түзету бағытын іске асыру арнайы әдістер мен тәсілдерді пайдалана отырып жүзеге асырылады:
1) ойындар (сайыстар, лото, домино);
2) жаттығулар (тыныс алу, мимикалық, артикуляциялық гимнастика);
3) дыбыс айтуды машықтандыруға және сөздердің буындық құрамын талдауға бағытталған жаттығулар (имитациялық ойындар, танысқан дыбыстармен буындар айту т.б.);
4) драматизация;
5) "шағын мөлшер" әдісі;
6) арнайы техникалық құралдарды пайдалану (арнайы компьютерлік бағдарламалар, АКТ-технологиялар);
7) ырғақты сәттер, шаршаған кезінде демалыс минуттары.
20. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
21. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі - аптасына 5 сағат, оқу жылында 165 сағатты құрайды.
22. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің бағдарламасы 1 сыныпта сауат ашудың әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдерін қамтиды. Қажет болған жағдайда әліппе кезеңі 2-сыныпта жалғасын табуы мүмкін.
23. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) қазақ тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) қазақ тілінің грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалар минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
24. Бағдарламаның негізгі мазмұны:
Сауат ашуға оқыту үрдісінде келесі кезеңдер жүзеге асырылады: әліппеге дейінгі – 40 сағат, әліппе – 125 сағат.
25. Әріптік кезеңде сауат ашуға оқытудың бірінші және екінші кезеңдерінің әріптері келесі ретпен қайталанады:
1) 1 кезең: а, т, л, п, н, у, ғ;
2) 2 кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
26. Әріптерді келесі ретпен оқи отырып сауат ашуға оқытудың үшінші және төртінші кезеңдері жүзеге асырылады:
1) 3 кезең: е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х;
2) 4 кезең: р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь.
27. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) білім алушылардың мүмкіндіктерін зерттеу (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін анықтау, 0-сыныпта қалыптасқан білім, дағдыларының жағдайын анықтау);
2) оқу әрекетіне қызығушылығын көтеру;
3) сөйлеу дағдыларын дамыту;
4) қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру (топтық қарым-қатынас, диалог, сахналау, рөлдік ойындар);
5) тіл туралы алғашқы түсініктерді қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
6) фонематикалық қабылдауды, талдауды, жалпылауды дамыту;
7) дыбыстардың дұрыс айтылуын қалыптастыру;

8) формирование устной и письменной речи;
9) формирование зрительного восприятия, пространственного восприятия и понимания;
10) развитие мелкой моторики рук, правил каллиграфии и графики и подготовка руки к письму;
11) формирование навыков учебной деятельности (умение правильно сидеть за партой, слушать то, что говорит и объясняет учитель, поднимать руку, чтобы ответить или сказать игру, просить разрешения выйти из класса).
28. Букварный период обучения грамоте начинается во второй четверти с повторения букв первого и второго этапов изучения алфавита, и продолжается в третьей и четвертой четвертях изучением букв третьего и четвертого этапов. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель устанавливает самостоятельно с учетом усвоения учебного материала, достижения учебных целей, индивидуальных психофизических особенностей, познавательных способностей и возможностей, обучающихся класса, а также решения задач каждого этапа.
29. Задачи букварного периода:
1) знакомство с буквами казахского алфавита, усвоение правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) развитие фонематических процессов (восприятие звуков языка, нахождение места изучаемого звука в слове: первый, последний);
3) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и прописной, печатной и прописной букв;
4) ознакомление с понятиями "гласные", "согласные звуки", "ударение";
5) соотнесение изученных звуков с буквами;
6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) совершенствование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения обратных, прямых открытых слогов, прямых закрытых слогов, слов из усвоенных слоговых структур, предложений, коротких текстов;
8) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
9) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
10) формирование устной и письменной речи;
11) обогащение и активизация словарного запаса;
12) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через устную и художественную литературу.
30. Содержание программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
31. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения соблюдать нормы языка;
4) составление предложений;
5) ориентирование в звуковой форме слова.
32. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:

8) ауызша және жазбаша сөйлеу тілін қалыптастыру;
9) көріп қабылдауын, кеңістіктік қабылдауды және түсінуді қалыптастыру;
10) қолдың ұсақ моторикасын, каллиграфия және графика ережелерін дамыту және қолды жазуға дайындау;
11) оқу іс-әрекетінің дағдыларын қалыптастыру (партада дұрыс отыру, мұғалімнің айтқанын және түсіндіргенін тыңдау, ойынға жауап беру немесе айту үшін қолын көтеру, сыныптан шығуға рұқсат сұрау).
28. Сауат ашудың әліппе кезеңі екінші тоқсанда әліппені оқытудың бірінші және екінші кезеңдерінің әріптерімен танысудан басталады да, үшінші және төртінші тоқсандарда үшінші және төртінші кезеңдердің әріптерімен танысумен жалғасады. Мұғалім дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын оқу материалын меңгеруді, оқу мақсаттарына, жеке психофизикалық ерекшеліктеріне, сынып оқушыларының танымдық қабілеттері мен мүмкіндіктеріне қол жеткізуді, сондай-ақ әрбір кезеңнің міндеттерін шешуді ескере отырып, дербес белгілейді
29. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) қазақ тілі әліпби әріптерімен танысу, танысып жатқан дыбыстардың артикуляциясын меңгеру;
2) фонематикалық үрдістерді дамыту (тіл дыбыстарын қабылдау, танысып жатқан дыбыстың сөздегі орнын табу: бірінші, соңғы);
3) әліпби әріптерінің қызметтерін меңгеру, бас және жазба, баспа және жазу әріптерінің айырмашылықтары;
4) "дауысты", "дауыссыз", "екпін" түсініктерімен танысу;
5) танысқан дыбыстарды әріптермен сәйкестендіру;
6) тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) туралы қарапайым түсініктерін бекіту;
7) дыбыстардан буын жасау, кері, тік ашық, тік жабық буындарды, қосып оқу, меңгерген буын құрамымен, сөйлем, шағын мәтіндерді оқу дағдыларын жетілдіру;
8) байланысты монологтық және диалогтік сөйлеу тілін қолжетімді деңгейде дамыту;
9) әріп, буын, сөз, сөйлемдерді жазуда каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
10) ауызша және жазбаша сөйлеу тілін қалыптастыру;
11) сөздік қорын кеңейту және белсендіру;
12) ауызша және көркем әдебиет арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу.
30. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
31. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату;
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) тіл нормаларын сақтай отырып қарым қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру;
5) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
32. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:

1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, обогащение словарного запаса;
3) формирование навыков чтения;
4) соблюдение интонационной выразительности речи.
33. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и ориентировки в пространстве (добукварный период);
2) развитие элементарных графических навыков;
3) формирование навыков письма;
4) использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение).
34. Базовое содержание образования:
35. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), добукварный период:
1) слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, четко произносить звуки речи;
2) формирование умения слушать речь учителя и обучающихся, понимать аудио/видеозаписи, смысл услышанного, четко правильно отвечать на вопросы;
3) использование невербальных средств общения (интонация, жесты, мимика, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
4) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры);
5) выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний;
6) называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам;
7) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
8) беседы по картинкам, по наблюдениям об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
9) слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок;
10) понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного/прочитанного текста,
36. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) классификация предметов и подбор обобщающих слов; формирование умения давать полные ответы на вопросы;
2) использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
3) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению;
4) произношение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
5) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы;

1) сұрақтарды және жауаптарды дұрыс құрастыру;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) оқу дағдыларын дамыту;
4) тілдің интонациялық анықтылығын ұстану.
33. "Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту (әліппеге дейінгі кезең);
2) қарапайым графикалық дағдыларды меңгеру;
3) жазу дағдыларын қалыптастыру;
4) тіл бірліктерін белгілеудің шартты-графикалық формаларын қолдану (дыбыс, сөз, сөйлем).
34. Білім берудің негізгі мазмұны:
35. Тындалым (есту) және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппеге дейінгі кезең:
1) қоршаған орта дыбыстарын тындау және ажырату, тындап үйрену, тіл дыбыстарын анық айту;
2) мұғалім мен білім алушылардың сөзін тындау білігін қалыптастыру, аудио/бейне жазбаларды, естігенінің мағынасын түсіну, сұрақтарға нақты дұрыс жауап беру;
3) қарым- қатынастың вербалды емес құралдарын (интонация, ым-ишара, жесттер, қалыптар) қолдану; сөйлеудің негізгі ережелерін (ырғақ, екпін, темп, кідіріс) сақтау;
4) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар);
5) мұғалімнің ауызша берілген қарапайым тапсырмаларын орындау; өз өтініштері мен тілектерін білдіру;
6) әр түрлі заттардың атауы және олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттамасы;
7) жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
8) суреттер бойынша, көрген, бастан өткерген және естіген/оқыған бақылаулар бойынша әңгімелер, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен тәжірибелеріне көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоционалдық күйлерін жеткізу тәсілдері;
9) сюжеттік суреттер сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілер мен шағын мәтіндерді тыңдау және айту, ертегілерді драматизациялауға қатысу;
10) тындаған мәтіннің мазмұнын түсіну, тындаған/оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
36. Тындалым (есту) және айтылым (ауызша сөйлеу тілін және фонематикалық естуін дамыту), әліппе кезеңі:
1) заттарды топтастыру және жалпылама сөздер іріктеу; сұрақтарға толық жауап беру біліктерін қалыптастыру;
2) сөйлеу әдебіне сай сөздерді қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын молайту;
3) сөздің мағынасын және мәнін түсіну, сөздерді орынды пайдалану;
4) сөздерді орфоэпия нормаларына сай қолдану, сөздерде екпінді дұрыс қою;
5) білім алушыларды берілген және қызықтыратын тақырыптар бойынша монологтік және диалогтік формаларда мәлімдемелер құра білу қабілетін қалыптастыру;

6) пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, вопросам учителя);
7) составление предложений, коротких текстов по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику;
8) разучивание коротких стихотворений с голоса учителя.
Примечание: объем материала, подаваемого на слушание: 1-2 мин.; произведение художественной литературы на прослушивание должно составлять от 15 слов до 0,5 - 1 страницы (включая сюжетные картинки).
37. Чтение, добукварный период:
1) соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово", условно-графическое обозначение слова (полоской);
2) понятие "предложение", условно-графическая схема предложения; деление предложения на слова;
3) составление предложений по картинке, по выполненному действию, по заданной условно-графической схеме;
4) правильное использование и соблюдение интонации речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание, паузы);
5) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
6) слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений;
7) выделение из слов гласных и согласных звуков без использования терминологии; узнавание и называние слов, начинающихся с данных звуков; условное обозначение гласных - красным и согласных - синим цветом;
8) ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем;
9) узнавание произведений разных жанров на основе их особенностей (скороговорка, загадка, пословица, поговорка, стихотворение, рассказ, сказка),
10) определение, о чем говорится в произведении.
38. Чтение, букварный период (1 и 2 этапы):
1) повторение звуков первого и второго этапов: 1 этап: а, т, л, п, н, у, ғ; 2 этап: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) классификация звуков на гласные и согласные с учетом артикуляционного, акустического, функционального аспектов (гласные произносятся свободно, согласные с преградой, гласные состоят из голоса, согласные – из голоса и шума (звонкие), только шума (глухие), согласные образуют слог только вместе с гласным);
3) определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце; в середине, подбор слов на заданный звук, подбирать слова к заданному звуку опираясь на наглядность;
4) соотнесение звука с буквой; дифференциация звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
5) запомнить образ буквы (заглавной, прописной);
6) понятие "слог"; деление слов на слоги и неторопливое произношение слов; нахождение ударного слога;
7) переход от графической звуковой модели слога (слова) к буквенному обозначению звуков в схематической модели; "чтение" звукобуквенной модели слога (слова) с ориентировкой на гласную букву;

6) тыңдалған / оқылған мәтінді қайталау (иллюстрациялар, тірек сөздер, мұғалімнің сұрақтары бойынша);
7) сюжеттік сурет бойынша, суреттер сериясы бойынша, берілген тақырып бойынша сөйлемдер, қысқа мәтіндер құрастыру;;
8) мұғалімнің дауысынан қысқа тақпақтарды жаттау.
Ескертпе: тындалымға берілетін материал көлемі: 1-2 мин.; тындауға көркем әдебиет шығармасы 15 сөзден 0,5- 1 бетке дейін (сюжетті суретті қосқанда) болуы тиіс.
37. Оқылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) заттың сурет пен сөзбен байланысы, "сөз" ұғымы, сөздің шартты-графикалық белгіленуі (жолақшамен);
2) "сөйлем" ұғымы, сөйлемнің шартты-графикалық сызбасы; сөйлемді сөздерге бөлу;
3) берілген шартты-графикалық схема арқылы сурет бойынша, орындалған іс-әрекет бойынша ұсыныстар жасау;
4) сөйлеу интонациясын (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп, кідірістер) дұрыс қолдану және сақтау;
5) сөздің буындық құрамының графикалық сызбасын құру, екпінді белгілеу;
6) сөйлеу дыбыстарын тыңдау және нақты айту, артикуляциялық жаттығулар жасау;
7) терминологияны қолданбай сөзден дауысты және дауыссыз дыбыстарды таңдау; берілген дыбыстардан басталатын сөздерді тану және атау; дауысты дыбыстардың шартты белгісі - қызыл және дауыссыз дыбыстар – көк түспен;
8) мұғалім оқыған материал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
9) әртүрлі жанрдағы шығармаларды ерекшеліктері негізінде тану (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақ, әңгіме, ертегі);
10) шығармада не туралы айтылғанды белгілеу.
38. Оқылым, әліппе кезеңі (1 және 2-кезеңдер):
1) бірінші және екінші кезең дыбыстарын қайталау: 1-кезең: а, т, л, п, н, у, ғ; 2-кезең: й, м, о, ш, б, д, с, ы, и, қ;
2) артикуляциялық, акустикалық, функционалдық аспектілерді ескере отырып, дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (дауысты дыбыстар еркін айтылады, дауыссыз дыбыстар кедергімен айтылады, дауысты дыбыстар дауыспен айтылады, дауыссыз дыбыстар дауыс пен шудан тұрады (ұяң), тек шудан (қатаң), дауыссыз дыбыстар тек дауысты дыбыстармен бірге буын құрайды);
3) берілген дыбыстың сөзде барын белгілеу, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында, ортасында, берілген дыбысқа сөздерді таңдау, көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
4) дыбыстың әріппен байланысы; дыбыс пен әріптің дифференциациясы (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
5) әріптің бейнесін есте сақтау (бас әріппен);
6) "буын" ұғымы; сөздерді буындарға бөлу және сөздердің жай айтылуы; екпінді буынды табу;
7) буынның (сөздің) графикалық дыбыстық моделінен схемалық модельдегі дыбыстарды әріптік белгілеуге көшу; дауысты әріпке бағдарланған буынның (сөздің) дыбыстық әріптік моделін "оқу";

8) нахождение предложенного звука/буквы в ряду звуков/букв;
9) вспомнить изображения букв (печатные, письменные);
10) образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов, умение читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных; сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов; чтение предложений и коротких текстов в послоговой разбивке;
11) знакомство со звуками третьего этапа (е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х); соотнесение звука и буквы; нахождение в слове наличия заданного звука, нахождение места звука: начало, середина, конец, придумывание слов на заданный звук;
12) образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов: ат, та, нан, лақ;
13) чтение предложений со знакомыми словами, чтение надписей под картинками, коротких текстов;
14) изучение звуков и букв четвертого этапа (р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь); соотнесение звука с буквой; определение наличия/отсутствия звука в слове, определение последовательности звуков в слове; аффрикаты: ц және ч;
15) чтение слогов и слов с буквами э, ъ;
16) образование и чтение слогов, в которых согласные в середине слова соседствуют: рда, ырм, арл, алд;
17) образование и чтение слов из усвоенных слоговых структур, отчетливое послоговое чтение предложений, небольших текстов;
18) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
19) ответы на вопросы по содержанию прочитанного, с опорой и без опоры на картинки, выражать свое отношение к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что ....);
20) понимание содержания прочитанного текста;
21) выразительное чтение текста, чтение по ролям.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 4-6 предложений в начале букварного периода и 10-12 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-6.
39. Письмо, добукварный период:
1) определение и различение основных цветов;
2) расположение предметов в указанном порядке, различение предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему;
3) классификация предметов и геометрических фигур по материалу, по названию, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
4) воспроизведение из цветных полосок, пластических материалов различных сочетаний, напоминающих графический образ букв;
5) различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению, членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей;

8) дыбыстар/әріптер қатарынан ұсынылған дыбыс/әріпті табу;
9) әріптердің бейнесін еске түсіру (баспа, жазба);
10) үйренген дыбыстар мен әріптерден кері, түзу және үш әріптен тұратын жабық буындардың қалыптасуы, бұл буындарды дауысты дыбыстардың ұзақ және қысқа айтылуымен оқи білу; кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, осы буындардан сөздерді оқу; сөйлемдер мен қысқа мәтіндерді буын арқылы оқу;
11) үшінші кезең дыбыстарымен танысу (е, к, і, г, з, ү, ң, ж, ұ, в, ф, ө, ә, х); дыбыс пен әріпті сәйкестендіру; сөзде берілген дыбыстың бар жоғын табу, дыбыстың орнын табу: басы, ортасы, соңы, берілген дыбысқа сөздер ойлап табу;
12) үйренген дыбыстар мен әріптерден кері, тікелей және үш әріптен тұратын жабық буындардың қалыптасуы: ат, та, нан, лак;
13) таныс сөздермен сөйлемдерді оқу, суреттердің астындағы жазуларды, қысқа мәтіндерді оқу;
14) төртінші кезең дыбыстары мен әріптерімен танысу (р, я, ю, е, ч, щ, һ, э, ч, ъ, ь); дыбыс пен әріпті сәйкестендіру; сөздегі дыбыстың бар/жоғын табу, сөздегі дыбыстардың кезектілігін табу; аффрикаттар: ц және ч;
15) э, ъ әріптерімен буындар және сөздер оқу;
16) сөздің ортасында дауыссыз дыбыстар қатар келген буындарды жасау және оқу: рда, ырм, арл, алд;
17) меңгерілген буын құрамынан құрылған сөздерді жасау және оқу, сөйлемдерді, шағын мәтіндерді буындап нақты анық етіп оқу;
18) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
19) оқылған мазмұнға қатысты сұрақтарға жауаптар, суреттерге сүйене отырып және сүйенбей, оқылған мазмұнға деген көзқарасын білдіру (ұнайды / ұнамайды, өйткені....);
20) оқылған мәтіннің мазмұнын түсіну;
21) мәтінді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу.
Ескерту: оқуға ұсынылған мәтіннің көлемі әліппе кезеңінің басында 4-6 сөйлемнен және соңында 10-12 аспауы тиіс. Әрбір сөйлемдегі сөздердің саны 2-6 дан аспауы керек.
39. Жазылым, әліппеге дейінгі кезең:
1) негізгі түстерді табу және ажырату;
2) заттарды белгілі кезектілікте орналастыру, заттарды түрі, түсі, көлемі, пішіні, мөлшері бойынша ажырату;
3) заттар мен геометриялық пішіндерді материалы, атауы, түрі, түсі, пішіні, мөлшері бойынша топтастыру;
4) әріптердің графикалық бейнесін білдіретін түрлі-түсті жолақтардан, әртүрлі комбинациялардағы пластикалық материалдардан жасау;
5) жолақтардың кезектілігін түсі, өлшемі және орналасуы бойынша ажырату, бүтінді құрама элементтерге бөлу және бүтінді жеке бөліктерден қалпына келтіру;

6) знакомство с правилами гигиены письма; правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки;
7) формирование умения ориентироваться в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы);
8) развитие тонкой ручной моторики (выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами; раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела в тетради, письмо мелом на доске);
9) орнаментальное рисование в тетради (рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых и ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование знакомых предметов, рисование бордюров из прямых, кривых и ломаных линий, рисование узоров из геометрических фигур, рисование бордюров из волнистых линий);
10) письмо элементов букв (прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв);
11) моделирование звукового состава слова с помощью схем;
12) моделирование предложения.
40. Письмо, букварный период:
1) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв;
2) письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм;
3) самостоятельное списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, предложений, написание которых не расходится с произношением после звуко-буквенного анализа;
4) списывание слогов, слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки;
5) списывание с печатного шрифта предложений с предварительным их моделированием; с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
6) написание заглавной буквы в именах собственных, без использования терминологии;
7) письмо под диктовку букв, слогов, слов, предложений после предварительного звукобуквенного анализа; отработка способа послогового письма;
8) письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;

6) жазу гигиенасы ережелерімен танысу; жазу кезінде дұрыс отыру, дәптердің орналасуы, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау;
7) дәптер бетінде бағдарлау білігін қалыптастыру (жазу жолы, жазу жолы арасы, жазу жолының жоғарғы және төменгі жолдары, тік және көлденең сызықтар); оқулық бетінің кеңістігінде (беттің жоғарысы, төмені);
8) қолдың ұсақ моторикасын дамыту (саусақ жаттығуларын орындау, заттармен іс-әрекеттер; бояу, сурет салу, мозаиканың оюларын құру, сұлба бойынша сызу, контуры бойынша сызу, нүктелерді қосу, қағаз бетінде әртүрлі бағыттарда бояу, штрихтау, тақтада бормен жазу);
9) дәптерге орнаменттік сурет салу (тік және қисық сызықтардан тұратын жолақтар сызу, қисық сызықтарды сызу, пішіндері әріптерге ұқсайтын заттарды салу, таныс заттарды салу, геометриялық пішіндердің оюларын салу, толқынды сызықтардан жолақтар салу);
10) әріптердің элементтерін жазу (тік таяқша, төменгі жағы дөңгеленген тік таяқша, жоғарғы жағы дөңгеленген таяқша, жарты сопақ, сопақ, бас әріптердің элементтері);
11) схемалар арқылы сөздің дыбыстық құрамын модельдеу;
12) сөйлемді моделдеу.
40. Жазылым, әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптердің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріптер элементтерін жазу;
2) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, кіші және бас әріптер мен олардың қосылыстарының (жоғарғы, орта, төменгі үзбелі және үзбей) кері және тікелей буындарда, сөзбен айтқанда, сөйлемдерде жазылуы;
3) жазылуы дыбыстық-әріптік талдаудан кейін айтылуымен сәйкес келмейтін қолмен жазылған қаріптен әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді өз бетінше жазу;
4) кеспелі әліпби әріптерінен алдымен құрап, кейін баспа қарпінен буын, сөздерді көшіріп жазу;
5) пунктуация қағидаларын ескеріп сөйлемдерді алдын ала модельдей отырып, оларды баспа қаріпінен есептен шығару: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгілері;
6) терминологияны қолданбай тиісті атауларда бас әріппен жазу;
7) алдын ала дыбыстық-әріптік талдау жүргізіп, әріп, буын, сөздер диктантын жазу; буындап жазу тәсілін жетілдіру;
8) ережелерді ескере отырып сөйлем жазу: сөйлемнің басындағы бас әріп, сөйлемнің соңындағы нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;

9) начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
10) добавление пропущенной буквы, слога в словах при списывании с предварительным анализом;
11) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов.
Примечание: объем проверочных письменных работ: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант – 3-5 букв, слоговой диктант – 3-5 слогов, словарный диктант – 2-5 слов, диктант – 8-12 слов. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня усвоения учебного материала и индивидуальных возможностей обучающихся.
41. Изучение предмета "Әліппе, Ана тілі" осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти- "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвертой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле - здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
42. При изучении графического образа печатных букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы).
Параграф 2. Система целей обучения
43. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
44. Система целей обучения по разделам:
Раздел "Слушание и говорение"
Подраздел
Цели обучения
1.1. Различение основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.1 произносить совместно с учителем, после учителя, хором слова, фразы, предложения с соблюдением логического ударения, пауз, неторопливого темпа речи;
1.1.1.2 слушать и разучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;
1.1.1.3 рассказывать сказки с использованием иллюстраций, макетов, инсценировок с помощью учителя;
1.1.1.4 выделять отдельные слова из речевого потока, из предложения;
1.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
1.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук;
1.1.1.7 различать текст и заголовок текста;
1.1.1.8 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя.

9) сөз бен сөйлемнің алғашқы көрінісі, ұғымдардың түсініктерін ажырату: "зат" және "сөз" тақырыптың атауы ретінде;
10) алдын ала талдау жүргізіп жазылмай қалған әріп, буындарды сөздерде жазу;
11) сөздер-заттардың атаулары, қоршаған әлем құбылыстары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу кезіндегі, сөйлеу кезіне дейінгі, сөйлеуден кейінгі заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздер;
Ескерту: тексерілетін жазу жұмыстарының көлемі: графикалық диктант - 1-3 белгі, әріп диктанты – 3-5 әріп, буын диктанты – 3-5 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, диктант – 8-12 сөз. Жазу жұмыстарының санын оқу материалын меңгеру деңгейі мен білім алушылардың жеке мүмкіндіктеріне қарай, мұғалім өзі белгілейді.
41. "Әліппе, Ана тілі" пәнін оқыту лексикалық тақырыптар негізінде іске асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Бізді қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүр. Мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағам және сусын", "Дені саудың - жаны сау!", аталмыш тақырыптар жылдың әрбір мезгіліне сай табиғаттағы құбылыстармен адам өмірімен байланысты.
42. Баспа әріптерінің графикалық бейнесін зерделеу кезінде әріптерді, олардың элементтерін әртүрлі қолданбалы материалдардан (қағаз жолақтары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар) құрастыру қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
43. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында "1" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
44. Бөлімдер бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Негізгі тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату
1.1.1.1 мұғаліммен бірге, мұғалімнен кейін, хормен сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді логикалық екпінді, кідірістерді, жай сөйлеу қарқынын сақтай отырып айту;
1.1.1.2 жаңылтпаш, санамақ, шағын тақпақтарды мұғалімнің дауысынан естіп және жаттау;
1.1.1.3 мұғалімнің көмегімен иллюстрациялар, макеттер, сахналау арқылы ертегілерді айту;
1.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен жеке сөздерді табу;
1.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
1.1.1.6 сөз, сөйлем, буын, дыбысты ажырату;
1.1.1.7 мәтін мен мәтін тақырыбын ажырату;
1.1.1.8 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сөзіне қарай ауызша және жазбаша сөйлеу тілін ажырату.

1.2. Понимание прослушанного материала
1.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы по услышанному;
1.1.2.2 выполнять учебные задания, ориентируясь на словесные инструкции учителя;
1.1.2.3 слушать и различать короткие повествовательные тексты и тексты различных жанров (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки);
1.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного текста;
1.1.2.5 определять, о ком/о чем говорится в тексте с помощью учителя;
1.1.2.6 пересказывать короткие тексты, сказки, сохраняя последовательность событий с опорой на серию сюжетных картин, на вопросы учителя.
1.3. Участие в различных ситуациях общения соблюдать нормы языка
1.1.3.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание).
1.4. Составление предложений
1.1.4.1 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов;
1.1.4.2 составлять предложение по выполненному предметному действию, по наблюдаемому действию или процессу;
1.1.4.3 составлять предложение по сюжетной картинке;
1.1.4.4 составлять предложение по заданной теме;
1.1.4.5 определять количество слов в предложении;
1.1.4.6 восстанавливать последовательность слов в предложении;
1.1.4.7 восстанавливать последовательность 3-4 предложений;
1.1.4.8 словесно описывать и характеризовать основные свойства предметов;
1.1.4.9 составлять связный короткий рассказ из 3-4 предложений по серии сюжетных картинок; с помощью учителя.
1.5. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.5.1 слушать, прислушиваться к звукам окружающей действительности и различать их;
1.1.5.2 различать речевые и неречевые звуки;
1.1.5.3 воспроизводить звуки, имитирующие голоса животных;
1.1.5.4 различать на слух и произносить слова сходные по звуковому составу, различающиеся одним звуком;
1.1.5.5 называть слова с заданным звуком, слогом в начале слова;
1.1.5.6 делить слова на слоги;
1.1.5.7 дифференцировать на слух согласные и гласные звуки;
1.1.5.8 выделять изучаемые звуки из ряда звуков, в слоге, в слове;
1.1.5.9 характеризовать звуки речи по признакам: гласный, согласный;
1.1.5.10 определение места звука в слове (начало, середина, конец);
1.1.5.11 определять место ударения в словах с опорой на гласные звуки во внешней речи;
1.1.5.12 определять количество звуков, находить их последовательность в обратных, прямых слогах, словах;
1.1.5.13 характеризовать звуки языка по признакам: гласные-согласные, ударные гласные;
1.1.5.14 составлять звуковую схему слов по следам звуко-буквенного анализа;

1.2. Тыңдалған материалды түсіну
1.1.2.1 қаратпа сөзді тындау, естігені бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.2 мұғалімнің сөздік нұсқауына бағдарлап, оқу тапсырмаларын орындау;
1.1.2.3 қысқа баяндау мәтіндері мен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді тыңдау және ажырату (жаңылтпаштар, жұмбақтар, мақал-мәтелдер, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер);
1.1.2.4 тындаған мәтін мазмұнына қарай сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.5 мәтінде кім/не туралы айтылғанын мұғалімнің көмегімен табу;
1.1.2.6 жағдаяттардың кезектілігін сақтап, сюжетті суреттер сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп, қысқа мәтін, ертегілерді баяндау.
1.3. Тіл нормаларын сақтап, қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
1.1.3.1 қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында (сәлемдесу, өтініш білдіру, рахмет айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін сақтау.
1.4. Сөйлемдер құрастыру
1.1.4.1 өзінің тілектерін және өтініштерін сөз, ым-ишара, мимика арқылы жеткізу;
1.1.4.2 орындалған пәндік әрекет, бақыланатын әрекет немесе үрдіс бойынша сөйлемдер құрастыру;
1.1.4.3 сюжетті сурет бойынша сөйлем құрастыру;
1.1.4.4 берілген тақырыпқа сәйкес сөйлем құру;
1.1.4.5 сөйлемдегі сөздер санын табу;
1.1.4.6 сөйлемдегі сөздер кезектілігін реттеу;
1.1.4.7 3-4 сөзден құрылған сөйлемнің кезектілігін реттеу;
1.1.4.8 заттардың негізгі белгілерін сөзбен сипаттау;
1.1.4.9 сюжетті суреттер сериясы бойынша, мұғалімнің көмегімен 3-4 сөйлемнен қысқа байланыстырылған әңгіме құру.
1.5. Сөздің дыбыстық формасында бағдарлау
1.1.5.1 қоршаған орта дыбыстарын тыңдау және оларды ажырату;
1.1.5.2 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
1.1.5.3 жануарлардың дауыстарына қатысты дыбыстарды айту;
1.1.5.4 бір дыбыспен ерекшеленетін дыбыстық құрамы ұқсас сөздерді есту және айту арқылы ажырату;
1.1.5.5 берілген дыбысы бар сөздерді, сөздің басындағы буынды атау;
1.1.5.6 сөздерді буындарға бөлу;
1.1.5.7 дауысты және дауыссыз дыбыстарды естіп ажырату;
1.1.5.8 танысқан дыбыстарды дыбыстар қатарынан, буындар, сөздерден табу;
1.1.5.9 сөйлеу дыбыстарын белгілері бойынша сипаттау: дауысты, дауыссыз;
1.1.5.10 сөздегі дыбыстың орнын табу (басын, ортасы, соңы);
1.1.5.11 сыртқы сөйлеудегі дауысты дыбыстарға сүйене отырып, сөздердегі екпін орнын анықтау;
1.1.5.12 дыбыстардың санын анықтау, олардың кері, тік буындардағы, сөздердегі кезектілігін табу;
1.1.5.13 тіл дыбыстарын белгілері бойынша сипаттау: дауысты-дауыссыз, екпінді дауысты;
1.1.5.14 дыбыстық-әріптік талдау негізінде сөздердің сызбасын құру;

1.1.5.15 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове на практическом уровне.
Раздел "Чтение"
2.1. Формулирование вопросов и ответов
1.2.1.1 отвечать на вопросы по предложенной картинке (что изображено на рисунке? Кто (что) изображен? Что он (- они) делает/ют?);
1.2.1.2 называть главных героев прослушанного/ прочитанного текста (сказка, мини-рассказ);
1.2.1.3 отвечать на вопросы, касающиеся внешнего облика главных героев прослушанного/ прочитанного текста;
1.2.1.4 отвечать на вопросы, касающиеся поведения, поступков главных героев прослушанного/ прочитанного текста;
1.2.1.5 отвечать на вопросы о личном отношении к литературным героям и их поступкам;
1.2.1.6 задавать вопросы к наблюдаемому действию, картинке, к прослушанному/ прочитанному тексту;
1.2.1.7 соотносить содержание с названием текста;
1.2.1.8 определять ключевые слова в тексте с помощью учителя;
1.2.1.9 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.1.10 распознавать тексты разных жанров по их особенностям (скороговорка, загадка, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки).
2.2. Развитие фонетико-фонематических представлений, обогащение словарного запаса
1.2.2.1 узнавать предмет по картинке и называть слово, обозначающее его;
1.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
1.2.2.3 узнавать и называть слова-названия предметов, явлений окружающего мира;
1.2.2.4 узнавать и называть слова, обозначающие признаки предметов;
1.2.2.5 узнавать и называть слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения;
1.2.2.6 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
1.2.2.7 делить слово на слоги, плавно проговаривать слово по слогам;
1.2.2.8 составлять простое предложение с опорой на картинку;
1.2.2.9 выполнять артикуляционные упражнения;
1.2.2.10 правильно и четко произносить звуки речи;
1.2.2.11 выделять предложенный звук из ряда звуков;
1.2.2.12 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
1.2.2.13 определять местонахождение заданного звука в слове (в начале слова, середине, конце);
1.2.2.14 соотносить звук с образом буквы, различать звуки и буквы;
1.2.2.15 называть буквы звуками, которые они обозначают;
1.2.2.16 произносить йотированные гласные и обозначать их соответствующей буквой;
1.2.2.17 понимать роль йотированных гласных в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости);
1.2.2.18 определять мягкость и твердость согласных на слух;
1.2.2.19 правильно произносить свистящие, шипящие звуки и аффрикаты.

1.1.5.15 практикалық деңгейде сөздегі екпін мен дыбыстың мағыналық рөлін түсіну.
"Оқылым" бөлімі
2.1. Сұрақтарды және жауаптарды дұрыс құрастыру
1.2.1.1 ұсынылған сурет бойынша сұрақтарға жауап беру (суретте не бейнеленген? Кім (не) бейнеленген? Ол (-олар) не істеп жатыр?);
1.2.1.2 тындаған/оқыған мәтіннің бас кейіпкерлерін атау (ертегі, шағын әңгіме);
1.2.1.3 тындаған/оқыған мәтіннің бас кейіпкерлерінің сыртқы бейнесіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.4 тындаған/оқыған мәтіннің бас кейіпкерлерінің әрекеттері, тәртіптеріне қатысты сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.5 көркем шығармалардың кейіпкерлері, олардың әрекеттеріне деген өз көзқарасы туралы сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.6 тындаған/оқыған мәтінге, бас кейіпкерлерін бақылаған әрекеттеріне, суретке сұрақ қою;
1.2.1.7 мазмұнды мәтін тақырыбымен сәйкестендіру;
1.2.1.8 мұғалімнің көмегімен мәтіндегі түйін сөздерді белгілеу;
1.2.1.9 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын, соңын белгілеу;
1.2.1.10 әртүрлі жанрдағы (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, тақпақтар, ертегі, әңгімелер) мәтіндерді ерекшеліктері бойынша тану.
2.2. Фонетикалық-фонематикалық түсініктерін дамыту, сөздік қорын кеңейту
1.2.2.1 сурет бойынша затты тану және оны білдіретін сөзді атау;
1.2.2.2 заттарды топтастыру, жалпылама сөздер іріктеу;
1.2.2.3 заттардың, қоршаған орта құбылыстарының атауларын-сөздерді тану және атау;
1.2.2.4 заттардың сипатын білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.5 сөйлегенде, сөйлегенге дейін, сөйлегеннен кейін заттардың әрекетін білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.6 бір, көп затты білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.7 сөзді буындарға бөлу, сөзді буындап айту;
1.2.2.8 суретке сүйеніп, жай сөйлем құрастыру;
1.2.2.9 артикуляциялық жаттығулар орындау;
1.2.2.10 тіл дыбыстарын дұрыс және анық айту;
1.2.2.11 берілген дыбысты дыбыстар қатарынан табу;
1.2.2.12 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
1.2.2.13 сөзден берілген дыбыстың орнын табу (басы, ортасы, соңы);
1.2.2.14 дыбысты әріп таңбасымен сәйкестендіру, дыбыстар мен әріптерді ажырату;
1.2.2.15 әріптерді дыбыстармен атау;
1.2.2.16 дауысты йот дыбыстарын айту және сәйкес әріптермен белгілеу;
1.2.2.17 Йот дауыстыларының позициясына байланысты рөлін түсіну (дауыстылар жұмсақ/қатты көрсеткіші ретінде);
1.2.2.18 есту арқылы жіңішке және жуан дауыссыз дыбыстарды анықтау;
1.2.2.19 ысқырық, ызың дыбыстар мен аффрикаттарды дұрыс айту.

2.3. Развитие навыков чтения
1.2.3.1 составлять из усвоенных звуков и букв обратные слоги, читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
1.2.3.2 составлять из усвоенных звуков и букв прямые открытые слоги, читать их протяжно и кратко;
1.2.3.3 составлять и читать трехбуквенные закрытые слоги;
1.2.3.4 читать и определять слоги с мягкими согласными;
1.2.3.5 читать слоги с йотированными гласными, когда они стоят в начале слова;
1.2.3.6 узнавать йотированные гласные и читать с ними слоги;
1.2.3.7 составлять и читать слоги со стечением согласных в начале слова;
1.2.3.8 составлять и читать слоги со стечением согласных в конце слова;
1.2.3.9 чтение слогов и слов с буквами э, ъ;
1.2.3.10 проводить звуковой и звукобуквенный анализ слогов (обратного, прямого открытого, прямого закрытого), слов из усвоенных букв и слоговых структур;
1.2.3.11 составлять и слитно читать слова из слогов и букв разрезной азбуки, используя усвоенные буквы и слоговые структуры;
1.2.3.12 составлять предложения из слов, содержащих изученные буквы и слоговые структуры;
1.2.3.13 слитно читать и понимать смысл предложений (2-6 слов);
1.2.3.14 читать и понимать смысл коротких текстов (4 - 8 предложений) в послоговой разбивке;
1.2.3.15 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации.
2.4. Соблюдение интонационной выразительности речи
1.2.4.1 различать вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации;
1.2.4.2 употреблять вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации в собственной речи по подражанию учителю;
1.2.4.3 интонировать предложения в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки;
1.2.4.4 соблюдать паузы при запятой, соблюдать паузы, которые отделяют одно предложение от другого;
1.2.4.5 читать небольшие тексты, по ролям соблюдая правильную интонацию.
Раздел "Письмо"
3.1. Развитие зрительного восприятия и ориентировки в пространстве (добукварный период)
1.3.1.1 называть и различать основные цвета;
1.3.1.2 называть и различать геометрические фигуры (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
1.3.1.3 располагать предметы в указанном порядке;
1.3.1.4 описывать предметы по основным признакам: по цвету, по форме, по размеру, по объему;
1.3.1.5 классифицировать предметы и геометрические фигуры по основным свойствам: по материалу, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
1.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок, пластических и других материалов образы букв;
1.3.1.7 расчленять изображение предмета на составные части и восстанавливать целое изображение предмета из отдельных частей (используя кубики, пазлы);

2.3. Оқу дағдыларын дамыту
1.2.3.1 оқыған дыбыстар және әріптерден кері буындар құрастыру, осы буындарды дауысты дыбыстарды созып және қысқа етіп айту;
1.2.3.2 оқыған дыбыстардан және әріптерден тура ашық буындар құру, оларды созып және қысқа етіп айту;
1.2.3.3 үш әріптен құралған жабық буындарды құру және оқу;
1.2.3.4 жіңішке дауыссыз дыбыстары бар буындарды табу және оқу;
1.2.3.5 басында тұрған йотты дауыстылармен буындары бар сөздерді оқу;
1.2.3.6 дауысты йот дыбыстардың әріп таңбаларын тану, олармен буындар оқу;
1.2.3.7 сөздің басында дауыссыз дыбыстар жиынтығы бар буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.8 сөз соңында дауыссыз дыбыстар жиынтығы бар буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.9 э, ъ әріптері бар буындар мен сөздерді оқу;
1.2.3.10 буындарға (кері, тікелей ашық, тікелей жабық), меңгерген әріптерден және буын құрылымдарынан сөздерге дыбыстық және дыбыстық әріптік талдау жүргізу;
1.2.3.11 меңгерген әріптер мен буын құрылымдарын қолдана отырып, кеспелі әліпбидің буындары мен әріптерінен сөздерді құрастыру және оқу;
1.2.3.12 меңгерген әріптер мен буын құрылымдары бар сөздерден сөйлемдер құрастыру;
1.2.3.13 сөйлемдердің мағынасын бірге оқып, түсіну (2-6 сөз);
1.2.3.14 шағын мәтіндерді буындап оқу және мазмұнын түсіну (4 – 8 сөйлем);
1.2.3.15 суреттерген сүйеніп, оқығанының мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
2.4. Тілдің интонациялық анықтылығын ұстану
1.2.4.1 сұрақ, лепті, баяндау интонациясын ажырату;
1.2.4.2 өз сөйлеуінде және мұғалімге еліктеп сұрақ, лепті, баяндау интонациясын қолдану;
1.2.4.3 тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациямен атау: нүкте, сұрақ, леп белгілері;
1.2.4.4 үтірде кідіріс жасау, бір сөйлемді екіншіден бөлгендегі кідірістерді ұстану;
1.2.4.5 дұрыс интонацияны ұстанып, рөлдерге бөліп, шағын мәтіндерді оқу.
"Жазылым" бөлімі
3.1. Көріп қабылдауын және кеңістікте бағдарлауын дамыту
1.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
1.3.1.2 геометриялық пішіндерді атау және ажырату (дөңгелек, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш);
1.3.1.3 заттарды ұсынылған кезектілікте орналастыру;
1.3.1.4 заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау: түсі, пішіні, мөлшері, көлемі;
1.3.1.5 заттар мен геометриялық пішіндерді негізгі белгілері бойынша топтастыру: материалы, түсі, пішіні, көлемі, мөлшері;
1.3.1.6 түрлі түсті жолақшалардан, пластикалық және басқа материалдардан әріптердің бейнелерін құрастыру;
1.3.1.7 заттың бейнесін құрама бөліктерге бөлу және жеке бөлшектерден біртұтас затты құру (шаршы, пазлдардан);

1.3.1.8 соблюдать основные правила гигиены письма: правильно сидеть при письме; правильно держать карандаш и ручку;
1.3.1.9 правильно располагать лист бумаги и тетрадь;
1.3.1.10 ориентироваться на пространстве листа бумаги;
1.3.1.11 различать верхние и нижние границы рабочей строки;
1.3.1.12 различать прописную (маленькую) строку от большой строки;
1.3.1.13 при написании элементов букв, букв и их соединений ориентироваться на вертикальную наклонную линию;
1.3.1.14 правильно пользоваться мелом и писать на доске;
1.3.1.15 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики.
3.2. Развитие элементарных графических навыков
1.3.2.1 обводить по шаблону, по трафарету;
1.3.2.2 обводить рисунок по контуру, по точкам;
1.3.2.3 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
1.3.2.4 рисовать (писать) короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
1.3.2.5 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные, наклонные прямые линии;
1.3.2.6 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;
1.3.2.7 рисовать (писать) прямую палочку с закруглением вверху и внизу;
1.3.2.8 рисовать (писать) овал, полуовал;
1.3.2.9 рисовать (писать) палочку с петелькой;
1.3.2.10 выполнять бордюры из элементов букв;
1.3.2.11 писать элементы печатного шрифта букв;
1.3.2.12 писать элементы рукописного шрифта букв.
3.3. Усвоение навыков письма
1.3.3.1 узнавать буквы печатного шрифта по их названию;
1.3.3.2 списывать буквы, слоги, слова с печатного образца после составления их из букв разрезной азбуки;
1.3.3.3 узнавать буквы рукописного шрифта по их названию;
1.3.3.4 списывать с рукописного образца буквы, слоги, слова после их звуко-буквенного анализа;
1.3.3.5 различать образ печатных, прописных, заглавных букв;
1.3.3.6 списывать с классной доски и с рукописного образца буквы, слоги, слова и предложения;
1.3.3.7 выполнять соединение изученных букв в слоги и слова по образцу, используя безотрывное и отрывное соединение;
1.3.3.8 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения по образцу, используя безотрывное и отрывное соединение;
1.3.3.9 различать образ букв сходных по начертанию, отличающихся дополнительным элементом (и-ш, л-м, п-т);
1.3.3.10 писать слова с буквами: я, е, Ұ, ю, и - в начале слова и после гласных;
1.3.3.11 писать слова, обозначая мягкость согласных буквами: я, е, Ұ, ю, и;
1.3.3.12 писать слова, обозначая мягкость согласных на конце слов буквой ь;
1.3.3.13 писать слова, добавляя пропущенную букву, слог с предварительным анализом;
1.3.3.14 писать, выделяя подчеркиванием слова-названия предметов, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов;

1.3.1.8 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау: жазу кезінде арқаны тік ұстау; қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
1.3.1.9 қағаз парағын және дәптерді дұрыс орналастыру;
1.3.1.10 қағаз бетінде бағдарлау;
1.3.1.11 жазу жолының жоғарғы және төменгі шектерін ажырату;
1.3.1.12 кең жолмен жіңішке жолды ажырату;
1.3.1.13 әріптердің элементтерін және оларды қосып жазғанда көлбеу сызыққа бағдарлау;
1.3.1.14 борды дұрыс пайдалану және тақтаға жазу;
1.3.1.15 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау.
3.2. Қарапайым графикалық дағдыларды меңгеру
1.3.2.1. үлгі бойынша, трафарет бойынша сызу;
1.3.2.2 суретті контуры, нүктелері бойынша сызу;
1.3.2.3 суреттің ішін бояу, штрихтау;
1.3.2.4 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және иректерді салу (жазу);
1.3.2.5 тік, көлденең, қиғаш тік сызықтарды сызу (жазу);
1.3.2.6 тік таяқшаны қиғаш сызықпен қосып сызу (жазу);
1.3.2.7 жоғарыны және төменін дөңгелетіп тік таяқша сызу (жазу);
1.3.2.8 сопақша және жарты сопақша салу (жазу);
1.3.2.9 таяқшамен ілгек салу (жазу);
1.3.2.10 әріптердің элементтерінен жолаққтар жасау;
1.3.2.11 баспа әріптердің элементтерін жазу;
1.3.2.12 жазба әріптердің элементтерін жазу.
3.3. Жазу дағдыларын қалыптастыру
1.3.3.1 баспа қаріптерін атауы бойынша тану;
1.3.3.2 әріптерді, буындарды, сөздерді баспа үлгісінен бөлек әліпби әріптерінен құрастырғаннан кейін жазып алу;
1.3.3.3 жазба қаріптерін атауы бойынша тану;
1.3.3.4 жазба үлгіден әріп, буын, сөздерді алдын ала дыбыстық-әріптік талдаудан соң көшіріп жазу;
1.3.3.5 баспа, жазу, бас әріптердің бейнесін ажырату;
1.3.3.6 сынып тақтасынан және жазба үлгіден әріп, буын, сөз және сөйлемді көшіріп жазу;
1.3.3.7 меңгерген әріптерден буындар, сөздерді үзбей және үзіп қосып жазу;
1.3.3.8 бас және жазба әріптерді және олардың қосындысын үзіп және үзбей, үлгі бойынша қосып жазу;
1.3.3.9 қосымша элементпен ерекшеленетін ұқсас әріптердің бейнесін ажырату (и-ш, л-м, п-т);
1.3.3.10 әріптермен сөздерді жазу: я, е, е, ю, и - сөздің басында және дауысты дыбыстардан кейін;
1.3.3.11 дауыссыз дыбыстардың жұмсақтығын білдіретін сөздерді жазу: я, е, Ұ, ю, и;
1.3.3.12 дауыссыыз дыбыстардың жіңішкелігін білдіретін ь әрпімен сөздерді жазу;
1.3.3.13 алдын ала талдап, тастап кеткен әріпті/буынды орнына қойып сөздер жазу;
1.3.3.14 сөздердің астын сызу арқылы жазу-заттардың атаулары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер;

1.3.3.15 писать под диктовку усвоенные буквы, слоги, слова, предложения после анализа их звукового состава;
1.3.3.16 писать заглавную букву в начале предложения, в именах собственных, ставить точку в конце предложения.
3.4. Использование условно-графических форм изображения единиц речи (звук, слово, предложение)
1.3.4.1 читать условно-графическую запись слогов;
1.3.4.2 читать условно-графическую запись слов;
1.3.4.3 читать условно-графическую запись предложения с помощью учителя;
1.3.4.4 узнавать гласные и согласные звуки, обозначенные фишками красного и синего цветов;
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.6 использовать условно-графическую запись для обозначения слова;
1.3.4.7 использовать условно-графическую запись для обозначения количества слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическую запись для обозначения позиции звука в слове;
1.3.4.9 составлять и называть предложение по заданной схеме.
45. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
46. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса (с казахским языком обучения)
Период
Слушание (аудирование) и говорение
Чтение
Письмо
1-четверть
Добукварный период
1.1.1.1 произносить совместно с учителем, после учителя, хором слова, фразы, предложения с соблюдением логического ударения, пауз, неторопливого темпа речи;
1.1.1.2 слушать и разучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;
1.1.1.3 рассказывать сказки с использованием иллюстраций, макетов, инсценировок с помощью учителя;
1.1.1.4 выделять отдельные слова из речевого потока, из предложения;
1.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
1.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы по услышанному;
1.1.2.2 выполнять учебные задания, ориентируясь на словесные инструкции учителя;
1.1.2.3 слушать и различать короткие повествовательные тексты и тексты различных жанров (скороговорки, загадки, пословицы и поговорки, стихи, рассказы, сказки);
1.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного текста;
1.1.2.5 определять, о ком/о чем говорится в тексте с помощью учителя;

1.3.3.15 дыбыстық құрамын талдағаннан кейін меігерген әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді диктант түрінде жазу;
1.3.3.16 сөйлемнің басында бас әріппен жазу, жалқы есімдерде сөйлемнің соңына нүкте қою.
3.4. Тіл бірліктерін белгілеудің шартты-графикалық формаларын қолдану (дыбыс, сөз, сөйлем)
1.3.4.1 буындардың шартты графикалық жазбасын оқу;
1.3.4.2 сөздердің шартты-графикалық сызбасын оқу;
1.3.4.3 сөйлемнің шартты-графикалық сызбасын мұғалімнің көмегімен оқу;
1.3.4.4 қызыл және көк текшелермен белгіленген дауысты және дауыссыз дыбыстарды тану;
1.3.4.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк текшелермен белгілеу;
1.3.4.6 сөзді белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.7 сөздегі буындар санын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыстың орнын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.9 берілген сызба бойынша сөйлемді құрастыру және оқу.
45. Осы Бағдарлама жеңіл түрде зияты зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
46. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Жеңіл түрде зияты зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
Кезең
Тындалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 мұғаліммен бірге, мұғалімнен кейін, хормен сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді логикалық екпінді, кідірістерді, жай сөйлеу қарқынын сақтай отырып айту;
1.1.1.2 жаңылтпаш, санамақ, шағын тақпақтарды мұғалімнің дауысынан естіп және жаттау;
1.1.1.3 мұғалімнің көмегімен иллюстрациялар, макеттер, сахналау арқылы ертегілерді айту;
1.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен жеке сөздерді табу;
1.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
1.1.2.1 қаратпа сөзді тындау, естігені бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.2 мұғалімнің сөздік нұсқауына бағдарлап, оқу тапсырмаларын орындау;
1.1.2.3 қысқа баяндау мәтіндері мен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді тыңдау және ажырату (жаңылтпаштар, жұмбақтар, мақал-мәтелдер, өлеңдер, әңгімелер, ертегілер);
1.1.2.4 тындаған мәтін мазмұнына қарай сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.5 мәтінде кім/не туралы айтылғанын мұғалімнің көмегімен табу;

1.3.3.16 писать заглавную букву в начале предложения, в именах собственных, ставить точку в конце предложения
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.7 использовать условно-графическую запись для обозначения количества слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическую запись для обозначения позиции звука в слове;
1.3.4.9 составлять и называть предложение по заданной схеме
Приложение 547
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 547 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (далее - Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
2. Цель Программы – создание условий для формирования начальных навыков чтения и письма с учетом индивидуальных психофизических возможностей и познавательных способностей, обучающихся с нарушением интеллекта.
3. Учебные задачи Программы:
1) формировать умения слушать и понимать речь, выполнять несложные инструкции;
2) уточнять и расширять словарный запас, развивать грамматический строй речи, связную речь;
3) развивать фонематическое восприятие, фонематическое представление, фонематический анализ и синтез;
4) формировать первоначальные навыки чтения и письма.
5) воспитывать звуковую и интонационную культуру речи.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развивать пространственную ориентировку, зрительное и слуховое восприятие, мелкую моторику руки;
2) преодолевать недостатки в развитии речи и познавательных процессов с учетом индивидуальных особенностей каждого обучающегося;
3) развивать слухо-речевую и зрительную память;
4) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение, классификация).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта характерны нарушения познавательной деятельности, которые выражаются в снижении познавательной активности, узком круге интересов и мотивов. Имеет место замедленный темп и недостаточная дифференцированность восприятия (зрительного, зрительно-пространственного, слухового), более позднее, чем у обычно развивающихся сверстников формирование фонематического слуха. В числе недостатков речевого развития: нарушения звукопроизношения, трудности понимания обращенной речи, бедный словарный запас, нарушения грамматического строя, связной речи, трудности становления регулирующей функции речи.

1.3.3.16 сөйлемнің басында бас әріппен жазу, жалқы есімдерде сөйлемнің соңына нүкте қою;
1.3.4.5 дауысты және дауыссыз дыбыстарды қызыл және көк текшелермен белгілеу;
1.3.4.7 сөздегі буындар санын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыстың орнын белгілеу үшін шартты-графикалық сызбаны қолдану;
1.3.4.9 берілген сызба бойынша сөйлемді құрастыру және оқу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
547 -қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – зияты зақымдалған білім алушылардың жеке психофизикалық мүмкіндіктері мен танымдық қабілеттерін ескере отырып, оқу мен жазудың бастапқы дағдыларын қалыптастыру үшін жағдай жасау.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) сөйлеуді тыңдау және түсіну, қарапайым нұсқауларды орындау қабілеттерін қалыптастыру;
2) сөздік қорын нақтылау және кеңейту, сөйлеудің грамматикалық құрылымын, келісімді сөйлеуді дамыту;
3) фонемалық қабылдауды, фонематикалық түсініктерді, фонемалық талдау мен жинақтауды дамыту;
4) бастапқы оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру.
5) сөйлеудің дыбыстық және интонациялық мәдениетін тәрбиелеу.
4. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) кеңістіктік бағдарлауды, көру және есту қабілетін, қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
2) әрбір білім алушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сөйлеу және танымдық процестерді дамытудағы кемшіліктерді еңсеру;
3) естіп-сөйлеу және көріп есте сақтауын дамыту;
4) көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауды, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, жалпылау, жіктеу) дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың танымдық белсенділіктің төмендеуімен, қызығушылықтар мен мотивтердің тар шеңберімен көрінетін танымдық белсенділіктің бұзылуымен сипатталады. Баяу қарқын және қабылдаудың жеткіліксіз саралануы (көру, көру-кеңістіктік, есту) бар, әдетте дамып келе жатқан құрдастарына қарағанда, фонематикалық есту қабілетінің қалыптасуынығ кеш дамуы байқалады Сөйлеу тілі дамуының кемшіліктері қатарына: дыбыстық айтылудың бұзылуы, сөйлеуді түсінудегі қиындықтар, сөздік қорының нашарлығы, грамматикалық жүйенің бұзылуы, келісімді сөйлеу, сөйлеудің реттеуші функциясын қалыптастырудағы қиындықтар.

1) увеличение времени на изучение каждого звука и буквы, принятых при обучении школьников с сохранным интеллектом;
2) изучение сходных и часто смешиваемых звуков (парные звонкие и глухие, твердые и мягкие) через некоторый промежуток времени, достаточный для усвоения каждого звука в отдельности;
3) первоочередное изучение звуков, которые легче произносятся (например, сначала "С", потом "Ш");
4) выделение специального времени на дифференциацию сходных звуков и букв, слогов, слов после тщательного изучения их в отдельности;
5) изменение порядка знакомства со звуками и буквами по сравнению с порядком, принятым при обучении школьников с сохранным интеллектом.
15. Последовательность изучения звуков и букв установлена с учетом трудностей выделения звуков из речи, произношения, слияния звуков в слоги. Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте школьников с нарушением интеллекта. В основе выделения этапов букварного периода лежит постепенное усложнение способов слияния звуков в слоги для облегчения формирования навыков чтения. На первом этапе изучаются звуки и буквы: а, у, м, о, с, х. На втором этапе - звуки и буквы: ш, л, ы, н, р. На третьем этапе – звуки и буквы: к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, буква ь. На четвертом этапе – звуки и буквы: е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, буква ъ.
16. Для обеспечения доступности учебного материала используют методы и приемы:
1) игровые (дидактические игры, лото, домино);
2) упражнения;
3) показ, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) метод "малых порций";
5) ИКТ-технологии.
17. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство", с предметом коррекционного компонента "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь. Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета Букварь. Обучение грамоте"
18. Объем учебной нагрузки по учебному предмету в 0 классе составляет- 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
19. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
20. Базовое содержание учебного предмета "Букварь. Обучение грамоте". В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный. В нулевом классе организуется добукварный период обучения, на который отводится – 75 часов, и букварный период обучения в течение 85 часов. Распределение часов на добукварный и букварный период носит рекомендательный характер, учителю предоставляется возможность внести изменения в распределение часов с учетом особых образовательных потребностей учащихся класса.

1) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған әрбір дыбыс және әріппен танысу мерзімінің ұзаруы;
2) ұқсас және жиі араласатын дыбыстармен (жұптасқан дауысты және дауыссыз, қатаң және ұяң) әр дыбысты жеке-жеке игеруге жеткілікті уақыт аралығында танысу;
3) айтылуы оңай дыбыстарды бірінші кезекте оқу (мысалы, алдымен "С", содан кейін "Ш");
4) ұқсас дыбыстар мен әріптерді, буындарды, сөздерді бөлек мұқият зерттегеннен кейін оларды саралауға арнайы уақыт бөлу;
5) зияты сақталған оқушыларды оқыту кезінде қабылданған тәртіппен салыстырғанда дыбыстармен және әріптермен танысу тәртібін өзгерту;
15. Дыбыстар және әріптермен танысу кезектілігі дыбыстарды сөйлеуден, айтылымнан, дыбыстарды буындарға біріктірудегі қиындықтарды ескере отырып орнатылады. Зияты зақымдалған білім алушылардың сауат ашуды оқытудың төрт кезеңі бар. Әріптік кезеңнің кезеңдерін бөлектеу оқу дағдыларын қалыптастыруды жеңілдету үшін дыбыстарды буындарға біріктіру тәсілдерінің біртіндеп күрделенуіне негізделген. Бірінші кезеңде дыбыстар мен әріптер оқылады: а, у, м, о, с, х. Екінші кезеңде дыбыстар мен әріптер: ш, л, ы, н, р. Үшінші кезеңде дыбыстар мен әріптер: к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, ь әрпі. Төртінші кезеңде – дыбыстар мен әріптер: е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, ъ әрпі.
16. Оқу материалының қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) ойын (дидактикалық ойындар, лото, домино);
2) жаттығулар;
3) көрсету, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) "шағын бөлік" әдісі;
5) АКТ-технологиялар.
17. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің пәнаралық байланыстары "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен, "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" түзету компонентінің пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
18. Пән бойынша 0-сыныптағы оқу жүктемесі аптасына 5 сағатты, оқу жылына – 160 сағатты құрайды.
19. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) орыс тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
20. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің базалық мазмұны. Оқыту процесінде келесідей кезеңдер белгіленеді: әліппеге дейінгі, әліппе. Нөлдік сыныпта әліппеге дейінгі оқу кезеңі ұйымдастырылады, оған – 75 сағат және оқытудың әліппе кезеңі 85 сағат ішінде. Сағаттарды әліппеге дейінгі және әліппе кезеңге бөлу ұсынымдық сипатта болады, мұғалімге сынып оқушыларының ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, сағаттарды бөлуге өзгерістер енгізу мүмкіндігі беріледі.

21. В букварном периоде реализуются первый и второй этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:
1 этап: а, у, м, о, с, х;
2 этап: ш, л, ы, н, р.
22. Задачи добукварного периода:
1) изучение учителем возможностей обучающихся, поступивших в нулевой класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) развитие интереса к обучению, навыков речевого общения, устной речи;
3) развитие слухового внимания, правильного звукопроизношения; фонематических процессов;
4) формирование первоначальных представлений о языковых единицах (слово, предложение, слог, звук);
5) формирование зрительного и пространственного восприятия и представлений; развитие моторики руки, подготовка к обучению письму;
6) формирование навыков учебной деятельности и поведения (правильно сидеть за партой, слушать объяснения, выполнять указания учителя, поднимать руку при желании что-то сказать, просить разрешения выйти из класса).
23. В букварном периоде обучения количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель устанавливает самостоятельно с учетом возможностей обучающихся класса.
24. Задачи букварного периода:
1) формирование правильной артикуляции изучаемых звуков;
2) расширение словарного запаса, развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне;
3) развитие фонематического анализа и синтеза;
4) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение);
5) формирование навыков слияния звуков в слоги, плавного чтения слогов, слов из усвоенных слоговых структур, коротких предложений;
6) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии.
25. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Подготовка к чтению" (добукварный период)/ "Чтение" (букварный период);
3) "Подготовка к письму" (добукварный период)/ "Письмо" (букварный период).
26. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (предложение, слово, звук);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
4) составление предложений.
27. Раздел "Подготовка к чтению" (добукварный период)/ "Чтение" включает следующие подразделы:
1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса;
3) развитие начальных навыков чтения;
4) соблюдение интонационной выразительности речи.
28. Раздел "Подготовка к письму"/ "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки;

21. Әліппе кезеңде әріптерді келесі ретпен қайталап отырып, сауат ашуды оқытудың бірінші және екінші кезеңдері жүзеге асырылады:
1-кезең: а, у, м, о, с, х;
2-кезең ш, л, ы, н, р.
22. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) мұғалімнің нөлдік сыныпқа түскен білім алушылардың мүмкіндіктерін зерделеуі (жалпы және сөйлеуді дамыту деңгейін анықтау);
2) оқуға деген қызығушылықты, сөйлеу, ауызша сөйлеу дағдыларын дамыту;
3) есту зейінін, дұрыс дыбысталуын; фонематикалық процестерді дамыту;
4) тілдік бірліктер туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
5) көрнекі және кеңістіктік қабылдау мен түсініктерді қалыптастыру; қолдың моторикасын дамыту, жазуды оқытуға дайындық;
6) оқу іс-әрекеті мен мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру (партада дұрыс отыру, түсініктемелерді тыңдау, мұғалімнің нұсқауларын орындау, бірдеңе айтқысы келсе қолын көтеру, сыныптан шығуға рұқсат сұрау).
23. Оқытудың әліппе кезеңінде мұғалім дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағаттар санын сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып дербес белгілейді.
24. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) меңгеретін дыбыстардың дұрыс артикуляциясын қалыптастыру;
2) сөздік қорын кеңейту, қол жетімді сөйлеу деңгейінде біртұтас монологиялық және диалогтық сөйлеуді дамыту;
3) фонемалық талдау мен жинақтауды дамыту;
4) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
5) дыбыстарды буындарға біріктіру, буындарды, меңгерілген буын құрылымдарынан сөздерді, қысқа сөйлемдерді тегіс оқу дағдыларын қалыптастыру;
6) каллиграфия нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту.
25. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Оқу" (әліппе кезеңі);
3) "Жазуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Хат" (әліппе кезеңі).
26. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін ажырату (сөйлем, сөз, дыбыс);
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, әртүрлі қарым-қатынас жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру.
27. "Оқуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Оқу" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) бастапқы оқу дағдыларын дамыту;
4) сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау.
28. "Жазуға дайындық" (әліппеге дейінгі кезең)/ "Хат" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) көру арқылы қабылдау мен кеңістіктік бағдарлауды дамыту;

2) формирование элементарных графических навыков;
3) условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение).
29. Базовое содержание образования.
30. Аудирование (слушание) и говорение, добукварный период:
слушание и различение звуков окружающей действительности, умение прислушиваться, четко произносить звуки речи. Слушание речи учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимание смысла услышанного, ответы на вопросы. Использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза). Использование навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, ответ на вопрос, формулирование вопросов). Выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний. Называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам. Развитие артикуляционного аппарата через повторение за учителем скороговорок, чистоговорок, считалок, пословиц, поговорок; разгадывание загадок. Беседа по картинкам, об увиденном, пережитом и услышанном, передача отношения к поступкам других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний. Слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста.
31. Аудирование (слушание) и говорение, букварный период:
классификация предметов и подбор обобщающих слов. Использование слов и словосочетаний речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем. Понимание значения слова, употребление слова по назначению. Произнесение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах. Построение высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы. Составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику. Заучивание наизусть коротких стихотворений с голоса учителя, разгадывание загадок, повторение за учителем скороговорок, пословиц, поговорок, чистоговорок. Слушание и рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 10 слов до 0,5 стр. (включая сюжетную картинку).

2) қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру;
3) сөйлеу бірліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (дыбыс, буын, сөз, сөйлем).
29. Білім берудің негізгі мазмұны:
30. Тындалым және айтылым, әліппеге дейінгі кезең:
қоршаған ортаның дыбыстарын тыңдау және ажырату, тыңдай білу, сөйлеу дыбыстарын анық айту. Мұғалім мен оқушылардың сөздерін, аудио/бейнежазба тыңдау, естігендердің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру. Вербалды емес қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, жест-ишара, позалар); сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ритм, екпін, қарқын, кідіріс). Коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын пайдалану (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, сұраққа жауап беру, сұрақтарды тұжырымдау). Мұғалімнің ауызша тапсырмасы бойынша қарапайым тапсырмаларды орындау; өз өтініштері мен тілектерін білдіру. Әр түрлі заттардың атауы және олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттамасы. Мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды қайталау арқылы артикуляциялық аппаратын дамыту; жұмбақтарды шешу. Суреттер бойынша, көрген, бастан кешкен және естіген туралы сқйлесу, басқа адамдардың іс-әрекеттеріне деген көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоционалды күйлерін беру тәсілдері. Сюжеттік суреттер сериясы мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілер мен шағын мәтіндерді тыңдау және айту, ертегілерді драматизациялауға қатысу. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар.
31. Тыңдалым және айтылым, әліппе кезеңі:
заттарды жіктеу және жалпылама сөздерді таңдау. Сөйлеу этикетінің сөздері мен сөз тіркестерін қолдану, лексикалық тақырыптарға негізделген сөздік қорын кеңейту. Сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсатына сай қолдану. Орфоэпиялық нормаларға сәйкес сөздерді айту, сөздердегі екпіннің дұрыс орналасуы. Білім алушыларды қызықтыратын және қызықтыратын тақырыптар бойынша монологиялық және диалогтық нысандарда мәлімдеме құру. Берілген тақырып бойынша сюжеттік сурет, суреттер сериясы бойынша ұсыныстар жасау. Мұғалімнің дауысынан қысқа өлеңдерді жаттау, жұмбақтарды шешу, мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, мақал-мәтел, жұмбақтарды қайталау. Сюжеттік суреттер сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілерді тыңдау және әңгімелеу, ертегілерді драматизациялауға қатысу. Мұғалім оқыған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар.
Ескертпе: тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 10 сөзден 0,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса).

32. Подготовка к чтению, добукварный период:
соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово"; условно-графическое обозначение слов под картинкой и "чтение" их. Выделение предложения из речи, условно-графическое обозначение предложения. Практическое выделение слов в предложении. Составление предложений по картинке, по выполненному действию. Наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание), соблюдение пауз. Деление слова на слоги (части), условно-графическое обозначение частей слова (слогов в слове). Слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений. Выделение в словах гласных и согласных звуков: а, у, м, без использования терминологии, выделение предложенного звука из ряда звуков, определение его места: в начале слова, в конце слова; условно-графическое обозначение выделенного звука цветным кружком; называние слов, начинающихся с данных звуков.
33. Чтение, букварный период (1 и 2 этапы):
правильное и четкое произнесение изучаемых звуков изолированно и в словах (1 этап: а, у, м, о, с, х; 2 этап: ш, л, ы, н, р). Определение наличия данного звука в ряду звуков, в слове. Определение места звука в слове: в начале, в конце. Подбор слов с изучаемым звуком с опорой на наглядность. Условно-графическое обозначение звуков (гласных и согласных без называния терминов). Соотнесение звука с буквой. Различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем). Выделение предложенной буквы из ряда букв. Узнавание образов букв (печатных). Деление слов на слоги и плавное проговаривание слов по слогам. Обозначение звуков в условно-графической звуковой модели слога буквами и чтение звукоподражательных слов (ау, уа), обратных слогов (ам, ум), прямых открытых слогов (ма, са), закрытых слогов и односложных слов (сын, мох). Чтение слогов с протяжным и быстрым произнесением гласных. Составление слогов и слов из букв разрезной азбуки по следам звукобуквенного анализа. Сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из изученных слоговых структур. Чтение предложений (2-3 слова) в послоговой разбивке. Интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой. Ответы на вопросы по содержанию прочитанного предложения, серии предложений с опорой на иллюстрации.
34. Подготовка к письму, добукварный период:
различение основных цветов. Расположение предметов в указанном порядке, различение и группировка предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему. Воспроизведение из цветных полосок различных сочетаний, напоминающих графический образ букв (н, ш, х). Различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению. Членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей. Выполнение правил гигиены письма: правильная посадка, расположение и удержание листа бумаги (тетради), правильное удержание карандаша, ручки. Ориентирование в пространстве листа бумаги (страницы тетради): вверху, внизу, посередине, определение рабочей строки, межстрочного пространства, верхней и нижней линии рабочей строки, наклонных линии. Ориентирование в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы). Аккуратное перелистывание страниц учебника, использование закладки. Выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами. Раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела на нелинованных листах бумаги формата А4, рисование мелом на доске. Рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых, кривых, ломаных, волнистых линий, рисование узоров из геометрических фигур. Письмо элементов букв: прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементов заглавных букв. Условно-графическое обозначение слова, позиции звуков А, У, М в слове (в начале, в конце), слогов в слове, предложения.

32. Оқуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
тақырыптың суретпен және сөзбен байланысы, "сөз" ұғымы; суреттің астындағы сөздердің шартты-графикалық белгіленуі және оларды "оқу". Сөйлемді сөйлемнен бөлу, сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуі. Сөйлемдегі сөздерді практикалық бекіту. Сурет бойынша, орындалған әрекет бойынша ұсыныстар жасау. Сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп), үзілістерді сақтау. Сөзді буындарға (бөліктерге) бөлу, сөз бөліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (сөздегі буындар). Сөйлеу дыбыстарын тыңдау және нақты айту, артикуляциялық жаттығулар жасау. Дауысты және дауыссыз дыбыстардың сөздеріндегі таңдау: а, у, м, терминологияны қолданбай, ұсынылған дыбысты бірқатар дыбыстардан бөліп алу, оның орнын анықтау: сөздің басында, сөздің соңында; таңдалған дыбыстың түсті шеңбермен шартты-графикалық белгіленуі; осы дыбыстардан басталатын сөздердің атауы.
33. Оқу, әліппе кезеңі (1- және 2-кезеңдер):
зерттелетін дыбыстардың дұрыс және анық айтылуы оқшауланған және сөзбен (1 кезең: а, у, м, о, с, х; 2 кезең: ш, л, ы, н, р). Бұл дыбыстың сөздегі дыбыстар қатарында болуын анықтау. Сөздегі дыбыстың орнын анықтау: басында, соңында. Көрнекілікке сүйене отырып, зерттелетін дыбысы бар сөздерді таңдау. Дыбыстардың шартты-графикалық белгіленуі (терминдерді атаусыз дауысты және дауыссыз дыбыстар). Дыбыстың әріппен байланысы. Дыбыс пен әріпті ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз). Әріптер қатарынан ұсынылған әріпті таңдау. Әріптердің (баспа) бейнелерін тану. Сөздерді буындарға бөлу және сөздерді буындар бойынша тегіс айту. Буынның шартты-графикалық дыбыстық моделіндегі дыбыстарды әріптермен белгілеу және ономатопеялық сөздерді (ау, уа), кері буындарды (ам, ум), тікелей ашық буындарды (ма, са), жабық буындарды және бір буынды сөздерді (сын, мох) оқу. Дауысты дыбыстарды ұзақ және жылдам айту арқылы буындарды оқу. Дыбыстық әріптік талдаудың іздері бойынша бөлінген әліпбидің әріптерінен буындар мен сөздерді құрастыру. Кері және тікелей ашық буындарды салыстыру, меңгерілген буын құрылымдарынан сөздерді оқу. Буынға бөліп сөйлемдерді оқу (2-3 сөз). Тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау. Оқылған сөйлемнің мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар, иллюстрацияға негізделген ұсыныстар сериясы.
34. Жазуға дайындық, әліппеге дейінгі кезең:
негізгі түстерді ажырату. Заттарды көрсетілген тәртіппен орналастыру, заттарды түсі, пішіні, өлшемі, көлемі бойынша ажырату және топтастыру. Әріптердің графикалық бейнесін еске түсіретін әртүрлі комбинациялардың түрлі-түсті жолақтарынан ойнату (н, ш, х). Жолақ комбинацияларын түсі, өлшемі және орналасуы бойынша ажырату. Бүтінді құрама элементтерге бөлу және бүтінді жеке бөліктерден қалпына келтіру. Жазу гигиенасы ережелерін сақтау: дұрыс отыру, қағазды (дәптерді) дұрыс орналастыру және ұстау, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау. Қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау (дәптер парағы): жоғарғы, төменгі, ортаңғы, жұмыс жолының анықтамасы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, қиғаш сызықтар. Оқулық бетінің кеңістігінде бағдарлау (беттің жоғарғы, төменгі жағында). Оқулық беттерін ұқыпты ашу, бетбелгіні пайдалану. Саусақ гимнастикасы жаттығуларын, соның ішінде заттармен орындау. Бояу, сурет салу, мозаикадан өрнектер жасау, шаблон, трафарет бойынша бояу, контур бойымен бояу, нүктелер бойынша қосу, А4 форматындағы сызылмаған қағаз парақтарында шекті сақтай отырып, әр түрлі бағытта бояу және көлеңкелеу, бормен тақтаға сурет салу. Түзу, қисық, сынған, толқынды сызықтардан тұратын жиектерді салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу. Әріп элементтерін жазу: түзу таяқша, төменгі жағында дөңгелектелген түзу таяқша, жоғарғы жағында дөңгелектелген, ілмек, жартылай сопақ, сопақша, бас әріп элементтері. Сөздің шартты-графикалық белгіленуі, сөздегі А, У, М дыбыстарының орны (басында, соңында), сөздегі буындар, сөйлемдер.

35. Письмо, букварный период:
анализ рукописного начертания букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв. Письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм. Списывание с рукописного образца букв, слогов, слов, написание которых не расходится с произношением, после четкого произнесения и звуко-буквенного анализа. Соотнесение печатного начертания буквы с рукописным. Списывание слогов, слов, предложения из 2-3 слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки. Написание заглавной буквы в именах людей. Письмо под диктовку букв, слогов, и отдельных слов, написание которых не расходится с произношением, после предварительного звукобуквенного анализа; использование способа "послогового" письма. Начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета. Условно-графическое обозначение слова, позиции звуков в слове, слогов в слове, предложения.
36. Реализация Программы осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти- "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвертой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле – здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
37. При изучении графического образа букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы); применяются Монтессори- материалы.
Параграф 2. Система целей обучения
38. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
39. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подраздел
Цели обучения
1.1. Различение основных единиц речи (предложение, слово, звук)
0.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения;
0.1.1.2 повторять за учителем скороговорки, чистоговорки, стихотворения;
0.1.1.3 слушать сказки, рассказы с опорой на иллюстрации, макеты, инсценировки;
0.1.1.4 выделять слово из речевого потока, из предложения;
0.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
0.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук;
0.1.1.7 заучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, стихотворения.

35. Хат, әліппе кезеңі:
әріптердің қолжазба сызбасын талдау (кіші және үлкен), олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріптер элементтерін жазу. Каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, кіші және бас әріптер мен олардың қосылыстарының (жоғарғы, орта, төменгі жыртылмалы және үзілмейтін) кері және түзу буындарда, сөздерде, сөйлемдерде жазылуы. Анық айтылғаннан кейін және дыбыстық-әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды, айтылуымен сәйкес келмейтін сөздерді қолжазба үлгісінен шығару. Әріптің баспа түрінің қолжазбамен байланысы. 2-3 сөзден тұратын буындарды, сөздерді, сөйлемдерді басылған қаріптен оларды бөлінген әліпбидің әріптерінен құрастырғаннан кейін көшіру. Адамдардың аттарын бас әріппен жазу. Алдын ала дыбыстық әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды және айтылуымен сәйкес келмейтін жеке сөздерді диктантт түрінде жазу; "буын" жазу әдісін қолдану. Сөз бен сөйлемнің бастапқы идеясы, ұғымдардың айырмашылығын ажырату: "зат" және "сөз" тақырыптың атауы ретінде. Сөздің шартты-графикалық белгіленуі, сөздегі дыбыстардың орны, сөздегі буындар, сөйлемдер.
36. "Букварь, Обучение грамоте" пәнін оқыту лексикалық тақырыптар негізінде жүзеге асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүрлер және мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағамдар мен сусындар", "Салауатты өмір салты", бұл тақырыптар табиғаттағы құбылыстар мен адам өмірінің өзгеруін көрсететін тақырыптармен тығыз байланыста болады.
37. Баспа әріптерінің графикалық бейнесін зерттеуде әр түрлі қолданбалы материалдардан (қағаз жолақтары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар) әріптердің, олардың элементтерінің құрылысы қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
38. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "0" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
39. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдің негізгі бірліктерін ажырату (мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс)
0.1.1.1 мұғалім артынан сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталаңыз;
0.1.1.2 мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді қайталау;
0.1.1.3 иллюстрацияларға, макеттерге, сахналауға негізделген ертегілерді, әңгімелерді тыңдау;
0.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен сөзді бөлектеу; 0.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату; 0.1.1.6 сөзді, сөйлемді, буынды, дыбысты ажырату; 0.1.1.7 мұғалімнің дауысынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді жаттау.

1.2. Понимание прослушанного материала
0.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы;
0.1.2.2 выполнять простые словесные инструкции учителя;
0.1.2.3 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения;
0.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного рассказа, сказки;
0.1.2.5 рассказывать сказки с опорой на серию сюжетных картин и вопросы учителя.
1.3. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.3.1 использовать речевой этикет ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, прощание).
1.4. Составление предложений
0.1.4.1 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов;
0.1.4.2 составлять предложение по выполненному предметному действию, по наблюдаемому действию или процессу, по вопросам учителя;
0.1.4.3 составлять предложение по сюжетной картинке;
0.1.4.4 словесно описывать свойства предметов;
0.1.4.5 составлять несколько предложений по серии сюжетных картинок.
Раздел "Подготовка к чтению"/ "Чтение"
2.1. Формулирование вопросов и ответов
0.2.1.1 отвечать на вопросы к картинке (Что изображено? Кто изображен (-ны)? Что делает (-ют)?)
0.2.1.2 называть главных героев прослушанной сказки, короткого рассказа;
0.2.1.3 отвечать на вопросы о внешнем образе героев сказки;
0.2.1.4 отвечать на вопросы о действиях, поступках героев.
2.2. Развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса
0.2.2.1 узнавать и называть предмет на картинке;
0.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
0.2.2.3 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
0.2.2.4 делить слово на слоги (части), плавно проговаривать слово по слогам;
0.2.2.5 слушать, прислушиваться к звукам окружающей действительности и различать их;
0.2.2.6 различать речевые и неречевые звуки;
0.2.2.7 воспроизводить звуки, имитирующие голоса животных;
0.2.2.8 выполнять артикуляционные упражнения;
0.2.2.9 правильно и четко произносить звуки речи;
0.2.2.10 выделять предложенный звук из ряда звуков;
0.2.2.11 узнавать предложенный звук в слоге, в слове;
0.2.2.12 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
0.2.2.13 называть слова с заданным звуком, слогом в начале слова, конце слова;
0.2.2.14 различать на слух и произносить слова сходные по звуковому составу, различающиеся одним или двумя звуками;
0.2.2.15 определять место заданного звука в слове (в начале слова, конце);
0.2.2.16 устанавливать последовательность звуков в обратных, прямых открытых, закрытых слогах, словах.
2.3. Развитие начальных навыков чтения

1.2. Тыңдалған материалды түсіну
0.1.2.1 айтылған сөзді тыңдау, сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.2 мұғалімнің қарапайым ауызша нұсқауларын орындау;
0.1.2.3 тыңдалған ұсыныстың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.4 тыңдалған әңгіменің, ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.5 сюжеттік картиналар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып ертегілер айту.
1.3. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
0.1.3.1 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, қоштасу, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу).
1.4. Сөйлемдер құрастыру
0.1.4.1 сөйлеу, мимика, жест-ишара арқылы өз өтініштері мен тілектерін білдіру;
0.1.4.2 орындалған пәндік іс-әрекет бойынша, бақыланатын іс-әрекет немесе үрдіс бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныс жасау; 0.1.4.3 сюжеттік сурет бойынша ұсыныс жасау; 0.1.4.4 заттардың қасиеттерін ауызша сипаттау; 0.1.4.5 сюжеттік суреттер сериясы бойынша бірнеше ұсыныстар жасау.
"Оқуға дайындық"/ "Оқу"бөлімі
2.1. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.1.1 суреттегі сұрақтарға жауап беру (не бейнеленген? Кім бейнеленген? Не істейді?)
0.2.1.2 тыңдалған ертегінің, қысқа әңгіменің басты кейіпкерлерін атау;
0.2.1.3 ертегі кейіпкерлерінің сыртқы бейнесі туралы сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.4 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы сұрақтарға жауап беру.
2.2. Фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту
0.2.2.1 суреттегі тақырыпты тану және атау;
0.2.2.2 заттарды жіктеу, жалпылама сөздерді таңдау; 0.2.2.3 бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздерді тану және атау;
0.2.2.4 сөзді буындарға (бөліктерге) бөлу, сөзді буындар бойынша біркелкі айту;
0.2.2.5 қоршаған шындықтың дыбыстарын тыңдау және оларды ажырату;
0.2.2.6 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.2.2.7 жануарлардың дауыстарына еліктейтін дыбыстарды айту;
0.2.2.8 артикуляциялық жаттығуларды орындау; 0.2.2.9 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту; 0.2.2.10 ұсынылған дыбысты бірқатар дыбыстардан бөлектеу;
0.2.2.11 ұсынылған дыбысты буында, сөзінде тану; 0.2.2.12 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
0.2.2.13 берілген дыбысты, буынды сөздің басында, сөздің соңында атау;
0.2.2.14 бір немесе екі дыбыспен ерекшеленетін дыбыстық құрамы бойынша ұқсас сөздерді есту және айту;
0.2.2.15 берілген дыбыстың сөздегі орнын анықтау (сөздің басында, соңында);
0.2.2.16 кері, тікелей ашық, жабық буындарда, сөздерде дыбыстар тізбегін орнату.
2.3. Қарапайым оқу дағдыларын дамыту

0.2.3.1 составлять из усвоенных звуков и букв обратные слоги, читать эти слоги с протяжным и кратким произношением гласных;
0.2.3.2 составлять из усвоенных звуков и букв прямые открытые слоги, читать их протяжно и кратко;
0.2.3.3 составлять и читать прямые закрытые слоги;
0.2.3.4 проводить звуковой и звукобуквенный анализ слогов (обратного, прямого открытого, прямого закрытого), слов из усвоенных букв и слоговых структур;
0.2.3.5 составлять и слитно читать слова из слогов и букв разрезной азбуки, используя усвоенные буквы и слоговые структуры;
0.2.3.6 составлять предложения из слов, содержащих изученные буквы и слоговые структуры;
0.2.3.7 слитно читать и понимать смысл предложений (2-3 слова);
0.2.3.8 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного предложения, серии предложений в послоговой разбивке с опорой на иллюстрации;
0.2.3.9 соотносить звук с образом буквы;
0.2.3.10 называть буквы звуками, которые они обозначают.
2.4. Соблюдение интонационной выразительности речи
0.2.4.1 различать вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации;
0.2.4.2 воспроизводить вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации по подражанию учителю;
0.2.4.3 интонировать предложения в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки.
Раздел "Подготовка к письму"/ "Письмо"
3.1. Развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки
0.3.1.1 различать и называть основные цвета;
0.3.1.2 различать и называть геометрические фигуры (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
0.3.1.3 располагать предметы в указанном порядке;
0.3.1.4 описывать предметы по основным признакам: по цвету, по форме, по размеру, по объему;
0.3.1.5 классифицировать предметы и геометрические фигуры: по материалу, по цвету, по форме, по размеру;
0.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок различные сочетания, напоминающие образы букв;
0.3.1.7 расчленять изображение предмета на составные части и восстанавливать целое изображение предмета из отдельных частей (используя кубики, пазлы);
0.3.1.8 соблюдать основные правила гигиены письма: правильно сидеть при письме; правильно держать карандаш и ручку;
0.3.1.9 правильно располагать и удерживать лист бумаги и тетрадь;
0.3.1.10 ориентироваться в пространстве листа бумаги;
0.3.1.11 различать верхние и нижние границы строк;
0.3.1.12 находить рабочую строку;
0.3.1.13 правильно пользоваться мелом и писать на доске;
0.3.1.14 выполнять упражнения пальчиковой гимнастики;
0.3.1.15 составлять узоры из мозаики по собственному замыслу, по образцу.

0.2.3.1 меңгерген дыбыстар мен әріптерден кері буындарды құрастыру, дауысты дыбыстардың ұзақ және қысқа айтылуымен осы буындарды оқу;
0.2.3.2 меңгерген дыбыстар мен әріптерден тікелей ашық буындарды құрастыру, оларды ұзақ және қысқаша оқу;
0.2.3.3 тікелей жабық буындарды құрастыру және оқу;
0.2.3.4 буындарға (кері, тікелей ашық, тікелей жабық), игерілген әріптер мен буын құрылымдарынан сөздерге дыбыстық және дыбыстық әріптік талдау жүргізу;
0.2.3.5 игерілген әріптер мен буын құрылымдарын пайдалана отырып, бөлінген әліпбидің буындары мен әріптерінен сөздерді құрастыру және бірге оқу; 0.2.3.6 меңгерген әріптер мен буын құрылымдары бар сөздерден сөйлемдер құрастыру;
0.2.3.7 сөйлемдердің мағынасын бірге оқып, түсіну (2-3 сөз);
0.2.3.8 оқылған сөйлемнің мазмұны бойынша сұрақтарға, иллюстрацияға сүйене отырып, буынға бөлінген сөйлемдер сериясына жауап беру;
0.2.3.9 дыбысты әріп кескінімен байланыстыру; 0.2.3.10 әріптерді олар білдіретін дыбыстармен атау.
2.4. Сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау
0.2.4.1 сұрақ, баяндау, леп интонациясын ажырату; 0.2.4.2 мұғалімге еліктеу бойынша сұраулы, баяндау, лепті интонацияларды жаңғырту;
0.2.4.3 тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері.
"Жазуға дайындық"/ "Хат" бөлімі
3.1. Көру арқылы қабылдау мен кеңістікті бағдарлауды дамыту (әліппеге дейінгі кезең)
0.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
0.3.1.2 геометриялық фигураларды атау және ажырату (шеңбер, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш);
0.3.1.3 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
0.3.1.4 заттарды негізгі белгілері бойынша сипаттау: түсі, пішіні, көлемі бойынша;
0.3.1.5 заттар мен геометриялық фигураларды негізгі қасиеттері бойынша жіктеу: материалы, түсі, пішіні, мөлшері, көлемі бойынша;
0.3.1.6 әріптердің бейнесін білдіретін түрлі-түсті жолақтардан әртүрлі комбинацияларды жасау;
0.3.1.7 заттың бейнесін құрамдас бөліктерге бөлу және заттың тұтас бейнесін жекелеген бөліктерден қалпына келтіру (текшелерді, пазлдарды пайдалана отырып);
0.3.1.8 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау: жазу кезінде дұрыс отыру; қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.9 қағаз парағын және дәптерді дұрыс орналастыру;
0.3.1.10 қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау;
0.3.1.11 жолдардың жоғарғы және төменгі шектерін ажырату;
0.3.1.12 жұмыс жолын табу;
0.3.1.13 борды дұрыс пайдалану және тақтаға жазу;
0.3.1.14 саусақ гимнастикасы жаттығуларын орындау;
0.3.1.15 өз ойы бойынша, үлгі бойынша мозаикадан өрнектер құрастыру.

3.2. Формирование элементарных графических навыков
0.3.2.1 обводить по шаблону, по трафарету;
0.3.2.2 обводить рисунок по контуру, по точкам;
0.3.2.3 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
0.3.2.4 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.5 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные, наклонные прямые линии;
0.3.2.6 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;
0.3.2.7 рисовать (писать) прямую палочку с закруглением вверху и внизу;
0.3.2.8 рисовать (писать) овал, полуовал;
0.3.2.9 рисовать (писать) палочку с петелькой;
0.3.2.10 выполнять бордюры из элементов букв;
0.3.2.11 писать элементы печатного начертания букв а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р;
0.3.2.12 писать элементы рукописного начертания букв а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р;
0.3.2.13 писать прописные (заглавные, большие) и строчные (маленькие) буквы;
0.3.2.14 выполнять соединение изученных букв в слоги и слова по образцу, используя безотрывное и отрывное соединение;
0.3.2.15 списывать буквы, слоги, слова с печатного образца после составления их из букв разрезной азбуки;
0.3.2.16 списывать с рукописного образца буквы, слоги, слова после их звуко-буквенного анализа;
0.3.2.17 списывать с классной доски с рукописного образца буквы, слоги, слова, короткие предложения (2-3 слова);
0.3.2.18 узнавать буквы печатного начертания по их названию;
0.3.2.19 узнавать буквы рукописного начертания по их названию;
0.3.2.20 писать под диктовку усвоенные буквы, слоги и слова после анализа их звукового состава;
0.3.2.21 писать заглавную (большую) букву в начале предложения, в именах людей, ставить точку в конце предложения;
0.3.2.22 соотносить печатное начертание буквы с рукописным
3.3. Условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение)
0.3.3.1 узнавать условно-графическое обозначение слогов в слове;
0.3.3.2 узнавать условно-графическое обозначение слова;
0.3.3.3 узнавать условно-графическое обозначение предложения;
0.3.3.4 узнавать гласные и согласные звуки, обозначенные фишками красного и синего цветов;
0.3.3.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
0.3.3.6 использовать условно-графическое обозначение слова;
0.3.3.7 использовать условно-графическое обозначение слогов в слове;
0.3.3.8 использовать условно-графическое обозначение позиции звука в слове.
40. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса согласно приложению к настоящей Программе.

3.2. Қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру
0.3.2.1 үлгі бойынша, трафарет бойынша сызу;
0.3.2.2 суретті контур бойынша, нүктелер бойынша сызу;
0.3.2.3 контур сызбасының ішіне бояу, штрихтау
0.3.2.4 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және толқынды сызықтарды салу;
0.3.2.5 көлденең, тік, көлбеу түзу сызықтар салу (жазу);
0.3.2.6 тік таяқшаны көлбеу сызықпен жазу;
0.3.2.7 жоғарғы және төменгі жағында дөңгелектелген тік таяқшаны салу (жазу);
0.3.2.8 сопақша, жартылай сопақша салу (жазу) ;
0.3.2.9 ілмегі бар таяқшаны салу (жазу);
0.3.2.10 әріптер элементтерінен жиектерді орындау;
0.3.2.11 а, у, м, о, с, х, ш, л, ы, н, р әріптерінің баспа шрифтінің элементтерін жазу;
0.3.2.12 а, у, м, о, с, х, ш, л, ы, н, р әріптерінің қолжазба шрифтінің элементтерін жазу;
0.3.2.13 үлкен (бас, үлкен) және кіші (кіші) әріптерді жазу;
0.3.2.14 меңгерген әріптерді буындарға және сөздерге үздіксіз және үзілмейтін қосылысты қолдана отырып, үлгі бойынша қосу;
0.3.2.15 әріптерді, буындарды, сөздерді кеспелі әліпби әріптерінен құрастырғаннан кейін баспа үлгісінен есептен шығару;
0.3.2.16 қолжазба үлгісінен әріптерді, буындарды, сөздерді дыбыстық-әріптік талдаудан кейін жазу;
0.3.2.17 сынып тақтасынан және қолжазба үлгісінен қысқа сөйлемдерді жазу;
0.3.2.18 баспа шрифтінің әріптерін олардың атауы бойынша тану;
0.3.2.19 қолжазба шрифтінің әріптерін олардың атауы бойынша тану;
0.3.2.20 олардың дыбыстық құрамын талдағаннан кейін меңгерілген әріптік, буындық және сөздік диктант жазу;
0.3.2.21 сөйлемнің басында, адамдардың есімдерінде, жануарлардың аттарында бас әріп жазу, сөйлемнің соңында нүкте қою;
0.3.2.22 әріптің баспа түрін қолжазбамен байланыстыру.
3.3. Сөйлеу бірліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (дыбыс, буын, сөз, сөйлем)
0.3.3.1 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін тану;
0.3.3.2 сөздің шартты-графикалық белгіленуін тану; 0.3.3.3 сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуін тану;
0.3.3.4 қызыл және көк түстермен белгіленген дауысты және дауыссыз дыбыстарды тану;
0.3.3.5 қызыл және көк түстермен дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілеу;
0.3.3.6 сөздің шартты-графикалық белгісін пайдалану;
0.3.3.7 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін қолдану;
0.3.3.8 сөздегі дыбыс позициясының шартты-графикалық белгісін пайдалану.
40. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.

41. Распределение часов на изучение разделов и тем, частичная и поэтапная реализация учебной цели с учетом возможностей учащихся класса предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0 класса (с русским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Подготовка к чтению/ Чтение
Подготовка к письму/Письмо
Добукварный период
0.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения;
0.1.1.2 повторять за учителем скороговорки, чистоговорки, стихотворения;
0.1.1.3 слушать сказки, рассказы с опорой на иллюстрации, макеты, инсценировки;
0.1.1.4 выделять слово из речевого потока, из предложения;
0.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
0.1.1.7 заучивать с голоса учителя скороговорки, чистоговорки, стихотворения
0.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы;
0.1.2.2 выполнять простые словесные инструкции учителя;
0.1.2.3 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения;
0.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного рассказа, сказки;
0.1.2.5 рассказывать сказки с опорой на серию сюжетных картин и вопросы учителя;
0.1.3.1 использовать речевой этикет в ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, прощание);
0.1.4.1 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов;
0.1.4.2 составлять предложение по выполненному предметному действию, по наблюдаемому действию или процессу, по вопросам учителя;
0.1.4.3 составлять предложение по сюжетной картинке;
0.1.4.4 словесно описывать свойства предметов
0.2.1.1 отвечать на вопросы к картинке (Что изображено? Кто изображен (-ны)? Что делает (-ют)?);
0.2.1.2 называть главных героев прослушанной сказки, рассказа;
0.2.1.3 отвечать на вопросы о внешнем образе героев сказки;
0.2.1.4 отвечать на вопросы о действиях, поступках героев сказки;
0.2.2.1 узнавать и называть предмет на картинке;
0.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
0.2.2.3 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
0.2.2.5 слушать, прислушиваться к звукам окружающей действительности и различать их;
0.2.2.6 различать речевые и неречевые звуки;
0.2.2.7 воспроизводить звуки, имитирующие голоса животных;
0.2.2.8 выполнять артикуляционные упражнения;
0.2.2.9 правильно и четко произносить звуки речи;
0.2.4.2 воспроизводить вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации по подражанию учителю

41. Бөлімдер мен тақырыптарды зерделеуге сағаттарды бөлу, сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып, оқу мақсатын ішінара және кезең-кезеңмен іске асыру мұғалімнің еркіне беріледі.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тындалым және айтылым
Оқуға дайындық
Жазуға дайындық
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1 мұғалім артынан сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталаңыз;
0.1.1.2 мұғалімнің артынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді қайталау;
0.1.1.3 иллюстрацияларға, макеттерге, сахналауға негізделген ертегілерді, әңгімелерді тыңдау;
0.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен сөзді бөлектеу; 0.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
0.1.1.7 мұғалімнің дауысынан жаңылтпаштар, санамақ, өлеңдерді жаттау;
0.1.2.1 айтылған сөзді тыңдау, сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.2 мұғалімнің қарапайым ауызша нұсқауларын орындау;
0.1.2.3 тыңдалған ұсыныстың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.4 тыңдалған әңгіменің, ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.2.5 сюжеттік картиналар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып ертегілер айту;
0.1.3.1 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, қоштасу, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);
0.1.4.1 сөйлеу, мимика, жест-ишара арқылы өз өтініштері мен тілектерін білдіру;
0.1.4.2 орындалған пәндік іс-әрекет бойынша, бақыланатын іс-әрекет немесе үрдіс бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша ұсыныс жасау;
0.1.4.3 сюжеттік сурет бойынша ұсыныс жасау;
0.1.4.4 заттардың қасиеттерін ауызша сипаттау.
0.2.1.1 суреттегі сұрақтарға жауап беру (не бейнеленген? Кім бейнеленген? Не істейді?)
0.2.1.2 тыңдалған ертегінің, қысқа әңгіменің басты кейіпкерлерін атау;
0.2.1.3 ертегі кейіпкерлерінің сыртқы бейнесі туралы сұрақтарға жауап беру;
0.2.1.4 кейіпкерлердің іс-әрекеттері туралы сұрақтарға жауап беру;
0.2.2.1 суреттегі тақырыпты тану және атау;
0.2.2.2 заттарды жіктеу, жалпылама сөздерді таңдау; 0.2.2.3 бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздерді тану және атау;
0.2.2.5 қоршаған шындықтың дыбыстарын тыңдау және оларды ажырату;
0.2.2.6 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.2.2.7 жануарлардың дауыстарына еліктейтін дыбыстарды айту;
0.2.2.8 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
0.2.2.9 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
0.2.4.2 мұғалімге еліктеу бойынша сұраулы, баяндау, лепті интонацияларды жаңғырту.

15. Последовательность изучения звуков и букв установлена с учетом трудностей выделения звуков из речи, произношения, слияния звуков в слоги.
Выделяются четыре этапа букварного периода обучения грамоте школьников с нарушением интеллекта. В основе выделения этапов букварного периода лежит постепенное усложнение способов слияния звуков в слоги для облегчения формирования навыков чтения. На первом этапе изучаются звуки и буквы: а, у, м, о, с, х. На втором этапе - звуки и буквы: ш, л, ы, н, р. На третьем этапе – звуки и буквы: к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, буква ь. На четвертом этапе – звуки и буквы: е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, буква ъ.
16. Для обеспечения доступности учебного материала используют методы и приемы:
1) игровые (дидактические игры, лото, домино);
2) упражнения;
3) показ, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) метод "малых порций";
5) технические средства, ИКТ-технологии.
17. Межпредметные связи учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте" устанавливаются с учебными предметами "Мир вокруг", "Математика", "Ручной труд", "Изобразительное искусство", с предметом коррекционного компонента "Коррекция недостатков развития речи".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
18. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" в 1 классе составляет - 5 часов в неделю, 165 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
19. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
20. Базовое содержание Программы:
В процессе обучения выделяются два периода: добукварный (повторение)– 40 часов, букварный – 125 часов.
21. В букварном периоде осуществляется повторение букв первого и второго этапов обучения грамоте, изученных в 0 классе, в следующей последовательности:
1) а, у, м, о, с, х;
2) ш, л, ы, н, р.
22. После повторения реализуются третий и четвертый этапы обучения грамоте с изучением букв в следующей последовательности:

15. Дыбыстар және әріптермен танысу кезектілігі дыбыстарды сөйлеуден, айтылымнан, дыбыстарды буындарға біріктірудегі қиындықтарды ескере отырып орнатылады. Зияты зақымдалған білім алушылардың сауат ашуды оқытудың төрт кезеңі бар. Әріптік кезеңнің кезеңдерін бөлектеу оқу дағдыларын қалыптастыруды жеңілдету үшін дыбыстарды буындарға біріктіру тәсілдерінің біртіндеп күрделенуіне негізделген. Бірінші кезеңде дыбыстар мен әріптер оқылады: а, у, м, о, с, х. Екінші кезеңде дыбыстар мен әріптер: ш, л, ы, н, р. Үшінші кезеңде дыбыстар мен әріптер: к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, ь әрпі. Төртінші кезеңде – дыбыстар мен әріптер: е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, ъ әрпі.
16. Оқу материалының қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) ойын (дидактикалық ойындар, лото, домино);
2) жаттығулар;
3) көрсету, иллюстрация, демонстрация;
3) драматизация;
4) "шағын бөлік" әдісі;
5) АКТ-технологиялар.
17. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің пәнаралық байланыстары "Айналадағы әлем", "Математика", "Қол еңбегі" "Бейнелеу өнері" оқу пәндерімен, "Тіл дамуының кемшіліктерін түзету" түзету компонентінің пәндерімен белгіленеді.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
18. Пән бойынша 1-сыныптағы оқу жүктемесі аптасына 5 сағатты, оқу жылына – 165 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
19. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) орыс тіліндегі дыбыстар мен әріптер жүйесі;
2) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
20. Бағдарламаның базалық мазмұны. Оқыту үрдісінде келесідей кезеңдер белгіленеді: әліппеге дейінгі (қайталау) – 40 сағат , әліппе – 125 сағат.
21. Әліппе кезеңінде 0-сыныпта сауат ашу бойынша оқытудың бірінші және екінші кезеңдерінде меңгерілген әріптер келесі ретпен қайталанады:
1) а, у, м, о, с, х;
2) ш, л, ы, н, р.
22. Сауат ашудың үшінші және төртінші кезеңдерінде әріптермен танысу келесі кезектілікте жүзеге асырылады:

1) к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, буква ь;
2) е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, буква ъ.
Распределение часов на добукварный и букварный периоды носит рекомендательный характер, учителю предоставляется возможность внести изменения в распределение часов с учетом особых образовательных потребностей учащихся класса.
23. Задачи добукварного периода:
1) изучить возможности обучающихся (уровни общего и речевого развития, состояние навыков, сформированных в 0 классе);
2) формировать интерес к учебной деятельности, навыки речевого общения, устной речи;
3) совершенствовать представления о языковых единицах (слово, предложение, слог, звук)
4) развивать слуховое внимание, правильное звукопроизношение; фонематические процессы, зрительное и пространственное восприятие, развивать координацию движений кисти руки и пальцев;
5) формировать навыки учебной деятельности: выполнять учебные задания, ориентируясь на инструкцию учителя, образец, выполнять учебное задание до конца, просить помощь при затруднениях.
24. В букварном периоде обучения количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель устанавливает самостоятельно с учетом возможностей обучающихся класса.
25. Задачи букварного периода:
1) повторить буквы, изученные в 0 классе и познакомить с новыми буквами русского алфавита; закрепить правильную артикуляцию изучаемых звуков, развивать фонематические процессы;
2) закрепить элементарные понятия о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение;
3) совершенствовать навыки слияния звуков в слоги, плавного чтения слогов, слов из усвоенных слоговых структур, предложений, коротких текстов;
4) развивать связную монологическую и диалогическую речь на доступном речевом уровне, обогащать и активизировать словарный запас;
5) формировать навыки каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
6) воспитывать уважительное отношение к национальным ценностям через произведения устного народного творчества и детской литературы.
26. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
27. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) различение основных единиц речи (предложение, слово, слог, звук);
2) понимание прослушанного материала;
3) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
4) составление предложений.
28. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) формулирование вопросов и ответов;
2) развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса;
3) формирование навыков чтения;

1)к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, және ь әрпі;
2)е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э және ъ әрпі.
Сағаттарды әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдеріне бөлу ұсыныстық сипатқа ие, мұғалімге сыныптағы оқушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, сағаттарды бөлуде өзгерістер енгізуге мүмкіндік беріледі.
23. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) Білім алушылардың мүмкіндіктерін зерделеу (Нөлдік сыныпта қалыптасқан дағдылар, жалпы және сөйлеуді дамыту деңгейін анықтау);
2) оқуға деген қызығушылықты, сөйлеу, ауызша сөйлеу дағдыларын дамыту;
3) тілдік бірліктер туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс);
4) есту зейінін, дұрыс дыбысталуын; фонематикалық процестерді дамыту, көру және кеңістіктікте бағдарлауды, қолдың білезігі мен саусақтарының қимыл үйлесімділігін дамыту;
5) Оқу әрекеті дағдыларын қалыптастыру: мұғалімнің нұсқаулығына, үлгіге сүйене отырып, оқу тапсырмаларын орындау, оқу тапсырмасын соңына дейін орындау, қиындық туындаған жағдайда көмек сұрау;
24. Оқытудың әліппе кезеңінде мұғалім дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағаттар санын сынып оқушыларының мүмкіндіктерін ескере отырып дербес белгілейді.
25. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) 0-сыныпта үйренген әріптерді қайталау және орыс әліпбиінің жаңа әріптерімен таныстыру; үйренетін дыбыстардың дұрыс артикуляциясын бекіту, фонематикалық үрдістерді дамыту;
2) Тілдік бірліктер туралы негізгі ұғымдарды (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) бекіту;
3) Дыбыстарды буындарда біріктіру, үйренген буын құрылымдарынан буындарды, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді бірқалыпты оқу дағдыларын жетілдіру;
4) Қол жетімді тіл деңгейіне байланысты монологтік және диалогтік сөйлеуді дамыту, сөздік қорын байыту және белсендіру;
5) Әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
6) Ауыз әдебиеті мен балалар әдебиеті арқылы ұлттық құндылықтарға деген құрметті тәрбиелеу;
26. Бағдарламаның мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тындалым және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
27. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) тілдің негізгі бірліктерін ажырату (сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
2) тыңдалған материалды түсіну;
3) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
4) сөйлемдер құрастыру;
28. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
2) фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту;
3) оқу дағдыларын дамыту;

4) соблюдение интонационной выразительности речи.
29. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки;
2) развитие элементарных графических навыков;
3) формирование навыков письма;
4) условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение).
30. Базовое содержание образования.
31. Аудирование (слушание) и говорение, добукварный период:
слушание речи учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимание смысла услышанного, ответы на вопросы. Использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза). Использование навыков общения в соответствии с коммуникативными целями: общение в группе, участие в диалоге, ответ на вопрос, формулирование вопросов, инсценирование, ролевые игры. Выполнение простых поручений по словесному заданию учителя; выражение своих просьб и желаний. Называние различных предметов и характеристика их по основным свойствам.
Развитие артикуляционного аппарата через повторение за учителем и заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок. Беседа по картинкам, по наблюдениям об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний.
Слушание и рассказывание сказок и небольших текстов с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Понимание содержания прослушанного текста, ответы на вопросы по содержанию прослушанного текста.
32. Аудирование (слушание) и говорение, букварный период:
Классификация предметов и подбор обобщающих слов; формулирование полных ответов на вопросы. Использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем. Понимание значения слова, употребление слова по назначению. Произнесение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах.
Построение высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы. Составление предложений по сюжетной картинке, по серии картинок, на заданную тематику. Заучивание коротких стихотворений с голоса учителя, разгадывание загадок, повторение за учителем скороговорок, пословиц, поговорок, чистоговорок.
Слушание и рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и вопросы учителя, участие в драматизации сказок. Ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем.

4) сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау.
29. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) көру арқылы қабылдау мен кеңістікті бағдарлауды дамыту;
2) қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру;
3) жазу дағдыларын қалыптастыру;
4) тіл бірліктері бейнесінің шартты-графикалық нысандарын (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) пайдалану.
30. Білім берудің негізгі мазмұны:
31. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым, әліппеге дейінгі кезең: мұғалім мен оқушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаларды тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру. Вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (интонация, мимика, ым-ишара, дене қалпы) қолдану; сөйлеудің негізгі ережелерін (ырғақ, екпін, жылдамдық, үзіліс) сақтау. Мұғалімнің ауызша тапсырмасы бойынша қарапайым нұсқауларды орындау; өз өтініштері мен қалауларын білдіру. Әртүрлі заттарды атап, олардың негізгі қасиеттері бойынша сипаттау.
Артикуляциялық аппаратты мұғалімнің артынан қайталау және жаңылтпаштар, тақпақтар, өлеңдер, санамақтар, мақал-мәтелдер мен жұмбақтарды жаттау арқылы дамыту. Суреттер бойынша, көрген, бастан өткерген және естіген/оқыған бақылаулар бойынша әңгімелесу, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен тәжірибелеріне көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоционалдық күйлерін білдіру тәсілдері.
Ертегілер мен қысқа мәтіндерді тыңдау және оларды оқиғалық суреттер сериясы мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып баяндау, ертегілерді сахналауға қатысу. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
32. Тыңдалым және айтылым, әліппе кезеңі:
Заттарды топтастыру және жалпылама сөздерді таңдау; сұрақтарға толық жауап беруді қалыптастыру. Сөйлеу әдебіне қатысты сөздерді қолдану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорды кеңейту. Сөздің мағынасын түсіну, сөзді орынды қолдану. Сөздерді орфоэпиялық нормаларға сәйкес айту, сөздерде екпінді дұрыс қою.
Оқушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптар бойынша монологтік және диалогтік түрде ой білдіру. Сюжеттік суретке, суреттер сериясына, берілген тақырыпқа сәйкес сөйлемдер құрастыру. Мұғалімнің даусынан қысқа өлеңдерді жаттау, жұмбақтарды шешу, мұғалімнің соңынан жаңылтпаштарды, мақал-мәтелдерді, дыбысты дұрыс айтуға арналған жаттығуларды қайталау.
Сюжеттік суреттер сериясы мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ертегілерді тыңдау және түсінік айту, ертегілердің сахналауға қатысу. Мұғалім оқыған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.

Примечание: объем материала для аудирования: 1-2 мин; объем художественного произведения для слушания от 15 слов до 0,5 – 1 стр. (включая сюжетную картинку).
33. Чтение, добукварный период:
Соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово", условно-графическое обозначение слова (полоской). Понятие "предложение". Выделение слов в предложении. Условно-графическое обозначение предложения. Составление предложений по картинке, по выполненному действию, по заданной условно-графической схеме. Правильное использование интонация конца предложения, сообщения, вопроса, восклицания, использование паузы. Условно-графическое обозначение слоговой структуры слова. Слушание и четкое произношение звуков речи, выполнение артикуляционных упражнений. Выделение из слов (узнавание) гласных и согласных звуков без использования терминологии. Условное обозначение гласных звуков кругом красного цвета, согласных звуков кругом синего цвета. Узнавание и называние слов, начинающихся с заданного звука. Ответы на вопросы по содержанию материала, прочитанного учителем.
34. Чтение, букварный период:
Повторение звуков и букв первого и второго этапов (а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р). Определение места звука в слове: в начале, в конце; в середине, подбор слов на заданный звук. Достаточно быстрое соотнесение звука с буквой; различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем); выделение предложенного (-ой) звука/буквы из ряда звуков/букв. Припоминание образов букв (печатных, прописных, заглавных).
Образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов, чтение этих слогов с протяжным и кратким произношением гласных; сравнение обратных и прямых открытых слогов, чтение слов из этих слогов. Чтение предложений в послоговой разбивке.
Изучение звуков и букв третьего этапа (к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, буква ь). Соотнесение звука с буквой, определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце; в середине. Подбор слов на заданный звук. Образование из усвоенных звуков и букв обратных, прямых и трехбуквенных закрытых слогов с твердыми и мягкими согласными в начале слога: ак, ка, ты, ти, кот, кит.
Составление и чтение слов с твердыми и мягкими согласными из усвоенных слоговых структур: мак, май, мир, пил, пыль, пи-ла, гор-ка, ко-тик, со-ло-ма. Чтение предложений из двух-трех слов, коротких текстов.
зучение звуков и букв четвертого этапа (е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, буква ъ). Соотнесение звука с буквой; определение наличия данного звука в слове, определение его места в слове: в начале, в конце; в середине.
Чтение слогов и слов с йотированными гласными, когда они стоят в начале слова и после гласных: я-ма, мо-я; чтение слогов и слов с йотированными гласными как показателями мягкости предшествующих согласных: Ле-на, Ле-ня, Лю-ба, Ля-ля. Чтение слов и слогов с буквами э, ъ;
Практическое различение при чтении и письме гласных и согласных; согласных звонких и глухих (в сильной позиции); твердых и мягких.
Образование и чтение усвоенных ранее слоговых структур со звуками и буквами, изучаемыми вновь и слогов со стечением согласных: тра, кни.
Отчетливое послоговое чтение предложений, коротких букварных текстов.

Ескерту: тыңдалым материалының көлемі: 1-2 минут; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 15 сөзден 0,5 – 1 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса алғанда).
33. Оқылым, әліппеге дейінгі кезең:
Затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру, "сөз" ұғымы, сөздің шартты-графикалық белгіленуі (сызықша арқылы). "Сөйлем" ұғымы. Сөйлемдегі сөздерді бөліп көрсету. Сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуі. Суретке, орындалған әрекетке, берілген шартты-графикалық сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастыру. Хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдерді және сөйлем соңындағы интонацияны мен кідірісті дұрыс қолдану. Сөздің буындық құрылымының шартты-графикалық белгіленуі. Сөйлеу дыбыстарын тыңдау және анық айту, артикуляциялық жаттығуларды орындау. Сөздерден дауысты және дауыссыз дыбыстарды терминологияны қолданбай бөліп көрсету (тану). Дауысты дыбыстарды қызыл түсті шеңбермен, дауыссыз дыбыстарды көк түсті шеңбермен шартты түрде белгілеу. Белгілі бір дыбыстан басталатын сөздерді тану және атау. Мұғалім оқыған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
34. Оқылым, әліппе кезеңі:
Бірінші және екінші кезеңдердегі дыбыстар мен әріптерді (а, у, м, о, с, х; ш, л, ы, н, р) қайталау. Дыбыстың сөздегі орнын анықтау: басында, соңында, ортасында; берілген дыбысқа сәйкес сөздерді табу. Дыбысты әріппен тез сәйкестендіру; дыбыс пен әріпті ажырату (дыбыстарды біз естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз); ұсынылған дыбыс/әріпті дыбыстар/әріптер қатарынан бөліп көрсету. Әріп бейнелерін (баспа, жазба, бас әріптер) еске түсіру.
Меңгерілген дыбыстар мен әріптерден кері, тура және үш әріпті жабық буындар құрастыру, осы буындардың дауысты дыбыстарын созып және қысқа айту арқылы оқу; кері және тура ашық буындарды салыстыру, сол буындардан сөздерді оқу. Сөйлемдерді буынға бөліп оқу.
Үшінші кезеңнің дыбыстары мен әріптерін (к, п, т, и, в, з, ж, б, г, д, й, ь әрпі) үйрену. Дыбысты әріппен сәйкестендіру, сол дыбыстың сөзде бар-жоғын анықтау, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында немесе ортасында. Берілген дыбысқа сәйкес сөздерді таңдау. Меңгерілген дыбыстар мен әріптерден кері, тура және үш әріпті жабық буындар құрастыру, буын басында қатаң және жұмсақ дауыссыздары бар буындар: ак, ка, ты, ти, кот, кит.
Меңгерілген буындық құрылымдардан қатаң және жұмсақ дауыссыздары бар сөздерді құрастыру және оқу: мак, май, мир, пил, пыль, пи-ла, гор-ка, ко-тик, со-ло-ма. Екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді оқу.
Төртінші кезеңнің дыбыстары мен әріптерін (е, Ұ, ю, я, ц, ч, щ, ф, э, ъ әрпі) үйрену. Дыбысты әріппен сәйкестендіру; дыбыстың сөзде бар-жоғын анықтау, оның сөздегі орнын анықтау: басында, соңында немесе ортасында.
Йотталған дауыстылармен буындар мен сөздерді оқу, олар сөздің басында және дауысты дыбыстардан кейін тұрғанда: я-ма, мо-я; йотталған дауыстылар алдыңғы дауыссыздардың жұмсақтығын көрсеткенде, солармен буындар мен сөздерді оқу: Ле-на, ЛҰ-ня, Лю-ба, Ля-ля. Э, ъ әріптері бар сөздер мен буындарды оқу.
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды, қатаң және ұяң дауыссыздарды (күшті позицияда), сондай-ақ қатаң және жұмсақ дауыссыздарды оқу мен жазуда тәжірибелік ажырату.
Меңгерілген буындық құрылымдардан жаңадан үйренілген дыбыстар мен әріптерді қосып буындар құрастыру және оқу, сондай-ақ дауыссыздар шоғырынан тұратын буындар: тра, кни.
Сөйлемдерді, қысқа әліппе мәтіндерін буынға бөліп анық оқу.

Интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого. Ответы на вопросы по содержанию прочитанного текста с опорой на иллюстрации и без опоры. Рассказывание наизусть 3-4 коротких стихотворения или четверостишия, разученных с голоса учителя.
Примечание: объем текста для чтения - 4-6 предложений в начале букварного периода и 10-12 предложений в конце. Количество слов в предложении - 4- 6.
35. Письмо, добукварный период:
Определение и различение основных цветов. Расположение предметов в указанном порядке, различение предметов по цвету, по форме, по размеру, по объему. Классификация предметов и геометрических фигур по материалу, по названию, по цвету, по форме, по размеру, по объему. Воспроизведение из цветных полосок, пластических материалов различных сочетаний, напоминающих графический образ букв. Различение сочетаний полосок по цвету, размеру и расположению, членение целого на составные элементы и восстановление целого из отдельных частей.
Выполнение правил гигиены письма: правильная посадка при письме, расположение тетради, правильное удержание карандаша, ручки. Ориентирование в пространстве страницы тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии); в пространстве страницы учебника (вверху, внизу страницы).
Выполнение упражнений пальчиковой гимнастики, в том числе с предметами. Раскрашивание, рисование, составление узоров из мозаики, обводка по шаблону, трафарету, обводка по контуру, соединение по точкам, раскрашивание и штриховка в разных направлениях с соблюдением предела в тетради, письмо мелом на доске. Рисование бордюров, состоящих из отрезков прямых, волнистых, ломаных линий, вычерчивание кривых линий, зарисовки предметов, напоминающих по форме буквы, рисование узоров из геометрических фигур.
Письмо элементов рукописных букв: прямая палочка, прямая палочка с закруглением внизу, с закруглением вверху, петелька, полуовалы, овалы, элементы заглавных букв. Моделирование звукового состава слова с помощью схем. Моделирование предложения. Условно-графическое обозначение слова, позиции звуков в слове, слогов в слове, предложения.
36. Письмо, букварный период:
Повторение рукописного начертания изученных в 0 классе строчных и прописных букв первого и второго этапов обучения грамоте. Анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных) третьего этапа обучения грамоте: У, П, Т, И, К, В, Г, З, Ж, Б, Д. Сопоставление их структурных элементов, прописывание элементов букв. Письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное) в обратных и прямых слогах, в словах, в предложениях с соблюдением каллиграфических норм. Списывание с рукописного шрифта букв, слогов, слов, состоящих из усвоенных слоговых структур, предложений из двух слов. Большая буква в начале предложения, точка в конце предложения. Списывание слогов (открытых и закрытых двухзвуковых и закрытых трехзвуковых), слов с печатного шрифта после составления их из букв разрезной азбуки. Письмо хорошо знакомых слов под диктовку после анализа их звукового состава. Вставка пропущенной буквы в словах под картинками.
Анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных) четвертого этапа обучения грамоте: Е, Я, Ю, Ң, Ц, Ч, Щ, Ф, Э. Списывание с классной доски и с букваря (рукописный и печатный шрифт) слов, состоящих из усвоенных слоговых структур, и предложений из трех-четырех слов. Прописная буква в именах людей (практическое ознакомление).
Письмо под диктовку букв, слогов, слов, предложений из двух-трех слов после предварительного звукобуквенного анализа. Использование способа послогового письмаю Письмо предложений с учетом правил: заглавная буква в начале предложения, точка в конце предложения, раздельное написание слов в предложении. Самостоятельное составление из букв разрезной азбуки слов из трех-четырех букв с последующей записью. Вставка пропущенной буквы в словах при списывании с доски. Слова, обозначающие один предмет, много предметов.

Сөйлемдердегі интонацияны тыныс белгілеріне сәйкес қою: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірге келгенде кідіріс жасау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін кідірістерді сақтау. Суреттерге сүйене отырып немесе сүйенбей оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру. Мұғалімнің даусынан жаттаған 3-4 қысқа өлеңді немесе төрттағанды жатқа айту.
Ескерту: оқу үшін мәтіннің көлемі - әліппе кезеңінің басында 4-6 сөйлем және соңында 10-12 сөйлем. Сөйлемдегі сөздердің саны - 4-6.
35. Хат, әліппеге дейінгі кезең:
Негізгі түстерді анықтау және ажырату. Заттарды көрсетілген тәртіппен орналастыру, заттарды түсі, пішіні, өлшемі, көлемі бойынша ажырату. Заттар мен геометриялық фигураларды материал бойынша, атауы бойынша, түсі бойынша, пішіні бойынша, өлшемі бойынша, көлемі бойынша жіктеу. Әріптердің графикалық бейнесін білдіретін түрлі-түсті жолақтардан, әртүрлі комбинациялардағы пластикалық материалдардан ойнату. Жолақтардың комбинацияларын түсі, өлшемі және орналасуы бойынша ажырату, бүтінді құрама элементтерге бөлу және бүтінді жеке бөліктерден қалпына келтіру.
Жазу гигиенасы ережелерін сақтау: дұрыс отыру, қағазды (дәптерді) дұрыс орналастыру және ұстау, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау. Қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау (дәптер парағы): жоғарғы, төменгі, ортаңғы, жұмыс жолының анықтамасы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, қиғаш сызықтар.
Саусақ гимнастикасы жаттығуларын, соның ішінде заттарды қолдану арқылы орындау. Сурет салу, бояу, мозаикадан өрнектер құрастыру, үлгі бойынша, трафаретпен сызу, контурды айналдыра сызу, нүктелерді қосу, дәптердегі шектеуді сақтай отырып, түрлі бағытта бояу және штрихтау, тақтаға бормен жазу. Түзу, толқынды, сынған сызықтардан тұратын жиектерді сызу, қисық сызықтарды салу, пішіні әріптерге ұқсайтын заттардың суреттерін салу, геометриялық фигуралардан өрнектер салу.
Қолжазба әріп элементтерін жазу: түзу таяқша, төменгі жағында дөңгелек бар түзу таяқша, жоғары жағында дөңгелек бар түзу таяқша, ілмек, жартылай сопақша, сопақшалар, бас әріп элементтері. Сөздің дыбыстық құрамын схемалар арқылы моделдеу. Сөйлемді моделдеу. Сөздің шартты-графикалық белгіленуі, сөздегі дыбыстардың, буындардың, сөйлемнің орналасу орындары.
36. Хат, әліппе кезеңі:
Нөлінші сыныпта үйренілген кіші және бас әріптердің қолжазба түрін сауат ашудың бірінші және екінші кезеңдерінде қайталау. Үшінші кезеңдегі қолжазба әріптердің (кіші және бас әріптердің) графикалық бейнесін талдау: У, П, Т, И, К, В, Г, З, Ж, Б, Д. Олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, әріп элементтерін жазу. Кіші және бас әріптерді және олардың қосылымдарын (жоғарғы, ортаңғы, төменгі ажыратылған және ажыратылмаған) кері және тура буындарда, сөздерде, сөйлемдерде каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу. Қолжазба шрифтімен жазылған әріптерді, буындарды, буындық құрылымдары меңгерілген сөздерді, екі сөзден тұратын сөйлемдерді көшіру. Сөйлемнің басында бас әріп, сөйлемнің соңында нүкте қою. Қиып алынған әліпбидегі әріптерден құрастырылғаннан кейін, ашық және жабық екі дыбысты және жабық үш дыбысты буындарды, сөздерді баспа шрифтімен көшіру. Дыбыстық құрамын талдағаннан кейін таныс сөздерді диктант бойынша жазу. Суреттердің астындағы сөздерге жетіспейтін әріптерді қою.
Сауат ашудың төртінші кезеңіндегі қолжазба әріптердің (кіші және бас әріптердің) графикалық бейнесін талдау: Е, Я, Ю, Ң, Ц, Ч, Щ, Ф, Э. Жазуға үйрету үшін меңгерілген буындық құрылымдардан тұратын сөздерді және үш-төрт сөзден тұратын сөйлемдерді тақтадан және әліппеден (қолжазба және баспа шрифті) көшіру. Адам есімдерінде бас әріптің қолданылуы (тәжірибелік таныстыру).
Дыбыстық-әріптік талдаудан кейін әріптерді, буындарды, сөздерді, екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді диктант бойынша жазу. Буынмен жазу әдісін қолдану. Сөйлемдерді жазу кезінде ережелерді сақтау: сөйлемнің басында бас әріп, соңында нүкте, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы. Қиып алынған әліпбидегі әріптерден үш-төрт әріптен тұратын сөздерді құрастырып, кейіннен жазу. Тақтадан көшіру кезінде сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою. Бір затты немесе көп затты білдіретін сөздер.

Примечание: объем проверочных письменных работ: графический диктант - 1- 3 знака, буквенный диктант – 3 - 5 букв, слоговой диктант – 3 - 5 слогов, словарный диктант – 2 - 5 слов, диктант –8 - 12 слов. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня усвоения учебного материала и индивидуальных возможностей обучающихся.
37. Изучение предмета "Букварь, Обучение грамоте" осуществляется на основе лексических тем: в первой четверти – "Все обо мне", "Моя школа"; во второй четверти – "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас"; в третьей четверти – "Путешествие", "Традиции и праздники"; в четвертой четверти – "Еда и напитки", "В здоровом теле – здоровый дух!", которые интегрируются с тематикой, отражающей изменения природы и жизни человека в разное время года.
38. При изучении графического образа печатных букв используется конструирование букв, их элементов из различного прикладного материала (полоски бумаги, картон, проволока, палочки, пластические материалы); применяются Монтессори- материалы.
Параграф 2. Система целей обучения
39. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
40. Система целей обучения по разделам:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подраздел
Цели обучения
1.1. Различение основных единиц речи (предложение, слово, слог, звук)
1.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения;
1.1.1.2 рассказывать наизусть скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;
1.1.1.3 рассказывать сказки с использованием иллюстраций, макетов, инсценировок;
1.1.1.4 выделять слово из речевого потока, из предложения;
1.1.1.5 различать слово и предмет, который оно обозначает;
1.1.1.6 различать слово, предложение, слог, звук
1.2. Понимание прослушанного материала
1.1.2.1 слушать обращенную речь, отвечать на вопросы;
1.1.2.2 выполнять учебные задания, ориентируясь на словесные инструкции учителя;
1.1.2.3 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного предложения;
1.1.2.4 отвечать на вопросы по содержанию прослушанного рассказа, сказки;
1.1.2.5 рассказывать сказки, сохраняя последовательность событий с опорой на серию сюжетных картин, на вопросы учителя
1.3. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.3.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, прощание);

Ескерту: тексеру мақсатында жүргізілетін жазбаша жұмыстардың көлемі келесідей: графикалық диктант – 1-3 таңба, әріптік диктант – 3-5 әріп, буындық диктант – 3-5 буын, сөздік диктант – 2-5 сөз, жалпы диктант – 8-12 сөз. Жазбаша жұмыстардың саны оқу материалының меңгерілу деңгейіне және оқушылардың жеке мүмкіндіктеріне байланысты мұғалімнің шешімі бойынша белгіленеді.
37. "Букварь, Обучение грамоте" пәнін оқыту лексикалық тақырыптар негізінде жүзеге асырылады: бірінші тоқсанда – "Өзім туралы", "Менің мектебім"; екінші тоқсанда – "Менің отбасым және достарым", "Қоршаған әлем"; үшінші тоқсанда- "Саяхат", "Салт-дәстүрлер және мерекелер"; төртінші тоқсанда – "Тағамдар мен сусындар", "Салауатты өмір салты", бұл тақырыптар табиғаттағы құбылыстар мен адам өмірінің өзгеруін көрсететін тақырыптармен тығыз байланыста болады.
38. Баспа әріптерінің графикалық бейнесін зерттеуде әр түрлі қолданбалы материалдардан (қағаз жолақтары, картон, сым, таяқшалар, пластикалық материалдар) әріптердің, олардың элементтерінің құрылысы қолданылады; Монтессори материалдары қолданылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
39. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "1" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
40. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
"Тындалым және айтылым" бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдің негізгі бірліктерін ажырату (мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс)
1.1.1.1 мұғаліммен бірге сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталау;
1.1.1.2 жаңылтпаштар, санамақ және шағын тақпақтарды жатқа айту;
1.1.1.3 иллюстрацияларға, макеттерге, сахналауға негізделген ертегілерді, әңгімелерді айту;
1.1.1.4 сөйлеу ағынынан, сөйлемнен сөзді бөлектеу; 1.1.1.5 сөзді және ол білдіретін затты ажырату;
1.1.1.6 сөзді, сөйлемді, буынды, дыбысты ажырату.
1.2. Тыңдалған материалды түсіну
1.1.2.1 айтылған сөзді тыңдау, естігені бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.2 мұғалімнің ауызша нұсқауларына назар аудара отырып, оқу тапсырмаларын орындау;
1.1.2.3 тыңдалған сөйлем мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.4 тыңдалған әңгіменің, ертегінің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.1.2.5 сюжеттік картиналар сериясына және мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып ертегілер айту.
1.3. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
1.1.3.1 әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетін қолдану (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу);

1.1.3.2 выражать свои просьбы и желания с помощью речи, мимики, жестов
1.4. Составление предложений
1.1.4.1 составлять предложение по выполненному действию, по наблюдаемому действию или процессу, по вопросу учителя;
1.1.4.2 составлять предложение по сюжетной картинке;
1.1.4.3 определять количество слов в предложении;
1.1.4.4 словесно описывать свойства предметов;
1.1.4.5 составлять несколько предложений по серии сюжетных картинок
Раздел "Чтение"
2.1. Формулирование вопросов и ответов
1.2.1.1 отвечать на вопросы к картинке: "Что изображено? Кто изображен (-ны)? Что делает (-ют)?";
1.2.1.2 называть главных героев прослушанной сказки, рассказа;
1.2.1.3 отвечать на вопросы о внешнем образе героев прослушанной сказки, рассказа;
1.2.1.4 отвечать на вопросы о действиях, поступках, поведении героев прослушанной сказки, рассказа;
1.2.1.5 отвечать на вопросы о личном отношении к литературным героям и их поступкам;
1.2.1.6 задавать вопросы к наблюдаемому действию, картинке, к прослушанной сказке, рассказу;
2.2 Развитие фонетико-фонематических представлений, расширение словарного запаса
1.2.2.1 узнавать предмет на картинке и называть слово, его обозначающее;
1.2.2.2 классифицировать предметы, подбирать обобщающие слова;
1.2.2.3 узнавать и называть слова, обозначающие один предмет, много предметов;
1.2.2.4 делить слово на слоги, плавно проговаривать слово по слогам;
1.2.2.5 выполнять артикуляционные упражнения;
1.2.2.6 правильно и четко произносить звуки речи;
1.2.2.7 выделять предложенный звук из ряда звуков;
1.2.2.8 подбирать слова на заданный звук с опорой на наглядность;
1.2.2.9 определять местонахождение заданного звука в слове (в начале слова, середине, конце);
1.2.2.10 различать на слух и произносить слова сходные по звуковому составу, различающиеся одним звуком;
1.2.2.11 называть слова с заданным звуком, слогом в начале слова
2.3 Формирование навыков чтения
1.2.3.1 соотносить звук с образом буквы (печатного и рукописного шрифта), различать звуки и буквы;
1.2.3.2 называть буквы звуками, которые они обозначают;
1.2.3.3 составлять из усвоенных звуков и букв обратные слоги, читать их протяжно и кратко;
1.2.3.4 составлять из усвоенных звуков и букв прямые открытые слоги, читать их протяжно и кратко;
1.2.3.5 составлять и читать трехбуквенные закрытые слоги;
1.2.3.6 читать слоги с мягкими согласными;
1.2.3.7 читать слоги с йотированными гласными, когда они стоят в начале слова;
1.2.3.8 читать слоги с йотированными гласными, когда они стоят после гласных;

1.1.3.2 сөйлеу, мимика, жест-ишара арқылы өз өтініштері мен тілектерін білдіру.
1.4. Сөйлемдер құрастыру
1.1.4.1 орындалған іс-әрекет бойынша, бақыланатын іс-әрекет немесе үрдіс бойынша, мұғалімнің сұрақтары бойынша сөйлем құрастыру;
1.1.4.2 сюжеттік сурет бойынша сөйлем құрастыру;
1.1.4.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.4.4 заттардың қасиеттерін ауызша сипаттау;
1.1.4.5 сюжеттік суреттер сериясы бойынша бірнеше сөйлем құрастыру.
"Оқылым" бөлімі
2.1. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
1.2.1.1 суреттегі сұрақтарға жауап беру (не бейнеленген? Кім бейнеленген? Не істейді?)
1.2.1.2 тыңдалған ертегінің, қысқа әңгіменің басты кейіпкерлерін атау;
1.2.1.3 тыңдалған ертегі, қысқа әңгіме кейіпкерлерінің сыртқы бейнесі туралы сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.4 тыңдалған ертегі немесе әңгіме бойынша кейіпкерлердің әрекеттері, іс-әрекеттері мен мінез-құлқы туралы сұрақтарға жауап беру.
1.2.1.5 әдеби кейіпкерлерге және олардың әрекеттеріне қатысты өз көзқарасын білдіру үшін сұрақтарға жауап беру;
1.2.1.6 бақылап отырған іс-әрекетке, суретке, тыңдалған ертегіге немесе әңгімеге сұрақтар қою.
2.2. Фонетикалық-фонематикалық түсініктерді дамыту, сөздік қорын кеңейту
1.2.2.1 суреттегі затты тану және атауы болып табылатын сөзді атау;
1.2.2.2 заттарды жіктеу, жалпылама сөздерді таңдау;
1.2.2.3 бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздерді тану және атау;
1.2.2.4 сөзді буындарға (бөліктерге) бөлу, сөзді буындар бойынша біркелкі айту;
1.2.2.5 артикуляциялық жаттығуларды орындау;
1.2.2.6 сөйлеу дыбыстарын дұрыс және анық айту;
1.2.2.7 ұсынылған дыбысты бірқатар дыбыстардан бөлектеу;
1.2.2.8 көрнекілікке сүйене отырып, берілген дыбысқа сөздерді таңдау;
1.2.2.9 берілген дыбыстың сөздегі орнын анықтау (сөздің басында, ортасында, соңында);
1.2.2.10 бір дыбыспен ерекшеленетін дыбыстық құрамы бойынша ұқсас сөздерді есту және айту;
1.2.2.11 берілген дыбыспен немесе буынмен басталатын сөздерді атау.
2.3. Оқу дағдыларын дамыту
1.2.3.1 дыбысты әріп кескінімен байланыстыру (баспа және қолжазба шрифті), дыбыстар мен әріптерді ажырату;
1.2.3.2 әріптерді олар білдіретін дыбыстармен атау.
1.2.3.3 меңгерген дыбыстар мен әріптерден кері буындарды құрастыру, оларды ұзақ және қысқаша оқу;
1.2.3.4 меңгерген дыбыстар мен әріптерден тікелей ашық буындарды құрастыру, оларды ұзақ және қысқаша оқу;
1.2.3.5 үш әріпті жабық буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.6 жұмсақ дауыссыз дыбыстары бар буындарды оқу;
1.2.3.7 сөздің басында тұрған йотталған дауысты дыбыстары бар буындарды оқу;
1.2.3.8 дауысты дыбыстардан кейін тұрған йотталған дауысты дыбыстары бар буындарды оқу;

1.2.3.9 составлять и читать слоги со стечением согласных в начале слова;
1.2.3.10 составлять и читать слоги со стечением согласных в конце слова;
1.2.3.11 читать слоги и слова с буквами э, ъ;
1.2.3.12 проводить звуковой и звукобуквенный анализ слогов (обратного, прямого открытого, прямого закрытого), слов;
1.2.3.13 составлять из букв разрезной азбуки и слитно читать слоги и слова;
1.2.3.14 составлять предложения из слов, содержащих изученные буквы и слоговые структуры;
1.2.3.15 слитно читать предложения в послоговой разбивке и понимать их смысл;
1.2.3.16 читать короткие тексты в послоговой разбивке и понимать их содержание;
1.2.3.17 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного с опорой на иллюстрации
2.4 Соблюдение интонационной выразительности речи
1.2.4.1 различать вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации;
1.2.4.2 воспроизводить вопросительную, повествовательную, восклицательную интонации по подражанию учителю;
1.2.4.3 интонировать предложения в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки;
1.2.4.4 соблюдать паузы при запятой, соблюдать паузы, которые отделяют одно предложение от другого
Раздел "Письмо"
3.1 Развитие зрительного восприятия и пространственной ориентировки
1.3.1.1 называть и различать основные цвета;
1.3.1.2 называть и различать геометрические фигуры (круг, квадрат, треугольник, прямоугольник);
1.3.1.3 располагать предметы в указанном порядке;
1.3.1.4 описывать предметы по цвету, по форме, по размеру;
1.3.1.5 классифицировать предметы и геометрические фигуры по материалу, по цвету, по форме, по размеру, по объему;
1.3.1.6 воспроизводить из цветных полосок, пластических и других материалов образы букв;
1.3.1.7 расчленять изображение предмета на части и восстанавливать изображение предмета из отдельных частей (используя кубики, пазлы);
1.3.1.8 соблюдать правила гигиены письма: правильно сидеть; правильно держать карандаш и ручку;
1.3.1.9 правильно располагать лист бумаги и тетрадь при выполнении графических работ, при письме;
1.3.1.10 ориентироваться на пространстве листа бумаги;
1.3.1.11 узнавать верхнюю и нижнюю границы рабочей строки
3.2. Развитие элементарных графических навыков
1.3.2.1 обводить по шаблону, по трафарету;
1.3.2.2 обводить рисунок по контуру, по точкам;
1.3.2.3 раскрашивать, штриховать внутри контурного рисунка;
1.3.2.4 рисовать (писать) короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
1.3.2.5 рисовать (писать) горизонтальные, вертикальные, наклонные прямые линии;
1.3.2.6 рисовать (писать) прямую палочку в соединении с наклонной;

1.2.3.9 сөздің басында дауыссыз дыбыстардың тіркесінен тұратын буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.10 сөздің соңында дауыссыз дыбыстардың тіркесінен тұратын буындарды құрастыру және оқу;
1.2.3.11 э, ъ әріптері бар буындар мен сөздерді оқу;
1.2.3.12 буындарға, сөздерге дыбыстық және дыбыс-әріптік талдау жүргізу (кері, тікелей ашық, тікелей жабық);
1.2.3.13 әріптерді қиылған әліппеден құрастырып, буындар мен сөздерді біртұтас оқып шығу;
1.2.3.14 игерілген әріптер мен буындық құрылымдардан тұратын сөздерден сөйлемдер құрастыру;
1.2.3.15 сөйлемдерді буынға бөліп, тұтас оқу және олардың мағынасын түсіну;
1.2.3.16 қысқа мәтіндерді буындарға бөліп оқып, олардың мазмұнын түсіну;
1.2.3.17 иллюстрацияларды пайдалана отырып, оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
2.4. Сөйлеудің интонациялық мәнерлілігін сақтау
1.2.4.1 сұраулы, хабарлы және лепті интонацияларын ажырату;
1.2.4.2 мұғалімге еліктеп, сұраулы, хабарлы және лепті интонацияларын қайталау;
1.2.4.3 тыныс белгілеріне (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі) сәйкес сөйлемдерді интонациямен оқу;
1.2.4.4 үтірді және бір сөйлемді екіншісінен ажырататын кідірістерді сақтау.
"Жазылым" бөлімі
3.1. Көру арқылы қабылдау мен кеңістікті бағдарлауды дамыту
1.3.1.1 негізгі түстерді атау және ажырату;
1.3.1.2 геометриялық фигураларды (шеңбер, шаршы, үшбұрыш, тікбұрыш) атау және ажырату;
1.3.1.3 заттарды көрсетілген тәртіпте орналастыру;
1.3.1.4 заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша сипаттау;
1.3.1.5 заттар мен геометриялық фигураларды материалы, түсі, пішіні, өлшемі, көлемі бойынша жіктеу;
1.3.1.6 түрлі-түсті жолақтардан, пластикалық және басқа материалдардан әріптердің бейнелерін жасау;
1.3.1.7 заттың бейнесін бөліктерге бөліп, оны жеке бөліктерден қайта құрастыру (текшелерді, пазлдарды қолдана отырып);
1.3.1.8 жазу гигиенасының ережелерін сақтау: дұрыс отыру; қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
1.3.1.9 графикалық жұмыстарды орындау кезінде және жазу кезінде қағаз бен дәптерді дұрыс орналастыру;
1.3.1.10 қағаз парағының кеңістігінде бағдарлау;
1.3.1.11 жұмыс жолының жоғарғы және төменгі шекараларын анықтау.
3.2. Қарапайым графикалық дағдыларды қалыптастыру
1.3.2.1 үлгі бойынша, трафарет бойынша сызу;
1.3.2.2 суретті контур бойынша, нүктелер бойынша сызу;
1.3.2.3 контур сызбасының ішіне бояу, штрихтау;
1.3.2. қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және толқынды сызықтарды салу; (жазу);
1.3.2.5 көлденең, тік, көлбеу түзу сызықтар салу (жазу);
1.3.2.6 тік таяқшаны көлбеу сызықпен салу (жазу);

1.3.2.7 рисовать (писать) прямую палочку с закруглением вверху и внизу;
1.3.2.8 рисовать (писать) овал, полуовал;
1.3.2.9 рисовать (писать) палочку с петелькой;
1.3.2.10 выполнять бордюры из элементов букв;
1.3.2.11 писать элементы печатного шрифта букв;
1.3.2.12 писать элементы рукописного шрифта букв
3.3. Формирование навыков письма
1.3.3.1 списывать буквы, слоги, слова с печатного образца после составления их из букв разрезной азбуки;
1.3.3.2 списывать с рукописного образца буквы, слоги, слова после их звуко-буквенного анализа;
1.3.3.3 соотносить печатный и рукописный образ буквы;
1.3.3.4 списывать с классной доски (рукописный шрифт) буквы, слоги, слова, предложения из трех-четырех слов;
1.3.3.5 выполнять соединение прописных и строчных букв в слоги и слова по образцу;
1.3.3.6 различать образ букв сходных по начертанию, отличающихся дополнительным элементом (и-ш, л-м, п-т, ш-щ);
1.3.3.7 вставлять пропущенную букву в словах под картинками;
1.3.3.8 писать под диктовку слова после анализа их звукового состава;
1.3.3.9 писать под диктовку предложения из двух-трҰх слов с предварительным анализом;
1.3.3.10 составлять из букв разрезной азбуки слова из трех-четырех букв с последующей записью;
1.3.3.11 писать прописную (заглавную, большую) букву в начале предложения, ставить точку в конце предложения;
1.3.3.12 писать прописную (заглавную, большую) букву в именах людей;
1.3.3.13 вставлять пропущенную букву в словах при списывании с доски;
1.3.3.14 правильно пользоваться мелом и писать на доске
3.4. Условно-графическое обозначение единиц речи (звук, слог, слово, предложение).
1.3.4.1 узнавать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.2 узнавать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.3 узнавать условно-графическое обозначение предложения;
1.3.4.4 узнавать гласные и согласные звуки, обозначенные фишками красного и синего цветов;
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.6 использовать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.7 использовать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическое обозначение позиции звука в слове
41. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса согласно приложению к настоящей
42. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 1 класса (с русским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.1 произносить сопряженно и повторить за учителем слова, предложения; 1.1.1.2 рассказывать наизусть скороговорки, чистоговорки, небольшие стихотворения;

1.3.2.7 жоғарғы және төменгі жағында дөңгелектелген тік таяқшаны салу (жазу);
1.3.2.8 сопақша, жартылай сопақша салу (жазу) ;
1.3.2.9 ілмегі бар таяқшамен салу (жазу);
1.3.2.10 әріптер элементтерінен жиектерді орындау;
1.3.2.11 баспа әріп шрифті элементтерін жазу;
1.3.2.12 жазба әріп шрифті элементтерін жазу.
3.3. Жазу дағдыларын дамыту
1.3.3.1 әріптерді, буындарды, сөздерді қиынды әліпбидің әріптерінен құрағаннан кейін баспа үлгісінен көшіріп жазу;
1.3.3.2 дыбыс-буквалық талдаудан кейін жазба үлгісінен әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.3.3 баспа және жазба әріптерінің бейнесін сәйкестендіру;
1.3.3.4 сынып тақтасынан (жазба шрифтімен) әріптерді, буындарды, сөздерді, үш-төрт сөзден тұратын сөйлемдерді көшіріп жазу;
1.3.3.5 үлгі бойынша бас әріптер мен кіші әріптерді буындар мен сөздерге қосу;
1.3.3.6 жазылуы ұқсас, бірақ қосымша элементімен ерекшеленетін әріптерді (и-ш, л-м, п-т, ш-щ) ажырату;
1.3.3.7 суреттердің астындағы сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.8 сөздердің дыбыстық құрамын талдағаннан кейін оларды диктант арқылы жазу";
1.3.3.9 алдын ала талдау арқылы екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді диктант арқылы жазу;
1.3.3.10 қиынды әліпбидің әріптерінен үш-төрт әріптен тұратын сөздер құрап, кейін оларды жазу;
1.3.3.11 сөйлемнің басында баспа үлкен (бас, үлкен) әріпті жазу, сөйлемнің соңында нүкте қою;
1.3.3.12 адамдардың есімдерін баспа үлкен (бас, үлкен) әріппен жазу;
1.3.3.13 тақтадан көшіріп жазғанда сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.14 борды дұрыс пайдаланып, тақтаға жазу.
3.4. Сөйлеу бірліктерінің шартты-графикалық белгіленуі (дыбыс, буын, сөз, сөйлем)
1.3.4.1 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.2 сөздің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.3 сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.4 қызыл және көк түстермен белгіленген дауысты және дауыссыз дыбыстарды тану;
1.3.4.5 қызыл және көк түстермен дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілеу;
1.3.4.6 сөздің шартты-графикалық белгісін пайдалану;
1.3.4.7 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыс позициясының шартты-графикалық белгісін пайдалану.
41. Осы Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Бөлімдер мен тақырыптарды оқып-үйренуге арналған сағаттарды бөлу мұғалімнің еркіне беріледі.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 1-сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тындалым
Жазылым
Оқылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 мұғаліммен бірге сөздерді, сөйлемдерді жұптастырып айту және қайталау;
1.1.1.2 жаңылтпаштар, санамақ және шағын тақпақтарды жатқа айту;

1.3.3.6 различать образ букв сходных по начертанию, отличающихся дополнительным элементом (и-ш, л-м, п-т, ш-щ);
1.3.3.7 вставлять пропущенную букву в словах под картинками;
1.3.3.8 писать под диктовку слова после анализа их звукового состава;
1.3.3.9 писать под диктовку предложения из двух-трех слов с предварительным анализом;
1.3.3.10 составлять из букв разрезной азбуки слова из трех-четырех букв с последующей записью;
1.3.3.11 писать прописную (заглавную, большую) букву в начале предложения, ставить точку в конце предложения;
1.3.3.12 писать прописную (заглавную, большую) букву в именах людей;
1.3.3.13 вставлять пропущенную букву в словах при списывании с доски;
1.3.3.14 правильно пользоваться мелом и писать на доске;
1.3.4.1 узнавать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.2 узнавать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.3 узнавать условно-графическое обозначение предложения;
1.3.4.5 обозначать фишками красного и синего цветов гласные и согласные звуки;
1.3.4.6 использовать условно-графическое обозначение слова;
1.3.4.7 использовать условно-графическое обозначение слогов в слове;
1.3.4.8 использовать условно-графическое обозначение позиции звука в слове
Приложение 548
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 548 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование у обучающихся с легкой умственной отсталостью элементарных знаний по грамматике, орфографии и пунктуации, необходимых для приобретения практических навыков устной и письменной речи.
3. Задачи Программы:
1) развивать навыки слушания, говорения, чтения, письма;
2) выработать прочные навыки грамотного письма на основе усвоения звукового состава языка, элементарных сведений по грамматике и правописанию;
3) научить последовательно и правильно излагать свои мысли в устной и письменной форме;

1.3.3.6 жазылуы ұқсас, бірақ қосымша элементімен ерекшеленетін әріптерді (и-ш, л-м, п-т, ш-щ) ажырату;
1.3.3.7 суреттердің астындағы сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.8 сөздердің дыбыстық құрамын талдағаннан кейін оларды диктант арқылы жазу";
1.3.3.9 алдын ала талдау арқылы екі-үш сөзден тұратын сөйлемдерді диктант арқылы жазу;
1.3.3.10 қиынды әліпбидің әріптерінен үш-төрт әріптен тұратын сөздер құрап, кейін оларды жазу;
1.3.3.11 сөйлемнің басында баспа үлкен (бас, үлкен) әріпті жазу, сөйлемнің соңында нүкте қою;
1.3.3.12 адамдардың есімдерін баспа үлкен (бас, үлкен) әріппен жазу;
1.3.3.13 тақтадан көшіріп жазғанда сөздердегі жетіспейтін әріптерді қою;
1.3.3.14 борды дұрыс пайдаланып, тақтаға жазу;
1.3.4.1 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.2 сөздің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.3 сөйлемнің шартты-графикалық белгіленуін тану;
1.3.4.5 қызыл және көк түстермен дауысты және дауыссыз дыбыстарды белгілеу;
1.3.4.6 сөздің шартты-графикалық белгісін пайдалану;
1.3.4.7 сөздегі буындардың шартты-графикалық белгіленуін қолдану;
1.3.4.8 сөздегі дыбыс позициясының шартты-графикалық белгісін пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
548 -қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Бағдарлама мақсаты - жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың ауызша және жазбаша сөйлеудің тәжирибелік дағдыларын меңгеру үшін қажетті грамматика, орфография және пунктуация бойынша қарапайым білімдерін қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) тілдің дыбыстық құрамын, грамматика және жазу бойынша қарапайым мәліметтерді меңгеру негізінде сауатты жазудың дағдыларын қалыптастыру;
3) өз ойларын ауызша және жазбаша түрде дәйекті және дұрыс баяндауға үйрету;

4) практическое освоение простых орфографических и пунктуационных правил;
5) развитие интереса обучающихся к занятиям, общению со взрослыми и одноклассниками;
6) учить обучающихся владеть литературным наследием, уважать родной язык и культуру казахского народа.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) способствовать умственному и речевому развитию обучающихся, преодолевать недостатки познавательной деятельности;
2) развитие, совершенствование словаря;
3) формирование самостоятельности, аккуратности, ответственности;
4) развивать нравственные качества обучающихся.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по казахскому языку основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения учащихся с легкой умственной отсталостью обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, опора на наглядность, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, алгоритмизация действий, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.
7. Принцип единства мышления, языка и коммуникации подразумевает постоянное развитие общения на основе словесной речи, что влияет на формирование словесно-логического мышления и регуляцию поведения.
8. Принцип деятельностного подхода заключается в широком использовании предметно-практической, игровой, изобразительной, прикладной деятельности обучающихся, максимальное ее оречевление, что способствует развитию высших психических функций и накоплению жизненного опыта обучабщихся.
9. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием вариативных типологических особенностей, обучающихся с умственной отсталостью, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
10. При дифференцированном подходе для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема, варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения.
11. Методы и приемы, используемые на уроках языка с целью коррекции психофизических особенностей:
1) метод комментирования;
2) дидактические игры;
3) опорные схемы;

4) қарапайым орфографиялық және пунктуациялық ережелерді практикалық түрде меңгеру;
5) білім алушылардың сабаққа, ересектермен және сыныптастармен қатынас жасауға қызығушылығын дамыту;
6) білім алушыларға қазақ тілі мен әдеби мұрасын меңгертіп, ана тілі мен туған халқының мәдениетін құрметтеуге үйрету.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың ақыл-ой және сөйлеу тілінің дамуына ықпал ету, танымдық іс-әрекетінің жетіспеушіліктерін жеңу;
2) сөз байлығын дамыту, жетілдіру;
3) дербестікті, ұқыптылықты, жауапкершілікті қалыптастыру;
4) білім алушылардың адамгершілік қасиеттерін дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды түзете-дамыта оқыту қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, міндетті түрде көрнекіліктерді қолдану, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, әрекеттерінің алгоритмделуі, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау.
7. Ойлау, тіл және коммуникация дамуының біртұтастық қағидасы сөйлеу тілінің негізіндегі қарым-қатынастың үнемі дамуын қарастырып, сөздік-логикалық ойлау қабілетінің қалыптасуы мен мінез-құлығының реттелуіне әсерін тигізеді.
8. Іс-әрекеттік тәсіл педагогтың жетекшілігімен орындалатын оқушылардың заттық-тәжірибелік, ойын, бейнелеу, қолданбалы әрекетін кеңінен қолдануды және орындаған әрекеттерін айтып отыруды көздейді, ал ол өз бетінше, білім алушылардың жоғары психикалық функцияларының дамуына және өмірлік тәжірибесінің жинақталуына ықпал етеді.
9. Жеке тәсілі және саралап оқыту қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
10. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.
11. Білім алушылардың психикалық және дене ерекшеліктерін түзеу мақсатында тіл сабағында қолданылатын әдістер мен тәсілдер:
1) түсінік беру әдісі;
2) дидактикалық ойындар;
3) тірек сызбалар;

4) создание и использование тетради для справочных материалов;
5) "немой" вопрос;
6) речетворчество с использованием предметных, сюжетных картинок.
12. Оценивание достижений обучающихся с легкой умственной отсталостью осуществляется только посредством внутренней оценки.
13. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
14. Результаты освоения учебной программы оцениваются учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
15. Оценка результативности обучения обучающихся с легкой умственной отсталостью реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
16. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
17. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
18. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося и фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
19. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 3-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
3) 4-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
20. Бағдарлама 5 бөлімді қамтиды:
1) "Дыбыс және әріп" бөлімі;
2) "Сөз" бөлімі;
3) "Сөйлем" бөлімі;
4) "Байланыстырып сөйлеу" бөлімі;
5) "Тілдік нормаларын қолдану" бөлімі.
21. "Дыбыс және әріп" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қазақ тілі дыбыстарын дұрыс айту;
2) дыбыс және әріп арасындағы байланысы;
3) дауысты дыбыстардың жуан, жіңішкелігі;
4) дыбыстардың буын құру функциясы;
5) қазақ тілі әліпбиі;
6) дауыссыз дыбыстардың топтамасы.
22. "Сөз" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттың атауын білдіретін сөздер;
2) әрекетті білдіретін сөздер;
3) санды білдіретін сөздер;
4) заттың сынын білдіретін сөздер;
5) түбірлес, мағынасы жақын, қарама-қарсы мағыналы сөздер.
23. "Сөйлем" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөз өзгерту дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру;
2) сөз жасам дағдыларын дамыту;
3) сөйлем түрлерімен таныстыру (хабарлы, сұраулы, лепті);
4) сөйлем құрау дағдыларын жетілдіру, сөйлем құрамын талдау.

4) анықтамалық материалдар үшін дәптер дайындау және қолдану;
5) "үнсіз" сұрақ;
6) заттық, сюжеттік суреттерді қолдану кезіндегі тіл шығармашылығы.
12. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асырылады.
13. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
14. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау-бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
15. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
16. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; бұл ретте педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
17. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескеріле отырып, тақырыптың, тараудың аяғында жүргізіледі.
18. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына енгізіледі.
3 - тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
19. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 3-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
3) 4-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
20. Бағдарлама 5 бөлімді қамтиды:
1) "Дыбыс және әріп" бөлімі;
2) "Сөз" бөлімі;
3) "Сөйлем" бөлімі;
4) "Байланыстырып сөйлеу" бөлімі;
5) "Тілдік нормаларын қолдану" бөлімі.
21. "Дыбыс және әріп" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қазақ тілі дыбыстарын дұрыс айту;
2) дыбыс және әріп арасындағы байланысы;
3) дауысты дыбыстардың жуан, жіңішкелігі;
4) дыбыстардың буын құру функциясы;
5) қазақ тілі әліпбиі;
6) дауыссыз дыбыстардың топтамасы.
22. "Сөз" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттың атауын білдіретін сөздер;
2) әрекетті білдіретін сөздер;
3) санды білдіретін сөздер;
4) заттың сынын білдіретін сөздер;
5) түбірлес, мағынасы жақын, қарама-қарсы мағыналы сөздер.
23. "Сөйлем" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөз өзгерту дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру;
2) сөз жасам дағдыларын дамыту;
3) сөйлем түрлерімен таныстыру (хабарлы, сұраулы, лепті);
4) сөйлем құрау дағдыларын жетілдіру, сөйлем құрамын талдау.

3. Задачи Программы:
1) развивать навыки слушания, говорения, чтения, письма;
2) выработать прочные навыки грамотного письма на основе усвоения звукового состава языка, элементарных сведений по грамматике и правописанию;
3) научить последовательно и правильно излагать свои мысли в устной и письменной форме;
4) практическое освоение простых орфографических и пунктуационных правил;
5) развитие интереса обучающихся к занятиям, общению со взрослыми и одноклассниками;
6) учить обучающихся владеть русским языком и литературным наследием, уважать родной язык и культуру родного народа.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) способствовать умственному и речевому развитию обучающихся, преодолевать недостатки познавательной деятельности;
2) развитие, совершенствование словаря;
3) формирование самостоятельности, аккуратности, ответственности;
4) развивать нравственные качества обучающихся.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по русскому языку основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, опора на наглядность, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, алгоритмизация действий, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.
7. Принцип единства мышления, языка и коммуникации подразумевает постоянное развитие общения на основе словесной речи, что влияет на формирование словесно-логического мышления и регуляцию поведения.
8. Принцип деятельностного подхода заключается в широком использовании предметно-практической, игровой, изобразительной, прикладной деятельности обучающихся, максимальное ее оречевление, что способствует развитию высших психических функций и накоплению жизненного опыта обучабщихся.
9. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием вариативных типологических особенностей обучающихся с умственной отсталостью, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
10. При дифференцированном подходе для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема, варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения.

3. Бағдарлама міндеттері:
1) айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) тілдің дыбыстық құрамын, грамматика және жазу бойынша қарапайым мәліметтерді меңгеру негізінде сауатты жазудың дағдыларын қалыптастыру;
3) өз ойларын ауызша және жазбаша түрде дәйекті және дұрыс баяндауға үйрету;
4) қарапайым орфографиялық және пунктуациялық ережелерді практикалық түрде меңгеру;
5) білім алушылардың сабаққа, ересектермен және сыныптастармен қатынас жасауға қызығушылығын дамыту;
6) білім алушыларға тіл мен әдеби мұрасын меңгертіп, ана тілі мен туған халқының мәдениетін құрметтеуге үйрету.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың ақыл-ой және сөйлеу тілінің дамуына ықпал ету, танымдық іс-әрекетінің кемшіліктерін жеңу;
2) сөз байлығын дамыту, жетілдіру;
3) дербестікті, ұқыптылықты, жауапкершілікті қалыптастыру;
4) білім алушылардың адамгершілік қасиеттерін дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Компенсаторлық-дамыта оқыту қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, міндетті түрде көрнекіліктерді қолдану, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, әрекеттерінің алгоритмделуі, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау тәсілдерімен қамтамасыз етіледі.
7. Ойлау, тіл және коммуникация дамуының біртұтастық қағидасы сөйлеу тілінің негізіндегі қарым-қатынастың үнемі дамуын қарастырып, сөздік-логикалық ойлау қабілетінің қалыптасуы мен мінез-құлығының реттелуіне әсерін тигізеді.
8. Іс-әрекеттік тәсіл педагогтың жетекшілігімен орындалатын оқушылардың заттық-тәжірибелік, ойын, бейнелеу, қолданбалы әрекетін кеңінен қолдануды және орындаған әрекеттерін айтып отыруды көздейді, ал ол өз бетінше, білім алушылардың жоғары психикалық функцияларының дамуына және өмірлік тәжірибесінің жинақталуына ықпал етеді.
9. Жеке тәсілі және саралап оқыту қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
10. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.

11. Методы и приемы, используемые на уроках языка с целью коррекции психофизических особенностей:
1) метод комментирования;
2) дидактические игры;
3) опорные схемы;
4) создание и использование тетради для справочных материалов;
5) "немой" вопрос;
6) речетворчество с использованием предметных, сюжетных картинок.
12. Оценивание достижений обучающихся с легкой умственной отсталостью осуществляется только посредством внутренней оценки.
13. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
14. Результаты освоения учебной программы оцениваются учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
15. Оценка результативности обучения обучающихся с легкой умственной отсталостью реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
16. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
17. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
18. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося и фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
19. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
20. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Повторение";
2) раздел "Звуки и буквы";
3) раздел "Слово";
4) раздел "Предложение";
5) раздел "Связная речь";
6) раздел "Письмо и чистописание".
21. Раздел "Звуки и буквы" включает подразделы:
1) гласные звуки и буквы;
2) согласные звуки и буквы;
3) звуко-буквенный анализ слов.
22. Раздел "Слово" включает подразделы:
1) различение основных категорий слов (слова-названия предметов, действий, признаков);
2) собственные имена;
3) предлоги.
23. Раздел "Предложение" включает подразделы:
1) предложение.
24. Раздел "Связная речь" включает подразделы:
1) составление рассказа;
2) ответы на вопросы и диалог;
25. Раздел "Письмо и чистописание" включает подразделы:
1) списывание и письмо под диктовку;

11. Білім алушылардың психикалық және дене ерекшеліктерін түзеу мақсатында тіл сабағында қолданылатын әдістер мен тәсілдер:
1) түсінік беру әдісі;
2) дидактикалық ойындар;
3) тірек сызбалар;
4) анықтамалық материалдар үшін дәптер дайындау және қолдану;
5) "үнсіз" сұрақ;
6) заттық, сюжеттік суреттерді қолдана отырғандағы тіл шығармашылығы.
12. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асырылады.
13. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
14. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау-бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
15. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
16. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
17. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескеріле отырып, тақырыбтың, тараудың аяғында жүргізіледі.
18. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына еңгізіледі.
3 - тарау. "Орыс тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
19. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
20. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Повторение";
2) раздел "Звуки и буквы";
3) раздел "Слово";
4) раздел "Предложение";
5) раздел "Связная речь";
6) раздел "Письмо и чистописание".
21. Раздел "Звуки и буквы" включает подразделы:
1) гласные звуки и буквы;
2) согласные звуки и буквы;
3) звуко-буквенный анализ слов.
22. Раздел "Слово" включает подразделы:
1) различение основных категорий слов (слова-названия предметов, действий, признаков);
2) собственные имена;
3) предлоги.
23. Раздел "Предложение" включает подразделы:
1) предложение.
24. Раздел "Связная речь" включает подразделы:
1) составление рассказа;
2) ответы на вопросы и диалог;
25. Раздел "Письмо и чистописание" включает подразделы:
1) списывание и письмо под диктовку;

2. Цель Программы – научить правильно читать доступный их пониманию текст, используя разные виды чтения, осмысленно воспринимать прочитанное, развивать связную речь и коммуникативные навыки.
3. Задачи Программы:
1) формировать умение читать тексты без искажения звукового состава слов с соблюдением правильного ударения в словах;
2) способствовать овладению приемами выразительного эмоционального чтения произведений доступных пониманию;
3) формировать навык плавного беглого чтения, соответствующего темпу протекания мыслительных процессов обучающихся.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) способствовать максимальной компенсации недостатков познавательной деятельности обучающихся;
2) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление обучающихся, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение, классификация);
3) развивать самостоятельность, аккуратность, ответственность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, опора на наглядность, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, алгоритмизация действий, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.
7. Принцип единства мышления, языка и коммуникации подразумевает постоянное развитие общения на основе словесной речи, что влияет на формирование словесно-логического мышления и регуляцию поведения.
8. Принцип деятельностного подхода заключается в широком использовании предметно-практической, игровой, изобразительной, прикладной деятельности обучающихся, максимальное ее оречевление, что способствует развитию высших психических функций и накоплению жизненного опыта обучабщихся.
9. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием вариативных типологических особенностей обучающихся с умственной отсталостью, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
10. При дифференцированном подходе для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема, варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения.

2. Бағдарламаның мақсаты – әр түрлі оқу түрлерін қолдана отырып, мәтінді дұрыс түсінуге үйрету, оқылған сөздерді ұғынуын, байланыстырып сөйлеуі мен коммуникативтік дағдыларын дамыту.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) сөздердің дыбыстық құрылымын бұзбай, екпінін сақтап мәтіндерді дұрыс оқуды қалыптастыру;
2) қолжетімді түсінікті шығармаларды мәнерлеп оқу тәсілдерін меңгеруге ықпал ету;
3) білім алушылардың ойлау үдерісінің қарқынына сәйкес тез, мәнерлеп оқу дағдысын қалыптастыру.
4. Түзете дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың танымдық іс-әрекетінің жетіспеушіліктерін барынша түзетуге ықпал ету;
2) білім алушылардың көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауын, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, қорыту, жіктеу) дамыту;
3) дербестікті, ұқыптылықты, жауапкершілікті қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Компенсаторлық-дамыта оқыту қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, міндетті түрде көрнекіліктерді қолдану, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, әрекеттерінің алгоритмделуі, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау тәсілдерімен қамтамасыз етіледі.
7. Ойлау, тіл және коммуникация дамуының біртұтастық қағидасы сөйлеу тілінің негізіндегі қарым-қатынастың үнемі дамуын қарастырып, сөздік-логикалық ойлау қабілетінің қалыптасуы мен мінез-құлығының реттелуіне әсерін тигізеді.
8. Іс-әрекеттік тәсіл педагогтың жетекшілігімен орындалатын оқушылардың заттық-тәжірибелік, ойын, бейнелеу, қолданбалы әрекетін кеңінен қолдануды және орындаған әрекеттерін айтып отыруды көздейді, ал ол өз бетінше, білім алушылардың жоғары психикалық функцияларының дамуына және өмірлік тәжірибесінің жинақталуына ықпал етеді.
9. Жеке тәсілі және саралап оқыту қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
10. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.

11. На уроках чтения организуется объяснительное чтение, которое предполагает обучение умению соблюдать паузы и интонации, логическое ударение; уделяется большое внимание разбору содержания текста, раскрываются и уточняются понятия, выясняется значение отдельных слов; обращается внимание на характер и речь персонажей; при разборе содержания, объяснении незнакомых слов демонстрируются картины, предметы, муляжи, макеты, используются видеофрагменты.
12. Оценивание достижений обучающихся с легкой умственной отсталостью осуществляется только посредством внутренней оценки.
13. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
14. Результаты освоения учебной программы оцениваются учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
15. Оценка результативности обучения обучающихся с легкой умственной отсталостью реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
16. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; при этом педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
17. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
18. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося и фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Чтение и развитие речи"
19. "Оқу және тіл дамыту" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 3 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
3) 4 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
20. Бағдарлама 2 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі;
2) "Оқылым" бөлімі.
21. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздің негізгі бірліктерін қабылдау және жаңғырту;
2) аудио және видео ақпараттар мазмұнын түсіну;
3) жағдаятты болжау;
4) қарым-қатынастағы жағдаяттарға байланысты сөз нормаларын сақтау;
5) тыңдаушылардың назарын аудару;
6) ұсынған тақырыпқа әңгіме құрастыру;
7) жаттау және жатқа айту;
8) сахналау және драмалау.
22. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану;
2) мәтіннің тақырыбын анықтау;

11. Оқу сабақтарында түсіндірмелі оқу ұйымдастырылады: мәтіннің логикалық екпінін, үзілісі және интонациясын сақтау; мәтін мазмұнын талдауға көп көңіл бөлу, ұғымдардың мағынасын ашып, нақтылау; жеке сөздердің мәнін анықтау; кейіпкерлердің мінезі мен сөйлеуіне назар аудару; мазмұнын қарастырып, түсініксіз сөздерді түсіндіргенде суреттер, заттар, үлгілер, муляждар, макеттер және басқа да көрнекіліктерді қолдану.
12. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асады.
13. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
14. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау-бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
15. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
16. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; бұл ретте педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
17. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескеріле отырып, тақырыбтың, тараудың аяғында жүргізіледі.
18. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына енгізіледі.
3 - тарау. "Оқу және тіл дамыту" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
19. "Оқу және тіл дамыту" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылы бойынша 102 сағатты;
2) 3 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылы бойынша 102 сағатты;
3) 4 сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылы бойынша 102 сағатты құрайды.
20. Бағдарлама 2 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі;
2) "Оқылым" бөлімі.
21. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздің негізгі бірліктерін қабылдау және жаңғырту;
2) аудио және видео ақпараттар мазмұнын түсіну;
3) жағдаятты болжау;
4) қарым-қатынастағы жағдаяттарға байланысты сөз нормаларын сақтау;
5) тыңдаушылардың назарын аудару;
6) ұсынған тақырыпқа әңгіме құрастыру;
7) жаттау және жатқа айту;
8) сахналау және драмалау.
22. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану;
2) мәтіннің тақырыбын анықтау;

4.2.4.2 оқыған мәтінге қойыған сұрақтарға толық жауап беру
2.5 Мәтіннің мазмұнын айту
4.2.5.1 қысқа, толық, оқиғалар тізбегін сақтай отырып мәтіннің мазмұнын айту
Приложение 551
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Чтение и развитие речи" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 2 - 4 классов по обновленному содержанию (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 551 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Чтение и развитие речи" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы – научить правильно читать доступный их пониманию текст, используя разные виды чтения, осмысленно воспринимать прочитанное, развивать связную речь и коммуникативные навыки.
3. Задачи Программы:
1) формировать умение читать тексты без искажения звукового состава слов с соблюдением правильного ударения в словах;
2) способствовать овладению приемами выразительного эмоционального чтения произведений доступных пониманию;
3) формировать навык плавного беглого чтения, соответствующего темпу протекания мыслительных процессов обучающихся.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) способствовать максимальной компенсации недостатков познавательной деятельности обучающихся;
2) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление обучающихся, мыслительные операции (анализ, сравнение, обобщение, классификация);
3) развивать самостоятельность, аккуратность, ответственность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, опора на наглядность, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, алгоритмизация действий, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.

4.2.4.2 оқыған мәтінге қойыған сұрақтарға толық жауап беру
2.5 Мәтіннің мазмұнын айту
4.2.5.1 қысқа, толық, оқиғалар тізбегін сақтай отырып мәтіннің мазмұнын айту
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
551-қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Оқу және тіл дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Оқу және тіл дамыту" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – әр түрлі оқу түрлерін қолдана отырып, мәтінді дұрыс түсінуге үйрету, оқылған сөздерді ұғынуын, байланыстырып сөйлеуі мен коммуникативтік дағдыларын дамыту.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) сөздердің дыбыстық құрылымын бұзбай, екпінін сақтап мәтіндерді дұрыс оқуды қалыптастыру;
2) қолжетімді түсінікті шығармаларды мәнерлеп, оқу тәсілдерін меңгеруге ықпал ету;
3) білім алушылардың ойлау процесінің қарқынына сәйкес тез, мәнерлеп оқу дағдысын қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың танымдық іс-әрекетінің жетіспеушіліктерін барынша түзетуге ықпал ету;
2) білім алушылардың көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауын, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, қорыту, жіктеу) дамыту;
3) дербестікті, ұқыптылықты, жауапкершілікті қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдерінің іске асырылуы білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Компенсаторлық-дамыта оқыту қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, міндетті түрде көрнекіліктерді қолдану, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, әрекеттерінің алгоритмделуі, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау тәсілдерімен қамтамасыз етіледі.

3) развивать коммуникативные навыки в устной и письменной речи;
4) учить правильно читать и понимать смысл текста;
5) освоение простых орфографических и пунктуационных правил русского языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) способствовать умственному и речевому развитию обучающихся, преодолевать недостатки познавательной деятельности;
2) развитие, совершенствование словаря;
3) совершенствовать нравственные качества обучающихся.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, опора на наглядность, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, алгоритмизация действий, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.
7. Принцип единства мышления, языка и коммуникации подразумевает постоянное развитие общения на основе словесной речи, что влияет на формирование словесно-логического мышления и регуляцию поведения.
8. Принцип деятельностного подхода заключается в широком использовании предметно-практической, игровой, изобразительной, прикладной деятельности обучающихся, максимальное ее оречевление, что способствует развитию высших психических функций и накоплению жизненного опыта обучающихся.
9. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием вариативных типологических особенностей обучающихся с умственной отсталостью, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
10. При дифференцированном подходе для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема, при этом варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения.
11. На начальных этапах обучения второму языку основным является формирование умений понимать устную речь, расширение, активизация словарного запаса; для этого можно использовать беседы, заучивание стихотворений, загадок, скороговорок, фраз, речевые игры; учитель добивается орфоэпически правильного произношения слов, учить отвечать на вопросы, задавать вопросы читать слова, предложения, тексты.

3) ауызша және жазбаша сөйлеуде коммуникативтік дағдыларын дамыту;
4) орыс тілінде дұрыс оқып, мағынасын түсінуге үйрету;
5) орыс тілінің қарапайым орфографиялық және пунктуациялық ережелерін меңгерту;
6) мемлекеттік тілге және тағы басқа тілдерге деген құрмет сезімін қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың ақыл-ой және сөйлеу тілінің дамуына ықпал ету, танымдық іс-әрекетінің жетіспеушіліктерін жеңу;
2) сөз байлығын дамыту, жетілдіру;
3) дербестікті, ұқыптылықты, жауапкершілікті дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдерінің іске асырылуы білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Компенсаторлық-дамыта оқыту қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, міндетті түрде көрнекіліктерді қолдану, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, әрекеттерінің алгоритмделуі, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау.
7. Ойлау, тіл және коммуникация дамуының біртұтастық қағидасы сөйлеу тілінің негізіндегі қарым-қатынастың үнемі дамуын қарастырып, сөздік-логикалық ойлау қабілетінің қалыптасуы мен мінез-құлығының реттелуіне әсерін тигізеді.
8. Іс-әрекеттік тәсіл педагогтың жетекшілігімен орындалатын оқушылардың заттық-тәжірибелік, ойын, бейнелеу, қолданбалы әрекетін кеңінен қолдануды және орындаған әрекеттерін айтып отыруды көздейді, ал ол өз бетінше, білім алушылардың жоғары психикалық функцияларының дамуына және өмірлік тәжірибесінің жинақталуына ықпал етеді.
9. Жеке және саралап оқыту тәсілі қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
10. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.
11. Екінші тілге оқытудың бастапқы кезеңінде ауызша сөйлеу тілін түсіну қабілетін қалыптастыру, сөздік қорын анықтау және кеңейту негізгі болып табылады, олар тілдік естуін дамыту және түзеу бойынша жүйелі жұмыс жүргізілуімен, орфоэпикалық дағдыларын қалыптастырумен сабақтасады; бұл үшін әңгімелесуді, өлеңдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар, сөйлемдер, тілдік ойындар жаттауды қолдануға болады; мұғалім сөздердің орфоэпикалық дұрыс айтылуын қадағалайды, қазақ тілінде сұрақтарға жауап беруге, сұрақ қоюға, сөздерді, сөйлемдерді, мәтінді оқуға үйретеді.

12. Исходным моментом практического владения языком являются навыки слушания, на базе которых формируются навыки связного высказывания, чтения и письма.
13. Для этого необходимо становление комплекса умений:
1) слушать речь;
2) слышать произносимое, находить ошибки в речи;
3) правильно воспроизводить услышанное на основе образца;
4) ясно артикулировать звуки, слоги и слова;
5) соотносить слышимое с произносимым словом и видимым: определять соответствие звукового и буквенного состава;
6) составлять связное высказывание;
7) писать.
14. Для развития речевых навыков целесообразно создавать такие условия, при которых участвовали бы различные анализаторы: зрительный (показ картинок, предметов), слуховой (внимательно слушать, что ясно и громко говорит учитель, другие дети, замечать ошибки в речи других и у себя); тактильный (ощущать артикуляцию звука).
15. Оценивание достижений обучающихся с легкой умственной отсталостью осуществляется только посредством внутренней оценки.
16. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
17. Результаты освоения учебной программы оцениваются учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
18. Оценка результативности обучения обучающихся с легкой умственной отсталостью реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
19. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; при этом педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
20. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
21. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося и фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
22. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
3) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
23. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Письмо и чтение";
4) раздел "Применение языковых норм".
24. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:

12. Тілді тәжирибелік тұрғыда меңгерудің бастапқы кезеңі тыңдау қабілеті болып табылады, оның негізінде байланыстырып сөйлеу, оқу және жазу қабілеті мен дағдылары қалыптасады.
13. Бұл үшін бірқатар қабілеттіліктер болуы тиіс:
1) сөзді тыңдау;
2) айтылғанды есту, сөйлеудегі қателіктерді табу;
3) үлгі негізінде естігенін дұрыс қайталап айту;
4) дыбыстарды, буындарды, сөздерді анық артикуляциялау;
5) естігенін көргенімен және сөздерімен сәйкестендіру: дыбыстық және әріптік құрылымын сәйкестеу;
6) байланыстырып сөйлеу;
7) жазу.
14. Тілдік дағдыларын дамыту үшін түрлі талдауыштар қатысатын жағдайларды жасаған дұрыс: көру (суреттерді, заттарды көрсету), есту (мұғалімнің, құрдастарының не айтып жатқанын мұқият тыңдау, өзгелердің және өз сөзінің қателерін байқау); тактильді (дыбыс артикуляциясын сезіну).
15. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асады.
16. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
17. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау-бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
18. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
19. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; бұл ретте педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
20. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескеріле отырып, тақырыбтың, тараудың аяғында жүргізіледі.
21. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына енгізіледі.
3-тарау. "Орыс тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
22. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
3) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
23. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Письмо и чтение";
4) раздел "Применение языковых норм".
24. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:

4.2.3.8 участвовать в беседах на темы, близкие жизненному опыту обучающихся, по материалам экскурсии, иллюстрациям
2.4 Развитие связной речи
4.2.4.6 составлять рассказ на заданную тему коллективо и под руководством учителя;
4.2.4.7 составлять короткий рассказ из собственного опыта, наблюдения с опорой на вопросы
Письмо
3.1 Усвоение написания и чтения букв русского языка, слогов, слов, словосочетаний и предложений
4.3.1.5 владеть приемами самоконтроля при списывании
Использование речевых норм
4.1 Простые орфографические и орфоэпические нормы
4.4.1.1 определение слов пишущихся с заглавной буквы (имена людей, географические и административные названия), правильное написание слов без ошибок
4.2 Закон сингормонизма
4.4.2.1 использование простых форм изменения по родам, числам, падежами лицам
4.3 Грамматические нормы
4.4.3.1 разделить слова и использовать в соответствии со значением обозначающие качество, свойство и действия предмета
Приложение 553
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 553 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы – развитие навыков разговорного общения, понимания, выражения собственных мыслей на казахском языке в рамках обычной тематики, касающейся повседневной жизни, учебы, формирование необходимых навыков общения в социальной среде.
3. Задачи Программы:
1) развивать навыки говорения, слушания, чтения, письма на казахском языке;
2) формировать правильное произношение и умение дифференцировать звуки казахского языка;
3) развивать коммуникативные навыки в устной и письменной речи;
4) учить правильно читать и понимать смысл текста;
5) освоение простых орфографических и пунктуационных правил казахского языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) способствовать умственному и речевому развитию обучающихся, преодолевать недостатки познавательной деятельности;

4.2.3.8 участвовать в беседах на темы, близкие жизненному опыту обучающихся, по материалам экскурсии, иллюстрациям
2.4 Развитие связной речи
4.2.4.6 составлять рассказ на заданную тему коллективо и под руководством учителя;
4.2.4.7 составлять короткий рассказ из собственного опыта, наблюдения с опорой на вопросы
Письмо
3.1 Усвоение написания и чтения букв русского языка, слогов, слов, словосочетаний и предложений
4.3.1.5 владеть приемами самоконтроля при списывании
Использование речевых норм
4.1 Простые орфографические и орфоэпические нормы
4.4.1.1 определение слов пишущихся с заглавной буквы (имена людей, географические и административные названия), правильное написание слов без ошибок
4.2 Закон сингормонизма
4.4.2.1 использование простых форм изменения по родам, числам, падежами лицам
4.3 Грамматические нормы
4.4.3.1 разделить слова и использовать в соответствии со значением обозначающие качество, свойство и действия предмета
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
553 -қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі " пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарлама мақсаты – білім алушылардың күнделікті тұрмысқа, оқуға қатысты ауызекі сөйлесу, түсіну, өз ойын қазақ тілінде жеткізе білу дағдыларын дамыту және әлеуметтік ортада қарым-қатынас жасауға қажетті сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) қазақ тілінде айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым дағдыларын қалыптастыру;
2) қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуын, ажыратуын қалыптастыру;
3) ауызша және жазбаша сөйлеуде коммуникативтік дағдыларын дамыту;
4) қазақ тілінде дұрыс оқып, мағынасын түсінуге үйрету;
5) қазақ тілінің қарапайым орфографиялық және пунктуациялық ережелерін меңгерту;
6) қазақ халқына және мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың ақыл-ой және сөйлеу тілінің дамуына ықпал ету, танымдық іс-әрекетінің жетіспеушіліктерін жеңу;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приказ дополнен приложением 554 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – формирование у обучающихся доступных им математических знаний, умений и навыков, способствующих их социальной адаптации и подготовке к самостоятельной трудовой деятельности.
3. Задачи Программы:
1) формировать у обучающихся такие математические знания, умения и навыки, которые позволят им быть самостоятельными в бытовых ситуациях, овладеть хозяйственно-трудовой деятельностью и доступной профессией;
2) формировать у обучающихся положительные эмоционально-волевые и личностные качества;
3) развивать речь обучающихся, обогащать ее специальными математическими терминами и выражениями;
4) учить комментировать свою деятельность, давать полный словесный отчет о решении задач, выполнении геометрических построений.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать интерес к учебным занятиям, умения взаимодействовать с другими обучающимися и взрослыми.
2) способствовать максимальной компенсации недостатков познавательной деятельности обучающихся;
3) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление обучающихся, мыслительные операции (анализа, сравнения, обобщения, классификации);
4) развивать самостоятельность, аккуратность, ответственность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по математике основаны на принципах специальной педагогики и направлены на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности, учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии.

Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты – білім алушыларда әлеуметтік бейімделуіне және дербес еңбек қызметіне дайындалуына ықпал ететін математикалық білімді, іскерлікті және дағдыларды қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) білім алушыларда тұрмыстық жағдайларда дербес болуға, шаруашылық-еңбек қызметін және қолжетімді мамандықты меңгеруге мүмкіндік беретін математикалық білім, білік пен дағдыларды қалыптастыру;
2) білім алушыларда жағымды эмоционалдық-ерік және жеке қасиеттерді қалыптастыру;
3) оқушылардың тілін дамыту, оны арнайы математикалық терминдермен және ұғымдармен байыту;
4) есептерді шешу, геометриялық сызбаларды құрастыру туралы толық ауызша есеп беруге, өз қызметіне түсінік беруге үйрету.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сабақтарға деген қызығушылықты, басқа білім алушылар мен ересектер арасындағы өзара байланыс жасай білуді дамыту;
2) білім алушылардың танымдық іс-әрекетінің кемшіліктерін барынша өтеуге ықпал ету;
3) білім алушылардың көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелі ойлауын, ойлау операцияларын (талдау, салыстыру, жалпылау, жіктеу) дамыту;
4) дербестікті, ұқыптылықты, жауапкершілікті дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Математика" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негізделіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға негізделеді.
6. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағыты оқу іс-әрекетінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі, ескеріледі: ойлау процестерінің инерттілігі, танымдық белсенділігінің төмендігі, жалпылама және абстракты ойлау функциясының әлсіздігі, сөйлеу дамуының кешеуілдеулігі.

7. В работе с обучающимися опираются на их подражательные способности, сохранные возможности наглядно-действенного мышления.
8. Обучение математике развивает у обучающихся такие психические функции, как восприятие, память, речь, мышление, формирует умения доводить начатую работу до конца, преодолевать посильные трудности, проявлять аккуратность и самостоятельность.
9. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности:
1) формирование норм поведения, жизненных навыков;
2) привитие элементарных коммуникативных и бытовых умений;
3) формирование социальных навыков, взглядов, убеждений.
10. Принцип деятельностного подхода предполагает использование на уроках предметно-практической деятельности обучающихся под руководством педагога:
1) создает условия для осмысления учебного материала;
2) конкретизирует математические отношения, смысл арифметических действий;
3) способствует развитию сенсомоторной основы высших психических функций (восприятия, речи, мышления);
4) компенсирует недостаточность жизненного опыта обучающихся.
11. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, проявляющихся при усвоении учебного материала и влияющих на качество получаемых знаний, умений и навыков.
12. При реализации дифференцированного подхода на уроке учитель варьирует объем и сложность учебного материала для разных типологических групп обучающихся, степень самостоятельности выполнения обучающимися учебных заданий, виды наглядно-дидактических материалов.
13. Педагог управляет познавательной деятельностью обучающихся, помогая выполнить анализ, синтез, сравнение и обобщение, сделать необходимые выводы и умозаключения, побуждает рассказывать обучающихся о своих практических действиях.
14. При формировании абстрактных математических понятий учитель обеспечивает опору на наглядный материал:
1) на первых этапах изучения математического материала используется предметная наглядность;
2) на следующих этапах предлагается иллюстративный материал;
3) далее используется условная наглядность: счетные палочки, абаки, счеты;
4) на последнем этапе используется схематическая наглядность (схемы, чертежи, таблицы) и математическая запись с использованием цифр и знаков.
15. На каждом уроке математики отводится время для повторения:
1) педагог самостоятельно определяет, какой материал необходимо повторить;
2) обязательному повторению подлежит материал, который является составной частью новой темы.

7. Білім алушылармен жұмыс барысында олардың еліктеушілігіне, көрнекі-әрекеттік ойлаудың сақталған мүмкіндіктеріне сүйенеді.
8. Математиканы оқыту білім алушылардың қабылдау, есте сақтау, сөйлеу тілі, ойлау сияқты психикалық функцияларын дамытып, бастаған жұмысты аяғына дейін жеткізу, қиындықтарды жеңу, ұқыптылық пен дербестікті көрсету біліктілігін қалыптастырады.
9. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімсізденуін жоюды немесе азайтуды көздейді:
1) мінез-құлық нормаларын, өмірлік дағдыларды қалыптастыру;
2) қарапайым қарым-қатынастық және тұрмыстық дағдыларын дамыту;
3) әлеуметтік дағдыларды, көзқарастарды, пікірлерді қалыптастыру.
10. Іс-әрекеттік тұғыры сабақта педагогтың жетекшілігімен орындалатын оқушылардың заттық-тәжірибелік әрекетін көздейді:
1) оқу материалын түсіну үшін жағдай жасау;
2) математикалық қатынастардың, арифметикалық амалдардың мәнін нақтылау;
3) жоғары психикалық функциялардың (қабылдау, сөйлеу, ойлау) сенсомоторлы негізін дамытуға ықпал ету;
4) білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін өтеу.
11. Жеке және саралап оқыту тәсілі қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
12. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.
13. Педагог білім алушылардың танымдық әрекетін басқара отырып, талдау, жинақтау, салыстыру және жалпылау жасауға, қажетті қорытындылар мен ой-пікірлер білдіруге, білім алушыларды өздерінің тәжірибелік іс-әрекеттері туралы айтып беруіне ықпал етеді.
14. Абстрактілі математикалық ұғымдарды қалыптастыру кезінде мұғалім көрнекі материалдарға сүйенеді:
1) бастапқы кезеңде шынайы көрнекілтерді пайдаланады;
2) келесі кезеңдерде иллюстрациялық материалдар ұсынады;
3) әрі қарай шартты көрнекілікті пайдаланады: санау таяқшалары, абактар, есепшоттар;
4) соңғы кезеңде сызба түріндегі көрнекіліктерді (сызбалар, суреттер, кестелер) және сандар мен таңбаларды пайдалана отырып математикалық жазбаларды ұсынады.
15. Әр математика сабағында қайталауға уақыт беріледі:
1) әр сабақта қайталау материалын педагог дербес анықтайды;
2) қайталау материалы жаңа тақырыпқа құрама бөлігі ретінде кіреді.

16. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только посредством внутренней оценки.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
18. Результаты освоения учебной программы оцениваются учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
19. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
20. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
21. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
22. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося и фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Математика"
23. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 0 классе – 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 5 часов в неделю, 165 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 5 часов в неделю, 170 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
24. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Дочисловые понятия" (0, 1 классы);
2) раздел "Нумерация" (1, 2, 3, 4 классы);
3) раздел "Арифметические дейстия" (1,2, 3, 4 классы);
4) раздел "Арифметические задачи" (1, 2, 3,4 классы);
5) раздел "Величины" (1, 2, 3, 4 классы);
6) раздел "Элементы наглядной геометрии" (1, 2, 3, 4 классы);
7) раздел "Доли"(4 класс).
25. Раздел "Дочисловые понятия" включает следующие подразделы:
1) свойства предметов;
2) величинные понятия;
3) понятия о тяжести предметов;
4) количественные понятия;
5) пространственные понятия;
6) отношения порядка следования;

16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
18. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау-бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
19. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
21. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескеріле отырып, тақырыптың, тараудың аяғында жүргізіледі.
22. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына енгізіледі.
3 - тарау. "Математика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
23. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 96 сағатты;
2) 1 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 165 сағатты;
3) 2 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
24. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Санға дейінгі ұғымдар" бөлімі (0, 1 сыныптар);
2) "Нөмірлеу" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар);
3) "Арифметикалық амалдар" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар);
4) "Арифметикалық есептер" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар);
5) "Шамалар" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар);
6) "Көрнекі геометрия элементтері" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар);
7) "Бөлшектер" бөлімі (4 сынып).
25. "Санға дейінгі ұғымдар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың қасиеті;
2) шаманы білдіретін ұғымдар;
3) заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар;
4) сандық ұғымдар;
5) кеңістіктік ұғымдар;
6) реттілікті сақтау қатынасы;

7) временные понятия;
8) понятия о форме предмета.
26. Раздел "Нумерация" включает следующий подраздел:
1) нумерация.
27. Раздел "Арифметические действия" включает следующий подраздел:
1) арифметические действия.
28. Раздел "Арифметические задачи" включает следующий подраздел:
1) арифметические задачи.
29. Раздел "Величины" включает следующий подраздел:
1) величины.
30. Раздел "Элементы наглядной геометрии" включает следующий подраздел:
1) элементы наглядной геометрии.
31. Раздел "Доли" включает следующий подраздел:
1) доли.
32. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 0 класса:
1) свойства предметов: выделение из групы предметов такого, который обладает такими же свойствами, как образец (по назначению, цвету, форме);
2) величинные понятия:длинный – короткий (длиннее-короче, одинаковой длины), широкий – узкий (шире –уже, одинаковой ширины), высокий – низкий (выше –ниже, одинаковой высоты), толстый – тонкий (толще – тоньше, одинаковой толщины), глубокий –мелкий (глубже – мельче, одинаковой глубины), большой – маленький (больше-меньше, одинакового размера). Приемы сравнения двух объектов по величине: наложение, приложение, зрительное соотнесение; группировка (классификация) и упорядочение (сериация) нескольких предметов по определенному признаку величины. Определение того, на сколько один предмет отличается от другого по тому или иному параметру величины (показ). Уравнивание объектов по признаку величины. Слова: все, каждый, остальные, оставшиеся, другие, одинаковые;
3) понятия о тяжести предметов: тяжелый – легкий (тяжелее –легче, одинакового веса, массы). Сравнение двух предметов по массе на руку или с помощью чашечных весов. Группировка и упорядочение предметов по их массе;
4) количественные понятия: сколько? Много, мало, один, немного, несколько, ни одного, столько же (столько, сколько), поровну, одинаково. Установление взаимно однозначного соответствия элементов двух групп предметов (попарное соотнесение). Слова: "лишние, не хватает, больше-меньше, пусто". Два способа уравнивания множеств. Сравнение количеств жидких и сыпучих веществ; изменение количества предметов и количества жидкости, сыпучих веществ (увеличение, уменьшение) с помощью различных практических действий: (пересыпание, переливание, добавление, отрезание. Понимание и использование слов, раскрывающих конкретный смысл сложения и вычитания: "добавили, прибавили, убрали, отлили, отсыпали, подарили", а также слов "было, будет, стало, вместе, всего, осталось";
5) пространственные понятия: ориентация в частях собственного тела: вверху – голова, шея, грудь; внизу – ноги; спереди – лицо, грудь, живот; сзади – затылок, спина; правая – левая рука, нога, глаз, ухо, щека. Ориентация в ближайшем окружении относительно самого обучающегося: вверху – внизу, спереди-сзади, далеко-близко, справа–слева, рядом, около, здесь, там, перед, за; движение обучающегося в заданном направлении. Определение направления движения: вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону; определение местоположения двух, трех предметов относительно друг друга: выше – ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине;

7) уақытты білдіретін ұғымдар;
8) заттың пішінін білдіретін ұғымдар.
26. "Нөмірлеу" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) нөмірлеу.
27. "Арифметикалық амалдар" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) арифметикалық амалдар.
28. "Арифметикалық есептер" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) арифметикалық есептер.
29. "Шамалар" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) шамалар.
30. "Көрнекі геометрия элементтері" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) көрнекі геометрия элементтері.
31. "Бөлшектер" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) бөлшектер.
32. 0 -сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) заттардың қасиеті: үлгідегі сияқты (түсі, пішіні, мақсатына қарай) қасиеттерге ие заттарды топтан бөліп алу;
2) шаманы білдіретін ұғымдар: ұзын-қысқа (ұзынырақ-қысқарақ, ұзындығы бірдей), кең-тар (кеңдеу-тарлау, кеңдігі бірдей), жоғары-төмен (жоғарырақ-төменірек, биіктігі бірдей), жуан-жіңішке (жуанырақ-жіңішкерек, қалыңдығы бірдей), терең-таяз (тереңдау-таяздау, тереңдігі бірдей), үлкен-кіші (үлкенірек-кішірек, өлшемі бірдей). Екі затты шамасына қарай салыстыру жолдары: қолдану, қосымша, көру ара қатынасы; белгілі бір шаманың қасиеті бойынша бірнеше заттарды топтау (жіктеу) және реттеу (серияға бөлу). Қандай да бір өлшем бойынша бір заттың екіншісінен айырмашылығы бар екенін анықтау (көрсету). Шаманың белгісі бойынша объектілерді теңестіру. Сөздер: барлығы, әрбір, қалғандары, қалғаны, басқалары, бірдей;
3) заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар: ауыр-жеңіл (ауырлау-жеңілдеу, салмағы бірдей). Екі затты салмағы бойынша қолмен немесе кесе таразының көмегімен салыстыру. Заттарды олардың салмағы бойынша топтастыру және реттеу;
4) сандық ұғымдар: қанша? Көп, аз, біреу, шамалы, бірнеше, бірде-бір, соншалықты (соншалықты қанша), тең, бірдей. Заттардың екі тобы элементтерінің өзара бір мәнді сәйкестігін анықтау (тепе-теңдік). Сөздер: "артық, жетіспейді", "көп-аз, бос". Жиындарды теңеудің екі әдісі. Сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін салыстыру; заттардың саны мен сұйықтықтың, сусымалы заттардың мөлшерінің өзгеруі (ұлғаюы, азаюы) әр түрлі практикалық әрекеттердің көмегімен: (себу, құю, қосу, кесу. Қосу мен азайтудың нақты мағынасын ашатын сөздерді түсіну және пайдалану: "қосу, алып тастау, құю, төгу, сыйға тарту", сондай-ақ "болған, болады, қалды, бірге, барлығы қалды";
5) кеңістіктік ұғымдар: өз денесінің бөліктерін бағдарлай алу: жоғарғы жағында-бас, мойын, кеуде; төменгі жағында-аяғы; алдыңғы жағында-бет, кеуде, іш; оң - сол жақ қол, аяғы, көзі, құлағы, беті. Білім алушының өзіне қатысты жақын ортада бағдарлау: жоғары – төменгі, алдыңғы-артқы, алыс -жақын, оң-сол, жанында, мұнда, алдында, артында; білім алушының берілген бағытта қозғалысы. Қозғалыс бағытын анықтау: алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, жағына; бір-біріне қатысты екі, үш заттың орналасқан жерін анықтау: жоғары – төмен, қатарында, жанында, ішінде, артында, алдында, үстінде, астында, қарама-қарсы, арасында, ортасында;

6) отношения порядка следования: крайний, первый, последний, перед, после, за, следом за, следующий, предыдущий, между. Выстраивание предметов в ряд;
7) временные понятия: части суток: утро, день, вечер, ночь. Сегодня, вчера, завтра, сначала, потом;
8) понятия о форме предмета: куб, шар, круг, квадрат, треугольник.
33. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 1 класса:
1) свойства предметов: выделение из групы предметов такого, который обладает такими же свойствами, как образец (по назначению, цвету, форме). Величинные понятия:приемы сравнения двух объектов по величине: наложение, приложение, зрительное соотнесение; группировка (классификация) и упорядочение (сериация) нескольких предметов по определенному признаку величины. Определение того, на сколько один предмет отличается от другого по тому или иному параметру величины (показ). Уравнивание объектов по признаку величины. Слова: все, каждый, остальные, оставшиеся, другие, одинаковые. Понятия о тяжести предметов: сравнение двух предметов по массе на руку или с помощью чашечных весов. Группировка и упорядочение предметов по их массе. Количественные понятия: установление взаимно однозначного соответствия элементов двух групп предметов (попарное соотнесение). Слова: "лишние, не хватает, больше-меньше, пусто". Два способа уравнивания множеств. Сравнение количеств жидких и сыпучих веществ; изменение количества предметов и количества жидкости, сыпучих веществ (увеличение, уменьшение) с помощью различных практических действий. Понимание и использование слов, раскрывающих конкретный смысл сложения и вычитания. Пространственные понятия: ориентация в частях собственного тела. Ориентация в ближайшем окружении относительно самого обучающегося; движение обучающегося в заданном направлении. Определение направления движения: вперед, назад, вверх, вниз, вправо, влево, в сторону; определение местоположения двух, трех предметов относительно друг друга; ориентировка на п лоскости листа бумаги. Отношения порядка следования: крайний, первый, последний, перед, после, за, следом за, следующий, предыдущий, между. Выстраивание предметов в ряд. Временные понятия.Понятие о форме предмета;
2) нумерация:образование чисел 1, 2, 3, 4, 5 способами +1, -1 в предметно-практической деятельности; счет в прямом и обратном порядке; количественные и порядковые числительные; цифры 1, 2, 3, 4, 5; соотношение числительного, количества предметов, цифры; место каждого из чисел 1-5 в числовом ряду; сравнение групп предметов способами попарного соотнесения, пересчетом; состав чисел 2, 3, 4, 5 из двух других меньших чисел (в предметно-практической деятельности, с использованием частичной наглядности, на уровне представлений о числе);

6) реттілікті сақтау қатынасы: шеті, бірінші, соңғы, алдында, кейін, келесі, одан кейін, алдыңғы, арасындағы. Заттарды ретімен қою;
7) уақыттық ұғымдар: тәуліктің түрлері: таң, күн, кеш, түн. Бүгін, кеше, ертең, алдымен, содан кейін;
8) заттың нысаны туралы түсінік: текше, шар, шеңбер, шаршы, үшбұрыш.
33. 1- сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) берілген үлгідегі (түсі, пішіні, мақсатына қарай) сияқты қасиеттерге ие заттарды топтан бөліп алу; шаманы білдіретін ұғымдар: екі затты шамасына қарай салыстыру жолдары: қолдану, қосымша, көру ара қатынасы; белгілі бір шаманың қасиеті бойынша бірнеше заттарды топтау (жіктеу) және реттеу (серияға бөлу). Қандай да бір өлшем бойынша бір заттың екіншісінен айырмашылығы бар екенін анықтау (көрсету). Шаманың белгісі бойынша объектілерді теңестіру. Сөздер: барлығы, әрбір, қалғандары, қалғаны, басқалары, бірдей. Заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар: ауыр-жеңіл (ауырлау-жеңілдеу, бірдей салмақ). Екі затты салмағы бойынша қолмен немесе кесе таразының көмегімен салыстыру. Заттарды олардың салмағы бойынша топтастыру және реттеу. Сандық ұғымдар: заттардың екі тобының элементтері өзара бір-бірімен сәйкестігін анықтау (жұптап сәйкестендіру). Сөздер: "артық, жетіспейді, көбірек-азырақ, бос". Жиындарды теңестірудің екі жолы. Сұйық және сусымалы заттардың мөлшерін салыстыру; әр түрлі тәжірибелік іс-әрекеттер арқылы заттардың саны мен сұйықтықтың, сусымалы заттардың (көбеюі, азаю) мөлшерінің өзгеруі. Қосу мен азайтудың нақты мазмұнын ашатын сөздерді түсіну және қолдану. Кеңістіктік ұғымдар: өз денесінің бөліктерін бағдарлай алу. Білім алушының өзіне қатысты жақын ортада бағдарлай алу; білім алушының өзіне қатысты жақын ортада бағдарлай алу. Қозғалыс бағытын анықтау: алға, артқа, жоғары, төмен, оңға, солға, шеткі жаққа; бір-біріне қатысты екі, үш заттың орналасқан жерін анықтау; қағаз парағының жазықтығын бағдарлау. Жол тәртібі қарым-қатынасы: шеті,бірінші, соңы, алды, арты, кейін, артынан, келесі, алдыңғы, арасында. Заттарды ретімен қою. Уақытша ұғымдар. Пәннің нысаны туралы түсінік;
2) нөмірлеу: заттық-көрнекілік іс-әрекетте +1, -1 жолдармен 1, 2, 3, 4, 5 сандардың жасалуы; тура және кері санау реттілігі; сандық және реттік сандар; 1, 2, 3, 4, 5 сандары; сандар, заттардың саны, сандардың арақатынасы; 1-5 арасындағы сандардың әрқайсысының реттілік орны; заттардың топтарын жұптап сәйкестендіру, қайта есептеу әдістерімен салыстыру; басқа екі кіші саннан 2, 3, 4, 5 сандардың құрамы (пәндік-практикалық қызметте, ішінара көрнекілікті пайдалана отырып, сандар туралы түсінік деңгейінде);

3) арифметические действия: сложение и вычитание в пределах 5; конкретный смысл сложения и вычитания (предметные действия объединения двух множеств и удаления части множества); знаки: "+" (плюс), "-" (минус), "=" (равно); сложение и вычитание в пределах 5 на конкретном материале (прием пересчитывания), с использованием частичной наглядности (приемы присчитывания и отсчитывания по 1), с помощью вычислительных навыков (присчитывания и отсчитывания по 1 и прием, основанный на знаниях состава числа); названия компонентов и результатов арифметических действий в речи учителя;
4) арифметические задачи: задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка с открытым и закрытым результатом;
5) величины: меры стоимости: монеты 1 тг., 2 тг., 5 тг.;
6) элементы наглядной геометрии: куб, шар, брус, квадрат, круг, треугольник, прямоугольник, овал; линии - прямая, кривая. точка.
34. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 2 класса:
1) нумерация: образование чисел от 6 до 10 способом +1, -1 в предметно-практической деятельности; число 0. Цифры 0, 6, 7, 8, 9. Запись числа 10 двумя цифрами; соотношение количества, числительного, цифры;последовательность чисел в числовом ряду, сравнение чисел, состав чисел 6- 10; знаки сравнения, число и цифра;
2) арифметические дейстия: сложение и вычитание в пределах 10; сложение и вычитание в пределах 10 на конкретном материале (прием пересчитывания), с использованием частичной наглядности (приемы присчитывания и отсчитывания по 1), с помощью вычислительных навыков (присчитывания и отсчитывания по 1 и прием, основанный на знаниях состава числа);использование названий компонентов и результатов арифметических действий в речи учителя;
3) арифметические задачи: задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка с открытым и закрытым результатом; текстовые арифметические задачи на нахождение суммы и остатка; структурные компоненты задачи: условие, вопрос, числа, решение, ответ;
4) величины: меры стоимости - монета 10 тг, размен и замена монет; меры длины - сантиметр, дециметр; обозначения: см, дм; соотношение: 1 дм = 10 см; меры времени: неделя; названия и количество дней в неделе;
5) элементы наглядной геометрии: круг, квадрат, овал, прямоугольник, треугольник, прямоугольник, прямая линия, луч, отрезок.
35. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 3 класса:
1) нумерация: образование десятка, как новой разрядной единицы; сравнение и дифференциация десятка и 10 единиц; образование чисел 11-19 тремя способами: +1,-1, прибавлением к одному десятку нескольких единиц; образование числа 20; запись и чтение чисел; дифференциация понятий "число" и "цифра", однозначные и двузначные числа;десятичный состав каждого числа; единицы и десятки, их место в записи числа; последовательность чисел в числовом ряду; основное свойство числового ряда; сравнение чисел; сравнение чисел первого и второго десятков;

3) арифметикалық амалдар: 5 саны шегінде қосу және азайту; қосудың және азайтудың нақты мағынасы (екі жиынды біріктірудің және жиын бөлігін алып тастаудың пәндік әрекеттері); белгілер: "+" (қосу), " - " (азайту), " = " (тең); нақты материалдың негізінде 5 саны шегінде қосу және азайту (қайта есептеу тәсілі), ішінара көрнекілікті (1 санын қосу және азайту тәсілдері арқылы санау) пайдалана отырып, есептеу дағдыларының көмегімен (1 санын қосу және азайту тәсілдері арқылы санау және санның құрамын білуге негізделіп, қабылдау); мұғалімнің айқан арифметикалық амалдардың нәтижесін және компоненттерді атау;
4) арифметикалық есептер: ашық және жабық шешімі бар сома мен қалдықты табуға арналған драматизациялы есептер, иллюстрациялы есептер;
5) шамалар: құны: 1 тг., 2 тг., 5 тг.тиындар;
6) көрнекі геометрия элементтері: текше, шар, брус, шаршы, шеңбер, үшбұрыш, тікбұрыш, сопақша; сызықтар - түзу, қисық, нүкте.
34. 2-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) нөмірлеу: заттық-көрнекілік іс-әрекетте +1, -1 жолдармен 6 мен 10 аралығындағы сандардың жасалуы; 0 саны. 0, 6, 7, 8, 9 сандары. 10 санын екі сан арқылы жазу; санды, санауды сәйкестендіру; сан қатарында сандардың реттілігі, сандарды салыстыру, 6-10 сандарының құрамы; салыстыру белгілері, сандар мен цифрлар;
2) арифметикалық амалдар: 10 саны шегінде қосу және азайту; нақты материалдың негізінде 5 саны шегінде қосу және азайту (қайта есептеу тәсілі), ішінара көрнекілікті (1 санын қосу және азайту тәсілдері арқылы санау) пайдалана отырып, есептеу дағдыларының көмегімен (1 санын қосу және азайту тәсілдері арқылы санау және санның құрамын білуге негізделіп, қабылдау); мұғалімнің айқан арифметикалық амалдардың нәтижесін және компоненттерді атау;
3) арифметикалық есептер: ашық және жабық шешімі бар сома мен қалдықты табуға арналған драматизациялы есептер, иллюстрациялы есептер; сома мен қалдықты табуға мәтіндік арифметикалық есептер; тапсырманың құрылымдық компоненттері: шарт, сұрақ, сан, шешім, жауап;
4) шамалар: құны: 10 тг. тиындар, тиындарды ауыстыру мен майдалау; ұзындық өлшемі - сантиметр, дециметр; белгіленуі: см, дм; сәйкестендіруі: 1 дм = 10 см; уақыт өлшемі: апта; аптадағы күндер атаулары мен саны;
5) Көрнекі геометрия элементтері: дөңгелек, шаршы, сопақ, тікбұрыш, үшбұрыш, тік сызық, сәуле, бөлшек.
35. 3-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) нөмірлеу: жаңа разрядты бірлік ретінде ондықтың құрылуы; ондық пен 10 бірлікті салыстыру және саралау; 11-19 сандардың үш тәсілмен жасалуы: +1,-1, бір ондыққа бірнеше бірліктерді қосу; 20 санының жасалуы; сандарды жазу және оқу; "сан" және "цифр" ұғымдарының саралануы, бір мәнді және екі мәнді сандар; әр санның ондық құрамы; бірліктер және ондықтар, олардың санды жазудағы орны; сан қатарындағы сандардың реттілігі; сан қатарының негізгі қасиеті; сандарды салыстыру; бірінші және екінші ондықтар сандарын салыстыру;

2) арифметические дейстия: сложение и вычитание в пределах 20: сложение и вычитание без перехода через десяток;сложение и вычитание с переходом через десяток; порядок действий в примерах со скобками;переместительное свойство сложения;увеличение и уменьшение числа на несколько единиц. Табличное умножение и деление в пределах 20: понятие об умножении как сложении одинаковых слагаемых; замена сложения одинаковых слагаемых умножением и наоборот; практическое знакомство с делением на равные части (на 2, на 3, на 4, на 5); таблица умножения числа 2; таблица деления на 2; таблицы умножения чисел 3, 4, 5 в пределах 20, таблицы деления на 3, 4, 5 равных частей в пределах 20; названия компонентов умножения и деления в речи учителя; примеры в два действия в пределах 20, исключая примеры на порядок действий; сопоставление таблиц умножения и таблиц деления; сопоставление умножения и деления как взаимно обратных действий;
3) арифметические задачи: простые текстовые арифметические задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц; простые текстовые арифметические задачи на нахождение произведения и деление на равные части; вычисление стоимости на основе зависимости между величин: цена, количество, стоимость;
4) величины: меры стоимости - монета 20 тг.; размен и замена монет; меры длины - сантиметр, дециметр; обозначение: см, дм; соотношение: 1 дм = 10 см; мера времени – час; обозначение: ч.; определение времени по часам с точностью до 1 часа; единицы времени: месяц, год; календарь; названия месяцев, их последовательность, порядковый номер каждого месяца; количество месяцев в году; соотношение 1 г.= 12 мес.; мера емкости – литр; обозначение: л.
5) элементы наглядной геометрии: прямая, кривая линии, отрезок; измерение длины отрезка; сравнение отрезков; построение отрезка больше (меньше) данного; угол; вершина, стороны угла; виды углов: прямой, тупой, острый; построение геометрических фигур – треугольника, квадрата, прямоугольника по заданным вершинам с помощью линейки.
36. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 4 класса:
1) нумерация: числа 21-100; образование и запись круглых десятков; последовательность круглых десятков в числовом ряду; сравнение круглых десятков; сравнение чисел первого десятка и круглых десятков; образование полных чисел от 21 до 99 тремя способами: прибавлением нескольких единиц к нескольким десяткам, прибавлением 1 к предыдущему числу, вычитанием 1 от числа, непосредственно следующего за данным; запись каждого числа от 21 до 99, поместное значение цифры в числе; разряды числа: единицы, десятки; их место в разрядной сетке; десятичный состав чисел 21-100; последовательность чисел в числовом ряду; основное свойство числового ряда; сравнение полных чисел; число и цифра; однозначные и двузначные числа; четные и нечетные числа;

2) арифметикалық амалдар: 20 сан шамасындағы сандарды қосу және азайту: ондықтан өтпей қосу және азайту; ондықтан өтіп қосу және азайту; жақшалары бар мысалдардағы іс-әрекет тәртібі; қосудың орнын басу қасиеті; санның бірнеше бірлікке көбеюі және азаюы. 20 сан шегінде көбейту және азайту кестесі: бірдей қосындыларды қосудағы көбейту туралы түсінік; бірдей қосындыларды көбейтумен және керісінше ауыстыру; тең бөліктерге бөлінумен тәжірибеде танысу (2, 3, 4, 5); 2 санын көбейту кестесі; 2-ге бөлу кестесі; 20 шегінде 3,4,5 сандарды көбейту кестесі, 20 шамасындағы 3, 4, 5 сандарын тең бөліктерге бөлу кестесі; мұғалімнің сөздерінде көбейту және бөлу компоненттерінің атаулары; 20 шамасындағы сандарға екі амалмен мысалдар келтіру; көбейту және бөлу кестелерін сәйкестендіру; көбейтуді және бөлуді өзара кері әрекеттер ретінде салыстыру;
3) арифметикалық есептер: соманы, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке көбейту мен азайтуға қарапайым мәтіндік арифметикалық есептер; туындыны табуға және тең бөліктерге бөлуге қарапайым мәтіндік арифметикалық есептер; шамалардың арасындағы тәуелділік негізінде құнды есептеу: бағасы, саны, құны;
4) шамалар: құны: 10 тг. тиындар, тиындарды ауыстыру мен майдалау; ұзындық өлшемі - сантиметр, дециметр; белгіленуі: см, дм; сәйкестендіруі: 1 дм = 10 см; уақыт өлшемі: – сағат; белгіленуі: сағ.; 1 сағатқа дейінгі дәлдікпен уақытты анықтау; уақыт бірліктері: ай, жыл; күнтізбе; айлардың атаулары, олардың дәйектілігі, әр айдың реттік нөмірі; бір жылдағы айлардың саны; 1 ж. арақатынасы = 12 айға; сыйымдылық өлшемі – литр; белгіленуі: л.
5) көрнекі геометрия элементтері: түзу, қисық, кесінделген сызық; кесіндінің ұзындығын өлшеу; кесінділерді салыстыру; кесіндіні берілгеннен көбірек (азырақ) сызып салу; бұрыш; жоғарғы, бұрыш жағы; бұрыштардың түрлері: түзу, тұйық, үшкір; сызғыштың көмегімен берілген геометриялық пішіндерді – үшбұрыш, квадрат, тіктөртбұрыш салу.
36. 4-сыныпқа арналған "Математика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) нөмірлеу: 21-100 сандары; дөңгелектеген ондықтардың құрылуы және жазылуы; сандардың қатарындағы дөңгелектелген ондықтың реттілігі; дөңгелектелген ондықтарды салыстыру; бірінші ондықтың және дөңгелектелген ондықтың сандарын салыстыру; 21-ден 99-ға дейінгі толық сандардың құрылуы үш тәсілмен: бірнеше ондыққа бірнеше бірліктерді қосу, алдыңғы санға 1 қосу, тікелей деректерден кейінгі саннан 1 шегеру; 21-ден 99-ға дейінгі әр санның жазбаша түрі, сандағы санның орындық мәні; сан разрядтары: бірліктер, ондықтар; олардың разрядтық қатардағы орны; 21-100 сандардың ондық құрамы; сандық қатардағы сандар тізбегі; сандық қатардың негізгі қасиеті; толық сандарды салыстыру; сан мен сандар; бір мәнді және екі мәнді сандар; жұп және тақ сандар;

2) арифметические дейстия: сложение и вычитание в пределах 100 без перехода через десяток устными вычислительными приемами (вычисления начинать с высшего разряда); порядок действий в примерах со скобками; повторение сложения и вычитания в пределах 20 с переходом через десяток; письменное сложение и вычитание двузначных чисел с однозначными и двузначными с переходом чрез разряд; сложение и вычитание –взаимно обратные действия; нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого; обозначение неизвестного буквой х; проверка сложения вычитанием и наоборот; практическое использование переместительного свойства сложения; табличное умножение и деление в пределах 100: повторение табличного умножения и деления в пределах 20 для чисел 2, 3, 4, 5; таблицы умножения чисел 3, 4, 5, 6 и деленияна 3, на 4, на 5, на 6 равных частей; переместительное свойство умножения; умножение и деление как взаимно обратные действия; действия 1 и 2 ступени, порядок их выполнения в сложных примерах без скобок; деление по содержанию в предметно-практической деятельности; увеличение и уменьшение числа в несколько раз; таблицы умножения чисел 7, 8, 9 и деления на 7, на 8, на 9 равных частей; деление с остатком; умножение числа 10 и на 10, деление на 10;
3) арифметические задачи: простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого; простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз; сравнение задач на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз; соотношение между величинами: цена, количество, стоимость; составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 действий; краткая запись задачи; запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом; наименования к числам в записи решения задачи пишутся обязательно;
4) величины: меры стоимости: тенге и тиын; обозначения: тенге – тг., тиын – тн.; соотношение 1 тн.= 100 тн. Монеты: 50 тг., 100 тг., их размен и замена; меры длины: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр; обозначения: м; соотношения: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см; меры времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута, секунда; обозначения и соотношения: 1 нед. 7 сут, 1 мес = 28, 29, 30, 31 сут, 1 сут.= 24 ч.,1 ч =60 мин, полчаса – 30 мин, 1 мин =60 с.;меры массы: килограмм, центнер; обозначение: кг, ц; соотношение: 1 ц = 100 кг; весы, гири, их назначение; преобразование чисел, полученных при измерении величин; сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин, не требующие и требующие преобразования;

2) арифметикалық амалдар: ауызша есептеу тәсілімен ондықтан асырмай 100 шамасындағы сандарды қосу және азайту (есептеуді жоғарғы разрядтан бастау); әрекетті мысал ретінде жақшаға ретімен жазып кою; ондықтан өтіп 20 шамасындағы санды қосу және азайтуды қайталау; бір және екі таңбалы сандарды разрядқа өту арқылы жазбаша түрде қосу және азайту; қосу және азайту - өзара кері әрекеттер қолдану; белгісіз қосындыларды, азайтатын, шегерілетіндерді табу; белгісіз х әріптермен белгілеу; қосуды азайту арқылы және керісінше амалдармен тексеру; қосудың орнын ауыстыру арқылы тәжірибеде қолдану; 100 шамасындағы сандарды көбейту және бөлу кестесі: 2, 3, 4, 5 сандар үшін 20 шамасындағы сандарды көбейту және бөлу кестесін қайталау; 3, 4, 5, 6 сандарын көбейту және 3, 4, 5, 6 тең бөліктерге бөлу кестесі; көбейту орнын ауыстыру қасиеті; көбейту мен бөлуде кері әрекет арқылы есептеу; 1 және 2 сатыдағы әрекеті, оларды күрделі мысалдарда жақшасыз орындау тәртібі; заттық-тәжірибелік қызметтегі мазмұны бойынша бөлу; санның бірнеше есе ұлғаюы және азаюы; 7, 8, 9 сандарды көбейту және 7, 8, 9 тең бөліктерге бөлу кестесі; қалдықпен бөлу; 10-ды 10 санына көбейту, 10-ды 10 санына бөлу;
3) арифметикалық есептер: соманы, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке көбейту мен азайту, белгісіз қосындыларды, азайтындыларды, шегеруді табуға арналған қарапайым мәтіндік есептер; санның бірнеше бірлікке көбеюі (азаюы) және санның бірнеше есеге көбеюі (азаюы) есептерін салыстыру; шамалар арасындағы сәйкестілік: баға, саны, құны; 2 әрекетті орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметикалық есептер; қарапайым есептің шешімін жауабымен жазу, құрама есепті жазу – әр бір әрекетті түсіндіру немесе сұрақ қою арқылы толық жауап беру; есептің нәтижесіндегі сандар міндетті түрде жазылады;
4) шамалар: құнның өлшем бірлігі: теңге мен тиын; белгіленуі; теңге – тг., тиын – тн.; сәйкестендірілуі 1 тг.= 100 тн. Тиын: 50 тг., 100 тг., оларды ауыстыру мен майдалау; ұзындық өлшем бірлігі: миллиметр, сантиметр, дециметр, метр; белгіленуі: м; сәйкестендірілуі: 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см; уақыт өлшем бірлігі: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут, секунд; белгіленуі мен сәйкестендірілуі: 1 апт. 7 тәул., 1 ай = 28, 29, 30, 31 тәул., 1 тәул.= 24 сағ.,1 сағ. =60 мин, жарты сағат – 30 мин, 1 мин =60 с.; салмақ өлшем бірлігі: килограмм, центнер; белгіленуі: кг, ц; сәйкестендірілуі: 1 ц = 100 кг; таразы, гир, олардың тағайындалуы; шаманы өлшеу барысында алынған сандардың жасалуытүрлендіруді талап етпейтін және талап ететін шамаларды өлшеу кезінде алынған сандарды қосу және азайту;

5) элементы наглядной геометрии: окружность, круг, дуга; угол; вершина, стороны угла; виды углов: прямой, тупой, острый; замкнутая, незамкнутая ломаная линия; замкнутая линия – граница многоугольника; вычисление длины ломаной линии; квадрат, прямоугольник; элементы фигур: вершины, углы, стороны (основания: верхнее, нижнее; боковые стороны); свойства сторон и углов прямоугольника и квадрата; треугольник: основание, боковые стороны; многоугольники; вершины, стороны, углы; взаимное положение прямой линии, отрезка, окружности, многоугольника на плоскости; точки пересечения; использование некоторых букв латинского алфавита для обозначения геометрических фигур;
6) доли:получение вторых, третьих, четвертых, пятых, десятых долей целого объекта, в том числе жидких и сыпучих веществ; узнавание и называние долей целого объекта, сравнение долей, составление целого из долей, определение количества вторых, третьих, четвертых, пятых, десятых долей в целом объекте.
37. Распределение учебного материала в настоящей программе является примерным, учитель вправе перераспределять изучение учебного материала (из одного класса в другой, из одной четверти в другую) с учетом особенностей усвоения материала. Учитель самостоятельно определяет количество часов, необходимое для изучения каждой темы.
Глава 4. Система целей обучения
38. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
39. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
40. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Дочисловые понятия":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
1.1 Свойства предметов
0.1.1.1 выделять из группы предметов, изображений предметов один или несколько, обладающих такими же свойствами, как на образце (цветом, размером, формой, назначением)
1.1.1.1 выделять из группы предметов, изображений предметов один или несколько, обладающих такими же свойствами, как на образце (цветом, размером, формой, назначением)
1.2 Величинные понятия:
большой-маленький
0.1.2.1 узнавать и показывать большой-маленький предмет из двух сравниваемых;

5) көрнекі геометрия элементтері: шеңберленуі, шеңбер, доға; бұрыш; төбесі, бұрыштың жақтары; бұрыштардың түрлері: түзу, тұйық, үшкір; тұйық, тұйықталмаған сынған сызық; тұйық сызық-көпбұрыштың шекарасы; бөлшектелген сызықтың ұзындығын есептеу; шаршы, тіктөртбұрыш; пішіндердің элементтері: шыңы, бұрыштар, жақтары (негіздері: жоғарғы, төменгі; бүйір жақтары); тікбұрыш пен квадрат жақтары мен бұрыштарының қасиеттері; .үшбұрыш: негізі, бүйір жақтары; көпбұрыштар; шыңдар, жақтары, бұрыштары; түзу сызықтың, кесіндінің, шеңбердің, жазықтықтағы көпбұрыштың өзара орналасуы; қиылысу нүктелері; геометриялық пішіндерді белгілеу үшін латын әліпбиінің кейбір әріптерін пайдалану;
6) бөлшектер: тұтас объектінің екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестерін, оның ішінде сұйық және сусымалы заттарды алу; тұтас объектінің үлестерін тану және атау, үлестерді салыстыру, үлестердің бүтін бөлігін құру, тұтастай объектідегі екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестердің санын анықтау.
37. Бағдарламадағы оқу материалының орналасуы үлгілік болып табылады, білім алушылардың ерекшешіктерін ескере отырып мұғалім бағдарламалық материалды өз бетінше үйлестіре алады (тоқсаннан тоқсанға, сыныптан сыныпқа). Мұғалім әр тақырыпты оқыту үшін қажетті сағат санын дербес анықтай алады.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
38. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын және білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
39. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
40. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Санға дейінгі ұғым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
1.1 Заттардың қасиеттері
0.1.1.1 заттардың тобынан қасиеттері бірдей (түсіне, көлеміне, түріне қарай) заттардың суретіндегі бір немесе бірнешеуін анықтау
1.1.1.1 заттардың тобынан үлгіде көрсетілгендей қасиеттері бірдей (түсіне, көлеміне, түріне қарай) заттардың суретіндегі бір немесе бірнешеуін анықтау
1.2 Шаманы білдіретін ұғым: үлкен –кішкентай
0.1.2.1 екі салыстырылатын үлкен-кішкентай затты тану және көрсету;

0.1.2.2 пользоваться приемами наложения при сравнении плоских (приложения при сравнении объемных) предметов по величине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.2.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по величине (большой-маленький);
0.1.2.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку величины (большие-маленькие);
0.1.2.5 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.2.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по величине
1.1.2.1 узнавать и показывать большой-маленький предмет из двух сравниваемых;
1.1.2.2 пользоваться приемами наложения при сравнении плоских (приложения при сравнении объемных) предметов по величине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
1.1.2.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по величине (большой-маленький);
1.1.2.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку величины (большие-маленькие);
1.1.2.5 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
1.1.2.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по величине
1.3 Величинные понятия:
длинный -короткий
0.1.3.1 узнавать и показывать длинный (короткий) предмет из двух сравниваемых;
0.1.3.2 пользоваться приемами наложения и приложения при сравнении предметов по длине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.3.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по длине (длинный-короткий, длиннее-короче);
0.1.3.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку длины (длинные-короткие);
0.1.3.5 учитывать длину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.3.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по признаку длины;
0.1.3.7 сравнивать по длине и показывать, на сколько один предмет длиннее (короче), другого;
0.1.3.8 уравнивать предметы по длине после их сравнения
1.1.3.1 узнавать и показывать длинный (короткий) предмет из двух сравниваемых;
1.1.3.2 пользоваться приемами наложения и приложения при сравнении предметов по длине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
1.1.3.3 называть свойство каждого из 2-3 предметовпри их сравнении по длине (длинный-короткий, длиннее-короче);
1.1.3.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку длины (длинные-короткие);
1.1.3.5 учитывать длину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
1.1.3.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по признаку длины;

0.1.2.2 жазық заттарды шамасына қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу (көлемді заттарды салыстырғанда қою) тәсілдерін пайдалану;
0.1.2.3 көлемі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (үлкен –кішкентай);
0.1.2.4 көлемнің қасиетіне қарай заттарды топқа бөлу (жіктеу) (үлкен-кіші);
0.1.2.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың көлемін есепке алу; 0.1.2.6 заттарды көлемі бойынша (3-5) саралау (реттеу)
1.1.2.1 екі салыстырылатын үлкен-кішкентай затты тану және көрсету;
1.1.2.2 жазық заттарды шамасына қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу (көлемді заттарды салыстырғанда қою) тәсілдерін пайдалану;
1.1.2.3 көлемі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (үлкен –кішкентай);
1.1.2.4 көлемнің қасиетіне қарай заттарды топқа бөлу (жіктеу) (үлкен-кіші);
1.1.2.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың көлемін есепке алу;
1.1.2.6 заттарды көлемі бойынша (3-5) саралау (реттеу)
1.3 Шаманы білдіретін ұғым: ұзын-қысқа
0.1.3.1 салыстырылып отырған екі ұзын (қысқа) затты танып білу және көрсету;
0.1.3.2 заттарды ұзындығына қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу және қатар қою тәсілдерін пайдалану;
0.1.3.3 ұзындығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (ұзын-қысқа, ұзынырақ- қысқарақ);
0.1.3.4 заттарды ұзындық белгілері (ұзын, қысқа) бойынша топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.3.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың ұзындығын есепке алу;
0.1.3.1. 6(3-5) заттарды ұзындығы бойынша саралау (реттеу);
0.1.3.7 ұзындығына қарай салыстыру, бір зат екіншісінен қаншалықты ұзын (қысқа) екендігін көрсету;
0.1.3.8 заттарды ұзындығына қарай салыстырғаннан кейін оларды теңестіру
1.1.3.1 салыстырылып отырған екі ұзын (қысқа) затты танып білу және көрсету;
1.1.3.2 заттарды ұзындығына қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу және қатар қою тәсілдерін пайдалану
1.1.3.3 ұзындығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (ұзын-қысқа, ұзынырақ- қысқарақ); 1.1.3.4 заттарды ұзындық белгілері (ұзын, қысқа) бойынша топтарға бөлу (жіктеу);
1.1.3.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың ұзындығын есепке алу;
1.1.3.6 (3-5) заттарды ұзындығы бойынша саралау (реттеу);

1.1.3.7 сравнивать по длине и показывать, на сколько один предмет длиннее (короче), другого;
1.1.3.8 уравнивать предметы по длине после их сравнения
1.4 Величинные понятия: широкий-узкий
0.1.4.1 узнавать и показывать широкий (узкий) предмет из двух сравниваемых;
0.1.4.2 пользоваться приемами наложения и приложения при сравнении предметов по ширине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.4.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по ширине (широкий-узкий, шире-уже);
0.1.4.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку ширины (широкие-узкие);
0.1.4.5 учитывать ширину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.4.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по ширине;
0.1.4.7 узнавать, показывать и называть свойства каждого из 2-3 предметовприих сравнении по двум признакам величины: ширине и длине (широкий и длинный,широкий и узкий, длинный и узкий, короткий и узкий)
1.1.4.1 узнавать и показывать широкий (узкий) предмет из двух сравниваемых;
1.1.4.2 пользоваться приемами наложения и приложения при сравнении предметов по ширине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
1.1.4.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по ширине (широкий-узкий, шире-уже);
1.1.4.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку ширины (широкие-узкие);
1.1.4.5 учитывать ширину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
1.1.4.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по ширине;
1.1.4.7 узнавать, показывать и называть свойства каждого из 2-3 предметовпри их сравнении по двум признакам величины: ширине и длине (широкий и длинный, широкий и узкий, длинный и узкий, короткий и узкий)
1.5 Величинные понятия: высокий-низкий
0.1.5.1 узнавать и показывать высокий (низкий) предмет из двух сравниваемых;
0.1.5.2 пользоваться приемом сопоставления при сравнении предметов по высоте по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.5.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по высоте (высокий-низкий, выше-ниже);
0.1.5.4 распределять предметы в группы (классифицировать по признаку высоты (высокие-низкие);
0.1.5.5 учитывать высоту предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.5.6 ранжировать (упорядочивать) предметы по высоте;
0.1.5.7 показывать, на сколько один предмет выше (ниже), другого после их сравнения
1.1.5.1 узнавать и показывать высокий (низкий) предмет из двух сравниваемых;

1.1.3.7 ұзындығына қарай салыстыру, бір зат екіншісінен қаншалықты ұзын (қысқа) екендігін көрсету;
1.1.3.8 заттарды ұзындығына қарай салыстырғаннан кейін оларды теңестіру
1.4 Шаманы білдіретін ұғым: кең – тар
0.1.4.1 салыстырылып отырған екі кең (тар) затты танып білу және көрсету; 0.1.4.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу және қатар қою тәсілдерін пайдалану;
0.1.4.3 ені бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (кең-тар, кеңірек - тарлау);
0.1.4.4 заттарды еніне қарай (кең-тар) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.4.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың енін есепке алу;
0.1.4.6 (3-5) заттарды ені бойынша саралау (реттеу);
0.1.4.7 2-3 заттың әр қайсысының қасиеттерін екі өлшем бойынша салыстырғанда тану, көрсету және атау: ені мен ұзындығы (кең және ұзын, кең және тар, ұзын және тар, қысқа және тар)
1.1.4.1 салыстырылып отырған екі кең (тар) затты танып білу және көрсету;
1.1.4.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу және қатар қою тәсілдерін пайдалану;
1.1.4.3 ені бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (кең-тар, кеңірек - тарлау);
1.1.4.4 заттарды еніне қарай (кең-тар) топтарға бөлу (жіктеу);
1.1.4.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың енін есепке алу;
1.1.4.6 (3-5) заттарды ені бойынша саралау (реттеу);
1.1.4.7 2-3 заттың әр қайсысының қасиеттерін екі өлшем бойынша салыстырғанда тану, көрсету және атау: ені мен ұзындығы (кең және ұзын, кең және тар, ұзын және тар, қысқа және тар)
1.5 Шаманы білдіретін ұғым: ұзын - қысқа
0.1.5.1 салыстырылып отырған екі биік (төмен) тұрған затты танып білу және көрсету;
0.1.5.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша салыстыру және сәйкестендіру тәсілдерін пайдалану;
0.1.5.3 биіктігі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (биік-төмен, биігірек-төменірек);
0.1.5.4 заттарды биіктігіне қарай (биік-қысқа) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.5.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың биіктігін есепке алу;
0.1.5.6 заттарды биіктігі бойынша саралау (реттеу);
0.1.5.7 биіктігіне қарай салыстыру, бір зат екіншісінен қаншалықты биік (төмен) екендігін көрсету
1.1.5.1 салыстырылып отырған екі биік (төмен) тұрған затты танып білу және көрсету;

1.1.5.2 пользоваться приемом сопоставления при сравнении предметов по высоте по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
1.1.5.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по высоте (высокий-низкий, выше-ниже);
1.1.5.4 распределять предметы в группы (классифицировать по признаку высоты (высокие-низкие);
1.1.5.5 учитывать высоту предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
1.1.5.6 ранжировать (упорядочивать) предметы по высоте;
1.1.5.7 показывать, на сколько один предмет выше (ниже), другого после их сравнения
1.6 Величинныепонятия:толстый –тонкий
0.1.6.1 узнавать и показывать толстый (тонкий) предмет из двух сравниваемых;
0.1.6.2 пользоваться приемами приложения при сравнении предметов по толщине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.6.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по толщине (толстый-тонкий, толще-тоньше);
0.1.6.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку толщины (толстые-тонкие);
0.1.6.5 учитывать толщину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.6.6 ранжировать (упорядочивать) предметы по толщине;
0.1.6.7 узнавать, показывать и называть свойства каждого из 2-3 предметов, изображенных на рисунке, при их сравнении по двум признакам величины: высоте и толщине (высокий и толстый, высокий и тонкий,низкий и толстый, низкий и тонкий)
1.1.6.1 узнавать и показывать толстый (тонкий) предмет из двух сравниваемых;
1.1.6.2 пользоваться приемами приложения при сравнении предметов по толщине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
1.1.6.3 называть свойство каждого из 2-3 предметовпри их сравнении по толщине (толстый-тонкий, толще-тоньше);
1.1.6.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку толщины (толстые-тонкие);
1.1.6.5 учитывать толщину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
1.1.6.6 ранжировать (упорядочивать) предметы по толщине
1.7 Величинные понятия: глубокий -мелкий
0.1.7.1 узнавать и показывать глубокий (мелкий) предмет, объект из двух сравниваемых;
0.1.7.2 пользоваться условной меркой при сравнении предметов по глубине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя;
0.1.7.3 называть свойство каждого из 2-3 объектов или предметов при их сравнении по глубине (глубокий-мелкий, глубже-мельче);
0.1.7.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку глубины (глубокие-мелкие);
0.1.7.5 учитывать глубину объектов и предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности

1.1.5.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша салыстыру және сәйкестендіру тәсілдерін пайдалану;
1.1.5.3 биіктігі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (биік-төмен, биігірек-төменірек);
1.1.5.4 заттарды биіктігіне қарай (биік-қысқа) топтарға бөлу (жіктеу);
1.1.5.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың биіктігін есепке алу;
1.1.5.6 заттарды биіктігі бойынша саралау (реттеу);
1.1.5.7 биіктігіне қарай салыстыру, бір зат екіншісінен қаншалықты биік (төмен) екендігін көрсету
1.6 Шаманы білдіретін ұғым: жуан-жіңішке
0.1.6.1 салыстырылып отырған екі жуан (жіңішке) затты танып білу және көрсету;
0.1.6.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша, өздігінен қолданба тәсілдерін пайдалану;
0.1.6.3 қалыңдығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (жуан-жіңішке, жуанырақ - жіңішкерек);
0.1.6.4 заттарды қалыңдығына қарай (жуан-жіңішке) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.6.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың қалыңдығын есепке алу;
0.1.6.6 заттарды қалыңдығы бойынша саралау (реттеу);
0.1.6.7 суретте бейнеленген 2-3 заттың әрбірінің қасиеттерін тану, көрсету және атау, оларды екі шаманың белгісі бойынша: биіктігі мен қалыңдығы (жоғары және жуан, жоғары және жіңішке, төмен және қалың, төмен және жіңішке)
1.1.6.1 салыстырылып отырған екі жуан (жіңішке) затты танып, білу және көрсету;
1.1.6.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша, өздігінен қолданба тәсілдерін пайдалану;
1.1.6.3 қалыңдығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (жуан-жіңішке, жуанырақ - жіңішкерек);
1.1.6.4 заттарды қалыңдығына қарай (жуан-жіңішке) топтарға бөлу (жіктеу);
1.1.6.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың қалыңдығын есепке алу;
1.1.6.6 заттарды қалыңдығы бойынша саралау (реттеу);
1.7 Шаманы білдіретін ұғым: терең-таяз
0.1.7.1 салыстырылып отырған екі терең (таяз) затты танып білу және көрсету;
0.1.7.2 заттарды тереңдігіне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша, өздігінен шартты шараны пайдалану;
0.1.7.3 тереңдігі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (терең-таяз, тереңдау-таяздау);
0.1.7.4 заттарды тереңдігіне қарай (терең-таяз) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.7.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде нысанның және заттардың тереңдігін есепке алу

1.1.7.1 узнавать и показывать глубокий (мелкий) предмет, объект из двух сравниваемых;
1.1.7.2 пользоваться условной меркой при сравнении предметов по глубине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя;
1.1.7.3 называть свойство каждого из 2-3 объектов или предметов при их сравнении по глубине (глубокий-мелкий, глубже-мельче);
1.1.7.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку глубины (глубокие-мелкие);
1.1.7.5 учитывать глубину объектов и предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности
1.8 Понятия о тяжести предметов
0.1.8.1 определять тяжелый и легкий предмет "на руку" с помощью учителя, самостоятельно и показывать его;
0.1.8.2 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий, тяжелее-легче);
0.1.8.3 раскладывать предметы на группы (классифицировать) по тяжести (тяжелые-легкие);
0.1.8.4 ранжировать (упорядочивать) предметы по тяжести
1.1.8.1 определять тяжелый и легкий предмет "на руку" с помощью учителя, самостоятельно и показывать его;
1.1.8.2 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий, тяжелее-легче);
1.1.8.3 раскладывать предметы на группы (классифицировать) по тяжести (тяжелые-легкие);
1.1.8.4 ранжировать (упорядочивать) предметы по тяжести
1.9 Количественные понятия
0.1.9.1 узнавать количество (много-мало, несколькоодин, ни одного, столько же, поровну, не поровну, больше, меньше) в ситуации сравнения множеств, жидких и сыпучих веществ (вода, песок, крупа);
0.1.9.2 пользоваться приемом попарного соотнесения двух групп предметов при сравнении их по количеству (по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно);
0.1.9.3 увеличивать и уменьшать количества предметов, жидких и сыпучих веществ по подражанию учителю, по образцу, самостоятельно;
0.1.9.4 называть количество каждого из 2-3 сравниваемых множеств, жидких и сыпучих веществ (много-мало, больше – меньше, несколько, ни одного, один, столько же, поровну, не поровну);
0.1.9.5 пользоваться способами добавления недостающего и удаления лишнего предмета при уравнивании двух групп предметов по количеству
1.1.9.1 узнавать количество (много-мало, несколько один, ни одного, столько же, поровну, не поровну, больше, меньше) в ситуации сравнения множеств, жидких и сыпучих веществ (вода, песок, крупа);
1.1.9.2 пользоваться приемом попарного соотнесения двух групп предметов при сравнении их по количеству (по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно);
1.1.9.3 увеличивать и уменьшать количества предметов, жидких и сыпучих веществ по подражанию учителю, по образцу, самостоятельно;

1.1.7.1 салыстырылып отырған екі терең (таяз) затты танып білу және көрсету;
1.1.7.2 заттарды тереңдігіне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша, өздігінен шартты шараны пайдалану;
1.1.7.3 тереңдігі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (терең-таяз, тереңдау-таяздау);
1.1.7.4 заттарды тереңдігіне қарай (терең-таяз) топтарға бөлу (жіктеу);
1.1.7.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде нысанның және заттардың тереңдігін есепке алу
1.8 Заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар
0.1.8.1 мұғалімнің көмегімен, өздігінен затты "қолмен" ұстап көру арқылы ауыр немесе жеңіл екендігін анықтау;
0.1.8.2 ауырлығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (ауыр-жеңіл, ауырлау-жеңілдеу);
0.1.8.3 заттарды ауырлығына қарай (ауыр-жеңіл) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.8.4 заттарды ауырлығы бойынша саралау (реттеу)
1.1.8.1 мұғалімнің көмегімен, өздігінен затты "қолмен" ұстап көру арқылы ауыр немесе жеңіл екендігін анықтау;
1.1.8.2 ауырлығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (ауыр-жеңіл, ауырлау-жеңілдеу);
1.1.8.3 заттарды ауырлығына қарай (ауыр-жеңіл) топтарға бөлу (жіктеу);
1.1.8.4 заттарды ауырлығы бойынша саралау (реттеу)
1.9 Сандық ұғымдар
0.1.9.1 көптеген, сұйық және сусымалы заттарды (су, құм, жарма) салыстыру жағдайында (көп-аз, бірнеше, бірде-бір, сонша, тең, тең емес, көп, кем) тани білу;
0.1.9.2 санына қарай (мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша, өздігінен) екі топтағы заттарды салыстыруда жұптау тәсілін қолдану;
0.1.9.3 мұғалімге еліктеуі бойынша, үлгі бойынша, өздігінен сұйық және сусымалы заттардың санына қарай көбейту және азайту;
0.1.9.4 салыстырылатын 2-3 жиындардың, сұйық және сусымалы заттардың санын атау (көп-аз, көптеу – аздау, бірнеше, бірде-бір, көп, тең, тең емес);
0.1.9.5 саны бойынша заттардың екі тобын теңестіру кезінде жетіспейтін затты қосу және артық затты алып тастау тәсілдерін пайдалану
1.1.9.1 көптеген, сұйық және сусымалы заттарды (су, құм, жарма) салыстыру жағдайында (көп-аз, бірнеше, бірде-бір, сонша, тең, тең емес, көп, кем) тани білу;
1.1.9.2 санына қарай (мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша, өздігінен) екі топтағы заттарды салыстыруда жұптау тәсілін қолдану;
1.1.9.3 мұғалімге еліктеуі бойынша, үлгі бойынша, өздігінен сұйық және сусымалы заттардың санына қарай көбейту және азайту;

1.1.9.4 называть количество каждого из 2-3 сравниваемых множеств, жидких и сыпучих веществ (много-мало, больше – меньше, несколько, ни одного, один, столько же, поровну, не поровну);
1.1.9.5 пользоваться способами добавления недостающего и удаления лишнего предмета при уравнивании двух групп предметов по количеству
1.10 Пространственные понятия
0.1.10.1 ориентироваться в частях собственного тела: вверху – голова, шея, грудь; внизу – ноги; спереди – лицо, грудь, живот; сзади – затылок, спина; правая – левая рука, нога, глаз, ухо, щека по подражанию учителю;
0.1.10.2 перемещать предметы относительно себя: далеко – близко, рядом, около, там, здесь по показу учителя;
0.1.10.3 двигаться в заданном направлении: вперед-назад, вправо-влево, в сторону по подражанию учителю, по словесной инструкции учителя;
0.1.10.4 показывать местоположение предмета относительно других: "выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине" по подражанию учителю, по словесной инструкции;
0.1.10.5 называть пространственное расположение частей собственного тела: вверху – голова, шея, грудь; внизу – ноги;спереди – лицо, грудь, живот; сзади – затылок, спина;правая – левая рука, нога, глаз, ухо, щека;
0.1.10.6 перемещать в пространстве предметы по словесной инструкции относительно себя: далеко, близко, рядом, около, там, здесь;
0.1.10.7 перемещать предмет в пространстве по словесной инструкции: "положи выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине";
0.1.10.8 называть пространственное положение предмета относительно себя: далеко, близко, рядом, около, там, здесь;
0.1.10.9 называть направление движения предметов в пространстве: вперед-назад, вправо-влево, в сторону;
0.1.10.10 называть местоположение предмета относительно других предметов: "выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине"
1.1.10.1 ориентироваться в частях собственного тела: вверху – голова, шея, грудь; внизу – ноги; спереди – лицо, грудь, живот; сзади – затылок, спина; правая – левая рука, нога, глаз, ухо, щека по подражанию учителю;
1.1.10.2 перемещать предметы относительно себя: далеко – близко, рядом, около, там, здесь по показу учителя;
1.1.10.3 двигаться в заданном направлении: вперед-назад, вправо-влево, в сторону по подражанию учителю, по словесной инструкции учителя;
1.1.10.4 показывать местоположение предмета относительно других: "выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине" по подражанию учителю, по словесной инструкции;

1.1.9.4 салыстырылатын 2-3 жиындардың, сұйық және сусымалы заттардың санын атау (көп-аз, көптеу – аздау, бірнеше, бірде-бір, көп, тең, тең емес);
1.1.9.5 саны бойынша заттардың екі тобын теңестіру кезінде жетіспейтін затты қосу және артық затты алып тастау тәсілдерін пайдалану
1.10 Кеңістіктік ұғымдар
0.1.10.1 мұғалімге еліктеуі бойынша өз денесінің бөліктерін бағдарлай алу: жоғарғы жағында – бас, мойын, кеуде; төменгі жағында – аяғы; алдыңғы жағында – бет, кеуде, іш; арт жағында – бекітпе, арқа; оң қолы – сол қолы, аяғы, көзі, құлағы, беті;
0.1.10.2 мұғалімнің көрсетуі бойынша заттарды өзіне қатысты жылжыту: алыс-жақын, жанында, жақында, анда, мұнда мұғалімнің көрсеткіші бойынша;
0.1.10.3 мұғалімге еліктеу арқылы, ауызша айтылған нұсқаулықпен көрстілген бағытта қозғалу: алдыға-артқа, оңға-солға, шетке;
0.1.10.4 мұғалімге еліктеу арқылы, ауызша айтылған нұсқаулықпен заттардың орынын басқа заттың қатынасына қарай көрсету: "жоғары-төмен, жанында, айналасында, үстінде, ішінде, артында, алдында, астында, қарама-қарсы, арасында, ортасында";
0.1.10.5 өз денесінің бөліктерінің орналасу жерін атау: жоғарыда-бас, мойын, кеуде; төменде-аяқтар; алдыңғы жағында – бет, кеуде, іш; артқы жағында – ұштама, арқа; оң – сол қол, аяқ, көз, құлақ, жақ;
0.1.10.6 нұсқаулық бойынша кеңістіктегі заттарды өзіне қатысты жылжыту: алыс, жақын, жанында, жақында, анда, мұнда;
0.1.10.7 ауызша айтылған нұсқаулық бойынша заттардың орнын ауыстыру: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасына қою;
0.1.10.8 өзіне қатысты затты кеңістікте орналасуын атау: алыс, жақын, жанында, жақында, анда, мұнда;
0.1.10.9 кеңістікте заттардың қозғалыс бағытын атау: алға-артқа, оңға-солға, шетіне; 0.1.10.10 заттың басқа заттарға қатысты орналасқан жерін атау: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасында"
1.1.10.1 мұғалімге еліктеуі бойынша өз денесінің бөліктерін бағдарлай алу: жоғарғы жағында – бас, мойын, кеуде; төменгі жағында – аяғы; алдыңғы жағында – бет, кеуде, іш; арт жағында – бекітпе, арқа; оң қолы – сол қолы, аяғы, көзі, құлағы, беті;
1.1.10.2 мұғалімнің көрсетуі бойынша заттарды өзіне қатысты жылжыту: алыс-жақын, жанында, жақында, анда, мұнда мұғалімнің көрсеткіші бойынша;
1.1.10.3 мұғалімге еліктеу арқылы, ауызша айтылған нұсқаулықпен көрстілген бағытта қозғалу: алдыға-артқа, оңға-солға, шетке;
1.1.10.4 мұғалімге еліктеу арқылы, ауызша айтылған нұсқаулықпен заттардың орынын басқа заттың қатынасына қарай көрсету: "жоғары-төмен, жанында, айналасында, үстінде, ішінде, артында, алдында, астында, қарама-қарсы, арасында, ортасында";

1.1.10.5 называть пространственное расположение частей собственного тела: вверху – голова, шея, грудь; внизу – ноги;спереди – лицо, грудь, живот; сзади – затылок, спина;
правая – левая рука, нога, глаз, ухо, щека;
1.1.10.6 перемещать в пространстве предметы по словесной инструкции относительно себя: далеко, близко, рядом, около, там, здесь;
1.1.10.7 перемещать предмет в пространстве по словесной инструкции: "положи выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине";
1.1.10.8 называть пространственное положение предмета относительно себя: далеко, близко, рядом, около, там, здесь;
1.1.10.9 называть направление движения предметов в пространстве: вперед-назад, вправо-влево, в сторону;
1.1.10.10 называть местоположение предмета относительно других предметов: "выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине";
1.1.10.11 определять и называть пространственное расположение частей тела у другого человека;
1.1.10.12 показывать и называть местоположение предмета относительно других предметов: "выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине";
1.1.10.13 узнавать и показывать положение плоскостного изображения предмета на листе бумаги: "в центре, посередине, над, под, справа от, слева от, между"
1.11 Отношения порядка следования
0.1.11.1 выстраивать предметы (их модели, изображения) в ряд по подражанию, по образцу, по словесной инструкции;
0.1.11.2 находить предмет в ряду других, понимая слова, характеризующие его местоположение (первый, последний, следом за, перед, между);
0.1.11.3 называть место предмета в ряду, используя слова, характеризующие его местоположение в ряду других (первый, последний, следом за, перед, между)
1.1.11.1 выстраивать предметы (их модели, изображения) в ряд по подражанию, по образцу, по словесной инструкции;
1.1.11.2 находить предмет в ряду других, понимая слова, характеризующие его местоположение (первый, последний, следом за, перед, между);
1.1.11.3 называть место предмета в ряду, используя слова, характеризующие его местоположение в ряду других (первый, последний, следом за, перед, между)
1.12 Временные понятия
0.1.12.1 соотносить яркие события собственной жизни с понятиями "вчера", "сегодня", "завтра";
0.1.12.2 соотносить события собственной жизни с частями суток: утро, день, вечер, ночь;
0.1.12.3 показывать и называть с помощью условных средств наглядности ("Суточный домик") предыдущую и последующую часть суток;
0.1.12.4 называть последовательность частей суток;

1.1.10.5 өз денесінің бөліктерінің орналасу жерін атау: жоғарыда-бас, мойын, кеуде; төменде-аяқтар; алдыңғы жағында – бет, кеуде, іш; артқы жағында – ұштама, арқа; оң – сол қол, аяқ, көз, құлақ, жақ;
1.1.10.6 нұсқаулық бойынша кеңістіктегі заттарды өзіне қатысты жылжыту: алыс, жақын, жанында, жақында, анда, мұнда;
1.1.10.7 ауызша айтылған нұсқаулық бойынша заттардың орнын ауыстыру: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасына қою;
1.1.10.8 өзіне қатысты затты кеңістікте орналасуын атау: алыс, жақын, жанында, жақында, анда, мұнда;
1.1.10.9 кеңістікте заттардың қозғалыс бағытын атау: алға-артқа, оңға-солға, шетіне;
1.1.10.10 заттың басқа заттарға қатысты орналасқан жерін атау: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасында";
1.1.10.11 басқа адамның денесінің бөлшектерінің орналасу орнын анықтау және бағдарлай алу;
1.1.10.12 заттың басқа заттарға қатысты орналасқан жерін атау: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасында";
1.1.10.13 қағаз бетіндегі заттың жақықтық түріндегі суретін тану және орналасу жерін көрсету: "ортасында, орта жағында, үстінде, астында,оң жағында, сол жағнда, арасында"
1.11 Реттілікті сақтау қатынасы
0.1.11.1 заттарды (олардың модельдерін, бейнелерін) еліктеу бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқаулық бойынша реттілікпен орналастыру;
0.1.11.2 басқа заттардың ретіне қатысты заттың орнын (бірінші, соңғы, кейінгі, алдындағы, арасындағы) сипаттайтын сөздерді түсіне отырып, табу;
0.1.11.3 басқа заттардың ретіне қатысты заттың орнын (бірінші, соңғы, кейінгі, алдындағы, арасындағы) сипаттайтын сөздерді түсіне отырып, атау
1.1.11.1 заттарды (олардың модельдерін, бейнелерін) еліктеу бойынша, үлгі бойынша, сөздік нұсқаулық бойынша реттілікпен орналастыру;
1.1.11.2 басқа заттардың ретіне қатысты заттың орнын (бірінші, соңғы, кейінгі, алдындағы, арасындағы) сипаттайтын сөздерді түсіне отырып, табу;
1.1.11.3 басқа заттардың ретіне қатысты заттың орнын (бірінші, соңғы, кейінгі, алдындағы, арасындағы) сипаттайтын сөздерді түсіне отырып, атау
1.12 Уақытты білдіретін ұғымдар
0.1.12.1 өз өмірінің жарқын оқиғаларын "кеше", "бүгін", "ертең" ұғымдармен сәйкестендіру;
0.1.12.2 өз өміріндегі оқиғаларды тәуілікті білдіретін: таң, күн, кеш, түн сөздермен сәйкестендіру;
0.1.12.3 шартты көрнекілік құралдарының көмегімен ("Тәулік үйі") тәуліктің алдыңғы және кейінгі түрін көрсету және атау;
0.1.12.4 тәуілік атауларын ретімен атау;

0.1.12.5 называть предыдущую и следующую часть суток
1.1.12.1 соотносить яркие события собственной жизни с понятиями "вчера", "сегодня", "завтра";
1.1.12.2 соотносить события собственной жизни с частями суток: утро, день, вечер, ночь;
1.1.12.3 показывать и называть с помощью условных средств наглядности ("Суточный домик") предыдущую и последующую часть суток;
1.1.12.4 называть последовательность частей суток;
1.1.12.5 называть предыдущую и следующую часть суток;
1.1.12.6 различать старшего и младшего по возрасту человека;
1.1.12.7 распознавать и указывать на быстро и медленно двигающиеся объекты;
1.1.12.8 соотносить понятия "завтра, сегодня, вчера, послезавтра, рано, поздно, опоздал, давно, недавно, сначала, потом" с событиями личной жизни и деятельностью людей из близкого окружения;
1.1.12.9 выполнять быстрые и медленные движения телом;
1.1.12.10 моделировать различную скорость движения игрушек, предметов;
1.1.12.11 использовать в активной речи временные понятия: вчера, сегодня, завтра, послезавтра, утро, вечер, день, ночь
1.13 Понятия о форме предмета
0.1.13.1 отыскивать среди предметов, игрушек шар и куб по образцу, по названию;
0.1.13.2 отыскивать среди моделей геометрических фигур круг, квадрат, треугольник по образцу, по названию;
0.1.13.3 обводить шаблон круга, квадрата, треугольника с помощью учителя, самостоятельно;
0.1.13.4 штриховать полученную фигуру с помощью учителя, самостоятельно;
0.1.13.5 отыскивать среди моделей геометрических фигур круг, квадрат, треугольник по названию;
0.1.13.6 называть геометрические формы: куб, шар, квадрат, круг, треугольник;
0.1.13.7 находить в окружающем пространстве предметы, имеющие форму шара, куба, круга, квадрата, треугольника;
0.1.13.8 различать шар и круг, куб и квадрат;
0.1.13.9 узнавать геометрические формы: круг, квадрат, треугольник ваппликациях
1.1.13.1 отыскивать среди предметов, игрушек шар, куб, брус по образцу, по названию;
1.1.13.2 отыскивать среди моделей геометрических фигур круг, овал, квадрат, треугольник, прямоугольник по образцу, по названию;
1.1.13.3 обводить шаблон круга, овала, квадрата, треугольника, прямоугольника с помощью учителя, самостоятельно;
1.1.13.4 штриховать полученную фигуру с помощью учителя, самостоятельно;
1.1.13.5 называть геометрические формы: куб, шар, брус, квадрат, круг, овал, треугольник, прямоугольник;
1.1.13.6 находить в окружающем пространстве предметы, имеющие форму шара, куба, бруса, круга, квадрата, треугольника, прямоугольника;
1.1.13.7 различать шар и круг, куб и квадрат, брус и прямоугольник;

0.1.12.5 тәуіліктің алдыңғы және кейінгі атауларын атау
1.1.12.1 өз өмірінің жарқын оқиғаларын "кеше", "бүгін", "ертең" ұғымдармен сәйкестендіру;
1.1.12.2 өз өміріндегі оқиғаларды тәуілікті білдіретін: таң, күн, кеш, түн сөздермен сәйкестендіру;
1.1.12.3 шартты көрнекілік құралдарының көмегімен ("Тәулік үйІ") тәуліктің алдыңғы және кейінгі түрін көрсету және атау;
0.1.12.4 тәуілік атауларын ретімен атау;
1.1.12.4 тәуіліктің алдыңғы және кейінгі атауларын атау;
1.1.12.5 тәуіліктің алдыңғы және кейінгі атауларын атау;
1.1.12.6 адамның жасына қарай үлкені мен кішісін ажырата алу;
1.1.12.7 тез және жай қимылдайтын нысандарды анықтау, көрсету;
1.1.12.8 "ертең, бүгін, кеше, бүрсігүні, ерте, кеш, кешікті, бұрын, жақында, алдымен, кейін" ұғымдарын жеке өмір оқиғаларымен және жақын ортадағы адамдардың қызметімен байланыстыру; 1.1.12.9 жылдам және жай қимылдарды орындау;
1.1.12.10 ойыншықтардың, заттардың түрлі қозғалу жылдамдығын модельдеу; 1.1.12.11 белсенді сөйлеу барысында уақытты білдіретін ұғымдарды қолдану: кеше, бүгін, ертең, бүрсігүні, таңертең, кешке, күн, түн
1.13 Заттың пішінін білдіретін ұғымдар
0.1.13.1 заттар мен ойыншықтардың арасынан шарлар мен кубтарды үлгі бойынша, атауы бойынша табу;
0.1.13.2 үлгі бойынша, атауына қарай геометриялық пішіндер модельдері арасынан шеңбер, шаршы, үшбұрышты табу;
0.1.13.3 мұғалімнің көмегімен, өз бетімен шеңбер, шаршы, үшбұрыш шаблонын бастырып сызып шағу;
0.1.13.4 мұғалімнің көмегімен, өз бетімен алынған фигураны штрихтап сызу;
0.1.13.5 үлгі бойынша, атауына қарай геометриялық пішіндер модельдері арасынан шеңбер, шаршы, үшбұрышты аты бойынша табу;
0.1.13.6 куб, шар, шаршы, шеңбер, үшбұрыш сияқты геометриялық пішіндерді атап беру;
0.1.13.7 қоршаған кеңістікте шар, текше, шеңбер, шаршы, үшбұрыш пішінді заттарды табу;
0.1.13.8 шар мен шеңберді, текше мен шаршыны ажырата алу;
0.1.13.9 аппликациядағы шеңбер, шаршы, үшбұрыш геометриялық пішіндерді тану
1.1.13.1 заттар мен ойыншықтардың арасынан шарлар мен кубтарды үлгі бойынша, атауы бойынша табу;
1.1.13.2 үлгі бойынша, атауына қарай геометриялық пішіндер модельдері арасынан дөңгелек, сопақ, шаршы, үшбұрышты табу;
1.1.13.3 мұғалімнің көмегімен, өз бетімен шеңбер, сопақ, шаршының шаблонын бастырып сызып шағу;
1.1.13.4 мұғалімнің көмегімен, өз бетімен алынған фигураны штрихтап сызу;
1.1.13.5 куб, шар, брус, шаршы, шеңбер, үшбұрыш, тіктөртбұрыш сияқты геометриялық пішіндерді атап беру;
1.1.13.6 қоршаған кеңістікте шар, текше, брус, шеңбер, шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш тәрізді заттарды табу;
1.1.13.7 шар мен шеңберді, текше мен шаршыны, брус пен тіктөртбұрышты ажырату;

1.1.13.8 узнавать геометрические формы: круг, овал, квадрат, треугольник, прямоугольник ваппликациях
2) раздел "Нумерация":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Нумерация
1.2.1.1 называть числительные (порядковые и количественные) в прямом и обратном порядке в пределах 5 начиная с 1, а также с любого числительного;
1.2.1.2 определять количество предметов в группе (в пределах 5), на рисунке, числовой фигуре пользуясь счетом. Отвечать на вопрос "Сколько?";
1.2.1.3 отыскивать цифры 1-5 в цифровой кассе по образцу, по названию;
1.2.1.4 соотносить количество предметов с количеством пальцев, с числительным и цифрами 1-5;
1.2.1.5 знать (устанавливать) место каждого из чисел первого пятка в числовом ряду;
1.2.1.6 получать любое из чисел первого пятка способами +1 и – 1 (с опорой и без опоры на предметные множества);
1.2.1.7 записывать цифры 1-5;
1.2.1.8 сравнивать группы предметов способами попарного соотнесения, пересчетом (указывать большую, меньшую группу);
1.2.1.9 раскладывать множество предметов (2-5) на две группы, используя различные варианты разложения;
1.2.1.10 называть, из каких двух меньших чисел можно составить числа: 2, 3, 4, 5;
1.2.1.11 пользоваться счетом, попарным соотнесением двух групп предметов в бытовых жизненных ситуациях
2.2.1.1 называть числительные (порядковые и количественные) в прямом и обратном порядке в пределах 10 начиная с 1, а также с любого числительного;
2.2.1.2 определять количество предметов в группе (в пределах 10), на рисунке, числовой фигуре пользуясь счетом. Отвечать на вопрос "Сколько?";
2.2.1.3 отыскивать цифры 0,1-9 и число 10 в цифровой кассе по образцу, по названию;
2.2.1.4 соотносить количество предметов с количеством пальцев, с числительным и цифрами 0, 1- 9, а также записью числа 10;
2.2.1.5 знать место каждого из чисел первого десятка в числовом ряду, раскладывать множество (2-10) предметов на две группы, используя различные варианты разложения;
2.2.1.6 получать любое из чисел первого десятка способами +1 и – 1 (с опорой и без опоры на предметные множества)
2.2.1.7 записывать цифры 0,1-9 и число 10;
2.2.1.8 сравнивать группы предметов способами попарного соотнесения, пересчетом; сравнивать числа по величине, результаты сравнения записывать с помощью знаков: <, >, =;
2.2.1.9 называть, из каких двух меньших чисел можно составить числа 2 – 10;
2.2.1.10 понимать свойство числового ряда; 2.2.1.11 пользоваться счетом, попарным соотнесением двух групп предметов в бытовых жизненных ситуациях
3.2.1.1 называть числительные (порядковые и количественные) в прямом и обратном порядке в пределах 20 начиная с 1, а также с любого числительного;

1.1.13.8 аппликациядағы шеңбер, сопақ, шаршы, үшбұрыш геометриялық пішіндерді тану
2) "Нөмірлеу" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 – сынып
4 - сынып
2.1 Нөмірлеу
1.2.1.1 тура және кері тәртіпте 1ден бастап 5 ке дейінгі аралықта, сондай-ақ кез келген сандардар аралығында (реттік және сандық) атап беру;
1.2.1.2 санақты пайдалана отырып сандық пішінде, суретте (5 аралығында) топтастырылудан заттардың санын анықтау. "Қанша?" деген сұраққа жауап беру;
1.2.1.3 үлгі бойынша, атауына қарай сандар кассасынан 1-5 аралығындағы сандарын табу;
1.2.1.4 заттар санының саусақтар санымен, 1-5 аралығындағы сандар мен цифрларды сәйкестендіру;
1.2.1.5 бірінші бестіктің санақтағы әр бір санның орнын (анықтау) білу;
1.2.1.6 бес саны аралығындағы кез келген санды +1 және -1 есептей отырып шығарады; 1.2.1.7 1 – 5 аралығындағы сандарды жазу;
1.2.1.8 заттардың тобын жұп бойынша сәйкестендіру тәсілі бойынша (үлкенін, кішісін көрсету арқылы топтастырып) санау;
1.2.1.9 бөліп салудің бірнеше түрін пайдалана отырып, екі тоқа көптеген (2-5) заттарды бөліп салу;
1.2.1.10 екі кіші сандардан 2, 3, 4, 5 сандарын құрастыруға болатындығын атау;
1.2.1.11 тұрмыстық өмірлік жағдайларда екі топтағы заттарды сәйкестендіру үшін шотты пайдалану
2.2.1.1 тура және кері тәртіпте 1ден бастап 10 ға дейінгі аралықта, сондай-ақ кез келген сандар аралығында (реттік және сандық) атап беру;
2.2.1.2 топтағы заттардың санын (10 шегінде), суретте, сандық пішінде шотты пайдалана отырып анықтау. "Қанша?" деген сұраққа жауап беру;
2.2.1.3 сандық кассадағы 0,1-9 сандары мен 10 санын үлгі бойынша, атауы бойынша іздеп табу;
2.2.1.4 заттар санының саусақтар санымен, 0, 1-9 аралығындағы сандарды, сондай - ақ 10 санын жазып, сәйкестендіру; 2.2.1.5 бөліп қоюдың түрлі нұсқаларын қолдана отырып, көптік заттарды (2-10) екі топқа бөлу, сандық қатардағы бірінші ондықтың әрбір сандардың орнын білу;
2.2.1.6 бірінші ондықтың кез келгенін +1 және – 1 әдістерімен алу (көптік заттарға сүйене отырып және оған сүйенбей);
2.2.1.7 0,1-9 және 10 санын жазу;
2.2.1.8 қайта санау арқылы, жұптап сәйкестердіру арқылы заттарды топтастыру; сандарды шамасы бойынша салыстыру, салыстыру нәтижелерін таңбалардың көмегімен жазу:<, >, =;
2.2.1.9 2-10 санын қандай екі аз сандары арқылы жасауға болатындығын атау;
2.2.1.10 санның реттілігінің қасиетін түсіну;
2.2.1.11 шотты қолдана отырып, өмірлік тұрмыстық жағдайда заттарды екі топқа жұптап сәйкестердіру
3.2.1.1 тура және кері тәртіпте 1ден бастап 20 ға дейінгі аралықта, сондай-ақ кез келген сандардар аралығында (реттік және сандық) атап беру;

3.2.1.2 определять количество предметов в группе (в пределах 20), на рисунке, пользуясь счетом. Отвечать на вопрос "Сколько?";
3.2.1.3 отыскивать числа 11-20 в таблице чисел (в числовом ряду) по образцу, по названию;
3.2.1.4 узнавать десяток на демонстрируемых дидактических пособиях;
3.2.1.5 различать десяток и десять единиц на демонстрируемых дидактических пособиях
3.2.1.6 получать десяток, используя условные средства наглядности. Заменять десяток десятью единицами;
3.2.1.7 получать числа 11-19 тремя способами (прибавлением к десятку нескольких единиц, прибавлением 1 к предыдущему числу, отниманием единицы из последующего числа);
3.2.1.8 составлять двузначные числа из десятка и единиц. Раскладывать двузначные числа на десяток и единицы;
3.2.1.9 определять место каждого из чисел 1-20 в натуральном ряду чисел;
3.2.1.10 записывать числа 11-20, понимать поместное значение цифры в двузначном числе;
3.2.1.11 узнавать однозначные и двузначные числа на отрезке числового ряда от 1 до 20
3.2.1.12 различать и называть однозначные и двузначные числа
3.2.1.13 понимать свойство числового ряда
3.2.1.14 сравнивать числа по величине, ориентируясь на их место в натуральномряду чисел, выполняя поразрядное сравнение. Записывать результат сравнения чисел по величине с помощью знаков: <, >, =;
3.2.1.15 использовать счет десятками в жизненных ситуациях;
3.2.1.16 называть числительные в прямом и обратном порядке, присчитывая и отсчитывая по 2, 3, 4, 5 в пределах 20
4.2.1.1 получать, называть и записывать круглые десятки;
4.2.1.2 называть круглые десятки в прямом и обратном порядке;
4.2.1.3 получать, называть и записывать полные числа в пределах 100;
4.2.1.4 считать в прямом и обратном порядке от 1 до 100;
4.2.1.5 определять место числа в натуральном ряду чисел в пределах 100;
4.2.1.6 понимать и использовать свойство натурального ряда чисел в пределах 100;
4.2.1.7 сравнивать числа в пределах 100;
4.2.1.8 называть числа в прямом и обратном порядке по 2 до 20, по 3 до 30, по 4 до 40, по 5 до 50, по 6 до 60, по 7 до 70, по 8 до 80, по 9 до 90;
4.2.1.9 демонстрировать деление группы предметов на равные части
4.2.1.10 различать четные/нечетные числа, различать однозначные и двузначные числа;
4.2.1.11 вписывать числа в разрядную сетку;
4.2.1.12 определять разрядный состав двухзначных чисел;
4.2.1.13 раскладывать двузначные числа на сумму разрядных слагаемых
3) раздел "Арифметические действия":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Арифметические действия
1.3.1.1 знать, что добавление предметов (сыпучих, жидких веществ) к данному множеству увеличивает их количество, а удаление (сыпучих, жидких веществ) некоторых предметов из данного множества – уменьшает их количество;
1.3.1.2 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
1.3.1.3 составлять по следам предметно-практической деятельности примеры на сложение и вычитание с использованием знаков: "+" (плюс), "-" (минус), "=" (равно) в пределах 5;
1.3.1.4 использовать прием пересчитывания или присчитывания и отсчитывания по 1, или знания состава числа при нахождении суммы и разности в пределах 5
2.3.1.1 знать, что добавление предметов (сыпучих, жидких веществ) к данному множеству увеличивает их количество, а удаление (сыпучих, жидких веществ) некоторых предметов из данного множества – уменьшает их количество;

3.2.1.2 топтағы заттардың санын (20 шегінде), суретте, сандық пішінде шотты пайдалана отырып анықтау. "Қанша?" деген сұраққа жауап беру;
3.2.1.3 үлгі бойынша, атауы бойынша 11-20 сандарын кестеде (сандық қатарда) табу;
3.2.1.4 көрсетілетін дидактикалық құралдардың ішінен ондықты тану;
3.2.1.5 көрсетілетін дидактикалық құралдардың ішінде ондықты және он бірліктерін ажырата алу;
3.2.1.6 шартты көрнекілік құралдарын пайдалана отырып, ондықты алу, ондықты он бірлікке ауыстыру;
3.2.1.7 11-19 сандарын үш тәсілмен алу (онға бірнеше бірлік қосу, алдыңғы санға 1 қосу, келесі саннан бірлікті алу);
3.2.1.8 ондық пен бірлікті екітаңбалы сандарды құрау. Ондықтар мен бірліктерге екі таңбалы сандарды қою;
3.2.1.9 сандардың натуралды қатарындағы 1-20 санының әрқайсысының орнын анықтау;
3.2.1.10 11-20 сандарын жазу, санның екі таңбалы мәндерін түсіну;
3.2.1.11 1-ден 20-ға дейінгі сан қатарының кесіндісінде бір таңбалы және екі таңбалы сандарды тану;
3.2 12 бір және екі таңбалы сандарды атау және ажырата алу;
3.2.1.13 санның реттілігінің қасиетін түсіну;
3.2.1.14 сандардың натуралды қатарының орнына бағдарлай отырып, сандарды шамасы бойынша салыстыру. Сандарды шамасы бойынша салыстыру, салыстыру нәтижелерін таңбалардың көмегімен жазу: <,>, =;
3.2.1.15 өмірлік жағдайларда ондық шотты пайдалану;
3.2.1.16 20 шамасындағы 2, 3, 4, 5 сандарын тура және кері ретпен санау
4.2.1.1 дөңгелектенген ондықты алу, атау, жазу;
4.2.1.2 дөңгелектенген ондықты тура және кері атау;
4.2.1.3 100 шамасындағы толық сандарды алу, атау және жазу;
4.2.1.4 1-ден 100-ге дейін тура және кері тәртіппен санау;
4.2.1.5 сандардың натуралды қатарындағы 100 санының орнын анықтау;
4.2.1.6 100 шамасындағы натурал сандар қатарының қасиетін түсіну және пайдалану;
4.2.1.7 100 шамасындағы сандарды салыстыру;
4.2.1.8 сандарды тікелей және кері тәртіпте 2-ден 20-ға дейін, 3-тен 30-ға дейін, 4-ден 40-қа дейін, 5-тен 50-ге дейін, 6-дан 60-қа дейін, 7-ден 70-ке дейін, 8-ден 80-ге дейін, 9-дан 90-ға дейін атау;
4.2.1.9 заттар тобын тең бөліктерге бөлуді көрсету;
4.2.1.10 жұп/тақ санды ажырату, бір таңбалы және екі таңбалы санды ажырату;
4.2.1.11 сандарды разрядтық кестеге жазу;
4.2.1.12 екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау;
4.2.1.13 екі таңбалы сандарды разрядтық қосынды сомасына қойып шығу
2) "Арифметикалық амалдар" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 – сынып
4 - сынып
3.1 Арифметикалық амалдар
1.3.1.1 бұл жиындағы заттардың (сусымалы, сұйық заттардың) қосылуы олардың санын көбейтеді, ал осы жиыннан кейбір заттарды (сусымалы, сұйық заттарды) алып тастау-олардың санын азайтатындығын білу;
1.3.1.2 қосуды көптіктің бірігуі деп түсіну керек және жалпы элементтері жоқ, жиын бөлігін жою ретінде азайту; 1.3.1.3 пәндік-тәжірибелік қызметтің ізі бойынша "+" (қосу), "-" (азайту), "=" (тең) белгілерін пайдалана отырып 5 шамасындағы сандарды қосу және азайтуға мысалдар құрастыру;
1.3.1.4 5 және әртүрлі сан шегінде немесе соманы табудағы санның құрамын білуде бір-бірлеп қайта санау және есептеу тәсілін қолдану
2.3.1.1 бұл жиындағы заттардың (сусымалы, сұйық заттардың) қосылуы олардың санын көбейтеді, ал осы жиыннан кейбір заттарды (сусымалы, сұйық заттарды) алып тастау-олардың санын азайтатындығын білу;

2.3.1.2 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
2.3.1.3 составлять по следам предметно-практической деятельности примеры на сложение и вычитание с использованием знаков: "+" (плюс), "-" (минус), "=" (равно) в пределах 10
2.3.1.4 при нахождении суммы и разности в пределах 10 использовать приемы: пересчитывания, присчитывания и отсчитывания по 1; знания состава числа;
2.3.1.5 понимать, что при увеличении числа на несколько единиц нужно выполнять сложение, а при уменьшении числа на несколько единиц – действие вычитание;
2.3.1.6 понимать, что от перемены мест слагаемых сумма не меняется;
2.3.1.7 понимать, что сложение и вычитание - взаимообратные действия; по примеру на сложение составлять пример на вычитание;
2.3.1.8 узнавать компоненты и результаты сложения и вычитания по их названиям в речи учителя
3.3.1.1 использовать названия компонентов и результатов сложения и вычитания в собственной речи;
3.3.1.2 выполнять сложение и вычитание в пределах 20 без перехода через десяток вслучаях:
12+1, 15-1; 10+4,
14-4, 14-10;
12+2, 14-2;
15+5, 20-5, 20-12, и с переходом через десяток, пользуясь вычислительными приемами, основанными на знаниях о десятичном составе двузначного числа, составе однозначных чисел, основного свойства числового ряда, навыками сложения и вычитания в пределах 10;
3.3.1.3 увеличивать число на несколько единиц, выполняя действие сложения с записью соответствующего примера;
3.3.1.4 уменьшать число на несколько единиц, выполняя действие вычитания с записью соответствующего примера;
3.3.1.5 определять порядок действий в примерах со скобками;
3.3.1.6 применять переместительное свойство сложения;
3.3.1.7 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых. Заменять сложение одинаковых слагаемых примером на умножение и наоборот;
3.3.1.8 понимать делениекак разбиение множества на равные части; выполнять практическое деление множества предметов на 2, 3, 4, 5 равных частей;
3.3.1.9 читать и записывать примеры на умножение и деление в пределах 20;
3.3.1.10 узнавать компоненты и результаты действий умножения и деления по их названиям в речи учителя;
3.3.1.11 находить значение произведения и частного в соответствующих таблицах умножения и деления в пределах 20;
3.3.1.12 понимать, что умножение и деление - взаимообратные действия. Составлять по примеру на умножение пример на деление;
3.3.1.13 использовать знания таблиц умножения чисел 2, 3, 4, 5 в пределах 20 при решении примеров и задач;
3.3.1.14 использовать знания таблиц деления на 2, на 3, на 4, на 5 равных частей в пределах 20 при решении примеров и задач

2.3.1.2 қосуды көптіктің бірігуі деп түсіну керек және жалпы элементтері жоқ, жиын бөлігін жою ретінде азайту;
2.3.1.3 пәндік-тәжірибелік қызметтің ізі бойынша "+" (қосу), "-" (азайту), "=" (тең) белгілерін пайдалана отырып 10 шамасындағы сандарды қосу және азайтуға мысалдар құрастыру;
2.3.1.4 10 және әртүрлі сан шегінде немесе соманы табуда қолданатын тәсіл: бір-бірлеп қайта санау және есептеу, санның құрамын білу;
2.3.1.5 сандар бірнеше бірлікке көбейген кезінде қосу, ал сандарды бірнеше бірлікке азайтқан кезінде-азайту амалы екендігін түсіну;
2.3.1.6 қосындылардың орнын ауыстырғанымен сома өзгермейтіндігін түсіну;
2.3.1.7 қосу және азайту – өзара кері байланысты екенін түсіну. Қосу мысалына азайту мысалын құру;
2.3.1.8 қосу мен азайтудың нәтижелерін және компоненттерінің атауын мұғалімнің сөздерінің ішінен тану;
3.3.1.1 өз сөзінде қосу мен азайтудың нәтижелерін және компоненттерінің атауларын қолдану;
3.3.1.2 20 шамасындағы сандарды ондықтан аттамай қосу және азайтуды орындау: 12+1, 15-1; 10+4, 14-4, 14-10; 12+2, 14-2; 15+5, 20-5, 20-12 және бір және екі таңбалы сандардың құрамы туралы біліміне негізделе, есептеу тәсілі арқылы ондықтан аттап 20 шамасындағы сандарды қосу және азайтуды орындау;
3.3.1.3 тиісті мысалмен қосу әрекетін орындай отырып, санды бірнеше бірлікке көбейту;
3.3.1.4 тиісті мысалмен азайту әрекетін орындау арқылы санды бірнеше бірлікке азайту;
3.3.1.5 жақшалары бар мысалдардағы амалдардың орындалу тәртібін анықтау;
3.3.1.6 қосудың орнын ауыстыру қасиетін қолдану;
3.3.1.7 көбейтуді бірдей қосындылар ретінде түсіну. Бірдей қосылғыштардың қосындысын көбейту мысалдарымен және керісінше алмастыру;
3.3.1.8 бөлуді көптікті тең бөлу ретінде түсіну; көптеген заттардың 2, 3, 4, 5 тең бөлікке практикалық түрде бөлінуін орындау;
3.3.1.9 20 шамасындағы сандарды көбейту мен бөлуге арналған мысалдарды оқу және жазу;
3.3.1.10 көбейту мен бөлудің нәтижелерін және компоненттерінің атауын мұғалімнің сөздерінің ішінен тану;
3.3.1.11 20 шамасындағы сандарды көбейту мен бөлуге арналған кестеде туындының және жеке туындының мәнін табу;
3.3.1.12 көбейту мен бөлу – өзара кері байланысты екенін түсіну, көбейту мысалына бөлу мысалын құру;
3.3.1.13 мысалдар мен есептерді шешуде 20 сандар шегінде 2, 3, 4, 5 сандарын көбейту кестелерін білуді қолдану;
3.3.1.14 мысалдар мен есептерді шешуде 20 сандар шегінде 2-ге, 3-ке, 4-ке, 5-ке бірдей бөліктерге бөлу кестелерін білуді қолдану

4.3.1.1 понимать действие сложения, как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание, как удаление части множеств;
4.3.1.2 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение множества на равные части;
4.3.1.3 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток вида: 30+20, 50- 30, 30+6, 36- 6, 36 – 30, 36 + 2, 38-2, 36+1, 48-1, 36+4, 40-4, 34+16, 50-16, 88+12, 100-12;
4.3.1.4 придерживаться порядка действий в примерах со скобками в пределах 100;
4.3.1.5 использовать таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток;
4.3.1.6 использовать письменные вычислительные приемы при сложении и вычитании двузначных чисел с однозначными, двузначными с переходом через десяток;
4.3.1.7 понимать, что сложение и вычитание взаимнообратные действия;
4.3.1.8 находить неизвестные слагаемое, уменьшаемое, вычитаемое
4.3.1.9 проверять сложение вычитанием и наоборот;
4.3.1.10 использовать переместительное свойство сложения в пределах 100;
4.3.1.11 использовать знания таблиц умножения и деления для чисел 2,3,4,5 в пределах 20;
4.3.1.12 составлять, знать и применять таблицы умножения и деления чисел для чисел 3,4,5, 6,7,8,9;
4.3.1.13 понимать, что умножение и деление взаимнообратные действия;
4.3.1.14 выполнять деление по содержанию в предметной деятельности;
4.3.1.15 увеличивать и уменьшать число в несколько раз;
4.3.1.16 выполнять деление с остатком;
4.3.1.17 придерживаться порядка выполнения действий 1 и 2 ступеней в примерах со скобками и без скобок в пределах 100;
4.3.1.18 выполнять умножение числа 10 и на 10, выполнять деление на 10;
4.3.1.19 выполнять проверку деления с остатком 4.3.1.20 пониматьи использовать переместительное свойство умножения;
4.3.1.21 использовать в собственной речи названия компонентов сложения и вычитания, умножения и деления
4) раздел "Арифметические задачи":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Арифметические задачи
1.4.1.1 решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка с открытым результатом, с последующим составлением примера на сложение или вычитание в пределах 5 без наименований;
1.4.1.2 решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка в пределах 5 с закрытым результатом, с последующим составлением примера без наименований
2.4.1.1 решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка с открытым результатом, с последующим составлением примера на сложение или вычитание в пределах 10 с записью наименований при числах;

4.3.1.1 қосуды көптіктің бірігуі деп түсіну керек және жалпы элементтері жоқ, жиын бөлігін жою ретінде азайту;
4.3.1.2 көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде және бөлуді көптіктің тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну;
4.3.1.3 ондықтан аттамай азайту мен қосу амалдарын ауызша түрінде орындау: 30+20, 50- 30, 30+6, 36- 6, 36 – 30, 36 + 2, 38-2, 36+1, 48-1, 36+4, 40-4, 34+16, 50-16, 88+12, 100-12;
4.3.1.4 100 сан шамасындағы жақшамен берілген мысалдарды шешу тәртібін ұстану; 4.3.1.5 ондықтан аттап, бір мәнді сандарды қосу кестесін қолдану;
4.3.1.6 ондықтан аттап екі таңбалы сандарды бір және екітаңбалы сандарға қосу және азайтуда жазбаша есептеу тәсілдерін қолдану;
4.3.1.7 қосу және азайту – өзара кері байланысты екенін түсіну.
4.3.1.8 белгісіз есептеуішті, азайғышты, қосылғышты табу;
4.3.1.9 қосуды азайтумен және керісінше тексеру;
4.3.1.10 100 шамасындағы сандарды қосудың орнын ауыстыру қасиетін қолдану; 4.3.1.11 20 шегінде 2,3,4,5 сандар үшін көбейту және бөлу кестелерін білуді пайдалану;
4.3.1.12 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандар үшін көбейту және бөлу кестелерін құру, білу және қолдану;
4.3.1.13 көбейту және бөлу – өзара кері байланысты екенін түсіну.
4.3.1.14 пәндік әрекетте мазмұны бойынша бөлуді орындау;
4.3.1.15 санды бірнеше есеге азайту және көбейту;
4.3.1.16 бөлуді қалдықпен орындау;
4.3.1.17 100 шегінде жақшалары бар және жақшалары жоқ мысалдарда 1 және 2 сатылы амалдарды орындау тәртібін ұстану;
4.3.1.18 10 және 10-ға көбейтуді орындау, 10-ға бөлуді орындау;
4.3.1.19 қалдықпен шыққан бөлу амалын тексеру;
4.3.1.20 көбейтудің ауыспалы қасиетін түсіну және қолдану;
4.3.1.21 өз сөзінде қосу мен азайтудың, көбейту мен бөлудің нәтижелерін және компоненттерінің атауларын қолдану
4) "Арифметикалық есептер" бөлімі:
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
4.1 Арифметикалық есептер
1.4.1.1 5 саны шамасында жабық нәтижемен, драматизация, иллюстрация тапсырмасының қалдығы мен сомасын табу атауы жоқ 5 саны шегінде қосу мен азайтуға берілген мысалдарды құра отырып, нәтижесі белгілі болған қалдық пен соманы табуда драматизация, иллюстрация тапсырмасын шешу;
1.4.1.2 5 шамасында жабық нәтижемен, кейіннен мысалды атауынсыз құрастыра отырып, драматизация, иллюстрация тапсырмасының қалдығы мен сомасын табу
2.4.1.1 атауы жоқ 10 шамасындағы сандардың атауын санмен жаза отырып, қосу мен азайтуға берілген мысалдарды құру, нәтижесі белгілі болған қалдық пен соманы табуда драматизация, иллюстрация тапсырмасын шешу;

2.4.1.2 решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка с закрытым результатом, с последующим составлением примера на сложение или вычитание в пределах 10 с записью наименований при числах;
2.4.1.3 решать простые текстовые арифметические задачи на нахождение суммы и остатка с записью решения в виде примера с наименованиями, с записью ответа;
2.4.1.4 узнавать задачу по наличию признаков: условие, числа, вопрос. Отличать текст задачи от рассказа
3.4.1.1 решать с помощью учителя, самостоятельно задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы, остатка, увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц, нахождение произведения и деление на равные части в пределах 20;
3.4.1.2 решать текстовые арифметические задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц, на нахождение произведения и деление на равные части в пределах 20;
3.4.1.3 выполнять краткую запись содержания арифметической задачи, используя условные обозначения
4.4.1.1 решать простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц, на нахождение неизвестных слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого;
4.4.1.2 решать простые текстовые задачи на нахождение произведения, на деление на равные части, на деление по содержанию, на увеличение и уменьшение числа в несколько раз;
4.4.1.3 сравнивать задачи на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц и увеличение (уменьшение) числа в несколько раз;
4.4.1.4 решать простые текстовые задачи на соотношение между величинами: цена, количество, стоимость;
4.4.1.5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 действий;
4.4.1.6 составлять задачи;
4.4.1.7 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений;
4.4.1.8 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом;
4.4.1.9 записывать наименования к числам в записи решения задачи
5) раздел "Величины":
таблица 5
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Величины
1.5.1.1 распознавать монеты в 1, 2, 5 тг в играх и упражнениях;
1.5.1.2 определять из двух сравниваемых монет (1, 2, 5 тенге) монеты большего, меньшего достоинства;
1.5.3 разменивать монету в 5 тенге монетами меньшего достоинства;
1.5.1.4 заменять монеты достоинством 1 тг., 2 тг монетой достоинством 5 тг.
2.5.1.1 распознавать монеты в 1, 2, 5, 10 тг в играх и упражнениях;
2.5.1.2 определять из двух сравниваемых монет (1, 2, 5, 10 тенге.) монеты большего, меньшего достоинства;

2.4.1.2 10 шамасында жабық нәтижесі бар сома мен қалдықты табуға бағытталған драматизация, иллюстрация тапсырмасын орындау, одан кейін сандардың атауын жаза отыра қосу мен азайтуға есептерді шешу;
2.4.1.3 шешімнің атауы бар мысал түрінде жазылған, жауаптың жазбасы бар соманы және қалдықты табуға қарапайым мәтіндік арифметикалық есептерді шешу;
2.4.1.4 белгілері бойынша тапсырманы білу: шарт, сан, сұрақ. Тапсырманың мәтінін әңгіменің мәтінінен ажырату
3.4.1.1 мұғалімнің көмегімен, өздігінен соманы, қалдықты табуға арналған драматизация, иллюстрация тапсырмасында, санды бірнеше бірлікке көбейту (азайту), 20 шамасында туындыны табу және тең бөліктерге бөлу;
3.4.1.2 соманы, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке ұлғайтуға (азайтуға), 20 шамасында туындыны табуға және тең бөліктерге бөлуге мәтіндік арифметикалық есептерді шешу;
3.4.1.3 шартты белгілерді пайдалана отырып, арифметикалық есептің мазмұнын қысқаша жазуды орындау
4.4.1.1 соманы, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке көбейту мен азайтуға, белгісіз қосылғыштарды, азайтқыштарды, шегеруді, табуға арналған қарапайым мәтіндік есептерді шешу;
4.4.1.2 бірдей бөліктерге бөліну, мазмұны жағынан бөліну, сандарды бірнеше есеге көбейту немесе азайтуда қарапайым мәтіндік есептерді шешу;
4.4.1.3 санды бірнеше бірлікке көбейту (азайту) және санды бірнеше есеге арттыру (азайту) есептерін салыстыру;
4.4.1.4 баға, саны, құны арасындағы арақатынасқа арналған қарапайым мәтіндік есептерді шешу;
4.4.1.5 2 амалмен орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу; 4.4.1.6 есептерді құрастыру;
4.4.1.7 шартты белгілерді пайдалана отырып, есептер мазмұнының қысқаша жазылуын орындау;
4.4.1.8 қарапайым есептердің шешімін жауабымен, құрама есептерді - түсініктеме немесе сұрақ және толық жауабымен жазу;
4.4.1.9 есепті шешу жазбасында сандарға атауларын жазу
5) "Шамалар" бөлімі:
5-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
5.1 Шамалар
1.5.1.1 ойындар мен жаттығуларда 1, 2, 5 тг тиындарды тани білу;
1.5.1.2 екі салыстырылатын (1, 2, 5 тенге) көп, аз құнды тиындарды анықтау;
1.5.1.3 5 тиынды ұсақ тиындармен майдалау;
1.5.1.4 1 тг., 2 тг ұсақ тиындарды ірі 5 тг. тиынға ауыстыру
2.5.1.1 ойындар мен жаттығуларда 1, 2, 5, 10 тг тиындарды тани білу; распознавать монеты в 1, 2, 5, 10 тг в играх и упражнениях;
2.5.1.2 екі салыстырылатын (1, 2, 5, 10 тенге) көп, аз құнды тиындарды анықтау;

2.5.1.3 выполнять размен монет достоинством в 5, 10 тенге всеми возможными вариантами;
2.5.1.4 заменять пять монет по 1 тг. одной монетой достоинством 5 тг., 2 монеты по 5 тг одной монетой 10 тг.;
2.5.1.5 показывать протяженность сантиметра и дециметра на линейке;
2.5.1.6 узнавать и называть наименования мер длины сантиметр и дециметр при числах;
2.5.1.7 называть единичное соотношение мер длины сантиметр и дециметр;
2.5.1.8 называть количество дней в неделе;
2.5.1.9 называть порядок следования дней недели
3.5.1.1 узнавать монеты 1, 2, 5, 10, 20 тенге в играх и упражнениях;
3.5.1.2 заменять десять монет по 2 тг., две монеты по 10 тенге, 4 монеты по 5 тг одной монетой достоинством 20 тг. Разменивать монету в 20 тг.;
3.5.1.3 пользоваться монетами при расчете за покупку;
3.5.1.4 показывать протяженность сантиметра и дециметра на линейке;
3.5.1.5 называть меры длины сантиметр и дециметр при числах;
3.5.1.6 называть соотношение мер длины - сантиметр и дециметр;
3.5.1.7 узнавать литровые банку, бутылку, мерную кружку;
3.5.1.8 назвать меру емкости литр при числах;
3.5.1.9 узнавать банки емкостью 1, 2, 3 литра, бутылки емкостью поллитра, 1 литр, 1, 5 литра, 2 литра, 5 литров;
3.5.1.10 записывать результат измерения емкости числом с наименованием;
3.5.1.11 выполнять вычисления с числами, полученными при измерении длины, стоимости, емкости;
3.5.1.12 определять емкость бытовых сосудов (кастрюля, бидон) с помощью мерной кружки или литровой банки;
3.5.1.13 называть количество месяцев в году;
3.5.1.14 называть порядок следования месяцев в году;
3.5.1.15 пользоваться отрывным календарем для определения числа и дня недели;
3.5.1.16 определять время по часам с точностью до 1 часа
4.5.1.1 различать величины: стоимость, длина, масса, время, выбирать меры и инструменты для их измерения;
4.5.1.2 соотносить единицы измерения величин с их обозначениями при числах: тг., тн., мм, см, дм, м, сут., мес., нед., год, час, мин., сек., кг, ц;
4.5.1.3 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, сут., мес., нед., год, час, мин., сек., кг и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер;
4.5.1.4 сравнивать значения одноименных величин;
4.5.1.5 называть соотношения величин:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 год = 12 мес, 1 нед.= 7 сут,
1 мес = 28, 29, 30, 31 сут,
1 сут.= 24 ч.,
1 ч =60 мин, полчаса – 30 мин,
1 мин =60 с.
1 ц = 100 кг
4.5.1.6 узнавать монеты: 50 тг, 100 тг;
4.5.1.7 выполнять размен и замену монет 50 тг,
100 тг;
4.5.1.8 использовать монеты для расчета за покупку;

2.5.1.3 әртүрлі нұсқада 5, 10 тенгелік тиындарды майдалау;
2.5.1.4 10 тенгені екі 5 тенгелік тиынмен, бес тиынды 1 теңгеліктермен ауыстыру;
2.5.1.5 сызғышта сантиметр мен дециметрдің ұзындығын көрсету;
2.5.1.6 санда сантиметр және дециметр ұзындық өлшемдерінің атауларын тану және атау;
2.5.1.7 сантиметр мен дециметр ұзындығы өлшемдерінің бірдей өзара байланысын атау;
2.5.1.8 аптадағы күндер санын атау;
2.5.1.9 апта күндерінің өту тәртібін атау
3.5.1.1 ойындар мен жаттығуларда 1, 2, 5, 10, 20 тг тиындарды тани білу;
3.5.1.2 10 тенгені екі 5 тенгелік тиынмен, 2 теңгеліктерді 10 теңгеге, 20 теңгені төрт 5 теңгелік тиындармен ауыстыру. 20 тг. майдалау;
3.5.1.3 сатып алу үшін есеп айырысу кезінде тиындарды қолдану;
3.5.1.4 сызғышта сантиметр мен дециметрдің ұзындығын көрсету;
3.5.1.5 сандағы сантиметр және дециметр ұзындығының өлшемін атау;
3.5.1.6 сантиметр мен дециметр ұзындығы өлшемдерінің бірдей өзара байланысын атау;
3.5.1.7 литрлік банканы, бөтелкені, өлшеуіш ыдысты тани білу;
3.5.1.8 санмен литрлық ыдыстың өлшемін атау;
3.5.1.9 сыйымдылығы 1, 2, 3 литр банкаларды, сыйымдылығы 1 литр, 1, 5 литр, 2 литр, 5 литр бөтелкелерді тани білу;
3.5.1.10 сыйымдылықты өлшеу нәтижесін атауы бар санмен жазу;
3.5.1.11 өлшеу кезінде алынған ұзындық, құн, сыйымдылықты есептеуді сандармен орындау;
3.5.1.12 тұрмыста қолданатын ыдыстардың (кастрюль, бидон) сыйымдылығын өлшеуіш ыдыс немесе литрлік банканың көмегімен анықтау;
3.5.1.13 жылдағы айлар санын атау;
3.5.1.14 айлардың жыл сайынғы жүру тәртібін атау;
3.5.1.15 күн мен аптаның күнін анықтау үшін үзбелі күнтізбені пайдалану;
3.5.1.16 1 сағатқа дейінгі дәлдікпен сағат бойынша уақытты анықтау
4.5.1.1 шамаларды ажырату: құны, ұзындығы, салмағы, уақыты, оларды өлшеуге арналған шаралар мен құралдарды таңдау;
4.5.1.2 шама өлшем бірліктерін сандық белгілермен сәйкестендіру: тг., тн., мм, см, дм, м, тәулік., ай, апта, жыл, сағат, мин., сек., кг, ц;
4.5.1.3 шамаларды өлшеуді мына бірліктерді пайдалана отырып жүргізу: тг, мм, см, дм, м, тәулік., ай, апта, жыл, сағат, мин., сек., кг және тиісті құралдар; өлшеу нәтижелерін өлшемдердің атауымен санмен жазу;
4.5.1.4 аттас шамалардың мәндерін салыстыру;
4.5.1.5 шамалардың арақатынасын атау: 1 тн.= 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 жыл = 12 ай, 1 апта. = 7 тәулік, 1 ай = 28, 29, 30, 31 тәулік, 1 тәулік. = 24 сағ., 1 сағ = 60 мин, жарты сағат-30 мин, 1 мин =60 с. 1 ц = 100 кг;
4.5.1.6 50 тг, 100 тг; тиындарын тани білу;
4.5.1.7 50 тг, 100 тг тиындарды майдалату немесе ауыстыру;
4.5.1.8 сатып алу есебі үшін тиындарды пайдалану;

4.5.1.9рассказывать о назначении и воспроизводить направление движения стрелок на циферблате часов;
4.5.1.10 называть текущий день недели и месяц;
4.5.1.11 называть количество дней в неделе, рабочие и выходные дни недели;
4.5.1.12 называть количество и порядок месяцев в году;
4.5.1.13 соотносить каждый месяц с соответствующим временем года;
4.5.1.14 определять день недели по дате с помощью табель-календаря;
4.5.1.15 определять время по часам с точностью до 5 минут, используя формулировку прошедшего времени ("пять часов двадцать минут");
4.5.1.16 выполнять преобразования чисел, полученных при измерении величин;
4.5.1.17 выполнять сложение и вычитание чисел, полученных при измерении величин
6) раздел "Элементы наглядной геометрии":
таблица 6
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
6.1 Элементы наглядной геометрии
1.6.1.1 называть геометрические формы: куб, шар, квадрат, круг, овал, треугольник, прямоугольник;
1.6.1.2 находить в окружающем пространстве предметы, имеющие форму шара, куба, круга, квадрата, треугольника;
1.6.1.3 узнавать на чертеже: точку, прямую, кривую линии;
1.6.1.4 находить шар, куб, брус, модели круга, овала, квадрата, прямоугольника, треугольника на ощупь (игра "Чудесный мешочек") по зрительному образцу, по словесной инструкции;
1.6.1.5 конструировать из моделей геометрических фигур простейшие аппликации, орнаменты по подражанию, по образцу, по словесной инструкции;
1.6.1.6 составлять круг, квадрат, прямоугольник, овал, треугольник из частей по подражанию, по образцу
2.6.1.1
узнавать и называть геометрические фигуры: круг, овал, прямоугольник, квадрат, треугольник, прямая линия, кривая линия, точка, луч, отрезок;
2.6.1.2 ориентироваться в шкале линейки. Знать начало шкалы, понимать значение цифр на шкале линейки;
2.6.1.3 отыскивать среди знакомых предметы круглой, овальной, квадратной, треугольной формы;
2.6.1.4 выполнять группировку моделей геометрических фигур по форме, цвету, размеру
2.6.1.5 выполнять построение прямой линии, проходящей через одну, две точки с помощью линейки;
2.6.1.6 определять длину отрезка с помощью линейки;
2.6.1.7 выполнять построение отрезка заданной длины с помощью линейки, записывать результат измерения
3.6.1.1 узнавать и называть угол на чертеже и окружающих предметах;
3.6.1.2 называть элементы угла: вершина, стороны;
3.6.1.3 различать виды углов (прямой, тупой, острый) на чертеже;
3.6.1.4 определять форму знакомых предметов;
3.6.1.5 строить отрезок заданной длины с помощью линейки;
3.6.1.6 строить отрезок больший или меньший данного с помощью линейки;

4.5.1.9 сағаттың цифрблатындағы жебенің жүру бағыты мен оның мәнін түсіндіріп айту;
4.5.1.10 аптаның ағымдағы күні мен айды атау;
4.5.1.11 аптадағы күндер санын, аптаның жұмыс және демалыс күндерін атау;
4.5.1.12 айлардың жыл сайынғы жүру тәртібін атау;
4.5.1.13 әр айды жылдың мезгілдеріне сәйкестендіру; 4.5.1.14 күнтізбе табелі арқылы күн бойынша апта күнін анықтау;
4.5.1.15 өткен уақыттың тұжырымдамасын пайдалана отырып, 5 минутқа дейінгі дәлдікпен сағат бойынша уақытты анықтау ("бес сағат жиырма минут");
4.5.1.16 шамаларды өлшеу кезінде алынған сандарды түрлендіруді орындау;
4.5.1.17 шамаларды өлшеу кезінде алынған сандарды қосу және азайту
6) "Көрнекі геометрия элементтері" бөлімі:
6-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.6 Көрнекі геометрия элементтері
1.6.1.1 геометриялық пішіндерді: текше, шар, шаршы, шеңбер, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш атау;
1.6.1.2 қоршаған кеңістікте шар, текше, шеңбер, квадрат, үшбұрыш тәрізді заттарды табу;
1.6.1.3 сызбада: нүкте, түзу, қисық сызық тану;
1.6.1.4 сипап сезе отырып ("сиқырлы қап" ойыны) шар, текше, брус, шеңбер, сопақ, шаршы, тікбұрыш, үшбұрышты көру үлгісі және ауызша айтқан нұсқаулық бойынша таба алу;
1.6.1.5 үлгі бойынша, ауызша айтылған нұсқаулық бойынша геометриялық пішіндердің үлгілерінен қарапайым аппликациялар, ою-өрнек құрастыру;
1.6.1.6 еліктеу, үлгі бойынша бөлшектерден шеңбер, шаршы, тіктөртбұрыш, сопақша, үшбұрышты құрау
2.6.1.1 геометриялық пішіндерді: шеңбер, сопақша, тікбұрыш, шаршы, үшбұрыш, түзу сызық, қисық сызық, нүкте, сәуле, кесінділерді тану және атау;
2.6.1.2 сызғыш шкаласында бағдарлана алу. Шкаланың басын білу, сызғыш шкаласындағы сандар мәнін түсіну;
2.6.1.3 таныс заттар арасында дөңгелек, сопақ, шаршы, үшбұрышты пішінді заттарды табу;
2.6.1.4 геометриялық пішіндердің пішінін, түсін, өлшемі бойынша топтауды орындау;
2.6.1.5 сызғыштың көмегімен бір, екі нүктеден өтетін түзу сызықтың құрылысын орындау;
2.6.1.6 сызғыштың көмегімен кесіндінің ұзындығын анықтау;
2.6.1.7 сызғыштың көмегімен берілген ұзындықтың кесіндісін құруды орындау, өлшеу нәтижесін жазу
3.6.1.1 сызбада және қоршаған заттарда бұрышты тану және атау;
3.6.1.2 бұрыш элементтерін: төбесін, жағын атау;
3.6.1.3 сызбада бұрыштардың түрлерін (тік, тұйық, үшкір) ажырату;
3.6.1.4 таныс заттардың түрін анықтау;
3.6.1.5 сызғыш арқылы берілген ұзындықтың кесіндісін құру;
3.6.1.6 сызғыштың көмегімен үлкен немесе кіші кесіндіні құрау;

3.6.1.7 определять длину отрезка с помощью линейки;
3.6.1.8 строить треугольник, квадрат, прямоугольник по заданным вершинам с помощью линейки
4.6.1.1 узнавать и называть на чертеже: прямую, отрезок, окружность, круг, дугу, угол;
4.6.1.2 узнавать и называть элементы угла: вершины, стороны;
4.6.1.3 различать и называтьвиды углов: прямой, тупой, острый;
4.6.1.4 различать и называть линии: замкнутая, незамкнутая ломаная;
4.6.1.5 различать и называть фигуры: квадрат, прямоугольник, элементы фигур: вершины, углы, стороны (основания: верхнее, нижнее; боковые стороны);
4.6.1.6 понимать свойства сторон и углов прямоугольника и квадрата;
4.6.1.7 узнавать и называть элементы треугольника: основание, боковые стороны; узнавать и называть элементы многоугольников: вершины, стороны, углы;
4.6.1.8 узнавать на чертеже пересекающиеся и непересекающиеся фигуры: прямые линии, отрезки, окружности, многоугольники;
4.6.1.9 находить точку пересечения фигур на чертеже;
4.6.1.10 выполнять построение отрезка заданной длины, углов с помощью чертежного треугольника, прямоугольника (квадрата) по заданным длинам сторон с помощью чертежного треугольника, окружности с помощью циркуля по заданному радиусу;
4.6.1.11 определять длину ломаной линии
7) раздел "Доли":
таблица 7
Подраздел
Цели обучения
4 класс
7.1 Доли
4.7.1.1 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли целого объекта;
4.7.1.2 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли жидких и сыпучих веществ;
4.7.1.3 узнавать и называть вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли целого объекта;
4.7.1.4 сравнивать доли целого объекта;
4.7.1.5 составлять целый объект из его долей;
4.7.1.6 определять количество вторых, третьих, четвертых, пятых, десятых долей в целом объекте
41. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
42. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
43. Обучение реализуется в контексте единых сквозных тем для всех лет обучения в начальных классах, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Математика" для 0-4 классов
уровня начального образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию

3.6.1.7 сызғыш арқылы кесіндінің ұзындығын анықтау;
3.6.1.8 сызғыштың көмегімен үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш салу
4.6.1.1 сызбада: түзу, кесінді, шеңбер, шеңбер, доға, бұрышты тани білу және атау;
4.6.1.2 бұрыштың элементтерін: төбесін, жақтарын тану және атау;
4.6.1.3 бұрыштың түрлерін: түзу, тұйық, үшкірді ажырату және атау;
4.6.1.4 сызықтарды: жабық, ашық, бөлшектенген ажырата алу және атау;
4.6.1.5 пішіндерді: шаршы, тіктөртбұрыш, элементтері: шыңдары, бұрыштары, жақтары (негізі: жоғарғы, төменгі; бүйір жақтары) ажырату және атау;
4.6.1.6 тіктөртбұрыштың және шаршының жақтарының және бұрыштарының қасиеттерін түсіну;
4.6.1.7 үшбұрыштың элементтерін: негізі, бүйір жақтарын тану және атау; көпбұрыштың элементтерін: шыңдары, жақтары, бұрыштары тану және атау;
4.6.1.8 сызықта қиылысатын және қиылыспайтын пішіндерді: түзу сызықтар, кесінділер, шеңберлер, көпбұрыштарды білу;
4.6.1.9 сызбада пішіндердің қиылысу нүктесін табу;
4.6.10 берілген радиус бойынша циркулдің көмегімен шеңбердің, сызба үшбұрышының, тікбұрыштың (шаршының) көмегімен берілген ұзындықтың кесіндісін, бұрыштарды сызбалы үшбұрыштың көмегімен құрастыруды орындау;
4.6.1.11 сынық сызықтың ұзындығын анықтау
7) "Бөлшектер" бөлімі:
7-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
4 сынып
7.1 Бөлшектер
4.7.1.1 тұтас нысанның екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестерін шығару;
4.7.1.2 сұйық және сусымалы заттардың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлесін шығару;
4.7.1.3 бүтін объектінің екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестерін тани білу және атау;
4.7.4 бүтін объектінің үлесін салыстыру;
4.7.1.5 бүтін нысанды бөлшектерінен құрау;
4.7.1.6 бүтін нысанның екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестердің санын анықтау
41. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Бөлімдер мен тақырыптардың сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
43. Оқыту бастауыш сыныптардағы белгіленген барлық оқу жылына арналған бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Математика" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1.1 Свойства предметов
0.1.1.1 выделять из группы предметов, изображений предметов один или несколько, обладающих такими жесвойствами, как на образце (цветом, размером, формой, назначением)
1.2 Величинные понятия:
большой-маленький
0.1.2.1 узнавать и показывать большой-маленький предмет из двух сравниваемых;
0.1.2.2 пользоваться приемами наложения при сравнении плоских (приложения при сравнении объемных) предметов по величине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.2.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по величине (большой-маленький);
0.1.2.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку величины (большие-маленькие);
0.1.2.5 учитывать величину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.2.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по величине
1.13 Понятия о форме предмета
0.1.13.1 отыскивать среди предметов, игрушек шар и куб по образцу, по названию;
0.1.13.2. отыскивать среди моделей геометрических фигур круг, квадрат по образцу, по названию;
0.1.13.7 находить в окружающем пространстве предметы, имеющие форму шара, куба;
0.1.13.6 называть геометрические формы: круг, квадрат, шар, куб;
0.1.13.8 различать шар и круг, куб и квадрат
1.3. Величинные понятия:
длинный -короткий
0.1.3.1 узнавать и показывать длинный (короткий) предмет из двух сравниваемых;
0.1.3.2 пользоваться приемами наложения и приложения при сравнении предметов по длине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.3.3 называть свойство каждого из 2-3 предметовпри их сравнении по длине (длинный-короткий, длиннее-короче);
0.1.3.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку длины (длинные-короткие);
0.1.3.5 учитывать длину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.3.6 ранжировать (упорядочивать) предметы (3-5) по признаку длины;
0.1.3.7 сравнивать по длине и показывать, на сколько один предмет длиннее (короче), другого;
0.1.3.8 уравнивать предметы по длине после их сравнения
Моя школа
1.4. Величинные понятия: широкий-узкий
0.1.4.1.1 узнавать и показывать широкий (узкий) предмет из двух сравниваемых;
0.1.4.1.2 пользоваться приемами наложения и приложения при сравнении предметов по ширине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1.1 Заттардың қасиеттері
0.1.1.1 заттардың тобынан үлгіде көрсетілгендей қасиеттері бірдей (түсіне, көлеміне, түріне қарай заттардың суретіндегі бір немесе бірнешеуін анықтау
1.2 Шаманы білдіретін ұғым: үлкен - кішкентай
0.1.2.1 екі салыстырылатын үлкен-кішкентай затты тану және көрсету;
0.1.2.2 жазық заттарды шамасына қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу (көлемді заттарды салыстырғанда қою) тәсілдерін пайдалану;
0.1.2.3 көлемі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атаңыз (үлкен –кішкентай);
0.1.2.4 көлемнің қасиетіне қарай заттарды топқа бөлу (жіктеу) (үлкен-кіші);
0.1.2.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың көлемін есепке алу;
0.1.2.6 заттарды көлемі бойынша (3-5) саралау (реттеу)
1.13 Заттың пішінін білдіретін ұғымдар
0.1.13.1 заттар мен ойыншықтардың арасынан шарлар мен кубтарды үлгі бойынша, атауы бойынша табу;
0.1.13.2 үлгі бойынша, атауына қарай геометриялық пішіндер модельдері арасынан шеңбер, шаршы, үшбұрышты табу;
0.1.13.7 қоршаған кеңістікте шар, текше, шеңбер, шаршы, үшбұрыш пішінді заттарды табу;
0.1.13.6 куб, шар, шаршы, шеңбер, үшбұрыш сияқты геометриялық пішіндерді атап беру;
0.1.13.8 шар мен шеңберді, текше мен шаршыны ажырата алу
1.3 Шаманы білдіретін ұғым: Ұзын - қысқа
0.1.3.1 салыстырылып отырған екі ұзын (қысқа) затты танып білу және көрсету;
0.1.3.2 заттарды ұзындығына қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу және қатар қою тәсілдерін пайдалану;
0.1.3.3 ұзындығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атаңыз (ұзын-қысқа, ұзынырақ- қысқарақ);
0.1.3.4 заттарды ұзындық белгілері (ұзын, қысқа) бойынша топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.3.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың ұзындығын есепке алу;
0.1.3.6 (3-5) заттарды ұзындығы бойынша саралау (реттеу) ;
0.1.3.7 ұзындығына қарай салыстыру, бір зат екіншісінен қаншалықты ұзын (қысқа) екендігін көрсету;
0.1.3.8 заттарды ұзындығына қарай салыстырғаннан кейін оларды теңестіру
Менің мектебім
1.4. Шаманы білдіретін ұғым: кең – тар
0.1.4.1 салыстырылып отырған екі кең (тар) затты танып білу және көрсету;
0.1.4.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша өздігінен салу және қатар қою тәсілдерін пайдалану;

0.1.10.10 называть местоположение предмета относительно других предметов: "выше-ниже, рядом, около, на, над, под
1.6 Величинные понятия: толстый-тонкий
0.1.6.1 узнавать и показывать толстый (тонкий) предмет из двух сравниваемых;
0.1.6.2 пользоваться приемами приложения при сравнении предметов по толщине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя, самостоятельно;
0.1.6.3 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по толщине (толстый-тонкий, толще-тоньше);
0.1.6.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку толщины (толстые-тонкие);
0.1.6.5 учитывать толщину предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности;
0.1.6.6 ранжировать (упорядочивать) предметы по толщине;
0.1.6.7 узнавать, показывать и называть свойства каждого из 2-3 предметов, изображенных на рисунке, при их сравнении по двум признакам величины: высоте и толщине (высокий и толстый, высокийи тонкий, низкий и толстый, низкий и тонкий)
1.13 Понятия о форме предмета
0.1.13.2 отыскивать среди моделей геометрических фигур круг, квадрат, треугольник по образцу, по названию;
0.1.13.6 называть геометрические формы: куб, шар, квадрат, круг, треугольник;
0.1.13.7 находить в окружающем пространстве предметы, имеющие форму шара, куба, круга, квадрата, треугольника
Мир вокруг нас
1.7 Величинные понятия: глубокий-мелкий
0.1.7.1 узнавать и показывать глубокий (мелкий) предмет, объект из двух сравниваемых;
0.1.7.2 пользоваться условной меркой при сравнении предметов по глубине по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции учителя;
0.1.7.3 называть свойство каждого из 2-3 объектов или предметов при их сравнении по глубине (глубокий-мелкий, глубже-мельче);
0.1.7.4 распределять предметы в группы (классифицировать) по признаку глубины (глубокие-мелкие);
0.1.7.5 учитывать глубину объектов и предметов в игровой, бытовой, предметной деятельности
3 четверть
Путешествие
1.8 Понятия о тяжести предметов
0.1.8.1 определять тяжелый и легкий предмет "на руку" с помощью учителя, самостоятельно и показывать его;
0.1.8.2 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по тяжести (тяжелый-легкий, тяжелее-легче);
0.1.8.3 раскладывать предметы на группы (классифицировать) по тяжести (тяжелые-легкие);
0.1.8.4 ранжировать (упорядочивать) предметы по тяжести
1.13 Понятия о форме предмета
0.1.13.9 узнавать геометрические формы: круг, квадрат, треугольник в аппликациях
1.9 Количествен-ные понятия
0.1.9.1 узнавать количество (много-мало, несколькоодин, ни одного, столько же, больше, меньше) в ситуации сравнения множеств, жидких и сыпучих веществ (вода, песок, крупа);

0.1.10.10 заттың басқа заттарға қатысты орналасқан жерін атау: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасында"
1.6 Шаманы білдіретін ұғым: жуан - жіңішке
0.1.6.1 геометриялық пішіндерді атаңыз: текше, шар, шаршы, шеңбер, сопақ, үшбұрыш, тіктөртбұрыш;
0.1.6.2 заттарды еніне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша, өздігінен қолданба тәсілдерін пайдалану;
0.1.6.3 қалыңдығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атаңыз (жуан-жіңішке, жуанырақ - жіңішкерек);
0.1.6.4 заттарды қалыңдығына қарай (жуан-жіңішке) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.6.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде заттардың қалыңдығын есепке алу;
0.1.6.6 заттарды қалыңдығы бойынша саралау (реттеу);
0.1.6.7 суретте бейнеленген 2-3 заттың әрбірінің қасиеттерін тану, көрсету және атау, оларды екі шаманың белгісі бойынша: биіктігі мен қалыңдығы (жоғары және қалың, жоғары және жіңішке, төмен және қалың, төмен және жіңішке)
1.13 Заттың пішінін білдіретін ұғымдар
0.1.13.2 мұғалімнің көмегімен, өз бетімен шеңбер, шаршы, үшбұрыш шаблонын бастырып сызып шағу;
0.1.13.6 куб, шар, шаршы, шеңбер, үшбұрыш сияқты геометриялық пішіндерді атап беру;
0.1.13.7 қоршаған кеңістікте шар, текше, шеңбер, шаршы, үшбұрыш пішінді заттарды табу
Бізді қоршаған әлем
1.7 Шаманы білдіретін ұғым: терең-таяз
0.1.7.1 салыстырылып отырған екі терең (таяз) затты танып білу және көрсету;
0.1.7.2 заттарды тереңдігіне қарай салыстырғанда мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша, өздігінен шартты шараны пайдалану;
0.1.7.3 тереңдігі бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (терең-таяз, тереңдау-таяздау);
0.1.7.4 заттарды тереңдігіне қарай (терең-таяз) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.7.5 ойын, тұрмыстық, заттық әрекеттерде нысанның және заттардың тереңдігін есепке алу
3 – тоқсан
Саяхат
1.8 Заттардың ауырлығын білдіретін ұғымдар
0.1.8.1 мұғалімнің көмегімен, өздігінен затты "қолмен" ұстап көру арқылы ауыр немесе жеңіл екендігін анықтау;
0.1.8.2 ауырлығы бойынша салыстыру кезінде әрбір 2-3 заттың қасиетін атау (ауыр-жеңіл, ауырлау-жеңілдеу);
0.1.8.3 заттарды ауырлығына қарай (ауыр-жеңіл) топтарға бөлу (жіктеу);
0.1.8.4 заттарды ауырлығы бойынша саралау (реттеу)
1.13 Заттың пішінін білдіретін ұғымдар
0.1.13.9 аппликациядағы шеңбер, шаршы, үшбұрыш геометриялық пішіндерді тану
1.9 Сандық ұғымдар
0.1.9.1 көптеген, сұйық және сусымалы заттарды (су, құм, жарма) салыстыру жағдайында (көп-аз, бірнеше, бірде-бір, сонша, тең, тең емес, көп, кем) тани білу;

0.1.9.2 пользоваться приемом попарного соотнесения двух групп предметов при сравнении их по количеству (по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно);
0.1.9.4 называть количество каждого из 2-3 сравниваемых множеств, жидких и сыпучих веществ (много-мало, больше – меньше, несколько, ни одного, один, столько же)
1.10
Пространственные понятия
0.1.10.3 двигаться в заданном направлении: вперед-назад, вправо-влево, в сторону по подражанию учителю, по словесной инструкции учителя;
0.1.10.4 показывать местоположение предмета относительно других: "выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, за, перед, над, под, напротив, между, посередине" по подражанию учителю, по словесной инструкции;
0.1.10.5 называть пространственное расположение частей собственного тела: вверху – голова, шея, грудь; внизу – ноги; спереди – лицо, грудь, живот; сзади – затылок, спина; правая – левая рука, нога, глаз, ухо, щека;
0.1.10.7 перемещать предмет в пространстве по словесной инструкции: "положи выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, над, под , между, посередине";
0.1.10.9 называть направление движения предметов в пространстве: вперед-назад, вправо-влево, в сторону; 0.1.10.10 называть местоположение предмета относительно других предметов: "выше-ниже, рядом, около, на, в, внутри, над, за, перед, напротив, между, посередине, под"
Традиции и фольклор
1.12
Временные понятия
0.1.12.1 соотносить яркие события собственной жизни с понятиями "вчера", "сегодня", "завтра";
0.1.12.2 соотносить события собственной жизни с частями суток: утро, день, вечер, ночь;
0.1.12.3 показывать и называть с помощью условных средств наглядности ("Суточный домик") предыдущую и последующую часть суток;
0.1.12.4 называть последовательность частей суток
4 четверть
Еда и напитки
1.9 Количествен-ные понятия
0.1.9.1 узнавать количество "поровну, не поровну, больше, меньше" в ситуации сравнения множеств, жидких и сыпучих веществ (вода, песок, крупа);
0.1.9.2 пользоваться приемом попарного соотнесения двух групп предметов при сравнении их по количеству (по показу учителя, по образцу, по словесной инструкции, самостоятельно);
0.1.9.4 называть количество каждого из 2-3 сравниваемых множеств, жидких и сыпучих веществ "поровну, не поровну, больше, меньше"
1.13 Понятия о форме предмета
0.1.13.6 называть геометрические формы: куб, шар, квадрат, круг, треугольник;
0.1.13.7 находить в окружающем пространстве предметы, имеющие форму шара, куба, круга, квадрата, треугольника;
0.1.13.3 обводить шаблон круга, квадрата, треугольника с помощью учителя, самостоятельно;

0.1.9.2 санына қарай (мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша, өздігінен) екі топтағы заттарды салыстыруда жұптау тәсілін қолдану;
0.1.9.4 салыстырылатын 2-3 жиындардың, сұйық және сусымалы заттардың санын атау (көп-аз, көптеу – аздау, бірнеше, бірде-бір, көп, тең, тең емес)
1.10 Кеңістіктік ұғымдар
0.1.10.3 мұғалімге еліктеу арқылы, ауызша айтылған нұсқаулықпен көрстілген бағытта қозғалу: алдыға-артқа, оңға-солға, шетке;
0.1.10.4 мұғалімге еліктеу арқылы, ауызша айтылған нұсқаулықпен заттардың орынын басқа заттың қатынасына қарай көрсету: "жоғары-төмен, жанында, айналасында, үстінде, ішінде, артында, алдында, астында, қарама-қарсы, арасында, ортасында";
0.1.10.5 өз денесінің бөліктерінің орналасу жерін атау: жоғарыда-бас, мойын, кеуде; төменде-аяқтар; алдыңғы жағында – бет, кеуде, іш; артқы жағында – ұштама, арқа; оң – сол қол, аяқ, көз, құлақ, жақ;
0.1.10.7 ауызша айтылған нұсқаулық бойынша заттардың орнын ауыстыру: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасына қою;
0.1.10.9 кеңістікте заттардың қозғалыс бағытын атау: алға-артқа, оңға-солға, шетіне;
0.1.10.10 заттың басқа заттарға қатысты орналасқан жерін атау: "жоғары-төмен, жанына, айналасына, ішіне, үстіне, артына, алдына, арасына, астына, қарама-қарсы, ортасында"
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.12 Уақытты білдіретін ұғымдар
0.1.12.1 өз өмірінің жарқын оқиғаларын "кеше", "бүгін", "ертең" ұғымдармен сәйкестендіру;
0.1.12.2 өз өміріндегі оқиғаларды тәуілікті білдіретін: таң, күн, кеш, түн сөздермен сәйкестендіру;
0.1.12.3 шартты көрнекілік құралдарының көмегімен ("Тәуілік үйі") тәуліктің алдыңғы және кейінгі түрін көрсету және атау;
0.1.12.4 тәуілік атауларын ретімен атау;
1.1.12.4 тәуілік атауларын ретімен атау
4 – тоқсан
Тағам және сусын
1.9 Сандық ұғымдар
0.1.9.1 көптеген, сұйық және сусымалы заттарды (су, құм, жарма) салыстыру жағдайында (көп-аз, бірнеше, бірде-бір, сонша, тең, тең емес, көп, кем) тани білу;
0.1.9.2 санына қарай (мұғалімнің көрсетуі бойынша, үлгі бойынша, ауызша нұсқау бойынша, өздігінен) екі топтағы заттарды салыстыруда жұптау тәсілін қолдану;
0.1.9.4 салыстырылатын 2-3 жиындардың, сұйық және сусымалы заттардың санын атау (көп-аз, көптеу – аздау, бірнеше, бірде-бір, көп, тең, тең емес)
1.13 Заттың пішінін білдіретін ұғымдар
0.1.13.6 куб, шар, шаршы, шеңбер, үшбұрыш сияқты геометриялық пішіндерді атап беру;
0.1.13.7 қоршаған кеңістікте шар, текше, шеңбер, шаршы, үшбұрыш пішінді заттарды табу;
0.1.13.3 мұғалімнің көмегімен, өз бетімен шеңбер, сопақ, шаршының шаблонын бастырып сызып шағу;

4.1 Арифметические задачи
2.4.1.1 решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остаткас открытым результатом, с последующим составлением примера на сложение или вычитание в пределах 6 с записью наименований при числах;
2.4.1.2 решать задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы и остатка с закрытым результатом, с последующим составлением примера на сложение или вычитаниев пределах 6 с записью наименований при числах
5.1 Величины
2.5.1.1 распознавать монеты в 1, 2, 5 тг в играх и упражнениях;
2.5.1.2 определять из двух сравниваемых монет (1, 2, 5 тенге.) монеты большего, меньшего достоинства;
2.5.1.3 выполнять размен монеты достоинством в 5тенге всеми возможными вариантами;
2.5.1.4 заменять пять монет по 1 тг. одной монетой достоинством 5 тг.
6.1 Элементы наглядной геометрии
2.6.1.1 узнавать и называть геометрические фигуры: круг, овал, прямоугольник, квадрат, треугольник, точка, прямая линия, кривая линия;
2.6.1.3 отыскивать среди знакомых предметы круглой, овальной, квадратной, треугольной формы;
2.6.1.4 выполнять группировку моделей геометрических фигур по форме, цвету, размеру;
2.6.5 выполнять построение прямой линии, проходящей через одну, две точки с помощью линейки
2 четверть
Моя семья и друзья
2.1 Нумерация
2.2.1.1 называть числительные (порядковые и количественные) в прямом и обратном порядке в пределах 7 начиная с 1, а также с любого числительного;
2.2.1.2 определять количество предметов в группе (в пределах 7), на рисунке, числовой фигуре пользуясь счетом. Отвечать на вопрос "Сколько?";
2.2.1.3 отыскивать цифры 0,1-7 в цифровой кассе по образцу, по названию;
2.2. 4 соотносить количество предметов с количеством пальцев, с числительным и цифрами 0, 1- 7;
2.2.1.5 знать место каждого из чисел 1-7 в числовом ряду, раскладывать множество (2-7) предметов на две группы, используя различные варианты разложения;
2.2.1.6 получать любое из чисел 1-7 способами +1 и – 1 (с опорой и без опоры на предметные множества);
2.2.1.7 записывать цифры 0,1-7;
2.2.1.8 сравнивать группы предметов способами попарного соотнесения, пересчетом; сравнивать числа по величине, результаты сравнения записывать с помощью знаков: <, >, =;
2.2.1.9 называть, из каких двух меньших чисел можно составить числа 2 – 7;
2.2.1.10 понимать свойство числового ряда;
2.2.1.11 пользоваться счетом, попарным соотнесением двух групп предметов в бытовых жизненных ситуациях
3.1 Арифметические действия
2.3.1.2 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;

4.1 Арифметикалық есептер
2.4.1.1 атауы жоқ 6 шамасындағы сандардың атауын санмен жаза отырып, қосу мен азайтуға берілген мысалдарды құру, нәтижесі белгілі болған қалдық пен соманы табуда драматизация, иллюстрация тапсырмасын шешу;
2.4.1.2 10 шамасында жабық нәтижесі бар сома мен қалдықты табуға бағытталған драматизация, иллюстрация тапсырмасын орындау, одан кейін сандардың атауын жаза отыра қосу мен азайтуға есептерді шешу
5.1 Шамалар
2.5.1.1 ойындар мен жаттығуларда 1, 2, 5, тг тиындарды тани білу;
2.5.1.2 екі салыстырылатын (1, 2, 5 тенге) көп, аз құнды тиындарды анықтау;
2.5.1.3 әртүрлі нұсқада 5 тенгелік тиынды майдалау;
2.5.1.4 5 тг. тиынды 1 теңгеліктермен ауыстыру
6.1 Көрнекі геометрия элементтері
2.6.1.1 геометриялық пішіндерді: шеңбер, сопақша, тікбұрыш, шаршы, үшбұрыш, түзу сызық, қисық сызық, нүкте, сәуле, кесінділерді тану және атау;
2.6.1.3 таныс заттар арасында дөңгелек, сопақ, шаршы, үшбұрышты пішінді заттарды табу;
2.6.1.4 геометриялық пішіндердің пішінін, түсін, өлшемі бойынша топтауды орындау;
2.6.1.5 сызғыштың көмегімен бір, екі нүктеден өтетін түзу сызықтың құрылысын орындау
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
2.1 Нөмірлеу
2.2.1.1 тура және кері тәртіпте 1-ден бастап 17-ге дейінгі аралықта, сондай-ақ кез келген сандардар аралығында (реттік және сандық) атап беру;
2.2.1.2 топтағы заттардың санын (7 шегінде), суретте, сандық пішінде шотты пайдалана отырып анықтау. "Қанша?" деген сұраққа жауап беру;
2.2.1.3 сандық кассадағы 0,1-7 сандары мен 10 санын үлгі бойынша, атауы бойынша іздеп табу;
2.2. 4 соотносить количество предметов с количеством пальцев, с числительным и цифрами 0, 1 - 7;
2.2.1.5 бөліп қоюдың түрлі нұсқаларын қолдана отырып, көптік заттарды (2-7) екі топқа бөлу, 1-7 сандардың сандық қатардағы орнын білу;
2.2.1.6 1-7 дейінгі кез келген сандардың +1 және – 1 әдістерімен алу (көптік заттарға сүйене отырып және оған сүйенбей);
2.2.1. 0,1-9 сандарын жазу;
2.2.1.8 қайта санау арқылы, жұптап сәйкестердіру арқылы заттарды топтастыру; сандарды шамасы бойынша салыстыру, салыстыру нәтижелерін таңбалардың көмегімен жазу: <,>, =;
2.2.1.9 2-7 санын қандай екі аз сандары арқылы жасауға болатындығын атау;
2.2.1.10 санның реттілігінің қасиетін түсіну;
2.2.1.11 шотты қолдана отырып, өмірлік тұрмыстық жағдайда заттарды екі топқа жұптап сәйкестердіру
3.1 Арифметикалық амалдар
2.3.1.2 қосуды көптіктің бірігуі деп түсіну керек және жалпы элементтері жоқ, жиын бөлігін жою ретінде азайту;

3.2.1.6 получать десяток, используя условные средства наглядности. Заменять десяток десятью единицами;
3.2.1.7 получать числа 11-19 тремя способами (прибавлением к десятку нескольких единиц, прибавлением 1 к предыдущему числу, отниманием единицы из последующего числа);
3.2.1.8 составлять двузначные числа из десятка и единиц. Раскладывать двузначные числа на десяток и единицы;
3.2.1.9 определять место каждого из чисел 1-20 в натуральном ряду чисел;
3.2.1.10 записывать числа 11-20, понимать поместное значение цифры в двузначном числе;
3.2.1.11 узнавать однозначные и двузначные числа на отрезке числового ряда от 1 до 20;
3.2.1.12 различать и называть однозначные и двузначные числа;
3.2.1.13 понимать свойство числового ряда;
3.2.1.14 сравнивать числа по величине, ориентируясь на их место в натуральномряду чисел, выполняя поразрядное сравнение. Записывать результат сравнения чисел по величине с помощью знаков: <, >, =;
3.2.1.15 использовать счет десятками в жизненных ситуациях;
3.2.1.16 называть числительные в прямом и обратном порядке, присчитывая и отсчитывая по 2 в пределах 20
Моя школа
3.1 Арифметические действия
3.3.1.1 использовать названиякомпонентов и результатов сложения и вычитания в пределах 10 в собственной речи;
3.3.1.3 увеличивать число на несколько единиц, выполняя действие сложения в пределах 10 с записью соответствующего примера;
3.3.1.4 уменьшать число на несколько единиц, выполняя действие вычитания в пределах 10 с записью соответствующего примера;
3.3.1.6 применять переместительное свойство сложения при нахождении суммы в пределах 10
4.1 Арифметические задачи
3.4.1.1 решать с помощью учителя, самостоятельно задачи-драматизации, задачи-иллюстрации на нахождение суммы, остатка, увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц;
3.4.1.2 решать текстовые арифметические задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение (уменьшение) числа на несколько единиц
5.1 Величины
3.5.1.1 узнавать монеты 1, 2, 5, 10, 20 тенге в играх и упражнениях;
3.5.1.2 заменять десять монет по 2 тг., две монеты по 10 тенге, 4 монеты по 5 тг одной монетой достоинством 20 тг. Разменивать монету в 20 тг.;
3.5.1.3 пользоваться монетами при расчете за покупку;
3.5.1.4 показывать протяженность сантиметра и дециметра на линейке;
3.5.1.5 называть меры длины сантиметр и дециметр при числах;
3.5.1.6 называть соотношение мер длины - сантиметр и дециметр;
3.5.1.16 определять время по часам с точностью до 1 часа
6.1 Элементы наглядной геометрии
3.6.1.4 определять форму знакомых предметов;
3.6.1.5 строить отрезок заданной длины с помощью линейки;

3.2.1.6 шартты көрнекілік құралдарын пайдалана отырып, ондықты алу. Ондықты он бірлікке ауыстыру;
3.2.1.7 11-19 сандарын үш тәсілмен алу (онға бірнеше бірлік қосу, алдыңғы санға 1 қосу, келесі саннан бірлікті алу);
3.2.1.8 ондық пен бірлікті екітаңбалы сандарды құрау. Ондықтар мен бірліктерге екі таңбалы сандарды қою;
3.2.1.9 сандардың натуралды қатарындағы 1-20 санының әрқайсысының орнын анықтау;
3.2.1.10 11-20 сандарын жазу, санның екі таңбалы мәндерін түсіну;
3.2.1.11 1-ден 20-ға дейінгі сан қатарының кесіндісінде бір таңбалы және екі таңбалы сандарды тану;
3.2.1.12 бір және екі таңбалы сандарды атау және ажырата алу;
3.2.1.13 санның реттілігінің қасиетін түсіну;
3.2.1.14 сандардың натуралды қатарының орнына бағдарлай отырып, сандарды шамасы бойынша салыстыру. Сандарды шамасы бойынша салыстыру, салыстыру нәтижелерін таңбалардың көмегімен жазу:<, >, =;
3.2.1.15 өмірлік жағдайларда ондық шотты пайдалану;
3.2.1.16 20 шегінде 2, 3, 4, 5 сандарын тура және кері ретпен санау
Менің мектебім
3.1 Арифметикалық амалдар
3.3.1.1 өз сөзінде 10 шамасындағы қосу мен азайтудың нәтижелерін және компоненттерінің атауларын қолдану;
3.3.1.3 тиісті мысалмен 10 шамасындағы сандарды қосу әрекетін орындай отырып, санды бірнеше бірлікке көбейту;
3.3.1.4 тиісті мысалмен 10 шамасындағы сандарды азайту әрекетін орындау арқылы санды бірнеше бірлікке азайту;
3.3.1.6 10 шамасындағы санды қосудың орнын ауыстыру қасиетін қолдану
4.1 Арифметикалық есептер
3.4.1.1 мұғалімнің көмегімен, өздігінен соманы, қалдықты табуға арналған драматизация, иллюстрация тапсырмасында, санды бірнеше бірлікке көбейту (азайту), 20 шамасында туындыны табу және тең бөліктерге бөлу;
3.4.1.2 соманы, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке ұлғайтуға (азайтуға), 20 шамасында туындыны табуға және тең бөліктерге бөлуге мәтіндік арифметикалық есептерді шешу
5.1 Шамалар
3.5.1.1 ойындар мен жаттығуларда 1, 2, 5, 10, 20 тг тиындарды тани білу;
3.5.1.2 10 тенгені екі 5 тенгелік тиынмен, 2 теңгеліктерді 10 теңгеге, 20 теңгені төрт 5 теңгелік тиындармен ауыстыру. 20 тг. майдалау;
3.5.1.3 сатып алу үшін есеп айырысу кезінде тиындарды қолдану;
3.5.1.4 сызғышта сантиметр мен дециметрдің ұзындығын көрсету;
3.5.1.5 сандағы сантиметр және дециметр ұзындығының өлшемін атау;
3.5.1.6 сантиметр мен дециметр ұзындығы өлшемдерінің бірдей өзара байланысын атау;
3.5.1.16 1 сағатқа дейінгі дәлдікпен сағат бойынша уақытты анықтау
6.1 Көрнекі геометрия элементтері
3.6.1.4 таныс заттардың түрін анықтау;
3.6.1.5 сызғыш арқылы берілген ұзындықтың кесіндісін құру;

4.2.1.12 определять разрядный состав двухзначных чисел;
4.2.1.13 раскладывать двузначные числана сумму разрядных слагаемых
3.1 Арифметические действия
4.3.1.1 понимать действие сложения, как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание, как удаление части множеств;
4.3.1.3 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток вида: 30+20, 50- 30, 30+6, 36- 6, 36 – 30, 36 + 2, 38-2, 36+1, 48-1, 36+4, 40-4;
4.3.1.4 придерживаться порядка действий в примерах со скобками в пределах 100
Моя школа
4.1 Арифметические задачи
4.4.1.1 решать простые текстовые задачи на нахождение суммы, остатка, на увеличение и уменьшение числа на несколько единиц;
4.4.1.5 решать составные текстовые арифметические задачи, требующие выполнения 2 действий;
4.4.1.6 составлять задачи;
4.4.1.7 выполнять краткую запись содержания задачи с использованием условных обозначений;
4.4.1.8 выполнять запись решения простой задачи с ответом, составной задачи – с пояснениями или вопросом к каждому действию и полным ответом;
4.4.1.9 записывать наименования к числам в записи решения задачи
5.1 Величины
4.5.1.1 различать величины: стоимость, длина, время, выбирать меры и инструменты для их измерения;
4.5.1.2 соотносить единицы измерения величин с их обозначениями при числах: тг., тн., мм, см, дм, м, сут., мес., нед., год;
4.5.1.3 производить измерение величин, используя единицы: тг, мм, см, дм, м, сут., мес., нед., год,кг и соответствующие инструменты; результаты измерений записывать числом с наименованием мер;
4.5.1.4 сравнивать значения одноименных величин;
4.5.1.5 называть соотношения величин:
1 тн.= 100 тн.
1 см = 10 мм,
1 дм = 10 см,
1 м = 10 дм,
1м = 100 см
1 год = 12 мес, 1 нед.= 7 сут,
1 мес = 28, 29, 30, 31 сут;
4.5.1.6 узнавать монеты: 50 тг, 100 тг;
4.5.1.7 выполнять размен и замену монет 50 тг, 100 тг;
4.5.1.8 использовать монеты для расчета за покупку;
4.5.1.10 называть текущий день недели и месяц;
4.5.1.11 называть количество дней в неделе, рабочие и выходные дни недели;
4.5.1.12 называть количество и порядок месяцев в году;
4.5.1.13 соотносить каждый месяц с соответствующим временем года;
4.5.1.14 определять день недели по дате с помощью табель-календаря
6.1 Элементы наглядной геометрии
4.6.1.1 узнавать и называть на чертеже: прямую, отрезок, окружность, круг, дугу, угол;
4.6.1.2 узнавать и называть элементы угла: вершины, стороны;

4.2.1.12 екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау;
4.2.1.13 екі таңбалы сандарды разрядтық қосынды сомасына қойып шығу
3.1 Арифметикалық амалдар
4.3.1.1 қосуды көптіктің бірігуі деп түсіну керек және жалпы элементтері жоқ, жиын бөлігін жою ретінде азайту;
4.3.1.3 ондықтан аттамай азайту мен қосу амалдарын ауызша түрінде орындау: 30+20, 50- 30, 30+6, 36- 6, 36 – 30, 36 + 2, 38-2, 36+1, 48-1, 36+4, 40-4, 34+16, 50-16, 88+12, 100-12;
4.3.1.4 100 сан шамасындағы жақшамен берілген мысалдарды шешу тәртібін ұстану
Менің мектебім
4.1 Арифметикалық есептер
4.4.1.1 соманы, қалдықты табуға, санды бірнеше бірлікке көбейту мен азайтуға, белгісіз қосылғыштарды, азайтқыштарды, шегеруді, табуға арналған қарапайым мәтіндік есептерді шешу;
4.4.1.5 2 амалмен орындауды талап ететін құрамдас мәтіндік арифметикалық есептерді шешу;
4.4.1.6 шартты белгілерді пайдалана отырып, есептер мазмұнының қысқаша жазылуын орындау;
4.4.1.8 қарапайым есептердің шешімін жауабымен, құрама есептерді - түсініктеме немесе сұрақ және толық жауабымен жазу;
4.4.1.9 есепті шешу жазбасында сандарға атауларын жазу
5. Шамалар
4.5.1.1 шамаларды ажырату: құны, ұзындығы, салмағы, уақыты, оларды өлшеуге арналған шаралар мен құралдарды таңдау;
4.5.1.2 шама өлшем бірліктерін сандық белгілермен сәйкестендіру: тг., тн., мм, см, дм, м, тәулік., ай, апта, жыл, сағат, мин., сек., кг, ц;
4.5.1.3 шамаларды өлшеуді мына бірліктерді пайдалана отырып жүргізу: тг, мм, см, дм, м, тәулік., ай, апта, жыл, сағат, мин., сек., кг және тиісті құралдар; өлшеу нәтижелерін өлшемдердің атауымен санмен жазу;
4.5.1.4 аттас шамалардың мәндерін салыстыру;
4.5.1.5 шамалардың арақатынасын атау: 1 тн. = 100 тн. 1 см = 10 мм, 1 дм = 10 см, 1 м = 10 дм, 1м = 100 см 1 жыл = 12 ай, 1 апта. = 7 тәулік, 1 ай = 28, 29, 30, 31 тәулік, 1 тәулік. = 24 сағ., 1 сағ = 60 мин, жарты сағат-30 мин, 1 мин =60 с. 1 ц = 100 кг;
4.5.1.6 50 тг, 100 тг; тиындарын тани білу;
4.5.1.7 50 тг, 100 тг тиындарды майдалату немесе ауыстыру;
4.5.1.8 сатып алу есебі үшін тиындарды пайдалану;
4.5.1.10 аптаның ағымдағы күні мен айды атау;
4.5.1.11 аптадағы күндер санын, аптаның жұмыс және демалыс күндерін атау;
4.5.1.12 айлардың жыл сайынғы жүру тәртібін атау;
4.5.1.13 әр айды жылдың мезгілдеріне сәйкестендіру;
4.5.1.14 өткен уақыттың тұжырымдамасын пайдалана отырып, 5 минутқа дейінгі дәлдікпен сағат бойынша уақытты анықтау ("бес сағат жиырма минут")
6.1 Көрнекі геометрия элементтері
4.6.1.1 сызықта: түзу, кесінді, шеңбер, шеңбер, доға, бұрышты тани білу және атау;
4.6.1.2 бұрыштың элементтерін: төбесін, жақтарын тану және атау;

7.1 Доли
4.7.1.1 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли целого объекта;
4.7.1.2 получать вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли жидких и сыпучих веществ;
4.7.1.3 узнавать и называть вторые, третьи, четвертые, пятые, десятые доли целого объекта;
4.7.1.4 сравнивать доли целого объекта;
4.7.1.5 составлять целый объект из его долей;
4.7.1.6 определять количество вторых, третьих, четвертых, пятых, десятых долей в целом объекте
Приложение 555
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приказ дополнен приложением 555 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – овладение обучающимися элементарными понятиями о природе, систематизация их представлений о предметах и явлениях ближайшего окружения; развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности.
3. Задачи Программы:
1) способствовать общему и речевому развитию;
2) расширять и обогащать представления об окружающем мире;
3) формировать элементарные представления и понятия, необходимые при изучении других учебных предметов;
4) развивать способность видеть, сравнивать, обобщать, конкретизировать, делать элементарные выводы, устанавливать несложные причинно-следственные связи.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) обогащать словарный запас обучающихся;
2) формировать социальные навыки;
3) воспитывать чувства уважения к культуре и традициям своего и других народов, к национальным и общечеловеческим ценностям;
4) прививать обучающимся нормы поведения и правила безопасности в природной, социальной и технологической среде.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса

7.1 Бөлшектер
4.7.1.1 тұтас нысанның екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестерін шығару;
4.7.1.2 сұйық және сусымалы заттардың екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлесін шығару;
4.7.1.3 бүтін объектінің екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестерін тани білу және атау;
4.7.4 бүтін объектінің үлесін салыстыру;
4.7.1.5 бүтін нысанды бөлшектерінен құрау;
4.7.1.6 бүтін нысанның екінші, үшінші, төртінші, бесінші, оныншы үлестердің санын анықтау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
555 -қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты – білім алушылардың табиғат туралы қарапайым түсініктерді игеруі, олардың қоршаған ортадағы заттар мен құбылыстары туралы түсініктерін жүйелеу; қоршаған ортадағы құбылыстары мен заттарымен таныстыру негізінде ауызша сөйлеуді дамыту.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) жалпы мен сөйлеу тілінің дамуына ықпал ету;
2) қоршаған орта туралы түсініктерін кеңейту және байыту;
3) өзге оқу пәндерін игеруге қажетті қарапайым түсініктер мен ұғымдарды қалыптастыру;
4) көріп қабыдау, салыстыру, жалпылау, нақтылау, қарапайым тұжырымдар жасай алу, қарапайым себеп-салдарлық байланысты орната алу қабілетін дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың сөздік қорын байыту;
2) әлеуметік дағдыларды қалыптастыру;
3) өзінің және өзге халықтың мәдениеті мен дәстүрін, ұлттық және жалпы адами құндылықтарды сыйлау сезіміне тәрбиелеу;
4) білім алушыларға табиғи, әлеуметтік және технологиялық ортадағы қауіпсіздік ережелері мен мінез-құлық нормаларын үйрету.
2 - тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер

5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Мир вокруг" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей.
6. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности, учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии.
7. "Мир вокруг" – предмет, формирующий систему знаний о взаимодействии и взаимообусловленности человека, природы и общества; объекты изучения – человек, природа, общество, в том числе семья, культура, здоровье, взаимоотношения, нация, сообщество, государство, окружающая природная среда.
8. Коррекционное назначение данного курса – развитие познавательных процессов и устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности, развитие коммуникативной и регулирующей функции речи.
9. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности; способствует освоению комуникативных норм поведения, жизненных навыков.
10. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
11. При реализации дифференцированного подхода на уроке учитель варьирует объем и сложность учебного материала для разных типологических групп обучающихся, степень самостоятельности выполнения обучающимися учебных заданий, виды наглядно-дидактических материалов.
12. На уроках "Мир вокруг" ведущие методы обучения - непосредственные наблюдения (на экскурсиях) за изучаемыми явлениями и предметами, предметно-практическая деятельность обучающихся, умственная и речевая, а также игровая деятельность (дидактические, сюжетно-ролевые, настольные игры, игры по правилам).
13. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только посредством внутренней оценки.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
15. Результаты освоения учебных программ оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.

5. "Айналадағы әлем" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негізделіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға негізделген.
6. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағыты оқу және оқыту іс-әрекетінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі, ескеріледі: ойлау процестерінің инерттілігі, танымдық белсенділігінің төмендігі, жалпылама және абстракты ойлау функциясының әлсіздігі, сөйлеу дамуының кешеуілдеулігі.
7. "Айналадағы әлем" – қоғам, адам және табиғатттың өзара әрекеті мен өзара тәуелділігі туралы білім жүйесін қалыптастырушы пән; оқыту объектілері – адам, табиғат, қоғам, соның ішінде отбасы, мәдениет, денсаулық, өзара қарым-қатынас, ұлт, бірлестік, мемлекет, қоршаған табиғи орта.
8. Аталған курстың түзетуші қызметі – қоршаған болмыс заттары мен құбылыстарымен таныстыру негізінде танымдық аясы мен ауызша сөйлеу тілін дамыту, сөйлеудің реттеуші, коммуникативтік қызметін дамыту.
9. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімсізденуін еңсеруді немесе азайтуды көздейді; сондай ақ мінез-құлық нормаларын, өмірлік қарым-қатынастық және тұрмыстық дағдыларының қалыптасуына ықпал жасайды.
10. Жеке және саралап оқыту тәсілі оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
11. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.
12. "Айналадағы әлем" сабақтарында қолданатын жетекші әдістер -білім алушылардың заттық-тәжірибелік іс-әрекеті, зерделенетін құбылыстар мен заттарды тікелей бақылау (экскурсияларда), ақыл-ой және сөйлеу, сондай-ақ ойын әрекеттері (дидактикалық, сюжеттік-рөлдік, үстел үсті ойындары, ереже бойынша ойындар).
13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
15. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.

16. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
18. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения программной темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
19. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемой в течение учебного года, которая фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Мир вокруг"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Мир вокруг" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
21. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество";
2) раздел "Природа";
3) раздел "Моя родина – Казахстан";
4) раздел "Формирование речевых навыков".
22. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) я и моя семья;
2) школа, класс.
23. Раздел "Природа" включает следующие подразделы:
1) сезонные изменения в природе;
2) живая природа;
3) неживая природа.
24. Раздел "Моя родина – Казахстан" включает подраздел:
1) "Моя родина - Казахстан".
25. Раздел "Формирование речевых навыков" включает подраздел:
1) развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности.
26. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 0 класса:
1) я и моя семья: фамилия и имя ученика, члены семьи – мама, папа, бабушка, дедушка, брат, сестра; понятие "Семья"; уважительное отношение к старшим членам семьи, заботливое отношение к младшим членам семьи, обязанности детей в семье; общие праздники в семье - дни рождения членов семьи, Новый год; семейный альбом - фотографии членов семьи; основные предметы быта и убранства дома – мебель, посуда, бытовые приборы (холодильник, пылесос); игрушки и игры;

16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымды (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ағымды бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; бұл ретте педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін, талдауды пайдаланады.
18. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр түрлі типологиялық топтардағы білім алушыларының оқу материалын меңгерудің түрлі мүмкіндіктерін ескере отырып, тақырыптың, бөлімнің аяғында жүргізіледі.
19. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатымен тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына еңгізіледі.
3 - тарау. "Айналадағы әлем" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
20. "Айналадағы әлем" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағатты;
3) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты ;
5) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
21. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен және қоғам" бөлімі;
2) "Табиғат" бөлімі;
3) "Менің отаным - Қазақстан" бөлімі;
4) "Сөйлеу дағдыларын қалыптастыру" бөлімі.
22. "Мен және қоғам" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым;
2) мектеп, сынып.
23. "Табиғат" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғаттағы мерзімдік өзгерістер;
2) тірі табиғат;
3) өлі табиғат.
24. "Менің отаным - Қазақстан" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) "Менің отаным – Қазақстан".
25. "Сөйлеу дағдыларын қалыптастыру" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) қоршаған орта құбылыстары мен заттарымен таныстырудың негізінде ауызша сөйлеуді дамыту.
26. 0-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және менің отбасым: білім алушының аты-жөні, тегі, отбасы мүшелері – анасы, әкесі, әжесі, атасы, бауыры, әпкесі; "Отбасы" түсінігі; отбасының жасы үлкен мүшелеріне құрметпен қарау, отбасының кіші мүшелеріне қамқор болу, отбасыдағы балалардың міндеттері; отбасыдағы ортақ мерекелер – отбасы мүшелерінің туған күндері, Жаңа жыл; отбасылық альбом – отбасы мүшелерінің суреттері; тұрмыстық заттар және үй бұйымдары – жиһаз, ыдыс, тұрмыстық құралдар (тоңазтқыш, шаңсорғыш); ойыншықтар және ойындар;

2) школа, класс: знакомство с классом, одноклассниками, рабочим местом, обязанностями ученика; правила поведения в классе, школе, на пришкольном участке; режим дня школьника; знакомство со школой и школьными помещениями – классы, коридор, столовая, туалет, кабинет врача; учебные вещи – портфель, учебник, тетрадь, ручка, карандаши; назначение каждого предмета и обращение с ними; детская площадка, спортивная площадка, гараж, школьный двор; сравнение игрушек и учебных вещей; экскурсии по школе, во двор школы;
3) сезонные изменения в природе: знакомство с временами года, осенние изменения в природе, растения и животные осенью, одежда людей осенью, игры детей осенью; зимние изменения в природе, растения и животные зимой, одежда людей зимой, игры детей зимой; весенние изменения в природе, растения и животные весной, одежда людей весной, игры детей весной; изменения в природе летом, летние оздоровительные процедуры, правила поведения на воде; ежедневные наблюдения за погодой; наблюдения за сезонными изменениями в природе, жизни растений, животных; экскурсии в природу в разные времена года, сбор природного материала, изготовление поделок, аппликаций из природного материала;
4) живая и неживая природа: наблюдения за изменениями в неживой природе – солнцем, луной, небом, землей, облаками, тучами, ветром в разное время года и суток, их отражение в картинах, рассказах; звуки природы – шум дождя, шелест листвы, скрип снега, звук ветра; цвета в природе – красный, желтый, зеленый, синий, белый, коричневый; основные цвета осени, зимы, весны и лета; наблюдения за изменениями в живой природе в разное время года: окраска листьев, деревьев и кустарников; наблюдения за поведением животных, птиц, насекомых; представление о диких и домашних животных, наиболее распространенных в данной местности - внешний вид, части тела, повадки, среда обитания; аквариум – наблюдения за рыбками, живущими в аквариуме; овощи и фрукты - цвет, форма, запах, вкус, способы употребления в пищу; комнатные растения, уход за ними;
5) моя Родина – Казахстан: город, аул, село в котором живет ученик; главные улицы города, аула, села; название родного города, села; знаковые здания города, аула, села – акимат, дворец культуры, поликлинника; называть блюда национальной кухни баурсак", "лепешка";
6) развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности: обогащение и уточнение словаря. Название предметов, характеристика их по цвету, форме, размеру, вкусу, запаху. Сравнение двух предметов с помощью вопросов учителя. Нахождение сходных и отличительных признаков. Классификация предметов по образцу и показу. Слушать вопрос, отвечать на вопрос, используя слова вопроса, говорить отчетливо, не торопясь, не перебивая собеседника. Составление простых нераспространенных предложений на основе демонстрируемого действия и действия, изображенного на картинке. Правильное использование форм знакомых слов в разговорной речи. Использование предлогов в, на и некоторых наиболее употребительных наречий (хорошо-плохо, близко-далеко).

2) мектеп, сынып: сыныппен, сыныптастармен, жұмыс орнымен, білім алушының міндеттерімен танысу; сыныптағы, мектептегі, мектеп жанындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелері; мектеп білім алушысының күн тәртібі; мектеппен және мектеп ғимаратымен танысу – сыныптар, дәліз, асхана, дәретхана, дәрігердің кабинеті; оқуға арналған заттар - портфель, оқулық, дәптер, қалам, қарандаштар; әрбір заттың қызметі және оларға күтіммен қарау; балаларға арналған ойын алаңы, спорттық алаңқай, гараж, мектеп ауласы; ойыншықтар мен оқу заттарын салыстыру; мектеп бойынша, мектеп ауласына экскурсиялар жасау;
3) табиғаттағы мерзімдік өзгерістер: жыл мезгілдерімен танысу, табиғатта күзде болатын өзгерістер, күздегі өсімдіктер мен жануарлар, адамдардың күзде киінуі, балалардың күзгі ойындары; табиғатта қыста болатын өзгерістер, қыстағы өсімдіктер мен жануарлар, қыс кезінде адамдардың киінуі, балалардың қысқы ойындары; табиғатта көктемеде болатын өзгерістер, көктемдегі өсімдіктер мен жануарлар, адамдардың көктемде киінуі, балалардың көктемгі ойындары; табиғатта жазда болатын өзгерістер, жаздық сауықтыру процестері, суда өзін-өзі ұстау ережелері; табиғатты жыл сайын бақылауға алу; табиғаттағы маусымдық өзгерістерді, өсімдіктер мен жануарлар өмірін бақылау, жылдың әр мезгілінде табиғатқа экскурсия жасау, табиғи материалдарды жинау, қолдан бұйымдар жасау, табиғи материалдардан жасалған аппликациялар;
4) тірі және өлі табиғат: өлі табиғаттағы өзгерістерді бақылау – жылдың әр мезгіліндегі күн, ай, аспан, жер, бұлт, жел, олардың суреттердегі, әңгімелердегі көріністері; табиғаттың дыбыстары – жаңбыр шуы, жапырақтар сыбдыры, қардың сықыры, желдің уілі; табиғаттағы түстер – қызыл, сары, жасыл, көк, ақ, қоңыр; күздің, қыстың, көктемнің және жаздың негізгі түстері; жылдың әр мезігілінде тірі табиғат өзгерістерін бақылау: жапырақтардың, ағаштар мен бұталардың түске боялуы; жануарлардың, құстардың, жәндіктердің мінез-құлқын бақылау; аталмыш жергілікті жерде кең таралған жабайы және үй жануарлары туралы түсінік – сыртқы түрі, дене бөліктері, дағдылары, өмір сүру ортасы; аквариум – аквариумда тұратын балықтарды бақылау; жемістер мен көкөністер – түсі, формасы, иісі, дәмі, тамаққа қолдану тәсілдері ; бөлме өсімдіктері, оларға күтім жасау;
5) менің Отаным – Қазақстан: білім алушы тұратын қала, ауыл; қала, ауылдың басты көшелері; туған қала, ауылдың атаулары, қала, ауылдың басты ғимараттары – әкімдік, мәдениет сарайы, аурухана; ұлттық тағамдарын атау "бауырсақ", "таба нан";
6) қоршаған орта заттары мен құбылыстарымен таныстырудың негізінде ауызша сөйлеуді дамыту: сөздікті байыту және нақтылау. Заттардың атауы, түсі, формасы, өлшемі, дәмі, иісі бойынша сипаттамасы. Мұғалім сұрақтарының көмегімен екі затты салыстыру. Ұқсас және айырмашылық белгілерін табу. Үлгісі мен көрсетілімі бойынша заттардың жіктелуі. Сұрақты тыңдау, сұрақтың сөздерін қолдана отырып оған жауап беру, асықпай, әңгімелесушінің сөзін бөлмей, анық сөйлеу. Суретте көрсетілген әрекеттерді көрсету негізінде қарапайым сөйлемдер құру. Ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану. Үстінде, ішінде сияқты сөз алды қосымшаларын және анағұрлым кең қолданылатын кейбір үстеулерді пайдалану (жақсы-жаман, жақын-алыс).

27. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 1 класса:
1) я и моя семья: называние своего имени и фамилии, имен родителей, братьев и сестер; даты своего рождения; обязанностей в семье; семейные праздники; названия и назначение мебели, посуды, бытовых приборов; школа, класс: школа, помещения школы: классы, коридоры, зал, столовая, гардероб, их назначение; правила поведения в классе, школе, на пришкольном участке; обязанности и режим дня ученика;
2) сезонные изменения в природе: времена года, месяцы времен года, основные признаки времен года; осень – ясно, пасмурно, похолодание, падают листья, дождь; зима - мороз, падает снег; весна – потепление, тает снег, бегут ручьи, распускаются почки, первые травы; лето – солнце греет, жарко; определение времени года по картинке; наблюдения за погодой; погода вчера, сегодня; растения и животные в разное время года; изменения окраски животных в разное время года – заяц, белка; жизнь животных зимой – медведь, волк; цвет как признак состояния растений – помидор зеленый и красный, листья зеленые и желтые; изменение окраски листьев, листопад, увядание трав, зимний покой деревьев, цветение деревьев и кустарников; береза – набухание почек, распускание листьев, сережки; тополь – набухание почек, распускание листьев, пух; одежда людей в разное время года; игры детей в разное время года; экскурсии в природу для проведения наблюдений;
3) неживая природа: представление о явлениях и состояниях неживой природы в разное время года: холодно, тепло, жарко, облачно, ясно, ветер, дождь, снег, сосульки, таянье снега и сосулек; время суток – утро, день, вечер, ночь, их признаки; деятельность человека в течение суток; солнце, вода, земля, огонь – их значение в жизни людей; солнце – источник тепла и света; вода - источник жизни (вода в реке, в ванне, в посуде); земля – песок, камни, глина; огонь свечи;
4) живая природа: разнообразие растений, деревья, кустарники, травы, цветы; овощи, растущие в земле: морковь, свекла, лук, картофель; цвет, форма, вкус, употребление в пищу; лук, рассматривание строения репчатого лука, посадка лука в ящиках, в баночке на подоконнике, на грядках; фрукты, яблоко, груша, различение их по форме, цвету, вкусу, запаху, величине; различие овощей и фруктов; животные: домашние – собака, кошка, дикие – медведь, заяц; сравнение животных по внешнему виду, размеру, месту обитания, пользу или вред приносят людям; наблюдения за повадками кошки и собаки; птицы: голубь, воробей – где живут, чем питаются, пользу или вред приносят человеку; наблюдения за птицами; насекомые: бабочка, жуки, внешний вид, разнообразие видов, различия, наблюдения за бабочками и жуками;

27. 1-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" пәнінінң базалық мазмұны:
1) мен және менің отбасым: өз аты-жөні мен тегін, ата-анасының, бауырлары мен әпке-қарындастарының атын атау; туған күнін, отбасындағы міндетін, отбасылық мерекелерді білу; жиһаздардың, ыдыстардың, тұрмыстық құралдардың атау мен қызметтерін білу; мектеп, сынып: мектеп, мектеп ғимараты: сыныптар, дәліз, зал, асхана, киім ілетін жер, олардың қызметтері; сыныптта, мектепте, мектеп аумағында өзін-өзі ұстау ережелері; білім алушының міндеттері мен күн тәртібі;
2) табиғаттағы маусымдық өзгерістер: жыл мезгілдері, жыл мезгілдерінің айлары, жыл мезгілдерінің негізгі белгілері; күз – ашық, бұлтты, суық, жапырақтар түседі, жаңбыр; қыс – аяз, қар жауады; көктем – күн жылынады, қар ериді, жылғалардан су ағады, ағаш бүршіктерінің ісінуі, алғашқы шөптер; жаз – күн ысиды, ыстық; сурет бойынша жыл мезігілін анықтау; ауа-райын бақылау; кешегі, бүгінгі ауа райы; жылдың әр мезгіліндегі өсімдіктер мен жануарлар; жылдың әр мезгілінде жануарлардың әртүрлі түске боялуы – қоян, тиын; жануарлардың қысқы өмірі – аю, қасқыр; түс өсімдік жағдайының белгісі ретінде – қызанақ жасыл және қызыл, жапырақтар жасыл және сары; жапырақ түстерінің өзгеруі, жапырақтардың түсуі, шөптердің солуы, ағаштардың қысқы тыныштығы, ағаштардың мен бұталардың гүлдеуі; аққайың – ағаш бүршіктерінің ісінуі, жапырақ жаюы, сырғалардың пайда болуы; терек – ағаш бүршіктерінің ісінуі, жапырақ жаюы, ағаш мамығының ұшуы; жылдың әр мезгіліндегі адамдардың киінуі; жылдың әр мезгіліндегі балалардың ойыны; бақылау жасау үшін табиғата экскурсия жасау;
3) өлі табиғат: жылың әр мезгіліндегі өлі табиғаттағы құбылыстар мен жағдай туралы түсінік: суық, жылы, ыстық, бұлтты, ашық, жел, жаңбыр, қар, мұз сүңгілері, қар мен мұз сүңгілерінің еруі; тәулік уақыттар – таң, күндіз, кеш, түн, олардың белгілері; тәулік барысындағы адамның әрекеттері; күн, су, жер, от – олардың адам өміріндегі мәні; күн – жылу мен жарықтың көзі; су – өмірдің көзі (өзендегі, ваннадағы, ыдыстағы су); жер – құм, тастар, саз; шамның алауы;
4) тірі табиғат: өсімдіктер, ағаштар, бұталар, шөптер, гүлдердің әртүрлілігі; жерде өсетін көкөністер: сәбіз, қызылша, пияз, картоп; түсі, формасы, дәмі, тамаққа пайдаланылуы; пияз, пияздың құрылысын қарастыру, пиязды жәшіктерге, терезе алдындағы ыдыстарға отырғызу; жемістер, алма, алмұрт, оларды формасы, түсі, дәмі, иісі, көлемі бойынша ажырату; көкөністер мен жемістерді ажырату; жануарлар: үй жануары – ит, мысық, жабайы – аю, қоян; сыртқы түрі, өлшемі, өмір сүру ортасы, адамдарға әкелетін пайдасы мен зияны бойынша жануарларды салыстыру; иттер мен күшіктердің мінез-құлқын бақылау; құстар: кептер, торғай – қайда тұрады, немен қоректенеді, адамға пайда немесе зиян әкелуі; құстарды бақылау; жәндіктер: көбелектер, қоңыздар, сыртқы түрі, түрлерінің әрқилылығы, айырмашылығы, көбелектер мен қоңыздарды бақылау;

5) моя Родина – Казахстан: понятие Родина, название страны - Республика Казахстан; столица, флаг Республики Казахстан; имя первого и действующего президента страны, название родного города, села; общественные строения и их назначение (школа, магазин, почта, поликлиника); достопримечательные места родного города, села – памятники героям, места памяти героев, поэтам, писателям; скверы, парки; правило исполнения Государственного гимна – стоять смирно, приложив правую руку к сердцу; название некоторых национальных блюд – баурсаки, бешбармак;
6) развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности: обогащение и уточнение словаря. Название предметов, характеристика их по цвету, форме, размеру, вкусу, запаху. Сравнение двух предметов. Нахождение сходных и отличительных признаков. Простейшие обобщения предметов. Классификация предметов вначале по образцу и показу, потом по словесной инструкции. Слушать вопрос, отвечать на вопрос, используя слова вопроса, говорить отчетливо, не торопясь, не перебивая собеседника. Составление простых нераспространенных предложений на основе демонстрируемого действия и действия, изображенного на картинке, добавление к ним одного пояснительного слова по вопросам чем? Что? Куда? Где? Правильное использование форм знакомых слов в разговорной речи. Использование предлогов в, на и некоторых наиболее употребительных наречий (хорошо-плохо, близко-далеко). Подготовка к связному высказыванию в виде ответов на 2-3 вопроса.
28. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 2 класса:
1) я и моя семья: называние своего имени, отчества, объяснять происхождение отчества; определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи; предметы одежды, обуви, практические работы по уходу за одеждой и обувью, за комнатными растениями; осуществлять сбор семян для подкормки птиц; школа, класс: называние фамилии, имени одноклассника; выподнение норм поведения в школьном сообществе;
2) сезонные изменения в природе: влияние солнца на смену времен года, долгота дня и ночи в разное время года, постепенное сокращение светового дня осенью, короткие дни и длинные ночи зимой, удлинение дня весной, короткие ночи и длинные дни летом; наблюдение за положением солнца в разное время года; основные признаки времен года; осень – пасмурные дни, частые холодные дожди, туман, увядание трав и цветов на клумбах, отлет птицы в теплые края, первый снег; зима - мороз, метель, оттепель, снегопад, гололедица, толщина снежного покрова; весна - потепление, таяние снега и льда, ледоход, капель, лужи, набухание почек на деревьях, появление листьев, прилет птиц, первые весенние цветы, первая гроза, гром, молния; лето – солнечные жаркие дни, теплые дожди, цветение трав, сбор ягод; занятия людей в разное время года, сезонные работы в саду, на огороде, на пришкольном участке; систематические наблюдение за погодой, ведение календаря погоды;

5) менің Отаным – Қазақстан: Отан түсінігі, елдің аты – Қазақстан Республикасы; ҚР астанасы, туы; елдің алғашқы және қазіргі президенті, туған қаласы мен ауылының атауы; қоғамдық құрылым және олардың қызметтері (мектеп, дүкен, пошта, аурухана); туған қала, ауылдың көрнекті жерлері – батырларға ескерткіш, батырларға, ақындарға, жазушыларға ескерткіш орнату орындары; саябақтар, парктер; Мемлекеттік гимнды орындау ережелері – қолды жүрек тұсына қойып, тік тұру; кейбір ұлттық тағамдардың атауы – бауырсақ, бешбармақ;
6) қоршаған орта заттары мен құбылыстарымен таныстыру негізінде ауызша сөйлеуді дамыту: сөздікті байыту және нақтылау. Заттардың атауы, түсі, формасы, көлемі, дәмі, иісі бойынша олардың сипаттамалары. Екі затты салыстыру. Ұқсас және айырмашылық белгілерін табу. Үлгісі мен көрсетілімі бойынша заттардың жіктелуі. Сұрақты тыңдау, сұрақтың сөздерін қолдана отырып оған жауап беру, асықпай, әңгімелесушінің сөзін бөлмей анық сөйлеу. Суретте көрсетілген әрекеттерді көрсету негізінде қарапайым, сөйлемдер құру, оларға немен?, Не? Қайда? Қай жерде? сұрақтары бойынша түсіндірме сөздерді қолдану. Ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану. Сөз алды қосымшаларын және анағұрлым кең қолданылатын кейбір үстеулерді пайдалану (жақсы-жаман, жақын-алыс). 2-3 сұраққа жауап беру түрінде сөздерді байланыстыруға дайындау.
28. 2-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және менің отбасым: өз атын, тегін атау, шыққан тегін түсіндіру; отбасының өзге мүшелеріне қатысты отбасылық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау; киім, аяқ киім, киім мен аяқ киім, бөлме гүлі күтіміне байланысты тәжіриелік жұмыстар; құстарға арналған жемді жинақтау; мектеп, сынып: сыныптасының аты, жөні, тегін атау; мектеп бірлестігіндегі өзін-өзі ұстау нормаларын ұстану;
2) табиғаттағы маусымдық өзгерістер: жыл мезгілдерінің ауысуына күннің әсері, жылдың әр мезгіліндегі күн мен түннің уақыты, күзде жарықтың баяу азаюы; қыстың ұзақ түндері мен қысқа күндері, көктемде күннің ұзаруы, жаздың ұзақ күндері мен қысқа түндері; жылдың әр мезгілінде күннің орнласуын бақылау; жыл мезгілдерінің негізгі белгілері; күз – бұлтты күндер, жиі жауатын суық жаңбырлар, тұман, гүлзарлардағы гүлер мен шөптердің солуы, құстардың жылы жаққа ұшуы, алғашқы қар; қыс - аяз, боран, жылымық, қар, мұзтайғақ, қар жабындысының қалыңдығы; көктем - күннің жылынуы, қар мен мұздың еруі, мұздың сөгілуі, тамшы, ағаштардағы бүршік атуы, жапырақтардың пайда болуы, құстардың ұшып келуі, алғашқы көктемгі гүлдер, күннің алғаш күркіреуі, найзағай; жаз – ыстық ашық күндер, жылы жаңбырлар, шөптердің гүлдеуі, жидек жинау; жылдың әр мезгіліндегі адамдардың жұмысы, бақтағы, бақшадағы, мектеп аумағындағы маусымдық жұмыстар; ауа-райын жүйелі түрде бақылау, ауа-райы күнтізбесін жүргізу;

3) неживая природа: вода и ее свойства - прозрачность, отсутствие запаха, текучесть, осадки; вода и ее свойство – температура (горячая-холодная), термометр для измерения температуры воды; водоемы: река, озеро, пруд, болото; состояние воды в водоемах в разное время года; ледоход на водоемах; вода в природе: дождь, снег, лед, испарение; значение воды для жизни растений, животных, человека, охрана воды, экономия воды;
4) живая природа: растения, цветы на клумбах – настурция, петунья, ноготки иди другие цветы; сходство и различие по внешнему виду; комнатные растения - влаголюбивое и засухоустойчивое (традесканция, кактус), светолюбивое и тенелюбивое (фиалка, традесканция); уход за комнатными растениями; огород, овощи, растущие над землей на кусте – помидоры, огурцы, баклажан, сладкий перец, внешний вид плодов помидора и огурца, баклажана, сладкого перца, употребление данных овощей в пищу, хранение зимой; сад, фрукты – слива, вишня, абрикос, персик, сходство и различие по форме, цвету, вкусу, запаху, величине, особенности произрастания, фрукты в питании человека; уход за растениями сада и огорода; животные: сравнение домашних животных и их диких сородичей, кошка-рысь, собака-волк, внешний вид, питание, названия детенышей, повадки, образ жизни, места обитания, необходимые условия для жизни животных – вода, тепло, воздух, пища, отношение человека к животным; птицы, воробей-синица, величина этих птиц, части тела, покрытие тела, польза птиц для человека, наблюдение за зимующими птицами, подкормка; рыбы, 2-3 названия, распространенных в данной местности, внешний вид, среда обитания, питание, образ жизни, использование рыб человеком, охрана рыб; экскурсии в природу для ведения наблюдений;
5) моя Родина – Казахстан: столица Казахстана – город Нур-Султан; первый президент Республики Казахстан; понятие "Малая Родина", главные улицы и площади города (села), основные здания; отличие города от села, сравнение зданий города и села, количество населения города и села (больше – меньше). Транспорт, назначение транспорта (грузовой и пассажирский), правила дорожного движения, сигналы светофора, правила поведения на улице, дорожные знаки: "Осторожно, дети!", "Наземный пешеходный переход", "Подземный пешеходный переход"; поведение в общественном транспорте и общественных местах;
6) развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности: обогащение и уточнение словаря. Название предметов, характеристика их по цвету, форме, размеру, вкусу, запаху. Сравнение двух предметов, нахождение сходных и отличительных признаков. Классификация предметов. Обозначение групп предметов обобщающим словом. Участие в беседе. Правильные полные ответы на вопросы. Составление простых распространенных предложений по вопросам учителя, на основе демонстрируемого действия, по предметным и сюжетным картинкам, на предложенную тему. Правильное употребление форм знакомых слов при ответе на вопросы и составление предложений. Использование предлогов у, к, с и некоторых наречий. Связное высказывание по предложенному плану в виде вопросов (3-4 пункта).

3) өлі табиғат: су және оның қасиеттері – тазалығы, иісінің болмауы, ағымдылығы, шөгуі; су және оның қасиетттері – қысымы (ыстық-суық), су қысымын өлшеуге арналған термометр; су қоймалары: өзен, көл, тоған, батпақ; жылдың әр мезгіліндегі су қоймаларындағы судың жағдайы; су қоймаларындағы мұздың сөгілуі; табиғаттағы су: жаңбыр, мұз, булану; судың адам, жануар, өсімдік өмірі үшін маңызы, суды үнемдеу;
4) тірі табиғат: гүлзарлардағы өсімдіктер мен гүлдер – настурция, шырайгүл, қырмызыгүл және өзге гүлдер; сыртқы түрлеріне байланысты ұқсастықтары мен айырмашылықтары; бөлме өсімдіктері – ылғал сүйгіш және құрғаққа төзімді өсімдіктер (традесканция, кактус), жарық сүйетін және көлеңке сүйетін өсімдіктер (фиалка, традесканция); бөлме өсімдіктеріне күтім жасау; бақша, көкөністер, жерде бұтақта өсетіндер – қызанақтар, қиярлар, баялды, тәтті бұрыш, қызанақ пен қияр, баялды; тәтті бұрыштың сыртқы түрлері, аталмыш көкөніс түрлерін тағамға қолдану, қыста сақтау; бақша, жемістер – алша, шие, өрік, шабдалы, формасы, түсі, дәмі, иісі, көлемі жағынан ұқсастығы, өсу ерекшеліктері, адамның қоректенуіндегі жемістердің орны; бақтағы және бақшадағы өсімдіктерге күтім жасау; жануарлар: үй жануарлары мен олардың жабайы тумаларын салыстыру, мысық-сілеусін, ит-қасқыр, сыртқы түрі, қоректенуі, балаларының атауы, мінез-құлқы, өмір сүру салты, өмір сүру ортасы, жаунарлар өміріне қажетті жағдай жасау – су, жылу, ауа, тамақ, адамның жануарларға деген қарым-қатынасы; құстар, торғай-шымшық, бұл құстардың көлемі, дене бөліктері, дене жабындылары, адам өмірі үшін құстардың пайдасы, қыстайтын құстарды бақылау, жем беру; балықтар, 2-3 атауы, жергілікті жер бойынша таралуы, сыртқы түрі, өмір сүру ортасы, қоректенуі, өмір сүруі, адамның балықты пайдалануы, балықтарды қорғау; бақылау жасау үшін табиғатқа экскурсия жасау;
5) менің Отаным - Қазақстан: Қазақстанның астанасы – Нұр-Сұлтан қаласы; Қазақстан Республикасының алғашқы Президенті; "кіші Отан" түсінігі, қаланың (ауылдың) басты көшелері, негізгі ғимараттары, қаланың ауылдан айырмашылығы, қала мен ауыл халқының саны (көп-аз). Көлік, көліктің қызметі (жүк және жолаушылар көлігі), жол қозғалыының ережелері, бағдаршам белгілері, көшеде өзін-ұстау ережелері, жол белгілері: "Абайлаңыз! Балалар!", "Жерүсті жолаушылар жолы", "Жер асты жолаушылар жолы"; қоғамдық көліктерде және қоғамдық жерлерде өзін-өзі ұстау ережелері;
6) қоршаған орта заттары мен құбылыстарымен таныстыру негізінде ауызша сөйлеуді дамыту: сөздікті байыту және нақтылау. Заттардың атауы, түсі, формасы, көлемі, дәмі, иісі бойынша олардың сипаттамалары. Екі затты салыстыру. Ұқсас және айырмашылық белгілерін табу. Заттардың жіктелуі. Жалпылама сөздермен заттардың топтарын белгілеу. Әңгімелесуге қатысу. Сұрақтарға толығымен дұрыс жауап беру. Ұсынылған тақырып бойынша заттық және сюжеттік суреттермен әрекеттерді көрсете отырып, мұғалімнің сұрақтарына қарапайым, жайылма сөйлемдер құрау. Асықпай, әңгімелесушінің сөзін бөлмей, анық сөйлеу. Сөйлем құрауда және сұрақтарға жауап беруде таныс сөздердің формаларын дұрыс пайдалану. Жанында, қасында, оған қарай, онымен бірге сияқты сөз алды қосымшаларын және анағұрлым кең қолданылатын кейбір үстеулерді пайдалану. Сұрақ түрінде жоспар бойынша сөз байланыстыру арқылы өз ойын білдіру (3-4 тармақ).

29. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 3 класса:
1) я и моя семья: семья, члены семьи, словесный портрет членов семьи на основе семейных фотографий; распределение обязанностей между членами семьи; предметы одежды: шапка, шляпа, берет, варежки, перчатки, носки, гольфы; назначение различных видов одежды. Уход за одеждой (чистка щеткой, стирка, сушка, складывание и хранение). Предметы обуви: обувь зимняя, летняя, осенне-весенняя; уход за обувью (мытье, просушивание, чистка щеткой, использование кремов для обуви). Правила личной гигиены. Мебель: стул, стол, диван, кровать, кресло, шкаф. Назначение, уход за мебелью (протирание сухой и влажной тряпкой, чистка пылесосом, выбивание, уборка кровати). Школа, класс: правила поведения ученика в классе, школе; режим дня ученика; расписание уроков, ведение ученического дневника, поддержание порядка в классе, школьных помещениях; улица, на которой расположена школа, дома, тротуары, скверы, названия улиц, номера домов, школьный и домашний адрес. Транспорт: автобус, троллейбус, трамвай, легковая, грузовая машины, машины специального назначения. Правила дорожного движения: переход улицы на зеленый свет светофора, в местах, где есть указатель "переход";
2) сезонные изменения в природе: смена погоды осенью в сравнении с летом – укорочение дня, похолодание, частые дожди, осень ранняя и поздняя, признаки осени, изменения в жизни растений и животных – созревание плодов и семян, увядание цветов и трав, изменение цвета листьев, исчезновение насекомых, отлет птиц; сезонные работы – сбор семян, уборка урожая; смена погоды зимой в сравнении с осенью - укорочение дня, заморозки, первый снег, морозы, снегопад, замерзание водоемов; признаки зимы, деревья и кустарники зимой, зимующие птицы, подкормка птиц зимой; смена погоды весной в сравнении с зимой – увеличение дня, пригревание солнца, капель, потепление, таяние снега, ледоход, признаки весны, набухание почек, распускание листьев, ранние цветы – подснежник, мать и мачеха, ландыш, одуванчик, прилет птиц, выведение птенцов; сезонные работы на пришкольном участке – рыхление, боронование, посев, посадка, работа в саду, в огороде; смена погоды летом в сравнении с весной – длинные дни, теплое солнце, синее небо, красивые облака, жара, тучи, гроза (гром, молния), летние ливни, признаки лета, сезонные работы на пришкольном участке и уход за растениями – полив, прополка, уборка урожая;

29. 3-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және менің отбасым: отбасы, отбасы мүшелері, отбасылық суреттер негізінде отбасы мүшелерінің сөзбен жасалған портреттері; отбасы мүшелері арасындағы міндеттерді бөлу; киім заттары: бас киім, күнқағар, берет, қолғап, шұлғы, гольфтер; әртүрлі киімдердің қызметтері. Киім күтімі (щеткамен тазалау, жуу, бүктеу және сақтау). Аяқ киім заттары: қыстық, жаздық, күздік-көктемдік аяқ киімдер; аяқ киім күтімі (жуу, кептіру, щеткамен тазалау, аяқ киімдерге арналған майларды пайдалану). Жеке тазалық ережелері. Жиһаз: орындық, үстел, диван, төсек, кресло, шкаф. Жиһаздың қызметтері және оған күтім жасау (құрғақ және ылғал шүберекпен сүрту, шаңсорғышпен тазалау, қағу, төсекті жинау). Мектеп, сынып: сыныптағы, мектептегі білім алушының тәптіп ережелері; білім алушының күн тәртібі; сабақ күн тәртібі; білім алушы күнделігін жүргізу, сыныпта, мектеп ғимаратында тәртіп сақтау; мектеп, үй орналасқан көше, жаяужолдар, саябақтар, көшенің атауы, үйдің нөмірі, мектептің және үйдің мекен-жайы. Көлік: автобус, троллейбус, трамвай, жеңіл, жүк мәшинелері, арнайы мәшинелер. Жол қозғалысы ережелері: бағдаршамның жасыл түсі жанған кезде және "өту" белгісі бар жерде көшеден өту;
2) табиғаттағы маусымдық өзгерістер: жазбен салыстырғанда күздегі табиғаттың өзгеруі – күннің қысқаруы, күннің сууы, жиі жауатын жаңбырлар, ерте және кеш түскен күз, күздің белгілері, өсімдіктер мен жануарлар өмірінің өзгеруі – жемістер мен дәндердің пісуі, гүлдер мен жапырақтардың солуы, жапырақтардың түсінің өзгеруі, жәндіктердің жоғалуы, құстардың ұшып кетуі, маусымдық жұмыстар – дәндерді жинау, егінді жинау; күзбен салыстырғанда қыста ауа-райының өзгеруі – күннің қысқаруы, үсіктер, алғашқы қар, аяздар, қар түсу, су қоймаларының қатуы, қыстың белгілері, қыстағы ағаштар мен бұталар, қыстайтын құстар. Қыста құстарға жем беру; қыспен салыстырғанда көктемдегі ауа-райының ауысуы – күннің ұзаруы, күннің жерді қыздыруы, тамшылар, күннің жылуы, қардың еруі, мұзды сөгілуі; көктемнің белгілері, ағаштардың бүршік жаруы, жапырақтардың жайылуы, ерте шығатын гүлдер – бәйшешек, өгейшөп, меруертгүл, бақбақ құстардың ұшып келуі, балапан шығаруы, мектеп аумағындағы маусымдық жұмыстар – қопсыту, тырмалау, себу, отырғызу, бақтағы, бақшадағы жұмыс; көктеммен салыстырғанда жаздағы ауа-райының өзгеруі – ұзақ күндер, ыстық күн, ашық аспан, әдемі бұлттар, қапырық, бұлттар, күннің күркіреуі (күркіреу, найзағай), жазғы нөсерлер, жаздың белгілері, мектеп аумағындағы маусымдық жұмыстар және өсімдіктерге күтім жасау – суғару, арамшөпті отау, егінді жинау;

3) неживая природа: воздух и его значение в жизни растений, животных, человека, измерение температуры воздуха, термометр для измерения воздуха, температура воздуха в жилом помещении, на улице, проветривание помещений, чистота воздуха в помещениях, на улице; ветер - движение воздуха, направление ветра, сила, температура ветра (холодный-теплый);
4) живая природа: растения, раннецветущие растения – подснежник, тюльпан, ландыш, одуванчик, их строение – корень, стебель, листья, цветы, общие и отличительные признаки; деревья – береза, липа, клен, тополь, дуб, общие признаки: корень, ствол, ветви, листья; отличительные признаки: окраска ствола, форма листьев; деревья сада (косточковые растения) – слива, вишня, черешня, абрикос, персик, сравнение и распознавание. Отличительные признаки – окраска ствола, форма листьев, форма плодов, описание плодов по их признакам – форма, цвет, запах, вкус; арбуз, дыня; различение по форме, цвету, величине, вкусу, запаху. Огород – овощи (картофель, капуста, свекла, горох или бобы), внешний вид, вкус, употребление в пищу, правила гигиены при употреблении сырых овощей, проращивание семян гороха или бобов. Кустарники – сирень, шиповник, распознавание, называние, сравнение с деревьями, отличительные признаки – много стволов, форма листьев, цветы, общие признаки – корень, ветви, листья; кустарники плодово-ягодные – смородина, малина, крыжовник, сравнение и распознавание; уход за растениями сада и огорода. Домашние животные и их детеныши: коза, овца. Части тела, питание, польза, приносимая людям; забота человека о домашних животных. Домашние птицы: курица, утка, их птенцы, внешний вид, польза от них для человека, забота человека о домашних птицах. Дикие животные – медведь, еж, внешний вид, детеныши, способы добывания пищи. Дикие птицы: воробей, вороны, скворец, снегирь, сорока, синица, внешний вид, сравнение по размерам; зимующие птицы – воробей, ворона, сорока, синица, снегирь; помощь птицам зимой; перелетные птицы – аист, ласточка, скворец, наблюдение за птицами, сравнение условий жизни, забота человека о диких птицах. Насекомые – муха, комар, кузнечик, стрекоза, божья коровка, называние и показ 3-4 видов насекомых по выбору, значение насекомых в растительном и животном мире;
5) моя Родина – Казахстан: символы Республики Казахстан – Государственный герб Республики Казахстан, Государственный флаг Республики Казахстан, Государственный гимн Республики Казахстан. Столица Казахстана. Государственные праздники: Новый год, Международный женский день, Наурыз, Праздник единства народов Казахстана, День Победы. Национальная одежда казахов, предметы национального костюма - камзол, саукеле, ичиги, тумак, кимешек, такия, борык. Юрта - жилище казахов-кочевников, ее убранство; национальные детские игры. Экскурсии в краеведческий музей. Правила поведения в музее. Ближайшие, к месту проживания, населенные пункты, их название;

3) өлі табиғат: ауа және оның адам, жануар, өсімдік өміріндегі мәні, ауа қысымын өлшеуге арналған термометр, тұрғын үй ғимаратындағы, көшедегі ауа қысымын өлшеуге арналған термометр, ғимаратты желдету, ғимараттағы, көшедегі ауаның тазалығы; жел – ауа қозғалысы, желдің бағыты, желдің күші, қысымы (суық-жылы);
4) тірі табиғат: өсімдік, ерте гүлдейтін өсімдіктер – бәйшешек, қызғалдақ, меруертгүл, олардың құрылысы – тамыры, сабағы, жапырақтары, гүлдері, жалпы және ерекше белгілері; ағаштар – аққайың, жөке ағашы, үйеңкі, терек, емен, жалпы белгілері: тамыр, діңгегі, бұтақтары, жапырақтары; ерекше белгілері: діңгегінің бояулары, жапырақтарының формалары; бақ ағаштары (сүйекті ағаштар) – қара өрік, шие, алша, сары алша, салыстыру және тану. Ерекше белгілері – діңгегінің бояулары, жапырақтарының формалары, жемістерінің формалары, белгілері бойынша жемістерінің сипаттамасы – формасы, түсі, иісі, дәмі; қарбыз, қауын; формасы, түсі, көлемі, дәмі, иісі бойынша ажырату. Бақша – көкөністер (картоп, орамажапырақ, қызылша, асбұршақ немесе бұршақ тектестер), сыртқы түрі, дәмі, тамаққа қолдану, шикі көккөністерді қолдану кезінде тазалық ережелерін сақтау, асбұршақ және бұршақтектес өсімдіктерді өсіру. Бұтақты өсімдіктер – мамыргүл, итмұрын, тану, атауы, ағаштармен салыстыру, ерекше белгілері – көпдіңдіңдігі, жапырақтарының формасы, гүлдері, жалпы белгілері – тамыры, жапырақтары; жеміс-жидекті бұталар – қарақат, таңқұрай, қарлыған, салыстыру және тану; бақ пен бақшаның өсімдіктеріне күтім жасау. Үй жануарлары және оның төлдері: ешкілер, қойлар. Дене бөліктері, қоректенуі, адамдарға әкелетін пайдасы; адамның үй жануарларын күтуі. Үй құстары: тауық, үйрек, олардың балапандары, сыртқы түрі, олардың адамдарға пайдасы, үй құстарына адамның күтім жасауы. Жабайы жануарлар – аю, кірпі, сыртқы түрі, балалары, тамақ табу тәсілдері. Жабайы құстар: торғай, қарға, қараторғай, бозшымшық, сауысқан, сыртқы түрі, өлшемдері бойынша салыстыру; қыстайтын құстар – торғай, қарға, сауысқан, сарышымшық, бозшымшық; қыста құстарға көмек беру; жылы жаққа ұшатын құстар – дегелек, қарлығаш, қараторғай, құстарға бақылау жасау, өмір сүру жағдайларын салыстыру, адамның жабайы құстарға күтім жасау. Жәндіктер – шыбын, маса, шегіртке, қызыл қоңыз, таңдап алынған жәндіктердің 3-4 түрін атау және көрсету, өсімдіктер және жануарлар әлеміндегі жәнідіктердің мәні;
5) Менің отаным – Қазақстан: Қазақстан Республикасының елтаңбалары – Қазақстан Республикасының мемлекеттік гербі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік әнұраны. Қазақстанның астанасы. Мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдері күні, Наурыз, Қазақстан халықтарының бірлігі күні, Жеңіс күні. Қазақстардың ұлттық киімі, ұлттық костюмнің заттары - камзол, сәукеле, ішіктер, тұмак, кимешек, тақия, бөрык. Қазақ үйі - көшпенді қазақтардың тұрғын үйлері, оның жабдықтары; ұлттық балалар ойыны. Өлкетану мұражайларына экскурсия жасау. Мұражайда өзін-өзі ұстау ережелері. Тұратын жерге жақын ауылдар, олардың атаулары;

6) развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности: обогащение и утонение словаря. Называние предметов и явлений, характеристика их по основным свойствам. Сравнение с другими предметами и явлениями. Классификация предметов. Участие в беседе. Полные ответы на вопросы, умение задавать вопросы, дополнять высказывания одноклассников. Составление простых распространенных предложений и сложных с союзом и. Описание под руководством учителя предметов и явлений природы после наблюдения за ними и беседы. Связное высказывание по плану в виде вопросов, по картинному плану (серии картин). Составление под руководством учителя небольших рассказов о жизни изучаемых растений и животных, явлений природы, сезонных изменений в природе. Использование в речи вновь усвоенных сов, выражение пространственных и временных отношений между конкретными объектами посредством предлогов и наречий.
30. Базовое содержание учебного предмета "Мир вокруг" для 4 класса:
1) я и моя семья: понятия "семья", родственные отношения между членами семьи, обязанности членов семьи; одежда летняя, зимняя, демисезонная; из чего сшита одежда; уход за одеждой (чистка, сушка, проветривание, хранение). Обувь: из чего делают обувь (резиновая, кожаная, валяная, текстильная), уход за разными видами обуви. Мебель для спальни, кухни, столовой: назначение, уход. Посуда чайная, столовая, кухонная; уход, хранение. Поддержание порядка в жилом помещении. Школа, класс: моя школа, школьные помещения и их назначение; работники школы, их обязанности; класс, мои одноклассники, я – ученик; классная комната, мебель в классе, поддержание порядка в классе, расписание уроков, школьные праздники;
2) сезонные изменения в природе: названия сезонов и их последовательность, названия сезонных месяцев, объяснение понятий "ранний", "поздний" периоды; характерные явления каждого сезона: замерзание рек, иней, изморозь, моросящий дождь, проталина, разлив, роса; сезонный труд людей, смена видов деятельности в зависимости от сезонных условий; осень – уборка урожая, забота о деревьях и кустарниках, посадка новых растений; зима – забота о животных помощь зимующим птицам, подготовка техники и семян к весеннему севу; весна – побелка садовых деревьев. Посадка деревьев, кустарников, огородных растений; лето – уход за растениями сада, огорода, уборка раннего урожая ягод, овощей, сенокос; сезонные работы на пришкольном участке в разные времена года, участие в них детей;

6) қоршаған орта заттары мен құбылыстарымен таныстыру негізінде ауызша сөйлеуді дамыту: сөздікті байыту және нақтылау. Заттардың атауы, түсі, формасы, көлемі, дәмі, иісі бойынша олардың сипаттамалары. Екі затты салыстыру. Ұқсас және айырмашылық белгілерін табу. Заттардың жіктелуі. Жалпылама сөздермен заттардың топтарын белгілеу. Әңгімелесуге қатысу. Сұрақтарға толығымен дұрыс жауап беру, сұрақ қоя алу, сыныптастарының айтқандарын толықтыру, қарапайым жәй сөйлемдер құрау, және шылауымен келетін сөйлемдер құрау, Мұғалімнің жетекшілігімен заттар мен табиғат құбылыстарын бақылағаннан кейін оларды сипаттау. Жоспар бойынша сұрақ түріндегі, суреттік жоспар бойынша өз ойын бір-бірімен байланыстырып айту (суреттер сериясынан). Мұғалімнің жетекшілігімен зерделенетін өсімдіктер мен жануарлар, табиғат құбылыстары, табиғаттағы маусымдық өзгерістер туралы шағын әңгімелер құрау. Сөйлеуде қайта игерілген сөздер, сөз алды қосымшалары мен үстеулер арқылы нақты нысандар арасындағы кеңістіктік және уақытша қатынастарды білдіретін сөйлемдерді пайдалану.
30. 4-сыныпқа арналған "Айналадағы әлем" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және менің отбасым: "отбасы" түсінігі, отбасы мүшелері арасындағы туысқандық қатынастар, отбасы мүшелерінің міндеттері; жаздық, қыстық, маусымаралық киімдер; киім неден тігілген; киім күтімі (тазалау, кептіру, желдету, сақтау). Аяқ киім: аяқ киім неден жасалған (резиналы, теріден жасалған, жүннен жасалған, текстильді), аяқ киімдердің әр түріне күтім жасау. Жатын бөлмеге арналған жиһаз, асүйлер, асхана, асүй: қызметі, күтімі. Шәй ішетін ыдыстар, асхана, асүй, күтімі, сақталуы. Тұрғын үй ғимаратын ретке келтіру. Мектеп, сынып: менің мектебім, мектеп ғимараттары және олардың қызметтері; мектеп қызметкерлері, олардың міндеттері; сынып, менің сыныптастарым, мен білім алушым; сынып бөлмесі, сыныптағы жиһаз, сыныпта реттілікті сақтау, сабақ кестесі, мектептегі мерекелер;
2) табиғаттағы маусымдық өзгерістер: маусым атаулары және олардың реттілігі, маусымдық айлардың атауы, "ерте", "кеш" мерзімдер түсініктеріне түсініктеме беру; әрбір маусымның сипаттық құбылыстары: көлдердің қатуы, қыраудың қатуы, мұздақ, сіркіреген жаңбыр, қала қар, тасқын, шық; адамдардың маусымдық еңбегі, маусымдық жағдайларға байланысты қызмет түрлері; күз – егін жинау, ағаштар мен бұталар күтімі, жаңа өсімдіктер отырғызу; қыс – жануарларға күтім жасау, қыстаушы құстардға көмек беру, тұқым мен техниканы көктемгі себу жұмыстарына дайындау; көктем – бақ ағаштарын ақтау. Ағаш бұталарды, бақша өсімдіктерін отырғызу; жаз – бақ, бақша өсімдіктеріне күтім жасау, ерте пісетін жемістерді, көкөністерді жинау, пішен ору; жылдың әр мезгілінде мектеп жанындағы аумақта жұмыс жасау, оған балалардың қатысуы;

3) неживая природа: почва, состав почвы (песок, глина, камни), плодородный слой, простейшие свойства почвы, их значение для растений, способы обработки почвы – рыхление, полив; охрана и восстановление плодородного слоя почвы; форма поверхности земли – равнины, овраги, холмы, горы;
4) живая природа: растения, растения леса, деревья хвойные и лиственные (сосна, ель, береза, дуб); грибы – съедобные и ядовитые; лесные ягоды – земляника, черника, ягоды съедобные и ядовитые; травы полезные и опасные; правила поведения в лесу; растения поля, пшеница, рожь, кукуруза, овес, уход человека за растениями поля, их значение в жизни человека; строение растений поля – корень, стебель-соломинка, лист, колос, метелка; влияние сезонных изменений на жизнь полевых растений; лекарственные растения – календула, зверобой, редкие растения и их охрана, красная книга; парк, сквер, создание человеком парков. Животные: дикие животные – кабан, лось, архар, сайгак, заяц, внешний вид, повадки, питание, образ жизни, детеныши, приспособление диких животных к условиям природы. Домашние животные – свинья, корова, кролик, внешний вид, питание, условия жизни, детеныши, уход за домашними животными; сравнение диких и домашних животных: кабан-свинья, лось-корова, архар-коза, сайгак –овца, заяц-кролик, сходство и отличия. Птицы: зимующие и перелетные (снегирь, дятел, галка); хищные птицы (ястреб, беркут, коршун); певчие птицы (соловей, ласточка); домашние птицы (гусь, индюк), внешний вид, пища, повадки, польза, приносимая людям. Насекомые, полезные насекомые – пчела, божья коровка, бабочки, внешний вид, образ жизни, питание; разведение и использование человеком пчел, пасека, полезные свойства меда; роль человека в жизни животных;
5) моя Родина – Казахстан: символы Республики Казахстан – Государственный герб Республики Казахстан, Государственный флаг Республики Казахстан, Государственный гимн Республики Казахстан. Столица Казахстана. Государственные праздники Республики Казахстан – День Конституции, День независимости Республики Казахстан, Новый год, Международный женский день, Наурыз, Праздник единства народов Казахстана, День Победы, День столицы. Казахстан – многонациональная республика; исторические места Казахстана. Краеведческий музей. Исторический музей. Музеи известных людей. Исторические памятники родного города (села). Герои Казахстана. История родного края; традиции и обычаи казахов;

3) өлі табиғат: топырақ, топырақ құрамы, (құмы, саз, тастар), құнарлы қабат, топырақтың қарапайым қасиеттері, топырақ, олардың өсімдіктер үшін маңызы, топырақты өңдеу тәсілдері – топырақты қопсыту, суару, топырақтың құнарлы қабатын қорғау және қалпына келтіру; жердің үстіңгі қабатының формасы – жазықтар, аңғар, дөң, таулар;
4) тірі табиғат: өсімдік, орман өсімдіктері, қылқан жапырақты және жапырақты ағаштар (қарағай, шырша, қайың, емен); саңырауқұлақтар – жеуге келетін және улы; орман жемістері – бүлдірген, қаражидек, жемістер, жеуге келетін және жеуге келмейтін; пайддалы және қауіпті шөптер; орманда өзін-өзі ұстау ережелері; алқап өсімдігі, бидай, қарабидай, жүгері, сұлы, адамдардың алқап өсімдіктеріне күтім жасауы, олардың адам өміріндегі мәні; алқап өсімдігінің құрылымы – тамыры, сабағы, жапырақ, масақ, сібірткі; алқап өсімдіктеріне маусымдық өзгерістердің ықпалы; дәрілік өсімдіктер – қырмызыгүл, шайқурай, сирек кездесетін өсімдіктер және оларды қорғау, қызыл кітап; парк, саябақ, адамдардың парктерді салуы. Жануарлар: жабайы жануарлар – қабан, бұлан, арқар, ақбөкен, қоян, сыртқы түрі, дағдысы, қоректенуі, өмір сүруі, балалары, жабайы жануарлардың табиғаттың жағдайларына бейімделуі. Үй жануарлары – шошқа, сиыр, қоян, сыртқы түрі, қоректенуі, өмір сүру жағдайы, төлдері, үй жануарларының күтімі; үй жануарлары мен жабайы жануарларды салыстыру: қабан-шошқа, бұлан-сиыр, арқар-ешкі, ақбөекн-қой, қоян-ор қоян, ұқсастықтары мен айырмашылықтар. Құстар: қыстайтын және жылы жаққа ұшып кететін құстар (бозшымшық, тоқылдақ, шауқарға); жыртқыш құстар (қаршыға, бүркіт, қарақұс); сайрайтын құстар (бұлбұл, қарлығаш); үй құстары (үйрек, индюк), сыртқы түрі, қорегі, мінез-құлқы, адамдарға әкелетін пайдасы. Жәндіктер, пайдалы жәндіктер – ара, қызыл қоңыз, көбелектер, сыртқы түрі, өмір сүру жағдайы; адамдардың араларды асырауы, омарта, пайдалы қасиеттері, жануарлар өміріндегі адамның рөлі;
5) менің отаным – Қазақстан: Қазақстан Республикасының елтаңбалары – Қазақстан Республикасының мемлекеттік гербі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік әнұраны. Қазақстанның астанасы. Мемлекеттік мерекелер: Жаңа жыл, Халықаралық әйелдері күні, Наурыз, Қазақстан халықтарының бірлігі күні, Жеңіс күні. Қазақстан – көпұлтты республика; Қазақстанның тарихи жерлері. Өлкетану мұражайы. Тарихи мұражайлар. Белгілі адамдардың мұражайлары. Туған қаланың (ауыл) тарихи ескерткіштері. Қазастанның батырлары. Туған өлкенің тарихы; Қазақстардың салттары мен дәстүрлері;

6) развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности: обогащение и уточнение словаря, используемого в быту и на уроках. Название и характеристика предметов и явлений по их основным свойствам. Сравнение предметов, классификация предметов, установление элементарных причинно-следственных связей. Активное участие в беседе. Правильное составление простых распространенных предложений и сложных посредством союзов и, а, но, потому что, чтобы. Описание предметов, явлений природы с использованием слов, усвоенных в процессе группировки предметов по их признакам и действиям; сравнение предметов и явлений между собой и с другими предметами и явлениями. Связное высказывание по затрагиваемым в беседе вопросам. Дополнение высказываний собеседников на основе материала личных наблюдений и прочитанного. Составление небольших рассказов на предложенную учителем тему. Использование в своей речи вновь усвоенных слов и оборотов речи, выражение связей и отношений между реальными объектами с помощью предлогов, союзов, некоторых наречий.
31. Распределение учебного материала по классам (четвертям) в настоящей программе является примерным, учитель вправе переносить изучение учебного материала из одного класса в другой (из одной четверти в другую) с учетом особенностей его усвоения обучающимися. Учитель самостоятельно определяет количество часов, необходимое для изучения каждой темы. Обучение в каждом классе следует начинать с повторения ранее изученного материала.
Глава 4. Система целей обучения
32. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
33. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
34. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Я и общество":
таблица 1
Подраз делы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Я и моя семья
0.1.1.1 называть свою фамилию и имя;
0.1.1.2 уважительно относиться к старшим членам семьи; проявлять заботливое отношение к младшим членам семьи;
0.1.1.3 называть игрушки и игры;
0.1.1.4 различать игрушки и школьные вещи;

6) қоршаған орта заттары мен құбылыстарымен таныстыру негізінде ауызша сөйлеуді дамыту: тұрмыста және сабақтардағы сөздік қорды байыту және нақтылау. Олардың негізгі қасиеттері бойынша заттар мен құбылыстардың атауы және сипаттамалары. Заттарды салыстыру, заттарды жіктеу, қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды анықтау. Әңгімеге белсене араласу. Қарапайым жәй сөйлемдер мен және, ал, бірақ, өйткені, ол үшін сияқты шылаулары арқылы жасалатын күрделі сөйлемдерді құрау. Олардың белгілері мен әрекеттері бойынша заттарды топтастыру процесінде игерілген сөздерді пайдаланумен табиғат құбылыстарын, заттарды сипаттау; заттар мен құбылыстарды өзара және өзге заттар мен құбылыстармен салыстыру. Әңгімеде қарастырылған сұрақтар бойынша өзара байланысты пікір білдірулер. Жеке бақылаулар мен оқылған материалдар негізінде әңгімелесушілердің айтқандарын толықтыру. Мұғаліммен ұсынылған тақырып бойынша шағын әңгімелерді құрастыру. Сөйлеуде қайта игерілген сөздер мен сөз орамдарын пайдалану, сөз алды қосымшалары, шылаулар, кейбір үстеулер көмегімен шынайы нысандар арасындағы байланыстар мен қатынастарды көрсету.
31. Бағдарламадағы оқу материалының орналасуы үлгілік болып табылады, білім алушылардың ерекшешіктерін ескере отырып мұғалім бағдарламалық материалды өз бетінше үйлестіре алады (тоқсаннан тоқсанға, сыныптан сыныпқа). Мұғалім әр тақырыпты оқыту үшін қажетті сағат санын дербес анықтай алады.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
33. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді. Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
34. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Мен және менің отбасым
0.1.1.1 өз аты, жөні, тегін атау;
0.1.1.2 отбасының жасы үлкен мүшелеріне құрметпен қарау; отбасының жасы кіші мүшелеріне қамқорлық көрсету;
0.1.1.3 ойыншықтарды және ойындарды атау;
0.1.1.4 ойыншықта мен мектеп заттарын ажырату;

0.1.1.5 называть основные предметы мебели;
0.1.1.6 называть основные предметы посуды
1.1.1.1 называть свое имя и фамилию;
1.1.1.2 называть имена родителей, братьев и сестер;
1.1.1.3 называть дату своего рождения;
1.1.1.4 называть и выполнять свои обязанности в семье;
1.1.1.5 называть членов своей семьи;
1.1.1.6 называть семейные праздники;
1.1.1.7 узнавать и называть основные предметы мебели, посуды, бытовые приборы (холодильник, пылесос)
2.1.1.1 называть свое имя, отчество и фамилию; объяснять происхождение отчества;
2.1.1.2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
2.1.1.3 называть предметы одежды, (пальто, платье, рубашка, пиджак, кофта, свитер, юбка, брюки);
2.1.1.4 называть предметы обуви (ботинки, туфли, сапоги, тапочки);
2.1.1.5 выполнять практические работы по уходу за одеждой и обувью;
2.1.1.6 различать одежду для дома и для улицы;
2.1.1.7 выполнять практические работы по уходу за комнатными растениями;
2.1.1.8 осуществлять сбор семян для подкормки птиц
3.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе семейных фото;
3.1.1.2 рассказывать о распределении обязанностей между членами семьи;
3.1.1.3 называть предметы одежды: шапка, шляпа, берет, варежки, перчатки, носки, гольфы; их назначение;
3.1.1.4 называть обувь зимнюю, летнюю, осенне-весеннюю;
3.1.1.5 ухаживать за одеждой и обувью;
3.1.1.6 называть предметы мебели: стул, стол, диван, кровать, кресло, шкаф, их назначение;
3.1.1.7 ухаживать за мебелью (протирание сухой и влажной тряпкой, чистка пылесосом, выбивание, уборка кровати);
3.1.1.8 называть домашний адрес
4.1.1.1 называть свое имя, фамилию, дату своего рождения, домашний адрес;
4.1.1.2 называть состав своей семьи;
4.1.1.3 называть обязанности членов семьи;
4.1.1.4 называть предметы летней, зимней, демисезонной одежды, обуви;
4.1.1.5 ухаживать за одеждой и обувью;
4.1.1.6 называть материал, из которого изготовлена обувь;
4.1.1.7 называть мебель для спальни, кухни, столовой и ее назначение;
4.1.1.8 называть . посуду чайную, столовую, кухонную, материал, из которого посуда изготовлена
1.2 Школа, класс
0.1.2.1 ориентироваться в школьных помещениях – классы, коридор, столовая, туалет, кабинет врача;
0.1.2.2 ориентироваться на детской площадке, спортивной площадке, в школьном дворе;
0.1.2.3 находить свое рабочее место в классе;
0.1.2.4 узнавать и называть учебные вещи – портфель, учебник, тетрадь, ручка, карандаши;
0.1.2.5 называть назначение каждого предмета;
0.1.2.6. выполнять режим дня школьника
1.1.2.1 узнавать школьное здание, классы, коридоры, зал, столовую, гардероб;

0.1.1.5 жиһаздың негізгі заттарын атау;
0.1.1.6 ыыдстың негізгі заттарын атау
1.1.1.1 өз аты, жөні, тегін атау;
1.1.1.2 ата-аналарының, бауырларының, әпке-сіңілдерініңатын атау;
1.1.1.3 өз туған күнін атау;
1.1.1.4 отбасындағы өзінің өзінің міндеттерін атау және орындау;
1.1.1.5 өз отбасы мүшелерін атау;
1.1.1.6 отбасылық мерекелерді атау;
1.1.1.7 жиһаздың, ыдыстың, тұрмыстық құралдардың (тоңазтқыш, шаңсорғы) негізгі заттарын білу және атау
2.1.1.1 өз аты, жөні, тегін атау; өз тегінің шығу тегін атау;
2.1.1.2 отбасының өзге мүшелеріне қатысты туысқандық қатынастар жүйесінде өз орнын анықтау;
2.1.1.3 киімдерді атау (пальто, көйлек, жейде, пиджак, кофта, сқалың жемпір, юбка, шалбар);
2.1.1.4 аяқ-киім затттарын атау (бәтіңке, туфли, етік, тәпішке);
2.1.1.5 киім және аяқ киім күтімі бойынша тәжірибелік жұмыстар жасау;
2.1.1.6 үйге және көшеге арналған киімдерді ажырату;
2.1.1.7 бөлме гүлдеріне күтім жасау бойынша тәжірибелік жұмыстарды орындау;
2.1.1.8 құстарды жемдеуге арналған жиынтықты жасау
3.1.1.1 отбасылық фото негізінде отбасы мүшелерінің сөздік портретін құрау;
3.1.1.2 отбасы мүшелерінің арасында міндеттерді бөлу туралы айту;
3.1.1.3 киімдерді атау : бас киім, , шляпа, берет, қолғап, нәски, гольфы, олардың қызметтері;
3.1.1.4 қыстық, жаздық, күздік-көктемдік аяқ киімдерді атау;
3.1.1.5 киім мен аяқ-киімге күтім жасау;
3.1.1.6 жиһаз заттарын атау: орындық, үстел, төсек, кресло, шкаф, олардың қызметтері; 3.1.1.7 жиһазға күтім жасау (құрғақ және дымқыл шүберекпен сүрту, шаңсорғышпен тазалау, төсекті тазалау, қағу);
3.1.1.8 үйдің мекен-жайын айту
4.1.1.1 өз аты, жөні, тегі, туған күнін, мекен-жайын атау;
4.1.1.2 өз отбасының құрамын атау;
4.1.1.3 отбасы мүшелерінің міндеттерін атау;
4.1.1.4 жаздық, қыстық аралық мезгіл киімдері, аяқ-киім атауларын атау;
4.1.1.5 киім және аяқ киім күтімін жасау;
4.1.1.6 аяқ киім жасалған материалды атау;
4.1.1.7 жатын бөлме, асүй, асхана және оның қызметтерін атау;
4.1.1.8 шәй ыдыстар, асүй, асхана, ыдыстары жасалатын материалдаарды білу
1.2 Мектеп, сынып
0.1.2.1 мектеп ғимараты – сыныптар, дәліз, асүй, дәретхана, дәрігер кабинетіне бағыттала алу;
0.1.2.2 балалар алаңқайы, спорттық алаңқай, мектеп ауласына бағыттала алу;
0.1.2.3 сыныпта өзінің жұмыс орынн анықтау;
0.1.2.4 оқу заттарын білу және атау – портфель, оқулық, дәптер, қалам, қарандаштар;
0.1.2.5 әр пәннің қызметін білу;
0.1.2.6 білім алушының күн тәртібін орындау
1.1.2.1 мектеп ғимаратын, сыныптарды, дәлізді, залды асүйді, киім ілетін бөлмені ажырату;

1.1.2.2 самостоятельно находить свою классную комнату;
1.1.2.3 выполнять режим дня школьника;
1.1.2.4 выполнять обязанности ученика в школе;
1.1.2.5 выполнять правила поведения в классе, школе, на пришкольном участке
2.1.2.1 уметь называть фамилию и имя одноклас сников;
2.1.2.2 выполнять правила поведения ученика в классе, школе, на пришкольном участке;
2.1.2.3 называть основные школьные помещения: столовая, спортивный зал, библиотека, мастерские;
2.1.2 4 называть професии сотрудников школы: директор, учитель, библиотекарь, повар, врач, мед.сестра
3.1.2.1 соблюдать правила поведения ученика;
3.1.2.2 составлять примерный режим одного дня;
3.1.2.3 называть расписание уроков;
3.1.2.4 вести дневник, поддерживать порядок в классе;
3.1.2.5 соблюдать правила уличного движения;
3.1.2.6 называть адрес школы;
3.1.2.7 называть транспортные средства: автобус, троллейбус, трамвай, легковая, грузовая машины, машины специального назначения
4.1.2.1 называть основные школьные помещения и их назначение;
4.1.2.2 называть работников школы, их обязанности;
4.1.2.3 называть мебель в классной комнате и ее назначение;
4.1.2.4 поддерживать порядок в классе;
4.1.2.5 называть расписание уроков текущего дня;
4.1.2.6 называть школьные праздники
2) раздел "Природа":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Сезонные изменения в природе
0.2.1.1 наблюдать за сезонными изменениями в природе;
0.2.1.2 ежедневно наблюдать за погодой;
0.2.1.3 участвовать в сборе природного материала;
0.2.1.4 выбирать одежду в соответствии с временем года
1.2.1.1 наблюдать и называть изменения в природе осенью, зимой, весной;
1.2.1.2 узнавать времена года по их признакам, называть признаки времен года;
1.2.1.3 называть времена года и их последовательность;
1.2.1.4 называть виды одежды, обуви для осени, зимы, весны, лета;
1.2.1.5 одеваться в соответствии с временем года;
1.2.1.6 наблюдать за погодой и вести дневник погоды
2.2.1.1 называть основные признаки времен года;
2.2.1.2 ежедневно наблюдать за погодой;
2.2.1.3. называть изменения в природе, жизни растений и животных в разное время года;
2.2.1.4 ежедневно вести календарь природы;
2.2.1.5 называть занятия людей в разное время года в саду, на огороде, на пришкольном участке;
2.2.1.6 выполнять посильную сезонную работу на пришкольном участке
3.2.1.1 называть месяцы года, соотносить их с временем года;
3.2.1.2 рассказывать о смене погоды осенью в сравнении с летом; смене погоды зимой в сравнении с осенью; смене погоды летом в сравнении с весной; смене погоды весной в сравнении с зимой;

1.1.2.2 өз сыныбын өздігінен таба алу;
1.1.2.3 мектеп білім алушысының күн тәртібін анықтау;
1.1.2.4 мектептегі білім алушының міндеттерін орындау;
1.1.2.5 сыныпта, мектеп жанында өзін-өзі ұстау ережелерін орындау
2.1.2.1 сыныптастарының аты-жөнін, тегін атау;
2.1.2.2 білім алушының сыныпта, мектепте,мектеп жанындағы аумақта өзін-өзі ұстау ережелері
2.1.2.3 негізгі мектеп ғимараттарын анықтау: асүй, спорт зал, кітапхана, шеберхана;
2.1.2 4 мектеп қызметкерлерін кәсібін атау: директор, мұғалім, кітапханашы, аспаз, дәрігер, мейірбике
3.1.2.1 білім алушының өзін-өзі ұстау ережелерін ұстануы;
3.1.2.2 бір күннің тәртібін құрау;
3.1.2.3 сабақтардың күн тәртібін білу;
3.1.2.4 күнделік жүргізу, сыныпта реттілікті сақтау;
3.1.2.5 көшеде қозғалу ережелерін сақтау;
3.1.2.6 мектептің мекен-жайын білу;
3.1.2.7 көлік құралдарын білу: автобус, троллейбус, трамвай, жеңіл көлік, жүк көлігі, арнайы көліктер
4.1.2.1 негізгі мектеп ғимараттарын атау және оның қызметтері;
4.1.2.2 мектеп қызметкерлерін білу, олардың міндеттері;
4.1.2.3 сыныптағы жиһаздарды білу және оны олардың қызметтері;
4.1.2.4 сыныпта реттілікті сақтау;
4.1.2.5 ағымдық күннің күн тәртібін білу;
4.1.2.6 мектеп мерекелерін білу
2) "Табиғат" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
0.2.1.1 табиғаттағы маусымдық өзгерістерді бақылау;
0.2.1.2 күнде ауа-райын бақылау;
0.2.1.3 табиғи материалды жинақтауға қатысу;
0.2.1.4 жыл мезгіліне сәйкес киім таңдау
1.2.1.1 күзде, қыста, көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау және атау;
1.2.1.2 белгілері бойынша жыл мезгілдерін білу, жыл мезгілдерінің белгілері;
1.2.1.3 жыл мезгілдерін атау және олардың реті;
1.2.1.4 күз, қыс, көктем, жазға арналған киім, аяқ киім түрлерін атау;
1.2.1.5 жыл мезгіліне сәйкес киіну;
1.2.1.6 ауа-райын бақылау және ауа-райы күнделігін жүргізу
2.2.1.1 жыл мезгілдерінің негізгі белгілерін атау;
2.2.1.2 күнде ауа-райын бақылау;
2.2.1.3. табиғатта жылдың әр мезігілінде өсімдіктер мен жануарлардағы өзгерістерді білу;
2.2.1.4 күн сайын табиғат күнтізбесін жүргізу;
2.2.1.5 жылдың әр мезгілінде бақта, бақшада, мектеп жанындағы аумақта адамдардың айналысатын істерін атау;
2.2.1.6 мектеп жанындағы аумақта маусымдық күш келетін жұмыстарды жасау
3.2.1.1 жыл айларын атау, оларды уақытпен сәйкестендіру;
3.2.1.2 жазбен салыстырғанда күзде ауа-райының ауысуы туралы айтып беру; күзбен салыстырғанда қыстағы ауа-райының ауысуы; көктеммен салыстырғанда жаздағы ауа райының ауысуы; қыспен салыстарғанда көктемдегі ауа-райының ауысуы;

3.2.1.3 называть признаки ранней и поздней осени;
3.2.1.4 рассказывать об изменениях в жизни растений и животных в связи со сменой времен года;
3.2.1.5 выполнять сезонные работы на пришкольном участке и ухаживать за растениями;
3.2.1.6 описывать под руководством учителя предметы и явления природы после наблюдения за ними
4.2.1.1 называть характерные признаки каждого сезона;
4.2.1.2 называть месяцы каждого сезона и их последовательность;
4.2.1.3 объяснить понятия "ранний", "поздний" периоды времен года;
4.2.1.5 называть виды деятельности людей в зависимости от сезонных условий (забота о животных, уход за растениями);
4.2.1.6 сравнивать явления природы в различные сезоны;
4.2.1.7 выполнять сезонные работы на пришкольном участке
2.2 Живая природа
0.2.2.1 узнавать знакомые растения (деревья, кустарники, цветы), животных (домашних) и птиц, обитающих в данной местности;
0.2.2.2 наблюдать за растениями и птицами осенью;
0.2.2.3 наблюдать за растениями и птицами зимой;
0.2.2.4 подкармливать птиц зимой;
0.2.2.5 наблюдать за растениями и птицами весной;
0.2.2.6 наблюдать за рыбками, живущими в аквариуме;
0.2.2.8 узнавать и называть овощи и фрукты (часто употребляемые в пищу в данной местности);
0.2.2.9 называть цвет, форму, запах, вкус, знакомых овощей и фруктов;
0.2.2.10 сравнивать 2 овоща по существенным признакам (цвет, форма, размер, вкус);
0.2.2.11 сравнивать 2 фрукта по существенным признакам (цвет, форма, размер, вкус)
1.2.2.1 узнавать, называть деревья кустарники, травы, цветы;
1.2.2.2 узнавать, называть овощи и фрукты;
1.2.2.3 называть цвет, форму, вкус знакомых овощей и фруктов;
1.2.2.4 выполнять правила поведения на воде;
1.2.2.5 называть изменения в жизни растений и животных осенью, зимой, весной;
1.2.2.6 называть диких (лиса, волк) и домашних животных (кошка, собака);
1.2.2.7 описывать внешний вид, части тела диких, домашних животных, называть повадки, среду обитания;
1.2.2.8 узнавать и называть комнатные растения, ухаживать за ними
2.2.2.1 называть цветы на клумбах, комнатные цветы;
2.2.2.2 ухаживать за комнатными растениями, за растениями на пришкольном участке;
2.2.2.3 называть овощи, растущие над землей на кусте;
2.2.2.4 описывать внешний вид, вкус, запах овощей;
2.2.2.5 называть косточковые фрукты;
2.2.2.6 описывать внешний вид, вкус, запах фруктов;
2.2.2.7 ухаживать за растениями сада и огорода;
2.2.2.8 называть, описывать диких (заяц), домашних животных (кролик);
2.2.2.9 сравнивать домашних и диких животных;
2.2.2.10 называть условия, необходимые для жизни животных;

3.2.1.3 күздің ерте және кеш белгілерін атау;
3.2.1.4 жыл мезгілінің ауысуына байланысты өсімдіктер мен жануарлардағы өзгерістер туралы айту;
3.2.1.5 мектеп жанындағы аумақта маусымдық жұмыстарды орындау және өсімдіктерге күтім жасау;
3.2.1.6 бақылау жасағаннан кейін мұғалімнің басшылығымен заттар мен табиғат құбылыстарын сипаттау
4.2.1.1 әрбір сезонның сипаттық белгілерін атау;
4.2.1.2 әр маусымның айларын атау және олардың реттілігі;
4.2.1.3 жыл мезгілдеріндегі "ерте", "кеш" кезеңдер түсінігіне түсініктеме беру;
4.2.1.5 маусымдық жағдайларға байланысты адамдарды қызмет түрлерін атау (жануарлар және өсімдіктерге күтім жасау);
4.2.1.6 әртүрлі маусымда табиғат құбылыстарын салыстыру
4.2.1.7 мектеп жанындағы аумақта маусымдық жұмыстарды орындау
2.2 Тірі табиғат
0.2.2.1 таныс өсімдіктерді (ағаштар, бұтақтар, гүлдер), жануарларды (үй жануарлары) және жергілікті жерде өмір сүретін құстарды білу;
0.2.2.2 күзде өсімдіктер мен құстарды бақылау;
0.2.2.3 қыста өсімдіктер мен құстарды бақылау;
0.2.2.4 қыста құстарды қоректендіру;
0.2.2.5 көктемде өсімдіктер мен құстарды бақылау;
0.2.2.6 аквариумда өмір сүретін балықтарды бақылау;
0.2.2.8 көкөністер мен жемістерді білу және атау (сол жергілікті жерде тамақта жиі пайдаланылатын);
0.2.2.9 таныс көкөністер мен жемістердің түсі, формасы, иісі, дәмдерін білу;
0.2.2.10 айтарлықтай белгілері бойынша 2 көкөністі салыстыру (түсі, формасы, көлемі, дәмі);
0.2.2.11 айтарлықтай белгілері бойынша 2 көкөністі салыстыру (түсі, формасы, көлемі, дәмі)
1.2.2.1 ағаштарды, бұтақтарды, шөптерді, гүлдерді білу және атау;
1.2.2.2 көкөністер мен жемістерді білу, атау;
1.2.2.3 таныс көкөністер мен жемістердің түсін, формасын, дәмін атау;
1.2.2.4 суда өзін-өзі ережелерін орындау;
1.2.2.5 күзде, қыста, көктемде өсімдіктер мен жануарлар өміріндегі өзгшерістерді білу;
1.2.2.6 жабайы (түлкі, қасқыр) және үй жануарларын (мысық, ит) білу);
1.2.2.7 жабайы, үй жануарларының сыртқы түрін, дене бөліктерін сипаттау, мінездерін, өмір сүретін жерлерін білу;
1.2.2.8 бөлме гүлдері білу және атау, оларға күтім жасау
2.2.2.1 гүлзарлардағы гүлдерді білу, бөлме гүлдері;
2.2.2.2 бөлме гүлдері, мектеп жанындағы аумақтағы өсімдіктерге күтім жасау;
2.2.2.3 бұтақта өсетін көкөністерді атау;
2.2.2.4 көкөністердің сыртқы түрі, дәмі, иісін сипаттау;
2.2.2.5 сүйекті жемістерді атау;
2.2.2.6 жемістердің сыртқы түрін, дәмін, иісін сипаттау;
2.2.2.7 бақ пен бақша өсімдіктеріне күтім жасау;
2.2.2.8 жабайы (ор қояны) және үй (үй қояны) жануарларын сипаттау;
2.2.2.9 үй жануарлары мен жабайы жануарларды салыстыру;
2.2.2.10 жануарлар өміріне қажетті жағдайды білу;

2.2.2.11 узнавать и называть птиц (ворона, воробей), живущих в данной местности;
2.2.2.12 называть части тела птиц;
2.2.2.13 осуществлять сбор семян для подкормки птиц;
2.2.2.14 называть 2-3 вида рыб;
2.2.2.15 описывать внешний вид, среду обитания, питание, образ жизни рыб;
2.2.2.16 объяснять, как человек использует рыб
3.2.2.1 называть раннецветущие растения, их части;
3.2.2.2 узнавать и называть деревья – береза, липа, клен, дуб, тополь;
3.​2.​2.​3 называть части дерева – корень, ствол, ветви, листья;
3.​2.​2.​4 сравнивать деревья по отличительным признакам (ствол, листья);
3.2.2.5 называть кустарники, их части;
3.2.2.6 сравнивать кустарники и деревья;
называть значение насекомых в растительном и животном мире;
3.​2.​2.​7 называть внешний вид, вкус, употребление в пищу овощей, фруктов;
3.2.2.8 сравнивать фрукты, овощи по внешним признакам, вкусу;
3.2.2.9 выполнять правила гигиены при употреблении фруктов и сырых овощей;
3.2.2.10 узнавать и называть домашних животных и их детенышей, пользу, приносимую людям;
3.2.2.11 описывать внешний вид домашних животных, называть части тела;
3.2.2.12 узнавать и называть домашних птиц, пользу, приносимую людям;
3.2.2.13 описывать внешний вид домашних птиц;
3.2.2.14 узнавать и называть диких животных и их детенышей;
3.2.2.15 сравнивать условия жизни диких и домашних животных;
3.2.2.16 называть зимующих и перелетных птиц;
3.2.2.16 узнавать и называть 3-4 вида насекомых по выбору, внешний вид, значение насекомых в растительном и животном мире
4.2.2.1 называть растения леса; деревья хвойные и лиственные;
4.2.2.2 называть грибы – съедобные и ядовитые;
4.2.2.3 называть лесные ягоды – земляника, черника; ягоды съедобные и ядовитые;
4.2.2.4 называть травы полезные и опасные;
4.2.2.5 выполнять правила поведения в лесу;
4.2.2.6 называть строение растений поля – корень, стебель-соломинка, лист, колос, метелка;
4.2.2.7 описывать значение растений поля в жизни человека;
4.2.2.8 объяснять влияние сезонных изменений на жизнь полевых растений;
4.2.2.9 называть некоторые редкие растения и понимать необходимость их охраны;
4.2.2.10 узнавать и называть диких животных, их внешний вид, повадки, питание, образ жизни, детенышей;
4.2.2.11 объяснять, как приспосабливаются дикие животные к условиям природы;
4.2.2.12 узнавать и называть домашних животных, внешний вид, питание;
4.2.2.13 объяснять роль человека в жизни животных;

2.2.2.11 аталмыш жергілікті жердегі құстарды (қарға, торғай) білу және атау;
2.2.2.12 құстардың дене бөліктерін білу;
2.2.2.13 құстарды қоректендіруге арналған дәндерін жинау;
2.2.2.14 балықтардың 2-3 түрін білу;
2.2.2.15 балықтардың өмір сүруін, ортасын, сыртқы түрін білу; 2.2.2.16 адамның балықтарды қалай қолданатынын түсіндіру
3.2.2.1 ерте гүлдейтін өсімдіктерді, олардың бөліктерін білу;
3.2.2.2 ағаш атауларын білу және атау – ақ қайың, жөке, үйеңкі, емен, терек;
3.2.2.3 ағаш бөліктерін атау – тамыры, діңгегі, бұтақтары, жапырақтары;
3.2.2.4 ағаштарды айрықша белгілері бойынша салыстыру (діңгегі, жапырақтары);
3.2.2.5 бұтақтар және оның бөліктерін білу;
3.2.2.6 ағаштар мен бұтақтарды салыстыру; өсімдіктер мен жануарлар әлеміндегі жәндіктердің орнын атау;
3.2.2.7 тамаққа пайдаланылатын көкөністер мен жемістердің сыртқы түрін, дәмін білу;
3.2.2.8 сыртқы түрі, дәмі бойынша жемістер мен сөсөністерді салыстыру;
3.2.2.9 шикі көкөністер мен жемістерді пайдалану кезінде тазалық ережелерін орындау;
3.2.2.10 адамдарға пайда әкелетін үй жануарлары мен олардың төлдерін білу және атау;
3.2.2.11 үй жануарларының сыртқы түрін сипаттау, дене бөліктерін білу;
3.2.2.12 адамдарға пайда әкелетін үй құстарын білу және атау;
3.2.2.13 үй құстары сыртқы түрін сипаттау;
3.2.2.14 жабайы жануарлар мен олардың төлдерін тану;
3.2.2.15 үй және жабайы жануарларының өмір сүру жағдайын салыстыру;
3.2.2.16 қыстайтын және жылы жаққа ұшып кететін құстарды білу;
3.2.2.16 таңдау бойынша жәндіктердің 3-4 түрін, сыртқы түрін білу және атау, өсімдік және жануарлар әлеміндегі жәндіктердің орны
4.2.2.1 орман өсімдікерін атау; қылқан жапырақты және жапырақта ағаштар;
4.2.2.2 саңырауқұлақтарды атау – жеуге жарамды және улы;
4.2.2.3 орман жидектерін атау – жер бүлдірген, қаражидек; жидектер, жеуге келетін және улы;
4.2.2.4 шөптерді атау – пайдалы және қауіпті;
4.2.2.5 орманда өзін-өзі ұстау ережелерін орындау;
4.2.2.6 алқаптағы өсімдіктердің құрылымын анықтау – тамыры, стебель, сабағы, сабан талы, жапырағы, масағы, сібіргісі;
4.2.2.7 адам өміріндегі алқап өсімдігінің мәнін сипаттау;
4.2.2.8 маусымдық өзгерістердің алқап өсімдіктеріне ықпалын түсіндіру;
4.2.2.9 кейбір сирек кездесетін өсімдіктерді білу және оларды қорғау қажеттілігін түсіну;
4.2.2.10 жабайы жануарларды, оларды олардың сыртқы түрін, мінез-құлқын, қоректенуін, өмір сүруін, төлдерін білу, атау;
4.2.2.11 жабайы жануарлар жабайы табиғат жағдайына қалай бейімделетінін түсіндіру;
4.2.2.12 жабайы және үй жануарлары, сыртқы түрін, қоректенуін білу және атау;
4.2.2.13 жануарлар өміріндегі адамның рөлін түсіндіру;

4.2.2.14 сравнивать диких и домашних животных;
4.2.2.15 называть полезных насекомых – пчела, божья коровка, бабочки, внешний вид, образ жизни, питание;
4.2.2.16 рассказать о разведении пчел и использовании человеком продуктов пчеловодства
2.3 Неживая природа
0.2.3.1 различать живую и неживую природу;
0.2.3.2 различать - день и ночь, называть их признаки;
0.2.3.3 наблюдать за изменениями в неживой природе в разное время года (осенью, зимой, весной) и суток; 0.2.3.4 слушать звуки природы – шум дождя, шелест листвы, скрип снега, звук ветра;
0.2.3.5 различать цвета в природе – красный, желтый, зеленый, синий, белый, коричневый (основные цвета осени, зимы, весны и лета)
1.2.3.1 узнавать и называть состояние неживой природы в разное время года;
1.2.3.2 наблюдать за изменениями в неживой природе – солнцем, луной, небом, землей, облаками, тучами, ветром в разное время года и суток, их отражение в картинах, рассказах;
1.2.3.3 беречь воду, быть осторожными с огнем;
1.2.3.4 правильно вести себя при купании в открытых водоемах
2.2.3.1 называть свойства воды: прозрачность, отсутствие запаха, текучесть, температура;
2.2.3.2 называть состояние воды в водоемах в разное время года;
2.2.3.3 объяснять значение воды для жизни растений, животных, человека
3.2.3.1 объяснять значение воздуха в жизни растений, животных, человека;
3.2.3.2 измерять температуру воздуха;
3.2.3.3 проветривать помещение; соблюдать чистоту воздуха в помещениях
4.2.3.1 называть состав почвы (песок, глина, камни);
4.2.3.2 узнавать и называть форму поверхности земли: равнины, овраги, холмы, горы;
4.2.3.3 называть свойства почвы, их значение для растений;
4.2.3.4 объяснять значение охраны и восстановления плодородного слоя почвы;
4.2.3.5 обрабатывать почву – рыхление, полив
3) "Моя родина - Казахстан":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Моя родина Казахстан
0.3.1.1 называть город, аул, село в котором живет ученик;
0.3.1.2 узнавать знаковые здания города, аула, села – (школа, магазин, акимат);
0.3.1.3 называть блюда национальной кухни "баурсак", "лепешка"
1.3.1.1 называть страну, родной город, село;
1.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан;
1.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
1.3.1.4 узнавать символы: флаг Казахстана;
1.3.1.5 смирно стоять при исполнении гимна Республики Казахстан, приложив правую руку к сердцу;
1.3.1.6 называть достопримечательные места родного города, села;
1.3.1.7 узнавать, называть основные национальные блюда – баурсаки, бешбармак
2.3.1.1 называть страну, родной город, село;

4.2.2.14 жабайы және үй жануарларын салыстыру;
4.2.2.15 пайдалы жәндіктерді білу – арақызыл қоңыз, көбелектер, сыртқы түрі, өмір сүруі, қоректенуі;
4.2.2.16 бал арасын ұстау және адамның ара шаруашылығын пайдалануы туралы айту
2.3 Өлі табиғат
0.2.3.1 тірі және өлі табиғатты ажырату;
0.2.3.2 күн мен түнді ажырату, олардың белгілерін атау;
0.2.3.3 жылдың әр мезгілінде және тәулікте өлі табиғаттағы өзгерістерді бақылау (күзде, қыста, көктемде);
0.2.3.4 табиғат дыбыстарын тыңдау – жаңбырдың шуы, жапырақтың шуы, қардың сықыры, желдің шуы;
0.2.3.5 табиғаттағы түстерді ажырату – қызыл, сары, жасыл, көк, ақ, қоңыр, (күздің, қыстың, көктемнің және жаздың негізгі түстері)
1.2.3.1 жылдың әр мезгілінде өлі табиғаттың жағдайын білу және атау;
1.2.3.2 өлі табиғаттағы өзгерістерді бақылау – жылдың әр мезгілінде, тәулігіндегі күн, ай, аспан, жер, бұлттар, жел - олардың әңгімелеріндегі, суреттердегі көрінісі;
1.2.3.3 суды сақтау, отты байқап пайдалану;
1.2.3.4 ашық су қоймаларында шомылу кезінде өзін дұрыс ұстау
2.2.3.1 судың қасиеттерін атау: тұнықтығы, иісінің болмауы, ағымдылығы, қысымы;
2.2.3.2 жылдың әр мезгілінде су қоймаларындағы судың жағдайын білу;
2.2.3.3 адам, жануар, өсімдік өміріндегі судың мәнін түсіндіре алу
3.2.3.1 адам, жануар, өсімдік өміріндегі ауаның мәнін түсіндіру;
3.2.3.2 ауа қысымын өлшеу;
3.2.3.3 ғимаратты желдету; ғимараттағы ауаның тазалығын бақылау
4.2.3.1 топырақ құрамын атау; (құм, саз, тастар);
4.2.3.2 жердің беткі формасын білу және атау: жазықтық, аңғар, таулар;
4.2.3.3 попырақтың қасиетін білу, олардың топырақ үшін маңызы;
4.2.3.4 топырақтың құнарлы қабатын қорғау және қалпына келтірудің маңыздылығын түсіндіру ;
4.2.3.5 топырақты өңдеу – қопсыту, суару
3) "Менің отаным - Қазақстан" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Менің отаным - Қазақстан
0.3.1.1 білім алушы тұратын қала, ауылды атау;
0.3.1.2 қаланың, ауылдың белгілік ғимаратттарын білу – (мектеп, дүкен, әкімдік);
0.3.1.3 ұлттық асхана тағамдарын білу "бауырсақ", "таба нан"
1.3.1.1 туған елді, қаланы, ауылды білу;
1.3.1.2 Қазақстан Республикасының астанасын атау;
1.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғышқы және қазіргі Президентінің аты, жөні, тегін атау;
1.3.1.4 Қазақстанның елтаңбасын атау: Қазақстанның туы;
1.3.1.5 Қазақстан Республикасының әнұраны ойнаған кезде қолды оң жаққа қойып тұру;
1.3.1.6 туған қала, ауылдың көрнекі жерлерін атау;
1.3.1.7 негізгі ұлттық тағамдарды – бауырсақ, бешбармақты білу және атау
2.3.1.1 елдің, қаланың, ауылдарды атау;

2.3.1.2 называть столицу Республики Казахстан;
2.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
2.3.1.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу;
2.3.1.5 называть главные улицы, проспекты, площади родного города, села;
2.3.1.6 различать грузовой и пассажирский транспорт;
2.3.1.7 правильно переходить улицу;
2.3.1.8 выполнять правила поведения в общественном транспорте и общественных местах
3.3.1.1 узнавать и называть государственные символы – герб, флаг, гимн;
3.3.1.2 стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку;
3.3.1.3 называть Государственные праздники Республики Казахстан;
3.3.1.4 называть ближайшие населенные пункты от места проживания;
3.3.1.5 придерживаться правил поведения в музее;
3.3.1.6 называть предметы национального казахского костюма;
3.3.1.7 рассказывать о жилище казахов – юрте;
3.3.1 8 называть казахские детские игры
4.3.1.1 узнавать и называть государственные символы – герб, флаг, гимн;
4.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан;
4.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
4.3.1.4 называть государственные праздники Республики Казахстан;
4.3.1.5 называть исторические памятники родного города (села);
4.3.1.6 называть имена выдающихся деятелей культуры, искусства, спорта Казахстана;
4.3.1.7 называть некоторые традиции и обычаи казахского народа
4) "Формирование речевых навыков"
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
0.4.1.1 правильно произносить названия предметов и явлений природы;
0.4.1.2 сравнивать два предмета с помощью вопросов учителя; находить сходные и отличительные признаки;
0.4.1.3 группировать предметы по образцу и показу;
0.4.1.4 отвечать на вопрос, используя слова вопроса, говорить отчетливо, не торопясь, не перебивая собеседника;
0.4.1.5 составлять простые нераспространенные предложения на основе демонстрируемого действия и действия, изображенного на картинке;
0.4.1.6 использовать формы знакомых слов в разговорной речи
1.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
1.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
1.4.1.3 классифицировать предметы по образцу, показу, по словесной инструкции;
1.4.1.4, отвечать на вопрос, используя слова вопроса;
1.4.1.5 составлять простые нераспространенные предложения на основе демонстрируемого действия и действия, изображенного на картинке, добавлять к ним одного пояснительного слова по вопросам чем? Что? Куда? Где?

2.3.1.2 Қазақстан Республикасының астанасын атау;
2.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғышқы және қазіргі Президентінің аты, жөні, тегін атау;
2.3.1.4 Қазақстан Республикасының әнұраны ойнаған кезде қолды оң жаққа қойып тұру;
2.3.1.5 туған қаланың, ауылдың басты көшелері, даңғылдарын, алаңдарын атау;
2.3.1.6 жүк және жолаушы көлігін ажырату;
2.3.1.7 көшеден дұрыс өту;
2.3.1.8 қоғамдық орындарда және қоғамдық көліктерде өзін-өзі ұстау ережелерін орындау
3.3.1.1 мемлекеттік рәміздерді білу және атау – елтаңба, ту, әнұран;
3.3.1.2 Қазақстан Республикасының әнұраны ойнаған кезде қолды оң жаққа қойып тұру;
3.3.1.3 Қазақстан Республикасының мемлекеттік мерекелерін атау;
3.3.1.4 тұрғылықты жерге жақын елді мекенді атау;
3.3.1.5 мұражайда өзін-өзі ұстау ережелерін ұстану
3.3.1.6 ұлттық қазақи костюмдердің заттарын атау;
3.3.1.7 қазақстардың тұратын жері – қазақ үй туралы айту;
3.3.1 8 қазақтың балалар ойындарын атау
4.3.1.1 мемлекеттік рәміздерді білу және атау – елтаңба, ту, әнұран;
4.3.1.2 Қазақстан Республикасының астанасын атау;
4.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғышқы және қазіргі Президентінің аты, жөні, тегін атау;
4.3.1.4 Қазақстан Республикасының мемлекеттік мерекелерін атау;
4.3.1.5 туған қаланың (ауылдың) тарихи ескерткіштерін атау;
4.3.1.6 Қазақстанның мәдениет, өнер, спорт қайраткерлерінің аттарын атау;
4.3.1.7 қазақ халқының кейбір салт-дәстүрлерін атау
4) "Сөйлеу дағдыларын қалыптастыру" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Қоршаған орта құбылыстары мен заттарымен таныстырудың негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
0.4.1.1 заттар мен құбылыстардың атауын дұрыс айту;
0.4.1.2 мұғалімнің көмегімен екі затты салыстыру; ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
0.4.1.3 үлгісі және көрсетілімі бойынша заттарды топтастыру;
0.4.1.4 сұрақ сөздерін пайдалана отырып, сұрақтарға нақты, асықпай, әңгімелесушінің сөзін бөлмей жауап беру;
0.4.1.5 суретте кескінделген әрекеттер негізінде қарапайым жәй сөйлемдер құру;
0.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс формаларды пайдалану
1.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарын атау, олардың түсін формасын, көлемін, дәмін, иісін атау;
1.4.1.2 екі затты салыстыру; ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
1.4.1.3 үлгісі, көрсетілуі, ауызша нұсқаулығы бойынша жіктеу;
1.4.1.4 сұрақ сөздерін пайдалана отырып, сұрақтарға жауап беру;
1.4.1.5 суретте көрсетілетін әрекеттің негізінде қарапайым сөйлемдер құрау, оларға түсініктеме беретін немен? не? қай жаққа? қай жерде? сұрақтарын қою;

1.4.1.6 правильно использование формы знакомых слов в разговорной речи;
1.4.1.7 использовать предлоги в, на и некоторые наиболее употребительные наречия (хорошо-плохо, близко-далеко);
1.4.1.8 отвечать на 2-3 вопроса
2.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
2.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
2.4.1.3 классифицировать предметы по образцу, показу, по словесной инструкции;
2.4.1.4 обозначать группы предметов обобщающим словом;
2.4.1.5 участвовать в беседе;
2.4.1.6 давать правильные полные ответы на вопросы;
2.4.1.7 составлять простые распространенные предложения по вопросам учителя, на основе демонстрируемого действия, по предметным и сюжетным картинкам, на предложенную тему;
2.4.1.8 правильно употреблять формы знакомых слов при ответе на вопросы и составлении предложений;
2.4.1.9 использовать предлоги у, к, с и некоторые наречия;
2.4.1.10 составлять связное высказывание по предложенному плану в виде вопросов (3-4 пункта)
3.4.1.1 называть предметы и явления, характеризовать их по основным свойствам;
3.4.1.2 сравнивать предметы и явления природы;
3.4.1.3 классифицировать предметы, обозначать группы обобщенным словом;
3.4.1.4 участвовать в беседе, давать полные ответы на вопросы, задавать вопросы, дополнять высказывания одноклассников;
3.4.1.5 составлять простые распространенные предложения и сложные с союзом и;
3.4.1.6 описывать под руководством учителя предметы и явления природы после наблюдения за ними и беседы;
3.4.1.7 составлять связное высказывание по плану в виде вопросов, по картинному плану (серии картин);
3.4.1.8 составлять под руководством учителя небольшие рассказы о жизни изучаемых растений и животных, явлений природы, сезонных изменений в природе;
3.4.1.9 использовать в речи пространственные и временные отношения между конкретными объектами посредством предлогов и наречий
4.4.1.1 назвать предметы и явления природы по их основным свойствам;
4.4.1.2 сравнивать предметы, классифицировать предметы;
4.4.1.3 устанавливать элементарные причинно-следственные связи;
4.4.1.4 участвовать в беседе;
4.4.1.5 составлять простые распространенные предложения и сложные посредством союзов и, а, но, потому что, чтобы;
4.4.1.6 описывать предметы, явления природы с использованием обобщающих слов;
4.4.1.7 сравнивать предметы и явления между собой;
4.4.1.8 составлять связное высказывание по вопросам;
4.4.1.9 дополнять высказывание собеседников на основе материала личных наблюдений;
4.4.1.10 составлять небольшие рассказы на предложенную учителем тему;

1.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс формаларды дұрыс пайдалану;
0.4.1.7 ішінде, үстінде сияқты сөз алды қосымшаларын және анағұрлым көп қолданылатын үстеулерді пайдалану (жақсы-жаман, жақын-алыс)
1.4.1.8 2-3 сұраққа жауап беру
2.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарын атау, олардың түсін формасын, көлемін, дәмін, иісін атау;
2.4.1.2 екі затты салыстыру; ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
2.4.1.3 үлгісі, көрсетілуі, ауызша нұсқаулығы бойынша жіктеу;
2.4.1.4 жалпылама сөздермен топтарды анықтау;
2.4.1.5 әңгімеге қатысу;
2.4.1.6 сұрақтарға дұрыс, толық жауап беру;
2.4.1.7 ұсынылған тақырыпқа заттық және сюжеттік сурет бойынша көрсетілетін әрекет негізінде мұғалімнің сұрақтары бойынша қарапайым жәй сөйлемдер құрау;
2.4.1.8 сөйлем құрауда және сұрақтарға жауап беру кезінде таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану;
2.4.1.9 жанында, қасында, оған қарай, онымен бірге сияқты сөз алды қосымшаларын және кейбір үстеулерді қолдану;
2.4.1.10 сұрақ түрінде ұсынылған жоспар бойынша бір-бірімен байланысты пікірлерді құрастыру (3-4 тармақ)
3.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарын атау, оларды негізгі қасиеттері бойынша сипаттау;
3.4.1.2 заттар мен құбылыстарды салыстыру;
3.4.1.3 заттарды жіктеу, жалпылама сөздермен топтарды анықтау;
3.4.1.4 әңгімеге қатысу, сұрақтарға толығымен жауап беру, сыныптастарының айтқандарын толықтыру;
3.4.1.5 қарапайым жәй сөйлемдерді және шылауымен келетін сөйлемдерді құрастыру;
3.4.1.6 мұғалімнің жетекшілігімен заттар мен табиғат құбылыстарын бақылауға алғаннан кейін сипаттау;
3.4.1.7 суреттік жоспар бойынша сұрақ түріндегі өзара байланысты пікірді құрау (сериялар, суреттер);
3.4.1.8 мұғалімнің жетекшілігімен табиғаттағы маусымдық өзгерістер, табиғи құбылыстар, зерделенетін өсімдіктер мен жануарлар туралы шағын әңгімелер құрау;
3.4.1.9 сөйлеуде сөз алды қосымшалары мен үстеулер арқылы нақты нысандар арасындағы кеңістіктік және уақытша қатынастарды пайдалану
4.4.1.1 олардың негізгі қасиеттері бойынша заттар мен табиғат құбылыстарын атау;
4.4.1.2 заттарды салыстыру, заттарды жіктеу;
4.4.1.3 қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды анықтау;
4.4.1.4 әңгімеге қатысу;
4.4.1.5 қарапайым жәй сөйлемдер мен және, ал, бірақ, өйткені, үшін шылаулары арқылы жасалатын сөйлемдерді құрастыру;
4.4.1.6 жалпылама сөздерді пайдаланумен заттар мен табиғат құбылыстарын сипаттау;
4.4.1.7 заттар мен құбылыстарды өзара салыстыру;
4.4.1.8 сұрақтар бойынша өзара бір-бірімен байланысты сөйлемдер құрау;
4.4.1.9 жеке бақылау нәтижелері негізінде әңгімелесушінің айтқандарын толықтыру;
4.4.1.10 мұғалімнің берген тақырыбы бойынша шағын әңгімелер құрау;

4.4.1.11 использовать в своей речи слова и обороты речи, выражающие пространственные и временные отношения с помощью предлогов, союзов, некоторых наречий
35. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
36. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
37. Обучение реализуется в контексте единых сквозных тем для всех лет обучения в начальных классах, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Мир
вокруг" для
0-4 классов уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Мир вокруг" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1.1 Я и моя семья
0.1.1.1 называть свою фамилию и имя;
0.1.1.2 уважительно относиться к старшим членам семьи; проявлять заботливое отношение к младшим членам семьи;
0.1.1.3 называть игрушки и игры
2.1 Сезонные изменения в природе
0.2.1.1 наблюдать за сезонными (осенними) изменениями в природе;
0.2.1.2 ежедневно наблюдать за погодой осенью;
0.2.1.3 участвовать в сборе природного материала;
0.2.1.4 выбирать одежду в соответствии с временем года: осень
2.2 Живая природа
0.2.2.1 узнавать знакомые растения (деревья, кустарники, цветы), животных (домашних) и птиц, обитающих в данной местности;
0.2.2.2 наблюдать за растениями и птицами осенью;
0.2.2.6 наблюдать за рыбками, живущими в аквариуме
Моя школа
1.2 Школа. Класс
0.1.2.1 ориентироваться в школьных помещениях – классы, коридор, столовая, туалет, кабинет врача;
0.1.2.3 находить свое рабочее место в классе;
0.1.2.4 узнавать и называть учебные вещи – портфель, учебник, тетрадь, ручка, карандаши;
0.1.2.6 выполнять режим дня школьника
2.3 Неживая природа
0.2.3.1 различать живую и неживую природу;
0.2.3.2 различать - день и ночь, называть их признаки;

4.4.1.11 сөйлеуде кейбір үстеулер, сөз алды қосымшалар, шылаулардың көмегімен кеңістіктік және уақыттық қатынастарды білдіретін сөздер мен сөз орамдарын пайдалану
35. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
37. Оқыту бастауыш сыныптардағы белгіленген барлық оқу жылына арналған бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Айналадағы әлем" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Айналадағы әлем" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1.1 Мен және менің отбасым
0.1.1.1 өз аты, жөні тегін атау;
0.1.1.2 отбасының жасы үлкен мүшелеріне құрметпен қарау; отбасының жасы кіші мүшелеріне қамқорлық таныту;
0.1.1.3 ойыншықтар мен ойындарды атау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
0.2.1.1 табиғаттағы маусымдық (күзгі) өзгерістерді бақылау;
0.2.1.2 күзде ауа-райын күнде бақылау;
0.2.1.3 табиғи материалды жинақтауға қатысу;
0.2.1.4 жыл мезігіліне сәйкес киімді таңдау: күз
2.2 Тірі табиғат
0.2.2.1 таныс өсімдіктерді (ағаштар, бұтақтар, гүлдер), жергілікті жерде өмір сүретін жануарлар (үй жануарлары) мен құстарды білу;
0.2.2.2 күзде өсімдіктер мен жануарларды бақылау;
0.2.2.6 аквариумда өмір сүретін балықтарды бақылау
Менің мектебім
1.2 Мектеп. Сынып
0.1.2.1 мектеп ғимаратында бағыттала алу - сыныптар, дәліз, асхана, дәретхана, дәрігердің кабинеті;
0.1.2.3 сыныпта өзінің жұмыс орнын табу;
0.1.2.4 оқу заттарын білу және атау – портфель, оқулық, дәптер, қалам, қарандаштар;
0.1.2.6 білім алушының күн тәртібін орындау
2.3 Өлі табиғат
0.2.3.1 тірі және өлі табиғатты ажырату;
0.2.3.2 күн мен түнді ажырату, олардың белгілерін атау;

0.2.3.3 наблюдать за изменениями в неживой природе осенью, в разное время суток;
0.2.3.4 слушать звуки природы – шум дождя, шелест листвы, звук ветра;
0.2.3.5 различать цвета в природе – красный, желтый (основные цвета осени)
3.1 Моя Родина - Казахстан
0.3.1.1 называть город, аул, село в котором живет ученик;
0.3.1.2 узнавать знаковые здания города, аула, села (школа, магазин, акимат);
0.3.1.3 называть блюда национальной кухни "баурсак", "лепешка"
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
0.4.1.1 правильно произносить названия предметов и явлений природы;
0.4.1.4 отвечать на вопрос, используя слова вопроса, говорить отчетливо, не торопясь, не перебивая собеседника;
0.4.1.6 использовать формы знакомых слов в разговорной речи
2 четверть
Моя семья и друзья
1.1 Я и моя семья
0.1.1.1 знать и называть свою фамилию и имя;
0.1.1.2 уважительно относиться к старшим членам семьи; проявлять заботливое отношение к младшим членам семьи;
0.1.1.3 называть игрушки и игры;
0.1.1.4 различать игрушки и школьные вещи
1.2 Школа. Класс
0.1.2.1 ориентироваться в школьных помещениях – классы, коридор, столовая, туалет, кабинет врача;
0.1.2.2 ориентироваться на детской площадке, спортивной площадке, в школьном дворе;
0.1.2.3 находить свое рабочее место в классе;
0.1.2.4 узнавать и называть учебные вещи – портфель, учебник, тетрадь, ручка, карандаши;
0.1.2.5 называть назначение каждого предмета;
0.1.2.6 выполнять режим дня школьника
2.1 Сезонные изменения в природе
0.2.1.1 наблюдать за сезонными (зимними) изменениями в природе;
0.2.1.2 ежедневно наблюдать за погодой зимой;
0.2.1.4 выбирать одежду в соответствии с временем года: зима
Мир вокруг нас
2.2 Живая природа
0.2.2.1 узнавать знакомые растения (деревья, кустарники, цветы), животных (домашних) и птиц, обитающих в данной местности;
0.2.2.2 наблюдать за растениями и птицами осенью;
0.2.2.3 наблюдать за растениями и птицами зимой;
0.2.2.4 подкармливать птиц зимой;
0.2.2.6 наблюдать за рыбками, живущими в аквариуме
2.3 Неживая природа
0.2.3.1 различать живую и неживую природу;
0.2.3.2 различать - день и ночь, называть их признаки;
0.2.3.3 наблюдать за изменениями в неживой природе осенью и зимой, в разное время суток;
0.2.3.4 слушать звуки природы – шум дождя, скрип снега, звук ветра;
0.2.3.5 различать цвета в природе – красный, желтый, белый, коричневый (основные цвета осени, зимы)
3.1 Моя Родина - Казахстан
0.3.1.1 называть город, аул, село в котором живет ученик;
0.3.1.2 узнавать знаковые здания города, аула, села (школа, магазин, акимат);

0.2.3.3 өлі табиғаттағы күздегі, тәуліктің әр уақытында өзгерістерді бақылау;
0.2.3.4 табиғат дыбыстарын тыңдау - жаңбырдың шуы, жапырақтырдың сыбдыры, желдің дыбысы;
0.2.3.5 табиғатттағы түстерді ажырату – қызыл, сары (күздің негізгі түстері)
3.1 Менің отаным - Қазақстан
0.3.1.1 білім алушы тұратын ауыл, қаланы атау;
0.3.1.2 қаланың, ауылдың таныс ғимараттарын білу (мектеп, дүкен, әкімдік);
0.3.1.3 ұлттық тағамдарды атау "бауырсақ", "таба нан"
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
0.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
0.4.1.4 сұрақ сөздерін пайдалана отырып, асықпай, әңгімелесушінің сөзін бөлмей сұраққа жауап беру, нақты сөйлеу;
0.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын пайдалану
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
1.1 Мен және менің отбасым
0.1.1.1 өз аты, жөні тегін атау;
0.1.1.2 отбасының жасы үлкен мүшелеріне құрметпен қарау; отбасының жасы кіші мүшелеріне қамқорлық таныту;
0.1.1.3 ойыншықтар мен ойындарды атау
0.1.1.4 ойыншықтар мен мектеп заттарын ажырату
1.2 Мектеп. Сынып
0.1.2.1 мектеп ғимаратында бағыттала алу - сыныптар, дәліз, асхана, дәретхана, дәрігердің кабинеті;
0.1.2.2 балалалар алаңқайында, спорт алаңында, мектеп ауласында бағытталу;
0.1.2.3 сыныпта өзінің жұмыс орнын табу;
0.1.2.4 оқу заттарын білу және атау – портфель, оқулық, дәптер, қалам, қарандаштар;
0.1.2.5 әрбір пәннің қызметін атау;
0.1.2.6 білім алушының күн тәртібін орындау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
0.2.1.1 табиғаттағы маусымдық (қысқы) өзгерістерді бақылау;
0.2.1.2 қыста ауа-райын күнде бақылау;
0.2.1.3 табиғи материалды жинақтауға қатысу;
0.2.1.4 жыл мезігіліне сәйкес киімді таңдау: қыс
Бізді қоршаған әлем
2.2 Тірі табиғат
0.2.2.1 таныс өсімдіктерді (ағаштар, бұтақтар, гүлдер), жергілікті жерде өмір сүретін жануарлар (үй жануарлары) мен құстарды білу;
0.2.2.2 қыста өсімдіктер мен жануарларды бақылау;
0.2.2.4 қыста құстарды қоректендіру;
0.2.2.6 аквариумда өмір сүретін балықтарды бақылау
2.3 Өлі табиғат
0.2.3.1 тірі және өлі табиғатты ажырату;
0.2.3.2 күн мен түнді ажырату, олардың белгілерін атау;
0.2.3.3 өлі табиғаттағы күздегі, қыстағы, тәуліктің әр уақытында өзгерістерді бақылау;
0.2.3.4 табиғат дыбыстарын тыңдау - жаңбырдың шуы, жапырақтырдың сыбдыры, желдің дыбысы;
0.2.3.5 табиғатттағы түстерді ажырату – қызыл, сары (күздің негізгі түстері)
3.1. Менің отаным – Қазақстан
0.3.1.1 білім алушы тұратын ауыл, қаланы атау;
0.3.1.2 қаланың, ауылдың таныс ғимараттарын білу (мектеп, дүкен, әкімдік);

0.4.1.6 использовать формы знакомых слов в разговорной речи
2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1.1 Я и моя семья
1.1.1.1 называть свое имя и фамилию;
1.1.1.2 называть имена родителей, братьев и сестер;
1.1.1.3 называть дату своего рождения;
1.1.1.4 называть и выполнять свои обязанности в семье
2.1 Сезонные изменения в природе
1.2.1.1 наблюдать и называть изменения в природе осенью;
1.2.1.2 узнавать осень по ее признакам, называть признаки осени;
1.2.1.4 называть виды одежды, обуви для осени;
1.2.1.5 одеваться в соответствии с временем года;
1.2.1.6 наблюдать за погодой и вести дневник погоды
2.2 Живая природа
1.2.2.1 узнавать, называть деревья кустарники, травы, цветы;
1.2.2.2 узнавать, называть овощи и фрукты;
1.2.2.3 называть цвет, форму, вкус знакомых овощей и фруктов;
1.2.2.5 называть изменения в жизни растений и животных осенью
Моя школа
1.2 Школа. Класс.
1.1.2.1 узнавать школьное здание, классы, коридоры, зал, столовую, гардероб;
1.1.2.2 самостоятельно находить свою классную комнату;
1.1.2.3 выполнять режим дня школьника;
1.1.2.4 выполнять обязанности ученика в школе;
1.1.2.5 выполнять правила поведения в классе, школе, на пришкольном участке
2.3 Неживая природа
1.2.3.1 узнавать и называть состояние неживой природы осенью;
1.2.3.2 наблюдать за изменениями в неживой природе – солнцем, луной, небом, землей, облаками, тучами, ветром осенью в разное время суток, их отражение в картинах, рассказах;
1.2.3.3 беречь воду, быть осторожными с огнем
3.1 Моя Родина - Казахстан
1.3.1.1 называть страну, родной город, село;
1.3.1.4 узнавать символ: флаг Казахстана;
1.3.1.5 смирно стоять при исполнении гимна Республики Казахстан, приложив правую руку к сердцу
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
1.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
1.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
1.4.1.4, отвечать на вопрос, используя слова вопроса;
1.4.1.5 составлять простые нераспространенные предложения на основе демонстрируемого действия и действия;
1.4.1.6 правильно использование формы знакомых слов в разговорной речи;
1.4.1.7 использовать предлоги в, на и некоторые наиболее употребительные наречия (хорошо-плохо, близко-далеко)
2 четверть
Моя семья и друзья
1.1 Я и моя семья
1.1.1.1 называть свое имя и фамилию;
1.1.1.2 называть имена родителей, братьев и сестер;
1.1.1.3 называть дату своего рождения;
1.1.1.4 называть и выполнять свои обязанности в семье;

0.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын пайдалану
2) 1-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1.1 Мен және менің отбасым
1.1.1.1 өзінің аты, жөні, тегін атау;
1.1.1.2 ата-анасының, бауырлары мен әпке-сіңілдерінің атын атау;
1.1.1.3 өзінің туған күінін атау;
1.1.1.4 отбасыдағы өзінің міндеттерін атау және орындау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
1.2.1.1 күзде табиғаттағы өзгерістерді бақылау және атау;
1.2.1.2 белгілері бойынша күзді білу, күздің белгілерін атау;
1.2.1.4 күзге арналған киім, аяқ киім түрлерін атау;
1.2.1.5 жыл мезігіліне сәйкес киіну;
1.2.1.6 ауа-райын бақылау және ауа-райы күнделігін жүргізу
2.2 Тірі табиғат
1.2.2.1 ағаштар, бұтақтар, шөптер, гүлдерді білу, атау;
1.2.2.2 көкөністер мен жемістерді білу, атау;
1.2.2.3 таныс жемістер мен көкөністердің түсін, формасын, дәмін атау;
1.2.2.5 күзде өсімдіктер мен жануарлар өміріндегі өзгерістерді атау
Менің мектебім
1.2 Мектеп. Сынып
1.1.2.1 мектеп ғимаратын, сыныптарды, дәлізді, залды, асүйді, киім жинайтын жерді білу;
1.1.2.2 өз сыныбын өздігінен табу;
1.1.2.3 білім алушының күн тәртібін орындау;
1.1.2.4 мектептегі білім алушының міндеттерін орындау;
1.1.2.5 мектепте, сыныпта, мектеп жанындағы аумақта өзін-өзі ережелерін орындау
2.3 Өлі табиғат
1.2.3.1 күзде өлі табиғаттың жағдайын білу және атау;
1.2.3.2 өлі табиғаттағы өзгерістерді бақылау – күздің әртүрлі тәулігіндегі күн, ай, аспан, жер, бұл, жел, олардың суреттегі, әңгімелердегі көрінісі;
1.2.3.3 суды сақтау, отпен байқап жұмыс жасау
3.1 Менің Отаным -Қазақстан
1.3.1.1 елді, туған қаланы, ауылды атау;
1.3.1.4 рәміздерді білу: Қазақстанның туы
1.3.1.5 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып, тік тұру
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
0.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
0.4.1.2 мұғалімнің көмегімен екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
1.4.1.4 сұрақ сөздерін пайдалана отырып, сұрақтарға жауап беру;
0.4.1.5 көрсетілетін әрекет негізінде қарапайым жәй сөйлемдерді құрау;
0.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану;
0.4.1.7 ішінде, үстінде сияқты сөз алды қосымшаларын және кейбір анағұрлым көп қолданылатын үстеулерді пайдалану (жақсы-жаман, жақын-алыс)
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
1.1 Мен және менің отбасым
1.1.1.1 өзінің аты, жөні, тегін атау;
1.1.1.2 ата-анасының, бауырлары мен әпке-сіңілдерінің атын атау;
1.1.1.3 өзінің туған күінін атау;
1.1.1.4 отбасыдағы өзінің міндеттерін атау және орындау;

1.1.1.5 называть членов своей семьи;
1.1.1.6 называть семейные праздники;
1.1.1.7 узнавать и называть основные предметы мебели
1.2 Школа. Класс
1.1.2.1 узнавать школьное здание, классы, коридоры, зал, столовую, гардероб;
1.1.2.2 самостоятельно находить свою классную комнату;
1.1.2.3 выполнять режим дня школьника;
1.1.2.4 выполнять обязанности ученика в школе;
1.1.2.5 выполнять правила поведения в классе, школе, на пришкольном участке
2.1 Сезонные изменения в природе
1.2.1.1 наблюдать и называть изменения в природе осенью, зимой;
1.2.1.2 узнавать осень, зиму по их признакам, называть признаки осени, зимы;
1.2.1.4 называть виды одежды, обуви для осени, зимы;
1.2.1.5 одеваться в соответствии с временем года;
1.2.1.6 наблюдать за погодой и вести дневник погоды
Мир вокруг нас
2.2. Живая природа
1.2.2.5 называть изменения в жизни растений и животных осенью, зимой;
1.2.2.6 называть диких животных (наиболее распространенных в данной местности);
1.2.2.7 описывать внешний вид, части тела диких, животных, называть повадки, среду обитания;
1.2.2.8 узнавать и называть комнатные растения, ухаживать за ними
2.3 Неживая природа
1.2.3.1 узнавать и называть состояние неживой природы осенью, зимой;
1.2.3.2 наблюдать за изменениями в неживой природе – солнцем, луной, небом, землей, облаками, тучами, ветром осенью, зимой в разное время суток, их отражение в картинах, рассказах;
1.2.3.3 беречь воду, быть осторожными с огнем;
1.2.3.4 правильно вести себя при купании в открытых водоемах
3.1. Моя Родина - Казахстан
1.3.1.1 называть страну, родной город, село;
1.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан;
1.3.1.4 узнавать символ: флаг Казахстана;
1.3.1.5 смирно стоять при исполнении гимна Республики Казахстан, приложив правую руку к сердцу
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
1.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
1.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
1.4.1.3 классифицировать предметы по образцу, показу;
1.4.1.4, отвечать на вопрос, используя слова вопроса;
1.4.1.5 составлять простые нераспространенные предложения на основе демонстрируемого действия и действия, изображенного на картинке;
1.4.1.6 правильно использование формы знакомых слов в разговорной речи;
1.4.1.7 использовать предлоги в, на и некоторые наиболее употребительные наречия (хорошо-плохо, близко-далеко)
3 четверть
Путешествие
2.1 Сезонные изменения в природе
1.2.1.1 наблюдать и называть изменения в природе зимой, весной;

1.1.1.5 өз отбасының мүшелерін атау;
1.1.1.6 отбаслық мерекелерді атау;
1.1.1.7 жиһаздың негізгі заттарын білу және атау
1.2 Мектеп. Сынып
1.1.2.1 мектеп ғимаратын, сыныптарды, дәлізді, залды, асүйді, киім жинайтын жерді білу;
1.1.2.2 өз сыныбын өздігінен табу;
1.1.2.3 білім алушының күн тәртібін орындау;
1.1.2.4 мектептегі білім алушының міндеттерін орындау;
1.1.2.5 мектепте, сыныпта, мектеп жанындағы аумақта өзін-өзі ережелерін орындау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
1.2.1.1 күзде, қыста табиғаттағы өзгерістерді бақылау және атау;
1.2.1.2 белгілері бойынша күзді, қысты білу, күздің, қыстың белгілерін атау;
1.2.1.4 күзге, қысқа арналған киім, аяқ киім түрлерін атау;
1.2.1.5 жыл мезігіліне сәйкес киіну;
1.2.1.6 ауа-райын бақылау және ауа-райы күнделігін жүргізу
Бізді қоршаған әлем
2.2 Тірі табиғат
1.2.2.5 күзде, қыста өсімдіктер мен жануарлар өміріндегі өзгерістерді атау;
1.2.2.6 жабайы жануарларды атау (аталмыш жергілікті жерде анағұрлым кең таралған);
1.2.2.7 жабайы жануарлардың сыртқы түрі, дене бөліктерін сипаттау, мінез-құлқын, өмір сүру ортасын атау;
1.2.2.8 бөлме гүлдерін білу және атау, күтім жасау
2.3 Өлі табиғат
1.2.3.1 күзде өлі табиғаттың жағдайын білу және атау;
1.2.3.2 өлі табиғаттағы өзгерістерді бақылау – күздің әртүрлі тәулігіндегі күн, ай, аспан, жер, бұл, жел, олардың суреттегі, әңгімелердегі көрінісі;
1.2.3.3 суды сақтау, отпен байқап жұмыс жасау;
1.2.3.4 ашық су қоймаларында суға түсу кезінде өзін дұрыс ұстау
3.1 Менің Отаным - Қазақстан
1.3.1.1 елді, туған қаланы, ауылды атау;
1.3.1.2 Қазақстанның астанасын атау;
1.3.1.4 рәміздерді білу: Қазақстанның туы;
1.3.1.5 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып, тік тұру
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
1.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
1.4.1.2 мұғалімнің көмегімен екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
1.4.1.3 үлгісі, көрсетілімі бойынша заттарды жіктеу;
1.4.1.4 сұрақ сөздерін пайдалана отырып, сұрақтарға жауап беру;
1.4.1.5 суретте көрсетілген көрсетілетін әрекет негізінде қарапайым жәй сөйлемдерді құрау;
1.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану;
1.4.1.7 ішінде, үстінде сияқты сөз алды қосымшаларын және кейбір анағұрлым көп қолданылатын үстеулерді пайдалану (жақсы-жаман, жақын-алыс)
3 - тоқсан
Саяхат
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
1.2.1.1 қыста, көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау және атау;

1.2.1.2 узнавать зиму, весну по их признакам, называть признаки зимы, весны;
1.2.1.4 называть виды одежды, обуви для зимы, весны;
1.2.1.5 одеваться в соответствии с временем года;
1.2.1.6 наблюдать за погодой и вести дневник погоды
2.2. Живая природа
1.2.2.1 узнавать, называть деревья кустарники;
1.2.2.5 называть изменения в жизни растений и животных зимой, весной;
1.2.2.6 называть домашних животных (наиболее распространенных в данной местности);
1.2.2.7 описывать внешний вид, части тела домашних животных, называть повадки, среду обитания;
1.2.2.8 узнавать и называть комнатные растения, ухаживать за ними
2.3 Неживая природа
1.2.3.1 узнавать и называть состояние неживой природы зимой, весной;
1.2.3.2 наблюдать за изменениями в неживой природе – солнцем, луной, небом, землей, облаками, тучами, ветром зимой, весной в разное время суток, их отражение в картинах, рассказах;
1.2.3.3 беречь воду, быть осторожными с огнем
Традиции и фольклор
1.1 Я и моя семья
1.1.1.6 называть семейные праздники;
1.1.1.7 узнавать и называть основные предметы мебели, посуды
1.2 Школа. Класс
1.1.2.1 узнавать школьное здание, классы, коридоры, зал, столовую, гардероб;
1.1.2.2 самостоятельно находить свою классную комнату;
1.1.2.3 выполнять режим дня школьника;
1.1.2.4 выполнять обязанности ученика в школе;
1.1.2.5 выполнять правила поведения в классе, школе, на пришкольном участке
3.1. Моя Родина - Казахстан
1.3.1.1 называть страну, родной город, село;
1.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан;
1.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
1.3.1.4 узнавать символ: флаг Казахстана;
1.3.1.5 смирно стоять при исполнении гимна Республики Казахстан, приложив правую руку к сердцу
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
1.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
1.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
1.4.1.3 классифицировать предметы по образцу, показу, по словесной инструкции;
1.4.1.4 отвечать на вопрос, используя слова вопроса;
1.4.1.5 составлять простые нераспространенные предложения на основе демонстрируемого действия и действия, изображенного на картинке, добавлять к ним одного пояснительного слова по вопросам чем? что? куда? где?
1.4.1.6 правильно использование формы знакомых слов в разговорной речи;
1.4.1.7 использовать предлоги в, на и некоторые наиболее употребительные наречия (хорошо-плохо, близко-далеко)
4 четверть
Еда и напитки
1.1 Я и моя семья

1.2.1.2 белгілері бойынша қысты, көктемді білу, қыстың, көктемнің белгілерін атау;
1.2.1.4 қысқа, көктемге арналған киім, аяқ киім түрлерін атау;
1.2.1.5 жыл мезігіліне сәйкес киіну;
1.2.1.6 ауа-райын бақылау және ауа-райы күнделігін жүргізу
2.2 Тірі табиғат
1.2.2.1 ағаш, бұтақтарды білу, атау;
1.2.2.5 қыста, көктемде өсімдіктер мен жануарлар өміріндегі өзгерістерді атау;
1.2.2.6 үй жануарларын атау (аталмыш жергілікті жерде анағұрлым кең таралған);
1.2.2.7 үй жануарлардың сыртқы түрі, дене бөліктерін сипаттау, мінез-құлқын, өмір сүру ортасын атау;
1.2.2.8 бөлме гүлдерін білу және атау, күтім жасау
2.3 Өлі табиғат
1.2.3.1 қыста, көктемде өлі табиғаттың жағдайын білу және атау;
1.2.3.2 өлі табиғаттағы өзгерістерді бақылау – күздің әртүрлі тәулігіндегі күн, ай, аспан, жер, бұл, жел, олардың суреттегі, әңгімелердегі көрінісі;
1.2.3.3 суды сақтау, отты абайлап қолдану
Дәстүрлер және ауыз әдебиеті
1.1 Мен және менің отбасым
1.1.1.6 отбасылық мейрамдарды атау;
1.1.1.7 жиһаз, ыдыстардың негізгі заттарын білу және атау
1.2 Мектеп. Сынып
1.1.2.1 мектеп ғимаратын, сыныптарды, дәлізді, залды, асүйді, киім жинайтын жерді білу;
1.1.2.2 өз сыныбын өздігінен табу;
1.1.2.3 білім алушының күн тәртібін орындау;
1.1.2.4 мектептегі білім алушының міндеттерін орындау;
1.1.2.5 мектепте, сыныпта, мектеп жанындағы аумақта өзін-өзі ережелерін орындау
3.1 Менің Отаным – Қазақс тан
1.3.1.1 елді, туған қаланы, ауылды атау;
1.3.1.2 Қазақстанның астанасын атау;
1.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғашқы және қазіргі Президентінің аты, жөні тегін атау;
1.3.1.4 рәміздерді білу: Қазақстанның туы;
1.3.1.5 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып, тік тұру
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
1.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
1.4.1.2 екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
1.4.1.3 үлгісі, көрсетілімі, ауызша нұсқаулығы бойынша заттарды жіктеу;
1.4.1.4 сұрақ сөздерін пайдалана отырып, сұрақтарға жауап беру;
1.4.1.5 суретте бейнеленген көрсетілетін әрекетер негізінде қарапайым жәй сөйлемдер құрау, оларға немен? Не? Қай жаққа? Қай жерде? сұрақтары бойынша бір түсіндірме сөз қосу;
1.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану;
1.4.1.7 ішінде, үстінде сияқты сөз алды қосымшаларын және кейбір анағұрлым көп қолданылатын үстеулерді пайдалану (жақсы-жаман, жақын-алыс)
4 - тоқсан
Тағам және сусын
1.1 Мен және менің отбасым

1.1.1.6 называть семейные праздники;
1.1.1.7 узнавать и называть основные предметы мебели, посуды, бытовые приборы (холодильник, пылесос)
1.2 Школа. Класс.
1.1.2.1 узнавать школьное здание, классы, коридоры, зал, столовую, гардероб;
1.1.2.2 самостоятельно находить свою классную комнату;
1.1.2.3 выполнять режим дня школьника;
1.1.2.4 выполнять обязанности ученика в школе;
1.1.2.5 выполнять правила поведения в классе, школе, на пришкольном участке
2.1. Сезонные изменения в природе
1.2.1.1 наблюдать и называть изменения в природе весной;
1.2.1.2 узнавать времена года по их признакам, называть признаки времен года;
1.2.1.3 называть времена года и их последовательность;
1.2.1.4 называть виды одежды, обуви для осени, зимы, весны, лета;
1.2.1.5 одеваться в соответствии с временем года;
1.2.1.6 наблюдать за погодой и вести дневник погоды
В здоровом теле – здоровый дух!
2.2. Живая природа
1.2.2.1 узнавать, называть деревья кустарники, травы, цветы;
1.2.2.4 выполнять правила поведения на воде;
1.2.2.5 называть изменения в жизни растений и животных весной летом;
1.2.2.6 называть диких (лиса, волк) и домашних животных (кошка, собака);
1.2.2.7 описывать внешний вид, части тела диких, домашних животных, называть повадки, среду обитания
2.3. Неживая природа
1.2.3.1 узнавать и называть состояние неживой природы осенью, зимой, весной, летом;
1.2.3.2 наблюдать за изменениями в неживой природе – солнцем, луной, небом, землей, облаками, тучами, ветром осенью, зимой, весной, летом в разное время суток, их отражение в картинах, рассказах;
1.2.3.3 беречь воду, быть осторожными с огнем;
1.2.3.4 правильно вести себя при купании в открытых водоемах
3.1 Моя Родина - Казахстан
1.3.1.1 называть страну, родной город, село;
1.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан;
1.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
1.3.1.4 узнавать символ: флаг Казахстана;
1.3.1.5 смирно стоять при исполнении гимна Республики Казахстан, приложив правую руку к сердцу;
1.3.1.6 называть достопримечательные места родного города, села;
1.3.1.7 узнавать, называть основные национальные блюда – баурсаки, бешбармак
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
1.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
1.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
1.4.1.3 классифицировать предметы по образцу, показу, по словесной инструкции;
1.4.1.4, отвечать на вопрос, используя слова вопроса;
1.4.1.5 составлять простые нераспространенные предложения на основе демонстрируемого действия и действия, изображенного на картинке, добавлять к ним одного пояснительного слова по вопросам чем? что? куда? где;

1.1.1.6 отбасылық мерекелерді атау;
1.1.1.7 жиһаз, ыдыс, тұрмыстық заттардың (тоңазтқыш, шаңсорғыш) енгізгі заттарын атау және білу
1.2 Мектеп. Сынып
1.1.2.1 мектеп ғимаратын, сыныптарды, дәлізді, залды, асүйді, киім жинайтын жерді білу;
1.1.2.2 өз сыныбын өздігінен табу;
1.1.2.3 білім алушының күн тәртібін орындау;
1.1.2.4 мектептегі білім алушының міндеттерін орындау;
1.1.2.5 мектепте, сыныпта, мектеп жанындағы аумақта өзін-өзі ережелерін орындау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
1.2.1.1 көктемде табиғаттағы өзгерістерді бақылау және атау;
1.2.1.2 белгілері бойынша жыл мезгілдерін білу, жыл мезгілдерінің белгілерін атау;
1.2.1.3 жыл мезгілдерін атау және олардың кезектілігі;
1.2.1.4 қысқа, көктемге, жазға, көктемге арналған киім, аяқ киім түрлерін атау;
1.2.1.5 жыл мезігіліне сәйкес киіну;
1.2.1.6 ауа-райын бақылау және ауа-райы күнделігін жүргізу
Дені саудың – жаны сау
2.2 Тірі табиғат
1.2.2.1 ағаш, бұтақтарды, шөпті, гүлдерді білу, атау;
1.2.2.4 суда өзін-өзі ұстау ережелерін орындау;
1.2.2.5 қыста, көктемде өсімдіктер мен жануарлар өміріндегі өзгерістерді атау;
1.2.2.6 үй жануарлары (мысық, ит) мен жабайы жануарларды (түлкі, қасқыр);
1.2.2.7 үй жануарлары мен жабайы жануарлардың сыртқы түрі, дене бөліктерін сипаттау, мінез-құлқын, өмір сүру ортасын атау
2.3. Өлі табиғат
1.2.3.1 қыста, көктемде өлі табиғаттың жағдайын білу және атау;
1.2.3.2 өлі табиғаттағы өзгерістерді бақылау – күздің әртүрлі тәулігіндегі күн, ай, аспан, жер, бұлт, жел, олардың суреттегі, әңгімелердегі көрінісі;
1.2.3.3 суды сақтау, отты абайлап қолдану;
1.2.3.4 ашық су қоймаларында шомылу кезінде өз-өзін дұрыс ұстау
3.1. Менің Отаным - Қазақстан
1.3.1.1 елді, туған қаланы, ауылды атау;
1.3.1.2 Қазақстанның астанасын атау;
1.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғашқы және қазіргі Президентінің аты, жөні тегін атау;
1.3.1.4 рәміздерді білу: Қазақстанның туы;
1.3.1.5 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып, тік тұру
1.3.1.6 туған қаланың, ауылдың көрнекі жерлерін атау;
1.3.1.7 негізгі ұлттық тағамдарды білу – бауырсақ, бешбармақ
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
1.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
1.4.1.2 екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
1.4.1.3 үлгісі, көрсетілімі, ауызша нұсқаулығы бойынша заттарды жіктеу;
1.4.1.4 сұрақ сөздерін пайдалана отырып, сұрақтарға жауап беру;
1.4.1.5 суретте бейнеленген көрсетілетін әрекетер негізінде қарапайым жәй сөйлемдер құрау, оларға немен? Не? Қай жаққа? Қай жерде? сұрақтары бойынша бір түсіндірме сөз қосу;

1.4.1.6 правильно использование формы знакомых слов в разговорной речи;
1.4.1.7 использовать предлоги в, на и некоторые наиболее употребительные наречия (хорошо-плохо, близко-далеко);
1.4.1.8 отвечать на 2-3 последовательных вопроса
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1.1 Я и моя семья
2.1.1.1 называть свое имя, отчество и фамилию; объяснять происхождение отчества;
2.1.1.2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
2.1.1.8 осуществлять сбор семян для подкормки птиц
2.1 Сезонные изменения в природе
2.2.1.1 называть основные признаки осени;
2.2.1.2 ежедневно наблюдать за погодой;
2.2.1.3 называть изменения в природе, жизни растений и животных осенью;
2.2.1.4 ежедневно вести календарь природы;
2.2.1.5 называть занятия людей осенью в саду, на огороде, на пришкольном участке;
2.2.1.6 выполнять посильную сезонную работу на пришкольном участке
2.2 Живая природа
2.2.2.1 называть цветы на клумбах;
2.2.2.2 ухаживать за растениями на пришкольном участке;
2.2.2.3 называть овощи, растущие над землей на кусте;
2.2.2.4 описывать внешний вид, вкус, запах овощей;
2.2.2.5 называть косточковые фрукты;
2.2.2.6 описывать внешний вид, вкус, запах фруктов;
2.2.2.7 ухаживать за растениями сада и огорода;
Моя школа
1.2 Школа. Класс
2.1.2.1 называть фамилию и имя одноклассников;
2.1.2.2 выполнять правила поведения ученика в классе, школе, на пришкольном участке;
2.1.2.3 называть основные школьные помещения: столовая, спортивный зал, библиотека, мастерские;
2.1.2.4 называть професии сотрудников школы: директор, учитель, библиотекарь, повар, врач, медсестра
3.1 Моя Родина - Казахстан
2.3.1.1 называть страну, родной город, село;
2.3.1.2 называть столицу Республики Казахстан;
2.3.1.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу;
2.3.1.7 правильно переходить улицу;
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
2.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
2.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
2.4.1.5 участвовать в беседе;
2.4.1.6 давать правильные полные ответы на вопросы;
2.4.1.7 составлять простые распространенные предложения по вопросам учителя, на основе демонстрируемого действия, по предметным и сюжетным картинкам, на предложенную тему;
2.4.1.8 правильно употреблять формы знакомых слов при ответе на вопросы и составлении предложений;
2.4.1.9 использовать предлоги у, к, с и некоторые наречия
2 четверть
Моя семья и друзья

1.4.1.6 ауызша сөйлеуде таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану;
1.4.1.7 ішінде, үстінде сияқты сөз алды қосымшаларын және кейбір анағұрлым көп қолданылатын үстеулерді пайдалану (жақсы-жаман, жақын-алыс);
1.4.1.8 реттілікпен қойылған 2-3 сұраққа жауап беру
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1.1 Мен және менің отбасым
2.1.1.1 өзінің аты, жөні, тегін атау; шыққан тегін түсіндіру;
2.1.1.2 отбасының өзге мүшелеріне қатысты туысқандық қатынастар жүйесінде өз орнын анықтау;
2.1.1.8 құстарды қоректендіруге дәндер жинақтау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
2.2.1.1 күздің негізгі белгілерін атау;
2.2.1.2 күнде ауа райын бақылау;
2.2.1.3 күзде адамдар өсімдіктер мен жануарлар, табиғаттағы өзгерістерді атау;
2.2.1.4 күнде табиғат күнтізбесін жүргізу;
2.2.1.5 бақта, бақшада, мектеп жанындағы аумақта адамдардың күзде айналысатын жұмысын атау;
2.2.1.6 мектеп жанындағы аумақта маусымдық пішен жұмысын орындау
2.2 Тірі табиғат
2.2.2.1 гүлзарлардағы гүлдерді атау;
2.2.2.2 мектеп жанындағы аумақтағы өсімдіктерге күтім жасау;
2.2.2.3 жердің үстінде, бұтақта өстеін көкөністерді атау;
2.2.2.4 көкөністердің сыртқы түрін, дәмін, иісін сипаттау;
2.2.2.5 сүйекті жемістерді атау;
2.2.2.6 жемістердің сыртқы түрін, дәмін, иісін сипаттау;
2.2.2.7 бақ пен бақша өсімдіктеріне күтім жасау
Менің мектебім
1.2 Мектеп. Сынып
2.1.2.1 сыныптастарының аты, жөнін және тегін атау;
2.1.2.2 мектепте, сыныпта, мекеп жанындағы аумақта білім алушының өзін-өзі ұстау ережелерін орындау;
2.1.2.3 мектептің негізгі ғимараттарын атау: асхана, спорт зал, кітапхана, шеберхана;
2.1.2.4 мектеп қызметкерлерінің кәсібін білу: директор, мұғалім, кітапханашы, аспаз, дәрігер, мейірбике
3.1 Менің Отаным - Қазақстан
2.3.1.1 туған қала, ауылды атау;
2.3.1.2 Қазақстанның астанасын атау;
2.3.1.4 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып, тік тұру;
2.3.1.7 көшеден дұрыс өту
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
2.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
2.4.1.2 екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
2.4.1.5 әңгімеге қатысу;
2.4.1.6 сұрақтарға толығымен, дұрыс жауап беру;
2.4.1.7 ұсынылған тақырыпқа заттық және сюжеттік сурет бойынша көрсетілетін әрекет негізінде мұғалімнің сұрақтары бойынша қарапайым жәй сөйлемдер құрау;
2.4.1.8 сөйлемдер құрауда және сұрақтарға жауап беруде таныс сөздердің формасын дұрыс құрастыру;
2.4.1.9 жанында, қасында, оған қарай, онымен бірге сияқты қосымшаларын және кейбір үстеулерді қолдану
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым

1.1 Я и моя семья
2.1.1.1 называть свое имя, отчество и фамилию; объяснять происхождение отчества;
2.1.1.2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
2.1.1.3 называть предметы одежды, (пальто, платье, рубашка, пиджак, кофта, свитер, юбка, брюки);
2.1.1.5 выполнять практические работы по уходу за одеждой;
2.1.1.6 различать одежду для дома и для улицы
1.2 Школа. Класс
2.1.2.1 называть фамилию и имя одноклассников;
2.1.2.2 выполнять правила поведения ученика в классе, школе, на пришкольном участке
2.1 Сезонные изменения в природе
2.2.1.1 называть основные признаки осени, зимы;
2.2.1.2 ежедневно наблюдать за погодой;
2.2.1.3 называть изменения в природе, жизни растений и животных осенью, зимой;
2.2.1.4 ежедневно вести календарь природы;
2.2.1.5 называть занятия людей осенью, зимой в саду, на огороде, на пришкольном участке;
2.2.1.6 выполнять посильную сезонную работу на пришкольном участке
Мир вокруг нас
2.2. Живая природа
2.2.2.8 называть, описывать диких (заяц), домашних животных (кролик);
2.2.2.9 сравнивать домашних и диких животных;
2.2.2.10 называть условия, необходимые для жизни животных
3.1. Моя Родина - Казахстан
2.3.1.1 называть страну, родной город, село;
2.3.1.2 называть столицу Республики Казахстан;
2.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
2.3.1.4 смирно стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку к сердцу;
2.3.1.5 называть главные улицы, проспекты, площади родного города, села;
2.3.1.7 правильно переходить улицу;
2.3.1.8 выполнять правила поведения в обществен
ном транспорте и общественных местах
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
2.4.1.1 назвать предметы, явления природы, называть их цвет, форму, размер, вкус, запах;
2.4.1.2 сравнивать два предмета; находить сходные и отличительные признаки;
2.4.1.3 классифицировать предметы по образцу, показу;
2.4.1.4 обозначать группы предметов обобщающим словом;
2.4.1.5 участвовать в беседе;
2.4.1.6 давать правильные полные ответы на вопросы;
2.4.1.7 составлять простые распространенные предложения по вопросам учителя, на основе демонстрируемого действия;
2.4.1.8 правильно употреблять формы знакомых слов при ответе на вопросы и составлении предложений;
2.4.1.9 использовать предлоги у, к, с и некоторые наречия
3 четверть
Путешествие
2.1 Сезонные изменения в природе.
2.2.1.1 называть основные признаки зимы, весны;
2.2.1.2 ежедневно наблюдать за погодой;
2.2.1.3 называть изменения в природе, жизни растений и животных зимой, весной;

1.1 Мен және менің отбасым
2.1.1.1 өзінің аты, жөні, тегін атау; шыққан тегін түсіндіру;
2.1.1.2 отбасының өзге мүшелеріне қатысты туысқандық қатынастар жүйесінде өз орнын анықтау;
2.1.1.3 киімдерді атау (пальто, көйлек, жейде, пиджак, кофта, қалың жемпір, юбка, шалбар);
2.1.1.5 киім күтіміне байланысты тәжірибелік жұмыстарды орындау;
2.1.1.6 үйге және көшеге киетін киімдерді ажырату
1.2 Мектеп. Сынып
2.1.2.1 сыныптастарының аты, жөнін және тегін атау;
2.1.2.2 мектепте, сыныпта, мекеп жанындағы аумақта білім алушының өзін-өзі ұстау ережелерін орында
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
2.2.1.1 күздің, қыстың негізгі белгілерін атау;
2.2.1.2 күнде ауа райын бақылау;
2.2.1.3 күзде, қыста адамдар өсімдіктер мен жануарлар, табиғаттағы өзгерістерді атау;
2.2.1.4 күнде табиғат күнтізбесін жүргізу;
2.2.1.5 бақта, бақшада, мектеп жанындағы аумақта адамдардың күзде, қыста айналысатын жұмысын атау;
2.2.1.6 мектеп жанындағы аумақта маусымдық пішен жұмысын орындау
Бізді қоршаған әлем
2.2 Тірі табиғат
2.2.2.8 үй жануарларын (үй қояны) және жабайы жануарларды (ор қоян) атау, сипаттау;
2.2.2.9 үй жануарларын және жабайы жануарларды салыстыру;
2.2.2.10 жануарлар өміріне қажетті жағдайды сипаттау
3.1 Менің Отаным - Қазақстан
2.3.1.1 елді, туған қаланы, ауылды атау;
2.3.1.2 Қазақстанның астанасын атау;
2.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғашқы және қазіргі Президентінің аты, жөні тегін атау;
2.3.1.4 ҚР әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып, тік тұру;
2.3.1.5 туған қаланың, ауылдың басты көшелерін, даңғылдарын атау;
2.3.1.7 көшеден дұрыс өту;
2.3.1.8 қоғамдық оындарда және көлікте өзін дұрыс ұстау ережелерін орындау
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
2.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
2.4.1.2 екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
2.4.1.3 үлгісі, көрсетілімі бойынша заттарды жіктеу;
2.4.1.4 жалпылама сөздермен затар тобын анықтау;
2.4.1.5 әңгімеге қатысу;
4.1.6 сұрақтарға толығымен дұрыс жауап беру;
2.4.1.7 ұсынылған тақырыпқа заттық және сюжеттік сурет бойынша көрсетілетін әрекет негізінде мұғалімнің сұрақтары бойынша қарапайым жәй сөйлемдер құрау;
2.4.1.8 сөйлемдер құрауда және сұрақтарға жауап беруде таныс сөздердің формасын дұрыс құрастыру;
2.4.1.9 жанында, қасында, оған қарай, онымен бірге сияқты қосымшаларын және кейбір үстеулерді қолдану
3 - тоқсан
Саяхат
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
2.2.1.1 қыстың, көктемнің негізгі белгілерін атау;
2.2.1.2 күнде ауа райын бақылау;
2.2.1.3 қыста, көктемде адамдар өсімдіктер мен жануарлар, табиғаттағы өзгерістерді атау;

2.4.1.8 правильно употреблять формы знакомых слов при ответе на вопросы и составлении предложений;
2.4.1.9 использовать предлоги у, к, с и некоторые наречия;
2.4.1.10 составлять связное высказывание по предложенному плану в виде вопросов (3-4 пункта)
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1.1 Я и моя семья
3.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе семейных фото;
3.1.1.2 рассказывать о распределении обязанностей между членами семьи;
3.1.1.4 называть осенне-весеннюю (демисезонную) обувь;
3.1.1.5 ухаживать за обувью;
3.1.1.8 называть домашний адрес
2.1 Сезонные изменения в природе
3.2.1.2 рассказывать о смене погоды осенью в сравнении с летом;
3.2.1.3 называть признаки ранней и поздней осени;
3.2.1.4 рассказывать об изменениях в жизни растений и животных осенью;
3.2.1.5 выполнять осенние работы на пришкольном участке и ухаживать за растениями;
3.2.1.6 описывать под руководством учителя предметы и явления природы после наблюдения за ними
2.2 Живая природа
3.2.2.2 узнавать и называть деревья – береза, липа, клен, дуб, тополь;
3.2.2.3 называть части дерева – корень, ствол, ветви, листья;
3.2.2.4 сравнивать деревья по отличительным признакам (ствол, листья);
3.2.2.5 называть кустарники их части;
3.2.2.6 сравнивать кустарники и деревья;
3.2.2.7 называть внешний вид, вкус, употребление в пищу овощей, фруктов;
3.2.2.8 сравнивать фрукты, овощи по внешним признакам, вкусу;
3.2.2.9 выполнять правила гигиены при употреблении фруктов и сырых овощей
Моя школа
1.2 Школа. Класс
3.1.2.1 соблюдать правила поведения ученика;
3.1.2.2 составлять примерный режим одного дня;
3.1.2.3 называть расписание уроков;
3.1.2.4 вести дневник, поддерживать порядок в классе;
3.1.2.5 соблюдать правила уличного движения
3.1.2.6 называть адрес школы;
3.1 Моя Родина - Казахстан
3.3.1.1 узнавать и называть государственные символы – герб, флаг, гимн;
3.3.1.2 стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку;
3.3.1.5 придерживаться правил поведения в музее;
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
3.4.1.1 называть предметы и явления, характеризовать их по основным свойствам;
3.4.1.2 сравнивать предметы и явления природы;
3.4.1.3 классифицировать предметы, обозначать группы обобщенным словом;

2.4.1.8 сөйлемдер құрауда және сұрақтарға жауап беруде таныс сөздердің формасын дұрыс құрастыру;
2.4.1.9 жанында, қасында, оған қарай, онымен бірге сияқты қосымшаларын және кейбір үстеулерді қолдану
2.4.1.10 сұрақ түрінде ұсынылған жоспар бойынша өзара байланысты пікір құрастыру (3-4 тармақша)
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1.1 Мен және менің отбасым
3.1.1.1 отбасылық фото негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін құрау;
3.1.1.2 отбасы мүшелері арасындағы міндеттемелерді бөлу туралы айту;
3.1.1.3 киімдерді атау: бас киім, шляпа, берет, қолғап, нәски, гольфы, олардың қызметтері;
3.1.1.4 күздік-көктемдік (маусымаралық) аяқ киімді атау;
3.1.1.5 аяқ киімге күтім жасау;
3.1.1.8 үйдің мекен-жайын атау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
3.2.1.2 жазбен салыстырғанда күздегі ауа-райы ауысуы туралы айту;
3.2.1.3 күздің ерте және кеш белгілерін атау;
3.2.1.4 күздегі өсімдіктер мен жануарлар өміріндегі өзгерістер туралы айту;
3.2.1.5 мектеп жанындағы аумақта күздік жұмыстарды жасау, және өсімдіктерге күтім жасау;
3.2.1.6 мұғалімнің жетекшілігімен оларды бақылауға алғаннан кейін заттар мен табиғат құбылыстарын сипаттау
2.2 Тірі табиғат
3.2.2.2 ағаштарды білу және атау – аққайың, жөке ағашы, үйеңкі, емен, терек;
3.2.2.3 ағаштың бөліктерін атау – тамыры, діңгегі, бұтақтары, жапырақтары;
3.2.2.4 ағаштарды ерекше белгілері бойынша салыстыру (діңгек, жапырақтары);
3.2.2.5 бұтақтар және олардың бөліктері;
3.2.2.6 ағаштар мен бұтақтарды салыстыру;
3.2.2.7 көкөністер мен жемістердің сыртқы түрі, дәмі тағаға қолданылуын білу;
3.2.2.8 көкөністерді, жемістерді сыртқы белгілері, дәмі бойынша салыстыру;
3.2.2.9 жемістер мен шикі көкөністерді пайдалану кезінде тазалық ережелерін орындау
Менің мектебім
1.2 Меткеп. Сынып
3.1.2.1 білім алушының өзін-өзі ұстау ережелерін ұстануы;
3.1.2.2 бір күннің күн тәртібін құру;
3.1.2.3 сабақтардың күн тәрітбін білу;
3.1.2.4 күнделік жүргізу, сыныпты ретке келтіру;
3.1.2.5 көше қозғалысының ережелерін сақтау,
3.1.2.6 мектептің мекен-жайын білу
3.1 Менің Отаным – Қазақстан
3.3.1.1 мемлекеттік рәміздерді білу және атау – елтаңба, ту, әнұран;
3.3.1.2 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып тыңдау;
3.3.1.5 мұражайда өзін-өзі ұстау ережелерін орындау
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
3.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
3.4.1.2 екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
3.4.1.3 заттарды жіктеу, жалпылама сөздермен топтарды анықтау;

3.4.1.4 участвовать в беседе, давать полные ответы на вопросы, задавать вопросы, дополнять высказывания одноклассников;
3.4.1.5 составлять простые распространенные предложения;
3.4.1.6 описывать под руководством учителя предметы и явления природы после наблюдения за ними и беседы;
3.4.1.9 использовать в речи пространственные и временные отношения между конкретными объектами посредством предлогов и наречий
2 четверть
Моя семья и друзья
1.1 Я и моя семья
3.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе семейных фото;
3.1.1.2 рассказывать о распределении обязанностей между членами семьи;
3.1.1.3 называть предметы одежды: шапка, шляпа, берет, варежки, перчатки, носки, гольфы; их назначение
3.1.1.4 называть обувь зимнюю;
3.1.1.5 ухаживать за обувью;
3.1.1.8 называть домашний адрес
1.2 Школа. Класс
3.1.2.1 соблюдать правила поведения ученика;
3.1.2.2 составлять примерный режим одного дня;
3.1.2.3 называть расписание уроков;
3.1.2.4 вести дневник, поддерживать порядок в классе;
3.1.2.5 соблюдать правила уличного движения;
3.1.2.6 называть адрес школы
2.1 Сезонные изменения в природе
3.2.1.1 называть месяцы года, соотносить их с временем года;
3.2.1.2 рассказывать о смене погоды зимой в сравнении с осенью;
3.2.1.3 называть признаки ранней и поздней осени;
3.2.1.4 рассказывать об изменениях в жизни растений и животных зимой;
3.2.1.5 выполнять сезонные работы на пришкольном участке;
3.2.1.6 описывать под руководством учителя предметы и явления природы после наблюдения за ними
Мир вокруг нас
2.2. Живая природа
3.2.2.10 узнавать и называть домашних животных и их детенышей, пользу, приносимую людям;
3.2.2.11 описывать внешний вид домашних животных, называть части тела;
3.2.2.16 называть зимующих и перелетных птиц
3.1. Моя Родина - Казахстан
3.3.1.1 узнавать и называть государственные символы – герб, флаг, гимн;
3.3.1.2 стоять при исполнении гимна Республики, приложив правую руку;
3.3.1.3 называть Государственные праздники Республики Казахстан;
3.3.1.4 называть ближайшие населенные пункты от места проживания;
3.3.1.5 придерживаться правил поведения в музее
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
3.4.1.1 называть предметы и явления, характеризовать их по основным свойствам;
3.4.1.2 сравнивать предметы и явления природы;
3.4.1.3 классифицировать предметы, обозначать группы обобщенным словом;
3.4.1.4 участвовать в беседе, давать полные ответы на вопросы, задавать вопросы, дополнять высказывания одноклассников;
3.4.1.5 составлять простые распространенные предложения;

3.4.1.4 әңгімеге қатысу, сұрақтарға толығымен жауап беру, сұрақтар қою, сыныптастарының айтқандарын толықтыру;
3.4.1.5 жайылма сөйлемдер құрау;
3.4.1.6 мұғалімнің көмегімен оларды бақылағаннан кейін заттар мен табиғат құбылыстарын сипаттау;
3.4.1.9 сөз алды қосымшалары мен үстеулер арқылы нақты нысандар арасындағы кеңістіктік және уақыттық қатынастарды сөйлеуде қолдану
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
1.1 Мен және менің отбасым
3.1.1.1 отбасылық фото негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін құрау;
3.1.1.2 отбасы мүшелері арасындағы міндеттемелерді бөлу туралы айту;
3.1.1.3 киімдерді атау: бас киім, шляпа, берет, қолғап, нәски, гольфы, олардың қызметтері;
3.1.1.4 күздік-көктемдік (маусымаралық) аяқ киімді атау;
3.1.1.5 аяқ киімге күтім жасау;
3.1.1.8 үйдің мекен-жайын атау
1.2 Мектеп.Сынып
3.1.2.1 білім алушының өзін-өзі ұстау ережелерін ұстануы;
3.1.2.2 бір күннің күн тәртібін құру;
3.1.2.3 сабақтардың күн тәрітбін білу;
3.1.2.4 күнделік жүргізу, сыныпты ретке келтіру;
3.1.2.5 көше қозғалысының ережелерін сақтау,
3.1.2.6 мектептің мекен-жайын білу
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
3.2.1.1 жыл айларын атау, оларды жыл мезгілдерімен сәйкестендіру;
3.2.1.2 күзбен салыстырғанда қыстағы ауа-райының ауысуы туралы айту;
3.2.1.3 күздің ерте және кеш белгілерін атау;
3.2.1.4 қыстағы өсімдіктер мен жануарлар өміріндегі өзгерістер туралы айту;
3.2.1.5 мектеп жанындағы аумақта маусымдық жұмыстарды жүргізу;
3.2.1.6 мұғалімнің көмегімен оларды бақылағаннан кейін заттар мен табиғат құбылыстарын сипаттау
Бізді қоршаған әлем
2.2 Тірі табиғат
3.2.2.10 адамдарға пайда әкелетін үй жануарлары мен олардың төлдерін білу;
3.2.2.11 үй жануарларының сыртқы түрін сипаттау, олардың дене бөліктерін білу;
3.2.2.16 қыстайтын және жылы жаққа ұшып кететін құстарды білу
3.1 Менің Отбасым – Қазақстан
3.3.1.1 мемлекеттік рәміздерді білу және атау – елтаңба, ту, әнұран;
3.3.1.2 Қазақстан Республикасының әнұраны орындалған кезде оң қолды жүрек тұсына қойып тыңдау;
3.3.1.3 Қазақстан Республикасының мемлекеттік мерекелерін атау;
3.3.1.4 тұратын жерден алыс емес жақын елді мекен атау;
3.3.1.5 мұражайда өзін-өзі ұстау ережелерін ұстану
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
3.4.1.1 заттар мен табиғат құбылыстарының атауын дұрыс айту;
3.4.1.2 екі затты салыстыру: ұқсас және айырмашылық белгілерін табу;
3.4.1.3 заттарды жіктеу, жалпылама сөздермен топтарды анықтау;
3.4.1.4 әңгімеге қатысу, сұрақтарға толығымен жауап беру, сұрақтар қою, сыныптастарының айтқандарын толықтыру;
3.4.1.5 жайылма сөйлемдер құрау;

3.4.1.9 использовать в речи пространственные и временные отношения между конкретными объектами посредством предлогов и наречий
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1.1 Я и моя семья
4.1.1.1 называть свое имя, фамилию, дату своего рождения, домашний адрес;
4.1.1.4 называть предметы демисезонной одежды, обуви;
4.1.1.5 ухаживать за одеждой и обувью;
4.1.1.6 называть материал, из которого изготовлена обувь
2.1 Сезонные изменения в природе
4.2.1.1 называть характерные признаки осени;
4.2.1.2называть месяцы осени и их последовательность;
4.2.1.3 объяснить понятия "ранняя" осень;
4.2.1.5 называть виды деятельности людей осенью (забота о животных, уход за растениями);
4.2.1.6 сравнивать явления природы в различные сезоны;
4.2.1.7 выполнять осенние работы на пришкольном участке
2.2 Живая природа
4.2.2.1 называть растения леса; деревья хвойные и лиственные;
4.2.2.2 называть грибы – съедобные и ядовитые;
4.2.2.3 называть лесные ягоды – земляника, черника; ягоды съедобные и ядовитые;
4.2.2.4 называть травы полезные и опасные;
4.2.2.5 выполнять правила поведения в лесу
Моя школа
1.2 Школа. Класс
4.1.2.1 называть основные школьные помещения и их назначение;
4.1.2.2 называть работников школы, их обязанности;
4.1.2.3 называть мебель в классной комнате и ее назначение;
4.1.2.4 поддерживать порядок в классе;
4.1.2.5 называть расписание уроков текущего дня;
4.1.2.6 называть школьные праздники
3.1 Моя Родина - Казахстан
4.3.1.1 узнавать и называть государственные символы – герб, флаг, гимн;
4.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан
4.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
4.4.1.1 назвать предметы и явления природы по их основным свойствам;
4.4.1.2 классифицировать предметы;
4.4.1.3 устанавливать элементарные причинно-следственные связи;
4.4.1.4 участвовать в беседе;
4.4.1.5 составлять простые распространенные предложения и сложные посредством союзов и, а;
4.4.1.6 описывать предметы, явления природы с использованием обобщающих слов;
4.4.1.7 сравнивать предметы и явления между собой;
4.4.1.11 использовать в своей речи слова и обороты речи, выражающие пространственные и временные отношения с помощью предлогов, союзов, некоторых наречий
2 четверть
Моя семья и друзья
1.1 Я и моя семья
4.1.1.1 называть свое имя, фамилию, дату своего рождения;
4.1.1.2 называть состав своей семьи;

3.4.1.9 сөз алды қосымшалары мен үстеулер арқылы нақты нысандар арасындағы кеңістіктік және уақыттық қатынастарды сөйлеуде қолдану
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1.1 Мен және менің отбасым
4.1.1.1 өзінің аты, жөні, тегін, туған күнін, үйінің мекен-жайын білу;
4.1.1.4 маусымаралық киім мен аяқ киім заттарын атау;
4.1.1.5 киім мен аяқ-киімге күтім жасау;
4.1.1.6 аяқ-киім жасалған материалды атау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
4.2.1.1 күздің сипатық белгілерін атау;
4.2.1.2 күз айларын және олардың келу ретін атау;
4.2.1.3 "ерте" күз түсінігін түсіндіру;
4.2.1.5 күздегі адамдардың жұмысының түрлерін атау (жануарларға күтім жасау, өсімдіктерге күтім жасау);
4.2.1.6 әртүрлі маусымдағы табиғат құбылыстарын салыстыру;
4.2.1.7 мектеп жанындағы аумақта күздік жұмыстарды атқару
2.2 Тірі табиғат
4.2.2.1 орман өсімдіктерін атау; қылқан жапырақты және жапырақты ағаштар;
4.2.2.2 жеуге келетін және улы саңырауқұлақтарды атау;
4.2.2.3 орман жидектерін атау – жербүлдірген, қаражидек; жеуге келетін және улы жидектер;
4.2.2.4 пайдалы және қауіпті шөптерді атау;
4.2.2.5 орманда өзін-өзі ұстау ережелерін орындау
Менің мектебім
1.2 Мектеп. Сынып
4.1.2.1 негізгі мектеп ғимараттарын атау және олардың қызметтері;
4.1.2.2 мектептің жұмысшыларын, олардың міндеттерін атау;
4.1.2.3 сыныптағы жиһаз және оның қызметтерін атау;
4.1.2.4 сыныпты ретке келтіру;
4.1.2.5 күнделікті сабақ кестесін атау;
4.1.2.6 мектептегі мейрамдарды атау
3.1 Менің Отаным – Қазақстан
4.3.1.1 мемлекеттік рәміздерді білу және атау – елтаңба, ту, әнұран;
4.3.1.2 Қазақстан Республикасының астанасын атау;
4.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғашқы және қазіргі Президентінің аты, жөнін және тегін атау
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
4.4.1.1 олардың негізгі қасиеттері бойынша заттар мен табиғат құбылыстарын атау;
4.4.1.2 заттарды жіктеу;
4.4.1.3 қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды анықтау;
4.4.1.4 әңгімеге қатысу;
4.4.1.5 қарапайым жәй сөйлемдер мен және, ал, бірақ, өйткені, үшін шылаулары арқылы жасалатын сөйлемдерді құрастыру;
4.4.1.6 жалпылама сөздерді пайдаланумен заттарды, табиғат құбылыстарын сипаттау;
4.4.1.7 заттар мен құбылыстарды өзара салыстыру;
4.4.1.11 өз сөзінде сөз алды қосымшалары, шылаулар, кейбір үстеулердің көмегімен кеңістіктік және уақыттық қатынастарды білдіретін сөздер мен сөз орамдарын пайдалану
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
1.1 Мен және менің отбасым
4.1.1.1 өзінің аты, жөні, тегін, туған күнін, үйінің мекен-жайын білу;

4.1.1.3 называть обязанности членов семьи;
4.1.1.4 называть предметы зимней одежды, обуви;
4.1.1.5 ухаживать за одеждой и обувью;
4.1.1.6 называть материал, из которого изготовлена обувь;
4.1.1.7 называть мебель для спальни, кухни, столовой и ее назначение
1.2 Школа. Класс
4.1.2.3 называть мебель в классной комнате и ее назначение;
4.1.2.4 поддерживать порядок в классе;
4.1.2.5 называть расписание уроков текущего дня
2.1 Сезонные изменения в природе
4.2.1.1 называть характерные признаки зимы;
4.2.1.2 называть месяцы зимы и их последовательность;
4.2.1.5 называть виды деятельности людей в зимний период (забота о животных, уход за растениями);
4.2.1.6 сравнивать явления природы в различные сезоны;
4.2.1.7 выполнять сезонные работы на пришкольном участке
Мир вокруг нас
2.2. Живая природа
4.2.2.6 называть строение растений поля – корень, стебель-соломинка, лист, колос, метелка;
4.2.2.7 описывать значение растений поля в жизни человека;
4.2.2.8 объяснять влияние сезонных изменений на жизнь полевых растений;
4.2.2.9 называть некоторые редкие растения и понимать необходимость их охраны
3.1. Моя Родина - Казахстан
4.3.1.1 узнавать и называть государственные символы – герб, флаг, гимн;
4.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан;
4.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
4.3.1.5 называть исторические памятники родного города (села)
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
4.4.1.1назвать предметы и явления природы по их основным свойствам;
4.4.1.2 классифицировать предметы;
4.4.1.3 устанавливать элементарные причинно-следственные связи;
4.4.1.4 участвовать в беседе;
4.4.1.5 составлять простые распространенные предложения и сложные посредством союзов и, а, но;
4.4.1.6 описывать предметы, явления природы с использованием обобщающих слов;
4.4.1.7 сравнивать предметы и явления между собой;
4.4.1.9 дополнять высказывание собеседников на основе материала личных наблюдений;
4.4.1.11 использовать в своей речи слова и обороты речи, выражающие пространственные и временные отношения с помощью предлогов, союзов, некоторых наречий
3 четверть
Путешествие
2.1 Сезонные изменения в природе.
4.2.1.1 называть характерные признаки зимы, весны;
4.2.1.2 называть месяцы зимы, весны и их последовательность;
4.2.1.3 объяснить понятия "ранний", "поздний" периоды времен года;
4.2.1.5 называть виды деятельности людей в зависимости от сезонных условий (забота о животных, уход за растениями);
4.2.1.6 сравнивать явления природы в различные сезоны;

4.1.1.3 отбасы мүшелерінің міндетерін атау;
4.1.1.4 маусымаралық киім мен аяқ киім заттарын атау;
4.1.1.5 киім мен аяқ-киімге күтім жасау;
4.1.1.6 аяқ-киім жасалған материалды атау;
4.1.1.7 жатын бөлме, асүй, асханаға арналған жиһаздарды және оның қызметтерін атау
1.2 Мектеп. Сынып
4.1.2.3 сыныптағы жиһаз және оның қызметтерін атау;
4.1.2.4 сыныпты ретке келтіру;
4.1.2.5 күнделікті сабақ кестесін атау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
4.2.1.1 қыстың сипатық белгілерін атау;
4.2.1.2 қыс айлары және олардың келу ретін атау;
4.2.1.5 қыстағы адамдардың жұмысының түрлерін атау (жануарларға күтім жасау, өсімдіктерге күтім жасау);
4.2.1.6 әртүрлі маусымдағы табиғат құбылыстарын салыстыру;
4.2.1.7 мектеп жанындағы аумақта күздік жұмыстарды атқару
Бізді қоршаған әлем
2.2 Тірі табиғат
4.2.2.6 алқап өсімдіктерінің құрылымын атау: – тамыры, сабағы, жапырағы, масағы, сібірткісі;
4.2.2.7 адам өміріндегі алқап өсімдігінің мәнін сипаттау;
4.2.2.8 маусымдық өзгерістердің алқап өсімдіктеріне тигізер ықпалын түсіндіру;
4.2.2.9 кейбір сирек кездесетін өсімдіктерді атау және оларды қорғау қажеттілігін түсіндіру
3.1 Менің Отаным – Қазақстан
4.3.1.1 мемлекеттік рәміздерді білу және атау – елтаңба, ту, әнұран;
4.3.1.2 Қазақстан Республикасының астанасын атау;
4.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғашқы және қазіргі Президентінің аты, жөнін және тегін атау;
4.3.1.5 туған қаладағы (ауыл) тарихи ескерткіштерді атау
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
4.4.1.1 олардың негізгі қасиеттері бойынша заттар мен табиғат құбылыстарын атау;
4.4.1.2 заттарды жіктеу;
4.4.1.3 қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды анықтау;
4.4.1.4 әңгімеге қатысу;
4.4.1.5 қарапайым жәй сөйлемдер мен және, ал, бірақ, өйткені, үшін шылаулары арқылы жасалатын сөйлемдерді құрастыру;
4.4.1.6 жалпылама сөздерді пайдаланумен заттарды, табиғат құбылыстарын сипаттау;
4.4.1.7 заттар мен құбылыстарды өзара салыстыру;
4.4.1.9 жеке бақылау материалы негізінде әңгімелесушінің айтқанын толықтыру;
4.4.1.11 өз сөзінде сөз алды қосымшалары, шылаулар, кейбір үстеулердің көмегімен кеңістіктік және уақыттық қатынастарды білдіретін сөздер мен сөз орамдарын пайдалану
3 – тоқсан
Саяхат
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
4.2.1.1 қыстың, көктемнің негізгі белгілерін атау;
4.2.1.2 қыстың, көктемнің айлары және олардың келу ретін атау;
4.2.1.3 жыл мезгілдерінің "ерте", "кеш" түсініктеріне түсініктеме беру;
4.2.1.5 маусымдық жағдайларға байланысты адамдардың қызмет түрлерін атау (жануарлар мен өсімдіктерге күтім жасау);
4.2.1.6 әртүрлі маусымда табиғат құбылыстарын салыстыру;

4.1.2.5 называть расписание уроков текущего дня
2.2. Живая природа
4.2.2.15 называть полезных насекомых – пчела, божья коровка, бабочки, внешний вид, образ жизни, питание;
4.2.2.16 рассказать о разведении пчел и использовании человеком продуктов пчеловодства
В здоровом теле – здоровый дух!
2.1.Сезонные изменения в природе
4.2.1.1 называть характерные признаки каждого сезона;
4.2.1.2 называть месяцы каждого сезона и их последовательность;
4.2.1.3 объяснить понятия "ранний", "поздний" периоды времен года;
4.2.1.5 называть виды деятельности людей в зависимости от сезонных условий (забота о животных, уход за растениями);
4.2.1.6 сравнивать явления природы в различные сезоны;
4.2.1.7 выполнять сезонные работы на пришкольном участке
3.1 Моя Родина - Казахстан
4.3.1.1 узнавать и называть государственные символы – герб, флаг, гимн;
4.3.1.2 назвать столицу Республики Казахстан
4.3.1.3 называть имя и фамилию первого и действующего Президента Республики Казахстан;
4.3.1.6 называть имена выдающихся деятелей культуры, искусства, спорта Казахстана
4.1 Развитие устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности
4.4.1.1 назвать предметы и явления природы по их основным свойствам;
4.4.1.2 классифицировать предметы;
4.4.1.3 устанавливать элементарные причинно-следственные связи;
4.4.1.4 участвовать в беседе;
4.4.1.5 составлять простые распространенные предложения и сложные посредством союзов и, а, но, потому что, чтобы;
4.4.1.6 описывать предметы, явления природы с использованием обобщающих слов;
4.4.1.7 сравнивать предметы и явления между собой;
4.4.1.8 составлять связное высказывание по вопросам;
4.4.1.9 дополнять высказывание собеседников на основе материала личных наблюдений;
4.4.1.10 составлять небольшие рассказы на предложенную учителем тему;
4.4.1.11 использовать в своей речи слова и обороты речи, выражающие пространственные и временные отношения с помощью предлогов, союзов, некоторых наречий
Приложение 556
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Культура поведения" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 556 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 557
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115

4.1.2.5 бір күннің күн тәртібін атау
2.2 Тірі табиғат
4.2.2.15 пайдалы жәндіктерді атау – ара, қызыл қоңыз, көбелектер, сыртқы, түрі, өмір сүруін, қоректенуін білу;
4.2.2.16 ара асырау және ара шаруашылығының өнімдерін адамның пайдалануы туралы айту
Дені саудың – жаны сау
2.1 Табиғаттағы маусымдық өзгерістер
4.2.1.1 әр маусымның негізгі белгілерін атау;
4.2.1.2 әр маусымның айлары және олардың келу ретін атау;
4.2.1.3 жыл мезгілдерінің "ерте", "кеш" түсініктеріне түсініктеме беру;
4.2.1.5 маусымдық жағдайларға байланысты адамдардың қызмет түрлерін атау (жануарлар мен өсімдіктерге күтім жасау);
4.2.1.6 әртүрлі маусымда табиғат құбылыстарын салыстыру;
4.2.1.7 мектеп жанындағы аумақта маусымдық пішен жұмысын орындау
3.1 Менің Отбасым – Қазақстан
4.3.1.1 мемлекеттік рәміздерді білу және атау – елтаңба, ту, әнұран;
4.3.1.2 Қазақстан Республикасының астанасын атау;
4.3.1.3 Қазақстан Республикасының алғашқы және қазіргі Президентінің аты, жөнін және тегін атау;
4.3.1.6 Қазақстанның мәдениет, өнер, спорт салалары қайраткерлерінің атын білу
4.1 Қоршаған болмыстың заттар мен құбылыстарымен танысу негізінде ауызша сөйлеуді дамыту
4.4.1.1олардың негізгі қасиеттері бойынша заттар мен табиғат құбылыстарын атау;
4.4.1.2 заттарды жіктеу;
4.4.1.3 қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды анықтау;
4.4.1.4 әңгімеге қатысу;
4.4.1.5 қарапайым жәй сөйлемдер мен және, ал, бірақ, өйткені, үшін шылаулары арқылы жасалатын сөйлемдерді құрастыру;
4.4.1.6 жалпылама сөздерді пайдаланумен заттарды, табиғат құбылыстарын сипаттау;
4.4.1.7 заттар мен құбылыстарды өзара салыстыру;
4.4.1.8 сұрақтар бойынша өзара байланысты сөйлемдерді құрау;
4.4.1.9 жеке бақылау материалы негізінде әңгімелесушінің айтқандарын толықтыру;
4.4.1.11 өз сөзінде сөз алды қосымшалары, шылаулар, кейбір үстеулердің көмегімен кеңістіктік және уақыттық қатынастарды білдіретін сөздер мен сөз орамдарын пайдалану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
556 -қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Тәртіп мәдениеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
557 -қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приказ дополнен приложением 557 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - формировать у обучающихся начальные технологические знания, трудовые умения и навыки, способы планирования и организации труда, способствующие социальной адаптации и подготовке к самостоятельной трудовой деятельности.
3. Задачи Программы:
1) формировать у обучающихся основы общетрудовых умений и навыков: умения придерживаться плана работы, контролирвать свою деятельность, ориентироваться на образец, оценивать полученный результат;
2) учить использовать ручные умения и навыки на других уроках и в повседневной жизни;
3) развивать конструктивные способности, художественный и эстетический вкус, воображение и пространственное мышление.
4) формировать трудолюбие, умение доводить начатое дело до конца, аккуратность.
4. Корреционно-развивающие задачи:
1) развивать зрительно-двигательную координацию, мелкую моторику;
2) расширять и обогащать словарный запас специальной терминологией;
3) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Программа по предмету "Ручной труд" составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся с нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.

Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3 сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3 сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты – білім алушыда, әлеуметтік бейімдеуге және өзіндік еңбек іс-әрекетіне дайындауға себептесетін бастапқы технологиялық білім, еңбек біліктілігі мен дағдыларын, еңбекті жоспарлау мен ұйымдастыру тәсілдерін қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) білім алушыларда жалпы еңбектік біліктілік пен дағды негіздерін қалыптастыру: жұмыс жоспарын ұстана білу, өзінің іс-әрекетін қадағалау, үлгіге қарап жасау, алынған нәтижені бағалау;
2) қол еңбегі дағдыларын басқа сабақтарда, күнделікті өмірде қолдануға үйрету;
3) көрнекі-әрекеттік және көрнекі-бейнелік ойлауын дамыту;
4) еңбексүйгіштікті, бастаған істі соңына дейін жеткізу біліктілігін, ұқыптылықты қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сындарлы (конструктивті) қабілетін, көркем және эстетикалық талғамын, қиялы мен кеңістік ойлауын дамыту;
2) көру-қозғалыс координациясын, ұсақ моторикасын дамыту;
3) арнайы терминологиямен сөздік қорын кеңейті және байыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Қол еңбегі" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдерінің іске асырылуы зияты зақымдалған білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқытудың компенсаторлық-дамыту бағыттылығы қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау.

7. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, освоение норм поведения, жизненных, бытовых навыков.
8. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода к обучающимся с особыми образовательными потребностями в условиях коллективного учебного процесса обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся.
9. При дифференцированном подходе для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема, варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения.
10. Материал программы дает возможность содействовать развитию у обучающихся способности организовывать более сложные движения, которые необходимы в трудовой деятельности.
11. Предметно-практическая деятельность позволяет поддерживать интерес и произвольное внимание на конкретном объекте труда. Происходит опора на более сохранное наглядно-действенное мышление обучающихся.
12. Речевое сопровождение практической деятельности обучающихся позволяет управлять интеллектуальными процессами. Уроки ручного труда, помогают обучать обобщенным способам анализа предметов:
1) рассматривать объект в целом, определять его назначение;
2) выделять основные части (их количество, названия, форма, материал);
3) устанавливать пространственное расположение частей;
4) выделять основные детали в частях (количество, названия, форма, материалы).
13. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, коллективных видов деятельности.
15. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения программной темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
16. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемой в течение учебного года, которая фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Ручной труд"

7. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімсізденуін жоюды немесе азайтуды көздейді, әлеуметтік мінез-құлық нормалары мен өмірлік маңызды дағдылардың қалыптасуына ықпал жасайды.
8. Жеке тәсілі және саралап оқыту қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
9. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.
10. Бағдарлама материалы білім алушылардың еңбек әрекетіне қажетті күрделі қозғалыстарды ұйымдастыру қабілеттерін дамытуға ықпал етуге мүмкіндік береді.
11. Тәжірибелік іс-әрекет қызметі нақты еңбек нысанына зейін аударуға мен қызығушылық танытуға мүмкіндік береді. Бұл ретте оқушының сақталған көрнекі-әрекеттік ойлауына сүйенеді.
12. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі. Қол еңбегі сабақтары заттарды талдаудың жалпылама тәсілдерін үйретеді:
1) нысананы тұтас қарастыруға, оның мәнін анықтауға;
2) негізгі бөліктерін айқындауға (саны, атауы, формасы, материалы);
3) бөліктердің кеңістік орналасуын белгілеуге;
4) бөліктегі негізгі детальдарын анықтауға (саны, атауы, формасы, материалы).
13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
15. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескере отырып, тақырыптың, тараудың аяғында жүргізіледі.
16. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына еңгізіледі.
3 - тарау. "Қол еңбегі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Ручной труд" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
18. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) "Работа с пластилином";
2) "Конструирование";
3) "Работа с природным материалом";
4) "Работа с бумагой и картоном";
5) "Работа с нитками и текстильным материалом".
19. Раздел "Работа с пластилином" включает подразделы:
1) объемные изделия;
2) композиции;
3) плоскостные изделия.
20. Раздел "Конструирование" включает подраздел:
1) положение деталей в пространстве
21. Раздел "Работа с природным материалом" включает подразделы:
1) плоскостные изделия;
2) объемные изделия;
3) композиции.
22. Раздел "Работа с бумагой и картоном" включает подразделы:
1) плоскостные изделия;
2) объемные изделия.
23. Раздел "Работа с нитками и текстильным материалом" включает подразделы:
1) объемные изделия;
2) плоскостные изделия.
24. Базовое содержание учебного предмета "Ручной труд" для 0 класса:
1) работа с пластилином: правила поведения во время занятий ручным трудом, требования к организации рабочего места. Упражнения в подготовке материала к лепке. Лепка без задания – разминание целого куска двумя руками, разрывание на крупные куски, соединение. Упражнение в раскатывании глины и пластилина. Изготовление простейших геометрических тел. Упражнения в подборе пластилина по цвету. Лепка раскатыванием столбиков различной толщины и длины в ладонях и на подкладной доске. Изготовление улиток. Обыгрывание композиции "Семья улиток". Лепка скатыванием шариков, орешков. Лепка скатыванием предметов, состоящих из нескольких частей (круглой формы). Лепка по образцу из двух шариков различной величины: снеговика, мишки-неваляшки. Изготовление гусеницы из предварительно подготовленных шаров разных размеров. Составление композиции "Гусеницы на листочке". Лепка по образцу фруктов и овощей, других хорошо знакомых предметов. Выполнение национального узора на контуре, нанесенном учителем на подложку, покрытую пластилином, из природного материала (семена дыни, гороха, косточки от арбуза);
2) конструирование: создание конструкций из строительного набора, используемых для игры. Создание простейших построек по подражанию действиям учителя. Построение машины, гаража с воротами. Расстановка мебели в комнате для куклы из 3-4 предметов. Перестановка отдельных элементов конструкции по подражанию и по образцу, по словесной инструкции. Упражнения по составлению одних элементов наборов из других (более мелких) или использованию одних элементов строительного набора вместо других (составлять брусок из кубиков, двух пластин). Создание нескольких связанных между собой построек из различных типов строительных наборов по представлению;

17. "Қол еңбегі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағатты;
3) 2 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 3 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
18. Бағдарлама 5 бөлімді қамтиды:
1) "Ермексазбен жұмыс";
2) "Құрастыру";
3) "Табиғи материалмен жұмыс";
4) "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс";
5) "Жіппен және текстилді материалмен жұмыс".
19. "Ермексазбен жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлемді бұйымдар;
2) композициялар;
3) жалпақ бұйымдар.
20. "Құрастыру" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) бөлшектердің кеңістікте орналасуы
21. "Табиғи материалмен жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлемді бұйымдар;
2) жалпақ бұйымдар;
3) композициялар.
22. "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлемді бұйымдар;
2) жалпақ бұйымдар.
23. "Жіппен және текстилді материалмен жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) көлемді бұйымдар;
2) жалпақ бұйымдар.
24. 0 - сыныпқа арналған "Қол еңбегі" пәнінің базалық мазмұны:
1) ермексазбен жұмыс: қол еңбегі сабағында тәртіп ережесі, жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар. Мүсіндеуге материал дайындауға жаттығу. Тапсырмасыз мүсіндеу – екі қолымен ермексаздың тұтас кесегін укалау, ірі кесектерге үзу, қосу. Саз бен ермексазды жаймалау. Қарапайым геометриялық денелерді жасау. Ермексазды түсіне қарай іріктеп жаттығу ұзындығы мен қалындығы түрлі бағаншаларды алақанда және төсем тақтайшада жаймалау. Ұлу жасау. "Ұлудың отбасы" композициясын ойнау. Шариктерді, жаңғақтарды домалатып мүсіндеу. Бірнеше бөліктерден тұратын заттарды (домалақ формадағы) домалатып мүсіндеу. Үлкендігі әртүрлі екі шариктен үлгі бойынша мүсіндеу: аққала, "неваляшка" қуыршағы. Алдын ала дайындалған түрлі мөлшердегі шариктерден жұлдыз құртын жасау. "Жапырақтағы жұлдыз құрты" композициясын құрастыру. Үлгі бойынша жемістер мен көкөністерді, басқа да жақсы таныс заттарды мүсіндеу. Төсем тақтайшасына салынған нобайы бойынша ұлттық өрнек жасау: ермексазбен немесе табиғи материалмен (қауын, қарбыз тұқымдары, бұршақ) бастыру;
2) құрастыру: құрылыс жиынтығынан ойын кезінде қолданылатын конструкция жасау. Мұғалімнің әрекетіне еліктей отырып, қарапайым құрылыс жасау. Мәшине, қақпасы бар гараж құру. Қуыршақ үшін 3-4 затты жиһазды бөлме ішінде орналастыру. Еліктеу, үлгі, ауызша нұсқау бойынша конструкцияның жеке бөліктерін қайта қою. Құрылыс жиынтығының бір элементерінің орнына басқасын қолдануға жаттығу. Түсінігі бойынша құрылыс жиынтығының түрлі типінен өзара байланысты бірнеше құрылым жасау;

3) работа с природным материалом: экскурсия в природу с целью сбора природного материала. Наклеивание засушенных листьев на подложку из цветной бумаги (лист большой, лист маленький). Изготовление аппликации из листьев. Изготовление "тускииза" – настенного ковра из засушенных листьев. Изготовление аппликации из листьев разных размеров: рыбки, бабочки. Изготовление (по выбору) рыбки, птицы, ежика из скорлупы грецкого ореха, шишек и пластилина;
4) работа с бумагой и картоном: упражнения в сгибании и разрывании бумаги по линиям сгиба, использование гладилки. Получение квадрата из заготовки прямоугольной формы. Получение треугольника путем сгибания квадрата. Изготовление по образцу аппликации домика, автобуса и других знакомых предметов. Изготовление по образцу узора в полосе, чередование фигур по величине (большой – маленький). Складывание бумаги по образцу. Изготовление по образцу объемных игрушек: самолетик, кораблик. Изготовление цепочки из полосок цветной бумаги, заготовленных учителем; подбор бумаги по цвету;
5) работа с нитками и текстильным материалом: называние материала; подбор ниток по цвету, толщине. Связывание цветных ниток, наматывание в клубок, на картонку. Составление коллекции ниток – наклеивание на готовую подложку из плотной бумаги. Витье шнура из толстых цветных ниток.
25. Базовое содержание учебного предмета "Ручной труд" для 1 класса:
1) работа с пластилином: правильная рабочая поза и соблюдение порядка на рабочем месте; аккуратное и бережное обращение с материалами и инструментами; соблюдение техники безопасности и санитарно-гигиенических требований. Изготовление лесенки, елочки, самолета, других объектов из столбиков и полосок. Соединение деталей прижиманием, примазыванием. Инструменты, применяемые при лепке, их названия и назначение (стека). Лепка по образцу игрушек, состоящих из нескольких частей различной величины (пирамидки, снеговика). Лепка по образцу рельефов букв и цифр на доске; лепка по образцу на темы сказок "Колобок"; составление композиций;
2) конструирование: конструирование из деталей строительного набора; изготовление по образцу образов различных знакомых предметов; изготовление по образцу моделей различных предметов из полосок цветной бумаги различной длины (ширины полос 1 см.), согнутых кружочками (с применением клея);
3) работа с природным материалом: экскурсия в природу; сбор природных материалов, знакомство с их свойствами (листьев, цветов, семян – крылаток ясеня и клена, сучков); наклеивание на подложку из цветного картона засушенных цветков. Составление по образцу сюжетной картины из засушенных листьев "Букет", "На джайлау" изготовление по образцу ежа из пластилина (крылаток ясеня, игл, веточек, шелухи подсолнуха); изготовление по образцу бабочки из пластилина и крылаток клена или мелких листьев. Изготовление кораблика из скорлупы грецкого ореха, каштана, ракушек, сосновой коры с парусом из листьев дерева. Изготовление медведя их скорлупы грецкого ореха, семян, шляпок желудей; изготовление любых других поделок из природного материала, придерживаясь плана выполнения поделки; называние материалов, из которых выполнена поделка;

3) табиғи материалмен жұмыс: табиғи материалды жинау мақсатымен табиғатқа экскурссияға бару. Түрлі түсті қағаздан жасалған төсемге кептірілген жапырақтарды жапсыру (үлкен жапырақ, кішкентай жапырақ). Жапырақтардан аппликация жасау. "Түскиіз" – қабырғаға ілінетін кілемді кептірілген жапырақтардан жасау. Үлкендігі түрлі жапырақтардан аппликация жасау: балық, көбелек. Грек жаңғағының қабығынан, шишка мен ермексаздан балықты, құсты, кірпіні (қалауы бойынша) жасау;
4) қағаз және қатырмақағазбен жұмыс: ию сызығымен қағазды бүктеу және жырту, қатпар жазғышты қолдану. Төртбұрышты формадағы дайындамадан шаршы шығару. Шаршыны бүктеу арқылы үшбұрыш шығару. Үлгі бойынша үйдің, автобустың және басқа да таныс заттардың аппликациясын жасау. Мөлшеріне қарай фигураларды ауыстырып (үлкен-кішкентай) жолақтағы өюды үлгі бойынша дайындау. Үлгі бойынша қағазды бүктеу. Көлемді ойыншықты үлгі бойынша дайындау: ұшақ, қайық. Мұғалім дайындаған түрлі-түсті қағаз кесіндісінен алқа дайындау; қағазды түсіне қарай іріктеу;
5) жіппен және текстілді материалмен жұмыс: материалды атау; жіпті түсіне, жуандығына қарай таңдау. Түрлі-түсті жіпті байлау, бір шүйкеге орау. Түрлі-түсті жіптердің коллекциясын құру – қатты қағаздан жасалған төсемге жапсыру. Түрлі-түсті жуан жіптен бау өру.
25. 1-сыныпқа арналған "Қол еңбегі" пәнінің базалық мазмұны:
1) ермексазбен жұмыс: дұрыс жұмыс қалпы мен жұмыс орындағы тәртіп; материалды және құралдарды ұқыпты және құнттап пайдалану; техникалық қауіпсіздікті және санитарлы-гигиениеналық талаптарды сақтау. Бағаншалар мен жолақ кесінділерден баспалдақ, шырша, ұшақ, басқа да нысаналарды дайындау. Бөлшектерді бір біріне қысып басу, жапсыру арқылы қосу. Мүсіндеу кезінде қолданылатын құралдар, олардың атауы мен мәні (стек). Үлкендігі әртүрлі бірнеше бөліктерден тұратын ойыншықтарды үлгі бойынша мүсіндеу (пирамидкалар, аққала). Тақтайша үстінде әріптерді және цифрларды рельефті үлгісі бойынша мүсіндеу; "Бауырсақ" ертегісі тақырыбында мүсіндеу; композиция құрастыру;
2) құрастыру: құрылыс жиынтығының бөлшектерінен құрастыру; түрлі таныс заттардың бейнелерін үлгі бойынша мүсіндеу; түрлі заттардың модельдерін ұзындығы (жолақ кесіндісінің ені 1см) әртүрлі түрлі-түсті қағаздарың жолақ кесінділерінен және желіммен дөңгелек түрінде бүктелген жолақ секінділерінен үлгіге қарап дайындау;
3) табиғи материалмен жұмыс: табиғатқа саяхат; табиғи материалды жинау, олардың сипатымен танысу (жапырақтардың, гүлдердің, тұқымдардың –шаған, үйеңкі, бұтақтар); түрлі-түсті қатырмақағаздан жасалған төсемге кептірілген гүлдерді жапсыру. Кептірілген гүлдерден "Гүл шоғы" "Жайлауда" сюжетті картинасын үлгі бойынша құрастыру, ермексаздан кірпіні (шаған, шырша инелері, күнбағыс қауызы) үлгі бойынша мүсіндеу; ермеказдан және үйеңкі жапырақтарынан көбелек жасау. Грек жаңғағының қабығынан, каштаннан, қарағай қабығынан кеме, жапырақтардан желкенін жасау. Грек жаңғағының қабығынан, емен жаңғағынан аю жасау; бұйымды дайындау жоспарын ұстана отырып, табиға материалдардан түрлі басқа бұйымдар дайындау; бұйым жасалған материалдарды атау;

4) работа с бумагой и картоном: правила безопасной работы с режущими инструментами, клеем. Соблюдение санитарно-гигиенических требований при работе с клеем; упражнения в резании ножницами по линии сгиба. Резание полосы бумаги на квадраты, прямоугольники, треугольники; соединение деталей из бумаги с помощью клея. Наклеивание в полосе узоров; Изготовление по шаблону узора в круге (не более 3-х: круг, квадрат, треугольник, прямоугольник). Рациональное использование бумаги при обведении шаблона. Понятия: разметка, вырезывание. Правила составления узоров орнаментов, принципы чередования. Сочетание цветов бумаги в орнаменте. Изготовление по образцу растительного орнамента в полосе, в круге, в квадрате; составление по образцу растительных казахских орнаментов, чередующихся по форме, цвету – гул" – цветок, "кайнар" - родничок; изготовление по шаблону казахского орнамента в квадрате с использованием сочетания элементов узора ("тарак" – гребень). Изготовление елочных украшений "Фонарик". Изготовление гирлянд из флажков, выполненных из одной детали путем складываний; составление аппликации по образцу;
5) работа с нитками и текстильным материалом: упражнения в разрезании ниток разной длины и толщины. Изготовление из цветных ниток кисточки к шапочке. Изготовление помпонов из шерстяных ниток; упражнения по вдеванию нитки в цыганскую иголку. Шитье по проколам способом "игла вверх – вниз". Вышивание по проколам геометрических фигур: круга, квадрата, треугольника (изонить). Заполнение контуров штриховкой цветными карандашами.
26. Базовое содержание учебного предмета "Ручной труд" для 2 класса:
1) работа с пластилином: лепка предметов путем вдавливания и расплющивания, с применением стеки: кубик большой, кубик маленький, брусок высокий, брусок низкий; соблюдение пропорции при лепке с натуры; складывание из вылепленных деталей башни, дома. Лепка предметов цилиндрической формы: кружки, стаканы для карандашей. Лепка с натуры посуды конической формы: ведерка, цветочного горшка. Лепка по образцу стилизованных фигур птиц, животных; самостоятельная лепка с натуры игрушек. Лепка по контуру тематических композиций;
2) конструирование: конструировать предметы с использованием конструктора "Лего"; составлять и обыгрывать композиции;
3) работа с природным материалом: экскурсия в природу с целью сбора природного материала. Свойства засушенных листьев, цветов, трав; правила составления макета; приемы соединения деталей с помощью подручных материалов; составление композиции по образцу и представлению из засушенных растений. Изготовление простейших стилизованных фигурок животных из природных материалов с использованием подручных материалов (палочки, клея), цветов, трав, соломы; способ соединения деталей с помощью пластилина; называние операции (соединить, прикрепить). Следование плану выполнения поделки; называние материалов, из которых выполнена поделка;

4) қағаз жіне қатырмақазазбен жұмыс: кесетін құралдармен, желіммен жұмыс қауіпсіздігі ережесін сақтау. Желіммен жұмыс істеу кезінде санитарлы-гигиеналық талаптарды сақтау; бүктеу сызығы бойынша қайшымен қиып жаттығу. Қағаз жолақтарын шаршы,үшбұрыш, төртбұрыш етіп кию; желім арқылы қағаз бөліктерін қосу. Оюларды жолақ ішіне жапсыру; шеңбер ішіндегі оюды шаблон бойынша дайындау (дөңгелек, шаршы, төртбұрыш, үшбұрыш 3-тен аспауы керек). шаблонды айландыра сызу кезінде қағазды ұтымды пайдалану. Белгілеу, қию ұғымдары. Ою мен өрнектерді құрастыру ережесі, ретімен орналастыру қағидасы. Өрнектегі қағаз түстерінің үйлесімдігі. Жолақ, шеңбер, шаршы ішіндегі өсімдік әліптес оюларын үлгі бойынша дайындау; өсімдік әліптес қазақ оюларын үлгі бойынша құрастыру, пішіні, түсі бойынша ретімен орналастыру– "гүл", "қайнар"; өрнек элементтерін пайдалана отырып, шаршы ішіндегі қазақ оюын шаблон бойынша дайындау ("тарақ"). "Фонарик-шам" шырша ойыншығын дайындау. Бүуктеу арқылы бір бөлшектен жасалған жалаушалардан гирлянда дайындау; үлгі бойынша аппликация дайындау;
5) жіп және текстильді материалдармен жұмыс: жуандығы мен ұзындығы әртүрлі жіптерді қийып жаттығу. Жүн жіптерден домалақ шашақ дайындау; цыған инесіне жіпті сабақтап жаттығу. "ине жоғары-төмен" тәсілімен дайын тесіктер арқылы тігу. Дайын тесіктер арқылы геометриялық фигураларды тігу: дөңгелек шаршы, үшбұрыш (изонить). Түрлі-түсті қарандаштармен штрихтау арқылы сұлбасын толтыру.
26. 2-сыныпқа арналған "Қол еңбегі" пәнінің базалық мазмұны:
1) ермексазбен жұмыс: стекті пайдалана отырып, басып енгізу және жалпайту арқылы заттарды мүсіндеу: үлкен текше, кішкентай текше, брусок биік, брусок аласа; тікелей заттың өзіне қарап мүсіндеу кезінде пропорцияны сақтау; мүсінделген бөлшектерден мұңара, үй құрастыру. Цилиндр пішіндегі заттарды мүсіндеу: қарандаш салатын ыдыс. Конус пішіндегі ыдыстарды тікелей заттың өзіне қарап мүсіндеу: шелек, гүл түбегі. Құстардың, жануарлардың фигураларын үлгі бойынша мүсіндеу; тікелей заттың өзіне қарап ойыншықтарды өздігінен мүсіндеу. Тақырыптық композицияларды сұлбасы мүсіндеу;
2) құрастыру: "Лего" конструкторын пайдалана отырып, заттарды құрастыру; композицияларды құрастыру және күйіне келтіру;
3) табиғи материалмен жұмыс: табиғи материалды жинау мақсатымен табиғатқа саяхатқа шығу. Кептірілген жапырақтың, гүлдердің, шөптердің; қасиеті, макетті құрастыру ережесі; қоласты материалдардан бөлшектерді қосу тәсілдері; кептірілген өсімдіктерден үлгі бойынша және елестету бойынша композиция құрастыру. Қоласты материалдарды пайдалана отырып, жануарлардың қарапайым фигураларын жасау (таяқша, желім), гүлдер, шөп, сабан; ермексаз арқылыбөлшектерді қосу тәсілдері; операцины атау (қосу, жапсыру). Бұйымды жасау жоспарын сақтау; бұйым жасалған материалдарды атау;

4) работа с бумагой и картоном: применение и назначение картона; свойства и особенности картона; клеящие составы для работы с картоном и бумагой (клейстер, казеиновый клей); инструменты, применяемые для работы с картоном, и их назначение: ножницы, кисть, гладилка, шаблон; элементарные сведения о сортах картона; сочетание цветов; соблюдение пропорций; экономное расходование материалов; применение различных материалов (нитки – тесьмы) в сочетании с цветной бумагой и картоном; украшение изделия казахским узором; обводка по шаблону, вырезание ножницами по прямым и кривым линия, осуществление контрольных действий (прикладывание, измерение линейкой); разметка деталей амулета и элементов орнаментов по линейке, шаблону и трафарету; изготовление амулета; изготовление пакета из бумаги для хранения семян, крылаток. Украшение его аппликацией с национальным узором "гул". Разметка бумаги и тонкого картона по шаблонам. Резание ножницами по прямым и кривым линиям; оклеивание картона цветной бумагой с одной стороны; изготовление закладки. Изготовление из картона плоских елочных игрушек (овощей, фруктов, фигурок животных). Оклеивание их цветной бумагой с одной стороны. Изготовление закладки из тонкого картона. Изготовление аппликаций и приклеивание их к закладкам;
5) работа с нитками и текстильным материалом: применение и назначение ниток; применение и назначение тканей в жизни людей; виды ручных отделочных стежков: сметочный и "шнурок"; инструменты, применяемые при работе с тканями; правила безопасной работы; наматывание толстых ниток (кроше, ирис, синтетической пряжи) подравнивание, перевязывание ниток ножницами под руководством учителя; раскраивание ткани по готовой выкройке; рациональное использование материала; составление коллекции тканей с четко выраженной лицевой и изнаночной стороной на подложке из картона; вышивание закладки из канвы или ткани, с крупным переплетением, стежком "шнурок"; оформление концов закладки кисточкой.
27. Базовое содержание учебного предмета "Ручной труд" для 3 класса:
1) работа с пластилином: выкладывание контуров животных разноцветными шариками из пластилина на картоне; лепка по образцу объемных фигурок знакомых бытовых предметов, животных, предметов посуды, мебели; выполнение работы по плану; словесный отчет о порядке выполненной работы;
2) конструирование: конструирование объектов с использованием конструктора "Лего"; составление и обыгрывание композиции;
3) работа с природным материалом: экскурсия в природу с целью сбора природного материала; свойства материалов, используемых при работе: цвет, форма, величина; виды соединений; инструменты: шило, нож, кисть; клеящие составы: БФ, столярный клей; изготовление поделки по образцу и рисунку; самостоятельное изготовление фигурок животных из кукурузных початков, скорлупы грецких орехов, плюсок желудей, проволоки, пластилина, сосновых шишек, семян подсолнуха; изготовление по замыслу объемных изделий из различных материалов (после экскурсий, чтения книг, просмотра кинофильма); изготовление по замыслу композиции на тему – казахская национальная игра "Байга" (скачки); выполнение работы по плану, словесный отчет о выполненной работе;

4) қағаз және қатырмақағазбен жұмыс: қатырмақағаздың мәні, қолданылуы; қатырмақағаздың сипаты мен ерекшелігі; қағаз бен қатырмақағазды жапсыруға арналған желім құрамдары (клейстер, казеинді желім); қатырмақазбен жұмыс істеу кезінде қолданылатын құралдар және олардың қызметі: қайшы, қылқалам, қатпар жазғыш, шаблон; қатырмақағаздің сұраптары туралы қарапайым мәліметтер; түстердің үйлесімі; пропорцияларды сақтау; материалдарды үнемдеп пайдалану; түрлі материалдарды қолдану (жіп – таспа) түрлі-түсті қағаз бенқатырмақағазбен үйлестіру; бұйымды қазақ оюымен әшекейлеу; шаблон бойынша айландыра сызу, қайшымен түзу және қисық сызықтармен қию, бақылау әрекетін жүзеге асыру (бастырып көру, сызғышпен өлшеу); сызғышпен, шаблонмен, трафаретпен тұмар және оюдың бөлшектерін белгілеур; тұмар дайындау; тұқымдарды сақтау үшін қағаздан пакет дайындау. Оны "гүл" ұлттық оюымен әшекейлеу. Шаблон бойынша қағазды және жіңішке қатырмақағазды өлшеп белгілеу. қайшымен түзу және қисық сызықтармен қию; қатырмақағаздың бір жағын түрлі-түсті қағазбен жапсырып шығу; бетбелгісін дайындау. Қатырмақағаздан жалпақ шырша ойыншығын (көкөніс, жеміс, жануарлар фигуралары) дайындау. Олардың бір жағын түрлі-түсті қағазбен жапсырып шығу. Бетбелгіні жіңішке қатырмақағаздан дайындау. Аппликацияларды дайындау және бетбелгіге жапсыру;
5) жіп және текстильді материалдармен жұмыс: жіптің мәні және қолдануы; адамөміріндегі жіптің мәні мен қолдануы; әрлеу тігісінің түрлері: көктейтін и "бау"; матамен жұмыс жасау кезінде қолданылатын құралдар; жұмыс істеу қауіпсіздік ережелері; жуан жіпті шырмау (ширатпа жіп, ирис, синтетикалық иірімжіп) тегістеу, мұғалімнің жетекшілігімен жіпті қайшымен таңу; матаныдайын үлгісі бойынша пішу; материалдарды тиімді пайдалану; қатырмақағаздан жасалған төсемге мата коллекциясын жинақтау (оң жағымен ішкі жағы айқын көріну керек); ірі өріммен, "бау" тігісімен селтір матадан бетбелгі дайынтау; бетбелгінің ұшын шашақпен әшекейлеу.
27. 3 - сыныпқа арналған "Қол еңбегі" пәнінің базалық мазмұны:
1) ермексазбен жұмыс: қатырмақағазға жануарлардың сұлбасын түрлі-түсті ермексаздан жасалған шариктерден қойып шығу; тұрмыстық заттардың, жануарлардың, жиһаздың, ыдыстардың көлемді фигураларын үлгі бойынша мүсіндеу лепка; жұмысты жоспар бойынша орындау; атқарған жұмыстың реті туралы ауызша есеп беру;
2) құрастыру: "Лего" конструкторын пайдалана отырып, заттарды құрастыру; композицияларды құрастыру және күйіне келтіру;
3) табиғи материалмен жұмыс: табиғи материалды жинау мақсатымен табиғатқа саяхатқа шығу; жұмыс кезінде пайдалынатын материалдардың сипаты: түсі, пішіні, мөлшері; қосылу түрі; құралдар: біз, пышақ, қылқалам; желім құрамасы: БФ, ағаш желімі; бұйымды үлгі және суреті бойынша дайындау; жүгері собағынан, грек жаңғағының қабығынан, емен жаңғағынан, сымтемірден ермексаздан, күнбағыс дәндерінен жануарлардың фигураларын өздігінен дайындау; түрлі материалдардан көлемді бұйымдарды өз ойы бойынша жасау (соңғы саяхаттан, кітап оқудан, кинофильм көріргеннен кейін); "Байге" - қазақтың ұлттық ойыны тақырыбында өз ойы бойынша композиция дайындау; жұмысты жоспар бойынша орындау; атқарған жұмыстың реті туралы ауызша есеп беру;

4) работа с бумагой и картоном: назначение и материалы, виды окантовки в изделиях из картона; правила окантовки листом и разметки по линейке в одном направлении; свойства цветной бумаги и картона; сорта картона, применяемые для оформительских работ; выполнение изделия, придерживаясь плана работы с помощью учителя и самостоятельно; выполнение работы по заготовкам, готовым шаблонам и мерочкам; выполнение работы по предметно-операционному плану, планирование последовательности изготовления изделия по предметно-операционному плану и изготовление изделия; изготовление из плотной цветной бумаги елочных украшений объемной формы; изготовление масок и полумасок для новогоднего карнавала; разметка картона и бумаги по шаблонам сложной конфигурации; изготовление из картона и бумаги отдельных элементов казахских узоров сложной конфигурации: "сынык муйиз" – сломаный рог, "туйе-табан" - верблюжий след; изготовление открытых коробок из тонкого картона; разметка развертки коробки по шаблону и по линейке; склеивание коробок двумя способами: с помощью клапаном и по стыкам, оклеивание полосой бумаги;
5) работа с нитками и текстильным материалом: значение плетения в истории бытовой, художественной деятельности человека; назначение косого обметочного стежка; значение орнамента для оформления изделий быта; изготовление браслета из плетенных в несколько раз нитей; шитье, по предварительным проколам на бумаге; ознакомление с косым обметочным стежком; шитье на бумаге в форме квадрате по предварительным проколам казахских узоров ("сынык муйиз" – сломаный рог, "туйе-табан" - верблюжий след). Раскрашивание цветными карандашами.
Глава 4. Система целей обучения
28. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, являются критериями оценивания учебных достижений обучающихся. Допускается внесение изменений в последовательность реализации целей каждого подраздела, в перечень изделий по видам труда с учетом состава класса, возможностей школы.
29. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" - класс, "2.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
30. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) "Работа с пластилином":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс

4) қағаз және қатырмақағазбен жұмыс: қатырмақағаздан жасалған бұйымдарды көмкерудің мәні, түрлері; парақпен көмкеру мен бір бағытта сызғыш бойынша белгілеудің ережелері; түрлі-түсті қағазбен қатырмақағаздың сипаты; безендіруге арналған қатырмақағаз сұрыптары; мұғалімнің көмегімен және өздігінен жоспар бойынша бұйымды дайындау; дайындамалар, шаблондар және өлшемдер бойынша жұмыс істеу; затты-операциональді жоспар бойынша жұмыс істеу, бұйымды затты-операциональді жоспарлау бойынша дайындау реттін жоспарлау және бұйымды дайындау; қалын түрлі-түсті қағаздардан көлемді шырша ойыншықтарын дайындау; жаңа жылдық карнавал үшін маскалар дайындау; конфигурациясы күрделі шаблондар бойынша қатырмақағазды және қағазды белгілеу; қатырмақағаздан және қағаздан конфигурациясы күрделі қазақ оюларының жеке элементтерін дайындау: "сынық мүйіз, "түйе-табан"; жұқа қатырмақағаздан ашық қораптарды дайындау; шаблон және сызғыш бойынша қорап ұңғылын белгілеу; қорапты екі тәсілмен жапсыру: қақпақ арқылы және түйіскен жігі бойынша, оклеивание қағаз жолағымен жапсырып шығу;
5) жіп және текстильді материалдармен жұмыс: адамның тұрмыстық,көркем іс-әрекетінің тарихындағы өрудің мәні; қиғаш ілмектеулі тігістің мәні; тұрмыс бұйымдарын әшекейлеудегі оюлардың мәні; бірнеше рет өрілген жіптерден білезік дайындау; қағаздағы дайын тесіктер бойынша тігу; қиғаш ілмектеулі тігіспен танысу; дайын тесігі бар шаршы формасындағы қағазда қазақ оюларын тігу ("сынық мүйіз", "түйе табан"). Түрлі-түсті қарындаштармен бояу.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
29. Оқу бағдарламасында оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтың бірінші саны сыныпты білдіреді, екіншісі мен үшіншісі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші сан – оқу мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодындағы "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқыту мақсатының сандық белгісі.
30. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Ермексазбен жұмыс":
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып

1.1 Объемные изделия
0.1.1.1 соблюдать правила поведения и техники безопасности на уроке ручного труда;
0.1.1.2 знать свойства пластилина и санитарно-гигиенические правила при работе с ним;
0.1.1.3 лепить комочки – точки;
0.1.1.4 подбирать пластилин по цвету и правилами хранения в коробке;
0.1.1.5 лепить из пластилина "Солнышко";
0.1.1.6. изготавливать и составлять из заготовленных столбиков забор для дома;
0.1.1.7 изготавливать шарики по образцу угощение к празднику "Баурсаки" из соленого теста;
0.1.1.8 лепить по образцу шары разной величины и составлять из них игрушки "Снеговик";
0.1.1.9 лепить по образцу шары разной величины и составлять из них игрушки "Мишка-неваляшка";
0.1.1.10 изготавливать изделие "Ковер-улитка";
0.1.1.11 лепить из подготовленных столбиков соленого теста рогалики;
0.1.1.12 лепить из подготовленных столбиков соленого теста бублик и крендель;
0.1.1.13 изготавливать фрукты по образцу "Яблоки";
0.1.1.14 лепить овощи по образцу "Морковь", "Свекла"
1.1.1.1 соблюдать правила поведения на уроках труда;
1.1.1.2 повторение, раскатывать пластилин в ладонях и на подкладной доске;
1.1.1.3 использовать приемы скатывать пластилин в шар, лепка "Виноград";
1.1.1.4 скатывать пластилин до шарообразной формы разной величины "Свинка Пеппа";
1.1.1.5 скатывать и расплющивать детали разной величины "Пирамидка";
1.1.1.6 лепить рельефные изображения цифр на доске;
1.1.1.7 лепить рельефные изображения букв на доске;
1.1.1.8 лепить по образцу "Торт на день рождение";
1.1.1.9 скатывать овал и лепить "Баклажан";
1.1.1.10 скатывать пластилин в шарики и собирать в початок "Кукуруза";
1.1.1.1 скатывать и расплющивать детали разной величины "Капуста";
1.1.1.12 лепить овощи с натуры "Помидор", "Свекла", "Огурец", "Морковь";
1.1.1.13 лепить по образцу "Лошадка"
2.1.1.1 лепить геометрические тела: куб, брус;
2.1.1.2 лепить кубы разной величины (большой, маленький) по образцу учителя;
2.1.1.3 лепить брусы разной высоты (высокий, низкий) по образцу учителя и складывать из них башни;
2.1.1.4 лепить по образцу стилизованных животных "Кошка", "Мышка";
2.1.1.5 лепить детали дома (стены, крыша) и составлять из них объект;
2.1.1.6 лепить предметы цилиндрической формы "Кружка", "Стакан для карандашей";
2.1.1.7 лепить предметы конической формы посуда "Ведерко", "Цветочный горшок";
2.1.1.8 лепить посуду по образцу в форме шара "Чайник для заварки", "Кесе" (пиала);
2.1.1.9 скатывать овалы и лепить фрукты "Лимон", "Груша";
2.1.1.10 лепить предметы круглой формы и различной величины "Красная смородина на веточке";
2.1.1.11 лепить хлебобулочные изделия "Лепешка", "Печение круглой формы", "Булочка";

1.1 Көлемді бұйымдар
0.1.1.1 қол еңбегі сабағында тәртіп және қауіпсіздік ережелерін сақтау;
0.1.1.2 ермексаздың сипатын және онымен жұмыс істеудің санитарлы-гигиеналқ талаптарды білу;
0.1.1.3 түйіршік-нүкте мүсіндеу;
0.1.1.4 ермексазды түсі бойынша және қорапта сақтау ережесі не қарай таңдау;
0.1.1.5 "Күнді" ермексаздан мүсіндеу;
0.1.1.6. бағаншаларды дайындау және олардан үй шарбағын құрастыру;
0.1.1.7 "Буырсақтар" мейрам тағамы - тұзды қамырдан үлгі бойынша шариктер дайындау;
0.1.1.8 үлгі бойынша түрлі мөлшердегі шариктерді мүсіндеу және олардан ойыншықтар "Аққала" құрастыру;
0.1.1.9 үлгі бойынша түрлі мөлшердегі шариктерді мүсіндеу және олардан ойыншықтар "Аю-неваляшка" құрастыру;
0.1.1.10 "Ұлу-кілем" бұйымындайындау;
0.1.1.11 тұзды қамырдан жасалған бағаншалардан собалақ (рогалик) дайындау;
0.1.1.12 тұзды қамырдан жасалған бағаншалардан тоқаш дайындау;
0.1.1.13 "Алма"үлгі бойынша жемістерді дайындау;
0.1.1.14 "Сәбіз", "Қызылша" үлгі бойынша көкөністерді дайындау
1.1.1.1 еңбек сабағында тәртіп ережелерін сақтау;
1.1.1.2 қайталау: алақанда, төсем тақтайшасында ермексазды жаю;
1.1.1.3 ермексазда шар етіп домалату тәсілін қолдану "Жүзім" мүсіндеу;
1.1.1.4 ермексаздан түрлі мөлшердегі шариктерді домалату "Пеппа шошқасы";
1.1.1.5 түрлі мөлшердегі бөлшектерді домалату, жалпайту "Пирамида";
1.1.1.6 тақтайшаға рельефті цифрларды мүсіндеу;
1.1.1.7 тақтайшаға рельефті әріптерді мүсіндеу;
1.1.1.8 "Туған күнге торт" үлгі бойынша мүсіндеу;
1.1.1.9 "Баклажан" сопақша домалатып мүсіндеу;
1.1.1.10 ермексаздан шариктер домалатып "Жүгері" құрастыру;
1.1.1.11 түрлі мөлшердегі бөлшектерді домалату, жалпайту "Орамжапырақ";
1.1.1.12 көкөністердің өзіне қарап мүсіндеу "Қызанақ", "Қызылша", "Қияр", "Сәбіз";
1.1.1.13 үлгі бойынша мүсіндеу "Ат"
2.1.1.1 геометриялық денелерді мүсіндеу: куб, брус;
2.1.1.2 мұғалімнің үлгісі бойынша үлкендігі түрлі кубтарды мүсіндеу (үлкен, кішкентай);
2.1.1.3 мұғалімнің үлгісі бойынша биіктігі әртүрлі брустарды мүсіндеу (биік, аласа) олардан мұңара құрастыру;
2.1.1.4 үлгі бойынша қатқан жануарларды мүсіндеу "мысық", "Тышқан";
2.1.1.5 үй бөлшектерін мүсіндеу (қабырға, шатыр) және оларданнысана құрастыру;
2.1.1.6 цилиндр формсындағы заттарды мүсіндеу "Кружка", "Қарындаштарға арналған стақан";
2.1.1.7 конус формасындағы ыдыстарды мүсіндеу "шелек", "Гүл түбегі";
2.1.1.8 үлгі бойынша шар формасындағы ыдыстарды мүсіндеу "Шәйнек", "Кесе";
2.1.1.9 сопақша домалатып жемістерді мүсіндеу "Лимон", "Алмұрт";
2.1.1.10 үлкендігі әртүрлі домалақ формадағы жидектерді мүсіндеу "бұтақшадағы қарақат";
2.1.1.11 нан өнімдерін мүсіндеу "шелпек", "Домалақ пешене", "Тоқаш";

2.1.1.12 лепить предметы личной гигиены "Мыло", "Тюбик с зубной пастой", "Полотенце"
3.1.1.1 лепить по образцу стилизованную фигуру человека: девочка, мальчик;
3.1.1.2 лепить по образцу объемную фигуру домашнего животного "Собака";
3.1.1.3 лепить по образцу предметы домашнего обихода: утюг, таз;
3.1.1.4 лепить по образцу предметы домашнего обихода : веник, савок;
3.1.1.5 лепить чашки из жгутов
3.1.1.6 лепить спортивные снаряды "Гантели";
3.1.1.7 лепить спортивное обрудование "Скакалка";
3.1.1.8 лепить спортивные снаряжение "Лыжи";
3.1.9 лепить спортивное оборудование: "мячи футбольный и теннисный"
1.2 Композиции
0.1.2.1 лепить из заготовленных шаров и составлять из них композицию "Гусеницы на листочке";
0.1.2.2 изготавливать и составлять композицию "Лес зимой";
0.1.2.3 изготовливать способом размазывания "Ветка яблони весной" (подарок для мамы);
0.1.2.4 лепить из соленого теста хлебную корзину, наполненную булочками и кренделями;
0.1.2.5 изготавливать барельеф "Забей гол";
0.1.2.6 лепить из заготовленных столбиков и составлять из них композицию "Семья улиток"
1.1.2.1 лепить из столбиков и полосок елки, самолеты;
1.1.2.2 составлять композицию "Самолеты под лесом";
1.1.2.3 лепить коллективную композицию "Мои друзья";
1.1.2.4лепить грибы и составлять композицию "Корзина с грибами"
2.1.2.1 лепить по контуру композицию по теме "Куз" (осень: дом, солнце, дерево с листьями);
2.1.2.2 лепить посуду по образцу в форме круга, способом вдавливания и расплющивания "Блюдце", "Тарелка";
2.1.2.3 лепить по образцу домашнюю утварь казахов "Табак" (блюдо для вареного мяса), с нанесением казахских орнаментов "Ирек" (зигзак), "Су" (вода);
2.1.2.4 лепить посуду по представлению и составлять композицию;
2.1.2.5 лепить и составлять композицию "Чайный стол";
2.1.2.6 лепить по образцу игрушки: автобус, автомобили (легковой, грузовой); составлять композицию для игры "Правила дорожного движения"
3.1.2.1 составлять композицию к сказке "Колобок";
3.1.2.2 составление из изготовленных матрешек композиции "Веселые матрешки";
3.1.2.3 лепить барельеф "Аквариум из рыбки и водорослей";
3.1.2.4 лепить персонажей казахской сказки "Карлығаштың кұйрығы неге айыр?" (Почему у ласточки раздвоенный хвост?) и составлять композицию;
3.1.2.5 составлять и лепить композицию "Снегурочка в лесу";
3.1.2.6 составить композицию из чайной посуды: чашка, блюдце, заварочный чайник, блюдо;
3.1.2.7 составлять и лепить композицию по теме "Наурыз на джайлау"
1.3 Плоскостные изделия
0.1.3.1 изготовливать способом размазывания "Ладошки";
0.1.3.2 изготовливать способом размазывания "Цветок";

2.1.1.12 жеке гигиена заттарын мүсіндеу "сабын", "Тіс пастасы тюбигі", "Орамал"
3.1.1.1 үлгі бойынша қатқан адамның фигурасын мүсіндеу: қыз, ұл;
3.1.1.2 үлгі бойынша үй жануарының көлемді фигурасын мүсіндеу "Ит";
3.1.1.3 үлгі бойынша үй тұрмыстық заттарды мүсіндеу: үтік, тегеш;
3.1.1.4 үлгі бойынша үй тұрмыстық заттарды мүсіндеу: сыпыртқы, қалақ;
3.1.1.5 жгуттардан кесе мүсіндеу
3.1.1.6 спорттық снарядты мүсіндеу "Гантелдер";
3.1.1.7 спорттық снарядты мүсіндеу "Секірпе жіп";
3.1.1.8 спорттық снарядты мүсіндеу "Шаңғы";
3.1.1.9 спорттық снарядты мүсіндеу: "футбол және теннис доптары"
1.2 Композициялар
0.1.2.1 дайын шариктерден мүсіндеу және композиция құрастыру "Жапырақтағы жұлдызқұрт";
0.1.2.2 "Қыстағы орман"композициясын дайындау және құрастыру;
0.1.2.3 изготовливать способом размазывания "Көктемдегі алма бұтағы" композициясын жағу тәсілімен дайындау (анаға сыйлық);
0.1.2.4 тұзды қамырдан тоқаштарға толы нан себетін дайындау;
0.1.2.5 барельеф дайындау "Гол соқ!";
0.1.2.6 дайын бағаншалардан мүсіндеу және "Ұлу отбасы" композициясын дайындау
1.1.2.1 бағаншалар мен жолақтардан шырша, ұшақ мүсіндеу;
1.1.2.2 "Орман астындағы ұшақтар" композициясын құрастыру;
1.1.2.3 "Менің достарым" ұжымдық композицияны дайындау;
1.1.2.4 "Саңырауқұлақ себеті" композициясын мүсіндеу және құрастыру
2.1.2.1 "Күз" тақырыбыдағы композицияны сұлбасы бойынша мүсіндеу (күз: үй, күн, жапырақты ағаш);
2.1.2.2 басу және жалпайту тәсілімен домалақ формадағы ыдысты үлгі бойынша мүсіндеу "тәрелке";
2.1.2.3 қазақтардың үй заттарын мүсіндеу "Ирек" "Су" оюы салынған "Табақ" (етке арналған ыдыс);
2.1.2.4 өз ойынша ыдыстарды мүсіндеу және композиция құрастыру;
2.1.2.6 үлгі бойынша ойыншықтарды мүсіндеу: автобус, автомобилдер (жеңіл, жүк машинесі); ойынға арналған композиция құрастыру "Жол жүру ережесі"
3.1.2.1 "Бауырсақ ертегісіне композиция құрастыру";
3.1.2.2 матрешкалар дайындамасынан "Көңілді матрешкалар" композициясын құрастыру;
3.1.2.3 "Балығы мен балдыры бар аквариум" барельефін мүсіндеу ;
3.1.2.4 "Карлығаштың кұйрығы неге айыр?" қазақ ертегісінің кейіпкерлерін мүсіндеу және композиция құрастыру;
3.1.2.5 "Ормандағы ақшақар" композициясын құрастыру және мүсіндеу ;
3.1.2.6 шай ыдыстарынан композиция құрастыру: кесе, табақша, шай демдейтін шайнек, блюдо;
3.1.2.7 "Жайлаудағы Наурыз" композициясын құрастыру және мүсіндеу
1.3 Жалпақ бұйымдар
0.1.3.1 баттастырып жағу тәсілімен дайындау "Алақандар";
0.1.3.2 баттастырып жағу тәсілімен дайындау "Гүл";

0.1.3.3 лепить из пластилина по образцу "Рыбку";
0.1.3.4 изготовление ромашки на стебельке с листочком из заготовленных столбиков
1.1.3.1 изготовливать способом размазывания "Дерево с листочками";
1.1.3.2 лепить шарики и составлять елочку на крышке;
1.1.3.3 изготовливать способом размазывания: казахского орнамента “Қайнар”;
1.1.3.4 лепить по контуру способом размазывания "Бабочка";
1.1.3.5лепить по контуру способом размазывания картину "Скоро лето"
2.1.3.1 лепить по образцу рельефы листьев различных по цвету и величине;
2.1.3.2 изготавливать способом размазывания казахского орнамента "Балта" (топор);
2.1.3.3 изготавливать способом размазывания: овощи, фрукты;
2.1.3.4 изготавливать способом размазывания "Овощи"
1.1.3.1 скатывать мелкие разноцветные шарики из пластилина и выкладывать их по контуру животного "Жираф";
3.1.3.2 изготавливать способом размазывания на подложке казахского узора "Кошкар муйиз" ( бараньи рога);
3.1.3.3 лепить и выкладывать жгутиками из пластилина " Цветик-семицветик";
3.1.3.4 лепить и выкладывать жгутиками из пластилина горный пейзаж
2) "Конструирование":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0класс
1 класс
2 класс
3 класс
2.1 Положение деталей в пространстве
0.2.1.1 называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик), учить показывать и называть;
0.2.1.2 собирать по подражанию простейшие постройки из двух-трех кубиков, "Школьная спортплощадка: пьедестал, башня, дорожка";
0.2.1.3 собирать по подражанию предметы школьной мебели из 3-4 кубиков: стол, стул, шкаф
1.2.1.1 строить из кубиков дома;
1.2.1.2 строить из кубиков мосты
3.2.1.1 строить дома из кубиков лего;
3.2.1.2 строить башни из кубиков лего
3.2.1.1 строить из кубиков лего машины "Грузовик", "Фургон", "Легковой автомобиль";
3.2.1.2 строить из кубиков лего гараж;
3.2.1.3 строить из кубиков лего мебель: "Кровать", "Диван", "Кресло"
3) "Работа с природным материалом":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
3.1 Плоскостные изделия
0.3.1.1 собирать природный материал для поделок на экскурсии;
0.3.1.2 наклеивать засушенные листья;
0.3.1.3 наклеивать засушенные листья на подложку из цветной бумаги "Осенние листья";
0.3.1.4 изготавливать аппликацию из листьев в полосе;
0.3.1.5 изготавливать аппликацию "Домбра"
1.3.1.1 собирать природный материал для поделок на экскурсии;
1.3.1.2 изготавливать аппликацию из листьев "Стрекоза";
1.3.1.3 изготавливать аппликацию из листьев "Ежик"
2.3.1.1 собирать природный материал для поделок на экскурсии;
2.3.1.2 изготавливать узор в круге из засушенных листьев;
2.3.1.3 наносить на подложку, покрытую пластилином, контуры изделия (семенами арбуза, зернами кукурузы) "Стакан";

0.1.3.3 үлгі бойынша ермексаздан мүсіндеу "Балық";
0.1.3.4 дайын бағаншалардан түймедақ гүлін дайындау
1.1.3.1 баттастырып жағу тәсілімен дайындау "Жапырақты ағаш";
1.1.3.2 шариктерді мүсіндеп қақпақта шырша құрастыру;
1.1.3.3 баттастырып жағу тәсілімен "Қайнар" қазақ оюын дайындау;
1.1.3.4 баттастырып жағу тәсілімен сұлбасы бойынша "Көбелек" мүсіндеу;
1.1.3.5 баттастырып жағу тәсілімен сұлбасы бойынша "Жаз жақындады" мүсіндеу
2.1.3.1 үлгі бойынша түсі мен үлкендігі әртүрлі жапырақтар рельефтерін мүсіндеу;
2.1.3.2 баттастырып жағу тәсілімен "Балта" қазақ оюын мүсіндеу;
2.1.3.3 баттастырып жағу тәсілімен көкөніс, жеміс мүсіндеу;
2.1.3.4 баттастырып жағу тәсілімен көкөніс мүсіндеу
3.1.3.1 ермексаздан түрлі-түсті майда шариктерді мүсіндеу және оларды жануардың сұлбасы бойынша қойып шығу "Керік";
3.1.3.2 баттастырып жағу тәсілімен төсемде қазақ оюын жасау "Қошқар мүйіз" ;
3.1.3.3 ермексаздан жгутиктерді мүсіндеп "Гүл-жетітүсті" қойып шығу;
3.1.3.4 ермексаздан жгутиктерді мүсіндеп "тау пейзажін" қойып шығу
2) "Құрастыру":
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
2.1 Бөлшектердің кеңістікте орналасуы
0.2.1.1 құрылыс жиынтығының элементтерін атау (текше, брус, кірпіш), көрсетуге және атауға үйрету;
0.2.1.2 еліктеу бойынша екі-үш текшеден қарапайым құрылыстарды құрастыру "Мектеп спорт алаңы пьедестал, мұңара, жол";
0.2.1.3 еліктеу бойынша үш-төрт текшеден мектеп жиһазын құрастыру: үстел, орындық, шкаф
1.2.1.1 текшелерден үй құрастыру;
1.2.1.2 текшелерден көпір құрастыру
2.2.1.1 Лего текшелерінен үй құрастыру;
2.2.1.2 Лего текшелерінен мұңара құрастыру
3.2.1.1 Лего текшелерінен мәшине құрастыру "Жүк мәшинесі", "Фургон", "Жеңіл автомобиль";
3.2.1.2 Лего текшелерінен гараж құрастыру;
3.2.1.3 Лего текшелерінен жиһаз құрастыру: "Төсек", "Диван", "Кресло"
3) "Табиғи материалмен жұмыс":
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
3.1 Жалпақ бұйымдар
0.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
0.3.1.2 кептірілген жапырақтарды жапсыру;
0.3.1.3 кептірілген жапырақтарды түрлі-түсті қағаздан жасалған төсемге жапсыру "Күзгі жапырақтар";
0.3.1.4 жолақ ішінде жапырақтардан аппликация дайындау;
0.3.1.5 "Домбыра" аппликациясын дайындау
1.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
1.3.1.2 жапырақтардан аппликация дайындау "Инелік";
1.3.1.3 жапырақтардан аппликация дайындау "Кірпі"
2.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
2.3.1.2 шеңбер ішінде кептірілген жапырақтардан аппликация дайындау;
2.3.1.3 ермексаз баттастыра жағылған төсемге бұйым сұлбасын түсіру (қарбыз дәндерінен, жүгері) "Стакан";

2.3.1.4 наносить на подложку, покрытую пластилином, контуры изделия (семенами дыни, зернами подсолнуха) "Пиала"
3.3.1.1 собирать природный материал для поделок на экскурсии;
3.3.1.2 наносить на подложку, покрытую пластилином контуры цветов из крылаток ясеня, клена;
3.3.1.3 наносить на подложку, покрытую пластилином контуры национального узора "Кус канаты" (крылья птицы): семена дыни, гороха, косточки от арбуза
3.2 Объемные изделия
0.3.2.1 изготавливать, ежа из пластилина и крылаток ясеня (путем вкалывания);
0.3.2.2 изготавливать бабочку из пластилина и крылаток клена (способом примазывания)
1.3.2.1 выполнять из объемных природных материалов "Кораблик";
1.3.2.2 выполнять из объемных природных материалов "Птицу";
1.3.2.3 выполнять из объемных природных материалов "Баран"
2.3.2.1 изготавливать по образцу из желудей, крылаток ясеня фигуру "Заяц";
2.3.2.2 изготавливать по образцу из желудей, крылаток ясеня фигуру "Белка";
2.3.2.3изготавливать по образцу из персиковых косточек фигуру "Черепаха";
2.3.2.4 изготавливать по образцу из персиковых косточек фигуру "Паук"
3.3.2.1 изготавливать фигуру дикого животного "Медведь" из скорлупы грецкого ореха, семян, шляпок желудей;
3.3.2.2 изготавливать из объемных природных материалов фигуру птицы "Сова" из скорлупы грецкого ореха, плюсок желудей;
3.3.2.3 изготавливать по образцу фигуру птицы "Лебедь" из шишки, желудя и листьев
3.3 Композиции
0.3.3.1 изготавливать и составлять композицию из ежей разных размеров "Ежики в траве"
1.3.3.1 составлять и наклеивать по образцу из засушенных листьев композицию "Букет" (подарок учителю);
1.3.3.2 изготавливать "Түскиіз" из засушенных листьев разных размеров и окраски;
1.3.3.3 составлять из засушенных природных материалов сюжетную картинку по образцу "Золушка"
2.3.3.1 изготавливать по образцу из сосновых шишек, листьев, перьев фигурки и составлять композицию "Утка с утятами";
2.3.3.2 составлять композицию из засушенных листьев к сказке "Жыл басы" – "Начало года"
3.3.3.1 изготавливать из природных материалов композицию "Птицы на озере"
4) "Работа с бумагой и картоном":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.1 разрывать бумагу;
0.4.1.2 произвольно сгибать бумагу: получать квадрат из заготовки прямоугольной формы, получать треугольник путем сгибания квадрата;
0.4.1.3 изготавливать аппликацию из рванной бумаги "Шарик для Куата";
0.4.1.4 изготавливать аппликацию в квадрате "Новогодняя открытка";
0.4.1.5 изготавливать аппликацию "Бусы на елку";
0.4.1.6 изготавливать и составлять композицию "Еловый лес";

2.3.1.4 ермексаз баттастыра жағылған төсемге бұйым сұлбасын түсіру (қауын, күнбағыс дәндерінен) "Кесе"
3.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
3.3.1.2 ермексаз баттастыра жағылған төсемге үйеңкі гүлдерінің сұлбасын түсіру;
3.3.1.3 ермексаз баттастыра жағылған төсемге ұлттық ою сұлбасын түсіру "Құс қанаты": қауын, бұршақ дәндері, қарбыз дәні
3.2 Көлемді бұйымдар
0.3.2.1 ермексазбен үйеңкі қанатшыларынан кірпіні дайындау (қадау арқылы);
0.3.2.2 ермексазбен үйеңкі қанатшыларынан көбелек дайындау (жағу арқылы)
1.3.2.1 көлемді табиғи материалдардан "Кеме" жасау;
1.3.2.2 көлемді табиғи материалдардан "Құс" жасау;
1.3.2.3 көлемді табиғи материалдардан "Қой" жасау
2.3.2.1 үлгі бойынша емен жаңғағы мен шаған қанатшыларынан "Қоян" дайындау;
2.3.2.2 үлгі бойынша емен жаңғағы мен шаған қанатшыларынан "Тиын" дайындау;
2.3.2.3 үлгі бойынша шабдалы дәнектерінен "Тасбақа" фигурасын дайындау;
2.3.2.4 үлгі бойынша шабдалы дәнектерінен "Өрмекші" фигурасын дайындау
3.3.2.1 грек, емен жаңғақтарынан "Аю" жабайыаң фигурасын дайындау;
3.3.2.2 көлемді табиғи материалдардан "Үкі" құс фигурасын грек, емен жаңғақтарынан жасау;
3.3.2.3 үлгі бойынша "Аққу" құстың фигурасын емен жаңғағы мен жапырақтарынанжасау
3.3 Композиция
0.3.3.1 үлкендігі әртүрлі кірпілерден композиция дайындау және құрастыру "Шөптегі кірпілер"
1.3.3.1 кептірілген жапырақтарынан "Гүл шоғы" композициясын дайындап құрастыру (мұғалімге сыйлық);
1.3.3.2 түсі мен үлкендігіәртүрлі кептірілген жапырақтардан "Түскиіз" дайындау;
1.3.3.3 кептірілген табиғи материалдардан "Күлбике" сюжетті суретті үлгі бойынша дайындау
2.3.3.1 қарағай жаңғақтарынан, жапырақтарынан, мамықтан "Үйрекпен балапандары" композициясын үлгі бойынша дайындау және құрастыру;
2.3.3.2 кептірілген жапырақтардан "Жыл басы" ертегісіне композиция құрастыру
3.3.3.1 табиғи материалдардан "Көлдегі құстар" композициясын құрастыру
4) "Қағаз және қатырмақағазбен жұмыс":
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.1 қағазды жырту;
0.4.1.2 еркімен қағазды жырту: төртбұрышты формадағы дайындамадан шаршы шығару, шаршыны бүктеу арқылы үшбұрыш шығару;
0.4.1.3 жыртпа қағаздан аппликация дайындау "Қуатқа арналған шарик";
0.4.1.4 "Жаңа жылдық ашықхат" шаршы ішіндегі аппликация дайындау;
0.4.1.5 "Шаршаға арналған моншақтар" аппликациясын дайындау;
0.4.1.6 "Шырша орманы" композициясын дайындап құрастыру;

0.4.1.7 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "Дома" (путешествуем по городу);
0.4.1.8 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "Автобус" (путешествуем по городу);
0.4.1.9 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "Кораблик" (путешествуем на корабле);
0.4.1.10 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "В зоопарке" (ежик);
0.4.1.11 изготавливать орнамент "Жіліншік";
0.4.1.12 изготавливать аппликации "Скатерть с орнаментом "Балта" (топор);
0.4.1.13 изготавливать вазу для фруктов из кусочков рваной бумаги;
0.4.1.14 изготавливать и составлять композицию "Ваза с фруктами";
0.4.1.15 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "В парке"
1.4.1.1 упражнять в сгибании и разрывании бумаги по прямым линиям;
1.4.1.2 риднрживаться правилам по технике безопасности при работе с ножницами;
1.4.1.3 резать ножницами по следам сгиба, вырезать полосы
1.4.1.4 получать квадраты, путем сгибания по средней линии, и разрезать заголовку прямоугольной формы;
1.4.1.5 получать треугольник, путем сгибания квадрата с угла на угол, и разрезать по линии сгиба;
1.4.1.6 резать полосы бумаги на квадраты, прямоугольники (изготовление дидактического материала к урокам математике);
1.4.1.7 получать круг, путем произвольного скругления углов, из заготовок квадратной и прямоугольной формы;
1.4.1.8 изготавливать украшение "Елочная гирлянда";
1.4.1.9 резать по размеченным линиям "Снежинка";
1.4.1.10 резать полосы бумаги на прямоугольники и выкладывать по образцу узор в квадрате и прямоугольнике;
1.4.1.11 резать полосы бумаги на треугольники и выкладывать по образцу "Елочки";
1.4.1.12 вырезать квадраты, треугольники, размеченные по шаблону;
1.4.1.13 изготавливать аппликацию "Байтерек";
1.4.1.14 резать полосы бумаги на квадраты и выкладывать по образцу "Орнамент из квадратов";
1.4.1.15 вырезать овалы, размеченные по шаблону;
1.4.1.16 изготавливать аппликацию из заготовок "Клоун";
1.4.1.17 изготавливать аппликацию юрты с орнаментом "Қайнар";
1.4.1.18 вырезать по контуру и наклеивать "Овощи";
1.4.1.19 вырезать по контуру и наклеивать фигурку птицы "Цыпленок";
1.4.1.20 вырезать круги, размеченные по шаблону;
1.4.1.21 вырезать по контуру и наклеивать "Цветок"
2.4.1.1 резать по кривым линиям, изготавливать счетный материал в форме кругов и овалов;
2.4.1.2 изготавливать пакет из бумаги для хранения плоских изделий;
2.4.1.3 размечать, вырезать бумагу и картон по шаблону "Закладка";
2.4.1.4 наклеивать на изделие аппликацию "Осень";
2.4.1.5 изготавливать из тонкого картона поздравительную открытку "День учителя";

0.4.1.7 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Үйлер" аппликациясын құрастыру (қала бойынша саяхат);
0.4.1.8 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Автобус" аппликациясын құрастыру (қала бойынша саяхат);
0.4.1.9 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Кеме" аппликациясын құрастыру (өзен бойынша саяхат);
0.4.1.10 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Зоопарк" аппликациясын құрастыру (кірпі);
0.4.1.11 "Жіліншік" оюын дайындау;
0.4.1.12 "Балта" оюы бар "Дастарқан" аппликациясын дайындау;
0.4.1.13 жыртпа қағаздардан жеміс сауытын дайындау;
0.4.1.14 "Жемісі барсауыт" композициясындайындап құрастыру;
0.4.1.15 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Паркте" аппликациясын құрастыру
1.4.1.1 түзу сызық бойынша қағазды бүктеуге және жыртуға жаттықтыру;
1.4.1.2 қайшымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережесін ұстану;
1.4.1.3 бүктеу сызығы бойынша қайшымен қию, жолақтар қию
1.4.1.4 ортаңғы сызық бойымен бүктеуарқылы шаршы шығару төртбұрышты формадағы дайындамалар жасау;
1.4.1.5 шаршыны бұрыштан бұрышқа бүктеу арқылы үшбұрыш шығару және бүктеу сызығымен қию;
1.4.1.6 қағаз жолақтарын шаршы етіп қию, (математикасабағына дидактикалық материал дайындау);
1.4.1.7 шаршы және төртбұрышты формадағы дайындамалардың бұрыштарын қайыру арқылы шеңбер шығару;
1.4.1.8 "Шырша гирляндасы" әшекейін дайындау;
1.4.1.9 белгіленген сызықтар бойымен қию "Қар ұшқыны";
1.4.1.10 қағаз жолақтарын төртбұрыш етіп қию және үлгі бойынша шаршы ішінде ою құрастыру;
1.4.1.11 қағаз жолақтарын үшбұрыш етіп қию және үлгі бойынша "Шырша" құрастыру;
1.4.1.12 шаблон бойынша белгіленген шаршыларды, үшбұрыштарды қию;
1.4.1.13 "Бәйтерек" аппликациясын дайындау;
1.4.1.14 қағаз жолақтарын шаршы етіп қию және үлгі бойынша "Төртбұрыштан жасалған ою" аппликация құрастыру;
1.4.1.15 шаблон бойынша белгіленген сопақшаларды қию;
1.4.1.16 дайындамалардан "Клоун" аппликациясын жасау;
1.4.1.17 "Қайнар" өрнегі бар киіз үй аппликациясын дайындау;
1.4.1.18 сұлбасы бойынша "Көкөністер" қию және жапсыру;
1.4.1.19 сұлбасы бойынша "Балапан" құстың фигурасын қию және жапсыру ;
1.4.1.20 шаблон бойынша белгіленген доңгелектерді қию;
1.4.1.21 сұлбасы бойынша "Гүл" қию және жапсыру
2.4.1.1 қисық сызықтармен қию, дөңгелек және сопақша формадағы санау материалын дайындау;
2.4.1.2 жалпақ бұйымдарды сақтауға арналған қағаздан пакет дайындау;
2.4.1.3 шаблон бойынша қағаздан және қатырмақағаздан "Бет белгі" белгілеу, қию;
2.4.1.4 бұйымға "Күз" аппликациясын жапсыру;
2.4.1.5 жұқа қатырмақағаздан "Мұғалімдер күні" құттықтау ашықхатын дайындау;

2.4.1.6 изготавливать по образцу аппликацию "Грузовик";
2.4.1.7 изготавливать плоские карнавальные полумаски из тонкого картона и плотной бумаги;
2.4.1.8 изготавливать по образцу аппликацию "Автофургон";
2.4.1.9 изготовление аппликаци " Солнце в горах";
2.4.1.10 изготовливать амулет "Тумарша" в форме треугольника, оклеивать цветной бумагой;
2.4.1.11 изготавливать их картона отдельных элементов казахских узоров "Кошкар муйиз" (бараний рог);
2.4.1.12 изготавливать из тонкого картона поздравительную открытку маме "Весенние цветы";
2.4.1.13 изготавливать растительный орнамент в полосе (по образцу), чередующийся по форме, цвету;
2.4.1.14 изготавливать растительный орнамент, в круге (по образцу);
2.4.1.15 изготавливать растительный орнамент в квадрате (по образцу)
3.4.1.1 изготавливать из геометрических фигур мозаику "Моя школа";
3.4.1.2 составлять по образцу аппликацию растительного орнамента в полосе "Осень";
3.4.1.3 наклеивать на подложку цветок из полосок бумаги с последующим приклеиванием стебелька, листочка и вазы;
3.4.1.4 изготавливать, составлять и наклеивать изображения человека из геометрических фигур;
3.4.1.5 изготавливать из картона плоские елочные игрушки (овощи, фрукты, фигурки птиц) и оклеивать их цветной бумагой с одной стороны;
3.4.2.6 изготавливать из цветной бумаги "Воротник для карнавала";
3.4.2.7 изготавливать, составлять и наклеивать по образцу плоскую модель "Светофор";
3.4.1.8 изготавливать из тонкого картона и бумаги казахские узоры сложной конфигурации: "Сынык Муйіз" (сломанный рог);
3.4.1.9 изготавливать по шаблону казахский орнамет "Тарак" (расческа) в квадрате;
3.4.1.10 изготавливать и составлять панно "Чайный стол"
4.2 Объемные изделия
0.4.2.1 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Книжка";
0.4.2.2 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Веер";
0.4.2.3 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Гармошка";
0.4.2.4 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Хлопушка";
0.4.2.5 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Лодочка";
0.4.2.6 изготавливать цепочки из готовых полосок "Гирлянда на елку";
0.4.2.7 изготавливать елочный шар из готовых полосок;
0.4.2.8 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Самолет" (путешествие на самолете);
0.4.2.9 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Колпак";

2.4.1.6 үлгі бойынша "Жүк мәшинесі" аппликациясын дайындау;
2.4.1.7 жұқа қатырмақағаздан және қалың қағаздан жалпақ карнавал маскаларын дайындау;
2.4.1.8 үлгі бойынша "Автофургон" аппликациясын дайындау;
2.4.1.9 "таудағы күн" аппликациясын дайындау;
2.4.1.10 "Тұмарша" үшбұрыш формасындағы тұмар дайындау, түрлі түсті қағазбен жапсыру;
2.4.1.11 қазақ оюларының жеке элементтерін қатырмақағаздан дайындау "Қошқар мүйіз";
2.4.1.12 жұқа қатырмақағаздан анаға "Көктемгі гүлдер" құттықтау ашықхатын дайындау;
2.4.1.13 үлгі бойынша шеңбер ішінде өсімдік оюын дайындау;
2.4.1.14 үлгі бойынша түсі менформасы кезектесетін жолақ ішінде өсімдік оюын дайындау;
2.4.1.15 үлгі бойынша шаршы ішінде өсімдік оюын дайындау
3.4.1.1 геометриялық фигуралардан "Менің мектебім" мозаикасын дайындау;
3.4.1.2 үлгі бойынша жолақ ішінде өсімдік оюын дайындау "Күз";
3.4.1.3 төсемеге қағаз жолақтарынан жасалған гүлді жапсыру, кейін сабағын, жапырағын және сауытын жапсыру;
3.4.1.4 геометриялық фигуралардан адам бейнесін жасау, құрастыру және жапсыру;
3.4.1.5 қатырмақаңаздан жалпақ шырша ойыншығын дайындау (көкөністер, жемістер, құстар фигурасын) бір жағын түрлі түсті қағазбен жапсыру;
3.4.1.6 "Карнавалға арналған жаға" түрлі түсті қағаздан дайындау;
3.4.1.7 "Бағдаршам" жалпақ моделін дайындау, құрастыру және жапсыру;
3.4.1.8 жұқа қатырмақағаздан конфигурациясы күрделі қазақтың ою-өрнегін дайындау : "Сынық мүйіз";
3.4.1.9 шаблон бойынша шаршы ішінде "Тарақ" оюын дайындау;
3.4.1.10 "Шай үстелі" панно дайындап құрастыру
3.4.1.11 түрлі-түсті қатырмақағаздан "Пирамидка" мозаика қию және құрастыру
4.2 Көлемді бұйымдар
0.4.2.1 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Кітапша" ойыншығын дайындау;
0.4.2.2 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Желпуіш" ойыншығын дайындау;
0.4.2.3 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Сырнай" ойыншығын дайындау;
0.4.2.4 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Шартылдақ" ойыншығын дайындау;
0.4.2.5 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Қайық" ойыншығын дайындау;
0.4.2.6 дайын жолақтардантізбек жасау "Шыршаға гирлянда";
0.4.2.7 дайын жолақтардан шырша ойыншығын- шар дайындау;
0.4.2.8 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Ұшақ" ойыншығын дайындау (ұшақпен саяхат);
0.4.2.9 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Қалпақ" ойыншығын дайындау;

0.4.2.10 изготавливать по образцу (по типу оригами) стаканчик;
0.4.2.11 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Шапочка от солнца";
0.4.2.12 изготавливать по образцу объемную игрушку "Лиса"
1.4.2.1 сгибать и разрывании бумаги по прямым линиям "Конверт для шаблонов";
1.4.1.2 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Вертушка";
1.4.2.3 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Дед Мороз";
1.4.2.4 изготавливать украшение "Фонарик" ;
1.4.2.5 изготавливать из колец бумаги игрушку "Бабочка";
1.4.2.6 изготавливать оригами "Папа" (уважение к старшим);
1.4.2.7 изготавливать из полосок бумаги фигурку животного "Зайчик";
1.4.2.8 изготавливать оригами "Щенок" (прогулка с четвероногим другом)
2.4.2.1 изготавливать из тонкого картона стакан для карандашей и ручек;
2.4.2.2 оклеивать стакан для карандашей цветной бумагой и делать декоративную аппликацию из геометрических фигур;
2.4.2.3 упражнения в разметке бумаги и картона по мерочке, нанесение рицовки (надрез картона);
2.4.2.4 изготавливать из плотной цветной бумаги елочное украшение объемной формы "Гриб" (из 3 частей);
2.4.2.5 изготавливать из плотной цветной бумаги елочные украшение объемной формы "Шар" (из 4-6 частей);
2.4.2.6 изготавливать по шаблону открытую коробку из тонкого картона, с помощью клапанов;
2.4.2.7 изготавливать по шаблону открытую коробку из тонкого картона по стыкам, оклеивать полосками бумаги;
2.4.1.8 изготавливать и собирать юрту из заготовки цилиндрической формы;
2.4.1.9 размечать и вырезать из цветной бумаги национальный орнамент " Гул" и украшать юрту;
2.4.2.10 изготавливать по образцу объемное изделие (оригами) "Гусь";
2.4.2.11 изготавливать по образцу объемное изделие (оригами) "Рыбка";
2.4.1.12 изготавливать по образцу объемную игрушку "Кошка";
2.4.1.13 изготавливать по образцу объемное изделие (оригами) "Тюльпан"
3.4.2.1 изготавливать по образцу домик из прямоугольного листа бумаги и дополнительных деталей: окно, дверь, труба;
3.4.2.2 изготавливать по образцу объемную игрушку по типу оригами "Голубь Мира";
3.4.2.3 изготавливать из полосок бумаги подвески: "Капля", "Снежинка", "Серцечко";
3.4.2.4 изготавливать "Колпак для карнавала" и украшать его аппликацией;
3.4.2.5 изготавливать по шаблонам маски для новогоднего карнавала;
3.4.2.6 изготавливать по образцу объемное изделие (оригами) "Елочка";
3.4.2.7 изготавливать по образцу автобус из прямоугольного листа бумаги и дополнительных деталей: колеса, окна, двери;

0.4.2.10 (оригами сияқты) үлгі бойынша стақан дайындау;
0.4.2.11 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Күн бас киімі" ойыншығын дайындау
0.4.2.12 үлгі бойынша көлемді "Түлкі" ойыншығын дайындау
1.4.2.1 түзу сызықпен қағазды бүктеу және жырту "Шаблондарға арналған конверт";
1.4.2.2 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Айналма" ойыншығын дайындау;
1.4.2.3 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Аяз ата" ойыншығын дайындау;
1.4.2.4 "Шам" әшекейін дайындау;
1.4.2.5 қағаз сақиналарынан "Көбелек" ойыншығын дайындау;
1.4.2.6 "Әке" оригами дайындау (үлкендерге құрмет);
1.4.2.7 қағаз жолақтарынан оригами "Көжек" дайындау;
1.4.2.8 қағаз жолақтарынан оригами "Күшік" дайындау (төртаяқты доспен серуен)
2.4.2.1 жұқа қатырмақағаздан қарындаштарға арналған стақан дайындау;
2.4.2.2 қарандаштарға араналған стақанды түрлі түсті қағазбен жапсыру және геометриялық фигуралардандекоративті аппликация жасау;
2.4.2.3 қағаз бен қатырмақағазды өлшемі бойынша белгілеуге жаттығу, рицовка түсіру (қатырмақағазды кертіктеу);
2.4.2.4 қалың түрлі-түсті қағаздан көлемді формадағы шырша әшекейін дайындау "Саңырауқұлақ" (3 бөліктен);
2.4.2.5 қалың түрлі-түсті қағаздан көлемді формадағы шырша әшекейін дайындау "Шар" (4-6 бөліктен);
2.4.2.6 жұқа қатырмақағаздан ашық қорап дайындау, клапаны бар;
2.4.2.7 жұқа қатырмақағаздан ашық қорап дайындау түйіскен жерімен, сыртын қағаз жолақтарымен жапсыру;
2.4.2.8 цилиндр формасындағы дайындамалардан киіз үй жасап құрастыру;
2.4.2.9 түрлі-түсті қағаздан "Гүл" ұлттық оюды белгілеу, қию және киіз үйді әшекейлеу;
2.4.2.10 үлгі бойынша қағаздан көлемді бұйым "Қаз" (оригами) дайындау;
2.4.2.11 үлгі бойынша қағаздан көлемді бұйым "Балық" (оригами) дайындау;
2.4.2.12 үлгі бойынша қағаздан көлемді бұйым "Мысық" (оригами) дайындау;
2.4.2.13 үлгі бойынша қағаздан көлемді бұйым "Қызғалдақ" (оригами) дайындау
3.4.2.1 төртбұрышты қағаз парағынан үлгі бойынша үй жасау және қосымша бөлшектерді: терезе, есік, моржа;
3.4.2.2 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Бейбіт көгершіні" ойыншығын дайындау;
3.4.2.3 қағаз жолақтарынан "Салпыншақ", "Тамшы", "Қар ұшқыны", "Жүрекше" дайындау;
3.4.2.4 карнавалға арналған "Қалпақ" дайындау, оны аппликациямен әшекейлеу;
3.4.2.5 жаңа жылдық карнавалға арналған маскаларды шаблон бойынша дайындау;
3.4.2.6 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Шырша" бұйымын дайындау";
3.4.2.7 төртбұрышты қағаз парағынан үлгі бойынша автобус жасау және қосымша бөлшектерді: дөңгелек, терезе, есік;

3.4.2.8 изготавливать из тонкого картона и цветной бумаги головной убор "Такие" (девичья шапочка) и отделывать растительным узором "Кус канаты" (крылья птицы);
3.4.2.9 изготавливать гирлянду из геометрических фигур " Флажки";
3.4.2.10 изготавливать из полосок бумаги гирлянду "Кольца и цветы";
3.4.2.11 изготавливать объемный предмет по типу оригами "Декоративная тарелка";
3.4.2.12 изготавливать объемный предмет по типу оригами "Конфетница";
3.4.2.13 изготавливать из полосок бумаги игрушку "Утенок";
3.4.2.14 изготавливать объемную игрушку, по типу оригами "Лебедь";
3.4.2.15 изготавливать из полосок бумаги, сложенной пополам и различной длины, игрушку "Лошадка";
3.4.2.16 изготовлять из полосок бумаги, сложенной пополам и различной длины, игрушку "Собака"
5) "Работа с нитками и текстильным материалом":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
5.1 Объемные изделия
0.5.1. 1составлять коллекцию из цветных ниток (путем наматывания на картон и связывания);
0.5.1.2. изготавливать из шерстяных ниток помпоны
1.5.1.1 использовать приемы резание ниток разной длины "Кисточка из ниток";
1.5.1.2 изготавливать из шерстяных ниток подарок к маме "Куколка"
2.5.1.1 изготавливать стилизованные фигурки (мальчика, девочки) из связанных пучков нитей (повторение);
2.5.1.2 подбирать по цвету нитки и плести камчу из 4-8 нитей, прикреплять ее к палочке
3.5.1.1 изготовлять стилизованные ягоды на веточке "Вишни" из связанных помпонов
5.2 Плоскостные изделия
0.5.2.1 вить шнур из одной и двух толстых цветных нитей;
0.5.2.2 изготавливать шнур для сумки "Коржын" и привязывать его к углам
1.5.2.1 изготавливать аппликацию из цветной пряжи "Вишня на веточке"
3.5.2.1 подбирать по цвету нитки и плести браслет из 2-3 нитей;
3.5.2.2 упражнять в в подборе и раскрое ткани по готовой выкройке в форме квадрата;
3.5.2.3 составлять коллекцию ткани на подложке из картона
3.5.2.1 придерживаться правила по технике безопасности при работе с колющими и режущими инструментами; учить отмерять, отрезать нитку необходимого размера;
3.5.2.2 вдевать нитку в иголку, закреплять 2-3 стежками на одной линии вначале и в конце работы;
3.5.2.3 шить по проколам способом "игла вверх – вниз" на листе в клеточку "Квадрат",
"Прямоугольник" с последующим раскрашиванием;
3.5.2.4 шить по проколам способом "игла вверх – вниз" на листе нелинованной бумаги "Круг", "Овал", с последующим раскрашиванием;
3.5.2.5 вышивать по готовым проколам контуры овощей и фруктов с последующим раскрашиванием;
3.5.2.6 вышивать закладку по готовым проколам из тонкого картона способом "игла вверх-вниз" и оформлять концы закладки кисточкой;

3.4.2.8 жұқа қатырмақағаздан және түрлі түсті қағаздан баскиім жасау "Тақия" және "Құс қанаты" өсімдік оюымен әшекейлеу;
3.4.2.9 геометриялық фигуралардан гирлянда жасау "Жалауша";
3.4.2.10 қағаз жолақтарынан гирлянда дайындау "Сақиналар мен гүлдер";
3.4.2.11 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді зат дайындау "Декоративті тәрелке";
3.4.2.12 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді зат дайындау "кәмпит салатын ыдыс";
3.4.2.13 қағаз жолақтарынан гойыншық дайындау "Үйрек балапаны";
3.4.2.14 оригами сияқты көлемді ойыншық дайындау "Аққу";
3.4.2.15 ұзындығы әртүрлі ортасынан бүктелген қағаз жолақтарынан ойыншық жасау: "Ат";
3.4.2.16 ұзындығы әртүрлі ортасынан бүктелген қағаз жолақтарынан ойыншық жасау: "Ит"
5) "Жіппен және текстильді материалмен жұмыс":
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
5.1 Көлемді бұйым
0.5.1.1 түрлі-түсті жіптердің коллекциясын құру (қатырмақағазға орау және байлау арқылы);
0.5.1.2. Жүн жіптерден домалақ шашақ дайындау
1.5.1.1 ұзындығы әртүрлі жіптерді қию тәсілдерін қолдану "Жіпті шашақ";
1.5.1.2 жүн жіптерден анаға сыйлықдайындау "Қуыршақ"
2.5.1.1 тоқылған жіптерден қатқан фигураларды дайындау (ұл, қыз) (қайталау)
2.5.1.2 түсіне қарай жіптерді таңдау және 4-6 жіптен қамшы өру, оны таяқшаға қыстыру
3.5.1.1 байлаулы шашақтардан қанқан бұтақшадағы жидектерді дайындау
5.2 Жалпақ бұйымдар
0.5.2.1 түрлі-түсті қалың жіптерден бау өру;
0.5.2.2 сөмкеге арналған бау жасау "Қоржын" бұрыштарына байлап қою
1.5.2.1 түрлі-түсті иірімжіптен аппликация дайындау "Бұтақтағы шие"
2.5.2.1 түсіне қарай жіпті таңдау және 2-3 жіптен білезік өру;
2.5.2.2 матаны таңдауға және шаршы формасындағы дайын үлгі бойынша пішуге жаттығу;
2.5.2.3 қатырмақағаздан жасалған төсемге мата коллекциясын жинақтау
3.5.2.1 кесу, қию құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау; қажетті мөлшердегіжіпті қийып үйрету;
3.5.2.2 жіпті инеге сабақтау, жұмыс басында және соңында 1-2 тігіспен бекіту;
3.5.2.3 "ине жоғары-төмен" тәсілімен дайын тесіктер арқылы торкөзді қағазда тігу: Шаршы, Төртбұрыш. Кейін оны бояу;
3.5.2.4 "ине жоғары-төмен" тәсілімен дайын тесіктер арқылы сызықты қағазда тігу: Шеңбер, Сопақша. Кейін оны бояу;
3.5.2.5 дайын тесіктер арқылы көкөністер мен жемістерді тігу, кейін оны бояу;
3.5.2.6 жұқа қатырмақағазды "ине жоғары-төмен" тәсілімен дайын тесіктер арқылы тігу. Бетбелгінің ұшын шашақпен әшекейлеу;

3.5.2.7 вышивать по рисунку, составленному учителем и готовым проколам, с последующим раскрашиванием, казахский орнамент "Балта" (топор)
31. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
32. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
33. Обучение реализуется в контексте единых сквозных тем для всех лет обучения в начальных классах, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Ручной
труд" для 0-3 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Ручной труд" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-3 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
0.1.1.1 придерживаться правил поведения и техники безопасности на уроке ручного труда;
0.1.1.2 применять свойства пластилина и санитарно-гигиеническими правила при работе с ним;
0.1.1.3 лепить комочки – точки;
0.1.1.4 подбирать пластилин по цвету;
0.1.1.5 лепить из пластилина "Солнышко";
0.1.1.6. изготавливать и составлять из заготовленных столбиков забор для дома
1.2 Композиции
0.1.2.1 лепить из заготовленных шаров и составлять из них композицию "Гусеницы на листочке"
1.3 Плоскостные изделия
0.1.3.1 изготовливать способом размазывания "Ладошки"
Моя школа
2. Конструирование
2.1 Положение деталей в пространстве
0.2.1.1 называть элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик);
0.​2.​1.​2 собирать по подражанию простейшие постройки из двух-трех кубиков, "Школьная спортплощадка: пьедестал, башня, дорожка";
0.2.1.3 собирать по подражанию предметы школьной мебели из 3-4 кубиков: стол, стул, шкаф
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.1 разрывать бумагу;
0.4.1.2 произвольно сгибать бумагу: получать квадрат из заготовки прямоугольной формы, получать треугольник путем сгибания квадрата

3.5.2.7 мұғалім салған сурет бойынша және дайын тесіктер арқылы "Балта" қазақ оюын тігу, кейін оны бояу
31. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3-сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Бөлімдер мен тақырыптардың сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
33. Оқыту бастауыш сыныптардағы белгіленген барлық оқу жылына арналған бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-3 сыныптары үшін "Қол
еңбегі" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-3 сыныптар үшін "Қол еңбегі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
0.1.1.1 қол еңбегі сабағында тәртіп және қауіпсіздік ережелерін сақтау;
0.1.1.2 ермексаздың сипатын және онымен жұмыс істеудің санитарлы-гигиеналқ талаптарды білу;
0.1.1.3 түйіршік-нүкте мүсіндеу;
0.1.1.4 ермексазды түсі бойынша және қорапта сақтау ережесі не қарай таңдау;
0.1.1.5 "Күнді" ермексаздан мүсіндеу;
0.1.1.6 бағаншаларды дайындау және олардан үй шарбағын құрастыру
1.2 Композициялар
0.1.2.1 дайын шариктерден мүсіндеу және композиция құрастыру "Жапырақтағы жұлдызқұрт"
1.3 Жалпақ бұйымдар
0.1.3.1 баттастырып жағу тәсілімен дайындау "Алақандар"
Менің мектебім
2.Құрастыру
2.1 Бөлшектердің кеңістікте орналасуы
0.2.1.1 құрылыс жиынтығының элементтерін атау (текше, брус, кірпіш), көрсетуге және атауға үйрету;
0.2.1.2 еліктеу бойынша екі-үш текшеден қарапайым құрылыстарды құрастыру; "Мектеп спорт алаңы пьедестал, мұңара, жол";
0.2.1.3 еліктеу бойынша үш-төрт текшеден мектеп жиһазын құрастыру: үстел, орындық
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.1 қағазды жырту;
0.4.1.2 еркімен қағазды жырту: төртбұрышты формадағы дайындамадан шаршы шығару, шаршыны бүктеу арқылы үшбұрыш шығару

4.2 Объемные изделия
0.4.2.1 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Книжка";
0.4.2.2 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Веер";
0.4.2.3 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Гармошка";
0.4.2.4 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Хлопушка"
2 четверть
Моя семья и друзья
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.3 изготавливать аппликацию из рванной бумаги "Шарик для Куата"
4.2 Объемные изделия
0.4.2.5 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Лодочка"
Мир вокруг нас
3. Работа с природным материалом
3.1 Плоскостные изделия
0.3.1.1 собирать материалы для поделок на экскурсии в природу;
0.3.1.2 наклеивать засушенные листья;
0.3.1.3 наклеивать засушенные листья на подложку из цветной бумаги "Осенние листья";
0.3.1.4 изготавливать аппликацию из листьев в полосе;
0.3.1.5 изготавливать аппликацию "Домбра"
3.2 Объемные изделия
0.3.2.1 изготавливать, ежа из пластилина и крылаток ясеня (путем вкалывания);
0.3.2.2 изготавливать бабочку из пластилина и крылаток клена (способом примазывания)
3.3 Композиции
0.3.3.1 изготавливать и составлять композицию из ежей разных размеров "Ежики в траве"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.4 изготавливать аппликацию в квадрате "Новогодняя открытка";
0.4.1.5 изготавливать аппликациию "Бусы на елку";
0.4.1.6 изготавливать и составлять композицию "Еловый лес"
4.2 Объемные изделия
0.4.2.6 изготавливать цепочки из готовых полосок "Гирлянда на елку"
0.4.2.7 изготавливать елочный шар из готовых полосок
3 четверть
Путешествие
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.7 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "Дома" (путешествуем по городу);
0.4.1.8 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "Автобус" (путешествуем по городу);
0.4.1.9 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "Кораблик" (путешествуем на корабле);
0.4.1.10 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "В зоопарке" (ежик)
4.2 Объемные изделия
0.4.2.8 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Самолет" (путешествие на самолете)
Традиции и фольклор
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
0.1.1.7 изготавливать шарики из соленого теста по образцу: угощение к празднику "Баурсаки";
0.1.1.8 лепить по образцу шары разной величины и составлять из них игрушки "Снеговик";

4.2 Көлемді бұйымдар
0.4.2.1 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Кітапша" ойыншығын дайындау;
0.4.2.2 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Желпуіш" ойыншығын дайындау;
0.4.2.3 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Сырнай" ойыншығын дайындау;
0.4.2.4 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Шартылдақ" ойыншығын дайындау
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.3 жыртпа қағаздан аппликация дайындау "Қуатқа арналған шарик"
4.2 Көлемді бұйымдар
0.4.2.5 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Қайық" ойыншығын дайындау
Бізді қоршаған әлем
3. Табиғи материалмен жұмыс
3.1 Жалпақ бұйымдар
0.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
0.3.1.2 кептірілген жапырақтарды жапсыру;
0.3.1.3 кептірілген жапырақтарды түрлі-түсті қағаздан жасалған төсемге жапсыру "Күзгі жапырақтар";
0.3.1.4 жолақ ішінде жапырақтардан аппликация дайындау;
0.3.1.5 "Домбыра" аппликациясын дайындау
3.2 Көлемді бұйымдар
0.3.2.1 ермексазбен үйеңкі қанатшыларынан кірпіні дайындау (қадау арқылы);
0.3.2.2 ермексазбен үйеңкі қанатшыларынан көбелек дайындау (жағу)
3.3 Композиция
0.3.3.1 үлкендігі әртүрлі кірпілерден композиция дайындау және құрастыру "Шөптегі кірпілер"
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.4 "Жаңа жылдық ашықхат" шаршы ішіндегі аппликация дайындау;
0.4.1.5 "Шаршаға арналған моншақтар" аппликациясын дайындау;
0.4.1.6 "Шырша орманы" композициясын дайындап құрастыру
4.2 Көлемді бұйымдар
0.4.2.6 дайын жолақтардан тізбек жасау "Шыршаға гирлянда";
0.4.2.7 дайын жолақтардан шырша ойыншығын- шар дайындау
3 – тоқсан
Саяхат
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.7 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Үйлер" аппликациясын құрастыру (қала бойынша саяхат);
0.4.1.8 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Автобус" аппликациясын құрастыру (қала бойынша саяхат);
0.4.1.9 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Кеме" аппликациясын құрастыру (өзен бойынша саяхат);
0.4.1.10 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Зоопарк" аппликациясын құрастыру (кірпі)
4.2 Көлемді бұйымдар
0.4.2.8 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Ұшақ" ойыншығын дайындау (ұшақпен саяхат)
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
0.1.1.7 "Буырсақтар" мейрам тағамы - тұзды қамырдан үлгі бойынша шариктер
0.1.1.8 үлгі бойынша түрлі мөлшердегі шариктерді мүсіндеу және олардан ойыншықтар "Аққала"

0.1.1.9 лепить по образцу шары разной величины и составлять из них игрушки "Мишка-неваляшка";
0.1.1.10 изготавливать изделие "Ковер-улитка"
1.2 Композиции
0.1.2.2 изготавливать и составлять композицию "Лес зимой";
0.1.2.3 изготовливать способом размазывания "Ветка яблони весной" (подарок для мамы)
1.3 Плоскостные изделия
0.1.3.2 изготовливать способом размазывания "Цветок"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.11 изготавливать орнамент "Жіліншік";
0.4.1.12 изготавливать аппликации "Скатерть с орнаментом "Балта" (топор)
4.2 Объемные изделия
0.4.2.9 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Колпак"
5. Работа с нитками и текстильным материалом
5.1 Объемные изделия
0.5.1.1 составлять коллекцию из цветных ниток (путем наматывания на картон и связывания);
0.5.1.2 изготавливать из шерстяных ниток помпоны
5.2 Плоскостные изделия
0.5.2.1 вить шнур из одной и двух толстых цветных нитей;
0.5.2.2 изготавливать шнур для сумки "Коржын" и привязывать его к углам
4 четверть
Еда и напитки
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
0.1.1.11 лепить из подготовленных столбиков соленого теста рогалики;
0.1.1.12 лепить из подготовленных столбиков соленого теста бублик и крендель
1.2 Композиции
0.1.2.4 лепить из соленого теста хлебную корзину, наполненную булочками и кренделями
1.3 Плоскостные изделия
0.1.3.3 лепить из пластилина по образцу "Рыбку"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.13 изготавливать вазу для фруктов из кусочков рваной бумаги;
0.4.1.14 изготавливать и составлять композицию "Ваза с фруктами"
4.2 Объемные изделия
0.4.2.10 изготавливать по образцу (по типу оригами) стаканчик
В здоровом теле – здоровый дух!
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
0.1.1.13 изготавливать фрукты по образцу "Яблоки";
0.1.1.14 изготавливать овощи по образцу "Морковь", "Свекла"
1.2 Композиции
0.1.2.5 изготавливать барельеф "Забей гол";
0.1.2.6 лепить из заготовленных столбиков и составлять из них композицию "Семья улиток"
1.3 Плоскостные изделия
0.1.3.4 изготавливать ромашку на стебельке с листочком из заготовленных столбиков
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
0.4.1.15 изготавливать аппликацию из цветной бумаги по образцу "В парке"
4.2 Объемные изделия
0.4.2.11 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Шапочка от солнца";
0.4.2.12 изготавливать по образцу объемную игрушку "Лиса"
2) 1 класс
таблица 2
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Работа с пластилином

0.1.1.9 үлгі бойынша түрлі мөлшердегі шариктерді мүсіндеу және олардан ойыншықтар "Аю-неваляшка" құрастыру;
0.1.1.10 "Ұлу-кілем" бұйымын дайындау
1.2 Композиция
0.1.2.2 "Қыстағы орман" композициясын дайындау және құрастыру;
0.1.2.3 "Көктемдегі алма бұтағы" композициясын жағу тәсілімен дайындау (анаға сыйлық)
1.3 Жалпақ бұйымдар
0.1.3.2 баттастырып жағу тәсілімендайындау "Гүл"
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.11 "Жіліншік" оюын дайындау;
0.4.1.12 "Балта" оюы бар "Дастарқан" аппликациясын дайындау
4.2 Объемные изделия
0.4.2.9 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Қалпақ" ойыншығын дайындау
5. Жіппен және текстилді материалмен жұмыс
5.1 Көлемді бұйымдар
0.5.1.1 түрлі-түсті жіптердің коллекциясын құру (қатырмақағазға орау және байлау арқылы);
0.5.1.2 жүн жіптерден домалақ шашақ дайындау
5.2 Жалпақ бұйымдар
0.5.2.1 түрлі-түсті қалың жіптерден бау өру;
0.5.2.2 сөмкеге арналған бау жасау "Қоржын" бұрыштарына байлап қою
4 – тоқсан
Тағам және сусын
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
0.1.1.11 тұзды қамырдан жасалған бағаншалардан собалақ (рогалик) дайындау;
0.1.1.12 тұзды қамырдан жасалған бағаншалардан тоқаш дайындау
1.2 Композиция
0.1.2.4 тұзды қамырдан тоқаштарға толы нан себетін дайындау
1.3 Жалпақ бұйымдар
0.1.3.3 үлгі бойынша ермексаздан мүсіндеу "Балық"
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.13 жыртпа қағаздардан жеміс сауытын дайындау;
0.4.1.14 "Жемісі барсауыт" композициясын дайындап құрастыру;
4.2 Көлемді бұйымдар
0.4.2.10 (оригами сияқты) үлгі бойынша стақан дайындау
Дені саудың -жаны сау
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
0.1.1.13 "Алма"үлгі бойынша жемістерді дайындау;
0.1.1.14 "Сәбіз", "Қызылша" үлгі бойынша көкөністерді дайындау
1.2 Композиция
0.1.2.5 барельеф дайындау "Гол соқ!";
0.1.2.6 дайын бағаншалардан мүсіндеу және "Ұлу отбасы" композициясын дайындау
1.3 Жалпақ бұйымдар
0.1.3.4 дайын бағаншалардан түймедақ гүлін дайындау
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
0.4.1.15 үлгі бойынша түрлі түсті қағаздан "Паркте" аппликациясын құрастыру
4.2 Көлемді бұйымдар
0.4.2.11 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Күн бас киімі" ойыншығын дайындау
0.4.2.12 үлгі бойынша көлемді "Түлкі" ойыншығын дайындау
2) 1-сынып
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1. Ермексазбен жұмыс

1.1 Объемные изделия
1.1.1.1 придерживаться правил поведения на уроках труда;
1.1.1.2 раскатывать пластилин в ладонях и на подкладной доске;
1.1.1.3 скатывать пластилин в шар, лепить "Виноград";
1.1.1.4 скатывать пластилин до шарообразной формы разной величины "Свинка Пеппа";
1.1.1.5 скатывать и расплющивать детали разной величины "Пирамидка";
1.2 Композиции
1.1.2.1 лепить из столбиков и полосок елки, самолеты;
1.1.2.2 составлять композицию "Самолеты под лесом"
1.3 Плоскостные изделия
1.1.3.1 изготовливать способом размазывания "Дерево с листочками";
1.1.3.2 лепить шарики и составлять елочку на крышке
Моя школа
2. Конструирование
2.1 Положение деталей в пространстве
1.2.1.1 строить из кубиков дома;
1.2.1.2 строить из кубиков мосты: высокий, низкий, широкий, узкий
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
1.4.1.1 сгибать и разрывании бумагу по прямым линиям;
1.4.1.2 придерживаться правил по технике безопасности при работе с ножницами;
1.4.1.3 резать ножницами по следам сгиба, вырезать полосы;
1.4.1.4 получать квадраты, путем сгибания по средней линии, и разрезать заголовку прямоугольной формы;
1.4.1.5 получать треугольник, путем сгибания квадрата с угла на угол, и разрезать по линии сгиба
4.2 Объемные изделия
1.4.2.1 сгибать и разрывать бумагу по прямым линиям "Конверт для шаблонов"
2 четверть
Моя семья и друзья
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
1.4.1.6 резать полосы бумаги на квадраты, прямоугольники (изготовление дидактического материала к урокам математике);
1.4.1.7 получать круг, путем произвольного скругления углов, из заготовок квадратной и прямоугольной формы
4.2 Объемные изделия
1.4.1.2 изготавливать по образцу объемную игрушку, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Вертушка"
Мир вокруг нас
3. Работа с природным материалом
3.1 Плоскостные изделия
1.3.1.1 собирать природный материал на экскурсии;
1.3.1.2 изготавливать аппликацию из листьев "Стрекоза";
1.3.1.3 изготавливать аппликацию из листьев "Ежик"
3.2 Объемные изделия
1.3.2.1 выполнять из объемных природных материалов "Кораблик";
1.3.2.2 выполнять из объемных природных материалов "Птицу";
1.3.2.3 выполнять из объемных природных материалов "Баран"
3.3 Композиции
1.3.3.1 составлять и наклеивать по образцу из засушенных листьев композицию "Букет" (подарок учителю);
1.3.3.2 изготавливать "Түскиіз" из засушенных листьев разных размеров и окраски;
1.3.3.3 составлять из засушенных природных материалов сюжетную картинку по образцу "Золушка";
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
1.4.1.8 изготавливать украшение "Елочная гирлянда";

1.1 Көлемді бұйымдар
1.1.1.1 еңбек сабағында тәртіп ережелерін сақтау;
1.1.1.2 қайталау: алақанда, төсем тақтайшасында ермексазды жаю;
1.1.1.3 ермексазда шар етіп домалату тәсілін қолдану "Жүзім" мүсіндеу;
1.1.1.4 ермексаздан түрлі мөлшердегі шариктерді домалату " Пеппа шошқасы";
1.1.1.5 түрлі мөлшердегі бөлшектерді домалату, жалпайту "Пирамида"
1.2 Композиция
1.1.2.1 бағаншалар мен жолақтардан шырша, ұшақ мүсіндеу;
1.1.2.2 "Орман астындағы ұшақтар" композициясын құрастыру
1.3 Жалпақ бұйымдар
1.1.3.1 баттастырып жағу тәсілімен дайындау "Жапырақты ағаш";
1.1.3.2 шариктерді мүсіндеп қақпақта шырша құрастыру
Менің мектебім
2.Құрастыру
2.1 Бөлшектердің кеңістікте орналасуы
1.2.1.1 текшелерден үй құрастыру;
1.2.1.2 текшелерден көпір құрастыру
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
1.4.1.1 түзу сызық бойынша қағазды бүктеуге және жыртуға жаттықтыру;
1.4.1.2 қайшымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережесін ұстану;
1.4.1.3 бүктеу сызығы бойынша қайшымен қию, жолақтар қию;
1.4.1.4 ортаңғы сызық бойымен бүктеуарқылы шаршы шығару төртбұрышты формадағы дайындамалар жасау;
1.4.1.5 шаршыны бұрыштан бұрышқа бүктеу арқылы үшбұрыш шығару және бүктеу сызығымен қию
4.2 Көлемді бұйымдар
1.4.2.1 түзу сызықпен қағазды бүктеу және жырту "Шаблондарға арналған конверт"
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
1.4.1.6 қағаз жолақтарын шаршы етіп қию, (математика сабағына дидактикалық материал дайындау);
1.4.1.7 шаршы және төртбұрышты формадағы дайындамалардың бұрыштарын қайыру арқылы шеңбер шығару
4.2 Көлемді бұйымдар
1.4.1.2 қайшымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережесін ұстану
Бізді қоршаған әлем
3. Табиғи материалмен жұмыс
3.1 Жалпақ бұйымдар
1.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
1.3.1.2 жапырақтардан аппликация дайындау "Инелік";
1.3.1.3 жапырақтардан аппликация дайындау "Кірпі"
3.2 Көлемді бұйымдар
1.3.2.1 көлемді табиғи материалдардан "Кеме" жасау;
1.3.2.2 көлемді табиғи материалдардан "Құс" жасау;
1.3.2.3 көлемді табиғи материалдардан "Қой" жасау
3.3 Композиция
1.3.3.1 кептірілген жапырақтарынан "Гүл шоғы" композициясын дайындап құрастыру (мұғалімге сыйлық);
1.3.3.2 түсі мен үлкендігіәртүрлі кептірілген жапырақтардан "Түскиіз" дайындау;
1.3.3.3 кептірілген табиғи материалдардан "Күлбике" сюжетті суретті үлгі бойынша дайындау
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
1.4.1.8 "Шырша гирляндасы" әшекейін дайындау;

1.4.1.9 резать по размеченным линиям "Снежинка"
4.2 Объемные изделия
1.4.2.3 изготавливать по образцу объемные игрушки, путем складывания листа бумаги (по типу оригами) "Дед Мороз"
3 четверть
Путешествие
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
1.4.1.10 резать полосы бумаги на прямоугольники и выкладывать по образцу узор в квадрате и прямоугольнике;
1.4.1.11 резать полосы бумаги на треугольники и выкладывать по образцу "Елочки";
1.4.1.12 вырезать квадраты, треугольники, размеченные по шаблону;
1.4.1.13 изготавливать аппликацию "Байтерек"
4.2 Объемные изделия
1.4.2.4 изготавливать украшение "Фонарик";
1.4.2.5 изготавливать из колец бумаги игрушку "Бабочка"
Традиции и фольклор
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
1.1.1.6 лепить рельефные изображения цифр на доске;
1.1.1.7 лепить рельефные изображения букв на доске;
1.1.1.8 лепить по образцу "Торт на день рождение"
1.2 Композиции
1.1.2.3 лепить коллективную композицию "Мои друзья"
1.3 Плоскостные изделия
1.1.3.3 изготовливать способом размазывания: казахского орнамента “Қайнар”
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
1.4.1.14 резать полосы бумаги на квадраты и выкладывать по образцу "Орнамент из квадратов";
1.4.1.15 вырезать овалы, размеченные по шаблону;
1.4.1.16 изготавливать аппликацию из заготовок "Клоун";
1.4.1.17 изготавливать аппликацию юрты с орнаментом "Қайнар"
4.2 Объемные изделия
1.4.2.6 изготавливать оригами "Папа" (уважение к старшим)
5. Работа с нитками и текстильным материалом
5.1 Объемные изделия
1.5.1.1 резать нитки разной длины: "Кисточка из ниток";
1.5.1.2 изготавливать из шерстяных ниток подарок маме "Куколка"
5.2 Плоскостные изделия
1.5.2.1 изготавливать аппликацию из цветной пряжи "Вишня на веточке"
4 четверть
Еда и напитки
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
1.1.1.9 скатывать овал и лепить "Баклажан";
1.1.1.10 скатывать пластилин в шарики и собирать в початок "Кукуруза";
1.1.1.11скатывать и расплющивать детали разной величины "Капуста"
1.2 Композиции
1.1.2.4лепить грибы и составлять композицию "Корзина с грибами"
1.3 Плоскостные изделия
1.1.3.4 лепить по контуру способом размазывания "Бабочка"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
1.4.1.18 вырезать по контуру и наклеивать "Овощи";
1.4.1.19 вырезать по контуру и наклеивать фигурку птицы "Цыпленок"
4.2 Объемные изделия
1.4.2.7 изготавливать из полосок бумаги фигурку животного "Зайчик"
В здоровом теле – здоровый дух!
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
1.1.1.12 лепить овощи с натуры "Помидор", "Свекла", "Огурец", "Морковь";
1.1.1.13 лепить по образцу "Лошадка"

1.4.1.9 белгіленген сызықтар бойымен қию "Қар ұшқыны"
4.2 Көлемді бұйымдар
1.4.2.3 қағаз парағын бүктеу арқылы (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Аяз ата" ойыншығын дайындау
3 – тоқсан
Саяхат
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
1.4.1.10 қағаз жолақтарын төртбұрыш етіп қию және үлгі бойынша шаршы ішінде ою құрастыру;
1.4.1.11 қағаз жолақтарын үшбұрыш етіп қию және үлгі бойынша "Шырша" құрастыру;
1.4.1.12 шаблон бойынша белгіленген шаршыларды, үшбұрыштарды қию;
1.4.1.13 "Бәйтерек" аппликациясын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
1.4.2.4 "Шам" әшекейін дайындау;
1.4.2.5 қағаз сақиналарынан "Көбелек" ойыншығын дайындау
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1 Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
1.1.1.6 тақтайшаға рельефті цифрларды мүсіндеу;
1.1.1.7 тақтайшаға рельефті әріптерді мүсіндеу;
1.1.1.8 "Туған күнге торт" үлгі бойынша мүсіндеу
1.2 Композиция
1.1.2.3 "Менің достарым" ұжымдық композицияны дайындау
1.3 Жалпақ бұйымдар
1.1.3.3 баттастырып жағу тәсілімен "Қайнар" қазақ оюын дайындау
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
1.4.1.14 қағаз жолақтарын шаршы етіп қию және үлгі бойынша "Төртбұрыштан жасалған ою" аппликация құрастыру; 1.4.1.15 шаблон бойынша белгіленген сопақшаларды қию;
1.4.1.16 дайындамалардан "Клоун" аппликациясын жасау;
1.4.1.17 "Қайнар" өрнегі бар киіз үй аппликациясын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
1.4.2.6 "Әке" оригами дайындау (үлкендерге құрмет)
5. Жіппен және текстілді материалмен жұмыс
5.1 Көлемді бұйымдар
1.5.1.1 ұзындығы әртүрлі жіптерді қию тәсілдерін қолдану "Жіпті шашақ";
1.5.1.2 жүн жіптерден анаға сыйлықдайында "Қуыршақ"
5.2 Жалпақ бұйымдар
1.5.2.1 түрлі-түсті иірім жіптен аппликация дайындау "Бұтақтағы шие"
4 - тоқсан
Тағам және сусын
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
1.1.1.9 "Баклажан" сопақша домалатып мүсіндеу;
1.1.1.10 ермексаздан шариктер домалатып "Жүгері" құрастыру;
1.1.1.11 түрлі мөлшердегі бөлшектерді домалату, жалпайту "Орамжапырақ"
1.2 Композиция
1.1.2.4 "Саңырауқұлақ себеті" композициясын мүсіндеу және құрастыру
1.3 Жалпақ бұйымдар
1.1.3.4 баттастырып жағу тәсілімен сұлбасы бойынша "Көбелек" мүсіндеу
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
1.4.1.18 сұлбасы бойынша "Көкөністер" қию және жапсыру;
1.4.1.19 сұлбасы бойынша "Балапан" құстың фигурасын қию және жапсыру
4.2 Көлемді бұйымдар
1.4.2.7 қағаз жолақтарынан оригами "Көжек" дайындау
Дені саудың -жаны сау
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
1.1.1.12 көкөністердің өзіне қарап мүсіндеу "Қызанақ", "Қызылша", "Қияр", "Сәбіз";
1.1.1.13 үлгі бойынша мүсіндеу "Ат"

1.2 Композиции
1.1.2.5 лепить и составлять композицию "Фрукты"
1.3 Плоскостные изделия
1.1.3.5 лепить по контуру способом размазывания картину "Скоро лето"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
1.4.1.20 вырезать круги, размеченные по шаблону
1.4.1.21 вырезать по контуру и наклеивать "Цветок"
4.2 Объемные изделия
1.4.2.8 изготавливать оригами "Щенок" (прогулка с четвероногим другом)
3) 2 класс
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
2.1.1.1 лепить геометрические тела: куб, брус;
2.1.1.2 лепить кубы разной величины (большой, маленький) по образцу учителя;
2.1.1.3 лепить брусы разной высоты (высокий, низкий) по образцу учителя и складывать из них башни;
2.1.1.4 лепить по образцу стилизованных животных " Кошка", " Мышка"
1.2 Композиции
2.1.2.1 лепить по контуру композицию по теме "Куз" (осень: дом, солнце, дерево с листьями)
1.3 Плоскостные изделия
2.1.3.1 размазывать по контуру рельефы листьев различных по цвету и величине;
2.1.3.2 размазывать по контуру рельефы животных " Медведь", "Заяц"
Моя школа
2. Конструирование
2.1 Положение деталей в пространстве
3.2.1.2 строить башни из кубиков лего;
3.2.1.1 строить дома из кубиков лего
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
2.4.1.1 резать по кривым линиям, изготавливать счетный материал в форме кругов и овалов;
2.4.1.2 изготавливать пакет из бумаги для хранения плоских изделий;
2.4.1.3 размечать, вырезать бумагу и картон по шаблону "Закладка";
2.4.1.4 наклеивать на изделие аппликацию "Осень";
2.4.1.5 изготавливать из тонкого картона поздравительную открытку "День учителя"
4.2 Объемные изделия
2.4.2.1 изготавливать из тонкого картона стакан для карандашей и ручек;
2.4.2.2 оклеивать стакан для карандашей цветной бумагой и делать декоративную аппликацию из геометрических фигур
2 четверть
Моя семья и друзья
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
2.4.1.6 изготавливать по образцу аппликацию "Грузовик"
4.2 Объемные изделия
2.4.2.3 выполнять разметку бумаги и картона по мерочке, нанесение рицовки (надрез картона)
Мир вокруг нас
3. Работа с природным материалом
3.1 Плоскостные изделия
2.3.1.1 собирать природный материал для поделок на экскурсии;
2.3.1.2 изготавливать узор в круге из засушенных листьев;
2.3.1.3 наносить на подложку, покрытую пластилином, контуры изделия (семенами арбуза, зернами кукурузы) "Стакан";
2.3.1.4 наносить на подложку, покрытую пластилином, контуры изделия (семенами дыни, зернами подсолнуха) "Пиала"

1.2 Композиция
1.1.2.5 "Жемістер" композициясын мүсіндеу жәнеқұрастыру
1.3 Жалпақ бұйымдар
1.1.3.5 баттастырып жағу тәсілімен сұлбасы бойынша "Жаз жақындады" мүсіндеу
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Көлемді бұйымдар
1.4.1.20 шаблон бойынша белгіленген доңгелектерді қию;
1.4.1.21 сұлбасы бойынша "Гүл" қию және жапсыру
4.2 Көлемді бұйымдар
1.4.2.8 қағаз жолақтарынан оригами "Күшік" дайындау (төртаяқты доспен серуен)
3) 2-сынып
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
2.1.1.1 геометриялық денелерді мүсіндеу: куб, брус;
2.1.1.2 мұғалімнің үлгісі бойынша үлкендігі түрлі кубтарды мүсіндеу (үлкен, кішкентай);
2.1.1.3 мұғалімнің үлгісі бойынша биіктігі әртүрлі брустарды мүсіндеу (биік, аласа) олардан мұңара құрастыру;
2.1.1.4 үлгі бойынша қатқан жануарларды мүсіндеу "мысық", "Тышқан"
1.2 Композиция
2.1.2.1 "Күз" тақырыбыдағы композицияны сұлбасы бойынша мүсіндеу (күз: үй, күн, жапырақты ағаш)
1.3 Жалпақ бұйымдар я
2.1.3.1 үлгі бойынша түсі мен үлкендігі әртүрлі жапырақтар рельефтерін мүсіндеу;
2.1.3.2 баттастырып жағу тәсілімен "Балта" қазақ оюын мүсіндеу
Менің мектебім
2.Құрастыру
2.1 Бөлшектердің кеңістікте орналасуы
2.2.1.2 Лего текшелерінен мұңара құрастыру
2.2.1.1 Лего текшелерінен үй құрастыру
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
2.4.1.1 қисық сызықтармен қию, дөңгелек және сопақша формадағы санау материалын дайындау;
2.4.1.2 жалпақ бұйымдарды сақтауға арналған қағаздан пакет дайындау; 2.4.1.3 шаблон бойынша қағаздан және қатырмақағаздан "Бет белгі" белгілеу, қию;
2.4.1.4 бұйымға "Күз" аппликациясын жапсыру;
2.4.1.5 жұқа қатырмақағаздан "Мұғалімдер күні" құттықтау ашықхатын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
2.4.2.1 жұқа қатырмақағаздан қарындаштарға арналған стақан дайындау
2.4.2.2 қарандаштарға араналған стақанды түрлі түсті қағазбен жапсыру және геометриялық аппликация жасау
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
2.4.1.6 үлгі бойынша "Жүк мәшинесі" аппликациясын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
2.4.2.3 қағаз бен қатырмақағазды өлшемі бойынша белгілеуге жаттығу, рицовка түсіру (қатырмақағазды кертіктеу)
Бізді қоршаған әлем
3. Табиғи материалмен жұмыс
3.1 Жалпақ бұйымдар
2.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
2.3.1.2 шеңбер ішінде кептірілген жапырақтардан аппликация дайындау;
2.3.1.3 ермексаз баттастыра жағылған төсемге бұйым сұлбасын түсіру (қарбыз дәндерінен, жүгері) "Стақан";
2.3.1.4 ермексаз баттастыра жағылған төсемге бұйым сұлбасын түсіру (қауын, күнбағыс дәндерінен) "Кесе"

3.2 Объемные изделия
2.3.2.1 изготавливать по образцу из желудей, крылаток ясеня фигуру "Заяц";
2.3.2.2 изготавливать по образцу из желудей, крылаток ясеня фигуру "Белка";
2.3.2.3изготавливать по образцу из персиковых косточек фигуру "Черепаха";
2.3.2.4 изготавливать по образцу из персиковых косточек фигуру "Паук";
3.3 Композиции
2.3.3.1 изготавливать по образцу из сосновых шишек, листьев, перьев фигурки и составлять композицию "Утка с утятами";
2.3.3.2 составлять композицию из засушенных листьев к сказке "Жыл басы" – "Начало года"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
2.4.1.7 изготавливать плоские карнавальные полумаски из тонкого картона и плотной бумаги
4.2 Объемные изделия
2.4.2.4 изготавливать из плотной цветной бумаги елочное украшение объемной формы "Гриб" (из 3 частей);
2.4.2.5 изготавливать из плотной цветной бумаги елочные украшение объемной формы "Шар" ( из 4-6 частей)
3 четверть
Путешествие
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
2.4.1.8 изготавливать по образцу аппликацию "Автофургон";
2.4.1.9 изготовление аппликаци "Солнце в горах"
4.2 Объемные изделия
2.4.2.6 изготавливать по шаблону открытую коробку из тонкого картона, с помощью клапанов;
2.4.2.7 изготавливать по шаблону открытую коробку из тонкого картона по стыкам, оклеивать полосками бумаги.
Традиции и фольклор
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
2.1.1.5 лепить детали дома (стены, крыша) и составлять из них объект;
2.1.1.6 лепить предметы цилиндрической формы "Кружка", "Стакан для карандашей";
2.1.1.7 лепить предметы конической формы посуда "Ведерко", "Цветочный горшок";
2.1.1.8 лепить посуду по образцу в форме шара "Чайник для заварки", "Кесе" (пиала)
1.2 Композиции
2.1.2.2 лепить посуду по образцу в форме круга, способом вдавливания и расплющивания "Блюдце", "Тарелка";
2.1.2.3 лепить по образцу домашнюю утварь казахов " Табак" (блюдо для вареного мяса), с нанесением казахских орнаментов "Ирек" (зигзаг), "Су"( вода);
2.1.2.4 лепить посуду по представлению и составлять композицию
1.3 Плоскостные изделия
2.1.3.2 изготавливать способом размазывания казахского орнамента "Балта" (топор)
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
2.4.1.10 изготовливать амулет "Тумарша" в форме треугольника, оклеивать цветной бумагой;
2.4.1.11 изготавливать их картона отдельных элементов казахских узоров "Кошкар муйиз" (бараний рог);
2.4.1.12 изготавливать из тонкого картона поздравительную открытку маме "Весенние цветы"
4.2 Объемные изделия
2.4.1.8 изготавливать и собирать юрту из заготовки цилиндрической формы;
2.4.1.9 размечать и вырезать из цветной бумаги национальный орнамент "Гул" и украшать юрту

3.2 Көлемді бұйымдар
2.3.2.1 үлгі бойынша емен жаңғағы мен шаған қанатшыларынан "Қоян" дайындау;
2.3.2.2 үлгі бойынша емен жаңғағы мен шаған қанатшыларынан "Тиын" дайындау;
2.3.2.3 үлгі бойынша шабдалы дәнектерінен "Тасбақа" фигурасын дайындау;
2.3.2.4 үлгі бойынша шабдалы дәнектерінен "Өрмекші" фигурасын дайындау
3.3 Композиция
2.3.3.1 қарағай жаңғақтарынан, жапырақтарынан, мамықтан "Үйрекпен балапандары" композициясын үлгі бойынша дайындау және құрастыру;
2.3.3.2 кептірілген жапырақтардан "Жыл басы" ертегісіне композиция құрастыру
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
2.4.1.7 жұқа қатырмақағаздан және қалың қағаздан жалпақ карнавал маскаларын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
2.4.2.4 қалың түрлі-түсті қағаздан көлемді формадағы шырша әшекейін дайындау "Саңырауқұлақ" (3 бөліктен); 2.4.2.5 қалың түрлі-түсті қағаздан көлемді формадағы шырша әшекейін дайындау "Шар" (4-6 бөліктен)
3 - тоқсан
Саяхат
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
2.4.1.8 үлгі бойынша "Автофургон" аппликациясын дайындау;
2.4.1.9 "таудағы күн" аппликациясын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
2.4.2.6 жұқа қатырмақағаздан ашық қорап дайындау, клапаны бар;
2.4.2.7 жұқа қатырмақағаздан ашық қорап дайындау түйіскен жерімен, сыртын қағаз жолақтарымен жапсыру
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
2.1.1.5 үй бөлшектерін мүсіндеу (қабырға, шатыр) және олардан нысана құрастыру;
2.1.1.6 цилиндр формсындағы заттарды мүсіндеу "Кружка", "Қарындаштарға арналған стақан";
2.1.1.7 конус формасындағы ыдыстарды мүсіндеу "шелек", "Гүл түбегі";
2.1.1.8 үлгі бойынша шар формасындағы ыдыстарды мүсіндеу "Шәйнек", "Кесе"
1.2 Композиция
2.1.2.2 басу және жалпайту тәсілімен домалақ формадағы ыдысты үлгі бойынша мүсіндеу "тәрелке";
2.1.2.3 қазақтардың үй заттарын мүсіндеу "Ирек" "Су" оюы салынған "Табақ" (етке арналған ыдыс);
2.1.2.4 өз ойынша ыдыстарды мүсіндеу және композиция құрастыру
1.3 Жалпақ бұйымдар
2.1.3.2 баттастырып жағу тәсілімен "Балта" қазақ оюын мүсіндеу
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
2.4.1.10 "Тұмарша" үшбұрыш формасындағы тұмар дайындау, түрлі түсті қағазбен жапсыру;
2.4.1.10 "Тұмарша" үшбұрыш формасындағы тұмар дайындау, түрлі түсті қағазбен жапсыру;
2.4.1.11 қазақ оюларының жеке элементтерін қатырмақағаздан дайындау "Қошқар мүйіз";
2.4.1.12 жұқа қатырмақағаздан анаға "Көктемгі гүлдер" құттықтау ашықхатын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
2.4.2.8 үлгі бойынша "Автофургон" аппликациясын дайындау;
2.4.2.9 "таудағы күн" аппликациясын дайындау

1.3 Плоскостные изделия
1.1.3.1 скатывать мелкие разноцветные шарики из пластилина и выкладывать их по контуру животного "Жираф"
Моя школа
2. Конструирование
2.1 Положение деталей в пространстве
3.2.1.1строить из кубиков лего машины "Грузовик", "Фургон", "Легковой автомобиль";
3.2.1.2 строить из кубиков лего гараж;
3.2.1.3 строить из кубиков лего мебель: "Кровать", "Диван", "Кресло"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
3.4.1.1 изготавливать из геометрических фигур мозаику "Моя школа";
3.4.1.2 составлять по образцу аппликацию растительного орнамента в полосе "Осень";
3.4.1.3 наклеивать на подложку цветок из полосок бумаги с последующим приклеиванием стебелька, листочка и вазы
4.2 Объемные изделия
3.4.2.1 изготавливать по образцу домик из прямоугольного листа бумаги и дополнительных деталей: окно, дверь, труба;
3.4.2.3 изготавливать по образцу объемную игрушку по типу оригами "Голубь Мира"
2 четверть
Моя семья и друзья
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
3.4.1.4 изготавливать, составлять и наклеивать изображения человека из геометрических фигур
4.2 Объемные изделия
3.4.2.5 изготавливать по образцу объемную игрушку по типу оригами "Шкатулка"
Мир вокруг нас
3. Работа с природным материалом
3.1 Плоскостные изделия
3.3.1.1 собирать природный материал для поделок на экскурсии;
3.3.1.2 наносить на подложку, покрытую пластилином контуры цветов из крылаток ясеня, клена;
3.3.1.3 наносить на подложку, покрытую пластилином контуры национального узора "Кус канаты" (крылья птицы): семена дыни, гороха, косточки от арбуза
3.2 Объемные изделия
3.3.2.1 изготавливать фигуру дикого животного "Медведь" из скорлупы грецкого ореха, семян, шляпок желудей;
3.3.2.2 изготавливать из объемных природных материалов: скорлупы грецкого ореха, плюсок желудей фигуру птицы "Сова";
3.3.2.3 изготавливать по образцу из шишки, желудя и листьев фигуру птицы "Лебедь"
3.3 Композиции
3.3.3.1 изготавливать из природных материалов композицию "Птицы на озере"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
3.4.1.5 изготавливать из картона плоские елочные игрушки (овощи, фрукты, фигурки птиц) и оклеивать их цветной бумагой с одной стороны;
3.4.2.6 изготавливать из цветной бумаги "Воротник для карнавала"
4.2 Объемные изделия
3.4.2.3 изготавливать из полосок бумаги подвески: "Капля", "Снежинка", "Серцечко";
3.4.2.4 изготавливать "Колпак для карнавала" и украшать его аппликацией;
3.4.2.5 изготавливать по шаблонам маски для новогоднего карнавала;
3.4.2.6 изготавливать по образцу объемное изделие (оригами) "Елочка"
3 четверть
Путешествие

1.3 Жалпақ бұйымдар
3.1.3.1 ермексаздан түрлі-түсті майда шариктерді мүсіндеу және оларды жануардың сұлбасы бойынша қойып шығу "Керік"
Менің мектебім
2. Құрастыру
2.1 Бөлшектердің кеңістікте орналасуы
3.2.1.1 Лего текшелерінен мәшине құрастыру "Жүк мәшинесі", "Фургон", "Жеңіл автомобиль";
3.2.1.2 Лего текшелерінен гараж құрастыру;
3.2.1.3 Лего текшелерінен жиһаз құрастыру: "Төсек", "Диван", "Кресло"
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
3.4.1.1 геометриялық фигуралардан "Менің мектебім" мозаикасын дайындау;
3.4.1.2 үлгі бойынша жолақ ішінде өсімдік оюын дайындау "Күз";
3.4.1.4 геометриялық фигуралардан адам бейнесін жасау, құрастыру және жапсыру
4.2 Көлемді бұйымдар
3.4.2.1 төртбұрышты қағаз парағынан үлгі бойынша үй жасау және қосымша бөлшектерді: терезе, есік, моржа;
3.4.2.2 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Бейбіт көгершіні" ойыншығын дайындау
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
3.4.1.4 геометриялық фигуралардан адам бейнесін жасау, құрастыру және жапсыру
4.2 Көлемді бұйымдар
3.4.2.5 үлгі бойынша "Қобдиша" көлемді ойыншығын оригами түрінде дайындау
Бізді қоршаған әлем
3. Табиғи материалмен жұмыс
3.1 Жалпақ бұйымдар
3.3.1.1 саяхат кезінде бұйымдарға табиғи материал жинау;
3.3.1.2 ермексаз баттастыра жағылған төсемге үйеңкі гүлдерінің сұлбасын түсіру;
3.3.1.3 ермексаз баттастыра жағылған төсемге ұлттық ою сұлбасын түсіру "Құс қанаты": қауын, бұршақ дәндері, қарбыз дәні
3.2 Көлемді бұйымдар
3.3.2.1 грек, емен жаңғақтарынан "Аю" жабайыаң фигурасын дайындау;
3.3.2.2 көлемді табиғи материалдардан "Үкі" құс фигурасын грек, емен жаңғақтарынан жасау;
3.3.2.3 үлгі бойынша "Аққу" құстың фигурасын емен жаңғағы мен жапырақтарынанжасау
3.3 Композиция
3.3.3.1 табиғи материалдардан "Көлдегі құстар" композициясын құрастыру
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
3.4.1.5 қатырмақағаздан жалпақ шырша ойыншығын дайындау (көкөністер, жемістер, құстар фигурасын) бір жағын түрлі түсті қағазбен жапсыру;
3.4.1.6 "Карнавалға арналған жаға" түрлі түсті қағаздан дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
3.4.2.3 қағаз жолақтарынан "Салпыншақ", "Тамшы", "Қар ұшқыны", "Жүрекше" дайындау;
3.4.2.4 карнавалға арналған "Қалпақ" дайындау, оны аппликациямен әшекейлеу;
3.4.2.5 жаңа жылдық карнавалға арналған маскаларды шаблон бойынша дайындау;
3.4.2.6 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді "Шырша" бұйымын дайындау
3 – тоқсан
Саяхат

4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
3.4.2.7 изготавливать, составлять и наклеивать по образцу плоскую модель "Светофор"
4.2 Объемные изделия
3.4.2.8 изготавливать по образцу автобус из прямоугольного листа бумаги и дополнительных деталей: колеса, окна, двери
Традициии фольклор
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
3.1.1.5 лепить по образцу стилизованную фигуру птицы "Акку" (лебедь)
1.2 Композиции
3.1.2.4 лепить персонажей казахской сказки "Карлығаштың кұйрығы неге айыр?" (Почему у ласточки раздвоенный хвост?) и составлять композицию;
3.1.2.5 составлять и лепить композицию "Снегурочка в лесу"
1.3 Плоскостные изделия
3.1.3.2 изготавливать способом размазывания на подложке казахского узора "Кошкар муйиз" ( бараньи рога)
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
3.4.1.8 изготавливать из тонкого картона и бумаги казахские узоры сложной конфигурации: "Сынык Муйіз" (сломанный рог);
3.4.1.9 изготавливать по шаблону казахский орнамет "Тарак" (расческа) в квадрате
4.2 Объемные изделия
3.4.2.8 изготавливать из тонкого картона и цветной бумаги головной убор "Такия" (девичья шапочка) и отделывать растительным узором "Кус канаты" (крылья птицы);
3.4.2.9 изготавливать гирлянду из геометрических фигур " Флажки";
3.4.2.10 изготавливать из полосок бумаги гирлянду "Кольца и цветы";
3.4.2.11 изготавливать объемный предмет по типу оригами "Декоративная тарелка";
3.4.2.12 изготавливать объемный предмет по типу оригами "Конфетница"
5. Работа с нитками и текстильным материалом
5.1 Объемные изделия
3.5.1.1 изготовлять стилизованные ягоды на веточке "Вишни" из связанных помпонов
5.2 Плоскостные изделия
3.5.2.1 придерживаться техники безопасности при работе с колющими и режущими инструментами; отмерять, отрезать нитку необходимого размера;
3.5.2.2 вдевать нитку в иголку, закреплять 2-3 стежками на одной линии вначале и в конце работы;
3.5.2.3 шить по проколам способом "игла вверх – вниз" на листе в клеточку "Квадрат", "Прямоугольник" с последующим раскрашиванием;
3.5.1.4 шить по проколам способом "игла вверх – вниз" на листе нелинованной бумаги "Круг", "Овал", с последующим раскрашиванием;
3.5.1.5 вышивать по готовым проколам контуры овощей и фруктов с последующим раскрашиванием;
3.5.1.6 вышивать закладку по готовым проколам из тонкого картона способом "игла вверх-вниз" и оформлять концы закладки кисточкой;
3.5.1.7 вышивать по рисунку, составленному учителем и готовым проколам, с последующим раскрашиванием, казахский орнамент "Балта" (топор)
4 четверть
Еда и напитки
1. Работа с пластилином

4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
3.4.1.7 төртбұрышты қағаз парағынан үлгі бойынша автобус жасау және қосымша бөлшектерді: дөңгелек, терезе, есік
4.2 Көлемді бұйымдар
3.4.2.8 жұқа қатырмақағаздан және түрлі түсті қағаздан баскиім жасау "Тақия" және "Құс қанаты" өсімдік оюымен әшекейлеу
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Ермесазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
3.1.1.5 жгуттардан кесе мүсіндеу
1.2 Композиция
3.1.2.4 "Карлығаштың кұйрығы неге айыр?" қазақ ертегісінің кейіпкерлерін мүсіндеу және композиция құрастыру;
3.1.2.5 "Ормандағы ақшақар" композициясын құрастыру және мүсіндеу
1.3 Жалпақ бұйымдар
3.1.3.2 баттастырып жағу тәсілімен төсемде қазақ оюын жасау "Қошқар мүйіз"
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
3.4.1.8 жұқа қатырмақағаздан конфигурациясы күрделі қазақтың ою-өрнегін дайындау : "Сынық мүйіз";
3.4.1.9 шаблон бойынша шаршы ішінде "Тарақ" оюын дайындау
4.2 Көлемді бұйымдар
3.4.2.8 жұқа қатырмақағаздан және түрлі түсті қағаздан баскиім жасау "Тақия" және "Құс қанаты" өсімдік оюымен әшекейлеу;
3.4.2.9 геометриялық фигуралардан гирлянда жасау "Жалауша";
3.4.2.10 қағаз жолақтарынан гирлянда дайындау "Сақиналар мен гүлдер";
3.4.2.11 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді зат дайындау "Декоративті тәрелке";
3.4.2.12 (оригами сияқты) үлгі бойынша көлемді зат дайындау "кәмпит салатын ыдыс"
5. Жіппен және текстілді материалмен жұмыс
5.1 Көлемді бұйымдар
3.5.1.1 байлаулы шашақтардан қанқан бұтақшадағы жидектерді дайындау
5.2 Жалпақ бұйымдар
3.5.2.1 кесу, қию құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау; қажетті мөлшердегіжіпті қийып үйрету;
3.5.2.2 жіпті инеге сабақтау, жұмыс басында және соңында 1-2 тігіспен бекіту;
3.5.2.3 "ине жоғары-төмен" тәсілімен дайын тесіктер арқылы торкөзді қағазда тігу: Шаршы, Төртбұрыш. Кейін оны бояу;
3.5.2.4 "ине жоғары-төмен" тәсілімен дайын тесіктер арқылы сызықты қағазда тігу: Шеңбер, Сопақша. Кейін оны бояу;
3.5.2.5 дайын тесіктер арқылы көкөністер мен жемістерді тігу, кейін оны бояу;
3.5.2.6 жұқа қатырмақағазды "ине жоғары-төмен" тәсілімен дайын тесіктер арқылы тігу. Бетбелгінің ұшын шашақпен әшекейлеу;
3.5.2.7 мұғалім салған сурет бойынша және дайын тесіктер арқылы "Балта" қазақ оюын тігу, кейін оны бояу
4 – тоқсан
Тағам және сусын
1. Ермексазбен жұмыс

1.1 Объемные изделия
3.1.1.6 лепить чашки из жгутов
1.2 Композиции
3.1.2.6 составить композицию из чайной посуды: чашка, блюдце, заварочный чайник, блюдо
1.3 Плоскостные изделия
3.1.3.3 лепить и выкладывать жгутиками из пластилина "Цветик-семицветик"
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
3.4.1.10 изготавливать и составлять панно "Чайный стол"
4.2 Объемные изделия
3.4.2.14 изготавливать из полосок бумаги игрушку "Утенок";
3.4.2.15 изготавливать объемную игрушку, по типу оригами "Лебедь"
В здоровом теле – здоровый дух!
1. Работа с пластилином
1.1 Объемные изделия
3.1.1.7 лепить спортивные снаряды " Гантели";
3.1.1.8 лепить спортивное обрудование "Скакалка";
3.1.1.9 лепить спортивные снаряжение "Лыжи";
3.1.10 лепить спортивные оборудование " Мячи футбольный и теннисный"
1.2 Композиции
3.1.2.7 составлять и лепить композицию по теме "Наурыз на джайлау"
1.3 Плоскостные изделия
3.1.3.4 лепить и выкладывать жгутиками из пластилина горный пейзаж
4. Работа с бумагой и картоном
4.1 Плоскостные изделия
3.4.1.11 вырезать и составлять мозаику "Пирамидка" из цветного картона
4.2 Объемные изделия
3.4.2.16 изготавливать игрушку "Лошадка" из полосок бумаги, сложенной пополам и различной длины;
3.4.2.17 изготовлять игрушку "Собака" из полосок бумаги, сложенной пополам и различной длины,
Приложение 558
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приказ дополнен приложением 558 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – формирование общетрудовых умений и навыков, как основы для овладения доступной профессией.
3. Задачи Программы:
1) формирование умения анализировать образец, ориентироваться в задании, планировать предстоящую деятельность, контролировать текущие и итоговые результаты труда;

1.1 Көлемді бұйымдар
3.1.1.6 спорттық снарядты мүсіндеу "Гантелдер"
1.2 Композиция
3.1.2.6 шай ыдыстарынан композиция құрастыру: кесе, табақша, шай демдейтін шайнек, блюдо
1.3 Жалпақ бұйымдар
3.1.3.3 ермексаздан жгутиктерді мүсіндеп "Гүл-жетітүсті" қойып шығу
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
3.4.1.10 "Шай үстелі" панно дайындап құрастыру
4.2 Көлемді бұйымдар
3.4.2.14 оригами сияқты көлемді ойыншық дайындау "Аққу";
3.4.2.15 ұзындығы әртүрлі ортасынан бүктелген қағаз жолақтарынан ойыншық жасау: "Ат"
Дені саудың -жаны сау
1. Ермексазбен жұмыс
1.1 Көлемді бұйымдар
3.1.1.7 спорттық снарядты мүсіндеу "Секірпе жіп"
3.1.1.8 спорттық снарядты мүсіндеу "Шаңғы";
3.1.1.9 спорттық снарядты мүсіндеу: "футбол және теннис доптары"
1.2 Композиция
3.1.2.7 "Жайлаудағы Наурыз" композициясын құрастыру және мүсіндеу
1.3 Жалпақ бұйымдар
3.1.3.4 ермексаздан жгутиктерді мүсіндеп "тау пейзажін" қойып шығу
4. Қағазбен жіне қатырмақағазбен жұмыс
4.1 Жалпақ бұйымдар
3.4.1.11 түрлі-түсті қатырмақағаздан "Пирамидка" мозаика қию және құрастыру
4.2 Көлемді бұйымдар
3.4.2.15 ұзындығы әртүрлі ортасынан бүктелген қағаз жолақтарынан ойыншық жасау: "Ат";
3.4.2.16 ұзындығы әртүрлі ортасынан бүктелген қағаз жолақтарынан ойыншық жасау: "Ит"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
558 -қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты – қолжетімді кәсіпті меңгерудің негізі ретінде, жалпы еңбектік қабілеттер мен дағдыларды қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) үлгіні сараптамалау, тапсырманы бағдарлай білу, алдығы ісін жоспарлау, еңбегінің ағымдық және қорытынды нәтижелерін бақылау қабілетін қалыптастыру;

2) приучение обучающихся к соблюдению дисциплинарных требований, использованию речи для взаимодействия в процессе труда, доведению до конца начатого дела, достижению максимально возможного качества изделия;
3) формирование мотивации к трудовой деятельности и формирование необходимых в труде качеств личности;
4) ознакомление обучающихся с разными видами трудовой деятельности;
5) формирование двигательных трудовых навыков;
6) развитие у обучающихся умения ориентироваться в задании с использованием устных и письменных инструкций.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать зрительно-двигательную координацию, общую и мелкую моторику;
2) расширять и обогащать словарный запас специальной терминологией;
3) развивать наглядно-действенное и наглядно-образное мышление;
4) формировать трудолюбие, умение доводить начатое дело до конца, аккуратность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Общетрудовая подготовка" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей.
6. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности, учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии.
7. "Общетрудовая подготовка" – предмет, формирующий систему знаний о взаимодействии и взаимообусловленности человека, природы и общества; объекты изучения – человек, природа, общество, в том числе семья, культура, здоровье, взаимоотношения, нация, сообщество, государство, окружающая природная среда.
8. Коррекционное назначение данного курса – развитие познавательных процессов и устной речи на основе ознакомления с предметами и явлениями окружающей действительности, развитие коммуникативной и регулирующей функции речи.
9. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности; способствует освоению комуникативных норм поведения, жизненных навыков.
10. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода обусловлен наличием у обучающихся вариативных типологических особенностей, которые проявляются при усвоении учебного материала и влияют на качество получаемых знаний, умений и навыков.
11. При реализации дифференцированного подхода на уроке учитель варьирует объем и сложность учебного материала для разных типологических групп обучающихся, степень самостоятельности выполнения обучающимися учебных заданий, виды наглядно-дидактических материалов.

2) оқушыларды тәртіп талаптарын сақтауға, еңбек үдерісі барысындағы қатынастары үшін сөйлеу тілін қолдануға, бастаған ісін аяқтауға, бұйымның сапасын максималды деңгейге жеткізуге үйрету;
3) еңбек ісіне қарасты уәждемесін қалыптастыру және еңбекке қажетті тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру;
4) оқушыларды еңбек түрлерімен таныстыру;
5) еңбектік қимыл-қозғалыс дағдыланын қалыптастыру;
6) ауызша және жазбаша нұсқауларды қолдана отырып, оқушылардың тапсырманы бағдарлау қабілетін дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) көру-қозғалыс координациясын, жалпы және ұсақ моторикасын дамыту;
2) арнайы терминологиямен сөздік қорын кеңейту және байыту.
3) ойлау процестерін: көрнекі-бейнелеу және көрнекі-әрекеттік ойлауды дамыту
4) еңбексүйгіштікті, бастаған істі соңына дейін жеткізу біліктілігін, ұқыптылықты қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Жалпы еңбекке даярлау" пәні бойынша оқу үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негізделіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағыты оқу және оқыту іс-әрекетінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі, ескеріледі: ойлау процестерінің инерттілігі, танымдық белсенділігінің төмендігі, жалпылама және абстракты ойлау функциясының әлсіздігі, сөйлеу дамуының кешеуілдеулігі.
7. "Жалпы еңбекке даярлау" қоғам, адам және табиғатттың өзара әрекеті мен өзара тәуелділігі туралы білім жүйесін қалыптастырушы пән; оқыту объектілері – адам, табиғат, қоғам, соның ішінде отбасы, мәдениет, денсаулық, өзара қарым-қатынас, ұлт, бірлестік, мемлекет, қоршаған табиғи орта.
8. Аталған курстың түзетуші қызметі – қоршаған болмыс заттары мен құбылыстарымен таныстыру негізінде танымдық аясы мен ауызша сөйлеу тілін дамыту, сөйлеудің реттеуші, коммуникативтік қызметін дамыту.
9. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімсізденуін еңсеруді немесе азайтуды көздейді; сондай ақ мінез-құлық нормаларын, өмірлік қарым-қатынастық және тұрмыстық дағдыларының қалыптасуына ықпал жасайды.
10. Жеке тәсілі және саралап оқыту қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
11. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.

12. На уроках "Общетрудовая подготовка" ведущие методы обучения - непосредственные наблюдения (на экскурсиях) за изучаемыми явлениями и предметами, предметно-практическая деятельность обучающихся, умственная и речевая, а также игровая деятельность (дидактические, сюжетно-ролевые, настольные игры, игры по правилам).
13. Оценивание достижений, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта осуществляется только посредством внутренней оценки.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
15. Результаты освоения учебных программ оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
16. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
18. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения программной темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
19. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемой в течение учебного года, которая фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Общетрудовая подготовка"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" составляет:
1) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
21. Содержание Программы включает 7 разделов:
1) работа с бумагой и картоном;
2) работа с бусами и бисером;
3) работа с бросовым материалом;
4) работа с древесиной;
5) работа с природными материалами;
6) работа с глиной и соленым тестом;
7) работа с текстильными материалами.
22. Каждый раздел включает подраздел, дублирующий название раздела по виду деятельности.
23. Базовое содержание учебного предмета "Общетрудовая подготовка" для 4 класса:

12. "Жалпы еңбекке даярлау" сабақтарында қолданатын жетекші әдістер - оқушылардың заттық-тәжірибелік іс-әрекеті, зерделенетін құбылыстар мен заттарды тікелей бақылау (экскурсияларда), ақыл-ой және сөйлеу, сондай-ақ ойын әрекеттері (дидактикалық, сюжеттік-рөлдік, үстел үсті ойындары, ереже бойынша ойындар).
13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың жетістіктерін бағалау тек ішкі бағалаумен жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
15. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
16. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымды (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ағымды бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін, талдауды пайдаланады.
18. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр түрлі типологиялық топтардағы білім алушыларының оқу материалын меңгерудің түрлі мүмкіндіктерін ескере отырып, тақырыптың, бөлімнің аяғында жүргізіледі.
19. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатымен тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына еңгізіледі.
3 - тарау. "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
20. "Жалпы еңбекке даярлау" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 4 сыныпта– аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
21. Бағдарлама мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) қағазбен және картонмен жұмыс;
2) моншақтармен және бисермен жұмыс;
3) қалдық материалмен жұмыс;
4) ағашпен жұмыс;
5) табиғи материалдармен жұмыс;
6) балшықпен және тұзды қамырмен жұмыс;
7) тоқыма материалдармен жұмыс.
22. Әрбір бөлім іс-әрекеті бойынша атауы қайталанатын бөлімшелерді қамтиды.
23. 4-сыныпқа арналған "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінің базалық мазмұны:

1) работа с бумагой и картоном: прокол бумаги при помощи дырокола составление узора из геометрических фигур, сорта бумаги, составление декоративных фигур и композиций из заготовок, изготовление объемных игрушек из конуса и цилиндра, составление композиций из модулей, декорирование изделий;
2) работа с бусами и бисером: подбирание материала по форме, цвету, размеру; набирание на нить по нескольку бус, плетение изделия из бисера на проволочке, плетение из рубки на проволоке;
3) работа с бросовым материалом: способы соединения деталей, резание ножницами по линиям разметки, соединение деталей клеем, степлером, скотчем; правила приклеивания деталей из пластилина на футляр; конструирование и выполнение аппликаций из бросовых материалов; сборка всех деталей изделия; соединение деталей с помощью клея;
4) работа с древесиной: выполнение простейшей постройки; элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик); пользование методом прикладывания и накладывания при сравнении величин; перенос размера с образца; художественное оформление изделий; навыки разметки, сверления, зачистки; разметки по шаблону или по линейке; работа рашпилем, напильником, лобзиком; способы соединения деталей изделия;
5) работа с природными материалами: материалы, инструменты, приспособления для работы; виды природных материалов; природный материал в изделиях; сортировка круп и семян по видам; выкладываение простейших узоров, выполнение аппликаций по образцу и с опорой на образец;
6) работа с глиной и соленым тестом: инструменты и их назначение; процарапывание рисунка на глиняном пласте стекой или зубочисткой; пользование красками (акварель, гуашь); вырезание детали изделия с помощью подручных средств (формочек, шаблонов); декорирование рельефных пластинок налепливанием, использованием фактуры, пальцевым орнаментом, процарапыванием, росписью; определение по внешнему виду стадии высыхания изделий; сравнивание образца изделия с натуральным объектом, муляжом; расписывание игрушки по иллюстрации; контроль расположения деталей, соблюдение пропорций, размеров;
7) работа с текстильными материалами: выполнение прямых стежков и заполнение углов в технике "изонить", пришивание бисера и пайеток, шов "вперед иголка" и шов "через край", закрепление нити стежками на ткани, пришивание пуговиц, работа ножницами по ткани, скалывание и сметывание деталей изделий, стачной и обтачной швы; заправление машины с ручным приводом верхней и нижней нитью, выполнение прямой строчки на машине с ручным приводом по намеченной линии, работа с электроутюгом.

1) қағазбен және картонмен жұмыс: тескіштің көмегімен қағазды тесу, геометриялық фигуралардан, қағаз түрлерінен өрнек құру, дайындамалардан сәндік фигуралар және композициялар құру, конустан және цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау, модульдерден композициялар құру, бұйымдарды сәндеу;
2) моншақтармен және бисермен жұмыс: материалды формасы, түсі, өлшемі бойынша таңдау; жіпке бірнеше моншақты өткізіп жинау, сымға бисермен бұйым өру, сымға кесінділермен өру;
3) қалдық материалмен жұмыс: бөлшектерді біріктіру тәсілдері, қайшымен белгілеме сызықтар бойымен кесу, бөлшектерді желіммен, степлермен, скотчпен біріктіру; пластилиннен әзірленген бөлшектерді қынапқа жапсыру ережелері; қалдық материалдармен аппликациялар құрастыру және орындау; бұйымның барлық бөлшектерін жинау; бөлшектерді желіммен біріктіру;
4) ағашпен жұмыс: қарапайым құрылысты орындау, құрылыс жиынтықтарының элементтері (кубик, діңгек, кірпіш); шамаларды салыстыру барысында басу және салу тәсілін қолдану; үлгіден өлшемін көшіру; бұйымдардың көркемдік безендірілуі; өлшеу, бұрғылау, тазалау дағдылары; шаблон немесе сызғышпен белгілемелер жасау; жонғышпен, егеумен, ою арамен жұмыс; бұйым бөлшектерін біріктіру тәсілдері;
5) табиғи материалдармен жұмыс: жұмысқа арналған материалдар, құрал-саймандар, құрылғылар; табиғи материалдар түрлері; бұйымдардың табиғи материалы; жарма мен дәндерді түрлері бойынша сұрыптау; қарапайым өрнектер құру, үлгі бойынша және үлгіге сүйеніп аппликациялар орындау;
6) балшықпен және тұзды қамырмен жұмыс: құрал-саймандар және олардың қолданылуы; балшық қабатына таяқшамен немесе тілшұқығышпен сурет сызу; бояуларды қолдану (акварель, гуашь); қол асты құралдарымен (қалыптар, шаблондар) бұйым бөлшектерін кесу; жабыстыру, фактураны қолдану, саусақтық өрнек, тырналау, әшекейлеу арқылы рельефтік пластиналарды сәндеу; сыртқы түрі бойынша бұйымдардың кебу кезеңін анықтау; үлгіні табиғи нысанмен, муляжбен салыстыру; ойыншықты иллюстрация бойынша өрнектеу; бөлшектердің орналасуын бақылау, пропорцияларын, өлшемдерін сақтау;
7) тоқыма материалдарымен жұмыс: түзу сызықпен қабу және "бейнежіп" техникасымен бұрыштарды толтыру, бисер мен пайетканы қадау, "инені алға" тігісі және "сыртына қарай" тігісі, матаға жіпті қабу арқылы жапсыру, түйме қадау, матаны қайшымен қиып жұмыс жасау, бұйым бөлшектерін түйреу және көктеу, қайым және жөрмелеу тігістер; тігін машинасының жоғарғы және төменгі жібін қолмен келтіріп сабақтау, қол тігін машинасымен белгіленген сызықпен түзу тігіс жүргізу, электр үтікпен жұмыс.

24. Распределение учебного материала в настоящей программе является примерным, учитель вправе перераспределять изучение учебного материала (из одного класса в другой, из одной четверти в другую) с учетом особенностей усвоения материала. Учитель самостоятельно определяет количество часов, необходимое для изучения каждой темы.
Глава 4. Система целей обучения
25. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
26. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
27. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Работа с бумагой и картоном":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
4 класс
1.1 Работа с бумагой и картоном
4.1.1.1 называть инструменты и материалы;
4.1.1.2 организовать рабочее место;
4.1.1.3 пользоваться гладилкой, заправлять нитку в иголку и завязывать узелок;
4.1.1.4 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола;
4.1.1.5 делать разметку, откладывать размеры и обводить по шаблону;
4.1.1.6 последовательно выполнять работу по образцу;
4.1.1.7 последовательно выкладывать узор по контуру и внутри рисунка;
4.1.1.8 узнавать и составлять узоры из геометрических фигур;
4.1.1.9 определять количество деталей;
4.1.1.10 различать сорта бумаги;
4.1.1.11 соединять полоски в кольца и между собой в цепь;
4.1.1.12 составлять декоративные фигурки или другие композиции из заготовок;
4.1.1.13 изготавливать объемные игрушки из конуса, цилиндра;
4.1.1.14 составлять композицию;
4.1.1.15 разводить клей ПВА;
4.1.1.16 собирать детали изделия, вставляя друг в друга;
4.1.1.17 вырезать по спирали, по кругу; вырезать сквозное отверстие разными способами;
4.1.1.18 создавать объемные детали в композиции;
4.1.1.19 создавать цветовой колорит, композицию.
4.1.1.20 пользоваться технологической картой;
4.1.1.21 рассказать последовательность выполнения изделия по технологической карте;
4.1.1.22 располагать детали на основе;
4.1.1.23 составлять композицию из модулей;
4.1.1.24 декорировать изделия;
4.1.1.25 оценить качество выполненного изделия с помощью учителя
2) раздел "Работа с бусами и бисером":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
4 класс

24. Бағдарламадағы оқу материалының орналасуы үлгілік болып табылады, білім алушылардың ерекшешіктерін ескере отырып мұғалім бағдарламалық материалды өз бетіншеүйлестіре алады (тоқсаннан тоқсанға, сыныптан сыныпқа). Мұғалім әр тақырыпты оқыту үшін қажетті сағат санын дербес анықтай алады.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
25. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
26. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
27. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Қағазбен және картонмен жұмыс" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
4-сынып
1.1 Қағазбен және картонмен жұмыс
4.1.1.1 құрал-саймандар мен материалдарды атау;
4.1.1.2 жұмыс орнын ұйымдастыру;
4.1.1.3 үтіктегішті қолдану, жіпті инеге түзу және түйіншек түйу;
4.1.1.4 тескіштің көмегімен қағазды тесу;
4.1.1.5 белгілемелер жасау, өлшемін алу және шаблонмен жиектеу;
4.1.1.6 жұмысты үлгі бойынша ретімен орындау;
4.1.1.7 өрнекті контуры бойынша және суреттің ішіне ретімен салу;
4.1.1.8 геометриялық фигуралардан өрнектерді тану және құру;
4.1.1.9 бөлшектер санын анықтау;
4.1.1.10 қағаз түрлерін ажырата білу;
4.1.1.11 кесінділерді сақиналап және шынжырлап бір-бірімен біріктіру;
4.1.1.12 сәндік фигуралар және дайындамалардан басқа композициялар құрастыру;
4.1.1.13 конустан, цилиндрден көлемді ойыншықтар жасау;
4.1.1.14 композиция құрастыру;
4.1.1.15 ПВА желімін езу;
4.1.1.16 бұйымдар бөлшектерін бір-бірінің ішіне салып жинау;
4.1.1.17 бұралым, шеңбер бойынша қию; түрлі тәсілдермен өтпелі тесік қию;
4.1.1.18 композицияда көлемді бөлшектер құру;
4.1.1.19 түсті колорит, композиция құру;
4.1.1.20 технологиялық картаны қолдану;
4.1.1.21 технологиялық карта бойынша бұйымды әзірлеу реттілігін айту;
4.1.1.22 бөлшектерді негізіне орналастыру;
4.1.1.23 модульдерден композиция құру;
4.1.1.24 бұйымдарды сәндеу;
4.1.1.25 мұғалімнің көмегімен дайындалған бұйымның сапасын бағалау
2) "Моншақтармен және бисермен жұмыс" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
4-сынып

2.1 Работа с бусами и бисером
4.2.1.1 организовать рабочее место;
4.2.1.2 подбирать материал по форме, цвету, размеру;
4.2.1.3 последовательно выполнять работы по образцу;
4.2.1.4 набирать на нить по нескольку бус и продевать иглу в обратном направлении;
4.2.1.5 выполнить изделия по предлагаемой схеме;
4.2.1.6 плести изделия из бисера на проволочке;
4.2.1.7 ориентироваться в задании по технологической карте;
4.2.1.8 плести бисером простейшие изделия по схемам;
4.2.1.9 плести из рубки на проволоке;
4.2.1.10 плести бисером сложные изделия по образцу
3) раздел "Работа с бросовым материалом":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
4 класс
3.1 Работа с бросовым материалом
4.3.1.1 называть изделие, его назначение, материал из которого оно изготовлено, способы соединения деталей;
4.3.1.2 по технологической карте рассказать последовательность изготовления изделия;
4.3.1.3 правильно организовать рабочее место и поддерживать порядок во время работы;
4.3.1.4 резать ножницами по линиям разметки;
4.3.1.5 соединять детали клеем, степлером, скотчем.
4.3.1.6 различать материал футляра от киндер-сюрпризов: цвет, размер, структура футляра; способ соединения футляров между собой; правила приклеивания деталей из пластилина на футляр;
4.3.1.7 соединять детали с помощью клея; соблюдать порядок соединения деталей конструкции по схеме; оформлять декоративными деталями изделие;
4.3.1.8 выполнять приемы конструирования и выполнения аппликаций из бросовых материалов;
4.3.1.9 производить сборку всех деталей изделия;
4.3.1.10 определять назначение изделия, материал из которого оно изготовлено;
4.3.1.11 называть способы соединения деталей изделия;
4.3.12 рассказать по плану о последовательности изготовления изделия
4) раздел "Работа с древесиной":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
4 класс
4.1 Работа с древесиной
4.4.1.1 назвать инструменты и приспособления;
4.4.1.2 иметь навыки правильной хватки инструментов и правильной рабочей позы в соответствии с используемым инструментом;
4.4.1.3 по подражанию выполнять простейшие постройки и использовать их в игре;
4.4.1.4 показывать по образцу элементы строительных наборов (кубик, брус, кирпичик);
4.4.1.5 пользоваться методом прикладывания и накладывания при сравнении величин;
4.4.1.6 переносить размеры с образца;
4.4.1.7 художественно оформлять изделие;
4.4.1.8 отбирать пиломатериал;
4.4.1.9 иметь навыки разметки, сверления, зачистки;
4.4.1.10 правильно отбирать пиломатериал и инструменты для работы;
4.4.1.11 размечать по шаблону или по линейке с помощью учителя;
4.4.1.12 уметь работать рашпилем, напильником, лобзиком;

2.1 Моншақтармен және бисермен жұмыс
4.2.1.1 жұмыс орнын ұйымдастыру;
4.2.1.2 материалды формасы, түсі, өлшемі бойынша таңдау;
4.2.1.3 жұмысты үлгі бойынша ретімен орындау;
4.2.1.4 жіпке бірнеше моншақты өткізіп жинау және инені кері қарай өткізу;
4.2.1.5 бұйымдарды ұсынылған сызба бойынша әзірлеу;
4.2.1.6 сымға бисермен бұйым өру;
4.2.1.7 технологиялық карта бойынша тапсырмаға бағдар алу;
4.2.1.8 сызба бойынша бисермен қарапайым бұйымдар өру;
4.2.1.9 сымға кесіндімен өру
4.2.1.10 үлгі бойынша бисермен күрделі бұйымдар өру
3) "Қалдық материалмен жұмыс" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
4-сынып
3.1 Қалдық материалмен жұмыс
4.3.1.1 бұйымды атау, оның пайдаланылуын, қандай материалдан дайындалғанын, бөлшектердің біріктірілу тәсілдерін айту;
4.3.1.2 технологиялық карта бойынша бұйымның әзірлену реттілігін айту;
4.3.1.3 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс кезінде бәрін реттеп ұстау;
4.3.1.4 қайшымен белгілеме сызық бойымен кесу;
4.3.1.5 бөлшектерді желіммен, степлермен, скотчпен біріктіру;
4.3.1.6 қынаптың материалын киндер-сюрприздерден ажырату: түсі, өлшемі, қынаптың құрылымы; қынаптарды бір-бірімен біріктіру тәсілі; пластилиннен әзірленген бөлшектерді қынапқа жапсыру ережелері;
4.3.1.7 бөлшектерді желіммен біріктіру; конструкция бөлшектерін сызба бойынша біріктіру тәртібін сақтау; бұйымды сәндік бөлшектермен безендіру;
4.3.1.8 қалдық материалдармен аппликациялар құрастыру және орындау тәсілдерін қолдану;
4.3.1.9 бұйымның барлық бөлшектерін жинау;
4.3.1.10 бұйымның пайдаланылуын, қандай материалдан әзірленгенін анықтау;
4.3.1.11 бұйым бөлшектерін біріктіру тәсілдерін атау;
4.3.1.12 жоспар бойынша бұйымның әзірлену реттілігін айту
4) "Ағашпен жұмыс" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
4-сынып
4.1 Ағашпен жұмыс
4.4.1.1 құрал-саймандар мен құрылғыларды атау;
4.4.1.2 қолданылатын құрал-сайманға сәйкес оларды дұрыс ұстау дағдылары мен дұрыс жұмыс тұрысын игеру;
4.4.1.3 еліктеу бойынша қарапайым құрылыстарды орындау және оларды ойынға қолдану;
4.4.1.4 үлгі бойынша құрылыс жиынтықтарының элементтерін көрсету (кубик, діңгек, кірпіш);
4.4.1.5 шамаларды салыстыру барысында басу және салу тәсілін қолдану;
4.4.1.6 үлгіден өлшемін көшіру;
4.4.1.7 бұйымдарды көркем безендіру;
4.4.1.8 ара материалдарын таңдау;
4.4.1.9 өлшеу, бұрғылау, тазалау дағдыларын игеру;
4.4.1.10 жұмыс үшін ара материалдары мен құрал-саймандарды дұрыс таңдау;
4.4.1.11 мұғалімнің көмегімен шаблон немесе сызғышпен белгілемелер жасау;
4.4.1.12 жонғышпен, егеумен, ою арамен жұмыс жасай білу;

4.4.1.13 разными способами соединять детали изделия;
4.4.1.14 планировать свою работу и рассказать о проделанной работе
5) раздел "Работа с природными материалами":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
4 класс
5.1 Работа с природными материалами
4.5.1.1 организовать свое рабочее место;
4.5.1.2 называть материалы, инструменты, приспособления и пользоваться ими при работе;
4.5.1.3 различать виды природных материалов;
4.5.1.4 сортировать крупы и семена по видам;
4.5.1.6 называть природный материал в изделиях;
4.5.1.7 выложить простейшие узоры, выполнить аппликации по образцу;
4.5.1.8 выполнять изделие с опорой на образец ;
4.5.1.9 рассказать о проделанной работе;
4.5.1.10 оценить качество выполненного изделия
6) раздел "Работа с глиной и соленым тестом":
таблица 6
Подразделы
Цели обучения
4 класс
6.1 Работа с глиной и соленым тестом
4.6.1.1 выполнять правила техники безопасности;
4.6.1.2 организовать рабочее место;
4.6.1.3 называть инструменты и знать их назначение;
4.6.1.4 выполнять с помощью различных приспособлений оттиски, фактуру;
4.6.1.5 процарапывать рисунок на глиняном пласте стекой или зубочисткой;
4.6.1.6 пользоваться красками (акварель, гуашь);
4.6.1.7 рисовать круги и точки с помощью специальных "тычков";
4.6.1.8 вырезать детали изделия с помощью подручных средств (формочек, шаблонов);
4.6.1.9 располагать шаблон на листе глины и вырезать фигурку по шаблону;
4.6.1.10 декорировать рельефные пластины налепливанием, использованием фактуры, пальцевым орнаментом, процарапыванием, росписью;
4.6.1.11 располагать детали на изделии, определять нужный размер деталей, соединять детали изделия друг с другом;
4.6.1.12 определять по внешнему виду стадии высыхания изделий;
4.6.1.13 расписывать изделие по образцу;
4.6.1.14 сравнивать образец изделия с натуральным объектом, муляжом;
4.6.1.15 пооперационно выполнить изделие по технологической карте;
4.6.1.16 анализировать изделие по иллюстрации (какие детали есть у игрушки, на что похожи, каким способом соединяются друг с другом);
4.6.1.17 расписывать игрушку по иллюстрации;
4.6.1.18 выполнять правила техники безопасности при обжиге;
4.6.1.19 контролировать правильное расположение деталей, соблюдение пропорций, размеров;
4.6.1.20 планировать этапы и последовательность по технологической карте;
4.6.1.21 рассказать о последовательности выполнения изделия
7) раздел "Работа с текстильными материалами":
таблица 7
Подразделы
Цели обучения
4 класс
7.1 Работа с текстильными материалами
4.7.1.1 организовать рабочее место;
4.7.1.2 применять правила техники безопасности;
4.7.1.3 выполнять прямые стежки и заполнять углы в технике "изонить";

4.4.1.13 бұйым бөлшектерін түрлі тәсілдермен біріктіру;
4.4.1.14 өз жұмысын жоспарлау және атқарылған жұмыс жайлы айтып беру
5) "Табиғи материалдармен жұмыс" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
4-сынып
5.1 Табиғи материалдармен жұмыс
4.5.1.1 жұмыс орнын ұйымдастыру;
4.5.1.2 материалдарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды атау және оларды жұмысқа қолдану;
4.5.1.3 табиғи материалдар түрлерін ажырату;
4.5.1.4 жарма мен дәндерді түрлері бойынша сұрыптау;
4.5.1.6 бұйымдардың табиғи материалын атау;
4.5.1.7 үлгі бойынша қарапайы өрнектер құру, аппликациялар орындау;
4.5.1.8 үлгіге сүйеніп бұйым әзірлеу;
4.5.1.9 атқарылған жұмыс жайлы айтып беру;
4.5.1.10 әзірленген бұйымның сапасына баға беру
6) "Балшықпен және тұзды қамырмен жұмыс" бөлімі:
6-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
4-сынып
6.1 Балшықпен және тұзды қамырмен жұмыс
4.6.1.1 қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
4.6.1.2 жұмыс орнын ұйымдастыру;
4.6.1.3 құрал-саймандарды атау және олардың қолданылуын білу;
4.6.1.4 түрлі құрылғылар көмегімен бедерлемелер, фактура жасау;
4.6.1.5 балшық қабатына таяқшамен немесе тілшұқығышпен сурет сызу;
4.6.1.6 бояуларды қолдану (акварель, гуашь);
4.6.1.7 арнайы "істіктермен" шеңберлер мен нүктелер салу;
4.6.1.8 қол асты құралдарымен (қалыптар, шаблондар) бұйым бөлшектерін кесу;
4.6.1.9 батпақ қабатына қойылған шаблонмен фигура кесу;
4.6.1.10 жабыстыру, фактураны қолдану, саусақтық өрнек, тырналау, әшекейлеу арқылы рельефтік пластиналарды сәндеу;
4.6.1.11 бөлшектерді бұйымның үстіне қойып керекті өлшемдерін алу, бөлшектерді бір-бірімен біріктіру;
4.6.1.12 сыртқы түрі бойынша бұйымдардың кебу кезеңін анықтау;
4.6.1.13 бұйымды үлгі бойынша өрнектеу;
4.6.1.14 үлгіні табиғи нысанмен, муляжбен салыстыру;
4.6.1.15 технологиялық карта бойынша бұйымды операциялық әзірлеу;
4.6.1.16 бұйымды иллюстрация бойынша сараптамалау(ойыншықтың қандай бөлшектері бар, неге ұқсайды, бір-бірімен қандай тәсілмен біріктіріледі);
4.6.1.17 ойыншықты иллюстрация бойынша өрнектеу;
4.6.1.18 күйдіру барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
4.6.1.19 бөлшектердің дұрыс орналасуын, пропорцияларының, өлшемдерінің сақталуын бақылау;
4.6.1.20 технологиялық карта бойынша кезеңдері мен ретін жоспарлау;
4.6.1.21 бұйымдардың әзірлену реттілігі туралы айту
7) "Тоқыма материалдарымен жұмыс" бөлімі:
7-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
4-сынып
7.1 Тоқыма материалдарымен жұмыс
4.7.1.1 жұмыс орнын ұйымдастыру;
4.7.1.2 қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану;
4.7.1.3 түзу сызықпен қабу және "бейнежіп" техникасымен бұрыштарды толтыру;

4.7.1.4 закреплять нить с помощью скотча;
4.7.1.5 пришивать бисер и пайетки;
4.7.1.6 выполнять узелок;
4.7.1.7 выполнять шов "вперед иголка" и шов "через край";
4.7.1.8 шить игрушки с применением шва "вперед иголка";
4.7.1.9 закреплять нить стежками на ткани;
4.7.1.10 пришивать пуговицу в нужное место;
4.7.1.11 работать ножницами по ткани;
4.7.1.12 располагать детали аппликации на изделие;
4.7.1.13 заправлять машину с ручным приводом верхней и нижней нитью; выполнять прямую строчку на машине с ручным приводом по намеченной линии;
4.7.1.14 работать с электроутюгом;
4.7.1.15 скалывать и сметывать детали изделий;
4.7.1.16 выполнять стачной и обтачной швы;
4.7.1.17 знать и выполнять правила безопасной работы на швейной машине с ручным приводом;
4.7.1.18 выполнять машинные строчки на машине с ручным приводом;
4.7.1.19 выполнять закрепку в начале и конце строчки;
4.7.1.20 скалывать и сметывать детали изделий;
4.7.1.21 располагать детали аппликации на ткани;
4.7.1.22 планировать работу
28. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
29. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
30. Обучение реализуется в контексте сквозных тем, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Общетрудовая подготовка" для
4 класса уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Общетрудовая подготовка" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 4 класса по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 4 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Работа с бумагой и картоном
4.1.1.1 называть инструменты и материалы;
4.1.1.2 организовать рабочее место;
4.1.1.3 пользоваться гладилкой, заправлять нитку в иголку и завязывать узелок;
4.1.1.4 выполнять прокол бумаги при помощи дырокола;
4.1.1.5 делать разметку, откладывать размеры и обводить по шаблону;

4.7.1.4 жіпті скотчтың көмегімен бекіту;
4.7.1.5 бисер мен пайетканы қадау;
4.7.1.6 түйіншек жасау;
4.7.1.7 "инені алға" тігісін және "сыртына қарай" тігісін жүргізу;
4.7.1.8 "инені алға " тігісін қолданып ойыншық тігу;
4.7.1.9 матаға жіпті қабу арқылы жапсыру;
4.7.1.10 түймені керекті орнына қадау;
4.7.1.11 матаны қайшымен қиып жұмыс жасау;
4.7.1.12 аппликация бөлшектерін бұйымға жапсыру;
4.7.1.13 тігін машинасының жоғарғы және төменгі жібін қолмен келтіріп кіргізу, қол тігін машинасымен белгіленген сызықпен түзу тігіс жүргізу;
4.7.1.14 электр үтікпен жұмыс істеу;
4.7.1.15 бұйым бөлшектерін сындырып алу және сыпырып алу;
4.7.1.16 қайым және жөрмелеу тігістер жасау;
4.7.1.17 қол тігін машинасымен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін білу және орындау;
4.7.1.18 қол тігін машинасымен тігіс жүргізу;
4.7.1.19 тігістің басына және аяғына бекітпе жасау;
4.7.1.20 бұйым бөлшектерін сындырып алу және сыпырып алу;
4.7.1.21 аппликация бөлшектерін матаға жапсыру;
4.7.1.22 жұмысты жоспарлау
28. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
30. Оқыту білім алушылардың зияткерлік даму ерекшеліктері ескеріліп, бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке
даярлау" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 4-сыныбы үшін "Жалпы еңбекке даярлау" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 4-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1. Қағазбен және картонмен жұмыс
4.1.1.1 құрал-саймандар мен материалдарды атау;
4.1.1.2 жұмыс орнын ұйымдастыру;
4.1.1.3 үтіктегішті қолдану, жіпті инеге түзу және түйіншек түйу;
4.1.1.4 тескіштің көмегімен қағазды тесу;
4.1.1.5 белгілемелер жасау, өлшемін алу және шаблонмен жиектеу;

1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – формировать у обучающихся элементарные навыки рисования.
3. Задачи Программы:
1) знакомить обучающихся с произведениями изобразительного искусства; воспитывать эмоционально-эстетическое отношение к ним; прививать интерес и любовь к изобразительной деятельности;
2) формировать навыки рисования с натуры, декоративного рисования и умения применять их в процессе учебной, трудовой и общественно полезной деятельности;
3) развивать умение обдумывать порядок работы, работать по образцу, по плану.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) воспитывать аккуратность, настойчивость и самостоятельность в работе;
2) способствовать сенсомоторному развитию обучающихся: преодолевать недостатки двигательной сферы; развивать мелкую моторику рук;
3) развивать наблюдательность, зрительное восприятие и воображение, зрительную память, пространственные представления.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Изобразительное искусство" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей.
6. Принцип коррекционно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами учебной и обучающей деятельности, учитываются: инертность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии.
7. Принцип деятельностного подхода в процессе обучения предпологает организацию разнообразной изобразительной деятельности обучающихся под руководством педагога, которая создает условия для осмысления учебного материала. Самостоятельная изобразительная деятельность позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся.
8. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности; способствует освоению комуникативных норм поведения, жизненных навыков.

1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты – білім алушылардың қарапайым сурет салу дағдыларын қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) білім алушыларды бейнелеу өнерінің туындыларымен таныстыру; эмоционалдық – эстетикалық көзқарастарын дамыту; бейнелеу өнеріне қызығушылық пен сүйіспеншілікке баулу;
2) заттқа қарап сурет салу, сәндік сурет салу және бұларды еңбек және қоғамдық пайдалы әрекет процестерінде қолдану дағдыларын қалыптастыру;
3) жұмыс реттілігін ойластыру, үлгі және жоспар бойынша жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) жұмыс кезіндегі ұқыптылыққа, табандылыққа, дербестікке тәрбиелеу;
2) білім алушылардың сенсомоторлық дамуына ықпал жасау: қимыл-қозғалыс аясының жетіспеушіліктерін жеңу, қолдарының ұсақ моторикасын дамыту;
3) байқампаздығын, көру арқылы қабылдауы мен қиялын, көру арқылы есте сақтау қабілетін, кеңістіктік ұғымын дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Бейнелеу өнері" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негізделіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
6. Оқытудың компенсаторлық-дамытушылық бағыты оқу және оқыту іс-әрекетінің арнайы әдістерімен және тәсілдерімен қамтамасыз етіледі, ескеріледі: ойлау процестерінің инерттілігі, танымдық белсенділігінің төмендігі, жалпылама және абстракты ойлау функциясының әлсіздігі, сөйлеу дамуының кешеуілдеулігі.
7. Іс-әрекеттік тәсіл қағидасы оқыту барысында педагогтың басшылығымен оқу материалын түсінуге жағдайлар жасайтын, әр-түрлі бейнелеу жұмыстарын ұйымдастыруды қарастырады. Дербес бейнелеу жұмысы жоғары психикалық функцияларының (қабылдауы, сөйлеу тілі, ойлау қабілеті) сенсомоторлық негіздерін дамытуға, білім алушылардың өмірлік тәжірибесі жеткіліксіздігінің орнын толтыруға мүмкіндік береді.
8. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімсізденуін еңсеруді немесе азайтуды көздейді; сондай ақ мінез-құлық нормаларын, өмірлік қарым-қатынастық және тұрмыстық дағдыларының қалыптасуына ықпал жасайды.

19. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемой в течение учебного года, которая фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Изобразительное искусство"
20. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Изобразительное искусство" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе - 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
21. Содержание Программы включает 4 раздела:
1) раздел "Доизобразительная деятельность" (0, 1 классы);
2) раздел "Декоративное рисование" (1, 2, 3, 4 классы);
3) раздел "Рисование с натуры" (1, 2, 3, 4 классы);
4) раздел "Рисование на темы" (1, 2, 3, 4 классы).
22. Раздел "Доизобразительная деятельность" включает подразделы:
1) рисование линий;
2) рисование с использованием шаблона и трафарета.
23. Раздел "Декоративное рисование" включает подразделы:
1) узор в полосе;
2) узор в квадрате;
3) узор в треугольнике;
4) узор в круге.
24. Радел "Рисование с натуры" включает подразделы:
1) рисование предметов растительного и животного мира;
2) рисование предметов быта.
25. Раздел "Рисование на темы" включает подразделы:
1) рисование (изображение) природы;
2) рисование иллюстраций к сказкам и жизненным ситуациям.
26. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 0 класса:
1) рисование линий. Рисование линий (прямые, волнистые, ломанные, спиралеобразные, дугооразные, замкнутые, незамкнутые) от руки в различных направлениях. Дорисовывание контуров симметричных предметов. Рисование по пунктиру с использованием кривых линий. Рисование по образцу по опорным точкам. Рисование знакомых предметов с использованием кругов, овалов, прямых линий. Узнавание, называние основных цветов: красный; желтый, синий, зеленый. Рассматривание иллюстраций. Знакомство с последовательностью красок в спектре. Дорисовывание и раскрашивание по образцу;
2) рисование с использованием шаблона и трафарета. Рисование знакомых предметов, предметов, имеющих форму круга, квадрата, треугольника, овала, прямоугольника по образцу с использованием шаблона и трафарета. Выполнение штриховки цветными карандашами. Раскрашивание с соблюдением контура. Составление простейшего растительного узора в полосе.
27. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 1 класса:

19. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатымен тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына еңгізіледі.
3 - тарау. "Бейнелеу өнері" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
20. "Бейнелеу өнері" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1-сыныпта– аптасына сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2-сыныпта–аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3-сыныпта– аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4-сыныпта– аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
21. Бағдарлама мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) "Бейнелеуге дейінгі іс-әрекеттер" бөлімі (0, 1 сыныптар);
2) "Сәндік сурет салу" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар);
3) "Затқа қарап сурет салу" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар);
4) "Тақырыптарға сурет салу" бөлімі (1, 2, 3, 4 сыныптар).
22. "Бейнелеуге дейінгі іс-әрекеттер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сызықтарды салу;
2) шаблон мен трафаретті қолданып сурет салу.
22. "Сәндік сурет салу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жолақтағы өрнек;
2) шаршыдағы өрнек;
3) үшбұрыштағы өрнек;
4) шеңбердегі өрнек.
24. "Затқа қарап сурет салу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өсімдік және жануарлар әлемі заттарының суретін салу;
2) тұрмыстық заттардың суретін салу.
25. "Тақырыптар бойынша сурет салу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) табиғат суретін салу (бейнелеу);
2) ертегілерге және өмірлік жағдайларға иллюстрациялар салу.
26. 0-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) сызықтар салу. Қолмен түрлі бағытта сызықтар салу(түзу, толқынды, бүгілме, бұрмалы, доғал, тұйықталған, тұйықталмаған). Симметриялық заттардың сұлбасын салып бітіру. Қисық түзулерді қолданып пунктир арқылы сурет салу. Үлгі бойынша тірек нүктелері арқылы сурет салу. Шеңберлерді, доғалдарды, түзу сызықтарды қолданып, таныс заттардың суретін салу. Негізгі түстерді тану және атау: қызыл, сары, көк, жасыл. Иллюстрацияларды көру. Спектр бояуларының реттілігімен танысу.Үлгі бойынша салып бітіру және бояу;
2) шаблон мен трафаретті қолданып сурет салу. Таныс заттардың суретін салу, үлгі бойынша шаблон мен трафаретті қолдана отырып шеңбер, шаршы, үшбұрыш, доғал, тікбұрыш формасындағы заттардың суретін салу. Түрлі-түсті қарындаштармен штрихті сызықтар салу. Сұлбасын сақтай отырып бояу. Жолақтың ішіне қарапайым өсімдіктік өрнек құру.
27. 1-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:

1) доизобразительная деятельность. Рисование линий (прямые, волнистые, ломанные, спиралеобразные, дугооразные, замкнутые, незамкнутые) от руки в различных направлениях. Дорисовывание контуров симметричных предметов. Рисование по пунктиру с использованием кривых линий. Рисование по образцу по опорным точкам. Рисование знакомых предметов с использованием кругов, овалов, прямых линий. Узнавание, называние основных цветов: красный; желтый, синий, зеленый. Рассматривание иллюстраций. Знакомство с последовательностью красок в спектре. Дорисовывание и раскрашивание по образцу. Рисование знакомых предметов, предметов, имеющих форму круга, квадрата, треугольника, овала, прямоугольника по образцу с использованием шаблона и трафарета. Выполнение штриховки цветными карандашами. Раскрашивание с соблюдением контура. Составление простейшего растительного узора в полосе;
2) "Декоративное рисование". Составление казахского, растительного орнамента в круге, квадрате, полосе, треугольнике по образцу. Раскрашивание элементов орнамента с соблюдением контура рисунка. Различение и называние цвета: красный, желтый, зеленый, синий, коричневый, оранжевый;
3) "Рисование на темы". Изображение явлений окружающей жизни и иллюстрирование отдельных эпизодов из сказок. Изображение в рисунке наиболее простого для изображения эпизода из прочитанной сказки. Размещение элементов рисунка на листе бумаги, правильно передавая пространственные отношения несложных предметов (наверху, внизу, рядом, около; большой, маленький, самый маленький). Узнавание и называние в иллюстрациях изображений предметов, животных, растений из ближайшего окружения, сравнение их по форме, размеру, цвету.
28. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 2 класса:
1) "Декоративное рисование". Проведение от руки прямых линий (горизонтальные, вертикальные, наклонные), деление отрезка на равные части. Рисование от руки геометрических фигур и составление из них узора в полосе, соблюдая чередование по форме и цвету, раскрашивание рисунка. Размещение элементов казахского, растительного, геометрического орнамента в полосе, квадрате, круге, треугольнике. Использование в узорах красного, синего, зеленого, желтого, коричневого, оранжевого цветов. Называние и различение черного, белого и фиолетового цветов;
2) "Рисование с натуры". Правильное расположение изображения на листе бумаги. Различение и называние формы квадратных, прямоугольных, круглых и треугольных предметов. Соблюдение в рисунке пространственных отношений предметов и обозначение этих отношений в речи (посередине, справа, слева). Определение существенных признаков предметов. Раскрашивание рисунков, используя карандаши, гуашь;

1) "Бейнелеуге дейінгі іс-әрекеттер". Қолмен түрлі бағытта сызықтар салу (түзу, толқынды, бүгілме,бұрмалы, доғал, тұйықталған, тұйықталмаған). Симметриялық заттардың сұлбасын салып бітіру. Қисық түзулерді қолданып пунктир арқылы сурет салу. Үлгі бойынша тірек нүктелері арқылы сурет салу . Шеңберлерді, доғалдарды, түзу сызықтарды қолданып таныс заттардың суретін салу. Қозғалмалы аппликация ізімен сурет салу. Негізгі түстерді тану және атау: қызыл, сары, көк, жасыл. Иллюстрацияларды көру. Спектр бояуларының реттілігімен танысу.Үлгі бойынша салып бітіру және бояу. Таныс заттардың суретін салу, үлгі бойынша шаблон мен трафаретті қолдана отырып шеңберлер, доғалдар, түзу сызықтар формасындағы заттардың суретін салу. Түрлі-түсті қарындаштармен штрихтер салу. Сұлбасын сақтай отырып бояу. Жолақтың ішіне қарапайым өсімдіктік өрнек құру;
2) "Сәндік сурет салу". Қазақ өрнектерін, өсімдіктік өрнектерді үлгі бойынша шеңбер, шаршы, жолақ, үшбұрыш ішіне құру. Сурет сұлбасын сақтай отырып өрнек элементтерін бояу. Түстерді ажырату және атау: қызыл, сары, жасыл, көк, қоңыр, сарғыш-қызыл;
3) "Тақырыптар бойынша сурет салу". Айналадағы өмір құбылыстарын бейнелеу және ертегілердің бөлектенген эпизодтарын иллюстрациялау. Оқыған ертегінің ең оңай бейнелеуге келетін эпизодын суретте бейнелеу. Күрделі емес затардың кеңістіктік қатынасын дұрыс көрсетіп (үстінде, астында, танында; үлкен, кіші, өте кіші), сурет элементтерін парақ бетіне орналастыру. Иллюстрациялардан айналадағы заттардың, жануарлардың, өсімдіктердің бейнелерін тану және атау, оларды формасы, өлшемі, түсі бойынша салыстыру.
28. 2 –сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сәндік сурет салу". Қолмен түзу сызықтар жүргізу (көлденең, тік, қиғаш), кесіндіні бірдей бөліктерге бөлу. Қолмен геометриялық фигуралар салу және жолақтың ішіне олардан формасы мен түсін ауыстыра отырып, өрнектер құрастыру, суреттерді бояу.Қазақ, өсімдіктік, геометриялық өрнектер элементтерін жолақтың, шаршының, шеңбердің, үшбұрыштың ішіне орналастыру. Өрнектерге қызыл, сары, жасыл, көк, қоңыр, сарғыш-қызылтүстерді қолдану. Қара, ақ, сия түстес түстерді атау және ажырату;
2) "Затқа қарап сурет салу". Заттарды парақ бетіне дұрыс орналастыру. Квадратты, тікбұрышты, домалақ және үшбұрышты заттарды ажырату және атау. Суретте заттардың кеңістіктік ара-қатынасын сақтау және осы қатынастарды сөзбен айту (ортасында, сол жағында, оң жағында). Заттардың маңызды белгілерін анықтау. Қарындаш, гуашь қоданып суретті бояу;

3) "Рисование на темы". Изображение явлений окружающей жизни и иллюстрирование отдельных эпизодов из сказок. Уточнение и обогащение зрительных представлений учащихся об окружающей действительности. Изображение по представлению формы предметов и объектов, их элементов с учетом величины, пространственных отношений. Беседы по картинам (2 раза в четверть). Узнавание в иллюстрациях персонажей народных сказок, называние действующих лиц, изображенных на картинке, сравнение их между собой.
29. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 3 класса:
1) "Декоративное рисование". Рисование узоров из геометрических и растительных форм в полосе, квадрате, круге, треугольнике. Анализ образца. Определение структуры узора (повторение или чередование элементов), формы и цвета составных частей. Размещение элементов казахского, растительного, геометрического орнамента в полосе, квадрате, круге, треугольнике по образцу.
Использование осевых линий при рисовании орнаментов в квадрате. Использование в узорах красного, синего, зеленого, желтого, коричневого, оранжевого, черного, белого и фиолетового цветов. Узнавание и называние голубого, розового цветов;
2) "Рисование с натуры". Изображение предметов круглой, квадратной, прямоугольной, треугольной формы, передавая их характерные особенности. Использование средней (осевой) линии при изображении плоских предметов симметричной формы. Определение последовательности выполнения рисунка. Использование в рисовании с натуры светлый и темный оттенки цвета;
3) "Рисование на темы". Изображение явлений окружающей жизни и иллюстрирование отдельных эпизодов из сказок. Соединение в одном сюжетном рисунке изображений нескольких предметов. Размещение изображений в определенном порядке (ближе, дальше, используя весь лист бумаги и соблюдая верх и низ рисунка). Беседы по картинам (2 раза в четверть). Узнавание на иллюстрациях характерных признаков времен года. Развитие умения видеть красоту природы в различные времена года.
30. Базовое содержание учебного предмета "Изобразительное искусство" для 4 класса:
1) "Декоративное рисование". Размещение элементов казахского, растительного, геометрического орнамента в полосе, квадрате, круге, треугольнике по образцу. Анализ образца. Определение структуры узора (повторение или чередование элементов), формы и цвета составных частей. Последовательное построение орнаментов в прямоугольнике, квадрате, круге, используя осевые линии. Симметричное расположение узора, заполняя середину, края;

3) "Тақырыптар бойынша сурет салу". Айналадағы өмір құбылыстарын бейнелеу және ертегілердің бөлектенген эпизодтарын иллюстрациялау. Айналадағы болмыс жайлы білім алушылардың көру түсініктерін айқындау және байыту. Көлемі мен кеңістіктік ара-қатынасын ескере отырып, заттар мен нысандар формасын, олардың элементтерін түсініктері бойынша бейнелеу. Картиналар бойынша әңгіме (тоқсанда 2 рет). Иллюстрациялардан халық ертегілерінің кейіпкерлерін тану, картинада бейнеленген тұлғаларды атау, оларды бір-бірімен салыстыру.
29. 3- сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сәндік сурет салу". Геометриялық, өсімдіктік өрнектер элементтерін жолақтың, шаршының, шеңбердің, үшбұрыштың ішіне салу.Үлгінің сараптамасы. Өрнектің құрылымын (элементтерінің қайталануы немесе алмасуы ), негізгі бөліктерінің формасын және түсін анықтау. Қазақи, өсімдіктік, геометриялық өрнектер элементтерін жолақтың, шаршының, шеңбердің, үшбұрыштың ішіне үлгі бойынша орналастыру. Квадраттың ішіне өрнек салғанда өстік сызықтарды пайдалану. Өрнектерге қызыл, сары, жасыл, көк, қоңыр, сарғыш-қызыл, қара, ақ, сия түстес түстерді қолдану. Көкшіл, қызғылт түстерді тану және атау;
2) "Затқа қарап сурет салу". Квадратты, тікбұрышты, домалақ және үшбұрышты формадағы заттарды өздеріне тән ерекшеліктерін көрсете отырып бейнелеу. Симметриялық формадағы жалпақ заттарды бейнелеу барысында ортаңғы (өстік) сызықты пайдалану. Суретті орындау реттілігін анықтау. Затқа қарап сурет салуда ашық және күңгірт түстерді қолдану;
3) "Тақырыптар бойынша сурет салу". Айналадағы өмір құбылыстарын бейнелеу және ертегілердің бөлектенген эпизодтарын иллюстрациялау. Бір сюжеттік суретте бірнеше заттың бейнелерін біріктіру. Бейнелерді белгілі тәртіпте орналастыру (жақынырақ, алысырақ, қағаз бетін түгелдей қолданып және суреттің жоғарғы, төмен жағын сақтап). Картина бойынша әңгіме (тоқсанда 2 рет). Иллюстрациялардан жыл мезгілдеріне тән белгілерді тану. Түрлі жыл мезгілдеріндегі табиғат әдемілігін көре білу қабілетін дамыту.
30. 4-сыныпқа арналған "Бейнелеу өнері" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сәндік сурет салу". Қазақи, геометриялық, өсімдіктік өрнектер элементтерін жолақтың, шаршының, шеңбердің, үшбұрыштың ішіне үлгі бойынша орналастыру. Үлгінің сараптамасы. Өрнектің құрылымын (элементтерінің қайталануы немесе алмасуы ), негізгі бөліктерінің формасын және түсін анықтау. Өрнектерді тікбұрыштың, шаршының, шеңбердің ішіне өстік сызықтарды қолданып дәйекті орналастыру. Ортасын, шеттерін толтыра отырып, өрнекті симметриялық орналастыру;

2) "Рисование с натуры". Анализ объекта изображения (определять форму, цвет и величину составных частей). Изображение предметов разной формы с учетом их строения. Определение величины рисунка по отношению к листу бумаги. Использование осевых линий при построении рисунка. Подбор соответствующих цветов для изображения предметов;
3) "Рисование на темы": изображение явлений окружающей жизни и иллюстрирование отдельных эпизодов из сказок. Учет в рисунке соотношения величины предметов, уменьшение в рисунке предметов, расположенных далеко. Передний, задний план. Усвоение правила загораживания одних предметов другими. Беседы об изобразительном искусстве. Умение отвечать на вопросы учителя по содержанию рассматриваемого произведения изобразительного искусства. Жанры изобразительного искусства (натюрморт и пейзаж), их признаки и отличительные особенности.
31. Распределение учебного материала в настоящей программе является примерным, учитель вправе перераспределять изучение учебного материала (из одного класса в другой, из одной четверти в другую) с учетом особенностей усвоения материала. Учитель самостоятельно определяет количество часов, необходимое для изучения каждой темы.
Глава 4. Система целей обучения
32. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
33. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
34. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Доизобразительная деятельность":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
1.1 Рисование линий
0.1.1.1 придерживаться правил поведения и техники безопасности на уроке; изобразительного искусства;
0.1.1.2 узнавать и называть материалы, инструменты;
0.1.1.3 правильно располагать и содержать в порядке инструменты на рабочем месте, сохраняя при это правильную посадку;
0.1.1.4 рисовать большие и маленькие точек, используя различные способы;
0.1.1.5 рисовать прямые линии (горизонтальные. вертикальные); проводить кривые, волнистые, дугообразные, круговые замкнутые линии: "Шары", "Тарелка";
0.1.1.6 рисовать знакомые предметы, приемом обводки пунктирных линий и контура рисунка: "Лесенка", "Качели";

2) "Затқа қарап сурет салу". Бейнелеу нысанының сараптамасы (құрамдас бөліктерінің формасын, түсін және көлемін анықтау). Түрлі формадағы заттарды құрылымын ескере отырып бейнелеу. Қағаз парағына қарасты суреттің көлемін анықтау. Сурет құрастырғанда өстік сызықтарды пайдалану. Заттарды бейнелеу үшін сәйкес түстерді таңдау;
3) "Тақырыптар бойынша сурет салу". Айналадағы өмір құбылыстарын бейнелеу және ертегілердің бөлектенген эпизодтарын иллюстрациялау. Суреттегі алыс орналасқан заттардың көлемдік қатынасын, заттардың кішірейуін ескеру. Алдыңғы, артқы план. Бір затттың екінішісімен қалқалану ережелерін меңгеру. Бейнелеу өнері туралы әңгімелер (5 сағат). Қарастырылып жатқан бейнелеу өнерінің туындысы бойынша мұғалімнің сұрақтарына жауап беру қабілеті. Бейнелеу өнерінің жанрлары (натюрморт және пейзаж), олардың белгілері және айырықша ерекшеліктері.
31. Бағдарламадағы оқу материалының орналасуы үлгілік болып табылады, білім алушылардың ерекшешіктерін ескере отырып мұғалім бағдарламалық материалды өз бетінше үйлестіре алады (тоқсаннан тоқсанға, сыныптан сыныпқа). Мұғалім әр тақырыпты оқыту үшін қажетті сағат санын дербес анықтай алады.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
33. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен беріпген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
34. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Бейнелеуге дейінгі іс-әрекеттер" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 – сынып
1 - сынып
1.1 Сызықтар салу
0.1.1.1 бейнелеу өнері сабағында қауіпсізідк техникасы ережелерін ұстану;
0.1.1.2 материалдарды, құрал-саймандарды тану және атау;
0.1.1.3 дұрыс тұрысын сақтап, құрал-саймандарды жұмыс орнында дұрыс орналастыру және реттеп ұстау;
0.1.1.4 түрлі тәсілдерді қолданып үлкен және кіші нүктелер салу;
0.1.1.5 түзу сызықтар салу (көлденең, тік); толқынды, бүгілме, доғал, шеңберлі тұйықталған сызықтар салу: "Шарлар", "Тәрелке";
0.1.1.6 сурет сұлбасын пунктирлі сызықтармен жиектеу тәсілімен таныс заттардың суретін салу: "Баспалдақ", "Әткеншек";

0.1.1.7 сравнивать свой рисунок с образцом, соотносить рисунок с реальным объектом
0.1.1.8 раскрашивать карандашами, наносить штриховку, не выходя за контур рисунка;
0.1.1.9 печатать красками
0.1.1.10 различать и называть основные цвета;
0.1.1.11 рисовать по пунктирным линиям и контуру рисунка;
0.1.1.12 рисовать прямые линии (горизонтальные. вертикальные); проводить кривые, волнистые, ломанные линии: "Ежик";
0.1.1.13 обводить и раскрашивать по контуру фигуры на тему: "Моя семья";
0.1.1.14 обводить и раскрашивать по контуру геометрические фигуры: "Квадрат", "Треугольник";
0.1.1.15 обводить по контуру и закрашивать цветными карандашами "Машина": "Квадрат" "Треугольник", "Круг" соблюдая контуры рисунка и направления штрихов (сверху вниз);
0.1.1.16 обводить и раскрашивать по точкам: "Облако", "Солнышко", "Цветок", "Лист";
0.1.1.17 обводить и раскрашивать по точкам композиции: "Снеговик", "Первый снег", "Елка с бусами", "Еловая ветка с игрушкой";
0.1.1.18 обводить и раскрашивать белой гуашью рисунок: "Снежинка", правильно держа кисть, при выполнении разных мазков;
0.1.1.19 штриховать в горизонтальном и вертикальном направлениях по пунктирным линиям: "Машинка", "Светофор";
0.1.1.20 обводить и раскрашивать по контуру предметы одежды: "Футболка", "Сарафан", "Бейсболка", "Шляпа";
0.1.1.21 дорисовывать и раскрашивать по контуру рисунок: "Юрта", "Убранство юрты";
0.1.1.22 обводить и раскрашивать по контуру орнамент "Балта";
0.1.1.23 рисовать по клеткам казахский орнамент "Жіліншік";
0.1.1.24 рисовать и раскрашивать красками: "Ленты для подарка" (широкая и узкая);
0.1.1.25 обводить и раскрашивать часть рисунка, на тему: "Если хочешь быть здоров";
0.1.1.26 рисовать вертикальные и горизонтальные линии в геометрических фигурах: "Квадрат", "Круг" (коврики для зарядки);
0.1.1.27 обводить и раскрашивать "Мячи" (баскетбольный и футбольный);
0.1.1.28 обводить и раскрашивать "Лента" (спортивная)
1.1.1.1 придерживаться правил поведения и техники безопасности на уроке изобразительного искусства;
1.1.1.2 узнавать и называть материалы, инструменты;
1.1.1.3 правильно располагать и содержать в порядке инструменты на рабочем месте, сохраняя при это правильную посадку;
1.1.1.4 рисовать прямые линии в различных направлениях (горизонтально, вертикально, наклонно);
1.1.1.5 рисовать кривые линии (волнистые, спиралевидные, дугообразные);
1.1.1.6 рисовать знакомые предметы, приемом обводки пунктирных линий и контура рисунка;
1.1.1.7 сравнивать свой рисунок с образцом, соотносить рисунок с реальным объектом;
1.1.1.8 раскрашивать карандашами, наносить штриховку, не выходя за контур рисунка

0.1.1.7 өз суретін үлгімен салыстыру, суретті шынайы нысанмен сәйкестеу;
0.1.1.8 қарындаштармен бояу, сурет сұлбасынан шығармай сызық жүргізу;
0.1.1.9 бояулармен бастыру;
0.1.1.10 негізгі түстерді ажырату және атау;
0.1.1.11 пунктир сызықтары және сурет сұлбасы бойынша сурет салу;
0.1.1.12 түзу сызықтар салу (көлденең, тік); қисық, толқынды, бүгілме сызықтар жүргізу: "Кірпі";
0.1.1.13 "Менің отбасым" тақырыбы бойынша фигураның сұлбасын жиектеу және бояу;
0.1.1.14 геометриялық фигуралардың сұлбасын жиектеу және бояу: "Шаршы", "Үшбұрыш";
0.1.1.15 сурет сұлбасын және сызықтар бағытын (жоғарыдан төмен) сақтай отырып жиектеу және түрлі-түсті қарындашатармен бояу: "Мәшине", "Шаршы", "Үшбұрыш", "Шеңбер";
0.1.1.16 нүктелер бойынша жиектеу және бояу: "Бұлт", "Күн", " Гүл", "Жапырақ";
0.1.1.17 композицияларды нүктелер бойынша жиектеу және бояу: "Аққала", "Алғашқы қар", "Моншақты шырша", "Ойыншықтары бар шырша бұтағы";
0.1.1.18 ақ гуашьпен "Қарша" суретін жиектеу және бояу, жағу кезінде қылқаламды дұрыс ұстау;
0.1.1.19 пунктир сызықтары бойымен көлденең және тік бағытта сызу: "Көлік", "Бағдаршам";
0.1.1.20 киім заттарын сұлбасы бойымен жиектеу және бояу: "Футболка", "Сарафан", "Бейсболка", "Қалпақ";
0.1.1.21 "Киіз үй", "Киіз үйдің жасауы" суреттерін сұлбасы бойынша салып бітіру және бояу;
0.1.1.22 "Балта" өрнегін сұлбасы бойынша жиектеу және бояу;
0.1.1.23 "Жіліншік" атты қазақ өрнегін торлар арқылы салу;
0.1.1.24 бояулармен сурет салу: "Сыйлықтың лентасы" (жалпақ және жіңішке);
0.1.1.25 "Денің сау болсын десең" тақырыбы бойынша суреттің жартысын жиектеу және бояу;
0.1.1.26 геометриялық фигураларға тік және көлденең сызықтар сызу: "Шаршы", "Шеңбер" (зарядтауға арналған кілемшелер);
0.1.1.27 "Доптарды" (баскетбол және футбол) жиектеу және бояу;
0.1.1.28 "Лента" (спорттық) суретін жиектеу және бояу
1.1.1.1 бейнелеу өнері сабағында қауіпсізідік техникасы ережелерін ұстану;
1.1.1.2 материалдарды, құрал-саймандарды тану және атау;
1.1.1.3 дұрыс тұрысын сақтап, құрал-саймандарды жұмыс орнында дұрыс орналастыру және реттеп ұстау;
1.1.1.4 түрлі бағыттағы түзу сызықтар салу (көлденең, тік, қиғаш);
1.1.1.5 қисық сызықтар салу(толқынды, бұрмалы, доғал);
1.1.1.6 сурет сұлбасын пунктирлі сызықтармен жиектеу тәсілімен таныс заттардың суретін салу;
1.1.1.7 өз суретін үлгімен салыстыру, суретті шынайы нысанмен сәйкестеу;
1.1.1.8 қарындаштармен бояу, сурет сұлбасынан шығармай сызық жүргізу

1.2 Рисование с использованием шаблона и трафарета
0.1.2.1 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Домик": "Квадрат" (большой, маленький), "Треугольник", соблюдая контуры рисунка и направления штрихов (сверху вниз);
0.1.2.2 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Светофор": (прямоугольник, круги), соблюдая контуры рисунка и направления штрихов;
0.1.2.3 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Вагон": (прямоугольники, круги), соблюдая контуры рисунка и направления штрихов;
0.1.2.4 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Тюльпан для мамы", соблюдая контуры рисунка и направления штрихов;
0.1.2.5 рисовать по шаблону: "Косынки" (большая, маленькая) и раскрашивать;
0.1.2.6 рисовать по шаблону: "Ромашка" (круг, овалы) и раскрашивать;
0.1.2.7 рисовать по шаблону: "Рыбка" (овал, кривые линии) и раскрашивать;
0.1.2.8 рисовать по шаблону: "Грибы" (белый гриб, мухомор) и раскрашивать;
0.1.2.9 рисовать по шаблону "Овощи" (помидор, огурец) и раскрашивать;
0.1.2.10 рисовать по шаблону (трафарету) "Фрукты" (яблоко, груша) и раскрашивать
1.1.2.1 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами геометрические фигуры (треугольник, квадрат, прямоугольник, круг, овал) и изображения знакомых предметов;
2) раздел "Декоративное рисование":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Узор в полосе
1.2.1.1 располагать в полосе элементы казахского орнамента "Кайнар", раскрашивать, не выходя за контуры;
1.2.1.2 располагать в полосе элементы растительного орнамента: "Пиала", раскрашивать
2.2.1.1 располагать в полосе элементы казахского орнамента "Зигзаг", раскрашивать;
2.2.1.2 располагать в полосе элементы орнамента из геометрических фигур: "Фартук", раскрашивать
3.2.1.1 рисовать поздравительную открытку к 8 Марта, располагая в полосе элементы казахского орнамента "Қошқар мүйіз" (Бараньи рога), раскрашивать (карандаш, акварель);
3.2.1.2 рисовать, располагая в полосе элементы орнамента из: цветов и листьев, раскрашивать (карандаш, гуашь)
4.2.2.1 рисовать национальный орнамент "Сынық мүйіз (сломанные рога)" в предмете казахской одежды "Шапан (чапан)", раскрашивать (карандаш, акварель);
4.2.1.2 рисовать, располагая в полосе элементы орнамента из листьев и ягод, раскрашивать (карандаш, гуашь)
2.2 Узор в квадрате
1.2.2.1 располагать в квадрате элементы казахского орнамента: "Бес Таңба", раскрашивать;
1.2.2.5 располагать в квадрате, элементы растительного орнамента: "Скатерть", раскрашивать
2.2.2.1 располагать в квадрате элементы казахского орнамента: "Гүл", раскрашивать;
2.2.2.2 располагать в квадрате, элементы орнамента из геометрических фигур: "Прихватка", раскрашивать
3.2.2.1 рисовать, располагая в квадрате элементы казахского орнамента: "Ағаш" (дерево), раскрашивать (карандаш, акварель);
3.2.2.2 рисовать, располагая в квадрате, элементы орнамента из цветов и листьев", раскрашивать(карандаш, гуашь)
4.2.2.1 рисовать национальный орнамент "Балдак (костыль)" в предмете казахского быта "Жастык (подушка)", раскрашивать (карандаш, акварель);
4.2.2.2 рисовать, располагая в квадрате, элементы орнамента из листьев и ягод раскрашивать (карандаш, гуашь)

1.2 Шаблон мен трафаретті қолданып сурет салу
0.1.2.1 шаблонмен жиектеп "Үй" суретін салу: "Шаршы" (үлкен, кіші), "Үшбұрыш", сурет сұлбасын және сызықтар бағытын (жоғарыдан төмен) сақтау;
0.1.2.2 шаблонмен жиектеп, қарындаштармен бояп "Бағдаршам" суретін салу: (тікбұрыш, шеңберлер),сурет сұлбасын және сызықтар бағытын сақтау;
0.1.2.3 шаблонмен жиектеп, қарындаштармен бояп "Вагон" суретін салу: (тікбұрыштар, шеңберлер),сурет сұлбасын және сызықтар бағытын сақтау;
0.1.2.4 шаблонмен жиектеп, қарындаштармен бояп "Анама арналған бәйшешек" суретін салу, сурет сұлбасын және сызықтар бағытын сақтау;
0.1.2.5 шаблон бойынша "Үшкір орамал" суретін салу (үлкен, кіші), бояу;
0.1.2.6 шаблон бойынша "Түймедақ" (шеңбер, доғалдар), бояу;
0.1.2.7 шаблон бойынша "Балық" суретін салу (доғал, қисық сызықтар), бояу;
0.1.2.8 шаблон бойынша "Саңырауқұлақтар" суретін салу (ақ саңырауқұлақ, шыбынжұт), бояу;
0.1.2.9 шаблон бойынша "Көкөністер" суретін салу (қызанақ, қияр), бояу;
0.1.2.10 шаблон бойынша (трафаретпен) "Жемістер" суретін салу (алма, алмұрт), бояу
1.1.2.1 геометриялық фигураларды және таныс заттардың бейнелерін шаблонмен жиектеу, түрлі-түсті қарындаштармен бояу (үшбұрыш, шаршы, тікбұрыш, шеңбер, доғал)
2) "Сәндік сурет салу" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Жолақтағы өрнек
1. 2. 1. 1 жолақтың ішіне орналастырып "Қайнар" қазақ өрнегін салу, сұлбасының сыртына шығармай бояу;
1. 2. 1. 2 "Кесе": жолақтың ішіне орналастырып өсімдік өрнегін салу, бояу
2. 2. 1. 1 жолақтың ішіне орналастырып "Ирек" қазақ өрнегін салу, бояу;
2. 2. 1. 2 "Алжапқыш": жолақтың ішіне орналастырып геометриялық фигуралар өрнегін салу, бояу
3. 2. 1. 1 8 наурызға арналған құттықтау ашық хатын жолақтың ішіне орналастырып "Қошқар мүйіз" қазақ өрнегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3. 2. 1. 2 гүлдер, жапырақтар өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
4. 2. 2. 1 "Шапан" қазақ киімінің затына "Сынық мүйіз" ұлттық өрнегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
4. 2. 1. 2 жолақтың ішіне орналастырып жапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
2.2 Шаршыдағы өрнек
1. 2. 2. 1 шаршының ішіне орналастырып "Бес Танба" қазақ өрегінің элементтерін салу, бояу;
1. 2. 2. 5 шаршының ішіне орналастырып "Дастархан" өсімдік өрегінің элементтерін салу, бояу
2. 2. 2. 1 шаршының ішіне орналастырып "Гүл" қазақ өрегінің элементтерін салу, бояу;
2. 2. 2. 2 жолақтың ішіне орналастырып "Ұстағыш" геометриялықфигуралар өрнегін салу, бояу
3. 2. 2. 1 шаршының ішіне орналастырып "Ағаш" қазақ өрнегі элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3. 2. 2. 2 шаршының ішіне орналастырып гүлдер, жапырақтар өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
4. 2. 2. 1 "Жастық" қазақ тұрмыстық бұйымына "Балдақ" өрнегі элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
4. 2. 2. 2 шаршының ішіне орналастырып жапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)

2.3 Узор в треугольнике
1.2.3.1 располагать в треугольнике геометрические фигуры, раскрашивать: "Орнамент в казахской одежде";
1.2.3.2 располагать в треугольнике, элементы растительного орнамента: "Косынка", раскрашивать
2.2.3.1 располагать в треугольнике геометрические фигуры, раскрашивать: "Амулет";
2.2.3.3 располагать в треугольнике, элементы орнамента из геометрических фигур: "Косынка", раскрашивать
3.2.3.1 рисовать, располагая в треугольнике геометрические фигуры, раскрашивать: "Брелок для ключей (карандаш, акварель);
3.2.3.2 рисовать, располагая в треугольнике, элементы орнамента из цветов и листьев, раскрашивать (карандаш, гуашь)
4.2.3.1 рисовать национальный орнамент "Кус канаты (крылья птицы)" в головном уборе "Сәукеле", раскрашивать (карандаш, акварель);
4.2.3.2 рисовать, располагая в треугольнике, элементы орнамента из листьев и ягод раскрашивать (карандаш, гуашь)
2.4 Узор в круге
1.2.4.1 располагать в круге геометрические фигуры, раскрашивать: "Открытка к 8 марта";
1.2.4.2 располагать в круге, элементы растительного орнамента: "Тарелка", раскрашивать
2.2.4.1 располагать в круге геометрические фигуры, раскрашивать: "Түйе табан"- "Верблюжий след";
2.2.4.4 располагать в круге, элементы орнамента из геометрических фигур: "Табақ", раскрашивать
3.2.4.1 рисовать поздравительную открытку к празднику Наурыз, располагая в круге геометрические фигуры, раскрашивать: "Жұлдыз" (звезда) (карандаш, акварель);
3.2.4.2 рисовать, располагать в круге, элементы орнамента из геометрических фигур, цветов и листьев, раскрашивать (карандаш, гуашь)
4.2.3.1 рисовать национальный орнамент "Тарақ (расческа)" в головном уборе "Тақия (тюбетейка)", раскрашивать (карандаш, акварель);
4.2.4.2 рисовать, располагать в круге, элементы орнамента из геометрических фигур, листьев и ягод, раскрашивать (карандаш, гуашь)
3) раздел "Рисование с натуры":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Предметы растительного и животного мира
1.3.1.1 иметь общее представление о растениях и животных окружающего мира;
1.3.1.2 различать представителейживотного и растительного мира
2.3.1.1 изображать цвета спектра (карандаш, гуашь);
2.3.1.2 рисовать на тему: "Осень в парке" (карандаш, гуашь);
2.3.1.3 рисовать на тему: "Моя семья" (карандаш, гуашь);
2.3.1.4 рисовать на тему: "Комнатные растения" (карандаш, гуашь);
2.3.1.5 рисовать и раскрашивать: "Елка" (карандаш, гуашь);
2.3.1.6 изображать предмет сложной формы: "Игрушка – зайчик", раскрашивать (карандаш, гуашь);

2.3 Үшбұрыштағы өрнек
1. 2. 3. 1 үшбұрыштың ішіне орналастырып"Қазақ киімінің ою-өрнектері" геометриялықфигуралар өрнегін салу, бояу;
1. 2. 3. 2 үшбұрыштың ішіне орналастырып "Үшкір орамал" өсімдік өрегінің элементтерін салу, бояу
2. 2. 3. 1 үшбұрыштың ішінеорналастырып "Тұмар" геометриялықфигуралар өрнегін салу, бояу;
2. 2. 3. 3 үшбұрыштың ішіне орналастырып "Үшкір орамал" геометриялықфигуралар өрнегін салу, бояу
3. 2. 3. 1 үшбұрыштың ішіне орналастырып "Кілттерге арналған салпыншақ": геометриялық фигураларының суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3. 2. 3. 2 үшбұрыштың ішіне орналастырыпгүлдер, жапырақтар өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
4. 2. 3. 1 "Сәукеле" бас киімінің "Құс қанаты" ұлттық өрнегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
4. 2. 3. 2 үшбұрыштың ішіне орналастырыпжапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
2.4 Шеңбердегі өрнек
1. 2. 4. 1 шеңбердің ішіне орналастырып "8 наурызға құттықтау" ашық хатының суретін салу, бояу;
1. 2. 4. 2 шеңбердің ішіне "Тәрелке" өсімдік өрегінің элементтерін салу, бояу
2. 2. 4. 1 шеңбердің ішіне орналастырып "Түйе табан" геометриялықфигуралар өрнегінің суретін салу, бояу;
2. 2. 4. 4 шеңбердің ішіне орналастырып "Табақ" геометриялықфигуралар өрнегінің суретін салу, бояу
3. 2. 4. 1 8 наурызға арналған құттықтау ашық хатын шеңбердің ішіне орналастырып "Жұлдыз" қазақ өрегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3. 2. 4. 2 шеңбердің ішіне орналастырып гүлдер, жапырақтар өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
4. 2. 4. 1 "Тақия" бас киімінің "Тарақ" ұлттық өрнегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
4. 2. 4. 2 шеңбердің ішіне орналастырып геометриялық фигуралар, жапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
3) "Затқа қарап сурет салу" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
1.3.1.1 айналадағы әлемнің өсімдіктері және жануарлары жайлы түсініктерінің болуы;
1.3.1.2 өсімдік және жануарлар әлемі өкілдері мен түрлерін ажырата білу
2.3.1.1 спектр түстерін бейнелеу(қарындаш, гуашь);
2.3.1.2 "Саябақтағы күз" тақырыбына сурет салу (қарындаш, гуашь);
2.3.1.3 "Менің отбасым" тақырыбына сурет салу" (қарындаш, гуашь);
2.3.1.4 "Бөлме өсімдіктері" тақырыбына сурет салу (қарындаш, гуашь);
2.3.1.5 "Шырша" тақырыбына сурет салу", бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.1.6 күрделі формадағы заттардың суретін салу: "Қоян-ойыншық", бояу (қарындаш, гуашь);

2.3.1.7 рисовать на тему: "Зима в парке" (карандаш, гуашь);
3.3.1.1 делать набросок листьев простой формы, различать светло-зеленый, темно-зеленый оттенки цвета и раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.1.2 делать набросок: "Одуванчик", раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.1.3
делать набросок: "Два яболока" разных по цвету и форме, раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.1.4 делать набросок: "Два гриба" разных по цвету и форме, раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.1.5 рисовать на тему: "Мои друзья" (карандаш, гуашь);
3.3.1.6 рисовать и раскрашивать: "Елка с игрушками" (карандаш, акварель);
3.3.1.7 изображать предмет сложной формы: "Игрушка – мишка", раскрашивать (карандаш, акварель)
4.3.1.1 делать набросок осенней ветки: "Береза", раскрашивать (цветные карандаши);
4.3.1.2 делать набросок ветки: "Рябина" (цветные карандаши);
4.3.1.3 рисовать и раскрашивать на тему: "Домашние любимцы (кошка)" (цветные карандаши);
4.​3.​1.​4 рисовать и раскрашивать на тему: "Домашние любимцы (собака)" (цветные карандаши);
4.3.1.5 наносить набросок рисунка "Первый снег" (дерево, кустарник) и раскрашивать акварельными красками;
4.3.1.6 рисовать и раскрашивать на тему: "Домашние птицы (курица)" (цветные карандаши);
4.3.1.7 рисовать и раскрашивать на тему: "Домашние птицы петух)" (цветные карандаши)
3.2 Предметы быта
1.3.2.1 различать и называть повседневные предметы быта
2.3.2.1 изображать предмет прямоугольной формы – флажок; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.3.2.2 изображать предмет треугольной формы – флажок; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.3.2.3 рисовать и раскрашивать: "Стакан" (карандаш, гуашь)
2.3.2.4 рисовать и раскрашивать: "Чайный бокал" (карандаш, гуашь);
2.3.2.5 изображать предметы округлой формы: "Елочные игрушки", раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.3.2.6 рисовать (раскрашивать)предметы посуды
3.3.2.1 делать набросок: "Детская лопатка", передавая правильное соотношение ширины и длины; раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.2.2 делать набросок: "Детское ведерко", передавая правильное соотношение ширины и высоты; раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.2.3 делать набросок: "Башенка",(из элементов строительного материала), раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.2.4 рисовать и раскрашивать: " Ваза" (карандаш, акварель);
3.3.2.5 рисовать и раскрашивать: "Кувшин" (карандаш, акварель);
3.3.2.6 изображать инструмент: "Молоток", раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.2.7 рисовать (раскрашивать) предметы одежды
4.3.2.1 делать набросок игрушки: "Автобус", передавая правильное соотношение ширины и длины; раскрашивать (цветные карандаши);

2.3.1.7 "Саябақтағы қыс" тақырыбына сурет салу, бояу (қарындаш, гуашь)
3.3.1.1 қарапайым формадағы жапырақтардың нобайын жасау, ашық жасыл және күңгірт жасыл түстерін ажырату және бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.2 "Бақбақ" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.3 түсі мен формасы бойынша әртүрлі "Екі алма" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.4 түсі мен формасы бойынша әртүрлі "Екі саңырауқұлақ" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.5 "Менің достарым" тақырыбына сурет салу (қарындаш, гуашь);
3.3.1.6 "Ойыншықтар ілінген шырша" суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.7 күрделі формалы заттың суретін салу "Ойыншық аю", бояу (қарындаш, акварель)
4.3.1.1 күзгі бұтақ нобайын жасау: "Қайың", бояу(түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.2 бұтақ нобайын жасау: "Шетен", бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.3 "Үй асырандылары (мысық)" тақырыбына сурет салу, бояу бояу(түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.4 "Үй асырандылары (ит)" тақырыбына сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.5 "Алғашқы қар" суретінің нобайын жасау (ағаш, бұта) және акварельмен бояу;
4.3.1.6 "Үй құстары (тауық)" тақырыбына сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.7 "Үй құстары (қораз)" тақырыбына сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар)
3.2 Тұрмыс тық заттар
1.3.2.1 күнделікті қолданыстағы тұрмыстық заттарды ажырата білу және атау
2.3.2.1 тікбұрыш формасындағы затты бейнелеу – жалау; бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.2.2 үшбұрыш формасындағы затты бейнелеу – жалау; бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.2.3 "Стақан" суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.2.4 "Шәй бокалы" суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.2.5 дөңгелек формасындағы заттарды бейнелеу – "Шырша ойыншықтары"; бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.2.6 ыдыс-аяқ заттарын салу (бояу)
3.3.2.1 ені мен ұзындығының қатынасын дұрыс көрсетіп, "Балалар күрекшесі" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.2 ені мен биіктігінің қатынасын дұрыс көрсетіп, "Балалар шелегі" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.3 "Мұнара" нобайын жасау (құрылыс материалдары элементтері нен), бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.4 "Құмыра" суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.5 "Құмыра" суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.6 "Балға" сайманын бейнелеу, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.7 киім заттарының суретін салу (бояу)
4.3.2.1 ені мен ұзындығының қатынасын дұрыс көрсетіп, "Автобус" ойыншығының нобайын жасау, бояу(түрлі-түсті қарындаштар);

4.3.2.2 делать набросок игрушки: "Грузовик", передавая правильное соотношение ширины и высоты; раскрашивать (цветные карандаши);
4.3.2.3 делать набросок казахского музыкального инструмента: "Домбра", раскрашивать (карандаш, гуашь);
4.3.2.4 делать набросок игрушки: "Матрешка", раскрашивать (карандаш, восковые мелки);
4.3.2.5 изображать инструменты: "Отвертки" (длинная, короткая), раскрашивать (цветные карандаши); 4.3.2.6 рисовать (раскрашивать предметы мебели
4) раздел "Рисование на темы":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Природа
1.4.1.1 изображать цвета спектра;
1.4.1.2 рисовать осенние листья, передавая характерную форму (клен, дуб, осина);
1.4.1.3 рисовать на тему: "Осень в городе";
1.4.1.4 рисовать на тему: "Золотая осень";
1.4.1.5 рисовать ветку ели, изображая иголки короткими штриховыми линиями с равномерным нажимом;
1.4.1.6 рисовать ветку сосны, изображая иголки длинными штриховыми линиями с равномерным нажимом;
1.4.1.7 рисовать лесной пейзаж: "Деревья и кусты";
1.4.1.8 различать основные и второстепенные цвета;
1.4.1.9 рисовать пейзаж: "Восход в горах";
1.4.1.10 рисовать пейзаж: "Горы Казахстана";
1.4.1.11 рисовать и раскрашивать фрукты круглой и овальной формы: "Яблоко", "Груша" (цветные карандаши);
1.4.1.12 рисовать и раскрашивать овощи круглой и овальной формы: "Помидор", "Огурец" (цветные карандаши)
2.4.1.1 наносить набросок рисунка "Дерево без листьев", раскрашивать акварельными красками;
2.4.1.2 наносить набросок рисунка "Снеговики"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.1.3 наносить набросок сюжета "Новогодняя елка"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.1.4 рисовать на тему: "Прогулка на велосипеде в саду"
3.4.1.1 рисовать и раскрашивать: "Рыбки в аквариуме среди водорослей" (карандаш, восковые мелки);
3.4.1.2 рисовать и раскрашивать: "Ежик с яблоком" (карандаш, восковые мелки);
3.4.1.3 рисовать и раскрашивать: "Мышка под кустом" (карандаш, восковые мелки);
3.4.1.4 рисовать на тему: "Рыбалка" (цветные карандаши)
4.4.1.1 рисовать и раскрашивать: "Рыбы в водоеме (сом, лещ)" (карандаш, восковые мелки);
4.4.1.2 рисовать и раскрашивать: "Снежинки" (карандаш, восковые мелки);
4.4.1.3 рисовать и раскрашивать: "Горы Казахстана" (карандаш, восковые мелки);
4.4.1.4 рисовать на тему: "Путешествие на теплоходе" (цветные карандаши)
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
1.4.2.1 рисовать предметы геометрической формы на тему "Школа";
1.4.2.2 рисовать на тему: "Дом, в котором я живу";
1.4.2.3 раскрасить рамку картины и рисовать в ней членов семьи;
1.4.2.4 раскрашивать шары штриховкой, в заданном направлении, не выходить за рамки рисунка;

4.3.2.2 ені мен ұзындығының қатынасын дұрыс көрсетіп, "Жүк көлігі" ойыншығының нобайын жасау, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.2.3 "Домбыра" қазақ ұлттық аспабының нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
4.3.2.4 "Матрешка" ойыншығының нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
4.3.2.5 "Бұрауыш" саймандарының (ұзын, қысқа) бейнелеу, (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.2.6 жиhаз заттарының суретін салу (бояу)
4) "Тақырыптар бойынша сурет салу" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
4.1 Табиғат
1.4.1.1 спектр түстерін бейнелеу;
1.4.1.2 өздеріне тән ерекшеліктерін жеткізіп күзгі жапырақтардың суретін салу (үйеңкі, емен, көктерек);
1.4.1.3 "Қаладағы күз" тақырыбына сурет салу;
1.4.1.4 "Алтын күз" тақырыбына сурет салу;
1.4.1.5 инелерін қысқа сызықтармен бірқалыпты басып бейнелеп, шырша бұтағының суретін салу;
1.4.1.6 инелерін қысқа сызықтармен бірқалыпты басып бейнелеп, қарағай бұтағының суретін салу;
1.4.1.7 "Ағаштар және бұталар" орман пейзажын салу;
1.4.1.8 негізгі және қосалқы түстерді ажырату;
1.4.1.9 "Таудағы күннің шығуы" пейзажын салу;
1.4.1.10 "Қазақстан таулары" пейзажын салу;
1.4.1.11 дөңгелек және доғал формадағы жемістердің суретін салу, бояу, "Алма", "Алмұрт" (түрлі-түсті қарындаштар);
1.4.1.12 дөңгелек және доғал формадағы көкөністердің суретін салу, бояу, "Қызанақ", "Қияр" (түрлі-түсті қарындаштар)
2.4.1.1 "Жапырақсыз ағаш" суретінің нобайын жасау, акварельмен бояу;
2.4.1.2"Аққалалар" суретінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.1.3 "Жаңа жылдық шырша" сюжетінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.1.4 "Бақшада велосипедпен серуендеу" тақырыбына сурет салу
3.4.1.1 "Аквариумдағы балдырлар арасындағы балықтар" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
3.4.1.2 "Алмасы бар кірпі" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
3.4.1.3 "Бұтаның астындағы тышқан" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
3.4.1.4 "Балық аулау" тақырыбына сурет салу(түрлі-түсті қарындаштар)
4.4.1.1 "Су айдындағы балықтар (жайын, табан)" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
4.4.1.2 "Қаршалар" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
4.4.1.3 "Қазақстан таулары" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
4.4.1.4 "Кемемен саяхат" тақырыбына сурет салу(түрлі-түсті қарындаштар)
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
1.4.2.1 "Мектеп" тақырыбына геометриялық формадағы заттардың суретін салу;
1.4.2.2 "Мен тұратын үй" тақырыбына сурет салу;
1.4.2.3 картинаның жиекшесін бояу және оның ішіне отбасы мүшелерінің суретін салу;
1.4.2.4 сурет жиекшесінің сыртына шықпай шарларды сызықпен бояу;

1.4.2.5 заштриховать (раскрасить) рисунок шарфов разной ширины, не выходя за контур;
1.4.2.6 рисовать на тему: "Кораблик на воде";
1.4.2.7 рисовать на тему: "Выступление слона в цирке";
1.4.2.8 рисовать стеклянную банку;
1.4.2.9 рисовать сюжет из сказки: "Колобок"
2.4.2.1 изображать от руки предметы округлой формы (три чашки разной величины и окраски) из сказки "Три медведя"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.1.2 наносить набросок рисунка "Весна в городе"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.2.3 наносить набросок сюжета "Наурыз"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.2.4 рисовать сюжет из сказки: ""Три медведя"
3.4.2.1 рисовать сказку: "Теремок", раскрашивать (цветные карандаши);
3.4.2.2 наносить набросок сюжета "Весна на улице", раскрашивать (цветные карандаши);
3.4.2.3 рисовать сюжет: "Путешествие на самолете", раскрашивать (цветные карандаши);
3.4.2.4 рисовать сюжет из сказки: "Репка" (цветные карандаши)
4.4.2.1 наносить набросок рисунка "Семья снеговиков" и раскрашивать акварельными красками;
4.4.2.2 наносить набросок рисунка к сказке "Гуси-лебеди", раскрашивать акварельными красками;
4.4.2.3 наносить набросок рисунка "В магазине игрушек", раскрашивать акварельными красками;
4.4.2.4 рисовать сюжет из сказки: "Маша и медведь" (цветные карандаши)
35. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
36. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
37. Обучение реализуется в контексте единых сквозных тем для всех лет обучения в начальных классах, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Изобразительное искусство"
для 0-4 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Изобразительное искусство" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1.4.2.5 түрлі жалпақтықтағы шарфтар суретін сұлбасының сыртына шықпай штрихтеу (бояу);
1.4.2.6 "Судағы кеме" тақырыбына сурет салу;
1.4.2.7 "Цирктегі пілдің өнер көрсетуі" тақырыбына сурет салу;
1.4.2.8 әйнек құтының суретін салу;
1.4.2.9 "Бауырсақ" ертегісінің сюжетіне сурет салу
2.4.2.1 "Үш аю" ертегісінен дөңгелек формадағы заттарды қолмен бейнелеу (әртүрлі көлемдегі үш кесе, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.2.2 "Қаладағы көктем"; суретінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.2.3 "Наурыз" сюжетінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.2.4 "Үш аю" ертегісіненсюжет салу
3.4.2.1 "Үйшік" ертегісінің суретін салу, бояу (түрлі -түсті қарындаштар);
3.4.2.2 "Көшедегі көктем" сюжетінің, нобайын жасау, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
3.4.2.3 "Ұшақпен саяхат" сюжетіне сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
3.4.2.4 "Шалқан" ертегісінің суретін салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар
4.4.2.1 "Аққалалар отбасы" суретінің нобайын жасау, акварельмен бояу;
4.4.2.2 "Қаздар-аққулар" ертегісі суретіннің нобайын жасау, акварельмен бояу;
4.4.2.3 "Ойыншықтар дүкенінде" суретінің нобайын жасау, акварельмен бояу;
4.4.2.4 "Маша мен аю" ертегісінің сюжетіне сурет салу (түрлі-түсті қарындаштар
35. Бағдарлама зияты жеңіл зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
37. Оқыту бастауыш сыныптардағы белгіленген барлық оқу жылына арналған бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін "Бейнелеу
өнері" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейнелеу өнері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Моя школа
1.1 Основы рисунка (точка, штрих, линия).
Виды линий. Форма и пропорции.
Цвет. Композиция.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши, краски)
0.1.1.1 придерживаться правил поведения и техники безопасности на уроке изобразительного искусства;
0.1.1.2 узнавать и называть материалы, инструменты;
0.1.1.3 правильно располагать и содержать в порядке инструменты на рабочем месте, сохраняя при этом правильную посадку;
0.1.1.4 рисовать большие и маленькие точки, используя различные способы;
0.1.1.5 рисовать прямые линии (горизонтальные. вертикальные); проводить кривые, волнистые, дугообразные, круговые замкнутые линии: "Шары", "Тарелка";
0.1.1.6 рисовать знакомые предметы, приемом обводки пунктирных линий и контуров: "Лесенка", "Качели";
0.1.1.7 сравнивать свою работу с образцом, соотносить рисунок с реальным объектом;
0.1.1.8 раскрашивать карандашами, наносить штриховку не выходя за рамки контура рисунка
0.1.1.9 печатать красками;
0.1.1.10 различать и называть основные цвета;
0.1.1.11 рисовать по пунктирным линиям и контуру рисунка;
0.1.1.12 рисовать прямые линии (горизонтальные. вертикальные); проводить кривые, волнистые, ломаные линии: "Ежик"
2 четверть
Моя семья и друзья
1.1 Основы рисунка (точка, штрих, линия).
Виды линий. Форма и пропорции.
Цвет. Композиция.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.1.13 обводить и раскрашивать по контуру фигуры на тему: "Моя семья";
0.1.1.14 обводить и раскрашивать по контуру геометрические фигуры: "Квадрат", "Треугольник";
0.1.1.15 обводить по контуру и закрашивать цветными карандашами "Машина": "Квадрат" "Треугольник", "Круг" соблюдая контуры рисунка и направления штрихов (сверху вниз)
1.2 Рисование с использованием шаблона и трафарета
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.2.1 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Домик": "Квадрат" (большой, маленький), "Треугольник", соблюдая контуры рисунка и направления штрихов (сверху вниз)
Мир вокруг нас
1.1 Основы рисунка (точка, штрих, линия).
Виды линий. Форма и пропорции.
Цвет. Композиция.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши, гуашь)
0.1.1.16 обводить и раскрашивать по точкам: "Облако", "Солнышко", "Цветок", "Лист";
0.1.1.17 обводить и раскрашивать по точкам композиции: "Снеговик", "Первый снег", "Елка с бусами", "Еловая ветка с игрушкой";
0.1.1.18 обводить и раскрашивать белой гуашью рисунок: "Снежинка", правильно держа кисть, при выполнении разных мазков
3 четверть
Путешествие

1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
Менің мектебім
1.1 Сурет негіздері (нүкте, сызық, түзу). Сызықтар түрлері. Форма және пропорциялар. Түс. Композиция. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар, бояулар)
0.1.1.1 бейнелеу өнері сабағында қауіпсізідк техникасы ережелерін ұстану;
0.1.1.2 материалдарды, құрал-саймандарды тану және атау;
0.1.1.3 дұрыс тұрысын сақтап, құрал-саймандарды жұмысорнында дұрыс орналастыру және реттеп ұстау;
0.1.1.4 түрлі тәсілдерді қолданып үлкен және кіші нүктелер салу;
0.1.1.5 түзу сызықтар салу (көлденең, тік); толқынды, бүгілме, доғал, шеңберлі тұйықталғансыщықтар салу: "Шарлар", "Тәрелке";
0.1.1.6 сурет сұлбасын пунктирлі сызықтармен жиектеу тәсілімен таныс заттардың суретін салу: "Баспалдақ", "Әткеншек";
0.1.1.7 өз суретін үлгімен салыстыру, суретті шынайы нысанмен сәйкестеу;
0.1.1.8 қарындаштармен бояу, сурет сұлбасынан шығармай сызық жүргізу
0.1.1.9 бояулармен басу;
0.1.1.10 негізгі түстерді ажырату және атау;
0.1.1.11 пунктир сызықтары және сурет сұлбасы бойынша сурет салу;
0.1.1.12 түзу сызықтар салу (көлденең, тік); қисық, толқынды, бүгілме сызықтар жүргізу : "Кірпі"
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
1.1 Сурет негіздері (нүкте, сызық, түзу,). Сызықтар түрлері. Форма және пропорциялар. Түс. Композиция. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.1.13 "Менің отбасым" тақырыбы бойынша фигураның сұлбасын жиектеу және бояу;
0.1.1.14 геометриялық фигуралардың сұлбасын жиектеу және бояу: "Шаршы", "Үшбұрыш";
0.1.1.15 сурет сұлбасын және сызықтар бағытын (жоғарыдан төмен) сақтай отырып жиектеу және түрлі-түсті қарындашатармен бояу: "Машина", "Шаршы", "Үшбұрыш", "Шеңбер"
1.2 Шаблон және трафаретті қолданып сурет салу. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.2.1 шаблонмен жиектеп "Үй" суретін салу: "Шаршы" (үлкен, кіші), "Үшбұрыш", сурет сұлбасын және сызықтар бағытын (жоғарыдан төмен) сақтау
Бізді қоршаған әлем
1.1 Сурет негіздері (нүкте, сызық, түзу,). Сызықтар түрлері. Форма және пропорциялар. Түс. Композиция. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар, гуашь)
0.1.1.16 нүктелер бойынша жиектеу және бояу: "Бұлт", "Күн", " Гүл", "Жапырақ";
0.1.1.17 композицияларды нүктелер бойынша жиектеу және бояу : "Аққала", "Алғашқы қар", "Мошақты шырша", "Ойыншықтары бар шырша бұтағы";
0.1.1.18 ақ гуашьпен "Қарша" суретін жиектеу және бояу, жағу кезінде қылқаламды дұрыс ұстау
3 – тоқсан
Саяхат

1.1 Основы рисунка (точка, штрих, линия).
Виды линий. Форма и пропорции.
Цвет. Композиция.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.1.19 штриховать в горизонтальном и вертикальном направлениях по пунктирным линиям: "Машинка", "Светофор";
0.1.1.20обводить и раскрашивать по контуру предметы одежды: "Футболка", "Сарафан", "Бейсболка", "Шляпа"
1.2 Рисование с использованием шаблона и трафарета
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.2.2 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Светофор": (прямоугольник, круги), соблюдая контуры рисунка и направления штрихов;
0.1.2.3 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Вагон": (прямоугольники, круги), соблюдая контуры рисунка и направления штрихов
Традиции и фольклор
1.1 Основы рисунка (точка, штрих, линия).
Виды линий. Форма и пропорции.
Цвет. Композиция.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.1.21 дорисовывать и раскрашивать по контуру рисунок: "Юрта", "Убранство юрты";
0.1.1.22 обводить и раскрашивать по контуру орнамент "Балта";
0.1.1.23 рисовать по клеткам казахский орнамент "Жіліншік"
1.2 Рисование с использованием шаблона и трафарета.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.2.4 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами "Тюльпан для мамы", соблюдая контуры рисунка и направления штрихов
4 четверть
Еда и напитки
1.1 Основы рисунка (точка, штрих, линия).
Виды линий. Форма и пропорции.
Цвет. Композиция.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши, краски)
0.1.1.24 рисовать и раскрашивать красками: " Ленты для подарка" (широкая и узкая)
1.2 Рисование с использованием шаблона и трафарета
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши, краски)
0.1.2.5 рисовать по шаблону: "Косынки" (большая, маленькая) и раскрашивать;
0.1.2.6 рисовать по шаблону: "Ромашка" (круг, овалы) и раскрашивать;
0.1.2.7 рисовать по шаблону: "Рыбка" (овал, кривые линии) и раскрашивать;
0.1.2.8 рисовать по шаблону: " Грибы" (белый гриб, мухомор) и раскрашивать;
В здоровом теле- здоровый дух!
1.1 Основы рисунка (точка, штрих, линия).
Виды линий. Форма и пропорции.
Цвет. Композиция.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.1.25 обводить и раскрашивать часть рисунка, на тему: "Если хочешь быть здоров";
0.1.1.26 рисовать вертикальные и горизонтальные линии в геометрических фигурах: "Квадрат", "Круг" (коврики для зарядки);
0.1.1.27 обводить и раскрашивать "Мячи" (баскетбольный и футбольный);

1.1 Сурет негіздері (нүкте, сызық, түзу,). Сызықтар түрлері. Форма және пропорциялар. Түс. Композиция. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.1.19 пунктир сызықтары бойымен көлденең және тік бағытта сызу: "Көлік", "Бағдаршам";
0.1.1.20 киім заттарын сұлбасы бойымен жиектеу және бояу: "Футболка", "Сарафан", "Бейсболка", "Қалпақ"
1.2 Шаблон және трафаретті қолданып сурет салу. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.2.2 шаблонмен жиектеп, қарындаштармен бояп "Бағдаршам" суретін салу: (тікбұрыш, шеңберлер), сурет сұлбасын және сызықтар бағытын сақтау;
0.1.2.3 шаблонмен жиектеп, қарындаштармен бояп "Вагон" суретін салу: (тікбұрыштар, шеңберлер), сурет сұлбасын және сызықтар бағытын сақтау
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.1 Сурет негіздері (нүкте, сызық, түзу,). Сызықтар түрлері. Форма және пропорциялар. Түс. Композиция. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.1.21 "Киіз үй", "Киіз үйдің жасауы" суреттерін сұлбасы бойынша салып бітіру және бояу;
0.1.1.22 "Балта" өрнегін сұлбасы бойынша жиектеу және бояу;
0.1.1.23 "Жіліншік" атты қазақ өрнегін торлар арқылы салу
1.2 Шаблон және трафаретті қолданып сурет салу. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.2.4 шаблонмен жиектеп, қарындаштармен бояп "Анама арналған бәйшешек" суретін салу, сурет сұлбасын және сызықтар бағытын сақтау
4 – тоқсан
Тамақ және сусын
1.1 Сурет негіздері (нүкте, сызық, түзу,). Сызықтар түрлері. Форма және пропорциялар. Түс. Композиция. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар, бояулар)
0.1.1.24 бояулармен сурет салу: "Сыйлықтың лентасы" (жалпақ және жіңішке)
1.2 Шаблон және трафаретті қолданып сурет салу. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар, бояулар)
0.1.2.5 шаблон бойынша "Үшкір орамал" суретін салу (үлкен, кіші), бояу;
0.1.2.6 шаблон бойынша "Түймедақ" (шеңбер, доғалдар), бояу;
0.1.2.7 шаблон бойынша "Балық" суретін салу (доғал, қисық сызықтар), бояу;
0.1.2.8 5 шаблон бойынша "Саңырауқұлақтар" суретін салу (ақ саңырауқұлақ, шыбынжұт), бояу;
Дені саудың – жаны сау
1.1 Сурет негіздері (нүкте, сызық, түзу,). Сызықтар түрлері. Форма және пропорциялар. Түс. Композиция. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.1.25 "Денің сау болсын десең" тақырыбы бойынша суреттің жартысын жиектеу және бояу;
0.1.1.26 геометриялық фигураларға тік және көлденең сызықтар сызу: "Шаршы", "Шеңбер" (зарядтауға арналған кілемшелер);
0.1.1.27 "Доптар" суретін (баскетбол және футбол ) жиектеу және бояу;

0.1.1.28 обводить и раскрашивать "Лента" (спортивная)
1.2 Рисование с использованием шаблона и трафарета.
Материалы, инструменты (простой и цветные карандаши)
0.1.2.9 рисовать по шаблону "Овощи" (помидор, огурец) и раскрашивать;
0.1.2.10 рисовать по шаблону "Фрукты" (яблоко, груша) и раскрашивать
2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Доизобразительная деятельность
1.1 Рисование линий
1.1.1.1придерживаться правил поведения и техники безопасности на уроке изобразительного искусства;
1.1.1.2 узнавать и называть материалы, инструменты;
1.1.1.3 правильно располагать и содержать в порядке инструменты на рабочем месте, сохраняя при этом правильную посадку;
1.1.1.4 рисовать прямые линии в различных направлениях (горизонтально, вертикально, наклонно);
1.1.1.5 рисовать кривые линии (волнистые, спиралевидные, дугообразные);
1.1.1.6рисовать знакомые предметы, приемом обводки пунктирных линий и контура рисунка;
1.1.1.7 сравнивать свой рисунок с образцом, соотносить рисунок с реальным объектом;
1.1.1.8 раскрашивать карандашами, наносить штриховку не выходя за контур рисунка
1.2 Рисование с использованием шаблона и трафарета
1.1.2.1 обводить по шаблону, закрашивать цветными карандашами геометрические фигуры (треугольник, квадрат, прямоугольник, круг, овал) и изображения знакомых предметов
Моя школа
4. Рисование на темы
4.1 Природа
1.4.1.1 изображать цвета спектра;
1.4.1.2рисовать осенние листья, передавая характерную форму (клен, дуб, осина);
1.4.1.3 рисовать на тему: "Осень в городе"
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
1.4.2.1 рисовать предметы геометрической формы на тему " Школа"
2 четверть
Моя семья и друзья
4. Рисование на темы
4.1 Природа
1.4.1.4 рисовать на тему: "Золотая осень"
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
1.4.2.2 рисовать на тему: "Дом, в котором я живу";
1.4.2.3 раскрасить рамку картины и рисовать в ней членов семьи;
1.4.2.4 раскрашивать шары штриховкой,
в заданном направлении, не выходить за рамки рисунка
Мир вокруг нас
4. Рисование на темы
4.1 Природа
1.4.1.5 рисовать ветку ели, изображая иголки короткими штриховыми линиями с равномерным нажимом;
1.4.1.6 рисовать ветку сосны, изображая иголки длинными штриховыми линиями с равномерным нажимом;
1.4.1.7 рисовать лесной пейзаж: "Деревья и кусты"
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
1.4.2.5 заштриховать (раскрасить) рисунок шарфов разной ширины, не выходя за контур
3 четверть
Путешествие
4. Рисование на темы

0.1.1.28 "Лента" (спорттық) суретін жиектеу және бояу
1.2 Шаблонжәне трафаретті қолданып сурет салу. Материалдар, құрал-саймандар (жай және түрлі-түсті қарындаштар)
0.1.2.9 шаблон бойынша "Көкөністер" суретін салу (қызанақ, қияр), бояу;
0.1.2.10 шаблон бойынша (трафаретпен) "Жемістер" суретін салу (алма, алмұрт), бояу
2) 1-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
Бейнелеуге дейінгі іс-әрекеттер
1.1 Сызықтарды салу
0.1.1.1 бейнелеу өнері сабағында қауіпсізідк техникасы ережелерін ұстану;
0.1.1.2 материалдарды, құрал-саймандарды тану және атау;
0.1.1.3 дұрыс тұрысын сақтап, құрал-саймандарды жұмысорнында дұрыс орналастыру және реттеп ұстау;
0.1.1.4 түрлі тәсілдерді қолданып үлкен және кіші нүктелер салу;
0.1.1.5 түзусызықтар салу (көлденең, тік); толқынды, бүгілме, доғал, шеңберлі тұйықталған сызықтар салу: "Шарлар", "Тәрелке";
0.1.1.6 сурет сұлбасын пунктирлі сызықтармен жиектеу тәсілімен таныс заттардың суретін салу: "Баспалдақ", "Әткеншек";
0.1.1.7 өз суретін үлгімен салыстыру, суретті шынайы нысанмен сәйкестеу;
0.1.1.8 қарындаштармен бояу, сурет сұлбасынан шығармай сызық жүргізу
1.2 Шаблон және трафаретті қолданып сурет салу
1.1.2.1 геометриялық фигураларды және таныс заттардың бейнелерін шаблонмен жиектеу, түрлі-түсті қарындаштармен бояу (үшбұрыш, шаршы, тікбұрыш, шеңбер, доғал)
Менің мектебім
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
1.4.1.1 спектр түстерін бейнелеу;
1.4.1.2 өздеріне тән ерекшеліктерін жеткізіп күзгі жапырақтардың суретін салу (үйеңкі, емен, көктерек);
1.4.1.3 "Қаладағы күз" тақырыбына сурет салу
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
1.4.2.1 геометриялық формадағы заттардың суретін салу "Мектеп"
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
1.4.1.4 "Алтын күз" тақырыбына сурет салу
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
1.4.2.2 "Менің тұратын үйім" тақырыбына сурет салу;
1.4.2.3 картина жиектеимесін бояу және ішіне отбасы мүшелерінің суретін салу;
1.4.2.4 жиектемесінің сырытына шықпай, берілген бағытта сызықпен шарлардың суретін бояу
Бізді қоршаған әлем
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
1.4.1.5 инелерін қысқа сызықтармен бірқалыпты басып бейнелеп, шырша бұтағының суретін салу;
1.3.1.6 инелерін қысқа сызықтармен бірқалыпты басып бейнелеп, қарағай бұтағының суретін салу;
1.4.1.7 "Ағаштар және бұталар" орман пейзажын салу
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
1.4.2.5 түрлі жалпақтықтағы шарфтар суретін сұлбасының сыртына шықпай сызу (бояу)
3 - тоқсан
Саяхат
4. Тақырыптарға сурет салу

4.1 Природа
1.4.1.8 различать основные и второстепенные цвета;
1.4.1.9 рисовать пейзаж: "Восход в горах";
1.4.1.10 рисовать пейзаж: "Горы Казахстана"
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
1.4.2.6 рисовать на тему: "Кораблик на воде";
1.4.2.7 рисовать на тему: "Выступление слона в цирке"
Традициии фольклор
2. Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
1.2.1.1 располагать в полосе элементы казахского орнамента "Кайнар", раскрашивать, не выходя за контуры
2.2 Узор в квадрате
1.2.2.1 располагать в квадрате элементы казахского орнамента: "Бес Танба", раскрашивать
2.3 Узор в треугольнике
1.2.3.1 располагать в треугольнике геометрические фигуры, раскрашивать:
"Орнамент в казахской одежде"
2.4 Узор в круге
1.2.4.1 располагать в круге геометрические фигуры, раскрашивать: "Открытка к 8 марта"
4 четверть
Еда и напитки
2. Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
1.2.1.2 располагать в полосе элементы растительного орнамента: "Пиала", раскрашивать
2.2 Узор в квадрате
1.2.2.5 располагать в квадрате, элементы растительного орнамента: "Скатерть", раскрашивать
2.3 Узор в треугольнике
1.2.3.2 располагать в треугольнике, элементы растительного орнамента: "Косынка", раскрашивать
2.4 Узор в круге
1.2.4.2 располагать в круге, элементы растительного орнамента: "Тарелка", раскрашивать
4. Рисование на темы
4.1 Природа
1.4.1.19 рисовать и раскрашивать фрукты круглой и овальной формы: "Яблоко", "Груша" (цветные карандаши);
1.4.1.10 рисовать и раскрашивать овощи круглой и овальной формы: "Помидор", "Огурец" (цветные карандаши)
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
1.4.2.8 рисовать стеклянную банку
В здоровом теле – здоровый дух!
4. Рисование на темы
4.1 Природа
1.4.1.4 рисовать на тему: "Прогулка на самокате в саду"
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
1.4.2.3 рисовать сюжет из сказки: "Колобок"
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Декоративное рисование
2.3 Узор в треугольнике
2.2.3.3 располагать в треугольнике, элементы орнамента из геометрических фигур: "Косынка", раскрашивать
2.4 Узор в круге
2.2.4.4 располагать в круге, элементы орнамента из геометрических фигур: "Табак", раскрашивать
Рисование с натуры
3.2 Предметы быта
2.3.2.6 рисовать (раскрашивать) предметы посуды, игрушки
Моя школа
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
2.3.1.1 рисовать цвета спектра (карандаш, гуашь);
2.3.1.2 рисовать на тему: "Осень в парке" (карандаш, гуашь)
3.2 Предметы быта

4.1 Табиғат
1.4.1.8 негізгі және қосалқы түстерді ажырату;
1.4.1.9 "Таудағы күннің шығуы" пейзажын салу;
1.4.1.10 "Қазақстан таулары" пейзажын салу
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
1.4.2.6 "Судағы кеме" тақырыбына сурет салу;
1.4.2.7 "Цирктегі пілдің өнер көрсетуі" тақырыбына
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2. Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
1.2.1.1 жолақтың ішіне орналастырып "Кайнар" қазақ өрегінсалу, сұлбасының сыртына шығармай бояу
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
1.2.2.1 шаршының ішіне орналастырып "Бес Танба" қазақ өрегінің элементтерін салу, бояу
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
1.2.3.1 үшбұрыштың ішіне орналастырып "Қазақ киімінің ою-өрнектері" геометриялықфигуралар өрнегін салу, бояу
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
1.2.4.1 шеңбердің ішіне орналастырып "8 наурызға құттықтау" ашық хатының суретін салу, бояу
4 - тоқсан
Тағам және сусын
2. Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
1.2.1.2 "Кесе": жолақтың ішіне орналастырып өсімдік өрнегін салу, бояу
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
1.2.2.5 "Дастархан": шаршының ішіне орналастырыпөсімдік өрегінің элементтерін салу, бояу;
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
1.2.3.2 "Үшкір орамал": үшбұрыштың ішіне орналастырыпөсімдік өрегінің элементтерін орналастыру, бояу
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
1.2.4.2 "Тәрелке": шеңбердің ішіне өсімдік өрегінің элементтерін салу, бояу
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
1.3.1.9 дөңгелек және доғал формадағы жемістердің суретін салу, бояу: "Алма", "Алмұрт" (түрлі-түсті қарындаштар);
1.3.1.10 дөңгелек және доғал формадағы көкөністердің суретін салу, бояу: "Қызанақ", "Қияр" (түрлі-түсті қарындаштар)
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
1.4.2.8 әйнек құтының суретін салу
Дені саудың – жаны сау
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 табиғат
1.4.1.4 "Бақшада самокатпен серуендеу" тақырыбына сурет салу
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
1.4.2.3 "Бауырсақ" ертегісінің сюжетіне сурет салу
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
Сәндік сурет салу
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
2.2.3.3 үшбұрыштың ішіне орналастырып "Үшкір орамал" геометриялықфигуралар өрнегін салу, бояу
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
2.2.4.4 шеңбердің ішіне орналастырып "Табақ" геометриялық фигуралар өрнегінің суретін салу , бояу
Затқа қарап сурет салу
3.2 Тұрмыстық заттар
2.3.2.6 ыдыс-аяқ заттарын, ойыншықтарды салу (бояу)
Менің мектебім
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
2.3.1.1 спектр түстерін бейнелеу (қарындаш, гуашь);
2.3.1.2 "Саябақтағы күз" тақырыбына сурет салу (қарындаш, гуашь)
3.2 Тұрмыстық заттар

2.3.2.1 изображать предмет прямоугольной формы – флажок; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.3.2.2 изображать предмет треугольной формы – флажок; раскрашивать (карандаш, гуашь)
2 четверть
Моя семья и друзья
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
2.3.1.3 рисовать на тему: "Моя семья" (карандаш, гуашь);
2.3.1.4 рисовать на тему: "Комнатные растения" (карандаш, гуашь)
3.2 Предметы быта
2.3.2.3 рисовать и раскрашивать: "Стакан" (карандаш, гуашь);
2.3.2.4 рисовать и раскрашивать: "Чайный бокал" (карандаш, гуашь)
Мир вокруг нас
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
2.3.1.5 рисовать и раскрашивать: "Елка" (карандаш, гуашь);
2.3.1.6 изображать предмет сложной формы: "Игрушка – зайчик", раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.3.1.7 рисовать на тему: "Зима в парке" (карандаш, гуашь)
3.2 Предметы быта
2.3.2.5 изображать предметы округлой формы: "Елочные игрушки", раскрашивать (карандаш, гуашь)
3 четверть
Путешествие
4. Рисование на темы
4.1 Природа
2.4.1.1 наносить набросок рисунка "Дерево без листьев", раскрашивать акварельными красками;
2.4.1.2 наносить набросок рисунка "Снеговики"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.1.3 наносить набросок сюжета "Новогодняя елка"; раскрашивать (карандаш, гуашь)
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
2.4.2.1 изображать от руки предметы округлой формы (три чашки разной величины и окраски) из сказки "Три медведя"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.1.2 наносить набросок рисунка "Весна в городе"; раскрашивать (карандаш, гуашь);
2.4.2.3 наносить набросок сюжета "Наурыз"; раскрашивать (карандаш, гуашь)
Традициии фольклор
Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
2.2.1.1 располагать в полосе элементы казахского орнамента "Зигзаг", раскрашивать
2.2 Узор в квадрате
2.2.2.1располагать в квадрате элементы казахского орнамента: "Гүл", раскрашивать
2.3 Узор в треугольнике
2.2.3.1 располагать в треугольнике геометрические фигуры, раскрашивать:
" Амулет"
2.4 Узор в круге
2.2.4.1 располагать в круге геометрические фигуры, раскрашивать: "Түйе табан"- "Верблюжий след"
4 четверть
Еда и напитки
Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
2.2.1.2 располагать в полосе элементы орнамента из геометрических фигур: "Фартук", раскрашивать
2.2 Узор в квадрате
2.2.2.2 располагать в квадрате, элементы орнамента из геометрических фигур: "Прихватка", раскрашивать
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
2.3.1.9 рисовать и раскрашивать фрукты круглой и овальной формы: "Апельсин", "Лимон" (карандаш,акварель)
3.2 Предметы быта
2.3.2.3 рисовать блюдо для фруктов
В здоровом теле – здоровый дух!

2.3.2.1 тікбұрыш формасындағы затты бейнелеу – жалау; бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.2.2 үшбұрыш формасындағы затты бейнелеу – жалау; бояу (қарындаш, гуашь)
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
2.3.1.3 "Менің отбасым" тақырыбына сурет салу" (қарындаш, гуашь);
2.3.1.4 "Бөлме өсімдіктері" тақырыбына сурет салу (қарындаш, гуашь)
3.2 Тұрмыстық заттар
2.3.2.3 "Стақан" суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.2.4 "Шәй бокалы" суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
Бізді қоршаған әлем
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
2.3.1.5 "Шырша" тақырыбына сурет салу", бояу (қарындаш, гуашь);
2.3.1.6 күрделі формадағы заттардың суретін салу: "Қоян-ойыншық", бояу (карандаш, гуашь);
2.3.1.7 "Саябақтағы қыс" тақырыбына сурет салу, бояу (қарындаш, гуашь)
3.2 Тұрмыстық заттар
2.3.2.5 дөңгелек формасындағы заттарды бейнелеу – "Шырша ойыншықтары"; бояу (қарындаш, гуашь)
3 – тоқсан
Саяхат
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
2.4.1.1 "Жапырақсыз ағаш" суретінің нобайын жасау, акварельмен бояу;
2.4.1.2 "Аққалалар" суретінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.1.3 "Жаңа жылдық шырша" сюжетінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь)
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
2.4.2.1 "Үш аю" ертегісінен дөңгелек формадағы заттарды қолмен бейнелеу (әртүрлі көлемдегі үш кесе, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.1.2 "Қаладағы көктем"; суретінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
2.4.2.3 "Наурыз" сюжетінің нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь)
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
2.2.1.1 жолақтың ішіне орналастырып "Ирек" қазақ өрегін салу, бояу;
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
2.2.2.1 шаршының ішіне орналастырып "Гүл" қазақ өрегінің элементтерін салу, бояу;
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
2.2.3.1 үшбұрыштың ішіне орналастырып "Тұмар" геометриялық фигуралар өрнегін салу, бояу;
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
2.2.4.1 шеңбердің ішіне орналастырып "Түйе табан" геометриялықфигуралар өрнегінің суретін салу, бояу
4 – тоқсан
Тағам және сусын
Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
2.2.1.2 жолақтың ішіне орналастырып "Алжапқыш" геометриялықфигуралар өрнегін салу, бояу
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
2.2.2.2 жолақтың ішіне орналастырып "Ұстағыш" геометриялық фигуралар өрнегін салу, бояу
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
2.3.1.9 дөңгелек және доғал формадағы жемістердің суретін салу, бояу: "Апельсин", "Лимон" (қарындаш, акварель);
3.2 Тұрмыстық заттар
2.3.2.3 жемістерге арналған ыдыстың суретін салу
Дені саудың – жаны сау

4. Рисование на темы
4.1 Природа
2.4.1.4 рисовать на тему: "Прогулка на велосипеде в саду"
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
2.4.2.4 рисовать сюжет из сказки: ""Три медведя"
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
3.2.1.2 рисовать, располагая в полосе элементы орнамента из: "Цветов и листьев", раскрашивать (карандаш, гуашь)
2.4 Узор в круге
3.2.4.2 рисовать, располагать в круге, элементы орнамента из геометрических фигур, цветов и листьев, раскрашивать (карандаш, гуашь)
Рисование с натуры
3.2 Предметы быта
3.3.2.6 рисовать (раскрашивать) предметы одежды
Моя школа
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
3.3.1.1делать набросок листьев простой формы, различать светло-зеленый, темно-зеленый оттенки цвета и раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.1.2 делать набросок: "Одуванчик", раскрашивать (карандаш, акварель)
3.2 Предметы быта
3.3.2.1 делать набросок: "Детская лопатка", передавая правильное соотношение ширины и длины; раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.2.2 делать набросок: "Детское ведерко", передавая правильное соотношение ширины и высоты; раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.2.3 делать набросок: "Башенка",(из элементов строительного материала), раскрашивать (карандаш, акварель)
2 четверть
Моя семья и друзья
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
3.3.1.3 делать набросок: "Два яболока" разных по цвету и форме, раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.1.4 делать набросок: "Два гриба" разных по цвету и форме, раскрашивать (карандаш, акварель);
3.3.1.5 рисовать на тему: "Мои друзья" (карандаш, гуашь)
3.2 Предметы быта
3.3.2.4 рисовать и раскрашивать: " Ваза" (карандаш, акварель);
3.3.2.5 рисовать и раскрашивать: "Кувшин" (карандаш, акварель)
Мир вокруг нас
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
3.3.1.6 рисовать и раскрашивать: "Елка с игрушками" (карандаш, акварель);
3.3.1.7 изображать предмет сложной формы: "Игрушка – мишка", раскрашивать (карандаш, акварель)
3.2 Предметы быта
3.3.2.6 изображать инструмент: "Молоток", раскрашивать (карандаш, акварель)
3 четверть
Путешествие
4. Рисование на темы
4.1 Природа
3.4.1.1 рисовать и раскрашивать: "Рыбки в аквариуме среди водорослей" (карандаш, восковые мелки);
3.4.1.2 рисовать и раскрашивать: "Ежик с яблоком" (карандаш, восковые мелки);
3.4.1.3 рисовать и раскрашивать: " Мышка под кустом"(карандаш, восковые мелки)
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
3.4.2.1 рисовать сказку: "Теремок", раскрашивать (цветные карандаши);

4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
2.4.1.4 "Бақшада велосипедпен серуендеу" тақырыбына сурет салу
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
2.4.2.4 "Үш аю" ертегісінен сюжет салу
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
3.2.1.2 "Гүлдер және жапырақтар" өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
3.2.4.2 шеңбердің ішіне орналастырып гүлдер, жапырақтар өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
Затқа қарап сурет салу
3.2 Предметы быта
3.3.2.6 киім заттарының суретін салу (бояу)
Менің мектебім
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
3.3.1.1 қарапайым формадағы жапырақтардың нобайын жасау, ашық жасыл және күңгірт жасыл түстерін ажырату және бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.2 "Бақбақ" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель)
3.2 Тұрмыстық заттар
3.3.2.1 ені мен ұзындығының қатынасын дұрыс көрсетіп, "Балалар күрекшесі" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.2 ені мен биіктігінің қатынасын дұрыс көрсетіп, "Балалар шелегі" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.3 "Мұнара" нобайын жасау (құрылыс материалдары элементтерінен), бояу (қарындаш, акварель)
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
3.3.1.3 түсі мен формасы бойынша әртүрлі "Екі алма" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.4 түсі мен формасы бойынша әртүрлі "Екі саңырауқұлақ" нобайын жасау, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.5 "Менің достарым" тақырыбына сурет салу (қарындаш, гуашь)
3.2 Тұрмыстық заттар
3.3.2.4 "Құмыра" суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.2.5 "Құмыра" суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
Бізді қоршаған әлем
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
3.3.1.6 "Ойыншықтар ілінген шырша" суретін салу, бояу (қарындаш, акварель);
3.3.1.7 күрделі формалы заттың суретін салу "Ойыншық - аю", бояу (қарындаш, акварель)
3.2 Тұрмыстық заттар
3.3.2.6 "Балға" сайманын бейнелеу, бояу (қарындаш, акварель)
3 – тоқсан
Саяхат
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
3.4.1.1 "Аквариумдағы балдырлар арасындағы балықтар" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
3.4.1.2 "Алмасы бар кірпі" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
3.4.1.3 "Бұтаның астындағы тышқан" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары)
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
3.4.2.1 "Үйшік" ертегісінің суретін салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);

3.4.2.2 наносить набросок сюжета "Весна на улице", раскрашивать (цветные карандаши);
3.4.2.3 рисовать сюжет: "Путешествие на самолете", раскрашивать (цветные карандаши)
Традициии фольклор
Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
3.2.1.1 рисовать поздравительную открытку к 8 Марта, располагая в полосе элементы казахского орнамента "Қошқар мүйіз" (Бараньи рога), раскрашивать (карандаш, акварель)
2.2 Узор в квадрате
3.2.2.1 рисовать, располагая в квадрате элементы казахского орнамента: "Ағаш" (дерево), раскрашивать (карандаш, акварель)
2.3 Узор в треугольнике
3.2.3.1 рисовать, располагая в треугольнике геометрические фигуры, раскрашивать: "Брелок для ключей ( карандаш, акварель)
2.4 Узор в круге
3.2.4.1 рисовать поздравительную открытку к празднику Наурыз, располагая в круге геометрические фигуры, раскрашивать: "Жулдыз" (звезда) ( карандаш, акварель)
4 четверть
Еда и напитки
Декоративное рисование
2.2 Узор в квадрате
3.2.2.2 рисовать, располагая в квадрате, элементы орнамента из цветов и листьев, раскрашивать (карандаш, гуашь)
2.3 Узор в треугольнике
3.2.3.2 рисовать, располагая в треугольнике, элементы орнамента из цветов и листьев, раскрашивать (карандаш, гуашь)
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
3.3.1.8 рисовать и раскрашивать овощи круглой и овальной формы: " Капуста", "Морковь" (карандаш, акварель)
3.2 Предметы быта
3.3.2.7 рисовать и раскрашивать: "Блюдо для овощей" (карандаш, акварель)
В здоровом теле – здоровый дух!
4. Рисование на темы
4.1 Природа
3.4.1.4 рисовать на тему: "Рыбалка" (цветные карандаши)
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
3.4.2.4 рисовать сюжет из сказки: "Репка" (цветные карандаши)
5) 4класс:
таблица 5
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
4.2.1.2 рисовать, располагая в полосе элементы орнамента из листьев и ягод, раскрашивать (карандаш, гуашь)
2.4 Узор в круге
4.2.4.2 рисовать, располагатьв круге, элементы орнамента из геометрических фигур, листьев и ягод, раскрашивать (карандаш, гуашь)
Рисование с натуры
3.2 Предметы быта
4.3.2.6 рисовать (раскрашивать) предметы мебели
Моя школа
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
4.3.1.1 делать набросок осенней ветки: "Береза", раскрашивать (цветные карандаши);
4.3.1.2 делать набросок ветки: "Рябина" (цветные карандаши)
3.2 Предметы быта
4.3.1.1 делать набросок игрушки : "Автобус", передавая правильное соотношение ширины и длины; раскрашивать (цветные карандаши);
4.3.1.2 делать набросок игрушки: "Грузовик", передавая правильное соотношение ширины и высоты; раскрашивать (цветные карандаши)
2 четверть
Моя семья и друзья
Рисование с натуры

3.4.2.2 "Көшедегі көктем" сюжетінің, нобайын жасау, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
3.4.2.3 "Ұшақпен саяхат" сюжетіне сурет салу,бояу (түрлі-түсті қарындаштар)
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
3.2.1.1 8 наурызға арналған құттықтау ашық хатын жолақтың ішіне орналастырып "Қошқармүйіз" қазақ өрегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
3.2.2.1 шаршының ішіне орналастырып "Ағаш" қазақ өрнегі элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
3.2.3.1 үшбұрыштың ішіне орналастырып "Кілттерге арналған салпыншақ" геометриялық фигураларының суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
3.2.4.1 Наурыз мейрамына арналған құттықтау ашық хатын шеңбердің ішіне орналастырып "Жұлдыз" қазақ өрегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
4 – тоқсан
Тағам және сусын
Сәндік сурет салу
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
3.2.2.2 шаршының ішіне орналастырып гүлдер, жапырақтар өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
3.2.3.2 үшбұрыштың ішіне орналастырып гүлдер, жапырақтар өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
3.3.1.8 дөңгелек және доғал формадағы көкөністердің суретін салу, бояу, "Қырыққабат", "Сәбіз" (қарындаш, акварель)
3.2 Тұрмыстық заттар
3.3.2.7 "Көкөністерге арналған ыдыс" суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
Дені саудың – жаны сау
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
3.4.1.4 "Балық аулау" тақырыбына сурет салу (түрлі-түсті қарындаштар)
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
3.4.2.4 "Шалқан" ертегісінің суретін салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар)
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
4.2.1.2 жолақтың ішіне орналастырып жапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
4.2.4.2 шеңбер ішіне орналастырып геометриялық фигуралар, жапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
Затқа қарап сурет салу
3.2 Тұрмыстық заттар
4.3.2.6 жиhаз заттарының суретін салу (бояу)
Менің мектебім
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
4.3.1.1 күзгі бұтақ нобайын жасау: "Қайың", бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.2 бұтақ нобайын жасау: "Шетен", бояу (түрлі-түсті қарындаштар)
3.2 Тұрмыстық заттар
4.3.2.1 ені мен ұзындығының қатынасын дұрыс көрсетіп, "Автобус" ойыншығының нобайын жасау, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.2.2 ені мен ұзындығының қатынасын дұрыс көрсетіп, "Жүк көлігі" ойыншығының нобайын жасау, бояу (түрлі-түсті қарындаштар)
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
Затқа қарап сурет салу

3.1 Предметы растительного и животного мира
4.3.1.3 рисовать и раскрашивать на тему:
"Домашние питомцы (кошка)" (цветные карандаши);
4.3.1.4 рисовать и раскрашивать на тему:
"Домашние питомцы (собака)" (цветные карандаши)
3.2 Предметы быта
4.3.2.3 делать набросок казахского музыкального инструмента: "Домбра", раскрашивать (карандаш, гуашь);
4.3.2.4 делать набросок игрушки: "Матрешка", раскрашивать (карандаш, восковые мелки)
Мир вокруг нас
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира
4.3.1.5 наносить набросок рисунка "Первый снег" (дерево, кустарник) и раскрашивать акварельными красками;
4.3.1.6 рисовать и раскрашивать на тему: "Домашние птицы (курица)" (цветные карандаши);
4.3.1.7 рисовать и раскрашивать на тему: "Домашние птицы (петух)" (цветные карандаши)
3.2 Предметы быта
4.3.2.5 изображать инструменты: "Отвертки" (длинная, короткая), раскрашивать (цветные карандаши)
3 четверть
Путешествие
4. Рисование на темы
4.1 Природа
4.4.1.1 рисовать и раскрашивать: "Рыбы в водоеме (сом, лещ)" (карандаш, восковые мелки);
4.4.1.2 рисовать и раскрашивать: "Снежинки" (карандаш, восковые мелки);
4.4.1.3 рисовать и раскрашивать: "Горы Казахстана" (карандаш, восковые мелки)
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
4.4.2.1наносить набросок рисунка "Семья снеговиков" и раскрашивать акварельными красками;
4.4.2.2 наносить набросок рисунка к сказке "Гуси-лебеди", раскрашивать акварельными красками;
4.4.2.3 наносить набросок рисунка "В магазине игрушек", раскрашивать акварельными красками;
Традиции и фольклор
Декоративное рисование
2.1 Узор в полосе
4.2.2.1 рисовать национальный орнамент "Сынық мүйіз (сломанные рога)" в предмете казахской одежды "Шапан (чапан)", раскрашивать ( карандаш, акварель)
2.2 Узор в квадрате
4.2.2.1 рисовать национальный орнамент "Балдақ (костыль)" в предмете казахского быта "Жастық (подушка)", раскрашивать (карандаш, акварель)
2.3 Узор в треугольнике
4.2.3.1 рисовать национальный орнамент "Құс канаты (крылья птица)" в головном уборе "Сәукеле", раскрашивать (карандаш, акварель)
2.4 Узор в круге
4.2.3.1 рисовать национальный орнамент "Тарақ (расческа)" в головном уборе "Тақия (тюбетейка)", раскрашивать (карандаш, акварель)
4 четверть
Еда и напитки
Декоративное рисование
2.2 Узор в квадрате
4.2.2.2 рисовать, располагая в квадрате, элементы орнамента из листьев и ягод раскрашивать (карандаш, гуашь)
2.3 Узор в треугольнике
4.2.3.2 рисовать, располагая в треугольнике, элементы орнамента из листьев и ягод раскрашивать (карандаш, гуашь)
Рисование с натуры
3.1 Предметы растительного и животного мира

3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
4.3.1.3 "Үй асырандылары (мысық)" тақырыбына сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.4 "Үй асырандылары (ит)" тақырыбына сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар)
3.2 Тұрмыстық заттар
4.3.2.3 "Домбыра" қазақ ұлттық аспабының нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь);
4.3.2.4 "Матрешка" ойыншығының нобайын жасау, бояу (қарындаш, гуашь)
Бізді қоршаған әлем
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары
4.3.1.5 "Алғашқы қар" суретінің нобайын жасау (ағаш, бұта) және акварельмен бояу;
4.3.1.6 "Үй құстары (тауық)" тақырыбына сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар);
4.3.1.7 "Үй құстары (қораз)" тақырыбына сурет салу, бояу (түрлі-түсті қарындаштар)
3.2 Тұрмыстық заттар
4.3.2.5 "Бұрауыш" саймандарының (ұзын, қысқа) бейнелеу, (түрлі-түсті қарындаштар)
3 – тоқсан
Саяхат
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
4.4.1.1 "Суайдындағы балықтар (жайын, табан)" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
4.4.1.2 "Қаршалар" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары);
4.4.1.3 "Қазақстан таулары" суретін салу, бояу (қарындаш, балауыз борлары)
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
4.4.2.1 "Аққалалар отбасы" суретінің нобайын жасау, акварельмен бояу;
4.4.2.2 "Қаздар-аққулар" ертегісі суретіннің нобайын жасау, акварельмен бояу;
4.4.2.3 "Ойыншықтар дүкенінде" суретінің нобайын жасау, акварельмен бояу
Салт дәстүр және ауыз әдебиеті
Сәндік сурет салу
2.1 Жолақ ішіндегі өрнек
4.2.2.1 "Шапан" қазақ киімінің затына "Сынық мүйіз" ұлттық өрнегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
4.2.2.1 "Жастық" қазақ тұрмыстық бұймына "Балдақ" өрнегі элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
4.2.3.1 "Сәукеле" бас киімінің "Құс қанаты" ұлттық өрнегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
2.4 Шеңбер ішіндегі өрнек
4.2.3.1 "Тақия" бас киімінің "Тарақ" ұлттық өрнегінің суретін салу, бояу (қарындаш, акварель)
4 – тоқсан
Тағам және сусын
Сәндік сурет салу
2.2 Шаршы ішіндегі өрнек
4.2.2.2 шаршының ішіне орналастырып жапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
2.3 Үшбұрыш ішіндегі өрнек
4.2.3.2 үшбұрыштың ішіне орналастырып жапырақтар, жемістер өрнектері элементтерінің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
Затқа қарап сурет салу
3.1 Өсімдік және жануарлар әлемінің заттары

4.3.1.8 рисовать и раскрашивать овощи круглой и овальной формы: "Редиска", "Баклажан" (карандаш, гуашь)
3.2 Предметы быта
4.3.2.6 рисовать и раскрашивать: "Чайник для заварки" (карандаш, гуашь)
В здоровом теле – здоровый дух!
4. Рисование на темы
4.1 Природа
4.4.1.4 рисовать на тему: "Путешествие на теплоходе" (цветные карандаши)
4.2 Сюжеты сказок и жизненные ситуации
4.4.2.4 рисовать сюжет из сказки: "Маша и медведь" (цветные карандаши)
Приложение 560
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приказ дополнен приложением 560 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы - формирование у обучающихся основ музыкальной культуры, развитие музыкальных способностей.
3. Задачи Программы:
1) развитие интереса к музыке; накопление музыкальных впечатлений от произведений разнообразных по тематике и жанрам;
2) формирование музыкально-исполнительских навыков: развитие певческого дыхания обучающихся, певческого аппарата, чувства ритма, звуковысотного слуха, музыкальной памяти;
3) формирование элементов музыкального вкуса;
4) развитие интереса к музыкальному творчеству;
5) воспитание чувства уважения к национальному музыкальному наследию казахского народа.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) преодоление неадекватных проявлений поведения;
2) развитие мимических и пантомимических движений;
3) формирование умения выражать свои чувства и эмоции при прослушивании музыки и исполнении песен.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса по предмету "Музыка и пение" основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.

4.3.1.8 дөңгелек және доғал формадағы көкөністердің суретін салу, бояу, "Шалғам", "Баялды" (қарындаш, гуашь)
3.2 Тұрмыстық заттар
4.3.2.6 Шәй шығыратын шәйнектің суретін салу, бояу (қарындаш, гуашь)
Дені саудың – жаны сау
4. Тақырыптарға сурет салу
4.1 Табиғат
4.4.1.4 "Теплоходпен саяхат" тақырыбына сурет салу (түрлі-түсті қарындаштар)
4.2 Ертегілер сюжеттері және өмірдегі жағдайлар
4.4.2.4 "Маша мен аю" ертегісінің сюжетіне сурет салу (түрлі-түсті қарындаштар
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
560 -қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты - білім алушыларда музыкалық қабілеттерін дамыту, музыкалық мәдениет негіздерін қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) тақырыбы мен жанрлары әр түрлі шығармалардан музыкалық әсерлерді жинақтау, музыкаға қызығушылықты дамыту;
2) музыкалық-орындаушылық дағдыларды қалыптастыру: білім алушылардың әншілік тыныс алуын, әншілік аппаратты, ырғақты сезінуін, дыбыс естуді, музыкалық есте сақтауды дамыту;
3) музыкалық талғам элементтерін қалыптастыру;
4) музыкалық шығармашылығына қызығушылықты дамыту;
5) қазақ халқының ұлттық музыкалық мұрасын құрметтеу сезімін тәрбиелеу.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) мінез-құлықтың жағымсыз көріністерін жеңу;
2) мимикалық және пантомимикалық қимыл-қозғалыстарды дамыту;
3) ән орындауда және музыканы тыңдауда эмоциялары мен сезімдерін білдіру дағдысын қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Музыка және ән" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдердің іске асырылуы білім алушылардың арнайы оқу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.

6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения, учащихся с легкими нарушениями интеллекта обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, опора на наглядность, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, алгоритмизация действий, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Коммуникативный подход к обучению предполагает использование на уроках музыки ситуаций реального общения, организацию активной творческой деятельности, применение коллективных форм работы, внимание к проблемным ситуациям и творческим видам занятий, предусматривающим вовлечение детей в процесс эффективной коммуникации.
8. Дифференцированный подход учитывает особенности психофизического развития и позволяет разделить их на две группы:
1) проявляют интерес к музыкальной деятельности; активное поведение на уроке музыки;
2) переменный интерес к музыке, ритм и слух развиты слабо, низкая концентрация внимания, пассивен на уроке.
9. Основным методом, применяемым на уроках музыки и пения является ритмика, реализующая тесную связь слова, музыки и движения в следующих формах:
1) музыкально-ритмические движения и речевые игры;
2) пение;
3) музыкально-игровая деятельность;
4) музыкальные упражнения в певческих, двигательных импровизациях;
5) пальчиковая гимнастика с пением.
10. Использование различных форм информационно-коммуникационных технологий на уроке музыки дают способствуют социализации обучающихся:
1) демострация различных обьектов с помощью мультимедийного проектора;
2) использование аудио-, видео – и анимационной
11. Педагогические требования к урокам "Музыки и пения":
1) умелый подбор музыкального материала с учетом его воспитательного значения, эстетической ценности, соответствия уровню развития обучающихся;
2) высокий уровень исполнения музыкального произведения (в том числе воспроизводимого в записи);
3) продуманное словесное общение с обучающимися при объяснении содержания музыкального произведения, знакомстве с жанрами и показе выразительных средств;
4) широкое применение образной наглядности при прослушивании музыки (в частности, серии картинок, соответствующих содержанию произведения, видеосюжетов);
5) организация двигательной активности обучающихся, способствующей лучшему усвоению ритмического рисунка, темпа, динамики музыкального произведения.

6. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды түзете-дамыта оқыту қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, міндетті түрде көрнекіліктерді қолдану, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Коммуникативтік тәсіл музыка сабақтарында нақты қарым-қатынас жағдайын жасауды, белсенді жұмысты ұйымдастыруды, ұжымдық жұмыс түрлерін қолдануды, тиімді коммуникация процесіне балаларды тартуды қарастырады.
8. Саралап оқыту тәсілі білім алушылардың психикалық және дене дамуының ерекшелігін есепке ала отырып, екі топқа бөлуге мүмкіндік береді:
1) білім алушылардың музыкалық мәліметі бар; музыкаға қызығушылық білдіреді; музыка сабағында белсенділік танытады;
2) білім алушылардың музыкалық мәліметі төмен, сабаққа қызығушылығы тұрақсыз; музыкалық есте сақтауы және ырғағы әлсіз, зейіні төмен.
9. Музыка және ән сабағында қолданылатын негізгі әдіс ритмика болып табылады, ол сөздің, музыканың және қимылдың тығыз байланысын келесідей жүзеге асырады:
1) музыкалық-ырғақтық қозғалыстар және сөйлеу ойындары;
2) ән айту;
3) музыкалық-ойын іс-әрекеті;
4) ән айту, қозғалыс импровизациядағы музыкалық жаттығулар;
5) ән айту кезіндегі саусақ гимнастикасы.
10. Музыка және ән сабағында әртүрлі ақпараттық–коммуникациялық технологияларды пайдалану білім алушының әлеуметтенуін арттыруға мүмкіндік береді:
1) мультимедиялық проектордың көмегімен алуан түрлі объектілерді көрсету;
2) аудио-видео, анимациялық ақпараттарды қолдану.
11. "Музыка және ән" сабақтарына қойылатын педагогикалық талаптар:
1) музыкалық материалды оның тәрбиелік мәнін, эстетикалық құндылығын, білім алушылардың даму деңгейіне сәйкестігін ескере отырып, шебер іріктеу;
2) музыкалық туындыны орындаудың жоғары деңгейі (оның ішінде жазбада ойнатылған);
3) музыкалық шығарманың мазмұнын түсіндіру кезінде білім алушылармен ой-пікірлесу, жанрларымен таныстыру және мәнерлі құралдарды көрсету;
4) музыканы тыңдау кезінде бейнелі көрнекілікті кеңінен қолдану (атап айтқанда, туындының мазмұнына сәйкес келетін суреттер сериясы, бейнесюжеттер);
5) музыкалық шығарманың ырғақты бейнесін, қарқынын, динамикасын жақсы меңгеруге ықпал ететін білім алушылардың қозғалыс белсенділігін ұйымдастыру.

12. Воспитание музыкальной культуры обучающихся направлено на формирование положительного отношения к национальной культуре, что включает:
1) изучение творческого наследия композиторов Казахстана, отражающих жизнь своей республики;
2) изучение народных песен и кюев в вокальном и инструментальном звучании;
3) изучение тембровых особенностей звучания казахских народных инструментов (домбры, кобыза, сыбызги).
13. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
14. Результаты освоения учебной программы оцениваются учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
15. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, анализ практических и самостоятельных работ, коллективных видов деятельности.
17. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
18. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося и фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка и пение"
19. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Музыка и пение" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
20. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Пение";
2) раздел "Слушание музыки";
3) раздел "Игра на детских музыкальных инстрементах";
4) раздел "Речевые навыки".
21. Раздел "Пение" включает подраздел:
1) пение.
22. Раздел "Слушание музыки" включает подраздел:
1) слушание музыки
23. Раздел "Игра на детских музыкальных инстрементах" включает подраздел:
1) игра на детских музыкальных инстрементах.
24. Раздел "Речевые навыки" включает подраздел:
1) речевые навыки.

12. Білім алушылардың ұлттық мәдениетке оң көзқарас қалыптастыруға бағытталған музыкалық мәдениетін тәрбиелеу мыналарды қамтиды:
1) өз республикасының өмірі көрініс табатын Қазақстан композиторларының шығармашылық мұрасын танып білу;
2) вокалдық және аспаптық дыбыстауда халық әндері мен күйлерін танып білу;
3) қазақ халық аспаптарының (домбыра, қобыз, сыбызғы) тембрлік ерекшеліктерін танып білу.
13. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
14. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау-бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
15. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
17. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескеріле отырып, тақырыбтың, тараудың аяғында жүргізіледі.
18. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына енгізіледі.
3 - тарау. "Музыка және ән" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
19. "Музыка және ән" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0- сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1- сынып – аптасына1сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2- сынып – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3- сынып – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4- сынып – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
20. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Ән айту" бөлімі;
2) "Музыка тыңдау" бөлімі;
3) "Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау" бөлімі;
4) "Сөйлеу дағдылары" бөлімі.
21. "Ән айту" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) ән айту.
22. "Музыка тыңдау" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) музыка тыңдау.
23. "Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау.
24. "Сөйлеу дағдылары" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) сөйлеу дағдылары.

25. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и пение" для 0 класса:
1) пение: пение вместе со взрослыми, принятие правильной позы при пении, произнесение всех слов песни, пение плавное, правильное дыхание во время пения, выделение музыкальных фраз, прислушивание к звучанию голоса взрослого; естественное не напряженное звучание, исполнение коротких попевок для развития бесшумного, глубокого вдоха и умения распределять дыхание; понимание дирижерских жестов: внимание, вдох, начало пения, окончание; петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения; пение в диапазоне ми1 – ля1 с постепенным его расширением;
2) слушание музыки: вслушивание в музыкальное звучание, адекватное реагирование на характер музыкального произведения; накапливание музыкальных впечатлений, обогащение представлений об окружающей действительности; узнавание знакомых мелодий по фрагменту, по вступлению; характер музыки – спокойная, веселая, грустная; динамические особенности музыки – громкая, тихая; различение пения соло и хором; различение звучания музыкальных инструментов – фортепиано (рояль, пианино), барабан, скрипка;
3) игра на детских музыкальных инструментах: узнавание звучания музыкальных инструментов (барабан, бубен); использование бубна, барабана, погремушек для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях; повторение ритмических рисунков на барабане, бубне; пользоваться барабаном, бубном;
4) речевые навыки: правильное называние предметов и действий; согласование существительных с прилагательными и глаголами.
26. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и пение" для 1 класса:
1) пение: певческие установки; интонирование мотива, внимание к единой интонации; чувство ритма при исполнении попевок и выполнении ритмических упражнений; исполнение песен напевным звучанием на основе элементарного овладения певческим дыханием; передача мелодии в диапазоне ре1 – си1.; исполнение песни с простейшими элементами динамических оттенков; дыхание перед началом музыкальной фразы; навык экономного выдоха, удерживания дыхания на более длинных фразах; напевное звучание при точном интонировании мотива; пение легким звуком песни подвижного характера и плавно песни напевного характера; пение в унисон; пение с инструментальным сопровождением и без него (с помощью педагога); вступление, запев, припев, проигрыш, окончание в песне;
2) слушание музыки: эмоциональное реагирование на музыку различного характера; самостоятельное узнавание и называние песни по вступлению; различение части песни: вступление, запев, припев, проигрыш, окончание; музыкальные произведения: марш, танец, песня - веселая, грустная, спокойная;

25. 0-сыныпқа арналған "Музыка және ән" пәнінің базалық мазмұны:
1) ән айту: ересектермен бірге ән айту, ән айту кезінде дұрыс позаны қабылдау, әннің барлық сөздерін айту, бір қалыпты ән айту, ән айту кезінде дұрыс тыныс алу, музыкалық фразаларды бөлу, ересек адамның дауысының дыбысталуын естіп тыңдау; табиғи кернеулі емес дыбысталу, шусыз, терең дем алуды дамыту және тыныс алуды бөле білу үшін қысқа әндерді орындау; дирижерлік қимылдарды түсіну: назар аудару, дем алу, ән салудың басталуы, аяқталуы; тыныш қалыпты қарқынмен және дыбыс қаттылығымен ән айту, бірқалыпты, кернеусіз; ми1 – ля1 диапазонында оны біртіндеп кеңейте отырып ән айту;
2) музыка тыңдау: музыкалық дыбысты тыңдау, музыкалық шығарманың сипатына сәйкес әрекет ету; музыкалық әсерлерді жинақтау, қоршаған ортадағы шындық туралы түсініктерді байыту; таныс әуендерді фрагменті бойынша, кіріспесі бойынша тану; музыка сипаты-тыныш, көңілді, қайғылы; музыканың динамикалық ерекшеліктері-жоғарғы дыбысты, тыныш; жеке (соло) және хормен ән айтуды ажырату; музыкалық аспаптардың дыбысын ажырату – фортепиано (рояль, пианино), барабан, скрипка;
3) балалар музыкалық аспаптарында ойнау: музыкалық аспаптардың дыбысталуын тану (даңғара, дабыл); музыкалық шығармалардағы күшті және әлсіз бөліктерін беру үшін даңғара, дабыл, сылдырмақ пайдалану; даңғарада, дабылда ырғақты бейнелерді қайталау; даңғара, дабылды пайдалану;
4) сөйлеу дағдылары: заттар мен әрекеттерді дұрыс атау; зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыру.
26. 1-сыныпқа арналған "Музыка және ән" пәнінің базалық мазмұны:
1) ән айту: ән айту нұсқамасы; мотивті интонирлеу, бірыңғай интонацияға назар аудару; ырғақты орындау және ырғақтық жаттығуларды орындау кезіндегі ырғақтық сезінуі; әннің тыныс алуын қарапайым меңгеру негізінде әннің дыбысталуымен орындау; ре1 – си1 диапазонында әуенді беру; динамикалық реңктердің қарапайым элементтерімен ән орындау; музыкалық фразаның алдында тыныс алу; үнемді дем шығару, ұзақ фразаларда дем алуды ұстап тұру дағдысы; мотивді нақты интонирлеу кезіндегі ән дыбысы; қозғалмалы ән айту сипаттағы әннің жеңіл дыбысымен және әуендету сипатындағы әннің баяу дыбысымен; унисонды ән айту; аспапты сүйемелдеумен және онсыз ән айту (педагогтың көмегімен); кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы;
2) музыка тыңдау: әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоционалды әрекет ету; кіріспе бойынша әндерді өз бетімен тану және атау; әннің бөлігін ажырату: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы; музыкалық шығармалар: марш, би, көңілді ән, қайғылы, тыныш;

3) игра на детских музыкальных инструментах: музыкальные инструменты - баян, гитара, труба; отстукивание простых ритмических рисунков на барабане двумя палочками одновременно; игра на ударно-шумовых инструментах (маракасы, румба, бубен, треугольник); упражнения для пальцев рук на детском пианино; восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе; передача ритмических рисунков попевок (хлопками, на металлофоне, голосом);
4) речевые навыки: артикуляция гласных звуков, как основы работы над певческой дикцией и звукообразованием (в последовательности – у, о, а, и, е, э); согласование существительных с прилагательными и глаголами;
27. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и пение" для 2 класса:
1) пение: певческий диапазон в пределах до1 – си1 (первое полугодие, до1 – до 2 (второе полугодие; интонирование и выравнивание звучания на всем диапазоне; напевное звучание на основе элементарного владения певческим дыханием; пение в унисон, выразительное эмоциональное исполнение песен с простейшими элементами динамических оттенков; интонирование выученной песни в составе группы и индивидуально, четко выдерживать ритмический рисунок произведения без сопровождения учителя и инструмента (а капелла); одновременное начало и окончание песни, совместное согласованное пение; формирование гласных и отчетливое произношение согласных звуков, интонационное выделение гласных звуков в зависимости от смыслового отношения слова в тексте песни; исполнение без сопровождения простых, хорошо знакомых песен; различение мелодии и сопровождения в песне и в инструментальном произведении; пение соло и хором;
2) слушание музыки: проявление эмоциональной отзывчивости и реагирования на музыку различного характера; звуки по высоте (высокие – низкие) и длительности (долгие – короткие); плавные и отрывистые мелодии в музыкальных произведениях; музыкальные коллективы: ансамбль, оркестр; музыкальные инструменты и их звучание: домбра, кобыз, орган, арфа, флейта; характер и содержание музыкальных произведений: маршевые, плясовые, веселые, грустные;
3) игра на детских музыкальных инструментах: восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот двумя руками одновременно в среднем темпе на детском пианино, разучивание гаммы в пределах одной октавы на аккордеоне и духовой гармонике; исполнение несложных ритмических рисунков на бубне и барабане двумя палочками одновременно и поочередно в разных вариациях; элементарные навыки игры на ударно-шумовых инструментах, обучение игре на металлофоне;

3) балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау: музыкалық аспаптар - баян, гитара, труба; барабандағы қарапайым ырғақты бейнелерді бір уақытта екі таяқпен соғу; соққы-шулы аспаптарда ойнау (маракастар, румба, бубен, үшбұрыш); балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығулар; оң және сол қолмен бір октаваның бес нотасының шегінде орташа қарқынмен жеке жоғарылайтын және төмен түсетін гаммалар; әннің ырғағын бере білу (шапалақпен, металлофонда, дауыспен);
4) сөйлеу дағдылары: дауысты дыбыстардың артикуляциясын әншілік дикциямен және дыбыс өзгерту жұмыстың негізі ретінде бекіте білу (бірізділікпен – у, о, а, и, е, э); зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыру.
27. 2-сыныпқа арналған "Музыка және ән" пәнінің базалық мазмұны:
1) ән айту: әншілік диапазоны до 1 – си 1 дейін (бірінші жарты жылдықта, 1-ден 2-ге дейін (екінші жарты жылдықта; интонирлеу және дыбысты барлық диапазонда теңестіру; қарапайым әншілік тыныс алуды меңгеру негізінде әндетіп дыбыстау; унисонда ән айту, динамикалық реңктердің қарапайым элементтері бар әндерді мәнерлеп эмоциялық орындау; топта және жеке құрамда оқыған әндерді дұрыс интонациялай білу, мұғалім мен аспаптың сүйемелдеуінсіз шығарманың ырғақтық суретіне нақты төтеп беру (а капелла); бір мезгілде әннің басталуы мен аяқталуы, бірлесіп ән айту; дауысты және дауыссыз дыбыстарды анық айту, сөз мәтініндегі сөздің мағыналық қатынасына байланысты дауысты дыбыстарды интонациялық бөлу; қарапайым, жақсы таныс әндерді сүйемелдеусіз орындау; әнде және аспаптық шығармада әуенді және сүйемелдеуді ажырату; соло және хормен ән айту;
2) музыка тыңдау: әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоционалдық жауап беру және ден қою; дыбыстардың биіктігі (жоғары – төмен) және ұзақтығы (ұзақ – қысқа) бойынша; музыкалық шығармаларда әуенді бірқалыпты және үзбелі өткізу; музыкалық ұжым: ансамбль, оркестр; музыкалық аспаптар және оның дыбысталуы: домбыра, қобыз, орган, арфа, флейта; музыкалық шығармалардың сипаты мен мазмұны: марштық, билейтін, көңілді, қайғылы;
3) балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау: балалар пианиносында орташа қарқынмен бір уақытта екі қолмен бес нота шегіндегі өрлемелі және төмен түсетін гаммалар, аккордеонда және үрмелі гармоникада бір октаваның шегінде гамманы жаттықтыру; дабыл мен барабанда күрделі емес ырғақты суреттерді екі таяқпен бір мезгілде және кезекпен әр түрлі нұсқаларда орындау; ұрмалы-шулы аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдылары, металлофонда ойнауды үйрету;

4) речевые навыки: полные ответы на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса; составление простых нераспространенных предложений; распространение предложения по вопросам, правильно употребляя формы знакомых слов.
28. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и пение" для 3 класса:
1) пение: смена дыхания при исполнении песен, не имеющих пауз между фразами; распределение дыхания при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками (при усилении и ослаблении звучания); правильное формирование гласных при пении двух звуков на один слог; контроль слухом качества пения; проявление чувства музыкального ритма, умения воспроизводить фразу или куплет хорошо знакомой песни путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента; музыкальные средства (темп, динамические оттенки) для работы над выразительностью исполнения песен; интонирование и поддержка устойчивости унисона, умение контролировать слухом качество пения; диапазон одноголосного исполнения песен до1 – до(ре)2; выделение мелодии в песне и инструментальном произведении; сохранение при пении округлого звучания в верхнем регистре и мягкое звучание в нижнем регистре; воспроизведение хорошо знакомой песни путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента;
2) слушание музыки; дифференцирование части музыкального произведения; различение мелодии и сопровождения в песне и в инструментальном произведении; казахские музыкальные инструменты и их звучание: домбра, кобыз; музыкальные инструменты и их звучание: саксофон, виолончель, балалайка; сравнение музыкальных инструментов по внешнему виду, звучанию и способам игры: домбра-балалайка, кобыз-виолончель; казахские музыкальные инструменты "жетыген" и его звучание; музыкальные формы (одночастная, двухчастная, трехчастная, четырехчастная);
3) игра на детских музыкальных инструментах: исполнение гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе; исполнение несложных мелодий; исполнение различных ритмов на барабане и бубне; игра на ударно-шумовых инструментах, металлофоне; игра на балалайке, ложках (или других доступных народных инструментах) элементарных мелодий;
4) речевые навыки: участие в беседах, полные ответы на поставленные вопросы; составление простых распространенных предложений, правильное употребление форм знакомых слов; использование предлогов и некоторых наречий;
29. Базовое содержание учебного предмета "Музыка и пение" для 4 класса:
1) пение: интонирование и поддерживание устойчивости унисона; пение без сопровождения инструмента несложных, хорошо знакомых песен; работа над кантиленой; дифференцирование звуков по высоте и направлению движения мелодии: звуки высокие, низкие; средние: восходящие, нисходящие; движение мелодии и на одной высоте; показывание рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу вверх); определение сильной доли на слух; пение на слух звукоряда "до мажор" вверх и вниз с сопровождением и без сопровождения; отчетливое произношение текста песен, исполняемого в быстром темпе; выразительное значение динамических оттенков (форте – громко, пиано – тихо); мелодическое голосоведение (плавно, отрывисто, скачкообразно); идейное и художественное содержание современной детской песни; исполнение хорошо выученных песен без сопровождения, самостоятельно;

4) сөйлеу дағдылары: аталған сұрақтың сөзін қолданып, қойылған сұрақтарға толық жауап беру; жай жалаң сөйлем құрастыру; таныс сөздердің түрлерін дұрыс қолдана отырып, сұрақтар бойынша ұсыныстарды тарату.
28. 3-сыныпқа арналған "Музыка және ән" пәнінің базалық мазмұны:
1) ән айту: фразалар арасында үзіліс жоқ әндерді орындау кезінде тынысын өзгерту; әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөлу (дыбыстың күшеюі және бәсеңсуі кезінде); бір буынға екі дыбысты ән айту кезінде дауысты дұрыс қалыптастыру; музыкалық ырғақты сезінуін көрсету, аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция жолымен жақсы таныс әннің фразасын немесе куплетін ойнай білу; әндерді орындау мәнерлілігі бойынша жұмыс істеуге арналған музыкалық құралдар( екпін, динамикалық реңктер); унисонның төзімділігін интондау және қолдау, әннің сапасын есту арқылы бақылай білу; до 1 – ден (ре) 2 дейін бір дауысты ән диапазоны; ән мен аспаптық шығармада әуенді бөлу; жоғарғы регистрде жұмыр дыбысты ән айту кезінде сақтау және төменгі регистрде жұмсақ дыбысты сақтау; аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция арқылы жақсы таныс әнді ойнату;
2) музыка тыңдау; музыкалық шығарманың бөліктерін саралау; ән мен аспаптық шығармада әуен мен сүйемелдеуді ажырату; қазақ музыкалық аспаптары мен олардың дыбысталуы: домбыра, қобыз; музыкалық аспаптар мен олардың дыбысталуы: саксофон, виолончель, балалайка; музыкалық аспаптарды сыртқы түріне, дыбысталуына және ойнау тәсілдері бойынша салыстыру: домбыра-балалайка, қобыз-виолончель; қазақ музыкалық аспаптары мен олардың дыбысталуы "жетіген"; музыкалық форманы білу (бір бөлімді, екі бөлімді, үш бөлімді, төрт бөлімді);
3) балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау: балалар пианиносында, аккордеонда, бір октава шегінде үрмелі гармоникада гаммаларды жылдам қарқынмен орындау; қиын емес әуенді орындау; дабыл мен дағырада түрлі ырғақты орындау; металлофонда, ұрмалы-шулы аспаптарда ойнау; балалайкада, қасықтарда ойнау (немесе басқа да қол жетімді халық аспаптары);
4) сөйлеу дағдылары: сұхбатқа қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру; таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрау; шылаулар мен кейбір үстеулерді қолдану.
29. 4-сыныпқа арналған "Музыка және ән" пәнінің базалық мазмұны:
1) ән айту: интонирлеу және унисонның тұрақтылығын қолдау; жақсы таныс, қиын емес әнді аспаптың сүйемелдеуінсіз айту; кантиленамен жұмыс; дыбыстарды әуен қозғалысының бағыты мен биіктігі бойынша саралау: жоғары, төмен дыбыстар; орташа: жоғары, төмен дыбыстар; әуеннің қозғалысы және бір биіктікте; әуен бағытын қолмен көрсету (жоғарыдан төменге немесе төменнен жоғарыға); есту арқылы күшті бөлігін анықтау; "мажорға дейін" дыбыстық қатарды естуде жоғары және төмен сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз ән айту; жылдам қарқынмен орындалатын әндер мәтінінің анық айтылуы; динамикалық реңктердің мәнерлі мәні (форте-қатты, пиано-тыныш); әуенді дауыстанудың ерекшеліктері (бірқалыпты, үзік-үзік, секірмелі); қазіргі балалар әнінің музыкалық тілінің ерекшеліктері, оның идеялық және көркемдік мазмұны; жақсы оқыған әндерді сүйемелдеусіз, өздігінен орындау;

2) слушание музыки: сказочные сюжеты в музыке, характерные особенности, идейное и художественное содержание; музыкальные средства, с помощью которых создаются образы; марши (военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный); танцы (вальс, полька, полонез, танго, хоровод); многофункциональность музыки (развлекательная, спортивная, музыка для отдыха, релаксации); динамические оттенки (форте – громко, пиано – тихо); состав и звучание оркестра казахских народных инструментов; различение звучания оркестров казахских и русских народных инструментов; народные музыкальные инструменты: домбра, кобыз, жетыген, мандолина, баян, гусли, свирель, гармонь, трещотка, деревянные ложки, бас-балалайка;
3) игра на детских музыкальных инструментах: выполнение несложных упражнений и песен на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике; выполнение упражнений в передаче на музыкальных инструментах основного ритма знакомой песни и определении по заданному ритму мелодии знакомой песни; игра на знакомых музыкальных инструментах; игра на фортепиано простых попевок;
4) речевые навыки: участие в беседе; ответы на вопросы, дополнение высказывания одноклассников; связное высказывание по плану, употребляя простые распространенные предложения; правильное использование формы знакомых слов.
Глава 4. Система целей обучения
30. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
31. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
32. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Пение":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Пение
0.​1.​1.​1 уметь принимать правильную позу при пении – сидеть или стоять с расправленными плечами, не напрягая корпуса и мышц шеи;
0.​1.​1.​2 уметь петь вместе со взрослыми: стараться произносить все слова песни, петь плавно, правильно дышать во время пения, выделять музыкальные фразы, прислушиваться к звучанию голоса взрослого;
0.​1.​1.​3 стремиться к естественному не напряженному звучанию. Избегать формированного звука во время пения;

2) музыка тыңдау: музыкадағы ертегі сюжеттері, өзіндік ерекшеліктері, идеялық және көркемдік мазмұны; бейнелер жасалатын музыкалық құралдар; марштар (әскери, спорттық, мерекелік, әзіл, қаралы); билер (вальс, поляк, полонез, танго, хоровод); музыканың көп функциялылығы (ойын-сауық, спорттық, демалыс, релаксация); динамикалық реңктер (форте-қатты, пиано-тыныш); қазақ халық аспаптары оркестрінің құрамы мен дыбысталуы; қазақ және орыс халық аспаптары оркестрлерінің дыбысталуын ажырату; халық музыкалық аспаптары: домбыра, қобыз, жетіген, мандолина, баян, гусли, сыбызғы, сырнай, зырылдауық, ағаш қасықтар, бас-балалайка;
3) балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау: балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі гармоникада күрделі емес жаттығулар мен әндерді орындау; таныс әннің негізгі ырғағын музыкалық аспаптарда беру жаттығуларын орындау және таныс әннің әуендерін берілген ырғағы бойынша анықтау; таныс музыкалық аспаптарда ойнау; қарапайым әуендерді фортепианода ойнау;
4) сөйлеу дағдылары: әңгімеге қатысу; сыныптасының пікірін толықтыра отырып, сұрақтарға жауап беру; қарапайым жайылма сөйлемді қолданып, жоспар бойынша байланыстырып ойын жеткізу; таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
30. Бағдарламадағы оқу материалының орналасуы үлгілік болып табылады, білім алушылардың ерекшешіктерін ескере отырып мұғалім бағдарламалық материалды өз бетінше үйлестіре алады (тоқсаннан тоқсанға). Мұғалім әр тақырыпты оқыту үшін қажетті сағат санын дербес анықтай алады.
31. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
32. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Ән айту" бөлімі:
1 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.1 Ән айту
0.1.1.1 мойын бұлшықеті мен тұлғасына қысым түсірмей, иықты дұрыс түзетіп тұрған немесе отырған қалыпта ән айта білу;
0.1.1.2 ересектермен бірге ән айта білу: әннің барлық сөздерін айтуға тырысу, ән айту, ән айту кезінде дұрыс тыныс алу, музыкалық фразаларды бөлу, ересек адамның дауысын есту;
0.1.1.3 табиғи кернеулі емес дыбысқа ұмтылу. Ән айту кезінде қалыптасқан дыбысты болдырмау;

0.​1.​1.​4 исполнять короткие попевки для развития бесшумного, глубокого вдоха и умения распределять дыхание;
0.​1.​1.​5 понимать дирижерские жесты: внимание, вдох, начало пения, окончание;
0.​1.​1.​6 петь в спокойном умеренном темпе и громкости, плавно, без напряжения;
0.​1.​1.​7 петь в диапазоне ми1 – ля1 с постепенным его расширением
1.​1.​1.​1 понимать певческие установки;
1.​1.​1.​2 исполнять песни напевным звучанием на основе элементарного овладения певческим дыханием;
1.​1.​1.​3 правильно передавать мелодию в диапазоне ре1 – си1;
1.​1.​1.​4 исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков;
1.​1.​1.​5 устанавливать правильное певческое дыхание: брать дыхание перед началом музыкальной фразы, удерживать дыхание на длинных фразах;
1.​1.​1.​6 уметь брать дыхание спокойно, бесшумно, не поднимая плеч, одновременно всем классом;
1.​1.​1.​7 уметь добиваться напевного звучания при точном интонировании мотива;
1.​1.​1.​8 уметь развивать слуховое внимание и чувство ритма на специальных ритмических упражнениях;
1.​1.​1.​9 уметь петь легким звуком песни подвижного характера и плавно – песни напевного характера;
1.​1.​1.​10 выполнять работу над пением в унисон;
1.​1.​1.​11 уметь слышать вступление и правильно начинать пение вместе с педагогом и без него, прислушиваться к пению одноклассников;
1.​1.​1.​12 понимать содержание песни на основе характера ее мелодии (веселого, грустного, спокойного) и текста;
1.​1.​1.​13 уметь петь с инструментальным сопровождением и без него (с помощью педагога);
1.​1.​1.​14 уметь одновременно начинать и заканчивать песню: не отставать и не опережать друг друга, петь дружно, слаженно, прислушиваться друг к другу;
1.​1.​1.​15 различать вступление, запев, припев, проигрыш, окончание в песне;
1.​1.​1.​16 уметь правильно формировать при пении гласные звуки и отчетливо произносить согласные звуки в конце и середине слова;
1.​1.​1.​17 уметь получать эстетическое наслаждение от собственного пения. Выразительно и достаточно эмоционально исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков
2.​1.​1.​1 закреплять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
2.​1.​1.​2 правильно передавать мелодию в диапазоне до1 – до2;
2.​1.​1.​3 выполнять работу над чистотой интонирования и выравниванием звучания на всем диапазоне;
2.​1.​1.​4 уметь правильно интонировать выученные песни в составе группы и индивидуально, четко выдерживать ритмический рисунок произведения без сопровождения учителя и инструмента (а капелла);

0.1.1.4 шусыз, терең дем алуды дамыту және тыныс алуды бөлу үшін қысқа әндерді орындау;
0.1.1.5 дирижерлік қимылдарды түсіну: назар аудару, дем алу, ән салудың басталуы, аяқталуы;
0.1.1.6 тыныш қалыпты қарқынмен және дыбыс қаттылығымен ән айту, бірқалыпты, кернеусіз;
0.1.1.7 ми1 – ля1 диапазонында оны біртіндеп кеңейте отырып ән салу
1.1.1.1 ән салу нұсқамасын түсіну;
1.1.1.2 әншілік қарапайым тыныс алуын меңгеру негізінде әуендету арқылы ән айту;
1.1.1.3 ре1 – си1 диапазонында әуенді дұрыс беру;
1.1.1.4 қарапайым динамикалық реңкті элементтері бар үйренген әндерді орындау;
1.1.1.5 дұрыс әншілік тыныс алуды орнату: музыкалық фразаның алдында тыныс алу, ұзақ фразада тыныс алу;
1.1.1.6 барлық сыныппен бір уақытта иықты көтермей, тыныш, шусыз тыныс ала білу;
1.1.1.7 мотивтің нақты интонациясы кезінде ән айту дыбысталуына қол жеткізе білу;
1.1.1.8 арнайы ырғақтық жаттығуларда есту зейін мен ырғақтық сезімін дамыту;
1.1.1.9 қозғалмалы сипаттағы әндерді жеңіл дыбыспен және бірқалыпты ән айтуды білу;
1.1.1.10 унисон ән айту жұмысын орындау;
1.1.1.11 ән айтуды педагогпен бірге және онсыз дұрыс бастай білу, сыныптастарының ән айтуына құлақ түру;
1.1.1.12 әннің мазмұнын оның әуенінің сипаты және мәтінінің негізінде түсіну(көңілді, қайғылы, тыныш) ;
1.1.1.13 аспаптық сүйемелдеумен және онсыз ән айту (педагогтың көмегімен);
1.1.1.14 әнді бір уақытта бастай және аяқтай білу: бір-бірінен артта қалмау және озбау, бір-біріне үндесіп, бір-бірін тыңдау;
1.1.1.15 ажырату: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы;
1.1.1.16 ән айту кезінде дауысты дыбыстарды дұрыс қалыптастыра білу және сөздің соңында және ортасында дауысты дыбыстарды анық айту;
1.1.1.17 өз әнінен эстетикалық ләззат ала білу. Динамикалық реңктердің қарапайым элементтері бар үйренген әндерді мәнерлі және эмоциялық орындау
2.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін бекіту;
2.1.1.2 әуенді до1-до2 диапазонында дұрыс беру;
2.1.1.3 барлық диапазонда дыбысты таза интонациялау және теңестіру бойынша жұмыс жасау;
2.1.1.4 топта және жеке құрамда оқыған әндерді дұрыс интонациялай білу, мұғалім мен аспаптың сүйемелдеуінсіз шығарманың ырғақтық суретіне нақты төтеп беру (а капелла);

2.​1.​1.​5 уметь одновременно начинать и заканчивать песню: совместное согласованное пение;
2.​1.​1.​6 уметь правильно формировать гласные и отчетливо произносить согласные звуки, интонационно выделять гласные звуки в зависимости от смыслового отношения слова в тексте песни;
2.​1.​1.​7 уметь исполнять без сопровождения простые, хорошо знакомые песни;
2.​1.​1.​8 различать мелодию и сопровождение в песне и в инструментальном произведении
2.​1.​1.​9 исполнять выученные песни ритмично и выразительно, сохраняя строй и ансамбль
3.​1.​1.​1 закреплять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
3.​1.​1.​2 уметь быстро, спокойно менять дыхание при исполнении песен, не имеющих пауз между фразами;
3.​1.​1.​3 уметь распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками (при усилении и ослаблении звучания);
3.​1.​1.​4 уметь правильно формировать гласные при пении двух звуков на один слог;
3.​1.​1.​5 уметь контролировать слухом качество пения;
3.​1.​1.​6 уметь воспроизводить фразу или куплет хорошо знакомой песни путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента;
3.​1.​1.​7 уметь использовать разнообразные музыкальные средства (темп, динамические оттенки) для работы над выразительностью исполнения песен;
3.​1.​1.​8 работать над чистотой интонирования и устойчивостью унисона;
3.​1.​1.​9 петь выученные песни ритмично и выразительно с сохранением строя и ансамбля;
3.​1.​1.​10 выделять мелодию в песне и инструментальном произведении;
3.​1.​1.​11 сохранять при пении округлое звучание в верхнем регистре и мягкое звучание в нижнем регистре;
3.​1.​1.​12 распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками;
3.​1.​1.​13 сохранять правильное формирование гласных при пении двух звуков на один слог;
3.​1.​1.​14 воспроизводить хорошо знакомую песню путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента
4.​1.​1.​1 закреплять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
4.​1.​1.​2 уметь петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни;
4.​2.​1.​3 уметь работать над кантиленой;
4.​2.​1.​4 уметь дифференцировать звуки по высоте и направлению движения мелодии: звуки высокие, низкие, средние: восходящие, нисходящие; движение мелодии и на одной высоте;
4.​2.​1.​5 уметь показывать рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу-вверх);
4.​2.​1.​6 уметь определять сильную долю на слух;
4.​2.​1.​7 уметь отчетливо произносить текст в быстром темпе исполняемого про
изведения;

2.1.1.5 әнді бір уақытта бастау және аяқтай білу: бірлесе келісілген ән;
2.1.1.6 дауысты дұрыс қалыптастыру және дауысты дыбыстарды анық айту, ән мәтініндегі сөздің мағыналық қатынасына байланысты дауысты дыбыстарды интонациялық бөле білу;
2.1.1.7 қарапайым, жақсы таныс әндерді сүйемелдеусіз орындай білу;
2.1.1.8 ән мен аспаптық шығармада әуенді және сүйемелдеуді ажырату
2.1.1.9 ансамбль мен құрылысын сақтай отырып, үйренген әндерді ырғақты және мәнерлі орындау
3.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін бекіту;
3.1.1.2 фразалар арасында үзіліс жоқ әндерді орындау кезінде тынысын тез, ақырын өзгерте білу;
3.1.1.3 әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөле білу (дыбыстың күшеюі және бәсеңсуі кезінде);
3.1.1.4 бір буынға екі дыбысты ән айту кезінде дауысты дұрыс қалыптастыра білу;
3.1.1.5 ән айтудың сапасын естіп бақылай білу;
3.1.1.6 аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция жолымен жақсы таныс әннің фразасын немесе куплетін ойната білу;
3.1.1.7 әндерді орындау мәнерлілігі бойынша жұмыс істеу үшін әр түрлі музыкалық құралдарды (екпін, динамикалық реңктер) пайдалана білу;
3.1.1.8 интонирлеу тазалығымен және унисонның тұрақтылығымен жұмыс істеу;
3.1.1.9 ансамбль мен құрылысын сақтай отырып, ырғақты және мәнерлі ән айту;
3.1.1.10 аспапты шығармада және әнде әуенді бөлу;
3.1.1.11 ән айту кезінде жоғарғы регистрде жұмыр дыбысталу және төменгі регистрде жұмсақ дыбысты сақтау;
3.1.1.12 әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөле білу;
3.1.1.13 бір буынға екі дыбысты әнде дауысты дұрыс қалыптастыруды сақтау;
3.1.1.14 аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция арқылы жақсы таныс әнді ойнату
4.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін бекіту;
4.1.1.2 жақсы таныс, қиын емес әнді аспаптың сүйемелдеуінсіз айта білу ;
4.2.1.3 кантиленамен жұмыс істей білу;
4.2.1.4 дыбыстарды биіктік және әуен қозғалысының бағыты бойынша саралай білу: жоғары, төмен, орташа: жоғарылайтын, төмен түсетін дыбыстар; әуен қозғалысы және бір биіктікте;
4.2.1.5 әуен бағытын қолмен көрсете білу (жоғарыдан төменге немесе төменнен жоғарыға);
4.2.1.6 есту арқылы күшті бөлігін анықтай білу;
4.2.1.7 орындалатын шығарманың жылдам қарқынында мәтінді анық айта білу;

4.​2.​1.​8 иметь элементарные представления о выразительном значении динамических оттенков (форте – громко, пиано – тихо);
4.​2.​1.​9 знать современные детские песни для самостоятельного исполнения;
4.​2.​1.​10 знать особенности мелодического голосоведения (плавно, отрывисто, скачкообразно);
4.​2.​1.​11 знать особенности музыкального языка современной детской песни, ее идейное и художественное содержание;
4.​2.​1.​12 уметь петь хором, выполняя требования художественного исполнения;
4.​2.​1.​13 уметь ясно и четко произносить слова в песнях подвижного характера;
4.​2.​1.​14 уметь исполнять хорошо выученные песни без сопровождения самостоятельно
2) раздел "Слушание музыки":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Слушание музыки
0.2.1.1 уметь спокойно слушать музыку, вслушиваться в музыкальное звучание, адекватно реагировать на характер музыкального произведения;
0.2.1.2 накапливать музыкальные впечатления. Обогащать представление об окружающей действительности;
0.2.1.3 узнавать знакомую мелодию по фрагменту, по вступлению;
0.2.1.4 различать характер музыки – спокойная, веселая, грустная;
0.2.1.5 различать динамические особенности музыки – громкая, тихая;
0.2.1.6 различать пение соло и хором.
0.2.1.7 различать звучание музыкальных инструментов – фортепиано (рояль, пианино), барабан, скрипка
1.2.1.1 уметь эмоционально реагировать на музыку различного характера;
1.2.1.2 уметь самостоятельно узнавать и называть песни по вступлению;
1.2.1.3 уметь дифференцировать различные части песни: вступление, запев, припев, проигрыш, окончание;
1.2.1.4 знать и уметь определять разнообразные по форме и характеру музыкальные произведения: марш, танец, песня – веселая, грустная, спокойна;
1.2.1.5 знать и различать звучание музыкальных инструментов и их звучание: баян, гитара, труба;
1.2.1.6 уметь передавать словами внутреннее содержание музыкальных сочинений;
1.2.1.7 уметь определять разнообразные по содержанию и характеру музыкальные произведения (веселые, грустные и спокойные)
2.2.1.1 уметь эмоционально отзываться и реагировать на музыку различного характера;
2.2.1.2 уметь различать звуки по высоте (высокие – низкие) и длительности (долгие – короткие);
2.2.1.3 иметь представление о плавном и отрывистом проведении мелодии в музыкальных произведениях;
2.2.1.4 иметь представление о различных музыкальных коллективах: ансамбль, оркестр
2.2.1.5 знать названия музыкальных инструментов и их звучание: орган, арфа, флейта;
2.2.1.6 иметь элементарные навыки игры на ударно-шумовых инструментах, обучение игре на металлофоне;

4.2.1.8 динамикалық реңктердің мәнерлі мәні туралы қарапайым түсінік болуы (форте-дауыстап, пиано-тыныш);
4.2.1.9 өз бетінше орындау үшін заманауи балалар әндерін білу;
4.2.1.10 әуенді дауыстанудың ерекшеліктерін білу (бірқалыпты, үзік-үзік, секірмелі);
4.2.1.11 қазіргі балалар әнінің музыкалық тілінің ерекшеліктерін, оның идеялық және көркемдік мазмұнын білу;
4.2.1.12 көркем орындау талаптарын орындай отырып, хормен ән айта білу;
4.2.1.13 қозғалмалы сипаттағы әндердің сөздерін анық және нақты айта білу;
4.2.1.14 өздігінен сүйемелдеусіз жақсы оқыған әндерді орындай білу
2) "Музыка тыңдау" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
2.1 Музыка тыңдау
0.2.1.1 музыканы тыныш тыңдай білу, музыкалық дыбысты тыңдау, музыкалық шығарманың сипатына барабар әрекет ете білу;
0.2.1.2 музыкалық әсерлерді жинақтау. Қоршаған шындық туралы ұғымды байыту;
0.2.1.3 фрагменті бойынша, орындалуы бойынша таныс әуенді тану;
0.2.1.4 музыканың сипатын ажырату-тыныш, көңілді, қайғылы;
0.2.1.5 музыканың динамикалық ерекшеліктерін ажырату- қатты, тыныш;
0.2.1.6 жеке және хормен ән айтуды ажырату.
0.2.1.7 музыкалық аспаптардың дыбысталуын ажырату – фортепиано (рояль, пианино), барабан, скрипка
1.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық жауап бере білу;
1.2.1.2 орындалуы бойынша әндерді өз бетінше таныу және атай білу;
1.2.1.3 әннің әр түрлі бөліктерін саралай білу: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы;
1.2.1.4 әр түрлі музыкалық шығармаларды сипаты мен түрі бойынша анықтай білу және тану: марш, би, көңілді ән, қайғылы, тыныш;
1.2.1.5 музыкалық аспаптардың дыбысталуын білу және ажырату: баян, гитара, труба;
1.2.1.6 музыкалық шығармалардың ішкі мазмұнын сөзбен жеткізе білу;
1.2.1.7 мазмұны мен сипаты бойынша әртүрлі музыкалық шығармаларды анықтай білу (көңілді, қайғылы және тыныш)
2.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоционалды түрде жауап бере білу;
2.2.1.2 дыбыстарды биіктігі (жоғары – төмен) және ұзақтығы (ұзақ-қысқа) бойынша ажырата білу;
2.2.1.3 музыкалық шығармаларда әуенді бірқалыпты және үзбелі өткізу туралы түсініктің болуы;
2.2.1.4 әр түрлі музыкалық ұжымдар туралы түсініктің болуы: ансамбль, оркестр
2.2.1.5 музыкалық аспаптар мен олардың дыбысталуын білу: арфа, сыбызғы;
2.2.1.6 металлофонда ойнауды үйрету, ұрмалы-шулы аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдысының болуы ;

2.2.1.7 знать высокие и низкие, долгие и короткие звуки;
2.2.1.8 определять характер и содержание музыкальных произведений
3.2.1.1 уметь дифференцировать части музыкального произведения;
3.2.1.2 уметь различать мелодию и сопровождение в песне и в инструментальном произведении;
3.2.1.3 знать казахские музыкальные инструменты и их звучание: домбра, кобыз;
3.2.1.4 знать музыкальные инструменты и их звучание: саксофон, виолончель, балалайка;
3.2.1.5 сравнивать музыкальные инструменты по внешнему виду, звучанию и способам игры: домбра-балалайка, кобыз-виолончель;
3.2.1.6 знать музыкальную форму (одночастная, двухчастная, трехчастная, четырехчастная)
4.2.1.1 иметь представление о сказочных сюжетах в музыке, характерные особенности, идейное и художественное содержание;
4.2.1.2 знать музыкальные средства, с помощью которых создаются образы;
4.2.1.3 уметь различать марши (военный, спортивный, праздничный шуточный, траурный);
4.2.1.4 уметь различать танцы (вальс, полька, полонез, танго, хоровод);
4.2.1.5 иметь элементарные представления о многофункциональности музыки (развлекательная, спортивная, музыка для отдыха, релаксации);
4.2.1.6 знать значение динамических оттенков (форте – громко, пиано – тихо;
4.2.1.7 иметь представление о составе и звучании оркестра народных инструментов;
4.2.1.8 знать названия и звучание народных музыкальных инструментов: домбра, кобыз, жетыген, мандолина, баян, гусли, свирель, гармонь, трещотка, деревянные ложки, бас-балалайка
3) раздел "Игра на детских музыкальных инструментах":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Игра на детских музыкальных инструментах
0.​3.​1.​1 знать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен);
0.​3.​1.​2 уметь пользоваться барабаном, использование бубна, барабана, погремушек для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях;
0.3.3 уметь повторить предложенный ритмический рисунок на барабане, бубне
1.​3.​1.​1 оосуществлять движение кистями рук в разных направлениях;
1.​3.​1.​2 поочередно и одновременно сжимать в кулак и разжимать пальцы рук с изменение темпа музыки;
1.​3.​1.​3 противопоставлять первый палец остальным на каждый акцент в музыке;
1.​3.​1.​4 осуществлять отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделять пальцы рук;
1.​3.​1.​5 делать упражнения для пальцев рук на детском пианино;
1.​3.​1.​6 исполнять восходящую и нисходящую гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе;
1.​3.​1.​7 отстукивать простые ритмические рисунки на барабане двумя палочками одновременно и каждой отдельно под счет учителя, с проговариванием стихов, попевок и без них;

2.2.1.7 жоғары және төмен, ұзақ және қысқа дыбыстарды білу;
2.2.1.8 музыкалық шығармалардың мазмұны мен сипатын анықтау
3.2.1.1 музыкалық шығарманың бөліктерін саралай білу;
3.2.1.2 ән мен аспаптық шығармада әуенді ажырату және сүйемелдеуді білу;
3.2.1.3 қазақ музыкалық аспаптары мен олардың дыбысталуын білу: домбыра, қобыз;
3.2.1.4 музыкалық аспаптар мен олардың дыбысталуын білу: саксофон, виолончель, балалайка;
3.2.1.5 музыкалық аспаптарды сыртқы түріне, дыбысталуына және ойнау тәсілдері бойынша салыстыру: домра-балалайка, қобыз-виолончель;
3.2.1.6 музыкалық форманы білу (бір бөлімді, екі бөлімді, үш бөлімді, төрт бөлімді).
4.2.1.1 музыкадағы ертегі сюжеттері туралы өзіндік ерекшеліктері, идеялық және көркемдік мазмұны туралы түсініктің болуы;
4.2.1.2 бейнелер жасалатын музыкалық құралдарды білу;
4.2.1.3 марштарды ажырата білу (әскери, спорттық, мерекелік, әзіл, қаралы);
4.2.1.4 биді ажырата білу (вальс, полька, полонез, танго, хоровод);
4.2.1.5 музыканың көп функциялылығы туралы қарапайым түсінік болуы (ойын-сауық, спорттық, демалу үшін музыка, релаксация);
4.2.1.6 динамикалық реңктердің мәнін білу (форте-қатты, пиано-тыныш)
4.2.1.7 халық аспаптар оркестрінің құрамы мен дыбысталуы туралы түсінігінің болу;
4.2.1.8 халық музыкалық аспаптардың атаулары мен дыбысталуын білу: домбыра, қобыз, жетіген, мандолина, баян, гусли, сыбызғы, сырнай, зырылдауық, ағаш қасықтар, бас-балалайка
3) "Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
3.1 Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
0.3.1.1 кейбір музыкалық аспаптардың дыбысын білу (дағыра, дабыл);
0.3.1.2 барабанды қолдана білу, музыкалық шығармалардағы күшті және әлсіз үлестерді беру үшін дабыл, барабан, сылдырмақ пайдалану;
0.3.1.3 барабанда, дабылда ұсынылған ырғақты бейнелердіі қайталай білу
1.3.1.1 әр түрлі бағытта қол саусақтарының қозғалысын жүзеге асыру;
1.3.1.2 музыка қарқынының өзгеруімен қол саусақтарын жұдырыққа кезекпен және бір уақытта жұму және қысу;
1.3.1.3 музыкадағы әрбір акцент үшін бірінші саусақты басқаларына қарсы қою;
1.3.4 бір қолдың және екі қолдың саусақтарын ажырату және қосу, қол саусақтарын бөлу;
1.3.1.5 балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығулар жасау;
1.3.1.6 оң және сол қолмен орта қарқынмен жеке бір октаваның бес нотасы шегінде жоғарылаған және төмен түсетін гаммаларды орындау;
1.3.1.7 барабандағы қарапайым ырғақты бейнелерді екі таяқпен бір уақытта және әрқайсысымен жеке-жеке мұғалімнің есебі бойынша соға білу, әуендету, тақпақ айту арқылы және оларсыз;

1.​3.​1.​8 играть на ударно-шумовых инструментах (маракасы, румба, бубен, треугольник);
1.​3.​1.​9 уметь передавать ритмический рисунок попевок (хлопками, на металлофоне, голосом)
2.​3.​1.​1 оосуществлять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.​3.​1.​2 одновременно сгибать в кулак пальцы одной руки и разгибать пальцы другой в медленном темпе с постепенным ускорением;
2.​3.​1.​3 противопоставлять первый палец остальным, палец одной руки пальцам другой одновременно и поочередно;
2.​3.​1.​4 исполнять восходящую и нисходящую гаммы в пределах пяти нот двумя руками одновременно в среднем темпе на детском пианино, и духовой гармонике;
2.​3.​1.​5 осуществлять исполнение несложных ритмических рисунков на бубне и барабане двумя палочками одновременно и поочередно в разных вариациях
3.​3.​1.​1 сгибать и разгибать кисти рук, встряхивать, поворачивать, сжимать пальцы в кулак и разжимать их; делать упражнения для кистей рук с барабанными палочками;
3.​3.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе;
3.​3.​1.​3 воспроизводить несложные мелодии;
3.​3.​1.​4 осуществлять исполнение различных ритмов на барабане и бубне;
3.​3.​1.​5 играть на ударно-шумовых инструментах, металлофоне;
3.​2.​1.​6 играть на балалайке, ложках (или других доступных народных инструментах)
4.​3.​1.​1 осуществлять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставлять один палец остальным; осуществлять движения кистей и пальцев рук в разном темпе: медленном, среднем, быстром, с постепенным ускорением, с резким изменением темпа и плавности движений;
4.​3.​1.​2 исполнять несложные мелодии на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике;
4.​3.​1.​3 передавать на музыкальных инструментах основной ритм знакомой песни и определять по заданному ритму мелодии знакомую песню;
4.​3.​1.​4 иметь начальное представление об игре на фортепиано
4) "Речевые навыки":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Речевые навыки
0.​4.​1.​1 правильно произносить названия предметов и действий; согласовывать существительные с прилагательными и глаголами
1.​4.​1.​1 правильно произносить названия предметов и явлений действительности;
1.​4.​1.​2 согласовывать существительные с прилагательными и глаголами;
1.​4.​1.​3 отвечать на поставленные вопросы
2.​4.​1.​1 отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса;
2.​4.​1.​2 составлять простые нераспространенные предложения;
2.​4.​1.​3 распространять предложения по вопросам, правильно употребляя формы знакомых слов

1.3.1.8 ұрмалы-шулы аспаптарда ойнау (маракастар, румба, дабыл, үшбұрыш);
1.3.1.9 әннің ырғағын бере білу (шапалақпен, металлофонда, дауыспен)
2.3.1.1 қолмен шеңбер қимылдарын орындау (кернеулі және еркін);
2.3.1.2 бір қолдың саусақтарын бір уақытта бүгуге және екіншісін баяу қарқынмен бірте-бірте жазу жаттығуларын орындау;
2.3.1.3 бірінші саусақты қалғандарына қарсы қоюға, бір қол саусақтарын екінші саусақтарға бір уақытта және кезекпен қарсы қою;
2.3.1.4 балалар пианиносында орташа қарқынмен және үрлемелі гармоникада екі қолмен бес нота шегінде өрлемелі және төмен түсетін гамманы орындау;
2.3.1.5 дабыл мен барабандағы күрделі емес ырғақтарды екі таяқпен бір мезгілде және кезекпен әр түрлі нұсқаларда орындай білу
3.3.1.1 қол саусақтарын бүгуге және жазуға, сілкілеуге, айналдыруға, саусақтарды жұдырыққа жұмуға және қысуға арналған жаттығуларды орындау; барабан таяқшаларымен орындалатын қол саусақтарына арналған жаттығулар;
3.3.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, бір октава шегінде үрмелі гармоникада гаммаларды жылдам қарқынмен орындау;
3.3.1.3 қиын емес әуенді орындау;
3.3.1.4 дабыл мен дағырада түрлі ырғақты орындау;
3.3.1.5 металлофонда, ұрмалы-шулы аспаптарда ойнау;
3.2.1.6 балалайкада, қасықтарда ойнау (немесе басқа да қол жетімді халық аспаптары)
4.3.1.1 қолдың шеңберлі қозғалысын жасау (саусақтар жұдырыққа қысылған); бір саусақты басқаларына қарсы қою; қолдың саусақтары мен саусақтарының әртүрлі қарқынмен: баяу, орташа, жылдам, біртіндеп жылдам, қозғалыс қарқыны мен бірқалыпты өзгеруімен;
4.3.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі гармоникада күрделі емес әндерді орындау;
4.3.1.3 таныс әннің негізгі ырғағын музыкалық аспаптарда беру және таныс әннің берілген ырғағы бойынша анықта;
4.3.1.4 фортепианода ойнау туралы алғашқы түсініктің болуы
4) "Сөйлеу дағдылары" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
4.1 Сөйлеу дағдылары
0.4.1.1 заттар мен әрекеттерді дұрыс атау; зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыру
1.4.1.1 шындық заттары мен құбылыстарының атауларын дұрыс айту;
1.4.1.2 зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыру;
1.4.1.3 қойылған сұрақтарға жауап беру
2.4.1.1 аталған сұрақтың сөзін қолданып, қойылған сұрақтарға толық жауап беру;
2.4.1.2 жай жалаң сөйлем құрастыру;
2.4.1.3 таныс сөздердің түрлерін дұрыс қолдана отырып, сұрақтар бойынша ұсыныстарды тарату

3.​4.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос;
3.​4.​1.​2 составлять простые распространенные предложения, правильно употребляя формы знакомых слов;
3.​4.​1.​3 использовать предлоги и некоторые наречия
4.​4.​1.​1 участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассника;
4.​4.​1.​2 связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения;
4.​4.​1.​3 правильно использовать формы знакомых слов
33. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
34. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
35. Обучение реализуется в контексте единых сквозных тем для всех лет обучения в начальных классах, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Музыка
и пение" для 0-4 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка и пение" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Пение
0.​1.​1.​1 принимать правильную позу при пении – сидеть или стоять с расправленными плечами, не напрягая корпуса и мышц шеи;
0.​1.​1.​2 петь вместе со взрослыми: стараться произносить все слова песни, петь плавно, правильно дышать во время пения, выделять музыкальные фразы, прислушиваться к звучанию голоса взрослого
Моя школа
2. Слушание музыки
0.​2.​1.​1 уметь спокойно слушать музыку, вслушиваться в музыкальное звучание, адекватно реагировать на характер музыкального произведения;
0.​2.​1.​2 накапливать музыкальные впечатления, обогащать представление об окружающей действительности
3. Игра на детских музыкальных инструментах
0.​3.​1.​1 узнавать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен)
4. Речевые навыки

3.4.1.1 сұхбатқа қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
3.4.1.2 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрау;
3.4.1.3 шылаулар мен кейбір үстеулерді қолдану
4.4.1.1 әңгімеге қатысу; сыныптасының пікірін толықтыра отырып, сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.2 қарапайым жайылма сөйлемді қолданып, жоспар бойынша байланыстырып ойын жеткізу;
4.4.3 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану
33. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
35. Оқыту білім алушылардың зияткерлік даму ерекшеліктерін ескере отырып, белгіленген барлық бастауыш сыныптарға арналған бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптарына арналған
"Музыка және ән" оқу пәні
бойынша үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Музыка және ән" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1. Ән айту
0.1.1.1 мойын бұлшықеті мен тұлғасына қысым түсірмей, иықты дұрыс түзетіп тұрған немесе отырған қалыпта ән айта білу;
0.1.1.2 ересектермен бірге ән айта білу: әннің барлық сөздерін айтуға тырысу, ән айту, ән айту кезінде дұрыс тыныс алу, музыкалық фразаларды бөлу, ересек адамның дауысын есту
Менің мектебім
2. Музыка тыңдау
0.2.1.1 музыканы тыныш тыңдай білу, музыкалық дыбысты тыңдау, музыкалық шығарманың сипатына барабар әрекет ете білу;
0.2.1.2 музыкалық әсерлерді жинақтау, қоршаған орта туралы түсініктерді байыту
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
0.3.1.1 кейбір музыкалық аспаптардың дыбысын білу (дағыра, дабыл)
4. Сөйлеу дағдылары

0.​4.​1.​1 правильно произносить названия предметов и действий; согласовывать существительные с прилагательными и глаголами
2 четверть
Моя семья и друзья
1. Пение
0.​1.​1.​1 принимать правильную позу при пении – сидеть или стоять с расправленными плечами, не напрягая корпуса и мышц шеи;
0.​1.​1.​2 петь вместе со взрослыми: стараться произносить все слова песни, петь плавно, правильно дышать во время пения, выделять музыкальные фразы, прислушиваться к звучанию голоса взрослого;
0.​1.​1.​3 стремиться к естественному не напряженному звучанию, избегать формированного звука во время пения;
0.​1.​1.​4 петь в диапазоне ми1 – ля1 с постепенным его расширением
Мир вокруг нас
2. Слушание музыки
0.​2.​1.​1 уметь спокойно слушать музыку, вслушиваться в музыкальное звучание, адекватно реагировать на характер музыкального произведения;
0.​2.​1.​2 накапливать музыкальные впечатления, обогащать представление об окружающей действительности;
0.​2.​1.​3. узнавать знакомую мелодию по фрагменту, по вступлению
3. Игра на детских музыкальных инструментах
0.​3.​1.​1 узнавать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен);
0.​3.​1.​2 уметь пользоваться барабаном; использование бубна, барабана, погремушек для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях;
4. Речевые навыки
0.​4.​1.​1 правильно произносить названия предметов и действий; согласовывать существительные с прилагательными и глаголами
3 четверть
Путешествие
1. Пение
0.​1.​1.​1 принимать правильную позу при пении – сидеть или стоять с расправленными плечами, не напрягая корпуса и мышц шеи;
0.​1.​1.​2 петь вместе со взрослыми: стараться произносить все слова песни, петь плавно, правильно дышать во время пения, выделять музыкальные фразы, прислушиваться к звучанию голоса взрослого;
0.​1.​1.​3 стремиться к естественному не напряженному звучанию, избегать формированного звука во время пения;
0.​1.​1.​4 исполнять короткие попевки для развития бесшумного, глубокого вдоха и умения распределять дыхание;
0.​1.​1.​5 петь в диапазоне ми1 – ля1 с постепенным его расширением
Традиции и фольклор
2. Слушание музыки
0.​2.​1.​1 уметь спокойно слушать музыку, вслушиваться в музыкальное звучание, адекватно реагировать на характер музыкального произведения;
0.​2.​1.​2 накапливать музыкальные впечатления, обогащать представление об окружающей действительности;
0.​2.​1.​3. узнавать знакомую мелодию по фрагменту, по вступлению;
0.​2.​1.​4 различать характер музыки – спокойная, веселая, грустная;
0.​2.​1.​5 различать динамические особенности музыки – громкая, тихая

0.4.1.1 заттар мен әрекеттерді дұрыс атау; зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыру
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
1. Ән айту
0.1.1.1мойын бұлшықеті мен тұлғасына қысым түсірмей, иықты дұрыс түзетіп тұрған немесе отырған қалыпта ән айта білу;
0.1.1.2 ересектермен бірге ән айта білу: әннің барлық сөздерін айтуға тырысу, ән айту, ән айту кезінде дұрыс тыныс алу, музыкалық фразаларды бөлу, ересек адамның дауысын есту;
0.1.1.3 табиғи кернеусіз дыбысқа ұмтылу, ән айту кезінде қалыптасқан дыбыстан аулақ болу;
0.1.1.4 ми1 – ля1 диапазонында оны біртіндеп кеңейте отырып ән салу
Бізді қоршаған әлем
2. Музыка тыңдау
0.2.1.1 музыканы тыныш тыңдай білу, музыкалық дыбысты тыңдау, музыкалық шығарманың сипатына барабар әрекет ете білу;
0.2.1.2 музыкалық әсерлерді жинақтау, қоршаған орта туралы түсініктерді байыту;
0.2.1.3 фрагменті бойынша, орындалуы бойынша таныс әуенді тану
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
0.3.1.1 кейбір музыкалық аспаптардың дыбысын білу (дағыра, дабыл);
0.3.1.2 барабанды қолдана білу; музыкалық шығармалардағы күшті және әлсіз үлестерді беру үшін дабыл, барабан, сылдырмақ пайдалану;
4. Сөйлеу дағдылары
0.4.1.1 заттар мен әрекеттерді дұрыс атау; зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыру
3 - тоқсан
Саяхат
1. Ән айту
0.1.1.1 мойын бұлшықеті мен тұлғасына қысым түсірмей, иықты дұрыс түзетіп тұрған немесе отырған қалыпта ән айта білу;
0.1.1.2 ересектермен бірге ән айта білу: әннің барлық сөздерін айтуға тырысу, ән айту, ән айту кезінде дұрыс тыныс алу, музыкалық фразаларды бөлу, ересек адамның дауысын есту;
0.1.1.3 табиғи кернеусіз дыбысқа ұмтылу, ән айту кезінде қалыптасқан дыбыстан аулақ болу;
0.1.1.4 шусыз, терең дем алуды дамыту және тыныс алуды бөлу үшін қысқа әндерді орындау;
0.1.1.5 ми1 – ля1 диапазонында оны біртіндеп кеңейте отырып ән салу
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2. Музыка тыңдау
0.2.1.1 музыканы тыныш тыңдай білу, музыкалық дыбысты тыңдау, музыкалық шығарманың сипатына барабар әрекет ете білу;
0.2.1.2 музыкалық әсерлерді жинақтау, қоршаған орта туралы түсініктерді байыту;
0.2.1.3 фрагменті бойынша, орындалуы бойынша таныс әуенді тану;
0.2.1.4 музыканың сипатын ажырату-тыныш, көңілді, қайғылы;
0.2.1.5 музыканың динамикалық ерекшеліктерін ажырату- қатты, тыныш

1.1.1.2 точно интонировать мотив, активизировать внимание к единой интонации;
1.1.1.3 проявлять чувство ритма при исполнении попевок и выполнении ритмических упражнений;
1.1.1.4 исполнять песни напевным звучанием на основе элементарного овладения певческим дыханием;
1.1.1.5 правильно передавать мелодию в диапазоне ре1 – си1
2. Слушание музыки
1.2.1.1 уметь эмоционально реагировать на музыку различного характера;
1.2.1.2 уметь самостоятельно узнавать и называть песни по вступлению
Моя школа
3. Игра на детских музыкальных инструментах
1.3.1.1 уметь выполнять движения кистей рук в разных направлениях;
1.3.1.2 уметь выполнять поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменением темпа музыки;
1.3.1.3 уметь выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным на каждый акцент в музыке;
1.3.1.4 уметь выполнять упражнения на отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделение пальцев рук
4. Речевые навыки
1.4.1.1 уметь закреплять артикуляцию гласных звуков, как основы работы над певческой дикцией и звукообразованием (в последовательности – у, о, а, и, е, э)
2 четверть
Моя семья и друзья
1. Пение
1.1.1.1 понимать певческие установки;
1.1.1.2 точно интонировать мотив, активизировать внимание к единой интонации;
1.1.1.3 проявлять чувство ритма при исполнении попевок и выполнении ритмических упражнений;
1.1.1.4 исполнять песни напевным звучанием на основе элементарного овладения певческим дыханием;
1.1.1.5 правильно передавать мелодию в диапазоне ре1 – си1.;
1.1.1.6 исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков;
1.1.1.7 уметь брать дыхание перед началом музыкальной фразы;
1.1.1.8 иметь навык экономного выдоха, удерживания дыхания на более длинных фразах;
1.1.1.9 уметь поддерживать напевное звучание при точном интонировании мотива;
1.1.1.10 уметь проявлять слуховое внимание и чувство ритма на специальных ритмических упражнениях
Мир вокруг нас
2. Слушание музыки
1.2.1.1 уметь эмоционально реагировать на музыку различного характера;
1.2.1.2 уметь самостоятельно узнавать и называть песни по вступлению;
1.2.1.3 уметь дифференцировать различные части песни: вступление, запев, припев, проигрыш, окончание
3. Игра на детских музыкальных инструментах
1.3.1.1 уметь выполнять движения кистей рук в разных направлениях;
1.3.1.2 уметь выполнять поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменением темпа музыки;
1.3.1.3 уметь выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным на каждый акцент в музыке;

1.1.1.2 мотивбірыңғай интонацияға назар аударуды белсендіру, мотивті дәл интонациялау;
1.1.1.3 ырғақты жаттығуларды орындау және әндету кезінде ырғақтық сезімін көрсету;
1.1.1.4 әншілік қарапайым тыныс алуын меңгеру негізінде әуендету арқылы ән айту;
1.1.1.5 ре1 – си1 диапазонында әуенді дұрыс беру
2. Музыка тыңдау
1.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық жауап бере білу;
1.2.1.2 орындалуы бойынша әндерді өз бетінше таныу және атай білу
Менің мектебім
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
1.3.1.1 әр түрлі бағытта қол саусақтарының қозғалысын жүзеге асыру;
1.3.1.2 музыка қарқынының өзгеруімен қол саусақтарын жұдырыққа кезекпен және бір уақытта жұмуды, қысуды орындай білу;
1.3.1.3 музыкадағы әрбір акцент үшін бірінші саусақты басқаларына қарсы қоюға арналған жаттығуларды орындау;
1.3.1.4 бір қолдың және екі қолдың саусақтарын ажырату және қосу жаттығуларын орындау, қол саусақтарын бөлу
4. Сөйлеу дағдылары
1.4.1.1 дауысты дыбыстардың артикуляциясын әншілік дикциямен және дыбыс өзгерту жұмыстың негізі ретінде бекіте білу (бірізділікпен – у, о, а, и, е, э)
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
1. Ән айту
1.1.1.1 ән салу нұсқамасын түсіну;
1.1.1.2 бірыңғай интонацияға назар аударуды белсендіру, мотивті дәл интонациялау;
1.1.1.3 ырғақты жаттығуларды орындау және әндету кезінде ырғақтық сезімін көрсету;
1.1.1.4 әншілік қарапайым тыныс алуын меңгеру негізінде әуендету арқылы ән айту;
1.1.1.5 ре1 – си1 диапазонында әуенді дұрыс беру.;
1.1.1.6 қарапайым динамикалық реңкті элементтері бар үйренген әндерді орындау;
1.1.1.7 музыкалық фразаның басталуы алдында тыныс ала білу;
1.1.1.8 үнемді дем шығару, ұзақ фразаларда дем алуды ұстау дағдысының болуы;
1.1.1.9 мотивті нақты интонирлеу кезінде ән айту дыбысын сақтай білу;
1.1.1.10 арнайы ырғақтық жаттығуларда есту назары мен ырғақты сезімдерін көрсете білу
Бізді қоршаған әлем
2. Музыка тыңдау
1.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық жауап бере білу;
1.2.1.2 орындалуы бойынша әндерді өз бетінше таныу және атай білу;
1.2.1.3 әннің әр түрлі бөліктерін саралай білу: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
1.3.1.1 әр түрлі бағытта қол саусақтарының қозғалысын жүзеге асыру;
1.3.1.2 музыка қарқынының өзгеруімен қол саусақтарын жұдырыққа кезекпен және бір уақытта жұмуды, қысуды орындай білу;
1.3.1.3 музыкадағы әрбір акцент үшін бірінші саусақты басқаларына қарсы қоюға арналған жаттығуларды орындау;

1.3.1.4 уметь выполнять упражнения на отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделение пальцев рук;
1.3.1.5 уметь выполнять упражнения для пальцев рук на детском пианино
4. Речевые навыки
1.4.1.1 уметь закреплять артикуляцию гласных звуков, как основы работы над певческой дикцией и звукообразованием (в последовательности – у, о, а, и, е, э); произносить правильно названия предметов и явлений действительности
3 четверть
Путешествие
1. Пение
1.1.1.1 понимать певческие установки;
1.1.1.2 точно интонировать мотив, активизировать внимание к единой интонации;
1.1.1.3 проявлять чувство ритма при исполнении попевок и выполнении ритмических упражнений;
1.1.1.4 исполнять песни напевным звучанием на основе элементарного овладения певческим дыханием;
1.1.1.5 правильно передавать мелодию в диапазоне ре1 – си1;
1.1.1.6 исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков;
1.1.1.7 уметь брать дыхание перед началом музыкальной фразы;
1.1.1.8 иметь навык экономного выдоха, удерживания дыхания на более длинных фразах;
1.1.1.9 уметь поддерживать напевное звучание при точном интонировании мотива;
1.1.1.10 уметь проявлять слуховое внимание и чувство ритма на специальных ритмических упражнениях;
1.1.1.11 уметь петь легким звуком песни подвижного характера и плавно песни напевного характера;
1.1.1.12 уметь петь в унисон;
1.1.1.13 уметь слышать вступление и правильно начинать пение вместе с педагогом и без него, прислушиваться к пению одноклассников;
1.1.1.14 понимать содержание песни на основе характера ее мелодии (веселого, грустного, спокойного) и текста;
1.1.1.15 уметь петь с инструментальным сопровождением и без него (с помощью педагога);
1.1.1.16 уметь одновременно начинать и заканчивать песню: не отставать и не опережать друг друга, петь дружно, слаженно, прислушиваться друг к другу;
1.1.1.17 уметь различать вступление, запев, припев, проигрыш, окончание в песне
Традиции и
фольклор
2. Слушание музыки
1.2.1.1 уметь эмоционально реагировать на музыку различного характера;
1.2.1.2 уметь самостоятельно узнавать и называть песни по вступлению;
1.2.1.3 уметь дифференцировать различные части песни: вступление, запев, припев, проигрыш, окончание;
1.2.1.4 узнавать и определять разнообразные по форме и характеру музыкальные произведения: марш, танец, песня - веселая, грустная, спокойная;
1.2.1.5 узнавать и различать звучание музыкальных инструментов: баян, гитара, труба
3. Игра на детских музыкальных инструментах
1.3.1.1 уметь выполнять движения кистей рук в разных направлениях;
1.3.1.2 уметь выполнять поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменением темпа музыки;

1.3.1.4 бір қолдың және екі қолдың саусақтарын ажырату және қосу жаттығуларын орындау, қол саусақтарын бөлу;
1.3.1.5 балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығулар жасау
4. Сөйлеу дағдылары
1.4.1.1 дауысты дыбыстардың артикуляциясын әншілік дикциямен және дыбыс өзгерту жұмыстың негізі ретінде бекіте білу (бірізділікпен – у, о, а, и, е, э); шындық заттары мен құбылыстарының атауларын дұрыс айту
3 - тоқсан
Саяхат
1. Ән айту
1.1.1.1 ән салу нұсқамасын түсіну;
1.1.1.2 бірыңғай интонацияға назар аударуды белсендіру, мотивті дәл интонациялау;
1.1.1.3 ырғақты жаттығуларды орындау және әндету кезінде ырғақтық сезімін көрсету;
1.1.1.4 әншілік қарапайым тыныс алуын меңгеру негізінде әуендету арқылы ән айту;
1.1.1.5 ре1 – си1 диапазонында әуенді дұрыс беру. ;
1.1.1.6 қарапайым динамикалық реңкті элементтері бар үйренген әндерді орындау;
1.1.1.7 музыкалық фразаның басталуы алдында тыныс ала білу;
1.1.1.8 үнемді дем шығару, ұзақ фразаларда дем алуды ұстау дағдысының болуы;
1.1.1.9 мотивті нақты интонирлеу кезінде ән айту дыбысын сақтай білу;
1.1.1.10 арнайы ырғақтық жаттығуларда есту назары мен ырғақты сезімдерін көрсете білу;
1.1.1.11 қозғалмалы сипаттағы әндерді жеңіл дыбыспен және бірқалыпты ән айтуды білу;
1.1.1.12 унисонда ән айта білу;
1.1.1.13 ән айтуды педагогпен бірге және онсыз дұрыс бастай білу, сыныптастарының ән айтуына құлақ түру ;
1.1.1.14 әннің мазмұнын оның әуенінің сипаты және мәтінінің негізінде түсіну(көңілді, қайғылы, тыныш) ;
1.1.1.15 аспаптық сүйемелдеумен және онсыз ән айту (педагогтың көмегімен);
1.1.1.16 әнді бір уақытта бастай және аяқтай білу: бір-бірінен артта қалмау және озбау, бір-біріне үндесіп, бір-бірін тыңдау;
1.1.1.17 ажырата білу: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2. Музыка тыңдау
1.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық жауап бере білу;
1.2.1.2 орындалуы бойынша әндерді өз бетінше таныу және атай білу;
1.2.1.3 әннің әр түрлі бөліктерін саралай білу: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы;
1.2.1.4 әр түрлі музыкалық шығармаларды сипаты мен түрі бойынша анықтай білу және тану: марш, би, көңілді ән, қайғылы, тыныш;
1.2.1.5 музыкалық аспаптардың дыбысталуын білу және ажырату: баян, гитара, труба
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
1.3.1.1 әр түрлі бағытта қол саусақтарының қозғалысын жүзеге асыру;
1.3.1.2 музыка қарқынының өзгеруімен қол саусақтарын жұдырыққа кезекпен және бір уақытта жұмуды, қысуды орындай білу;

1.3.1.3 уметь выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным на каждый акцент в музыке;
1.3.1.4 уметь выполнять упражнения на отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделение пальцев рук;
1.3.1.5 уметь выполнять упражнения для пальцев рук на детском пианино;
1.3.1.6 уметь исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе;
1.3.1.7 уметь отстукивать простые ритмические рисунки на барабане двумя палочками одновременно и каждой отдельно под счет учителя, с проговариванием стихов, попевок и без них
4. Речевые навыки
1.4.1.1 уметь закреплять артикуляцию гласных звуков, как основы работы над певческой дикцией и звукообразованием (в последовательности – у, о, а, и, е, э); произносить правильно названия предметов и явлений действительности;
1.4.1.2 уметь согласовывать существительные с прилагательными и глаголами;
1.4.1.3 уметь отвечать на поставленные вопросы
4 четверть
Еда и
напитки
1. Пение
1.1.1.1 понимать певческие установки;
1.1.1.2 точно интонировать мотив, активизировать внимание к единой интонации;
1.1.1.3 проявлять чувство ритма при исполнении попевок и выполнении ритмических упражнений;
1.1.1.4 исполнять песни напевным звучанием на основе элементарного овладения певческим дыханием;
1.1.1.5 правильно передавать мелодию в диапазоне ре1 – си1.;
1.1.1.6 исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков;
1.1.1.7 уметь брать дыхание перед началом музыкальной фразы;
1.1.1.8 иметь навык экономного выдоха, удерживания дыхания на более длинных фразах;
1.1.1.9 уметь поддерживать напевное звучание при точном интонировании мотива ;
1.1.1.10 уметь проявлять слуховое внимание и чувство ритма на специальных ритмических упражнениях;
1.1.1.11 уметь петь легким звуком песни подвижного характера и плавно песни напевного характера;
1.1.1.12 уметь петь в унисон;
1.1.1.13 уметь слышать вступление и правильно начинать пение вместе с педагогом и без него, прислушиваться к пению одноклассников;
1.1.1.14 понимать содержание песни на основе характера ее мелодии (веселого, грустного, спокойного) и текста;
1.1.1.15 уметь петь с инструментальным сопровождением и без него (с помощью педагога);
1.1.1.16 уметь одновременно начинать и заканчивать песню: не отставать и не опережать друг друга, петь дружно, слаженно, прислушиваться друг к другу;
1.1.1.17 уметь различать вступление, запев, припев, проигрыш, окончание в песне;
1.1.1.18 уметь правильно формировать при пении гласные звуки и отчетливо произносить согласные звуки в конце и середине слова;

1.3.1.3 музыкадағы әрбір акцент үшін бірінші саусақты басқаларына қарсы қоюға арналған жаттығуларды орындау;
1.3.1.4 бір қолдың және екі қолдың саусақтарын ажырату және қосу жаттығуларын орындау, қол саусақтарын бөлу;
1.3.1.5 балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығулар жасау;
1.3.1.6 оң және сол қолмен орта қарқынмен жеке бір октаваның бес нотасы шегінде жоғарылаған және төмен түсетін гаммаларды орындай білу;
1.3.1.7 барабандағы қарапайым ырғақты бейнелерді екі таяқпен бір уақытта және әрқайсысымен жеке-жеке мұғалімнің есебі бойынша соға білу, әуендету, тақпақ айту арқылы және оларсыз.
4. Сөйлеу дағдылары
1.4.1.1 дауысты дыбыстардың артикуляциясын әншілік дикциямен және дыбыс өзгерту жұмыстың негізі ретінде бекіте білу (бірізділікпен – у, о, а, и, е, э); шындық заттары мен құбылыстарының атауларын дұрыс айту;
1.4.1.2 зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыра білу ;
1.4.1.3 қойылған сұрақтарға жауап бере білу
4 - тоқсан
Тағам және сусын
1. Ән айту
1.1.1.1 ән салу нұсқамасын түсіну;
1.1.1.2 бірыңғай интонацияға назар аударуды белсендіру, мотивті дәл интонациялау;
1.1.1.3 ырғақты жаттығуларды орындау және әндету кезінде ырғақтық сезімін көрсету;
1.1.1.4 әншілік қарапайым тыныс алуын меңгеру негізінде әуендету арқылы ән айту;
1.1.1.5 ре1 – си1 диапазонында әуенді дұрыс беру.;
1.1.1.6 қарапайым динамикалық реңкті элементтері бар үйренген әндерді орындау;
1.1.1.7 музыкалық фразаның басталуы алдында тыныс ала білу;
1.1.1.8 үнемді дем шығару, ұзақ фразаларда дем алуды ұстау дағдысының болуы;
1.1.1.9 мотивті нақты интонирлеу кезінде ән айту дыбысын сақтай білу;
1.1.1.10 арнайы ырғақтық жаттығуларда есту назары мен ырғақты сезімдерін көрсете білу;
1.1.1.11 қозғалмалы сипаттағы әндерді жеңіл дыбыспен және бірқалыпты ән айтуды білу;
1.1.1.12 унисонда ән айта білу;
1.1.1.13 ән айтуды педагогпен бірге және онсыз дұрыс бастай білу, сыныптастарының ән айтуына құлақ түру ;
1.1.1.14 әннің мазмұнын оның әуенінің сипаты және мәтінінің негізінде түсіну(көңілді, қайғылы, тыныш) ;
1.1.1.15 аспаптық сүйемелдеумен және онсыз ән айту (педагогтың көмегімен);
1.1.1.16 әнді бір уақытта бастай және аяқтай білу: бір-бірінен артта қалмау және озбау, бір-біріне үндесіп, бір-бірін тыңдау;
1.1.1.17 ажырата білу: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы ;
1.1.1.18 ән айту кезінде дауысты дыбыстарды дұрыс қалыптастыра білу және сөздің соңында және ортасында дауысты дыбыстарды анық айту;

1.1.1.19 уметь получать эстетическое наслаждение от собственного пения;
1.1.1.20 уметь выразительно и достаточно эмоционально исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков
В здоровом теле -здоровый дух!
2. Слушание музыки
1.2.1.1 уметь эмоционально реагировать на музыку различного характера;
1.2.1.2 уметь самостоятельно узнавать и называть песни по вступлению;
1.2.1.3 уметь дифференцировать различные части песни: вступление, запев, припев, проигрыш, окончание;
1.2.1.4 узнавать и определять разнообразные по форме и характеру музыкальные произведения: марш, танец, песня - веселая, грустная, спокойная;
1.2.1.5 узнавать и различать звучание музыкальных инструментов: баян, гитара, труба;
1.2.1.6 уметь передавать словами внутреннее содержание музыкальных сочинений
3. Игра на детских музыкальных инструментах
1.3.1.1 уметь выполнять движения кистей рук в разных направлениях;
1.3.1.2 уметь выполнять поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменением темпа музыки;
1.3.1.3 уметь выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным на каждый акцент в музыке;
1.3.1.4 уметь выполнять упражнения на отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделение пальцев рук;
1.3.1.5 уметь выполнять упражнения для пальцев рук на детском пианино;
1.3.1.6 уметь исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе;
1.3.1.7 уметь отстукивать простые ритмические рисунки на барабане двумя палочками одновременно и каждой отдельно под счет учителя, с проговариванием стихов, попевок и без них;
1.3.1.8 уметь играть на ударно-шумовых инструментах (маракасы, румба, бубен, треугольник);
1.3.1.9 уметь передавать ритмический рисунок попевок (хлопками, на металлофоне, голосом)
4. Речевые навыки
1.4.1.1 уметь закреплять артикуляцию гласных звуков, как основы работы над певческой дикцией и звукообразованием (в последовательности – у, о, а, и, е, э). произносить правильно названия предметов и явлений действительности;
1.4.1.2 уметь согласовывать существительные с прилагательными и глаголами;
1.4.1.3 уметь отвечать на поставленные вопросы
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Пение
2.1.1.1 закреплять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
2.1.1.2 уметь укреплять певческий диапазон и расширять его в пределах до1 – си1 (первое полугодие, до1 – до2 (второе полугодие;
2.1.1.3 уметь чисто интонировать и выравнивать звучание на всем диапазоне;

1.1.1.19 өзінің айтқан әнінен эстетикалық ләззат ала білу;
1.1.1.20 динамикалық реңктердің қарапайым элементтерімен үйренген әндерді мәнерлі және эмоционалды орындай білу
Дені саудың - жаны сау!
2. Музыка тыңдау
1.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоциялық жауап бере білу;
1.2.1.2 орындалуы бойынша әндерді өз бетінше таныу және атай білу;
1.2.1.3 әннің әр түрлі бөліктерін саралай білу: кіріспе, әннің бастамасы, қайырмасы, әуеннің ойнауы, аяқталуы;
1.2.1.4 әр түрлі музыкалық шығармаларды сипаты мен түрі бойынша анықтай білу және тану: марш, би, көңілді ән, қайғылы, тыныш;
1.2.1.5 музыкалық аспаптардың дыбысталуын білу және ажырату: баян, гитара, труба ;
1.2.1.6 музыкалық шығармалардың ішкі мазмұнын сөзбен жеткізе білу
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
1.3.1.1 әр түрлі бағытта қол саусақтарының қозғалысын жүзеге асыру;
1.3.1.2 музыка қарқынының өзгеруімен қол саусақтарын жұдырыққа кезекпен және бір уақытта жұмуды, қысуды орындай білу;
1.3.1.3 музыкадағы әрбір акцент үшін бірінші саусақты басқаларына қарсы қоюға арналған жаттығуларды орындау;
1.3.1.4 бір қолдың және екі қолдың саусақтарын ажырату және қосу жаттығуларын орындау, қол саусақтарын бөлу;
1.3.1.5 балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығулар жасау;
1.3.1.6 оң және сол қолмен орта қарқынмен жеке бір октаваның бес нотасы шегінде жоғарылаған және төмен түсетін гаммаларды орындай білу;
1.3.1.7 барабандағы қарапайым ырғақты бейнелерді екі таяқпен бір уақытта және әрқайсысымен жеке-жеке мұғалімнің есебі бойынша соға білу, әуендету, тақпақ айту арқылы және оларсыз;
1.3.1.8 ұрмалы-шулы аспаптарда ойнай білу (маракастар, румба, дабыл, үшбұрыш);
1.3.1.9 әннің ырғағын бере білу (шапалақпен, металлофонда, дауыспен)
4. Сөйлеу дағдылары
1.4.1.1 дауысты дыбыстардың артикуляциясын әншілік дикциямен және дыбыс өзгерту жұмыстың негізі ретінде бекіте білу (бірізділікпен – у, о, а, и, е, э). шынайы заттары мен құбылыстардың атауларын дұрыс айту;
1.4.1.2 зат есімдер мен сын есімдерді және етістіктерді байланыстыра білу ;
1.4.1.3 қойылған сұрақтарға жауап бере білу
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1. Ән айту
2.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін бекіту;
2.1.1.2 әншілік диапазонды нығайту және кеңейту оны 1 – ге дейін (бірінші жарты жылдықта, 1 – ден 2-ге дейін (екінші жарты жылдықта;
2.1.1.3 барлық диапазонда дыбысты таза интонациялау және теңестіру;

2.1.1.4 уметь добиваться напевного звучания на основе элементарного владения певческим дыханием
Моя школа
2. Слушание музыки
2.2.1.1 уметь проявлять эмоциональную отзывчивость и реагирование на музыку различного характера;
2.2.1.2 уметь различать звуки по высоте (высокие – низкие) и длительности (долгие – короткие)
3. Игра на детских музыкальных инструментах
2.3.1.1 выполнять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.3.1.2 выполнять упражнения на одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным
4. Речевые навыки
2.4.1.1 полно отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса
2 четверть
Моя семья и друзья
1. Пение
2.1.1.1 закреплять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
2.1.1.2 уметь укреплять певческий диапазон и расширять его в пределах до1 – си1 (первое полугодие, до1 – до2 (второе полугодие;
2.1.1.3 уметь чисто интонировать и выравнивать звучание на всем диапазоне;
2.1.1.4 уметь добиваться напевного звучания на основе элементарного владения певческим дыханием;
2.1.1.5 уметь петь в унисон, выразительно эмоционально исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков;
2.1.1.6 уметь правильно интонировать выученные песни в составе группы и индивидуально, четко выдерживать ритмический рисунок произведения без сопровождения учителя и инструмента (а капелла)
Мир вокруг нас
2. Слушание музыки
2.2.1.1 уметь проявлять эмоциональную отзывчивость и реагирование на музыку различного характера;
2.2.1.2 уметь различать звуки по высоте (высокие – низкие) и длительности (долгие – короткие);
2.2.1.3 иметь представление о плавном и отрывистом проведении мелодии в музыкальных произведениях;
2.2.1.4 иметь представление о различных музыкальных коллективах: ансамбль, оркестр
3. Игра на детских музыкальных инструментах
2.3.1.1 выполнять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.3.1.2 выполнять упражнения на одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением;
2.3.1.3 выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным, противопоставление пальцев одной руки пальцам другой одновременно и поочередно
4. Речевые навыки
2.4.1.1 полно отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса;
2.4.1.2 составлять простые нераспространенные предложения
3 четверть
Путешествие
1. Пение
2.1.1.1 уметь закреплять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;

2.1.1.4 әншілік тыныс алуды қарапайым меңгеру негізінде ән айту дыбысын жасай білу
Менің мектебім
2. Музыка тыңдау
2.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоционалды жауап бере білу;
2.2.1.2 дыбыстарды биіктігі (жоғары – төмен) және ұзақтығы (ұзақ-қысқа) бойынша ажырата білу
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
2.3.1.1 қолмен шеңбер қимылдарын орындау (кернеулі және еркін);
2.3.1.2 бір қолдың саусақтарын бір уақытта бүгуге және екіншісін баяу қарқынмен бірте-бірте жазу жаттығуларын орындау
4. Сөйлеу дағдылары
2.4.1.1 аталған сұрақтың сөзін қолданып, қойылған сұрақтарға толық жауап беру
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
1. Ән айту
2.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін бекіту;
2.1.1.2 әншілік диапазонды нығайту және кеңейту оны 1 – ге дейін (бірінші жарты жылдықта, 1 – ден 2-ге дейін (екінші жарты жылдықта;
2.1.1.3 барлық диапазонда дыбысты таза интонациялау және теңестіру;
2.1.1.4 әншілік тыныс алуды қарапайым меңгеру негізінде ән айту дыбысын жасай білу;
2.1.1.5 унисонға ән айта білу, үйренген әндерді динамикалық реңктердің қарапайым элементтерімен мәнерлі эмоционалды орындау;
2.1.1.6 топта және жеке құрамда оқыған әндерді дұрыс интонациялай білу, мұғалім мен аспаптың сүйемелдеуінсіз шығарманың ырғақтық суретіне нақты төтеп беру (а капелла)
Бізді қоршаған әлем
2. Музыка тыңдау
2.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоционалды жауап бере білу;
2.2.1.2 дыбыстарды биіктігі (жоғары – төмен) және ұзақтығы (ұзақ-қысқа) бойынша ажырата білу;
2.2.1.3 музыкалық шығармаларда әуенді бірқалыпты және үзбелі өткізу туралы түсініктің болуы;
2.2.1.4 әр түрлі музыкалық ұжымдар туралы түсініктің болуы: ансамбль, оркестр
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
2.3.1.1 қолмен шеңбер қимылдарын орындау (кернеулі және еркін);
2.3.1.2 бір қолдың саусақтарын бір уақытта бүгуге және екіншісін баяу қарқынмен бірте-бірте жылдамдата отырып жазу жаттығуларын орындау;
2.3.1.3 бірінші саусақты қалғандарына қарсы қоюға, бір қол саусақтарын екінші саусақтарға бір уақытта және кезекпен қарсы қоюға арналған жаттығуларды орындау
4. Сөйлеу дағдылары
2.4.1.1 аталған сұрақтың сөзін қолданып, қойылған сұрақтарға толық жауап беру;
2.4.1.2 жай жалаң сөйлем құрастыру
3 - тоқсан
Саяхат
1. Ән айту
2.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін бекіте білу;

2.1.1.2 уметь укреплять певческий диапазон и расширять его в пределах до1 – си1 (первое полугодие, до1 – до2 (второе полугодие;
2.1.1.3 уметь чисто интонировать и выравнивать звучание на всем диапазоне;
2.1.1.4 уметь добиваться напевного звучания на основе элементарного владения певческим дыханием;
2.1.1.5 уметь петь в унисон, выразительно эмоционально исполнять выученные песни с простейшими элементами динамических оттенков;
2.1.1.6 уметь правильно интонировать выученные песни в составе группы и индивидуально, четко выдерживать ритмический рисунок произведения без сопровождения учителя и инструмента (а капелла);
2.1.1.7 уметь одновременно начинать и заканчивать песню: совместное согласованное пение;
2.1.1.8 уметь правильно формировать гласные и отчетливо произносить согласные звуки, интонационно выделять гласные звуки в зависимости от смыслового отношения слова в тексте песни;
2.1.1.9 уметь исполнять без сопровождения простые, хорошо знакомые песни
Традиции и
фольклор
2. Слушание музыки
2.2.1.1 уметь проявлять эмоциональную отзывчивость и реагирование на музыку различного характера;
2.2.1.2 уметь различать звуки по высоте (высокие – низкие) и длительности (долгие – короткие);
2.2.1.3 иметь представление о плавном и отрывистом проведении мелодии в музыкальных произведениях;
2.2.1.4 иметь представление о различных музыкальных коллективах: ансамбль, оркестр;
2.2.1.5 знать музыкальные инструменты и их звучание: домбра, кобыз, орган, арфа, флейта;
2.2.1.6 иметь элементарные навыки игры на ударно-шумовых инструментах, обучение игре на металлофоне;
2.2.1.7 знать высокие и низкие, долгие и короткие звуки
3. Игра на детских музыкальных инструментах
2.3.1.1 выполнять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.3.1.2 выполнять упражнения на одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением;
2.3.1.3 выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным, противопоставление пальцев одной руки пальцам другой одновременно и поочередно;
2.3.1.4 исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот двумя руками одновременно в среднем темпе на детском пианино, разучивание гаммы в пределах одной октавы на аккордеоне и духовой гармонике
4. Речевые навыки
2.4.1.1 полно отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса;
2.4.1.2 составлять простые нераспространенные предложения;
2.4.1.3 распространять предложения по вопросам, правильно употребляя формы знакомых слов
4 четверть
Еда и
напитки
1. Пение
2.1.1.1 уметь закреплять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;

2.1.1.2 әншілік диапазонды нығайту және кеңейту оны до 1 си1 – ге дейін (бірінші жарты жылдықта, до1 – ден 2-ге дейін (екінші жарты жылдықта;
2.1.1.3 барлық диапазонда дыбысты таза интонациялау және теңестіру;
2.1.1.4 әншілік тыныс алуды қарапайым меңгеру негізінде ән айту дыбысын жасай білу;
2.1.1.5 унисонға ән айта білу, үйренген әндерді динамикалық реңктердің қарапайым элементтерімен мәнерлі эмоционалды орындау;
2.1.1.6 топта және жеке құрамда оқыған әндерді дұрыс интонациялай білу, мұғалім мен аспаптың сүйемелдеуінсіз шығарманың ырғақтық суретіне нақты төтеп беру (а капелла);
2.1.1.7 әнді бір уақытта бастау және аяқтай білу: бірлесе келісілген ән;
2.1.1.8 дауысты дұрыс қалыптастыру және дауысты дыбыстарды анық айту, ән мәтініндегі сөздің мағыналық қатынасына байланысты дауысты дыбыстарды интонациялық бөле білу;
2.1.1.9 қарапайым, жақсы таныс әндерді сүйемелдеусіз орындай білу
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2. Музыка тыңдау
2.2.1.1 әр түрлі сипаттағы музыкаға эмоционалды жауап бере білу;
2.2.1.2 дыбыстарды биіктігі (жоғары – төмен) және ұзақтығы (ұзақ-қысқа) бойынша ажырата білу;
2.2.1.3 музыкалық шығармаларда әуенді бірқалыпты және үзбелі өткізу туралы түсініктің болуы;
2.2.1.4 әр түрлі музыкалық ұжымдар туралы түсініктің болуы: ансамбль, оркестр;
2.2.1.5 музыкалық аспаптар мен олардың дыбысталуын білу: домбыра, қобыз, орган, арфа, сыбызғы;
2.2.1.6 металлофонда ойнауды үйрету, ұрмалы-шулы аспаптарда ойнаудың қарапайым дағдысының болуы ;
2.2.1.7 жоғары және төмен, ұзақ және қысқа дыбыстарды білу
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
2.3.1.1 қолмен шеңбер қимылдарын орындау (кернеулі және еркін);
2.3.1.2 бір қолдың саусақтарын бір уақытта бүгуге және екіншісін баяу қарқынмен бірте-бірте жылдамдата отырып жазу жаттығуларын орындау;
2.3.1.3 бірінші саусақты қалғандарына қарсы қоюға, бір қол саусақтарын екінші саусақтарға бір уақытта және кезекпен қарсы қоюға арналған жаттығуларды орындау;
2.3.1.4 балалар пианиносында орташа қарқынмен бір уақытта екі қолмен бес нота шегіндегі өрлемелі және төмен түсетін гаммаларды орындау, аккордеонда және үрмелі гармоникада бір октаваның шегінде гамманы жаттықтыру
4. Сөйлеу дағдылары
2.4.1.1 аталған сұрақтың сөзін қолданып, қойылған сұрақтарға толық жауап беру;
2.4.1.2 жай жалаң сөйлем құрастыру;
2.4.1.3 таныс сөздердің түрлерін дұрыс қолдана отырып, сұрақтар бойынша ұсыныстарды тарату
4 - тоқсан
Тағам және сусын
1. Ән айту
2.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін бекіте білу;

2.3.1.5 уметь исполнять несложные ритмические рисунки на бубне и барабане двумя палочками одновременно и поочередно в разных вариациях
4. Речевые навыки
2.4.1.1 полно отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса;
2.4.1.2 составлять простые нераспространенные предложения;
2.4.1.3 распространять предложения по вопросам, правильно употребляя формы знакомых слов
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Пение
3.​1.​1.​1 иметь певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
3.​1.​1.​2 уметь быстро, спокойно менять дыхание при исполнении песен, не имеющих пауз между фразами;
3.​1.​1.​3 уметь распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками (при усилении и ослаблении звучания);
3.​1.​1.​4 уметь правильно формировать гласные при пении двух звуков на один слог;
3.​1.​1.​5 уметь контролировать слухом качество пения
Моя школа
2. Слушание музыки
3.​2.​1.​1 уметь дифференцировать части музыкального произведения;
3.​2.​1.​2 уметь различать мелодию и сопровождение в песне и в инструментальном произведении
3. Игра на детских музыкальных инструментах
3.​3.​1.​1 выполнять упражнения на сгибание и разгибание кистей рук, встряхивание, повороты, сжимание пальцев в кулак и разжимание; упражнения для кистей рук с барабанными палочками;
3.​3.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе
4. Речевые навыки
3.​4.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос;
3.​4.​1.​2 составлять простые распространенные предложения, правильно употребляя формы знакомых слов
2 четверть
Моя семья и друзья
1. Пение
3.​1.​1.​1 иметь певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
3.​1.​1.​2 уметь быстро, спокойно менять дыхание при исполнении песен, не имеющих пауз между фразами;
3.​1.​1.​3 уметь распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками (при усилении и ослаблении звучания);
3.​1.​1.​4 уметь правильно формировать гласные при пении двух звуков на один слог;
3.​1.​1.​5 уметь контролировать слухом качество пения;
3.​1.​1.​6 уметь проявлять чувство музыкального ритма, умения воспроизводить фразу или куплет хорошо знакомой песни путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента;
3.​1.​1.​7 использовать разнообразные музыкальные средства (темп, динамические оттенки) для работы над выразительностью исполнения песен
Мир вокруг нас

2.3.1.5 дабыл мен барабандағы күрделі емес ырғақтарды екі таяқпен бір мезгілде және кезекпен әр түрлі нұсқаларда орындай білу
4. Сөйлеу дағдылары
2.4.1.1 аталған сұрақтың сөзін қолданып, қойылған сұрақтарға толық жауап беру;
2.4.1.2 жай жалаң сөйлем құрастыру;
2.4.1.3 таныс сөздердің түрлерін дұрыс қолдана отырып, сұрақтар бойынша ұсыныстарды тарату
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1. Ән айту
3.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдысы мен біліктіліктің болуы;
3.1.1.2 фразалар арасында үзіліс жоқ әндерді орындау кезінде тынысын тез, ақырын өзгерте білу;
3.1.1.3 әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөле білу (дыбыстың күшеюі және бәсеңсуі кезінде);
3.1.1.4 бір буынға екі дыбысты ән айту кезінде дауысты дұрыс қалыптастыра білу;
3.1.1.5 ән айтудың сапасын естіп бақылай білу
Менің мектебім
2. Музыка тыңдау
3.2.1.1 музыкалық шығарманың бөліктерін саралай білу;
3.2.1.2 ән мен аспаптық шығармада әуенді ажырату және сүйемелдеуді білу
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
3.3.1.1 қол саусақтарын бүгуге және жазуға, сілкілеуге, айналдыруға, саусақтарды жұдырыққа жұмуға және қысуға арналған жаттығуларды орындау; барабан таяқшаларымен орындалатын қол саусақтарына арналған жаттығулар;
3.3.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, бір октава шегінде үрмелі гармоникада гаммаларды жылдам қарқынмен орындау
4. Сөйлеу дағдылары
3.4.1.1 сұхбатқа қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
3.4.1.2 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрау
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
1. Ән айту
3.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдысы мен біліктіліктің болуы;
3.1.1.2 фразалар арасында үзіліс жоқ әндерді орындау кезінде тынысын тез, ақырын өзгерте білу;
3.1.1.3 әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөле білу (дыбыстың күшеюі және бәсеңсуі кезінде);
3.1.1.4 бір буынға екі дыбысты ән айту кезінде дауысты дұрыс қалыптастыра білу;
3.1.1.5 ән айтудың сапасын естіп бақылай білу;
3.1.1.6 аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция жолымен жақсы таныс әннің фразасын немесе куплетін ойнай білу ;
3.1.1.7 әндерді орындау мәнерлілігі бойынша жұмыс істеу үшін әр түрлі музыкалық құралдарды (екпін, динамикалық реңктер) пайдалану
Бізді қоршаған әлем

2. Слушание музыки
3.​2.​1.​1 уметь дифференцировать части музыкального произведения;
3.​2.​1.​2 уметь различать мелодию и сопровождение в песне и в инструментальном произведении;
3.​2.​1.​3 знать казахские музыкальные инструменты и их звучание: домбра, кобыз
3. Игра на детских музыкальных инструментах
3.​3.​1.​1 выполнять упражнения на сгибание и разгибание кистей рук, встряхивание, повороты, сжимание пальцев в кулак и разжимание; упражнения для кистей рук с барабанными палочками
3.​3.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе;
3.​3.​1.​3 исполнять несложные мелодии
4. Речевые навыки
3.​4.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос;
3.​4.​1.​2 составлять простые распространенные предложения, правильно употребляя формы знакомых слов
3 четверть
Путешествие
1. Пение
3.​1.​1.​1 иметь певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
3.​1.​1.​2 уметь быстро, спокойно менять дыхание при исполнении песен, не имеющих пауз между фразами;
3.​1.​1.​3 уметь распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками (при усилении и ослаблении звучания;)
3.​1.​1.​4 уметь правильно формировать гласные при пении двух звуков на один слог;
3.​1.​1.​5 уметь контролировать слухом качество пения;
3.​1.​1.​6 уметь проявлять чувство музыкального ритма, умения воспроизводить фразу или куплет хорошо знакомой песни путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента;
3.​1.​1.​7 использовать разнообразные музыкальные средства (темп, динамические оттенки) для работы над выразительностью исполнения песен;
3.​1.​1.​8 уметь чисто интонировать и поддерживать устойчивостью унисона, умением контролировать слухом качество пения;
3.​1.​1.​9 уметь расширять диапазон одноголосного исполнения песен до1 – до (ре) 2;
3.​1.​1.​10 уметь петь выученные песни ритмично и выразительно с сохранением строя и ансамбля;
3.​1.​1.​11 уметь выделять мелодию в песне и инструментальном произведении;
3.​1.​1.​12 уметь сохранять при пении округлое звучание в верхнем регистре и мягкое звучание в нижнем регистре;
3.​1.​1.​13 уметь дифференцировать звуки по высоте и направлению движения мелодии: высокие, низкие и средние; движение мелодии вверх, вниз и на одной высоте
3.​1.​1.​14 уметь распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками
Традиции и фольклор
2. Слушание музыки
3.​2.​1.​1 уметь дифференцировать части музыкального произведения;

2. Музыка тыңдау
3.2.1.1 музыкалық шығарманың бөліктерін саралай білу;
3.2.1.2 ән мен аспаптық шығармада әуенді ажырату және сүйемелдеуді білу;
3.2.1.3 қазақ музыкалық аспаптары мен олардың дыбысталуын білу: домбыра, қобыз
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
3.3.1.1 қол саусақтарын бүгуге және жазуға, сілкілеуге, айналдыруға, саусақтарды жұдырыққа жұмуға және қысуға арналған жаттығуларды орындау; барабан таяқшаларымен орындалатын қол саусақтарына арналған жаттығулар;
3.3.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, бір октава шегінде үрмелі гармоникада гаммаларды жылдам қарқынмен орындау;
3.3.1.3 қиын емес әуенді орындау
4. Сөйлеу дағдылары
3.4.1.1 сұхбатқа қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
3.4.1.2 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрау
3 – тоқсан
Саяхат
1. Ән айту
3.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдысы мен біліктіліктің болуы;
3.1.1.2 фразалар арасында үзіліс жоқ әндерді орындау кезінде тынысын тез, ақырын өзгерте білу;
3.1.1.3 әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөле білу (дыбыстың күшеюі және әлсіреуі кезінде);
3.1.1.4 бір буынға екі дыбысты ән айту кезінде дауысты дұрыс қалыптастыра білу;
3.1.1.5 ән айтудың сапасын естіп бақылай білу;
3.1.1.6 аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция жолымен жақсы таныс әннің фразасын немесе куплетін ойнай білу;
3.1.1.7 әндерді орындау мәнерлілігі бойынша жұмыс істеу үшін әр түрлі музыкалық құралдарды (екпін, динамикалық реңктер) пайдалану;
3.1.1.8 унисонның тұрақтылығын қолдау және таза интонациялау, әннің сапасын есту арқылы бақылай білу;
3.1.1.9 әндерді бір дауысты орындау ауқымын до 1 -ден (ре) 2 дейін кеңейте білу;
3.1.1.10 ансамбльі мен құрылысын сақтай отырып, жаттаған әнді ырғақты және мәнерлі айтуды білу;
3.1.1.11 аспапты шығармада және әнде әуенді бөле білу;
3.1.1.12 ән айту кезінде жоғарғы регистрде жұмыр дыбысталу және төменгі регистрде жұмсақ дыбысты сақтай білу;
3.1.1.13 дыбыстарды биіктік және әуен қозғалысының бағыты бойынша саралай білу: жоғары, төмен және орташа; әуен қозғалысы жоғары, төмен және бір биіктікте;
3.1.1.14 әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөле білу
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2. Музыка тыңдау
3.2.1.1 музыкалық шығарманың бөліктерін саралай білу;

3.​1.​1.​13 уметь дифференцировать звуки по высоте и направлению движения мелодии: высокие, низкие и средние; движение мелодии вверх, вниз и на одной высоте;
3.​1.​1.​14 уметь распределять дыхание при исполнении напевных песен с различными динамическими оттенками;
3.​1.​1.​15 уметь сохранять правильное формирование гласных при пении двух звуков на один слог;
3.​1.​1.​16 уметь воспроизводить хорошо знакомую песню путем беззвучной артикуляции в сопровождении инструмента
В здоровм теле -здоровый дух!
2. Слушание музыки
3.​2.​1.​1 уметь дифференцировать части музыкального произведения;
3.​2.​1.​2 уметь различать мелодию и сопровождение в песне и в инструментальном произведении;
3.​2.​1.​3 знать казахские музыкальные инструменты и их звучание: домбра, кобыз;
3.​2.​1.​4 знать музыкальные инструменты и их звучание: саксофон, виолончель, балалайка;
3.​2.​1.​5 сравнивать музыкальные инструменты по внешнему виду, звучанию и способам игры: домбра-балалайка, кобыз-виолончель;
3.​2.​1.​6 знать казахские музыкальные инструменты "жетыген" и его звучание;
3.​2.​1.​7 узнавать музыкальные формы (одночастная, двухчастная, трехчастная, четырехчастная)
3. Игра на детских музыкальных инструментах
3.​3.​1.​1 выполнять упражнения на сгибание и разгибание кистей рук, встряхивание, повороты, сжимание пальцев в кулак и разжимание; упражнения для кистей рук с барабанными палочками;
3.​3.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе;
3.​3.​1.​3 исполнять несложные мелодии;
3.​3.​1.​4 исполнять различные ритмы на барабане и бубне;
3.​3.​1.​5 играть на ударно-шумовых инструментах, металлофоне;
3.​3.​1.​6 играть на балалайке, ложках (или других доступных народных инструментах) элементарные мелодии
4. Речевые навыки
3.​4.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос;
3.​4.​1.​2 составлять простые распространенные предложения, правильно употребляя формы знакомых слов;
3.​4.​1.​3 использовать предлоги и некоторые наречия
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Пение
4.​1.​1.​1 уметь проявлять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
4.​1.​1.​2 уметь чисто интонировать и поддерживать устойчивостью унисона;
4.​1.​1.​3 уметь петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни;
4.​1.​1.​4 уметь работать над кантиленой;
4.​1.​1.​5 уметь дифференцировать звуки по высоте и направлению движения мелодии: звуки высокие, низкие; средние: восходящие, нисходящие; движение мелодии и на одной высоте
Моя школа

3.1.1.13 дыбыстарды биіктік және әуен қозғалысының бағыты бойынша саралай білу: жоғары, төмен және орташа; әуен қозғалысы жоғары, төмен және бір биіктікте;
3.1.1.14 әр түрлі динамикалық реңктері бар әндерді орындау кезінде тыныс алуды бөле білу;
3.1.1.15 ән айту кезінде екі дыбысты бір буынға айтуда дауысты дыбысты дұрыс қалыптастыруды сақтай білу;
3.1.1.16 аспаптың сүйемелдеуімен дыбыссыз артикуляция арқылы жақсы таныс әнді ойната білу
Дені саудың - жаны сау!
2. Музыка тыңдау
3.2.1.1 музыкалық шығарманың бөліктерін саралай білу;
3.2.1.2 ән мен аспаптық шығармада әуенді ажырату және сүйемелдеуді білу;
3.2.1.3 қазақ музыкалық аспаптары мен олардың дыбысталуын білу: домбыра, қобыз;
3.2.1.4 музыкалық аспаптар мен олардың дыбысталуын білу: саксофон, виолончель, балалайка;
3.2.1.5 музыкалық аспаптарды сыртқы түріне, дыбысталуына және ойнау тәсілдері бойынша салыстыру: домра-балалайка, қобыз-виолончель;
3.2.1.6 қазақ музыкалық аспаптары "Жетіген" мен оның дыбысталуын білу;
3.2.1.7 музыкалық форманы білу (бір бөлімді, екі бөлімді, үш бөлімді, төрт бөлімді)
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
3.3.1.1 қол саусақтарын бүгуге және жазуға, сілкілеуге, айналдыруға, саусақтарды жұдырыққа жұмуға және қысуға арналған жаттығуларды орындау; барабан таяқшаларымен орындалатын қол саусақтарына арналған жаттығулар;
3.3.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, бір октава шегінде үрмелі гармоникада гаммаларды жылдам қарқынмен орындау;
3.3.1.3 қиын емес әуенді орындау;
3.3.1.4 дабыл мен дағырада түрлі ырғақты орындау;
3.3.1.5 металлофонда, ұрмалы-шулы аспаптарда ойнау;
3.3.1.6 балалайкада, қасықтарда (немесе басқа да қол жетімді халық аспаптарында) қарапайым әуендер ойнау
4. Сөйлеу дағдылары
3.4.1.1 сұхбатқа қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
3.4.1.2 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, қарапайым сөйлемдерді құрау;
3.4.1.3 шылаулар мен кейбір үстеулерді қолдану
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1.Ән айту
4.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін көрсете білу;
4.1.1.2 унисонның тұрақтылығын қолдау және таза интонациялау;
4.1.1.3 жақсы таныс, қиын емес әнді аспаптың сүйемелдеуінсіз айта білу ;
4.1.1.4 кантиленамен жұмыс істей білу;
4.1.1.5 дыбыстарды биіктік және әуен қозғалысының бағыты бойынша саралай білу: Жоғары, төмен дыбыстар; орташа: жоғары, төмен түсетін дыбыстар; әуен қозғалысы және бір биіктікте
Менің мектебім

2. Слушание музыки
4.​2.​1.​1 иметь представление о сказочных сюжетах в музыке, характерные особенности, идейное и художественное содержание;
4.​2.​1.​2 знать музыкальные средства, с помощью которых создаются образы;
4.​2.​1.​3 различать марши (военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный);
4.​2.​1.​4 различать танцы (вальс, полька)
3. Игра на детских музыкальных инструментах
4.​3.​1.​1 уметь выполнять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставление одного пальца остальным; движения кистей и пальцев рук в разном темпе: медленном, среднем, быстром, с постепенным ускорением, с резким изменением темпа и плавности движений;
4.​3.​1.​2 уметь выполнять несложные упражнения и песенки на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике
4. Речевые навыки
4.​4.​1.​1 участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников;
4.​4.​1.​2 связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения
2 четверть
Моя семья и друзья
1. Пение
4.​1.​1.​1 уметь проявлять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале
4.​1.​1.​2 уметь чисто интонировать и поддерживать устойчивостью унисона;
4.​1.​1.​3 уметь петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни;
4.​1.​1.​4 уметь работать над кантиленой;
4.​1.​1.​5 уметь дифференцировать звуки по высоте и направлению движения мелодии: звуки высокие, низкие; средние: восходящие, нисходящие; движение мелодии и на одной высоте;
4.​1.​1.​6 уметь показывать рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу вверх);
4.​1.​1.​7 уметь определять сильную долю на слух;
4.​1.​1.​8 уметь петь на слух звукоряд "до мажор" вверх и вниз с сопровождением и без сопровождения;
4.​1.​1.​9 уметь отчетливо произносить тексты в быстром темпе исполняемого произведения
Мир вокруг нас
2. Слушание музыки
4.​2.​1.​1 иметь представление о сказочных сюжетах в музыке, характерные особенности, идейное и художественное содержание;
4.​2.​1.​2 знать музыкальные средства, с помощью которых создаются образы;
4.​2.​1.​3 различать марши (военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный;)
4.​2.​1.​4 различать танцы (вальс, полька, полонез);
4.​2.​1.​5 различать разные по характеру звучания части в музыкальном произведении
3. Игра на детских музыкальных инструментах
4.​3.​1.​1 уметь выполнять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставление одного пальца остальным; движения кистей и пальцев рук в разном темпе: медленном, среднем, быстром, с постепенным ускорением, с резким изменением темпа и плавности движений;

2. Музыка тыңдау
4.2.1.1 музыкадағы ертегі сюжеттері туралы өзіндік ерекшеліктері, идеялық және көркемдік мазмұны туралы түсініктің болуы;
4.2.1.2 бейнелер жасалатын музыкалық құралдарды білу;
4.2.1.3 марштарды ажырату (әскери, спорттық, мерекелік, әзіл, қаралы);
4.2.1.4 биді ажырату (вальс, полька)
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
4.3.1.1 қолдың шеңберлі қозғалысын (саусақтар жұдырыққа қысылған); бір саусақты басқаларына қарсы қоюды; қолдың саусақтары мен саусақтарының әртүрлі қарқынмен: баяу, орташа, жылдам, біртіндеп жылдам, қозғалыс қарқыны мен бірқалыпты өзгеруімен;
4.3.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі гармоникада күрделі емес жаттығулар мен әндерді орындай білу
4. Сөйлеу дағдылары
4.4.1.1 әңгімеге қатысу; сыныптасының пікірін толықтыра отырып, сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.2 қарапайым жайылма сөйлемді қолданып, жоспар бойынша байланыстырып ойын жеткізу
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
1.Ән айту
4.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін көрсете білу
4.1.1.2 унисонның тұрақтылығын қолдау және таза интонациялау;
4.1.1.3 жақсы таныс, қиын емес әнді аспаптың сүйемелдеуінсіз айта білу ;
4.1.1.4 кантиленамен жұмыс істей білу;
4.1.1.5 дыбыстарды биіктік және әуен қозғалысының бағыты бойынша саралай білу: Жоғары, төмен дыбыстар; орташа: жоғары, төмен түсетін дыбыстар; әуен қозғалысы және бір биіктікте;
4.1.1.6 әуен бағытын қолмен көрсете білу (жоғарыдан төменге немесе төменнен жоғарыға);
4.1.1.7 есту арқылы күшті бөлігін анықтай білу;
4.1.1.8 дыбысты дауыстап "мажорға дейін" сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз жоғары және төмен дыбысты дыбыстай білу;
4.1.1.9 орындалатын шығарманың жылдам қарқынында мәтіндерді анық айта білу
Бізді қоршаған әлем
2. Музыка тыңдау
4.2.1.1 музыкадағы ертегі сюжеттері туралы өзіндік ерекшеліктері, идеялық және көркемдік мазмұны туралы түсініктің болуы;
4.2.1.2 бейнелер жасалатын музыкалық құралдарды білу;
4.2.1.3 марштарды ажырату (әскери, спорттық, мерекелік, әзіл, қаралы;)
4.2.1.4 биді ажырату (вальс, полька, полонез);
4.2.1.5 әр түрлі сипаты бойынша музыкалық шығармалардың дыбыстау бөлігін ажырату
3. Балаларға арналған музыкалық аспаптарда ойнау
4.3.1.1 қолдың шеңберлі қозғалысын (саусақтар жұдырыққа қысылған); бір саусақты басқаларына қарсы қоюды; қолдың саусақтары мен саусақтарының әртүрлі қарқынмен: баяу, орташа, жылдам, біртіндеп жылдам, қозғалыс қарқыны мен бірқалыпты өзгеруімен;

4.​3.​1.​2 уметь выполнять несложные упражнения и песенки на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике
4. Речевые навыки
4.​4.​1.​1 участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников;
4.​4.​1.​2 связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения;
4.​4.​1.​3 правильно использовать формы знакомых слов
3 четверть
Путешествие
1. Пение
4.​1.​1.​1 уметь проявлять певческие навыки и умения на материале, пройденном в предыдущих классах, а также на новом материале;
4.​1.​1.​2 уметь чисто интонировать и поддерживать устойчивостью унисона;
4.​1.​1.​3 уметь петь без сопровождения инструмента несложные, хорошо знакомые песни;
4.​1.​1.​4 уметь работать над кантиленой;
4.​1.​1.​5 уметь дифференцировать звуки по высоте и направлению движения мелодии: звуки высокие, низкие; средние: восходящие, нисходящие; движение мелодии и на одной высоте;
4.​1.​1.​6 уметь показывать рукой направления мелодии (сверху вниз или снизу вверх);
4.​1.​1.​7 уметь определять сильную долю на слух;
4.​1.​1.​8 уметь петь на слух звукоряд "до мажор" вверх и вниз с сопровождением и без сопровождения;
4.​1.​1.​9 уметь отчетливо произносить тексты в быстром темпе исполняемого произведения;
4.​1.​1.​10 иметь элементарные представления о выразительном значении динамических оттенков (форте – громко, пиано – тихо);
4.​1.​1.​11 знать современные детские песни для самостоятельного исполнения;
4.​1.​1.​12 знать особенности мелодического голосоведения (плавно, отрывисто, скачкообразно);
4.​1.​1.​13 знать особенности музыкального языка современной детской песни, ее идейное и художественное содержание;
4.​1.​1.​14 уметь петь хором, выполняя требования художественного исполнения
Традиции и фольклор
2. Слушание музыки
4.​2.​1.​1 иметь представление о сказочных сюжетах в музыке, характерные особенности, идейное и художественное содержание;
4.​2.​1.​2 знать музыкальные средства, с помощью которых создаются образы;
4.​2.​1.​3 различать марши (военный, спортивный, праздничный, шуточный, траурный);
4.​2.​1.​4 различать танцы (вальс, полька, полонез, танго, хоровод);
4.​2.​1.​5 различать разные по характеру звучания части в музыкальном произведении;
4.​2.​1.​6 иметь элементарные представления о многофункциональности музыки (развлекательная, спортивная, музыка для отдыха, релаксации);
4.​2.​1.​7 знать значение динамических оттенков (форте – громко, пиано – тихо);
4.​2.​1.​8 иметь представление о составе и звучании оркестра казахских народных инструментов;
4.​2.​1.​9 дифференцировать звучание оркестров казахских и русских народных инструментов

4.3.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі гармоникада күрделі емес жаттығулар мен әндерді орындай білу
4. Сөйлеу дағдылары
4.4.1.1 әңгімеге қатысу; сыныптасының пікірін толықтыра отырып, сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.2 қарапайым жайылма сөйлемді қолданып, жоспар бойынша байланыстырып ойын жеткізу;
4.4.1.3 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану
3 - тоқсан
Саяхат
1. Ән айту
4.1.1.1 алдыңғы сыныптарда өткен материалда, сондай-ақ жаңа материалда ән айту дағдылары мен іскерліктерін көрсете білу;
4.1.1.2 унисонның тұрақтылығын қолдау және таза интонациялау;
4.1.1.3 жақсы таныс, қиын емес әнді аспаптың сүйемелдеуінсіз айта білу ;
4.1.1.4 кантиленамен жұмыс істей білу;
4.1.1.5 дыбыстарды биіктік және әуен қозғалысының бағыты бойынша саралай білу: жоғары, төмен дыбыстар; орташа: жоғары, төмен түсетін дыбыстар; әуен қозғалысы және бір биіктікте;
4.1.1.6 әуен бағытын қолмен көрсете білу (жоғарыдан төменге немесе төменнен жоғарыға);
4.1.1.7 есту арқылы күшті бөлігін анықтай білу;
4.1.1.8 дыбысты дауыстап "мажорға дейін" сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз жоғары және төмен дыбысты дыбыстай білу;
4.1.1.9 орындалатын шығарманың жылдам қарқынында мәтіндерді анық айта білу;
4.1.1.10 динамикалық реңктердің мәнерлі мәні туралы қарапайым түсініктің болуы (форте-қатты, пиано-тыныш);
4.1.1.11 өз бетінше орындау үшін заманауи балалар әндерін білу;
4.1.1.12 әуенді дауыстанудың ерекшеліктерін білу (бірқалыпты, үзік-үзік, секірмелі);
4.1.1.13 қазіргі балалар әнінің музыкалық тілінің ерекшеліктерін, оның идеялық және көркемдік мазмұнын білу;
4.1.1.14 көркем орындау талаптарын орындай отырып, хормен ән айта білу
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2. Музыка тыңдау
4.2.1.1 музыкадағы ертегі сюжеттері туралы өзіндік ерекшеліктері, идеялық және көркемдік мазмұны туралы түсініктің болуы;
4.2.1.2 бейнелер жасалатын музыкалық құралдарды білу;
4.2.1.3 марштарды ажырату (әскери, спорттық, мерекелік, әзіл, қаралы);
4.2.1.4 биді ажырату (вальс, полька, полонез, танго, хоровод);
4.2.1.5 әр түрлі сипаты бойынша музыкалық шығармалардың дыбыстау бөлігін ажырату;
4.2.1.6 музыканың көп функциялылығы туралы қарапайым түсінік болуы (ойын-сауық, спорттық, демалу үшін музыка, релаксация);
4.2.1.7 динамикалық реңктердің мәнін білу (форте-қатты, пиано-тыныш);
4.2.1.8 қазақ халық аспаптары оркестрінің құрамы мен дыбысталуы туралы түсініктің болуы;
4.2.1.9 қазақ және орыс халық аспаптары оркестрлерінің дыбысталуын саралау

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - обеспечение физического развития, укрепление здоровья, обучение двигательным умениям и навыкам обучающихся.
3. Задачи Программы:
1) развитие и совершенствование двигательных умений и навыков;
2) развитие у обучающихся основных физических качеств, привитие положительного отношения к занятиям физической культурой;
3) пропаганда здорового образа жизни, воспитание интереса к самостоятельным занятиям физической культурой;
4) формирование правильной осанки и ее коррекция.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) компенсация нарушений физического развития;
2) укрепление здоровья, содействие нормальному физическому развитию; повышение физической и умственной работоспособности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Программа составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся с нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.
7. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, освоение норм поведения, жизненных, бытовых навыков.
8. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода к обучающимся с особыми образовательными потребностями в условиях коллективного учебного процесса обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся.
9. При дифференцированном подходе для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема, варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения.
10. Материал программы дает возможность оказывать как избирательное воздействие на различные нарушения в элементарных движениях обучающихся, содействовать развитию у них способности организовывать более сложные движения, особенно те, которые необходимы в трудовой деятельности человека.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты - білім алушылардың дене бітімінің дамуын қамтамасыз ету, денсаулығын нығайту, қимыл-қозғалыс біліктілігімен дағдыларына үйрету болып табылады.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) қимыл-қозғалыс біліктілігімен дағдыларын дамыту және жетілдіру;
2) білім алушылардың дене дамуына тән негізгі қасиеттерді дамыту, дене шынықтыру сабақтарына оң көзқарас қалыптастыру;
3) салауатты өмір салтын насихаттау, өз бетінше дене шынықтырумен айналысуға қызығушылығын танытуға тәрбиелеу;
4) кеудені (арқаны) дұрыс ұстауын қалыптастыру және оны түзету.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) дене дамуындағы зақымдалудың орнын толтыру;
2) қалыпты дене дамуына ықпал ету, денсаулықты нығайту; дене және ақыл-ойдың жұмысқа қабілеттілігін арттыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушылардың дене дамуының, моторикасының, соматикалық күйінің, жүйке-психикалық мәртебесі мен танымдық қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып құрастырылған.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Оқытудың компенсаторлық-дамыту бағыттылығы қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану,орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау.
7. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімсізденуін жоюды немесе азайтуды көздейді; қимыл-қозғалыс нормаларын, өмірлік қарым-қатынастық және тұрмыстық дағдыларының қалыптасуына ықпал жасайды.
8. Жеке және саралап оқыту тәсілі қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
9. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.
10. Бағдарлама материалы білім алушылардың қарапайым қозғалыстарындағытүрлі бұзылыстарына таңдамалыықпал етуге, олардың неғұрлым күрделі қозғалыстарды, әсіресе адамның еңбек қызметіне қажетті қозғалысты ұйымдастыру қабілетін дамытуға ықпал етуге мүмкіндік береді.

11. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
12. Результаты освоения учебных программ оцениваются в ходе образовательного процесса непосредственно учителем, который систематически осуществляет контролирующие оценочные действия.
13. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, коллективных видов деятельности.
15. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения программной темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
16. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемой в течение учебного года, которая фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физкультура" составляет:
1) в 0 классе – 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
18. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "гимнастика";
2) раздел "легкая атлетика";
3) раздел "подвижные, спортивные, национальные игры";
4) раздел "лыжная подготовка".
19. Раздел "Гимнастика" включает следующие подразделы:
1) общеразвивающие упражнения;
2) развитие дыхания;
3) укрепление мышечного тонуса;
4) развитие пространственно-временной ориентации.
20. Раздел "Легкая атлетика" включает следующие подразделы:
1) ходьба, бег, прыжки;
2) метание.
21. Раздел "Подвижные, спортивные, национальные игры" включает подраздел:
1) подвижные, спортивные, национальные игры.
22. Раздел "Лыжная подготовка (коньки)" включает подраздел:
1) лыжная подготовка (коньки).
23. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 0 класса:
1) общеразвивающие упражнения: построение и перестроение в колонну по одному, равнение в затылок, перестроение из звеньев в колонну, команды "Направо!", "Налево!", "Встать!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!"; упражнения для рук и плечевого пояса, головы и шеи, туловища, ног;

11. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
12. Оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру нәтижелерін тікелей мұғалім бағалайды, жүйелі түрде бақылау-бағалау әрекеттерін жүзеге асырады.
13. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
15. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескере отырып, тақырыптың, тараудың аяғында жүргізіледі.
16. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына еңгізіледі.
3-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
17. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 96 сағатты;
2) 1 - сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 99 сағатты;
3) 2 - сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты;
4) 3 - сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты;
5) 4 - сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты құрайды.
18. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "гимнастика" бөлімі;
2) "жеңіл атлетика" бөлімі;
3) "қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар" бөлімі;
4) "шаңғыға дайындық" бөлімі.
19. "Гимнастика" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жалпыдамытушы жаттығулар;
2) тыныс алуды дамыту;
3) бұлшықет тонусын нығайту;
4) кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту.
20. "Жеңіл атлетика" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жүру, жүгіру, секіру;
2) лақтыру.
21. "Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар.
22. "Шаңғыға дайындық" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) шаңғыға дайындық.
23. 0-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпыдамытушы жаттығулар: сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру, бірінің-артынан бірі тік тұру; командалар "Оңға!", "Солға!", "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!"; қол және иық, бас және мойын кеуде, аяққа арналған жаттығулар;

2) развитие дыхания: изменение глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет); согласовывание дыхания с различными движениями; упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет);
3) укрепление мышечного тонуса: упражнения на расслабление мышц, упражнения на укрепление мышц пальцев и кистей рук, упражнения на укрепление мышц голеностопных суставов, движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
4) развитие пространственно-временной ориентации: ходьба в колонне по одному, построение в звенья, чередование бега с ходьбой; повороты к ориентирам без зрительного контроля; ходьба по ориентирам, начерченным на гимнастической скамейке; прыжки в длину с места в обозначенный ориентир и воспроизведение его без зрительного ориентира; фиксирование исходного положения рук, туловища, ног согласно словесной инструкции;
5) легкая атлетика(развитие двигательных навыков):ходьба друг за другом по одному и парами ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, ходьба по наклонной доске; упражнения на равновесие: по прямой скамейке (шириной 30-35см.); повороты по сигналу учителя; бег по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы; бег в колонне между расставленными игрушками; бег по доске шириной 20-25 см.; ходьба по скамейке с предметом на голове; спрыгивание с высоты 20-30см.; прыжки на двух ногах по дорожке; прыжки на двух ногах по начерченной дорожке (длина 2 м., ширина 20см.); прыжки: с предметами и без предметов; на двух сомкнутых ногах, продвигаясь вперед; прыжки в высоту с прямого разбега, спрыгивание с гимнастической скамейки, прыжки через длинную и короткую скакалку; метание: бросание мяча диаметром 10см о землю, стараясь поймать его двумя руками; бросание мяча из-за головы; бросание мешочка, шишки, камешка в даль правой и левой рукой; забрасывание мяча диаметром 20 см. в кольцо, прикрепленное на высоте 1,5 – 2 метра от земли; лазания, перелезания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них; переход с одного пролета гимнастической стенки на другой;
6) подвижные, спортивные, национальные игры: выполнение правил в подвижных и спортивных играх, целенаправленные действия под руководством учителя.
24. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 1 класса:
1) общеразвивающие упражнения: правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок; построение в одну шеренгу, равнение по разметке; перестроение из одной шеренги в круг, взявшись за руки; размыкание на вытянутые руки в шеренге, в колонне; повороты по ориентирам; команды "Встать!", "Сесть!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!"; комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами;

2) тыныс алуды дамыту: қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының өзгеруі (еліктеу, санау, шапалақтау бойынша); әртүрлі қимылдар мен тыныс алуын сәйкестендіру; жату, тұру, отыру (еліктеу,санау, шапалақтау бойынша) қалпында диафрагмальды, қабырғалық және аралас тыныс алу жаттығулары;
3) бұлшықет тонусын нығайту: бұлшықеттің босанысуына, қол буындары мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту, аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайтуға жаттығулар, сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеуде қимылдарына арналған жаттығулар;
4) кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту: колоннада бір-бірден жүру, сапқа тұру, жүруді жүгірумен кезектестіру; көру арқылы бақылауынсыз бағдарларға бұрылу; бағыт және гимнастикалық таяқтарда сызылған сызықтар бойынша жүру;көру арқылы бағдарынсыз белгіленген бағдарға орнынан ұзындыққа секіру; қолдың, дененің, аяқтың бастапқы қалпынсөздік нұсқаулыққа сәйкестендіру;
5) жеңіл атлетика(қимыл дағдыларын дамыту): қозғалыс қарқынын жылдамдату, баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру, көлбеу тақтамен жүру; тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығу: түзу таяқ бойынша (ені 30-35см.); мұғалімнің сигналы бойынша бұрылу; аяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен залды жеңіл жүгіру;қойылған ойыншықтар арасында саптажүгіру; ені 20-25 см тақтай бойымен жүгіру; басына зат қойып орындық бойынша жүру; 20-30см. биіктіктен секіру; жолда екі аяқпен бірдей секіру; сызылған жол бойынша екі аяқпен секіру (ұзындығы 2 м., ені 20 см.); секіру: затпен және затсыз; екі аяғын бүгу арқылы алдыға жылу;тікелей екпеден биіктікке секіру, гимнастикалық таяқтан секіру, ұзын және қысқа секіргіштен секіру;лақтыру:диаметрі 10см допты жерге лақтыру, оны екі қолмен ұстауға тырысады; басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру; диаметрі 20 см. допты жерден 1,5 – 2 метр биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру;заттарды (орындықтар, бөренелер, тақтайлар) пайдалана отырып және заттарсыз төрт төрт аяқтап өрмелеу; гимнастикалық қабырғаның бір аралығынан екіншісіне өту;
6) қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар: мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау.
24. 1-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпыдамытушы жаттығулар: құру және қайта құру ережесі:сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру,бірінің-артынан бірі тік тұру; бір қатарға сапқа тұрғызу, белгілеу бойынша түзелу;бір-бірінің қолдарын ұстап бір қатардан шеңберге қайта сапқа тұру; қатарда, колоннада созылған қолдарға созылу; бағыт бойынша бұрылу; командалар "Оңға!", "Солға!", "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!"; гимнастикалық таяқпен, жалаушалармен, шағын шеңбермен жаттығу кешендері;

2) развитие дыхания: выполнение основных положений и сочетание движений на дыхательные упражнения; дыхании через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа; дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе;
3) укрепление мышечного тонуса: упражнения на расслабление мышц, упражнения на укрепление мышц пальцев и кистей рук, упражнения на укрепление мышц голеностопных суставов, упражнения на укрепление мышц туловища, различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу; выполнение гимнастических упражнений с предметами (гимнастические палки, флажки, большие и малые мячи, малые обручи) , большими и малыми мячами; переползание на четвереньках в медленном темпе по начерченному коридору шириной 15-20 см, лазание по гимнастической стенке, подлезание под препятствие, перелезание через препятствие; упражнения на равновесие: ходьба на доске, скамейке, стойка на одной ноге, кружение переступанием в медленном темпе; выполнение упражнений на равновесие: по прямой скамейке (шириной 30-35см.) с поворотами по сигналу учителя;
4) развитие пространственно-временной ориентации: выполнение упражнение на построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, уменьшение и увеличение круга движения, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места точком двух ног вначерченный ориентир;
5) легкая атлетика(развитие двигательных навыков:)ходьба парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходьба по извилистой дорожке за учителем, ходьба по наклонной доске, ходить по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы; перебежки группами и по одному 15-20 м; бег в колонне между расставленными игрушками; спрыгивание с высоты 20-30 см; прыжки на двух ногах по дорожке; прыжки на двух ногах по начерченной дорожке (длина 2 м., ширина 20см); прыжки: с предметами и без предметов; на двух сомкнутых ногах, продвигаясь вперед, назад, вправо, влево; прыжки с ноги на ногу на отрезках до 10 м, подпрыгивание вверх на месте с захватом или касанием висящего предмета; прыжки в длину с места, прыгать через длинную и короткую скакалку; упражнения на лазания, перелезания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них; перебираться с одного пролета гимнастической стенки на другой; бросание мяча из-за головы, бросание мешочка, шишки, камешка в даль правой и левой рукой; забрасывание мяча диаметром 20 см в кольцо, прикрепленное на высоте 1,5 – 2 м от земли; произвольное метание малого и большого мяча в игре; бросать и ловить волейбольный мяч; метать кольца на шест; метать с места малый мяч в стенку правой и левой рукой;

2) тыныс алуды дамыту: негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды ұштастыру; отыру, тұру, жатуәр түрлі бастапқы қалыптамұрын және ауыз арқылы тыныс алу; дем шығару кезінде дыбыстарды айтумен жүру кезіндегі тыныс алу жаттығулары;
3) бұлшықет тонусын нығайту: бұлшықеттің босанысуына, қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту, аяқбуындарының бұлшықеттерін нығайтуға жаттығулар, сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеуде қимылдарына арналған жаттығулар; гимнастикалық жаттығуларды заттармен (гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбер) , үлкен және кіші доптармен орындау; ені 15-20 см сызылған дәліздер бойынша баяу қарқынмен төрт аяқтап еңбектеп өту,гимнастикалық қабырғаға өрмелеу, кедергінің астынан еңбектеп өту,кедергінің үстінен асып өту; тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар: тақтада, орындықтарда жүру, бір аяқта тұру, шеңберді баяу қарқынмен атап өту; тепе-теңдікті сақтауға жаттығулар орындау: мұғалім сигналыментік орындық бойынша (ені 30-35см.) бұрылу;
4) кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту: белгіленген жерде сапқа тұруға арналған жаттығуды орындау, бағдар бойынша шеңберге сапқа тұру, қозғалыс шеңберін азайту және ұлғайту, бағдар бойынша жүру,сызылған бағдардан екі аяқпен ұзындыққа секіру;
5) жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту): қозғалыс қарқынын жылдамдату, баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру, көлбеу тақтамен жүру; зал ішіндеаяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіру; жалғыз және топпен 15-20м топпен жүгіру;қойылған ойыншықтар арасында саптажүгіру; 20-30см. биіктіктен секіру; жолда екі аяқпен бірдей секіру; сызылған жол бойынша екі аяқпен секіру (ұзындығы 2 м., ені 20 см.); секіру: затпен және затсыз; екі аяғын бүгу арқылы алдыға, артқа, оңға, солға жылжу; 10 м дейінгі кесіндіде аяқтан аяққа секіру, ілініп тұрған затқа секіру арқылы қолын жеткізу немесе қағып алу; бір орыннан ұзындыққасекіру, гимнастикалық таяқтан секіру, ұзын және қысқа секіргіштен секіру; заттарды (орындықтар, бөренелер, тақтайлар) пайдалана отырып және заттарсыз төрт төрт аяқтап өрмелеу; гимнастикалық қабырғаның бір аралығынан екіншісіне өту; басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру; диаметрі 20 см. допты жерден 1,5 – 2 метр биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру; ойын барысында кіші және үлкен допты өз еркімен лақтыру; волейбол добын лақтыру және қағып алу; сырыққа сақинаны лақтыру; кіші допты қабырға оң және сол қолымен лақтыру;

6) подвижные, спортивные, национальные игры: выполнение правил в подвижных и спортивных играх, целенаправленные действия под руководством учителя;
25. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 2 класса:
1) общеразвивающие упражнения: перестроение в шеренгу и равнение по носкам по команде учителя; выполнение команд: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "На месте шагом марш!", "Шагом марш!", "Класс, стой!"; перестроение: из колонны по одному в круг, двигаясь за учителем; из колонны по одному в колонну по двое через середину, взявшись за руки; основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении; упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук;
2) развитие дыхания: выполнение комплексов дыхательных упражнений; согласование дыхания с различными движениями; изменение глубины и темпа дыхания при выполнении упражнений;
3) укрепление мышечного тонуса: упражнения на развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища; выполнение комплексов упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками; выполнение упражнений на лазания: по наклонной гимнастической скамейке (угол 20 градусов) одноименным и разноименным способами; передвигаться на четвереньках по полу по кругу на скорость и с выполнением заданий; перелезание со скамейки на скамейку произвольным способом; выполнение упражнений на висы: на гимнастической стенке сгибание и разгибание ног; упор на гимнастической стенке в положении стоя, меняя рейки; выполнение упражнений на равновесие: ходить по гимнастической скамейке с предметами, на носках с различным движением рук, боком приставными шагами по наклонной скамейке; ходить по полу по начертанной линии; кувырки вперед по наклонному мату, стойка на лопатках;
4) развитие пространственно-временной ориентации: построение в шеренгу с изменением места построения по заданному ориентиру (черта, квадрат); движение в колонне с изменением направлений по ориентиру; выполнение поворотов к ориентирам без контроля зрения в моментповорота;
5) легкая атлетика(развитие двигательных навыков): ходьба с высоким подниманием бедра, в полуприсяде, с различными положениями рук; ходьба с перешагиванием через предмет (2-3 предмета), по разметке; бег на месте с высоким подниманием бедра, на носках (медленно), с преодолением простейших препятствий, бег на скорость до 30м., медленный бег до 2 минут; правильно и точно прыгать в длину и высоту с шага (с небольшого разбега, 3-4м., в высоту с прямого разбега);прыжки на одной ноге на месте, с продвижением вперед, в стороны; прыжки в глубину с высоты 30-40см. с мягким приземлением; упражнения на метание: малого мяча по горизонтальной и вертикальной цели на расстояния 2-6м. с места и на дальность; большого мяча двумя руками из-за головы и снизу с места в стену; набивного мяча (1кг.) сидя двумя руками из-за головы; теннисного мяча с места одной рукой в стену и на дальность; произвольное метание малого и большого мяча в игре; бросать и ловить волейбольный мяч; метать кольца на шест; метать с места малый мяч в стенку правой и левой рукой;

6) қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар: мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
25. 2-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпыдамытушы жаттығулар:мұғалім командасы бойынша саптан қайта сапқа тұру және аяқтарын түзу сызық бойымен түзелеу; команданы орындау: "Теңес!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Сол жерде адым марш!", "Адым марш!", "Сынып, тоқта!"; қайта құрылу: мұғалімнің артыннанколоннадан бір-бірден шеңбер құрыпқозғалу; қолдарын ұстап ортаға жұп болыпбір-бірден қоланна құру; бір орында тұрып орындалатынбастың, кеуденің, қолдың, аяқтың қимылы; қолдың бір және бірнеше қимылдармен кеуде, аяқтың қимылдарын ұштастыруға арналған жаттығулар;
2) тыныс алуды дамыту: кешенді тыныс алу жаттығуларын орындау тыныс алуды түрлі қимылдармен сәйкестендіру; жаттығуларды орындау кезінде тыныс алу тереңдігі мен қарқынының өзгеруі;
3) бұлшықет тонусын нығайту:бұлшықеттің босанысуына, қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту, аяқтыңбуындар бұлшықеттерін нығайтуға жаттығулар, сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеуде қимылдарына арналған жаттығулар; гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбермен жаттығулар кешендерін орындау; өрмелеуге арналған жаттығуларды орындау: бұрышы 20 градус бүгілген гимнастикалық таяқшада біртекті және әртүрлі текті амалдар орындау; тапсырманы орындаумен ьірге жылдамдықпен шеңбер және еденде төртаяқтап қозғалу; өз еркімен бір таяқтан екінші таяққа өрмелеу;әртүрлі снарядтарғақол немесаяқ арқылы фигура жасауға арналған жаттығуларды орындау; гимнастикалық таяқшада аяғын бүгу және жазу; тұру қалпында рейкаларды ауыстыра отырып гимнастикалық таяқшаға сүйену; тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындау:, аяқтың ұшымен әртүрлі қол қозғалысымен,заттармен гимнастикалық таяқ үстінде жүру, көлбеу орындықтабүйірімен қадам жасап жүру; еденде сызылған түзу сызықпен жүру; алға қарай еңкейюімен алға қарай домалау,жауырынмен тік тұру;
4) кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту: орынын ауыстыру арқылы берілген бағдар бойынша (сызық, төртбұрыш) сапқа тұру; бағдар бойынша орын ауыстыру арқылы қолоннада қозғалу; бұрылу барысында көздің бақылауынсыз бұрылуды орындау;
5) жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту):қолдың түрлі қалпымен жамбастың жоғары көтерілуімен, жартылай отырыпжүру; белгілеу бойынша заттардан (2-3 заттан) атап өтіп жүру; жамбасты жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен (баяу), қарапайым кедергіне жеңе отырып бір орында жүгіру, 30м дейін жүгіру, 2 минутқа дейін баяу жүгіру; қадамнан ұзындыққа және биіктікке дұрыс және дәл секіру (кішкене жүгірумен разбега, 3-4м., түзу жүгірумен биіктікке); жан-жағына, алға қарай жылжу арқылы бір орында бір аяқта секіру; баяу 30-40 см биіктіктен тереңдікке секіру; лақтыруға арналған жаттығулар: кіші допты бір орыннан және 2-6 м қашықтықта көлденең және тік лақтыру; үлкен доптың екі қолмен басынанжәнеқабырғаның төменгі жағынан үлкен допты лақтыру; отыру қалпында екі қолымен басынан ұрмалы допты (1кг.); теннис добын бір орында бір қолымен қабырғаға және арақашықтыққа; ойын барысында үлкен және кіші бопты өз еркімен лақтыру; волейбол добын лақтыру және қағып алу; сырыққа сақинаны лақтыру; оң және сол қолыменкіші допты қабырғаға лақтыру;

6) подвижные, спортивные, национальные игры: выполнение правил в подвижных и спортивных играх, целенаправленные действия в игре;
7) лыжная подготовка (коньки): правила подготовки к занятиям на лыжах; одежда и обувь лыжника, прикрепление лыж к обуви, снятие лыж; ступающий шаг без палок и с палками, скользящий шаг; повороты на месте "переступанием" вокруг пяток лыж; передвижение на лыжах до 0,3-0,6 км (за урок); самостоятельное одевание и снимание ботинок с коньками; стоять на одном, двух коньках; подготовительные упражнения с коньками; ходьба приставными шагами вправо, влево.
26. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 3 класса:
1) общеразвивающие упражнения: построение в колонну, шеренгу по инструкции учителя; повороты на месте (направо, налево) подсчет; размыкание и смыкание приставными шагами; перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом; выполнение команд: "Шире шаг!", "Реже шаг!"; основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении; упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук; выполнение команд "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Направо!", "Налево!", расчет по порядку;
2) развитие дыхания: выполнение усиленного дыхания с движением грудной клетки; ритмичное дыхание в ходьбе, беге, подпрыгивании; произвольное изменение глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движений; правильное дыхание при выполнении простейших упражнений в различном темпе;
3) укрепление мышечного тонуса: упражнения на развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища; комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками; перекаты в группировке, из положения лежа на спине "мостик", 2-3 кувырка вперед (строго индивидуально); упражнения с малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами; упражнения на лазания: по гимнастической стенке вверх и вниз разноименным и одноименным способами; в сторону приставными шагами; по наклонной гимнастической скамейке (угол 20-30 гр.) с опорой на стопы и кисти рук; пролезание сквозь гимнастические обручи; упражнения на висы: на гимнастической стенке на согнутых руках; упор на бревне, скамейке, гимнастическом козле; упражнения на равновесие: ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола; стойка на одной ноге с различным положением рук; упражнения по подготовке к опорным прыжкам: прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки, прыжок в глубину из положения приседа;

6) қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар: мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
7) шаңғыға дайындық (коньки):шаңғымен айналысуға дайындық ережелері; шаңғының киімі мен аяқ киімі, аяқ киімге шаңғыны бекіту, шаңғыны шешу; таяқсыз және таяқпен бастапқы қадамды, жылжымалы қадамды орындау; шаңғы өкшесінің айналасына "өту" орнында бұрылу; 0,3-0,6 км дейін шаңғымен жүру (сабақ барысында);коньки аяқ киімін өз бетінше кию және шешу;бір, екі конькиде тұру; қонькимен дайындық жаттығулар; қосымша қадамдармен оңға, солға жүру.
26. 3-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпыдамытушы жаттығулар: мұғалімнің нұсқауы бойынша колоннаға, қатарға сапқа тұрғызу; санау арқылы бұрылу (оңға, солға) қосымша қадамдармен ажырату және үйлестіру; бұрылу қимылымен залдың ортасына бір саптан екі сапқа тұрып сапты қайта құру; команда орындау: "Кең адымда!", "Тез адымда!"; бір орында және қимылды орындау кезіндегі бас, кеуде, қол, аяқтың негізгі қалпықолдың біртекті және әртүрлі текті қимылдарымен кеуде, аяқ қимылының сәйкестігіне жаттығу; команданы орындау: кезектілікпен "Бұрыл!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Оңға!", "Солға!";
2) тыныс алуды дамыту:кеуде қуысының қозғалысымен күшейтілген тыныс алуды орындау;жүруде, жүгіруде, секіруде ырғақты тыныс алу; қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының еркін өзгеруі;әр түрлі қарқынмен қарапайым жаттығуларды орындау кезінде дұрыс тыныс алу;
3) бұлшықет тонусын нығайту: бұлшықеттің босанысуына, қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту, аяқбуындарының бұлшықеттерін нығайтуға жаттығулар, кеуде бұлшықеттерін нығайтуға жаттығулар; гимнастикалық таяқтар, жалаушалармен жаттығулар кешендерін орындау; арқаға жату қалпында "мостик" жасау, 2-3 рет алға қарай домалау (жеке); кіші сақина, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен жаттығу; өрмелеуге арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық таяқшада жоғары және төмен біртекті және әртүрлі текті амалдар орындау; жан-жаққа қосымша қадам жасау; гимнастикалық таяқшада табанға және қол білезіктерінесүйене отырып(бұрышы 20-30 г)иілу;гимнастикалық сақина ортасынан өту; әртүрлі снарядтарғақол немесаяқ арқылы фигура жасауға арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық таяқшада қолын бүгу; гимнастикалық өрге, таяқшаға, ағашқа сүйену;тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық орындықта заттан аттап өту, затты еденнен алып жүру;қолдың әртүрлі қалпында бір аяқта тұру; тірек секіруге дайындық бойынша жаттығулар: гимнастикалық орындықтар арқылы қолға тіреумен бүйірмен секіру, отырып тұру қалпынан тереңдікке секіру;

4) развитие пространственно-временной ориентации: перестраивание из круга в квадрат по ориентирам,повороты направо, налево без контроля зрения;упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;прыжки в глубину в обозначенное место, переползание на четвереньках по гимнастической скамейке с закрытыми глазами;дозирование силы удара мячом об пол, чтобы он отскочил на заданную высоту: до колен, допояса, до плеч;
5) легкая атлетика(развитие двигательных навыков):ходьба в различном темпе, с выполнением упражнений для рук; ходьба с контролем и без контроля зрения; медленный бег до 3 мин. (сильные дети);бег в чередовании с ходьбой до 100 м, челночный бег; бег на скорость до 40м;прыжки:с ноги на ногу с продвижение вперед до 15 м, в длину согнув ноги, с разбега способом перешагивания; метание: малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель (баскетбольный щит с учетом дальности отскока на расстоянии 4-8 м) с места; упражнения на лазание и перелазание через предметы, под предметами с постепенным усложнением;
6) подвижные, спортивные, национальные игры: иметь представление о спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол; наблюдать спортивные игры старшеклассников;
7) лыжная подготовка (коньки): построение в одну шеренгу с лыжами и на лыжах; выполнение команд: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";передвижение скользящим шагом по учебной лыжне; подъем ступающим шагом на склон, спуск с горки в основной стойке; передвижение на лыжах (до 800 м. за урок);торможение полу плугом правым и левым коньками; повороты в движении на двух ногах и приставными шагами вправо, влево, по дуге; движение по дуге с отталкиванием только правым коньком; свободное катание до 3 мин.
27. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 4 класса:
1) общеразвивающие упражнения; выполнение поворота кругом на месте; расчет на "первый-второй"; перестроение из одной шеренги в две и наоборот; перестроение из колонны по одному в колонну по три в движении с поворотом налево; упражнения на ассиметричное движение рук и ног; принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении; самостоятельное выполнение простых комплексов общеразвивающих и корригирующих упражнений;
2) развитие дыхания: тренировочные упражнения на дыхание в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положением ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом; выполнение правильного дыхания (грудное, диафрагмальное, смешанное) при выполнении упражнений без предмета; выполнение глубокого дыхания с движением рук, дыхания по подражанию, заданию учителя;

4) кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту: бағыттау бойынша шеңберден төртбұрышқа қайта құрылу, көздің бақылауынсыз оңға, солға бұрылу; көзді жұмып және көздің бақылауымен бағдар (отыру, жату) бойынша нақтыбиіктікте кеудені бүгу мен жазуға арналған жаттығу; белгіленген орынға тереңдікке секіру, көздерін жауып гимнастикалық орындық бойынша төрт аяқтап еңбектеу; берілген биіктікке жету үшін еденде допты бар күшімен соғу: тізеге, белге, иыққа дейін;
5) жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту): қолға арналған жаттығуларды орындаумен әртүрлі темпімен жүру; көру арқылы бақылау және бақылаусыз жүру; 3 мин дейін баяу жүгіру (мықты балалар); 100м жүгіруді жүрумен алмастыру, 40м дейін жылдам жүгіру; секіру: аяқтан аяққа алға қарай 15 м-ге дейін алға жылжу, аяқты бүгіп, қадамдау тәсіліменжүгіру;лақтыру: бір орнында кіші допты оң және сол қолмен қашықтыққа көлденең және тігінен (4-8 м қашықтықта секіру қашықтығын ескере отырып, баскетбол қалқаны); біртіндеп күрделендіру арқылы заттың үстінен және астынан өрмелеу және өрмелеп түсу жаттығулар;
6) қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар: футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындар туралы түсініктерінің болуы; жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылау;
7) шаңғыға дайындық (коньки): шаңғымен және шаңғыны киіп бір қатарға тұру; команда орындау: "Қатарға тұр!", "Тік тұр!", "Бұрыл!", "Еркін тұр!";оқу шаңғысыменжылжымалы қадаммен жүру; баспалдақпен беткейге көтеру, төбеден негізгі тіректе түсу;шаңғымен жүру (800 м дейін сабақта); оң және сол конькидің соқасымен еденді тежеу; доға бойынша екі аяқтың қозғалысымен және қосымша қадамдармен оңға, солға бұрылу; тек оң жаққа киілген конькимен боға бойынша қозғалу; 3 мин. дейін еркін сырғанау.
27. 4-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) жалпыдамытушы жаттығулар: бір орында айналу; "бір-екі" деп санау; бір саптан екі сапқа керісінше қайта сапқа тұру; колоннадан солға бұрыла отырып, қозғалыста үш колоннаға бір-бірден қайта сапқа тұрғызу; қол мен аяқтың ассиметриялық қозғалысына жаттығу; сол жерде және қозғалыста орындалатын қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі қалпын қабылдау; қарапайым кешенді жалпы дамытушы және түзетуші жаттығуларды өз бетінше орындау;
2) тыныс алуды дамыту: әртүрлі бастапқы қалыпта тыныс алу жаттығуларын орындау: отыру, тұру, жату, аяқ, қолдың әр түрлі қалпымен, тыныс алудан кейін дем шығаруды меңгеру; заттарсыз жаттығу жасау кезінде дұрыс тыныс алуды(кеуде, диафрагмалды, аралас) орындау;мұғалімнің тапсырмасы бойынша еліктеу арқылы қолдың қозғалысымен терең тыныс алуды орындау;

3) укрепление мышечного тонус: упражнения на развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища; кувырок назад, комбинация из кувырков, "мостик" с помощью учителя; лазанье по гимнастической стенке с переходом на гимнастическую скамейку, установленную наклонно, и слазание по ней произвольным способом; лазанье по канату произвольным способом; перелазание через бревно, коня, козла; упражнения на вис на рейке гимнастической стенки на время, на канате с раскачиванием; подтягивание в висе на канате, стоя на полу ноги врозь; ходьба по наклонной доске (угол 200); расхождение вдвоем поворотом при встрече на полу и на гимнастической скамейке; упражнение на равновесие "ласточка"; ходьба по гимнастическому бревну высотой 60 см.; опорный прыжок через гимнастического козла: наскок в упор на колени, соскок с поворотом направо, налево с опорой на руку; в упор на колени, упор присев, соскок прогнувшись; комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами, обручами;
4) развитие пространственно-временной ориентации; построение и перестроениев шеренгу, в колонну по словесному указанию учителя; ходьба между различными ориентирами; ходьба по двум параллельнопоставленным гимнастическим скамейкам; прыжки в высоту до определенного ориентира с контролем и без контроля зрения;
5) легкая атлетика (развитие двигательных навыков): ходьба по ориентирам, по двум параллельно поставленным гимнастическим скамейкам, ходьба в быстром темпе, в приседе; сочетание различных видов ходьбы; быстрый бег на месте до 10сек.; челночный бег (3х10м.); бег с преодолением небольших препятствий на отрезке 30м.; выполнение разных видов прыжков: прыжки с ноги на ногу до 20 м, в высоту способом перешагивания (внимание на мягкость приземления); прыжки в длину с разбега (зона отталкивания- 60-70 см), на результат (внимание на технику прыжка); метание: метание мячей в цель (на стене, баскетбольный щит, мишень) и на дальность, ширина коридора 10-15 м;
6) подвижные, спортивные, национальные игры; представлениео спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол; представление о спорттвных играх, включенных в программу международных игр Спешиал Олимпикс: хоккей с шайбой, хоккей с мячом, бадминтон, гольф, теннис;
7) лыжная подготовка (коньки): выполнение распоряжения в строю: "Лыжи положить!", "Лыжи взять!"; попеременный двушажный ход; подъем "елочкой", "лесенкой"; спуски в средней стойке; передвижение на лыжах (до 1,5 км за урок); скольжение на обоих коньках с попеременным отведением ног на зад переносом веса тела на опорную ногу; скольжение на обеих ногах, стоя в посадке; скольжение на ребрах коньков; скольжение на коньках с разведением и сведением ног; торможение плугом;

3) бұлшықет тонусын нығайту: бұлшықеттің босанысуына, қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту, аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайтуға жаттығулар, денені тік ұстауын қалыптастыруға, кеуде бұлшықеттерін нығайтуға жаттығулар; артқа домалау, домалау комбинацияларын, мұғалімнің көмегімен "мостик" жасау; гимнастикалық қабырға бойымен өрмелеу, белгіленген көлбеу гимнастикалық орындыққа өту және ол бойынша еркін тәсілмен түсу; еркін тәсілмен арқан бойымен өрмелеу; бөренеден, жылқыдан, ешкі үстінен өту; төмен қарай басын түсіріп гимнастикалық қабырға рейкасында уақытқа, арқанда тербелу жаттығулары; еденгеаяғын екі жаққа қойып,арқанға ілініп тартылу; көлбеу тақтамен жүру (бұрышы 20
); еденде және гимнастикалық орындықта кездескен кезде екеуідебұрылыспен алшақтау; "қарлығаш" тепе-теңдікке жаттығу; биіктігі 60см гимнастикалық агаштан жүру; гимнастикалық ешкі арқылы тіректік секіру: тізеге тіреліп секіру, солға қолын тіреумен оңға бұрылып секіру; отырып тізеге сүйеніп, секіру; гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен кешенді жаттығулар;
4) кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту:мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша сапқа және колонаға құрылу және қайта құрылу; әртүрлі бағдарлармен жүру; қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен жүру; көздің бақылауымен және бақылаусыз нақты бағыт бойынша биіктікке секіру;
5) жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту): қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен бағдар бойынша жүру, жартылай отырып жылдам жүру; алуантүрлі жүрудің түрлерін ұштастыру; бір орында 10 сек. дейін жылдам жүгіру; жүгіру (3х10м.); 30м кесіндісінде шағын кедергілерді жеңумен жүгіру; алуантүрлі секірудің түрлерін орындау: аяқтан аяққа 20 м-ге дейін, биіктікке аттау тәсілімен секіру (қону жұмсақтығына назар аударыңыз); екпеден ұзындыққа секіру (итеру аймағы 60-70 см), нәтижеге (секіру техникасына назар аударыңыз);лақтыру:допты дәлдеп лақтыру (қабырғада, баскетбол қалқаны, нысана) және қашықтыққа, дәліз ені-10-15 м;
6) қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар: футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындар туралы түсініктерінің болуы; Спешиал Олимпикс халықаралық ойындарының бағдарламасына енгізілген спорт ойындары туралы мағлұматтар болу: шайбалы хоккей, допты хоккей, бадминтон, гольф, теннис;
7) шаңғыға дайындық (коньки):қатарда өкімді орындау: "Шаңғыны қой!", "Шаңғыны ал!"; алмастыру арқылы екі қадамды жүру; "шырша", "баспалдақ" көтерілу; орта тіректе төмен түсу;шаңғымен жүру (сабақта 1,5 км дейін);дененің салмағын тірек аяққа ауыстыра отырып, аяқты кезекпен артқа бұрумен конькиде сырғу; тұру қалпындаекі аяқта сырғу; коньки қырларымен сырғанау; аяқты қосыпжәне алшақтап конькимен сырғанау; соқамен тежеу;

Глава 4. Система целей обучения
28. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
29. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
30. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)":
таблица 1
Подраз делы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 0бще развивающие упражнения
0.​1.​1.​1 выполнять команды учителя по построению и перестроению в колонну по одному, равнение в затылок, перестроение из звеньев в колонну;
0.​1.​1.​2 выполнять команды "Направо!", "Налево!", "Встать!", "Пошли!", "Побежали! "Остановились!";
0.​1.​1.​3 под руководством учителя выполнять упражнения для рук и плечевого пояса, головы и шеи, туловища, ног;
0.​1.​1.​4 ощущать напряжение и расслабление мышц шеи, плечевого пояса, рук, туловища, ног при выполнении упражнений
1.​1.​1.​1 принимать положение основной стойки;
1.​1.​1.​2 выполнять правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок; построение в одну шеренгу, равнение по разметке; перестроение из одной шеренги в круг, взявшись за руки; размыкание на вытянутые руки в шеренге, в колонне; повороты по ориентирам;
1.​1.​1.​3 выполнять команды Встать!", "Сесть!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!";
1.​1.​1.​4 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами
2.​1.​1.​1 перестраиваться в шеренгу и равняться по носкам по команде учителя;
2.​1.​1.​2 выполнять команды: "Равняйсь!" "Смирно!", "Вольно!", "На месте шагом марш!", "Шагом марш!", "Класс, стой!";
2.​1.​1.​3 перестраиваться из колонны по одному в круг, двигаясь за учителем; из колонны по одному в колонну по двое через середину, взявшись за руки;
2.​1.​1.​4 рассчитываться по порядку;
2.​1.​1.​5 Принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении;
2.​1.​1.​6 выполнять упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук
3.​1.​1.​1 строиться в колонну, шеренгу по инструкции учителя;
3.​1.​1.​2 выполнять: повороты на месте (направо, налево) подсчет; размыкание и смыкание приставными шагами; перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом; 3.​1.​1.​2. понимать и уметь выполнять команды: "Шире шаг!", "Реже шаг!";
3.​1.​1.​3 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении;
3.​1.​1.​4 выполнять упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук;
3.​1.​1.​5 выполнять команды "Равняйсь!" "Смирно!", "Вольно!", "Направо!", "Налево!", расчет по порядку
4.​1.​1.​1 выполнять поворот кругом на месте;
4.​1.​1.​2 расчитываться на "первый-второй";
4.​1.​1.​3 перестраиваться из одной шеренги в две и наоборот;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроениеизколонныпоодномувколоннупотривдвижениисповоротомналево;
4.​1.​1.​5. выполнение упражнений на ассиметричное движение рук и ног;
4.​1.​1.​6 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении;
4.​1.​1.​7 самостоятельно выполнять простые комплексы общеразвивающих и корригирующих упражнений

4- тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
29. Оқу бағдарламасында оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқу мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 1.1.3.4: "1" - сыныбы, "1.3" - бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
30. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Гимнастика (тірек-қозғалыс аппаратын дамыту)" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
0. 1. 1. 1 мұғалімнің командасымен сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұруды орындау;
0. 1. 1. 2 командаларын "Оңға!", "Солға!", "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!" орындау;
0. 1. 1. 3 мұғалімнің басқаруымен қол және иық, бас және мойын кеуде, аяққа арналған жаттығуларды орындау;
0. 1. 1. 4 жаттығулар орындау кезінде мойын, ийық, қол, кеуде, аяқбұлшықеттерінің босаңысуы мен қысым түскіненін сезіну
1. 1. 1. 1 тік тұрудың негізгі қалпын қабылдау;
1. 1. 1. 2 құру және қайта құру ережесі:сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұруды орындау;
; бір-бірінің қолдарын ұстап бір қатардан шеңберге қайта сапқа тұру; қатарда, колоннада созылған қолдарға созылу; бағыт бойынша бұрылу;
1. 1. 1. 3 командаларын орындау "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!";
1. 1. 1. 4 гимнастикалық таяқпен, жалаушалармен, шағын шеңбермен жаттығу кешендерін орындау
2. 1. 1. 1 мұғалім командасы бойынша сапқа тұру және аяқтарын түзу сызық бойымен тұру;
2. 1. 1. 2 команданы орындау: "Теңес!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Сол жерде адым марш!", "Адым марш!", "Сынып, тоқта!";
2. 1. 1. 3 мұғалімнің артыннан колоннадан бір-бірден шеңбер құрып қозғалу; қолдарын ұстап ортаға жұп болыпбір-бірден коланна құру;
2. 1. 1. 4 реттімен қатар санын айта алу;
2. 1. 1. 5 қимылда және бір орында тұрып орындалатын бастың кеуденің, аяқтың негізгі қалпын қолдану;
2. 1. 1. 6 бір орында тұрып орындалатынбастың, кеуденің, қолдың, аяқтың қимылы; қолдың бір және бірнеше қимылдармен кеуде, аяқтың қимылдарын ұштастыруға арналған жаттығуларды орындау
3. 1. 1. 1 мұғалімнің нұсқауы бойынша колоннаға, қатарға сапқа тұру;
3. 1. 1. 2 санау арқылы бұрылу (оңға, солға); қосымша қадамдармен ажырату және үйлестіру; бұрылу қимылымен залдың ортасына бір саптан екі сапқа тұрып сапты қайта құру; 3. 1. 1. 2. команданы түсіну және орындау: "Кең адымда!", "Тез адымда!";
3. 1. 1. 3 орында тұрып орындалатын бастың кеуденің, аяқтың негізгі қалпын қолдану;
3. 1. 1. 4 бір орында және қимылды орындау кезіндегі бас, кеуде, қол, аяқтың негізгі қалпы қолдың біртекті және әртүрлі текті қимылдарының сәйкестігіне жаттығуды орындау;
3. 1. 1. 5 команданы орындау: кезектілікпен "Бұрыл!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Оңға!", "Солға!"
4. 1. 1. 1 бір орында айналу командасын орындау;
4. 1. 1. 2 "бір-екі" деп санай алу;
4. 1. 1. 3 бір саптан екі сапқа керісінше қайта сапқа тұру;
4. 1. 1. 4 олоннадан солға бұрыла отырып, қозғалыста үш колоннаға бір-бірден қайта сапқа тұру;
4. 1. 1. 5. қол мен аяқтың ассиметриялық қозғалысына жаттығу;
4. 1. 1. 6 сол жерде және қозғалыста орындалатын қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі қалпын қабылдау;
4. 1. 1. 7 қарапайым кешенді жалпы дамытушы және түзетуші жаттығуларды өз бетінше орындау

1.2. Развитие дыхания
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет);
0.​1.​2.​2 согласовывать дыхание с различными движениями;
0.​1.​2.​3 изменять глубину и темп дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет)
1.​1.​2.​1 выполнять основные положения и сочетание движений на дыхательные упражнения;
1.​1.​2.​2 выполнять дыхании через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа;
1.​1.​2.​3 выполнять дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе
2.​1.​2.​1 выполнять комплексы дыхательных упражнений;
2.​1.​2.​2. уметь согласовывать дыхание с различными движениями;
2.​1.​2.​3 изменять глубину и темп дыхания при выполнении общеразвивающих упражнений
3.​1.​2.​1 выполнять усиленное дыхание с движением грудной клетки;
3.​1.​2.​2 осуществлять ритмичное дыхание в ходьбе, беге, подпрыгивании;
3.​1.​2.​3 следить за произвольным изменением глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движений;
3.​1.​2.​4 следить за правильным дыханием при выполнении простейших упражнений в различном темпе
4.​1.​2.​1 выполнять дыхание в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
4.​1.​2.​2 выполнять правильное дыхание (грудное, диафрагмальное, смешанное) при выполнении упражнений без предмета;
4.​1.​2.​3 выполнять глубокое дыхание с движением рук, дыхание по подражанию и заданию учителя
1.3. Укрепление мышечного тонуса
0.​1.​3.​1 упражнения на расслабление мышц;
0.​1.​3.​2 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук;
0.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц голеностопных суставов;
0.​1.​3.​4 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц туловища;
0.​1.​3.​5 стремиться выполнять различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
0.​1.​3.​6уметь проверять правильность осанки при сидении;
0.​1.​3.​7 сохранять правильную осанку при ходьбе
1.​1.​3.​1 выполнять задания по словесной инструкции учителя;
1.​1.​3.​2 выполнять упражнения на расслабление мышц;
1.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук, голеностопных суставов, туловища;
1.​1.​3.​4 выполнять различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
1.​1.​3.​5 сохранять правильную осанку при сидении и ходьбе;
1.​1.​3.​6 уметь выполнять гимнастические упражнения с предметами (гимнастические палки, флажки, большие и малые мячи, малые обручи);
1.​1.​3.​7 уметь переползать на четвереньках в медленном темпе;
1.​1.​3.​8 уметь выполнять упражнения на равновесие
2.​1.​3.​1 правильно и точно по словесной инструкции учителя выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
2.​1.​3.​2 уметь выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми
обручами, большими и малыми мячами, скакалками;
2.​1.​3.​3 правильно и точно выполнять упражнения на лазания и перелезание;
2.​1.​3.​4 уметь выполнять упражнения на висы на гимнастической стенке;
2.​1.​3.​5 уметь точно выполнять упражнения на равновесие
3.​1.​3.​1 самостоятельно, правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
3.​1.​3.​2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами;
3.​1.​3.​3 уметь выполнять перекаты, "мостик", кувырки;
3.​1.​3.​4 выполнять упражнения на лазания по гимнастической стенке, по наклонной гимнастической скамейке (угол 20-30 гр.); пролезание сквозь гимнастические обручи;
3.​1.​3.​5 выполнять упражнения на висы на гимнастической стенке; упор на бревне, скамейке, гимнастическом козле;
3.​1.​3.​6 уметь выполнять упражнения на равновесие
4.​1.​3.​1 правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
4.​1.​3.​2 выполнять кувырок назад, комбинацию из кувырков, "мостик" с помощью учителя;
4.​1.​3.​3 выполнять лазаньепогимнастическойстенкеспереходомнагимнастическуюскамейку;
4.​1.​3.​4 выполнять лазанье по канату произвольным способом; перелезез бревно, коня, козла;
4.​1.​3.​5 выполнять упражнения на вис на рейке гимнастической стенки, на канате;
4.​1.​3.​6 ходить по наклонной доске (угол 200);

1.2. Тыныс алуды дамыту
0. 1. 2. 1 жату, тұру, отыру (еліктеу, санау, шапалақтау бойынша) қалпында диафрагмальды, қабырғалық және аралас тыныс алу жаттығуларды орындау;
0. 1. 2. 2 әртүрлі қимылдарға тыңыс алын ұштастыра алу;
0. 1. 2. 3 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының (еліктеу,санау, шапалақтау бойынша) өзгерту
1. 1. 2. 1 негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды ұштастыра алу;
1. 1. 2. 2 отыру, тұру, жату әр түрлі бастапқы қалыпта мұрын және ауыз арқылы тыныс алуды орындау;
1. 1. 2. 3 дем шығару кезінде дыбыстарды айтумен жүру кезіндегі тыныс алу жаттығуларды орындау;
2. 1. 2. 1 кешенді тыныс алу жаттығуларын орындау;
2. 1. 2. 2. тыныс алуды түрлі қимылдармен сәйкестендіре білу;
2. 1. 2. 3 жалпы дамытушы жаттығуларды орындау кезінде тыныс алу тереңдігі мен қарқынының өзгерту
3. 1. 2. 1 кеуде қуысының қозғалысымен күшейтілген тыныс алуды орындау;
3. 1. 2. 2 жүруде, жүгіруде, секіруде ырғақты тыныс алуды жүзеге асыра алу;
3. 1. 2. 3 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының еркін өзгеруіне бақылау жасау;
3. 1. 2. 4 әр түрлі қарқынмен қарапайым жаттығуларды орындау кезінде дұрыс тыныс алуға бақылау жасау
4. 1. 2. 1 әртүрлі бастапқы қалыпта тыныс алу жаттығуларын орындау: отыру, тұру, жату, аяқ, қолдың әр түрлі қалпымен, тыныс алудан кейін дем шығаруды меңгеру;
4. 1. 2. 2 заттарсыз жаттығу жасау кезінде дұрыс тыныс алуды(кеуде, диафрагмалды, аралас) орындау;
4. 1. 2. 3 мұғалімнің тапсырмасы бойынша еліктеу арқылы қолдың қозғалысымен терең тыныс алуды орындау
1.3. Бұлшықет тонусын нығайту
0. 1. 3. 1 бұлшықеттің босанысуына жаттығуды орындау;
0. 1. 3. 2 қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
0. 1. 3. 3 аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
0. 1. 3. 4 кеуде бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
0. 1. 3. 5 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындауға ынталану;
0. 1. 3. 6 отырған кезінде арқаны дұрыс ұстауын тексеру;
0. 1. 3. 7 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтау
1. 1. 3. 1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша тапсырманы орындау;
1. 1. 3. 2. бұлшықеттің босанысуына арналған жаттығуды орындау;
1. 1. 3. 3 қол білезіктері мен саусақтардың, кеуденің бұлшықеттерін нығайту, аяқ буындарыныңбұлшықеттерін нығайтуға арналған жаттығулар орындау кезіндегі кысымды сезіну;
1. 1. 3. 4 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындау;
1. 1. 3. 5 жүру және отыру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтай алу;
1. 1. 3. 6. гимнастикалық жаттығуларды заттармен (гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбер , үлкен және кіші доптармен) орындау;
1. 1. 3. 7 баяу ырғақта төрт аяқтап еңбектей алу;
1. 1. 3. 8 тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындау
2. 1. 3. 1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақ және қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарыныңжәне табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
2. 1. 3. 2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбермен жаттығулар кешендерін орындау;
2. 1. 3. 3 өрмелеуге және өрмелеп түсуге арналған жаттығуларды дұрыс және нақты орындау;
2. 1. 3. 4 гимнастикалық таяқшада ілініп тұруға арналған жаттығуларды орындау;
2. 1. 3. 5 тепе-теңдікке арналған жаттығуларды нақты орындау
3. 1. 3. 1 өз бетінше жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақ және қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарыныңжәне табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
3. 1. 3. 2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалармен, кіші сақина, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен жаттығулар кешендерін орындау;
3. 1. 3. 3 арқада жату қалпында "мостик" жасау, домалау;
3. 1. 3. 4 гимнастикалық таяқшада табанға және қол білезіктерінесүйене отырып (бұрышы 20-30 г) иілу; гимнастикалық сақина ортасынан өту;
3. 1. 3. 5 гимнастикалық өрге, таяқшаға, ағашқа сүйену арқылы гимнастикалық қабырғада басын тқмен қаратып ілініп тұруға арналған жаттығуды орындау;
3. 1. 3. 6тепе-теңдікке арналған жаттығуларды орындау
4. 1. 3. 1 жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақ және қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға,бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарыныңжәне табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
4. 1. 3. 2, мұғалімнің көмегімен "мостик", артқа домалау, домалау комбинацияларын жасау;
4. 1. 3. 3 гимнастикалық қабырға бойымен өрмелеу, белгіленген көлбеу гимнастикалық орындыққа өтуді орындау;
4. 1. 3. 4 еркін тәсілмен арқан бойымен өрмелеу; бөренеден, жылқыдан, ешкі үстінен өтуді орындау;
4. 1. 3. 5 төмен қарай басын түсіріп гимнастикалық қабырға рейкасында уақытқа, арқанда тербелу жаттығуларды орындау;
4. 1. 3. 6 көлбеу тақтамен жүру (бұрышы 20

4.​1.​3.​7 выполнять упражнение на равновесие "ласточка"
4.​1.​3.​8 ходить по гимнастическому бревну высотой 60 см.;
4.​1.​3.​9 выполнять опорный прыжок через гимнастического козла
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
0.​1.​4.​1 ходить в колонне по одному, строиться в звенья, чередовать бег с ходьбой;
0.​1.​4.​2 выполнять повороты к ориентирам без зрительного контроля;
0.​1.​4.​3 ходить по ориентирам начерченным на гимнастической скамейке;
0.​1.​4.​4 выполнять прыжок в длину с места в обозначенный ориентир и воспроизводить его без зрительного ориентира;
0.​1.​4.​5 уметь фиксировать исходное положение рук, туловища, ног согласно словесной инструкции
1.​1.​4.​1 следить за точностью движений при выполнении упражнений на развитие пространственно-временной ориентации: построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, уменьшение и увеличе ние круга движения, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места точком двух ног в начерченный ориентир
2.​1.​4.​1 правильно, подруко водством учителя выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
2.​1.​4.​2 строиться в шеренгу с изменением места построения по заданному ориентиру;
2.​1.​4.​3 двигаться в колонне с изменение направле ний по ориентиру;
2.​1.​4.​4 выполнять повороты к ориентирам без контроля зрения в моментповорота
3.​1.​4.​1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
3.​1.​4.​2 перестраиваться из круга в квадрат по ориентирам;
3.​1.​4.​3 уметь выполнять повороты направо, налево без контроля зрения;
3.​1.​4.​4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами
4.​1.​4.​1 самостоятельно выполнять упражне ния для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
4.​1.​4.​2 выполнять построение и перестроение в шеренгу, в колонну по словес ному указанию учителя;
4.​1.​4.​3 ходить между различными ориентирами;
4.​1.​4.​4 выполнять бег по на черченнымна полу ориенти рам;
4.​1.​4.​5 ходить по двум параллельнопостав ленным гимнастическим скамейкам;
4.​1.​4.​6 выполнять прыжки в высоту до определенного ориентира с контролем и без контроля зрения
2) раздел "Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Ходьба, бег, прыжки
0.​2.​1.​1 ходить, бегать, прыгать и метать;
0.​2.​1.​2 ходить друг за другом по одному и парами ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске;
0.​2.​1.​3 стремиться выполнять упражнения на равновесие: по прямой скамейке (шириной 30-35см.) делать повороты по сигналу учителя; бегать по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы; бегать в колонне между расставленными игрушками; бегать по доске шириной 20-25 см; ходить по скамейке с предметом на голове;
0.​2.​1.​4 спрыгивать с высоты 20-30см.; прыгать на двух ногах по дорожке; прыгать на двух ногах по начерченной дорожке (длина 2 м ширина 20см)
1.​2.​1.​1 ходить парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке;
1.​2.​1.​2 выполнять перебежки группами и по одному 15-20 м;
1.​2.​1.​3 ходить по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы;
1.​2.​1.​4 бегать в колонне между расставленными игрушками
1.​2.​1.​5 спрыгивать с высоты; прыгать на двух ногах;
1.​2.​1.​6 выполнять разного вида прыжки;
1.​2.​1.​7 передавать и переносить предметы спортивного оборудования
2.​2.​1.​1. правильно дышать во время ходьбы и бега;
2.​2.​1.​2 ходить с высоким подниманием бедра, в полуприсяде, с различными положениями рук;
2.​2.​1.​3 ходить с перешагиванием через предмет;
2.​2.​1.​4 уметь бегать на месте с высоким подниманием бедра, бегать на скорость до 30м., медленно бегать до 2 минут;
2.​2.​1.​5 правильно и точно прыгать в длину и высоту с шага (с небольшого разбега, 3-4м., в высоту с прямого разбега);
2.​2.​1.​6 уметь выполнять прыжки на одной ноге на месте, с продвижением вперед, в стороны; прыжки в глубину с высоты 30-40см
3.​2.​1.​1 ходить в различном темпе, с выполнением упражнений для рук;
3.2.1 2 ходить с контролем и без контроля зрения;
3.​2.​1.​3 понимать значение правильной осанки при ходьбе;
3.​2.​1.​4 выполнять высокий старт в эстафетном беге;
3.​2.​1.​5 выполнять медленный бег до 3 мин. (сильные дети);
3.​2.​1.​6 выполнять бег в чередовании с ходьбой до 100 м., челночный бег (3х5м.), бег на скорость до 40м;
3.​2.​1.​7 выполнять прыжки: с ноги на ногу с про движением вперед до 15м; в длину согнув ноги; с разбега способом перешагивания
4.​2.​1.​1 ходить по ориентирам по двум параллельно поставленным гимнастическим скамейкам, ходить в быстром темпе, в приседе; сочетать различные виды ходьбы;
4.​2.​1.​2 выполнять низкий старт;
4.​2.​1.​3 выполнять быстрый бег на месте до 10 сек.; челночный бег (3х10м.); бег с преодолением небольших препятствий на отрезке 30 м;
4.​2.​1.​4 выполнять разные виды прыжков: прыжки с ног и на ногу до 20 м, в высоту способом перешагивания (внимание на мягкость приземления); прыжки в длину с разбега (зона отталкивания— 60—70 см), на результат (внимание на технику прыжка)

); 4. 1. 3. 7 "қарлығаш" тепе-теңдікке арналған жаттығуды орындау;
4. 1. 3. 8 биіктігі 60см гимнастикалық агаштан жүру;
4. 1. 3. 9 гимнастикалық ешкі арқылы тіректік секіруді орындау
1.4. Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
0. 1. 4. 1 колоннада бір-бірден жүру, сапқа тұру, жүруді жүгірумен кезектестіре алу;
0. 1. 4. 2 көру арқылы бақылауынсыз бағдарларға бұрылуды орындау;
0. 1. 4. 3 бағыт және гимнастикалық таяқтарда сызылған сызықтар бойынша жүру;
0. 1. 4. 4 көру арқылы бағдарынсыз белгіленген бағдарға орнынан ұзындыққа секіруді орындау;
0. 1. 4. 5 сөздік нұсқаулыққа сәйкес қолдың, дененің, аяқтың бастапқы қалпынбайланыстыра білу
1. 1. 4. 1 кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылдың нақтылығына бақылау жасау:
белгіленген жерде сапқа тұруға арналған жаттығуды орындау, бағдар бойынша шеңберге сапқа тұру, қозғалыс шеңберін азайту және ұлғайту, бағдар бойынша жүру,сызылған бағдардан екі аяқпен ұзындыққа секіру
2. 1. 4. 1 мұғалімнің басқаруымен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылды нақты және дұрыс орындау;
2. 1. 4. 2 орынын ауыстыру арқылы берілген бағдар бойынша сапқа тұру;
2. 1. 4. 3 бағдар бойынша орын ауыстыру арқылы қолоннада қозғалу;
2. 1. 4. 4 бұрылу барысында көздің бақылауынсыз бұрылуды орындау
3. 1. 4. 1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
3. 1. 4. 2 бағдалаубойынша шеңберден төртбұрышқа қайта құрыла алу;
3. 1. 4. 3бақылауынсыз оңға, солға бұрылуды орындау;
3. 1. 4. 4 көзді жұмып және көздің бақылауымен бағдар (отыру, жату) бойынша нақты биіктікте кеудені бүгу мен жазуға арналған жаттығуды орындау
4. 1. 4. 1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
4. 1. 4. 2 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша сапқа және колонаға құрылу және қайта құрылуды орындау;
4.1.4. 3әртүрлі бағдарлармен жүру;
4. 1. 4. 4 еденде сызылған бағдар бойынша жүгіруді орындау;
4. 1. 4. 5 қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен жүру;
4. 1. 4. 6 көздің бақылауымен және бақылаусыз нақты бағыт бойынша биіктікке секіруді орындау
2) "Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Жүру, жүгіру, секіру
0. 2. 1. 1 жүру, жүгіру, секіру және лақтыру;
0. 2. 1. 2 баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру, көлбеу тақтамен жүру;
0. 2. 1. 3 тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуды орындауға ынталану: түзу таяқ бойынша (ені 30-35см.); мұғалімнің сигналы бойынша бұрылу; аяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен залды жеңіл жүгіру; қойылған ойыншықтар арасында сапта жүгіру; ені 20-25 см тақтай бойымен жүгіру; басына зат қойып орындық бойымен жүру;
0. 2. 1. 4 20-30см. биіктіктен секіру; жолда екі аяқпен бірдей секіру; сызылған жол (ұзындығы 2 м., ені 20 см.) бойынша екі аяқпен секіру
1. 2. 1. 1 қозғалыс қарқынын жылдамдату, баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру;
1. 2. 1. 2 жалғыз және топпен 15-20м жүгіруді орындау;
1. 2. 1. 3 зал ішінде аяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіру;
1. 2. 1. 4 қойылған ойыншықтар арасында сапта жүгіру;
1. 2. 1. 5 биіктіктен секіру; жолда екі аяқпен бірдей секіру;
1. 2. 1. 6 алуантүрлі секірудің түрлерін орындау;
1. 2. 1. 7 спорттық құралдардың заттарын беру және алмастыру
2. 2. 1. 1 жүру және жүгіру кезінде дұрыс тыныс алу;
2. 2. 1. 2 қолдың түрлі қалпымен жамбастың жоғары көтерілуімен, жартылай отырыпжүру;
2. 2. 1. 3 заттардан атап өту арқылы жүру;
2. 2. 1. 4 жамбастың жоғары көтерілуімен бір орында жүгіру 30м дейін жылдамдыққа жүгіру, 2 минутқа дейін баяу жүгіру;
2. 2. 1. 5 қадамнан ұзындыққа және биіктікке дұрыс және дәл секіру(кішкене жүгірумен , 3-4м., түзу жүгірумен биіктікке);;
2. 2. 1. 6 жан-жағына, алға қарай жылжу арқылы бір орында бір аяқта секіру; баяу 30-40 см биіктіктен тереңдікке секіруді орындау
3. 2. 1. 1 қолға арналған жаттығуларды орындаумен әртүрлі темпімен жүру;
3.2.1 2 көру арқылы бақылау және бақылауынсыз жүру;
3. 2. 1. 3 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстаудың маңыздылығын түсіне алу;
3. 2. 1. 4 эстафеталық жүгіруде жоғары стартты орындау;
3. 2. 1. 5 3 мин дейін баяу жүгіруді (мықты балалар) орындау;
3. 2. 1. 6 100м жүгіруді жүрумен алмастыру, жүгіру (3х5м.); 40м дейін жылдам жүгіруді орындау;
3. 2. 1. 7 секіруді орындау: аяқтан аяққа алға қарай 15 м-ге дейін алға жылжу, аяқты бүгіп, қадамдау тәсілімен жүгіру
4. 2. 1. 1 қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен бағдар бойынша жүру, жартылай отырып жылдам жүру; алуантүрлі жүрудің түрлерін ұштастыра алу;
4. 2. 1. 2 төмен стартты оырндай алу;
4. 2. 1. 3 бір орында 10 сек. дейін жылдам жүгіру; жүгіру (3х10м.); 30м кесіндісінде шағын кедергілерді жеңумен жүгіруді орындау;
4. 2. 1. 4 алуантүрлі секірудің түрлерін орындау: аяқтан аяққа 20 м-ге дейін, биіктікке аттау тәсілімен секіру (қону жұмсақтығына назар аударыңыз); екпеден ұзындыққа секіру (итеру аймағы- 60-70 см), нәтижеге (секіру техникасына назар аударыңыз) орындау

2.2 Метание
0.​2.​2.​1 бросать мяч диаметром 10см. о землю, стараясь поймать его двумя руками;
0.​2.​2.​2 бросать мяч из-за головы; бросать мешочки, шишки, камешки в даль правой и левой рукой;
0.​2.​2.​3 забрасывать мяч диаметром 20 см. в кольцо, прикрепленное на высоте 1,5 - 2 метра от земли;
0.​2.​2.​4 выполнить лазания, перелезания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них;
0.​2.​2.​5 перебираться с одного пролета гимнастической стенки на другой
1.​2.​2.​1 вырабатывать умения: бросать мяч разными способами;
1.​2.​2.​2 выполнять упражнения на лазания, перелезания ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них.
1.​2.​2.​3 произвольно метать малые и большие мячи
2.​2.​2.​1 правильно и точно выполнять упражнения на метание;
2.​2.​2.​2 произвольно метать малые и большие мячи в игре; бросать и ловить волейбольный мяч; метать кольца на шест; метать с места малый мяч в стенку правой и левой рукой
3.​2.​2.​1 самостоятельно выполнять упражнения на метание: малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель (баскетбольный щит с учетом дальности отскока на расстоянии 4-8 м.) с места
4.​2.​2.​1 выполнять метание мячей в цель (на стене, баскетбольный щит, мишень) и на дальность, ширина коридора – 10 -15 м.
3) раздел "Подвижные, спортивные, национальные игры":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
0.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
0.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр;
0.​3.​1.​3 не проявлять негативного и агрессивного поведения после проигрыша
1.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
1.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр;
2.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно;
2.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
3.​3.​1.​1 называть спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол;
3.​3.​1.​2 наблюдать спортивные игры старшеклассников;
3.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4.​3.​1.​1 называть спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол;
4.​3.​1.​2. играть в спортивные игры, вклю ченные в программу международных игр Спешиал Олимпикс: хоккей с шайбой, хоккей с мячом, бадминтон, гольф, теннис;
4.​3.​1.​2 проявлять желание наблюдать спортивные игры старшеклассников

2.2 Лақтыру
0. 2. 2. 1 диаметрі 10см допты жерге лақтыру, оны екі қолмен ұстауға ынталану;
0. 2. 2. 2 басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру;
0. 2. 2. 3 диаметрі 20 см. допты жерден 1,5 – 2 метр биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру;
0. 2. 2. 4 заттарды (орындықтар, бөренелер, тақтайлар) пайдалана отырып және заттарсыз төрт аяқтап өрмелеу;
0. 2. 2. 5. гимнастикалық қабырғаның бір аралығынан екіншісіне өту
1. 2. 2. 1 біліктілікті өңдей алу: допты әртүрлі амалдармен лақтыру;
1. 2. 2. 2 заттарды (орындықтар, бөренелер, тақтайлар) пайдалана отырып және заттарсыз төрт аяқтап өрмелей алу;
1. 2. 2. 3 кіші және үлкен допты өз еркімен лақтыру
2. 2. 2. 1 лақтыруға арналған жаттығуды дұрыс және нақты орындау;
2. 2. 2. 2 ойын барысында үлкен және кіші бопты өз еркімен лақтыру; волейбол добын лақтыру және қағып алу; сырыққа сақинаны лақтыру; оң және сол қолыменкіші допты қабырғаға лақтыру
3. 2. 2. 1 өз бетінше лақтыруға арналған жаттығуды орындау: бір орнында кіші допты оң және сол қолмен қашықтыққа көлденең және тігінен (4-8 м қашықтықта секіру қашықтығын ескере отырып баскетбол қалқаны)
4. 2. 2. 1 допты дәлдеп лақтыруды (қабырғада, баскетбол қалқаны, нысана) және қашықтыққа, дәліз ені-10-15 м орындау;
3) "Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
0.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
0.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсетеалу;
0.3.1.3 ойында жеңіліс тапқан кезде агрессивті және жағымсыз әрекеттер танытпау
1.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
1.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету;
2.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау және мақсатты бағдарланған әрекет жасау;
2.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
3.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
3.3.1.2 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылау;
3.3.1.3 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
4.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол - спорттық ойындарды атау;
4.3.1.2 Спешиал Олимпикс халықаралық ойындарының бағдарламасына енгізілген спорт ойындарды ойнау: шайбалы хоккей, допты хоккей, бадминтон, гольф, теннис;
4.3.1.3 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылауға ниет білдіру

4) Раздел "Лыжная подготовка (коньки)":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Лыжная подготовка(коньки)
0.​4.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
0.​4.​1.​2 не проявлять негативного и агрессивного поведения после проигрыша
1.​4.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
1.​4.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр;
2.​4.​1.​1 выполнять правила подготовки к занятиям на лыжах;
2.​4.​1.​2 знать и уметь одевать одежду и обувь лыжника: прикрепление лыж к обуви, снятие лыж;
2.​4.​1.​3 выполнять правила переноски лыж;
2.​4.​1.​4 уметь выполнять ступающий шаг без палок и с палками, скользящий шаг;
2.​4.​1.​5 выполнять повороты на месте "переступанием" вокруг пяток лыж;
2.​4.​1.​6 передвигаться на лыжах до 0,3-0,6 км (за урок);
2.​4.​1.​7 самостоятельно одевать и снимать ботинки с коньками;
2.​4.​1.​8 стоять на одном, двух коньках;
2.​4.​1.​9 выполнять подготовительные упражнения с коньками;
2.​4.​1.​10 ходить приставными шагами вправо, влево
3.​4.​1.​1 строиться в одну шеренгу с лыжами и на лыжах;
3.​4.​1.​2 выполнять команды: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";
3.​4.​1.​3 передвигаться скользящим шагом по учебной лыжне;
3.​4.​1.​4 уметь подниматься ступающим шагом на склон, спускаться с горки в основной стойке;
3.​4.​1.​5 передвигаться на лыжах (до 800 м. за урок);
3.​4.​1.​6 тормозить полуплугом правым и левым коньками; 3.​4.​1.​7 выполнять повороты в движении на двух ногах и приставными шагами вправо, влево, по дуге;
3.​4.​1.​8 выполнять движение по дуге с отталкиванием только правым коньком;
3.​4.​1.​9. уметь выполнять свободное катание до 3 мин
4.​4.​1.​1 выполнять распоряжения в строю: "Лыжи положить!", "Лыжи взять!";
4.​4.​1.​2 выполнять по переменный двушажный ход;
4.​4.​1.​3. выполнять подъем "елочкой", "лесенкой";
4.​4.​1.​4 выполнять спуски в средней стойке;
4.​4.​1.​5 передвигаться на лыжах (до 1,5 км за урок);
4.​4.​1.​6 скользить на обоих коньках с попеременным отведением ног назад переносомвеса тела на опорную ногу;
4.​4.​1.​7 скользить на обеих ногах, стоя в посадке;
4.​4.​1.​8 скользить на ребрах коньков;
4.​4.​1.​9 скользить на коньках с разведением и сведением ног;
4.​4.​1.​10 тормозить плугом;
4.​4.​1.​11получать удовольствие от свободного катания
31. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.

4) "Шаңғыға дайындық" бөлімі:
4-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Шаңғыға дайындық
0. 3. 1. 1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
0. 3. 1. 2 ойында жеңіліс тапқан кезде агрессивті және жағымсыз әрекеттер танытпау
1. 3. 1. 1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
1. 3. 1. 2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
2. 4. 1. 1 шаңғымен айналысуға дайындық ережелерін орындау;
2. 4. 1. 2 шаңғының киімі мен аяқ киімі, аяқ киімге шаңғыны бекіту, шаңғыны шешу;
2. 4. 1. 3 шаңғыны көтеру ережесін білу;
2. 4. 1. 4 таяқсыз және таяқпен бастапқы қадамды, жылжымалы қадамды орындау;
2. 4. 1. 5 бір орында шаңғының ұшымен "атап өту" арқылы бұрылуды орындау;
2. 4. 1. 6 0,3-0,6 км дейін шаңғымен жүру (сабақ барысында);
2. 4. 1. 7 коньки аяқ киімін өз бетінше кию және шешу;
2. 4. 1. 8 бір, екі конькиде тұру;
2. 4. 1. 9 конькимен жаттығу орындау: аяқты тізеге бүгу, жартылай отыру, дене салмағын бір аяқтан екінші аяққа ауыстыру, конькиде дұрыс құлауына еліктеу;
2. 4. 1. 10 оңға, солға қосымша қадамдармен жүру;оң,сол аяғымен итеру және денес алмағын бір аяқтан екінші аяққа алмастыра отырып сырғанау
3. 4. 1. 1 шаңғымен және шаңғыны киіпбір қатарға сапқа тұру;
3. 4. 1. 2 команданы орындау: "Қатарға тұр!", "Тік тұр!", "Бұрыл!", "Еркін тұр!"
3. 4. 1. 3 оқу шаңғысыменжылжымалы қадаммен жүру;
3. 4. 1. 4 баспалдақпен беткейге көтеру, төбеден негізгі тіректе түсе білу;
3. 4. 1. 5 шаңғымен жүру (800 м дейін сабақта);
3. 4. 1. 6 оң және сол конькидің соқасымен еденді тежеу;
3. 4. 1. 7 доға бойынша екі аяқтың қозғалысымен және қосымша қадамдармен оңға, солға бұрылуды орындау;
3. 4. 1. 8 тек оң жаққа киілген конькимен доға бойынша қозғалуды орындау;
3. 4. 1. 9 3 минутқа дейін конькиде еркін сырғанау
4. 4. 1. 1 қатарда команданыорындау: "Шаңғыны қой!", "Шаңғыны ал!";
4. 4. 1. 2 алмастыру арқылы екі қадамды жүруді орындау;
4. 4. 1. 3 "шырша", "баспалдақ" көтерілуді орындау;
4. 4. 1. 4 орта тіректе төмен түсу;
4. 4. 1. 5 шаңғымен жүру (сабақта 1,5 км дейін);
4. 4. 1. 6 дененің салмағын тірек аяққа ауыстыра отырып, аяқты кезекпен артқа бұрумен конькиде сырғанау;
4. 4. 1. 7 тұру қалпындаекі аяқта сырғу;
4. 4. 1. 8 коньки қырларымен сырғанай алу;
4. 4. 1. 9 аяқты қосыпжәне алшақтап конькимен сырғанай алу;
4. 4. 1. 10 соқамен тежей алу;
4. 4. 1. 11 еркін сырғанаудан ляззат алу
31. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4-сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
32. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
33. Обучение реализуется в контексте единых сквозных тем для всех лет обучения в начальных классах, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Адаптивная физическая
культура" для 0-4 классов
уровня начального образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
0.​1.​1.​1 понимать команды учителя по построению и перестроению в колонну по одному, равнение в затылок, перестроение из звеньев в колонну
1.2 Развитие дыхания
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет)
1.3Укрепление мышечного тонуса
0.​1.​3.​1 выполнять упражнения на расслабление мышц;
0.​1.​3.​2 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
0.​1.​4.​1 ходить в колонне по одному, строиться в звенья, чередовать бег с ходьбой;
0.​1.​4.​2 выполнять повороты к ориентирам без зрительного контроля
Моя школа
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба
Бег.
Прыжки
0.2.1 .1ходить, бегать, прыгать и метать;
0.​2.​1.​2 ходить друг за другом по одному и парами ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске
2.2 Метание
0.​2.​2.​1 бросать мяч диаметром 10см о землю, стараясь поймать его двумя руками
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
3.​1.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 0бщеразвивающие упражнения
0.​1.​1.​1 выполнять команды учителя по построению и перестроению в колонну по одному, равнение в затылок, перестроение из звеньев в колонну

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Бөлім мен тақырыптарды сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
33. Білім алушылардың зияткерлік даму ерекшеліктері ескеріліп, оқыту бастауыш сыныптардағы белгіленген барлық оқу жылына арналған бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Бейімделген дене шынықтыру"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
0.1.1.1 мұғалімнің командасымен сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұрудытүсіну
1.2 Тыныс алуды дамыту
0.1.2.1жату, тұру, отыру (еліктеу, санау, шапалақтау бойынша) қалпында диафрагмальды, қабырғалық және аралас тыныс алу жаттығуларды орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
0.1.3.1 бұлшықеттің босанысуына жаттығуды орындау;
0.1.3.2 қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
0.1.4.1 колоннада бір-бірден жүру, сапқа тұру, жүруді жүгірумен кезектестіре алу;
0.1.4.2 көру арқылы бақылауынсыз бағдарларға бұрылуды орындау
Менің мектебім
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1. Жүру
Жүгіру.
Секіру
0.2.1.1 жүру, жүгіру, секіру және лақтыру;
0.2.1.2 баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру, көлбеу тақтамен жүру
2.2. Лақтыру
0.2.2.1 диаметрі 10см допты жерге лақтыру, оны екі қолмен ұстауға ынталану;
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау және мақсатты бағдарланған әрекет жасау
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршған әлем
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
0.1.1.1 мұғалімнің командасымен сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұрудыорындау

1.2 Развитие дыхания
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет)
1.3 Укрепление мышечного тонуса
0.​1.​3.​1 выполнять упражнения на расслабление мышц;
0.​1.​3.​2 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
0.​1.​4.​1 ходить в колонне по одному, строиться в звенья, чередовать бег с ходьбой
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба
Бег.
Прыжки
0.​2.​1.​1 ходить, бегать, прыгать и метать;
0.​2.​1.​2 ходить друг за другом по одному и парами ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске
2.2 Метание
0.​2.​2.​1 бросать мяч диаметром 10см о землю, стараясь поймать его двумя руками;
0.​2.​2.​2 бросать мяч из-за головы; бросать мешочки, шишки, камешки вдаль правой и левой рукой
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
0.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 0бщеразвивающие упражнения
0.​1.​1.​1 выполнять команды учителя по построению и перестроению в колонну по одному, равнение в затылок, перестроение из звеньев в колонну;
0.​1.​1.​2 выполнять команды "Направо!", "Налево!", "Встать!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!"
1.2 Развитие дыхания
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет);
0.​1.​2.​2 согласовывать дыхание с различными движениями
1.3 Укрепление мышечного тонуса
0.​1.​3.​1 выполнять упражнения на расслабление мышц;
0.​1.​3.​2 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук;
0.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц голеностопных суставов
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
0.​1.​4.​1 ходить в колонне по одному, строиться в звенья, чередовать бег с ходьбой;
0.​1.​4.​2. выполнять повороты к ориентирам без зрительного контроля
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба
Бег.
Прыжки
0.​2.​1.​1 ходить, бегать, прыгать и метать;
0.​2.​1.​2 ходить друг за другом по одному и парами ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске
2.2 Метание
0.​2.​2.​1 бросать мяч диаметром 10см. о землю, стараясь поймать его двумя руками;

1.2 Тыныс алуды дамыту
0.1.2.1 жату, тұру, отыру (еліктеу, санау, шапалақтау бойынша) қалпында диафрагмальды, қабырғалық және аралас тыныс алу жаттығуларды орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
0.1.3.1 бұлшықеттің босанысуына жаттығуды орындау;
0.1.3.2 қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
0.1.4.1 колоннада бір-бірден жүру, сапқа тұру, жүруді жүгірумен кезектестіре алу;
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру
Жүгіру.
Секіру
0.2.1.1 жүру, жүгіру, секіру және лақтыру;
0.2.1.2 баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру, көлбеу тақтамен жүру;
2.2 Лақтыру
0.2.2.1 диаметрі 10см допты жерге лақтыру, оны екі қолмен ұстауға ынталану;
0.2.2.2 басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру;
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
0.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау және мақсатты бағдарланған әрекет жасау
3-тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
0.1.1.1 мұғалімнің командасымен сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұрудыорындау;
0.1.1.2 командаларын "Оңға!", "Солға!", "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!" орындау;
1.2 Тыныс алуды дамыту
0.1.2.1жату, тұру, отыру (еліктеу, санау, шапалақтау бойынша) қалпында диафрагмальды, қабырғалық және аралас тыныс алу жаттығуларды орындау;
0.1.2.2 әртүрлі қимылдарға тыңыс алын ұштастыра алу
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
0.1.3.1 бұлшықеттің босанысуына жаттығуды орындау;
0.1.3.2 қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
0.1.3.3 аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
0.1.4.1 колоннада бір-бірден жүру, сапқа тұру, жүруді жүгірумен кезектестіре алу;
0.1.4.2көру арқылы бақылауынсыз бағдарларға бұрылуды орындау
2.Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру
Жүгіру.
Секіру
0.2.1.1 жүру, жүгіру, секіру және лақтыру;
0.2.1.2 баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру, көлбеу тақтамен жүру
2.2 Лақтыру
0.2.2.1 диаметрі 10 см допты жерге лақтыру, оны екі қолмен ұстауға ынталану;

0.​2.​2.​2 бросать мяч из-за головы; бросать мешочки, шишки, камешки вдаль правой и левой рукой
3. Подвиж-ные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
0.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
0.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4 четверть
Еда и напитки
В здоровом теле -здоровый дух!
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
0.​1.​1.​1 выполнять команды учителя по построению и перестроению в колонну по одному, равнение в затылок, перестроение из звеньев в колонну;
0.​1.​1.​2 выполнять команды "Направо!", "Налево!", "Встать!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!";
0.​1.​1.​3 выполнять упражнения для рук и плечевого пояса, головы и шеи, туловища, ног;
0.​1.​1.​4 ощущать напряжение и расслабление мышц шеи, плечевого пояса, рук, туловища, ног при выполнении упражнений
1.2 Развитие дыхания
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения на диафрагмальное, реберное и смешанное дыхание в положениях лежа, стоя, сидя (по подражанию, под хлопки, под счет);
0.​1.​2.​2 согласовывать дыхание с различными движениями;
0.​1.​2.​3 изменять глубину и темп дыхания в соответствии с характером движения (по подражанию, под хлопки, под счет)
1.3 Укрепление мышечного тонуса
0.​1.​3.​1 выполнять упражнения на расслабление мышц;
0.​1.​3.​2 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук;
0.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц голеностопных суставов;
0.​1.​3.​4 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц туловища;
0.​1.​3.​5 выполнять различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
0.​1.​3.​6 проверять правильность осанки при сидении;
0.​1.​3.​7 сохранять правильную осанку при ходьбе
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
0.​1.​4.​1 ходить в колонне по одному, строиться в звенья, чередовать бег с ходьбой;
0.​1.​4.​2 выполнять повороты к ориентирам без зрительного контроля;
0.​1.​4.​3 ходить по ориентирам, начерченным на гимнастической скамейке;
0.​1.​4.​4 выполнять прыжок в длину с места в обозначенный ориентир и воспроизводить его без зрительного ориентира;
0.​1.​4.​5 фиксировать исходное положение рук, туловища, ног согласно словесной инструкции
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба
Бег.
Прыжки
0.2.1 1 ходить, бегать, прыгать и метать;
0.​2.​1.​2 ходить друг за другом по одному и парами ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске;
0.​2.​1.​3 выполнять упражнения на равновесие: по прямой скамейке (шириной 30-35см); делать повороты по сигналу учителя; бегать по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы; бегать в колонне между расставленными игрушками; бегать по доске шириной 20-25 см; ходить по скамейке с предметом на голове;
0.​2.​1.​4 вырабатывать умение: спрыгивать с высоты 20-30см; прыгать на двух ногах по дорожке; прыгать на двух ногах по начерченной дорожке (длина 2 м., ширина 20см);

0.2.2.2 басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
0.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
0.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
4-тоқсан
Тағам және сусын
Дені саудың – жаны сау
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
0.1.1.1 мұғалімнің командасымен сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұрудыорындау;
0.1.1.2 командаларын "Оңға!", "Солға!", "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!" орындау;
0.1.1.3 мұғалімнің басқаруымен қол және иық, бас және мойын кеуде, аяққа арналған жаттығуларды орындау;
0.1.1.4 жаттығулар орындау кезінде мойын, ийық, қол, кеуде, аяқбұлшықеттерінің босаңысуы мен қысым түскіненін сезіну
1.2 Тыныс алуды дамыту
0.1.2.1 жату, тұру, отыру (еліктеу, санау, шапалақтау бойынша) қалпында диафрагмальды, қабырғалық және аралас тыныс алу жаттығуларды орындау;
0.1.2.2 әртүрлі қимылдарға тыңыс алын ұштастыра алу;
0.1.2.3 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының (еліктеу,санау, шапалақтау бойынша) өзгерту
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
0.1.3.1 бұлшықеттің босанысуына жаттығуды орындау;
0.1.3.2 қол білезіктері мен саусақтардың бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
0.1.3.3 аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
0.1.3.4 кеуде бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
0.1.3.5 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындауға ынталану;
0.1.3.6 отырған кезінде арқаны дұрыс ұстауын тексеру;
0.1.3.7 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтай алу
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
0.1.4.1 колоннада бір-бірден жүру, сапқа тұру, жүруді жүгірумен кезектестіре алу;
0.1.4.2 көру арқылы бақылауынсыз бағдарларға бұрылуды орындау;
0.1.4.3 бағыт және гимнастикалық таяқтарда сызылған сызықтар бойынша жүру;
0.1.4.4 көру арқылы бағдарынсыз белгіленген бағдарға орнынан ұзындыққа секіруді орындау;
0.1.4.5 сөздік нұсқаулыққа сәйкес қолдың, дененің, аяқтың бастапқы қалпынбайланыстыра білу;
2.Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру
Жүгіру.
Секіру
0.2.1.1 жүру, жүгіру, секіру және лақтыру;
0.2.1.2 баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру, көлбеу тақтамен жүру;
0.2.1.3 тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуды орындауға ынталану: түзу таяқ бойынша (ені 30-35см.); мұғалімнің сигналы бойынша бұрылу; аяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен залды жеңіл жүгіру; қойылған ойыншықтар арасында сапта жүгіру; ені 20-25 см тақтай бойымен жүгіру; басына зат қойып орындық бойымен жүру; 20-30см. биіктіктен секіру; жолда екі аяқпен бірдей секіру; сызылған жол (ұзындығы 2 м., ені 20 см.) бойынша екі аяқпен секіру;

0.​2.​1.​5 совершенствовать умения в выполнении разного вида прыжков: с предметами и без предметов; на двух сомкнутых ногах, продвигаясь вперед; прыгать в высоту с прямого разбега, спрыгивать с гимнастической скамейки, прыгать через длинную и короткую скакалку
2.2 Метание
0.​2.​2.​1 бросать мяч диаметром 10см о землю, стараясь поймать его двумя руками;
0.​2.​2.​2 бросать мяч из-за головы; бросать мешочки, шишки, камешки в даль правой и левой рукой;
0.​2.​2.​3 забрасывать мяч диаметром 20 см. в кольцо, прикрепленное на высоте 1,5 – 2 метра от земли;
0.​2.​2.​4 совершенствовать навыки лазания, перелезания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них;
0.​2.​2.​5 перебираться с одного пролета гимнастической стенки на другой
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
0.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
0.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр;
0.​3.​1.​3 не проявлять негативного и агрессивного поведения после проигрыша
2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
1.​1.​1.​1 принимать положение основной стойки;
1.​1.​1.​2 выполнять правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок; построение в одну шеренгу, равнение по разметке; перестроение из одной шеренги в круг, взявшись за руки; размыкание на вытянутые руки в шеренге, в колонне; повороты по ориентирам
1.2 Развитие дыхания
1.​1.​2.​1 выполнять основные положения и сочетание движений на дыхательные упражнения
1.3 Укрепление мышечного тонуса
1.​1.​3.​1 выполнять задания по словесной инструкции учителя;
1.​1.​3.​2 правильно выполнять упражнения на расслабление мышц;
1.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук;
1.​1.​3.​4 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц голеностопных суставов;
1.​1.​3.​5 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц туловища;
1.​1.​3.​6 выполнять различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
1.​1.​3.​7 проверять правильность осанки при сидении;
1.​1.​3.​8 сохранять правильную осанку при ходьбе
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
1.​1.​4.​1 следить за точностью движений при выполнении упражнений на развитие пространственно-временной ориентации: построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, уменьшение и увеличение круга движения, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места точком двух ног вначерченный ориентир
Моя школа

0.2.1.5 алуантүрлі секірудің түрлерін орындау біліктілігін жетілдіру: секіру: затпен және затсыз; екі аяғын бүгу арқылы алдыға жылжу; бір орыннан ұзындыққасекіру, гимнастикалық таяқтан секіру, ұзын және қысқа секіргіштен секіру
2.2 Лақтыру
0.2.2.1 диаметрі 10см допты жерге лақтыру, оны екі қолмен ұстауға ынталану;
0.2.2.2 басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру;
0.2.2.3 диаметрі 20 см. допты жерден 1,5 – 2 метр биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру;
0.2.2.4 заттарды (орындықтар, бөренелер, тақтайлар) пайдалана отырып және заттарсыз төрт аяқтап өрмелеу;
0.2.2.5. гимнастикалық қабырғаның бір аралығынан екіншісіне өту
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
0.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
0.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсетеалу;
0.3.1.3 ойында жеңіліс тапқан кезде агрессивті және жағымсыз әрекеттер танытпау
2) 1-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
1. Гимнастика
(тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
1.1.1.1 тік тұрудың негізгі қалпын қабылдау;
1.1.1.2 құру және қайта құру ережесі:сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұруды орындау; бір-бірінің қолдарын ұстап бір қатардан шеңберге қайта сапқа тұру; қатарда, колоннада созылған қолдарға созылу; бағыт бойынша бұрылу
1.2 Тыныс алуды дамыту
1.1.2.1 негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды ұштастыра алу
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
1.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша тапсырманы орындау;
1.1.3.2. бұлшықеттің босанысуына арналған жаттығуды дұрыс орындау;
1.1.3.3 қол білезіктері мен саусақтардың, кеуденің бұлшықеттерін нығайту, аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайтуға арналған жаттығулар орындау кезіндегі кысымды сезіну;
1.1.3.4 аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.5 кеуде бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.6 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындау;
1.1.3.7 отырған кезінде арқаны дұрыс ұстауын тексеру;
1.1.3.8 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтай алу
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
1.1.4.1 кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылдың нақтылығына бақылау жасау: белгіленген жерде сапқа тұруға арналған жаттығуды орындау, бағдар бойынша шеңберге сапқа тұру, қозғалыс шеңберін азайту және ұлғайту, бағдар бойынша жүру, сызылған бағдардан екі аяқпен ұзындыққа секіру
Менің мектебім

2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба.
Бег. Прыжки
1.​2.​1.​1 ходить парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске;
1.​2.​1.​2 выполнять перебежки группами и по одному 15-20м;
1.​2.​1.​3 по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы;
1.​2.​1.​4 бегать в колонне между расставленными игрушками
2.2 Метание.
1.​2.​2.​1 передавать и переносить предметы спортивного оборудования;
1.​2.​2.​2 бросать мяч из-за головы; бросать мешочки, шишки, камешки в даль правой и левой рукой;
1.​2.​2.​3 забрасывать мяч диаметром 20 см. в кольцо, прикрепленное на высоте 1,5 – 2 метра от земли
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
1.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
1.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
1.​1.​1.​1 принимать положение основной стойки;
1.​1.​1.​2 выполнять правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок; построение в одну шеренгу, равнение по разметке; перестроение из одной шеренги в круг, взявшись за руки; размыкание на вытянутые руки в шеренге, в колонне; повороты по ориентирам
1.2 Развитие дыхания
1.​1.​2.​1 выполнять основные положения и сочетание движений на дыхательные упражнения;
1.​1.​2.​2 тренироваться вдыхании через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа
1.3 Укрепление мышечного тонуса
1.​1.​3.​1 выполнять задания по словесной инструкции учителя;
1.​1.​3.​2. правильно выполнять упражнения на расслабление мышц;
1.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук;
1.​1.​3.​4 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц голеностопных суставов;
1.​1.​3.​5ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц туловища;
1.​1.​3.​6. уметь выполнять различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
1.​1.​3.​7 проверять правильность осанки при сидении
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
1.​1.​4.​1 следить за точностью движений при выполнении упражнений на развитие пространственно-временной ориентации: построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, уменьшение и увеличение круга движения, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места точком двух ног вначерченный ориентир

2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру.
Секіру
1.2.1.1 қозғалыс қарқынын жылдамдату, баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру;
1.2.1.2 жалғыз және топпен 15-20м жүгіруді орындау;
1.2.1.3 зал ішінде аяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіру;
1.2.1.4 қойылған ойыншықтар арасында сапта жүгіру;
2.2 Лақтыру
1.2.2.1 спорттық құралдар заттарын беру және алмасу;
1.2.2.2 басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру;
1.2.2.3 диаметрі 20 см. допты жерден 1,5 – 2 метр биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
1.3.1.1. мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
1.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсетеалу
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршған әлем
1. Гимнастика
(тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
1.1.1.1 тік тұрудың негізгі қалпын қабылдау;
1.1.1.2 құру және қайта құру ережесі: сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұруды орындау; бір-бірінің қолдарын ұстап бір қатардан шеңберге қайта сапқа тұру; қатарда, колоннада созылған қолдарға созылу; бағыт бойынша бұрылу;
1.2 Тыныс алуды дамыту
1.1.2.1 негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды ұштастыра алу;
1.1.2.2 отыру, тұру, жату әр түрлі бастапқы қалыптамұрын және ауыз арқылы тыныс алуды орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
1.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша тапсырманы орындау;
1.1.3.2. бұлшықеттің босанысуына арналған жаттығуды орындау;
1.1.3.3 қол білезіктері мен саусақтардың, кеуденің бұлшықеттерін нығайту, аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайтуға арналған жаттығулар орындау кезіндегі кысымды сезіну;
1.1.3.4 аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.5 кеуде бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.6 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындау;
1.1.3.7 отырған кезінде арқаны дұрыс ұстауын тексеру
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
1.1.4.1 кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылдың нақтылығына бақылау жасау: белгіленген жерде сапқа тұруға арналған жаттығуды орындау, бағдар бойынша шеңберге сапқа тұру, қозғалыс шеңберін азайту және ұлғайту, бағдар бойынша жүру, сызылған бағдардан екі аяқпен ұзындыққа секіру

2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба.
Бег. Прыжки
1.​2.​1.​1 ходить парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске;
1.​2.​1.​2 выполнять перебежки группами и по одному 15-20;
1.​2.​1.​3 ходить по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы;
1.​2.​1.​4 уметь бегать в колонне между расставленными игрушками
2.2 Метание
1.​2.​2.​1 передавать и переносить предметы спортивного оборудования;
1.​2.​2.​2 вырабатывать умения: бросать мяч из-за головы; бросать мешочки, шишки, камешки в даль правой и левой рукой;
1.​2.​2.​3 забрасывать мяч диаметром 20 см. в кольцо, прикрепленное на высоте 1,5 – 2 метра от земли;
1.​2.​2.​4 выполнять упражнения на лазания, перелезания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них;
1.​2.​2.​5 перебираться с одного пролета гимнастической стенки на другой
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
1.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
1.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
1.​1.​1.​1 принимать положение основной стойки;
1.​1.​1.​2 выполнять правила построения и перестроения: построение в колонну по одному, равнение в затылок; построение в одну шеренгу, равнение по разметке; перестроение из одной шеренги в круг, взявшись за руки; размыкание на вытянутые руки в шеренге, в колонне; повороты по ориентирам;
1.​1.​1.​3 выполнять команды
Встать!", "Сесть!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!"
1.2 Развитие дыхания
1.​1.​2.​1 выполнять основные положения и сочетание движений на дыхательные упражнения;
1.​1.​2.​2 тренироваться вдыхании через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа;
1.​1.​2.​3 выполнять дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе
1.3 Укрепление мышечного тонуса
1.​1.​3.​1 выполнять задания по словесной инструкции учителя;
1.​1.​3.​2. правильно выполнять упражнения на расслабление мышц;
1.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук;
1.​1.​3.​4 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц голеностопных суставов;
1.​1.​3.​5 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц туловища;
1.​1.​3.​6 выполнять различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
1.​1.​3.​7 проверять правильность осанки при сидении;
1.​1.​3.​8 сохранять правильную осанку при ходьбе;

2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
1.2.1.1 қозғалыс қарқынын жылдамдату, баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру;
1.2.1.2 жалғыз және топпен 15-20м жүгіруді орындау;
1.2.1.3 зал ішінде аяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіру;
1.2.1.4 қойылған ойыншықтар арасында сапта жүгіру
2.2 Лақтыру
1.2.2.1 спорттық құралдар заттарын беру және алмасу;
1.2.2.2 басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру;
1.2.2.3 диаметрі 20 см. допты жерден 1,5 – 2 метр биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру;
1.2.2.4 заттарды (орындықтар, бөренелер, тақтайлар) пайдалана отырып және заттарсыз төрт төрт аяқтап өрмелеу;
1.2.2.5 гимнастикалық қабырғаның бір аралығынан екіншісіне өту
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
1.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
1.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсетеалу
3-тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
1.1.1.1 тік тұрудың негізгі қалпын қабылдау;
1.1.1.2 құру және қайта құру ережесі:сапқа тұру және бір-бірден қайта сапқа тұру, колоннаға қайта сапқа тұру бірінің-артынан бірі тік тұруды орындау; бір-бірінің қолдарын ұстап бір қатардан шеңберге қайта сапқа тұру; қатарда, колоннада созылған қолдарға созылу; бағыт бойынша бұрылу;
1.1.1.3 командаларын орындау "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!"
1.2 Тыныс алуды дамыту
1.1.2.1 негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды ұштастыра алу;
1.1.2.2 отыру, тұру, жату әр түрлі бастапқы қалыптамұрын және ауыз арқылы тыныс алуды орындау;
1.1.2.3 дем шығару кезінде дыбыстарды айтумен жүру кезіндегі тыныс алу жаттығуларды орындау;
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
1.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша тапсырманы орындау;
1.1.3.2 бұлшықеттің босанысуына арналған жаттығуды орындау;
1.1.3.3 қол білезіктері мен саусақтардың, бұлшықеттерін нығайтуға арналған жаттығулар орындау кезіндегі кысымды сезіну;
1.1.3.4 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындау;
1.1.3.5 жүру және отыру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтай алу;
1.1.3.6 гимнастикалық жаттығуларды заттармен (гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбер , үлкен және кіші доптармен ) орындау;
1.1.3.7 баяу ырғақта төрт аяқтап еңбектей алу;
1.1.3.8 тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындау;
1.1.3.4 аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.5 кеуде бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.6 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудеге арналған әртүрлі қимылдарды орындау;
1.1.3.7 отырған кезінде арқаны дұрыс ұстауын тексеру;
1.1.3.8 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтай алу;

1.​1.​1.​3 выполнять команды "Встать!", "Сесть!", "Пошли!", "Побежали!", "Остановились!";
1.​1.​1.​4 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами
1.2 Развитие дыхания
1.​1.​2.​1 выполнять основные положения и сочетание движений на дыхательные упражнения;
1.​1.​2.​2 выполнять дыхание через нос и рот в различных исходных положениях – сидя, стоя, лежа;
1.​1.​2.​3 выполнять дыхательные упражнения во время ходьбы с проговариванием звуков на выдохе
1.3 Укрепление мышечного тонуса
1.​1.​3.​1 выполнять задания по словесной инструкции учителя;
1.​1.​3.​2. правильно выполнять упражнения на расслабление мышц
1.​1.​3.​3 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц пальцев и кистей рук;
1.​1.​3.​4 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц голеностопных суставов;
1.​1.​3.​5 ощущать напряжение при выполнении упражнений на укрепление мышц туловища;
1.​1.​3.​6 уметь выполнять различные движения головы, рук, туловища с остановкой по сигналу;
1.​1.​3.​7 проверять правильность осанки при сидении;
1.​1.​3.​8 сохранять правильную осанку при ходьбе;
1.​1.​3.​9 правильно и точно выполнять гимнастические упражнения с предметами (гимнастические палки, флажки, большие и малые мячи, малые обручи);
1.​1.​3.​10 переползать на четвереньках в медленном темпе по начерченному коридору шириной 15-20 см, лазание по гимнастической стенке, подлезание под препятствие, перелезание через препятствие;
1.​1.​3.​11 выполнять упражнения на равновесие: ходьба на доске, скамейке, стойка на одной ноге, кружение переступанием в медленном темпе;
1.​1.​3.​12. выполнять упражнения на равновесие: по прямой скамейке (шириной 30-35см),делать повороты по сигналу учителя
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
1.​1.​4.​1 следить за точностью движений при выполнении упражнений на развитие пространственно-временной ориентации: построение в обозначенном месте, построение в круг по ориентиру, уменьшение и увеличение круга движения, ходьба по ориентирам, прыжок в длину с места точком двух ног вначерченный ориентир
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба.
Бег. Прыжки

1.1.1.3 командаларын орындау "Тік тұр!", "Жүр!", "Жүгір!", "Тоқта!";
1.1.1.4 гимнастикалық таяқпен, жалаушалармен, шағын шеңбермен жаттығу кешендерін орындау
1.2 Тыныс алуды дамыту
1.1.2.1 негізгі ережелерді орындау және тыныс алу жаттығуларына қимылдарды ұштастыра алу;
1.1.2.2 отыру, тұру, жату әр түрлі бастапқы қалыптамұрын және ауыз арқылы тыныс алуды орындау;
1.1.2.3 дем шығару кезінде дыбыстарды айтумен жүру кезіндегі тыныс алу жаттығуларды орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
1.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша тапсырманы орындау;
1.1.3.2. бұлшықеттің босанысуына арналған жаттығуды орындау;
1.1.3.3 қол білезіктері мен саусақтардың, бұлшықеттерін нығайтуға арналған жаттығулар орындау кезіндегі кысымды сезіну;
1.1.3.4 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындау;
1.1.3.5 жүру және отыру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтай алу;
1.1.3.6. гимнастикалық жаттығуларды заттармен (гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбер, үлкен және кіші доптармен ) орындау;
1.1.3.7 баяу ырғақта төрт аяқтап еңбектей алу;
1.1.3.8 тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындау
1.1.3.4 аяқ буындарының бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.5 кеуде бұлшықеттерін нығайту арналған жаттығуды орындау кезінде қысым түскенін сезіну;
1.1.3.6 сигнал арқылы тоқтатумен бас, қол, кеудегеарналған әртүрлі қимылдарды орындау;
1.1.3.7 отырған кезінде арқаны дұрыс ұстауын тексеру;
1.1.3.8 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстауды сақтай алу;
1.1.3.9 гимнастикалық жаттығуларды заттармен (гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбер) нақты және дұрыс орындау;
1.1.3.10 ені 15-20 см сызылған дәліздер бойынша баяу қарқынмен төрт аяқтап еңбектеп өту,гимнастикалық қабырғаға өрмелеу, кедергінің астынан еңбектеп өту,кедергінің үстінен асып өту;
1.1.3.11 тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығулар: тақтада, орындықтарда жүру, бір аяқта тұру, шеңберді баяу қарқынмен атап өту;
1.1.3.12 тепе-теңдікті сақтауға жаттығулар орындау: мұғалім сигналыментік орындық бойынша (ені 30-35см.) бұрылу;
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
1.1.4.1 кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылдың нақтылығына бақылау жасау: белгіленген жерде сапқа тұруға арналған жаттығуды орындау, бағдар бойынша шеңберге сапқа тұру, қозғалыс шеңберін азайту және ұлғайту, бағдар бойынша жүру, сызылған бағдардан екі аяқпен ұзындыққа секіру
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру.
Жүгіру.
Секіру

1.​2.​1.​1 ходить парами друг за другом ускоряя и замедляя темп движения, ходить по извилистой дорожке за учителем, ходить по наклонной доске;
1.​2.​1.​2 выполнять перебежки группами и по одному 15-20.;
1.​2.​1.​3 ходить по залу легко на носках, пятках, внутренних и наружных сторонах стопы;
1.​2.​1.​4 бегать в колонне между расставленными игрушками;
1.​2.​1.​4 вырабатывать умения: спрыгивать с высоты 20-30см; прыгать на двух ногах по дорожке; прыгать на двух ногах по начерченной дорожке (длина 2 м., ширина 20см);
1.​2.​1.​5 совершенствовать умения в выполнении разного вида прыжков: с предметами и без предметов; на двух сомкнутых ногах, продвигаясь вперед, назад, вправо, влево; прыгать с ноги на ногу на отрезках до 10 м., подрыгивать вверх на месте с захватом или касанием висящего предмета; прыгать в длину с места, прыгать через длинную и короткую скакалку
2.2 Метание
1.​2.​2.​1 передавать и переносить предметы спортивного оборудования;
1.​2.​2.​2 вырабатывать умения: бросать мяч из-за головы; бросать мешочки, шишки, камешки в даль правой и левой рукой;
1.​2.​2.​3 забрасывать мяч диаметром 20 см. в кольцо, прикрепленное на высоте 1,5 – 2 метра от земли;
1.​2.​2.​4 выполнять упражнения на лазания, перелезания, ползания на четвереньках разными видами с использованием предметов (скамейка, бревно, доска) и без них;
1.​2.​2.​5 перебираться с одного пролета гимнастической стенки на другой;
1.​2.​2.​6 произвольно метать малые и большие мячи в игре; бросать и ловить волейбольный мяч; метать кольца на шест; метать с места малый мяч в стенку правой и левой рукой
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
1.​3.​1.​1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно под руководством учителя;
1.​3.​1.​2 уважительно относиться к товарищам во время игр
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Моя школа
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
2.1.1.1 перестраиваться в шеренгу и равняться по носкам по команде учителя;
2.1.1.2 выполнять команды: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "На месте шагом марш!", "Шагом марш!", "Класс, стой!"
1.2 Развитие дыхания
2.1.2.1 правильно выполнять комплексы дыхательных упражнений;
2.1.2.2 согласовывать дыхание с различными движениями
1.3 Укрепление мышечного тонуса
2.1.3.1 правильно и точно по словесной инструкции учителя выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;

1.2.1.1 қозғалыс қарқынын жылдамдату, баяулату арқылы жұппен және бір-бірден бірінен кейін бірі жүру, мұғалімнің артына бұдыр жол бойымен жүру;
1.2.1.2 жалғыз және топпен 15-20м жүгіруді орындау;
1.2.1.3 зал ішінде аяқтың ішкі және сыртқы жағында, өкшеде, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіру;
1.2.1.4 қойылған ойыншықтар арасында сапта жүгіру;
1.2.1.4 20-30см. биіктіктен секіру; жолда екі аяқпен бірдей секіру; сызылған жол бойынша екі аяқпен секіру (ұзындығы 2 м., ені 20 см.);
1.2.1.5 жолда екі аяқпен бірдей секіру; сызылған жол бойынша екі аяқпен секіру (ұзындығы 2 м., ені 20 см.); секіру: затпен және затсыз; екі аяғын бүгу арқылы алдыға, артқа, оңға, солға жылжу; 10 м дейінгі кесіндіде аяқтан аяққа секіру, ілініп тұрған затқа секіру арқылы қолын жеткізу немесе қағып алу; бір орыннан ұзындыққасекіру, гимнастикалық таяқтан секіру, ұзын және қысқа секіргіштен секіру
2.2 Лақтыру
1.2.2.1 спорттық құралдар заттарын беру және алмасу;
1.2.2.2 басының үстінен допты лақтыру; қапты, бүрлерді, тастарды оң және сол қолмен лақтыру;
1.2.2.3 диаметрі 20 см. допты жерден 1,5 – 2 метр биіктікте бекітілген сақинаға лақтыру
1.2.2.4 заттарды (орындықтар, бөренелер, тақтайлар) пайдалана отырып және заттарсыз төрт төрт аяқтап өрмелеу;
1.2.2.5 гимнастикалық қабырғаның бір аралығынан екіншісіне өту;
1.2.2.6 ойын барысында кіші және үлкен допты өз еркімен лақтыру; волейбол добын лақтыру және қағып алу; сырыққа сақинаны лақтыру; кіші допты қабырғаға оң және сол қолымен лақтыру
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
1.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау;
1.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
3) 2 - сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
Менің мектебім
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
2.1.1.1 мұғалім командасы бойынша сапқа тұру және аяқтарын түзу сызық бойымен тұру;
2.1.1.2 команданы орындау: "Теңес!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Сол жерде адым марш!", "Адым марш!", "Сынып, тоқта!"
1.2 Тыныс алуды дамыту
2.1.2.1 кешенді тыныс алу жаттығуларын орындау;
2.1.2.2 тыныс алуды түрлі қимылдармен сәйкестендіре білу
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
2.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақ және қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;

2.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками
1.4. Развитие пространственно-временной ориентации
2.1.4.1 правильно, подруководством учителя выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
2.1.4.2 строиться в шеренгу с изменением места построения по заданному ориентиру (черта, квадрат)
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
2.2.1.1 понятие о начале ходьбы и бега, правильном дыхании во время ходьбы и бега;
2.2.1.2 ходить с высоким подниманием бедра, в полуприсяде, с различными положениями рук;
2.2.1.3 ходить с перешагиванием через предмет (2-3 предмета), по разметке
2.2 Метание
2.2.2.1 правильно и точно выполнять упражнения на метание: малого мяча по горизонтальной и вертикальной цели на расстояния 2-6м. с места и на дальность; большого мяча двумя руками из-за головы и снизу с места в стену; набивного мяча (1кг.) сидя двумя руками из-за головы; теннисного мяча с места одной рукой в стену и на дальность
3. Подвижные спортивные, национальные игры
3.1. Подвижные, спортивные, национальные игры
2.3.1.1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно;
2.3.1.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
2 четверть
Моя семья и друзья
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
2.1.1.1 перестраиваться в шеренгу и равняться по носкам по команде учителя;
2.1.1.2 выполнять команды: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "На месте шагом марш!", "Шагом марш!", "Класс, стой!"
2.1.1.3 перестраиваться: из колонны по одному в круг, двигаясь за учителем; из колонны по одному в колонну по двое через середину, взявшись за руки;
2.1.1.4 рассчитываться по порядку
1.2 Развитие дыхания
2.1.2.1 правильно выполнять комплексы дыхательных упражнений;
2.1.2.2 согласовывать дыхание с различными движениями
1.3 Укрепление мышечного тонуса
2.1.3.1 правильно и точно по словесной инструкции учителя выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
2.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками;
2.1.3.3 выполнять кувырок вперед по наклонному мату, стойку на лопатках
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
2.1.4.1 правильно, подруководством учителя выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;

2.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбермен жаттығулар кешендерін орындау
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
2.1.4.1 мұғалімнің басқаруымен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылды нақты және дұрыс орындау;
2.1.4.2 орынын ауыстыру арқылы берілген бағдар (сызық, төртбұрыш) бойынша сапқа тұру
2.Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1. Жүру. Жүгіру. Секіру
2.2.1.1. жүру және жүгірудің бастапқы түсініктерінің болуы, жүру және жүгіру кезінде дұрыс тыныс алу;
2.2.1.2 қолдың түрлі қалпымен жамбастың жоғары көтерілуімен, жартылай отырыпжүру;
2.2.1.3 белгі бойынша заттардан (2-3 зат) атап өту арқылы жүру
2.2 Лақтыру
2.2.2.1 лақтыруға арналған жаттығуды дұрыс және нақты орындау: кіші допты бір орыннан және 2-6 м қашықтықта көлденең және тік лақтыру; үлкен доптың екі қолмен басынанжәнеқабырғаның төменгі жағынан үлкен допты лақтыру; отыру қалпында екі қолымен басынан ұрмалы допты (1кг.); теннис добын бір орында бір қолымен қабырғаға және ара қашықтыққа
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
2.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау және мақсатты бағдарланған әрекет жасау;
2.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
2.1.1.1 мұғалім командасы бойынша сапқа тұру және аяқтарын түзу сызық бойымен тұру;
2.1.1.2 команданы орындау: "Теңес!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Сол жерде адым марш!", "Адым марш!", "Сынып, тоқта!";
2.1.1.3 мұғалімнің артыннан колоннадан бір-бірден шеңбер құрып қозғала алу, қолдарын ұстап ортаға жұп болыпбір-бірден қоланна құру;
2.1.1.4 ретімен қатар санын айта алу
1.2 Тыныс алуды дамыту
2.1.2.1 кешенді тыныс алу жаттығуларын орындау;
2.1.2.2 тыныс алуды түрлі қимылдармен сәйкестендіре білу
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
2.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
2.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбермен жаттығулар кешендерін орындау;
2.1.3.3 көлбеу төсектен алдыға домалау, жауырынмен тік тұру
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
2.1.4.1 мұғалімнің басқаруымен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылды нақты және дұрыс орындау;

2.1.4.2 строиться в шеренгу с изменением места построения по заданному ориентиру (черта, квадрат);
2.1.4.3 двигаться в колонне с изменение направленийпо ориентиру
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
2.2.1.1 правильно дышать во время ходьбы и бега;
2.2.1.2 ходить с высоким подниманием бедра, в полуприсяде, с различными положениями рук;
2.2.1.3 ходить с перешагиванием через предмет (2-3 предмета), по разметке;
2.2.1.4 бегать на месте с высоким подниманием бедра, на носках (медленно), с преодолением простейших препятствий, бегать на скорость до 30м, медленно бегать до 2 минут
2.2 Метание
2.2.2.1 правильно и точно выполнять упражнения на метание: малого мяча по горизонтальной и вертикальной цели на расстояния 2-6м. с места и на дальность; большого мяча двумя руками из-за головы и снизу с места в стену; набивного мяча (1кг.) сидя двумя руками из-за головы; теннисного мяча с места одной рукой в стену и на дальность
2.3 Подвижные, спортивные, национальные игры
0.2.3.1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно;
0.2.3.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
Мир вокруг нас
4. Лыжная подготовка (коньки)
4.1 Лыжная подготовка (коньки)
2.4.1.1 выполнять правила подготовки к занятиям на лыжах;
2.4.1.2 знать и уметь одевать одежду и обувь лыжника: прикрепление лыж к обуви, снятие лыж;
2.4.1.3 выполнять правила переноски лыж;
2.4.1.4 уметь выполнять ступающий шаг без палок и с палками, скользящий шаг;
2.4.1.5 выполнять повороты на месте "переступанием" вокруг пяток лыж;
2.4.1.6 передвигаться на лыжах до 0,3-0,6 км (за урок);
2.4.1.7 самостоятельно одевать и снимать ботинки с коньками
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
2.1.1.1 перестраиваться в шеренгу и равняться по носкам по команде учителя;
2.1.1.2 выполнять команды: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "На месте шагом марш!", "Шагом марш!", "Класс, стой!";
2.1.1.3 перестраиваться: из колонны по одному в круг, двигаясь за учителем; из колонны по одному в колонну по двое через середину, взявшись за руки;
2.1.1.4 рассчитываться по порядку;
2.1.1.5 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении
1.2 Развитие дыхания
2.1.2.1 правильно выполнять комплексы дыхательных упражнений;
2.1.2.2 согласовывать дыхание с различными движениями;
2.1.2.3 изменять глубину и темп дыхания при выполнении общеразвивающих упражнений
1.3 Укрепление мышечного тонуса
2.1.3.1 правильно и точно по словесной инструкции учителя выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;

2.1.4.2 орынын ауыстыру арқылы берілген бағдар (сызық, төрбұрыш) бойынша сапқа тұру;
2.1.4.3 бағдар бойынша орын ауыстыру арқылы қолоннада қозғалу
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
2.2.1.1 жүру және жүгіру кезінде дұрыс тыныс алу;
2.2.1.2 қолдың түрлі қалпымен жамбастың жоғары көтерілуімен, жартылай отырыпжүру;
2.2.1.3 белгі бойынша заттардан (2-3 зат) атап өту арқылы жүру;
2.2.1.4 жамбастың жоғары көтерілуімен бір орында жүгіру 30 м дейін жылдамдыққа жүгіру, 2 минутқа дейін баяу жүгіру
2.2 Лақтыру
2.2.2.1 кіші допты бір орыннан және 2-6 м қашықтықта көлденең және тік лақтыру; үлкен доптың екі қолмен басынанжәнеқабырғаның төменгі жағынан үлкен допты лақтыру; отыру қалпында екі қолымен басынан ұрмалы допты (1кг.); теннис добын бір орында бір қолымен қабырғаға және ара қашықтыққа
2.3 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
0.2.3.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау және мақсатты бағдарланған әрекет жасау;
0.2.3.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
Бізді қоршған әлем
4. Шаңғыға дайындық
4.1 Шаңғыға дайындық
2.4.1.1 шаңғымен айналысуға дайындық ережелерін орындау;
2.4.1.2 шаңғының киімі мен аяқ киімі, аяқ киімге шаңғыны бекіту, шаңғыны шешу;
2.4.1.3 шаңғыны көтеру ережесін білу;
2.4.1.4 таяқсыз және таяқпен бастапқы қадамды, жылжымалы қадамды орындау;
2.4.1.5 бір орында шаңғының ұшымен "атап өту" арқылы бұрылуды орындау;
2.4.1.6 0,3-0,6 км дейін шаңғымен жүру (сабақ барысында);
2.4.1.7 коньки аяқ киімін өз бетінше кию және шешу
3-тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
2.1.1.1 мұғалім командасы бойынша сапқа тұру және аяқтарын түзу сызық бойымен тұру;
2.1.1.2 команданы орындау: "Теңес!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Сол жерде адым марш!", "Адым марш!", "Сынып, тоқта!";
2.1.1.3 мұғалімнің артыннанколоннадан бір-бірден шеңбер құрыпқозғал алу; қолдарын ұстап ортаға жұп болыпбір-бірден қоланна құру;
2.1.1.4 ретімен қатар санын айта алу;
2.1.1.5 қимылда және бір орында тұрып орындалатын бастың кеуденің, аяқтың негізгі қалпын қолдану
1.2 Тыныс алуды дамыту
2.1.2.1 кешенді тыныс алу жаттығуларын орындау;
2.1.2.2 тыныс алуды түрлі қимылдармен сәйкестендіре білу;
2.1.2.3 жалпы дамытушы жаттығуларды орындау кезінде тыныс алу тереңдігі мен қарқынының өзгерту
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
2.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға,бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарыныңжәне табан,кеуде бұлшықеттерін нығайту;

2.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками;
2.1.3.3 выполнять кувырок вперед по наклонному мату, стойку на лопатках;
2.1.3.4 выполнять упражнения на лазания: по наклонной гимнастической скамейке (угол 20 градусов) одноименным и разноименным способами; передвигаться на четвереньках по полу по кругу на скорость и с выполнением заданий; перелезание со скамейки на скамейку произвольным способом;
2.1.3.5 выполнять упражнения на висы: на гимнастической стенке сгибание и разгибание ног; упор на гимнастической стенке в положении стоя, меняя рейки
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
2.1.4.1 правильно, подруководством учителя выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
2.1.4.2 строиться в шеренгу с изменением места построения по заданному ориентиру (черта, квадрат);
2.1.4.3 двигаться в колонне с изменение направленийпо ориентиру;
2.1.4.4 выполнять повороты к ориентирам без контроля зрения в моментповорота
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
2.2.1.1 правильно дышать во время ходьбы и бега;
2.2.1.2 ходить с высоким подниманием бедра, в полуприсяде, с различными положениями рук;
2.2.1.3 ходить с перешагиванием через предмет (2-3 предмета), по разметке;
2.2.1.4 бегать на месте с высоким подниманием бедра, на носках (медленно), с преодолением простейших препятствий, бегать на скорость до 30м., медленно бегать до 2 минут;
2.2.1.5 правильно и точно прыгать в длину и высоту с шага (с небольшого разбега, 3-4м, в высоту с прямого разбега)
2.2 Метание
2.2.2.1 правильно и точно выполнять упражнения на метание: малого мяча по горизонтальной и вертикальной цели на расстояния 2-6м с места и на дальность; большого мяча двумя руками из-за головы и снизу с места в стену; набивного мяча (1кг.) сидя двумя руками из-за головы; теннисного мяча с места одной рукой в стену и на дальность;
2.2.2.2 произвольно метать малые и большие мячи в игре; бросать и ловить волейбольный мяч; метать кольца на шест; метать с места малый мяч в стенку правой и левой рукой
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
2.3.1.1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно;
2.3.1.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4 Лыжная подготовка (коньки)
4.1 Лыжная подготовка(коньки)
2.4.1.1 выполнять правила подготовки к занятиям на лыжах;
2.4.1.2 знать и уметь одевать одежду и обувь лыжника: прикрепление лыж к обуви, снятие лыж;

2.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбермен жаттығулар кешендерін орындау;
2.1.3.3 көлбеу төсектен алдыға домалау, жауырынмен тік тұру;
2.1.3.4 бұрышы 20 градус бүгілген гимнастикалық таяқшада біртекті және әртүрлі текті амалдар орындау; тапсырманы орындаумен ьірге жылдамдықпен шеңбер және еденде төртаяқтап қозғалу; өз еркімен бір таяқтан екінші таяққа өрмелеуді орындау;
2.1.3.5 әртүрлі снарядтарғақол немесаяқ арқылы фигура жасауға арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық таяқшада аяғын бүгу және жазу; тұру қалпында рейкаларды ауыстыра отырып гимнастикалық таяқшаға сүйену
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
2.1.4.1 мұғалімнің басқаруымен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылды нақты және дұрыс орындау;
2.1.4.2 орынын ауыстыру арқылы берілген бағдар бойынша сапқа тұру;
2.1.4.3 бағдар бойынша орын ауыстыру арқылы қолоннада қозғалу;
2.1.4.4 бұрылу барысында көздің бақылауынсыз бұрылуды орындау
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
2.2.1.1 жүру және жүгірудің бастапқы түсініктерінің болуы, жүру және жүгіру кезінде дұрыс тыныс алу;
2.2.1.2 қолдың түрлі қалпымен жамбастың жоғары көтерілуімен, жартылай отырыпжүру;
2.2.1.3 белгі бойынша заттардан (2-3 зат) атап өту арқылы жүру;
2.2.1.4 жамбастың жоғары көтерілуімен бір орында жүгіру 30м дейін жылдамдыққа жүгіру, 2 минутқа дейін баяу жүгіру;
2.2.1.5 қадамнан ұзындыққа және биіктікке дұрыс және дәл секіру (кішкене жүгірумен, 3-4 м., түзу жүгірумен биіктікке)
2.2 Лақтыру
2.2.2.1 кіші допты бір орыннан және 2-6 м қашықтықта көлденең және тік лақтыру; үлкен доптың екі қолмен басынан және қабырғаның төменгі жағынан үлкен допты лақтыру; отыру қалпында екі қолымен басынан ұрмалы допты (1кг.); теннис добын бір орында бір қолымен қабырғаға және ара қашықтыққа;
2.2.2.2 ойын барысында үлкен және кіші бопты өз еркімен лақтыру; волейбол добын лақтыру және қағып алу; сырыққа сақинаны лақтыру; оң және сол қолымен кіші допты қабырғаға лақтыру
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
2.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау және мақсатты бағдарланған әрекет жасау;
2.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
4. Шаңғыға дайындық
4.1 Шаңғыға дайындық
2.4.1.1 шаңғымен айналысуға дайындық ережелерін орындау;
2.4.1.2 шаңғының киімі мен аяқ киімі, аяқ киімге шаңғыны бекіту, шаңғыны шешу;

2.4.1.3 выполнять правила переноски лыж;
2.4.1.4 уметь выполнять ступающий шаг без палок и с палками, скользящий шаг;
2.4.1.5 выполнять повороты на месте "переступанием" вокруг пяток лыж;
2.4.1.6 передвигаться на лыжах до 0,3-0,6км (за урок);
2.4.1.7 самостоятельно одевать и снимать ботинки с коньками;
2.4.1.8 стоять на одном, двух коньках;
2.4.1.9 выполнять подготовительные упражнения с коньками;
2.4.1.10 ходить приставными шагами вправо, влево
4 четверть
Еда и напитки
В здоровом теле - здоровый дух!
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
2.1.1.1 перестраиваться в шеренгу и равняться по носкам по команде учителя;
2.1.1.2 выполнять команды: "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "На месте шагом марш!", "Шагом марш!", "Класс, стой!";
2.1.1.3 перестраиваться: из колонны по одному в круг, двигаясь за учителем; из колонны по одному в колонну по двое через середину, взявшись за руки;
2.1.1.4 рассчитываться по порядку;
2.1.1.5 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении;
2.1.1.6 выполнять упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук
1.2 Развитие дыхания
2.1.2.1 правильно выполнять комплексы дыхательных упражнений;
2.1.2.2 согласовывать дыхание с различными движениями;
2.1.2.3 изменять глубину и темп дыхания при выполнении общеразвивающих упражнений
1.3 Укрепление мышечного тонуса
2.1.3.1 правильно и точно по словесной инструкции учителя выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
2.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками;
2.1.3.3 выполнять кувырок вперед по наклонному мату, стойку на лопатках;
2.1.3.4 выполнять упражнения на лазания: по наклонной гимнастической скамейке (угол 20 градусов) одноименным и разноименным способами; передвигаться на четвереньках по полу по кругу на скорость и с выполнением заданий; перелезать со скамейки на скамейку произвольным способом;
2.1.3.5 выполнять упражнения на висы: на гимнастической стенке сгибание и разгибание ног; упор на гимнастической стенке в положении стоя, меняя рейки;
2.1.3.6 точно выполнять упражнения на равновесие: ходить по гимнастической скамейке с предметами, на носках с различным движением рук, боком приставными шагами по наклонной скамейке; ходить по полу по начертанной линии

2.4.1.3 шаңғыны көтеру ережесін білу;
2.4.1.4 таяқсыз және таяқпен бастапқы қадамды, жылжымалы қадамды орындау;
2.4.1.5 бір орында шаңғының ұшымен "атап өту" арқылы бұрылуды орындау;
2.4.1.6 0,3-0,6 км дейін шаңғымен жүру (сабақ барысында);
2.4.1.7 коньки аяқ киімін өз бетінше кию және шешу;
2.4.1.8 бір, екі конькиде тұру;
2.4.1.9 конькимен жаттығу орындау: аяқты тізеге бүгу, жартылай отыру, дене салмағын бір аяқтан екінші аяққа ауыстыру, конькиде дұрыс құлауына еліктеу;
2.4.1.10 оңға, солға қосымша қадамдармен жүру
4-тоқсан
Тағам және сусын
Дені саудың – жаны сау!
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
2.1.1.1 мұғалім командасы бойынша сапқа тұру және аяқтарын түзу сызық бойымен тұру;
2.1.1.2 команданы орындау: "Теңес!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Сол жерде адым марш!", "Адым марш!", "Сынып, тоқта!";
2.1.1.3 мұғалімнің артынан колоннадан бір-бірден шеңбер құрыпқозғал алу; қолдарын ұстап ортаға жұп болыпбір-бірден қоланна құру;
2.1.1.4 реттімен қатар санын айта алу;
2.1.1.5 қимылда және бір орында тұрып орындалатын бастың кеуденің, аяқтың негізгі қалпын қолдану;
2.1.1.6 бір орында тұрып орындалатын бастың, кеуденің, қолдың, аяқтың қимылы; қолдың бір және бірнеше қимылдармен кеуде, аяқтың қимылдарын ұштастыруға арналған жаттығулар
1.2 Тыныс алуды дамыту
2.1.2.1 кешенді тыныс алу жаттығуларын орындау;
2.1.2.2. тыныс алуды түрлі қимылдармен сәйкестендіре білу;
2.1.2.3 жалпы дамытушы жаттығуларды орындау кезінде тыныс алу тереңдігі мен қарқынын өзгерту
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
2.1.3.1 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға,бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
2.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптар, кіші шеңбермен жаттығулар кешендерін орындау;
2.1.3.3 көлбеу төсектен алдыға домалау, жауырынмен тік тұру
2.1.3.4 бұрышы 20 градус бүгілген гимнастикалық таяқшада біртекті және әртүрлі текті амалдар орындау; тапсырманы орындаумен ьірге жылдамдықпен шеңбер және еденде төртаяқтап қозғалу; өз еркімен бір таяқтан екінші таяққа өрмелеуді орындау;
2.1.3.5 әртүрлі снарядтарға қол немесаяқ арқылы фигура жасауға арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық таяқшада аяғын бүгу және жазу;тұру қалпында рейкаларды ауыстыра отырып гимнастикалық таяқшаға сүйену;
2.1.3.6 тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындау: аяқтың ұшымен әртүрлі қол қозғалысымен,заттармен гимнастикалық таяқ үстінде жүру, көлбеу орындықта бүйірімен қадам жасап жүру; еденде сызылған түзу сызықпен жүру

1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
2.1.4.1 выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
2.1.4.2 строиться в шеренгу с изменением места построения по заданному ориентиру (черта, квадрат);
2.1.4.3 двигаться в колонне с изменение направлений по ориентиру;
2.1.4.4 выполнять повороты к ориентирам без контроля зрения в моментповорота;
2.1.2.5 выполнять прыжки в длину с места в обозначенный ориентир и воспроизведение его без контроля зрения
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
2.2.1.1 понятие о начале ходьбы и бега, правильном дыхании во время ходьбы и бега;
2.2.1.2 ходить с высоким подниманием бедра, в полуприсяде, с различными положениями рук;
2.2.1.3 ходить с перешагиванием через предмет (2-3 предмета), по разметке;
2.2.1.4 бегать на месте с высоким подниманием бедра, на носках (медленно), с преодолением простейших препятствий, бегать на скорость до 30м, медленно бегать до 2 минут;
2.2.1.5 правильно и точно прыгать в длину и высоту с шага (с небольшого разбега, 3-4м., в высоту с прямого разбега);
2.2.1.6 выполнять прыжки на одной ноге на месте, с продвижением вперед, в стороны;
2.2.1.7выполнять прыжки в глубину с высоты 30-40см с мягким приземлением
2.2 Метание
2.2.2.1 выполнять упражнения на метание: малого мяча по горизонтальной и вертикальной цели на расстояния 2-6м с места и на дальность; большого мяча двумя руками из-за головы и снизу с места в стену; набивного мяча (1кг) сидя двумя руками из-за головы; теннисного мяча с места одной рукой в стену и на дальность;
2.2.2.2 произвольно метать малые и большие мячи в игре; бросать и ловить волейбольный мяч; метать кольца на шест; метать с места малый мяч в стенку правой и левой рукой
3. Подвиж-ные,спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
2.3.1.1 выполнять правила в подвижных и спортивных играх, действовать целенаправленно;
2.3.1.2 уважительно относиться к товарищам во время игр
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
3.1.1.1 строиться в колонну, шеренгу по инструкции учителя;
3.1.1.2 выполнять: повороты на месте (направо, налево) подсчет; размыкание и смыкание приставными шагами; перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом;
3.1.1.2 выполнять команды: "Шире шаг!", "Реже шаг!"
1.2 Развитие дыхания
3.1.2.1 выполнять усиленное дыхание с движением грудной клетки;
3.1.2.2 осуществлять ритмичное дыхание в ходьбе, беге, подпрыгивании
1.3 Укрепление мышечного тонуса
3.1.3.1 самостоятельно правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
3.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами;
3.1.3.3 выполнять перекаты в группировке, из положения лежа на спине "мостик", 2-3 кувырка вперед (строго индивидуально)
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
3.1.4.1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
3.1.4.2 перестраиваться из круга в квадрат по ориентирам;
3.1.4.3 выполнять повороты направо, налево без контроля зрения
Моя школа

1.4 Кеңістік-уақытттық бағдарлануын дамыту
2.1.4.1 мұғалімнің басқаруымен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау кезінде қимылды нақты және дұрыс орындау;
2.1.4.2 орынын ауыстыру арқылы берілген бағдар бойынша сапқа тұру;
2.1.4.3 бағдар бойынша орын ауыстыру арқылы қолоннада қозғалу;
2.1.4.4 бұрылу барысында көздің бақылауынсыз бұрылуды орындау;
2.1.2.5 көз арқылы бақылауынсыз тағайындалған бағыт бойымен бір орында ұзындыққа секіруді орындау
2. Жеңілатлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
2.2.1.1 жүру және жүгірудің бастапқы түсініктерінің болуы, жүру және жүгіру кезінде дұрыс тыныс алу;
2.2.1.2 қолдың түрлі қалпымен жамбастың жоғары көтерілуімен, жартылай отырыпжүру;
2.2.1.3 белгі бойынша заттардан (2-3 зат) атап өту арқылы жүру;
2.2.1.4 жамбастың жоғары көтерілуімен бір орында жүгіру 30м дейін жылдамдыққа жүгіру, 2 минутқа дейін баяу жүгіру;
2.2.1.5 қадамнан ұзындыққа және биіктікке дұрыс және дәл секіру(кішкене жүгірумен, 3-4 м, түзу жүгірумен биіктікке);
2.2.1.6 жан-жағына, алға қарай жылжу арқылы бір орында бір аяқта секіру; баяу 30-40 см биіктіктен тереңдікке секіруді орындау;
2.2.1.7 жұмсақ жерге түсумен 30-40 см биіктіктен тереңдікке секіру
2.2 Лақтыру
2.2.2.1 кіші допты бір орыннан және 2-6м қашықтықта көлденең және тік лақтыру; үлкен доптың екі қолмен басынан және қабырғаның төменгі жағынан үлкен допты лақтыру; отыру қалпында екі қолымен басынан ұрмалы допты (1 кг.); теннис добын бір орында бір қолымен қабырғаға және ара қашықтыққа;
2.2.2.2 ойын барысында үлкен және кіші бопты өз еркімен лақтыру; волейбол добын лақтыру және қағып алу; сырыққа сақинаны лақтыру; оң және сол қолыменкіші допты қабырғаға лақтыру
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
2.3.1.1 мұғалімнің басшылығымен қозғалмалы және спорттық ойындарда ережелерді орындау және мақсатты бағдарланған әрекет жасау;
2.3.1.2 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
3.1.1.1 мұғалімнің нұсқауы бойынша колоннаға тұру;
3.1.1.2 санау арқылы бұрылу (оңға, солға); қосымша қадамдармен ажырату және үйлестіру; бұрылу қимылымен залдың ортасына бір саптан екі сапқа тұрып сапты қайта құру;
3.1.1.2 команданы түсіну жәнеорындау: "Кең адымда!", "Тез адымда!"
1.2 Тыныс алуды дамыту
3.1.2.1 кеуде қуысының қозғалысымен күшейтілген тыныс алуды орындау;
3.1.2.2 жүруде, жүгіруде, секіруде ырғақты тыныс алуды жүзеге асыра алу
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
3.1.3.1 өз бетінше жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақ және қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
3.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалармен, кіші сақина, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен жаттығулар кешендерін орындау;
3.1.3.3 арқаға жату қалпында "мостик" жасау, 2-3 рет алға қарай домалау (жеке)
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
3.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
3.1.4.2 бағдалау бойынша шеңберден төртбұрышқа қайта құрыла алу;
3.1.4.3 бақылауынсыз оңға, солға бұрылуды орындау
Менің мектебім

2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
3.2.1.1 ходить в различном темпе, с выполнением упражнений для рук;
3.2.1.2 ходить с контролем и без контроля зрения;
3.2.1.3 понимать значение правильной осанки при ходьбе;
3.2.1.4 принимать высокий старт в эстафетном беге
2.2 Метание
3.2.2.1 самостоятельно выполнять упражнения на метание: малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель (баскетбольный щит с учетом дальности отскока на расстоянии 4-8 м.) с места
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
3.3.1.1 знать о спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол;
3.3.1.2 наблюдать спортивные игры старшеклассников;
3.3.1.3 уважительно относиться к товарищам во время игр
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
3.1.1.1 строиться в колонну, шеренгу по инструкции учителя;
3.1.1.2 выполнять: повороты на месте (направо, налево) подсчет; размыкание и смыкание приставными шагами; перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом;
3.1.1.2 выполнять команды: "Шире шаг!", "Реже шаг!";
3.1.1.3 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении
1.2 Развитие дыхания
3.1.2.1 выполнять усиленное дыхание с движением грудной клетки;
3.1.2.2 осуществлять ритмичное дыхание в ходьбе, беге, подпрыгивании
1.3 Укрепление мышечного тонуса
3.1.3.1 самостоятельно правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
3.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами;
3.1.3.3 выполнять перекаты в группировке, из положения лежа на спине "мостик", 2-3 кувырка вперед (строго индивидуально);
3.1.3.4 выполнять упражнения на лазания: по гимнастической стенке вверх и вниз разноименным и одноименным способами; в сторону приставными шагами; по наклонной гимнастической скамейке (угол 20-30 гр.) с опорой на стопы и кисти рук; пролезать сквозь гимнастические обручи
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
3.1.4.1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
3.1.4.2 перестраиваться из круга в квадрат по ориентирам;
3.1.4.3 выполнять повороты направо, налево без контроля зрения;
3.1.4.4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами

2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
3.2.1.1 қолға арналған жаттығуларды орындаумен әртүрлі темпімен жүру;
3.2.1 2 көру арқылы бақылау және бақылауынсыз жүру;
3.2.1.3 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстаудың маңыздылығын түсіне алу;
3.2.1.4 эстафеталық жүгіруде жоғары стартты орындау
2.2 Лақтыру
3.2.2.1 өз бетінше лақтыруға арналған жаттығуды орындау: бір орнында кіші допты оң және сол қолмен қашықтыққа көлденең және тігінен (4-8 м қашықтықта секіру қашықтығын ескере отырып баскетбол қалқаны)
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
3.3.1.2 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылау;
3.3.1.3 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршған әлем
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
3.1.1.1 мұғалімнің нұсқауы бойынша колоннаға тұру;
3.1.1.2 санау арқылы бұрылу (оңға, солға); қосымша қадамдармен ажырату және үйлестіру; бұрылу қимылымен залдың ортасына бір саптан екі сапқа тұрып сапты қайта құру;
3.1.1.3 команданы түсіну және орындау: "Кең адымда!", "Тез адымда!";
3.1.1.4 орында тұрып орындалатын бастың кеуденің, аяқтың негізгі қалпын қолдану
1.2 Тыныс алуды дамыту
3.1.2.1 кеуде қуысының қозғалысымен күшейтілген тыныс алуды орындау;
3.1.2.2 жүруде, жүгіруде, секіруде ырғақты тыныс алуды жүзеге асыра алу
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
3.1.3.1 өз бетінше жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақ және қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
3.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалармен, кіші сақина, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен жаттығулар кешендерін орындау;
3.1.3.3 арқаға жату қалпында "мостик" жасау, 2-3 рет алға қарай домалау (жеке);
3.1.3.4 гимнастикалық таяқшада табанға және қол білезіктеріне сүйене отырып (бұрышы
20-30 г) иілу; гимнастикалық сақина ортасынан өту
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
3.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
3.1.4.2 бағдалау бойынша шеңберден төртбұрышқа қайта құрыла алу;
3.1.4.3 бақылауынсыз оңға, солға бұрылуды орындау;
3.1.4.4 көзді жұмып және көздің бақылауымен бағдар (отыру, жату) бойынша нақты биіктікте кеудені бүгу мен жазуға арналған жаттығуды орындау

2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
3.2.1.1 ходить в различном темпе, с выполнением упражнений для рук;
3.2.1.2 ходить с контролем и без контроля зрения;
3.2.1.3 понимать значение правильной осанки при ходьбе;
3.2.1.4 принимать высокий старт в эстафетном беге
2.2 Метание
3.2.2.1 самостоятельно выполнять упражнения на метание: малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель (баскетбольный щит с учетом дальности отскока на расстоянии 4-8 м) с места
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
3.3.1.1 знать о спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол;
3.3.1.2 наблюдать спортивные игры старшеклассников;
3.3.1.3 уважительно относиться к товарищам во время игр
4 Лыжная подготовка(коньки)
4.1 Лыжная подготовка(коньки)
3.4.1.1 строиться в одну шеренгу с лыжами и на лыжах;
3.4.1.2 выполнять команды: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";
3.4.1.3 передвигаться скользящим шагом по учебной лыжне;
3.4.1.4 тормозить полу плугом правым и левым коньками;
3.4.1.5 выполнять повороты в движении на двух ногах и приставными шагами в право, влево, по дуге
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 0бщеразвивающие упражнения
3.1.1.1 строиться в колонну, шеренгу по инструкции учителя;
3.1.1.2 выполнять: повороты на месте (направо, налево) подсчет; размыкание и смыкание приставными шагами; перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом;
3.1.1.2 выполнять команды: "Шире шаг!", "Реже шаг!";
3.1.1.3 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении;
3.1.1.4 выполнять упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук
1.2 Развитие дыхания
3.1.2.1 выполнять усиленное дыхание с движением грудной клетки;
3.1.2.2 осуществлять ритмичное дыхание в ходьбе, беге, подпрыгивании;
3.1.2.4 следить за произвольным изменением глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движений
1.3 Укрепление мышечного тонуса
3.1.3.1 самостоятельно правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
3.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами;
3.1.3.3 выполнять перекаты в группировке, из положения лежа на спине "мостик", 2-3 кувырка вперед (строго индивидуально);

2. Жеңіл атлетика (қимыл дағыдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
3.2.1.1 қолға арналған жаттығуларды орындаумен әртүрлі темпімен жүру;
3.2.1.2 көру арқылы бақылау және бақылауынсыз жүру;
3.2.1.3 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстаудың маңыздылығын түсіне алу;
3.2.1.4 эстафеталық жүгіруде жоғары стартты орындау
2.2 Лақтыру
3.2.2.1 өз бетінше лақтыруға арналған жаттығуды орындау: бір орнында кіші допты оң және сол қолмен қашықтыққа көлденең және тігінен (4-8 м қашықтықта секіру қашықтығын ескере отырып баскетбол қалқаны)
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
3.3.1.2 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылау;
3.3.1.3 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
4 Шаңғыға дайындық
4.1 Шаңғыға дайындық
3.4.1.1 шаңғымен және шаңғыны тағып бір қатарға тұру;
3.4.1.2 команда орындау: "Қатарға тұр!", "Тік тұр!", "Бұрыл!", "Еркін тұр!";
3.4.1.3 оқу шаңғысыменжылжымалы қадаммен жүруді орындау;
3.4.1.4 оң және сол конькидің соқасымен еденді тежеуді орындау;
3.4.1.5 доға бойынша екі аяқтың қозғалысымен және қосымша қадамдармен оңға, солға бұрылуды орындау
3-тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
3.1.1.1 мұғалімнің нұсқауы бойынша колоннаға, қатарға сапқа тұру;
3.1.1.2 санау арқылы бұрылу (оңға, солға); қосымша қадамдармен ажырату және үйлестіру; бұрылу қимылымен залдың ортасына бір саптан екі сапқа тұрып сапты қайта құру;
3.1.1.2 команданы түсіну жәнеорындау: "Кең адымда!", "Тез адымда!";
3.1.1.3 орында тұрып орындалатын бастың кеуденің, аяқтың негізгі қалпын қолдануалу;
3.1.1.4 бір орында және қимылды орындау кезіндегі бас, кеуде, қол, аяқтың негізгі қалпы қолдың біртекті және әртүрлі текті қимылдарының сәйкестігіне жаттығуды орындау
1.2 Тыныс алуды дамыту
3.1.2.1 кеуде қуысының қозғалысымен күшейтілген тыныс алуды орындау;
3.1.2.2 жүруде, жүгіруде, секіруде ырғақты тыныс алуды жүзеге асыра алу;
3.1.2.4 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының еркін өзгеруі
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
3.1.3.1 өз бетінше жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан,кеуде бұлшықеттерін нығайту;
3.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалармен, кіші сақина, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен жаттығулар кешендерін орындау;
3.1.3.3 арқаға жату қалпында "мостик" жасау, 2-3 рет алға қарай домалау (жеке);

3.1.3.4 выполнять упражнения на лазания: по гимнастической стенке вверх и вниз разноименным и одноименным способами; в сторону приставными шагами; по наклонной гимнастической скамейке (угол 20-30 гр.) с опорой на стопы и кисти рук; пролезать сквозь гимнастические обручи;
3.1.3.5 выполнять упражнения на висы: на гимнастической стенке на согнутых руках; упор на бревне, скамейке, гимнастическом козле;
3.1.3.6 выполнять упражнения на равновесие: ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола; стойка на одной ноге с различным положением рук
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
3.1.4.1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
3.1.4.2 перестраиваться из круга в квадрат по ориентирам;
3.1.4.3 выполнять повороты направо, налево без контроля зрения;
3.1.4.4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
3.1.4.5 выполнять прыжки в глубину в обозначенное место, переползание на четвереньках по гимнастической скамейке с закрытыми глазами
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
3.2.1.1 ходить в различном темпе, с выполнением упражнений для рук;
3.2.1.2 ходить с контролем и без контроля зрения;
3.2.1.3 понимать значение правильной осанки при ходьбе;
3.2.1.4 принимать высокий старте в эстафетном беге;
3.2.1.5 выполнять медленный бег до 3 мин. (сильные дети);
3.2.1.6 выполнять бег в чередовании с ходьбой до 100 м., челночный бег (3х5м.), бег на скорость до 40м
2.2 Метание
3.2.2.1 самостоятельно выполнять упражнения на метание: малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель (баскетбольный щит с учетом дальности отскока на расстоянии 4-8 м) с места;
3.2.2.2 выполнять упражнения на лазание и перелезание через предметы, под предметами с постепенным усложнением;
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
3.3.1.1 знать о спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол;
3.3.1.2 проявлять желание наблюдать спортивные игры старшеклассников;
3.3.1.3 уважительно относиться к товарищам во время игр
4 Лыжная подготовка(коньки)
4.1 Лыжная подготовка (коньки)
3.4.1.1 строиться в одну шеренгу с лыжами и на лыжах;
3.4.1.2 выполнять команды: "Становись!", "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!";
3.4.1.3 передвигаться скользящим шагом по учебной лыжне;
3.4.1.4 подниматься ступающим шагом на склон, спускаться с горки в основной стойке
3.4.1.5 передвигаться на лыжах (до 800 м. за урок);

3.1.3.4 гимнастикалық таяқшада табанға және қол білезіктеріне сүйене отырып (бұрышы 20-30 г) иілу; гимнастикалық сақина ортасынан өту;
3.1.3.5 әртүрлі снарядтарғақол немесаяқ арқылы фигура жасауға арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық өрге, таяқшаға, ағашқа сүйену арқылы гимнастикалық қабырғада басын төмен қаратып ілініп тұруға арналған жаттығуды орындау;
3.1.3.6 тепе-теңдікке арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық орындықта заттан аттап өту, затты еденнен алып жүру; қолдың әртүрлі қалпында бір аяқта тұру
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
3.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
3.1.4.2 бағдалау бойынша шеңберден төртбұрышқа қайта құрыла алу;
3.1.4.3 бақылауынсыз оңға, солға бұрылуды орындау;
3.1.4.4 көзді жұмып және көздің бақылауымен бағдар (отыру, жату) бойынша нақты биіктікте кеудені бүгу мен жазуға арналған жаттығуды орындау;
3.1.4.5 белгіленген орынға тереңдікке секіру, көздерін жауып гимнастикалық орындық бойынша төрт аяқтап еңбектеу
2. Жеңіл атлетика атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүгіру. Жүру. Секіру
3.2.1.1 қолға арналған жаттығуларды орындаумен әртүрлі темпімен жүру;
3.2.1 2 көру арқылы бақылау және бақылауынсыз жүру;
3.2.1.3 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстаудың маңыздылығын түсіне алу;
3.2.1.4 эстафеталық жүгіруде жоғары стартты орындау;
3.2.1.5 3 мин дейін баяу жүгіруді (мықты балалар) орындау;
3.2.1.6 100м жүгіруді жүрумен алмастыру, жүгіру (3х5м.); 40м дейін жылдам жүгіруді орындау
2.2 Лақтыру
3.2.2.1 өз бетінше лақтыруға арналған жаттығуды орындау: бір орнында кіші допты оң және сол қолмен қашықтыққа көлденең және тігінен (4-8 м қашықтықта секіру қашықтығын ескере отырып баскетбол қалқаны);
3.2.2.2 біртіндеп күрделендіру арқылы заттың үстінен және астынан өрмелеу және өрмелеп түсу жаттығуларын орындау
3.Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
3.3.1.2 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылау;
3.3.1.3 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
4 Шаңғыға дайындық(коньки)
4.1 Шаңғыға дайындық
3.4.1.1 шаңғымен және шаңғыны тағып бір қатарға тұру;
3.4.1.2 команда орындау: "Қатарға тұр!", "Тік тұр!", "Бұрыл!", "Еркін тұр!";
3.4.1.3 оқу шаңғысымен жылжымалы қадаммен жүруді орындау;
3.4.1.4 оң және сол конькидің соқасымен еденді тежеуді орындау;
3.4.1.5 доға бойынша екі аяқтың қозғалысымен және қосымша қадамдармен оңға, солға бұрылуды орындау

3.4.1.6 тормозить полу плугом правым и левым коньками;
3.4.1.7 выполнять повороты в движении на двух ногах и приставными шагами в право, влево, по дуге;
3.4.1.8 выполнять свободное катание до 3 минут
4 четверть
Еда и напитки
В здоровом теле - здоровый дух!
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
3.1.1.1 строиться в колонну, шеренгу по инструкции учителя;
3.1.1.2 выполнять: повороты на месте (направо, налево) подсчет; размыкание и смыкание приставными шагами; перестроение из колонны по одному в колонну по два через середину зала в движении с поворотом;
3.1.1.3 понимать и уметь выполнять команды: "Шире шаг!", "Реже шаг!";
3.1.1.4 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении;
3.1.1.5 выполнять упражнения на сочетание движений ног, туловища с одноименными и разноименными движениями рук;
3.1.1.6 выполнять команды "Равняйсь!", "Смирно!", "Вольно!", "Направо!", "Налево!", расчет по порядку
1.2 Развитие дыхания
3.1.2.1 выполнять усиленное дыхание с движением грудной клетки;
3.1.2.2 осуществлять ритмичное дыхание в ходьбе, беге, подпрыгивании;
3.1.2.4 следить за произвольным изменением глубины и темпа дыхания в соответствии с характером движений;
3.1.2.5 следить за правильным дыханием при выполнении простейших упражнений в различном темпе;
1.3 Укрепление мышечного тонуса
3.1.3.1 самостоятельно правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
3.1.3.2 выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами;
3.1.3.3 выполнять перекаты в группировке, из положения лежа на спине "мостик", 2-3 кувырка вперед (строго индивидуально);
3.1.3.4 выполнять упражнения на лазания: по гимнастической стенке вверх и вниз разноименным и одноименным способами; в сторону приставными шагами; по наклонной гимнастической скамейке (угол 20-30 гр.) с опорой на стопы и кисти рук; пролезать сквозь гимнастические обручи;
3.1.3.5 выполнять упражнения на висы: на гимнастической стенке на согнутых руках; упор на бревне, скамейке, гимнастическом козле;
3.1.3.6 выполнять упражнения на равновесие: ходьба по гимнастической скамейке с перешагиванием через предмет, с доставанием предмета с пола; стойка на одной ноге с различным положением рук;
3.1.3.7 выполнять упражнения по подготовке к опорным прыжкам: прыжок боком через гимнастическую скамейку с опорой на руки, прыжок в глубину из положения приседа

3.4.1.6 оң және сол конькидің соқасымен еденді тежеу;
3.4.1.7 доға бойынша екі аяқтың қозғалысымен және қосымша қадамдармен оңға, солға бұрылуды орындау;
3.4.1.8 3 мин. дейін еркін сырғанауды орындау
4-тоқсан
Тағам және сусын
Дені саудың-жаны сау
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпыдамытушы жаттығулар
3.1.1.1 мұғалімнің нұсқауы бойынша колоннаға, қатарға сапқа тұру;
3.1.1.2 санау арқылы бұрылу (оңға, солға); қосымша қадамдармен ажырату және үйлестіру; бұрылу қимылымен залдың ортасына бір саптан екі сапқа тұрып сапты қайта құру;
3.1.1.3 команданы түсіну жәнеорындау: "Кең адымда!", "Тез адымда!";
3.1.1.4 орында тұрып орындалатын бастың кеуденің, аяқтың негізгі қалпын қолдануалу;
3.1.1.5 бір орында және қимылды орындау кезіндегі бас, кеуде, қол, аяқтың негізгі қалпы қолдың біртекті және әртүрлі текті қимылдарының сәйкестігіне жаттығуды орындау;
3.1.1.6 команданы орындау: кезектілікпен "Бұрыл!", "Тік тұр!", "Еркін тұр!", "Оңға!", "Солға!"
1.2 Тыныс алуды дамыту
3.1.2.1 кеуде қуысының қозғалысымен күшейтілген тыныс алуды орындау;
3.1.2.2 жүруде, жүгіруде, секіруде ырғақты тыныс алуды жүзеге асыра алу;
3.1.2.4 қозғалыс сипатына сәйкес тыныс алу тереңдігі мен қарқынының еркін өзгеруі;
3.1.2.5 әр түрлі қарқынмен қарапайым жаттығуларды орындау кезінде дұрыс тыныс алу
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
3.1.3.1 өз бетінше жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақ және қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан,кеуде бұлшықеттерін нығайту;
3.1.3.2 гимнастикалық таяқтар, жалаушалармен, кіші сақина, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен жаттығулар кешендерін орындау;
3.1.3.3 арқаға жату қалпында "мостик" жасау, 2-3 рет алға қарай домалау (жеке);
3.1.3.4 гимнастикалық таяқшада табанға және қол білезіктерінесүйене отырып (бұрышы 20-30 г) иілу; гимнастикалық сақина ортасынан өту;
3.1.3.5 әртүрлі снарядтарға қол немесе аяқ арқылы фигура жасауға арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық өрге, таяқшаға, ағашқа сүйену арқылы гимнастикалық қабырғада басын төмен қаратып ілініп тұруға арналған жаттығуды орындау;
3.1.3.6 тепе-теңдікке арналған жаттығуларды орындау: гимнастикалық орындықта заттан аттап өту, затты еденнен алып жүру; қолдың әртүрлі қалпында бір аяқта тұру;
3.1.3.7 тірек секіруге дайындық бойынша жаттығуларды орындау: гимнастикалық орындықтар арқылы қолға тіреумен бүйірмен секіру, отырып тұру қалпынан тереңдікке секіру

1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
3.1.4.1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
3.1.4.2 перестраиваться из круга в квадрат по ориентирам;
3.1.4.3 выполнять повороты направо, налево без контроля зрения;
3.1.4.4 выполнять упражнения на сгибание и разгибание туловища до определенной высоты по ориентирам (стоя, лежа) с контролем зрения и воспроизведение упражнений с закрытыми глазами;
3.1.4.5 выполнять прыжки в глубину в обозначенное место, переползание на четвереньках по гимнастической скамейке с закрытыми глазами;
3.1.4.6 выполнять дозирование силы удара мячом об пол, чтобы он отскочил на заданную высоту: до колен, допояса, до плеч
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
3.2.1.1 ходить в различном темпе, с выполнением упражнений для рук;
3.2.1.2 уметь ходить с контролем и без контроля зрения;
3.2.1.3 понимать значение правильной осанки при ходьбе;
3.2.1.4 иметь понятие о высоком старте, эстафетном бег;
3.2.1.5 выполнять медленный бег до 3 мин. (сильные дети);
3.2.1.6 выполнять бег в чередовании с ходьбой до 100 м., челночный бег (3х5м), бег на скорость до 40 м;
3.2.1.7 выполнять прыжки: с ноги на ногу с продвижение вперед до 15м; в длину согнув ноги; с разбега способом перешагивания
2.2 Метание
3.2.2.1 самостоятельно выполнять упражнения на метание: малого мяча правой и левой рукой на дальность в горизонтальную и вертикальную цель (баскетбольный щит с учетом дальности отскока на расстоянии 4-8 м) с места;
3.2.2.2 выполнять упражнения на лазание и перелезание через предметы, под предметами с постепенным усложнением
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
3.3.1.1 знать о спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол;
3.3.1.2 наблюдать спортивные игры старшеклассников;
3.3.1.3 уважительно относиться к товарищам во время игр
5) 4 класс
таблица 5
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата
1.1 Общеразвивающие упражнения
4.​1.​1.​1 выполнять поворот кругом на месте;
4.​1.​1.​2 рассчитываться на "первый-второй";
4.​1.​1.​3 перестраиваться из одной шеренги в две и наоборот;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроение из колонны по одному в колонну по три в движении с поворотом налево
1.2 Развитие дыхания
4.​1.​2.​1 тренировать дыхание в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом
1.3 Укрепление мышечного тонуса
4.​1.​3.​4 правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;

1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
3.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
3.1.4.2 бағдалау бойынша шеңберден төртбұрышқа қайта құрыла алу;
3.1.4.3 бақылауынсыз оңға, солға бұрылуды орындау;
3.1.4.4 көзді жұмып және көздің бақылауымен бағдар (отыру, жату) бойынша нақты биіктікте кеудені бүгу мен жазуға арналған жаттығуды орындау;
3.1.4.5 белгіленген орынға тереңдікке секіру, көздерін жауып гимнастикалық орындық бойынша төрт аяқтап еңбектеу;
3.1.4.6 берілген биіктікке жету үшін еденде допты бар күшімен соғу: тізеге, белге, иыққа дейін
2. Жеңілатлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
3.2.1.1 қолға арналған жаттығуларды орындаумен әртүрлі темпімен жүру;
3.2.1.2 көру арқылы бақылау және бақылауынсыз жүру;
3.2.1.3 жүру кезінде арқаны дұрыс ұстаудың маңыздылығын түсіне алу;
3.2.1.4 эстафеталық жүгіруде жоғары стартты орындау;
3.2.1.5 3 мин дейін баяу жүгіруді (мықты балалар) орындау;
3.2.1.6 100м жүгіруді жүрумен алмастыру, жүгіру (3х5м.); 40м дейін жылдам жүгіруді орындау;
3.2.1.7 секіруді орындау: аяқтан аяққа алға қарай 15 м-ге дейін алға жылжу, аяқты бүгіп, қадамдау тәсілімен жүгіру
2.2 Лақтыру
3.2.2.1 өз бетінше лақтыруға арналған жаттығуды орындау: бір орнында кіші допты оң және сол қолмен қашықтыққа көлденең және тігінен (4-8 м қашықтықта секіру қашықтығын ескере отырып баскетбол қалқаны);
3.2.2.2 біртіндеп күрделендіру арқылы заттың үстінен және астынан өрмелеу және өрмелеп түсу жаттығуларын орындау
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
3.3.1.2 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылау;
3.3.1.3 ойын барысында құрдастарына құрмет көрсету
5) 4-сынып
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
4.1.1.1 бір орында айналу командасын орындау;
4.1.1.2 "бір-екі" деп санай алу;
4.1.1.3 бір саптан екі сапқа керісінше қайта сапқа тұруды орындау;
4.1.1.4 колоннадан солға бұрыла отырып, қозғалыста үш колоннаға бір-бірден қайта сапқа тұруды оырндау
1.2 Тыныс алуды дамыту
4.1.2.1 әртүрлі бастапқы қалыпта тыныс алу жаттығуларын орындау: отыру, тұру, жату, аяқ, қолдың әр түрлі қалпымен, тыныс алудан кейін дем шығаруды меңгеруді орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
4.1.3.1 жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға, бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;

4.​1.​3.​2 выполнять кувырок назад, комбинацию из кувырков, "мостик" с помощью учителя;
4.​1.​3.​3 выполнять лазанье по гимнастической стенке с переходом на гимнастическую скамейку, установленную наклонно, и слезать по ней произвольным способом;
4.​1.​3.​4 выполнять лазанье по канату произвольным способом; перелезать через бревно, коня, козла
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
4.​1.​4.​1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
4.​1.​4.​2 выполнять построение и перестроениев шеренгу, в колонну по словесному указанию учителя
Моя школа
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
4.​2.​1.​1ходить по ориентирам, по двум параллельно поставленным гимнастическим скамейкам, ходить в быстром темпе, в приседе; сочетать различные виды ходьбы;
4.​2.​1.​2. принимать низкий старт
2.2 Метание
4.​2.​2.​1 выполнять метание мячей в цель (на стене, баскетбольный щит, мишень) и на дальность, ширина коридора - 10 -15 м
3.Подвижные,спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
4.​3.​1.​1 нзывать спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол;
4.​3.​1.​2 иметь представлениеспортивных играх, включенных в программу международных игр Спешиал Олимпикс: хоккей с шайбой, хоккей с мячом, бадминтон, гольф, теннис
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
4.​1.​1.​1 выполнять поворот кругом на месте;
4.​1.​1.​2 рассчитываться на "первый - второй";
4.​1.​1.​3 перестраиваться из одной шеренги в две и наоборот;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроение из колонны по одному в колонну по три в движении с поворотом налево;
4.​1.​1.​5 выполнение упражнений на ассиметричное движение рук и ног
1.2 Развитие дыхания
4.​1.​2.​1 тренировать дыхание в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
4.​1.​2.​2 выполнять правильное дыхание (грудное, диафрагмальное, смешанное) при выполнении упражнений без предмета
1.3 Укрепление мышечного тонуса
4.​1.​3.​1 правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
4.​1.​3.​2 выполнять кувырок назад, комбинацию из кувырков, "мостик" с помощью учителя;
4.​1.​3.​3 выполнять лазанье по гимнастической стенке с переходом на гимнастическую скамейку, установленную наклонно, и слезать по ней произвольным способом;

4.1.3.2 мұғалімнің көмегімен "мостик", артқа домалау, домалау комбинацияларын жасау;
4.1.3.3 гимнастикалық қабырға бойымен өрмелеу, белгіленген көлбеу гимнастикалық орындыққа өтуді орындау;
4.1.3.4 еркін тәсілмен арқан бойымен өрмелеу; бөренеден, жылқыдан, ешкі үстінен өтуді орындау
1.4 Кеңістік уақыттық бағдарлануын дамыту
4.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
4.1.4.2 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша сапқа және колонаға құрылу және қайта құрылуды орындау
Менің мектебім
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
4.2.1.1 қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен бағдар бойынша жүру, жартылай отырып жылдам жүру; алуантүрлі жүрудің түрлерін ұштастыра алу;
4.2.1.2 төмен стартты оырндай алу
2.2 Лақтыру
4.2.2.1 допты дәлдеп лақтыруды (қабырғада, баскетбол қалқаны, нысана) және қашықтыққа, дәліз ені - 10-15 м орындау
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
4.3.1.1 спорттық ойындарды атау - футбол, волейбол, баскетбол;
4.3.1.2 Спешиал-Олимпикс халықаралық ойындарының бағдарламасына енгізілген спорт ойындарды ойнау: шайбалы хоккей, допты хоккей, бадминтон, гольф, теннис
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
4.1.1.1 бір орында айналу командасын орындау;
4.1.1.2 "бір-екі" деп санай алу;
4.1.1.3 бір саптан екі сапқа керісінше қайта сапқа тұруды орындау;
4.1.1.4 колоннадан солға бұрыла отырып, қозғалыста үш колоннаға бір-бірден қайта сапқа тұруды орындау;
4.1.1.5 қол мен аяқтың ассиметриялық қозғалысына жаттығуды орындау
1.2 Тыныс алуды дамыту
4.1.2.1 әртүрлі бастапқы қалыпта тыныс алу жаттығуларын орындау: отыру, тұру, жату, аяқ, қолдың әр түрлі қалпымен, тыныс алудан кейін дем шығаруды меңгеру;
4.1.2.2 заттарсыз жаттығу жасау кезінде дұрыс тыныс алуды(кеуде, диафрагмалды, аралас) орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
4.1.3.1 жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға,бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан,кеуде бұлшықеттерін нығайту;
4.1.3.2 мұғалімнің көмегімен "мостик", артқа домалау, домалау комбинацияларын жасау;
4.1.3.3 гимнастикалық қабырға бойымен өрмелеу, белгіленген көлбеу гимнастикалық орындыққа өтуді орындау;

4.​1.​3.​4 выполнять лазанье по канату произвольным способом; перелезать через бревно, коня, козла;
4.​1.​3.​5 выполнять упражнения на вис на рейке гимнастической стенки на время, на канате с раскачиванием; подтягивание в висе на канате, стоя на полу ноги врозь;
4.​1.​3.​6 ходить по наклонной доске (угол 200);
4.​1.​3.​7 выполнять расхождение вдвоем поворотом при встрече на полу и на гимнастической скамейке
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
4.​1.​4.​1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движени;
4.​1.​4.​2 выполнять построение и перестроениев шеренгу, в колонну по словесному указанию учителя;
4.​1.​4.​3 ходить между различными ориентирами
2. Легкая атлетика (развитие двигатель ных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
4.​2.​1.​1ходить по ориентирам, по двум параллельно поставленным гимнастическим скамейкам, ходить в быстром темпе, в приседе; сочетать различные виды ходьбы;
4.​2.​1.​2 выполнять низкий старт;
4.​2.​1.​3 выполнять быстрый бег на месте до 10сек; челночный бег (3х10м); бег с преодолением небольших препятствий на отрезке 30м
2.2 Метание
4.​2.​2.​1 выполнять метание мячей в цель (на стене, баскетбольный щит, мишень) и на дальность, ширина коридора – 10 - 15 м
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
4.​3.​1.​1 называть спортивные игры – футбол, волейбол, баскетбол;
4.​3.​1.​2 иметь представлениеспортивных играх, включенных в программу международных игр Спешиал Олимпикс: хоккей с шайбой, хоккей с мячом, бадминтон, гольф, теннис;
4.​3.​1.​3 наблюдать спортивные игры старшеклассников
4 Лыжная подготовка (коньки)
4.1 Лыжная подготовка (коньки)
4.​4.​1.​1 выполнять распоряжения в строю: "Лыжи положить!", "Лыжи взять!";
4.​4.​1.​2 выполнять попеременный двух-шажный ход;
4.​4.​1.​3 выполнять подъем "елочкой", "лесенкой";
4.​4.​1.​6 скользить на обоих коньках с попеременным отведением ног назад и переносом веса тела на опорную ногу;
4.​4.​1.​7 скользить на обеих ногах, стоя в посадке;
4.​4.​1.​8 скользить на ребрах коньков;
4.​4.​1.​9 скользить на коньках с разведением и сведением ног
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
4.​1.​1.​1 выполнять поворот кругом на месте;
4.​1.​1.​2 рассчитываться на "первый -второй";
4.​1.​1.​3 перестраиваться из одной шеренги в две и наоборот;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроение из колонны по одному в колонну по три в движении с поворотом налево;
4.​1.​1.​5 выполнение упражнений на ассиметричное движение рук и ног;

4.1.3.4 еркін тәсілмен арқан бойымен өрмелеу; бөренеден, жылқыдан, ешкі үстінен өтуді орындау;
4.1.3.5 төмен қарай басын түсіріп гимнастикалық қабырға рейкасында уақытқа, арқанда тербелу жаттығуларды орындау;
4.1.3.6 көлбеу тақтамен жүру (бұрышы 20
);
4.1.3.7 еденде және гимнастикалық орындықта кездескен кезде екеулеп бұрылыспен алшақтау
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
4.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
4.1.4.2 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша сапқа және колонаға құрылу және қайта құрылуды орындау;
4.1.4.3 әртүрлі бағдарлармен жүру
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
4.2.1.1 қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен бағдар бойынша жүру, жартылай отырып жылдам жүру; алуан түрлі жүрудің түрлерін ұштастыра алу;
4.2.1.2 төмен стартты орындау;
4.2.1.3 бір орында 10 сек. дейін жылдам жүгіру; жүгіру (3х10м.); 30м кесіндісінде шағын кедергілерді жеңумен жүгіруді орындау
2.2 Лақтыру
4.2.2.1 допты дәлдеп лақтыруды (қабырғада, баскетбол қалқаны, нысана) және қашықтыққа, дәліз ені-10-15 м орындау;
3.Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
4.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
4.3.1.2. Спешиал-Олимпикс халықаралық ойындарының бағдарламасына енгізілген спорт ойындарды ойнау: шайбалы хоккей, допты хоккей, бадминтон, гольф, теннис;
4.3.1.3 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылауға ниет білдіру
4 Шаңғыға дайындық
4.1 Шаңғыға дайындық (шаңғы)
4.4.1.1 қатарда өкімді орындау: "Шаңғыны қой!", "Шаңғыны ал!";
4.4.1.2 алмастыру арқылы екі қадамды жүруді орындау;
4.4.1.3 "шырша", "баспалдақ" көтерілуді орындау;
4.4.1.4 орта тіректе төмен түсу;
4.4.1.5 шаңғымен жүру (сабақта 1,5 км дейін);
4.4.1.6 дененің салмағын тірек аяққа ауыстыра отырып, аяқты кезекпен артқа бұрумен конькиде сырғанау;
4.4.1.7 тұру қалпындаекі аяқта сырғу;
4.4.1.8 коньки қырларымен сырғанай алу;
4.4.1.9 аяқты қосып және алшақтап конькимен сырғанау
3-тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
4.1.1.1 бір орында айналу командасын орындау;
4.1.1.2 "бір-екі" деп санай алу;
4.1.1.3 бір саптан екі сапқа керісінше қайта сапқа тұруды орындау;
4.1.1.4 колоннадан солға бұрыла отырып, қозғалыста үш колоннаға бір-бірден қайта сапқа тұруды орындау;
4.1.1.5. қол мен аяқтың ассиметриялық қозғалысына жаттығуды орындау;

4.​1.​1.​6 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении
1.2.Развитие дыхания
4.​1.​2.​1 тренировать дыхание в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
4.​1.​2.​2 выполнять правильное дыхание (грудное, диафрагмальное, смешанное) при выполнении упражнений без предмета
1.3 Укрепление мышечного тонуса
4.​1.​3.​1 правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
4.​1.​3.​2 выполнять кувырок назад, комбинацию из кувырков, "мостик" с помощью учителя;
4.​1.​3.​3 выполнять лазанье по гимнастической стенке с переходом на гимнастическую скамейку, установленную наклонно, и слезать по ней произвольным способом;
4.​1.​3.​4 выполнять лазанье по канату произвольным способом; перелезать через бревно, коня, козла;
4.​1.​3.​5 выполнять упражнения на вис на рейке гимнастической стенки на время, на канате с раскачиванием; подтягивание в висе на канате, стоя на полу ноги врозь;
4.​1.​3.​6 ходить по наклонной доске (угол 200);
4.​1.​3.​7 выполнять расхождение вдвоем поворотом при встрече на полу и на гимнастической скамейке;
4.​1.​3.​8 выполнять упражнение на равновесие "ласточка";
4.​1.​3.​9 ходить по гимнастическому бревну высотой 60 см.;
4.​1.​3.​10 выполнять опорный прыжок через гимнастического козла: наскок в упор на колени, соскок с поворотом направо, налево с опорой на руку; в упор на колени, упор присев, соскок прогнувшись
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
4.​1.​4.​1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движени;.
4.​1.​4.​2 выполнять построение и перестроениев шеренгу, в колонну по словесному указанию учителя;
4.​1.​4.​3 ходить между различными ориентирами;
4.​1.​4.​4 выполнять бег по начерченнымна полу ориентирам
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
4.​2.​1.​1 ходить по ориентирам, по двум параллельно поставленным гимнастическим скамейкам, ходить в быстром темпе, в приседе; сочетать различные виды ходьбы;
4.​2.​1.​2 выполнять низкий старт;
4.​2.​1.​3 выполнять быстрый бег на месте до 1сек.; челночный бег (3х10м); бег с преодолением небольших препятствий на отрезке 30м;
4.​2.​1.​4 выполнять разные виды прыжков: прыжки с ноги на ногу до 20 м, в высоту способом перешагивания (внимание на мягкость приземления); прыжки в длину с разбега (зона отталкивания – 60-70 см), на результат (внимание на технику прыжка)

4.1.1.6 сол жерде және қозғалыста орындалатын қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі қалпын қабылдау
1.2 Тыныс алуды дамыту
4.1.2.1 әртүрлі бастапқы қалыпта тыныс алу жаттығуларын орындау: отыру, тұру, жату, аяқ, қолдың әр түрлі қалпымен, тыныс алудан кейін дем шығаруды меңгеру;
4.1.2.2 заттарсыз жаттығу жасау кезінде дұрыс тыныс алуды (кеуде, диафрагмалды, аралас) орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
4.1.3.1 жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға,бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарының және табан, кеуде бұлшықеттерін нығайту;
4.1.3.2, мұғалімнің көмегімен "мостик", артқа домалау, домалау комбинацияларын жасау;
4.1.3.3 гимнастикалық қабырға бойымен өрмелеу, белгіленген көлбеу гимнастикалық орындыққа өтуді орындау;
4.1.3.4 еркін тәсілмен арқан бойымен өрмелеу; бөренеден, жылқыдан, ешкі үстінен өтуді орындау;
4.1.3.5 төмен қарай басын түсіріп гимнастикалық қабырға рейкасында уақытқа, арқанда тербелу жаттығуларды орындау;
4.1.3.6 көлбеу тақтамен жүру (бұрышы 20
); 4.1.3.7 еденде және гимнастикалық орындықта кездескен кезде екеуіде бұрылыспен алшақтау
4.1.3.8 "қарлығаш" тепе-теңдікке арналған жаттығуды орындау;
4.1.3.9 биіктігі 60см гимнастикалық агаштан жүру;
4.1.3.10 гимнастикалық ешкі арқылы тіректік секіру: тізеге тіреліп секіру, солға, оңға қолын тіреумен оңға бұрылып секіру; отырып тізеге сүйеніп, секіру
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
4.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
4.1.4.2 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша сапқа және колонаға құрылу және қайта құрылуды орындау;
4.1.4.3 әртүрлі бағдарлармен жүру;
4.1.4.4 еденде сызылған бағдар бойынша жүгіруді орындау
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
4.2.1.1 қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен бағдар бойынша жүру, жартылай отырып жылдам жүру; алуантүрлі жүрудің түрлерін ұштастыра алу;
4.2.1.2 төмен стартты оырндай алу;
4.2.1.3 бір орында 10 сек. дейін жылдам жүгіру; жүгіру (3х10м.); 30м кесіндісінде шағын кедергілерді жеңумен жүгіруді орындау;
4.2.1.4 алуантүрлі секірудің түрлерін орындау: аяқтан аяққа 20 м-ге дейін, биіктікке аттау тәсілімен секіру (қону жұмсақтығына назар аударыңыз); екпеден ұзындыққа секіру (итеру аймағы - 60-70 см), нәтижеге (секіру техникасына назар аударыңыз) орындау

2.2 Метание
4.​2.​2.​1 выполнять метание мячей в цель (на стене, баскетбольный щит, мишень) и на дальность, ширина коридора- 10-15 м
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
4.​3.​1.​1 знать о спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол;
4.​3.​1.​2 представление спортивных играх, включенных в программу международных игр Спешиал Олимпикс: хоккей с шайбой, хоккей с мячом, бадминтон, гольф, теннис;
4.​3.​1.​3 наблюдать спортивные игры старшеклассников
4. Лыжная подготовка (коньки)
4.1 Лыжная подготовка (коньки)
4.​4.​1.​1 выполнять распоряжения в строю: "Лыжи положить!", "Лыжи взять!";
4.​4.​1.​2 выполнять попеременный двушажный ход;
4.​4.​1.​3 выполнять подъем "елочкой", "лесенкой";
4.​4.​1.​4 выполнять спуски в средней стойке;
4.​4.​1.​5 передвигаться на лыжах (до 1,5 км за урок);
4.​4.​1.​6 скользить на обоих коньках с попеременным отведением ног назад и переносом веса тела на опорную ногу;
4.​4.​1.​7 скользить на обеих ногах, стоя в посадке;
4.​4.​1.​8 скользить на ребрах коньков;
4.​4.​1.​9 скользить на коньках с разведением и сведением ног;
4.​4.​1.​10 тормозить плугом;
4.​4.​1.​11 получать удовольствие от свободного катания
4 четверть
Еда и напитки
В здоровом теле - здоровый дух!
1. Гимнастика (развитие опорно-двигательного аппарата)
1.1 Общеразвивающие упражнения
4.​1.​1.​1 выполнять поворот кругом на месте;
4.​1.​1.​2 рассчитываться на "первый-второй";
4.​1.​1.​3 перестраиваться из одной шеренги в две и наоборот;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроение из колонны по одному в колонну по три в движении с поворотом налево;
4.​1.​1.​5 выполнение упражнений на ассиметричное движение рук и ног;
4.​1.​1.​6 принимать основные положения рук, ног, туловища, головы, выполняемые на месте и в движении;
4.​1.​1.​7 самостоятельно выполнять простые комплексы общеразвивающих и корригирующих упражнений
1.2 Развитие дыхания
4.​1.​2.​1 тренировать дыхание в различных исходных положениях: сидя, стоя, лежа, с различным положение ног, рук, с преобладанием выдоха над вдохом;
4.​1.​2.​2 выполнять правильное дыхание (грудное, диафрагмальное, смешанное) при выполнении упражнений без предмета;
4.​1.​2.​3 выполнять глубокое дыхание с движением рук, дыхание по подражанию, заданию учителя
1.3 Укрепление мышечного тонуса
4.​1.​3.​1 правильно и точно выполнять упражнения на: развитие мышц кистей рук и пальцев, расслабление мышц, формирование правильной осанки, укрепление мышц голеностопных суставов и стоп, укрепление мышц туловища;
4.​1.​3.​2 выполнять кувырок назад, комбинацию из кувырков, "мостик" с помощью учителя;

2.2 Лақтыру
4.2.2.1 допты дәлдеп лақтыруды (қабырғада, баскетбол қалқаны, нысана) және қашықтыққа, дәліз ені-10-15 м орындау
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
4.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
4.3.1.2 Спешиал Олимпикс халықаралық ойындарының бағдарламасына енгізілген спорт ойындарды ойнау: шайбалы хоккей, допты хоккей, бадминтон, гольф, теннис;
4.3.1.3 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылауға ниет білдіре алу
4. Шаңғыға дайындық
4.1 Шаңғыға дайындық
4.4.1.1 қатарда өкімді орындау: "Шаңғыны қой!", "Шаңғыны ал!";
4.4.1.2 алмастыру арқылы екі қадамды жүруді орындау;
4.4.1.3."шырша", "баспалдақ" көтерілуді орындау;
4.4.1.4. орта тіректе төмен түсу;
4.4.1.5 шаңғымен жүру (сабақта 1,5 км дейін);
4.4.1.6 дененің салмағын тірек аяққа ауыстыра отырып, аяқты кезекпен артқа бұрумен конькиде сырғанау;
4.4.1.7 тұру қалпындаекі аяқта сырғу;
4.4.1.8 коньки қырларымен сырғанай алу;
4.4.1.9 аяқты қосыпжәне алшақтап конькимен сырғанай алу;
4.4.1.10 соқамен тежей алу;
4.4.1.11 еркін сырғанаудан ләззат алу
4-тоқсан
Тағам және сусын
Дені саудың-жаны сау
1. Гимнастика (тірек-қимыл аппаратын дамыту)
1.1 Жалпы дамытушы жаттығулар
4.1.1.1 бір орында айналу командасын орындау;
4.1.1.2 "бір-екі" деп санай алу;
4.1.1.3 бір саптан екі сапқа керісінше қайта сапқа тұруды орындау;
4.1.1.4 колоннадан солға бұрыла отырып, қозғалыста үш колоннаға бір-бірден қайта сапқа тұруды орындау;
4.1.1.5 қол мен аяқтың ассиметриялық қозғалысына жаттығуды орындау;
4.1.1.6 сол жерде және қозғалыста орындалатын қолдың, аяқтың, дененің, бастың негізгі қалпын қабылдау;
4.1.1.7 қарапайым кешенді жалпы дамытушы және түзетуші жаттығуларды өз бетінше орындау
1.2 Тыныс алуды дамыту
4.1.2.1 әртүрлі бастапқы қалыпта тыныс алу жаттығуларын орындау: отыру, тұру, жату, аяқ, қолдың әр түрлі қалпымен, тыныс алудан кейін дем шығаруды меңгеру;
4.1.2.2 заттарсыз жаттығу жасау кезінде дұрыс тыныс алуды(кеуде, диафрагмалды, аралас) орындау;
4.1.2.3 мұғалімнің тапсырмасы бойынша еліктеу арқылы қолдың қозғалысымен терең тыныс алуды орындау
1.3 Бұлшықет тонусын нығайту
4.1.3.1 жаттығуларды дұрыс және нақты орындау: саусақжәне қол білезіктерінің бұлшықеттерін дамытуға,бұлшықеттің босанысуына, денені дұрыс ұстауын қалыптастыруға, аяқ буындарыныңжәне табан,кеуде бұлшықеттерін нығайту;
4.1.3.2 мұғалімнің көмегімен "мостик", артқа домалау, домалау комбинацияларын жасау;

4.​1.​3.​3 выполнять лазанье по гимнастической стенке с переходом на гимнастическую скамейку, установленную наклонно, и слезать по ней произвольным способом;
4.​1.​3.​4 выполнять лазанье по канату произвольным способом; перелезать через бревно, коня, козла;
4.​1.​3.​5 выполнять упражнения на вис на рейке гимнастической стенки на время, на канате с раскачиванием; подтягивание в висе на канате, стоя на полу ноги врозь;
4.​1.​3.​6 ходить по наклонной доске (угол 200);
4.​1.​3.​7 выполнять расхождение вдвоем поворотом при встрече на полу и на гимнастической скамейке;
4.​1.​3.​8 выполнять упражнение на равновесие "ласточка";
4.​1.​3.​9 ходить по гимнастическому бревну высотой 60 см;
4.​1.​3.​10 выполнять опорный прыжок через гимнастического козла: наскок в упор на колени, соскок с поворотом направо, налево с опорой на руку; в упор на колени, упор присев, соскок прогнувшись;
4.​1.​3.​11 самостоятельно выполнять комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, скакалками, набивными мячами, обручами
1.4 Развитие пространственно-временной ориентации
4.​1.​4.​1 самостоятельно выполнять упражнения для развития пространственно-временной ориентировки и точности движения;
4.​1.​4.​2 выполнять построение и перестроениев шеренгу, в колонну по словесному указанию учителя;
4.​1.​4.​3 ходить между различными ориентирами;
4.​1.​4.​4 выполнять бег по начерченнымна полу ориентирам;
4.​1.​4.​5 ходить по двум параллельнопоставленным гимнастическим скамейкам;
4.​1.​4.​6 выполнять прыжки в высоту до определенного ориентира с контролем и без контроля зрения
2. Легкая атлетика (развитие двигательных навыков)
2.1 Ходьба. Бег. Прыжки
4.​2.​1.​1 ходить по ориентирам, по двум параллельно поставленным гимнастическим скамейкам, ходить в быстром темпе, в приседе; сочетать различные виды ходьбы;
4.​2.​1.​2 принимать низкий старт;
4.​2.​1.​3 выполнять быстрый бег на месте до 10сек.; челночный бег (3х10м.); бег с преодолением небольших препятствий на отрезке 30м;
4.​2.​1.​4 выполнять разные виды прыжков: прыжки с ноги на ногу до 20 м, в высоту способом перешагивания (внимание на мягкость приземления); прыжки в длину с разбега (зона отталкивания – 60-70 см), на результат (внимание на технику прыжка)
2.2 Метание
4.​2.​2.​1 выполнять метание мячей в цель (на стене, баскетбольный щит, мишень) и на дальность, ширина коридора – 10-15 м
3. Подвижные, спортивные, национальные игры
3.1 Подвижные, спортивные, национальные игры
4.​3.​1.​1 знать о спортивных играх – футбол, волейбол, баскетбол;
4.​3.​1.​2 иметь представлениеспортивных играх, включенных в программу международных игр Спешиал Олимпикс: хоккей с шайбой, хоккей с мячом, бадминтон, гольф, теннис;

4.1.3.3 гимнастикалық қабырға бойымен өрмелеу, белгіленген көлбеу гимнастикалық орындыққа өтуді орындау;
4.1.3.4 еркін тәсілмен арқан бойымен өрмелеу; бөренеден, жылқыдан, ешкі үстінен өтуді орындау;
4.1.3.5 төмен қарай басын түсіріп гимнастикалық қабырға рейкасында уақытқа, арқанда тербелу жаттығуларды орындау;
4.1.3.6 көлбеу тақтамен жүру (бұрышы 20
);
4.1.3.7 еденде және гимнастикалық орындықта кездескен кезде екеуідебұрылыспен алшақтау
4.1.3.8 "қарлығаш" тепе-теңдікке арналған жаттығуды орындау;
4.1.3.9 биіктігі 60см гимнастикалық агаштан жүру;
4.1.3.10 гимнастикалық ешкі арқылы тіректік секіру: тізеге тіреліп секіру, солға, оңға қолын тіреумен оңға бұрылып секіру; отырып тізеге сүйеніп, секіру;
4.1.3.11 өз бетінше гимнастикалық таяқтар, жалаушалар, үлкен және кіші доптармен, секіргіштермен, үрмелі доптармен кешенді жаттығулар орындау
1.4 Кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамыту
4.1.4.1 өз бетінше қимылдың нақтылығы мен кеңістік-уақыттық бағдарлануын дамытуға арналған жаттығуды орындау;
4.1.4.2 мұғалімнің сөздік нұсқауы бойынша сапқа және колонаға құрылу және қайта құрылуды орындау;
4.1.4.3 әртүрлі бағдарлармен жүру;
4.1.4.4 еденде сызылған бағдар бойынша жүгіруді орындау;
4.1.4.5 қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен жүру;
4.1.4.6 көздің бақылауымен және бақылаусыз нақты бағыт бойынша биіктікке секіруді орындау
2. Жеңіл атлетика (қимыл дағдыларын дамыту)
2.1 Жүру. Жүгіру. Секіру
4.2.1.1 қарама-қарсы қойылған гимнастикалық таяқтар бойымен бағдар бойынша жүру, жартылай отырып жылдам жүру; алуантүрлі жүрудің түрлерін ұштастыра алу;
4.2.1.2 төмен стартты оырндай алу;
4.2.1.3 бір орында 10 сек. дейін жылдам жүгіру; жүгіру (3х10м.); 30м кесіндісінде шағын кедергілерді жеңумен жүгіруді орындау;
4.2.1.4 алуантүрлі секірудің түрлерін орындау: аяқтан аяққа 20 м-ге дейін, биіктікке аттау тәсілімен секіру (қону жұмсақтығына назар аударыңыз); екпеден ұзындыққа секіру (итеру аймағы - 60-70 см), нәтижеге (секіру техникасына назар аударыңыз) орындау
2.2 Лақтыру
4.2.2.1 допты дәлдеп лақтыруды (қабырғада, баскетбол қалқаны, нысана) және қашықтыққа, дәліз ені-10-15 м орындау
3. Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
3.1 Қозғалмалы, спорттық, ұлттық ойындар
4.3.1.1 футбол, волейбол, баскетбол –спорттық ойындарды атау;
4.3.1.2. Спешиал Олимпикс халықаралық ойындарының бағдарламасына енгізілген спорт ойындарды ойнау: шайбалы хоккей, допты хоккей, бадминтон, гольф, теннис;

4.​3.​1.​3 проявлять желание наблюдать спортивные игры старшеклассников
Приложение 562
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция познавательной деятельности" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 562 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 563
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приказ дополнен приложением 563 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1) статьи 19 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – коррекция недостатков физического развития, общей и речевой моторики, эмоционально-волевой сферы; воспитание положительных качеств личности, эстетическое воспитание.
3. Задачи Программы:
1) развитие двигательной сферы: организованности, целенаправленности, плавности и выразительности движений;
2) формирование чувства ритма;
3) развитие у обучающихся способности ритмично и выразительно двигаться под музыку, согласовать движения с темпом и ритмом музыки;
4) обучение танцевальным движениям, формирование выразительности движений и передачи образа персонажа;
5) воспитание эмоциональной отзывчивости на музыку;
6) учить различать мелодии по высоте, силе, длительности, тембру, характеру;
7) развитие двигательной памяти;

4.3.1.3 жоғары сыныптың спорттық ойындарын бақылауға ниет білдіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
562 -қосымша
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Танымдық әрекеттерін түзету" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
563 -қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабының 1 тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама мақсаты – дене дамуының, жалпы және сөйлеу моторикасының, эмоционалді-ерік аясының кемістігін түзету; тұлғалық жағымды қасиеттерін қалыптастыру, эстетикалық тәрбие беру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) қимыл-қозғалыс аясын дамыту: жинақылығын, мақсатты бағыттылығын, қимыл-қозғалыстың үйлесімділігі мен айқындығын дамыту;
2) ырғақ сезімін қалыптастыру;
3) білім алушыларда әуенге сәйкес ырғақты және айқын қозғалу қабілетін, әуеннің ырғағы мен жылдамдығына қимылдарын үйлестіру қабілетін дамыту;
4) би қимылдарын үйрету, қимыл-қозғалыс мәнерлігі мен кейіптің бейнесін жеткізе білуін қалыптастыру;
5) музыкаға деген эмоционалды ілтипатын тәрбиелеу;
6) әуенді күші, ұзақтығы, тембрі, сипаты бойынша ажыратуға үйрету;
7) қимыл-қозғалыс жадысын дамыту;

8) преодоление недостатков двигательной сферы, формирование ловкости, чувства равновесия, ориентировки в пространстве, координации движений.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Программа составлена с учетом особенностей физического развития, моторики, соматического состояния, нервно-психического статуса и познавательной деятельности обучающихся с нарушениями интеллекта.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Принцип компенсаторно-развивающей направленности обучения обеспечивается специальными методами и приемами: непрерывное повторение, широкое использование предметно-практической деятельности обучающихся, требование оречевления деятельности, пошаговый инструктаж и контроль учебной деятельности.
6. Принцип социально-адаптирующей направленности обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, освоение норм поведения, жизненных, бытовых навыков.
7. Принцип дифференцированного и индивидуального подхода к обучающимся с особыми образовательными потребностями в условиях коллективного учебного процесса обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся.
8. При дифференцированном подходе для каждой типологической группы обучающихся педагог подбирает соответствующее возможностям обучающихся содержание учебного материала, с учетом доступной сложности и объема, варьируются темп учебной работы, степень самостоятельности обучающихся, методы и приемы обучения.
9. Материал программы дает возможность оказывать как избирательное воздействие на различные нарушения в элементарных движениях обучающихся, так и содействовать развитию у них способности организовывать более сложные движения, особенно те, которые необходимы в трудовой деятельности человека.
10. Средствами формирования ритмических умений являются разнообразные упражнения – с предметами и без них, с музыкальным сопровождением и без него; виды ритмической деятельности на уроках способствуют коррекции и развитию пространственных представлений, сенсорных процессов, высших психических функций, вербальных и невербальных коммуникативных умений, самостоятельности и самоконтроля.
11. Оценочными средствами являются задания и упражнения, с помощью которых формировались навыки, определенные уровневыми целями обучения.
12. Оценка результативности обучения, обучающихся с легкими нарушениями интеллекта реализуется в виде текущего (поурочного), периодического (тематического) и итогового контроля.

8) қимыл-қозғалыс аясындағы жетіспеушіліктерін түзете отырып, ептілік, тепе-теңдік сезімін, кеңістікте бағдарлау, қимыл-қозғалыс үйлесімділігін қалыптастыру.
2 - тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Бағдарлама зияты зақымдалған білім алушылардың дене дамуының, моторикасының, соматикалық күйінің, жүйке-психикалық мәртебесі мен танымдық қызметінің ерекшеліктерін ескере отырып құрастырылған.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оқытудың компенсаторлық-дамыту бағыттылығы қағидасы арнайы әдістермен және оқу-әдістемелік тәсілдерімен қамтамасыз етіледі: үздіксіз қайталау, жаңа материалды менгеру үшін арнайы жағдай жасау, балалардың заттық-тәжирибелік іс-әрекетін кеңінен пайдалану, орындаған жұмыстарын баяндап отыруды талап ету, оқу әрекетінің әр қадамына басшылық ету, бақылау.
6. Оқытудың әлеуметтік-бейімдеу бағыты тұлғаның әлеуметтік бейімсізденуін жоюды немесе азайтуды көздейді; қимыл-қозғалыс нормаларын, өмірлік қарым-қатынастық және тұрмыстық дағдыларының қалыптасуына ықпал жасайды.
7. Жеке және саралап оқыту тәсілі қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді.
8. Саралап оқыту барысында мұғалім білім алушылардың түрлі типологиялық топтары үшін оқу материалының әр түрлі көлемі мен күрделілігін, білім алушылардың оқу тапсырмаларын орындау дербестік дәрежесін, көрнекі-дидактикалық материалдардың түрлерін қолданады.
9. Бағдарлама материалы білім алушылардың қарапайым қозғалыстарындағы түрлі бұзылыстарына таңдамалы ықпал етуге, олардың неғұрлым күрделі, әсіресе адамның еңбек қызметіне қажетті қозғалыстарды ұйымдастыру қабілетін дамытуға ықпал етуге мүмкіндік береді.
10. Заттармен және затсыз, музыкамен және музыкасыз орындалатын түрлі жаттығулар ырғақ біліктілігін қалыптастыру құралы болып табылады, ол ырғақ әрекеттерін, кеңістік түсініктерін, сенсорлық процестерін, жоғары психикалық қызметтерін, вербалды және вербалсыз қарым-қатынас дағдыларын, өзін өзі қадағалауын түзетуге себеп болады.
11. Деңгейлік мақсаттарға сәйкес әзірленген тапсырмалар мен жаттығулар бағалаудың құралы болып есептеледі.
12. Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларды оқытудың нәтижелілігін бағалау ағымдық (сабақ бойынша), кезеңдік (тақырыптық) және қорытынды бақылау түрінде іске асырылады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
13. Текущий контроль производится с целью корректировки содержания и методов обучения; педагог использует наблюдения за деятельностью обучающихся на уроке, коллективных видов деятельности.
14. Периодический (тематический) контроль проводится после изучения программной темы, раздела с учетом неодинаковых возможностей усваивать учебный материал Программы обучающимися разных типологических групп.
15. Итоговый контроль проводится в конце четверти, года для анализа динамики развития и успешности каждого обучающегося класса, наблюдаемой в течение учебного года, которая фиксируется в картах учебных достижений обучающегося.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Коррекционная ритмика"
16. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Коррекционная ритмика" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
17. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Ритмико-гимнастические упражнения";
2) раздел "Музыкально-ритмические упражнения";
3) раздел "Речевая ритмика".
18. Раздел "Ритмико-гимнастические упражнения" включает следующие подразделы:
1) упражнения на ориентировку в пространстве;
2) ритмико-гимнастические упражнения.
19. Раздел "Музыкально-ритмические упражнения" включает следующие подразделы:
1) упражнения с детскими музыкальными инструментами;
2) игры под музыку;
3) танцевальные упражнения.
20. Раздел "Речевая ритмика" включает подраздел:
1) речевые навыки.
21. Базовое содержание учебного предмета "Коррекционная ритмика" для 0 класса:
1) упражнения на ориентировку в пространстве: ходьба широким шагом со свободным движением рук; бег друг за другом, парами, врассыпную; ходьба и бег в колонне между предметами, по кругу, взявшись за руки; ходьба на носках и пятках; во время ходьбы повороты (вправо, влево, вперед, назад) по сигналу педагога; ходьба в колонне по кругу разным шагом (спокойный, высокий, бодрый, спортивно-торжественный, пружинящий); смена шага и движения со сменой характера музыкального сопровождения, смена движений по хлопку, погремушке, бубну; движения руками (с предметами и без предметов) во время ходьбы; перестроение из колонны в шеренгу поворотом в правую или левую сторону; ориентироваться в пространстве, соблюдать указанное учителем направление и темп движения; строиться и перестраиваться на месте, во время ходьбы и бега, равняться в шеренге, в колонне, в кругу, занимать правильное исходное положение;

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ағымдық бақылау оқытудың мазмұны мен әдістерін дұрыс таңдау мақсатында жүргізіледі; педагог сабақта білім алушылардың қызметін бақылауды, практикалық және дербес жұмыстарды, ұжымдық қызмет түрлерін талдауды пайдаланады.
14. Кезеңдік (тақырыптық) бақылау әр типологиялық топтағы білім алушылардың оқу материалын меңгерудегі түрлі мүмкіндіктері ескере отырып, тақырыптың, тараудың аяғында жүргізіледі.
15. Әр білім алушының оқу жетістіктері мен даму динамикасын талдау мақсатында тоқсанның, жылдың аяғында қорытынды бақылау жүргізіліп, жетістіктері оқу картасына еңгізіледі.
3 - тарау. "Түзету ырғағы" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
16. "Түзету ырғағы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
17. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар" бөлімі;
2) "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар" бөлімі;
3) "Сөйлеу тілі ырғағы" бөлімі.
18. "Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) кеңістікте бағдарлау жаттығулары;
2) ырғақты-гимнастикалық жаттығулар.
19. "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар;
2) музыкалық ойындар;
3) би жаттығулары.
20. "Сөйлеу тілі ырғағы" бөлімі келесідей бөлімшені қарастырады.
1) сөйлеу тілінің дағдылары.
21. 0 - сыныпқа арналған "Түзету ырғағы" пәнінің базалық мазмұны:
1) кеңістікте бағдарлауға арналған жаттығулар: кең адым мен қолдардың еркін қимылдарымен жүру; бірінен кейін бірі, сыңарымен, шашыраңқы; заттар арасымен колоннамен, шеңбер бойымен, қолдарынан ұстап жүру және жүгіру; аяқтың ұшымен және табанымен жүру; педагогтың белгісі бойынша жүру кезінде оңға, солға, алға, артқа бұрылу; түрлі адыммен колоннамен шеңбер бойымен жүру (ақырын, биік, сергек, спортты-салтанатты, серіппелі); музыкалық сүйемелдеу сипатының ауысуына қарай адыммен қимылдарды өзгерту, қимылдарды шапалақ, сылдырмақ, дабыл бойынша ауыстыру; жүру кезіндегі қол қимылдары (заттпен және заттсыз); оң және сол жаққа бұрыла отырып, қатардан сапқа қайта тұру; кеңістікте бағдарлау, мұғалімнің көрсеткен қимыл бағыты мен темпін сақтау; бір орында, жүрі және жүгіру кезінде қатарға тұру және қайта тұру, сапта, қатарда, шеңбер ішінде бой түзеу, дұрыс бастапқы қалыпқа тұру;

2) ритмико-гимнастические упражнения с использованием предметов – флажки, палки, платочки, погремушки, искусственные цветы, обручи, мячи; согласовывать движения рук с движениями ног и туловища; упражнения для мышц плечевого пояса: движения рук вперед, назад, вверх, без предмета и с предметами; упражнения в положении стоя, сидя на полу, на стуле; поднимание палки вверх, опускание на плечи, размахивание руками вперед, назад, хлопки впереди и позади себя; разгибание руки в стороны из положения их перед грудью и сгибание; круговые движения руками попеременно и вместе; подъем и поднимание рук с одновременным подъемом на носки; упражнения для мышц ног: попеременно выставление ноги на носок вперед или в сторону; поочередное поднимание правой и левой ноги, согнутой в коленях, хлопки под коленом; обхватывание колени руками, палкой, обручем; поднимание на носки; приседание с опорой на спинку стула, без опоры руками; выполнение упражнения в приседании с предметами; упражнения для мышц туловища: повороты вправо и влево, ноги вместе, сидя на полу; наклоны туловища вперед, вниз и в стороны из положения стоя – ноги на ширине плеч, касаться носков ног руками; класть предметы перед собой и сбоку, брать их; поочередно поднимать и опускать ноги из положения лежа на спине; упражнения на выработку осанки, расслабляющие упражнения;
3) упражнения с детскими музыкальными инструментами - барабан, бубен; использование бубна, барабана, погремушек для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях; повторение предложенных ритмических рисунков на барабане, бубне;
4) игры под музыку: движения под ритмичную музыку, выполнение различных движений в разном темпе, ритме; передача умеренного и быстрого темпов музыки движениями, хлопками, используя музыкальное сопровождение; движения в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (усиление, ослабление звука), выделение в движении акцентов, несложных ритмических рисунков; игры под музыку, игры-эстафеты с предметами, игры с пением;
5) танцевальные упражнения с элементами танца и простыми танцевальными движениями: простой шаг – мягкий, перекатный, с высоким подниманием бедра, на полупальцах, топающий на всей ступне, бег на полупальцах, притопы одной ногой с хлопками; кружение через правое плечо, кружение парами; для девочек – плавные танцевальные движения с платочком в руке; разучивание несложных танцев с повторяющимися движениями.
6) речевые навыки: правильно употребление названий предметов, согласовывание имени существительные с прилагательным.

2) заттарды пайдалана отырып ырғақты гимнастикалық жаттығулар – жалауша, таяқша, бет орамал, сылдырмақ, жасанды гүлдер, обручтар, доптар; қолдың қимылдарын аяқ және дене қимылдарымен үйлестіру; иық белдеу бұлшықеті үшін жаттығулар: алға, артқа, жоғары қарай, затпен және затсыз қол қимылдары; тік тұрған қалыптағы, еденде және орындықта отырған жаттығулар; таяқшаны жоғары көтеру, иыққа қою, қолымен алға, артқа сермеу, өз алдында және артында шапалақтау; кеуде алдындағы қолды жан-жаққа жазу және бүгу; айландырған қимылдарды қолдарымен кезектесіп және бірдей жасау; бір уақытта аяқ ұшына тұрып қолды көтеру; аяқ бұлшықеттері үшін жаттығулар: кезекпен аяқ ұшын алға немесе қапталға созып қою; тізеден бүгілген оң және сол аяқты кезекпен көтеру, тізе астынан шапалақ ұру; тізені қолымен, таяқпен, обручпен құшақтау; аяқ ұшына тұру; орындық арқасына сүйеніп, сүйенбей отыру; затпен отыру жаттығуларын орындау; дене бұлшық етері үшін жаттығулар: оңға және солға, аяқты бірге, еденде отырып бұрылу; аяқтың иық деңгейіндегі қалыпынан денені алға, төмен және жан-жаққа еңкейту, қолымен аяқ ұшына тию; заттарды алдына және қапталына қою, оларды алу; шалқасынан жату қалпынан аяқты кезекпен көтеру және түсіру; келбетті қалыптастыру, босаңсу жаттығулары;
3) балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулары - барабан, дабыл; дабылды, барабанды, сылдырмақты музыкалық шығарманың қатты және әлсіз бөлігін жеткізу үшін пайдалану; дабылда, барабанда берілген ырғақты қайталау;
4) музыкалық ойындар: ырғақты музыкаға қимылдау, түрлі ырғақтарды түрлі темппен, ырғақпен орындау; музыкалық сүйемелдеуімен музыканың баяу және жылдам темпін қимылдармен, шапалақпен жеткізу; музыканың түрлі сипатына, динамикасына сәйкес (дыбыстың күшейюі, ақырындауы) қимылдар, қимылдағы акценттерді, қиын емес ырғақтарды белгілеу; музыкалық ойындар, заттармен эстафекталық ойындар, әндету ойындары;
5) би элементтері мен қарапайым би қимылдары бар би жаттығулары: жай адым – жұмсақ, сырғымалы, мықынын жоғары көтеру, аяқ ұшымен, табанын тұтас басу, саусақтарды иіп жүгіру, шапалақ ұрып бір аяқты басу; оң иық арқылы айлану, жұппен айлану; қыздар үшін – қолдарына бет орамалын ұстап бір қалыпты би қимылдарын жасау; қайталанатын қимылдары бар биді үйрену.
6) сөйлеу тілінің дағдылары: заттардың атауын дұрыс айту; зат есімді сын есіммен үйлестіру.

22. Базовое содержание учебного предмета "Коррекционная ритмика" для 1 класса:
1) упражнения на ориентировку в пространстве: ходьба и бег с высоким подниманием колен, с отбрасыванием прямой ноги вперед и оттягиванием носка; перестроение в круг из шеренги, цепочки; ориентировка в направлении движений вперед, назад, направо, налево, в круг, из круга; выполнение простых движений с предметами во время ходьбы;
2) ритмико-гимнастические упражнения: наклоны, выпрямление и повороты головы, круговые движения плечами; движения рук в разных направлениях без предметов и с предметами (флажки, погремушки, ленты); наклоны и повороты туловища вправо, влево (класть и поднимать предметы перед собой и сбоку); приседания с опорой и без опоры, с предметами (обруч, палка, флажки, мяч); сгибание и разгибание ноги в подъеме, отведение стопы наружу и приведение ее внутрь, круговые движения стопой, выставление ноги на носок вперед и в стороны, вставание на полупальцы; упражнения на выработку осанки; перекрестное поднимание и опускание рук (правая рука вверх – левая внизу), одновременные движения правой руки вверх, левой – в сторону, правой руки вперед, левой – вверх; выставление левой ноги вперед, правой руки перед собой; правой ноги в сторону, левой руки в сторону; позиции рук, смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно; сопровождение движений руки головой, взглядом; отстукивание, прохлопывание, протопывание простых ритмических рисунков; упражнения на расслабление мышц;
3) упражнения с детскими музыкальными инструментами: движения кистей рук в разных направлениях, поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменение темпа музыки, противопоставление первого пальца остальным на каждый акцент в музыке, отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделение пальцев рук; упражнения для пальцев рук на детском пианино: исполнение восходящей и нисходящей гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе, отстукивание простых ритмических рисунков на барабане двумя палочками одновременно и каждой отдельно под счет учителя, с проговариванием стихов, попевок и без них;
4) игры под музыку: выполнение ритмичных движений в соответствии с различным характером музыки, динамикой (громко, тихо), регистрами (высокий, низкий); изменение направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке (легкий, танцевальный бег сменяется стремительным спортивным; легкое, игривое подпрыгивание – тяжелым, комичным), выполнение имитационных упражнений и игр, построенных на конкретных подражательных образах, хорошо знакомых детям (повадки зверей, птиц, движение транспорта, деятельность человека), в соответствии с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки; передача притопами, хлопками и другими движениями резких акцентов в музыке; музыкальные игры с предметами, игры с пением или речевым сопровождением;

22. 1-сыныпқа арналған "Түзету ырғағы" пәнінің базалық мазмұны:
1) кеңістікте бағдарлауға арналған жаттығулар: тізені жоғары көтере отырып, түзу аяқты алға қарай сермеу және аяқ ұшын соза отырып жүру, жүгіру; саптан, тізбектен шеңбер құрып қайта тұру; алға, оңға, солға, шеңбер ішіне, шеңберден шығу сияқты қимылдар бағытында бағдарлай алу; жүру кезінде заттарды ұстап қарапайым қимылдарды орындау;
2) ырғақты-гимнастикалық жаттығулар: еңкею, тік тұру және басты бұру, иықтарды айландыра қимылдату; затпен және затсыз әртүрлі бағытта қол қимылдарын жасау (жалауша, сылдырмақ, ленталар); оңға, солға денені бұру және еңкейю (заттарды алдына, қапталына қою, алу); сүйену және сүйеусіз, заттармен (обруч, таяқша, жалауша, доп) жүрелеп отыру; аяқты көтере тұрып бүгу, жазу, табандысыртқа қарай қисайту және ішке келтіру, табанды айландыра қимылдату, аяқтың ұшын алға қарай және қапталға созу, саусақтарды бүгіп тұру; келбетті қалыптастыруға арналған жаттығулар; қолдарын айқастыра көтеру және түсіру (оң қол жоғары – сол қол төмен), бір мезгілде оң қолын-жоғары, сол қолын – шетке қимылдату, оң қолын алға, сол қолын – жоғары; сол аяқты алға қарай созу, оң қолын алға; оң аяғын шетке, сол қолын шетке; қолдың қалыптары, қолдың қалыптарын әр қайсысын жеке және екеуін бір мезгілде ауыстыру; қол қимылдарын басымен, көз қарауымен қостай отырып орындау; қарапайым ырғақтарды соғу, шапалақтау, аяқпен басу; бұлшықеттерді босаңту жаттығулары;
3) балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулары: қол білектерін әртүрлі бағытта қимылдату, музыка қарқындығының өзгеруіне қарай қол саусақтарын кезекпен және бір мезгілде жұдырыққа жұму және ашу, музыкадағы әр акцентке бармақты қалған саусақтарға қарсы қою, бір қолдың және екі қолдың саусақтарын алшақтату және жақындату, қол саусақтарын ерекшелеу; балалар пианиносында қол саусақтарын жаттықтыру: бір актаваның бес нотасының аясында оң және сол қолдарымен бөлек орташа қарқынмен өсіңкі және бәсендеу гаммаларын орындау, барабанда екі таяқшамен бір мезгілде және кезектеп мұғалімнің санауымен, тақпақ айтумен қарапайым ырғақтарды соғу;
4) музыкалық ойындар: музыканың, динамиканың (қатты, ақырын), регистрдің (жоғары, төмен) түрлі сипатына сәйкес ырғақ қимылдарын орындау; музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүру, жүгіру, секіру, би қимылдары бағыттарын, формасын өзгерту (жеңіл, би жүгірісі спорттық шапшаң жүгіріске; жеңіл, ойнақы секіру – ауыр, күлкілі секіруге ауысады), балаларға жақсы таныс, нақты еліктеу бейнесіне құрылған еліктеу жаттығулары мен ойындарын орындау (аңдардың, құстардың қылықтары, көліктердің жүрісі, адамның іс-әрекеті), музыканың нақты эмоциональді және динамикалық сипатына сәйкес; музыкадағы күрт акценттерді аяқпен жерді басып, шапалақтап және басқа қимылдармен жеткізу; заттармен музыкалық ойындар, әндетуді немесе сөйлеу тілімен қостауды қарастыратын ойындар;

5) танцевальные упражнения: бодрый, спокойный, топающий шаг, бег легкий, на полупальцах; подпрыгивание на двух ногах, прямой галоп, маховые движения рук; элементы русской пляски: простой хороводный шаг, шаг на всей ступне, подбоченившись двумя руками (для девочек – движения с платочком); притопы одной ногой и поочередно, выставление ноги на носок и пятку; движения парами: бег, ходьба, кружение на месте; хороводы в кругу, пляски с притопами, кружением, хлопками.
6) речевые навыки: правильно употребление названий предметов, согласовывание имени существительные с прилагательным, умение отвечать на вопросы.
23. Базовое содержание учебного предмета "Коррекционная ритмика" для 2 класса:
1) упражнения на ориентировку в пространстве: ходьба вдоль стен с четкими поворотами в углах зала, построение в шеренгу, колонну, цепочку, круг, пары; построение в колонну по два, перестроение из колонны парами в колонну по одному; построение в колонну из шеренги и из движения врассыпную; выполнение во время ходьбы и бега несложных заданий с предметами: обегать их, собирать, передавать друг другу, перекладывать с места на место;
2) ритмико-гимнастические упражнения: общеразвивающие упражнения, разведение рук в стороны, раскачивание их перед собой, круговые движения, упражнения с лентами; наклоны и повороты головы вперед, назад, в стороны, круговые движения; наклоны туловища, сгибая и не сгибая колени; наклоны и повороты туловища в сочетании с движениями рук вверх, в стороны, на затылок, на пояс; повороты туловища с передачей предмета (флажки, мячи); опускание и поднимание предметов перед собой, сбоку без сгибания колен; выставление правой и левой ноги поочередно вперед, назад, в стороны, в исходное положение. Резкое поднимание согнутых в колене ног, как при маршировке, сгибание и разгибание ступни в положении стоя и сидя; упражнения на выработку осанки; упражнения на координацию движений, движения правой руки вверх-вниз с одновременным движением левой руки от себя – к себе перед грудью (смена рук); разнообразные перекрестные движения правой ноги и левой руки, левой ноги и правой руки (отведение правой ноги в сторону и возвращение в исходное положение с одновременным сгибанием и разгибанием левой руки к плечу; высокое поднимание левой ноги, согнутой в колене, с одновременным подниманием и опусканием правой руки); ускорение и замедление движений в соответствии с изменением темпа музыкального сопровождения, выполнение движений в заданном темпе и после остановки музыки; упражнения на расслабление мышц;

5) би жаттығулары: сергек, байыпты, тыпырлаған адым, жеңіл иілген саусақпен жүгіріс; екіаяқтап секіру, түзу шоқырақ, қолдың сермеу қимылдары; орыс биінің элементтері: қарапайым қол ұстасып адымдау, екі қолымен бүйірін таянып тұтас табанмен адымдау (қыздар үшін – бет орамалды ұстап қимылдау); бір аяқпен және кезектеп басу, аяқты ұшымен және өкшемен созып қою; жұптық қимылдар: жүгіру, жүру, бір орында айлану; қол ұстасып шеңбермен жүру, аяқпен басып, шапалақтап, айланып билеу.
6) сөйлеу тілінің дағдылары: заттардың атауын дұрыс айту; зат есімді сын есіммен, етістікпен үйлестіру; қойылған сұраққа жауап беру.
23. 2- сыныпқа арналған "Түзету ырғағы" пәнінің базалық мазмұны:
1) кеңістікте бағдарлау жаттығулары: зал бұрышында ширақ бұрыла келе, қабырға бойымен жүру, сапқа, қатарға, тізбекке, шеңберге, жұппен тұру; қатарға екеуден тұру, жұптық қатардан бір адамдық қатарға қайта тұру; саптағы қалыптан және шашырау қозғалысынан қатарға қайта тұру; жүру кезінде затпен қиын емес тапсырмаларды орындау: оларды айлана жүгіру, жинау, бір біріне беру, бір жерден басқа жерге қою;
2) ырғақты-гимнастикалық жаттығулар: жалпы даму жаттығулары, қолдарды шетке сермеу, оларды өз алдында тербету, айландыра қимылдау, лентамен жаттығулар; басты алға, артқа қарай, жан-жаққа еңкейту және бұру, айландыра қимылдау; тізені бүгіп және бүкпей денені еңкейту; қолдарын жоғары, жан-жаққа, желкеге, белге қоя отырып, денені еңкейту және бұру; затты бере отырып (жалауша, доп), денені бұру; затты өз алдына, қапталына тізені бүкпей түсіружәне көтеру; оң және ол аяқты кезекпен алға, артқа, шетке, бастапқы қалыпқа қою. Маршпен жүрген сияқты тізеден бүгілген аяқты күрт көтеру, тұрған және отырған күйде табанды бүгу, жазу; келбетті қалыптастыру жаттығулары; қозғалыс үйлесіміне жаттығулар, бір мезгілде оң қолмен жоғары-төмен, ал сол қолымен кеуде алдында өзінен алшақ– өзіне қарай қимылдар жасау (қолдарын ауыстыру); оң аяқпен сол қолдың айқастырылған түрлі қимылдары (бір мезгілде оң аяқты қапталға қою және бастапқы қалыпқа келтіру және сол қолды иыққа бүгу және жазу; бір мезгілде тізеден бүгілген сол аяқты жоғары көтеру және оң қолды көтеру, түсіру); музыка қарқынының өзгеруіне сәйкес қимылдарды жылдамдату және баяулату, музыка аяқталған соң берілген сол қарқында қимылдарды орындау; бұлшықетті босаңту жаттығулары;

3) упражнения с детскими музыкальными инструментами: круговые движения кистью (напряженное и свободное), одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением, противопоставление первого пальца остальным, противопоставление пальцев одной руки пальцам другой одновременно и поочередно; упражнения на детских музыкальных инструментах: исполнение восходящей и нисходящей гаммы в пределах пяти нот двумя руками одновременно в среднем темпе на детском пианино, разучивание гаммы в пределах одной октавы на аккордеоне и духовой гармонике; исполнение несложных ритмических рисунков на бубне и барабане двумя палочками одновременно и поочередно в разных вариациях;
4) игры под музыку: выполнение движений в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (громко, умеренно, тихо), регистрами (высокий, средний, низкий); упражнения на самостоятельное различение темповых, динамических и мелодических изменений в музыке и выражение их в движении; передача в движении разницы в двухчастной музыке, выразительное исполнение в свободных плясках знакомых движений, выразительная и эмоциональная передача в движениях игровых образов и содержания песен; самостоятельное создание музыкально-двигательного образа; музыкальные игры с предметами, игры с пением и речевым сопровождением, инсценирование доступных песен, прохлопывание ритмического рисунка прозвучавшей мелодии;
5) танцевальные упражнения: тихая, настороженная ходьба, высокий шаг, мягкий пружинящий шаг, неторопливый танцевальный бег, стремительный бег. поскоки с ноги на ногу, легкие поскоки, переменные притопы, прыжки с выбрасыванием ноги вперед; элементы пляски: шаг с притопом на месте и с продвижением, шаг с поскоками, переменный шаг; руки свободно висят вдоль корпуса, скрещены на груди; подбоченившись одной рукой, другая с платочком поднята в сторону, вверх, слегка согнута в локте (для девочек).
6) речевые навыки: умение отвечать на вопросы используя слова вопроса, давать полные ответы, состовлять нераспространенные предложение, составлять распространенные предложения используя знакомые слова.
24. Базовое содержание учебного предмета "Коррекционная ритмика" для 3 класса:
1) упражнения на ориентировку в пространстве: ходьба в соответствии с метрической пульсацией; чередование ходьбы с приседанием, со сгибанием коленей, на носках, широким и мелким шагом, на пятках, держа ровно спину; построение в колонны по три, перестроение из одного круга в два, три отдельных маленьких круга и концентрические круги путем отступления одной группы детей на шаг вперед, другой – на шаг назад; перестроение из общего круга в кружочки по два, три, четыре человека и обратно в общий круг; выполнение движений с предметами более сложных, чем в предыдущих классах;

3) балалар музыкалық аспабымен жаттығулар: білекті айландыру қимылдары (күштеніп және и еркін), баяу қарқынмен ақырын жылдамдата отырып, бір мезгілде бір қолдың саусақтарын жұдырыққа жұму, ал екінші қолдың саусақтарын жазу, бірінші саусақты қалғандарына қарсы қою, бір мезгілде және кезектесіп бір қолдың саусақтарын екіншіге қарсы қою; балалар музыкалық аспаптарында жаттығу: екі қолмен бірдей орташа қарқынмен бес нота аясында өсіңкі және бәсендеу гаммаларын орындау, аккордеонда және үрмелі гармоникада бір актава аясында гаммаларды үйрену; дабыл мен барабанда қиын емес ырғақтарды екі таяқшамен бір мезгілде және кезектесіп түрлі вариацияда орындау;
4) музыкалық ойындар: музыканың түрлі сипатына, динамикасына (қатты, орташа, ақырын), регистріне (жоғары, орташа, төмен) сәйкес қимылдарды орындау; музыкадағы түрлі қарқынды, динамикалық, әуендік өзгерістерді өздігінен ажырата білуге және оларды қимылмен көрсету жаттығулары; екі бөлімді музыканың айырмашылығын қимылмен жеткізу, таныс қимылдарды еркін биде мәнерлеп орындау, ойын бейнелері мен әннің мазмұнын қимыл арқылы мәнерлеп және эмоциональді жеткізу; өздігінен музыкалық-қозғалыс бейнені құру; заттармен музыкалық ойындар, әндетумен және сөйлеу тілімен қостайтын музыкалық ойындар, қолжетімді әндерді сахналау, ойналған әуеннің ырғағын шапалақтап шығу;
5) би жаттығулары: ақырын, сақ жүріс, биік адым, жұмсақ серіппелі адым, жайбарақат бт жүгірісі, шапшаң жүгіріс, бір аяқтан екіншісіне секіру, жеңіл секіру, ауыспалы жүріс, аяқты алға қарай сермеп секіру; би элементері: бір орында және жылжып адымдау, қарғып жүру, ауыспалы адым; қолдарын денеге түйісіп төмен түсіру, кеуде деңгейінді айқастыру; бір қолымен бүйірін таянып, екіншісі бет орамалды жоғары көтеріп, шынтақта сәл бүгілген (қыздар үшін).
6) сөйлеу тілінің дағдылары: сұрақтың сөздерін қолдана отырып, қойылған сұраққа толық жауап беру; жайтаратылмаған сөйлемдерді құрастыру; таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, сұрақтар бойынша сөйлемді тарату.
24. 3- сыныпқа арналған "Түзету ырғағы" пәнінің базалық мазмұны:
1) кеңістікте бағдарлауға жаттығу: метрикалық лүпілге сәйкес жүріс; отырысты тізені бүгіп, аяқ үшымен, кең және майда адымдармен, өкшелеп, арқаны түзу ұстап жүрумен ауыстыру; үш-үштен қатарға тұру, бір шеңберден екі шеңбер құрып тұру, бірінші топ балаларының алға бір адым және екінші топ балаларының артқа бір адым жасау арқылы үш жеке кішкентай шеңберлер мен концентрлік шеңберлер құру; жалпы шеңберден екі, үш, төрт адамдық кіші шеңбер құру және керісінше жалпы шеңберге тұру; алдынғы сыныптарға қарағанда заттармен күрделі қимылдар орындау;

2) ритмико-гимнастические упражнения: наклоны, повороты и круговые движения головы; движения рук в разных направлениях: отведение рук в стороны и скрещивание их перед собой с обхватом плеч; разведение рук в стороны с напряжением (растягивание резинки); повороты туловища в сочетании с наклонами; повороты туловища вперед, в стороны с движениями рук; неторопливое приседание с напряженным разведением коленей в сторону, медленное возвращение в исходное положение; поднимание на носках и полуприседание, круговые движения ступни; приседание с одновременным выставлением ноги вперед, в сторону; перелезание через сцепленные руки, через палку; упражнения на выработку осанки; упражнения на координацию движений: взмахом отвести правую ногу в сторону и поднять руки через стороны вверх, хлопнуть в ладоши, повернуть голову в сторону, противоположную взмаху ноги; круговые движения левой ноги в сочетании с круговыми движениями правой руки; упражнения на сложную координацию движения с предметами (флажками, мячами, обручами, скакалками); одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением – под барабан, бубен; самостоятельное составление простых ритмических рисунков; протопывание того, что учитель прохлопал, и наоборот; упражнения на расслабление мышц;
3) упражнения с детскими музыкальными инструментами: сгибание и разгибание кистей рук, встряхивание, повороты, сжимание пальцев в кулак и разжимание; упражнения для кистей рук с барабанными палочками; исполнение гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе, исполнение несложных мелодий; исполнение различных ритмов на барабане и бубне;
4) игры под музыку: передача в движениях частей музыкального произведения, чередование музыкальных фраз; передача в движениях динамического нарастания в музыке, сильной доли такта; самостоятельное ускорение и замедление темпа разнообразных движений; исполнение движений пружиннее, плавнее, спокойнее, с размахом, применяя для этого известные элементы движений и танца; упражнения в передаче игровых образов при инсценировании песен; передача в движениях развернутого сюжета музыкального рассказа, смена ролей в импровизации; придумывание вариантов к играм и пляскам; действия с воображаемыми предметами; подвижные игры с пением и речевым сопровождением;
5) танцевальные упражнения: шаг на носках, шаг польки; широкий, высокий бег; сильные поскоки, боковой галоп; элементы пляски: приставные шаги с приседанием, полуприседание с выставлением ноги на пятку, присядка и полуприсядка на месте и с продвижением; движения парами: боковой галоп, поскоки; основные движения народных танцев.

2) ырғақты-гимнастикалық жаттығулар: басты еңкейту, бұру және айландыру; әртүрлі бағыттағы қол қимылдары: қолдарын шетке сермеу және иықтарын құшақтай келе қолдарын алдынан айқастыру; кштеніп тұрып қолдарын шетке сермеу (резеңкені созу); еңкейюмен үйлестіре денені бұру; қол қимылдарымен бірге денені алға, жан-жаққа бұру; тізелерін күштеп, жан-жаққа ашып асықпай отыру, ақырын бастапқы қалыпқа келу; аяқ ұшымен тұру және жүрелей отыру, табанды айландыра қимылдату; бір мезгілде аяқты алға, шетке созып отыру; қысып ұстаған қолдардан, таяқ үстінен аттап өту; келбетті қалыптастыру жаттығулары; қозғалыстың үйлесімдігіне арналған жаттығулар: сілтей отырып оң аяқты шетке қою және қолды қапталдан жоғары көтеру, алақан соғу, аяқты сілтеу жағына қарсы басын бұру; сол аяқтың айландырған қимылдарын оң қолдың айландырған қимылдарымен үйлестіру; затпен жасалатын қимылдардың күрделі үйлесімдігіне арналған жаттығулар (жалауша, доп, обручтар, секіртпе жіп); музыканың қиын емес ырғағын барабанның, дабылдың сүйемелдеуімен орташа, тез қарқынмен бір мезгілде шапалақтау және аяқпен басу; қарапайым ырғақтарды өздігінен құрастыру; мұғалім шапалақтаған ырғақты аяқпен басып келтіру және керісінше; бұлшықетті босаңту жаттығулары;
3) балалар музыкалық аспаптарымен жаттығу: қол білегін бүгу және жазу, сілку, бұру, саусақтарды жұдырыққа жұму және ашу; бараан таяқшаларымен қол білектеріне арналған жаттығулар; балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі гармоникада бір актава аясында тез қарқынмен гамманы орындау, қиын емес әуенді орындау; барабан мен дабылда түрлі ырғақтарды орындау;
4) музыкалық ойындар: музыкалық шығарманың бөліктерін қимылдар арқылыжеткізу, музыкалық фразаларды кезекпен ауыстыру; музыкадағы динамикалық үдеуді, тактың күшті үлесін қимылмен жеткізу; түрлі қимылдардың қарқынын өздігінен жылдамдату және баяулату; бидің таныс элементтерін қолдана отырып, серпіле, бірсарынды, бірқалыпты, құлаштап қимылдарды орындау; әндерді сахналау барысында ойын бейнелерін жеткізуге жаттығу; музыкалық әңгіменің сюжетін қимылдар арқылы ашып жеткізу, импровизациядағы рөлдерді ауыстыру; ойын мен билердің басқа нұсқасын ойлап табу; заттарды елестете отырып қимылдау; әнмен және сөйлеу тілімен қосталған қимыл-қозғалыс ойындары;
5) би жаттығулары: аяқ ұшымен адымдау, полька адымы; кең, биік жүгіріс; қатты секіру, қырымен шоқырақтап жүгіру; би элементтері: жанама адымдап отыру, аяқты өкшемен қойып жүрелей отыру, бір орында және жылжу кезінде отыру, жүрелей отыру; жұппен қимылдау: қырымен шоқырақтап жүгіру, секіру; халық билерінің негізгі қимылдары.

6) речевые навыки: участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников; связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения; правильно использовать формы знакомых слов.
25. Базовое содержание учебного предмета "Коррекционная ритмика" для 4 класса:
1) упражнения на ориентировку в пространстве: перестроения из колонны по одному в колонну по четыре, построение в шахматном порядке; перестроение из нескольких колонн в несколько кругов, сужение и расширение их; перестроение из простых и концентрических кругов в "звездочки" и "карусели"; ходьба по центру зала, умение намечать диагональные линии из угла в угол; сохранение правильных дистанций во всех видах построений, используя ленты, обручи, скакалки; упражнения с предметами более сложные, чем в предыдущих классах;
2) ритмико-гимнастические упражнения: круговые движения головы, наклоны вперед, назад, в стороны; выбрасывание рук вперед, в стороны, вверх из положения руки к плечам; круговые движения плеч, замедленные с постоянным ускорением, резким изменением тепа движений; плавные, резкие, быстрые, медленные движения кистей рук; повороты туловища в положении стоя, сидя с передачей предметов; круговые движения туловища с вытянутыми в стороны руками, за голову, на поясе; всевозможные сочетания движений ног: выставление ног вперед, назад, в стороны, сгибание в коленном суставе, круговые движения, ходьба на внутренних краях стоп; упражнения на выработку осанки; упражнения на координацию движений: разнообразные сочетания одновременных движений рук, ног, туловища, кистей; выполнение упражнений под музыку с постепенным ускорением, с резкой сменой темпа движений; поочередные хлопки над головой, на груди, перед собой, справа, слева, на голени; самостоятельное составление несложных ритмических рисунков с сочетанием хлопков и притопов, с предметами (погремушками, бубном, барабаном); упражнения на расслабление мышц;
3) упражнения с детскими музыкальными инструментами: круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак), противопоставление одного пальца остальным, движения кистей и пальцев рук в разном темпе: медленном, среднем, быстром, с постепенным ускорением, с резким изменением темпа и плавности движений; выполнение несложных упражнений, песен на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике; упражнения в передаче на музыкальных инструментах основного ритма знакомой песни и определении по заданному ритму мелодии знакомой песни;
4) игры под музыку: упражнения на самостоятельную передачу в движении метра, ритмического рисунка, акцент, темповых и динамических изменений в музыке; самостоятельная смена движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки; упражнения на формирование умения начинать движения после вступления мелодии; выполнение и придумывание новых вариантов игр, элементов танцевальных движений, их комбинирование, составление несложных танцевальных композиций; игры с пением, речевым сопровождением; инсценирование музыкальных сказок, песен;

6) сөйлеу тілінің дағдылары: әңгімеге қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру; таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, жай таратылған сөйлемдер құрастыру; көмекші сөздерді және үстеуді қолдану.
25. 4- сыныпқа арналған "Түзету ырғағы" пәнінің базалық мазмұны:
1) кеңістікте бағдарлауға арналған жаттығулар: бір адамды қатардан төрт адамды қатарға қайта тұру, шахмат ретімен тұру; бірнеше қатардан бірнеше шеңберге қайта тұру, оларды тарылту және кеңейту; қарапайым және концентрлік шеңберден "жұлдызша" және "әткеншек" қайта құру; зал ортасымен жүру, бір бұрыштан екінші бұрышқа қарай диаганаль сызығын жүргізе білу; лента, обруч, секіртпе жіпті қолдана отырып, сапқа тұру кезінде дұрыс ара қашықтықты сақтай білу; алдынғы сыныптарға қарағанда заттармен күрделі қимылдар орындау;
2) ырғақты-гимнастикалық жаттығулар: басты еңкейту, бұру және айландыру; иықтағы қол қалпынан қолды алға, қапталға, жоғары сермеу; иықты баяу айландыра қозғалту және ақырын жылдамдату, қимылдың қарқынын күрт өзгерту; қол білектерінің бірсарынды, күрт, жылдам, баяу қимылдары; тұрған және отырған қалпында заттарды беру үшін денені бұру; жан-жаққа созылған, желкеге, белге қойылған қолдарымен денені айландыра қимылдау; аяқ қимылдарын әртүрлі қылып үйлестіру: аяқты алға, артқа, қапталға қою, түзе буынын бүгу, айландырған қимылдар, табанның ішкі жағымен жүру; келбетті қалыптастыру жаттығулары; қимылдардың үйлесіміне арналған жаттығулар: аяқтың, қолдың дененің, білектің бір мезгілдегі қимылдарының әртүрлі үйлесімі; музыкалық сүйемелдеумен біртіндеп жылдамдата, қимыл қарқынын күрт өзгерте отырып жаттығуларды орындау; қолды көтеріп, кеуде алдында, оң жақта, сол жақта, сирақ үстінде кезектеп шапалақтау; шапалақ пен аяқты басуды, заттарды (сылдырмақ, дабыл, барабан) үйлестіре отырып, қиын емес ырғақтарды өздігінен құрастыру; бұлшықетті басаңту жаттығулары;
3) балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар: білекті айландыра қимылдату (саусақтарды жұдырыққа жұму), бір саусақты басқаларға қарсы қою, түрлі қарқында білек пен қол саусақтарын қимылдату: баяу, орташа, жылдам, біртіндеп жылдамдату, қарқынды күрт өзгерте отырып, бірсарынды қимылдар; балалар пианиносында, аккардионда, үрмеді гармоникада қиын емес жаттығуларды, әндерді орындау; таныс әннің негізгі ырғағын музыкалық аспаптарда ойнауға жаттығу, берілген әуеннің ырғағы бойынша таныс әнді анықтау;
4) музыкалық ойындар: музыкадағы метрді, ырғақты, акцентті, қарқынды және динамикалық өзгерістерді қимыл арқылы өздігінен жеткізуге жаттығу; музыкалық фразалардың, бөліктер контрастылығының өзгеруіне сәйкес өздігінен қимылдарды өзгерту; әуеннің кіріспесінен кейін қимылды бастап үйрену; ойынның, би элементтерінің жаңа нұсқасын орындау және ойлап табу, оларды араластыру, қиын емес би композицияларын, әндетуді, сөйлеуді қажет ететін ойындарын; музыкалық ертегілерді, әндерді сахналау;

5) танцевальные упражнения: исполнение элементов плясок и танцев, разученных в 3 классе; элементы казахского танца для девочек "Камажай", элементы казахского танца для мальчиков "Кара жорга"; упражнения на различение элементов танцев разных народов; шаг кадрили: три простых шага и один скользящий, носок ноги вытянут; пружинящий бег, поскоки с продвижение назад (спиной), быстрые мелкие шаги на всей ступне и на полупальцах; исполнение народных танцев;
6) речевые навыки: участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников; связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения; правильно использовать формы знакомых слов.
Глава 4. Система целей обучения
26. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
27. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.
28. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Ритмико-гимнастические упражнения":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
0.​1.​1.​1 ходить широким шагом со свободным движением рук;
0.​1.​1.​2 ходить и бегать по кругу, взявшись за руки; ходить на носках и пятках;
0.​1.​1.​3 выполнять повороты во время ходьбы (вправо, влево, вперед, назад) по сигналу педагога;
0.​1.​1.​4 выполнять различные движения руками (с предметами и без предметов) во время ходьбы;
0.​1.​1.​5 перестраиваться из колонны в шеренгу поворотом в правую или левую сторону
1.​1.​1.​1 принимать правильное исходное положение;
1.​1.​1.​2 формировать навыки правильной ходьбы и бега;
1.​1.​1.​3 стремиться выполнять упражнения на перестроение в круг из шеренги, цепочки;
1.​1.​1.​4 уметь ориентироваться в направлении движений вперед, назад, направо, налево, в круг, из круга;
1.​1.​1.​5 выполнять простые движения с предметами во время ходьбы;
1.​1.​1.​6 ориентироваться в пространстве, соблюдать указанное учителем направление и темп движения
2.​1.​1.​1 выполнять упражнения в процессе ходьбы и бега;
2.​1.​1.​2 выполнять упражнения на построение и перестроение: в колонну по два, перестроение из колонны парами в колонну по одному; построение в колонну из шеренги и из движения врассыпную;
2.​1.​1.​3 выполнять во время ходьбы и бега несложные задания с предметами обегать их, собирать, передавать друг другу, перекладывать с места на место;
2.​1.​1.​4 выполнять построение в колонну по два, перестроение из колонны парами в колонну по одному
3.​1.​1.​1 выполнять упражнения на ходьбу: ходить в соответствии с метрической пульсацией музыки; чередовать ходьбу с приседанием, со сгибанием коленей, на носках, широким и мелким шагом, на пятках, держа ровно спину;
3.​1.​1.​2 выполнять упражнения на построение и перестроение;
3.​1.​1.​3 перестраиваться из общего круга в кружочки по два, три, четыре человека и обратно в общий круг;
3.​1.​1.​4 выполнять движения с предметами более сложные, чем в предыдущих классах
4.​1.​1.​1 перестраиваться из колонны по одному в колонну по четыре;
4.​1.​1.​2 строиться в шахматном порядке;
4.​1.​1.​3 выполнять перестроение из нескольких колонн в несколько кругов, сужение и расширение их;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроение из простых и концентрических кругов в "звездочки" и "карусели";
4.​1.​1.​5 ходить по центру зала, намечать диагональные линии из угла в угол;
4.​1.​1.​6 сохранять правильные дистанции во всех видах построений, используя ленты, обручи, скакалки

5) би жаттығулары: 3-сыныпта үйренген би элементтерін орындау; қыздарға "Қамажай" қазақ биінің элементтерін, ұлдарға "Қара жорға" қазақ биінің элементтерін үйрету; әртүрлі халықтардың би элементтерін ажыратуға жаттығу; кадриль адымы: үш жай адым және бір сырғымалы адым, аяқтың ұшын созу; серіппе жүгіріс, артқа қарай секіру (арқасымен), тұтас табанды басып жәнесаусақтарын бүгіп тез майда адымдар жасау; халық билерін орындау.
6) сөйлеу тілінің дағдылары: әңгімеге қатысу, сыныптастарының айтқанын толықтыра отырып, қойылған сұраққа жауап беружай таратылған сөйлемдерді қолдана отырып, жоспар бойынша байланыстыра сөйлеу; таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
26. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
27. Оқу бағдарламасында оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқу мақсатының реттік номерін көрсетеді. Мысалы, 1.1.3.4: кодында "1" - сыныбы, "1.3" - бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
28. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1. "Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.1 Кеңістікте бағдарлауға жаттығулары
0. 1. 1. 1 қолды еркін қимылдатып, кең адыммен жүру;
0. 1. 1. 2 қол ұстасып шеңбер бойынмен жүру және жүгіру; аяқтың ұшымен және өкшемен жүру;
0. 1. 1. 3 жүру кезінде педагогтың белгісі бойыншаденені бұру (оңға, солға, алға, артқа);
0. 1. 1. 4 жүру кезінде қолмен әртүрлі қимылдарды орындау (заттармен және затсыз);
0. 1. 1. 5 оң немесе сол жағынан қатардан сапқа қайта тұру
1. 1. 1. 1 дұрыс бастапқы қалыпты сақтай білу;
1. 1. 1. 2 дұрыс жүгіріс пен жүрудің дағдыларын қалыптастыру;
1. 1. 1. 3 сап, тізбек ішінен шеңберге қайта тұру жаттығуларын орындауға тырысу;
1. 1. 1. 4 алға, артқа, оңға, солға, шеңберге, шеңберден сияқты қозғалыс бағыттарын бағдарлай білу;
1. 1. 1. 5 жүріс кезінде заттармен қарапайым қимылдарды жасау;
1. 1. 1. 6 кеңістікте бағдарлау, мұғалім көрсеткен қимылдың бағыты мен қарқынын сақтау
2. 1. 1. 1 жүру және жүгіру кезінде жаттығуларды орындау;
2. 1. 1. 2 сапқа тұру және қайта тұру жаттығуларын орындау: екеуден қатарға, жұппен тұрған қатардан бір адамды қатарға қайта тұру;
2. 1. 1. 3 жүгіріс, жүріс кезінде заттармен қиын емес тапсырмаларды орындау оларды айланып жүгіру, жинау, бір біріне беру, бір орыннан екінші орынға қою;
2. 1. 1. 4 сапта тұрып және шашырау қозғалысынан қатарға қайта тұру
3. 1. 1. 1 жүріске арналған жаттығуларды орындау: музыканыңметрлік лүпіліне сәйкес жүру; тізені бүгіп, аяқтың ұшымен, кең және майда адымдап, өкшемен, арқаны түзу ұстап жүру мен отыруды кезекпен ауыстыру;
3. 1. 1. 2 сапқа тұру және қайта тұру жаттығуларын орындау;
3. 1. 1. 3 жалпы шеңберден екі, үш, төрт адамды шеңберлерге және керісінше жалпы шеңберге қайта тұру;
3. 1. 1. 4 алдынғы сыныптарға қарағанда заттармен күрделі қимылдар орындау
4. 1. 1. 1 бір адамды қатардан төрт адамды қатарға қайта тұру;
4. 1. 1. 2 шахмат ретімен сапқа тұру;
4. 1. 1. 3 бірнеше қатардан бір неше шеңберге қайта тұру,
4. 1. 1. 4 қарапайым және концентрлік шеңберден "жұлдызша" және "әткеншек" қайта құру;
4. 1. 1. 5 зал ортасымен жүру, бір бұрыштан екінші бұрышқа қарай диаганаль сызығын жүргізе білу;
4. 1. 1. 6 лента, обруч, секіртпе жіпті қолдана отырып, сапқа тұру кезінде дұрыс ара қашықтықты сақтай білу

1.2 Ритмико-гимнастические упражнения
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения для мышц плечевого пояса;
0.​2.​2.​2 выполнять упражнения для мышц ног: попеременно выставлять ноги на носок вперед или в сторону; делать хлопки под коленом; обхватывать колени руками, палкой, обручем; подниматься на носки; приседать, держась одной рукой за спинку стула, без опоры руками; выполнять упражнения в приседании с предметами;
0.​1.​2.​3 выполнять упражнения для мышц туловища: наклоны туловища вперед, вниз и в стороны из положения стоя – ноги на ширине плеч, касаться носков ног руками;
0.​1.​2.​4 выполнять упражнения на выработку осанки;
0.​1.​2.​5 выполнять расслабляющие упражнения
1.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения по заданию учителя;
1.​1.​2.​2 выполнять общеразвивающие упражнения с разными предметами
1.​1.​2.​3 выполнять упражнения на выработку осанки;
1.​1.​2.​4 выполнять упражнения на координацию движений;
1.​1.​2.​5 знать позиции рук: смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно;
1.​1.​2.​6 уметь выполнять отстукивание, прохлопывание протопывание простых ритмических рисунков;
1.​1.​2.​7 выполнять упражнения на расслабление мышц; по сигналу учителя или акценту в музыке
2.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения для рук и плечевого пояса, туловища, ног, голеностопного сустава по показу учителя;
2.​1.​2.​2 выполнять общеразвивающие упражнения с предмета- ми (флажки, мячи);
2.​1.​2.​3 уметь выполнять упражнения на выработку осанки;
2.​1.​2.​4 выполнять упражнения на координацию движений;
2.​1.​2.​5 выполнять упражнения ритмично, под музыку;
2.​1.​2.​6 ускорять и замедлять движения в соответствии с изменением темпа музыкального сопровождения, выполнять движения в заданном темпе и после остановки музыки;
2.​1.​2.​7 выполнять упражнения на расслабление мышц;
2.​1.​2.​8 выполнять имитационные упражнения
3.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения для рук и плечевого пояса, туловища, ног, голеностопного сустава;
3.​1.​2.​2 уметь выполнять упражнения на выработку осанки более сложные чем в 1 и 2 класса;
3.​1.​2.​3 выполнять упражнения на сложную координацию движения с предметами (флажками, мячами, обручами, скакалками)
3.​1.​2.​4 выполнять одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением – под барабан, бубен;
3.​1.​2.​5 самостоятельно составлять простые ритмические рисунки, протопывать то, что учитель прохлопал, и наоборот;
3.​1.​2.​6 выполнять упражнения на расслабление мышц;
3.​1.​2.​7 выполнять имитационные упражнения
4.​1.​2.​1 самостоятельно выполнять общеразвивающие упражнения для рук и плечевого пояса, туловища, ног, голеностопного сустава;
4.​1.​2.​2 самостоятельно выполнять упражнения на выработку осанки;
4.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений; разнообразные сочетания одновременных движений рук, ног, туловища, кистей;
4.​1.​2.​4 самостоятельно составлять несложные ритмические рисунки с сочетанием хлопков и притопов, с предметами (погремушками, бубном, барабаном);
4.​1.​2.​5 выполнять упражнения на расслабление мышц; 4.​1.​2.​6 выполнять имитационные упражнения

1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
0. 1. 2. 1 иық белдеуінің бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды орындау;
0. 1. 2. 2 аяқ бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды орындау: кезектеп аяқ ұшын алға және шетке қою; тізе астына шапалақ ұру; тізеті қолымен, таяқшамен, обручпен құшақтап алу; аяқ ұшына тұру;
0. 1. 2. 3 орындық арқасына сүйеніп, сүйенбей отыру; затпен отыру жаттығуларын орындау;
0. 1. 2. 4 дене бұлшық етері үшін жаттығулар: оңға және солға, аяқты бірге, еденде отырып бұрылу;
0. 1. 2. 5 босаңсуға арналған жаттығуларды орынаду
1. 1. 2. 1 мұғалімнің тапсырмасы бойынша жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
1. 1. 2. 2 түрлі заттармен жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
1. 1. 2. 3 келбетті қалыптастыру жаттығуларын орындау;
1. 1. 2. 4 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
1. 1. 2. 5 қолдың қалыптарын білу: әр қолды жеке және екі қолды бір мезгілде қолдың қалпын ауыстыру;
1. 1. 2. 6 қарапайым ырғақты соғуды, шапалақтауды, аяқпен басуды білу;
1. 1. 2. 7 мұғалімнің белгісі немесе музыкадағы акцент бойынша бұлшықеттерді басаңту жаттығуларын орындау
2. 1. 2. 1 мұғалімнің көрсетуімен қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
2. 1. 2. 2 заттармен (жалауша, доп) жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
2. 1. 2. 3 келбетті қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындай білу;
2. 1. 2. 4 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
2. 1. 2. 5 жаттығуларды ырғақпен, музыкаға сәйкес орындау;
2. 1. 2. 6 музыка қарқынының өзгеруіне сәйкес қимылдарды жылдамдату және баяулату, музыка аяқталған соң берілген сол қарқында қимылдарды орындау;
2. 1. 2. 7 бұлшықеттерді басаңту жаттығуларын орындау;
2. 1. 2. 8 еліктеу жаттығуларын орындау
3. 1. 2. 1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
3. 1. 2. 2 келбетті қалыптастыруға арналған 1, 2-сыныпқа қарағанда қиындау жаттығуларды орындай білу;
3. 1. 2. 3 затпен жасалатын қимылдардың күрделі үйлесімдігіне арналған жаттығулар (жалауша, доп, обручтар, секіртпе жіп);
3. 1. 2. 4 музыканың қиын емес ырғағын барабанның, дабылдың сүйемелдеуімен орташа, тез қарқынмен бір мезгілде шапалақтау және аяқпен басу;
3. 1. 2. 5 қарапайым ырғақтарды өздігінен құрастыру, мұғалім шапалақтаған ырғақты аяқпен басып келтіру және керісінше;
3. 1. 2. 6 бұлшықетті босаңту жаттығуларын орындау;
3. 1. 2. 7 еліктеу жаттығуларын орындау
4. 1. 2. 1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды өздігінен орындау;
4. 1. 2. 2 келбетті қалыптастыруға арналған жаттығуларды өздігінен орындау;
4. 1. 2. 3 аяқтың, қолдың дененің, білектің бір мезгілдегі қимылдарының әртүрлі үйлесімін келтіру;
4. 1. 2. 4 шапалақ пен аяқты басуды, заттарды (сылдырмақ, дабыл, барабан) үйлестіре отырып, қиын емес ырғақтарды өздігінен құрастыру;
4. 1. 2. 5 бұлшықетті босаңту жаттығуларын орындау;
4. 1. 2. 6 еліктеу жаттығуларын орындау

2) раздел "Музыкально-ритмические упражнения":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
0.​2.​1.​1 уметь различать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен);
0.​2.​1.​2 уметь пользоваться барабаном, использовать бубен, барабан, погремушки для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях;
0.​2.​1.​3 повторять предложенный ритмический рисунок на барабане, бубне, маракасах
1.​2.​1.​1 уметь выполнять подготовительные упражнения;
1.​2.​1.​2 выполнять упражнения на поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменением темпа музыки;
1.​2.​1.​3 выполнять упражнения на противопоставление пальцев рук;
1.​2.​1.​4 выполнять упражнения для пальцев рук на детском пианино;
1.​2.​1.​5 исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе;
1.​2.​1.​6 отстукивать простые ритмические рисунки на барабане двумя палочками одновременно и каждой отдельно под счет учителя, с проговариванием стихов, попевок и без них
2.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.​2.​1.​2 уметь выполнять одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением;
2.​2.​1.​3 уметь выполнять упражнения на противопоставление пальцев рук
2.​2.​1.​4 исполнять восходящую и нисходящую гаммы в пределах пяти нот двумя руками одновременно в среднем темпе на детском пианино; 2.​2.​1.​5 разучивать гаммы в пределах одной октавы на аккордеоне и духовой гармонике;
2.​2.​1.​6 исполнять несложные ритмические рисунки на бубне и барабане двумя палочками одновременно и поочередно в разных вариациях
3.​2.​1.​1 выполнять упражнения на сгибание и разгибание кистей рук, встряхивание, повороты, сжимание пальцев в кулак и разжимание; упражнения для кистей рук с барабанными палочками;
3.​2.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в среднем темпе;
3.​2.​1.​3 исполнять несложные мелодии на музыкальных инструментах;
3.​2.​1.​4 исполнять различные ритмы на барабане, бубне и маракасах
4.​2.​1.​1 самостоятельно выполнять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставление одного пальца остальным; движения кистей и пальцев рук в разном темпе: медленном, среднем, быстром, с постепенным ускорением, с резким изменением темпа и плавности движений;
4.​2.​1.​2 выполнять несложные упражнения песни на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике;
4.​2.​1.​3 выполнять упражнения в передаче на музыкальных инструментах основного ритма знакомой песни и определении по заданному ритму мелодии знакомой песни

2) "Музыкалық-ырғақтық жаттығулар" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 сынып
1 сынып
2 сынып
3 сынып
4 сынып
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
0. 2. 1. 1 кейбір музыкалық аспаптарың дыбыстауын ажырата білу (барабан, дабыл);
0. 2. 1. 2 музыкалық шығармадағы қатты, ақырын үлестерді жеткізу үшін барабанды, дабылды, сылдырмақты қолдана білуі;
0. 2. 1. 3 барабанда, дабылда, маракаста ұсынылған ырғақты қайталау
1. 2. 1. 1 дайындық жаттығуларын жасай білу;
1. 2. 1. 2 музыка қарқындығының өзгеруіне қарай қол саусақтарын кезекпен және бір мезгілде жұдырыққа жұму және ашу;
1. 2. 1. 3 қол саусақтарынқарсы қою жаттығуларын орындау;
1. 2. 1. 4 балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығуды орындау;
1. 2. 1. 5 бір актаваның бес нотасының аясында оң және сол қолдарымен бөлек орташа қарқынмен өсіңкі және бәсендеу гаммаларын орындау;
1. 2. 1. 6 барабанда екі таяқшамен бір мезгілде және кезектеп мұғалімнің санауымен, тақпақ айтумен қарапайым ырғақтарды соғу
2. 2. 1. 1 білекті айландыру қимылдарын орындау (күштеніп және и еркін);
2. 2. 1. 2 баяу қарқынмен ақырын жылдамдата отырып, бір мезгілде бір қолдың саусақтарын жұдырыққа жұму, ал екінші қолдың саусақтарын жаза білу;
2. 2. 1. 3 қол саусақтарын қарама-қарсы қою жаттығуларын орындай білу;
2. 2. 1. 4 екі қолмен бірдей орташа қарқынмен бес нота аясында өсіңкі және бәсендеу гаммаларын балалар пианиносында орындау;
2. 2. 1. 5 аккордеонда және үрмелі гармоникада бір актава аясында гаммаларды үйрену;
2. 2. 1. 6 дабыл мен барабанда қиын емес ырғақтарды екі таяқшамен бір мезгілде және кезектесіп түрлі орындау
3. 2. 1. 1 қол білегін бүгу және жазу, сілку, бұру, саусақтарды жұдырыққа жұму және ашу жаттығуларын орындау;
3. 2. 1. 2 балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі гармоникада бір актава аясында орташа қарқынмен гамманы орындау;
3. 2. 1. 3 қиын емес әуенді музыкалық аспаптарда орындау;
3. 2. 1. 4 барабан мен дабылда, маракаста түрлі ырғақтарды орындау
4. 2. 1. 1 білекті айландыра қимылдату (саусақтарды жұдырыққа жұму) жаттығуын өздігінен орындау, бір саусақты басқаларға қарсы қою;
4. 2. 1. 2 түрлі қарқында білек пен қол саусақтарын қимылдату: баяу, орташа, жылдам, біртіндеп жылдамдату, қарқынды күрт өзгерте отырып, бірсарынды қимылдаржасау;
4. 2. 1. 3 балалар пианиносында, аккардионда, үрмеді гармоникада қиын емес жаттығуларды, әндерді орындау;
4. 2. 1. 4 таныс әннің негізгі ырғағын музыкалық аспаптарда ойнауға жаттығу;
4. 2. 1. 5 берілген әуеннің ырғағы бойынша таныс әнді анықтау жаттығуларын орындау

2.2 Игры под музыку
0.​2.​2.​1 свободно и естественно двигаться под ритмичную музыку;
0.​2.​2.​2 выполнять различные движения в разном темпе, ритме; 0.​2.​2.​3 передавать умеренный, быстрый темпы музыки движениями, хлопками, используя музыкальное сопровождение;
0.​2.​2.​4 двигаться в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (усиление, ослабление звука), отмечать в движении акценты, несложный ритмический рисунок;
0.​2.​2.​5 уметь играть в игры под музыку;
0.​2.​2.​6 уметь играть в игры-эстафеты с предметами;
0.​2.​2.​7 уметь играть в игры с пением
1.​2.​2.​1 выполнять ритмичные движения в соответствии с различным характером музыки, динамикой (громко, тихо), регистрами (высокий, низкий);
1.​2.​2.​2 уметь менять направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке (легкий, танцевальный бег сменяется стремительным спортивным легкое, игривое подпрыгивание – тяжелым, комичным);
1.​2.​2.​3 выполнять упражнения с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки;
1.​2.​2.​4 передавать притопами, хлопками и другими движениями резкие акценты в музыке;
1.​2.​2.​5 активно участвовать и выполнять правила в музыкальных играх с предметами;
12.2.6 играть в игры с пением или речевым сопровождением
2.​2.​2.​1 выполнять движения в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (громко, умеренно, тихо), регистрами (высокий, средний, низкий);
2.​2.​2.​2 выполнять упражнения на самостоятельное различение темповых, динамических и мелодических изменений в музыке и выражение их в движении;
2.​2.​2.​3 передавать в движении разницу в двухчастной музыке;
2.​2.​2.​4 выразительно исполнять в свободных плясках знакомые движения;
2.​2.​2.​5 выразительно и эмоционально передавать в движениях игровые образы и содержание песен;
2.​2.​2.​6 самостоятельно создавать музыкально-двигательные образы;
2.​2.​2.​7 уметь играть в музыкальные игры с предметами;
2.​2.​2.​8 играть в игры с пением и речевым сопровождением;
2.​2.​2.​9 принимать участие в инсценировании доступных песен;
2.​2.​2.​10 прохлопывать ритмический рисунок прозвучавшей мелодии
3.​2.​2.​1 передавать в движениях части музыкального произведения, чередование музыкальных фраз;
3.​2.​2.​2 передавать в движениях динамическое нарастание в музыке, сильные доли такта;
3.​2.​2.​3. самостоятельно ускорять и замедлять темп разнообразных движений;
3.​2.​2.​4 исполнять движения пружиннее, плавнее, спокойнее, с размахом, применяя для этого известные элементы движений и танца;
3.​2.​2.​5 выполнять упражнения в передаче игровых образов при инсценировании песен;
3.​2.​2.​6 передавать в движениях развернутый сюжет музыкального рассказа;
3.​2.​2.​7 стремиться выполнять смену ролей в импровизации;
3.​2.​2.​8 придумывать варианты к играм и пляскам;
3.​2.​2.​9 действовать с воображаемыми предметами
3.​2.​2.​10. играть в подвижные игры с пением и речевым сопровождением
4.​2.​2.​1 выполнять упражнения на самостоятельную передачу в движении метра, ритмического рисунка, акцента, темповых и динамических изменений в музыке;
4.​2.​2.​2 самостоятельно менять движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки;
4.​2.​2.​3 начинать движения после вступления мелодии;
4.​2.​2.​4 придумывать новые варианты игр, элементы танцевальных движений, их комбинирование, составление несложных танцевальных композиций;
4.​2.​2.​5 инсценирование музыкальных сказок, песен

2.2 Музыкалық ойындар
0. 2. 2. 1 ырғақты музыкаға еркін әрі шынайы қимылдау;
0. 2. 2. 2 түрлі қимылдарды түрлі темппен, ырғақпен орындау; 0. 2. 2. 3 музыкалық сүйемелдеуімен музыканың баяу және жылдам темпін қимылдармен, шапалақпен жеткізу;
0. 2. 2. 4 музыканың түрлі сипатына, динамикасына сәйкес (дыбыстың күшейюі, ақырындауы) қимылдар жасау, қимылдағы акценттерді, қиын емес ырғақтарды белгілеу;
0. 2. 2. 5 музыкалық ойындарды ойнай білу;
0. 2. 2. 6 заттармен эстафета ойнай білу;
0. 2. 2. 7 әндету ойындарын ойнай білу
1. 2. 2. 1 музыканың, динамиканың (қатты, ақырын), регистрдің (жоғары, төмен) түрлі сипатына сәйкес ырғақ қимылдарын орындау;
1. 2. 2. 2 музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүру, жүгіру, секіру, би қимылдары бағыттарын, формасын өзгерте біледі (жеңіл, би жүгірісі спорттық шапшаң жүгіріске; жеңіл, ойнақы секіру – ауыр, күлкілі секіруге ауысады);
1. 2. 2. 3 музыканың нақты эмоциональді және динамикалық сипатына сәйкес жаттығуларды орындай білу;
1. 2. 2. 4 музыкадағы күрт акценттерді аяқпен жерді басып, шапалақтап және басқа қимылдармен жеткізе білу;
1. 2. 2. 5 заттармен музыкалық ойындар, әндетуді немесе сөйлеу тілімен қостауды қарастыратын ойындарға белсенді қатысу;
1. 2. 2. 6 ән айтумен немесе сөйлеумен қостайтын ойындарды ойнай білу
2. 2. 2. 1 музыканың түрлі сипатына, динамикасына (қатты, орташа, ақырын), регистріне (жоғары, орташа, төмен) сәйкес қимылдарды орындау;
2. 2. 2. 2 музыкадағы түрлі қарқынды, динамикалық, әуендік өзгерістерді өздігінен ажырата білуге және оларды қимылмен көрсету жаттығуларын орындау;
2. 2. 2. 3 екі бөлімді музыканың айырмашылығын қимылмен жеткізу;
2. 2. 2. 4 таныс қимылдарды еркін биде мәнерлеп орындау движения;
2. 2. 2. 5 ойын бейнелері мен әннің мазмұнын қимыл арқылы мәнерлеп және эмоциональді жеткізу;
2. 2. 2. 6 өздігінен музыкалық-қозғалыс бейнені құру;
2. 2. 2. 7 заттармен музыкалық ойындар ойнай білу;
2. 2. 2. 8 ән айтумен және сөйлеу тілімен қостайтын музыкалық ойындарды білу;
2. 2. 2. 9 қолжетімді әндерді сахналау;
2. 2. 2. 10 ойналған әуеннің ырғағын шапалақтап шығу
3. 2. 2. 1 музыкалық шығарманың бөліктерін қимылдар арқылы жеткізу, музыкалық фразаларды кезекпен ауыстыру;
3. 2. 2. 2 музыкадағы динамикалық үдеуді, тактың күшті үлесін қимылмен жеткізу;
3. 2. 2. 3 түрлі қимылдардың қарқынын өздігінен жылдамдату және баяулату;
3. 2. 2. 4 бидің таныс элементтерін қолдана отырып, серпіле, бірсарынды, бірқалыпты, құлаштап қимылдарды орындау;
3. 2. 2. 5 әндерді сахналау барысында ойын бейнелерін жеткізу жаттығуларын орындау;
3. 2. 2. 6 музыкалық әңгіменің сюжетін қимылдар арқылы ашып жеткізу;
3. 2. 2. 7 импровизациядағы рөлдерді ауыстыруға талпыну;
3. 2. 2. 8 ойын мен билердің басқа нұсқасын ойлап табу;
3. 2. 2. 9 заттарды елестете отырып қимылдау;
3. 2. 2. 10. әнмен және сөйлеу тілімен қосталған қимыл-қозғалыс ойындарын ойнау
4. 2. 2. 1 музыкадағы метрді, ырғақты, акцентті, қарқынды және динамикалық өзгерістерді қимыл арқылы өздігінен жеткізуге жаттығуларды орындау;
4. 2. 2. 2 музыкалық фразалардың, бөліктер контрастылығының өзгеруіне сәйкес өздігінен қимылдарды өзгерту;
4. 2. 2. 3 әуеннің кіріспесінен кейін қимылды бастау;
4. 2. 2. 4 ойынның, би элементтерінің жаңа нұсқасын орындау және ойлап табу, қиын емес би композицияларын оларды араластыра білу;
4. 2. 2. 5 музыкалық ертегілерді, әндерді сахналау

2.3 Танцевальные упражнения
0.​2.​3.​1 уметь выполнять элементы танца и простые танцевальные движения: простой шаг – мягкий, перекатный, с высоким подниманием бедра, на полупальцах, топающий на всей ступне, бег на полу пальцах, притопы одной ногой с хлопками; кружение через правое плечо, кружение парами;
0.​2.​3.​2 выполнять движения для девочек – плавные танцевальные движения с платочком в руке;
0.​2.​3.​3 уметь выполнять несложные танцы с повторяющимися движениями.
1.​2.​3.​1 выполнять танцевальные движения: бодрый, спокойный, топающий шаг;
1.​2.​3.​2 выполнять легкий бег на полу-пальцах;
1.​2.​3.​3 выполнять подпрыгивание на двух ногах;
1.​2.​3.​4 уметь выполнять прямой галоп;
1.​2.​3.​5 выполнять маховые движения рук;
1.​2.​3.​6 шаг на всей ступне, притопы одной ногой и поочередно, выставление ноги на носок и пятку;
1.​2.​3.​7 выполнять движения парами: бег, ходьба, кружение на месте;
1.​2.​3.​8 уметь вести хороводы в кругу, пляски с притопами, кружением, хлопками
2.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе для 1 класса;
2.​2.​3.​2 выполнять тихую, настороженную ходьбу, высокий шаг;
2.​2.​3.​3 выполнять мягкий пружинящий шаг;
2.​2.​3.​4 выполнять неторопливый танцевальный бег, стремительный бег;
2.​2.​3.​5 уметь выполнять поскоки с ноги на ногу, легкие поскоки;
2.​2.​3.​6 уметь выполнять переменные притопы;
2.​2.​3.​7 выполнять прыжки с выбрасыванием ноги вперед;
2.​2.​3.​8 уметь выполнять элементы пляски: шаг с притопом на месте и с продвижением, шаг с поскоками, переменный шаг; руки свободно висят вдоль корпуса, скрещены на груди
3.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе 2 класса;
3.​2.​3.​2 выполнять шаг на носках, шаг польки;
3.​2.​3.​3 выполнять широкий, высокий бег;
3.​2.​3.​4 выполнять сильные поскоки, боковой галоп;
3.​2.​3.​5 уметь выполнять элементы пляски; приставные шаги с приседанием, полуприседание с выставлением ноги на пятку, присядка и полуприсядка на месте и с продвижением;
3.​2.​3.​6 выполнять движения парами: боковой галоп, поскоки;
3.​2.​3.​7 знать и стремиться выполнять основные движения народных танцев
4.​2.​3.​1 исполнять элементы плясок и танцев, разученных в 3 классе;
4.​2.​3.​2 выполнять элементы казахского танца для девочек "Камажай";
4.​2.​3.​3 выполнять элементы казахского танца для мальчиков "Кара жорга";
4.​2.​3.​4 выполнять упражнения на различение элементов танцев разных народов;
4.​2.​3.​5 уметь выполнять шаг кадрили: три простых шага и один скользящий носок ноги вытянут;
4.​2.​3.​6 уметь выполнять пружинящий бег;
4.​2.​3.​7 выполнять поскоки с продвижением назад (спиной);
4.​2.​3.​8 уметь выполнять быстрые мелкие шаги на всей ступне и на полу-пальцах;
4.​2.​3.​9 исполнять народные танцы

2.3 Би жаттығулары
0. 2. 3. 1 жай адым – жұмсақ, сырғымалы, мықынын жоғары көтеру, аяқ ұшымен, табанын тұтас басу, саусақтарды иіп жүгіру, шапалақ ұрып бір аяқты басу; оң иық арқылы айлану, жұппен айлану жаттығуларын орындай білу;
0. 2. 3. 2 қыздар үшін – қолдарына бет орамалын ұстап бір қалыпты би қимылдарын жасау;
0. 2. 3. 3 қайталанатын қимылдары бар биді орындай білу
1. 2. 3. 1 сергек, байыпты, тыпырлаған адым жаттығуларын орындау;
1. 2. 3. 2 иілген саусақпен жеңіл жүгірісті орындау;
1. 2. 3. 3 екі аяқтап секіруді орындау;
1. 2. 3. 4 түзу шоқырақты орындай білу;
1. 2. 3. 5 қолдың сермеу қимылдарын жасай білу;
1. 2. 3. 6 бір аяқпен және кезектеп басу, аяқты ұшымен және өкшемен созып қою;
1. 2. 3. 7 жұптық қимылдарды орындау: жүгіру, жүру, бір орында айлану;
1. 2. 3. 8 қол ұстасып шеңбермен жүру, аяқпен басып, шапалақтап, айланып билей білу
2. 2. 3. 1 1-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
2. 2. 3. 2 ақырын, сақ жүріс, биік адым жасау;
2. 2. 3. 3 жұмсақ серіппелі адым жасау;
2. 2. 3. 4 жайбарақат би жүгірісі, шапшаң жүгірісті орындау;
2. 2. 3. 5 бір аяқтан екіншісіне секіру, жеңіл секіруді орындау;
2. 2. 3. 6 ауыспалы жүрісті орындай білу;
2. 2. 3. 7 аяқты алға қарай сермеп секіре білу;
2. 2. 3. 8 би элементері: бір орында және жылжып адымдау, қарғып жүру, ауыспалы адым; қолдарын денеге түйісіп төмен түсіру, кеуде деңгейінді айқастыру
3. 2. 3. 1 2-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
3. 2. 3. 2 аяқ ұшымен адымдау, полька адымын жасау;
3. 2. 3. 3 кең, биік жүгірісті орындау;
3. 2. 3. 4 қатты секіру, қырымен шоқырақтап жүгіруді орындау;
3. 2. 3. 5 би элементтері: жанама адымдап отыру, аяқты өкшемен қойып жүрелей отыру, бір орында және жылжу кезінде отыру, жүрелей отыруды орындай алу;
3. 2. 3. 6 жұппен қимылдау: қырымен шоқырақтап жүгіру, секіруді орындау;
3. 2. 3. 7 халық билерінің негізгі қимылдарын білу және орныдауға талпыну
4. 2. 3. 1 3-сыныпта үйренген би элементтерін орындау;
4. 2. 3. 2 қыздарға "Қамажай" қазақ биінің элементтерін орындау;
4. 2. 3. 3 ұлдарға "Қара жорға" қазақ биінің элементтерін орындау;
4. 2. 3. 4 әртүрлі халықтардың би элементтерін ажыратуға жаттығуды орындау;
4. 2. 3. 5 кадриль адымы: үш жай адым және бір сырғымалы адым, аяқтың ұшын соза білу;
4. 2. 3. 6 серіппе жүгірісті орындай білу;
4. 2. 3. 7 артқа қарай (арқасымен) секіруді орныдау;
4. 2. 3. 8 тұтас табанды басып және саусақтарын бүгіп тез майда адымдар жасай білу;
4. 2. 3. 9 халық билерін орындау

3) раздел "Речевая ритмика":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Речевые навыки
0.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов;
0.​3.​1.​2 согласовывать существительные с прилагательными
1.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов;
1.​3.​1.​2 согласовывать существительные с прилагательными и глаголами;
1.​3.​1.​3 отвечать на поставленные вопросы
2.​3.​1.​1 полно отвечать на постав ленные вопросы, используя слова данного вопроса;
2.​3.​1.​2 составлять простые нераспространенные предложения;
2.​3.​1.​3 составлять предложения по вопросам, правильно употребляя формы знакомых слов
3.​3.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос;
3.​3.​1.​2 составлять простые распространенные предложения, правильно употребляя формы знакомых слов;
3.​3.​1.​3 использовать предлоги и некоторые наречия
4.​3.​1.​1 участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников
4.​3.​1.​2 связно вы сказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения;
4.​3.​1.​3 правильно использовать формы знакомых слов
29. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
30. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
31. Обучение реализуется в контексте единых сквозных тем для всех лет обучения в начальных классах, установленных с учетом особенностей интеллектального развития обучающихся.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Коррекционная ритмика" для
0-4 классов уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Коррекционная ритмика" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве

3) "Сөйлеу тілі ырғағы" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
0.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
0.3.1.2 зат есімді сын есіммен үйлестіру
1.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
1.3.1.2 зат есімді сын есіммен, етістікпен үйлестіру;
1.3.1.3 қойылған сұраққа жауап беру
2.3.1.1 сұрақтың сөздерін қолдана отырып, қойылған сұраққа толық жауап беру;
2.3.1.2 жайтаратылмаған сөйлемдерді құрастыру;
2.3.1.3 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, сұрақтар бойынша сөйлем құрастыру
3.3.1.1 әңгімеге қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
3.3.1.2 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, жай таратылған сөйлемдер құрастыру;
3.3.1.3 көмекші сөздерді және үстеуді қолдану
4.3.1.1 әңгімеге қатысу, сыныптастарының айтқанын толықтыра отырып, қойылған сұраққа жауап беру;
4.3.1.2 жай таратылған сөйлемдерді қолдана отырып, жоспар бойынша байланыстыра сөйлеу;
4.3.1.3 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану
29. Бағдарлама зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
31. Білім алушылардың зияткерлік даму ерекшеліктері ескеріліп, оқыту бастауыш сыныптардағы белгіленген барлық оқу жылына арналған бірыңғай ортақ тақырыптар контекстінде жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін "Түзету
ырғағы" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Зияты жеңіл түрде зақымдалған білім алушыларға арналған 0-4 сыныптар үшін "Түзету ырғағы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары

0.​1.​1.​1 иметь навыки правильной ходьбы и бега: ходить широким шагом со свободным движением рук;
0.​1.​1.​2 ходить и бегать в колонне между предметами
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
0.​1.​2.​1 упражнения для мышц плечевого пояса
Моя школа
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
0.​2.​1.​1 знать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен)
2.2 Игры под музыку
0.​2.​2.​1 свободно и естественно двигаться под ритмичную музыку;
0.​2.​2.​2 выполнять различные движения в разном темпе, ритме
2.3 Танцевальные упражнения
0.​2.​3.​1 выполнять элементы танца и простые танцевальные движения: простой шаг – мягкий, перекатный
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
0.​3.​1.​1 правильному произносить названия предметов
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
0.​1.​1.​2 уметь ходить и бегать в колонне между предметами;
0.​1.​1.​3 уметь ходить и бегать по кругу, взявшись за руки; ходить на носках и пятках
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
0.​1.​2.​1 упражнения для мышц плечевого пояса;
0.​1.​2.​2 выполнять упражнения для мышц ног: попеременно выставлять ноги на носок вперед или в сторону; поочередно поднимать правую и левую ноги, согнутые в коленях, делать хлопки под коленом; обхватывать колени руками, палкой, обручем;
0.​1.​2.​3 выполнять упражнения для мышц туловища: поворачиваться вправо и влево, ноги вместе, сидя на полу
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
0.​2.​1.​1 узнавать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен);
0.​2.​1.​2 пользоваться барабаном, использовать бубен, барабан, погремушки для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях
2.2 Игры под музыку
0.​2.​2.​1 свободно и естественно двигаться под ритмичную музыку, доступную для восприятия детям подготовительного класса с нарушениями интеллекта;
0.​2.​2.​2 выполнять различные движения в разном темпе, ритме;
0.​2.​2.​3 передавать умеренный, быстрый темпы музыки движениями, хлопками, используя музыкальное сопровождение
2.3 Танцевальные упражнения
0.​2.​3.​1 выполнять элементы танца и простые танцевальные движения: простой шаг – мягкий, перекатный, с высоким подниманием бедра, на полупальцах, топающий на всей ступне;
0.​2.​3.​2 выполнять движения для девочек – плавные танцевальные движения с платочком в руке
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
0.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор

0.1.1.1 қолды еркін қимылдатып, кең адыммен жүру;
0.1.1.2 коллонна ішінде заттар арасымен жүру және жүгіру
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
0.1.2.1 иық белдеуінің бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды орындау;
Менің мектебім
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
0.2.1.1 кейбір музыкалық аспаптарың дыбыстауын ажырата білу (барабан, дабыл)
2.2 Музыкалық ойындар
0.2.2.1 ырғақты музыкаға еркін әрі шынайы қимылдау;
0.2.2.2 түрлі қимылдарды түрлі темппен, ырғақпен орындау;
2.3 Би жаттығулары
0.2.3.1 жай адым – жұмсақ, сырғымалы жаттығуларын орындай білу
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
0.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
0.1.1.2 шеңбер бойымен жүру және жүгіру;
0.1.1.3 қол ұстасып шеңбер бойынмен жүру және жүгіру; аяқтың ұшымен және өкшемен жүру
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
0.1.2.1 иық белдеуінің бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды орындау;
0.1.2.2 аяқ бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды оырндау: кезектепаяқ ұшын алға және шетке қою; тізе астына шапалақ ұру; тізеті қолымен, таяқшамен, обручпен құшақтап алу; аяқ ұшына тұру;
0.1.2.3 дене бұлшық етері үшін жаттығулар: оңға және солға, аяқты бірге, еденде отырып бұрылу
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
0.2.1.1 кейбір музыкалық аспаптарың дыбыстауын ажырата білу (барабан, дабыл);
0.2.1.2 музыкалық шығармадағы қатты, ақырын үлестерді жеткізу үшін барабанды, дабылды, сылдырмақты қолдана білуі
2.2 Музыкалық ойындар
0.2.2.1 ырғақты музыкаға еркін әрі шынайы қимылдау;
0.2.2.2 түрлі қимылдарды түрлі темппен, ырғақпен орындау;
0.2.2.3 музыкалық сүйемелдеуімен музыканың баяу және жылдам темпін қимылдармен, шапалақпен жеткізу
2.3 Би жаттығулары
0.2.3.1 жай адым – жұмсақ, сырғымалы, мықынын жоғары көтеру, аяқ ұшымен, табанын тұтас басу, саусақтарды иіп жүгіру, шапалақ ұрып бір аяқты басу; оң иық арқылы айлану, жұппен айлану жаттығуларын орындай білу;
0.2.3.2 қыздар үшін – қолдарына бет орамалын ұстап бір қалыпты би қимылдарын
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
0.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
3 – тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
0.​1.​1.​3 ходить и бегать по кругу, взявшись за руки; ходить на носках и пятках;
0.​1.​1.​4 ходить в колонне по кругу разным шагом (спокойный, высокий, бодрый, спортивно-торжественный, пружинящий);
0.​1.​1.​5 менять шаг и движения со сменой характера музыкального сопровождения
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения, способствующие развитию отдельных групп мышц;
0.​1.​2.​2 выполнять упражнения для мышц ног: попеременно выставлять ноги на носок вперед или в сторону; поочередно поднимать правую и левую ноги, согнутые в коленях, делать хлопки под коленом; обхватывать колени руками, палкой, обручем; подниматься на носки;
0.​1.​2.​3 выполнять упражнения для мышц туловища: поворачиваться вправо и влево, ноги вместе, сидя на полу;
0.​2.​4.​5 выполнять упражнения на выработку осанки
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
0.​2.​1.​1 знать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен);
0.​2.​1.​2 уметь пользоваться барабаном, использовать бубен, барабан, погремушки для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях;
0.​2.​1.​3 повторить предложенный ритмический рисунок на барабане, бубне
2.2 Игры под музыку
0.​2.​2.​1 свободно и естественно двигаться под ритмичную музыку;
0.​2.​2.​2 выполнять различные движения в разном темпе, ритме;
0.​2.​2.​3 передавать умеренный, быстрый темпы музыки движениями, хлопками, используя музыкальное сопровождение;
0.​2.​2.​4 двигаться в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (усиление, ослабление звука), отмечать в движении акценты, несложный ритмический рисунок;
0.​2.​2.​5 играть в игры под музыку
2.3 Танцевальные упражнения
0.​2.​3.​1 выполнять элементы танца и простые танцевальные движения: простой шаг – мягкий, перекатный, с высоким подниманием бедра, на полупальцах, топающий на всей ступне, бег на полупальцах, притопы одной ногой с хлопками; кружение через правое плечо, кружение парами;
0.​2.​3.​2 выполнять движения для девочек – плавные танцевальные движения с платочком в руке
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
0.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов;
0.​3.​1.​2 соотносить прилагательные с существительными в словосочетании
4 четверть
Еда и
напитки
В здоровом теле -
здоровый дух!
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
0.​1.​1.​5 менять шаг и движения со сменой характера музыкального сопровождения;

1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
0.1.1.3 қол ұстасып шеңбер бойынмен жүру және жүгіру; аяқтың ұшымен және өкшемен жүру;
0.1.1.4 колонна ішінде шеңбер бойымен түрлі қадаммен жүру;
0.1.1.5 қадам мен қимылды музыкалық сүйемелдеудің сипатына қарай ауыстырып отыру
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
0.1.2.1 иық белдеуінің бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды орындау;
0.1.2.2 аяқ бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды оырндау: кезектепаяқ ұшын алға және шетке қою; тізе астына шапалақ ұру; тізеті қолымен, таяқшамен, обручпен құшақтап алу; аяқ ұшына тұру;
0.1.2.3 дене бұлшық етері үшін жаттығулар: оңға және солға, аяқты бірге, еденде отырып бұрылу;
0.1.2.4 келбетті қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындау
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар бөлімі
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
0.2.1.1 кейбір музыкалық аспаптарың дыбыстауын ажырата білу (барабан, дабыл);
0.2.1.2 музыкалық шығармадағы қатты, ақырын үлестерді жеткізу үшін барабанды, дабылды, сылдырмақты қолдана білуі;
0.2.1.3 барабанда, дабылда, маракаста ұсынылған ырғақты қайталау
2.2 Музыкалық ойындар
0.2.2.1 ырғақты музыкаға еркін әрі шынайы қимылдау;
0.2.2.2 выполнять различные движения в разном темпе, ритме;
0.2.2.3 музыкалық сүйемелдеуімен музыканың баяу және жылдам темпін қимылдармен, шапалақпен жеткізу;
0.2.2.4 музыканың түрлі сипатына, динамикасына сәйкес (дыбыстың күшейюі, ақырындауы) қимылдар жасау, қимылдағы акценттерді, қиын емес ырғақтарды белгілеу;
0.2.2.5музыкалық ойындарды ойнай білу
2.3 Би жаттығулары
0.2.3.1 жай адым – жұмсақ, сырғымалы, мықынын жоғары көтеру, аяқ ұшымен, табанын тұтас басу, саусақтарды иіп жүгіру, шапалақ ұрып бір аяқты басу; оң иық арқылы айлану, жұппен айлану жаттығуларын орындай білу;
0.2.3.2 қыздар үшін – қолдарына бет орамалын ұстап бір қалыпты би қимылдарын
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
0.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
0.3.1.2 зат есімді сын есіммен сөзтіркесінде үйлестіру
4 - тоқсан
Тағам және сусын
Дені саудың- жаны сау!
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
0.1.1.5 қатардан оң немесе сол жақтан сапқа қайта тұру

0.​1.​1.​6 выполнять различные движения руками (с предметами и без предметов) во время ходьбы
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
0.​1.​2.​1 выполнять упражнения, способствующие развитию отдельных групп мышц, упражнения для мышц плечевого пояса;
0.​1.​2.​2 выполнять упражнения для мышц ног: попеременно выставлять ноги на носок вперед или в сторону; поочередно поднимать правую и левую ноги, согнутые в коленях, делать хлопки под коленом; обхватывать колени руками, палкой, обручем; подниматься на носки; 0.​1.​2.​3 выполнять упражнения для мышц туловища: поворачиваться вправо и влево, ноги вместе, сидя на полу;
0.​1.​2.​4 выполнять упражнения на выработку осанки;
0.​1.​2.​5 выполнять расслабляющие упражнения
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
0.​2.​1.​1 узнавать звучание некоторых музыкальных инструментов (барабан, бубен);
0.​2.​1.​2 пользоваться барабаном, использовать бубен, барабан, погремушки для передачи сильных и слабых долей в музыкальных произведениях;
0.​2.​1.​3 повторить предложенный ритмический рисунок на барабане, бубне
2.2 Игры под музыку
0.​2.​2.​1 свободно и естественно двигаться под ритмичную музыку;
0.​2.​2.​2 выполнять различные движения в разном темпе, ритме;
0.​2.​2.​3 передавать умеренный, быстрый темпы музыки движениями, хлопками, используя музыкальное сопровождение;
0.​2.​2.​4 двигаться в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (усиление, ослабление звука), отмечать в движении акценты, несложный ритмический рисунок;
0.​2.​2.​5 играть в игры под музыку;
0.​2.​2.​6 играть в игры-эстафеты с предметами;
0.​2.​2.​7 играть в игры с пением
2.3 Танцевальные упражнения
0.​2.​3.​1 выполнять элементы танца и простые танцевальные движения: простой шаг – мягкий, перекатный, с высоким подниманием бедра, на полупальцах, топающий на всей ступне, бег на полупальцах, притопы одной ногой с хлопками; кружение через правое плечо, кружение парами;
0.​2.​3.​2 выполнять движения для девочек – плавные танцевальные движения с платочком в руке;
0.​2.​3.​3 выполнять несложные танцы с повторяющимися движениями
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
0.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов;
0.​3.​1.​2 соотносить прилагательные с существительными в словосочетании
2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Ритмико-гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
1.​1.​1.​1 принимать правильное исходное положение;
1.​1.​1.​2 иметь навыки правильной ходьбы и бега: с высоким подниманием колен;

0.1.1.6 жүру кезінде қолмен әр түрлі қозғалыстарды жасау (затпен және затсыз)
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
0.1.2.1 иық белдеуінің бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды орындау;
0.1.2.2 аяқ бұлшықеттеріне арналған жаттығуларды оырндау: кезектепаяқ ұшын алға және шетке қою; тізе астына шапалақ ұру; тізеті қолымен, таяқшамен, обручпен құшақтап алу; аяқ ұшына тұру;
0.1.2.3 дене бұлшық етері үшін жаттығулар: оңға және солға, аяқты бірге, еденде отырып бұрылу;
0.1.2.4 келбетті қалыптастыру жаттығуларын орындау
0.1.2.5 босаңсуға арналған жаттығуларды орындау
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
0.2.1.1 кейбір музыкалық аспаптарың дыбыстауын ажырата білу (барабан, дабыл);
0.2.1.2 музыкалық шығармадағы қатты, ақырын үлестерді жеткізу үшін барабанды, дабылды, сылдырмақты қолдана білуі;
0.2.1.3 барабанда, дабылда, маракаста ұсынылған ырғақты қайталау
2.2 Музыкалық ойындар
0.2.2.1 ырғақты музыкаға еркін әрі шынайы қимылдау;
0.2.2.2 түрлі қимылдарды түрлі темппен, ырғақпен орындау;
0.2.2.3 музыкалық сүйемелдеуімен музыканың баяу және жылдам темпін қимылдармен, шапалақпен жеткізу; 0.2.2.4 музыканың түрлі сипатына, динамикасына сәйкес (дыбыстың күшейюі, ақырындауы) қимылдар жасау, қимылдағы акценттерді, қиын емес ырғақтарды белгілеу;
0.2.2.5 музыкалық ойындарды ойнай білу;
0.2.2.6 заттармен эстафета ойнай білу;
0.2.2.7 әндету ойындарын ойнай білу
2.3 Би жаттығулары
0.2.3.1 жай адым – жұмсақ, сырғымалы, мықынын жоғары көтеру, аяқ ұшымен, табанын тұтас басу, саусақтарды иіп жүгіру, шапалақ ұрып бір аяқты басу; оң иық арқылы айлану, жұппен айлану жаттығуларын орындай білу;
0.2.3.2 қыздар үшін – қолдарына бет орамалын ұстап бір қалыпты би қимылдарын орындау;
0.2.3.3 қайталанатын қимылдары бар биді орындай білу
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
0.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
0.3.1.2 зат есімді сын есіммен сөзтіркесінде үйлестіру
2) 1-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығар
1.1
Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
1.1.1.1 дұрыс бастапқы қалыпты сақтай білу;
1.1.1.2 дұрыс жүгіріс пен жүрудің дағдыларын қалыптастыру;

1.​1.​1.​3 перестраиваться в круг из шеренги, цепочки
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
1.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения по указанию учителя;
1.​1.​2.​2 выполнять упражнения на выработку осанки;
1.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений: перекрестное поднимание и опускание рук (правая рука вверх – левая внизу)
Моя школа
2. Музыкально- ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
1.​2.​1.​1 выполнять движения кистями рук в разных направлениях;
1.​2.​1.​2 выполнять упражнения на поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменение темпа музыки;
1.​2.​1.​3 противопоставлять первый палец остальным на каждый акцент в музыке
2.2 Игры под музыку
1.​2.​2.​1 выполнять ритмичные движения в соответствии с различным характером музыки, динамикой (громко, тихо), регистрами (высокий, низкий);
1.​2.​2.​2 менять направления и формы ходьбы, бега, поскоков;
1.​2.​2.​3 выполнять имитационные упражнения и игры, построенные на конкретных подражательных образах, хорошо знакомых детям (повадки зверей, птиц)
2.3 Танцевальные упражнения
1.​2.​3.​1 выполнять танцевальные движения: бодрый, спокойный, топающий шаг;
1.​2.​3.​2 выполнять легкий бег на полупальцах;
1.​2.​3.​3 выполнять подпрыгивание на двух ногах
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
1.​3.​1.​1. правильно произносить названия предметов
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
2. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
1.​1.​1.​1 принимать правильное исходное положение;
1.​1.​1.​2 формировать навыки правильной ходьбы и бега: с высоким подниманием колен, с отбрасыванием прямой ноги вперед и оттягиванием носка;
1.​1.​1.​3 перестраиваться в круг из шеренги, цепочки
1.2 Ритмико-гимнастические упражнения
1.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения по указанию учителя;
1.​1.​2.​2 выполнять упражнения на выработку осанки;
1.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений;
1.​1.​2.​4 знать позиции рук: смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно;
1.​1.​2.​5 знать позиции рук: смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
1.​2.​1.​1 выполнять движения кистями рук в разных направлениях;
1.​2.​1.​2 выполнять упражнения на поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменение темпа музыки;
1.​2.​1.​3 противопоставлять первый палец остальным на каждый акцент в музыке
2.2 Игры под музыку
1.​2.​2.​1 выполнять ритмичные движения в соответствии с различным характером музыки, динамикой (громко, тихо), регистрами (высокий, низкий);

1.1.1.3 сап, тізбек ішінен шеңберге қайта тұру жаттығуларын орындауға тырысу
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1.2.1 мұғалімнің тапсырмасы бойынша жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
1.1.2.2 келбетті қалыптастыру жаттығуларын орындау;
1.1.2.3 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау
Менің мектебім
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
1.2.1.1 қол жаттығуларын түрлі бағытта жасай білу;
1.2.1.2 музыка қарқындығының өзгеруіне қарай қол саусақтарын кезекпен және бір мезгілде жұдырыққа жұму және ашу;
1.2.1.3 қол саусақтарын қарсы қою жаттығуларын орындау
2.2 Музыкалық ойындар
1.2.2.1 музыканың, динамиканың (қатты, ақырын), регистрдің (жоғары, төмен) түрлі сипатына сәйкес ырғақ қимылдарын орындау;
1.2.2.2 музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүру, жүгіру, секіру, би қимылдары бағыттарын, формасын өзгерте білу;
1.2.2.3 балаларға жақсы таныс, нақты еліктеу бейнесіне құрылған еліктеу жаттығулары мен ойындарын орындау (аңдардың, құстардың қылықтары, көліктердің жүрісі, адамның іс-әрекеті), музыканың нақты эмоциональді және динамикалық сипатына сәйкес жаттығуларды орындай білу
2.3 Би жаттығулары
1.2.3.1 сергек, байыпты, тыпырлаған адым жаттығуларын орындау;
1.2.3.2 иілген саусақпен жеңіл жүгірісті орындау;
1.2.3.3 екі аяқтап секіруді орындау
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
1.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
2. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
1.1.1.1 дұрыс бастапқы қалыпты сақтай білу;
1.1.1.2 дұрыс жүгіріс пен жүрудің дағдыларын қалыптастыру;
1.1.1.3 сап, тізбек ішінен шеңберге қайта тұру жаттығуларын орындауға тырысу
2. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1.2.1 мұғалімнің тапсырмасы бойынша жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
1.1.2.2 келбетті қалыптастыру жаттығуларын орындау;
1.1.2.3 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
1.1.2.4 қолдың қалыптарын білу: әр қолды жеке және екі қолды бір мезгілде қолдың қалпын ауыстыру
1.1.2.5 қолдың қалыптарын білу: әр қолды жеке және екі қолды бір мезгілде қолдың қалпын ауыстыру
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
1.2.1.1 қол жаттығуларын түрлі бағытта жасай білу;
1.2.1.2 музыка қарқындығының өзгеруіне қарай қол саусақтарын кезекпен және бір мезгілде жұдырыққа жұму және ашу;
1.2.1.3 қол саусақтарынқарсы қою жаттығуларын орындау
2.2 Музыкалық ойындар
1.2.2.1 музыканың, динамиканың (қатты, ақырын), регистрдің (жоғары, төмен) түрлі сипатына сәйкес ырғақ қимылдарын орындау;

1.​2.​2.​2 менять направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке (легкий, танцевальный бег сменяется стремительным спортивным);
1.​2.​2.​3 выполнять имитационные упражнения и игры, построенные на конкретных подражательных образах, хорошо знакомых детям (повадки зверей, птиц, движение транспорта, деятельность человека), в соответствии с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки
2.3 Танцевальные упражнения
1.​2.​3.​1 выполнять танцевальные движения: бодрый, спокойный, топающий шаг;
1.​2.​3.​2 выполнять легкий бег на полупальцах;
1.​2.​3.​3 выполнять подпрыгивание на двух ногах;
1.​2.​3.​4 выполнять прямой галоп;
1.​2.​3.​5 выполнять маховые движения рук
3.Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
1.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов;
1.​3.​1.​2 согласовывать существительные с прилагательными и глаголами
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Ритмико-гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
1.​1.​1.​1 уметь принимать правильное исходное положение;
1.​1.​1.​2 иметь навыки правильной ходьбы и бега: с высоким подниманием колен, с отбрасыванием прямой ноги вперед и оттягиванием носка;
1.​1.​1.​3 перестраиваться в круг из шеренги, цепочки;
1.​1.​1.​4 ориентироваться в направлении движений вперед, назад, направо, налево, в круг, из круга
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
1.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения по указанию учителя;
1.​1.​2.​2 выполнять упражнения на выработку осанки;
1.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений: перекрестное поднимание и опускание рук (правая рука вверх – левая внизу); одновременные движения правой руки вверх, левой – в сторону; правой руки вперед, левой – вверх;
1.​1.​2.​4 знать позиции рук: смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно; провожать движение руки головой, взглядом;
1.​1.​2.​6 уметь выполнять отстукивание, прохлопывание протопывание простых ритмических рисунков
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
1.​2.​1.​1 выполнять движения кистями рук в разных направлениях;
1.​2.​1.​2 выполнять упражнения на поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменение темпа музыки;
1.​2.​1.​3 противопоставлять первый палец остальным на каждый акцент в музыке;
1.​2.​1.​4 выполнять упражнения на отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделение пальцев рук;
1.​2.​1.​5 выполнять упражнения для пальцев рук на детском пианино;
1.​2.​1.​6 исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе

1.2.2.2 музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүру, жүгіру, секіру, би қимылдары бағыттарын, формасын өзгерте біледі (жеңіл, би жүгірісі спорттық шапшаң жүгіріске; жеңіл, ойнақы секіру – ауыр, күлкілі секіруге ауысады);
1.2.2.3 балаларға жақсы таныс, нақты еліктеу бейнесіне құрылған еліктеу жаттығулары мен ойындарын орындау (аңдардың, құстардың қылықтары, көліктердің жүрісі, адамның іс-әрекеті); музыканың нақты эмоциональді және динамикалық сипатына сәйкес жаттығуларды орындай білу
2.3 Би жаттығулары
1.2.3.1 сергек, байыпты, тыпырлаған адым жаттығуларын орындау;
1.2.3.2 иілген саусақпен жеңіл жүгірісті орындау;
1.2.3.3 екі аяқтап секіруді орындау;
1.2.3.4 түзу шоқырақты орындай білу;
1.2.3.5 қолдың сермеу қимылдарын жасай білу
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
1.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
1.3.1.2 зат есімді сын есіммен, етістікпен үйлестіру
3 – тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
1.1.1.1 қол жаттығуларын түрлі бағытта жасай білу;
1.1.1.2 келбетті қалыптастыру жаттығуларын орындау;
1.1.1.3 сап, тізбек ішінен шеңберге қайта тұру жаттығуларын орындауға тырысу;
1.1.1.4 алға, артқа, оңға, солға, шеңберге, шеңберден сияқты қозғалыс бағыттарын бағдарлай білу
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1.2.1 мұғалімнің тапсырмасы бойынша жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
1.1.2.2 келбетті қалыптастыру жаттығуларын орындау;
1.1.2.3 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
1.1.2.4 қолдың қалыптарын білу: әр қолды жеке және екі қолды бір мезгілде қолдың қалпын ауыстыру;
1.1.2.6 қарапайым ырғақты соғуды, шапалақтауды, аяқпен басуды білу
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
1.2.1.1 дайындық жаттығуларын жасай білу;
1.2.1.2 музыка қарқындығының өзгеруіне қарай қол саусақтарын кезекпен және бір мезгілде жұдырыққа жұму және ашу;
1.2.1.3 қол саусақтарынқарсы қою жаттығуларын орындау;
1.2.1.4 балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығуды орындау;
1.2.1.5 бір актаваның бес нотасының аясында оң және сол қолдарымен бөлек орташа қарқынмен өсіңкі және бәсендеу гаммаларын орындау;
1.2.1.6 барабанда екі таяқшамен бір мезгілде және кезектеп мұғалімнің санауымен, тақпақ айтумен қарапайым ырғақтарды соғу

2.2 Игры под музыку
1.​2.​2.​1 выполнять ритмичные движения в соответствии с различным характером музыки, динамикой (громко, тихо), регистрами (высокий, низкий);
1.​2.​2.​2 менять направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке (легкий, танцевальный бег сменяется стремительным спортивным; легкое, игривое подпрыгивание – тяжелым, комичным);
1.​2.​2.​3 выполнять имитационные упражнения и игры, построенные на конкретных подражательных образах, хорошо знакомых детям (повадки зверей, птиц, движение транспорта, деятельность человек), в соответствии с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки;
1.​2.​2.​4 передавать притопами, хлопками и другими движениями резкие акценты в музыке
2.3 Танцевальные упражнения
1.​2.​3.​1 выполнять танцевальные движения: бодрый, спокойный, топающий шаг;
1.​2.​3.​2 выполнять легкий бег на полупальцах;
1.​2.​3.​3 выполнять подпрыгивание на двух ногах;
1.​2.​3.​4 выполнять прямой галоп;
1.​2.​3.​5 выполнять маховые движения рук;
1.​2.​3.​6 выполнять элементы русской пляски: простой хороводный шаг, шаг на всей ступне, подбоченившись двумя руками (для девочек – движения с платочком); притопы одной ногой и поочередно, выставление ноги на носок и пятку
3.Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
1.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов;
1.​3.​1.​2. согласовывать существительные с прилагательными и глаголами
4 четверть
Еда и напитки
В здоровом теле - здоровый дух!
1. Ритмико-гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
1.​1.​1.​1 принимать правильное исходное положение;
1.​1.​1.​2 иметь навыки правильной ходьбы и бега: с высоким подниманием колен, с отбрасыванием прямой ноги вперед и оттягиванием носка;
1.​1.​1.​3 перестраиваться в круг из шеренги, цепочки;
1.​1.​1.​4 ориентироваться в направлении движений вперед, назад, направо, налево, в круг, из круга;
1.​1.​1.​5 выполнять простые движения с предметами во время ходьбы
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
1.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения по указанию учителя;
1.​1.​2.​2 выполнять упражнения на выработку осанки;
1.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений;
1.​1.​2.​4 знать позиции рук: смена позиций рук отдельно каждой и обеими одновременно; провожать движение руки головой, взглядом;
1.​1.​2.​6 уметь выполнять отстукивание, прохлопывание протопывание простых ритмических рисунков
2. Музыкально -ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
1.​2.​1.​1 выполнять движения кистями рук в разных направлениях;

2.2 Музыкалық ойындар
1.2.2.1 музыканың, динамиканың (қатты, ақырын), регистрдің (жоғары, төмен) түрлі сипатына сәйкес ырғақ қимылдарын орындау;
1.2.2.2 музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүру, жүгіру, секіру, би қимылдары бағыттарын, формасын өзгерте біледі (жеңіл, би жүгірісі спорттық шапшаң жүгіріске; жеңіл, ойнақы секіру – ауыр, күлкілі секіруге ауысады);
1.2.2.3 балаларға жақсы таныс, нақты еліктеу бейнесіне құрылған еліктеу жаттығулары мен ойындарын орындау (аңдардың, құстардың қылықтары, көліктердің жүрісі, адамның іс-әрекеті), музыканың нақты эмоциональді және динамикалық сипатына сәйкес жаттығуларды орындай білу;
1.2.2.4 музыкадағы күрт акценттерді аяқпен жерді басып, шапалақтап және басқа қимылдармен жеткізе білу
2.3 Би жаттығулары
1.2.3.1 сергек, байыпты, тыпырлаған адым жаттығуларын орындау;
1.2.3.2 иілген саусақпен жеңіл жүгірісті орындау;
1.2.3.3 екі аяқтап секіруді орындау;
1.2.3.4 түзу шоқырақты орындай білу;
1.2.3.5 қолдың сермеу қимылдарын жасай білу;
1.2.3.6 орыс биінің элементтерін орындау: қарапайым қол ұстасып адымдау, екі қолымен бүйірін таянып тұтас табанмен адымдау (қыздар үшін – бет орамалды ұстап қимылдау); бір аяқпен және кезектеп басу, аяқты ұшымен және өкшемен созып қою
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
1.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
1.3.1.2 зат есімді сын есіммен, етістікпен үйлестіру;
4 – тоқсан
Тағам және сусын
Дені саудың -жаны сау
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
1.1.1.1 дұрыс бастапқы қалыпты сақтай білу;
1.1.1.2 дұрыс жүгіріс пен жүрудің дағдыларын қалыптастыру;
1.1.1.3 сап, тізбек ішінен шеңберге қайта тұру жаттығуларын орындауға тырысу;
1.1.1.4 алға, артқа, оңға, солға, шеңберге, шеңберден сияқты қозғалыс бағыттарын бағдарлай білу;
1.1.1.5 жүріс кезінде заттармен қарапайым қимылдарды жасау
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1.2.1 мұғалімнің тапсырмасы бойынша жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
1.1.2.2 келбетті қалыптастыру жаттығуларын орындау;
1.1.2.3 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
1.1.2.4 қолдың қалыптарын білу: әр қолды жеке және екі қолды бір мезгілде қолдың қалпын ауыстыру
1.1.2.6 қарапайым ырғақты соғуды, шапалақтауды, аяқпен басуды білу
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
1.2.1.1 қол жаттығуларын түрлі бағытта жасай білу;

1.​2.​1.​2 выполнять упражнения на поочередное и одновременное сжимание в кулак и разжимание пальцев рук с изменение темпа музыки;
1.​2.​1.​3 противопоставлять первый палец остальным на каждый акцент в музыке;
1.​2.​1.​4 выполнять упражнения на отведение и приведение пальцев одной руки и обеих, выделение пальцев рук;
1.​2.​1.​5 выполнять упражнения для пальцев рук на детском пианино;
1.​2.​1.​6 исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот одной октавы правой и левой рукой отдельно в среднем темпе
2.2 Игры под музыку
1.​2.​2.​1 выполнять ритмичные движения в соответствии с различным характером музыки, динамикой (громко, тихо), регистрами (высокий, низкий);
1.​2.​2.​2 менять направления и формы ходьбы, бега, поскоков, танцевальных движений в соответствии с изменениями в музыке (легкий, танцевальный бег сменяется стремительным спортивным; легкое, игривое подпрыгивание – тяжелым, комичным);
1.​2.​2.​3 выполнять имитационные упражнения и игры, построенные на конкретных подражательных образах, хорошо знакомых детям (повадки зверей, птиц, движение транспорта, деятельность человека), в соответствии с определенным эмоциональным и динамическим характером музыки;
1.​2.​2.​4 передавать притопами, хлопками и другими движениями резкие акценты в музыке;
1.​2.​2.​5 активно участвовать и выполнять правила в музыкальных играх с предметами;
1.​2.​2.​6 играть в игры с пением или речевым сопровождением
2.3 Танцевальные упражнения
1.​2.​3.​1 выполнять танцевальные движения: бодрый, спокойный, топающий шаг;
1.​2.​3.​2 выполнять легкий бег на полупальцах;
1.​2.​3.​3 выполнять подпрыгивание на двух ногах;
1.​2.​3.​4 выполнять прямой галоп;
1.​2.​3.​5 выполнять маховые движения рук;
1.​2.​3.​6 выполнять элементы русской пляски: простой хороводный шаг, шаг на всей ступне, подбоченившись двумя руками (для девочек – движения с платочком); притопы одной ногой и поочередно, выставление ноги на носок и пятку;
1.​2.​3.​7 выполнять движения парами: бег, ходьба, кружение на месте;
1.​2.​3.​8 вести хороводы в кругу, пляски с притопами, кружением, хлопками
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
1.​3.​1.​1 правильно произносить названия предметов;
1.​3.​1.​2 согласовывать существительные с прилагательными и глаголами;
1.​3.​1.​3 отвечать на поставленные вопросы
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
2.​1.​1.​1 иметь навыки ходьбы и бега;
2.​1.​1.​2 ходить вдоль стен с четкими поворотами в углах зала;

1.2.1.2 музыка қарқындығының өзгеруіне қарай қол саусақтарын кезекпен және бір мезгілде жұдырыққа жұму және ашу;
1.2.1.3 қол саусақтарын қарсы қою жаттығуларын орындау;
1.2.1.4 қол саусақтарымен жаттығулар жасау;
1.2.1.5 балалар пианиносында қол саусақтарына арналған жаттығуды орындау;
1.2.1.6 бір актаваның бес нотасының аясында оң және сол қолдарымен бөлек орташа қарқынмен өсіңкі және бәсендеу гаммаларын орындау
2.2 Музыкалық ойындар
1.2.2.1 музыканың, динамиканың (қатты, ақырын), регистрдің (жоғары, төмен) түрлі сипатына сәйкес ырғақ қимылдарын орындау;
1.2.2.2 музыкадағы өзгерістерге сәйкес жүру, жүгіру, секіру, би қимылдары бағыттарын, формасын өзгерте біледі (жеңіл, би жүгірісі спорттық шапшаң жүгіріске; жеңіл, ойнақы секіру – ауыр, күлкілі секіруге ауысады);
1.2.2.3 балаларға жақсы таныс, нақты еліктеу бейнесіне құрылған еліктеу жаттығулары мен ойындарын орындау (аңдардың, құстардың қылықтары, көліктердің жүрісі, адамның іс-әрекеті), 1.2.2.4 музыканың нақты эмоциональді және динамикалық сипатына сәйкес жаттығуларды орындай білу;
1.2.2.5 музыкадағы күрт акценттерді аяқпен жерді басып, шапалақтап және басқа қимылдармен жеткізе білу;
1.2.2.6 ән айтумен немесе сөйлеумен қостайтын ойындарды ойнай білу
2.3 Би жаттығулары
1.2.3.1 сергек, байыпты, тыпырлаған адым жаттығуларын орындау;
1.2.3.2 иілген саусақпен жеңіл жүгірісті орындау;
1.2.3.3 екі аяқтап секіруді орындау;
1.2.3.4 түзу шоқырақты орындай білу; 1.2.3.5 қолдың сермеу қимылдарын жасай білу;
1.2.3.6 орыс биінің элементтерін орындау: қарапайым қол ұстасып адымдау, екі қолымен бүйірін таянып тұтас табанмен адымдау (қыздар үшін – бет орамалды ұстап қимылдау); бір аяқпен және кезектеп басу, аяқты ұшымен және өкшемен созып қою;
1.2.3.7 жұптық қимылдарды орындау: жүгіру, жүру, бір орында айлану;
1.2.3.8 қол ұстасып шеңбермен жүру, аяқпен басып, шапалақтап, айланып билей білу
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
1.3.1.1 заттардың атауын дұрыс айту;
1.3.1.2 зат есімді сын есіммен, етістікпен үйлестіру;
1.3.1.3 қойылған сұраққа жауап беру
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Өзім туралы
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
2.1.1.1 жүру және жүгіру дағдыларын білу;
2.1.1.2 зал бұрыштарында дұрыс бұрылып керегелер бойымен жүру;

2.​1.​1.​3 выполнять построение в шеренгу, колонну, цепочку, круг, пары
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
2.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения: для рук туловища, ног, стоп по указанию учителя;
2.​1.​2.​2 выполнять упражнения на выработку осанки;
2.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений: движения правой руки вверх-вниз с одновременным движением левой руки от себя – к себе перед грудью (смена рук);
2.​1.​2.​4 выполнять упражнения ритмично, под музыку
Моя школа
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
2.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.​2.​1.​2 выполнять одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением
2.2 Игры под музыку
2.​2.​2.​1 выполнять движения в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (громко, умеренно, тихо), регистрами (высокий, средний, низкий);
2.​2.​2.​2 выполнять упражнения на самостоятельное различение темповых, динамических и мелодических изменений в музыке и выражение их в движении
2.3 Танцевальные упражнения
2.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе для 1 класса;
2.​2.​3.​2 выполнять тихую, настороженную ходьбу, высокий шаг;
2.​2.​3.​3 выполнять мягкий пружинящий шаг;
2.​2.​3.​4 выполнять неторопливый танцевальный бег, стремительный бег
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
2.​3.​1.​1 полно отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
2.​1.​1.​1 иметь навыки ходьбы и бега;
2.​1.​1.​2 ходить вдоль стен с четкими поворотами в углах зала;
2.​1.​1.​3 выполнять построение в шеренгу, колонну, цепочку, круг, пары
1.2 Ритмико-гимнастические упражнения
2.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения: для рук туловища, ног, стоп по указанию учителя;
2.​1.​2.​2 уметь выполнять упражнения на выработку осанки;
2.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений;
2.​1.​2.​4 выполнять упражнения ритмично, под музыку
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
2.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.​2.​1.​2 выполнять одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением;
2.​2.​1.​3 выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным, противопоставление пальцев одной руки пальцам другой одновременно и поочередно

2.1.1.3 сапқа тұру және қайта тұру жаттығуларын орындау
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
2.1.2.1 мұғалімнің көрсетуімен қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
2.1.2.2 келбетті қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындай білу;
2.1.2.3 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
2.1.2.4 жаттығуларды ырғақпен, музыкаға сәйкес орындау
Менің мектебім
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
2.2.1.1 білекті айландыру қимылдарын орындау (күштеніп және и еркін);
2.2.1.2 баяу қарқынмен ақырын жылдамдата отырып, бір мезгілде бір қолдың саусақтарын жұдырыққа жұму, ал екінші қолдың саусақтарын жаза білу;
2.2 Музыкалық ойындар
2.2.2.1 музыканың түрлі сипатына, динамикасына (қатты, орташа, ақырын), регистріне (жоғары, орташа, төмен) сәйкес қимылдарды орындау;
2.2.2.2 музыкадағы түрлі қарқынды, динамикалық, әуендік өзгерістерді өздігінен ажырата білуге және оларды қимылмен көрсету жаттығуларын орындау
2.3 Би жаттығулары
2.2.3.1 1-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
2.2.3.2 ақырын, сақ жүріс, биік адым жасау;
2.2.3.3 жұмсақ серіппелі адым жасау;
2.2.3.4 жайбарақат би жүгірісі, шапшаң жүгірісті орындау
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
2.3.1.1 сұрақтың сөздерін қолдана отырып, қойылған сұраққа толық жауап беру
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
2.1.1.1 жүру және жүгіру дағдыларын білу;
2.1.1.2 зал бұрыштарында дұрыс бұрылып керегелер бойымен жүру;
2.1.1.3 сапқа тұру және қайта тұру жаттығуларын орындау
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
2.1.2.1 мұғалімнің көрсетуімен қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
2.1.2.2 келбетті қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындай білу;
2.1.2.3 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
2.1.2.4 жаттығуларды ырғақпен, музыкаға сәйкес орындау
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
2.2.1.1 білекті айландыру қимылдарын орындау (күштеніп және и еркін);
2.2.1.2 баяу қарқынмен ақырын жылдамдата отырып, бір мезгілде бір қолдың саусақтарын жұдырыққа жұму, ал екінші қолдың саусақтарын жаза білу;
2.2.1.3 қол саусақтарын қарама-қарсы қою жаттығуларын орындай білу

2.2 Игры под музыку
2.​2.​2.​1 выполнять движения в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (громко, умеренно, тихо), регистрами (высокий, средний, низкий);
2.​2.​2.​2 выполнять упражнения на самостоятельное различение темповых, динамических и мелодических изменений в музыке и выражение их в движении;
2.​2.​2.​3 передавать в движении разницу в двухчастной музыке;
2.​2.​2.​4 выразительно исполнять в свободных плясках знакомые движения;
2.​2.​2.​5 выразительно и эмоционально передавать в движениях игровые образы и содержание песен
2.3 Танцевальные упражнения
2.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе для 1 класса;
2.​2.​3.​2 выполнять тихую, настороженную ходьбу, высокий шаг;
2.​2.​3.​3 выполнять мягкий пружинящий шаг;
2.​2.​3.​4 выполнять неторопливый танцевальный бег, стремительный бег;
2.​2.​3.​5 выполнять поскоки с ноги на ногу, легкие поскоки;
2.​2.​3.​6 выполнять переменные притопы
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
2.​3.​1.​1 полно отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса;
2.​3.​1.​2 составлять простые нераспространенные предложения
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
2.​1.​1.​1 иметь навыки ходьбы и бега;
2.​1.​1.​2 ходить вдоль стен с четкими поворотами в углах зала;
2.​1.​1.​3 выполнять построение в шеренгу, колонну, цепочку, круг, пары;
2.​1.​1.​4 выполнять построение в колонну по два, перестроение из колонны парами в колонну по одному
1.2 Ритмико-гимнастические упражнения
2.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения: для рук туловища, ног, стоп по указанию учителя;
2.​1.​2.​2 выполнять упражнения на выработку осанки;
2.​1.​2.​3 выполнять упражнения на координацию движений;
2.​1.​2.​4 выполнять упражнения ритмично, под музыку;
2.​1.​2.​5 ускорять и замедлять движения в соответствии с изменением темпа музыкального сопровождения, выполнять движения в заданном темпе и после остановки музыки
2. Музыкально ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
2.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (напряженное и свободное);
2.​2.​1.​2 выполнять одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением;
2.​2.​1.​3 выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным, противопоставление пальцев одной руки пальцам другой одновременно и поочередно;
2.​2.​1.​4 исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот двумя руками одновременно в среднем темпе на детском пианино, разучивать гаммы в пределах одной октавы на аккордеоне и духовой гармонике

2.2 Музыкалық ойындар
2.2.2.1 музыканың түрлі сипатына, динамикасына (қатты, орташа, ақырын), регистріне (жоғары, орташа, төмен) сәйкес қимылдарды орындау;
2.2.2.2 музыкадағы түрлі қарқынды, динамикалық, әуендік өзгерістерді өздігінен ажырата білуге және оларды қимылмен көрсету жаттығуларын орындау;
2.2.2.3 екі бөлімді музыканың айырмашылығын қимылмен жеткізу;
2.2.2.4 таныс қимылдарды еркін биде мәнерлеп орындау движения;
2.2.2.5 ойын бейнелері мен әннің мазмұнын қимыл арқылы мәнерлеп және эмоциональді жеткізу
2.3 Би жаттығулары
2.2.3.1 1-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
2.2.3.2 ақырын, сақ жүріс, биік адым жасау;
2.2.3.3 жұмсақ серіппелі адым жасау;
2.2.3.4 жайбарақат би жүгірісі, шапшаң жүгірісті орындау;
2.2.3.5 бір аяқтан екіншісіне секіру, жеңіл секіруді орындау;
2.2.3.6 ауыспалы жүрісті орындай білу
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
2.3.1.1 сұрақтың сөздерін қолдана отырып, қойылған сұраққа толық жауап беру;
2.3.1.2 жайтаратылмаған сөйлемдерді құрастыру
3 тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
2.1.1.1 жүру және жүгіру дағдылырын білу;
2.1.1.2 зал бұрыштарында дұрыс бұрылып керегелер бойымен жүру;
2.1.1.3 сапқа тұру және қайта тұру жаттығуларын орындау;
2.1.1.4 екеуден қатарға, жұппен тұрған қатардан бір адамды қатарға қайта тұру
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
2.1.2.1 мұғалімнің көрсетуімен қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
2.1.2.2 келбетті қалыптастыруға арналған жаттығуларды орындай білу;
2.1.2.3 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
2.1.2.4 жаттығуларды ырғақпен, музыкаға сәйкес орындау;
2.1.2.5 музыка қарқынының өзгеруіне сәйкес қимылдарды жылдамдату және баяулату, музыка аяқталған соң берілген сол қарқында қимылдарды орындау
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
2.2.1.1 білекті айландыру қимылдарын орындау (күштеніп және и еркін);
2.2.1.2 баяу қарқынмен ақырын жылдамдата отырып, бір мезгілде бір қолдың саусақтарын жұдырыққа жұму, ал екінші қолдың саусақтарын жаза білу;
2.2.1.3 қол саусақтарын қарама-қарсы қою жаттығуларын орындай білу;
2.2.1.4 екі қолмен бірдей орташа қарқынмен бес нота аясында өсіңкі және бәсендеу гаммаларын балалар пианиносында орындау;

2.​2.​1.​2 выполнять одновременное сгибание в кулак пальцев одной руки и разгибание другой в медленном темпе с постепенным ускорением;
2.​2.​1.​3 выполнять упражнения на противопоставление первого пальца остальным, противопоставление пальцев одной руки пальцам другой одновременно и поочередно;
2.​2.​1.​4 исполнять восходящие и нисходящие гаммы в пределах пяти нот двумя руками одновременно в среднем темпе на детском пианино, разучивать гаммы в пределах одной октавы на аккордеоне и духовой гармонике;
2.​2.​1.​5 исполнять несложные ритмические рисунки на бубне и барабане двумя палочками одновременно и поочередно в разных вариациях
2. 1 Игры под музыку
2.​2.​2.​1 выполнять движения в соответствии с разнообразным характером музыки, динамикой (громко, умеренно, тихо), регистрами (высокий, средний, низкий);
2.​2.​2.​2 выполнять упражнения на самостоятельное различение темповых, динамических и мелодических изменений в музыке и выражение их в движении;
2.​2.​2.​3 передавать в движении разницу в двухчастной музыке;
2.​2.​2.​4 выразительно исполнять в свободных плясках знакомые движения.
2.​2.​2.​5 выразительно и эмоционально передавать в движениях игровые образы и содержание песен;
2.​2.​2.​6 самостоятельно создавать музыкально-двигательные образы;
2.​2.​2.​7 играть в музыкальные игры с предметами;
2.​2.​2.​8 играть в игры с пением и речевым сопровождением;
2.​2.​2.​9 участвовать в инсценировании доступных песен;
2.​2.​2.​10 прохлопывать ритмический рисунок прозвучавшей мелодии
2.3 Танцевальные упражнения
2.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе для 1 класса;
2.​2.​3.​2 выполнять тихую, настороженную ходьбу, высокий шаг;
2.​2.​3.​3 выполнять мягкий пружинящий шаг;
2.​2.​3.​4. выполнять неторопливый танцевальный бег, стремительный бег;
2.​2.​3.​5. выполнять поскоки с ноги на ногу, легкие поскоки;
2.​2.​3.​6 выполнять переменные притопы;
2.​2.​3.​7 выполнять прыжки с выбрасыванием ноги вперед;
2.​2.​3.​8 выполнять элементы пляски: шаг с притопом на месте и с продвижением, шаг с поскоками, переменный шаг; руки свободно висят вдоль корпуса, скрещены на груди
3 Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
2.​3.​1.​1 полно отвечать на поставленные вопросы, используя слова данного вопроса;
2.​3.​1.​2 составлять простые нераспространенные предложения;
2.​3.​1.​3 распространять предложения по вопросам, правильно употребляя формы знакомых слов
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
3.​1.​1.​1 уметь ходить в соответствии с метрической пульсацией музыки;
3.​1.​1.​2 выполнять построение в колонны по три
1.2 Ритмико-гимнастические упражнения
3.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения; наклоны, повороты и круговые движения головы; движения рук в разных направлениях; повороты туловища в сочетании с наклонами;
3.​1.​2.​2 выполнять упражнения на координацию движений; взмахом отвести правую ногу в сторону и поднять руки через стороны вверх,
3.​1.​2.​3 выполнять одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков
Моя школа
2. Музыкально- ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
3.​2.​1.​1 выполнять упражнения на сгибание и разгибание кистей рук;
3.​2.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино
2.2 Игры под музыку
3.​2.​2.​1 передавать в движениях части музыкального произведения, чередование музыкальных фраз;
3.​2.​2.​2 передавать в движениях динамическое нарастание в музыке, сильные доли такта;
3.​2.​2.​3 самостоятельно ускорять и замедлять темп разнообразных движений
2.3 Танцевальные упражнения
3.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе 2 класса;
3.​2.​3.​2 выполнять шаг на носках, шаг польки;
3.​2.​3.​3 выполнять широкий, высокий бег

2.2.1.2 баяу қарқынмен ақырын жылдамдата отырып, бір мезгілде бір қолдың саусақтарын жұдырыққа жұму, ал екінші қолдың саусақтарын жаза білу;
2.2.1.3 қол саусақтарын қарама-қарсы қою жаттығуларын орындай білу;
2.2.1.4 екі қолмен бірдей орташа қарқынмен бес нота аясында өсіңкі және бәсендеу гаммаларын балалар пианиносында орындау;
2.2.1.5 аккордеонда және үрмелі гармоникада бір актава аясында гаммаларды үйрену;
2.1 Музыкалық ойындар
2.2.2.1 музыканың түрлі сипатына, динамикасына (қатты, орташа, ақырын), регистріне (жоғары, орташа, төмен) сәйкес қимылдарды орындау;
2.2.2.2 музыкадағы түрлі қарқынды, динамикалық, әуендік өзгерістерді өздігінен ажырата білуге және оларды қимылмен көрсету жаттығуларын орындау;
2.2.2.3 екі бөлімді музыканың айырмашылығын қимылмен жеткізу;
2.2.2.4 таныс қимылдарды еркін биде мәнерлеп орындау движения;
2.2.2.5 ойын бейнелері мен әннің мазмұнын қимыл арқылы мәнерлеп және эмоциональді жеткізу;
2.2.2.6 өздігінен музыкалық-қозғалыс бейнені құру;
2.2.2.7 заттармен музыкалық ойындар ойнай білу;
2.2.2.8 ән айтумен және сөйлеу тілімен қостайтын музыкалық ойындарды білу;
2.2.2.9 қолжетімді әндерді сахналау;
2.2.2.10 ойналған әуеннің ырғағын шапалақтап шығу
2.3 Би жаттығулары
2.2.3.1 1-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
2.2.3.2 ақырын, сақ жүріс, биік адым жасау;
2.2.3.3 жұмсақ серіппелі адым жасау;
2.2.3.4 жайбарақат би жүгірісі, шапшаң жүгірісті орындау;
2.2.3.5 бір аяқтан екіншісіне секіру, жеңіл секіруді орындау;
2.2.3.6 ауыспалы жүрісті орындай білу;
2.2.3.7 аяқты алға қарай сермеп секіре білу;
2.2.3.8 би элементері: бір орында және жылжып адымдау, қарғып жүру, ауыспалы адым; қолдарын денеге түйісіп төмен түсіру, кеуде деңгейінді айқастыру
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
2.3.1.1 сұрақтың сөздерін қолдана отырып, қойылған сұраққа толық жауап беру;
2.3.1.2 жайтаратылмаған сөйлемдерді құрастыру;
2.3.1.3 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, сұрақтар бойынша сөйлемді тарату
4) 3 - сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
3.1.1.1 музыканың метрлік лүпіліне сәйкес жүре білу;
3.1.1.2 сапқа үштен тұру жаттығуларын орындау
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
3.1.2.1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
3.1.2.2 келбетті қалыптастыруға арналған 1, 2-сыныпқа қарағанда қиындау жаттығуларды орындай білу;
3.1.2.3 затпен жасалатын қимылдардың күрделі үйлесімдігіне арналған жаттығулар (жалауша, доп, обручтар, секіртпе жіп)
Менің мектебім
2. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
3.2.1.1 қол білегін бүгу және жазу жаттығуларын орындау;
3.2.1.2 балалар пианиносында, гаммаларды орындау
2.2 Музыкалық ойындар
3.2.2.1 музыкалық шығарманың бөліктерін қимылдар арқылы жеткізу, музыкалық фразаларды кезекпен ауыстыру;
3.2.2.2 музыкадағы динамикалық үдеуді, тактың күшті үлесін қимылмен жеткізу;
3.2.2.3 түрлі қимылдардың қарқынын өздігінен жылдамдату және баяулату
2.3 Би жаттығулары
3.2.3.1 2-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
3.2.3.2 аяқ ұшымен адымдау, полька адымын жасау;
3.2.3.3 кең, биік жүгірісті орындау

3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
3.​3.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
3.​1.​1.​1 ходить в соответствии с метрической пульсацией музыки; чередовать ходьбу с приседанием, со сгибанием коленей, на носках, широким и мелким шагом, на пятках, держа ровно спину;
3.​1.​1.​2 выполнять построение в колонны по три
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
3.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения; наклоны, повороты и круговые движения головы; движения рук и ног;
3.​1.​2.​2 выполнять упражнения на координацию движений;
3.​1.​2.​3 выполнять одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением – под барабан, бубен;
3.​1.​2.​4 самостоятельно составлять простые ритмические рисунки, протопывать то, что учитель прохлопал, и наоборот
2. Музыкально- ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
3.​2.​1.​1 выполнять упражнения на сгибание и разгибание кистей рук, встряхивание, повороты, сжимание пальцев в кулак и разжимание;
3.​2.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино, аккордеоне
2.2 Игры под музыку
3.​2.​2.​1 передавать в движениях части музыкального произведения, чередование музыкальных фраз;
3.​2.​2.​2 передавать в движениях динамическое нарастание в музыке, сильные доли такта;
3.​2.​2.​3 самостоятельно ускорять и замедлять темп разнообразных движений;
3.​2.​2.​4 исполнять движения пружиннее, плавнее, спокойнее, с размахом, применяя для этого известные элементы движений и танца;
3.​2.​2.​5. выполнять упражнения в передаче игровых образов при инсценировании песен
2.3 Танцевальные упражнения
3.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе 2 класса;
3.​2.​3.​2 уметь выполнять шаг на носках, шаг польки;
3.​2.​3.​3 уметь выполнять широкий, высокий бег;
3.​2.​3.​4 выполнять сильные поскоки, боковой галоп
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
3.​3.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос;
3.​2.​1.​2 составлять простые распространенные предложения, правильно употребляя формы знакомых слов
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
3.​1.​1.​1 ходить в соответствии с метрической пульсацией музыки; чередовать ходьбу с приседанием, со сгибанием коленей, на носках, широким и мелким шагом, на пятках, держа ровно спину;
3.​1.​1.​2 выполнять построение в колонны по три;
3.​1.​1.​3 выполнять перестроение из одного круга в два, три отдельных маленьких круга и наоборот
1.2 Ритмико – гимнастические упражнения
3.​1.​2.​1 выполнять общеразвивающие упражнения; наклоны, повороты и круговые движения головы; движения рук и ног;
3.​1.​2.​2 выполнять упражнения на координацию движений;
3.​1.​2.​3 выполнять одновременное отхлопывание и протопывание несложных ритмических рисунков в среднем и быстром темпе с музыкальным сопровождением – под барабан, бубен;
3.​1.​2.​4 самостоятельно составлять простые ритмические рисунки, протопывать то, что учитель прохлопал, и наоборот
2. Музыкально ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
3.​2.​1.​1 выполнять упражнения на сгибание и разгибание кистей рук, встряхивание, повороты, сжимание пальцев в кулак и разжимание; упражнения для кистей рук с барабанными палочками;
3.​2.​1.​2 исполнять гаммы на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике в пределах одной октавы в быстром темпе;
3.​2.​1.​3 исполнять несложные мелодии на музыкальных инструментах
2.2 Игры под музыку
3.​2.​2.​1 передавать в движениях части музыкального произведения, чередование музыкальных фраз;
3.​2.​2.​2 передавать в движениях динамическое нарастание в музыке, сильные доли такта;
3.​2.​2.​3 самостоятельно ускорять и замедлять темп разнообразных движений;
3.​2.​2.​4 исполнять движения пружиннее, плавнее, спокойнее, с размахом, применяя для этого известные элементы движений и танца;
3.​2.​2.​5 выполнять упражнения в передаче игровых образов при инсценировании песен;
3.​2.​2.​6 передавать в движениях развернутый сюжет музыкального рассказа;
3.​2.​2.​7 выполнять смену ролей в импровизации
2.3 Танцевальные упражнения
3.​2.​3.​1 выполнять элементы танца по программе 2 класса;
3.​2.​3.​2 выполнять шаг на носках, шаг польки;
3.​2.​3.​3 выполнять широкий, высокий бег;
3.​2.​3.​4 выполнять сильные поскоки, боковой галоп;
3.​2.​3.​5 выполнять элементы пляски; приставные шаги с приседанием, полуприседание с выставлением ноги на пятку, присядка и полуприсядка на месте и с продвижением

3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
3.3.1.1 әңгімеге қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
3.1.1.1 музыканың метрлік лүпіліне сәйкес жүру; тізені бүгіп, аяқтың ұшымен, кең және майда адымдап, өкшемен, арқаны түзу ұстап жүру мен отыруды кезекпен ауыстыру;
3.1.1.2 сапқа үштен тұру жаттығуларын орындау
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
3.1.2.1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
3.1.2.2 затпен жасалатын қимылдардың күрделі үйлесімдігіне арналған жаттығулар;
3.1.2.3 музыканың қиын емес ырғағын барабанның, дабылдың сүйемелдеуімен орташа, тез қарқынмен бір мезгілде шапалақтау және аяқпен басу;
3.1.2.4 өз бетінше қарапайым ырғақты суреттер жасау, мұгалімің шапалақтап көрсеткенін аяқпен тапылдату және керісінше
2. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
3.2.1.1 қол білегін бүгу және жазу, сілку, бұру, саусақтарды жұдырыққа жұму және ашу жаттығуларын орындау;
3.2.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда гаммаларды орындау
2.2 Музыкалық ойындар
3.2.2.1 музыкалық шығарманың бөліктерін қимылдар арқылы жеткізу, музыкалық фразаларды кезекпен ауыстыру;
3.2.2.2 музыкадағы динамикалық үдеуді, тактың күшті үлесін қимылмен жеткізу;
3.2.2.3 түрлі қимылдардың қарқынын өздігінен жылдамдату және баяулату;
3.2.2.4 бидің таныс элементтерін қолдана отырып, серпіле, бірсарынды, бірқалыпты, құлаштап қимылдарды орындау;
3.2.2.5 әндерді сахналау барысында ойын бейнелерін жеткізу жаттығуларын орындау
2.3 Би жаттығулары
3.2.3.1 2-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
3.2.3.2 аяқ ұшымен адымдау, полька адымын жасау;
3.2.3.3 кең, биік жүгірісті орындау;
3.2.3.4 қатты секіру, қырымен шоқырақтап жүгіруді орындау;
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
3.3.1.1 әңгімеге қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
3.3.1.2 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, жай таратылған сөйлемдер құрастыру
3 - тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
3.1.1.1 музыканың метрлік лүпіліне сәйкес жүру; тізені бүгіп, аяқтың ұшымен, кең және майда адымдап, өкшемен, арқаны түзу ұстап жүру мен отыруды кезекпен ауыстыру;
3.1.1.2 сапқа үштен тұру жаттығуларын орындау;
3.1.1.3 жалпы шеңберден екі, үш, төрт адамды шеңберлерге және керісінше жалпы шеңберге қайта тұру
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
3.1.2.1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды орындау;
3.1.2.2 затпен жасалатын қимылдардың күрделі үйлесімдігіне арналған жаттығулар (жалауша, доп, обручтар, секіртпе жіп);
3.1.2.3 музыканың қиын емес ырғағын барабанның, дабылдың сүйемелдеуімен орташа, тез қарқынмен бір мезгілде шапалақтау және аяқпен басу;
3.1.2.4 қарапайым ырғақтарды өздігінен құрастыру, мұғалім шапалақтаған ырғақты аяқпен басып келтіру және керісінше
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
3.2.1.1 қол білегін бүгу және жазу, сілку, бұру, саусақтарды жұдырыққа жұму және ашу жаттығуларын орындау;
3.2.1.2 балалар пианиносында, аккордеонда, үрмелі гармоникада бір актава аясында орташа қарқынмен гамманы орындау;
3.2.1.3 қиын емес әуенді музыкалық аспаптарда орындау
2.2 Музыкалық ойындар
3.2.2.1 музыкалық шығарманың бөліктерін қимылдар арқылы жеткізу, музыкалық фразаларды кезекпен ауыстыру;
3.2.2.2 музыкадағы динамикалық үдеуді, тактың күшті үлесін қимылмен жеткізу;
3.2.2.3. түрлі қимылдардың қарқынын өздігінен жылдамдату және баяулату;
3.2.2.4 бидің таныс элементтерін қолдана отырып, серпіле, бірсарынды, бірқалыпты, құлаштап қимылдарды орындау;
3.2.2.5 әндерді сахналау барысында ойын бейнелерін жеткізу жаттығуларын орындау;
3.2.2.6 музыкалық әңгіменің сюжетін қимылдар арқылы ашып жеткізу;
3.2.2.7 импровизациядағы рөлдерді ауыстыруға талпыну
2.3 Би жаттығулары
3.2.3.1 2-сынып бағдарламасы бойынша би элементтерін орындау;
3.2.3.2 аяқ ұшымен адымдау, полька адымын жасау;
3.2.3.3 кең, биік жүгірісті орындау;
3.2.3.4 қатты секіру, қырымен шоқырақтап жүгіруді орындау;
3.2.3.5 би элементтері: жанама адымдап отыру, аяқты өкшемен қойып жүрелей отыру, бір орында және жылжу кезінде отыру, жүрелей отыруды орындай алу

3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
3.​3.​1.​1 участвовать в беседе, полно и правильно отвечать на поставленный вопрос;
3.​2.​1.​2 составлять простые распространенные предложения, правильно употребляя формы знакомых слов;
3.​3.​1.​3 использовать предлоги и некоторые наречия
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
1. Ритмико-гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
4.​1.​1.​1 перестраиваться из колонны по одному в колонну по четыре;
4.​1.​1.​2 строиться в шахматном порядке;
4.​1.​1.​3 выполнять перестроение из нескольких колонн в несколько кругов, сужение и расширение их
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
4.​1.​2.​1 самостоятельно выполнять общеразвивающие упражнения; наклоны, повороты и круговые движения головы; движения рук и ног;
4.​1.​2.​2 выполнять упражнения на координацию движений;
4.​1.​2.​3 самостоятельно составлять несложные ритмические рисунки с сочетанием хлопков и притопов, с предметами (погремушками, бубном, барабаном)
Моя школа
2. Музыкально- ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
4.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставление одного пальца остальным;
4.​2.​1.​2 выполнять несложные упражнения, песни на детском пианино
2.2 Игры под музыку
4.​2.​2.​1 выполнять упражнения на самостоятельную передачу в движении метра, ритмического рисунка, акцент, темповых и динамических изменений в музыке;
4.​2.​2.​2 самостоятельно менять движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки
2.3 Танцевальные упражнения
4.​2.​3.​1 исполнять элементы плясок и танцев, разученных в 3 классе;
4.​2.​3.​2 выполнять элементы казахского танца для девочек "Камажай"
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
4.​3.​1.​1 участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников;
4.​3.​1.​2 связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
4.​1.​1.​1 перестраиваться из колонны по одному в колонну по четыре;
4.​1.​1.​2 строиться в шахматном порядке;
4.​1.​1.​3 выполнять перестроение из нескольких колонн в несколько кругов, сужение и расширение их;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроение из простых и концентрических кругов в "звездочки" и "карусели"
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
4.​1.​2.​1 самостоятельно выполнять общеразвивающие упражнения; наклоны, повороты и круговые движения головы; движения рук и ног;
4.​1.​2.​2 выполнять упражнения на координацию движений; разнообразные сочетания одновременных движений рук, ног, туловища, кистей

3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
3.3.1.1 әңгімеге қатысу, қойылған сұраққа толық және дұрыс жауап беру;
3.3.1.2 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдана отырып, жай таратылған сөйлемдер құрастыру;
3.3.1.3 көмекші сөздерді және үстеуді қолдану
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
4.1.1.1 бір адамды қатардан төрт адамды қатарға қайта тұру;
4.1.1.2 шахмат ретімен сапқа тұру;
4.1.1.3 бірнеше қатардан бір неше шеңберге қайта тұру
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
4.1.2.1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды өздігінен орындау;
4.1.2.2 қимыл үйлесімдігіне арналған жаттығуларды орындау;
4.1.2.3 шапалақ пен аяқты басуды, заттарды (сылдырмақ, дабыл, барабан) үйлестіре отырып, қиын емес ырғақтарды өздігінен құрастыру
Менің мектебім
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2. Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
4.2.1.1 білекті айландыра қимылдату (саусақтарды жұдырыққа жұму) жаттығуын өздігінен орындау, бір саусақты басқаларға қарсы қою;
4.2.1.2 балалар пианиносында қиын емес жаттығуларды, әндерді орындау
2.2 Музыкалық ойындар
4.2.2.1 музыкадағы метрді, ырғақты, акцентті, қарқынды және динамикалық өзгерістерді қимыл арқылы өздігінен жеткізуге жаттығуларды орындау;
4.2.2.2 музыкалық фразалардың, бөліктер контрастылығының өзгеруіне сәйкес өздігінен қимылдарды өзгерту
2.3. Би жаттығулары
4.2.3.1 3-сыныпта үйренген би элементтерін орындау;
4.2.3.2 қыздарға "Қамажай" қазақ биінің элементтерін орындау
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
4.3.1.1 әңгімеге қатысу, сыныптастарының айтқанын толықтыра отырып, қойылған сұраққа жауап беру;
4.3.1.2 жай таратылған сөйлемдерді қолдана отырып, жоспар бойынша байланыстыра сөйлеу
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
4.1.1.1 бір адамды қатардан төрт адамды қатарға қайта тұру;
4.1.1.2 шахмат ретімен сапқа тұру;
4.1.1.3 бірнеше қатардан бір неше шеңберге қайта тұру,
4.1.1.4 қарапайым және концентрлік шеңберден "жұлдызша" және "әткеншек" қайта құру
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
4.1.2.1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды өздігінен орындау;
4.1.2.3 аяқтың, қолдың дененің, білектің бір мезгілдегі қимылдарының әртүрлі үйлесімін келтіру

2. Музыкально- ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
4.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставление одного пальца остальным;
4.​2.​1.​2 выполнять несложные упражнения, песни на детском пианино, аккордеоне
2.2 Игры под музыку
4.​2.​2.​1 выполнять упражнения на самостоятельную передачу в движении метра, ритмического рисунка, акцент, темповых и динамических изменений в музыке;
4.​2.​2.​2 самостоятельно менять движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки;
4.​2.​2.​3 выполнять упражнения на формирование умения начинать движения после вступления мелодии;
4.​2.​2.​4 принимать участие в играх с пением, речевым сопровождением
2.3 Танцевальные упражнения
4.​2.​3.​1 исполнять элементы плясок и танцев, разученных в 3 классе;
4.​2.​3.​2 выполнять элементы казахского танца для девочек "Камажай";
4.​2.​3.​3 выполнять элементы казахского танца для мальчиков "Кара жорга";
4.​2.​3.​4 выполнять упражнения на различение элементов танцев разных народов.
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
4.​3.​1.​1 участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников;
4.​3.​1.​2 связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
1. Ритмико- гимнастические упражнения
1.1 Упражнения на ориентировку в пространстве
4.​1.​1.​1 перестраиваться из колонны по одному в колонну по четыре;
4.​1.​1.​2 строиться в шахматном порядке;
4.​1.​1.​3 выполнять перестроение из нескольких колонн в несколько кругов, сужение и расширение их;
4.​1.​1.​4 выполнять перестроение из простых и концентрических кругов в "звездочки" и "карусели";
4.​1.​1.​5 ходить по центру зала, уметь намечать диагональные линии из угла в угол
1.2 Ритмико- гимнастические упражнения
4.​1.​2.​1 самостоятельно выполнять общеразвивающие упражнения; наклоны, повороты и круговые движения головы; движения рук и ног;
4.​1.​2.​2 выполнять упражнения на координацию движений; разнообразные сочетания одновременных движений рук, ног, туловища, кистей; выполнение упражнений под музыку с постепенным ускорением;
4.​1.​2.​3 самостоятельно составлять несложные ритмические рисунки с сочетанием хлопков и притопов, с предметами (погремушками, бубном, барабаном);
4.​1.​2.​4 выполнять упражнения на расслабление мышц
2. Музыкально-ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
4.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставление одного пальца остальным; движения кистей и пальцев рук в разном темпе: медленном, среднем, быстром, с постепенным ускорением, с резким изменением темпа и плавности движений;

2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
4.2.1.1 білекті айландыра қимылдату (саусақтарды жұдырыққа жұму) жаттығуын өздігінен орындау, бір саусақты басқаларға қарсы қою;
4.2.1.2 балалар пианиносында, аккардионда қиын емес жаттығуларды, әндерді орындау
2.2 Музыкалық ойындар
4.2.2.1 музыкадағы метрді, ырғақты, акцентті, қарқынды және динамикалық өзгерістерді қимыл арқылы өздігінен жеткізуге жаттығуларды орындау;
4.2.2.2 музыкалық фразалардың, бөліктер контрастылығының өзгеруіне сәйкес өздігінен қимылдарды өзгерту;
4.2.2.3 әуеннің кіріспесінен кейін қимылды бастау;
4.2.2.4 ойынның, би элементтерінің жаңа нұсқасын орындау және ойлап табу, қиын емес би композицияларын оларды араластыра білу
2.3 Би жаттығулары
4.2.3.1 3-сыныпта үйренген би элементтерін орындау;
4.2.3.2 қыздарға "Қамажай" қазақ биінің элементтерін орындау;
4.2.3.3 ұлдарға "Қара жорға" қазақ биінің элементтерін орындау;
4.2.3.4 әртүрлі халықтардың би элементтерін ажыратуға жаттығуды орындау
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
4.3.1.1 әңгімеге қатысу, сыныптастарының айтқанын толықтыра отырып, қойылған сұраққа жауап беру;
4.3.1.2 жай таратылған сөйлемдерді қолдана отырып, жоспар бойынша байланыстыра сөйлеу
3 – тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1. Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
1.1 Кеңістікте бағдарлау жаттығулары
4.1.1.2 шахмат ретімен сапқа тұру;
4.1.1.3 бірнеше қатардан бір неше шеңберге қайта тұру,
4.1.1.4 қарапайым және концентрлік шеңберден "жұлдызша" және "әткеншек" қайта құру;
4.1.1.5 зал ортасымен жүру, бір бұрыштан екінші бұрышқа қарай диаганаль сызығын жүргізе білу
1.2 Ырғақты-гимнастикалық жаттығулар
4.1.2.1 қолға және иық белдеуіне, денеге, аяққа, табан буынына арналған жалпы дамытушы жаттығуларды өздігінен орындау;
4.1.2.2 аяқтың, қолдың дененің, білектің бір мезгілдегі қимылдарының әртүрлі үйлесімін келтіру;
4.1.2.3 шапалақ пен аяқты басуды, заттарды (сылдырмақ, дабыл, барабан) үйлестіре отырып, қиын емес ырғақтарды өздігінен құрастыру;
4.1.2.4 бұлшықетті босаңту жаттығуларын орындау
2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
4.2.1.1 білекті айландыра қимылдату (саусақтарды жұдырыққа жұму) жаттығуын өздігінен орындау;

2. Музыкально- ритмические упражнения
2.1 Упражнения с детскими музыкальными инструментами
4.​2.​1.​1 выполнять круговые движения кистью (пальцы сжаты в кулак); противопоставление одного пальца остальным; движения кистей и пальцев рук в разном темпе: медленном, среднем, быстром, с постепенным ускорением, с резким изменением темпа и плавности движений;
4.​2.​1.​2 выполнять несложные упражнения, песни на детском пианино, аккордеоне, духовой гармонике;
4.​2.​1.​3 выполнять упражнения в передаче на музыкальных инструментах основного ритма знакомой песни
2.2 Игры под музыку
4.​2.​2.​1 выполнять упражнения на самостоятельную передачу в движении метра, ритмического рисунка, акцент, темповых и динамических изменений в музыке;
4.​2.​2.​2 самостоятельно менять движения в соответствии со сменой частей, музыкальных фраз, малоконтрастных частей музыки;
4.​2.​2.​3 выполнять упражнения на формирование умения начинать движения после вступления мелодии;
4.​2.​2.​4 придумывать новые варианты игр, элементы танцевальных движений, их комбинирование, составление несложных танцевальных композиций;
4.​2.​2.​5 участвовать в инсценировании музыкальных сказок, песен
2.3 Танцевальные упражнения
4.​2.​3.​1 исполнять элементы плясок и танцев, разученных в 3 классе;
4.​2.​3.​2 выполнять элементы казахского танца для девочек "Камажай";
4.​2.​3.​3 выполнять элементы казахского танца для мальчиков "Кара жорга";
4.​2.​3.​4 выполнять упражнения на различение элементов танцев разных народов;
4.​2.​3.​5 уметь выполнять шаг кадрили: три простых шага и один скользящий, носок ноги вытянут;
4.​2.​3.​6 уметь выполнять пружинящий бег;
4.​2.​3.​7 выполнять поскоки с продвижением назад (спиной);
4.​2.​3.​8 уметь выполнять быстрые мелкие шаги на всей ступне и на полупальцах;
4.​2.​3.​9 исполнять народные танцы
3. Речевая ритмика
3.1 Речевые навыки
4.​3.​1.​1 участвовать в беседе; отвечать на вопросы, дополняя высказывания одноклассников;
4.​3.​1.​2 связно высказываться по плану, употребляя простые распространенные предложения;
4.​3.​1.​3 правильно использовать формы знакомых слов
Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов
Сноска. Приказ дополнен типовой учебной программой в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов (далее – Программа) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об образовании".

2. Музыкалық-ырғақтық жаттығулар
2.1 Балалар музыкалық аспаптарымен жаттығулар
4.2.1.1 білекті айландыра қимылдату (саусақтарды жұдырыққа жұму) жаттығуын өздігінен орындау, бір саусақты басқаларға қарсы қою; түрлі қарқында білек пен қол саусақтарын қимылдату: баяу, орташа, жылдам, біртіндеп жылдамдату, қарқынды күрт өзгерте отырып, бірсарынды қимылдар жасау;
4.2.1.2 балалар пианиносында, аккардионда, үрмеді гармоникада қиын емес жаттығуларды, әндерді орындау;
4.2.1.3 таныс әннің негізгі ырғағын музыкалық аспаптарда ойнауға жаттығу
2.2 Музыкалық ойындар
4.2.2.1 музыкадағы метрді, ырғақты, акцентті, қарқынды және динамикалық өзгерістерді қимыл арқылы өздігінен жеткізуге жаттығуларды орындау;
4.2.2.2 музыкалық фразалардың, бөліктер контрастылығының өзгеруіне сәйкес өздігінен қимылдарды өзгерту;
4.2.2.3 әуеннің кіріспесінен кейін қимылды бастау;
4.2.2.4 ойынның, би элементтерінің жаңа нұсқасын орындау және ойлап табу, қиын емес би композицияларын оларды араластыра білу;
4.2.2.5 музыкалық ертегілерді, әндерді сахналау
2.3 Би жаттығулары
4.2.3.1 3-сыныпта үйренген би элементтерін орындау;
4.2.3.2 қыздарға "Қамажай" қазақ биінің элементтерін орындау;
4.2.3.3 ұлдарға "Қара жорға" қазақ биінің элементтерін орындау;
4.2.3.4 әртүрлі халықтардың би элементтерін ажыратуға жаттығуды орындау;
4.2.3.5 кадриль адымы: үш жай адым және бір сырғымалы адым, аяқтың ұшын соза білу;
4.2.3.6 серіппе жүгірісті орындай білу;
4.2.3.7 артқа қарай (арқасымен) секіруді орныдау;
4.2.3.8 тұтас табанды басып және саусақтарын бүгіп тез майда адымдар жасай білу;
4.2.3.9 халық билерін орындау
3. Сөйлеу тілі ырғағы
3.1 Сөйлеу тілінің дағдылары
4.3.1.1 әңгімеге қатысу, сыныптастарының айтқанын толықтыра отырып, қойылған сұраққа жауап беру;
4.3.1.2 жай таратылған сөйлемдерді қолдана отырып, жоспар бойынша байланыстыра сөйлеу;
4.3.1.3 таныс сөздердің формаларын дұрыс қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы "03" сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
563-1-қосымша
Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен типтік оқу бағдарламасы
Ескерту. 563-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәні бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 19-бабы 1 тармағына сәйкес әзірленген.

2. Цель Программы – исправление нарушений устной и письменной речи обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, способствующее успешной адаптации к учебной деятельности и дальнейшей социализации с учетом индивидуальных психофизических возможностей, и познавательных способностей.
3. Задачи Программы:
1) способствовать развитию слуховых, зрительных, психомоторных, пространственных способностей обучающихся;
2) формировать на доступном уровне психологические предпосылки к совершенствованию речевых умений: устойчивость внимания, наблюдательность, способность к запоминанию, способность к переключению, приемы самоконтроля, познавательную активность;
3) формировать потребность к коммуникации с использованием вербальных и невербальных средств общения;
4) развивать первоначальные навыки речевого общения;
5) уточнять и развивать словарный запас в пределах, обозначенных данной Программой и другими специальными учебными программами для обучающихся с нарушением интеллекта;
6) организовать процессы овладения правильным произношением звуков речи и преодоления нарушений звукопроизношения;
7) способствовать развитию фонетико-фонематической системы языка и элементарных навыков языкового анализа и синтеза;
8) совершенствовать координацию мелких движений пальцев рук и кистей, а также общей моторики;
9) формировать на доступном уровне графомоторные умения для подготовки к воспроизведению образов букв;
10) отработать основные приемы адекватного вербального поведения в процессе речевой коммуникации.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. Недостатки когнитивного и речевого развития у обучающихся с легкими нарушениями интеллекта препятствуют становлению у них полноценных коммуникативных связей с окружающими, приводят к нарушениям поведения и социальной дезадаптации, вследствие чего речевые навыки на занятиях по "Коррекции недостатков развития речи" отрабатываются в контексте всех функций речи: коммуникативной, познавательной, регулятивной.
5. Нарушения речи у обучающихся с легкими нарушениями интеллекта носят характер системного недоразвития средней и тяжелой степени с нарушением всех компонентов: звукопроизношения, фонематического восприятия, грамматического строя речи, словарного запаса и фразовой связной речи в целом; при этом с трудом формируются навыки словообразования и словоизменения.
6. Для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта характерны расстройства:
1) произношения – по типу полиморфной механической дислалии, стертой псевдобульбарной дизартрии, ринофонии;

2. Бағдарламаның мақсаты – зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың әлеуметтенуі және сәтті бейімделуіне ықпал ететін танымдық қабілеттері мен жеке психофизикалық мүмкіндіктерін ескере отырып ауызша және жазбаша сөйлеу тілі бұзылыстарын түзету.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушылардың көріп және естіп қабылдауын, психомоторлық, кеңістікте бағдарлау қабілеттерін дамытуға ықпал ету;
2) қолжетімді деңгейде сөйлеу біліктерін дамытуға ықпал ететін танымдық дағдыларын қалыптастыру: зейінінің тұрақтылығы, бақылау, есте сақтау қабілеті, ауыса алу біліктілігі, өзін өзі қадағалау тәсілдерін білуі, танымдық белсенділігі;
3) тілдік және тілдік емес қарым-қатынас құралдарын қолдану арқылы коммуникациялық қажеттілігін қалыптастыру;
4) тілдік қарым-қатынастың алғашқы дағдыларын дамыту;
5) зияты жеңіл түрде бұзылған оқушыларға арналған аталмыш Бағдарлама мен басқа оқу бағдарламалар аясында сөздік қорын анықтау және дамыту;
6) сөйлеу тілі дыбыстарын дұрыс айтуын және бұзылған дыбыстарын түзету үрдісін ұйымдастыру;
7) тілдік талдау және синтездеудің қарапайым дағдыларын және фонетикалық-фонематикалық тілдік жүйесін дамытуға ықпал ету
8) жалпы моториканы және білек пен қол саусақтарының қозғалыс координациясын жетілдіру;
9) әріп сұлбасын жазуға қажетті графомоторлы дағдыларын қалыптастыру;
10) сөйлеу тілі коммуникациясы үрдісінде дұрыс тілдік қарым-қатынастың негізгі әдістерін қолдану;
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың когнитивтік және сөйлеу тілі дамуының бұзылыстары қоршаған ортамен толыққанды коммуникациялық байланыстың қалыптасуына кедергі жасайды, әлеуметтік бейімделу мен тәртібінің бұзылуына әкеп соқтырады, осының салдарынан "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәні сабақтарында сөйлеу тілі қызметі барлық мәнмәтінінде жүзеге асырылады: коммуникациялық, танымдық, реттеушілік.
5. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың сөйлеу тіл бұзылыстары тілдің барлық құрама бөліктерінің орташа және ауыр деңгейдегі жүйелілік дамымау сипатына ие: дыбыс айту, фонематикалық қабылдау, сөйлеу тілінің грамматикалық құрылымы, жалпы сөздік қоры мен фразалық байланыстырып сөйлеуі; сонымен қатар сөзжасам және сөздерді түрлендіру дағдылары қиындықпен қалыптасады.
6. Зияты жеңіл түрде бұзылған білім оқушыларға келесі бұзылыстар тән:
1) дыбыс айтуы –полиморфты механикалық дислалия, жалған бульбарлы дизартрия, ринофония түрінде;

2) семантической и грамматической структуры слова – по типу стойкого морфемно-структурного аграмматизма;
3) трудности в понимании обращенных слов, бедность словарного запаса;
4) недоразвитие связной речи;
5) трудности формирования регулятивной деятельности речи;
6) письменной речи – по типу выраженной смешанной дислексии, сех форм дисграфии, стойкой дизорфографии.
7. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма - веры в возможности обучающегося, субъектного, позитивного подхода;
2) системности - рассмотрения обучающегося как целостного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
3) реалистичности - учета реальных возможностей обучающегося и ситуации, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
4) онтогенеза - предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;
5) этиопатогенеза - предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений.
8. Эффективную реализацию Программы обеспечивают педагогические подходы к организации учебного процесса:
1) деятельностный подход, согласно которому учитель-логопед в ходе коррекционно-развивающей работы опирается на ведущий вид деятельности, свойственный особенностям развития;
2) индивидуально-дифференцированный подход, согласно которому учитель-логопед варьирует содержание, формы и способы коррекционно-развивающей работы в зависимости от индивидуальных особенностей обучающегося, целей работы;
3) системный подход, предполагающий обязательную взаимосвязь коррекционно-развивающих воздействий на звукопроизношение, фонематические процессы, лексико-грамматический строй речи строй речи.
9. Особенностями логопедической работы с обучающимися с легкими нарушениями интеллекта являются:
1) максимальное включение анализаторов с использованием визуальной, аудиальной и тактильной наглядности;
2) развитие тонких движений пальцев рук с оречевлением манипулятивных действий;
3) широкое использование элементов логопедической ритмики – с опорой на подражательные способности обучающихся и сохранные возможности наглядно-действенного мышления;
4) актуализация базовых эмоций – для стимуляции познавательных потребностей;
5) детальное расчленение материала на простейшие элементы: обучение ведется по каждому элементу, и лишь затем они объединяются в целое, а обучающиеся подводятся к обобщению;

2) сөздің семантикалық және грамматикалық құрлымының бұзылыстары – тұрақты морфемді-құрылымдық аграмматизм түрі бойынша;
3) қаратпа сөздерді түсіну қиындықұтары, сөз қорының таяздығы;
4) байланыстырып сөйлеу тілінің дамымауы;
5) сөйлеу тілінің реттеуші қызметінің қалыптасуындағы қиындықтар;
6) жазбаша сөйлеу тілінің бұзылыстары – айқын аралас дислексия және дисграфия, тұрақты дизорфография түрінде.
7. Осы Бағдарлама мәнмәтінінде ауызша және жазбаша сөйлеу тілі бұзылыстарын түзету жұмыстың бағытын жалпы дидактикалық және арнайы қағидалар анықтайды:
1) гуманизм қағидасы – оқушылардың мүмкіндіктеріне сену, субъектті жағымды жағдай жасау;
2) жүйелілік – оқушыны біртұтас, қарқынды дамушы субъект ретінде қарастыру; оның сөйлеу тілі бұзылыстарын психикалық дамуының басқа аспектілерімен байланыстыра қарастыру;
3) реалистік – оқушының нақты мүмкіндіктері мен жағдайын және диагностика мен түзете-дамыту жұмыстарының бірлестігін ескеру;
4) онтогенез - логопедиялық ықпал ету әдісін әзірлеу барысында қалыпты жағдайда сөйлеу тілінің қызметі мен формаларының қалыптасу кезектілігі және заңдылықтарын ескеруді болжау
5) этиопатогенез – логопедттің жеке сөйлеу тілі бұзылыстарының механихзімдері мен факторларын ескеруді болжайды.
8. Бағдарламаның тиімді жүзеге асыруды оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық жағдай жасау қамтамасыз етеді.
1) логопедттің, түзете-дамыту жұмысы барысында даму ерекшеліктеріне тән жетекші іс-әрекет түріне негізделетін іс-әрекеттік әдістер;
2) жеке-саралау әдісі, жұмыс мақсатына, оқушының жеке ерекшеліктеріне тәуелді, логопедттің жұмыстың түзете-дамыту тәсілдерін, формаларын және мазмұнын түрлендіруі;
3) жүйелілік тәсіл, сөйлеу тілінің лексико-грамматикалық құрлымдарға, фонематикалық үрдістерге, дыбыс айтуына түзете-дамытушылық ықпал етудің міндетті түрде өзара байланысын болжайды..
9. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылармен жүргізілетін логопедиялық жұмыстың ерекшеліктері:
1) сипап сезу, көру және аудиолық көрнекіліктерін қолдану арқылы анализаторларды максималды қолдану;
2) манипуляциялық іс-әрекетерін сөйлеу тіліне алмастыра отырып қол саусақтарының ұсақ қимыл-қозғалысын дамыту;
3) оқушылардың көрнекі-іс-әрекеттік ойлауының сақталған мүмкіндіктері мен мерзімдік қабілеттеріне сүйене отырып логопедиялық ырғақ элементтерін кенінен қолдану;
4) оқушылардың танымдық қажеттіліктерін ынталандыру үшін базалық эмоцияларын белсендендіру өзектендіру;
5) материалды қарапайым бөліктерге бөлу: оқыту әрбір элемент бойынша жеке жүргізіледі, содан соң біртұтасқа біріктіріледі, оқушыларды жалпылауға үйрету;

6) большая повторяемость логопедического материала, применение его в новой ситуации;
7) обязательная фиксация и эмоциональная оценка малейших учебных достижений обучающегося.
10. Для обеспечения результативности коррекционно-логопедического процесса учитель-логопед использует специальные методы и приемы. Специальные методы и приемы по способам подачи речевого материала:
1) репродуктивный (выполнение системы упражнений);
2) проблемного изложения (объяснение материала для расширения проблемной ситуации, логические упражнения);
3) частично-поисковый (творческое использование речевых средств, алгоритмизация, конструктивные упражнения).
11. Специальные методы и приемы по источнику знаний:
1) практические (упражнения тренировочные, подражательно-исполнительские, коррекционные, творческие; игры дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; моделирование; тренировки для мелкой и общей моторики; работа с учебной и справочной литературой);
2) наглядные (графические, символические, иллюстративные, натуральные);
3) словесные (рассказ логопеда, беседа сообщающая, воспроизводящая); анализ речи: фонетический, морфологический, синтаксический разборы;
4) упражнения, направленные на отработку звукопроизношения и анализ слогового состава слов (имитационные игры, проговаривание слогов со знакомыми звуками);
5) упражнения и игры на развитие фонематических процессов, связной речи;
6) упражнения на развитие физиологической базы речи (дыхательная, мимическая, артикуляционная гимнастика).
12. Для повышения мотивации обучающихся, качественного формирования мыслительных операций (анализа, синтеза, сравнения, абстрагирования, обобщения), максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях широко применяются технические средства обучения в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды:
1) фрагменты логопедических занятий или целостные занятия могут проводиться в условиях сенсорной комнаты с применением "Интерактивной звуковой панели для звукового воздействия, развития логики, игровой терапии и различения качества, силы и направления звука", "Акустической настенной тактильной панели";
2) применяется электронный ресурс Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса, включающего интерактивную панель, трехмерные аксессуары и карточки для организации практической речевой работы;
3) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала используется для эффективного самоконтроля речи при проведении специальных дыхательных и голосовых упражнений на коррекционных минутках, особенно в работе с детьми с дизартрическим компонентом и ринофонией;

6) логопедиялық материал жиі қайталануы және оның жаңа жағдайда қолданылуы;
7) оқушылардың минималды оқу жетістіктерін міндетті түрде бағалау және эмоционалды көңіл күймен қолдау.
10. Түзету-логопедиялық үрдістін тиімділігін қамтамасыз ету үшін логопед мұғалім арнайы әдіс-тәсілдерді қолданады. Сөйлеу тілі материалдарын ұсынудың арнайы әдістері мен тәсілдері:
1) репродуктивті (жаттығулар жүйесін орындау);
2) мәселік мазмұндау (мәселелік жағдайды кеңейту үшін материалды түсіндіру, логикалық жатығулар);
3) ізденушілік (тіл құралдарын шығармашылық қолдану, алгоритм құру, жинақтаушы жаттығулар).
11. Білім көздері бойынша арнайы әдіс, тәсілдер:
1) тәжірибелік (шынықтырушы жаттығулар, еліктеуші-орындаушы, түзетушілік, шығармашылық; дидактикалық ойындар, сюжетті-рөлді ойындар, іскерлік ойын; моделдеу; ұсақ және жалпы моторикасынг шынықтыруға арналған жаттығулар; оқу және анықтамалық әдебиеттерімен жұмыс);
2) көрнекілік (графикалық, белгілік, иллюстрациялық, табиғи өнімдер);
3) сөздік (логопедтің әңгімесі, хабарлама әңгіме, қайталау); сөйлеу тілін талдау: фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік талдаулар.
4) сөздердің буындық құрамын талдау және дыбыс айтуды машықтандыруға бағытталған жаттығулар (имитациялық ойындар, таныс дыбыстарды пайдалану арқылы буындар айту);
5) байланыстырып сөйлеу тілін, фонематикалық үрдістерді дамытуға арналған жаттығулар мен ойындар;
6) сөйлеу тілінің физиологиялық базасын дамытуға арналған жаттығулар (тыныс алу, мимикалық, артикуляциялық гимнастика).
12. Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру, ойлау операцияларын сапалы қалыптастыру, (талдау, жинақтау, салыстыру, абстрактілеу, жалпылау), түрлі көрнекіліктерді қолдану арқылы анализаторларды максималды іске қосу үшін логопедиялық сабақтарда, дидактикалық дамытушы ортада мақсатқа бағыталған жабдықтау жағдайында оқытудың техникалық құралдары кеңігнен қолданылады:
1) Логопедиялық сабақтар немесе сабақ бөлігі сенсорлық бөлме жағдайында "Дыбыс сапасын, күшін және бағытын ажырату, ойын терапиясы, логикасын дамыту, дыбыстық әсер ету үшін интерактивті дыбыстық панельдер", "Аккустикалық қабырғалық тактильді панельдерді" қолдану арқылы жүргізіле алады.
2) сөйлеу тілдік жұмыс тәжірибесін ұйымдастыру үшін үш сатылы аксесуарлар мен карточкалар, интерактивті тақта, мультимедиялық интерактивті бағдарламалық-әдістемелік кешеннің электрондық ресурстары қолданылады;
3) дизартриясы мен ринофониясы бар оқушылармен жұмыс жасау барысындағы түзетту сағаттарда арнайы тыныс алу және дауысқа арналған дыбыстық жаттығуларды жүргізу барысында сөйлеу тілін тиімді қадағалау үшін дыбыс сигналдарын бейнелейтін "Логопедиялық жаттықтырғыш" қолданылады.

4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими в должной мере развернутой фразовой речью.
13. Учитывая психофизические, неврологические особенности обучающихся с легкими нарушениями интеллекта, снижение их работоспособности на фоне полиморфности речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) раздаточный материал (карточки, картинки, пазлы);
2) флипчарт, маркеры;
3) литературу, соответствующую возрастной категории, в том числе, книги и брошюры с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками;
4) журналы, соответствующие возрастной категории;
5) аутентичный материал: постеры, демонстрационные панно и карты;
6) кукол в национальных костюмах, декорации и аксессуары - для инсценировок и игр-драматизаций и национальных игр кукол, кукол в национальных костюмах, декорации и аксессуары - для инсценировок, игр-драматизаций и национальных игр.
14. Программа закладывает фундамент общеобразовательной подготовки при выполнении ряда условий:
1) на занятиях используется дидактический материал в соответствии со сквозным тематическим планированием по предметам;
2) учитель по общеобразовательным предметам под руководством учителя-логопеда в процессе и по итогам взаимопосещений уроков и занятий формирует полную картину профессиональных знаний о состоянии, потенциальных возможностях и перспективах речевого развития каждого из обучающихся;
3) устанавливается межпредметная взаимосвязь с учебными предметами: "Букварь. Обучение грамоте", "Мир вокруг", при изучении которых коммуникативные и речевые навыки, формируемые на логопедических занятиях, закрепляются и развиваются.
15. Бальная отметка достижений обучающихся не используется. Оценка достижений носит описательный характер.
Глава 3. Организация содержания предмета "Коррекция недостатков развития речи"
Параграф 1. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи"
16. Объем учебной нагрузки по предмету "Коррекция недостатков развития речи" в 0-4 классах составляет:
1) в 0 классе – 4 часа в неделю, 128 часов;
2) в 1 классе – 4 часа в неделю, 132 часа;
3) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов;
4) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов;
5) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".

4) "Сөйлеу тілдік қарым-қатынасты меңгеру және дамытуға арналған тілді жаттықтырғыш" ассистивті қолдаушы құралды мұғалім-логопед толыққанды фразалық сөйлеу тілін меңгермеген оқушыларда жұмыс жасауда пайдаланады.
13. Зияты жеңіл түрде бұзылған оқушылардың психофизикалық, неврологиялық ерекшеліктерін, тіл бұзылыстарының полиморфтылығының негізінде жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, мұғалім-логопед дәстүрлі дидактикалық ресурстарды назарға ала отырып шектеулі және қатан мөлшермен санитарлық нормаларға сәйкес мультимедиялық, электрондық құралдарды пайдаланады:
1) үлестілмелі материал (карточкалар, суреттер, пазлдар);
2) флипчарттар мен маркерлер;
3) жас ерекшеліктеріне сәйкес әдебиеттер, оның ішінде суретті кітаптар, суреттер, әңгімелері, өлең жолдары, тақпақтарығ, халық жіәне авторлық ертегілер;
4) жас ерекшеліктеріне сәйкес журналдар;
5) ұқсас материалдар: плакаттар, дисплей тақталары және карталар
6) ұлттық ойындар және драматизация ойындарын бейнелеу үшін ұлттық нақыштағы қуыршақтар, декорациялар және аксессуарлар.
14. Бір қатар шарттарды орындай отырып Бағдарлама жалпы білім беру дайындығының негізін қалайды.
1) сабақтарда пән бойынша ортақ тақырыптарды жоспарлауға сәйкес дидактикалық материалдар пайдаланылады
2) жалпы білім беру пәндері мұғалімі логопедтің жетекшілігімен жұмыс барысында сабақтарға өзара қатысу нәтижелері бойынша, әрбір оқушының сөйлеу тілінің даму мүмкіндіктерінің сипаттамасын құрып, кәсіби білімін қалыптастырады;
3) пәндер арасындағы пәнаралық байланысты қалыптастырады: "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің пәнаралық байланысы "Әліппе. Ана тілі", "Айналадағы әлем", "Тәртіп мәдениеті" оқу пәндерімен белгіленіп, оқыту барысында білім алушыларда логопедиялық сабақтарда қалыптасатын қарым-қатынас және сөйлеу дағдылары бекітіліп дамиды.
15. Білім алушылардың нәтижелерін баллмен бағалау қолданылмайды. Бағалау сипаттау түрінде болады.
3-тарау. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің мазмұны
16. "Сөйлеу тілі дамуының кемшіліктерін түзету" оқу пәні бойынша 0-4 сыныптарда оқу жүктемесі, төмендегідей:
1) 0-сыныпта – аптасына 4 сағат, 128 сағат;
2) 1-сыныпта – аптасына 4 сағат, 132 сағат;
3) 2-сыныпта – аптасына 4 сағат, 136 сағат;
4) 3-сыныпта – аптасына 4 сағат, 136 сағат;
5) 4-сыныпта – аптасына 4 сағат, 136 сағат.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).

17. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" включает 4 раздела:
1) "Развитие психологической базы речи";
2) "Развитие понимания речи";
3) "Развитие и коррекция говорения";
4) "Развитие и коррекция процессов чтения и письма".
18. Раздел "Развитие психологической базы речи" включает подразделы:
1) тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис;
2) тренировка памяти на линейный ряд;
3) моторика и пространственные представления;
4) аналитико-синтетическая деятельность.
19. Раздел "Развитие понимания речи" включает подразделы:
1) восприятие, узнавание и различение звуков речи;
2) понимание звучащей речи".
20. Раздел "Развитие и коррекция говорения" включает подразделы:
1) коррекция и развитие звукослоговой структуры слова;
2) коррекция и развитие семантической структуры слова;
3) устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова;
4) развитие связной речи.
21. Раздел "Развитие и коррекция процессов чтения и письма" включает подразделы:
1) преодоление нарушений чтения;
2) преодоление нарушений письма;
3) формирование готовности к усвоению орфографии.
22. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" по разделам:
развитие психологической базы речи:
1) слушание звуков окружающей действительности, демонстрация слухового сосредоточения, быстрое узнавание визуальных образов знакомых предметов в конкретном и абстрактном изображениях, различение аудиостимулов по силе, качеству и направленности, распознавание символических и пунктирных изображений знакомых предметов, дифференциация на ощупь и называние сходных предметов, группировка предметов в процессе восприятия различной модальности, воспроизведение ритмической основы музыкального фрагмента с маршевым и вальсовым ритмом;
2) уточнение пространственных и временных представлений, воспроизведение смешанных рядов из 5-ти элементов с одномоментного предъявления, самомассаж пальцев и кистей рук, с применением 3-5 массажных приемов по образцу, упражнения на развитие координации "глаз-рука", выстраивание ассоциативных и логических рядов и цепочек, демонстрация своего отношения к увиденному посредством мимических поз радости, грусти, удивления;
развитие понимания речи:
1) понимание двух-трехступенчатых инструкций с предлогами, различение текста и не текста (случайного набора фраз), сравнение рассказа и его деформированного варианта;
2) восприятие и понимание общего фактического и контекстного содержания прослушанного текста, сравнение предложения с набором слов из него, соотнесение предмета с картинкой и словом, понятие "слово", классификация предметов с подбором обобщающих слов, пополнение, уточнение и систематизация импрессивного словаря по основным грамматическим категориям ("Покажи, где…"), пополнение, уточнение и систематизация представлений о грамматическом значении морфем (рода, числа, падежа, лица, времени);

17. "Сөйлеу тілі дамуының кемшіліктерін түзету" пәнінің мазмұны:
1) "Сөйлеу тілінің психологиялық базасын дамыту";
2) "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту";
3) "Айтылымын дамыту және түзету";
4) "Оқу және жазу үрдісін дамыту және түзету".
18. "Сөйлеу тілінің психологиялық базасын дамыту":
1) тактилді, көру мен есту гнозисі және праксисі;
2) реттілік бойынша есте сақтауды жаттықтыру;
3) "Моторика және кеңістік туралы түсініктері";
4) "Талдау-жинақтау іс-әрекеті".
19. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту" келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеу тілі дыбыстарын ажырату, тану және қабылдау;
2) дыбыстаған сөйлеу тілін түсіну.
20. "Айтылымын дасмыту және түзету" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту;
2) сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту;
3) аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру;
4) байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.
21. "Оқу және жазу үрдістерін дамыту және түзету" келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу бұзылыстарының алдын алу және жою;
2) жазу бұзылыстарының алдын алу және жою;
3) орфографияны меңгеруге дайындығын қалыптастыру.
22. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" оқу пәнінің базалық мазмұны:
тілдің психологиялық базасын дамыту:
1) қоршаған орта дыбыстарын тындау, есту зейінін демонстрациялау, нақты және абстрактылы бейнедегі таныс заттардың визуалды бейнесін жылдам тану, бағыты, сапасы және күші бойынша аудиостимулдарды ажырату, таныс заттардың пунктир және белгілік бейнесін тану, ұқсас заттардың атауын білу және сипап сезу арқылы ажырату, әр түрлі модальділікті қабылдау үрдісінде заттарды топтастыру, марштық және вальстік ритімдегі музыуалық фрагменттерді ритмикалық негіздерін қайталау;
2) кеңістіктік және уақыт түсініктерін нақытылау, бір уаққытта ұсынылған аралас бес элемент қатарын ажырату, білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау, көз коррдинациямсын дамыту жаттығулары, логикалық және ассоциативті қатарды құру, таң қалу, уайымдау, қуану мимикасы арқылы өзінің қарым-қатынасын білдіру;
сөйлеу тілін түсінуін дамыту:
1) демеуліктері бар екі үш сатылы нұсқаулықтарды түсіну, мәтін және мәтінге жатпайтын сөз тіркестерін ажырату, мәтінді және оның диформацияланған нұсқаларын салыстыру;
2) тындаған мәтіннің мәнмәтіндік және нақты мазмұнын қабылдау және түсіну, сөйлемді оның ішіндегі сөздер жинағымен салыстыру, затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру, "сөз" түсінігі, жалпылама сөздерді таңдай отырып заттарды топтастыру, негізгі грамматикалық категориялар бойынша импрессивтік сөздік қорын толықтыру, анықтау және жүйелеу ("......қайда екенін көрсет"), морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (зат есім, сан есім, септік жалғаулар, шақтар) толықтыру, нақтылау және жүйенлеу,

3) узнавание на слух заданного звука, различение звуков, входящих в состав слов-паронимов, дифференциация на слух гласных и согласных; звонких и глухих, твердых и мягких, свистящих и шипящих; проведение фонематического анализа простых и сложных форм;
развитие и коррекция говорения:
1) развитие речевого дыхания, голоса, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений;
2) дикционные упражнения и четкое произнесение всех звуков на максимально доступном уровне, воспроизведение слоговой структуры слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой, называние различных предметов, их изображений и характеристика этих предметов по основным свойствам;
3) нахождение и установление лексического значения слов из контекста, расширение словаря за счет наиболее употребительных глаголов, существительных и прилагательных;
4) уточнение значений синонимов и антонимов, толкование прямых и переносных смыслов;
5) практические упражнения по словообразованию (морфемному анализу и синтезу слов) и словоизменению в парадигме связи "согласование" и "управление", группировка словаря по принципу морфемного сходства;
6) работа по развитию речевого/языкового анализа, синтеза, сравнения, обобщения в процессе внутреннего/смыслового программирования (моделирование и составление предложений по опорным словам, беседы по картинкам, по наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, построение высказывания в монологической и диалогической формах с применением средств межфразовой связи), соблюдение основных правил звучащей речи (ритм, ударение, темп, плавность, интонация, пауза);
развитие и коррекция процессов чтения и письма:
1) изучение алфавита, различий в наименовании буквы и звучании фонемы, подбор слов на заданные звуки и буквы, анализ слова по слоговому и звуковому составу, определение количества и последовательности звуков и места звука в слове;
2) построение линейной звуковой схемы слова, предупреждение и коррекция нарушений чтения - элементов фонематической, оптической, мнестической аграмматической и семантической дислексии, выборочное, оценочное и аналитическое чтение, извлечение информации из различных источников;
3) различение пар букв, имеющих кинетическое и графическое сходство;
4) упражнение в списывании с печатного и письменного текстов;
5) определение орфограммы в слове, сильных и слабых фонем, построение позиционной модели слова, упражнение в правописании жи-ши, ча-ща, употреблении большой буквы в именах людей кличках животных, оформлении предложения на письме, проверке безударной гласной в корне слова, подбор вопросов к словам (предметам, действиям и признакам), предупреждение и устранение нарушений письма

3) берілген дыбысты естіп қабылдау арқылы тану, пароним сөздер қатарына кіретін дыбыстарды ажырату, дауысты және дауыссыз қатаң, ұяң, үнді, жуан және жіңішке дыбыстарды ажырату; күрделі және қарапайым формаларға фонематикалық талдау жасау.
сөйлеуін дамыту және түзету:
1) сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту;
2) максималды қол жетерлік деңгейде барлық дыбыстарды таза айту және дикциялық жаттығулар, бір буыннан екінші буынға ауысу, бір дауыссыздан екінші дауыссызға алмасу арқылы буындық құрамды айту, түрлі заттарды, олардың бейнесін атау және осы заттарды негізгі қасиеттері борйынша сипаттау;
3) мәтіннен сөздердің лексикалық мағынасын табу және ажырату, жиі пайдаланылатын етістіктер, сын есімдер және зат есімдердің көмегімен сөздік қорын кеңейту;
4) тікелей және астарлы мағыналарды талдау және антонимдері мен синонимдерін мағынасын нақтылау;
5) сөзжасам бойынша тәжірибелік жаттығулар (морфемалық талдау және сөздердің синтезі), басқару және келісу байлансында сөз өзгерту.
6) іштей/мағыналық жоспарлау үрдісінде сөйлеу тілдік/тілдік талдау, синтездеу, салыстыру, жалпылауды дамыту бойынша жұмыс (тірек сөздер бойынша сөйлемдер құрастыру және модельдеу, суреттер бойынша, оқығаны/естігені, басынан өткергені, бақылауы бойынша әңгімелеу, сөзаралық байланыс құралдарын пайдалану арқылы монологтық және диалогтық мәлімдеме құрастыру) дыбыстық сөйлеу тілінің негізгі заңдылықтарын сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, интонация, кідіріс);
оқу және жазу үрдістерін дамыту және түзету:
1) әліпбиді жаттау, дыбыстың айтылуымен әріп атауындағы айырмашылықтар, берілген дыбыс пен әріпке сөздер ұсыну, дыбыстық және буындық құрамы бойынша сөзге талдау жасау, сөздегі дыбыстың орнын, кезектілігін, санын табу;
2) сөздің дыбыстық сызбасын құру, оқу (фонематикалық, оптикалық, аграмматикалық және семантикалық дислексия элементтерін) бұзылыстарының алдын алу және түзету, аналитикалық, таңдамалы, сыни оқу, түрлі дереккөздерден ақпарат алу;
3) кинетикалық және графикалық сәйкестігі бар әріп жұптарын ажырату;
4) баспа және жазба мәтіндерді көшіруге жаттығу;
5) сөздегі емлені (орфограмманы), күшті және әлсіз фонемаларды табу, сөздің позициялық моделін құру, дұрыс жазуын қалыптастыруға бағытталған жаттығулар, адам, қала атауларында бас әріпті қолдану, жазу барысында сөйлемді рәсімдеу, зат, іс-әрекет, қасиетті білдіретін сөздерге сұрақ таңдау, жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету.

Параграф 2. Система целей обучения
23. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
24. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Развитие психологической базы речи":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
0. 1. 1. 1 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы на ощупь; 0. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в их конкретном изображении;
0. 1. 1. 3 различать предметы и явления окружающего мира по звучанию: пение птиц, шелест бумаги, скрип, стук
1. 1. 1. 1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру; 1. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в контурно-пунктирном изображения;
1. 1. 1. 3 различать силу неречевых звуков: громко-тихо, подражая звукам и голосам природы
2. 1. 1. 1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру фактуре и форме; 2. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в перекрестном изображении;
2. 1. 1. 3 чувствовать и показывать направление неречевого звука (откуда звучит?)
3. 1. 1. 1 группировать предметы в процессе стереогноза по общему признаку по инструкции: "Достань все шероховатые (гладкие, угловатые, округлые)";
3. 1. 1. 2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в зашумленном изображении;
3. 1. 1. 3 чувствовать направление звука и двигаться к источнику звука
4. 1. 1. 1 группировать предметы в процессе стереогноза по 2-м и более общим признакам по инструкции: "Достань все гладкие и округлые";
4. 1. 1. 2 соотносить часть и целое в сюжетных картинах, на матрицах Равена; 4. 1. 1. 3 воспроизводить ритмическую основу фрагмента с ритмом марша и вальса (прихлопы, притопы)
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
0. 1. 2. 1 воспроизводить смешанные ряды из двух элементов – изображения и символы знакомых предметов- с одномоментного предъявления
1. 1. 2. 1 воспроизводить смешанные ряды из трех элементов (включая элементы печатных букв) с одномоментного предъявления
2. 1. 2. 1 отраженно повторять фразы с наращиванием слов: от двух до пяти элементов
3. 1. 2. 1 запоминать, сохранять в течение двух-пяти дней и воспроизводить порядок слов, связанных ситуативно (3-5 элементов)
4. 1. 2. 1 самостоятельно и с помощью логопеда составлять и отсрочено воспроизводить линейные ряды

Параграф 2. Оқу мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 0.1.2.1 кодында "0" - сыныбы, "1.2" - бөлім және бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттары жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тілдің психологиялық базасын дамыту" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
0. 1. 1. 1 3-5 секундта таныс заттарды сипап сезіп тану;
0. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды нақты бейнесінен тану; 0. 1. 1. 3 қоршаған орта заттары мен құбылыстарын: құстардың әні, қағаздың сыбдыры, сықыр, тоқылдату дыбыстауы бойынша ажырату.
1. 1. 1. 1 мөлшері бойынша ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
1. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды пунктир сызықтар арқылы табу;
1. 1. 1. 3 сөздік емес дыбыстардың күшін ажырату: табиғаттың дыбыстары мен дауыстарына еліктеп: қатты-ақырын.
2. 1. 1. 1 мөлшері, пішіні, құрамы ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
2. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды айқасқан суреттен табу;
2. 1. 1. 3 сөздік емес дыбыстардың бағытын сезініп, көрсету
(Дыбыс қай жерден шығып тұр?).
3. 1. 1. 1 стереогноз үрдісінде ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Тек дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер";
3. 1. 1. 2 3-5 секундта таныс заттарды бірнеше заттардың бейнесі ішінен тану;
3. 1. 1. 3 дыбыстың бағытын сезініп, дыбыс көзіне қарай бағытталу.
4. 1. 1. 1 стереогноз үрдісінде екі немесе одан да көп ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Барлық дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер";
4. 1. 1. 2 Равен матрицасының сюжетті суретерінен, бөлік және біртұтасты тұтасты сәйкестендіру;
4. 1. 1. 3 марш және вальс ырғағымен фрагменттің ырғақтық негізін жасау.
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
0. 1. 2. 1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту
1. 1. 2. 1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту
2. 1. 2. 1 екіден-бес элементке дейін сөздерді қоса отырып сөз тіркестерін қайталау
3. 1. 2. 1
3-5 элементтен тұратын жағдаяттық байланысқан сөздер қатарын жаттау және екі ден бес күнге дейін есте сақтау
4. 1. 2. 1 өз бетінше және логопедтің көмегімен сызба қатарларды құру және қайталау

1.3. Моторика и пространственные представления
0. 1. 3. 1 выполнять совместно с педагогом пальцевые упражнения на статическую и динамическую координацию;
0. 1. 3. 2 ориентироваться в пространстве кабинета, уметь показать направления вперед, назад
1. 1. 3. 1 воспроизводить ритмичное сжимание- разжимание кулаков, сортировать мелкие предметы, выполняя разные захваты; 1. 1. 3. 2 ориентироваться в пространстве, уметь показать направления: вперед, назад, вверх, вниз
2. 1. 3. 1 воспроизводить ритмичное сближение, соединение и скрещивание пальцев рук, различая правую и левую руки; 2. 1. 3. 2 различать и называть левую и правую ноги, руки, уши, глаза у себя
3. 1. 3. 1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу, различая пальцы по названиям; 3. 1. 3. 2 ориентироваться на плоскости и называть месторасположение объектов: впереди - сзади, вверху - внизу, справа - слева
4. 1. 3. 1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу и словесной инструкции;
4. 1. 3. 2 владеть децентрацией, повторять с одного предъявления цепочку из трех-четырех общих движений
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
0. 1. 4. 1 группировать предметы, выделять лишний предмет, соотносить часть и целое
1. 1. 4. 1 подбирать предметы и их изображения к ситуации, представленной на сюжетной картинке
2. 1. 4. 1 выстраивать логическую последовательность (серию) сюжетных картин из 3-5 элементов на незнакомом материале
3. 1. 4. 1 обозначать слово или фразу под картинкой графическими символами
4. 1. 4. 1 выявлять причинно-следственную связь поступка (события) и следующего за ним чувства, ощущения, настроения, демонстрировать эмоции
2) раздел "Развитие понимания речи":
таблица 2
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
0. 2. 1. 1 отличать речевые звуки от неречевых, гласные от согласных; 0. 2. 1. 2 определять местоположение звуков "А", "У", "М" в слове (в начале, в конце или середине слова); 0. 2. 1. 3 различать гласные звуки и их сочетания, находить по профилю артикуляции заданный звук
1. 2. 1. 1 узнавать на слух и вычленять из слога гласные и согласные звуки в разных позициях, различать на слух слова длинные и короткие; 1. 2. 1. 2 различать и определять ударные, безударные гласные звуки, ударные и безударные слоги; 1. 2. 1. 3 различать согласные звуки, находить по профилю заданный звук
2. 2. 1. 1 различать на слух с опорой на кинестетический анализатор звонкие и глухие согласные в слоге и слове; 2. 2. 1. 2 иметь представление о сильных и слабых фонемах, с помощью педагога строить позиционную модель слова; 2. 2. 1. 3 определять точную позицию заданного звука в словах из одного или двух слогов

1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
0. 1. 3. 1 статистикалық және динамикалық бағдарлауына саусақ жатығуларын педагогпен бірге орындау; 0. 1. 3. 2 бөлме кеңістігінде бағдарлау, алға-артқа бағытын көрсете алу.
1. 1. 3. 1 жұдырықты ырғақты түрде ашып-жұму, әртүрлі ұстау арқылы ұсақ заттарды іріктеу;
1. 1. 3. 2 кеңістікте бағдарлау, алдыға, артқа, жоғары, төмен бағытын көрсете алу.
2. 1. 3. 1
оң және сол қолды ажырата отырып, қол саусақтарын жақындату, айқастыру, қосуды, ырғақты түрде қайталау; 2. 1. 3. 2 өзінің оң және сол аяқ, қол, құлақ, көздерін атай алу және ажырату
3. 1. 3. 1 саусақтарын атауына қарай ажырата отырып , 3-5 массажды тәсілдерді қолдану арқылы білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау;
3. 1. 3. 2 жазықтықта бағдарлау және нысандардың орналасуыорнын атау: алдында, артында, жоғары, төменде, оң/сол жақта
4. 1. 3. 1 сөздік нұсқаулық және үлгі бойынша, 3-5 массаждық тәсілдерді пайдалана отырып білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау;
4. 1. 3. 2
Децентрацияны меңгеру, үш төрт жалпы қозғалыстардан құралған қозғалыс тізбегін бір реттік үлгіден кейін қайталау
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
0. 1. 4. 1 заттарды топтастыру, артығын табу, тұтас пен бөлікті сәйкестендіру
1. 1. 4. 1 сюжеттік суретте берілеген жағдаятқа сәйкес заттар мен олардың бейнесін таңдау
2. 1. 4. 1 таныс емес материалда 3-5 элементтен тұратын сюжеттік суреттердің логикалық кезектілігін құру
3. 1. 4. 1 графикалық бейнелері бар суреттерді сөзбен немесе сөз тіркестерімен сипаттау
4. 1. 4. 1
Іс әреткет және оның салдарынан пайда болатын сезім, көңіл күйдің себеп салдарын анықтай алу, эмоцияларын көрсету
2) "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
0. 2. 1. 1
Сөйлеу тілі дыбыстарын тілдік емес дыбыстарынан, дауысты дыбыстарды дауыссыз дыбыстардын ажырату;
0. 2. 1. 2 "А", "Т", "У" дыбыстарының сөздегі орнын анықтай алу (басында, ортасында, соңында); 0. 2. 1. 3 дауысты дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу.
1. 2. 1. 1 түрлі позицияларда тұрған дауысты және дауыссыз дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарды буыннан ажыратужәне естіп қабылдауы арқылы тану, ұзын және қысқа сөздерді естіп қабылдауы арқылы ажырату;
1. 2. 1. 2 екпінді ажырату және анықтау;
1. 2. 1. 3 дауыссызы дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу.
2. 2. 1. 1 сөздегі және буындардағы қатаң, ұяң, үндң дауыссыздарды кинестетикалық талдауына негізделе отырып естіп қабылдауы арқылы ажырату;
2. 2. 1. 2 айтылуы бойынша күшті және әлсіз фонемалар туралы түсініктері, мұғалімнің көмегімен сөздің сұлбасын құру;

2. 2. 1. 3 бір немесе екі буынды сөздерде берілген дыбыстың нақты орнын анықтау
3. 2. 1. 1 дифференцировать на слух твердые и мягкие согласные; 3. 2. 1. 2 различать оппозиционные звуки, входящие в состав слов-паронимов 3. 2. 1. 3 определять точную позицию заданного звука в словах из трех слогов; 3. 2. 1. 4 отличать верное звучание фонемы от дефектного- без опоры на артикуляцию
4. 2. 1. 1 дифференцировать на слух свистящие и шипящие согласные, отличать по щелевые от аффрикат по представлению о способе образования; 4. 2. 1. 2 проводить фонематический анализа простых и сложных форм 4. 1. 2. 3 определять точную позицию заданного звука в словах из четырех открытых слогов
2.2. Понимание звучащей речи
0. 2. 2. 1 понимать двух-трехступенчатую инструкцию с пространственными предлогами в, на, под; 0. 2. 2. 2 соотносить предмет с картинкой и словом; 0. 2. 2. 3 находить названное действие на одном изображении из двух предложенных
1. 2. 2. 1 различать текст и не текст (случайный набор фраз); 1. 2. 2. 2 понимать контрастные значения антонимов и подбирать к ним картинки; 1. 2. 2. 3 находить названное действие на одном изображении из трех предложенных
2. 2. 2. 1 сравнивать рассказ и его деформированный вариант, опираясь на понимание предлогов из, около, через, между; 2. 2. 2. 2 классифицировать предметы с подбором обобщающих слов; 2. 2. 2. 3 находить названное действие на одном изображении из четырех предложенных
3. 2. 2. 1 воспринимать и демонстрировать понимание фактического и контекстного содержания прослушанного текста, отвечая на вопросы, составляя вопросы; 3. 2. 2. 2 отличать предложение от набора слов из этого предложения, данных в начальной форме;
4. 2. 2. 1 различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах ("Покажи, где спит и где спал…", "Покажи, где лампа и где лампы) 4. 2. 2. 2 отличать на слух рассказ от группы предложений по признаку единства (общности) темы
3) раздел "Развитие и коррекция говорения":
таблица 3
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0. 3. 1. 1 выполнять дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения на уровне совместных действий; 0. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в двусложных словах из двух открытых слогов, трехсложных словах из трех открытых слогов 0. 3. 1. 3 знать названия и показывать на себе и на схеме основные органы артикуляции
1. 3. 1. 1 выполнять дыхательные-голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию и образцу отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х в изолированной позиции; 1. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в двусложных словах, состоящих из открытого и закрытого слогов 13.1.3 подбирать профиль артикуляции к произносимому звуку
2. 3. 1. 1 делить слова на слоги, пользоваться переносом отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х в любой позиции в слоге и слове; 2. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой в словах, состоящих из одного закрытого и одного открытого слога, из двух закрытых слогов; 2. 3. 1. 3 четко и правильно произносить все звуки, поставленные по индивидуальным показаниям,-изолированно, в слогах, словах
3. 3. 1. 1 четко произносить поставленные звуки в слогах, словах и фразах воспроизводить 2-3 чистоговорки на каждый "дежурный" (поставленный) звук, четко его произнося, подбирать слова заданной слоговой структуры на условленный звук; 3. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой в четырехсложных словах из открытых слогов
4. 3. 1. 1 воспроизводить ритмический рисунок – с имитацией серии слогов из двух и трех элементов с меняющимся ударением, трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи; 4. 3. 1. 2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении- с одного согласного на другой в трехсложных словах, состоящих из двух закрытых и одного открытого слогов, из двух открытых и одного закрытого слогов

2. 2. 1. 3
Бір немес екі дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау.
3. 2. 1. 1 қатаң және ұяң дауыссыз дыбыстарды естіп қаюбылдауы арқылы ажырату;
3. 2. 1. 2 пароним-сөздердің құрамындағы ұқсас дыбыстарды ажырату;
3. 2. 1. 3
Үш дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау;
3. 2. 1. 4 фонеманың дұрыс дыбысын дефект быдыстан ажырату - артикуляцияға сүйенбестен.
4. 2. 1. 1 ысқырық және ызың дауыссыз дыбыстарды естіп қабылдауы арқылы ажырату, жасалу жолына қарай аффрикаттарды саңылаулы дыбыстардан ажырату;
4. 2. 1. 2 қарапайым және күрделі формаларды фонематикалық талдау;
4. 2. 1. 3
Төрт ашық буыннан құралған сөздердегі берілген дыбыстардың нақты позициясын анықтау.
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
0. 2. 2. 1 астында,үстінде, жанында деген кеңістіктік демеулері бар екіа-үш сатылы нұсқаулықтарды түсіну;
0. 2. 2. 2 затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру.
1. 2. 2. 1 мәтін және мәтінге жатпайтынды (фразалар жиынтығын) ажырату;
1. 2. 2. 2 антонимдердің мағынасын түсіну және оларға суреттерді іріктеу;
1. 2. 2. 3 ұсынылған үш суреттің бірінен аталған әрекетті табу.
2. 2. 2. 1 кеңістікке қатысты сөздерді (қасында, арасынан, арасында) пайдаланып, әңгімелеу және оның бұзылған нұсқасын салыстыру; 2. 2. 2. 2 жаллама сөздерді таңдай отырып заттарды топтастыру;
2. 2. 2. 3 ұсынылған төрт суреттің бірінен аталған әрекетті табу.
3. 2. 2. 1 тындаған мәтіннің мазмұнын қабылдау және түсіну, сұрақтарға жауап беру, сұрақтар құрастыру;
3. 2. 2. 2 бастапқы формада берілген сөйлемді оның ішіндегі сөздер жинағымен ажырату
4. 2. 2. 1 сөздерді грамматикалық белгілері бойынша ажырату, морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (сан есім, септік, шақтар бойынша "Қарындаш қайда екенін көрсет", "Шар қайда - шарлар қайда?") толықтыру
4. 2. 2. 2 тақырыптың бірлестігінің белгілеріне қарай әңгімені естіп қабылдауы арқылы ажырату
3) "Дыбыс айтуын түзету және дамыту" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0. 3. 1. 1 сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту жаттығуларын бірлесіп орындау;
0. 3. 1. 2 екі ашық буынды екі буынды сөздерде, үш буынды үш ашық буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын айту;
0. 3. 1. 3 артикуляция мүшелерінің атауларын білу, өзінде және сызбада көрсету.
1. 3. 1. 1 тыныс алу, дауысқа арналған және артикуляциялық жаттығуларды еліктеу арқылы және үлгі бойынша орындау, а, у, о, м, с, х дыбыстарын үлгі бойынша анық айту;
1. 3. 1. 2 ашық және тұйық буындардан тұратын екі буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын қайталап айту;
13.1.3 айтылатын дыбысқаартикуляциялық шырайды таңдау.
2. 3. 1. 1 сөздерді буындарға бөлу, тасымалдауды білу, а, у, о, м, с, х дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің кезкелген орнында анық айту;
2. 3. 1. 2 сөздің буындық құрамын бір буыннан екінші буынға, тіркеспен – бір тұйық және бір ашық буыннан, екі тұйық буыннан тұратын сөздерде бір дауыссыздан екінші дауыссызға ауысу арқылы айту; 2. 3. 1. 3 жеке белгілер бойынша берілген барлық дыбыстарды бөлек, буында, сөзде анық және дұрыс айту.
3. 3. 1. 1 қойылған дыбыстарды буын, сөз, фразада анық айту, қойылған дыбыспен екі-үш жаңылпаштар айту, берілген дыбысқа буындық құрамына сәйкес сөздер іріктеп айту, ң,қ дыбыстарын үлгі бойынша анық айту;
3. 3. 1. 2 сөздің буындық құрылымын бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы, тіркеспен – бір дауыссыздан екінші дауыссызға төрт буынды сөздерде ашық буыннан қайталау;
3. 3. 1. 3 фонематикалық талдау, жинақтау жүргізу.
4. 3. 1. 1 қойылған дыбыстар бар екі-үш буыннан тұратын сөздерді ырғағын келтіріп, екпінді түсіріп айту, дауыстыларды/дауыссыздарды ауыстырып буындар айту; ң, қ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің әрбір жерінде анық айту;
4. 3. 1. 2. екі тұйық және бір ашық буыннан, екі ашық және бір тұйық буыннан тұратын үш буынды сөздерде сөздің буындық құрамын бір буыннан екінші буынға, тіркеспен – бір дауыссыздан екіншісіне ауысу арқылы жаңғырту.

3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
0. 3. 2. 1 различать слово и предмет, который оно обозначает; 0. 3. 2. 2 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа, мужского и среднего рода; 0. 3. 2. 3 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа женского рода с различением окончаний -ы, -и
1. 3. 2. 1 дополнять предложение недостающим словом- по смыслу; 1. 3. 2. 2 группировать словарь по принципу общего функционального и тематического поля; 1. 3. 2. 3 понимать различные формы обращенной речи: просьбы, поручения, инструкции и отвечать, используя заданную модель
2. 3. 2. 1 группировать словарь по принципу морфемного сходства, понимая значение морфем; 2. 3. 2. 2 уточнять значения синонимов; 2. 3. 2. 3 уточнять значения антонимов, характеризовать предметы и действия, обозначенные словами-антонимами, по основным свойствам
3. 3. 2. 1 владеть словообразованием существительных с помощью суффиксов: ик, оконок, ник, очк, Ұчк; 3. 3. 2. 2 находить и устанавливать лексическое значение слов из контекста, толковать прямые и переносные смыслы; 3. 3. 2. 3 демонстрировать заинтересованность в общении посредством невербальных и вербальных реакций
4. 3. 2. 1 владеть словообразованием прилагательных с применением суффиксов: н, нн, ов, ск; 4. 3. 2. 2 конструировать и правильно записывать глаголы-антонимы с приставками от, при, у различать значения приставок; 4. 3. 2. 3 знать и уметь верно применять различные формы слов-извинений, вежливого отказа
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова",
0. 3. 3. 1 создавать фразы по моделям: 1) "Глагол повелительного наклонения + существительное и 2) "Нет" +существительное в родительном падеже; 0. 3. 3. 2 правильно употреблять разученные слова, обозначающие предметы, действия, признаки и качества
1. 3. 3. 1 воспроизводить дополнять, распространять фразы по моделям:1) "Существительное +глагол", 2) "Существительное +глагол+ существительное в косвенном падеже" и 3) “Прилагательное + существительное + глагол"; 1. 3. 3. 2 определять короткое и длинное предложение
2. 3. 3. 1 создавать, дополнять, распространять фразы по моделям: 1) "Прилагательное+существительное +глагол + наречие", 2) "Существительное +глагол + прилагательное+существительное" и 3) "Существительное +глагол, а существительное +глагол"; 2. 3. 3. 2 составлять фразу, по опорным словам,
3. 3. 3. 1 воспроизводить, создавать, дополнять, распространять фразы по моделям: 1) "Существительное+ прилагательное, а существительное+ прилагательн ое", 2) "Глагол+… – глагол+… (поговорки), с союзами "и", "но" и 3) фразы с элементами подчинения, начиная с союза, "который"
4. 3. 3. 1 распространять синтаксические конструкции с союзами "что", "чтобы", выстраивая парадигму в словоизменения, владеть предложно-падежным управлением, согласованием именных частей речи; 4. 3. 3. 2 составлять фразы, содержащие смысловые противопоставления, с использованием антонимов

3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
0. 3. 2. 1 зат пен оның атауын білдіретін сөзді ажыратуя;
0. 3. 2. 2 зат есімді жекешеден көпше түрге ауыстыру.
1. 3. 2. 1 сөйлемді мағыналық жағынан жетіспей тұрған сөзбен толықтыру;
1. 3. 2. 2 жалпы қызметтік және тақырыптық аясы бойынша сөз қорын топтастыру;
1. 3. 2. 3 сөйлеудің әртүрлі формаларын түсіну қаратпа,: сұраныстар, өтініштер, нұсқаулар және берілген үлгіні пайдалана отырып жауап беру.
2. 3. 2. 1 морфемалық ұқсастығы қағидасы бойынша, морфемалардың мәнін түсіне отырып сөз қорын топтастыру;
2. 3. 2. 2 синонимдер мен антонимдердің мәнін анықтау, негізгі белгілері бойынша сипаттау;
2. 3. 2. 3 антонимдердің мағыналарын нақтылау, негізгі қасиеттеріне қарай антоним сөздермен белгіленген заттар мен әрекеттерді сипаттау.
3. 3. 2. 1 зат есімдердің -шік, -ше жұрнақтары арқылы сөз жасалуы;
3. 3. 2. 2 мәтіндегі сөздердің лексикалық мәнін тауып түсіндіру, тура және астарлы мәнін түсіну;
3. 3. 2. 3 сөйлеу тілдік емес және вербалды реакциялар арқылы қарым-қатынасқа қызығушылық тан ыту.
4. 3. 2. 1 сын есімдердің -дай, -дей, жұрнақтары арқылы сөз жасалуы;
4. 3. 2. 2 зат есімдерден етістіктерді дұрыс жасау және жазу;
4. 3. 2. 3 кешірім сұрау және сыпайы бас тарту сөздерінің әртүрлі формаларын білу және дұрыс қолдана білу.
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
0. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны жазу: зат есім+етістік; сын есім +зат есім
0. 3. 3. 2 Заттарды, іс-әрекеттерді, белгілер мен қасиеттерді білдіретін үйренген сөздерді дұрыс қолдану
1. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру:есімдік + зат есім+етістік; есімдік +зат есім+зат есім +етістік; есімдік +сын есім+зат есім+етістік
1. 3. 3. 2 қысқа және ұзақ сөйлемдерді ажырату
2. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік +сын есім+зат есім+етістік; сын есім зат есім+ етістік, зат есім+үстеу+ етістік; сын есім, көптік жалғаулардың мағынасын түсіну
2. 3. 3. 2 тірек сөздерді пайдаланып сөз тіркесін құрастыру
3. 3. 3. 1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік+есімдік +сын есім+ зат есім+ етістік; үлгі бойынша көптік жалғауларды қолданып сөзді өзгерту (-тар, -тер, -дар, -дер)
4. 3. 3. 1 көптік, септік жалғауларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану; өзбетінше етістіктермен сөйлемдер құрау
4. 3. 3. 2 Антонимдерді пайдаланып, мағыналық қарама-қайшылықтары бар сөз тіркестерін құрастыру

3.4. Развитие внутреннего программирования и связной речи
0. 3. 4. 1 слушать и понимать вопросы, использовать элементарные формы речевого этикета при выражении желания, просьбы; 0. 3. 4. 2 дополнять фразу невербальными средствами общения (мимика, жест); 0. 3. 4. 3 отбирать предметные картинки, относящиеся к содержанию известной сказки
1. 3. 4. 1 соотносить иллюстрации с частями прослушанного текста, определять, о ком/о чем говорится в тексте по названию текста; 1. 3. 4. 2 составлять связный сюжетный рассказ на основе наглядного содержания последовательных фрагментов-эпизодов
2. 3. 4. 1 пересказывать текст с наглядной опорой в виде одной сюжетной картинки, по графическому плану; 2. 3. 4. 2 составлять рассказ-описание по данному сенсорному или вопросному плану, выделять ключевые слова
3. 3. 4. 1 составлять рассказ-повествование с элементами рассказа-описания по одной сюжетной картине; 3. 3. 4. 2 придумать окончание рассказа с опорой на картинку, изображающую кульминационный момент сюжетного действия рассказа
4. 3. 4. 1 инициировать и вести диалог по следам экскурсии, с использованием местоимений как средств межфразовой связи; 4. 3. 4. 2 составлять рассказ-описание и рассказ-повествование по схеме с использованием слов-синонимов в качестве средств межфразовой связи
4) раздел "Развитие и коррекция процессов чтения и письма":
таблица 4
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1. Преодоление нарушений чтения
0. 4. 1. 1 узнавать среди других букв буквы "А", "У", "М" и называть звуками, которые они обозначают;
0. 4. 1. 2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы "А", "У", "М"; 0. 4. 1. 3 узнавать и уметь копировать печатные и прописные буквы
1. 4. 1. 1 сравнивать и различать пары, группы букв, имеющих сходные элементы: горизонтальные, вертикальные, косые линии и овалы; 1. 4. 1. 2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы, обозначающие индивидуально скорректированные звуки; 1. 4. 1. 3 дополнять недостающий звук при чтении знакомого слова с пробелами
2. 4. 1. 1 находить в коротком учебном тексте и прочитывать плавно по слогам слова с индивидуально скорректированным звуком; 2. 4. 1. 2 применять известные орфоэпические нормы при самостоятельном чтении короткого учебного текста; 2. 4. 1. 3 читать двусложные слова слитно, плавно переходя с одного открытого слога на другой
3. 4. 1. 1 дифференцировать при чтении слов и текстов гласные 1 и 2 ряда, бегло читать слоговые цепочки с чередованием парных твердых и мягких; 3. 4. 1. 2 читать правильно и выразительно простые тексты в темпе 25-30 слов в минуту, находить фрагмент по заданию; 3. 4. 1. 3 подбирать фрагмент текста к иллюстрации
4. 4. 1. 1 читать осознанно, правильно, плавно и выразительно короткие тексты со словами, содержащими скорректированные звуки; 4. 4. 1. 2 читать правильно и выразительно простые тексты в темпе 35-40 слов в минуту, пересказывать по графическому плану
4.2. Преодоление нарушений письма
0. 4. 2. 1 писать элементы рукописных-строчных и заглавных- букв ("А", "У", "М"); 0. 4. 2. 2 копировать и писать по контуру прописные буквы
1. 4. 2. 1 писать под диктовку слова, словосочетания и предложения, написание которых не расходится с произношением; 1. 4. 2. 2 транслировать печатный текст в письменный
2. 4. 2. 1 различать пары букв, имеющих кинетическое и графическое сходство; 2. 4. 2. 2 каллиграфически списывать и писать под диктовку текст из 10 слов
3. 4. 2. 1 обозначать на письме мягкость согласных гласными 2 ряда и буквой ь; 3. 4. 2. 2 дифференцировать буквы, обозначающие звуки, сходные по акустико-артикуляторным свойствам

3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
0. 3. 4. 1 өтініш пен тілек білдіргенде этикеттің қарапайым формаларын қолданып сұрақтарды тындап түсіну;
0. 3. 4. 2 фразаны тілдік емес құралдарымен толықтыру (ым-ишара, жест)
0. 3. 4. 3 атақты ертегінің мазмұнына байланысты тақырыптық суреттерді таңдау
1. 3. 4. 1 суреттерді тындаған мәтінге сәйкестендіру, кім/не туралы айтылғанын белгілеу;
1. 3. 4. 2
Бірізділікпен фрагмен эпизодтарының көрнекі мазмұны негізінде байланысқан сюжеттік әңгіме құрастыру.
2. 3. 4. 1 графикалық жоспар бойынша сжюетті сурет түріндегі көрнекілікке сүйеніп, мәтінді айту;
2. 3. 4. 2
Жоспар сұрақтары бойынша әңгіме құрастыру және түйін сөздерді ажырату.
3. 3. 4. 1 сюжетті сурет бойынша баяндау -әңгіме құрастыру;
3. 3. 4. 2 әңгіменің сюжеттік іс әрекетінің сонын сипаттайтын суретке негізделе отырып әңгімені аяқтау.
4. 3. 4. 1 фразааралық байланыс құралы ретіндегі есімдіктерді қолданып, экскурсия бойынша диалог жүргізу;
4. 3. 4. 2 синонимдерді фраза аралық байланыс құралы ретінде қолданып, сызба бойынша сипаттама-әңгіме құру.
4) "Оқу мен жазу үрдістерін дамыту және түзету" бөлімі:
4 кесте
Бөлімше
Оқу мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0. 4. 1. 1 басқа әріптер арасынан "А", "У", "М" әріптерін табу, оларды атау;
0. 4. 1. 2 элементтерден құрау және қайта құрау, "А", "У", "М" әріптерді оқу;
0. 4. 1. 3 жазба және баспа әріптерді танып, көшіре алу.
1. 4. 1. 1 ұқсас бөліктері (тік, көлденең, қисық, көлбеу, сопақша) бар әріптерді салыстыру және ажырату;
1. 4. 1. 2 жеке түзетілген дыбыстарды оқу ажырату және біріктіру;
1. 4. 1. 3
таныс сөздерді оқуда көп нүктенің орнын тиісті дыбыспен толықтыру
2. 4. 1. 1 қысқа оқу мәтінінен түзетілген дыбысты тауып айту, буындап оқу;
2. 4. 1. 2 қысқа оқу мәтінінен өз бетінше оқу барысында өзіне таныс орфоэпиялық нормаларды қолдану;
2. 4. 1. 3 күрделі сөздерді бір ашық буыннан екінші буынға бірқалыпты жылжыта отырып оқу.
3. 4. 1. 1 сөздер мен мәтіндерді оқығанда 1-ші және 2-ші қатардағы дауысты дыбыстарды ажырата білу, буын тізбегін кезектесіп, жуан және жіңішке жұптастыру арқылы еркін оқу;
3. 4. 1. 2 қарапайым мәтіндерді дұрыс анық оқу (минутына 25-30 сөз), тапсырма бойынша бөлікті табу;
3. 4. 1. 3 суретке сәйкес мәтінді таңдау.
4. 4. 1. 1 түзетілген дыбыстары бар сөздері бар қысқа мәтіндерді саналы, дұрыс, тегіс және мәнерлі оқу;
4. 4. 1. 2 қарапайым мәтіндерді дұрыс анық оқу (минутына 35-40 сөз), графикалық жоспар бойынша баяндау.
4.2.
Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0. 4. 2. 1 ("А", "Т", "М") жазба, баспа, бас әріптердің бөліктерін жазу;
0. 4. 2. 2 Көшіру және контур бойымен жазба әріптермен жазу
1. 4. 2. 1 айтылуы мен жазылуында айырмашылық бар сөз, сөз тіркестерін, сөйлемдер диктантын жазу;
1. 4. 2. 2 баспа мәтінін жазбаша мәтінге аудару
2. 4. 2. 1 кинетикалық және графикалық ұқсастығы бар әріптер жұптарын ажырату;
2. 4. 2. 2 каллиграфиялық түрде көшіріп, диктанттан 10 сөзден тұратын мәтін жазу
3. 4. 2. 1 жазуда дауыссыздардың жіңішкелігін ь әрпімен белгілеу;
3. 4. 2. 2 акустикалық-артикуляциялық қасиеттері бойынша ұқсас дыбыстарды білдіретін әріптерді ажырату

4. 4. 2. 1 различать на письме буквы из программы индивидуальной коррекции, звонкие и глухие, шипящие и свистящие, Р и Л –на основе звукового анализа
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
0. 4. 3. 1 распознавать на слух и выделять хлопком ударный звук в мелодии 2\4 и ударный слог в слове с помощью педагога; 0. 4. 3. 2 наблюдать и находить случаи переноса ударения в родственных словах
1. 4. 3. 1 соотносить написание слова с произношением и определять места расхождения написания и произношения;
1. 4. 3. 2 находить в тексте слова-паронимы
2. 4. 3. 1 владеть приемом построения позиционной модели слова для определения ошибкоопасного места в слове; 2. 4. 3. 2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания безударной гласной с направляющей помощью учителя- логопеда
3. 4. 3. 1 различать сильные и слабые фонемы в слове среди гласных и согласных на основе позиционной модели слова; 3. 4. 3. 2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания сомнительной согласной с направляющей помощью учителя- логопеда
4. 4. 3. 1 владеть правописанием жи-ши, ча-ща, чу-щу, вставлять пропущенную проверяемую гласную букву в слова, пользуясь подбором родственного слова по алгоритму и с направляющей помощью педагога
25. Настоящая Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов согласно приложению, к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
26. Распределение часов на изучение раздела и определение целей обучения предоставляется на усмотрение учителя-логопеда с учетом возможностей и потребностей обучающихся. На основе Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" учитель – логопед составляет индивидуальные программы занятий с учетом индивидуальных потребностей обучающегося.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Коррекция недостатков развития речи" для обучающихся с легкими нарушениями интеллекта 0-4 классов
1) 0 класс:
таблица 1
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
0.1.1.1 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы на ощупь
1.3 Моторика и пространственные представления
0.1.3.1 выполнять совместно с педагогом пальцевые упражнения на статическую и динамическую координацию
2. "Развитие понимания речи"

4. 4. 2. 1 жеке түзету бағдарламасындағы әріптерді (қатаң, ұяң, үнді, ызың, ысқырық) жазуда ажырату, Р- және Л –дыбыстық талдау негізінде
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
0. 4. 3. 1 педагогтың көмегімен екпін түсетін дыбысты табу және оны шапалақпен ажырату
0. 4. 3. 2 сабақтас сөздердегі екпіннің ауысу жағдайларын байқау және табу
1. 4. 3. 1 сөздің жазылуы мен айтылуын сәйкестендіру, айырмашылығы бар жерді атау
1. 4. 3. 2 мәтіннен пароним сөздерді табу
2. 4. 3. 1 сөздегі қате орынды анықтау үшін сөздің позициялық моделін құру әдісін меңгеру;
2. 4. 3. 2 логопед мұғалімнің жетекшілік етуімен екпінсіз дауысты дыбысты жазуға ұсынылған екі сөздің ішінен сынақ сөзді таңдау
3. 4. 3. 1 сөздегі дыбыс/әріптердің орнын табу, ережелерді сақтап жазу, адам, жер,су аттарын бас әріппен жазу, сөйлемді жазу, сұрақтарға жауап (зат, іс-әрекет, қасиеті бойынша) беру
3. 4. 3. 2 логопед мұғалімнің жетекшілік етуімен күмәнді дауыссыз дыбысты жазуға ұсынылған екі сөздің ішінен сынақ сөзді таңдау
4. 4. 3. 1 тастап кеткен дауысты әріпті орнына жазу, артикуляторлы, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жазудың жеке бұзылыстарын түзету және алдын алу
26. Осы Бағдарлама жаңартылған білім беру мазмұны бойынша зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен типтік оқу бағдарламасына қосымша негізінде жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әрбір бөлімде іске асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
27. Бөлімді оқу және оқу мақсаттарын белгілеу үшін сағат санын бөлу, білім алушылардың мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескеріп, мұғалім-логопедтің еркіне қалдырылады. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәні бойынша типтік оқу бағдарламасы негізінде білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескеріп, мұғалім-логопед сабақтардың жеке бағдарламаларын құрастырады.
Параграф 3. Зияты жеңіл түрде бұзылған білім алушыларға арналған 0 - 4 сыныптары үшін "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінен типтік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1 Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
0.1.1.1 3-5 секундта таныс заттарды сипап сезіп тану
1.3 Моторика және кеңістік туралы түсініктері
0.1.3.1 логопедтің көрсетуі бойынша немесе бірлесіп, статикалық және динамикалық саусақ гимнастикасын орындау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"

2.1 Восприятие, узнавание и различение звуков речи
0.2.1.1 отличать речевые звуки от неречевых, гласные от согласных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1 Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0.3.1.1 выполнять дыхательные, голосовые и артикуляционные упражнения на уровне совместных действий
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2 Преодоление нарушений письма
0.4.2.1 писать элементы рукописных-строчных и заглавных- букв ("А", "У", "М")
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
0.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в их конкретном изображении
1.3 Моторика и пространственные представления
0.1.3.2 ориентироваться в пространстве кабинета, уметь показать направления вперед, назад
2. "Развитие понимания речи"
2.2 Понимание звучащей речи
0.2.2.2 соотносить предмет с картинкой и словом
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1 Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в словах моделей: СГ+СГ, Г+СГ, СГ+СГ+СГ
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2 Преодоление нарушений письма
0.4.2.1 писать элементы рукописных-строчных и заглавных- букв ("А", "У", "М");
0.4.2.2 копировать и писать по контуру прописные буквы
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1 Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
0.1.1.3 различать предметы и явления окружающего мира по звучанию: пение птиц, шелест бумаги, скрип, стук)
2. "Развитие понимания речи"
2.1 Восприятие, узнавание и различение звуков речи
0.2.1.2 определять местоположение звуков "А", "У", "М" в слове (в начале, в конце или середине слова);
0.2.1.3 различать гласные звуки и их сочетания, находить по профилю артикуляции заданный звук
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1 Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
0.3.2.1 различать слово и предмет, который оно обозначает;
0.3.1.3 знать названия и показывать на себе и на схеме основные органы артикуляции
3.2 Коррекция и развитие семантической структуры слова
0.3.2.2 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа, мужского и среднего рода;
0.3.2.3 изменять слово по образцу, образуя форму множественного числа женского рода с различением окончаний -ы, -и
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1 Преодоление нарушений чтения
0.4.1.1 узнавать среди других букв буквы "А", "У", "М" и называть звуками, которые они обозначают;

2.1 Тіл дыбыстарын қабылдау, тану, ажырату
0.2.1.1 Сөйлеу тілі дыбыстарын тілдік емес дыбыстарынан, дауысты дыбыстарды дауыссыз дыбыстардын ажырату,
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.1 Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0.3.1.1 сөйлеу кезіндегі тыныс алуын, дауысын, артикуляциялық қимылдардың кинетикалық және кинестетикалық негізін дамыту жаттығуларын бірлесіп орындау
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету".
4.2 Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0.4.2.1 басқа әріптер арасынан "А", "У", "М" әріптерін табу, оларды атау
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1 Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
0.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды нақты бейнесінен тану
1.3 Моторика және кеңістік туралы түсініктері
0.1.3.2 бөлме кеңістігінде бағдарлау, алға-артқа бағытын көрсете алу.
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту".
2.2 Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
0.2.2.2 затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0.3.1.2 екі ашық буынды екі буынды сөздерде, үш буынды үш ашық буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын айту
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету".
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0.4.2.1 ("А", "Т", "М") жазба, баспа, бас әріптердің бөліктерін жазу
0.4.2.2 Көшіру және контур бойымен жазба әріптермен жазу
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
0.1.1.3 қоршаған орта заттары мен құбылыстарын: құстардың әні, қағаздың сыбдыры, сықыр, тоқылдату дыбыстауы бойынша ажырату
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.1 Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
0.2.1.2 "А", "Т", "У" дыбыстарының сөздегі орнын анықтай алу (басында, ортасында, соңында);
0.2.1.3 дауысты дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
0.3.2.1 екі ашық буынды екі буынды сөздерде, үш буынды үш ашық буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын айту
0.3.1.3 артикуляция мүшелерінің атауларын білу, өзінде және сызбада көрсету
3.2 Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
0.3.2.2 зат есімді жекешеден көпше түрге ауыстыру
0.3.2.3 сөзді үлгі бойынша өзгертіп, -ы, -и жалғауларын көпше түрін жасау
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету".
4.1 Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
0.4.1.1 басқа әріптер арасынан "А", "У", "М" әріптерін табу, оларды атау

0.4.1.2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы "А", "У", "М";
0.4.1.3 узнавать и уметь копировать печатные и прописные буквы
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2 Тренировка памяти на линейный ряд
0.1.2.1 воспроизводить смешанные ряды из двух элементов – изображения и символы знакомых предметов- с одномоментного предъявления
1.4 Аналитико-синтетическая деятельность
0.1.4.1 группировать предметы, выделять лишний предмет, соотносить часть и целое
2. "Развитие понимания речи"
2.2 Понимание звучащей речи
0.2.2.2 соотносить предмет с картинкой и словом;
0.2.2.3 находить названное действие на одном изображении из двух предложенных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3 Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
0.3.3.1 создавать фразы по моделям:
1) "Глагол повелительного наклонения + существительное и 2) "Нет" +существительное в родительном падеже;
0.3.3.2 правильно употреблять разученные слова, обозначающие предметы, действия, признаки и качества
3.4 Развитие связной речи
0.3.4.1 слушать и понимать вопросы, использовать элементарные формы речевого этикета при выражении желания, просьбы;
0.3.4.3 отбирать предметные картинки, относящиеся к содержанию известной сказки
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3 Формирование готовности к усвоению орфографии
0.4.3.1 распознавать на слух и выделять хлопком ударный звук в мелодии 2/4 и ударный слог в слове с помощью педагога;
0.4.3.2 наблюдать и находить случаи переноса ударения в родственных словах
2) 1 класс:
таблица 2
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
1.1.1.1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру
1.3. Моторика и пространственные представления
1.1.3.1 воспроизводить ритмичное сжимание- разжимание кулаков
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
1.2.1.1 узнавать на слух и вычленять из слога гласные и согласные звуки в разных позициях, различать на слух слова длинные и короткие;
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
1.3.1.1 выполнять дыхательные, голосовые и артикуляционные упражнения по подражанию и образцу отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х. в изолированной позиции
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
1.4.1.1 сравнивать и различать пары, группы букв, имеющих сходные элементы: горизонтальные, вертикальные, наклонные линии и овалы
2 четверть

0.4.1.2 элементтерден құрау және ажырату, әоіптерді оқу, "А", "У", "М"
0.4.1.3 жазба және баспа әріптерді танып, көшіре алу
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
0.1.2.1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту
1.4 Талдау-жинақтау әрекеті
0.1.4.1 заттарды топтастыру, артығын табу, тұтас пен бөлікті сәйкестендіру
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту".
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
0.2.2.2 затты суретпен және сөзбен сәйкестендіру,
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту".
3.3 Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
0.3.3.1 үлгі бойынша фразаны жазу: зат есім+етістік; сын есім +зат есім
0.3.3.2 Заттарды, іс-әрекеттерді, белгілер мен қасиеттерді білдіретін үйренген сөздерді дұрыс қолдану
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
0.3.4.1 өтініш пен тілек білдіргенде этикеттің қарапайым формаларын қолданып сұрақтарды тындап түсіну;
0.3.4.3 атақты ертегінің мазмұнына байланысты тақырыптық суреттерді таңдау
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету".
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
0.4.3.1 педагогтың көмегімен екпін түсетін дыбысты табу және оны шапалақпен ажырату
0.4.3.2 сабақтас сөздердегі екпіннің ауысу жағдайларын байқау және табу
2) 1-сынып:
2-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту".
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
1.1.1.1 мөлшері бойынша ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
1.1.3.1 жұдырықты ырғақты түрде ашып-жұму, әртүрлі ұстау арқылы ұсақ заттарды іріктеу.
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.1. Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
1.2.1.1 түрлі позицияларда тұрған дауысты және дауыссыз дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарды буыннан ажыратужәне естіп қабылдауы арқылы тану, ұзын және қысқа сөздерді естіп қабылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
1.3.1.1 тыныс алу, дауысқа арналған және артикуляциялық жаттығуларды еліктеу арқылы және үлгі бойынша орындау, а, у, о, ә, т, ғ, і дыбыстарын үлгі бойынша анық айту
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету""
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
1.4.1.1 ұқсас бөліктері (тік, көлденең, қисық, көлбеу, сопақша) бар әріптерді салыстыру және ажырату
2-тоқсан

1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
1.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в контурно-пунктирном изображения
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
1.2.1.2 различать и определять ударные, безударные гласные звуки, ударные и безударные слоги;
1.2.1.3
различать согласные звуки, находить по профилю заданный звук
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
1.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой в словах модели: СГС, СГ+СГС;
1.3.1.3
подбирать профиль артикуляции к произносимому звуку
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
1.3.2.1 дополнять предложение недостающим словом- по смыслу
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
1.4.1.2 конструировать, реконструировать из элементов, прочитывать буквы, обозначающие индивидуально скорректированные звуки;
1.4.2.2
транслировать печатный текст в письменный
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
1.1.1.3 различать силу неречевых звуков: громко-тихо, подражая звукам и голосам природы
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
1.1.4.1 подбирать предметы и их изображения к ситуации, представленной на сюжетной картинке
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
1.2.2.1 различать текст и не текст (случайный набор фраз);
1.2.2.3
находить названное действие на одном изображении из трех предложенных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
1.3.2.2 группировать словарь по принципу общего функционального и тематического поля;
1.3.2.3
понимать различные формы обращенной речи: просьбы, поручения, инструкции и отвечать, используя заданную модель
3.4. Развитие связной речи
1.3.4.1 соотносить иллюстрации с частями прослушанного текста, отвечать на вопрос "о ком/о чем говорится в тексте", исходя из названия текста
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
1.4.2.1 писать под диктовку слова, словосочетания и предложения, написание которых не расходится с произношением;
1.4.1.3 дополнять недостающий звук при чтении знакомого слова с пробелами
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
1.1.2.1 воспроизводить смешанные ряды из трех элементов (включая элементы печатных букв) с одномоментного предъявления

1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
1.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды пунктир сызықтар арқылы табу
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту""
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
1.2.1.2 екпінді ажырату және анықтау
1.2.1.3 дауыссызы дыбыстардың үйлесімділігін және портфолио бойынша артикуляциялық арттқы дыбыстарды анықтай алу,
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту" бөлімі бойынша:
"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
1.3.1.2 ашық және тұйық буындардан тұратын екі буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын қайталап айту;
13.1.3 айтылатын дыбысқаартикуляциялық шырайды таңдау.
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
1.3.2.1 сөйлемді мағыналық жағынан жетіспей тұрған сөзбен толықтыру
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету" бөлімі бойынша:"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
1.4.1.2 жеке түзетілген дыбыстарды оқу ажырату және біріктіру
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
1.1.1.3 сөздік емес дыбыстардың күшін ажырату: табиғаттың дыбыстары мен дауыстарына еліктеп: қатты-ақырын
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
1.1.4.1 сюжеттік суретте берілеген жағдаятқа сәйкес заттар мен олардың бейнесін таңдау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
1.2.2.1 мәтін және мәтінге жатпайтынды (фразалар жиынтығын) ажырату
3 " Дыбыс айтуын түзету және дамыту" бөлімі бойынша
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
1.3.2.2 жалпы қызметтік және тақырыптық аясы бойынша сөз қорын топтастыру
3.4.Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
1.3.4.1 суреттерді тындаған мәтінге сәйкестендіру, кім/не туралы айтылғанын белгілеу
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
1.4.2.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылық бар сөз, сөз тіркестерін, сөйлемдер диктантын жазу;
1.4.1.3 таныс сөздерді оқуда көп нүктенің орнын тиісті дыбыспен толықтыру
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
1.1.2.1 бір уақытта ұсыну арқылы таныс заттардың бейнесі мен белгілерін (баспа әріптерді қоса отырып) үш елементтен тұратын аралас қатарды айту

2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
1.2.2.2 понимать контрастные значения антонимов и подбирать к ним картинки
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
1.3.3.1 воспроизводить дополнять, распространять фразы по моделям:1) "Существительное +глагол", 2) "Существительное +глагол+ существительное в косвенном падеже" и 3)" Прилагательное + существительное + глагол";
1.3.3.2
определять короткое и длинное предложение
3.4. Развитие связной речи
1.3.4.2 составлять короткий рассказ-повествование на основе наглядного содержания последовательных фрагментов-эпизодов
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
1.4.3.1 соотносить написание слова с произношением и определять места расхождения написания и произношения;
1.4.3.2 находить в тексте слова-паронимы
3) 2 класс:
таблица 3
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
2.1.1.1 дифференцировать на ощупь знакомые предметы, сходные по размеру фактуре и форме
1.3. Моторика и пространственные представления
2.1.3.1 воспроизводить ритмичное сближение, соединение и скрещивание пальцев рук, различая правую и левую руки
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
2.2.1.1 различать на слух с опорой на кинестетический анализатор звонкие и глухие согласные в слоге и слове
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
2.3.1.1 делить слова на слоги, пользоваться переносом отчетливо произносить звуки: а, у, о, м, с, х. в любой позиции в слоге и слове
3.4. Развитие связной речи
2.3.4.1 пересказывать текст с наглядной опорой в виде одной сюжетной картинки, по графическому плану
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
2.4.1.1 находить в коротком учебном тексте и прочитывать плавно по слогам слова с индивидуально скорректированным звуком
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
2.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в перекрестном изображении
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
2.2.1.2 иметь представление о сильных и слабых фонемах, с помощью педагога строить позиционную модель слова;
2.2.1.3 определять точную позицию заданного звука в словах из одного или двух слогов
3. "Развитие и коррекция говорения"

2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
1.2.2.2 антонимдердің мағынасын түсіну және оларға суреттерді іріктеу
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
1.3.3.1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру:есімдік + зат есім+етістік; есімдік +зат есім+зат есім +етістік; есімдік +сын есім+зат есім+етістік
1.3.3.2 қысқа және ұзақ сөйлемдерді ажырату
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
1.3.4.2 бірізділікпен фрагмен эпизодтарының көрнекі мазмұны негізінде байланысқан сюжеттік әңгіме құрастыру
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
1.4.3.1 сөздің жазылуы мен айтылуын сәйкестендіру, айырмашылығы бар жерді атау
1.4.3.2 мәтіннен пароним сөздерді табу
3) 2-сынып:
3-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
2.1.1.1 мөлшері, пішіні, құрамы ұқсас заттарды сипап-сезіп ажырату;
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
2.1.3.1 оң және сол қолды ажырата отырып, қол саусақтарын жақындату, айқастыру, қосуды, ырғақты түрде қайталау;
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
2.2.1.1 сөздегі және буындардағы қатаң, ұяң, үндң дауыссыздарды кинестетикалық талдауына негізделе отырып естіп қабылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
2.3.1.1 сөздерді буындарға бөлу, тасымалдауды білу, а, у, о, ә, т. ғ, ө, ү, ұ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің кезкелген орнында анық айту;
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
2.3.4.1 графикалық жоспар бойынша сжюетті сурет түріндегі көрнекілікке сүйеніп, мәтінді айту
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
2.4.1.1 қысқа оқу мәтінінен түзетілген дыбысты тауып айту, буындап оқу
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
2.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды айқасқан суреттен табу
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
2.2.1.2 айтылуы бойынша күшті және әлсіз фонемалар туралы түсініктері, мұғалімнің көмегімен сөздің сұлбасын құру
2.2.1.3 бір немес екі дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"

3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
2.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой в словах модели: СГС+СГ, СГС+СГС;
2.3.1.3 четко и правильно произносить все звуки, поставленные по индивидуальным показаниям -изолированно, в слогах, словах
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
2.4.1.2 применять известные орфоэпические нормы при самостоятельном чтении короткого учебного текста;
2.4.1.3
читать двусложные слова слитно, плавно переходя с одного открытого слога на другой
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
2.1.1.3 чувствовать и показывать направление неречевого звука (откуда звучит?)
1.3. Моторика и пространственные представления
2.1.3.2 различать и называть левую и правую ноги, руки, уши, глаза - у себя
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
2.2.2.1 сравнивать рассказ и его деформированный вариант, опираясь на понимание предлогов из, около, через, между;
2.2.2.3 находить названное действие на одном изображении из четырех предложенных
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
2.3.2.1 группировать словарь по принципу морфемного сходства, понимая значение морфем;
2.3.2.2 уточнять значения синонимов и антонимов, характеризовать этих предметов по основным свойствам, нахождение и установление лексического значения слов из контекста;
2.3.2.3 уточнять значения антонимов, характеризовать предметы и действия, обозначенные словами-антонимами, по основным свойствам
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
2.4.2.1 различать пары букв, имеющих кинетическое и графическое сходство;
2.4.2.2
каллиграфически списывать и писать под диктовку текст из 10 слов
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
2.1.2.1 отраженно повторять фразы с наращиванием слов: от двух до пяти элементов
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
2.1.4.1 выстраивать логическую последовательность (серию) сюжетных картин из 3-5 элементов на незнакомом материале
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
2.2.2.2 классифицировать предметы с подбором обобщающих слов
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
2.3.3.1 создавать, дополнять, распространять фразы по моделям: 1) "Прилагательное+существительное +глагол + наречие", 2) "Существительное +глагол + прилагательное+существительное" и 3) "Существительное +глагол, а существительное +глагол";

3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
1.3.1.2 ашық және тұйық буындардан тұратын екі буынды сөздерде бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы сөздің буындық құрылымын қайталап айту
2.3.1.3 жеке белгілер бойынша берілген барлық дыбыстарды бөлек, буында, сөзде анық және дұрыс айту.
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
2.4.1.2 қысқа оқу мәтінін өз бетімен оқу кезінде таныс орфоэпиялық талаптарды қолдану
2.4.1.3 күрделі сөздерді бір ашық буыннан екінші буынға бірқалыпты жылжыта отырып оқу.
3- тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
2.1.1.3 сөзге қатысы жоқ дыбыстың бағытын сезініп, көрсету
(қай жерден дауыстады? Дыбыс қай жерден шығып тұр?);
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
2.1.3.2 өзінің оң және сол аяқ, қол, құлақ, көздерін атап көрсету ажырату
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбыстаған сөйлеу тілін түсіну
2.2.2.1 кеңістікке қатысты сөздерді (қасында, арасынан, арасында) пайдаланып, әңгіме және оның бұзылған нұсқасын салыстыру
2.2.2.3 ұсынылған төрт суреттің бірінен аталған әрекетті табу.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
2.3.2.1 морфемдік ұқсастығы бойынша, морфемалардың мәнін түсіне отырып сөз қорын топтастыру;
2.3.2.2 синонимдер мен антонимдердің мәнін анықтау, негізгі белгілері бойынша сипаттау;
2.3.2.3 антонимдердің мағыналарын нақтылау, негізгі қасиеттеріне қарай антоним сөздермен белгіленген заттар мен әрекеттерді сипаттау.
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және жою
қалыптастыру
2.4.2.1 кинетикалық және графикалық ұқсастығы бар әріптер жұптарын ажырату;
2.4.2.2 каллиграфиялық түрде көшіріп, диктанттан 10 сөзден тұратын мәтін жазу.
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
2.1.2.1 екіден-бес элементке дейін сөздерді қоса отырып сөз тіркестерін қайталау;
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
2.1.4.1 таныс емес материалда 3-5 элементтен тұратын сюжеттік суреттердің логикалық кезектілігін құру
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
2.2.2.2 жаллама сөздерді таңдай отырып заттарды топтастыру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
2.3.3.1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік +сын есім+зат есім+етістік; сын есім зат есім+ етістік, зат есім+үстеу+ етістік; сын есім, көптік жалғаулардың мағынасын түсіну;

2.3.3.2 составлять фразу, по опорным словам,
3.4. Развитие связной речи
2.3.4.2 составлять рассказ-описание по данному сенсорному или вопросному плану, выделять ключевые слова
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
2.4.3.1 владеть приемом построения позиционной модели слова для определения ошибкоопасного места в слове;
2.4.3.2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания безударной гласной с направляющей помощью логопеда
4) 3 класс:
таблица 4
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
3.1.1.1 группировать предметы в процессе стереогноза по общему признаку по инструкции: "Достань все шероховатые (гладкие, угловатые, округлые)"
1.3. Моторика и пространственные представления
3.1.3.1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу, различая пальцы по названиям
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
3.2.1.1 дифференцировать на слух твердые и мягкие согласные;
3.2.1.4
отличать верное звучание фонемы от дефектного- без опоры на артикуляцию
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
3.3.1.1 четко произносить поставленные звуки в слогах, словах и фразах воспроизводить 2-3 чистоговорки на каждый "дежурный" (поставленный) звук, четко его произнося, подбирать слова заданной слоговой структуры на условленный звук
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
3.3.2.2 находить и устанавливать лексическое значение слов из контекста, толковать прямые и переносные смыслы
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
3.4.1.1 дифференцировать при чтении слов и текстов гласные 1 и 2 ряда, бегло читать слоговые цепочки с чередованием парных твердых и мягких
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
3.1.1.2 за 3-5 секунд узнавать знакомые предметы в зашумленном изображении
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
3.1.4.1 обозначать слово или фразу под картинкой условно-графическими знаками
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
3.2.1.2 различать оппозиционные звуки, входящие в состав слов-паронимов;
3.2.1.3 определять точную позицию заданного звука в словах из трех слогов;
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова

2.3.3.2 тірек сөздерді пайдаланып сөз тіркесін құрастыру
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
2.3.4.2 жоспар сұрақтары бойынша әңгіме құрастыру және түйін сөздерді ажырату
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
2.4.3.1 сөздегі қате орынды анықтау үшін сөздің позициялық моделін құру әдісін меңгеру;
2.4.3.2 логопед мұғалімнің жетекшілік етуімен екпінсіз дауысты дыбысты жазуға ұсынылған екі сөздің ішінен сынақ сөзді таңдау
3) 3-сынып:
4-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
3.1.1.1 стереогноз үрдісінде ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Тек дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
3.1.3.1 саусақтарын атауына қарай ажырата отырып , 3-5 массажды тәсілдерді қолдану арқылы білек және саусақтарына өз бетінше массаж
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
3.2.1.1 қатаң және ұяң дауыссыз дыбыстарды естіп қаюбылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
3.3.1.1 қойылған дыбыстарды буын, сөз, фразада анық айту, қойылған дыбыспен екі-үш жаңылпаштар айту, берілген дыбысқа буындық құрамына сәйкес сөздер іріктеп айту, ң,қ дыбыстарын үлгі бойынша анық айту
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
3.3.2.2 мәтіндегі сөздердің лексикалық мәнін тауып түсіндіру, тура және астарлы мәнін түсіну
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
3.4.1.1 сөздер мен мәтіндерді оқығанда 1-ші және 2-ші қатардағы дауысты дыбыстарды ажырата білу, буын тізбегін кезектесіп, жуан және жіңішке жұптастыру арқылы еркін оқу
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
3.1.1.2 3-5 секундта таныс заттарды бірнеше заттардың бейнесі ішінен тану
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
3.1.4.1 графикалық бейнелері бар суреттерді сөзбен немесе сөз тіркестерімен сипаттау
2. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
3.2.1.2 пароним-сөздердің құрамындағы ұқсас дыбыстарды ажырату;
3.2.1.3 үш дыбыстан құралған сөздердің нақты позициясын анықтау;
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту

3.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой в словах модели: СГ+СГ+СГ++СГС
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
3.4.1.1 дифференцировать при чтении слов и текстов гласные 1 и 2 ряда, бегло читать слоговые цепочки с чередованием парных твердых и мягких;
3.4.1.3 подбирать фрагмент текста к иллюстрации
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
3.1.1.3 чувствовать направление звука и двигаться к источнику звука
1.3. Моторика и пространственные представления
3.1.3.2 ориентироваться на плоскости и называть месторасположение объектов: впереди - сзади, вверху - внизу, справа - слева
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
3.2.2.1 воспринимать и демонстрировать понимание фактического и контекстного содержания прослушанного текста, отвечая на вопросы, составляя вопросы
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
3.3.2.1 владеть словообразованием существительных с помощью суффиксов: -ик-, -оконок-, -ник-, -очк-, -Ұчк-;
3.3.2.3 демонстрировать заинтересованность в общении посредством невербальных и вербальных реакций
3.4. Развитие связной речи
3.3.4.1 составлять рассказ-повествование с элементами рассказа-описания по одной сюжетной картине
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
3.4.2.1 обозначать на письме мягкость согласных гласными 2 ряда и буквой ь;
3.4.2.2 дифференцировать буквы, обозначающие звуки, сходные по акустико-артикуляторным свойствам
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
3.1.2.1 запоминать, сохранять в течение двух-пяти дней и воспроизводить порядок слов, связанных ситуативно (3-5 элементов)
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
3.1.4.1 обозначать слово или фразу под картинкой условно-графическим способом
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
3.2.2.2 отличать предложение от набора слов из этого предложения, данных в начальной форме
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова
3.3.3.1 воспроизводить, создавать, дополнять, распространять фразы по моделям:
1) "Существительное+ прилагательное, а существительное+ прилагательн
ое";
2) "Глагол+… – глагол+… (поговорки), с союзами "и", "но" и 3) фразы с элементами подчинения, начиная с союза "который"
3.4. Развитие связной речи

3.3.1.2 сөздің буындық құрылымын бір буыннан екінші буынға бірқалыпты ауысу арқылы, тіркеспен – бір дауыссыздан екінші дауыссызға төрт буынды сөздерде ашық буыннан қайталау;
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
3.4.1.1 сөздер мен мәтіндерді оқығанда 1-ші және 2-ші қатардағы дауысты дыбыстарды ажырата білу, буын тізбегін кезектесіп, жуан және жіңішке жұптастыру арқылы еркін оқу
3.4.1.3 суретке сәйкес мәтінді таңдау.
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
3.1.1.3 дыбыстың бағытын сезініп, дыбыс көзіне қарай бағытталу
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
3.1.3.2 жазықтықта бағдарлау және нысандардың орналасуыорнын атау: алдында, артында, жоғары, төменде, оң/сол жақта
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
3.2.2.1 тындаған мәтіннің мазмұнын қабылдау және түсіну, сұрақтарға жауап беру, сұрақтар құрастыру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
3.3.2.1 зат есімдердің -шік, -ше жұрнақтары арқылы сөз жасалуы;
3.3.2.3 сөйлеу тілдік емес және вербалды реакциялар арқылы қарым-қатынасқа қызығушылық тан ыту.
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
3.3.4.1 сюжетті сурет бойынша баяндау -әңгіме құрастыру
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету
4.2.
Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
3.4.2.1 жазуда дауыссыздардың жіңішкелігін ь әрпімен белгілеу;
3.4.2.2 акустикалық-артикуляциялық қасиеттері бойынша ұқсас дыбыстарды білдіретін әріптерді ажырату.
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
3.1.2.1 3-5 элементтен тұратын жағдаяттық байланысқан сөздер қатарын жаттау және екі ден бес күнге дейін есте сақтау
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
3.1.4.1 графикалық бейнелері бар суреттерді сөзбен немесе сөз тіркестерімен сипаттау
2. Сөйлеу тілін түсінуін дамыту
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
3..2.2.2 бастапқы формада берілген сөйлемді оның ішіндегі сөздер жинағымен ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру
3.3.3.1 үлгі бойынша фразаны қайталау, толықтыру: есімдік+есімдік +сын есім+ зат есім+ етістік; үлгі бойынша көптік жалғауларды қолданып сөзді өзгерту (-тар, -тер, -дар, -дер)
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту

3.3.4.2 придумать окончание рассказа с опорой на картинку, изображающую кульминационный момент сюжетного действия рассказа
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
3.4.3.1 различать сильные и слабые фонемы в слове среди гласных и согласных на основе позиционной модели слова;
3.4.3.2 выбирать проверочное слово из двух предложенных для правописания сомнительной согласной с направляющей помощью учителя-логопеда
5) 4 класс:
таблица 5
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис
4.1.1.1 группировать предметы в процессе стереогноза по 2-м и более общим признакам по инструкции формата: "Достань все гладкие и округлые"
1.3. Моторика и пространственные представления
4.1.3.1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу и словесной инструкции
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
4.2.1.1 дифференцировать на слух свистящие и шипящие согласные, отличать по щелевые от аффрикат по представлению о способе образования;
4.1.2.3 определять точную позицию заданного звука в словах из четырех открытых слогов
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
4.3.1.1 воспроизводить ритмический рисунок – с имитацией серии слогов из двух и трех элементов с меняющимся ударением, трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
4.3.2.2 конструировать и правильно записывать глаголы-антонимы с помощью приставок от, при, у, различать значения приставок;
4.3.2.3 знать и уметь верно применять различные формы слов-извинений, вежливого отказа
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
4.4.1.1 читать осознанно, правильно, плавно и выразительно короткие тексты со словами, содержащими скорректированные звуки
2 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный,
зрительный и слуховой гнозис и праксис
4.1.1.2 соотносить часть и целое в сюжетных картинах, на матрицах Равена
1.3. Моторика и пространственные представления
4.1.3.1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук, применяя 3-5 массажных приемов по образцу и словесной инструкции
2. "Развитие понимания речи"
2.1. Восприятие, узнавание и различение звуков речи
4.2.1.2 проводить фонематический анализа простых и сложных форм

3.3.4.2 әңгіменің сюжеттік іс әрекетінің сонын сипаттайтын суретке негізделе отырып әңгімені аяқтау
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
3.4.3.1 сөздегі дыбыс/әріптердің орнын табу, ережелерді сақтап жазу, адам, жер,су аттарын бас әріппен жазу, сөйлемді жазу, сұрақтарға жауап (зат, іс-әрекет, қасиеті бойынша) беру
3) 4-сынып:
5-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
4.1.1.1 стереогноз үрдісінде екі немесе одан да көп ортақ белгісі бойынша, заттарды топтастыру. Нұсқау беріледі: "Барлық дөңгелек (тегіс, кедір-бұдыр) заттарды алып бер"
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
4.1.3.1 сөздік нұсқаулық және үлгі бойынша, 3-5 массаждық тәсілдерді пайдалана отырып білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
4.2.1.1 ысқырық және ызың дауыссыз дыбыстарды естіп қабылдауы арқылы ажырату, жасалу жолына қарай аффрикаттарды щелевые дыбыстардан ажырату.
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту""
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
4.3.1.1 қойылған дыбыстарды бар екі-үш буыннан тұратын сөздерді ырғағын келтіріп, екпінді түсіріп айту, ауыстыларды/дауыссыздарды ауыстырып буындар айту; ң,қ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің әрбір жерінде анық айту
3.2. Сөздің семантикалық құрылымын түзету және дамыту
4.3.2.2 зат есімдерден етістіктерді дұрыс жасау және жазу;
4.3.2.3 кешірім сұрау және сыпайы бас тарту сөздерінің әртүрлі формаларын білу және дұрыс қолдана білу.
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
4.4.1.1 түзетілген дыбыстары бар сөздері бар қысқа мәтіндерді саналы, дұрыс, тегіс және мәнерлі оқу
2-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
4.1.1.2 Равен матрицасының сюжетті суретерінен, бөлік және біртұтасты тұтасты сәйкестендіру
1.3. Моторика және кеңістік туралы түсініктері
4.1.3.1 сөздік нұсқаулық және үлгі бойынша, 3-5 массаждық тәсілдерді пайдалана отырып білек және саусақтарына өз бетінше массаж жасау ;
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.1.
Сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау және тану
4.2.1.2 қарапайым және күрделі формаларды фонематикалық талдау

3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
4.3.1.2 воспроизводить слоговую структуру слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой в словах модели: СГС+СГС++СГ, СГ+СГ++СГС
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.1. Преодоление нарушений чтения
4.4.1.2 читать правильно и выразительно простые тексты в темпе 35-40 слов в минуту,
пересказывать по графическому плану
3 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.1. Тактильный,
зрительный и слуховой гнозис и праксис
4.1.1.3 воспроизводить ритмическую основу музыкального фрагмента с ритмом марша и вальса (прихлопы, притопы)
1.4. Аналитико-синтетическая деятельность
4.1.4.1 выявлять причинно-следственную связь поступка (события) и следующего за ним чувства, ощущения, настроения демонстрировать эмоции
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
4.2.2.1 различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах ("Покажи, где спит и где спал…", "Покажи, где лампа и где лампы)
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.1. Коррекция и развитие звукослоговой структуры слова
4.3.1.1 воспроизводить ритмический рисунок – с имитацией серии слогов из двух и трех элементов с меняющимся ударением, трансформировать серии слогов с изменением в них гласного, опорного согласного, четко произнося все поставленные звуки на основе рациональной голосоподачи
3.2. Коррекция и развитие семантической структуры слова
4.3.2.1 владеть словообразованием прилагательных с применением суффиксов: -н-, -нн-, -ов-, -ск-
3.4. Развитие связной речи
4.3.4.1 инициировать и вести диалог по следам экскурсии, с использованием местоимений как средств межфразовой связи
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.2. Преодоление нарушений письма
4.4.2.1 различать на письме буквы из программы индивидуальной коррекции, звонкие и глухие, шипящие и свистящие, Р и Л –на основе звукового анализа
4 четверть
1. "Развитие психологической базы речи"
1.2. Тренировка памяти на линейный ряд
4.1.2.1 самостоятельно и с помощью логопеда составлять и отсроченно воспроизводить линейные ряды
2. "Развитие понимания речи"
2.2. Понимание звучащей речи
4.2.2.1 различать слова различных категорий по основным грамматическим показателям, выраженным в морфемах ("Покажи, где спит и где спал…", "Покажи, где лампа и где лампы);
4.2.2.2 отличать на слух рассказ от группы предложений по признаку единства (общности) темы
3. "Развитие и коррекция говорения"
3.3. Устранение аграмматизма и формирование морфемной структуры слова

3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыс-буындық құрамын түзету және дамыту
4.3.1.2. екі тұйық және бір ашық буыннан, екі ашық және бір тұйық буыннан тұратын үш буынды сөздерде сөздің буындық құрамын бір буыннан екінші буынға, тіркеспен – бір дауыссыздан екіншісіне ауысу арқылы жаңғырту
4. Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету
4.1. Оқу бұзылыстарының алдын алу және түзету
4.4.1.2 қарапайым мәтіндерді дұрыс анық оқу (минутына 35-40 сөз), графикалық жоспар бойынша баяндау
3-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын дамыту"
1.1. Тактилді, көру, есту гнозисі және праксисі
4.1.1.3 марш және вальс ырғағымен фрагменттің ырғақтық негізін жасау
1.4. Талдау-жинақтау әрекеті
4.1.4.1 іс әреткет және оның салдарынан пайда болатын сезім, көңіл күйдің себеп салдарын анықтай алу, эмоцияларын көрсету
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбысталған сөйлеу тілін түсіну
4.2.2.1 сөздерді грамматикалық белгілері бойынша ажырату, морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (сан есім, септік, шақтар бойынша "Қарындаш қайда екенін көрсет", "Шар қайда - шарлар қайда?") толықтыру
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.1. Сөздің дыбыстық құрылымын түзету және дамыту
4.3.1.1 қойылған дыбыстар бар екі-үш буыннан тұратын сөздерді ырғағын келтіріп, екпінді түсіріп айту, ауыстыларды/дауыссыздарды ауыстырып буындар айту; ң, қ дыбыстарын үлгі бойынша буын, сөздің әрбір жерінде анық айту;
3.2. Сөздің мағыналық құрамын түзету және дамыту
4.3.2.1 сын есімдердің -дай, -дей, жұрнақтары арқылы сөз жасалуы
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
4.3.4.1 фразааралық байланыс құралы ретіндегі есімдіктерді қолданып, экскурсия бойынша диалог жүргізу
4. "Оқу мен жазу үрдісін дамыту және түзету"
4.2. Жазу бұзылыстарының алдын алу және түзету
4.4.2.1 жеке түзету бағдарламасындағы әріптерді (қатаң, ұяң, үнді, ызың, ысқырық) жазуда ажырату, р- және л –дыбыстық талдау негізінде
4-тоқсан
1. "Тілдің психологиялық базасын да мыту"
1.2. Сызықтыққатар бойынша есте сақтауды жаттықтыру
4.1.2.1 өз бетінше және логопедтің көмегімен сызба қатарларды құру және қайталау
2. "Сөйлеу тілін түсінуін дамыту"
2.2. Дыбыстаған сөйлеу тілін түсіну
4.2.2.1 сөздерді грамматикалық белгілері бойынша ажырату, морфемалардың грамматикалық мәні туралы түсініктерін (сан есім, септік, шақтар бойынша "Қарындаш қайда екенін көрсет", "Шар қайда - шарлар қайда?") толықтыру
4.2.2.2 тақырыптың бірлестігінің белгілеріне қарай әңгімені естіп қабылдауы арқылы ажырату
3. "Дыбыс айтуын түзету және дамыту"
3.3. Аграмматизмді жою және сөздің морфемдік құрамын қалыптастыру

4.3.3.1 распространять синтаксические конструкции с союзами "что", "чтобы", выстраивая парадигму в словоизменения, владеть предложно-падежным управлением, согласованием именных частей речи;
4.3.3.2 составлять фразы, содержащие смысловые противопоставления, с использованием антонимов
3.4. Развитие связной речи
4.3.4.2 составлять рассказ-описание и рассказ-повествование по схеме с использованием слов-синонимов в качестве средств межфразовой связи
4. "Развитие и коррекция процессов чтения и письма"
4.3. Формирование готовности к усвоению орфографии
4.4.3.1 владеть правописанием жи-ши, ча-ща, чу-щу, вставлять пропущенную проверяемую гласную букву в слова, пользуясь подбором родственного слова по алгоритму и с направляющей помощью педагога
Приложение 564
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе, Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0- го класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 564 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования; в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма с учетом образовательных потребностей лиц с нарушениями зрения.
3. Задачи Программы:
1) выявить имеющиеся представления и знания (на уровне узнавания и предметной отнесенности слов).
2) обогащать сенсорный опыт, обогащать кругозор, формировать представления о форме, величине, расстоянии, направлении.

4.3.3.1 көптік, септік жалғауларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану; өзбетінше етістіктермен сөйлемдер құрау
4.3.3.2 Антонимдерді пайдаланып, мағыналық қарама-қайшылықтары бар сөз тіркестерін құрастыру
3.4. Байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
4.3.4.2 синонимдерді фраза аралық байланыс құралы ретінде қолданып, сызба бойынша сипаттама-әңгіме құру
4. "Оқу мен жазу процестерін дамыту және түзету"
4.3. Орфографияны меңгеруге дайындықты қалыптастыру
4.4.3.1 тастап кеткен дауысты әріпті орнына жазу, артикуляторлы, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жазудың жеке бұзылыстарын түзету және алдын алу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
564 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған балалардың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, тыңдалым (тыңдау), сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын игеру үрдісінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қоршаған орта туралы қалыптасқан түсініктері мен білімдерін анықтау (сөздерді тану және заттар мен сөзді сәйкестендіре алу);
2) сенсорлық тәжірибені, танымдық қабілетін байыту, пішін, өлшем, қашықтық, бағыт туралы түсінік қалыптастыру;

3) формировать элементарные приемы анализирующего наблюдения, учить использованию сохранных анализаторов, развивать познавательную активность;
4) развивать моторику, ритм движений, глазомер, дистантное восприятие, цветовое зрение.
5) развивать фонематический слух и первоначальные представления о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение, интонации речи);
6) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог;
7) развивать предпосылки формирования чтения: понимание речи; составление предложений; выделение звуков окружающего мира и различение звуков речи; составление предложений, диалогов, связных текстов; умение составлять короткие тексты на заданную тему; пересказывать;
8) развивать предпосылки формирования письма:
у слабовидящих - развивать мелкую моторику; рукодвигательную, оптико-пространственную деятельность; учить обведению по контуру, написанию элементов букв;
у незрячих – развивать мелкую моторику, рукодвигательную деятельность, научить правильному тактильному обследованию предметов, ориентированию на колодке-шеститочия, учить писать комбинации точек на колодке шеститочия; познакомить с грифелем, прибором Брайля; учебником, изданным рельефно-точечным шрифтом Брайля.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие сенсорной сферы: осязания, слухового восприятия, остаточного зрения;
2) подготовка руки к письму и чтению рельефно-точечным шрифтом, развитие ориентировки в малом пространстве;
3) предупреждение вербализма речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение грамоте осуществляется на основе концентрического расположения учебного материала, принципов социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного, ценностно-ориентированного коррекционно-развивающего подходов.
6. Концентричность расположения учебного материала предполагает постоянное повторение, с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
7. Социально-адаптирующая направленность обучения подразумевает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков.
8. Принцип деятельностного обучения предполагает широкое использование предметной, практической, игровой деятельности в процессе обучения; развитие и обогащение чувственного опыта, обеспечение поэтапного характера обучения с применением алгоритмических предписаний, что позволяет компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся c нарушением зрения, овладевать знаниями, умениями и навыками по предмету.

3) талдап бақылаудың қарапайым тәсілдерін қалыптастыру, сақталған анализаторларды пайдалануды үйрету, танымдық белсенділікті дамыту;
4) моториканы, қозғалыс ырғағын, көзбен өлшеуді, қашықтан қабылдауды, түстерді ажыратуды дамыту;
5) фонемалық есту қабілетін және сөйлеу туралы бастапқы идеяларды дамыту (дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу интонациясы);
6) коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту: әңгімелесушіні есту және тыңдай білу, диалог жүргізуге дайын болу;
7) оқу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту: сөйлеуді түсіну; сөйлемдер құрастыру; қоршаған әлемнің дыбыстарын бөліп көрсету және сөйлеу дыбыстарын ажырату; сөйлемдер, диалогтар, өзара байланысты мәтіндер; берілген тақырыпта қысқа мәтіндер құрастыра білу; мазмұндау;
8) жазу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту:
нашар көретіндерге - ұсақ моториканы дамыту; қол моторикасын, оптикалық-кеңістіктік белсенділікті дамыту; контур бойымен жүруді, әріптер элементтерін жазуды үйрету;
көрмейтіндерге - ұсақ моториканы, қол қимыл қызметін дамыту, заттарды дұрыс тактильді зерттеуге, алтынүктелі қалыпта бағдарлауға үйрету, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын құрастытуды үйрету; грифельмен, Брайль аспабымен және Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулықпен таныстыру; жазу құралымен жұмыс істеуді, грифельмен нүктелердің орнын табуды, грифельмен жазуды үйтеру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сенсорлық саласын дамыту: жанасу, есту арқылы қабылдауын, қалдық көру қабілетін;
2) қолды рельефті-нүктелі қаріппен жазуға және оқуға дайындау, шағын кеңістікте бағдарлауын дамыту;
3) сөйлеу вербализмінің алдын алу.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Әліппені оқытудың әлеуметтік бейімделу тәсілі, белсенді, коммуникативті, сараланған, құндылыққа бағытталған түзете-дамыту тәсілдері негізінде және оқу материалы концентрикалық түрде орналасуымен жүзеге асырылады.
6. Оқу материалының концентрикалық түрде орналасуы мазмұнының үнемі қайталану негізінде тереңдетіліп күрделеніп көрініс табады.
7. Оқытудың әлеуметтік-бейімделу тәсілі жеке тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңуді немесе азайтуды көздейді, білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен өмірлік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
8. Іс-әрекеттік оқыту тәсілі оқу үрдісі барысында заттық, тәжірибелік, ойындық іс-әрекеттерін кең түрде қолдануды, сезімдік тәжірибесін дамытуды және молайтуды қарастырады; алгоритмдік ұсынымдарды қолдана отырып оқытудың кезеңдік сипатын қамтамасыз етеді, ал бұлар өз кезегінде жоғарғы психикалық функцияларының сенсомоторлық негізін дамытып, білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігінің орнын толтыруға, пән бойынша білімдерді, біліктіліктерді және дағдыларды меңгеруге көмектеседі.

9. Коммуникативный подход в обучении – передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия в паре, в группе; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка.
10. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп обучающихся:
1) незрячие (абсолютная слепота);
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, со светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучше видящем глазу в условиях оптической коррекции.
Первые четыре подгруппы (тотально незрячие и с остаточным зрением - обучающиеся с остротой зрения в пределах от 0 до 0,04 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу) во время занятий пользуются тактильно-слуховым способом восприятия учебного материала, читают и пишут рельефно-точечным способом по системе Брайля. Пятая подгруппа - слабовидящие обучающиеся с остротой зрения от 0,05 до 0,4 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу - нуждаются в соблюдении регламентированной облегченной зрительной нагрузки, мероприятиях по охране и рациональному использованию неполноценного зрения, применении учебников укрупненным шрифтом, системы специальных наглядных, технических и оптических средств (накладные ортоскопические, строчные лупы). Обучающиеся с остротой зрения от 0,2 и выше с коррекцией оптическими очками – при наличии определенных условий свободно читают и пишут с помощью зрения, зрительно воспринимают предметы, явления и процессы действительности, зрительно ориентируются в пространстве; при обучении необходимо применение специальной наглядности, дополнительных технических средств обучения, соблюдение охранно-гигиенических требований.
11. Содержание Программы направлено на формирование казахстанского патриотизма, духовно-нравственных качеств, развитие толерантности и умения общаться в соответствии с принципом ценностно-ориентированного подхода.
12. Коррекционно-развивающая направленность обучения носит комплексный характер, направлена на развитие познавательной деятельности на основе полисенсорного восприятия – остаточного зрительного, слухового, осязательного.
13. В норме у человека зрительный тип восприятия является ведущим, поэтому процесс чтения и письма можно представить как определенную последовательность действий:
1) зрительное восприятие буквы;
2) узнавание буквы;

9. Коммуникативтік тәсіл – жұппен, топта тілдік қарым-қатынас барысында ақпарат алмасу, білім, біліктілік және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқытудың нәтижесі болып табылады.
10. Жеке және саралап оқыту тәсілі білім алушылардың ерекше білімдік қажеттіліктерінің ескерілуін болжайды және соған орай оларды келесі топтарға бөледі:
1) көзі көрмейтін (толық көрмейтін);
2) көзі көрмейтін – көру сезімінің толық болмауы, жарық сезуі немесе қалдық көруі бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейін түзетумен);
3) жарық қабылдағыштық қасиеті бар;
4) жақсы көретін көзінде 0,04 және одан төмен қалдықты көруі бар және одан төмен ауыстырылатын түзетумен;
5) оптикалық түзету жағдайында жақсы көретін көзінде 0,05 - 0,4 көру өткірлігімен.
Алғашқы төрт топтың білім алушылары – сабақ кезінде оқу материалын тактильдік-есту тәсілі бойынша қабылдайды, Брайль жүйесі бойынша бедерлі-нүктелі қаріппен оқып, жазады, бұл топтың оқу үрдісі көбінесе сезу және есту арқылы жүзеге асырылады. Бесінші топтағы балалар нашар көретіндерге жатады. Олар регламенттенген және жеңілдетілген көру жүктемесінің сақталуын, бұзылған көру қабілетін қорғау және рационалды пайдалану бойынша іс-шараларын, ірі қаріптегі арнайы оқулықтарды, техникалық және оптикалық құралдар жүйесін (ортоскопиялық аспаптар, жолақты лупалар) қажет етеді. Сонымен қатар көзін оптикалық әйнекпен түзеткенде көру өткірлігі 0,2 ден жоғары нашар көретін білім алушылар – қолайлы жағдайда көру арқылы емін-еркін оқиды, жазады, заттарды, шынайы өмірдің құбылыстары мен үрдісін қабылдайды, кеңістікте көру арқылы бағдарлай алады, оқыту кезінде арнайы көрнекілікті, оқытудың қосымша техникалық құралдарын қолдану, қорғау-гигиеналық талаптарды сақтауды қажет етеді.
11. Бағдарлама мазмұны білім алушылардың рухани-адамгершіліктік қасиеттерін, қазақстандық патриотизмін қалыптастыруға, төзімділігі мен құндылықты-бағдарлық тәсіл қағидасы негізінде қатынас жасау қабілетін дамытуға бағытталады.
12. Түзете-дамыту бағыты кешенді сипатта болып, қалдық көру, есту, сезіну сияқты полисенсорлық қабылдаулары негізінде танымдық әрекеттерін дамытуға бағытталады.
13. Қалыпты жағдайда адамның көру арқылы қабылдауы жетекші болып табылады, сондықтан оқу және жазу үрдісін келесідей іс-әрекеттер реттілігімен сипаттауға болады:
1) әріпті көріп қабылдау;
2) әріпті тану;

3) соотнесение буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы.
14. В процессе чтения и письма, проходящего в условиях нарушения зрения, благодаря действию механизма компенсации, происходит замена зрительного типа восприятия на осязательный, что приводит к изменениям в зрительно-слухо-моторной триаде, обеспечивающей процесс восприятия письменной информации: зрительной компонент заменяется на тактильный. Процесс чтения и письма, осуществляющийся в условиях слепоты, происходит за счет установления новых связей между слуховым и тактильным анализатором.
15. Техническую сторону процесса чтения и письма, проходящего в условиях нарушения или отсутствия зрения, можно представить в виде следующих действий:
1) тактильное восприятие буквы, представленной рельефно-точечным шрифтом;
2) различение и узнавание буквы тактильным способом;
3) соотнесение рельефной буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы рельефно-точечным шрифтом.
16. Трудности овладения навыками чтения и письма незрячих обучающихся обусловлены:
1) сукцессивным (последовательным во времени) характером осязательного восприятия в отличие от симультанного (одномоментного) характера зрительного восприятия;
2) дифференциацией сходных и зеркальных букв рельефно-точечного письма, незначительно отличающихся друг от друга;
3) реализацией моторной операции процесса письма - процесс письма незрячего ребенка осуществляется лишь под кинетическим контролем, у нормальновидящих данный процесс протекает под двойным контролем – кинетическим и зрительным;
4) необходимостью фиксации незрячим ребенком начала каждого слова или строки;
5) зеркальностью письма по отношению к чтению, которая обусловливает большое количество инверсий и смешений.
17. Трудности овладения навыками чтения и письма слабовидящих обучающихся обусловлены:
1) недостаточным зрительным контролем процесса письма;
2) дифференциацией похожих знаков и элементов букв: незначительно отличающихся друг от друга;
3) смешением прямого и наклонного письма, что создает несколько хаотичное изображение, вызывает трудности узнавания собственного письма;
4) низким уровнем зрительного контроля у слабовидящих.
18. Специфичность процесса письма и чтения незрячих требует использования специальных методических приемов при обучении грамоте: наличие подготовительного этапа, предварительная работа на колодке-шеститочия, ориентировка в малом пространстве, ориентирование на приборе Брайля, тренировка в нахождении грифелем угловых точек, умение их правильно прочитать, освоение тактильно-двигательных образов комбинации точек.

3) әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріптерді жазу.
14. Көру қабілеті терең бұзылған жағдайындағы оқу және жазу үрдісі кезінде, компенсациялық механизмнің әсерінің арқасында көру арқылы қабылдауы сезіну арқылы қабылдаумен аламастырылады, ал бұл дегеніміз жазылымдық ақпаратты қабылдау үрдісін қамтамасыз ететін, көру-есту-моторлық триадасының өзгеруіне әкеліп соғады: көру компоненті тактильдікке алмастырылады. Көрмеушілік жағдайындағы оқу және жазу үрдісі - есту мен тактильдік анализаторлары арасында жаңа байланыстар орнатылуы арқылы жүреді.
15. Көрмейтін немесе көру қабілеті терең бұзылған кездегі оқу және жазу үрдісінің техникалық жағын келесі әрекеттермен көрсетуге болады:
1) рельефті-нүктелі қаріппен ұсынылған әріпті тактильді қабылдау;
2) әріптерді тактильдік түрде ажырату және тану;
3) рельефті әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріпті рельефті-нүктелі қаріппен жазу.
16. Көрмейтін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгеру қиындықтарының себептері:
1) көру арқылы қабылдаудың симутандық сипатына (бірсәттілік) қарағанда, сезіп қабылдаудың сукцессивтік сипаты (уақыт ішіндегі тізбектігі);
2) бір-бірінен аз ғана айырмашылығы бар, рельфті-нүктелі жазудың ұқсас және айналық әріптерінің дифференциациясы;
3) жазу үрдісінің моторлық операциясының жүзеге асырылуы – көрмейтін баланың жазу үрдісі тек кинетикалық бақылау арқылы жүреді, ал қалыпты көретіндерде бұл процесс екі есе бақылаумен жүреді – кинетикалық және көру;
4) көрмейтін баланың әрбір сөздің немесе жолдың басталуын фиксациялау қажеттілігі.
5) көптеген инверсиялар мен ауыстыруларды болдыратын оқуға қатысты жазудың айналылығы.
17. Нашар көретін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгерудегі қиындықтары:
1) жазу үрдісін көзбен бақылаудың жеткіліксіздігі;
2) ұқсас белгілер мен әріптер элементтерінің дифференциациясы: бір-бірінен сәл өзгеше;
3) тікелей және көлбеу жазуды араластыру, бұл біршама хаотикалық бейнені тудырады, өз жазуын тануда қиындық тудырады;
4) нашар көретін білім алушыларда көру қабілетінің төмен деңгейі.
18. Көрмейтін білім алушылардың оқу және жазу үрдісінің ерекшелілігі оқу және жазу барысында қиындықтар тудырады және көру қабілетінің терең бұзылымдары бар балалардың сауатын ашу барысында арнайы әдістемелік тәсілдердің қолданылуын талап етеді: дайындық кезеңінің болуы, алтынүктелі қалыпта алдын-ала жұмыс жасау, кіші кеңістікте бағдарлау, Брайль аспабында бағдарлау, грифельмен бұрыштық нүктелерді табу жаттығулары, оларды дұрыс оқу, нүктелерді орналастырудың тактильді-қимылдық бейнесін игеру.

19. Последовательность и примеры заданий по слушанию и говорению:
1) артикуляционные разминки;
2) звуковой анализ слов;
3) восприятие речи, выделение из речевого потока языковых единиц (предложение, слово, слог, звук);
4) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью;
5) составление диалога, принятие точки зрения собеседника;
6) постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного текста;
7) составление высказываний на знакомые темы;
8) знакомство с рельефными изображениями/рисунками, составление рассказов по ним, по личным впечатлениям, по аналогии с прочитанным;
9) словесное рисование/описание;
10) пересказ знакомых историй, сказок;
11) донесение информации до собеседника и слушателей.
20. Последовательность и примеры заданий по формированию предпосылок чтения и письма:
у незрячих
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки; ориентировка на колодке-шеститочия, написание комбинации точек на колодке шеститочия;
2) знакомство с грифелем, прибором Брайля; учебником, изданным рельефно-точечным шрифтом Брайля, правильная посадка;
3) ориентирование в приборе Брайля, в расположении строки, клеток, умение находить последовательно грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
4) написание 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать, писать комбинации точек;
5) угловые точки изучаются не одновременно, а последовательно во времени с обязательным закреплением;
6) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), затем расположение точек 2 и 5;
7) при изучении точек 2 и 5 первоначально они предлагаются в сочетании с верхней точкой для облегчения восприятия: например, сочетание 1,2, затем отдельно 2; сочетание 4,5, затем отдельно 5;
8) освоение тактильно-двигательных образов точек, видов их сочетаний;
9) чтение информации, представленных в виде рельефных рисунков и схем;
у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету;
3) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространства (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) тетрадного листа;
4) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);

19. Тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының реттілігі және мысалдары:
1) артикуляциялық жаттығулар;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) сөйлеуді қабылдау, сөйлеу ағынынан тілдік бірліктерді бөлу (сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
4) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау;
5) диалог құру, әңгімелесушінің көзқарасын қабылдау;
6) сұрақтарды қою және тыңдалған мәтін негізінде жауаптарды тұжырымдау;
7) таныс тақырыптарға мәлімдемелер жасау;
8) бедерлі суреттермен/суреттермен танысу, олар бойынша, жеке әсерлері бойынша, оқылғандарға ұқсас әңгімелер құрастыру;
9) ауызша сурет салу/сипаттама;
10) таныс әңгімелер мен ертегілерді қайталау;
11) ақпаратты әңгімелесушіге және тыңдаушыларға жеткізу.
20. Оқу және жазу алғышарттарын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
көрмейтіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар, алтынүктелі қалыпта бағдарлау, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
2) грифельмен, Брайль аспабымен; Брайльдің рельефті-нүктелі шрифтімен басылған оқулықпен танысу, дұрыс отырғызу;
3) Брайль аспабында, жолдың, торлардың орналасуында бағдарлау, грифельмен 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді рет-ретімен табу біліктілігі ;
4) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді жазу, оларды дұрыс оқи білу, нүктелердің комбинацияларын жаза білу;
5) бұрыштық нүктелер бір уақытта зерттелмейді, бірақ міндетті түрде бекітіле отырып, уақыт бойынша жүйелі түрде зерттеледі;
6) белгілі бір реттіліктегі нүктелерді нөмірлеудің тактильді-қозғалтқыш бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
7) 2 және 5 нүктелерді зерттеу кезінде бастапқыда олар қабылдауды жеңілдету үшін жоғарғы нүктемен бірге ұсынылады: мысалы, 1,2, содан кейін 2 бөлек; 4,5, содан кейін 5 бөлек.
8) нүктелердің тактильдік-қозғалыс бейнелерін, олардың үйлесім түрлерін игеру;
9) рельефтік суреттер мен сызбалар түрінде ұсынылған ақпаратты оқу;
нашар көретіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, қолды үйлестіру және дәл қимылдау;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, дөңгелектеу; трафарет бойынша заттарды дөңгелектеу, бояу;
3) жұмыс жолында дәптерде бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар) түсіну;
4) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарық, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);

5) знакомство с основными направлениями движений руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слева направо, справа налево, круговые движения);
6) разбор траекторий движения при письме каждого элемента, с комментированием;
7) освоение двигательных образов элементов букв, видов их соединений, сочетаниях (обратить внимание, что слабовидящих учим прямому, не наклонному письму).
21. При обучении незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги другие предметы стояли на постоянно зафиксированных местах. Это способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и другие активные методы).
22. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, предметных операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
23. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:
1) для незрячих: учебник, изданный рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;
2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Әліппе, Ана тілі" включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;
3) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран;
4) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
5) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, Web-камера (Веб), сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
6) доска настенная аудиторная.
24. В процессе языкового обучения активно используются технические вспомогательные устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) оптические средства коррекции: лупы (ручные, стационарные и опорные); очки (микроскопические, гиперокулярные и телескопические); бинокуляры и монокуляры; проекционные увеличивающие аппараты (проекторы);
2) для лиц, у которых имеется нарушение поля зрения (гемианопсия, трубчатое зрение) специальные оптические системы, которые изменяют поле зрения в необходимых пределах; если ухудшение качества зрения происходит в условиях повышенной освещенности, используют такие светотехнические средства, как светозащитные корригирующие линзы из бесцветного стекла или с покрытием из цветного стекла;

5) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар);
6) әрбір элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау, түсініктеме беру;
7) әріптер элементтерінің қозғалыс бейнелерін, олардың қосылыстарының түрлерін, үйлесімдерін меңгеру (нашар көретіндерге тік, көлбеу емес жазуды үйретуге назар аудару).
21.Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар (басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуларына болады.
22. Көру қабілеті нашар және қалдық көру кезінде көру жүктемесінің реті келесілерді қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу, әсіресе патологиялық бұзылым барысында;
3) сыртқы әлемнің нысандарын көру және бақылау, жазу, еңбек операцияларын жүргізу үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
23. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін оқу үрдісін жабдықтау нормалары белгіленген:
1) көрмейтіндер үшін: Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулық; Брайль аспабы, грифель, алтынүктелі қалып;
2) нашар көретіндер үшін: "Әліппе, Ана тілі" оқу-әдістемелік кешені, оған оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал.
3) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жиынтығы: проектор, интерактивті тақта немесе экран;
4) электрондық басылымдар, DVD–гі бейнефильмдер, электронды плакаттар;
5) компьютер жиынтығы: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, Web-камера (Веб), желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
6) қабырғалық аудиториялық тақта.
24. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратуралар) мен дидактикалық құралдар (ақпарат тасымалдағыштар) белсенді түрде қолданылады, соның ішінде:
1) оптикалық түзеу құралдары: лупалар (қолдық, стационарлық және тіректік); көзәйнектер (микроскопиялық, гиперокулярлық және телескопиялық); бинокулярлар мен монокулярлар; проекциялық ұлғайтқыш аппараттары (эпипроекторлар және диапроекторлар);
2) көру аумағының кемістігі бар тұлғалар үшін (гемианопсия, құбырлы көру) көру аумағын қажетті шектеуде өзгертетін арнайы оптикалық жүйелер; егер көру сапасының нашарлауы жоғары жарық жағдайында болса, түссіз қапталған әйнектен немесе түрлі-түсті әйнектен жасалған жарықтан қорғайтын түзеткіш линзалар сияқты жарық техникасы қолданылады;

3) компьютерный тифлокомплекс: IBM совместимый компьютер, брайлевский дисплей, принтер брайлевский Index Everest-D, программа "Книголюб" для сканирования и чтения, программа увеличения экрана;
4) электронное увеличивающее устройство "Книга", "Video Light VGA";
5) увеличивающее устройство для слабовидящих портативное.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
25. Объем учебной нагрузки по предмету "Әліппе", "Ана тілі" составляет:
1) в 0-м классе 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
26. В процессе обучения грамоте выделяются взаимосвязанные периоды: пропедевтический, добукварный, букварный, послебукварный. В 0 классе реализуется пропедевтический период.
27. В 0-м классе классе содержание Программы включает следующие сквозные разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
28. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) обогащение сенсорного, практического опыта;
2) понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
3) определение темы и основной мысли прослушанного;
4) пересказывание прослушанного материала;
5) прогнозирование событий;
6) привлечение внимания слушателей;
7) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм.
8) высказывание оценочного суждения;
9) составление рассказа;
10) ориентирование в звуковой форме слова.
29. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) развитие и конкретизация речи;
3) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
4) определение структурных частей текста;
5) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
6) формулирование вопросов и ответов;
7) определение типов и жанров текстов;
8) сравнительный анализ текстов.
30. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) создание текста;
3) соблюдение графических норм письма;
4) нахождение и исправление ошибок в работе;
31. Базовое содержание образования 0 класса:
"Слушание и говорение":

3) компьютерлік тифлокешен: IBM үйлесімді дербес компьютер, брайльдік дисплей, брайльдік принтер index Everest–D, сканерлеуге және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, экранды ұлғайтатын бағдарлама;
4) электрондық ұлғайтқыш құрылғысы "Книга", "Video Light VGA";
5) нашар көретіндерге арналған портативтік ұлғайтқыш құрылғы.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
25. "Әліппе", "Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылы бойынша 160 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
26. "Әліппе" пәнін оқыту өзара байланысты кезеңдерге бөлінеді: пропедевтикалық, әліпеге дейінгі, әліппе кезеңді, әліппеден кейінгі. Пропедевтикалық және әліппеге дейінгі кезең мазмұны бойынша ерекшеленетін, пропедевтикалық 0-сыныпта, ал әліпеге дейінгі кезең 1-ші сыныптың басын қамтиды.
27. 0-сынып Бағдарламаның мазмұны келесі ортақ бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
28. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлық, тәжірибелік тәжірибені байыту;
2) сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз);
3) тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
4) тыңдалған материалды қайталап айту;
5) оқиғаларды болжау;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) сөйлеу нормаларын сақтай отырып әр түрлі жағдайларда қарым-қатынасқа түсу;
8) бағалау пікірін айту;
9) әңгіме құрастыру;
10) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
29. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) сөйлеуді дамыту;
3) оқылған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
4) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
5) мәтіндегі лексикалық және синтаксикалық бірліктер рөлін түсіну;
6) сұрақтар мен жауаптарды құрастыру ;
7) мәтіннің түрін, жанрын және стилін анықтау;
8) мәтіндердің салыстырмалы талдауы;
30. "Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сезімдік қабылдау мен бағдарлауды дамыту;
2) мәтін құру;
3) жазудың графикалық нормаларын сақтау;
4) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
31. 0-сыныптағы білім берудің базалық мазмұны:
"Тыңдалым және айтылым":

1) последовательное обследование предметов (сверху вниз) двумя руками на поверхности стола;
2) выделение признаков предметов по фактуре (гладкость, шероховатость), температурным качествам, определение материала, из которого сделан предмет;
3) различение и узнавание предметов по цвету, форме, величине;
4) понимание звука и выделение звука из окружающей действительности;
5) соотношение звука с источником звука;
6) локализация звука (по направлению, по расстоянию до источника звука, по силе звука);
7) предметно-практическая деятельность с натуральными предметами, муляжами, игрушками, работа с изображения на цветных и рельефных рисунках, работа с аппликациями;
8) описание крупных, четких, неперегруженных деталями иллюстраций;
9) начальные представления о языке как составляющей целостной картины мира;
10) основные единицы речи (текст, предложение, слово);
11) звуковая сторона слышимой речи;
12) интонационная окраска предложений и маленьких текстов;
13) ситуации в диалоговой форме;
14) невербальные средства общения: интонация, поза, жесты, мимика;
15) нормы орфоэпии и правильное интонирование предложения;
16) нормы речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (обращение с просьбой, благодарность, поздравление);
17) артикуляционные упражнения на развитие фонематического слуха и постановки дикции (скороговорки);
18) артикуляционные разминки;
19) звуковое строение слов и слогов;
20) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты);
21) классификация согласных по твердости/мягкости и по звонкости/глухости;
22) деление слов на слоги;
23) ударные и безударные слоги;
24) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
25) смыслоразличительная роль звука и ударения (за́мок - замо́к);
26) слушание текстов, рассказов;
27) выделение основной темы и мысли текста, пересказ прослушанного;
28) диалоги, участие в диалогах, формулирование вопросов-ответов, привлечение внимание слушателя.
"Чтение" у незрячих:
1) пересказ прослушанного по вопросам, сопоставление предметов по их признакам, группировка предметов (исключать лишний предмет), классификация кация предметов по их видовым понятиям, названиям;
2) соотносение слова и образа, пополнение словарного запаса, участие в беседе (по жизненным впечатлениям, по содержанию сказки);
3) пересказ прослушанного по вопросам;
4) подбор слов, характеризующие действия и признаки предметов;
5) "чтение" рельефных рисунков;
6) рельефные схемы предложений, слов с различной слоговой структурой;
7) определение количества слов в предложении, слогов в слове – соотнесение с графическими рельфными изображениями;

1) үстел бетіндегі екі қолмен заттарды жүйелі түрде тексеру (жоғарыдан төменге);
2) заттардың белгілерін текстурасы (тегістігі, кедір-бұдырлығы), температуралық қасиеттері бойынша бөлу, зат жасалған материалды анықтау;
3) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша ажырату және тану;
4) дыбысты түсіну және қоршаған болмыстан дыбыстың шығуы;
5) дыбыстың дыбыс көзімен арақатынасы;
6) дыбыстың локализациясы (бағыт бойынша, дыбыс көзіне дейінгі қашықтық бойынша, дыбыс күші бойынша);
7) табиғи заттармен, муляждармен, ойыншықтармен пәндік-тәжірибелік іс-әрекет, түрлі-түсті және бедерлі суреттердегі кескіндермен жұмыс, аппликациялармен жұмыс;
8) ірі, анық, жүктелмеген иллюстрациялардың егжей-тегжейін сипаттау.
9) әлемнің тұтас бейнесінің құрамдас бөлігі ретінде тіл туралы алғашқы идеялар;
10) сөйлеудің негізгі бірліктері (мәтін, сөйлем, сөз);
11) естілетін сөздің дыбыстық жағы;
12) сөйлемдер мен шағын мәтіндердің интонациялық бояуы;
13) диалог түріндегі жағдайлар;
14) ауызша емес қарым-қатынас құралдары: интонация, поза, ым-ишара, бет-әлпет;
15) орфоэпия нормалары және сөйлемді дұрыс интонациялау;
16) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайындағы сөйлеу этикетінің нормалары (өтініш, алғыс, құттықтау);
17) фонемалық есту мен дикцияны (тілдің бұрышы) дамытуға арналған артикуляциялық жаттығулар;
18) артикуляциялық жаттығулар;
19) сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
20) дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (артикуляциялық, акустикалық, функционалды аспектілер);
21) дауыссыз дыбыстарды қаттылық/жұмсақтық және дауыссыз/саңырау бойынша жіктеу;
22) сөздерді буындарға бөлу;
23) екпінді және соқпалы емес буындар;
24) дауысты және дауыссыз дыбыстарға әлсіз және күшті позициялар;
25) дыбыс пен екпіннің семантикалық рөлі (құлып - құлып);
26) мәтіндерді, әңгімелерді тыңдау;
27) мәтіннің негізгі тақырыбы мен ойларын бөліп көрсету, тыңдағанды қайталау;
28) диалогтар, диалогтарға қатысу, сұрақ-жауаптарды тұжырымдау, тыңдаушының назарын аудару.
"Оқылым"
көрмейтін білім алушыларда:
1) сұрақтар бойынша қайталау, объектілерді олардың белгілері бойынша салыстыру, заттарды топтастыру (артық затты алып тастау), заттарды олардың түр ұғымдары, атаулары бойынша жіктеу;
2) сөз бен бейнені салыстыру, сөздік қорын толықтыру, әңгімелесуге қатысу (өмірлік әсерлері бойынша, ертегінің мазмұны бойынша);
3) сұрақтар бойынша тыңдалғанды қайталау;
4) заттардың әрекеттері мен белгілерін сипаттайтын сөздерді таңдау;
5) рельефті суреттерді тану, сүреттеу, "оқу";
6) сөйлемдер мен бұындардың графикалық бейнелері;
7) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау - оның графикалық бейнесімен сәйкестендіру;

8) слог как минимальная произносительная единица;
9) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков - соотнесение с графическими рельфными изображениями;
10) мысленное расчленение комбинации точек на составляющие ее элементы (точки);
11) предметно-практическая игровая деятельность с использованием натуральных предметов: чучела, муляжи, барельефы, игрушки, аппликации;
12) их описание;
13) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
14) характеристика основных действующих лиц произведения.
чтение у слабовидящих:
1) пересказ прослушанного по вопросам, сопоставление предметов по их признакам, группировка предметов (исключать лишний предмет), классификация кация предметов по их видовым понятиям, названиям;
2) соотносение слова и образа, пополнение словарного запаса, участие в беседе (по жизненным впечатлениям, по содержанию сказки, рассказа);
3) пересказ прослушанного по вопросам;
4) подбор слов, характеризующие действия и признаки предметов;
5) описание одиночный изображений, сюжетных рисунков;
6) схемы предложений, слов с различной слоговой структурой;
7) определение количества слов в предложении, слогов в слове – соотнесение с графическими изображениями;
8) слог как минимальная произносительная единица;
9) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков - соотнесение с графическими изображениями;
10) предметно-практическая игровая деятельность с использованием натуральных предметов: муляжи, барельефы, игрушки, аппликации и из иллюстраций;
11) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
12) характеристика основных действующих лиц произведения.
"Письмо" у незрячих:
1) упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с прибором для письма, грифелем Л. Брайля, правила их использования;
3) ориентировка в пространстве листа, в тетради;
4) умение узнавать и различать предметы по цвету, форме, величине, соотносить их с рельефными рисунками;
5) самостоятельно оперировать сенсорными эталонами (цвет, форма, величина);
6) развитие умения ориентировки на парте (каждая вещь имеет свое постоянное место), умение ориентировки в первой учебной книге и ее страницах;
7) накалывание орнаментов из точек, письмо точек, используя колодку-шеститочие;
8) ориентировка на колодке-шеститочии, написание комбинации точек на колодке-шеститочии;
9) ориентирование, в расположении строк и клеток в приборе Брайля, умение находить грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
10) написание последовательно 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать;

8) буын кіші айтылым бірлігі ретінде;
9) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың құрылымы -олардың графикалық бейнелері;
10) нүктелер комбинациясын оны құрайтын элементтерге (нүктелерге) бөлу;
11) табиғи заттарды қолдана отырып, заттық-тәжірибелік ойын әрекеті: жануарлар белгілейтін ойыншықтар, муляждар, рельефтер, ойыншықтар, қосымшалар;
12) олардың сипаттамасы;
13) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
14) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы.
нашар көретін білім алушыларда:
1) сұрақтар бойынша қайталау, объектілерді олардың белгілері бойынша салыстыру, заттарды топтастыру (артық затты алып тастау), заттарды олардың түр ұғымдары, атаулары бойынша жіктеу;
2) сөз бен бейнені салыстыру, сөздік қорын толықтыру, әңгімелесуге қатысу (өмірлік әсерлері бойынша, ертегінің мазмұны бойынша);
3) сұрақтар бойынша тыңдалғанды қайталау;
4) заттардың әрекеттері мен белгілерін сипаттайтын сөздерді таңдау;
5) заттық, сюжеттік суреттерді тану, сүреттеу, "оқу";
6) сөйлемдер мен бұындардың схемалары;
7) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау - оның графикалық бейнесімен сәйкестендіру;
8) буын кіші айтылым бірлігі ретінде;
9) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың құрылымы - олардың графикалық бейнелері;
10) табиғи заттарды қолдана отырып, заттық-тәжірибелік ойын әрекеті: жануарлар белгілейтін ойыншықтар, муляждар, рельефтер, ойыншықтар, қосымшалар;
11) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
12) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы.
"Жазылым"
көрмейтін білім алушыларда:
1) саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын, қолдың үйлестірілуі мен дәл қимыл-қозғалысын дамытуға арналған жаттығулар;
2) Л.Брайль аспабында жазу құрылғысымен, грифельмен танысу, қолдану ережелері;
3) парақ кеңістігінде, дәптерде бағдарлай білу;
4) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша танып, ажырата білу, оларды бедерлі суреттермен байланыстыру;
5) сенсорлық эталондармен өз бетінше жұмыс істей білу (түсі, пішіні, шамасы);
6) партада бағдарлай білуді дамыту (әрбір заттың өзінің тұрақты орны бар), бірінші оқу кітабында және оның беттерінде бағдарлай білу;
7) нүктелерден ою-өрнектерді тесу, алты нүктелі қалыптарды пайдалана отырып нүктелерді жазу;
8) алтынүктелі қалыпта бағдарлау, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
9) Брайль аспабындағы жолдар мен торлардың орналасуында бағдарлау, 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді грифельмен таба білу;
10) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді рет-ретімен жазу, оларды дұрыс оқи білу;

11) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), их комбинаций, затем расположение точек 2 и 5;
12) правильное расположение точек в колодке-шеститочии;
письмо у слабовидящих:
1) знакомство с тетрадью, знакомство со страницей, выполнение графических упражнений;
2) рисование, штриховка, обводка;
3) обводка и раскраска предметов по трафарету;
4) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
5) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
6) знакомство с основными направлениями руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме;
7) разбор траекторий движения при письме каждого элемента;
8) комментарии к написанию элементов букв;
9) объяснение последовательности начертания элементов буквы;
10) освоение двигательных образов элементов букв.
Параграф 2. Система целей обучения
32. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
33. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) Раздел "Слушание и говорение":
Таблица 1
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1.1. Обогащение сенсорного и практического опыта
0.1.1.1 обследовать предмет двумя руками;
0.1.1.2 последовательно и активно обследовать предметы;
0.1.1.3 использовать весь арсенал осязательного восприятия: пальцевый, ладонный, кестевой;
0.1.1.4 различать признаки предметов по фактуре, температуре, материалу;
0.1.1.5 различать и описывать предметы по форме, цвету, величине;
0.1.1.6 различать звуки окружающей действительности;
0.1.1.7 выделять звуки по направлению, силе, локализации;
0.1.1.8 узнавать предметы по описанию;
0.1.1.9 группировать предметы по названию, размету, форме и другим характеристикам;
0.1.1.10 осуществлять предметно-практическую деятельность с использованием натуральных предметов: чучела, муляжи, барельефы, игрушки, аппликации; оречевлять собственную деятельность
1.2. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.2.1 узнавать основные единицы речи (текст, предложение, слово;

11) нүктелерді белгілі бір ретпен нөмірлеудің тактильді-қозғалтқыш бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), олардың комбинациялары, содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
12) қалыптағы нүктелердің дұрыс орналасуы-алты нүкте;
нашар көретін білім алушыларда:
1) дәптермен танысу, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау;
2) сурет салу, штрихтау, дөңгелектеу;
3) заттарды трафарет бойынша жиектеу, бояу;
4) дәптерде жұмыс жолында бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін түсіну (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар);
5) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
6) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, дөңгелек қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру;
7) әр элементті жазу кезінде қозғалыс траекторияларын талдау;
8) элементтерді жазуға түсініктемелер;
9) әріптерді салу реттілігін түсіну;
10) әріптердің қозғалыс бейнелерін, олардың буындардағы, комбинациялардағы қосылу түрлерін игеру.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
32. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқыту мақсатының реттік нөмірін білдіреді. 0.1.2.1 кодында "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
33. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1.1. Сенсорлық және тәжірибелік біліктілігін байыту
0.1.1.1 екі қолмен затты тексеру;
0.1.1.2 заттарды дәйекті және белсенді түрде тексеру;
0.1.1.3 сезіну арқылы қабылдаудың барлық мүмкіндіктерін қолдану: саусақ, алақан, білек;
0.1.1.4 заттардың белгілерін құрылымы, температурасы, материалы бойынша ажырату;
0.1.15 қоршаған шындықтың дыбыстарын бөліп көрсету және ажырату;
0.1.1.6 дыбыстарды бағыты, күші, дыбысталу орны бойынша ажырату;
0.1.1.7 нысандарды пішіні, түсі, өлшемі бойынша ажырату және сипаттау;
0.1.1.8 заттарды сипаты бойынша тану;
0.1.1.9 заттарды атауы, өлшемі, пішіні және басқа да сипаттамалары бойынша топтастыру;
0.1.1.10 табиғи заттарды: тұлыптар, муляждар, барельефтер, ойыншықтар, аппликацияларды пайдалана отырып, заттық-тәжирибелік іс-әрекетті жүзеге асыру; өз қызметін түсіну
1.2. Сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
0.1.2.1 сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);

0.1.2.2 различать текст, предложение, слово, звук, ударение;
0.1.2.3 различать устную и письменную речь;
0.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
0.1.2.5 определять количество слов в предложении;
1.1.2.6 правильно использовать ударения в словах
1.3. Определение темы и основной мысли прослушанного
0.1.3.1 определять о ком/о чем говорится в тексте;
0.1.3.2 оценивать действия и поступки героев
1.4. Пересказывание прослушанного материала
0.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий с опорой на подсказки;
0.1.4.2 восстанавливать деформированные предложения с поддержкой учителя
1.5. Прогнозирование событий
0.1.5.1 выделять в содержании заголовок, подбирать рельефный рисунок/иллюстрации к рассказу
1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 использовать невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.6.2 соблюдать интонацию: повествовательную, вопросительную, восклицательную
1.7. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.7.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-12 слов по сюжетной картине и/или с опорой на вопросы учителя;
0.1.7.2 составлять простые диалоги
1.8. Высказывание оценочного суждения
0.1.8.1 высказывать отношение к прослушанному рассказу/сказке/событию/мультфильму обосновывать его простыми предложениями
1.9. Составление рассказа
0.1.9.1 составлять описательный и повествовательные рассказы в объеме до 8-12 слов по предметной картине с опорой на вопросы учителя и/или с опорой на план
1.10. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.10.1 выделять речевые и неречевые звуки;
0.1.10.2 выделять звуки в словах, определять их количество;
0.1.10.3 различать гласные/согласные, ударные/безударные, твердые/мягкие согласные звуки;
1.1.10.4 определять ударный слог;
0.1.10.5 составлять звуковую схему слога, слова
2) Раздел "Чтение":
Таблица 2
Подраздел
Цели обучения
0 класс
2.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
0.2.1.1 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки, узнавать их по цвету, форме, величине;
0.2.1.2 узнавать предметы, изображенные на иллюстрациях/рельефных;
0.2.1.3 ориентироваться на парте, на листе бумаги, книге;
0.2.1.4 держать правильную осанку, правильно класть книгу;
0.2.1.5 ориентироваться на колодке-шеститочия;
0.2.1.6 читать комбинации точек на колодке шеститочия
2.2. Развитие и конкретизация речи
0.2.2.1 сопоставлять предметы по их признакам, группировать предметы, исключая лишний;
0.2.2.2 "читать" рельефные рисунки/изображения, соотносить слова и образы;

0.1.2.2 мәтінді, сөйлемді, сөзді, дыбысты, екпінді ажырату;
0.1.2.3 ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырату;
0.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
0.1.2.5 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
0.1.2.6 екпінді сөзге дұрыс қолдану
1.3. Тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау
0.1.3.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау;
0.1.3.2 кейіпкерлердің іс-әрекеттері бағалау
1.4. Тыңдалған материалды қайталап айту
0.1.4.1 кеңестерге сүйене отырып тыңдалған материалды қайталап айту;
0.1.4.2 мұғалімнің қолдауымен деформацияланған сөйлемдерді қалпына келтіріңіз
1.5. Оқиғаларды болжау
0.1.5.1 мазмұнда тақырыпты бөлектеу, сюжетке рельфті сурет/иллюстрацияларды таңдау
1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
0.1.6.1 сөйлеуде сөйлеу тілдік емес қарым-қатынас құралдары не үшін қолданылатынын білу (мимика, ым-ишара);
0.1.6.2 интонацияны не үшін сақтау керектігін білу: сөйлеуде баяндау, сұрау, лепті интонацияны дұрыс қолдану
1.7. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
0.1.7.1 сюжеттік сурет бойынша және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 12 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
0.1.7.2 қарапайым диалогтарды құра білу
1.8. Бағалау пікірін білдіру
0.1.8.1 тыңдалған әңгімеге/ертегіге, оқиғаға/мультфильмге қатынасын айту, оны қарапайым сөйлемдермен негіздеу
1.9. Әңгіме құрастыру
0.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып және/немесе жоспарға сүйене отырып, пәндік сурет бойынша 8-12 сөзге дейінгі көлемде сипаттау және баяндау әңгімелерін құрастыру
1.10. Сөздің дыбыстық түрінде бағдарлау
0.1.10.1 тілдік және тілдік емес дыбыстарды ажырату;
0.1.10.2 дыбыстарды сөзден бөлу,олардың санын анықтау;
0.1.10.3 дауысты/дауыссыз, екпінді/екпінсіз/, қатаң/ұяң дыбыстарды ажырату;
0.1.10.4 екпінді буынды анықтау;
0.1.10.5 сөздің, буынның дыбыстық сызбасын құрастыру
2) "Оқылым" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаты
0-сынып
2.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту (мақсат -5 көрмейтіндер үшін)
0.2.1.1 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншықтарды ажырата білу, оларды түсі, пішіні, өлшемі бойынша тану;
0.2.1.2 иллюстрацияларда/ бедерлі суреттерде/ аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
0.2.1.3 партада, қағаз бетінде, кітапта бағдарлай білу;
0.2.1.4 дұрыс қалыпты ұстау, кітапты дұрыс қою;
0.2.1.5 алты нүктелі қалыпта бағдарлау;
0.2.1.6 алты нүктелі қалыптағы нүктелердің комбинациясын оқу
2.2. Сөйлеуді дамыту және нақтылау
0.2.2.1 заттарды олардың белгілері бойынша салыстыру, артық заттарды қоспағанда, заттарды топтастыру;
0.2.2.2 бедерлі сызбаларды/суреттерді "оқу", сөздер мен бейнелерді салыстыру;

0.2.2.3 подбирать слова, характеризующие действия и признаки предметов;
0.2.2.4 принимать участие в беседе по жизненным впечатлениям , сказке, рассказу;
0.2.2.5 пересказывать прослушанное по вопросам
2.3. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.3.1 определять тему текста с помощью учителя
2.4. Определение структурных частей текста
0.2.4.1 определять и воссоздавать порядок сюжетной серии;
0.2.4.2 определять начало, середину и конец повествования с помощью учителя;
0.2.4.3 продолжать повествовательный текст (учитель предлагает начало текста);
0.2.4.4 восстанавливать деформированный текст с помощью учителя
2.5. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
0.2.5.1 называть и различать слова, обозначающие предметы, их признаки и действия;
0.2.5.2 использовать простые слова с обобщающим значением;
0.2.5.3 называть наиболее распространенные антонимы (с помощью учителя)
2.6. Формулирование вопросов и ответов
0.2.6.1 различать побудительные и вопросительные обращения;
0.2.6.2 составлять диалоги, используя невербальные средства общения: интонация, поза, жесты, мимику
2.7. Определение типов и жанров текстов
0.2.7.1 распознавать поэтические и прозаические формы текста с помощью учителя
2.8. Сравнительный анализ текстов
0.2.8.1 слушать и пересказывать сказки, рассказы, стихотворения, пословицы, скороговорки
3) Раздел "Письмо":
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
0 класс
3.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
для незрячих:
0.3.1.1 выполнять пальчиковые игры, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координировать движения руки при работе с грифелем;
0.3.1.2 ориентироваться в приборе Брайля;
0.3.1.3 знать расположение строк и клеток на приборе Брайля;
0.3.1.4 уметь открывать и закрывать прибор, вкладывать и закреплять бумагу, держать брайлевский грифель занимать правильную позу при письме;
для слабовидящих:
0.3.1.1 выполнять пальчиковые игры, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координировать движения руки при письме;
0.3.1.2 уметь правильно класть тетрадь, держать ручку при письме
3.2. Создание текста
0.3.2.1 составлять схемы простых предложений из 3-4 слов на заданную тему, используя предметы, действия, знаки, опорные слова
3.3. Соблюдение графических норм письма
для незрячих:
0.3.3.1 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6;

0.2.2.3 заттардың әрекеттері мен белгілерін сипаттайтын сөздерді таңдау;
0.2.2.4 өмірлік әсерлер, ертегі, әңгіме бойынша әңгімеге қатысу;
0.2.2.5 тыңдалымды қойылған сұрақтар бойынша мазмұндау
2.3. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтін тақырыбын анықтау
2.4. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
0.2.4.1 сюжеттік бөлімдердің ретін анықтау және қайта құру;
0.2.4.2 мұғалімнің көмегімен баяндаудың басталуын, ортасын және соңын анықтау;
0.2.4.3 әңгімелеу мәтінді жалғастыру (мұғалім мәтіннің басталуын ұсынады);
0.2.4.4 мұғалімнің көмегімен деформацияланған мәтінді қалпына келтіру
2.5. Мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну
0.2.5.1 заттарды, олардың белгілері мен әрекеттерін білдіретін сөздерді атау және ажырату;
0.2.5.2 жалпылама мағынасы бар қарапайым сөздерді білу;
0.2.5.3 ең көп таралған антонимдерді атау (мұғалімнің көмегімен)
2.6. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.6.1 сұраулы және бұйрық қаратпа сөздерін ажырату білу;
0.2.6.2 сөздік емес қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып диалог құру: интонация, дене қимылы, ым-ишара, бет-әлпет
2.7. Мәтіндердің типтері мен жанрларын анықтау
0.2.7.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің поэтикалық және прозалық формаларын тану
2.8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
0.2.8.1 ертегілер, әңгімелер, өлеңдер, мақал-мәтелдер, жаңылтпаштар тыңдау және қайталау
3) "Жазылым" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаты
0-сынып
3.1. Сипап сезу қабылдауы мен бағдарлауын дамыту (көзі көрмейтіндер үшін)
көрмейтіндер үшін:
0.3.1.1 саусақ ойындарын, саусақтардың жанасуын және ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, грифельмен жұмыс кезінде қолдың қимылын үйлестіру;
0.3.1.2 Брайль аспабында бағдарлау;
0.3.1.3 Брайль аспабындағы жолдар мен торлардың орналасуын білу;
0.3.1.4 аспапты ашу және жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифелін ұстау, жазу кезінде дұрыс қалыпта отыру;
нашар көретіндер үшін:
0.3.1.1 саусақ ойындарын, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, жазу кезінде қолдың қимылын үйлестіру;
0.3.1.2 жазу дәптерін дұрыс қоя білу, жазу кезінде қалам ұстау
3.2. Мәтін құру
0.3.2.1 берілген тақырып бойынша 2-3 сөзден қарапайым сөйлемдер құрыңыз, заттарды, әрекеттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдану
3.3. Жазудың графикалық нормаларын сақтау
көрмейтіндер үшін:
0.3.3.1 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып белгілі бір ретпен жазу: 1-нүкте; содан кейін 3-нүкте, 1,3-нүктелердің комбинациясы; содан кейін 4-нүкте және 1,3,4-нүктелердің комбинациясы; 6-нүкте;

2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и усложненном речевом материале.
Типовая учебная программа по учебному предмету "Әліппе", Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен типовой учебной программой в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе", Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование функционально грамотной личности в процессе освоения навыков слушания, говорения, чтения и письма на основе изучения лексических тем, формирования элементарных грамматических представлений, с учетом образовательных потребностей детей с нарушениями зрения.
3. Задачи Программы:
1) обогащать чувственный опыт; учить использовать весь арсенал осязательного, слухового, остаточного зрительного восприятия; развитие навыков анализирующего наблюдения;
2) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
3) расширять и уточнять словарный запас на основе лексических тем; совершенствование диалогической и монологической речи;
4) развивать фонематический слух; совершенствовать навыки звукового анализа и синтеза;
5) формировать правильное, плавное слоговое чтение на материале текстов учебника; освоение орфографического и орфоэпического чтения;
6) формировать у обучающихся с нарушением зрения читательскую деятельность через умение целенаправленно осмысливать текст, воспитывать интерес к чтению и книге;

2) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
564-1-қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1 - сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. 564-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған балалардың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, лексикалық тақырыптарды зерттеу негізінде тыңдау, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын игеру үрдісінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) сезімдік тәжірибені байыту; көріп қабылдау, сипап сезу, есту, қалдық көру арқылы қабылдаудың барлық мүмкіндіктерін қолдануға үйрету; талдаушы бақылау дағдыларын дамыту;
2) ақпаратты талдау, салыстыру, жинақтау, жүйелеу біліктіліктерін дамыту;
3) фонематикалық естуді дамыту; дыбыстық талдау және синтез дағдыларын жетілдіру;
4) лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту және дәйектеу; диалог және монолог түрінде сөйлеуді жетілдіру;
5) оқулық мәтіндердің орфоэпиялық оқуды меңгерту;
6) көру қабілеті бұзылған оқушыларда мәтінді мақсатты түрде түсіну, оқуға және кітапқа деген қызығушылықты арттыру арқылы оқу қызметін қалыптастыру;

7) формировать навыки письма: у незрячих - рельефно-точечным шрифтом Брайля; у слабовидящих – плоскопечатное прямое письмо (не наклонное);
8) развивать навыки общения в соответствии с коммуникативными целями: общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры, использование слов речевого этикета;
9) развивать интерес и любовь к изучаемому языку;
10) формировать умение планировать, контролировать и оценивать собственные учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
11) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие сенсорной сферы: осязания, слухового восприятия, остаточного зрения;
2) подготовка руки к письму и чтению рельефно-точечным шрифтом, развитие ориентировки в малом пространстве;
3) предупреждение вербализма речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение грамоте осуществляется на основе концентрического расположения учебного материала, принципов социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного, ценностно-ориентированного коррекционно-развивающего подходов.
6. Концентричность расположения учебного материала предполагает постоянное повторение, с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
7. Социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков.
8. Принцип деятельностного обучения подразумевает широкое использование предметной, практической, игровой деятельности в процессе обучения; развитие и обогащение чувственного опыта, обеспечение поэтапного характера обучения с применением алгоритмических предписаний, что позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций, компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся c нарушением зрения, овладевать знаниями, умениями и навыками по предмету.
9. Коммуникативный подход в обучении – передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия в паре, в группе; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка.
10. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп, обучающихся:
1) незрячие (абсолютная слепота);

7) жазу дағдыларын қалыптастыру: көрмейтіндерге - Брайльдің рельефті-нүктелі жазуымен; нашар көретіндерге –дәстүрлі жазуды (көлбеу емес) меңгерту;
8) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту: топтағы қарым-қатынас, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар, сөйлеу этикетінің сөздерін қолдану;
9) оқу қызметіне, оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) қойылған міндет пен оны жүзеге асыру шарттарына сәйкес өзінің оқу іс-әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау білктілігін қалыптастыру;
11) оқу қызметінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіну қабілетін қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сенсорлық саласын дамыту: сипап сезу, есту арқылы қабылдауын, қалдық көру қабілетін;
2) қолды рельефті-нүктелік қаріппен жазуға және оқуға дайындау, шағын кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту;
3) сөйлеу вербализмінің алдын алу.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Әліппені оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыты, белсенді, коммуникативті, сараланған, құндылыққа бағытталған түзете-дамыту тәсілдері негізінде және оқу материалы концентрикалық түрде орналасуымен жүзеге асырылады.
6. Оқу материалының концентрикалық түрде орналасуы мазмұнының үнемі қайталану негізінде тереңдетіліп күрделеніп көрініс табады.
7. Оқытудың әлеуметтік бейімделу тәсілі жеке тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңуді немесе азайтуды көздейді, білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен өмірлік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
8. Іс-әрекеттік оқыту тәсілі оқу үрдісі барысында заттық- тәжірибелік, ойындық іс-әрекеттерін кең түрде қолдануды, сезімдік тәжірибесін дамытуды және молайтуды қарастырады; алгоритмдік ұсынымдарды қолдана отырып оқытудың кезеңдік сипатын қамтамасыз етеді, ал бұлар өз кезегінде жоғарғы психикалық функцияларының сенсомоторлық негізін дамытып, білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігінің орнын толтыруға, пән бойынша білімдерді, біліктіліктерді және дағдыларды меңгеруге көмектеседі.
9. Коммуникативтік тәсіл – жұппен, топта тілдік қарым-қатынас барысында ақпарат алмасу, білім, біліктілік және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқытудың нәтижесі болып табылады.
10. Жеке және саралап оқыту тәсілі білім алушылардың ерекше білімдік қажеттіліктерінің ескерілуін болжайды, және соған орай оларды келесі топтарға бөледі:
1) көзі көрмейтін (толық көрмейтін);

15. Техническую сторону процесса чтения и письма, проходящего в условиях нарушения или отсутствия зрения, можно представить в виде следующих действий:
1) тактильное восприятие буквы, представленной рельефно-точечным шрифтом;
2) различение и узнавание буквы тактильным способом;
3) соотнесение рельефной буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы рельефно-точечным шрифтом.
16. Трудности овладения навыками чтения и письма незрячих обучающихся обусловлены:
1) сукцессивным (последовательным во времени) характером осязательного восприятия в отличие от симультанного (одномоментного) характера зрительного восприятия;
2) дифференциацией сходных и зеркальных букв рельефно-точечного письма, незначительно отличающихся друг от друга;
3) реализацией моторной операции процесса письма - процесс письма незрячего ребенка осуществляется лишь под кинетическим контролем, у нормальновидящих данный процесс протекает под двойным контролем – кинетическим и зрительным;
4) необходимостью фиксации незрячим ребенком начала каждого слова или строки;
5) зеркальностью письма по отношению к чтению, которая обусловливает большое количество инверсий и смешений.
17. Трудности овладения навыками чтения и письма слабовидящих обучающихся обусловлены:
1) недостаточным зрительным контролем процесса письма;
2) дифференциацией похожих знаков и букв, незначительно отличающихся друг от друга: Н, Ң, Ы, І, Ұ, Ү;
3) смешением прямого и наклонного письма, что создает несколько хаотичное изображение, вызывает трудности узнавания собственного письма;
4) низким уровнем зрительного контроля у слабовидящих.
18. Специфичность процесса письма и чтения незрячих требует использования специальных методических приемов при обучении грамоте: наличие подготовительного этапа, предварительная работа на колодке-шеститочия, ориентировка в малом пространстве, ориентирование на приборе Брайля, тренировка в нахождении грифелем угловых точек, умение их правильно прочитать, освоение тактильно-двигательных образов комбинации точек.
19. Последовательность и примеры заданий по слушанию и говорению:
1) артикуляционные разминки;
2) звуковой анализ слов;
3) восприятие речи выделение из речевого потока языковых единиц (предложение, слово, слог, звук), моделирование предложения, звукового состава слова, слога;
4) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью, ответы на вопросы по тексту;
5) составление диалога, принятие точки зрения собеседника; постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного/прочитанного текста;

15. Көрмейтін немесе көру қабілеті терең бұзылған кездегі оқу және жазу үрдісінің техникалық жағын келесі әрекеттермен көрсетуге болады:
1) рельефті -нүкте қарпімен ұсынылған әріпті тактильді қабылдау;
2) әріптерді тактильдік түрде ажырату және тану;
3) рельефті әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріпті рельефті-нүктелі қарпімен жазу.
16. Көрмейтін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгеру қиындықтарының себептері:
1) көру арқылы қабылдаудың симутандық сипатына (бірсәттілік) қарағанда, сезіп қабылдаудың сукцессивтік сипаты (уақыт ішіндегі тізбектігі);
2) бір-бірінен аз ғана айырмашылығы бар, рельефті-нүктелі жазудың ұқсас әріптерінің дифференциациясы;
3) жазу үрдісінің моторлық операциясының жүзеге асырылуы – көрмейтін баланың жазу үрдісі тек қимыл қозғалыс бақылау арқылы жүреді, ал қалыпты көретіндерде бұл процесс екі есе бақылаумен жүреді – кинетикалық және көру;
4) көрмейтін баланың әрбір сөздің немесе жолдың басталуын фиксациялау қажеттілігі;
5) көптеген инверсиялар мен ауыстыруларды болдыратын оқуға қатысты жазудың айналылығы.
17. Нашар көретін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгерудегі қиындықтары:
1) жазу үрдісін көзбен бақылаудың жеткіліксіздігі;
2) ұқсас белгілер мен әріптердің дифференциациясы: бір-бірінен сәл өзгеше Н, Ң, Ы, І, Ұ, Ү;
3) тікелей және көлбеу жазуды араластыру, бұл біршама ретсіздікті, өз жазуын тануда қиындық тудырады;
4) көру қабілеті нашар балаларда көріп бақылау деңгейнің төмен деңгейі.
18. Көрмейтіндердің жазуы мен оқуы үрдісінің ерекшелігі сауат ашуға үйретуде арнайы әдістемелік тәсілдерді қолдануды талап етеді: дайындық кезеңінің болуы, алтынүктелі қалыпта алдын-ала жұмыс жасау, кіші кеңістікте, Брайль аспабында бағдарлауға үйрету: грифельмен бұрыштық нүктелерді табу жаттығулары, оларды дұрыс оқу, нүктелерді орналастырудың тактильді-қимылдық бейнесін игеру.
19. Тыңдау және сөйлеу тапсырмаларының реттілігі және мысалдары:
1) артикуляциялық жаттығулар;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) сөйлеуді қабылдау, сөйлеу ағынынан тілдік бірліктерді бөлу (сөйлем, сөз, буын, дыбыс), сөйлемді, сөздің дыбыстық құрамын, буынды модельдеу;
4) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) диалог құру, әңгімелесушінің көзқарасын қабылдау; сұрақтарды қою және тыңдалған /оқылған мәтін негізінде жауаптарды тұжырымдау;

6) знакомство с рельефными изображениями/рисунками, составление рассказов по ним, по личным впечатлениям, по аналогии с прослушанным;
7) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
8) разграничение понятий: "предмет" и "слово": слово как название предмета; слова, обозначающие признаки предметов; слова, обозначающие действия;
9) составление высказываний на знакомые темы;
10) пересказ знакомых историй, сказок; чтение наизусть стихотворений, пословиц, скороговорок;
11) выделение особенностей различных жанров; определение темы, главной мысли произведения;
12) выразительное пересказывание художественных и нехудожественных текстов, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
20. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у незрячих школьников:
1) ориентировка на колодке-шеститочия, написание точек, комбинации точек на колодке-шеститочия;
2) подготовка к письму: правильная посадка, положение прибора Брайля и умение держать грифель при письме, умение ориентироваться в приборе Брайля (правильное обследование прибора Брайля сверху вниз, рабочая строка, клетка, пробел, нахождение четырех штифтов, умение правильно закладывать бумагу первично и при повторном использовании);
3) написание и чтение 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать, правильно писать и читать комбинации точек (брайлевские точки изучаются не одновременно, а последовательно во времени с обязательным закреплением комбинации точек);
4) написание и чтение точек 2 и 5: для облегчения восприятия первоначально они предлагаются в сочетании верхней точкой, например, сочетание 1, 2, затем отдельно 2; сочетание 4, 5, затем отдельно 5;
5) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы; моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
6) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем на приборе Брайля;
7) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например, С и Ш, Т и Ю;
8) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1 класса учить оставлять два пробела); письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением; списывание словосочетаний, предложений;
9) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;

6) бедерлі кескіндермен/суреттермен танысу, олар бойынша, жеке әсерлері бойынша, тыңдалғанға ұқсас әңгімелер құрастыру;
7) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
8) "зат" және "сөз" ұғымдарының аражігін ажырату: сөз заттың атауы ретінде; заттардың белгілерін білдіретін сөздер; іс-әрекеттерді білдіретін сөздер;
9) таныс тақырыптар бойынша пікірлер құрастыру;
10) таныс әңгімелер мен ертегілерді қайталау; өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, жаңылтпаштарды жатқа оқу;
11) түрлі жанрлардың ерекшеліктерін бөліп көрсету; шығарманың тақырыбын, басты ойын айқындау;
12) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп қайталау, оқылғанның мазмұнына көзқарас білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
20. Көрмейтін оқушыларда оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) алтынүктелі қалыпта бағдарлау, нүктелерді жазу, алтынүктелі қалыпта нүктелердің комбинациясын жазу;
2) жазуға дайындық: Брайль аспабының дұрыс тұруы, тұру және жазу кезінде грифельді ұстай білуі, Брайль аспабында бағдарлай алу біліктілігі н қалыптастыру (Брайль аспабын жоғарыдан төмен қарай дұрыс тексеру, жұмыс жолы, тор, бос орын, төрт штифті табу, қағазды бастапқы және қайта пайдалану кезінде дұрыс салу біліктілігі );
3) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді жазу және оқу, оларды дұрыс оқу, дұрыс жазу және нүктелер комбинациясын оқу біліктілігі (Брайль нүктелері бір уақытта зерттелмейді, керісінше уақыт өте келе нүктелер комбинациясын міндетті түрде бекіте отырып);
4) 2 және 5 нүктелерін жазу және оқу: қабылдауды жеңілдету үшін бастапқыда олар жоғарғы нүктемен бірге ұсынылады, мысалы, 1, 2, содан кейін бөлек 2; 4, 5 үйлесімі, содан кейін бөлек 5;
5) әрбір зерттелетін дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу; сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
6) әріптердің тактильді-қозғалыс бейнелерін (рельефті-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясын) – алдымен алтынүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында меңгеру;
7) әріптер элементтерінің жазылуы, әріптер, буындар хаты, Брайль қарпімен айналы әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы С және Ш, Т және Ю;
8) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (1-сыныпта екі бос орын қалдыруды үйрету); жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді айту арқылы жазу; сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
9) тұтас сөздерді, сөз тіркестерін оқуға ауыса отырып, әр түрлі құрылымдағы сөздерді буындап оқуға үйрету;

10) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения.
11) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);
12) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение и исправление деформированного текста повествовательного характера;
13) значение заглавной буквы, понимание того, как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек. Для незрячих обучающихся значение употребления заглавной буквы специфично: дается теоретически примерно в второй-третьей четверти; при чтении и написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы (4, 5 точки), так как при тактильном восприятии большое количество дополнительных знаков часто приводит к путанице и хаотичному усвоению материала, например, незрячему первокласснику, очень трудно усвоить написанное: Токтар Сериков живет в г. Алматы;
14) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
15) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: правописание гласных звуков Я (И+А), Ю (И+У), Ң (И+О), отмечать различие звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); слова писать раздельно; знаки препинания после предложения; правописание звуков Ш, Ч, Щ, Ц; правописание знаков Ь, Ъ; правописание мягких и твердых звуков в конце слова;
16) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
21. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у слабовидящих:
1) знакомство с учебником, рабочей тетрадью, прописями, знакомство со страницей;
2) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
3) выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету; подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
4) освоение основных направлений движения руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме; разбор траекторий движения при письме каждого элемента; комментарии к написанию элементов;

10) тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу және оқу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі.
11) екпінді сақтай отырып (баяндау, леп, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
12) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу;
13) бас әріптің мағынасын, сөйлемнің басында, есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б.жағдайда қалай қолданылатынын түсіну. Көрмейтін оқушылар үшін бас әріпті қолданудың маңызы ерекше: ол теориялық тұрғыдан екінші немесе үшінші тоқсанда ұсынылады; Брайль қарпімен оқу және жазу кезінде көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін (4, 5 нүкте) пайдаланбайды, өйткені тактильді қабылдау кезінде көптеген қосымша белгілер шатасуға және материалды ретсіз меңгеруге әкеледі, мысалы, көрмейтін бірінші сынып оқушысына мысалдағы жазылғанды меңгеру өте қиын: Тоқтар Серіков Алматы қ. тұрады;
14) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
15) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану: қосарлы дауысты дыбыстарды Я (Й+А), Ю (Й+У), Ң (Й+О) жазу, жуан, жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі Ш, Ч, Щ, Ц дыбыстарды дұрыс жазу; сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
16) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
21. Нашар көретіндерде оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) оқулықпен, жұмыс дәптерімен, жазбалармен танысу, парақпен танысу;
2) жұмыс жолындағы дәптерде бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін түсіну (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және түзу сызықтар);
3) графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу; заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу; жазуға дайындау (денені дұрыс ұстау, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
4) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарын игеру (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру; әр элементті жазу кезінде қозғалыс траекторияларын талдау; элементтерді жазуға түсініктемелер;

5) объяснение последовательности начертания буквы; освоение зрительно-двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях; тренировка на различение схожих в написании букв, например, Н и Ң;
6) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
7) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);
8) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
9) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение деформированного текста повествовательного характера;
10) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч.;
11) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
12) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: правописание гласных звуков Я (И+А), Ю (И+У), Ң (И+О), отмечать различие звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); слова писать раздельно; знаки препинания после предложения; правописание звуков Ш, Ч, Щ, Ц; правописание знаков Ь, Ъ; правописание мягких и твердых звуков в конце слова;
13) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
22. Для обучения незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги и предметы стояли на постоянно зафиксированных местах, что способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры, активные методы).
23. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, трудовых операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
24. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:

5) әріптерді жазу реттілігін түсіндіру; әріптердің көзбен көру-қимыл бейнелерін, олардың буындардағы, тіркестердегі қосылыстарының түрлерін меңгеру; жазудағы ұқсас әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы, Н және Ң; тұтас сөздерді, сөз тіркестерін оқуға ауыса отырып, әр түрлі құрылымдағы сөздерді бірқалыпты буындық оқуға үйрету;
6) тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу және оқу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі.
7) екпінді сақтай отырып (баяндау, леп, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
8) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
9) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу;
10) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, жалқы есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
11) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
12) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану:қосарлы дауысты дыбыстарды Я (Й+А), Ю (Й+У), Ң (Й+О) жазу, жуан, жіңішке дауысты дыбыстарды белгілеу (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі Ш, Ч, Щ, Ц дыбыстарды дұрыс жазу; сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
13) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
22. Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар ( басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуға болады.
23. Нашар көретіндерде және қалдық көру кезінде көзбен көру еңбегін ұйымдастыру келесілерді қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу, әсіресе патологиялық бұзылым барысында;
3) сыртқы әлемнің нысандарын көру және бақылау, жазу, еңбек операцияларын жүргізу үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
24. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін оқу үрдісін жабдықтау нормалары белгіленген:

1) для незрячих: Әліппе, учебник, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;
2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Әліппе, Ана тілі", включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;
3) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран;
4) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
5) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, Web-камера, сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
6) доска настенная аудиторная.
25. В процессе языкового обучения активно используются технические вспомогательные устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) оптические средства коррекции: лупы (ручные, стационарные и опорные); очки (микроскопические, гиперокулярные и телескопические); бинокуляры и монокуляры; проекционные увеличивающие аппараты (проекторы);
2) для лиц, у которых имеется нарушение поля зрения (гемианопсия, трубчатое зрение) специальные оптические системы, которые изменяют поле зрения в необходимых пределах; если ухудшение качества зрения происходит в условиях повышенной освещенности, используют такие светотехнические средства, как светозащитные корригирующие линзы из бесцветного стекла или с покрытием из цветного стекла;
3) компьютерный тифлокомплекс: IBM совместимый компьютер, брайлевский дисплей, принтер брайлевский Index Everest-D, программа "Книголюб" для сканирования и чтения, программа увеличения экрана;
4) электронное увеличивающее устройство "Книга", "Video Light VGA";
5) увеличивающее устройство для слабовидящих портативное.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе", "Ана тілі"
26. Объем учебной нагрузки по предмету "Әліппе", "Ана тілі" в 1 классе составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
27. В процессе обучения предмету "Әліппе" выделяются взаимосвязанные периоды: пропедевтический, добукварный, букварный, послебукварный.
28. В 1 классе реализуются добукварный, букварный, послебукварный периоды.

1) көрмейтіндер үшін: Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған Әліппе, оқулық; Брайль аспабы, грифель; алтынүктелі қалып;
2) нашар көретіндер үшін: "Әліппе, Ана тілі" оқу-әдістемелік кешені, оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал кіреді;
3) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жиынтығы: проектор, интерактивті тақта немесе экран,
4) электрондық басылымдар, DVD бейнефильмдер, электронды плакаттар;
5) компьютер жиынтығ: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, Web-камера, желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
6) қабырғалық аудиториялық тақта.
25. Тілдік оқыту барысында техникалық құрылғылар (аппаратуралар) мен дидактикалық құралдар (ақпарат тасымалдағыштар) белсенді түрде қолданылады, соның ішінде:
1) оптикалық түзеу құралдары: лупалар (қолдық, стационарлық және тіректік); көзәйнектер (микроскопиялық, гиперокулярлық және телескопиялық); бинокулярлар мен монокулярлар; проекциялық ұлғайтқыш аппараттары (эпипроекторлар және диапроекторлар);
2) көру аумағының кемістігі бар тұлғалар үшін (гемианопсия, құбырлы көру) көру аумағын қажетті шектеуде өзгертетін арнайы оптикалық жүйелер; егер көру сапасының нашарлауы жоғары жарық жағдайында болса, түссіз қапталған әйнектен немесе түрлі-түсті әйнектен жасалған жарықтан қорғайтын түзеткіш линзалар сияқты жарық техникасы қолданылады;
3) компьютерлік тифлокешен: IBM үйлесімді дербес компьютер, брайльдік дисплей, брайльдік принтер Index Everest-D, сканерлеуге және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, экранды ұлғайтатын бағдарлама;
4) электрондық ұлғайтқыш құрылғысы "Книга", "Video Light VGA";
5) нашар көретіндерге арналған портативтік ұлғайтқыш құрылғы.
3-тарау. "Әліппе", "Ана тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Әліппе", "Ана тілі" оқу пәнінің мазмұны
26. "Әліппе", "Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі 1-сыныпта аптасына 6 сағат, оқу жылы бойынша 298 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
27. "Әліппе" пәнін оқыту өзара байланысты кезеңдерге бөлінеді: пропедевтикалық, әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең.
28. Сауат ашу үрдісі өзара байланысты кезеңдерге бөлінеді: пропедевтикалық, әліпеге дейінгі, әліппе кезеңді, әліппеден кейінгі пропедевтикалық және әліппеге дейінгі кезең мазмұны бойынша ерекшеленеді: пропедевтикалық 0-сыныпта, ал әліпеге дейінгі кезең 1-сыныптың басын қамтиды.

29. Задачи пропедевтического периода:
1) уточнить сформированные понятия и знания об окружающей среде (понимание слов и соотнесение предметов и слов);
2) развитие сенсорного опыта, познавательных умений, формировать понятия о форме, размере, растоянии и направлении;
3) формирование простых методов аналитического контроля, учить пользоваться сохранными анализаторами, развитие познавательной деятельности;
4) развитие моторики, двигательного ритма, глазомера, отдаленного восприятия, различения цветов.
30. Задачи добукварного периода:
1) развитие фонематического слуха; формирование понятий о звуке, слоге, ударении, слове, предложении, речи;
2) формирование первоначальных представлений о пунктуации; типах предложений: повествовательном, вопросительном, восклицательном восклицательный знаки;
3) формирование умения производить звуковой анализ слов с использованием схем, делить слова на слоги, находить в слове ударный слог;
4) формирование представлений об ударных/безударных гласных звуках, звонких/глухих, мягких/твердых согласных звуках;
5) для незрячих ориентирование в колодке шеститочия, приборе и учебнике Брайля; обучению чтению и письму 1,2,3,4,5,6 точек, тренировка чтения и письма комбинации рельефных точек.
31. Задачи букварного периода:
1) совершенствование навыков звукового анализа и синтеза;
2) освоение букв алфавита;
3) формирование правильного, плавного слогового чтения на материале текстов учебника (по Брайлю/плоскопечатный);
4) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
5) формирование навыков письма при написании букв, слогов, слов, предложений (для незрячих рельефно-точечным шрифтом Брайля).
32. Задачи послебукварного периода:
1) постепенный переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) развитие связной речи (пересказ, рассказывание);
3) развитие навыков письма, с предупреждением ошибок в написании схожих, зеркальных букв;
4) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике.
33. На всех этапах обучение элементам фонетики, лексики и грамматики идет параллельно с формированием коммуникативно-речевых умений и навыков, с развитием творческих способностей детей.
34. Содержание Программы включает следующие сквозные разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
35. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) обогащение сенсорного и практического опыта;
2) понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
3) определение темы и основной мысли прослушанного;

29. Дайындық кезеңінің міндеттері:
1) қоршаған орта туралы қалыптасқан түсініктері мен білімдерін анықтау (сөздерді тану және заттар мен сөді сәйкестендіре алу).
2) сенсорлық тәжірибені, танымдық қабілетін байыту, пішін, өлшем, қашықтық, бағыт туралы түсінік қалыптастыру.
3) талдап бақылаудың қарапайым тәсілдерін қалыптастыру, сақталған анализаторларды пайдалануды үйрету, танымдық белсенділікті дамыту;
4) моториканы, қозғалыс ырғағын, көзбен өлшеуді, қашықтан қабылдауды, түстерді ажыратуды дамыту.
30. Әліппеге дейінгі кезең міндеттері:
1) фонемалық естуді дамыту; дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу туралы ұғымдарды қалыптастыру;
2) тыныс белгілері туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру; сөйлем түрлері: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің тыныс белгісі;
3) сызбаларды пайдалана отырып, сөздерге дыбыстық талдау жүргізу, сөздерді буындарға бөлу, сөзден екпінді буынды табу біліктілігі н қалыптастыру;
4) екпінді/екпінсіз дауысты дыбыстар, дауысты/дауыссыз дыбыстар, ұяң/қатаң дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерді қалыптастыру;
5) көрмейтіндер үшін алты нүктелі қалыпта, Брайль аспабы мен оқулығында бағдарлау; 1,2,3,4,5,6 нүктені оқуға және жазуға үйрету; рельефті нүктелер комбинацияларын оқу және жазуға жаттықтыру.
31. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбыстық талдау және синтез дағдыларын жетілдіру;
2) әліпби әріптерін меңгеру;
3) оқулық мәтіндерінің материалында дұрыс, бір қалыпты буындап оқуды қалыптастыру (Брайль/жазық басу бойынша);
4) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
5) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде жазу дағдыларын қалыптастыру (көрмейтіндер үшін Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен).
32. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға біртіндеп көшу, "өзіне" оқу біліктілігі н қалыптастыру;
2) байланысты сөйлеуді дамыту (қайталау, әңгімелеу);
3) ұқсас, айна әріптерін жазудағы қателіктердің алдын ала отырып, жазу дағдыларын дамыту.
4) дұрыс жазу қағидаларымен танысу және оларды тәжірибеде қолдану.
33. Барлық кезеңдерде фонетика, лексика және грамматика элементтерін оқыту балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, коммуникативтік-сөйлеу шеберлігі мен дағдыларын қалыптастырумен қатар жүреді.
34. Бағдарламаның мазмұны келесі ортақ бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
35. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлық, тәжірибелік тәжірибені байыту;
2) сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз);
3) тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;

4) пересказывание прослушанного материала;
5) прогнозирование событий;
6) привлечение внимания слушателей;
7) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
8) высказывание оценочного суждения;
9) составление рассказа;
10) ориентирование в звуковой форме слова.
36. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) развитие и конкретизация речи;
3) освоение процесса чтения;
4) определение темы и основной мысли текста;
5) определение структурных частей текста;
6) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
7) определение типов, жанров и стилей текстов;
8) сравнительный анализ текстов.
37. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
3) создание текста с использованием различных форм представления;
4) творческое написание текстов в разных жанрах;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение графических норм;
7) соблюдение орфографических норм;
8) соблюдение грамматических норм;
9) соблюдение пунктуационных норм.
38. Распределение основного содержания обучения грамоте реализуется через изучение свозных лексических тем: "Все обо мне", "Моя школа", "Моя семья и друзья", "Мир вокруг нас", "Путешествия", "Традиции и фольклор", "Еда и напитки", "В здоровом теле - здоровый дух!". Планирование сквозных тем позволяет усилить интеграцию учебных целей, межпредметную связь, способствуют лучшей реализации учебных и воспитательных задач, развивают мыслительные навыки, способствуют формированию социальных компетенций.
39. Базовое содержание образования 1 класса:
"Слушание и говорение":
предметно-практическая деятельность с оречевлением:
1) обследование и описание предметов по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу, осозанно используя весь арсенал осязательного восприятия;
2) классификация предметов по их видовым, понятиям, по названию;
3) умение группировать предметы;
4) учить соотносить натуральные предметы срельефными рисунками/изображениями, аппликациями;
5) начальные представления о языке как составляющей целостной картины мира; основные единицы речи (текст, предложение, слово);
6) интонационная окраска предложений и маленьких текстов;
7) ситуации в диалоговой форме;
8) невербальные средства общения: интонация, поза, жесты, мимика;
9) правильное интонирование предложения;
10) нормы речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (обращение с просьбой, благодарность, поздравление);

4) тыңдалған материалды қайталап айту;
5) оқиғаларды болжау;
6) тілдік нормаларды сақтай отырып тілдесудің түрлі жағдайларына қатысу.
7) сөйлеу нормаларын сақтай отырып әр түрлі жағдайларда қарым-қатынасқа түсу;
8) бағалау пікірін айту;
9) әңгіме құрастыру;
10) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
36."Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) сөйлеуді дамыту және нақтылау;
3) оқу үрдісін меңгеру;
4) оқылған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
5) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
6) мәтіндегі лексикалық және синтаксикалық бірліктер рөлін түсіну;
7) мәтіннің түрін, жанрын және стилін анықтау;
8) мәтіндердің салыстырмалы талдауы.
37."Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
3) ұғымның түрлі формаларын пайдалана отырып мәтін құру;
4) түрлі жанрдағы шығармашылық мәтіндерді жазу;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) графикалық нормаларды сақтау;
7) орфографикалық нормаларды сақтау;
8) грамматикалық нормаларды сақтау;
9) пунктуациялық нормаларды сақтау.
38. Әліппеге оқыту мазмұнын бөлу лексикалық ортақ тақырыптарды зерттеу арқылы жүзеге асырылады: "Барлығы мен туралы", "Менің мектебім", "Менің отбасым мен достарым", "Бізді қоршаған әлем", "Саяхат", "Дәстүр мен фольклор", "Тамақ пен сусындар", "Дені саудың жаны сау!". Тақырыптарды жоспарлау білім беру мақсаттарының интеграциясын, пәнаралық байланысты нығайтуға, оқу-тәрбие міндеттерін жақсы орындауға, ойлау қабілетін дамытуға және әлеуметтік құзыреттілікті қалыптастыруға ықпал етуге мүмкіндік береді.
39. 1-сыныптағы білім берудің базалық мазмұны:
"Тыңдалым және айтылым":
заттық-тәжірибелік іс-әрекет:
1) сипап сезу қабылдауының барлық мүмкіндіктерін пайдалана отырып, заттарды пішіні, өлшемі, температурасы, түсі, фактурасы, материалы бойынша тексеру және сипаттау;
2) заттарды олардың түрлері, ұғымдары, атауы бойынша жіктеу;
3) заттарды топтай білу;
4) табиғи заттарды бедерлі суреттермен/кескіндермен, аппликациялармен байланыстыруды үйрету;
5) әлемнің тұтас бейнесінің құрамдас бөлігі ретінде тіл туралы алғашқы көріністер;
6) сөйлеудің негізгі бірліктері (мәтін, сөйлем, сөз);
7) сөйлемдер мен шағын мәтіндердің интонациялық бояуы;
8) диалог түріндегі жағдайлар;
9) бейсезімдік қарым-қатынас құралдары: интонация, әлпет, ым, бет қимылы;
10) сөйлемді дұрыс интонациялау;

11) звуковая сторона слышимой речи;
12) выделение звука из окружающей действительности;
13) соотношение звука с источником звука;
14) локализация звука (по направлению, по расстоянию до источника звука, по силе звука);
15) артикуляционные упражнения на развитие фонематического слуха и постановки дикции (скороговорки);
16) звуковое строение слов и слогов;
17) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты);
18) классификация согласных по твердости/мягкости и по звонкости/глухости;
19) деление слов на слоги;
20) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
21) диалоги, участие в диалогах, формулирование вопросов-ответов, привлечение внимание слушателя;
22) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
23) слова, используемые как название предмета;
24) слова, обозначающие признаки предметов;
25) слова, обозначающие действия;
26) слушание текстов, рассказов;
27) выделение основной темы и мысли текста, пересказ прослушанного;
28) прогнозирование содержания текста по сюжетному рисунку, описанию, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
29) называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
30) высказывать отношение к прослушанному и/или прочитанному тексту, используя простые предложения;
31) выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение.
"Чтение" незрячих:
1) ориентирование на учибнике Брайля;
2) ориентирование на колодке-шеститочия;
3) игры со словами (анаграммы, палиндромы (перевертыши: шалаш, потоп), нахождение слога в слове;
4) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
5) определение количества слов в предложении, слогов в слове;
6) слог как минимальная произносительная единица;
7) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков;
8) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
9) характеристика основных действующих лиц произведения;
10) графические схемы слов с различной слоговой структурой;
11) умение мысленно расчленять изучаемое слово на части;
12) составление слогов и слов с предложенными звуками;
13) моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
14) освоение тактильно-двигательных/зрительно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), расчленение буквы на составляющие ее элементы (у незрячих точки – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;

11) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайындағы сөйлеу этикетінің нормалары (өтінішпен жүгіну, алғыс айту, құттықтау);
12) фонематикалық естуді дамытуға және дикцияны (жаңылтпаш) қоюға арналған артикуляциялық жаттығулар;
13) естілетін сөздің дыбыстық жағы;
14) айналадағы шындықтан дыбыстың бөлінуі;
15) дыбыстың дыбыс көзімен арақатынасы;
16) дыбыстың локализациясы (бағыт бойынша, дыбыс көзіне дейінгі қашықтық бойынша, дыбыс күші бойынша);
17) сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
18) дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға жіктеу (артикуляциялық, акустикалық, функционалды аспектілер);
19) дауыссыз дыбыстарды жуан/жіңішке және ұяң/қатаң бойынша жіктеу;
20) сөздерді буындарға бөлу;
21) дауысты және дауыссыз дыбыстарға арналған әлсіз және күшті позициялар;
22) диалогтар, диалогтарға қатысу, сұрақ-жауаптарды тұжырымдау, тыңдаушының назарын аудару;
23) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
24) заттың атауы ретінде қолданылатын сөздер; заттардың белгілерін білдіретін сөздер;
25) әрекеттерді білдіретін сөздер;
26) мәтіндерді, әңгімелерді тыңдау;
27) мәтіннің негізгі тақырыбы мен ойын бөліп көрсету, тыңдағанды қайта айту;
28) мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/тақырыпаты, иллюстрация/бедерлі сурет бойынша болжау;
29) иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
30) қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
31) кілт сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің әрекеттерін мақұлдау/мақұлдау.
"Оқылым"
көрмейтіндерде:
1) Брайль кітәбінде бағдарлау;
2) алтынүктелі қалыптарға бағдарлау;
3) сөздермен ойындар (анаграммалар, палиндромдар (ауысулар: саятшылық, топан су), сөзде буынды табу;
4) мәтіннің басында немесе тақырып бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
5) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау;
6) буын минималды айтылым бірлігі ретінде;
7) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың схемасы;
8) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
9) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы;
10) әр түрлі буын құрылымы бар сөздердің графикалық үлгілері;
11) зерттелетін сөзді бөліктерге бөлу мүмкіндігі;
12) ұсынылған дыбыстармен буындар мен сөздерді құрастыру;
13) сөздің, буынның дыбыстық құрамын схемалар арқылы модельдеу;
14) әріптердің тактильді-қимыл бейнесін игеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы), әріптерді оның құраушы элементтеріне (нүктелеріне) бөлу – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында;

15) чтение букв, тренировка на различение схожих, зеркальных букв;
16) переход к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
17) чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
18) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении;
19) чтение деформированного текста повествовательного характера, восстанавление его правильной последовательности;
20) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч;
21) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
Чтение слабовидящих:
1) знать и уметь пользоваться учебником, рабочей тетрадью;
2) писать в прописи прямо, без наклона;
3) игры со словами (анаграммы, палиндромы (перевертыши: шалаш, потоп), нахождение слога в слове;
4) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
5) определение количества слов в предложении, слогов в слове;
6) слог как минимальная произносительная единица;
7) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков;
8) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
9) характеристика основных действующих лиц произведения;
10) графические схемы слов с различной слоговой структурой;
11) умение мысленно расчленять изучаемое слово на части;
12) составление слогов и слов с предложенными звуками;
13) моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
14) освоение тактильно-двигательных/зрительно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), расчленение буквы на составляющие ее элементы (у незрячих точки – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
15) чтение букв, тренировка на различение схожих, зеркальных букв;
16) переход к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
17) чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
18) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении;
19) чтение деформированного текста повествовательного характера, восстанавление его правильной последовательности;
20) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч;

15) әріптерді оқу, ұқсас, айналы әріптерді ажыратуға үйрету;
16) әр түрлі құрылымдағы сөздерді тұтас сөздермен, сөз тіркестерімен оқуға көшу;
17) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілерін ескере отырып сөйлемдерді оқу;
18) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну;
19) баяндауыш сипаттағы деформацияланған мәтінді оқу, оның дұрыс реттілігін қалпына келтіру;
20) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, тиісті есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
21) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдерді оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...);
нашар көретіндерде:
1) оқулықпен, жұмыс дәптерімен танысу, қолдана алу;
2) жазу дәптеінде тік жазу;
3) сөздермен ойындар (анаграммалар, палиндромдар (ауысулар: саятшылық, топан су), сөзде буынды табу;
4) мәтіннің басында немесе тақырып бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
5) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау;
6) буын минималды айтылым бірлігі ретінде;
7) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың сызбасы;
8) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
9) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы;
10) әр түрлі буын құрылымы бар сөздердің графикалық үлгілері;
11) зерттелетін сөзді бөліктерге бөлу мүмкіндігі;
12) ұсынылған дыбыстармен буындар мен сөздерді құрастыру;
13) сөздің, буынның дыбыстық құрамын схемалар арқылы модельдеу;
14) әріптердің тактильді-қимыл бейнесін игеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы), әріптерді оның құраушы элементтеріне (нүктелеріне) бөлу – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында;
15) әріптерді оқу, ұқсас, айналы әріптерді ажыратуға үйрету;
16) әр түрлі құрылымдағы сөздерді тұтас сөздермен, сөз тіркестерімен оқуға көшу;
17) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілерін ескере отырып сөйлемдерді оқу;
18) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну;
19) баяндауыш сипаттағы деформацияланған мәтінді оқу, оның дұрыс реттілігін қалпына келтіру;
20) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, тиісті есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;

21) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
"Письмо" у незрячих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) тактильное обследование предметов по алгоритму сверху вниз, обведение по контуру;
3) правила использования прибора для письма, грифеля Л. Брайля;
4) ориентировка в пространстве листа, в тетради;
5) умения узнавать и различать предметы по цвету, форме, величине, соотносить их с рельефными рисунками, самостоятельно оперировать сенсорными эталонами;
6) развитие умения ориентировки на парте (каждая вещь имеет свое постоянное место), умение ориентировки в первой учебной книге и ее страницах;
7) контроль правильной позы при письме и чтении, правильно накалывать орнаменты из точек, овладение письмом точек, используя колодку-шеститочие;
8) ориентировка на колодке-шеститочии, написание комбинации точек на колодке-шеститочии;
9) ориентирование, в расположении строк и клеток в приборе Брайля, умение находить грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
10) написание и чтение последовательно 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать;
11) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), их комбинаций, затем расположение точек 2 и 5;
12) правильное расположение точек в колодке-шеститочии;
13) воспроизведение нужной комбинации точек на колодке-шеститочии и в приборе для письма;
14) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы, моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
15) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
16) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например С и Ш, Т и Ю;
17) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1-го класса учить оставлять два пробела);
18) письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением;
19) списывание словосочетаний, предложений;
20) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
21) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч. (для незрячих употребление заглавной буквы дается теоретически - при написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы);

21) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдерді оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...);
"Жазылым"
көрмейтіндерге арналған
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу мен ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) жоғарыдан төменге қарай алгоритм бойынша заттарды тактильдік тексеру, контур бойынша қоршау;
3) Л.Брайль аспабында жазу құрылғысымен, грифельмен танысу, қолдану ережелері;
4) парақ кеңістігінде, дәптерде бағдарлай білу;
5) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырата білу, оларды бедерлі суреттермен байланыстыру, сенсорлық эталондармен өз бетінше жұмыс істеу;
6) партада бағдарлау біліктілігі н дамыту (әрбір заттың өзінің тұрақты орны бар), бірінші оқу кітабында және оның беттерінде бағдарлау біліктілігі ;
7) жазу және оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау, алдымен нүктелерден ою-өрнектерді дұрыс тесу, алтынүктелі қалыпты қолдана отырып, нүктелерді жазуды игеру;
8) алтынүктелі қалыпта бағдарлау, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
9) Брайль аспабында жолдар мен торларды орналастыруда бағдарлау, грифельмен 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді таба білу;
10) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді дәйектілікпен жазу және оқу, оларды дұрыс оқи білу;
11) нүктелерді белгілі бір ретпен нөмірлеудің тактильді-қимыл бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), олардың комбинациясы, содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
12) алтынүктелі қалыптағы нүктелердің дұрыс орналасуы;
13) алтынүктелі қалыпта және жазуға арналған аспаптағы нүктелердің қажетті комбинациясын жаңғырту;
14) әрбір зерттелетін дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу, сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
15) әріптердің тактильді-қозғалыс бейнелерін игеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы) – бастапқыда алтынүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында;
16) әріптер элементтерін жазу, әріптерді, буындарды жазу, С және Ш, Т және Ю сияқты Брайльдің айналы әріптерін ажыратуға үйрету;
17) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (1-сыныпта екі бос орын қалдыруға үйрету);
18) жазылуы айтылымнан ауытқымайтын сөздерді айтуға арналған хат;
19) сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
20) тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу: сөйлемнің соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілері;
21) бас әріптің мағынасы, бас әріптің сөйлемнің басында, жалқы есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. қалай қолданылатынын түсіну (көзі көрмейтіндер үшін бас әріпті қолдану теориялық тұрғыдан беріледі - Брайль қарпімен жазған кезде көзі көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін пайдаланбайды);

22) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
23) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: распознавать особенности парных звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К), слова писать раздельно;
24) знаки препинания после предложения;
25) правописание звуков Я, Ю пересенных с другого языка и знаков Ь, Ъ;
26) правописание мягких и твердых звуков в конце слова.
письмо у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений;
3) рисование, штриховка, обводка; обводка, раскраска предметов по трафарету;
4) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
5) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
6) знакомство с основными направлениями руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме;
7) разбор траекторий движения при письме каждого элемента;
8) комментарии к написанию элементов;
9) объяснение последовательности начертания буквы;
10) освоение двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях;
11) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
12) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: распознавать особенности парных звуков (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К), слова писать раздельно;
13) знаки препинания после предложения;
14) правописание звуков Я, Ю пересенных с другого языка и знаков Ь, Ъ;
15) правописание мягких и твердых звуков в конце слова.
40. Учитель самостоятельно определяет количество часов и продолжительность изучения темы в зависимости от уровня и темпа усвоения учебнго материла обучающимися. На изучение букварного периода (алфавита) рекомендуемая средняя продолжительность 96-104 часа.
41. рекомендуемая последовательность изучения звуков и букв букварного периода: звук и буква А; звук и буква О; звук и буква Л; звук и буква М; звук и буква Т; звук и буква У; звук и буква Н; звук и буква П; звук и буква Р; звук и буква Ғ; звук и буква С; звук и буква Й; звук и буква Б; звук и буква Қ; звук и буква Ы; звук и буква Е; звук и буква Ш; звук и буква Д; звук и буква К; звук и буква І; звуки І и Ы; звук и буква З; звуки С и З; звук и буква Г; звуки К и Г; звук и буква Ұ; звук и буква Ң; звуки Н и Ң; звук и буква Ж; звук и буква И; звуки И и Й; звук и буква Ү; звуки Ү и Ұ; звук и буква Х; звук и буква Ө; звки О и Ө; звук и буква Ә; звки А и Ә; звук и буква Я; звук и буква һ; звук и буква Ю; звук и буква В; звук и буква Э; звук и буква Ң; звук и буква Щ; звук и буква Ц; звук и буква Ф; звук и буква Ч; Ь знак; Ъ знак.

22) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
23) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: жұп дыбыстардың (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К) ерекшеліктерін тану, сөздерді бөлек жазу;
24) сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
25) сөздегі өзге тілден енген сөздерде кездесетін дыбыстарды Я, Ю әріптері мен Ь, Ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну, дұрыс жазылуы;
26) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
нашар көретіндердерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу және ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау;
3) сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу; заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу;
4) дәптерде жұмыс жолында бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар) түсіну;
5) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
6) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, дөңгелек қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру;
7) әр элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау;
8) элементтерді жазуға түсініктемелер;
9) әріп жазуының реттілігін түсіндіру;
10) әріптердің қозғалыс бейнелерін, олардың буындардағы, тіркесімдердегі қосылыстарының түрлерін игеру;
11) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
12) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: жұп дыбыстардың (А-Ә, О-Ө, Ұ-Ү, Ы-І, С-З, , Ж-И, П-Б, Г-Қ, Г-К) ерекшеліктерін тану, сөздерді бөлек жазу;
13) сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
14) сөздегі өзге тілден енген сөздерде кездесетін дыбыстарды Я, Ю әріптері мен Ь, Ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну, дұрыс жазылуы;
15) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы.
40. Бағдарлама бойынша мұғалім оқушылардың бағдарламалық материалды меңгеру қарқыныны мен деңгейіне байланысты (мақсаттары мен оқу нәтижелері) белгілі бір тақырыптың сағат санын өзгерте алады. Әліппе кезеңін оқыту көлемі шамамен 96-104 сағат құрайды.
41. Әліппе кезеңінде дыбыстар мен әріптерді үйрену реттілігін келесідей ұсынамыз: А дыбысы және әрпі; О дыбысы және әрпі; Л дыбысы және әрпі; М дыбысы және әрпі; Т дыбысы және әрпі; У дыбысы және әрпі; Н дыбысы және әрпі; П дыбысы және әрпі; Р дыбысы және әрпі; Ғ дыбысы және әрпі; С дыбысы және әрпі; Й дыбысы және әрпі; Б дыбысы және әрпі; Қ дыбысы және әрпі; Ы дыбысы және әрпі; Е дыбысы және әрпі, Ш дыбысы және әрпі; Д дыбысы және әрпі; К дыбысы және әрпі; І дыбысы және әрпі; Ы-І дыбыстары; З дыбысы және әрпі; З және С дыбыстары; Г дыбысы және әрпі; К және Г дыбыстары; Ұ дыбысы және әрпі; Ң дыбысы және әрпі; Н-Ң дыбыстары; Ж дыбысы және әрпі; И дыбысы және әрпі; Й және И дыбыстары; Ү дыбысы және әрпі; Ұ және Ү дыбыстары; Х дыбысы және әрпі; Ө дыбысы және әрпі; О және Ө дыбысы және әрпі; Ә дыбысы және әрпі; А және Ә дыбыстары; Я дыбысы және әрпі; Һ дыбысы және әрпі; Ю дыбысы және әрпі; В дыбысы және әрпі; Э дыбысы және әрпі; Ң дыбысы және әрпі; Щ дыбысы және әрпі; Ц дыбысы және әрпі; Ф дыбысы және әрпі; Ч дыбысы және әрпі; Ь таңбасы; Ъ таңбасы.

Параграф 2. Система целей обучения
42. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
43. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) Раздел "Слушание и говорение":
Таблица 1
Подраздел
Цели обучения
1 класс
1.1. Обогащение сенсорного и практического опыта
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки; соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источника звука
1.2. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.7 дифференцировать слова - предметы, действия, признаки предметов;
1.1.2.8 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне
1.3. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.2 объяснять, что хотел сказать автор
1.4. Пересказывание прослушанного материала
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.4.2 находить ошибки в деформированном тексте, восстанавливать правильную последовательность событий
1.5. Прогнозирование событий
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя
1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции
1.7. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм

Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
42. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқыту мақсатының реттік нөмірін білдіреді. 1.1.2.1 кодында "1" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
43. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
1.1. Сенсорлық және тәжірибелік біліктілігін байыту
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зерттеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні, өлшемі, температурасы, түсі, фактурасы, материалы бойынша тексеру және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті рельефті суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сезіне білу;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс қашықтығын анықтай алу
1.2. Сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді ажырату;
1.1.2.6 тәжірибелік деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, семантикалық, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.2.7 сөздерді саралау-заттар, әрекеттер, заттардың белгілері;
1.1.2.8 сөйлем мен деформацияланған сөйлемді тәжірибелік деңгейде ажырату
1.3. Тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау
1.1.3.1 мәтінде кім туралы/не айтылғанын анықтау;
1.1.3.2 автордың не айтқысы келетінін түсіну
1.4. Тыңдалған материалды қайталап айту
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.4.2 деформацияланған мәтіндегі қателерді табу, оқиғалардың дұрыс реттілігін қалпына келтіру
1.5. Оқиғаларды болжау
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/тақырыпаты, иллюстрация/ бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау
1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
1.1.6.1 сөйлеу барысында бейсезімдік қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);
1.1.6.2 өтініш, тапсырма, бұйрық, нұсқаулық сөздерді түсіну және дұрыс қолдану
1.7. Тілдік нормаларды сақтай отырып тілдесудің түрлі жағдайларына қатысу

1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них
1.8. Высказывание оценочного суждения
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.8.2 выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения
1.9. Составление рассказа
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.2 составлять рассказ по плану, самостоятельно, рельефному рисунку/ сюжетной иллюстрации или по серии картинок
1.1.9.3 составлять рассказ самостоятельно
1.10. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.10.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;
1.1.10.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.10.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.10.4 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный-согласный, твердый-мягкий с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.10.5 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы, определять место ударения в словах;
1.1.10.6 моделировать звуковой состав слова, слога с помощью схем;
2) Раздел "Чтение":
Таблица 2
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
1.2.1.1 оперировать сенсорными эталонами в самостоятельной деятельности;
1.2.1.2 свободно ориентироваться на рабочей поверхности стола, на странице;
у незрячих:
1.2.1.3 свободно ориентироваться в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия;
1.2.1.4 занимать правильную позу при чтении
2.2. Развитие и конкретизация речи
1.2.2.1 классифицировать предметы по названию, видовым признакам;
1.2.2.2 описывать предметы, явления;
1.2.2.3 участвовать в беседе;
1.2.2.4 пересказывать прослушанное с опорой на план, серию рисунков/рельефных изображений, макетов
2.3. Освоение процесса чтения
у незрячих:
1.2.3.1 освоить тактильно-двигательный образ букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), уметь расчленять букву на составляющие ее элементы (точки) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие, зеркальные буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
у слабовидящих:
1.2.3.1 освоить зрительно-двигательный образ букв, уметь расчленять букву на составляющие ее элементы;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить ее с соответствующим звуком
1.2.3.3 различать схожие по написанию буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации

1.1.7.1 рөлдік ойындарда әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу этикетін қолдану;
1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажыратып еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну:кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?
1.8. Бағалау пікірін айту
1.1.8.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөйлемді, бейсезімдік қатынас құралдарын қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау
1.9. Әңгіме құрастыру
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде әңгімелеу мәтінін құрастыру;
1.1.9.2 жоспар бойынша дербес рельефті/сурет, сюжеттік иллютратция немесе суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.9.3 өз бетінше әңгіме құрастыру
1.10. Сөздің дыбыстық түрінде бағдарлау
1.1.10.1 артикуляциялық режимді және зерттелген дыбыстардың дыбысын меңгеру;
1.1.10.2 сөздердің буындардан тұратынын түсіну, сөздегі буындардың саны мен ретін анықтау;
1.1.10.3 дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;
1.1.10.4 сөздегі дыбыстарды келесі белгілер бойынша: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінсіз дауысты-дауыссыз, жуан-жіңішке, көмекші құралдарға және/немесе естуге сүйене отырып сипаттау;
1.1.10.5 сөздегі екпін орнын анықтайтын көмекші әдістерге сүйене отырып, сөздің буындық құрамын анықтау;
1.1.10.6 сызбаларды пайдалана отырып сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу
2) "Оқылым" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту
1.2.1.1. өзіндік жұмыста сенсорлық стандарттармен жұмыс жасау;
1.2.1.2 жұмыс үстелінің бетінде, бетте еркін бағдарлану;
көрмейтіндер үшін:
1.2.1.3 брайльдык оқулықта, алтынүктелі қалыпта еркін бағдарлау;
1.2.1.4 Брайль аспабын ашып, жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифльін ұстау, оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау
2.2. Сөйлеуді дамыту және нақтылау
1.2.2.1 нысандарды атау, түрлері бойынша жіктеу;
1.2.2.2 заттарды, құбылыстарды сипаттау;
1.2.2.3 әңгімеге қатысу;
1.2.2.4 жоспарға, суреттер/бедерлі бейнелер, макеттер сериясына сүйене отырып, тыңдағанды қайта айту
2.3. Оқу процессін меңгеру
көрмейтіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің тактильді-моторлы бейнесін меңгеру (рельеф-нүкте жазу нүктелерінің комбинатциясы), әріпті бастапқы элементтерден (нүктелерден) бөле білу- бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль шрифтінде;
1.2.3.2 әріптерді оқу, дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.3.3 ұқсас, айналы әріптерді ажырата білу;
1.2.3.4 толық сөздерді,сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
нашар көретіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің көрнекімоторлы бейнесін меңгеру, әріпті оның құрамдас элеметтеріне бөлшектей білу;
1.2.3.2 әріптерді оқу,оны дыбыспен сәйкестеу;
1.2.3.3 емле бойынша ұқсас әріптерді ажырату;
1.2.3.4 толық сөздерді, сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу

2.4. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.2.4.1 определять тему прослушанного/прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.2 назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя
2.5. Определение структурных частей текста
1.2.5.1 определять начало, середину и конец прочитанного повествования с помощью учителя;
1.2.5.2 восстанавливать деформированный текст
2.6. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.6.1 дифференцировать в прочитанном тексте слова, обозначающие предметы, действия, признаки;
1.2.6.2 знать, выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.6.3 употреблять в речи местоимения: я, ты, он, она, они, мы, вы, этот
2.7. Определение типов и жанров текстов
1.2.7.1 на слух/практически различать стихотворные и прозаические формы текста; повествовательный и описательные тексты с помощью учителя;
1.2.7.2 выделять ключевые слова (глаголы и имена прилагательные) из описательных и повествовательных текстов с поддержкой учителя
2.8. Сравнительный анализ текста
1.2.8.1 различать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя
3) Раздел "Письмо":
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
1 класс
3.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
для незрячих:
1.3.1.1 координировать движения руки, выполнять пальчиковую гимнастику, упражнения на мелкую моторику;
1.3.1.2 ориентироваться в приборе Брайля и знать расположение строк и клеток на приборе Брайля;
1.3.1.3 открывать и закрывать прибор, вкладывать и закреплять бумагу, держать брайлевский грифель занимать правильную позу при письме и чтении;
1.3.1.4 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6 и сочетания точек 1,3,4,6;
1.3.1.5 уметь писать точки 1,2 и отдельно 2; точки 4,5 и отдельно 5;
1.3.1.6 владеть письмом букв брайлевской азбуки;
у слабовидящих:
1.3.1.1 соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.1.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
1.3.1.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
10.3.1.4 писать основные элементы букв и их чередования по образцу
3.2. Изложение содержания прослушанного/ прочитанного материала
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/прочитанных текстов с помощью учителя
3.3. Создание текста
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя

2.4. Оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау
1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен оқылған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.4.2 оқыған мәтіннің негізгі ойын мұғалімнің қолдауымен жәй сөйлем арқылы айту
2.5. Мәтіннің құры-лымдық бөліктерін анықтау
1.2.5.1 мұғалімнің көмегімен оқылған әңгіменің басын, ортасын және соңын анықтау;
1.2.5.2 деформацияланған мәтінді қалпына келтіру
2.6. Мәтіндегі лекси-калық және синтаксис-тік бірліктердің рөлін түсіну
1.2.6.1 оқылған мәтіндегі заттарды, іс-әрекеттерді, белгілерді білдіретін сөздерді ажырату;
1.2.6.2 оқылған мәтіннен жай сөздерді ажырату және жалпылама мағынасы бар қарапайым сөздерді қолдану білу;
1.2.6.3 сөйлеуде мен, сен, ол, олар, біз, сіз, осы есімдіктерін қолдану
2.7. Мәтіндердің түрлері мен жанрларын анықтау
1.2.7.1 есту арқылы мәтіннің поэтикалық және прозалық формаларын ажырату; мұғалімнің көмегімен баяндау және сипаттау мәтіндерін анықтау;
1.2.7.2 мұғалімнің қолдауымен сипаттамалық және баянды мәтіндерден негізгі сөздерді (етістіктер мен сын есімдер) бөліп алу
2.8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді (ертегі, әңгіме, өлең) салыстыру
3) "Жазылым" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаты
1-сынып
3.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту
көрмейтіндерде:
1.3.1.1 қолдың қимылын үйлестіру, саусақ гимнастикасын, ұсақ моторикаға арналған жаттығуларды орындау;
1.3.1.2 Брайль аспабында бағдарлану және Брайль аспабындағы жолдар мен торлардың орналасуын білу;
1.3.1.3 аспапты ашу және жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифелін ұстау біліктілігі ;
жазу және оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау
1.3.1.4 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып, белгілі бір ретпен жазу: 1 нүкте; содан кейін 3 нүкте, 1,3 нүктелер комбинациясы; содан кейін 4 нүкте және 1,3,4 нүктелер комбинациясы; 6 нүкте және 1,3,4,6 нүктелер комбинациясы;
1.3.1.5 1,2 және 2 нүктелерін бөлек жаза білу; 4,5 және 5 нүктелерін жаза білу;
1.3.1.6 Брайль әліппесінің әріптерін меңгеру;
нашар көретіндерде:
1.3.1.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.1.2 өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлау;
1.3.1.3 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
10.3.1.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың реттілігін үлгі бойынша жазу
3.2. Тыңдалған/ оқылған материалдың мазмұнын баяндау
1.3.2.1 мазмұнды, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндерден материалды ұсыну
3.3. Мәтін құру
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-тәжірибелік іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру

3.4. Творческое написание текстов
в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и\или тексты с помощью учителя;
1.3.4.2 писать предложения, тексты (описание, повествование, вопрос) с помощью учителя
3.5. Нахождение и
исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание брайлевских букв, зеркальных брайлевских букв;
1.3.5.2 проверять написание слов, написание которых расходится с произношением и исправлять ошибки (молоко, солнце)
3.6. Соблюдение графических норм письма
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать правильно разборчиво слова и короткие предложения, оставляя пропуски между словами (в брайлевской строе на протяжении всего 1-го класса оставлять по две клетки; у слабовидящих прямое, не наклонное письмо )
3.7. Соблюдение орфографических норм
1.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов;
1.3.7.2 знать, когда пишется, что заглавная буква;
1.3.7.3 знать правила написания окончаний ға-ге, да-де, та-те, тар-тер, дар-дер, узнавать эти сочетания с составе слова;
1.3.7.4 соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.7.5 правильно писать слова с помощью учителя
3.8. Соблюдение грамматических норм
1.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия
1.3.8.2 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к)
3.9. Соблюдение пунктационных норм
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
44. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Әліппе", "Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения) согласно приложению.
45. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе", "Ана тілі" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки; соотносить предметы и изображения предметов;

3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылық жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөзтіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/немесе мәтіндер (әңгімелеу, сипаттау, сұраулы) жазу
3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
1.3.5.1 Брайль әріптерінің, айналы Брайль әріптерінің жазылуын тексере білу;
1.3.5.2 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздердің жазылуын тексере білу және қателерді түзету
3.6. Жазудың графикалық нормаларын сақтау
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 сөздер арасында бос орын қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу (1-сынып үшін Брайль шрифінде екі бос торкөз қалдыру); көру қабілеті нашар оқушыларда көлбеу емес тік жазу
3.7. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу;
1.3.7.3 ға-ге, да-де, та-те, тар-тер, дар-дер жалғау-ларымен сөз тіркесімдерін жазу ережелерін білу, осы тіркесімдерді сөздің құрамымен анықтау;
1.3.7.4 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.7.5 мұғалімнің көмегімен сөздерді дұрыс жазу
3.8. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.8.1 жазбаша сөйлеудегі заттың-атын, заттың- белгілерін, заттың- іс-әрекеттерін ажырату;
1.3.8.2 ең көп таралған көмекші сөздерді қолдану (астында, үстінде, жанында,ішінде,жоғары,төмен)
3.9. Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі
44. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбындағы (оқыту қазақ тілінде) көзі көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған "Әліппе, Ана тілі" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
45. Оқыту барсында әр бөлім мен тақырыптарға берілетін сағаттар санын балалардың үлгеріміне қарай мұғалім өзі бөледі.
Параграф 3. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныптары үшін "Әліппе, Ана тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зертеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні,өлшемі, температурасы,түсі, фактурасы,материалы бойынша тексеру және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті рельефті суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сезіне білу;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;

1.1.6.2 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции;
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них;
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.8.2 выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения;
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.1 составлять рассказ по плану, самостоятельно, рельефному рисунку/ сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.9.1 составлять рассказ самостоятельно;
1.1.10.4 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный-согласный, твердый-мягкий с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.10.4 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы, определять место ударения в словах;
1.1.10.5 моделировать звуковой состав слова, слога с помощью схем
1.2.1.2 свободно ориентироваться на рабочей поверхности стола, на странице;
у незрячих:
1.2.1.3 свободно ориентироваться в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия;
1.2.1.4 занимать правильную позу при чтении;
1.2.2.1 классифицировать предметы по названию, видовым признакам;
1.2.2.2 описывать предметы, явления;
1.2.2.3 участвовать в беседе;
1.2.2.4 пересказывать прослушанное с опорой на план, серию рисунков /рельефных изображений, макетов;
1.2.3.1 освоить тактильно-двигательный образ букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), уметь расчленять букву на составляющие ее элементы (точки) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие, зеркальные буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
у слабовидящих:
1.2.3.1 освоить зрительно-двигательный образз букв, уметь расчленять букву на составляющие ее элементы;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие по написанию буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации
для незрячих

1.1.6.2 өтініш, тапсырма, бұйрық, нұсқаулық сөздерді түсіну және дұрыс қолдану;
1.1.7.1 рөлдік ойындарда әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу этикетін қолдану;
1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажыратып еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну: кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?;
1.1.8.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және / немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөй-лемді, бейсезімдік қатынас құралдарын қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау;
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.9.2 өз бетінше жоспар құрып,релефтік сурет/сюжеттік иллюстрация бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.9.3 өз бетінше әңгіме құрау;
1.1.10.4 сөйлеу дыбыстарын келесі белгілер бойынша: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінсіз дауысты-дауыссыз, жуан-жіңішке, көмекші құралдарға және/немесе естуге сүйене отырып сипаттау;
1.1.10.5 сөздегі екпін орнын анықтайтын көмекші әдістерге сүйене отырып, сөздің буындық құрамын анықтау;
1.1.10.6 сызбаға сүйене отырып, сөздің буынның дыбыстық құрамын модельдеу
1.2.1.2 жұмыс үстелінің бетінде, бетте еркін бағдарлану;
көрмейтіндер үшін:
1.2.1.3 брайльдык оқулықта, алтынүктелі қалыпта еркін бағдарлау;
1.2.1. оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау;
1.2.2.1 нысандарды атауы, түрлері бойынша жіктеу;
1.2.2.2 заттарды, құбылыстарды сипаттау;
1.2.2.3 әңгімеге қатысу;
1.2.2.4 жоспарға, суреттер/бедерлі бейнелер, макеттер сериясына сүйене отырып, тыңдағанды қайта айту;
1.2.3.1 әріптердің тактильді-моторлы бейнесін меңгеру (рельеф-нүкте жазу нүктелерінің комбинатциясы), әріпті бастапқы элементтерден (нүктелерден) бөле білу- бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль шрифтінде;
1.2.3.2 әріптерді оқу, дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.3.3 ұқсас, айналы әріптерді ажырата білу;
1.2.3.4 толық сөздерді,сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
нашар көретіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің көрнекімоторлы бейнесін меңгеру, әріпті оның құрамдас элеметтеріне бөлшектей білу;
1.2.3.2 әріптерді оқу,оны дыбыспен сәйкестеу;
1.2.3.3 емле бойынша ұқсас әріптерді ажырату;
1.2.3.4 толық сөздерді, сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып сөйлемдерді оқу
көрмейтіндер үшін:

1.3.1.4 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6 и сочетания точек 1,3,4,6;
1.3.1.5 уметь писать точки 1,2 и отдельно 2; точки 4,5 и отдельно 5;
1.3.1.6 владеть письмом букв брайлевской азбуки;
у слабовидящих:
1.3.1.1 соблюдать основные правила гигиены письма;
1.3.1.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
1.3.1.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
10.3.1.4 писать основные буквы и их чередования по образцу;
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/ прочитанных текстов с помощью учителя;
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя;
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и/или тексты с помощью учителя;
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать разборчиво слова и короткие предложения;
1.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов;
1.3.7.2 знать, когда пишется заглавная буква
3 четверть
Букварный период
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки; соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источникам звука;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.7 дифференцировать слова - предметы, действия, признаки предметов;
1.1.2.8 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне;
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.2 объяснять, что хотел сказать автор;
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.4.2 находить ошибки в деформированном тексте, восстанавливать правильную последовательность событий;
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции;
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;

1.3.1.4 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып, белгілі бір ретпен жазу: 1 нүкте; содан кейін 3 нүкте, 1,3 нүктелер комбинациясы; содан кейін 4 нүкте және 1,3,4 нүктелер комбинациясы; 6 нүкте және 1,3,4,6 нүктелер комбинациясы;
1.3.1.5 1,2 және 2 нүктелерін бөлек жаза білу; 4,5 және 5 нүктелерін бөлек жаза білу;
1.3.1.6 Брайль әліппесінің әріптерін меңгеру
нашар көретіндер үшін:
1.3.1.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.1.2 өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлау;
1.3.1.3 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
10.3.1.4 әріптердің негізгі элементтерін және олардың реттілігін үлгі бойынша жазу;
1.3.2.1 мазмұнды, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндерден материалды ұсыну;
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-тәжірибелік іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру;
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөзтіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу;
1.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс қашықтығын анықтау;
1.1.2.6 тәжірибелік деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, семантикалық, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.2.7 сөздерді саралау-заттар, әрекеттер, заттардың белгілері;
1.1.2.8 сөйлем мен деформацияланған сөйлемді тәжірибелік деңгейде ажырату;
1.1.3.1 мәтінде кім туралы/не айтылғанын анықтау;
1.1.3.2 автордың не айтқысы келетінін түсіну;
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.4.2 деформацияланған мәтіндегі қателерді табу,оқиғалардың дұрыс реттілігін қалпына келтіру;
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/ тақырыпаты, иллюстрация/бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/ немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
1.1.6.1сөйлеу барысында сөздік емес қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);
1.1.6.2 өтініште, тапсырмада, бұйрықта, нұсқаулықта түсіну және дұрыс қолдану;
1.1.7.1 рөлдік ойындар
да әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу)сөйлеу этикетін қолдану;

1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них;
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.8.2 выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения
у незрячих:
1.2.1.3 свободная ориентировка в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия
1.2.1.4 принимать правильную позу при чтении;
у незрячих:
1.2.3.1 освоить тактильно-двигательный образ букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), уметь расчленять букву на составляющие ее элементы (точки) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие, зеркальные буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
у слабовидящих:
1.2.3.1 освоить зрительно-двигательный образ букв, уметь расчленять букву на составляющие ее элементы;
1.2.3.2 читать буквы, соотносить их с соответствующими звуками;
1.2.3.3 различать схожие по написанию буквы;
1.2.3.4 освоить плавное слоговое чтение с переходомом на чтение целыми словами, словосочетаний;
1.2.3.5 читать предложения с учетом правил пунктуации;
1.2.4.1 определять тему прослушанного/прочитанного текста с помощью учителя;
1.2.4.2 назвать основную мысль прочитанного текста, используя простое предложение с поддержкой учителя;
1.2.5.1 определять начало, середину и конец прочитанного повествования с помощью учителя;
1.2.6.1 дифференцировать в прочитанном тексте слова, обозначающие предметы, действия, признаки
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/ прочитанных текстов с помощью учителя;
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя;
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и\или тексты с помощью учителя;
1.3.4.2 писать предложения, тексты (описание, повествование, вопрос) с помощью учителя;
1.3.5.1 проверять написание брайлевских букв, зеркальных брайлевских букв;
1.3.5.2 проверять написание слов, написание которых расходится с произношением и исправлять ошибки (молоко, солнце);

1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажыратып еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну:кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?;
1.1.8.1қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөйлемді, бейсезімдік қатынас құралдарын қолданаотырып,тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау
көрмейтіндер үшін:
1.2.1.3 көрмейтіндердің брайльдік оқулықта, алтынүктелі қалыпта еркін бағдарлануы;
1.2.1.4 оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау;
көрмейтіндер үшін:
1.2.3.1 әріптердің тактильді-моторлы бейнесін меңгеру (рельефті-нүкте жазу нүктелерінің комбинатциясы), әріпті бастапқы элементтерден (нүктелерден) бөле білу- бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль шрифтінде;
1.2.3.2 әріптерді оқу, дыбыспен сәйкестендіру 1.2.3.3 ұқсас, айналы әріптерді ажырата білу;
1.2.3.4 толық сөздерді,сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
нашар көретіндер:
1.2.3.1 әріптердің көрнекімоторлы бейнесін меңгеру, әріпті оның құрамдас элеметтеріне бөлшектей білу;
1.2.3.2 әріптерді оқу,оны дыбыспен сәйкестеу;
1.2.3.3 емле бойынша ұқсас әріптерді ажырату;
1.2.3.4 толық сөздерді, сөзтіркестерін оқуға көшу арқылы буынды еркін оқуды меңгеру;
1.2.3.5 тыныс белгілерінің ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді оқу;
1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен оқылған мәтіннің тақырыбын анықтау;
1.2.4.2 оқыған мәтіннің негізгі ойын мұғалімнің қолдауымен жәй сөйлем арқылы айту;
1.2.5.1 мұғалімнің көмегімен оқылған әңгіменің басын, ортасын және соңын анықтау;
1.2.6.1 оқылған мәтіндегі заттарды, іс-әрекеттерді, белгілерді білдіретін сөздерді ажырату
1.3.2.1 мазмұнды, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндерден материалды ұсыну;
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-тәжірибелік іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру;
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөзтіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/немесе мәтіндер (әңгімелеу, сипаттау, сұраулы) жазу;
1.3.5.1 Брайль әріптерінің, айналы Брайль әріптерінің жазылуын тексере білу;
1.3.5.2 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздердің жазылуын тексере білу және қателерді түзету;

1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать разборчиво слова и короткие предложения, оставляя пропуски между словами (в брайлевской строе на протяжении всего 1-го класса оставлять по две клетки; у слабовидящих прямое, не наклонное письмо );
0.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов
Послебукварный период
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.2 составлять рассказ по плану, самостоятельно, рельефному рисунку/ сюжетной иллюстрации или по серии картинок;
1.1.9.3 составлять рассказ самостоятельно;
1.1.10.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.10.4 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный-согласный, твердый-мягкий с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.10.6 моделировать звуковой состав слова, слога с помощью схем
1.2.6.2 выделять из прочитанного текста и употреблять простые слова с обобщающим значением;
1.2.6.3 употреблять в речи местоимения: я, ты, он, она, они, мы, вы, этот;
1.2.7.1 практически различать стихотворные и прозаические формы текста; повествовательный и описательные тексты с помощью учителя
1.3.7.2 правильно писать заглавную букву;
1.3.7.4 соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
4 четверть
Послебукварный период
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.7 дифференцировать слова - предметы, действия, признаки предметов;
1.1.2.8 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне;
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.2 объяснять, что хотел сказать автор;
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.4.2 находить ошибки в деформированном тексте, восстанавливать правильную
последовательность событий;
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме /заголовку, иллюстрации/ рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);

1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 сөздер арасында бос орын қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу (1-сынып үшін Брайль шрифінде екі бос торкөз қалдыру); көру қабілеті нашар оқушыларда көлбеу емес тік жазу;
1.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.9.2 жоспар бойынша дербес рельефті/ сурет, сюжеттік иллютратция немесе суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.9.3 өз бетінше әңгіме құрастыру;
1.1.10.3 дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;
1.1.10.4 сөйлеу дыбыстарын келесі белгілер бойынша:дауыссыз-дауысты, екпінді-екпісіз дауысты-дауыссыз, жуан-жіңішке, көмекші құралдарға және/ немесе естуге сүйене отырып сипаттау;
1.1.10.6 сызбаға сүйене отырып, сөздің буынның дыбыстық құрамын модельдеу
1.2.6.2 оқылған мәтіннен жай сөздерді ажырату және жалпылама мағынасы бар қарапайым сөздерді қолдану білу;
1.2.6.3 сөйлеуде мен, сен, ол, олар, біз, сіз, осы есімдіктерін қолдану;
1.2.7.1 есту арқылы мәтіннің поэтикалық және прозалық формаларын ажырату; мұғалімнің көмегімен әңгімелеу және сипаттау мәтіндерін анықтау
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу;
1.3.7.4 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі
4-тоқсан
Әліппеден кейінгі кезең
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық схемалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді ажырату;
1.1.2.6 тәжірибелік деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, семантикалық, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.2.7 сөздерді саралау-заттар, әрекеттер, заттардың белгілері;
1.1.2.8 сөйлем мен деформацияланған сөйлемді тәжірибелік деңгейде ажырату;
1.1.3.1 мәтінде кім туралы/не айтылғанын анықтау;
1.1.3.2 автордың не айтқысы келетінін түсіну, атау;
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.4.2 деформацияланған мәтіндегі қателерді табу, оқиғалардың дұрыс реттілігін қалпына келтіру;
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/тақырыпаты, иллюстрация / бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
1.1.6.1 сөйлеу барысында бейсезімдік қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);

1.2.8.1 различать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/прочитанных текстов с помощью учителя;
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя опорные слова;
1.3.4.2 писать предложения, тексты (описание, повествование, вопрос) с помощью учителя;
1.3.5.1 проверять написание брайлевских букв, зеркальных брайлевских букв;
1.3.5.2 проверять написание слов, написание которых расходится с произношением и исправлять ошибки (молоко, солнце);
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать разборчиво слова и короткие предложения, оставляя пропуски между словами (в брайлевской строе на протяжении всего 1-го класса оставлять по две клетки; у слабовидящих прямое, не наклонное письмо;
1.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов
1.3.7.2 знать, когда пишется т заглавная буква
1.3.7.3 знать правила написания окончаний ға-ге, да-де, та-те, тар-тер, дар-дер, узнавать эти сочетания с составе слова;
1.3.7.4 соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.7.5 правильно писать слова с помощью учителя;
1.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия;
1.3.8.2 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к);
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Приложение 565
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0- го класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 565 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования; в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен әр түрлі жанрдағы мәтіндерді (ертегі, әңгіме, өлең) салыстыру
1.3.2.1 мазмұнды, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндерден материалды ұсыну;
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-тәжірибелік іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен қарапайым сөйлемдер және/немесе мәтіндер (әңгімелеу, сипаттау, сұраулы) жазу;
1.3.5.1 Брайль әріптерінің, айналы Брайль әріптерінің жазылуын тексере білу;
1.3.5.2 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздердің жазылуын тексере білу және қателерді түзету "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 сөздер арасында бос орын қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу (1-сынып үшін Брайль шрифінде екі бос торкөз қалдыру); көру қабілеті нашар оқушыларда көлбеу емес тік жазу әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу;
1.3.7.3 ға-ге, да-де, та-те,тар-тер,дар-дер жалғау-ларымен сөз тіркесімдерін жазу ережелерін білу, осы тіркесімдерді сөздің құрамымен анықтау;
1.3.7.4 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.7.5 мұғалімнің көмегімен сөздерді дұрыс;
1.3.8.1 жазбаша сөйлеудегі сөздер-заттар, сөздер-белгілер, сөздер-әрекеттерді ажырату;
1.3.8.2 ең көп таралған көмекші сөздерді қолдану (астында, үстінде, жанында,ішінде,жоғары, төмен);
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі
Ескерту:
2) бір тоқсан ішіндегі оқыту мақсаттары сөйлеу қызметінің түрлері бойынша біріктіріледі;
3) ұсынылған ұзақ мерзімді жоспар ұлгі ретінде, оқушылардың оқу материалды игеру қарқынына байланысты мұғалім өзгертулер енгізе алады;
3) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
565 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныптары үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма с учетом образовательных потребностей лиц с нарушениями зрения.
3. Задачи пропедевтического периода:
1) выявить имеющиеся представления и знания (на уровне узнавания и и соотнесения предметов и слов).
2) обогащать сенсорный опыт, расширять кругозор, формировать представления о форме, величине, расстоянии, направлении.
3) формировать элементарные приемы анализирующего наблюдения, учить использованию сохранных анализаторов, развивать познавательную активность;
4) развивать моторику, ритм движений, глазомер, дистантное восприятие, цветовое зрение.
5) развивать фонематический слух и первоначальные представления о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение, интонации речи);
6) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог;
7) развивать предпосылки формирования чтения: понимание речи; составление предложений; выделение звуков окружающего мира и различение звуков речи; составление предложений, диалогов, связных текстов; умение составлять короткие тексты на заданную тему; пересказывать;
8) развивать предпосылки формирования письма:
у слабовидящих - развивать мелкую моторику; рукодвигательную, оптико-пространственную деятельность; учить обведению по контуру, написанию элементов букв;
у незрячих – развивать мелкую моторику, рукодвигательную деятельность, научить правильному тактильному обследованию предметов, ориентированию на колодке-шеститочия, учить составлять комбинации точек на колодке-шеститочия; познакомить с грифелем, прибором Брайля; учебником, изданным рельефно-точечным шрифтом Брайля, учить работать с письменным прибором, находить грифелем точки, учить писать грифелем.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған адамдардың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, тыңдалым (тыңдау), сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын игеру үрдісінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қоршаған орта туралы қалыптасқан түсініктері мен білімдерін анықтау (сөздерді тану және заттар мен сөді сәйкестендіре алу).
2) сенсорлық тәжірибені, танымдық қабілетін байыту, пішін, өлшем, қашықтық, бағыт туралы түсінік қалыптастыру.
3) талдап бақылаудың қарапайым тәсілдерін қалыптастыру, сақталған анализаторларды пайдалануды үйрету, танымдық белсенділікті дамыту;
4) моториканы, қозғалыс ырғағын, көзбен өлшеуді, қашықтан қабылдауды, түстерді ажыратуды дамыту.
5) фонемалық есту қабілетін және сөйлеу туралы бастапқы идеяларды дамыту (дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу интонациясы);
6) коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту: әңгімелесушіні есту және тыңдай білу, диалог жүргізуге дайын болу;
7) оқу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту: сөйлеуді түсіну; сөйлемдер құрастыру; қоршаған әлемнің дыбыстарын бөліп көрсету және сөйлеу дыбыстарын ажырату; сөйлемдер, диалогтар, өзара байланысты мәтіндер; берілген тақырыпта қысқа мәтіндер құрастыра білу; мазмұндау;
8) жазу дағдылары қалыптасуының алғышарттарын дамыту:
нашар көретіндерде - ұсақ моториканы дамыту; қол моторикасын, оптикалық-кеңістіктік белсенділікті дамыту; контур бойымен жүруді, әріптер элементтерін жазуды үйрету;
көрмейтіндерде - ұсақ моториканы, қол қимыл қызметін дамыту, заттарды дұрыс тактильді тексеруге, алтынүктелі қалыпта бағдарлауға үйрету, алтынүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазуды үйрету; грифельмен, Брайль аспабымен таныстыру; Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулық;

8) освоение тактильно-двигательных образов точек, видов их сочетаний;
9) чтение информации, представленных в виде рельефных рисунков и схем;
у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету;
3) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространства (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) тетрадного листа;
4) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
5) знакомство с основными направлениями движений руки во время письма (сверху вниз, снизу-вверх, слева направо, справа налево, круговые движения);
6) разбор траекторий движения при письме каждого элемента, с комментированием;
7) освоение двигательных образов элементов букв, видов их соединений, сочетаниях (обратить внимание, что слабовидящих учим прямому, не наклонному письму).
21. При обучении незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги и предметы стояли на постоянно зафиксированных местах. Это способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры, активные методы). Обо всех перестановках мебели в классе необходимо предупреддать обучающихся.
22. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, предметных операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
23. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:
1) для незрячих: учебник, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;
2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Букварь" "Обучение грамоте", включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;

8) нүктелердің тактильдік-қозғалыс бейнелерін, олардың үйлесім түрлерін игеру;
9) рельефтік суреттер мен сызбалар түрінде ұсынылған ақпаратты оқу;
нашар көретіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, қолды үйлестіру және дәл қимылдау;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, дөңгелектеу; трафарет бойынша заттарды дөңгелектеу, бояу;
3) жұмыс жолында дәптерде бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және тік сызықтар) түсіну;
4) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарық, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
5) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар);
6) әрбір элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау, түсініктеме беру;
7) әріптер элементтерінің қозғалыс бейнелерін, олардың қосылыстарының түрлерін, үйлесімдерін меңгеру (нашар көретіндерге тік, көлбеу емес жазуды үйретуге назар аудару).
21. Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар (басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуларына болады.
22. Көру қабілеті нашар және қалдық көру кезінде көру жүктеме реті мыналарды қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу, әсіресе патологиялық бұзылым барысында;
3) сыртқы әлемнің нысандарын көру және бақылау, жазу, еңбек операцияларын жүргізу үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
23. Бағдарламалық материалды толыққанды жүзеге асыру үшін оқу үрдісін жабдықтау нормалары белгіленген:
1) Брайльдің рельефті-нүктелі қарпімен басылған оқулық; Брайль аспабы, грифель, алтынүктелі қалып;
2) нашар көретіндерге: "Букварь, Обучение грамоте" оқу-әдістемелік кешені, оған оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал.

0.2.6.2 составлять диалоги, используя невербальные средства общения: интонация, поза, жесты, мимику
2.7. Определение типов и жанров текстов
0.2.7.1 распознавать поэтические и прозаические формы текста с помощью учителя
2.8. Сравнительный анализ текстов
0.2.8.1 слушать и пересказывать сказки, рассказы, стихотворения, пословицы, скороговорки
3) Раздел "Письмо"
Таблица 3
Подраздел
Цели обучения
3.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
для незрячих:
0.3.1.1 выполнять пальчиковые игры, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координировать движения руки при работе с грифелем;
0.3.1.2 ориентироваться в приборе Брайля;
0.3.1.3 знать расположение строк и клеток на приборе Брайля;
0.3.1.4 уметь открывать и закрывать прибор, вкладывать и закреплять бумагу, держать грифель для письма по Брайлю, занимать правильную позу при письме;
для слабовидящих:
0.3.1.1 выполнять пальчиковые игры, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координировать движения руки при письме;
0.3.1.2 уметь правильно класть тетрадь, держать ручку при письме
3.2. Создание текста
0.3.2.1 составлять схемы простых предложений из 3-4 слов на заданную тему, используя предметы, действия, знаки, опорные слова
3.3. Соблюдение графических норм письма
для незрячих:
0.3.3.1 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6;
0.3.3.2 списывать и писать под диктовку различные комбинации с угловыми точками;
0.3.3.3 уметь писать точки 1,2 и отдельно 2; точки 4,5 и отдельно 5;
0.3.3.4 правильно писать сочетания точек;
для слабовидящих:
0.3.3.1 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
0.3.3.2 обводить, писать основные элементы букв и их чередования по образцу;
0.3.3.3 писать элементы прописных (заглавных) и строчных букв и их соединений по образцу, используя безотрывное соединение
3.4. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.4.1 проверять расположение, комбинации точек (незрячие); элементов букв (слабовидящие)
33. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь", "Обучение грамоте" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-го класса уровня начального образования (с русским языком обучения) согласно приложению.
34. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.

0.2.6.2 сөздік емес қарым-қатынас құралдарын қолдана отырып диалог құру: интонация, дене қимылы, ым-ишара, бет-әлпет
2.7. Мәтіндердің типтері мен жанрларын анықтау
0.2.7.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің поэтикалық және прозалық формаларын тану
2.8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
0.2.8.1 ертегілер, әңгімелер, өлеңдер, мақал-мәтелдер, жаңылтпаштар тыңдау және қайталау
3) "Жазылым" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
3.1. Сипап сезу қабылдауы мен бағдарлауын дамыту (көзі көрмейтіндер үшін)
көрмейтіндер үшін:
0.3.1.1 саусақ ойындарын, саусақтардың жанасуын және ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, грифельмен жұмыс кезінде қолдың қимылын үйлестіру;
0.3.1.2 Брайль аспабында бағдарлау;
0.3.1.3 Брайль аспабындағы жолдар мен торлардың орналасуын білу;
0.3.1.4 аспапты ашу және жабу, қағазды салу және бекіту, Брайль грифелін ұстау, жазу кезінде дұрыс қалыпта отыру;
нашар көретіндер үшін:
0.3.1.1 саусақ ойындарын, саусақтардың жанасуы мен ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығуларды орындау, жазу кезінде қолдың қимылын үйлестіру;
0.3.1.2 жазу дәптерін дұрыс қоя білу, жазу кезінде қалам ұстау
3.2. Мәтін құру
0.3.2.1 берілген тақырып бойынша 2-3 сөзден қарапайым сөйлемдер құрыңыз, заттарды, әрекеттерді, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдану
3.3. Жазудың графикалық нормаларын сақтау
көрмейтіндер үшін:
0.3.3.1 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып белгілі бір ретпен жазу: 1-нүкте; содан кейін 3-нүкте, 1,3-нүктелердің комбинациясы; содан кейін 4-нүкте және 1,3,4-нүктелердің комбинациясы; 6-нүкте;
0.3.3.2 бұрыштық нүктелермен әртүрлі комбинацияларды көшіріп жазу және айту арқылы жазу;
0.3.3.3 1,2 және 2 нүктелерін бөлек жаза білу; 4,5 және 5 нүктелерін бөлек жаза білу;
0.3.3.4 нүктелердің комбинацияларын дұрыс жазу;
нашар көретіндер үшін:
0.3.3.1 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
0.3.3.2 әріптердің негізгі элементтерін және олардың реттілігін үлгі бойынша дөңгелектеу, жазу;
0.3.3.3 бас әріп (бас әріп) және кіші әріп элементтерін және олардың қосындыларын үлгі бойынша үзіліссіз жалғауды қолдана отырып жазу
3.4. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
0.3.4.1 нүктелердің орналасуын, комбинациясын (көрмейтіндер); әріптер элементтерін (нашар көретін) тексеру
34. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 0-сыныбындағы (қазақ тілінде оқыту) көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған "Букварь", Обучение грамоте" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
35. Оқыту барсында әр бөлім мен тақырыптарға берілетін сағаттар саны балалардың үлгеріміне қарай мұғалім өзі бөледі.

1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен типовой учебной программой в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – формирование функционально грамотной личности в процессе освоения навыков слушания, говорения, чтения и письма на основе изучения лексических тем, формирования элементарных грамматических представлений, с учетом образовательных потребностей детей с нарушениями зрения.
3. Учебные задачи Программы:
1) обогащать чувственный опыт; учить использовать весь арсенал осязательного, слухового, остаточного зрительного восприятия; развитие навыков анализирующего наблюдения;
2) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
3) расширять и уточнять словарный запас на основе лексических тем; совершенствование диалогической и монологической речи;
4) развивать фонематический слух; совершенствовать навыки звукового анализа и синтеза;
5) формировать правильное, плавное слоговое чтение на материале текстов учебника; освоение орфографического и орфоэпического чтения;
6) формировать у обучающихся с нарушением зрения читательскую деятельность через умение целенаправленно осмысливать текст, воспитывать интерес к чтению и книге;

1) бір тоқсан ішіндегі оқыту мақсаттары сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлері бойынша біріктіріледі;
2) ұсынылған ұзақ мерзімді жоспар ұлгі ретінде, оқушылардың оқу материалды игеру қарқынына байланысты мұғалім өзгертулер енгізе алады;
3) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және/немесе күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
565-1-қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1 – сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. 565-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған балалардың білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қарапайым грамматикалық түсініктерді қалыптастыру, лексикалық тақырыптарды зерделеу негізінде тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын меңгеру процесінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру.
3. Бағдарламаның оқу міндеттері:
1) сезімдік тәжірибені байыту; сипап сезу, есту, қалдық көру арқылы қабылдаудың барлық арсеналын қолдануға үйрету; талдаушы бақылау дағдыларын дамыту;
2) ақпаратты талдау, салыстыру, жалпылау, жүйелеу қабілетін дамыту;
3) лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту және нақтылау; диалогтық және монологтық сөйлеуді жетілдіру;
4) фонематикалық естуді дамыту; дыбыстық талдау және синтездеу дағдыларын жетілдіру;
5) оқулық мәтіндердің материалдары негізінде, дұрыс, үзбей, буындап оқу дағдыларын қалыптастыру, орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгерту;
6) көру қабілеті бұзылған білім алушыларда мәтінді мақсатты түрде түсіну арқылы дұрыс оқу іс-әрекетін қалыптастыру, оқуға және кітапқа деген қызығушылықты арттыру;

7) формировать навыки письма: у незрячих - рельефно-точечным шрифтом Брайля; у слабовидящих – плоскопечатное прямое письмо (не наклонное);
8) развивать навыки общения в соответствии с коммуникативными целями: общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры, использование слов речевого этикета;
9) развивать интерес и любовь к изучаемому языку;
10) формировать умение планировать, контролировать и оценивать собственные учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
11) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) развитие сенсорной сферы: осязания, слухового восприятия, остаточного зрения;
2) подготовка руки к письму и чтению рельефно-точечным шрифтом, развитие ориентировки в малом пространстве;
3) предупреждение вербализма речи.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение грамоте осуществляется на основе концентрического расположения учебного материала, принципов социально-адаптирующей направленности обучения, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного, ценностно-ориентированного коррекционно-развивающего подходов.
6. Концентричность расположения учебного материала предполагает постоянное повторение, с дальнейшим расширением и усложнением содержания, углублением и конкретизацией отдельных его элементов.
7. Социально-адаптирующая направленность обучения предполагает преодоление или уменьшение социальной дезадаптации личности, предусматривается специальная работа по освоению обучающимися необходимых для участия в социальной жизни норм поведения и жизненных навыков.
8. Принцип деятельностного обучения подразумевает широкое использование предметной, практической, игровой деятельности в процессе обучения; развитие и обогащение чувственного опыта, обеспечение поэтапного характера обучения с применением алгоритмических предписаний, что позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций, компенсировать недостаточность жизненного опыта обучающихся c нарушением зрения, овладевать знаниями, умениями и навыками по предмету.
9. Коммуникативный подход в обучении – передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия в паре, в группе; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка.
10. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп обучающихся:
1) незрячие (абсолютная слепота);

7) жазу дағдыларын қалыптастыру: көрмейтіндерде - Брайльдің бедерлі-нүктелі қарпімен; нашар көретіндерде –тегіс басылған (көлбеу емес) тікелей жазу;
8) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту: топтағы қарым-қатынас, диалогқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар, сөйлеу әдебінің сөздерін қолдану;
9) оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) қойылған міндет пен оны іске асыру шарттарына сәйкес өзінің оқу іс-әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау білктілігін қалыптастыру;
11) оқу іс-әрекетінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіне білуді қалыптастыру.
4. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) сенсорлық саласын дамыту: сипап сезу, есту арқылы қабылдауын, қалдық көру қабілетін;
2) қолды жазуға және бедерлі-нүктелі қарпімен оқуға дайындау, шағын кеңістікте бағдарлау дағдыларын дамыту;
3) сөйлеу вербализмінің алдын-алу.
2-тарау. Оқу үрдісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Сауат ашуға оқыту оқу материалының концентрикалық орналасуы, оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыттылығы, белсенділік, коммуникативтік, сараланған, құндылыққа бағдарланған түзету-дамыту тәсілдері қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.
6. Оқу материалының концентрикалық орналасуы үнемі қайталануын, мазмұнының одан әрі кеңеюі мен күрделенуін, оның жекелеген элементтерінің тереңдеуі мен нақтылануын болжайды.
7. Оқытудың әлеуметтік бейімделу бағыты жеке тұлғаның әлеуметтік бейімсіздігін жеңуді немесе азайтуды көздейді, білім алушылардың әлеуметтік өмірге қатысу үшін қажетті мінез-құлық нормалары мен өмірлік дағдыларды игеру бойынша арнайы жұмыс көзделеді.
8. Белсенді оқыту принципі оқу процесінде пәндік, практикалық, ойын іс-әрекеттерін кеңінен қолдануды; сезімдік тәжірибені дамыту және байыту, алгоритмдік нұсқауларды қолдана отырып, оқытудың кезеңдік сипатын қамтамасыз етуді білдіреді, бұл жоғары психикалық функциялардың сенсомоторлық негізін дамытуға, көру қабілеті бұзылған білім алушылардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін өтеуге, пән бойынша білімді, білік, дағдыларды игеруге мүмкіндік береді.
9. Оқытудағы коммуникативті тәсіл - -ақпарат беру және хабарлау, жұпта, топта тілдік өзара әрекеттесу процесінде білім, білік және дағдылармен алмасу; оқытудың нәтижесі-тіл арқылы қарым-қатынас жасау қабілеті болып табылады.
10. Сараланған тәсілі білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесін саралауды көздейді:
1) көрмейтін (толық көрмейтін);

2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, со светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучше видящем глазу в условиях оптической коррекции.
Первые четыре подгруппы (тотально незрячие и с остаточным зрением - обучающиеся с остротой зрения в пределах от 0 до 0,04 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу) во время занятий пользуются тактильно-слуховым способом восприятия учебного материала, читают и пишут рельефно-точечным способом по системе Брайля. Пятая подгруппа - слабовидящие обучающиеся с остротой зрения от 0,05 до 0,4 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу - нуждаются в соблюдении регламентированной облегченной зрительной нагрузки, мероприятиях по охране и рациональному использованию неполноценного зрения, применении учебников укрупненным шрифтом, системы специальных наглядных, технических и оптических средств (накладные ортоскопические, строчные лупы).
11. Содержание текстов направлено на формирование казахстанского патриотизма, духовно-нравственных качеств, развитие толерантности и умения общаться в соответствии с принципом ценностно-ориентированного подхода.
12. Коррекционно-развивающая направленность обучения носит комплексный характер, направлена на развитие познавательной деятельности на основе полисенсорного восприятия – остаточного зрительного, слухового, осязательного.
13. В норме у человека зрительный тип восприятия является ведущим, поэтому процесс чтения и письма можно представить как определенную последовательность действий:
1) зрительное восприятие буквы;
2) узнавание буквы;
3) соотнесение буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы.
14. В процессе чтения и письма, проходящего в условиях нарушения зрения, благодаря действию механизма компенсации, происходит замена зрительного типа восприятия на осязательный, что приводит к изменениям в зрительно-слухо-моторной триаде, обеспечивающей процесс восприятия письменной информации: зрительной компонент заменяется на тактильный. Процесс чтения и письма, осуществляющийся в условиях слепоты, происходит за счет установления новых связей между слуховым и тактильным анализатором.
15. Техническую сторону процесса чтения и письма, проходящего в условиях глубокого нарушения или отсутствия зрения, можно представить в виде следующих действий:
1) тактильное восприятие буквы, представленной рельефно-точечным шрифтом;

2) көрмейтін – көру сезімінің толық болмауы, жарық сезуі немесе қалдық көруі бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейін түзетумен);
3) жарық сезуі бар;
4) жақсы көретін көзінде 0,04 және одан төмен қалдықты көруі бар және одан төмен ауыстырылатын түзетумен;
5) көру өткірлігі жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,04-ке дейін және көзілдірікпен түзетуі бар);
Алғашқы төрт кіші топ (көзі толық көрмейтін және көру өткірлігі жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,04-ке дейін және көзілдірікпен түзетуі бар) сабақ барысында оқу материалын қабылдаудың тактильді-есту тәсілін пайдаланады, Брайль жүйесі бойынша бедерлі-нүктелі тәсілмен оқиды және жазады. Бесінші кіші топ - көру өткірлігі жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,04-ке дейін және көзілдірікпен түзетуі бар білім алушылар-регламенттелген жеңілдетілген көру жүктемесін, көру қабілетінің төмендігін қорғау және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды, үлкейтілген қаріппен оқулықтарды, арнайы көрнекі, техникалық және оптикалық құралдар жүйесін (үстеме ортоскопиялық, кіші үлкейткіштер) қолдануды сақтауды қажет етеді.
11. Мәтіндердің мазмұны қазақстандық патриотизмді, рухани-адамгершілік қасиеттерді қалыптастыруға, құндылыққа бағдарланған тәсіл қағидатына сәйкес толеранттылық пен қарым-қатынас жасау қабілетін дамытуға бағытталады
12. Оқытудың түзете-дамыту тәсілі кешенді сипатта болып, қалдық көру, есту, сезіну сияқты полисенсорлық қабылдаулар негізінде танымдық әрекеттерді дамытуға бағытталады.
13. Қалыпты жағдайда адамның көру арқылы қабылдауы жетекші болып табылады, сондықтан оқу және жазу процесін келесідей іс-әрекеттер реттілігімен ұсынуға болады:
1) әріпті көріп қабылдау;
2) әріпті тану;
3) әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріптерді айту (жазу).
14. Көру қабілеті бұзылған жағдайында өтетін оқу және жазу процесінде компенсациялық механизмінің әсерінен қабылдаудың көру түрі сипап сезу түріне ауыстырылады, бұл жазбаша ақпаратты қабылдау процесін қамтамасыз ететін көру-есту-моторлық үштігінің өзгеруіне әкеледі: көру компоненті тактильді түрге ауыстырылады. Көрмеу жағдайында жүзеге асырылатын оқу және жазу процесі есту және тактильді анализатор арасында жаңа байланыстар орнату арқылы іске асырылады.
15. Көрмейтін немесе көру қабілеті терең бұзылған жағдайында өтетін оқу және жазу процесінің техникалық жағын келесі әрекеттермен сипаттауға болады:
1) бедерлі-нүктелі қарпімен ұсынылған әріпті тактильді қабылдау;

2) различение и узнавание буквы тактильным способом;
3) соотнесение рельефной буквы с соответствующим звуком;
4) воспроизведение (написание) буквы рельефно-точечным шрифтом.
16. Трудности овладения навыками чтения и письма незрячих обучающихся обусловлены:
1) сукцессивным (последовательным во времени) характером осязательного восприятия в отличие от симультанного (одномоментного) характера зрительного восприятия;
2) дифференциацией сходных и зеркальных букв рельефно-точечного письма, незначительно отличающихся друг от друга;
3) реализацией моторной операции процесса письма - процесс письма незрячего ребенка осуществляется лишь под кинетическим контролем, у нормальновидящих данный процесс протекает под двойным контролем – кинетическим и зрительным;
4) необходимостью фиксации незрячим ребенком начала каждого слова или строки;
5) зеркальностью письма по отношению к чтению, которая обусловливает большое количество инверсий и смешений.
17. Трудности овладения навыками чтения и письма слабовидящих обучающихся обусловлены:
1) недостаточным зрительным контролем процесса письма;
2) дифференциацией похожих знаков и букв, незначительно отличающихся друг от друга: Ш, Щ, М, И;
3) смешением прямого и наклонного письма, что создает несколько хаотичное изображение, вызывает трудности узнавания собственного письма;
4) низким уровнем зрительного контроля у слабовидящих.
18. Специфичность процесса письма и чтения незрячих требует использования специальных методических приемов при обучении грамоте: наличие подготовительного этапа, предварительная работа на колодке-шеститочия, ориентировка в малом пространстве, ориентирование на приборе Брайля, тренировка в нахождении грифелем угловых точек, умение их правильно прочитать, освоение тактильно-двигательных образов комбинации точек.
19. Последовательность и примеры заданий по слушанию и говорению:
1) артикуляционные разминки;
2) звуковой анализ слов;
3) восприятие речи выделение из речевого потока языковых единиц (предложение, слово, слог, звук), моделирование предложения, звукового состава слова, слога;
4) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью, ответы на вопросы по тексту;
5) составление диалога, принятие точки зрения собеседника; постановка вопросов и формулирование ответов на основе прослушанного/прочитанного текста;
6) знакомство с рельефными изображениями/рисунками, составление рассказов по ним, по личным впечатлениям, по аналогии с прослушанным;
7) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);

2) әріптерді тактильдік түрде ажырату және тану;
3) бедерлі әріпті тиісті дыбыспен сәйкестеу;
4) әріпті бедерлі-нүктелі қарпімен жазу.
16. Көрмейтін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгерудегі қиындықтары:
1) көру арқылы қабылдаудың симутандық (бірсәттілік) сипатына қарағанда, сипап сезу арқылы қабылдаудың сукцессивтік (уақыт ішіндегі тізбектігі) сипаты;
2) бір-бірінен аз ғана айырмашылығы бар, бедерлі-нүктелі жазудың ұқсас және айна әріптерінің саралануы;
3) жазу процесінің моторлық операциясының жүзеге асырылуы – көрмейтін баланың жазу процесі тек қимыл қозғалыс бақылау арқылы жүреді, ал қалыпты көретіндерде бұл процесс қосарланған бақылаумен жүреді – кинетикалық және көру;
4) көрмейтін балада әрбір сөздің немесе жолдың басталуын бекіту қажеттілігі;
5) оқуға қарасты жазудың ұқсатығы, бұл көптеген инверсиялар мен шатасуларды тудырады.
17. Нашар көретін білім алушылардың оқу және жазу дағдыларын меңгерудегі қиындықтар:
1) жазу процесін көзбен бақылаудың жеткіліксіздігі;
2) бір-бірінен сәл өзгеше: ұқсас белгілер мен әріптердің Ш, Щ, М, И саралануы:
3) түзу және көлбеу жазуды араластыру, бұл біршама ретсіздікті, өз жазбасын тануда қиындық туғызады;
4) нашар көретіндердің көру бақылауының төмен деңгейі.
18. Көрмейтіндердің жазу мен оқу процесінің ерекшелігі сауат ашуға үйретуде арнайы әдістемелік тәсілдерді қолдануды талап етеді: дайындық кезеңінің болуы, алты нүктелі қалыпта алдын-ала жұмыс жасау, шағын кеңістікте бағдарлану, Брайль құралында бағдарлау: грифельмен бұрыштық нүктелерді табуға жаттығу, оларды дұрыс оқи білу, нүктелер комбинациясының тактильді-қимылдық бейнелерін игеру.
19. Тыңдалым және айтылым бойынша тапсырмаларының реттілігі және мысалдары:
1) артикуляциялық жаттығулар;
2) сөздерді дыбыстық талдау;
3) сөйлеуді қабылдау, сөйлеу ағынынан тілдік бірліктерді бөлу (сөйлем, сөз, буын, дыбыс), сөйлемді, сөздің дыбыстық құрамын, буынды модельдеу;
4) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) диалог құру, әңгімелесушінің көзқарасын қабылдау; сұрақтарды қою және тыңдалған / оқылған мәтін негізінде жауаптарды тұжырымдау;
6) бедерлі кескіндермен/суреттермен танысу, олар бойынша, жеке әсерлері бойынша, тыңдалғанға ұқсас әңгімелер құрастыру;
7) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);

8) разграничение понятий: "предмет" и "слово": слово как название предмета; слова, обозначающие признаки предметов; слова, обозначающие действия;
9) составление высказываний на знакомые темы;
10) пересказ знакомых историй, сказок; чтение наизусть стихотворений, пословиц, скороговорок;
11) выделение особенностей различных жанров; определение темы, главной мысли произведения;
12) выразительное пересказывание художественных и нехудожественных текстов, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
20. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у незрячих школьников:
1) ориентировка на колодке-шеститочия, написание точек, комбинации точек на колодке-шеститочия;
2) подготовка к письму: правильная посадка, положение прибора Брайля и умение держать грифель при письме, умение ориентироваться в приборе Брайля (правильное обследование прибора Брайля сверху вниз, рабочая строка, клетка, пробел, нахождение четырех штифтов, умение правильно закладывать бумагу первично и при повторном использовании);
3) написание и чтение 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать, правильно писать и читать комбинации точек (брайлевские точки изучаются не одновременно, а последовательно во времени с обязательным закреплением комбинации точек);
4) написание и чтение точек 2 и 5: для облегчения восприятия первоначально они предлагаются в сочетании верхней точкой, например, сочетание 1,2, затем отдельно 2; сочетание 4,5, затем отдельно 5;
5) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы; моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
6) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем на приборе Брайля;
7) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например, С и Ш, Т и Ю;
8) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1-го класса учить оставлять два пробела); письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением; списывание словосочетаний, предложений;
9) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
10) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения.
11) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);

8) "зат" және "сөз" ұғымдарын ажырату: заттың атауы ретіндегі сөз; заттардың белгілерін білдіретін сөздер; іс-әрекеттерді білдіретін сөздер;
9) таныс тақырыптар бойынша пікірлер құрастыру;
10) таныс әңгімелер мен ертегілерді қайталау; өлеңдерді, мақал-мәтелдерді, жаңылтпаштарды жатқа оқу;
11) түрлі жанрлардың ерекшеліктерін бөліп көрсету; шығарманың тақырыбын, басты ойын айқындау;
12) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп қайталау, оқылған мазмұнға көзқарас білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
20. Көрмейтін оқушыларда оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) алты нүктелі қалыпта бағдарлау, алты нүктелі қалыпта нүктелерді, нүктелердің комбинациясын жазу;
2) жазуға дайындық: Брайль аспабының дұрыс орналасуы, тұруы және жазу кезінде грифельді ұстай білуі, Брайль аспабында бағдарлай алу білігін қалыптастыру (Брайль аспабын жоғарыдан төмен қарай дұрыс тексеру, жұмыс жолы, тор көз, бос орын, төрт штифті табу, қағазды бастапқы және қайта пайдалану кезінде дұрыс сала білуі);
3) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді жазу және оқу, оларды дұрыс оқу, дұрыс жазу және нүктелер комбинациясын оқи білуі (брайль нүктелері бір уақытта емес, керісінше нүктелер комбинациясын міндетті түрде бекіте отырып, кезекпен уақыт бойынша оқытылады);
4) 2 және 5 нүктелерін жазу және оқу: қабылдауды жеңілдету үшін бастапқыда олар жоғарғы нүктемен бірге ұсынылады, мысалы, 1, 2, содан кейін 2 бөлек; 4, 5 бірге, содан кейін 5 бөлек;
5) әрбір оқытылатын дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу; сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
6) әріптердің тактильді-қимыл бейнелерін (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы) – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында меңгеру;
7) әріптер элементтерін жазу, әріптер мен буындарды жазу, Брайль қарпімен айналы әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы С және Ш, Т және Ю;
8) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (бүкіл 1-сыныпта екі бос орын қалдыруды үйрету); жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздерді айту арқылы жазу; сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
9) тұтас сөздерді, сөз тіркестерін оқуға ауыса отырып, әр түрлі құрылымдағы сөздерді буындап оқуға үйрету;
10) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісін ескеріп, сөйлемдерді жазу және оқу.
11) екпінді сақтай отырып (баяндау, лепті, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;

12) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение и исправление деформированного текста повествовательного характера;
13) значение заглавной буквы, понимание того, как употребляется заглавная буква в названии имен собственных, в названии городов, рек в начале предложения. Для незрячих обучающихся значение употребления заглавной буквы специфично: дается теоретически примерно в второй-третьей четверти; при чтении и написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы (4,5 точки), так как при тактильном восприятии большое количество дополнительных знаков часто приводит к путанице и хаотичному усвоению материала, например, незрячему первокласснику, очень трудно усвоить написанное: Токтар Сериков живет в г. Алматы;
14) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
15) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу); раздельное написание слов; знаки препинания в конце предложения; правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -щн- в словах; правописание мягкого и твердого знака в словах; правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
16) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
21. Последовательность и примеры заданий по формированию навыков чтения и письма у слабовидящих:
1) знакомство с учебником, рабочей тетрадью, прописями, знакомство со страницей;
2) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
3) выполнение графических упражнений; рисование, штриховка, обводка; обводка и раскраска изображений предметов по трафарету; подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
4) освоение основных направлений движения руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слево направо, справо налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме; разбор траекторий движения при письме каждого элемента; комментарии к написанию элементов;
5) объяснение последовательности начертания буквы; освоение зрительно-двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях; тренировка на различение схожих в написании букв, например, М и Ш;
6) обучение к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;

12) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқужәне түзету;
13) бас әріптің мағынасын, сөйлемнің басында, есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б.жағдайда қалай қолданылатынын түсіну. Көрмейтін оқушылар үшін бас әріпті қолданудың маңызы ерекше: ол теориялық тұрғыдан екінші немесе үшінші тоқсанда ұсынылады; Брайль қарпімен оқу және жазу кезінде көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін (4, 5 нүкте) пайдаланбайды, өйткені тактильді қабылдау кезінде көптеген қосымша белгілер шатасуға және материалды ретсіз меңгеруге әкеледі, мысалы, көрмейтін бірінші сынып оқушысына мысалдағы жазылғанды меңгеру өте қиын: Тоқтар Серіков Алматы қаласында тұрады;
14) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
15) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану: ысқырған дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу; сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
16) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
21. Нашар көретіндерде оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша тапсырмалардың реттілігі және мысалдары:
1) оқулықпен, жұмыс дәптерімен, жазу үлгісімен, парақпен танысу;
2) дәптердегі жұмыс жолына бағдарлау, дәптер парағының жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және түзу сызықтар) түсіну;
3) графикалық жаттығуларды орындау; сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу; заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу; жазуға дайындау (денені дұрыс ұстау, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
4) жазу кезінде қол қозғалыстарының негізгі бағыттарын игеру (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналмалы қозғалыстар), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру; жазу кезінде әр элементтің қозғалыс траекторияларын талдау; элементтерді жазуға түсініктемелер;
5) әріптерді жазу реттілігін түсіндіру; әріптердің көру-қимыл бейнелерін, олардың буындардағы, тіркестердегі біріктірілу түрлерін меңгеру; жазудағы ұқсас әріптерді ажыратуға үйрету, мысалы, М және Ш;
6) түрлі құрылымды сөздерді бүтіндей сөздерге, сөз тіркестеріне ауыса отырып, буынмен баяу оқуға үйрету;

7) письмо и чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
8) обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя, с соблюдением интонации (повествование, восклицание, вопросительная интонация);
9) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
10) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении; чтение деформированного текста повествовательного характера;
11) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч.;
12) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
13) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу); раздельное написание слов; знаки препинания в конце предложения; правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -шн- в словах; правописание мягкого и твердого знака в словах; правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
14) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
22. Для обучения незрячих на первоначальном этапе крайне важно, чтобы мебель и полки, книги другие предметы стояли на постоянно зафиксированных местах, что способствует быстрому ориентированию в пространстве. После того как незрячие обучающиеся освоят данное пространство, мебель в классе можно передвигать для проведения различных форм (индивидуальная, парная, групповая) и видов работы (игры и другие активные методы). Обо всех перестановках мебели в классе необходимо предупреждать незрячего обучающегося.
23. Режим зрительных нагрузок у слабовидящих и при остаточном зрении предполагает:
1) чередование работы глаз с их отдыхом;
2) целесообразное ограничение непрерывной зрительной нагрузки в соответствии с состоянием зрительных функций, особенно при их нарушении на фоне патологического процесса;
3) создание комфортных для зрения внешних условий рассматривания, наблюдения объектов внешнего мира, чтения, трудовых операций под контролем зрения;
4) подбор объектов восприятия по размеру, цветности, сложности форм, их количества, по характеру зашумленности фона.
24. Для полноценной реализации программного материала установлены нормы оснащения учебного процесса:
1) для незрячих: Букварь, учебник, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля; прибор Брайля, грифель; колодка-шеститочия;

7) сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сұрақ белгісі, т.б. тыныс белгілері ережелерін ескеріп, сөйлемдерді жазу және оқу;
8) екпінді сақтай отырып (баяндау, лепті, сұраулы екпінді), мұғалімнің сұрақтары бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
9) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы бойынша жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
10) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну; баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу;
11) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, жалқы есімнің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
12) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, сөздерді дауыссыздардың тоғысуынсыз буындар бойынша тасымалдау;
13) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды практикада қолдану: ызың дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу); сөздерді бөлек жазу; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу; сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
14) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...).
22. Көрмейтіндерде бастапқы кезеңде оқыту үшін жиһаз бен сөрелер, кітаптар, басқа заттар үнемі бекітілген жерлерде тұруы өте маңызды, бұл кеңістікте тез бағдарлануға ықпал етеді. Көрмейтін білім алушылар осы кеңістікті игергеннен кейін, сыныптағы жиһазды әртүрлі жұмыс түрлері (жеке, жұптық, топтық) және ойындар (басқа да белсенді әдістер) үшін жылжытуға болады. Көрмейтін оқушыға сыныптағы жиһаздың орны ауысқаны туралы ескерту керек.
23. Нашар көретіндерде және қалдық көруі кезінде көру жүктемесінің күн тәртібі мыналарды қамтиды:
1) көздің жұмысы мен демалуының кезектесуі;
2) көру функциясының жағдайына сәйкес, әсіресе патологиялық процестің фонында бұзылыс барысында үздіксіз көру жүктемесін орынды шектеу;
3) сыртқы әлемнің нысандарын бақылау, оқу, көру бақылауындағы еңбек операциялары үшін көруіне жайлы жағдайлар жасау;
4) қабылдау объектілерін өлшемі, түсі, формаларының күрделілігі, олардың саны, фондық шу сипаты бойынша таңдау.
24. Бағдарламалық материалды толық жүзеге асыру үшін оқу процесін жабдықтау нормалары белгіленген:
1) көрмейтіндер үшін: Брайльдің бедерлі-нүктелі қарпімен басылған Букварь оқулық; Брайль аспабы, грифель; алты нүктелі қалып;

2) для слабовидящих: учебно-методический комплекс "Букварь" "Обучение грамоте", включающий учебник, прописи, рабочие тетради, методическое пособие;
3) интерактивное и проекционное оборудование в комплектации: проектор, интерактивная доска или экран;
4) электронные издания, видеофильмы на DVD, электронные плакаты;
5) компьютер в комплектации: системный блок, монитор, микрофонно-телефонная гарнитура, акустическая система, Web-камера, сетевой фильтр, многофункциональное устройство;
6) доска настенная аудиторная.
25. В процессе языкового обучения активно используются технические вспомогательные устройства (аппаратура) и дидактические средства (носители информации), включая:
1) оптические средства коррекции: лупы (ручные, стационарные и опорные); очки (микроскопические, гиперокулярные и телескопические); бинокуляры и монокуляры; проекционные увеличивающие аппараты (эпипроекторы и диапроекторы);
2) для лиц, у которых имеется нарушение поля зрения (гемианопсия, трубчатое зрение) специальные оптические системы, которые изменяют поле зрения в необходимых пределах; если ухудшение качества зрения происходит в условиях повышенной освещенности, используют такие светотехнические средства, как светозащитные корригирующие линзы из бесцветного стекла или с покрытием из цветного стекла;
3) компьютерный тифлокомплекс: IBM совместимый компьютер, брайлевский дисплей, принтер брайлевский Index Everest-D, программа "Книголюб" для сканирования и чтения, программа увеличения экрана;
4) электронное увеличивающее устройство "Книга", "Video Light VGA";
5) увеличивающее устройство для слабовидящих портативное.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь", "Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь", "Обучение грамоте"
26. Объем учебной нагрузки по предмету "Букварь", "Обучение грамоте" в 1 классе составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
27. В процессе обучения грамоте выделяются периоды: пропедевтический, добукварный, букварный, послебукварный.
28. В 1 классе реализуются добукварный, букварный, послебукварный периоды.
29. Задачи добукварного периода:
1) развитие фонематического слуха; формирование понятий о звуке, слоге, ударении, слове, предложении, речи;

2) нашар көретіндер үшін: "Букварь", "Обучение грамоте" оқу-әдістемелік кешені, оның ішінде оқулық, жазу үлгілері, жұмыс дәптерлері, әдістемелік құрал;
3) интерактивтік және проекциялық жабдықтар жиынтығы: проектор, интерактивті тақта немесе экран,
4) электрондық басылымдар, DVD бейнефильмдер, электронды плакаттар;
5) компьютер жиынтығы: жүйелік блок, монитор, микрофондық-телефондық гарнитура, акустикалық жүйе, Web-камера, желілік фильтр, көпфункционалды құрылғы;
6) аудиториялық қабырға тақтасы.
25. Тілдік оқыту барысында техникалық көмекші құрылғылар (аппаратуралар) мен дидактикалық құралдар (ақпарат тасымалдағыштар) белсенді түрде қолданылады, соның ішінде:
1) оптикалық түзету құралдары: лупалар (қолдық, стационарлық және тіректік); көзәйнектер (микроскопиялық, гиперокулярлық және телескопиялық); бинокулярлар мен монокулярлар; проекциялық ұлғайтқыш аппараттары (эпипроекторлар және диапроекторлар);
2) көру аумағының бұзылысы бар тұлғалар үшін (гемианопсия, құбырлы көру) көру аумағын қажетті шектеуде өзгертетін арнайы оптикалық жүйелер; егер көру сапасының нашарлауы жоғары жарық жағдайында болса, түссіз қапталған әйнектен немесе түрлі-түсті әйнектен жасалған жарықтан қорғайтын түзеткіш линзалар сияқты жарық техникасы қолданылады;
3) компьютерлік тифлокешен: IBM үйлесімді дербес компьютер, брайльдік дисплей, брайльдік принтер index Everest-D, сканерлеуге және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, экранды ұлғайтатын бағдарлама;
4) "Книга", "Video Light VGA" электрондық ұлғайтқыш құрылғысы;
5) нашар көретіндерге арналған портативтік ұлғайтқыш құрылғы.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
26. "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі 1-сыныпта аптасына 6 сағат, оқу жылы бойынша 198 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) сәйкес жасалды.
27. Сауат ашу процесінде келесі кезеңдер бөлінеді: пропедевтикалық, әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең.
28. 1-сыныпта әліппеге дейінгі, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезеңдер жүзеге аырылады.
29. Әліппеге дейінгі кезең міндеттері:
1) фонемалық естуді дамыту; дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем, сөйлеу туралы ұғымдарды қалыптастыру;

2) формирование первоначальных представлений о пунктуации; типах предложения по цели высказывания: повествовательные, вопросительные, восклицательные;
3) формирование умения производить звуковой анализ слов с использованием схем, делить слова на слоги, находить в слове ударный слог;
4) формирование представлений об ударных/безударных гласных звуках, звонких/глухих, мягких/твердых согласных звуках;
5) для незрячих ориентирование в колодке шеститочия, приборе и учебнике Брайля; обучению чтению и письму 1, 2, 3, 4, 5, 6 точек, тренировка чтения и письма комбинации рельефных точек.
30. Задачи букварного периода:
1) совершенствование навыков звукового анализа и синтеза;
2) освоение букв алфавита;
3) формирование правильного, плавного слогового чтения на материале текстов учебника (по Брайлю/плоскопечатный);
4) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
5) формирование навыков письма при написании букв, слогов, слов, предложений (для незрячих рельефно-точечным шрифтом Брайля).
31. Задачи послебукварного периода:
1) постепенный переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) развитие связной речи (пересказ, рассказывание);
3) развитие навыков письма, с предупреждением ошибок в написании схожих, зеркальных букв.
4) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике.
32. На всех этапах обучение элементам фонетики, лексики и грамматики идет параллельно с формированием коммуникативно-речевых умений и навыков, с развитием творческих способностей детей.
33. Содержание Программы включает следующие сквозные разделы:
1) "Аудирование (слушание) и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
34. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение" включает следующие подразделы:
1) обогащение сенсорного и практического опыта;
2) понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
3) определение темы и основной мысли прослушанного;
4) пересказывание прослушанного материала;
5) прогнозирование событий;
6) привлечение внимания слушателей;
7) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
8) высказывание оценочного суждения;
9) составление рассказа;
10) ориентирование в звуковой форме слова.
35. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) развитие осязательного восприятия и ориентировки;
2) развитие и конкретизация речи;
3) освоение процесса чтения;
4) определение темы и основной мысли текста;
5) определение структурных частей текста;
6) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;

2) тыныс белгілері туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру; сөйлем түрлері: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің тыныс белгісі;
3) сызбаларды пайдалана отырып, сөздерге дыбыстық талдау жүргізу, сөздерді буындарға бөлу, сөзден екпінді буынды табу білігін қалыптастыру;
4) екпінді/екпінсіз дауысты дыбыстар, дауысты/дауыссыз дыбыстар, ұяң/қатаң дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерді қалыптастыру;
5) көрмейтіндер үшін алты нүктелі қалыпта, Брайль аспабы мен оқулығында бағдарлау; 1, 2, 3, 4, 5, 6 нүктені оқуға және жазуға үйрету; бедерлі нүктелер комбинацияларын оқу және жазуға жаттықтыру.
30. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбыстық талдау және синтез дағдыларын жетілдіру;
2) әліпби әріптерін меңгеру;
3) оқулық мәтіндерінің материалында (Брайль/жазық басу бойынша) дұрыс, бір қалыпты буындап оқуды қалыптастыру;
4) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
5) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде жазу дағдыларын қалыптастыру (көрмейтіндер үшін Брайльдің бедерліі-нүктелі қарпімен).
31. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға біртіндеп көшу, "ішінен" оқу білігін қалыптастыру;
2) байланыстырып сөйлеуді дамыту (қайталау, әңгімелеу);
3) ұқсас, айна әріптерін жазудағы қателіктердің алдын- ала отырып, жазу дағдыларын дамыту.
4) дұрыс жазу ережелерімен таныстыру және оларды тәжірибеде қолдану.
32. Барлық кезеңдерде фонетика, лексика және грамматика элементтерін оқыту балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, коммуникативтік-сөйлеу біліктері мен дағдыларын қалыптастырумен қатар жүреді.
33. Бағдарламаның мазмұны келесі ортақ бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
34. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сенсорлық, практикалық тәжірибені байыту;
2) сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз);
3) тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
4) тыңдалған материалды қайталап айту;
5) оқиғаларды болжау;
6) тілдік нормаларды сақтай отырып түрлі жағдайдағы қарым-қатынасқа қатысу.
7) сөйлеу нормаларын сақтай отырып әр түрлі жағдайларда қарым-қатынасқа түсу;
8) бағалау пікірін айту;
9) әңгіме құрастыру;
10) сөздің дыбыстық формасына бағдарлау.
35. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту;
2) сөйлеуді дамыту және нақтылау;
3) оқу процессін меңгеру;
4) мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау;
5) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
6) мәтіндегі лексикалық және синтаксикалық бірліктер рөлін түсіну;

23) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
24) смыслоразличительная роль звука и ударения (за́мок - замо́к);
25) диалоги, участие в диалогах, формулирование вопросов-ответов, привлечение внимание слушателя;
26) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
27) слова, используемые как название предмета;
28) слова, обозначающие признаки предметов;
29) слова, обозначающие действия;
30) слушание текстов, рассказов;
31) выделение основной темы и мысли текста, пересказ прослушанного;
32) прогнозирование содержания текста по сюжетному рисунку, описанию, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
33) называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
34) высказывать отношение к прослушанному и/или прочитанному тексту, используя простые предложения;
35) выражать одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение.
"Чтение"
1) ориентирование на рабочей поверхности стола;
2) ориентирование на колодке-шеститочия;
3) игры со словами (анаграммы, палиндромы (перевертыши: шалаш, потоп)), нахождение слога в слове;
4) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку;
5) определение количества слов в предложении, слогов в слове;
6) слог как минимальная произносительная единица;
7) схема предложения, слова, слога, гласных и согласных звуков;
8) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей;
9) характеристика основных действующих лиц произведения;
10) рельефные/рисованные схемы слов с различной слоговой структурой;
11) умение мысленно расчленять изучаемое слово на части;
12) составление слогов и слов с предложенными звуками;
13) моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
14) освоение тактильно-двигательных/зрительно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма), расчленение буквы на составляющие ее элементы (у незрячих точки – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля);
15) чтение букв, тренировка на различение схожих, зеркальных букв);
16) переход к плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, словосочетаний;
17) чтение предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;
18) понимание содержания текста при его самостоятельном чтении;
19) чтение деформированного текста повествовательного характера, восстанавление его правильной последовательности;

23) дауысты және дауыссыз дыбыстарға арналған әлсіз және күшті позициялар;
24) дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлі (за́мок - замо́к);
25) диалогтар, диалогтарға қатысу, сұрақ-жауаптарды тұжырымдау, тыңдаушының назарын аудару;
26) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
27) заттың атауы ретінде қолданылатын сөздер;
28) заттардың белгілерін білдіретін сөздер;
29) әрекеттерді білдіретін сөздер;
30) мәтіндерді, әңгімелерді тыңдау;
31) мәтіннің негізгі тақырыбы мен ойын бөліп көрсету, тыңдағанды қайта айту;
32) мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/атауы, иллюстрация/бедерлі сурет бойынша болжау;
33) иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
34) жәй сөйлемдерді қолданып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
35) кілт сөздерді және/немесе жай сөйлемді қолдана отырып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау.
"Оқылым":
1) үстелдің жұмыс бетінде бағдарлау;
2) алты нүктелі қалыптарға бағдарлау;
3) сөздермен ойындар (анаграммалар, палиндромдар (ауысулар: саятшылық, топан су), сөзде буынды табу;
4) мәтіннің басында немесе тақырып бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
5) сөйлемдегі сөздердің санын, сөздегі буындарды анықтау;
6) буын минималды айтылым бірлігі ретінде;
7) сөйлем, сөз, буын, дауысты және дауыссыз дыбыстардың схемасы;
8) әр түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру;
9) шығарманың негізгі кейіпкерлерінің сипаттамасы;
10) әр түрлі буын құрылымы бар сөздердің бедерлі/ сызылған үлгілері;
11) оқытылатын сөзді бөліктерге бөлу мүмкіндігі;
12) ұсынылған дыбыстармен буындар мен сөздерді құрастыру;
13) сөздің, буынның дыбыстық құрамын схемалар көмегімен модельдеу;
14) әріптердің тактильді-қимыл/көру-қимыл бейнесін меңгеру (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы), әріптерді оның құраушы элементтеріне бөлу (бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында);
15) әріптерді оқу, ұқсас, айналы әріптерді ажыратуға үйрету);
16) тұтас сөздермен, сөз тіркестерімен оқуға ауыса отырып, әртүрлі құрылымдағы сөздерді буындап оқуға көшу;
17) тыныс белгілері ережелерін: сөйлем соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілерін ескере отырып сөйлемдерді оқу;
18) мәтінді өз бетінше оқу кезінде оның мазмұнын түсіну;
19) баяндауыш сипаттағы деформацияланған мәтінді оқу, оның дұрыс реттілігін қалпына келтіру;

20) значение заглавной буквы, понимание того, как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч;
21) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…).
"Письмо"
у незрячих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) тактильное обследование предметов по алгоритму сверху вниз, обведение по контуру;
3) правила использования прибора для письма, грифеля Брайля;
4) ориентировка в пространстве листа, в тетради;
5) умения узнавать и различать предметы по цвету, форме, величине, соотносить их с рельефными рисунками, самостоятельно оперировать сенсорными эталонами;
6) развитие умения ориентировки на парте (каждая вещь имеет свое постоянное место), умение ориентировки в первой учебной книге и ее страницах;
7) контроль правильной позы при письме и чтении, правильно накалывать орнаменты из точек, овладение письмом точек, используя колодку-шеститочие;
8) ориентировка на колодке-шеститочии, написание комбинации точек на колодке-шеститочии;
9) ориентирование, в расположении строк и клеток в приборе Брайля, умение находить грифелем 1, 3, 4, 6 (угловые) точки;
10) написание и чтение последовательно 1, 3, 4, 6 (угловых) точек, умение их правильно прочитать;
11) освоение тактильно-двигательных образов нумерации точек в определенной последовательности: первоначально 1, 3, 4, 6 (угловых точек), их комбинаций, затем расположение точек 2 и 5;
12) правильное расположение точек в колодке-шеститочии;
13) воспроизведение нужной комбинации точек на колодке-шеститочии и в приборе для письма.
14) проведение звукового и звуко-буквенного анализа каждого изучаемого звука и буквы, моделирование звукового состава слова, слога с помощью схем;
15) освоение тактильно-двигательных образов букв (комбинация точек рельефно-точечного письма) – первоначально на колодке шеститочия, затем в приборе Брайля;
16) письмо элементов букв, письмо букв, слогов, тренировка на различение зеркальных букв шрифтом Брайля, например С и Ш, Т и Ю;
17) раздельное написание слов в предложении (на протяжении всего 1-го класса учить оставлять два пробела);
18) письмо под диктовку слов, написание которых не расходится с произношением;
19) списывание словосочетаний, предложений;
20) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный, вопросительный знаки в конце предложения;

20) бас әріптің мағынасы, сөйлемнің басында, тиісті есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. бас әріптің қалай қолданылатынын түсіну;
21) көркем және көркем емес мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдермен оқу, оқылған мазмұнға қатысты пікір білдіру (ұнайды/ұнамайды, өйткені...);
"Жазылым"
көрмейтіндерде:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу мен ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) жоғарыдан төменге қарай алгоритм бойынша заттарды тактильдік тексер, контур бойынша қоршау;
3) Л.Брайль грифельмен, жазу құрылғысын қолдану ережелері;
4) парақ кеңістігінде, дәптерде бағдарлай білу;
5) заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша тану және ажырата білу, оларды бедерлі суреттермен байланыстыру, өзіндік әрекетте сенсорлық эталондармен жұмыс істеу;
6) партада бағдарлау білігін дамыту (әрбір заттың өзінің тұрақты орны бар), бірінші оқу кітабында және оның беттерінде бағдарлау білігі;
7) жазу және оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау, алдымен нүктелерден ою-өрнектерді дұрыс тесу, алты нүктелі қалыпты қолдана отырып, нүктелерді жазуды игеру;
8) алты нүктелі қалыпта бағдарлау, алты нүктелі қалыпта нүктелер комбинациясын жазу;
9) Брайль аспабында жолдар мен торларды орналастыруда бағдарлау, грифельмен 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді таба білу;
10) 1, 3, 4, 6 (бұрыштық) нүктелерді дәйектілікпен жазу және оқу, оларды дұрыс оқи білу;
11) нүктелерді белгілі бір ретпен нөмірлеудің тактильді-қимыл бейнелерін игеру: бастапқыда 1, 3, 4, 6 (бұрыштық нүктелер), олардың комбинациясы, содан кейін 2 және 5 нүктелердің орналасуы;
12) алтынүктелі қалыптағы нүктелердің дұрыс орналасуы;
13) алтынүктелі қалыпта және жазуға арналған аспаптағы нүктелердің қажетті комбинациясын жаңғырту;
14) әрбір оқытылатын дыбыс пен әріптің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауын жүргізу, сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу;
15) әріптердің тактильді-қимыл бейнелерін (бедерлі-нүктелі жазу нүктелерінің комбинациясы) – бастапқыда алты нүктелі қалыпта, содан кейін Брайль аспабында меңгеру;
16) әріптер элементтерін жазу, әріптерді, буындарды жазу, С және Ш, Т және Ю сияқты Брайльдің айналы әріптерін ажыратуға үйрету;
17) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу (бүкіл 1-сыныпта екі бос орын қалдыруға үйрету);
18) жазылуы айтылымнан ауытқымайтын сөздерді айту бойынша жазу;
19) сөз тіркестерін, сөйлемдерді көшіру;
20) сөйлемнің соңындағы нүкте, леп, сұрақ белгілері бойынша тыныс белгілері ережелерін ескере отырып, сөйлемдерді жазу:;

21) значение заглавной буквы, понимание того как употребляется заглавная буква в начале предложения, в названии имен собственных, в названии городов, рек и проч. (для незрячих употребление заглавной буквы дается теоретически - при написании шрифтом Брайля незрячие учащиеся не используют знак заглавной буквы);
22) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса по Брайлю;
23) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
24) раздельное написание слов;
25) знаки препинания в конце предложения;
26) правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -шн- в словах;
27) правописание мягкого и твердого знака в словах;
28) правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
письмо у слабовидящих:
1) проведение пальчиковых игр, упражнения на развитие осязания и мелкой моторики пальцев, координации и точных движений руки;
2) знакомство с тетрадью, страницей, выполнение графических упражнений;
3) рисование, штриховка, обводка;
4) обводка, раскраска предметов по трафарету;
5) ориентирование в тетради на рабочей строке, понимание межстрочного пространста (верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные и прямые линии) листа в тетради;
6) подготовка к письму (правильная осанка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
7) знакомство с основными направлениями руки во время письма (сверху вниз, снизу вверх, слева направо, справа налево, круговые движения), координирование движения пальцев, кисти, предплечья, плеча при рисовании и письме;
8) разбор траекторий движения при письме каждого элемента;
9) комментарии к написанию элементов;
10) объяснение последовательности начертания буквы;
11) освоение двигательных образов букв, видов их соединений в слогах, сочетаниях;
12) перенос слов по слогам без стечения согласных, с соблюдением правил переноса;
13) ознакомление с правилами правописания и применение их на практике: обозначение гласных после шипящих (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
14) раздельное написание слов;
15) знаки препинания в конце предложения;
16) правописание -чк-, -чн-, -нщ-, -шн- в словах;
17) правописание мягкого и твердого знака в словах;
18) правописание звонких и глухих согласных на конце слова.
39. Предлагаемая последовательность и темы букварного периода:
Звук и буква А; звук и буква О; буквы А,О; звук и буква И; Звук и буква Ы; звук и буква У; слова с буквами И,Ы,У; звук и буква Н; звук и буква С; звук и буква К; звук и буква Т; звук и буква Л; звук и буква Р; звук и буква В; буквы Р, В; звук и буква Е; звук и буква П; звук и буква М; звук и буква З; Звуки З-С; звук и буква Б; звуки Б-П; звук и буква Д; слова Д-Т; звук и буква Я; буква Я и звуки, которые она обозначает; звук и буква Г; звуки Г-К; звук и буква Ч; слова с буквой Ч; буква Ь; слова с буквой Ь; звук и буква Ш; слова с буквой Ш; звук и буква Ж; Различай Ж-Ш; звук и буква Ң; слова с буквами Е и Ң; звуки Е, Ң; звук и буква Й; звук и буква Х; звук и буква Ю; буква Ю и звуки, которые она обозначает; звук и буква Ц; звук и буква Э; звук и буква Щ; слова с буквой Щ; звук и буква Ф; Различай В-Ф; разделительный ь знак; буква Ъ.

21) бас әріптің мағынасы, бас әріптің сөйлемнің басында, жалқы есімдердің атауында, қалалардың, өзендердің атауында және т.б. қалай қолданылатынын түсіну (көрмейтіндер үшін бас әріпті қолдану теориялық тұрғыдан беріледі - Брайль қарпімен жазған кезде көрмейтін оқушылар бас әріп белгісін пайдаланбайды);
22) Брайль бойынша тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
23) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: ызың дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
24) сөздерді бөлек жазу;
25) сөйлем соңындағы тыныс белгілері;
26) сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу;
27) сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы;
28) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы;
нашар көретіндердерге:
1) саусақ ойындарын өткізу, саусақтардың сипап сезу және ұсақ моторикасын дамытуға, қолды үйлестіру мен дәл қимылдауға арналған жаттығулар;
2) дәптермен, парақпен танысу, графикалық жаттығуларды орындау;
3) сурет салу, штрихтау, айналдырып белгілеу;
4) заттарды трафарет бойынша айналдырып белгілеу, бояу;
5) дәптерде жұмыс жолында бағдарлау, дәптердегі парақтың жоларалық кеңістігін (жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік және түзу сызықтар) түсіну;
6) жазуға дайындық (дұрыс қалып, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
7) жазу кезінде қолдың негізгі бағыттарымен танысу (жоғарыдан төмен, төменнен жоғары, солдан оңға, оңнан солға, айналдыпу қозғалыстары), сурет салу және жазу кезінде саусақтардың, қолдың, білектің, иықтың қозғалысын үйлестіру;
8) әр элементті жазған кезде қозғалыс траекторияларын талдау;
9) элементтерді жазуға түсініктемелер;
10) әріп жазуының реттілігін түсіндіру;
11) әріптердің қозғалыс бейнелерін, олардың буындардағы, тіркесімдердегі қосылыстарының түрлерін игеру;
12) тасымалдау ережелерін сақтай отырып, дауыссыздардың тоғысуынсыз сөздерді буынға тасымалдау;
13) дұрыс жазу ережелерімен танысу және оларды іс жүзінде қолдану: ызың дыбыстардан кейін тұратын дауыстыларды белгілеу (жи-ши, ча-ща, чу-щу);
14) сөздерді бөлек жазу;
15) сөйлем соңындағы тыныс белгілері;
16) сөздердегі -чк-,-чн-, -нщ-, -шн- дұрыс жазу;
17) сөздердегі Ь жіңішке және Ъ жуан белгінің дұрыс жазылуы;
18) сөздің соңында ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың дұрыс жазылуы.
39. Әліппе кезеңінің үлгілік тақырыптары мен өту реттілігі:
А дыбысы мен әріпі; О дыбысы мен әріпі; А, О әріптері; И дыбысы мен әріпі; Ы дыбысы мен әріпі; У дыбысы мен әріпі; И,Ы,У әріптері бар сөздер; Н дыбысы мен әріпі; С дыбысы мен әріпі; К дыбысы мен әріпі; Т дыбысы мен әріпі; Л дыбысы мен әріпі; Р дыбысы мен әріпі; В дыбысы мен әріпі; Р және В әріптері; Е дыбысы мен әріпі; П дыбысы мен әріпі; М дыбысы мен әріпі; З дыбысы мен әріпі; З және С дыбыстары; Б дыбысы мен әріпі; Б және П дыбыстары; Д дыбысы мен әріпі; Д және Т дыбыстары бар сөздер; Я дыбысы мен әріпі; Я әріпі және ол білдіретін дыбыстар, Г дыбысы мен әріпі; Г және К дыбыстары; Ч дыбысы мен әріпі; Ь әріпі; Ь бар сөздер; Ш дыбысы мен әріпі; Ш әріпі бар сөз, Ж дыбысы мен әріпі; Ш және Ш ажырату; Ң дыбысы мен әріпі; Е және Ң әріптері бар сөздер; Е және Ң дыбыстары; Й дыбысы мен әріпі; Х дыбысы мен әріпі; Ю дыбысы мен әріпі; Ю әріптері бар сөздер; Ц дыбысы мен әріпі; Э дыбысы мен әріпі; Щ дыбысы мен әріпі; Щ әрпі бар сөздер, Ф дыбысы мен әріпі; В және Ф ажырату; Ь айыру белгісі, Ъ әріпі.

40. Учитель самостоятельно определяет количество часов и продолжительность изучения темы в зависимости от уровня и темпа усвоения учебнго материла обучающимися. На изучение букварного периода (алфавита) рекомендуемая средняя продолжительность 96-104 часа.
Параграф 2. Система целей обучения
41. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
42. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) Раздел "Слушание и говорение"
Таблица 1
Подраздел
Цели обучения
1 класс
1.1. Обогащение сенсорного и практического опыта
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки, соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источника звука
1.2. Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, слог звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.2.7 дифференцировать слова - предметы, действия, признаки предметов;
1.1.2.8 различать предложение и деформированное предложение на практическом уровне
1.3. Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.2 объяснять, что хотел сказать автор
1.4 Пересказывание прослушанного материала
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.4.2 находить ошибки в деформированном тексте, восстанавливать правильную последовательность событий
1.5. Прогнозирование событий
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/заголовку, иллюстрации/рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя

40. Мұғалім білім алушылардың оқу материалын меңгеру деңгейі мен қарқынына байланысты тақырыпты оқыту сағаттары мен ұзақтығын дербес анықтайды. Әліппе кезеңін (алфавитті) оқытуға ұсынылатын орташа ұзақтығы 96-104 сағат.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
41. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан - оқыту мақсатының реттік нөмірін білдіреді. 1.1.2.1 кодында "1" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлімше, "1" –оқыту мақсатының реттік саны.
42. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
1.1. Сенсорлық және практикалық тәжірибені байыту
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зерттеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні, өлшемі, температурасы, түсі, фактурасы, материалы бойынша зерттеу және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті бедерлі суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 қолдағы саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сипап сезіп қабылдауды пайдалану;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншық-тарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс көзінің ара қашықтығын анықтай алу
1.2. Сөйлеудің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
1.1.2.6 практикалық деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, мәндік, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.2.7 сөздерді саралау-заттар, әрекеттер, заттардың белгілері;
1.1.2.8 сөйлем мен деформацияланған сөйлемді практикалық деңгейде ажырату
1.3. Тыңдалған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.1.3.1 1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау;
1.1.3.2 автордың не айтқысы келетінін түсіндіру
1.4. Тыңдалған материалды қайталап айту
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.4.2 деформацияланған мәтіндегі қателерді табу, оқиғалардың дұрыс реттілігін қалпына келтіру
1.5. Оқиғаларды болжау
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейнежазба, тақырып/атауы, иллюстрация/ бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау

1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 понимать и правильно употреблять в речи просьбы, поручения, приказания, инструкции
1.7. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.7.2 различать и свободно использовать побудительные и вопросительные предложения;
1.1.7.3 понимать и находить в прослушанном тексте вопросительные предложения со словами кто? что? что делает? какой? какая? какое? какие? где? когда? как? куда? кому? у кого? и правильно отвечать на них
1.8. Высказывание оценочного суждения
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, тексту используя простые предложения;
1.1.8.2 выразить одобрение/неодобрение действиям героев прослушанного текста, используя ключевые слова и/или простое предложение, средства невербального общения
1.9. Составление рассказа
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.9.2 составлять рассказ по плану, самостоятельно, рельефному рисунку/сюжетной иллюстрации или по серии картинок
1.1.9.3 составлять рассказ самостоятельно
1.10. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.10.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;
1.1.10.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.10.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.10.4 характеризовать звуки речи по признакам: согласный-гласный, ударный-безударный гласный-согласный, твердый-мягкий с опорой на вспомогательные средства и/или на слух;
1.1.10.5 определять слоговой состав слова с опорой на вспомогательные приемы, определять место ударения в словах;
1.1.10.6 моделировать звуковой состав слова, слога с помощью схем;
2) Раздел "Чтение"
Таблица 2
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2.1. Развитие осязательного восприятия и ориентировки
1.2.1.1 оперировать сенсорными эталонами в самостоятельной деятельности;
1.2.1.2 свободно ориентироваться на рабочей поверхности стола, на странице;
у незрячих:
1.2.1.3 свободно ориентироваться в брайлевском учебнике, в колодке шеститочия;
1.2.1.4 занимать правильную позу при чтении
2.2. Развитие и конкретизация речи
1.2.2.1 классифицировать предметы по названию, видовым признакам;
1.2.2.2 описывать предметы, явления;
1.2.2.3 участвовать в беседе;
1.2.2.4 пересказывать прослушанное с опорой на план, серию рисунков/рельефных изображений, макетов

1.6. Тыңдаушылардың назарын аудару
1.1.6.1 қарым-қатынас барысында бейвербальды қатынас құралдарын қолдану (әлпет ым);
1.1.6.2 сөйлеудегі өтініш, тапсырма, бұйрық, нұсқаулықты түсіну және дұрыс қолдану
1.7. Тілдік нормаларды сақтай отырып түрлі жағдайдағы қарым-қатынасқа қатысу
1.1.7. рөлдік ойындарда, әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ырзашылық білдіру, кешірім сұрау, өтініш білдіру, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін қолдану;
1.1.7.2 қаратпа сөздер мен сұраулы сөйлемдерді ажырату, еркін қолдану;
1.1.7.3 тыңдалған мәтіннен:кім? не? не істейді? қандай? қайда? қашан? қалай? кімге?кімде? сөздері бар сұраулы сөйлемдерді табу және түсіну және оларға жұрыс жауап беру
1.8. Бағалау пікірін айту
1.1.8.1 жай сөйлемдерді қолданып, тыңдалған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.8.2 түйінді сөздерді және/немесе жай сөйлемді, сөздік емес қатынас құралдарын қолданып, тыңдалған мәтін кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін мақұлдау/мақұлдамау
1.9. Әңгіме құрастыру
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.9.2 жоспар бойынша, өз бетінше, бедерлі сурет, сюжеттік иллюстрация немесе суреттер топтамасы бойынша әңгіме құрастыру;
1.1.9.3 өз бетінше әңгіме құрастыру
1.10. Сөздің дыбыстық түрін бағдарлау
1.1.10.1 оқытылатын дыбыстардың артикуляциялық құрылымы мен дыбысталуын меңгеру;
1.1.10.2 сөздердің буындардан тұратынын түсіну, сөздегі буындардың саны мен ретін анықтау;
1.1.10.3 дыбыс пен екпіннің мағына ажыратушы рөлін түсіну;
1.1.10.4 көмекші құралдарға және/немесе естуге сүйеніп, сөздегі дыбыстарды: дауыссыз-дауысты, екпінді-екпінсіз дауысты-дауыссыз, жуан-жіңішке белгілері бойынша сипаттау;
1.1.10.5 көмекші әдістерге сүйеніп, сөздің буындық құрамын, сөздегі екпін орнын анықтау;
1.1.10.6 сызбалардың көмегімен сөздің, буынның дыбыстық құрамын модельдеу
2) "Оқылым" бөлімі:
2-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1-сынып
2.1. Сипап сезу қабылдауын және бағдарлануын дамыту
1.2.1.1. өзіндік әрекетте сенсорлық эталондармен жұмыс істеу;
1.2.1.2 жұмыс үстелінің бетінде, парақта еркін бағдарлану;
көрмейтіндерде:
1.2.1.3 брайльдык оқулықта, алты нүктелі қалыпта еркін бағдарлану;
1.2.1.4 оқу кезінде дұрыс қалыпты сақтау
2.2. Сөйлеуді дамыту және нақтылау
1.2.2.1 заттарды атауы, түрлері бойынша жіктеу;
1.2.2.2 заттарды, құбылыстарды сипаттау;
1.2.2.3 әңгімеге қатысу;
1.2.2.4 жоспарға, суреттер/бедерлі бейнелер, макеттер сериясына сүйене отырып, тыңдағанды қайта айту

1.3.1.4 находить грифелем и писать угловые точки в определенной последовательности: точку 1; затем точку 3, сочетания точек 1,3; затем точку 4 и сочетания точек 1,3,4; точку 6 и сочетания точек 1, 3, 4, 6;
1.3.1.5 писать буквы и слоги, пропуская две и/или одну клетки ;
1.3.1.6 владеть письмом букв брайлевской азбуки;
у слабовидящих:
1.3.1.1 соблюдать основные правила гигиены при письме;
1.3.1.2 ориентироваться в схеме собственного тела, на листе, в тетради;
1.3.1.3 различать рабочую строку и межстрочное пространство;
1.3.1.4 писать буквы и их чередования по образцу
3.2. Изложение содержания прослушанного/ прочитанного материала
1.3.2.1 излагать материал, используя предметную, игровую деятельность, схемы, знаки, также слова из прослушанных/прочитанных текстов с помощью учителя
3.3. Создание текста
1.3.3.1 составлять простые тексты из 3-5 предложений и 8-14 слов на заданную тему, используя предметно-практическую деятельность, знаки, схемы, опорные слова с поддержкой учителя
3.4. Творческое написание текстов
в разных жанрах
1.3.4.1 писать простые словосочетания, предложения и/или тексты с помощью учителя;
1.3.4.2 писать предложения, тексты (описание, повествование, вопрос) с помощью учителя
3.5. Нахождение и
исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание брайлевских букв, зеркальных брайлевских букв;
1.3.5.2 проверять написание слов, написание которых расходится с произношением и исправлять ошибки (молоко, солнце)
3.6. Соблюдение графических норм письма
1.3.6.1 различать понятия "звук" и "буква";
1.3.6.2 писать правильно разборчиво слова и короткие предложения, оставляя пропуски между словами (в брайлевской строе на протяжении всего 1-го класса оставлять по две клетки; у слабовидящих прямое, не наклонное письмо )
3.7. Соблюдение орфографических норм
1.3.7.1 списывать буквы, слоги, слова, сочетания слов;
1.3.7.2 знать, когда пишется что заглавная буква;
1.3.7.3 знать правила написания сочетаний жи-ши, ча-ща, чу-щу, узнавать эти сочетания в составе слова;
1.3.7.4 соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.7.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова с помощью учителя
3.8. Соблюдение грамматических норм
1.3.8.1 различать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия
1.3.8.2 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к)
3.9. Соблюдение пунктационных норм
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки

1.3.1.4 грифельмен бұрыштық нүктелерді тауып, белгілі бір ретпен жазу: 1 нүкте; содан кейін 3 нүкте, 1,3 нүктелер комбинациясы; содан кейін 4 нүкте және 1,3,4 нүктелер комбинациясы; 6 нүкте және 1,3,4,6 нүктелер комбинациясы;
1.3.1.5 1 және/немесе 2 тор көзді өткізіп әріпті және буында жазу;
1.3.1.6 Брайль әліппесінің әріптерін меңгеру;
нашар көретіндер үшін:
1.3.1.1 жазу гигиенасының негізгі ережелерін сақтау;
1.3.1.2 өз денесінің сызбасында, парақта, дәптерде бағдарлау;
1.3.1.3 жұмыс жолы мен жоларалық кеңістікті ажырату;
10.3.1.4 әріптердің және олардың кезектесуін үлгі бойынша жазу
3.2. Тыңдалған/ оқылған материалдың мазмұнын баяндау
1.3.2.1, заттық, ойын әрекеттерін, сызбаларды, белгілерді, сонымен қатар мұғалімнің көмегімен тыңдалған/оқылған мәтіндердегі сөздерді пайдаланып, материалды ұсыну
3.3. Мәтін құру
1.3.3.1 мұғалімнің қолдауымен пәндік-практикалық іс-әрекетті, белгілерді, сызбаларды, тірек сөздерді қолдана отырып, берілген тақырып бойынша 3-5 сөйлемнен және 8-14 сөзден тұратын қарапайым мәтіндер құрастыру
3.4. Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді шығармашылықпен жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен жай сөз тіркестерін, сөйлемдер және/немесе мәтіндер жазу;
1.3.4.2 мұғалімнің көмегімен жәй сөйлемдер және/немесе мәтіндер (әңгімелеу, сипаттау, сұраулы) жазу
3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету
1.3.5.1 Брайль әріптерінің, айналы Брайль әріптерінің жазылуын тексеру;
1.3.5.2 жазылуы айтылымға сәйкес келмейтін сөздердің жазылуын тексеру және қателерді түзету (молоко, солнце)
3.6. Жазудың графикалық нормаларын сақтау
1.3.6.1 "дыбыс" және "әріп" ұғымдарын ажырату;
1.3.6.2 сөздер арасында бос орын қалдырып сөздерді және қысқа сөйлемдерді анық жазу (1-сынып үшін Брайль қарпінде екі бос торкөз қалдыру); көру қабілеті нашар оқушыларда көлбеу емес тік жазу
3.7. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.7.1 әріптерді, буындарды, сөздерді, сөз тіркестерін көшіріп жазу;
1.3.7.2 бас әріп қашан жазылатынын білу;
1.3.7.3 жи-ши, ча-ща, чу-щу сөз тіркестерінің жазу ережелерін білу, осы тіркестерді сөздің құрамында табу;
1.3.7.4 мұғалімнің көмегімен тасымалдау ережелерін сақтау;
1.3.7.5 мұғалімнің көмегімен сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
3.8. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.8.1 жазбаша сөйлеудегі сөздер-заттар, сөздер- белгілер, сөздер- әрекеттерді ажырату;
1.3.8.2 ең көп таралған көмекші сөздерді (астында, үстінде, жанында, ішінде, жоғары, төмен) қолдану
3.9. Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісін қою

43. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь", "Обучение грамоте" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения) согласно приложению.
44. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя в зависимости от успеваемости детей
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь", "Обучение грамоте" для незрячих и слабовидящих обучающихся 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
1) 1 класс:
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный период
1.1.1.1 обследовать объекты окружающей среды;
1.1.1.2 обследовать и описывать предметы по форме, величине, температуре, цвету, фактуре, материалу;
1.1.1.3 узнавать предметы, изображенные на цветных рельефных рисунках, аппликациях;
1.1.1.4 пользоваться осязательным восприятием с помощью пальцев, ладоней, кистей рук;
1.1.1.5 различать натуральные предметы, муляжи, игрушки, соотносить предметы и изображения предметов;
1.1.1.6 соотносить звук с источником звука, определять расстояние до источника звука;
1.1.2.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово, слог, звук;
1.1.2.2 различать устную и письменную речь с опорой на графические схемы и вопросы учителя;
1.1.2.3 определять количество слов в предложении;
1.1.2.4 выделять отдельные слова из предложения;
1.1.2.5 выделять предложения из текста;
1.1.2.6 различать на практическом уровне характерные признаки предложения, смысловой, языковой и интонационной законченности;
1.1.3.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.4.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий;
1.1.5.1 прогнозировать содержание текста по сюжетному рисунку, аудио, видеозаписи, по теме/ заголовку, иллюстрации/ рельефному рисунку;
1.1.5.2 называть героев текста и их действия с опорой на иллюстративный материал и/или вопросы учителя;
1.1.6.1 использовать в речи невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.7.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание), в ролевых играх;
1.1.8.1 высказать отношение к прослушанному, используя простые предложения;
1.1.9.1 составлять повествовательный текст в объеме до 8-14 слов с опорой на вопросы учителя;
1.1.10.1 усвоить артикуляционный уклад и звучание изучаемых звуков;

43. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбындағы (оқыту орыс тілінде) көзі көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
44. Оқыту барсында әр бөлім мен тақырыптарға берілетін сағаттар саны балалардың үлгеріміне қарай мұғалім өзі бөледі.
Параграф 3. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту орыс тілінде)
1) 1-сынып:
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең
1.1.1.1 қоршаған орта объектілерін зертеу;
1.1.1.2 заттарды пішіні,өлшемі, температурасы,түсі, фактурасы,материалы бойынша тексеру және сипаттау;
1.1.1.3 түрлі-түсті бедерлі суреттерде, аппликацияларда бейнеленген заттарды тану;
1.1.1.4 қолдағы саусақтың, алақанның, білектің көмегімен сипап сезіп қабылдауды пайдалану;
1.1.1.5 табиғи заттарды, муляждарды, ойыншықтарды ажырату, заттар мен заттардың суреттерін салыстыру;
1.1.1.6 дыбысты және дыбыс көзін байланыстыру, дыбыс көзінің ара қашықтығын анықтай алу;
1.1.2.1 сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз, дыбыс деген не екенін түсіну;
1.1.2.2 графикалық сызбалар мен мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, ауызша және жазбаша сөйлеуді ажырата білу;
1.1.2.3 сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
1.1.2.4 сөйлемнен жеке сөздерді бөлу;
1.1.2.5 мәтіннен сөйлемдерді бөлу;
1.1.2.6 практикалық деңгейде сөйлемнің сипаттамалық белгілерін, мәндік, тілдік және интонациялық толықтығын ажырату;
1.1.3.1 мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау;
1.1.4.1 оқиғалар тізбегін сақтай отырып, тыңдалған материалды қайталап айту;
1.1.5.1 мәтін мазмұнын сюжеттік сурет, аудио, бейне жазба, тақырып/ атауы, иллюстрация / бедерлі сурет бойынша болжау;
1.1.5.2 иллюстрациялық материалға және/немесе мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, мәтін кейіпкерлерін және олардың әрекеттерін атау;
1.1.6.1 сөйлеу барысында сөздік емес қатынас құралдарын қолдану (мимика, ым);
1.1.7.1 рөлдік ойындарда, әр түрлі қарым-қатынас жағдайларында (сәлемдесу, ырзашылық білдіру, кешіру, сұрау, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебін қолдану;
1.1.8.1 жәй сөйлемдерді қолданып, тыңдалған және/немесе оқылған мәтінге қатысты пікір білдіру;
1.1.9.1 мұғалімнің сұрақтарына сүйене отырып, 8-14 сөзге дейінгі көлемде баяндау мәтінін құрастыру;
1.1.10.1 оқытылатын дыбыстардың артикуляциялық құрылымы мен дыбысталуын меңгеру;

1.3.8.2 употреблять наиболее распространенные предлоги (в, на, под, у, с, над, из, от, к);
1.3.9.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) данный долгосрочный план носит рекомендательный характер, учитель сам в зависимости от темпа усвоения материала обучающимися может вносить изменения по собственному усмотрению;
3) все учебные цели рекомендуется реализовывать концентрическим способом: повторять с последующим углублением в каждой последующей четверти на расширенном и/или усложненном речевом материале.
Приложение 566
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 2–4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 566 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы – заложить основы формирования функциональной грамотности, обеспечить развитие всех видов речевой деятельности как показателей общей культуры человека.
3. Задачи Программы:
1) формировать положительную мотивацию к изучению казахского языка посредством освоения знаний об окружающем мире;
2) формировать продуктивную речевую деятельность посредством обогащения и активизации словарного запаса, развития речевой культуры и культуры общения;
3) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию, умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в процессе решения фонетических, лексических, морфологических, синтаксических, орфографических и орфоэпических задач;
4) воспитывать сознательное отношение к языку как источнику знаний, духовно-нравственной ценности, средству общения и успешной социализации;
5) формировать гуманистическое мировоззрение, интеллект и духовный мир обучающихся; приобщать их к национальным и общечеловеческим ценностям.

1.3.8.2 ең көп таралған көмекші сөздерді (астында, үстінде, жанында, ішінде, жоғары, төмен) қолдану;
1.3.9.1 сөйлемнің соңында тыныс белгілерін: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісін қою
Ескерту:
1) оқыту мақсаттары бір тоқсан ішіндегі сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) ұсынылған ұзақ мерзімді жоспар үлгі ретінде, оқушылардың оқу материалды игеру қарқынына байланысты мұғалім өзгертулер енгізе алады;
3) барлық оқу мақсаттарын концентрлік тәсілмен іске асыру ұсынылады: әрбір мақсат келесі тоқсанда кеңейтілген және/немесе күрделенген сөйлеу материалында тереңдете отырып қайталанады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
566 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – адамның жалпы мәдениетінің көрсеткіші ретінде функционалдық сауаттылығын қалыптастыру негізін қалау, сөйлеу қызметінің барлық түрлерінің дамуын қамтамасыз ету.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қазақ тілін оқыту барысында қоршаған әлем жайындағы білімін меңгеруге қолайлы жағдай қалыптастыру;
2) сөздік қорды байыту және белсендіру, сөйлеу мәдениетімен қарым – қатынас мәдениетін дамыту негізінде сөйлеу қызметін өнімді қалыптастыру;
3) фонетикалық, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік, орфографиялық және орфоэпиялық міндеттерді шешу процесінде ақпаратты талдау, салыстыру, қорытындылау, жүйелей білуді, оқу қызметін жоспарлау, бақылау және бағалай білуін дамыту;
4) тілге білім көзі, рухани адамгершілік құндылық, қарым – қатынас және табысты әлеуметтендіру құралы ретінде, білім алушылардың саналы көзқарасын тәрбиелеу;
5) білім алушылардың адамгершілік көзқарасын, зияткерлік және рухани әлемін қалыптастыру; оларды ұлттық және жалпы азаматтық құндылықтарға тарту.

4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) коррекция навыков мелкой моторики: движение рук, положение локтей, захват и удерживание грифеля при письме и чтении. Совершенствование навыков письма плоским шрифтом. Развитие осязания и координации движений;
2) развитие навыков пространственной ориентировки в книге и тетради при чтении, письме и списывании учебного материала;
3) развитие и коррекция когнитивных процессов: наглядно-образного, наглядно-действенного, критического, творческого мышления, зрительного, слухового и тактильного восприятия, внимания и памяти для повышения качества усвоения предметного материала;
4) овладение специальными методами познания окружающего мира: обобщение, сопоставление, описание, обследование, алгоритмизация для конкретизации представлений о предметах и явлениях;
5) развитие умения рационально использовать остаточное зрение при чтении, письме и работе с наглядным материалом;
6) коррекция вербализма речи, заключающегося в преобладании словесной сферы над другими сторонами психического развития; рассуждение без опоры на реальность или конкретные факты;
7) преодоление формализма в знаниях, обусловленного нарушенными представлениями о предметах и неадекватным восприятием лексического значения слова, способствующего формальному заучиванию слов.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение учащихся с нарушением зрения осуществляется посредством ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов и информационно-коммуникационных технологий.
6. Ценностно-ориентированный подход заключается в целенаправленном подборе текстов, практических упражнений, творческих заданий, способствующих воспитанию патриотических, гуманистических, общечеловеческих, духовно-нравственных ценностей, любви к родине, почитанию национальных традиций и обычаев.
7. Личностно-ориентированный подход заключается в раскрытии индивидуальных способностей обучающихся, познавательных интересов, творческого и интеллектуального потенциала посредством использования инновационных технологий обучения, дидактических и ролевых игр, тестовых заданий, применяемых на повседневных и нестандартных уроках.
8. Деятельностный подход реализуется:
1) в словесно-практической деятельности, способствующей пониманию системы понятий, правил, сведений, взаимодействующих между собой при развитии навыков грамотного письма и правильной речи обучающихся, доведенных до автоматизма;
2) в использовании активных и интерактивных методик: исследовательской, проектной и игровой деятельности, проблемного опережающего обучения, которые актуализируются в творческих заданиях, анализе, сопоставлении, обобщении языковых норм и корректном использовании их в практической деятельности.

4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) қолдың ұсақ қозғалыс дағдысын түзету: қол қозғалысы, шынтақ жағдайы, жазу және оқу кезінде грифельді қолда дұрыс ұстай білу, қалыпты қаріпте жазу дағдыларын жетілдіру, сезім және қозғалыс үйлесімін дамыту;
2) оқу, жазу және оқу материалын көшіруде кітап пен дәптер бетінде дұрыс бейімделе білу;
3) когнитивті процестерді дамыту және түзету: көрнекі – бейнелі, көрнекі – әрекеттік, сыни, шығармашылық ойлау, көру, есту және тактілді (сипау) қабылдау, пәндік материалдарды меңгеру сапасын арттыру үшін зейінін және есте сақтау қабілетін дамыту;
4) қоршаған ортаны тануда арнайы әдістерді меңгеру: қорытындылау, салыстыру, сипаттау, зерттеу, заттармен құбыстар туралы түсініктерін нақтылау үшін алгоритмдеу;
5) оқуда, жазуда және көрнекі материалмен жұмыс кезінде көру қалдығын тиімді қолдана білуді дамыту;
6) психикалық дамудың басқа жақтарынан сөздік саланың үстемдік етуіне негізделген сөйлеу вербализмін түзету; шындықпен нақты фактілерге сүйенбей отырып талқылау;
7) білім алуда заттар туралы түсініктерінің нақты болмауына себепші болатын және сөздерді формальды түрде жаттап алуға итермелейтін сөздің лексикалық мағынасын жеткіліксіз ұғындыратын немқұрайлылықты жеңу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу нәтижелерін жақсарту мақсатында: құндылыққа бағытталған, жеке тұлғаға бағытталған, іс-әрекеттік, саралап оқыту, коммуникативтік тәсілдері қолданылады және ақпараттық–коммуникациялық технологиялары енгізілген.
6. Оқытудың құндылықтарға бағытталған тәсілі арнайы оқу материалдары: жаттығулар, мәтіндер, шығармашылық тапсырмалар арқылы білім алушылардың бойына отансүйгіштік, азаматтық, жауапкершілік, ынтымақтастық, салт-дәстүрді құрметтеу сияқты қасиеттерін қалыптастырады.
7. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл оқытудың жаңашылдық технологияларын, дидактикалық және рөлдік ойындардың, күнделікті және қалыптан тыс сабақтарда қолданылатын тест тапсырмаларын қолдану арқылы білім алушылардың жеке қабілеттерін, танымдық қызығушгылықтарын, шығармашылық және зияткерлік әлеуетін ашу болып табылады.
8. Іс-әрекеттік тәсіл білім алушыларды тек дағды бойынша істелетін әрекетке әкелетін, олардың сауатты жазу мен дұрыс сөйлеу дағдыларын дамытуда өзара бірлесіп әрекет жасайтын, ұғым, ережелер, мәліметтер жүйесін түсінуге мүмкіндік жасайтын сөздік-тәжірбиелік әрекет арқылы жүзеге асырылады. Іс-әрекеттік тәсіл белсенді және интерактивті әдістерді қолдануға ұйғарым жасайды: зерттеу және ойын әрекетін, тілдік норманы талдау, қорыту және оларды тәжірбиелік әрекетте тиімді пайдалануда өзекті болатын оқытудың жетекші тәсілін қолдануды ұсынады.

9. Дифференцированный подход в зависимости от состояния зрения обучающихся предполагает деление обучающихся на тотально незрячих и частично видящих до 0,04, обучающихся по системе Брайля, и слабовидящих с остротой зрения в пределах от 0,05 до 0,09 и от 0,1 до 0,4 с коррекцией очками на лучше видящем глазу, которые обучаются укрупненным плоскопечатным шрифтом; а также подразумевает распределение обучающихся по трем группам с учетом их индивидуальных особенностей и способностей:
1) обучающиеся первой группы способны достаточно полно и самостоятельно усваивать учебный материал;
2) обучающиеся второй группы усваивают учебный материал медленнее и допускают незначительные ошибки при его воспроизведении;
3) обучающиеся третьей группы частично усваивают учебный материал и неспособны самостоятельно воспроизвести его, для которых разрабатываются приемы индивидуальной коррекции и разноуровневые задания.
10. Коммуникативный подход способствует развитию речевой деятельности в соответствии с системой языковых и речевых норм и соблюдению речевого этикета при обучении незрячих и слабовидящих; ориентирован на умение слушать, корректно формулировать вопросы и ответы при овладении монологической и диалогической речью, предполагает продуктивное сотрудничество со сверстниками и взрослыми на основе овладения вербальными и невербальными средствами коммуникации.
11. Для поиска, обработки и обмена информацией по предмету использовать интернет-ресурсы, онлайн-словари, справочники, форумы, электронные учебники и энциклопедии; для поддержания принципа непрерывности учебного процесса следует применять технологии дистанционного обучения.
12. Коррекционное сопровождение обучающихся включает следующие компоненты:
1) коррекцию и развитие сохранных анализаторов, их компенсаторную роль в освоении предметных знаний, умений и навыков;
2) предупреждение развития вторичных дефектов в психофизическом и эмоциональном развитии при восприятии предметного материала;
3) охрану остаточного зрения и соблюдение офтальмологических и гигиенических норм.
13. Специальные приемы организации обучения по предмету:
1) алгоритмизация учебной деятельности с учетом зрительных нарушений;
2) дозированное использование различных видов деятельности с учетом зрительной нагрузки, не более 10 минут;
3) чередование тактильного восприятия при чтении и письме рельефно-точечным шрифтом со слуховым;
4) специальная гимнастика для глаз и кистей рук;
5) логические приемы переработки учебной информации: конкретизация, сопоставление, установление аналогии по образцу, обобщение;

9. Саралап оқыту тәсілі білім алушыларды көру мүмкіндіктеріне сәйкес көру өткірлігі 0,04-ке дейін мүлдем көрмейтін және ішінара көретін, көру өткірлігі 0,05-тен 0,09-ке дейін Брайль жүйесі бойынша білім алатын және көру өткірлігі 0,1-ден 0,4-ке дейінгі көзілдірікпен көретін ірілендірілген жалпақ басылымды қаріппен оқитытдарға бөлуді көздейді; сондай-ақ олардың жеке ерекшеліктері мен қабілеттерін ескере отырып үш топқа бөлуді ұйғарады:
1) оқу материалын толығымен және өз бетінше игеруге қабілетті;
2) оқу материалын баяу үйренеді және орындау кезінде аздап қателіктер жібереді;
3) оқу материалдарын жарым-жартылай біледі және өз бетінше шығара алмайды, түзету әдістері, деңгейлік тапсырмалар қолданылады.
10. Коммуникативтік тәсіл көрмейтін және нашар көретін балаларды оқытуда тілдік және сөйлеу нормаларының жүйесіне сәйкес, сөйлеу этикетін сақтауды дамытуға мүмкіндік береді; тыңдай білуге, монологтық жәна диологтық сөздерді меңгеруде сұрақтар мен жауаптарды сыпайы түрде тұжырымдай білуге бейімдейді, вербальді және вербальді емес қатынас құралдарын меңгеру негізінде өз құрдастары және ересек адамдармен өнімді қарым-қатынас жасауына әсерін тигізеді.
11. Пән бойынша ақпаратты іздеу, өңдеу және алмасу үшін ғаламтор - ресурстарды, онлайн - сөздіктерді, анықтамалықтарды, форумдарды, электрондық оқулықтарды және энциклопедияларды пайдаланылады; оқу процесінің үздіксіздігін қолдану үшін қашықтықтан оқыту технологияларын қолданады.
12. Білім алушыларға арналған түзету көмегі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) пәндік білім білік және дағдыны игеруде сақталған анализаторларымен олардың компенсаторлық рөлін түзету және дамыту;
2) пәндік материалды қабылдауда психофизикалық және эмоционалдық дамудағы қайталамбалы кемшіліктерді болдырмау;
3) көру қалдығын қорғау және офтольмологиялық, гигиеналық нормаларды сақтау.
13. Пән бойынша оқытудың арнайы әдістері:
1) көрудегі ауытқушылықтарды ескере отырып, оқу әрекетін алгоритімдеу;
2) көзге түсетін жүктеменің 10 минуттан аспауын қадағалай отырып, іс -әрекеттің әр түрін мөлшерге сәйкес қолдану;
3) нүктелі-бедерлі қаріпте оқыту мен жазуды тактильді қабылдауды есту арқылы қабылдауымен алмастыру;
4) көз бен қол саусақтарына арналған арнайы гимнастика;
5) оқу ақпаратын логикалық өндеу әдістері: нақтылау, салыстыру, үлгі бойынша аналогтарын орнату, талқылап қорыту;

4.​3.​3.​1 оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама, тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу
3.4 Жазба жұмыстарын түрлі формада ұсыну
4.​3.​4.​1 мәтінді құруда жаңалық, жарнама сызба, график, кесте, фото және диаграмманы қолмен сызу, компьютерде теру
3.5 Қатені табу және түзету
4.​3.​5.​1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді тауып, алты нүктемен белгілеп, жанына түзетілген әріпті жазу, құраған сөйлемін толықтыру
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
4.​3.​6.​1 каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіру
Тілдік нормалардың қолданысы
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
4.​4.​2.​5 үстеуді мағынасына қарай ажырату, етістікпен байланыстырып, сөйлемде қолдану;
4.​4.​2.​7 сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды және, себебі, мен, пен қолдану;
4.​4.​2.​8 сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану;
4.​4.​2.​9 етістікті тиісті шақта өткен шақ, келер шақ, осы шақ қолдану
Приложение 567
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 2–4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 567 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 2–4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы – заложить основы формирования функциональной грамотности, обеспечить развитие всех видов речевой деятельности как показателей общей культуры человека.
3. Задачи Программы:
1) формировать положительную мотивацию к изучению русского языка посредством освоения знаний об окружающем мире;
2) формировать продуктивную речевую деятельность посредством обогащения и активизации словарного запаса, развития речевой культуры и культуры общения;
3) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию, умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в процессе решения фонетических, лексических, морфологических, синтаксических, орфографических и орфоэпических задач;

4.3.3.1 оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама, тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу
3.4 Жазба жұмыстарын түрлі формада ұсыну
4.3.4.1 мәтінді құруда жаңалық, жарнама сызба, график, кесте, фото және диаграмманы қолмен сызу, компьютерде теру
3.5 Қатені табу және түзету
4.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді тауып, алты нүктемен белгілеп, жанына түзетілген әріпті жазу, құраған сөйлемін толықтыру
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
4.3.6.1 каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіру
Тілдік нормалардың қолданысы
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
4.4.2.5 үстеуді мағынасына қарай ажырату, етістікпен байланыстырып, сөйлемде қолдану;
4.4.2.7 сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды және, себебі, мен, пен қолдану;
4.4.2.8 сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану;
4.4.2.9 етістікті тиісті шақта өткен шақ, келер шақ, осы шақ қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
567 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – адамның жалпы мәдениетінің көрсеткіші ретінде функционалдық сауаттылығын қалыптастыру негізін қалау, сөйлеу қызметінің барлық түрлерінің дамуын қамтамасыз ету.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) орыс тілін оқыту барысында қоршаған әлем жайындағы білімін меңгеруге қолайлы жағдай қалыптастыру;
2) сөздік қорды байыту және белсендіру, сөйлеу мәдениетімен қарым – қатынас мәдениетін дамыту негізінде сөйлеу қызметін өнімді қалыптастыру;
3) фонетикалық, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік, орфографиялық және орфоэпиялық міндеттерді шешу процесінде ақпаратты талдау, салыстыру, қорытындылау, жүйелей білуді, оқу қызметін жоспарлау, бақылау және бағалай білуін дамыту;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Литературное чтение" для незрячих и слабовидящих обучающихся 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 568 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Литературное чтение" для незрячих и слабовидящих обучающихся 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы – способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством и миром художественной литературы.
3. Задачи Программы:
1) создание коллаборативных условий для формирования читательских интересов, эстетического чувства и художественного вкуса обучающихся;
2) формирование первоначальных литературоведческих знаний о писателях, композиции произведений, средствах выразительности, литературных образах; развитие библиографических умений;
3) формирование системы читательских и речевых умений в соответствии с четырьмя видами речевой деятельности: слушание, говорение, письмо, чтение;
4) обучение приемам анализа художественных произведений различных жанров и стилей;
5) формирование интеллектуального потенциала, духовно-нравственной культуры, общечеловеческих и национальных ценностей на основе лучших произведений национальной классической, современной художественной и научно-познавательной литературы.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) совершенствование полноценного навыка чтения плоским и рельефно-точечным шрифтом Брайля, соблюдая основные критерии: плавность, беглость, осознанность, выразительность, постановка логического ударения и пауз между словами и предложениями;
2) совершенствование сенсомоторного развития движений пальцев рук при письме и чтении рельефно-точечным шрифтом, полностью задействовав подушечки пальцев для целостного восприятия буквы и слова;
3) коррекция ошибок в процессе чтения: инверсия, перестановка слогов, потеря букв, замена слов, пропуски, перестановка букв в слове;
4) ориентировка в малом пространстве при письме и чтении;
5) развитие умения рационально использовать остаточное зрение при чтении, письме и работе с наглядным материалом;

Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Әдебиеттік оқу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Әдебиеттік оқу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - білім алушының жеке тұлға ретінде сөз өнері арқылы дамуына ықпал ету, өнер және көркем әдебиет әлемімен қарым-қатынас жасауға қажеттілігін қалыптастыру.
3. Бадарламаның міндеттері:
1) білім алушының оқу қызығушылығын, эстетикалық сезімін және көркемдік талғамын қалыптастыру үшін ортақ жағдай жасау;
2) жазушылар, шығармалар құрылысы, мәнерлілік құралдары, әдеби образдар туралы бастапқы әдебиеттанушылық білімдерін қалыптастыру; библиографиялық біліктерін дамыту;
3) тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым- сөйлеу әрекетінің төрт түріне сәйкес оқу және сөйлеу жүйесін қалыптастыру;
4) әр түрлі жанрдағы және стильдегі көркем шығармаларды талдау тәсілдерін үйрету;
5) классикалық, заманауи, ұлттық көркем және ғылыми-танымдық әдебиеттің үздік шығармалары негізі білім алушылардың интеллектуалдық әлеуетін, рухани-адамгершілік мәдениетін, жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтарды бағалай білуін қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) негізгі белгілерді: жатықтық, шапшаңдық, жете түсінушілік, мәнерлілік, логикалық екпін қою және сөздер мен сөйлемдер арасында үзіліс жасауды сақтай отырып, қалыпты жазу және Брайль жүйесі бойынша бедерлі-нүктелі қаріпте оқу дағдыларын толыққанды жетілдіру;
2) Брайль қарпі бойынша оқу мен жазу барысында әріптер мен сөздерді тұтас түйсіну үшін саусақ ұштарын дұрыс пайдаланып, қол саусақтарының сенсомоторикалық (сезімдік және қозғалыстық) дамуын жетілдіру;
3) оқу үдерісінде жіберілетін қателерді түзету: орын ауыстыру, буындарды ауыстыру, әріптерді жоғалту, сөздерді алмастыру, қалдырып кету, сөздегі буындарды ауыстыру;
4) жазу және оқу әрекеті барысында кіші кеңістікті бағдарлау;
5) оқу, жазу және көрнекі құралдармен жұмыс жасағанда қалдық көру қабілетін ұтымды пайдалану білігін дамыту;

6) коррекция адекватного восприятию предметов и явлений окружающего мира с помощью осязания, слуха и остаточного зрения;
7) развитие различных видов мышления: наглядно-образного, ассоциативного, наглядно-действенного, критического, логического для формирования конкретного литературного образа;
8) коррекция отдельных сторон психической деятельности: зрительного, тактильного и слухового восприятия; развитие зрительной, слуховой памяти и внимания как основных способов познания окружающего мира незрячими и слабовидящими обучающимися;
9) коррекция нарушений в развитии эмоционально-личностной сферы при восприятии художественных произведений;
10) преодоление вербализма в речи учащихся и формализма в усвоении знаний.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение осуществляется посредством ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов и информационно-коммуникационных технологий.
6. Ценностно-ориентированный подход реализуется в чтении и осмыслении национальной, мировой художественной литературы, а также вовлечении обучающихся в социокультурную среду: посещении театров, музеев, творческих выставок и архитектурных памятников, способствующих патриотическому, гуманистическому и духовно-нравственному развитию личности.
7. Личностно-ориентированный подход способствует формированию мотивированной личности, развитию индивидуальных способностей и воспитанию нравственных ориентиров каждого обучающегося при изучении художественных произведений, сопоставлении своих поступков с поступками литературных героев.
8. Деятельностный подход направлен на активизацию и актуализацию познавательной деятельности, пробуждение интереса к чтению литературы как средства познания окружающего мира, использование инновационных технологий обучения и различных видов деятельности, мотивирующих обучающихся к самостоятельному приобретению знаний, развитию умений и навыков под руководством педагога.
9. При дифференцированном подходе в зависимости от способностей обучающихся и качества усвоения учебного материала предполагается подгрупповое обучение с использованием разноуровневых заданий для стимулирования успешного обучения, а также применения разнообразных форм, методов и приемов коррекции.
10. Коммуникативный подход обеспечивает развитие умений свободно и осознанно пользоваться средствами языка при общении, участвовать в коллективном обсуждении и анализе художественных произведений, адекватно понимать содержание устной и письменной речи, излагать собственные мысли и чувства в различных жанрах речи в устной и письменной форме, обогащать свою речь при помощи чтения художественной и познавательной литературы.

6) сезу, есту, қалдық көру қабілеті арқылы қоршаған ортадағызаттар мен құбылыстарды бірдей қабылдай білуінтүзету;
7) нақты әдеби образды қалыптастыру үшін көрнекі-бейнелі, ойға негізделген, көрнекі-әрекеттік, сыни, логикалықойлау түрлерін дамыту;
8) көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың қоршаған әлемді тануының негізгі тәсілдері: көру, тактильді қабылдау, есту, зейін, есте сақтауды дамыту;
9) көркем шығармаларды қабылдауда білім алушылардың өрісінің дамуындағы бұзылыстарды түзету;
10) білім алушылардың сөйлеу әрекетінде вербализмді және білімді меңгерудегі немқұрайдылықты жеңу.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Білім берудің негізгі бағытына сәйкес оқу бағдарламасына тұлғаның үйлесімді дамуына ықпал ететін құндылыққа, жеке тұлғаға бағытталған, іс-әрекеттік, саралап оқыту, коммуникативтік тәсілдері және ақпараттық – коммуникациялық технологиялары енгізілген.
6. Құндылыққа бағытталған тәсіл ұлттық және әлемдік көркем әдебиеттерін оқып, ұғыну, әлеуметтік-мәдени ортаға: театрларға, мұражайларға, шығармашылық көрмелерге, архитектуралық ескерткіштерге бару арқылы білім алушының патриоттық, гуманистік, рухани-адамгершілік қасиеттерінің дамуына ықпал етеді.
7. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл көркем шығармаларды оқу кезінде әрбір білім алушының жеке қабілетін дамытуға, адамгершіліктік бағытқа тәрбиелеуге, өзінің іс-әрекеттерін әдеби кейіпкерлердің іс-әрекеттерімен салыстыруға ықпал етеді.
8. Іс-әрекеттік тәсіл танымдық іс-әрекетті белсендіруге және өзектендіруге, қоршаған ортаны тану құралы ретінде әдебиетті оқуға қызығушылығын оятуға, білім алушыларды өз бетінше білім алуға ынталандыратын оқытудың инновациялық технологияларын және әртүрлі қызмет түрлерін пайдалануға, педагогтың басшылығымен іскерліктермен дағдыларды дамытуға бағытталған.
9. Саралап оқыту тәсілі барысында білім алушылардың көру бұзылымдарына, оқуға бейімділігі мен қабілеттеріне, сөйлеу дағдылары мен біліктерінің қалыптасу деңгейіне қарай әртүрлі күрделіліктегі тапсырмаларды іріктеп топтық жұмыс жасау көзделеді.
10. Коммуникативтік тәсіл қарым-қатынас кезінде тіл құралдарын еркін және саналы түрде пайдалануға, көркем шығармаларды талқылау мен талдауға, ауызша және жазбаша сөйлеу мазмұнын түсінуге, әр түрлі сөйлеу жанрларында өз ойлары мен сезімдерді баяндау, көркем және танымдық әдебиеттерді оқу арқылы өз тілін байытуды қамтамасыз етеді.

11. Информационно-коммуникационные технологии (далее - ИКТ) в обучении способствуют развитию базовых навыков использования ИКТ для поиска и обработки предметного материала с помощью электронных учебников, электронных справочников, Винбрайлевской строки; создания презентаций PowerPoint (Пауэр Поинт), сотрудничества и обмена идеями со своими сверстниками в решении литературоведческих задач.
12. Способы коррекции и компенсации нарушенных зрительных функций:
1) компенсация у незрячих и слабовидящих детей вторичных нарушений: отклонения в развитии познавательной, эмоциональной и личностной сфер;
2) охрана остаточного зрения и использование сохранных анализаторов, компенсирующих нарушения зрительной функции;
3) соблюдение офтальмо-гигиенических норм и создание условий зрительного комфорта в процессе обучения с использованием подставок для книг и средств коррекции зрения: строчные лупы, очки;
4) формирование активной жизненной позиции, осознание способов самореализации в различных видах деятельности.
13. Специфические особенности обучения предмету, в связи с низким темпом работы и быстрой утомляемостью незрячих и слабовидящих обучающихся необходимо:
1) рационально использовать инновационные технологии, методы и приемы обучения, не перегружая урок;
2) чередовать различные виды деятельности: зрительное, не более 10 минут, и тактильное восприятие при письме и чтении со слуховым; выполнять специальную гимнастику для глаз и кистей рук;
3) давать минимальную зрительную нагрузку частично-видящим обучающимся с остротой зрения до 0,04%: рассматривание иллюстраций, рисование, работа с дидактическим материалом;
4) комментировать педагогу свои действия для включения учащихся в полноценную деятельность.
14. Уроки литературного чтения проводятся в кабинете начального обучения, оборудованного:
1) школьной мебелью, соответствующей требованиям техники безопасности;
2) художественной литературой, учебниками с укрупненным и рельефно-точечным шрифтом, дидактическим и раздаточно-демонстрационным материалом, видео и аудиоматериалом;
3) компьютерным тифлокомплексом, комплексом "Книголюб" для сканирования и чтения, интерактивной доской, электронным увеличивающим устройством "Книга", стационарным и портативным увеличивающим устройством для слабовидящих, тифлоплеером, диктофоном.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Литературное чтение"
15. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 3-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;

11. Оқытуда ақпараттық-коммуникативтік технологияларын қолдану (бұдан әрі – АКТ) пәндік материалды іздеу және өңдеу үшін электрондық оқулықтарды, анықтамларды, Винбрайльдік жолды қолдану арқылы АКТ-ны пайдаланудың базалық дағдыларын дамытуға; PowerPoint (Пауэр Поинт) презентациясын құруға, әдеби мәселелерді шешуде құрдастарымен ынтымақтастық жасау және идеяларымен алмасуына ықпал жасайды.
12. Бұзылымды көру функцияларын түзету әдістері:
1) көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың қайталанған жеке салаларды дамытудағы ауытқуларын, танымдық, эмоциялық бұзылымдарын өтеу;
2) қалдық көруін қорғау және көру қабілетінің бұзылуын өтейтін сақтау анализаторларын пайдалану;
3) офтальмологиялық және гигиеналық нормативтерді сақтай отырып оқу үрдісінде ұлғайтқыш құралдар, көзілдіріктер және кітапқа арналған тіреуіштерді қолдана отырып визуалды жайлылық жағдайларын жасау;
4) белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыру, әртүрлі қызмет түрлерінде өзін-өзі тану тәсілдерін түсіну.
13. Көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың жұмыс қарқынының төмен болуына және тез шаршауына байланысты пәнді оқытудың өзіндік ерекшеліктері:
1) сабақты шамадан тыс жүктемей инновациялық технологияларды, оқытудың әдістері мен тәсілдерін ұтымды пайдалану;
2) әр түрлі қызмет түрлерін:көру, есту,жазу, оқу,сипап қабылдау, көз және қолға арналғанжаттығуларды кезектестіріп орындау;
3) көру өткірлігі 0,04%-ға дейінгі нашар көретін білім алушыларға ең аз көру жүктемесін беру: иллюстрацияларды қарау, сурет салу, дидактикалық материалмен жұмыс;
4) білім алушыларды толыққанды қызметке қосу үшін мұғалім өз іс-әрекеттеріне түсінік береді.
14. "Әдебиеттік оқу" пәні төмендегі арнайы жабдықталған бастауыш оқыту кабинеттерінде жүргізіледі:
1) техникалық қауіпсіздік талаптарына сәйкес мектеп жиһазымен;
2) көркем әдебиет, үлкейтілген және бедерлі-нүктелі қарпі бар оқулықтар, дидактикалық және тарату-демонстрациялық материалдар, бейне және аудиоматериалдарымен;
3) компьютерлік тифлокешен, сканерлеу және оқуға арналған "Книголюб" кешені, интерактивті тақтамен, "кітап" электрондық ұлғайтқыш құрылғысымен, стационарлық және портативті ұлғайтқыш құрылғымен, тифлоплеермен, диктофонмен.
3-тарау. "Әдебиеттік оқу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 3-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;

1.5 Высказывание мнения по аудио,видео информации
4.​1.​5.​1 формулировать высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые происходили в жизни, по материалам прочитанного
2.1 Использование видов чтения
4.​2.​1.​2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения: просмотровое, изучающее поисковое, аналитическое, чтение с пометками, чтение схем, диаграмм
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
4.​2.​3.​1 определять и анализировать тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения
2.7 Сравнение элементов художественного произведения
4.​2.​7.​1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения; находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода
3.1 Составление плана
4.​3.​1.​1 составлять самостоятельно план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
3.2 Создание творческих работ разных жанров
4.​3.​2.​1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного с добавлением новых героев, нового сюжета
Приложение 570
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету"Русский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с нерусским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 570 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью Программы является формирование навыков слушания, говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употреблении языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуацию общения.
3. Задачи Программы:
1) освоить базовые знания о русском языке, его устройстве, основных нормах русского литературного языка;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;

1.5 Высказывание мнения по аудио, видео информации
4.1.5.1 формулировать высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые происходили в жизни, по материалам прочитанного
2.1 Использование видов чтения
4.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения: просмотровое, изучающее поисковое, аналитическое, чтение с пометками, чтение схем, диаграмм
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
4.2.3.1 определять и анализировать тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения
2.7 Сравнение элементов художественного произведения
4.2.7.1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения; находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода
3.1 Составление плана
4.3.1.1 составлять самостоятельно план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
3.2 Создание творческих работ разных жанров
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного с добавлением новых героев, нового сюжета
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
570 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - тілдік ережелерді сақтап, дұрыс қолдана білуге, сауатты жазып, еркін сөйлесуге үйрету, тілдік дағдыларын дамыту, орыс тілінің мәнін түсініп, оны қадірлейтін тұлға қалыптастыру.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) орыс тілінің базалық мазмұнын, оның құрылымын, әдеби тілдің негізгі нормаларын игеру;
2) ережеге сай синтаксистік құрылымы дұрыс сөз тіркестері мен сөйлемдер құру дағдыларын, тілдік бірлік, оларды біріктіре алу ережелері туралы білімдерін қалыптастыру;

3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание, интерпретацию полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся с нарушениями зрения;
4) обогащать словарный запас обучающихся коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
5) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий по предмету "Русский язык";
6) формировать понимание ценностей культур казахского, русского и разных народов.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) формировать приемы рационального использования в познавательной деятельности сохранных органов чувств (осязания и слуха), а также сохранных функций пораженного зрительного анализатора;
2) формировать связи между словом и образом, активно воспроизводить представление в слове;
3) формировать правильные приемы восприятия сюжетных рисунков;
4) формировать навыки чтения рельефных рисунков, что способствует развитию предметно-пространственных представлений и наглядно-образного мышления;
5) развивать навыки глазомера и координации движений;
6) развивать умения и навыки освоения мелких движений, навыки укрепления кистей рук и пальцев.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Деятельностный, личностно-ориентированный, дифференцированный, коммуникативный подходы, как классические основы образования использованы для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса.
6. Деятельностный подход способствует вовлечению обучающихся в различные виды предметно-практической деятельности на уроках, формирует и закрепляет приобретенные детьми представления, знания и умения, совершенствует их навыки слухового, осязательного и зрительного восприятия.
7. Реализация личностно-ориентированного подхода формирует всестороннее развитие личности обучающихся, при котором в процессе фронтальной работы с классом большая роль отводится индивидуальной форме работы с обучающимися, имеющими глубокие нарушения зрения.
8. При дифференцированном подходе классификация обучающихся с нарушениями зрения подразумевает распределение обучающихся по группам с учетом их индивидуальных особенностей и способностей для которых применяются разноуровневые задания; а также предполагает деление обучающихся по остроте центрального зрения:
1) тотально незрячие и частично видящие до 0,04 обучающихся по системе Брайля;
2) слабовидящие с остротой зрения в пределах от 0,05 до 0,09; от 0,1 до 0,4 с коррекцией очками на лучше видящем глазу, которые обучаются укрупненным плоскопечатным шрифтом.

3) көру қабілеті бұзылған білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес алынған ақпараттарды талдау, бағалау, түсіндіруге бағытталған қисынды ойлау дағдаларын дамытып, қалыптастыру;
4) орыс тілінің сөздік қорын үздіксіз дамыту;
5) ақпараттық-байланыс және компьютерлік технологияны пайдалану дағдыларын дамытып, қалыптастыру;
6) ұлттық құндылықтарды түсінуін қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) көру қабілеті бұзылған білім алушылардың танымдық іc-әрекетте сақталған сезім мүшелері мен зақымдалған көру анализаторларының сақталған қызметін радикалды пайдалануды қалыптастыру;
2) елестеткен бейнені сөзбен суреттеу арқылы сөз бен бейненің арасындағы байланысты қалыптастыруы;
3) сюжеттік суреттерді дұрыс қабылдай білуін қалыптастыру;
4) көру қабілеті бұзылған білім алушылардың затты бағдарлау және көрнекі-бейнелі ойлау қабілетін дамыту үшін, нүктелі-рельефті суреттерді оқу дағдыларын қалыптастыру;
5) көзбен шамалау және үйлестіру дағдыларын дамыту;
6) ұсақ қимыл-қозғалыс дағдыларын дамыту, қол мен саусақтың дағдыларын нығайту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Іс-әрекеттік, жеке тұлғаға бағытталған, саралап оқыту, коммуникативтік тәсілдер классикалық білім негіздері ретінде, оқыту мақсаттарының жүйесі мен оқу процессінің нәтижелерінің басымдылығын арттыру үшін қолданылып, оқу бағдарламасының жаңа құрылымында көрініс тапты.
6. Іс-әрекеттік тәсіл білім мен дағдылардың белсенді танымдық әрекеті барысында қалыптасып, білім алушылардың есту, көру, сезу дағдыларын дамытады.
7. Жеке тұлғаға бағытталған тәсіл сыныппен жұмыс жасау барысында көру қабілеті бұзылған білім алушылармен жекелік жұмыс жүргізіп, олардың жан-жақты дамуына ықпал етеді.
8. Саралап оқыту тәсілінде көру қабілеті бұзылған білім алушыларды танымдық қызығушылығы мен қабылдау қабілетіне қарай топтап, күрделілігі әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар түрі қолданылады және көру өткірлігіне қарай төмендегідей топқа бөледі:
1) көру өткірлігі 0,04-дейінгі көрмейтін, Брайль системасы бойынша оқитын және нашар көретін;
2) көру өткірлігі 0,05-тен 0,09-ға дейін және 0,1-ден 0,4-ке дейін жақсы көретін көзіне көзілдірік киіп, үлкейтілген қаріппен оқитын білім алушылар.

9. Коммуникативный подход способствует:
1) формированию умения общаться, оценивать, анализировать свои творческие работы и работы других в процессе индивидуальной и парной деятельности на уроках русского языка;
2) преодолению вербализма, который приводит к формальному заучиванию и искажению знаний;
3) развитию правильного произношения, активизации словарного запаса, что обеспечивает осознанное овладение учебным материалом.
10. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) позволяет развивать навыки по применению средств ИКТ в процессе обучения находя, отбирая и обрабатывая учебную информацию, используя широкий спектр оборудования и компьютерных приложений.
11. В расширении предметных представлений значительная роль отводится наглядным пособиям, которые являются средством коррекции недостатков общего и речевого развития обучающихся, используются дифференцированно, в зависимости от способности обучающихся обследовать объекты, обобщать и делать логические выводы.
12. Большое коррекционное значение приобретают специальные наглядные пособия, дидактический материал и специальные технические средства обучения, которые включают в себя:
1) читающая машина для незрячих "Книголюб";
2) стационарные и портативные увеличивающие устройства для слабовидящих;
3) компьютерный тифлокомплекс: брайлевский дисплей, брайлевский принтер, интерактивная доска;
4) печатные механические машинки по Брайлю;
5) аудиосредства;
6) специальные учебные принадлежности: брайлевские приборы, приборы для плоского письма, грифели, тетради, сделанные из плотной (брайлевской) бумаги;
7) текстовые дидактические пособия, выполненные рельефно-точечным шрифтом; иллюстративно-графические пособия, выполненные рельефом на плоскости, индивидуальные дидактические материалы и наглядные пособия, отвечающие индивидуальным особым образовательным потребностям незрячих детей;
8) натуральные объекты, модели, макеты, действующие механические игрушки, рельефные сюжетные картинки, рисунки, таблицы, схемы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
13. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в году;
2) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в году;
3) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в году.
14. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Чтение";
4) раздел "Письмо";

9. Оқытудың коммуникативтік тәсілі:
1) орыс тілі сабағында қарым-қатынас жасап үйреніп, топпен және жеке жұмыс жасау барысында өзінің және басқалардың шығармашылақ жұмысын бағалап, талдай білуді қалыптастыруына;
2) оқушылардың берілген тапсырманы түсінбей жаттанды түрде айтуына әкеліп соғатын вербализмді жеңуіне;
3) орыс сыныбында оқымайтын оқушылардың сөзді дұрыс айта білуін қалыптастырып, сөздік қорын толықтырып, оқу материалын саналы түрде игеруіне ықпал етеді.
10. "Орыс тілі" сабағында ақпараттық-коммуникативтік технологиялар (бұдан әрі – АКТ) құралдарын пайдалану білім алушыларға жаңа ақпарат көздеріне жол ашады, жеке жұмыс пен білім алудың нәтижелілігін, тиімділігін көтереді.
11. Заттық ұғымды қалыптастыруда көрмейтін білім алушылардың сезіп білуіне, нашар көретін білім алушылардың қабылдауына ыңғайлы көрнекі құралдар маңызды рөл атқарып, білім алушылардың жалпы және тілдік кемістіктерін түзету құралы болғандықтан, затты зерттеп, логикалық қорытынды жасай алуына байланысты саралап қолданылады.
12. Білім алушылардың көру мүмкіндігіне байланысты күнделікті оқу барысында қолданылатын құралдар:
1) көрмейтін білім алушыларға арналған оқу машинасы;
2) нашар көретін білім алушыларға арналған жақыннан және алыстан қарауға болатын ұлғайтқыш (үлкейткіш) құрал;
3) компьютерлік тифло-кешен: Брайль принтері, интербелсенді тақта;
4) Брайль жүйесі бойынша басатын механикалық жазу машинкалары;
5) дыбысталатын компьютерлік бағдарламалар;
6) Брайль жүйесі бойынша жазба жұмыстарына арналған құралдар;
7) нүктелі бедерлі шрифтпен орындалған мәтіндік дидактикалық құралдар, сезіп және көріп қабылдауына бағытталған әр түспен безендірілген бедерлі иллюстрациялық-графикалық құралдар, көрмейтін білім алушылардың қажеттіліктерін есепке ала отырып жасалған жеке дидактикалық материалдар;
8) табиғи заттар, макеттер, қозғалмалы механикалық ойыншықтар, рельефті сюжеттік суреттер, кестелер, сызбалар.
3-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
13. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в году;
2) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в году;
3) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в году.
14. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Чтение";
4) раздел "Письмо";

2) ознакомить с нормами правильной артикуляции и произношения английских звуков, соотношения графического обозначения букв с соответствующими им звуками;
3) формировать навыки восприятия иноязычной речи на слух;
4) формировать навыки чтения и письма;
5) обеспечивать владение необходимым объемом слов, достаточным количеством типов высказываний для ведения диалога и построения монолога;
6) формировать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию в процессе изучения английского языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать фонематический слух через речевые разминки;
2) развивать мелкую моторику рук, осязание, навыки ориентировки в малом пространстве, на плоскости стола, в приборе, колодке-шеститочия, в тетради, книге;
3) формировать связи между словом и образом, умение активно воспроизводить представление в слове;
4) формировать навыки чтения рельефных рисунков, способствующих развитию предметно-пространственных представлений и наглядно-образного мышления;
5) приобщать к разным видам деятельности с использованием всех сохранных анализаторов и остаточного зрения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Нарушение зрения принципиально не влияет на деятельность речевого общения и овладения иностранным языком, но вносит специфику в динамику развития и накопления языковых средств и выразительных движений, соотношение образа и слова, содержание лексики, формирование речевых навыков и языкового чутья.
6. Обучение предмету "Английский язык" осуществляется на основе личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов и информационно-коммуникативных технологий.
7. Личностно-ориентированный подход позволяет обеспечивать и поддерживать процессы самопознания, саморазвития, самореализации личности обучающегося с нарушениями зрения, формирование его индивидуальности и осуществляется на классных, внеклассных мероприятиях и нестандартных занятиях.
8. Деятельностный подход развивает личность обучающегося с применением различных методов и приемов на уроках английского языка: инсценирования конкретных ситуаций, диалога на основе игрового, имитационного и свободного общения на английском языке.
9. Дифференцированный подход предполагает всестороннее изучение каждого ребенка, выявление причин, характера и тяжести нарушения, времени его возникновения, особенностей психического и физического развития, интересов, наклонностей, способностей к обучению и строится на подборе разноуровневых заданий в зависимости от способностей и уровня сформированности речевых навыков и умений.

2) ағылшын дыбыстардың дұрыс артикуляциялау және айтылу ережелерімен, әріптердің графикалық белгілері мен дыбыстардың сәйкестену нормаларымен таныстыру;
3) шетел тілін естіп қабылдау дағдыларын қалыптастыру;
4) оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру;
5) сөздердің қажетті көлемін игеруді, сұхбат жүргізу және монолог құрастыру үшін сөз тіркестер түрлерінің жеткілікті санда болуын қамтамасыз ету;
6) ағылшын тілін үйрену процесінде ақпаратты талдай, салыстыра, қорытындылай, жүйелей білуді қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) тілдік жаттығулар арқылы фонематикалық естуді дамыту;
2) қолдың ұсақ моторикасын, сезінуін дамыту, шағын кеңістікте, үстел бетінде, аспапта, алты нүктелі қалыпта, дәптерде, кітапта бағдарлауды дамыту;
3) сөз және оның бейнесі арасындағы байланысты қалыптастыру, түсінгенін белсенді түрде сөзбен айтуға ынталандыру;
4) заттық-кеңістік түсініктерді және көрнекі-бейнелік ойлауды дамытуға ықпал ететін бедерлі суреттерді оқу дағдыларын қалыптастыру;
5) барлық сақталған талдағыштар мен қалдық көруді пайдалануды, оны іс-әрекеттің сан алуан түрлерінде пайдалануға үйрету.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Көру қабілетінің бұзылуы тілдік қатынас қызметіне және шетел тілін меңгеруге әсер етпейді, дегенімен ол тіл құралдарының және мәнерлі қозғалыстың даму және жинақталу қарқынына, сөз және бейненің байланысына, лексика мазмұнына әсер етеді, тіл дағдылары мен тіл сезгіштіктің қалыптастыру ерекшеліктерін енгізеді.
6. "Ағылшы тілі" пәнін оқыту жеке-бағдарлық, іс-әрекеттік, саралап оқыту, коммуникативтік тәсілдер мен ақпараттық коммуникативтік технологиялар негізінде іске асырылады.
7. Жеке-бағдарланған тәсіл көру қабілеті бұзылған білім алушының өзін-өзі тану, өзін-өзі дамыту, өзін-өзі таныту және өз тұлғалық даралығын қалыптастыру процестерін қамтамасыз етуге және қолдауға мүмкіндік береді, ол сынып және сыныптан тыс іс-шараларда, стандартты емес сабақтарда жүзеге асады.
8. Ағылшын тілі сабақтарында іс-әрекеттік тәсіл білім алушының тұлғасын түрлі әдістерді қолдану негізінде дамытады: нақты жағдайларды сахналау, ойын, имитациялау және еркін сөйлеу арқылы ағылшын тілінде диалог құрастыру.
9. Саралап оқыту тәсілі әрбір баланы жан-жақты, психикалық және дене дамуының бұзылу себептерін, сипатын, оның туындау уақытын, оқуға қызығушылығын, бейімделуін, қабілетін зерттеуді көздейді және түрлі деңгейлік тапсырмаларды білім алушылардың қабілеттіліктеріне, сөйлеу тілі дағдыларына және білімдеріне қарай іріктеп, таңдауға негізделеді.

10. Коммуникативный подход реализуется через использование ролевых игр, использование в играх специально заданных языковых средств активной лексики и грамматики направлено на решение различных коммуникативных задач в повседневных ситуациях.
11. Использование информационно-коммуникационных технологий в обучении позволяет развивать компетенцию в рамках сотрудничества, общения и обмена информацией, которая включает в себя участие в интернет-проектах, онлайн-тестирований, переписку по электронной почте, пользоваться программами-озвучками.
12. При обучении учащихся с нарушениями зрения английскому языку содержание и объем учебного предмета не меняются, но существует специфика приемов работы, которую необходимо учитывать:
1) введение нового лексического материала должно осуществляться с опорой на предметную, описательную и аудиальную наглядность для предупреждения вербализма свойственного незрячим, а также для расширения представлений детей об окружающем мире и обогащения их сенсорного опыта;
2) грамматические таблицы, схемы и графики, напечатанные по брайлю, создают излишние трудности в восприятии и осмыслении материала, работу с такими таблицами и схемами можно заменить словесным описанием, работой с образцами и анализом предложений;
3) изучение транскрипции нецелесообразно в обучении незрячих учащихся в связи с объемностью и сложностью записи, для обозначения некоторых звуков используются сочетания 3х-4х знаков;
4) целенаправленная постановка английского произношения в начальных классах не производится из-за имеющихся у большинства обучающихся нарушений речи, звукопроизношения и фонематического слуха, работа над произношением основана на восприятии и имитации речи дикторов и учителя, артикуляция некоторых звуков [
], [
], [
] объясняется и демонстрируется учителем;
5) при обучении письму на английском языке необходимо модифицировать или полностью исключить стандартные задания: "заполни пропуски", "заполни таблицу", "реши кроссворд" и "опиши картинку" в связи с технической сложностью выполнения;
6) при работе с диалогами обращают внимание на элементы невербальной коммуникации, которые недоступны для восприятия незрячего обучающегося, в этой связи учитель специально проговаривает какие жесты и мимику можно использовать в данном диалоге: здороваться за руку, махать на прощание, улыбаться, кивать головой, пожимать плечами.
13. В расширении предметных представлений значительная роль отводится наглядным пособиям, доступным осязанию незрячих и зрительному восприятию слабовидящих обучающихся.

10. Коммуникативтік тәсіл рөлдік ойындарды пайдалану арқылы жүзеге асырылады, ойын арқылы арнайы берілген белсенді лексикалық және белсенді грамматикалық тіл құралдарын пайдалану күнделікті жағдайларда түрлі коммуникативтік міндеттерді шешуге бағытталған.
11. Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану ынтыматастық, қатынас және ақпарат алмасу шеңберінде құзіреттілікті дамытуға мүмкіндік береді, ол интернет-жобаларға қатысудан, онлайн-тестілеуден, электронды почтамен хат алмасудан, дыбыстау-бағдарламарын пайдаланудан тұрады.
12. Көру қабілеті бұзылған білім алушыларды ағылшын тіліне оқытуда оқу пәннің көлемі мен мазмұны өзгерілмейді, дегенімен ескерілетін жұмыс тәсілдерінің ерекшелігі бар:
1) жаңа лексикалық материалды енгізу көрмейтіндерге тән вербализмнің алдын алу үшін, сондай-ақ балалардың қоршаған орта туралы түсініктерін кеңейту және сенсорлық тәжірибесін байыту үшін пәндік, сипаттамалық және аудиалдық көрнекілікке сүйенумен іске асырылады;
2) брайль бойынша терілген грамматикалық кестелер, сызбалар мен графиктер материалды қабылдауда және пайымдауда артық қиындықтар туындатады, мұндай кестелер мен сызбалармен жұмысты сөздік сипаттау үлгілерімен және сөйлемді талдаумен ауыстыруға болады;
3) транскрипциялардың жазылу көлемділігі мен күрделілігіне байланысты оларды көрмейтін оқушыларға үйретудің жөні болмайды, кейбір дыбыстарды белгілеу үшін 3-4 белгілік тіркестер пайдаланылады;
4) көру қабілеті бұзылған білім алушыларда тіл кемістіктердің, дыбыс айту мен фонематикалық есту қабілетінің бұзылыстардың жиі кездесетінін ескеріп, бастауыш сыныптарда ағылшынша дұрыс дыбыс айтуды қоюға мақсатты түрде бағытталған жұмыс қарастырылмайды, дыбыс айтуды қалыптастыру жұмысы дикторлар мен мұғалімдердің сөйлеуін қабылдауға және имитациялауға негізделген, кейбір дыбыстардың
,
,
артикуляцияларын мұғалім түсіндіреді және көрсетеді;
5) ағылшын тілінде жазуға үйрету кезінде орындаудың техникалық күрделілігіне байланысты "бос орынды толтыр" "кестені толтыр", "сөзжұмбақты шеш" және "суретті сипатта" сияқты стандартты тапсырмаларды түрлендіру немесе алып тастау қажет;
6) сұхбаттармен жұмыс кезінде көрмейтін оқушылардың қабылдауына қиін келетін вербалды емес коммуникациялар элементтеріне назар аударады, осыған байланысты осы сұхбатта қандай ымдар мен бет қиымылын пайдалануға болатынын мұғалім арнайы тоқтап, айтып береді: қол алысып амандасу, қоштасуда қолын бұлғау, жымию, бас изеу, иығын көтеру.
13. Пәндік түсініктерді кеңейтуде көрмейтіндердің түйсінуіне және нашар көретіндердің көріп қабылдауына қолжетімді көрнекі құралға айтарлықтай рөл бөлінеді.

14. В коррекционно-развивающей работе применяется система специальных техническо-оптических средств, наглядных пособий и дидактического материала используемых с целью коррекции и компенсации нарушенных функций:
1) для незрячих обучающихся, имеющих остаточное зрение пособия, сочетающие рельефную и цветную печать, приборы и грифели для письма по системе Брайля, голосовая азбука, рельефная контурная карта стран изучаемого языка, электронный словарь, читающая машина для сканирования и чтения, печатные механические машинки по Брайлю;
2) для слабовидящих обучающихся: учебники с укрупненным шрифтом и адаптированными цветными иллюстрациями, рабочие тетради с укрупненными строками и клетками, макеты овощей и фруктов, чучела животных, предметы быта, модели объектов, транспорт, здания, аудиовизуальные устройства, интерактивная доска.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 0 классе - 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
16. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Чтение";
4) раздел "Письмо";
5) раздел "Языковые нормы".
17. Раздел "Слушание" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания прослушанного материала;
2) понимание лексического значения слов и фраз;
3) понимание вопросов;
4) определение главной и второстепенной информации;
5) понимание аудиовизуального материала.
18. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) построение основных высказываний о себе;
2) формулирование вопросов и ответов;
3) пополнение словарного запаса;
4) соблюдение речевых норм.
19. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) использование словаря при чтении;
2) использование видов чтения;
3) понимание содержания прочитанного текста;
4) определение темы и основной идеи текста.
20. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текста с использованием различных форм представления;
2) изложение содержания прослушанного, прочитанного материала;
3) соблюдение каллиграфических норм.
21. Раздел "Языковые нормы" предполагает изучение орфографии и грамматики, которая не выделяется в самостоятельное направление работы, она вводится через ситуативно-тематическую организацию учебного процесса и включает следующие подразделы:

14. Түзеу-дамыту жұмысында бұзылған функцияларды түзеу және қалпына келтіру мақсатында пайдаланылатын арнайы техникалық-оптикалық құралдар, көрнекі құралдар және дидактикалық материалдар жүйесі қолданылады:
1) қалдық көруі бар көрмейтін оқушылар бедерлік және түсті баспаны үйлестіретін оқулық, Брайль жүйесі бойынша жазулар үшін аспаптар мен грифельдер, дауысты әліппе, үйренетін тіл елінің бедерлі контурлық картасы, сканерлеу және оқу үшін оқитын машина, Брайль бойынша баспа механикалық машиналар қолданылады;
2) нашар көретін оқушылар үшін: іріленген қаріптер және бейімделген түсті бейнелеулер бар оқулықтар, ірілетілген жолдар мен торкөздері бар жұмыс дәптерлері, көкөністер мен жемістердің пішіндері, жануарлардың тұлыпы, тұрмыстық заттар, объектілердің модельдері, көлік, ғимарат, аудиокөрнекі құрылғылар, интерактивтік тақта.
3-тарау. "Ағылшын тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағатты;
3) 2-сыныпта - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 3-сыныпта - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
5) 4-сыныпта - аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
16. Бағдарлама мазмұны 5 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым" бөлімі;
2) "Айтылым" бөлімі;
3) "Оқылым" бөлімі;
4) "Жазылым" бөлімі;
5) "Тілдік нормалар" бөлімі.
17. "Тыңдалым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;
2) сөздер мен сөйлемдердің лексикалық мағынасын түсіну;
3) сұрақтарды түсіну;
4) басты және екінші кезекті ақпаратты белгілеу;
5) аудиовизуалды материалды түсіну.
18. "Айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өзі туралы негізгі пайымдамаларды құру;
2) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
3) сөздік қорын толықтыру;
4) тілдік нормаларды сақтау.
19. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу барысында сөздікті қолдану;
2) оқу түрлерін қолдану;
3) оқылған мәтіннің мазмұнын түсіну;
4) мәтіннің тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау.
20. "Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) түсініктің түрлі формаларын қолдана отырып мәтін құру;
2) тыңдалған, оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
3) каллиграфикалық нормаларды сақтау.
21. "Тілдік нормалар" бөлімі жұмыстың өзіндік бағытымен ерекшеленбейтін орфографияның және грамматиканың зерделенуін қарастырады, оқу процесін жағдаяттық-тақырыптық тұрғыда ұйымдастыру арқылы енгізіледі және келесідей бөлімшелерді қамтиды:

1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдение грамматических норм.
22. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 0 класса:
1) "Слушание": восприятие на слух речи учителя, диктора; короткие основные инструкции для ограниченного круга занятий в классе; понимание основного содержания коротких рифмовок, стихов, песен;
2) "Говорение": произношение звуков английского языка, знание наизусть текстов рифмовок, скороговорок, стихов, песен; диалог-ситуация повседневного общения: приветствие, знакомство, благодарность; короткие высказывания о себе, своей семье;
3) "Чтение": первичное знакомство с английским алфавитом, чтение рельефных рисунков;
4) "Письмо": упражнения по накалыванию различных узоров из комбинаций точек: линии, рамочки, орнаменты;
5) "Языковые нормы": лексический аспект: слова, словосочетания, счет от 1 до 10, названия цветов, членов семьи, школьные принадлежности, грамматический аспект: глаголы "to have", модальный глагол "can".
23. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 1 класса:
1) "Слушание": восприятие на слух речи учителя, собеседника, диктора, краткие основные инструкции к выполнению действий, понимание основного содержания простых предложений, мини-текстов;
2) "Говорение": произношение специфических звуков английского языка; диалог этикетного характера, диалог-расспрос, диалог-побуждение к действию, объем диалогов 2-3 реплики со стороны каждого собеседника; элементарные высказывания в рамках конкретных тематических ситуаций: сведения себе, о членах семьи, школе, животных, игрушках, еде в объеме 3-4 фраз;
3) "Чтение": знание букв английского алфавита, порядковые номера точек каждой буквы, соотношение графического образа буквы с соответствующими звуками;
4) "Письмо": начертание комбинаций букв рельефно-точечным шрифтом Брайля для незрячих, плоскопечатным шрифтом без наклона для слабовидящих;
5) "Языковые нормы": лексический аспект речи: правильное интонирование предложений различных типов: утвердительных, отрицательных, вопросительных; правильная постановка ударения в словах и фразах; порядок слов в утвердительном, отрицательном, вопросительном предложениях; грамматический аспект речи: глаголы "to have, to bе", модальный глагол "can"; личные местоимения "I, you, he, she, it, we, they"; притяжательные местоимения "my, your, his, her"; указательные местоимения "this, that, these"; вопросительные местоимения "What? When? Which? How? " образование формы множественного числа имени существительного; количественные числительные от 1 до 20; предлоги места "on, in, under"; прилагательные для описания людей; форма настоящего простого времени.

1) орфографиялық нормаларды сақтау;
2) грамматикалық нормаларды сақтау.
22. 0 - сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": мұғалімнің, диктордың сөзін тыңдау арқылы қабылдау; сыныптың шектеулі шеңберіндегі сабақтарға арналаған қысқаша негізгі нұсқаулар; қысқа ұйқастардың, өлеңдердің, әндердің негізгі мазмұнын түсіну;
2) "Айтылым": ағылшын тілі дыбыстарының айтылуы, ұйқастарды мәтіндерін, жаңылтпаштарды, өлеңдерді, әндерді жатқа білу; күнделікті қарым-қатынастың жағдаяттық-диалогы: сәлемдесу, танысу, ризашылығын білдіру; өзі, өзінің отбасы туралы қысқаша пайымдамалар;
3) "Оқылым": ағылшын алфавитімен алғашқы танысу, рельефтік суреттерді оқу;
4) "Жазылым": нүктелер комбинацияларынан түрлі өрнектер түйреу бойынша жаттығулар: сызықтар, жақтаулар, оюлар;
5) "Тілдік нормалар": лексикалық аспект: сөздер, сөз тіркестері, 1-ден 10- ға дейін санау, түстердің, отбасы мүшелерінің, мектеп құралдарының атаулары, грамматикалық аспект: "to have" етістігі, "can" модалды етістігі.
23. 1 - сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": мұғалімнің, диктордың сөзін тыңдау арқылы қабылдау, іс-әрекеттерді орындаудың қысқаша негізгі нұсқаулары, жай сөйлемдердің, шағын-мәтіндердің негізгі мазмұнын түсіну;
2) "Айтылым": ағылшын тілінің өзіне тән дыбыстарының айтылуы; этикеттік сипаттағы диалог, сұрақ қою диалогы, әрекетке қозғау-диалогы, диалогтар көлемі әрбір әңгімелесуші тарапынан 2-3 ілікпе сөз; нақты тақырыптық жағдаяттар шеңберіндегі қарапайым пайымдамалар: өзі, отбасы мүшелері, мектеп, жануарлар, ойыншықтар, тамақ туралы 3-4 сөз көлемінде мәліметтер;
3) "Оқылым": ағылшын алфавитінің әріптерін, әрбір әріп нүктелерінің реттік нөмірін білу, әріптің графикалық бейнесінің тиісті дыбыспен сәйкестігі;
4) "Жазылым": көрмейтіндерге арналған рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, нашар көретіндерге арналған еңкіш емес жалпақ баспалы қаріппен әріптер комбинацияларын сызу;
5) "Тілдік нормалар": тілдің лексикалық аспекті: түрлі типтегі сөйлемдерді дұрыс интонациялау: болымды, болымсыз, сұрау сөйлемдерін; сөздер мен сөйлемдердің екпінін дұрыс қою; болымды, болымсыз, сұрау сөйлемдердегі сөздер реті; тілдің грамматикалық аспектісі: "to have, to bе" етістіктері, "can" модалды етістігі; "I, you, he, she, it, we, they" жіктеу есімдіктері; "my, your, his, her" тәуелдеу есімдіктері; "this, that, these" сілтеу есімдіктері; "What? When? Which? How?" сұрау есімдіктері; зат есімнің көпше түрі формасының құрылуы; 1 ден 20 дейін сандық сан есімдер; "on, in, under" көмекші сөздері; адамдарды суреттеуге арналаған сын есімдер; жай уақыттың осы шақ формасы.

24. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 2 класса:
1) "Слушание": понимание на слух речи учителя и одноклассников, восприятие на слух аудиозаписи; понимание коротких инструкций к выполнению, понимание содержания небольших текстов, построенных на знакомом языковом материале;
2) "Говорение": диалог этикетного характера, диалог-расспрос, диалог-побуждение к действию, начать, поддержать, закончить разговор; выразить благодарность, поздравить, объем диалогов 3-4 реплики со стороны каждого собеседника, представить информацию о себе, о членах семьи, друзьях, об их характере, внешности, возрасте, увлечениях; дать описание квартиры, дома;
3) "Чтение": правила чтения гласных в открытом и закрытом типах слога, гласных букв и буквосочетаний: "-ee, -ea, -oo, -ow, -ou, -oy, -oi" и согласных букв и буквосочетаний: "-ck, -ch, -tch, -sh, -ng, -th"; глухие и звонкие согласные, долгие и краткие гласные звуки, специфичные для английского языка звуки; понимание содержания несложных мини-текстов, соотношение английского слова, записанного рельефно-точечным шрифтом с его звуковым произношением; читать небольшие тексты на английском языке используя интонацию, уточнение информации с помощью словаря;
4) "Письмо": работа над техникой письма, письмо на уровне слова, словосочетания, короткого предложения с использованием рельефно-точечного шрифта для незрячих с остаточным зрением; письмо на уровне слова плоскопечатным шрифтом без наклона для слабовидящих обучающихся;
5) "Языковые нормы": лексический аспект речи: суффиксы, образующие числительные "-teen, -ty thirteen-thirty", суффиксы, образующие существительные "-er, -or"; грамматический аспект речи: типы вопросительных предложений: общие и специальные; модальный глагол can; употребление глагола в "Present Simple"; личные местоимения "I, you, he, she, it, we, they"; притяжательные местоимения "my, your, his, her, its, our, their"; указательные местоимения "these, those"; неопределенные местоимения "some, any"; притяжательный падеж; конструкция "there is/ there are"; предлоги места "near, above, on the left, on the right"; артикли "а/ аn, the"; образование формы множественного числа имени существительного; количественные числительные от 1 до 50.
25. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 3 класса:
1) "Слушание": понимание основного содержания аудио-видео материалов; определение ключевых моментов в прослушанном материале;
2) "Говорение": правильное интонирование утвердительных, отрицательных, вопросительных предложений; правильная постановка ударения в словах и фразах; участие в речевых ситуациях; соблюдение речевых норм; составление небольших рассказов с опорой на образец; составление вопросов и ответов по заданным темам;

24. 2 - сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": мұғалімнің, сыныптастарының сөзін тыңдау арқылы қабылдау, аудиожазбаны тыңдау арқылы қабылдау; іс-әрекеттерді орындаудың қысқаша нұсқауларын түсіну, таныс тілдік материалмен құрастырылған кішігірім сөйлемдердің мазмұнын түсіну;
2) "Айтылым": этикеттік сипаттағы диалог, сұрақ қою диалогы, әрекетке қозғау диалогы, әңгімені бастау, жалғастыру, аяқтау; ризашылығын білдіру, құттықтау, диалогтар көлемі әрбір әңгімелесуші тарапынан 3-4 ілікпе сөз; өзі, отбасы мүшелері, достары, олардың мінезі, сырт келбеті, жасы, әуестіктері туралы ақпарат беру; пәтерді, үйді суреттеу;
3) "Оқылым": дауыстыларды ашық және жабық буында оқу ережелері, дауысты әріптер мен әріп тіркестері: "-ee, -ea, -oo, -ow, -ou, -oy, -oi" және дауыссыз әріптер мен әріп тіркестері: "-ck, -ch, -tch, -sh, -ng, -th"; қатаң және ұяң дауыссыздар, ұзақ және қысқа дауысты дыбыстар, ағылшын тіліне тән дыбыстар; күрделі емес шағын мәтіндердің мазмұнын түсіну, рельефтік-нүктелік қаріппен жазылған ағылшынша сөздің дыбыстық айтылуымен сәйкестігі; интонацияны қолдана отырып ағылышын тіліндегі кішкене мәтіндерді оқу, ақпаратты сөздіктің көмегімен анықтау;
4) "Жазылым": жазу техникасымен жұмыс, қалдық көруі бар көрмейтіндерге арналған рельефтік-нүктелік қаріпті қолдана отырып сөз, сөз тіркес, қысқа сөйлем деңгейінде жазу; нашар көретіндерге арналған еңкіш емес жалпақ баспалы қаріппен жазу;
5) "Тілдік нормалар": тілдің лексикалық аспекті: "-teen, -ty thirteen-thirty" сан есімдерін құрайтын жұрнақтар, "-er, -or" зат есімдерін құрайтын жұрнақтар; тілдің грамматикалық аспекті: сұраулы сөйлемдердің түрлері: жалпы және арнайы; "can" модалды етістігі; "Present Simple"-де етістікті қолдану; "I, you, he, she, it, we, they" жіктеу есімдіктері; "my, your, his, her, its, our, their" тәуелдеу есімдіктері; "these, those" сілтеу есімдіктері; "some, any" белгісіздік есімдіктері; тәуелдік септік; "there is/ there are" құрылымы; орынның "near, above, on the left, on the right" көмекші сөздері; артикльдер "а/ аn, the"; зат есімнің көпше түрі формасының құрылуы; 1 ден 50 дейін сандық сан есімдер.
25. 3-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": аудио-видео материалдардың негізгі мазмұнын түсіну; тыңдалған материалдың негізгі сәттерін анықтау;
2) "Айтылым": болымды, болымсыз, сұраулы сөйлемдерді дұрыс интонациялау; сөздер мен сөйлемдердің екпінін дұрыс қою; тілдік жағдаяттарға қатысу; тілдік нормаларды сақтау; үлгіге сүйене отырып кішігірім әңгіме құрастыру; берілген тақырыптарға сұрақтар мен жауаптар құру;

3) "Чтение": правила чтения гласных букв в 3 и 4 типах слога; чтение гласных букв и буквосочетаний "-ai, ау -ei, -ey" и согласных букв и буквосочетаний "-ph, -kn, -wh, -wr"; развитие техники чтения, чтение вслух, чтение диалогов по ролям; работа над произношением, интонированием при чтении; узнавание знакомых слов в незнакомом контексте, понимание содержания коротких текстов; составление вопросов и ответов по заданным темам; использование словаря;
4) "Письмо": совершенствование техники письма, выписывание из текста слов, словосочетании, простых предложений; составление простых предложений с опорой на ключевые слова, фразы, выражения;
5) "Языковые нормы": лексический аспект речи: формирование навыков распознавания и употребления новой лексики в речи; использование способов словообразования для потенциального увеличения словарного запаса; суффиксы образующие прилагательные "-y"; суффиксы образующие порядковые числительные "– th"; порядковые числительные, количественные числительные от 1 -100; грамматический аспект речи: имя существительное, множественное число слова-исключения; неопределенные местоимения some, any, отрицательное местоимение no; глагол в форме "Present Simple Continuous и to be" в форме "Past Simple", модальные глаголы can, may в утвердительной, отрицательной и вопросительной формах; предлоги места "at, next to, between"; предлоги времени "on, at, in"; предлог направления "to, предлог by"; конструкция "there is/ there are" в утвердительной, отрицательной и вопросительной формах; типы вопросительных предложений: общие, специальные и альтернативные.
26. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 4 класса:
1) "Слушание": понимание на слух речи учителя и других учащихся, восприятие основного содержания несложных аудио текстов и видеофрагментов на знакомом языковом материале;
2) "Говорение": участвовать в элементарных диалогах соблюдая нормы речевого этикета, принятые в англоязычных странах; составлять небольшое описание предмета, картинки, персонажа с опорой на предлагаемый образец; кратко излагать содержание прочитанного текста;
3) "Чтение": чтение гласных и согласных букв и буквосочетаний, чтение гласных букв в разных позициях; правильно произносить специфичные для английского языка звуки; чтение вслух небольших текстов, построенных на знакомом языковом материале соблюдая правила произношения и соответствующую интонацию; понимание содержания текстов, извлекать из них запрашиваемую информацию; уточнение информации с помощью словаря;
4) "Письмо": составлять краткие письменные высказывания с опорой на образец рельефно-точечным шрифтом Брайля и плоским письмом для слабовидящих на основе прослушанного, прочитанного и увиденного материала; отвечать на вопросы к текстам в письменной форме;

3) "Оқылым": 3-4 буынның түрілерінде дауысты әріптерді оқу ережелері; "-ai, ау -ei, -ey" дауысты әріптер мен әріп тіркестерін оқу және "-ph, -kn, -wh, -wr" дауыссыз әріптер мен әріп тіркестерін оқу; оқу техникасын дамыту, дауыстап оқу, диалогтарды рөлдер бойынша оқу; оқу барысында айтылыммен, интонациялаумен жұмыс; бейтаныс контексте таныс сөздерді тану, қысқа мәтіндердің мазмұнын түсіну; берілген тақырыптарға сұрақтар мен жауаптар құру; сөздікті қолдану;
4) "Жазылым": жазу техникасын жетілдіру, мәтіннен сөздерді, сөз тіркестерін, жай сөйлемдерді көшіріп жазу; негізгі сөздерге, сөйлемдерге сүйене отырып қарапайым әңгіме құрастыру;
5) "Тілдік нормалар": тілдің лексикалық аспекті: тілде жаңа лексиканы тану және қолдану дағдыларын қалыптастыру; сөздік қорын толықтыру үшін сөз құру тәсілдерін қолдану; "-y" сын есімдерін құрайтын жұрнақтар; "– th" реттік сан есімдерін құрайтын жұрнақтар; реттік сан есімдер, 1-ден 100-ге дейін сандық сан есімдер; тілдің грамматикалық аспекті: зат есім, көпше сан, шығарылым-сөздер; белгісіздік есімдіктері some, any, болымсыз есімдік no; "Present Simple Continuous және to be" формасындағы етістік, "Past Simple" формасындағы етістік, болымды, болымсыз және сұраулы формалардағы can, may модалды етістіктер, орынның көмекші сөздері "at, next to, between"; уақыттың көмекші сөздері "on, at, in"; бағыттың көмекші сөздері "to, by"; "there is/ there are" құрылымы болымды, болымсыз және сұраулы формаларда; сұраулы сөйлемдер түрлері: жалпы, арнайы және альтернативті.
26. 4 - сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": мұғалімнің, сыныптастарының сөзін есту арқылы түсіну, таныс тілдік материалдағы күрделі емес аудио мәтіндердің және видео үзінділердің негізгі мазмұнын қабылдау;
2) "Айтылым": ағылшын тіліндегі мемлекеттерде қабылданған тілдік этикет нормаларын сақтай отырып, қарапайым диалогқа қатысу; ұсынылған үлгіге сүйене отырып, заттың, суреттің, кейіпкердің кішігірім сипаттамасын құру; оқылған мәтіннің мазмұнын қысқаша баяндау;
3) "Оқылым": дауысты және дауыссыз сөздерді, сөз тіркестерін оқу, дауысты әріптерді түрлі позицияда оқу; ағылшын тіліне тән дыбыстарды дұрыс айту; айтылым ережелері мен тиісті интонацияны сақтай отырып, таныс тілдік материалда құрылған кішігірім мәтіндерді дауыстап оқу; мәтіндер мазмұнын түсіну, олардан сұралған ақпаратты шығарып алу; ақпаратты сөздіктің көмегімен анықтау;
4) "Жазылым": тыңдалған, оқылған, көрген материал негізінде үлгіге сүйене отырып рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен және нашар көретіндерге арналған еңкіш емес жалпақ баспалы қаріппен қысқаша жазба паймдамалар құру; мәтіндер бойынша сұрақтарға жазбаша түрде жауап беру;

5) "Языковые нормы": лексический аспект речи: формирование навыков распознавания и употребления новой лексики в речи; использование способов словообразования для потенциального увеличения словарного запаса, суффиксы, образующие степени сравнения прилагательных "-er, -est"; грамматический аспект речи: возвратные местоимения; имя прилагательное; количественные числительные от 1 – 1000, порядковые числительные от 1 – 100, структура глагола в форме Past Simple; спряжение правильных и неправильных глаголов: "to go, buy, see, say, meet, do, read, write, draw, sing, wear, have, eat, drink, put, get, make"; глагол в форме "Future Simple"; притяжательный падеж имени существительного; вопросительные местоимения: "which, what, where, which, how many, what kind of … ", указательные местоимения "this, these, that, those", короткие инструкции по растущему кругу знакомых тем, конструкции "has got/ have got, there is/ are", наречия времени и частоты: "sometimes, often, always, never", наречия "well, badly" предлоги места и направления: "in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left", предлоги времени: "in, on, at, before, after; with/without", времена "Present Simple Tense, Present Continuous Tense, Past Simple Tense", модальные глаголы: "сan, must, have to", инфинитив цели для описания простых действий и глаголов "want, start + infinitive".
Глава 4. Система целей обучения
27. Цели обучения в Программе для каждого класса представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третьи числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию учебной цели. Например: в кодировке 1.1.2.4, "1" – класс, "1.2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
28. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Слушание":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
0.​1.​1.​1
слушать и понимать речь учителя на английском языке
1.​1.​1.​1 слушать и понимать ряд коротких инструкций на английском языке
2.​1.​1.​1 понимать на слух речь учителя, одноклассников на английском языке
3.​1.​1.​1 слушать и понимать устную речь, аудио, видео материал, повторяя простые фразы
4.​1.​1.​1 слушать и понимать устную речь, аудио, видео материал, задавать вопросы на английском языке для выяснения отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетании
0.​1.​2.​1 распознавать простые звуки и фонемы
1.​1.​2.​1 понимать значение знакомых слов на английском языке

5) "Тілдік нормалар": тілдің лексикалық аспекті: тілде жаңа лексиканы тану және қолдану дағдыларын қалыптастыру; сөздік қорын толықтыру үшін сөз құру тәсілдерін қолдану, сын есімдердің салыстыру дәрежесін құрайтын "-er, -est" жұрнақтары; тілдің грамматикалық аспекті: өздік есімдіктер; сын есім; 1-ден 1000-ға дейін сандық сан есімдер, 1-ден 100-ге дейін реттік сан есімдер, Past Simple формасындағы етістік құрылымы; дұрыс және бұрыс етістіктерді жіктеу: "to go, buy, see, say, meet, do, read, write, draw, sing, wear, have, eat, drink, put, get, make"; "Future Simple" формасындағы етістік; зат есімнің тәуелдік септігі; сұраулы есімдіктер: "which, what, where, which, how many, what kind of ... ", сілтеу есімдіктер "this, these, that, those", таныс тақырыптардың өсу шеңберінде қысқаша нұсқаулар, құрылымдар "has got/ have got, there is/ are", уақыт және жиілік үстеулері: "sometimes, often, always, never", "well, badly" үстеулері орын және бағыттың көмекші сөздері: "in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left", уақыттың көмекші сөздері: "in, on, at, before, after; with/without", уақыттар "Present Simple Tense, Present Continuous Tense, Past Simple Tense", модалды етістіктер: "сan, must, have to", қарапайым әрекеттерді және етістіктерді суреттейтін мақсат инфинитиві "want, start + infinitive".
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
27. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар –бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.2.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.2" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
28. Күтілетін нәтижелер бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Тыңдалым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
0.1.1.1 ағылшын тіліндегі мұғалімнің сөзін тыңдау және түсіну
1.1.1.1
ағылшын тіліндегі бірқатар қысқа нұсқауларды тыңдау және түсіну
2.1.1.1 мұғалімнің, сыныптастарының ағылшын тіліндегі сөзін тыңдау арқылы түсіну
3.1.1.1
жай сөйлемдерді қайталай отырып ауызша тілді, аудио, видео материалды тыңдау және түсіну
4.1.1.1 ауызша тілді, аудио, видео материалды тыңдау және түсіну, бөлектенген пайымдамаларды анықтау үшін ағылшын тілінде сұрақтар қою
1.2
Сөздер мен сөзтіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
0.1.2.1 жай дыбыстар мен фонемдерді тану
1.1.2.1 ағылшын тіліндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну

2.​1.​2.​1
понимать лексическое значение слов, словосочетаний
3.​1.​2.​1 понимать лексическое значение слов в предложениях и тексте
4.​1.​2.​1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний в тексте
1.3 Понимание вопросов
0.​1.​3.​1
понимать простые вопросы
1.​1.​3.​1 знать основные вопросы диалога на английском языке:
- What is your name?
-How old are you?
- Where are you from?
2.​1.​3.​1 подбирать соответствующую картинку, схему к прослушанному материалу, отвечать на вопросы на английском языке
3.​1.​3.​1 заполнять таблицу к прослушанному материалу, отвечать на простые вопросы на английском языке
4.​1.​3.​1 отвечать на вопросы и находить ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Определение главной и второстепенной информации
1.​1.​4.​1 понимать
о чем, о ком говорится в прослушанном тексте
2.​1.​4.​1 понимать содержание прослушанного текста, определять имена персонажей и названия местности на английском языке
3.​1.​4.​1 определять основную мысль прослушанного текста
4.​1.​4.​1 определять основные моменты, события, героев прослушанного материала
1.5 Понимание аудиовизуального материала
0.​1.​5.​1 понимать смысл песен, стихов на английском языке
1.​1.​5.​1 понимать смысл услышанного, увиденного материала на английском языке
2.​1.​5.​1 понимать действия, происходящие в аудиовизуальном материале
3.​1.​5.​1 понимать и описывать места, события, героев в аудиовизуальном материале
4.​1.​5.​1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
2) раздел "Говорение":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Построение основных высказываний о себе
0.​2.​1.​1 уметь здороваться, прощаться, благодарить, извиняться на английском языке
1.​2.​1.​1 составлять короткий рассказ о себе, об окружающих предметах
2.​2.​1.​1 составлять высказывания о себе, о своей семье, друге на основе знакомых слов, фраз на английском языке
3.​2.​1.​1 составлять рассказ по заданному алгоритму на английском языке
4.​2.​1.​1 составлять высказывание о себе, о школе, о своем городе и окружающих предметах увеличивая количество слов
2.2 Формулирование вопросов и ответов
0.​2.​2.​1 отвечать на простые вопросы учителя с опорой на образец
1.​2.​2.​1 отвечать на основные вопросы о людях, предметах на английском языке
2.​2.​2.​1 уметь задавать и отвечать на основные вопросы
3.​2.​2.​1 задавать и отвечать на вопросы по заданным темам
4.​2.​2.​1 формулировать вопросы и ответы используя простые времена английского языка
2.3 Пополнение словарного запаса
0.​2.​3.​1
рассказывать наизусть небольшие стихотворения, считалочки, рифмовки, петь песенки

2.1.2.1 сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1 сөйлем мен мәтіндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 мәтіндегі бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын анықтау
1.3 Сұрақтарды түсіну
0.1.3.1 қарапайым сұрақтарды түсіну
1.1.3.1 ағылшын тіліндегі диалогтың негізгі сұрақтарын білу :
- What is your name? -How old are you?
- Where are you from?
2.1.3.1 тыңдалған материалға сәйкес суретті, сызбаны таңдап алу, ағылшын тіліндегі сұрақтарға жауап беру
3.1.3.1 тыңдалған материалға кесте толтыру, ағылшын тіліндегі қарапайым сұрақтарға жауап беру
4.1.3.1 сұрақтарға жауап беру және тыңдалған материалдың негізігі сәттерін табу
1.4
Басты және екінші кезектегі ақпаратты анықтау
1.1.4.1 тыңдалғанмәтінде кім/не жайлы айтылғанын анықтау
2.1.4.1 ағылшын тіліндегі тыңдалғанмәтіннің мағынасын түсіну, кейіпкерлердің есімдерін және жердің атауын анықтау
3.1.4.1 тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау
4.1.4.1 тыңдалған материалдың негізгі сәттерін, оқиғаларын, кейіпкерлерін анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
0.1.5.1 ағылшын тіліндегі әндердің, өлеңдердің мағынасын түсіну
1.1.5.1 ағылшын тіліндегі тыңдалған, көрген материалдың мағынасын түсіну
2.1.5.1 аудиовизуалды материалда болып жатқан іс-әрекеттерді түсіну
3.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы жерді, оқиғаларды, кейіпкерлерді түсіну және суреттеу
4.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы негізгі сәттерді анықтау
2) "Айтылым" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1
Өзі туралы негізгі пайымдамалар құру
0.2.1.1 ағылшын тілінде сәлемдесе, қоштаса, ризалығын білдіре, кешірім сұрай білу
1.2.1.1 өзі, айналасындағы заттар туралы қысқа әңгіме құру
2.2.1.1 өзі, өзінің отбасы, досы туралы таныс сөздер, сөйлемдер негізінде ағылшын тілінде пайымдамалар құру
3.2.1.1 берілген алгоритм бойынша ағылшын тілінде әңгіме құрастыру
4.2.1.1 өзі, мектебі, қаласы, айналасындағы заттар туралы сөздердің санын көбейте отырып пайымдамалар құру
2.2 Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.2.1 мұғалімнің қарапайым сұрақтарына үлгіге сүйене отырып жауап беру
1.2.2.1 адамдар, заттар туралы негізгі сұрақтарға ағылшын тілінде жауап беру
2.2.2.1 негізгі сұрақтарды қойып, жауап бере білу
3.2.2.1 берілген тақырып бойынша сұрақтар қойып, жауап беру
4.2.2.1 ағылшын тілінің жай уақыттарын қолдана отырып сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
2.3 Сөздік қорын толықтыру
0.2.3.1 кішігірім тақпақтарды, санамақтарды, әндерді жатқа айту

1.​2.​3.​1
знать слова и словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.​2.​3.​1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросов
3.​2.​3.​1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.​2.​3.​1 использовать необходимые слова и фразы для поддержания беседы
2.4 Соблюдение речевых норм
0.​2.​4.​1 понимать речь учителя, соблюдать речевые нормы
1.​2.​4.​1 понимать собеседника, соблюдать речевые нормы
2.​2.​4.​1 участвовать в речевой ситуации, понимать собеседника, соблюдать речевые нормы
3.​2.​4.​1 участвовать в речевой ситуации дополняя высказываниями, понимать собеседника, соблюдать речевые нормы
4.​2.​4.​1 участвовать в беседе, уточнять, выяснять, перефразировать речь собеседника, соблюдая речевые нормы
3) раздел "Чтение":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Использование словаря при чтении
1.​3.​1.​1 понимать значение применения словаря
2.​3.​1.​1 уметь использовать словарь с изображениями при чтении с помощью учителя (слабовидящие)
3.​3.​1.​1 использовать словарь с изображениями для перевода незнакомых слов в тексте (слабовидящие)
4.​3.​1.​1 самостоятельно использовать словарь для перевода текста
(слабовидящие)
3.2 Использование видов чтения
0.​3.​2.​1 уметь зрительно воспринимать и узнавать буквы, соотносить их с соответствующими звуками
1.​3.​2.​1 читать целыми словами знакомые слова
2.​3.​2.​1 читать слова соблюдая правила произношения и соответствующую интонацию
3.​3.​2.​1 читать выразительно текст, диалоги по ролям
4.​3.​2.​1 читать текст используя виды чтения (ознакомительное, выборочное, по ролям)
3.3 Понимание содержания текста
0.​3.​3.​1 понимать значение знакомых слов в тексте
1.​3.​3.​1 знать правила чтения букв и буквосочетаний английского алфавита
2.​3.​3.​1 соотносить английское слово, записанное рельефно- точечным шрифтом с его звуковым произношением
3.​3.​3.​1 читать и понимать знакомые слова в текстах
4.​3.​3.​1 понимать основные моменты в тексте, содержащем знакомые слова и фразы
3.4 Определение темы и основной идеи текста
1.​3.​4.​1 понимать значения слов и словосочетаний
2.​3.​4.​1 понимать о ком, о чем говорится в прочитанном тексте
3.​3.​4.​1 понимать основные моменты простого текста, определять героев, место и события
4.​3.​4.​1 определять основную мысль прочитанного текста
4) раздел "Письмо":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Создание текста с использованием различных форм представления
2.4.1.1 составлять простые предложения на заданную тему, используя опорные слова с помощью учителя

1.2.3.1 танысуға, өзі туралы айтуға, заттарды суреттеуге арналған сөздер мен сөз тіркестерін білу
2.2.3.1 сұрақтар құру үшін сөздер мен сөз тіркестерін қолдану
3.2.3.1 сөйлеу тілінде түрлі контекстегі тақырыптық лексиканы қолдану
4.2.3.1 әңгімені қолдау үшін қажетті сөздер мен сөйлемдерді қолдану
2.4 Тілдік нормаларды сақтау
0.2.4.1 мұғалімнің сөзін түсіну, тілдік нормаларды сақтау
1.2.4.1 әңгімелесушіні түсіну, тілдік нормаларды сақтау
2.2.4.1 тілдік жағдаятқа қатысу, әңгімелесушіні түсіну, тілдік нормаларды сақтау
3.2.4.1 пайымдамалармен толықтыра отырып тілдік жағдаятқа қатысу, әңгімелесушіні түсіну, тілдік нормаларды сақтау
4.2.4.1 әңгімеге қатысу, тілдік нормаларды сақтай отырып, әңгімелесушінің сөзін нақтылау, анықтау, басқа сөзбен айту
3) "Оқылым" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Оқу барысында сөздікті қолдану
1.3.1.1 сөздікті қолданудың мағынасын түсіну
2.3.1.1 мұғалімнің көмегімен оқу барысында бейнелері бар сөздікті қолдана білу (нашар көретіндер)
3.3.1.1 мәтіндегі бейтаныс сөздерді аудару үшін бейнелері бар сөздікті қолдану (нашар көретіндер)
4.3.1.1 мәтінді аудару үшін сөздікті өз бетінше қолдану (нашар көретіндер)
3.2 Оқу түрлерін қолдану
0.3.2.1 әріптерді көріп қабылдай білу және тану, оларды тиісті дыбыстармен сәйкестету
1.3.2.1 таныс сөздерді бүтіндей оқу
2.3.2.1 сөздерді айтылым ережесі мен тиісті интонациясын сақтай отырып оқу
3.3.2.1 мәтінді, диалогтарды рөлдер бойынша мәнерлеп оқу
4.3.2.1 оқу түрлерін қолдана отырып мәтінді оқу (мәтінмен танысу , ішінара, рөлдер бойынша)
3.3 Мәтіннің мазмұнын түсіну
0.3.3.1 мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну
1.3.3.1 ағылшын алфавитінің әріптері мен әріп тіркестерінің оқу ережелерін білу
2.3.3.1 рельефтік-нүктелік қарппен жазылған ағылшын сөзін оның дыбыстық айтылымымен сәйкестеу
3.3.3.1 мәтіндегі таныс сөздерді оқу және түсіну
4.3.3.1 таныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің негізгі сәттерін түсіну
3.4 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.3.4.1 сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
2.3.4.1 оқылған мәтінде кім/не жайлы айтылғанын түсіну
3.3.4.1 жай мәтіннің негізгі сәттерін түсіну, кейіпкерлерді, тұрған жерін және жағдаяттарын анықтау
4.3.4.1 оқылған мәтіннің негізгі ойын анықтау
4) "Жазылым" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1
Түрлі ұсынымдар формасын қолдана отырып мәтін құрастыру
2.4.1.1 берілген тақырыпта тірек сөздерді қолданып, мұғалімнің көмегімен жай сөйлемдер құру

3.4.1.1 самостоятельно составлять предложения на заданную тему, используя опорные слова
4.4.1.1 составлять рассказ из 2-3 предложений по образцу, плану, ключевым словам
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.4.2.1 записывать буквы рельефно-точечным шрифтом, плоским письмом (для слабовидящих)
2.4.2.1 на основе прослушанного, прочитанного, увиденного записывать слова и словосочетания рельефно-точечным шрифтом Брайля, плоским письмом (для слабовидящих)
3.4.2.1 на основе прослушанного, прочитанного, увиденного делать записи рельефно-точечным шрифтом Брайля, плоским письмом (для слабовидящих)
4.4.2.1 на основе прослушанного, прочитанного, увиденного самостоятельно делать записи записи рельефно-точечным шрифтом Брайля, плоским письмом (для слабовидящих)
4.3 Соблюдение каллиграфических норм
0.4.3.1 уметь накалывать различных узоров из комбинаций точек: линии, рамочки, орнаменты
1.4.3.1 писать буквы рельефно-точечным шрифтом Брайля (для незрячих), писать заглавные и строчные буквы плоскопечатным шрифтом (для слабовидящих)
2.4.3.1 писать каллиграфически корректно буквы, буквосочетания, слова, словосочетания
3.4.3.1 писать каллиграфически корректно слова, словосочетания, предложения
4.4.3.1 писать разборчиво слова, словосочетания, предложения
5) раздел "Языковые нормы":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Соблюдение орфографических норм
1.​5.​1.​1 воспроизводить графически все буквы английского алфавита
2.​5.​1.​1 писать слова, написание которых расходятся с произношением, соблюдать правила переноса
3.​5.​1.​1 уметь применять основные правила чтения и орфографии (умение их применять при чтении и письме)
4.​5.​1.​1 применять основные правила чтения и орфографии (умение их применять при чтении и письме)
5.2 Соблюдение грамматических норм
0.​5.​2.​1 уметь считать от 1-10
1.​5.​2.​1 знать единственное и множественное число существительных
2.​5.​2.​1 знать и употреблять единственное и множественное число, притяжательную форму существительного
3.​5.​2.​1 употреблять единственное и множественное число, притяжательную форму существительного
4.​5.​2.​1 употреблять единственное и множественное число некоторых исключительных существительных, притяжательную форму существительного
0.​5.​2.​2 знать основные цвета
1.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 20
2.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 50
3.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 100, порядковые числительные от 1 до 10
4.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 1000, порядковые числительные от 1 до 100

3.4.1.1 берілген тақырыпта тірек сөздерді қолданып, өз бетінше сөйлемдер құру
4.4.1.1үлгі, жоспар, негізгі сөздер бойынша 2-3 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастыру
4.2 Оқылған/ тыңдалған материалдың мазмұнын баяндау
1.4.2.1 әріптерді рельефтік-нүктелік қарппен, жалпақ жазумен жазу (нашар көретіндерүшін)
2.4.2.1
тыңдағаны, оқығаны, көргені негізінде сөздер мен сөзтіркестерін рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, жалпақ жазумен жазу (нашар көретіндер үшін)
3.4.2.1
тыңдағаны, оқығаны, көргені негізінде рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, жалпақ жазумен жазбалар жасау (нашар көретіндерүшін)
4.4.2.1
тыңдағаны, оқығаны, көргені негізінде рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, жалпақ жазумен өз бетінше жазбалар жасау (нашар көретіндерүшін)
4.3 Каллиграфиялық нормадарды сақтау
0.4.3.1 нүктелер комбинацияларынан түрлі өрнектерді түйрей білу: сызықтар, жақтаулар, оюлар
1.4.3.1 сөздерді рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, бас және кіші әріптерді жалпақ баспалы қаріппен жазу (нашар көретіндерүшін)
2.4.3.1 әріптерді, әріп тіркестерін, сөздерді, сөз тіркестерін каллиграфиялық тұрғыда қисынды жазу
3.4.3.1 сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді каллиграфиялық тұрғыда қисынды жазу
4.4.3.1 сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді анық жазу
5) "Тілдік нормалар" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Орфографииялық нормаларды сақтау
1.5.1.1 ағылшын алфавитінің барлық әріптерін графикалық тұрғыда жаңғырту
2.5.1.1 жазылымы мен айтылымының айырмашылығы бар сөздерді жазу, тасымалдау ережелерін сақтау
3.5.1.1 оқылым мен орфографияның негізгі ережелерін қолдана білу (оларды оқу және жазу барысында қолдану)
4.5.1.1 оқылым мен орфографияның негізгі ережелерін қолдану (оларды оқу және жазу барысында қолдану)
5.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
0.5.2.1 1ден -10 ға дейін санай білу
1.5.2.1 зат есімдердің жекеше және көпше түрін білу
2.5.2.1 жекеше және көпше түрді, зат есімнің тәуелдеу формасын білу және қолдану
3.5.2.1 жекеше және көпше түрді, зат есімнің тәуелдеу формасын қолдану
4.5.2.1 кейбір айырықша зат есімдердің жекеше және көпше түрін, зат есімнің тәуелдеу формасын қолдану
0.5.2.2 негізгі түстерді білу
1.5.2.2 1-ден 20-ға дейінгі сандық сан есімдерді білу
2.5.2.2 1-ден 50-ге дейінгі сандық сан есімдерді білу
3.5.2.2 1-ден 100-ге дейінгі сандық сан есімдерді,
1ден -10 ға дейінгі реттік сан есімдерді білу
4.5.2.2 1-ден 1000-ға дейінгі сандық сан есімдерді,
1ден -100 ге дейінгі реттік сан есімдерді білу

0.​5.​2.​3 знать вопросы Where are you from? How old are you? What is your name?
1.​5.​2.​3 знать признаки предметов на английском языке
2.​5.​2.​3 описывать предмет и его признаки на английском языке
3.​5.​2.​3 сравнивать прилагательные по степеням
4.​5.​2.​3 использовать прилагательные, по растущему спектру общих и некоторых тематических тем для описания вещей
1.​5.​2.​4 знать артикли a, an, the
2.​5.​2.​4 использовать артикли a, an, the для определения предметов с помощь учителя
3.​5.​2.​4 самостоятельно использовать артикли a, an, the для определения предметов
4.​5.​2.​4 использовать артикли a, an, the для определения предметов, названия мест, фамилий в тексте
1.​5.​2.​5 знать вопросительные местоимения Who? What?
2.​5.​2.​5 задавать вопросы с помощью вопросительных местоимении Who? What? Where? Whose?
3.​5.​2.​5 задавать вопросы с помощью вопросительных местоимении Who? What? Where? Whose? How many/much?
4.​5.​2.​5 задавать вопросы с помощью вопросительных местоимений Who? What? Where? Whose? How many/much? Which? Why?
1.​5.​2.​6 знать указательные местоимения this, that
2.​5.​2.​6 использовать указательные местоимения this, that, these, those, these
3.​5.​2.​6 использовать указательные местоимения this, that, these, those, these
4.​5.​2.​6 использовать указательные местоимения this, that, these, those, these
1.​5.​2.​7
знать личные местоимения I, you, he, she, it, we, you, they
2.​5.​2.​7 составлять высказывания о себе, об окружающих предметах с помощью личных местоимений
3.​5.​2.​7 составлять высказывания о событиях и действиях с помощью личных местоимении и союзов and, but
4.​5.​2.​7 составлять высказывания о себе, об окружающих предметах, событиях и действиях с помощью личных и притяжательных местоимений my, your, his, her
1.​5.​2.​8 знать слова обозначающие действия предметов
2.​5.​2.​8 использовать слова, обозначающие действия предметов в нужном времени с помощью учителя
3.​5.​2.​8 использовать глаголы, обозначающие различные виды движения
4.​5.​2.​8 использовать глаголы, которые указывают на результат, конец действия или его начало
1.​5.​2.​9 знать конструкцию there is/are
2.​5.​2.​9 использовать модальный глагол can (мочь), to be
3.​5.​2.​9 использовать модальный глагол must должен
4.​5.​2.​9 использовать отрицательную форму модальных глаголов
1.​5.​2.​10 знать слова, обозначающие место
2.​5.​2.​10 задавать вопросы с помощью конструкции have got+ существительное
3.​5.​2.​10 задавать вопросы с помощью конструкции there is, are, have got+ noun
4.​5.​2.​10 давать полные ответы на вопросы с конструкциями

0.5.2.3 Where are you from? How old are you? What is your name?
сұрақтарын білу
1.5.2.3 ағылшын тілінде заттардың белгісін білу
2.5.2.3 ағылшын тілінде заттарды және олардың белгісін суреттеу
3.5.2.3 сын есімдерді дәрежелері бойынша салыстыру
4.5.2.3 сын есімдерді жалпы және кейбір тақырыптық сипатының өсу спектрі бойынша заттарды суреттеу үшін қолдану
1.5.2.4 a, an, the артикльдерін білу
2.5.2.4 a, an, the артикльдерін заттарды белгілеу үшін мұғалімнің көмегімен қолдану
3.5.2.4 a, an, the артикльдерін заттарды белгілеу үшін өз бетінше қолдану
4.5.2.4 a, an, the артикльдерін мәтіндегі заттарды, жер атауларын, есімдерді белгілеу үшін қолдану
1.5.2.5 Who? What? сұраулы есімдіктерді білу
2.5.2.5 Who? What? Where? Whose? сұраулы есімдіктердің көмегімен сұрақтар қою
3.5.2.5 Who? What? Where? Whose? How many/ much? сұраулы есімдіктердің көмегімен сұрақтар қою
4.5.2.5 Who? What? Where? Whose? How many/ much? Which? Why? сұраулы есімдіктердің көмегімен сұрақтар қою
1.5.2.6 this, that сілтеу есімдіктерін білу
2.5.2.6 this, that, these, those, these сілтеу есімдіктерін қолдану
3.5.2.6 this, that, these, those, these сілтеу есімдіктерін қолдану
4.5.2.6 this, that, these, those, these сілтеу есімдіктерін қолдану
1.5.2.7 I, you, he, she, it, we, you, they жіктеу есімдіктерін білу
2.5.2.7 жіктеу есімдіктерінің көмегімен өзі, айналасындағы заттар туралы пайымдамалар құру
3.5.2.7 жіктеу есімдіктерінің және and, but жалғаулықтарының көмегімен өзі, айналасындағы заттар туралы пайымдамалар құру
4.5.2.7 my, your, his, her жіктеу және тәуелдеу есімдіктерінің көмегімен өзі, айналасындағы заттар, жағдаяттар мен іс-әрекеттер туралы пайымдамалар құру
1.5.2.8 заттардың әрекеттерін білдіретін сөздерді білу
2.5.2.8 заттардың қажетті уақыттағы әрекеттерін білдіретін сөздерді мұғалімнің көмегімен қолдану
3.5.2.8 қимылдың әр-түрін білдіретін етістіктерді қолдану
4.5.2.8 нәтижені, қоғалыстың аяқталуын және басталуын білдіретін етістіктерді қолдану
1.5.2.9 there is/are құрылымын білу
2.5.2.9
can (істей алу), to be модалды етістігін қолдану
3.5.2.9 must (тиісті) модалды етістігін қолдану должен
4.5.2.9 модалды етістіктердің теріс формасын қолдану
1.5.2.10 орынды білдіретін сөздерді білу
2.5.2.10 have got+ зат есім құрылымының көмегімен сұрақтар қою
3.5.2.10 there is, are, have got+ noun құрылымының көмегімен сұрақтар қою
4.5.2.10 құрылымыбар сұрақтарға толық жауап беру

1.​5.​2.​11 использовать основной предлог времени on перед названиями дней недели
2.​5.​2.​11 использовать слова, обозначающие место here/there
3.​5.​2.​11 использовать наречия времени и частоты often, seldom, always, never
4.​5.​2.​11использовать в речи простые наречия well, badly
2.​5.​2.​12 описывать расположение предметов и людей
3.​5.​2.​12 использовать предлоги места и времени in, at, next to, near, on
4.​5.​2.​12 использовать предлоги направления to, in, at, towards, up, down
2.​5.​2.​13 использовать настоящее продолжающееся время с окончанием – ing
3.​5.​2.​13 формулировать короткие вопросы ответы в настоящем продолжающемся времени
4.​5.​2.​13 использовать -ing окончание для описания событий, происходящих в данный момент
2.​5.​2.​14 связывать слова и фразы с помощью союзов –but, - and
3.​5.​2.​14 связывать слова с помощью союзов -or, -because
4.​5.​2.​14 связывать слова с помощью союзов - and,- but,- or, - because
29. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Английский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
30. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Английский язык" для 0-4
классов уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1. Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
0.​1.​1.​1 слушать и понимать речь учителя на английском языке
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
0.​1.​2.​1 распознавать простые звуки и фонемы
1.3 Понимание вопросов
0.​1.​3.​1 понимать простые вопросы
1.5 Понимание аудиовизуального материала
0.​1.​5.​1 понимать смысл песен, стихов, сказок на английском языке
2. Говорение
2.1 Построение основных высказываний о себе
0.​2.​1.​1 уметь здороваться, прощаться, благодарить, извиняться на английском языке
2.2 Формулирование вопросов и ответов
0.​2.​2.​1 отвечать на простые вопросы учителя с опорой на образец
2.3 Пополнение словарного запаса
0.​2.​3.​1 рассказывать наизусть небольшие стихотворения, считалочки, рифмовки, петь песенки
3.Чтение
2.4 Соблюдение речевых норм
0.​2.​4.​1 понимать речь учителя, соблюдать речевые нормы
3.2 Использование видов чтения
0.​3.​2.​1 уметь зрительно воспринимать и узнавать буквы, соотносить их с соответствующими звуками
3.3 Понимание содержания текста
0.​3.​3.​1 понимать значение знакомых слов в тексте

1.5.2.11 апта күдерінің алдында уақыттың негізгі көмекші сөзін қолдану
2.5.2.11 орынды білдіретін сөздерді қолдану here/there
3.5.2.11 уақыт пен жиілік үстеулерін қолдану often, seldom, always, never
4.5.2.11 сөйлеу тілінде жай үстеулерді қолдану well, badly
2.5.2.12 заттар мен адамдардың орналасуын суреттеу
3.5.2.12 орын мен уақыттың көмекші сөздерін қолдану in, at, next to, near, on
4.5.2.12 бағыттың көмекші сөздерін қолдану to, in, at, towards, up, down
2.5.2.13 -ing жалғауымен аяқталатын осы шақтағы сурелі уақытты қолдану
3.5.2.13 осы шақтағы сурелі уақытты білдіретін сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
4.5.2.13 -ing жалғауын осы мезетте болып жатқан жағдаяттарды суреттеуге қолдану
2.5.2.14 –but, - and –жалғаулықтардың көмегімен сөздер мен сөйлемдерді байланыстыру
3.5.2.14 or, because жалғаулықтардың көмегімен сөздерді байланыстыру
4.5.2.14 - and,- but,- or, - because жалғаулықтардың көмегімен сөздерді байланыстыру
29. Бағдарлама көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
30. Бөлім мен тақырыптардың сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
"Бастауыш білім беру
деңгейінің 0-4-сыныптары үшін
"Ағылшын тілі" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Ағылшын тілі"пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
1. Тыңдалым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
0.1.1.1 ағылшын тіліндегі мұғалімнің сөзін тыңдау және түсіну
1.2 Сөздер мен сөзтіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
0.1.2.1 жай дыбыстар мен фонемдерді тану
1.3 Сұрақтарды түсіну
0.1.3.1 қарапайым сұрақтарды түсіну
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
0.1.5.1 ағылшын тіліндегі әндердің, өлеңдердің мағынасын түсіну
2. Айтылым
2.1 Өзі туралы негізгі пайымдамалар құру
0.2.1.1 ағылшын тілінде сәлемдесе, қоштаса, ризалығын білдіре, кешірім сұрай білу
2.2 Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.2.1 мұғалімнің қарапайым сұрақтарына үлгіге сүйене отырып жауап беру
2.3 Сөздік қорын толықтыру
0.2.3.1 кішігірім тақпақтарды, санамақтарды, әндерді жатқа айту
3. Оқылым
2.4 Тілдік нормаларды сақтау
0.2.4.1 мұғалімнің сөзін түсіну, тілдік нормаларды сақтау
3.2 Оқу түрлерін қолдану
0.3.2.1 әріптерді көріп қабылдай білу және тану, оларды тиісті дыбыстармен сәйкестету
3.3 Мәтіннің мазмұнын түсіну
0.3.3.1 мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну

2. Говорение
2.1 Построение основных высказываний о себе
1.​2.​1.​1 составлять высказывание о себе, об окружающих предметах
2.2 Формулирование вопросов и ответов
1.​2.​2.​1 отвечать на основные вопросы о людях, предметах и классных инструкциях
2.3 Пополнение словарного запаса
1.​2.​3.​1 использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.4 Соблюдение речевых норм
1.​2.​4.​1 понимать собеседника, соблюдать речевые нормы
3. Чтение
3.1 Использование словаря при чтении
1.​3.​1.​1 понимать значение применения словаря
3.2 Использование видов чтения
1.​3.​2.​1 читать целыми словами знакомые слова
3.3 Понимание содержания текста
1.​3.​3.​1 знать правила чтения букв и буквосочетаний английского алфавита
3.4 Определение темы и основной идеи текста
1.​3.​4.​1 понимать значения слов и словосочетаний
4. Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.​4.​2.​1 записывать буквы рельефно-точечным шрифтом, плоским письмом для слабовидящих
4.3 Соблюдение каллиграфических норм
1.​4.​3.​1 писать буквы рельефно-точечным шрифтом Брайля для незрячих, писать заглавные и строчные буквы плоскопечатным шрифтом для слабовидящих
5. Языковые нормы
5.1 Соблюдение орфографических норм
1.​5.​1.​1 воспроизводить графически все буквы английского алфавита
5.2 Соблюдение грамматических норм
1.​5.​2.​1 знать единственное и множественное число существительных;
1.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 20;
1.​5.​2.​3 знать признаки предметов на английском языке;
1.​5.​2.​4 знать артикли a, an, the;
1.​5.​2.​5 знать вопросительные местоимения Who? What?;
1.​5.​2.​6 знать указательные местоимения this, that;
1.​5.​2.​7 знать личные местоимения I, you, he, she, it, we, you, they;
1.​5.​2.​8 знать слова обозначающие действия предметов;
1.​5.​2.​9 знать конструкцию there is/are;
1.​5.​2.​10 знать слова, обозначающие место;
1.​5.​2.​11 использовать основной предлог времени on перед названиями дней недели
2. Моя школа
1. Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.​1.​1.​1 слушать и понимать ряд коротких инструкций на английском языке
1.2Понимание лексического значения слов и словосочетании
1.​1.​2.​1 понимать значение знакомых слов на английском языке
1.3 Понимание вопросов
1.​1.​3.​1 знать основные вопросы диалога на английском языке:
- What is your name?
- How old are you?
- Where are you from?
1.4 Определение главной и второстепенной информации
1.​1.​4.​1 понимать о чем, о ком говорится в прослушанном тексте
1.5 Понимание аудиовизуального материала
1.​1.​5.​1 понимать смысл услышанного, увиденного материала на английском языке

2. Айтылым
2.1 Өзі туралы негізгі пайымдамалар құру
1.2.1.1 өзі, айналасындағы заттар туралы қысқа әңгіме құру
2.2 Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
1.2.2.1 адамдар, заттар туралы негізгі сұрақтарға ағылшын тілінде жауап беру
2.3 Сөздік қорын толықтыру
1.2.3.1 танысуға, өзі туралы айтуға, заттарды суреттеуге арналған сөздер мен сөз тіркестерін қолдану
2.4 Тілдік нормаларды сақтау
1.2.4.1 әңгімелесушіні түсіну, тілдік нормаларды сақтау
3.Оқылым
3.1 Оқу барысында сөздікті қолдану
1.3.1.1 сөздікті қолданудың мағынасын түсіну
3.2 Оқу түрлерін қолдану
1.3.2.1 таныс сөздерді бүтіндей оқу
3.3 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.3.3.1 ағылшын алфавитінің әріптері мен әріп тіркестерінің оқу ережелерін білу
3.4 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.3.4.1 сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
4. Жазылым
4.2 Оқылған/ тыңдалған материалдың мазмұнын баяндау
1.4.2.1 әріптерді рельефтік-нүктелік қарппен, жалпақ жазумен жазу
(нашар көретіндер үшін)
4.3 Каллиграфиялық нормадарды сақтау
1.4.3.1 сөздерді рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, бас және кіші әріптерді жалпақ баспалы қаріппен жазу (нашар көретіндер үшін)
5. Тілдік нормалар
5.1 Орфографииялық нормаларды сақтау
1.5.1.1 ағылшын алфавитінің барлық әріптерін графикалық тұрғыда жаңғырту
5.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
1.5.2.1 зат есімдердің жекеше және көпше түрін білу;
1.5.2.2 1-ден 20-ға дейінгі сандық сан есімдерді білу;
1.5.2.3 ағылшын тілінде заттардың белгісін білу;
1.5.2.4 a, an, the артикльдерін білу;
1.5.2.5 Who? What? сұраулы есімдіктерді білу;
1.5.2.6 this, that сілтеу есімдіктерін білу;
1.5.2.7 I, you, he, she, it, we, you, they жіктеу есімдіктерін білу;
1.5.2.8 заттардың әрекеттерін білдіретін сөздерді білу;
1.5.2.9 there is/are құрылымын білу;
1.5.2.10 орынды білдіретін сөздерді білу;
1.5.2.11 апта күдерінің алдында уақыттың негізгі көмекші сөзін қолдану
2. Менің мектебім
1. Тыңдалым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.1.1 ағылшын тіліндегі бірқатар қысқа нұсқауларды тыңдау және түсіну
1.2 Сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 ағылшын тіліндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну
1.3 Сұрақтарды түсіну
1.1.3.1 ағылшын тіліндегі диалогтың негізгі сұрақтарын білу: - What is your name? -How old are you? - Where are you from?
1.4 Басты және екінші кезектегі ақпаратты анықтау
1.1.4.1 тыңдалған мәтінде кім/не жайлы айтылғанын анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
1.1.5.1 ағылшын тіліндегі тыңдалған, көрген материалдың мағынасын түсіну

4. Письмо
4.1 Создание текста с использованием различных форм представления
2.​4.​1.​1 составлять простые предложения на заданную тему, используя опорные слова с помощью учителя
4.2 Изложение содержания прослушанного, прочитанного материала
2.​4.​2.​1 на основе прослушанного, прочитанного, увиденного записывать слова и словосочетания рельефно-точечным шрифтом Брайля, плоским письмом для слабовидящих
4.3 Соблюдение каллиграфических норм
2.​4.​3.​1 писать каллиграфически корректно буквы, буквосочетания, слова, словосочетания
5. Языковые нормы
5.1 Соблюдение орфографических норм
2.​5.​1.​1 писать слова, написание которых расходятся с произношением, соблюдать правила переноса
5.2 Соблюдение грамматических норм
2.​5.​2.​1 знать и употреблять единственное и множественное число, притяжательную форму существительного;
2.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 50;
2.​5.​2.​3 описывать предмет и его признаки на английском языке;
2.​5.​2.​4 использовать артикли a, an, the для определения предметов с помощь учителя;
2.​5.​2.​5 задавать вопросы с помощью вопросительных местоимений Who? What? Where? Whose?;
2.​5.​2.​6 использовать указательные местоимения this, that, these, those,these;
2.​5.​2.​7 составлять высказывания о себе, об окружающих предметах с помощью личных местоимений;
2.​5.​2.​8 использовать слова, обозначающие действия предметов в нужном времени с помощью учителя;
2.​5.​2.​9 использовать модальный глагол can (мочь), to be;
2.​5.​2.​10 задавать вопросы с помощью конструкции have got+ существительное;
2.​5.​2.​11 использовать слова, обозначающие местоhere/there;
2.​5.​2.​12 описывать расположение предметов и людей;
2.​5.​2.​13 использовать настоящее продолжающееся время с окончанием – ing;
2.​5.​2.​14 связывать слова и фразы с помощью союзов –but, - and
2. Моя семья и друзья
1. Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.​1.​1.​1 понимать на слух речь учителя, одноклассников на английском языке
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетании
2.​1.​2.​1 понимать лексическое значение слов, словосочетаний
1.3 Понимание вопросов
2.​1.​3.​1 подбирать соответствующую картинку, схему к прослушанному материалу, отвечать на вопросы на английском языке
1.4 Определение главной и второстепенной информации
2.​1.​4.​1 понимать содержание прослушанного текста, определять имена персонажей и названия местности на английском языке
1.5 Понимание аудиовизуального материала
2.​1.​5.​1 понимать действия, происходящие в аудиовизуальном материале
2. Говорение
2.1 Построение основных высказываний о себе
2.​2.​1.​1 составлять высказывания о себе, о своей семье, друге на основе знакомых слов, фраз на английском языке
2.2 Формулирование вопросов и ответов
2.​2.​2.​1 уметь задавать и отвечать на основные вопросы
2.3 Пополнение словарного запаса
2.​2.​3.​1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросов
2.4 Соблюдение речевых норм
2.​2.​4.​1 участвовать в речевой ситуации, понимать собеседника, соблюдать речевые нормы

4. Жазылым
4.1 4.1 Түрлі ұсынымдар формасын қолдана отырып мәтін құрастыру
2.4.1.1 берілген тақырыпта тірек сөздерді қолданып, мұғалімнің көмегімен жай сөйлемдер құру
4.2 Оқылған/тыңдалған материалдың мазмұнын баяндау
2.4.2.1 тыңдағаны, оқығаны, көргені негізінде сөздер мен сөз тіркестерін рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, жалпақ жазумен жазу (нашар көретіндер үшін)
4.3 Каллиграфиялық нормадарды сақтау
2.4.3.1 әріптерді, әріп тіркестерін, сөздерді, сөз тіркестерін каллиграфиялық тұрғыда қисынды жазу
5. Тілдік нормалар
5.1 Орфографииялық нормаларды сақтау
2.5.1.1 жазылымы мен айтылымының айырмашылығы бар сөздерді жазу, тасымалдау ережелерін сақтау
5.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.5.2.1 жекеше және көпше түрді, зат есімнің тәуелдеу формасын білу және қолдану;
2.5.2.2 1-ден 50-ге дейінгі сандық сан есімдерді білу;
2.5.2.3 ағылшын тілінде заттарды және олардың белгісін суреттеу;
2.5.2.4 a, an, the артикльдерін заттарды белгілеу үшін мұғалімнің көмегімен қолдану;
2.5.2.5 Who? What? Where? Whose? сұраулы есімдіктердің көмегімен сұрақтар қою;
2.5.2.6 this, that, these, those, these сілтеу есімдіктерін қолдану;
2.5.2.7 жіктеу есімдіктерінің көмегімен өзі, айналасындағы заттар туралы пайымдамалар құру;
2.5.2.8 заттардың қажетті уақыттағы әрекеттерін білдіретін сөздерді мұғалімнің көмегімен қолдану;
2.5.2.9 can (істей алу), to be модалды етістігін қолдану;
2.5.2.10 10 have got+ зат есім құрылымының көмегімен сұрақтар қою;
2.5.2.11 орынды білдіретін сөздерді қолдану here/there;
2.5.2.12 заттар мен адамдардың орналасуын суреттеу;
2.5.2.13 – ing - жалғауымен аяқталатын осы шақтағы сурелі уақытты қолдану;
2.5.2.14 –but, - and –жалғаулықтардың көмегімен сөздер мен сөйлемдерді байланыстыру
2. Менің отбасым және достарым
1. Тыңдалым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 мұғалімнің, сыныптастарының ағылшын тіліндегі сөзін тыңдау арқылы түсіну
1.2 Сөздер мен сөзтіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 сөздер мен сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
1.3 Сұрақтарды түсіну
2.1.3.1 тыңдалған материалға сәйкес суретті, сызбаны таңдап алу, ағылшын тіліндегі сұрақтарға жауап беру
1.4 Басты және екінші кезектегі ақпаратты анықтау
2.1.4.1 ағылшын тіліндегі тыңдалған мәтіннің мағынасын түсіну, кейіпкерлердің есімдерін және жердің атауын анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
2.1.5.1 аудиовизуалды материалда болып жатқан іс-әрекеттерді түсіну
2. Айтылым
2.1 Өзі туралы негізгі пайымдамалар құру
2.2.1.1 өзі, өзінің отбасы, досы туралы таныс сөздер, сөйлемдер негізінде ағылшын тілінде пайымдамалар құру
2.2 Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
2.2.2.1 негізгі сұрақтарды қойып, жауап бере білу
2.3 Сөздік қорын толықтыру
2.2.3.1 сұрақтар құру үшін сөздер мен сөз тіркестерін қолдану
2.4 Тілдік нормаларды сақтау
2.2.4.1 тілдік жағдаятқа қатысу, әңгімелесушіні түсіну, тілдік нормаларды сақтау

2.​5.​2.​12 описывать расположение предметов и людей;
2.​5.​2.​13 использовать настоящее продолжающееся время с окончанием – ing;
2.​5.​2.​14 связывать слова и фразы с помощью союзов –but, - and
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
1. Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
3.​1.​1.​1 слушать и понимать устную речь, аудио, видео материал, повторяя простые фразы
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетании
3.​1.​2.​1 понимать лексическое значение слов в предложениях и тексте
1.3 Понимание вопросов
3.​1.​3.​1 заполнять таблицу к прослушанному материалу, отвечать на простые вопросы на английском языке
1.4 Определение главной и второстепенной информации
3.​1.​4.​1 определять основную мысль прослушанного текста
1.5 Понимание аудиовизуального материала
3.​1.​5.​1 понимать и описывать места, события, героев в аудиовизуальном материале
2. Говорение
2.1 Построение основных высказываний о себе
3.​2.​1.​1 составлять рассказ по заданному алгоритму на английском языке
2.2 Формулирование вопросов и ответов
3.​2.​2.​1 задавать и отвечать на вопросы по заданным темам
2.3Пополнение словарного запаса
3.​2.​3.​1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
2.4 Соблюдение речевых норм
3.​2.​4.​1 участвовать в речевой ситуации дополняя высказываниями, понимать собеседника, соблюдать речевые нормы
3. Чтение
3.1 Использование словаря при чтении
3.​3.​1.​1 использовать словарь с изображениями для перевода незнакомых слов в тексте
3.2 Использование видов чтения
3.​3.​2.​1 читать выразительно текст, диалоги по ролям
3.3 Понимание содержания текста
3.​3.​3.​1 читать и понимать знакомые слова в текстах
3.4 Определение темы и основной идеи текста
3.​3.​4.​1 понимать основные моменты простого текста, определять героев, место и события
4. Письмо
4.1 Создание текста с использованием различных форм представления
3.​4.​1.​1 самостоятельно составлять предложения на заданную тему, используя опорные слова
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
3.​4.​2.​1 на основе прослушанного, прочитанного, увиденного делать записи рельефно-точечным шрифтом Брайля, плоским письмом для слабовидящих
4.3 Соблюдение каллиграфических норм
3.​4.​3.​1писать каллиграфически корректно слова, словосочетания, предложения
5.Языковые нормы
5.1 Соблюдение орфографических норм
3.​5.​1.​1 уметь применять основные правила чтения и орфографии (умение их применять при чтении и письме)
5.2 Соблюдение грамматических норм
3.​5.​2.​1 употреблять единственное и множественное число, притяжательную форму существительного;
3.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 100, порядковые числительные от 1 до 10;
3.​5.​2.​3 сравнивать прилагательные по степеням;
3.​5.​2.​4 самостоятельно использовать артикли a, an, the для определения предметов;
3.​5.​2.​5 задавать вопросы с помощью вопросительных местоимений Who? What? Where? Whose? How many/much?;
3.​5.​2.​6 использовать указательные местоименияt his, that, these, those, these;
3.​5.​2.​7 составлять высказывания о событиях и действиях с помощью личных местоимении и союзов and, but;
3.​5.​2.​8 использовать глаголы, обозначающие различные виды движения;
3.​5.​2.​9 использовать модальный глагол must;
3.​5.​2.​10 задавать вопросы с помощью конструкции there is/are, have got+ noun;
3.​5.​2.​11 использовать наречия времени и частоты often, seldom, always, never;
3.​5.​2.​12 использовать предлоги места и времени in, at, next to, near, on;
3.​5.​2.​13 формулировать короткие вопросы ответы в настоящем продолжающемся времени;
3.​5.​2.​14 связывать слова с помощью союзов -or, -because, аудио, видео материал, повторяя простые фразы

2.5.2.12 заттар мен адамдардың орналасуын суреттеу;
2.5.2.13 – ing - жалғауымен аяқталатын осы шақтағы сурелі уақытты қолдану;
2.5.2.14 –but, - and –жалғаулықтардың көмегімен сөздер мен сөйлемдерді байланыстыру
4) 3- сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Тірі табиғат
1. Тыңдалым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1 жай сөйлемдерді қайталай отырып ауызша тілді, аудио, видео материалды тыңдау және түсіну
1.2 Сөздер мен сөзтіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
3.1.2.1 сөйлем мен мәтіндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.3 Сұрақтарды түсіну
3.1.3.1 тыңдалған материалға кесте толтыру, ағылшын тіліндегі қарапайым сұрақтарға жауап беру
1.4 Басты және екінші кезектегі ақпаратты анықтау
3.1.4.1 тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
3.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы жерді, оқиғаларды, кейіпкерлерді түсіну және суреттеу
2. Айтылым
2.1 Өзі туралы негізгі пайымдамалар құру
3.2.1.1 берілген алгоритм бойынша ағылшын тілінде әңгіме құрастыру
2.2 Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
3.2.2.1 берілген тақырып бойынша сұрақтар қойып, жауап беру
2.3 Сөздік қорын толықтыру
3.2.3.1 сөйлеу тілінде түрлі контекстегі тақырыптық лексиканы қолдану
2.4 Тілдік нормаларды сақтау
3.2.4.1 пайымдамалармен толықтыра отырып тілдік жағдаятқа қатысу, әңгімелесушіні түсіну, тілдік нормаларды сақтау
3. Оқылым
3.1 Оқу барысында сөздікті қолдану
3.3.1.1 мәтіндегі бейтаныс сөздерді аудару үшін бейнелері бар сөздікті қолдану
3.2 Оқу түрлерін қолдану
3.3.2.1 мәтінді, диалогтарды рөлдер бойынша мәнерлеп оқу
3.3 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.3.1 мәтіндегі таныс сөздерді оқу және түсіну
3.4 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
3.3.4.1 жай мәтіннің негізгі сәттерін түсіну, кейіпкерлерді, тұрған жерін және жағдаяттарын анықтау
4. Жазылым
4.1 Түрлі ұсынымдар формасын қолдана отырып мәтін құрастыру
3.4.1.1 берілген тақырыпта тірек сөздерді қолданып, өз бетінше сөйлемдер құру
4.2 Оқылған/тыңдалған материалдың мазмұнын баяндау
3.4.2.1 тыңдағаны, оқығаны, көргені негізінде рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, жалпақ жазумен жазбалар жасау (нашар көретіндер үшін)
4.3 Каллиграфиялық нормадарды сақтау
3.4.3.1 сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді каллиграфиялық тұрғыда қисынды жазу
5.Тілдік нормалар
5.1 Орфографииялық нормаларды сақтау
3.5.1.1 оқылым мен орфографияның негізгі ережелерін қолдана білу (оларды оқу және жазу барысында қолдану)
5.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
3.5.2.1 жекеше және көпше түрді, зат есімнің тәуелдеу формасын қолдану;
3.5.2.2 1-ден 100-ге дейінгі сандық сан есімдерді, 1ден -10 ға дейінгі реттік сан есімдерді білу;
3.5.2.3 сын есімдерді дәрежелері бойынша салыстыру;
3.5.2.4 a, an, the артикльдерін заттарды белгілеу үшін өз бетінше қолдану;
3.5.2.5 Who? What? Where? Whose? How many/much? сұраулы есімдіктердің көмегімен сұрақтар қою;
3.5.2.6 this, that, these, those, these сілтеу есімдіктерін қолдану;
3.5.2.7 жіктеу есімдіктерінің көмегімен өзі, айналасындағы заттар туралы пайымдамалар құру;
3.5.2.8 қимылдың әр түрін білдіретін етістіктерді қолдану;
3.5.2.9 must (тиісті) модалды етістігін қолдану должен;
3.5.2.10 there is, are, have got+ noun құрылымының көмегімен сұрақтар қою;
3.5.2.11 уақыт пен жиілік үстеулерін қолдану often, seldom, always, never;
3.5.2.12 орын мен уақыттың көмекші сөздерін қолдану in, at, next to, near, on;
3.5.2.13 осы шақтағы сурелі уақытты білдіретін сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
3.5.2.14 -or, -because жалғаулықтардың көмегімен сөздерді байланыстыру

3. Чтение
3.1 Использование словаря при чтении
4.​3.​1.​1 самостоятельно использовать словарь для перевода текста
3.2 Использование видов чтения
4.​3.​2.​1 читать текст используя виды чтения ознакомительное, выборочное, по ролям
3.3 Понимание содержания текста
4.​3.​3.​1 понимать основные моменты в тексте, содержащем знакомые слова и фразы
3.4 Определение темы и основной идеи текста
4.​3.​4.​1 определять основную мысль прочитанного текста
4. Письмо
4.1 Создание текста с использованием различных форм представления
4.​4.​1.​1 составлять рассказ из 2-3 предложений по образцу, плану, ключевым словам
4.2 Изложение содержания прослушанного, прочитанного материала
4.​4.​2.​1на основе прослушанного, прочитанного, увиденного самостоятельно делать записи записи рельефно-точечным шрифтом Брайля, плоским письмом для слабовидящих
4.3 Соблюдение каллиграфических норм
4.​4.​3.​1 писать разборчиво слова, словосочетания, предложения
5. Языковые нормы
5.1 Соблюдение орфографических норм
4.​5.​1.​1 применять основные правила чтения и орфографии умение их применять при чтении и письме
5.2 Соблюдение грамматических норм
4.​5.​2.​1 употреблять единственное и множественное число некоторых исключительных существительных, притяжательную форму существительного;
4.​5.​2.​2 знать количественные числительные от 1 до 1000, порядковые числительные от 1 до 100;
4.​5.​2.​3 использовать прилагательные, по растущему спектру общих и некоторых тематических тем для описания вещей;
4.​5.​2.​4 использовать артикли a, an, the для определения предметов, названия мест, фамилий в тексте;
4.​5.​2.​5 задавать вопросы с помощью вопросительных местоимений Who? What? Where? Whose? How many/much? Which? Why?;
4.​5.​2.​6 использовать указательные местоимения this, that, these, those, these;
4.​5.​2.​7 составлять высказывания о себе, об окружающих предметах, событиях и действиях с помощью личных и притяжательных местоимений my, your, his, her;
4.​5.​2.​8 использовать глаголы, которые указывают на результат, конец действия или его начало;
4.​5.​2.​9 использовать отрицательную форму модальных глаголов;
4.​5.​2.​10 давать полные ответы на вопросы с конструкциями;
4.​5.​2.​11 использовать в речи простые наречия well, badly;
4.​5.​2.​12 использовать предлоги направленияto, in, at, towards, up, down;
4.​5.​2.​13 использовать -ing окончание для описания событий происходящих в данный момент;
4.​5.​2.​14 связывать слова с помощью союзов - and,- but,- or, - because
2. Человеческие ценности
1. Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.​1.​1.​1 слушать и понимать устную речь, аудио/видео материал, задавать вопросы на английском языке для выяснения отдельных высказываний
1.2Понимание лексического значения слов и словосочетании
4.​1.​2.​1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний в тексте
1.3 Понимание вопросов
4.​1.​3.​1 отвечать на вопросы и находить ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Определение главной и второстепенной информации
4.​1.​4.​1 определять основные моменты, события, героев прослушанного материала
1.5 Понимание аудиовизуального материала
4.​1.​5.​1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
2. Говорение
2.1 Построение основных высказываний о себе
4.​2.​1.​1 составлять высказывание о себе, о школе, о своем городе и окружающих предметах увеличивая количество слов
2.2 Формулирование вопросов и ответов
4.​2.​2.​1 формулировать вопросы и ответы используя простые времена английского языка
2.3 Пополнение словарного запаса
4.​2.​3.​1 использовать необходимые слова и фразы для поддержания беседы
2.4 Соблюдение речевых норм
4.​2.​4.​1 участвовать в беседе, уточнять, выяснять, перефразировать речь собеседника, соблюдая речевые нормы

3. Оқылым
3.1 Оқу барысында сөздікті қолдану
4.3.1.1 мәтінді аудару үшін сөздікті өз бетінше қолдану
3.2 Оқу түрлерін қолдану
4.3.2.1 оқу түрлерін қолдана отырып мәтінді оқу (мәтінмен танысу , ішінара, рөлдер бойынша)
3.3 Мәтіннің мазмұнын түсіну
4.3.3.1 таныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің негізгі сәттерін түсіну
3.4 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
4.3.4.1 оқылған мәтіннің негізгі ойын анықтау
4. Жазылым
4.1 Түрлі ұсынымдар формасын қолдана отырып мәтін құрастыру
4.4.1.1 үлгі, жоспар, негізгі сөздер бойынша 2-3 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастыру
4.2 Оқылған/ тыңдалған материалдың мазмұнын баяндау
4.4.2.1 тыңдағаны, оқығаны, көргені негізінде рельефтік-нүктелік Брайль қарпімен, жалпақ жазумен өз бетінше жазбалар жасау
4.3 Каллиграфиялық нормадарды сақтау
4.4.3.1 сөздерді, сөз тіркестерін, сөйлемдерді анық жазу
5. Тілдік нормалар
5.1 Орфографииялық нормаларды сақтау
4.5.1.1 оқылым мен орфографияның негізгі ережелерін қолдану (оларды оқу және жазу барысында қолдану)
5.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
4.5.2.1 кейбір айырықша зат есімдердің жекеше және көпше түрін, зат есімнің тәуелдеу формасын қолдану;
4.5.2. 1-ден 1000-ға дейінгі сандық сан есімдерді, 1-ден 100-ге дейінгі реттік сан есімдерді білу;
4.5.2.3 сын есімдерді жалпы және кейбір тақырыптық сипатының өсу спектрі бойынша заттарды суреттеу үшін қолдану;
4.5.2.4 a, an, the артикльдерін мәтіндегі заттарды, жер атауларын, есімдерді белгілеу үшін қолдану;
4.5.2.5 Who? What? Where? Whose? How many/much? Which? Why? сұраулы есімдіктердің көмегімен сұрақтар қою;
4.5.2.6 this, that, these, those, these сілтеу есімдіктерін қолдану;
4.5.2.7 my, your, his, her жіктеу және тәуелдеу есімдіктерінің көмегімен өзі, айналасындағы заттар, жағдаяттар мен іс-әрекеттер туралы пайымдамалар құру;
4.5.2.8 нәтижені, қоғалыстың аяқталуын және басталуын білдіретін етістіктерді қолдану;
4.5.2.9 модалды етістіктердің теріс формасын қолдану;
4.5.2.10 құрылымы бар сұрақтарға толық жауап беру;
4.5.2.11 сөйлеу тілінде жай үстеулерді қолдану well, badly;
4.5.2.12 бағыттың көмекші сөздерін қолдану to, in, at, towards, up, down;
4.5.2.13 -ing жалғауын осы мезетте болып жатқан жағдаяттарды суреттеуге қолдану;
4.5.2.14 - and,- but,- or, - because жалғаулықтардың көмегімен сөздерді байланыстыру
2. Адами құндылықтар
1. Тыңдалым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1 ауызша тілді, аудио, видео материалды тыңдау және түсіну, бөлектенген пайымдамаларды анықтау үшін ағылшын тілінде сұрақтар қою
1.2 Сөздер мен сөзтіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 мәтіндегі бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын анықтау
1.3 Сұрақтарды түсіну
4.1.3.1 сұрақтарға жауап беру және тыңдалған материалдың негізігі сәттерін табу
1.4 Басты және екінші кезектегі ақпаратты анықтау
4.1.4.1 тыңдалған материалдың негізгі сәттерін, оқиғаларын, кейіпкерлерін анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
4.1.5.1 аудиовизуалды материалдағы негізгі сәттерді анықтау
2. Айтылым
2.1 Өзі туралы негізгі пайымдамалар құру
4.2.1.1 өзі, мектебі, қаласы, айналасындағы заттар туралы сөздердің санын көбейте отырып пайымдамалар құру
2.2 Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
4.2.2.1 ағылшын тілінің жай уақыттарын қолдана отырып сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
2.3 Сөздік қорын толықтыру
4.2.3.1 әңгімені қолдау үшін қажетті сөздер мен сөйлемдерді қолдану
2.4 Тілдік нормаларды сақтау
4.2.4.1 әңгімеге қатысу, тілдік нормаларды сақтай отырып, әңгімелесушінің сөзін нақтылау, анықтау, басқа сөзбен айту

4.​5.​2.​8 использовать глаголы, которые указывают на результат, конец действия или его начало
4.​5.​2.​9 использовать отрицательную форму модальных глаголов;
4.​5.​2.​10 давать полные ответы на вопросы с конструкциями;
4.​5.​2.​11использовать в речи простые наречия well, badly;
4.​5.​2.​12 использовать предлоги направления to, in, at, towards, up, down;
4.​5.​2.​13 использовать -ing окончание для описания событий происходящих в данный момент;
4.​5.​2.​14 связывать слова с помощью союзов - and,- but,- or, - because
Приложение 573
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 573 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является овладение системой математических знаний, умений и навыков обучающимися с нарушениями зрения, практическое применение и использование их в повседневной жизни.
3. Задачи Программы:
1) активизация познавательной деятельности в процессе обучения математике через знакомство с историей развития математики, возникновения математических терминов;
2) формирование у обучающихся представлений о натуральном числе, усвоить смысл и приемы выполнения арифметических действий, формировать прочные вычислительные навыки;
3) выработка навыков устного счета, необходимых элементарных графических умений;
4) знакомство с основными величинами и их измерением, практическое ознакомление с некоторыми зависимостями между ними;
5) формирование представлений о геометрических фигурах и их свойствах;
6) формирование осознанного понимания физического смысла математики, сути абстрактных математических символов, знаков, действий, преобразований;
7) развитие логического и критического мышления, творческих способностей для подбора математических методов при решении практических задач, анализа полученных результатов и установления их достоверности;

4.5.2.8 нәтижені, қоғалыстың аяқталуын және басталуын білдіретін етістіктерді қолдану;
4.5.2.9 модалды етістіктердің теріс формасын қолдану;
4.5.2.10 құрылымы бар сұрақтарға толық жауап беру;
4.5.2.11 сөйлеу тілінде жай үстеулерді қолдану well, badly;
4.5.2.12 бағыттың көмекші сөздерін қолдану to, in, at, towards, up, down;
4.5.2.13 -ing жалғауын осы мезетте болып жатқан жағдаяттарды суреттеуге қолдану;
4.5.2.14 - and,- but,- or, - because жалғаулықтардың көмегімен сөздерді байланыстыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
573 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты - көрмейтін және нашар көретін білім алушыларда математикалық білім, біліктілік және дағды жүйесін қалыптастыру, оны күнделікті тұрмыстық жағдайда және тәжірибеде қолдана алуға үйрету.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) математикалық ұғымдардың пайда болуы, математиканың даму тарихымен танысу арқылы оқу процесінде танымдық іс-әрекетті жандандыру;
2) дұрыс есептеу дағдыларын қалыптастыру, арифметикалық амалдарды орындаудың жолдары мен оның мәнін меңгерту, білім алушылардың натуралды сан туралы түсініктерін қалыптастыру;
3) қажетті қарапайым графикалық біліктілігін, ауызша есептеу дағдысын қалыптастыру;
4) негізгі шама түрлері және оның өлшемдерімен, іс жүзінде олардың арасындағы кейбір тәуелділіктермен таныстыру;
5) геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері туралы түсініктерді қалыптастыру;
6) саналы түрде математиканың физикалық мәні, абстрактілі математикалық таңбалары, белгілері, әрекеттері, түрлендірулері туралы түсініктерін қалыптастыру;
7) практикалық тапсырмаларды шешуде қолданылатын математикалық әдістерді таңдау, алынған нәтижені талдау және оладың шынайлығын бағалау үшін логикалық және сыни ойлауды, шығармашылық қабілеттерін дамыту;

8) формирование начальных представлений о компьютерной грамотности;
9) развитие навыков использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) овладение основами логического и алгоритмического мышления, пространственного воображения и математической речи;
2) формирование навыков измерения, пересчета, вычисления, записи и выполнения алгоритмов с использованием тифлотехнических средств;
3) развитие умений, направленных на обогащение сенсорного опыта, ориентировочными навыками в микро- и макро пространстве;
4) формирование конкретных представлений о величине, форме, количестве, пространственном положении предметов и чертежно-измерительных действий.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Изучая начальный курс математики, обучающиеся учатся анализировать, синтезировать, классифицировать, сравнивать, устанавливать причинно-следственные связи и закономерности, усваивают основы математического языка для описания разнообразных предметов и явлений окружающего мира, усваивают знания и способы действий, что составляет основу умения учиться.
6. Обучение осуществляется на основе личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов и информационно-коммуникационных технологий.
7. Личностно-ориентированный подход заключается в индивидуализации учебного процесса, гармоничном формировании и всестороннем развитии личности обучающегося, полном раскрытии творческих способностей и воспитании социально-значимых качеств личности на уроках математики, коррекции эмоционально-волевой сферы, психических процессов.
8. Деятельностный подход на уроках математики реализуется в развитии и коррекции практических умений и навыков, наиболее эффективными методами являются информационно-рецептивный, поисковый, исследовательский, метод анализа и синтеза, прогнозирования, заключающиеся в многократном закреплении осваиваемого материала и доведении его до автоматизированных навыков.
9. Особое место в деятельностном подходе занимает игровое обучение, которое способствует активизации познавательных интересов обучающихся.
10. Дифференцированный подход предполагает подгрупповое обучение, при котором выделяются три подгруппы:
1) учащиеся первой подгруппы способны достаточно полно и самостоятельно усваивать учебный материал;
2) учащиеся второй подгруппы усваивают учебный материал, но допускают незначительные ошибки при его воспроизведении;
3) учащиеся третьей подгруппы – частично усваивают учебный материал и неспособны самостоятельно воспроизвести его, для них составляются индивидуальные карточки с заданиями и подсказками.

8) компьютерлік сауаттылық туралы бастапқы түсініктерін қалыптастыру;
9) математикаға оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) логикалық және алгоритмдік ойлау, кеңістіктік қиял және математикалық сөйлеу негіздерін меңгерту;
2) тифлотехникалық құралдарды қолдану арқылы алгоритмдерді өлшеу, қайта есептеу, есеп шығару, жазу және орындау дағдыларын қалыптастыру;
3) микро және макро кеңістікте сенсорлық тәжірибені, бағдарлы дағдылармен байытуға бағытталған іскерлікті дамыту;
4) заттардың шамасы, пішіні, саны, кеңістіктік жағдайы және сызба-өлшеу әрекеттері туралы нақты түсініктерді қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Математиканың бастапқы курсын меңгере отырып, білім алушылар талдауға, жинақтауға, жіктеуге, салыстыруға, себеп-салдар арасындағы байланыстар мен заңдылықтарды орнатуға үйренеді, қоршаған ортадағы түрлі заттар мен құбылыстарды сипаттау үшін математикалық тілдің негіздерін, білім мен іс-әрекет тәсілдерін меңгереді, бұл оқу біліктілігінің негізін құрайды.
6. Пәнге оқыту тұлғаға бағытталған, іс-әрекеттік, саралап оқыту, қарым-қатынас тәсілдері және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негізінде жүзеге асырылады.
7. Тұлғаға бағытталған тәсіл оқу процесін дараландыруды, білім алушы тұлғасының үйлесімді қалыптасуы мен жан-жақты дамуын, математика сабағында тұлғаның шығармашылық қабілеттерін толық ашуын көздейді және әлеуметтік-маңызды қасиеттерін тәрбиелеп, эмоциялық-ерік жігері мен психикалық процестерді түзетуге бағытталады.
8. Іс-әрекеттік тәсіл математика сабағында тәжірибелік біліктілікті, дағдыны дамыту мен түзетуде іске асырылады, ақпараттық-рецептивті, іздеу, зерттеу, талдау және өңдеу әдістерді қолдану арқылы меңгеретін материалды бекіту және меңгеру автоматтандырылған дағды деңгейіне жеткізіледі.
9. Іс-әрекеттік тәсілде ойын арқылы білім беру ерекше орын алады, ол арқылы білім алушылардың танымдық қызығушылықтарын белсендіруге ықпал етіледі.
10. Саралап оқыту тәсілі топтастырып оқытуды көздейді, соған орай үш топшаны бөліп көрсетуге болады:
1) бірінші топшадағы оқушылар оқу материалын өз бетімен жеткілікті толық меңгереді;
2) екінші топшадағы оқушылар оқу материалын меңгереді, бірақ елеусіз қателіктерді жібереді;
3) үшінші топшадағы оқушылар – оқу материалын жартылай меңгереді және өз еркімен жеткізе алмайды, олар үшін жеке тапсырмалар жасалады, жеке түзету жолдары мен әдістері қолданылады.

11. При организации дифференцированного подхода учитываются офтальмологические характеристики обучающихся:
1) тотально незрячие и с остаточным зрением (так называемые частично видящие) обучающиеся с остротой зрения в пределах от 0 до 0,04 с коррекцией очками на лучшем видящем глазу – во время занятий они пользуются тактильно-слуховым способом восприятия учебного материала, читают и пишут рельефно-точечным способом по системе Брайля, обучение грамоте данной группы осуществляется с помощью осязания и слуха;
2) слабовидящие обучающиеся с остротой зрения от 0,05 до 0,09 с коррекцией стеклами на лучшем глазу - нуждаются в соблюдении регламентированной облегченной зрительной нагрузки, мероприятиях по охране и рациональному использованию неполноценного зрения, применении учебников укрупненным шрифтом, системы специальных наглядных, технических и оптических средств (накладные ортоскопические, строчные лупы);
3) слабовидящие обучающиеся с остротой зрения от 0,1 до 0,2 с коррекцией оптическими стеклами – при наличии определенных условий они свободно читают с помощью зрения, пишут, зрительно воспринимают предметы, явления и процессы действительности, зрительно ориентируются в большом пространстве, необходимо применение специальной наглядности дополнительных технических средств обучения, соблюдение определенных гигиенических требований.
12. Коммуникативный подход подразумевает обмен знаниями, умениями и навыками в процессе вербального и невербального взаимодействия между обучающимися и педагогом, организовывая работу в группах, в парах.
13. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ):
1) компетентность в использовании ИКТ строится на базовых навыках и включает в себя правильное их применение для работы, досуга и коммуникации;
2) использование мультимедийных ресурсов и средств массовой информации, интерактивных досок и компьютеров способствует модернизации и активизации учебного процесса, а также сотрудничеству и общению между обучающимися и педагогом;
3) для поиска, обработки и обмена информацией необходимо использовать Интернет-ресурсы, сотовую связь, онлайн-форумы; для незрячих детей компьютер с озвучивающей программой невизуального доступа к информации Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус);
14. В коррекционно-развивающей работе применяется система специальных технических и оптических средств, используемых с целью коррекции и компенсации нарушенных функций.
15. Требования к наглядным пособиям по математике:
1) демонстрационные пособия для слабовидящих предусматриваются крупными с четкими контурами, лишенными несуществующих деталей; размеры букв и цифр для наборного полотна не менее 12 см, толщина линии около 2 см.; цвета демонстрируемых объектов насыщенные, яркие, хорошо различимые на расстоянии; высота трафаретов различных предметов счета не менее 12-15 см.; при выполнении аппликаций необходимо подбирать фон так, чтобы четко выделялся объект – на белом темные или на темном светлые;

11. Саралап оқыту барысында білім алушылардың офтальмологиялық сипаттары ескеріледі:
1) тотальді көрмейтін және қалдық көруі бар балалар, көру өткірлігі 0 бастап 0,04 дейін жетеді; бұл балаларда кішігірім қалдық көруі бар немесе олар мүлдем көрмейді - сабақ барысында олар арнайы құрал-көрнекіліктерді (рельефті жүйесі бойынша жасалған), арнайы тифлотехникалық құралдарды, қажетті дидактикалық материалдарды қажет етеді;
2) көру өткірлігі 0,05 бастап 0,09 дейінгі нашар көретін балалар, оларда көру функцияларының күрделі бұзылыстары байқалады: көру өткірлігінің төмендеуімен қатар көру аймағының тарлығы, кеңістікті қабылдауының бұзылуы, көрудің бейімдік механизмінің зақымдалуы;
3) көру өткірлігі 0,1 бастап 0,2 дейінгі нашар көретін балалар - қолайлы жағдайда көру арқылы емін-еркін оқиды, жазады, заттарды, шынайы өмірдің құбылыстары мен процесін қабылдайды, еркін кеңістікте көру арқылы бағдарлай алады; оқыту барысында арнайы көрнекіліктерді, оқытудың қосымша техникалық құралдарын, белгілі гигиеналық талаптарды орындауды қажет етеді.
12. Қарым-қатынас тәсілі білім алушылар мен педагог арасындағы вербалды және вербалды емес өзара байланысуын, топпен, жұппен жұмысты ұйымдастыра отырып, білім, білік және дағдымен алмасуды қарастырады.
13. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі-АКТ) қолдану:
1) АКТ-ды қолдану құзыреттілігі базалық дағдыларға негізделеді және жұмыс жасау, бос уақыт пен коммуникация үшін тиімді пайдалануды қамтиды;
2) мультимедиалық ресурстар мен бұқаралық ақпарат құралдарын, интерактивті тақталарды және компьютерлерді пайдалану оқу процесін жаңғыру және жандандыруға, білім алушылар мен педагог арасындағы ынтымақтастық пен қарым-қатынасты күшейтуге ықпал етеді;
3) ақпаратты іздеу, өңдеу және алмасу үшін Ғаламтор-ресурстарын, ұялы байланысын, онлайн-форумдарын пайдалану қажет; көрмейтін балаларға арналған Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) визуалды емес дыбыстаушы бағдарламалық ақпаратқа қол жеткізетін компьютерді қолданады;
14. Түзете-дамыту жұмысында арнайы оптикалық және техникалық құралдарды зақымдалған функциялардың орнын басу мен түзету мақсатында қолданады.
15. Математика бойынша көрнекі құралдарға қойылатын талаптар:
1) нашар көретіндер үшін демонстрациялық құралдар артық бөлшектері жоқ, нақты, ірі; жиынтық төсемге арналған әріптер мен сандардың көлемі кемінде 12 см, сызықтың қалыңдығы шамамен 2 см.; көрсетілетін нысандардың түсі қанық, ашық, қашықтықта жақсы ажыратылуы; түрлі заттардың трафареттерінің биіктігі кемінде 12-15 см.; аппликацияларды орындау кезінде нысанды нақты көрінетіндей – аққа қанық түстер немесе қараға ашық түстер қарастырылады;

2) цвета наглядных пособий индивидуального пользования для незрячих и частично зрячих обучающихся предусматриваются не более двух цветов, вместе с плоским изображением дается рельефное.
16. В классах для незрячих и слабовидящих обучающихся предусматриваются следующие тифлотехнические средства:
1) специальные учебники, изданные рельефно-точечным шрифтом; содержащие иллюстративно-графический материал, выполненный рельефом или рельефом и цветом;
2) "озвученные" учебники, фонические материалы, аудио учебники, записанные на цифровые носители в формате аудиозаписи DAISY (Дэйзи);
3) тематические рельефно-графические пособия; рельефные координатные плоскости;
4) принадлежности для рельефного черчения: линейка, циркуль, транспортир с тактильной индикацией;
5) принадлежности для рельефного черчения: приборы "Школьник", "Н.А. Семевского", прибор "Н.В.Клушиной";
6) специальные учебные принадлежности: брайлевские приборы, приборы для плоского письма, грифели, тетради, сделанные из плотной (брайлевской) бумаги;
7) математические таблицы, схемы и диаграммы, выполненные в рельефном изображении; рельефные рисунки, модели геометрических фигур, натуральные предметы; разрезные цифры, выполненные одновременно плоским и рельефно-точечным шрифтом, карточки с цифрами.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Математика"
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 3 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
18. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Дочисловые понятия";
2) раздел "Числа и величины";
3) раздел "Элементы алгебры";
4) раздел "Элементы геометрии";
5) раздел "Множества. Элементы логики";
6) "Математическое моделирование".
19. Раздел "Дочисловые понятия" включает следующие подразделы:
1) количественные понятия;
2) величинные понятия;
3) временные понятия;
4) пространственные понятия.
20. Раздел "Числа и величины" включает следующие подразделы:
1) натуральные числа и число 0. Дроби;
2) операции над числами;
3) величины и их единицы измерения.
21. Раздел "Элементы алгебры" включает следующие подразделы:
1) числовые и буквенные выражения;
2) равенства и неравенства. Уравнения.
22. Раздел "Элементы геометрии" включает следующие подразделы:
1) геометрические фигуры и их классификация;
2) изображение и построение геометрических фигур;

2) көрмейтін және қалдық көруі бар білім алушыларға арналған жеке қолданылатын көрнекілік құралдардары екі түстен артық емес, суретпен бірге рельефті бейне қарастырылады.
16. Сыныпта көрмейтін және нашар көретіндерге төмендегідей тифлотехникалық құралдарды қолдану көзделеді:
1) рельефті-нүктелі шрифтпен басылып шыққан, ішінде рельефпен немесе рельеф және түстермен безендірілген иллюстрациялық-графикалық материалдары бар арнайы оқулықтар;
2) цифрлық тасмалдаушы құрылғыға жазылған DAISY (Дэйзи) аудиожазба форматындағы "дыбысталатын" оқулықтар, дыбысталатын материалдар, аудио оқулықтар;
3) белгілі бір тақырыптағы рельефті-графикалық құралдар; рельефті- координаталық жазықтықтар;
4) рельефті сызуға арналған керек-жарақтар: сызғыш, циркуль, тактильді индикациясы бар транспортир;
5) рельефті сурет салуға арналған керек-жарақтар: "Школьник", "Н.А. Семевский", "Н.В.Клушина" аспаптары;
6) арнайы оқу керек-жарақтары: брайльдік аспап, жалпақ етіп жазуға арналған құрылғылар, грифельдер, (брайльдік) қалың қағаздан жасалған дәптерлер.
7) рельефті түрде жасалған математикалық кестелер, сызбалар мен диаграммалар, рельефті суреттер, геометриялық пішінді модельдер, шынайы заттар: рельефті-нүктелі және жазық қаріппен жасалған қиылған сандар, карточкалар мен сандар.
3 - тарау. "Математика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
17. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1 - сыныпта – аптасына 4 ағат, оқу жылында 132 сағатты;
3) 2 - сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
18. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Санға дейінгі ұғымдар" бөлімі;
2) "Сандар мен өлшемдер" бөлімі;
3) "Алгебра элементтері" бөлімі;
4) "Геометриялық элементтер" бөлімі;
5) "Жиындар. Логика элементтері" бөлімі;
6) "Математиалық модельдеу" бөлімі.
19. "Санға дейінгі ұғым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сандық ұғымы;
2) өлшем ұғымы;
3) мезгілдік ұғым;
4) кеңістік ұғымы.
20. "Сандар мен өлшемдер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер;
2) сандармен амалдар орындау;
3) шамалар және олардың өлшем бірліктері.
21. "Алгебра элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сандық және әріптік өрнектер;
2) теңдіктер мен теңсіздіктер. Теңдеулер.
22. "Геометриялық элементтер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі;
2) геометриялық фигураларды кескіндеу және салу;

3) координаты точек и направление движения.
23. Раздел "Множества. Элементы логики" включает следующие подразделы:
1) множества и операции над ними;
2) высказывания;
3) последовательности;
4) комбинации предметов.
24. Раздел "Математическое моделирование" включает следующие подразделы:
1) задачи и математическая модель;
2) математический язык.
25. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 0 класса:
1) раздел "Дочисловые понятия": количественные понятия: один-много, больше-меньше, ни одного, столько же, поровну, одинаково. Величинные понятия: длина, ширина, высота, толщина. Приемы наложения предметов. Временные понятия: вчера, сегодня, завтра, сутки, день, неделя. Пространственные понятия: вверху-внизу, слева-справа, спереди-сзади, далеко-близко, перед, за, между, над, под, в, первый, последний, в центре, выше-ниже;
2) раздел "Числа и величины": натуральные числа и число 0. Прямой, обратный, порядковый счет до 10. Чтение, запись, сравнение чисел. Состав чисел. Сложение и вычитание в пределах 10. Сравнение предметов по величине. Меры определения времени. Операции с монетами;
3) раздел "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения. Равенства, неравенства. Уравнения;
4) раздел "Элементы геометрии": плоские фигуры: треугольник, круг, квадрат, прямоугольник. Пространственные фигуры: куб, шар. Соотношение фигур с предметами окружающего мира. Изображение на плоскости фигур. Отрезок. Сравнение геометрических фигур. Координата точек. Луч. Направление движения;
5) раздел "Множества. Элементы логики": сравнение групп предметов по составу: больше, меньше, одинаково. Головоломки, ребусы, логические задачи. Последовательности. Сравнение групп предметов путем отбора парами: столько же, больше, меньше;
6) раздел "Математическое моделирование": задачи и математическая модель. Способы решения задач; математический язык. Наглядное изображение чисел. Знаки "+", "-", "
", "=", ">", "<".
26. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 1 класса:
1) раздел "Дочисловые понятия": количественные понятия: один-много, больше-меньше, ни одного, столько же, поровну, одинаково. Попарное соотнесение групп предметов при сравнении их по количеству. Уравнивание двух групп предметов по количеству. Величинные понятия: длина, ширина, высота, толщина. Приемы наложения предметов. Временные понятия: вчера, сегодня, завтра, сутки, день, неделя. Пространственные понятия: вверху-внизу, слева-справа, спереди-сзади, далеко-близко, перед, за, между, над, под, в, первый, последний, в центре, выше-ниже;

3) нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты.
23. "Жиындар. Логика элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жиындар және олармен орындалатын амалдар;
2) пікірлер;
3) тізбектер;
4) заттардың комбинациясы.
24. "Математиалық модельдеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) есептер және математикалық модель;
2) математикалық тіл.
25. 0 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Санға дейінгі ұғым" бөлімі: Сандық ұғымыдар: біреу-көп, көп-аз, біреу де емес, соншама, тең, бірдей. Шама ұғымдары: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығы. Заттарды беттестіру тәсілдері. Уақыт ұғымдары: кеше, бүгін, ертең, тәулік, күн, апта. Кеңістіктік ұғымдар: жоғарыда-төменде, оң жағында, сол жағында, алдында-артында, алыс-жақын, алдында, артында, арасында, үстінде, астында, бірінші, соңғы, ортасында, жоғары-төмен;
2) "Сандар мен өлшемдер" бөлімі: натурал сандар және 0 саны. 10 шамасында тура және кері санау. Оқу, жазу, сандарды салыстыру. Сандардың құрамы. 10 шегінде қосу және азайту. Заттарды шама бойынша салыстыру. Мезгілді анықтау өлшемдері. Тиындармен операциялар;
3) "Алгебра элементтері" бөлімі: сандық және әріптік өрнектер. Теңдік, теңсіздік. Теңдеу;
4) "Геометриялық элементтер" бөлімі: жалпақ пішіндер: үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тіктөртбұрыш. Кеңістіктік пішіндер: куб, шар. Пішіндердің қоршаған орта заттарымен арақатынасы. Пішіндер жазықтығындағы сурет. Кесінді. Геометриялық фигураларды салыстыру. Нүктелердің координаттары. Сәуле. Қозғалыс бағыты;
5) "Жиындар. Логика элементтері" бөлімі: заттардың топтарын құрамы бойынша салыстыру: көп, аз, бірдей. Бас қатырғыштар, ребустар, логикалық есептер. Жүйелілік. Жұптарға іріктеу арқылы пәндер топтарын салыстыру: сонша, көп, аз;
6) "Математиалық модельдеу" бөлімі: есептер және математикалық модель. Есептерді шешу тәсілдері; математикалық тіл. Сандардың көрнекі бейнесі.
белгілері.
26. 1 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Санға дейінгі ұғым" бөлімі: Сандық ұғымыдар: біреу-көп, көп-аз, біреу де емес, соншама, тең, бірдей. Саны бойынша салыстырғанда заттарды топтастыру. Санына қарай заттарды топтастыруда теңестіру. Шама ұғымдары: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығы. Заттарды беттестіру тәсілдері. Уақыт ұғымдары: кеше, бүгін, ертең, тәулік, күн, апта. Кеңістіктік ұғымдар: жоғарыда-төменде, оң жағында, сол жағында, алдында-артында, алыс-жақын, алдында, артында, арасында, үстінде, астында, бірінші, соңғы, ортасында, жоғары-төмен;

2) раздел "Числа и величины": натуральные числа и число 0. Прямой, обратный, порядковый счет. Чтение, запись, сравнение чисел. Состав чисел. Разрядный состав, разрядные слагаемые. Десяток. Счет числовыми группами; операции над числами. Сложение и вычитание. Взаимообратность сложения и вычитания. Переместительное свойство сложения. Свойство 1 и 0. Таблица сложения чисел. Сложение и вычитание чисел; величины и их единицы измерения. Величины длины, массы, объема (емкости), времени. Измерение, сравнение, преобразование величин. Определять время по циферблату. Операции с монетами;
3) раздел "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения. Составление, чтение, запись числовых и буквенных выражений. Значение буквенного выражения. Применение буквенных выражений при составлении равенств. Сравнение выражений; равенства и неравенства. Уравнения. Верные и неверные равенства. Решение уравнений;
4) раздел "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация. Точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол. Плоские, пространственные геометрические фигуры. Измерение, сравнение сторон геометрических фигур; изображение и построение геометрических фигур. Прямая, кривая, ломаная линии. Отрезок. Композиции из геометрических фигур. Расположение, направление объектов; координаты точек и направление движения. Расположения точек на числовом луче;
5) раздел "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними. Множества. Классификация множеств. Сравнение множеств. Равные множества, пустое множество; высказывания. Верные и неверные утверждения. Ребусы, логические задачи; последовательности. Последовательность чисел, действий; комбинации предметов. Комбинаций предметов "по два";
6) раздел "Математическое моделирование": задачи и математическая модель. Моделирование условия задач в виде схемы, рисунка, краткой записи. Понятия, термины. Анализ и решение задач. Обратные задачи. Способы решения задач; математический язык. Наглядное изображение чисел. Знаки "+", "-", "
", "=", ">", "<". Числовой луч. Компоненты действий сложения и вычитания. Сбор данных, систематизация. Таблицы, пиктограммы, диаграммы.
27. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 2 класса:
1) раздел "Дочисловые понятия": попарное соотнесение групп предметов при сравнении их по количеству. Уравнивание двух групп предметов по количеству. Величинные понятия: длина, ширина, высота, толщина. Приемы наложения предметов. Временные понятия: вчера, сегодня, завтра, сутки, день, неделя. Пространственные понятия: вверху-внизу, слева-справа, спереди-сзади, далеко-близко, перед, за, между, над, под, в, первый, последний, в центре, выше-ниже;

2) "Сандар мен өлшемдер" бөлімі: натурал сандар және 0 саны. Тура және кері және реттік сан. Оқу, жазу, сандарды салыстыру. Сан құрамы. Сандардың разрядтық құрамы, разрядтық қосылғыштар. Ондық. Сандық топтармен есеп; есептерді шешу. Қосу және азайту. Қосу және азайтудың өзара кері амалы. Қосудың орнын ауыстыру қасиеті. 1 және 0 санының қасиеті. Сандарды қосу кестесі. Сандарды қосу және азайту; шамалар және олардың өлшем бірліктері. Ұзындығы, салмағы, шамалығы (сыйымдылығы), уақыты. Шамаларды өлшеу, салыстыру, түрлендіру. Циферблат бойынша уақытты анықтау. Тиындармен операциялар;
3) "Алгебра элементтері" бөлімі: сандық және әріптік өрнектер. Сандық және әріптік өрнектерді жазу, оқу, құрастыру. Әріптік өрнектің мәні. Теңдік құрау кезінде әріпті өрнекті қолдану. Өрнекті салыстыру; теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Дұрыс және бұрыс теңдік. Теңдеуді шешу.
4) "Геометриялық элементтер" бөлімі: геометриялық фигуралар және оларды топтастыру. Нүкте, түзу, қисық, бөлшектелген, жабық және жабық емес сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш. Жазық, кеңістікті геометриялық фигуралар; Өлшеу, геометриялық фигуралардың барлық қабырғаларын салыстыру; геометриялық фигураларды кескіндеу және салу. Түзу, қисық, бөлшектелген сызықтар. Кесінді. Геометриялық фигуралардан композициялар. Нысандардың орналасуы, бағыты; нүктелердің координаттары және қозғалыс бағыты. Сандық сәуледегі нүктелердің орналасуы;
5) "Жиындар. Логика элементтері" бөлімі: жиындар және олармен орындалатын амалдар. Жиындар. Жиындарды топтастыру. Жиындарды салыстыру. Тең жиындар, бос жиындар; пікірлер. Тұжырымдардың ақиқаттығын немесе ақиқат еместігі. басқатырғыштар, ребустар; кезектілік. Іс-әрекеттің, сандардың реттілігі; заттардың комбинациясы. Заттардың "екі-екіден" (жұп) комбинациясы;
6) "Математиалық модельдеу" бөлімі: есептер және математикалық модель. Есептің шарты сызба, сурет, қысқаша мәтін ретінде түрленуі. Ұғымдар, сөздіктер. Есепті шешу және талдау. Кері есептер. Есептерді шешу жолдары; математикалық тіл. Сандардың көрнекі бейнесі. Сандардың көрнекі бейнесі.
белгілері. Сандық сәуле. Қосу және азайтуды орындау компоненттері. Мәліметтерді жинау, жүйелеу. Кестелер, пиктограммалар, диаграммалар.
27. 2 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Санға дейінгі ұғым" бөлімі: заттардың тобын саны бойынша салыстырғанда жұптап бөлу. Заттардың екі тобын саны бойынша теңестіру. Шама түсініктері: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығы. Заттарды беттестіру тәсілдері. Мезгілдік ұғымдар: кеше, бүгін, тәуілік, күн, апта. Кеңістіктік ұғымдар: жоғарыда-төменде, оң жағында, сол жағында, алдында-артында, алыс-жақын, алдында, артында, арасында, үстінде, астында, бірінші, соңғы, ортасында, жоғары-төмен;

2) раздел "Числа и величины": натуральные числа и число 0. Числа в пределах 100. Прямой и обратный счет. Чтение, запись и сравнение двузначных чисел. Разрядный состав. Римская нумерация чисел. Запись, счет и сравнение чисел в пределах 1000. Прямой и обратный счет; операции над числами. Умножение и деление. Переместительное и сочетательное свойства сложения. Переместительное свойство умножения. Таблица сложения однозначных чисел с переходом через десяток. Таблица умножения и деления на 2; 3; 4; 5. Сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток. Сложение и вычитание двузначных чисел; величины и их единицы измерения. Шкалы измерительных приборов. Сравнение значений величин: длины, массы объема, времени. Преобразование единиц измерения длины, массы, времени. Монеты и операции с ними;
3) раздел "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения. Свойства сложения и умножения. Умножение числа на 1, деление числа на 1. Буквенные, числовые выражения со скобками и без них; равенства и неравенства. Уравнения. Решение уравнений. Уравнения сложной структуры;
4) раздел "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация. Виды углов. Классификация многоугольников. Признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника. Классификация многоугольников. Нахождение стороны геометрической фигуры. Формулы нахождения периметра; изображение и построение геометрических фигур. Отрезки и прямые. Прямой угол. Модели плоских фигур. Построение плоских фигур. Определение исходной позиции, направление и движение; координаты точек и направление движения. Расположение точек на линии;
5) раздел "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними. Изображение множеств при помощи диаграмм. Классификация числовых множеств. Элементы множества. Объединение и пересечение множеств; высказывания. Истинные и ложные утверждения. Головоломки. Логические задачи; последовательности. Закономерность в последовательностях чисел; комбинации предметов. Комбинации из предметов "по три";
6) раздел "Математическое моделирование": задачи и математическая модель. Моделирование задач в виде таблицы, схемы, краткой записи. Анализ и решение задач. Решение задач на зависимость между величинами. Задачи с прямыми и косвенными вопросами. Задачи в два действия. Задачи на действия в виде числового выражения; математический язык. Графическая модель двухзначных чисел. Заглавные буквы латинского алфавита. Знаки
и
. Сбор данных, построение таблиц и диаграмм.
28. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 3 класса:

2) "Сандар мен өлшемдер" бөлімі: натурал сандар және 0 саны. 100 шамасындағы сандар. Тура және кері санау. Екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру. Разряд құрамы. Римдік сандармен нөмірлеу. 1000 шамасындағы сандарды жазу, санау және салыстыру. Тура және кері санау; сандармен амалдар орындау. Көбейту және бөлу. Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттері. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті. Ондыққа көшу арқылы біртаңбалы сандардың көбейту кестесі. 2; 3; 4; 5 сандарына бөлу және көбейту. Ондыққа көшу арқылы біртаңбалы сандарды азайту және қосу. Екітаңбалы сандарды азайту және қосу; шама және оны өлшеу бірлігі. Өлшеу құралдарының шкаласы. Шама ұғымын салыстыру: ұзындығы, көлем салмағы, уақыты. Уақыт, салмақ, ұзындық өлшем бірліктерін ауыстыру. Тиындар және олармен түрліше төлем жасау;
3) "Алгебра элементтері" бөлімі: сандық және әріптік өрнектер. Қосу және көбейтудің қасиеттері. 1 санына көбейту, 1 санына бөлу. Әріптік және сандық өрнектерді жақша ішінде немесе жақшасыз жазу; теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Теңдеуді шешу. Теңдеудің күрделі құрамы;
4) "Геометриялық элементтер" бөлімі: геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі. Бұрыштың түрлері. Көпбұрыштардың топтастырылуы. Тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері. Көпбұрыштардың жіктелуі. Геометриялық фигуралардың қабырғаларын табу. Периметрді табу формуласы; геометриялық фигураларды кескіндеу және салу. Кесінді және тура. Тура бұрыш. Жазық пішіндердің моделі. Жазық пішінді салу. Бастапқы орнын, бағытын, қозғалысын анықау; нүктелердің координаттары және қозғалыс бағыты. Сызықта нүктелерді орналастыру;
5) "Жиындар. Логика элементтері" бөлімі: жиындар және олармен орындалатын амалдар. Диаграмма арқылы жиындарды бейнелеу. Сандық жиындардың топтастырылуы. Жиын элементтері. Жиындардың қиылысуы мен бірігуі; пікірлер. Ақиқат және ақиқат емес тұжырымдамалар. Басқатырғыштар. Логикалық есептер; Реттілігі. Сандардың реттілік заңдылығы. заттардың комбинациясы. "Үш-үштен" құралған заттардың комбинациясы;
6) "Математиалық модельдеу" бөлімі: есептер және математикалық модель. Есептің шарты сызба, сурет, қысқаша мәтін ретінде түрленуі. Есепті шешу және талдау. Шамалар арасындағы тәуелділікке арналған есепті шешу. Тура және жанама сұрақтары бар есептерді шешу. Екі амалмен орындалатын есептер. Сандық өрнек түрінде орындалатын есептер; математикалық тіл. Екітаңбалы сандардың графикалық моделі. Латын әліппесінің бас әрпі
және
таңбасы. Диаграмма және кесте сызу, деректер жинау.
28. 3 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:

1) раздел "Дочисловые понятия": количественные понятия: величинные понятия: длина, ширина, высота, толщина. Приемы наложения предметов. Временные понятия: вчера, сегодня, завтра, сутки, день, неделя. Пространственные понятия: вверху-внизу, слева-справа, спереди-сзади, далеко-близко, перед, за, между, над, под, в, первый, последний, в центре, выше-ниже;
2) раздел "Числа и величины": натуральные числа и число 0. Образование чисел в пределах 1000. Прямой и обратный счет. Место в натуральном ряду. Чтение, запись, сравнение чисел. Разрядный и классовый состав чисел. Сумма разрядных слагаемых. Тысяча. Доли: чтение, запись, сравнение; операции над числами. Дроби. Сравнение дробей. Квадрат числа, куб числа. Свойство 0 и 1 при умножении и делении. Переместительное, сочетательное, распределительное свойства умножения. Таблица умножения и деления на 6; 7; 8; 9. Сложение и вычитание чисел. Деление с остатком. Внетабличное умножение и деление чисел. Деление суммы и произведения на число. Умножение суммы на число. Табличное умножение и деление чисел. Доля числа, обратная операция; величины и их единицы измерения. Палетка. Измерение, сравнение, преобразование величин. Виды часов: определение времени. Купюры и операции с ними;
3) раздел "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения. Составление, чтение, запись выражений. Нахождение значения выражения. Сочетательное и распределительное свойства умножения в виде буквенного равенства. Сравнение числовых выражений. Порядок действий в выражениях со скобками и без скобок. Формула; равенства и неравенства. Уравнения. Решение неравенств, уравнений;
4) раздел "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация. Окружность, круг, центр, радиус, диаметр. Симметричные и несимметричные фигуры. Классификация. Площадь прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника. Периметр комбинированных фигур. Построение фигур по заданным значениям; изображение и построение геометрических фигур. Параллельные и пересекающиеся прямые. Построение окружности. Развертка пространственной фигуры. Положения пространственных фигур; координаты точек и направление движения. Расположения точек на плоской фигуре;
5) раздел "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними. Объединение и пересечение множеств, чисел. Подмножество; высказывания. Истинные или ложные высказывания. Логические задачи. Таблицы и графы; последовательности. Закономерность. Составление последовательности; комбинации предметов. Дерево возможностей;

1) "Санға дейінгі ұғым" бөлімі: Сандық ұғымыдар: шама ұғымдары: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығы. Заттарды беттестіру тәсілдері. Мезгілдік ұғымдар: кеше, бүгін, тәуілік, күн, апта. Кеңістіктік ұғымдар: жоғарыда-төменде, оң жағында, сол жағында, алдында-артында, алыс-жақын, алдында, артында, арасында, үстінде, астында, бірінші, соңғы, ортасында, жоғары-төмен;
2) "Сандар мен өлшемдер" бөлімі: натурал сандар және 0 саны. 100 шамасындағы сандар. Тура және кері санау. Натуралды сандардың ішінде орны. Сандарды жазу, санау және салыстыру. Разрядты және сыныпты санның құрылымы. Разряд қосындысының саны. Мың. Бөлшектер: оқу, жазу, салыстыру; сандармен амалдар орындау. Бөлшектер. Бөлшектерді салыстыру. Санның квадраты, шаршы сан. көбейту және бөлуді орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттері. көбейтудің ауыстырымдылық, үлестірімділік, терімділік қасиеттері. 6; 7; 8; 9 сандарына көбейту және бөлу. Сандарды қосу және азайту. Қалдықпен бөлу. Сандарды кестеден тыс бөлу және көбейту. қосындыны санға көбейту. Соманы санға көбейту. Сандарды көбейту және бөлу кестесі. Санның үлесі, кері операция; шамалар және олардың өлшем бірліктері. Палетка. Өлшеу, салыстыру, шамаларды түрлендіру. Сағат түрлері: уақытты анықтау. Купюралар және олармен операциялар;
3) "Алгебра элементтері" бөлімі: сандық және әріптік өрнектер. Өрнек құру, оқу, жазу. өрнектердің мәнін табу. Көбейтудің ауыстырымдылық, үлестірімділік қасиеттері әріптік теңестіру түрінде. Сандық өрнектерді салыстыру. Жақшалары бар және жақшалары жоқ өрнектердегі әрекет тәртібі. Формула; теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Теңсіздік пен теңдеуді шешу;
4) "Геометриялық элементтер" бөлімі: геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі. Шеңбер, дөңгелек, орталық, радиус, диаметрі. Симметриялық және симметриялық емес пішіндер. Топтастыру. Тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың ауданы. Бұрыштың түрлері. Көпбұрыштардың топтастырылуы. Тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың ауданы. Көпбұрыштардың жіктелуі. Геометриялық фигуралардың қабырғаларын табу. Құрама пішіндердің периметрі. Берілген сипаттама бойынша пішіндерді кескіндеу; геометриялық фигураларды кескіндеу және салу. Параллельді және қиылысатын түзу. Шеңберді кескіндеу. Кеңістіктік пішінді кеңейту. Нүктелердің координаттары және қозғалыс бағыты. Жазық пішіндегі нүктелердің орналасуы;
5) "Жиындар. Логика элементтері" бөлімі: жиындар және олармен орындалатын амалдар. Сандардың, жиынның бірігуі мен қиылысуы. Ішкі жиын; Пікірлер. Ақиқат және ақиқат емес тұжырымдамалар. Логикалық есептер. Кестелер және бағандар; Реттілігі. Заңдылық. Реттілігін құру; заттардың комбинациясы. Мүмкіндіктер тармағы;

6) раздел "Математическое моделирование": задачи и математическая модель. Моделирование задачи. Анализ и решение задач. Прикидка ответа задачи; математический язык. Графические модели многозначных чисел. Таблица разрядов и классов. Знаки обозначения множеств. Буквы латинского алфавита. Названия компонентов действий. Сбор данных, систематизация, сравнение. Диаграммы, пиктограммы.
29. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 4 класса:
1) раздел "Дочисловые понятия": величинные понятия: длина, ширина, высота, толщина. Приемы наложения предметов. Временные понятия: вчера, сегодня, завтра, сутки, день, неделя. Пространственные понятия: вверху-внизу, слева-справа, спереди-сзади, далеко-близко, перед, за, между, над, под, в, первый, последний, в центре, выше-ниже;
2) раздел "Числа и величины": натуральные числа и число 0. Дроби. Многозначные числа, образование. Место числа натуральном ряду. Чтение, запись и сравнение чисел. Округление многозначных чисел. Разрядный и классовый состав многозначных чисел. Сумма разрядных слагаемых. Миллион. Процент. Часть целого в процентах. Сравнение дробей. Правильные, неправильные дроби. Смешанные числа; операции над числами. Сложение и вычитание дробей. Свойства 0 и 1. Свойства сложения и умножения. Классификация натуральных чисел. Сложение и вычитание многозначных чисел. Вычисления с помощью микрокалькулятора. Деление на 10, 100, 1000. Умножение и деление чисел. Умножение числа на сумму. Умножение и деление числа на произведение. Деление многозначных чисел с остатком. Преобразование смешанного числа и дроби. Сложение и вычитание дробей. Преобразование процента и дроби; величины и их единицы измерения. Пространственные геометрические фигуры. Измерение, сравнение, преобразование величин. Доли единиц времени. Иностранная и национальная валюта, операции с ними;
3) раздел "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения. Составление выражений. Выражения с несколькими переменными. Алгоритм сложения и вычитания дробей. Основное свойство дроби. Сравнение выражений с дробными числами. Порядок действий в выражениях со скобками и без скобок. Формулы пути при прямолинейном равномерном движении, движении вдогонку и с отставанием. Формула деления с остатком; равенства и неравенства. Уравнения. Двойные неравенства. Решение уравнений;
4) раздел "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация. Прямоугольный треугольник, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы. Классифицировать треугольники. Объем прямоугольного параллелепипеда. Площадь фигур; изображение и построение геометрических фигур. Перпендикулярные прямые. Ось симметрии. Симметричные и несимметричные плоские фигуры. Градусная мера угла. Развертка пирамиды, цилиндра, конуса; координаты точек и направление движения. Схемы движения объектов. Исходная позиция и направление движения;

6) "Математиалық модельдеу" бөлімі: есептер және математикалық модель. Еспетерді модельдеу. Есепті шешу және талдау. Есептеу кезінде жауабын алдын ала болжау; математикалық тіл. Көп таңбалы сандардың графикалық моделі. Сынып және разряд кестесі. Жиынды көрсететін таңбалар. Латын әліппесінің әріптері. Іс-әрекет компоненттерінің атауы: Мәліметтерді жинау, жүйелеу. салыстыру. Диаграммалар, пиктограммалар.
29. 4 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Санға дейінгі ұғым" бөлімі: шама ұғымдары: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығы. Заттарды беттестіру тәсілдері. Мезгілдік ұғымдар: кеше, бүгін, тәуілік, күн, апта. Кеңістіктік ұғымдар: жоғарыда-төменде, оң жағында, сол жағында, алдында-артында, алыс-жақын, алдында, артында, арасында, үстінде, астында, бірінші, соңғы, ортасында, жоғары-төмен;
2) "Сандар мен өлшемдер" бөлімі: натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер. Көптаңбалы сандар, құрылу жолы. Натурал сандар қатарындағы орнын анықтау. Оқу, жазу, сандарды салыстыру. Көптаңбалы сандарды дөңгелектеу. Көп таңбалы сандардың сыныптық және разрядтық құрамы. Разрядты қосындылардың қосындысы. Миллион. Пайыз. Пайыздың бүтін бөлігі. Бөлшектерді салыстыру. Дұрыс, дұрыс емес бөлшектер. Аралас сандар; Сандармен амалдар орындау. Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту. 1 және 0 санының қасиеті. Натуралды сандардың топтастырылуы. Көп таңбалы сандарды қосу және азайту. Микрокалькулятордың көмегімен есептеу. 10, 100, 1000 санына бөлу. Сандарды көбейту және бөлу. Санды сомаға көбейту. Санды көбейту және көбейтіндіге бөлу. Көп таңбалы сандарды қалдықпен бөлу. Аралас сан мен бөлшектің түрленуі. Бөлшектерді қосу және азайту. Пайыз және бөлшек түрленуі; шамалар және олардың өлшем бірліктері. Кеңістіктік геометриялық фигуралар. Шамаларды өлшеу, салыстыру, түрлендіру. Уақыт бірліктерінің үлесі. Шетел және ұлттық валюта, олармен операциялар;
3) "Алгебра элементтері" бөлімі: сандық және әріптік өрнектер. Өрнектерді құрастыру. Бірнеше айнымалысы бар өрнектер. Бөлшектерді қосу және азайту алгоритмі. Бөлшектердің негізгі құрамы. Бөлшек сандармен өрнектерді салыстыру. Жақшалары бар және жақшалары жоқ өрнектердегі әрекет тәртібі. Түзу сызықты біркелкі қозғалыс, айдау және артта қалу қозғалысы кезіндегі жол формулалары. Теңдік және теңсіздік. Теңдеулер. Қос теңсіздіктер. Теңдеулердің шешімі;
4) "Геометриялық элементтер" бөлімі: геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі. Тікбұрышты үшбұрыш, шаршы, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементі. Үшбұрышты топтастыру. Тікбұрышты параллелепипед көлемі. Фигуралардың ауданы; геометриялық фигуралар және олардың қасиеттері. Перпендикулярлы түзу. Симметрия осьі. Симметриялы және симметриялы емес жазық пішіндер. Бұрыштың градустық өлшемі. Пирамида, цилиндр, конусты өрістету; нүктелердің координаттары және қозғалыс бағыты. Нысандардың қозғалыс схемалары. Бастапқы позиция және қозғалыс бағыты;

5) раздел "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними. Характер отношений между множествами. Области пересечения и объединения множеств. Переместительное и сочетательное свойства множеств; высказывания. Высказывания с математическим содержанием. Истинность и ложность высказываний. Логические задачи; последовательности. Закономерность в последовательности чисел, дробей. Составление закономерности; комбинации предметов. Комбинаторные задачи;
6) раздел "Математическое моделирование": задачи и математическая модель. Моделирование задачи. Анализ и решение задачи. Составление, сравнение задач. Способы решения задач. Моделирование действий задач. Арифметический и алгебраический способы решения задач; математический язык. Образование, сравнение дробей. Действия с дробями. Обозначение и чтение букв латинского алфавита. Символ процента и градусной меры угла. Графики движения, чертежи.
Глава 4. Система целей обучения
30. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.2.4 "1" – класс, "1.2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
31. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Дочисловые понятия":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Количественные понятия
0.​1.​1.​1 различать количественные понятия: один-много;
0.​1.​1.​2 соотносить предметы с их количеством: один-много;
0.​1.​1.​3 знать, употреблять понятия с использованием сравнительного языка: больше-меньше, длиннее- короче;
0.​1.​1.​4 обозначать количество предметов, жидких и сыпучих веществ понятиями: много-мало, больше-меньше, ни одного, один, столько же, поровну, одинаково
1.​1.​1.​1 уметь пользоваться приемом попарного соотнесения двух групп предметов при сравнении их по количеству;
1.​1.​1.​2 применять способы сложения и вычитания при добавлении недостающего и удалении лишнего предмета
2.​1.​1.​1 использовать приемы попарного соотнесения в решении простых и составных задач
3.​1.​1.​1 применять количественные понятия в решении задач с использованием переместительного свойства сложения
4.​1.​1.​1 применять количественные понятия при умножении и делении чисел
1.2 Вели чинные понятия
0.​1.​2.​1 знать приемы наложения и приложения при сравнении предметов по величине: длине, ширине, высоте, толщине;
0.​1.​2.​2 называть свойство каждого из 2-3 предметов при их сравнении по величине: длине, ширине, высоте, толщине;

5) "Жиындар. Логика элементтері" бөлімі: жиындар және олармен орындалатын амалдар. Жиындар арасындағы қатынастың сипатын анықтай білу. Көптік арасындағы қатынастың сипатын анықтай білу. Көптіктің қиылысу және бірігу аймақтарын белгілеу. Көптікті қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттері; пікірлер. Математикалық мазмұндағы пікірлер. Тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығы. Логикалық есептер; Реттілігі. Бөлшектердің, сандардың реттілік заңдылықтары. Заңдылықты құру; заттардың комбинациясы. Комбинаторлық есептер;
6) "Математиалық модельдеу" бөлімі: есептер және математикалық модель. Есептерді модельдеу. Есепті шешу және талдау. Есептерді құрастыру, салыстыру. Есептерді шешу тәсілдері. Есептерді шешу жодарын модельдеу. Есептерді шешудің арифметикалық және алгебралық жолдары; математикалық тіл. Бөлшекті салыстыру, құрылу жолы. Бөлшекке арналған амалдар. Латын әліппесіндегі әріпті жазу және оқу. Латын әліпбиі әріптерін белгілеу және оқу Бұрыштың градустық өлшемі мен пайызды белгілеу таңбасы. Сызбалар, қозғалыс графигі.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
30. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.4 кодында: "1" – сынып, "1.2" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
31. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Санға дейінгі ұғым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.1 Сандық ұғымы
0.1.1.1 сандық ұғымдарды: біреу-көп ажырату;
0.1.1.2 заттарды оның санымен: біреу-көп сәйкестендіру;
0.1.1.3 көбірек-азырақ, ұзынырақ-қысқарақ ұғымдарын салыстырмалы тілді пайдалана отырып, қолдану;
0.1.1.4 сұйық және сусымалы заттарды көп-аз, көбірек-азырақ, біреу де емес, біреу, сонша, тең, бірдей сандық ұғымдармен белгілеу.
1.1.1.1 заттардың екі тобын саны бойынша салыстырғанда жұптарға бөліп сәйкестендіру тәсілін пайдалану;
1.1.1.2 жетіспейтін затты қосу және артық затты алып тастау кезінде қосу және азайту тәсілдерін қолдану
2.1.1.1 құрама немесе жай есептерді шешуде жұптарға бөліп сәйкестендіру тәсілін пайдалану
3.1.1.1 көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдалана отырып есептерді шешуде кезінде сандық ұғымын қолдану
4.1.1.1 сандарды бөлу немесе көбейту кезінде сандық ұғымын қолдану
1.2 Өлшем ұғымы
0.1.2.1 заттарды шамасы бойынша салыстырғанда салу және беттестіру тәсілдерін: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығын пайдалануды білу;
0.1.2.2 шама бойынша салыстыру кезінде әр бір 2-3 заттың қасиетін: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығына қарай атап беру;

0.​1.​2.​3 классифицировать предметы по признаку величины: длина, ширина, высота, толщина
1.​1.​2.​1 измерять длину отрезка, используя линейку с рельефными делениями для незрячих обучающихся
2.​1.​2.​1 описывать взаимное расположение предметов в пространстве и на плоскости
3.​1.​2.​1 вычислять периметры прямоугольника, треугольника, квадрата, многоугольника:
3.​1.​2.​2 вычислять периметр, площадь фигуры, составленной из прямоугольников
4.​1.​2.​1 определять площадь прямоугольника и квадрата, используя модели квадратных сантиметров, квадратных метров;
4.​1.​2.​2 оценивать размеры геометрических объектов, расстояние приближенно, используя осязание и остаточное зрения
1.3 Временные понятия
0.​1.​3.​1 знать временные понятия: вчера, сегодня, завтра;
0.​1.​3.​2 знать понятия: сутки, день, неделя
1.​1.​3.​1 различать временные понятия: вчера, сегодня, завтра;
1.​1.​3.​2 соотносить события жизни с понятиями: сутки, день, неделя;
1.​1.​3.​3 называть порядок следования понятий: сутки, день, неделя
2.​1.​3.​1 применять временные понятия: вчера, сегодня, завтра в решении задач;
2.​1.​3.​2 называть порядок следования понятий: месяц, год, век
3.​1.​3.​1 применять порядок следования понятий: месяц, год, век при решении логических задач
4.​1.​3.​1 устанавливать зависимость между временными понятиями, представленными в задаче, планировать ход решения задачи, выбирать и объяснять выбор действий
1.4 Пространственные понятия
0.​1.​4.​1 знать и показывать направления: слева-справа, спереди-сзади;
0.​1.​4.​2 называть предметы, расположенные слева, справа, спереди, сзади, вверху-внизу, далеко-близко;
0.​1.​4.​3 понимать пространственные отношения нескольких предметов относительно друг друга: перед, за, в, между, над, под;
0.​1.​4.​4 понимать отношения порядка следования при выстраивании предметов: первый, последний, за, перед, между;
0.​1.​4.​5 ориентироваться на плоскости листа бумаги: в центре, справа, слева, над, под, выше, ниже
1.​1.​4.​1 знать и показывать направления: слева-справа, спереди-сзади;
1.​1.​4.​2 называть предметы, расположенные слева, справа, спереди, сзади, вверху-внизу, далеко-близко;
1.​1.​4.​3 применять пространственные отношения нескольких предметов относительно друг друга: перед, за, в, между, над, под;
1.​1.​4.​4 применять отношения порядка следования при выстраивании предметов: первый, последний, за, перед, между;
1.​1.​4.​5 ориентироваться на плоскости листа бумаги: в центре, справа, слева, над, под, выше, ниже
2.​1.​4.​1 использовать пространственные понятия: перед, за, в, между, над, под при решении задач;

0.1.2.3 заттарды шама қасиеттері: ұзындығы, ені, биіктігі, жуандығы қарай топтастыру
1.1.2.1 көрмейтін білім алушыларға арналған бөлінді мен рельефті сызғышты қолдана отырып кесіндінің ұзындығын өлшеу
2.1.2.1 кеңістікте және жазықтықта заттардың өзара орналасу орнын сипаттап беру
3.1.2.1 көпбұрыштың, шыршының, үшбұрыштың, тік төртбұрыштың периметірін анықтау;
3.1.2.2 тікбұрыштан құралған пішіндерді, аудынын, периметірін анықтау
4.1.2.1 төрбұрыш тәріздес, төрбұрышты модельді сантиметрлерді қолдана отырып, шаршы мен тікбұрыштың ауданын анықтау;
4.1.2.2 қалдық көруі мен сипап сезуін пайдалана отырып, нысандардың геометриялық өлшемін, жақын қашықтықты бағалау
1.3 Мегіл ұғымы
0.1.3.1 мезгілдік ұғымдарды: кеше, бүгін, ертең білу;
0.1.3.2 тәуілік, күн, апта ұғымдарын білу
1.1.3.1 мезгіл ұғымдарын ажырата алу: кеше, бүгін, ертең;
1.1.3.2 өмірдегі жағдайды: тәуілік, күн, апта ұғымдармен сәйкестендіру;
1.1.3.3 ұғымдардың: тәуілік, күн, апта жүру тәртібі
2.1.3.1 есепті шешуде кеше, бүгін, ертең мезгіл ұғымдарын қолдану;
2.1.3.2 ай, жыл, ғасыр ұғымдардың жүру тәртібін атау
3.1.3.1 логикалық есептерді шешуде ай, жыл, ғасыр ұғымдарының жүру кезектілігін қолдану
4.1.3.1 есептерді шешуде амалды таңдау, түсіндіре алу, жоспарлау, қолданатын есепте көрсетілген мезгіл ұғымдарының арасындағы тәуелділікті орнату
1.4 Кеңістік ұғымы
0.1.4.1 оң жақ-сол жақ, алдында-артында бағытын көрсету және білу;
0.1.4.2 оң жақта, сол жақта, алдыда, артында, үстінде-астында, алыста-жақында тұрған заттарды атау;
0.1.4.3 бір-біріне қатысты бірнеше заттардың: алдында, артында, арасында, ортасында, астында, үстінде кеңістікте қатынасын түсіну;
0.1.4.4 заттарды тізбектеп қою кезінде реттілігін: бірінші, соңынан, артына, алдына, ортасына сақтап қоюды түсіну;
0.1.4.5 қағаз бетінің жазықтығында: ортасында, оң жағында, сол жағында,астында, үстінде, жоғары, төменді бағдарлау
1.1.4.1 бағыт түрлерін білу және көрсету: оңға-солға, алдында-артында;
1.1.4.2 оң жақта, сол жақта, алдында, артында, үстінде-астында, алыста-жақында тұрған заттарды атау;
1.1.4.3 бір-біріне қатысты бірнеше заттардың кеңістікте қатынасын қолдану: алды, арты, ортасы, үсті;
1.1.4.4 заттарды тізбектеп қою кезінде реттілігін сақтап қоюды қолдану: бірінші, соңы, арты, алды, ортасы;
1.1.4.5 қағаз бетінің жазықтығында: ортасында, оң жағында, сол жағында, үстінде, астында, жоғарыда, астында бағдарлау
2.1.4.1 есепті шешу кезінде кеңістік ұғымын: алды, арты, ортасы, үсті, астын қолдану;

2.​1.​4.​2 соотносить реальные объекты с моделями геометрических фигур с использованием пространственных понятий: больше-меньше, выше-ниже
3.​1.​4.​1 описывать взаимное расположение предметов в пространстве и на плоскости;
3.​1.​4.​2 распознавать, называть, изображать геометрические фигуры, используя тифлотехнические средства для построения на плоскости, выполнять изображения отрезков, ломанных и других геометрических фигур
4.​1.​4.​1 выполнять построение геометрических фигур с заданными измерениями: отрезок, квадрат, прямоугольник с помощью линейки, угольника;
4.​1.​4.​2 распознавать, различать, называть и использовать модели геометрических тел: параллелепипед, пирамида, цилиндр, конус в математическом приборе "Н.В. Клушиной"
2) раздел "Числа и величины":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
0.​2.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и числа нуль;
0.​2.​1.​2 считать в прямом и обратном порядке в пределах 10, определять место числа в натуральном ряду чисел;
0.​2.​1.​3 читать, записывать и сравнивать однозначные числа, числа до 10, используя рельефно-точечный шрифт и прибор Брайля;
0.​2.​1.​4 определять состав однозначных чисел, разрядный состав чисел в пределах 10;
0.​2.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 10
1.​2.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и числа нуль;
1.​2.​1.​2 считать в прямом и обратном порядке в пределах 10, 11-20;
1.​2.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.​2.​1.​4 читать, записывать и сравнивать однозначные числа, числа от 11 до 20, используя рельефно-точечный шрифт и прибор Брайля;
1.​2.​1.​5 определять состав однозначных чисел, разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
1.​2.​1.​6 образовывать укрупненную единицу счета – десяток;
1.​2.​1.​7 считать, десятками до 100, записывать, используя прибор Брайля; сравнивать;
1.​2.​1.​8 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20;
1.​2.​1.​9 находить половину числа
2,4,6,8,10 предметов путем практического действия
2.​2.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 100;
2.​2.​1.​2 считать в прямом и обратном порядке в пределах 100;
2.​2.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел
2.​2.​1.​4 читать, записывать и сравнивать двузначные числа, используя рельефно-точечный шрифт и прибор Брайля;
2.​2.​1.​5 определять разрядный состав двухзначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
2.​2.​1.​6 читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12, используя рельефно-точечный шрифт и прибор Брайля;

2.1.4.2 кеңістік кеңістік ұғымын пайдалана отырып, шынайы заттарды геометриялық фигуралардың: көп-аз, жоғары-төмен модельін сәйкестендіру
3.1.4.1 кеңістікте және жазықтықта заттардың өзара орналасу орнын сипаттап беру
3.1.4.2 жазықтықта тұрғызу үшін, кесінділердің, сынған және басқа да геометриялық фигуралардың кескіндерін орындау үшін тифлопедагогикалық құрылғыларды пайдалана отырып, геометриялық фигураларды тани алу, атау, бейнелеу
4.1.4.1 берілген өлшемдермен бұрышты сызғыштың көмегімен геометриялық фигураларды құру: кескін, шаршы, тікбұрыш;
4.1.4.2 "Н.В. Клушина" математикалық аспабында геометриялық денелердің модельдерін: параллелепипед, пирамида, цилиндр, конусты тану, ажырату, атау және пайдалану
2) "Сандар мен өлшемдер" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
2.1 натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер.
0.2.1.1 натурал сандар және нөл санының құрылуын түсіну;
0.2.1.2 10 шамасындағы санды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;
0.2.1.3 Брайль және рельефті-нүктелі қарпін пайдалана отырып, 10-ға дейінгі біртаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру;
0.2.1.4 10 шамасындағы сандардың разрядты құрамын, біртаңбалы сандардың құрамын анықтау;
0.2.1.5 сандарды екі-екіден 10-ға дейін топтап санау
1.2.1.1 натурал сандар және нөл санының құрылу жолын түсіну;
1.2.1.2 10, 11-20 шамасындағы сандарды тура және кері санау;
1.2.1.3 натуралды сандардың қатарындағы санның орнын анықтау;
1.2.1.4 Брайль және рельефті-нүктелі қарпін пайдалана отырып, 11-ден 20-ға дейінгі біртаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру;
1.2.1.5 разрядтық қосылғыштарға жіктеу, біртаңбалы сандардың құрамын, 20 шамасындағы сандардың разрядтық құрамын анықтау;
1.2.1.6 санаудың ірі бірлігі – ондықты құрастыру;
1.2.1.7 Брайль құрылғысын қолдана отырып ондықтармен 100-ге дейін санау, жазу, салыстыру;
1.2.1.8 сандарды екі-екіден 20-ға дейін топтап тура және кері санау;
1.2.1.9 практикалық жолмен заттарды санауда ортасын табу: 2,4,6,8,10
2.2.1.1 100 шамасындағы сандардың құрылу жолын түсіну;
2.2.1.2 100 шамасындағы сандарды тура және кері санау;
2.2.1.3 натуралды сандардың қатарындағы орнын анықтау;
2.2.1.4 Брайль және рельефті-нүктелі қарпін пайдалана отырып, екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру;
2.2.1.5 разрядтық қосылғыштарға жіктеу, екітаңбалы сандардың құрамын анықтау;
2.2.1.6 Брайль және рельефті-нүктелі қарпін пайдалана отырып, 12 дейінгі санды римдік нөмірлеуді пайдалана отырып жазу, оқу;

2.​2.​1.​7 образовывать укрупненную единицу счета –сотня; считать сотнями до 1000, записывать, используя прибор Брайля; сравнивать;
2.​2.​1.​8 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 3, 4, 5 до 50;
2.​2.​1.​9 различать четные, нечетные числа;
2.​2.​1.​10 демонстрировать деление группы предметов на 6,7,8,9 равных частей
3.​2.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 1000;
3.​2.​1.​2 считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000;
3.​2.​1.​3 определять место числа в натуральном ряду чисел;
3.​2.​1.​4 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа, используя рельефно-точечный шрифт и прибор Брайля;
3.​2.​1.​5 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных;
единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
3.​2.​1.​6 образовывать укрупненную единицу счета – тысяча;
3.​2.​1.​7 считать тысячами до 1 000 000, записывать, используя прибор Брайля;
3.​2.​1.​8 демонстрировать образование доли, читать записывать, используя прибор Брайля; сравнивать их;
3.​2.​1.​9 читать, записывать обыкновенные дроби, используя прибор Брайля;
3.​2.​1.​10 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с использованием наглядности
4.​2.​1.​1 понимать образование многозначных чисел;
4.​2.​1.​2 определять место числа в пределах 1000 000 в натуральном ряду чисел;
4.​2.​1.​3 читать, записывать и сравнивать многозначные числа, округлять числа до заданного разряда, используя рельефно-точечный шрифт и прибор Брайля;
4.​2.​1.​4 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых; 4.​2.​1.​5 образовывать укрупненную единицу счета – миллион;
4.​2.​1.​6 считать, записывать, используя прибор Брайля; сравнивать в пределах миллиарда;
4.​2.​1.​7 понимать, что процент – сотая часть целого;
4.​2.​1.​8 записывать, используя прибор Брайля; читать части целого в процентах;
4.​2.​1.​9 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями и одинаковыми числителями, на числовом луче;
4.​2.​1.​10 различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа;
4.​2.​1.​11 записывать обыкновенные дроби со знаменателями 10 и 100 в виде десятичной дроби, используя прибор Брайля; читать и сравнивать их
2.2 Операции над числами
0.​2.​2.​1 понимать действие сложения и вычитание;
0.​2.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание - взаимообратные действия;
0.​2.​2.​3 применять переместительное свойство сложения;
0.​2.​2.​4 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел, чисел в пределах 10

2.2.1.7 санаудың ірі бірлігі – жүздікті құрастыру; Брайль құрылғысын қолдана отырып жүздіктермен 1000-ға дейін санау, жазу, салыстыру;
2.2.1.8 50-ге дейін 3,5,4-ен топтап тура және кері санау;
2.2.1.9 тақ, жұп сандарды ажырата алу;
2.2.1.10 заттар тобын 6,7,8,9 тең бөліктерге бөлуді көрсету
3.2.1.1 1000 шамасындағы сандардың құрылу жолын түсіну;
3.2.1.2 100 0 шамасындағы сандарды тура және кері санау;
3.2.1.3 натуралды сандардың қатарындағы орнын анықтау;
3.2.1.4 Брайль және рельефті-нүктелі қарпін пайдалана отырып, үш таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру
3.2.1.5 үштаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштар қосындысына жіктеу;
3.2.1.6 санаудың ірі бірлігі – мыңдықты құрастыру;
3.2.1.7 Брайль құрылғысын қолдана отырып мыңдықтармен 1000 000-ға дейін санау, жазу;
3.2.1.8 Брайль құрылғысын қолдана отырып, бөлшектердің құрылуын көрсету, оларды жазу, салыстыру;
3.2.1.9 Брайль құрылғысын қолдана отырып, жай бөлшектерді жазуғ оқу;
3.2.1.10 көрнекілікті қолдана отырып бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру
4.2.1.1 көптаңбалы сандардың құрылуын түсіну;
4.2.1.2 натуралды сандардың қатарындағы 1000 000 шамасындағы сандардың орнын анықтау;
4.2.1.3 Брайль және рельефті-нүктелі қарпін пайдалана отырып, көрсетілген разрядқа дейін дөңгелектеу, көптаңбалы сандарды жазу, оқу және салыстыру;
4.2.1.4 көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыш-тар қосындысына жіктеу;
4.2.1.5 санаудың ірі бірлігі – миллионды құрастыру;
4.2.1.6 Брайль құрылғысын қолдана отырып, миллиард шамасындағы сандарды жазу, санау, салыстыру;
4.2.1.7 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну;
4.2.1.8 Брайль құрылғысын қолдана отырып, пайыздың бүтін бөлігін жазу;
4.2.1.9 бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектерді сан сәулесінде салыстыру;
4.2.1.10 дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату;
4.2.1.11 Брайль құрылғысын қолдана отырып, бөлімі 10, 100-ге тең жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазу, оқу және салыстыру
2.2 Сандармен амалдар орындау
0.2.2.1 қосу және азайту амалын түсіну;
0.2.2.2 қосу және азайту - өзара кері амалдар екенін түсіну;
0.2.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану;
0.2.2.4 10 шамасындағы сандарды, біртаңбалы сандарды ондықтан өтпей ауызша азайту және көбейту амалын орындау

4.​2.​3.​6 различать купюры 10 000 тг и валюты других государств: рубль, евро, доллар; производить с ними различные операции
5.3 Последовательности
3.​5.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000, тысячами до миллиона
Раздел 1В - Умножение и деление на однозначное число. Раздел 1С – Скорость, время, расстояние
2.2 Операции над числами
4.​2.​2.​3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами;
4.​2.​2.​4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10;
4.​2.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава;
4.​2.​2.​7 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000;
4.​2.​2.​8 выполнять устно умножение и деление двух, трехзначных чисел на однозначное число;
4.​2.​2.​11 выполнять деление многозначных чисел на одно, двух, трехзначное число с остатком
5.1 Множества и операции над ними
4.​5.​1.​1 определять характер отношений между множествами: равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество
3.1 Числовые и буквенные выражения
4.​3.​1.​8 выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v
t, t=s:v, v=s:t; формулы движения вдогонку и с отставанием, деление числа с остатком a=b
c+r
6.1 Задачи и математическая модель
4.​6.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время затраченное на работу, выполненная работа, урожайность, площадь, масса урожая, скорость, время, расстояние, высота, ширина, длина, объем
5.1 Множества и операции над ними
4.​5.​1.​4 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач, уравнений и неравенств
Раздел 1D –
Геометрические фигуры
4.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.​4.​1.​1 распознавать и называть прямоугольный треугольник, его элементы: катеты и гипотенуза, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы: вершины, ребра, грани;
4.​4.​1.​3 составлять и применять формулу нахождения объема Прямоугольного параллелепипеда: V=a
b
c;
4.​4.​1.​4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
6.2 Математический язык
4.​6.​2.​2 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
6.1 Задачи и математическая модель
4.​6.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время затраченное на работу, выполненная работа, урожайность, площадь, масса урожая, скорость, время, расстояние, высота, ширина, длина, объем
2 четверть

4.2.3.6 10 000 теңгелік купюраны және түрлі мемлекеттік валюталар-ды (рубль, евро, доллар) ажырату және түрліше төлем жасау
5.3 Тізбектер
3.5.3.1 1000-ға дейінгі, мыңдықтан миллионға дейінгі сандардың тізбектерінің заңдылығын анықтау
Бөлім 1В -көбейту және бір таңбалыі санға бөлу. Бөлім 1С-жылдамдық, уақыт, қашықтық
2.2 Сандармен амалдар орындау
4.2.2.3 көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану;
4.2.2.4 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыру;
4.2.2.5 көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау;
4.2.2.7 10, 100, 1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлу;
4.2.2.8 екітаңбалы, үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға ауызша көбейту мен бөлуді орындау;
4.2.2.11 көптаңбалы сандарды біртаңбалы,екі таңбалы, үштаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау
5.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.5.1.1 жиындар арасындағы қатынастың сипатын анықтай білу: тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиындар;
3.1 Санды және әріпті өрнектер
4.3.1.8 бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формуласын: s=v
t, t=s: v, v=s:t қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды және қалдықпен бөлу формуласын: a=b
c+r шығарып алу және қолдану
6.1 Есептер және математикалық модель
4.6.1.2 есептерді шешу кезінде өнімділік, жұмысқа жұмсалған уақыт, орындалған жұмыс, өнімділік, алқап, өнім массасы, жылдамдық, уақыт, қашықтық, биіктігі, ені, ұзындығы, көлемі сияқты шамалар арасындағы тәуелділікті пайдалану
5.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.5.1.4 есептерді, теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
Бөлім 1D –
Геометриялық фигуралар
4.1 Геометриялық фигуралар және оның жіктелуі
4.4.1.1 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін: катетін, гипотенузасын және шаршы, тікбұрышты параллелепипедтің элементтерін: төбесін, қабырғаларын, қырларын тану және атау;
4.4.1.3 тікбұрышты параллепипед көлемінің формуласын V=a
b
c құру, қолдану;
4.4.1.4 суретте кескінделген құрама пішіндердің және қоршаған ортадағы жазық пішіндердің ауданын анықтау
6.2 Математикалық тіл
4.6.2.2 текшені, тік бұрышты параллелепипедті латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, оларды белгілеуі бойынша оқу
6.1 Есептер және математикалық модель
4.6.1.2 есептерді шешу кезінде өнімділік, жұмысқа жұмсалған уақыт, орындалған жұмыс, өнімділік, алқап, өнім массасы, жылдамдық, уақыт, қашықтық, биіктігі, ені, ұзындығы, көлемі сияқты шамалар арасындағы тәуелділікті пайдалану
2 – тоқсан

3. Культурное наследие
4. Мир профессий
Умножение и деление
1.2 Величинные понятия
4.​1.​2.​1 определять площадь прямоугольника и квадрата, используя модели квадратных сантиметров, квадратных метров;
4.​1.​2.​2 оценивать размеры геометрических объектов, расстояние приближенно, используя осязание и остаточное зрения
2.2 Операции над числами
4.​2.​2.​10 применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение;
4.​2.​2.​13 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на одно, двух, трехзначное число
Дроби и проценты
2.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
4.​2.​1.​7 понимать, что процент – сотая часть целого;
4.​2.​1.​8 записывать, используя прибор Брайля, читать части целого в процентах;
4.​2.​1.​9 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями и одинаковыми числителями, на числовом луче;
4.​2.​1.​10 различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа;
4.​2.​1.​11 записывать обыкновенные дроби со знаменателями 10 и 100 в виде десятичной дроби, используя прибор Брайля; читать и сравнивать их
5.3 Последовательности
4.​5.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1 000 000; в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями
2.2 Операции над числами
4.​2.​2.​1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей;
4.​2.​2.​15 преобразовывать смешанное число в неправильную дробь и неправильную дробь в смешанное число;
4.​2.​2.​16 применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями;
4.​2.​2.​17 преобразовывать проценты в дробь, дробь в проценты
3.1 Числовые и буквенные
выражения
4.​3.​1.​4 представлять и применять в виде буквенного равенства алгоритм сложения и вычитания обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями:
a/n+ b/n=a+b/n и a/n –b/n=a− b/n;
4.​3.​1.​5 представлять и применять в виде буквенного равенства основное свойство дроби
/
=
/
/
=
:
/
:
, k
0;
4.​3.​1.​6 сравнивать выражения с дробными числами
6.1 Задачи и математическая модель
4.​6.​1.​3 анализировать и решать задачи: на нахождение части от целого;
4.​6.​1.​4 составлять и решать обратные задачи
6.2 Математический язык
4.​6.​2.​1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей;
4.​6.​2.​3 использовать для обозначения: процента символ %; градусной меры угла 0
Раздел 2С - Окружность, круг
4.2 Изображение и построение геометрических фигур
4.​4.​2.​2 строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум катетам, окружность и круг по радиусу; перпендикуляр к прямой с помощью угольника
Раздел 2D – Решение задач

3. Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
Көбейту мен бөлу
1.2 Шама ұғымдары
4.1.2.1 төрбұрыш тәріздес, төрбұрышты модельді сантиметрлерді қолдана отырып, шаршы мен тікбұрыштың ауданын анықтау;
4.1.2.2 қалдық көруі мен сипап сезуін пайдалана отырып, нысандардың геометриялық өлшемін, жақын қашықтықты бағалау
2.2 Сандармен амалдар орындау
4.2.2.10 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдану;
4.2.2.13 нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
Бөлшектер және пайыздар
2.1 Натуралды және 0 саны. Бөлшектер
4.2.1.7 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну;
4.2.1.8 Брайль құрылғысын қолдана отырып, пайыздың бүтін бөлігін жазу;
4.2.1.9 бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектерді сан сәулесінде салыстыру;
4.2.1.10 дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату;
4.2.1.11 Брайль құрылғысын қолдана отырып, бөлімі 10, 100-ге тең жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазу, оқу және салыстыру
5.3 Тізбектер
4.5.3.1 1 000 000-ға дейінгі сандар немесе жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау;
2.2 Сандармен амалдар орындау
4.2.2.1 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайтуда сәйкес алымдарды қосу және азайту деп түсіну;
4.2.2.15 аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру;
4.2.2.16 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін қолдану;
4.2.2.17 пайызды бөлшекке, бөлшекті пайызға түрлендіру
3.1 Санды және әріпті өрнектер
4.3.1.4 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін әріпті теңдік түрінде: a/n+ b/n=a+b/n и a/n –b/n=a- b/n көрсету және қолдану;
4.3.1.5 бөлшектің негізгі қасиетін әріпті теңдік түрінде:
көрсету және қолдану;
4.3.1.6 бөлшек санды өрнектерді салыстыру;
6.1 Есептер және математикалық модель
4.6.1.3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шығару;
4.6.1.4 кері есептерді құру және шешу
6.2 Математикалық тіл
4.6.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану;
4.6.2.3 пайызды % белгісімен; бұрыштың градустық
өлшем белгісімен белгілеуді қолдану
Бөлім 2С – дөңгелек, шеңбер
4.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
4.4.2.2 градустық өлшемі бойынша бұрыш; екі катеті бойынша тік бұрышты үшбұрыш; радиусы бойынша шеңбер және дөңгелекті; тік бұрышты сызғыштың көмегімен түзуге перпендикуляр түзу салу
Бөлім 2D – Есепті шешу

6.1 Задачи и математическая модель
4.​6.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время затраченное на работу, выполненная работа, урожайность, площадь, масса урожая, скорость, время, расстояние, высота, ширина, длина, объем;
4.​6.​1.​5 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами; пропорциональное деление; нахождение неизвестного по двум разностям;
4.​6.​1.​10 решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях, движение вдогонку и с отставанием
3 четверть
5. Природные явления
6. Охрана окружающей среды
Умножение и деление на двузначное число
1.3 Временные понятия
4.​1.​3.​1 устанавливать зависимость между временными понятиями, представленными в задаче, планировать ход решения задачи, выбирать и объяснять выбор действий
2.2 Операции над числами
4.​2.​2.​11 выполнять деление многозначных чисел на одно, двух, трехзначное число с остатком;
4.​2.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления на двух, трехзначное число;
4.​2.​2.​13 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на одно, двух, трехзначное число
Умножение и деление на трехзначное число
2.2 Операции над числами
4.​2.​2.​11 выполнять деление многозначных чисел на одно, двух, трехзначное число с остатком;
4.​2.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления на двух, трехзначное число;
4.​2.​2.​13 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на одно, двух, трехзначное число;
4.​2.​2.​14 применять алгоритмы деления многозначных чисел на одно, двух, трехзначное число, когда в записи частного есть нули и алгоритмы обратного действия умножения
3.1 Числовые и буквенные выражения
4.​3.​1.​8 выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v
t, t=s:v, v=s:t; формулы движения вдогонку и с отставанием, деление числа с остатком a=b
c+r
Раздел 3С – Решение задач на движение, урожайность
6.1 Задачи и математическая модель
4.​6.​1.​1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма, круговой диаграммы, графика;
4.​6.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время затраченное на работу, выполненная работа, урожайность, площадь, масса урожая, скорость, время, расстояние, высота, ширина, длина, объем;
4.​6.​1.​10 решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях, движение вдогонку и с отставанием

6.1 Есептер және математикалық модель
4.6.1.2 есептерді шешу кезінде өнімділік, жұмысқа жұмсалған уақыт, орындалған жұмыс, өнімділік, алқап, өнім массасы, жылдамдық, уақыт, қашықтық, биіктігі, ені, ұзындығы, көлемі сияқты шамалар арасындағы тәуелділікті пайдалану;
4.6.1.5 белгісіз екі айырым бойынша; пропорционалды бөлуе; шамалар арасындағы тәуелділікке арналған есептерді талдау және шешу;
4.6.1.10 арифметикалық және алгебралық тәсілдермен қарама-қарсы қозғалыс, қарама-қарсы бағыттардағы қозғалыс кезіндегі, озып кету немесе артта қалушылыққа байланысты есептерді шешу
3 – тоқсан
5. Табиғи құбылыстар
6. Қоршаған ортаны қорғау
Екітаңбалы санға көбейту және бөлу
1.3 Мезгілдік түсініктер
4.1.3.1 есептерді шешуде амалды таңдау, түсіндіре алу, жоспарлау, қолданатын есепте көрсетілген мезгіл ұғымдарының арасындағы тәуелділікті орнату
2.2 Сандармен амалдар орындау
4.2.2.11 көптаңбалы сандарды біртаңбалы, екі таңбалы, үштаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау;
4.2.2.12 екітаңбалы, үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану;
4.2.2.13 нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
Үштаңбалы санға көбейту және бөлу
2.2 Сандармен амалдар орындау
4.2.2.11 көптаңбалы сандарды біртаңбалы, екі таңбалы, үштаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау;
4.2.2.12 екітаңбалы, үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану;
4.2.2.13 нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы, екітаңбалы, үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4.2.2.14 бөлінді мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды біртаңбалы,екітаңбалы,үштаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
3.1 Санды және әріпті өрнектер
4.3.1.8 бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формуласын: s=v
t, t=s: v, v=s:t қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды және қалдықпен бөлу формуласын: a=b
c+r шығарып алу және қолдану
Бөлім 3С – Қозғалыс, өнімділікке бағытталған есептерін шешу
6.1 Есептер және математикалық модель
4.6.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу;
4.6.1.2 есептерді шешу кезінде өнімділік, жұмысқа жұмсалған уақыт, орындалған жұмыс, өнімділік, алқап, өнім массасы, жылдамдық, уақыт, қашықтық, биіктігі, ені, ұзындығы, көлемі сияқты шамалар арасындағы тәуелділікті пайдалану;
4.6.1.10 арифметикалық және алгебралық тәсілдермен қарама-қарсы қозғалыс, қарама-қарсы бағыттардағы қозғалыс кезіндегі, озып кету немесе артта қалушылыққа байланысты есептерді шешу

5.2 Высказывания
4.​5.​2.​1 составлять высказывания с математическим содержанием и определять их истинность и ложность;
4.​5.​2.​2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
5.4 Комбинации предметов
4.​5.​4.​1 решать комбинаторные задачи методом перебора
4.3 Координаты точек и направление движения
4.​4.​3.​1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты;
4.​3.​3.​2 определять исходную позицию и направление движения объектов: навстречу друг другу, в противоположных направлениях
3.1 Числовые и буквенные выражения
4.​3.​1.​8 выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v
t, t=s:v, v=s:t; формулы движения вдогонку и с отставанием, деление числа с остатком a=b
c+r
6.2 Математический язык
4.​6.​2.​4 интерпретировать информацию, сравнивать и обобщать данные, строить графики движения, составлять
чертеж к задачам на движение
4 четверть
7. Путешествие в Космос
8. Путешествие в будущее
Уравнения и неравенства, выражения
1.4 Пространственные понятия
4.​1.​4.​1 выполнять построение геометрических фигур с заданными измерениями: отрезок, квадрат, прямоугольник с помощью линейки, угольника;
4.​1.​4.​2 распознавать, различать, называть и использовать модели геометрических тел: параллелепипед, пирамида, цилиндр, конус в математическом приборе "Н.В.Клушиной"
3.2 Равенства и неравенства. Уравнения
4.​3.​2.​1 находить множество решений двойных неравенств;
4.​3.​2.​2 решать уравнения вида:
39 + 490: k = 46
230
а +40=1000:2
3.1 Числовые и буквенные выражения
4.​3.​1.​1 преобразовывать числовые и буквенные выражения;
4.​3.​1.​2 находить значение выражения с несколькими переменными при заданных значениях переменных;
4.​3.​1.​3 составлять выражения с переменной и использовать их для решения задач;
4.​3.​1.​6 сравнивать выражения с дробными числами;
4.​3.​1.​7 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех арифметических действий
5.1 Множества и операции над ними
4.​5.​1.​4 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач, уравнений и неравенств
Задачи
2.2 Операции над числами
4.​2.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава вычисления с помощью микрокалькулятора
6.1 Задачи и математическая модель
4.​6.​1.​5 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами; пропорциональное деление; нахождение неизвестного по двум разностям;
4.​6.​1.​6 анализировать и решать задачи на нахождение процента от целого и наоборот, целого по его проценту;

5.2 Пікірлер
4.5.2.1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау;
4.5.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару
5.4 Заттардың комбинациясы
4.5.4.1 комбинаторлық есептерді таңдау әдісімен шешу
4.3 Нүктелердің координаттары және қозғалыс бағыты
4.4.3.1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу;
4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен - бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау
3.1 Санды және әріпті өрнектер
4.3.1.8 бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формуласын: s=v
t, t=s: v, v=s:t қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды және қалдықпен бөлу формуласын: a=b
c+r шығарып алу және қолдану
6.2 Математикалық тіл
4.6.2.4 ақпаратты түсіну, салыстыру және мәліметтерді жиынтықтау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызба құрастыру
4 – тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
8. Болашаққа саяхат
Теңдеулер мен теңсіздіктер, өрнектер
1.4 Кеңістіктік ұғымдар
4.1.4.1 берілген өлшемдермен бұрышты сызғыштың көмегімен геометриялық фигураларды құру: кескін, шаршы, тікбұрыш;
4.1.4.2 "Н.В. Клушина" математикалық аспабында геометриялық денелердің модельдерін: параллелепипед, пирамида, цилиндр, конусты тану, ажырату, атау және пайдалану
3.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
4.3.2.1 қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу;
4.3.2.2 39 + 490 : k = 46 230
а +40 = 1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу
3.1 Санды және әріпті өрнектер
4.3.1.1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру;
4.3.1.2 берілген ауыстырымдылықтың мәндеріндегі бірнеше ауыстырымдылғы бар өрнектің мәнін табу;
4.3.1.3 ауыстырымдылық өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану;
4.3.1.6 бөлшек санды өрнектерді салыстыру;
4.3.1.7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
5.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.5.1.4 есептерді, теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
Тапсырмалар
2.2 Сандармен амалдар орындау
4.2.2.6 микрокалькулятордың көмегімен көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде есептеулерді ауызша қосу және азайтуды орындау
6.1 Есептер және математикалық модель
4.6.1.5 белгісіз екі айырым бойынша; пропорционалды бөлуе; шамалар арасындағы тәуелділікке арналған есептерді талдау және шешу;
4.6.1.6 бүтіннің пайызын және керісінше пайызы бойынша бүтін санды табуға берілген есептерді талдау және шығару;

4.​6.​1.​7 составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов;
4.​6.​1.​8 моделировать и решать задачи в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный;
4.​6.​1.​9 моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения
Треугольники. Симметрия
4.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.​4.​1.​1 распознавать и называть прямоугольный треугольник, его элементы: катеты и гипотенуза, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы: вершины, ребра, грани;
4.​4.​1.​2 классифицировать треугольники;
4.​4.​1.​4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
4.​4.​1.​5 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии;
4.​4.​1.​6 находить величину угла
4.2 Изображение и построение геометрических фигур
4.​4.​2.​1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге;
4.​4.​2.​2 строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум катетам, окружность и круг по радиусу; перпендикуляр к прямой с помощью угольника;
4.​4.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры: пирамида, цилиндр, конус и собирать ее модель;
4.​4.​2.​4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
5.1 Множества и операции над ними
4.​5.​1.​2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур;
4.​5.​1.​3 выделять области пересечения и объединения
5.3 Последовательности
4.​5.​3.​2 составлять последовательность чисел, группу чисел, выбрав самостоятельно закономерность или правило
6.2 Математический язык
4.​6.​2.​3 использовать для обозначения: процента символ %; градусной меры угла символ °
Приложение 574
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для незрячих и слабовидящих обучающихся 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 574 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для незрячих и слабовидящих обучающихся 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".

4.6.1.7 әр түрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару;
4.6.1.8 үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау;
4.6.1.9 теңдеу мен санды өрнек арқылы құрама есепті шығарудың моделін құрастыру
Үшбқрыш. Симметрия
4.1 Геометриялық фигуралар және оның жіктелуі
4.4.1.1 тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін: катетін, гипотенузасын және шаршы, тікбұрышты параллелепипедтің элементтерін: төбесін, қабырғаларын, қырларын тану және атау;
4.4.1.2 үшбұрыштарды жіктеу;
4.4.1.4 суретте кескінделген құрама пішіндердің және қоршаған ортадағы жазық пішіндердің ауданын анықтау;
4.4.1.5 жазық пішіндерді оське қарағанда симметриялы болатын пішіндермен толықтыру;
4.4.1.6 бұрыштың шамасын табу
4.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
4.4.2.1 нүктелі қағазда перпендикуляр түзулер, симметриялы және симметриялы емес жазық пішіндерді сызу;
4.4.2.2 градустық өлшемі бойынша бұрыш; екі катеті бойынша тік бұрышты үшбұрыш; радиусы бойынша шеңбер және дөңгелекті; тік бұрышты сызғыштың көмегімен түзуге перпендикуляр түзу салу;
4.4.2.3 пирамида, цилиндр, конус кеңістіктік геометриялық фигуралардың жазбасын дайындау және олардың үлгісін құрастыру;
4.4.2.4 симметриялы және симметриялы емес жазық пішіндерді бір-бірінен ажырату және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
5.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.5.1.2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету;
4.5.1.3 қиылысу және бірігу аймақтарын белгілеу
5.3 Тізбектер
4.5.3.2 ережелер мен заңдылықтарды өз еркімен таңдап, сандардың, сандар тобының кезектілігін құру
6.2 Математикалық тіл
4.6.2.3 пайызды % белгісімен; бұрыштың градустық
өлшем белгісімен белгілеуді қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
574 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптары үшін "Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған негізгі орта білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық – коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.

2. Целью Программы является развитие умений ориентироваться в информационных потоках окружающего мира, овладение практическими способами работы с информацией, социальная адаптация незрячих.
3. Задачи Программы:
1) познакомить обучающихся с нарушением зрения основным свойствам информации, научить приемам организации информации и планирования деятельности, в частности учебной, при решении поставленных задач;
2) формировать первоначальные представления о базовых принципах работы компьютеров с озвучивающей программой Jaws (Джовс), современных информационных и коммуникационных технологиях;
3) развивать способность логического, алгоритмического, вычислительного мышления, включающего способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач с помощью программы невизуального доступа Jaws (Джовс).
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) охрана и развитие остаточного зрения в процессе обучения предмета "Информационно-коммуникационные технологии";
2) развитие и использование сохранных анализаторов в обучении умениям и навыкам с компьютером и тифлотехническими приборами;
3) развитие зрительного восприятия: цвета, формы, движения (удаление, приближение), сравнение, обобщение, выделение в работе с офисными приложениями Microsoft Word (Майкрософт Ворд), Paint (Пэйнт), блокнот;
4) развитие, укрепление двигательной функции и мышечной системы глаза при выполнении упражнений для глаз во время физкультминуток на уроках информатики;
5) развитие ориентировки в малом пространстве (рабочее место ученика);
6) развитие слухового восприятия при работе с программой невизуального доступа Jaws (Джовс) и тифлотехническими приборами (читающая машинка "Книголюб", аудио, видеозаписи).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. В организации учебного процесса по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" применяются следующие педагогические подходы: дифференцированный подход, деятельностный подход, игровой подход, интегративный подход, системный подход.
6. Дифференцированный подход подразумевает деление обучающихся на группы путем реализации заданий по объему и сложности учебного материала и по остроте центрального зрения:
1) группа незрячих обучающихся осваивают информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) с помощью слухового восприятия с использованием озвучивающей программы Jaws (Джовс);
2) группа слабовидящих обучающихся осваивают ИКТ с помощью зрительного восприятия с соблюдением временного интервала с учетом заболеваний глазного анализатора.

2. Бағдарлама мақсаты қоршаған ортадағы ақпарат ағымын бағдарлай алу біліктілігін дамыта отырып, ақпаратпен жұмыс істеу тәсілдерін тәжірибеде меңгеру, көрмейтіндерді әлеуметтік ортаға бейімдеу болып табылады.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) оқу барысында алдыға қойған міндеттерді шешу үшін көрмейтін және нашар көретін білім алушыларды ақпаратпен таныстыру, ұйымдастыру және іс-әрекетті жоспарлау тәсілдерін үйрету;
2) заманауи ақпараттық және коммуникациялық технологияларға қатысты дыбысталатын Jaws (Джовс) программмасы бар компьютерлердің жұмысының негізгі принциптері туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру;
3) Jaws (Джовс) визуалды емес программмасының көмегімен алдыға қойған міндеттерді шешу үшін тиімді және ұтымды жолдарын табу, жалпы заңдылықты анықтау және міндеттерді құрама бөлікке бөлу, ұқсас немесе жалпылама қасиеттерін құрайтын есептеуіш, алгоритмикалық, логикалық ойлау қабілетін дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) "Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар" пәнін оқу барысында қалдық көру қабілетін сақтау және дамыту;
2) тифлотехникалық құрылғыларды және компьютермен жұмыс жасау кезіндегі біліктілігі мен дағдысын дамытуда сақталған анализаторларды пайдалану;
3) Microsoft Word (Майкрософт Ворд), Paint (Пэйнт), блокнот офистік программалармен мен жұмыс жасау барысында айқын байқалатын, көріп қабылдауды: түстің түрлерін, пішінді, қимыл-қозғалысты (өшіру, жақындату), салыстыруды, жалпылауды дамыту;
4) информатика сабағында сергіту сәті кезінде көзге жаттығу жасау барысында көдің бұлшық ет жүйесі мен қимыл - қозғалыс қызметін нығайту, дамыту;
5) шағын кеңістікте (білім алушының жұмыс орны) бағдарлауын дамыту;
6) тифлотехникалық құралдар ( видео, аудио жазбалар, "Книголюб" оқумашинасы) және Jaws (Джовс) визуалды емес (көруді қажет етпейтін) программмасына кіру арқылы жұмыс жасау кезінде естіп қабылдауды дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар" пәні бойынша оқу процесін ұйымдастыруда саралау, іс-әрекеттік, ойын, интегративті, жүйелілік сияқты педагогикалық тәсілдер қолданылады.
6. Саралап оқыту тәсілі - орталық көз өткірлігі және оқу материалының күрделігі мен тапсырманың көлеміне қарай білім алушыларды топқа бөлуді қарастырады:
1) дыбысталатын Jaws (Джовс) программмасын қолдануда естіп қабылдау арқылы ақпараттық-коммуникациялық технологиялрды (бұдан әрі - АКТ) меңгеретін мүлдем көрмейтін білім алушылар тобы;
2) көз анализаторларының ауруларын есепке алып, уақыт аралығын сақтай отырып, көріп қабылдауы арқылы АКТ-ды меңгеретін нашар көретін білім алушылар тобы.

7. При деятельностном подходе создаются специальные условия для получения знаний по предмету ИКТ обучающимися на основе поэтапного разъяснения, последовательного выполнения заданий, использования более медленного темпа обучения.
8. Игровой подход повышает эффективность учебного процесса, способствует использованию различных способов мотивации, преодолению трудностей, препятствий, психологических барьеров.
9. При интегративном подходе обучающиеся самостоятельно задают вопросы, делают выводы; создают, применяют и преобразовывают модели решения учебных, познавательных задач по предметам алгебра, биология, химия, рисование, физкультура, физика.
10. Системный подход в обучении ИКТ подразумевает поэтапное изучение разделов предмета с дальнейшим усложнением учебного материала, где новая тема исходит из предыдущей.
11. Реализация педагогических подходов осуществляется через:
1) обучение выявлению характерных, существенных признаков предметов, развитие умений сравнивать, обобщать, классифицировать, анализировать, делать выводы;
2) побуждение к речевой деятельности, осуществление контроля за речевой деятельностью обучающихся;
3) использование упражнений, направленных на развитие восприятия, внимания, памяти, смена видов деятельности;
4) использование игровых моментов при организации групповой работы;
5) применение критического мышления при сборе, обработке, сохранении и передаче информации;
6) применение дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, познавательным интересам обучающихся с нарушениями зрения.
12. Непрерывная длительность работы за компьютером обучающихся с нарушениями зрения не превышает 10 минут. Физкультурная минутка в середине урока направлена на снятие общего мышечного, зрительного (у обучающихся с остаточным зрением и слабовидящих) и тактильного напряжения; проводятся упражнения на снятие зрительного напряжения обучающихся.
13. Спецификой обучения данному предмету является:
1) формирование представлений о возможностях компьютера в области обработки информации (компьютер рисует, вычисляет, пишет), хранения информации (компьютер запоминает рисунки, числа, тексты) и передачи информации (от человека к компьютеру, от компьютера к компьютеру, от компьютера к человеку) с помощью программы "Экранная лупа" и озвучивающей программой Jaws for Windows (Джовс фор Виндовз);
2) знакомство с основными понятиями как общими (информация, язык, знания, модель, алгоритм, структура), так и частными (данные, таблицы данных, объекты, имена, значения, условия, структуры записей процедурных ответов);

7. Іс-әрекетті тәсілді қолдану кезінде білім алушыларға АКТ пәнінен білім алуы үшін арнайы жағдайлар жасалынады, соның негізінде кезеңдерге бөліп түсіндіреді, тапсырмаларды орындау барысында кезектілікті сақтайды, оқуда тым баяу қарқынды пайдаланады.
8. Ойын тәсілі оқу процесінің тиімділігін арттырады, ынталандырудың әр түрлі тәсілдерін қолдануға, қиыншылықтарды, кедергілерді, психологиялық кедергілерді жеңуге мүмкіндік береді.
9. Интегративті тәсілді қолдану барысында білім алушылар өз бетінше сұрақ кояды, қорытынды жасайды: алгебра, биология, химия, сурет салу, дене шынықтыру, физика пәндерінен білімділік, танымдылық міндеттерді шешу модельдерін жасайды, қолданады және жаңартады.
10. Жүйелілік тәсілі АКТ пәнінде көрсетілген бөлімдерді кезеңдерге бөліп, оқу материалының біртіндеп күрделенуін қарастырады, ол жаңа тақырып өткен тақырыптан туындайтынын көрсетеді.
11. Педагогикалық тәсілдерді іске асыру арқылы жүзеге асырылады:
1) заттарға тән, маңызды белгілерін анықтауға үйрету, салыстыра алу біліктілігінің дамуы, жалпылау, топтастыру, талдау,қорытынды жасау;
2) сөйлеу әрекетін тудыру, білім алушылардың сөйлеу әрекетіне бақылау жасау;
3) қызмет түрінің ауысуына, есте сақтауына, зейініне, қабылдауының дамуына бағытталған жаттығуларды пайдалану;
4) топпен жұмыс жасауды ұйымдастыруда ойын сәттерін қолдану;
5) ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және таратуда сыни ойлауды қолдану;
6) көру қабілеті бұзылған білім алушылардың танымдық қызығушылығын күрделілігіне қарай ажырататын сараланған тапсырмаларды қолдану.
12. Көру қабілеті бұзылған білім алушылардың үздіксіз компьютер алдында отыруы 10 минуттан аспайды. Сабақ ортасындағы сергіту сәті жалпы бұлшық еттің, көрудің (қалдық көру қабілеті бар және нашар көретіндерде) және тактильдің кернеулігін босатады; білім алушылардың көру кернеулігін жою үшін жаттығу жасалады.
13. Аталған пән бойынша оқыту ерекшелігі:
1) Jaws for Windows (Джовс фо Виндовз) дыбысталатын программмасы мен "Экранды лупа" программмасының көмегі арқылы ақпаратты сақтау (компьютер суреттерді, сандарды, мәтіндерді жадыда сақтап алады) және ақпаратты жіберу (адамнан компьютерге, компьютерден компьютерге, компьютерден адамға), ақпаратты өңдеу саласында компьютердің мүмкіндіктері (компьютер сурет салады, есептейді, жазады) туралы ойларды қалыптастырады;
2) жалпы (ақпарат, тіл, білім, модель, алгоритм, құрылым) және жеке (деректер, дерек кестелері, объектілер, атаулар, құндылықтар, шарттар, процедуралық реакциялардың құрылымдары) сияқты негізгі түсініктерімен танысу;

3) формирование навыков работы с клавиатурой десятипальцевым методом (набор текста, набор чисел, управление движением и фиксирование объектов на экране дисплея, выбор режимов работы по меню);
4) освоение способов деятельности, отражающих специфические методы информатики: формализацию (описание условий и решений задач с ориентацией на их компьютерное исполнение), алгоритмизацию (запись для некоторого типа процедурных ответов простейшей структуры типа "ветвление", "выбор", "цикл"), решение практических задач с применением компьютера (ведение компьютерных дневников при наблюдениях за погодой, жизнью растений и животных);
5) изучение электронной лупы и специальных дополнительных возможностей для обучающихся с нарушениями зрения.
14. Необходимость обеспечения материально-технических средств в учебном процессе с учетом специфики следующих образовательных потребностей незрячих и коррекционной направленности их обучения образования включает:
1) безопасность и постоянство предметно-пространственной среды, что предполагает определенное предметное наполнение школьных помещений (свободные проходы к партам, входным дверям, отсутствие выступающих углов);
2) оборудование в соответствии с особыми образовательными потребностями незрячих обучающихся, школьных помещений специальными приспособлениями (зрительные, слуховые, тактильно-осязательные ориентиры);
3) соблюдение необходимого для незрячего со светоощущением или остаточным зрением светового режима, одновременное использование естественного и искусственного света;
4) определение рабочего места в классе незрячего с остаточным зрением и со светоощущением осуществляется в соответствии с рекомендациями офтальмолога.
15. В целях комфортного доступа незрячего обучающегося к образованию необходимо использовать:
1) персональный компьютер, оснащенный озвучивающим программным обеспечением Jaws for Windows (Джовс фор Виндовз);
2) программу "Экранная лупа" позволяющая увеличить изображение, поменять фон, контраст;
3) интерактивную доску;
4) высококачественную сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникациями;
5) периферийные устройства: брайлевские принтеры, сканеры, брайлевские мониторы, читающие говорящие книги, мультимедийные презентации, электронные учебные пособия, предметные обучающие системы, компьютерные обучающие игры, видеоролики;
6) специальные учебники с укрупненным и рельефно-точечным шрифтом, содержащие иллюстративно-графический материал, выполненный рельефом на плоскости, фонические материалы;

3) он саусақты әдіс арқылы пернетақтамен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру (теру, нөмірлерді теру, экранда объектілерді тіркеу және қозғалысты басқару, менюде жұмыс режимдерін таңдау);
4) информатикға тән әдістерді көрсететін қызметті меңгеру: форматтау (проблемаларды шешу және олардың компьютерлеріне назар аудару), алгоритмдеу (қарапайым құрылымның кейбір түрлеріне жазылу, мысалы, "тармақталған", "таңдау", "цикл") компьютерді пайдалану арқылы практикалық міндеттерді шешу (ауа-райы, өсімдіктер мен жануарлардың өмірін бақылау кезінде компьютерлік күнделікті сақтау);
5) көру қабілеті зақымдалған білім алушыларға арналған электронды лупалар мен оның арнайы қосымша мүмкіндіктерін зерттеу болып табылады.
14. Оқу процесінде материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етудің қажеттілігі мүлде көрмейтін білім алушылардың келесі білім беру мұқтаждықтарының ерекшелігін ескере отырып және білім берудің түзету бағыттылығына байланысты:
1) заттық-кеңістікті ортаның үйлесімділігі мен қауіпсіздігі үшін (шығып тұратын бұрыштардың болмауы, есікке еркін кіріп жүру және парталар арасында еркін жүру), мектеп ішін тек қажетті заттармен ғана қамтамасыз етуді қарастырады;
2) көрмейтін білім алушылардың оқуындағы ерекшеліктерді ескере отырып, мектептің ішін арнайы құрал-жабдықтармен (сипап сезуге, естуге, көруге бағытталған) қамтамасыз ету;
3) табиғи және қолдан жасалған жарықты пайдалана отырып, қалдық көруі бар және жарықты сезетін көзі көрмейтіндерге жарық режимін пайдалануды сақтау;
4) офтальмологтың ұсынысына сәйкес жарықты сезе алатын және қалдық көруі сақталған көзі көрмейтін білім алушылардың сыныптағы орнын анықтау керек.
15. Көрмейтін білім алушылардың ыңғайлы жағдайда білім алуын қамтамасыз ету үшін келесі әрекеттер қолданылады:
1) жеке компьютер, Jaws for Windows (Джовс фо Виндовз) дыбыс шығару арқылы жұмыс істейтін программамен қамтамасыздандыру;
2) "Экранды лупа" программмасы суретті үлкейтуге, өңін, контрасты өзгертуге мүмкіндік береді;
3) интерактивті тақтаны;
4) құрылғылар мен байланыс арасындағы деректер алмасу үшін жоғары сапалы ашық қатынау желісін;
5) перифериялық құрылғылар: брайльді принтер, брайльді сканер, монитор, дауыстап оқитын кітаптар, мультимелиялық презентациялар, электронды оқу құралдары, заттық оқыту жүйесі, оқытуға арналған компьютерлік ойындар, видео роликтер;
6) жалпақ рельефпен жасалған, көрнекілік-графикалық материалдары бар ірі және рельефті-нүктелі қарпімен жазылған арнайы оқулықтар, дыбыстық материалдар;

7) специальные учебные принадлежности: брайлевские приборы, приборы для плоского письма, грифели, тетради, сделанные из плотной (брайлевской) бумаги; текстовые дидактические пособия, выполненные рельефно-точечным шрифтом; иллюстративно-графические пособия, выполненные рельефом на плоскости и рассчитанные на осязательное восприятие (для тотально незрячих); иллюстративно-графические пособия, выполненные рельефом на плоскости, но имеющие цветовое оформление, рассчитанные на осязательное и зрительное восприятие (для обучающихся со светоощущением и с остаточным зрением).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии"
16. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" составляет:
1) 3 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) 4 класс – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
17. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) раздел "Компьютер и программы";
2) раздел "Представление и обработка информации";
3) раздел "Работа в сети Интернет".
18. Раздел "Компьютер и программы" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) техника безопасности.
19. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
20. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией;
3) безопасность в сети Интернет.
21. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 3 класса:
1) компьютер: устройства компьютера: устройства ввода и вывода; программное обеспечение: назначение компьютерных программ (Проводник, программа для просмотра изображений); меню программ; использование команд меню; файлы и папки; открытие и сохранение файлов на компьютере; техника безопасности: правила техники безопасности (для слабовидящих обучающихся); комбинации "горячих клавиш" при работе с папками и файлами с использованием озвучивающей программы Jaws for Windows (Джовс фор Виндовз) (для незрячих обучающихся);
2) представление и обработка информации: тексты: назначение текстового редактора; меню программы; набор и редактирование текста; форматирование символов и абзацев; операции с фрагментом текста; вставка символов (для слабовидящих обучающихся); назначение и виды тренажеров по набору текста, набор текста методом десятипальцевого набора (для незрячих обучающихся); графика: назначение графического редактора; открытие и сохранение рисунков; создание изображений с использованием инструментов редактора; палитра цветов; редактирование рисунка; обрезка, поворот и изменение размера рисунка; копирование фрагмента рисунка (для слабовидящих обучающихся); основы невизуальной работы в графической среде Windows (Виндоус) с помощью программы Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус); работа с меню, диалоговым окном (для незрячих обучающихся); презентации: назначение программы создания презентаций; меню программы; открытие и сохранение презентаций; размещение текста и изображений на слайде; переходы между слайдами; дизайн презентации; вставка звука; специальные функции озвучивающей программы невизуального доступа Jaws (Джовс) для слабовидящих и незрячих обучающихся; мультимедиа: устройства ввода и вывода звуковой информации; назначение звукового редактора; запись, редактирование и вопроизведение звуков; применение звуковых эффектов; принцип работы тифлотехничесикх устройств; режим навигации "быстрые клавиши" в программе MS Word (МС Ворд) для слабовидящих и незрячих обучающихся;

7) арнайы оқу құралдары: брайльді құрылғылар, жалпақ жазуға арналған құрылғылар, грифельдер, қалың (брайльдік) қағаздар жасалынған дәптерлер; рельефті-нүктелі қарпімен жазылған мәтінді дидактикалық құралдар; сезіп қабылдауына арналған (тотальді мүлде көрмейтіндерге) және жалпақ рельефте жасалған көрнекі-графикалық құралдар; сипап және көріп сезуге арналған (қалдық көруі мен жарықты сезгіштігі бар білім алушыларға), жалпақ рельефті, бірақ түрлі-түсті рәсімделінген, көрнекі-графикалық құралдар.
3 - тарау. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
16. "Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 4 сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
17. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Компьютер және программалар" бөлімі;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету" бөлімі;
3) "Интернет желісінде жұмыс" бөлімі.
18. "Компьютер және программалар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік техникасы.
19. "Ақпаратты өңдеу және көрсету" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентация;
4) мультимедиа.
20. "Интернет желісінде жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпарат алмасу;
3) интернет желісіндегі қауіпсіздік.
21. 3-сыныпқа арналған "Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар" пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютер: компьютердің құрылғылары: енгізу және шығару құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: компьютерлік программалардың қызметі (сілтеуіш, суреттерді көруге арналған программалар); программалар менюі; меню командаларын қолдану; файлдар мен бумалар; компьютерде файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік техникасы: қауіпсіздік техникасының ережелері (нашар көретін білім алушыларға арналған); Jaws for Windows (Джовс фо Виндовз) дыбыс шығару арқылы жұмыс істейтін программасын пайдалану арқылы файлдармен және бумалармен жұмыс жасау кезіндегі "ыстық пернелер" комбинациясы (көрмейтін білім алушыларға арналған);
2) ақпаратты өңдеу және көрсету: мәтіндер: мәтіндік редактордың қызметі; программмалар менюі; мәтінді теру және өңдеу; символдар мен абзацтарды пішімдеу; мәтінмен болатын операциялар; таңбаларды кірістіру (нашар көретін білім алушыларға арналған); мәтінді теруге арналған тренажер түрлері мен олардың мақсаты, (көрмейтін білім алушыларға арналған) он саусақпен мәтінді теру әдісі; графика: графикалық редактордың қызметі; суреттерді ашу және сақтау; редактор құралдарын қолдана отырып сурет салу; түстер палитрасы; суреттерді өңдеу; суретті кесу, айналдыру және өлшемін өзгерту; сурет бөліктерінің көшірмесін жасау (нашар көретін білім алушыларға арналған); Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) программмасы арқылы Windows (Виндоус) графикалық аясындағы жұмыстың визуалды емес негізі; презентация: презентация құру программмаларын тағайындау; программма менюі; презентацияны ашу және сақтау; слайдқа суреттер мен мәтінді қою; келесі слайдқа ауыстыру; презентация дизайны; дыбысты қосу; көрмейтін және нашар көретіндерге арналған Jaws (Джовс) визуалды емес арнайы дыбысталатын функциясы бар программмасы; мультимедиа: дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғылары; дыбыс редакторының қызметі; дыбысты жазу, өңдеу және ойнату; дыбыс эфектілерін қолдану; тифлотехникалық құрылғылардың жұмыс істеу принципі; көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған MS Word (МС Ворд) программмасындағы "жылдам пернелер" навигация режимі;

3) работа в сети Интернет: поиск информации: назначение программы просмотра веб-страниц; поисковые системы; поиск информации по ключевым словам; обмен информацией: способы обмена инфомацией; копирование выделенного текста и изображения в документ; безопасность в сети Интернет: правила безопасности при работе в сети Интернет (для слабовидящих обучающихся); виртуальный курсор и метки в режиме навигации "быстрые клавиши" с помощью Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) (для незрячих обучающихся).
23. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 4 класса:
1) компьютер: устройства компьютера: внутренние и внешние устройства компьютера; программное обеспечение: работа с файлами и папками; операции с файлами, папками (создавать, копировать, перемещать и удалять); использование контекстного меню при работе с файлами и папками; поиск информации (папка, файл, фрагмент текста) на компьютере; перемещение по тексту, редактирование и форматирование текста с помощью озвучивающей программы Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) (для незрячих обучающихся); техника безопасности: техника безопасности при работе с устройствами, оснащенными экраном (для слабовидящих обучающихся); назначение программы "Экранная лупа" (для незрячих обучающихся);
2) представление и обработка информации: тексты: иллюстрации в текстовом документе; вставка рисунков, декоративного текста; маркированные и нумерованные списки; поиск фрагмента текста в документе (для слабовидящих обучающихся); работа с текстовыми редакторами с помощью озвучивающей программы Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус); комбинации "горячих клавиш" при десятипальцевом наборе текста, стандартные программы Блокнот, Wordpad (Вордпад) (для незрячих обучающихся); графика: графические редакторы; обработка фотографий (яркость, контрастность, рамки); создание коллажа (для слабовидящих обучающихся); основные элементы графического интерфейса с использованием озвучивающей программы Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) (для незрячих обучающихся); презентации: макет слайда; анимация объектов в презентации; вставка изображений, декоративного текста, видео и звука в презентацию; комбинации "горячих клавиш" при работе с офисной программой PowerPoint (Пауэр Пойнт) (для незрячих обучающихся); мультимедиа: программы для работы со звуком; внешние и внутренние устройства для работы со звуком; создание мелодии в звуковом редакторе; внутренние и внешние устройства для записи и просмотра видео; создание и монтаж видео с помощью видеоредакторов; копирование, перемещение и удаление фрагментов видео (для слабовидящих обучающихся); различные синтезаторы речи; альтернативные программы невизуального доступа к информации (для незрячих обучающихся);

3) Интернет желісінде жұмыс: ақпаратты іздеу: веб-парақшаларын қарауға арналған программмалар; іздеу жүйелері; түйінді сөздер бойынша іздеу; ақпарат алмасу; ақпарат алмасу тәсілдері; белгіленген мәтінді және суретті құжатқа көшіру; Интернет желісіндегі қауіпсіздік: интернет желісінде жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау (нашар көретін білім алушыларға арналған); Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) көмегімен "жылдам пернелер"навигациялық режиміндегі виртуалды курсор мен таңбалар (көрмейтін білім алушыларға арналған).
23. 4-сыныпқа арналған "Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар" пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютер: компьютер құрылғылары: компьютердің ішкі және сыртқы құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: файлдар және бумалармен жұмыс; файлдармен және бумалармен операция жасау (құру, көшіру, орнын ауыстыру және жою), файлдармен және бумалармен жұмыс жасауда мәнмәтіндік менюді қолдану; компьютерден ақпаратты іздеу (бума, файл, мәтіннің үзіндісі); Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) дыбыс шығару арқылы жұмыс істейтін программмасының көмегімен (көрмейтін білім алушыларға арналған) мәтінді құру, көшіру, орнын ауыстыру және жою; қауіпсіздік техникасы: экранмен жабдықталған құрылғылармен жұмыс жасауда техника қауіпсіздігі (нашар көртін білім алушыларға арналған); "Экранды лупа" (көрмейтін білім алушыларға арналған) программмасын тағайындау;
2) ақпаратты ұсыну және өңдеу: мәтіндер: мәтіндік құжаттағы иллюстрациялар; суреттер мен сәндік мәтінді кірістіру; маркерленген және нөмірленген тізімдер; мәтіннің үзіндісін құжат ішінен іздеу (нашар көретін білім алушыларға арналған); Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) дыбыс шығару арқылы жұмыс істейтін программма көмегі арқылы мәтін редакторымен жұмыс; Блокнот, Wordpad (Вордпад) стандартты программмалары он саусақты әдіс арқылы мәтінді теруде "ыстық пернелер" комбинациясы (көрмейтін білім алушыларға); графика: графикалық редакторлар; фотосуреттерді өңдеу (жарық, контраст, рамка); коллаж жасау (нашар көретін білім алушыларға арналған); Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) дыбыс шығару арқылы жұмыс істейтін программманы (көрмейтін білім алушыларға арналған) қолдана отырып графикалық интерфейстің негізгі элементтері; презентациялар: слайд макеті; презентациядағы нысандарға анимацияны баптау; презентацияға суреттерді, сәндік мәтінді, видео және дыбыс жазбаларын қою; PowerPoint (Пауэр Пойнт) офис программмасымен жұмыс жасау кезінде (көрмейтін білім алушыларға арналған) "ыстық пернелер" комбинациясын қолдану; мультимедиа: дыбыспен жұмыс жасауға арналған программмалар; дыбыспен жұмыс жасауға арналған ішкі және сыртқы құрылғылар; дыбыс редакторында әуен жазу; видео жазбаны жазуға және көруге арналған ішкі және сыртқы құрылғылар; видео редакторлардың көмегімен видеоны жазу және оны өңдеу; видео үзінділерін көшіру, орнын ауыстыру және жою; (нашар өретін білім алушыларға); түрлі сөйлеу синтезаторлары; ақпаратқа визуалды емес қолжетімділіктің альтертативі программмалары (көрмейтін білім алушыларға арналған).

3) работа в сети Интернет: поиск информации: настройки браузера (закладки, история и загрузки); обмен информацией: электронная почта; прием и отправка сообщений; сообщения с вложенными файлами; безопасность в сети Интернет: пароли, критерии надежного пароля (для слабовидящих обучающихся); виртуальный курсор и метки в режиме навигации "быстрые клавиши" с помощью Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) (для незрячих обучающихся).
24. Обучающиеся с нарушениями зрения научатся:
1) формировать первичные навыки работы с компьютером;
2) свободно пользоваться клавиатурой с помощью метода десятипальцевого ввода текста;
3) работать с программой "Экранная лупа";
4) базовым основам текстовых редакторов Блокнот, WordPad (ВордПад) с помощью программы Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус);
5) расширить первоначальное представление о современном информационном пространстве учащихся;
6) пользоваться службами сети Интернет;
7) использовать специальные возможности стандартных программ WordPad (ВордПад), Блокнот, Word (Ворд);
8) основам работы с графическим интерфейсом Windows (Виндоус) и в Интернет без визуального контроля;
9) основам работы с офисной программой PowerPoint (ПауэрПойнт);
10) пользоваться основными функциями стандартного текстового редактора, следуя основным правилам оформления текста.
Глава 4. Система целей обучения
25. Цели обучения в программе для каждого класса представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию учебной цели. Например: в кодировке 3.2.1.3, "3" – класс, "2.1" – подраздел, "3" – нумерация учебной цели.
26. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Компьютер и программы":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
3 класс
4 класс
1.1 Устройства компьютера
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.​1.​1.​2 понимать назначение программы "Проводник";
3.​1.​1.​3 рассказывать правила техники безопасности при работе с компьютером
4.​1.​1.​1 приводить примеры внутренних и внешних устройств компьютера;
4.​1.​1.​2 уметь объяснить назначение звуковых программ
1.2 Программное обеспечение
3.​1.​2.​1 понимать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​3 знать понятия файла и папки;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;

3) Интернет желісіндегі жұмыс: ақпаратты іздеу: браузер құралдары (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау); ақпарат алмасу; Интернет арқылы мәліметтер жіберу, электронды пошта арқылы тіркелген файлдары бар хабарламаларды жіберу және алу; Интернет желісіндегі қауіпсіздік: құпиясөздер, сенімді құпиясөздің критерийлері (нашар көртін білім алушыларға); Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) көмегімен "жылдам пернелер" навигация режимындағы виртуалды курсор мен таңбалар (көрмейтін білім алушыларға арналған).
24. Көру қабілеті бұзылған білім алушылар үйренеді:
1) компьютермен жұмыс жасауда алғашқы дағдыны қалыптастыруды;
2) мәтінді теруде он саусақты әдісті пайдаланып пернетақтамен оңай қолдануды;
3) "Экранды лупа" программмасымен жұмыс жасауды;
4) Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) программмасының көмегімен негізгі базалық мәтінді Блокнот, WordPad (ВордПад) арқылы өңдеуді;
5) білім алушылардың заманауи ақпараттық кеңістік туралы алғашқы ойларын кеңейтуді;
6) интернет желісінің қызметін қолдануды;
7) WordPad (ВордПад), Блокнот, Word (Ворд) стандартты программмалардың арнайы мүмкіндіктерін қолдануды;
8) интернетте визуалды емес бақылау және Windows (Виндоус) графикалық интерфейспен жұмыс жасау негіздерін;
9) PowerPoint (ПауэрПойнт) офис программасымен жұмыс жасау негіздерін;
10) мәтінді рәсімдеудің негізгі ережелерін сақтай отырып, стандартты мәтінді өңдейтін негізгі функцияларын қолдануды.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
25. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.2.1.3 кодында: "3" – сынып, "2.1" – бөлімше, "3" – оқыту мақсатының реттік саны.
26. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Компьютер және программа" бөлімі:
1 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
1.1 Компьютердің құрылғылары
3.1.1.1 енгізу ( тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын ( монитор мен принтер) ажырату;
3.1.1.2 ""Өткізгіш"" программасының мақсатын түсіну;
3.1.1.3 компьютермен жұмыс жасаған кезде техника қауіпсіздік ережесі туралы айту
4.1.1.1 компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларына мысал келтіру;
4.1.1.2 дыбыс шығаратын программалардың жұмысын түсіндіре білу
1.2 Программалық қамтамасыз ету
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.1.2.3 файл және бума түсініктерін білу;
3.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;

3.​1.​2.​5 использовать команды для открытия и сохранения программ;
3.​1.​2.​6 уметь объяснять назначение текстовых редакторов Блокнот, WordPad (ВордПад);
3.​1.​2.​7 применять команды меню программ;
3.​1.​2.​8 применять набор команд при вставке символов;
3.​1.​2.​9 применять набор команд при вставке таблиц;
3.​1.​2.​10 применять комбинации "горячих клавиш" при работе с папками и файлами
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
1.3 Техника безопасности
3.​1.​3.​1 знать основные правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
4.​1.​3.​1 использовать ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски)
2) раздел "Представление и обработка информации"
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
3 класс
4 класс
2.1 Тексты
3.​2.​1.​1 уметь осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​2 уметь форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание) в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​2.​1.​4 уметь объяснять назначение тренажеров для набора текстов;
3.​2.​1.​5 осуществлять набор текста десятипальцевым методом
4.​2.​1.​1 создавать маркированные, нумерованные списки в текстовом редакторе;
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст WordArt (ВордАрт);
4.​2.​1.​3 применять настройки параметров страниц текстового редактора;
4.​2.​1.​4 использовать колонки при наборе текста
2.2 Графика
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 использовать команды форматирования рисунка;
3.​2.​2.​4 использовать команды копирования фрагмента рисунка
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины в программах Word (Ворд), Paint (Пайнт);
4.​2.​2.​2 использовать команды при обработке изображений в программе Paint (Пайнт);
2.3
Презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​2.​3.​4 применять основы невизуальной работы в графической среде Windows (Виндоус);
3.​2.​3.​5 использовать специальные функции озвучивающей программы невизуального доступа Jaws (Джовс)
4.​2.​3.​1 выбирать макет для слайда;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации
2.4
Мультимедиа
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;

3.1.2.5 программаны ашу және сақтау командаларын пайдалана алу;
3.1.2.6 мәтінді өңдеуге арналған Блокнот, WordPad (ВордПад) жұмысының мақсатын түсіндіре алу;
3.1.2.7 программа менюін қолдану;
3.1.2.8 таңбаларды қою кезінде бірнеше команданы қолдану;
3.1.2.9 кестені қою кезінде бірнеше команданы қолдану;
3.1.2.10 файлдар және бумалармен жұмыс жасау кезінде "ыстық пернелер" комбинациясын қолдану
4.1.2.1 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.1.2.2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру
4.1.2.3 өз жұмысында мәнмәтіндік менюді қолдану
1.3 Қауіпсіздік техникасы
3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін білу
4.1.3.1 экранмен жабдықталған, цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын пайдалану
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3- сынып
4- сынып
2.1 Мәтіндер
3.2.1.1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді: (мәнерін, түсін, туралай білуін) жүзеге асыруды білу;
3.2.1.2 мәтіндік редакторда қаріпті пішімдей (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету) білу;
3.2.1.3 құжатқа белгіленген мәтінді көшіру, қиып алу, қою;
3.2.1.4 мәтінді теру үшін жаттығуларды тағайындай білу;
3.2.1.5 мәтінді теру кезінде он саусақты тәсілді қолдану
4.2.1.1 мәтіндік редакторда маркірленген және нөмірленген тізім құру;
4.2.1.2 WordArt (ВордАрт) мәтіндік құжатқа суреттер, сәндік мәтін кірістіру;
4.2.1.3 1 мәтіндік редакторда парақты баптау параметрін қолдану;
4.2.1.4 мәтінді теру кезінде бағанға бөлуді пайдалану
2.2 Графика
3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3.2.2.2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3.2.2.3 суретті пішімдеу командасын пайдалану;
3.2.2.4 сурет фрагментін көшіру командасын пайдалану
4.2.2.1 Word (Ворд), Paint (Пайнт) программаларында біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.2.2.2 Paint (Пайнт) программасында суреттерді өңдеу кезінде пәрменді пайдалану
2.3 Презентациялар
3.2.3.1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.3.2 келесі слайдқа ауытыруды пайдалану;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
3.2.3.4 Windows (Виндоус) графикалық аясындағы жұмыстың визуалды емес негізін қолдана білу;
3.2.3.5 Jaws (Джовс) визуалды емес арнайы дыбыстаушы функциясы бар программасын пайдалану
4.2.3.1 слайдқа макет таңдау;
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
2.4 Мультимедиа
3.2.4.1 дыбысты жазуға, өңдеуге және ойнатуға арналған программаны пайдалану;
3.2.4.2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану;

3.​2.​4.​3 применять звуковые эффекты в программах;
3.​2.​4.​4 использовать режим навигации "быстрые клавиши" в программе Word (Ворд);
3.​2.​4.​6 уметь объяснять принцип работы тифлотехнических устройств
4.​2.​4.​1 использовать программы для сочинения мелодий;
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
4.​2.​4.​3 создавать и монтировать видео на определенную тему
3) раздел "Работа в сети Интернет"
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
3 класс
4 класс
3.1 Поиск информации
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​1.​2 использовать правила безопасности в сети Интернет;
3.​3.​1.​3 использовать виртуальный курсор и метки в режиме навигации "быстрые клавиши" с помощью Jaws for Windows (Джовс фор Виндоус)
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​1.​3 рассказывать историю возникновения компьютера
3.2 Обмен информацией
3.​3.​2.​1 уметь объяснять способы обмена информацией в сети
4.​3.​2.​1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.​3.​2.​2 использовать принцип работы облачных технологий;
4.​3.​2.​3 использовать набор команд при работе с облачными технологиями;
4.​3.​2.​4 различать виды технологий будущего;
4.​3.​2.​5 классифицировать по принципам работы технологий будущего
3.3 Безопасность в сети Интернет
3.​3.​3.​1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети
4.​3.​3.​1 выделять критерии надежного пароля;
4.​3.​3.​2 применять пароли при работе с документами при работе в Интернете
27. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для незрячих и слабовидящих обучающихся 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
28. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Информационно-
коммуникационные технологии"
для 3-4 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию

3.2.4.3 программада дыбыстық эффектілерді қолдану;
3.2.4.4 Word (Ворд) программасында "жылдам пернелер" навигация режимін пайдалану;
3.2.4.6 тифлотехникалық құрылғылардың жұмыс жасау принципін түсіндіре білу
4.2.4.1 әуен шығару үшін программаларды қолдану;
4.2.4.2 фотосуреттерді өңдеу үшін (жарық,контраст, рамка) программаны қолдану;
4.2.4.3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
3) "Интернет желісінде жұмыс" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
3.1 Ақпаратты іздеу
3.3.1.1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3.3.1.2 Интернет желісінде қауіпсіздік ережесін пайдалану;
3.3.1.3 Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) көмегімен навигация режиміндегі "жылдам пернелер" қолана алу
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.3.1.2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау);
4.3.1.3 компьютердің пайда болу тарихын айтып беру
3.2 Ақпарат алмасу
3.3.2.1 желіде ақпарат алмасу тәсілін түсіндіре білу
4.3.2.1 қоса тіркелген файлдары бар хабарламаларды (электрондық поштамен) жіберу және алу;
4.3.2.2 бұлт технологиясында жұмыс жасау принципын пайдалану;
4.3.2.3 бұлт технологиясымен жұмыс жасау кезінде бірнеше командаларды пайдалану;
4.3.2.4 болашақ технология түрлерін ажырату;
4.3.2.5 болашақ технология жұмыс принциптеріне қарай топтастыру
3.3 Интернет желісіндегі қауіпсіздік
3.3.3.1 желідегі қажетсіз байланыстың қаупін түсінуді көрсету
4.3.3.1 сенімді құпиясөз критерийлерін ерекшелеу;
4.3.3.2 Интернетте құжаттармен жұмыс жасау кезінде құпиясөзді қолдану
27. Бағдарлама көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық - коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
28. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
3-4 сыныптары үшін
"Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Көрмейтін жән нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 3 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
1. Компьютер и программы
Правила техники безопасности
3.​1.​2.​1 понимать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​1.​3 рассказывать правила техники безопасности при работе с компьютером
Устройства ввода и вывода
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.​1.​2.​1 понимать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​3.​1 знать основные правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
Назначение программы Проводник
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.​1.​1.​2 понимать назначение программы Проводник;
3.​1.​2.​1 понимать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач
Меню, окна программ
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.​1.​2.​1 понимать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах
Открытие и сохранение файлов и папок
3.​1.​2.​5 использовать команды для открытия и сохранения программ;
3.​1.​2.​6 применять комбинации "горячих клавиш" при работе с папками и файлами
Использование команд меню
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах
Файлы и папки
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​3 знать понятия файла и папки
2 четверть
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
2. Представление и обработка информации
Интерфейс текстовых редакторов: Блокнот, WordPad (Вордпад)
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​6 уметь объяснять назначение текстовых редакторов Блокнот, WordPad (ВордПад);
3.​2.​1.​4 уметь объяснять назначение тренажеров для набора текстов
Меню программ
3.​1.​2.​7 применять команды меню программ;
3.​2.​1.​4 уметь объяснять назначение тренажеров для набора текстов
Набор и редактирование текста
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание)
Форматирование текста
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);

1) 3-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Тірі табиғат
1. Компьютер және программа
Техника қауіпсіздік ережесі
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.1.1.3 компьютермен жұмыс жасаған кезде техника қауіпсіздік ережесі туралы айту
Енгізу және шығару құрылғылары
3.1.1.1 енгізу (тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату; 3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін білу
Сілтеуіш программасын
тағайындау
3.1.1.1 енгізу (тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату;
3.1.1.2 "Сілтеуіш" программасының мақсатын түсіну;
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
Программа терезесі, менюі
3.1.1.1 енгізу ( тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату;
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану
Файлдар мен бумаладрды ашу және сақтау
3.1.2.5 программаны ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.1.2.10 файлдар және бумалармен жұмыс жасау кезінде "ыстық пернелер" комбинациясын қолдану
Меню командасын пайдалану
3.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану
Файлдар мен бумалар
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.1.2.3 файл және бума түсініктерін білу
2 – тоқсан
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Мәтінді өңдеу интерфейстері: Блокнот, WordPad (Вордпад)
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.1.2.6 мәтінді өңдеуге арналған Блокнот, WordPad (ВордПад) жұмысының мақсатын түсіндіре алу;
3.2.1.4 мәтінді теру үшін жаттығуларды тағайындай білу
Программа менюі
3.1.2.7 программада менюді қолдану;
3.2.1.4 мәтінді теру үшін жаттығуларды тағайындай білу
Мәтінді теру және өңдеу
3.2.1.1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыруды білу;
3.2.1.2 мәтіндік редакторда қаріпті пішімдей (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету) білу
Мәтінді пішімдеу
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.1.2.4 компьютер программаларында меню командаларын пайдалану;
3.2.1.1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыруды білу;
3.2.1.2 мәтіндік редакторда қаріпті пішімдей (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету) білу;

3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ
Операции с фрагментом текста: списки, колонки
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​4 применять набор команд при работе со списками;
3.​2.​1.​5 применять набор команд при работе с колонками
Вставка символов
3.​1.​2.​8 применять набор команд при вставке символов;
3.​1.​2.​10 применять комбинации "горячих клавиш" при работе с папками и файлами
Вставка таблиц
3.​1.​2.​9 применять набор команд при вставке таблиц;
3.​1.​2.​10 применять комбинации "горячих клавиш" при работе с папками и файлами
3 четверть
3. Время
2. Представление и обработка информации
Графический редактор Paint (Пайнт)
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах
Инструменты редактора Paint (Пайнт)
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​3.​4 применять основы невизуальной работы в графической среде Windows (Виндоус)
4. Архитектура
2. Представление и обработка информации
Редактирование рисунков
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 использовать команды форматирования рисунка;
3.​2.​3.​4 применять основы невизуальной работы в графической среде Windows (Виндоус)
Форматирование рисунка
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 использовать команды форматирования рисунка;
3.​2.​3.​4 применять основы невизуальной работы в графической среде Windows (Виндоус)
Копирование фрагмента рисунка
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 использовать команды форматирования рисунка;
3.​2.​2.​4 использовать команды копирования фрагмента рисунка;
3.​2.​3.​4 применять основы невизуальной работы в графической среде Windows (Виндоус)
5. Искусство
2. Представление и обработка информации
Программа по созданию презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​5 использовать специальные функции озвучивающей программы невизуального доступа Jaws (Джовс)
Размещение текста и изображений
3.​2.​2.​4 использовать команды копирования фрагмента рисунка;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​2.​3.​4 применять основы невизуальной работы в графической среде Windows (Виндоус)
Переходы между слайдами
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Дизайн презентации, вставка звука
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4 четверть

3.2.1.3 құжатқа белгіленген мәтінді көшіру, қиып алу, қою
Мәтіннің үзіндісімен жұмыс: тізімдер, бағандар
3.2.1.1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыруды білу;
3.2.1.4 тізімдермен жұмыс істеу кезінде бірнеше командаларды қолдану;
3.2.1.5 бағандармен жұмыс істеу кезінде бірнеше командаларды қолдану
Таңбаларды қою
3.1.2.8 таңбаларды қою кезінде бірнеше команданы қолдану;
3.1.2.10 файлдар және бумалармен жұмыс жасау кезінде "ыстық пернелер" комбинациясын қолдану
Кестені қою
3.1.2.9 кестені қою кезінде бірнеше команданы қолдану;
3.1.2.10 файлдар және бумалармен жұмыс жасау кезінде "ыстық пернелер" комбинациясын қолдану
3 – тоқсан
3. Уақыт
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Paint (Пайнт) графикалық редакторы
3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
Paint (Пайнт) редакторының құралдары
3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.2.3.4 Windows (Виндоус) графикалық аясындағы жұмыстың визуалды емес негізін қолдана білу
4. Сәулет
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Суретті өңдеу
3.2.2.2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3.2.2.3 суретті пішімдеу командасын пайдалану;
3.2.3.4 Windows (Виндоус) графикалық аясындағы жұмыстың визуалды емес негізін қолдана білу
Суретті пішімдеу
3.2.2.2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3.2.2.3 суретті пішімдеу командасын пайдалану;
3.2.3.4 Windows (Виндоус) графикалық аясындағы жұмыстың визуалды емес негізін қолдана білу
Сурет фрагментін көшіру
3.2.2. нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3.2.2.3 суретті пішімдеу командасын пайдалану;
3.2.2.4 сурет фрагментін көшіру командасын пайдалану;
3.2.3.4 Windows (Виндоус) графикалық аясындағы жұмыстың визуалды емес негізін қолдана білу
5. Өнер
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Презентация жасайтын программа
3.2.3.1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.3.5 Jaws (Джовс) визуалды емес арнайы дыбыс шығару функциясы бар программасын пайдалану
Сурет пен мәтінді бір орыннан екінші орынға ауыстыру
3.2.2.4 сурет фрагментін көшіру командасын пайдалану;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
3.2.3.4 Windows (Виндоус) графикалық аясындағы жұмыстың визуалды емес негізін қолдана білу
Келесі слайдқа ауыстыру
3.2.3.1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану
Презентация дизайны, дыбысты кою
3.2.3.1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану
4 – тоқсан

6. Выдающиеся личности
2. Представление и обработка информации
Устройства ввода-вывода звуковой информации
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​2.​4.​6 уметь объяснять принцип работы тифлотехнических устройств
Назначение звукового редактора
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​2.​4.​4 использовать режим навигации "быстрые клавиши" в программе Word (Ворд)
Применение звуковых эффектов
3.​2.​4.​3 применять звуковые эффекты в программах;
3.​2.​4.​4 использовать режим навигации "быстрые клавиши" в программе Word (Ворд)
7. Вода- источник жизни
3. Работа в сети Интернет
Правила безопасности в сети Интернет
3.​3.​1.​2 использовать правила безопасности в сети Интернет;
3.​3.​1.​3 использовать виртуальный курсор и метки в режиме навигации "быстрые клавиши" с помощью Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус)
Поисковая система
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​1.​2 использовать правила безопасности в сети Интернет;
3.​3.​1.​3 использовать виртуальный курсор и метки в режиме навигации "быстрые клавиши" с помощью Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус)
Способы обмена информацией
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​3.​1.​3 использовать виртуальный курсор и метки в режиме навигации "быстрые клавиши" с помощью Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус)
8. Культура отдыха. Праздники
3. Работа в сети Интернет
Проектная деятельность: копирование текста и изображений в документ
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​3.​1.​3 использовать виртуальный курсор и метки в режиме навигации "быстрые клавиши" с помощью Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус)
2) 4 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
1. Компьютер и программы
Правила безопасности при работе с устройствами компьютера
4.​1.​3.​1 использовать ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски);
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины в программах Word (Ворд), Paint (Пайнт);
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
Внутренние и внешние устройства компьютера

6. Атақты тұлғалар
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Дыбыстық ақпаратты енгізу және шығаруға арналған құрылғы
3.2.4.1 дыбысты жазуға, өңдеуге және ойнатуға арналған программаны пайдалану;
3.2.4.6 тифлотехникалық құрылғылардың жұмыс жасау принципін түсіндіре білу;
Дыбыс редакторының тағайындау
3.2.4.1 дыбысты жазуға, өңдеуге және ойнатуға арналған программаны пайдалану;
3.2.4.4 Word (Ворд) программасында "жылдам пернелер" навигация режимін пайдалану
Дыбыстық эффектілерді қолдану
3.2.4.3 программада дыбыстық эффектілерді қолдану;
3.2.4.4 Word (Ворд) программасында "жылдам пернелер" навигация режимін пайдалану
7. Су- тіршіліктің көзі
3. Интернет желісінде жұмыс
Интернет желісінде қауіпсіздік ережесі
3.3.1.2 Интернет желісінде қауіпсіздік ережесін пайдалану;
3.3.1.3 Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) көмегімен навигация режиміндегі "жылдам пернелер" қолана алу
Іздеу жүйесі
3.3.1.1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3.3.1.2 Интернет желісінде қауіпсіздік ережесін пайдалану;
3.3.1.3 Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) көмегімен навигация режиміндегі "жылдам пернелер" қолдана алу
Ақпарат алмасу тәсілі
3.3.1.1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3.2.1.3 құжатқа белгіленген мәтінді көшіру, қиып алу, қою;
3.3.1.3 Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) көмегімен навигация режиміндегі "жылдам пернелер" қолдана алу
8. Демалыс мәдениеті. Мерекелер
3. Интернет желісінде жұмыс
Жоба қызметі: құжатқа мәтін мен суреттерді көшіру
3.3.1.1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3.2.1.3 құжатқа белгіленген мәтінді көшіру, қиып алу, қою;
3.3.1.3 Jaws for Windows (Джовс фо Виндоус) көмегімен навигация режиміндегі "жылдам пернелер" қолана алу
2) 4-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Менің Отаным - Қазақстан
1. Компьютер және программа
Компьютермен жұмыс жасаған кезде техника қауіпсіздік ережесі
4.1.3.1 экранмен жабдықталған, цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын пайдалану;
4.2.2.1 Word (Ворд), Paint (Пайнт) программаларында біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.2.4.2 фотосуреттерді өңдеу үшін (жарық,контраст, рамка) программаны қолдану
Компьютердің ішкі және сыртқы құрылғылары

4.​1.​1.​1 приводить примеры внутренних и внешних устройств компьютера;
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
2. Человеческие ценности
2. Представление и обработка информации
Возможности прикладных программ
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст WordArt (ВордАрт)
Операции с файлами и папками
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе)
3. Культурное наследие
3. Работа в сети Интернет
Поиск информации на компьютере
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Иллюстрации в текстовом документе
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст WordArt (ВордАрт);
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
Вставка рисунков, декоративного текста
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст WordArt (ВордАрт);
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
2 четверть
4. Мир профессий
2. Представление и обработка информации
Маркированные, нумерованные списки
4.​2.​1.​1 создавать нумерованные, маркированные списки в текстовом редакторе;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
Параметры страниц, колонки
4.​2.​1.​3 применять настройки параметров страниц;
4.​2.​1.​4 использовать колонки при наборе текста
Обработка фотографий
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины в программах Word (Ворд), Paint (Пайнт);
4.​2.​2.​2 использовать команды при обработке изображений в программе Paint (Пайнт)
Создание коллажа
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины в программах Word (Ворд), Paint (Пайнт);
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​2.​2 использовать команды при обработке изображений в программе Paint (Пайнт)
Макеты слайдов
4.​2.​3.​1 выбирать макет для слайда;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации
Анимация объектов в презентации
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины в программах Word (Ворд), Paint (Пайнт);
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​2.​2 использовать команды при обработке изображений в программе Paint (Пайнт)
Вставка объектов, видео, звука, текста в презентации
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины в программах Word (Ворд), Paint (Пайнт);
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​2.​2 использовать команды при обработке изображений в программе Paint (Пайнт)
3 четверть

4.1.1.1 компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларына мысал келтіру;
4.1.2.2 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.1.2.3 өз жұмысында мәнмәтіндік менюді қолдану
2. Адами құндылықтар
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Қолданбалы программа мүмкіндіктері
4.1.2. қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.1.2.2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру
4.2.1.2 WordArt (ВордАрт) сәндік мәтінді, суреттерді құжаттарға кірістіру
Файл және бумалармен жұмыс
4.1.2.3 өз жұмысында мәнмәтіндік менюді қолдану;
4.1.2.2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру;
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі)
3. Мәдени мұра
3. Интернет желісінде жұмыс
Компьютерде ақпаратты іздеу
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.3.1.2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау)
Мәтіндік құжаттағы иллюстрациялар
4.2.1.2 WordArt (ВордАрт) сәндік мәтінді, суреттерді құжаттарға кірістіру;
4.1.2.3 өз жұмысында мәнмәтіндік менюді қолдану
Сәндік мәтінді кірістіру
4.2.1.2 WordArt (ВордАрт) сәндік мәтінді, суреттерді құжаттарға кірістіру;
4.1.2.3 өз жұмысында мәнмәтіндік менюді қолдану
2 – тоқсан
4. Мамандықтар әлемі
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Маркерленген және нөмірленген тізімдер
4.2.1.1 мәтінді өңдеудің көмегімен нөмірленген, маркерленген тізімді жасау;
4.1.2.3 өз жұмысында мәнмәтіндік менюді қолдану
Бет параметрлері, бағандар
4.2.1.3 мәтінді өңдеу кезінде парақты баптау параметрін қолдану;
4.2.1.4 мәтінді теру кезінде бағандарға бөлуді пайдалану
Фотосуреттерді өңдеу
4.2.2.1 Word (Ворд), Paint (Пайнт) программаларында біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.2.2.2 Paint (Пайнт) программасында суреттерді өңдеу кезінде пәрменді пайдалану
Коллаж жасау
4.2.2.1 Word (Ворд), Paint (Пайнт) программаларында біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау;
4.2.2.2 Paint (Пайнт) программасында суреттерді өңдеу кезінде пәрменді пайдалану
Слайдтың макеті
4.2.3.1 слайдқа макет таңдау;
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
Презентациядағы аннимация нысандары
4.2.2.1 Word (Ворд), Paint (Пайнт) программаларында біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау;
4.2.2.2 Paint (Пайнт) программасында суреттерді өңдеу кезінде пәрменді пайдалану
Презентацияға мәтін, әуен, видео жазба, нысандар кірістіру
4.2.2.1 Word (Ворд), Paint (Пайнт) программаларында біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау;
4.2.2.2 Paint (Пайнт) программасында суреттерді өңдеу кезінде пәрменді пайдалану
3 – тоқсан

5. Природные явления
1. Компьютер и программы
Назначение звуковых программ
4.​2.​4.​3 создавать и монтировать видео на определенную тему
Внутренние, внешние устройства для записи и просмотра видео
4.​1.​1.​1 приводить примеры внутренних и внешних устройств компьютера;
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​2.​4.​3 создавать и монтировать видео на определенную тему
6. Охрана окружающей среды
2. Представление и обработка информации
Создание мелодии в звуковых редакторах
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст WordArt (ВордАрт);
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации
Создание видео с помощью видеоредактора
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки в текстовом редакторе;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации
Монтаж видео с помощью видеоредактора
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​2.​4.​3 создавать и монтировать видео на определенную тему
Копирование, перемещение, удаление фрагментов видео
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки в текстовом редакторе;
4.​2.​4.​3 создавать и монтировать видео на определенную тему
Создание интервью
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки в текстовом редакторе;
4.​2.​4.​3 создавать и монтировать видео на определенную тему
Поиск информации и вставка фрагментов в видео
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе)
Обработка видео звуковыми эффектами
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки в текстовом редакторе
4 четверть
7. Путешествие в космос
3. Работа в сети Интернет
История возникновения Интернета
4.​3.​1.​3 рассказывать историю возникновения компьютера;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.​3.​2.​1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
Настройка браузера, электронная почта
4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​2.​1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.​3.​3.​1 выделять критерии надежного пароля
8. Путешествие в будущее
3. Работа в сети Интернет
Современные IT-технологии
4.​1.​3.​1 формулировать важность ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски);
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);

5. Табиғи құбылыстар
1. Компьютер және программа
Дыбыс шығару арқылы жұмыс жасайтын программаларды тағайындау
4.2.4.3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
Видео жазбаларды жазуға және көруге арналған ішкі және сыртқы құрылғылар
4.1.1.1 компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларына мысал келтіру;
4.1.2.1 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.2.4.3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
6. Қоршаған ортаны қорғау
2. Ақпаратты өңдеу және көрсету
Дыбыс редакторларда дыбысты жазу
4.2.1.2 WordArt (ВордАрт) сәндік мәтінді, суреттерді құжаттарға кірістіру;
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
Видео жазба редакторы арқылы видео жазба жазу
4.1.2.2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру
4.2.3.2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
Видео жазба редакторы арқылы монтаж жасау
4.1.2.1 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.2.4.3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
Видео жазба фрагментін көшіру, жылжыту, өшіру
4.1.2.2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру;
4.2.4.3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
Сұхбат жасау
4.1.2.2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру;
4.2.4.3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
Ақпаратты іздеу және фрагментті видео жазбаға қою
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі)
Видео жазбаны дыбыстық әсерлермен өңдеу
4.1.2.2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру
4 – тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
3. Интернет желісінде жұмыс
Интернеттің даму тарихы
4.3.1.3 компьютердің пайда болу тарихын айтып беру;
4.1.2.3 өз жұмысында мәнмәтіндік менюді қолдану;
4.3.2.1 қоса тіркелген файлдары бар хабарламаларды (электрондық поштамен) жіберу және алу
Браузер, электронды пошта баптаулары
4.3.1.2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау);
4.3.2.1 қоса тіркелген файлдары бар хабарламаларды (электрондық поштамен) жіберу және алу;
4.3.3.1 сенімді құпиясөз критерийлерін ерекшелеу
8. Болашаққа саяхат
3. Интернет желісінде жұмыс
Заманауи IT-технологиялары
4.1.3.1 экранмен жабдықталған, цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын пайдалану;
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);

4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Работа с облачными технологиями
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины в программах Word (Ворд), Paint (Пайнт);
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​3.​2.​3 использовать набор команд при работе с облачными технологиями
Возможности применения приложений связанными с компьютером и телефонами
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Техника будущего
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​2.​4 различать виды технологий будущего;
4.​3.​2.​5 классифицировать по принципам работы технологий будущего
Применений паролей при работе в браузере Интернета
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​3.​1 выделять критерии надежного пароля;
4.​3.​3.​2 применять пароли при работе с документами при работе в Интернете
Приложение 575
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 575 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является формирование у обучающихся естественнонаучных понятий и представлений о Земле, системной взаимосвязи природы и общества, а также формирование навыков познания окружающей среды в ходе исследования.

4.3.1.2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау)
Бұлтты технологиялармен жұмыс
4.2.2.1 Word (Ворд), Paint (Пайнт) программаларында біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.2.4.2 фотосуреттерді өңдеу үшін (жарық,контраст, рамка) программаны қолдану;
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.3.2.3 бұлт технологиясымен жұмыс жасау кезінде бірнеше командаларды пайдалану
Компьютер және телефонмен байланысты қолданбаларды қолдану мүмкіндіктері
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.3.1.2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау)
Болашақ техникасы
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.3.1.2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау);
4.3.2.4 различать виды технологий будущего;
4.3.2.5 болашақ технология жұмыс принциптеріне қарай топтастыру
Интернет браузерінде жұмыс істеу кезінде құпия сөзді қолдану
4.3.1.1 ақпарат іздеуді жүзеге асыру (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.3.1.2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау);
4.3.3.1 сенімді құпиясөз критерийлерін ерекшелеу;
4.3.3.2 интернетте құжаттармен жұмыс жасау кезінде құпиясөзді қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
575 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың ғылыми-жаратылыстану ұғымдарын және Жер, табиғат пен қоғамның өзара жүйелі байланысы туралы түсініктерін, қоршаған ортаны зерттеу дағдыларын қалыптастыру болып табылады.

3. Задачи Программы:
1) формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и методах естественных наук; знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий;
2) развитие экологических знаний, формирование навыков понимания безвредных действий явлений природы для здоровья, восстановления и изменения природных ресурсов;
3) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из средств массовой информации, ресурсов интернета, специальной и научно-популярной литературы;
4) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления в ходе проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
5) привитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья, воспитание бережного отношения и ответственного отношения к природе.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие умений обследования и тактильного восприятия рельефных изображений, контурных рисунков, карт, земного шара;
2) развитие сенсорных функций и формирование навыков мелкой моторики в ходе работы с рельефными образцами;
3) развитие навыков различения объектов и предметов живой и неживой природы посредством слуха, обоняния и остаточного зрения;
4) формирование навыков связной речи и представления материала на доказательной основе.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение предмету "Естествознание осуществляется на основе ценностно-ориентированного, дифференцированного, личностно-ориентированного, деятельностного и коммуникативного подходов, применения информационно-коммуникационных технологий и проектного метода обучения.
6. Ценностно-ориентированный подход – это способ организации и выполнения учебной деятельности, в ходе которого обучающиеся выбирают в своей деятельности определенные ценности, осознают и воспринимают их как собственные социально значимые ценности, а также формируют необходимые правила, образ жизни, стиль поведения в соответствии с требованиями, а также идеями национальной идеи "Мәңгілік ел", развивает навыки, способствующие формированию достойного гражданина и патриота своей страны.
7. Личностно-ориентированный подход индивидуализирует учебный процесс, определяет индивидуальные особенности психического и физического развития, потребности и мотивы поведения обучающихся, способствует полному раскрытию творческих способностей с учетом потенциальных возможностей в виде мышления, речи и деятельности, формирует как гармоничную, так и всестороннее развитую личность, которая преодолевает страхи перед окружающим пространством.

3. Бағдарламаның міндеттері:
1) әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан қалыптасқан бейнесі мен жаратылыстану ғылымдарының әдістері туралы білім негіздерін қалыптастыру; жаратылыстанудың техника мен технология дамуына елеулі ықпал еткен маңызды идеяларымен, жетістіктерімен таныстыру;
2) экологиялық білімді дамыту, денсаулыққа зиянсыз іс-әрекетті, табиғат құбылыстарын және табиғат ресурстарын қалпына келтіру, өзгерту туралы түсініктерін қалыптастыру;
3) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру, бұқаралық ақпараттық құралдары, интернет ресурстары, арнайы және ғылыми-көпшілік әдебиеттерден алынған өмірлік маңызды мазмұны бар ақпаратты қабылдау біліктіліктерін үйрету;
4) білім алушылардың зияткерлік, шығармашылық, сын тұрғысынан ойлау қабілетерін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
5) алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалануды дағдыландыру, заманауи технологияларды сауатты қолдануды, деңсаулықты сақтауға, туған өлкеге сүйіспеншілікпен және табиғатқа жауапкершілікпен карауға тәрбиелеу.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) объектілердің рельефтік кескіндерін, контурлы суреттерді, карталарларды, жер шарларын зерттеу және тактильді қабылдау қабілеттерін дамыту;
2) сенсорлық функцияларды дамыту және рельефтік үлгілермен жұмыс істеу кезінде ұсақ моторика дағдыларын қалыптастыру;
3) есту, иіс сезу, қалдық көру арқылы тірі және жансыз табиғат объектілері мен заттардың белгілерін ажырата білу дағдыларын дамыту;
4) байланыстыра сөйлеу және материалды дәйекті түрде ұсыну мүмкіндігін қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқыту келесі педагогикалық тәсілдерге негізделеді: құндылықты-бағытталған тәсіл, тұлғаға бағытталған, саралап оқыту, іс-әрекеттік, коммуникативтік тәсілдер, ақпараттық коммуникациялық технологияларды колдану жобалап оқыту тәсілдері.
6. Құндылықты-бағытталған тәсіл – білім алушылар өз әрекетінде жеке құндылықтарды таңдап алады, оларды өзінің әлеуметтік маңызды құндылықтары ретінде сезініп, қабылдап және шығатын талаптарға сай болу үшін қажетті ережелерді, өмір салтын, жүріс-тұрысты қалыптастырады және "Мәңгілік ел" ұлттық идеясының негізі болып өз елінің лайықты азаматы мен патриоты болуына көмектесетін ауқымды дағдыларын дамытады.
7. Тұлғаға бағытталған тәсіл - оқу процесін дараландырып, білім алушылардың психикалық және физиологиялық ерекшеліктерін, қажеттіліктері мен өз орнын анықтау, табиғи мүмкіншіліктерін ойлау, сөйлеу, әрекет ету сияқты әлеуетті қабілеттерін ескере отырып, тұлға ретінде үйлесімді жан-жақты дамытып, оның шығармашылық қабілеттерін толық ашып, қоршаған кеңістік алдындағы қорқынышын еңсеретін өмірге дайын позитивті дара тұлғаны қалыптастырады.

8. Дифференцированный подход подразумевает организацию учебного процесса: создание различных удобных условий для обучения класса и группы; деление на группы в связи с возможностями обучающихся; совершенное обучение в связи со способностью воспринимать и уровнем развития; индивидуальная работа с неуспевающим и низким уровнем знаний ребенком; применение новых технологий обучения, формирование сотрудничества учителя и обучающегося в ходе индивидуальной, в паре и групповой работ, а также особое уважение обучающихся.
9. Деятельностный подход повышает познавательный интерес обучающихся. Деятельностный подход заключается в том, что учащийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам, применяет на практике теоретические знания путем практических заданий, исследований, наблюдений, лабораторных работ и экскурсий. Обучающийся осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм, активно узнает окружающий мир в процессе игры.
10. Коммуникативный подход в обучении – это общение с одноклассниками и учителями по поводу экскурсии посредством грамотного применения научной лексики по предмету "Естествознание", обсуждение возникших вопросов по определенной теме, выслушивание мнения других и высказывание собственного мнения, то есть обмен знаниями, навыками и умениями в процессе речевого взаимодействия двух или более людей.
11. Использование информационно-коммуникационных технологий основыватся на работе с электронной вычислительной техникой, применении компьютера, моделирования, электронных учебников, интерактивных средств в ходе обучения, работы в интернете и преподавание основ знаний обучающимся, развитии логически-структурных мыслительных способностей, формирует навыки использования информационно-коммуникационных технологий в направлении личностного развития и реализации, адаптирует к информационному обществу.
12. Проектный метод обучения характеризуется тем, что обучающийся ставит перед собой проблему и самостоятельно находит пути ее решения в процессе совместной с другими учащимися учебно-познавательная деятельности, направленной на решение научно-исследовательской, творческой, практической проблемы.
13. Учебные средства, которые применяются в ходе обучения:
1) учебная машина для незрячих обучающихся;
2) увеличительное устройство для слабовидящих обучающихся с целью просмотра с дальнего и ближнего расстояния;
3) рельефно-точечные и написанные увеличенным шрифтом учебники, пособия и художественная литература;
4) тактильные диаграммы и принтеры для рельефно-точечных рисунков;

8. Саралап оқыту тәсілі – оқыту процесін әртүрлі құру: сыныпты, топтарды оқытуға әртүрлі қолайлы жағдай туғызу, баланың мүмкіндіктеріне байланысты топтарға бөліп, қабылдау қабілетіне, даму деңгейіне байланысты жетілдіре оқыту және үлгерімі төмен, білім сапасы жеткіліксіз баламен жеке жұмыс жасау, оқытудың жаңа технологияларын қолдана отырып, жеке, жұпта, топта жұмыс істеу барысында мұғалім мен білім алушының ынтымақтастығын қалыптастыру, білім алушылардың ойына ерекше құрметпен қарау.
9. Іс-әрекеттік тәсіл – білім алушылардың танымдық белсенділігін арттырады, білімді дайын күйінде алмай, практикалық жаттығулар, зерттеулер, бақылаулар, лабараториялық жұмыстар және экскурсиялар арқылы теориялық білімдерін іс-тәжірибеде қолданып, оны өзі өндіреді, өзінің оқу әрекетінің мазмұны мен түрлерін ұғынады, оның ережелер жүйесін түсінеді және қабылдайды және ойын барысында білім алушы қоршаған ортаны белсенді түрде тани алады.
10. Коммуникативтік тәсіл - "Жаратылыстану" пәнінің ғылыми лексикасын сауатты қолдана отырып, өз сыныптастарымен, мұғалімдермен экскурсия бойынша әңгімелесу, белгілі тақырып бойынша туындаған сұрақтарды талқылау, бір - бірінің пікірін тыңдау және ойын айту, яғни екі немесе бірнеше адамның сөйлесу кезіндегі білім, білік дағдыларымен алмасуы.
11. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану - электрондық есептеуіш техникасымен жұмыс істеуге, оқу барысында компьютерді пайдалануға, модельдеуге, электрондық оқулықтарды, интерактивті құралдарды қолдануға, интернетте жұмыс істеуге негізделеді және білім алушыларға ақпараттық білім негіздерін беру, логикалық-құрылымдық ойлау қабілеттерін дамыту, ақпараттық технологияны өзіндік даму мен оны іске асыру құралы ретінде пайдалану дағдыларын қалыптастырып, ақпараттық қоғамға бейімдейді.
12. Жобалап оқыту тәсілі – білім алушының өз алдына жеке проблема қойып, оны шешудің өзіндік жолдарын табуымен сипатталады және білім алушының немесе білім алушылар тобының ғылыми-зерттеушілік, шығармашылық немесе практикалық сипаттағы проблемаларды шешу жөніндегі нәтижелерге қол жеткізуіне бағытталған оқу-танымдық әрекеті болым табылады.
13. Оқыту барысында қолданылатын оқу құралдары:
1) көрмейтін білім алушыларға арналған оқу машинасы;
2) нашар көретін білім алушыларға арналған жақыннан және алыстан қарауға болатын ұлғайтқыш,үлкейткіш құрал;
3) рельефті нүктелі-бедерлі және үлкейтілген шрифте жазылған оқулықтар, әдістемелік және көркем әдебиет;
4) тактильді диаграммалар мен бедерлі суреттерді рельефті дайындайтын принтерлер;

5) специальная бумага для рельефно-точечных рисунков и работы в системе Брайля;
6) тетради (в клетку и линейку) с жирными линиями для слабовидящих обучающихся;
7) принтер для печати в системе Брайля;
8) сотовые телефоны со звуковым информированием и диктофоном;
9) плеера для копирования звуковой записи;
10) компьютерные программы с озвучкой.
14. В процессе обучения применяются различные наглядные материалы:
1) объемные наглядные материалы для слабовидящих обучающихся: просто модели, заполненные модели животных и птиц, макеты, геометрические фигуры;
2) образные наглядные принадлежности: рисунки для сказок, рассказы, стихи, картины живописи, фотоматериалы, слайды, диафильмы, кино и видеоматериалы, плакаты;
3) графические наглядные материалы: таблицы, диаграммы, планы;
4) рельефные наглядные материалы для незрячих обучающихся: изображение, графические и символические картины: рельефная точка, рельефная тема и сюжетные образы, выполненные в такой технике схемы, планы и таблицы;
5) рельефно-символьные наглядные материалы: исторические, географические и биологические карты.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
15. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
16. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Я – исследователь";
2) раздел "Живая природа";
3) раздел "Вещества и их свойства";
4) раздел "Земля и Космос";
5) раздел "Физика природы".
17. Раздел "Я – исследователь" включает следующие подразделы:
1) роль науки и исследователей;
2) методы познания природы.
18. Раздел "Живая природа" включает следующие подразделы:
1) растения;
2) животные;
3) человек.
19. Раздел "Вещества и их свойства" включает следующие подразделы:
1) типы веществ;
2) воздух;
3) вода;
4) природные ресурсы.
20. Раздел "Земля и Космос" включает следующие подразделы:
1) земля;
2) космос;
3) пространство и время.
21. Раздел "Физика природы" включает следующие подразделы:
1) силы и движение;
2) свет;
3) звук;
4) тепло;
5) электричество;
6) магнетизм.
22. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 0 класса:
1) раздел "Я – исследователь": наблюдения за явлениями окружающего мира. Периоды наблюдения;
2) раздел "Живая природа". Мир растений: дерево, куст, трава. Плодовые деревья: яблоня, чернослив, вишня, груша, персик. Деревья: береза, дуб, ель, сосна, ива. Овощи: помидор, огурец, лук, картошка, морковь, свекла. Злаковые культуры: пшеница, просо, ячмень, рожь, кукуруза, горох. Хлеб. Значимость растений в жизни человека: сбор овощей, фруктов и плодов. Общее представление о животных: корова, лошадь, коза, овца, кошка, собака. Дикие животные: лиса, заяц, волк, медведь. Общее представление о птицах: домашние и перелетные птицы. Виды насекомых: жуки, бабочки, муравьи. Значимость животных в жизни человек: источник питания, шкура, шерсть, изготовление одежды;

5) Брайль жүйесі бойынша рельефті-нүктелі жазба жұмыстарына арналған арнайы қағаз;
6) нашар көретін білім алушыларға арналған қалың сызықпен сызылған дәптерлер (торкөз, сызық);
7) Брайль жүйесі бойынша басып шығаратын принтер;
8) дыбыстық хабарласы мен диктофоны бар ұялы телефондар;
9) дыбысталған жазбаны көшіріп оқитын плеерлер;
10) дыбысталған компьютерлік бағдарламалар.
14. Оқытуда түрлі көрнекі материалдар пайдаланылады:
1) нашар көретін білім алушыларға арналған көлемді көрнекі құралдар: модельдер, жануарлар мен құстардың толтырылған модельдері, макеттер, геометриялық денелер;
2) бейнелі көрнекі құралдар: ертегілерге арналған суреттер, әңгімелер, өлеңдер, кескіндеме суреттері, фотоматериалдар, слайдтар, диафильмдер, кино және бейнематериалдар, плакаттар;
3) графикалық көрнекі құралдар: кестелер, диаграммалар, жоспарлар;
4) көрмейтін білім алушыларға арналған рельефтік көрнекі құралдар: бейнелеу, графикалық және символикалық көрініс: рельефтік нүкте, рельефтік тақырып және сюжеттік бейнелер, сондай-ақ осылайша орындалған сызбалар, жоспарлар, кестелер;
5) рельефтік символдық көрнекі құралдар: тарихи, географиялық, биологиялық карталар.
3 - тарау. "Жаратылыстану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сынып - аптасына 1 сағат, оқу жылында – 32 сағатты;
2) 1-сынып - аптасына 1 сағат, оқу жылында – 33 сағатты;
3) 2-сынып - аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
4) 3-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты;
5) 4-сынып - аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
16. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен зерттеушімін" бөлімі;
2) "Тірі табиғат" бөлімі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі;
4) "Жер және ғарыш" бөлімі;
5) "Табиғат физикасы" бөлімі.
17. "Мен зерттеушімін" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ғылым мен зерттеушілердің рөлі;
2) табиғатты тану әдістері.
18. "Тірі табиғат" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өсімдіктер;
2) жануарлар;
3) адам.
19. "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың типтері;
2) ауа;
3) су;
4) табиғат ресурстары.
20. "Жер және ғарыш" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жер;
2) ғарыш;
3) кеңістік және уақыт.
21. "Табиғат физикасы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) күш және қозғалыс;
2) жарық;
3) дыбыс;
4) жылу;
5) электрлік;
6) магниттілік.
22. 0-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен зерттеушімін". Қоршаған орта құбылыстарын бақылау. Бақылау кезеңдері;
2) "Тірі табиғат". Өсімдіктер әлемі: ағаш, бұта, шөп. Жемістер:алма, қара өрік, шие, алмұрт, шабдалы. Ағаштар:қайың,емен, үйеңкі, шыршасы, қарағай, тал. Көкөністер: қызанақ, қияр, пияз, картоп, сәбіз, қызылша. Дәнді дақылдар ұғымы:бидай, тары, арпа, қара бидай, жүгері, бұршақ. Нан. Адам өміріндегі өсімдіктердің құны: көкөністерді, жеміс-жидектерді жинау. Жануарлар туралы жалпы түсінік: сиыр,жылқы, ешкі, қой, мысық, ит. Жабайы жануарлар: түлкі, қоян, қасқыр, аю. Құстар туралы жалпылама түсінік:үй,жыл құстары. Жәндіктердің түрлері: қоңыз, көбелек,құмырсқалар. Адам өміріндегі жануарлардың маңыздылығы:тамақтану көзі, тері және жүн, киім жасау;

3) "Вещества и их свойства". Вещества. Виды веществ. Вещества и их природные состояния. Воздух. Значимость воздуха в жизни человека. Вода. Вода – источник жизни. Понятие о природных ресурсах;
4) "Земля и Космос". Земля. Описание земли. Космос. Космический мир. Сутки. Неделя. Год. Времена года: осень, зима, весна и лето;
5) "Физика природы". Виды движения. Свет. Источники света. Звук. Издавать звуки. Тепло. Источники тепла. Электричество. Источники электричества.
23. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) раздел "Я – исследователь": наблюдения за явлениями окружающего мира. Периоды наблюдения. Эксперимент;
2) раздел "Живая природа". Живые органы. Растения и их разновидности. Деревья, кусты, травяные растения. Основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семечка. Дикие и культурные растения. Уход за культурными растениями: полив, подпитка, уход за почвой. Необходимые условия для жизни растений: вода, свет, тепло, питательные вещества. Животные. Дикие и домашние животные. Уход за домашними животными. Польза от домашних животных. Адаптация животных ко временам года: перелет в теплые места, сбор питания на зиму, зимняя спячка. Человек. Части тела. Голова. Шея. Туловище. Ноги и руки. Периоды жизни человека. Питание и отдых;
3) "Вещества и их свойства". Вещества. Разновидности веществ. Естественные и искусственные вещества. Твердые, мягкие и жидкие вещества. Воздух. Значимость воздуха. Природные состояния воздуха. Вода. Природные состояния воды. Значимость воды. Источники природных ресурсов;
4) "Земля и Космос". Форма земли. Глобус – модель земли. Космос. Космические тела. Первые пердставления об астрономии. Ракеты и телескопы. Время. Средства измерения времени. Виды часов. Календари;
5) "Физика природы". Движение разных тел. Свет. Движение в природе. Движения людей. Траектория движения. Указание траектории движения в виде рисунка. Светло и темно. Естественные и искусственные источники света. Освещение. Звук и особенности его распространения. Естественные и искусственные источники звука. Устройства, издающие тепло. Электричество в повседневной жизни. Правила пользования электричеством. Качества магнита. Вещества с магнитными свойствами.
24. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:
1) раздел "Я – исследователь". Окружающий мир. Явления, процессы, объекты. Личные качества исследователя. Наблюдение – метод научного познания. Признаки наблюдения; цели, объект, план, сроки, результаты. Регистрация результатов наблюдения условными обозначениями. План проведения наблюдения. Признаки эксперимента: цели, прогноз, ресурсы, план, сроки и результаты. Проведение эксперимента и регистрация результатов в таблице. Источники информации;

3) "Заттар және олардың күйлері". Заттар. Заттардың түрі. Заттардың табиғи күйлері. Ауа. Ауаның адам өміріндегі маңызы. Су. Су тіршілік көзі. Табиғи ресурстар туралы түсінік;
4) "Жер және ғарыш". Жер. Жердің сипаты. Ғарыш. Ғарыш әлемі. Тәулік. Апта. Жыл. Маусымдар: күз, қыс, көктем, жаз;
5) "Табиғат физикасы". Қозғалыс түрлері. Жарық. Жарық көздері. Дыбыс. Дыбыс шығару. Жылу. Жылу көздері. Электр. Электр көздері.
23. 1-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен зерттеушімін". Қоршаған орта құбылыстарын бақылау. Бақылау кезеңдері. Эксперимент;
2) "Тірі табиғат". Жанды ағзалар. Өсімдіктер және олардың алуан түрлілігі. Ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер. Өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым. Жабайы және мәдени өсімдіктер. Мәдени өсімдіктерді күту: суару, қоректендіру, топыраққа күтім жасау. Өсімдіктің тіршілігіне қажетті жағдайлар: су, жарық, жылу, қоректік заттар. Жануарлар. Жабайы және үй жануарлары. Үй жануарларын күту. Үй жануарларының келтіретін пайдасы. Жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделуі: жылы жаққа ұшу, қысқа азық жинау, ұйқыға кету. Адам. Дене мүшелері. Бас. Мойын. Дене. Аяқ пен қол. Адамның өмірінің кезеңдері.Тамақтану, демалу;
3) "Заттар және олардың қасиеттері". Заттар. Заттардың көп түрлілігі. Табиғи және жасанды заттар. Қатты, жұмсақ,сұйық заттар. Ауа. Ауаның маңызы. Ауаның табиғи күйлері. Су. Судың табиғи күйілері. Судың маңыздылығы.Табиғи ресурстар көзі;
4) "Жер және ғарыш". Жердің пішіні. Глобус – Жер моделі. Ғарыш, ғарыш денелері, астрономия туралы алғашқы түсініктер. Зымырандар мен телескоптар. Уақыт. Уақыт өлшеу құралдары. Сағат түрлері. Күнтізбелер;
5) "Табиғат физикасы". Түрлі денелердің қозғалысы. Табиғаттағы қозғалыс. Адамдардың қозғалысы. Қозғалыс траекториясы. Қозғалыс траекториясын сурет түрінде белгілеу. Жарық пен қараңғы. Жарықтың табиғи және жасанды көздері. Жарықтандыру. Дыбыс және оның таралу ерекшеліктері. Дыбыстың табиғи және жасанды көздері. Жылу шығаратын құрылғылар. Күнделікті өмірдегі электр. Электрді пайдалану ережелері. Магниттің қасиеттері. Магниттік қасиеттері бар заттар.
24. 2-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен зерттеушімін". Қоршаған орта. Құбылыстар, процестер, нысандар. Зерттеушінің жеке тұлғалық қасиеттері. Бақылау - ғылыми таным әдісі. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Бақылау нәтижесін шартты белгілермен тіркеу. Бақылау жүргізу жоспары. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжау, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Эксперимент жүргізу және нәтижелерін кестеге тіркеу. Ақпарат көздері;

2) раздел "Живая природа". Необходимые условия для роста растений. Сезонные изменения у растений. Функции основных частей растений. Среда обитания групп растений и методы адаптации к ней. Группы растений в своем краю. Уход за почвой. Забота о растениях. Группы животных: беспозвоночные, рыбы, земневодные, пресмыкающие, птицы и млекопитающие. Адаптация животных к среде обитания. Размножение животных. Животные, выкладывающие яйца, и маточные животные. Защита животных. Человек. Функции скелета и мышц. Значимость сокращения мышц для движения. Правильная осанка. Уход за зубами – путь улучшения здоровья человека. Личная гигиена и ее роль в охране здоровья;
3) "Вещества и их свойства". Воздух. Значимость воздуха для человека, животных и растений. Свойства воздуха: цвет и запах. Агрегатное состояние воздуха. Теплопроводность. Свойство воздуха в виде заполнения свободно пространства. Вода и ее физические состояния. Агрегатное состояние воды: твердое, жидкое, в виде газа. Природные источники воды. Значимость воды в жизни человека. Природные ресурсы и их применение. Классификация природных ресурсов по источникам происхождения;
4) "Земля и Космос". Роль солнца для планеты Земля. Луна – спутник земли. Планеты солнечной системы, порядок их размещения и характеристики. Планеты в группе земли. Крупные планеты. Единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута. Расстояния и особенности времени в Космосе;
5) "Физика природы". Движение тел с разными скоростями. Описание скорости: быстро, медленно. Силы, способствующие движению: тащить и толкать. Масса предмета. Измерение массы тела путем использования разных устройств. Пропуск света через прозрачные, не прозрачные и полупрозрачные материалы. Источники сильного и слабого звука. Температура. Измерение температуры. Термометры. Единица измерения температуры – градус. Отрасли, применяющие магнит.
25. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) раздел "Я – исследователь". Научные новости и их влияние на повседневную жизнь человека. Виды источников информации. Преимущества и недостатки источников информации. Планирование и проведение эксперимента. Демонстрация результатов эксперимента в диаграмме. Подведение итогов;
2) раздел "Живая природа". Первичные знания о процессе фотосинтеза. Адаптация растений. Теплолюбивые, устойчивые к холоду, растущие в тени, светолюбивые, устойчивые к жаре и влаголюбивые растения. Природные объединения – объединение живой и неживой природы. Природные объединения своего края. Влияние жизненных действий человека на разнообразие растений. Роль растений в природе и в жизни человека. Редко встречающиеся и исчезающие растения края. Значимость "Красной книги" в сохранении редко встречающихся и исчезающих растений. Животные. Позвоночные и беспозвоночные животные. Виды взаимоотношения животных. Взаимоотношения между животными и растениями. Изменения количества животных в связи с изменениями условий пребывания в обитаемой среде: засуха, наводнение и заболачивание. Действия человека, которые ведут к снижению количества животных: вырубка деревьев, охота за животными и высушивание. Внутренние органы человека. Система пищеварения, ее роль в жизни человека. Дыхательная система и ее органы: легкие, носовая пазуха, гортань и трахея. Роль дыхания на организм человека. Система крообращения и ее роль в организме человека. Сердце. Пульс. Защита организма человека от болезней и инфекций. Укрепление иммунитета;

2) "Тірі табиғат". Өсімдіктің өсіп-өнуіне қажетті жағдайлар. Өсімдіктердегі маусымдық өзгерістер. Өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтері. Өсімдік топтарының тіршілік ортасы және оған бейімделу тәсілдері. Өз өлкесіндегі өсімдік топтары. Топыраққа күтім жасау. Өсімдіктерге қамқорлық жасау. Жануарлардың топтары: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер. Жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі. Жануарлардың көбеюі. Жұмыртқа салатын және төлдейтін жануарлар. Жануарларды қорғау. Адам. Қаңқа мен бұлшық еттердің қызметі. Бұлшық еттердің жиырылуының қозғалыс үшін маңызы. Дұрыс дене сымбаты. Тісті күту – адамның денсаулығын нығайту жолы. Жеке гигиена және оның денсаулық сақтаудағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері". Ауа. Ауаның адам, жануар және өсімдік үшін маңызы. Ауаның қасиеттері:түсі, иісі. Ауаның агрегаттық күйі. Жылуөткізгіштік. Ауаның бос кеңістікті толтыратын қасиеті. Су және оның физикалық қасиеттері. Судың агрегаттық күйі: қатты, сұйық, газ тәрізді. Судың табиғи көздері. Судың адам өміріндегі маңызы. Табиғи ресурстар және олардың қолданысы. Табиғи ресурстарды шығу тегі бойынша жіктеу;
4) "Жер және ғарыш". Жер ғаламшары үшін Күннің рөлі. Ай – Жердің табиғи серігі. Күн жүйесінің ғаламшарлары, олардың орналасу реті және сипаттамалары. Жер тобындағы ғаламшарлар. Алып ғаламшарлар. Уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут. Ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшеліктері;
5) "Табиғат физикасы". Денелердің түрлі жылдамдықпен қозғалуы. Жылдамдықтың сипаттамасы: жылдам, баяу. Қозғалыс тудыратын күштер: тарту және итеру. Заттың массасы. Әртүрлі құралдарды пайдаланып, заттардың массаларын өлшеу. Мөлдір, мөлдір емес, жартылай мөлдір материалдардың жарықты өткізуі. Қатты және бәсең дыбыс көздері. Температура. Температураны өлшеу. Термометрлер. Температураны өлшеу бірлігі – градус. Магнит қолданылатын салалар.
25. 3-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен зерттеушімін". Ғылыми жаңалықтар және олардың адамның күнделікті өміріне әсері. Ақпарат көздерінің түрлері. Ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері. Экспериментті жоспарлау және жүргізу. Эксперимент нәтижелерін диаграмма түрінде көрсету. Қорытынды жасау;
2) "Тірі табиғат". Фотосинтез процесі туралы алғашқы түсінік. Өсімдіктердің бейімделуі. Жылусүйгіш, суыққа төзімді, көлеңке сүйгіш, жарықсүйгіш, шөлге төзімді, ылғалсүйгіш өсімдіктер. Табиғи бірлестіктер – жанды және жансыз табиғаттың қауымдастығы. Өз өлкесінің табиғи бірлестіктері. Адам тіршілік әрекеттерінің өсімдіктердің алуантүрлілігіне әсері. Табиғаттағы және адам өміріндегі өсімдіктердің рөлі. Өз өлкесінің сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктері. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың маңызы. Жануарлар. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар. Жануарлардың өзара қарым-қатынас жасау түрлері. Жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланыс. Тіршілік ортасындағы жағдайлардың өзгеруіне байланысты жануарлардың санының өзгеруі:құрғақшылық, су басу, батпақтану. Адамның жануарлардың санының азаюына әкелетін іс-әрекеттері:ағаш кесу, аңшылық, құрғату. Адамның ішкі ағзалары. Асқорыту жүйесі, оның адам тіршілігіндегі рөлі. Тыныс алу жүйесі және оның ағзалары:өкпе, мұрын қуысы, жұтқыншақ, кеңірдек. Тыныс алудың адам ағзасындағы рөлі. Қан айналымы жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлі. Жүрек. Тамыр соғуы. Адамның ағзасын ауру мен инфекциялардан қорғау. Иммунитетті нығайту;

3) "Вещества и их свойства". Вещества и предметы. Классификация веществ по признаку происхождения. Естественные и искусственные предметы. Классификация предметов по агрегатному состоянию: твердые, жидкие и в виде газа. Воздух и его состав: углекислый газ, кислород и азот. Свойства воздуха, которое поддерживает процесс горения. Вода в живых организмах и неживой природе. Основные природные источники воды. Океаны, моря, реки, озера. Соленая и пресная вода. Природные подземные воды – гейзеры и источники. Экономное использование воды. Почва, ее состав: песок, глина, останки животных и остатки растений, вода, воздух. Виды почвы. Свойства почвы. Плодородность почвы. Защита почвы;
4) "Земля и Космос". Первичные знания о сферах земли: литосфера, гидросфера, атмосфера и биосфера. Графическое изображение. Важные события при освоении Космоса. Полет первого искусственного спутника Земли. Первый полет человека в Космос. Посадка человека на Луну. Влияние Космоса на развитие человечества. Вклад Казахстана в процесс освоения Космоса. Космодром Байконур. Вращание Земли вокруг своей оси. Смена дня и ночи;
5) "Физика природы". Сила упругости. Упругие и пластичные тела. Сила тяжести. Наблюдение за силой тяжести в природе. Сила трения. Наблюдение за силой трения в природе. Тень, причины ее появления. Особенности тени. Отражение света предметами. Звуки. Источники звуков и приемники голосов. Зависимость громкости звука от расстояний между источником звука и приемником. Электроэнергия, ее источники. Элементы электрической цепи. Схема простой электрической цепи. Свойства различных металлов в виде магнитизации.
26. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) раздел "Я – исследователь". Актуальные направления исследований, определенные на основе собственных гипотез. Выбор метода исследования. Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента. Демонстрация результатов по выбору обучающегося;
2) раздел "Живая природа". Питательная цепь. Растение – важное звено питательной цепи. Жизненный цикл растений. Образование семечек на основании опыления. Способы распространения семян: самостоятельно, с помощью ветра, воды, животных и людей. Растения высшего и низшего уровня. Водоросли. Разнообразие растений высшего уровня. Способы защиты растений. Животные своего края. Циклы жизни беспозвоночных животных: яйцо, личинка, кукла, зрослая беспозвоночная особь. Особенности питания животных. Травоядные и хищные животные. Симбиозные отношения. Структура питательной цепи. Модели питательной цепи в зависимости от среды обитания. Исчезающие животные. "Красная книга" Казахстана. Цели создания Национальных парков и заповедников. Национальные парки и заповедники Казахстана. Человек. Система мочеиспускания и ее роль. Нервная система, ее роль в организме человека;

3) "Заттар және олардың қасиеттері". Заттар мен денелер. Заттарды шығу тегі бойынша жіктеу. Табиғи және жасанды денелер. Заттарды агрегаттық күйі бойынша жіктеу:қатты, сұйық, газ тәрізді. Ауа және оның оның құрамы: көмірқышқыл газы, оттегі, азот. Ауаның жануды қолдайтын қасиеті. Жанды ағзалар мен жансыз табиғаттағы су. Негізгі табиғи су көздері. Мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер. Ащы және тұщы су. Табиғи жерасты сулары – гейзерлер мен бұлақтар. Ауызсуды үнемді қолдану. Топырақ және оның құрамы:құм, саз, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары, су, ауа. Топырақ түрлері. Топырақтың қасиеттері. Құнарлылық. Топырақты қорғау;
4) "Жер және ғарыш". Жер сфералары туралы алғашқы түсінік: литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера. Графикалық кескіндеу. Ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар. Жердің алғашқы жасанды серігін ұшыру. Адамның ғарышқа алғашқы ұшуы. Айға адамның қонуы. Адамзаттың дамуына ғарыштың тигізетін әсері. Ғарыш игерудегі Қазақстанның үлесі. Байқоңыр ғарыш айлағы. Жердің өз осінен айналуы. Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы". Серпімділік күші. Серпімді және пластикалық денелер. Ауырлық күші. Ауырлық күшін табиғатта бақылау. Үйкеліс күші. Үйкеліс күшін табиғатта бақылау. Көлеңке, оның пайда болу себептері. Көлеңкенің ерекшеліктері. Заттардың жарықты шағылыстыруы. Дыбыстар. Дыбыстың көздері мен дыбыс қабылдағыштар. Дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігі. Электр энергиясы, оның көздері. Электр тізбегінің элементтері. Қарапайым электр тізбегінің сызбасы. Әртүрлі металдардың магниттелу қасиеті.
26. 4-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен зерттеушімін". Зерттеулердің өз пайымдаулары негізінде анықталған өзекті бағыттары. Зерттеу әдісін таңдау. Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Нәтижелерді білім алушы таңдауы бойынша көрсету;
2) "Тірі табиғат". Қоректік тізбек. Өсімдік – қоректік тізбектің маңызды буыны. Өсімдіктің тіршілік циклі. Тозаңдану негізінде тұқым түзілу. Тұқым таралу жолдары:өздігінен, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралу. Жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер. Балдырлар. Жоғары сатыдағы өсімдіктердің алуантүрлілігі. Өсімдіктерді қорғау жолдары. Өз өлкесінің жануарлары. Бунақденелердің тіршілік циклі:жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек бунақденелі. Жануарлардың қоректену ерекшеліктері. Өсімдікқоректі және жыртқыш жануарлар. Симбиоздық байланыстар. Қоректік тізбек құрылымы. Тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбектердің модельдері. Жойылу шегінде тұрған жануарлар. Қазақстанның Қызыл кітабы. Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсаты. Қазақстанның ұлттық саябақтары мен қорықтары. Адам. Зәр шығару жүйесі және оның рөлі. Жүйке жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі;

3) "Вещества и их свойства". Свойства веществ: твердость, прозрачность и упругость. Применение предметов в зависимости от качеств. Получение нового предмета в соответствии составленному плану эксперимента. Использование воздуха в разных сферах жизни человека. Загрязнение воздуха. Естественные и искусственные источники загрязнения воздуха. Сохранение чистоты воздуха. Способы очищения воздуха. Перемещение потока воздуха. Ветер, его польза и вред в природе и в жизни человека. Круговорот воды в природе. Формирование атмосферных осадков. Роса и иней. Снег, дождь, град. Облако. Погода. Источники загрязнения воды: бытовые, производственные и сельскохозяйственные отходы. Пояснение влияния загрязнения воды на разные органы. Растворимость разных предметов в воде. Полезные ископаемые: мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь. Использование полезных ископаемых. Месторождения основных полезных ископаемых Казахстана. Сохранение и экономное использование полезных ископаемых;
4) "Земля и Космос". Крупные элементы поверхности Земли. Континенты и океаны. Размещение континентов и океанов на глобусе. Тела Космосферы: астероиды, кометы, метеориты, звезды и галактики. Влияние Космоса на жизнь на Земле. Движение Земли вдоль орбиты. Смена времен года. Времена года;
5) "Физика природы". Сила Архимеда. Прогнозирование силы Архимеда. Влияние силы Архимеда на предметы, находящиеся на воде. Зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника света до преграды. Свойства света. Отражение. Поглощение. Влияние определенных преград на громкость звука и его распространение. Теплопроводность материалов. Электропроводность материалов.
Глава 4. Система целей обучения
27. Цели обучения в программе даны в виде кодировке. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.2: "1" – класс, "2.1" – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
28. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Я – исследователь":
таблица 1
Подраздел
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Роль науки и исследователей
0.​1.​1.​1 знать о явлениях окружающего мира;
0.​1.​1.​2 понимать причины явлений окружающего мира;
0.​1.​1.​3 разграничивать явления окружаю щего мира
1.​1.​1.​1 понимать необходи мость исследо вания явлений и процессов окружающего мира;
1.​1.​1.​2 знать о необходимых устройствах для наблюдения
2.​1.​1.​1 определять условия исследования явлений окружающего мира и процессов, а также личных качеств исследователя;

3) "Заттар және олардың қасиеттері". Заттардың қасиеттері: қаттылық, мөлдірлік, серпімділік. Заттарды қасиеттеріне байланысты қолдану. Құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу. Адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану. Ауаның ластануы. Ауаның ластануының табиғи және жасанды көздері. Ауа тазалығын сақтау. Ауаны тазарту жолдары. Ауаның орын ауыстыруы. Жел, оның табиғаттағы және адам тіршілігіндегі пайдасы мен зияны. Табиғаттағы су айналымы. Атмосфералық жауын-шашынның түзілуі. Шық пен қырау. Қар, жаңбыр, бұршақ. Бұлт. Ауа райы. Судың ластану көздері: тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық. Судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру. Түрлі заттардың судағы ерігіштігі. Пайдалы қазбалар:бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір. Пайдалы қазбаларды қолдану. Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындары. Пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолдану;
4) "Жер мен ғарыш". Жер бетінің ірі элементтері. Құрлықтар мен мұхиттар. Құрлықтар мен мұхиттардың глобуста орналасуы. Ғарыш денелері: астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактикалар. Жердегі тіршілікке ғарыштың әсері. Жердің орбита бойынша қозғалысы. Жыл мезгілдерінің ауысуы. Жыл мезгілдері;
5) "Табиғат физикасы". Архимед күші. Архимед күшін болжау. Архимед күшінің судағы заттарға әсері. Көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігі. Жарықтың қасиеттері. Шағылысу. Жұтылу. Белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсері. Материалдардың жылуөткізгіштігі. Материалдардың электрөткізгіштігі.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
27. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.2 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
28. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен зерттеушімін" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
0.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстарымен танысу;
0.1.1.2 қоршаған әлем құбылыстарының болу себептерін түсіну;
0.1.1.3 қоршаған әлем құбылыстарын ажырата білу
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіну;
1.1.1.2 бақылау жургізуге қажетті құралдармен танысу
2.1.1.1
қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;

2.​1.​1.​2 уметь строить план на шрифте Брайля с целью проведения эксперимента
3.​1.​1.​1 говорить о важных научных исследованиях и их влиянии на каждодневную жизнь человека;
3.​1.​1.​2 развивать связную речь, познавательную активность
4.​1.​1.​1 определять актуальные направления исследований на основе собственных гипотез;
4.​1.​1.​2 эффективно использовать бинокулярные способности (видеть обоими глазами)
1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1 иметь понятия об окружаю щем мире и природе;
0.​1.​2.​2 понимать особенности окружаю щего мира;
0.​1.​2.​3 иметь понятия о предметах в природе;
0.​1.​2.​4 различать живую и неживую природу;
0.​1.​2.​5 определятьособенности живой природы
1.​1.​2.​1 наблюдать явления окружающего мира;
1.​1.​2.​2 понимать смысл показанного эксперимента;
1.​1.​2.​3 использовать рельефные наглядные устройства;
1.​1.​2.​4 определять признаки объектов и предметов живой и неживой природы посредством слуха, обоняния и остаточного зрения;
1.​1.​2.​5 уметь связно говорить и обоснованно предлагать материалы
2.​1.​2.​1 понимать понятия "источник информации" и его важность при проведении исследования;
2.​1.​2.​2 определять основные признаки наблюдения (цель, объект, план, срок, результат);
2.​1.​2.​3 определять результаты наблюдения путем условных обозначений;
2.​1.​2.​4 построить план наблюдения;
2.​1.​2.​5 вести наблюдения и подводить итоги в соответствии с поставленным планом;
2.​1.​2.​6 определять основные признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, срок, результат);
2.​1.​2.​7 проводить эксперимент и вносить его результаты в таблицу
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации;
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент;
3.​1.​2.​4 показать в виде диаграммы результаты проведенного эксперимента, подведения итогов
4.​1.​2.​1 обосновать методы исследования (наблюдение и эксперимент) в связи с преимуществами;
4.​1.​2.​2 предлагать результаты в выбранной форме
2) раздел "Живая природа":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Растения
0.​2.​1.​1 понимать множество видов растений;
0.​2.​1.​2 определять пользу растений для человека;
0.​2.​1.​3 описать сезонные изменения растений;
0.​2.​1.​4 определять группы растений своего края;
0.​2.​1.​5 уметь разграни чивать плоды, ягоды и овощи;
0.​2.​1.​6 понимать важность заботы о растениях
1.​2.​1.​1 определять основные признаки и формы существования растений;
1.​2.​1.​2 уметь разграничить основные отделы растений;

2.1.1.2 эксперимент жасауға Брайль шрифтінде жоспар құруды үйрену
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу;
3.1.1.2 байланыстыра сөйлей білу тілін дамыту, танымдық белсенділігін арттыру
4.1.1.1 зерттеулердің өзекті бағыттарын өз пайымдаулары негізінде анықтау;
4.1.1.2 нашар көретін білім алушылардың бинокулярлық (екі көзімен көру) қабілетіне тиімді пайдалана білу
1.2 Табиғатты тану әдістері
0.1.2.1 қоршаған әлем мен табиғат туралы түсінік алу;
0.1.2.2 қоршаған орта ерекшеліктерін түсіну;
0.1.2.3
табиғаттағы заттармен танысу;
0.1.2.4
тірі және өлі табиғатты ажырата білу;
0.1.2.5 тірі табиғат ерекшеліктерін анықтау
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіну;
1.1.2.3
рельефтік көрнекі құралдарды пайдалана білу;
1.1.2.4
есту, иіс сезу, қалдық көру арқылы тірі және жансыз табиғат объектілері мен заттардың белгілерін анықтау; 1.1.2.5 байланыстыра сөйлеу және материалды дәйекті түрде ұсынуды үйрену
2.1.2.1
"ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіну; 2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2.1.2.4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
4.1.2.1 зерттеу әдістерін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін олардың артықшылықтары мен кемшіліктеріне байланысты негіздеу;
4.1.2.2 алынған нәтижелерді білім алушы таңдаған формада ұсыну
2) "Тірі табиғат" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Өсімдіктер
0.2.1.1 өсімдіктердің көп түрлілігін түсіну;
0.2.1.2 өсімдіктердің адамға пайдасын анықтау;
0.2.1.3 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттай білу;
0.2.1.4
өз өлкесінің өсімдік топтарын анықтау;
0.2.1.5 жеміс жидектерді, көкеністерді ажырату білу;
0.2.1.6 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіну
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;

1.​2.​1.​3 разграничить дикие и культурные растения;
1.​2.​1.​4 исследовать необходимые условия для растений;
1.​2.​1.​5 описать методы заботы о культурных растениях;
1.​2.​1.​6 различать объекты в зависимости от базовых уровней
2.​2.​1.​1 исследовать возможность роста растений в разных условиях;
2.​2.​1.​2 описать сезонные особенности растений;
2.​2.​1.​3 описать функции основных частей растений;
2.​2.​1.​4 сравнить растения в зависимости от адаптации к условиям окружающей среды;
2.​2.​1.​5 описать группы растений своего края;
2.​2.​1.​6 пояснять важность ухода за грунтом;
2.​2.​1.​7 понимать важность заботы о растениях
3.​2.​1.​1 понимать важность выделения кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.​2.​1.​2 пояснять пути адаптации растений к условиям окру жающей среды (тепло, свет, влажность);
3.​2.​1.​3 описать природные объединения в своем краю;
3.​2.​1.​4 пояснять влияние действий человека на разновидности растений;
3.​2.​1.​5 определять роль "Красной книги" на сохранение редко встречающихся и исчезаю щихся растений
4.​2.​1.​1 определять роль растений в питательной цепочке;
4.​2.​1.​2 описать цикл жизни растений;
4.​2.​1.​3 описать появление семян в результате опыления;
4.​2.​1.​4 описать пути распространения семян;
4.​2.​1.​5 различать растения низшего и высшего уровня;
4.​2.​1.​6 предлогать пути защиты растений
2.2 Животные
0.​2.​2.​1 иметь знания о животных;
0.​2.​2.​2 различать диких и домашних животных;
0.​2.​2.​3 определять виды птиц;
0.​2.​2.​4 уметь различать насекомых
0.​2.​2.​5 определять сенсорныефункции
1.​2.​2.​1 сравнивать животных и растений, определять их сходства и особенности;
1.​2.​2.​2 определять среду обитания диких и домашних животных;
1.​2.​2.​3 понимать адаптацию животных к смене времен года;
1.​2.​2.​4 иметь навыки работы с рельефными образцами
2.​2.​2.​1 разграничивать класс животных: беспозвоночные, рыбы, землеводные, пресмыкающие, птицы, млекопитающие;
2.​2.​2.​2 описать адаптацию животных в среде обитания;
2.​2.​2.​3 понимать пути размножения животных;
2.​2.​2.​4 понимать важность сохранения разновидностей животных
3.​2.​2.​1 разделять животных на позвоночных и беспозвоночных;
3.​2.​2.​2 различять животных по среде обитания;
3.​2.​2.​3 описать виды взаимоотношений животных в природе;
3.​2.​2.​4 исследовать взаимовлияние растений и животных;
3.​2.​2.​5 понимать изменение количества животных в связи с изменениями условий среды обитания;

1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау;
1.2.1.6 объектілерді базалық деңгейге қарай айыра білу
2.2.1.1 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсіп-өну мүмкіндіктерін зерттеу;
2.2.1.2 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау;
2.2.1.3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2.2.1.4 өсімдік топтарын тіршілік ортасына және қоршаған ортаның жағдайларына (ылғал) бейімделу жолдары бойынша салыстыру;
2.2.1.5
өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;
2.2.1.6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру;
2.2.1.7 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіну
3.2.1.1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттегіні бөлуін түсіну;
3.2.1.2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.2.1.3 өз өлкесіндегі табиғи бірлестіктерді сипаттау;
3.2.1.4 адамның іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау;
4.2.1.4 тұқым таралу жолдарын сипаттау;
4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4.2.1.6 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
0.2.2.1
жануарлар туралы жалпы түсінік алу;
0.2.2.2 жабайы аңдар мен үй жануарларын ажырата білу;
0.2.2.3 құстардың түрін анықтау;
0.2.2.4 жәндіктерді ажырата білу;
0.2.2.5 сенсорлық функциялар-ды анықтап үйрену
1.2.2.1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларының тіршілік ету ортасын анықтау;
1.2.2.3 жыл мезгілдері нің ауысуына жануарлар-дың бейімделуін түсіну;
1.2.2.4 рельефтік үлгілермен жұмыс істеу дағдыларын үйрену
2.2.2.1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2.2.2.2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделу жолдарын сипаттау;
2.2.2.3 жануарлардың көбею жолдарын түсіну
2.2.2.4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіну
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;
3.2.2.3 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау
3.2.2.4 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу;
3.2.2.5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіну;

3.​2.​2.​6 определять виды деятельности человека, влияющие на уменьшение количества животных
4.​2.​2.​1 классифицировать животных своего края;
4.​2.​2.​2 описать цикл жизни беспозвоночных;
4.​2.​2.​3 различать травоядных и хищных животных;
4.​2.​2.​4 приводить примеры симбиозных отношений;
4.​2.​2.​5 понимать структуру питательной цепи;
4.​2.​2.​6 создать модели питательных цепей в среде обитания;
4.​2.​2.​7 привести примеры животных, находящихся на грани вымирания;
4.​2.​2.​8 понимать цели открытия национальных парков и заповедников
2.3 Человек
0.​2.​3.​1 иметь общие сведения о человеке;
0.​2.​3.​2 различать части тела человека;
0.​2.​3.​3 знать о периодах жизни человека;
0.​2.​3.​4 понимать важность питания и отдыха для человека;
0.​2.​3.​5 научиться
тактильно му восприя тию рельеф ных изобра жений и контурных рисунков
1.​2.​3.​1 называть основные части тела человека и их функции;
1.​2.​3.​2 описать периоды жизни человека;
1.​2.​3.​3 знать о периодах роста и развития человека;
1.​2.​3.​4 исследовать рельефные изображения и контурные рисунки объектов
2.​2.​3.​1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.​2.​3.​2 понимать важность сохранения правильной осанки;
2.​2.​3.​3 понимать роль сокращения мышц в ходе движения;
2.​2.​3.​4 определять роль личной гигиены в ходе охраны здоровья;
2.​2.​3.​5 определять важность ухода за зубами в ходе охраны здоровья
3.​2.​3.​1 определять порядок размещения внутренних органов человека;
3.​2.​3.​2 описать роль пищевари тельной системы при получении жизненно необходимой энергии;
3.​2.​3.​3 описать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.​2.​3.​4 описать систему крово обращения и ее роль в организ ме человека;
3.​2.​3.​5 понимать пути защиты от болезней и инфекций организма человека
4.​2.​3.​1 описать мочевыделительную систему и ее роль в организме человека;
4.​2.​3.​2 описать нервную систему и ее роль в организме человека
3) раздел "Вещества и их свойства":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Типы предметов
0.​3.​1.​1 иметь понятия о предметах;
0.​3.​1.​2 различать предметы;
0.​3.​1.​3 различать состояния предметов;
0.​3.​1.​4 определять признаки предметов с помощью слуха, обоняния и остаточно го зрения
1.​3.​1.​1 определять многовидность предметов;
1.​3.​1.​2 определять твердые и мягкие предметы;
1.​3.​1.​2 развить навыки работы с рельефно-точечными наглядными устройствами
2.​3.​1.​1 различать состояния предметов;
2.​3.​1.​2 знать о жидких и твердых предметах;
2.​3.​1.​3 определять естественные и искусственные предметы

3.2.2.6 адамның жануарлар санының азаюына себепші болатын іс-әрекет түрлерін анықтау
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4.2.2.2 бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.2.3 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4.2.2.4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4.2.2.5 қоректік тізбектің құрылымын түсіну;
4.2.2.6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектердің модельдерін құрастыру;
4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысалдар келтіру;
4.2.2.8 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құрудың мақсаттарын түсіну
2.3 Адам
0.2.3.1 адам туралы жалпы мағлұмат алу;
0.2.3.2 адамның дене мүшелерін ажырата білу;
0.2.3.3 адам өмірінің кезеңдерімен танысу;
0.2.3.4 тамақтану мен демалудың адам үшін маңызын түсіну;
0.2.3.5
объектілердің рельефтік кескіндерін, контурлы суреттерді тактильді қабылдап үйрену
1.2.3.1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1.2.3.2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1.2.3.3 адамның өсу және даму кезеңдерің білу;
1.2.3.4 объектілер дің рельефтік кескіндерін, контурлы суреттерді зерттей білу
2.2.3.1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
2.2.3.2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіну;
2.2.3.3 бұлшық еттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіну;
2.2.3.4 денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;
2.2.3.5 тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
3.2.3.3 тыныс алу жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.4 қан айналымы жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.5 адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіну
4.2.3.1 зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
4.2.3.2 жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
3) "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Заттардың типтері
0.3.1.1
заттар туралы түсінік алу;
0.3.1.2 заттарды ажырата білу;
0.3.1.3 заттардың күйін ажырата білу;
0.3.1.4 есту, иіс сезу, қалдық көру арқылы заттардың белгілерін анықтау
1.3.1.1
заттардың көп түрлілігін анықтау;
1.3.1.2 қатты және жұмсақ заттарды анықтау;
1.3.1.2 рельефті нүктелі көрнекі құралдармен жұмыс жасай білу
2.3.1.1
заттардың күйін ажырата білу;
2.3.1.2 сұйық және қатты затты білу;
2.3.1.3 Табиғи және жасанды заттарды анықтау

3.​3.​1.​1 классифицировать предметы по происхожде нию и агрегатному состоянию;
3.​3.​1.​2 определять признаки предметов с помощью слуха, обоняния и остаточного зрения
4.​3.​1.​1 определять круг применения предметов в связи с их признаками;
4.​3.​1.​2 получать новый предмет в соответствии с составленным планом эксперимента
3.2 Воздух
0.​3.​2.​1 иметь знания о воздухе;
0.​3.​2.​2 знать о роли воздуха в жизни человека;
0.​3.​2.​3 иметь навыки работы с рельеф ными образцами
1.​3.​2.​1 знать состояния воздуха в природе;
1.​3.​2.​2 понимать важность воздуха;
1.​3.​2.​3 исследовать рельефные изображения и контурные рисунки объектов
2.​3.​2.​1 понимать важность воздуха для нашей планеты;
2.​3.​2.​2. определять некоторые свойства воздуха: агрегатное состояние, цвет, запах;
2.​3.​2.​3 исследовать свойства заполнения пространства и теплопроводности воздуха
3.​3.​2.​1 описать состав воздуха;
3.​3.​2.​2 знать такие свойства воздуха, как возгорание;
3.​3.​2.​3 корректировать ошибочные мнения о природе
4.​3.​2.​1 определять пути использования воздуха в разных отраслях жизни человека; 4.​3.​2.​2 определять источники загрязнения воздуха;
4.​3.​2.​3 предлагать пути сохранения чистоты и очистки воздуха;
4.​3.​2.​4 пояснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.​3.​2.​5 привести примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
0.​3.​3.​1 иметь понятия о воде;
0.​3.​3.​2 знать принцип, что вода является источни ком жизни;
0.​3.​3.​3 связанно говорить, строить предложе ния в доказа тельной форме
1.​3.​3.​1 знать естественные состояния воды;
1.​3.​3.​2 понимать важность воды в природе;
1.​3.​3.​2 определять роль воды в жизни человека
2.​3.​3.​1 определять физические свойства воды: без вкуса и запаха, не имеет опреде ленной формы, текучая; 2.​3.​3.​2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2.​3.​3.​3 определять естественных источников воды
3.​3.​3.​1 знать о присутствии воды в живых организмах и мертвой природе;
3.​3.​3.​2 сравнивать основные естественные источники воды;
3.​3.​3.​3 понимать проблемы экономного использования питьевой воды;
3.​3.​3.​4 предлагать различные методы очистки воды;
3.​3.​3.​5 предлагать собственную модель фильтра для очистки воды;
3.​3.​3.​6 понимать важность воды для жизни
4.​3.​3.​1 описать оборот воды в природе;
4.​3.​3.​2 описать процесс формирования осадков в атмосфере;
4.​3.​3.​3 определять источники загрязнения воды;
4.​3.​3.​4 понимать влияние загрязнения воды на разные организмы;
4.​3.​3.​5 исследовать растворимость различных предметов в воде
3.4 Ресурсы природы
0.​3.​4.​1 иметь понятия о природных ресурсах;

3.3.1.1 заттардың шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу;
3.3.1.2 есту, иіс сезу, қалдық көру арқылы заттардың белгілерін анықтау
4.3.1.1 заттардың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтау;
4.3.1.2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
0.3.2.1 ауа туралы түсінік алу;
0.3.2.2 ауаның адам өміріндегі рөлін білу;
0.3.2.3 рельефтік үлгілермен жұмыс істеу дағдыларын үйрену
1.3.2.1 ауаның табиғаттағы күйін білу;
1.3.2.2 ауаның маңызын түсіну;
1.3.2.3 объектілердің рельефтік кескіндерін, контурлы суреттерді зерттей білу
2.3.2.1
біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіну;
2.3.2.2. ауаның кейбір қасиеттерін анықтау: агрегаттық күйі, түсі, иісі;
2.3.2.3 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу
3.3.2.1 ауаның құрамын сипаттау;
3.3.2.2 ауаның жануды қолдайтын қасиетін білу;
3.3.2.3 табиғат туралы жаңсақ ойларын түзеу
4.3.2.1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау; 4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсыну;
4.3.2.4 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру;
4.3.2.5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
0.3.3.1 су туралы түсінік алу;
0.3.3.2 су тіршілік көзі екенін білу;
0.3.3.3 байланыстыра сөйлеу және материалды дәйекті түрде ұсынуды үйрену
1.3.3.1 судың табиғи күйлерін білу;
1.3.3.2 судың табиғаттағы маңызын түсіну;
1.3.3.2судың адам өміріндегі алатын алатын рөлін анықтау
2.3.3.1 судың физикалық қасиеттерін анықтау: дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы; 2.3.3.2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу;
2.3.3.3 судың табиғи көздерін анықтау
3.3.3.1 судың тірі ағзаларда және өлі табиғатта кездесетінін білу;
3.3.3.2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3.3.3.3 ауыз суды үнемді қолдану қажеттілігін түсіну;
3.3.3.4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсыну;
3.3.3.5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну;
3.3.3.6 судың тіршілік үшін маңыздылығын түсіну
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4.3.3.2 атмосферада жауын-шашынның түзілу процесін сипаттау;
4.3.3.3 судың ластану көздерін анықтау;
4.3.3.4 судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіну;
4.3.3.5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
3.4 Табиғат ресурстары
0.3.4.1 табиғи ресурстар туралы түсінік алу;

0.​3.​4.​2 понимать важность природных ресурсов
1.​3.​4.​1 знать о природных ресурсах;
1.​3.​4.​2 знать источники природных ресурсов
2.​3.​4.​1 определять использование природных ресурсов;
2.​3.​4.​2 классифицировать природные ресурсы по происхождению
3.​3.​4.​1 понимать роль почвы для жизни некоторых организмов;
3.​3.​4.​2 исследовать основной состав почвы; 3.​3.​4.​3 определять основные качества почвы;
3.​3.​4.​4 исследовать плодородность почвы по составу
4.​3.​4.​1 определять сферы применения некоторых полезных ископаемых;
4.​3.​4.​2 демонстрировать на карте месторождений основных полезных ископаемых Казахстана;
4.​3.​4.​3 предлагать методы сохранения полезных ископаемых и пути экономного использования
4) Раздел "Земля и Космос":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Земля
0.​4.​1.​1 иметь общее понятие о Земле;
0.​4.​1.​2 знать характеристики Земли;
0.​4.​1.​3 восприни мать рельефные изображе ния и контурные рисунки объектов
1.​4.​1.​1 определять формы Земли на основании модели;
1.​4.​1.​2 знать, что глобус является модулем Земли;
1.​4.​1.​3 уметь работать с телескопами;
1.​4.​1.​4 уметь исследовать рельефные изображения и контурные рисунки объектов
2.​4.​1.​1 понимать связь между Землей и Солнцем;
2.​4.​1.​2 определять природный спутник Земли;
2.​4.​1.​3 уметь исследовать рельефные изображения и контурные рисунки объектов
3.​4.​1.​1 пояснять сферы Земли и графическое изображение;
3.​4.​1.​2 уметь работать с рельефными изображениями и образами
4.​4.​1.​1 называть и описывать крупные элементы поверхности Земли;
4.​4.​1.​2 уметь работать с рельефно-точечной картой
4.2 Космос
0.​4.​2.​1 понимать мир Космоса;
0.​4.​2.​2 повестововать о Космосе;
0.​4.​2.​3 уметь связанно говорить рекомендации в доказательной форме
1.​4.​2.​1 иметь понятия о космических телах и астрономии;
1.​4.​2.​2 знать о ракетах;
1.​4.​2.​3 ознако миться с устройствами, предназначен ными для исследования Космоса и летательными аппаратами
2.​4.​2.​1 определять порядок размещения планет Солнечной системы;
2.​4.​2.​2 сравнивать планеты Солнечной системы
3.​4.​2.​1 рассказывать о некоторых историях освоения Космоса;
3.​4.​2.​2 понимать важность Космоса в развитии человечества
4.​4.​2.​1 описать отдельные космические тела;
4.​4.​2.​2 определять влияние Космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
0.​4.​3.​1 знать понятия сутки;
0.​4.​3.​2 знать дни недели;
0.​4.​3.​3 различать времена года
1.​4.​3.​1 знать меры времени;
1.​4.​3.​2 уметь работать с часами;
1.​4.​3.​3 уметь составлять календарь
2.​4.​3.​1 различать основные единицы измерения времени;

0.3.4.2 табиғи ресурстардың маңызын түсіну
1.3.4.1 табиғи ресурстармен танысу;
1.3.4.2 табиғи ресурстар көзін білу
2.3.4.1
табиғи ресурстардың қолданысын анықтау;
2.3.4.2 табиғи ресурстарды шығу тегі бойынша жіктеу
3.3.4.1 кейбір ағзалардың тіршілігіндегі топырақтың рөлін түсіну;
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу 3.3.4.3 топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау;
3.3.4.4 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың қолданылу саласын анықтау;
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;
4.3.4.3 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4) "Жер және ғарыш" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жер
0.4.1.1 Жер туралы жалпылама түсінік алу;
0.4.1.2
жердің сипатын білу;
0.4.1.3 объектілердің рельефтік кескіндерін, контурлы суреттерді тактильді қабылдап үйрену
1.4.1.1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау;
1.4.1.2 глобус жердің модулі екенін білу;
1.4.1.3 телескоптармен жұмыс істей алу;
1.4.1.4 объектілердің рельефтік кескіндерін, контурлы суреттерді зерттей білу
2.4.1.1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіну;
2.4.1.2 Жердің табиғи серігін анықтау;
2.4.1.3 көруі зақымдалған білім алушылар объектілердің рельефтік кескіндерін, контурлы суреттерді зерттей білу
3.4.1.1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу;
3.4.1.2 көруі бұзылған білім алушылар рельефті көрнекі бейнелермен жұмыс істей алу
4.4.1.1 Жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау;
4.4.1.2 рельефті нүктелі картамен жұмыс істей алу
4.2 Ғарыш
0.4.2.1 ғарыш әлемін түсіну;
0.4.2.2 ғарыш туралы әңгімелеу;
0.4.2.3 байланыстыра сөйлеу және материалды дәйекті түрде ұсынуды үйрену
1.4.2.1 ғарыш денелері және астрономияны туралы түсінік алу;
1.4.2.2 зымырандар туралы білу;
1.4.2.3 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын мен танысу
2.4.2.1
Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау;
2.4.2.2
Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру
3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу;
3.4.2.2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіну
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау;
4.4.2.2
Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
0.4.3.1
тәулік ұғымын түсіну;
0.4.3.2 апта күндерін білу;
0.4.3.3 жыл мезгілдері ажырата білу
1.4.3.1
уақыт өлшемдерін білу;
1.4.3.2 сағат пен жұмыс істеп үйрену;
1.4.3.3 күнтізбе жасап үйрену
2.4.3.1

2.​4.​3.​2 понимать особенности расстояния и времени в Космосе
3.​4.​3.​1 понимать следствия вращения Земли вокруг своей оси;
3.​4.​3.​2 уметь работать с рельефно-точечными картами
4.​4.​3.​1 понимать следствия вращения Земли вокруг
орбиты;
4.​4.​3.​2 описать времена года
5) раздел "Физика природы":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Силы и движение
0.​5.​1.​1 иметь понятие о движении;
0.​5.​1.​2 иметь понятие о значении движения
1.​5.​1.​1 знать движения различных тел;
1.​5.​1.​2 определять движения в природе;
1.​5.​1.​3 исследовать различную траекторию движения, показывать ее в виде рисунка
2.​5.​1.​1 приводить примеры движения разных тел с различными скоростями;
2.​5.​1.​2 использовать качественные признаки при объяснении скорости; 2.​5.​1.​3 исследовать силы, пробуж дающие движение;
2.​5.​1.​4 выбирать и использовать устройства для определения массы
3.​5.​1.​1 исследовать силы упругости и приводить примеры ее проявления;
3.​5.​1.​2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.​5.​1.​3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.​5.​1.​4 определять направления влияния силы
4.​5.​1.​1 описать силу
Архимеда и привести примеры ее проявления;
4.​5.​1.​2 наблюдать и дать прогноз силы Архимеда, влияющего на разные тела в воде
5.2 Свет
0.​5.​2.​1 иметь понятие о свете;
0.​5.​2.​2 различать источники света;
0.​5.​2.​2 понимать важность света в жизни человека
1.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту;
1.​5.​2.​2 различать естественные и искус ственные источники света;
1.​5.​2.​3 определять необходи мость искус ственного света и его источников
2.​5.​2.​1 исследовать светопроникающие свойства некоторых тел;
2.​5.​2.​2 уметь связанно говорить и предоставлять материалы в доказательной форме
3.​5.​2.​1 пояснять появление тени и ее особеннностей;
3.​5.​2.​2 понимать свойства светоотбраже ния тел
4.​5.​2.​1 исследовать и понимать зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника света до преграды;
4.​5.​2.​2 исследовать и понимать свойства светоотбражения и поглашения
5.3 Звук
0.​5.​3.​1 иметь понятие о звуке;
0.​5.​3.​2 определять причины появления звуков
1.​5.​3.​1 понимать особенности распространения звуков;
1.​5.​3.​2 различать естественные и искус ственные источники звука
2.​5.​3.​1 классифицировать источники звука по громкости;
2.​5.​3.​2 определять признаки предметов посредством слуха, обоняния и остаточного зрения
3.​5.​3.​1 понимать зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и принимающей стороной
4.​5.​3.​1 исследовать и понимать влияние определенных преград на громкость звука и его распростране ние

негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату; 2.4.3.2 ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіну
3.4.3.1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіну;
3.4.3.2 көру зақымдалған білім алушылар рельефті нүктелі бедерлі картамен жұмыс істей алу
4.4.3.1
Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіну;
4.4.3.2 жыл маусымдарын сипаттау
5) "Табиғат физикасы" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Күштер және қозғалыс
0.5.1.1 қозғалыс туралы түсінік алу;
0.5.1.2 қозғалыстың мағанасын түсіну
1.5.1.1
түрлі денелердің қозғалуына білу;
1.5.1.2 табиғаттағы қозғалысты анықтау;
1.5.1.3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2.5.1.1
түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалуына мысал келтіру;
2.5.1.2 жылдамдықты түсіндіруде оның сапалық сипаттамаларын қолдану; 2.5.1.3 қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу;
2.5.1.4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану
3.5.1.1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау
4.5.1.1
Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру;
4.5.1.2 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау
5.2 Жарық
0.5.2.1 жарық туралы түсіну;
0.5.2.2 жарық көздерін ажыраты білу;
0.5.2.2 жарықтың адам өміріндегі маңызын түсіну
1.5.2.1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
2.5.2.1 кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін зерттеу;
2.5.2.2 байланыстыра сөйлеу және материалды дәйекті түрде ұсынуды үйрену
3.5.2.1 көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктерін түсіндіру;
3.5.2.2 денелердің жарықты шағылыстыру қасиетін түсіну
4.5.2.1 көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіну;
4.5.2.2 жарықтың шағылысуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіну
5.3 Дыбыс
0.5.3.1 дыбыс туралы түсінік алу;
0.5.3.2
дыбыстың шығу себептерін анықтау
1.5.3.1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіну;
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2.5.3.1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу;
2.5.3.2 есту, иіс сезу, қалдық көру арқылы заттардың белгілерін анықтау
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіну
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіну

5.4 Тепло
0.​5.​4.​1 понимать, что тепло является источни ком жизни;
0.​5.​4.​2 знать важность тепла
1.​5.​4.​1 определять отопительные приборы;
1.​5.​4.​2 соблюдать правила безопасности
2.​5.​4.​1 измерять температуру различных тел
3.​5.​4.​1 определять посредством поглаживания и ощущать через кожу
4.​5.​4.​1 исследовать теплообмен различных материалов;
4.​5.​4.​2 знать правила безопасности
5.5 Электри чество
0.​5.​5.​1 знать об электричестве;
0.​5.​5.​2 понимать важность электроэнергии в каждодневной жизни человека
1.​5.​5.​1 определять источники электро энергии в каждодневной жизни;
1.​5.​5.​2 знать правила пользования электричества
2.​5.​5.​1 определять элементы электрической цепи;
2.​5.​5.​2 уметь чертить схемы электрической цепи
3.​5.​5.​1 определять источники электроэнергии;
3.​5.​5.​2 собирать простую схему электрической цепи;
3.​5.​5.​3 показать элементы простой электрической цепи в виде схемы
4.​5.​5.​1 исследовать электрическую проводимость различных материалов;
4.​5.​5.​2 соблюдать правила безопасности
5.6 Магнитизм
0.​5.​6.​1 знать о магните;
0.​5.​6.​2 знать о свойствах магнита
1.​5.​6.​1 определять тело, имеющее свойства магнита;
1.​5.​6.​2 исследовать свойства магнита
2.​5.​6.​1 определять спектр использования магнитов;
2.​5.​6.​2 знать свойства магнитизма металлов
3.​5.​6.​1 исследовать свойства магнитизма различных металлов с помощью магнита
29. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
30. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Естествознание"
для 0-4 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
1. Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
0.​1.​1.​1 знакомиться с явлениями окружающего мира;
0.​1.​1.​2 понимать причины явлений окружающего мира;
0.​1.​1.​3 разграничивать явления окружающего мира
1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1 иметь понятия об окружающем мире и природе;

5.4 Жылу
0.5.4.1 жылу тіршілік көзі екенін түсіну;
0.5.4.2 жылудың маңызын білу
1.5.4.1 жылыту құрылғыларын анықтау;
1.5.4.2 қауіпсіздік ережелерін сақтау
2.5.4.1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
3.5.4.1 сипап сезу арқылы анықтау және тері арқылы түйсіну
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу;
4.5.4.2 өмірге қауіпсіздік ережелерін білу
5.5 Электрлік
0.5.5.1
электр туралы түсінік алу;
0.5.5.2
адамның күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіну
1.5.5.1 күнделікті өмірдегі электр көздерін анықтау;
1.5.5.2 электрді пайдалану ережелерін білу
2.5.5.1
электр тізбегінің элементтерін анықтау;
2.5.5.2 электр тізбегінің сызбасын сыза білу
3.5.5.1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3.5.5.2 қарапайым электр тізбегінің сызбасын жинау;
3.5.5.3 қарапайым электр тізбегін элементтерін көрсете отырып, сызба түрінде ұсыну
4.5.5.1 әртүрлі материалдар дың электрөткізгіштігін зерттеу;
4.5.5.2 қауіпсіздік ережелерін сақтау
5.6 Магниттілік
0.5.6.1 магнит туралы білу;
0.5.6.2 магниттің қасиетін білу
1.5.6.1 магниттік қасиеті бар денелерді анықтау;
1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу
2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын анықтау;
2.5.6.2 металдардың магниттелу қасиетін білу
3.5.6.1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
29. Бағдарлама көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
30. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0 - 4 сыныптары үшін
"Жаратылыстану" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
1. Мен зертеушімін
1.1 Ғылым мен зертеушінің рөлі
0.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстарымен танысу;
0.1.1.2 қоршаған әлем құбылыстарының болу себептерін түсіну;
0.1.1.3 қоршаған әлем құбылыстарын ажырата білу
1.2 Табиғатты тану әдістері
0.1.2.1 қоршаған әлем мен табиғат туралы түсінік алу;

1.​1.​2.​5 связанно говорить и научиться обоснованно предлагать материалы
4 четверть
7. Еда и напитки
8. В здоровом теле – здоровый дух!
5. Физика природы
5.2 Свет
1.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту;
1.​5.​2.​2 различать естественные и искусственные источники света;
1.​5.​2.​3 определять необходимость искусственного света и его источников
5.3 Звук
1.​5.​3.​1 понимать особенности распространения звуков;
1.​5.​3.​2 различать естественные и искусственные источники звука
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1. Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
2.​1.​1.​1 определять условия исследования явления окружающего мира и процессов, а также личных качеств исследователя;
2.​1.​1.​2 уметь строить план на шрифте Брайля с целью проведения эксперимента
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 понимать понятия "источник информации" и его важность при проведении исследования;
2.​1.​2.​2 определять основные признаки наблюдения (цель, объект, план, срок, результат);
2.​1.​2.​3 отметить результаты наблюдения путем условных обозначений;
2.​1.​2.​4 построить план наблюдения;
2.​1.​2.​5 вести наблюдения и подводить итоги в соответствии с поставленным планом;
2.​1.​2.​6 определять основные признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, срок, результат);
2.​1.​2.​7 вести эксперимент и внесение его результатов в таблицу
2. Моя семья и друзья
2. Живая природа
2.1 Растения
2.​2.​1.​1 исследовать возможность роста растений в разных условиях;
2.​2.​1.​2 описать сезонные особенности растений;
2.​2.​1.​3 описать функции основных частей растений;
2.​2.​1.​4 сравнивать растения в зависимости от адаптации к условиям окружающей среды;
2.​2.​1.​5 описать группы растений своего края;
2.​2.​1.​6 пояснять важность ухода за грунтом;
2.​2.​1.​7 понимать важность заботы о растениях
2.2 Животные
2.​2.​2.​1 разграничивать классы животных: беспозвоночные, рыбы, землеводные, пресмыкающие, птицы, млекопитающие;
2.​2.​2.​2 описать адаптации животных в среде обитания;
2.​2.​2.​3 понимать пути размножения животных;
2.​2.​2.​4 понимать важность сохранения разновидностей животных
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 иметь понятия "источник информации" и его важность при проведении исследования;
2.​1.​2.​2 определять основные признаки наблюдения (цель, объект, план, срок, результат);
2.​1.​2.​3 отметить результаты наблюдения путем условных обозначений;
2.​1.​2.​4 построить план наблюдения;
2.​1.​2.​5 вести наблюдения и подводить итоги в соответствии с поставленным планом;
2.​1.​2.​6 определять основные признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, срок, результат);

1.1.2.5 байланыстыра сөйлеу және материалды дәйекті түрде
4 - тоқсан
7. Тағам және сусын
8. Дені саудың - жаны сау!
5. Табиғат физикасы
5.2 Жарық
1.5.2.1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1.5.2.2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1.5.2.3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
5.3 Дыбыс
1.5.3.1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіну;
1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Өзім туралы
1. Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
2.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау;
2.1.1.2 эксперимент жасауға Брайль шрифтінде жоспар құруды үйрену
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіну;
2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау: мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже;
2.1.2.3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу
2.1.2.4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау: мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже;
2.1.2.7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру
2. Менің отбасым және достарым
2. Тірі табиғат
2.1 Өсімдіктер
2.2.1.1 өсімдіктердің әртүрлі жағдайларда өсіп-өну мүмкіндіктерін зерттеу;
2.2.1.2 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау;
2.2.1.3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2.2.1.4 өсімдік топтарын тіршілік ортасына және қоршаған ортаның жағдайларына бейімделу жолдары бойынша салыстыру;
2.2.1.5 өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;
2.2.1.6 топырақты күтудің маңызын түсіну;
2.2.1.7 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіну
2.2 Жануарлар
2.2.2.1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2.2.2.2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуін жолдарын сипаттау;
2.2.2.3 жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;
2.2.2.4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіну;
2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.1.2.3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2.1.2.4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау:мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже;

5.4 Тепло
2.​5.​4.​1 измерять температуры различных тел
5.6 Магнитизм
2.​5.​6.​1 описать спектр использования магнитов
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 иметь понятие "источник информации" и его важность при проведении исследования;
2.​1.​2.​2 определять основные признаки наблюдения (цель, объект, план, срок, результат);
2.​1.​2.​3 отметить результаты наблюдения путем условных обозначений;
2.​1.​2.​4 построить план наблюдения;
2.​1.​2.​5 вести наблюдение и подвести итогов в соответствии с поставленным планом;
2.​1.​2.​6 определять основные признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, срок, результат);
2.​1.​2.​7 провести эксперимент и внести его результаты в таблицу
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
1. Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
3.​1.​1.​1 рассказывать о важных научных исследованиях и их влиянии на каждодневную жизнь человека;
1.2 Методы познания природы
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации;
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент;
3.​1.​2.​4 показать результаты проведенного эксперимента в виде диаграммы, подводить итоги
2. "Что такое хорошо, что такое плохо?"
(свет и темнота)
2. Живая природа
2.1 Растения
3.​2.​1.​1 понимать важность выделения кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.​2.​1.​2 пояснять пути адаптации растений к условиям окружающей среды (тепло, свет, влажность);
3.​2.​1.​3 описать природные объединения в своем краю;
3.​2.​1.​4 пояснять влияние действий человека на разновидности растений;
3.​2.​1.​5 определять роль "Красной книги" на сохранение редко встречающихся и исчезающих растений
2.2 Животные
3.​2.​2.​1 делить животных на позвоночных и беспозвоночных;
3.​2.​2.​2 различать животных по среде обитания;
3.​2.​2.​3 описать виды взаимоотношений животных в природе;
3.​2.​2.​4 исследовать взаимовлияние растений и животных;
3.​2.​2.​5 понимать изменения количества животных в связи с изменениями условий среды обитания;
3.​2.​2.​6 определять виды деятельности человека, влияющих на уменьшение количества животных
1. Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации;
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент;
3.​1.​2.​4 показать результаты проведенного эксперимента в виде диаграммы, подвести итоги
2 четверть
3. Время
2. Живая природа
2.3 Человек
3.​2.​3.​1 определять порядок размещения внутренних органов человека;

5.4 Жылу
2.5.4.1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
5.6 Магниттілік
2.5.6.1 магниттерді қолдану аясын сипаттау
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіну;
2.1.2.2 бақылаудың басты белгілерін анықтау: мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже;
2.1.2.3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2.1.2.4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.1.2.6 эксперименттің басты белгілерін анықтау: мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже;
2.1.2.7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру
4) 3- сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Тірі табиғат
1. Мен – зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
1.2 Табиғатты тану әдістері
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
2. Тірі табиғат
2.1 Өсімдіктер
3.2.1.1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттегіні бөлуін түсіндіру;
3.2.1.2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына:жылу, жарық, ылғал бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.2.1.3 өз өлкесіндегі табиғи бірлестіктерді сипаттау;
3.2.1.4 адамның іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
2.2 Жануарлар
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;
3.2.2.3 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
3.2.2.4 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу
3.2.2.5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіру;
3.2.2.6 адамның жануарлар санының азаюына себепші болатын іс-әрекет түрлерін анықтау
1. Мен – зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.1.2.4 жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
2 - тоқсан
3. Уақыт
2. Тірі табиғат
2.3 Адам
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;

4.​2.​1.​3 описать появление семян в результаты опыления;
4.​2.​1.​4 описать пути распространения семян;
4.​2.​1.​5 различать растения низшего и высшего уровня;
4.​2.​1.​6 предлагать пути защиты растений
2.2 Животные
4.​2.​2.​1 классифицировать животных своего края;
4.​2.​2.​2 описать цикл жизни беспоз воночных;
4.​2.​2.​3 различать травоядных и хищных животных;
4.​2.​2.​4 привести примеры симбиозных отношений;
4.​2.​2.​5 понимать структуру питательной цепи;
4.​2.​2.​6 создать модели питательных цепей в среде обитания;
4.​2.​2.​7 привести примеры животных, находящихся на грани вымирания;
4.​2.​2.​8 понимать цели открытия национальных парков и заповедников
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать методы исследования (наблюдение и эксперимент) в связи с преиму ществами;
4.​1.​2.​2 предлагать результаты в выбранной форме обучающегося
2 четверть
3. Культурное наследие
2. Живая природа
2.3 Человек
4.​2.​3.​1 описать мочевыделительную систему и ее роли в организме человека;
4.​2.​3.​2 описать нервную систему и ее роль в организме человека
1. Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать методы исследования (наблюдение и эксперимент) в связи с преиму ществами;
4.​1.​2.​2 предлагать результаты в выбранной форме обучающегося
4. Мир профессий
3. Вещества и их свойства
3.1 Типы предметов
4.​3.​1.​1 определять круг применения в связи с признаками предметов;
4.​3.​1.​2 получить новый предмет в соответствии составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
4.​3.​2.​1 определять пути использования воздуха в разных отраслях жизни человека;
4.​3.​2.​2 определять источники загрязнения воздуха;
4.​3.​2.​3 предложить пути сохранения чистоты и очистки воздуха;
4.​3.​2.​4 поясненить процесс перемещения воздуха в природе;
4.​3.​2.​5 привести примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
4.​3.​3.​1 описать оборот воды в природе;
4.​3.​3.​2 описать процесс формирования осадков в атмосфере;
4.​3.​3.​3 определять источники загрязнения воды;
4.​3.​3.​4 понимать влияние загрязнения воды на разные организмы;
4.​3.​3.​5 исследовать растворимость различных предметов в воде
1. Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать методы исследования (наблюдение и эксперимент) в связи с преиму ществами;
4.​1.​2.​2 предложить результаты в выбранной форме
3 четверть
5. Природные явления
3. Вещества и их свойства
3.4 Ресурсы природы
4.​3.​4.​1 определять сферы применения некоторых полезных ископаемых;
4.​3.​4.​2 демонстрировать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;

4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау;
4.2.1.4 тұқым таралу жолдарын сипаттау;
4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4.2.1.6 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4.2.2.2 бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.2.3 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4.2.2.4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4.2.2.5 қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру;
4.2.2.6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектердің модельдерін құрастыру;
4.2.2.7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысалдар келтіру;
4.2.2.8 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құрудың мақсатарын түсіну
1.2 Табиғатты тану әдістері
4.1.2.1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіну;
4.1.2.2 алынған нәтижелерді білім алушы таңдаған формада ұсыну
2 – тоқсан
3. Мәдени мұра
2. Тірі табиғат
2.3 Адам
4.2.3.1 зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
4.2.3.2 жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
4.1.2.1 зерттеу әдістерінің: бақылау мен эксперимент артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіну;
4.1.2.2 алынған нәтижелерді білім алушы таңдаған формада ұсыну
4. Мамандықтар әлемі
3. Заттар және олардың қасиеттері
3.1 Заттардың типтері
4.3.1.1 заттардың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтау;
4.3.1.2 құрылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
4.3.2.1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау;
4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсыну;
4.3.2.4 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру;
4.3.2.5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4.3.3.2 атмосферада жауын-шашынның түзілу процесін сипаттау;
4.3.3.3 судың ластану көздерін анықтау;
4.3.3.4 судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру;
4.3.3.5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
4.1.2.1 зерттеу әдістерінің: бақылау менэкспериментартықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіну;
4.1.2.2 алынған нәтижелерді білім алушы таңдаған формада ұсыну
3 - тоқсан
5. Табиғи құбылыстар
3. Заттар және олардың қасиеттері
3.4 Табиғат ресурстары
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың: бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір қолданылу саласын анықтау;
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;

2. Целью Программы является формирование системы знаний о взаимосвязях и взаимообусловленности человека, общества и природы с позиции национальных и общечеловеческих ценностей.
3. Задачи Программы:
1) формирование представлений о взаимосвязях и взаимозависимости общества, природных явлений и объектов;
2) формирование норм поведения и правил безопасности в природной, социальной и технологической среде;
3) формирование навыков познания природной и социальной действительности: наблюдение, эксперимент, опрос;
4) формирование представлений об окружающей среде, что способствует развитию географического и исторического мышления;
5) активизация познавательной деятельности в процессе обучения познанию мира;
6) привитие обучающимся системы национальных и общечеловеческих ценностей, присущих современному казахстанскому обществу;
7) формирование позитивного отношения к окружающей среде, природным и культурным ценностям общества.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) владение тактильно-осязательным способом обследования и восприятия рельефных изображений предметов, контурных изображений: карты, глобус;
2) развитие сенсорных функций (цветоразличения, глазомера) и мелкой моторики при работе с рельефными схемами;
3) развитие слухового восприятия при ощупывании предмета, совмещение со звуковыми комментариями педагога;
4) развитие зрительного восприятия: выделение зрительных признаков (цвет, форма, величина); обогащение сенсорного опыта, конкретизация представлений и развитие наглядно-образного мышления;
5) развитие умений выделять признаки предметов и объектов живой и неживой природы с помощью осязания, слуха, обоняния, остаточного зрения;
6) развитие связанной речи, умения последовательно изложить материал.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение незрячих и слабовидящих обучающихся осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов и информационно-коммуникационных технологий.
6. Ценностно-ориентированный подход целенаправленно формирует систему ценностей личности обучающегося. Ценности среднего образования основаны на национальной идее "Мәңгілік ел" и освещены в разделе учебной программы "В потоке истории", где формируются знания о казахстанском патриотизме, гражданской ответственности и общечеловеческих ценностях.
7. Личностно-ориентированный подход позволяет обучающимся выбирать нравственные ценности и личностные качества, преодолевать неуверенность и отсутствие собственной позиции, пассивность и слабую адаптацию к окружающей среде.

2. Бағдарлама мақсаты ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар тұрғысынан адам, қоғам және табиғат арасындағы өзара байланыс пен тәуелділік жөнінде білім жүйесін қалыптастыру болып табылады.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) қоғам және табиғат құбылыстары мен нысандарының өзара байланысы мен өзара тәуелділігі туралы түсініктер қалыптастыру;
2) табиғи, әлеуметтік және технологиялық ортадағы мінез-құлық нормаларын және қауіпсіздік ережелерін қалыптастыру;
3) білім алушыларда табиғи және әлеуметтік шынайылықты тану әдістерін: бақылау, эксперимент, сауалнама тәжірибелерінің қалыптасуын қамтамасыз ету;
4) тарихи және географиялық тұрғыдан ойлауды дамытуға ықпал ететін қоршаған орта туралы білімін қалыптастыру;
5) дүниетануды оқыту барысында танымдық процестерді белсендіру;
6) қазіргі Қазақстандық қоғамға тән ұлттық және жалпы адами құндылықтар жүйесіне дағдыландыру;
7) қоршаған ортаға, қоғамның табиғи және мәдени құндылықтарына қолайлы қатынасқа үйрету.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сұлбасы бар суреттерді, заттардың рельефті: карта, глобус суреттерін қабылау және сипап-сезу арқылы зерттеу тәсілін меңгерту;
2) рельефті сызбамен жұмыс жасағанда ұсақ маториканы және сенсорлық қызметтерді (түстерді ажырату, көз мөлшерімен есептеу) дамыту;
3) затты сипап сезу кезінде педагогдың дауыстап түсініктеме беруімен сәйкестендіру;
4) көріп қабылдауын дамыту: заттық қасиеттерін (түсі, пішіні, көлемі) сенсорлық тәжирибесін кеңейту, көрнекі-бейнелік ойлауы мен көріністің нақтылығын дамыту;
5) қалдық көру, иіс сезу, есту, сипап сезу арқылы тірі және өлі табиғаттағы нысандар мен заттардың қасиеттерін бөліп көрсете алу біліктілігін дамыту;
6) материалды дәйекті түрде баяндап беру біліктілігін, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың білім алуы құндылықтылық-бағдарлық, тұлғалық-бағдарлық, іс-әрекеттік, саралап оқыту, қарым-қатынас және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану тәсілдері негізінде жүргізіледі.
6. Құндылықтық-бағдарланған тәсіл білім алушының тұлғалық құндылықтарының жүйесін қалыптастыруға бағытталған. Орта білім беру құндылықтары "Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделіп, тұлғалық құндылықтар жүйесін қалыптастырады, ол оқу бағдарламаның "Тарих толқыны" бөлімінде көрініс табады.
7. Тұлғалық-бағдарлық тәсіл білім алушыларға өзіне сенбеушілікті және өзіндік ұстанымның болмауын, қоршаған ортаға бейімделуінің әлсіз және белсенді емес болуын жеңуге, жеке қасиеттері мен адамгершілік құндылықтарды таңдауға мүмкіндік береді.

8. Деятельностный подход на уроках осуществляется через моделирование и анализ жизненных ситуаций, а также использование активных и интерактивных методик: исследовательской, проектной и игровой деятельности. Деятельность обучающихся сгруппирована по таким категориям, как "знать", "понимать", "применять", "анализировать", "оценивать", "синтезировать".
9. Дифференцированный подход подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых, создание разнообразных условий с учетом возрастных, психических и офтальмологических особенностей обучающихся. Условием организации дифференцированной работы является применение дифференцированных заданий, которые различаются по сложности, по познавательным интересам, по характеру помощи со стороны учителя.
10. Коммуникативный подход заключается в способности осуществлять общение посредством языка, то есть передавать мысли и обмениваться ими в различных ситуациях в процессе взаимодействия с другими участниками, правильно используя систему языковых и речевых норм и выбирая коммуникативное поведение, адекватное ситуации общения. В соответствии с коммуникативным подходом процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения и режимов работы, адекватных условиям реальной коммуникации (парная и групповая работа).
11. Использование информационно-коммуникационных технологий:
1) компетентность в использовании информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) строится на базовых ИКТ-навыках и включает в себя правильное и творческое применение технологий для работы, досуга и коммуникации;
2) учащиеся развивают навыки ИКТ в процессе обучения по предмету, находя, создавая и работая с информацией, сотрудничая и обмениваясь идеями, оценивая и совершенствуя свою работу, используя широкий спектр оборудования и приложений.
12. При обучении решаются задачи по развитию коррекционно – компенсаторных процессов на более высоком уровне (переключаемость, вариативность в структуре компенсаторного восприятия), формированию приемов и способов самокоррекции и социально – психологической регуляции и адаптации.
13. В коррекционно-развивающей работе применяется система специальных технических и оптических средств, используемых с целью коррекции и компенсации нарушенных функций.
14. В классах предусматриваются следующие тифлотехнические средства:
1) специальные учебники, отвечающие особым образовательным потребностям незрячих и слабовидящих обучающихся, изданные рельефно-точечным шрифтом; содержащие иллюстративно-графический материал, выполненный рельефом или рельефом и цветом;

8. Іс-әрекеттік тәсілдің негізгі мазмұны – білім алушы білімді дайын күйінде алмай, оны өзі өндіруден, өз оқу әрекетінің мазмұны мен түрлерін ұғынудан, оның ережелер жүйесін түсіну мен қабылдаудан, жетілдіруге белсенді қатысудан тұрады, ол өз кезегінде білім, оқу біліктілік пен дағдыларын және кең ауқымды дағдылардың белсенді әрі сәтті қалыптасуын қамтамасыз етеді. Білім алушылардың оқу әрекеттері "білу", "түсіну", "талдау", "бағалау", "жинақтау" санаттары бойынша топтастырылған.
9. Саралап оқыту тәсілі білім алушылардың жас ерекшеліктерін, психикалық және офтальмологиялық ерекшеліктерін ескеру мақсатында түрлі топтарда жағдайлар жасауды көздейді. Сараланған оқу қызметін ұйымдастыру шарты – күрделілігімен, оқу-танымдық қызығушылықтарымен, мұғалім тарапынан көмек сипатымен ерекшеленетін сараланған тапсырмаларды қолдану болып табылады.
10. Қарым-қатынас тәсілі тіл арқылы байланыс орнатуды қамтиды, ол дегеніміз тілдік және сөйлеу тілінің қалыпты жүйесін, дұрыс қарым-қатынас жасау тәртібін қолдана отырып, басқа адамдармен түрлі жағдайларда байланыс орнату процесінде өз ойымен бөлісу және өз ойын жеткізе білу болып табылады. Қарым-қатынас тәсіліне сәйкес оқу процесінде берілетін тапсырмалар байланыс орнату біліктілігін және шынайы қарым-қатынас жасау режимін (жұптық және топтық жұмыс) қалыптастыруға бағытталады.
11. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану құзыреттілігі АКТ негізгі дағдысын құрайды және бос уақыт пен қарым-қатынас жасау кезінде, жұмыс барысында шығармашылық технологияларды дұрыс пайдалана білуден құралады;
2) білім алушылар ақпараттық-коммуникациялық технологияларды дағдысын сабақ барысында дамытып, ақпаратты іздеу, құрастыру жұмысы арқылы өз ойларымен бөліседі, құрал-жабдықтар мен қосымшалардың кең ауқымын пайдалана отырып өз жұмысын бағалайды және жетілдіреді.
12. Оқыту барысында аса жоғары деңгейде (алмастырушылық, компенсаторлық қабылдау құрымындағы вариативтілік) түзету - компенсаторлық процестерді дамыту, өзін-өзі түзету және әлеуметтік-психологиялық реттеу мен бейімдеу тәсілдері мен амалдарын қалыптастыру бойынша міндеттер шешіледі.
13. Түзете-дамыту жұмысында қолданатын оптикалық құралдар мен арнайы техникалық жүйені бұзылған қызметтің орнын басқа қызмет басу және түзету мақсатында пайдаланады.
14. Сыныпта төмендегідей тифлотехникалық құралдарды қолдану көзделеді:
1) ерекше білімді қажетсінетін көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған нүктелі-рельефті шрифтпен басылып шыққан арнайы оқулықтар; іші рельефпен немесе рельеф және түстермен безендірілген иллюстрациялық-графикалық материалдар;

2) "озвученные" учебники, фонические материалы, аудио учебники, записанные на цифровые носители в формате аудиозаписи DAISY (Дэйзи);
3) тематические рельефно-графические пособия;
4) рельефные координатные плоскости, рельефные географические и исторические карты;
5) принадлежности для рельефного рисования: приборы "Школьник", "Н.А. Семевского";
6) специальные учебные принадлежности: брайлевские приборы, приборы для плоского письма, грифели, тетради, сделанные из плотной (брайлевской) бумаги.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Познание мира"
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Познание мира" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
16. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество";
2) раздел "Природа моей страны";
3) раздел "В потоке истории".
17. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) я и моя семья;
2) школа и школьное сообщество;
3) моя малая Родина;
4) здоровье и безопасность;
5) права и обязанности;
6) праздники.
18. Раздел "Природа моей страны" включает следующие подразделы:
1) ориентирование на местности;
2) климат и погода;
3) природные условия и их значение;
4) туризм.
19. Раздел "В потоке истории" включает следующие подразделы:
1) древние культуры и цивилизации;
2) исторические корни Казахстана;
3) важные события в истории Казахстана;
4) выдающиеся исторические личности и деятели культуры;
5) история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм.
20. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 0 класса:
1) раздел "Я и общество": моя семья. Семья. Система родственных связей. Понятие "родословная". Заботливое отношение между членами семьи. Важность школы в жизни людей. Местонахождение функциональных зон школы. Режим дня. Название времени суток и дней недели. Адрес и географическое положение своего населенного пункта. Главная улица, здания и достопримечательности своего населенного пункта. Гимнастика для глаз. Личная гигиена. Режим дня. Правила безопасного поведения дома. Правила поведения на дороге. Значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение. Семейные праздники;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности. Определение сторон горизонта по местным признакам. Соблюдение правил поведения на природе. Влияние погоды на жизнь и деятельность людей. Возможности занятия на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года. Значение туризма. Основные цели туриста;

2) цифрлық тасмалдаушы құрылғыға жазылған DAISY (Дэйзи) аудиожазба форматындағы "дыбысталатын" оқулықтар, дыбысталатын материалдар, аудио оқулықтар;
3) рельефті-графикалық тақырыптық құралдар;
4) тарихи және географиялық рельефті карталар, рельефті координаталық жазықтықтар;
5) рельефті сурет салуға арналған керек-жарақтар: "Школьник", "Н.А.Семевский" аспаптары;
6) арнайы оқуға керек-жарақтар: брайльдік аспап, жалпақ етіп жазуға арналған құрылғылар, грифельдер, (брайльдік) қалың қағаздан жасалған дәптерлер.
3 - тарау. "Дүниетану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Дүниетану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
16. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен және қоғам" бөлімі;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі;
3) "Тарих толқынында" бөлімі.
17. "Мен және қоғам" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым;
2) мектеп және мектеп қоғамдастығы;
3) менің атамекенім;
4) денсаулық пен қауіпсіздік;
5) құқық және міндет;
6) мерекелер.
18. "Елімнің табиғаты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жергілікті жерде бағдарлану;
2) ауа райы және климат;
3) табиғат жағдайлары және олардың әсері;
4) туризм.
19. "Тарих толқынында" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер;
2) Қазақстанның тарихи тамыры;
3) Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар;
4) атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері;
5) Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм.
20. 0 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: менің отбасым. Отбасы. Отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесі. "Шежіре" ұғымы. Отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлық. Мектептің адам өміріндегі маңызы. Мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жері. Күн тәртібі. Тәулік уақыты мен апта күндерінің атаулары. Өз мекен-жайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жері. Өзі тұратын елді мекеннің басты көшесі, ғимараттары және көрнекі жерлері. Қөзге арналған гимнастика. Жеке бас гигиенасы. Күн тәртібі. Үйдегі қауіпсіздік ережелері. Жолда жүру тәртібі. Жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәні. Отбасылық мерекелер;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану. Жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау. Ауа райының адамға және оның іс-әрекетіне әсері. Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу. Туризмнің мәні. Туристердің негізгі мақсаттары;

3) раздел "В потоке истории": памятники древности Казахстана, история развития человека, государственные праздники, исторические события, исторические личности Казахстана. Знакомство с государственными символами Республики Казахстан. Город Нур-Султан – столица Казахстана.
21. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 1 класса:
1) раздел "Я и общество": моя семья. Семья. Система родственных связей. Понятие "родословная". Заботливое отношение между членами семьи. Простые формы товарно-денежных отношений. Структура потребностей в предметах потребления их поступления. Важность школы в жизни людей. Местонахождение функциональных зон школы. Режим дня. Название времени суток и дней недели. Адрес и географическое положение своего населенного пункта. Главная улица, здания и достопримечательности своего населенного пункта. Личная гигиена. Режим питания. Правила безопасного поведения дома. Правила поведения на дороге. Значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение. Семейные праздники;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности. Определение сторон горизонта по местным признакам. Соблюдение правил поведения на природе. Влияние погоды на жизнь и деятельность людей. Возможности занятия на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года. Значение туризма. Основные цели туриста;
3) раздел "В потоке истории": древние культуры и цивилизации: первоначальные знания о жизни древних людей, о саках, Томирис, исторических памятниках/экспонатах древности, о древней письменности на территории Казахстана. Знакомство с государственными символами Республики Казахстан. Город Нур-Султан – столица Казахстана.
22. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 2 класса:
1) раздел "Я и общество": моя семья. Составление словесного портрета членов семьи. Этические нормы семьи. Структура потребностей в предметах потребления и источники их поступления. Виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе. Структуру и функции членов школьного сообщества. Коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе. Характеристика коллективу класса. Описание и изображение достопримечательностей своей местности. Крупные реки и озера, города, дороги, свою область на карте Казахстана. Упражнения для глаз. Здоровая и нездоровая пища. Правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах. Виды транспорта и их назначение. Правила поведения в общественном транспорте. Права, обязанности и ответственность. Значимость служения обществу. Значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан;

3) "Тарих толқынында" бөлімі: Қазастанның ежелгі заманның тарихи ескерткіштері, адам дамуының тарихы, мемлекеттік мерекелер, тарихи оқиғалар, Қазақстанның тарихи тұлғалары. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерімен таныстыру. Қазақстан астанасы – Нұр-Сұлтан қаласы.
21. 1 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: менің отбасым. Отбасы. Отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесі. "Шежіре" ұғымы. Отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлық. Тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлері. Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктері олардың қайдан келетіні. Мектептің адам өміріндегі маңызы. Мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жері. Күн тәртібі. Тәулік уақыты мен апта күндерінің атаулары. Өз мекен-жайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жері. Өзі тұратын елді мекеннің басты көшесі, ғимараттары және көрнекі жерлері. Жеке бас гигиенасы. Тамақтану режимі. Үйдегі қауіпсіздік ережелері. Жолда жүру тәртібі. Жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәні. Отбасылық мерекелер;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану. Жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау. Табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау. Ауа райының адамға және оның іс-әрекетіне әсері. Жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу. Туризмнің мәні. Туристердің негізгі мақсаттары;
3) "Тарих толқынында" бөлімі: ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер: ежелгі адамдардың өмірі, сақтар, Томирис, Қазақстан аумағындағы көне ескерткіштер/жәдігерлер, жазулар туралы алғашқы білімдері. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерімен таныстыру. Қазақстан астанасы – Нұр-Сұлтан қаласы.
22. 2 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: менің отбасым. Отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасау. Отбасындағы әдеп нормалары. Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктері олардың қайдан келетіні. Мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлері. Мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметі. Мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлға аралық мінез-құлық нормалары. Өз сыныбын сипаттау. Өз зерттеулеріне сүйене отырып, тұратын жерінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу. Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету. Көзге арналған жаттығу. Пайдалы және зиянды тағамдар. Күнделікті жағдаяттардағы (үйде және қоғамдық орындарда) қауіпсіздік ережелері. Көлік түрлері және олардың қажеттілігі. Қоғамдық көліктегі өзін өзі ұстау ережелері. Құқық, міндет және жауапкершілік. Қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңызы. Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мәні;

2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности. Определение сторон горизонта по компасу. Положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей. Хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек). Положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты). Неблагоприятные и опасные явления природы. Основные виды туризма по целям. Объекты для развития различных видов туризма в Казахстане. Особенности туристских объектов;
3) раздел "В потоке истории": знакомство с понятиями скотоводство и земледелие. Древние города и памятники. Первоначальные знания об образе жизни гуннов. Особенности Ботайской культуры. Приручение лошади предками казахов. Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Вклад Аль-Фараби в развитие науки. История создания рельефно-точечного шрифта Луи Брайля. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Значение государственных символов Республики Казахстан. Сфера применения государственных символов Республики Казахстан. Значение дружбы народов Казахстана.
23. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 3 класса:
1) раздел "Я и общество": моя семья. Степень родства между членами семьи. Составление своей родословной. Определение ценностей своей семьи. Планирование собственных расходов. Пути оптимизации собственных расходов. Правила самоуправления в классе. Пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения. Этические нормы поведения, принятые в обществе. Важность дружбы между людьми. Населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции). Связь города и села. Упражнения для глаз. Графическое представление правил пользования бытовыми приборами. Виды спорта, определение базовых и своих данных для занятия тем или иным видом спорта. Выявление и оценивание рисков и опасностей в естественной среде. Планирование своей безопасности в естественной среде. Значимость Конституции Республики Казахстан. Творческое представление значений праздников народов Казахстана;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности. Определение сторон горизонта по астрономическим признакам. Составление плана местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки. Характеристика основных типов климата на Земле. Составление правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях. Расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты). Правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов. Составление рейтинга наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана;

2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану. Тұсбағдардың көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау. Ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсері. Ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызы. Зерттеу негізінде өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстары. Табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстары. Туризмнің мақсатына қарай негізгі түрлері. Қазақстанда туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандар. Туристік нысандардың ерекшеліктері;
3) "Тарих толқынында" бөлімі: мал және егін шаруашылығы ұғымымен танысу. Көне қалалар мен ескерткіштер. Ғұндардың өмір салты туралы алғашқы білімі. Ботай мәдениетінің ерекшеліктері. Қазақта ата-бабаларымыздың жылқыны қолға үйретуі. Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері. Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі. Луи Брайльдің рельефті-нүктелік қарпінің пайда болу тарихы. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің мәні. Бақылаулар негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласы. Қазақстан халықтары достығының маңыздылығы.
23. 3 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: менің отбасым. Отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастар. Әулет шежіресін құрастыру. өз әулетінің құндылықтарын анықтау. Өз шығындарын жоспарлау және негіздеу. өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну. Сыныптың өзін-өзі басқару ережелері. Түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдары. Қоғамда өзін өзі ұстау әдеп нормалары. адамдар арасындағы достықтың маңыздылығы. Елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (типі, көлемі, қызметі. Қала мен ауылдың байланысы. Көзге арналған жаттығулар. Тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде көрсету. спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттері. Түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау. табиғи ортадағы өзінің қауіпсіздігін жоспарлау. Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызы. Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану. Астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау. Масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру. Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау. Ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары). Геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін құрастыру. Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау;

3) раздел "В потоке истории": особенности кочевого и оседлого образа жизни. Важность сохранения памятников истории и культуры. Исторические корни Казахстана. Знакомство с образом жизни тюрков. Важные события в истории Казахстана. Причины образования Казахского ханства. Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Вклад Отегенова С.Х., Касымова А.К. в книгопечатание для незрячих в Казахстане. Роль ханов, батыров, биев. Представление в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел"). Роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства.
24. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 4 класса:
1) раздел "Я и общество": моя семья. Значимость семьи в жизни общества. Функциональная роль членов семьи. Доход и расход семейного бюджета. Пути оптимизации семейного бюджета. Пути вступления в состав школьного самоуправления. Определение личностных качеств лидера. Административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область). Описание субъектов экономической деятельности своего края. Оптические средства коррекции. Причины травматизма в различных видах спорта. Меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта. Риски и опасности в искусственной среде. Планирование своей безопасности в искусственной среде. Значение Конституции в жизни общества. Примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан. Творческое представление истории профессиональных праздников;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности. Определение местоположения объекта по отношению к другим. Объяснение назначения глобуса и карт. Параллели, меридианы, экватор. Влияние климата на развитие человечества. Природные условия и их влияние. Хозяйственная деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты). Прогнозирование вероятности возникновения природных катаклизмов в своем регионе. Создание туристского маршрута по Казахстану и по столице Казахстана;
3) раздел "В потоке истории": знакомство с определением "технологический прогресс". Назначение исторических музеев. Собственный проект музея. Происхождение казахского народа. Графическое отображение связи между саками, гуннами, тюрками и казахами. Важные события в истории Казахстана. Примеры достижений Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика). Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Мировые и отечественные тифлопедагоги. Биографические данные выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд). Роль Казахстана на мировой арене.

3) "Тарих толқынында" бөлімі: көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктері. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығы. Қазақстанның тарихи тамыры. Түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтымен танысу. Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар. Қазақ хандығының құрылу себептері. Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері. Қазақстанда көрмейтіндерге арналған кітапты басып шығарған С.Х. Өтегенова, А.К. Қасымовтың қосқан үлесі. Хандар, батырлар мен билердің рөлі. Қазақ халқының азаттығы үшін күрескен тұлғалардың рөлін шығармашылық түрде көрсету. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін білу ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік ел" салтанат қақпасы). Тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлі.
24. 4 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: менің отбасым. отбасының қоғам өміріндегі маңызы. Отбасы мүшелерінің функционалдық рөлі. Отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстары. Отбасы бюджетін оңтайландыру жолдары. Мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдары. Білім алушылар арасындағы көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтау. Түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс). түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру. Түзетуге арналған оптикалық құралдар. Спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептері. Спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістері. Жасанды ортадағы қауіп-қатерлер. Жасанды ортадағы өз қауіпсіздігін жоспарлау. Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы. Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтары мен бостандықтарынан, міндеттерінен мысалдары. Кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану. Нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау. Глобус пен карталардың қолану аясын көрсете білу. Параллельдер, меридиандар, экватор. Адамзат дамуына климаттың әсері. Табиғи жағдайлар мен олардың әсері. Өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекеті. Өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау. Қазақстан мен Қазақстанның астанасы бойынша туристік маршрут құру;
3) "Тарих толқынында" бөлімі: "технологиялық прогрес" ұғымымен танысу. Тарихи мұражайлардың қызметін білу. Мұражайдың өзіндік жобасы. Қазақ халқының шығу тарихын білу. Сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу. Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар. Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) меңгеру. Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері. Әлемдік және отандық тифлопедагогтар. шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяндық мәліметтері. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. "Қазақстан" атауымен байланысты мағыналық ассоциациялар қатары (ұлттық бренд). Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлі.

Глава 4. Система целей обучения
25. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
26. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Я и общество":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Моя семья
0.​1.​1.​1 знать и называть свою фамилию, имя, возраст
0.​1.​1.​2 составлять словесный портрет о себе, как о школьнике, опираясь на картинный план, вопросы;
0.​1.​1.​3 знать слово "семья";
0.​1.​1.​4 знать состав семьи, имена членов семьи;
0.​1.​1.​5 знать свои домашние обязанности и обязанности членов семьи;
0.​1.​1.​6 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
1.​1.​1.​1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.​1.​1.​2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.​1.​1.​3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры;
1.​1.​1.​4 объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.​1.​1.​5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
2.​1.​1.​1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива;
2.​1.​1.​2 объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров литературных героев;
2.​1.​1.​3 определять общественные этические нормы на основе изучения различных источников;
2.​1.​1.​4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления и источники их поступления на основе наблюдений и опроса
3.​1.​1.​1 объяснять степень родства между членами семьи;
3.​1.​1.​2 составлять свою родословную;
3.​1.​1.​3 определять ценности своей семьи;
3.​1.​1.​4 планировать и обосновывать собственные расходы;
3.​1.​1.​5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
4.​1.​1.​1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.​1.​1.​2 анализировать функциональную роль членов семьи;
4.​1.​1.​3 анализировать доход и расход семейного бюджета;
4.​1.​1.​4 предлагать пути оптимизации семейного бюджета
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​1 находить собственный класс;
0.​1.​2.​2 знать имена и отчества учителя, воспитателя;
0.​1.​2.​3 знать расположение классов и школьных помещений;
0.​1.​2.​4 знать названия помещений школы: класс, кабинет, туалет, коридор, столовая;
0.​1.​2.​5 знать правила поведения в школе
0.​1.​2.​6 выполнять поручения учителя и воспитателя;
0.​1.​2.​7 знать назначение учебных принадлежностей;
0.​1.​2.​8 знать профессии работников школы;
0.​1.​2.​9 знать имена и отчества работников школы: директор, завуч, учитель, воспитатель, врач;
0.​1.​2.​10 дежурить по классу, пользоваться графиком дежурств;
0.​1.​2.​11 соблюдать правила поведения во время занятий;
0.​1.​2.​12 знать адрес школы
1.​1.​2.​1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.​1.​2.​2 определять местонахождение функциональных зон школы: для слабовидящих визуально и по карте, для незрячих по рельефному макету;
1.​1.​2.​3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе;
1.​1.​2.​4 объяснять важность соблюдения режима дня и составлять примерный режим одного дня;
1.​1.​2.​5 применять названия времени суток и дней недели
1.​1.​2.​6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса;
1.​1.​2.​7 пользоваться расписанием уроков, дневником
2.​1.​2.​1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.​1.​2.​2 определять структуру и функции членов школьного сообщества;
2.​1.​2.​3 объяснять коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе;
2.​1.​2.​4 давать характеристику своему классу
3.​1.​2.​1 объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свою модель;
3.​1.​2.​2 объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения;
3.​1.​2.​3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе;
3.​1.​2.​4 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта
4.​1.​2.​1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.​1.​2.​2 определять личностные качества лидера

4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
25. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
26. Оқыту мақсаттарың жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 1 өзінің аты-жөнін, жасын білу және айтып беру және айту
0. 1. 1. 2 сұрақтарға, кезекті орналасқан суреттерге сүйене отырып өзін мектеп білім алушысы ретінде ауызша сипаттау;
0. 1. 1. 3 "отбасы" сөзін білу;
0. 1. 1. 4 отбасы мүшелерінің есімдерін, құрамын білу;
0. 1. 1. 5 отбасы мүшелерінің және өзіңнің үй жағдайындағы міндеттеріңді білу;
0. 1. 1. 6 отбасы мүшелерінің арасында қамқоршы болудың маңыздылығын ұғыну, мысал келтіре алу
1. 1. 1. 1 түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде "Отбасы" ұғымын және мәнін түсіну;
1. 1. 1. 2 отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру
1. 1. 1. 4 тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін білу;
1. 1. 1. 5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау
2. 1. 1. 1 отбасылық мұрағат негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасай алу;
2. 1. 1. 2 мысалдар келтіре отырып, өз отбасындағы әдеп нормаларын білу;
2. 1. 1. 3 түрлі дереккөздерді зерттеу арқылы жалпыға ортақ әдеп нормаларын анықтау;
2. 1. 1. 4 бақылау мен сауалнама негізінде тұтыну заттарына деген отбасы қажеттіліктерінің құрылымын анықтау
3. 1. 1. 1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды білу;
3. 1. 1. 2 әулет шежіресін құрау;
3. 1. 1. 3 өз әулетінің құндылықтарын анықтау;
3. 1. 1. 4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу;
3. 1. 1. 5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
4. 1. 1. 1 отбасының қоғам өміріндегі маңызын дәлелдеу;
4. 1. 1. 2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау;
4. 1. 1. 3 отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстарын талдау;
4. 1. 1. 4 отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 1 өз сыныбын таба алу;
0. 1. 2. 2 тәрбиешінің, мұғалімнің аты-жөнін білу;
0. 1. 2. 3 мектеп ішінде жаңа жайларды және сыныптардың орналасу орнын білу;
0. 1. 2. 4 мектеп ішінде орналасқан жаңа жайларды атап беру: сынып, кабинет, дәретхана, дәліз, асхана;
0. 1. 2. 5 мектеп ішінде тәріп сақтау ережесін білу;
0. 1. 2. 6 тәрбиешінің және мұғалімнің тапсырмасын орындау;
0. 1. 2. 7 оқуға қажетті керек-жарақтарды білу;
0. 1. 2. 8 мектеп қызметкерлерінің қызметтерін білу;
0. 1. 2. 9 мектеп қызметкерлерінің: дәрігер, тәрбиеші, мұғалім, директордың орынбасары мен метеп директорының аты-жөнін білу;
0. 1. 2. 10 кезекшілік кестесін пайдалана отырып, сыныпта кезекші болу;
0. 1. 2. 11 сабақ үстінде тәртіп ережесін сақтау;
0. 1. 2. 12 мектептің мекен-жайын білу
1. 1. 2. 1 мектептің адам өміріндегі маңызын білу;
1. 1. 2. 2 мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін көрмейтін білім алушыларға, визулды және карта бойынша нашар көретіндерге рельефті макет бойынша анықтау;
1. 1. 2. 3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын білу;
1. 1. 2. 4 күн тәртібін сақтаудың маңызын ұғыну және күн тәртібін құрастыру;
1. 1. 2. 5 тәулік уақыты мен апта күндерінің атауларын қолдану;
1. 1. 2. 6 өзін мектеп білім алушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау;
1. 1. 2. 7 күнделікті, сабақ кестесін қолдану
2. 1. 2. 1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін меңгеру;
2. 1. 2. 2 мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметін анықтау;
2. 1. 2. 3 мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлға аралық мінез-құлық нормаларын меңгеру;
2. 1. 2. 4 өз сыныбын сипаттама беру
3. 1. 2. 1 сыныптың өзін-өзі басқару ережелерін меңгеру және өз нұсқасын ұсыну;
3. 1. 2. 2 түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдарын меңгеру;
3. 1. 2. 3 қоғамда өзін өзі ұстау әдеп нормаларын білу;
3. 1. 2. 4 өз тәжірибесінен мысал келтіре отырып, адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын дәлелдеу
4. 1. 2. 1 мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын білу;
4. 1. 2. 2 білім алушылар арасындағы көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтау

1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​1 различать виды городского транспорта, используя сохранные анализаторы;
0.​1.​3.​2 уметь воспринимать сезонные изменения в природе на основе осязания;
0.​1.​3.​3 знать понятия "малой" и "большой" Родины;
0.​1.​3.​4 участвовать в подготовке и проведении праздников и утренников
1.​1.​3.​1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта;
1.​1.​3.​2 описывать главную улицу, здания и достопримечательности своего населенного пункта
2.​1.​3.​1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований: для незрячих использовать прибор "Ориентир";
2.​1.​3.​2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область: для незрячих пользоваться рельефной картой Казахстана
3.​1.​3.​1 различать населенные пункты по различным признакам: тип, размер, функции;
3.​1.​3.​2 исследовать связь города и села, приводить примеры
4.​1.​3.​1 различать административно-территориальные единицы различного ранга: округ, район, область;
4.​1.​3.​2 основываясь на различных источниках, давать описание местности
1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​1 знать и выполнять гимнастику для глаз;
0.​1.​4.​2 перечислять основные правила личной гигиены;
0.​1.​4.​3 перечислять основные пункты режима дня;
0.​1.​4.​4 соблюдать правила поведения на природе;
0.​1.​4.​5
знать и соблюдать основные правила дорожного движения: сигналы светофора, правила перехода через улицу и пересечения перекрестков;
0.​1.​4.​6 знать названия экстренных служб и номера телефонов;
0.​1.​4.​7 соблюдать технику безопасности в быту
1.​1.​4.​1 самостоятельно выполнять гимнастику для глаз;
1.​1.​4.​2 знать о важности соблюдения личной гигиены;
1.​1.​4.​3 объяснять необходимость соблюдения режима питания;
1.​1.​4.​4 объяснять правила безопасного поведения дома
1.​1.​4.​5 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение: для слабовидящих по схемам, для незрячих по рельефным маршрутным листам;
1.​1.​4.​6 составлять план безопасного маршрута от дома до школы: для незрячих использовать прибор "Ориентир";
1.​1.​4.​7 знать правила перехода улицы на звуковой сигнал светофора;
1.​1.​4.​8 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним
2.​1.​4.​1 знать и применять упражнения для глаз: "Двигательные проекции", автор В.Ф. Базарный; "Метка на стекле", автор Э.С. Аветисов; "Пальминг", автор У.Г. Бейтс;
2.​1.​4.​2 определять различия между здоровой и нездоровой пищей на основе различных источников;
2.​1.​4.​3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.​1.​4.​4 объяснять правила поведения в общественном транспорте;
2.​1.​4.​5 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах
3.​1.​4.​1 выполнять упражнения для глаз: "Двигательные проекции", автор
В.Ф. Базарный; "Метка на стекле", автор
Э.С. Аветисов; "Пальминг", автор
У.Г. Бейтс;
3.​1.​4.​2 графически представлять правила пользования бытовыми приборами: для незрячих рельефные схемы;
3.​1.​4.​3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде;
3.​1.​4.​4 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта;
3.​1.​4.​5 планировать свою безопасность в естественной среде
4.​1.​4.​1 знать и применять правила пользования оптическими средствами коррекции: очки, лупы;
4.​1.​4.​2
на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в искусственной среде;
4.​1.​4.​3 планировать свою безопасность в искусственной среде;
4.​1.​4.​4 исследовать причины травматизма в различных видах спорта;
4.​1.​4.​5 предлагать меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта

1.3 Менің атамекенім
0. 1. 3. 1 сақталған анализаторларды пайдалана отырып қала көліктерінің түрлерін ажырату;
0. 1. 3. 2 сезім мүшелерінің көмегімен табиғат мезгілінде болатын өзегістерді қабылдай білу;
0. 1. 3. 3 "Атамекен " және "ел" ұғымын білу;
0. 1. 3. 4 Ертеңгіліктер мен мерекелік іс-шараларды өткізуге арналған дайындыққа қатысу
1. 1. 3. 1 өз мекен-жайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау;
1. 1. 3. 2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау
2. 1. 3. 1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, тұратын жерінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу: көрмейтін білім алушыларға "Бағдарлау" құрылғысын пайдалану;
2. 1. 3. 2 Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету: көрмейтін білім алушыларға Қазақстанның рельефті картасын пайдалану
3. 1. 3. 1 елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (типі, көлемі, қызметі);
3. 1. 3. 2 қала мен ауылдың байланысын зерттеу, мысалдар келтіру
4. 1. 3. 1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату;
4. 1. 3. 2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының сипаттама беру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
0. 1. 4. 1 көзге арналған жаттығуды білу және жасау;
0. 1. 4. 2 негізгі жеке бас гигиеналық ережесін атай алу;
0. 1. 4. 3 негізгі күн тәртібінің тармақтарын атай алу;
0. 1. 4. 4 табиғатқа шыққанда ережені сақтау;
0. 1. 4. 5 жолда жүрудің негізгі ережелерін: көше қиылысынан өткен кезде, бағдаршамның шартты сигналдық белгілерін сақтау және білу;
0. 1. 4. 6 шұғыл қауіпсіздікқызмет көрсетудің телефон нөмірлерін және олардың аттарын білу;
0. 1. 4. 7 тұрмыстық жағдайда техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау
1. 1. 4. 1 көзге арналған жаттығуды дербес жасай алу;
1. 1. 4. 2 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын білу;
1. 1. 4. 3 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін білу;
1. 1. 4. 4 үйдегі қауіпсіздік ережелерін білу;
1. 1. 4. 5 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәнін білу: нашар көретіндерге схема бойынша, көрмейтіндерге рельефті маршрут қағазы бойынша;
1. 1. 4. 6 үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспарын құрастыру: көрмейтін білім алушыларға "Бағдарлау" құрылғысын қолдану;
1. 1. 4. 7 көшеден өту кезінде бағдаршамның шартты дыбыстық сигналдық тәртібін білу;
1. 1. 4. 8 шұғыл көмек қызметтерін білу және олармен хабарласу жағдайларын анықтау
2. 1. 4. 1 көзге арналған жаттығуларды білу және пайдалану:"Қозғалыс проекциялары" авторы В.Ф. Базарный; "Шыныдағы белгі" авторы Э.С. Аветисов;, "Пальминг", авторы У.Г. Бейтс;
2. 1. 4. 2 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
2. 1. 4. 3 көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату;
2. 1. 4. 4 қоғамдық көліктегі өзін өзі ұстау ережелерін білу;
2. 1. 4. 5 қоғамдық жерлерде күнделікті болатын жағдайда жүріс-тұрыс қауіпсіздік ережесін сақтау
3. 1. 4. 1 көзге арналған жаттығуларды жасау: "Қозғалыс проекциялары" авторы В.Ф. Базарный; "Шыныдағы белгі" авторы Э.С. Аветисов, "Пальминг", авторы У.Г. Бейтс;
3. 1. 4. 2 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде көрсету: көрмейтіндерге рельефті схема бойынша;
3. 1. 4. 3 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
3. 1. 4. 4 2 спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау;
3. 1. 4. 5 табиғи ортадағы өзінің қауіпсіздігін жоспарлау
4. 1. 4. 1 оптикалық құрылғыларды қолдану ережесін білу және қолдану: көзілдірік, лупалар;
4. 1. 4. 2 түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
4. 1. 4. 3 жасанды ортадағы өз қауіпсіздігін жоспарлау;
4. 1. 4. 4 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу;
4. 1. 4. 5 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну;

1.5 Права и обязанности
0.​1.​5.​1 знать права и обязанности школьника
1.​1.​5.​1 понимать значение прав и обязанностей школьника
2.​1.​5.​1 на основе примеров из своей жизни различать права, обязанности и ответственность;
2.​1.​5.​2 объяснять значимость служения обществу
3.​1.​5.​1 знать о Конституции Республики Казахстан;
3.​1.​5.​2 объяснять значимость Конституции Республики Казахстан
4.​1.​5.​1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.​1.​5.​2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
1.6 Праздники
0.​1.​6.​1 называть основные государственные праздники;
0.​1.​6.​2 уметь описать один - два праздника; понимать смысл школьных праздников, принимать в них участие
1.​1.​6.​1 описывать один из семейных праздников
2.​1.​6.​1 объяснять значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору
3.​1.​6.​1 на основе исследований творчески представлять значение праздников народов Казахстана
4.​1.​6.​1 на основе исследований творчески представлять историю профессиональных праздников
2) раздел "Природа моей страны":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Ориентирование на местности
0.​2.​1.​1 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
1.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по местным признакам: для незрячих по рельефному изображению карты местности;
1.​2.​1.​2 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
2.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по компасу, по моху на коре деревьев на экскурсиях в парковой зоне
3.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по астрономическим признакам: для незрячих использовать рельефные карты;
3.​2.​1.​2 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки: для незрячих использовать прибор "Ориентир"
4.​2.​1.​1 определять местоположение объекта по отношению к другим: для незрячих рельефные рисунки, карты;
4.​2.​1.​2 объяснять назначение глобуса и карт, показывать на них основные объекты: для незрячих рельефные глобус и карты;
4.​2.​1.​3 показывать на глобусе и картах параллели, меридианы, экватор
2.2 Климат и погода
0.​2.​2.​1 различать природные объекты и предметы, созданные человеком;
0.​2.​2.​2 наблюдать за погодой: солнцем, ветром, осадками, состоянием воздуха: тепло, холодно; для незрячих кожно-тактильным способом осязания;
0.​2.​2.​3 знать названия времен года;
0.​2.​2.​4 знать признаки осени и зимы;
0.​2.​2.​5 знать признаки весны и лета
1.​2.​2.​1 определять влияние погоды на жизнь и деятельность людей: для незрячих кожно-тактильным способом;
1.​2.​2.​2 составлять календарь природы;
1.​2.​2.​3 знать названия месяцев;
1.​2.​2.​4 наблюдать за сезонными изменениями в одежде и обуви у людей, занятиями детей в разные времена года
2.​2.​2.​1 анализировать положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей;
2.​2.​2.​2 наблюдать за весенними изменениями в природе на основе сохранных анализаторов
3.​2.​2.​1 определять характеристики основных типов климата на Земле;
3.​2.​2.​2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
4.​2.​2.​1 уметь анализировать влияние климата на развитие человечества;
4.​2.​2.​2 определять изменение климата кожно-чувствительным способом

1.5 Құқық және міндет
0. 1. 5. 1 білім алушылардың құқықтары мен міндеттерін білу
1. 1. 5. 1 білім алушының құқықтары мен міндеттерінің мәнін білу
2. 1. 5. 1 өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату;
2. 1. 5. 2 қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңызын білу
3. 1. 5. 1 Қазақстан Республикасы және Конституциясы туралы білу;
3. 1. 5. 2 Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызын ұғыну
4. 1. 5. 1 Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы туралы қорытындылар жасау;
4. 1. 5. 2 Қазақстан Республикасын ың азаматы ретінде демократиялық құқықтары мен бостандықтарынан, міндеттерінен мысалдарын келтіру
1.6 Мерекелер
0. 1. 6. 1 негізгі мемлекеттік мерекелерді атау;
0. 1. 6. 2 бір-екі мерекені сипаттай алу; мектеп те болатын мерекелердің мағынасын ұғыну, қатысу
1. 1. 6. 1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау
2. 1. 6. 1 таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мәнін білу
3. 1. 6. 1 зерттеулер негізінде Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну
4. 1. 6. 1 зерттеулер негізінде кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
0. 2. 1. 1 табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
1. 2. 1. 1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау: көрмейтін білім алушыларға жергілікті жердің рельефті суреті бар картасын қолдану;
1. 2. 1. 2 табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін білу
2. 2. 1. 1 тұс бағдардың, ағаш қабығындағы мүктің көмегімен экскурсия және саябақ аймағында көкжиекті анықтау
3. 2. 1. 1 астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау: көрмейтіндерге релефті картасын қолдану;
3. 2. 1. 2 масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру: көрмейтін білім алушыларға "Бағдарлау" құрылғысын қолдану
4. 2. 1. 1 нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау: көрмейтіндерге рельефті суреттер, карталар;
4. 2. 1. 2 глобус пен карталардың қолану аясын, олардан негізгі нысандарды көрсете білу: көрмейтіндерге рельефті карта мен глобустар
4. 2. 1. 3 глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсете білу
2.2 Климат және ауа райы
0. 2. 2. 1 адамның қолымен жасалған таиғи заттар мен нысанды ажырата білу;
0. 2. 2. 2 ауа райын бақылау: күнді, желді, жауын-шашынды, ауаның жай-күйін: суық, жылы: көрмейтіндер тері арқылы сезу тәсілімен;
0. 2. 2. 3 жыл мезгілдерінің атауын білу;
0. 2. 2. 4 қыс және күз мезгілдеріне тән құбылысты білу;
0. 2. 2. 5 көктем және жаз мезгілдеріне тән құбылысты білу;
1. 2. 2. 1 ауа райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін: көрмейтіндер тері арқылы сезу тәсілімен анықтау;
1. 2. 2. 2 табиғат күнтізбесін құру;
1. 2. 2. 3 Ай атауаларын білу;
1. 2. 2. 4 балалардың әр бір жыл мезгілі барысындағы іс-әрекетін, адамдардың киімі мен аяқ киімінің жыл мезгіліне қарай өзгеруін бақылау
2. 2. 2. 1 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне тигізетін оң және кері әсерін талдау;
2. 2. 2. 2 сақталған анализаторлардың көмегімен көктем мезгілінде табиғатта болатын өзгерістерді бақылу
3. 2. 2. 1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау;
3. 2. 2. 2 ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
4. 2. 2. 1 адамзат дамуына климаттың әсерін талдау;
4. 2. 2. 2 тері арқылы сезу тәсілімен климатта болатын өзгерістерді анықтай алу;

2.3 Природные условия и их влияние
0.​2.​3.​1 называть сезонную одежду и обувь;
0.​2.​3.​2 классифицировать обувь и одежду;
0.​2.​3.​3 называть виды сезонного труда в городе и на селе;
0.​2.​3.​4 понимать значение воздуха и воды для жизни;
0.​2.​3.​5 определять основные признаки воздуха и воды на основе наблюдений, эксперимента;
0.​2.​3.​6 знать народные пословицы, поговорки, приметы о погоде и природных явлениях
1.​2.​3.​1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года
2.​2.​3.​1 определять хозяйственное значение крупных природных объектов: гор, равнин, озер и рек;
2.​2.​3.​2 анализировать положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности: рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты;
2.​2.​3.​3 знать неблагоприятные и опасные явления природы
3.​2.​3.​1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий: рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты;
3.​2.​3.​2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов;
3.​2.​3.​3 классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы
4.​2.​3.​1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий: рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты;
4.​2.​3.​2 на основе исследования прогнозировать вероятность возникновения природных катаклизмов в своем регионе
2.4 Туризм
0.​2.​4.​1 понимать значение слова "туризм";
0.​2.​4.​2 описывать природные особенности данной местности
1.​2.​4.​1 определять значение туризма;
1.​2.​4.​2 определять основные цели туриста
2.​2.​4.​1 различать основные виды туризма по целям;
2.​2.​4.​2 на основе исследования определять объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.​2.​4.​3 описывать особенности туристских объектов
3.​2.​4.​1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана;
3.​2.​4.​2 представлять коллективные творческие работы "Путешествие": на фабрику, на стройку
4.​2.​4.​1 создавать туристский маршрут по Казахстану и по столице Казахстана, используя доступные источники информации: интернет, книги, средства массовой информации
3) раздел "В потоке истории":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Древние культуры и цивилизации
0.​3.​1.​1 знать о памятниках древности Казахстана;
0.​3.​1.​2 называть
1-2 памятника древности Казахстана
1.​3.​1.​1 рассказывать о жизни древних людей на основе изучения наглядных материалов: рельефные карты, схемы;
1.​3.​1.​2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках, экспонатах древности
2.​3.​1.​1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала;
2.​3.​1.​2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3.​3.​1.​1 объяснять особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.​3.​1.​2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
4.​3.​1.​1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды;
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев
4.​3.​1.​3 предлагать собственный проект музея

2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
0. 2. 3. 1 маусымдық киім мен аяқ киімді атау;
0. 2. 3. 2 киім мен аяқ киімді топтастыру;
0. 2. 3. 3 қалада және ауылда маусымдық еңбек түрлерін атау;
0. 2. 3. 4 өмір сүру үшін ауа мен судың мәнін білу;
0. 2. 3. 5 зерттеу, бақылау жүргізу негізінде су мен ауаның қасиеттерін анықтау;
0. 2. 3. 6 табиғат құбылыстарына және ауа-райына қатысты халық мақал-мәтелдерін білу
1. 2. 3. 1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
2. 2. 3. 1 ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау;
2. 2. 3. 2 зерттеу негізінде өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстарын талдау;
2. 2. 3. 3 табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу
3. 2. 3. 1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандар
3. 2. 3. 2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін құрастыру;
3.23.3 табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу
4. 2. 3. 1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау;
4. 2. 3. 2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау
2.4 Туризм
0. 2. 4. 1 "туризм" сөзінің мәнін меңгеру;
0. 2. 4. 2 өз өңіріңіздегі табиғи ерекшеліктерін сипаттау
1. 2. 4. 1 туризмнің мәнін меңгеру;
1. 2. 4. 2 туристердің негізгі мақсаттарын анықтау
2. 2. 4. 1 туризмнің негізгі түрлерін ажырату;
2. 2. 4. 2 зерттеу негізінде Қазақстанда туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандарды анықтау;
2. 2. 4. 3 туристік нысандардың ерекшеліктерін сипаттау
3. 2. 4. 1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау;
3. 2. 4. 2 "Саяхат" ұжымдық шығармашылық жұмыстарын ұсыну: фабрикаға, құрылысқа
4. 2. 4. 1 ақпараттың қолжетімді көздерін (интернет, кітаптар, БАҚ) пайдалана отырып, Қазақстан мен Қазақстанның астанасы бойынша туристік маршрут құру
3) "Табиғат толқынында" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
0. 3. 1. 1 Қазақстанда орналасқан ежелгі ескерткіштер туралы білу;
0. 3. 1. 2 Қазақстанның ежелгі 1-2 ескерткішін атау
1. 3. 1. 1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу: релефті карта, сызбалар;
1. 3. 1. 2 ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері/жәдігерлері туралы әңгімелеу
2. 3. 1. 1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау;
2. 3. 1. 2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
3. 3. 1. 1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін білу;
3. 3. 1. 2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын білу
4. 3. 1. 1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау;
4. 3. 1. 2 тарихи мұражайлардың қызметін білу;
4. 3. 1. 3 мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну

3.2 Исторические корни Казахстана
0.​3.​2.​1 иметь элементарное преставление об истории развития человека;
0.​3.​2.​2 различать некоторые исторические памятники и описывать их
1.​3.​2.​1 описывать на основе наглядных материалов образ жизни саков: рельефные карты, схемы
2.​3.​2.​1 на основе изучения наглядных материалов описывать образ жизни гуннов: рельефные карты, схемы
3.​3.​2.​1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков: рельефные карты, схемы
4.​3.​2.​1 на основе различных источников объяснять происхождение казахского народа: рельефные карты, схемы;
4.​3.​2.​2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами: рельефные карты, схемы
3.3 Важные события в истории Казахстана
0.​3.​3.​1 знать государственные праздники
1.​3.​3.​1 рассказывать о древней письменности на территории Казахстана
2.​3.​3.​1 описывать особенности Ботайской культуры;
1.​3.​3.​2 знать о древних письменах
3.​3.​3.​1 объяснять причины образования Казахского ханства
4.​3.​3.​1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках: культура, наука, образование, экономика
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
0.​3.​4.​1 называть имена поэтов, писателей
1.​3.​4.​1 на основе изучения источников рассказывать о Томирис: для незрячих с применением аудиокниги читающих машинок;
1.​3.​4.​2 знать имена некоторых исторических личностей
2.​3.​4.​1 рассказывать о вкладе Аль-Фараби в развитие науки: для незрячих применять аудиокниги, читающие машинки;
2.​3.​4.​2 знать историю создания рельефно-точечного шрифта: Луи Брайль
3.​3.​4.​1 на исторических примерах объяснять роль ханов, батыров, биев;
3.​3.​4.​2 на исторических примерах представлять в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа;
3.​3.​4.​3 знать историю книгопечатания рельефно-точечным шрифтом литературы для незрячих в Казахстане: Отегенов С.Х., Касымов А.К.
4.​3.​4.​1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий знать о вкладе в развитие страны: для незрячих применять аудиокниги, читающие машинки;
4.​3.​4.​2 знать имена мировых и отечественных тифлопедагогов
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
0.​3.​5.​1 знать название страны и столицы;
0.​3.​5.​2 знать о государственной символике Республики Казахстан
1.​3.​5.​1 описывать государственные символы Республики Казахстан;
1.​3.​5.​2 рассказывать об основных признаках независимого государства;
1.​3.​5.​3 представлять творческие работы о символах Казахстана
2.​3.​5.​1 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.​3.​5.​2 на основе наблюдений определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан;
2.​3.​5.​3 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран;
2.​3.​5.​4 объяснять значение дружбы народов Казахстана
3.​3.​5.​1 объяснять значение неофициальных символов Казахстана: монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел";
3.​3.​5.​2 понимать и объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
4.​3.​5.​1 на основе исследований предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд);
4.​3.​5.​2 определять роль Казахстана на мировой арене

3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
0. 3. 2. 1 адамның даму тарихы туралы қарапайым түсінік болу;
0. 3. 2. 2 кейбір тарихи ескерткіштерді ажырату және оларды сипаттау
1. 3. 2. 1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау: рельефті карта, схемалар
2. 3. 2. 1 1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау: рельефті карта, схемалар
3. 3. 2. 1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау: рельефті карта, схемалар
4. 3. 2. 1 түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын білу: рельефті карта, схемалар;
4. 3. 2. 2 сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу: рельефті карта, схемалар
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
0. 3. 3. 1 мемлекеттік мерекелерді білу
1. 3. 3. 1 Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы баяндау;
2. 3. 3. 1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
1. 3. 3. 2 көне жазулар туралы білу
3. 3. 3. 1 1 Қазақ хандығының құрылу себептерін ұғыну
4. 3. 3. 1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) білу
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
0. 3. 4. 1 жазушылардың, ақындардың есімін атау
1. 3. 4. 1 дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу: көрмейтіндерге оқу машинкалары немес аудио оқулықтарды пайдалану арқылы;
1. 3. 4. 2 кейбір тарихи тұлғалардың есімін білу
2. 3. 4. 1
Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу: көрмейтіндерге оқу машинкалары немес аудио оқулықтарды пайдалану арқылы;
2. 3. 4. 2 Луи Брайльдің рельефті нүктелі қарпінің пайда болу тарихын білу
3. 3. 4. 1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін білу;
3. 3. 4. 2 тарихи мысалдар негізінде қазақ халқының азаттығы үшін күрескен тұлғалардың рөлін шығармашылық түрде көрсету;
3. 3. 4. 3 Қазақстанда көрмейтіндерге арналған әдебиеттерді рельефті-нүктелі қаріппен басып шығару тарихын білу: С.Х. Өтегенов, А.К. Қасымов
4. 3. 4. 1 шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, елімізге сіңірген еңбегі туралы көрмейтіндерге оқу машинкалары немес аудио оқулықтарды пайдалану арқылы білу;
4. 3. 4. 2 әлемге белгілі және Отандық тифлопедагогтардың есімін білу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
0. 3. 5. 1 елдің атын және оның астанасын білу;
0. 3. 5. 2 Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы білу
1. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін сиппатап беру;
1. 3. 5. 2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу;
1. 3. 5. 3 Қазақстанның астанасы туралы шығармашылық жұмыстарды таныстыру
2. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің мәнін білу;
2.3.5. 2 бақылаулар негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау;
2. 3. 5. 3 Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін басқа елдікінен ажырата алу;
2. 3. 5. 4 Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын ұғыну
3. 3. 5. 1 Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін ұғыну ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік ел" салтанат қақпасы);
3. 3. 5. 2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін білу
4. 3. 5. 1 Зерттеулер негізінде "Қазақстан" атауымен байланысты мағыналық ассоциациялар қатарын (ұлттық бренд) ұсыну;
4. 3. 5. 2 Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлін анықтау

27. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Познание мира" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
28. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Познание мира" для 0-4
классов уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Познание мира" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
Я и общество
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​7 знать назначение учебных принадлежностей
Я и общество
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​1 знать и называть свою фамилию, имя, возраст;
0.​1.​1.​2 составлять словесный портрет о себе как о школьнике опираясь на картинный план, вопросы;
0.​1.​1.​3 знать слово "семья";
0.​1.​1.​4 знать состав семьи, имена членов семьи
2. Моя школа
Я и общество
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​1 находить собственный класс;
0.​1.​2.​2 знать имена и отчества учителя, воспитателя;
0.​1.​2.​3 знать расположение классов и школьных помещений;
0.​1.​2.​4 знать названия помещений школы: класс, кабинет, туалет, коридор, столовая;
0.​1.​2.​5 знать правила поведения в школе;
0.​1.​2.​6 выполнять поручения учителя и воспитателя;
0.​1.​2.​7 знать назначение учебных принадлежностей;
0.​1.​2.​8 знать профессии работников школы;
0.​1.​2.​9 знать имена и отчества работников школы: директор, завуч, учитель, воспитатель, врач;
0.​1.​2.​10 дежурить по классу, пользоваться графиком дежурств;
0.​1.​2.​11 соблюдать правила поведения во время занятий;
0.​1.​2.​12 знать адрес школы
2 четверть
3. Моя семья и друзья
Я и общество
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​3 знать расположение классов и школьных помещений
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​5 знать свои домашние обязанности и обязанности членов семьи;
0.​1.​1.​6 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​3 знать понятия "малой" и "большой" Родины;
0.​1.​3.​4 участвовать в подготовке и проведении праздников и утренников

27. Бағдарлама көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
28. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Дүниетану" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
Мен және қоғам
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 7 оқуға қажетті керек-жарақтарды білу
Мен және қоғам
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 1 өзінің аты-жөнін, жасын білу және айтып беру;
0. 1. 1. 2 сұрақтарға, кезекті орналасқан суреттерге сүйене отырып өзін мектеп білім алушысы ретінде ауызша сипаттау;
0. 1. 1. 3 "отбасы" сөзін білу;
0. 1. 1. 4 отбасы мүшелерінің есімдерін, отбасының құрамын білу
2. Менің мектебім
Мен және қоғам
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 1 өз сыныбын таба алу;
0. 1. 2. 2 тәрбиешінің, мұғалімнің аты-жөнін білу;
0. 1. 2. 3 мектеп ішінде жаңа жайларды және сыныптардың орналасу орнын білу;
0. 1. 2. 4 мектеп ішінде орналасқан жаңа жайларды атап беру: сынып, кабинет, дәретхана, дәліз, асхана;
0. 1. 2. 5 мектеп ішінде тәріп сақтау ережесін білу;
0. 1. 2. 6 тәрбиешінің және мұғалімнің тапсырмасын орындау;
0. 1. 2. 7 оқуға қажетті керек-жарақтарды білу;
0. 1. 2. 8 мектеп қызметкерлерінің қызметін білу;
0. 1. 2. 9 мектеп қызметкерлерінің: дәрігер, тәрбиеші, мұғалім, директордың орынбасары мен метеп директорының аты-жөнін білу;
0. 1. 2. 10 кезекшілік кестесін пайдалана отырып, сыныпта кезекші болу;
0. 1. 2. 11 сабақ үстінде тәртіп ережесін сақтау;
0. 1. 2. 12 мектептің мекен-жайын білу
2 - тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
Мен және қоғам
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 3 мектеп ішінде жаңа жайларды және сыныптардың орналасу орнын білу
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 5 отбасы мүшелерінің және өзіңнің үй жағдайындағы міндеттерін білу;
0. 1. 1. 6 отбасы мүшелерінің арасында қамқоршы болудың маңыздылығын ұғыну, мысал келтіру
1.3 Менің атамекенім
0. 1. 3. 3 "Атамекен" және "ел" ұғымын білу;
0. 1. 3. 4 Ертеңгіліктер мен мерекелік іс-шараларды өткізуге арналған дайындыққа қатысу

7. Еда и напитки
Я и общество
1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​1 знать и выполнять гимнастику для глаз;
0.​1.​4.​4 соблюдать правила поведения на природе;
0.​1.​4.​7 соблюдать технику безопасности в быту
В потоке истории
3.1 Древние культуры и цивилизации
0.​3.​1.​1 называть 1-2 памятника древности Казахстана;
0.​3.​1.​2 описывать их доступными способами
Я и общество
1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​5 знать и соблюдать основные правила дорожного движения: сигналы светофора, правила перехода через улицу и пересечения перекрестков;
0.​1.​4.​6 знать названия экстренных служб и номера телефонов
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​5 знать свои домашние обязанности и обязанности членов семьи;
0.​1.​1.​6 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​1 знать и выполнять гимнастику для глаз;
0.​1.​4.​2 перечислять основные правила личной гигиены;
0.​1.​4.​3 перечислять основные пункты режима дня
8. В здоровом теле – здоровый дух!
Природа моей страны
2.1 Ориентирование на местности
0.​2.​1.​1 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
Я и общество
1.2 Школа и школьное сообщество
1.​1.​2.​6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
1.1 Я и моя семья
1.​1.​1.​1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.​1.​1.​2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.​1.​1.​3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры;
1.​1.​1.​4 объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.​1.​1.​5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
2. Моя школа
Я и общество
1.2 Школа и школьное сообщество
1.​1.​2.​1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.​1.​2.​2 определять местонахождение функциональных зон школы: для слабовидящих визуально и по карте, для незрячих по рельефному макету;
1.​1.​2.​3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе;
1.​1.​2.​6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
1.4 Здоровье и безопасность
1.​1.​4.​3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.​1.​4.​4 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение: для слабовидящих по схемам, для незрячих по рельефным маршрутным листам
2 четверть

7. Тағам және сусын
Мен және қоғам
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
0. 1. 4. 1 көзге арналған жаттығуды білу және жасау;
0. 1. 4. 4 Табиғатқа шыққанда ережені сақтау;
0. 1. 4. 7 тұрмыстық жағдайда техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау
Тарих толқынында
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
0. 3. 1. 1 Қазақстанда орналасқан ежелгі ескерткіштер туралы білу;
0. 3. 1. 2 Қазақстанның ежелгі 1-2 ескерткішін атау
Мен және қоғам
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
0.1.4. жолда жүрудің негізгі ережелерін: көше қиылысынан өткен кезде, бағдаршамның шартты сигналдық белгілерін сақтау және білу;
0. 1. 4. 6 шұғыл қауіпсіздік қызмет көрсетудің телефон нөмірлерін және олардың аттарын білу;
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 5 отбасы мүшелерінің және өзіңнің үй жағдайындағы міндеттеріңді білу;
0. 1. 1. 6 отбасы мүшелерінің арасында қамқоршы болудың маңыздылығын ұғыну, мысал келтіру;
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
0. 1. 4. 1 көзге арналған жаттығуды дербес жасай алу;
0. 1. 4. 2 негізгі жеке бас гигиеналық ережесін атай алу;
0. 1. 4. 3 негізгі күн тәртібінің тармақтарын атай алу;
8. Дені саудың – жаны сау!
Елімнің табиғаты
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
0. 2. 1. 1 табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
2) 1-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
Мен және қоғам
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
1. 1. 2. 6 өзін мектеп білім алушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
1.1 Мен және менің отбасым
1. 1. 1. 1 түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде "Отбасы" ұғымын және мәнін білу;
1. 1. 1. 2 отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау;
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру;
1. 1. 1. 4 тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін білу;
1. 1. 1. 5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау
2. Менің мектебім
Мен және қоғам
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдас-тығы
1. 1. 2. 1 мектептің адам өміріндегі маңызын білу;
1. 1. 2. 2 мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін көрмейтін білім алушыларға, визулды және карта бойынша нашар көретіндерге рельефті макет бойынша анықтау;
1. 1. 2. 3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын білу;
1. 1. 2. 6 өзін мектеп білім алушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1. 1. 4. 3 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын ұғыну;
1. 1. 4. 4 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәнін білу;
: нашар көретіндерге схема бойынша, көрмейтіндерге рельефті маршрут қағазы бойынша;
2 - тоқсан

4. Мой родной край
Я и общество
1.3 Моя малая Родина
2.​1.​3.​1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований: для незрячих использовать прибор "Ориентир";
2.​1.​3.​2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область: для незрячих пользоваться рельефной картой Казахстана
1.4 Здоровье и безопасность
2.​1.​4.​3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.​1.​4.​4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
В потоке истории
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.​3.​5.​1 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.​3.​5.​2 на основе наблюдений определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
Я и общество
1.2 Школа и школьное сообщество
2.​1.​2.​1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе
1.4 Здоровье и безопасность
2.​1.​4.​1 знать и применять упражнения для глаз: "Двигательные проекции", автор В.Ф. Базарный; "Метка на стекле", автор Э.С. Аветисов; "Пальминг", автор У.Г. Бейтс;
2.​1.​4.​2 определять различия между здоровой и нездоровой пищей на основе различных источников;
2.​1.​4.​5 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах
6. Традиции и фольклор
Я и общество
1.6 Праздники
2.​1.​6.​1 объяснять значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.​3.​1.​2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
В потоке истории
3.2 Исторические корни Казахстана
2.​3.​2.​1 на основе изучения наглядных материалов описывать образ жизни гуннов: рельефные карты, схемы
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.​3.​1.​1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
2.​3.​4.​1 рассказывать о вкладе Аль-Фараби в развитие науки: для незрячих применять аудиокниги, читающие машинки;
2.​3.​4.​2 знать историю создания рельефно-точечного шрифта: Луи Брайль
3.3 Важные события в истории Казахстана
2.​3.​3.​1 описывать особенности Ботайской культуры
4 четверть
7. Окружающая среда
Природа моей страны
2.1 Ориентирование на местности
2.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по компасу, по моху на коре деревьев на экскурсиях в парковой зоне
2.2 Климат и погода
2.​2.​2.​1 анализировать положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей

4. Менің туған өлкем
Мен және қоғам
1.3 Менің атамекенім
2. 1. 3. 1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, тұратын жерінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу: көрмейтін білім алушыларға "Бағдарлау" құрылғысын пайдалану;
2. 1. 3. 2 Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету: көрмейтін білім алушыларға Қазақстанның рельефті картасын пайдалану
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2. 1. 4. 3 көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату;
2. 1. 4. 4 қоғамдық көліктегі өзін өзі ұстау ережелерін білу
Тарих толқынында
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасы мемлекеттік рәміздерінің маңызын білу;
2. 3. 5. 2 бақылаулар негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау
3 – тоқсан
5. Дені саудың – жаны сау
Мен және қоғам
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
2. 1. 2. 1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін меңгеру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
2. 1. 4. 1 көзге арналған жаттығуларды білу және пайдалану: "Қозғалыс проекциялары" авторы В.Ф. Базарный; "Шыныдағы белгі" авторы Э.С. Аветисов, "Пальминг", авторы У.Г. Бейтс;
2. 1. 4. 2 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
2. 1. 4. 5 қоғамдық жерлерде күнделікті болатын жағдайда жүріс-тұрыс қауіпсіздік ережесін сақтау
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Мен және қоғам
1.6 Мерекелер
2. 1. 6. 1 таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мәнін білу
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
2. 3. 1. 2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
Тарих толқынында
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
2. 3. 2. 1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау: рельефті карта, схемалар
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
2. 3. 1. 1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
2. 3. 4. 1 Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу: көрмейтіндерге оқу машинкалары немес аудио оқулықтарды пайдалану арқылы;
2. 3. 4. 2 Луи Брайльдің рельефті нүктелі қарпінің пайда болу тарихын білу
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
2. 3. 3. 1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
4 - тоқсан
7. Қоршаған орта
Елімнің табиғаты
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
2. 2. 1. 1 тұсбағдардың, ағаш қабығындағы мүктің көмегімен экскурсия және саябақ аймағында көкжиекті анықтау
2.2 Климат және ауа-райы
2. 2. 2. 1 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне тигізетін оң және кері әсерін талдау

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - формирование музыкальной культуры обучающихся с нарушениями зрения, овладение ключевыми знаниями, умениями и способами творческого самовыражения и коммуникации в музыкальной деятельности.
3. Задачи Программы:
1) развивие интереса к музыкальному искусству;
2) развитие гармонического и тембрового слуха;
3) развитие чувства ритма, музыкальной памяти, слухового самоконтроля, качества звучания и музыкальных представлений;
4) формирование знаний основ музыкальной грамоты, понятий о стилях, жанрах и выразительных средствах музыки;
5) развитие знаний, умений и навыков музыкально-исполнительской деятельности через интеграцию музыки с другими видами искусства, а также с использованием информационно-коммуникационных технологий;
6) развитие активного и осознанного восприятия обучающимися лучших образцов казахской традиционной музыки и фольклора, музыкального творчества народов мира, произведений композиторов-классиков и современности;
7) формирование художественного восприятия обучающихся в процессе музыкальной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) коррекция познавательной деятельности: образного мышления, слухового восприятия, воображения, памяти, внимания;
2) обучение ориентировки в пространстве, на сцене; в малом пространстве, при игре на музыкальном инструменте;
3) развитие и охрана остаточного зрения;
4) развитие мимических свойств через целостное восприятие мелодии, понимание темы произведения;
5) выработка дыхательных навыков через подготовительные музыкальные распевки, исполнения мелодии;
6) преодоление неадекватных форм поведения, психологического кризиса у обучающихся с нарушениями зрения во время выступления перед публикой.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного подходов и информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ).
6. Ценностно-ориентированный подход в обучении предмета "Музыка" позволяет незрячим и слабовидящим обучающимся выбрать для себя приоритетные ценности осмысления мира, формирования ценностного мышления и сознания.
7. Личностно – ориентированный подход в обучении направлен на активизацию личностного развития и саморазвития обучающихся с нарушениями зрения, становление личности с учетом индивидуальных особенностей, интересов и способностей, обеспечивающее активную работу над вниманием, музыкальной памятью и внутренним слухом в процессе инсценирования игровых сцен и песен.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты – көру қабілеті бұзылған білім алушылардың музыкалық мәдениетін, негізгі білімі мен біліктерін қалыптастыру, музыкалық іс-әрекетінде шығармашылықпен өз ойын жеткізу және қарым-қатынас жасау тәсілдерін меңгерту.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) музыка өнеріне қызығушылықтарын дамыту;
2) гармониялық және тембрлік есту қабілетін дамыту;
3) ырғақ сезімін, музыкалық есте сақтауды, есту арқылы өзін-өзі бақылауды, дыбысталу сапасын және музыкалық көріністерді дамыту;
4) музыкалық сауаттылық негіздері, музыканың стильдері, жанрлары және мәнерлі құралдары туралы түсініктерін қалыптастыру;
5) музыканы өнердің басқа да түрлерімен кіріктіру, музыкалық орындаушылық дағдыларын, сонымен қатар ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану арқылы біліктерін және дағдыларын дамыту;
6) білім алушылардың қазақтың дәстүрлі музыкасы мен фольклорының, әлем халықтарының музыкалық шығармашылығының, классикалық және заманауи композиторлар шығармаларының озық үлгілерін білу
7) музыкалық іс-әрекеттер процесінде білім алушылардың көркемдікті қабылдау қабілеттерін қалыптастыру.
4. Түзету-дамыту міндеттері:
1) танымдық іс-әрекетті түзету: бейнелі ойлауды, есту арқылы қабылдауды, қиялды, есті, зейінді;
2) кеңістікте, сахнада бағдарлануды үйрету; шағын кеңістікте; музыкалық аспапта орындау;
3) қалдық көруді дамыту және қорғау;
4) әуенді біртұтас қабылдау, шығарманың тақырыбын түсіну арқылы мимикалық қасиеттерді дамыту;
5) даярлық музыкалық жаттығуларды, әуенді орындау арқылы тыныс алу дағдыларын қалыптастыру;
6) көпшілік алдында орындау кезінде көру қабілеті бұзылған білім алушылардың мінез-құлқының адекватты емес формаларын, психологиялық дағдарыстарын жою.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқыту құндылықтық-бағдарланған, тұлғалық-бағдарланған, әрекеттік, саралап оқыту, коммуникативті тәсілдер және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі - АКТ) негізінде жүзеге асырылады.
6. "Музыка" пәнін оқытудағы құндылықтық-бағдарланған тәсіл көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға әлемді тануда өздері үшін манызды құндылықтарын таңдауға, біртұтас ойлау мен сананы қалыптастыруға мүмкіндік береді.
7. Оқытудың тұлғалық-бағдарланған тәсілі көру қабілеті бұзылған білім алушылардың жеке дамуын және өзін-өзі дамытуын белсендіруге бағытталған, тұлғаны қалыптастыруда балалардың жеке-дара ерекшеліктерін, қызығушылықтарын және қабілеттерін еске алуды, ойын көріністерін және әндерді сахналау арқылы зейінді, музыкалық есте сақтау мен ішкі есту қабілетін дамытуын көздейді.

8. Деятельностный подход реализуется через индивидуальную, групповую, парную работы, что предполагает применение творческих заданий, где незрячие и слабовидящие обучающиеся учатся обращать внимание на оттенки своего настроения, посредством музыки передавать целые комплексы чувств и эмоций, вызванных жизненными обстоятельствами, услышанными на уроке.
9. Дифференцированный подход в учебной деятельности учитывает особенности музыкального восприятия, переработки информации, интеллекта, деятельности, речи, эмоции, памяти и мышления у незрячих и слабовидящих обучающихся и позволяет разделить обучающихся на две группы:
1) обучающиеся с хорошими музыкальными данными: точно интонируют, быстро учат и хорошо запоминают песни, выразительно исполняют музыкальное произведение, владеют навыками певческого дыхания;
2) обучающиеся со слабыми музыкальными данными: имеют плохую память, неточный ритм и слабый слух, низкую концентрацию внимания, нарушение речи, заикание; работа с детьми данной категории предполагает индивидуальный подход.
10. Коммуникативный подход у обучающихся формирует способность вести диалог, умение выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.
11. Использование ИКТ дает возможность прослушать, сочинять и сохранять музыку, обогащать методические возможности учебного предмета "Музыка", придать ему современный уровень.
12. Уроки музыки проводятся в специально оборудованном кабинете оснащенном:
1) мебелью и приспособлениями для работы: детские музыкальные инструменты, музыкальный центр, фортепиано, рабочим и демонстрационным столом;
2) специальными средствами обучения: рельефные картины, нотные таблицы по системе Брайля, справочная, музыкальная литература, учебники укрупненным и рельефно-точечным шрифтом; экранно-звуковые пособия.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка"
13. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Музыка" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
14. Содержание Программы включает разделы:
1) раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки";
2) раздел "Создание музыкально-творческих работ";
3) раздел "Подготовка и создание проекта".
15. Раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки" включает следующие подразделы:

8. Іс-әрекет тәсілі жеке, топтық және жұптық жұмыс арқылы жүзеге асырылады, бұл шығармашылық тапсырмаларды қолдануды қамтиды, онда көзі көрмейтін және нашар көретін білім алушылар өздерінің көңіл-күйлеріне назар аударуға, музыканың көмегі арқылы сабақта естіген өмірлік жағдайлармен туындайтын сезімдер мен эмоциялардың біртұтас кешенін жеткізуге үйренеді.
9. Оқу іс-әрекетіндегі саралап оқыту тәсілі көзі көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың музыкалық қабылдауының, ақпаратты жеткізудің, зияттың, іс-әрекеттің, сөйлеудің, эмоциялар, естің және ойлаудың ерекшеліктерін есепке алады және білім алушылардың екі топқа бөлуге мүмкіндік береді:
1) жақсы музыкалық қабілеттері бар білім алушылар: дәл дауыс ырғағын келтіреді, әндерді жылдам және жақсы үйренеді және есте сақтайды, музыкалық шығарманы мәнерлі орындайды, ән салуда тыныс алу дағдыларын меңгерген;
2) әлсіз музыкалық қабілеттері бар білім алушылар: есте сақтау қабілеті нашар, ырғағы дәл емес және есту қабілеті әлсіз, зейіннің шоғырлануы төмен деңгейде, сөйлеудің бұзылуы, тұтығуы бар; аталған санаттағы балалармен жұмыс жеке тәсілді талап етеді.
10. Коммуникативтік тәсіл білім алушылардың диалог жүргізу қабілетін, өзінің ой-пікірлерін коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес көрсету қабілетін қалыптастырады.
11. АКТ-ды қолдану музыканы тыңдау, шығару және есте сақтау, "Музыка" оқу пәнінің әдістемелік мүмкіндіктерін байытуға, оған заманауи деңгей беруге мүмкіндік береді.
12. Музыка сабақтары арнайы жабдықталған кабинетте жүргізіледі:
1) жұмысқа арналған жиһаз және жабдықтар: балалардың музыкалық аспаптары, музыкалық орталық, фортепиано, жұмыс және демонстрациялық үстел;
2) оқытудың арнайы құралдары: рельефті картиналар, Брайль жүйесі бойынша нота кестелері, анықтамалық, музыкалық әдебиет, ұлғайтылған және рельефті-нүктелі шрифтпен жазылған оқулықтар; экрандық-дыбыстық құралдар.
3 - тарау. "Музыка" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
13. "Музыка" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі :
1) 0 - сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2 - сыныпта - аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
14. Бағдарламаның мазмұны төмендегідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Музыканы тыңдау, талдау және орындау" бөлімі;
2) "Музыкалық-шығармашалық жұмыстарды құру" бөлімі;
3) "Жобаны даярлау және құру" бөлімі;
15 "Музыканы тыңдау, талдау және орындау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:

1) слушание и анализ музыки;
2) музыкально-исполнительская деятельность (пение);
3) музыкальная грамота (нотная система Брайля).
16. Раздел "Создание музыкально-творческих работ" включает следующие подразделы:
1) развитие творческих идей и сбор материала;
2) сочинение и импровизация музыки.
17. Раздел "Подготовка и создание проекта" включает подраздел:
1) презентация и оценивание музыкально-творческих работ обучающихся.
18. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 0 класса:
1) раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки": основы музыкальной грамоты, развитие навыков слушания и анализа музыки; определение выразительных средств на слух (тихо, громко, медленно, быстро); умение различать инструменты по звуку и на основе осязания; чистое произношение у детей с нарушениями зрения (правильное окончание, гласные и согласные звуки); детские музыкальные инструменты, их распознавание на ощупь; правильное дыхание между короткими музыкальными фразами; определение ноты на слух; звуки по высоте (высокий, низкий) в пределах сексты, септимы; ориентировка в малом и большом пространстве, в инструменте и на сцене;
2) раздел "Создание музыкально-творческих работ": творческий образ; сказочный образ, умение передавать голосом индивидуальные качества сказочных персонажей; восприятие музыкального образа и умение высказывать свои впечатления об образе; умение различать инструменты по звуку и на основе осязания; сказочный персонаж, мюзикл; использование простейших элементарных мимических и пантомимических средств выразительности в музыкально-двигательных этюдах и играх; умение воспроизводить простейшие ритмические рисунки с помощью хлопков и притопов;
3) раздел "Подготовка и создание проекта": творческое исполнение детских песен, оценивание (хорошо, плохо); преодоление страха и робости перед исполнением, позитивный настрой.
19. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 1 класса:
1) раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки": настроение, темп, ритм, динамика прослушанного музыкального произведения; определение и описывание на слух знакомых звуков и музыки; музыкальные произведения, их характер; различение свойств инструментов на основе осязания; определение на слух высокого, среднего, низкого регистра, динамики (f, p), коротких и длинных звуков, высоты нот "соль" и "ми", темпа; определение тембра голоса, казахских народных и других музыкальных инструментов; понимание графического изображения мелодии; исполнение песни в сопровождении музыкального инструмента; игра на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах; музыкальный образ сказочного персонажа; мюзикл; сочинение музыкальных фраз (1-2 такта), используя голос и музыкальные инструменты; простейший ритмический рисунок с помощью хлопков, притопов и других движений; детские музыкальные инструменты, распознавание их на ощупь; нотная запись по системе Брайля; ориентировка в малом и большом пространстве, в инструменте и на сцене;

1) музыка тыңдау және талдау;
2) музыкалық-орындаушылық іс-әрекет (ән салу);
3) музыкалық сауат (Брайль нота жүйесі);
16. "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) шығармашылық идеяларды дамыту және материал жинау;
2) музыка шығару және импровизациялау.
17. "Жобаны даярлау және құру" бөлімі келесі бөлімшені қамтиды:
1) білім алушылардың музыкалық-шығармашылық жұмыстарын презентациялау және бағалау.
18. 0 - сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау" бөлімі: музыкалық сауаттылық негіздері, музыка тыңдау және талдау дағдыларының дамуы; есту арқылы мәнерлі құралдарды анықтау (жай, қатты, баяу, жылдам); дыбыс бойынша және сипап-сезу негізінде аспаптарды ажырату біліктілігі; көру қабілетін бұзылған балалардың таза дыбыстауы (дұрыс жалғаулар, дауысты және дауыссыз дыбыстар); балалардың музыкалық аспаптары, оларды сипау арқылы тану; музыкалық сөйлемдер арасында дұрыс тыныс алу; есту арқылы нотаны анықтау; секста, септима шегіндегі биіктігі бойынша дыбыстар (жоғары, төмен); шағын және үлкен кеңістікте, аспапта және сахнада бағдарлану;
2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі: шығармашылық бейне; ертегі бейнесі; ертегі кейіпкерлерінің жеке-дара сапаларын дауыс арқылы жеткізу біліктілігі; музыкалық бейнені қабылдау және бейне туралы өзінің әсерлерін айту біліктілігі; дыбысы бойынша және сипап-сезу негізінде аспаптарды ажырату біліктілігі; ертегі кейіпкері, мюзикл; музыкалық-қозғалыс этюдтері мен ойындарда қарапайым мимикалық және пантомимикалық мәнерлі құралдарды қолдану; шапалақтау және топылдату арқылы қарапайым ырғақтық суреттерді қайта жаңғырту біліктілігі;
3) "Жобаны дайындау және құру" бөлімі: балалар әндерін шығармашылықпен орындау, бағалау (жақсы, нашар); орындау алдында қорқынышты және ұяңдықты жеңу, позитивті көңіл-күй.
19. 1 - сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау" бөлімі: тыңдалған музыкалық шығарманың көңіл-күйі, ырғағы, қарқыны, динамикасы; есту арқылы таныс дыбыстар мен музыкаларды анықтау және сипаттау; музыкалық шығармалар, олардың сипаты; сипап-сезу негізінде аспаптардың қасиеттерін ажырату; есту арқылы жоғары, орта, төмен регистрлерді, динамиканы (f, p), қысқа және ұзын дыбыстарды, "соль" және "ми" ноталарының биіктігін, қарқынды анықтау; дауыс тембрін, қазақтың халық және басқа музыкалық аспаптарының тембрін анықтау; әуеннің графикалық бейнеленуін түсіну; музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әнді орындау; шулы музыкалық және казақтың ұрмалы халық аспаптарында ойнау; ертегі кейіпкерінің музыкалық бейнесі; мюзикл; дауысты және музыкалық аспаптарды қолданып, музыкалық сөйлемдерді шығару (1-2 такт); шапалақтау, топылдату және басқа қимылдар арқылы қарапайым ырғақтық сурет; балалардың музыкалық аспаптары, оларды сипап-сезу арқылы тану; Брайль жүйесі бойынша нота жазбасы; шағын және үлкен кеңістікте, аспапта және сахнада бағдарлау;

2) раздел "Создание музыкально-творческих работ": идеи для сочинения музыкальных фраз; инсценированные песни; музыкальные игры и небольшие музыкальные спектакли; музыкальные образы, впечатления и мнения; умение различать инструменты по звуку и на основе осязания; сочинение музыкальных фраз (1-2 такта), используя голос и музыкальные инструменты; простейший ритмический рисунок с помощью хлопков, притопов и других движений;
3) раздел "Подготовка и создание проекта": представление творческой работы, оценивание (хорошо, плохо); исполнение песни без напряжения, передавая настроение.
20. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 2 класса:
1) раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки": сходство и различия музыкальных произведений; настроение, содержание и выразительные средства музыкальных произведений, используя музыкальные термины; умение передавать свои мысли и чувства о музыке с помощью визуальных элементов и музыкально-ритмических движений; музыкальный образ, впечатления и мнения; свойства и особенности инструментов на основе осязания; высота звуков с использованием релятивной системы (до, ми, соль), определение на слух длительности нот и паузы (восьмая, четвертная); тембры казахских народных и классических музыкальных инструментов; музыкальный жанр произведения; ориентировка в малом пространстве (инструмент) с помощью осязания; ноты по системе Брайля; ориентировка большом пространстве, на сцене;
2) раздел "Создание музыкально-творческих работ": идеи для сочинения и импровизации музыкальных фраз; инсценированные песни; музыкальные игры, музыкальные спектакли и образы; музыкальный образ произведения; умение различать инструменты по звуку и форме на основе осязания; разнохарактерные песни в сопровождении музыкального инструмента, соблюдая темп, ритмический рисунок; игра на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах; умение наиграть на разных инструментах нужные ноты; творчество и импровизация; сочинение и импровизация; музыкальные фразы (2-4 такта) используя голос, музыкальные инструменты;
3) раздел "Подготовка и создание проекта": проявление активности, самостоятельности творчества в разных видах музыкальной деятельности; представление творческой работы; вокальное исполнение песни; развитие самостоятельности и творчества в разных видах музыкальной деятельности.
21. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 3 класса:
1) раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки": настроение, содержание и художественный образ прослушанного произведения; музыкальные жанры и понятия; умение передать мысли и чувства о прослушанной музыке; свойства, особенности и тембровая окраска музыкальных инструментов на основе осязания; разнохарактерные песни в сопровождении музыкального инструмента, темп, ритмический рисунок и динамика; игра в ансамбле, различные ритмические рисунки на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах, соблюдая темп и динамику; игра на разных инструментах; умение определять на слух высоту звука и записывать ноты в нотной тетради с укрупненной строкой и по системе Брайля в пределах первой октавы; музыкальные инструменты по звучанию, классификация музыкальных инструментов по группам; регистр, динамика, темп; ориентировка в малом и большом пространстве, в инструменте и на сцене;

2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі: музыкалық сөйлемдерді шығару үшін идеялар; сахналанған әндер; музыкалық ойындар және шағын музыкалық қойылымдар; музыкалық бейнелер, әсерлер мен пікірлер; дыбыс бойынша және сипап-сезу негізінде аспаптарды ажырата білу; дауысты және музыкалық аспаптарды қолдану арқылы музыкалық сөйлемдерді шығару (1-2 такт); шапалақтау, топылдату және басқа қимылдар арқылы қарапайым ырғақтық сурет;
3) "Жоба дайындау және құру" бөлімі: шығармашылық жұмысты ұсыну, бағалау (жақсы, жаман); көңіл-күйді білдіріп, ешбір қысымсыз әнді орындау.
20. 2 - сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау" бөлімі: музыкалық шығармалардың ұқсастығы мен айырмашылықтары; музыкалық терминдерді қолданып, музыкалық шығармалардың көңіл-күйі, мазмұны және мәнерлі құралдары; визуалды элементтер және музыкалық-ырғақтық қимылдардың көмегімен музыка туралы өзінің ойлары мен сезімдерін жеткізе білу; музыкалық бейне, әсерлер мен пікірлер; сипап-сезу негізінде аспаптардың қасиеттері мен ерекшеліктері; релятивті жүйені қолданып (до, ми, соль) дыбыстардың биіктігі, есту арқылы ноталардың ұзақтығын және паузаларды (сегіздік, төрттік) анықтау; қазақтың халық және классикалық музыкалық аспаптарының тембрін; шығарманың музыкалық жанрын анықтау; сипап-сезу арқылы шағын кеңістікте (аспап) бағдарлау; Брайль жүйесімен ноталар; үлкен кеңістікте, сахнада бағдарлау;
2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі: музыкалық сөйлемдерді шығару және импровизациялау үшін идеялар; сахналанған әндер; музыкалық ойындар, музыкалық қойылымдар және бейнелер; шығарманың музыкалық бейнесі; дыбысы және формасы бойынша және сипап-сезу негізінде аспаптарды ажырата білу; қарқынды, ырғақтық суретті сақтай отырып, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы әндер; шулы музыкалық және қазақтың ұрмалы халық аспаптарында ойнау; әртүрлі аспаптарды қажетті ноталарды ойнай білу; шығармашылық және импровизация; шығарма және импровизация; дауысты, музыкалық аспаптарды қолданып музыкалық сөйлемдер (2-4 такт) шығару және импровизациялау;
3) "Жоба дайындау және құру" бөлімі: музыкалық іс-әрекеттің алуан түрлерінде шығармашылықтың белсенділігін, дербестілігін көрсету; шығармашылық жұмысты ұсыну; әндерді вокальды орындау; музыкалық іс-әрекеттің алуан түрлерінде шығармашылықты және өзбетінділікті дамыту.
21. 3 - сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау" бөлімі: тыңдалған шығарманың көңіл-күйі, мазмұны және көркемдік бейнесі; музыкалық жанрлар және ұғымдар; тыңдалған музыка туралы ой-пікірлерін және сезімдерін жеткізе білу; сипап-сезу негізінде музыкалық аспаптардың қасиеттері, ерекшеліктері және тембрлік бояуы; музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы әндер, қарқын, ырғақтық сурет және динамика; ансамбльде ойнау, қарқын мен динамиканы сақтай отырып, шулы музыкалық және қазақтың ұрмалы халық аспаптарындағы әртүрлі ырғақтық суреттерді ойнау; әртүрлі аспаптарда ойнау; есту арқылы дыбыстың биіктігін анықтай білу және ноталарды нота дәптеріне ұлғайтылған қатармен Брайль жүйесі бойынша бірінші октаваның шегінде жазу; дыбысталуы бойынша музыкалық аспаптар, музыкалық аспаптарды топтар бойынша жіктеу; регистр, динамика, қарқын; шағын және үлкен кеңістікте, аспапта және сахнада бағдарлау;

2) раздел "Создание музыкально-творческих работ": идеи для сочинения и импровизации, используя средства музыкальной выразительности; инсценированные песни, музыкальные игры, музыкальные спектакли и образы; характер музыкального произведения; музыкальный образ произведения; умение различать инструменты по звуку и форме на основе осязания; сочинение и импровизация; музыкальные предложения в размере 2/4 (4-8 тактов), используя голос и музыкальные инструменты; сочинение музыкальных фраз, с использованием различных ритмических рисунков;
3) раздел "Подготовка и создание проекта": проявление активности, самостоятельности творчества в разных видах музыкальной деятельности; представление творческой работы; вокальное исполнение песни; развитие самостоятельности и творчества в разных видах музыкальной деятельности; индивидуальные проекты по заданным темам.
22. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 4 класса:
1) раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки": стиль (народный, классический), жанр прослушанного произведения, используя музыкальные термины; эпос, жыр, легенда, былина, жырау, жыршы, сказитель; художественный образ произведения; свойства, особенности и тембровая окраска инструментов; ориентировка в устройстве инструмента на основе осязания; произведения разных жанров и стилей в сопровождении и без сопровождения музыкального инструмента, чистота интонирования; исполнение небольших мелодий, легкие песни в форме канона; игра на казахских народных ударных инструментах, соблюдая партии в ансамбле или виртуальных музыкальных инструментах (онлайн синтезатор); музыкальная грамота (нотная система Брайля): простые музыкальные формы (куплет, припев АВ, АВА), стили и жанры, размер 3/4 в произведении; виды хора (детский, женский, мужской, смешанный), ансамбль народных инструментов (казахский, русский), симфонический оркестр; средства музыкальной выразительности (мелодия, ритм, регистр, темп, динамика, тембр, лад); ориентировка в пространстве при игре на инструменте; ориентировка в нотной записи по системе Брайля; ориентировка в большом пространстве, на сцене;
2) раздел "Создание музыкально-творческих работ": идеи и сбор материалов для сочинения и импровизации, с использованием средств музыкальной выразительности; инсценированные песни, музыкальные игры и музыкальные спектакли; музыкальные образы произведения; исполнение музыкальной роли, передавая характер произведения; умение создавать музыкальный образ произведения и исполнять его; умение различать инструменты по звуку и форме на основе осязания и определять группу; сочинение и импровизация; музыкальные предложения в размере 3/4 (4-8 тактов), используя голос, музыкальные инструменты (народные, классические или виртуальные); компьютерная программа Audacity(аудиосиди); сочинение музыкальных фраз и воспроизведение их на инструменте;

2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі: музыкалық мәнерлі құралдарды қолданып, шығарма және импровизация үшін идеялар; сахналанған әндер, музыкалық ойындар, музыкалық қойылымдар және бейнелер; музыкалық шығарманың сипаты; шығарманың музыкалық бейнесі; дыбысы және формасы бойынша және сипап-сезу негізінде аспаптарды ажырата білу; дауысты және музыкалық аспаптарды қолданып, 2/4 өлшеміндегі музыкалық сөйлемдерді (4-8 такт) шығару және импровизациялау; әртүрлі ырғақтық суреттерді қолданып музыкалық сөйлемдерді шығару;
3) "Жобаны дайындау және құру" бөлімі: музыкалық іс-әрекеттің алуан түрлерінде шығармашылық белсенділікті, дербестікті таныту; шығармашылық жұмысты ұсыну; әндерді вокальды орындау; музыкалық іс-әрекеттің алуан түрлерінде дербестікті және шығармашылықты дамыту; ұсынылған тақырыптар бойынша жеке жобалар.
22. 4-сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау" бөлімі: музыкалық терминдерді қолданып, тыңдалған шығарманың стилі (халық, классикалық), жанры; эпос, жыр, аңыз, қисса, жырау, жыршы, аңыз-ертегіші; шығарманың көркемдік бейнесі; аспаптардың қасиеттері, ерекшеліктері және тембрлік бояуы; сипап-сезу негізінде аспаптың құрылысында бағдарлау; сүйемелдеусіз және музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі жанрдағы және стильдегі шығармалар, интонациялау тазалығы; шағын әуендерді, канон формасындағы жеңіл әндерді орындау; ансамбльде немесе виртуальды музыкалық аспаптарда (онлайн-синтезатор) партияларды сақтап, қазақтың ұрмалы халық аспаптарында ойнау; музыкалық сауаттылық (Брайльдің нота жүйесі): қарапайым музыкалық формалар (шумақ, қайырма, АВ, АВА), стильдер мен жанрлар, шығармадағы
өлшемі; хордың түрлері (балалар, әйелдер, ерлер, аралас), халық аспаптар ансамблі (қазақ, орыс), симфониялық оркестр; музыкалық мәнерлілік құралдары (әуен, ырғақ, регистр, қарқын, динамика, тембр, саз); аспапта ойнауда кеңістікте бағдарлау; Брайль жүйесі бойынша нота жазбасында бағдарлау; үлкен кеңістікте, сахнада бағдарлау;
2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі: музыкалық мәнерлілік құралдарын қолданумен музыка шығару және импровизациялау үшін идеялар мен материалдарды жинау; сахналанған әндер, музыкалық ойындар және музыкалық қойылымдар; шығарманың музыкалық бейнелері; шығарманың сипатын жеткізе отырып, музыкалық рөлді орындау; шығарманың музыкалық бейнесін құра және орындай білу; сипап-сезу негізінде формасы және дыбысы бойынша аспаптарды ажырата білу және топтарды анықтау; музыка шығару және импровизациялау; дауысты, музыкалық аспаптарды (халық, классикалық немесе виртуальды) қолданып,
өлшеміндегі (4-8 такт) музыкалық сөйлемдер; Audacity (аудиосиди) компьютерлік бағдарламасы; музыкалық сөйлемдерді шығару және оларды аспаптарда қайта жаңғырту;

3) раздел "Подготовка и создание проекта": проявление активности, самостоятельности творчества в разных видах музыкальной деятельности; представление творческой работы; оценивание творческой работы по заданным критериям; вокальное исполнение песни; хоровое исполнение; исполнение сольно и в оркестре простых песен и мелодий.
Глава 4. Система целей обучения
23. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
24. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Слушание, анализ и исполнение музыки":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​1.​1 определять выразительные средства (тихо, громко, медленно, быстро);
0.​1.​1.​2 узнавать знакомые мелодии, видеть в них сходство и различие;
0.​1.​1.​3 слушать музыкальные произведения;
0.​1.​1.​4 различать инструменты по звуку и на основе осязания
1.​1.​1.​1 определять настроение, темп, ритм, динамику прослушанного музыкального произведения;
1.​1.​1.​2 определять и описывать на слух знакомые звуки и музыку;
1.​1.​1.​3 слушать музыкальные произведения и определять их характер;
1.​1.​1.​4 различать свойства инструментов на основе осязания
2.​1.​1.​1 определять и сравнивать настроение, содержание и выразительные средства музыкальных произведений, используя музыкальные термины;
2.​1.​1.​2 передавать свои мысли и чувства о музыке с помощью визуальных элементов и музыкально-ритмических движений;
2.​1.​1.​3 воспринимать музыкальный образ, высказывать свои впечатления и мнения;
2.​1.​1.​4 различать свойства и особенности инструментов на основе осязания
3.​1.​1.​1 определять и сравнивать настроение, содержание и художественные образы прослушанного произведения;
3.​1.​1.​2 объяснять и различать музыкальные жанры и понятия;
3.​1.​1.​3 объяснять свои мысли и чувства о прослушанной музыке;
3.​1.​1.​4 различать свойства, особенности и тембровую окраску инструментов на основе осязания
4.​1.​1.​1 определять стиль (народный, классический различать жанр прослушанного произведения, используя музыкальные термины;
4.​1.​1.​2 объяснять и различать понятия эпос, жыр, легенда, былина, жырау, жыршы, сказитель;
4.​1.​1.​3 обосновывать свои мысли и чувства о прослушанной музыке, описывая художественный образ в произведении;
4.​1.​1.​4 различать свойства, особенности и тембровую окраску инструментов и ориентироваться в устройстве инструмента на основе осязания

3) "Жобаны дайындау және құру" бөлімі: музыкалық іс-әрекеттің алуан түрлерінде шығармашылықтың белсенділігін, дербестігін көрсету; шығармашылық жұмысты ұсыну; берілген критерийлер бойынша шығармашылық жұмысты бағалау; әндерді вокальды орындау; хормен орындау; қарапайым әндерді және әуендерді жеке және оркестрде орындау.
4 - тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодында "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
0. 1. 1. 1 мәнерлі құралдарды: (жай, қатты, баяу, жылдам) анықтау;
0. 1. 1. 2 белгілі әуендерді тану, олардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын көру;
0. 1. 1. 3 музыкалық шығармаларды тыңдау;
0. 1. 1. 4 сипап-сезу негізінде дыбысы бойынша аспаптарды ажырату
1. 1. 1. 1 тыңдалған музыкалық шығарманың көңіл-күйін, қарқыны, ырғағын, динамикасын анықтау;
1. 1. 1. 2 таныс әуендер мен музыканы есту арқылы анықтау және сипаттау;
1. 1. 1. 3 музыкалық шығармаларды тыңдау және олардың сипатын анықтау;
1. 1. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптардың қасиеттерін ажырату
2. 1. 1. 1 музыкалық терминдерді қолданып, музыкалық шығармалардың көңіл-күйін, мазмұнын және мәнерлі құралдарын анықтаужәне салыстыру;
2. 1. 1. 2 визуальды элементтердің және музыкалық-ырғақтық қимылдардың көмегімен музыка туралы өзінің ойлары мен сезімдерін жеткізу;
2. 1. 1. 3 музыкалық бейнені қабылдау, өзінің әсерлері мен пікірлерін білдіріп айту;
2. 1. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптардың қасиеттері мен ерекшеліктерін ажырату
3. 1. 1. 1 тыңдалған шығарманың көңіл-күйін, мазмұнын және көркемдік бейнелерін анықтау және салыстыру;
3. 1. 1. 2 музыкалық жанрларды және ұғымдарды түсіндіру және ажырату;
3. 1. 1. 3 тыңдалған музыка туралы өзінің әсерлері мен пікірлерін түсіндіру;
3. 1. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптардың қасиеттерін, ерекшеліктерін және тембрлік бояуын ажырату
4. 1. 1. 1 музыкалық терминдерді қолданып, тыңдалған шығарманың стилін (халық, классикалық), және жанрын анықтау және ажырату;
4. 1. 1. 2 эпос, жыр, аңыз, қисса, жырау, жыршы, ертегі-аңызшы ұғымдарын түсіндіру және ажырату;
4. 1. 1. 3 шығармадағы көркемдік бейнені сипаттап, тыңдалған музыка туралы өзінің ой-пікірлері мен сезімдерін негіздеу;
4. 1. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптардың қсиеттерін, ерекшеліктерін және тембрлік бояуын ажырату және аспаптың құрылысында бағдарлау

1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
0.​1.​2.​1 чисто произносить слова, окончания, гласные и согласные в песне;
0.​1.​2.​2 распознавать на ощупь инструменты;
0.​1.​2.​3 знать и выполнять простейшие ритмические рисунки в соответствии с музыкой
1.​1.​2.​1 исполнять песни в сопровождении музыкального инструмента;
1.​1.​2.​2 играть на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах и создавать простой ритмический рисунок;
1.​1.​2.​3 распознавать на ощупь инструменты
2.​1.​2.​1 исполнять разнохарактерные песни в сопровождении музыкального инструмента, соблюдая темп ритмический рисунок;
2.​1.​2.​2 играть на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах, соблюдая темп и ритмический рисунок;
2.​1.​2.​3 уметь наиграть на разных инструментах ноты
3.​1.​2.​1 исполнять разнохарактерные песни в сопровождении музыкального инструмента, соблюдая темп ритмический рисунок и динамику;
3.​1.​2.​2 играть в ансамбле различные ритмические рисунки на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах, соблюдая темп и динамику;
3.​1.​2.​3 уметь наиграть на разных инструментах мелодии
4.​1.​2.​1 исполнять произведения разных жанров и стилей в сопровождении и без сопровождения музыкального инструмента, соблюдая чистоту интонирования;
4.​1.​2.​2 исполнять небольшие мелодии, легкие песни в форме канона;
4.​1.​2.​3 играть на казахских народных ударных инструментах, соблюдая партии в ансамбле или виртуальных музыкальных инструментах (онлайн синтезатор)
1.3 Музыкальная грамота
0.​1.​3.​1 различать звуки по высоте (высокий, низкий) в пределах сексты, септимы;
0.​1.​3.​2 уметь петь выразительно, передавая характер музыки;
0.​1.​3.​3 уметь брать дыхание между короткими музыкальными фразами;
0.​1.​3.​4 уметь ориентироваться в передвижении;
0.​1.​3.​5 уметь пользоваться детским музыкальным инструментом;
0.​1.​3.​6 определять ноту на слух (высокая, низкая)
1.​1.​3.​1 определять на слух высокий, средний, низкий регистры, динамику (f, p), короткие и длинные звуки, высоту нот соль и ми, темп;
1.​1.​3.​2 определять тембры голоса, казахских народных и других музыкальных инструментов;
1.​1.​3.​3 понимать графическое изображение мелодии;
1.​1.​3.​4 развивать ориентировку в пространстве;
1.​1.​3.​5 изучать нотную запись по системе Брайля
2.​1.​3.​1 называть высоту звуков с использованием релятивной системы (до, ми, соль), определять на слух длительности нот и паузы (восьмая, четвертная);
2.​1.​3.​2 сравнивать тембры казахских народных и классических музыкальных инструментов;
2.​1.​3.​3 определять музыкальный жанр произведения
2.​1.​3.​4 ориентироваться в малом пространстве с помощью осязания;
2.​1.​3.​5 уметь писать ноты по системе Брайля
3.​1.​3.​1 определять на слух высоту звука и записывать ноты в нотной тетради с укрупненной строкой и по Брайлю в пределах первой октавы;
3.​1.​3.​2 различать музыкальные инструменты по звучанию и классифицировать по их по группам;
3.​1.​3.​3 определять на слух регистры, динамику, темп;
3.​1.​3.​4 ориентироваться в пространстве без скованности;
3.​1.​3.​5 уметь писать мелодии по системе Брайля
4.​1.​3.​1 определять простые музыкальные формы (куплет, припев АВ, АВА), стили и жанры, размер 3/4 в произведении;
4.​1.​3.​2 распознавать виды хора (детский, женский, мужской, смешанный), различать по составу инструментов народный (казахский, русский) симфонический оркестры;
4.​1.​3.​3 определять средства музыкальной выразительности (мелодия, ритм, регистр, темп, динамика, тембр, лад);
4.​1.​3.​4 ориентироваться в пространстве при игре на инструменте;
4.​1.​3.​5 ориентироваться в нотной записи по системе Брайля

1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
0. 1. 2. 1 әндегі сөздерді, жалғауларды, дауысты және дауыссыз дыбыстарды таза айту;
0. 1. 2. 2 сипау арқылы аспаптарды тану;
0. 1. 2. 3 музыкаға сәйкес қарапайым ырғақтық суреттерді білу және орындау
1. 1. 2. 1 музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әндерді орындау;
1. 1. 2. 2 шулы музыкалық және қазақтың ұрмалы халық аспаптарында ойнау және қарапайым ырғақтық суреттерді құру;
1. 1. 2. 3 сипау арқылы аспаптарды тану
2. 1. 2. 1 ырғақтық суретті, қарқынды сақтап, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы әндерді орындау;
2. 1. 2. 2 қарқынды және ырғақтық суретті сақтап, шулы музыкалық және қазақтың ұрмалы халық аспаптарында ойнау;
2. 1. 2. 3 әртүрлі аспаптарды ноталармен ойнай білу
3. 1. 2. 1 ырғақтық суретті, қарқынды және динамиканы сақтап, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі сипаттағы әндерді орындау;
3. 1. 2. 2 қарқын және динамиканы сақтап, шулы музыкалық және қазақтың ұрмалы халық аспаптарында әртүрлі ырғақтық суреттерді ансамбльде ойнау;
3. 1. 2. 3 әртүрлі аспаптарда әуендерді ойнай білу
4. 1. 2. 1 интонациялау тазалығын сақтап, сүйемелдеусіз және музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әртүрлі жанрдағы, стильдегі шығармаларды орындау;
4. 1. 2. 2 канон формасындағы шағын әуендерді, жеңіл әндерді орындау;
4. 1. 2. 3 ансамбльде немесе виртуальды музыкалық аспаптарда (онлайн-синтезатор) партияларды сақтап, қазақтың ұрмалы халық аспаптарында ойнау
1.3 Музыкалық сауат
0. 1. 3. 1 секста, септима шегінде биіктігі бойынша дыбыстарды: (жоғары, төмен) ажырату;
0. 1. 3. 2 музыканың сипатын жеткізіп, мәнерлі ән сала білу;
0. 1. 3. 3 қысқа музыкалық сөйлемдер арасында тыныс ала білу;
0. 1. 3. 4 қимыл-қозғалыста бағдарлай білу;
0. 1. 3. 5 балалар музыкалық аспаптарын қолдана білу;
0. 1. 3. 6 есту арқылы нотаны анықтау (жоғары, төмен)
1. 1. 3. 1 есту арқылы жоғары, орташа, төменгі регистрлерді, динамиканы (f, p), қысқа және ұзын дыбыстарды, соль және ми ноталарының биіктігін, қарқынды анықтау;
1. 1. 3. 2 қазақ халықымен және басқа музыкалық аспаптардың дауысын, тембрін анықтау;
1. 1. 3. 3 әуеннің графикалық бейнесін түсіну;
1. 1. 3. 4 кеңістікте бағдарлауды дамыту;
1. 1. 3. 5 Брайль жүйесі бойынша нота жазбасын үйрену
2. 1. 3. 1 релятивті жүйені қолданып дыбыстардың биікітігін атау (до, ми, соль), есту арқылы ноталардың және паузалардың (сегіздік, төрттік) ұзақтығын анықтау;
2. 1. 3. 2 қазақ халқы мен классикалық музыкалық аспаптардың тембрлерін салыстыру;
2. 1. 3. 3 шығарманың музыкалық жанрын анықтау;
2. 1. 3. 4 сипап-сезудің көмегімен шағын кеңістікте бағдарлау;
2. 1. 3. 5 Брайль жүйесі бойынша ноталарды жаза білу
3. 1. 3. 1 есту арқылы дыбыстың биіктігін анықтау және бірінші октаваның шегінде ұлғайтылған тармақпен және Брайль жүйесі бойынша ноталарды нота дәптеріне жазу;
3. 1. 3. 2 музыкалық аспаптарды дыбысталуы бойынша ажырату және топтар бойынша жіктеу;
3. 1. 3. 3 есту арқылы регистрлер ді, динами каны, қарқынды анықтау;
3. 1. 3. 4 кеңістікте бөгелмей бағдарлау;
3. 1. 3. 5 Брайль жүйесі бойынша әуендерді жаза білу
4. 1. 3. 1 шығармадағы қарапайым музыкалық формаларды (шумақ, қайырма, АВ, АВА), стильдер мен жанрларды,
өлшемін анықтау;
4. 1. 3. 2 хордың түрлерін тану (балалар, әйелдер, ерлер, аралас), аспаптардың құрамы бойынша халық (қазақ, орыс) және симфониялық оркестрлерді ажырату;
4. 1. 3. 3 музыкалық мәнерлілік құралдарын (әуен, ырғақ, регистр, қарқын, динамика, тембр, саз) анықтау;
4. 1. 3. 4 аспапта ойнауда кеңістікте бағдарлау;
4. 1. 3. 5 Брайль жүйесі бойынша нота жазбасында бағдарлау

2) раздел "Создание музыкально-творческих работ":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Развитие творческих идей и сбор материалов
0.​2.​1.​1 знать и понимать творческий образ;
0.​2.​1.​2 передавать голосом индивидуальные качества сказочных персонажей;
0.​2.​1.​3 воспринимать музыкальный образ, высказывать свои впечатления;
0.​2.​1.​4 различать инструменты по звуку и на основе осязания
1.​2.​1.​1 предлагать идеи для сочинения музыкальных фраз;
1.​2.​1.​2 уметь инсценировать песни, музыкальные игры и небольшие музыкальные спектакли;
1.​2.​1.​3 воспринимать музыкальные образы, высказывать свои впечатления и мнения;
1.​2.​1.​4 различать инструменты по звуку и на основе осязания
2.​2.​1.​1 предлагать идеи для сочинения и импровизации музыкальных фраз;
2.​2.​1.​2 уметь инсценировать песни, музыкальные игры и музыкальные спектакли и образы;
2.​2.​1.​3 уметь создавать музыкальный образ произведения;
2.​2.​1.​4 различать инструменты по звуку и форме на основе осязания
3.​2.​1.​1 предлагать идеи для сочинения и импровизации, используя средства музыкальной выразительности;
3.​2.​1.​2 уметь инсценировать песни, музыкальные игры и музыкальные спектакли и образы, определять характер произведения;
3.​2.​1.​3 создавать музыкальный образ произведения;
3.​2.​1.​4 различать инструменты по звуку и форме на основе осязания
4.​2.​1.​1
систематизировать идеи и собирать материалы для сочинения и импровизации, используя средства музыкальной выразительности;
4.​2.​1.​2 уметь инсценировать песни, музыкальные игры и музыкальные спектакли и образы, исполнять, передавая характер произведения;
4.​2.​1.​3 создавать музыкальный образ произведения и исполнять;
4.​2.​1.​4 различать инструменты по звуку и форме на основе осязания и уметь определять группу
2.2 Сочинение и импровизация музыки
0.​2.​2.​1 использовать простейшие элементарные мимические и пантомимические средства выразительности в музыкально-двигательных этюдах и играх;
0.​2.​2.​2 воспроизводить простейшие ритмические рисунки с помощью хлопков и притопов
1.​2.​2.​1 сочинять музыкальные фразы (1-2 такта), используя голос, музыкальные инструменты;
1.​2.​2.​2 воспроизводить простейшие ритмические рисунки с помощью хлопков, притопов и других движений
2.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать музыкальные фразы (2-4 такта), используя голос, музыкальные инструменты;
2.​2.​2.​2 воспроизводить ритмические рисунки используя голос и инструмент
3.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать музыкальные предложения в размере 2/4 (4-8 тактов), используя голос, музыкальные инструменты;
3.​2.​2.​2 сочинить музыкальную фразу, используя различные ритмические рисунки
4.​2.​2.​1 сочинять и импровизировать музыкальные предложения в размере 3/4 (4-8 тактов), используя голос, музыкальные инструменты (народные, классические или виртуальные) или компьютерную программу Audacity (аудиосиди);
4.​2.​2.​2 сочинить музыкальную фразу и воспроизвести на инструменте

2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Шығармашылық идеяларды дамыту және материалдарды жинау
0. 2. 1. 1 шығармашылық бейнені білу және түсіну;
0. 2. 1. 2 ертегі кейіпкерлерінің жеке-дара сапаларын дауыспен жеткізу;
0. 2. 1. 3 музыкалық бейнені қабылдау, өзінің әсерлерін айта білу;
0. 2. 1. 4 сипап-сезу негізінде және дыбысы бойынша аспаптарды ажырату
1. 2. 1. 1 музыкалық фразаларды шығаруда идеяларды ұсыну;
1. 2. 1. 2 әндерді, музыкалық ойындарды және шағын музыкалық қойылымдарды сахналай білу;
1. 2. 1. 3 музыкалық бейнелерді қабылдау, өзінің әсерлері мен ой-пікірлерін айта білу;
1. 2. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптарды дыбысы мен формасы бойынша ажырату
2. 2. 1. 1 музыкалық фразаларды шығару және импровизациялау үшін идеяларды ұсыну;
2. 2. 1. 2 әндерді, музыкалық ойындарды және музыкалық қойылымдар мен бейнелерді сахналай білу;
2. 2. 1. 3 шығарманың музыкалық бейнесін құра білу;
2. 2. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптарды дыбысы мен формасы бойынша ажырату
3. 2. 1. 1 музыкалық мәнерлілік құралдарын қолданып, музыка шығару және импровизациялауда идеяларды ұсыну;
3. 2. 1. 2 әндерді, музыкалық ойындарды және музыкалық қойылымдар мен бейнелерді сахналай білу, шығарманың сипатын анықтау;
3. 2. 1. 3 шығарма ның музыкалық бейнесін құру;
3. 2. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптарды дыбысы мен формасы бойынша ажырату
4. 2. 1. 1 музыкалық мәнерлілік құралдарын қолданып, музыка шығару және импровизациялау үшін идеяларды жүйелеу және материал жинау;
4. 2. 1. 2 әндерді, музыкалық ойындарды және музыкалық қойылымдар мен бейнелерді сахналай білу, шығарманың сипатын жеткізіп орындай білу;
4. 2. 1. 3 шығарманың музыкалық бейнесін құру және орындау;
4. 2. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптарды дыбысы мен формасы бойынша ажырату және топтарды анықтау
2.2 Музыканы шығару және импровизациялау
0. 2. 2. 1 музыкалық-қозғалыс этюдтерінде және ойындарда мәнерліліктің қарапайым мимикалық және пантомимикалық құралдарды қолдану;
0. 2. 2. 2 шапалақтар мен топылдатудың көмегімен қарапайым ырғақтық суреттерді қайта жаңғырту
1. 2. 2. 1 дауысты, музыкалық аспаптарды қолданып, музыкалық фразаларды (1-2 такт) шығару;
1. 2. 2. 2 шапалақтау, топылдату және басқа қимылдардың көмегімен қарапайым ырғақтық суреттерді қайта жаңғырту
2. 2. 2. 1 дауысты және музыкалық аспаптарды қолданып, музыкалық фразаларды (2-4 такт) шығару және импровизациялау;
2. 2. 2. 2 дауысты және аспапты қолданып, ырғақтық суреттерді қайта жаңғырту
3. 2. 2. 1 дауысты, музыкалық аспаптарды қолданып, 2/4 өлшеміндегі (4-8 такт) музыкалық фразаларды шығару және импровизациялау;
3. 2. 2. 2 алуан түрлі ырғақтық суреттерді қолданып, музыкалық фразаны шығару
4. 2. 2. 1 дауысты, музыкалық аспаптарды (халық, классикалық немесе виртуалды) және Audacity (аудиосиди) компьютерлік бағдарламасын қолданып, 3/4 өлшеміндегі (4-8 такт) музыкалық фразаларды шығару және импровизациялау;
4. 2. 2. 2 музыкалық фразаны шығару және аспапта ойнау

3) раздел "Подготовка и создание проекта":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
0.​3.​1.​1 уметь представлять и оценивать творческое исполнение детских песен (хорошо, плохо);
0.​3.​1.​2 преодолевать страх и робость;
0.​3.​1.​3 уметь создавать позитивный настрой
1.​3.​1.​1 уметь представлять свою творческую работу;
1.​3.​1.​2 преодолевать страх и робость на сцене;
1.​3.​1.​3 исполнять песни без напряжения, передавая настроение
2.​3.​1.​1 уметь представлять и оценивать свою творческую работу;
2.​3.​1.​2 преодолевать отчужденность, страх и робость на сцене;
2.​3.​1.​3 проявление активности, самостоятельности творчества в разных видах музыкальной деятельности
3.​3.​1.​1 уметь представлять свою творческую работу, оценивать свою и работу других;
3.​3.​1.​2 преодолевать психологический кризис и чувство собственной неполноценности;
3.​3.​1.​3 выполнять индивидуальные проекты по заданным темам
4.​3.​1.​1 уметь представлять, оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения по улучшению своей работы;
4.​3.​1.​2 систематически преодолевать отчужденность, робость, скованность, зажатость при выступлении на музыкальных мероприятиях;
4.​3.​1.​3 исполнять сольно и в оркестре простые песни и мелодии
25. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
26. Возможность распределения часов на изучение раздела и тем дана на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Музыка"
для 0-4 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
1. Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​1.​1 определять выразительные средства (тихо, громко, медленно, быстро);
0.​1.​1.​2 узнавать знакомые мелодии, видеть в них сходство и различие;
0.​1.​1.​3 слушать музыкальные произведения;
0.​1.​1.​4 различать инструменты по звуку и на основе осязания
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
0.​1.​2.​1 чисто произносить слова, окончания, гласные и согласные в песне;
0.​1.​2.​2 распознавать на ощупь инструменты;
0.​1.​2.​3 знать и выполнять простейшие ритмические рисунки в соответствии с музыкой

3) "Жобаны дайындау және құру" бөлімі:
3-кесте
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды презентациялау және бағалау
0. 3. 1. 1 балалардың шығармашылықпен орындаған әндерін бағалай (жақсы, нашар) және ұсыныс жасай білу;
0. 3. 1. 2 қорқыныш пен ұяңдықты жеңу;
0. 3. 1. 3 позитивті көңіл-күйді құра білу
1. 3. 1. 1 өзінің шығармашылық жұмысын көрсете білу;
1. 3. 1. 2 сахнада қорқыныш пен ұяңдықты жеңу;
1. 3. 1. 3 әндерді ешбір қысымсыз, көңіл-күйді көрсетіп орындау
2. 3. 1. 1 өзінің шығармашылық жұмысын көрсете және бағалай білу;
2. 3. 1. 2 сахнада жатырқау
ды, қорқынышты, ұяңдықты жеңу;
2. 3. 1. 3 музыкалық іс-әрекеттің алуан түрлерінде шығармашылықтың белсенділігін, дербестігін көрсету
3. 3. 1. 1 өзінің шығармашылық жұмысын көрсете білу, өзінің және басқалардың жұмысын бағалай білу;
3. 3. 1. 2 психологиялық дағдарысты және өзіндік толыққанды болмау сезімін жеңу;
3. 3. 1. 3 берілген тақырыптар бойынша жеке жобаларды орындау
4. 3. 1. 1 критерйлерге сәйкес шығармашылық жұмысты көрсете, бағалай білу, өз жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
4. 3. 1. 2 музыкалық іс-шараларда өнер көрсетуде жатырауды, ұяңдықты, тұйықтықты, бөгелуді жүйелі түрде жеңу;
4. 3. 1. 3 қарапайым әндер мен әуендерді жеке және оркестрде орындау
25. Бағдарлама көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
22. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін "Музыка"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0- сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
1. Музыка тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыка тыңдау және талдау
0. 1. 1. 1 мәнерлі құралдарды: (жай, қатты, баяу, жылдам) анықтау;
0. 1. 1. 2 белгілі әуендерді тану, олардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын көру;
0. 1. 1. 3 музыкалық шығармаларды тыңдау;
0. 1. 1. 4 сипап-сезу негізінде дыбысы бойынша аспаптарды ажырату
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
0. 1. 2. 1 әндегі сөздерді, жалғауларды, дауысты және дауыссыз дыбыстарды таза айту;
0. 1. 2. 2 сипау арқылы аспаптарды тану;
0. 1. 2. 3 музыкаға сәйкес қарапайым ырғақтық суреттерді білу және орындау

1.3 Музыкальная грамота
0.​1.​3.​1 различать звуки по высоте (высокий, низкий) в пределах сексты, септимы;
0.​1.​3.​2 уметь петь выразительно, передавая характер музыки;
0.​1.​3.​3 уметь брать дыхание между короткими музыкальными фразами;
0.​1.​3.​4 уметь ориентироваться в передвижении;
0.​1.​3.​5 уметь пользоваться инструментом;
0.​1.​3.​6 определять ноту на слух (высокая, низкая)
2. Создание музыкально-творческих работ
2.1 Развитие творческих идей и сбор материалов
0.​2.​1.​1 знать и понимать творческий образ;
0.​2.​1.​2 передавать голосом индивидуальные качества сказочных персонажей;
0.​2.​1.​3 воспринимать музыкальный образ, высказывать свои впечатления;
0.​2.​1.​4 различать инструменты по звуку и на основе осязания
2.2 Сочинение и импровизация
музыки
0.​2.​2.​1 использовать простейшие элементарные мимические и пантомимические средства выразительности в музыкально-двигательных этюдах и играх;
0.​2.​2.​2 воспроизводить простейшие ритмические рисунки с помощью хлопков и притопов
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
1. Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​1.​1 замечать выразительные средства (тихо, громко, медленно, быстро); уметь петь легко, не форсируя звук, с четкой дикцией;
0.​1.​1.​2 узнавать знакомые мелодии, видеть в них сходство и различие; уметь петь самостоятельно;
0.​1.​1.​3 воспринимать музыкальный образ, высказывать свои впечатления и мнения
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
0.​1.​2.​1 чисто произносить слова, окончания, гласные и согласные в песне; уметь петь чисто, сопровождая пение движением руки вверх и вниз;
0.​1.​2.​2 распознавать на ощупь инструменты;
0.​1.​2.​3 знать и выполнять простейшие ритмические рисунки в соответствии с музыкой
1.3 Музыкальная грамота
0.​1.​3.​1 различать звуки по высоте (высокий, низкий) в пределах сексты, септимы; знать нотную грамоту;
0.​1.​3.​2 уметь петь выразительно, передавая характер музыки;
0.​1.​3.​3 уметь брать дыхание между короткими музыкальными фразами
2. Создание музыкально-творческих работ
2.1 Развитие творческих идей и сбор материалов
0.​2.​1.​1 знать и понимать творческий образ;
0.​2.​1.​2 передавать голосом индивидуальные качества сказочных персонажей
2.2 Сочинение и импровизация музыки
0.​2.​2.​1 использовать простейшие элементарные мимические и пантомимические средства выразительности в музыкально-двигательных этюдах и играх
3. Подготовка и создание проекта
3.1 Презентация и оценивание музыки
0.​3.​1.​1 уметь представлять и оценивать творческое исполнение детских песен (хорошо, плохо);
0.​3.​1.​2 преодолевать страх и робость;
0.​3.​1.​3 уметь создавать позитивный настрой
3 четверть

1.3 Музыкалық сауат
0. 1. 3. 1 секста, септима шегінде биіктігі бойынша дыбыстарды: (жоғары, төмен) ажырату;
0. 1. 3. 2 музыканың сипатын бере отырып, мәнерлі ән айта білу;
0. 1. 3. 3 қысқа музыкалық сөйлемдер арасында тыныс ала білу;
0. 1. 3. 4 қимыл-қозғалыста бағдарлай білу;
0. 1. 3. 5 аспапты қолдана білу;
0. 1. 3. 6 есту арқылы нотаны анықтау (жоғары, төмен)
2. Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру
2.1 Шығармашылық идеяларды дамыту және материал жинау
0. 2. 1. 1 шығармашылық бейнені білу және түсіну;
0. 2. 1. 2 ертегі кейіпкерлерінің жеке сапаларын дауыс арқылы жеткізу;
0. 2. 1. 3 музыкалық бейнені қабылдау, өзінің әсерлерін айту;
0. 2. 1. 4 сипап-сезу негізінде аспаптарды дыбысы мен формасы бойынша ажырату
2.2 Музыка шығару және импровизациялау
0. 2. 2. 1 музыкалық-қозғалыс этюдтерінде және ойындарда мәнерліліктің қарапайым ммикалық және пантомимикалық құралдарын қолдану;
0. 2. 2. 2 шапалақтар мен топылдатудың көмегімен қарапайым ырғақтық суреттерді қайта жаңғырту
2 - тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
1. Музыка тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыка тыңдау және талдау
0. 1. 1. 1 мәнерлі құралдарды: (жай, қатты, баяу, жылдам) анықтау;
0. 1. 1. 2 белгілі әуендерді тану, олардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын көру;
0. 1. 1. 3 музыкалық шығармаларды тыңдау
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
0. 1. 2. 1 әндегі сөздерді, жалғауларды, дауысты және дауыссыз дыбыстарды таза айту;
0. 1. 2. 2 сипау арқылы аспаптарды тану;
0. 1. 2. 3 музыкаға сәйкес қарапайым ырғақтық суреттерді білу және орындау
1.3 Музыкалық
сауат
0. 1. 3. 1 секста, септима шегінде биіктігі бойынша дыбыстарды: (жоғары, төмен) ажырату;
0. 1. 3. 2 музыканың сипатын бере отырып, мәнерлі ән айта білу;
0. 1. 3. 3 қысқа музыкалық сөйлемдер арасында тыныс ала білу
2. Музыкалық-шығармашылық жұмыстарды құру
2.1 Шығармашылық идеяларды дамыту және материал жинау
0. 2. 1. 1 шығармашылық бейнені білу және түсіну;
0. 2. 1. 2 ертегі кейіпкерлерінің жеке сапаларын дауыс арқылы жеткізу
2.2 Музыка шығару және импровизациялау
0. 2. 2. 1 музыкалық-қозғалыс этюдтерінде және ойындарда мәнерліліктің қарапайым мимикалық және пантомимикалық құралдарды қолдану
3. Жобаны дайындау және құру
3.1 Музыканы презентациялау және бағалау
0. 3. 1. 1 балалардың шығармашылықпен орындаған әндерін бағалай (жақсы, нашар) және ұсыныс жасай білу
0. 3. 1. 2 қорқынышты және ұяңдықты жеңу;
0. 3. 1. 3 позитивті көңіл-күйді құра білу
3 - тоқсан

3. Подготовка и создание проекта
3.1 Презентация и оценивание
4.​3.​1.​1 уметь представлять, оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения по улучшению своей работы;
4.​3.​1.​2 систематически преодолевать отчужденность, робость, скованность, зажатость при выступлении на музыкальных мероприятиях;
4.​3.​1.​3 исполнять сольно и в оркестре простые песни и мелодии
Приложение 578
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 578 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является формирование основ художественно-технологических знаний, пространственно-образного, творческого мышления, развитие духовно-нравственной культуры как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи Программы:
1) развитие предметных знаний, умений и навыков через интеграцию различных видов деятельности;
2) формирование ценностных ориентиров через знакомство с произведениями искусства, национальной и мировой материальной культуры;
3) формирование терминологического аппарата для развития визуального и эстетического восприятия, критического мышления обучающихся;
4) формирование навыков работы с различными материалами и инструментами, творческого выполнения работ;
5) формирование позитивного мировоззрения, повышение самооценки обучающихся;
6) осознание обучающимися значения национального и мирового культурного наследия, роли художественного труда как важного средства коммуникации;
7) формирование опыта самостоятельного решения различных задач познавательного, коммуникативного, организационного и нравственного характера, способствующих развитию умения ориентироваться в информации разного вида для создания своей работы: находить, собирать, отбирать;

3. Жоба дайындау және құру
3.1 Презентация және бағалау
4. 3. 1. 1 критерйлерге сәйкес шығармашылық жұмысты көрсете, бағалай білу, өз жұмысын жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
4. 3. 1. 2 музыкалық іс-шараларда өнер көрсетуде жатырауды, ұяңдықты, тұйықтықты, бөгелуді жүйелі түрде жеңу;
4. 3. 1. 3 қарапайым әндер мен әуендерді жеке және оркестрде орындау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
578 -қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты – көркем-технологиялық білім, кеңістіктік-бейнелеу және шығармашылық ойлау негіздерін қалыптастыру, тұлғалық қалыптасудың және өзін-өзі танытудың негізі саналатын рухани-адамгершілік мәдениетін дамыту.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) пәндік білімді, дағдыларды және қабілеттерді әртүрлі іс-әрекеттерін біріктіру арқылы дамыту;
2) ұлттық және әлемдік материалдық мәдениет және өнер шығармаларымен таныстыру арқылы құндылық бағыттарын қалыптастыру;
3) оқушылардың визуалды және эстетикалық қабылдауы, сыни ойлауын дамыту үшін терминдер аппаратын қалыптастыру;
4) әртүрлі материалдар және құралдарды қолдану, шығармашылықпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алушылардың жағымды көзқарасын қалыптастыру және өзін-өзі бағалауын жоғарылату;
6) ұлттық және әлемдік мәдениет мұрасының маңызын, көркем еңбектің коммуникацияның маңызды құралы ретінде рөлін түсінуді дамыту;
7) өз жұмысын жасау үшін әртүрлі ақпарат түрлерін (іздестіру, жинау, сұрыптау) бағдарлау қабілетін дамытуға ықпал жасайтын әртүрлі танымдық, коммуникативтік, ұйымдастырушылық және адамгершілік сипаттағы міндеттерді өздігінен шешу тәжірибелерін қалыптастыру;

8) развитие наблюдательности, воображения, фантазии и творчества, сенсорики и моторики в процессе выполнения коллективной, групповой и индивидуальной работы.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие приемов целенаправленного обследования и наблюдения с использованием сохранных анализаторов; способов осязательного обследования натуральных предметов, моделей, макетов и рельефных изображений;
2) развитие умений сравнивать предметы по форме, величине и расположению в пространстве, соотносить предметы с моделями, макетами, рельефными изображениями;
3) развитие сенсорных функций, цветоразличения, глазомера и мелкой моторики;
4) формирование навыков ориентировки на тифлоприборах "Школьник", "Графика", "Н.А.Семевского";
5) формирование навыков чтения рельефных изображений и соотнесение их с натурой; навыков выполнения рельефно-графических изображений;
6) обучение приемам работы с художественными, природными и искусственными материалами;
7) формирование навыков самообслуживания, овладение доступными приемами и правилами использования инструментов при обработке отдельных видов материалов;
8) формирование бисенсорного и полисенсорного восприятия в процессе обучения предмета;
9) формирование правил безопасной работы и соблюдение офтальмо-гигиенических требований, обеспечивающих охрану остаточного зрения.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, художественно-технологического, коммуникативного подходов и информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ).
6. При реализации ценностно-ориентированного подхода на уроках художественного труда, обучающиеся знакомятся с выдающимися произведениями архитектуры, скульптуры, живописи, графики, декоративно-прикладного искусства, изучают классическое и народное искусство разных стран и эпох, что способствует воспитанию казахстанского патриотизма и гражданской ответственности.
7. Личностно-ориентированный подход направлен на индивидуализацию учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося, полное раскрытие творческих сил, воспитание социально-значимых качеств личности, коррекцию эмоционально-волевой сферы, психических процессов и полисенсорного восприятия.
8. Деятельностный подход реализуется:
1) в коррекции и развитии практических умений и навыков и применении исследовательского, информационно-рецептивного, поисково-творческого методов;
2) в использовании практических видов деятельности: рисование, лепка, аппликация, бумажная пластика, конструирование, моделирование, поделки из природного, бросового материала и тифлографика;

8) ұжымдық, топтық және жеке жұмыстарды орындау кезінде қабылдау, елестету, қиялдау мен шығармашылық, моторика мен сенсориканы дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сақталған анализаторларды қолдану арқылы бақылауды, мақсатты түрде зерттеуді, табиғи заттарды, модельдерді, макеттер және рельефтік бейнелерді сипау амалдарын дамыту;
2) заттарды формасы, көлемі, кеңістікте орналасуы бойынша салыстыру және заттарды модельдер, макеттер, рельефтік суреттермен сәйкестендіру икемдерін дамыту;
3) сенсорлық функциялар, түстерді ажырату, көзбен өлшеу мен ұсақ моторика дағдыларын дамыту;
4) "Школьник", "Графика", "Н.А. Семевскийдің" тифлоқұралдары арқылы бағдарлау дағдыларын қалыптастыру;
5) рельефтілі суреттерді оқу дағдыларын қалыптастырып, оларды табиғи бейнесімен салыстыру; рельефтілі-графикалық суреттерді орындау дағдылары;
6) көркем, табиғи және жасанды материалдармен жұмыс жасау тәсілдеріне үйрету;
7) өзіне-өзі қызмет ету дағдыларын қалыптастыру, белгілі бір материалдар түрін өңдеу кезінде құралдарды қолдану амалдары мен ережелерін меңгеру;
8) затты зерттеу барысында бисенсорлы және полисенсорлы қабылдауын қалыптастыру;
9) қауіпсіз түрде жұмыс жасау ережелерін қалыптастыру, қалдық көру қабілетін қорғауды қамтамасыз ететін офтальмологиялық-гигиеналық талаптарды сақтау.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқыту құндылыққа бағытталған, тұлғаға бағытталған, іс-әрекеттік, саралап оқыту, көркем-технологиялық, коммуникативтік көзқарас тәсілдеріне және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) негізінде жүзеге асырылады.
6. Құндылыққа бағытталған тәсілді көркем еңбек пәні барысында қолдану кезінде білім алушылар сәулет өнері, мүсіндеу, көркем сурет, графика, декоративті-қолданбалы өнер туындыларымен танысып, әртүрлі елдер мен дәуірлердің классикалық және ұлттық өнерін зерттейді, бұл өз кезегінле қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке ықпалдасады.
7. Тұлғаға бағытталған тәсіл оқу процесін дараландырып, білім алушылардың тұлға ретінде үйлесімді қалыптасып, жан-жақты дамып, оның шығармашылық қабілеттерінің толық ашылып, тұлғаның әлеуметтік маңызды қасиеттерін тәрбиелеп, ерік-жігер саласы, психикалық процестер және полисенсорлы қабылдауына ықпалдасады.
8. Іс-әрекеттік тәсіл төмендегідей ретпен жүзеге асырылады:
1) практикалық икемдер және дағдыларды түзету мен дамыту, зерттеу, ақпараттық-рецептивті, іздеу-шығармашылық әдістерді қолдану;
2) практикалық іс-әрекеттер түрлерін қолдану: сурет салу, мүсіндеу, жабыстыру, қағаз пластикасы, құрастыру, модельдеу, табиғи, қалдық материалдардан бұйымдар жасау және тифлографика;

3) в организации специальных методов и приемов нестандартных типов уроков: рисование пальцами и ладошками, техника кляксографии, монотипия, коллаж, тампонирования, смешанная техника и использование игровых технологий для развития и коррекции познавательной деятельности;
4) в развитии навыков обоняния (ароматерапия), для формирования целостного художественного образа - запахи цветов, фруктов, овощей и предметов.
9. Дифференцированный подход подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучающихся; создание разнообразных условий обучения с учетом их физических, психических особенностей, зрительных возможностей в зависимости от которых обучающихся делят на группы:
1) тотально незрячие обучающиеся выполняют творческие работы рельефно-графическим способом с применением цвета по системе Брайля;
2) частично видящие, в соответствии с остротой зрения, выполняют рисунок рельефно-графическим способом с добавлением цвета;
3) слабовидящие обучающиеся выполняют изображения обычным способом с использованием контрастных и насыщенных цветов, более четких контурных линий.
10. Коммуникативный подход ориентирован на способность обучающихся осуществлять общение в процессе взаимодействия с другими участниками. В соответствии с коммуникативным подходом процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализа своих творческих работ и работы других учеников в индивидуальной, групповой и коллективной деятельности.
11. Художественно-технологический подход предполагает учебно-познавательную деятельность, направленную на использование знаний свойств материалов и инструментов, закономерностей композиций, основ цветоведения, конструирования, технологической последовательности изготовления объектов художественного труда для преобразования исходных материалов в творческий продукт.
12. Программа включает использование ИКТ при создании художественных работ, что предполагает развитие навыков создания презентаций, демонстраций творческих работ, которые включают сбор материалов из различных интернет-источников для технической поддержки подходов активного обучения.
13. Особенностью Программы является формирование навыков выполнения рельефно-графических изображений и чтения рельефных рисунков из раздела "Тифлографика", что способствует художественному воспитанию незрячих обучающихся, прививает эстетический вкус, приобщает их к творчеству: пластическому моделированию, конструированию и декоративно-прикладной деятельности.
14. В работе с незрячими обучающимися используются три вида рельефных изображений: контурный рисунок – передает только наружный контур предмета, его силуэт; аппликационный рисунок – дает основную информацию о предмете; барельефный рисунок – передает контур, фактуру, объем, форму изображаемого предмета.

3) стандартты емес сабақтар түрлерінің арнайы әдістері мен амалдарын ұйымдастыру: саусақтары және алақандарының көмегімен сурет салу, шимайлап салу техникасы, монотипия, коллаж, тампондау, аралас техника және танымдық әрекетті дамытып, түзету мақсатында ойын технологияларын қолдану;
4) толыққанды көркем бейнені қалыптастыру мақсатында иіс сезу дағдыларын (ароматерапия) қалыптастыру – гүлдер, жемістер, көкөністер мен заттардың иістері.
9. Саралап оқыту тәсілі білім алушылардың түрлі топтарына арналған оқыту процесін мамандандыруды көздеп, олардың дене және психикалық ерекшеліктері, көру мүмкіндіктерін ескере отыра түрлі жағдайлар жасап, оларды келесі топтарға бөледі:
1) мүлдем көрмейтін білім алушылар Брайль жүйесі бойынша түсті қолдану арқылы рельефтілі-графикалық тәсілмен шығармашылық жұмыстарды орындайды;
2) көру өткірлігіне байланысты жартылай көретін білім алушылар рельефтілі-графикалық тәсілмен түстерді қоса отыра сурет салады;
3) нашар көретін білім алушылар қарама-қарсы, қанық түстер, нақтырақ контурлы сызықтарды қолдана отыра суреттерді дәстүрлі әдіспен салады.
10. Коммуникативтік тәсіл білім алушының басқа да қатысушылармен өзара қарым-қатынасы барысындағы қабілеттеріне бағытталған. Коммуникативтік тәсілге сәйкес оқыту процесі қарым-қатынас икемдерін қалыптастыру, өзінің және басқа да оқушылардың жеке, топтық және ұжымдық әрекеттер барысында жасаған шығармашылық жұмыстарын бағалау және талдау тапсырмаларын қамтиды.
11. Көркем-технологиялық тәсіл материалдар мен құралдар, композициялар заңдылықтары, түстерді тану негіздері, құрастыру, негізгі материалдарды шығармашылық өніміне айналдыру үшін көркем еңбек нысандарын жасаудың технологиялық реттілігі бойынша оқу-танымдық әрекетті көздейді.
12. Бағдарлама белсенді оқыту көзқарасын техникалық тұрғыдан қолдау мақсатында интернет-көздерінен түрлі материалдарды жинақтауды қоса отыра, шығармашылық жұмыстардың тұсаукесерлері мен таныстыруын дайындауды қамтитын АКТ-ды қолдануды көздейді.
13. Бағдарламаның ерекшелігі ретінде көрмейтін білім алушыларды көркем түрде тәрбиелеу, эстетикалық талғам дарытып, оларды шығармашылыққа: пластикалық модельдеуге, құрастыру мен декоративті-қолданбалы әрекетке тартуға ықпалдасатын рельефтілі-графикалық суреттерді салу дағдысы және "Тифлографика" тарауынан рельефтілі суреттерді оқу болып табылады.
14. Көрмейтін білім алушылармен жұмыс барысында үш түрлі рельефтілі суреттер қолданылады: сұлба суреті – заттың тек қана сыртқы сұлбасын, силуэт береді; аппликациялық сурет – зат туралы негізгі ақпартты береді; барельефтілі сурет – бейнеленіп отырған заттың сұлбасы, фактурасы, көлемі мен формасын береді.

15. Овладение тифлографикой незрячими обучающимися выполняет важную коррекционную и компенсаторную роль, что снижает появление вторичных отклонений в развитии; способствует развитию мелкой моторики и сохранных анализаторов, прежде всего осязательно-двигательного.
16. В процессе обучения осуществляются связи со следующими учебными дисциплинами: математика, литературное чтение, русский язык, музыка, естествознание, охрана и развитие остаточного зрения, пространственная ориентировка, лечебная физическая культура, развитие мимики и пантомимики, социально-бытовая ориентировка.
17. Занятия по художественному труду проводятся в специально оборудованном кабинете, оснащенном тифлотехническими средствами:
1) приборы для рельефного рисования: прибор "Школьник" с листами лавсановой пленки, прибор Н.А. Семевского, прибор "Графика", "Ориентир", грифели, бумага для письма по Брайлю, линейка брайлевская, трафареты;
2) "PIAF" (пиаф) - устройство для создания осязательных рисунков, тактильной графики;
3) программа "Книголюб" для сканирования и чтения, диктофон;
4) оптические средства: линзы, лупы, монокли, телескопические очки, электронные увеличивающие устройства – портативные и стационарные;
5) рельефно-графические наглядные пособия, включающие иллюстративную, графическую и символическую наглядность, рельефно-точечные, предметные барельефные и сюжетные изображения; цветоисполнение изобразительных пособий необходимо подбирать в оранжевых, желтых и зеленых тонах. Черные изображения следует давать с увеличением контрастности в два раза;
6) разноуровневый демонстрационный материал: макеты, модели, чучела животных, птиц, муляжи, наборы плоских и объемных геометрических фигур.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд"
18. Объем учебной нагрузки по предмету "Художественный труд" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
19. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей";
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ";
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание".
20. Раздел "Исследование и развитие творческих идей" включает следующие подразделы:
1) знание и понимание окружающего мира;
2) знание и понимание культуры и традиций народов Казахстана;
3) выражение чувств и развитие творческих идей;

15. Көрмейтін білім алушылардың тифлографиканы меңгеруі маңызды түзету және орын толтыру рөлін атқарады. Бұндай жағдай дамудағы екіншілік бұзылыстардың пайда болуын төмендетіп, ұсақ моториканың дамуына ықпалдасып, сезініп-әрекеттену сияқты сақталған анализаторлардың дамуына әсер етеді.
16. Оқыту барысында келесі оқу пәндерімен байланыстар жүзеге асырылады: математика, әдеби оқу, орыс тілі, музыка, жаратылыстану, қалдық көруді сақтау және дамыту, кеңістікте бағдарлау, емдік денешынықтыру, мимика мен пантомимиканы дамыту, әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлау.
17. Көркем еңбек бойынша сабақтар төмендегідей тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз етілген арнайы кабинетте өткізіледі:
1) рельефтілі сурет салу үшін құралдар: лавсанды қағазы бар "Школьник" құралы, Н.А. Семевский құралы, "Графика" құралы, "Ориентир" грифелі, Брайль жүйесі бойынша жазуға арнлған қағаз, Брайль сызғышы, трафареттер;
2) "PIAF" (плайф) – сипап сезу суреттерін салуға және тактилді графикаға арналған құрал;
3) скандау және оқуға арналған "Книголюб" бағдарламасы, диктофон;
4) оптикалық құралдар: линзалар, лупалар, моноклдер, телескопиялық көзілдіріктер, электронды ұлғайтқыш құралдар – портативті және стационарлы;
5) рельефтілі-нүктелі, заттық барельефтілі және сюжетті бейнелерді білдіретін көрнекі, графикалық, белгілі бір көрнекіліктер, рельефтілі-графикалық көрнекі құралдар; көрнекі құралдардың түсін қою сары, сары және жасыл түстерде таңдай керек. Қара суреттерді қарама-қарсылықтарды екі есе ұлғайту арқылы берген ықтимал;
6) әртүрлі деңгейдегі көрсету материалдары: макеттер, модельдер, жануарлар мен құстардың тұлыбы, муляждар, геометриялық жайпақ және көлемді фигуралар жинағы.
3 - тарау. "Көркем еңбек" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
18. "Көркем еңбек" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 32 сағатты;
2) 1-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 33 сағатты;
3) 2-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
4) 3-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты;
5) 4-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.
19. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі;
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау" бөлімі;
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі.
20. "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қоршаған ортаны білу және түсіну;
2) Қазақстан халықтарының мәдениеті мен дәстүрлерін білу және түсіну;
3) сезімдерін білдіру және шығармашылық идеяларды дамыту;

4) планирование.
21. Раздел "Создание и изготовление творческих работ" включает следующие подразделы:
1) изображение окружающего мира;
2) материалы и техники выполнения творческих работ;
3) технология изготовления;
4) соблюдение техники безопасности.
22. Раздел "Презентация, анализ и оценивание" включает следующие подразделы:
1) презентация;
2) обсуждение и защита работы.
23. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 0 класса:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей": знание и понимание окружающего мира для слабовидящих обучающихся; знакомство с предметом "Художественный труд"; знакомство со школьными принадлежностями на уроках художественного труда; рисование с натуры простых форм (линия, цвет, форма, размер, фактура); основные и составные цвета; теплые и холодные цвета; для незрячих обучающихся: знакомство с предметом "Художественный труд"; значение и назначение тифлографики для незрячего обучающегося; знакомство с тифлографическими приборами и инструментами для рельефного рисования; знакомство с разными видами рельефа; основные и составные цвета для частично видящих обучающихся; теплые и холодные цвета для частично видящих обучающихся; цвета по системе Брайля (красный, желтый, синий, зеленый); знание и понимание искусства, культуры и традиций; основные виды и жанры изобразительного искусства; декоративно-прикладное искусство Казахстана; элементы казахского орнамента; выражение чувств и развитие творческих идей; передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусств;
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ": изображение окружающего мира: создание выразительных образов природы (дождь, снег, листопад, ветер, иней) различными художественными материалами; изображение представителей флоры и фауны; материалы и техники выполнения творческих работ: художественные материалы и инструменты; природные и искусственные материалы для творческих работ; нетрадиционные материалы для творческих работ; эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные); техника выполнения (коллаж, монотипия, кляксография, печать); технология изготовления: работа с измерительными инструментами; соединение материалов и компонентов простыми способами; создание объемных форм; техника лепки; виды бумаг; бумагопластика; творческие работы с элементами казахской национальной культуры; соблюдение техники безопасности: правила техники безопасности с учетом офтальмологического аспекта;

4) жоспарлау.
21. "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қоршаған ортаны бейнелеу;
2) шығармашылық жұмыстарды жасаудың материалдары мен техникасы;
3) дайындау технологиясы;
4) қауіпсіздік техникасын сақтау.
22. "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) презентация;
2) жұмысты қорғау және талқылау.
23. 0-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі: қоршаған ортаны білуі және түсінуі; "Көркем еңбек" пәнімен танысу; "Көркем еңбек" пәні бойынша сабақтарда мектепке керек оқу құралдарымен танысу; қарапайым заттың өзіне қарап суретін салу (түс, сызық, форма, пішін, фактура); негізгі және құрылымды түстер; жылы және суық түстер; көрмейтін білім алушылар үшін: "Көркем еңбек" пәнімен танысу; тифлографиканың көрмейтін білім алушы үшін мәні мен мағынасы: рельефтілі сурет салу мақсатында тифлографикалық құралдар және аспаптармен танысу; рельефтілі сурет түрлерімен танысу; жартылай көретін білім алушылар үшін негізгі және құрамдас түстер; жартылай көретін білім алушылар үшін жылы және суық түстер; Брайль жүйесі бойынша түстер (қызыл, сары, көк, жасыл); өнер, мәдениет және салт-дәстүрлерді білу және түсіну: кітапшалардағы суреттер (жақын ортадағы адам, заттар, жануарлар, өсімдіктердің бейнелері); Қазақстанның декоративті-қолданбалы өнері; қазақ оюының элементтері; сезімдерін білдіріп, шығармашылық идеяларын дамыту; балаларға арналған туындыларды тыңдау негізінде сезімдерін білдіру; өнердің мәнерлі амалдарының көмегімен көркем бейне мен сезімдерін (эмоционалды көңіл-күйі мен мінезі) білдіру; жоспарлау: шығармашылық қызметін жоспарлау;
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау" бөлімі: қоршаған ортаны бейнелеу; табиғаттың мәнерлі бейнелерін (жауын, қар, жапырақтардың түсуі, жел, қырау) түрлі көркем материалдардың көмегімен құру; флора мен фауна өкілдерінің бейнелері; шығармашылық жұмыстарды орындау материалдары мен техникалары; көркем материалдар мен құралдар: шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар; шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар; әртүрлі материалдармен (көркем, табиғи және жасанды) эксперименттер; орындау техникасы (коллаж, монотипия, шимай графиясы, басу); орындау технологиясы: өлшеуіш құралдармен жұмыс; материалдар және құрамдас бөліктерін қарапайым әдістермен байланыстыру; көлемді формаларды құру; жабыстырма техникасы; қағаз түрлері; қағаз пластикасы; қазақ ұлттық мәдениеті бірліктерімен шығармашылық жұмыстар; қауіпсіздік техникасын сақтау: офтальмологиялық аспектіні ескере отыра қауіпсіздік техникасы ережелері;

3) раздел "Презентация, анализ и оценивание": презентация творческих работ; обсуждение и оценка творческих работ: комментирование и оценка творческих работ с помощью учителя.
24. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 1 класса:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей": знание и понимание окружающего мира для слабовидящих обучающихся: знакомство с предметом "Художественный труд"; знакомство со школьными принадлежностями на уроках художественного труда; визуальные характеристика окружающего мира (линия, цвет, форма, размер, фактура), визуальное восприятие созданного мира (линия, цвет, форма, размер, фактура); основные и составные цвета; теплые и холодные цвета; для незрячих обучающихся: знакомство с предметом "Художественный труд"; значение и назначение тифлографики для незрячего обучающегося; знакомство с тифлографическими приборами и инструментами для рельефного рисования; знакомство с разными видами рельефа; визуальные и тактильно-осязательные характеристики окружающего мира (линия, цвет, форма, размер, фактура); визуальное и тактильно-осязательное восприятие созданного мира (линия, цвет, форма, размер, фактура); основные и составные цвета для частично видящих обучающихся; знакомство с цветам по системе Брайля (красный, желтый, синий, зеленый); знание и понимание искусства, культуры и традиций: основные виды и жанры изобразительного искусства; декоративно-прикладное искусство казахского народа; элементы казахского орнамента; выражение чувств и развитие творческих идей: передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами;
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ": изображение окружающего мира: создание выразительных образов природы (снег, дождь, листопад) с использованием различных материалов на основе зрительно-осязательного восприятия; изображение представителей флоры и фауны; материалы и техники выполнения творческих работ: художественные материалы и инструменты; природные и искусственные материалы для творческих работ; нетрадиционные материалы для творческих работ; эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техникой выполнения (коллаж, монотипия, кляксография, печать); технология изготовления: работа с измерительными инструментами; соединение материалов и компонентов простыми способами; создание объемных форм; техника лепки; бумагопластика; творческие работы с элементами казахской национальной культуры; соблюдение техники безопасности: правила техники безопасности с учетом офтальмологического аспекта;

3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: шығармашылық жұмыстар көрмесін презентациялау; шығармашылық жұмыстарды талдау; шығармашылық жұмыстарды мұғалімнің көмегімен шолу жасап, бағалау.
24. 1-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі. Нашар көретін білім алушылар үшін: қоршаған ортаны білуі және түсінуі; "Көркем еңбек" пәнімен танысу; "Көркем еңбек" пәні бойынша сабақтарда мектепке керек оқу құралдарымен танысу; қоршаған ортаның визуалды сипаты (түс, форма, пішін, фактура); құрылған әлемнің визуалды сипаты (түс, форма, пішін, фактура); негізгі және құрамдас түстер; жылы және суық түстер; көрмейтін білім алушылар үшін: "Көркем еңбек" пәнімен танысу; тифлографиканың көрмейтін білім алушы үшін мәні мен мағынасы: рельефтілі бейнені салу мақсатында тифлографикалық құралдар және аспаптармен танысу; рельеф түрлерімен танысу; қоршаған орта заттарының визуалды сипаты (түсі, формасы, пішіні, фактурасы; жартылай көретін білім алушылар үшін негізгі және құрамдас түстер; жартылай көретін білім алушылар үшін тактилді-сипау арқылы қабылдауы (түсі, формасы, пішіні, фактурасы); жартылай көретін білім алушылар үшін негізгі және құрамдас түстер; жартылай көретін білім алушылар үшін жылы және суық түстер; Брайль жүйесі бойынша түстермен (қызыл, сары, көк, жасыл) танысу; өнер, мәдениет және салт-дәстүрлерді білу және түсіну: балалар кітапшалардағы суреттерге мәнерлі амалдар; бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары (сурет өнері, графика, мүсіндеу); қазақ халқының декоративті-қолданбалы өнері; қазақ оюының элементтері; сезімдерін білдіріп, шығармашылық идеяларын дамыту; шығармашылық идеяларын дайындау; шығармашылық идеяларын жүзеге асыру; өнердің мәнерлі амалдарының көмегімен көркем бейне мен сезімдерін (эмоционалды көңіл-күйі мен мінезі) білдіру; шығармашылық әрекет алгоритмі; жоспарлау: шығармашылық қызметін жоспарлау;
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау" бөлімі: оршаған ортаны бейнелеу; табиғаттың мәнерлі бейнелерін (жауын, қар, жапырақтардың түсуі, жел, қырау) көру-сезу арқылы қабылдау арқылы түрлі көркем материалдардың көмегімен құру; флора мен фауна өкілдерінің бейнелері; шығармашылық жұмыстарды орындау материалдары мен техникалары; материалдар мен құрамдас бөліктерін қарапайым амалдардың көмегімен байланыстыру; шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар; шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар; әртүрлі материалдар (көркем, табиғи және жасанды) және орындау техникаларымен (коллаж, монотипия, шимай графиясы, басу) эксперименттер; орындау технологиясы: өлшеуіш құралдармен жұмыс жасау; материалдар және құрамдас бөліктерін қарапайым әдістермен байланыстыру; көлемді формаларды құру; жабыстырма техникасы; қағаз пластикасы; қазақ ұлттық мәдениеті бірліктерімен шығармашылық жұмыстар; қауіпсіздік техникасын сақтау: офтальмологиялық аспектіні ескере отыра қауіпсіздік техникасы ережелері;

3) раздел "Презентация, анализ и оценивание": презентация творческих работ; обсуждение и оценка творческих работ: комментирование и оценка творческих работ.
25. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 2 класса:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей": знание и понимание окружающего мира для слабовидящих обучающихся: визуальные характеристики природного мира (линия, цвет, форма, размер, фактура); визуальные характеристики созданного мира (линия, цвет, форма, размер, фактура); для незрячих обучающихся: зрительно-осязательное восприятие природного мира (линии, цвет, форма, размер, фактура); зрительно - осязательное восприятие созданного мира (линии, цвет, форма, размер, фактура); виды рельефных рисунков; восприятие и воспроизведение рельефного изображения с различными тифлографическими инструментами на приборе "Школьник"; знание и понимание искусства, культуры и традиций: виды и жанры изобразительного искусства; декоративно-прикладное искусство народов Казахстана (орнаменты, изделия, предметы быта, национальные костюмы); выражение чувств и развитие творческих идей; передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства; работа с источниками информации; планирование: планирование творческой деятельности;
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ": изображение окружающего мира: создание выразительных образов природы (снег, метель, дождь листопад); изображение представителей флоры и фауны; использование различных художественных материалов и средств для создания выразительных образов природы; материалы и техники выполнения творческих работ: художественные материалы и инструменты; природные и искусственные материалы для творческих работ; нетрадиционные материалы для творческих работ; эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать); технология изготовления: работа с измерительными инструментами; соединение материалов и компонентов простыми способами; создание объемных форм; техника лепки; бумагопластика; творческие работы с элементами казахской национальной культуры; понятие орнамента, его назначение и использование в быту; тактильно-осязательное восприятие орнаментов, анализ построения орнамента; виды орнаментов; выделение элементов орнамента; соблюдение техники безопасности: правила техники безопасности;

3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: шығармашылық жұмыстар көрмесін презентациялау; шығармашылық жұмыстарды талдау және бағалау; шығармашылық жұмыстарға мұғалімнің көмегімен шолу жасап, бағалау.
25. 2-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі нашар көретін білім алушылар үшін: табиғат әлемінің визуалды сипаты (сызық, түс, форма, пішін, фактура); құрылған әлемді көру-сипау арқылы қабылдау (сызықтар, түс, форма, пішін, фактура); рельефтілі бейнелердің түрлері; негізгі және құрамдас түстер; жылы және суық түстер; рельефтілі бейнені қабылдау және қайтадан салу; табиғи материалдар және геометриялық формалардың (таяқшалар) көмегімен сұлбаны салу амалдары; түрлі техникаларды қолдана отыра ішкі трафаретте штрихтау (солдан оңға, жоғарыдан төменге, шеңбер бойы); түрлі тифлографикалық құралдар – грифель, "Школьник" құралындағы қаламның көмегімен екі өлшемді қарапайым заттарды сызба түрінде бейнелеу (рельефтілі бейнені алу үшін шаблондар мен трафареттерді қолдана отыра); грифельдің көмегімен рельефтілі бейнелерді өшіру; қарапайым рельефтілі бейнелерді оқу; өнер, мәдениет және салт-дәстүрлерді білу және түсіну: сурет өнерінің түрлері мен жанрлары; Қазақстан халықтарының декоративті-қолданбалы өнері (оюлар, бұйымдар, тұрмыстық заттар, ұлттық киімдер); сезімдерін білдіріп, шығармашылық идеяларын дамыту; шығармашылық идеяларын дайындау; шығармашылық идеяларын жүзеге асыру; көркем бейне мен сезімдерін (эмоционалды көңіл-күйі мен мінезі) білдіру; ақпарат көздерімен жұмыс жасау;
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау": қоршаған ортаны бейнелеу; табиғаттың мәнерлі бейнелерін (қар, боран, жауын, жапырақтардың түсуі) сомдау; флора мен фауна өкілдерінің бейнелері; табиғаттың мәнерлі бейнелерін сомдау мақсатында түрлі көркем материалдар мен амалдарды қолдану; шығармашылық жұмыстарды орындау материалдары мен техникалары; көркем материалдар мен құралдар; шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар; шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар; әртүрлі материалдар (көркем, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, шимай графиясы, басу) эксперименттер; орындау технологиясы: өлшеуіш құралдармен жұмыс жасау; материалдар және құрамдас бөліктерін қарапайым әдістермен байланыстыру; көлемді формаларды құру; жабыстырма техникасы; қағаз пластикасы; қазақ ұлттық мәдениеті бірліктерімен шығармашылық жұмыстар; орындау технологиясы: өлшеуіш құралдармен жұмыс; материалдар және құрамдас бөліктерін қарапайым әдістермен байланыстыру; көлемді формаларды құру; жабыстырма техникасы; қағаз пластикасы; қазақ ұлттық мәдениеті бірліктерімен шығармашылық жұмыстар; ою ұғымы, оның қызметі мен тұрмыста қолданылуы; оюларды тактилді-сипау арқылы қабылдау, оюдың құрылымын талдау; ою түрлері; оюдың құрамдас бөліктерін белгілеу; қауіпсіздік техникасын сақтау: қауіпсіздік техникасы ережелері;

3) раздел "Презентация, анализ и оценивание": презентация творческой работы; обсуждение, анализ и оценка творческих работ: комментирование и оценка творческих работ.
26. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 3 класса:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей": знание и понимание окружающего мира для слабовидящих обучающихся: декоративные узоры и формы, созданные природой; обследование и интерпретация природных форм; для незрячих обучающихся: рельефное изображение декоративных узоров и форм, созданные природой; обследование и интерпретация природных форм с использованием тифлографических приборов и инструментов; знание и понимание искусства, культуры и традиций; различные произведения искусства отечественной и мировой культуры; декоративно-прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, изделия, национальные костюмы) доступные тактильно-осязательному восприятию и остаточному зрению; выражение чувств и развитие творческих идей: передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства; работа с различными источниками информации; планирование: планирование процесса работы; организация рабочего места;
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ": изображение окружающего мира: создание выразительных образов природы (снег, листопад, дождь, метель); изображение представителей флоры и фауны; использование различных художественных материалов и средств для создания выразительных образов природы; материалы и техники выполнения творческих работ: художественные материалы и инструменты; природные и искусственные материалы для творческих работ; нетрадиционные материалы для творческих работ; эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать); технология изготовления: работа с измерительными инструментами; соединение материалов и компонентов простыми способами; создание объемных форм; техника лепки; бумагопластика; творческие работы с элементами казахской национальной культуры и других народов; соблюдение техники безопасности: правила техники безопасности с учетом офтальмологического аспекта;
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание": презентация творческой работы; обсуждение и оценка творческих работ: анализ и оценка творческой работы.
27. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 4 класса:

3) "Презентация, талдау және бағалау": өз жұмысын (сұлба, бұйым) презентациялау; шығармашылық жұмыстарды талқылау, талдау және бағалау; шығармашылық жұмыстарға ұжыммен баға беру.
26. 3-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі нашар көретін білім алушылар үшін: қоршаған ортаны білуі және түсінуі; табиғат жасаған декоративті оюлар мен формалар; табиғи формаларды тексеру және түсіндіру; Брайль құралы және "Школьник" құралы, грифель, қарындаш, қалам, шаблон және трафареттің көмегімен табиғат жасаған формаларды рельефтілі бейнелеу; заттың сұлбасын шаблон және трафаретті қолдана отыра табиғи материалдың көмегімен жасау; рельефтілі бейнелер мен сюжетті суреттерді оқу; өнер, мәдениет және салт-дәстүрлерді білу және түсіну: отандық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі туындылары; тактилді-сипау арқылы қабылдау және қалдық көруге қолжетімді қазақ халқының және әлем халықтарының декоративті-қолданбалы өнері (оюлар, бұйымдар, ұлттық киімдер); сезімдерін білдіріп, шығармашылық идеяларын дамыту; шығармашылық идеяларын дайындау; шығармашылық идеяларын жүзеге асыру; көркем бейне мен сезімдерін (эмоционалды көңіл-күйі мен мінезі) білдіру; ақпарат көздерімен жұмыс жасау; жоспарлау: қызметін жоспарлау; жұмыс орнын ұйымдастыру.
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау": қоршаған ортаны бейнелеу; табиғаттың мәнерлі бейнелерін (қар, жапырақтардың түсуі, жауын, боран) сомдау; флора мен фауна өкілдерінің бейнелері; табиғаттың мәнерлі бейнелерін сомдау мақсатында түрлі көркем материалдар мен амалдарды қолдану; шығармашылық жұмыстарды орындау материалдары мен техникалары; көркем материалдар мен құралдар; шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар; шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар; әртүрлі материалдар (көркем, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, шимай графиясы, басу) эксперименттер; орындау технологиясы: өлшеуіш құралдармен жұмыс жасау; материалдар және құрамдас бөліктерін қарапайым әдістермен байланыстыру; көлемді формаларды құру; жабыстырма техникасы; қағаз пластикасы; қазақ халқы және өзге ұлттардың ұлттық мәдениеті бірліктерімен шығармашылық жұмыстар; қауіпсіздік техникасын сақтау: офтальмологиялық аспектіні ескере отыра қауіпсіздік техникасы ережелері;
3) "Презентация, талдау және бағалау": шығармашылық жұмысын презентациялау; шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау; көркем-шығармашылық жұмыстың нәтижесі.
27. 4-сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:

1) раздел "Исследование и развитие творческих идей": знание и понимание окружающего мира для слабовидящих обучающихся; декоративные узоры и формы, созданные природой; интерпретация природных форм; для незрячих обучающихся: декоративные узоры и формы, созданные природой; интерпретация природных форм; знание и понимание искусства, культуры и традиций: роль культуры и искусства в жизни человека; распознавание произведений искусства отечественной и мировой культуры; прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, узоры, изделия, предметы быта, национальные костюмы); выражение чувств и развитие творческих идей; разработка творческих идей; реализация творческих идей; передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства; поиск и обработка различных источников информации для развития творческих идей; планирование: планирование процесса работы;
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ": изображение окружающего мира: создание выразительных образов природы (природные явления); изображение представителей флоры и фаун; использование различных художественных материалов и средств для создания выразительных образов природы; материалы и техники выполнения творческих работ: художественные материалы и инструменты; природные и искусственные материалы для творческих работ; нетрадиционные материалы для творческих работ; эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, коллаж, кляксография, печать); технология изготовления: работа с измерительными инструментами; соединение материалов и компонентов простыми способами; создание объемных форм; техника лепки; бумагопластика; творческие работы с элементами казахской национальной культуры; соблюдение техники безопасности: правила техники безопасности с учетом офтальмологического аспекта;
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание": презентация творческой работы с использованием ИКТ; обсуждение анализ и оценка творческих работ: анализ и оценка выполненных работ.

1) "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі. Нашар көретін білім алушылар үшін: қоршаған ортаны білуі және түсінуі; табиғат жасаған декоративті оюлар мен формалар; табиғи формаларды түсіндіру; шығармашылық жұмысты өздігінен орындау; қарапайым суреттер мен оюлы кешендерді орындау. Көрмейтін білім алушылар үшін: табиғат жасаған декоративті оюлар мен формалар; табиғи формаларды түсіндіру; шығармашылық жұмысты өздігінен орындау; қарапайым суреттер мен оюлы кешендерді орындау; әртүрлі тифлографиялық құралдар мен аспаптарды қолдана отыра рельефтілі бейнелеудегі шығармашылық жұмысты өздігінен орындау; қарапайым суреттер мен оюлы кешендерді орындау; күрделілігі әртүрлі деңгейдегі рельефтілі суреттерді оқу және оларды нақты заттармен салыстыру; өнер, мәдениет және салт-дәстүрлерді білу және түсіну: өнер мен мәдениеттің адам өміріндегі рөлі; отандық және әлемдік мәдениет өнерінің туындыларын тану; қазақ халқының және әлем халықтарының декоративті-қолданбалы өнері (оюлар, өрнектер, бұйымдар, тұрмыстық заттар, ұлттық киімдер); сезімдерін білдіріп, шығармашылық идеяларын дамыту; шығармашылық идеяларын дайындау; шығармашылық идеяларын жүзеге асыру; көркем бейне мен сезімдерін (эмоционалды көңіл-күйі мен мінезі) мәнерлі амалдардың көмегімен білдіру; шығармашылық идеяларды дамыту мақсатында түрлі ақпарат көздерін іздестіріп, талдау жасау; жоспарлау: қызметін жоспарлау;
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау" бөлімі: қоршаған ортаны бейнелеу; табиғаттың мәнерлі бейнелерін (табиғат құбылыстары) сомдау; флора мен фауна өкілдерінің бейнелері; табиғаттың мәнерлі бейнелерін сомдау мақсатында түрлі көркем материалдар мен амалдарды қолдану; шығармашылық жұмыстарды орындау материалдары мен техникалары; көркем материалдар мен құралдар; шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар; шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар; әртүрлі материалдар (көркем, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, коллаж, шимай графиясы, басу) эксперименттер; орындау технологиясы: өлшеуіш құралдармен жұмыс жасау; материалдар және құрамдас бөліктерін қарапайым әдістермен байланыстыру; көлемді формаларды құру; жабыстырма техникасы; қағаз пластикасы; қазақ халқының ұлттық мәдениеті бірліктерімен шығармашылық жұмыстар; қауіпсіздік техникасын сақтау: офтальмологиялық аспектіні ескере отыра қауіпсіздік техникасы ережелері;
3) "Презентация, талдау және бағалау": АКТ-ды қолдана отырып, шығармашылық жұмысын презентациялау; шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау; орындалған жұмыстарды талдау және бағалау.

Глава 4. Система целей обучения
28. Цели обучения в Программе для каждого класса представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третьи числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию учебной цели. Например: в кодировке 1.2.1.3, "1" – класс, "2.1" – подраздел, "3" – нумерация учебной цели.
29. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 знать особенности окружающего мира, знакомые образы и формы (линия, цвет, форма, размер, фактура) для слабовидящих и незрячих обучающихся;
0.​1.​1.​2 знать и определять цвета для слабовидящих и частично видящих;
0.​1.​1.​3 знать виды рельефных изображений (рисунок, аппликационный и барельефный) и использовать их в своей творческой работе на приборах "Графика", "Школьник";
0.​1.​1.​4 знать и определять цвета рисунков с помощью условных обозначений по Брайлю
1.​1.​1.​1 знать особенности окружающего мира, знакомые образы и формы (линия, цвет, форма, размер, фактура) для слабовидящих и незрячих обучающихся;
1.​1.​1.​2 знать и определять цвета для слабовидящих и частично видящих;
1.​1.​1.​3 знать виды рельефных изображений (контурный рисунок, аппликационный и барельефный) и использовать их в своей творческой работе на приборах "Графика", "Школьник";
1.​1.​1.​4 знать и определять цвета рисунков с помощью условных обозначений по Брайлю
2.​1.​1.​1 описывать особенности окружающего мира при изучении знакомых образов и форм(линия,цвет, форма, размер, фактура) для слабовидящих и незрячих обучающихся;
2.​1.​1.​2 понимать виды рельефных изображений (контурный рисунок, аппликационный и барельефный) и использовать их в своей творческой работе на приборе "Школьник"
3.​1.​1.​1 определять и распознавать декоративные узоры, орнаменты и формы, созданные природой и интерпретировать их в собственных работах посредством зрительно-осязательного способа восприятия для слабовидящих и незрячих обучающихся;
3.​1.​1.​2 определять виды рельефного изображения и правильно воспроизводить их в сюжетном рисовании на брайлевском приборе и приборе "Школьник", приборе "Н.А.Семевского"
4.​1.​1.​1 понимать и распознавать декоративные узоры, орнаменты и формы, созданные природой и интерпретировать их в собственных работах посредством зрительно-осязательного способа восприятия;
4.​1.​1.​2 выполнять самостоятельно творческую работу в рельефном изображении;
4.​1.​1.​3 использовать различные тифлографические инструменты для создания художественной работы
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства на основе зрительно-осязательного восприятия;
0.​1.​2.​2 знать простейшие элементы орнамента прикладного искусства казахского народа
1.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства на основе зрительно-осязательного восприятия;
1.​1.​2.​2 знать простейшие элементы орнамента прикладного искусства казахского народа
2.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства и описывать их отличительные особенности (характеристики) на основе зрительно-осязательного восприятия;
2.​1.​2.​2 определять основные элементы (орнамент, цвет, материал) прикладного искусства народов Казахстана
3.​1.​2.​1 определять особенности различных произведений искусства, культуры на основе зрительно-осязательного восприятия;
3.​1.​2.​2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
4.​1.​2.​1 определять и объяснять особенности при изучении произведения искусства, ремесла, дизайна, национальной и мировой культуры на основе зрительно-осязательного восприятия;
4.​1.​2.​2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира

4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Бағдарламада оқыту мақсаттары әр сыныпқа кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.3 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "3" – оқыту мақсатының реттік саны.
29. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
0. 1. 1. 1 қоршаған орта объектілерінің ерекшеліктерін, таныс бейнелер мен форма ларды (сызық, түс, форма, өлшем, фактура) білу (нашар көретін және көрмейтін білім алушылар үшін);
0. 1. 1. 2 түстерді біліп, анықтау (нашар көретін және жартылай көретіндер үшін);
0. 1. 1. 3 рельефтілі бейнелердің түрлерін (контурлы сурет, жапсырма және барельефтілі) білу және "Графика", "Школьник" құралдарында өзінің шығармашылық жұмысынд а қолдану;
0. 1. 1. 4 Брайль жүйесі бойынша шартты белгілердің көмегімен түстерді біліп, анықтау
1. 1. 1. 1 қоршаған орта объектілерінің ерекшеліктерін, таныс бейнелер мен форма ларды (сызық, түс, форма, өл шем, фактура) білу (нашар көретін және көрмейтін білім алушылар үшін);
1. 1. 1. 2 түстерді біліп, анықтау (нашар көретін және жартылай көретіндер үшін);
1. 1. 1. 3 рельефтілі бейнелердің түрлерін (контур лы сурет, жапсырма және барельефтілі) білу және "Графика", "Школьник" құралдарында өзінің шығармашылық жұмысында қолдану;
1. 1. 1. 4 Брайль жүйесі бойынша шартты белгілердің көмегімен түстерді біліп, анықтау
2. 1. 1. 1 таныс бейнелер мен формаларды (сызық, түс, форма, өл шем, фактура) зерттеу кезін де қоршаған ортаның ерек шеліктерін сипаттау (нашар көретін және көрмейтін білім алушылар үшін);
2. 1. 1. 2 рельефтілі бейнелердің түрлерін (контурлы сурет, жапсырма және барельефтілі) білу және "Школьник" құралдарында өзінің шығар машылық жұмысында қолдану
3. 1. 1. 1 оюлар, өрнектер мен табиғат жасаған формаларды анықтап, тану және қабылдаудың көру-сипау арқылы өзінің жұмыстарында түсіндіру (нашар көретін және көрмейтін білім алушылар үшін);
3. 1. 1. 2 рельефтілі бейне түрлерін анықтау, оларды сюжетті сурет салуда бейнелеу және Брайль құралы, "Школьник" құралы, Н.А. Семевский құралында дұрыс қайта салу
4. 1. 1. 1 оюлар, өрнектер мен табиғат жасаған формаларды анықтап, тану және қабылдаудың көру-сипау арқылы өзінің жұмыстарын да түсіндіру;
4. 1. 1. 2 рельефтілі бейнеде өздігінен шығармашы лық жұмысты орындау;
4. 1. 1. 3 шығармашылық жұмысты жасау үшін түрлі тифлографиялық құралдарды қолдану
1.2
Өнер, мәдениет пен салт-дәстүрлерді білу және түсіну
0. 1. 2. 1 сурет өнерінің негізгі түрлерімен жанр ларын, олардың ерекше сипаттарын көру-сипау арқылы анықтау;
0. 1. 2. 2 қазақ халқының қолданбалы өнерінің қарапайым элементте рін білу
1. 1. 2. 1 сурет өнерінің негізгі түрлерімен жанрларын, олардың ерекше сипаттарын көру-сипау арқылы анықтау;
1. 1. 2. 2 қазақ халқының қолданбалы өнерінің қарапайым элементтерін білу
2. 1. 2. 1 сурет өнерінің негізгі түрлерімен жанрларын анықтау, олардың ерекше сипаттарын көру-сипау арқылы бейнелеу;
2. 1. 2. 2 Қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін (ою, түс, материалдар) анықтау
3. 1. 2. 1 көру-сипау арқылы қабылдау негізінде түрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтап, сипаттау
4. 1. 2. 1 қабылдаудың көріп-сипау амалы негізінде ұлттық және әлемдік өнер туындыларын, кәсіппен дизайнды зерттеу барысында ерекшеліктерін анықтап, түсіндіру;
4. 1. 2. 2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтап, сипаттау

1.3 Выражение чувств и развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 выражать в творческих идеях свои впечатления об окружающем мире
1.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние и характер) выразительными средствами искусства
2.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние и характер) выразительными средствами искусства;
2.​1.​3.​2 собирать информацию из определенных источников для развития творческих идей
3.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние и характер) обоснованно выбирая техники работ;
3.​1.​3.​2 собирать информацию из определенных источников для развития творческих идей
4.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние и характер) комбинируя разные техники работы;
4.​1.​3.​2 отбирать информацию из различных источников для развития творческих идей (включая ИКТ)
1.4 Планирование
2.​1.​4.​1 определять последовательность выполнения творческой работы
3.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
4.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 изображать определенные элементы окружающего мира (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих) простыми способами
1.​2.​1.​1 изображать определенные элементы окружающего мира (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих) простыми способами
2.​2.​1.​1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих), для выражения творческих идей различными способами
3.​2.​1.​1 изображать различные визуальные элементы окружающего мира для выражения творческих идей (визуальных -для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих)
4.​2.​1.​1 создавать различные комбинации визуальных элементов окружающего мира для выражения творческих идей (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих)
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать инструменты и материалы (художественные, природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
1.​2.​2.​1 использовать инструменты и материалы (художественные, природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
2.​2.​2.​1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя различные приемы и техники
3.​2.​2.​1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники;
3.​2.​2.​2 выбирать альтернативные материалы и способы выполнения работы
4.​2.​2.​1 использовать и экспериментировать с самостоятельно выбранными инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники;
4.​2.​2.​2 предлагать оптимальное решение в применении материалов и выполнении работ

1.3 Сезімдерін білдіру және шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларда қоршаған орта туралы өзінің әсерін білдіру
1. 1. 3. 1 шығармашылық идеялар және сезімдерін (эмоционалды көңіл-күй мен мінезін) өнердің мәнерлі амалдары арқылы білдіру
2. 1. 3. 1 шығармашылық идеялар және сезімдерін (эмоционалды көңіл-күй мен мінезін) өнердің мәнерлі амалдары арқылы білдіру;
2. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту мақсатында белгілі қайнар көздерден ақпаратты жинақтау
3. 1. 3. 1 шығармашылық идеялар және сезімдерін (эмоционалды көңіл-күй мен мінезін) жұмыс техникаларын негіздеме арқылы таңдай отыра білдіру;
3. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту мақсатында белгілі қайнар көздерден ақпаратты жинақтау
4. 1. 3. 1 шығармашылық идеялар және сезімдерін (эмоционалды көңіл-күй мен мінезін) жұмыс техникаларын негіздеме арқылы таңдай отыра білдіру;
4. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту мақсатында түрлі қайнаркөздерден ақпаратты таңдау (АКТ-ды қоса)
1.4 Жоспар лау
2. 1. 4. 1 шығарма шылық жұмысты орындау реттілігін анықтау
3. 1. 4. 1 жұмыс процесін жоспарлау және жұмыс орнын дұрыс ұйымдас тыру
4. 1. 4. 1 жұмыс процесін жоспарлау және жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
2) "Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
0. 2. 1. 1 қоршаған ортаның белгілі бір элементтерін (визуал дылар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қарапайым әдістермен бейнелеу
1. 2. 1. 1 қоршаған ортаның белгілі бір элемент терін (визуалды лар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қарапайым әдістермен бейнелеу
2. 2. 1. 1 шығармашылық идеяларды белгілі бір әдістермен беру мақсатында қоршаған ортаның белгілі бір элементтерін (визуалдылар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қарапайым әдістермен бейнелеу
3. 2. 1. 1 шығармашылық идеяларды түрлі әдістермен беру мақсатында қоршаған ортаның белгілі бір элементтерін (визуалдылар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қарапайым әдістермен бейнелеу
4. 2. 1. 1 шығармашылық идеяларды түрлі әдістермен беру мақсатында қоршаған ортаның визуалды элементтерінің (визуалдылар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) түрлі құрамдарын жасау
2.2 Шығармашылық жұмыс тарды жасаудың материал дары мен техника лары
0. 2. 2. 1 қарапайым амалдар мен техникалардың көмегімен аспаптар мен ма териал дарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану
1. 2. 2. 1 қарапайым амалдар мен техникалар дың көмегімен аспаптар мен материал дарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану
2. 2. 2. 1 түрлі амалдар мен техникаларды қолдана отыра аспаптар мен материалдарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану және экспериментжасау
3. 2. 2. 1 күрделірек амалдар мен техникаларды қолдана отыра аспаптар мен материалдарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану және экспериментжасау;
3. 2. 2. 2 баламалы материалдар мен жұмысты орындау амалдарын таңдау
4. 2. 2. 1 күрделірек амалдар мен техникаларды қолдана отыра өзі таңдаған аспаптар және материалдарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану және экспериментжасау;
4. 2. 2. 2 материалдарды қолдану және жұмыстарды орындауда тиімді шешімді ұсыну

2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​1 знать простые виды и способы соединения деталей;
0.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами, используя пластилин, бумажный и бросовый материал;
0.​2.​3.​3 определять простейшие элементы орнамента казахской национальной культуры как средства художественного оформления предметов быта
1.​2.​3.​1 знать простые виды и способы соединения деталей;
1.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами, используя пластилин, бумажный и бросовый материал;
1.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
2.​2.​3.​1 применять различные виды и способы соединения деталей в лепке, конструировании и моделировании при помощи сохранных анализаторов;
2.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами, используя пластилин, бумажный и бросовый материал;
2.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
3.​2.​3.​1 использовать различные виды и способы лепки, конструирования и моделирования добиваясь точности при помощи сохранных анализаторов;
3.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами, используя пластилин, бумажный и бросовый материал;
3.​2.​3.​3 использовать декоративные элементы казахской национальной культуры и других народов
4.​2.​3.​1 использовать различные виды и способы лепки, конструирования и моделирования соблюдая точность при помощи сохранных анализаторов;
4.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами, используя пластилин, бумажный и бросовый материал;
4.​2.​3.​3 использовать элементы казахской национальной культуры и других народов при создании творческих работ
2.4 Соблюдение техники безопасности
0.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты соблюдая технику безопасности
1.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
2.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
4.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
0.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми способами
1.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс
2.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс
3.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
4.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию

2.3 Дайындау технологиясы
0. 2. 3. 1 құрамдас бөліктерді қосудың қарапайым әдістерін білу;
0. 2. 3. 2 ермексаз, қағаз және қалдық материалды қолдана отыра белгілі бір амалдардың көмегімен қарапайым және көлемді формаларды жасау;
0. 2. 3. 3 тұрмыстық заттарды көркем безендіру амалы ретінде қазақ ұлттық оюының қарапайым элементтерін анықтау
1. 2. 3. 1 құрамдас бөліктерді қосудың қарапайым әдістерін білу;
1. 2. 3. 2 ермексаз, қағаз және қалдық материалды қолдана отыра белгілі бір амалдардың көмегімен қарапайым және көлемді формаларды жасау;
1. 2. 3. 3 қазақ ұлттық мәдениетінің элемент терін шығармашылық жұмыстарды жасауда қолдану
2. 2. 3. 1 сақталған анализаторлардың көмегімен жабыстыру, құрау және модельдеуде бөліктерді қосудың түрлі әдістері мен амалдарын қолдану;
2. 2. 3. 2 ермексаз, қағаз және қалдық материалды қолдана отыра белгілі бір амалдардың көмегімен қарапайым және көлемді формаларды жасау;
2. 2. 3. 3 қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін шығармашылық жұмыстарды жасауда қолдану
3. 2. 3. 1 сақталған анализаторлардың көмегімен жабыстыру, құрау және модельдеуде нақтылыққа қол жете отыра бөліктерді қосудың түрлі әдістері мен амалдарын қолдану; 3. 2. 3. 2 ермексаз, қағаз және қалдық материалды қолдана отыра белгілі бір амалдардың көмегімен қарапайым және көлемді формаларды жасау;
3. 2. 3. 3 қазақ ұлттық және басқа халықтардың мәдениеті нің сән элементтерін қолдану
4. 2. 3. 1 сақталған анализаторлардың көмегімен жабыстыру, құрау және модельдеуде бөліктерді қосудың түрлі әдістері мен амалдарын қолдану;
4. 2. 3. 2 ермексаз, қағаз және қалдық материалды қолдана отыра белгілі бір амалдардың көмегімен қарапайым және көлемді формаларды жасау;
4. 2. 3. 3 қазақ ұлттық мәдениеті және басқа да халықтардың элементтерін шығармашылық жұмыстарды жасауда қолдану
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
0. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отыра материалдар мен құралдарды қолдану
1. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отыра материалдар мен құралдарды қолдану
2. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отыра материалдар мен құралдарды қолдану
3. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отыра материалдар мен құралдарды қолдану
4. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отыра материалдар мен құралдарды қолдану
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1. Презентация
0. 3. 1. 1 өзінің жұмысын (сұлба, бұйым) қарапайым әдістермен көрсету
1. 3. 1. 1 негізгі идея мен процесті түсіндіре отыра өзінің жұмысын (сұлба, бұйым) көрсету
2. 3. 1. 1 негізгі идея мен процесті түсіндіре отыра өзінің жұмысын (сұлба, бұйым) көрсету
3. 3. 1. 1 арнайы терми нологияны қолдана отыра негізгі идея мен процесті түсіндіре отыра өзінің жұмысын (сұлба, бұйым) көрсету
4. 3. 1. 1 арнайы терми нологияны қолдана отыра негізгі идея мен процесті түсіндіре отыра өзінің жұмысын (сұлба, бұйым) көрсету

3.2 Обсуждение и оценка творческих работ
0.​3.​2.​1 комментировать творческую работу с помощью учителя
1.​3.​2.​1 комментировать творческую работу
2.​3.​2.​1 комментировать творческую работу и вносить предложения по ее улучшению
3.​3.​2.​1 объяснять и предлагать идеи для улучшения творческой работы
4.​3.​2.​1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы
30. Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Художественный труд" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей, реализуемых в каждом разделе.
31. Возможность распределения часов на изучение раздела и тем дана на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой
учебной программе
по учебному предмету
"Художественный труд" для
обучающихся 0-4 классов
уровня начального образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 знать особенности окружающего мира, знакомые образы и формы (линия, цвет, форма, размер, фактура) для слабовидящих и незрячих обучающихся;
0.​1.​1.​3 знать виды рельефных изображений (контурный рисунок, аппликационный и барельефный) и использовать их в своей творческой работе на приборах "Графика", "Школьник"
1.3 Выражение чувств и развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 выражать в творческих идеях свои впечатления об окружающем мире
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать инструменты и материалы (природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
2.4 Соблюдение техники безопасности
0.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты соблюдая технику безопасности
2. Моя школа
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​2 знать и определять цвета для слабовидящих и частично видящих;
0.​1.​1.​4 знать и определять цвета рисунков с помощью условных обозначений по Брайлю
2.1 Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 изображать определенные элементы окружающего мира (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих) простыми способами

3.2 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
0. 3. 2. 1 шығармашылық жұмысты мұғалімнің көмегімен талқылау
1. 3. 2. 1 шығармашылық жұмысты талқылау
2. 3. 2. 1 шығармашылық жұмысты талқылау және оны жақсарту бойынша ұсыныс жасау
3. 3. 2. 1 шығармашылық жұмысты түсіндіру және оны жақсарту бойынша ұсыныс жасау
4. 3. 2. 1 шығармашылық жұмысты көрсеткіштерге сәйкес бағалау, оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу
30. Бағдарлама көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
31. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін "Көркем
еңбек" оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
1. Зерттеу және шығармашылық идеяларды дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
0. 1. 1. 1 қоршаған орта объектілерінің қасиеттерін, таныс бейнелер мен формаларды (сызық, түс, форма, өлшем, фактура) білу;
0. 1. 1. 3 рельефтілі бейнелердің түрлерін (контурлы сурет, аппликациялық және барельефтілі) білу және "Графика", "Школьник" құралдарында өзінің шығармашылық жұмысында қолдану
1.3 Сезімдерін білдіру және шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларда қоршаған орта туралы өзінің әсерін білдіру
2.2 Шығармашылық жұмыстарды жасаудың материалдары мен техникалары
0. 2. 2. 1 аспаптар және материалдарды (табиғи және жасанды) қолдану
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
0. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отыра материалдар мен құралдарды қолдану
2. Менің мектебім
1. Зерттеу мен шығар машылық идеяларды дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
0. 1. 1. 2 түстерді біліп, анықтау (нашар көретін және жартылай көретіндер үшін);
0. 1. 1. 4 Брайль жүйесі бойынша шартты белгілердің көмегімен түстерді біліп, анықтау
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
0. 2. 1. 1 қоршаған ортаның белгілі бір элементтерін (визуалдылар – нашар көретін дер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қарапайым әдістермен бейнелеу

2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​1 знать простые виды и способы соединения деталей
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1.Исследование и развитие творческих идей
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства на основе зрительно-осязательного восприятия
1.3 Выражение чувств и развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 выражать в творческих идеях свои впечатления об окружающем мире
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображения окружающего мира
0.​2.​1.​1 изображать определенные элементы окружающего мира (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих) простыми способами
2.3 Технологии изготовления
0.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами,
используя пластилин, бумажный и бросовый материал
4. Мир вокруг нас
1.Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 знать особенности окружающего мира, знакомые образы и формы (линия, цвет, форма, размер, фактура) для слабовидящих и незрячих обучающихся;
0.​1.​1.​3 знать виды рельефных изображений (контурный рисунок, аппликационный и барельефный) и использовать их в своей творчексой работе на приборах "Графика", "Школьник"
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 изображать определенные элементы окружающего мира (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих) простыми способами;
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать инструменты и материалы (художественные, природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
3. Презентация, анализ и оценивание
3.2 Обсуждение и оценка творческих работ
0.​3.​2.​1 комментировать творческую работу с помощью учителя
3 четверть
5. Путешествие
1. Исследование и развитие творческих идей
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства на основе зрительно-осязательного восприятия
1.3 Выражение чувств и развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 выражать в творческих идеях свои впечатления об окружающем мире
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать инструменты и материалы (художественные, природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами,
используя пластилин, бумажный и бросовый материал
6. Традиции и фольклор

2.3 Жасау технологиялары
0. 2. 3. 1 құрамдас бөліктерді қосудың қарапайым әдістерін білу
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
1. Зерттеу мен шығар машылық идеяларды дамыту
1.2 Өнер, мәдениет пен салт-дәстүрлерді білу және түсіну
0. 1. 2. 1 сурет өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын, олардың ерекше сипаттарын көру-сипау арқылы анықтау
1.3 Сезімдерін білдіру және шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларда қоршаған орта туралы өзінің әсерін білдіру
2. Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау
2.1 Қоршаған әлемді бейнелеу
0. 2. 1. 1 қоршаған ортаның белгілі бір элементтерін (визуалдылар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қарапайым әдіс термен бейнелеу
2.3 Жасау технологиялары
0. 2. 3. 2 ермексаз, қағаз бен қалдық материалдарды қолдана отыра қарапайым көлемді формаларды құру
4. Бізді қоршаған әлем
1. Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
0. 1. 1. 1 қоршаған орта объектілерінің қасиеттерін, таныс бейнелер мен формаларды (сызық, түс, форма, өлшем, фактура) білу;
0. 1. 1. 3 рельефтілі бейнелердің түрлерін (контурлы сурет, аппликациялық және барельефтілі) білу және "Графика", "Школьник" құралдарында өзінің шығармашылық жұмысында қолдану
2. Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау
2.1 Қоршаған әлемді бейнелеу
0. 2. 1. 1 қоршаған ортаның белгілі бір элементтерін (визуалдылар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қарапайым әдіс термен бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмыстарды жасаудың материалдары мен техникалары
0. 2. 2. 1 қарапайым амалдар мен техникалардың көмегімен аспаптар мен материалдарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану
3. Презентация, талдау және бағалау
3.2 Шығарма шылық жұмыстарды талқылап, бағалау
0. 3. 2. 1 шығармашылық жұмысты мұғалімнің көмегімен түсіндіру
3-тоқсан
5. Саяхат
1. Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту
1.2 Өнер, мәдениет пен салт-дәстүрлерді білу және түсіну
0. 1. 2. 1 сурет өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын, олардың ерекше сипаттарын көру-сипау арқылы анықтау
1.3 Сезімдерін білдіру және шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 шығармашылық идеяларда қоршаған орта туралы өзінің әсерін білдіру
2. Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау
2.2 Шығармашылық жұмыстарды жасаудың материалдары мен техникалары
0. 2. 2. 1 қарапайым амалдар мен техникалардың көмегімен аспаптар мен материалдарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану
2.3 Жасау технологиялары
0. 2. 3. 2 ермексаз, қағаз бен қалдық материалдарды қолдана отыра қарапайым көлемді формаларды құру
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
2.​2.​2.​1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя различные приемы и техники
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
2.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
3.​1.​1.​1 определять и распознавать декоративные узоры, орнаменты и формы, созданные природой и интерпретировать их в собственных работах посредством зрительно-осязательного способа восприятия для слабовидящих и незрячих обучающихся;
3.​1.​1.​2 определять виды рельефного изображения и правильно воспроизводить их в сюжетном рисовании на брайлевском приборе и приборе "Школьник", приборе "Н.А.Семевского"
1.3 Выражение чувств и развитие творческих идей
3.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние и характер) обоснованно выбирая техники работ
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
3.​2.​1.​1 изображать различные визуальные элементы окружающего мира для выражения творческих идей (визуальных - для слабовидящих, тактильно-осязательных для незрячих)
2.3 Технология изготовления
3.​2.​3.​1 использовать различные виды и способы лепки, конструирования и моделирования добиваясь точности при помощи сохранных анализаторов
3. Презентация, анализ и оценивание
3.2 Обсуждение и оценка творческих работ
3.​3.​2.​1 объяснять и предлагать идеи для улучшения творческой работы
2. Что такое хорошо, что такое плохо?
(свет и темнота)
1. Исследование и развитие творческих идей
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
3.​1.​2.​1 определять особенности различных произведений искусства, культуры на основе зрительно-осязательного восприятия
1.3 Выражение чувств и развитие творческих идей
3.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние и характер) обоснованно выбирая техники работ
1.4 Планирование
3.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
3.​2.​2.​1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники
2 четверть

2. Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау
2.2 Шығармашылық жұмыстарды жасаудың материалдары мен техникалары
2. 2. 2. 1 түрлі амалдар мен техникаларды қолдана отыра аспаптар мен материалдарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану және эксперимент жасау
3. Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
2. 3. 1. 1 негізгі идея мен процесті түсіндіре отыра өзінің шығармашылық жұмысын (сұлба, бұйым) көрсету
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Тірі табиғат
1. Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
3. 1. 1. 1 оюлар, өрнектер мен табиғат жасаған формаларды анықтап, тану және қабылдаудың көру-сипау арқылы өзінің жұмыстарында түсіндіру (нашар көретін және көрмейтін білім алушылар үшін);
3. 1. 1. 2 рельефтілі бейне түрлерін анықтау, оларды сюжетті сурет салуда бейнелеу және Брайль құралы, "Школьник" құралы, Н.А. Семевский құралында дұрыс қайта салу
1.3 Сезімдерін білдіру және шығармашылық идеяларды дамыту
3. 1. 3. 1 шығармашылық идеялар және сезімдерін (эмоционалды көңіл күй мен мінезін) жұмыс техникаларын негіздеме арқылы таңдай отыра білдіру
2. Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау
2.1 Қоршаған әлемді бейнелеу
3. 2. 1. 1 шығармашылық идеяларды беру мақсатында қоршаған ортаның түрлі визуалды элементтерін (визуалдылар – нашар көретіндер үшін, тактилді-сипау – көрмейтіндер үшін) қолдану
2.3 Жасау технологиясы
3. 2. 3. 1 сақталған анализаторлардың көмегімен жабыстыру, құрау және модельдеуде нақтылыққа қол жете отыра бөліктерді қосудың түрлі әдістері мен амалдарын қолдану
3. Презентация, талдау және бағалау
3.2 Шығармашылық жұмыс тарды талқылап, бағалау
3. 3. 2. 1 шығармашылық жұмысты түсіндіру және оны жақсарту бойынша ұсыныс жасау
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1. Зерттеу мен шығармашылық идеяларды дамыту
1.2 Өнер, мәдениет пен салт-дәстүрлерді білу және түсіну
3. 1. 2. 1 көру-сипау арқылы қабылдау негізінде түрлі өнер туындыларының ерекшеліктерін анықтау
1.3 Сезімдерін білдіру және шығармашылық идеяларды дамыту
3. 1. 3. 1 шығармашылық идеялар және сезімдерін (эмоционалды көңіл күй мен мінезін) жұмыс техникаларын негіздеме арқылы таңдай отыра білдіру
1.4 Жоспарлау
3. 1. 4. 1 жұмыс процесін жоспарлау және жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
2. Шығармашылық жұмыстарды жасап, дайындау
2.2 Шығармашылық жұмыстарды жасаудың материалдары мен техникалары
3. 2. 2. 1 күрделірек амалдар мен техникалар ды қолдана отыра аспаптар мен материалдарды (көркем, табиғи және жасанды) қолдану және эксперимент жасау
2-тоқсан

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - укрепление здоровья обучающихся, овладение знаниями и умениями в области физической культуры, приобретение спортивно-специфических двигательных навыков, стабилизация и коррекция нарушений в двигательной сфере.
3. Задачи Программы:
1) формирование двигательных умений и навыков;
2) развитие физических качеств (ловкости, гибкости, равновесия, выносливости);
3) привитие навыков гигиены;
4) формирование представлений о пользе занятий по адаптивной физической культуре (далее – АФК), о значении и технике физических упражнений, методике их проведения, о явлениях природы, общественной жизни.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) формирование умений и навыков самостоятельной пространственной ориентировки в спортивном зале, пользование спортивным инвентарем и адаптированными пособиями с использованием сохранных анализаторов;
2) содействие минимизации навязчивых стереотипных движений;
3) развитие способности сохранных анализаторов к восприятию окружающих предметов и пространства;
4) формирование жизненно-необходимых навыков, способствующих успешной социализации.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение предмету "Адаптивная физическая культура" осуществляется на основе ценностно-ориентированного, деятельностного, личностно-ориентированного, дифференцированного и коммуникативного подходов.
6. Через реализацию ценностно-ориентированного подхода в обучении формируется правильное поведение и поступки обучающихся, действуя как важный фактор мотивации личности, который реализуется через участие обучающихся в национальных и спортивных играх, воспитывая казахстанский патриотизм и гражданскую ответственность, уважение друг к другу, стремление к сотрудничеству, умение достойно проигрывать и достойно идти к победе.
7. Личностно-ориентированный подход предполагает осознание обучающимися физических способностей через подготовительные, общеразвивающие упражнения, а также создание условий для развития двигательной активности, способствующих сохранению и укреплению здоровья с учетом возрастных, физических, психических особенностей, офтальмологического аспекта и сопутствующих диагнозов.

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты – балалардың денсаулығын нығайту, дене шынықтыру мәдениеті саласандағы білім мен біліктіліктерді меңгерту, спорттық-ерекше қимыл дағдыларын игерту, қозғалыс саласындағы бұзылыстарды тұрақтандыру және түзету.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қозғалыс біліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) дене қасиеттерін дамыту (ептілік, икемділік, тепе-теңдік, төзімділік);
3) гигиена дағдыларын үйрету;
4) бейімделген дене шынықтыру бойынша (бұдан әрі – БДШ) сабақтардың пайдасы туралы, дене жаттығуларының маңызы мен техникасы, оларды өткізу әдістемесі туралы, табиғат құбылыстары, қоғамдық өмір туралы түсініктерді қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) спорт залында өз бетінше кеңістікті бағдардаудың біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, сақталған талдағыштарын пайдалана отырып, спорттық жабдықтарды және бейімделген құралдарды пайдалану;
2) әдетке айналған, стереотипті қозғалыстарды азайтуға жәрдемдесу;
3) сақталған талдағыштардың қоршаған заттар мен кеңістікті қабылдау қабілетін дамыту;
4) тиімді әлеуметтенуіне септігін тигізетін өмірлік-қажетті дағдыларды қалыптастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Бейімделген дене шынықтыру" пәніне оқыту құндылыққа, іс-әрекетік, тұлғаға бағытталған, сараланған және коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Білім берудегі құндылыққа бағытталған тәсілді іске асыру арқылы білім алушылардың дұрыс мінез-құлқы мен әрекеттері қалыптастырылады, ол білім алушылардың ұлттық және спорттық ойындарға қатысуы арқылы жүзеге асырылады да, қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке, бір-біріне құрмет көрсетуге, ынтымақтастыққа ұмтылуға, абыроймен жеңіле білуге және жеңіске абыроймен жете білуге тәрбиелейді.
7. Тұлғаға бағытталған тәсіл дайындық, жалпы дамыту жаттығулары арқылы білім алушылардың өз дене қабілеттерін сезінуін, жас, дене, психикалық ерекшеліктерін, офтальмологиялық аспектісін және ілеспелі диагноздарын ескере отырып, денсаулықты сақтау мен нығайтуға ықпал ететін қозғалыс белсенділігін дамытуға жағдай жасауды көздейді.

8. Принцип деятельностного подхода - это совместная деятельность учителя и обучающихся, основанная на началах сотрудничества и взаимопонимания, где особое внимание следует уделять детям с неразвитыми, скованными движениями.
9. Дифференцированный подход предполагает учет клинических форм, характера нарушений зрения и аномалий развития, степень тяжести зрительной патологии, а также систематический контроль за динамикой физического развития, двигательных способностей и степенью исправления двигательных нарушений.
10. При выполнении физических упражнений обучающихся делят по клиническим формам нарушения зрения на две группы:
1) к первой группе относятся обучающиеся с близорукостью с изменением глазного дна, подвывихом хрусталика, косоглазием;
2) ко второй группе относятся обучающиеся с атрофией зрительного нерва, дальнозоркостью, альбинизмом.
11. Коммуникативный подход реализуется через методический прием обучения - метод слова: беседа, описание, объяснение, инструктирование, замечание, исправление ошибок, указания, команды, устное оценивание. Речевая практика в процессе адаптивного физического воспитания создает условия для понимания значений и накопления все большего числа слов, терминов, употребляемых при освоении движений.
12. Оборудование спортивного зала предполагает: тренажеры (беговая дорожка, роликовые тренажеры, велотренажер), наклонная скамейка, шведские стенки, гимнастические скамейки, гимнастические маты, обручи, скакалки, гимнастические палки, озвученные мячи для голбола, торбола, футбола, баскетбольные мячи, волейбольные мячи, футбольные мячи, малые теннисные мячи, баскетбольные кольца, эспандеры, набивные мячи, индивидуальные коврики, тактильные коврики, канат, магнитофон; комплексы упражнений, напечатанные шрифтом Брайля; аудиозаписи в соответствии с программой обучения; видеофильмы, соответствующие тематике программы по физической культуре.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
13. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 0 классе – 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
3) в 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
14. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Теоретические сведения";
2) раздел "Гимнастика";
3) раздел "Национальные и интеллектуальные игры";
4) раздел "Подвижные игры";

8. Іс-әрекет тәсілі қағидасы – бұл өзара түсіністік пен ынтымақтастық бастамасына негізделген мұғалім мен білім алушылардың бірлескен қызметі, мұнда қимыл-қозғалысы дамымаған, қысылып-қымтырылған балаларға ерекше көңіл бөлінеді.
9. Сараланған тәсіл, мұнда балалардағы көру патологиясы мен даму бұзылыстарының клиникалық формаларын, бұзылудың сипатын, ауырлық деңгейін ескере отырып, білім алушылардың дене дамуының динамикасын, қимыл-қозғалыс қабілетін және қозғалыс бұзылыстарының түзелу дәрежесін жүйелі түрде бақылау жасалады.
10. Дене жаттығуларын орындау кезінде білім алушылар көру бұзылысының клиникалық түрлері бойынша екі топқа бөлінеді:
1) бірінші топқа алыстан нашар көретін, көз түбінің өзгеруі бар, көз бұршағының шала таюы, қылилығы бар білім алушылар жатады;
2) екінші топқа көру жүйкесінің атрофиясы бар, жақыннан нашар көретін, альбинизмі бар білім алушылар жатады.
11. Коммуникативтік тәсіл оқытудың әдістемелік тәсілі- сөз әдісі - арқылы жүзеге асырылады: әңгімелесу, сипаттау, түсіндіру, нұсқау беру, ескерту, қателерді түзету, командалар, ауызша бағалау. Бейімделген дене тәрбиесі барысындағы сөйлеу практикасы қозғалыстарды меңгеру кезінде қолданылатын сөздердің, терминдердің мәнін түсінуге және олардың күннен күнге көбеюіне жағдай жасайды.
12. Спорт залының жабдықталуы: тренажерлер (жүгіру жолы, роликті тренажерлер, велотренажер), еңіс орындықтар, швед қабырғалары, гимнастикалық орындықтар, гимнастикалық маттар, шеңбер, секіртпелер, гимнастикалық таяқтар, голбол, торбол, футболға арналған дыбысталған доптар, баскетбол доптары, волейбол доптары, футбол доптары, шағын теннис доптары, баскетбол сақиналары, эспандерлер, нығыздалған доптар, жеке кілемшелер, тактильді кілемшелер, арқан, магнитофон; Брайль шрифтімен басылған жаттығулар кешені; оқу бағдарламасына сәйкес аудиожазбалар; дене шынықтыру бағдарламасының тақырыбына сәйкес келетін бейнефильмдерді қамтиды.
3-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
13. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 – сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 96 сағатты;
2) 1 – сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 99 сағатты;
3) 2 – сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
4) 3 – сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
5) 4 – сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
14. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Теориялық мәліметтер" бөлімі;
2) "Гимнастика" бөлімі;
3) "Ұлттық және зияткерлік ойындар";
4) "Қозғалмалы ойындар" бөлімі;

5) раздел "Легкая атлетика".
15. Раздел "Теоретические сведения" включает следующие подразделы:
1) правила поведения и техника безопасности на уроках адаптивной физической культуры;
2) личная гигиена и режим дня.
16. Раздел "Гимнастика" включает следующие подразделы:
1) построения и перестроения;
2) общеразвивающие упражнения;
3) упражнения на формрование осанки;
4) упражнения с предметами;
5) ритмические упражнения;
6) лазание и перелазание;
7) упражнения на равновесие.
17. Раздел "Национальные и интеллектуальные игры" включает следующие подразделы:
1) тогыз кумалак;
2) асыки;
3) шашки;
4) шахматы.
18. Раздел "Подвижные игры" включает следующие подразделы:
1) игры на развитие ориентировки в пространстве;
2) игры на развитие равновесия и координации движений;
3) игры с ориентировкой на слух;
4) игры на преодоление препятствий;
5) игры на развитие тактильной чувствительности.
19. Раздел "Легкая атлетика" включает следующие подразделы:
1) ходьба;
2) бег;
3) метание;
4) прыжки.
20. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 0 класса:
1) теоретические сведения: правила поведения и техника безопасности в спортивном зале; личная гигиена и режим дня; паралимпийские игры: история развития паралимпийских игр;
2) гимнастика: спортивный зал, строимся в колонну, в пары; учимся ориентироваться в частях тела (правая, левая рука и нога, ладони, пояс, пятки, носочек); движение рук в стороны, вверх, вперед, назад; наклоны туловища в стороны, вперед и назад: приседания, держась за рейку гимнастической стенки; наклоны туловища вперед с опорой рук на колени, на гимнастическую скамейку; ходьба по прямой линии в положении правильной осанки; ходьба с грузом на голове; ходьба с грузом на голове с движениями рук на пояс, в стороны, на пояс; ходьба в полуприсяде с грузом на голове; перекатывание мяча в кругу, друг другу на звуковой сигнал; прыгающий мяч; бросок мяча в корзину; найди брошенный мяч; ходьба в разном темпе под счет; ходьба с акцентом на счет 1, на счет 2,3; элементарные движения под музыку, на каждый 1-й счет; свободное лазанье по гимнастической стенке (на 5-6 реек); лазанье на четвереньках по полу и по гимнастической скамейке; преодоление препятствий высотой 25-30 см; подлезание произвольным способом под препятствия высотой не ниже 40 см; перешагивание через лежащие на полу предметы (палку, скакалку); перешагивание через веревку, висящую на высоте 10-15 см; стойка на одной ноге; внезапные остановки во время ходьбы и бега;

5) "Жеңіл атлетика" бөлімі.
15. "Теориялық мәліметтер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) бейімделген дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасы;
2) жеке гигиена және күн тәртібі;
3) паралимпиада ойындары.
16. "Гимнастика" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сапқа тұру және сапқа құрылымын өзгертіп қайта тұру;
2) жалпы дамыту жаттығулары;
3) дене сымбатын қалыптастыру жаттығулары;
4) заттармен жасалатын жаттығулар;
5) ырғақтық жаттығулар;
6) өрмелеу және асып өту;
7) тепе-теңдік жаттығулары.
17. "Ұлттық және зияткерлік ойындар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тоғыз құмалақ;
2) асық;
3) дойбы;
4) шахмат.
18. "Қозғалмалы ойындар" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) кеңістікті бағдарлауды дамыту ойындары;
2) тепе-теңдікті және қимылдардың үйлесімділігін дамытуға арналған ойындар;
3) есту арқылы бағдарлау ойындары;
4) кедергілерді жеңуге арналған ойындар;
5) тактильді сезімталдықты дамытуға арналған ойындар.
19. "Жеңіл атлетика" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жүру;
2) жүгіру;
3) лақтыру;
4) секіру.
20. 0-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) теориялық мәліметтер: спорт залындағы тәртіп ережесі мен қауіпсіздік техникасы; жеке гигиена және күн тәртібі; паралимпиадалық ойындар: паралимпиадалық ойындардың даму тарихы;
2) гимнастика: спорт залы, бағанға, жұптарға сапқа тұру; дене бөліктерін (оң, сол қол және аяқ, алақан, бел, өкше, аяқтың ұшы) бағдарлауды үйрету; қолды жанына, жоғары, алға, артқа қарай қозғалту; денені жанына, алға және артқа қарай еңкейту; гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшасынан ұстаған күйде отырып-тұру; қолын тізеге, гимнастикалық орындыққа тіреп, денені алдыға еңкейту; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта түзу сызықтың бойымен жүру; басына жүк қойып жүру; басына жүк қойып, қолдарын беліне, жанына, қайтадан беліне қойып жүру; басына жүк қойып жартылай жүрелеп жүру; дыбыс сигналы бойынша допты шеңберде, бір-біріне домалату; секіретін доп; допты себетке лақтыру; лақтырған допты табу; санақ бойынша түрлі қарқынмен жүру; 1 санағына, 2,3 санақтарына екпін жасап жүру; музыкаға, әр 1-ші санақ бойынша қарапайым қозғалыстар жасау; гимнастикалық қабырғаға еркін өрмелеу (5-6 білте тақтайшасына); еденде және гимнастикалық орындықта еңбектеп өрмелеп жүру; биіктігі 25-30 см кедергілерден өту; биіктігі 40 см-ден төмен емес кедергілердің астынан еркін тәсілмен еңбектеп шығу; еденде жатқан заттардан (таяқша, секіртпе) аттап өту; 10-15 см биіктікте тартылған арқаннан аттап өту; бір аяқпен тұру; жүру және жүгіру кезінде кенеттен тоқтау;

3) национальные интеллектуальные игры: история возникновения игры в "Тогыз кумалак"; история возникновения игры "Асыки"; история возникновения игры "Шашки"; история возникновения игры "Шахматы";
4) подвижные игры: координация равновесие; ориентировка на слух; препятствия во время подвижных игр, пути их преодоления;
5) легкая атлетика: свободная ходьба в одном направлении со всеми, соблюдая общий темп; ускоренная ходьба; ходьба на носках; ходьба друг за другом паровозиком; легкий бег на носках; движения рук во время бега; бег с переменой направления по сигналу учителя; бег на месте; броски двумя руками большого мяча в пол, в стенку, вверх с последующим быстрым нахождением прыгающего мяча; метание маленьких мячей в направлении звукового сигнала; метание мешочков с песком; метание кружочков в шесты; свободные прыжки на двух ногах; прыжки через "ручей" (ширина 15-20 см); прыжки в глубину с высоты 10-15 см; прыжки с пола на мат (0-15 см); прыжки через натянутую скакалку высотой 10-15 см.
21. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 1 класса:
1) теоретические сведения: инструкции учителя по технике безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры, применение полученных знаний о гигиене и режиме дня. Формирование первоначальных представлений о значении физической культуры для укрепления здоровья человека (физического, социального и психологического), о ее позитивном влиянии на развитие человека (физическое, интеллектуальное, эмоциональное, социальное), о физической культуре и здоровье как факторах успешной учебы и социализации; выявлять различия в основных способах передвижения человека; паралимпийские игры: виды паралимпийских игр;
2) гимнастика: построение друг за другом; строиться в круг; повороты на месте; поднимание и опускание плеч, движение плеч вперед и назад; основные положения рук: руки на пояс, за спину, на голову, вперед, вверх, в стороны, назад; наклоны головы вперед и назад, повороты головы вправо и влево; повороты туловища при разных исходных положений рук и ног; поднимание и прижимание руками согнутой ноги к туловищу стоя спиной к гимнастической стенке в положении правильной осанки; приседание и выпрямление стоя у гимнастической стенки в положении правильной осанки; отход от стены на один шаги возвращение в исходное положение стоя у гимнастической стенки в положении правильной осанки; ходьбу с предметом на голове в положении правильной осанки; удары мяча об пол; подбрасывание мяча вверх с последующей ловлей; броски мяча в стенку и ловля его двумя руками; подбрасывание мяча вверх и ловля мяча после хлопка в ладоши; ходьба и бег разного характера и в разном темпе под счет; ходьба в ритме и характере музыки; ритмические движения, на нечетный счет выполнять движение, а на четный – пауза; лазанье на четвереньках по наклонной плоскости; лазание вверх и вниз разноименными способами по гимнастической стенке; лазание в стороны по гимнастической стенке; перелазание через препятствия, свободным способом, высотой не более 50-60 см; ходьбу вперед и боком по начерченной линии; ходьбу по прямой и боком на скамейке, руки в стороны, на пояс, с мячом, с палкой в руках; стойка на бревне продольно и поперек, руки свободно, в стороны, на пояс; переход от доски на бревно и обратно;

3) ұлттық және зияткерлік ойындар: "Тоғыз құмалақ" ойынының пайда болу тарихы; "Асық" ойынының пайда болу тарихы; "Дойбы" ойынының пайда болу тарихы; "Шахмат" ойынының пайда болу тарихы;
4) қозғалмалы ойындар: тепе-теңдікті үйлестіру; есту қабілеті арқылы бағдарлау; қозғалмалы ойындар кезіндегі кедергілер, оларды жеңу жолдары;
5) жеңіл атлетика: барлығымен бірге, жалпы қарқынды сақтай отырып, еркін жүру; жылдам жүру; аяқтың ұшымен жүру; бір-бірінің артынан паровоз болып жүру; аяқтың ұшымен жеңіл жүгіру; жүгіру кезінде қол қимылдарын жасау; мұғалім сигналы бойынша бағытты өзгертіп жүгіру; бір орында жүгіру; екі қолмен үлкен допты еденге, қабырғаға, жоғары лақтыру, содан соң секірген допты тез табу; кішкентай доптарды дыбыстық сигнал бағытында лақтыру; құм салынған қапшықтарды лақтыру; шеңбершелерді сырықтарға лақтыру; екі аяқпен еркін секіру; бұлақтан аттап секіру (ені 15-20 см); 10-15 см биіктіктен тереңдікке секіру; еденнен матқа секіру (0-15 см); 10-15 см биіктікте керілген секіртпеден секіру.
21. 1-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) теориялық мәліметтер: бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы қауіпсіздік техникасы бойынша мұғалімнің нұсқаулықтары, гигиена және күн тәртібі туралы алған білімдерін қолдану. Адамның денсаулығын (дене, әлеуметтік және психологиялық) нығайту үшін дене шынықтырудың маңызы туралы, оның адамның дамуына (дене, зияткерлік, эмоциялық, әлеуметтік) тигізетін оң әсері туралы, табысты оқу мен әлеуметтену факторлары ретіндегі дене шынықтыру және денсаулық туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру; адам қозғалысының негізгі тәсілдеріндегі айырмашылықтарды анықтау; паралимпиадалық ойындар: паралимпиадалық ойын түрлері;
2) гимнастика: бір-бірінің артына сапқа тұру; шеңбер жасап тұру; орнында бұрылу; иықты көтеру және түсіру, иықты алға және артқа қозғалту; қолдың негізгі қалыптары: қолдарын белге, арқаға, басына қою, алға, жоғары, жанына, артқа көтеру; басын алға және артқа еңкейту, басты оңға және солға бұру; қол мен аяқтың әр түрлі бастапқы қалпында денені бұру; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаға арқасымен тұрып, бүгілген аяғын көтеріп, оны қолдарымен денесіне қысу; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып, отыру; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып одан бір қадамға алыстау және қайтадан бастапқы қалыпқа оралу; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта басына жүк қойып жүру; допты еденге соғу; допты жоғары лақтыру сосын оны тосып алу; допты қабырғаға лақтыру және оны екі қолмен ұстап алу; допты жоғары лақтыру және алақанын соққан соң допты тосып алу; әртүрлі сипатта және әртүрлі қарқынмен санақ бойынша жүру және жүгіру; музыка ырғағы мен сипатына қарай жүру; ырғақтық қозғалыстар, тақ санға қозғалу, ал жұп санға – үзіліс; көлбеу жазықтықпен еңбектеп жүру; гимнастикалық қабырғамен әр түрлі тәсілдермен жоғары және төмен өрмелеу; гимнастикалық қабырғамен жанына өрмелеу; биіктігі 50-60 см артық емес кедергілерден еркін тәсілмен асып өту; сызылған сызықпен алға және бүйірімен жүру; қолдарын жанына көтеріп, белге қойып, қолына доп, таяқ ұстап гимнастикалық орындықта тік және бүйірімен жүру; қолдарын еркін ұстап, бүйіріне, белге қойып, бөрене боймен және көлденең тұру; тақтайдан бөренеге және кері қарай өту;

3) национальные и интеллектуальные игры: Тогыз кумалак: раскладывать по 9 шариков в ячейки; Асыки: подбрасывать асыки; шашки и шахматы: различие по цветам, названия всех фигур игры в шахматы;
4) подвижные игры: развитие навыков ориентировки в пространстве во время подвижных игр; развитие навыков равновесия и координации во время подвижных игр; развитие навыков ориентировки на слух во время подвижных игр; развитие навыков преодоления препятствий во время подвижных игр; развитие тактильной чувствительность во время подвижных игр;
5) легкая атлетика: ходьба врассыпную со свободными движениями рук; ходьба в колонне по одному и в кругу, держась за руки; ходьба на звуковой сигнал; ходьба в обход по залу, держась в полушаге от стен; бег с правильным движением рук; бег в чередовании с ходьбой до 50 м; бег боком приставными шагами; бег с высоким подниманием бедра; метание малого мяча в цель; броски большого мяча в цель; метание малого мяча на точность; броски большого мяча на точность; прыжки на двух ногах, стоя у гимнастической стенки, хватом за рейку; прыжки на одной ноге и прыжки попеременно; прыжки ноги врозь и вместе; перемах скакалки через голову вперед и назад.
22. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 2 класса:
1) теоретические сведения: соблюдение правила поведения и технику безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры; соблюдение личной гигиены и режима дня. Паралимпийские игры: спортсмены паралимпийских видов спорта;
2) гимнастика: строевые команды на месте; построение в шеренгу и в колонну по одному, расчет в шеренге на "первый" и "второй", движения прямых и согнутых рук в основных направлениях одновременно и поочередно; размахивание руками вперед, назад и в стороны, выполнение группировки; сгибание и разгибание ног поочередно и одновременно в разных исходных положениях; поднимание прямой ноги вперед, назад, в сторону; наклоны влево и вправо, не теряя касание со стеной, стоя у стены в положении правильной осанки; повороты головы вправо и влево с грузом на голове, приседание и выпрямление; различные положения рук, стоя на одной ноге, на носках в положении правильной осанки; ходьба в положении правильной осанки по начерченной линии, руки за спину; передача мяча по кругу, в шеренге, в колонне; перекатывание мячей одной и двумя руками друг другу, на силу отскока от стены, в направлении звукового сигнала; броски мяча вверх, в пол, в стенку и ловля его двумя руками; ведение мяча различным способом; ритмичные движения на счет 1,2, с паузой на счет 3,4; ритмические движения с разворотом на 180 гр. под каждый хлопок; приставной шаг вперед, назад, в сторону; лазанье на четвереньках вверх по наклонной доске, перелезание на гимнастическую стенку и опускание по ней вниз; лазанье по гимнастической стенке одноименным способом, в косом направлении, с одновременным перехватом рук или переступанием ног (прыжком); вис на канате; перелезание через препятствия высотой 70 см; ходьба по начерченной линии – руки за голову, с мячом на голове, вперед, выполняя внезапные остановки; ходьба с движениями рук, с остановками, поворотами на 90 и 180 гр; ходьба на гимнастической скамейке спиной вперед; приседания, стоя на бревне, с различными движения рук;

3) ұлттық және зияткерлік ойындар: Тоғыз құмалақ: ұяшықтарға 9 құмалақтан орналастыру; асық: асықтарды лақтыру; дойбы мен шахмат: шахмат фигураларын түстері бойынша ажырату, барлық фигураларының атаулары;
4) қозғалмалы ойындар: қозғалмалы ойындар кезінде кеңістікті бағдарлау дағдыларын дамыту; қозғалмалы ойындар кезінде тепе-теңдік және үйлестіру дағдыларын дамыту; қозғалмалы ойындар кезінде есту қабілетін дамыту; қозғалмалы ойындар кезінде кедергілерді жеңу дағдыларын дамыту; қозғалмалы ойындар кезінде тактильді сезімталдықты дамыту;
5) жеңіл атлетика: қолдарын еркін қимылдатып шашыраңқы жүру; бір-бірден қол ұстасып баған жасап жүру және шеңбермен жүру; дыбыстық сигнал бойынша жүру; қабырғадан жарты қадам қашықтықты сақтай отырып залды айналып жүру; қолды дұрыс қимылдатып жүгіру; жүрумен кезектесіп 50 м дейін жүгіру; қапталмен аяқты аяққа қосып адымдап жүгіру; тізені жоғары көтеріп жүгіру; шағын допты нысанаға лақтыру; үлкен допты нысанаға лақтыру; шағын допты дәлдікке лақтыру; үлкен допты дәлдікке лақтыру; гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшасынан ұстап тұрып, екі аяқпен секіру; бір аяқпен секіру және екі аяқпен кезек-кезек секіру; аяқтарын бірге қойып және алшақ қойып секіру; секіртпені басынан асырып алға және артқа лақтыру.
22. 2-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) теориялық мәліметтер: бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы тәртіп ережелері мен қауіпсіздік техникасын сақтау; жеке гигиена және күн тәртібін сақтау. Паралимпиадалық ойындар: паралимпиадалық спорт түрлерінің спортшылары;
2) гимнастика: бір орындағы саптық пәрмендер; бір қатарға және бағанға бір-бірден сапқа тұру, қатарда "бірінші" және "екінші" болып саналу, тік және бүгілген қолдарын бір мезгілде және кезекпен негізгі бағыттарда қозғалту; қолдарын алға, артқа және жанына сермеу, топтасуды орындау; аяқты кезекпен және бір мезгілде әр түрлі бастапқы қалыптарда бүгу және жазу; тік аяқты алға, артқа, жанына көтеру; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып, қабырғамен жанасуын жоғалтпай, денесін оңға және солға еңкейту; басына жүк қойып басты оңға және солға бұру, отырып тік тұру; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта бір аяқпен тұрып, аяқтарының ұшымен тұрып қолдарын әртүрлі қалыпта ұстау; сызылған сызық бойымен қолдарын артына ұстап дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта жүру; допты шеңберде, қатарда, бағанда бір-біріне беру; допты бір және екі қолмен бір-біріне, қабырғадан серпілу күшіне, дыбыстық сигнал бағытында домалату; допты жоғары, еденге, қабырғаға лақтыру және оны екі қолмен тосып алу; допты әр түрлі тәсілмен жүргізу; 1,2 санағына ырғақты қозғалыс жасап, 3,4 санағында үзіліс жасау; әр шапалақ соққан сайын 180 градусқа бұрыла отырып ырғақты қозғалу; аяқты аяққа қосып алдыға, артқа, жанына адым жасау; еңіс тақтаймен еңбектеп жоғары өрмелеу, гимнастикалық қабырғаға өрмелеп шығу және онымен төмен түсу; гимнастикалық қабырғамен аттас тәсілмен, қиғаш бағытта, бір мезгілде ұстаған қолдарының немесе қойған аяқтарының орнын ауыстырып (секіру арқылы) өрмелеу; арқаннан ұстап ілініп тұру; биіктігі 70 см кедергілерден өту; сызылған сызықпен жүру – қолдарын желкеге қойып, басына доп қойып, кенеттен тоқтап-тоқтап алға қарай жүру; қолдарымен қозғалыс жасап, аялдап, 90 және 180 градусқа бұрылып жүру; гимнастикалық орындықта арқасымен алға қаратып жүру; бөренеде тұрып, отырып, қолдың түрлі қозғалыстарын жасап жүру;

3) национальные и интеллектуальные игры: Тогыз кумалак: перекладывать шарики с одной ячейки в другую; Асыки: попадать по асыкам стоящим в ряд; Шашки: раскладывать шашки на доске; Шахматы: раскладывать фигуры на доске;
4) подвижные игры: совершенствование навыков ориентировки в пространстве во время подвижных игр; совершенствование навыков координации и равновесия во время подвижных игр; совершенствование навыков ориентировки на слух во время подвижных игр; совершенствование навыков преодоления препятствий во время подвижных игр; совершенствование навыков развития тактильной чувствительности во время подвижных игр;
5) легкая атлетика: ходьба на месте и с продвижением вперед с правильной работой рук и ног; ходьба с движениями рук; ходьба с ускорением и переходом на бег; ходьба с перекатом с пятки на носок; бег с чередованием легких прыжков; бег с преодолением 2-3 простейших препятствий; бег с захлестыванием голени назад; легкий бег на звуковой сигнал; метание малого мяча в цель; броски большого мяча в цель; метание малого мяча на точность; броски большого мяча на точность; прыжок с места в длину; прыжки на месте с поворотом на 90 градусов; прыжки в глубину с высоты до 50 см; прыжки с разбега в высоту; прыжки с ноги на ногу.
23. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 3 класса:
1) теоретические сведения: формирование знания о правилах поведения и техники безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры; создание личного распорядка режима дня. Паралимпийские игры: правила паралимпийских игр;
2) гимнастика: расчет в шеренге по порядку; размыкание и смыкание в шеренге приставными шагами; наклоны и повороты туловища в разных направлениях, с разными исходными положениями и движениями рук стоя, сидя, на коленях, лежа на гимнастической скамейке и у гимнастической стенки; повороты на 90 гр. из стойки ноги врозь в стойку на одной, другая сзади на носке; махи ногами в разных направлениях; повороты на 90 гр. из стойки ноги врозь в стойку на одной, другая нога сзади (впереди) на носке; выполнение ряда движений руками, ногами и туловищем, положения правильной осанки после отхода от стены; повороты кругом, приседание и опускание на колени, сочетание поворота и приседания; лазание вверх и вниз по гимнастической стенке в положении правильной осанки; ходьба на пятках, на наружных сторонах стоп с шариками или веревкой, захваченными пальцами; броски мяча вверх, в стенку и ловля его; метание большого теннисного мяча в даль; перебрасывание мяча друг другу и ловля его с лета после удара об пол; броски мяча в баскетбольное кольцо; передвижения в ритме и характере музыки: медленное, быстрое, шагом, бегом, скачками; ходьба с разными длительностями: целыми, половинными, четвертными; шаг галопа вперед и назад; лазание по наклонной скамейке разными способами с переходом на гимнастическую стенку; разные сочетания лазанья разными способами: с остановками, поворотами, движениями рук, ног, туловища; вис на канате на прямых руках; перелезание через препятствия высотой 80 см; подъем на одном носке с различными движениями рук; стойку на бревне на одной ноге, другая назад ("ласточка"); стоя на бревне ловлю мяча, брошенного учителем; ходьба на бревне с перешагиванием через препятствия;

3) ұлттық және зияткерлік ойындар: Тоғыз құмалақ: құмалақтарды бір ұяшықтан екінші ұяшыққа салу. Асықтар: қатарлап қойылған асықтарға тигізу. Дойбы: дойбыларды тақтаға реттеп қою; Шахмат: тақтаға фигураларды реттеп қою;
4) қозғалмалы ойындар: қозғалмалы ойындар кезінде кеңістікті бағдарлау дағдыларын жетілдіру; қозғалмалы ойындар кезінде үйлестіру және тепе-теңдік дағдыларын жетілдіру; қозғалмалы ойындар кезінде есту қабілетін жетілдіру; қозғалмалы ойындар кезінде кедергілерді жеңу дағдыларын жетілдіру; қозғалмалы ойындар кезінде тактильді сезімталдықты дамыту дағдыларын жетілдіру. ;
5) жеңіл атлетика: қол мен аяқты дұрыс жұмыс істете отырып бір орында және алға жылжып жүру; қол қимылдарымен жүру; жылдамдатып және жүгіруге көшумен жүру; өкшеден аяқ ұшына ауысып жүру; жеңіл секірумен алма-кезек жүгіру; 2-3 қарапайым кедергілерден өтіп жүгіру; сирақты артқа лақтырып жүгіру; дыбыстық сигналға қарай жеңіл жүгіру; шағын допты нысанаға лақтыру; үлкен допты нысанаға лақтыру; шағын допты дәлдікке лақтыру; үлкен допты дәлдікке лақтыру; орнынан ұзындыққа секіру; 90 градусқа бұрылыспен орнында секіру; 50 см дейінгі биіктіктен тереңдікке секіру; екпінмен биіктікке секіру; бір аяғынан екінші аяққа секіру.
23. 3-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) теориялық мәліметтер: бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелері туралы білімді қалыптастыру; күн тәртібінің жеке жоспарын құру. Паралимпиадалық ойындар: паралимпиадалық ойындар ережелері;
2) гимнастика: қатарда ретімен саналу; аяқты аяққа қосып адымдап қатардағы аралықты ашу және жақындату; денені әртүрлі бағытта, әр түрлі бастапқы қалпымен және қол қимылдарымен тұрып, отырып, тізерлеп, гимнастикалық орындықта жатып және гимнастикалық қабырға жанында тұрып еңкейту және бұру; аяқтарын алшақ қойған тұрыстан бір аяқтағы, ал екінші аяғы артында аяқ ұшымен қойылатын тұрысқа 90 градусқа бұрылу; аяқтарын әртүрлі бағытта сермеу; аяқтарын алшақ қойған тұрыстан бір аяқтағы, ал екінші аяғы артында (алдында) аяқ ұшымен қойылатын тұрысқа 90 градусқа бұрылу; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғадан ары тұрғаннан кейін, денесімен және қол-аяқтарымен бірқатар қозғалыстарды орындау; айналып бұрылу, жүрелеп және тізерлеп отыру, бұрылу мен отыруды біріктіру; дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырға бойымен жоғары және төмен өрмелеу; башпайларына кішкене шарды немесе жіпті қапсыра қысып, өкшемен, табанның сыртқы қырымен жүру; допты жоғары, қабырғаға лақтыру және оны тосып алу; үлкен теннис доптарын алысқа лақтыру; допты бір-біріне лақтыру және оны еденге ұрғаннан кейін ұстап алу; допты баскетбол сақинасына лақтыру; музыка ырғағы мен сипатына қарай жылжу: баяу, жылдам, адымдап, жүгіріп, секіріп; әртүрлі ұзақтықпен жүру: бүтін, жартылай, ширек; алға және артқа шоқырақ қадамдар; көлбеу орындықпен әртүрлі тәсілдермен өрмелеп, гимнастикалық қабырғаға өту; әртүрлі тәсілдермен өрмелеудің әралуан үйлестірілуі: тоқтаумен, бұрылумен, қол-аяқтың, дененің қозғалыстарымен өрмелеу; арқанға тік қолдарымен ілініп тұру; биіктігі 80 см кедергілерден асып өту; қолмен түрлі қозғалыстар жасап бір аяқтың ұшына көтерілу; бөренеге бір аяқпен тұру, екінші аяқты артқа қарай көтеру ("қарлығаш"); бөренеде тұрып мұғалім лақтырған допты ұстап алу; бөгеттерден аттап өтіп бөренемен жүру;

3) национальные и интеллектуальные игры: правила игры в Тогыз кумалак; правила игры в асыки; правила игры в шашки; правила игры в шахматы;
4) подвижные игры: применение навыков ориентировки в пространстве во время подвижных игр; применение навыков координации и равновесия во время подвижных игр; применение навыков ориентировки на слух во время подвижных игр; применение навыков преодоления препятствий во время подвижных игр; применение навыков по развитию тактильной чувствительности во время подвижных игр;
5) легкая атлетика: ходьба с высоким подниманием бедра; ходьба скрестными шагами; ходьба с внезапными остановками; ходьба и бег до 100 м; бег с ускорением и замедлением; бег вверх по лестнице; бег на перегонки до 40 м; бег с преодолением 4-5 простейших препятствий; совершенствование умения выполнять метание малого мяча в цель; совершенствование умения выполнять броски большого мяча в цель; совершенствование умения выполнять метание малого мяча на точность; совершенствование умения выполнять броски большого мяча на точность; прыжок с разбега в длину толчком одной ноги; прыжки на двух и одной ноге с разными положениями ног и рук, с движениями рук, с поворотами на 90 градусов; прыжки на двух ногах с продвижением вперед, назад, в сторону; прыжки из упора присев и седа, прыжок с гимнастической палкой.
24. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 4 класса:
1) теоретические сведения: знания о правилах поведения и техники безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры; самоконтроль и самонаблюдение. Паралимпийские игры: приемы паралимпийских игр;
2) гимнастика: расчеты в шеренге по три, четыре; повороты кругом и полуобороты налево и направо; перестраивание местами с соседом справа и слева; повороты и наклоны туловища в положении стоя, сидя ноги врозь, скрестив ноги в сочетании с движениями рук во всех направлениях; поднимание ног во всех направлениях, сгибание и выпрямление ног лежа на спине; в упоре лежа на животе – прогибание туловища, выпрямляя руки и доставая ступнями согнутых ног до затылка; сидя и лежа на полу на спине, различные движения прямых ног, не касаясь ими пола; повороты на 360 гр. с удержанием груза на голове; передвижение по рейкам гимнастической стенки в сторону, вверх, вниз с грузом на голове; ходьба разными способами по гимнастической скамейке с грузом на голове; ходьба на пятках и носках в разных направлениях с грузом на голове; передача мяча в шеренге и в кругу влево и вправо, в колонне – слева, справа, над головой и между ногами; броски двумя руками, стоя ноги врозь, - от колен вперед – вверх, из-за головы вперед, через голову назад, между ног назад – вверх; катание мяча по полу на расстояние 10-12 метров на скорость; броски мяча ногой вперед – кверху; приставные танцевальные шаги под разный темп музыки; простейшие танцевальные шаги на счет 1,2 – движения, на счет 3,4 – пауза; скользящий шаг и шаг польки вперед; лазанье по канату на высоту 1,5-2 м произвольным способом; лазанье по наклонной скамейке на ступнях и хватом одной руки, с предметом в руке; лазанье по канату в три приема (только подъем, спуск произвольный) на высоту до 2 м; преодоление разных препятствий высотой до 90 см; удержание мяча на колене согнутой ноги стоя на другой ноге; повороты на 90 гр. в стойке на одной ноге; прыжки на месте с поворотом на 90 и 180 гр с остановкой на носках; прыжки на месте с поворотом на 90 и 180 гр с остановкой на носках; ходьба по бревну приставными и переменными шагами вперед, боком и назад, с движениями рук;

3) ұлттық және зияткерлік ойындар: тоғыз құмалақ ойыны ережесі; асық ойындары ережесі; дойбы ойыны ережесі; шахмат ойыны ережесі;
4) қозғалмалы ойындар: қозғалмалы ойындар кезінде кеңістікті бағдарлау дағдыларын қолдану; қозғалмалы ойындар кезінде үйлестіру және тепе-теңдік дағдыларын қолдану; қозғалмалы ойындар кезінде есту қабілетін қолдану; қозғалмалы ойындар кезінде кедергілерді еңсеру дағдыларын қолдану; қозғалмалы ойындар кезінде тактильді сезімталдықты дамыту бойынша дағдыларды қолдану;
5) жеңіл атлетика: тізені жоғары көтеріп жүру; қайшы адыммен жүру; кенеттен тоқтап жүру; 100 м-ге дейін жүру және жүгіру; үдемелі және баяулатып жүгіру; баспалдақпен жоғары жүгіру; 40 м-ге дейін жарысып жүгіру; 4-5 қарапайым кедергілерді еңсере отырып жүгіру; шағын допты нысанаға лақтыру білігін жетілдіру; үлкен допты нысанаға лақтыру білігін жетілдіру; шағын допты дәлдікке лақтыру білігін жетілдіру; үлкен допты дәлдікке лақтыру білігін жетілдіру; екпінмен бір аяқпен итеріліп ұзындыққа секіру; екі және бір аяқпен аяқ-қолдың әртүрлі қалпында, аяқ-қол қимылдарымен, 90 градусқа бұрылумен секіру; екі аяқпен алға, артқа, жанына жылжып секіру; жүрелеп тіренген және отырған қалпынан секіру, гимнастикалық таяқпен секіру.
24. 4-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) теориялық мәліметтер: бейімделген дене шынықтыру сабақтарындағы спорт залындағы қауіпсіздік техникасы мен тәртіп ережелері туралы білім; өзін-өзі қадағалау және өзін-өзі бақылау. Паралимпиада ойындары: паралимпиада ойындарының тәсілдері;
2) гимнастика: қатарда үш, төртке саналу; айналып бұрылу және жартылай айналып солға және оңға бұрылу; оң және сол жағындағы көршісімен саптағы орнын ауыстырып қайта тұру; аяқтарын алшақ қойып, айқастырып тұрған, отырған қалыпта қолдарымен әртүрлі бағыттағы қимылдарды орындай отырып денені бұру және еңкейту; арқасымен жатқанда аяқтарын барлық бағытта көтеру, бүгу және жазу; ішімен жатып тіренуде – қолдарын жазып және бүгілген аяқтарының ұштарын желкесіне жеткізіп, денені қайыстыру; арқасымен еденге отырып және жатып, аяқтарын тік ұстап, еденге тигізбей олармен әртүрлі қимылдар жасау; басына қойылған жүкті түсірмей 360 градусқа бұрылу; басына жүк қойып гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшаларымен жоғары, төмен, жанына қарай қозғалу; басына жүк қойып гимнастикалық орындықпен әртүрлі тәсілдермен жүру; басына жүк қойып өкшемен және аяқтың ұшымен әртүрлі бағытта жүру; қатарда және шеңберде допты солға және оңға беру, бағанада – сол жақтан, оң жақтан, бастың үстінен және аяқтарының арасынан беру; аяқтарын алшақ қойып тұрып, допты екі қолымен тізеден алға – жоғарыға қарай, бастың артынан алға қарай, бастан асыра артқа қарай, аяқтарының арасынан артқа – жоғары қарай лақтыру; допты еденмен 10-12 метр қашықтыққа жылдамдыққа домалату; допты аяқпен алға - жоғарыға тебу; музыканың әртүрлі екпініне аяқты аяққа қосып адымдайтын би қадамдары; 1,2 санағана – қозғалыс, 3,4 – санағына үзіліс жасалатын қарапайым би қадамдары; сырғымалы қадам және поляк биінің алға қарай қадамы; 1,5-2 м биіктікке еркін тәсілмен арқанның бойымен өрмелеу; көлбеу орындықтың бойымен аяқ табандарымен және бір қолмен қапсырып екінші қолына зат ұстап өрмелеу; арқанның бойымен 2 м-ге дейін биіктікке үш тәсілмен өрмелеу (тек қана көтерілу, ал түсу еркін); биіктігі 90 см-ге дейінгі әртүрлі кедергілерден өту; бір аяқпен тұрып, екінші бүгілген аяқтың тізесімен допты ұстап тұру; бір аяқпен тұрып 90 градусқа бұрылу; аяқ ұштарымен тоқтап, 90 және 180 градусқа бұрылумен орнында секіру; қол қозғалысымен бірге бөренемен аяқты аяққа қосып адымдап және ауыспалы адымдармен алға, бүйірімен және артқа жүру;

3) национальные и интеллектуальные игры: различные приемы игры тогыз кумалак; различные приемы игры в асыки; различные приемы игры в шашки; различные приемы игры в шахматы;
4) подвижные игры: закрепление навыков ориентировки в пространстве во время подвижных игр; закрепление навыков координации и равновесия во время подвижных игр; закрепление навыков ориентировки на слух во время подвижных игр; закрепление навыков преодоления препятствий во время подвижных игр; закрепление навыков развитие тактильной чувствительности во время подвижных игр;
5) легкая атлетика: ходьба с переменой ног во время ходьбы; ходьба на носках не сгибая колен; ходьбу с остановками и дополнительными заданиями; чередование ходьбы и легких прыжков; бег спиной вперед; бег на скорость до 50 м; бег с предметом в руках; бег с преодолением 2-3 сложных препятствий; метание малого мяча в цель; броски большого мяча в цель; метание малого мяча на точность; броски большого мяча на точность; разбег для прыжков в высоту с последующим перешагиванием через веревочку; прыжки с продвижением вперед перепрыгивая несложные препятствия; прыжки наступая одной ногой на препятствие; вбегание и выбегание через вращающуюся длинную скакалку; прыжки через скакалку.
25. Занятия по адаптивной физической культуре варьируются в зависимости от состояния зрения, уровня физической подготовленности и возраста занимающихся. В 0-2-х классах продолжительность подготовительной и заключительной частей по времени больше, чем в 3-4-х, затем по мере приобретения двигательного и сенсорного опыта и адаптации организма к физической нагрузке продолжительность основной части урока увеличивается, что позволяет больше времени уделять основным задачам урока.
26. Необходимым условием эффективности процесса физического воспитания обучающихся с нарушениями зрения является:
1) обеспечение систематического медицинского контроля и систематическое соблюдение мер по предупреждению травматизма при занятиях физкультурой и во время перемен;
2) строго соблюдать все требования к занятиям физкультуры и требования особой предосторожности в движениях, учитывая, что обучающиеся с нарушениями зрения затрудняются в пространственной ориентировке;
3) особое значение следует придавать упражнениям для формирования правильной осанки и позы.
Глава 4. Система целей обучения
27. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 4.3.1.2 "4" – класс, "3.1" – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.

3) ұлттық және зияткерлік ойындар: тоғыз құмалақ ойынының әр түрлі тәсілдері; асық ойынының әр түрлі тәсілдері; дойбы ойынының әр түрлі тәсілдері; шахмат ойынының әр түрлі тәсілдері;
4) қозғалмалы ойындар: қозғалмалы ойындар кезінде кеңістікті бағдарлау дағдыларын бекіту; қозғалмалы ойындар кезінде үйлестіру және тепе-теңдік дағдыларын бекіту; қозғалмалы ойындар кезінде есту қабілетін бекіту; қозғалмалы ойындар кезінде кедергілерді жеңу дағдыларын бекіту; қозғалмалы ойындар кезінде тактильді сезімталдықты дамыту дағдыларын бекіту;
5) жеңіл атлетика: жүру кезінде аяқты ауыстырып жүру; тізе бүгпей, аяқтың ұшымен жүру; аялдамалармен және қосымша тапсырмалармен жүру; жүру мен жеңіл секіруді кезектестіру; алдыға қарай арқамен жүгіру; 50 м-ге дейін жылдамдыққа жүгіру; қолындағы затпен жүгіру; 2-3 күрделі кедергілерді еңсере отырып жүгіру; шағын допты нысанаға лақтыру; үлкен допты нысанаға лақтыру; шағын допты дәлдікке лақтыру; үлкен допты дәлдікке лақтыру; биіктікке секіру үшін екпін алып, содан кейін арқаннан аттап өту; қиын емес кедергіден қарғып алға жылжи отырып секіру; бір аяқпен кедергіні басып секіру; айналып жатқан ұзын секіртпеге жүгіріп кіру және жүгіріп шығу; секіртпеден секіру.
25. Бейімделген дене шынықтыру сабақтары көру қабілетінің жағдайына, дене дайындығының деңгейіне және шұғылданушылардың жасына байланысты өзгеріп отырады. 0-2-сыныптарда дайындық және қорытынды бөліктердің ұзақтығы 3-4-сыныптардағыдан артық болады, содан кейін қозғалу және сенсорлық тәжірибе жинауына және ағзаның дене жүктемесіне бейімделуіне қарай сабақтың негізгі бөлігінің ұзақтығы артады, бұл сабақтың негізгі міндеттеріне көбірек уақыт бөлуге мүмкіндік береді.
26. Көру қабілеті бұзылған білім алушылардың дене тәрбиесі процесінің тиімділігінің қажетті шарты:
1) жүйелі медициналық бақылауды қамтамасыз ету және дене шынықтыру сабақтарында және үзіліс кезінде жарақаттанудың алдын алу шараларын жүйелі түрде сақтау;
2) көру қабілеті бұзылған білім алушылар кеңістіктікті бағдарлауда қиындыққа тап болатындығын ескере отырып, дене шынықтыру сабақтарына қойылатын барлық талаптарды және қозғалыстағы ерекше сақтық талаптарын қатаң сақтау;
3) дұрыс дене қалпы мен дене сымбатын қалыптастыруға арналған жаттығуларға ерекше мән беру болып табылады
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
27. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 4.3.1.2 кодында "4" - сынып, "3.1" - бөлімше, "2" - оқыту мақсатының реттік саны.

28. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Теоретические сведения":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Правила поведения и техника безопасности на уроках адаптивной физической культуры
0.​1.​1.​1 знать правила поведения и технику безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры
1.​1.​1.​1 выполнять инструкции учителя по технике безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры
2.​1.​1.​1 соблюдать правила поведения и технику безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры
3.​1.​1.​1 знать правила поведения и техники безопасности при выполнении упражнений на координацию и скорость движений
4.​1.​1.​1 применять знания о правилах поведения и техники безопасности при выполнении упражнений на координацию и скорость движений
1.2 Личная гигиена и режим дня
0.​1.​2.​1 знать о личной гигиене и режиме дня
1.​1.​2.​1 применять полученные знания о гигиене и режиме дня
2.​1.​2.​1 соблюдать личную гигиену и режим дня
3.​1.​2.​1 создать личный распорядок режима дня
4.​1.​2.​1 уметь вести самоконтроль и самонаблюдение
1.3 Паралимпийские игры
0.​1.​3.​1 знать историю развития паралимпийских игр
1.​1.​3.​1 знать виды паралимпийских игр
2.​1.​3.​1 знать спортсменов паралимпийских видов спорта
3.​1.​3.​1 знать правила паралимпийских игр
4.​1.​3.​1 знать приемы паралимпийских игр
2) раздел "Гимнастика":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Построения и перестроения
0.​2.​1.​1 изучить границы спортивного зала и расположение имеющегося в зале оборудования;
0.​2.​1.​2 строиться в колонну по одному в разных местах спортивного зала;
0.​2.​1.​3 строиться парами
1.​2.​1.​1 уметь строиться друг за другом;
1.​2.​1.​2 уметь строиться в круг;
1.​2.​1.​3 выполнять повороты на месте
2.​2.​1.​1 выполнять правильно строевые команды на месте;
2.​2.​1.​2 выполнять быстро построение в шеренгу и в колонну по одному;
2.​2.​1.​3 знать расчет в шеренге на "первый" и "второй"
3.​2.​1.​1 выполнять расчет в шеренге по порядку;
3.​2.​1.​2 знать размыкание и смыкание в шеренге приставными шагами;
3.​2.​1.​3 уметь сдавать рапорт
4.​2.​1.​1 знать расчеты в шеренге по три, четыре;
4.​2.​1.​2 выполнять повороты кругом и полуобороты налево и направо;
4.​2.​1.​3 перестраиваться местами с соседом справа и слева
2.2 Общеразвивающие упражнения
0.​2.​2.​1 ориентироваться в частях тела (правая, левая рука и нога, ладони, пояс, пятки, носочек);

28. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Теориялық мәліметтер" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Бейімделген дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасы
0. 1. 1. 1 бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын білу
1. 1. 1. 1 бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы қауіпсіздік техникасы бойынша мұғалімнің нұсқаулықтарын орындау
2. 1. 1. 1 бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын сақтау
3. 1. 1. 1 қозғалыс жылдамдығы мен үйлестірілуіне арналған жаттығуларды орындау кезіндегі тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын білу
4. 1. 1. 1 қозғалыс жылдамдығы мен үйлестірілуіне арналған жаттығуларды орындау кезіндегі тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасы туралы білімін қолдану
1.2 Жеке гигиена және күн тәртібі
0. 1. 2. 1 жеке гигиена және күн тәртібі туралы білу
1. 1. 2. 1 жеке гигиена және күн тәртібі туралы алған білімін қолдану
2. 1. 2. 1 жеке гигиенаны және күн тәртібін сақтау
3. 1. 2. 1 күн тәртібінің жеке жоспарын құру
4. 1. 2. 1 өзін-өзі қадағалаужәне өзін-өзі бақылауды жүргізе алу
1.3 Паралимпиада ойындары
0. 1. 3. 1 паралимпиада ойындарының даму тарихын білу
1. 1. 3. 1 паралимпиада ойындарының түрлерін білу
2. 1. 3. 1 паралимпиада спорт түрлерінің спортшыларын білу
3. 1. 3. 1 паралимпиада ойындарының ережелерін білу
4. 1. 3. 1 паралимпиада ойындарының әдістерін білу
2) "Гимнастика" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Сапқа тұру және құрылымын өзгертіп сапқа қайта тұру
0.2.1.1 спорт залының шекарасын және залдағы жабдықтардың орналасуын зерделеу;
0.2.1.2 спорт залының әртүрлі жерлерінде бір-бірден бағанға тұру;
0.2.1.3 жұптасып сапқа тұру
1.2.1.1 бір-бірінің артына сапқа тұра алу
1.2.1.2 шеңбер жасап тұра алу;
1.2.1.3 орнында бұрылуды орындау
2.2.1.1 бір орындағы саптық пәрмендерді дұрыс орындау;
2.2.1.2 бір қатарға және бағанға бір-бірден сапқа тұруды жылдам орындау;
2.2.1.3 қатарда "бірінші" және "екінші" болып саналуды білу
3.2.1.1 қатарда ретімен саналуды орындау;
3.2.1.2 аяқты аяққа қосып адымдап қатардағы аралықты ашу және жақындатуды білу;
3.2.1.3 баянат тапсыра алу
4.2.1.1 қатарда үш, төртке саналуды білу;
4.2.1.2 айналып бұрылуды және жартылай айналып солға және оңға бұрылуды орындау;
4.2.1.3 оң және сол жағындағы көршісімен саптағы орнын ауыстырып қайта тұру
2.2 Жалпы дамыту жаттығулары
0.2.2.1 дене бөліктерін (оң, сол қол және аяқ, алақан, бел, өкше, аяқтын ұшы) бағдарлау;

0.​2.​2.​2 выполнять движение рук в стороны, вверх, вперед, назад;
0.​2.​2.​3 уметь выполнять наклоны туловища в стороны, вперед и назад;
0.​2.​2.​4 выполнять приседания, держась за рейку гимнастической стенки;
0.​2.​2.​5 выполнять наклоны туловища вперед с опорой рук на колени, на гимнастическую скамейку
1.​2.​2.​1 выполнять поднимание и опускание плеч, движение плеч вперед и назад;
1.​2.​2.​2 выполнять основные положения рук: руки на пояс, за спину, на голову, вперед, вверх, в стороны, назад;
1.​2.​2.​3 выполнять наклоны головы вперед и назад, повороты головы вправо и влево;
1.​2.​2.​4 выполнять повороты туловища при разных исходных положений рук и ног
2.​2.​2.​1 выполнять движения прямых и согнутых рук в основных направлениях одновременно и поочередно;
2.​2.​2.​2 выполнять размахивание руками вперед, назад и в стороны;
2.​2.​2.​3 уметь выполнять группировку;
2.​2.​2.​4 выполнять сгибание и разгибание ног поочередно и одновременно в разных исходных положениях;
2.​2.​2.​5 выполнять поднимание прямой ноги вперед, назад, в сторону
3.​2.​2.​1 выполнять наклоны и повороты туловища в разных направлениях, с разными исходными положениями и движениями рук стоя, сидя, на коленях, лежа на гимнастической скамейке и у гимнастической стенки;
3.​2.​2.​2 выполнять повороты на 90 гр. из стойки ноги врозь в стойку на одной, другая сзади на носке;
3.​2.​2.​3 выполнять махи ногами в разных направлениях;
3.​2.​2.​4 выполнять повороты на 90 гр. из стойки ноги врозь в стойку на одной, другая нога сзади (впереди) на носке
4.​2.​2.​1 выполнять повороты и наклоны туловища в положении стоя, сидя ноги врозь, скрестив ноги в сочетании с движениями рук во всех направлениях;
4.​2.​2.​2 выполнять лежа на спине, поднимание ног во всех направлениях, сгибание и выпрямление ног;
4.​2.​2.​3 выполнять в упоре лежа на животе – прогибание туловища, выпрямляя руки и доставая ступнями согнутых ног до затылка;
4.​2.​2.​4 выполнять сидя и лежа на полу на спине, различные движения прямых ног, не касаясь ими пола
2.3 Упражнения на формирование осанки
0.​2.​3.​1 выполнять ходьбу по прямой линии в положении правильной осанки;
0.​2.​3.​2 выполнять ходьбу с грузом на голове;
0.​2.​3.​3 выполнять ходьбу с грузом на голове с движениями рук на пояс, в стороны, на пояс;
0.​2.​3.​4 выполнять ходьбу в полуприседе с грузом на голове
1.​2.​3.​1 выполнять стоя спиной к гимнастической стенке в положении правильной осанки поднимание и прижимание руками согнутой ноги к туловищу;
1.​2.​3.​2 выполнять приседание и выпрямление стоя у гимнастической стенки в положении правильной осанки;

0.2.2.2 қолды жанына, жоғары, алға, артқа қарай қозғалтуды орындау;
0.2.2.3 денені жанына, алға және артқа қарай еңкейтуді орындай алу;
0.2.2.4 гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшасынан ұстаған күйде отырып-тұруды орындау;
0.2.2.5 қолын тізеге, гимнастикалық орындыққа тіреп, денені алдыға еңкейтуді орындау
1.2.2.1 иықты көтеру және түсіруді, иықты алға және артқа қозғалтуды орындау;
1.2.2.2 қолдың негізгі қалыптарын орындау: қолдарын белге, арқаға, басына қою, алға, жоғары, жанына, артқа көтеру;
1.2.2.3 басын алға және артқа еңкейтуді, басты оңға және солға бұруды орындау;
1.2.2.4 қол мен аяқтың әр түрлі бастапқы қалпында денені бұруды орындау
2.2.2.1 тік және бүгілген қолдарын бір мезгілде және кезекпен негізгі бағыттарда қозғалтуды орындау
2.2.2.2 қолдарын алға, артқа және жанына сермеуді орындау
2.2.2.3 топтасуды орындай алу;
2.2.2.4 аяқты кезекпен және бір мезгілде әр түрлі бастапқы қалыптарда бүгу және жазуды орындау;
2.2.2.5 тік аяқты алға, артқа, жанына көтеруді орындау
3.2.2.1 денені әртүрлі бағытта, әр түрлі бастапқы қалпымен және қол қимылдарымен тұрып, отырып, тізерлеп, гимнастикалық орындықта жатып және гимнастикалық қабырға жанында тұрып еңкейтуді және бұруды орындау;
3.2.2.2 аяқтарын алшақ қойған тұрыстан бір аяқтағы, ал екінші аяғы артында аяқ ұшымен қойылатын тұрысқа 90 градусқа бұрылуды орындау;
3.2.2.3 аяқтарын әртүрлі бағытта сермеуді орындау;
3.2.2.4 аяқтарын алшақ қойған тұрыстан бір аяқтағы, ал екінші аяғы артында (алдында) аяқ ұшымен қойылатын тұрысқа 90 градусқа бұрылуды орындау
4.2.2.1 аяқтарын алшақ қойып, айқастырып тұрған, отырған қалыпта қолдарымен әртүрлі бағыттағы қимылдарды орындай отырып денені бұру және еңкейтуді орындау;
4.2.2.2 арқасымен жатқанда аяқтарын барлық бағытта көтеру, бүгу және жазуды орындау;
4.2.2.3 ішімен жатып тіренуде – қолдарын жазып және бүгілген аяқтарының ұштарын желкесіне жеткізіп, денені қайыстыруды орындау;
4.2.2.4 арқасымен еденге отырып және жатып, аяқтарын тік ұстап, еденге тигізбей олармен әртүрлі қимылдар жасауды орындау
2.3 Дене сымбатын қалыптастыру жаттығулары
0.2.3.1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта түзу сызықтың бойымен жүруді орындау;
0.2.3.2 басына жүк қойып жүруді орындау;
0.2.3.3 басына жүк қойып, қолдарын беліне, жанына, қайтадан беліне қойып жүруді орындау;
0.2.3.4 басына жүк қойып жартылай жүрелеп жүруді орындау
1.2.3.1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаға арқасымен тұрып, бүгілген аяғын көтеріп, оны қолдарымен денесіне қысуды орындау;
1.2.3.2 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып, отыруды орындау;

1.​2.​3.​3 выполнять стоя у гимнастической стенки в положении правильной осанки отход от стены на один шаги возвращение в исходное положение;
1.​2.​3.​4 выполнять ходьбу с предметом на голове в положении правильной осанки
2.​2.​3.​1 выполнять стоя у стены в положении правильной осанки, наклоны влево и вправо, не теряя касание со стеной;
2.​2.​3.​2 выполнять повороты головы вправо и влево с грузом на голове, приседание и выпрямление;
2.​2.​3.​3 выполнять различные положения рук, стоя на одной ноге, на носках в положении правильной осанки;
2.​2.​3.​4 ходить в положении правильной осанки по начерченной линии, руки за спину
3.​2.​3.​1 выполнять из положения правильной осанки после отхода от стены и выполнение ряда движений руками, ногами и туловищем;
3.​2.​3.​2 выполнять в положении правильной осанки упражнения с грузом на голове, повороты кругом, приседание и опускание на колени, сочетание поворота и приседания;
3.​2.​3.​3 выполнять лазание вверх и вниз по гимнастической стенке в положении правильной осанки;
3.​2.​3.​4 выполнять ходьбу на пятках, на наружных сторонах стоп с шариками или веревкой, захваченными пальцами
4.​2.​3.​1 выполнять повороты на 360 гр. с удержанием груза на голове;
4.​2.​3.​2 выполнять передвижение по рейкам гимнастической стенки в сторону, вверх, вниз с грузом на голове;
4.​2.​3.​3 уметь ходить разными способами по гимнастической скамейке с грузом на голове;
4.​2.​3.​4 выполнять ходьбу на пятках и носках в разных направлениях с грузом на голове
2.4 Упражнения с предметами
0.​2.​4.​1 выполнять перекатывание мяча в кругу, друг другу на звуковой сигнал;
0.​2.​4.​2 находить и ловить прыгающий мяч
0.​2.​4.​3 уметь выполнять бросок мяча в корзину;
0.​2.​4.​4 находить брошенный мяч
1.​2.​4.​1 выполнять удары мяча об пол;
1.​2.​4.​2 выполнять подбрасывание мяча вверх с последующей ловлей;
1.​2.​4.​3 уметь выполнять броски мяча в стенку и ловля его двумя руками;
1.​2.​4.​4 выполнять подбрасывание мяча вверх и ловля мяча после хлопка в ладоши
2.​2.​4.​1 выполнять передачу мяча по кругу, в шеренге, в колонне;
2.​2.​4.​2 выполнять перекатывание мячей одной и двумя руками друг другу, на силу отскока от стены, в направлении звукового сигнала;
2.​2.​4.​3 выполнять броски мяча вверх, в пол, в стенку и ловля его двумя руками;
2.​2.​4.​4 выполнять ведение мяча различным способом
3.​2.​4.​1 выполнять броски мяча вверх, в стенку и ловля его;
3.​2.​4.​2 выполнять метание большого теннисного мяча в даль;
3.​2.​4.​3 выполнять перебрасывание мяча друг другу и ловля его с лета после удара об пол;

1.2.3.3 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып одан бір қадамға алыстау және қайтадан бастапқы қалыпқа оралуды орындау;
1.2.3.4 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта басына жүк қойып жүруді орындау
2.2.3.1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып, қабырғамен жанасуын жоғалтпай, денесін оңға және солға еңкейтуді орындау;
2.2.3.2 басына жүк қойып басты оңға және солға бұруды, отырып тік тұруды орындау;
2.2.3.3 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта бір аяқпен тұрып, аяқтарының ұшымен тұрып қолдарын әртүрлі қалыпта ұстауды орындау;
2.2.3.4 сызылған сызық бойымен қолдарын артына ұстап дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта жүру
3.2.3.1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғадан ары тұрғаннан кейін, денесімен және қол-аяқтарымен бірқатар қозғалыстарды орындау;
3.2.3.2 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта басына жүк қойып жасалатын жаттығуларды, айналып бұрылу, жүрелеп және тізерлеп отыру, бұрылу мен отыруды біріктіруді орындау;
3.2.3.3 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырға бойымен жоғары және төмен өрмелеуді орындау;
3.2.3.4 башпайларына кішкене шарды немесе жіпті қапсыра қысып, өкшемен, табанның сыртқы қырымен жүруді орындау
4.2.3.1 басына қойылған жүкті түсірмей 360 градусқа бұрылуды орындау;
4.2.3.2 басына жүк қойып гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшаларымен жоғары, төмен, жанына қарай қозғалуды орындау;
4.2.3.3 басына жүк қойып гимнастикалық орындықта әртүрлі тәсілдермен жүре алу;
4.2.3.4 басына жүк қойып өкшемен және аяқтың ұшымен әртүрлі бағытта жүруді орындау
2.4 Заттармен жасалатын жаттығулар
0.2.4.1 дыбыс сигналы бойынша допты шеңберде, бір-біріне домалатуды орындау
0.2.4.2 секіретін допты табу және ұстау;
0.2.4.3 допты себетке лақтыруды орындай алу;
0.2.4.4 лақтырған допты табу
1.2.4.1 допты еденге соғуды орындау;
1.2.4.2 допты жоғары лақтыру сосын оны тосып алуды орындау;
1.2.4.3 допты қабырғаға лақтыру және оны екі қолмен ұстап алуды орындай алу;
1.2.4.4 допты жоғары лақтыру және алақанын соққан соң допты тосып алуды орындау
2.2.4.1 допты шеңберде, қатарда, бағанда бір-біріне беруді орындау
2.2.4.2 допты бір және екі қолмен бір-біріне, қабырғадан серпілу күшіне, дыбыстық сигнал бағытында домалатуды орындау;
2.2.4.3 допты жоғары, еденге, қабырғаға лақтыру және оны екі қолмен тосып алуды орындау;
2.2.4.4
допты әр түрлі тәсілмен жүргізуді орындау
3.2.4.1 допты жоғары, қабырғаға лақтыру және оны тосып алуды орындау
3.2.4.2 үлкен теннис доптарын алысқа лақтыруды орындау;
3.2.4.3 допты бір-біріне лақтыру және оны еденге ұрғаннан кейін ұстап алуды орындау;

3.​2.​4.​4 выполнять броски мяча в баскетбольное кольцо
4.​2.​4.​1 выполнять передачу мяча в шеренге и в кругу влево и вправо, в колонне – слева, справа, над головой и между ногами;
4.​2.​4.​2 выполнять броски двумя руками, стоя ноги врозь, от колен вперед – вверх, из-за головы вперед, через голову назад, между ног назад – вверх;
4.​2.​4.​3 выполнять катание мяча по полу на расстояние 10-12 метров на скорость;
4.​2.​4.​4 выполнять броски мяча ногой вперед - кверху
2.5 Ритмические упражнения
0.​2.​5.​1 выполнять ходьбу в разном темпе под счет;
0.​2.​5.​2 уметь выполнять ходьбу с акцентом на счет 1, на счет 2,3;
0.​2.​5.​3 выполнять элементарные движения под музыку, на каждый 1-й счет
1.​2.​5.​1 выполнять ходьбу и бег разного характера и в разном темпе под счет;
1.​2.​5.​2 выполнять ходьбу в ритме и характере музыки;
1.​2.​5.​3 выполнять ритмические движения, на нечетный счет выполнять движение, а на четный - пауза
2.​2.​5.​1 выполнять ритмичные движения на счет 1,2, с паузой на счет 3,4;
2.​2.​5.​2 выполнять ритмические движения с разворотом на 180 гр. под каждый хлопок;
2.​2.​5.​3 выполнять приставной шаг вперед, назад, в сторону
3.​2.​5.​1 выполнять передвижения в ритме и характере музыки: медленное, быстрое, шагом, бегом, скачками;
3.​2.​5.​2 выполнять ходьбу с разными длительностями: целыми, половинными, четвертными;
3.​2.​5.​3 выполнять шаг галопа вперед и назад
4.​2.​5.​1 выполнять приставные танцевальные шаги под разный темп музыки;
4.​2.​5.​2 выполнять простейшие танцевальные шаги на счет 1,2 – движения, на счет 3,4 – пауза;
4.​2.​5.​3 выполнять скользящий шаг и шаг польки вперед
2.6 Лазание и перелазание
0.​2.​6.​1 выполнять свободное лазанье по гимнастической стенке (на 5-6 реек);
0.​2.​6.​2 выполнять лазанье на четвереньках по полу и по гимнастической скамейке;
0.​2.​6.​3 выполнять преодоление препятствий высотой 25-30 см;
0.​2.​6.​4 выполнять подлезание произвольным способом под препятствия высотой не ниже 40 см
1.​2.​6.​1 выполнять лазанье на четвереньках по наклонной плоскости;
1.​2.​6.​2 выполнять лазание вверх и вниз разноименными способами по гимнастической стенке;
1.​2.​6.​3 выполнять лазание в стороны по гимнастической стенке;
1.​2.​6.​4 выполнять перелазание через препятствия, свободным способом, высотой не более 50-60 см
2.​2.​6.​1 выполнять лазанье на четвереньках вверх по наклонной доске, перелезание на гимнастическую стенку и опускание по ней вниз;
2.​2.​6.​2 выполнять лазанье по гимнастической стенке одноименным способом, в косом направлении, с одновременным перехватом рук или переступанием ног (прыжком);

3.2.4.4 допты баскетбол сақинасына лақтыруды ды орындау
4.2.4.1 қатарда және шеңберде допты солға және оңға беру, бағанада – сол жақтан, оң жақтан, бастың үстінен және аяқтарының арасынан беруді орындау
4.2.4.2 аяқтарын алшақ қойып тұрып, допты екі қолымен тізеден алға – жоғарыға қарай, бастың артынан алға қарай, бастан асыра артқа қарай, аяқтарының арасынан артқа – жоғары қарай лақтыруды орындау;
4.2.4.3 допты еденмен 10-12 метр қашықтыққа жылдамдыққа домалатуды орындау
4.2.4.4 допты аяқпен алға - жоғарыға тебуді орындау
2.5 Ырғақтық жаттығулар
0.2.5.1 санақ бойынша түрлі қарқынмен жүруді орындау;
0.2.5.2 1 санағына, 2,3 санақтарына екпін жасап жүруді орындай алу;
0.2.5.3 музыкаға, әр 1-ші санақ бойынша қарапайым қозғалыстар жасау
1.2.5.1 әртүрлі сипатта және әртүрлі қарқынмен санақ бойынша жүру және жүгіруді орындау;
1.2.5.2 музыка ырғағы мен сипатына қарай жүруді орындау;
1.2.5.3 ырғақтық қозғалыстар, тақ санға қозғалу, ал жұп санға – үзіліс жасауды орындау
2.2.5.1 1,2 санағына ырғақты қозғалыс жасап, 3,4 санағында үзіліс жасауды орындау;
2.2.5.2 әр шапалақ соққан сайын 180 градусқа бұрыла отырып ырғақты қозғалуды орындау;
2.2.5.3 аяқты аяққа қосып алдыға, артқа, жанына адым жасауды орындау
3.2.5.1 музыка ырғағы мен сипатына қарай: баяу, жылдам, адымдап, жүгіріп, секіріп жылжуды орындау;
3.2.5.2 әртүрлі ұзақтықпен: бүтін, жартылай, ширек жүруді орындау;
3.2.5.3 алға және артқа шоқырақ қадамдар орындау
4.2.5.1 музыканың әртүрлі екпініне аяқты аяққа қосып адымдайтын би қадамдарын орындау;
4.2.5.2 1,2 санағана – қозғалыс, 3,4 – санағына үзіліс жасалатын қарапайым би қадамдарын орындау;
4.2.5.3 сырғымалы қадам және поляк биінің алға қарай қадамын орындау
2.6 Өрмелеу және асып өту
0.2.6.1 гимнастикалық қабырғаға еркін өрмелеуді (5-6 білте тақтайшасына) орындау;
0.2.6.2 еденде және гимнастикалық орындықта еңбектеп өрмелеп жүруді орындау;
0.2.6.3 биіктігі 25-30 см кедергілерден өтуді орындау;
0.2.6.4 биіктігі 40 см-ден төмен емес кедергілердің астынан еркін тәсілмен еңбектеп шығуды орындау
1.2.6.1 көлбеу жазықтықпен еңбектеп жүруді орындау;
1.2.6.2 гимнастикалық қабырғамен әр түрлі тәсілдермен жоғары және төмен өрмелеуді орындау;
1.2.6.3 гимнастикалық қабырғамен жанына өрмелеуді орындау;
1.2.6.4 биіктігі 50-60 см артық емес кедергілерден еркін тәсілмен асып өтуді орындау
2.2.6.1 еңіс тақтаймен еңбектеп жоғары өрмелеу, гимнастикалық қабырғаға өрмелеп шығу және онымен төмен түсуді орындау;
2.2.6.2 гимнастикалық қабырғамен аттас тәсілмен, қиғаш бағытта, бір мезгілде ұстаған қолдарының немесе қойған аяқтарының орнын ауыстырып (секіру арқылы) өрмелеуді орындау;

2.​2.​6.​3 выполнять вис на канате;
2.​2.​6.​4 уметь выполнять перелезание через препятствия высотой 70 см
3.​2.​6.​1 выполнять лазание по наклонной скамейке разными способами с переходом на гимнастическую стенку;
3.​2.​6.​2 выполнять разные сочетания лазанья разными способами: с остановками, поворотами, движениями рук, ног, туловища;
3.​2.​6.​3 выполнять вис на канате на прямых руках
3.​2.​6.​4 выполнять перелезание через препятствия высотой 80 см
4.​2.​6.​1 выполнять лазанье по канату на высоту 1,5-2 м произвольным способом;
4.​2.​6.​2 выполнять лазанье по наклонной скамейке на ступнях и хватом одной руки, с предметом в руке;
4.​2.​6.​3 выполнять лазанье по канату в три приема (только подъем, спуск произвольный) на высоту до 2 м;
4.​2.​6.​4 выполнять преодоление разных препятствий высотой до 90 см
2.7 Упражнения на равновесие
0.​2.​7.​1 выполнять перешагивание через лежащие на полу предметы (палку, скакалку);
0.​2.​7.​2 выполнять перешагивание через веревку, висящую на высоте 10-15 см;
0.​2.​7.​3 выполнять стойку на одной ноге;
0.​2.​7.​4 выполнять внезапные остановки во время ходьбы и бега
1.​2.​7.​1 выполнять ходьбу вперед и боком по начерченной линии;
1.​2.​7.​2 выполнять ходьбу по прямой и боком на скамейке, руки в стороны, на пояс, с мячом, с палкой в руках;
1.​2.​7.​3 выполнять стойку на бревне продольно и поперек, руки свободно, в стороны, на пояс;
1.​2.​7.​4 выполнять переход от доски на бревно и обратно
2.​2.​7.​1 выполнять ходьбу по начерченной линии – руки за голову, с мячом на голове, вперед, выполняя внезапные остановки;
2.​2.​7.​2 выполнять ходьбу с движениями рук, с остановками, поворотами на 90 и 180 градусов;
2.​2.​7.​3 выполнять ходьбу на гимнастической скамейке спиной вперед;
2.​2.​7.​4 выполнять стоя на бревне, различные движения рук, приседания
3.​2.​7.​1 выполнять подъем на одном носке с различными движениями рук;
3.​2.​7.​2 выполнять на бревне стойку на одной ноге, другая назад ("ласточка");
3.​2.​7.​3 выполнять стоя на бревне ловлю мяча, брошенного учителем;
3.​2.​7.​4 выполнять ходьбу на бревне с перешагиванием через препятствия
4.​2.​7.​1 выполнять удержание мяча на колене согнутой ноги стоя на другой ноге;
4.​2.​7.​2 выполнять повороты на 90 гр в стойке на одной ноге;
4.​2.​7.​3 выполнять прыжки на месте с поворотом на 90 и 180 градусов с остановкой на носках;
4.​2.​7.​4 выполнять на бревне ходьбу приставными и переменными шагами вперед, боком и назад, с движениями рук
3) раздел "Национальные и интеллектуальные игры":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс

2.2.6.3 арқаннан ұстап ілініп тұруды орындау;
2.2.6.4 биіктігі 70 см кедергілерден өтуді орындай алу
3.2.6.1 көлбеу орындықпен әртүрлі тәсілдермен өрмелеп, гимнастикалық қабырғаға өтуді орындау;
3.2.6.2 әртүрлі тәсілдермен өрмелеудің әралуан үйлестірілуін орындау: тоқтаумен, бұрылумен, қол-аяқтың, дененің қозғалыстарымен өрмелеу;
3.2.6.3 арқанға тік қолдарымен ілініп тұруды орындау;
3.2.6.4 биіктігі 80 см кедергілерден асып өтуді орындау
4.2.6.1 1,5-2 м биіктікке еркін тәсілмен арқанның бойымен өрмелеуді орындау;
4.2.6.2 көлбеу орындықтың бойымен аяқ табандарымен және бір қолмен қапсырып екінші қолына зат ұстап өрмелеуді орындау;
4.2.6.3 арқанның бойымен 2 м-ге дейін биіктікке үш тәсілмен (тек қана көтерілу, еркін түсу) өрмелеуді орындау;
4.2.6.4 биіктігі 90 см-ге дейінгі әртүрлі кедергілерден өтуді орындау
2.7 Тепе-теңдік жаттығулары
0.2.7.1 еденде жатқан заттардан (таяқша, секіртпе) аттап өтуді орындау;
0.2.7.2 10-15 см биіктікте тартылған арқаннан аттап өтуді орындау;
0.2.7.3 бір аяқпен тұруды орындау;
0.2.7.4 жүру және жүгіру кезінде кенеттен тоқтауды орындау
1.2.7.1 сызылған сызықпен алға және бүйірімен жүруді орындау;
1.2.7.2 қолдарын жанына көтеріп, беліге қойып, қолына доп, таяқ ұстап гимнастикалық орындықта тік және бүйірімен жүруді орындау;
1.2.7.3 қолдарын еркін ұстап, бүйіріне, белге қойып, бөрене боймен және көлденең тұруды орындау;
1.2.7.4 тақтайдан бөренеге және кері қарай өтуді орындау
2.2.7.1 сызылған сызықпен жүру – қолдарын желкеге қойып, басына доп қойып, кенеттен тоқтап-тоқтап алға қарай жүруді орындау;
2.2.7.2 қолдарымен қозғалыс жасап, аялдап, 90 және 180 градусқа бұрылып жүруді орындау;
2.2.7.3 гимнастикалық орындықта арқасымен алға қаратып жүру;
2.2.7.4 бөренеде тұрып, отырып, қолдың түрлі қозғалыстарын жасап жүруді орындау
3.2.7.1 қолмен түрлі қозғалыстар жасап бір аяқтың ұшына көтерілуді орындау;
3.2.7.2 бөренеге бір аяқпен тұру, екінші аяқты артқа қарай көтеруді ("қарлығаш") орындау;
3.2.7.3 бөренеде тұрып мұғалім лақтырған допты ұстап алуды орындау;
3.2.7.4 бөгеттерден аттап өтіп бөренемен жүруді орындау
4.2.7.1 бір аяқпен тұрып, екінші бүгілген аяқтың тізесімен допты ұстап тұруды орындау;
4.2.7.2 бір аяқпен тұрып 90 градусқа бұрылуды орындау;
4.2.7.3 аяқ ұштарымен тоқтап, 90 және 180 градусқа бұрылумен орнында секіруді орындау;
4.2.7.4 қол қозғалысымен бірге бөренемен аяқты аяққа қосып адымдап және ауыспалы адымдармен алға, бүйірімен және артқа жүруді орындау
3) "Ұлттық және зияткерлік ойындар" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып

3.1 Тогыз кумалак
0.​3.​1.​1 знать историю возникновения игры в Тогыз кумалак
1.​3.​1.​1 раскладывать по 9 шариков в ячейки незрячими и слабовидящими обучающимися
2.​3.​1.​1 уметь перекладывать шарики с одной ячейки в другую зрительно-осязательным способом
3.​3.​1.​1 знать и применять с помощью учителя правила игры в Тогыз кумалак незрячими и слабовидящими обучающимися
4.​3.​1.​1 знать и самостоятельно применять различные приемы игры Тогыз кумалак
3.2 Асыки
0.​3.​2.​1 знать историю возникновения игры в асыки
1.​3.​2.​1 уметь подбрасывать асыки
2.​3.​2.​1 уметь попадать по асыкам стоящим в ряд слабовидящими и уметь определять попадание асыками в цель на слух незрячими обучающимися
3.​3.​2.​1 знать и уметь применятьправила игры в асыки слабовидящими и незрячими обучающимися
4.​3.​2.​1 самостоятельно применять различные приемы игры в асыки зрительно-осязательным способом
3.3 Шашки
0.​3.​3.​1 знать историю возникновения игры в шашки
1.​3.​3.​1 уметь различать шашки по цветам незрячими и слабовидящими обучающимися
2.​3.​3.​1 уметь раскладывать шашки на доске зрительно-осязательным способом
3.​3.​3.​1 знать и применятьправила и приемы игры в шашки незрячими и слабовидящими обучающимися
4.​3.​3.​1 участвовать в соревнованиях игры в шашки
3.4 Шахматы
0.​3.​4.​1 знать историю возникновения игры в шахматы
1.​3.​4.​1 знать названия всех фигур игры в шахматы
2.​3.​4.​1 уметь правильно раскладывать фигуры на доске
3.​3.​4.​1 знать и применятьправила игры в шахматы с помощью учителя
4.​3.​4.​1 участвовать в соревнованиях игры в шахматы
4) раздел "Подвижные игры":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Игры на развитие ориентировки в пространстве
0.​4.​1.​1 знать правила ориентировки в пространстве во время подвижных игр
1.​4.​1.​1 ориентироваться в пространстве во время подвижных игр с помощью учителя
2.​4.​1.​1 применять навыки ориентировки в подвижной игре
3.​4.​1.​1 самостоятельно ориентироваться в пространстве во время подвижных игр
4.​4.​1.​1 свободно ориентироваться во время спортивных игр на уроках АФК
4.2 Игры на развитие равновесия и координации движений
0.​4.​2.​1 уметь координировать равновесие во время подвижных игр
1.​4.​2.​1 уметь держать равновесие и координацию во время подвижных игр
2.​4.​2.​1 уметь держать координацию и равновесие во время подвижных игр в спортивном зале и на стадионе
3.​4.​2.​1 выполнять с помощью учителя упражнения на развитие координации и равновесия во время подвижных игр
4.​4.​2.​1 самостоятельно выполнять упражнения на развитие координации и равновесия во время подвижных игр

3.1 Тоғыз құмалақ
0. 3. 1. 1 тоғыз құмалақ ойынының пайда болу тарихын білу
1. 3. 1. 1 көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың ұяшықтарға 9 құмалақтан орналастыруы
2. 3. 1. 1 көру-сипап сезу тәсілімен құмалақтарды бір ұяшықтан екінші ұяшыққа сала алу
3. 3. 1. 1 тоғыз құмалақ ойынының ережесін білу және мұғалімнің көмегімен қолдану
4. 3. 1. 1 тоғыз құмалақ ойынының әр түрлі тәсілдерін білу және өздігінен қолдану
3.2 Асық
0. 3. 2. 1 асық ойынының пайда болу тарихын білу
1. 3. 2. 1 асықтарды лақтыра алу
2. 3. 2. 1 көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың қатарлап қойылған асықтарға тигізе алуы және асықтардың нысанаға тигенін есту арқылы анықтай алуы
3. 3. 2. 1 асық ойынының ережелерін білу және қолдана алу
4. 3. 2. 1 көру-сипап сезу тәсілімен асық ойынының әр түрлі әдістерін өздігінен қолдану
3.3 Дойбы
0. 3. 3. 1 дойбы ойынының пайда болу тарихын білу
1. 3. 3. 1 көрмейтін және нашар көретін білім алушылардың дойбыларды түстері бойынша ажырата алуы
2. 3. 3. 1 көру-сипап сезу тәсілімен дойбыларды тақтаға реттеп қоя алу
3. 3. 3. 1 дойбы ойынының ережелері мен тәсілдерін білу және қолдана алу
4. 3. 3. 1 дойбы ойынының жарыстарына қатысу
3.4 Шахмат
0. 3. 4. 1 шахмат ойынының пайда болу тарихын білу
1. 3. 4. 1 шахмат ойынының барлық фигураларының атауларын білу
2. 3. 4. 1 фигураларды тақтаға дұрыс реттеп қоя алу
3. 3. 4. 1 шахмат ойынының ережелерін білу және мұғалімнің көмегімен қолдана алу
4. 3. 4. 1 шахмат ойынының жарыстарына қатысу
4) "Қозғалмалы ойындар" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Кеңістікті бағдарлауды дамыту ойындары
0. 4. 1. 1 қозғалмалы ойындар кезінде кеңістікті бағдарлау ережелерін білу
1. 4. 1. 1 қозғалмалы ойындар кезінде мұғалімнің көмегімен кеңістікті бағдарлау
2. 4. 1. 1 қозғалмалы ойында бағдарлау дағдыларын қолдану
3. 4. 1. 1 қозғалмалы ойындар кезінде өздігінен кеңістікті бағдарлау
4. 4. 1. 1 БДШ сабақтарындағы спорттық ойындар кезінде еркін бағдарлану
4.2 Тепе-теңдікті және қимылдардың үйлесімділігін дамытуға арналған ойындар
0. 4. 2. 1 қозғалмалы ойындар кезінде тепе-теңдікті үйлестіре алу
1. 4. 2. 1 қозғалмалы ойындар кезінде тепе-теңдікті және үйлестіруді ұстап тұра алу
2. 4. 2. 1 спорт залындағы және стадиондағы қозғалмалы ойындар кезінде тепе-теңдікті және үйлестіруді ұстап тұра алу
3. 4. 2. 1 қозғалмалы ойындар кезінде кеңістікті бағдарлауды дамытуға арналған жаттығуларды мұғалімнің көмегімен орындау
4. 4. 2. 1 қозғалмалы ойындар кезінде кеңістікті бағдарлауды дамытуға арналған жаттығуларды өздігінен орындау

4.3 Игры с ориентировкой на слух
0.​4.​3.​1 знать звуковые ориентиры
1.​4.​3.​1 применять навыки звуковой ориентации с помощью учителя
2.​4.​3.​1 уметь ориентироваться на слух во время игры
3.​4.​3.​1 применять навыки ориентировки на слух во время спортивных игр
4.​4.​3.​1 самостоятельно ориентироваться на слух во время подвижных игр
4.4 Игры на преодоление препятствий
0.​4.​4.​1 знать что такое препятствие
1.​4.​4.​1 уметь преодолевать препятствия с помощью учителя
2.​4.​4.​1 применять навыки преодоления препятствий во время игры
3.​4.​4.​1 применять навыки преодоления препятствий во время подвижных игр
4.​4.​4.​1 самостоятельно преодолевать препятствия в спортивных эстафетах
4.5 Игры на развитие тактильной чувствительности
0.​4.​5.​1 знать приемы на развитие тактильной чувствительности
1.​4.​5.​1 применять навыки тактильной чувствительности во время игры
2.​4.​5.​1 ориентироваться с помощью сохранных анализаторов в спортивной игре
3.​4.​5.​1 самостоятельно ориентироваться во время подвижных игр при помощи сохранных анализаторов
4.​4.​5.​1 участвовать в спортивных мероприятиях применяя правила ориентировки в пространстве
5) раздел "Легкая атлетика":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Ходьба
0.​5.​1.​1 свободно ходить в одном направлении со всеми, соблюдая общий темп;
0.​5.​1.​2 выполнять ускоренную ходьбу;
0.​5.​1.​3 выполнять ходьбу на носках;
0.​5.​1.​4 ходить друг за другом паровозиком
1.​5.​1.​1 ходить врассыпную со свободными движениями рук;
1.​5.​1.​2 ходить в колонне по одному и в кругу, держась за руки;
1.​5.​1.​3 ходить на звуковой сигнал;
1.​5.​1.​4 выполнять ходьбу в обход по залу, держась в полушаге от стен
2.​5.​1.​1 выполнять ходьбу на месте и с продвижением вперед с правильной работой рук и ног;
2.​5.​1.​2 выполнять ходьбу с движениями рук;
2.​5.​1.​3 выполнять ходьбу с ускорением и переходом на бег;
2.​5.​1.​4 выполнять ходьбу с перекатом с пятки на носок
3.​5.​1.​1 выполнять ходьбу с высоким подниманием бедра;
3.​5.​1.​2 выполнять ходьбу скрестными шагами;
3.​5.​1.​3 выполнять ходьбу с внезапными остановками;
3.​5.​1.​4 чередовать ходьбу и бег до 100 м
4.​5.​1.​1 выполнять ходьбу с переменой ног во время ходьбы;
4.​5.​1.​2 выполнять ходьбу на носках не сгибая колен;
4.​5.​1.​3 выполнять ходьбу с остановками и дополнительными заданиями;
4.​5.​1.​4 выполнять чередование ходьбы и легких прыжков
5.2 Бег
0.​5.​2.​1 выполнять легкий бег на носках;
0.​5.​2.​2 выполнять движение рук во время бега;
0.​5.​2.​3 выполнять бег с переменой направления по сигналу учителя;
0.​5.​2.​4 выполнять бег на месте
1.​5.​2.​1 выполнять бег с правильным движением рук;
1.​5.​2.​2 выполнять бег в чередовании с ходьбой до 50 м;
1.​5.​2.​3 выполнять бег боком приставными шагами;
1.​5.​2.​4 выполнять бег с высоким подниманием бедра
2.​5.​2.​1 выполнять бег с чередованием легких прыжков;
2.​5.​2.​2 выполнять бег с преодолением 2-3 простейших препятствий;
2.​5.​2.​3 выполнять бег с захлестыванием голени назад;
2.​5.​2.​4 выполнять легкий бег на звуковой сигнал
3.​5.​2.​1 выполнять бег с ускорением и замедлением;
3.​5.​2.​2 выполнять бег вверх по лестнице;
3.​5.​2.​3 выполнять бег на перегонки до 40 м;
3.​5.​2.​4 выполнять бег с преодолением 4-5 простейших препятствий
4.​5.​2.​1 выполнять бег спиной вперед;
4.​5.​2.​2 выполнять бег на скорость до 50 м;
4.​5.​2.​3 уметь выполнять бег с предметом в руках;
4.​5.​2.​4 выполнять бег с преодолением 2-3 сложных препятствий

4.3 Есту арқылы бағдарлау ойындары
0. 4. 3. 1 дыбыс бағдарларын білу
1. 4. 3. 1 есту арқылы бағдарлау дағдыларын мұғалімнің көмегімен қолдану
2. 4. 3. 1 ойын кезінде есту арқылы бағдарлай алу
3. 4. 3. 1 есту арқылы бағдарлау дағдыларын спорттық ойындар кезінде қолдану
4. 4. 3. 1 қозғалмалы ойындар кезінде есту арқылы өздігінен бағдарлану
4.4 Кедергілерді жеңуге арналған ойындар
0. 4. 4. 1 кедергінің не екенін білу
1. 4. 4. 1 мұғалімнің көмегімен кедергілерді жеңе алу
2. 4. 4. 1 ойын кезінде кедергілерді жеңу дағдыларын пайдалану
3. 4. 4. 1 қозғалмалы ойын кезінде кедергілерді жеңу дағдыларын пайдалану
4. 4. 4. 1 спорттық эстафеталарда кедергілерді өздігінен жеңу
4.5 Тактильді сезімталдықты дамытуға арналған ойындар
0. 4. 5. 1 тактильді сезімталдықты дамытуға арналған тәсілдерді білу
1. 4. 5. 1 ойын кезінде тактильді сезімталдық дағдыларын қолдану
2. 4. 5. 1 спорттық ойында сақталған талдағыштардың көмегімен бағдарлану
3. 4. 5. 1 қозғалмалы ойындар кезінде сақталған талдағыштардың көмегімен өздігінен бағдарлану
4. 4. 5. 1 кеңістікте бағдарлану ережелерін қолдана отырып спорттық шараларға қатысу
5) "Жеңіл атлетика" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Жүру
0. 5. 1. 1 барлығымен бірге, жалпы қарқынды сақтай отырып, еркін жүру;
0. 5. 1. 2 жылдам жүруді орындау;
0. 5. 1. 3 аяқтың ұшымен жүруді орындау;
0. 5. 1. 4 бір-бірінің артынан паровоз болып жүру
1. 5. 1. 1 қолдарын еркін қимылдатып шашыраңқы жүру;
1. 5. 1. 2 бір-бірден қол ұстасып баған жасап жүру және шеңбермен жүру;
1. 5. 1. 3 дыбыстық сигнал бойынша жүру;
1. 5. 1. 4 қабырғадан жарты қадам қашықтықты сақтай отырып залды айналып жүруді орындау
2. 5. 1. 1 қол мен аяқты дұрыс жұмыс істете отырып бір орында және алға жылжып жүруді орындау;
2. 5. 1. 2 қол қимылдарымен жүруді орындау;
2. 5. 1. 3 жылдамдатып жүруді және жаймен жүгіруге көшуді орындау;
2. 5. 1. 4 өкшеден аяқ ұшына ауысып жүруді орындау
3. 5. 1. 1 тізені жоғары көтеріп жүруді орындау;
3. 5. 1. 2 қайшы адыммен жүруді орындау;
3. 5. 1. 3
кенеттен тоқтап жүруді орындау;
3. 5. 1. 4 100 м-ге дейін жүгіру мен жүруді кезектестіру
4. 5. 1. 1 жүру кезінде аяқты ауыстырып жүруді орындау;
4. 5. 1. 2 тізе бүгпей, аяқтың ұшымен жүруді орындау;
4. 5. 1. 3 аялдамалармен және қосымша тапсырмалармен жүруді орындау;
4. 5. 1. 4 жүру мен жеңіл секіруді кезектестіруді орындау
5.2 Жүгіру
0. 5. 2. 1 аяқтың ұшымен жеңіл жүгіруді орындау;
0. 5. 2. 2 жүгіру кезінде қол қимылдарын жасау;
0. 5. 2. 3 мұғалім сигналы бойынша бағытты өзгертіп жүгіруді орындау;
0. 5. 2. 4 бір орында жүгіруді орындау
1. 5. 2. 1 қолды дұрыс қимылдатып жүгіруді орындау;
1. 5. 2. 2 жүрумен кезектесіп 50 м дейін жүгіруді орындау;
1. 5. 2. 3 қапталмен аяқты аяққа қосып адымдап жүгіруді орындау;
1. 5. 2. 4 тізені жоғары көтеріп жүгіруді орындау
2. 5. 2. 1 жеңіл секірумен алма-кезек жүгіруді орындау;
2. 5. 2. 2 2-3 қарапайым кедергілерден өтіп жүгіруді орындау;
2. 5. 2. 3 сирақты артқа лақтырып жүгіруді орындау;
2. 5. 2. 4 дыбыстық сигналға қарай жеңіл жүгіруді орындау
3. 5. 2. 1 үдемелі және баяулатып жүгіруді орындау;
3. 5. 2. 2 баспалдақпен жоғары жүгіруді орындау;
3. 5. 2. 3 40 м-ге дейін жарысып жүгіруді орындау;
3. 5. 2. 4 4-5 қарапайым кедергілерді еңсере отырып жүгіруді орындау
4. 5. 2. 1 алдыға қарай арқамен жүгіруді орындау;
4. 5. 2. 2 50 м-ге дейін жылдамдыққа жүгіруді орындау;
4. 5. 2. 3 қолындағы затпен жүгіруді орындай алу;
4. 5. 2. 4 2-3 күрделі кедергілерді еңсере отырып жүгіруді орындау

5.3 Метание
0.​5.​3.​1 выполнять броски двумя руками большого мяча в пол, в стенку, вверх с последующим быстрым нахождением прыгающего мяча;
0.​5.​3.​2 выполнять метание маленьких мячей в направлении звукового сигнала;
0.​5.​3.​3 выполнять метание мешочков с песком;
0.​5.​3.​4 выполнять метание кружочков в шесты
1.​5.​3.​1 выполнять метание малого мяча в цель;
1.​5.​3.​2 выполнять броски большого мяча в цель;
1.​5.​3.​3 уметь выполнять метание малого мяча на точность;
1.​5.​3.​4 выполнять броски большого мяча на точность
2.​5.​3.​1 выполнять метание малого мяча в цель;
2.​5.​3.​2 выполнять броски большого мяча в цель;
2.​5.​3.​3 выполнять метание малого мяча на точность;
2.​5.​3.​4 выполнять броски большого мяча на точность
3.​5.​3.​1 выполнять метание малого мяча в цель;
3.​5.​3.​2 выполнять броски большого мяча в цель;
3.​5.​3.​3 выполнять метание малого мяча на точность;
3.​5.​3.​4 выполнять броски большого мяча на точность
4.​5.​3.​1 выполнять метание малого мяча в цель;
4.​5.​3.​2 выполнять броски большого мяча в цель;
4.​5.​3.​3 выполнять метание малого мяча на точность;
4.​5.​3.​4 выполнять броски большого мяча на точность
5.4 Прыжки
0.​5.​4.​1 выполнять свободные прыжки на двух ногах;
0.​5.​4.​2 уметь выполнять прыжки через "ручей" (ширина 15-20 см);
0.​5.​4.​3 выполнять прыжки в глубину с высоты 10-15 см;
0.​5.​4.​4 выполнять прыжки с пола на мат (0-15 см); 0.​5.​4.​5 уметь выполнять прыжки через натянутую скакалку высотой 10-15 см
1.​5.​4.​1 выполнять прыжки на двух ногах, стоя у гимнастической стенки, хватом за рейку;
1.​5.​4.​2 выполнять прыжки на одной ноге и прыжки попеременно;
1.​5.​4.​3 выполнять прыжки ноги врозь и вместе;
1.​5.​4.​4 выполнять перемах скакалки через голову вперед и назад
2.​5.​4.​1 выполнять прыжок с места в длину;
2.​5.​4.​2 уметь выполнять прыжки на месте с поворотом на 90 гр;
2.​5.​4.​3 выполнять прыжки в глубину с высоты до 50 см;
2.​5.​4.​4 уметь выполнять прыжки с разбега в высоту
2.​5.​4.​5 выполнять прыжки с ноги на ногу
3.​5.​4.​1 выполнять прыжок с разбега в длину толчком одной ноги;
3.​5.​4.​2 выполнять прыжки на двух и одной ноге с разными положениями ног и рук, с движениями рук, с поворотами на 90 гр;
3.​5.​4.​3 выполнять прыжки на двух ногах с продвижением вперед, назад, в сторону;
3.​5.​4.​4 уметь выполнять прыжки из упора присев и седа, прыжок с гимнастической палкой
4.​5.​4.​1 выполнять разбег для прыжков в высоту с последующим перешагиванием через веревочку;
4.​5.​4.​2 выполнять прыжки с продвижением вперед перепрыгивая несложные препятствия;
4.​5.​4.​3 выполнять прыжки наступая одной ногой на препятствие;
4.​5.​4.​4 выполнять вбегание и выбегание через вращающуюся длинную скакалку;
4.​5.​4.​5 уметь выполнять прыжки через скакалку

5.3 Лақтыру
0. 5. 3. 1 екі қолмен үлкен допты еденге, қабырғаға, жоғары лақтыру, содан соң секірген допты тез табуды орындау;
0. 5. 3. 2 кішкентай доптарды дыбыстық сигнал бағытында лақтыруды орындау;
0. 5. 3. 3 құм салынған қапшықтарды лақтыруды орындау;
0. 5. 3. 4 шеңбершелерді сырықтарға лақтыруды орындау
1. 5. 3. 1 шағын допты нысанаға лақтыруды орындау;
1. 5. 3. 2 үлкен допты нысанаға лақтыруды орындау;
1. 5. 3. 3 шағын допты дәлдікке лақтыруды орындай алу;
1. 5. 3. 4 үлкен допты дәлдікке лақтыруды орындау
2. 5. 3. 1 шағын допты нысанаға лақтыруды орындау;
2. 5. 3. 2 үлкен допты нысанаға лақтыруды орындау;
2. 5. 3. 3 шағын допты дәлдікке лақтыруды орындау;
2. 5. 3. 4 үлкен допты дәлдікке лақтыруды орындау
3. 5. 3. 1 шағын допты нысанаға лақтыруды орындау;
3. 5. 3. 2 үлкен допты нысанаға лақтыруды орындау;
3. 5. 3. 3 шағын допты дәлдікке лақтыруды орындау;
3. 5. 3. 4 үлкен допты дәлдікке лақтыруды орындау
4. 5. 3. 1 шағын допты нысанаға лақтыруды орындау
4. 5. 3. 2 үлкен допты нысанаға лақтыруды орындау
4. 5. 3. 3 шағын допты дәлдікке лақтыруды орындау
4. 5. 3. 4 үлкен допты дәлдікке лақтыруды орындау
5.4 Секіру
0. 5. 4. 1 екі аяқпен еркін секіруді орындау;
0. 5. 4. 2 бұлақтан аттап секіруді (ені 15-20 см) орындай алу;
0. 5. 4. 3 10-15 см биіктіктен тереңдікке секіруді орындау;
0. 5. 4. 4 еденнен матқа секіруді (0-15 см) орындау;
0. 5. 4. 5 10-15 см биіктікте керілген секіртпеден секіруді орындай алу
1. 5. 4. 1 гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшасынан ұстап тұрып, екі аяқпен секіруді орындау;
1. 5. 4. 2 бір аяқпен секіру және екі аяқпен кезек-кезек секіруді орындау;
1. 5. 4. 3 аяқтарын бірге қойып және алшақ қойып секіруді орындау;
1. 5. 4. 4 секіртпені басынан асырып алға және артқа лақтыруды орындау
2. 5. 4. 1 орнынан ұзындыққа секіруді орындау;
2. 5. 4. 2 90 градусқа бұрылыспен орнында секіруді орындай алу;
2. 5. 4. 3 50 см дейінгі биіктіктен тереңдікке секіруді орындау;
2. 5. 4. 4 екпінмен биіктікке секіруді орындай алу;
2. 5. 4. 5 бір аяғынан екінші аяққа секіруді орындау
3. 5. 4. 1 екпінмен бір аяқпен итеріліп ұзындыққа секіруді орындау;
3. 5. 4. 2 екі және бір аяқпен аяқ-қолдың әртүрлі қалпында, аяқ-қол қимылдарымен, 90 градусқа бұрылумен секіруді орындау;
3. 5. 4. 3 екі аяқпен алға, артқа, жанына жылжып секіруді орындау;
3. 5. 4. 4 жүрелеп тіренген және отырған қалпынан секіру, гимнастикалық таяқпен секіруді орындай алу
4. 5. 4. 1 биіктікке секіру үшін екпін алып, содан кейін арқаннан аттап өтуді орындау;
4. 5. 4. 2 қиын емес кедергіден қарғып алға жылжи отырып секіруді орындау;
4. 5. 4. 3 бір аяқпен кедергіні басып секіруді орындау;
4. 5. 4. 4 айналып жатқан ұзын секіртпеге жүгіріп кіру және жүгіріп шығуды орындау;
4. 5. 4. 5 секіртпеден секіруді орындай алу

29. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
30. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой учебной
программе по учебному
предмету "Адаптивная
физическая культура" для 0-4
классов уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для незрячих и слабовидящих обучающихся 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Теоретические сведения
1.1 Правила поведения и техника безопасности на уроках адаптивной физической культуры
0.​1.​1.​1 знать правила поведения и технику безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры
1.2 Личная гигиена и режим дня
0.​1.​2.​1 знать о личной гигиене и режиме дня
1.3 Паралимпийские игры
0.​1.​3.​1 знать историю развития паралимпийских игр
2. Гимнастика
2.1 Построения и перестроения
0.​2.​1.​1 изучить границы спортивного зала и расположение имеющегося в зале оборудования;
0.​2.​1.​2 уметь строиться в колонну по одному в разных местах спортивного зала;
0.​2.​1.​3 уметь строиться парами
2.2 Общеразвивающие упражнения
0.​2.​2.​1 ориентироваться в частях тела (правая, левая рука и нога, ладони, пояс, пятки, носочек);
0.​2.​2.​2 выполнять движение рук в стороны, вверх, вперед, назад;
0.​2.​2.​3 уметь выполнять наклоны туловища в стороны, вперед и назад;
0.​2.​2.​4 выполнять приседания, держась за рейку гимнастической стенки;
0.​2.​2.​5 выполнять наклоны туловища вперед с опорой рук на колени, на гимнастическую скамейку
2.3 Упражнения на формирование осанки
0.​2.​3.​1 выполнять ходьбу по прямой линии в положении правильной осанки;
0.​2.​3.​2 выполнять ходьбу с грузом на голове;
0.​2.​3.​3 выполнять ходьбу с грузом на голове с движениями рук на пояс, в стороны, на пояс;
0.​2.​3.​4 выполнять ходьбу в полуприсяде с грузом на голове
2.4 Упражнения с предметами
0.​2.​4.​1 выполнять перекатывание мяча в кругу, друг другу на звуковой сигнал;
0.​2.​4.​2 находить и ловить прыгающий мяч;
0.​2.​4.​3 выполнять бросок мяча в корзину;
0.​2.​4.​4 находить брошенный мяч

29. Бағдарлама көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарының негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
30. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптарына арналған
"Бейімделген дене шынықтыру"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Көрмейтін және нашар көретін білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптарына арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Теориялық мәліметтер
1.1 Бейімделген дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасы
0. 1. 1. 1 бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы тәртіп ережелерін және қауіпсіздік техникасын білу
1.2 Жеке гигиена және күн тәртібі
0. 1. 2. 1 жеке гигиена және күн тәртібі туралы білу
1.3 Паралимпиада ойындары
0. 1. 3. 1 паралимпиада ойындарының даму тарихын білу
2. Гимнастика
2.1 Сапқа тұру және сапқа құрылымын өзгертіп қайта тұру
0. 2. 1. 1 спорт залының шекарасын және залдағы жабдықтардың орналасуын зерделеу;
0. 2. 1. 2 спорт залының әртүрлі жерлерінде бір-бірден бағанға тұру;
0. 2. 1. 3 жұптасып сапқа тұру
2.2 Жалпы дамыту жаттығулары
0. 2. 2. 1 дене бөліктерін (оң, сол қол және аяқ, алақан, бел, өкше, аяқтың ұшы) бағдарлау;
0. 2. 2. 2 қолды жанына, жоғары, алға, артқа қарай қозғалтуды орындау;
0. 2. 2. 3 денені жанына, алға және артқа қарай еңкейтуді орындай алу;
0. 2. 2. 4 гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшасынан ұстаған күйде отырып-тұруды орындау;
0. 2. 2. 5 қолын тізеге, гимнастикалық орындыққа тіреп, денені алдыға еңкейтуді орындау
2.3 Дене сымбатын қалыптастыру жаттығулары
0. 2. 3. 1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта түзу сызықтың бойымен жүруді орындау;
0. 2. 3. 2 басына жүк қойып жүруді орындау;
0. 2. 3. 3 басына жүк қойып, қолдарын беліне, жанына, қайтадан беліне қойып жүруді орындау;
0. 2. 3. 4 басына жүк қойып жартылай жүрелеп жүруді орындау
2.4 Заттармен жасалатын жаттығулар
0. 2. 4. 1 дыбыс сигналы бойынша допты шеңберде, бір-біріне домалатуды орындау;
0. 2. 4. 2 секіретін допты табу және ұстау;
0. 2. 4. 3 допты себетке лақтыруды орындай алу;
0. 2. 4. 4 лақтырған допты табу

2) 1 класс:
таблица 2
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Теоретические сведения
1.1 Правила поведения и техника безопасности на уроках адаптивной физической культуры
1.​1.​1.​1 выполнять инструкции учителя по технике безопасности в спортивном зале на уроках адаптивной физической культуры
1.2 Личная гигиена и режим дня
1.​1.​2.​1 применять полученные знания о гигиене и режиме дня
1.3 Паралимпийские игры
1.​1.​3.​1 знать виды паралимпийских игр
2. Гимнастика
2.1 Построения и перестроения
1.​2.​1.​1 строиться друг за другом;
1.​2.​1.​2 строиться в круг;
1.​2.​1.​3 выполнять повороты на месте
2.2 Общеразвивающие упражнения
1.​2.​2.​1 выполнять поднимание и опускание плеч, движение плеч вперед и назад;
1.​2.​2.​2 выполнять основные положения рук: руки на пояс, за спину, на голову, вперед, вверх, в стороны, назад;
1.​2.​2.​3 выполнять наклоны головы вперед и назад, повороты головы вправо и влево;
1.​2.​2.​4 выполнять повороты туловища при разных исходных положений рук и ног
2.3 Упражнения на формирование осанки
1.​2.​3.​1 выполнять стоя спиной к гимнастической стенке в положении правильной осанки поднимание и прижимание руками согнутой ноги к туловищу;
1.​2.​3.​2 выполнять приседание и выпрямление стоя у гимнастической стенки в положении правильной осанки;
1.​2.​3.​3 выполнять стоя у гимнастической стенки в положении правильной осанки отход от стены на один шаги возвращение в исходное положение;
1.​2.​3.​4 выполнять ходьбу с предметом на голове в положении правильной осанки
2.4 Упражнения с предметами
1.​2.​4.​1 выполнять удары мяча об пол;
1.​2.​4.​2 выполнять подбрасывание мяча вверх с последующей ловлей;
1.​2.​4.​3 выполнять броски мяча в стенку и ловля его двумя руками;
1.​2.​4.​4 выполнять подбрасывание мяча вверх и ловля мяча после хлопка в ладоши
2.5 Ритмические упражнения
1.​2.​5.​1 выполнять ходьбу и бег разного характера и в разном темпе под счет;
1.​2.​5.​2 выполнять ходьбу в ритме и характере музыки;
1.​2.​5.​3 выполнять ритмические движения, на нечетный счет выполнять движение, а на четный – пауза
2.6 Лазание и перелазание
1.​2.​6.​1 выполнять лазанье на четвереньках по наклонной плоскости;
1.​2.​6.​2 выполнять лазание вверх и вниз разноименными способами по гимнастической стенке;
1.​2.​6.​3 выполнять лазание в стороны по гимнастической стенке;
1.​2.​6.​4 выполнять перелазание через препятствия, свободным способом, высотой не более 50-60 см
2.7 Упражнения на равновесие
1.​2.​7.​1 выполнять ходьбу вперед и боком по начерченной линии;
1.​2.​7.​2 выполнять ходьбу по прямой и боком на скамейке, руки в стороны, на пояс, с мячом, с палкой в руках;
1.​2.​7.​3 выполнять стойку на бревне продольно и поперек, руки свободно, в стороны, на пояс;
1.​2.​7.​4 выполнять переход от доски на бревно и обратно
2 четверть

2) 1-сынып:
2-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Теориялық мәліметтер
1.1 Бейімделген дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасы
1. 1. 1. 1 бейімделген дене шынықтыру сабақтарында спорт залындағы қауіпсіздік техникасы бойынша мұғалімнің нұсқаулықтарын орындау
1.2 Жеке гигиена және күн тәртібі
1. 1. 2. 1 жеке гигиена және күн тәртібі туралы алған білімін қолдану
1.3 Паралимпиада ойындары
1. 1. 3. 1 паралимпиада ойындарының түрлерін білу
2. Гимнастика
2.1 Сапқа тұру және сапқа құрылымын өзгертіп қайта тұру
1. 2. 1. 1 бір-бірінің артына сапқа тұра алу
1. 2. 1. 2 шеңбер жасап тұра алу
1. 2. 1. 3 орнында бұрылуды орындау
2.2 Жалпы дамыту жаттығулары
1. 2. 2. 1 иықты көтеру және түсіруді, иықты алға және артқа қозғалтуды орындау;
1. 2. 2. 2 қолдың негізгі қалыптарын орындау: қолдарын белге, арқаға, басына қою, алға, жоғары, жанына, артқа көтеру;
1. 2. 2. 3 басын алға және артқа еңкейтуді, басты оңға және солға бұруды орындау;
1. 2. 2. 4 қол мен аяқтың әр түрлі бастапқы қалпында денені бұруды орындау
2.3 Дене сымбатын қалыптастыру жаттығулары
1. 2. 3. 1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаға арқасымен тұрып, бүгілген аяғын көтеріп, оны қолдарымен денесіне қысуды орындау;
1. 2. 3. 2 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып, отыруды орындау;
1. 2. 3. 3 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып одан бір қадамға алыстау және қайтадан бастапқы қалыпқа оралуды орындау;
1. 2. 3. 4 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта басына жүк қойып жүруді орындау
2.4 Заттармен жасалатын жаттығулар
1. 2. 4. 1 допты еденге соғуды орындау;
1. 2. 4. 2 допты жоғары лақтыру сосын оны тосып алуды орындау;
1. 2. 4. 3 допты қабырғаға лақтыру және оны екі қолмен ұстап алуды орындай алу;
1. 2. 4. 4 допты жоғары лақтыру және алақанын соққан соң допты тосып алуды орындау
2.5 Ырғақтық жаттығулар
1. 2. 5. 1 әртүрлі сипатта және әртүрлі қарқынмен санақ бойынша жүру және жүгіруді орындау;
1. 2. 5. 2 музыка ырғағы мен сипатына қарай жүруді орындау;
1. 2. 5. 3 ырғақтық қозғалыстар, тақ санға қозғалу, ал жұп санға – үзіліс жасауды орындау
2.6 Өрмелеу және асып өту
1. 2. 6. 1 көлбеу жазықтықпен еңбектеп жүруді орындау;
1. 2. 6. 2 гимнастикалық қабырғамен әр түрлі тәсілдермен жоғары және төмен өрмелеуді орындау;
1. 2. 6. 3 гимнастикалық қабырғамен жанына өрмелеуді орындау;
1. 2. 6. 4 биіктігі 50-60 см артық емес кедергілерден еркін тәсілмен асып өтуді орындау
2.7 Тепе-теңдік жаттығулары
1. 2. 7. 1 сызылған сызықпен алға және бүйірімен жүруді орындау;
1. 2. 7. 2 қолдарын жанына көтеріп, беліге қойып, қолына доп, таяқ ұстап гимнастикалық орындықта тік және бүйірімен жүруді орындау;
1. 2. 7. 3 қолдарын еркін ұстап, бүйіріне, белге қойып, бөрене боймен және көлденең тұруды орындау;
1. 2. 7. 4 тақтайдан бөренеге және кері қарай өтуді орындау
2 - тоқсан

2.1 Построения и перестроения
2.​2.​1.​1 выполнять правильно строевые команды на месте;
2.​2.​1.​2 выполнять быстро построение в шеренгу и в колонну по одному;
2.​2.​1.​3 знать расчет в шеренге на "первый" и "второй"
2.2 Общеразвивающие упражнения
2.​2.​2.​1 выполнять движения прямых и согнутых рук в основных направлениях одновременно и поочередно;
2.​2.​2.​2 выполнять размахивание руками вперед, назад и в стороны;
2.​2.​2.​3 выполнять группировку;
2.​2.​2.​4 выполнять сгибание и разгибание ног поочередно и одновременно в разных исходных положениях;
2.​2.​2.​5 выполнять поднимание прямой ноги вперед, назад, в сторону
2.3 Упражнения на формирование осанки
2.​2.​3.​1 выполнять стоя у стены в положении правильной осанки, наклоны влево и вправо, не теряя касание со стеной;
2.​2.​3.​2 выполнять повороты головы вправо и влево с грузом на голове, приседание и выпрямление;
2.​2.​3.​3 выполнять различные положения рук, стоя на одной ноге, на носках в положении правильной осанки;
2.​2.​3.​4 ходить в положении правильной осанки по начерченной линии, руки за спину
2.4 Упражнения с предметами
2.​2.​4.​1 выполнять передачу мяча по кругу, в шеренге, в колонне;
2.​2.​4.​2 выполнять перекатывание мячей одной и двумя руками друг другу, на силу отскока от стены, в направлении звукового сигнала;
2.​2.​4.​3 выполнять броски мяча вверх, в пол, в стенку и ловля его двумя руками;
2.​2.​4.​4 выполнять ведение мяча различным способом
2.5 Ритмические упражнения
2.​2.​5.​1 выполнять ритмичные движения на счет 1,2, с паузой на счет 3,4;
2.​2.​5.​2 выполнять ритмические движения с разворотом на 180 гр. под каждый хлопок;
2.​2.​5.​3 выполнять приставной шаг вперед, назад, в сторону
2.6 Лазание и перелазание
2.​2.​6.​1 выполнять лазанье на четвереньках вверх по наклонной доске, перелезание на гимнастическую стенку и опускание по ней вниз;
2.​2.​6.​2 выполнять лазанье по гимнастической стенке одноименным способом, в косом направлении, с одновременным перехватом рук или переступанием ног (прыжком);
2.​2.​6.​3 выполнять вис на канате;
2.​2.​6.​4 выполнять перелезание через препятствия высотой 70 см
2.7 Упражнения на равновесие
2.​2.​7.​1 выполнять ходьбу по начерченной линии – руки за голову, с мячом на голове, вперед, выполняя внезапные остановки;
2.​2.​7.​2 выполнять ходьбу с движениями рук, с остановками, поворотами на 90 и 180 гр;
2.​2.​7.​3 выполнять ходьбу на гимнастической скамейке спиной вперед;
2.​2.​7.​4 выполнять стоя на бревне, различные движения рук, приседания
2 четверть

2.1 Сапқа тұру және сапқа құрылымын өзгертіп қайта тұру
2. 2. 1. 1 бір орындағы саптық пәрмендерді дұрыс орындау;
2. 2. 1. 2 бір қатарға және бағанға бір-бірден сапқа тұруды жылдам орындау;
2. 2. 1. 3 қатарда "бірінші" және "екінші" болып саналуды білу
2.2 Жалпы дамыту жаттығулары
2. 2. 2. 1 тік және бүгілген қолдарын бір мезгілде және кезекпен негізгі бағыттарда қозғалтуды орындау;
2. 2. 2. 2 қолдарын алға, артқа және жанына сермеуді орындау;
2. 2. 2. 3 топтасуды орындай алу;
2. 2. 2. 4 аяқты кезекпен және бір мезгілде әр түрлі бастапқы қалыптарда бүгу және жазуды орындау;
2. 2. 2. 5 тік аяқты алға, артқа, жанына көтеруді орындау
2.3 Дене сымбатын қалыптастыру жаттығулары
2. 2. 3. 1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғаның жанында тұрып, қабырғамен жанасуын жоғалтпай, денесін оңға және солға еңкейтуді орындау;
2. 2. 3. 2 басына жүк қойып басты оңға және солға бұруды, отырып тік тұруды орындау;
2. 2. 3. 3 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта бір аяқпен тұрып, аяқтарының ұшымен тұрып қолдарын әртүрлі қалыпта ұстауды орындау;
2. 2. 3. 4 сызылған сызық бойымен қолдарын артына ұстап дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта жүру
2.4 Заттармен жасалатын жаттығулар
2. 2. 4. 1 допты шеңберде, қатарда, бағанда бір-біріне беруді орындау;
2. 2. 4. 2 допты бір және екі қолмен бір-біріне, қабырғадан серпілу күшіне, дыбыстық сигнал бағытында домалатуды орындау;
2. 2. 4. 3 допты жоғары, еденге, қабырғаға лақтыру және оны екі қолмен тосып алуды орындау;
2. 2. 4. 4 допты әр түрлі тәсілмен жүргізуді орындау
2.5 Ырғақтық жаттығулар
2. 2. 5. 1
1,2 санағына ырғақты қозғалыс жасап, 3,4 санағында үзіліс жасауды орындау;
2. 2. 5. 2 әр шапалақ соққан сайын 180 градусқа бұрыла отырып ырғақты қозғалуды орындау;
2. 2. 5. 3 аяқты аяққа қосып алдыға, артқа, жанына адым жасауды орындау
2.6 Өрмелеу және асып өту
2. 2. 6. 1 еңіс тақтаймен еңбектеп жоғары өрмелеу, гимнастикалық қабырғаға өрмелеп шығу және онымен төмен түсуді орындау;
2. 2. 6. 2 гимнастикалық қабырғамен аттас тәсілмен, қиғаш бағытта, бір мезгілде ұстаған қолдарының немесе қойған аяқтарының орнын ауыстырып (секіру арқылы) өрмелеуді орындау;
2. 2. 6. 3 арқаннан ұстап ілініп тұруды орындау;
2. 2. 6. 4 биіктігі 70 см кедергілерден өтуді орындай алу
2.7 Тепе-теңдік жаттығулары
2. 2. 7. 1 сызылған сызықпен жүру – қолдарын желкеге қойып, басына доп қойып, кенеттен тоқтап-тоқтап алға қарай жүруді орындау;
2. 2. 7. 2 қолдарымен қозғалыс жасап, аялдап, 90 және 180 градусқа бұрылып жүруді орындау;
2. 2. 7. 3 гимнастикалық орындықта арқасымен алға қаратып жүру;
2. 2. 7. 4 бөренеде тұрып, отырып, қолдың түрлі қозғалыстарын жасап жүруді орындау
2 - тоқсан

2. Гимнастика
2.1 Построения и перестроения
3.​2.​1.​1 выполнять расчет в шеренге по порядку;
3.​2.​1.​2 знать размыкание и смыкание в шеренге приставными шагами;
3.​2.​1.​3 уметь сдавать рапорт
2.2 Общеразвивающие упражнения
3.​2.​2.​1 выполнять наклоны и повороты туловища в разных направлениях, с разными исходными положениями и движениями рук стоя, сидя, на коленях, лежа на гимнастической скамейке и у гимнастической стенки;
3.​2.​2.​2 выполнять повороты на 90 гр. из стойки ноги врозь в стойку на одной, другая сзади на носке;
3.​2.​2.​3 выполнять махи ногами в разных направлениях;
3.​2.​2.​4 выполнять повороты на 90 гр. из стойки ноги врозь в стойку на одной, другая нога сзади (впереди) на носке
2.3 Упражнения на формирование осанки
3.​2.​3.​1 выполнять из положения правильной осанки после отхода от стены и выполнение ряда движений руками, ногами и туловищем;
3.​2.​3.​2 выполнять в положении правильной осанки упражнения с грузом на голове, повороты кругом, приседание и опускание на колени, сочетание поворота и приседания;
3.​2.​3.​3 выполнять лазание вверх и вниз по гимнастической стенке в положении правильной осанки;
3.​2.​3.​4 выполнять ходьбу на пятках, на наружных сторонах стоп с шариками или веревкой, захваченными пальцами
2.4 Упражнения с предметами
3.​2.​4.​1 выполнять броски мяча вверх, в стенку и ловля его;
3.​2.​4.​2 выполнять метание большого теннисного мяча в даль;
3.​2.​4.​3 выполнять перебрасывание мяча друг другу и ловля его с лета после удара об пол;
3.​2.​4.​4 выполнять броски мяча в баскетбольное кольцо
2.5 Ритмические упражнения
3.​2.​5.​1 выполнять передвижения в ритме и характере музыки: медленное, быстрое, шагом, бегом, скачками;
3.​2.​5.​2 выполнять ходьбу с разными длительностями: целыми, половинными, четвертными;
3.​2.​5.​3 выполнять шаг галопа вперед и назад
2.6 Лазание и перелазание
3.​2.​6.​1 выполнять лазание по наклонной скамейке разными способами с переходом на гимнастическую стенку;
3.​2.​6.​2 выполнять разные сочетания лазанья разными способами: с остановками, поворотами, движениями рук, ног, туловища;
3.​2.​6.​3 выполнять вис на канате на прямых руках;
3.​2.​6.​4 выполнять перелезание через препятствия высотой 80 см
2.7 Упражнения на равновесие
3.​2.​7.​1 выполнять подъем на одном носке с различными движениями рук;
3.​2.​7.​2 выполнять на бревне стойку на одной ноге, другая назад ("ласточка");
3.​2.​7.​3 выполнять стоя на бревне ловлю мяча, брошенного учителем;
3.​2.​7.​4 выполнять ходьбу на бревне с перешагиванием через препятствия
2 четверть

2. Гимнастика
2.1 Сапқа тұру және сапқа құрылымын өзгертіп қайта тұру
3. 2. 1. 1 қатарда ретімен саналуды орындау;
3. 2. 1. 2 аяқты аяққа қосып адымдап қатардағы аралықты ашу және жақындатуды білу;
3. 2. 1. 3 баянат тапсыра алу
2.2 Жалпы дамыту жаттығулары
3. 2. 2. 1 денені әртүрлі бағытта, әр түрлі бастапқы қалпымен және қол қимылдарымен тұрып, отырып, тізерлеп, гимнастикалық орындықта жатып және гимнастикалық қабырға жанында тұрып еңкейтуді және бұруды орындау;
3. 2. 2. 2 аяқтарын алшақ қойған тұрыстан бір аяқтағы, ал екінші аяғы артында аяқ ұшымен қойылатын тұрысқа 90 градусқа бұрылуды орындау;
3. 2. 2. 3 аяқтарын әртүрлі бағытта сермеуді орындау;
3. 2. 2. 4 аяқтарын алшақ қойған тұрыстан бір аяқтағы, ал екінші аяғы артында (алдында) аяқ ұшымен қойылатын тұрысқа 90 градусқа бұрылуды орындау
2.3 Дене сымбатын қалыптастыру жаттығулары
3. 2. 3. 1 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырғадан ары тұрғаннан кейін, денесімен және қол-аяқтарымен бірқатар қозғалыстарды орындау;
3. 2. 3. 2 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта басына жүк қойып жасалатын жаттығуларды, айналып бұрылу, жүрелеп және тізерлеп отыру, бұрылу мен отыруды біріктіруді орындау;
3. 2. 3. 3 дене сымбатын дұрыс ұстаған қалыпта гимнастикалық қабырға бойымен жоғары және төмен өрмелеуді орындау;
3. 2. 3. 4 башпайларына кішкене шарды немесе жіпті қапсыра қысып, өкшемен, табанның сыртқы қырымен жүруді орындау
2.4 Заттармен жасалатын жаттығулар
3. 2. 4. 1 допты жоғары, қабырғаға лақтыру және оны тосып алуды орындау;
3. 2. 4. 2 үлкен теннис доптарын алысқа лақтыруды орындау;
3. 2. 4. 3 допты бір-біріне лақтыру және оны еденге ұрғаннан кейін ұстап алуды орындау;
3. 2. 4. 4 допты баскетбол сақинасына лақтыруды ды орындау
2.5 Ырғақтық жаттығулар
3. 2. 5. 1 музыка ырғағы мен сипатына қарай: баяу, жылдам, адымдап, жүгіріп, секіріп жылжуды орындау;
3. 2. 5. 2 әртүрлі ұзақтықпен: бүтін, жартылай, ширек жүруді орындау;
3. 2. 5. 3 алға және артқа шоқырақ қадамдар орындау
2.6 Өрмелеу және асып өту
3. 2. 6. 1 көлбеу орындықпен әртүрлі тәсілдермен өрмелеп, гимнастикалық қабырғаға өтуді орындау;
3. 2. 6. 2 әртүрлі тәсілдермен өрмелеудің әралуан үйлестірілуін орындау: тоқтаумен, бұрылумен, қол-аяқтың, дененің қозғалыстарымен өрмелеу;
3. 2. 6. 3 арқанға тік қолдарымен ілініп тұруды орындау;
3. 2. 6. 4 биіктігі 80 см кедергілерден асып өтуді орындау
2.7 Тепе-теңдік жаттығулары
3. 2. 7. 1 қолмен түрлі қозғалыстар жасап бір аяқтың ұшына көтерілуді орындау;
3. 2. 7. 2 бөренеге бір аяқпен тұру, екінші аяқты артқа қарай көтеруді ("қарлығаш") орындау;
3. 2. 7. 3 бөренеде тұрып мұғалім лақтырған допты ұстап алуды орындау;
3. 2. 7. 4 бөгеттерден аттап өтіп бөренемен жүруді орындау
2 - тоқсан

1.2 Личная гигиена и режим дня
4.​1.​2.​1 вести самоконтроль и самонаблюдение
1.3 Паралимпийские игры
4.​1.​3.​1 знать приемы паралимпийских игр
2. Гимнастика
2.1 Построения и перестроения
4.​2.​1.​1 знать расчеты в шеренге по три, четыре;
4.​2.​1.​2 выполнять повороты кругом и полуобороты налево и направо;
4.​2.​1.​3 перестраиваться местами с соседом справа и слева
2.2 Общеразвивающие упражнения
4.​2.​2.​1 выполнять повороты и наклоны туловища в положении стоя, сидя ноги врозь, скрестив ноги в сочетании с движениями рук во всех направлениях;
4.​2.​2.​2 выполнять лежа на спине, поднимание ног во всех направлениях, сгибание и выпрямление ног;
4.​2.​2.​3 выполнять в упоре лежа на животе – прогибание туловища, выпрямляя руки и доставая ступнями согнутых ног до затылка;
4.​2.​2.​4 выполнять сидя и лежа на полу на спине, различные движения прямых ног, не касаясь ими пола
2.3 Упражнения на формирование осанки
4.​2.​3.​1 выполнять повороты на 360 гр. с удержанием груза на голове;
4.​2.​3.​2 выполнять передвижение по рейкам гимнастической стенки в сторону, вверх, вниз с грузом на голове;
4.​2.​3.​3 ходить разными способами по гимнастической скамейке с грузом на голове;
4.​2.​3.​4 выполнять ходьбу на пятках и носках в разных направлениях с грузом на голове
2.4 Упражнения с предметами
4.​2.​4.​1 выполнять передачу мяча в шеренге и в кругу влево и вправо, в колонне – слева, справа, над головой и между ногами;
4.​2.​4.​2 выполнять броски двумя руками, стоя ноги врозь, - от колен вперед – вверх, из-за головы вперед, через голову назад, между ног назад – вверх;
4.​2.​4.​3 выполнять катание мяча по полу на расстояние 10-12 метров на скорость;
4.​2.​4.​4 выполнять броски мяча ногой вперед – кверху
2.5 Ритмические упражнения
4.​2.​5.​1 выполнять приставные танцевальные шаги под разный темп музыки;
4.​2.​5.​2 выполнять простейшие танцевальные шаги на счет 1,2 – движения, на счет 3,4 – пауза;
4.​2.​5.​3 выполнять скользящий шаг и шаг польки вперед
2.6 Лазание и перелазание
4.​2.​6.​1 выполнять лазанье по канату на высоту 1,5-2 м произвольным способом;
4.​2.​6.​2 выполнять лазанье по наклонной скамейке на ступнях и хватом одной руки, с предметом в руке;
4.​2.​6.​3 выполнять лазанье по канату в три приема (только подъем, спуск произвольный) на высоту до 2 м;
4.​2.​6.​4 выполнять преодоление разных препятствий высотой до 90 см

1.2 Жеке гигиена және күн тәртібі
4. 1. 2. 1 өзін-өзі қадағалау және өзін-өзі бақылауды жүргізе алу
1.3 Паралимпиада ойындары
4. 1. 3. 1 паралимпиада ойындарының әдістерін білу
2. Гимнастика
2.1 Сапқа тұру және сапқа құрылымын өзгертіп қайта тұру
4. 2. 1. 1 қатарда үш, төртке саналуды білу;
4. 2. 1. 2 айналып бұрылуды және жартылай айналып солға және оңға бұрылуды орындау;
4. 2. 1. 3 оң және сол жағындағы көршісімен саптағы орнын ауыстырып қайта тұру
2.2 Жалпы дамыту жаттығулары
4. 2. 2. 1 аяқтарын алшақ қойып, айқастырып тұрған, отырған қалыпта қолдарымен әртүрлі бағыттағы қимылдарды орындай отырып денені бұру және еңкейтуді орындау;
4. 2. 2. 2 арқасымен жатқанда аяқтарын барлық бағытта көтеру, бүгу және жазуды орындау;
4. 2. 2. 3 ішімен жатып тіренуде – қолдарын жазып және бүгілген аяқтарының ұштарын желкесіне жеткізіп, денені қайыстыруды орындау;
4. 2. 2. 4 арқасымен еденге отырып және жатып, аяқтарын тік ұстап, еденге тигізбей олармен әртүрлі қимылдар жасауды орындау
2.3 Дене сымбатын қалыптастыру жаттығулары
4. 2. 3. 1 басына қойылған жүкті түсірмей 360 градусқа бұрылуды орындау;
4. 2. 3. 2 басына жүк қойып гимнастикалық қабырғаның білте тақтайшаларымен жоғары, төмен, жанына қарай қозғалуды орындау;
4. 2. 3. 3 басына жүк қойып гимнастикалық орындықта әртүрлі тәсілдермен жүре алу;
4. 2. 3. 4 басына жүк қойып өкшемен және аяқтың ұшымен әртүрлі бағытта жүруді орындау
2.4 Заттармен жасалатын жаттығулар
4. 2. 4. 1 қатарда және шеңберде допты солға және оңға беру, бағанада – сол жақтан, оң жақтан, бастың үстінен және аяқтарының арасынан беруді орындау;
4. 2. 4. 2 аяқтарын алшақ қойып тұрып, допты екі қолымен тізеден алға – жоғарыға қарай, бастың артынан алға қарай, бастан асыра артқа қарай, аяқтарының арасынан артқа – жоғары қарай лақтыруды орындау;
4. 2. 4. 3 допты еденмен 10-12 метр қашықтыққа жылдамдыққа домалатуды орындау;
4. 2. 4. 4 допты аяқпен алға - жоғарыға тебуді орындау
2.5 Ырғақтық жаттығулар
4. 2. 5. 1 музыканың әртүрлі екпініне аяқты аяққа қосып адымдайтын би қадамдарын орындау;
4. 2. 5. 2 1,2 санағана – қозғалыс, 3,4 – санағына үзіліс жасалатын қарапайым би қадамдарын орындау;
4. 2. 5. 3 сырғымалы қадам және поляк биінің алға қарай қадамын орындау
2.6 Өрмелеу және асып өту
4. 2. 6. 1 1,5-2 м биіктікке еркін тәсілмен арқанның бойымен өрмелеуді орындау;
4. 2. 6. 2 көлбеу орындықтың бойымен аяқ табандарымен және бір қолмен қапсырып екінші қолына зат ұстап өрмелеуді орындау;
4. 2. 6. 3 арқанның бойымен 2 м-ге дейін биіктікке үш тәсілмен (тек қана көтерілу, еркін түсу) өрмелеуді орындау;
4. 2. 6. 4 биіктігі 90 см-ге дейінгі әртүрлі кедергілерден өтуді орындау

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Әліппе, Ана тілі" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Структура и содержание программы определены на основе следующих принципов А. Байтурсынова, которыми руководствуются при написании учебника:
1) упражнения со звуком;
2) учет функции каждого звука в словообразовании;
3) переход от простого к сложному;
4) самообразование знаний через опыт.
3. Последовательность изучения букв строилась на основе исследований ученых-лингвистов и методистов наряду с работами А. Байтурсынова, в зависимости от частоты встречаемости, сочетания и словообразовательной деятельности в тексте.
4. Цель программы-создание условий для развития личности, мотивированной на получение знаний, заложив основы функциональной грамотности через процесс обучения звукам, буквенной выразительности, обучению чтению, письму, формированию навыков произношения, аудирования, письма и чтения.
5. Задачи учебной программы предусматривают формирование у обучающегося следующих навыков:
1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарного представления о звуке, слоге, слове, предложении, речи (тексте);
3) учить звукопроизношению, печатным и письменным видам букв;
4) учить читать слоги, слова, предложения;
5) упражнять в слоговом чтении слова, целостном чтении, выразительном и понятном чтении текста;
6) формирование навыков письма (безошибочное, художественное письмо);
7) обогащение словарного запаса;
8) формирование коммуникативных навыков (умение полноценно выражать свои мысли, считаться с чужим мнением, вести беседу, речевой этикет);
9) учить различать, сравнивать, группировать, анализировать языковые единицы (текст, предложение, слово, слог, звук);
10) умение применять на практике языковые знания и навыки;
11) развитие познавательных, творческих способностей;
12) развитие духовно-нравственных качеств через привитие любви к родному языку, Родине, родной стране, ее культуре и традициям;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны А.Байтұрсынұлының келесідей ұстанымдары негізінде айқындалды, олар оқулық жазуда басшылыққа алынады:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріп таныту реті А. Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөзжасау қызметіне қарай құрылды.
4. Бағдарламаның мақсаты – дыбыспен жаттығу, әріп таныту, оқуға, жазуға үйрету, айтылым, тыңдалым, жазылым және оқылым дағдыларын қалыптастыру процесі арқылы функционалды сауаттылығының негізін қалап, білім алуға ынталы жеке тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.
5. Оқу бағдарламасының міндеттері білім алушының келесідей дағдыларын қалыптастыруды көздейді:
1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, сөйлеу (мәтін) туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
3) дыбыстың айтылуын әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
4) буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқуға үйрету;
5) сөзді буындап оқуға, тұтас оқуға, мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға машықтандыру;
6) жазу дағдысын (қатесіз, көркем жазу) қалыптастыру;
7) сөздік қорын байыту;
8) коммуникативтік дағдыларын (өз ойын толық жеткізе білу, өзгенің пікірімен санаса білу, әңгімелесу, сөйлеу әдебін сақтау) қалыптастыру;
9) тілдік бірліктерді (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс) ажырату, салыстыру, топтастыру, талдауға үйрету;
10) тілдік білімі мен дағдыларын тәжірибеде қолдана алу;
11) танымдық, шығармашылық қабілетін дамыту;
12) ана тіліне, Отанына, туған еліне, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;

13) раскрытие личностных качеств и потенциала;
14) формирование устойчивого внимания и памяти, логического мышления и интереса к получению знаний;
15) учет физиологических особенностей и соблюдение санитарно-гигиенических требований.
6. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) коррекция нарушений звуковой стороны речи, развитие артикуляционной моторики;
2) подготовка и развитие мелкой моторики руки к письму;
3) нормализация оптико-пространственного гнозиса.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. Педагогические подходы к организации учебного процесса школьников с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Әліппе, Ана тілі" обеспечивают коррекционно-развивающую направленность учебного процесса, предусматривающего учет двигательных, психических и речевых нарушений развития школьников.
8. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) коммуникативный подход;
4) принцип здоровье сбережения;
5) принцип коррекционной направленности обучения.
9. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
10. По индивидуально-дифференцированному подходу к организации учебного процесса подразделяется на группы в зависимости от уровня:
1) Развитие мелкой моторики;
2) коррекция речевых нарушений;
3) развитие психических процессов.
11. Коммуникативный подход в обучении позволяет развивать речевую деятельность в соответствии с системой языковых и речевых норм, учить соблюдать речевой этикет, адаптирует умение слушать, формулировать вопросы и ответы, развивает способность осуществлять общение с другими через язык.
12. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.
13. Технологии, используемые в обучении: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного опыта, проектный метод.
14. В целях обобщения и применения эффективных методов обучения учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых нарушений обучающихся.
15. Используемые коррекционно-развивающие приемы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.

13) жеке тұлғалық қасиеті мен әлеуетін ашу;
14) тұрақты зейіні мен есте сақтауын, логикалық ойлауы мен білім алуға деген қызығушылығын қалыптастыру;
15) физиологиялық ерекшеліктерін ескеру және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
6. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық бұзылыуын түзету, артикуляциялық моториканы дамыту;
2) қолдың ұсақ моторикасын жазуға дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозисті қалпына келтіру.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Білім беру жүйесінің түзету-дамыту бағытында кешенді сипатына негізделген "Әліппе, Ана тілі" пәндері бойынша тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларына білім беру үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арқылы балаларда психикалық және сөйлеу тілін үнемі ескеруді қамтамасыз етеді.
8. Оқыту арнайы педагогиканың принциптері мен тәсілдері негізінде жүзеге асырылады:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) коммуникативтік тәсіл;
4) денсаулық сақтау қағидасы;
5) оқытудың түзету бағыты қағидасы.
9. Оқытудағы әрекеттік тәсіл дағдыларды қалыптастыруға бағытталған, оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін білім алушылардың белсенді, дербес, өз бетінше әрекетін ұйымдастыруды көздейді.
10. Оқу процесін ұйымдастыруға жеке-сараланған көзқарас бойынша деңгейге байланысты топтарға бөлінеді:
1) ұсақ моториканы дамыту;
2) сөйлеу бұзылысын түзету;
3) психикалық процестерді дамыту.
11. Оқытудағы коммуникативтік тәсіл сөйлеу іс-әрекетін тілдік және сөйлеу нормаларының жүйесіне сәйкес дамытуға, сөйлеу этикетін сақтауды үйренуге мүмкіндік береді, тыңдай білуге, сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдай білуге бейімдейді, тіл арқылы, ой бөлісуге, өзгелермен қарым-қатынасты жүзеге асыру қабілетін дамытады.
12. Денсаулықты сақтайтын тәсіл қимыл-қозғалыс функцияларының күйін, сөйлеуді және интеллектуалды жүктемені мөлшерлеуді ескере отырып, білім алушылардың шаршауын болдырмайды.
13. Оқытуда қолданылатын технологиялар: проблемалық оқыту, дамыта оқыту, ақпараттық білім технологиялар, өмірлік тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалық әдіс.
14. Оқытудың тиімді әдістерін жинақтап-қолдану мақсатында білім алушылардың қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара байланысы ескеріледі.
15. Оқытудың түзете-дамыту тәсілдері: дидактикалық ойын, психогимнастика, релаксация, қол саусақтарына арналған гимнастика, өз-өзіне массаж, көзге арналған гимнастика, тыныс алу гимнастикасы, дене шынықтыру минуткалары, логопедиялық минут, артикуляциялық гимнастика.

16. Коррекционно-развивающие приемы, используемые в обучении: дидактическая игра, психогимнастика, отдых, упражнения для рук, самомассаж, упражнения для глаз, дыхательная гимнастика, физкультура, логопедические минуты, артикуляционные упражнения.
17. Коррекционная направленность обучения связана, прежде всего, с двигательными нарушениями обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата, особенно при формировании графических навыков, поэтому работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений ребенка.
18. В целях формирования правильной осанки в процессе письма предусматривается:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
19. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движений пальцев и рук;
2) учить держать предметы в соответствии с их размерами, упругостью, весом;
3) развитие произвольных движений рук при удержании предмета и проведении с ним различных манипуляций;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;
5) ручной массаж (с использованием специальных изделий или без них).
20. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или выбор индивидуального способа удержания ручки (если правильный метод невозможен из-за серьезного нарушения манипулятивных функций):
1) учить принимать положение рук и пальцев, как если бы они держали ручку;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения на развитие произвольных движений пальцев при удержании ручки.
21. На этапе ознакомления с буквами проводится работа по развитию зрительного деления графических изображений и букв на их составные элементы, выявлению сходства и различий между графическими изображениями и буквами.
22. Практические рекомендации для формирования у обучающихся пространственных представлений:
1) визуальный контроль предметных действий рук на начальных этапах работы;
2) совершать различные действия с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) различать пространственные отношения и использовать их в речи.
23. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.

16. Оқытуда қолданылатын түзете-дамыту әдіс-тәсілдері: дидактикалық ойын, психогимнастика, демалу, қол саусақтарына арналған жаттығу, өз өзіне массаж, көзге арналған жаттығу, тыныс алу жаттығуы, дене шынықтыру, логопедиялық минуттар, артикуляциялық жаттығулар.
17. Оқытудың түзету бағыты ең алдымен, тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың қимыл-қозғалыс бұзылыстарымен байланысты, әсіресе, графикалық дағдыларды қалыптастыру кезінде, сондықтан жазудың графикалық дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмыс баланың қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.
18. Жазу барысында дұрыс дене қалпын қалыптастыру үшін келесілер қарастырылады:
1) қалып пен "рефлекс-тыйым салатын" ұстанымдарды таңдау;
2) баланың басы мен аяқ-қолдарын бекіту үшін арнайы құралдарды қолдану;
3) көру-моторлы үйлесімділігін дамыту.
19. Қолды жазуға дайындау бойынша тәжірибелік ұсынымдар::
1) саусақтар мен қолдың қозғалыс статикалық және динамикалық үйлесімділігін дамыту;
2) заттарды олардың мөлшеріне, серпімділігіне, салмағына сәйкес ұстауды үйрету;
3) затты ұстап тұру және онымен әр түрлі манипуляциялар жасау кезіндегі қолдың еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығу кешенін жасату;
5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
20. Қарындаш, қалам ұстаудың дұрыс тәсілін үйретуге немесе қалам ұстаудың жеке тәсілін таңдау (егер манипуляциялық функциялардың ауыр бұзылуынан дұрыс әдіс мүмкін болмаса):
1) қол мен саусақтардың қаламды ұстап тұрған сияқты қалпын қабылдауға үйрету;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) қаламды ұстап, жазудың дұрыс қалпын сақтап тұру кезінде саусақтардың босаңсыту және кернеу;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.
21. Әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көру арқылы бөлуді дамыту, графикалық суреттер мен әріптердің арасындағы ұқсастықты және айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.
22. Білім алушыларда кеңістіктік түсініктерді қалыптастыруға арналған тәжірибелік ұсыныстар:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде қолдың заттық әрекеттерін визуалды бақылау;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістік қатынастарды ажырату және оларды сөйлеуде қолдану.
23. Көру-моторлы үйлесімділігін дамыту үшін алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті, содан кейін сөздік нұсқаулық бойынша белсенді манипуляциялық қимыл-қозғалыстарды көзбен бақылау кабілеті бекітіледі. Ауада және жазықтықта қолдың қалыптасатын қозғалыстарын жасауға бастапқы оқыту. Бұл үйлесімді қимылдарды қалыптастыруға, көру-қозғалыс үйлесімін дамытуға ықпал етеді.

24. Необходимые технические средства, используемые для организации работы: оргтехника (компьютер или ноутбук, принтер, сканер); экран, проектор, интерактивная доска, цифровой фотоаппарат, видеокамера; диктофон/микрофон, наушники;меловая доска; маркерная передвижная доска; меловая маркерная доска; флипчарт; шкафы для выкладки работ обучающихся.
25. Программа реализуется с использованием необходимых наглядных и дидактических пособий: детской художественной литературы различных жанров, иллюстрированных брошюр, журналов, газет, фильмов, аудиозаписей и видеофильмов о писателях и поэтах, иллюстраций, портретов, таблиц по предмету; письменных и печатных образцов букв; кукол (для постановки), импровизационных декораций.
26. Создание условий предусматривает оснащение классов специальной мебелью. Используются удобные столы и парты со специальными креплениями, регулируемыми по высоте.
Глава 3. Организация содержания учебных предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебных предмета "Әліппе, Ана тілі"
27. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 5 часов в неделю, в учебном году 160 часов.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
28. Содержание учебного предмета:
1) звуковая и буквенная система казахского языка;
2) от основных языковых единиц (текст, предложение, слово, слог, звук);
3) элементарные грамматические навыки по казахскому языку;
4) элементарные понятия орфоэпических, орфографических, пунктуационных норм;
5) художественные литературные произведения для детей.
29. Содержание программы. В учебном процессе изучаемые этапы: добукварный период - 45 часов и букварный период обучения в течение 115 часов.
30. Задачи добукварного периода:
1) исследование обучающихся, поступивших 0 класс (определение уровня общего и речевого развития);
2) вызвать интерес к учебной деятельности;
3) развитие слуха;
4) формирование элементарного представления о речи, предложении, слове, слоге;
5) упражнение со звуком: провести звуковой анализ слова, определить, сколько слогов существует, учить делить слова на слоги, различать звуки внутри слова и в двух, трех слогах, различать гласные и согласные звуки, соединять звуки, слоги и произносить слова;

24. Жұмысты ұйымдастыру үшін қолданылатын қажетті техникалық құралдар: ұйымдастыру техникасы (компьютер немесе ноутбук, принтер, сканер); экран, проектор, интерактивті тақта, сандық фотоаппарат, видеокамера; диктофон/микрофон, құлаққапшықтар; бор тақтасы; маркерлік жылжымалы тақта; кішкентай маркерлі тақта; флипчарт; білім алушылардың жасаған жұмыстарын салатын сөрелер.
25. Бағдарлама қажетті көрнекі және дидактикалық құралдарды қолдана отырып жүзеге асырылады: әртүрлі жанрдағы балалар көркем әдебиетті, суретті брошюралар, журналдар, газеттер, фильмдер, аудиожазбалар және жазушылар мен ақындар туралы видеофильмдер, иллюстрациялар, портреттер, пән бойынша кестелер; әріптердің жазба және баспа түріндегі үлгілері; қуыршақ (қойылым үшін), импровизациялық жиынтықтар.
26. Сыныптарды жарақтандыру арнайы жиһазбен жағдайлар жасауды көздейді. Биіктігі реттелетін арнайы бекіткіштері бар ыңғайлы үстелдер мен парталар қолданылады.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәндерінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" оқу пәндерінің мазмұны
27. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 5 сағат, оқу жылына 160 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
28. Оқу пәнінің мазмұны:
1) қазақ тілінің дыбыстық және әріптік жүйесі;
2) негізгі тілдік бірліктерден (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
3) қазақ тілі бойынша қарапайым грамматикалық дағдылардан;
4) орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалардың қарапайым түсініктерінен құралады;
5) балаларға арналған көркем әдеби шығармалар.
29. Бағдарлама мазмұны. Оқу үдерісінде оқытылатын кезеңдер: әліппеге дейіңгі кезең - 45 сағат, әліппе оқу кезеңі - 115 сағат.
30. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0-сыныпқа келген білім алушыларды зерттеу (жалпы және сөйлеу деңгейін анықтау);
2) оқу әрекетіне қызығушылығын ояту;
3) есту қабілеттерін дамыту;
4) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
5) дыбыспен жаттығу: сөзге дыбыстық талдау жасау, сөздегі буын санын анықтау, сөздерді буынға бөлуге үйрету, сөз ішіндегі дыбыстарды екі, үш буынды сөзбен ажырату, дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату, дыбыстарды, дыбыстарды, буындарды біріктіру және сөздерді айту;

6) формирование навыков различения и применения схем речи, предложений, слов, слогов, звуков;
7) развитие мелких мышц рук, подготовка к письму (рисование линий в разных направлениях, рисование контуров, написание буквенных элементов);
8) развитие восприятия, воображения, памяти, мышления, внимания;
9) формирование связной речи, развитие словарного запаса
10) артикуляционное упражнение.
В определении задач добукварного периода за основу был взят метод малой словесности А. Байтурсынова, метод упражнений со звуком.
Примечание: объем прослушиваемого материала не должен превышать 7 предложений, стихотворных куплетов - 2.
31. Задачи букварного периода:
1) воспроизведение нового звука и буквы с помощью звукового метода;
2) упражнять в правильном произношении звука;
3) формирование понятия о видах гласных;
4) учить различать типы слышимых звуков, т. е. фонемы;
5) маркировка отдельных звуков буквами: учить печатной форме букв;
6) различение больших и маленьких букв в печатном виде;
7) развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разные стороны, написание буквенных элементов, букв в печатном виде);
8) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания;
9) обогащение словарного запаса;
10) развитие монологических и диалогических связей в речи.
При определении задач букварного периода за основу были взяты звуковой метод А. Байтурсынова, метод устного обобщения, метод письма-чтения.
32. Букварный период включает следующие группы букв:
1) а, р, л, у, н, с;
2) о, т, к, ы, з, м, е, д, ш;
3) у, б, й, к, і.
33. В зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения при выполнении заданий каждого этапа учитель самостоятельно регулирует количество часов на ознакомление со звуком и буквой.
34. Содержание программы включает три раздела:
1) "Аудирование и говорение";
2) "Чтение";
3) "Письмо".
35. Аудирование и говорение:
1) развитие и коррекция речи;
2) слушание речи учителя и других обучающихся, понимание сути услышанного,
3) умение рассказывать о себе, сохраняя культуру речи в общении с одноклассниками;
4) Использование неязыковых приемов (интонация, жесты, движения тела) в устной речи.
5) составление рассказов по сюжетным картинкам, рассказывание сказок. Заучивание стихов, умозаключений, пословиц и поговорок, загадок. Скороговорки для развития артикуляционного аппарата;
6) прогнозирование событий;
7) привлечение внимания слушателя;
8) ориентирование в звуковой форме слова.
36. Раздел "Чтение":
1) владение навыками чтения;
2) определение основной мысли и темы прочитанного текста;

6) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс сызба-модельдерін ажырату және қолдану дағдыларын қалыптастыру;
7) қолдың ұсақ бұлшық еттерін дамыту, жазуға даярлау (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, контурларды салу, әріп элементтерін жазу);
8) қабылдау, елестету, есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту, зейінін тұрақтандыру;
9) байланыстырып сөйлеуін қалыптастыру, сөздік қорын дамыту
10) артикуляциялық жаттығу.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттерін айқындауда А. Байтұрсынұлының шағын сөзді әдісі, дыбыспен жаттығу әдісі негізге алынды.
Ескерту: тыңдау материалының көлемі 7 сөйлемнен, өлең шумақтары 2-ден аспауы керек.
31. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбыстық әдіс арқылы жаңа дыбыс пен әріпті айту;
2) дыбысты дұрыс айтуға жаттықтыру;
3) дауысты дыбыс түрлері туралы ұғым қалыптастыру;
4) естілген дыбыстардың түрін, яғни фонемаларды ажырата білуге үйрету;
5) жеке дыбыстарды әріптермен таңбалау: әріптердің баспа түрін үйрету;
6) баспа түрдегі үлкен және кіші әріптерді ажырату;
7) ұсақ-қол моторикасын дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта штрихтау, әріп элементтерін, баспа түрдегі әріптерді жазу);
8) ойлау, есте сақтау қабілеттерін, қиялды, қабылдауы, назар аударуды дамыту;
9) сөздік қорын байыту;
10) сөйлеу тілінде монологтық және диалогтық байланыстарды дамыту.
Әліппе кезеңінің міндеттерін айқындауда А.Байтұрсынұлының дыбысты әдісі, ауызша жалпылау әдісі, жазу-оқу әдісі негізге алынды.
32. Әліппе кезеңінде төмендегі әріп топтары қамтылады:
1) а, р, л, у, н, с;
2) о, т, қ, ы, з, м, е, д, ш;
3) у, б, й, к, і.
33. Оқу материалын меңгеру деңгейлеріне, әр кезеңнің тапсырмаларын орындауда оқу мақсаттарына жетулеріне байланысты дыбыспен және әріппен танысу үшін мұғалім сағат санын өзі реттейді.
34. Бағдарлама мазмұны үш бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым және айтылым";
2) "Оқылым";
3) "Жазылым".
35. Тыңдалым және айтылым:
1) сөйлеуді дамыту және түзету;
2) мұғалім мен басқа білім алушылардың сөйлеуін тыңдауы, естігеннің мәнін түсінуі,
3) сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай отырып, өзі туралы айта алуы;
4) ауызша сөйлесуде тілдік емес амалдарды (интонация, ым-ишара, дене қимылдары) қолдану.
5) сюжетті суреттері бойынша әңгімелер құрастыру, ертегілер айту. Өлеңдер жаттау, ой қорытындысы, мақалдар мен мәтелдер, жұмбақтар жаттау. Жаңылтпаштар арқылы артикуляциялық аппараттарын дамыту;
6) оқиғаны болжау;
7) тыңдаушының назарын аудару;
8) сөздің дыбыстық түрінде бағдарлау
36. "Оқылым" бөлімі:
1) оқу дағдыларын меңгеру;
2) оқылған мәтіннің негізгі ойы мен тақырыбын анықтау;

3) определение структуры разделов текста;
4) понимать употребление лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) составление вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентирование в графической форме слов.
37. Раздел "Письмо":
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
38. Базовое содержание образования.
39. Аудирование и говорение на этапе добукварного периода:
1) развитие речевого слуха;
2) ориентирование в звуковой форме слова, выделение звуков из речевого потока, произнесение звуков в речевом потоке и вне его, первоначальные понятия о слоге, слове, ударении;
3) правильное и отчетливое произнесение звуков;
4) называние слова с определенным звуком;
5) понимание содержания прослушанного материала;
6) коррекция произносительной стороны речи (чистоговорки, скороговорки, логоритмические упражнения);
7) овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения: приветствие, прощание, извинение, благодарность, обращение с просьбой;
8) особенности общения со знакомыми и незнакомыми людьми, родственниками и друзьями, сверстниками и взрослыми, маленькими детьми;
9) обогащение активного словарного запаса по различным лексическим темам;
10) использование жестов, мимики при показе иллюстраций;
11) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
12) умение общаться друг с другом;
13) понимать содержание прослушанного текста;
14) различать конкретные предметы и слова по их названиям;
15) распознавать слова в предложении;
16) слушание речи учителя и других обучающихся, понимание сути услышанного, умение говорить о себе, сохраняя культуру речи в общении с одноклассниками.
40. Аудирование (аудирование) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха) букварный период:
1) формирование у учителя и обучающихся умений слушать речь, аудио/видеозапись, понимать смысл услышанного; развитие коммуникативных навыков в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге), расширение словарного запаса на основе лексических тем;
2) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, осанка);
3) развитие артикуляционного аппарата путем заучивания скороговорок, стихов, считалок, загадок;

3) мәтін бөлімдерінің құрылымын анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктерін қолданылуын түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды құрастыру;
6) тірек сөздер арқылы шығарма кейіпкерін сипаттау;
7) мәтіндердің салыстармалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық түріне бағдар.
37. "Жазылым" бөлімі:
1) жазудың гигиеналық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;
3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
38. Негізгі білім мазмұны.
39. Әліппеге дейіңгі кезеңдегі тыңдалым және айтылым:
1) сөйлеу есту қабілетін дамыту;
2) сөздің дыбыстық формасын бағдарлау, сөйлеу кезінде дыбыстарды ерекшелеу, сөйлеу кезінде және одан тыс дыбыстарды айту, буын, сөз, екпін туралы бастапқы ұғымдар;
3) дыбыстарды дұрыс және анық айту;
4) белгілі бір дыбыспен сөзді атау;
5) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
6) сөйлеудің айтылым жағын түзету (санамақ, жаңылтпаш, логоритмикалық жаттығулар);
7) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетінің нормаларын меңгеру: сәлемдесу, қоштасу, кешірім сұрау, алғыс айту, өтініш білдіру;
8) таныстармен және бейтаныс адамдармен, туыстарымен және достарымен, құрдастарымен және ересектермен, жас балалармен қарым-қатынас жасау ерекшеліктері;
9) түрлі лексикалық тақырыптар бойынша белсенді сөздік қорын байыту;
10) иллюстрацияларды көрсету кезінде ым-ишараларды, мимиканы пайдалану;
11) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
12) бір-бірімен қарым-қатынас жасай білу;
13) тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
14) нақты заттар мен сөздерді олардың атаулары бойынша ажырату;
15) сөйлемдегі сөздерді тану;
16) мұғалім мен басқа білім алушылардың сөйлеуін тыңдауы, естігеннің мәнісін түсінуі, сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай отырып, өзі туралы айта алуы.
40. Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық есту қабілетін дамыту) әліппе кезеңі:
1) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну; коммуникативтік мақсаттарға сәйкес коммуникативтік дағдыларды дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу), лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
2) бейвербальді қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, ым-ишара, қалып);
3) жаңылтпаштарды, өлеңдерді, санағыштарды, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;

4) рассказывать сказки, опираясь на сюжетные картинки, понимать содержание прослушанного текста;
5) понимать значение слова, использовать слово в своих целях, расширять словарный запас.
Примечание: объем прослушиваемого материала: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для прослушивания от 25 до 35 слов.
41. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова), добукварный период:
1) Значение слова (слова близкие и противоположные по значению); чтение схемы слов и предложений; определение количества слов в предложении;
2) Определение количества слогов в слове; слог как минимальная единица произношения; деление слова на слоги путем произнесения вслух;
3) Составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
4) Определение линейной последовательности звуков в составе слова; расположение звука (в начале, конце или середине слова);
5) Понятие о гласных и согласных звуках, их графическое обозначение, дифференциация и обозначение в графических схемах гласных и согласных звуков.
42. Чтение (формирование навыков чтения, изучение букв алфавита) букварный период:
1) слоговой и звуковой анализ слов, составление и сравнение графических схем слов из фишек и букв;
2) определять количество слогов в слове; делить слово на слоги, произнося их вслух; различать звук и буквы.
3) буквенное обозначение звука; овладение печатным изображением изучаемых букв, различение звуков и букв, составление и воссоздание образов печатных букв; составление слогов, слов и предложений из заданных букв, составление слов из слогов;
4) различать звук и буквы;
5) Значение слова (слова близкие и противоположные по значению); чтение схемы слов и предложений; определение количества слов в предложении;
6) овладение видами согласных;
7) формирование навыков слогового чтения с опорой на последующий гласный звук, комбинированного слогового чтения слов, предложений, коротких текстов;
8) работа по уточнению прочитанных слов, предложений, понимания текста, определение начала и конца текста, соотнесение слова и предложения с предметной/сюжетной картиной, соотнесение текста с сюжетной картиной, соотнесение сюжетных картинок с частями текста или отдельными предложениями текста, ответы на вопросы о ком?/ о чем? выделение ключевых слов по вопросам, изложенным в тексте.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 2-3 предложений в начале алфавитного периода и 5-7 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5. В конце второго полугодия скорость чтения составляет от 10 до 15 слов в минуту (в зависимости от познавательных и речевых способностей обучающихся).

4) сюжеттік суреттерге сүйене отырып, ертегілерді айту, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
5) сөздің мәнін түсіну, сөзді өз мақсатында қолдану, сөздік қорын кеңейту.
Ескертпе: тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 25-тен 35 сөзге дейін.
41. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын зерттеу), әліппеге дейіңгі кезең:
1) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
2) сөздегі буын санын анықтау; буын минималды айтылым бірлігі ретінде; сөзді дауыстап айту арқылы буындарға бөлу;
3) сөздің буындық құрылымының графикалық сызбасын құру, екпінді анықтау;
4) сөз құрамындағы дыбыстардың сызықтық реттілігін анықтау; дыбыстың орналасуы (сөздің басында, соңында немесе ортасында);
5) дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік, олардың графикалық белгіленуі, дауыссыз және дауыссыз дыбыстардың графикалық сызбаларындағы дифференциациясы және белгіленуі.
42. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, әліпби әріптерін үйрену) әліппе кезеңі:
1) сөздерді буындық және дыбыстық талдау, фишкалар мен әріптерден алынған сөздердің графикалық схемаларын салыстыру;
2) сөздегі буын санын анықтау; сөзді дауыстап айту арқылы буындарға бөлу; дыбыс пен әріптерді ажырату.
3) дыбысты әріппен белгілеу; оқылатын әріптердің баспа бейнесін меңгеру, дыбыстар мен әріптерді ажырату, баспа әріптерінің бейнесін құрастыру және қайта құру; берілген әріптерінен буындарды, сөздер мен сөйлемдерді құрастыру, буындардан сөздерді құрастыру;
4) дыбыс пен әріптерді ажырату;
5) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
6) дауыссыз дыбыстардың түрлерін меңгеру;
7) келесі дауысты дыбысқа сүйене отырып, буынды оқу дағдысын қалыптастыру, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді біріктірілген буынды оқу;
8) оқылған сөздерді, сөйлемдерді, мәтінді түсінуді нақтылау бойынша жұмыс, мәтіннің басы мен соңын анықтау, сөз бен сөйлемнің пәндік/сюжеттік суретпен арақатынасын, мәтіннің сюжеттік суретпен арақатынасын, сюжетті суреттердің мәтіннің бөліктерімен немесе мәтіннің жеке сөйлемдерімен арақатынасын анықтау, ксұрақтарға жауап беру, кім туралы?/ не туралы? мәтінде айтылған, мәселелер бойынша кілт сөздерді бөліп көрсету.
Ескертпе: оқуға берілген мәтіннің көлемі әліппе кезеңнің басында 2-3 сөйлемнен және соңында 5-7 сөйлемнен аспауы тиіс. Әр сөйлемдегі сөздердің саны 2-5-тен аспауы керек. Екінші жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығы минутына 10-нан 15 сөзге дейін (білім алушылардың танымдық және сөйлеу қабілеттеріне байланысты).

43. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) гигиенические требования при письме;
2) учить правильно держать карандаш, ручку;
3) распознавание контурных, пунктирных, затененных, наложенных изображений, составление тематических, сюжетных картинок из частей, сначала одинаковых, нахождение геометрических фигур, раскрашенных, а затем раскрашенных в разные цвета, составление по образцу;
4) печать по трафарету, сложение по точкам различных геометрических фигур;
5) окантовка, штриховка, раскрашивание контурных изображений;
6) наложение кромок;
7) специальные упражнения для развития глаз, упражнения для развития мелкой моторики рук, укрепление мелких мышц пальцев.
44. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради: рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные, наклонные линии;
3) рисование, штриховка, обводка;
4) моделирование звукового состава слова с помощью схем;
5) моделирование предложения;
6) анализ графического образа печатных букв (больших и маленьких), сопоставление их структурных элементов;
7) письмо-обводка, списывание элементов больших и маленьких печатных букв по образцам, конструирование, сравнение букв, сходных по начертанию;
8) раздельное написание слов в предложении, различение слов, обозначающих предметы, действия и признаки предметов;
9) после предварительного анализа слова самостоятельно писать хорошо знакомые слова, правописание которых совпадает с произношением, и писать по произношению;
10) правила написания границ предложения, знаки в конце предложения, написание имен людей и животных с заглавной буквы.
Примечание:
Объем письменных работ: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант - 3-5 печатных букв, слоговой диктант - 3-5 слогов, словарный диктант-2-3 слова, диктант-3-6 слов.
Объем письменных работ с учетом уровня восприятия обучающихся корректируется учителем самостоятельно.
Рекомендуется систематически организовывать ежедневную письменную работу.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе заданы кодом. Первое число кода обозначает класс, второе и третье число- раздел и подраздел, четвертое число- нумерация цели обучения. В коде 0.1.2.1: "0" - класс, "1.2."– раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
46. Цели обучения определены в виде ожидаемого результата:
Слушание и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения

43. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазу кезіндегі гигиеналық талаптар;
2) қарындашты, қаламды дұрыс ұстауға үйрету;
3) контурлы, нүктелі, көлеңкеленген, қабаттасқан суреттерді тану, бөліктерден тақырыптық, сюжеттік суреттерді құрастыру, алдымен бірдей боялған, содан кейін әртүрлі түстермен боялған геометриялық фигураларды табу, үлгі бойынша құрастыру;
4) трафарет бойынша басып жазу, әртүрлі геометриялық фигуралардың нүктелері бойынша қосу;
5) контурлық бейнелерді жиектеу, штрихтау, бояу;
6) жиектерді салу;
7) көзді дамытуға арналған арнайы жаттығулар, қолдың ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, саусақтардың ұсақ бұлшықеттерін нығайту.
44. Жазу (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтың дұрыс түсуі, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қаламды ұстай білу);
2) парақтағы кеңістікті бағдарлай білуді қалыптастыру (жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жазу жолының жоғарғы және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтардан шықпау);
3) сурет салу, штрихтау, бастыра жазу;
4) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу;
5) сөйлемді модельдеу;
6) баспа әріптерінің (үлкен және кіші) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
7) бастыра жазу, үлкен және кіші баспа әріптерінің элементтерін үлгі бойынша көшіріп жазу, құрастыру, жазу бойынша ұқсас әріптерді салыстыру;
8) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу, затты, әрекеттер мен белгілерді көрсететін сөздерді ажырату;
9) сөздерді алдын ала талдағаннан кейін өз бетінше жақсы таныс сөздерді дұрыс жазу, айтылым бойынша дұрыс жазу
10) сөйлемнің шекарасын жазу ережелері, сөйлемнің соңындағы белгілер, адамдар мен жануарлардың аттарын үлкен әріппен жазу.
Ескертпе:
Жазу жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 1-3 белгі, әріптік диктант - 3-5 баспа әріп, буындық диктант - 3-5 буын, сөздік диктант – 2-3 сөз, диктант - 3-6 сөз.
Білім алушылардың қабылдау деңгейін ескере отырып, жазба жұмыстарының көлемін мұғалім өзі реттейді.
Жүйелі түрде күнделікті жазба жұмыстарын ұйымдастыру ұсынылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 0.1.2.1 кодында: "0" – сынып, "1.2." – негізгі дағдылар, "1" – оқыту мақсатының реті.
46. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым
Бөлімшелер (негізгі дағдылар)
Оқу мақсаттары

1.1. Понимание основных единиц речи
0.1.1.1 различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.2 составлять простые предложения по картинке, по серии картин;
0.1.1.3 определять последовательность слов в предложении;
0.1.1.4 вычленять слова из предложений
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала
0.1.2.1 уметь слушать и слышать содержание текста;
0.1.2.2 понимать, о чем говорится в предложении, тексте
1.3. Пересказывание прослушанного материала
0.1.3.1 запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2 отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.4. Прогнозирование событий
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом
1.5. Правильное использование языковых норм в коммуникативном общении
0.1.5.1 придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 рассказывать о себе;
0.1.6.2 использовать в речи слова-описания/ сравнения (большой-маленький, больше-меньше)
1.7. Высказывание оценочного суждения
0.1.7.1 высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.7.2 сопереживать, эмоционально выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.8. Составление рассказа на заданную тему
0.1.8.1 придумывать описательные и повествовательные рассказы на предложенную тему;
0.1.8.2 составлять связный рассказ по серии сюжетных картинок
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, если заменить один звук, то получится другое слово;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3 интонационно выделять звук в слове и называть его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и составлять слово из звуков;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6 подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7 определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце);
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
0.2.1.1 распознавание букв в печатном виде по наименованию;
0.2.1.2 уметь соотносить букву с соответствующим звуком;
0.2.1.3 знать точное изображение буквы;
0.2.1.4 чтение слогов в отдельных словах
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.2.1 понимать название текста
0.2.2.2 отвечать на вопросы по содержанию предложения, текста

1.1. Сөйлеудің негізгі бірліктерін түсіну
0.1.1.1 тілдің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.2 сурет, суреттер сериясы бойынша қарапайым сөйлемдер құрастыру;
0.1.1.3 сөйлемдегі сөздердің кезеңнің анықтау;
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздерді бөліп алу;
1.2. Тыңдаған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.1.2.1 мәтіннің мазмұнын тыңдай және ести білу;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не туралы екендігін айту;
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
0.1.3.1 жеке сөздерді, мәтіннен алынған сөйлемдерді есте сақтау;
0.1.3.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылғандарға, естілгендерге өз көзқарасын білдіру;
1.4. Оқиғаны болжау
0.1.4.1 иллюстрацияларды қарау, оларды таныс мәтінмен салыстыру;
1.5. Коммуникативтік қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолдану
0.1.5.1 әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сұрау, қоштасу);
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
0.1.6.1 өзі туралы айту;
0.1.6.2 сөйлеуде сипаттама/салыстыру сөздерінің қолдану (үлкен-кішкентай, аз-көп);
1.7. Өзінің бағалау пікірін айту
0.1.7.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған мәтінге өз ойын айту;
0.1.7.2 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жанашырлық танытып, эмоционалды түрде өз қатынасын білдіру;
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
0.1.8.1 ұсынылған тақырыпқа сипаттама және баяндау әңгімелерін ойлап табу;
0.1.8.2 сюжетті суреттер тізбегі бойынша байланысты әңгіме құрастыру;
1.9. Сөздің дыбыстық түрін бағдарлау
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұрады, егер бір дыбысты ауыстырса, басқа сөз шығатының түсіну;
0.1.9.2 мұғалімнің сөзінен интонациялық түрде бөлінген дыбыстарды қайталау;
0.1.9.3 сөздегі дыбысты интонациямен ерекшелеп, бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыс ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 есту арқылы дауысты және дауыссыз дыбыстарын ажырату;
0.1.9.6 берілген дыбысқа сөздер таңдау;
0.1.9.7 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында);
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен);
Оқылым
Кегізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
2.1. Оқу дағдыларын меңгеру
0.2.1.1 баспа түрдегі әріптерді атауы бойынша тану;
0.2.1.2 әріпті сәйкес дыбыспен байланыстыра білу;
0.2.1.3 әріптің нақты бейнесін білу;
0.2.1.4 буындарды жеке сөздерді оқу;
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.2.2.1 мәтіннің атауын түсіну;
0.2.2.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;

2.3. Выявление структурных частей текста
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа
2.4. Понимание смысла слов в тексте
0.2.4.1 понимать смысл слов: близких/ противоположных по значению (үлкен-кішкентай, үлкен-дәу-алып);
0.2.4.2 понимать смысл многозначных слов (адамның басы, аяқпен бас, басшы)
2.5. Формулирование вопросов и ответов по содержаниютекста
0.2.5.1 отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации
2.6. Определение жанр текста
0.2.6.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры;
0.2.6.2 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений;
2.7. Дать характеристику герою произведения, используя опорные слова
0.2.7.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры (стихотворения, малые фольклорные жанры)
2.8. Распознавать звук, букву, слог и различать их
0.2.8.1 графическое построение предложений;
0.2.8.2 выделять слоги в схеме слова
Письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.1. Соблюдение гигиенических норм письма
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой
3.2. Соблюдение каллиграфических норм
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.3 обводить по контуру и копировать печатные буквы;
0.3.2.4 писать графические диктанты;
0.3.2.5 узнавать графический образ буквы, ее элементы и расположение в строке
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
0.3.3.1 соотносить букву с соответствующим звуком (звуками);
0.3.3.2 списывать печатные буквы, слоги, слова;
0.3.3.3 писать печатные буквы, слоги, слова под диктовку
3.4. Составление небольшого текста
0.3.4.1 изложения содержание прочитанного текста при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.5.1 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических и орфоэпических норм
0.3.6.1 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя)
3.7. Соблюдение грамматических норм
0.3.7.1 узнавать и называть слова, обозначающие предмет, действие, признак
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.8.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
47. Программа реализуется на основе долгосрочного плана типовой учебной программы по учебным предметам для 0 класса начального образования для обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата согласно приложению к настоящей программе.

2.3. Мәтіннің құрылымдық бөлігін анықтау
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрацияларды таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен соңын ойлап табу;
2.4. Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
0.2.4.1 сөздердің мағынасын түсіну: мағынасы жақын / қарама-қарсы жағынан (үлкен-кішкентай, үлкен-дәу-алып);
0.2.4.2 көп мағыналы сөздердің мағынасын түсіну (адамның басы, аяқпен бас, басшы);
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау
0.2.5.1 мәтін мен иллюстрация мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру
2.6. Мәтіннің жанрын анықтау
0.2.6.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атай білу, салыстыра білу;
0.2.6.2 әдеби шығармалардың мазмұнына эмоционалды, белсенді жауап беру;
2.7. Тірек сөздерді қолдана отырып, шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
0.2.7.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атау және салыстыру (өлеңдер, шағын фольклорлық жанрлар)
2.8. Дыбыс пен әріпті, буынды тану, ажырату
0.2.8.1 сөйлемдердің графикалық құрылымы;
0.2.8.2 сөз сызбасында буындарды бөлектеу
Жазылым
Кегізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
3.1. Гигиеналық жазу талаптарын сақтау
0.3.1.1 қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына бағдарлану, тор көзді және жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отырғызуды сақтау;
3.2. Көркем жазу талаптарын сақтау
0.3.2.1 штрихтауды орындау;
0.3.2.2 қысқа, ұзын таяқшаларды, дөңгелектенген, ирек сызықтарды салу;
0.3.2.3 баспа әріптерді көшіру және бастыра жазу;
0.3.2.4 графикалық (сызба) диктант жазу;
0.3.2.5 әріптің графикалық бейнесін, оның элементтерін және жолдағы орналасу ретін білу
3.3. Көшіру және диктант бойынша сауатты жазуға білу
0.3.3.1 әріпті тиісті дыбыспен (дыбыстармен) салыстыру;
0.3.3.2 баспа түрдегі әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
0.3.3.3 баспа түрдегі әріптерді, буындарды, сөздерді диктант бойынша жазу
3.4. Шағын мәтін құрастыру
0.3.4.1 мұғалім көмегімен сурет, сызба, белгілер бойынша оқылған мәтіннің мазмұнын баяндау
3.5. Қатені табу, түзету
0.3.5.1 мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлемді тексеру, қатені түзету
3.6. Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды сақтау
0.3.6.1 сөйлемнің басында, өз есімдерін бас әріппен жазу (мұғалімнің қомегімен)
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
0.3.7.1 затты, әрекетті, белгіні білдіретін сөздерді тану және атау
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау
0.3.8.1 сөйлем соңында тыныс белгілірін қою: нүкте, сұрақ және леп белгісі;
47. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-сыныбына арналған оқу пәндерінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.

48. Распределение чисел часов по разделам и темам оставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Добукварный период
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.2.1 уметь слушать и слышать содержание текста
0.1.2.2 понимать, о чем говорится в предложении, тексте; 0.1.3.1* запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2*отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом;
0.1.5.1* придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.7.1* высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3* интонационно выделять звук в слове и называть
его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и составлять слово из звуков;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6 подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7 определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце);
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
0.2.2.1* понимать название текста;
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа;
0.2.5.1*отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации;
0.2.6.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые; литературные жанры;
0.2.6.2 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой;
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.4 писать графические диктанты
2 четверть
Букварный период
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.3 определять последовательность слов в предложении;
0.1.1.4 вычленять слова из предложений;
0.1.2.1 понимать содержание текста, воспринимаемый на слух;
0.1.2.2 понимать, о чем говорится в предложении, тексте;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.6.2 использовать в речи слова-описания/ сравнения (большой-маленький, больше, меньше;

48. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Әліппеге дейінгі кезең
0.1.1.1* тілдің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.2.1 мәтіннің мазмұнын тыңдай және ести білу;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не туралы екендігін айту
0.1.3.1* жеке сөздерді, мәтіннен алынған сөйлемдерді есте сақтау;
0.1.3.2* мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылғандарға, естілгендерге өз көзқарасын білдіру;
0.1.4.1 иллюстрацияларды қарау, оларды таныс мәтінмен салыстыру;
0.1.5.1* әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сурау, қоштасу);
0.1.7.1* қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған мәтінге өз ойын айту;
0.1.9.2 мұғалімнің сөзінен интонациялық түрде бөлінген дыбыстарды қайталау;
0.1.9.3* сөздегі дыбысты интонациямен ерекшелеп, бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыс ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 есту арқылы дауысты және дауыссыз дыбыстарын ажырату;
0.1.9.6 берілген дыбысқа сөздер таңдау;
0.1.9.7 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында);
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен)
0.2.2.1* мәтіннің атауын түсіну;
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрацияларды таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен соңын ойлап табу;
0.2.5.1* мәтін мен иллюстрация мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру
0.2.6.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атай білу, салыстыра білу;
0.2.6.2 әдеби шығармалардың мазмұнына эмоционалды, белсенді жауап беру;
0.3.1.1 қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына бағдарлану, тор көзді және жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отырғызуды сақтау;
0.3.2.1 штрихтауды орындау;
0.3.2.2 қысқа, ұзын таяқшаларды, дөңгелектенген, ирек сызықтарды салу;
0.3.2.4 графикалық (сызба) диктант жазу
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.1* тілдің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.3 сөйлемдегі сөздердің кезеңнің анықтау
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздерді бөліп алу;
0.1.2.1 мәтіннің мазмұнын тыңдай және ести білу;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не туралы екендігін айту
0.1.3.3 оқылғандарға, естілгендерге өз көзқарасын білдіру; 0.1.6.2 сөйлеуде сипаттама/салыстыру сөздерінің қолдану (үлкен-кішкентай, аз-көп);

0.1.7.1* высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.7.2 сопереживать, эмоционально выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.8.1 придумывать описательные и повествовательные рассказы на предложенную тему;
0.1.8.2* составлять связный рассказ по серии сюжетных картинок;
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, если заменить один звук, то получится другое слово;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3* интонационно выделять звук в слове и называть
его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и соединять звуки в слова;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6* подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7* определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце);
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
0.2.1.1*распознавание букв в печатном виде по наименованию;
0.2.1.2* уметь соотносить букву с соответствующим звуком;
0.2.1.3* знать точное изображение буквы;
0.2.2.2 отвечать на вопросы по содержанию предложения, текста;
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа;
0.2.5.1 отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации;
0.2.7.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры (стихотворения, малые фольклорные жанры);
0.2.8.2 выделять слоги в схеме слова
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой;
0.3.2.3 обводить по контуру и копировать печатные буквы;
0.3.2.4 писать графические диктанты;
0.3.2.5 узнавать графический образ буквы, ее элементы и расположение в строке;
0.3.3.1 соотносить букву с соответствующим звуком (звуками);
0.3.3.2 списывать печатные буквы, слоги, слова;
0.3.4.1 изложения содержание прочитанного текста при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3 четверть
Букварный период
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.2 составлять простые предложения по картинке, по серии картин
0.1.1.3 определять последовательность слов в предложении;
0.1.2.1 уметь слушать и слышать содержание текста;
0.1.2.2 понимать, о чем говорится в предложении, тексте;
0.1.3.2* отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом;
0.1.5.1* придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.6.1 рассказывать о себе;

0.1.7.1* қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, тыңдалған мәтінге өз ойын айту
0.1.7.2 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жанашырлық танытып, эмоционалды түрде өз көзқарасын білдіру;
0.1.8.1 ұсынылған тақырыпқа сипаттама және баяндау әңгімелерін ойлап табу;
0.1.8.2* сюжетті суреттер тізбегі бойынша байланысты әңгіме құрастыру;
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұрады, егер бір дыбысты ауыстырса, онда басқа сөз болатын білу;
0.1.9.2 мұғалімнің сөзінен интонациялық түрде бөлінген дыбыстарды қайталау;
0.1.9.3* сөздегі дыбысты интонациямен ерекшелеп, бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыс ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 есту арқылы дауысты және дауыссыз дыбыстарын ажырату;
0.1.9.6* берілген дыбысқа сөздер таңдау;
0.1.9.7* сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында);
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен)
0.2.1.1* баспа түрдегі әріптерді атауы бойынша тану;
0.2.1.2* әріпті сәйкес дыбыспен байланыстыра білу;
0.2.1.3* әріптің нақты бейнесін білу;
0.2.2.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрацияларды таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен соңын ойлап табу;
0.2.5.1 мәтін мен иллюстрация мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру
0.2.7.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атау және салыстыру (өлеңдер, шағын фольклорлық жанрлар)
0.2.8.2 сөз сызбасында буындарды бөлектеу;
0.3.1.1 қарындаш, қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз парағына бағдарлану, тор көзді және жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отырғызуды сақтау;
0.3.2.3 баспа түрдегі әріптерді үстінен бастыра жазу;
0.3.2.4 графикалық (сызба) диктант жаза білу;
0.3.2.5 әріптің графикалық бейнесін, оның элементтерін және жолдағы орналасу ретін білу;
0.3.3.1 әріпті тиісті дыбыспен (дыбыстармен) салыстыру;
0.3.3.2 баспа түрдегі әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
0.3.4.1 мұғалім көмегімен сурет, сызба, белгілер бойынша оқылған мәтіннің мазмұнын баяндау;
3-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.1* тілдің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.2 сурет, суреттер сериясы бойынша қарапайым сөйлемдер құрастыру;
0.1.1.3 сөйлемдегі сөздердің кезеңнің анықтау
0.1.2.1 мәтіннің мазмұнын тыңдай және ести білу;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не туралы екендігін айту;
0.1.3.2* мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылғандарға, естілгендерге өз көзқарасын білдіру;
0.1.4.1 иллюстрацияларды қарау, оларды таныс мәтінмен салыстыру;
0.1.5.1* әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін сақтау (сәлемдесу, ризашылық білдіру, кешіру, өтініш, рұқсат сурау, қоштасу);

2. Структура и содержание программы определены на основе следующих принципов А. Байтурсынова, которыми руководствуются при написании учебника:
1) упражнения со звуком;
2) учет функции каждого звука в словообразовании;
3) переход от простого к сложному;
4) самообразование знаний через опыт.
3. Последовательность изложения букв строилась на основе исследований ученых-лингвистов и методистов наряду с работами А. Байтурсынова, в зависимости от частоты встречаемости, сочетания и словообразовательной деятельности в тексте.
4. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений.
5. Задачи учебной программы предусматривают формирование у обучающегося следующих навыков:
1) адаптация к учебной деятельности;
2) формирование элементарного представления о звуке, слоге, слове, предложении, речи (тексте);
3) показать новый звук и букву, выделив из текста/речи предложение, слово с новым изучаемым звуком из предложения, слог из слова, звук из слога;
4) обучение звукопроизношению, печатным и письменным видам букв;
5) учить читать из звуков слога, из слога в слово, из слова в предложение;
6) упражнять в слоговом чтении слова, целостном чтении, выразительном и понятном чтении текста;
7) формирование навыков письма (безошибочное, каллиграфическое письмо);
8) обогащение словарного запаса;
9) формирование коммуникативных навыков (умение полноценно выражать свои мысли, считаться с чужим мнением, вести беседу, речевой этикет);
10) учить различать, сравнивать, группировать, анализировать языковые единицы (текст, предложение, слово, слог, звук);
11) умение применять на практике языковые знания и навыки;
12) развитие познавательных, творческих способностей;
13) развитие духовно-нравственных качеств через привитие любви к родному языку, Родине, родной стране, ее культуре и традициям;
14) раскрытие личностных качеств и потенциала;
15) формирование устойчивого внимания и памяти, логического мышления и интереса к получению знаний;
16) учет физиологических особенностей и соблюдение санитарно-гигиенических требований.
6. Коррекционно-развивающие задачи:
1) коррекция звуковых нарушений речи, развитие движений артикуляционного органа;
2) подготовка и развитие мелкой моторики рук к письму;
3) восстановление оптико-пространственного гнозиса;
4) коррекция нарушений в развитии эмоциональной воли.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса

2. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны А.Байтұрсынұлының келесідей ұстанымдары негізінде айқындалды, олар оқулық жазуда басшылыққа алынады:
1) дыбыспен жаттығу;
2) әрбір дыбыстың сөз жасаудағы қызметін есепке алу;
3) оңайдан қиынға, жеңілден күрделіге өту;
4) білімді тәжірибе арқылы өздігінен алу.
3. Әріп таныту реті А. Байтұрсынұлының еңбектерімен қатар лингвист және әдіскер ғалымдардың зерттеулері негізінде, олардың мәтінде кездесу жиілігіне, өзара тіркесімі мен сөзжасау қызметіне қарай құрылды.
4. Бағдарламаның мақсаты – тыңдалым (тыңдау), айтылым, оқылым және жазылыму дағдыларын игеру процесінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін қарапайым грамматикалық көріністерді қалыптастырумен байланысты жағдайлар жасау.
5. Оқу бағдарламасының міндеттері білім алушының келесідей дағдыларын қалыптастыруды көздейді:
1) оқу әрекетіне бейімдеу;
2) дыбыс, буын, сөз, сөйлем, сөйлеу (мәтін) туралы қарапайым түсінік қалыптастыру;
3) мәтіннен/сөйлемнен сөйлемді, сөйлемнен жаңа игерілетін дыбысы бар сөзді, сөзден шыққан буынды, буыннан шыққан дыбысты таңдау арқылы жаңа дыбыс пен әріпті көрсету;
4) дыбыстың айтылуын әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
5) буындарды, сөздерді, сөйлемдерді оқуға үйрету;
5) дыбыстардан буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем оқуға үйрету;
6) сөзді буындап оқуға, тұтас оқуға, мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға машықтандыру;
7) жазу дағдысын (қатесіз, көркем жазу) қалыптастыру;
8) сөздік қорын байыту;
9) коммуникативтік дағдыларын (өз ойын толық жеткізе білу, өзгенің пікірімен санаса білу, әңгімелесу, сөйлеу әдебін сақтау) қалыптастыру;
10) тілдік бірліктерді (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс) ажырату, салыстыру, топтастыру, талдауға үйрету;
11) тілдік білімі мен дағдыларын тәжірибеде қолдана алу;
12) танымдық, шығармашылық қабілетін дамыту;
13) ана тіліне, Отанына, туған еліне, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерін дамыту;
14) жеке тұлғалық қасиеті мен әлеуетін ашу;
15) тұрақты зейіні мен есте сақтауын, логикалық ойлауы мен білім алуға деген қызығушылығын қалыптастыру;
16) физиологиялық ерекшеліктерін ескеру және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
6. Түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық бұзылыуын түзету, артикуляциялық органның қозғалысын дамыту;
2) қолдың ұсақ моторикасын жазуға дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозисті қалпына келтіру;
4) эмоционалды ерік-жігердің дамуындағы бұзылуларды түзету.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер

7. Педагогические подходы к организации учебного процесса обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Әліппе, Ана тілі" основаны на комплексном характере коррекционно-развивающей направленности учебного процесса, предусматривающей постоянный учет взаимовлияния двигательных, психических и речевых нарушений в динамике продолжающегося развития ребенка.
8. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) ценностно-ориентированный подход;
4) коммуникативный подход;
5) принцип здоровьесбережения;
6) принцип коррекционной направленности.
9. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
10. Индивидуально-дифференцированный подход к организации учебного процесса подразумевает деление на группы в зависимости от уровня:
1) развития мелкой моторики;
2) речевого нарушения;
3) развития психических процессов.
11. Ценностно-ориентированный подход рассматривается как основа определения обучающимся и учителем целей обучения, поскольку мотивация и положительное отношение к предмету является важнейшим условием активизации процесса обучения, условием активизации учебно-познавательной деятельности.
12. Коммуникативный подход в обучении – это правильная передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей. Результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка, путем передачи мысли и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения.
13. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.
14. Принцип коррекционной направленности включает:
1) усовершенствование звукопроизношения и культуры речи;
2) обогащение, уточнение и активизацию словарного запаса;
3) формирование грамматического строя речи;
4) заучивание наизусть стихотворений, скороговорок, загадок, поговорок, детских песен;
5) коррекция произношения и соблюдение правильного ударения, интонации, выразительности речи.
15. Используемые в ходе обучения технологии: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного практического опыта, проектный метод.
16. С целью подбора наиболее эффективных и адекватных приемов коррекции учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых расстройств при нарушении опорно-двигательного аппарата, общности поражения общей моторики, функции рук и артикуляционной моторики, необходимость одновременного развития и коррекции нарушений общей моторики, функциональных возможностей кистей и пальцев рук, артикуляционной моторики.

7. Білім беру жүйесінің түзете- дамыту бағытында кешенді сипатына негізделген "Әліппе, Ана тілі" пәндері бойынша тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларына білім беру үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арқылы балаларда қимылдық, ақыл – ой мен сөйлеу тілдерінің өзара әсерін үнемі ескеруді қамтамасыз етеді.
8. Оқыту үрдісі арнайы педагогикалық тәсілдері мен қағидаларға сүйенеді:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) құндылыққа-бағытталған тәсіл;
4) коммуникативтік тәсіл;
5) денсаулық сақтау қағидасы;
6) түзету бағыты қағидасы.
9. Оқытудағы әрекеттік тәсіл дағдыларды қалыптастыруға бағытталған, оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін білім алушылардың белсенді, дербес, өз бетінше әрекетін ұйымдастыруды көздейді.
10. Оқу процесін ұйымдастыруға жеке-сараланған тәсіл бойынша деңгейге байланысты топтарға бөлінеді:
1) ұсақ моториканы дамыту;
2) сөйлеу бұзылысын;
3) психикалық процестерді дамыту.
11. Құндылыққа бағытталған тәсіл білім алушы мен мұғалімнің оқу мақсаттарын анықтауының негізі ретінде қарастырылады, өйткені пәнге деген мотивация мен оң көзқарас оқу процесін жандандырудың маңызды шарты, оқу-танымдық іс-әрекетті жандандырудың шарты болып табылады.
12. Оқытудағы коммуникативті тәсіл – бұл екі немесе одан да көп адамның сөйлеу өзара әрекеттесу процесінде ақпаратты дұрыс жеткізу және айту, білім, білік және дағдылармен алмасу. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі қарым-қатынасты тіл арқылы, ойды жеткізу және қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде идеялармен алмасу арқылы жүзеге асыру мүмкіндігі.
13. Денсаулықты сақтайтын тәсіл қимыл-қозғалыс функцияларының күйін, сөйлеуді және интеллектуалды жүктемені мөлшерлеуді ескере отырып, білім алушылардың шаршауын болдырмайды.
14. Түзету бағытындағы қағида мыналарды қамтиды:
1) дыбысты айту және сөйлеу мәдениетін жетілдіру;
2) сөздік қорын байыту, нақтылау және жандандыру;
3) сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру;
4) балалар әндерін, жұмбақтарды, жаңылтпаштарды жаттау;
5) айтылымды түзету және дұрыс екпінді, интонацияны, сөйлеудің мәнерлілігін сақтау.
15. Оқыту барысында қолданылатын технологиялар: проблемалық оқыту, дамытушылық оқыту, ақпараттық білім беру технологиялары, өмірлік практикалық тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалау әдісі.
16. Түзетудің ең тиімді және барабар әдістерін таңдау үшін тірек-қимыл аппараты бұзылған кезде қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара байланысы, жалпы моториканың жалпы зақымдануы, қол және артикуляциялық моториканың функциялары, жалпы моториканың бұзылуын бір уақытта дамыту және түзету қажеттілігі, қолдар мен саусақтардың функционалдығы, артикуляциялық моторика ескеріледі.

17. Для мотивирования речевого общения в процессе обучения используется предметно-практическая деятельность под руководством педагога, работа обучающихся в парах, в группах.
18. Для решения коррекционных задач используется игровая деятельность, во время которой дети овладевают навыками и умениями правильной речи.
19. Используемые коррекционно-развивающие приемы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.
20. Коррекционная направленность обучения определяется затруднениями, которые испытывают обучающиеся с нарушением опорно-двигательного аппарата при формировании графических навыков, обусловлены двигательными нарушениями и состоянием неречевых процессов (внимания, памяти, произвольной деятельности, зрительно-моторной координации). Работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений ребенка.
21. Практические рекомендации для формирования адекватной позы при письме:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций, первоначально вызывающие сопротивление обучающегося, затем он постепенно привыкает к ним и старается сам поддерживать заданную позу;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
22. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движения пальцев и кистей рук;
2) формирование правильного дифференцированного захвата предметов в зависимости от их размера, упругости, веса;
3) развитие свободного движения рабочей руки при удержании предмета и в процессе различных манипуляций с ним;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;
5) массаж рук (с использованием специальных приспособлений и без).
23. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или подбор индивидуального способа удержания ручки (правильный способ невозможен из-за тяжелых нарушений манипулятивных функций) включает:
1) обучение принятию позы руки и пальцев, имитирующей удержание ручки;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма;
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения по развитию свободных движений пальцев при удерживании ручки.
24. С обучающимися имеющими нарушения оптико-пространственной ориентировки на этапе знакомства с буквой проводится работа по развитию зрительного анализа графических изображений и букв на составляющие их элементы, по определению сходства и различия между графическими изображениями и буквами.

17. Оқу процесінде ауызша қарым-қатынасты ынталандыру үшін мұғалімнің жетекшілігімен пәндік-практикалық іс-әрекет, оқушылардың жұпта, топта жұмыс істеуі қолданылады.
18. Түзету мәселелерін шешу үшін ойын әрекеті қолданылады, оның барысында балалар дұрыс сөйлеу білімімен мен дағдыларын игереді.
19. Оқытудың түзету-дамытушылық әдістері: дидактикалық ойын, психогимнастика, релаксация, қол саусақтарына арналған гимнастика, өз-өзіне массаж, көзге арналған гимнастика, тыныс алу гимнастикасы, дене шынықтыру минуттары, логопедиялық минуттар, артикуляциялық гимнастика.
20. Оқытудың коррекциялық бағыты тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларда қимыл-қозғалыс бұзылыстары мен сөйлеуге жатпайтын процестердің күйінен (зейін, есте сақтау, ерікті белсенділік, қол-көз үйлесімділігі) туындайтын графикалық дағдыларды дамыту кезіндегі қиындықтармен анықталады. Графикалық жазу дағдыларын қалыптастыру жұмысы баланың қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.
21. Жазу барысында дұрыс отыруды қалыптастыру мақсатында келесілер қарастырылады:
1) бастапқыда оқушының қарсылығын тудыратын позаны және "рефлекске тыйым салатын" позицияларды таңдау, содан кейін бала біртіндеп оларға үйреніп, берілген позаны өзі сақтауға тырысады;
2) баланың басы мен аяқ-қолдарын бекіту үшін арнайы құралдарды қолдану;
3) көру-моторлы үйлесімділігін дамыту.
22. Қолды жазуға дайындау бойынша тәжірибелік нұсқаулық:
1) саусақтар мен қолдардың қозғалысын статикалық және динамикалық үйлестіруді дамыту;
2) заттардың мөлшеріне, серпімділігіне, салмағына қарай дұрыс сараланған ұстауды қалыптастыру;
3) затты ұстап тұру кезінде және онымен әртүрлі манипуляциялар процесінде жұмыс қолының еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығулар кешенін өткізу;
5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
23. Қарындаш, қалам ұстаудың дұрыс тәсілін үйретуге немесе қалам ұстаудың жеке тәсілін таңдауға (егер манипуляциялық функциялардың ауыр бұзылуынан дұрыс әдіс мүмкін болмаса) кіреді:
1) қол мен саусақтардың қаламды ұстап тұрған сияқты қалпын қабылдауға үйрету;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) қаламды ұстап, жазудың дұрыс қалпын сақтап тұру кезінде саусақтарды босаңсыту және кернеу;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.
24. Әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көру арқылы бөлуді дамыту, графикалық суреттер мен әріптердің арасындағы ұқсастықты және айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.

25. Практические рекомендации для формирования пространственных представлений:
1) на начальных этапах работы вырабатывается фиксация взора на предметных действиях рук;
2) развитие различных действий с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) определение пространственных отношений и их обобщение в речи.
26. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.
27. Программа реализуется с использованием технических средств: оргтехника (компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер); интерактивная доска/ проектор/ экран; цифровой фотоаппарат, веб-камера; диктофоны/ микрофоны, наушники; меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты; шкафы для хранения и демонстрации работ обучающихся.
28. Необходимые наглядные и дидактические пособия для освоения предмета "Букварь": детская художественная литература различных жанров, иллюстрированные брошюры, журналы, газеты, фильмы, аудиозаписи и видеофильмы о писателях и поэтах, толковый, орфографический словарь, синонимы, антонимы, фразеологические словари, Этимологический словарь, грамматические определения; портреты, таблицы по предмету; письменные и печатные образцы букв; куклы (для постановки), импровизационные декорации.
29. Специальные приборы для обучения письму: ручки и карандаши-держатели, утяжелители для рук, тренажеры для развития манипулятивных функций рук.
30. Создание условий предполагает оборудование классов специализированной мебелью. Удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Әліппе, Ана тілі"
31. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
32. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
2) некоторые грамматические явления русского языка;
3) минимум орфографических и пунктуационных норм;
4) произведения детской художественной литературы.
33. Содержание Программы: в процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В первом классе организуется повторение учебного материала, изученного в нулевом классе (добукварный и букварный период). На добукварный период обучения отводится 18 часов, букварный период обучения составляет 78 часов и послебукварный период обучения в течение 102 часов.

25. Білім алушылардың кеңістіктік түсініктерін қалыптастыру үшін тәжірибелік ұсыныстар:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде қолдың заттық іс-қимылдарын көзбен көріп бақылау;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістік қатынастарды ажырату және оларды сөйлеуде қолдану.
26. Көру-моторлы үйлесімділігін дамыту үшін алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті, содан кейін сөздік нұсқаулық бойынша белсенді манипуляциялық қимыл-қозғалыстарды көзбен бақылау кабілеті бекітіледі. Ауада және жазықтықта қолдың қалыптасатын қозғалыстарын жасауға бастапқы оқыту. Бұл үйлесімді қимылдарды қалыптастыруға, көру-қозғалыс үйлесімін дамытуға ықпал етеді.
27. Бағдарлама техникалық құралдарды пайдалана отырып іске асырылады: ұйымдастыру техникасы (компьютерлер немесе ноутбуктер, принтер, сканер); интерактивті тақта/ проектор/ экран; сандық фотоаппарат, веб-камера; диктофондар/ микрофондар, құлаққаптар; бор тақтасы; жылжымалы маркер тақтасы; шағын маркер тақталары; флипчарттар; білім алушылардың жұмыстарын сақтауға және көрсетуге арналған шкафтар.
28. "Әліппе" пәнін меңгеру үшін қажетті көрнекі және дидактикалық құралдар: түрлі жанрдағы балалар көркем әдебиеті, иллюстрацияланған брошюралар, журналдар, газеттер, фильмдер, аудиожазбалар және жазушылар мен ақындар туралы бейнефильмдер, түсіндірме, орфографиялық сөздік, синонимдер, антонимдер, фразеологиялық сөздіктер, этимологиялық сөздік, грамматикалық анықтамалар; портреттер, пән бойынша кестелер; жазбаша және баспа әріптерінің үлгілері; қуыршақтар (сахналау үшін), импровизациялық жиынтықтар.
29. Жазуды үйренуге арналған арнайы құралдар: қаламдар мен қарындаштар-ұстағыштар, қолға арналған ауырлатқыштар, қолдың манипуляциялық функцияларын дамытуға арналған тренажерлер.
30. Жағдай жасау сыныптарды мамандандырылған жиһазбен жабдықтауды қамтиды. Бекіткіштері бар ыңғайлы тірек, биіктігі мен көлбеуі реттелетін арнайы үстелдер мен парталар.
3-тарау. "Әліппе, Ана тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Әліппе, Ана тілі" пәнінің мазмұны
31. "Әліппе, Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағаттан, жылына 198 сағатты құрайды.
32. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) тіл бірліктері: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
2) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары;
3) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
4) балалар көркем әдебиетінің шығармалары.
33. Бағдарламаның мазмұны: оқу процесінде кезеңдер бөлінеді: әліппеге дейіңгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейіңгі. Бірінші сыныпта нөлдік сыныпта оқылған оқу материалының қайталануы ұйымдастырылады (әліппеге дейіңгі кезең және әліппе кезеңі). Әліппеге дейіңгі кезеңге 18 сағат бөлінеді, әліппе кезеңі 78 сағатты құрайды және әліппеден кейіңгі кезең 102 сағат ішінде.

34. В букварном периоде первого класса изучаются буквы и звуки: ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и, я, ю, х, һ, щ, в, э, е, ц, ф, ч, ъ, ь.
35. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (сформированных в 0 классе уровней общей речи, знаний и умений);
2) формирование навыков чтения;
3) совершенствование речевых навыков;
4) прививать интерес к учебной деятельности и формировать коммуникативные навыки;
5) часы, отведенные на знакомство с речью, предложением, словом, слогом, звуком и буквой, корректируются учителем самостоятельно;
6) развитие слуховых навыков и формирование правильной речи;
7) развитие звукового восприятия, анализ, обобщение;
8) развитие навыков письма;
9) развитие восприятия, воображения, памяти, мышления, стабилизация внимания.
В определении задач добукварного периода за основу был взят метод малой словесности А. Байтурсынова, метод упражнений со звуком.
36. Букварный период начинается в первой четверти и заканчивается в конце второй четверти. Учитель самостоятельно распределяет и регулирует количество часов на знакомство со звуком и буквой в зависимости от уровня усвоения обучающимися учебного материала, достижения определенной цели и выполнения заданий на каждый этап.
37. Задачи букварного периода:
1) воспроизведение нового звука и буквы с помощью звукового метода;
2) развивать навыки звукового анализа: выделять из текста/речи предложение, из предложения слово с новым обучаемым звуком, из слова слог, из слога звук;
3) упражнять в правильном произношении звука;
4) учить различать типы слышимых звуков, т. е. фонемы;
5) маркировка отдельных звуков буквами: учить печатным и письменным видам букв;
6) развитие навыков звукоподражания: учить читать, писать слоги из звуков, слова из слогов, предложения из слов.
7) совершенствование языковых навыков с развитием учебной деятельности;
8) постепенно приучать к целостному, правильному, понимающему чтению слова;
9) формирование навыков художественного письма;
10) обогащение словарного запаса;
11) учить выражать свои мысли.
При определении задач букварного периода за основу были взяты звуковой метод А. Байтурсынова, метод устного обобщения, метод письма-чтения.
Примечание:
Объем письменных работ по I полугодию: графический диктант на добукварном периоде-3-5 знаков, буквенный диктант на букварном периоде-5-7 букв, слоговой диктант-4-6 слогов, словарный диктант-2-3 слова, диктант-3-10 слов. Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.

34. Бірінші сыныптың әліппе кезеңінде әріптер мен дыбыстар оқытылады: ң, ғ, ж, ә, п, ү, ө, г, и, я, ю, х, һ, щ, в, э, е, ц, ф, ч, ъ, ь.
35. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқушылардың мүмкіндіктерін зерттеу (0-сыныпта қалыптасқан жалпы сөйлеу тілі деңгейлерін, білім-білік дағдыларын);
2) оқу дағдыларын қалыптастыру;
3) сөйлеу дағдысын жетілдіру;
4) оқу әрекетіне қызығушылығын ояту және қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру;
5) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс пен және әріппен танысуға бөлінген сағаттарды мұғалім өзі реттейді;
6) есту дағдыларын дамыту және дұрыс сөйлеуін қалыптастыру;
7) дыбыстық қабылдауын дамыту, талдау, жинақтау;
8) жазу дағдыларын дамыту;
9) қабылдау, елестету, есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту, зейінін тұрақтандыру.
Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттерін айқындауда А. Байтұрсынұлының шағын сөзді әдісі, дыбыспен жаттығу әдісі негізге алынды.
36. Әліппе кезеңі бірінші тоқсанда басталып, екінші тоқсанның аяғында аяқталады. Мұғалім білім алушылардың оқу материалын меңгеру деңгейіне, белгілі бір мақсатқа жетуіне және әр кезеңге арналған тапсырмаларды орындауына байланысты дыбыспен және әріппен танысу үшін сағат санын өзі бөліп, реттейді.
37. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) дыбысты әдіс арқылы жаңа дыбыс пен әріпті таныту;
2) дыбыстық талдау дағдыларын дамыту: мәтіннен/сөйлеуден сөйлемді, сөйлемнен жаңа үйретілетін дыбысы бар сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөліп алу;
3) дыбысты дұрыс айтуға жаттықтыру;
4) естілген дыбыстардың типтерін, яғни фонемаларды ажырата білуге үйрету;
5) жеке дыбыстарды әріптермен таңбалау: әріптердің баспа және жазба түрлерін үйрету;
6) дыбыстық жинақтау дағдыларын дамыту: дыбыстардан буын, буындардан сөз, сөздерден сөйлем құрап оқуға, жазуға үйрету.
7) оқу әрекеттерін дамыта отырып, тілдік дағдыларын жетілдіру;
8) сөзді біртіндеп тұтас, дұрыс, түсініп оқуға дағдыландыру;
9) көркем жазу дағдыларын қалыптастыру;
10) сөздік қорын байыту;
11) өз ойын жеткізе білуге үйрету.
Әліппе кезеңінің міндеттерін айқындауда А.Байтұрсынұлының дыбысты әдісі, жалқылаулы-жалпылау әдісі, жазу-оқу әдісі негізге алынды.
Ескерту:
І-жартыжылдық бойынша жазба жұмыстарының көлемі: әліппеге дейінгі кезеңде графикалық диктант – 3-5 таңба, әліппе кезеңінде әріптік диктант – 5-7 әріп, буын диктанты – 4-6 буын, сөздік диктант – 2-3 сөз, диктант –3-10 сөз. Жазба жұмыстарының санын мұғалім білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттілігіне орай белгілейді. Жазба жұмыстарын күнделікті жүйелі ұйымдастыру ұсынылады.

38. Задачи послебукварного периода реализуется во 2-ом полугодии с помощью учебника "Родная речь".
39. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "изнутри";
2) формирование навыков работы с текстом:
3) развитие связной речи (повторение, рассказывание, "словесное рисование", составление рассказов по картинкам, личным впечатлениям);
4) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
5) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественные произведения;
6) приобщение к искусству речи через аудирование (слушание), говорение.
При реализации задач послебукварного периода А. Байтурсынулы руководствовался умением обобщать, приемом целостного слова, методом письма-чтения.
40. Содержание программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематических понятий)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
41. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематических понятий) включает следующие подразделы:
1) распознавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) повторение прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением норм речи;
6) привлечение внимания слушателей;
7) произношение оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентация на звуковую форму слова.
42. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) владение навыками чтения;
2) определение темы и основных мыслей прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимать роль лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентировка в графической форме слов.
43. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.

38. Әліппеден кейіңгі кезең екінші жартыжылдықта "Ана тілі" оқулығы арқылы жүзеге асады.
39. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға көшу, "ішінен" оқу білуін қалыптастыру;
2) мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру:
3) байланыстырып сөйлеуін дамыту (қайталау, әңгімелеу, "ауызша сурет салу", суреттер, жеке әсерлер бойынша әңгімелер құрастыру);
4) каллиграфия және графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
5) ауыз әдебиеті туындылары мен көркем шығармалар арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу;
6) тыңдалым (тыңдау), айтылым арқылы сөйлеу өнеріне баулу.
Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттерін жүзеге асыруда А.Байтұрсынұлының жалпылау әдісі, тұтас сөздер әдісі, жазу-оқу әдісі басшылыққа алынды.
40. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық түсініктерді дамыту)";
2) "Оқылым" (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)";
3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
41. "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық ұғымдардың дамуы)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) бағалау пайымының айтылуы;
8) берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық формасына бағдар.
42. "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу дағдыларын меңгеру;
2) оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) тірек сөздер арқылы шығарма кейіпкерін сипаттау;
7) мәтіндердің салыстармалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық түрінде бағдарлау.
43. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазылымның тазалық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;
3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.

44. Базовое содержание образования.
45. Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематического слуха), добукварный период:
1) коррекция и развитие речевого слуха;
2) звук - наименьшая единица языка, звуковая структура слов и слогов;
3) различать звуки и их признаки (гласные/согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие/сонорные), сравнивать их, правильно произносить;
4) деление слова на слоги, определение их количества и порядка слогов в слове;
5) составление небольших текстов.
46. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) слабое и сильное положение для гласных и согласных;
2) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозапись, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы;
3) развитие коммуникативных навыков в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценировка, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
4) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, осанка);
5) соблюдение основных правил речи (ритм, акцент, темп, пауза);
6) понимать значение слова, использовать слово по назначению.
7) расширение словарного запаса;
8) распознавать предложения в предложении, звуковом предложении.
47. Аудирование (слушание) и говорение (развитие разговорной речи и фонематического слуха), послебукварный период:
1) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
2) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической форме на интересующие обучающихся и заданные темы, по рисункам, наблюдениям, говорить об увиденном, ощущаемом и услышанном/прочитанном, передавать отношение к действиям и переживаниям других людей, формировать способы передачи своих эмоциональных состояний;
3) рассказывать сказки с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составлять рассказы по сюжетным картинкам и по серии сюжетных картинок, понимать содержание прослушанного текста, излагать прослушанный / прочитанный текст (иллюстрации, опорные слова, по плану), опираясь на карту текста и не опираясь на нее;
4) объем прослушиваемого материала: 30 сек.-1 мин.
48. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), добукварный период:
1) фонетика и графика;
2) понимание единства звукового состава слова и его лексического значения;

44. Білім берудің базалық мазмұны.
45. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлеу есту қабілетін түзету және дамыту;
2) дыбыс-тілдің ең аз бірлігі, сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
3) дыбыстарды және олардың белгілерін ажырату (дауысты/дауыссыз; жуан-жіңішке, қатаң, ұяң, үнді), оларды салыстыру, дұрыс айту;
4) сөзді буындарға бөлу, олардың санын және сөздегі буын тәртібін айқындау;
5) шағын мәтіндер құрастыру.
46.Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппе кезеңі:
1) дауысты және дауыссыз дыбыстар үшін әлсіз және күшті позиция;
2) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру білігін қалыптастыру;
3) коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, драматизация, рөлдік ойындар), сөйлеу этикетінің сөздерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
4) ауызша емес қарым-қатынас құралдарын пайдалану (интонация, мимика, ым-ишара, қалып);
5) сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, үзіліс);
6) сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану;
7) сөздік қорын кеңейту;
8) сөйлем, дыбыстық сөйлемдегі сөйлемдерді тану.
47. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппеден кейінгі кезең:
1) жаңылтпаштарды, санақтар, өлеңдерді, санағыштарды, мақал-мәтелдерді, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
2) білім алушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптарға монологтық және диалогтық нысанда мәлімдемелер жасау, суреттер, бақылаулар бойынша, көрген, сезінген және естіген/оқыған нәрселер туралы әңгімелесу, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен уайымдарына көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоциялық күйлерін беру тәсілдерін қалыптастыру біліктерін қалыптастыру;
3) сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып және тіреусіз ертегілерді айту, сюжеттік суреттер бойынша және сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгімелер құрастыру, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған/оқылған мәтінді (иллюстрациялар, тірек сөздер, жоспар бойынша), мәтіннің картасына сүйене отырып және оған сүйенбей баяндау;
4) тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин.
48. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеге дейінгі кезең:
1) фонетика және графика;
2) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын түсіну;

3) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги;
4) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание).
49. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), букварный период:
1) буквенное обозначение звука; определение соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм казахского языка;
2) переход от графической звуковой модели слова к обозначению буквами звуков в образце-схеме; "чтение" звукобуквенной модели слова, ориентированной на гласную букву;
3) различать звук и буквы (слышим и произносим звуки, видим буквы, пишем, читаем);
4) произносить(читать) звуковую форму слова по его буквенной записи и наоборот (писать);
5) двойная роль букв я, ю, е, Ұ;
6) познакомить с определенной последовательностью букв казахского алфавита;
7) распознавать особенности парных звуков (а-ә, о-ө, ұ-ү, л-р, н-ң, с-з, с-ш, ж-ш, п-б, к-қ, г-ғ) в казахском языке, учить правильно произносить звуки, встречающиеся в словах, вошедших в иной язык;
8) отработка навыков произношения гласных и согласных звуков, произношение слов с правильным ударением при чтении целых слов и смысловых единиц (орфоэпическое чтение);
9) самоконтроль при написании орфографического диктанта.
50. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), послебукварный период:
1) обучение слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целых слов, предложений из 2-6 слов и правильному чтению текстов из 4-8 предложений, выборочному чтению небольших отрывков из текстов по проблемам учителя;
Примечание: объем художественного произведения составляет от 0,5 до 1,5 страниц (включая сюжетную картинку). Объем научно-познавательного текста не должен превышать 0,3-0,5 страниц.
2) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
3) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
4) при самостоятельном чтении понимать содержание текста, читать деформированный текст повествовательного характера, составлять текст по данному началу или концу; отвечать на вопросы по содержанию прочитанного текста;
5) выявление особенностей различных жанров, определение темы, главной игры произведения;
6) выразительное чтение текстов, чтение по ролям, выражение отношения к содержанию прочитанного;

3) буын айтылым бірлігі ретінде, сөздерді буындарға бөлу;
4) сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп).
49. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппе кезеңі:
1) дыбысты әріппен белгілеу; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/ сәйкес еместігін анықтау; қазақ тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып, сөздерді айту;
2) сөздің графикалық дыбыстық моделінен үлгі-схемадағы дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; дауысты әріпке бағдарланған сөздің дыбыстық әріптік моделін "оқу";
3) дыбыс пен әріптерді ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
4) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша айту(оқу) және керісінше (жазу);
5) әріптердің қос дыбысты рөлі : ю, е, я;
6) қазақ алфавитіндегі әріптерді белгілі бір реттілігімен таныстыру;
7) қазақ тіліндегі жұп дыбыстардың (а-ә, о-ө, ұ-ү, ы-і, л-р, н-ң, с-з, с-ш, ж-ш, п-б, к-қ, г-ғ) ерекшеліктерін тану, өзге тілден енген сөздерде кездесетін дыбыстарды дұрыс айтуға дағдылану;
8) дауысты және дауыссыз дыбыстардың айтылу дағдыларын пысықтау, тұтас сөздер мен мағыналық бірліктерді оқу кезінде сөздерді дұрыс екпінмен айту (орфоэпиялық оқу);
9) орфографиялық оқу диктантпен жазу кезінде өзін-өзі бақылау.
50. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеден кейінгі кезең:
1) тұтас сөздерді, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді оқуға ауыса отырып, әртүрлі құрылымдағы сөздерді буындық оқуды және 4-8 сөйлемнен тұратын мәтіндерді дұрыс оқуды, мұғалімнің мәселелері бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
Ескертпе: көркем шығарманың көлемі 0,5-тен 1,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса алғанда). Ғылыми-танымдық мәтіннің көлемі 0,3-0,5 беттен аспауы тиіс.
2) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
3) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
4) өз бетінше оқу кезінде мәтін мазмұнын түсіну, баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу, осы басы немесе соңы бойынша мәтін құрастыру; оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) әр түрлі жанрлардың ерекшеліктерін айқындау, тақырыпты, шығарманың басты ойын анықтау;
6) мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқығанның мазмұнына көзқарасын білдіру;

7) поиск информации, необходимой для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
8) понимать информацию, представленную в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
9) в 1 полугодии норма скорости чтения составляет 15-20 слов в минуту (по 1 и более букв), во втором полугодии - 25-30 слов в минуту.
51. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, расположение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться в пространстве листа в тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) рисование, штриховка, обводка; моделирование звукового состава слова с помощью рисунков; моделирование предложения.
52. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) написание элементов букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
2) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического изображения рукописных букв (строчных и больших), сравнение их структурных элементов, написание строчных и заглавных букв и их соединений( верхняя, средняя, нижняя отрывные и безостановочные), отработка действий по последующему письму (в процессе введения согласных видов букв);
3) написание простых предложений с предварительным моделированием;
4) написание слов, словосочетаний и предложений, написание которых не противоречит произношению.
53. Письмо (формирование навыков письма), послебукварный период:
1) копирование текстов в печатной и письменной форме;
2) написание предложений с учетом правил пунктуации: точка в конце предложения, восклицательный знак, раздельное написание слов в предложении;
3) заглавная буква в начале предложения;
4) формирование общего понятия об орфограмме как месте буквенной записи слова, которое не определяется произношением;
5) орфограммы, не связанные с обозначением звуков буквами: заглавная буква в начале предложения, интервалы между названиями, служебными и самостоятельными словами, перенос слов из строки в строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
6) соблюдать правила закон сингармонизма;
7) слово и предложение, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как наименование предмета;
8) объем письменных работ: словарный диктант - 4-5 слов, диктант - 5-15 слов, копирование текста-не более 15 слов, объем творческого текста - 3-5 предложений (с помощью учителя).
Параграф 2. Система целей обучения

7) оқу тапсырмаларын орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу (мұғалімнің басшылығымен);
8) мәтін, суреттер, схемалар, пиктограммалар, белгілер түрінде ұсынылған ақпаратты түсіну;
9) 1 жартыжылдықта оқу жылдамдығының нормасы минутына 15-20 сөзді (1 және одан да көп әріптен), екінші жартыжылдықта - минутына 25-30 сөзді құрайды.
51. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
2) дәптердегі парақ кеңістігіне бағдарлай білуді қалыптастыру (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
3) сурет салу, штрихтау, бастыру; сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу.
52. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, әріптер, бас және кіші әріптер элементтерінің және олардың қосылыстарының, буындардың, сөздердің, сөйлемдердің жазылуы;
2) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, кіші және үлкен әріптер мен олардың қосылыстарын жазу( жоғарғы, орта, төменгі жыртылатын және тоқтаусыз), кейінгі жазудың іс-әрекеттерін пысықтау (дауыссыз дыбыс түрлерін әріптерді енгізу процесінде);
3) алдын ала үлгілеумен қарапайым сөйлемдерді жазу;
4) жазылуы айтылымға қайшы келмейтін сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді жазу.
53. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеден кейінгі кезең:
1) баспа және жазба түрдегі мәтіндерді көшіріп жазу;
2) пунктуация ережелерін ескере отырып, сөйлемдер жазу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
3) сөйлемнің басындағы бас әріп;
4) орфограмма туралы жалпы ұғым сөздің әріптік жазбасындағы орын ретінде қалыптастыру, ол айтылыммен анықталмайды;
5) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты емес орфограммалар: сөйлемнің басындағы үлкен әріп, тиісті атаулардағы, қызметтік және дербес сөздер арасындағы интервалдар, сөздерді жолдан жолға буын бойынша ауыстыру, сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
6) үндестік заңын ережелерін сақтау;
7) сөз және сөйлем, ұғымдардың аражігін ажырату: "зат" және "сөз" зат атауы ретінде;
8) жазу жұмыстарының көлемі: сөздік диктант - 4-5 сөз, диктант – 5-15 сөз, мәтінді көшіру - 15 сөзден аспайды, шығармашылық мәтіннің көлемі - 3-5 сөйлем (мұғалімнің көмегімен).
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі

54. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.1 "1" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
55. Цели обучения определены в виде ожидаемого результата:
Раздел аудирование (слушание) и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
1.1.1.1 различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала
1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту
1.3. Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану)
1.4. Прогнозирование событий
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации
1.5. Правильное использование языковых норм в коммуникативном общении
1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;
1.1.6.2 поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами
1.7. Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания
1.8. Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3 знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения;
1.1.9.5 понимать структуру йотированных звуков в слове
Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;

54. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқыту мақсатының реті.
55. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым
Бөлімшелер (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сөйлеу тілінің негізгі ұғымдарды түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.1.1 сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс түсінігін ажырату;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер санын және мәтіндегі сөйлем санын анықтау
1.2. Тыңдаған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет, жоспар бойынша мұғалімнің көмегімен) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
1.4. Оқиғаны болжау
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.5. Коммуникативтік қатынаста тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.6.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу
1.7. Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
1.1.7.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу
1.9. Сөздерді орфоэпиялық нормаға сәйкес айту
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3 сөздің буыннан құралатынын білу;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну;
1.1.9.5 сөздегі қосарлы дыбыстардың құрылымын түсіну
Оқылым
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу дағдыларын меңгеру
1.2.1.1 сөз, сөйлем схемасын құру және оқу;
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;

1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию
2.2. Определение темы и основной мысли текста
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста
2.3. Определение структурных частей текста
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
2.4. Понимание значение слов в тексте
1.2.4.1 различать значения слов (близкие/ противоположные по значению; произношение одинаковое, значения разные) с помощю учителя
2.5. Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного
2.6. Определение жанра текста
1.2.6.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя
2.7. Описывание героя произведения с помощью опорных слов
1.2.7.1 использовать лексические средства для характеристики литературных героев
2.8. Ориентирование в графической форме слов
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 различать гласные и согласныеи виды гласных звуков (твердые и мягкие);
1.2.8.3 понимать функцию звука в смысловом различении;
1.2.8.4 понимать роль и особенности буков Ұ, я, ю, ь, ъ знака в слове
Раздел (виды речевой деятельности) – письмо
3.1. Владение гигиеническими нормами письма
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей
3.2. Соблюдение каллиграфических и норм
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.2.2 связать изображание буквы по звучанию
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
1.3.3.1 составлять, писать предложения на определенную тему с помощью учителя;
1.3.3.2 соотносить произносимый звук и буквенный символ;
1.3.3.3 понимать функции небуквенных графических средств (пробела между словами, знака переноса);
1.3.3.4 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом
3.4. Составление небольшого текста
1.3.4.1 передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических норм
1.3.6.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением;
1.3.6.2 знать и применять правила переноса с помощью учителя;

1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу
2.2. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөлігін анықтау
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын, соңын анықтау
2.4. Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
2.6. Мәтіннің жанрын анықтау
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату
2.7. Тірек сөздерді қолдана отырып, шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
1.2.7.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану
2.8. Сөздердің графикалық түріндегі бағдарлау
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату;
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату (жуан, жіңішке);
1.2.8.3 дыбыстың мағына ажыратудағы қызметін түсіну;
1.2.8.4 Ұ, я, ю әріптері мен ь, ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну
Жазылым – (жазу әрекетінің түрлері) бөлімшесі
3.1. Гигиеналық жазу талаптарын сақтау
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды орындау
3.2. Көркем жазу талаптарын сақтау
1.3.2. әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу;
1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыру
3.3. Көшіру және диктант бойынша жаза білу
1.3.3.1 мұғалім көмегімен белгілі тақырыпқа сөйлемдер құрау, жазу;
1.3.3.2 айтылған дыбыс пен әріп таңбасын байланыстыру;
1.3.3.3 әріпке жатпайтын таңба құрылымдарын түсіну (тасымалдау таңбасы, сөздер арасындағы ара қашықтық);
1.3.3.4 баспа түрде жазылған сөздер мен сөйлемдерді жазба түрде көшіріп жазу
3.4. Шағын мәтін құрастыру
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен суреттер, сызбалар, белгілер арқылы тыңдалған/оқылған мәтіндерден ақпаратты жеткізу
3.5. Қатені табу және түзету
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
1.3.6.1 айтылуы әр түрлі сөздерді көшіріп жазу;
1.3.6.2 мұғалім көмегімен тасымалдау ережесін білу және қолдану;

1.3.6.3 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения;
1.3.6.4 соблюдение правила написания предложений;
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
3.7. Соблюдение грамматических норм
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.7.2 применение простых форм (без термина) притяжательных и личных окончании
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
1.3.8.1 написать предложение с заглавной буквы и ставить соответствующий знаки препинания в конце предложения
56. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предметам для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
57. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Әліппе, Ана тілі" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1 четверть
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Добукварный
период
1.1.1.1* различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте;
1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание);
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения
1.2.2.1* определять, о ком/о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей;
1.3.4.1* передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
Букварный
период
1.1.1.1* различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте;

1.3.6.3 жалқы есімдерді, сөйлемдерді бас әріппен бастап жазу;
1.3.6.4 сөйлемдердің жазылу ережесін сақтау;
1.3.6.5 жазуда жіңішкелік белгісінің сөз ортасында, аяғында жазу
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.7.2 тәуелдік және жіктік жалғауларының қарапайым формаларын (терминсіз) қолдану
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.8.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
56. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған оқу пәндерінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
57. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбы үшін "Әліппе, Ана тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту қазақ тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейіңгі кезең
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы түсіну;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер санын және мәтіндегі сөйлем санын анықтау;
1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.7.1тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру:
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын ауызша әңгіме құрау;
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну
1.2.2.1* мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды орындау;
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен сызбалар, сызбалар, белгілер арқылы тыңдалған/оқылған мәтіндерден ақпаратты жеткізу
Әліппе кезеңі
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы түсіну;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер мен мәтіндегі сөйлемдердің санын анықтау;

1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/ иллюстрации;
1.1.6.2* поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами,
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3* знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4* понимание отличительных значений звука и ударения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей;
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.2.2 связать изображение буквы по ее звучанию
2 четверть
Букварный период
1.1.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/ иллюстрации;
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;
1.1.6.2* поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами;
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами;
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3* знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.4.1 различать значения слов близкие/противоположные по значению; произношение одинаковое, значения разные) с помощью учителя;
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 различать гласные и согласные и виды гласных звуков (твердые и мягкие)
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей;
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;

1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.6.2* сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3* сөздің буыннан құралатынын білу,
1.1.9.4* дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну
1.2.1.1 сөздер мен сөйлемдерді оқып, сызбаға түсіру;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды орындау,
1.3.2.1 әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу;
1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыру
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау модельдеу;
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану
1.1.6.2* сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.1 сөздерді үйлестік заңына сәйкес дұрыс айту
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3* сөздің буыннан құралатынын білу,
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну
1.2.1.1 сөздер мен сөйлемдерді оқып, сызбаға түсіру;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын
анықтау;
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату;
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру;
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, оны әріпті салыстыру;
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату (жуан және жіңішке)
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды түсіну;
1.3.2.1. әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып жазу;

1.3.2.2 связать изображение буквы по ее звучанию
3 четверть
Послебукварный период
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану);
1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание)
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;
1.1.6.2 поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами;
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы по сюжетным картинкам;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами
1.1.9.1 правильно произносить слова в соответствии с законом сингармонизма;
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную функцию звуков;
1.1.9.3 знать, что слово состоит из слогов;
1.1.9.4 понимание отличительных значений звука и ударения;
1.1.9.5 понимать структуру йотированных звуков в слове
1.2.1.2* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию;
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.1.4. выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя);
1.2.6.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя;
1.2.7.1 использовать лексические средства для характеристики литературных героев;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 различать гласные и согласные; понимать, что гласные делятся на мягкие, твердые;
1.2.8.3 понимать функцию звука в смысловом различении функцию звука в смысловом различении
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.3.2 соотносить произносимый звук и буквенный символ;
1.3.4.1 передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя

1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыра білу
3-тоқсан
Әліппеден кейіңгі кезең
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.3.1көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет, жоспар арқылы мұғалімнің көмегімен) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауғ, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.6.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.7.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру;
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту;
1.1.9.2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.3 сөздің буыннан құралатынын білу,
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің айырмашылық мағыналарын түсіну;
1.1.9.5 сөздегі қосарлы дыбыстардың құрылымын түсіну
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну,
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен анықтап, орнына қою;
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) және стилін (көркем және көркем емес) ажырату;
1.2.7.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану;
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, оны әріппен салыстыру
1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну;
1.2.8.3 дыбыстың мағына ажыратудағы қызметін түсіну
1.3.2.1 әріп элементтерін, бас және кіші әріптерді және олардың қосылыстарын жазу, буын, сөздер, сөйлемдерді көркемжазу нормаларды сақтай отырып жазу;
1.3.3.2 айтылған дыбыс пен әріп таңбасын байланыстыру;
1.3.4.1 сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру;

1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.6.1 списывать/
писать слова, написание которых расходится с произношением ;
1.3.6.2 знать и применять правила переноса с помощью учителя;
1.3.6.3 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения;
1.3.6.4 соблюдение правила написания предложений;
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.8.1 написать предложение с заглавной буквы и ставить соответствующий знаки препинания в конце предложения
4 четверть
Послебукварный период
1.1.1.1* различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану);
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.1.5.1 правильно употреблять в коммуникативном общении словесный этикет (приветствие, благодарность, извинение, просьба, прощание);
1.1.6.1 использовать слова, необходимые для описания, сравнения предметов и явлений;
1.1.6.2 поддерживать в речи ритм голоса, ударение, мелодию, темп, паузу, передавать мысль жестами;
1.1.7.1 высказывать свое мнение относительно материала слушания;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами;
1.1.9.5 понимать структуру йотированных звуков в слове
1.2.1.2* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.4.1 различать значения слов (близкие/противоположные по значению; произношение одинаковое, значения разные) с помощью учителя;
1.2.6.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя;
1.2.8.3 понимать функцию звука в смысловом различении
1.3.3.1* составлять, писать предложения на определенную тему с помощью учителя;
1.3.3.2 соотносить произносимый звук и буквенный символ;
1.3.3.3 понимать функции небуквенных графических средств (пробела между словами, знака переноса);
1.3.3.4 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом;
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя;

1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені
1.3.6.1 әр түрлі сөздерді көшіріп жазу;
1.3.6.2 мұғалім көмегімен тасымалдау ережесін білу және қолдану;
1.3.6.3 жалқы есімдерді, сөйлемдерді бас әріппен бастап жазу;
1.3.6.4 сөйлемдердің жазылу ережесін сақтау;
1.3.6.5 жазуда жіңішкелік белгісінің сөз ортасында, аяғында кездесетінін білу, жазу түзету;
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.8.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
4-тоқсан
Әліппеден кейіңгі кезең
1.1.1.1* сөйлеу (мәтін), сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы түсіну;
1.1.2.1 мәтін кім туралы/ не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет, жаспар арқылы мұғалімнің көмегімен) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.1.5.1 коммуникативтік қатынаста сөз әдебін (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) дұрыс қолдану;
1.1.6.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.6.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.1.7.1 тыңдалым материалына қатысты өз ойын білдіру;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.5 сөздегі қосарлы дыбыстардың құрылымын түсіну
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.3.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің басын, ортасын, аяғын анықтау;
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын (мәндес; мағынасы қарама-қарсы; айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі) ажырату;
1.2.6.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату;
1.2.8.3 дыбыстың мағына ажыратудағы қызметін түсіну
1.3.3.1* мұғалім көмегімен белгілі тақырыпқа сөйлемдер құрап, жаза білу;
1.3.3.2 айтылған дыбыс пен әріп таңбасын байланыстыра білу; 1.3.3.3 әріпке жатпайтын таңба құрылымдарын түсіну (тасымалдау таңбасы, сөздер арасындағы ара қашықтық);
1.3.3.4 баспа түрде жазылған сөздер мен сөйлемдерді жазба түрде көшіріп жазу;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;

1.3.6.1 списывать/ писать слова, написание которых расходится с произношением;
1.3.6.2 знать и применять правила переноса с помощью учителя;
1.3.6.3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения;
1.3.6.4 соблюдение правила написания предложений;
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.7.2 применение простых форм (без термина) притяжательных и личных окончании;
1.3.8.1 написать предложение с заглавной буквы и ставить соответствующий знаки препинания в конце предложения
Примечание:
- с учетом потребностей обучающихся за каждое занятие берется 3-4 учебные цели, из них одна в качестве ведущей;
- это можно сделать, выбрав часть учебной цели, обозначенную знаком "*".
Письмо осуществляется с помощью рабочих тетрадей (№1, №2, №3).
Приложение 581
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 581 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования; в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа "Букварь, Обучение грамоте" (далее - программа) разработана в соответствии c Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель Программы – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений.

1.3.6.1 айтылуы әр түрлі сөздерді көшіріп жазу;
1.3.6.2 мұғалім көмегімен тасымалдау ережесін білу және қолдану;
1.3.6.3* жалқы есімдерді, сөйлемдерді бас әріппен бастап жазу;
1.3.6.4 сөйлемдердің жазылу ережесін сақтау;
1.3.6.5 жазуда жіңішкелік белгісінің сөз ортасында, аяғында кездесетінін білу, жазу;
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.7.2 тәуелдік және жіктік жалғауларының қарапайым формаларын (терминсіз) қолдану;
1.3.8.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
Ескерту:
- білім алушылардың қажеттілігін ескере отырып, әр сабаққа 3-4 оқу мақсаты, оның ішінде біреуі жетекші мақсат ретінде алынады;
- "*" белгісімен көрсетілген оқу мақсатының бөлігін таңдап жүзеге асыруға болады.
Жазылым жұмыс дәптерлердің (№1, №2, №3) көмегімен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
581 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Бағдарламаның мақсаты – тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым дағдыларын игеру процесінде функционалды сауатты тұлғаны қалыптастыру үшін қарапайым грамматикалық көріністерді қалыптастырумен байланысты жағдайлар жасау.

3. Учебные задачи Программы:
1) учить слушать, говорить, читать и писать;
2) формировать простое представление о членимости речи (звуке, слоге, слове, предложении);
3) развивать фонематический слух (уметь выделять последовательно звуки, определять их количество и качество);
4) расширять активный, пассивный словарь обучающихся;
5) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
6) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
7) развивать интерес и любовь к изучаемому языку через освоение окружающего мира;
8) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее;
9) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра является основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) коррекция нарушений звуковой стороны речи, развитие артикуляционной моторики;
2) подготовка и развитие мелкой моторики руки к письму;
3) нормализация оптико-пространственного гнозиса.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса школьников с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Букварь, Обучение грамоте" обеспечивают коррекционно-развивающую направленность учебного процесса, предусматривающего учет двигательных, психических и речевых нарушений развития школьников.
7. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) коммуникативный подход;
4) принцип здоровьесбережения;
5) принцип коррекционной направленности обучения.
8. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
9. Дифференцированный подход применяется для успешного обучения обучающихся в условиях неоднородного контингента, который позволяет распределить обучающихся в группы с учетом особенностей двигательного, познавательного, речевого развития и использовать в обучении задания различного объема, сложности, варьируя темп деятельности и меру помощи педагога.

3. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдауға, сөйлеуге, оқуға және жазуға үйрету;
2) сөйлеу мүшелерінің қарапайым түсінігін қалыптастыру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
3) фонемалық естуді дамыту (дыбыстарды бірізділікпен бөле білу, олардың саны мен сапасын анықтай білу);
4) білім алушылардың белсенді, пассивті сөздік қорын кеңейту;
5) айналадағыларға тілектестік қарым-қатынасты қалыптастыру, сөйлеу мәдениетін және қарым-қатынас мәдениетін дамыту;
6) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз сөзін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
7) қоршаған ортаны игеру арқылы оқытылатын тілге деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
8) коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту: әңгімелесушіні тыңдай және ести білу, диалог жүргізуге және әртүрлі көзқарастардың болу мүмкіндігін мойындауға, өз ұстанымын білдіруге, оны негіздеуге дайын болу;
9) оқу іс-әрекетінің сәттілік/сәтсіздік себептерін түсіну қабілетін қалыптастыру.
4. Кең ауқымды дағдылармен бірлікте жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту білім алушылардың білім берудің базалық құндылықтарын бойына сіңіру үшін негіз болып табылады: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу".
5. Бағдарламаның түзете-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық бұзылысын түзету, артикуляциялық моторикасын дамыту;
2) қолдың ұсақ моторикасын жазуға дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозисті қалпына келтіру.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушылардың оқу үрдісін ұйымдастыруға арналған педагогикалық тәсілдер оқу үрдісінің түзету және дамыту бағытын қамтамасыз етеді, бұл оқушылардың қозғалыс, психикалық және сөйлеу дамуының бұзылыстарын ескеруді көздейді.
7. Оқыту оқу үрдісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері мен қағидалары негізінде жүзеге асырылады:
1) іс-әрекеттік тәсіл;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) коммуникативтік тәсіл;
4) денсаулық сақтау қағидасы;
5) түзету бағыты қағидасы.
8. Оқытудағы іс-әрекеттік тәсіл - білім алушылардың оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін, дағдыларды қалыптастыруға бағытталған белсенді, дербес іс-әрекетін ұйымдастыруды көздейді.
9. Сараланған тәсіл әртүрлі топтағы оқушыларды тиімді оқыту үшін қолданылады, ол оқушыларды қозғалыс, танымдық және сөйлеу дамуының ерекшеліктерін ескере отырып, топтарға бөлуге мүмкіндік береді, сондай-ақ оқу үрдісінде тапсырмаларды көлемі мен күрделілігі бойынша қолдануды, іс-әрекет қарқынын және мұғалімнің көмегінің мөлшерін реттеуді көздейді.

10. Коммуникативный подход в обучении – это правильная передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей. Коммуникативный подход предполагает межличностное взаимодействие, основанное на чувстве такта, доброжелательности, вежливости, бесконфликтности; в процессе речевого общения обучающиеся устанавливают учебное и деловое сотрудничество, находят общее решение на основе согласования позиций и учета взаимных интересов, уважают мнение сверстников.
11. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.
12. Используемые в ходе обучения технологии: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного практического опыта, проектный метод.
13. С целью подбора наиболее эффективных и адекватных приемов обучения учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых расстройств, имеющихся у обучающихся.
14. Для мотивирования речевого общения в процессе обучения используется предметно-практическая деятельность под руководством педагога, работа обучающихся в парах, в группах.
15. Для решения коррекционных задач используется игровая деятельность, во время которой дети овладевают навыками и умениями правильной речи.
16. Используемые коррекционно-развивающие приемы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.
17. Коррекционная направленность обучения определяется затруднениями, которые испытывают обучающиеся при формировании графических навыков, обусловленными двигательным нарушениями и состоянием неречевых функций (внимания, памяти, саморегуляции, зрительно-моторной координации). Работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений.
18. Практические рекомендации для формирования адекватной позы при письме:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
19. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движения пальцев и кистей рук;
2) формирование правильного дифференцированного захвата предметов в зависимости от их размера, упругости, веса;

10. Оқытудағы коммуникативтік тәсіл – бұл ақпаратты дұрыс жеткізу және хабарлау, екі немесе одан да көп адам арасындағы тілдік өзара әрекеттесу барысында білім, қабілет және дағдылармен алмасу. Коммуникативтік тәсіл такт сезіміне, ізгі ниетке, сыпайылыққа және қақтығыссыз қарым-қатынасқа негізделген тұлғааралық өзара әрекеттесуді болжайды; сөйлеу арқылы қарым-қатынас барысында оқушылар оқу және іскерлік ынтымақтастық орнатып, өзара келісім арқылы ортақ шешім табады және құрдастарының пікіріне құрметпен қарайды.
11. Денсаулықты сақтау тәсілі оқушылардың шаршауын болдырмауды көздейді және қозғалыс функцияларының жағдайын, сөйлеу мен интеллектуалдық жүктемені мөлшерлеуді ескеруге негізделеді.
12. Оқытуда қолданылатын технологиялар:проблемалық оқыту, дамыта оқыту, ақпараттық білім технологиялар, өмірлік тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалық әдіс.
13. Оқытудың тиімді әдістерін жинақтап-қолдану мақсатында білім алушылардың қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара байланысы ескеріледі.
14. Оқу үрдісінде сөйлеу қарым-қатынасын ынталандыру үшін мұғалімнің жетекшілігімен пәндік-тәжірибелік іс-әрекет, оқушылардың жұпта, топта жұмыс істеуі қолданылады.
15. Түзету міндеттерін шешу үшін балалар дұрыс сөйлеу дағдылары мен қабілетін меңгеретін ойын әрекеті қолданылады.
16. Оқытуда қолданылатын түзете-дамыту әдіс-тәсілдері: дидактикалық ойын, психогимнастика, демалу, қолсаусақтарына арналған жаттығу, өз өзіне массаж, көзге арналған жаттығу, тыныс алу жаттығуы, дене шынықтыру, логопедиялық минуттар, артикуляциялық жаттығулар.
17. Оқытудың түзету бағыты оқушылардың графикалық дағдыларды қалыптастыру кезінде кездесетін қиындықтарымен анықталады, бұл қиындықтар қозғалыс бұзылыстары мен сөйлеуге қатысы жоқ функциялардың (назар, жад, өзін-өзі реттеу, көз-моторлық үйлесімділік) жағдайымен байланысты. Жазудың графикалық дағдыларын қалыптастыру жұмысы қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.
18. Жазу барысында дұрыс қалыпты қалыптастыруға арналған тәжірибелік ұсыныстар:
1) дұрыс отыру қалпы және "тыйым салу- рефлекс" позицияларын таңдау;
2) оқушының қол-аяғын және басын бекітуге арналған арнайы құралдарды қолдану;
3) көз-моторлық үйлесімділігін дамыту.
19. Қолды жазуға дайындау бойынша тәжірибелік ұсыныстар:
1) саусақтар мен қол білектерінің статикалық және динамикалық қозғалыс үйлесімділігін дамыту;
2) заттардың өлшемі, серпімділігі және салмағына байланысты оларды дұрыс және сараланған түрде ұстауды қалыптастыру.

3) развитие свободного движения рабочей руки при удержании предмета и в процессе различных манипуляций с ним;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;
5) массаж рук (с использованием специальных приспособлений и без них).
20. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или подбор индивидуального способа удержания ручки (правильный способ невозможен из-за тяжелых нарушений манипулятивных функций) включает:
1) обучение принятию позы руки и пальцев, имитирующей удержание ручки;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма;
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения по развитию свободных движений пальцев при удерживании ручки.
21. С обучающимися имеющими нарушения оптико-пространственной ориентировки на этапе знакомства с буквой проводится работа по развитию зрительного анализа графических изображений и букв на составляющие их элементы, по определению сходства и различия между графическими изображениями и буквами.
22. Практические рекомендации для формирования пространственных представлений:
1) на начальных этапах работы вырабатывается фиксация взора на предметных действиях рук;
2) развитие различных действий с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) определение пространственных отношений и их обобщение в речи.
23. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.
24. Программа реализуется с использованием технических средств и специальных приборов для обучения письму: оргтехника (компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер); интерактивная доска/проектор/экран; цифровой фотоаппарат, веб-камера; диктофоны/микрофоны, наушники; меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты; ручки и карандаши-держатели, утяжелители для рук, тренажеры для развития манипулятивных функций рук; шкафы для хранения и демонстрации работ обучающихся.
25. Программа реализуется с использованием наглядного и дидактического материала: детская художественная литература различных жанров, брошюры с картинками, журналы, газеты, фильмы, аудиозаписи и видеофильмы о писателях, поэтах; иллюстрации, портреты, таблицы по предмету; образцы печатных и письменных букв; куклы (для постановок), декорации для импровизации.

3) затты ұстау кезінде және онымен түрлі қимылдар жасау үрдісінде жұмыс істейтін қолдың еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығу кешенін жүргізу;
5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
20. Қарындашты немесе қаламды дұрыс ұстауды үйрету немесе қаламды ұстаудың жеке әдісін таңдауға (дұрыс әдісті қолдану қимыл функцияларының ауыр бұзылыстарына байланысты мүмкін емес) кіреді:
1) қаламды ұстауды имитациялайтын қол мен саусақтардың қалпын қабылдауды үйрету.;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) саусақтар қаламды ұстап, дұрыс позицияны сақтап тұрған кезде оларды босаңсыту және ширықтыру.;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.
21. Оптикалық-кеңістіктік бағдарлауында бұзылыстары бар оқушылармен әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көзбен талдау, сондай-ақ графикалық бейнелер мен әріптер арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.
22. Кеңістіктік түсініктерді қалыптастыруға арналған тәжірибелік ұсыныстар:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде көзқарасты қолдың заттық әрекеттеріне шоғырландыру қалыптастырылады;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістіктік қатынастарды анықтау және оларды сөйлеу арқылы жалпылау.
23. Көз-моторлық үйлесімділікті дамыту үшін назарды қимыл әрекетке шоғырландыру қажет — алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті түрде, содан кейін ауызша нұсқаулар бойынша белсенді түрде. Алғашында, қолдың ауада және жазықтықта жасайтын қозғалыстарын үйрету. Бұл үйлесімді қозғалыстардың қалыптасуына, көз-қимыл үйлесімділігінің дамуына ықпал етеді.
24. Бағдарлама жазуға үйрету үшін техникалық құралдар мен арнайы құрылғыларды пайдалана отырып жүзеге асырылады: кеңсе техникасы (компьютерлер немесе ноутбуктер, принтер, сканер); интерактивті тақта/проектор/экран; сандық фотоаппарат, веб-камера; диктофондар/микрофондар, құлаққаптар; бор тақта; жылжымалы маркерлік тақта; шағын маркерлік тақталар; флипчарттар; қаламдар мен қарындаш ұстағыштар, қолға арналған салмақтар, қолдың қимыл функцияларын дамытуға арналған жаттықтырғыштар; оқушылардың жұмыстарын сақтау және көрсетуге арналған шкафтар.
25. Бағдарлама көрнекі және дидактикалық материалдарды пайдалана отырып жүзеге асырылады: әртүрлі жанрдағы балалар көркем әдебиеті, суреттері бар брошюралар, журналдар, газеттер, жазушылар мен ақындар туралы фильмдер, аудио және бейнежазбалар; пән бойынша иллюстрациялар, портреттер, кестелер; баспа және жазба әріптердің үлгілері; қуыршақтар (қойылымдар үшін), сахналауға арналған безендірулер.

26. Создание условий для обучения школьников предполагает оборудование классов специализированной мебелью. Удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
27. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 5 часов в неделю, 160 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
28. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) система звуков и букв русского языка;
2) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
3) некоторые грамматические явления русского языка;
4) минимум орфографических и пунктуационных норм;
5) произведения детской художественной литературы.
29. Содержание Программы. В процессе обучения грамоте выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В 0 классе организуется добукварный период обучения, на который отводится – 45 часов, и букварный период обучения в течение 115 часов.
30. Задачи добукварного периода:
1) первичное изучение обучающихся, поступивших в 0 класс (выявление уровня общего и речевого развития);
2) привитие интереса к учебной деятельности;
3) развитие фонематического слуха;
4) формирование первоначальных представлений о речи (звук, слог, ударение, слово, предложение);
5) формирование представлений об ударных/безударных гласных звуках, мягких/твердых согласных звуках;
6) формирование умения производить звуковой анализ слов, обозначать ударный слог;
7) обучение "чтению" звуковой модели слова с ориентировкой на гласные звуки; "чтению" схем-моделей предложений;
8) развитие мелкой моторики рук;
9) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания;
10) обогащение словарного запаса обучающихся.
31. Задачи букварного периода:
1) знакомство с буквами русского алфавита;
2) привитие интереса к учебной деятельности, формирование навыков речевой деятельности;
3) развитие фонематических процессов (восприятия звуков, анализа и синтеза слов);
4) обогащение словарного запаса обучающихся;
5) соотнесение изученных звуков с буквами, освоение функции букв алфавита, различение большой и маленькой печатных букв;

26. Оқушыларды оқытуға жағдай жасау сыныптарды арнайы жиһазбен жабдықтауды көздейді. Ыңғайлы бекіткіштері бар тіреуіштер, биіктігі мен үстел бетінің еңкеюін реттеуге болатын арнайы үстелдер мен парталар қолданылады.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
27. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 5 сағатты, оқу жылына 160 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
28. Оқу пәнінің мазмұнын іріктеу бірліктері:
1) орыс тілінің дыбыстық және әріптік жүйесінен;
2) тілдік бірліктерден (мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс);
3) орыс тілінің кейбір грамматикалық құбылыстары.;
4) орфографиялық және пунктуациялық нормалардың минимумы;
5) балаларға арналған көркем әдеби шығармалар.
29. Бағдарлама мазмұны. оқу барысы әліппеге дейіңгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейіңгі кезең болып бөлінеді. Оқу үрдісінде оқытылатын кезеңдер 0 сыныпта әліппеге дейіңгі кезең - 45 сағат, әліппе кезеңі - 115 сағатты құрайды.
30. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) 0 сыныпқа түскен білім алушыларды бастапқы зерделеу (жалпы және сөйлеу тілінің даму деңгейін анықтау);
2) оқуға деген қызығушылығын ояту;
3) фонемалық есту қабілеттерін дамыту;
4) сөйлеу туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру (дыбыс, буын, екпін, сөз, сөйлем);
5) екпінді/екпінсіз дауысты дыбыстар, жұмсақ/қатты дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерді қалыптастыру;
6) сөздердің дыбыстық талдауын жүргізу, екпінді буынды белгілеу білігін қалыптастыру;
7) дауысты дыбыстарға бағдарлана отырып, сөздің дыбыстық моделін "оқуға"; сөйлем схемалары-модельдерін "оқуға" үйрету;
8) ұсақ-қол моторикасын дамыту;
9) ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту;
10) білім алушылардың сөздік қорын байыту.
31. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) орыс әліпбиінің әріптерімен танысу;
2) оқу іс-әрекетіне қызығушылықты дағдыландыру, сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын қалыптастыру;
3) фонемалық процестерді дамыту (дыбыстарды қабылдау, сөздерді талдау және синтездеу);
4) білім алушылардың сөздік қорын байыту;
5) үйренген дыбыстарды әріптермен сәйкестендіру, алфавит әріптерінің қызметін меңгеру, баспа әріптердің үлкен және кіші түрлерін ажырату.

6) закрепление элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
7) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения слов и предложений;
8) освоение орфографического чтения;
9) освоение лексико-грамматических категорий;
10) развитие связной монологической и диалогической речи на доступном речевом уровне.
32. В букварный период буквы изучаются в следующей последовательности:
1) а, у, о, м, с, х,
2) р, ш, ы, л, н, к, т, и, п;
3) й, г, в, д, б.
33. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения и выполнения задач каждого периода.
34. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
35. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;
6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентирование в звуковой форме слова.
36. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) владение навыками чтения;
2) определение темы и основной мысли прочитанного текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентирование в графической форме слов.
37. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
38. Базовое содержание образования.
39. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха) добукварный период:

6) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды бекіту (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
7) Сөздер мен сөйлемдерді дұрыс және біркелкі буындап оқу дағдыларын қалыптастыру.
8) орфографиялық оқуды меңгеру;
9) лексика-грамматикалық категорияларды меңгеру;
10) қолжетімді сөйлеу деңгейінде үйлесімді монологиялық және диалогтік сөйлеуді дамыту.
32. Әліппе кезеңінде әріптер келесі ретпен оқытылады:
1) а, у, о, м, с, х,
2) р, ш, ы, л, н, к, т, и, п;
3) й, г, в, д, б.
33. Дыбыспен және әріппен танысуға арналған сағат санын мұғалім оқу материалын игеру деңгейіне, оқу мақсаттарына қол жеткізуге және әр кезеңнің тапсырмаларын орындауға байланысты реттейді.
34. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту)";
2) "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерттеу)";
3) "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)".
35. "Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материал бойынша түсінік айту;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;
6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) бағалау пікірін білдіру;
8) берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық формасында бағдарлау.
36. "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу дағдыларын игеру;
2) оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) шығарма кейіпкерін тірек сөздері арқылы суреттеу;
7) мәтіндердің салыстырмалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық формасында бағдарлау.
37. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазылымның тазалық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;
3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
38. Білім берудің базалық мазмұны.
39. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту) әліппеге дейінгі кезең:

1) развитие речевого слуха; ориентирование в звуковой форме слова, выделение звуков из речевого потока, произнесение звуков в речевом потоке и вне его, первоначальные понятия о слоге, слове, ударении; правильное и отчетливое произнесение звуков; называние слова с определенным звуком; понимание содержания прослушанного материала; коррекция произносительной стороны речи (чистоговорки, скороговорки, логоритмические упражнения);
2) овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения: приветствие, прощание, извинение, благодарность, обращение с просьбой; особенности общения со знакомыми и незнакомыми, с родными и друзьями, ровесниками и взрослыми, с маленькими детьми; обогащение активного словарного запаса слов по различным лексическим темам; использование жестов, мимики при показе иллюстраций; участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм; общение друг с другом, составление рассказа о друзьях, семье, любимых игрушках, животных, об отдыхе; понимание содержания прослушанного текста; разграничение реальных предметов и слов как их названий; распознавание в предложении слов.
40. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха) букварный период:
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного; развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге), расширение словарного запаса на основе лексических тем;
2) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы);
3) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, стихотворений, считалок, загадок;
4) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок, понимание содержания прослушанного текста;
5) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению, расширение словарного запаса.
Примечание: объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин; объем художественного произведения для слушания от 25 до 35 слов.
41. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова), добукварный период:
1) значение слова (слова, близкие и противоположные по смыслу); чтение схем слов и предложений; определение количества слов в предложении;
2) определение количества слогов в слове; слог как минимальная произносительная единица; деление слова на слоги путем скандирования;
3) составление графической схемы слоговой структуры слова, определение ударения;
4) определение линейной последовательности звуков в составе слова; местоположение звука (в начале, конце или середине слова);

1) сөйлеу есту қабілетін дамыту; сөздің дыбыстық түрін бағдарлау, сөйлеу ағынынан дыбыстарды бөлу, сөйлеу ағынында және одан тыс дыбыстарды айту, буын, сөз, екпін туралы бастапқы ұғымдар; дыбыстарды дұрыс және анық айту; белгілі бір дыбыспен сөзді атау; тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну; сөйлеудің айтылу жағын түзету (санамақ, жаңылтпаш, логоритмикалық жаттығулар);
2) оқу және тұрмыстық қарым-қатынас жағдайларында сөйлеу этикетінің нормаларын меңгеру: сәлемдесу, қоштасу, кешірім сұрау, алғыс айту, өтініш білдіру; таныстармен және бейтаныс адамдармен, туыстарымен және достарымен, құрдастарымен және ересектермен, жас балалармен қарым-қатынас жасау ерекшеліктері; түрлі лексикалық тақырыптар бойынша белсенді сөздік қорын байыту; иллюстрацияларды көрсету кезінде ым-ишараларды, мимиканы пайдалану; сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу; бір-бірімен қарым-қатынас жасау, достар, отбасы, сүйікті ойыншықтар, жануарлар; тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну; нақты заттар мен сөздерді олардың атаулары ретінде ажырату; сөйлемдегі сөздерді тану.
40. Тыңдалым (тыңдау) және айтылым (ауызекі сөйлеу тілі мен фонемалық есту қабілетін дамыту) әліппелік кезең:
1) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну біліктерін қалыптастыру; коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу), лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
2) ауызша емес қарым-қатынас құралдарын қолдану (интонация, мимика, ым-ишара, дене тұрысы);
3) жаңылтпаштарды, өлеңдерді, санамақтарды, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
4) сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып, ертегілерді айту, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну;
5) сөздің мағынасын түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану, сөздік қорын кеңейту.
Ескертпе: тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин; тыңдауға арналған көркем шығарманың көлемі 25-тен 35 сөзге дейін.
41. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын зерттеу), әліппеден кейінгі кезең:
1) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
2) сөздегі буын санын анықтау; буын минималды айтылым бірлігі ретінде; сөзді дау айту арқылы буындарға бөлу;
3) сөздің буындық құрылымының графикалық сызбасын құру, екпінді анықтау;
4) сөз құрамындағы дыбыстардың сызықтық реттілігін анықтау; дыбыстың орналасқан жері (сөздің басында, соңында немесе ортасында);

5) понятие о гласных и согласных звуках, их графическое обозначение, дифференциация и обозначения на графических схемах согласных и гласных звуков.
42. Чтение (формирование навыков чтения, изучение букв алфавита) букварный период:
1) слоговой и звуковой анализ слов, составление и сравнение графических схем слов из фишек и букв;
2) определение количества слогов в слове; слог как минимальная произносительная единица; деление слова на слоги путем скандирования; различение звука и буквы.
3) обозначение звука буквой; усвоение печатного образа изучаемых букв, различение звуков и букв, конструирование и рекоструирование образа печатных букв; составление слогов, слов и предложений из букв разрезной азбуки, составление слов из слогов;
4) различение звука и буквы;
5) значение слова (слова, близкие и противоположные по смыслу); чтение схем слов и предложений; определение количества слов в предложении;
6) усвоение роли букв при обозначении твердости и мягкости согласных звуков;
7) формирование навыка чтения слога с опорой на последующую гласную, автоматизация слитного слогового чтения слов, предложений, коротких текстов;
8) работа по уточнению понимания прочитанных слов, предложений, текста, определение начала и конца текста, соотнесение слова и предложения с предметной/сюжетной картинкой, соотнесение текста с сюжетной картинкой, соотнесение картин сюжетной серии с частями текста или отдельными предложениями текста, ответы на вопросы о ком? / о чем? говорится в тексте, выделение ключевых слов по вопросам.
Примечание: объем текста, предоставленного для чтения, не должен превышать 2-3 предложений в начале букварного периода и 5-7 предложений в конце. Количество слов в каждом предложении не должно превышать 2-5. Темп чтения к концу второго полугодия составляет от 10 до 15 слов в минуту (в зависимости от когнитивных и речевых возможностей обучающихся).
43. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) гигиенические требования при письме; обучение правильному способу удержанию карандаша, ручки;
2) узнавание контурных, пунктирных, заштрихованных, наложенных изображений, составление предметных, сюжетных картинок из частей, нахождение серий из геометрических фигур, сначала одинаково раскрашенных, затем раскрашенных разными цветами, конструирование по образцу;
3) обводка по трафарету, соединение по точкам различных геометрических фигур; обводка контурных изображений, штриховка, раскрашивание; рисование бордюров;
4) специальные упражнения для развития глазомера, упражнения для развития мелкой моторики рук, укрепление мелких мышц пальцев.

5) дауысты және дауыссыз дыбыстар туралы түсінік, олардың графикалық белгіленуі, дауыссыз және дауыссыз дыбыстардың графикалық схемаларындағы дифференциациясы және белгіленуі.
42. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, әліпби әріптерін үйрену) әліппе кезеңі:
1) сөздерді буындық және дыбыстық талдау, әріптерден сөздердің графикалық сызбаларын құрастыру және салыстыру;
2) сөздегі буындардың санын анықтау; буынды айтылым бірлігі ретінде; сөзді дауыстап айту арқылы буындарға бөлу; дыбыс пен әріптерді ажырату.
3) дыбысты әріппен белгілеу; зерделенетін әріптердің баспа бейнесін меңгеру, дыбыстар мен әріптерді ажырату, баспа әріптерінің бейнесін құрастыру және қайта құрастыру; бөлінген әліпби әріптерінен буындарды, сөздер мен сөйлемдерді құрастыру, буындардан сөздерді құрастыру;
4) дыбыс пен әріптерді ажырату;
5) сөздің мағынасы (мағынасы жағынан жақын және қарама-қарсы сөздер); сөздер мен сөйлемдердің сызбасын оқу; сөйлемдегі сөздердің санын анықтау;
6) дауыссыз дыбыстардың қаттылығы мен жұмсақтығын белгілеу кезінде әріптердің рөлін игеру;
7) кейінгі дауысты дыбысқа сүйене отырып, буынды оқу дағдысын қалыптастыру, сөздерді, сөйлемдерді, қысқа мәтіндерді біріктірілген буынды оқуды автоматтандыру;
8) оқылған сөздерді, сөйлемдерді, мәтінді түсінуді нақтылау бойынша жұмыс, мәтіннің басы мен соңын анықтау, сөз бен сөйлемнің пәндік/сюжеттік суретпен ара қатынасын, мәтіннің сюжеттік суретпен ара қатынасын, сюжеттік серия суреттерінің мәтіннің бөліктерімен немесе мәтіннің жеке сөйлемдерімен ара қатынасын анықтау, кімдер туралы сұрақтарға жауап беру?/ не туралы? мәтінде айтылған, мәселелер бойынша кілт сөздерді бөлектеу.
Ескертпе: оқуға берілген мәтіннің көлемі әліппе кезеңінің басында 2-3 сөйлемнен және соңында 5-7 сөйлемнен аспауы тиіс. Әр сөйлемдегі сөздердің саны 2-5-тен аспауы керек. Екінші жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығы минутына 10-нан 15 сөзге дейін (оқушылардың танымдық және сөйлеу қабілеттеріне байланысты).
43. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазу кезіндегі гигиеналық талаптар; қарындашты, қаламды дұрыс ұстауға үйрету;
2) контурлы, нүктелі, көлеңкеленген, қабаттасқан суреттерді тану, бөліктерден тақырыптық, сюжеттік суреттерді құрастыру, алдымен бірдей боялған, содан кейін әртүрлі түстермен боялған геометриялық фигуралардың серияларын табу, үлгі бойынша құрастыру;
3) трафарет бойынша жүргізу, әртүрлі геометриялық фигуралардың нүктелері бойынша қосу; контурлық бейнелерді жиектеу, штрихтау, бояу; жиектерді салу;
4) көзді дамытуға арналған арнайы жаттығулар, қолдың ұсақ моторикасын дамытуға арналған жаттығулар, саусақтардың ұсақ бұлшықеттерін нығайту.

44. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме); формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради: рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные, наклонные линии; рисование, штриховка, обводка; моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения;
2) анализ графического образа печатных букв (больших и маленьких), сопоставление их структурных элементов;
3) письмо-обводка, списывание элементов больших и маленьких печатных букв по образцам, конструирование, сравнение букв, сходных по начертанию;
4) раздельное написание слов в предложении, различение слов, обозначающих предметы, действий и признаки предметов;
5) самостоятельное письмо и письмо под диктовку хорошо знакомых слов, написание которых совпадает с произношением, после предварительного анализа слова;
6) правила написания границ предложения, знаки конца предложения, большая буква в именах людей и кличках животных, правописание жи-ши.
Примечание:
Объем письменных работ: графический диктант - 1-3 знака, буквенный диктант – 3-5 печатных букв, слоговой диктант - 3-5 слогов, словарный диктант - 2-3 слова, диктант –3-6 слов.
Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
Параграф 2. Система целей обучения
45. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
46. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
0.1.1.1 различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.2 составлять простые предложения по картинке, по серии картин;
0.1.1.3 вычленять слова из предложений;
0.1.1.4 определять последовательность слов в предложении
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала
0.1.2.1 понимать содержание текста, воспринимаемого на слух;
0.1.2.2 называть о чем/о ком, говорится в предложении, тексте
1.3. Пересказывание прослушанного материала
0.1.3.1 запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2 отвечать на вопросы по тексту;

44. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш / қалам ұстай білу); дәптердегі парақ кеңістігіне бағдарлай білуді қалыптастыру: жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік, көлбеу сызықтар; сурет салу, штрихтау, соғу; сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу;
2) баспа әріптерінің (үлкен және кіші) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру;
3) үлкен және кіші баспа әріптерінің элементтерін үлгі бойынша жазу, құрастыру, жазу бойынша ұқсас әріптерді салыстыру;
4) сөйлемдегі сөздерді бөлек жазу, затты, әрекеттер мен белгілерді көрсететін сөздерді ажырату;
5) сөзді алдын-ала талдағаннан кейін емлесі айтылыммен сәйкес келетін жақсы таныс сөздерді айтуға арналған дербес хат және хат;
6) сөйлемнің шекарасын жазу ережелері, сөйлемнің соңындағы белгілер, адамдар мен жануарлардың лақап аттарындағы үлкен хат, жи-ши емлесі.
Ескерту:
Жазу жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 1-3 белгі, әріптік диктант - 3-5 баспа әріп, буындық диктант - 3-5 буын, сөздік диктант – 2-3 сөз, диктант-3-6 сөз.
Жазбаша жұмыстардың санын білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттіліктеріне байланысты мұғалім белгілейді. Жазбаша жұмыстарды жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
45. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 0.1.2.1 кодында: "0" – сынып, "1.2." – негізгі дағдылар, "1" –оқыту мақсатының реті.
46. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
Тыңдалым мен айтылым бөлімі
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
1.1. Сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз)
0.1.1.1 сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.2 сурет бойынша немесе суреттер сериясы бойынша қарапайым сөйлемдер құрастыру;
0.1.1.3 сөйлемдерден сөздерді бөліп алу;
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздердің ретін анықтау.
1.2. Тыңдалған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.1.2.1 тыңдау арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не жайлы/кім жайлы екендігін айту.
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
0.1.3.1 мәтіннен жеке сөздер мен тіркестерді жаттау;
0.1.3.2 мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;

0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.4. Прогнозирование событий
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
0.1.5.1 придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание)
1.6. Привлечение внимания слушателей
0.1.6.1 использовать в речи слова-описания/ сравнения (большой-маленький, больше, меньше), невербальные средства общения (мимика, жесты);
0.1.6.2 рассказывать о себе
1.7. Высказывание оценочного суждения
0.1.7.1 высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.7.2 сопереживать, эмоционально выражать свое отношение к прочитанному, услышанному
1.8. Составление рассказа на заданную тему
0.1.8.1 придумывать описательные и повествовательные рассказы на предложенную тему;
0.1.8.2 составлять связный рассказ по серии сюжетных картинок
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, если заменить один звук, то получится другое слово;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3 интонационно выделять звук в слове и называть его изолированно;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и составлять слово из звуков;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6 подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7 определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце), выделять ударный звук;
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
Раздел: чтение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
0.2.1.1 узнавать по названию буквы, записанные печатным шрифтом;
0.2.1.2 называть букву соответствующим звуком;
0.2.1.3 читать слоги и отдельные слова
2.2. Определение темы и основной мысли прочитанного текста
0.2.2.1 понимать название текста;
0.2.2.2 отвечать на вопросы по содержанию предложения, текста
2.3. Определение структурных частей текста
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
0.2.4.1 понимать лексическое значение и смысл слов: близких/противоположных по значению (большой-маленький; маленький-крохотный-крошечный);
0.2.4.2 понимать лексическое значение многозначных слов (лист бумаги, лист дерева; кисть руки, кисть для рисования)
2.5. Формулирование вопросов и ответов
0.2.5.1 отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации

0.1.3.3 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын білдіру.
1.4. Оқиғаны болжау
0.1.4.1 иллюстрацияларды қарап, оларды таныс мәтінмен сәйкестендіру;
1.5. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың түрлі жағдайларына қатысу
0.1.5.1 қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебінің ережелерін сақтау.
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
0.1.6.1 сөйлеуде сипаттау/салыстырмалы сөздерді (большой-маленький, больше, меньше), вербалды емес коммуникация құралдарын (мимика, ым-ишара) қолдану;
0.1.6.2 өзі туралы айту.
1.7. Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
0.1.7.1 қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, естігені туралы айту;
0.1.7.2 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жанашырлық танытып, эмоционалды түрде өз көзқарасын білдіру.
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
0.1.8.1 ұсынылған тақырып бойынша сипаттамалық және баяндамалық әңгімелер ойлап табу;
0.1.8.2 сюжетті сурет бойынша жүйелі әңгіме құрау.
1.9. Сөздің дыбыстық формасына бағдарлану
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұратынын, егер бір дыбысты ауыстырса, онда басқа сөз болатынын білу;
0.1.9.2 мұғалімнің сөз ішіндегі ерекше интонациямен айтылған дыбысын қайталау ;
0.1.9.3 сөздегі дыбысты интонациямен бөліп айту;
0.1.9. сөздегі дыбыстардың ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 айтылымдағы дыбыстардың дауысты, дауыссыз екенін ажырату;
0.1.9.6 белгілі бір дыбысқа сөздер айту;
0.1.9.7 сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында), екпінді дыбысты ерекшелеу;
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен).
Оқылым бөлімі
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу дағдыларын меңгеру
0.2.1.1 баспа түрдегі әріптерді атауы бойынша тану;
0.2.1.2 әріпті сәйкес дыбыспен байланыстыра білу;
0.2.1.3 буындарды, жеке сөздерді оқу.
2.2. Оқылған мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
0.2.2.1 мәтіннің атауын түсіну;
0.2.2.2 сөйлем және мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрациялар таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен аяқталуын ойлап табу.
2.4. Мәтіндегі лексикалық, синтаксистік мағынадағы сөздердің рөлін түсіну
0.2.4.1 сөздердің лексикалық мәні мен мағынасын түсіну: мәндес/қарама-қарсы мағыналар (большой-маленький; маленький-крохотный-крошечный);
0.2.4.2 көпмағыналы сөздердің лексикалық мәнін түсіну (лист бумаги, лист дерева; кисть руки, кисть для рисования).
2.5. Сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау.
0.2.5.1 мәтіннің мазмұны мен иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру.

2.6. Описывание героя произведения с помощью опорных слов
0.2.6.1 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений;
0.2.6.2 сопереживать, сочувствовать и описывать литературных героев
2.7. Сравнительный анализ текстов
0.2.7.1 узнавать, называть и сравнивать некоторые литературные жанры (стихотворения, малые фольклорные жанры)
2.8. Ориентирование в графической форме слов
0.2.8.1 условно-графически оформлять предложение;
0.2.8.2 выделять слоги в схеме слова, выделять ударный слог
Раздел: письмо
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
3.1. Владение гигиеническими нормами письма
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой
3.2. Соблюдение каллиграфических и графических норм
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.3 обводить по контуру и копировать печатные буквы;
0.3.2.4 писать графические диктанты;
0.3.2.5 узнавать графический образ буквы, ее элементы и расположение в строке;
0.3.2.6 различать буквы, имеющие оптическое и кинетическое сходство
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
0.3.3.1 соотносить букву с соответствующим звуком (звуками);
0.3.3.2 списывать печатные буквы, слоги, слова;
0.3.3.3 писать печатные буквы, слоги, слова под диктовку
3.4. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
0.3.4.1 передавать информацию из прослушанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
0.3.5.1 проверять написание слов, предложений и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических норм
0.3.6.1 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя)
3.7. Соблюдение грамматических норм
0.3.7.1 узнавать и называть слова, обозначающие предмет, действие, признак
3.8. Соблюдение пунктуационных норм
0.3.8.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
47. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования согласно приложению.
48. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Букварь, Обучение грамоте" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
Период
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Добукварный

2.6. Тірек сөздерді қолдана отырып,шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
0.2.6.1 эмоционалды түрде, белсенді түрде әдеби шығармалардың мазмұнына жауап беру;
0.2.6.2 әдеби кейіпкерлерге жанашырлық таныту, олармен бірге сезіну және сипаттау.
2.7. Мәтінді салыстырмалы түрде талдау
0.2.7.1 кейбір әдеби жанрларды тану, атау және салыстыру (өлеңдер, шағын фольклорлық жанрлар).
2.8. Сөздерді графикалық түрінде бағдарлау
0.2.8.1 сөйлемді шартты-графикалық түрде рәсімдеу;
0.2.8.2 сөз сызбасынан буындарды бөліп көрсету, екпінді буынды анықтау.
Жазылым бөлімі
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Оқыту мақсаттары
3.1. Жазудың гигиеналық талаптарын игеру
0.3.1.1 қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз бетінде бағдарлану, торкөз бен жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отыруды сақтау.
3.2. Каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау
0.3.2.1 штрихтау жұмыстарын орындау;
0.3.2.2 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және ирек сызықтарды сызу;
0.3.2.3 баспа әріптерді контур бойынша бастырып және көшіріп сызу;
0.3.2.4 графикалық диктант жазу.
0.3.2.5 әріптің графикалық бейнесін, оның элементтері мен жолдағы орнын тану;
0.3.2.6 оптикалық және кинетикалық ұқсастығы бар әріптерді ажырату.
3.3. Диктант бойынша жазу және көшіріп жазу дағдыларын меңгеру.
0.3.3.1 әріпті сәйкес дыбыспен (дыбыстармен) сәйкестендіру;
0.3.3.2 баспа әріптерді, буындарды, сөздерді көшіріп жазу;
0.3.3.3 баспа әріптерді, буындарды, сөздерді диктант бойынша жазу.
3.4. Тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау
0.3.4.1 тыңдалған мәтіндерден ақпаратты сурет, сызба, белгілер арқылы мұғалімнің көмегімен жеткізу.
3.5. Жұмыстағы қателерді табу және түзету.
0.3.5.1 мұғалімнің көмегімен сөздер мен сөйлемдерді тексеріп, қателерді түзету.
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
0.3.6.1 бас әріпті жалқы есімдерде және сөйлемнің басында жазу (мұғалімнің көмегімен).
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
0.3.7.1 заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді тану және айту.
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау
0.3.8.1 сөйлем соңында тыныс белгілірін қою: нүкте, сұрақ және леп белгісі.
47. Осы оқу бағдарламасы "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған 0-сынып оқушыларына арналған бастауыш білім деңгейі үшін ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
48. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Параграф 3. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0 - сыныбы үшін "Букварь, Обучение грамоте" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Кезең
Тыңдалым мен айтылым
Оқылым
Жазылым
Әліппеге дейінгі кезең

0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.2.1 понимать содержание текста, воспринимаемого на слух;
0.1.2.2 называть, о чем/ о ком, говорится в предложении, тексте;
0.1.3.1* запоминать отдельные слова, выражения из текста;
0.1.3.2*отвечать на вопросы по тексту;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.4.1 рассматривать иллюстрации, соотносить их со знакомым текстом;
0.1.5.1* придерживаться правил речевого этикета в разных ситуациях общения (приветствие, выражение благодарности, прощение, просьба, спрашивать разрешения, прощание);
0.1.7.1* высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.9.1 понимать, что слова состоят из разных звуков, при замене одного звука, получается новое слово;
0.1.9.2 повторять звуки, интонационно выделяемые в слове учителем;
0.1.9.3* интонационно выделять звук в слове и называть
его изолированно, сохраняя твердость или мягкость;
0.1.9.4 определять последовательность звуков в слове и соединять звуки в слова;
0.1.9.5 различать гласные и согласные звуки речи на слух;
0.1.9.6* подбирать слова на заданный звук;
0.1.9.7* определять местоположение звука в слове (в начале, середине, конце), выделять ударный звук;
0.1.9.8 определять количество слогов в слове (с помощью учителя)
0.2.2.1* понимать название текста;
0.2.3.1 подбирать иллюстрации к частям текста;
0.2.3.2 придумывать продолжение и окончание рассказа;
0.2.5.1* отвечать на элементарные вопросы по содержанию текста и иллюстрации;
0.2.6.1 эмоционально, активно реагировать на содержание литературных произведений;
0.2.6.2 сопереживать, сочувствовать и описывать литературных героев
0.3.1.1 правильно держать карандаш, ручку;
0.3.1.2 ориентироваться на листе бумаги, видеть клетку и строчку;
0.3.1.3 соблюдать правильную посадку за партой;
0.3.2.1 выполнять штриховку;
0.3.2.2 рисовать короткие и длинные палочки, округлые и волнистые линии;
0.3.2.4*писать графические диктанты
2 четверть
Букварный
0.1.1.1* различать основные единицы языка (звук, слог, слово, предложение);
0.1.1.3 вычленять слова из предложений;
0.1.1.4 определять последовательность слов в предложении;
0.1.2.1 понимать содержание текста, воспринимаемый на слух;
0.1.2.2 называть, о чем/ о ком, говорится в предложении, тексте;
0.1.3.3 выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.6.2 рассказывать о себе;
0.1.7.1* высказываться об услышанном, используя простые предложения;
0.1.7.2 сопереживать, эмоционально выражать свое отношение к прочитанному, услышанному;
0.1.8.1 придумывать описательные и повествовательные рассказы на предложенную тему;

0.1.1.1* сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.2.1 тыңдау арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не жайлы/кім жайлы екендігін айту;
0.1.3.1* мәтіннен жеке сөздер мен тіркестерді жаттау;
0.1.3.2* мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
0.1.3.3 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын білдіру 0.1.4.1 иллюстрацияларды қарап, оларды таныс мәтінмен сәйкестендіру;
0.1.5.1* қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларында (сәлемдесу, алғыс білдіру, кешірім сұрау, өтініш айту, рұқсат сұрау, қоштасу) сөйлеу әдебінің ережелерін сақтау;
0.1.7.1* қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, естігені туралы айту;
0.1.9.1 сөздер әртүрлі дыбыстардан тұратынын, егер бір дыбысты ауыстырса, онда басқа сөз болатынын білу;
0.1.9.2 мұғалімнің сөз ішіндегі ерекше интонациямен айтылған дыбысын қайталау ;
0.1.9.3* сөздегі дыбысты интонациямен бөліп айту;
0.1.9.4 сөздегі дыбыстардың ретін анықтау және дыбыстардан сөз құрастыру;
0.1.9.5 айтылымдағы дыбыстардың дауысты, дауыссыз екенін ажырату;
0.1.9.6* белгілі бір дыбысқа сөздер айту;
0.1.9.7* сөздегі дыбыстың орнын анықтау (басында, ортасында, аяғында), екпінді дыбысты ерекшелеу;
0.1.9.8 сөздегі буындардың санын анықтау (мұғалім көмегімен).
0.2.2.1* мәтіннің атауын түсіну;
0.2.3.1 мәтін бөліктеріне иллюстрациялар таңдау;
0.2.3.2 әңгіменің жалғасы мен аяқталуын ойлап табу;
0.2.5.1* мәтіннің мазмұны мен иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру;
0.2.6.1 эмоционалды түрде, белсенді түрде әдеби шығармалардың мазмұнына жауап беру;
0.2.6.2 әдеби кейіпкерлерге жанашырлық таныту, олармен бірге сезіну және сипаттау.
0.3.1.1 қарындаш пен қаламды дұрыс ұстау;
0.3.1.2 қағаз бетінде бағдарлану, торкөз бен жолды көру;
0.3.1.3 партада дұрыс отыруды сақтау;
0.3.2.1 штрихтау жұмыстарын орындау;
0.3.2.2 қысқа және ұзын таяқшаларды, дөңгелек және ирек сызықтарды сызу;
0.3.2.4 графикалық диктант жазу.
2-тоқсан
Әліппе кезеңі
0.1.1.1* сөйлеу тілінің негізгі бірліктерін ажырату (дыбыс, буын, сөз, сөйлем);
0.1.1.3 сөйлемдерден сөздерді бөліп алу;
0.1.1.4 сөйлемдегі сөздердің ретін анықтау;
0.1.2.1 тыңдау арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну;
0.1.2.2 сөйлемде, мәтінде не жайлы/кім жайлы екендігін айту;
0.1.3.3 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын білдіру;
0.1.6.2 өзі туралы айту;
0.1.7.1* қарапайым сөйлемдерді қолдана отырып, естігені туралы айту;
0.1.7.2 оқылған, тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жанашырлық танытып, эмоционалды түрде өз көзқарасын білдіру; 0.1.8.1 ұсынылған тақырып бойынша сипаттамалық және баяндамалық әңгімелер ойлап табу;

5. Коррекционно-развивающие задачи Программы:
1) коррекция нарушений звуковой стороны речи, развитие артикулярной моторики;
2) подготовка и развитие мелкой моторики руки к письму;
3) нормализация оптико-пространственного гнозиса;
4) коррекция нарушений в развитии эмоционально-личностной сферы.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата по предмету "Букварь, Обучение грамоте" основаны на комплексном характере коррекционно-развивающей направленности учебного процесса, предусматривающей постоянный учет взаимовлияния двигательных, психических и речевых нарушений в динамике продолжающегося развития ребенка.
7. Обучение осуществляется на основе принципов и подходов специальной педагогики:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) ценностно-ориентированный подход;
4) коммуникативный подход;
5) принцип здоровьесбережения;
6) принцип коррекционной направленности
8. Деятельностный подход в обучении предполагает организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся, соответствующей содержанию изучаемых понятий, направленной на формирование навыков.
9. Индивидуально-дифференцированный подход к организации учебного процесса подразумевает деление на группы в зависимости от уровня:
1) развития мелкой моторики;
2) речевого нарушения;
3) развития психических процессов.
10. Ценностно-ориентированный подход рассматривается как основа определения обучающимся и учителем целей обучения, поскольку мотивация и положительное отношение к предмету является важнейшим условием активизации процесса обучения, условием активизации учебно-познавательной деятельности.
11. Коммуникативный подход в обучении – это правильная передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей. Результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка, путем передачи мысли и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения.
12. Здоровьесберегающий подход предупреждает утомление обучающихся, заключается в учете состояния двигательных функций, дозировании речевой и интеллектуальной нагрузки.
13. Принцип коррекционной направленности включает:
1) усовершенствование звукопроизношения и культуры речи;
2) обогащение, уточнение и активизацию словарного запаса;
3) формирование грамматического строя речи;
4) заучивание наизусть стихотворений, скороговорок, загадок, поговорок, детских песен;

5. Бағдарламаның түзету-дамыту міндеттері:
1) сөйлеудің дыбыстық жағының бұзылуын түзету, артикулярлық моториканы амыту;
2) жазуға қолдың ұсақ моторикасын дайындау және дамыту;
3) оптикалық-кеңістіктік гнозды қалыпқа келтіру;
4) эмоционалды-жеке саланың дамуындағы бұзушылықтарды түзету.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
6. "Букварь, Обучение грамоте" пәні бойынша тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушылардың оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері баланың үздіксіз даму динамикасындағы қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара әсерін тұрақты есепке алуды көздейтін оқу процесінің түзету-дамыту бағытының кешенді сипатына негізделген.
7. Оқыту арнайы педагогиканың принциптері мен тәсілдері негізінде жүзеге асырылады:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) құндылықты-бағытталған тәсіл;
4) коммуникативтік тәсіл;
5) денсаулық сақтау қағидасы;
6) түзету бағыты қағидасы.
8. Оқытудағы іс-әрекет тәсілі дағдыларды қалыптастыруға бағытталған оқытылатын ұғымдардың мазмұнына сәйкес келетін білім алушылардың белсенді дербес қызметін ұйымдастыруды көздейді.
9. Оқу процесін ұйымдастыруға жеке-сараланған көзқарас бойынша деңгейге байланысты топтарға бөлінеді:
1) ұсақ-қол моториканы дамыту;
2) сөйлеу бұзылысын түзету;
3) психикалық процестерді дамыту.
10. Құндылықты-бағытталған тәсіл білім алушы мен мұғалімнің оқу мақсаттарын анықтауының негізі ретінде қарастырылады, өйткені пәнге деген мотивация мен оң көзқарас оқу процесін жандандырудың маңызды шарты, оқу-танымдық іс-әрекетті жандандырудың шарты болып табылады.
11. Оқытудағы коммуникативті тәсіл – бұл екі немесе одан да көп адамның сөйлеу өзара әрекеттесу процесінде ақпаратты дұрыс жеткізу және жеткізу, білім, Дағдылар мен дағдылармен алмасу. Коммуникативті тәсілдің нәтижесі-қарым-қатынасты тіл арқылы, ойды жеткізу және қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттесу процесінде идеялармен алмасу арқылы жүзеге асыру мүмкіндігі.
12. Денсаулықты сақтау тәсілі оқушылардың шаршауын болдырмауды көздейді және қозғалыс функцияларының жағдайын, сөйлеу мен интеллектуалдық жүктемені мөлшерлеуді ескеруге негізделеді.
13. Түзету бағытындағы қағида келесілерді қамтиды:
1) дыбысты айту және сөйлеу мәдениетін жетілдіру;
2) сөздік қорын байыту, нақтылау және жандандыру;
3) сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру;
4) балалар әндерін, жұмбақтарды, жаңылтпаштарды жаттау;

5) коррекция произношения и соблюдение правильного ударения, интонации, выразительности речи.
14. Используемые в ходе обучения технологии: проблемное обучение, развивающее обучение, информационные образовательные технологии, обучение через расширение жизненного практического опыта, проектный метод.
15. С целью подбора наиболее эффективных и адекватных приемов коррекции учитывается взаимосвязь двигательных, психических и речевых расстройств при нарушении опорно-двигательного аппарата, общности поражения общей моторики, функции рук и артикуляционной моторики, необходимость одновременного развития и коррекции нарушений общей моторики, функциональных возможностей кистей и пальцев рук, артикуляционной моторики.
16. Для мотивирования речевого общения в процессе обучения используется предметно-практическая деятельность под руководством педагога, работа обучающихся в парах, в группах.
17. Для решения коррекционных задач используется игровая деятельность, во время которой дети овладевают навыками и умениями правильной речи.
18. Используемые коррекционно-развивающие приемы обучения: дидактическая игра, психогимнастика, релаксация, гимнастика для пальцев рук, самомассаж, гимнастика для глаз, дыхательная гимнастика, физкультминутки, логопедические минутки, артикуляционная гимнастика.
19. Коррекционная направленность обучения определяется затруднениями, которые испытывают обучающиеся с нарушением опорно-двигательного аппарата при формировании графических навыков, обусловлены двигательными нарушениями и состоянием неречевых процессов (внимания, памяти, произвольной деятельности, зрительно-моторной координации). Работа по формированию графических навыков письма тесно связана с коррекцией двигательных нарушений ребенка.
20. Практические рекомендации для формирования адекватной позы при письме:
1) подбор позы и "рефлекс-запрещающих" позиций, первоначально вызывающие сопротивление обучающегося, затем он постепенно привыкает к ним и старается сам поддерживать заданную позу;
2) применение специальных приспособлений для фиксации конечностей и головы школьника;
3) развитие зрительно-моторной координации.
21. Практические рекомендации по подготовке руки к письму:
1) развитие статической и динамической координации движения пальцев и кистей рук;
2) формирование правильного дифференцированного захвата предметов в зависимости от их размера, упругости, веса;
3) развитие свободного движения рабочей руки при удержании предмета и в процессе различных манипуляций с ним;
4) проведение комплекса упражнений для развития мелкой моторики;

5) айтылымды түзету және дұрыс екпінді, интонацияны, сөйлеудің мәнерлілігін сақтау.
14. Оқыту барысында қолданылатын технологиялар: проблемалық оқыту, дамытушылық оқыту, ақпараттық білім беру технологиялары, өмірлік практикалық тәжірибені кеңейту арқылы оқыту, жобалау әдісі.
15. Түзетудің неғұрлым тиімді және барабар әдістерін таңдау мақсатында тірек-қимыл аппараты бұзылған кезде қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының, жалпы моториканың зақымдану ортақтығының, қол мен артикуляциялық моториканың өзара байланысы, жалпы моториканың бұзылуын, қол мен саусақтардың функционалдық мүмкіндіктерін, артикуляциялық моториканы бір мезгілде дамыту және түзету қажеттілігі ескеріледі.
16. Оқу процесінде ауызша қарым-қатынасты ынталандыру үшін мұғалімнің жетекшілігімен пәндік-практикалық іс-әрекет, оқушылардың жұпта, топта жұмыс істеуі қолданылады.
17. Түзету мәселелерін шешу үшін ойын әрекеті қолданылады, оның барысында балалар дұрыс сөйлеу дағдылары мен біліктерін игереді.
18. Оқытудың түзету-дамытушылық әдістері: дидактикалық ойын, психогимнастика, релаксация, қол саусақтарына арналған гимнастика, өзін-өзі массаж, көзге арналған гимнастика, тыныс алу гимнастикасы, дене шынықтыру минуттары, логопедиялық минуттар, артикуляциялық гимнастика.
19. Оқытудың түзету бағыты графикалық дағдыларды қалыптастыру кезінде тірек-қимыл аппараты бұзылған оқушылардың қиындықтарымен анықталады, қозғалыс бұзылыстарымен және сөйлеу емес процестердің күйімен (зейін, есте сақтау, ерікті әрекет, қол-көзді үйлестіру) анықталады. Графикалық жазу дағдыларын қалыптастыру бойынша жұмыс баланың қозғалыс бұзылыстарын түзетумен тығыз байланысты.
20. Жазу кезінде тиісті позаны қалыптастыруға арналған практикалық ұсыныстар:
1) бастапқыда оқушының қарсылығын тудыратын позаны және "рефлекске тыйым салатын" позицияларды таңдау, содан кейін ол біртіндеп оларға үйреніп, берілген позаны өзі сақтауға тырысады;
2) баланың басы мен аяқ-қолдарын бекіту үшін арнайы құралдарды қолдану;
3) көру-моторлы үйлесімділігін дамыту.
21. Қолды жазуға дайындау бойынша практикалық ұсыныстар:
1) саусақтар мен қолдардың қозғалысын статикалық және динамикалық үйлестіруді дамыту;
2) заттарды олардың мөлшеріне, серпімділігіне, салмағына сәйкес ұстауды үйрету;
3) затты ұстап тұру және онымен әр түрлі манипуляциялар жасау кезіндегі қолдың еркін қозғалысын дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту үшін жаттығу кешенін жасату;

5) массаж рук (с использованием специальных приспособлений и без).
22. Обучение правильному способу удержания карандаша, ручки или подбор индивидуального способа удержания ручки (правильный способ невозможен из-за тяжелых нарушений манипулятивных функций) включает:
1) обучение принятию позы руки и пальцев, имитирующей удержание ручки;
2) формирование правильного захвата ручки, лежащей на парте, и принятие положения для письма;
3) расслабление и напряжение пальцев, в то время как они удерживают ручку и сохраняют правильную позицию;
4) упражнения по развитию свободных движений пальцев при удерживании ручки.
23. С обучающимися имеющими нарушения оптико-пространственной ориентировки на этапе знакомства с буквой проводится работа по развитию зрительного анализа графических изображений и букв на составляющие их элементы, по определению сходства и различия между графическими изображениями и буквами.
24. Практические рекомендации для формирования пространственных представлений:
1) на начальных этапах работы вырабатывается фиксация взора на предметных действиях рук;
2) развитие различных действий с предметами для раскрытия связей между предметами и явлениями;
3) определение пространственных отношений и их обобщение в речи.
25. Для развития зрительно-моторной координации необходима фиксация взора на манипулятивной деятельности - сначала пассивная с помощью учителя, затем активная по словесной инструкции. Первоначальное обучение совершению формообразующих движений руки в воздухе и на плоскости. Это способствует формированию координированных движений, развитию зрительно-двигательной координации.
26. Программа реализуется с использованием технических средств: оргтехника (компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер); интерактивная доска/проектор/экран; цифровой фотоаппарат, веб-камера; диктофоны/микрофоны, наушники; меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты; шкафы для хранения и демонстрации работ обучающихся.
27. Программа реализуется с использованием наглядного и дидактического материала: детская художественная литература различных жанров, брошюры с картинками, журналы, газеты, фильмы, аудиозаписи и видеофильмы о писателях, поэтах; толковый, словообразовательный, орфографический словари, словари синонимов, антонимов, фразеологизмов, этимологический словарь, справочники по грамматике; иллюстрации, портреты, таблицы по предмету (таблица "Сиди правильно", таблица "Алфавит", слоговые таблицы); образцы печатных и письменных букв; куклы (для постановок), декорации для импровизации.

5) қол массажы (арнайы бұйымдарды пайдалана отырып немесе бұйымдарсыз).
22. Қарындаш, қалам ұстаудың дұрыс тәсілін үйретуге немесе қалам ұстаудың жеке тәсілін таңдауға (егер манипуляциялық функциялардың ауыр бұзылуынан дұрыс әдіс мүмкін болмаса) кіреді:
1) қол мен саусақтардың қаламды ұстап тұрған сияқты қалпын қабылдауға үйрету;
2) партада жатқан қаламды дұрыс алуды қалыптастыру және жазу үшін қалыпты жасау;
3) қаламды ұстап, жазудың дұрыс қалпын сақтап тұру кезінде саусақтарды босаңсыту және кернеу;
4) қаламды ұстап тұру кезінде саусақтардың еркін қозғалысын дамыту жаттығулары.
23. Әріппен танысу кезеңінде графикалық бейнелер мен әріптерді олардың құрамдас элементтеріне көру арқылы бөлуді дамыту, графикалық суреттер мен әріптердің арасындағы ұқсастықты және айырмашылықтарды анықтау бойынша жұмыс жүргізіледі.
24. Білім алушылардың кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру үшін ұсынылады:
1) жұмыстың бастапқы кезеңдерінде қолдың заттық іс-қимылдарын көзбен көріп бақылау;
2) заттар мен құбылыстар арасындағы байланыстарды ашу үшін заттармен әртүрлі әрекеттерді жасату;
3) кеңістік қатынастарды ажырату және оларды сөйлеуде қолдану.
25. Көру-моторлық үйлесімділігін дамыту үшін алдымен мұғалімнің көмегімен пассивті, содан кейін сөздік нұсқаулық бойынша белсенді манипуляциялық қимыл-қозғалыстарды көзбен бақылау кабілеті бекітіледі, бастапқыда қолдың қалыпқа келтірілген қозғалыстарын ауада және жазықтықта жасауды үйреді, бұл үйлесімді қимылдарды қалыптастыруға, көру-қозғалыс үйлесімін дамытуға ықпал етеді.
26. Жұмысты ұйымдастыру үшін қолданылатын қажетті техникалық құралдар: ұйымдастыру техникасы (компьютер немесе ноутбук, принтер, сканер); экран, проектор, интерактивті тақта, сандық фотоаппарат, видеокамера; диктофон/ микрофон, құлаққапшықтар;бор тақтасы; маркерлік жылжымалы тақта; кішкентай маркерлі тақта; флипчарт; білім алушылардың жасаған жұмыстарын салатын шкафтар.
27. Бағдарлама көрнекі және дидактикалық материалдарды қолдану арқылы жүзеге асырылады: әр түрлі жанрдағы балалар көркем әдебиеті, сурет кітапшалары, журналдар, газеттер, фильмдер, жазушылар, ақындар туралы аудиожазбалар мен бейнефильмдер; түсіндірме, сөзжасам, орфографиялық сөздіктер, синонимдер, антонимдер, фразеологизмдер сөздіктері, этимологиялық сөздік, грамматика бойынша анықтамалықтар; иллюстрациялар, портреттер, тақырып бойынша кестелер ("Дұрыс отыр" кестесі, "Алфавит" кестесі, буын кестелері); баспа және жазбаша әріптердің үлгілері; қуыршақтар), импровизацияға арналған декорациялар.

28. Специальные приборы для обучения письму: ручки и карандаши-держатели, утяжелители для рук, тренажеры для развития манипулятивных функций рук.
29. Создание условий предполагает оборудование классов специализированной мебелью. Удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Букварь, Обучение грамоте"
30. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, 198 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)".
31. Единицы отбора содержания учебного предмета:
1) единицы языка: текст, предложение, слово, слог, звук;
2) некоторые грамматические явления русского языка;
3) минимум орфографических и пунктуационных норм;
4) произведения детской художественной литературы.
32. Содержание Программы. В процессе обучения выделяются периоды: добукварный, букварный, послебукварный. В первом классе организуется повторение учебного материала, изученного в нулевом классе (добукварный и букварный период). На добукварный период обучения отводится 18 часов, букварный период обучения составляет 78 часов и послебукварный период - 102 часа.
33. В букварном периоде в первом классе изучаются звуки и буквы: е, Ұ, ж, з, ф, ц, ч, щ, ъ, ь, э, ю, я.
34. Задачи добукварного периода:
1) изучение возможностей обучающихся (выявление уровня общего и речевого развития, состояния знаний и навыков, сформированных в 0 классе);
2) формирование навыков учебной деятельности;
3) совершенствование навыков речевого общения;
4) развитие интереса к обучению и привитие коммуникативных навыков;
5) продолжение формирования представлений о речи (слово, предложение, слог, звук);
6) развитие слухового внимания и формирование правильного звукопроизношения;
7) развитие фонематического восприятия, анализа, синтеза;
8) развитие навыков письма;
9) развитие устной и письменной речи, мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания.
35. Букварный период начинается в первой четверти и заканчивается во второй четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения и выполнения задач каждого.

28. Жазуға үйретуге арналған арнайы құралдар: қаламдар мен қарындаш - ұстағыштар, қолға арналған ауырлатқыштар, қолдың манипулятивтік функцияларын дамытуға арналған тренажерлер.
29. Арнайы жағдайлар жасау сыныптардың арнайы жиһазбен жабдықталуын көздейді. Биіктігі реттелетін арнайы бекіткіштері бар ыңғайлы үстелдер мен парталар қолданылады.
3-тарау. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру Параграф 1. "Букварь, Обучение грамоте" оқу пәнінің мазмұны
30. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, жылына 198 сағатты құрайды.
Пәннің оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" ҚР Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы типтік оқу жоспарына сәйкес жасалды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
31. Оқу пәнінің мазмұны:
1) тілдік ұғымдар: мәтін, сөйлем, сөз, буын, дыбыс;
2) орыс тіліндегі кейбір грамматикалық құбылыстар;
3) еміле мен пунктуация нормаларының минимумы
4) балаларға арналған көркем әдеби шығармалар
32. Бағдарлама мазмұны: Оқу барысы әліппеге дейіңгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейіңгі кезең болып бөлінеді. Бірінші сыныпта нөлінші сыныпта оқытылған оқу материалын қайталау ұйымдастырылады (әліппеге дейіңгі кезең және әліппе кезеңі). Әліппеге дейіңгі кезеңге 18 сағат, әліппе кезеңіне 78 сағат, және әліппеден кейіңгі кезеңге 102 сағат бөлінеді.
33. Бірінші сыныптың әліппе кезеңінде оқытылатын әріптер мен дыбыстар: е, Ұ, ж, з, ф, ц, ч, щ, ъ, ь, э, ю, я.
34. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқушылардың мүмкіндіктерін зерттеу (0-сыныпта қалыптасқан жалпы және сөйлеу тілі дамуының деңгейін, білім мен дағдылардың жағдайын анықтау);
2) оқу қызметінің дағдыларын қалыптастыру;
3) сөйлеу қарым-қатынас дағдыларын жетілдіру;
4) оқуға деген қызығушылықты дамыту және коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру;
5) сөйлеу туралы түсініктерді қалыптастыруды жалғастыру (сөз, сөйлем, буын, дыбыс) ;
6) есту зейінін дамыту және дыбыстың дұрыс айтылуын қалыптастыру;
7) фонематикалық қабылдауды, талдауды, синтезді дамыту;
8) жазу дағдыларын дамыту;
9)ауызша және жазбаша сөйлеуді, ойлауды, есте сақтауды, қиялды, қабылдауды, зейінді дамыту.
35. Әріптік кезең бірінші тоқсанда басталып, екінші тоқсанда аяқталады. Мұғалім дыбыспен және әріппен танысу сағаттарының санын оқу материалын меңгеру деңгейіне, оқу мақсаттарына қол жеткізуге және әрқайсысының міндеттерін орындауға байланысты реттейді.

36. Задачи букварного периода:
1) привитие интереса к учебной деятельности, формирование навыков речевой деятельности;
2) обогащение словарного запаса обучающихся;
3) развитие фонематического слуха, восприятия речи;
4) освоение элементарных понятий о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение, текст);
5) знакомство с буквами русского алфавита, совершенствование произносительной стороны речи;
6) освоение функции букв алфавита, различий заглавной и строчной, печатной и прописной букв;
7) ознакомление с понятием ударные, безударные гласные звуки;
8) формирование навыков правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами;
9) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
10) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
11) формирование навыков устной и письменной речи.
Примечание:
Объем письменных работ I полугодия 1 класса: графический диктант - 3-5 знаков, буквенный диктант – 5-7 букв, слоговой диктант - 4-6 слогов, словарный диктант - 2-3 слова, диктант – 3-10 слов.
Количество письменных работ устанавливается учителем в зависимости от уровня освоения и потребностей обучающихся. Рекомендуется систематическая ежедневная организация письменных работ.
37. Задачи послебукварного периода реализуется во 2-ом полугодии с помощью учебника "Обучение грамоте".
38. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) формирование умений работать с текстом:
3) развитие связной речи (пересказ, рассказывание, "словесное рисование", составление рассказов по картинкам, личным впечатлениям);
4) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики;
5) воспитание уважительного отношения к национальным ценностям через произведения устной литературы и художественных произведений;
6) приобщение к искусству речи посредством аудирования (слушания), говорения.
39. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)";
2) "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)";
3) "Письмо (формирование навыков письма)".
40. Раздел "Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематических представлений)" включает следующие подразделы:
1) узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово);
2) определение темы и основной мысли прослушанного текста;
3) пересказывание прослушанного материала;
4) прогнозирование событий;
5) участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм;

36. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу іс-әрекетіне қызығушылықты ояту, сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын қалыптастыру;
2) білім алушылардың сөздік қорын байыту;
3) фонемалық естуді, сөйлеуді қабылдауды дамыту;
4) тілдік бірліктер туралы қарапайым ұғымдарды меңгеру (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін);
5) орыс алфавитінің әріптерімен танысу, сөйлеудің айтылу жағын жетілдіру;
6) әліппе әріптерінің функциясын, бас және кіші, баспа және бас әріптердің айырмашылықтарын игеру;
7) екпінді, екпінсіз дауысты дыбыстар ұғымымен танысу;
8) тұтас сөздермен оқуға ауыса отырып, дұрыс, тегіс оқу дағдыларын қалыптастыру;
9) орфографиялық және орфоэпиялық оқуды меңгеру;
10) әріптер, буындар, сөздер, сөйлемдер жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
11) ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Ескерту:
1-сыныптың І жартыжылдығындағы жазба жұмыстарының көлемі: графикалық диктант – 3-5 белгі, әріптік диктант - 5-7 әріп, буындық диктант - 4-6 буын, сөздік диктант –2-3 сөз, диктант-3-10 сөз.
Жазбаша жұмыстардың санын білім алушылардың меңгеру деңгейі мен қажеттіліктеріне байланысты мұғалім белгілейді. Жазбаша жұмыстарды жүйелі түрде күнделікті ұйымдастыру ұсынылады.
37. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері 2-ші жартыжылдықта "Обучение грамоте" оқулығының көмегімен жүзеге асырылады.
38. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас сөздермен оқуға көшу, "ішінен" оқу білігін қалыптастыру;
2) мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
3) байланыстырып сөйлеуін дамыту (қайталау, әңгімелеу, "ауызша сурет салу", суреттер, жеке әсерлер бойынша әңгімелер құрастыру);
4) каллиграфия және графика нормаларына сәйкес жазу дағдыларын дамыту;
5) ауыз әдебиеті туындылары мен көркем шығармалар арқылы ұлттық құндылықтарға құрметпен қарауға тәрбиелеу;
6) тыңдалым (тыңдалым), айтылым арқылы сөйлеу өнеріне баулу.
39. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық түсініктерді дамыту)";
2) "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)";
3) "Жазылым" (жазу дағдыларын қалыптастыру).
40. "Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонемалық ұғымдардың дамуы)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің негізгі бірліктерін тану (мәтін, сөйлем, сөз);
2) тақырыпты және тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу;

6) привлечение внимания слушателей;
7) высказывание оценочного суждения;
8) составление рассказа на заданную тему;
9) ориентирование в звуковой форме слова.
41. Раздел "Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита)" включает следующие подразделы:
1) владение навыками чтения;
2) определение темы и основной мысли текста;
3) определение структурных частей текста;
4) понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте;
5) формулирование вопросов и ответов;
6) описывание героя произведения с помощью опорных слов;
7) сравнительный анализ текстов;
8) ориентирование в графической форме слов.
42. Раздел "Письмо (формирование навыков письма)" включает следующие подразделы:
1) владение гигиеническими нормами письма;
2) соблюдение каллиграфических и графических норм;
3) владение письмом под диктовку, списывание;
4) изложение содержания прослушанного/прочитанного материала;
5) нахождение и исправление ошибок в работе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение грамматических норм;
8) соблюдение пунктуационных норм.
43. Базовое содержание образования.
44. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), добукварный период:
1) коррекция и развитие речевого слуха;
2) звук – минимальная единица языка, звуковое строение слов и слогов;
3) различение звуков и их признаков (гласные ударные/безударные; согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие), сравнение твердые и мягкие согласные, правильное произнесение их;
4) членение слова на слоги, определение их количества и порядка слогов в слове;
5) составление предложений, коротких текстов.
45. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), букварный период:
1) смыслоразличительная роль звука и ударения ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]), сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками;
2) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
3) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы; развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
4) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы); соблюдение основных правил речи (ритм, ударение, темп, пауза);
5) понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению. Расширение словарного запаса; предложение, распознавание в звучащей речи предложений.

6) тыңдаушылардың назарын аудару;
7) бағалау пайымының айтылуы;
8) берілген тақырыпқа әңгіме құрастыру;
9) сөздің дыбыстық формасына бағдар.
41. "Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу дағдыларын меңгеру;
2) оқылған мәтіннің тақырыбын және негізгі ойларын анықтау;
3) мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау;
4) мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну;
5) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
6) шығарма кейіпкерін тірек сөздері арқылы суреттеу;
7) мәтіндердің салыстырмалы сараптамасы;
8) сөздердің графикалық формасында бағдарлау.
42. "Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру)" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жазылымның гигиеналық нормаларын меңгеру;
2) каллиграфиялық және графикалық нормаларды сақтау;
3) айту арқылы жазу, көшіріп жазу;
4) тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
5) жұмыстағы қателерді табу және түзету;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) грамматикалық нормаларды сақтау;
8) тыныс белгілері нормаларын сақтау.
43. Білім берудің базалық мазмұны.
44. Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппеге дейінгі кезең:
1) сөйлеу есту қабілетін түзету және дамыту;
2) дыбыс-тілдің ең аз бірлігі, сөздер мен буындардың дыбыстық құрылымы;
3) дыбыстарды және олардың белгілерін ажырату (дауысты/дауыссыз; жуан-жіңішке, қатаң, ұяң, үнді), оларды салыстыру, дұрыс айту;
4) сөзді буындарға бөлу, олардың санын және сөздегі буын тәртібін айқындау;
5) шағын мәтіндер құрастыру.
45.Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әліппе кезеңі:
1) дыбыс пен екпіннің мағыналық ажыратушы рөлі ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]), бір немесе бірнеше дыбыстармен ерекшеленетін сөздерді салыстыру;
2) дауысты және дауыссыз дыбыстар үшін әлсіз және күшті позиция;
3) мұғалім мен білім алушылардың сөзін, аудио/бейнежазбаны тыңдау, естігеннің мағынасын түсіну, сұрақтарға дұрыс және дәл жауап беру білігін қалыптастыру; коммуникативтік мақсаттарға сәйкес қарым-қатынас дағдыларын дамыту (топта қарым-қатынас жасау, диалогқа қатысу, драматизация, рөлдік ойындар), сөйлеу этикетінің сөздерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорын кеңейту;
4) вербальды емес қарым-қатынас құралдарын пайдалану (интонация, мимика, ым-ишара, қалып); сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, үзіліс);
5) сөздің мәні мен мағынасын түсіну, сөзді мақсаты бойынша қолдану. Сөздік қорын кеңейту; сөйлем, дыбыстық сөйлемдегі сөйлемдерді тану.

46. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха), послебукварный период:
1) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
2) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы, беседы по картинкам, наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;
3) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составление рассказов по сюжетной картинке и по серии сюжетных картинок, понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного/прочитанного текста (по иллюстрациям, опорным словам, плану), с опорой на карту текста и без опоры на нее;
4) объем материала аудирования: 30 сек.-1 мин.
47. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), добукварный период:
1) фонетика и графика;
2) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
3) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги, ударные и безударные;
4) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца предложения, сообщение, вопрос, восклицание).
48. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), букварный период:
1) обозначение звука буквой; установление соответствия/ несоответствия звукового и буквенного состава слова; произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка;
2) переход от графической звуковой модели слова к обозначению звуков в схеме-модели буквами; "чтение" звукобуквенной модели слова с ориентировкой на гласную букву;
3) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
4) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо);
5) овладение позиционным принципом русской графики, обозначение мягкости согласных звуков с помощью букв гласных (я, ю, е, Ұ, и) и буквы ь, обозначение звука [й’] с помощью букв я, ю, е, Ұ;
6) двойная роль букв я, ю, е, Ұ;
7) знакомство с русским алфавитом как определенной последовательностью букв;
8) отработка навыков произношения гласных и согласных звуков, произношение слов с правильным ударением во время чтения целыми словами и смысловыми единицами (орфоэпическое чтение);
9) орфографическое чтение как средство самоконтроля при письме под диктовку и списывании.

46. Тыңдалым (тыңдалым) және айтылым (ауызекі тіл мен фонематикалық естуді дамыту), әріптен кейінгі кезең:
1) жаңылтпаштарды, санамақ, өлеңдерді, санауыштарды, мақал-мәтелдерді, жұмбақтарды жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту;
2) білім алушыларды қызықтыратын және берілген тақырыптарға монологтық және диалогтық нысанда мәлімдемелер жасау, суреттер, бақылаулар бойынша, көрген, сезінген және естіген/оқыған нәрселер туралы әңгімелесу, басқа адамдардың іс-әрекеттері мен уайымдарына көзқарасты жеткізу, өздерінің эмоциялық күйлерін беру тәсілдерін қалыптастыру біліктерін қалыптастыру;
3) сюжеттік суреттер сериясына сүйене отырып және тіреусіз ертегілерді айту, сюжеттік суреттер бойынша және сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгімелер құрастыру, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, тыңдалған/оқылған мәтінді (иллюстрациялар, тірек сөздер, жоспар бойынша), мәтіннің картасына сүйене отырып және оған сүйенбей баяндау;
4) тыңдау материалының көлемі: 30 сек.-1 мин.
47. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеге дейінгі кезең:
1) фонетика және графика;
2) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын түсіну;
3) буын айтылым бірлігі ретінде, сөздерді буындарғабөлу, екпінді, екпінсіз буындары ажырату;
4) сөйлеудің интонациялық ұйымдастырылуын бақылау (сөйлемнің соңындағы интонация, хабарлама, сұрақ, леп).
48. Оқу (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппе кезеңі:
1) дыбысты әріппен белгілеу; сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін/ сәйкес еместігін анықтау; орыс тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып, сөздерді айту;
2) сөздің графикалық дыбыстық моделінен үлгі-схемадағы дыбыстарды әріптермен белгілеуге көшу; дауысты әріпке бағдарланған сөздің дыбыстық әріптік моделін "оқу";
3) дыбыс пен әріптерді ажырату (дыбыстарды естиміз және айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
4) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазбасы бойынша жаңғырту (оқу) және керісінше (жазу);
5) орыс графикасының позициялық принципін меңгеру, ь-жіңішкелік белгісі және я, ю, е, Ұ әріптері арқылы дауыссыз дыбыстардың жіңішке айтылуы, мен, ю, е, е әріптерін қолдана отырып [й'] дыбысын белгілеу;
6) мен, ю, е, е әріптерінің қосдыбыстық рөлі;
7) орыс алфавитімен әріптердің белгілі бір реттілігі ретінде танысу;
8) дауысты және дауыссыз дыбыстардың айтылу дағдыларын пысықтау, тұтас сөздер мен мағыналық бірліктерді оқу кезінде сөздерді дұрыс екпінмен айту (орфоэпиялық оқу);
9) орфографиялық оқу диктантпен жазу және есептен шығару кезінде өзін-өзі бақылау құралы ретінде

49. Чтение (формирование навыков чтения, изучение звукового состава слова, букв алфавита), послебукварный период:
1) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 4-8 предложений, обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя;
Примечание: Объем художественного произведения от 0,5 до 1,5 страниц (включая сюжетную картинку). Объем научно-познавательного текста не должен превышать 0,3-0,5 страниц.
2) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точка, вопросительный и восклицательный знаки, соблюдение пауз при запятой; соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
3) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
4) понимание содержания текста при самостоятельном чтении, чтение деформированного текста повествовательного характера, составить текст по данному началу или концу; ответы на вопросы по содержанию прочитанного;
5) выделение особенностей различных жанров, определение темы, главной мысли произведения;
6) выразительное чтение текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного;
7) поиск необходимой информации для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
8) понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
9) норма скорости чтения в 1 полугодии составляет 15-20 слов в минуту (из 1 и более букв), во втором полугодии - 25-30 слов в минуту (предлоги, союзы, частицы, междометия считаются как слова).
50. Письмо (формирование навыков письма), добукварный период:
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме);
2) формирование умения ориентироваться на пространстве листа в тетради (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии);
3) рисование, штриховка, обводка; моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения.
51. Письмо (формирование навыков письма), букварный период:
1) письмо элементов букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
2) формирование навыков каллиграфического письма: анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное), отработка действий послогового письма (в процессе введения букв, обозначающих согласные звуки, парные по мягкости – твердости, звонкости – глухости);

49. Оқу (оқу дағдыларын қалыптастыру, сөздің дыбыстық құрамын, әліпби әріптерін зерделеу), әліппеден кейінгі кезең:
1) тұтас сөздерді, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді оқуға ауыса отырып, әртүрлі құрылымдағы сөздерді буындық оқуды және 4-8 сөйлемнен тұратын мәтіндерді дұрыс оқуды, мұғалімнің мәселелері бойынша мәтіндерден шағын үзінділерді іріктеп оқуды үйрету;
Ескерту: көркем шығарманың көлемі 0,5-тен 1,5 бетке дейін (сюжеттік суретті қоса алғанда). Ғылыми-танымдық мәтіннің көлемі 0,3-0,5 беттен аспауы тиіс.
2) тыныс белгілеріне сәйкес сөйлемдерді интонациялау: нүкте, сұрақ және леп белгілері, үтірмен үзілістерді сақтау; бір сөйлемді екіншісінен бөлетін үзілістерді сақтау;
3) сөздің мағынасын бақылау (мағынасы жақын және қарама-қарсы сөздер, көп мағыналы сөздер);
4) өз бетінше оқу кезінде мәтін мазмұнын түсіну, баяндау сипатындағы деформацияланған мәтінді оқу, берілген басы немесе соңы бойынша мәтін құрастыру; оқылған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру;
5) әр түрлі жанрлардың ерекшеліктерін айқындау, тақырыпты, шығарманың басты ойын анықтау;
6) мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлдер бойынша оқу, оқығанның мазмұнына көзқарасын білдіру;
7) оқу тапсырмаларын орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу (мұғалімнің басшылығымен);
8) мәтін, суреттер, схемалар, пиктограммалар, белгілер түрінде ұсынылған ақпаратты түсіну;
9) 1 жартыжылдықта оқу жылдамдығының нормасы минутына 15-20 сөзді (1 және одан көп әріптен), екінші жартыжылдықта - минутына 25-30 сөзді (шылаулар, жалғаулықтар, демеуліктер, одағайлар сөз ретінде есептеледі) құрайды.
50. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеге дейінгі кезең:
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарықтандыру, дәптердің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қалам ұстай білу);
2) дәптердегі парақ кеңістігіне бағдарлай білуді қалыптастыру (жұмыс жолы, жоларалық кеңістік, жұмыс жолының жоғарғы және төменгі сызықтары, тік көлбеу сызықтар);
3) сурет салу, штрихтау, соғу; сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу; сөйлемді модельдеу.
51. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппе кезеңі:
1) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, әріптер, бас және кіші әріптер элементтерінің және олардың қосылыстарының, буындардың, сөздердің, сөйлемдердің жазылуы;
2) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру: қолжазба әріптерінің (кіші және үлкен) графикалық бейнесін талдау, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, кіші және үлкен әріптер мен олардың қосылыстарын жазу( жоғарғы, орта, төменгі жыртылатын және тоқтаусыз), кейінгі жазудың іс-әрекеттерін пысықтау (дауыссыз дыбыс түрлерін әріптерді енгізу процесінде);

3) запись простейших предложений с предварительным их моделированием;
4) письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением.
52. Письмо (формирование навыков письма), послебукварный период:
1) списывание предложений, текста с рукописного и печатного текста;
2) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный вопросительный знаки в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
3) заглавная буква в начале предложения;
4) формирование обобщенного понятия об орфограмме как месте в буквенной записи слова, которое однозначно не определяется произношением;
5) орфограммы, не связанные с обозначением звуков буквами: большая буква в начале предложения, в именах собственных, интервалы между служебными и самостоятельными словами, перенос слов со строки на строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
6) орфограммы, связанные с обозначением звуков буквами: буквы гласных после шипящих (жи -ши, ча -ща, чу -щу), буквосочетания -чк-, -чн-, -чт-, -щн-, буквы ь и ъ – разделительные знаки, правописание безударных гласных (двусложные слова), правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
7) слово и предложение, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
8) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов, слова, которые соотносятся со словами "он", "она", "оно", "они";
9) объем письменных работ: словарный диктант – 4-5 слов, диктант – 5-15 слов, списывание текста – не более 15 слов, объем творческого текста – 3-5 предложений (с помощью учителя).
Параграф 2. Система целей обучения
53. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
54. Система целей обучения:
Раздел: аудирование (слушание) и говорение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1. Узнавание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.1 различать понятия: речь, текст, предложение, слово;
1.1.1.2 конструировать, преобразовывать, моделировать предложения;
1.1.1.3 определять количество слов в предложении и количество предложений в тексте
1.2. Определение темы и основной мысли прослушанного материала

3) алдын ала үлгілеумен қарапайым сөйлемдерді жазу;
4) жазылуы айтылымға қайшы келмейтін сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді жазу.
52. Жазылым (жазу дағдыларын қалыптастыру), әліппеден кейінгі кезең:
1) баспа және жазба түрдегі мәтіндерді көшіріп жазу;
2) пунктуация ережелерін ескере отырып, сөйлемдер жазу: сөйлем соңындағы нүкте, леп белгісі, сөйлемдегі сөздердің бөлек жазылуы;
3) сөйлемнің басындағы бас әріп;
4) орфограмма туралы жалпы ұғым сөздің әріптік жазбасындағы орын ретінде қалыптастыру, ол айтылыммен анықталмайды;
5) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты емес орфограммалар: сөйлемнің басындағы үлкен әріп, тиісті атаулардағы, қызметтік және дербес сөздер арасындағы интервалдар, сөздерді жолдан жолға буын бойынша ауыстыру, сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері;
6) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты орфограммалар: дауысты дыбыстардан кейінгі әріптер (жи-ши, ча-ша , чу-щу), әріп тіркестері-чк -, - чн -, - чт -, - щн -, ь және ъ әріптері-бөлу белгілері, дыбыссыз дауысты дыбыстардың емлесі (екі буынды сөздер), сөздің соңында дауысты және қатаң дауыссыз дыбыстардың емлесі;
7) Сөз және сөйлем, ұғымдардың аражігін ажырату: "зат" және "сөз" зат атауы ретінде;
8) сөздер-заттардың, қоршаған әлем құбылыстарының атаулары, заттардың белгілерін білдіретін сөздер, сөйлеу кезіндегі, сөйлеу сәтіне дейінгі, сөйлегеннен кейінгі заттардың әрекеттерін білдіретін сөздер; бір затты, көптеген заттарды білдіретін сөздер, "он", "она", "оно", "они" сөздерімен байланысты сөздер;
9) жазу жұмыстарының көлемі: сөздік диктант – 4-5 сөз, диктант – 5-15 сөз, мәтінді көшіріп жазу – 15 сөзден артық емес, шығармашылық мәтіннің көлемі – 3-5 сөйлем (мұғалімнің көмегімен).
Параграф 2. Оқыту мақсаттарының жүйесі
53. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі дағдылардың ретін, төртінші саны оқыту мақсатының ретін көрсетеді. 1.1.2.1 кодында: "1" – сынып, "1.2" – негізгі дағдылар, "1" –оқыту мақсатының реті.
54. Оқыту мақсаттары күтілетін нәтиже түрінде айқындалған:
Тыңдалым мен айтылым бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
1.1. Тілдік негізгі ұғымдарды түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.1.1 ұғымдарды ажырату: сөйлеу, мәтін, сөйлем, сөз;
1.1.1.2 сөйлемді жобалау, түрлендіру, модельдеу;
1.1.1.3 сөйлемдегі сөздер санын және мәтіндегі сөйлем санын анықтау
1.2. Тыңдаған материалдың тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

1.1.2.1 определять, о ком /о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор;
1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту
1.3. Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану)
1.4. Прогнозирование событий
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.5. Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.5.1 использовать правила речевого этикета в разных ситуациях
1.6. Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 употреблять в речи для передачи мысли наиболее точные слова, интонацию и невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 интонировать предложения в зависимости от его цели
1.7. Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 высказывать собственное суждение о прочитанном, услышанном, увиденном, используя лексические средства
1.8. Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 устно составлять небольшие рассказы на заданные темы;
1.1.8.2 словесно описывать картинку, предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами
1.9. Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные; согласные твердые/мягкие, глухие/ звонкие);
1.1.9.2 определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.9.3 определять и обозначать ударный слог;
1.1.9.4 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.9.5 понимать функции йотированных букв в слове
Раздел: чтение
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1. Владение навыками чтения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию
2.2. Определение темы и основной мысли текста
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста
2.3. Определение структурных частей текста
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
2.4. Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.4.1 различать лексическое значение слов с учетом обобщенности их значений (слова, обозначающие предметы, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия);
1.2.4.2 различать лексическое значение многозначных слов в зависимости от контекста: добрые слова – добрые люди; язык- орган речи, язык – казахский/русский (с помощью учителя);

1.1.2.1 мәтін кім туралы, не туралы екенін анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну;
1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру
1.3. Тыңдаған материалды мазмұндау
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
1.4. Оқиғаны болжау
1.1.4.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.5. Сөйлеу нормаларын сақтай отырып, қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу
1.1.5.1 әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін қолдану
1.6. Тыңдаушының назарын аудару
1.1.6.1 ойды жеткізу үшін сөйлеуде ең дәл сөздерді, интонацияны және ауызша емес қарым-қатынас құралдарын қолданыңыз (мимика, ым-ишара);
1.1.6.2 сөйлемдерді оның мақсатына қарай интонациялау
1.7. Тыңдаған материал бойынша өз ойын айту
1.1.7.1 естіген, оқылған, көрген материалына қатысты лексикалық құралдарды пайдалана отырып өз ойын білдіру
1.8. Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу
1.9. сөзді дыбыстық формасында бағдарлау
1.1.9.1 сөздердегі дыбыстарды ажырату және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, дауыссыз қатаң/жұмсақ, ұяң/үнді);
1.1.9.2 сөздегі буын саны мен тәртібін анықтау;
1.1.9.3 екпінді буынды анықтау және белгілеу;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің мағыналық айырым рөлін түсіну;
1.1.9.5 сөздегі йотирленген әріптердің функцияларын түсіну
Оқылым бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
2.1. Оқу түрлерін қолдану
1.2.1.1 сөйлем, сөздің графикалық сызбасын құрастыру, оқу;
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу
2.2. Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау, автордың айтқысы келген ойын түсіну
2.3. Мәтіннің құрылымдық бөлігін белгілеу
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен анықтау
2.4. мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну
1.2.4.1 сөздердің лексикалық мағынасын олардың мағыналарының жалпылануын ескере отырып ажырату (заттың атын білдіретін сөздер, заттың белгілерін білдіретін сөздер, қимылды білдіретін сөздер);
1.2.4.2 көп мағыналы сөздердің лексикалық мағынасын контекстке байланысты ажырату: мейірімді сөздер-мейірімді адамдар; тіл-сөйлеу органы, тіл-қазақ/орыс (мұғалімнің көмегімен);

1.2.4.3 различать лексическое значение слов: близкие/противоположные по значению
2.5. Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя);
1.2.5.2 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного
2.6. Описывание героя произведения с помощью опорных слов
1.2.6.1 использовать лексические средства для характеристики литературных героев
2.7. Сравнительный анализ текстов
1.2.7.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя
2.8. Ориентирование в графической форме слов
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.8.3 понимать роль ь, ъ знака в слове
Раздел: письмо
Подразделы (ключевые навыки)
Цели обучения
3.1. Владение гигиеническими нормами письма
1.3.1.1 принимать правильную позу при письме;
1.3.1.2 выполнять требования к использованию школьных принадлежностей (тетрадям, ручкам)
3.2. Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.2.1 писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.2.2 понимать функции небуквенных графических средств (пробела между словами, знака переноса).
3.3. Владение письмом под диктовку, списывание
1.3.3.1 составлять и писать простые предложения/тексты на заданную тему, используя слова для справок/с помощью учителя
1.3.3.2 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом
3.4. Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.3.4.1 передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5. Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.5.1 проверять написание слов, предложений/ текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.6. Соблюдение орфографических норм
1.3.6.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал);
1.3.6.2 применять правила переноса (с помощью учителя);
1.3.6.3 применять правила правописания: жи-ши, ча-ща, чу-щу; -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-;
1.3.6.4 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
3.7. Соблюдение грамматических норм
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам
3.8. Соблюдение пунктуационных норм

1.2.4.3 сөздің лексикалық мағынасын ажырату: мағынасы жағынан жақын/ қарама-қарсы
2.5. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қою, жауап беру
1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.5.2 оқылған мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
2.6. Тірек сөздерді қолдана отырып, шығарма кейіпкеріне сипаттама беру
1.2.6.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану
2.7. мәтінді салыстырмалы талдау
1.2.7.1 мұғалімнің қолдауымен түрлі жанрдағы мәтіндерді (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі, көркем , көркем емес шығармалар) салыстыру
2.8. сөздерді графикалық түріде бағдарлау
1.2.8.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.8.2 сөздегі әріп өзінің ұстанымына қарай қандай жұмыс атқаратынын түсіну (дауысты дыбыстар дауыссыз дыбыстардың жұмсақтық/ қаттылық көрсеткіші ретінде);
1.2.8.3 сөздегі ь,ъ таңбаларының рөлін түсіну
Жазылым бөлімі
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
3.1. Гигиеналық жазу талаптарын сақтау
1.3.1.1 жазу кезінде дұрыс отыру;
1.3.1.2 оқу құралдарына қойылатын талаптарды түсіну (дәптерге, қаламға)
3.2. Көркем жазу талаптарын сақтау
1.3.2.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркемжазу талаптарына сай жазу;
1.3.2.2 әріп бейнесін дыбысталуына қарай байланыстыру ( сөздер арасындағы қашықтық, тасымалдау тәсілдері)
3.3. Көшіру және диктант бойынша жаза білу
1.3.3.1 берілген тақырыпқа қарапайым сөйлемдерді/мәтіндерді құрастыру және жазу, анықтама үшін сөздерді қолдану/мұғалімнің көмегімен;
1.3.3.2 баспа және қолжазба шрифтімен жазылған сөздер мен сөйлемдерді көшіріп жазу
3.4. Тыңдалған/оқылған материалдың мазмұнын баяндау
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сурет, сызба, белгілер арқылы тыңдалған/ оқылған мәтіндерден ақпарат айту
3.5. Жұмыстан қатені табу, түзету
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету
3.6. Орфографиялық нормаларды сақтау
1.3.6.1 жазылуы айтылымға қайшы келетін сөздерді жазу/жазу (су, қар, пенал);
1.3.6.2 тасымалдау ережелерін қолдану (мұғалімнің көмегімен);
1.3.6.3 жазу ережелерін қолдану: жи-ши, ча - ША, чу-щу; - чк -, - чн -, - нщ -, - щн-;
1.3.6.4 сөйлемнің басында (мұғалімнің көмегімен ) өз есімдерінде бас әріпті жазу;
1.3.6.5 сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
3.7. Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
3.8. Пунктуациялық нормаларды сақтау

1.1.2.2 отвечать на поставленный вопрос по тексту;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя, по опорным словам, по серии сюжетных картин, по плану);
1.1.5.1 использовать правила речевого этикета в разных ситуациях;
1.1.6.1* употреблять в речи для передачи мысли наиболее точные слова, интонацию и невербальные средства общения (мимика, жесты);
1.1.6.2 интонировать предложения в зависимости от его цели;
1.1.7.1 высказывать собственное суждение о прочитанном, услышанном, увиденном, используя лексические средства;
1.1.8.1* устно составлять небольшие рассказы на заданные темы;
1.1.8.2 словесно описывать картинку. предмет;
1.1.8.3 владеть образными лексическими средствами;
1.1.9.1* выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные; согласные твердые/ мягкие, глухие/звонкие);
1.1.9.2* определять количество и порядок слогов в слове;
1.1.9.3* определять и обозначать ударный слог;
1.1.9.4 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения;
1.1.9.5 понимать функции йотированных букв в слове
1.2.1.2* использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.1.3 читать слова разной слоговой структуры;
1.2.1.4 выразительно читать предложения, соблюдая паузы, повествовательную, восклицательную или вопросительную интонацию;
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя);
1.2.6.1* использовать лексические средства для характеристики литературных героев;
1.2.7.1* сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя;
1.2.8.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.8.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.8.3 понимать роль ь, ъ знака в слове
1.3.2.1* писать элементы букв, заглавных и строчных букв и их соединений, писать слоги, слова, предложения с соблюдением каллиграфических норм;
1.3.3.2 списывать слова и предложения, написанные печатным и рукописным шрифтом;
1.3.4.1* передавать информацию из прослушанных/прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.5.1* проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.6.1* списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал);

1.1.2.2 мәтін мазмұны бойынша қойылған сұраққа жауап беру;
1.1.3.1 көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.5.1 әр түрлі жағдайларда сөйлеу этикетінің ережелерін қолдану;
1.1.6.1 ойды жеткізу үшін сөйлеуде ең дәл сөздерді, интонацияны және ауызша емес қарым-қатынас құралдарын қолданыңыз (мимика, ым-ишара);
1.1.6.2 сөйлемдерді оның мақсатына қарай интонациялау;
1.1.7.1 естіген, оқылған, көрген материалына қатысты лексикалық құралдарды пайдалана отырып өз ойын білдіру;
1.1.8.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау;
0.1.8.2 затты, суретті ауызша сипаттау;
0.1.8.3 бейнелі лексикалық құралдарды білу;
1.1.9.1 сөздердегі дыбыстарды ажырату және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, дауыссыз қатаң/жұмсақ, ұяң/үнді);
1.1.9.2 сөздегі буын саны мен тәртібін анықтау;
1.1.9.3 екпінді буынды анықтау және белгілеу;
1.1.9.4 дыбыс пен екпіннің мағыналық айырым рөлін түсіну;
1.1.9.5 сөздегі йотирленген әріптердің функцияларын түсіну
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.1.3 түрлі құрылымдағы буындарды оқу;
1.2.1.4 сөйлемдегі қойылған кідірісті , хабарлы, сұраулы, лепті тыныс белгілерін ескеріп мәнерлеп оқу;
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;
1.2.3.1 ауыстырылып берілген мәтін бөліктерін мұғалімнің қолдауымен анықтау 1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою;
1.2.6.1 әдебиет кейіпкелерге мінездеме беруде лексикалық сөздерді қолдану;
1.2.7.1 мұғалімнің қолдауымен түрлі жанрдағы мәтіндерді (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі, көркем , көркем емес шығармалар) салыстыру;
1.2.8.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен салыстыру;
1.2.8.2 сөздегі әріп өзінің ұстанымына қарай қандай жұмыс атқаратынын түсіну (дауысты дыбыстар дауыссыз дыбыстардың жұмсақтық/қаттылық көрсеткіші ретінде);
1.2.8.3 сөздегі ь,ъ таңбаларының рөлін түсіну
1.3.2.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркемжазу талаптарына сай жазу;
1.3.3.2 баспа және қолжазба шрифтімен жазылған сөздер мен сөйлемдерді көшіріп жазу;
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сурет, сызба, белгілер арқылы тыңдалған / оқылған мәтіндерден ақпарат айту;
1.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзеу;
1.3.6.1 жазылуы айтылымға қайшы келетін сөздерді жазу/жазу (су, қар, пенал);

1.3.6.2* применять правила переноса (с помощью учителя);
1.3.6.3* применять правила правописания: жи-ши, ча-ща, чу-щу; -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-;
1.3.6.4 писать
заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.6.5 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.3.7.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия и изменять их по числам;
1.3.8.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", рекомендуется реализовать частично.
Приложение 582
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по предмету "Казахский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 582 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 2-4 классов уровня начального образования (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - заложить основу формирования функциональной грамотности, обеспечить развитие всех видов речевой деятельности: аудирования (слушания), говорения, чтения, письма.
3. Задачи Программы:
1) формировать лингвистическое отношение к единицам языка;
2) в процессе изучения языковых явлений казахского языка развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
3) формировать умение сознательно пользоваться предложением для выражения своих мыслей;
4) формировать продуктивную речевую деятельность через обогащение и активизацию словарного запаса, развитие общения и речевой культуры;
5) формировать умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в процессе решения фонетических, лексических, грамматических, орфографических задач;
6) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности, определять наиболее эффективные способы достижения результата;
7) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь.

1.3.6.2 тасымалдау ережелерін қолдану (мұғалімнің көмегімен);
1.3.6.3 жазу ережелерін қолдану: жи-ши, ча - ша, чу-щу; - чк -, - чн -, - нщ -, - щн-;
1.3.6.4 сөйлемнің басында (мұғалімнің көмегімен) өз есімдерінде бас әріпті жазу;
1.3.6.5 сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
1.3.7.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.3.8.1 сөйлем соңына тиісті тыныс белгіні қою: нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі
Ескерту:
1) бір тоқсан шегінде оқыту мақсаттары сөйлеу қызметінің әртүрлі түрлері бойынша біріктіріледі;
2) " * " белгісімен белгіленген оқыту мақсаттарын ішінара іске асыру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
582 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - функционалдық сауаттылықты қалыптастырудың негізін қалау, сөйлеу қызметінің барлық түрлерінің: тыңдалым, айтылым, оқу мен жазудың дамуын қамтамасыз ету.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) тіл бірліктеріне лингвистикалық қатынасты қалыптастыру;
2) тілдік құбылыстарды зерттеу барысында ақпаратты талдау, салыстыру, жалпылау, жүйелеу біліктілігін дамыту;
3) өз ойын жеткізу үшін сөйлемді дұрыс құрастыруды үйрету;
4) сөздік қорын байыту және жандандыру, қазақ тілінде сөйлеу мәдениеті мен қарым-қатынасты дамыту арқылы өнімді сөйлеу іс-әрекетін қалыптастыру;
5) фонетикалық, лексикалық, грамматикалық, орфографиялық міндеттерді шешу барысында өз оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау біліктерін қалыптастыру;
6) оқу іс-әрекеті жетістігінің/сәтсіздігінің себептерін түсіне білуді, нәтижеге қол жеткізудің ең тиімді тәсілдерін анықтай алуды қалыптастыру;
7) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және өз тілін жетілдіруге ұмтылу арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту.

4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие связной речи (формирование и совершенствование целенаправленности и связности высказываний, точности и разнообразия лексики казахского языка, внятности и выразительности речи); преодоление речевой замкнутости;
2) развитие артикуляционной моторики, коррекция и развитие мелкой моторики (формирование ручной умелости, развитие ритмичности, плавности движений, соразмерности движений);
3) снижение мышечного напряжения и эмоциональной зажатости;
4) развитие слухового внимания и речеслуховой памяти;
5) усвоение приемов умственной деятельности, необходимых для овладения начальным курсом русского языка (наблюдения, сравнения и обобщения явлений языка);
6) нормализация оптико-пространственного гнозиса;
7) коррекция нарушений в развитии эмоционально-личностной сферы.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на комплексном характере коррекционно-развивающей направленности учебного процесса, предусматривающем учет взаимовлияния двигательных, психических и речевых нарушений в динамике развития ребенка.
6. Педагогические подходы и принципы организации учебного процесса по предмету "Казахский язык":
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) принцип здоровьесбережения;
4) принцип коррекционной направленности.
7. Деятельностный подход предполагает организацию обучения на основе предметно-практической деятельности, что позволяет развивать сенсомоторную основу высших психических функций (восприятия, речи, мышления), компенсировать недостаточность жизненного опыта детей, овладевать навыками социального взаимодействия.
8. Индивидуально-дифференцированный подход к организации учебного процесса подразумевает деление обучаюшихся на группы с учетом уровня их подготовленности к восприятию нового материала, личностных качеств, познавательных возможностей, работоспособности.
9. Для повышения эффективности и результативности обучения используются различные способы дифференцирования: по целям обучения: группы компенсирующего обучения (выравнивания, коррекции, педагогической поддержки); творческие; по результатам диагностики уровня речевого развития; по уровню развития психических процессов.
10. Организация учебного процесса строится на основе принципа здоровьесбережения, который реализуется в формировании правильной осанки, умения держать карандаш и ручку при письме и рисовании, не напрягая руки, ориентировки на листе бумаги, в рациональном сочетании устных и письменных видов работ.

4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) байланыстырып сөйлеуді дамыту (сөйлеу мақсаттылығы мен байланыстылығын, лексиканың дәлдігі мен әртүрлілігін, сөйлеу мәнерлілігін қалыптастыру және жетілдіру), тілдік тұйықтықты, сенімсіздікті жеңу;
2) артикуляциялық моториканы дамыту, қол білезігінің ұсақ моторикасын түзету және дамыту (қол шеберлігінің қалыптасуы, ырғақтық, қозғалыстардың бірқалыпты дамуы, қозғалыстардың өлшемділігі);
3) бұлшықеттердің тырысуын және эмоционалдық қысымдылықты төмендету;
4) есту зейінін және сөйлеу жадын дамыту;
5) қазақ тілінің бастапқы курсын меңгеруге қажетті ақыл-ой қызметінің тәсілдерін меңгеру (тіл құбылыстарын бақылау, салыстыру және қорыту);
6) оптикалық-кеңістіктік гнозисті қалпына келтіру;
7) эмоциялық-тұлғалық аясының дамуындағы бұзылыстарды түзету.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері баланың даму динамикасындағы қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарының өзара байланысын есепке алуды қарастыратын оқу процесінің түзету-дамыту бағытының кешенді сипатына негізделген.
6. "Қазақ тілі" пәнінің оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдері мен принциптері:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) денсаулық сақтау қағидасы;
4) түзету бағытын сақтау қағидасы.
7. Іс –әрекеттік тәсіл оқу процесін заттық-практикалық іс-әрекет негізінде ұйымдастыруды қарастырады, бұл жоғары психикалық функциялардың (қабылдау, сөйлеу, ойлау) сенсомоторлы негізін дамытуға, балалардың өмірлік тәжірибесінің жеткіліксіздігін өтеуге, әлеуметтік өзара іс-қимыл дағдыларын меңгеруге мүмкіндік береді.
8. Жеке-сараланған тәсілді колдану білім алушылардың жаңа материалды қабылдауға дайындық деңгейін, жеке қасиеттерін, танымдық мүмкіндіктерін, жұмысқа қабілеттілігін ескере отырып, оларды топтарға бөлуді ұсынады.
9. Оқытудың тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру үшін саралаудың әртүрлі тәсілдері қолданылады: оқыту мақсаты бойынша саралау: оқыту топтары (түзету, педагогикалық қолдау); шығармашылық; сөйлеу даму деңгейін диагностикалау нәтижелері бойынша; психикалық процестердің даму деңгейі бойынша.
10. Оқу процесін ұйымдастыру денсаулық сақтау қағидасының негізінде құрылады: ол білім алушылардың дене мүсінін қалыптастыруда, жазу және сурет салу кезінде қарындаш пен қалам ұстай білуді, қағаз, дәптер, кітап бетінде бағдарлауды үйретуде, қолдың тырысуын қадағалауында, ауызша және жазбаша жұмыс түрлерінің тиімді үйлестіруде жүзеге асырылады.

11. Сохранять здоровье обучающихся призвано многосенсорное обучение, оно позволяет учитывать индивидуальные особенности обучающихся в восприятии информации, обучать, используя видение, слышание и прикосновение, создавая условия, при которых класс получает информацию по нескольким каналам восприятия, что способствует снижению риска неуспешности, создает условия комфортности.
12. Включение в работу всех анализаторных систем способствует быстрейшему восстановлению нарушенных функций. Работа над развитием переключаемости органов артикуляционного аппарата, направленная на преодоление трудности в усвоении слоговой структуры слов, сочетается с движением пальцев рук, выработкой правильного дыхания и интонационной выразительности голоса.
13. Коррекционная направленность обучения казахскому языку реализуется в:
1) разделении каждой темы на доступные ученикам порции знаний;
2) детальном объяснении материала;
3) использовании разных видов наглядных пособий;
4) последовательном и поэтапном формировании понятий;
5) использовании подготовительных упражнений с целью предупреждения и коррекции ошибок и трудностей.
14. Коррекционная работа строится с учетом индивидуальных возрастных и психофизических особенностей обучающихся с соблюдением комфортного эмоционального режима; с учетом образовательных потребностей, двигательной и речевой патологии.
15. Для профилактики нарушений внимания и работоспособности необходимо:
1) дозирование интеллектуальной нагрузки;
2) планирование смены видов деятельности;
3) во время уроков необходимо планировать двигательные разминки и специальные релаксационные упражнения;
4) применять на уроках специальные методики и приемы предъявления материала с учетом характера нарушения или заболевания.
16. При планировании и проведении уроков следует опираться на линейно-концентрический принцип обучения, что предполагает изучение нового на прошлом опыте детей, на каждом этапе обучения изучаются одни и те же направления деятельности, но на более высоком уровне.
17. Используются коррекционно-развивающие и игровые приемы работы:
1) дидактическая игра;
2) психогимнастика;
3) релаксация;
4) гимнастика для пальцев рук;
5) самомассаж;
6) гимнастика для глаз;
7) дыхательная гимнастика;
8) физкультминутки;
9) логопедические минутки;
10) артикуляционная гимнастика.
18. Коррекция устной и письменной речи на уроках русского языка рассматривается как основополагающий принцип, который пронизывает все виды речевой деятельности обучающихся.

11. Білім алушылардың денсаулығын сақтау үшін көпсенсорлық оқытуды пайдаланудың маңызы бар, ол білім алушылардың ақпаратты қабылдаудағы жеке ерекшеліктерін ескеруге; көру, есту және сипап сезуді пайдалана отырып, оқытуға; ақпаратты қабылдаудың бірнеше арналары бойынша алуға жағдай жасауға мүмкіндік береді, бұл үлгермеушілік қаупін төмендетуге ықпал етеді, оқушылардың өзін жайлы сезіну деңгейін арттырады.
12. Барлық талдағыш жүйелерді іске қосу бұзылған функцияларды тез қалпына келтіруге мүмкіндік береді. Сөздердің буындық құрылымын меңгерудегі қиындықтарды жеңуге бағытталған артикуляциялық мүшелердің ауысып-қосылуын дамыту үшін жүргізілетін жұмыс қол саусақтарының қозғалысымен, дұрыс тыныс алу мен дауыс ырғағының мәнерлілігін дамыту жұмысымен ұштасады.
13. Қазақ тіліне оқытудың түзету бағыты:
1) әрбір тақырыпты оқушыларға қолжетімді етіп бөліп беруде;
2) материалды егжей-тегжейлі түсіндіруде;
3) көрнекі құралдардың әртүрлі түрлерін пайдалануда;
4) ұғымдарды дәйекті және кезең-кезеңмен қалыптастыруда;
5) қателер мен қиындықтардың алдын алу және түзету мақсатында дайындық жаттығуларын пайдалануда жүзеге асырылады.
14. Түзету жұмысы білім алушылардың жеке жас және психофизиологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, жайлы эмоциялық режимді сақтай отырып, білім беру қажеттіліктерін, қимыл-қозғалыс және сөйлеу патологияларын ескере отырып құрылады.
15. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың жұмысқа қабілеттілігі мен зейіннің бұзылыстарын алдын алу үшін қолданылады:
1) зияткерлік жүктемені мөлшерлеу;
2) қызмет түрлерін ауыстыруды жоспарлау;
3) сабақ кезінде қимыл-қозғалыс жаттығуларын және арнайы релаксациялық жаттығуларды жоспарлау;
4) сабақ барысында бұзылудың немесе аурудың сипатын ескере отырып, материалды ұсынудың арнайы әдістері мен тәсілдері.
16. Сабақты жоспарлау және өткізу кезінде оқытудың желілік-концентрлік принципіне сүйенген жөн, бұл балалардың жаңа тәжірибесін бұрын өткендерімен байланыстыруды көздейді, оқытудың әрбір кезеңінде әрекеттің бұрынғы бағыты неғұрлым жоғары деңгейінде зерделенеді.
17. Оқытуда келесі түзете-дамыту мен ойын тәсілдері қолданылады:
1) дидактикалық ойындар;
2) психогимнастикалық;
3) релаксация;
4) қол саусақтарына арналған жаттығулар;
5) өз - өзіне массаж жасау;
6) көзге арналған жаттығулар;
7) тыныс алу жаттығулары;
8) сергіту сәті;
9) логопедиялық жаттығулар;
10) артикуляциялық жаттығулар.
18. Қазақ тілі сабақтарында ауызша және жазбаша сөйлеуді түзету білім алушылардың сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін қамтитын негізгі принцип ретінде қарастырылады.

19. Коррекция речи обучающихся включает:
1) усовершенствование звукопроизношения и культуры речи;
2) обогащение, уточнение и активизацию словарного запаса;
3) формирование грамматического строя речи;
4) заучивание наизусть стихотворений, скороговорок, загадок, поговорок, детских песен;
5) развитие диалогической и монологической речи;
6) коррекцию произношения;
7) соблюдение правильного ударения, интонации, выразительности речи.
20. Замедленность и несформированность двигательных навыков и умений обучающихся компенсируются с помощью технических средств, применяемых для оптимизации процесса письма:
1) увеличенные в размерах ручки и специальные накладки к ним, позволяющие удерживать ручку и манипулировать ею;
2) утяжеленные ручки, снижающие проявления тремора при письме;
3) специальные магниты и кнопки для крепления тетради на столе.
21. Оборудование для организации работы по предмету "Казахский язык":
1) доступ к Интернету;
2) оргтехника: интерактивная доска/проектор/экран; компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер; наушники, веб-камера; диктофоны/микрофоны; цифровой фотоаппарат;
3) меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты; шкафы для хранения и демонстрации работ обучающихся;
4) литература: книги с иллюстрациями, сборники стихов, современные рассказы, классические сказки, мифы, легенды, приключения; журналы, газеты, фильмы;
5) справочники: толковый, словообразовательный, орфографический словари, словари синонимов, антонимов, фразеологизмов, этимологический словарь, справочники по грамматике;
6) наглядный материал: иллюстрации, таблицы; дидактический и раздаточный материал;
7) демонстрационный материал для учителя.
22. Создание условий для обучения предполагает оборудование классов специальной мебелью: удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
23. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2- сынып-аптасына 4 сағат, оқу жылында-136 сағатты;
2) 3- сынып-аптасына 4 сағат, оқу жылында-136 сағатты;
3) 4- сынып-аптасына 4 сағат, оқу жылында-136 сағатты құрайды.
24. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі;
2) "Оқылым" бөлімі;
3) "Жазылым" бөлімі.
25. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі сөйлеу бірліктерін түсіну (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін);
2) ақпарат/хабарлама мазмұнын түсіну;
3) ақпарат/хабарлама тақырыбын және негізгі ойын анықтау;

19. Білім алушылардың сөйлеу тілін түзету жұмысы:
1) дыбыс шығару және сөйлеу мәдениетін жетілдіруді;
2) сөздік қорын байыту және нақтылауды;
3) сөйлеу тілінің грамматикалық құрылымын қалыптастыруды;
4) өлеңдерді, жаңылтпаштарды, жұмбақтарды, мақал-мәтелдерді, балалар әндерін жатқа оқытуды;
5) диалогтік және монологтік сөйлеу тілін дамытуды;
6) дыбыс айтуын түзетуді;
7) сөйлеу екпінін, мәнерлілігін дұрыс сақтауды қамтиды.
20. Білім алушылардың қозғалыс дағдылары мен біліктерінің баяулығы мен жетік қалыптаспауын есепке алып, жазу процесін оңтайландыру үшін пайдаланатын техникалық құралдар:
1) арнайы үлкейтілген қалам және оны ұстап тұруда, манипуляцияларды жасауға мүмкіндік беретін арнайы жапсырмалар;
2) жазу кезінде тремордың болуын төмендететін арнайы салмағы бар қаламдар;
3) үстел бетіне дәптерді бекіту үшін арнайы магниттер мен түймелер.
21. "Қазақ тілі" пәні бойынша жұмысты ұйымдастыру үшін жабдықтар:
1) интернетке кіру мүмкіндігі;
2) ұйымдастырушы техникасы: интерактивті тақта/проектор/экран; компьютерлер немесе ноутбуктер, принтер, сканер; құлаққаптар, веб-камера; диктофондар/микрофондар; сандық фотоаппарат;
3) бор тақтасы; маркерлік жылжымалы тақта; кішкентай маркерлік тақталар; флипчарттар; оқушылардың жұмыстарын сақтауға және көрсетуге арналған шкафтар;
4) әдебиет: иллюстрациялары бар кітаптар, өлеңдер жинақтары, заманауи әңгімелер, классикалық ертегілер, аңыздар, оқиғалар; журналдар, газеттер, фильмдер;
5) анықтамалықтар: түсіндірме, сөзжасам, орфографиялық сөздіктер, синонимдер сөздіктер, антоним, фразеологизмдер, этимологиялық сөздіктер, грамматика бойынша анықтамалар;
6) көрнекі материал: иллюстрациялар, кестелер; дидактикалық және үлестірме материалдар;
7) мұғалім үшін демонстрациялық материал.
22. Оқыту үшін жағдай жасау сыныптарды арнайы жиһазбен жабдықтауды көздейді: бекіткіштері бар ыңғайлы тірек, биіктігі реттелетін және еңкіш үстелшелері бар арнайы үстелдер мен парталар.
3-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
23. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2- сынып-аптасына 4 сағат, оқу жылында-136 сағатты;
2) 3- сынып-аптасына 4 сағат, оқу жылында-136 сағатты;
3) 4- сынып-аптасына 4 сағат, оқу жылында-136 сағатты құрайды.
24. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Тыңдалым және айтылым" бөлімі;
2) "Оқылым" бөлімі;
3) "Жазылым" бөлімі.
25. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі сөйлеу бірліктерін түсіну (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін);
2) ақпарат/хабарлама мазмұнын түсіну;
3) ақпарат/хабарлама тақырыбын және негізгі ойын анықтау;

3. Задачи Программы:
1) формирование читательских интересов, эстетического чувства и художественного вкуса обучающихся, потребности в читательской деятельности;
2) формирование системы читательских и речевых умений;
3) формирование первоначальных литературоведческих и речеведческих знаний;
4) обучение приемам анализа художественных произведений разных жанров и приемам работы с произведениями разных стилей;
5) развитие творческих способностей;
6) расширение читательского кругозора, знакомство с лучшими произведениями национальной, классической, современной художественной и научно-познавательной литературы;
7) совершенствование полноценного навыка чтения (правильности, беглости, осознанности и выразительности);
8) формирование библиографических умений;
9) формирование гуманистического мировоззрения, интеллекта и духовного мира обучающихся, приобщение их к национальным и общечеловеческим ценностям, основанным на национальной идее "Мәңгілік ел".
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) совершенствование навыков связной устной речи;
2) развитие мелкой и артикуляционной моторики;
3) обогащение словарного запаса обучающихся, уточнение значений слов, преодоление аграмматизмов и недостатков произношения;
4) развитие слухового внимания и речеслуховой памяти;
5) развитие познавательной деятельности обучающихся, совершенствование мыслительных операций, формирование интеллектуальных, организационных умений;
6) коррекция и развитие способности регулировать и организовывать свою деятельность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы и принципы организации учебного процесса:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) принцип коррекционной направленности;
4) коммуникативный подход.
6. Деятельностный подход ориентирует личность обучающихся на организацию творческого труда как наиболее эффективное преобразование окружающего мира, принцип деятельности - заключается в том, что ученик, получая знания не в готовом виде, а, добывая их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, что способствует успешному формированию его способностей, общеучебных умений.
7. Индивидуально-дифференцированный подход к организации учебного процесса подразумевает деление обучающихся на группы: по степени обучаемости, самостоятельности, творчества, гибкости ума, запоминания, познавательной активности, по результатам диагностики уровня речевого развития.
8. Одним из основных принципов организации учебного процесса, определяющим систему и последовательность коррекционно-развивающего воздействия, является комплексный характер коррекционно-развивающей работы, предусматривающий постоянный учет взаимовлияния двигательных, психических и речевых нарушений.

3. Бағдарлама міндеттері:
1) білім алушылардың эстетикалық сезімдері мен көркем талғамын, оқырман қызметіне қажеттілігін қалыптастыру;
2) оқырман және сөйлеу біліктерінің жүйесін қалыптастыру;
3) бастапқы әдебиеттанушылық және сөйлеу білімін қалыптастыру;
4) әр түрлі жанрдағы көркем шығармаларды талдау тәсілдерін және әр түрлі стильдегі туындылармен жұмыс істеу тәсілдерін меңгерту;
5) шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) оқырман ой-өрісін кеңейту, ұлттық, классикалық және қазіргі заманғы көркем, ғылыми-танымдық әдебиеттің үздік шығармаларымен танысу;
7) оқу дағдысын жетілдіру (дұрыс, еркін, саналы және мәнерлі);
8) библиографиялық іскерлікті қалыптастыру;
9) білім алушылардың гуманистік дүниетанымын, интеллекті мен рухани әлемін қалыптастыру, оларды "Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарға тарту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) байланысқан ауызша сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
2) ұсақ және артикуляциялық моториканы дамыту;
3) білім алушылардың сөздік қорын байыту, сөздердің мәндерін нақтылау, аграмматизмдер мен айтылу кемшіліктерін жою;
4) есту зейінін және сөйлеу қабілетін дамыту;
5) білім алушылардың танымдық қызметін дамыту, ойлау операцияларын жетілдіру, зияткерлік, ұйымдастырушылық іскерлікті қалыптастыру;
6) өз қызметін реттеу және ұйымдастыру қабілетін түзету және дамыту.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер мен қағидалар:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) түзету бағыты қағидасы;
4) коммуникативтік тәсіл.
6. Іс-әрекеттік тәсіл - білім алушылардың тұлғасын қоршаған ортаны неғұрлым тиімді қайта құру ретінде шығармашылық еңбекті ұйымдастыруға бағыттайды. Іс-әрекет принципі-білім алушының білімін дайын емес, өзін-өзі тексере отырып, өзінің оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын түсінеді, бұл оның қабілетін, жалпы оқу іскерлігін табысты қалыптастыруға ықпал етеді.
7. Жеке-сараланған тәсіл оқу процесін ұйымдастыруда білім алушыларды топтарға бөлуді қарастырады: оқыту дәрежесі бойынша, ақыл-ой төзімділігі бойынша, дербестігі, шығармашылығы бойынша, ақыл-ой икемділігі бойынша, есте сақтауы, танымдық белсенділігі бойынша, сөйлеу дамуының деңгейі бойынша.
8. Оқу процесін ұйымдастырудың негізгі принциптерінің бірі, түзету-дамытушылық әсер ету жүйесі мен реттілігін анықтайтын, қимыл-қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарын тұрақты есепке алуды қарастыратын түзету-дамыту жұмысының кешенді сипаты болып табылады.

9. Коррекция устной и письменной речи на уроках литературного чтения рассматривается как основополагающий принцип, который пронизывает все виды речевой деятельности обучающихся. Коррекция речи включает:
1) усовершенствование звукопроизношения и культуры речи;
2) обогащение, уточнение и активизацию словарного запаса;
3) формирование грамматического строя речи;
4) заучивание наизусть стихотворений, скороговорок, загадок, поговорок, детских песен;
5) развитие диалогической и монологической речи;
6) коррекцию произношения и соблюдение правильного ударения, интонации, выразительности речи.
10. С целью профилактики нарушений внимания и работоспособности планируется:
1) дозирование интеллектуальной нагрузки;
2) смена видов деятельности;
3) двигательные разминки и специальные релаксационные упражнения;
4) использование на уроках специальных методик и приемов предъявления материала с учетом характера нарушения или заболевания.
11. При планировании и проведении уроков опираться на линейно-концентрический принцип обучения, предполагающий изучение нового на прошлом опыте, на каждом этапе обучения изучаются одни и те же направления деятельности, но на более высоком уровне.
12. Коммуникативный подход в обучении – это правильная передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей, результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка, путем передачи мысли и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения.
13. Коммуникативная, речевая направленность планируется на каждом уроке: доказывать, аргументировать свое суждение, объяснять, комментировать, обобщать сказанное, вступать в диалог.
14. Используются следующие методы и приемы, способствующих формированию сознательного чтения:
1) знакомство с натуральными объектами;
2) наблюдения и практические работы;
3) экскурсии;
4) словарная работа;
5) вычленение из текста ориентирующих слов.
15. Для сознательного восприятия текста используют разные виды чтения: по темпу чтения, по способу чтения (вслух/про себя, индивидуальное/хоровое), по целевой направленности (ознакомительное, просмотровое, изучающее, поисковое).
16. Задания, развивающие навыки слушания и говорения по предмету "Литературное чтение":
1) выявление из прослушанного текста информации в соответствии с поставленной целью;
2) постановка вопросов на основе прослушанного текста;
3) словесное рисование портретов героев произведения;
4) построение высказываний в устной форме на знакомые темы и темы, которые интересуют обучающихся;

9. Әдебиеттік оқу сабақтарында ауызша және жазбаша сөйлеуді түзету -білім алушылардың сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін қамтитын негізгі принцип ретінде қарастырылады. Сөйлеу тілін түзету:
1) дыбыс айтуды және сөйлеу мәдениетін жетілдіру;
2) сөздік қорын байыту, нақтылау және жандандыру;
3) сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру;
4) өлеңдерді, жаңылтпашаларды, жұмбақтарды, мақал-мәтелдерді, балалар әндерін жатқа оқу;
5) диалогтық және монологиялық сөйлеуді дамыту;
6) дыбысты түзету және дұрыс екпін, интонация, сөйлеу мәнерлілігін сақтау қамтиды.
10. Зейін және жұмысқа қабілеттілік кемшіліктерінің пайда болуын алдын алу үшін мыналар жоспарланады:
1) зияткерлік жүктемені мөлшерлеуді;
2) қызмет түрлерін ауыстыруды;
3) қимыл-қозғалыс және арнайы релаксациялық жаттығуларды;
4) сабақта бұзылудың немесе аурудың сипатын ескере отырып, материалды ұсынудың арнайы әдістері мен тәсілдерін қолдануды.
11. Сабақты жоспарлау және өткізу кезінде оқытудың желілік-концентрлік принципіне сүйенген жөн, бұл балалардың жаңа тәжірибесін бұрын өткендерімен байланыстыруды көздейді, оқытудың әрбір кезеңінде әрекеттің бұрынғы бағыты, бірақ неғұрлым жоғары деңгейінде зерделенеді.
12. Оқытудағы коммуникативтік тәсіл - бұл ақпаратты дұрыс беру және хабарлау, екі немесе одан да көп адамның тілдік өзара іс-қимылы процесінде білім, білік және дағды алмасуы, коммуникативтік тәсілдің нәтижесі - тіл арқылы, ой жеткізу және қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара іс-әрекет процесінде идеялармен алмасу арқылы қарым-қатынасты жүзеге асыру қабілеті болып табылады
13. Коммуникативтік сөйлеу бағыты әр сабақта жоспарланады: өз пікірін дәлелдеу, түсіндіру, түсініктеме беру, айтылғанды жалпылау, диалогқа түсу.
14. Саналы оқуды қалыптастыруға ықпал ететін келесі әдістер мен тәсілдер қолданылады:
1) табиғи объектілермен танысу;
2) бақылау және практикалық жұмыстар;
3) экскурсиялар;
4) сөздік жұмыс;
5) мәтіннен бағдарлаушы сөздерді алып тастау.
15. Мәтінді саналы қабылдау үшін оқудың әртүрлі түрлері қолданылады: оқу қарқыны бойынша, оқу тәсілі бойынша (дауыстап/ өзі туралы, жеке/ хормен), мақсатты бағыты бойынша (таныстыру, қарау, зерттеу, іздеу).
16. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша тыңдалым және айтылым дағдыларын дамытатын тапсырмалар:
1) қойылған мақсатқа сәйкес тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтау;
2) тыңдалған мәтін негізінде сұрақтар қою;
3) туындының кейіпкерлерінің портреттеріне сөздік сурет салу;
4) білім алушыларды қызықтыратын белгілі тақырыптар мен тақырыптарға ауызша түрде пікір жазу;

5) интервьюирование по заранее составленным вопросам и составление устных отчетов по полученным в процессе интервью ответам;
6) дискутирование на запланированные темы с целью изложения своих обоснованных идей в устной форме, аргументация своей точки зрения;
7) обсуждение темы с учетом разных точек зрения, различение мнения и факта, обсуждение спорных тем, оценка различных источников информации, предоставление информации, понятной другим;
8) составление диалога на заданную тему;
9) пересказывание знакомых историй, рассказывание сказок; чтение стихотворений наизусть.
17. Задания по чтению в содержании предмета "Литературное чтение":
1) обзор книги (письменный, устный);
2) прогнозирование развития событий по началу/концу текста или по заголовку;
3) работа с интернет-ресурсам (подготовка презентаций, проспектов);
4) работа с литературой (поиск информации на заданную или интересующую учащихся тему, для подготовки вопросов и ответов для интервью);
5) использование различных видов чтения: ознакомительное чтение, поисковое чтение, чтение для нахождения информации, ролевое чтение, чтение для удовольствия и чтение для высказывания точки зрения;
6) работа с текстами (инсценирование, чтение по ролям, создание диафильма/мультфильма).
18. Задания по письму в содержании предмета "Литературное чтение":
1) подробное, краткое, выборочное и сжатое изложение содержания прослушанного или прочитанного текста, описание личных впечатлений о фильме, книге;
2) составление "линии эмоций" персонажа в произведении;
3) написание текстов разных стилей и жанров по образцу и самостоятельно;
4) написание начала/середины/концовки текста;
5) предоставление информации в форме рисунков и диаграмм;
6) написание небольшого сообщения/статьи в газету;
7) написание альтернативного окончания к известной истории;
8) подготовка вопросов для интервью;
9) составление текста, по опорным словам, плану;
10) письмо по памяти;
11) корректирование собственных текстов.
19. Технологии обучения, методы и формы работы при обучении:
1) развивающее обучение, предполагающее взаимодействие педагога и обучающихся на основе коллективно-распределительной деятельности, поиске различных способов решения учебных задач посредством организации учебного диалога в исследовательской и поисковой деятельности обучающихся;
2) проблемное обучение, связана с самостоятельным поиском и открытиями обучающимися тех или иных истин. Проблемное обучение учит мыслить самостоятельно, творчески, формирует элементарные навыки исследовательской деятельности;
3) теория решения изобретательских задач учит решать проблемы, находить противоречия, мыслить;

5) алдын ала жасалған мәселелер бойынша сұхбат жүргізу және сұхбат барысында алынған жауаптар бойынша ауызша есептер жасау;
6) өзінің негізделген идеяларын ауызша түрде баяндау мақсатында жоспарланған тақырыптарға диспутациялау, өз көзқарасын дәлелдеу;
7) тақырыпты әр түрлі көзқарастарды ескере отырып талқылау, пікір мен фактіні ажырату, даулы тақырыптарды талқылау, әр түрлі ақпарат көздерін бағалау, басқаларға түсінікті ақпарат беру;
8) берілген тақырыпқа диалог құру;
9) таныс тарихты қайта жазу, ертегілер айту; өлең оқу, жатқа айту.
17. "Әдебиеттік оқу" пәнінен оқылым мазмұны бойынша тапсырмалар:
1) кітапқа шолу (жазбаша, ауызша);
2) мәтіннің басында/соңында немесе тақырыбы бойынша оқиғалардың дамуын болжау;
3) интернет-ресурстармен жұмыс (презентациялар, проспектілер дайындау);
4) әдебиетпен жұмыс (сұрақтарға жауап дайындау үшін оқушыларға берілген немесе қызықтыратын тақырыпқа ақпарат іздеу);
5) әр түрлі оқу түрлерін пайдалану: танысу оқу, іздеу оқу, ақпаратты табу үшін оқу, рөлдік оқу, рахат үшін оқу және пікір айту үшін оқу;
6) мәтіндермен жұмыс (сахналау, рөлдер бойынша оқу, диафильма/мультфильм жасау).
18. "Әдебиеттік оқу" пәнінің мазмұны бойынша жазылым тапсырмалары:
1) тыңдалған немесе оқылған мәтіннің толық, қысқаша, таңдамалы және сараланған мазмұнын, фильм, кітап туралы жеке әсерлерді сипаттау;
2) шығармадағы кейіпкердің "эмоциялар желісін" құрастыру;
3) түрлі стильдер мен жанрлардың мәтіндерін үлгі бойынша және өз бетінше жазу;
4) мәтіннің басы/ортасы/соңы;
5) суреттер мен диаграммалар түрінде ақпарат беру;
6) газетке шағын хабарлама/мақала жазу;
7) белгілі тарихқа балама аяқтап жазу;
8) сұхбат үшін сұрақтар дайындау;
9) тірек сөздер, жоспар бойынша мәтін жасау;
10) еске сақтап жазу;
11) өз мәтіндерін түзету.
19. Оқыту технологиясы, оқыту кезіндегі жұмыс түрлері мен әдістері:
1) ұжымдық-тарату қызметі негізінде педагог пен білім алушылардың өзара іс-қимылын, білім алушылардың зерттеу және іздестіру қызметінде оқу диалогын ұйымдастыру арқылы оқу міндеттерін шешудің әртүрлі тәсілдерін іздестіруді көздейтін дамыта оқыту;
2) проблемалық оқыту білім алушылардың белгілі бір шындықты өз бетінше іздестіруіне және ашуына байланысты. Проблемалық оқыту өз бетінше, шығармашылықпен ойлауға үйретеді, зерттеу қызметінің қарапайым дағдыларын қалыптастырады;
3) өнертапқыштық міндеттерді шешу теориясы мәселелерді шешуге, қайшылықтарды табуға, ойлауға үйретеді;

4) проектная технология создает условия, при которых обучающиеся: самостоятельно и охотно приобретают недостающие знания из разных источников; учатся пользоваться приобретенными знаниями для решения познавательных и практических задач; приобретают коммуникативные умения, работая в различных группах; развивают у себя исследовательские умения; развивают системное мышление;
5) технология критического мышления направлена на то, чтобы заинтересовать ученика, пробудить в нем исследовательскую, творческую активность, задействовать имеющиеся знания, затем - представить условия для осмысления нового материала и помочь ему творчески переработать и обобщить полученные знания;
6) информационно-коммуникативные технологии: обучающийся учится владеть информацией, уметь ею пользоваться, выбирать из нее необходимое для принятия решения, работать со всеми видами информации.
20. Использование возможностей современных развивающих технологий обеспечивает формирование базовых компетентностей современного ученика:
1) информационной (умение искать, анализировать, преобразовывать, применять информацию для решения проблем);
2) коммуникативной (умение эффективно сотрудничать с другими людьми);
3) самоорганизации (умение ставить цели, планировать, ответственно относиться к здоровью, полноценно использовать личностные ресурсы);
4) самообразования (готовность конструировать и осуществлять собственную образовательную траекторию на протяжении всей жизни, обеспечивая успешность и конкурентоспособность).
21. Оборудование для организации работы по предмету "Литературное чтение":
1) оргтехника: интерактивная доска/проектор/экран; компьютеры или ноутбуки, принтер, сканер; наушники, веб-камера; диктофоны/микрофоны; цифровой фотоаппарат;
2) меловая доска; маркерная передвижная доска; маленькие маркерные доски; флипчарты;
3) шкафы для хранения и демонстрации работ учащихся;
4) канцтовары: цветная бумага; фломастеры; цветные карандаши; маркеры;
5) литература: книги с иллюстрациями, сборники стихов, современные рассказы, классические сказки, мифы, легенды, приключения; журналы, газеты, фильмы;
6) справочники: толковый, словообразовательный, орфографический словари, словари синонимов, антонимов, фразеологизмов, этимологический словарь, справочники по грамматике;
7) наглядный материал: иллюстрации, таблицы; дидактический и раздаточный материал;
8) демонстрационный материал для учителя; куклы (для постановок);
9) театральные костюмы, декорации для импровизации.
22. Создание условий для обучения предполагает оборудование классов специализированной мебелью. Удобная опора с фиксирующими креплениями, специальные столы и парты с регулируемой высотой и наклоном столешницы.

4) жобалау технологиясын білім алушылар мынадай жағдайларда жасайды: әр түрлі көздерден жетіспейтін білімді өз бетінше және ықыласпен иеленеді; танымдық және практикалық міндеттерді шешу үшін алған білімді пайдалануды үйренеді; әртүрлі топтарда жұмыс істей отырып, коммуникативтік біліктерді игереді; зерттеу біліктерін дамытады; жүйелі ойлауды дамытады;
5) сын тұрғысынан ойлау технологиясы оқушының қызығушылығын оятуға, зерттеу, шығармашылық белсенділікті оятуға, қолда бар білімді іске қосуға, одан кейін - жаңа материалды ұғыну үшін жағдай жасауға және алған білімдерін шығармашылықпен қайта өңдеуге және жинақтауға көмектеседі;
6) ақпараттық-коммуникативтік технологиялар: білім алушы ақпаратты меңгеруді, оны пайдалана алуды, шешім қабылдау үшін қажетті таңдауды, ақпараттың барлық түрлерімен жұмыс істеуді үйренеді.
20. Заманауи дамытушы технологиялардың мүмкіндіктерін пайдалану заманауи білім алушының базалық құзыреттілігін қалыптастыруды қамтамасыз етеді:
1) ақпараттық (ақпаратты іздеу, талдау, түрлендіру, проблемаларды шешу үшін қолдану);
2) коммуникативтік (басқа адамдармен тиімді ынтымақтастық жасай білу);
3) өзін-өзі ұйымдастыру (мақсат қоя білу, жоспарлау, денсаулыққа жауапкершілікпен қарау, тұлғалық ресурстарды толыққанды пайдалану);
4) өздігінен білім алу (табысты және бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ете отырып, өмір бойы өзінің білім беру траекториясын құрастыруға және жүзеге асыруға дайын болу).
21. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша жұмысты ұйымдастыруға арналған жабдықтар:
1) ұйымдастыру техникасы: интерактивті тақта/проектор/экран; компьютерлер немесе ноутбуктер, принтер, сканер; құлаққаптар, веб-камера; диктофондар / микрофондар; сандық фотоаппарат;
2) бор тақтасы; маркерлік жылжымалы тақта; шағын маркерлік тақта; флипчарттар;
3) оқушылардың жұмыстарын сақтауға және көрсетуге арналған шкафтар;
4) кеңсе тауарлары: түрлі-түсті қағаз; фломастерлер; түрлі-түсті қарындаштар; маркерлер;
5) әдебиет: иллюстрациялары бар кітаптар, өлеңдер жинақтары, заманауи әңгімелер, классикалық ертегілер, аңыздар, оқиғалар; журналдар, газеттер, фильмдер;
6) анықтамалықтар: түсіндірме, сөзжасам, орфографиялық сөздіктер, синоним сөздіктер, антоним, фразеологизмдер, этимологиялық сөздіктер, грамматика бойынша анықтамалар;
7) көрнекі материал: иллюстрациялар, кестелер; дидактикалық және үлестірме материалдар;
8) мұғалім үшін демонстрациялық материал; қуыршақтар (қойылымға арналған);
9) театр костюмдері, импровизацияға арналған декорациялар.
22. Оқыту үшін жағдай жасау сыныптарды арнайы жиһазбен жабдықтауды көздейді. Бекіткіштері бар ыңғайлы тірек, биіктігі реттелетін және үстелшенің еңісі бар арнайы үстелдер мен парталар.

3.1 Шығарманың жоспарын құру
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу
4.​3.​2.​1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу
3.3 Шығармашылық жұмыстарды түрлі формада ұсыну
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3. 4 Қатені табу және түзету
4.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету
Приложение 585
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Литературное чтение" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 585 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Литературное чтение" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 2-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством, ввести обучающегося в мир художественной литературы, приобщая его к духовному опыту человечества.
3. Задачи Программы:
1) создание благоприятных условий для формирования читательских интересов, эстетического чувства и художественного вкуса обучающихся, их потребности в читательской деятельности;
2) формирование системы читательских и речевых умений;
3) формирование первоначальных литературоведческих и речеведческих знаний;
4) обучение приемам анализа художественных произведений разных жанров и приемам работы с произведениями разных стилей;
5) развитие творческих способностей;
6) расширение читательского кругозора, знакомство с лучшими произведениями классической и современной художественной и научно-познавательной литературы;
7) совершенствование полноценного навыка чтения (правильности, беглости, осознанности и выразительности);
8) формирование библиографических умений;

3.1 Шығарманың жоспарын құру
4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу
4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу,өлең (төрт жолды) жазу
3.3 Шығармашылық жұмыстарды түрлі формада ұсыну
4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3. 4 Қатені табу және түзету
4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
585 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Әдебиеттік оқу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 2-4 сыныптары үшін "Әдебиеттік оқу" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - баланың жеке тұлғасын сөз өнері арқылы дамытуға ықпал ету, өнермен қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу, білім алушыны көркем әдебиет әлеміне тарту, оны адамзаттың рухани тәжірибесіне айналдыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) білім алушылардың эстетикалық сезімдері мен көркем талғамын, олардың оқырман қызметіне қажеттілігін қалыптастыру үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) оқырман және сөйлеу біліктерінің жүйесін қалыптастыру;
3) бастапқы әдебиеттанушылық және сөйлеу білімін қалыптастыру;
4) әр түрлі жанрдағы көркем шығармаларды талдау тәсілдерін және әр түрлі стильдегі туындылармен жұмыс істеу тәсілдерін меңгерту;
5) шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) оқырман ой-өрісін кеңейту, классикалық және қазіргі заманғы көркем және ғылыми-танымдық әдебиеттің үздік шығармаларымен танысу;
7) толық оқу дағдысын жетілдіру (дұрыс, еркін, саналы және мәнерлі);
8) библиографиялық іскерлікті қалыптастыру;

9) формирование гуманистического мировоззрения, интеллекта и духовного мира обучающихся, приобщение их к национальным и общечеловеческим ценностям, основанным на национальной идее "Мәңгілік ел".
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) совершенствование навыков связной устной речи;
2) развитие мелкой и артикуляционной моторики;
3) обогащение словарного запаса обучающихся, уточнение значений слов, преодоление аграмматизмов и недостатков произношения;
4) развитие слухового внимания и речеслуховой памяти;
5) развитие познавательной деятельности обучающихся, совершенствование мыслительных операций, формирование интеллектуальных, организационных умений;
6) коррекция и развитие способности регулировать и организовывать свою деятельность.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы и принципы организации учебного процесса:
1) деятельностный подход;
2) индивидуально-дифференцированный подход;
3) принцип коррекционной направленности;
4) коммуникативный подход.
6. Деятельностный подход ориентирует личность обучающихся на организацию творческого труда как наиболее эффективное преобразование окружающего мира. Принцип деятельности - заключается в том, что ученик, получая знания не в готовом виде, а, добывая их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, что способствует успешному формированию его способностей, общеучебных умений.
7. Индивидуально-дифференцированный подход к организации учебного процесса подразумевает деление на группы: по степени обучаемости, самостоятельности, творчества, гибкости ума, запоминания, познавательной активности, по результатам диагностики уровня речевого развития.
8. Одним из основных принципов организации учебного процесса, определяющим систему и последовательность коррекционно-развивающего воздействия, является комплексный характер коррекционно-развивающей работы, предусматривающий постоянный учет взаимовлияния двигательных, психических и речевых нарушений.
9. Коррекция устной и письменной речи на уроках литературного чтения рассматривается как основополагающий принцип, который пронизывает все виды речевой деятельности обучающихся. Коррекция речи включает:
1) усовершенствование звукопроизношения и культуры речи;
2) обогащение, уточнение и активизацию словарного запаса;
3) формирование грамматического строя речи;
4) заучивание наизусть стихотворений, скороговорок, загадок, поговорок, детских песен;
5) развитие диалогической и монологической речи;
6) коррекцию произношения и соблюдение правильного ударения, интонации, выразительности речи.

9) білім алушылардың гуманистік дүниетанымын, интеллекті мен рухани әлемін қалыптастыру, оларды "Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарға тарту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) байланысқан ауызша сөйлеу дағдыларын жетілдіру;
2) ұсақ және артикуляциялық моториканы дамыту;
3) білім алушылардың сөздік қорын байыту, сөздердің мәндерін нақтылау, аграмматизмдер мен айтылу кемшіліктерін жою;
4) есту зейінін және сөйлеу қабілетін дамыту;
5) білім алушылардың танымдық қызметін дамыту, ойлау операцияларын жетілдіру, зияткерлік, ұйымдастырушылық іскерлікті қалыптастыру;
6) өз қызметін реттеу және ұйымдастыру қабілетін түзету және дамыту.
2-тарау. Оқыту процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері мен қағидасы:
1) іс-әрекет тәсілі;
2) жеке-сараланған тәсіл;
3) түзету бағыты қағидасы;
4) коммуникативтік тәсіл.
6. Іс-әрекеттік тәсіл - білім алушылардың тұлғасын қоршаған ортаны неғұрлым тиімді қайта құру ретінде шығармашылық еңбекті ұйымдастыруға бағыттайды. Іс-әрекет принципі-білім алушының білімін дайын емес, өзін-өзі тексере отырып, өзінің оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын түсінеді, бұл оның қабілетін, жалпы оқу іскерлігін табысты қалыптастыруға ықпал етеді.
7. Жеке-сараланған тәсіл оқу үдерісін ұйымдастыруда білім алушыларды топтарға бөлуді қарастырады: оқыту дәрежесі бойынша, ақыл-ой төзімділігі бойынша, дербестігі, шығармашылығы бойынша, ақыл-ой икемділігі бойынша, есте сақтауы, танымдық белсенділігі бойынша, сөйлеу дамуының деңгейі бойынша.
8. Оқу процесін ұйымдастырудың негізгі қағидасының бірі, түзету-дамытушылық әсер ету жүйесі мен реттілігін анықтайтын, қимыл-қозғалыс, психикалық және сөйлеу бұзылыстарын тұрақты есепке алуды қарастыратын түзету-дамыту жұмысының кешенді сипаты болып табылады.
9. Әдебиеттік оқу сабақтарында ауызша және жазбаша сөйлеуді түзету -білім алушылардың сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін қамтитын негізгі принцип ретінде қарастырылады.Сөйлеу тілін түзетуге кіреді:
1) дыбыс айтуды және сөйлеу мәдениетін жетілдіру;
2) сөздік қорын байыту, нақтылау және жандандыру;
3) сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру;
4) өлеңдерді, жаңылтпашаларды, жұмбақтарды, мақал-мәтелдерді, балалар әндерін жатқа оқу;
5) диалогтық және монологиялық сөйлеуді дамыту;
6) дыбысты түзету және дұрыс екпін, интонация, сөйлеу мәнерлілігін сақтау.

4.​2.​9.​1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно- следственных связей
2.11 Проявление читательского интереса
4.​2.​11.​1 осуществлять выбор книги в библиотеке (или в контролируемом Интернете) по заданной тематике или по собственному желанию;
4.​2.​11.​2 вести список прочитанных книг с целью использования его в учебной и вне учебной деятельности, в том числе для планирования своего круга чтения;
4.​2.​11.​3 осознавать себя как грамотного читателя, способного к творческой деятельности
3. Письмо
3.3 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.​3.​3.​1 писать творческие работы в форме проспекта/ презентации/ интервью/ отзыва/ заметки/ объявления/ проекта/постера;
3.4 Нахождение и исправление ошибок
4.​3.​4.​1 исправлять лексические, стилистические (с помощью учителя), орфографические и пунктуационные ошибки
Приложение 586
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с нерусским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 586 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование и развитие навыков устной и письменной речи, умение выражать свои мысли нарусском языке.
3. Задачи Программы:
1) развивать виды речевой деятельности: слушание, говорение, чтение и письмо;
2) формировать знания об единице языка, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать навыки поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
4) обогащать словарный запас обучающихся коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
5) формировать и развивать навыки использования информационно- коммуникационных и компьютерных технологий при изучении русского языка.

4.2.9.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно- следственных связей
2.11 Проявление читательского интереса
4.2.11.1 осуществлять выбор книги в библиотеке (или в контролируемом Интернете) по заданной тематике или по собственному желанию;
4.2.11.2 вести список прочитанных книг с целью использования его в учебной и вне учебной деятельности, в том числе для планирования своего круга чтения;
4.2.11.3 осознавать себя как грамотного читателя, способного к творческой деятельности
3. Письмо
3.3 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.3.3.1 писать творческие работы в форме проспекта/ презентации/ интервью/ отзыва/ заметки/ объявления/ проекта/постера;
3.4 Нахождение и исправление ошибок
4.3.4.1 исправлять лексические, стилистические (с помощью учителя), орфографические и пунктуационные ошибки
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
586 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – оқушылардың ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын дамыту, өз ойларын орыс тілінде жеткізе білуге үйрету.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) сөйлеу дағдыларын дамыту: тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым;
2) орыс тілінің әдеби тіл нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік тұрғыдан сөйлемдерді дұрыс құрастыру дағдыларын қалыптастыру;
3) оқылған ақпарат бойынша іздене отырып, зерттей білу қабілеттерін қалыптастыру, диалог, монолог құрастыру дағдыларын дамыту;
4) білім алушылардың сөздік қорын орыс тілінің коммуникативтік-актуальді лексикасы мен фразеологиясын оқытып, байыту;
5) орыс тілін оқытуда ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды қолдану арқылы танымдық дағдыларын дамыту.

4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) формировать пространственные представления с учетом специфики обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
2) формировать правильное произношение, развивать фонематический слух и восприятие; развивать монологическую и диалогическую речи, развивать лексико-грамматические средства языка с учетом речевых нарушений;
3) развивать связную речь (точность и разнообразие лексики, внятность и выразительность речи) с учетом речевых и двигательных нарушений;
4) развивать мелкую моторику.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. В процессе обучения русскому языку используют следующие технологии и методы обучения:
1) коррекционно-развивающее обучение по развитию речи и мелкой моторики;
2) индивидуализация обучения, способствующая учету особенностей развития познавательных процессов обучающихся и их возможностей;
3) применение ритмико-артикуляционных коррекционных упражнений при правильном произношении, учении и овладении навыками устного общения, характерных для русского языка звуков и букв;
4) использование метода опроса, беседы с целью формирования навыков диалогической и монологической речи;
5) организация работы по развитию речи с целью пополнения и активизации словарного запаса;
6) использование метода объяснения: при толковании новых или непонятных слов, словосочетаний, предложений, объяснения новой темы;
7) практическое применение наглядных методов в целях развития зрительного восприятия, внимания, памяти;
8) использование практического подхода в развитии речевой и познавательной деятельности с помощью игр и игровых элементов;
9) мотивация, заинтересованное обучение (для повышения интереса обучающихся к учебе);
10) организация учебной деятельности обучающихся в индивидуальной, групповой и коллективной формах работы (обучащиеся учатся взаимному обучению, оцениванию друг друга, обмену мнениями);
11) дифференцированно-уровневое обучение (обучение в зависимости от уровня, возможности приема обучающихся);
12) развитие критического мышления посредством технологии развития творческого мышления обучающегося, обучение принятию решений;
13) обучение младших школьников систематическому изложению своих мыслей по модульной технологии.
6. Деятельностный подход предполагает активную познавательную деятельность обучающихся:самостоятельный поиск, интерпретация, анализ, обобщение и оценка различнных источников информации самим обучающимся.
7. Личностно-ориентированный подход способствует гармоничному формированию и всестороннему развитию личности обучающихся, их потенциальных возможностей.

4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың даму ерекшелігіне қарай кеңістікті бағдарлау қабілетін дамыту;
2) сөйлеу тілінің бұзылыстарын ескере отырып, тілдік лексикалық-грамматикалық құралдарды қолданып, фонематикалық естуі мен қабылдауын дамыту және монологтік, диалогтік сөйлеу әрекеттерін сөйлеу тілінде дұрыс қолдану;
3) сөйлеу тілі мен қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып байланыстырып сөйлеу тілін(сөздің нақтылығы, түсінікті болуы мен айқындылығы) дамыту;
4) ұсақ моториканы дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Орыс тіліне оқыту процесінде келесідей оқыту технологиясы мен әдістері қолданылады:
1) сөйлеу тілін және ұсақ моторикасын дамыту бойынша жеке түзете-дамыту жұмыстарын ұйымдастыру;
2) білім алушылардың танымдық, қабылдау қабілеттерінің ерекшелігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды кеңінен дифференциалды ықпал ете қолдану;
3) орыс тіліне тән дыбыстар мен әріптерді дұрыс айтуға, оқуға дағдыландыруда және ауызша қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгертуде ырғақтық-артикуляциялық түзету жаттығуларын қолдану;
4) диалогтік және монологтік сөйлеу дағдыларын қалыптастыру мақсатында сұрақ-жауап әдісін қолдану;
5) сөздік қорын дамыту мақсатында тіл дамыту жұмыстарын ұйымдастыру;
6) түсіндіру әдісін жаңа немесе мағынасы түсініксіз сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді, жаңа тақырыпты түсіндіруде қолдану;
7) көріп қабылдауын, зейінін, естіп қабылдауын дамыту мақсатында көрнекілік әдістерді практикалық бағытта қолдану;
8) сөйлеу тілі мен танымдық ерекшеліктерін дамытуда ойын элементтерін пайдалану; сөйлеу мен таным әрекеттерін түзете дамытуда практикалық әдісті пайдалану;
9) оқуға қызығушылығын арттыру мақсатында ынталандыру әдісін қолдану;
10) оқушылардың оқу әрекетін жеке, топтық және ұжымдық үлгіде ұйымдастыру (оқушылар бірін-бірі өзара оқытуға, бірін-бірі бағалауға, пікір алмасуға үйренеді;
11) дифференциялды деңгейлеп оқыту (қабылдау мүмкіндіктеріне қарай деңгейлеп оқыту);
12) сыни ойлауды дамыту технологиясы арқылы білім алушының шығармашылық ойлауының орын алуына мүмкіндік беру, шешім қабылдауға үйрету;
13) модульдік технология бойынша білім алушыларды өз ойларын жүйелі жеткізуге үйрету.
6. Білім алушылардың танымдық белсенділігін арттыруда өзіндік іздену, интерпретациялау, талдау, синтездеу және әр түрлі ақпарат көздерін бағалауда белсенді әдістері ұсынылады.
7. Тұлғалық бағдарлы оқу процесі білім алушылардың тұлғасын үйлесімді қалыптастыруға және жан-жақты дамытуға, олардың потенциалды мүмкіндіктеріне ықпал етеді.

8. В соответствии с коммуникативным подходом процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения, оценивания и анализ своих творческих работ и работы других в процессе индивидуальной и групповой деятельности.
9. Повышается эффективность обучения путем применения информационно-коммуникационных технологий (далее-ИКТ) в коррекции и развитии внимания, мышления, фонематического слуха, познавательных способностей, мелкой моторики пальцев рук, артикуляционной моторики, повышения творческой активности обучающихся.
10. В процессе обучения предмету "Русский язык" используются средства ИКТ:
1) инновационные методы и информационные технологии через онлайн уроки;
2) использование электронного учебника, электронных таблиц, комплектов видеофильмов (сказки, мультфильмы), комплектов аудиозаписей (СД-диски), сборников детских песен (аудиодиски);
3) коррекционные компьютерные языковые игры, развивающие игры (лото, домино, пирамида, мозаика);
4) использование звуковой информации, прослушивание;
5) применение специальных логопедических приборов делика, гоу-ток и специальные диски.
11. Технические средства для преподавания: персональный компьютер, электронные учебники, электронный проектор, электронная копировальная классная доска; аудиозаписи человеческого голоса, песен, музыки, звуков природы, телефильмы, кинофильмы, аудио- и видеозаписи.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
12. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
13. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Чтение";
4) раздел "Письмо";
5) раздел "Языковые нормы".
14. Раздел "Слушание" включает следующие подразделы:
1) формирование звукопроизношения;
2) использование приемов слушания;
3) понимание лексических значений слов и словосочетаний;
4) понимание содержания прослушанного текста;
5) определение главной и второстепенной информации;
6) понимание аудиовизуального материала;
15. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) пополнение словарного запаса;
2) построение высказывания на заданную тему;
3) участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм (диалог);

8. Оқыту процесі коммуникативтік дағдыларды қалыптастыруға, білім алушылардың шығармашылық еңбегін бағалауға және талдауға, сондай-ақ жеке және топтық іс-әрекеттерге қатысушылардың жұмысына ықпал ететін міндеттер қамтылады.
9. Білім алушылардың зейінін, ойлау, фонематикалық есту қабілетін, танымдық қабілеттерін, қол саусақтарының ұсақ моторикасын, артикуляциялық моторикасын түзете-дамытуда, шығармашылық белсенділігін арттырудаақпаратық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану тиімділігі артып отыр.
10. "Орыс тілі" пәнін оқыту процесінде қолданылатын қажетті АКТ құралдары:
1) онлайн сабақтар арқылы жаңашыл әдістер және ақпараттық технологиялар;
2) электрондық оқулықты, электрондық кестелерді, бейнефильмдер жиынтығын (ертегілер, мультфильмдер), аудиожазбалар жиынтығын (СД-дискілер), балаларға арналған әндер жинағын (аудиодискілер) пайдалану білім алушылардың танымдық белсенділігін арттырады;
3) компьютерлік тілдік түзету ойындары, дамыту ойындары (лото, домино, пирамида, мозаика) логикалық ойлау жүйесін дамытады;
4) есту, тыңдау ақпараттарды қолдану;
5) ұсақ моторикасын дамытуға арналған дидактикалық материалдар,логопедиялық арнайы делика, гоу-ток құралдары және арнайы дисктерді қолданады.
11. Оқытудың техникалық құралдары: дербес компьютер, электронды оқулықтар, электронды проектор, электрондық көшірме тақтасы; адам дауысының аудио жазбасы, әндер, музыка, табиғат дыбыстары, телефильмдер, деректі фильмдер, аудио және бейне жазбалар.
3-тарау. "Орыс тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
12. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
13. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Чтение";
4) раздел "Письмо";
5) раздел "Языковые нормы".
14. Раздел "Слушание" включает следующие подразделы:
1) формирование звукопроизношения;
2) использование приемов слушания;
3) понимание лексических значений слов и словосочетаний;
4) понимание содержания прослушанного текста;
5) определение главной и второстепенной информации;
6) понимание аудиовизуального материала;
15. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) пополнение словарного запаса;
2) построение высказывания на заданную тему;
3) участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм (диалог);

5.2 Соблюдение орфографических норм
4.​5.​2.​1 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
4.​5.​2.​2 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением с помощью учителя
Примечание: цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности.
Приложение 587
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 587 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование и развитие навыков устной и письменной речи, умение выражать свои мысли на казахском языке.
3. Задачи Программы:
1) развивать виды речевой деятельности: слушание, говорение, чтение и письмо;
2) формировать знания об единице языка, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами казахского языка;
3) формировать навыки поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
4) обогащать словарный запас обучающихся коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией казахского языка;
5) формировать и развивать навыки использования информационно- коммуникационных и компьютерных технологий при изучении казахского языка.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) формировать пространственные представления с учетом специфики обучающихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
2) формировать правильное произношение, развивать фонематический слух и восприятие; развивать монологическуюи диалогическую речи, развиватьлексико-грамматические средства языка с учетом речевых нарушений;
3) развивать связную речь (точность и разнообразие лексики, внятность и выразительность речи) с учетом речевых и двигательных нарушений;

5.2 Соблюдение орфографических норм
4.5.2.1 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
4.5.2.2 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением с помощью учителя
Примечание: цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
587 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама)"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – оқушылардың ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын дамыту, өз ойларын қазақ тілінде жеткізе білуге үйрету.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) сөйлеу дағдыларын дамыту: тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылым;
2) оқылған ақпарат бойынша іздене отырып зерттей білу қабілеттерін қалыптастыру, диалог, монолог құрастыру дағдыларын дамыту;
3) шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыра отырып, есте сақтау қабілетін, зейінін дамыту;
4) білім алушылардың сөздік қорын қазақ тілінің коммуникативтік-актуальді лексикасы мен фразеологиясын оқытып, байыту;
5) қазақ тілін оқытуда ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды қолдану арқылы танымдықдағдыларын дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың даму ерекшелігіне қарай кеңістікті бағдарлау қабілетін дамыту;
2) сөйлеу тілінің бұзылыстарын ескере отырып тілдік лексикалық-грамматикалық құралдарды қолданып, фонематикалық естуі мен қабылдауын дамыту және монологтік, диалогтік сөйлеу әрекеттерін сөйлеу тілінде дұрыс қолдану;
3) сөйлеу тілі мен қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып байланыстырып сөйлеу тілін (сөздің нақтылығы, түсінікті болуы мен айқындылығы) дамыту;

4.​5.​1.​4 мұғалімнің жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша және жазбаша тілде түзету жұмыстарында қолдану
4.​5.​1.​5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
4.​5.​1.​6 сөйлем түрлерін (хабарлы, сұраулы, лепті) бір түрден екінші түрге айналдыру
Орфоэпиялық және орфографиялық нормаларды сақтау
4.​5.​2.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді мұғалім көмегімен дұрыс жазу және айту
4.​5.​2.​2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын ескеріп айту және жазу
Приложение 588
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 588 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью Программы является формирование коммуникативной компетенции элементарного уровня (А1) в устной (слушание и говорение) и письменной (чтение и письмо) форме речевой активности, формирование специальных навыков с использованием английского языка, изучение культуры англоязычных стран.
3. Задачи Программы:
1) формировать отношение к иностранному языку, как способу межличностного и межкультурного общения через устную и письменную коммуникацию;
2) развивать систему языковых представлений, расширять языковые возможности и усваивать лексическое и грамматическое значение языковых конструкций;
3) преодолеть языковые и межкультурные барьеры и формировать мотивацию для развития новых коммуникативных и социальных навыков;
4) развивать личные качества учащихся, такие как: морально-ценностное ориентирование, эмоциональную и сенсорную сферы, познавательные способности;
5) привлекать учащихся в новый коммуникативный и социальный опыт через учебные игры, драматизации, фольклор, музыку, моделирование ситуаций, обсуждение возрастных проблем, учебное сотрудничество и проектную деятельность;
6) обучить универсальным познавательным стратегиям с использованием мультимедийного оборудования, образовательной информации в Интернете, символическое представление информации и обучающего сотрудничества.

4.5.1.4 мұғалімнің жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша және жазбаша тілде түзету жұмыстарында қолдану
4.5.1.5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
4.5.1.6 сөйлем түрлерін (хабарлы, сұраулы, лепті) бір түрден екінші түрге айналдыру
Орфоэпиялық және орфографиялық нормаларды сақтау
4.5.2.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді мұғалім көмегімен дұрыс жазу және айту
4.5.2.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын ескеріп айту және жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
588 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек - қозғалыс аппаратының бұзылымдары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5- бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарлама мақсаты - ауызша (тыңдалым және айтылым) және жазбаша (оқылым және жазылым) түрде қарапайым деңгейдегі (А1) коммуникативтік құзіретін қалыптастыру, ағылшын тілін қолданудағы арнайы дағдыларын қалыптастыру, ағылшын тіліндегі мемлекеттердің мәдениетін зерделеу.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) ауызша және жазбаша коммуникация арқылы тұлғааралық және мәдениаралық қатынастың тәсілі ретінде шет тіліне көзқарасты қалыптастыру;
2) тілдік ұғымдар жүйесін дамыту, тілдік мүмкіндіктерді кеңейту және тілдік құрылымдардың лексикалық және грамматикалық мағынасын меңгеру;
3) тілдік және мәдениаралық кедергілерді жеңу, жаңа коммуникативтік және әлеуметтік дағдыларын дамыту уәждемесін қалыптастыру;
4) оқушылардың жеке қасиеттерін дамыту: моральды-құндылықты бағдарлауын, эмоционалдық және сенсорлық салаларын, танымдық қабілеттерін;
5) оқу ойындары, драмаландыру, ауыз әдебиеті, музыка, жағдаяттарды үлгілеу, жастық проблемаларды талқылау, оқу ынтымақтастығы және жобалық қызмет арқылы оқушыларды жаңа коммуникативтік және әлеуметтік тәжірибеге тарту;
6) мультимедиялық жабдықтарды, Ғаламтордағы білімдік ақпаратты, ақпараттың символикалық ұғымын және оқыту ынтымақтастығын қолдана отырып, әмбебап танымдық стратегияларын үйрету.

4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие познавательных процессов таких, как память, внимание, мышление
2) развитие мелкой моторики и ориентации в пространстве;
3) расширение представлений об окружающем мире;
4) развитие артикуляции и интонирования речи;
5) развитие фонематического слуха;
6) интеграция учащихся в социальную среду;
7) улучшение коммуникативных возможностей.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При изучении английского языка учащиеся достигают знаний базового уровня, что соответствует международной системе (А1 midle) и корректируют имеющиеся нарушения через следующие подходы:
1) вариативные задания, которые способствуют развитию мотивации и творческого мышления;
2) самостоятельное использование устных и письменных источников;
3) проблемное обучение;
4) обеспечение возможностей для учащихся общаться с различной аудиторией;
5) коррекционные задания для развития фонематического слуха и аудирования;
6) упражнения для развития артикуляции и речевого дыхания;
7) дополнительные задания для развития мелкой моторики и письма;
8) углубленное изучение тем связанных с ориентацией в пространстве.
6. Новизна содержания отражена в педагогических подходах, которые являются главной рекомендацией для построения фундаментально новой структуры и содержания учебного предмета: ценностно- ориентированное обучение, активное обучение, личностно – ориентированный подход и коммуникативный подход для учащихся с нарушениями опорно-двигательного аппарата - как общее и коррекционное содержание образования – призваны усилить основную систему обучения и привести к положительным результатам образовательного процесса.
7. Одним из основных требований учебного процесса в настоящее время является организация активной работы учащихся в независимом приобретении знаний. Этот подход обеспечивает не только приобретение знаний по предмету, развитие социальных и коммуникативных навыков, но также развивает такие личные качества, как самостоятельное мышление, осознание своих собственных интересов и перспектив, умение принимать конструктивные решения.
8. Усиление личностно-ориентированного подхода возможно с использованием интерактивных методов обучения, различные комбинации которых обеспечивают основу для сотрудничества всех участников процесса обучения, исключая авторитаризм во взаимоотношениях.
9. Использование интерактивных и рефлективных технологий сочетается с организацией проектной работы и исследовательской деятельностью учащихся, соответствующей их физическим и ментальным возможностям.

4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) жады, зейіні, ойлау қабілеті сияқты танымдық процестерін дамыту;
2) ұсақ моториканы және кеңістікте бағдарлауды дамыту;
3) қоршаған әлем жайлы түсініктерін дамыту;
4) артикуляцияны және тілді интонациялауды дамыту;
5) фонематикалық есту қабілетін дамыту;
6) оқушыларды әлеуметтік ортаға интеграциялау;
7) коммуникативтік мүмкіндіктерін жақсарту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Ағылшын тілін оқу барысында оқушылар білімнің базалық деңгейін меңгереді, бұл халықаралық жүйеге (А1 midle) сәйкес келеді және бұзылымдарын келесі тәсілдер арқылы түзейді:
1) уәждемесі мен шығармашылық ойлау қабілетінің дамуына ықпал жасайтын вариативтік тапсырмалар;
2) ауызша және жазбаша дерек көздерді өз бетінше қолдану;
3) проблемалық оқыту;
4) оқушылардың түрлі аудиториямен қатынас жасау мүмкіндіктерін қамтамасыз ету;
5) фонематикалық есту және тыңдау қабілеттерін дамытуға арналған тузеу тапсырмалары;
6) артикуляцияны және сөйлеу кезіндегі тыныс алуды дамытуға арналған жаттығулар;
7) ұсақ моториканы және жазуды дамытуға арналған қосымша тапсырмалар;
8) кеңістікте бағдарлаумен байланысты тапсырмаларды терең зерделеу.
6. Мағынасының жаңалығы, фундаменталды жаңа құрылым құрудың басты ұсынымы және оқу пәнінің мазмұны болатын, педагогикалық тәсілдермен белгіленеді: тірек-қозғалыс аппаратының бұзылымдары бар оқушыларға арналған құндылықты-бағдарлы оқыту, белсенді оқыту, тұлғалық-бағдарлық тәсіл және коммуникативтік тәсіл – білім берудің жалпы және түзету мазмұны ретінде – оқытудың негізігі жүйесін күшейтуге және білім беру процесінің оң нәтижелерін әкелуге үндейді.
7. Қазіргі кезде оқу процесінің негізгі талаптарының бірі –тәуелсіз білім алудағы оқушылардың белсенді жұмысын ұйымдастыру. Бұл тәсіл пән бойынша білім алуды, әлеуметтік және коммуникативтік дағдыларын дамытуды ғана көздемей, сонымен бірге өзіндік ойлау қабілеті, өз қызығушылықтары мен даму болашағын ұғынуы, конструктивті шешімдер қабылдау қабілеті сияқты жекелік қасиеттерін де дамытады.
8. Тұлғалық–бағдарлық тәсілдің күшеюі оқытудың интерактивтік тәсілдерін қолдаумен мүмкін болады, бұлардың түрлі комбинациялары өзара қарым-қатынастарының авторитаризмін болдырмай, оқу процесіне қатысушылардың ынтымақтастығының негізін қалайды.
9. Интерактивтік және рефлективтік технологияларын қолдану, оқушылардың дене және менталдық мүмкіндіктеріне сәйкес, жобалық жұмысын және зерттеушілік қызметін ұйымдастырумен қатар жүреді.

10. Все инновационные подходы в организации процесса образования трансформируют обучение в модель учебной коммуникации, способствуют созданию реальных жизненных ситуаций, которые включают активное применение знаний, идей и методов работы.
11. Коммуникативный подход является ведущим принципом в развитии речи учащихся, обеспечивает применение всех систем языка и языковых норм. Развитие коммуникативных навыков в Программе обеспечивается:
1) эффективной коммуникацией и благоприятной и продвигающей средой, где каждый учащийся чувствует поддержку, ценность своих высказываний и свободу самовыражения;
2) использованием медийного оборудования для устных и письменных форм общения.
3) использованием примеров речевой активности на уроках английского языка: создание утверждений, дающих личную информацию о членах семьи и их особенностях; описание картинок и нахождение между ними сходства и различия, работая в парах; выражения "нравится" \ "не нравится" во фронтальной работе при опросе всего класса;
4) примерами заданий по чтению: запоминание соответствия буквы и звука; интуитивное понимание слов и предложений в сочетании с иллюстрациями и проверка понимания для подтверждения догадок; использование простых словарей;
5) примерами письменных заданий: формирование понятий "высоких" и "низких" букв; подписывание картинок знакомыми словами; запись предложений из "убежавших" слов;
6) примерами применения заданий по использованию речевых конструкций: использование основных существительных, модальных глаголов, прилагательных, слов – связок, наречий, местоимений, определений, предлогов и союзов; использование простого настоящего времени для описания персонажа и ежедневных действий; применение суффиксов –ing в речевых конструкциях "нравится" \ "не нравится".
12. Развитие компетенции в применении цифровых технологий на уроках английского языка:
1) компетенция в использовании цифровых технологий включает уверенное и обоснованное использование технологий для работы, отдыха и общения. Это подкрепляется основными навыками в информационно коммуникативных технологиях (далее - ИКТ);
2) учащиеся развивают навыки применения ИКТ в рамках учебной программы через поиск, создание и применение информации, сотрудничество и общение с целью обмена информацией и идеями, развитие и совершенствование навыков владения ИКТ используя широкий спектр оборудования;
3) в рамках изучения английского языка это включает: развитие поисковых навыков, таких как поиск, передача, презентация, сокращение и\ или дополнение информации, которая включает принятие участие в онлайн проектах, конференциях, переписке по электронной почте с учителем и друзьями по переписке, создание и использование сайтов, блогов, использование социальных сетей.

10. Білім беру процесін ұйымдастырудағы барлық инновациялық тәсілдер білім беру процесін оқу коммуникациясының моделіне айналдырады, білімдер мен идеяларды, жұмыс әдістерін белсенді қолдануын қамтитын шынайы өмірлік жағдаяттардың құрылуына мүмкіндік береді.
11. Коммуникативтік тәсіл оқушылардың сөйлеу тілін дамытудың жетекші қағидасы болып, тілдің барлық жүйесі мен тілдік нормаларын қолдануды қамтамасыз етеді. Бағдарламада коммуникативтік дағдылардың дамуы мыналар арқылы қамтамасыз етіледі:
1) тиімді коммуникация мен, қолайлы және ілгері жылжытатын ортаны құру: мұнда әрбір оқушы қолдауды, өз пікірлерінің құндылығын және өзін-өзі көрсету еркіндігін сезінеді;
2) қатынастың ауызша және жазбаша түрлеріне арналған медиялық жабдықтарды қолдану;
3) ағылшын тілі сабақтарында тілдік белсенділік мысалдарын қолдану: отбасы мүшелері мен олардың өзгешеліктері жайлы жеке ақпарат беретін пайымдамалар құру; жұппен жұмыс істеу арқылы суреттерді сипаттау және олардың ұқсастығы мен айырмашалығын табу; бүкіл сыныпқа сұрақ қою арқылы жаппай жұмыс жүргізудегі "ұнайды" \ "ұнамайды" сөздері;
4) оқылым бойынша тапсырмаларды қолдану: әріп пен дыбыс сәйкестігін есте сақтау; иллюстрацияларға үйлесетін сөздер мен сөйлемдерді интуиция арқылы түсіну және болжамдарды растау үшін түсінікті тексеру; қарапайым сөздіктерді қолдану;
5) жазбаша тапсырмалардың болуы: "жоғары" және "төмен" әріптер ұғымдарын қалыптастыру; картиналарды таныс сөздермен атап жазу; "қашып кеткен" сөздерден сөйлемдер құрып жазу;
6) тілдік құрылымдарды қолдану бойынша тапсырмаларды қолдану: негізгі зат есімдерді, етістіктерді, сын есімдерді, байланыстырушы-сөздерді, үстеулерді, есімдіктерді, анықтауыштарды, көмекші сөздер мен жалғаулықтарды қолдану; кейіпкерді және күнделікті істерді суреттеу үшін қарапайым осы шақты қолдану; "ұнайды" \ "ұнамайды" тілдік құрылымдарда –ing- жұрнақтарын қолдану.
12. Ағылшын тілі сабақтарында сандық технологияларын қолдану құзыретін дамыту:
1) сандық технологияларын қолдану құзыретіне жұмыс істеу, демалу, қатынас жасау үшін технологияларды сенімді және негіздемелі тұрғыда қолдану жатады. Бұл ақпараттық-коммуникативтік технологияларындағы (бұдан әрі - АКТ) негізгі дағдыларымен нақтыланады;
2) ізденіс, ақпаратты құру мен қолдану, ақпаратпен және идеялармен алмасу мақсатындағы ынтымақтастық және қатынас, жабдықтардың кең спектрін қолдана отырып АКТ қолдану дағдыларын дамыту және жетілдіру арқылы, оқушылар оқу бағдарламасы шеңберінде АКТ пайдалану дағдыларын дамытады;
3) ағылшын тілін оқыту шеңберінде бұған кіреді: іздеу, беру, таныстыру, ақпаратты қысқарту және/немесе толықтыру сияқты ізденіс дағдыларын дамыту, бұған онлайн жобаларға, коференцияларға қатысу, электрондық пошта арақалы мұғаліммен және достарымен хат жазысу, сайттарды, блогтарды құру және қолдану, әлеуметтік желілерді қолдану жатады.

13. Развитие личных качеств в сочетании с широким спектром учебных навыков определяют базовый подход в обучении главным моральным ценностям в образовании: "Патриотизм казахстанца и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "работа и творчество", "честность", "непрерывное обучение". Эти ценности формируют личность каждого учащегося и влияют на его мотивацию и повседневные занятия.
14. Содержание разделов имеет следующие характеристики, направленные на улучшение эффективности и доступности обучения:
1) сокращение количества слов в активном словаре;
2) упрощение используемых речевых и грамматических конструкций;
3) уменьшение объема письменных заданий;
4) индивидуально подобранные коррекционные задания;
5) увеличение заданий для изучения чисел и времени;
6) увеличение заданий на прослушивание и повторение.
15. Учителя воспитывают и развивают эти качества путем использования широкого спектра учебных методов, которые включают:
1) индивидуальное обучение и мотивация в соответствии с реальными физическими возможностями;
2) гибкие критерии успешности выполнения в каждом задании;
3) увлекать и удерживать интерес учащихся, обеспечивая значимое содержание текстов и заданий;
4) моделирование и внедрение проблемного обучения, в доступной для учащихся форме;
5) поддерживать активную исследовательскую деятельность учащихся;
6) развивать навыки критического мышления;
7) применять методы фронтальной, групповой и индивидуальной работы в классе;
8) содействовать исследовательским проектам, где учащиеся могут применить большое количество навыков необходимых не только при изучении английского языка, но и для изучения других предметов начальной школы.
16. Примеры учебных стратегий в обучении английскому языку:
1) проведение опроса для определения темы проекта;
2) активная практика и повторение лексического материала на постоянной основе, поощрение ведения личного словаря и записи в него новых слов;
3) использование плакатов – шаблонов для диалога;
4) подготовка презентаций для класса;
5) использование наборов книг для чтения подобранных по уровням сложности;
6) устные и письменные задания, основанные на понимании материала;
7) разыгрывание диалогов;
8) поощрение использования ИКТ для разработки и переработки информации;
9) обеспечение возможностей для индивидуальных и групповых письменных заданий;
10) регулярные задания для развития правописания;
11) коррекционные задания для развития слухового восприятия;
12) дополнительные упражнения для чтения и говорения;
13) индивидуально подобранные письменные задания.

13. Оқу дағдыларының кең спектрімен үйлестіре отырып жекелік қасиеттерін дамыту, білім берудегі басты моральдық құндылықтарға үйретудің базалық тәсілін белгілейді: "қазақстандық патриотизм" "азаматтық жауапкершілік", "сыйластық", "ынтымақтастық", "жұмыс және шығармашылық", "адалдық", "үздіксіз оқу". Осы құндылықтар әр оқушының тұлғасын қалыптастырады және оның уәждемесіне және күнделікті сабақтарына әсер етеді.
14. Бөлімдер мазмұнының, оқыту тиіміділігі мен қолжетімділігін жақсартуға бағытталаған келесідей сипаттамалары бар:
1) белсенді сөздіктің сөздер санын қысқарту;
2) қолданыстағы тілдік және грамматикалық құрылымдарды жеңілдету;
3) жазбаша жұмыстар көлемін азайту;
4) жеке таңдалып алынған түзеу тапсырмалары;
5) сандар мен уақытты зерделеуге арналған тапсырмаларды көбейту;
6) тыңдау және қайталау тапсырмаларын көбейту.
15. Мұғалімдер бұл қасиеттерді оқу әдістерінің келесідей кең спектрін қолдану арқылы тәрбиелейді және дамытады:
1) нақты дене мүмкіндіктеріне сәйкес жеке оқыту және уәждеу;
2) әрбір тапсырманы орнындау табыстылығының икемді критерийлері;
3) мәтіндер мен тапсырмалардың мағыналы мазмұнын қамтамасыз ете отырып, оқушыларды қызықтыру және қызығушылығын ұстандыру;
4) проблемалық оқытуды оқушыларға қолжетімді формада моделдеу және енгізу;
5) оқушылардың белсенді зерттеушілік қызметіне қолдау көрсету;
6) сыни ойлау дағдыларын дамыту;
7) сыныпта жаппай, топтық жәке жекелік жұмыс әдістерін қолдану;
8) оқушылардың тек ағылшын тілін оқуына қажетті ғана емес, басқа да бастауыш сынып пәндерін оқуына қажетті көптеген дағдыларын қолдана алатын, зерттеушілік жобаларына жәрдемдесу.
16. Ағылшын тілін оқытудағы оқу стратегияларының мысалдары:
1) жоба тақырыбын белгілеу үшін сұрақ жүргізу;
2) белсенді практика және үздіксіз негізде лексикалық материалды қайталау, жеке сөздік жүргізуге және оған жаңа сөздер жазуға ынталандыру;
3) диалогқа шаблон-плакаттарды қолдану;
4) сынып үшін таныстырылымдар дайындау;
5) күрделілік деңгейлері бойынша таңдалып алынған кітаптар жинағын оқуға қолдану;
6) материалды түсінуге негізделген ауызша және жазбаша тапсырмалар;
7) диалогтарды ойнау;
8) ақпаратты дайындау және өңдеу үшін АКТ қолдануға ынталандыру;
9) жекеше және топтық жазбаша тапсырмаларға мүмкіндіктер жасау;
10) дұрыс жазуды дамытуға арналған тұрақты тапсырмалар;
11) есту арқылы қабылдауын дамытуға арналған түзеу тапсырмалары;
12) оқылым және айтылымға арналған қосымша жаттығулар;
13) жекеше таңдалып алынған жазу жұмыстары.

17. Отличительной чертой Программы является то, что она способствует формированию не только учебных навыков по предмету, но также широкого спектра навыков необходимых для развития, обучения и коррекции имеющихся нарушений:
1) практическое и творческое применение знаний;
2) критическое мышление;
3) проведение исследовательской работы с использованием информационно – коммуникационных технологий;
4) применение различных методов коммуникации;
5) умение работать в группе и индивидуально;
6) решение проблем и принятие решений;
7) преодоление физических и речевых особенностей;
8) развитие речи, письма и двигательной координации.
18. Обучение английскому языку в начальных классах связано со следующими предметами:
1) русский и казахский язык через общие (сквозные) темы, коммуникативные навыки, навыки письма и чтения;
2) математика через общие темы такие, как изучение чисел и времени;
3) познание мира через сквозные темы.
19. Для обучения английскому языку в школе необходимо как общепринятое, так и специальное оборудование: парты и стулья, с маркировкой по росту и подставками для ног; меловая доска и интерактивная доска с проектором; аудио система, фиксатор для ручки, крепление для тетради или индивидуальная доска – планшет.
20. Оценивание результатов обучения английскому языку осуществляется в соответствии с критериальной системой оценивания.
21. Критерии оценивания для учащихся с НОДА имеют гибкую структуру, соответствующую их реальным физическим возможностям. Оценка может производиться преимущественно или только в устной, письменной или тестовой форме.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
22. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 0 классе - 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
23. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Чтение";
4) раздел "Письмо";
5) раздел "Языковые нормы".
24. Раздел "Слушание" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания прослушанного материала;
2) понимание лексического значения слов и фраз;
3) понимание вопросов;
4) определение главной и второстепенной информации;
5) понимание аудиовизуального материала.
25. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) построение основных высказываний о себе;

17. Бағдарламаның ерекше сипаты – тек пән бойынша оқу дағдыларын қалыптастырып қана қоймай, сонымен бірге дамытуға, оқытуға және бұзылымдарын түзетуге қажетті кең спектрдегі дағдыдарды қалыптастырады:
1) білімдерді практикалық және шығармашылық тұрғыда қолдану;
2) сыни ойлау;
3) ақпараттық-коммуникативтік технологияларын қолдана отырып зерттеу жұмыстарын жүргізу;
4) коммуникацияның түрлі әдістерін қолдану;
5) топта және жекеше жұмыс жасай білу;
6) проблемаларды шешу және шешімдер қабылдау;
7) денелік және тілдік өзгешеліктерді жеңу;
8) сөйлеу тілін, жазуын және қимыл-қозғалыс үйлесімін дамыту.
18. Бастауыш сыныптарда ағылшын тілін оқыту келесі пәндермен байланысты:
1) жалпы (ортақ) тақырыптар, коммуникативтік дағдылар, жазу және оқу дағдылары арқылы орыс және қазақ тілі сабақтарымен;
2) сандарды және уақытты зерделеу сияқты жалпы тақырыптар арқылы математикамен;
3) ортақ тақырыптар арқылы дуниетану сабағымен.
19. Мектепте ағылышын тілін оқыту үшін жалпы танымал және де арнайы жабдықтар қажет: бойы бойынша таңбаламасы және аяқ қойғышы бар парталар және үстелдер; борлы тақта және проекторы бар интерактивті тақта; аудио жүйе, қаламға арналаған фиксатор, дәптерге арналған бекіткіш және жеке тақта – планшет.
20. Ағылшын тіліне оқыту нәтижелерін бағалау бағалаудың критерийлік жүйесіне сәйкес жүзеге асырылады.
21. Тірек - қозғалыс аппаратының бұзылымдары бар оқушылар үшін нақты дене мүмкіндіктеріне сәйкес бағалаудың икемді құрылымы бар. Бағалау көбінесе тек ауызша, жазбаша және мәтіндік формада жүргізіледі.
3-тарау. "Ағылшын тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
22. "Ағылшын тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1 сыныпта– аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағатты;
3) 2 сыныпта–аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 3 сыныпта– аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
5) 4 сыныпта– аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
23. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым" бөлімі;
2) "Айтылым" бөлімі;
3) "Оқылым" бөлімі;
4) "Жазылым" бөлімі;
5) "Тілдік нормалар" бөлімі.
24. "Тыңдалым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну;
2) сөздер мен сөйлемдердің лексикалық мағынасын түсіну;
3) сұрақтарды түсіну;
4) басты және екініші кезекті ақпаратты белгілеу;
5) аудиовизуалды материалды түсіну.
25) "Айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өзі туралы негізгі пайымдамаларды құру;

2) формулирование вопросов и ответов;
3) пополнение словарного запаса;
4) соблюдение речевых норм.
26. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) использование словаря при чтении;
2) использование видов чтения;
3) понимание содержания прочитанного текста;
4) определение темы и основной идеи текста.
27. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текста с использованием различных форм представления;
2) изложение содержания прослушанного, прочитанного материала;
3) соблюдение каллиграфических норм.
28. Раздел "Языковые нормы" предполагает изучение орфографии и грамматики, которая не выделяется в самостоятельное направление работы, она вводится через ситуативно-тематическую организацию учебного процесса и включает следующие подразделы:
1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдение грамматических норм.
29. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 0 класса:
1) "Слушание": восприятие на слух речи учителя, диктора; короткие основные инструкции для ограниченного круга занятий в классе; понимание основного содержания коротких рифмовок, стихов, песен;
2) "Говорение": произношение звуков английского языка, знание наизусть текстов рифмовок, скороговорок, стихов, песен; диалог-ситуация повседневного общения: приветствие, знакомство, благодарность; короткие высказывания о себе, своей семье;
3) "Чтение": узнавать английские буквы, часто встречающиеся слова из активного словаря;
4) "Письмо": разукрашивать и обводить элементы букв;
5) "Языковые нормы": лексический аспект: слова, словосочетания, счет от 1 до 10, названия цветов, членов семьи, школьные принадлежности, грамматический аспект: глаголы "to have", модальный глагол "can".
30. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 1 класса:
1) "Слушание": восприятие на слух речи учителя, собеседника, диктора, краткие основные инструкции к выполнению действий, понимание основного содержания простых предложений, мини-текстов;
2) "Говорение": произношение специфических звуков английского языка; диалог этикетного характера, диалог-расспрос, диалог- побуждение к действию объем диалогов 2-3 реплики со стороны каждого собеседника; элементарные высказывания в рамках конкретных тематических ситуаций: сведения себе, о членах семьи, школе, животных, игрушках, еде в объеме 3-4 фраз;
3) "Чтение": изучение букв английского алфавита, называние букв, чтение знакомых слова;
4) "Письмо": изучение написания букв; письмо букв по названию, писать знакомые слова;

2) сұрақтар мен жауаптарды тұжырымдау;
3) сөздік қорын толықтыру;
4) тілдік нормаларды сақтау.
26. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу барысында сөздікті қолдану;
2) оқу түрлерін қолдану;
3) оқылған мәтіннің мазмұнын түсіну;
4) мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау.
27. "Жазылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) түсініктің түрлі формаларын қолдана отырып мәтін құру;
2) тыңдалған, оқылған материалдың мазмұнын баяндау;
3) каллиграфикалық нормаларды сақтау.
28. "Тілдік нормалар" бөлімі жұмыстың өзіндік бағытымен ерекшеленбейтін орфографияның және грамматиканың зерделенуін қарастырады, оқу процесін жағдаяттық-тақырыптық тұрғыда ұйымдастыру арқылы енгізіледі және келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) орфографиялық нормаларды сақтау;
2) грамматикалық нормаларды сақтау.
29. 0-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": мұғалімнің, диктордың сөзін есту арқылы қабылдау; сыныптың шектеулі шеңберіндегі сабақтарға арналған негізгі қысқаша нұсқаулар; қысқа ұйқастардың, өлеңдердің, әндердің негізгі мазмұнын түсіну;
2) "Айтылым": ағылшын тілі дыбыстарының айтылымы, ұйқастардың, жаңылтпаштардың, өлеңдердің, әндердің мәтіндерін жатқа білу; күнделікті қарым-қатынастың жағдаяттық-диалогы: сәлемдесу, танысу, ризашылығын білдіру; өзі, өзінің отбасы туралы қысқаша пайымдамалар;
3) "Оқылым": ағылшын алфавитімен алғашқы танысу, әріптерді тану, жиі кездесетін сөздерді тану;
4) "Жазылым": әріп элементтерін үстінен басып, сызу және бояу.
5) "Тілдік нормалар": лексикалық аспект: сөздер, сөз тіркестері, 1-ден 10- ға дейін санау, түстердің, отбасы мүшелерінің, мектеп құралдарының атаулары, грамматикалық аспект: "to have" етістігі, "can" модалды етістігі.
30. 1-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": мұғалімнің, диктордың сөзін есту арқылы қабылдау, іс-әрекеттерді орындаудың негізгі қысқаша нұсқаулары, жай сөйлемдердің, шағын-мәтіндердің негізгі мазмұнын түсіну;
2) "Айтылым": ағылшын тілінің өзіне тән дыбыстарының айтылымы; этикеттік сипаттағы диалог, сұрақ-диалог, әрекетке қозғау-диалогы, диалогтар көлемі әрбір әңгімелесуші тарапынан 2-3 ілікпе сөз; нақты тақырыптық жағдаяттар шеңберіндегі қарапайым пайымдамалар: өзі, отбасы мүшелері, мектеп, жануарлар, ойыншықтар, тамақ туралы 3-4 сөз көлемінде мәліметтер;
3) "Оқылым": ағылшын алфавитінің әріптерін тану, әріптерді атау, әріптің графикалық бейнесінің тиісті дыбыспен сәйкестігі, таныс сөздерді оқу;
4) "Жазылым": әріптердің жазылуын қарастыру, әріптеді жазу, таныс сөздерді жазу;

5) "Языковые нормы": лексический аспект речи: правильное интонирование предложений различных типов: утвердительных, отрицательных, вопросительных; правильная постановка ударения в словах и фразах; порядок слов в утвердительном, отрицательном, вопросительном предложениях; грамматический аспект речи: глаголы "to have, to bе", модальный глагол "can"; личные местоимения "I, you, he, she, it, we, they"; притяжательные местоимения "my, your, his, her"; указательные местоимения "this, that, these"; вопросительные местоимения "What? When? Which? How? " образование формы множественного числа имени существительного; количественные числительные от 1 до 20; предлоги места "on, in, under"; прилагательные для описания людей; форма настоящего простого времени.
31. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 2 класса:
1) "Слушание": понимание на слух речи учителя и одноклассников, восприятие на слух аудиозаписи; понимание коротких инструкций к выполнению, понимание содержания небольших текстов, построенных на знакомом языковом материале;
2) "Говорение": диалог этикетного характера, диалог-расспрос, диалог-побуждение к действию, начать, поддержать, закончить разговор; выразить благодарность, поздравить, объем диалогов 3-4 реплики со стороны каждого собеседника, представить информацию о себе, о членах семьи, друзьях, об их характере, внешности, возрасте, увлечениях; дать описание квартиры, дома;
3) "Чтение": правила чтения гласных в открытом и закрытом типах слога, гласных букв и буквосочетаний: "-ee, -ea, -oo, -ow, -ou, -oy, -oi" и согласных букв и буквосочетаний: "-ck, -ch, -tch, -sh, -ng, -th"; глухие и звонкие согласные, долгие и краткие гласные звуки, специфичные для английского языка звуки; понимание содержания несложных мини-текстов, читать небольшие тексты на английском языке используя интонацию, уточнение информации с помощью словаря;
4) "Письмо": работа над техникой письма, письмо на уровне слова, словосочетания, короткого предложения, писать тексты по образцу;
5) "Языковые нормы": лексический аспект речи: суффиксы, образующие числительные "-teen, -ty thirteen-thirty", суффиксы, образующие существительные "-er, -or"; грамматический аспект речи: типы вопросительных предложений: общие и специальные; модальный глагол can; употребление глагола в "Present Simple"; личные местоимения "I, you, he, she, it, we, they"; притяжательные местоимения "my, your, his, her, its, our, their"; указательные местоимения "these, those"; неопределенные местоимения "some, any"; притяжательный падеж; конструкция "there is/ there are"; предлоги места "near, above, on the left, on the right"; артикли "а/ аn, the"; образование формы множественного числа имени существительного; количественные числительные от 1 до 50.

5) "Тілдік нормалар": тілдің лексикалық аспекті: түрлі типтегі сөйлемдерді дұрыс интонациялау: болымды, болымсыз, сұрау сөйлемдерін; сөздер мен сөйлемдердің екпінін дұрыс қою; болымды, болымсыз, сұрау сөйлемдердегі сөздер реті; тілдің грамматикалық аспекті: "to have, to bе" етістіктері, "can" модалды етістігі; "I, you, he, she, it, we, they" жіктеу есімдіктері; "my, your, his, her" тәуелдеу есімдіктері; "this, that, these" сілтеу есімдіктері; "What? When? Which? How?" сұрау есімдіктері; зат есімнің көпше түрі формасының құрылуы; от 1-ден 20-ға дейін сандық сан есімдер; орынның көмекші сөздері "on, in, under"; адамдарды суреттеуге арналаған сын есімдер; жай уақыттың осы шақ формасы.
31. 2-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Тыңдалым": мұғалімнің, сыныптастарының сөзін есту арқылы қабылдау, аудиожазбаны есту арқылы қабылдау; іс-әрекеттерді орындаудың қысқаша нұсқауларын түсіну, таныс тілдік материалмен құрастырылған кішігірім сөйлемдердің мазмұнын түсіну;
2) "Айтылым": этикеттік сипаттағы диалог, сұрақ-диалог, әрекетке қозғау-диалогы, әңгімені бастау, жалғастыру, аяқтау; ризашылығын білдіру, құттықтау, диалогтар көлемі әрбір әңгімелесуші тарапынан 3-4 ілікпе сөз; өзі, отбасы мүшелері, достары, олардың мінезі, сырт келбеті, жасы, әуестіктері туралы ақпарат беру; пәтерді, үйді суреттеу;
3) "Оқылым": дауыстыларды ашық және жабық буында оқу ережелері, дауысты әріптер мен әріп тіркестері: "-ee, -ea, -oo, -ow, -ou, -oy, -oi" және дауыссыз әріптер мен әріп тіркестері: "-ck, -ch, -tch, -sh, -ng, -th"; қатаң және ұяң дауыссыздар, ұзақ және қысқа дауысты дыбыстар, ағылшын тіліне тән дыбыстар; күрделі емес шағын-мәтіндердің мазмұнын түсіну, интонацияны қолдана отырып ағылышын тіліндегі кішкене мәтіндерді оқу, ақпаратты сөздіктің көмегімен анықтау;
4) "Жазылым": жазу техникасымен жұмыс, сөз, сөз тіркес, қысқа сөйлем деңгейінде жазу;
5) "Тілдік нормалар": тілдің лексикалық аспекті: "-teen, -ty thirteen-thirty" сан есімдерін құрайтын жұрнақтар, "-er, -or" зат есімдерін құрайтын жұрнақтар; тілдің грамматикалық аспекті: сұраулы сөйлемдердің түрлері: жалпы және арнайы; "can" модалды етістігі; "Present Simple" де етістікті қолдану; "I, you, he, she, it, we, they" жіктеу есімдіктері; "my, your, his, her, its, our, their" тәуелдеу есімдіктері; "these, those" сілтеу есімдіктері; "some, any" белгісіздік есімдіктері; тәуелдік септік; "there is/ there are" құрылымы; орынның көмекші сөздері "near, above, on the left, on the right"; артикльдер "а/ аn, the"; зат есімнің көпше түрі формасының құрылуы; 1-ден 50-ге дейін сандық сан есімдер.

3) "Чтение": чтение гласных и согласных букв и буквосочетаний, чтение гласных букв в разных позициях; правильно произносить специфичные для английского языка звуки; чтение вслух небольших текстов, построенных на знакомом языковом материале соблюдая правила произношения и соответствующую интонацию; понимание содержания текстов, извлекать из них запрашиваемую информацию; уточнение информации с помощью словаря;
4) "Письмо": составлять краткие письменные высказывания на основе прослушанного, прочитанного и увиденного материала; отвечать на вопросы к текстам в письменной форме;
5) "Языковые нормы": лексический аспект речи: формирование навыков распознавания и употребления новой лексики в речи; использование способов словообразования для потенциального увеличения словарного запаса, суффиксы, образующие степени сравнения прилагательных "-er, -est"; грамматический аспект речи: возвратные местоимения; имя прилагательное; количественные числительные от 1 – 1000, порядковые числительные от 1 – 100, структура глагола в форме Past Simple; спряжение правильных и неправильных глаголов: "to go, buy, see, say, meet, do, read, write, draw, sing, wear, have, eat, drink, put, get, make"; глагол в форме "Future Simple"; притяжательный падеж имени существительного; вопросительные местоимения: "which, what, where, which, how many, what kind of … ", указательные местоимения "this, these, that, those", короткие инструкции по растущему кругу знакомых тем, конструкции "has got/ have got, there is/ are", наречия времени и частоты: "sometimes, often, always, never", наречия "well, badly" предлоги места и направления: "in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left", предлоги времени: "in, on, at, before, after; with/without", времена "Present Simple Tense, Present Continuous Tense, Past Simple Tense", модальные глаголы: "сan, must, have to", инфинитив цели для описания простых действий и глаголов "want, start + infinitive".
Глава 4. Система целей обучения
34. Цели обучения в Программе для каждого класса представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третьи числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию учебной цели. Например: в кодировке 0.2.1.3, "0" – класс, "2.1" – подраздел, "3" – нумерация учебной цели.
35. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Слушание":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
0.​1.​1.​1 слушать и понимать речь учителя на английском языке

3) "Оқылым": дауысты және дауыссыз сөздерді, сөз тіркестерін оқу, дауысты әріптерді түрлі позицияда оқу; ағылышын тіліне тән дыбыстарды дұрыс айту; айтылым ережелері мен тиісті интонацияны сақтай отырып, таныс тілдік материалда құрылған кішігірім мәтіндерді дауыстап оқу; мәтіндер мазмұнын түсіну, олардан сұралған ақпаратты шығарып алу; ақпаратты сөздіктің көмегімен анықтау;
4) "Жазылым": тыңдалған, оқылған, көрген материал негізінде үлгіге сүйене отырып қысқаша жазба пайымдамалар құру; мәтіндер бойынша сұрақтарға жазбаша түрде жауап беру;
5) "Тілдік нормалар": тілдің лексикалық аспекті: тілде жаңа лексиканы тану және қолдану дағдыларын қалыптастыру; сөздік қорын молайту үшін сөз құру тәсілдерін қолдану, сын есімдердің салыстыру дәрежесін құрайтын "-er, -est" жұрнақтары; тілдің грамматикалық аспекті: өздік есімдіктер; сын есім; 1-ден 1000-ға дейін сандық сан есімдер, 1-ден 100-ге дейін реттік сан есімдер, Past Simple формасындағы етістік құрылымы; дұрыс және бұрыс етістіктерді жіктеу: "to go, buy, see, say, meet, do, read, write, draw, sing, wear, have, eat, drink, put, get, make"; "Future Simple" формасындағы етістік; зат есімнің тәуелдік септігі; сұраулы есімдіктер: "which, what, where, which, how many, what kind of ... ", сілтеу есімдіктер "this, these, that, those", таныс тақырыптардың өсу шеңберінде қысқаша нұсқаулар, құрылымдар "has got/ have got, there is/ are", уақыт және жиілік үстеулері: "sometimes, often, always, never", "well, badly" үстеулері орын және бағыттың көмекші сөздері: "in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left", уақыттың көмекші сөздері: "in, on, at, before, after; with/without", уақыттар "Present Simple Tense, Present Continuous Tense, Past Simple Tense", модалдық етістіктер: "сan, must, have to", қарапайым әрекеттерді және етістіктерді суреттейтін мақсат инфинитиві "want, start + infinitive".
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
34. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 0.2.1.3 кодталуында: "0" – сынып, "2.1" – бөлімше, "3" – оқу мақсатының реттік саны.
35. Күтілетін нәтижелер бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Тыңдалым" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1- сынып
2 - сынып
3- сынып
4 - сынып
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
0.1.1.1 ағылшын тіліндегі мұғалімнің сөзін тыңдау және түсіну

4.​5.​2.​13 использовать -ing окончание для описания событий происходящих в данный момент;
4.​5.​2.​14 связывать слова с помощью союзов - and,- but,- or, - because
Приложение 589
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 589 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - формирование элементарных логико-математических представлений, развитие интеллектуально-творческих способностей, словесно-логического мышления и коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата.
3. Задачи Программы:
1) формирование и развитие математических знаний, умений и навыков;
2) развитие способности решать математические задачи, использовать арифметические алгоритмы, знакомство с простыми геометрическими фигурами и их свойствами, выполнять геометрические построения и проводить математические исследования;
3) формирование умений использовать полученные математические знания для развития личностных качеств: любознательности, уверенности, целеустремленности, ответственности, независимости;
4) развитие логического мышления, пространственного воображения и умения использовать математические термины;
5) развитие критического мышления и творческих способностей;
6) развитие навыков использования информационно-коммуникационных технологий для поиска и отбора информации;
7) развитие коммуникативных и социальных навыков, навыков работы в команде и выражения своей точки зрения, уважения мнения других людей,проявления лидерских качеств.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие мыслительных операций (сравнение, анализ, синтез) обучающихся, способности к доказательным аргументированным рассуждениям, последовательному, точному и ясному выражению мыслей;

4.5.2.13 -ing жалғауын осы мезетте болып жатқан жағдаяттарды суреттеуге қолдану;
4.5.2.14 - and,- but,- or, - because жалғаулықтардың көмегімен сөздерді байланыстыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
589 -қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұнды үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты – қарапайым логикалық-математикалық ұғымдарды қалыптастыру, зияткерлік-шығармашылық қабілеттерін, сөздік-логикалық ойлау қабілеттерін дамыту және тірек-қозғалыс аппаратының бұзылымдарын түзеу.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) математикалық білімдерді, қабілеттілік пен дағдыларды қалыптастыру;
2) оқу және практикалық есептерді шешу, арифметикалық алгоритмдерді қолдану, қарапайым геометриялық фигуралармен және олардың қасиеттерімен танысу, геометриялық құрылымдарды орындау және математикалық зерттеулер жүргізу қабілеттерін дамыту;
3) алған математикалық білімдерін тұлғалық қасиеттерін дамыту үшін қолдану қабілеттерін қалыптастыру: білуге құмарлығын, сенімділігін, мақсатшылдығын, жауапкершілігін, тәуелсіздігін;
4) логикалық ойлау қабілетін, кеңістіктік қиялын және математикалық терминдерді қолдану қабілетін дамыту;
5) сыни ойлауы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) ақпараттарды іздеу және таңдау үшін ақпараттық-коммуникативтік технологияларын қолдану дағдыларын дамыту;
7) коммуникативтік және әлеуметтік дағдыларын, командада жұмыс істеу және өз пікірін білдіру дағдыларын, басқа адамдардың ой-пікірін сыйлауын, көшбасшылық қасиетін көрсете білуін дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың ойлау функцияларын (салыстыру, саралау, жинақтау), дәлелдемелік пікірлер жасау, ойларын ретімен, анық және нақты білдіру қабілеттерін дамыту ;

2) развитие речи и памяти путем обогащения словаря специальными математическими терминами и выражениями;
3) развитие наблюдательности, пространственного воображения;
4) снижение мышечного напряжения и эмоциональной зажатости;
5) создание условий для преодоления речевой замкнутости, нерешительности (выражение точки зрения, защита и доказательство своей гипотезы, уважение мнения других людей, проявление лидерских качеств);
6) развитие зрительного восприятия (восприятие и осмысление изображенного на таблице, схеме).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики и направлены на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Личностно-ориентированный подход направлен на организацию учебно- воспитательного процесса с учетом индивидуальных особенностей, возможностей и способностей обучающихся, позволяет формировать адаптивные, социально-активные черты обучающихся, чувства взаимопо нимания, сотрудничества, уверенности в себе, ответственности за свой выбор.
7. Коммуникативно-деятельностный подход направлен на обеспечение максимального приближения учебного процесса к реальному процессу общения, такой подход применяется исходя из главной цели социализации обучающихся.
8. Реализация индивидуального и дифференцированного подхода строится с учетом структуры опорно-двигательных нарушений ребенка, его психо-речевых и коммуникативных возможностей, индивидуального темпа обучения и продвижения в образовательном пространстве.
9. Развивающее обучение направлено на развитие всей целостной совокупности качеств личности обучающегося,с учетом индивидуальных и возрастных особенностей обучающихся для предупреждения утомления и переутомления, чередования видов деятельности способствует овладению обучающимися способами действий, учит конструировать свою учебную деятельность и управлять ею.
10. В ходе реализации принципа коррекционно-развивающей направленности учитываются: пассивность мыслительных процессов, низкая познавательная активность, слабость обобщающей и абстрагирующей функции мышления, отставание в речевом развитии.
11. Использование игровых форм в качестве метода обучения способствует активизации познавательных интересов обучающихся. Игровые приемы, направленные на организацию коллективных форм деятельности, способствуют тому, что обучающиеся учатся уважать мнение других членов группы, прогнозировать конечные результаты, самостоятельно планировать деятельность, определять методы достижения целей.

2) арнайы математикалық терминдермен және сөйлемдермен сөздігін байыту арқылы сөйлеу тілі мен есте сақтау қабілеттерін дамыту;
3) байқампаздығын, кеңістіктік қиялын дамыту;
4) бұлшық еттердің тырысуын және эмоционалдық қысымдылықты төмендету;
5) тілдік тұйықтықты, сенімсіздікті жеңулеріне жағдайлар жасау (өз пікірін білдіру, өз болжамдарын қорғау және дәлелдеу, көшбасшылық қасиетін көрсете білу);
6) көру арқылы қабылдауын дамыту (парақта, сызбада бейнеленгенді аңғару және түсіну).
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негізделіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталады.
6. Тұлғалық-бағдарлық тәсіл, оқу-тәрбие процесін білім алушылардың жекелік ерекшеліктерін, мүмкіндіктері мен қабілеттіліктерін ескере отырып, ұйымдастыруға бағыталады, және де білім алушылардың бейімделушілік, әлеуметті-белсенділік келбеттерін қалыптастырып, өзара түсініушілік, ынтымақтастық, өздеріне деген сенімділік, өз таңдаулары үшін жауапкершілік сияқты сезімдерін оятуға мүмкіндік береді.
7. Коммуникативтік-әрекет тәсілі, оқу процесін табиғи қарым-қатынас жағдайына максималды жақындатылуын қамтамасыз етуге бағытталады, бұл тәсіл, оқытуды әлеуметтендірудің басты мақсаты ескеріле отырып, қолданылады.
8. Жеке және саралап оқыту тәсілі, баладағы тірек-қозғалыс аппараты бұзылымның құрылымы, психикалық-тілдік және коммуникативтік мүмкіндіктері, жекелеп оқыту қарқыны және білім кеңістігіндегі жылжуы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
9. Дамытушылық оқу – білім алушылардың шаршауы мен зорығуын болдырмау үшін жекелік және жастық ерекшеліктерін ескере отырып, білім алушының біртұтас тұлғалық қасиеттерін дамытуға бағытталады, іс-әрекет түрлерін алмастырып отыру білім алушылардың әрекеттер тәсілдерін меңгеруіне мүмкіндік жасап, өз оқу іс-әрекеттерін құрастыруға және басқаруға үйретеді.
10. Түзету-дамытушылық бағыты қағидасын жүзеге асыру барысында мыналар ескеріледі: ойлау процестерінің енжарлығы, танымдық белсенділігінің төмендігі, ойлау қабілетінің тұжырымдаушы және абстракциялаушы функцияларының әлсіздігі, тілдік дамуының артта қалуы.
11. Оқыту әдісі ретінде ойындық формаларды қолдану, білім алушылардың танымдық белсенділігін арттырады. Іс-әрекеттің ұжымдық формаларын ұйымдастыруға бағытталған ойындық тәсілдер, білім алушыларға басқа топ мүшелерінің пікірін сыйлауды, соңғы нәтижені болжауды, іс-әрекетті өз бетінше жоспарлауды, мақсатқа жету тәсілдерін белгілеуді үйретеді.

12. Учебный процесс направлен на рациональное сочетание устных и письменных видов работ, как при изучении нового материала, так и при закреплении пройденного.
13. Компетентность в использовании информационно-коммуникационных технологий (далее- ИКТ) строится на базовых навыках и включает в себя правильное и творческое применение технологий для работы, досуга и коммуникации. Программа предусматривает работу обучающихся с калькулятором для выполнения сложных вычислений (арифметические действия с многозначными числами).
14. Технические средства для преподавания: экран интерактивная доска, безлимитный интернет, проектор, графопроектор, офисная техника (компьютер, принтер, сканер, ноутбуки), ватманы, листы А-3, А-4, А-5 форматов, предметы труда (клей, ножницы, пластилин, наглядные пособия (таблицы, модели, картинки, портреты), дидактические и раздаточные материалы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета"Математика"
15. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 0 классе - 2 часа в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе - 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
3) во 2 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 3 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) в 4 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
16. Содержание Программы включаетследующиеразделы:
1) раздел "Числа и величины";
2) раздел "Элементы алгебры";
3) раздел "Элементы геометрии";
4) раздел "Множества. Элементы логики";
5) раздел "Математическое моделирование".
17. Раздел "Числа и величины" включает следующие подразделы:
1) натуральные числа и число 0. Дроби;
2) операции над числами;
3) величины и их единицы измерения.
18. Раздел "Элементы алгебры" включает следующиеподразделы:
1) числовые и буквенные выражения;
2) равенства и неравенства. Уравнения.
19. Раздел "Элементы геометрии" включает следующие подразделы:
1) геометрические фигуры и их классификация;
2) изображение и построение геометрических фигур;
3) координаты точек и направление движения.
20. Раздел "Множества. Элементы логики" включает следующие подразделы:
1) множества и операции над ними;
2) высказывания;
3) последовательности;
4) комбинации объектов.
21. Раздел "Математическое моделирование" включает следующие подразделы:
1) задачи и математическая модель;
2) математический язык.
22. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 0 класса:
1) числа и величины: формирование умения использовать в речи математические термины, знакомство с образованием чисел до 10 на наглядной основе. Число 0, его получение и обозначение. Запись чисел от 0 до 20, числовой ряд: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Состав чисел, счет предметов, количественный счет, порядковый счет, прямой и обратный счет, определение места числав натуральном ряду чисел. Чтение, запись и сравнение однозначных и двухзначных чисел: больше, меньше, столько же предметов. Понимать действия:сложения как объединение, вычитание как удаление,понимать, что сложение и вычитание как взаимообратные действия. Различать монеты в 5 тенге, 10 тенге, 20 тенге. Знать количество дней в неделе, месяце, году, знать измерительные приборы, которые имеют шкалу деления;

12. Оқу процесі жаңа материалды үйренгенде де, өткен тақырыпты бекіткенде де, ауызша және жазбаша жұмыс түрлерінің тиімді үйлестірілуіне бағытталады.
13. Ақпараттық-коммуникативтік технологияларын (бұдан әрі - АКТ) қолдану біліктілігі базалық дағдылардан құрылады және оның ішіне жұмыс, демалыс және коммуникация барысында технологияларды дұрыс және шығармашылық тұрғыда қолдану жатады. Бағдарлама білім алушылардың күрделі есептеулер жүргізулері үшін (көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар) калькуляторды қолдануларын қарастырады.
14. Оқытуға арналған техникалық құралдар: экран, интерактивті тақта, лимитсізғаламтор, проектор, графопроектор, офистік техника (компьютер, принтер, сканер, ноутбуктер), ватмандар, А-3, А-4, А-5 форматтағы парақтар, еңбек құралдары(желім, қайшы, пластилин, көрнекі құралдар (кестелер, моделдер, картиналар, портреттер), дидактикалық және үлестірме материалдар.
3 - тарау. "Математика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
15. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1 - сыныпта– аптасына 4 сағат, оқу жылында132 сағатты;
3) 2 - сыныпта –аптасына 4сағат, оқу жылында136 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында170 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
16. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Сандар және өлшемдер" бөлімі;
2) "Алгебра элементтері"" бөлімі;
3) "Геометрия элементтері" бөлімі;
4) "Жиынтықтар. Логика элементтері" бөлімі;
5) "Математикалық моделдеу" бөлімі.
17. "Сандар және өлшемдер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) натурал сандар және 0 саны, бөлшектер;
2) сандармен амалдар орындау;
3) шамалар және олардың өлшем бірліктері.
18. "Алгебра элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сандық және әріптік өрнектер;
2) теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер.
19. "Геометрия элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі;
2) геометриялық фигураларды кескіндеу және салу;
3) нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты.
20. "Жиынтықтар. Логика элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар;
2) пікірлер;
3) тізбектер;
4) нысандардың комбинациялары.
21. "Математикалық моделдеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) есептер және математикалық модель;
2) математикалық тіл.
22. 0 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) Сандар және өлшемдер: сөйлеу тілінде математикалық терминдерді қолдану қабілетін қалыптастыру, көрнекілік негізінде 10-ға дейінгі сандардың құрылуымен таныстыру. 0 саны, оның алынуы және белгілемесі. 0 ден 20 дейінгі сандаржазбасы, сандық қатар: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Сандар құрамы, заттар есебі, сандық есептеу, реттілік есеп, тура және кері санау, сандардың натурал қатарындағы санның орнын анықтау.Бір және екі таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру: көп, аз, осыншама заттар.Амалдарды түсіну:қосуды біріктіру ретінде, азайтуды алу ретінде,қосу және азайтуды өзара кері амалдар ретінде түсіну. 5 теңге, 10 теңге, 20 теңге тиындарды ажырата білу. Апта, ай, жыл ішіндегі күндер санын білу, бөлу шкаласы бар өлшем құралдарын білу;

2) элементы алгебры: числовые выражения - сложение (сумма, слагаемые, значение суммы), вычитание (разность, уменьшаемое, вычитаемое, значение разности), связь между компонентами сложения и вычитания, "+" и "-"взаимообратные действия, чтение и запись числовых выражении. Сложение и вычитание с 0, сложение и вычитание в пределах 20, переместительное свойство сложения. Сравнение предметов: по длине (больше или меньше), по массе: (больше или меньше), по вместимости: вмещает (больше или меньше). Старше (больше по возрасту). Младше (меньше по возрасту). Ориентировка во времени: закрепление знаний о временных представлениях, формирование представлений о том, что утро, день, вечер, ночь составляют сутки. Обучение соблюдению правильной последовательности при назывании дней недели, времен года. Формирование понятия о месяцах года, знать их последовательность и называть их. Ориентировка в весе: обучение умению находить равные и неравные по весу предметы, взвешивая их на ладонях;
3) элементы геометрии: распознавать геометрические фигуры (круг, овал, треугольник, прямоугольник, квадрат). Сравнение предметов по форме, цвету, размеру. Формирование умения находить в ближайшем окружении предметы геометрической формы, анализировать их форму. Ознакомление с овалом на основе сравнения его с кругом и прямоугольником и правильно называть геометрические фигуры. Определение место расположения плоских фигур в пространстве, ориентирование в пространстве. Формирование навыка ориентирования на листе бумаги, обучение умению обозначать в речи положение того или иного предмета по отношению к себе или другому предмету;
4) множества и элементы логики: объединение предметов во множество по определенному свойству, называть элементы множества, составлять новые множества из окружающей среды и игрушек. Знакомство со значением слова "один" (одна, одно), обозначающим не только один предмет, но и целую группу предметов как одну часть множества. Формирование умения выделять составные части множества. Формирование представлений о равенстве, обучение умению определять равное количество разных предметов в группах, правильно обобщать числовые значения на основе счета и сравнения групп.Формирование представлений о числах и цифрах в пределах от 1 до 20, обучение умению узнавать и называть соседние числа, обучение навыкам прямого и обратного счета в пределах 20;
5) математическое моделирование: математический язык и математическая модель используют знаки "+" и "-", как знаки, объединяющие и уменьшающие количество. Формирование первичного представления о цифрах от 0 до 10, закладывает и укрепляет понятие о составе чисел, прививает навыки обводки цифры по штриховке. Формирование навыков сравнения (больше, меньше, равно, столько же, на несколько единиц больше/меньше). Анализировать и решать простейшие примеры и задачи на основе наглядности, отличать цифру от числа. Развивать и обогащать математический язык обучающихся с помощью применения математических терминов (сумма, слагаемые, разность, вычитаемое, уменьшаемое, больше, меньше).

2) алгебра элементтері: сандық өрнектер- қосу (қосынды, қосылғыштар, қосындының мәні), азайту (айырма, азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні), қосу және азайтукомпоненттері арасындағы байланыс, "+" және "-" өзара кері амалдар, сандық өрнектерді оқу және жазу. 0 ден бастап қосу және азайту,20 шектеуінде қосу және азайту, қосудың ауыстырмалық қасиеті. Заттарды салыстыру: ұзындығы бойынша (ұзын және қысқа), массасы бойынша: (көп және аз), сыйымдылығы бойынша: сыйғызады (көп және аз). Үлкен (жасы бойынша үлкен). Кіші (жасы бойынша кіші). Уақытпен бағдарлау: уақыттық ұғымдар жөнінде білімдерін бекіту, таң, күндіз, кеш, түн - тәулікті құратыны жөнінде ұғымдарын қалыптастыру. Апта күндерін, жыл мезгілдерін атау кезінде дұрыс реттілікті сақтауға үйрету. Жыл айлары жөнінде түсініктерін қалыптастыру, олардың реттілігін білу, атау. Салмақпен бағдарлау: алақанға салып салмақтары бойынша бірдей және бірдей емес заттарды табуға үйрету;
3) геометрия элементтері: геометриялық фигураларды тану (шеңбер, доғал, үшбұрыш, тікбұрыш, шаршы). Заттарды формалары, түстері, мөлшері бойынша салыстыру. Айналасынан геометриялық формасы бар заттарды табу қабілеттерін қалыптастыру, олардың формаларын сараптамалау. Шеңбермен және тікбұрышпен салыстыру негізінде доғалмен таныстыру және геометриялық фигураларды дұрыс атау. Кеңістіктегі жалпақ фигуралардың орналасуын анықтау, кеңістікте бағдарлау. Қағаз парағында бағдарлау қабілетін қалыптастыру, қандай да болмасын заттардың өзіне немесе басқа заттарға қарасты орналасуын сөзбен айту қабілетіне үйрету;
4) жиынтықтар және логика элементтері: белгілі қасиеттері бойынша заттарды жиынтыққа біріктіру, жиынтық элементтерін атау, қоршаған ортадан және ойыншықтардан жаңа жиынтықтар құру. Бір затты ғана емес, заттардың тұтастай тобын бір жиынтықтың бір бөлігі ретінде белгілейтін "Бір" сөзінің мәнімен танысу. Жиынтықтың құрылымдық бөліктерін бөлу қабілетін қалыптастыру. Теңдік жөнінде ұғымды қалыптастыру, топтардағы түрлі заттардың теңдей санын анықтауға үйрету, есептеу және топтарды салыстыру негізінде сандық өрнектерді дұрыс жиынтықтау. 1ден 20ға дейінгі шектеудегі сандар жөнінде ұғымдарды қалыптастыру, көрші сандарды тану және атауға үйрету, 20 шектеуінде тура және кері санауға үйрету;
5) математикалық моделдеу:математикалық тіл және математикалық модель "+" және "-" белгілерін сандарды біріктіретін және азайтатын белгі ретінде қолданады. 0 және 10 цифрлары жөнінде алғашқы ұғымдарды қалыптастыру сандар құрамы жөніндегі түсінікті орнықтырады және бекітеді, цифрларды штрихтеу бойынша жиектеу дағдыларына үйретеді. Салыстыру дағдыларын қалыптастыру (көп, аз, тең, соншалықты, бірнеше бірлікке аз/көп). Көрнекілік негізінде қарапайым мысылдар мен есептерді сараптамалау және шешу, цифрды саннан ажырату. Математикалық терминдерді қолдану көмегімен білім алушылардың математикалық тілін дамыту және байыту.

23. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 1 класса:
1) числа и величины:число 0, его получение и обозначение, числовой ряд: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Запись чисел от 0 до 100. Состав чисел, счет предметов, количественный счет, порядковый счет, прямой и обратный счет, больше, меньше, столько же предметов. Монеты в 1 тенге, 2 тенге, 5 тенге, 10 тенге, 20 тенге, 50 тенге, 100 тенге (набор и размен). Направления движения (навстречу друг другу, в одном направлении, в противоположных направлениях). Составлять последовательность чисел от 1 до100, обратная последовательность, прямой и обратный счет десятками до 100;
2) элементы алгебры: числовые выражения, устное сложение и вычитание в пределах 10, применение алгоритмов сложения и вычитания двузначных чисел, связь между компонентами сложения и вычитания, взаимообратные действия. Сложение и вычитание с 0, приемы сложения и вычитания: присчитывание и отсчитывание по 1, по 2, переместительное свойство сложения. Полные десятки: новая счетная единица (десяток, его образование). Счет десятками: название, последовательность, чтение и запись десятков, сравнение десятков, сотни. Буквенные выражения, значения выражения с одной буквой, уравнения, решение уравнений на основе правил нахождения неизвестных компонентов сложения и вычитания, способом подбора. Нахождение значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы. Корень уравнения. Знаки ">", "<", "=",равенства, неравенства, верные равенства и неверные неравенства.Сравнение предметов: по длине (больше илименьше). По массе: (больше или меньше). Повместимости: вмещает (больше или меньше). По цене: (больше или меньше). По площади: (больше или меньше). Сравнение движения предметов по скорости: быстрее (больше по скорости), медленнее(меньше по скорости). Сравнение по времени (раньше, позже), распознание времени по часам. Старше (больше по возрасту). Младше (меньше по возрасту);
3) элементы геометрии:сравнение предметов по форме, цвету и размеру. Расположение предметов в пространстве (справа, слева, выше, ниже, над, под, между, перед, за). Линейка с делениями. Отрезок:чертить отрезок заданной длины, сравнение и измерение их длин. Единица измерения длины:сантиметр (1 см), дециметр (1 дм), 1 дм = 10 см.Изображать на плоскости: точку, прямую, отрезок. Построение на точечнойбумаге простейшие плоские фигуры: треугольник, прямоугольник, квадрат. Производить измерение величин, используя единицы: см, дм;
4) множества. Элементы логики:классифицирование множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действия объектов), сравнивание множеств объектов с помощью составления пар, определение равных и пустых множеств. Определение верных и неверных утверждении, составление вариантов комбинаций ("по два" из предметов окружающего мира, определение сходств и различия: чисел, фигур, игрушек, разноцветных бус);

23. 1 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) Сандар және өлшемдер: 0 саны, оның алынуы және белгіленуі, сандық қатар: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. 0 ден 100 ге дейінгі сандарды жазу. Сандар құрамы, заттардың есебі, сандық есеп, реттілік есеп, тура және кері есеп, көп, аз, соншалықты заттар. 1 теңге, 2 теңге, 5 теңге, 10 теңге, 20 теңге, 50 теңге, 100 теңге тиындар(жинау және ұсақтау). Қозғалыс бағыттары (бір-біріне қарама-қарсы, бір бағытта, қарсы бағытта). 1 ден 100 ге дейін сандардың реттілігін құру, кері реттілік, ондықтыр мен 100 ге дейін тура және кері есеп;
2) алгебра элементтері: сандық өрнектер, 10 шектеуінде ауызша және жазбаша қосу және азайту, екі таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану, қосу және алу компоненттері арасындағы байланыс, өзара кері амалдар. 0 ден бастап қосу және алу, қосу және алу тәсілдері: 1 ден, 2-ден санау және есептеу, қосудың ауыстырмалық қасиеті. Толық ондықтар: жаңа есептеу бірлігі (ондық, оның құрастырылуы). Ондықтармен санау: ондықтардың атауы, реттілігі, оқылуы және жазылуы, ондықтарды салыстыру, жүздіктер. Әріптік өрнектер, бір әріптік өрнектің мәні, теңдеулер, қосу алудың белгісіз компоненттерін табу ережелері негізінде, таңдау тәсілімен теңдеулерді шешу. Әріптің берілген мәні бойынша бір амалмен әріптік өрнектің мәнін табу. Теңдеудің түбірі. ">", "<", "=" белгілері, теңдеулер, теңсіздіктер, дұрыс теңдеулер және бұрыс теңсіздіктер. Заттарды салыстыру: ұзындығы бойынша (ұзын немес қысқа). Массасы бойынша: (аз немесе көп). Сыйымдылығы бойынша: сыйыстырады (көп немесе аз). Бағасы бойынша: (көп немесе аз). Ауданы бойынша: (көп немесе аз). Заттар қозғалысын жылдамдығы бойынша салыстыру: жылдамырақ (жылдамдығы бойынша жоғары), баяуырақ (жылдамдығы бойынша төмен). Уақыт бойынша салыстыру (ерте, кеш), уақытты сағат бойынша тану. Ересек (жасы бойынша үлкен). Кіші (жасы бойынша кіші);
3) геометрия элементтері: заттарды формасы, түсі және мөлшері бойынша салыстыру. Заттардың кеңістіктегі орналасуы (оң, сол, жоғары, төмен, үсті, асты, арасы, алды, арт жақтарында). Бөлгіштері бар сызғыш. Кесінді: берілген ұзындықпен кесінділер сызу, олардың ұзындығын салыстыру және өлшеу. Ұзындықтың өлшем бірлігі: сантиметр (1 см), дециметр (1 дм), 1 дм = 10 см. Жазықтықта бейнелеу: нүктені, түзуді, кесіндіні. Нүктелік қағазда қарапайым жалпақ фигураларды салу: үшбұрыш, тікбұрыш, шаршы. Шамалардың өлшемін: см, дм бірліктерін қолданып жүргізу;
4) жиынтықтар. Логика элементтері: жиынтықты элементтерінің белгілері бойынша топтастыру (түсі, формасы, өлшемі, материалы, нысандар әрекеті), нысандар жиынтығын жұптар құру көмегімен салыстыру, бірдей және бос жиынтықтарды анықтау. Дұрыс және бұрыс пікірлерді анықтау, комбинациялар нұсқаларын құрастыру ("екіден" айналадағы заттардан, ұқсастықты және айырмашылықты анықтау: сандардың, фигуралардың, ойыншықтардың, түрлі-түсті моншақтардың);

5) математическое моделирование:использование знаков: "+", "-", "=", "<", ">", названия компонентов действий при чтении и записи выражении, различие цифры и числа. Числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел, сравнение чисел с помощью знаков "<", ">", "=", последовательность чисел.Моделирование задач в виде схем, рисунка, краткой записи, подготовка к решению задач на основе полной предметной наглядности, моделирование и решение простых задач на сложение и вычитание в виде числового выражения, решение простых задач на увеличение (уменьшение) на несколько единиц, разностное сравнение, анализировать и решать обратные задачи.
24. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 2 класса:
1) числа и величины: образование, чтение, запись чисел в пределах 100, счет в прямом и обратном порядке единицами и десятками в пределах 100. Место числа в натуральном ряду чисел, чтение, запись и сравнение двузначных и трехзначных чисел, разрядный состав двузначных и трехзначных чисел, разложение на сумму разрядных слагаемых, счетдесятками и сотнямидо 1000. Применение алгоритма сложения и вычитаниядвузначных и трехзначных чисел. Сложение (вычитание), умножение (деление) - взаимообратные действия. Единицы: массы, длины, вместимости, времени.Определение времени по циферблату: часы, минуты. Единица массы: грамм (1 г),килограмм (1 кг); центнер (1 ц), тонна (1т). Единица длины: сантиметр (1 см), дециметр (1дм), метр (1м), километр (1 км). Единица вместимости: литр (1 л). Единицы времени: час (1 час), минута (1 мин), секунда (1с), сутки (1сут), неделя, месяц, год, век. Величины: цена, количество, стоимость;
2) элементы алгебры: чтение, запись и сравнение чисел в пределах 100 и 1000, устные и письменные приемы сложения и вычитания двузначных и трехзначных чисел, переместительное и сочетательное свойство сложения (умножения). Арифметические действия с двухзначными и трехзначными числами, соблюдение алгоритма: сложения, вычитания, умножения, деления на однозначное, двузначное, трехзначное числа. Чтение, записьчисловых и буквенных выражении, нахождение значения буквенного выражения при заданных значениях буквы. Порядок выполнения действий: сложения, вычитания, умножения, деления в числовых выражениях, содержащих скобки и без них (содержащих два-три действия), решение простейших уравнении на умножение и деление;
3) элементы геометрии: построение, обозначение, запись заглавными буквами латинского алфавита вершин и сторон геометрических фигур.Классификация многоугольников, построение и сравнение плоских фигур и углов на бумаге в клетку: точки, отрезка, луча, прямой, углов (прямой, острый, тупой), треугольника, квадрата, прямоугольника по заданным значениям. Измерение длин сторон многоугольника, нахождение периметра (Р) треугольника, квадрата, прямоугольника, чтение и запись формулы нахождения периметра: Р=а+в+с, Р=4а, Р=2(а+в);

5) математикалық моделдеу:"+", "-", "=", "<", ">" белгілерін қолдану, өрнектерді оқу және жазу барысындағы әрекеттер компоненттерінің атаулары, цифр мен санның өзгешелігі. Сандарды қосу және алу иллюстрациясына арналған сандық сәуле, "<", ">", "=" белгілір көмегімен сандарды салыстыру, сандар реттілігі. Есептерді сызбалар, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу, толықтай заттық көрнекілік негізінде есептер шығаруға дайындық, бірнеше бірлікке өсіру (азайту) түрінде қосу және алу бойынша қарапайым есептер шығару, айырмалық салыстыру, кері есептерді сараптамалау және шешу.
24. 2 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) Сандар және өлшемдер: 100 шектеуіндегі сандардың құрылуы, оқылуы, жазылуы, 100 шектеуінде бірліктермен және ондықтармен тура және кері санау. Сандардың натурал қатарындағы санның орны, екітаңбалы және үштаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру, екітаңбалы және үштаңбалы сандардың разрядтық құрамы, қосындының разрядтық қосылғыштарға бөлшектенуі, 1000 дейін ондықтармен және жүздіктермен санау. Екітаңбалы және үштаңбалы сандарының қосу және алу алгоримін қолдану. Қосу (алу), көбейту(бөлу) – өзара кері амалдар. Бірліктер: массаның, ұзындықтың, сыйымдылықтың, уақыттың. Циферблат бойынша уақытты анықтау: сағаттар, минуттар. Массаның бірлігі: грамм (1 г),килограмм (1 кг); центнер (1 ц), тонна (1т). Ұзындық бірлігі: сантиметр (1 см), дециметр (1дм), метр (1м), километр (1 км). Сыйымдылық бірілігі: литр (1 л). Уақыт бірлектері: сағат (1 сағ), минут (1 мин), секунд (1 с), тәулік (1 т), апта, ай, жыл, ғасыр. Шамалар: бағасы, саны, құны;
2) алгебра элементтері: 100 және 1000 шектеуіндегі сандарды, оқу, жазу, салыстыру, екітаңбалы және үштаңбалы сандарды қосу және алудың ауызша және жазбаша тәсілдері, қосудың (көбейтудің) ауыстырмалық және үйлестірмелік қасиеттері. Екітаңбалы және үштаңбалы сандармен арифметикалық амалдар, алгоритмді сақтау: біртаңбалы, екітаңбалы және үштаңбалы сандарға қосудың, алудың, көбейтудің. Сандық және әріптік өрнектердің оқылуы, жазылуы, әріптің берілген мәні бойынша әріптік өрнектің мәнін табу. Амалдардың орындалу реті: жақшасы бар және жақшасыз сандық өрнектерді қосу, алу, көбейту, бөлу (екі-үш амалы бар), көбейту және бөлу бойынша қарапайым теңдеулер шешу;
3) геометрия элементтері: геометриялық фигуралардың ұштарын және жақтарын латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу. Көпбұрыштардың жіктемесі, торлы қағазда жалпақ фигуралар мен бұрыштарды салу және салыстыру: берілген мәндері бойынша нүктені, кесіндіні, сәулені, түзуді, бұрыштарды (тік, сүйір, доғал), үшбұрышты, шаршыны, тікбұрышты. Көпбұрыш жақтарының ұзындықтарын өлшеу, үшбұрыштың, шаршының, тікбұрыштың периметрін (Р) табу, периметрді табу формуласын оқу және жазу: Р=а+в+с, Р=4а, Р=2(а+в);

4) множества. Элементы логики: изображение при помощи диаграмм: объединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части. Классифицирование числовых множеств по количеству цифр в записи чисел, делимости на 2, обозначение множеств и его элементов на диаграмме, определение принадлежности элементов множеству. Обозначение множеств заглавными буквами, его элементы строчными буквами латинского алфавита. Определение истинности и ложности утверждения, составление последовательности по заданной закономерности, нахождение нарушении;
5) математическое моделирование: моделирование в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в одно-два действия, анализ и решение задач на зависимость между величинами (цена, количество, стоимость, длина, ширина, периметр). Задачи на нахождение неизвестного слагаемого, уменьшаемого, вычитаемого, на разностное сравнение. Обратные задачи. Взаимообратные задачи. Составление и решение простейших уравнений, решение задач с помощью уравнений.
25. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 3 класса:
1) числа и величины:образование, чтение, запись, сравнение чисел в пределах 1000, разрядный и классовый состав трехзначных чисел, сумма разрядных слагаемых, прямой и обратный счет в пределах 1000, выполнение алгоритма письменного сложения, вычитания, умножения, деления в пределах 1000. Таблица умножения, табличные случаи умножения и деления на однозначные и двузначные числа. Проверка действий умножения и деления, знание невозможности деления на 0, порядок выполнения арифметических действий в числовых выражениях без скобок и со скобками, состоящими из 2 – 3 действий, переместительное, сочетательное, распределительное свойства сложения иумножения. Величины (длина, масса, время, вместимость). Соотношения между единицами длины: 1 м = 10 дм, 1дм = 10 см, 1см = 10 мм, 1 м = 100 см.Единица объема – кубический сантиметр (1 см3). Соотношения между единицами массы: 1т=1000кг, 1 ц = 100 кг,1кг=1000г. Соотношения между единицами площади: 1 м2 = 100 дм2, 1 дм2 = 100 см2, 1см2 = 100 мм2;
2) элементы алгебры: чтение, запись буквенных выражении с одной/двумя буквами, нахождение значении буквенного выражения с одной/двумя буквами при заданных значениях букв, представление в виде буквенного равенства сочетательное, распределительное свойства умножения: (ав)с=а(вс), а(в+с)=ав+ас, а(в-с)=ав-ас, свойства умножения на 0: а*0=0, невозможность деления числа на 0, деление нуля на натуральное число, деление чисел на 1, деление на равные части, доля числа и величины, нахождение доли (части) числа и числа по его доли (части).Задачи на нахождение неизвестного множителя,неизвестногоделимого,делителя, на увеличение и уменьшение в несколько раз, на кратное сравнение;

4) жиынтықтар. Логика элементтері: диаграмма көмегімен бейнелеу: теңсанды жиынтықтарды біріктіру және жиынтықты теңсанды бөліктерге бөлу. Сандық жазбада садық жиынтықтарды цифрлар саны бойынша топтастыру, 2-ге бөлінгіштік, жиынтықтарды және олардың элементтнрін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынтыққа жататынын анықтау. Жиынтықтарды латын алфавитінің бас әріптерімен, элементтерін кіші әріптерімен белгілеу. Пайымдаманың шынайылығын және жалғандығын анықтау, берілген заңдылық бойынша реттілік құрастыру, бұзылымдарын табу;
5) математикалық моделдеу: кесте, сызба, бір-екі амалды қысқа жазба түрінде моделдеу, шамалар арасындағы байланыс бойынша есептерді сараптамалау және шешу (бағасы, саны, құны, ұзындығы,ені, периметрі). Белгісіз қосылғышты, азайғышты табу, айырмалық салыстыу есептері. Кері есептер.Өзара кері есептер. Қарапайым теңдеулер құру және шешу, теңдеулер көмегімен есептер шығару.
25. 3 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) Сандар және өлшемдер:1000 шектеуінде сандарды құру, оқу, жазу, салыстыру, үштаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамы, разрядтық қосындылар қосындысы, 1000 шектеуінде тура және кері санау, 1000 шектеуінде жазбаша қосу, алу, көбейту, бөлу алгоритмін орындау. Көбейту кестесі, біртаңбалы және екітаңбалы сандарға көбейту және бөлудің кестелік жағдайлары. Көбейту және бөлу амалдарын тексеру, 0 ге бөлудің мүмкін еместігін білу, 2-3 амалдан тұратын, жақшамен және жақшасыз сандық өрнектермен арифметикалық амалдар орындау реті, қосу және көбейтудің ауыстырмалық, үйлестірмелік және үлестірмелік қасиеттері. Шамалар (ұзындық, масса, уақыт, сыйымдылық). Ұзындық бірліктері арасындағы қатынастар: 1 м = 10 дм, 1 дм = 10 см, 1см = 10 мм, 1 м = 100 см. Көлем бірлігі – текшеліксантиметр (1 см3). Массаның бірліктері арасындағы қатынастар: 1т=1000кг, 1 ц = 100 кг,1кг=1000г. Ауданның бірліктері арасындағы қатынастар: 1 м2 = 100 дм2, 1 дм2 = 100 см2, 1см2 = 100 мм2;
2) алгебра элементтері:бір/екі әріпті өрнектерді оқу, жазу, берілген әріптер мәні бойынша бір/екі әріпті өрнектердің мәнін табу, көбейтудің үйлестірмелік және үлестірмелік қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: (ав)с=а(вс), а(в+с)=ав+ас, а(в-с)=ав-ас, 0ге көбейтудің қасиеттері: а*0=0, 0ге бөлуге мүмкін еместігі, нөлді натурал санға бөлу, сандарды 1ге бөлу, бірдей бөліктерге бөлу, сан мен шаманың бөлігі, санның бөлігін табу және санды бөлігі бойынша табу. Белгісіз көбейткішіті, бөлінгішті, бөлгішті табу, бірнеше есе көбейту және азайту, еселі салыстырубойынша есептер;

3) элементы геометрии:построение геометрическихфигур (точка, отрезок, луч, прямая, угол (прямой, острый, тупой), треугольник, квадрат, прямоугольник) на бумаге в клетку. Обозначение вершин геометрических фигур латинскими заглавными буквами, развертка пространственных геометрических фигур (куб, прямоугольный параллелепипед), симметричные и несимметричные плоские фигуры, параллельные и пересекающиеся прямые. Способы нахождения периметра прямоугольника, квадрата, треугольника,площади геометрических фигур: прямоугольника S=a*b , квадрата S = a2, треугольника S = (a*b)/2. Сравнение геометрических фигур по площади: "на глаз" и наложением, измерение площади. Палетка. Единицы площади: 1 м2, 1 дм2, 1 см2;
4) множества. Элементы логики: наглядное изображение объединения и пересечения двухмножеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна, определение подмножества множества чисел по признакам их элементов, истинные и ложные высказывания, определение закономерностей в последовательности чисел до 1000 -1000000, самостоятельное составление подмножеств из множества предметов окружающей среды;
5) математическое моделирование:использование названия компонентов сложения, вычитания, умножения, деления при чтении и записи выражении со скобками; обозначение, запись и чтение заглавными буквами латинского алфавита вершин и сторон углов и плоских фигур. Устное деление десятков на десятки, сотен на сотни; моделирование задач в 2-3 действия таблицы, схемы, краткой записи. Задачи на зависимость между величинами: ценой, количеством, стоимостью; задач на кратное сравнение, письменные приемы умножения и деления в пределах 1000, письменное умножение и деление трехзначного числа, оканчивающегося нулем, на однозначное число.
26. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 4 класса:
1) числа и величины:счет в прямом и обратном порядке в пределах 1 000 000; определение места чисел в пределах 1 000000 в натуральном ряду чисел. Чтение, запись, сравнение многозначных чисел.Округление чисел до заданного разряда; разрядный и классовый состав многозначных чисел; запись чисел в виде сумма разрядных слагаемых.Свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действии с многозначными числами; признаки делимости на 2, 5, 10; классифицирование натуральных чисел на основе признаков делимости на 2, 5, 10. Процент, запись и чтение процентов. Чтение, запись, сравнение дроби с одинаковыми числителями/ знаменателями; правильные и неправильные дроби, смешенные числа, сравнение и преобразование величин: мм, см, м, дм, км, мм2, см2, дм2, м2, км2, мм3, см3, дм3, м3, км3;

3) геометрия элементтері:торлы қағазда геометриялық фигуралар құру(нүкте, кесінді, сәуле, түзу, бұрыш (тік, сүйір, доғал), үшбұрыш, шаршы, тікбұрыш).Геометриялық фигуралардың ұштарын латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, кеңістіктікгеометриялық фигуралардың жаймасы (текше, тікбұрышты параллелепипед), симметриялық және симметриясызжалпақ фигуралар, параллелді және қиылысатынтүзулер.Үшбұрыштың, шаршының, тікбұрыштыңпериметрін табу тәсілдері, геометриялық фигуралардың аудандары: тікбұрыштың S = a * b, шаршының S = a2, үшбұрыштың S = (a*b)/2. Геометриялық фигураларды ауданы бойынша салыстыру: "көзбен" жәнеқабаттастырып, ауданды өлшеу. Палетка. Аудан бірліктері: 1 м2, 1 дм2, 1 см2;
4) жиынтықтар. Логика элементтері: Эйлера-Венн диаграммасының көмегімен екі жиынтықтықтың бірлесуін және қиылысуын көрнекі бейнелеу, элементтерінің белгілері бойынша сандар жиынтығының ішкі жиынтығын анықтау, шынайы және жалған пікірлер, 1000 -1000000 дейінгі сандар реттілігінің заңдылықтарын анықтау, қоршаған ортадағы заттар жиынтығынан өз бетінше ішкі жиынтықтар құру;
5) математикалық моделдеу: жақшасы бар өрнектерді оқу және жазу барысында қосу, алу, көбейту, бөлу компоненттерінің атауларын қолдану; бұрыштар мен жалпақ фигуралардың ұштары мен жақтарын латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу,жазу және оқу. Ондықтарды ондықтарға, жүздіктерді жүздіктерге ауызша бөлу; кесте, сызба және қысқа жазбаның 2-3 амалды есептерін моделдеу. Шамалар арасындағы байланыс есептері: бағамен, санымен, құнымен; еселі салыстыру есептері, 1000 шектеуінде көбейту және бөлудің жазбаша тәсілдері, нөлмен аяқталатын үштаңбалы санды екітаңбалыға жазбаша көбейту және бөлу.
26. 4 - сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) Сандар және өлшемдер: 1 000 000 шектеуінде тура және кері реттілікпен санау;000000 шектеуіндегісандардың натурал қатарындасандардың орнын анықтау. Көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру. Сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу; көп таңбалы сандардыңразрядтық және кластық құрамы; сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазу.Көп таңбалы сандармен арифметикалық амалдар жүргізгенде 0 және 1 қасиеттері; 2, 5, 10-ға бөліну белгілері; 2, 5, 10 бөліну белгілері негізінде натурал сандарды топтастыру. Пайыз, пайыздарды оқу, жазу. Бірдей алымы/бөлгіші бар бөлшектерді оқу, жазу, салыстыру; дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас сандар, шамаларды салыстыру және түрлендіру: мм, см, м, дм, км, мм2, см2, дм2, м2, км2, мм3, см3, дм3, м3, км3;

2) элементы алгебры: числовые и буквенные выражения: преобразование и нахождение значения буквенного выражения с несколькими буквами при заданных значениях букв, чтение и запись сложения и вычитания обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями в виде буквенного равенства:
; соблюдение алгоритма сложения и вычитания обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями. Применение формулы пути при прямолинейном движении:
. Задачи: на движение, на совместную работу, на время, на производительность, на время, затраченное на работу, на урожайность; задачи в 3 – 4 действия. Арифметические действия над числами в пределах 1000000,деление круглых чисел на 10, 100, 1000;
3) элементы геометрии: построение геометрических фигур;точка, линия (прямая, кривая, ломаная), отрезок, угол (прямой, острый, тупой, развернутый), многоугольник (треугольник, прямоугольный треугольник, прямоугольник, квадрат, четырехугольник);прямоугольный параллелепипед (куб). Определение элементов прямоугольного треугольника, куба, прямоугольного параллелепипеда; нахождение объема куба, прямоугольного параллелепипеда V=a*b*с. Классификация треугольников; построение параллельных/ перпендикулярных прямых; построение угла по заданной градусной мере, площадь плоских фигур; единица площади – гектар (1 га), соотношение между единицами площади: 1 га = 10 000 м2;
4) множества. Элементы логики:отношения между множествами (равные, пересекающиеся, непересекающиеся множества, подмножества), составление высказывании с математическим содержанием с целью определения истинности и ложности; классифицирование натуральных чисел по заданным свойствам, признакам;
5) математическое моделирование:обозначение, чтение, запись заглавными буквами латинского алфавита вершин геометрических фигур. Обозначение, чтение, запись: процента (%), градусная мера угла (n0), обыкновенная дробь
; моделирование задач в виде чертежа, алгоритма. Деление на числа, оканчивающиеся нулями, когда в значении частного есть нули;письменное умножение, деление на двузначное число;письменное умножение, деление на трехзначное число. Запись свойствсложения и умножения с помощью буквенных равенств (формул); нахождение значения выражения с двумя/тремя буквами. Микрокалькулятор; введение и удаление чисел на калькуляторе; выполнение арифметических действий с помощью калькулятора; нахождение значения выражений со скобками и без скобок, содержащих 4-5 арифметических действий.
27. Объем содержания Программы соответствует основному содержанию программ общеобразовательной школы. В связи с особенностями мыслительных процессов, недостаточной сформированностью двигательных функций темы: окружность, круг, шар, построение окружности, применение циркуля, перенесены в следующий класс (5 класс).

2) алгебра элементтері:сандық және әріптік өрнектер: берілген әріптер мәні бойынша бірнеше әріптері бар әріптік өрнекті түрлендіру және мәнін табу, әріптік теңдеу түріндегі жай бөлшектердің қосылуын және алынуын оқу және жазу:
; бірдей бөлгіші бар жай бөлшектерді қосу және алу алгоритмін сақтау. Тура сызықты қозғалыс барысында жол формуласын қолдану:
. Есептер: қозғалысқа, бірлескен жұмысқа, уақытқа, өнімділікке, жұмыс және өнімділікке жұмсалған уақытқа; 3 – 4 амалдық есептер. 1000000 шектеуіндегі сандармен арифметикалық амалдар,дөңгелек сандарды 10, 100, 1000 ға бөлу;
3) геометрия элементтері:геометриялық фигураларды құру;нүкте, сызық (түзу,қисық, бүгілме), кесінді, бұрыш (тік, сүйір, доғал, жазыңқы), көпбұрыш (үшбұрыш, тікбұрышты үшбұрыш, тікбұрыш, шаршы, төртбұрыш); тікбұрышты параллелепипед (текше); тікбұрышты үшбұрыштың, текшенің, тікбұрышты параллелепипедтің элементтерін анықтау; текшенің, тікбұрышты параллелепипедтіңкөлемін анықтау V=a*b*с. Үшбұрыштар жіктемесі; параллель/перпендикуляр түзулер құру; берілген градустық өлшемі бойынша бұрыш құру, жалпақ фигуралар ауданы; аудан бірлігі – гектар (1 га), аудан бірліктері арасындағы қатынастар: 1 га = 10 000 м2;
4) жиынтықтар. Логика элементтері: жиынтықтар арасындағы қатынастар (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиынтықтар және ішкі жиынтықтар), шынайылығын және жалғандығын анықтау мақсатында математикалық мағынасы бар пікірлер құру; берілген қасиеттері, белгілері бойынша натурал сандарды жіктеу;
5) математикалық моделдеу: геометриялық фигуралардыңұштарын латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, жазу және оқу. Белгілеу, жазу және оқу: пайызды (%), бұрыштың градустық өлшемін (n0), жай бөлшекті
; есептерді сызба, алгоритм түрінде моделдеу. Бөлінді мәнінде нөл барда нөлмен аяқталатын сандарға бөлу;екі таңбалы санға жазбаша көбейту, бөлу;үш таңбалы санға жазбаша көбейту, бөлу. Қосу және көбейту қасиеттерін әріптік теңдеулер (формулалар) көмегімен жазу; екі/үш әріпті өрнектердің мәнін табу. Микрокалькулятор; калькуляторға сандарды енгізу және кетіру; калькулятор көмегімен арифметикалық амалдар орындау; 4-5 арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектер мәнін табу.
27. Бағдарлама мазмұнының көлемі жалпы білім беретін бағдарламаның негізгі мазмұнына сәйкес келеді. Ойлау процестерінің ерекшеліктеріне, қимыл-қозғалыс функцияларының жеткіліксіз қалыптасуына байланысты шеңбер, шар, шеңбер құру, циркульды қолдану бойынша тақырыптар келесі сыныпқа ауыстырылды (5 - сынып).

28. Увеличено количество часов на изучение следующих тем: обыкновенная дробь, сложение и вычитание обыкновенных дробей в связи с низким уровнем обобщающей и абстрагирующей функции мышления.
Глава 4. Система целей обучения
29. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
30. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4 "1" – класс, "1.3" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
31. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Числа и величины":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
0.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и числа нуль, считать в прямом и обратом порядке в пределах 5/10/20, определять место числа в натуральном ряду чисел
1.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и числа нуль, считать в прямом и обратом порядке в пределах 10/11-20, определять место числа в натуральном ряду чисел
2.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 100, считать в прямом и обратном порядке в пределах 100, определять место числа в натуральном ряду чисел
3.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 1000, считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000, определять место числа в натуральном ряду чисел
4.​1.​1.​1 понимать образование многозначных чисел, определять место числа в пределах 1000 000 в натуральном ряду чисел
0.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 0-10
1.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 10-20
2.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать двузначные числа
3.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа
4.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать многозначные числа, округлять числа до заданного разряда
0.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел
1.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел/ разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
2.​1.​1.​3 определять разрядный состав двухзначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых; читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12
3.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
4.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
0.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – десяток; считать, записывать, сравнивать
1.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – десяток; считать, десятками до 100, записывать, сравнивать
2.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – сотня; считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать
3.1.14 образовывать укрупненную единицу счета – тысяча; считать тысячами до 1000000, записывать, сравнивать
4.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – миллион; считать, записывать, сравнивать в пределах миллиарда
0.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 10
1.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20; находить половину числа 2,4,6,8,10 предметов путем практического действия
2.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 50; различать четные /нечетные числа; демонстрировать деление группы предметов на 6,7,8,9 равных частей
3.​1.​1.​5 демонстрировать образование доли, читать записывать, сравнивать их
4.​1.​1.​5 понимать, что процент – сотая часть целого; записывать, читать части целого в процентах
0.​1.​1.​6 развивать навыки устного счета в пределах 10
1.​1.​1.​6 развивать навыки устного счета одно/двузначных чисел
2.​1.​1.​6 развивать навыки устногосчета впределах 100
3.​1.​1.​6 читать, записывать обыкновенные дроби, сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с использованием наглядности
4.​1.​1.​6 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями и одинаковыми числителями на числовом луче; различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа
0.​1.​1.​7 сопоставлять количество предметов со счетом и называть его порядковый номер
4.​1.​1.​7 записывать обыкновенные дроби со знаменателями 10 и 100 в виде десятичной дроби, читать и сравнивать их

28. Ойлау қабілетінің тұжырымдамалық және абстракциялық функцияларының төмен деңгейіне байланысты жай бөлшек, жай бөлшектерді қосу және алу бойынша тақырыптарды оқыту сабақтарының саны көбейтілді.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
29. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
30. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
31. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Сандар және өлшемдер" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшек
тер
0. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну, 5/10/20шектеуінде тура және кері санау, натурал қатарындағы санның орнын анықтау
1. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну, 10/11-20 шектеуінде тура және кері санау, натурал қатарындағы санның орнын анықтау
2. 1. 1. 1 100 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну, 100 шектеуінде тура және кері санау, натурал қатарындағы санның орнын анықтау
3. 1. 1. 1 1000 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну, 1000 шектеуінде тура және кері санау, натурал қатарындағы санның орнын анықтау
4. 1. 1. 1 көп таңбалы сандардыңқұрылуын түсіну, 1 000 000 шектеуінденатурал қатарындағы санның орнын анықтау
0. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды және 0-10 санды оқу, жазу, салыстыру
1. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды және 10-20 санды оқу, жазу, салыстыру
2. 1. 1. 2 екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру
3. 1. 1. 2 үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру
4. 1. 1. 2 көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру,сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу
0. 1. 1. 3 бір таңбалы сандар құрамын анықтау
1. 1. 1. 3 бір таңбалы сандар құрамын/ 20 шектеуіндегі біртаңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау,разрядтық қосындылардың қосындысына бөлшектеу
2. 1. 1. 3 екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосындылардың қосындысына бөлшектеу, 12 дейінгі сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және қолдану
3. 1. 1. 3 үш таңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу
4. 1. 1. 3 көп таңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу
0. 1. 1. 4 онықтар санының ірілендірілген бірлігін құру, санау, жазу, салыстыру
1. 1. 1. 4 онықтар санының ірілендірілген бірлігін құру, 100 ге дейін ондықтармен санау, жазу, салыстыру
2. 1. 1. 4 жүздік есебінің ірілендірілген бірлігін құру, 1000 ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру
3.1.14 мыңдық есебінің ірілендірілген бірлігін құру, 1 000 000 ға дейін мыңдықтармен санау, жазу, салыстыру
4. 1. 1. 4 миллион есебінің ірілендірілген бірлігін құру, миллиард шектеуінде жазу, санау, салыстыру
0. 1. 1. 5 10-ға дейін 2-ден топтастырып тура және кері реттілікпен санау
1. 1. 1. 5 20 ға дейін 2-ден топтастырып сандық топтармен тура және кері реттілікпен санау; 2,4,6,8,10 сандардың, заттардың жартысын практикалық әрекет арқылы табу
2. 1. 1. 5 50 ге дейін 2-ден топтастырып сандық топтарментура және кері реттілікпен санау; жұп және тақ сандарды ажырату; заттар топтарының6,7,8,9 теңдей бөліктерге бөлінуін көрсету
3. 1. 1. 5 бөліктің құрылуын көрсету, оларды жазу, салыстыру
4. 1. 1. 5 пайыз -бүтіннің жүздік бөлігі екенін түсіну; бүтіннің бөліктерін пайызбен жазу, оқу
0. 1. 1. 6 10 шектеуінде ауызша санау дағдыларын дамыту
1. 1. 1. 6 бір/екі таңбалы сандарды ауызша санау дағдыларын дамыту
2. 1. 1. 6 100 шектеуінде ауызша санау дағдыларын дамыту
3. 1. 1. 6 жай бөлшектерді оқу, жазу, бірдей бөлгіштері бар бөлшектерді көрнекілік қолданып салыстыру
4. 1. 1. 6 бірдей бөлгіштері және бірдей алымдары бар бөлшектерді сандық сәуледе салыстыру; дұрыс және бұрыс бөлшектерді, аралас сандарды ажырату
0. 1. 1. 7 заттар санын есебімен салыстыру және реттік номерін атау
4. 1. 1. 7 10 және 100 сияқты бөлгіштері бар жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазу, оларды оқу және салыстыру

1.2 Операции над числами
0.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества
1.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества
2.​1.​2.​1 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение объектов по содержанию, на равные части
3.​1.​2.​1 понимать, что дроби – это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных чисел; понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа – трех одинаковых множителей
4.​1.​2.​1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей, сохраняя знаменатель в том же виде
0.​1.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание -взаимообратные действия
1.​1.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание -взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий
2.​1.​2.​2 понимать, что умножение и деление – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий
3.​1.​2.​2 применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления; знать о невозможности деления числа на 0
4.​1.​2.​2 применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий с многозначными числами
0.​1.​2.​3 применятьсвойства сложения 0 и 1
1.​1.​2.​3 применять переместительное свойство сложения; свойство 0 и 1
2.​1.​2.​3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения и переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
3.​1.​2.​3 применять переместительное, сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений
4.​1.​2.​3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами
0.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел
1.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток
2.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток / составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 2, 3, 4, 5
3.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 6, 7, 8, 9
4.​1.​2.​4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10
0.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание однозначныхчисел в пределах 20
1.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток в пределах 100
2.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток в пределах 100; сложение и вычитание сотен
3.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел, тысяч на основе их десятичного состава
4.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава; вычисления с помощью микрокалькулятора
0.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел в таких случаях, как 1+1; 2-1; 1+5; 6-1
1.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание двузначных чисел без перехода через десяток в таких случаях, как 12+18; 40-18; 55+25; 80-25
2.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание двузначных чисел без перехода через десяток в таких случаях, как 40+17; 57-40; 57-17
3.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком на однозначное число
4.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000
1.​1.​2.​7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в таких случаях, как 45±5; 45±15
2.​1.​2.​7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в таких случаях, как
26+14; 40-14; 65+35; 100-35
3.​1.​2.​7 выполнять устно умножение и деление вне табличных случаях вида: 17х5; 96:6; 75:15; 84:4
4.​1.​2.​7 выполнять устно умножение и деление двух/ трехзначных чисел на однозначное число
0.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания одно/двузначных чисел в таких случаях, как 5+5; 10-5; 6+6; 12-6; 10+10; 20-10
1.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как 5+10; 15-5; 23+17; 40-23; 52+38; 90-52
2.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как 34+23; 57-23; 27+34; 61-27; 47+33; 80-47
3.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел
4.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания многозначных чисел
1.​1.​2.​9 применять переместительное свойство сложения
2.​1.​2.​9 применять переместительное и сочетательное свойства сложения
3.​1.​2.​9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100
4.​1.​2.​9 применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение
0.​1.​2.​10
развивать логическое мышление и зрительную память
1.​1.​2.​10 развивать логическое мышление и зрительную память
2.​1.​2.​10 развивать логическое мышление и зрительную память
3.​1.​2.​10 применять алгоритмы умножения и деления двух/ трехзначных чисел на однозначное число, в случаях вида: 23х2; 123х2; 46:2; 146:2
4.​1.​2.​10 выполнять деление многозначных чисел на однозначное число, двузначное число, трехзначное число с остатком
0.​1.​2.​11 развивать речь
1.​1.​2.​11 развивать речь и обогащать ее математическими терминами
2.​1.​2.​11 развивать речь, обогащать ее математическими терминами
3.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления двух/ трехзначных чисел на однозначное, в случаях вида 28х3; 269х2; 84:3; 538:2
4.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления на двух/ трехзначное число
0.​1.​2.​12 развивать вычислительные навыки на наглядно-иллюстрационном образе
1.​1.​2.​12 развивать вычислительные навыки с применением таблицы сложения и вычитания однозначных чисел
2.​1.​2.​12 развивать вычислительные навыки с применением таблицы сложения и вычитания однозначных чисел, активизировать мыслительную деятельность
3.​1.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления трехзначного числа, оканчивающегося нулями, на однозначное число
4.​1.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на одно/двух/трехзначное число
3.​1.​2.​13 применять алгоритм деления трехзначного числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль и алгоритм обратного действия умножение
4.​1.​2.​13 применять алгоритмы деления многозначных чисел на одно/двух/ трехзначное число, когда в записи частного есть нули и алгоритмы обратного действия умножение
3.​1.​2.​14 находить часть числа/ величины и число/ величину по его/ее части: половину, четвертую, третью, десятую часть от чисел в пределах 100 и сотен
4.​1.​2.​14 записывать смешанное число в неправильной дроби и неправильную дробь в виде смешанного числа
4.​1.​2.​15 применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателям
4.​1.​2.​16 переводить проценты в дробь, дробь в проценты

1.2 Сандармен амалдар орындау
0. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтарды біріктіру ретінде және алуды жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну
1. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтарды біріктіру ретінде және алуды жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну
2. 1. 2. 1 көбейтуді бірдей қосылғыштарды қосу ретінде және бөлуді нысандарды мазмұны бойынша бірдей бөліктерге бөлшектеу ретінде түсіну
3. 1. 2. 1 бөлшектер- бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсіну; санның квадратын екі бірдей көбейткіштің көбейтіндісі ретінде және санның кубын - үш бірдей көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну
4. 1. 2. 1 бірдей бөлгіштері бар бөлшектерді қосу және алуды -бөлгіші сол күйінде сақталған сәйкес алымдардың қосуы мен алуы ретінде түсіну
0. 1. 2. 2 қосу және алу - өзара кері амалдар екенін түсіну
1. 1. 2. 2 қосу және алудың өзара кері амалдар екенін түсіну, осы амалдардың компоненттері, нәтижелері арасындағы байланысты анықтау
2. 1. 2. 2 көбейту және бөлу – өзара кері амалдар екенін түсіну, осы амалдардың компоненттері, нәтижелері арасындағы байланысты анықтау
3. 1. 2. 2 0 және 1 қасиеттерінкөбейту және бөлудіорындағанда қолдану; санды 0ге бөлудің мүмкін еместігін білу
4. 1. 2. 2 0 қасиеттерін көп таңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындағанда қолдану
0. 1. 2. 3 0 мен 1ді қосу қасиеттерін қолдану
1. 1. 2. 3 қосудың ауыстырмалық қасиетін, 1 және 0 қасиетін қолдану
2. 1. 2. 3 қосудың ауыстырмалық, үйлестірмелік қасиетін және көбейтудің ауыстырмалық қасиетін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану
3. 1. 2. 3 көбейтудің ауыстырмалық, үйлестірмелік, орналастырмалық қасиеттерін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану
4. 1. 2. 3
қосу мен көбейтудің қасиеттерін көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қолдану
0. 1. 2. 4 бір таңбалы сандарды қосу кестесін құру, білу және қолдану
1. 1. 2. 4 ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандарды қосу кестесін құру, білу және қолдану
2. 1. 2. 4 ондықтар арқылы өткізіп біртаңбалы сандарды қосу кестесін құру, білу және қолдану, 2,3,4,5ке көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану
3. 1. 2. 4 6, 7, 8, 9ға көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану
4. 1. 2. 4 2, 5, 10ға бөліну белгілері негізінде натурал сандарын жіктеу
0. 1. 2. 5 20 ның шектеуінде бір таңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау
1. 1. 2. 5 ондықтар арқылы өткізіп 100 дің шектеуіндегі біртаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау
2. 1. 2. 5 ондықтар арқылы өткізіп 100 дің шектеуіндегі біртаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау; жүздіктерді қосу және алу
3. 1. 2. 5 үш таңбалы сандармен, мыңдықтармен олардың ондық құрамы негізінде қосу және алу амалдарын ауызша орындау
4. 1. 2. 5 ондық құрамы негізінде көптаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау; микрокалькулятор көмегімен есептеулер жүргізу
0. 1. 2. 6 біртаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау, 1+1; 2-1; 1+5; 6-1 сияқты жағдайларда
1. 1. 2. 6 ондықтар арқылы өткізбей екі таңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау, 12+18; 40-18; 55+25; 80-25 сияқты жағдайларда
2. 1. 2. 6 ондықтар арқылы өткізбей екі таңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау, 40+17; 57-40; 57-17 сияқты жағдайларда
3. 1. 2. 6 біртаңбалы санға қалдықпен бөлу
4. 1. 2. 6 10, 100, 1000 ға қалдықсыз және қалдықпен бөлу
1. 1. 2. 7 ондықтар арқылы өткізіп сандарды қосу және алу амалдарын ауызша 45
5; 45
15 сияқты жағдайларда орындау
2. 1. 2. 7 ондықтар арқылы өткізіп сандарды қосу және алу амалдарын 26+14; 40-14; 65 +35; 100-35 сияқты жағдайларда ауызша орындау
3. 1. 2. 7 кестеден тыс көбейту және бөлу, 17х5; 96:6; 75:15; 84:4 сияқты жағдайларда
4. 1. 2. 7 екі/үш таңбалы санды біртаңбалы санға ауызша көбейту және бөлу
0. 1. 2. 8 бір/екі таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін 5+5; 10-5; 6+6; 12-6; 10+10; 20-10 сияқты жағдайларда қолдану
1. 1. 2. 8 екі таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін 5+10; 15-5; 23+17; 40-23, 52+38; 90-52 сияқты жағдайларда қолдану
2. 1. 2. 8 екі таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін 34+23; 57-23; 27+34; 61-27; 47+33, 80-47 сияқты жағдайларда қолдану
3. 1. 2. 8 үш таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану
4. 1. 2. 8 көп таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану
1. 1. 2. 9 қосудың ауыстырмалық қасиетін қолдану
2. 1. 2. 9 қосудың ауыстырмалық, үйлестірмелік қасиетін қолдану
3. 1. 2. 9 100 шектеуінде көбейту мен бөлуді ауызша орындау барысында қосынды мен көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережелерін қолдану
4. 1. 2. 9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдану
0. 1. 2. 10 логикалық ойлау және көру арқылы есте сақтау қабілетін дамыту
1. 1. 2. 10 логикалық ойлау және көру арқылы есте сақтау қабілетін дамыту
2. 1. 2. 10 логикалық ойлау және көру арқылы есте сақтау қабілетін дамыту
3. 1. 2. 10 23х2; 123х2; 46:2; 146:2 сияқты жағдайларда екі-,үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
4. 1. 2. 10 көптаңбалысандарды бір-, екі-, үш таңбалы сандарға
қалдықпен бөлу
0. 1. 2. 11 тілді дамыту
1. 1. 2. 11 тілді дамыту және оны математикалық терминдермен байыту
2. 1. 2. 11 тілді дамыту және оны математикалық терминдермен байыту
3. 1. 2. 11 екі-үш таңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін 28х3; 269х2; 84:3; 538:2 сияқты жағдайларда қолдану
4. 1. 2. 11
екі-,үш таңбалысанға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
0. 1. 2. 12 көрнекі-иллюстрациялық бейнеде есептеу дағдыларын дамыту
1. 1. 2. 12 біртаңбалы сандарды қосу және алу кестесін қолдана отырып есептеу дағдыларын дамыту
2. 1. 2. 12 біртаңбалы сандарды қосу және алу кестесін қолдана отырып есептеу дағдыларын дамыту, ойлау әрекетін белсендету
3. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын үш таңбалысандарды біртаңбалыға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
4. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын көптаңбалысандарды бір-, екі-, үш таңбалы сандарға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
3. 1. 2. 13 бөліндінің разрядтарының бірінде нөл бар болса үш таңбалы санды бір таңбалыға бөлу алгоритмдерін және көбейтудің кері амалы алгоритмін қолдану
4. 1. 2. 13 бөліндінің жазбасында нөл бар болса көп таңбалы санды бір-, екі-, үш-таңбалыға бөлу алгоритмдерін және көбейтудің кері амалы алгоритмін қолдану
3. 1. 2. 14 санның/шаманың бөлігін және бөлігі бойынша санын/шамасын табу: 100дің шектеуіндегі санның және жүздік санның жартысын, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу
4. 1. 2. 14 аралас санды бұрыс бөлшек түрінде және бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу
4. 1. 2. 15 бірдей бөлгіші бар бөлшектерді қосу жіне алу алгоритмін қолдану
4. 1. 2. 16 пайызды бөлшекке, бөлшекті пайызға ауыстыру

1.3 Величины и их единицы измерения
0.​1.​3.​1
называть различные измерительные приборы, которые имеют шкалу деления
1.​1.​3.​1 называть объекты, которые имеют шкалу деления, выбирать меры и инструменты для измерения
2.​1.​3.​1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин
3.​1.​3.​1 называть объекты, которые имеют площадь, выбирать меры и инструменты для измерения площади, производить измерения палеткой
4.​1.​3.​1 называть объекты и пространственные геометрические фигуры, которые имеют объем, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3)
1.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: см, дм /кг/л/ч
2.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: см, дм, м/кг, ц/л, мин
3.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: мм, см, м, км/ кг, т/см2, дм2, м2 /секунда
4.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: см3, дм3, м3, га, ар
1.​1.​3.​3 сравнивать значения величин см, дм /кг/л/ч и выполнять действия над ними
2.​1.​3.​3 сравнивать значения величин см, дм, м/кг, ц/ л /ч, мин, месяц, год и выполнять действия над ними
3.​1.​3.​3 сравнивать значения величин мм, см, дм, м /г, кг, ц, т/л/см2, дм2, м2, га/с, мин, ч, сут, год, веки выполнять действия над ними
4.​1.​3.​3 сравнивать значения величин мм, см, дм, м, км/ г, кг, ц, т/л, см3, дм3, м3 /см2, дм3, м3, ар, га/с, мин, ч, сут, год, веки выполнять действия над ними
1.​1.​3.​4 преобразовывать единицы длины (см, дм) на основе соотношений между ними
2.​1.​3.​4 преобразовывать единицы длины (см, дм, м), массы (кг, ц), времени (мин, ч, месяц, год) на основе соотношений между ними
3.​1.​3.​4 преобразовывать единицы длины мм, см,дм,км/ массы г, кг,ц,т/ площади см2,дм2, м2/времени с, мин, ч, сут., век на основе соотношений между ними
4.​1.​3.​4 преобразовывать единицы длины мм, см,дм, м,км/ массы г, кг, ц, т/ площади мм2,см2,дм2, м2, ар, га/ объем см3, дм3, м3 мм3/ времени с, мин, ч, сут. на основе соотношений между ними
0.​1.​3.​5 определять количество дней недели, месяца
1.​1.​3.​5 определять время в часах по циферблату /различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц
2.​1.​3.​5 определять время по циферблату: часы и минуты
3.​1.​3.​5 определять время по различным видам часов: часы, минуты, секунды
4.​1.​3.​5 определять доли единиц времени (1/60 часа = 1 минута; 1/2 часа =30 мин; 1/7 недели = 1 день)
0.​1.​3.​6 различать монеты в 5 тенге,10 тенге, 20 тенге и производить различные операции с ними
1.​1.​3.​6 производить различные операции с монетами 1 тенге, 2 тенге, 5 тенге, 10 тенге, 20 тенге
2.​1.​3.​6 различать монеты в 50 тенге, 100 тенге, купюры 200 тенге, 500 тенге и производить различные операции с ними
3.​1.​3.​6 различать купюры 1000 тенге, 2000 тенге, 5000 тенге и производить с ними различные операции
4.​1.​3.​6 различать купюры 10 000 тенге и валюты других государств (рубль, евро, доллар) и производить с ними различные операции

1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
0. 1. 3. 1 бөлу шкаласы бар түрлі өлшеу құралдарын атау
1. 1. 3. 1 бөлу шкаласы бар нысандарды атау, өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау
2. 1. 3. 1 түрлі өлшеу құралдарының шкалаларын ажырату және олармен шамалардың тиісті мәндерін анықтау
3. 1. 3. 1 ауданы бар нысандарды атау, ауданды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, палеткамен өлшеу
4. 1. 3. 1 көлемі бар нысандар мен кеңістіктік геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшемен өлшеу (1 см3 )
1. 1. 3. 2 өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу : см, дм /кг/л/сағ
2. 1. 3. 2 өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу: см, дм, м/кг, ц/л, мин
3. 1. 3. 2 өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу: мм, см, м, км/ кг, т/см2, дм2, м2 /секунд
4. 1. 3. 2 өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу: см3, дм3, м3, га, ар
1. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру см, дм /кг/л/сағжәне олармен амалдар орындау
2. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру см, дм, м/кг, ц/ л /ч, мин, ай , жылжәне олармен амалдар орындау
3. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру мм, см, дм, м /г, кг, ц, т/л/см2, дм2, м2, га/с, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасыржәне олармен амалдар орындау
4. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру мм, см, дм, м, км/ г, кг, ц, т/л , см3, дм3, м3 /см2, дм3, м3, ар, га/с, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасырк және олармен амалдар орындау
1. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіру(см, дм)
4. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіруұзындықтыңмм, см,дм, м, км,/ массаның г, кг, ц, т,/ ауданның мм2,см2,дм2, м2, ар, га/ көлемнің см3, дм3, м3 мм3/ уақыттың с, мин, сағ, тәулік.
0. 1. 3. 5 аптаның, айдың күндер санын анықтау
1. 1. 3. 5 сағаттың циферблаты бойынша уақытты анықтау/уақыттың өлшем бірліктерін ажырату: минут, сағ, күн, апта, ай
2. 1. 3. 5 циферблатбойынша уақытты анықтау: сағаттар және минуттар
3. 1. 3. 5 сағат түрлері бойынша уақытты анықтау: сағаттар, минуттар, секундтар
4. 1. 3. 5 уақыт бірлігінің бөліктерін анықтау (сағаттың 1/60 = 1 минут; сағаттың
= 30 мин; аптаның 1/7= 1 күн)
0. 1. 3. 6 5 теңге, 10 теңге, 20 теңге тиындарды ажырату, олармен түрлі операциялар жүргізу
1. 1. 3. 6 1 теңге, 2 теңге, 5 теңге, 10 теңге, 20 теңге тиындарымен түрлі операциялар жүргізу
2. 1. 3. 6 50 теңге, 100 теңге тиындарды, 200 теңге, 500 теңге қағаз ақшаларды ажырату, олармен түрлі операциялар жүргізу
3. 1. 3. 6 1000 теңге, 2000 теңге, 5000 теңге қағаз ақшалардыажырату, олармен түрлі операциялар жүргізу
4. 1. 3. 6 различать купюры 10 000 теңге қағаз ақшалардыжәне басқа мемлекеттер валюталарынажырату, олармен түрлі операциялар жүргізу

2) раздел "Элементы алгебры":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Числовые и буквенные выражения
0.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые выражения
1.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности)/ равенства и неравенства
2.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного)/ равенства и неравенства
3.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать буквенные выражения с одной/ двумя буквами
4.​2.​1.​1 преобразовывать числовые и буквенные выражения
1.​2.​1.​2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении букв
2.​2.​1.​2 находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы
3.​2.​1.​2 находить значение буквенного выражения с двумя буквами при заданных значениях букв
4.​2.​1.​2 находить значение буквенного выражения с несколькими буквами при заданных значениях букв
1.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием: а+в=с, c–a=b, c-b=a
2.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: а+в=b+a, (a+b)+c=a+(b+c); ab=ba
3.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab)c=a(bc); a(b+c) =ab+ac; a(b-c)=ab-ac
4.​2.​1.​3 составлять буквенные выражения и использовать их при решении задач
0.​2.​1.​4 представлять в виде числового равенства свойства 0 при сложениии вычитании:
1+0=1;
1-0=1;
2+0=2;
2-0=2
1.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a; a-0=a
2.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a
1= a; a:1=a
3.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a
0=0; невозможность деления числа на 0 : a= 0
4.​2.​1.​4 представлять и применять в виде буквенного равенства алгоритм сложения и вычитания обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями:
1.​2.​1.​5 сравнивать буквенные, числовые выражения без скобок
2.​2.​1.​5 сравнивать буквенные, числовые выражения со скобками и без них (более 2-х действий: сложение и вычитание/ умножение и деление в пределах 5)
3.​2.​1.​5 сравнивать буквенные и числовые выражения (более 3-х действий)
4.​2.​1.​5 представлять и применять в виде буквенного равенства основное свойство дроби
1.​2.​1.​6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два действия
2.​2.​1.​6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два-три действия
3.​2.​1.​6 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих четыре действия
4.​2.​1.​6 сравнивать выражения с дробными числами
4.​2.​1.​7 выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v
t, t=s:v, v=s:t

2) "Алгебра элементтері" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
0. 2. 1. 1 сандық өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану
1. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды), теңдіктер мен теңсіздіктер
2. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану (көбейтінді, бөлінді)/ теңдіктер мен теңсіздіктер
3. 2. 1. 1 бір, екі әріптері бар әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу және тану
4. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді түрлендіру
1. 2. 1. 2 әріптің берілген мәні бойынша бір амалмен әріптік өрнектің мәнін табу
2. 2. 1. 2 әріптің берілген мәні бойынша екі амалмен әріптік өрнектің мәнін табу
3. 2. 1. 2 әріптердің берілген мәні бойынша екі әрпі бар әріптік өрнектің мәнін табу
4. 2. 1. 2 әріптердің берілген мәні бойынша бірнеше әріптері бар әріптік өрнектің мәнін табу
1. 2. 1. 3 қосу және алу арасындағы байланыстарды әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: а+в=с, c–a=b, c-b=a
2. 2. 1. 3 қосу және көбейтудің қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: а+в=b+a, (a+b)+c=a+(b+c); ab=ba
3. 2. 1. 3 көбейтудің байланыстырмалық және орналастырмалық қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: (ab)c=a(bc);
a(b+c) = ab+ac;
a(b-c)=ab-ac
4. 2. 1. 3 әріптік өрнектер құру және оларды есептер шығаруға қолдану
0. 2. 1. 4 қосу және алу барысында 0-дің қасиеттерін сандық теңдік ретінде көрсету:
1+0=1;
1-0=1;
2+0=2;
2-0=2
1. 2. 1. 4 қосу және алу барысында 0 қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: a+0=a; a-0=a
2. 2. 1. 4 санды 1ге көбейту, 1ге бөлу қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру:
a•1= a;
a:1=a
3. 2. 1. 4 санды 0ге көбейту a
0=0;, 0ге бөлуге болмайтын:
қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру
4. 2. 1. 4 бірдей бөлгіштері бар жай бөлшектердің қосу және алу алгоритмін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану:
1. 2. 1. 5 жақшасыз әріптік өрнектерді, сандық өрнектерді салыстыру
2. 2. 1. 5 жақшамен және жақшасыз сандық, әріптік өрнектерді салыстыру (2-ден аса амалдары бар: 5 тің шектеуінде қосу және алу/ көбейту және бөлу)
3. 2. 1. 5 әріптік және сандық өрнектерді салыстыру (3 тен аса амалдары бар)
4. 2. 1. 5 бөлшектің негізгі қасиетін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану
1. 2. 1. 6 екі амалы бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу
2. 2. 1. 6 екі-үш амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу
3. 2. 1. 6 төрт амалы бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу
4. 2. 1. 6 бөлшек сандары бар өрнектерді салыстыру
4. 2. 1. 7 бірқалыпты түзу қозғалыс барысындағы жолдың формуласын шығару және қолдану s=v•t, t=s:v, v=s:t

2.2 Уравнения и неравенства
1.​2.​2.​2 решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания
2.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения на умножение и деления; уравнения сложной структуры вида х+(25-6) =38; (24-3)-х=8; а+6=7+80
3.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения на умножение и деления 23*а=46; х:8=9; 51: х=17 уравнения сложной структуры вида х*(25:5) =60; (24*3): х=6; х:(17*2)=2
4.​2.​2.​2 решать уравнения вида 39 + 490:k =46; 230*а+40=1000:2
3) раздел "Элементы геометрии":
таблица 3
Подразделы
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
0.​3.​1.​1 распознавать и называть
геометрические фигуры: круг, овал, треугольник, квадрат, прямоугольник, шар,
куб
1.​3.​1.​1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная , отрезок, луч, угол
2.​3.​1.​1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой); определять существенные признаки прямоугольника, квадрата
3.​3.​1.​1 распознавать и называть окружность, круг их элементы (центр , радиус, диаметр) / различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
4.​3.​1.​1 распознавать и называть прямоугольный треугольник, его элементы (катеты и гипотенуза)
0.​3.​1.​2 сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)
1.​3.​1.​2 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)
2.​3.​1.​2 измерять длины сторон многоугольников, обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра Р= 2 (а+в), Р = 4а, Р=а+в+с
3.​3.​1.​2 составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a *b, квадрата S=a2, прямоугольного треугольника S=(ab):2
4.​3.​1.​2 составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V =a
b
c)
0.​3.​1.​3 находить геометрические фигуры в окружающем мире и анализировать их форму
1.​3.​1.​3 находить периметр геометрической фигуры
2.​3.​1.​3 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам
3.​3.​1.​3 определять периметр комбинированных фигур изображенных на рисунке
4.​3.​1.​3 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
0.​3.​1.​4 сравнивать геометрические фигуры по цвету, форме и размеру
1.​3.​1.​4 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям
2.​3.​1.​4 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям периметра
3.​3.​1.​4 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы
4.​3.​1.​4 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии; находить величину угла

2.2 Теңдеулер және теңсіздіктер
1. 2. 2. 2 қосу және алу байланысы негізінде теңдеулерді таңдау тәсілімен шешу
2. 2. 2. 2 көбейту және бөлуге қарапайым теңдеулерді; х+(25-6) =38; (24-3)-х=8; а+6=7+80 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу
3. 2. 2. 2 көбейту және бөлуге қарапайым теңдеулерді 23*а=46; х:8=9; 51: х=17 және х*(25:5) =60; (24*3): х=6; х:(17*2)=2 түріндегі күрделі құрылымдытеңдеулерді шешу
4. 2. 2. 2 39 + 490:k =46; 230*а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу
3) "Геометрия элементтері" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
0. 3. 1. 1 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, доғал, үшбұрыш, шаршы, тікбұрыш, шар,
текше
1. 3. 1. 1 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзусызық, қисық және бүгілме сызықтар кесінді, сәуле, бұрыш
2. 3. 1. 1 бұрыштардың түрін тану және атау (тік, сүйір, доғал)/ тікбұрыштың, шаршының, маңызды белгілерін анықтау
3. 3. 1. 1 шеңберді, дөңгелекті және олардың элементтерін тану және атау (центрі, радиусы, диаметрі),симметриялық және и симметрия емесжалпақ фигураларды ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестету
4. 3. 1. 1 тікбұрышты үшбұрыштыжәне оның элементтерін тану және атау (катеттері және гипотенуза)
0. 3. 1. 2
геометриялық фигуралардыңжақтарын салыстыру (үшбұрыш, шаршы, түкбұрыш)
1. 3. 1. 2 геометриялық фигуралардың жақтарын өлшеу және салыстыру (үшбұрыш, шаршы, түкбұрыш)
2. 3. 1. 2 көпбұрыштардың жақтарыныңұзындыұтарынт өлшеу, периметрді табу формулаларын жинақтау, құру, қолдану Р= 2 (а+в), Р = 4а, Р=а+в+с
3. 3. 1. 2 тікбұрыштың ауданын S=a*b, шаршының ауданын S=a2, тікбұрышты үшбұрыштың ауданын S=(ab):2 табу формулаларын құру, қолдану
4. 3. 1. 2 тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формулаларын құру, қолдану (V =a•b•c)
0. 3. 1. 3 айналадангеометриялық фигураларды табу және олардың формасын сараптамалау
1. 3. 1. 3 геометриялық фигураның периметрін табу
2. 3. 1. 3 фигураның белгісіз жағын периметрі мен белгілі жақтары бойынша табу
3. 3. 1. 3 суретте бейнеленген қиылыстырылған фигуралардың периметрін анықтау
4. 3. 1. 3 суретте бейнеленген қиылыстырылған фигуралардың, айналадағы жалпақ фигуралардың ауданын анықтау
0. 3. 1. 4 геометриялық фигуралардытүсі, формасы және өлшемі бойынша салыстыру
1. 3. 1. 4 торлы қағазға берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құру
2. 3. 1. 4 торлы қағазға периметрдің берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құру
3. 3. 1. 4 торлы қағазға ауданның берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құру, формасын өзгерткенде фигураның ауданы қалай өзгеретінін түсіндіру
4. 3. 1. 4 симметрия өсіне қатысты жалпақ фигуралар құру; бұрыштың мәнін табу

3.2 Изображение и построение геометрических фигур
0.​3.​2.​1 составлятьгеометрические фигуры по образцу
1.​3.​2.​1 изображать на плоскости простейшие плоские фигуры (треугольник, четырехугольник) на точечной бумаге
2.​3.​2.​1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении
3.​3.​2.​1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые на точечной бумаге
4.​3.​2.​1 чертить параллельные, пересекающиеся, перпендикулярные прямые на точечной бумаге
0.​3.​2.​2 формирование навыка ориентирования на листе бумаги
1.​3.​2.​2 чертить отрезок заданной длины
2.​3.​2.​2 чертить прямой угол
3.​3.​2.​2 строить прямоугольник и квадрат (по данным сторонам)
4.​3.​2.​2 строить угол по заданной градусной мере, перпендикуляр к прямой с помощью угольника
0.​3.​2.​3 ознакомить с овалом на основе сравнения с кругом и прямоугольником
1.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
2.​3.​2.​3 делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции
3.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель
4.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед), собирать ее модель и измерять стороны
0.​3.​2.​4 определять место расположения плоские фигуры на бумаге
1.​3.​2.​4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже шире-уже, толще-тоньше)
2.​3.​2.​4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот)
3.​3.​2.​4 объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо
4.​3.​2.​4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
0.​3.​2.​5 развивать мелкую моторику рук
1.​3.​2.​5 развивать мелкую моторику рук и формировать навыков работы с линейкой
2.​3.​2.​5 развивать мелкую моторику рук и формировать навыков построения геометрических фигур
3.​3.​2.​5 развивать мелкую моторику, формировать навыки построения геометрических фигур по заданным сторонам самостоятельно
4.​3.​2.​5 развивать мелкую моторику, формировать навыки построения геометрических фигур по заданным сторонам и активизировать мыслительную деятельность
3.3 Координаты точек и направление движения
1.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на числовом луче точек, относительно друг друга
2.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на линии точек, относительно друг друга.
3.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек, относительно друг друга.
4.​3.​3.​1 определять исходную позицию и направление движения объектов, (навстречу друг другу, в противоположных направлениях)

3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
0. 3. 2. 1 үлгі бойынша геометриялық фигуралар құрастыру
1. 3. 2. 1 нүктелік қағаздағы жазықтықта қарапайым жалпақ фигураларды бейнелеу (үшбқрыш, төртбұрыш)
2. 3. 2. 1 нүктелік қағазда қалпы, бағыты және қозғалысы жөнінде нұсқауларды қолдана отырып нүктелік қағазда кесінділер, түзулер, геометриялық фигуралар сызу
3. 3. 2. 1 нүктелік қағазда параллель және қиылысқан түзулер сызу
4. 3. 2. 1 нүктелік қағазда параллель, қиылысқан, перпендикуляр түзулер сызу
0. 3. 2. 2 қағаз бетінде бағдарлай білу дағдыны қалыптастыру
1. 3. 2. 2 берілген ұзындықта кесінді сызу
2. 3. 2. 2 тікбұрыш сызу
3. 3. 2. 2 тік төртбұрыш, шаршы құру (берілген жақтары бойынша)
4. 3. 2. 2 берілген градустық өлшем бойынша бұрыш құру, бұрыштықтың көмегімен түзуге перпендикуляр сызу
0. 3. 2. 3 шеңбер және тік төртбұрышпен салыстыру негізінде доғалмен танысу
1. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру
2. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерін бөліктерге бөлу және олардан композициялар құру
3. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураныңжаймасын дайындау (текше, тікбұрыштыпараллелепипед) және оның моделін жинау
4. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураныңжаймасын дайындау(текше, тікбұрышты параллелепипед), оның моделін жинау және жақтарын өлшеу
0. 3. 2. 4 қағазда орналастырылған жалпақ фигуралардың орнын анықтау
1. 3. 2. 4 геометриялық фигураларарасындағы негізгі қатынастарын анықтау (үлкен-кіші, биік-аласа,кең-тар, жалпақ-жіңішке)
2. 3. 2. 4 нұсқау бойынша іс-әрекеттерді орындау және бастапқы позицияны, бағыт пен қозғалысты анықтау (оңға,солға, тура, толық бұрылыс)
3. 3. 2. 4 солға, оңға бұрылуыарқылы кеңістіктегі фигуралардың жай-күйлерінің өзгерістерін түсіндіру
4. 3. 2. 4 симметриялы және симметрия емес жалпақ фигураларды ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестеу
0. 3. 2. 5 қолдардың ұсақ моторикасын дамыту
1. 3. 2. 5
қолдардың ұсақ моторикасын дамытужәне сызғышпен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру
2. 3. 2. 5 қолдардың ұсақ моторикасын дамытужәне геометриялық фигуралар құру дағдысын қалыптастыру
3. 3. 2. 5 ұсақ моториканы дамыту, берілген жақтары бойынша геометриялық фигуралар құру дағдысын қалыптастыру
4. 3. 2. 5 ұсақ моториканы дамыту, берілген жақтары бойынша геометриялық фигуралар құру дағдысын қалыптастыру және ойлау әрекетін белсендету
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
1. 3. 3. 1 сандық сәуледегі нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуын анықтау
2. 3. 3. 1 түзудегі белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуынанықтау
3. 3. 3. 1 жалпақ фигурадағы белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуынанықтау
4. 3. 3. 1 нысандар қозғалысының басы мен бағытынанықтау (бір-біріне қарай, қарама-қарсы бағытта)

4) раздел "Множества", "Элементы логики":
таблица 4
Подразделы
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Множества и операции над ними
0.​4.​1.​1 наглядно изображать и называть элементы множества
1.​4.​1.​1 наглядно изображать 1 при помощи диаграмм объединение двух множеств и удаление части множества
2.​4.​1.​1 наглядно изображать при помощи диаграмм объединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части
3. 4.1.1 наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна
4.​4.​1.​1 определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество)
0.​4.​1.​2 Классифицироватьпредметывмножества по определенному свойству, признаку
1.​4.​1.​2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
2.​4.​1.​2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел
3.​4.​1.​2 составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение
4.​4.​1.​2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур; выделять области пересечения и объединения
0.​4.​1.​3 составлять новые множества из окружающей среды и игрушек
1.​4.​1.​3 сравнивать множества объектов с помощью составления пар; определять равные множества, пустое множество
2.​4.​1.​3 обозначать множества и его элементы на диаграмме; определять принадлежность элементов множеству
3. 4.1.3 составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов
4. 4.1.3 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач, уравнений и неравенств
4.2 Высказывания
1.​4.​2.​1 определять верные и неверные утверждения
2.​4.​2.​1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения
3.​4.​2.​1 составлять истинные или ложные высказывания
4.​4.​2.​1 составлять высказывания с математическим содержанием и определить их истинность и ложность
1.​4.​2.​2 решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами, ребусы, простейшие логические задачи на соответствие и истинность
2.​4.​2.​2 решать числовые задачи, головоломки с разными числами, логические задачи на переливание и взвешивание
3.​4.​2.​2 решать задачи на логическое рассуждение методом составления таблиц и графов
4.​4.​2.​2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
4.3 Последовательности
0.​4.​3.​1 определять и продолжать последовательность различных событий/фигур, времени (день, неделя, месяц, год)
1.​4.​3.​1 определять последовательность чисел до 10/ до 20/ десятков до 100;
2.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 100; сотнями до 1000
3.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000, тысячами до 1 000 000
4.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1 000 000, последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями
0.​4.​3.​2 определять пропущенное число в последовательности чисел от 1 до 20
1.​4.​3.​2 определять последовательность чисел, фигур, игрушек, разноцветных бус и находить нарушение закономерности
2.​4.​3.​2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
3.​4.​3.​2 составлять последовательность по самостоятельно выбранному правилу , находить нарушение
4.​4.​3.​2 составлять последовательность чисел(группы чисел) выбрав самостоятельно закономерность или правило
0.​4.​3.​3 формировать навыки счета в пределах 20
1.​4.​3.​3 формировать навыки устного счета в прямом и обратном порядке
2.​4.​3.​3 формировать представления о математическом выражении и его значении
3.​4.​3.​3 формировать знания о последовательности и составе чисел 1000,развивать вычислительные умения
4.​4.​3.​3 формировать вычислительные умения и навыки в пределах 1 000 000, сравнивать числа, определять соседние числа

4) "Жиынтықтар. Логика элементтері" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
0. 4. 1. 1
жиынтықтарды көрнекі бейнелеу және атау
1. 4. 1. 1
екі жиынтықты ң біріктірілуін және жиынтық бөлігінің алынуын көрнекі бейнелеу
2. 4. 1. 1 диаграммалар көмегімен біркелкі сандық жиынтықтардың біріктірілуін және жиынтықтың біркелкі сандық бөліктерге бөлінуін көрнекі бейнелеу
3. 4.1.1
Эйлер-Венн диаграммасы көмегімен екі жиынтықтың біріктірілуін және қиылыстырылуын көрнекі бейнелеу
4. 4. 1. 1 жиынтықтарарасындағы қатынастар сипатын анықтау (тең, қиылысатын және қиылыспайтын жиынтықтар, кішіжиынтық)
0. 4. 1. 2 жиынтықтар заттарын белгілері, қасиеттері бойынша жіктеу
1. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша жіктеу (түсі,формасы,өлшемі, материалы, нысандардың әрекеті)
2. 4. 1. 2 сандық жиынтықтарды сандар жазуындағы цифлар саны бойынша құрастыру және жіктеу (бөлу)
3. 4. 1. 2 берілген немесе өз бетінше қойылған элементтербелгісі бойынша сандар жиынтығын құрастыру, оларды біріктіру және қиылыстыру
4. 4. 1. 2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету; бірігу және қиылысу аумақтарын бөлек көрсету
0. 4. 1. 3
қоршаған ортадан және ойыншықтардан жаңа жиынтықтар құру
1. 4. 1. 3 нысандар жиынтықтарын жұптар құру арқылы салыстыру, тең жиынтықтарды, бос жиынтықты анықтау
2. 4. 1. 3 жиынтықтаржәне олардың элементтерін диаграммада белгілеу; элементтердің жиынтыққа жататынынанықтау
3. 4.1.3 берілген немесе өз бетінше қойылған элементтербелгісі бойынша сан жиынтықтарының кіші жиынтықтарын құрастыру
4. 4.1.3 есептер, теңдеулер және теңсіздіктерді шығару барысында жиынтықтарды біріктіру және қиылыстырудың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттерін қолдану
4.2 Пайымда
малар
1. 4. 2. 1 шынайы және жалған пікірлерді анықтау
2. 4. 2. 1 пікірлердің шынайылығын және жалғандығын анықтау, шынайы және жалған пікірлер құру
3. 4. 2. 1 шынайы және жалған пайымда малар құру
4. 4. 2. 1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру және олардың шынайылығын және жалғандығын анықтау
1. 4. 2. 2 бірдей цифрлары және фигуралары бар басқатырғыштарды, ребустарды, қарапайым логикалықесептерді сәйкесігінежәне шынайылығына орай шешу
2. 4. 2. 2 сандық есептерді; түрлі сандары бар басқатырғыштарды;логикалық құймалау және өлшеу есептерін зерттеу және шешу
3. 4. 2. 2 кестелер мен бағандар құрастыру тәсілімен логикалық ойлау есептерін шешу
4. 4. 2. 2 кеңістікті ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептер шешу
4.3 Тізбектер
0. 4. 3. 1 түрлі оқиғалар/ фигуралар, уақыт реттілігін анықтау және жалғастыру (күн, апта, ай, жыл)
1. 4. 3. 1 10ға, 20ға дейінгі сандардың, 100-ге дейінгі ондықтардың реттілігін анықтау
2. 4. 3. 1 100-ге дейінгі сандар, 1000-ға дейінгі жүздіктер заңдылығын анықтау
3. 4. 3. 1 1000-ға дейінгі сандар/1000 000 ға дейінгі мыңдықтар реттіліктерінің заңдылығын анықтау
4. 4. 3. 1 1000 000 ға дейінгі сандар / жай бөлшектермен көрсетілген сандар реттіліктерінің заңдылығын анықтау
0. 4. 3. 2 1 ден 20 дейінгі сандар тізбегінде жоғалған санды анықтау
1. 4. 3. 2 сандардың, фигуралардың, ойыншықтардың, түрлі-түсті моншақтардың тізбектерін анықтау және заңдылықтың бұзылуын табу
2. 4. 3. 2 берілген заңдылық бойынша тізбектерді құру, бұзылымын табу
3. 4. 3. 2 өз бетінше таңдаған ереже бойынша тізбекті құру, бұзылымын табу
4. 4. 3. 2 өз бетінше заңдылық немесе ереже таңдап, сандардың (сандар тобының) тізбегін құру
0. 4. 3. 3 20 шектеуінде санау дағдысын қалыптастыру
1. 4. 3. 3 тура және кері реттілікпен ауызша санау дағдысын қалыптастыру
2. 4. 3. 3 математикалық өрнек және оның мәні туралы ұғым қалыптастыру
3. 4. 3. 3 1000 санның құрамы және реттілігі туралы білім, санау қабілетін дамыту
4. 4. 3. 3 1 000 000 шектеуінде санау қабілетін және дағдысын қалыптастыру, сандарды салыстыру, көрші сандарды анықтау

4.4 Комбинации объектов
1.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира
2.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по три " из предметов окружающего мира
3.​4.​4.​1 составлять дерево возможностей и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
4.​4.​4.​1 решать комбинаторные задачи методом перебора
5) раздел "Математическое моделирование":
таблица 5
Подразделы
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Задачи и математическая модель
0.​5.​1.​1
моделировать и решать простейшие задачи с помощью наглядно-иллюстрационного и раздаточного материала (пособия)
1.​5.​1.​1 моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи; подбирать опорную схему для решения задачи
2.​5.​1.​1 моделировать в виде схемы, краткой записи задачи в одно действие; в два действия
3.​5.​1.​1 моделировать задачу в 2-3 действия в виде таблицы, схемы, краткой записи
4.​5.​1.​1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма
0.​5.​1.​2 использовать понятия: больше, меньше, равно, столько же, на несколько единиц больше/меньше
1.​5.​1.​2 использовать понятия: больше, меньше, равно, столько же, на несколько единиц больше/меньше, длиннее, короче, тяжелее, легче, дороже, дешевле, цена
2.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: "цена", "количество","стоимость"; длина, ширина, периметр при решении задач
3.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: "масса одного предмета", "количество", "общая масса"; "расход на один предмет", "количество предметов", "общий расход"; ширина, длина, площадь при решении задач
4.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: производительность, время затраченное на работу, выполненная работа; урожайность, площадь, масса урожая; скорость, время, расстояние; высота, ширина, длина, объем при решении задач
0.​5.​1.​3 анализировать и решать простейшие примеры и задачи на: основе наглядности
1.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на: нахождение суммы и остатка; составлять и решать обратные задачи
2.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на: нахождение суммы одинаковых слагаемых; деление по содержанию и на равные части; составлять и решать обратные задачи
3.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины; составлять и решать обратные задачи
4.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи: на нахождение части целого; составлять и решать обратные задачи
1.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на: увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение , составлять и решать обратные задачи
2.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз; кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи
3.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами; на нахождение неизвестного члена пропорции
4.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи: на зависимость между величинами; на пропорциональное деление; на нахождение неизвестного по двум разностям
1.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи
2.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов умножения и деления; на нахождение стороны и периметра прямоугольника (квадрата); составлять и решать обратные задачи
3.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение стороны и площади прямоугольника, ( квадрата); ребро и объем прямоугольного параллелепипеда ( куба)
4.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение процента целого и наоборот, целого по его проценту
1.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на сложение и вычитание
2.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление
3.​5.​1.​6 делать прикидку ответа задачи в вычислениях, интерпретировать соответствие результата условиям составной задачи
4.​5.​1.​6 составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов
1.​5.​1.​7 моделировать и решать простые задачи на увеличение /уменьшение на несколько единиц, разностное сравнение
2.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 2 действия (разные комбинации простых задач на увеличение/ уменьшение в несколько раз; кратное сравнение)
3.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3 действия(разные комбинации простых задач на зависимость между величинами)
4.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный способ
0.​5.​1.​8
моделировать решение простых задач на сложение и вычитание в виде числового выражения
1.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на сложение и вычитание в виде числового выражения
2.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения; составных – в виде числового выражения и отдельных действий
3.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде буквенного выражения и уравнения; составных - в виде числового выражения или отдельных действий
4.​5.​1.​8 моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения
0.​5.​1.​9 использовать и понимать знак "+" как знак, объединяющий предметы, "–" как знак удаления изгруппы предметов
4.​5.​1.​9 решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях, движение вдогонку и с отставанием

4.4 Нысандар комбинациялары
1. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "екіден" комбинациялар нұсқаларын құру
2. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "үштен" комбинациялар нұсқаларын құру
3. 4. 4. 1 "мүмкіндіктер дарағын" құру және есептерді шығаруда, түрлі өмір жағдайларындағы проблемаларды шешуде қолдану
4. 4. 4. 1 іріктеп алу тәсілімен комбинаторлық есептер шығару
5) "Математикалық моделдеу" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Есептер және математикалық модель
0. 5. 1. 1 көрнекі-иллюстрациялық және үлестірмелік материалдар (құралдар) көмегімен қарапайым есептерді моделдеу шәне шығару
1. 5. 1. 1 есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу, есепті шығару үшін тірек сызбасын таңдау
2. 5. 1. 1 бір амалды; екі амалды есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу
3. 5. 1. 1 2-3 амалды есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде моделдеу
4. 5. 1. 1 есепті сызба, алгоритм түрінде моделдеу
0. 5. 1. 2 көп, аз, тең, бірдей, бірнеше бірлікке көп/аз түсініктерін қолдану
1. 5. 1. 2 көп, аз, тең, бірдей, бірнеше бірлікке көп/аз, ұзындау, қысқалау, ауырлау, жеңілдеу, қымбаттау,арзандау, баға түсініктерін қолдану
2. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бағасы, саны, құны, ұзындығы, ені, периметрі
3. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бір заттың массасы, саны, жалпы масса, бір затқа кеткен шығын, заттар саны, жалпы шығын, ені, ұзыныдығы, ауданы
4. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: өнімділік, жұмысқа кеткен уақыт, орындалған жұмыс/өсімшілік, өсімнің ауданы, массасы/жылдамдық, уақыт, ара қашықтық, /биіктік, ені, ұзындық, көлем
0. 5. 1. 3 көрнекілік негізінде қарапайым есептерді сараптамалау және шығару
1. 5. 1. 3 қосынды мен қалдықты табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару, кері есептерді құру және шығару
2. 5. 1. 3 бірдей қосындылардың қосындысын табу; мағынасы бойынша және бірдей бөлікке бөлу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
3. 5. 1. 3 санның және шаманың бөлігін табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
4. 5. 1. 3 бүтіннің жартысын табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
1. 5. 1. 4 санды бірнеше бірлікке өсіру және азайту, айырманы салыстыру, кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
2. 5. 1. 4 санды бірнеше есе өсіру және азайту; айырманы салыстыру, кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
3. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорцияның белгісіз мүшесін табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару
4. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу, екі айырма арқылы белгісізді табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару
1. 5. 1. 5 қосу мен алудың белгісіз компоненттерін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару, кері есептер құрастыру және шешу
2. 5. 1. 5 көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; тікбұрыштың (шаршының) жақтарын және периметрін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару; кері есептер құрастыру және шешу,
3. 5. 1. 5 тікбұрыштың(шаршының) жақтары мен ауданын, тікбұрышты параллелепипедтің (текшенің) қабырғасы мен көлемін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару
4. 5. 1. 5 бүтіннің пайызын және керісінше, бүтінді пайызы бойынша табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару
1. 5. 1. 6 қосу және алуға арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру
2. 5. 1. 6 көбейту мен бөлуге арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру
3. 5. 1. 6 шығару барысында есеп жауабын шамалау, нәтиженің құрамды есеп шартына сәйкес келетінін түсіндіру
4. 5. 1. 6 түрлі құрамды есептер құрастыру, салыстыру және шешу
1. 5. 1. 7 бірнеше бірлікке өсіру /азайту, айырмалық салыстыру бойынша қарапайым есептерді моделдеу және шығару
2. 5. 1. 7 2 амалды есептерді моделдеу және шығару (бірнеше есе өсіру /азайту, айырмалық салыстыру бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары)
3. 5. 1. 7 3 амалды есептерді моделдеу және шығару (шамалар арасындағы байланыс бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары)
4. 5. 1. 7 3- 4 амалды есептерді түрлі тәсілдермен моделдеу және шығару, және ең тиімді тәсілді анықтау
0. 5. 1. 8 сандық өрнек түріндегі қосу мен алуға арналған қарапайым есептердің шешімін моделдеу
1. 5. 1. 8 сандық өрнек түріндегі қосу мен алуға арналған қарапайым есептердің шешімін моделдеу
2. 5. 1. 8 барлық амалдағы сандық өрнек түріндегі; құрамдық - бөлектеңген амалдағы сандық өрнек түріндегіқарапайым есептердің шешімін моделдеу
3. 5. 1. 8 барлық амалдағыәріптік өрнек түріндегі; құрамдық –сандық өрнек немесе бөлектеңген амалдар түріндегіқарапайым есептердің шешімін моделдеу
4. 5. 1. 8 сандық орнек және теңдеу түріндегі барлық амалдағы құрамды есептердің шешімін моделдеу
0. 5. 1. 9 "+" белгісін заттарды біріктіретін, "–" белгісін заттар тобынан алынатын белгі ретінде түсіну және қолдану
4. 5. 1. 9 қарсы қозғалыс, қарама-қарсы бағыттағы қоғалыс , ізінше және артта қалу қозғалыстары бойынша есептерді арифметикалық және алгебралық тәсілдермен шығару

5.2 Математический язык
0.​5.​2.​1 отличать цифру от числа
1.​5.​2.​1 отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами ( совокупностями точек , палочек) и на числовом луче
2.​5.​2.​1 строить графические модели двухзначных чисел, использовать таблицу разрядов
3.​5.​2.​1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов
4.​5.​2.​1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей
0.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "=", ">", "<", цифры
1.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "=", ">", "<", цифры, символ неизвестного числа
2.​5.​2.​2 использовать для обозначения: множества заглавные буквы, его элементов-строчные буквы латинского алфавита; принадлежности и непринадлежности элемента множеству знаки
и
3.​5.​2.​2 использовать для обозначения: пустого множества знак
, пересечения множеств знак
и объединения множеств знак
0.​5.​2.​3 использовать числовой ряд для сложения и вычитания, определения чисел соседей
1.​5.​2.​3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел, сравнения чисел (больше/меньше), чисел соседей, числовых интервалов и последовательности чисел
2.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению
3.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита углы, многоугольники и читать их по обозначению
4.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
0.​5.​2.​4 использовать и пониматьзнак "+" как знак, объединяющийпредметы, "–" как знак удаления изгруппы предметов
1.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
2.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий умножения и деления при чтении и записи выражений
3.​5.​2.​4 использовать названия компонентов сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
4.​5.​2.​4 использовать для обозначения: процента символ %, например 25%; градусной меры угла символ "0", например 4500
0.​5.​2.​5 развивать и обобщать математический язык с помощью применения математических терминов
1.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать/ составлять таблицы
2.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграммы
3.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы
4.​5.​2.​5 интерпретировать информацию, сравнивать и обобщать данные, движения, составлять чертеж к задачам на движение

5.2 Математикалық тіл
0. 5. 2. 1 цифрды саннан ажырата білу
1. 5. 2. 1 цифрды саннан ажырата білу, біртаңбалы сандарды түрлі тәсілдермен көрнекі суреттеу (нүктелердің, таяқшалардың жиынтығымен,) және сандық сәуледе
2. 5. 2. 1 екі таңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтар кестесін қолдану
3. 5. 2. 1 көптаңбалы сандардың графикалық моделдерін құру, разрядтар және кластар кестесін қолдану
4. 5. 2. 1 жай бөлшектерді құру, салыстыру, қосу және алу барысында жалпақ фигураның бөліктерін және сандық сәулені қолдану
0. 5. 2. 2 "+", "-", "=", ">", "<"белгілерін, цифрларды қолдану
1. 5. 2. 2 "+", "-", "=", ">", "<"белгілерін, цифрларды, цифры, белгісіз санның символын қолдану
2. 5. 2. 2 жиынтықты белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, оның элементтерін белгілеу үшін кіші әріптерін, элементтің жиынтыққа жатататынын және
жатпайтынын көрсететін және
белгілерін қолдану
3. 5. 2. 2 бос жиынтықты белгілеу үшін
, жиынтықтардың қиылысын белгілеу үшін
және жиынтықтардың бірлесуін белгілеу үшін
белгілерін қолдану
0. 5. 2. 3 сандық қатарды сандарды қосу және алу, көрші сандарды анықтау үшін қолдану
1. 5. 2. 3 сандарды қосуды және алуды, сандарды салыстыруды (аз/көп) / көрші сандарды, сандық интервалдарды және сандар реттілігін көрсету үшін сандық сәулені қолдану
2. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен нүктелерді, кесінділерді, сәулелерді белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
3. 5. 2. 3 латын алфавитінің әріптерімен бұрышттарды, көпбұрыштарды белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
4. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен текшені, тікбұрышты параллелепипедті белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
0. 5. 2. 4 "+" белгісін заттарды біріктіретін, "–" белгісін заттар тобынан алынатын белгі ретінде түсіну және қолдану
1. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттері компоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
2. 5. 2. 4 көбейту және бөлу әрекеттерікомпоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
3. 5. 2. 4 қосу және алу, көбейту және бөлу әрекеттерікомпоненттерінің атауларын жақшалары бар өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
4. 5. 2. 4 пайызды белгілеу үшін % символын, мысалы 25%; бұрыштың градустық өлшемін белгілеу үшін "0" символын, мысалы 4500қолдану
0. 5. 2. 5 математикалық тілді математикалық терминдерді қолдану арқылы дамыту және жалпылау
1. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, кестелерді жүйелеу, салып бітіру/ құру
2. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, кестелерді және диаграммаларды жүйелеу, салып бітіру/ құру
3. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, диаграммаларды, пиктограммаларды қолдана отырып жүйелеу, салыстыру
4. 5. 2. 5 ақпараттысараптамалау, мәліметтерді салыстыру және тұжырымдау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызбал ар жасау

32. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
33. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе по предмету
"Математика" для
0-4 классов уровня
начального образования по
Обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Моя школа
Раздел 1A – Введение в числа
1.1 Натуральные числа и число
0.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и числа нуль; считать в прямом и обратом порядке в пределах5/10/20; определять место числа в натуральном ряду чисел;
0.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 0-10;
0.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел;
0.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – десяток; считать, записывать, сравнивать;
0.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 10;
0.​1.​1.​6 развивать навыки устного счета в пределах 10;
0.​1.​1.​7 сопоставлять количество предметов со счетом и называть его порядковый номер
1.2 Операции над числами
0.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
0.​1.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание - взаимообратные действия;
0.​1.​2.​3 применять свойства сложения 0 и 1
0.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел;
0.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел в пределах 20;
0.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел в таких случаях, как 1+1, 2-1, 1+5; 6-1;
0.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания одно/двузначных чисел в таких случаях, как 5+5; 10-5; 6+6; 12-6; 10+10; 20-10;
0.​1.​2.​10 развивать логическое мышление и зрительную память;
0.​1.​2.​11 развивать речь;
0.​1.​2.​12 развивать вычислительные навыки на наглядно-иллюстрационном образе
4.3 Последовательности
0.​4.​3.​1 определять и продолжать последовательность различных событий/фигур, времени (день, неделя, месяц, год);
0.​4.​3.​2 определять пропущенное число в последовательности чисел от 1 до 20;
0.​4.​3.​3 формировать навыки счета в пределах 20

32. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
33. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4-сыныптары үшін
"Математика" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
Менің мектебім
1A бөлімі – Сандарға кіріспе
1.1 Натурал сандар және 0 саны
0. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну; 5/10/20шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
0. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды және 0-10 санды оқу, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 3 бір таңбалы сандар құрамын анықтау;
0. 1. 1. 4 онықтар санының ірілендірілген бірлігін құру, санау, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 5 10-ға дейін 2-ден топтастырып тура және кері реттілікпен санау;
0. 1. 1. 6 10 шектеуінде ауызша санау дағдыларын дамыту;
0. 1. 1. 7 заттар санын есебімен салыстыру және реттік номерін атау
1.2 Сандармен амалдар орындау
0. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтарды біріктіру ретінде және алуды жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну;
0. 1. 2. 2 қосу және алу - өзара кері амалдар екенін түсіну;
0. 1. 2. 3 0 мен 1ді қосу қасиеттерін қолдану;
0. 1. 2. 4 бір таңбалы сандарды қосу кестесін құру, білу және қолдану;
0. 1. 2. 20-ның шектеуінде бір таңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
0. 1. 2. 6 біртаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау, 1+1, 2-1 , 1+5; 6-1; сияқты жағдайларда;
0. 1. 2. 8 5+5; 10-5; 6+6; 12-6; 10+10; 20-10 сияқты жағдайларда бір/екі таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану;
0. 1. 2. 10 логикалық ойлау және көру арқылы есте сақтау қабілетін дамыту;
0. 1. 2. 11 тілді дамыту;
0. 1. 2. 12 көрнекі-иллюстрациялық бейнеде есептеу дағдыларын дамыту
4.3 Тізбектер
0. 4. 3. 1 түрлі оқиғалар/ фигуралар, уақыт реттілігін анықтау және жалғастыру (күн, апта, ай, жыл);
0. 4. 3. 2 1 ден 20 дейінгі сандар тізбегінде жоғалған санды анықтау;
0. 4. 3. 3 20 шектеуінде санау дағдысын қалыптастыру

5.2 Математический язык
0.​5.​2.​1 отличать цифру от числа;
0.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "=", ">", "<", цифры;
0.​5.​2.​4 использовать и понимать знак "+" как знак, объединяющий предметы, "–" как знак удаления из группы предметов;
0.​5.​2.​5 развивать и обобщать математический язык с помощью применения математических терминов
Раздел 1В – Геометрические фигуры
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
0.​3.​1.​1 распознавать и называть геометрические фигуры: круг, овал, треугольник, квадрат, прямоугольник, шар, куб;
0.​3.​1.​2 сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник);
0.​3.​1.​3 находить геометрические фигуры в окружающем мире и анализировать их форму;
0.​3.​1.​4 сравнивать геометрические фигуры по цвету, форме и размеру
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
0.​3.​2.​1 составлять геометрические фигуры по образцу;
0.​3.​2.​2 формирование навыка ориентирования на листе бумаги;
0.​3.​2.​3 ознакомить с овалом на основе сравнения с кругом и прямоугольником;
0.​3.​2.​4 определять место расположения плоские фигуры на бумаге;
0.​3.​2.​5 развивать мелкую моторику рук
1.3 Величины и их единицы измерения
0.​1.​3.​1называть различные измерительные приборы, которые имеют шкалу деления;
0.​1.​3.​5 определять количество дней недели, месяца;
0.​1.​3.​6 различать монеты в 5 тенге, 10 тенге, 20 тенге и производить различные операции с ними
Раздел 1С – Я считаю все вокруг
Числа от 1 до 10
2.1 Числовые выражения
0.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые выражения;
0.​2.​1.​4 представлять в виде числового равенства свойства 0 при сложении и вычитании: 1+0=1; 1-0=1; 2+0=2; 2-0=2
5.1 Задачи и математическая модель
0.​5.​1.​1 моделировать и решать простейшие задачи с помощью наглядно-иллюстрационного и раздаточного материала (пособия);
0.​5.​1.​2 использовать понятия: больше, меньше, равно, столько же, на несколько единиц больше/меньше;
0.​5.​1.​3 анализировать и решать простейшие примеры и задачи на: основе наглядности;
0.​5.​1.​8 моделировать решение простыхзадач на сложение и вычитание в виде числового выражения;
0.​5.​1.​9 использовать и понимать знак "+" как знак, объединяющий предметы, "–" как знак удаления из группы предметов
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
Раздел 2A – Сложение и вычитание чисел в пределах 20
1.1 Натуральные числа и число 0
0.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 0-10;
0.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел;
0.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – десяток; считать, записывать, сравнивать

5.2 Математикалық тіл
0. 5. 2. 1 цифрды саннан ажырата білу;
0. 5. 2. 2 "+", "-", "=", ">", "<" белгілерін, цифрларды қолдану;
0. 5. 2. 4 "+" белгісін заттарды біріктіретін, "–" белгісін заттар тобынан алынатын белгі ретінде түсіну және қолдану;
0. 5. 2. 5 математикалық тілді математикалық терминдерді қолдану арқылы дамыту және жалпылау
1В бөлімі – Геометриялық фигуралар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
0. 3. 1. 1 геометриялық фигураларды тану және атау: шеңбер, доғал, үшбұрыш, шаршы, тікбұрыш, шар,текше;
0. 3. 1. 2 геометриялық фигуралардың жақтарын салыстыру (үшбұрыш, шаршы, түкбұрыш);
0.3.1. айналадан геометриялық фигураларды табу және олардың формасын сараптамалау;
0. 3. 1. 4 геометриялық фигураларды түсі, формасы және өлшемі бойынша салыстыру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
0. 3. 2. 1 үлгі бойынша геометриялық фигуралар құрастыру;
0. 3. 2. 2 қағаз бетінде бағдарлай білу дағдыны қалыптастыру;
0. 3. 2. 3 шеңбер және тік төртбұрышпен салыстыру негізінде доғалмен танысу;
0. 3. 2. 4 қағазда орналастырылған жалпақ фигуралардың орнын анықтау;
0. 3. 2. 5 қолдардың ұсақ моторикасын дамыту
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
0. 1. 3. 1 бөлу шкаласы бар түрлі өлшеу құралдарын атау;
0. 1. 3. 5 аптаның, айдың күндер санын анықтау;
0.1.3. 5 теңге,10 теңге, 20 теңге тиындарды ажырату, олармен түрлі операциялар жүргізу
1С бөлімі – Мен айналадағылардың бәрін санаймын 1 ден 10-ға дейінгі сандар
2.1 Сандық өрнектер
0. 2. 1. 1 сандық өрнектерді құру, оқу, жазу және тану;
0. 2. 1. 4 қосу және алу барысында 0 дің қасиеттерін сандық теңдік ретінде көрсету: 1+0=1; 1-0=1; 2+0=2; 2-0=2
5.1 Есептер және математикалық модель
0. 5. 1. 1 көрнекі-иллюстрациялық және үлестірмелік материалда р (құралдар) көмегімен қарапайым есептерді моделдеу шәне шығару;
0. 5. 1. 2 көп, аз, тең, бірдей, бірнеше бірлікке көп/аз түсініктерін қолдану;
0. 5. 1. 3 көрнекілік негізінде қарапайым есептерді сараптамалау және шығару;
0. 5. 1. 8 сандық өрнек түріндегі қосу мен алуға арналған қарапайым есептердің шешімін моделдеу;
0. 5. 1. 9 "+" белгісін заттарды біріктіретін, "–" белгісін заттар тобынан алынатын белгі ретінде түсіну және қолдану
2 – тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
2A бөлімі – 20 шектеуінде сандарды қосу және алу
1.1 Натурал сандар және 0 саны
0. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды және 0-10 санды оқу, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 3 бір таңбалы сандар құрамын анықтау;
0. 1. 1. 4 онықтар санының ірілендірілген бірлігін құру, санау, жазу, салыстыру

1.2 Операции над числами
1.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
1.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток: однозначных чисел;
1.​1.​2.​7 развивать устный счет
3.3 Координаты точек и направление движения
1.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на числовом луче точек, относительно друг друга;
1.​3.​3.​2 активизировать мыслительную деятельность
4.3 Последовательности
1.​4.​3.​1 составлять последовательность чисел до 10
5.2 Математический язык
1.​5.​2.​1 отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами (совокупностями точек, палочек) и на числовом луче;
1.​5.​2.​3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел, сравнения чисел (больше/меньше), чисел соседей, числовых интервалов и последовательности чисел;
1.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "=", "±", ">", "<", цифры;
1.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
Раздел 1В – Геометрические фигуры
4.1 Множества и операции над ними
1.​4.​1.​2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
3.1 Геометрические фигуры
1.​3.​1.​1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол;
1.​3.​1.​4 развивать устную речь
3.2 Взаимное расположение геометрических фигур
1.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
Раздел 1С – Величины их и измерения
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​2 использовать понятия: больше, меньше, равно, столько же, на несколько единиц больше/меньше, длиннее, короче, тяжелее, легче, дороже, дешевле, цена
1.3 Величины и их единицы измерения
1.​1.​3.​1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость); выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: см, дм/кг/л;
1.​1.​3.​3 сравнивать значения величин см, дм/кг/л и выполнять действия над ними
2 четверть
Моя семья и друзья
Мир вокруг нас
Раздел 2A – Сложение и вычитание чисел в пределах 20
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.​1.​1.​1 считать в прямом и обратном порядке от 11 до 20; определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.​1.​1.​3 определять разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
1.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать числа от 11 до 20
4.3 Последовательности
1.​4.​3.​1 составлять последовательность чисел до 20/десятков до 100;
1.​4.​3.​3 развивать критическое мышление
1.2 Операции над числами
1.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток: чисел в пределах 20/сложение и вычитание десятков;
1.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
1.​1.​2.​7 развивать устный счет
2.1 Числовые и буквенные выражения
1.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые выражения (суммы, разности)

1.2 Сандармен амалдар орындау
1. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтарды біріктіру ретінде және алуды жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну;
1.1.2. ондықтар арқылы өткізбей бір таңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
1. 1. 2. 7 ауызша санауды дамыту
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
1. 3. 3. 1 сандық сәуледегі нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуын анықтау;
1. 3. 3. 2 ойлау әрекетін белсендету
4.3 Тізбектер
1. 4. 3. 1 10-ға дейінгі сандардың тізбегін құру
5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 1 цифрды саннан ажырата білу, біртаңбалы сандарды түрлі тәсілдермен көрнекі суреттеу (нүктелердің, таяқшалардың жиынтығымен,) және сандық сәуледе;
1. 5. 2. 3 сандарды қосуды және алуды, сандарды салыстыруды (аз/көп) / көрші сандарды, сандық интервалдарды және сандар реттілігін көрсету үшін сандық сәулені қолдану;
1. 5. 2. 2 "+", "-", "=", ">", "<" белгілерін, цифрларды, цифры, белгісіз санның символын қолдану;
1. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттері компоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
1В бөлімі– Геометриялық фигуралар
4.1 Жиынтықтар және олармен операциялар
1. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша жіктеу (түсі, формасы, өлшемі, материалы, нысандардың әрекеті)
3.1 Геометриялық фигуралар
1. 3. 1. 1 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу сызық, қисық және бүгілме сызықтар кесінді, сәуле, бұрыш;
1. 3. 1. 4 сөйлеу тілін дамыту
3.2 Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы
1. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру
1С бөлімі – шамалар және олардың өлшемдері
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 2 көп, аз, тең, бірдей, бірнеше бірлікке көп/аз, ұзындау, қысқалау, ауырлау, жеңілдеу, қымбаттау,арзандау, баға түсініктерін қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 1 шамаларды ажырату: ұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық); өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау,өлшемдер жүргізу;
1. 1. 3. 2 өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу : см, дм /кг/л/сағ;
1. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру см, дм /кг/л/сағ және олармен амалдар орындау
2 - тоқсан
Менің отбасым және достарым
Бізді қоршаған әлем
2A бөлімі – 20 шектеуіндегі санадарды қосу және алу
1.1 Натурал сандар және 0 саны.
Бөлшектер
1. 1. 1. 1 11-20 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
1. 1. 1. 3 20 шектеуіндегі бір таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосындылардың қосындысына бөлшектеу;
1. 1. 1. 2 11-20 санды оқу, жазу, салыстыру
4.3 Тізбектер
1. 4. 3. 1 10ға, 20ға дейінгі сандардың, 100-ге дейінгі ондықтардың реттілігін анықтау;
1. 4. 3. 3 сыни ойлау қабілетін дамыту
1.2 Сандармен амалдар орындау
1. 1. 2. 5 ондықтар арқылы 20 шектеуіндегі сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау/ондықтарды қосу және алу;
1. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтарды біріктіру ретінде және алуды жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну;
1. 1. 2. 7 ауызша санауды дамыту
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
1. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды)

5.2 Математический язык
1.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "=";
1.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
Раздел 2B – Числа и закономерности
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20; находить половину числа 2,4,6,8,10, предметов путем практического действия
4.3 Последовательности
1.​4.​3.​1 составлять последовательность чисел до 20/десятков до 100, определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 100;
1.​4.​3.​2 определять последовательность действий и состояний в природе, составлять последовательность чисел, фигур, игрушек, разноцветных бус и находить нарушение закономерности
4.2 Высказывания
1.​4.​2.​2 решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами, ребусы
Раздел 2C – Измерения величин и чисел
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.​3.​1.​3 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)
1.​3.​1.​4 развивать устную речь
1.3 Величины и их единицы измерения
1.​1.​3.​1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/время; выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: см, дм/кг/л/ч;
1.​1.​3.​3 сравнивать значения величин см, дм/кг/л/ч и выполнять действия над ними
3 четверть
Путешествие
Традиции и фольклор
Раздел 3A - Действия с числами
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.​1.​1.​2 сравнивать однозначные числа 11-20
1.​1.​1.​6 развивать зрительную память
5.2 Математический язык
1.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "#", "=", ">", "<"
1.2 Операции над числами
1.​2.​1.​6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два действия
1.​1.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание - взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
1.​1.​2.​3 применять переместительное свойство сложения; свойство 0 и 1
Раздел 3B – Величины. Ориентирование во времени
1.3 Величины и их единицы измерения
1.​1.​3.​5 определять время в часах по циферблату /различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц;
1.​1.​3.​1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/время; выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения
Раздел 3C – Равенства и неравенства. Уравнения
2.2 Уравнения и неравенства
1.​2.​2.​1 распознавать равенство, неравенство, уравнение; различать верные и неверные равенства;
1.​2.​2.​2 решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания;
1.​2.​1.​7 обогащать словарный запас

5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 2"+", "-", "="белгілерін қолдану;
1. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттері компоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
2B бөлімі – Сандар мен заңдылықтар
1.1 Натурал сандар және 0 саны.
Бөлшектер
1. 1. 1. 5 20ға дейін 2-ден топтастырып сандық топтармен тура және кері реттілікпен санау; 2,4,6,8,10 сандардың, заттардың жартысын практикалық әрекет арқылы табу
4.3 Тізбектер
1. 4. 3. 1 20ға дейінгі сандардың, 100-ге дейінгі ондықтардың реттілігін құру, 100 шектеуінде суреттер, фигуралар, символдар, сандар реттілігіндн заңдылықты анықтау;
1. 4. 3. 2 сандардың, фигуралардың, ойыншықтардың, түрлі-түсті моншақтардың реттілігін анықтау және заңдылықтың бұзылуын табу
4.2 Пікірлер
1. 4. 2. 2 бірдей цифрлары және фигуралары бар басқатырғыштарды, ребустарды шешу
2C бөлімі – Шамалар мен сандардың өлшемі
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
1. 3. 1. 2геометриялық фигуралардың жақтарын өлшеу және салыстыру (үшбұрыш, шаршы, түкбұрыш);
1. 3. 1. 4 сөйлеу тілін дамыту
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 1 шамаларды ажыратуұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық)/уақыт;оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау;
1. 1. 3. 2 өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу : см, дм /кг/л/сағ;
1. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру см, дм /кг/л/сағ және олармен амалдар орындау;
3 - тоқсан
Саяхат
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3A бөлімі- Сандармен амалдар
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
1. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды және 10-20 санды салыстыру;
1. 1. 1. 6 көру арқылы есте сақтау қабілетін дамыту
5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 2 "+", "-", "=", ">", "<" белгілерін қолдану
1.2 Сандармен амалдар орындау
1. 2. 1. 6 екі амалы бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу;
1. 1. 2. 2 қосу және алудың өзара кері амалдар екенін түсіну, осы амалдардың компоненттері, нәтижелері арасындағы байланысты анықтау;
1. 1. 2. 3 қосудың ауыстырмалық қасиетін, 1 және 0 қасиетін қолдану
3B бөлімі– Шамалар. Уақытпен бағдарлау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 5 сағаттың циферблаты бойынша уақытты анықтау /уақыттың өлшем бірліктерін ажырату: минут, сағ, күн, апта, ай;
1. 1. 3. 1 шамаларды ажыратуұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық)/уақыт;оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу
3C бөлімі –Теңдіктер және теңсіздіктер. Теңдеулер
2.2 Теңдеулер және теңсіздіктер
1. 2. 2. 1 теңдіктер мен теңсіздіктеді, теңдеулерді тану, дұрыс және бұрыс теңдіктерді ажырата білу;
1. 2. 2. 2 қосу және алу байланысы негізінде теңдеулерді таңдау тәсілімен шешу;
1. 2. 1. 7 сөздік қорын байыту

2.1 Числовые и буквенные выражения
1.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности);
1.​2.​1.​2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы;
1.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием: а+b=с, c–a=b, c-b =a;
1.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a; a-0=a
5.2 Математический язык
1.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "#", "=", ">", "<"/ цифры /символ неизвестного числа (
)
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​1 моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи; подбирать опорную схему для решения задачи;
1.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи
4 четверть
Еда и напитки
В здоровом теле – здоровый дух!
Раздел 4A – Вычисления в повседневной жизни
1.3 Величины и их единицы измерения
1.​1.​3.​6 производить различные операции с монетами 1 тенге, 2 тенге, 5 тенге, 10 тенге, 20 тенге
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​2 использовать понятия: больше, меньше, равно, столько же, на несколько единиц больше/меньше, длиннее, короче, тяжелее, легче, дороже, дешевле, цена;
1.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на сложение и вычитание;
1.​5.​1.​7 моделировать и решать простые задачи на увеличение/уменьшение на несколько единиц, разностное сравнение
Раздел 4B – Множества объектов и элементы логики
5.2 Математический язык
1.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать/составлять таблицы, пиктограммы, диаграммы с помощью подручных материалов
4.2 Высказывания
1.​4.​2.​1 определять верные и неверные утверждения;
1.​4.​2.​2 решать простейшие логические задачи на соответствие и истинность
1.​4.​2.​3 развивать творческие способности
4.1 Множества и операции над ними
1.​4.​1.​2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
1.​4.​1.​3 сравнивать множества объектов с помощью составления пар; определять равные множества, пустое множество;
1.​4.​1.​1 наглядно изображать 1 при помощи диаграмм объединение двух множеств и удаление части множества
4.4 Комбинации объектов
1.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира;
1.​5.​2.​6 развивать наглядно образное мышление
1.3 Величины и их единицы измерения
1.​1.​3.​1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/время; выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения
1.​1.​3.​3 сравнивать значения величин см, дм/кг/л/ч и выполнять действия над ними
Раздел 4C – Расположение и направление объектов
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.​3.​1.​2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник ), пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира

2.1 Сандық және әріптік өрнектер
1. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды);
1. 2. 1. 2 әріптің берілген мәні бойынша бір амалмен әріптік өрнектің мәнін табу;
1. 2. 1. 3 қосу және алу арасындағы байланыстарды әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: а+в=с, c–a=b, c-b=a;
1. 2. 1. 4 қосу және алу барысында 0 қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: a+0=a; a-0=a
5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 2 "+", "-", "=", ">", "<" белгілерін, цифрларды, цифры, белгісіз санның символын қолдану(£)
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 1 есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу, есепті шығару үшін тірек сызбасын таңдау;
1. 5. 1. 5 қосу мен алудың белгісіз компоненттерін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару, кері есептер құрастыру және шешу
4 - тоқсан
Тағам және сусын
Дені саудың – жаны сау
4A бөлімі – Күнделікті өмірдегі есептеулер
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 6 1 теңге, 2 теңге, 5 теңге, 10 теңге, 20 теңге тиындарымен түрлі операциялар жүргізу
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 2 көп, аз, тең, бірдей, бірнеше бірлікке көп/аз, ұзындау, қысқалау, ауырлау, жеңілдеу, қымбаттау,арзандау, баға түсініктерін қолдану;
1. 5. 1. 6 қосу және алуға арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру;
1. 5. 1. 7 бірнеше бірлікке өсіру /азайту, айырмалық салыстыру бойынша қарапайым есептерді моделдеу және шығару
Раздел 4B бөлімі – Нысандар жиынтығы және логика элементтері
5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, қол асты материалдармен кестелерді, пиктограммаларды, диаграммаларды жүйелеу, салып бітіру/ құру
4.2 Пікірлер
1. 4. 2. 1 шынайы және жалған пікірлерді анықтау;
1. 4. 2. 2 қарапайым логикалықесептерді сәйкесігінежәне шынайылығына орай шешу;
1. 4. 2. 3 шығармашылықтық қабілеттерін дамыту
4.1 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
1. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша жіктеу (түсі,формасы,өлшемі, материалы, нысандардың әрекеті);
1. 4. 1. 3 нысандар жиынтықтарын жұптар құру арқылы салыстыру, тең жиынтықтарды, бос жиынтықты анықтау;
1. 4. 1. 1 екі жиынтықты ң біріктірілуін және жиынтық бөлігінің алынуын көрнекі бейнелеу
4.4 Нысандар комбинациялары
1. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "екіден" комбинациялар нұсқаларын құру;
1. 5. 2. 6 бейнелік ойлау қабілетін дамыту
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.шамаларды ажыратуұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық)/уақыт;оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру см, дм, кг,л, сағ және олармен амалдар орындау
4C бөлімі– Нысандардың орналасуы және бағыты
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
1. 3. 1. 2 жалпақ фигураларды ажырату (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тікбұрыш), кеңістікті фигураларды (текше, шар, цилиндр, конус, пирамида) және оларды айналадағы заттармен сәйкестеу

3.2 Изображение и расположение геометрических фигур
1.​3.​2.​1 изображать на плоскости прямую, кривую, ломаную замкнутую и незамкнутую линии /простейшие плоские фигуры (треугольник, четырехугольник) на точечной бумаге;
1.​3.​2.​2 чертить отрезок заданной длины;
1.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​2 использовать термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Моя семья и друзья.
Раздел 1А - Двузначные числа
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 100; считать в прямом и обратном порядке в пределах 100; определять место числа в натуральном ряду чисел;
2.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать двузначные числа
2.​1.​1.​6 развивать логическое мышление
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​1 строить графические модели двухзначных чисел, использовать таблицу разрядов
Раздел 1В - Действия с числами. Задачи
1.2 Операции над числами
2.​1.​2.​4 **составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток
2.​1.​2.​5 ** выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток в пределах 100;
2.​1.​2.​3 **применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.​2.​1.​6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два/три арифметических действия и определять порядок действий
5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​1 моделировать в виде таблицы, схемы , краткой записи задачи в одно действие; в два действия
Раздел 1С – Величины и их единицы измерения
1.3 Величины и их единицы измерения
2.​1.​3.​1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин;
2.​1.​3.​2**производить измерение величин, используя единицы: м/ц
2 четверть
Моя школа
Мой родной край
Раздел 2A – Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – сотня; считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать
1.2 Операции над числами
2.​1.​2.​3** применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений 2.​1.​2.​5**выполнять устно сложение и вычитание сотен
4.3 Последовательности
2.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 100, сотнями до 1000 2.​4.​3.​2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение

3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1. 3. 2. 1 жазықтықта түзу, қисық, бүгілме, тұйық және тйықталмаған сызықтар /нүктелік қағазда қарапайым жалпақ фигуралар (үшбұрыш, төртбұрыш) құру;
1. 3. 2. 2 берілген ұзындықта кесінді сызу;
1. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 2 заттардың орналасуын, бағытын және араларының қашықтығын белгілейтін терминдерді қолдану
3) сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Өзім туралы
Менің отбасым және достарым
1А бөлімі- Екі таңбалы сандар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
2. 1. 1. 1 100 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну; 100 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
2. 1. 1. 2 екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
2. 1. 1. 6 логикалық ойлау қабілетін дамыту
5.2 Математикалық тіл
2. 5. 2. 1 екі таңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтар кестесін қолдану
1В бөлімі- Сандармен амалдар. Есептер
1.2 Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 4 ** ондықтар арқылы өткізіп біртаңбалы сандарды қосу кестесін құру, білу және қолдану;
2. 1. 2. 5 ** ондықтар арқылы өткізіп 100 дің шектеуіндегі біртаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
2. 1. 2. 3 **қосудың ауыстырмалық, үйлестірмелік қасиетін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
2. 2. 1. 6 екі-үш амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табужәне амалдар ретін белгілеу
5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 1 бір амалды; екі амалды есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу
1С бөлімі– Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
2. 1. 3. 1 түрлі өлшеу құралдарының шкалаларын ажырату және олармен шамалардың тиісті мәндерін анықтау; 2. 1. 3. 2** м/цөлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу
2 – тоқсан
Менің мектебім
Менің туған өлкем
2A бөлімі– Екі таңбалы сандарды қосу және алу. Жүздіктер. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшек тер
2. 1. 1. 4 жүздік есебінің ірілендірілген бірлігін құру, 1000 ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 3** қосудың ауыстырмалық, үйлестірмелік қасиетінесептеулерді оңтайландыру үшін қолдану;
2. 1. 2. 5** жүздіктерді ауызша қосу және алу
4.3 Тізбектер
2. 4. 3. 1 100-ге дейінгі сандар, 1000-ға дейінгі жүздіктер заңдылығын анықтау; 2. 4. 3. 2 берілген заңдылық бойынша тізбектер құру, бұзылымын табу

5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​1** моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в два действия;
2.​5.​1.​7** моделировать и решать задачи в 2 действия
Раздел 2B – Величины и их единицы
4.1 Множества и операции над ними
2.​4.​1.​2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел, делимости числа на 2, месту занимаемому в числовой последовательности;
2.​4.​1.​3 обозначать множества и его элементы на диаграмме; определять принадлежность элементов множеству, объединению и пересечению множеств
4.2 Высказывания
2.​4.​2.​1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения
4.4 Комбинации объектов
2.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по три" из предметов окружающего мира
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграмм
3 четверть
В здоровом теле – здоровый дух!
Традиции и фольклор
Раздел 3А – Геометрические фигуры и взаимное их расположение
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.​3.​1.​1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой)/ определять существенные признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
2.​3.​2.​1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении;
2.​3.​2.​2 чертить прямой угол
4.3 Последовательности
2.​4.​3.​2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
Раздел 3В - Умножение и деление. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 3, 4, 5 до 50; различать четные/нечетные числа; демонстрировать деление группы предметов на 6,7,8,9 равных частей
1.2 Операции над числами
2.​1.​2.​1 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение объектов по содержанию, на равные части;
2.​1.​2.​2 понимать, что умножение и деление - взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий
1.3 Величины и их единицы измерения
2.​1.​3.​6 различать монеты в 50 тенге, 100 тенге, купюры 200 тенге, 5200 тенге и производить различные операции с ним
4.1 Множества и операции над ними
2.​4.​1.​1 наглядно изображать при помощи диаграмм объединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части
5.1 Задачи
2.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на: нахождение суммы одинаковых слагаемых; деление по содержанию и на равные части; составлять и решать обратные задачи
Раздел 3С – Числовые и буквенные выражения. Уравнения. Задачи

5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 1** екі амалды есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу;
2. 5. 1. 7** 2 амалды есептерді моделдеу және шығару
2B бөлімі – Шамалар және олардың біріліктері
4.1 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
2. 4. 1. 2 2 сандық жиынтықтарды сандар жазуындағы цифлар саны бойынша құрастыру және жіктеу (бөлу);
2. 4. 1. 3 жиынтықтар және олардың элементтерін диаграммада белгілеу; элементтердің жиынтыққа жататынын анықтау
4.2 Пікірлер
2. 4. 2. 1 пікірлердің шынайылығын және жалғандығын анықтау, шынайы және жалған пікірлер құру
4.4 Нысандар комбинациялары
2. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "үштен" комбинациялар нұсқаларын құру
5.2 Математикалық тіл
2. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, кестелерді және диаграммаларды жүйелеу, құру
3 – тоқсан
Дені саудың – жаны сау!
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3А бөлімі – Геометриялық фигуралар және олардың өзара орналасуы
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
2. 3. 1. 1 бұрыштардың түрін тану және атау (тік, сүйір, доғал)/ тікбұрыштың, шаршының, маңызды белгілерін анықтау
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2. 3. 2. 1 нүктелік қағазда қалпы, бағыты және қозғалысы жөнінде нұсқауларды қолдана отырып нүктелік қағазда кесінділер, түзулер, геометриялық фигуралар сызу;
2. 3. 2. 2 тік бұрыш сызу
4.3 Тізбектер
2. 4. 3. 2 берілген заңдылық бойынша тізбек құру, бұзылымын табу
3В бөлімі – Көбейту және бөлу. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшек тер
2. 1. 1. 5 50 ге дейін 2ден топтастырып сандық топтарментура және кері реттілікпен санау; жұп және тақ сандарды ажырату; заттар топтарының 6,7,8,9 теңдей бөліктерге бөлінуін көрсету
1.2 Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 1 көбейтуді бірдей қосылғыштарды қосу ретінде және бөлуді нысандарды мазмұны бойынша бірдей бөліктерге бөлшектеу ретінде түсіну;
2. 1. 2. 2 көбейту және бөлу – өзара кері амалдар екенін түсіну, осы амалдардың компоненттері, нәтижелері арасындағы байланысты анықтау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
2. 1. 3. 6 50 теңге, 100 теңге тиындарды, 200 теңге, 500 теңге қағаз ақшаларды ажырату, олармен түрлі операциялар жүргізу
1.4 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
2. 4. 1. 1 диаграммалар көмегімен біркелкі сандық жиынтықтардың біріктірілуін және жиынтықтың біркелкі сандық бөліктерге бөлінуін көрнекі бейнелеу
5.1 Есептер
2. 5. 1. 3 бірдей қосындылардың қосындысын табу; мағынасы бойынша және бірдей бөлікке бөлу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
3С бөлімі – Сандық және әріптік өрнектер. Теңдеулер. Есептер

2.1 Числовые и буквенные выражения
2.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного) / равенства и неравенства;
2.​2.​1.​2 находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы;
2.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab= ba;
2.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a
1=a, a:1=a
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
2.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения на умножение и деления; уравнения сложной структуры вида х+(25-6) =38; (24-3) -х=8; а+6=7+80
5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз; кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
2.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление;
2.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 2 действия (разные комбинации простых задач на увеличение/уменьшение в несколько раз; кратное сравнение)
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий умножения и деления при чтении и записи выражений
4 четверть
Окружающая среда
Путешествие
Раздел 4A – Рациональные способы вычислений
1.2 Операции над числами
2.​1.​2.​3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения и переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.​2.​1.​5 сравнивать буквенные, числовые выражения со скобками и без них, содержащих более 2-х арифметических действий
Раздел 4B – Способы решения задач
5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз; кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
2.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения; составных – в виде числового выражения и отдельных действий
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.​3.​1.​2 измерять длины сторон многоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра Р= 2(а+ b), Р = 4а, Р=а+ b +с;
2.​3.​1.​3 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам; 2.​3.​1.​4 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы
Раздел 4C – Геометрические фигуры. Периметр. Площадь
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.​3.​1.​2 измерять длины сторон многоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра Р= 2(а+ b), Р = 4а, Р=а+ b +с;
2.​3.​1.​3 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам; 2.​3.​1.​4 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы

2.1 Сандық және әріптік өрнектер
2. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану (көбейтінді, бөлінді)/ теңдіктер мен теңсіздіктер;
2. 2. 1. 2 әріптің берілген мәні бойынша екі амалмен әріптік өрнектің мәнін табу;
2. 2. 1. 3 қосу және көбейтудің қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: а+в=b+a, (a+b)+c=a+(b+c); ab=ba;
2. 2. 1. 4 санды 1ге көбейту, 1ге бөлу қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: a•1= a; a:1=a
2.2 Теңдіктер және теңсіздіктер. Теңдеулер
2. 2. 2. 2 көбейту және бөлуге қарапайым теңдеулерді; х+(25-6) =38; (24-3)-х=8; а+6=7+80 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу
5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 4 санды бірнеше есе өсіру және азайту; айырманы салыстыру, кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
2. 5. 1. 6 көбейту мен бөлуге арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру;
2. 5. 1. 7 2 амалды есептерді моделдеу және шығару (бірнеше есе өсіру /азайту, айырмалық салыстыру бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары)
5.2 Математикалық тіл
2. 5. 2. 4 көбейту және бөлу әрекеттерікомпоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
4 – тоқсан
Қоршаған орта
Саяхат
4A бөлімі– Есептеулердің оңтайлы тәсілдері
1.2 Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 3 қосудың ауыстырмалық, үйлестірмелік қасиетін және көбейтудің ауыстырмалық қасиетін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
2. 2. 1. 5 жақшамен және жақшасыз сандық, әріптік өрнектерді салыстыру (2-ден аса амалдары бар)
4B бөлімі – Есесптердің шығару тәсілдері
5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 4 санды бірнеше есе өсіру және азайту; айырманы салыстыру, кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
2. 5. 1. 8 барлық амалдағы сандық өрнек түріндегі; құрамдық - бөлектеңген амалдағы сандық өрнек түріндегі қарапайым есептердің шешімін моделдеу
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
2. 3. 1. 2 көпбұрыштардың жақтарының ұзындығын өлшеу, периметрді табу формулаларын жинақтау, құру, қолдану Р= 2 (а+в), Р = 4а, Р=а+в+с;
2. 3. 1. 3 фигураның белгісіз жағын периметрі мен белгілі жақтары бойынша табу;
2. 3. 1. 4 торлы қағазға периметрдің берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құру, торлы қағазға периметрдің берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құру формасын өзгерткенде фигураның периметрі қалай өзгеретінін түсіндіру
4C бөлімі– Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
2. 3. 1. 2 көпбұрыштардың жақтарының ұзындығын өлшеу, периметрді табу формулаларын жинақтау, құру, қолдану Р= 2 (а+в), Р = 4а, Р=а+в+с;
2. 3. 1. 3 фигураның белгісіз жағын периметрі мен белгілі жақтары бойынша табу;
2. 3. 1. 4 торлы қағазға периметрдің берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құру

3.2 Изображение и построение геометрических фигур
2.​3.​2.​3 делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции;
2.​3.​2.​4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот, половина и четверть поворота почасовой и против часовой стрелки)
3.3 Координаты точек и направление движения
2.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на линии точек относительно друг друга
4.2 Высказывания
2.​4.​2.​2 исследовать и решать числовые задачи; головоломки с разными числами; логические задачи на переливание и взвешивание
5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​2** использовать при решении задач зависимость между величинами: длина, ширина, периметр;
2.​5.​1.​5** анализировать и решать задачи на нахождение стороны и периметра прямоугольника (квадрата); составлять и решать обратные задачи
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Живая природа
Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
Раздел 1А - Числа в пределах 1000. Сложение и вычитание
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
3.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 1000; считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000; определять место числа в натуральном ряду чисел;
3.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа;
3.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
5.2 Математический язык
3.​5.​2.​1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов;
3.​5.​2.​4 использовать названия компонентов сложения, вычитания при чтении и записи выражений со скобками
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать буквенные выражения с одной буквой /двумя буквами;
3.​2.​1.​2 находить значение числового выражения с двумя буквами при заданных значениях букв
2.2 Уравнения и неравенства
3.​2.​2.​1 находить множество решений простейших неравенств
4.3 Последовательности
3.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000, тысячами до миллиона
Раздел 1В - Умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​2 применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления; знать о невозможности деления числа на 0;
3.​1.​2.​3 применять переместительное свойство умножения для рационализации вычислений

3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерін бөліктерге бөлу және олардан композициялар құру;
2. 3. 2. 4 нұсқау бойынша іс-әрекеттерді орындау және бастапқы позицияны, бағыт пен қозғалысты анықтау (оңға,солға, тура, толық бұрылыс)
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
2. 3. 3. 1 түзудегі белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуын анықтау
4.2 Пікірлер
2. 4. 2. 2 сандық есептерді; түрлі сандары бар басқатырғыштарды;логикалық құймалау және өлшеу есептерін зерттеу және шығару
5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 2** есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: ұзындығы, ені, периметрі
2. 5. 1. 5** тікбұрыштың (шаршының) жақтарын және периметрін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару;кері есептер құрастыру және шешу
5.2 Математикалық тіл
2. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен нүктелерді, кесінділерді, сәулелерді белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
4) 3 сынып:
4 - кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
Тірі табиғат
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1А бөлімі - 1000 шектеуіндегі сандар. Қосу және алу
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
3. 1. 1. 1 1000 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну; 1000 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
3. 1. 1. 2 үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
3. 1. 1. 3 үштаңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу
5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 1 екі таңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтар кестесін қолдану;
3. 5. 2. 4 көбейту және бөлу әрекеттер ікомпоненттерінің атауларын жақшасы бар өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 8 үш таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 1 бір/ екі әріптері бар әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу және тану;
3. 2. 1. 2 әріптердің берілген мәні бойынша екі әрпі бар әріптік өрнектің мәнін табу
2.2 Теңдеулер және теңсіздіктер
3. 2. 2. 1 қарапайым теңсіздіктердің шешу жиынықтарын табу
4.3 Тізбектер
3. 4. 3. 1 1000-ға дейінгі сандар/1000 000 ға дейінгі мыңдықтар тізбектерінің заңдылығын анықтау
1В бөлімі- Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 20 және 1 қасиеттерін көбейту және бөлуді орындағанда қолдану; санды 0ге бөлудің мүмкін еместігін білу;
3. 1. 2. 3 көбейтудің ауыстырмалық, қасиеттін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану

1.3 Величины и их единицы измерения
3.​1.​3.​1 называть объекты, которые имеют площадь, выбирать меры и инструменты для измерения площади, производить измерения палеткой;
3.​1.​3.​3 сравнивать значения величин см2, дм2, м2, га и выполнять действия над ними
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a
0=0; невозможность деления числа на 0: a *0
4.1 Множества и операции над ними
3. 4.1.1 наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна;
3.​4.​1.​2 составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение
4.4 Комбинации объектов
3.​4.​4.​1 составлять дерево возможностей и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​1 моделировать задачу в 2-3 действия в виде схемы, краткой записи;
3.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами
5.2 Математический язык
3.​5.​2.​4 использовать названия компонентов умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
Раздел 1С - Табличное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 6; 7; 8; 9
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать буквенные выражения с одной буквой/двумя буквами;
3.​2.​1.​6 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих четыре действия
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: "масса одного предмета", " количество", "общая масса"; "расход на один предмет", "количество предметов", " общий расход" при решении задач
2 четверть
Время
Архитектура
Раздел 2А – Доли
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
3.​1.​1.​5 демонстрировать образование доли, читать записывать, сравнивать их;
3.​1.​1.​6 читать, записывать обыкновенные дроби; сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с использованием наглядности
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​1 понимать, что дроби – это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины; составлять и решать обратные задачи; 3.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами; на нахождение неизвестного члена пропорции
Раздел 2В – Площадь. Величины
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
3.​3.​1.​1 классифицировать геометрические фигуры;
3.​3.​1.​2 составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a*b, квадрата S=a,прямоугольного 2 треугольника S=(ab):2 и объектов окружающего мира;
3.​3.​1.​3 определять периметр комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
3.​3.​1.​4 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы

1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
3. 1. 3. 1ауданы бар нысандарды атау, ауданды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, палеткамен өлшеу;
3. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру см2, дм2, м2 және олармен амалдар орындау
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 4 санды 0ге көбейту a
0=0;
0ге бөлуге болмайтын: : a *0 қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру
4.1 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
3. 4.1.1 Эйлер-Венн диаграммасы көмегімен екі жиынтықтың біріктірілуін және қиылыстырылуын көрнекі бейнелеу;
3. 4. 1. 2 берілген немесе өз бетінше қойылған элементтербелгісі бойынша сандар жиынтығын құрастыру, оларды біріктіру және қиылыстыру
4. Нысандар комбинациялары
3. 4. 4. 1 "мүмкіндіктер дарағын" құру және есептерді шығаруда, түрлі өмір жағдайларындағы проблемаларды шешуде қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 1 2-3 амалды есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде моделдеу;
3. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорцияның белгісіз мүшесін табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару
5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 4 қосу және алу, көбейту және бөлу әрекеттерікомпоненттерінің атауларын жақшалары бар өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
1С бөлімі–Кестелік көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 4 6; 7; 8; 9ға көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 1 бір/ екі әріптері бар әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу және тану;
3. 2. 1. 6 төрт амалы бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бір заттың массасы, саны, жалпы масса, бір затқа кеткен шығын, заттар саны, жалпы шығын
2 - тоқсан
Уақыт
Сәулет
2А бөлімі – Бөліктер
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
3. 1. 1. 5 бөліктің құрылуын көрсету, оларды жазу, салыстыру;
3. 1. 1. 6 жай бөлшектерді оқу, жазу, бірдей бөлгіштері бар бөлшектерді көрнекілік қолданып салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 1 бөлшектер- бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсіну
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 3 санның және шаманың бөлігін табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
3. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорцияның белгісіз мүшесін табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару
2В бөлімі – Аудан.
Шамалар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
3. 3. 1. 1 геометриялық фигураларды жіктеу;
3. 3. 1. 2 тікбұрыштың ауданын S=a *b, шаршының ауданын S=a2, тікбұрышты үшбұрыштың ауданын S=(ab ):2 табу формулаларын құру, қолдану;
3. 3. 1. 3 суретте бейнеленген қиылыстырылған фигуралардың,айналадағы жалпақ фигуралардығ периметрін анықтау;
3. 3. 1. 4 торлы қағазға ауданның берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құру, формасын өзгерткенде фигураның ауданы қалай өзгеретінін түсіндіру

3.2 Изображение и построение геометрических фигур
3.​3.​2.​1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые, чертить пересекающие плоские фигуры на точечной бумаге и находить область их пересечения и объединения
3.3 Координаты точек и направление движения
3.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек, относительно друг друга.
1.3 Величины и их единицы измерения
3.​1.​3.​1 называть объекты, которые имеют площадь, выбирать меры и инструменты для измерения площади, производить измерения палеткой;
3.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: мм, км/ г, т/см2, дм2, м2.
3.​1.​3.​3 сравнивать значения величин мм, см, дм, м /г, кг, ц, т/л/см2, дм2, м, га и выполнять действия над ними;
3.​1.​3.​4 преобразовывать единицы длины мм, см, дм, км,/ массы г, кг, ц,т,/ площади см2, дм2, м2,на основе соотношений между ними
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: ширина, длина, площадь при решении задач;
3.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами; на нахождение неизвестного члена пропорции
3.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи: на нахождение стороны и площади прямоугольника (квадрата)
5.2 Математический язык
3.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита углы, многоугольники и читать их по обозначению
Раздел 2С - вне табличного умножения и деление. Устное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел;
3.​1.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления трехзначного числа, оканчивающегося нулями, на однозначное число
3 четверть
Искусство
Выдающиеся личности
Раздел 3А - вне табличное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​1 понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа – трех одинаковых множителей;
3.​1.​2.​3 применять сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений;
3.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком на однозначное число
2.2 Уравнения и неравенства
3.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения на умножение и деления х:8=9; 51:х=17; 23х= 46; уравнения сложной структуры вида х х (25:5)=60; (24х3):х=6; х: (17х2)=2; k+124: 4 = 465
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab )c=a(bc); a(b+c) =ab+ac; a(b-c) =ab-ac
Раздел 3В –
Пространственные фигуры
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
3.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель;
3.​3.​2.​4 объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо, вид ее сверху и сбоку
Раздел 3С - Письменное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​10 применять алгоритмы умножения и деления двух/трехзначных чисел на однозначное, в случаях вида: 23х2; 123х2; 46:2, 246:2 ;
3.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления двух/трехзначных чисел на однозначное, в случаях вида 28х3; 269х2; 84:3, 538:2
4 четверть
Вода – источник жизни
Культура отдыха. Праздники
Раздел 4А - Письменное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​13 применять алгоритм деления трехзначного числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль и алгоритм обратного действия умножение
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​5 сравнивать буквенные и числовые выражения (более 3-х действий)
Раздел 4В - Способы решения задач

3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3. 3. 2. 1 нүктелік қағазда параллель және қиылысқан түзулер сызу қиылысқан жалпақ фигуралар сызу және олардың қиылысу және бірігу аумағын табу
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
3. 3. 3. 1 жалпақ фигурадағы белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуын анықтау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
3. 1. 3. 1 ауданы бар нысандарды атау, ауданды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, палеткамен өлшеу;
3. 1. 3. 2 өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу: мм, см, м, км/ кг, т/см2, дм2, м2;
3. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру мм, см, дм, м /г, кг, ц, т/л/см2, дм2, м2, га және олармен амалдар орындау;
3. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру ұзындықтың мм, см, дм, км,/ массаның г, кг,ц,т,/ ауданныңсм2, дм2, м2
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану ұзындығы, ені, ауданы;
3. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорцияның белгісіз мүшесін табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
3. 5. 1. 5 тікбұрыштың (шаршының) жақтары мен ауданын табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару
5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен нүктелерді, кесінділерді, сәулелерді белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
2С бөлімі–
Кесте сыртында көбейту және бөлу. Ауызша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 8 үш таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану;
3. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын үш таңбалысандарды біртаңбалыға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
3 - тоқсан
Өнер
Атақты тұлғалар
3А - Кесте сыртында көбейту және бөлу.
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 1 санның квадратын екі бірдей көбейткіштің көбейтіндісі ретінде және санның кубын - үш бірдей көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну;
3.1.2. көбейтудің үйлестірмелік, орналастырмалық қасиеттерін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану;
3. 1. 2. 6 біртаңбалы санға қалдықпен бөлу
2.2 Теңдеулер және теңсіздіктер
3. 2. 2. 2 көбейту және бөлуге қарапайым теңдеулерді шешух:8=9; 51:х=17; 23х= 46; х х (25:5)=60; (24х3):х=6; х: (17х2)=2; k+124: 4 = 465 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 3 көбейтудің байланыстырмалық және орналастырмалық қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: (ab )c=a(bc); a(b+c) =ab+ac; a(b-c) =ab-ac
3В бөлімі –
Кеңістіктік фигуралар
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураның жаймасын дайындау (текше, тікбұрышты параллелепипед) және оның моделін жинау;
3. 3. 2. 4 солға, оңға бұрылуы, үстінен және жанынан қарауарқылы кеңістіктегі фигуралардың жай-күйлерінің өзгерістерін түсіндіру
3С бөлімі–Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 10 23х2; 123х2; 46:2, 246:2 сияқты жағдайларда екі-,үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану;
3. 1. 2. 11 28х3; 269х2; 84:3, 538:2 сияқты жағдайларда екі-,үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
4 - тоқсан
Су –тіршілік көзі
Демаллыс мәдениеті. Мерекелер
4А бөлімі- Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 13 бөліндінің разрядтарының бірінде нөл бар болса үш таңбалы санды бір таңбалыға бөлу алгоритмдерін және көбейтудің кері амалы алгоритмін қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 5 әріптік және сандық өрнектерді салыстыру (3 тен аса амалдары бар)
4В бөлімі–Есептер шығару тәсілдері

1.3 Величины и их единицы измерения
3.​1.​3.​6 различать купюры 1000 тенге, 2000 тенге, 5000 тенге и производить с ними различные операции
4.1 Множества и операции над ними
3.​4.​1.​3 составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов
4.2 Высказывания
3.​4.​2.​1 составлять истинные или ложные высказывания
4.4 Комбинации объектов
3.​4.​4.​1 составлять дерево возможностей и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​1 моделировать задачу в 2-3 действия в виде таблицы, линейной/ столбчатой диаграммы, схемы, краткой записи;
3.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи: с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/ меньше на", "больше/ меньше в раз"");
3.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3 действия(разные комбинации простых задач на зависимость между величинами)
5.2 Математический язык
3.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы
Раздел 4С - Время
1.3 Величины и их единицы измерения
3.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: секунда;
3.​1.​3.​3 сравнивать значения величин с, мин, ч, сут, год, веки выполнять действия над ними
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Моя Родина – Казахстан
Человеческие ценности
Раздел 1А – Нумерация многозначных чисел и действия с ними
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
4.​1.​1.​1 понимать образование многозначных чисел; определять место числа в пределах 1000 000 в натуральном ряду чисел;
4.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать многозначные числа, округлять числа до заданного разряда;
4.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​2 применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий с многозначными числами;
4.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания многозначных чисел
1.3 Величины и их единицы измерения
4.​1.​3.​1 называть объекты и пространственные геометрические фигуры, которые имеют объем, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3);
4.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы: см3, дм3, м3, га, ар, мг;
4.​1.​3.​3 сравнивать значения величин мм, см, дм, м, км/мг, кг, ц, т/мл, л, см3, дм3, м3 /см2, дм2, м2, ар, га/ с, мин, ч, сут., год, веки выполнять действия над ними;
4.​1.​3.​4 определять доли единиц времени ( 1/60 часа= 1 минута; Ң часа = 30 мин; 1/ 7 недели = 1 день)
4.3 Последовательности
4.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1 000 000
Раздел 1В - Умножение и деление на однозначное число
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами;
4.​1.​2.​4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10;
4.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава;
4.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000
4.1 Множества и операции над ними
4.​4.​1.​1 определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество)
Раздел 1С – Скорость, время, расстояние
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​8 выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v
t, t=s: v, v=s: t
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: скорость, время, расстояние при решении задач
4.1 Множества и операции над ними
4.​4.​1.​3 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач
Раздел 1D – Геометрические фигуры
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.​3.​1.​1 распознавать и называть куб, прямоугольный параллелепипед и его элементы (вершины, ребра, грани);
4.​3.​1.​3 составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V=a
b
c)
5.2 Математический язык
4.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: высота, ширина, длина, объем при решении задач
2 четверть
Культурное наследие
Мир профессий
Раздел 2А – Умножение и деление
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на однозначное число
Раздел 2В – Дроби и проценты
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
4.​1.​1.​5 понимать, что процент – сотая часть целого; записывать, читать части целого в процентах;
4.​1.​1.​7 записывать обыкновенные дроби со знаменателями 10 и 100 в виде десятичной дроби, читать и сравнивать их
4.3 Последовательности
4.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей, сохраняя знаменатель в том же виде;
4.​1.​2.​14 записывать смешанное число в виде неправильной дроби и неправильную дробь в виде смешанного числа;
4.​1.​2.​15 применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями;
4.​1.​2.​16 переводить проценты в дробь, дробь в проценты
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​4 представлять и применять в виде буквенного равенства алгоритм сложения и вычитания обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями:
4.​2.​1.​5 представлять и применять в виде буквенного равенства основное свойство дроби
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи: на нахождение части целого; составлять и решать обратные задачи
5.2 Математический язык
4.​5.​2.​4 использовать для обозначения: процента символ %, например 25%
Раздел 2С - Решение задач
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа при решении задач;
4.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестного по двум разностям
3 четверть
Природные явления
Охрана окружающей среды
Раздел 3А - Умножение и деление на двузначное число
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления на двузначное число;
4.​1.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на двузначное число;
Раздел 3В - Умножение и деление на трехзначное число
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​10 выполнять деление многозначных чисел на трехзначное число с остатком;
4.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления на трехзначное число;
4.​1.​2.​12 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на трехзначное число
Раздел 3С – Решение задач на движение, урожайность
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​2 использовать зависимость между величинами: урожайность, площадь, масса урожая; скорость, время, расстояние при решении задач

1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
3. 1. 3. 6 1000 теңге, 2000 теңге, 5000 теңге қағаз ақшаларды ажырату, олармен түрлі операциялар жүргізу
4.1 Жиынтықтар және олармен операциялар
3. 4.1.3 берілген немесе өз бетінше қойылған элементтербелгісі бойынша сан жиынтықтарының кіші жиынтықтарын құрастыру
4.2 Пікірлер
3. 4. 2. 1 шынайы және жалған пайымда малар құру
4.4 Нысандар комбинациялары
3. 4. 4. 1 "мүмкіндіктер дарағын" құру және есептерді шығаруда, түрлі өмір жағдайларындағы проблемаларды шешуде қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 1 2-3 амалды есепті кесте, түзу/бағанды диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде моделдеу;
3. 5. 1. 5 жанама сұрақтары бар ("мынынша көп/аз", "мына есе көп/аз" қатынастарымен баланысты)есептерді сараптамалау және шығару
3. 5. 1. 7 3 амалды есептерді моделдеу және шығару (шамалар арасындағы байланыс бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары)
5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, диаграммаларды, пиктограммаларды қолдана отырып жүйелеу, салыстыру
4С бөлімі–
Уақыт
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
3. 1. 3. 2 секундөлшем бірлігін қолданып шамаларды өлшеу;
3. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру : с, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасыр және олармен амалдар орындау
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
Менің Отаным – Қазақстан
Адами құндылықтар
1А бөлімі– Көп таңбалы сандардың нөмірленуі және олармен амалдар жүргізу
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
4. 1. 1. 1 көп таңбалы сандардың құрылуын түсіну; 1 000 000 шектеуінде натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
4. 1. 1. 2 көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру, сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;
4. 1. 1. 3 көп таңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 2 0 қасиеттерін көп таңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындағанда қолдану;
4. 1. 2. 8 көп таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
4. 1. 3. 1 көлемі бар нысандар мен кеңістіктік геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшемен өлшеу (1 см3 );
4. 1. 3. 2өлшем бірліктерін қолданып шамаларды өлшеу: см3, дм3, м3, га, ар, мг;
4. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру мм, см, дм, м, км/ г, кг, ц, т/л , см3, дм3, м3 /см2, дм3, м3, ар, га/с, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасыр к және олармен амалдар орындау;
4. 1. 3. 5уақыт бірлігінің бөліктерін анықтау (сағаттың 1/60 = 1 минут; сағаттың
= 30 мин;аптаның 1/7= 1 күн)
4.3 Тізбектер
4. 4. 3. 1 1000 000 ға дейінгі сандар р тізбектерінің заңдылығын анықтау
1В бөлімі– Бір таңбалы санға көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 3қосу мен көбейтудің қасиеттерін көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қолдану;
4. 1. 2. 4 2, 5, 10ға бөліну белгілері негізінде натурал сандарын жіктеу;
4. 1. 2. 5 ондық құрамы негізінде көптаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
4. 1. 2. 6 10, 100, 1000-ға қалдықсыз және қалдықпен бөлу
4.1 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
4. 4. 1. 1 жиынтықтар арасындағы қатынастар сипатын анықтау (тең, қиылысатын және қиылыспайтын жиынтықтар, кішіжиынтық)
1С бөлімі – Жылдамдық, уақыт, қашықтық
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 7 бірқалыпты түзу қозғалыс барысындағы жолдың формуласын шығару және қолдану s=v•t, t= s: шешу шешу шешу шешу шешу v, v=s: t
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: жылдамдық, уақыт, қашықтық
4.1 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
4. 4. 1. 3 есептер шығару барысында жиынтықтарды біріктіру және қиылыстырудың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттерін қолдану
1D бөлімі – Геометриялық фигуралар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
4. 3. 1. 1 текшені, тікбұрышыты параллелепипедті және оның элементтерін (ұштары, қабырғалары, қырлары) тану;
4.3.1. тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формулаларын құру, қолдану (V =a•b•c)
5.2 Математикалық тіл
4. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен текшені, тікбұрышты параллелепипедті белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу;
5.1 Задачи и математическая модель
4. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланысын қолдану: биіктігі, ені, ұзындығы, көлемі
2 – тоқсан
Мәдени мұра
Мамандықтар әлемі
2А бөлімі – Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын көптаңбалысандарды бір таңбалы сандарға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
2В – Бөлшектер және пайыздар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
4. 1. 1. 5 пайыз -бүтіннің жүздік бөлігі екенін түсіну; бүтіннің бөліктерін пайызбен жазу, оқу;
4. 1. 1. 7 10 және 100 сияқты бөлгіштері бар жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазу, оларды оқу және салыстыру
4.3 Тізбектер
4. 4. 3. 1 жай бөлшектермен көрсетілген сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 1 бірдей бөлгіштері бар бөлшектерді қосу және алуды -бөлгіші сол күйінде сақталған сәйкес алымдардың қосуы мен алуы ретінде түсіну;
4. 1. 2. 14 аралас санды бұрыс бөлшек түрінде және бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу;
4. 1. 2. 15 бірдей бөлгіші бар бөлшектерді қосу жіне алу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 16 пайызды бөлшекке, бөлшекті пайызға ауыстыру
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 4 бірдей бөлгіштері бар жай бөлшектердің қосу және алу алгоритмін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану:
4. 2. 1. 5бөлшектің негізгі қасиетін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 3жартысын табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
5.2 Математикалық тіл
4. 5. 2. 4 пайызды белгілеу үшін % символын, мысалы 25%
2С бөлімі - Есептер шығару
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: өнімділік, жұмысқа кеткен уақыт, орындалған жұмыс;
4. 5. 1. 4 екі айырма арқылы белгісізді табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару
3 - тоқсан
Табиғи құбылыстар
Қоршаған ортаны қорғау
3А бөлімі-
Екі таңбалы санға көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 11 екі таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды екі таңбалы сандарға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
Раздел 3В –Ү
ш таңбалы санға көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 10 көп таңбалысандарды үш таңбалы сандарға қалдықпен бөлу;
4. 1. 2. 11 үш таңбалысанға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды үш таңбалы сандарға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
3С бөлімі– Қозғалысқа есептер шығару, өнімділік
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: өнімділік, жұмысқа кеткен уақыт, орындалған жұмыс/өсімшілік, өсімнің ауданы, массасы/жылдамдық, уақыт

4.2 Высказывания
4.​4.​2.​1 составлять высказывания с математическим содержанием и определить их истинность и ложность; 4.​4.​2.​2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
3.3 Координаты точек и направление движения
4.​3.​3.​1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты;
4.​3.​3.​2 определять исходную позицию и направление движения объектов, ( навстречу друг другу, в противоположных направлениях)
4 четверть
Путешествие в Космос
Путешествие в будущее
Раздел 4А – Уравнения и неравенства, выражения
2.2 Уравнения и неравенства
4.​2.​2.​1 находить множество решений двойных неравенств;
4.​2.​2.​2 решать уравнения вида 39 + 490:k = 46; 230 ха +40=1000:2
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​1 преобразовывать числовые и буквенные выражения;
4.​2.​1.​2 находить значение буквенного выражения с несколькими буквами при заданных значениях букв;
4.​2.​1.​3 составлять буквенные выражения и использовать их при решений задач;
4.​2.​1.​6 сравнивать выражения с дробными числами
4.1 Множества и операции над ними
4.​4.​1.​3 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении уравнений и неравенств
Раздел 4В – Задачи
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​5 выполнять вычисления с помощью микрокалькулятора
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи: на зависимость между величинами; на пропорциональное деление;
4.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение процента целого и наоборот, целого по его проценту;
4.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3 -4 действия разными способами и определять наиболее рациональный
Раздел 4С - Треугольники. Симметрия
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.​3.​1.​1 распознавать и называть прямоугольный треугольник, его элементы (катеты и гипотенуза);
4.​3.​1.​2 классифицировать треугольники
4.​3.​2.​1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге;
4.​3.​2.​2 строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум катетам; перпендикуляр к прямой с помощью угольника;
4.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (пирамида, цилиндр, конус) и собирать ее модель
4.1 Множества и операции над ними
4.​4.​1.​2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур; выделять области пересечения и объединения
4.3 Последовательности
4.​4.​3.​2 составлять последовательность чисел/ группу чисел выбрав самостоятельно закономерность или правило

4.2 Пікірлер
4. 4. 2. 1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру және олардың шынайылығын және жалғандығын анықтау;
4. 4. 2. 2 кеңістікті ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептер шешу
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
4. 3. 3. 1 нысандар қозғалысының басы мен бағытын қолданып, қозғалыс сызбаларын құру, тиісті есептер жүргізу;
4. 3. 3. 2 нысандар қозғалысының басы мен бағытын анықтау (бір-біріне қарай, қарама-қарсы бағытта)
4 – тоқсан
Ғарышқа саяхат
Болашаққа саяхат
4А бөлімі – Теңдеулер және теңсіздіктер, өрнектер
2.2 Теңдеулер және теңсіздіктер
4. 2. 2. 1 қос теңсідіктің жиынтық шешімдерін табу;
4. 2. 2. 2 39 + 490:k =46; 230*а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді түрлендіру;
4. 2. 1. 2 әріптердің берілген мәні бойынша бірнеше әріптері бар әріптік өрнектің мәнін табу;
4. 2. 1. 3 әріптік өрнектер құру және оларды есептер шығаруға қолдану;
4. 2. 1. 6 бөлшек сандары бар өрнектерді салыстыру
4.1 Жиынтықтаржәне олармен операциялар
4. 4. 1. 3 теңдеулер және теңсіздіктерді шығару барысында жиынтықтарды біріктіру және қиылыстырудың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттерін қолдану
4В бөлімі– Есептер
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 5 микрокалькулятор көмегімен есептеулер жүргізу
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
4. 5. 1. 5 бүтіннің пайызын және керісінше, бүтінді пайызы бойынша табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару;
4. 5. 1. 7 3- 4 амалды есептерді түрлі тәсілдермен моделдеу және шығару, және ең тиімді тәсілді анықтау
4С бөлімі - Үшбұрыштар. Симметрия
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
4. 3. 1. 1 тікбұрышты үшбұрыштыжәне оның элементтерін тану және атау (катеттері және гипотенуза);
4. 3. 1. 2 үшбұрыштарды жіктеу;
4. 3. 2. 1 нүктелік қағазда перпендикуляр түзулер, симметриялық және симметриясыз жалпақ фигуралар сызу;
4. 3. 2. 2 берілген градустық өлшем бойынша бұрыш, екі катеті бойынша тікбұрышты үшбұрыш,бұрыштықтың көмегімен түзуге перпендикуляр құру;
4. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураның жаймасын дайындау (текше, тікбұрышты параллелепипед), оның моделін жинау
4.1 Жиынтықтар және олармен операциялар
4. 4. 1. 2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету; бірігу және қиылысу аумақтарын бөлек көрсету
4.3 Тізбектер
4. 4. 3. 2 өз бетінше заңдылық немесе ереже таңдап, сандардың (сандар тобының) тізбегін құру

5.2 Математический язык
4.​5.​2.​4 использовать для обозначения: градусной меры угла символ "0", например 450
Приложение 590
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Инфорационно – коммуникационные технологии" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 590 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Инфорационно – коммуникационные технологии" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - обеспечение базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями для их эффективного использования в учебе и повседневной жизни обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата.
3. Задачи Программы:
1) предоставить первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;
2) обеспечить обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями;
3) формировать навыки поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах;
4) способствовать возможностям обучающихся представлять свои идеи, используя различные программные приложения;
5) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) для общения, обмена информацией, для дальнейшей адаптации в обществе;
6) прививать правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав;
7) развивать интеллектуальные способности и познавательные интересы;
8) обучать компьютерной грамотности и развивать умение эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) научить пользоваться персональным компьютером с учетом особенностей обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата для социализации в современном мире;
2) развивать навыки информационной культуры (умения получать, накапливать, передавать и обрабатывать информацию, используя информационные технологии);

5.2 Математикалық тіл
4. 5. 2. 4 бұрыштың градустық өлшемін белгілеу үшін "0" символын қолдану, мысалы 4500
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
590-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларды оқуда және күнделікті өмірде заманауи ақпараттық технологияларды тиімді пайдалану, олармен жұмыс істеу үшін базалық білімді, дағдыларды және қабілеттерді қамтамасыз ету.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) компьютер туралы, қазіргі заманғы цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы ақпарат беру;
2) білім алушыларды заманауи ақпараттық технологиялармен жұмыс істеу үшін базалық білім, дағдылары мен қабілеттерін қамтамасыз ету;
3) ақпаратты әртүрлі формада іздеу, жинау, өңдеу, сақтау және беру дағдыларын қалыптастыру;
4) білім алушылардың әртүрлі бағдарламалық қосымшалар арқылы өз идеяларын ұсынуға қабілеттілігін жоғарылату;
5) қарым қатынасқа түсу, қоғамда ары қарай бейімделу, ақпаратпен алмасу үшін ақпараттық – коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі-АКТ) пайдалануға ықпал ету;
6) компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелерін және авторлық құқықты құрметтеуді үйрету;
7) интеллектуалдық қабілеттер мен танымдық қызығушылықтарды дамыту;
8) компьютерлік сауаттылыққа үйрету және күнделікті өмірде ақпараттық технологияларды тиімді пайдалана білуді дамыту.
4. Түзете дамыту міндеттері:
1) қазіргі әлемде әлеуметтену үшін тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың ерекшеліктерін ескере отырып, дербес компьютерді қолдануға үйрету;
2) ақпараттық мәдениет дағдыларын дамыту (ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, ақпарат алу, жинақтау, беру және өңдеу іскерліктері);

3) активизировать мыслительную деятельность (развитие процессов анализа, синтеза, обобщения, классификации);
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специального образования и направлены на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся.
6. Дифференцированный подход:
1) способствует применению дифференцированных заданий, отличающихся по степени сложности, по познавательным интересам, по характеру помощи со стороны учителя;
2) предполагает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых, создание разнообразных условий обучения с целью учета особенностей обучающихся.
7. Индивидуальный подход позволяет каждому обучающемуся работать в индивидуальном темпе; обеспечивает возможность восполнять пробелы в знаниях; формирует опыт самостоятельной познавательной деятельности, способствует воспитанию самостоятельности, организованности учащихся.
8. Личностно-ориентированный подход предполагает гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося, полное раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития.
9. Деятельностный подход:
1) заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм, что способствует активному и успешному формированию его знаний, учебных умений и навыков;
2) деятельность обучающихся сгруппирована по таким категориям, как "знать", "понимать", "применять", "анализировать", "оценивать", "синтезировать";
3) предполагает самостоятельный поиск, интерпретацию, анализ, обобщение и оценку различных источников информации, графических данных и других обучающих ресурсов.
10. Коммуникативный подход предполлагает передачу и сообщение информации, обмен знаниями, навыками и умениями в процессе речевого взаимодействия двух или более людей; формирует грамматический строй речи и обогащает активный и пассивный словарь
11. Интегрированный подход позволяет тесно связать предмет с другими учебными дисциплинами.
12. Концентрический принцип размещения материала заключается в том, что одна и та же тема изучается в течение нескольких лет с постепенным наращиванием сложности; концентризм Программы создает условия для постоянного повторения раннее усвоенного материала.
13. Реализация педагогических подходов осуществляется через:
1) работу в группах, где команды обучающихся выполняют общий проект;

3) ойлау әрекетін белсендіру (талдау, синтездеу, жинақтау, жіктеу процестерін дамыту);
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негіздіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған
6. Саралап оқыту тәсілі:
1) күрделілік дәрежесі, танымдық қызығушылықтары, мұғалім тарапынан көмек сипаты бойынша ерекшеленетін сараланған тапсырмаларды қолдануға ықпал етеді;
2) білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесін мамандандыруды, олардың ерекшеліктерін есепке алу мақсатында оқытудың әр түрлі жағдайларын жасауды болжайды;
7. Жеке тәсіл әрбір білім алушыға жеке қарқынмен жұмыс істеуге мүмкіндік береді; білімдегі олқылықтарды толықтыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді; өзіндік танымдық іс-әрекет тәжірибесін қалыптастырады, білім алушылардың дербестігін, ұйымшылдығын тәрбиелеуге ықпал етеді.
8. Тұлғалық-бағдарланған тәсіл білім алушының тұлғасын үйлесімді қалыптастыру мен жан-жақты дамытуды, оның психикалық және физикалық дамуының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, шығармашылық күштерін толық ашуды көздейді.
9. Іс-әрекет тәсілі:
1) білім алушылар білімдерін дайын түрде алмайды, оған өздігінен қол жеткізеді, өзінің оқу іс-әрекетінің мазмұны мен формаларын түсінеді, білім мен оқу дағдыларын белсенді және табысты қалыптастыруға үлес қосатын нормалардың жүйесін түсінеді және қабылдайды;
2) білім алушылардың қызметі "білу", "түсіну", "қолдану", "талдау", "бағалау", "синтездеу" сияқты санаттарға бөлінеді;
3) түрлі ақпарат көздерін, графикалық деректерді және басқа оқу ресурстарын тәуелсіз іздеу, түсіндіру, талдау, синтездеу және бағалауды қамтиды.
10. Коммуникативтік тәсіл екі немесе одан да көп адамның тілдік өзара іс-қимылы процесінде ақпарат беру мен хабарлауды, білім, дағды мен іскерлікпен алмасуды болжайды; тілдің грамматикалық құрылымын қалыптастырады және белсенді және пассивті сөздікті байытады
11. Кіріктірілген тәсіл осы пәнді басқа оқу пәндерімен тығыз байланыстыруға мүмкіндік береді.
12. Материалды концентрлік орналастыру қағидасы бір тақырып бірнеше жылдар бойы күнделілікті қайталанып, біртіндеп күрделендіру арқылы беріледі; бағдарламаның концентризмі ерте игерілген материалды үнемі қайталауға жағдай жасайды.
13. Педагогикалық тәсілдерді іске асыру:
1) топтық жұмыс, бірлескен жобаны жүзеге асыратын топтарда жұмыс жасайды;

2) стимулирование исследовательской деятельности: изучение конкретных учебных примеров, которые способствуют развитию аналитических, практических, коммуникационных (публичное выступление) навыков;
3) применение критического мышления при сборе, обработке, сохранении и передаче информации;
4) поощрение обучающихся для применения приобретенных навыков в различных жизненных ситуациях;
5) постановку открытых вопросов и задач, которые требуют творческого подхода и интерпретации.
14. В процессе обучения предмету у обучающихся развиваются навыки слушания и говорения: обучающиеся задают вопросы при возникновении непонятных для них моментов; выделяют нужную информацию при выступлении с защитой проекта групповой работы перед аудиторией.
15. Формы работы варьируют в зависимости от темы, от способностей и возможностей обучающихся: работа по индивидуальным карточкам; цифровой диктант; работа по опорным схемам, кроссворды, развивающие игры.
16. Технические средства для преподавания предмета: персональные компьютеры (ноутбуки, планшеты); интерактивная доска, наушники, диктофон/микрофон, видеокамера, высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникациями учителей и обучающихся; периферийные устройства: принтеры, сканеры, копировальная техника, проекторы; наглядные пособия (таблицы, картинки, портреты); демонстрационные таблицы; раздаточные и дидактические материалы; журнал по технике безопасности.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Инфорационно – коммуникационные технологии"
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Инфорационно – коммуникационные технологии" составляет:
1) в 3 классе -1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 4 классе -1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
18. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Компьютер";
2) раздел "Представление и обработка информации";
3) раздел "Работа в сети интернет".
19. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) техника безопасности.
20. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
21. Раздел "Работа в сети интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией;
3) безопасность в сети Интернет.
22. Базовое содержание учебного предмета "Инфорационно – коммуникационные технологии" для 3 класса:
1) компьютеры: введение, изучение техники безопасности и организации рабочего места, различать устройства компьютера, назначение компьютерных программ, знакомство с папками и файлами, использование команд открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;

2) ғылыми-зерттеу қызметін ынталандыру: талдамалық, тәжірибелік, коммуникативтік (сөйлеу) дағдыларын дамытуға үлес қосатын нақты білім беру мысалдарын зерттеу;
3) ақпарат жинау, өңдеу, сақтау және таратуда сыни ойлауды қолдану;
4) білім алушыларды әртүрлі ие болған дағдыларды өмірлік жағдайларда қолдануға ынталандыру;
5) шығармашылық тәсіл мен түсіндіруді талап ететін ашық сұрақтар мен тапсырмаларды тұжырымдау жүзеге асырылады.
14. Пәнді оқыту барысында білім алушыларда тыңдау және сөйлеу дағдыларын дамытады: олар түсінбеген сәттер болған кезде сұрақ қою; аудитория алдында топтық жұмыстың жобасын орындау кезінде қажетті ақпаратты ажырата алады.
15. Жұмыс түрлері тақырыптарға, білім алушылардың қабілеттері мен мүмкіндіктеріне байланысты өзгеріп отырады: жеке карточкалар бойынша жұмыс; сандық диктант; тірек схемалары және кроссвордтар бойынша жұмыс, дамыту ойындары
16. Пәнді оқыту үшін қажетті техникалық құралдар: дербес компьютерлер (ноутбук, планшет); интерактивті тақтаны, құлаққапты, дауысты жазғышты / микрофонды, бейнекамераны, оқытушылар мен білім алушылар арасындағы құрылғылар мен байланыстардың деректер алмасуын қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынау желісі; перифериялық құрылғылар: принтерлер, сканерлер, көшірмелер, проекторлар, көрнекі құралдар (кестелер, суреттер, портреттер); демо-кестелер; оқулықтар мен дидактикалық материалдар; қауіпсіздік журналы.
3-тарау. "Ақпараттық– коммуникациялық технологиялар" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
17. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3 - сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 4 - сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
18. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Компьютер" бөлімі;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі;
3) "Ғаламтор желісіндегі жұмыс негіздері" бөлімі.
19. "Компьютер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютер құрылғылары;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік техникасы.
20. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтіндер;
2) кесте;
3) презентациялар;
4) мультимедиа.
21. "Ғаламтор желісіндегі жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпарат алмасу;
3) Ғаламтор желісіндегі қауіпсіздік.
22. 3-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютерлер: кіріспе, қауіпсіздік техникасы мен жұмыс орнын ұйымдастыруды зерттеу, компьютер құрылғыларын ажырату, компьютерлік бағдарламалардың мақсаты, папкалармен және файлдармен танысу, компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;

2) представление и обработка информации: набор и редактирование текста, форматирование текста(вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ); инструменты графического редактора, создание и редактирование рисунков, обработка рисунков, изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера), повторяющиеся фигуры; воспроизведение звука, использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков, использовать фотографии на определенную тему;
3) работа в сети интернет: использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы, создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки, использовать контекстное меню в своей работе, получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами.
23. Базовое содержание учебного предмета "Инфорационно – коммуникационные технологии" для 4 класса:
1) компьютеры: введение, изучение техники безопасности и организации рабочего места, различать внешние и внутренние устройства компьютера, назначение компьютерных программ, знакомство с папками и файлами, использование команд открытия и сохранения файлов в компьютерных программах, окна программ, создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки, использовать контекстное меню в своей работе;
2) представление и обработка информации: набор, редактирование, форматирование текста (вырезать, копировать, вставлять выделенный текст), создавать маркированные, нумерованные списки; применять инструменты графического редактора (создание, редактирование, обработка рисунков), изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера), повторяющиеся фигуры; воспроизведение звука, использовать программы (записи, редактирования, воспроизведения звуков), использовать фотографии на определенную тему, иллюстрации в документе, вставлять в документ рисунки, декоративный текст, использовать программы для прослушивания мелодий, использовать программы для обработки фотографий; (яркость, контрастность, рамки;
3) работа в сети интернет: использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы; создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки; использовать контекстное меню в своей работе; получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами, использовать контекстное меню в своей работе, получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами.
Глава 4. Система целей обучения
24. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В представленном коде первое число обозначает класс, второе - номер раздела, третье - номер подраздела, четвертое - номер цели обучения. Например, в кодировке: 3.2.3.4 "3" – класс, "2.3" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.

2) ақпаратты ұсыну және өңдеу: мәтінді теру және редакциялау, мәтінді пішімдеу(қиып алу, көшіру, құжатқа таңдалған мәтінді қою); графикалық редактордың құралдары, суреттерді жасау және редакциялау, суреттерді өңдеу, нысанның сыртқы түрін өзгерту (кесу, бұру, өлшемін өзгерту), қайталанатын фигуралар; дыбысты ойнату, дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану, белгілі бір тақырыпқа фотосуреттерді пайдалану;
3) ғаламтор желісіндегі жұмыс: нақты сұрақтарға жауаптарды табу үшін Ғаламтор іздеу жүйесін пайдалану, файлдар мен қалталарды жасау, көшіру, жылжыту және жою, өз жұмысында контекстік мәзірді пайдалану, тіркелген файлдары бар хабарламаларды электрондық пошта арқылы алу және жіберу.
23. 4-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютерлер: кіріспе, қауіпсіздік техникасын зерттеу және жұмыс орнын ұйымдастыру, компьютердің сыртқы және ішкі құрылғыларын ажырату, компьютерлік бағдарламалардың мақсаты, папкалармен және файлдармен танысу, компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану, бағдарламалар терезелері, файлдар мен папкаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою, өз жұмысында мәтінмәндік мәзірді пайдалану;
2) ақпаратты ұсыну және өңдеу: мәтінді теру, редакциялау, пішімдеу (қиып алу, көшіру, таңдалған мәтінді қою), таңбаланған, нөмірленген тізімдерді жасау; графикалық редактордың құралдарын қолдану (жасау, редакциялау, суреттерді өңдеу), нысанның сыртқы түрін өзгерту (кесу, бұрылу, өлшемдерді өзгерту), қайталанатын фигуралар; дыбысты ойнату, бағдарламаларды (жазбалар, редакциялау, дыбыстарды ойнату) пайдалану, белгілі бір тақырыпқа фотосуреттерді, құжаттағы иллюстрацияларды пайдалану, құжатқа суреттер, сәндік мәтін салу, әуендерді тыңдау үшін бағдарламаларды пайдалану, фотосуреттерді өңдеу үшін бағдарламаларды пайдалану; (жарықтық, контрастылық, шеңберлер);
3) ғаламтор желісіндегі жұмыс: нақты сұрақтарға жауаптарды табу үшін Ғаламтор іздеу жүйесін пайдалану; файлдар мен қалталарды жасау, көшіру, жылжыту және жою; өз жұмысында контекстік мәзірді пайдалану; тіркелген файлдары бар хабарламаларды электрондық пошта арқылы алу және жіберу, өз жұмысында контекстік мәзірді пайдалану, тіркелген файлдары бар хабарламаларды электрондық пошта арқылы алу және жіберу.
4- тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
24. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдануға ыңғайлы болу үшін кодтау енгізілген. Ұсынылған кодта бірінші сан сыныпты, екіншісі - бөлім нөмірін, үшіншісі - бөлімше нөмірін, төртіншісі - оқыту мақсатының нөмірін білдіреді. Мысалы, 3.2.3.4 кодталуында: "3" – сынып, "2.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

25. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Компьютер":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
3 класс
4 класс
1.1 Устройства компьютера
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.​1.​1.​2прививать интерес к предмету;
3.​1.​1.​3 развивать мелкую моторику рук
4.​1.​1.​1 различать внутренние и внешних устройств компьютера;
4.​1.​1.​2прививать интерес к предмету;
4.​1.​1.​3 развивать мелкую моторику рук;
4.​1.​1.​4развивать пространственное представление
1.2 Программное обеспечение
3.​1.​2.​3 раскрыть понятие файла и папки;
3.​1.​2.​1 понимать компьютерные программы для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах
3.​1.​2.​5 развивать устойчивое внимание
4.​1.​2.​1 раскрыть сходства и различия папок и файлов;
4.​1.​2.​1 понимать возможности используемых прикладных программ;
4.​1.​2.​2 использовать команды копирования, перемещения и удаления файлов и папок;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.​1.​2.​4 развивать критическое и логическое мышление
1.3 Техника безопасности
3.​1.​3.​1 знать и следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​1.​3.​2 обогащать устную речь;
3.​1.​3.​3 расширять кругозор о информационно – коммуникационных технологиях
4.​1.​3.​1 знать и следовать правилам техники безопасности, ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски);
4.​1.​3.​2 обогащать устную речь и словарный запас;
4.​1.​3.​2 расширять кругозор о информационно – коммуникационных технологиях
2) раздел "Представление и обработка информации":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
3 класс
4 класс
2.1 Тексты
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​2.​1.​4 развивать элементы творческого воображения
4.​2.​1.​1 осуществлять набор текстов в текстовом редакторе;
4.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, выравнивание) документа;
4.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять фрагменты текста в документ;
4.​2.​1.​4 создавать маркированные, нумерованные списки;
4.​2.​1.​5 вставлять в документ рисунки, декоративный текст;
4.​2.​1.​6 развивать познавательную деятельность
2.2 Графика
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 развивать мелкую моторику рук
4.​2.​2.​1 использовать инструменты графического редактора и создавать комбинированные изображений для создания единой картины;
4.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера), использовать палитру;
4.​2.​2.​3формировать умение работать в минигруппе и индивидуально;
4.​2.​2.​4 активизировать познавательную деятельность

25. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Компьютер" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
1.1 Компьютер құрылғылары
3. 1. 1. 1 енгізу (тінтуір мен пернетақта) жәнешығару (монитор мен принтер) құрылғыларын ажырату;
3. 1. 1. 2 пәнге қызығушылығын арттыру;
3. 1. 1. 3 қолдың ұсақмоторикасын дамыту
4. 1. 1. 1 компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын ажырату;
4. 1. 1. 2 пәнге қызығу шылығын арттыру;
4. 1. 1. 3 қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
4. 1. 1. 4 кеңістіктік түсініктерді дамыту
1.2 Бағдарламалық қамтамасыз ету
3. 1. 2. 3 файл мен қалтаның түсінігін ашу;
3. 1. 2. 1 пайдаланушы тапсырмаларын орындау үшін компьютерлік бағдарламаларды түсіну;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау нұсқауларын қолдану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын қолдану
3. 1. 2. 5 тұрақты зейінді дамыту
4. 1. 2. 1 қалталар мен файлдардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ашу;
4. 1. 2. 1 қолданылатын қолданбалы бағдарламалардың мүмкіндіктерін түсіну;
4. 1. 2. 2 файлдар мен қалталарды көшіру, жылжыту және жою нұсқауларын пайдалану;
4. 1. 2. 3 мәнмәтіндік мәзірді өз жұмысында пайдалана алу;
4. 1. 2. 4 сыни және логикалық ойлауды дамыту
1.3 Қауіпсіздік техникасы
3. 1. 3. 1 цифрлық құрылғылармен жұмыс кезіндеқауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін білу және сақтау;
3. 1. 3. 2 ауызша сөйлеуді байыту;
3. 1. 3. 3 ақпараттық-коммуникациялық технологиялар туралы ой-өрісін кеңейту
4. 1. 3. 1 қауіпсіздік техникасы ережелерін білу және сақтау, экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс істеу уақытын шектеу;
4. 1. 3. 2 ауызша сөйлеу мен сөздік қорын байыту;
4. 1. 3. 2 ақпараттық-коммуникациялық технологиялар туралы ой-өрісін кеңейту
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
2.1 Мәтіндер
3. 2. 1. 1 мәтін редакторында ұсыныстар теруді жүзеге асыру;
3. 2. 1. 2 қаріпті пішімдеу (сызу, түс, туралау);
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып, көшіру, қою;
3. 2. 1. 4 шығармашылық қиял элементтерін дамыту
4. 2. 1. 1 мәтін редакторында мәтін теруді жүзеге асыру;
4. 2. 1. 2 құжаттың қаріпін пішімдеу (сызу, туралау);
4. 2. 1. 3 құжатқа мәтін фрагменттерін қиып, көшіру, қою;
4. 2. 1. 4 таңбаланған, нөмірленген тізімдерді жасау;
4. 2. 1. 5 құжатқа суреттер, декоративтік мәтінді енгізу;
4. 2. 1. 6 танымдық қызметті дамыту
2.2 Графика
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану;
3. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (кесу, бұру, өлшемін өзгерту);
3. 2. 2. 3 қолдың ұсақ моторикасын дамыту
4. 2. 2. 1 графикалық редактордың құралдарын пайдалану және бірыңғай суретті жасау үшін аралас суреттерді жасау;
4. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (кесу, бұру, өлшемін өзгерту), палитраны пайдалану;
4. 2. 2. 3шағын және жеке топтарда жұмыс істей білуді қалыптастыру;
4. 2. 2. 4 танымдық қызметті белсендіру

2.3Презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​2 выбирать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 настраивать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​2.​3.​4 расширять объем линейной памяти
4.​2.​3.​1 создавать презентации и формировать умение действовать по образцу;
4.​2.​3.​2 выбирать макет для слайда;
4.​2.​3.​3 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​3.​4 планировать последовательность действий для достижения целей;
4.​2.​3.​5 развивать личностные качества
2.4 Мультимедиа
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​4.​3 развивать интерес к предмету
4.​2.​4.​1 использовать программы для прослушивания мелодий;
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий; (яркость, контрастность, рамки)
4.​2.​4.​3 формировать положительную мотивацию к предмету
3) раздел "Работа в сети Интернет":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
3 класс
4 класс
3.1 Поиск информации
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​1.​2 развивать логическое мышление
4.​3.​1.​1 использовать поисковые приложения Интернет (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе)
4.​3.​1.​2 развитие самостоятельности и личной ответственности за свои поступки в информационной деятельности
3.2 Обмен информацией
3.​3.​2.​1 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.​3.​2.​2развивать мыслительную деятельность;
3.​3.​2.​3 развивать критическое мышление
4.​3.​2.​1 объяснить о значимости и ответственности информации Интернета;
4.​3.​2.​2 развивать логическое мышление
3.3 Безопасность в сети Интернет
3.​3.​3.​1 показать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети;
3.​3.​3.​2 развивать умственную деятельность;
3.​3.​3.​3 развивать логическое мышление
4.​3.​3.​1 показать критерии надежного пароля;
4.​3.​3.​2 использовать полученные знания и умения для успешного развития и адаптации;
4.​3.​3.​3 развивать критическое мышление
26. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Инфорационно – коммуникационные технологии" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
27. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
К Типовой учебной
программе
по предмету
"Информационно-
коммуникационные
технологии"
для 3-4 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию

2.3 Презентациялар
3. 2. 3. 1 мәтін мен суретті қамтитын қарапайым презентацияларды жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында ауысуды таңдау;
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды үйлестіру;
3. 2. 3. 4 желілік жад көлемін кеңейту
4. 2. 3. 1 презентация жасау және үлгі бойынша іс-қимыл жасай білуін қалыптастыру;
4. 2. 3. 2 слайд орналасуын таңдау;
4. 2. 3. 3 презентацияда нысандарды ңанимациясын үйлестіру;
4. 2. 3. 4 мақсаттарға қол жеткізу үшініс-қимыл реттілігін жоспарлау;
4. 2. 3. 5 жеке қасиеттерді дамыту
2.4 Мультимедиа
3. 2. 4. 1 дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану;
3. 2. 4. 2 фотосуреттерді белгілі бір тақырыпқа пайдалану;
3. 2. 4. 3 пәнге қызығушылығын дамыту
4. 2. 4. 1 әуендерді тыңдау үшін бағдарламаларды қолдану;
4. 2. 4. 2 фотосуреттерді өңдеуге арналған бағдарламаларды пайдалану; (жарықтық, контраст, шеңберлер)
4. 2. 4. 3 пәнге оң мотивация қалыптастыру
3) "Интернет желісіндегі жұмыс" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
3.1 Ақпаратты іздеу
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауаптарды табу үшін Ғаламтор іздеу жүйесін пайдалану;
3. 3. 1. 2 логикалық ойлау дыдамыту
4. 3. 1. 1 Ғаламтордағы іздеу қолданбаларын пайдалану (компьютерде файлдар мен қалталар, құжаттағы мәтін фрагменті)
4. 3. 1. 2 ақпараттық қызметте өз іс-әрекеттері үшін дербестікті және жеке жауапкершілікті дамыту
3.2 Ақпаратпен алмасу
3. 3. 2. 1 желіде ақпарат алмасу тәсілдерін түсіндіру;
3. 3. 2. 2 ойлау қызметін дамыту;
3. 3. 2. 3 сыни ойлау дыдамыту
4. 3. 2. 1 Ғаламтордағы ақпаратының маңыздылығы мен жауапкершілігі туралы түсіндіру;
4. 3. 2. 2 логикалық ойлауды дамыту
3.3 Интернет желісіндегі қауіпсіздік
3. 3. 3. 1 желіде қажетсіз контактілердің тәуекелдерін қарапайым түсінікпен көрсету;
3. 3. 3. 2 ақыл-ой қызметін дамыту;
3. 3. 3. 3 логикалық ойлауды дамыту
4. 3. 3. 1 сенімді құпия сөзді көрсету;
4. 3. 3. 2 алған білім мен біліктерді табысты дамыту және бейімдеу үшін пайдалану;
4. 3. 3. 3 сыни ойлауды дамыту
26. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптары үшін "Ақпараттық және коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
27. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
3-4-сыныптары үшін
"Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 3 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
Живая природа
Компьютеры
1.1 Устройства компьютера
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​3.​1 знать и следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​1.​1.​3 прививать интереск предмету
1.2 Файлы и папки
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​3 объяснять понятия файла и папки;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​1.​1.​2 развивать мелкую моторику рук;
3.​1.​3.​2 обогащать устную речь;
3.​1.​2.​5 развивать устойчивое внимание
1.3 Окна программ
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​3.​1 знать и следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
Представление и обработка информации
2.1 Набор и редактирование текста
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​1.​3.​2 обогащать устную речь
2.2 Форматирование текста
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​2.​1.​4 развивать элементы творческого воображения
2 четверть
Время
Архитектура
3.1 Запись и воспроизведение звука
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​3.​1 знать и следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
3.2 Звуковые эффекты
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
3.3 Редактирование звука
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​4.​3 развивать интерес к предмету

1) 3-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Тірі табиғат
Компьютерлер
1.1 Компьютердің құрылғылары
3. 1. 1. 1 енгізу құрылғыларын ажырату (тінтуір мен пернетақта) және шығару (монитор мен принтер);
3. 1. 2. 1 компьютер бағдарламалар түрлі тапсырмаларды орындау үшін жасалатынын түсіндіру;
3. 1. 3. 1 цифрлық құрылғылар мен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін білу және сақтау;
3. 1. 1. 3 пәнге қызығушылық таныту
1.2 Файлдар мен қалталар
3. 1. 2. 2 компьютер бағдарламаларында файлдарды ашу және жетілдіру командаларын пайдалану;
3. 1. 2. 3 файл мен қалтаның түсінігін түсіндіру;
3. 2. 4. 2 фотосуреттерді белгілі бір тақырыпқа пайдалану;
3. 1. 1. 2 қолдың ұсақ моторикасын дамыту;
3. 1. 3. 2 ауызша сөйлеуді байыту;
3. 1. 2. 5 тұрақты назарды дамыту
3. 1. 1. 1 енгізу (тінтіуір мен пернетақтаны) және шығару (монитор мен принтерді) құрылғыларын ажырату;
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайданушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын қолдану;
3. 1. 3. 1 цифрлық құрылғылар мен жүмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін білу және ұстану
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
Ақпаратты ұсыну және өңдеу
2.1 Мәтінді теру және редакциялау
3. 1. 2. 1компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 1. 1 мәтін редакторында ұсыныстар жинауды жүзеге асыру;
3. 1. 3. 2. ауызша сөйлеуді байыту
2.2 Мәтінді пішімдеу
3. 1. 2. 2компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 1. 1 мәтін редакторында ұсыныстар жинауды жүзеге асыру;
3. 2. 1. 2 қаріпті пішімдеу (сызу, түсі, туралау);
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып, көшіру;
3. 2. 1. 4 шығармашылық қиял элементтерін дамыту
2-тоқсан
Уақыт
Сәулет
3.1 Дыбысты жазу және ойнату
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 3. 1 цифрлық құрылғылар мен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін білу және ұстану;
3. 2. 4. 1 дыбыстарды өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдаланаңыз
3.2 Дыбыстық әсерлер
3. 1. 2. 4. компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын қолдану;
3. 2. 4. 1 дыбыстарды редакциялау және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану;
3. 1. 3. 1 цифрлық құрылғылар мен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
3.2 Дыбыстық әсерлер
3. 2. 4. 1дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану;
3. 2. 4. 2 фотосуреттерді белгілі бір тақырыпқа пайдалану;
3. 2. 4. 3 пәнге қызығушылығын дамыту

4.1 Инструменты графического редактора
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора
4.2 Редактирование рисунка
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 развивать мелкую моторику рук
3 четверть
Искусство
5.1 Фигуры в графическом редакторе
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора
5.2 Повторяющиеся фрагменты
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)
5.3 Цветовая палитра
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 развивать мелкую моторику рук
Выдающиеся личности
Раздел 3. Работа в сети Интернет
6.1 Поиск информации
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​3.​2 использовать полученные знания и умения для успешного развития и адаптации;
3.​3.​2.​2 развивать мыслительную деятельность;
3.​3.​2.​3 развивать критическое мышление
6.2 Безопасность в сети Интернет
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​3.​1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети;
3.​3.​1.​2 развитиесамостоятельности и личной ответственности засвои поступки в информационной деятельности;
3.​3.​3.​2 развивать умственную деятельность;
3.​3.​3.​3 развивать логическое мышление
6.3 Создание презентации
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​2.​3.​4 расширять объем линейной памяти
4 четверть
Вода- источник жизни

4.1 Графикалық редактордың құралдары
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайданушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 1. 2. 4 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану
4.2 Суретті редакциялау
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (кесу, бұрылу, өлшемдерді өзгерту);
3. 2. 2. 3 қолдың ұсақ моторикасын дамыту
3-тоқсан
Өнер
5.1 Графикалық редактордағы суреттер
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламаларды пайдаланушы міндеттерін орындау үшін жасалғанын түсіндір
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламалардағы мәзір нұсқауларын пайдалану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолданыңыз
5.2 Үзінділерді (фрагменттерді) қайталау
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламалардағы мәзір пәрмендерін пайдалану
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану;
3. 2. 2. 2 нысанның көрінісін өзгерту (кесу, айналдыру, өлшемді өзгерту
5.3 Түспалитрасы
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау үшін командаларды пайдалану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану;
3. 2. 2. 2 нысанның көрінісін өзгерту (егістік, айналу, өлшемді өзгерту);
3. 2. 2. 3 ұсақ моториканы дамыту
Атақты тұлғалар
3 бөлім. Ғаламтор желісіндегі жұмыс
6.1 Ақпаратіздеу
3. 2. 1. 3 таңдалғанмәтіндіқию, көшіру, құжатқақою;
3. 3. 1. 1 белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін интернет іздеу жүйелерін пайдалану;
3. 3. 3. 2 табысты даму мен бейімделу үшін алынған білім мен дағдыларды пайдалану;
3. 3. 2. 2.интеллектуалдық қызметті дамыту;
3. 3. 2. 3 сыни ойлауды дамыту
6.2 Ғаламтор қауіпсіздігі
3. 2. 1. 1 мәтін редакторында сөйлем жиынтығын енгізу;
3. 3. 1. 1 белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін интернет іздеу жүйелерін пайдалану;
3. 3. 3. 1 желісіндегі қажетсіз байланыстардың тәуекелдерін түсінуді көрсету;
3. 3. 1. 2 ақпараттық қызметте іс-қимыл жасауға тәуелсіздік пен жеке жауапкершілікті дамыту;
3. 3. 3. 2 интеллектуалдық қызметті дамыту;
3. 3. 3. 3 логикалық ойлауды дамыту
6.3 Презентация жасау
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламалардағы мәзір нұсқауларын пайдалану;
3. 2. 3. 1 мәтінді және кескінді қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында ауысуды пайдалану;
3. 3. 1. 1 белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін интернет іздеу жүйелерін пайдалану;
3. 2. 3. 4 желілік жад көлемін кеңейту
4-тоқсан
Су – тіршілік көзі

7. Дизайн презентации
7.1 Создание и оформление презентации
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​2.​3 развиватьмелкую моторику рук
7.2 Информация для презентации
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
Культура отдыха. Праздники
8. Текст, звук и презентация
8.1 Работа с текстом
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​2.​3.​4 расширять объем линейной памяти
8.2 Символы, которых нет на клавиатуре
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​1.​3.​3 расширять кругозор о информационно – коммуникационных технологиях
8.3 Звуки в презентации
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​3.​2.​3 развивать критическое мышление
2) 4 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Моя Родина – Казахстан
Раздел 1. Компьютеры
1.1 Устройства компьютера
4.​1.​1.​1 приводить примеры внутренних и внешних устройств компьютера;
4.​1.​1.​2 развивать пространственное представление;
4.​1.​2.​4 развивать критическое и логическое мышление;
4.​1.​3.​1 формулировать важность ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски);
4.​1.​3.​2 расширять кругозор о информационно – коммуникационных технологиях;
4.​1.​1.​3 прививать интерес к предмету
1.2 Работа с файлами и папками
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.​1.​2.​4 развивать критическое и логическое мышление
Человеческие ценности
Раздел 2. Представление и обработка информации
2.1 Иллюстрации в документе
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст;
4.​2.​1.​3 реализовать возможности в самостоятельной продуктивной работе;
4.​2.​1.​4 развивать познавательную деятельность

7. Презентация дизайны
7.1 Презентация жасау және таныстыру
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау үшін командаларды пайдалану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламалардағы мәзір пәрмендерін пайдалану;
3. 2. 3. 1 мәтінді және кескінді қамтитын қарапайым презентациялар жасау; 3. 2. 4. 2 суреттерді белгілі бір тақырыпта пайдалану;
3. 2. 2. 3 ұсақ қол моторикасын дамыту
7.2 Презентацияға ақпарат
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау үшін командаларды пайдалану;
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып, көшіруге, қоюға;
3. 2. 3. 1 мәтінді және кескінді қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтардың ауысуын пайдалану;
3. 2. 3. 3 презентация дизайны үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 3. 1. 1 Ғаламтор-іздеу жүйелерін нақты сұрақтарға жауап табу үшін пайдалану
Демалыс мәдениеті. Мерекелер
8. Мәтін, дыбыс және презентация
8.1 Мәтінмен жұмыс істеу
3. 2. 1. 1 мәтін редакторында сөйлем жиынтығын енгізу;
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып, көшіруге, қоюға;
3. 2. 3. 3 презентация дизайны үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 3. 1. 1 белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін іздеу жүйелерін пайдалану;
3. 2. 3. 4 желілік жад көлемін кеңейту
8.2 Пернетақтада болмаған таңбалар
3. 2. 1. 1 мәтін редакторында сөйлем жиынтығын енгізу;
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып, көшіруге, қоюға;
3. 2. 4. 2 суреттерді белгілі бір тақырыпта пайдалану;
3. 2. 3. 3 презентация дизайны үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 1. 3. 3 ақпараттық-коммуникациялық технологиялар туралы көкжиектерді кеңейту
8.3 Презентация дыбыстары
3. 3. 1. 1 белгілі бір сұрақтарға жауап табу үшін интернет іздеу жүйелерін пайдалану;
3. 2. 4. 1 дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану;
3. 3. 2. 3 сыни ойлауды дамыту
2) 4-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Менің Отаным – Қазақстан
Компьютерлер
1.1 Компьютерлікқұрылғылар
4. 1. 1. 1 ішкі және сыртқы компьютерлік құрылғылардың мысалдарын ұсыну;
4. 1. 1. 2 кеңістіктік ұсынуды қалыптастыру;
4. 1. 2. 4 сыни және логикалық ойлауды дамыту;
4. 1. 3. 1 экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу уақытын шектеудің маңыздылығын қалыптастыру (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар);
4. 1. 3. 2 ақпараттық-коммуникациялық технологиялар туралы көкжиектерді кеңейту;
4. 1. 1. 3 тақырыпқа қызығушылықты арттыру
1.2 Файлдар мен қалталармен жұмыс істеу
4. 1. 2. 1 пайдаланылатын қосымшалардың мүмкіндіктері туралы айту;
4. 1. 2. 2 файлдар мен қалталарды жасау, көшіру, көшіру және жою;
4. 1. 2. 3 өз жұмысындағы мәтінмәндік мәзірді пайдалану;
4. 1. 2. 4 сыни және логикалық ойлауды дамыту
Адами құндылықтар
2 бөлім. Ақпаратты ұсыну және өңдеу
2.1 Құжаттағысуреттер
4. 1. 2. 2 файлдар мен қалталарды жасау, көшіру, көшіру және жою;
4. 2. 1. 2 сурет сызбаларына, сәндік мәтінге кірістіру;
4. 2. 1. 3 өз бетінше өнімді жұмысында мүмкіндіктерді іске асыру;
4. 2. 1. 4 танымдық қызметті дамыту

2.2 Списки
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.​2.​1.​1 создавать маркированные, нумерованные списки;
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​2.​1.​4 развивать познавательную деятельность
2 четверть
Культурное наследие
3.1 Программы для работы со звуком
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​2.​4.​1 использовать программы для прослушивания мелодий;
4.​2.​2.​3 активизировать познавательную деятельность
3.2 Создание мелодии
4.​1.​1.​1 приводить примеры внутренних и внешних устройств компьютера;
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий; (яркость, контрастность, рамки);
4.​2.​4.​3 формировать положительную мотивацию к предмету
Мир профессий
4.1 Информация для презентации
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​2.​3.​1 формировать умение действовать по образцу;
4.​2.​3.​5 развивать личностные качества
4.2 Анимация в презентации
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины;
4.​2.​3.​2 выбирать макет для слайда;
4.​2.​3.​3 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​3.​4 планировать последовательность действий для достижения целей;
4.​1.​2.​4 развивать критическое и логическое мышление
3 четверть
Природные явления
5.1 Видеозапись
4.​1.​1.​1 приводить примеры внутренних и внешних устройств компьютера;
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​2.​3.​4 планировать последовательность действий для достижения целей;
4.​2.​2.​3 активизировать познавательную деятельность
5.2 Монтаж видео
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.​2.​4.​1 использовать программы для прослушивания мелодий;
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины;
4.​1.​3.​2 расширять кругозор о информационно – коммуникационных технологиях
Охрана окружающей среды
6.1 Звуки в презентации
4.​2.​4.​1 использовать программы для прослушивания мелодий;
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий; (яркость, контрастность, рамки);
4.​2.​4.​3 формировать положительную мотивацию к предмету
6.2 Видео в презентации
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​3.​1.​2 развитие самостоятельности и личной ответственности за свои поступки в информационной деятельности
4 четверть
Путешествие в Космос

2.2 Тізімдер
4. 1. 2. 3 өз жұмысындағы мәтінмәндік мәзірді пайдалану;
4. 2. 1. 1 таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар, құжатта мәтіннің үзіндісі);
4. 2. 1. 4 танымдық қызметті дамыту
2 - тоқсан
Мәдени мұра
3.1 Дыбыспен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар
4. 1. 2. 1 пайдаланылатын қосымшалардың мүмкіндіктері туралы айту;
4. 2. 4. 1 әуенді тыңдау үшін бағдарламаларды пайдалану;
4. 2. 2. 3 когнитивтік қызметті жандандыру
3.2 Қоңырау үнін жасау
4. 1. 1. 1 ішкі және сыртқы компьютерлік құрылғылардың мысалдарын ұсыну;
4. 2. 4. 2 фотосуреттерді өңдеу бағдарламаларын пайдалану; (жарықтық, контраст, кадр);
4. 2. 4. 3 тақырыпқа оң ықылас қалыптастыру
Мамандықтар әлемі
4.1 Презентация туралы ақпарат
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар, құжатта мәтіннің үзіндісі);
4. 2. 3. 1 үлгіде әрекет ету қабілетін қалыптастыру;
4. 2. 3. 5 жеке қасиеттерді дамыту
4.2 Таныстыру анимациясы
4. 2. 2. 1 бір сурет жасау үшін бірнеше кескіндерді біріктіру және біріктіру;
4. 2. 3. 2 слайдтың орналасуын таңдау;
4. 2. 3. 3 презентацияда объектілердің анимациясын баптау;
4. 2. 3. 4 мақсаттарға жету үшін іс-қимыл жоспарын жоспарлау;
4. 1. 2. 4 сыни және логикалық ойлауды дамыту
3 тоқсан
Табиғи құбылыстар
5.1 Видеобейне
4. 1. 1. 1 ішкі және сыртқы компьютерлік құрылғылардың мысалдарын ұсыну;
4. 1. 2. 1 пайдаланылатын қосымшалардың мүмкіндіктері туралы айту;
4. 2. 3. 4 мақсаттарға жету үшін іс-қимыл жоспарын жоспарлау;
4. 2. 2. 3 когнитивтік қызметті жандандыру
5.2 Видео монтаж
4. 1. 2. 2 файлдар мен қалталарды жасау, көшіру, көшіру және жою;
4. 2. 4. 1 әуенді тыңдау үшін бағдарламаларды пайдалану;
4. 2. 2. 1 бір сурет жасау үшін бірнеше кескіндерді біріктіру және біріктіру;
4. 1. 3. 2 ақпараттық-коммуникациялық технологиялар туралы көкжиектерді кеңейту
Қоршаған ортаны қорғау
6.1 Презентация дыбыстары
4. 2. 4. 1 әуенді тыңдау үшін бағдарламаларды пайдалану;
4. 2. 1. 2 сурет сызбаларына, сәндік мәтінге кірістіру;
4. 2. 3. 2 презентацияда объектілердің анимациясын баптау;
4. 2. 4. 2 фотосуреттерді өңдеу бағдарламаларын пайдалану; (жарықтық, контраст, кадр);
4. 2. 4. 3 тақырыпқа оң ықылас қалыптастыру
6.2 Презентация бейнежазба
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар, құжатта мәтіннің үзіндісі);
4. 2. 3. 2 презентацияда объектілердің анимациясын баптау;
4. 3. 1. 2 ақпараттық қызметте іс-қимыл жасау үшін тәуелсіздік пен дербес жауапкершілікті дамыту
4 - тоқсан
Ғарышқа саяхат

7.1 Обработка фотографий
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины;
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​2.​2.​3 активизировать познавательную деятельность
7.2 Создание изображений
4.​2.​3.​1 формировать умение действовать по образцу;
4.​2.​3.​4 планировать последовательность действий для достижения целей;
4.​1.​3.​1 объяснять важность ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски);
4.​1.​3.​2 расширять кругозор о информационно – коммуникационных технологиях
Путешествие в будущее
Раздел 3. Работа в сети Интернет
8.1 Передача данных в Интернет
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.​3.​2.​1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.​2.​2.​3 активизировать познавательную деятельность
8.2 Надежность паролей
4.​3.​1.​2 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​2.​1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.​3.​3.​1 выделять критерии надежного пароля;
4.​1.​1.​3 прививать интерес к предмету
Приложение 591
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 591 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - формирование представлений о живой и неживой природе, о взаимодействии человека с природой, воспитание бережного отношения к природе, к себе, людям, природе.

7.1 Фото өңдеу
4. 2. 2. 1 бір сурет жасау үшін бірнеше кескіндерді біріктіру және біріктіру;
4. 2. 4. 2 фото өңдеу бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану (жарықтық, контраст, кадрлар);
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен қалталар, құжатта мәтіннің үзіндісі);
4. 2. 2. 3 когнитивтік қызметтін жандандыру
7.2 Суретті жасау
4. 2. 3. 1 үлгіде әрекет ету қабілетін қалыптастыру;
4. 2. 3. 4 мақсаттарға жету үшін іс-қимыл жоспарын жоспарлау;
4. 1. 3. 1 экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу уақытын шектеудің маңыздылығын түсіндіреді (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар);
4. 1. 3. 2 ақпараттық-коммуникациялық технологиялар туралы көкжиектерді кеңейту
Болашаққа саяхат
3 бөлім. Интернетте жұмыс істеу
8.1 Интернетке деректерді беру
4. 1. 2. 2 файлдар мен қалталарды жасау, көшіру, көшіру және жою;
4. 1. 2. 3 өз жұмысындағы мәтінмәндік мәзірді пайдалану;
4. 3. 2. 1 тіркемелермен бірге электрондық хаттарды алу және жіберу;
4. 2. 2. 3 когнитивтік қызметті жандандыру
8.2 Құпия сөз күші
4. 3. 1. 2 браузердің параметрлерін пайдалану (бетбелгілер жасаңыз, тарихты қарау және жүктеу);
4. 3. 2. 1 тіркемелермен бірге электрондық хаттарды алу және жіберу;
4. 3. 3. 1 күшті құпия сөз критерийлерін белгілеу;
4. 1. 1. 3 тақырыпқа қызығушылықты арттыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
591-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты – тірі және өлі табиғат, адамның табиғатпен өзара әрекеті туралы түсініктерді қалыптастыру, табиғатты, қоршаған ортаны аялау, адамдарды, өзі-өзін силау қасиеттерін тәрбиелеу.

3. Задачи Программы:
1) развитие и формирование естественно - научных знаний о природе, предметах и явлениях природы, о причинах и следствиях основных природных явлений и процессов;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, использование полученных знаний для формирования основ научного мировоззрения;
3) формирование умений работать с картой, компасом и использовать естественнонаучные знания и умения в повседневной жизни;
4) создавать условия для развития способностей в рамках основ научной деятельности: определять проблемы, выдвигать гипотезу, формулировать вопросы, составлять план исследований, наблюдать, проводить эксперименты, описывать и оценивать результаты исследований, высказывать суждения;
5) формировать умение работать с естественнонаучной информацией, содержащейся в сообщениях средств массовой информации, интернет-ресурсах, научно-популярной литературе.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие познавательной активности и внимания обучающихся в процессе наблюдений в окружающей среде и предметно-практической деятельности;
2) формирование зрительно-пространственных представлений при работе с картами, компасом, планом местности, дневниками наблюдений;
3) развитие общеинтеллектуальных умений: приемов анализа, сравнения, обобщения, навыков группировки и классификации; мнемических процессов – запоминание, припоминание и воспроизведение;
4) снижение мышечного напряжения и эмоциональной зажатости; коррекция имеющихся нарушений в психоречевом развитии обучающихся.
5) развитие коммуникативных и социальных навыков, навыков работы в группе и в парах, выражения точки зрения, уважения мнения других людей, проявления лидерских качеств, представления своей работы в письменной и устной формах.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного и коммуникативного подходов.
6. Ценностно-ориентированный подход целенаправленно формирует систему социально - значимых ценностей личности обучающихся, их правильное поведение и поступки, мотивацию, воспитывая казахстанский патриотизм и гражданскую ответственность, уважение друг к другу, стремление к сотрудничеству.
7. Личностно-ориентированный подход подразумевает ориентацию на обучение, воспитание и развитие всех обучающихся с учетом их индивидуальных особенностей:
1) возрастных, физиологических, психологических, интеллектуальных;
2) образовательных потребностей, ориентацию на разный уровень сложности программного материала;

3. Бағдарлама міндеттері:
1) табиғат, заттар және табиғат құбылыстары туралы, негізгі табиғат құбылыстары мен үрдістерінің себептері мен салдары туралы жаратылыстану-ғылыми білімдерін қалыптастыру және дамыту;
2) жаратылыстанудың ең маңызды жетістіктері мен идеяларымен таныстыру, алған білімді ғылыми көзқарас негіздерін қалыптастыру үшін пайдалану;
3) картамен, компаспен жұмыс істеу және күнделікті өмірде жаратылыстану-ғылыми білім мен біліктіліктерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
4) ғылыми іс-әрекет негіздері ретінде мәселені анықтау; болжамын жасау; сұрақтарды құрылымдау; зерттеу жоспарын құру, бақылау; эксперименттер жүргізу; зерттеу нәтижелерін сипаттау мен бағалау ; пайымдарды айту мен қорытындыларды жасау сияқты қабілеттерінің дамуына жағдай жасау;
5) интернет желісі көздері, ғылыми көпшілік әдебиеттер, бұқаралық ақпарат құралдары хабарламаларындағы жаратылыстану ғылыми ақпараттарымен жұмыс жасай алу қабілетін қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) қоршаған ортаны бақылау арқылы, заттық-тәжірибелік әрекет барысында білім алушылардың танымдық белсенділігін және зейінін дамыту;
2) карталармен, компаспен, жергілікті жоспармен, бақылау күнделіктерімен жұмыс істеу арқылы көру-кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру;
3) жалпы танымдық дағдыларды: талдауды салыстыруды, жалпылауды, топтастыруды және жіктеуды дамыту, мнемикалық процестерді дамыту: есте сақтау, еске түсіру, орындау.
4) бұлшық еттердің тырысуын және эмоционалдық қысымдылықты төмендету, психологиялық-сөйлеу дамуындағы бұзылылстарды түзеу;
5) коммуникативтік және әлеуметтік дағдыларын, топта және жұптарда жұмыс істеу, басқа адамдардың пікірін құрметтеу, өз жұмысын жазбаша және ауызша түрде ұсына алу, көшбасшылық қасиеттерін көрсете білуді дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқыту процесі құндылықты-бағыттық, іс-әрекетік, тұлғалық-бағыттық, саралап оқыту, коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Құндылықты-бағыттық тәсіл білім алушылар тұлғасының әлеуметтік-маңызды құндылықтар жүйесін, мінез-құлқы мен әрекеттерін, ынтасын қалыптастырылады, қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке, бір-біріне құрмет көрсетуге, ынтымақтастыққа ұмтылуға тәрбиелейді.
7. Тұлғалық-бағыттық тәсіл тәрбиелеу-оқыту процесін ұйымдастыруда білім алушылардың келесі жекелей ерекшеліктерін ескеруді көздейді:
1) дене дамуы, психологиялық, танымдық және жас ерекшелітерін;
2) білім алудағы қажеттіліктерін, бағдарламалық материал күрделілігінің әртүрлі деңгейіне бағытталауын;

3) выделение групп обучающихся по знаниям, способностям;
4) распределение обучающихся по однородным группам (способностям, профессиональной направленности);
5) отношение к каждому ребенку как к уникальной индивидуальности.
8. Деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам через практическую, поэтапно организованную учителем, доступную деятельность (наблюдение, эксперимент), с комментированием, проработкой и уточнением разговорной, общеучебной и предметно-терминологической лексики.
9. Дифференцированный подход подразумевает создание разнообразных условий обучения с целью учета особенностей обучающихся.
10. Коммуникативный подход подразумевает включение заданий, способствующих формированию умений общаться, владение разными видами информации; выработку умений вести дискуссию по различным проблемам, излагать собственную позицию.
11. Результативным является обучение на основе сквозных тем, которые отражают актуальные для общества вопросы и позволяют получить целостное представление об общественном развитии, содействуя формированию у обучающихся умения применять свои знания в различных жизненных ситуациях.
12. Игровое обучение способно оказать помощь, помочь справиться с переживаниями, препятствующими нормальному самочувствию и общению со сверстниками.
13. Наиболее эффективными технологиями, которые повышают качество обучения и мотивацию к учебе, являются:
1) технология разноуровневого обучения – это организация учебного процесса, в рамках которой предполагается разный уровень усвоения учебного материала в зависимости от способностей и индивидуальных особенностей личности каждого обучающегося, что дает возможность для дальнейшего развития;
2) обучение в сотрудничестве трактуется как совместная деятельность педагога и ученика, где обучение идет от тех возможностей, которыми располагает обучающийся;
3) технология проблемного обучения – это процесс создания мотивации, требующий особенного творческого подхода, способности прогнозирозания, предварительного планирования работы;
4) информационно-коммуникационные технологии обучения дают возможность технологизировать процесс индивидуализации и дифференциации обучения; быстро, доступно предоставлять и передавать много информации обучаемому;
5) технологии компенсирующего обучения – это обучение, в котором приспособливается пространство, компенсируются недостатки, устраняются нарушения работоспособности, охраняется и укрепляется физическое и нервно-психическое здоровье.

3) білім, қабілеттері бойынша білім алушыларды топтастыруды;
4) біртекті топтар бойынша білім алушыларды бөлуді (қабілеттері, кәсіби бағыттары бойынша);
5) әрбір балаға бірегей жеке тұлға ретінде қарауды.
8. Іс-әрекетік тәсілдің мәні - білім алушы білімді дайын күйінде алмай, өзінің белсенді тұрғыдағы танымдық іс-ірекеті барысында меңгереді, бұл дегеніміз бақылау жүргізу, эксперимент жасау, түрлі ақпарат көздерін, графикалық деректерді және басқа да оқулық ресурстарды өз бетінше іздеу, интерпретациялау, сараптамалау, қорыту және бағалау болып табылады.
9. Саралап оқыту тәсілі білім алушылардың ерекшеліктерін ескеру мақсатында оқытудың әртүрлі жағдайларын жасауды түсіндіреді.
10. Коммуникативтік тәсіл оқыту процесіне қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыруға бағытталған тапсырмаларды енгізуді, владение разными видами информации; түрлі ақпаратты игеру, әртүрі мәселелер бойынша пікірталастар жүргізу және өз позициясын жеткізе алу кабілеттерді калыптасуын көздейді.
11. Оқу материалды ортақ тақырыптар негізінде беру оқытудың нәтижелігін артады, бұл тақырыптар әртүрлі өмірлік жағдайларда білім алушылардың өз білімін пайдалана алуын қалыптастыруға ықпал ететеді және қоғамдық даму туралы тұтастай түсінікке ие болуға мүмкіндік береді.
12. Ойын арқылы оқыту білім алушыларға өз қатарластарымен қарым-қатынас жасай алу және өзін қалыпты сезінуге кедергі келтіретін күйзелістермен күресуге көмектеседі.
13. Оқуға деген ықыласы мен мотивациясын көтеруге ықпал ететін тиімді педагогикалық технологиялар төмендегідей:
1) деңгейлік оқыту технологиясы – жеке тұлғалық және жас ерекшелігі мен мүмкіндігіне сай оқу материалдарын әртүрлі деңгейде қабылдауын болжайтын, сонымен бірге білім алушының әрі қарай толыққанды дамуына мүмкіндік беретін оқу процесін ұйымдастыру болып табылады;
2) оқытудың серіктестік түрі – оқытуда білім алушының мүмкіндіктеріне сәйкес алынатын педагог пен білім алуышының бірлескен әрекеті ретінде қарастырылады;
3) проблемалық оқыту технологиясы - өз жұмысын алдын ала болжауды, жоспарлауды, ерекше шығармашылық амалдарды қолдануды қажет ететін мотивацияны құру процессі;
4) оқытудың ақпараттық-коммуникациялық технологиясы білім алушыға көлемді ақпаратты тез, қолжетімді түрде даярлау және жеткізуді қарастырады да, оқытуды жекелешендіру мен саралауға мүмкіндік береді;
5) оқытудың компенсаторлық технологиясы - білім алушының жүйке жүйесі мен денсаулығын нығайту және сақтау, жұмысқа қабілеттілігіндегі ауытқушылықты жоятын және компенсаторлық қызметін іске асыруға мүмкіндік беретін оңалту кеңістігін құрайды.

14. Обучение на уроках предполагает использование традиционного учебного естественнонаучного оборудования, технических средств обучения, множительной техники и компьютера с подключением к интернету. В обучении используются: статические пособия, аудиовизуальные средства, вспомогательные средства обучения, наглядные средства.
15. Программа призвана развить умение применять полученные знания для объяснения, описания, прогнозирования природных явлений и процессов, наблюдаемых в повседневной жизни.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
16. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
17. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Я - исследователь";
2) раздел "Живая природа";
3) раздел "Вещества и их свойства";
4) раздел "Земля и Космос";
5) раздел "Физика природы".
18. Раздел "Я - исследователь" включает следующие подразделы:
1) роль науки и исследователей;
2) методы познания природы.
19. Раздел "Живая природа" включает следующие подразделы:
1) растения;
2) животные;
3) человек.
20. Раздел "Вещества и их свойства" включает следующие подразделы:
1) типы веществ;
2) воздух;
3) вода;
4) природные ресурсы.
21. Раздел "Земля и Космос" включает следующие подразделы:
1) земля;
2) космос;
3) пространство и время.
22. Раздел "Физика природы" включает следующие подразделы:
1) силы и движение;
2) свет;
3) звук;
4) тепло;
5) электричество;
6) магнетизм.
23. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 0 класса:
1) я – исследователь:значение изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира; наблюдение за явлениями окружающего мира: комнатными растениями, природными и искусственными предметами;
2) живая природа: растения - живые организмы, виды растений, части растений, что нужно растениям для жизни, уход за растениями; животные-живые организмы, виды животных, что получает человек от животных, влияние природных явлений на животных;
3) вещества и их свойства: определениезначения и свойства воздуха для растений, животных, человека, свойства воздуха;
4) земля и Космос: пространство и время - объяснять важность времени, определять средства измерения времени, определять форму Земли на основе ее искусственной модели, наука о космосе. Характеризовать отдельные космические тела, приборы и летательные аппараты;

14. Сабақта дәстүрлі оқытудың ғылыми-жаратылыстану құралдарын, оқытудың техникалық құралдарын, көбейткіш техникасы мен интернетке қосылған компьютерді қолдануды болжайды. Оқытуда қолданылады: статистикалық оқу құралы, аудиовизуалды құралдар, оқытудың көмекші құралдары, көрнекі құралдар.
15. Бағдарлама алынған білімдерін қолдана алу дағдысын дамыту, күнделікті өмірде бақылауға алынатын табиғи құбылыстар мен үрдістерді болжауға бағытталған.
3-тарау. "Жаратылыстану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
16. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 – сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1 – сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2 – сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3 – сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
5) 4 – сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
17. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен зерттеушімін" бөлімі;
2) "Тірі табиғат" бөлімі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі;
4) "Жер және Ғарыш" бөлімі;
5) "Табиғат физикасы" бөлімі.
18. "Мен зерттеушімін" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ғылым мен зерттеушілердің рөлі;
2) табиғатты тану әдістері.
19. "Тірі табиғат" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өсімдік;
2) жануарлар;
3) адам.
20. "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың типтері;
2) ауа;
3) су;
4) табиғи ресурстар.
21. "Жер және Ғарыш" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) Жер;
2) Ғарыш;
3) кеңістік пен уақыт.
22. "Табиғат физикасы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) күш пен қозғалыс;
2) жарық;
3) дыбыс;
4) жылу;
5) электричество;
6) магнетизм.
23. 0 - сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен зерттеушімін: қоршаған орта нысандары мен үрдістері, құбылстарын зерделеудің мәні; қоршаған орта құбылыстарын бақылау: бөлме гүлдері, табиғи шеберлік заттары;
2) тірі табиғат: өсімдік – тірі организмдер, өсімдік түрлері, өсімдік бөліктері, өмір сүру үшін өсімдіктерге не керек, өсімдіктерге күтім жасау; жануарлар – тірі организмдер, жануарларлардың түрлері, адамдар жануарлардан не алады, табиғи құбылыстардың жануарларға әсері;
3) заттар мен олардың қасиеттері: өсімдіктер, жануарлар үшін ауаның мәні мен ерекшелігін анықтау, ауаның қасиеттері;
4) Жер мен Ғарыш: кеңістік пен уақыт – уақыттың маңыздылығын түсіндіру, уақытты өлшеу құралдарын анықтау, оның өнер үлгісі ретіндегі Жердің формасын анықтау, ғарыш туралы ғылым. Жеке ғарыштық денелерді, құралдарды және ұшу аппараттарын сипаттау;

5) физика природы: приборы для получения тепла, объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей, определять тела, обладающие магнитными свойствами.
24. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) я – исследователь:роль науки и исследователей, методы познания природы;объяснить необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира; проводить наблюдения за явлениями окружающего мира: комнатные растения, природные и искусственные предметы, линейка, весы;
2) живая природа:растения - живые организмы, виды растений, части растений, что нужно растениям для жизни, различать дикорастущие и культурные растения, исследовать условия для жизни растений, описывать способы ухода за культурными растениями, животные-живые организмы, виды животных, что получает человек от животных, влияние природных явлении на животных, различать диких и домашних животных. Результат обучения адаптации животных к смене времен года, этапы жизни человека, определять потребности человека, необходимые для его роста и развития. Основные части тела человека и их функции;
3) вещества и их свойства: свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха), исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство, записывать в тетради свойства воздуха;
4) земля и Космос: тепло, электричество, магнетизм пространство и время - объяснять важность времени, определять средства измерения времени, определять форму Земли на основе ее искусственной модели. Характеризовать астрономию как науку о космосе. Описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса, характеризовать отдельные космические тела;
5) физика природы: определять приборы для получения тепла, объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей, определять тела, обладающие магнитными свойствами, исследовать свойства, проводить наблюдения за явлениями окружающего мира.
25. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:
1) я – исследователь: определять условия и личностные качества, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира, объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований, определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков, составлять план проведения наблюдения, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат), проводить эксперимент и фиксировать его результаты в виде таблицы;

5) табиғат физикасы: жылу алуға арналған құралдар, адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңыздылығын түсіндіру, магниттік қасиетке ие денелерді анықтау.
24. 1-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен зерттеушімін: ғылым мен зерттеушілердің рөлі, табиғатты тану әдістері, қоршаған орта нысандары мен үрдістері, құбылыстарын зерделеудің қажеттілігін түсіндіру; қоршаған орта құбылыстарын бақылау: бөлем гүлдері, табиғи шеберлік заттары, сызғыш, өлшегіш;
2) тірі табиғат: өсімдік – тірі организмдер, өсімдік түрлері, өсімдік бөліктері, өмір сүру үшін өсімдіктерге не керек, өсімдіктерге күтім жасау әдістерін сипаттау; жабайы және мәдени өсімдіктерді ажырату, жануарлар – тірі организмдер, жануарларлардың түрлері, адамдар жануарлардан не алады, табиғи құбылыстардың жануарларға әсері, жабайы және үй жануарларын ажырату, жануарларды жыл мезгілдерінің ауысуына бейімдеуге үйретудің нәтижесі, адам өмірінің деңгейлері, адамның оның өсіуі мен дамуына қажетті қажеттіліктерін анықтау, адам денесінің негізгі бөліктері және оның қызметтері;
3) заттар мен олардың қасиеттері: ауаның қасиеттері (агрегаттық жағдайы, түсі мен иісінің болуы), жылу өткізгіштігін зерттеу және ауаның кеңістікті толтыру қасиеттері, ауаның қасиеттерін дәптеге жазып алу;
4) Жер мен Ғарыш: жылу, кеңістіктің магнетизмі және уақыт – уақыттың маңыздылығын түсіндіру, уақытты өлшеу құралдарын анықтау, оның өнер үлгісі ретіндегі Жердің формасын анықтау. Астраномияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау. Ғарышты зерттеу үшін Жеке ғарыштық денелерді, құралдарды және ұшу аппараттарын сипаттау;
5) табиғат физикасы: жылу алуға арналған құралдар, адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңыздылығын түсіндіру, магниттік қасиетке ие денелерді анықтау, қасиеттерін зерттеу, қоршаған орта құбылыстарын бақылау.
25. 2-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен зерттеушімін: қоршаған ортаның үрдістері мен нысандары, құбылыстарын зерделеуге қажетті қасиеттер мен жағдайларды, "ақпарат көздері" түсінігін түсіндіру және зерттеулер жүргізу үшін оның маңыздылығы, бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, нәтиже), шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеуге ала алу, бақылауды жүргізу жоспарын құру, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жасау және тұжырымдау, тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау (мақсат, гипотеза, ресурстар, жоспар, мерзімдер, нәтиже), тәжірибе жүргізу және оның нәтижесін кесте түрінде белгілеу;

2) живая природа: исследовать возможность произрастания растений в различных условиях, описывать сезонные изменения у растений, описывать функции основных частей растений, сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания, объяснять, способы приспособления растений к различным условиям среды обитания (влага), описывать группы растений своей местности, объяснять важность ухода за почвой, объяснять важность бережного отношения к растениям, классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные, различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие, описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания, объяснять способы размножения животных, объяснять важность сохранения разнообразия животных, определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков, составлять план проведения наблюдения, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
3) вещества и их свойства: объяснять значение воздуха для нашей планеты, описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха), исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство, определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть), исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды, объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований, определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат), проводить эксперимент и фиксировать его результаты в виде таблицы;
4) Земля и Космос: связи между Землей и Солнцем, определять естественный спутник Земли, определять порядок расположения планет Солнечной системы, характеризовать планеты Солнечной системы, различать основные единицы измерения времени, объяснять особенности расстояний и времени в Космосе;
5) физика природы: исследование сил, вызывающие движение, выбирать и использовать приборы для определения массы, приводить примеры движения различных тел с разной скоростью, объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат).
26. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:

2) тірі табиғат: әртүрлі жағдайларда өсімдіктің өсу мүмкіндігін зерттеу, өсімдіктердегі мерзімдік өзгерістерді сипаттау, өсімдіктің негізгі бөліктерін сипаттау, өскен Жеріне байланысты өсімдіктердің топтарын салыстыру, түсіндіру, өсу Жеріне байланысты өсімдіктердің әртүрлі жағдайларға бейімделу тәсілдері (ылғал), жергілікті жеріне байланысты өсімдік топтарын сипаттау, топырақ күтімінің маңыздылығын түсіндіру, өсімдіктерге күтім жасаудың маңыздылығын түсіндіру, омыртқалы және омыртқасыз жануарларды жіктеу, жануарлар класстарының өкілдерін ажырата алу: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер, өмір сүру ортасына байланысты жануарлардың өмір сүру тәсілдерін сипаттау, жануарлардың көбею тәсілдерін түсіндіру, жануарлардың әртүрлілілігін сақтау маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже), шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеуге ала алу, бақылау жүргізу жоспарын құру, құрылған жоспар бойынша бақылау жүргізу және тұжырымдау;
3) заттар мен олардың қасиеттері: біздің Жер шарымыз үшін ауаның маңыздылығын түсіндіру, ауаның кейбір ерекшеліктерін сипаттау (агрегаттық жағдай, түстің, иістің болуы), жылу өткізгішті және ауаның кеңістікті толтыру қасиетін зерттеу, судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасыз, ағымдылығы), судың агрегаттық жағдайының өзгеру үрдісін зерттеу, "ақпарат көздері" түсінігі және оның зерттеу жүргізудегі маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже), тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже), тәжірибе өткізу және оның нәтижелерін кесте түрінде белгілеу;
4) Жер мен Ғарыш: Жер мен Күн арасындағы байланыс, Жердің табиғи спутнигін анықтау, Күн жүйесі планетасының орналасу тәртібін анықтау, Күн жүйесі планетасын сипаттау, уақытты өлшеудің негізгі бірлігін ажырату, Ғарыштағы уақыт пен қашықтықтың ерекшелігін түсіндіру;
5) табиғат физикасы: қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу, массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану, әртүрлі денелердің әртүрлі жылдамдықтағы қозғалыс мысалдарын келтіру, "ақпарат көздері" түсінігін мен оның зерттеу жүргізудегі маңыздылығын түсіндіру, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және тұжырымдау, тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау(мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже).
26. 3-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:

1) я – исследователь: значимые научные открытия и их влияние на повседневную жизнь человека, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планирование и проведение эксперимента, фиксирование результатов проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулирование выводов;
2) живая природа: выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага), природные сообщества своего региона, влияние человеческой деятельности на многообразие растений, роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, типы животных, характеризовать типы взаимоотношений животных в природе, исследование взаимосвязи между растениями и животными, изменение численности от изменений условий среды обитания, виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных, источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы, расположение внутренних органов человека, роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности, дыхательная система и ее роль в организме человека, способы защиты организма человека от болезней и инфекций;
3) вещества и их свойства: вещества по происхождению и агрегатному состоянию, влияние воздуха на горение, наличие воды в живых организмах и неживой природе, основные природные источники воды, необходимость бережного использования питьевой воды, различные способы очистки воды, собственная модель фильтра для очистки воды, важность воды для жизни, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планировать и проводить эксперимент, фиксирование результатов проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы, роль почвы в жизни некоторых организмов, основной состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), основные свойства почвы, исследование плодородия почв в зависимости от состава, планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы;
4) земля и Космос: сферы Земли, значимые события в освоении космоса, значение космоса в развитии человечества, виды источников информации, осевое вращение Земли и его следствие, преимущества и недостатки источников информации;

1) мен зерттеушімін: ғылыми жаңалықтардың маңыздылығы және оның адамның күнделікті өміріне ықпалы, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері, тәжірибе жасауды жоспарлау және жүргізу, диаграмма түріндегі жоспарды құру бойынша жүргізілген тәжірибенің нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау;
2) тірі табиғат: фотосинтез үрдісі кезінде өсімдіктердің оттегі бөлуі, қоршаған ортаның әртүрлі жағдайларында өсімдіктердің бейімделу тәсілдері (жылу, жарық және ылғал), өз аумағының табиғи бірлестіктері, өсімдіктердің көп түрінің болуының адам қызметіне ықпалы, сирек кездесетін және жоғалуға жақын өсімдік түрлерін сақтаудағы қызыл кітаптың рөлі, жануарлардың типтері, табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынасының типтерін сипаттау, өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу, өмірсүру ортасының өзгеруіне байланысты сандарының өзгеруі, жануарлар санының төмендеуіне әкелетін адам әрекетінің түрлері, ақпарат көздері, ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері, тәжірибе жасауды жоспарлау және жүргізу, диаграмма түріндегі жоспарды құру бойынша жүргізілген тәжірибенің нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау, адамның ішкі органдарының орналасуы, адамның өмір сүруі үшін энергия алуда асқорыту жүйесінің рөлі, тыныс алу жүйесі және оның адам организміндегі рөлі, адам организімінің аурулар мен инфекциялардан қорғану тәсілдері;
3) заттар мен олардың қасиеттері: заттардың пайда болуы және агрегаттық жағдайы, ауаның жануға ықпалы, өлі табиғат пен тірі организмдерде судың болуы, судың негізгі табиғи көздері, ауыз суды дұрыс пайдалану қажеттілігі, суды тазалаудың әртүрлі тәсілдері, суды тазалауға арналған фильтрдің өзіндік үлгісі, өмірге арналған судың маңыздылығы, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің кемішіліктері мен артықшылықтары, тәжірибені жоспарлау және жүргізу, диаграмма түріндегі құрылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау, кейбір организмдер өміріндегі топырақтың рөлі, топырақтың негізгі құрамы (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа), топырақтың негізгі қасиеттері, құрамына байланысты топырақтың құнарлылығын зерттеу, диаграмма түріндегі құрылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау;
4) Жер мен Ғарыш: Жер сферасы, ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар, адамзат дамуындағы ғарыштың мәні, ақпарат көздерінің түрлері, Жер осьінің айналуы және оның нәтижесі, ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері;

5) физика природы: сила упругости, сила тяжести, сила трения, примеры их проявления, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, причины возникновения и особенности тени, зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука, источники электрической энергии, схема строения простейшей электрической цепи, простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов, намагничивание различных металлов с помощью магнита. Эксперимент, результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулирование выводов.
27. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) я – исследователь:актуальные направления исследований на основе собственных размышлений, выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки, представление полученных результатов в форме по выбору обучающегося;
2) живая природа:роль растений в пищевой цепи, жизненный цикл растений, образование семян в результате опыления, способы распространения семян, низшие и высшие растения, способы защиты растений, классификация животных своей местности, жизненный цикл насекомых, травоядные и хищные животные, примеры симбиотических отношений, процессы взаимоотношений в пищевой цепи, модели пищевых цепей в определенной среде обитания, животные находящихся на грани исчезновения, цели создания национальных парков и заповедников, выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках, представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося. Выделительная система и ее роль в организме человека, нервная система и ее роль в организме человека, выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках, представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
3) вещества и их свойства: сферы применения веществ согласно их свойствам, новое вещество полученное согласно составленному плану эксперимента, источники загрязнения воздуха, способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека, процесс перемещения воздуха в природе, примеры о пользе и вреде ветра ,способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению, представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося, круговорот воды в природе, процесс образования атмосферных осадков, источники загрязнения воды, последствия загрязнения воды для различных организмов, исследование растворимости различных веществ в воде, определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь), показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых;

5) табиғат физикасы: серпімділік күші, ауырлық күші, үйкеліс күші, олардың пайда болу күші, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері, көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктері, дыбыс қабылдағыш пен дыбыс көздері арасындағы қашықтыққа байланысты дыбыс күшінің тәуелділігі, электр энергиясының көздері, қарапайым электр желісінің құрылу сызбасы, олардың элементтерін көрсете отырып сызба түріндегі қарапайым электр желілері, магниттің көмегімен әртүрлі металлдарды магниттеу. Тәжірибе, диаграмма түріндегі құрылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау.
27. 4-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен зерттеушімін: өзіндік ойлау негізіндегі зерттеудің маңызды бағыты, зерттеу әдістеріне таңдау жасау (бақылау және тәжірибе), артықшылықтары мен кемшіліктері, білім алушылардың таңдауы формасындағы алынған нәтижелерді ұсыну;
2) тірі табиғат: қоректік тізбектегі өсімдіктің рөлі, өсімдіктің өмірлік циклі, тозаңдану нәтижесінде дәндердің пайда болуы, дәндердің таралу тәсілдері, алас және биік өсімдіктер, өсімдіктерді қорғау тәсілдері, Жергілікті Жеріне байланысты жануарлардың жіктелуі, жәндіктердің өмірлік циклі, шөпқоректі және жыртқыш жануарлар, симботикалық қатынас мысалдары, қоректік тізбектегі өзара қатынас үрдістері, өмір сүрудің белгілі бір ортасындағы қоректік тізбектің үлгілері, жоғалып кету жағдайында тұрған жануарлар, ұлттық парктер қорықтарды құру мақсаттары, олардың басымдықтарына негізделе отырып, зерттеу әдістеріне таңдау жасау (бақылау және тәжірибе), білім алушылардың таңдауы формасында алынған нәтижені ұсыну. Шығару жүйесі және оның адам өміріндегі рөлі, жүйке жүйесі және оның адам организіміндегі рөлі, зерттеу әдістеріне таңдау жасау (бақылау және тәжірибе), білім алушылардың таңдауы формасында алынған нәтижені ұсыну;
3) заттар мен олардың қасиеттері: ерекшелігі бойынша заттарды қолдану аумағы, тәжірибенің құрастырылған жоспарына сәйкес алынған жаңа заттар, ауаның ластану көздері, адам өмірінің әртүрлі аумақтарында ауаны қолдану тәсілдері, табиғаттағы ауаның орналасу үрдісі, желдің пайдасы мен зияны туралы мысалдар, ауа тазалығын сақтау тәсілдері және оны тазарту шаралары, білім алушылардың таңдауы формасында алынған нәтижені ұсыну, табиғаттағы су айналымы, атмосфералық щөгінділердің пайда болу үрдісі, судың ластану көздері, әртүрлі организмдер үшін судың ластану салдары, суда әртүрлі заттардың еруін зерттеу, кейбір пайдалы қазбалардың қолданылу аумағын анықтау (бор, тұз, әк, саз, мұнай, гранит, көмір), картада Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларының кен орындарын көрсету, пайдалы қазбаларды сақтау және күту жолдары;

4) земля и Космос: крупные элементы земной поверхности, влияние космоса на жизнь на Земле, орбитальное вращение Земли и его следствие, выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках, представление полученных результатов в форме по выбору обучающегося;
5) физика природы: сила Архимеда и ее проявления действующие на различные предметы в воде, зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, свойства света - отражение, поглощение, влияние определенных преград на громкость и распространение звука, теплопроводность различных материалов, электропроводность различных материалов, исследования (наблюдение и эксперимент), представление полученных результатов в форме по выбору обучающегося.
Глава 4. Система целей обучения
28. Цели обучения в учебной программе содержат кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.1: "1" - класс, "2.1" - подраздел, "1" - порядок нумерации учебной цели.
29. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Я - исследователь":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1
Роль науки и исследователей
0.​1.​1.​1 иметь представление об окружающем мире; о необходимости изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.​1.​1.​1 понимать явления, процессы и объекты окружающего мира
2.​1.​1.​1 определять явления, процессы и объекты окружающего мира
3.​1.​1.​1 знать наиболее значимые научные открытия и их влиянии на повседневную жизнь человека
4.​1.​1.​1 определять исследования на основе собственных размышлений
1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1 уметь наблюдать и бережно относиться к растениям и животным
0.​1.​2.​2 уметь различать природные и искусственные предметы
1.​1.​2.​1 наблюдать за явлениями окружающего мира;
1.​1.​2.​2 демонстрировать эксперимент
2.​1.​2.​1 знать понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.​1.​2.​4 составлять план проведения наблюдения;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.​1.​2.​6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в виде таблицы
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации;
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент;
3.​1.​2.​4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
4.​1.​2.​1 обосновывать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося

4) Жер мен Ғарыш: Жер бетіндегі ірі элементтер, ғарыштың Жерге әсері, Жердің айналуы және оның салдары, олардың артықшылықтары мен кемшіліктеріне негізделе отырып зерттеу әдістеріне таңдау жасау (бақылау және тәжірибе), білім алушылардың таңдауы формасында алынған нәтижені ұсыну;
5) табиғат физикасы: Архимед күші және суда әртүрлі заттардың әрекет етуінің көрінуі, бөгеттің өлшеміне байланысты көлеңкенің тәуелділігі және негізгі көздерден бөгетке дейінгі ара қашықтық, жарықтың қасиеті – кескін, жұтылу, белгілі бір бөгеттердің дыбысқа және дыбыстардың таралуына әсері, әртүрлі материалдардың жылу өткізгіштігі, әртүрлі материалдардың электр өткізгіштігі, зерттеу (бақылау және тәжірибе), білім алушылардың таңдауы формасында алынған нәтижені ұсынуы.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
28. Бағдарламада оқу мақсаттарын қолдану ыңғайлылығы үшін кодтау ендірілген. Кодта бірінші сөз сынып, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.1 кодталуында "1"-сынып, "2.1" - бөлімше, "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
29. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен зерттеушімін" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
0. 1. 1. 1 қоршаған орта туралы түсінікке ие болу, қоршаған ортаның құбылыстарын, үрдістері мен нысандарын зерделеу қажеттілігін түсіну
1. 1. 1. 1 қоршаған әлемнің үрдістері мен нысандарын, құбылыстарын түсіну
2. 1. 1. 1 қоршаған әлемнің үрдістері мен нысандарын, құбылыстарын анықтау
3. 1. 1. 1 анағұрлым маңызды ғылыми жаңалықтарды білу және олардың адамның күнделікті өміріне әсері
4. 1. 1. 1 өзіндік ойлау негізінде зерттеуді анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
0. 1. 2. 1 өсімдіктер мен жануарларды бақылау, оларға күтім жасай алу;
0. 1. 2. 2 табиғи жіне жасанды заттарды ажырату
1. 1. 2. 1 қоршаған әлемдегі құбылыстарды бақылау;
1. 1. 2. 2 тәжірибені көрсету
2. 1. 2. 1 "ақпарат көзі" түсінігін білу және оның зерттеуді жүргізудегі маңыздылығы;
2. 1. 2. 2 бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдер, нәтиже);
2. 1. 2. 3 шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін белгілеу ;
2. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу жоспарын құру;
2. 1. 2. 5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және тұжырымдау;
2. 1. 2. 6 тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау (мақсаты, гипотеза, ресурстар, жоспар, мерзімдер, нәтиже);
2. 1. 2. 7 тәжірибе жүргізу және кесте түріндегі оның нәтижелері
3. 1. 2. 1 ақпарат көздерінің түрлерін анықтау;
3. 1. 2. 2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері;
3. 1. 2. 3 тәжірибені жоспарлау және жүргізу;
3. 1. 2. 4 диаграмма түрінде құрылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибенің нәтижесін белгілеу, тұжырымдау
4. 1. 2. 1 артықшылықытар мен кемшіліктерге негізделе отырып (бақылау мен тәжірибе) зерттеу әдістеріне таңдау жасауды негіздеу;
4. 1. 2. 2 білім алушының таңдауы формасында алынған нәтижелерді ұсыну

2) раздел "Живая природа":
таблица2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Растения
0.​2.​1.​1 иметь представление об овощах и фруктах (помидоры, огурцы, яблоки)
1.​2.​1.​1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.​2.​1.​2 различать основные части растений;
1.​2.​1.​3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.​2.​1.​4 исследовать условия для жизни растений;
1.​2.​1.​5 описывать способы ухода за культурными растениями
2.​2.​1.​1 уметь исследовать возможности произрастания растений в различных условиях;
2.​2.​1.​2 описывать сезонные изменения у растений;
2.​2.​1.​3 описывать функции основных частей растений;
2.​2.​1.​4 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания;
2.​2.​1.​5 объяснять способы приспособления растений к различным условиям среды обитания (влага);
2.​2.​1.​6 описывать группы растений своей местности;
2.​2.​1.​7 объяснять важность ухода за почвой;
2.​2.​1.​8 объяснять важность бережного отношения к растениям
3.​2.​1.​1 определять выделения кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.​2.​1.​2 описывать способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.​2.​1.​3 описывать природные сообщества своего региона;
3.​2.​1.​4 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.​2.​1.​5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.​2.​1.​1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.​2.​1.​2 описывать жизненный цикл растений;
4.​2.​1.​3 описывать образование семян в результате опыления;
4.​2.​1.​4 исследовать способы распространения семян;
4.​2.​1.​5 различать низшие и высшие растения;
4.​2.​1.​6 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
0.​2.​2.​1 знать характерные особенности животных
1.​2.​2.​1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1.​2.​2.​2 различать диких и домашних животных;
1.​2.​2.​3 объяснять адаптацию животных к смене времен года
2.​2.​2.​1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;
2.​2.​2.​2 различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2.​2.​2.​3 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания;
2.​2.​2.​4 объяснять способы размножения животных;
2.​2.​2.​5 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3.​2.​2.​1 описывать типы животных;
3.​2.​2.​2 характеризовать типы взаимоотношений животных в природе;
3.​2.​2.​3 исследовать взаимосвязь между растениями и животными;
3.​2.​2.​4 объяснять изменение численности от изменений условий среды обитания;
3.​2.​2.​5 определять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных
4.​2.​2.​1 классифицировать животных своей местности;
4.​2.​2.​2 исследовать жизненный цикл насекомых;
4.​2.​2.​3 различать травоядных и хищных животных;
4.​2.​2.​4 приводить примеры симбиотических отношений;
4.​2.​2.​5 объяснять процессы взаимоотношений в пищевой цепи;
4.​2.​2.​6 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.​2.​2.​7 приводить примеры животных, находящихся награни исчезновения;
4.​2.​2.​8 объяснять цели создания национальных парков и заповедников

2) "Тірі табиғат" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1
Өсімдік
0. 2. 1. 1 жемістер мен көкөністер туралы түсінікке ие болу (қызанақ, қияр, алма)
1. 2. 1. 1 өсімдіктердің негізгі сипаттамасы және олардың өмірлік формаларын анықтау;
1. 2. 1. 2 өсімдіктердің әртүрлі бөліктерін ажырата алу;
1. 2. 1. 3 жабайы өсетін және мәдени өсімдіктерді ажырату;
1. 2. 1. 4 өсімдік өміріндегі жағдайды зерттеу;
1. 2. 1. 5 мәдени өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін сипаттау
2. 2. 1. 1 әртүрлі жағдайларда өсімдіктердің өсу мүмкіндігін зерттей алу;
2. 2. 1. 2 өсімдіктердегі мерзімдік өзгерістерді сипаттау;
2. 2. 1. 3 өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтерін сипаттау;
2. 2. 1. 4 олардың өмір сүру ортасына байланысты өсімдік топтарын салыстыру;
2. 2. 1. 5 өмір сүрудің әртүрлі жағдайларына қатысты өсімдіктердің бейімделу тәсілдерін түсіндіру (ылғал);
2. 2. 1. 6 жергілікті Жеріне байланысты топтарды сипаттау;
2. 2. 1. 7 топыраққа күтім жасау маңыздылығын түсіндіру;
2. 2. 1. 8 өсімдіктерді күту маңыздылығын түсіндіру
3. 2. 1. 1 фотосинтез кезінде өсімдіктердің оттегі бөлуін анықтау ;
3. 2. 1. 2 қоршаған ортаның әртүрлі жағдайларындағы өсімдіктердің бейімделу тәсілдерін сипаттау (жылу, жарық және ылғал);
3. 2. 1. 3 өз ауданының табиғи бірлестігін сипаттау;
3. 2. 1. 4 өсімдіктердің көптүрлілігінің адам әрекетіне әсерін түсіндіру;
3. 2. 1. 5 сирек кездесетін және жоғалу үстіндегі өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4. 2. 1. 1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4. 2. 1. 2 өсімдіктің өмірлік циклін сипаттау;
4. 2. 1. 3 тозаңдану нәтижесінде дәнің пайда болуын сипаттау;
4. 2. 1. 4 дәндердің таралу тәсілдерін зерттеу;
4. 2. 1. 5 биік және аласа өсімдіктеді ажырату;
4. 2. 1. 6 өсімдіктерді қорғау тәсілдерін ұсыну
2.2 Жануарлар
0. 2. 2. 1 жануарлардың сипаттық ерекшеліктерін білу
1. 2. 2. 1 өсімдіктер мен жануарларды салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1. 2. 2. 2 жабайы және үй жануарларын ажырата алу;
1. 2. 2. 3 жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделуін түсіндіру
2. 2. 2. 1 жануарларды омыртқалы және омыртқасыз деп жіктеу;
2. 2. 2. 2 жануарлар класстарының өкілдерін ажырату: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер;
2. 2. 2. 3 жануарлардың өмір сүру ортасының жағдайларына бейімделу тәсілдерін сипаттау;
2. 2. 2. 4 жануарлардың көбею тәсілдерін түсіндіру;
2. 2. 2. 5 жануарлардың әрқилылығын сақтау маңыздылығын түсіндіру
3. 2. 2. 1 жануарлар типін сипаттау;
3. 2. 2. 2 табиғаттағы жануарлардың типтерін сипаттау;
3. 2. 2. 3 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу;
3. 2. 2. 4 өмір сүру ортасы жағдайының өзгеруінен санының өзгеруін түсіндіру;
3. 2. 2. 5 жануарлар санының төмендеуіне әкелетін адам әрекетінің түрлерін анықтау
4. 2. 2. 1 жергілікті Жеріне байланысты жануарларды жіктеу;
4. 2. 2. 2 жәндіктердің өмірлік циклін зерттеу;
4. 2. 2. 3 шөпқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4. 2. 2. 4 симбиотикалық қатынас мысалдарын келтіру;
4. 2. 2. 5 қорек тізбегіндегі өзара қатынас үрдістерін түсіндіру;
4. 2. 2. 6 өмір сүрудің белгілі бір ортасындағы қорек тізбектерінің үлгілерін құрастыру;
4. 2. 2. 7 жоғалу жағдайында тұрған жануарларды мысалға келтіру;
4. 2. 2. 8 ұлттық парктер мен қорықтарды құру мақсаттарын түсіндіру

2.3 Человек
0.​2.​3.​1 описывать труд взрослых на участке
1.​2.​3.​1 называть основные части тела человека и их функции;
1.​2.​3.​2 описывать этапы жизни человека;
1.​2.​3.​3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
2.​2.​3.​1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.​2.​3.​2 объяснять важность сохранения правильной осанки;
2.​2.​3.​3 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2.​2.​3.​4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2.​2.​3.​5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
3.​2.​3.​1 определять расположение внутренних органов человека;
3.​2.​3.​2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.​2.​3.​3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.​2.​3.​4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.​2.​3.​5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.​2.​3.​1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;
4.​2.​3.​2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека
3) раздел "Вещества и их свойства":
таблица3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Типы веществ
0.​3.​1.​1 определять значение и свойства воздуха
1.​3.​1.​1 определять значение и свойства воздуха
2.​3.​1.​1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
3.​3.​1.​1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.​3.​1.​1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.​3.​1.​2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
0.​3.​2.​1 определять значение и свойства воздуха для растений, животных, человека;
1.​3.​2.​1 определять значение и свойства воздуха для растений, животных, человека
1.​3.​2.​2 перечислать и описывать свойства воздуха
2.​3.​2.​1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.​3.​2.​2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
2.​3.​2.​3 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство
3.​3.​2.​1 характеризовать состав воздуха;
3.​3.​2.​2 описывать влияние воздуха на горение
4.​3.​2.​1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.​3.​2.​2 определять источники загрязнения воздуха;
4.​3.​2.​3 предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4.​3.​2.​4 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.​3.​2.​5 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
0.​3.​3.​1 знать значение и свойства воды для растений, животных, человека
1.​3.​3.​1 определять физические свойства воды
2.​3.​3.​1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.​3.​3.​2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды
3.​3.​3.​1 объяснять наличие воды в живых организмах и неживой природе;
3.​3.​3.​2 сравнивать основные природные источники воды;
3.​3.​3.​3 объяснять необходимость бережного использования питьевой воды;
3.​3.​3.​4 предлагать различные способы очистки воды;
3.​3.​3.​5 предлагать собственную модель фильтра для очистки воды;
3.​3.​3.​6 объяснять важность воды для жизни
4.​3.​3.​1 описывать круговорот воды в природе;
4.​3.​3.​2 описывать процесс образования атмосферных осадков;
4.​3.​3.​3 определять источники загрязнения воды;
4.​3.​3.​4 объяснять последствия загрязнения воды для различных организмов;
4.​3.​3.​5 исследовать растворимость различных веществ в воде

2.3 Адам
0. 2. 3. 1 үлкендердің бақшадағы (бақтағы) еңбегін сипаттау
1. 2. 3. 1 адамның негізгі дене бөліктері және олардың қызметтері;
1. 2. 3. 2 адам өмірінің деңгейлерін сипаттау;
1. 2. 3. 3 адамның өсуі мен дамуына қажетті адамның қажеттіліктерін анықтау
2. 2. 3. 1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін анықтау;
2. 2. 3. 2 дұрыс сымбатты сақтау маңыздылығын түсіндіру;
2. 2. 3. 3 қозғалыстағы бұлшықеттердің рөлін түсіндіру;
2. 2. 3. 4 денсаулықты сақтаудағы жеке тазалықтың рөлін анықтау;
2. 2. 3. 5 денсаулықты сақтаудағы тіс күтімінің маңыздылығын анықтау
3. 2. 3. 1 адамның ішкі органдарының орналасуын анықтау;
3. 2. 3. 2 өмір сүру үшін энергия алуда адамның ас қорыту жүйесінің рөлін сипаттау;
3. 2. 3. 3 тыныс алу жүйесі және және оның адам өміріндегі рөлін анықтау;
3. 2. 3. 4 қан тамырлар жүйесі және және оның адам организіміндегі рөлі;
3. 2. 3. 5 адам организімінің аурулар мен инфекциялардан қорғану тәсілдерін түсіндіру
4. 2. 3. 1 шығару жүйесін және оның адам өміріндегі рөлін сипаттау;
4. 2. 3. 2 жүйке жүйесін және оның адам организіміндегі рөлін сипаттау
3) "Заттар мен олардың қасиеттері" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1
Зат типтері
0. 3. 1. 1 ауаның мәні мен ерекшілігін анықтау
1. 3. 1. 1 ауаның мәні мен ерекшелігін анықтау
2. 3. 1. 1 заттарды пайда болуы мен агрегаттық жағдайы бойынша жіктеу
3. 3. 1. 1 заттарды пайда болуы мен агрегаттық жағдайы бойынша жіктеу
4. 3. 1. 1 заттардың ерекшелігіне байланысты олардың қолданылу аумағын анықтау;
4. 3. 1. 2 тәжірибенің құрастырылған жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
0. 3. 2. 1 адам, жануар, өсімдіктер үшін ауаның мәнін анықтау
1. 3. 2. 1 адам, жануар, өсімдіктер үшін ауаның мәні мен қасиетін анықтау;
0. 3. 2. 2 ауаның қасиеттерін атау және сипаттау
2. 3. 2. 1 біздің Жер шарымыз үшін ауаның мәнін түсіндіру;
2. 3. 2. 2 ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық жағдайы, түсі мен иісінің болуы);
2. 3. 2. 3 ауаның жылу өткізгіш және кеңістікті толтыру қасиеттерін зерттеу
3. 3. 2. 1 ауаның құрамын сипаттау;
3. 3. 2. 2 ауаның жануға ықпалын сипаттау
4. 3. 2. 1 адам өмірінің әртүрлі аумақтарында ауаны қолдану тәсілдерін анықтау;
4. 3. 2. 2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4. 3. 2. 3 ауа тазалығын сақтау тәсілдерін ұсыну және тазарту бойынша іс-шаралар;
4. 3. 2. 4 табиғаттағы ауа қозғалысының үрдісін түсіндіру;
4. 3. 2. 5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысалдар келтіру
3.3 Су
0. 3. 3. 1 адам, жануар, өсімдіктер үшін судың мәні мен қасиеттерін білу
1. 3. 3. 1 судың физикалық қасиеттерін анықтау
2. 3. 3. 1 судың физикалық қасиетін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасыз, ағымдылығы);
2. 3. 3. 2 судың агрегаттық жағдайының өзгеру үрдісін зерттеу
3. 3. 3. 1 өлі табиғат пен тірі организмдердегі судың болуын түсіндіру;
3. 3. 3. 2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3. 3. 3. 3 ауыз суды күтіммен пайдалану қажеттілігін түсіндіру;
3. 3. 3. 4 суды тазалаудың әртүрлі тәсілдерін ұсыну;
3. 3. 3. 5 суды тазалауға арналған фильтрдің жеке үлгісін ұсыну;
3. 3. 3. 6 өмір үшін судың маңыздылығын түсіндіру
4. 3. 3. 1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4. 3. 3. 2 атмосфералық шөгінділердің пайда болу үрдісін сипаттау;
4. 3. 3. 3 судың ластану көздерін анықтау;
4. 3. 3. 4 әртүрлі организмдер үшін судың ластану салдарын түсіндіру;
4. 3. 3. 5 Суда әртүрлі заттардың еруін зерттеу

3.4 Природные ресурсы
0.​3.​4.​1 знать виды природных ресурсов
1.​3.​4.​1 определять виды и источники природных ресурсов
2.​3.​4.​1 определять виды и источники природных ресурсов;
2.​3.​4.​2 классифицировать природные ресурсы генезису (природные и антропогенные)
3.​3.​4.​1 объяснять роль почвы в жизни некоторых организмов;
3.​3.​4.​2 исследовать основной состав почвы (песок, глина, остатки растений животных, вода, воздух);
3.​3.​4.​3 определять основные свойства почвы;
3.​3.​4.​4 исследовать плодородие почв в зависимости от состава
4.​3.​4.​1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь);
4.​3.​4.​2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;
4.​3.​4.​3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
4) раздел "Земля и Космос":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Земля
0.​4.​1.​1 определять форму Земли
1.​4.​1.​1 определять форму Земли на основе ее искусственной модели
2.​4.​1.​1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2.​4.​1.​2 определять естественный спутник Земли
3.​4.​1.​1 объяснять и графически изображать сферы Земли
4.​4.​1.​1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
0.​4.​2.​1 дать понятие о космосе
1.​4.​2.​1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.​4.​2.​2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса;
1.​4.​2.​3 характеризовать отдельные космические тела
2.​4.​2.​1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2.​4.​2.​2 характеризовать планеты Солнечной системы
3.​4.​2.​1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса;
3.​4.​2.​2 объяснять значение космоса в развитии человечества
4.​4.​2.​1 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
0.​4.​3.​1 дать понятие о времени
1.​4.​3.​1 объяснять важность времени;
1.​4.​3.​2 определять средства измерения времени
2.​4.​3.​1 различать основные единицы измерения времени;
2.​4.​3.​2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе
3.​4.​3.​1 объяснять осевое вращение Земли и его следствие
4.​4.​3.​1 объяснять орбитальное вращение Земли и его следствие;
4.​4.​3.​2 характеризовать сезоны года
5) раздел "Физика природы":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Силы и движение
0.​5.​1.​1 приводить примеры движений различных тел
1.​5.​1.​1 приводить примеры движений различных тел;
1.​5.​1.​2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1.​5.​1.​3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
2.​5.​1.​1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;
2.​5.​1.​2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости
2.​5.​1.​3 исследовать силы, вызывающие движение
2.​5.​1.​4 выбирать использовать приборы для определения массы
3.​5.​1.​1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления
3.​5.​1.​2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.​5.​1.​3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.​5.​1.​4 определять направление действия силы
4.​5.​1.​1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.​5.​1.​2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы воде
5.2 Свет
0.​5.​2.​1 определять свет и темноту;
0.​5.​2.​2 знать искусственные источники света
1.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту;
1.​5.​2.​2 различать естественные и искусственные источники света;
1.​5.​2.​3 определять необходимость искусственного освещения и его источники
2.​5.​2.​1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет
3.​5.​2.​1 объяснять причины возникновения и особенности тени;
3.​5.​2.​2 объяснять способность предметов отражать свет
4.​5.​2.​1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.​5.​2.​2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение
5.3
Звук
0.​5.​3.​1 дать понятие звуку
1.​5.​3.​1 объяснять особенности распространения звука;
1.​5.​3.​2 различать естественные и искусственные источники звука
2.​5.​3.​1 классифицировать источники звука по громкости
3.​5.​3.​1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4.​5.​3.​1 исследовать и объяснить влияние определенных преград на громкость и распространение звука

3.4 Табиғи ресурстар
0. 3. 4. 1 табиғи ресурстардың түрлерін білу
1. 3. 4. 1 табиғи ресурстардың түрлері мен көздерін анықтау
2. 3. 4. 1 табиғи ресурстардың түрлері мен көздерін анықтау;
2. 3. 4. 2 генезисі бойынша табиғи ресурстарды жіктеу (табиғи және антропогенді)
3. 3. 4. 1 кейбір организмдердің өміріндегі топырақтың рөлін түсіндіру;
3. 3. 4. 2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдік пен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);
3. 3. 4. 3 топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау;
3. 3. 4. 4 құрамына байланысты топырақтың құнарлылығын зерттеу
4. 3. 4. 1 кейбір пайдалы қазбалардың қолданылу аумағын анықтау (бор, тұз, әк, саз, мұнай, гранит, көмір);
4. 3. 4. 2 картадан Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларын көрсету;
4. 3. 4. 3 пайдалы қазбаларды күтіммен пайдалану және сақтау жолдарын ұсыну
4) "Жер мен Ғарыш" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жер
0. 4. 1. 1 Жер формасын анықтау
1. 4. 1. 1 жасанды үлгі негізінде Жер формасын анықтау
2. 4. 1. 1 Жер мен күннің арасындағы байланысты түсіндіру;
2. 4. 1. 2 Жердің табиғи серігін анықтау
3. 4. 1. 1 Жердің графикалық сызбасын түсіндіру
4. 4. 1. 1 Жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
0. 4. 2. 1 ғарыш туралы түсінік беру
1. 4. 2. 1 ғарыш туралы ғылым ретінде астраномияны сипаттау;
1. 4. 2. 2 ғарышты зерттеуге арналған құралдар мен ұшы аппараттарын сипаттау;
1. 4. 2. 3 жеке ғарыштық денелерді сипаттау
2. 4. 2. 1 күн жүйесі Жер шарының орналасу тәртібін анықтау;
2. 4. 2. 2 күн жүйесі планетасын сипаттау
3. 4. 2. 1 ғарышты игерудегі кейбір маңызды оқиғалар туралы айтып беру;
3. 4. 2. 2 адамзат дамуындағы комостың мәнін түсіндіру
4. 4. 2. 1 ғарыштың Жердегі өмірге әсерін анықтау
4.3 Кеңістік пен уақыт
0. 4. 3. 1 уақыт туралы түсінік беру
1. 4. 3. 1 уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1. 4. 3. 2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
2. 4. 3. 1 уақытты өлшеудің негізгі бірліктерін ажырату;
2. 4. 3. 2 ғарыштағы уақыт қашықтығының ерекшелігін түсіндіру
3. 4. 3. 1 Жердің осьтік айналуы мен оның салдарын түсіндіру
4. 4. 3. 1 Жердің осьтік айналуы мен оның салдарын түсіндіру;
4. 4. 3. 2 уақыт мерзімдерін сипаттау
5) "Табиғат физикасы" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Күш пен қозғалыс
0. 5. 1. 1 әртүрлі денелердің қозғалыс мысалдарын келтіру
1. 5. 1. 1 әртүрлі денелердің қозғалыс мысалдарын келтіру;
1. 5. 1. 2 адам өміріндегі және табиғаттағы қозғалыстың маңыздылығын анықтау;
1. 5. 1. 3 қозғалыстың әртүрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2. 5. 1. 1 әртүрлі жылдамдықтағы денелердің қозғалс мысалдарын келтіру;
2. 5. 1. 2 жылдамдықтың сапалық сипаттамаларын түсіндіру кезінде пайдалану
2. 5. 1. 3 қозғалысты шақыртаын күштерді зерттеу
2. 5. 1. 4 массаны анықтауға арналған құралдарды пайдалану
3. 5. 1. 1 керпімділік күшін зерттеу, олардың көрінуіне мысалдар келтіру
3. 5. 1. 2 ауырлық күшін зерттеу және оның көріну мысалдарын келтіру;
3. 5. 1. 3 үйкеліс күшін зерттеу және оның көрінуіне мысалдар келтіру;
3. 5. 1. 4 күш қызметінің бағытын анықтау
4. 5. 1. 1 Архимед күшін сипаттау және оның көрінуіне мысалдар келтіру;
4. 5. 1. 2 Судағы әртүрлі заттарға әрекет етуші Архимедтің күшін бақылау және болжау
5.2
Жарық
0. 5. 2. 1 жарық пен қараңғылықты анықтау;
0. 5. 2. 2 жарықтың жасанды көздерін білу
1. 5. 2. 1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1. 5. 2. 2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1. 5. 2. 3 жасанды жарықтандырудың қажеттіліктері және оның көздерін анықтау
2. 5. 2. 1 кейбір денелердің жарықты өткізу қабілетін зерттеу
3. 5. 2. 1 көлеңкенің пайда болуы мен ерекшелігін түсіндіру;
3. 5. 2. 2 заттардың жарыққа шағылу қабілетін түсіндіру
4. 5. 2. 1 негізгі көздерден бөгетке дейінгі қашықтықтардың өлшемін зерттеу және түсіндіру;
4. 5. 2. 2 жарықтың кескін, жұтылу сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру
5.3 Дыбыс
0. 5. 3. 1 дыбысқа түсінік беру
1. 5. 3. 1 дыбыстың таралуы мен ерекшелігін түсіндіру;
1. 5. 3. 2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2. 5. 3. 1 қаттылығына байланысты дыбыс көздерін жіктеу
3. 5. 3. 1 дыбыс қабылдағыш пен дыбыс көздері арасындағы қашықтықтан дыбыс күшінің тәуелділігін түсіндіру
4. 5. 3. 1 дыбыстың таралуы мен жоғары болуына белгілі бір кедергілердің ықпалын зерттеу және түсіндіру

5.4 Тепло
0.​5.​4.​1 знать способы получения тепла
1.​5.​4.​1 определять приборы, дающие тепло
2.​5.​4.​1 измерять температуру различных тел
3.​5.​4.​1 измерять температуру различных тел
4.​5.​4.​1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
0.​5.​5.​1 знать понятие "электроэнергия"
1.​5.​5.​1 объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей
3.​5.​5.​1 определять источники электрической энергии;
3.​5.​5.​2 собирать схему строения простейшей электрической цепи;
3.​5.​5.​3 представлять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов
4.​5.​5.​1 исследовать электропроводность различных материалов
5.6 Магнетизм
0.​5.​6.​1 дать понятие магнитным свойствам
1.​5.​6.​1 определять тела, обладающие магнитным свойствами;
1.​5.​6.​2 исследовать свойства магнитов
2.​5.​6.​1 описывать сферы применения магнитов
3.​5.​6.​1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
30. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
31. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе
по предмету
"Естествознание"
для 0-4 классов
уровня начального
образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Естествознание" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1. Я - исследователь
1.1 Роль науки и
исследователей
0.​1.​1.​1 иметь представление об окружающем мире; о необходимости изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1уметь наблюдать и бережно относиться к растениям и животным;
0.​1.​2.​2 уметь различать природные и искусственные предметы
2. Моя школа
2. Живая природа
2.1 Растения
0.​2.​1.​1 иметь представление об овощах и фруктах (помидоры, огурцы, яблоки)
2.2 Животные
0.​2.​2.​1 знать характерные особенности животных
1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1уметь наблюдать и бережно относиться к растениям и животным
2 четверть
3. Я и моя семья
2. Живая природа
2.3 Человек
0.​2.​3.​1 описывать труд взрослых на участке

5.4 Жылу
0. 5. 4. 1 жылу алу тәсілдерін білу
1. 5. 4. 1 жылу беретін құралдарды анықтау
2. 5. 4. 1 әртүрлі денелердегі қысымды өлшеу
3. 5. 4. 1 әртүрлі денелердегі қысымды өлшеу
4. 5. 4. 1 әртүрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу
5.5 Электр
0. 5. 5. 1 "электроэнергия" түсінігін білу
1. 5. 5. 1 адамның күнделікті өмірінде электрэнергияның маңыздылығын түсіндіру
3. 5. 5. 1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3. 5. 5. 2 қарапайым электр желісінің құрылу сызбасын жинау;
3. 5. 5. 3 элементтерін көрсете отырып, қарапайым электр желісін ұсыну
4. 5. 5. 1 әртүрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу
5.6 Магнетизм
0. 5. 6. 1 магнитизм қасиетіне не түсінік беру
1. 5. 6. 1 магнитизм қасиетіне ие денелерді анықтау;
1. 5. 6. 2 магниттердің қасиеттерін зерттеу
2. 5. 6. 1 магниттердің қолданылау аумағын сипаттау
3. 5. 6. 1 магниттің көмегімен әртүрлі металлдардың магниттелуін зерттеу
30. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптарына арналған "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
31. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Жаратылыстану" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
1. Өзім туралы
1. Мен зеттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
0. 1. 1. 1 қоршаған орта туралы түсінікке ие болу, қоршаған ортаның құбылыстарын, үрдістері мен нысандарын зерделеу қажеттілігін түсіну
1.2 Табиғатты тану әдістері
0. 1. 2. 1өсімдіктер мен жануарларды бақылау, оларға күтім жасай алу;
0. 1. 2. 2 табиғи жіне жасанды заттарды ажырату
2. Менің мектебім
2.Тірі табиғат
2.1 Өсімдік
0. 2. 1. 1 жемістер мен көкөністер туралы түсінікке ие болу (қызанақ, қияр, алма)
2.2 Жануарлар
0. 2. 2. 1жануарлардың сипаттық ерекшеліктерін білу
1.2 Табиғатты тану әдістері
0. 1. 2. 1өсімдіктер мен жануарларды бақылау, оларға күтім жасай алу
2 – тоқсан
3. Мен және менің отбасым
2. Тірі табиғат
2.3 Адам
0. 2. 3. 1 үлкендердің бақшадағы (бақтағы) еңбегін сипаттау

1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
1.​1.​2.​1 наблюдать за явлениями окружающего мира;
1.​1.​2.​2 демонстрировать эксперимент
3 четверть
4. Путешествие
4. Земля и космос
4.2 Космос
1.​4.​2.​1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.​4.​2.​2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса;
1.​4.​2.​3 характеризовать отдельные космические тела
4.1 Земля
1.​4.​1.​1 определять форму Земли на основе ее искусственной модели
4.3 Пространство и время
1.​4.​3.​1 объяснять важность времени
1.​4.​3.​2 определять средства измерения времени
5. Традиции и фольклор
5. Физика природы
5.4 Тепло
1.​5.​4.​1 определять приборы, дающие тепло
5.5 Электричество
1.​5.​5.​1 объяснять важность
электроэнергии в повседневной жизни людей
5.6 Магнетизм
1.​5.​6.​1 определять тела, обладающие магнитными свойствами
1.​5.​6.​2 исследовать свойства магнитов
1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
1.​1.​2.​1 наблюдать за явлениями окружающего мира;
1.​1.​2.​2 демонстрировать эксперимент
4 четверть
6. Еда и напитки
7. В здоровом теле – здоровый дух!
5. Физика природы
5.2 Свет
1.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту
1.​5.​2.​2 различать естественные и искусственные источники света
1.​5.​2.​3 определять необходимость искусственного освещения и его источники искусственные источники звука
5.3 Звук
1.​5.​3.​1 объяснять особенности
распространения звука
1.​5.​3.​2 различать естественные и искусственные звуки
1. Я – исследователь
1.2 Методы познания природы
1.​1.​2.​1 наблюдать за явлениями окружающего мира;
1.​1.​2.​2 демонстрировать эксперимент
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные
темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1. Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
2.​1.​1.​1 определять условия и личностные качества, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.​1.​2.​4 составлять план проведения наблюдения;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.​1.​2.​6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в виде таблицы
2. Моя семья и друзья
2. Живая природа
2.1 Растения
2.​2.​1.​1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях;
2.​2.​1.​2 описывать сезонные изменения у растений;
2.​2.​1.​3 описывать функции основных частей растений;
2.​2.​1.​4 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания;
2.​2.​1.​5 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям среды обитания (влага);
2.​2.​1.​6 описывать группы растений своей местности;
2.​2.​1.​7 объяснять важность ухода за почвой;

1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1. 1. 2. 1 қоршаған әлемдегі құбылыстарды бақылау;
1. 1. 2. 2 тәжірибені көрсету
3 – тоқсан
4. Саяхат
4. Жер мен ғарыш
4.2 Ғарыш
1. 4. 2. 1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1. 4. 2. 2 ғарышты зерттеу үшін құралдар мен ұшу аппараттарын сипаттау;
1. 4. 2. 3 жеке ғарыштық денелерді сипаттау
4.1 Жер
1. 4. 1. 1 жасанды үлгі негізінде Жердің формасын анықтау
4.3 Кеңістік пен уақыт
1. 4. 3. 1 уақыт маңыздылығын түсіндіру;
1. 4. 3. 2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
5. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
5. Табиғат физикасы
5.4 Жылу
1. 5. 4. 1 жылу алу құралдарын анықтау
5.5 Тоқ көзі
1. 5. 5. 1 адамның күнделікті өміріндегі электрэнергиясының маңыздылығын түсіндіру
5.6 Магнетизм
1. 5. 6. 1 магниттік қасиетерге ие денелерді анықтау;
1. 5. 6. 2 магниттердің қасиеттерін зерттеу
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1. 1. 2. 1 қоршаған әлемдегі құбылыстарды бақылау;
1. 1. 2. 2 тәжірибені көрсету
4 - тоқсан
6. Тағам және сусын
7. Дені аудың – жаны сау
5. Табиғат физикасы
5.2 Жарық
1. 5. 2. 1 жарық пен қараңғылықты салыстыру;
1. 5. 2. 2 табиғи және жасанды жарықты ажырату;
1. 5. 2. 3 жасанды жарық және жарықтың көздерінің қажеттілігін анықтау;
5.3 Дыбыс
1. 5. 3. 1 дыбыстың таралу ерекшелігін түсіндіру;
1. 5. 3. 2 табиғи және жасанды дыбыстарды ажырату
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
1. 1. 2. 1 қоршаған әлемдегі құбылыстарды бақылау;
1. 1. 2. 2 тәжірибені көрсету
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ
тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Өзім туралы
1. Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
2.1.1.1 қоршаған орта құбылыстары, үрдістері мен нысандарын зерттеуге қажетті жағдай мен тұлғалық қасиетерді анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көзі" түсінігін және оның зерттеу жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру;
2.1.2.2 бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, мерзімдер, нәтиже);
2.1.2.3 шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін белгілей алу;
2.1.2.4 бақылауды жүргізу жоспарын құру;
2.1.2.5құрылған жоспарға сәйкес бақылау жасау және тұжырымдау;
2.1.2.6 тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, мерзімдер, нәтиже);
2.1.2.7 тәжірибе жүргізу және оның нәтижесін кесте түрінде белгілеу
2. Менің отбасым және достарым
2. Тірі табиғат
2.1 Өсімдік
2.2.1.1 әртүрлі жағдайлардағы өсімдіктің өсу мүмкіндігін зерттеу; 2.2.1.2 өсімдіктердегі мерзімдік өзгерістерді сипаттау;
2.2.1.3 өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтерін сипаттау;
2.2.1.4 өскен Жеріне байланысты өсімдіктердің топтарын салыстыру; 2.2.1.5 түсіндіру, өсу Жеріне байланысты өсімдіктердің әртүрлі жағдайларға бейімделу тәсілдері (ылғал);
2.2.1.6 Жергілікті Жеріне байланысты өсімдік топтарын сипаттау;
2.2.1.7 топырақ күтімінің маңыздылығын түсіндіру;

2.​2.​1.​8 объяснять важность бережного отношения к растениям
2.2 Животные
2.​2.​2.​1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;
2.​2.​2.​2 различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2.​2.​2.​3 описывать способы
приспособления животных к условиям среды обитания;
2.​2.​2.​4 объяснять способы размножения животных;
2.​2.​2.​5 объяснять важность сохранения разнообразия животных
1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.​1.​2.​4 составлять план проведения наблюдения;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы
2 четверть
3.Моя школа
3. Живая природа
2.3 Человек
2.​2.​3.​1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.​2.​3.​2 объяснять важность сохранения правильной осанки;
2.​2.​3.​3 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2.​2.​3.​4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2.​2.​3.​5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.​1.​2.​4 составлять план проведения наблюдения;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.​1.​2.​6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в виде таблицы
4. Мой родной край
4. Вещества и их свойства
3.2 Воздух
2.​3.​2.​1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.​3.​2.​2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
2.​3.​2.​3 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство
3.3 Вода
2.​3.​3.​1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.​3.​3.​2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат)
1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;

2.2.1.8 өсімдіктерге күтім жасаудың маңыздылығын түсіндіру
2.2 Жануарлар
2.2.2.1 өсімдіктерге күтім жасаудың маңыздылығын түсіндіру;
2.2.2.2 жануарлар класстарының өкілдерін ажырата алу: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер;
2.2.2.3 өмір сүру ортасына байланысты жануарлардың өмір сүру тәсілдерін сипаттау;
2.2.2.4 жануарлардың көбею тәсілдерін түсіндіру;
2.2.2.5 жануарлардың әртүрлілілігін сақтау маңыздылығын түсіндіру
1.Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.2 бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже);
2.1.2. шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін белгілей алу; 2.1.2.4 бақылау жүргізу жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспар бойынша бақылау жүргізу және тұжырымдау
2 – тоқсан
3. Менің мектебім
3. Тірі табиғат
2.3 Адам
2.2.3.1 адамның тірек-қимыл жүйесі қызметін анықтау;
2.2.3.2 дұрыс сымбатты сақтау маңыздылығын түсіндіру;
2.2.3.3 қозғалыстағы бұлшықеттің рөлін түсіндіру;
2.2.3.4 денсаулықты сақтаудағы тазалықтың рөлін анықтау;
2.2.3.5 денсаулықты сақтаудағы тіс күтімінің маңыздылығын анықтау
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көзі" түсінігін және оның зерттеу жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру;
2.1.2.2 бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, мерзімдер, нәтиже);
2.1.2.3 шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін белгілей алу;
2.1.2.4 бақылауды жүргізу жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жасау және тұжырымдау;
2.1.2.6 тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, мерзімдер, нәтиже);
2.1.2.7 тәжірибе жүргізу және оның нәтижесін кесте түрінде белгілеу
4. Менің туған өлкем
4. Заттар және олардың қасиеттері
1. Мен зерттеушімін
3.2 Ауа
2.3.2.1 біздің Жер шарымыз үшін ауаның маңыздылығын түсіндіру; 2.3.2.2 ауаның кейбір ерекшеліктерін сипаттау (агрегаттық жағдай, түстің, иістің болуы);
2.3.2.3 ауаның жылу өткізгішті және кеңістікті толтыру қасиетін зерттеу
3.3 Су
2.3.3.1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасыз, ағымдылығы);
2.3.3.2 судың агрегаттық жағдайының өзгеру үрдісін зерттеу;
2.1.2.1 "ақпарат көздері" түсінігі және оның зерттеу жүргізудегі маңыздылығын түсіндіру;
2.1.2.2 бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже)
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.3 шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін белгілей алу;

2.​1.​2.​4 составлять план проведения наблюдения;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.​1.​2.​6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в виде таблицы
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
5. Вещества и их свойства
3.4 Природные ресурсы
2.​3.​4.​1 определять виды и источники природных ресурсов;
2.​3.​4.​2 классифицировать природные ресурсы по генезису (природные и антропогенные)
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат)
6. Традиции и фольклор
6. Земля и Космос
4.1 Земля
2.​4.​1.​1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2.​4.​1.​2 определять естественный спутник Земли
4.2 Космос
2.​4.​2.​1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2.​4.​2.​2 характеризовать планеты Солнечной системы
4.3 Пространство и время
2.​4.​3.​1 различать основные единицы измерения времени;
2.​4.​3.​2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​4 составлять план проведения наблюдения;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы
5. Физика природы
5.1 Силы и движение
2.​5.​1.​1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;
2.​5.​1.​2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости;
2.​5.​1.​3 исследовать силы, вызывающие движение;
2.​5.​1.​4 выбирать и использовать приборы для определения массы
1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.​1.​2.​6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат)
4 четверть
7. Окружающая среда.
8. Путешествие
5. Физика природы
5.2 Свет
2.​5.​2.​1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет
5.3 Звук
2.​5.​3.​1 классифицировать источники звука по громкости
5.4 Тепло
2.​5.​4.​1 измерять температуру различных тел
5.6 Магнетизм
2.​5.​6.​1 описывать сферы применения магнитов
1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​2.​5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;

2.1.2.4 бақылауды жүргізу жоспарын құру;
2.1.2.5 5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жасау және тұжырымдау; 2.1.2.6 тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, мерзімдер, нәтиже);
2.1.2.7 тәжірибе жүргізу және оның нәтижесін кесте түрінде белгілеу
3 – тоқсан
5. Дені саудың – жаны сау
5. Заттар және олардың қасиеттері
3.4 Табиғи ресурстар
2.3.4.1 табиғи ресурстардың түрлері мен көздерін анықтау;
2.3.4.2 генезис бойынша табиғи ресурстарды жіктеу (табиғи және антропогенді)
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көздері" түсінігі және зерттеу жүргізу үшін оның маңыздылығын түсіндіру;
2.1.2.2 бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже);
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
6. Жер мен ғарыш
4.1 Жер
2.4.1.1 Күн мен Жер арасындағы байланысты түсіндіру;
2.4.1.2 Жердің табиғи серігін анықтау
4.2 Ғарыш
2.4.2.1 Күн жүйесі планетасының орналасу тәртібін анықтау;
2.4.2.2 Күн жүйесі планетасын сипаттау
4.3 Кеңістік пен уақыт
2.4.3.1 уақытты өлшеудің негізгі бірліктерін ажырату;
2.4.3.2 ғарыштағы уақыт пен қашықтықтың ерекшеліктерін түсіндіру
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көздері" түсінігі және зерттеу жүргізу үшін оның маңыздылығын түсіндіру;
2.1.2.4 бақылауды жүргізудің жоспарын құру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жасау және тұжырымдау
5. Табиғат физикасы
5.1 Күш пен қозғалыс
2.5.1.1 әртүрлі жылдамдықтағы әртүрлі денелердің қозғалыстарына мысал келтіру;
2.5.1.2 жылдамдықтың сапалық сипаттарын түсіндіру кезінде пайдалану;
2.5.1.3 шақырушы қозғалыс күшін зерттеу;
2.5.1.4 массаны анықтау үшін құралдарды таңдау және пайдалану
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көздері" түсінігі және зерттеу жүргізу үшін оның маңыздылығын түсіндіру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жасау және тұжырымдау; 2.1.2.6 бақылаудың жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже)
4 - тоқсан
7. Қоршаған орта
8. Саяхат
5. Табиғат физикасы
5.2 Жарық
2.5.2.1 кейбір денелердің жарықты өткізу қабілетін зерттеу
5.3 Дыбыс
2.5.3.1 жоғарылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
5.4 Жылу
2.5.4.1 әртүрлі денелердің қысымын өлшеу
5.6 Магнетизм
2.5.6.1 магниттерді қолдану аумағын сипаттау
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
2.1.2.1 "ақпарат көздері" түсінігі және зерттеу жүргізу үшін оның маңыздылығын түсіндіру;
2.1.2.5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жасау және тұжырымдау;

2.​1.​2.​6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.​1.​2.​7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в виде таблицы
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
1. Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
3.​1.​1.​1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
1.2 Методы познания природы
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации;
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент;
3.​1.​2.​4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
2. Живая природа
3. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
2. Живая природа
2.1 Растения
3.​2.​1.​1 объяснять выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.​2.​1.​2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.​2.​1.​3 описывать природные сообщества своего региона;
3.​2.​1.​4 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.​2.​1.​5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
2.2 Животные
3.​2.​2.​1 описывать типы животных;
3.​2.​2.​2 характеризовать типы взаимоотношений животных в природе;
3.​2.​2.​3 исследовать взаимосвязь между растениями и животными;
3.​2.​2.​4 объяснять изменение численности от изменений условий среды обитания;
3.​2.​2.​5 определять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных
1. Я- исследователь
1.2 Методы познания природы
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент;
3.​1.​2.​4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
2 четверть
4. Время
3. Живая природа
2.3 Человек
3.​2.​3.​1 определять расположение внутренних органов человека;
3.​2.​3.​2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.​2.​3.​3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.​2.​3.​4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.​2.​3.​5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
1. Я-исследователь
1.2 Методы познания природы
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации

2.1.2.6 тәжірибенің жетекші белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзімдері, нәтиже);
2.1.2.7 тәжірибе жүргізу және оның нәтижесін кесте түрінде белгілеу
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ
тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Тірі табиғат
1. Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
3. 1. 1. 1 анағұрлым маңызды ғылыми жаңалықтар туралы айтып беру және оның адамның күнделікті өміріне тигізер әсері
1.2 Табиғатты тану әдістері
3. 1. 2. 1 ақпарат көздерінің түрлері
3. 1. 2. 2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері;
3. 1. 2. 3 тәжірибе жасауды жоспарлау және жүргізу;
3. 1. 2. 4 диаграмма түріндегі жоспарды құру бойынша жүргізілген тәжірибенің нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау
2. Тірі табиғат не
3. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
2. Тірі табиғат
2.1 Өсімдік
3. 2. 1. 1 фотосинтез үрдісі кезінде өсімдіктердің оттегі бөлуін түсіндіру;
3. 2. 1. 2, қоршаған ортаның әртүрлі жағдайларында өсімдіктердің бейімделу тәсілдері (жылу, жарық және ылғал);
3. 2. 1. 3 өз аумағының табиғи бірлестіктері;
3. 2. 1. 4 өсімдіктердің көп түрінің болуының адам қызметіне ықпалы;
3. 2. 1. 5 сирек кездесетін және жоғалуға жақын өсімдік түрлерін сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлі
2.2 Жануарлар
3. 2. 2. 1 жануарлардың типтері;
3. 2. 2. 2 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынасының типтерін сипаттау;
3. 2. 2. 3 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу;
3. 2. 2. 4 өмір сүру ортасының өзгеруіне байланысты сандарының өзгеруі;
3. 2. 2. 5 жануарлар санының төмендеуіне әкелетін адам әрекетінің түрлері
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
3. 1. 2. 1 ақпарат көздері;
3. 1. 2. 2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері;
3. 1. 2. 3 тәжірибе жасауды жоспарлау және жүргізу;
3. 1. 2. 4 диаграмма түріндегі жоспарды құру бойынша жүргізілген тәжірибенің нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау
2 - тоқсан
4. Уақыт
3. Тірі табиғат
2.3 Адам
3. 2. 3. 1 адамның ішкі органдарының орналасуын анықтау;
3. 2. 3. 2 адамның өмір сүруі үшін энергия алуда асқорыту жүйесінің рөлі;
3. 2. 3. 3 тыныс алу жүйесі және оның адам организміндегі рөлі;
3. 2. 3. 4 қан тамырлар жүйесі және оның адам өміріндегі рөлі;
3. 2. 3. 5 адам организімінің аурулар мен инфекциялардан қорғану тәсілдері
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
3. 1. 2. 1 ақпарат көздерінің түрлерін анықтау;
3. 1. 2. 2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау

9. Культура отдыха. Праздники
6. Физика природы
5.2 Свет
3.​5.​2.​1 объяснять причины возникновения и особенности тени;
3.​5.​2.​2 объяснять способность предметов отражать свет
5.3 Звук
3.​5.​3.​1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
5.5 Электричество
3.​5.​5.​1 определять источники электрической энергии;
3.​5.​5.​2 собирать схему строения простейшей электрической цепи;
3.​5.​5.​3 представлять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов
5.6 Магнетизм
3.​5.​6.​1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
1.2 Методы познания природы
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации;
3.​1.​2.​2 определять преимущества и недостатки источников информации;
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент;
3.​1.​2.​4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные
темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
1. Я –исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
4.​1.​1.​1 определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося
2. Человеческие ценности
2. Живая природа
2.1 Растения
4.​2.​1.​1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.​2.​1.​2 описывать жизненный цикл растений;
4.​2.​1.​3 описывать образование семян в результате опыления;
4.​2.​1.​4 исследовать способы распространения семян;
4.​2.​1.​5 различать низшие и высшие растения;
4.​2.​1.​6 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
4.​2.​2.​1 классифицировать животных своей местности;
4.​2.​2.​2 исследовать жизненный цикл насекомых;
4.​2.​2.​3 различать травоядных и хищных животных;
4.​2.​2.​4 приводить примеры симбиотических отношений;
4.​2.​2.​5 объяснять процессы взаимоотношений в пищевой цепи;
4.​2.​2.​6 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.​2.​2.​7 приводить примеры животных, находящихся на грани исчезновения
4.​2.​2.​8 объяснять цели создания национальных парков и заповедников
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося
2 четверть
3. Культурное наследие
3. Живая природа
2.3 Человек
4.​2.​3.​1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;
4.​2.​3.​2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека

9. Демалыс мәдениеті. Мерекелер
6. Табиғат физикасы
5.2 Жарық
3. 5. 2. 1 көлеңкенің пайда болу себептерін түсіндіру;
3. 5. 2. 2 заттардың жарыққа шағылу қабілетін түсіндіру
5.3 Дыбыс
3. 5. 3. 1 дыбыс қабылдағыш пен дыбыс көздері арасындағы қашықтыққа байланысты дыбыс күшінің тәуелділігін түсіндіру
5.5 Электр тоғы
3. 5. 5. 1 электр энергиясының көздерін анықтау;
3. 5. 5. 2 қарапайым электр желісінің құрылу сызбасын жинақтау;
3. 5. 5. 3 олардың элементтерін көрсете отырып сызба түріндегі қарапайым электр желілерін ұсыну
5.6 Магнетизм
3. 5. 6. 1 магниттің көмегімен әртүрлі металлдарды магниттеуді зерттеу
1.2 Табиғатты тану әдістері
3. 1. 2. 1 ақпарат көздерінің түрлерін анықтау;
3. 1. 2. 2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 3 тәжірибені жоспарлау және жүргізу;
3. 1. 2. 4 диаграмма түріндегі жоспарды құру бойынша жүргізілген тәжірибенің нәтижелерін белгілеу, тұжырымдау
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Менің отаным – Қазақстан
1. Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
4. 1. 1. 1 өзіндік ойлау негізіндегі зерттеудің маңызды бағыты.
1.2 Табиғатты тану әдістері
4. 1. 2. 1 артықшылықтары мен кемшіліктерге негізделе отырып (бақылау және тәжірибе) зерттеу әдістеріне таңдау жасау;
4. 1. 2. 2 білім алушылардың таңдауы формасындағы алынған нәтижелерді ұсыну
2. Адами құндылықтар
2. Тірі табиғат
2.1 Өсімдік
4. 2. 1. 1 қоректік тізбектегі өсімдіктің рөлін анықтау;
4. 2. 1. 2 өсімдіктің өмірлік циклін сипаттау;
4. 2. 1. 3 тозаңдану нәтижесінде дәндердің пайда болуын сипаттау;
4. 2. 1. 4 дәндердің таралу тәсілдерін зерттеу ;
4. 2. 1. 5 аласа және биік өсімдіктерді ажырату;
4. 2. 1. 6 өсімдіктерді қорғау тәсілдерін ұсыну
2.2 Жануарлар
4. 2. 2. 1 Жергілікті Жеріне байланысты жануарларды жіктеу;
4. 2. 2. 2 жәндіктердің өмірлік циклін зерттеу;
4. 2. 2. 3 шөпқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4. 2. 2. 4 симботикалық қатынас мысалдарын келтіру ;
4. 2. 2. 5 қоректік тізбектегі өзара қатынас үрдістерін түсіндіру;
4. 2. 2. 6 өмір сүрудің белгілі бір ортасындағы қоректік тізбектің үлгілерін құрастыру;
4. 2. 2. 7 жоғалып кету жағдайында тұрған жануарларға мысалдар келтіру;
4. 2. 2. 8 ұлттық парктер қорықтарды құру мақсаттарын түсіндіру ;
1.2 Табиғатты тану әдістері
4. 1. 2. 1 артықшылықтары мен кемшіліктерге негізделе отырып (бақылау және тәжірибе) зерттеу әдістеріне таңдау жасау;
4. 1. 2. 2 білім алушылардың таңдауы формасындағы алынған нәтижелерді ұсыну
2 – тоқсан
3. Мәдени мұра
3. Тірі табиғат
2.3 Адам
4. 2. 3. 1 шығару жүйесін сипаттау және оның адам өміріндегі рөлі;
4. 2. 3. 2 жүйке жүйесі және оның адам организіміндегі рөлін сипаттау

1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося
4. Мир профессий
4. Вещества и их свойства
3.1 Типы веществ
4.​3.​1.​1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.​3.​1.​2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
4.​3.​2.​1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.​3.​2.​2 определять источники загрязнения воздуха;
4.​3.​2.​3 предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4.​3.​2.​4 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.​3.​2.​5 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
4.​3.​3.​1 описывать круговорот воды в природе;
4.​3.​3.​2 описывать процесс образования атмосферных осадков;
4.​3.​3.​3 определять источники загрязнения воды;
4.​3.​3.​4 объяснять последствия загрязнения воды для различных организмов;
4.​3.​3.​5 исследовать растворимость различных веществ в воде
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках
4.​1.​2.​2 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося
3 четверть
5. Природные явления
5. Вещества и их свойства
3.4 Природные ресурсы
4.​3.​4.​1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь);
4.​3.​4.​2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;
4.​3.​4.​3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
6. Охрана окружающей среды
6. Земля и Космос
4.1 Земля
4.​4.​1.​1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
4.​4.​2.​1 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
4.​4.​3.​1 объяснять орбитальное вращение Земли и его следствие;
4.​4.​3.​2 характеризовать сезоны года
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося
4 четверть
7. Путешествие в космос
8. Путешествие в будущее
7. Физика природы
5.1 Силы и движение
4.​5.​1.​1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.​5.​1.​2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
5.2 Свет
4.​5.​2.​1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.​5.​2.​2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение

1.2 Табиғатты тану әдістері
4. 1. 2. 1 артықшылықтары мен кемшіліктерге негізделе отырып (бақылау және тәжірибе) зерттеу әдістеріне таңдау жасау;
4. 1. 2. 2 білім алушылардың таңдауы формасындағы алынған нәтижелерді ұсыну
4. Мамандықтар әлемі
4. Заттар мен олардың қасиеттері
3.1 Затардың типтері
4. 3. 1. 1 қасиеттеріне сәйкес заттардың қолданылу аумағын анықтау;
4. 3. 1. 2 тәжірибенің құрылған жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
4. 3. 2. 1 адам өмірінің әртүрлі аумағында ауаның қолданылу тәсілін анықтау;
4. 3. 2. 2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4. 3. 2. 3 ауаны сақтау тәсілдерін ұсыну және оны тазалау шаралары;
4. 3. 2. 4 табиғаттағы ауаның қозғалу үрдісін түсіндіру;
4. 3. 2. 5 желдің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
3.3 Су
4. 3. 3. 1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4. 3. 3. 2 атмосфералық шөгінділердің пайда болу үрдісін сипаттау;
4. 3. 3. 3 судың ластану көздерін анықтау;
4. 3. 3. 4 организмдер үшін судың ластану салдарын түсіндіру;
4. 3. 3. 5 суда әртүрлі заттардың еруін зерттеу
1.2 Табиғатты тану әдістері
4. 1. 2. 1 артықшылықтары мен кемшіліктерге негізделе отырып (бақылау және тәжірибе) зерттеу әдістеріне таңдау жасау;
4. 1. 2. 2 білім алушылардың таңдауы формасындағы алынған нәтижелерді ұсыну
3 – тоқсан
5. Табиғи құбылыстар
5. Заттар мен олардың қасиеттері
3.4 Табиғи ресурстар
4. 3. 4. 1 кейбір пайдалы қазбалардың қолданылу аумағын анықтау (бор, тұз, әк, саз, мұнай, гранит, көмір) ;
4. 3. 4. 2 картада Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларының кен орындарын көрсету;
4. 3. 4. 3 пайдалы қазбаларды сақтау және күту жолдарын ұсыну
6. Қоршаған ортаны қорғау
6. Жер мен Ғарыш
4.1 Жер
4. 4. 1. 1 Жер бетіндегі ірі элементтерді атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
4. 4. 2. 1 ғарыштың Жерге әсерін анықтау
4.3 Кеңістік пен уақыт
4. 4. 3. 1 Жердің айналуы және оның салдарын түсіндіру;
4. 4. 3. 2 жыл мезгілдерін сипаттау
1.2 Табиғатты тану әдістері
4. 1. 2. 1 кейбір пайдалы қазбалардың қолданылу аумағын анықтау (бор, тұз, әк, саз, мұнай, гранит, көмір) ;
4. 1. 2. 2 картада Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларының кен орындарын көрсету
4 – тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
8. Болашаққа саяхат
7. Табиғат физикасы
5.1 Күш пен қозғалыс
4. 5. 1. 1 Архимед күшін сипаттау және оның көрінуіне мысалдар келтіру;
4. 5. 1. 2 судағы әртүрлі заттарға ықпал етуші Архимед күшін бақылау және болжамдау
5.2 Жарық
4. 5. 2. 1 бөгеттің өлшеміне байланысты көлеңкенің тәуелділігін және негізгі көздерден бөгетке дейінгі ара қашықтықты зерттеу және түсіндіру;
4. 5. 2. 2 жұтылу, кескін ретінде жарықтың қасиетерін зерттеу және түсіндіру

5.3 Звук
4.​5.​3.​1 исследовать и объяснить влияние определенных преград на громкость и распространение звука
5.4 Тепло
4.​5.​4.​1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
4.​5.​5.​1 исследовать электропроводность различных материалов
1. Я - исследователь
1.2 Методы познания природы
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося
Приложение 592
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 592 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - формирование у обучающихся системы знаний о взаимосвязях и взаимообусловленности человека, общества и природы с позиции национальных и общечеловеческих ценностей.
3. Задачи Программы:
1) формирование представлений о взаимосвязях и взаимозависимости общества, природных явлений и объектов;
2) формирование норм поведения и правил безопасности в природной, социальной и технологической среде;
3) формирование навыков познания природной и социальной действительности: наблюдение, эксперимент, опрос;
4) привитие системы национальных и общечеловеческих ценностей, присущих современному казахстанскому обществу;
5) формирование позитивного отношения к окружающей среде, природным и культурным ценностям общества.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) обогащение и уточнение активного и пассивного словаря;
2) развитие зрительного восприятия и процесса узнавания объектов и явлений природы;
3) развитие пространственного представления о местоположении объектов живой и неживой природы, умение ориентироваться в пространстве (класса, школы, двора);

5.3 Дыбыс
4. 5. 3. 1 белгілі бір бөгеттердің дыбысқа және дыбыстардың таралуына әсері зерттеу және түсіндіру
5.4 Жылу
4. 5. 4. 1 әртүрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу.
5.5 Электр қуаты
4. 5. 5. 1 әртүрлі материалдардың электр өткізгіштігін зерттеу
1. Мен зерттеушімін
1.2 Табиғатты тану әдістері
4. 1. 2. 1 артықшылықтары мен кемшіліктерге негізделе отырып (бақылау және тәжірибе) зерттеу әдістеріне таңдау жасау;
4. 1. 2. 2 білім алушылардың таңдауы формасындағы алынған нәтижелерді ұсыну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
592-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұнды үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты - білім алушыларда ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар тұрғысынан адамның, қоғам мен табиғаттың өзара байланысы мен өзара шарттылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) қоғамның, табиғат құбылыстары мен нысандарының өзара байланысы мен өзара тәуелділігі жайлы түсініктерін қалыптастыру;
2) табиғи, әлеуметтік және теxнологиялық ортада қауіпсіздік ережелері мен мінез-құлық нормаларын қалыптастыру;
3) табиғи және әлеуметтік шындықты танудың дағдыларын қалыптастыру: бақылау, эксперимент, сауалнама;
4) заманауи қазақстандық қоғамға тән ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
5) қоршаған ортаға, қоғамның табиғи және мәдени құндылықтарына оң көзқарас қалыптастыру қалыптастыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) белсенді және енжар сөздік қорын байыту және нақтылау;
2) табиғат нысандары мен құбылыстарын көріп қабылдау мен тану процесін дамыту;
3) тірі және өлі табиғат нысандарының орналасқан жері туралы кеңістік түсінігін, кеңістікте бағдарлануын (сынып, мектеп, аула) дамыту;

4) развитие познавательной активности детей с нарушением опорно-двигательного аппарата.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Личностно-ориентированный подход предполагает гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося с нарушением опорно-двигательного аппарата, полное раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития.
6. Деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм, активно участвует в их совершенствовании, что способствует активному успешному формированию его знаний, учебных умений и навыков.
7. Дифференцированный подход предполагает организацию учебной деятельности различных групп обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата с помощью специально разработанных средств обучения и приемов дифференциации деятельности.
8. Коммуникативный подход предполлагает передачу и сообщение информации, обмен знаниями, навыками и умениями в процессе речевого взаимодействия двух или более людей; формирует грамматический строй речи и обогащает активный и пассивный словарь.
9. Проектный подход предполагает, что обучающийся ставит перед собой проблему и самостоятельно находит пути ее решения и реализуется с учетом возрастных особенностей обучающихся.
10. Содержание Программы подчинено принципам систематичности и последовательности:
1) все темы и разделы предмета познания мира взаимосвязаны, поэтому в процесс последовательного изучения природоведческие и обществоведческие знания и умения обогащаются новым содержанием, развиваются на основе элементарных сведений, полученных обучающимися в 0 -2 классах;
2) важное место в процессе обучения занимает формирование практических умений и навыков; в 4 классе предусмотрены практические занятия, на которых обучающиеся проводят опыты и наблюдения.
11. Эффективными при преподавании предмета "Познание мира" являются следующие методы и стратегии:
1) функциональное и творческое применение знаний;
2) проведение исследовательских работ;
3) использование информационно-коммуникационных технологий;
4) применение различных способов коммуникации;
5) умение работать в группе и индивидуально.
12. Технические средства, необходимые при обучении:
1) натуральные объекты неживой и живой природы (коллекция минералов, комнатные растения, гербарии);
2) аудиовизуальные средства (грамзаписи, видеофильмы);

4) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған балалардың танымдық белсенділігін дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Тұлғалық-бағдарлы тәсіл білім алушының тұлғасын үйлесімді қалыптастыру мен жан-жақты дамытуды, оның психикалық және физикалық дамуының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, шығармашылық күштерін толық ашуды көздейді.
6. Іс-әрекеттік тәсіл: тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылар білімдерін дайын түрде алмайды, оған өздігінен қол жеткізеді, өзінің оқу іс-әрекетінің мазмұны мен формаларын түсінеді, білім мен оқу дағдыларын белсенді және табысты қалыптастыруға үлес қосатын нормалардың жүйесін түсінеді және қабылдайды;
7. Жеке және саралап оқыту тәсілі білім алушылардың түрлі топтарының оқу іс-әрекетін арнайы әзірленген оқыту құралдары мен қызметті саралаудың тәсілдері арқылы ұйымдастыруды көздейді.
8. Коммуникативтік тәсіл екі немесе одан да көп адамның тілдік өзара іс-қимылы процесінде ақпарат беру мен хабарлауды, білім, дағды мен іскерлікпен алмасуды болжайды; тілдің грамматикалық құрылымын қалыптастырады және белсенді және пассивті сөздік қорын байытады.
9. Жобалық тәсіл білім алушы өз алдына проблеманы қойып, оны шешу жолдарын өз бетінше тауып, білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып іске асыруды көздейді.
10. Бағдарламаның мазмұны жүйелілік және кезектілік қағидаларына бағынған:
1) пәнінің барлық тақырыптары мен бөлімдері өзара байланысты, сол себепті кезектілікпен оқыту процессінде жаратылыстану және қоғамтану білімдері мен біліктері жаңа біліммен молаяды, білім алушылардың 0-2 сыныптарда алған қарапайым ақпараттары негізінде дамиды;
2) оқыту процесінде тәжірибелік біліктіліктер мен дағдыларды қалыптастыру маңызды орынды алады; 4-сыныпта оқушылар бақылау мен тәжірибелер өткізетін тәжірибелік сабақтар қарастырылған.
11. "Дүниетану" пәнін оқытуда келесі әдістер мен стратегиялар нәтижелі болып табылады:
1) білімін функционалды және шығармашылық түрде қолдану;
2) зерттеу жұмыстарын жүргізу;
3) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
4) коммуникацияның әртүрлі тәсілдерін қолдану;
5) топта және жеке жұмыс істей алу.
12. Оқыту барысында қажетті техникалық құралдар:
1) тірі және өлі табиғаттың табиғи нысандары (минералдар коллекциясы, бөлме қсімдіктері, гербарийлер);
2) аудиовизуалды құралдар (аудиожазбалар, видеофильмдер);

3) абстрактно-символические наглядности (карты, схемы, таблицы, диаграммы;
4) компьютеры, интерактивная доска.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Познание мира"
13. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Познание мира" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
14. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество";
2) раздел "Природа моей страны";
3) раздел "В потоке истории".
15. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) я и моя семья;
2) школа и школьное сообщество;
3) моя малая Родина;
4) здоровье и безопасность;
5) права и обязанности;
6) праздники.
16. Раздел "Природа моей страны" включает следующие подразделы:
1) ориентирование на местности;
2) погода и климат;
3) природные условия и их значение;
4) туризм.
17. Раздел "В потоке истории" включает следующие подразделы:
1) древние культуры и цивилизации;
2) исторические корни Казахстана;
3) важные события в истории Казахстана;
4) выдающиеся исторические личности и деятели культуры;
5) история Казахстана: независимость, государственность и Патриотизм.
18. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 0 класса:
1) я и общество: значение понятия "семья", состав семьи, родственные связи, школа, жизнь в школе, соблюдение режима дня, поведение в школе, классе, город, село где проживает, соблюдение личной гигиены, школа, жизнь в школе, правила поведения дома, в общественных местах, праздники;
2) природа моей страны: соблюдение правил поведения на незнакомых местах, природные явления, времена года;
3) в потоке истории: жизнь людей на основе изучения наглядных материалов, наглядные материалы образа жизни саков, древние письменности на территории Казахстана, исторические личности, государство в котором проживают.
19. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 1 класса:
1) я и общество: значение понятия "семья" на основе исследования различных источников, свое место в системе родственных связей относительно членов семьи, важность заботливого отношения между членами семьи, простые формы товарно-денежных отношений, структура своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления, важность школы в жизни людей, местонахождение функциональных зон школы, соблюдение правил поведения в школе, соблюдение режима дня, названия времени суток и дней недели, школьник, член коллектива класса, адрес и географическое положение своего населенного пункта, главная улица, здания и достопримечательности своего населенного пункта, соблюдение личной гигиены, режим питания, безопасное поведение дома, правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение, план безопасного маршрута от дома до школы, службы экстренной помощи и ситуации для обращения к ним, семейные праздники;

3) абстрактілі-символикалық көрнекіліктер (карталар, сызбалар, кестелер, диаграммалар;
4) компьютерлер, интербелсенді тақта.
3-тарау. "Дүниетану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
13. "Дүниетану" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1 - сыныпта – аптасына1сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2 - сыныпта – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
14. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен және қоғам" бөлімі;
2) "Менің елімнің табиғаты" бөлімі;
3) "Тарих ағымында" бөлімі.
15. "Мен және қоғам" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым;
2) мектеп және мектеп қоғамдастығы;
3) менің кіші отаным;
4) денсаулық және қауіпсіздік;
5) құқықтары мен міндеттері;
6) мерекелер.
16. "Менің елімнің табиғаты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жергілікті жерде бағдарлану;
2) ауа райы және климат;
3) табиғи шарттар және олардың мағынасы;
4) туризм.
17. "Тарих ағымында" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ежелгі мәдениет және өркениеттер;
2) Қазақстанның тарихи тамырлары;
3) Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар;
4) көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері;
5) Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм.
18. 0- сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және қоғам: "отбасы" ұғымының мағынасы, отбасы құрамы, туыстық байланыстар, мектеп, мектептегі өмір, күн тәртібін сақтау, мектептегі, сыныпағы тәртіп, қала, тұратын ауылы, жеке гигиенаны сақтау, мектеп, мектептегі өмір, үйдегі, қоғамдық орындардағы тәртіп ережелерін сақтау, мерекелер;
2) менің елімнің табиғаты: таныс емес жерлерде тәртіп ережелерін сақтау, табиғи құбылыстар, жыл мезгілдері;
3) тарих ағымында: көрнекі материалдарды зерттеу негізінде адам өмірі, сақтардың өмір сүру салтына көрнекі материалдар, Қазақстан жерінде ежелгі жазбалар, тарихи тұлғалар, өзі түратын мемлекет.
19. 1- сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және қоғам: әртүрлі дереккөздерді зерттеу негізінде "отбасы" ұғымының мәні, отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыс жүйесіндегі өз орны; отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлық қарым-қатынастың маңыздылығы, тауар-ақша қатынастарының қарапайым түрлері; тұтыну заттарына деген өз қажеттілігінің құрылымы және олардың түсу көздері, адам өмірінде мектептің маңызы, мектептің қызмет ету аймақтарының орналасқан жері, мектептегі тәртіп ережелерін сақтау, күн тәртібін сақтау, тәулік уақыты мен апта күндерінің атаулары, сынып ұжымының мүшесі, өзінің мекен-жайы және елді мекеннің географиялық орналасуы, басты көше, ғимараттар және өзінің елді мекенінің көрікті жерлері, жеке гигиенаны, тамақтану тәртібін, үйдегі қауіпсіздік ережелерін, жолда жүру ережесін сақтау, жол белгілерінің, жаяу жүргіншілер жолының мағынасы, үйден мектепке дейінгі қауіпсіз жол бағытының жоспары, шұғыл көмек қызметтері және оларға жүгіну қажет жағдайлар, отбасылық мерекелер;

2) природа моей страны: стороны горизонта по местным признакам, необходимость соблюдения правил поведения на природе, влияние погоды на жизнь и деятельность людей, возможность занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года, значение туризма, основные цели туриста;
3) в потоке истории: жизнь древних людей на основе изучения наглядных материалов, известные исторические памятники/экспонаты древности, образ жизни саков, древние письменности на территории Казахстана, древние письмена, рассказ о Томирис, государственные символы Республики Казахстан, основные признаки независимого государства, творческие работы о столице Казахстана.
20. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 2 класса:
1) я и общество: портрет членов семьи на основе материалов семейного архива, этические нормы своей семьи на основе примеров, общественные этические нормы, семейные потребности, виды и функции учебной и вне учебной деятельности в школе, структура и функции членов школьного сообщества, коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе, характеристика своему классу, достопримечательности своей местности на основе собственных исследований, крупные реки и озера, города, дороги, своя область на карте Казахстана, правила безопасного поведения, правила поведения в общественном транспорте, права, обязанности и ответственность, значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
2) природа моей страны: компас, положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей, хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек), положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты), неблагоприятные и опасные явления природы, основные виды туризма по целям, объекты для развития различных видов туризма в Казахстане, основные виды туризма по целям;
3) в потоке истории: присваивающее и производящее хозяйство, древние города и памятники, образ жизни гуннов, особенности Ботайской культуры, вклад Аль-Фараби в развитие науки, значение государственных символов Республики Казахстан, государственные символы Республики Казахстан, дружба народов Казахстана.
21. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 3 класса:
1) я и общество: степень родства между членами семьи, родословная, ценности своей семьи, правила самоуправления в классе, коллективные решения в классе этические нормы поведения, принятые в обществе, дружба между людьми, населенные пункты (тип, размер, функции), связь города и села, правила пользования бытовыми приборами, виды спорта, риски и опасности в естественной среде, значимость Конституции Республики Казахстан, значение праздников народов Казахстана;

2) менің елімнің табиғаты: жергілікті белгілер бойынша көкжиек жақтары, табиғаттағы тәртіп ережелерін сақтау, ауа райының адам өмірі мен әрекетіне ықпалы, жыл мезгілдеріне байланысты табиғатта әртүрлі демалыс әрекеттерімен айналысу мүмкіндігі, туризмның негізгі мақсаты;
3) тарих ағымында: көрнекі материалдарды зерттеу негізінде ежелгі адамдар өмірі, танымал ежелгі тарихи ескерткіштер/экспонаттар, сақтардың өмір сүру салты, Қазақстан аумағындағы ежелгі жазбалар, Томирис туралы әңгіме, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері, тәуелсіз елдің негізгі белгілері, Қазақстанның астанасы жайлы шығармашылық жұмыстар.
20. 2- сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және қоғам: отбасы мұрағатының материалдары негізінде отбасы мүшелерінің портреті, мысал негізінде өз отбасының этикалық нормалары, қоғамдық этикалық нормалар, отбасылық қажеттіліктер, мектептегі сабақ және сабақтан тыс әрекеттердің түрлері мен қызметтері, мектеп қоғамдастығы мүшелерінің қызметі мен құрылымы, мектеп қоғамдастығында ұжымдық, топтық және тұлғааралық тәртіп ережелері, өз сыныбына сипаттама, Қазақстан картасында ірі өзендер мен көлдер, қалалар, жолдар, өз облысы, қауіпсіздік ережелері, қоғамдық көліктегі тәртіп ережелері, құқық, міндеттер және жауапкершілік, Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мағынасы;
2) менің елімнің табиғаты: компас, адамдардың шаруашылық әрекеті мен өмірі үшін ауа райының оң және теріс сипаттамалары, ірі табиғи нысандардың (тау, жазықтық, көл және өзен) шаруашылық мәні, табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері) байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекеті, Қазақстандағы туризмнің түрлі түрлерін дамыту үшін объектілер, мақсаты бойынша туризмнің негізгі түрлері;
3) тарих ағымында: көшпелі және отырықшы өмір салты, ежелгі қалалар мен ескерткіштер, ғұндардың өмір сүру салты, Ботай мәдениетінің ерекшеліктері, Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің мағынасы, Қазақстан халықтарының достастығы.
21. 3 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және қоғам: отбасы мүшелері арасындағы туыстық дәрежесі, жеті ата, өз отбасының құндылықтары, сыныпта өзін-өзі басқару ережелері, сыныптағы ұжымдық шешімдер, қоғамда қабылданған этикалық мінез-құлық нормалары, адамдар арасындағы достық, елді мекендер (түрі, өлшемі, қызметтері), қала мен ауылдың байланысы, тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелері, спорт түрлері, табиғи ортадағы қауіп-қатерлер, Қазақстан Республикасы Конституциясының маңыздылығы, Қазақстан халықтарының мерекелерінің мағынасы;

2) природа моей страны: астрономические признаки, план местности, масштаб и условные знаки, основные типы климата на Земле, правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях, расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты), правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов, туристические объекты Казахстана;
3) в потоке истории: особенности кочевого и оседлого образа жизни, памятники истории и культуры, образ жизни тюрков, причины образования Казахского ханства, роль ханов, батыров, биев, борцы за независимость казахского народа, неофициальные символы Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел"), роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства.
22. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 4 класса:
1) я и общество: значимость семьи в жизни общества, функциональная роль членов семьи, доход и расход семейного бюджета, пути оптимизации семейного бюджета, пути вступления в состав школьного самоуправления, личностные качества лидера, административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область), описание субъектов экономической деятельности своего края, причины травматизма в различных видах спорта, профилактика и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта, риски и опасности в искусственной среде, безопасность в искусственной среде, значение Конституции в жизни общества, обязанности в качестве гражданина Республики Казахстан, история профессиональных праздников;
2) природа моей страны: местоположение объекта по отношению к другим, назначение глобуса и карт, параллели, меридианы, экватор, влияние климата на развитие человечества, хозяйственная деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты), природные катаклизмы в своем регионе, туристский маршрут по Казахстану и по столице Казахстана, используя доступные источники информации (интернет, книги, средства массовой информации);
3) в потоке истории: технологический прогресс в исторические периоды, исторические музеи, проект музея, происхождение казахского народа, связь между саками, гуннами, тюрками и казахами, достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика), выдающиеся деятели творческих и трудовых профессий, вклад в развитие страны, смысловые ассоциаций, связанные с названием "Казахстан" (национальный бренд), роль Казахстана на мировой арене.

2) менің елімнің табиғаты: астрономиялық белгілер, жергілікті жердің жоспары, қолайсыз ауа райы-климаттық жағдайларда жүріс-тұрыс ережелері, табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері) байланысты адамдарды орналастыру, геологиялық және табиғи-климаттық апаттар болған жағдайда жүріс-тұрыс ережелері, Қазақстанның туристтік нысандары;
3) тарих ағымында: көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктері, тарихи және мәдени ескерткіштер, түркілердің өмір сүру салты, Қазақ хандығының құрылу себептері, хандардың, батырлардың, билердің қазақ халқының тәуелсіздігі үшін күрескерлердің рөлі, Қазақстанның ресми емес рәміздері ("Алтын адам" монументі, "Бәйтерек", Триумфалды арка, "Мәңгілік ел"), тұлғаның, отбасының, қоғамның және мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлі.
22. 4- сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) мен және қоғам: қоғам өмірінде отбасы маңызы, отбасы мүшелерінің функционалды рөлі, отбасылық бюджеттің кірісі мен шығыны, отбасылық бюджетті оңтайландыру жолдары, метептің өзін-өзің басқару ұйымына кіру жолдары, көшбасшының тұлғалық қасиеттері, әртүрлі деңгейдегі аймақтардың (аймақ, аудан, облыс) әкімшілік-шекаралық бірліктері, өз өлкесінің экономикалық қызмет субъектілері, әртүрлі спорт түрлеріндегі арақаттану себептері, жасанды ортадағы қауіп-қатерлер, жасанды ортадағықауіпсіздік, Конституцияның қоғам өміріндегі мәні, Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық міндеттері, кәсіби мерекелер тарихы;
2) менің елімнің табиғаты: объектінің басқаларға қатысты орналасқан жері, глобус пен карталардыңмақсаты, параллельдер, меридиандар, экватор, адамзат дамуына климаттың ықпалы, табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері) байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекеті,өзінің тұратын аймағындағы табиғи апаттар мен құбылыстар, қолжетімді ақпарат көздерін (ғаламтор, кітіаптар, бұқаралық ақпарат құраладары) қолдана отырып, Қазақстан және Қазақстанның астанасы бойынша туристік маршрут;
3) тарих ағымында: тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресс, тарихи мұражайлар, мұражай жобасы, қазақ халқының шығу тегі, сақтар, ғұндар, түркілер мен қазақтар арасындағы байланысы, ХХ-XXI ғасырлардағы Қазақстанның жетістіктері (мәдениет, ғылым, білім, экономика), шығармашылық және еңбек мамандықтарындағы көрнекті қайраткерлер, елдің дамуына қосқан үлес, "Қазақстан" (ұлттық бренд) атауымен байланысты бірқатар мағыналық ассоциациялар, Қазақстанның әлемдік аренадағы рөлі.

Глава 4. Система целей обучения
23. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел, подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
24. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Я и общество":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Моя семья
0.​1.​1.​1 понимать значение понятия "семья";
0.​1.​1.​2 определять состав семьи;
0.​1.​1.​3 определять родственные связи
1.​1.​1.​1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.​1.​1.​2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.​1.​1.​3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры;
1.​1.​1.​4 объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.​1.​1.​5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
2.​1.​1.​1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива;
2.​1.​1.​2 объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.​1.​1.​3 определять общественные этические нормы на основе изучения различных источников;
2.​1.​1.​4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления и источники их поступления на основе наблюдений и опроса
3.​1.​1.​1 объяснять степень родства между членами семьи;
3.​1.​1.​2 составлять свою родословную;
3.​1.​1.​3 определять ценности своей семьи;
3.​1.​1.​4 планировать и обосновывать собственные расходы;
3.​1.​1.​5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
4.​1.​1.​1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.​1.​1.​2 анализировать
функциональную роль членов семьи;
4.​1.​1.​3 анализировать доход и расход семейного бюджета;
4.​1.​1.​4 предлагать пути оптимизации семейного бюджета
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​1 объяснять о школе, о жизни в школе;
0.​1.​2.​2 определять место своего учебного кабинета;
0.​1.​2.​3 объяснять о соблюдении режима дня;
0.​1.​2.​4 дать понятие о поведении в школе, классе
1.​1.​2.​1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.​1.​2.​2 определять местонахождение функциональных зон школы;
1.​1.​2.​3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе
1.​1.​2.​4 объяснять важность соблюдения режима дня и составлять примерный режим одного дня;
1.​1.​2.​5 применять названия времени суток и дней недели;
1.​1.​2.​6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
2.​1.​2.​1 объяснять виды и функции учебной и вне учебной деятельности в школе;
2.​1.​2.​2 определять структуру и функции членов школьного сообщества;
2.​1.​2.​3 объяснять коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе;
2.​1.​2.​4 давать характеристику своему классу
3.​1.​2.​1 объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свою модель;
3.​1.​2.​2 объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения;
3.​1.​2.​3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе;
3.​1.​2.​4 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта
4.​1.​2.​1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.​1.​2.​2 определять личностные качества лидера

4 -тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар –бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.2.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.2." – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
1 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
1.1 Менің отбасым
0. 1. 1. 1 "отбасы" ұғымының мағынасы түсіну;
0. 1. 1. 2 Отбасы құрамын анықтау;
0. 1. 1. 3 Туыстық байланыстады анықтау
1. 1. 1. 1 әртүрлі дереккөздерді зерттеу негізінде "отбасы" ұғымын түсіну және түсіндіру;
1. 1. 1. 2 басқа отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыста өзінің орнын анықтау;
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелері арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіру және мысалдар келтіру ;
1. 1. 1. 4 тауар-ақшалық қатынастарқарапайым түрлерін түсіндіру;
1. 1. 1. 5 өзінің қажеттіліктер құрылымын қолдану және олардың келетін көзі заттарынан анықтау
2. 1. 1. 1 отбасылық мұрағат негізінде отбасы мүшелерінің сөздік портретін кұрастыру;
2. 1. 1. 2 мысалдар негізінде өзінің отбасының этикалық нормаларын түсіндіру;
2. 1. 1. 3 әртүрлі дереккөздерді зерттеу негізінде қоғамдық этикалық нормаларды анықтау;
2. 1. 1. 4 бақылау мен сауалнама негізінде отбасылық қажеттіліктер құрылымын тұтыну заттары мен түсу көздерінде анықтау
3. 1. 1. 1 отбасы мүшелері арасындағы туыстық дәрежені түсіндіру;
3. 1. 1. 2 өз шежіресін құрастыру;
3. 1. 1. 3 өзінің отбасының құндылықтарын анықтау;
3. 1. 1. 4 өзінің шығындарын жоспарлау және негіздеу;
3. 1. 1. 5 өзінің шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
4. 1. 1. 1 қоғам өмірінде отбасы маңызын дәлелдеу;
4. 1. 1. 2 отбасы мүшелерінің функционалды рөлін талдау;
4. 1. 1. 3 отбасылық бюджеттің шығыны мен кірісін талдау;
4. 1. 1. 4 отбасылық бюджетті оңтайладыру жолдарын ұсыну
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 1 Мектеп туралы, мектептегі өмір туралы түсіндіру;
0. 1. 2. 2 оқу кабинетінде өзінің орнын анықтау;
0. 1. 2. 3 күн тәртібін сақтауды түсіндіру;
0. 1. 2. 4 сыныптағы, мектептегі тәртіп жайлы түсінік беру
1. 1. 2. 1 адам өмірінде мектеп маңызын түсіндіру;
1. 1. 2. 2 мектептің қызметтік аймақтарының орнын анықтау;
1. 1. 2. 3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
1. 1. 2. 4 күн тәртібін сақтау маңызын түсіндіру және шамамен бір күннің күн тәртібін құрастыру;
1. 1. 2. 5 апта күндері мен тәулік уақыттары атауларын қолдану;
1. 1. 2. 6 Өзін оқушы және сынып ұжымы мүшесі ретінде сипаттау
2. 1. 2. 1 мек тепте сабақта және сабақтан тыс әрекетте түрлері мен қызметтерін түсіндіру;
2. 1. 2. 2 мектеп қоғамдастығы мүшелерінің қызметі мен құрылымын анықтау;
2. 1. 2. 3 мектеп қоғамдастығында ұжымдық, топтық және тұлғааралық тәртіп ережелерін түсіндіру;
2. 1. 2. 4 өзінің сыныбына сипаттама беру
3. 1. 2. 1 сыныптағы өзін-өзі басқару ережелерін түсіндіру және өзінің моделін ұсыну;
3. 1. 2. 2 сыныпта әртүрлі көзқарас бар жағдайда ұжымдық шешім қабылдау жолын түсіндіру;
3. 1. 2. 3 қоғамда қабылданған этикалық ережелерді түсіндіру;
3. 1. 2. 4 өз тәжірибесі мысалында адамдар арасындағы достықтың маңызын дәлелдеу
4. 1. 2. 1 мектептің өзін-өзі басқару құрамына кіру жолдарын түсіндіру;
4. 1. 2. 2 көшбасшының тұлғалық қасиеттерін анықтау

1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​1 называть город/село где проживает
1.​1.​3.​1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта;
1.​1.​3.​2 описывать главную улицу, здания и достопримечательности своего населенного пункта
2.​1.​3.​1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований;
2.​1.​3.​2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
3.​1.​3.​1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции);
3.​1.​3.​2 исследовать связь города и села, приводить примеры
4.​1.​3.​1 различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область);
4.​1.​3.​2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​1 уметь соблюдать личную гигиены;
0.​1.​4.​2 понимать правила поведения дома, в общественных местах
1.​1.​4.​1 понимать важность соблюдения личной гигиены;
1.​1.​4.​2 понимать необходимости соблюдения режима питания;
1.​1.​4.​3 знать правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение;
1.​1.​4.​5 составлять план безопасного маршрута от дома до школы;
1.​1.​4.​6 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним
2.​1.​4.​2 знать правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах;
2.​1.​4.​3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.​1.​4.​4 обосновывать правила поведения в общественном транспорте
3.​1.​4.​1 графически представлять правила пользования бытовыми приборами;
3.​1.​4.​2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта;
3.​1.​4.​3 выявлять риски и опасности в естественной среде на основе различных источников;
3.​1.​4.​4 знать меры безопасности в естественной среде
4.​1.​4.​1 знать причины травматизма в различных видах спорта;
4.​1.​4.​2 обосновывать меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта;
4.​1.​4.​3 выявлять риски и опасности в искусственной среде на основе различных источников;
4.​1.​4.​4 представлять свою безопасность в искусственной среде
1.5 Права и обязанности
0.​1.​5.​1 уметь бережно относиться к своей жизни
1.​1.​5.​1 знать права и обязанности в своей жизни
2.​1.​5.​1 определять права, обязанности и ответственность на основе примеров из своей жизни;
2.​1.​5.​2 понимать значимость служения обществу
3.​1.​5.​1 понимать значимость Конституции Республики Казахстан
4.​1.​5.​1 обосновывать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.​1.​5.​2 представлять примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан

1.3 Менің кіші Отаным
0. 1. 3. 1 өзінің тұратын ауыл/қаласын атау
1. 1. 3. 1 өзінің мекен-жайын атау және елді мекеннің географиялық орналасуын сипаттау ;
1. 1. 3. 2 өзінің елді мекенінің басты көшесін, ғимаратын және көрнекті жерлерін сипаттау
2. 1. 3. 1 өзінің зерттеулері негізінде тұратын аймағының көрікті жерлерін бейнелеу және суреттеу;
2. 1. 3. 2 Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерін, қалалар, жолдар мен өзінің облысын көрсету
3. 1. 3. 1 Елді мекендерді әртүрлі белгілері бойынша ажырату (түр, лшем, қызметтері );
3. 1. 3. 2 қала мен ауылдың байланысын зерттеу, мысалдар келтіру
4. 1. 3. 1 әртүрлі деңгейдегі аймақтардың (аймақ, аудан, облыс) әкімшілік-шекаралық бірліктерін ажырату
4. 1. 3. 2 әр түрлі дереккөздерді негізге ала отырып, өз өлкесінің экономикалық қызмет субъектілерінің сипаттамасын беру
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
0. 1. 4. 1 жеке гигиенаны сақтау алу;
0. 1. 4. 2 қоғамдық орындарда, үйде тәртіп ережелерін түсіну
1. 1. 4. 1 жеке гигиенаны сақтау маңызын түсіну;
1. 1. 4. 2тамақтану тәртібін сақтаудың қажеттілігін түсіну;
1. 1. 4. 3 жолда жүру ережесін және жол белгілерінің, реттеуші жаяу жүргіншілер жолының мағынасын білу;
1. 1. 4. 5 үйден мектепке дейінгі қауіпсіз жол бағыты жоспарын құру;
1. 1. 4. 6 шұғыл көмек қызметтерін атау және оларға жүгіну қажет жағдайларды анықтау
2. 1. 4. 2 қоғамдық орындарда күнделікті жағдайларда қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелерін білу;
2. 1. 4. 3көлік түрлерін ажырату және олардың мақсаты туралы білу;
2. 1. 4. 4 қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін негіздеу
3. 1. 4. 1 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде ұсыну
3. 1. 4. 2 спорт түрлерін топтастыру, қандай да бір спорт түрімен айналысу үшін базалық және өз деректерін анықтау;
3. 1. 4. 3 әртүрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
3. 1. 4. 4 табиғи ортада өз қауіпсіздігін жоспарлау
4. 1. 4. 1 әртүрлі спорт түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу;
4. 1. 4. 2 әр түрлі спорт түрлерімен шұғылдану кезінде жарақаттану қауіптілігін төмендету әдістері мен алдын алу бойынша шараларды негіздеу;
4. 1. 4. 3 әртүрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлер анықтау және бағалау;
4. 1. 4. 4 жасанды ортада өзінің қауіпсіздігін жоспарлау
1.5 Құқықтар мен міндеттер
0. 1. 5. 1 өз өміріне қамқорлықпен қарай алу
1. 1. 5. 1 өзінің құқықтары мен міндеттерін білу
2. 1. 5. 1 өз өмірінен мысал негізінде құқықтарды, міндеттерді және жауапкершілікті анықтау;
2. 1. 5. 2 қоғамға қызмет етудің маңыздылығын түсіну
3. 1. 5. 1 Қазақстан Республикасы Конституциясының маңыздылығын түсіндіру
4. 1. 5. 1 қоғам өмірінде Конституцияның маңызы жайлы қорытынды негіздеу;
4. 1. 5. 2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтар мен бостандықтардың, міндеттердің мысалдарын ұсыну

1.6 Праздники
0.​1.​6.​1 иметь понятие о праздниках
1.​1.​6.​1 знать одну из семейных праздников
2.​1.​6.​1 исследовать значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору
3.​1.​6.​1 творчески представлять значение праздников народов Казахстана на основе исследований
4.​1.​6.​1 творчески представлять историю профессиональных праздников на основе исследований
2) раздел "Природа моей страны":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Ориентирование на местности
0.​2.​1.​1 соблюдать правил поведения на незнакомых местах
1.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по местным признакам;
1.​2.​1.​2 знать необходимость соблюдения правил поведения на природе
2.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по компасу
3.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по астрономическим признакам;
3.​2.​1.​2 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки
4.​2.​1.​1 определять местоположение объекта по отношению к другим;
4.​2.​1.​2 иметь понятие о назначении глобуса и карт, показывать на них основные объекты;
4.​2.​1.​3 определять на глобусе и картах параллели, меридианы, экватор
2.2 Климат и погода
0.​2.​2.​1 иметь понятий о природных явлениях
1.​2.​2.​1 определять влияние погоды на жизнь и деятельность людей
2.​2.​2.​1 анализирован положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей
3.​2.​2.​1 определять характеристики основных типов климата на Земле;
3.​2.​2.​2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
4.​2.​2.​1 анализировать влияние климата на развитие человечества
2.3 Природные условия и их влияние
0.​2.​3.​1 иметь понятие о временах года
1.​2.​3.​1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года
2.​2.​3.​1 определять хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек);
2.​2.​3.​2 анализирован положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) на основе исследования;
2.​2.​3.​3 Классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы
3.​2.​3.​1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
3.​2.​3.​2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
4.​2.​3.​1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
4.​2.​3.​2 прогнозировать вероятность возникновения природных катаклизмов в своем регионе на основе исследования

1.6 Мерекелер
0. 1. 6. 1 Мерекелер жайлы түсінігі болу
1. 1. 6. 1 Бір отбасылық мерекені білу
2. 1. 6. 1 таңдау бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің маңызын зерттеу
3. 1. 6. 1 зерттеу негізінде Қазақстан халқы мерекелерінің мәнін шығармашылықпен көрсету
4. 1. 6. 1 зерттеу негізінде кәсіби мерекелер тарихын шығармашылықпен көрсету
2) "Менің елімнің табиғаты" бөлімі:
2 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 - сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
0. 2. 1. 1 таныс емес жерлерде тәртіп ережелерін сақтау
1. 2. 1. 1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек жақтарын анықтау;
1. 2. 1. 2 табиғаттағы тәртіп ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
2. 2. 1. 1 тұсбағдар бойынша көкжиек жақтарын анықтау
3. 2. 1. 1 астрономиялық белгілері бойынша көкжиектің жақтарын анықтау;
3. 2. 1. 2 шартты белгілерді пайдалана отырып, масштабын сақтай отырып, жергілікті жердің жоспарын құру
4. 2. 1. 1 объектінің орналасқан жерін басқаларға қатысты анықтау;
4. 2. 1. 2 глобус пен карталардың мақсатын түсіндіру, олардан негізгі объектілерді көрсету;
4. 2. 1. 3 глобус пен карталардан параллельдер, мериандар мен экваторды анықтау
2.2 Климат және ауа райы
0. 2. 2. 1
табиғи құбылыстар жайлы түсінігі болу
1. 2. 2. 1 адамдардың өмірі мен қызметіне ауа райының ықпалын анықтау
2. 2. 2. 1 адамдардың шаруашылық әрекеті мен өмірі үшін ауа райының оң және теріс сипаттамаларын талдау
3. 2. 2. 1 жердегі климаттың негізгі түрлерінің сипаттамасын анықтау;
3. 2. 2. 2 қолайсыз ауа райы-климаттық жағдайларда жүріс-тұрыс ережелерін құрастыру
4. 2. 2. 1 климаттың адамзат дамуына әсерін талдау
2.3 Табиғи құбылыстар, шарттары және олардың ықпалы
0. 2. 3. 1 Жыл мезгілдері жайлы түсінігі болу
1. 2. 3. 1 демалыстың әртүрлі түрлерімен жыл мезгілдеріне байланысты табиғатта сабақ алу мүмкіндігін анықтау
2. 2. 3. 1 ірі табиғи нысандардың (тау, жазықтық, көл жне өзен) шаруашылық мәнін анықтау;
2. 2. 3. 2 табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері) байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекетін талдау;
2. 2. 3. 3 жағымсыз және қауіпті табиғи құбылыстарты жіктеу
3. 2. 3. 1 табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері) байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекетін талдау;
3. 2. 3. 2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттардың пайда болу жағдайындағы жүріс-тұрыс ережелерін құрастыру
4. 2. 3. 1 табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері) байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекетін талдау;
4. 2. 3. 2 зерттеу негізінде өзінің тұратын аймағында табиғи апаттардың пайда болуы ықтималдығын болжау

2.4 Туризм
1.​2.​4.​1 определять значение туризма;
1.​2.​4.​2 определять основные цели туриста
2.​2.​4.​1 различать основные виды туризма по целям;
2.​2.​4.​2 на основе исследования определять объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.​2.​4.​3 описывать особенности туристских объектов
3.​2.​4.​1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана
4.​2.​4.​1 создавать туристский маршрут по Казахстану и по столице Казахстана, используя доступные источники информации
3) раздел "В потоке истории":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Древние культуры и цивилизации
0.​3.​1.​1 иметь представлении о жизни древних людей на основе изучения наглядных материалов
1.​3.​1.​1 исследовать о жизни древних людей на основе изучения наглядных материалов;
1.​3.​1.​2 определять наиболее известные исторические памятники/экспонаты древности
2.​3.​1.​1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала;
2.​3.​1.​2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3.​3.​1.​1 объяснять особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.​3.​1.​2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
4.​3.​1.​1 определять технологический прогресс в исторические периоды на основе различных источников;
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев;
4.​3.​1.​3 предлагать собственный проект музея
3.2 Исторические корни Казахстана
0.​3.​2.​1 определить на основе наглядных материалов образ жизни саков
1.​3.​2.​1 определять на основе наглядных материалов образ жизни саков
2.​3.​2.​1 определять образ жизни гуннов на основе изучения наглядных материалов
3.​3.​2.​1 исследовать образ жизни тюрков на основе изучения различных материалов
4.​3.​2.​1 исследовать происхождение казахского народа на основе различных источников;
4.​3.​2.​2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами
3.3 Важные события в истории Казахстана
0.​3.​3.​1 иметь понятие о древней письменности на территории Казахстана
1.​3.​3.​1 определять древние письменности на территории Казахстана;
1.​3.​3.​2 изображать древние письмена, используя различные материалы, способы и средства
2.​3.​3.​1 обосновать особенности Ботайской культуры
3.​3.​3.​1 исследовать причины образования Казахского ханства
4.​3.​3.​1 определять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
0.​3.​4.​1 иметь понятий об исторических личностях
1.​3.​4.​1 выявлять данные о Томирис на основе изучения источников
2.​3.​4.​1 определять вклад Аль-Фараби в развитие науки
3.​3.​4.​1 обосновать роль ханов, батыров, биев на исторических примерах;
3.​3.​4.​2 на исторических примерах представлять в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа
4.​3.​4.​1 излагать о вкладе в развитие страны основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий

2.4 Туризм
1. 2. 4. 1 туризм мағынасын анықтау;
1. 2. 4. 2 туристтің негізгі мақсаттарын анықтау
2. 2. 4. 1 мақсаты бойынша туризмнің негізгі түрлерін ажырату;
2. 2. 4. 2зерттеу негізінде Қазақстандағы туризмнің түрлі түрлерін дамыту үшін объектілерді анықтау;
2. 2. 4. 3 туристік объектілердің ерекшеліктерін сипаттау
3. 2. 4. 1 Қазақстанның неғұрлым тартымды туристік нысандарының рейтингін құру
4. 2. 4. 1 қолжетімді ақпарат көздерін пайдалана отырып, Қазақстан және Қазақстанның астанасы бойынша туристік маршрут құру
3) "Тарих ағымында" бөлімі:
3 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0 – сынып
1 - сынып
2 - сынып
3 - сынып
4 - сынып
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
0. 3. 1. 1 көрнекі материалдарды зертету негізінде ежелгі адамдар өмірі жайлы түсінігі болу
1. 3. 1. 1 көрнекілік материалдар негізінде ежелгі адамдардың өмірін зерттеу
1. 3. 1. 2 ең танымал ежелгі тарихи ескерткіштер/ экспонаттарды анықтау
2. 3. 1. 1 көрнекі материал негізінде беретін және өндіретін шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау;
2. 3. 1. 2 ежелгі қалалар мен ескерткіштерді әр түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде сипаттау
3. 3. 1. 1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру;
3. 3. 1. 2 тарихи және мәдени ескерткіштерді сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
4. 3. 1. 1 әр түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрессті анықтау;
4. 3. 1. 2 тарихи мұражайлардың мақсатын түсіндіру;
4. 3. 1. 3 өз мұражайының жобасын ұсыну
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
0. 3. 2. 1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір сүру салтын анықтау
1. 3. 2. 1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір сүру салтын анықтау
2. 3. 2. 1 Көрнекі материалдарды зерттеу негізінде ғұндардың өмір сүру салтын анықтау
3. 3. 2. 1 әр түрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір салтын анықтау
4. 3. 2. 1 исследоватьпроисхождениеказахского народа на основеразличныхисточников;
4. 3. 2. 2 сақтар, ғұндар, түркілер мен қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде көрсету
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
0. 3. 3. 1 Қазақстан шекарасындағы ежелгі жазбалар жайлы түсінігі болу
1. 3. 3. 1 Қазақстан аумағындағы ежелгі жазба туралы айту;
1. 3. 3. 2 әртүрлі материалдар, тәсілдер мен құралдарды қолдана отырып ежелгі жазбаларды бейнелеу
2. 3. 3. 1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін негіздеу
3. 3. 3. 1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру
4. 3. 3. 1 ХХ-XXI ғасырлардағы Қазақстанның жетістіктерін түсіндіру (мәдениет, ғылым, білім, экономика)
3.4 Атақты тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
0. 3. 4. 1 тарихи тұлғалар туралы түсінігі болу
1. 3. 4. 1 дереккөздерді зерттеу негізінде Томирис туралы айту
2. 3. 4. 1 Әл-Фарабидің ғылымға қосқан үлесін анықтау
3. 3. 4. 1 хандардың, батырлардың, билердің рөлін тарихи мысалдарда түсіндіру;
3. 3. 4. 2 тарихи мысалдарда қазақ халқының тәуелсіздігі үшін күрескендердің рөлін шығармашылық түрде көрсету
4. 3. 4. 1 шығармашылық және еңбек мамандықтарындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяндық деректерін негізге ала отырып, елдің дамуына қосқан үлесі туралы баяндау

3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
0.​3.​5.​1 иметь представление о государстве в котором проживают
1.​3.​5.​1 различать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран;
1.​3.​5.​2 знать основные признаки независимого государства;
1.​3.​5.​3 представлять творческие работы о столице Казахстана
2.​3.​5.​1 знать значение государственных символов Республики Казахстан;
2.​3.​5.​2 определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан на основе наблюдений;
2.​3.​5.​3 описывать значение дружбы народов Казахстана
3.​3.​5.​1 определять значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Бәйтерек",Триумфальная арка "Мәңгілік ел");
3.​3.​5.​2 понимать роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
4.​3.​5.​1 предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд) на основе исследований;
4.​3.​5.​2 определять роль Казахстана на мировой арене
25. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Познание мира"для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
26. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе
по предмету "Познание
мира" для
0-4 классов уровня
начального образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​6 объяснять название школы и номер
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​5 проявлять заботу о своих членах семьи;
0.​1.​2.​4 выполнять домашние поручения
2. Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​1 объяснять дорогу из дома до школы;
0.​1.​2.​6 чувствовать себя в качестве школьника;
0.​1.​4.​3 объяснять правила безопасного поведения дома;
0.​1.​2.​3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе и классе

3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
0. 3. 5. 1 өздері тұратын мемелекет туралы түсінгі болу
1. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін басқа елдердің рәміздерінен ажырату;
1. 3. 5. 2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы айту;
1. 3. 5. 3 Қазақстанның астанасы жайлы шығармашылық жұмыстарды ұсыну
2. 3. 5. 1Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерінің мәнін білу;
2. 3. 5. 2 бақылау негізінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін қолдану саласын айқындау;
2. 3. 5. 3 Қазақстан халықтарының достығының мағынасын сипатау
3. 3. 5. 1 Қазақстанның ресми емес рәміздерінің маңызын түсіндіру ("Алтын адам" монументі, "Бәйтерек", Триумфалды арка, "Мәңгілік ел");
3. 3. 5. 2 тұлғаның, отбасының, қоғамның және мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру
4. 3. 5. 1 зерттеулер негізінде "Қазақстан" (ұлттық бренд) атауымен байланысты бірқатар мағыналық ассоциацияларды ұсыну;
4. 3. 5. 2 Қазақстанның әлемдік аренадағы рөлін анықтау
25. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптарына арналған "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасына Ұзақ мерзімді жоспар деңгейінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес іске асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда әр бөлімде іске асырылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
26. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптарына арналған
"Дүниетану" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптарына үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
кесте 1
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
1. Өзім туралы
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 6 мектеп атауы мен нөмірін түсіндіру
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 5 өзінің отбасы мүшелеріне қамқорлық көрсету;
0. 1. 2. 4 үйдегі тапсырмаларды орындау
2. Мен және менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 1 үйден мектепке дейінгі жолды түсіндіру;
0. 1. 2. 6 өзін оқушы ретінде сезіну;
0. 1. 4. 3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру;
0. 1. 2. 3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
2- тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 3 мектептегі және сыныптағы тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіру

1.1Я и моя семья
0.​1.​1.​1 понимать и объяснять значение понятия "семья";
0.​1.​1.​2 определять свое место относительно других членов семьи;
0.​1.​1.​3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи
2.1 Ориентирование на местности
1.​2.​1.​2 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
3 четверть
4. Мир вокруг нас
1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​1 называть свой адрес
2.2 Погода и климат
0.​2.​3.​2 описывать главную улицу;
0.​2.​2.​1 определять времена года;
0.​2.​3.​1 определять природные явления
4 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
1.4 Здоровье и безопасность
1.​1.​4.​1 объяснять важность соблюдения личной гигиены;
1.​1.​4.​2 объяснять необходимость соблюдения режима питания
2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.2 Школа и школьное сообщество
1.​1.​2.​6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
1.1Я и моя семья
1.​1.​1.​5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления;
1.​1.​2.​4 объяснять важность соблюдения режима дня и составлять примерный режим одного дня;
1.​1.​2.​5 применять названия времени суток и дней недели;
1.​1.​1.​3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
2. Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
1.​1.​2.​1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.​1.​2.​6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса;
1.​1.​4.​3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.​1.​4.​4 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение;
1.​1.​2.​2 определять местонахождение функциональных зон школы;
1.​1.​2.​3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1.2 Школа и школьное сообщество
1.​1.​2.​3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе
1.1 Я и моя семья
1.​1.​1.​1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.​1.​1.​2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.​1.​6.​1 описывать один из семейных праздников;
1.​1.​1.​3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
1.3 Моя малая Родина
1.​1.​3.​1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта
1.1 Я и моя семья
1.​1.​1.​5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
4. Мир вокруг нас
2.1 Ориентирование на местности
1.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по местным признакам
1.2 Моя малая Родина
1.​1.​3.​1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта;
1.​1.​3.​2 описывать главную улицу, здания и достопримечательности своего населенного пункта

1.1Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 1 "отбасы" ұғымын түсіну және түсіндіру;
0. 1. 1. 2 отбасының басқа мүшелеріне қатсысты өзінің орнын анықтау;
0. 1. 1. 3 отбасы мүшелерін арасыдағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіру
2.1 Жергілікті жерде бағдарлануы
1. 2. 1. 2 табиғаттағы тәртіп ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
3 - тоқсан
4. Бізді қоршаған әлем
1.3 Менің кіші Отаным
0. 1. 3. 1 өзінің мекен-жайын айту
2.2 Ауа райы және климат
0. 1. 2. 2 басты көшені сипаттау;
0. 2. 2. 1 жыл мезгілдерін анықтау;
0. 2. 3. 1 табиғи құбылыстар анықтау;
4 - тоқсан
5. Дені саудың - жаны сау!
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
1. 1. 4. 1 жеке гигиенаны сақтау маңызын түсіндіру;
1. 1. 4. 2 тамақтану тәртібін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
2) 1-сынып:
кесте 2
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
1. 1. 2. 6 өзін оқушы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
1.1Мен және менің отбасым
1. 1. 1. 5 өзінің қажеттіліктер құрылымын қолдану және олардың келетін көзі заттарынан анықтау;
1. 1. 2. 4 күн тәртібін сақтаудың маңызын түсіндіру және үлгі ретінде бір күннің күн тәртібін құрастыру;
1. 1. 2. 5 тәулік уақыты мен апта күндерінің атауларын қолдану;
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелері арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіру және мысалдар келтіру
2.Мен және менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
1. 1. 2. 1 адам өмірінде мектептің маңызын түсіндіру;
1. 1. 2. 6 өзін оқушы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау;
1. 1. 4. 3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру;
1. 1. 4. 4 жолда жүру ережесін және жол белгілерінің, реттеуші жаяу жүргіншілер жолының мағынасын түсіндіру;
1. 1. 2. 2 мектептің қызмет ету аймақтарының орналасқан жерін анықтау;
1. 1. 2. 3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
2- тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
1. 1. 2. 3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
1.1 Мен және менің отбасым
1. 1. 1. 1 әр түрлі дерек көздерді зерттеу негізінде "отбасы" ұғымын түсіну және түсіндіру;
1. 1. 1. 2 отбасының басқа мүшелеріне қатысты туыстар жүйесінде өзінің орнын анықтау;
1. 1. 6. 1 бір отбасылық мерекені сипаттау;
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелері арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіру және мысалдар келтіру
1.3 Менің кіші Отаным
1. 1. 3. 1 өзінің мекен-жайын атау және елді мекеннің географиялық орналасуын сипаттау
1.1 Мен және менің отбасым
1. 1. 1. 5 өзінің қажеттіліктер құрылымын қолдану және олардың келетін көзі заттарынан анықтау
Бізді қоршаған әлем
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
1. 2. 1. 1 көкжиектің жақтарын жергілікті белгілер бойынша анықтау
1.1Менің кіші Отаным
1. 1. 3. 1 өзінің мекен-жайын атау және өзінің елді мекенінің географиялық орналасуын сипаттау;
1. 1. 3. 2 өзінің елді мекенінің басты көшесін, ғимаратын және көрнекті жерлерін сипаттау

1. Все обо мне
1.1 Моя семья
2.​1.​1.​1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива;
2.​1.​1.​2 объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.​1.​1.​3 определять общественные этические нормы на основе изучения различных источников;
2.​1.​1.​4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления и источники их поступления на основе
наблюдений и опроса
2. Моя семья и друзья
1.5 Права и обязанности
2.​1.​5.​1 различать права, обязанности и ответственность на основе примеров из своей жизни;
2.​1.​5.​2 объяснять значимость служения обществу
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.​3.​5.​3 объяснять значение дружбы народов Казахстана
2 четверть
3. Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
2.​1.​2.​1 объяснять виды и функции учебной и вне учебной деятельности в школе;
2.​1.​2.​2 определять структуру и функции членов школьного сообщества;
2.​1.​2.​3 объяснять коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе;
2.​1.​2.​4 давать характеристику своему классу
4. Мой родной край
1.3 Моя малая Родина
2.​1.​3.​1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований;
2.​1.​3.​2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
1.4 Здоровье и безопасность
2.​1.​4.​3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.​1.​4.​4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.​3.​5.​1 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.​3.​5.​2 определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан на основе наблюдений
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
1.2 Школа и школьное сообщество
2.​1.​2.​1 объяснять виды и функции учебной и вне учебной деятельности в школе
1.4 Здоровье и безопасность
2.​1.​4.​1 определять различия между здоровой и нездоровой пищей на основе различных источников;
2.​1.​4.​2 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах.
6. Традиции и фольклор
1.6 Праздники
2.​1.​6.​1 объяснять значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору;
2.​3.​1.​2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3.2 Исторические корни Казахстана
2.​3.​2.​1 описывать образ жизни гуннов на основе изучения наглядных материалов
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.​3.​1.​1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала

1. Өзім туралы
1.1 Менің отбасым
2. 1. 1. 1 отбасы мұрағатының материалдары негізінде отбасы мүшелерінің сөздік портретін құру;
2. 1. 1. 2 мысал негізінде өз отбасының этикалық нормаларын түсіндіру;
2. 1. 1. 3 түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде қоғамдық этикалық нормаларды анықтау;
2. 1. 1. 4 бақылау мен сауалнама негізінде отбасылық қажеттіктердің құрылымын тұтыну заттары мен олардың шығу көздерінде анықтау
2. Менің отбасым және достарым
1.5 Құқықтары мен міндеттері
2. 1. 5. 1 өз өмірінен мысал негізінде құқықтарды, міндеттерді және жауапкершілікті ажырату;
2. 1. 5. 2 қоғамға қызмет етудің маңыздылығын түсіндіру
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2. 3. 5. 3 Қазақстан халықтарының достығының мағынасын түсіндіру
2- тоқсан
3. Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
2. 1. 2. 1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекеттің түрлері мен қызметтерін түсіндіру;
2. 1. 2. 2 мектеп қоғамдастығы мүшелерінің қызметі мен құрылымын анықтау;
2. 1. 2. 3 мектеп қоғамдастығында ұжымдық, топтық және тұлғааралық тәртіп ережелерін түсіндіру;
2. 1. 2. 4 өз сыныбына сипаттама беру
4. Менің туған өлкем
1.3 Менің кіші Отаным
2. 1. 3. 1 өз зерттеулерінің негізінде өз жерінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу;
2. 1. 3. 2 Қазақстан картасынан ірі өзендер мен көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2. 1. 4. 3 көлік түрлерін ажырату және олардың мақсаты туралы білу
2. 1. 4. 4 қоғамдық көлікте тәртіп ережелерін түсіндіру
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерінің мәнін түсіндіру;
2. 3. 5. 2 бақылау негізінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін қолдану саласын айқындау
3 - тоқсан
5. Дені саудың - жаны сау!
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
2. 1. 2. 1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекеттің түрлері мен қызметтерін түсіндіру;
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2. 1. 4. 1 әр түрлі көздер негізінде пайдалы және пайдалы емес тағам арасындағы айырмашылықтарды анықтау
2. 1. 4. 2 қоғамдық орындарда күнделікті жағдайларда қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелерін түсіндіру
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.6 Мерекелер
2. 1. 6. 1 таңдау бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің маңызын түсіндіру;
2. 3. 1. 2 ежелгі қалалар мен ескерткіштерді әр түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде сипаттау
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
2. 3. 2. 1 көрнекі материалдарды зерттеу негізінде ғұндардың өмір салтын сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
2. 3. 1. 1 көрнекі материал негізінде беретін және өндіретін шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау

3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
2.​3.​4.​1 рассказывать о вкладе Аль-Фараби в развитие науки
3.3 Важные события в истории Казахстана
2.​3.​3.​1 описывать особенности Ботайской культуры
4 четверть
7. Окружающая
среда
2.1 Ориентирование на местности
2.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по компасу
2.2 Климат и погода
2.​2.​2.​1 анализировать положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности
людей
2.3 Природные условия и их влияние
2.​2.​3.​1 определять хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек)
2.​2.​3.​2 анализировать положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) на основе исследования
2.​2.​3.​3 классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы
8. Путешествие
1.3 Моя малая Родина
2.​1.​3.​1 описывать и изображать достопримечательности своей
местности на основе собственных исследований
2.4 Туризм
2.​2.​4.​1 различать основные виды туризма по целям;
2.​2.​4.​2 определять объекты для развития различных видов туризма в Казахстане на основе исследования;
2.​2.​4.​3 описывать особенности туристских объектов
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.​3.​1.​2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​1 определять характеристики основных типов климата на Земле
2.3 Природные условия и их влияние
3.​2.​3.​1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
2.3 Природные условия и их значение
3.​2.​3.​2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​3 выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде на основе различных источников;
3.​1.​4.​4 планировать свою безопасность в естественной среде
2. Что такое хорошо и что такое плохо? (свет и темнота)
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​3 определять ценности своей семьи
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.​3.​5.​2 объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​4 планировать и обосновывать собственные расходы;
3.​1.​1.​5 предлагать пути оптимизации собственных расходов

3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
2. 3. 4. 1 ғылым дамуына Әл-Фарабидың қосқан үлесін айту
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
2. 3. 3. 1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
4 тоқсан
7. Қоршаған орта
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
2. 2. 1. 1 тұсбағдар бойынша көкжиек жақтарын анықтау
2.2 Климат және ауа райы
2. 2. 2. 1 адамдардың шаруашылық әрекеті мен өмірі үшін ауа райының оң және теріс сипаттамаларын талдау
2.3 Табиғи шарттар және олардың ықпалы
2. 2. 3. 1 ірі табиғи нысандардың (тау, жазықтық, көл және өзен) шаруашылық мәнін анықтау;
2. 2. 3. 2 табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері)байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекетін талдау
2. 2. 3. 3 жағымсыз және қауіпті табиғи құбылыстарты жіктеу
8. Саяхат
1.3 Менің кіші Отаным
2. 1. 3. 1 өзінің зерттеулері негізінде тұратын аймағының көрікті жерлерін бейнелеу және суреттеу
2.4 Туризм
2. 2. 4. 1 мақсаты бойынша туризмнің негізгі түрлерін ажырату;
2. 2. 4. 2 зерттеу негізінде Қазақстандағы туризмнің түрлі түрлерін дамыту үшін объектілерді анықтау;
2. 2. 4. 3 туристік объектілердің ерекшеліктерін сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
2. 3. 1. 2 ежелгі қалалар мен ескерткіштерді әр түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде сипаттау
4) 3-сынып:
4 кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
1. Тірі табиғат
2.2 Климат және ауа райы
3. 2. 2. 1 Жердегі климаттың негізгі түрлерінің сипаттамасын анықтау
2.3 Табиғи шарттар және олардың ықпалы
3. 2. 3. 1 табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері)байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекетін талдау
2.2 Климат және ауа райы
3. 2. 2. 2 қолайсыз ауа райы-климаттық жағдайларда жүріс-тұрыс ережелерін құрастыру
2.3 Табиғи шарттар және олардың мағынасы
3. 2. 3. 2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттардың пайда болу жағдайындағы жүріс-тұрыс ережелерін құрастыру
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 3 әртүрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
3. 1. 4. 4 табиғи ортада өз қауіпсіздігін жоспарлау
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 3 өз отбасының құндылықтарын анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
3. 3. 5. 2 тұлғаның, отбасының, қоғамның және мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу;
3. 1. 1. 5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну

1.2 Школа и школьное сообщество
3.​1.​2.​3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе;
3.​1.​2.​4 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта;
3.​1.​2.​1 объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свою модель;
3.​1.​2.​2 объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения
1.5 Права и обязанности
3.​1.​5.​1 объяснять значимость Конституции Республики Казахстан
1четверть
3. Время
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​1 объяснять степень родства между членами семьи;
3.​1.​1.​2 составлять свою родословную
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта
1.6 Праздники
3.​1.​6.​1 творчески представлять значение праздников народов Казахстана на основе исследований
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.​3.​1.​1 объяснять особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.​3.​1.​2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
3.2 Исторические корни Казахстана
3.​3.​2.​1 определять образ жизни тюрков на основе изучения различных материалов
4. Архитектура
2.3 Природные условия и их влияние
3.​2.​3.​1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
1.3 Моя малая Родина
3.​1.​3.​1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции)
2.4 Туризм
3.​1.​3.​2 исследовать связь города и села, приводить примеры;
3.​2.​4.​1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана
2.1 Ориентирование на местности
3.​2.​1.​2 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки;
3.​2.​1.​1.определять стороны горизонта по астрономическим признакам
3 четверть
5. Искусство
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​3 определять ценности своей семьи
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​1 графически представлять правила пользования бытовыми приборами
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.​3.​5.​1 объяснять значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Бәйтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел";
3.​3.​2.​1 определять образ жизни тюрков на основе изучения различных материалов
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.​3.​1.​2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
6. Выдающиеся
личности

1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
3. 1. 2. 3 қоғамда қабылданған этикалық мінез-құлық нормаларын түсіндіру;
3. 1. 2. 4 өз тәжірибесі мысалында адамдар арасындағы достық маңыздылығын дәлелдеу;
3. 1. 2. 1 сыныпта өзін-өзі басқару ережелерін түсіндіру және өз моделін ұсыну;
3. 1. 2. 2 әр түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешім қабылдау жолдарын түсіндіру
1.5 Құқықтары мен міндеттері
3. 1. 5. 1 Қазақстан Республикасы Конституциясының маңыздылығын түсіндіру
2- тоқсан
3. Уақыт
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 1 отбасы мүшелері арасындағы туыстық дәрежесін түсіндіру;
3. 1. 1. 2 өз шежіресін құру
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 2 спорт түрлерін топтастыру, қандай да бір спорт түрімен айналысу үшін базалық және өз деректерін анықтау
1.6 Мерекелер
3. 1. 6. 1 зерттеу негізінде Қазақстан халқы мерекелерінің мәнін шығармашылықпен көрсету
2.2 Климат және ауа райы
3. 2. 2. 2 қолайсыз ауа райы-климаттық жағдайларда тәртіп ережелерін құру
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
3. 3. 1. 1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру
3. 3. 1. 2 тарихи және мәдени ескерткіштерді сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
3. 3. 2. 1 әр түрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір салтын анықтау
4. Сәулет
2.3 Табиғи шарттар және олардың ықпалы
3. 2. 3. 1 табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері)байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекетін талдау
1.3 Менің кіші Отаным
3. 1. 3. 1 елді мекендерді әр түрлі белгілері бойынша ажырату (түрі, мөлшері, қызметі)
2.4 Туризм
3. 1. 3. 2 қала мен ауылдың байланысын зерттеу, мысалдар келтіру
3. 2. 4. 1 Қазақстанның неғұрлым тартымды туристік нысандарының рейтингін құру
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
3. 2. 1. 2 шартты белгілерді пайдалана отырып, масштабын сақтай отырып, жергілікті жердің жоспарын құру;
3. 2. 1. 1.астрономиялық белгілері бойынша көкжиектің жақтарын анықтау
3- тоқсан
5. Өнер
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 3 өз отбасының құндылықтарын анықтау
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 1 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде ұсыну
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік,
мемлекеттік және патриотизм
3. 3. 5. 1 Қазақстанның ресми емес рәміздерінің маңызын түсіндіру ("Алтын адам" монументі, "Бәйтерек", Триумфалды арка, "Мәңгілік ел");
3. 3. 2. 1 әр түрлі материалдарды зерттеу негізінде түркілердің өмір салтын анықтау
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
3. 3. 1. 2 тарихи және мәдени ескерткіштерді сақтаудың маңызын түсіндіру
6. Атақты тұлғалар

1.1 Моя семья
4.​1.​1.​1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.​1.​1.​2 анализировать функциональную роль членов семьи;
4.​1.​1.​3 анализировать доход и расход семейного бюджета;
4.​1.​1.​4 предлагать пути оптимизации семейного бюджета
1.5 Права и обязанности
4.​1.​2.​1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.​1.​2.​2 определять личностные качества лидера;
4.​1.​5.​1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.​1.​5.​2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
2 четверть
3. Культурное
наследие
3.2 Исторические корни Казахстана
4.​3.​2.​1 объяснять происхождение казахского народа на основе различных источников
4.​3.​2.​2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​1 определять технологический прогресс в исторические периоды на основе различных источников
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.​3.​3.​1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.​3.​4.​1 излагать о вкладе выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий в развитие страны, основываясь на их биографических данных
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев;
4.​3.​1.​3 предлагать собственный проект музея
4. Мир профессий
1.1 Моя семья
4.​1.​1.​2 анализировать функциональную роль членов семьи
1.6 Праздники
4.​1.​6.​1 творчески представлять историю профессиональных праздников на основе исследований
2.3 Природные условия и их значение
4.​2.​3.​1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
1.3 Моя малая Родина
4.​1.​3.​2 давать описание субъектов экономической деятельности своего края. основываясь на различных источниках
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.​3.​4.​1 излагать о вкладе выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий в развитие страны, основываясь на их биографических данных
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​1 определять технологический прогресс в исторические периоды на основе различных источников
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.​3.​3.​1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
1.4 Здоровье и безопасность
4.​1.​4.​1 исследовать причины травматизма в различных видах спорта;
4.​1.​4.​2 предлагать меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта
3 четверть

1.1 Менің отбасым
4. 1. 1. 1 қоғам өмірінде отбасы маңызын дәлелдеу;
4. 1. 1. 2 отбасы мүшелерінің функционалды рөлін талдау;
4. 1. 1. 3 отбасылық бюджеттің шығыны мен кірісін талдау;
4. 1. 1. 4 отбасылық бюджетті оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.5 Құқықтары мен міндеттері
4. 1. 2. 1 мектептегі өзін-өзі басқару құрамына кіру жолдарын түсіндіру;
4. 1. 2. 2 көшбасшының тұлғалық қасиеттерін анықтау;
4. 1. 5. 1 қоғам өмірінде Конституцияның маңызы жайлы қорытынды жасау;
4. 1. 5. 2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтар мен бостандықтардың, міндеттердің мысалдарын келтіру
2 – тоқсан
3. Мәдени мұра
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
4. 3. 2. 1 әртүрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тегін түсіндіру;
4. 3. 2. 2 сақтар, ғұндар, түркілер мен қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде көрсету
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
4. 3. 1. 1 әр түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрессті анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4. 3. 3. 1 ХХ-XXI ғасырлардағы Қазақстанның жетістіктерін түсіндіру (мәдениет, ғылым, білім, экономика)
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4. 3. 4. 1 шығармашылық және еңбек мамандықтарындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяндық деректерін негізге ала отырып, елдің дамуына қосқан үлесі туралы баяндау
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
4. 3. 1. 2 тарихи мұражайлардың мақсатын түсіндіру;
4. 3. 1. 3 өзінің мұражайының жобасын ұсыну
4. Мамандықтар әлемі
1.1 Менің отбасым
4. 1. 1. 2 отбасы мүшелерінің функционалды рөлін талдау
1.6 Мерекелер
4. 1. 6. 1 зерттеу негізінде кәсіби мерекелер тарихын шығармашылықпен көрсету
2.3 Табиғи шарттар және олардың мағынасы
4. 2. 3. 1 табиғи шарттарға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су көздері)байланысты жергілікті аймақ пен Қазақстанның аймақтарының адамдарының шаруашылық әрекетін талдау
1.3 Менің кіші Отаным
4. 1. 3. 2 әр түрлі дереккөздерді негізге ала отырып, өз өлкесінің экономикалық қызмет субъектілерінің сипаттамасын беру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4. 3. 4. 1 шығармашылық және еңбек мамандықтарындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяндық деректерін негізге ала отырып, елдің дамуына қосқан үлесі туралы баяндау
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
4. 3. 1. 1 әр түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрессті анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4. 3. 3. 1 ХХ-XXI ғасырлардағы Қазақстанның жетістіктерін түсіндіру (мәдениет, ғылым, білім, экономика)
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
4. 1. 4. 1 әртүрлі спорт түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу;
4. 1. 4. 2 әр түрлі спорт түрлерімен шұғылдану кезінде жарақаттану қауіптілігін төмендету әдістері мен алдын алу шараларын ұсыну
3- тоқсан

3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​1 определять технологический прогресс в исторические периоды на основе различных источников
3.5 История Казахстана: независимость,
государственность и патриотизм
4.​3.​5.​1 предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд) на основе исследований
1.6 Праздники
4.​1.​6.​1 творчески представлять историю профессиональных праздников на основе исследований
1.5 Права и обязанности
4.​1.​5.​1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.​1.​5.​2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
Приложение 593
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 593 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - формирования основ художественных-технологических знаний, пространственно-образного, творческого мышления, развитие духовно-нравственной культуры как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи Программы:
1) формирования общих трудовых и художественных умений и навыков;
2) формирования ценностных ориентиров и эстетического восприятия в познании национальной и мировой культуры;
3) развитие творческих и креативных способностей;
4) развитие сенсорных и моторных функций.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) коррекция недостатков развития познавательной деятельности обучающихся;
2) развитие у обучающихся аналитико-синтетической деятельности, деятельности сравнения, обобщения;
3) совершенствование умения ориентироваться в задании, планировании работы, последовательном выполнении рисунка;
4) улучшение зрительно-двигательной координации;
5) формирование элементарных знаний основ реалистического рисунка; навыков рисования с натуры, по памяти, по представлению, декоративного рисования и умения применять их в учебной, трудовой и общественно полезной деятельности;

3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
4. 3. 1. 1 әр түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрессті анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
4. 3. 5. 1 зерттеулер негізінде "Қазақстан" (ұлттық бренд) атауымен байланысты бірқатар мағыналық ассоциацияларды ұсыну
1.6 Мерекелер
4. 1. 6. 1 зерттеу негізінде кәсіби мерекелер тарихын шығармашылықпен көрсету
1.5 Құқықтары мен міндеттері
4. 1. 5. 1 Конституцияның қоғам өміріндегі мәні туралы қорытынды жасау;
4. 1. 5. 2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтар мен бостандықтардың, міндеттердің мысалдарын келтіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
593-қосымша
Тірек – қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты - көркем-технологиялық білім негіздерін, кеңістіктік ойлауды, кеңістікте бейнелік және шығармашылық ойлау негіздерін қалыптастыру, тұлғаның қалыптасу және өзін таныту негізі ретінде рухани-адамгершілік дамуы.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) жалпы еңбек және көркемдік біліктілік пен дағдыларды қалыптастыру;
2) ұлттық және әлемдік мәдениетті тануда құндылық бағдарлар мен эстетикалық қабылдауды қалыптастыру;
3) шығармашылық және креативті қабілеттерді дамыту;
4) сенсорлы және моторлы функцияларды дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың танымдық іс-әрекетін дамыту кемшіліктерін түзету;
2) білім алушыларда аналитикалық-синтетикалық қызметті, салыстыру, жалпылау қызметін дамыту;
3) тапсырмада, жұмысты жоспарлауда, суретті кезектілікпен орындауда бағдарлай білуді жетілдіру;
4) көру-қимыл үйлесімділігін жақсарту;
5) реалистік сурет негіздері туралы қарапайым білімді қалыптастыру; заттың өзіне қарап, есте сақтау арқылы, елестету бойынша сурет салу, сәндік сурет салу дағдыларын және оларды оқу, еңбек және қоғамдық-пайдалы іс-әрекетте қолдану біліктілігін қалыптастыру;

6) развитие художественного вкуса, аккуратности, настойчивости и самостоятельности в работе; содействие нравственному и трудовому воспитанию.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. В Программе использованы ценностно-ориентированный, коммуникативный, дифференцированный, деятельностный и художественно-технологические подходы.
6. При ценностно-ориентированном подходе планирование и организация учебной деятельности, получение и использование ее результатов реализуется с позиций определенных ценностей, какими являются казахстанский патриотизм, ответственность, уважение, творчество и трудолюбие.
7. Коммуникативный подход включает правильную передачу и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия двух или более людей. Результатом коммуникативного подхода является способность осуществлять общение посредством языка, путем передачи мысли и обмена идеями в процессе взаимодействия с другими участниками общения.
8. Дифференцированный подход включает организацию учебной деятельности различных групп, обучающихся с помощью специально разработанных средств и приемов дифференциации деятельности в виде дифференцированных заданий, различающихся по сложности, по познавательным интересам, по характеру помощи со стороны учителя, с учетом характера психофизического развития обучающихся.
9. При деятельностном подходе обучающийся добывает знания сам, в процессе активной познавательной деятельности. Это самостоятельный поиск, анализ и интерпретация источников информаций и обучающих ресурсов. При изучении предмета "Художественный труд" обучающийся самостоятельно изучает современные материалы, техники и технологии декоративно-прикладного творчества и изобразительного искусства.
10. При художественно-технологическом подходе учебно-познавательная деятельность направлена на использование знаний свойств материалов и инструментов, закономерностей композиции, основ цветоведения, конструирования, технологической последовательности изготовления объектов художественного труда для преобразования исходных материалов в творческий продукт. Цели и методы при художественно-технологическом подходе согласованы и последовательны в действии, с развернутыми результатами.
11. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ):
1) компетентность в использовании ИКТ строится на базовых ИКТ-навыках и включает в себя правильное и творческое применение технологий для работы, досуга и коммуникации;
2) обучающиеся развивают навыки по применению средств ИКТ в процессе обучения: находят, отбирают, обрабатывают информацию, сотрудничают и оценивают свою работу при использовании разных приложений и оборудования; это: использование цифровых компьютерных технологий при создании художественных работ; поиск информации в Интернете и базе данных (нахождение, выбор и обработка данных с цифровых и интернет источников); развитие навыков создания слайдовых презентаций, которые включают сбор материалов из различных источников для определенной цели и аудитории; сотрудничество, общение и обмен информацией для создания творческой работы с другими обучающимися; использование интерактивной доски для технической поддержки подходов активного обучения.

6) жұмыста көркемдік талғамды, ұқыптылықты, табандылықты және дербестікті дамыту; адамгершілік және еңбек тәрбиесіне ықпал ету.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бағдарламада құндылықтық-бағдарланған, коммуникативті, саралап оқыту, әрекеттік және көркемдік-технологиялық тәсілдер қолданылған.
6. Құндылықтық-бағдарланған тәсілде оқу іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру, оның нәтижелерін алу және қолдану белгілі құндылықтар тұрғысында жүзеге асырылады. Құндылықтар ретінде қазақстандық патриотизм, жауапкершілік, құрмет, шығармашылық және еңбекқорлық алынады.
7. Коммуникативті тәсіл екі және одан да көп адамдардың тілдік өзара әрекеттестігі барысында білімдермен, біліктермен және дағдылармен алмасуды, ақпаратты дұрыс жеткізуді және хабарлауды қамтиды, оның нәтижесі ретінде, қарым-қатынастың басқа қатысушыларымен өзара әрекеттестік барысында қарым-қатынасты тілдің көмегімен, идеялармен алмасу және ой-пікірлерді жеткізу тәсілінің көмегімен жүзеге асыру қабілеті алынады.
8. Cаралап оқыту тәсілі білім алушылардың ерекше дамуын есепке алып, мұғалімнің тарапынан көмектің түрін, білім алушылардың танымдық қызығушылықтарын, күрделілігі бойынша айрықшаланатын түрлі тапсырмалар, құралдар мен тәсілдерінің көмегім алуан түрлі топтарының оқу іс-әрекетін ұйымдастыруды қамтиды.
9. Әрекеттік тәсілде білім алушы білімді өз бетімен, белсенді танымдық іс-әрекет барысында меңгереді, нақты айтқанда, ақпараттың қайнар көздерін және оқу ресурстарды өз бетімен іздеу, талдау және интерпретациялау болып табылады, пәнді оқытуда білім алушы сәндік-қолданбалы шығармашылықтың және бейнелеу өнерінің заманауи материалдарын, техникаларын және технологияларын өз бетімен зерделейді.
10. Көркемдік-технологиялық тәсілде оқу-танымдық іс-әрекет бастапқы материалдарды шығармашылық бұйымға қайта құру үшін көркем еңбектің нысандарын дайындаудың технологиялық бірізділігі, құрастыру, түстану негіздері, композиция заңдылықтары, материалдар мен инструменттердің қасиеттері туралы білімді қолдануға бағытталған. Көркемдік-технологиялық тәсілде мақсаттар мен әдістер кеңейтілген нәтижелермен әрекетте келісілген және бірізді.
11. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ):
1) АКТ-ды қолданудағы құзыреттілік базалық АКТ -дағдыларды құрылады және жұмыс, бос уақыт және коммуникация үшін технологияларды дұрыс және шығармашылықпен қолдануды қамтиды;
2) білім алушылар оқыту барысында ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын қолдану бойынша дағдыларын дамытады: ақпаратты табады, іріктейді, өңдейді, әртүрлі қосымшаларды және жабдықтарды қолдануда өздерінің жұмыстарын бағалайды және ынтымақтастыққа түседі, бұл: көркемдік жұмыстарды құруда сандық компьютерлік технологияларды қолдану; Ғаламторда және дерекқорлар базасында ақпаратты іздеу (сандық және интернет көздерінен мәліметтерді табу, таңдау және өңдеу); белгілі мақсаттар және аудиторияға арналған әртүрлі қайнар көздерден материалдарды жинауды қамтитын слайдтық презентацияларды құру дағдыларын дамыту; басқа білім алушылармен шығармашылық жұмысты құру үшін ақпаратпен алмасу, қарым-қатынас және ынтымақтастық; белсенді оқыту тұғырларын техникалық қолдау үшін интерактивті тақтаны қолдану.

12. Программа направлена на формирование предметных знаний, умений и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
13. Основные принципы построения коррекционно-развивающей работы группами обучающихся на уроках художественного труда:
1) коррекционно-развивающая работа строится на основе тщательного изучения нарушенных и сохранных функций;
2) дифференцированный подход во время занятий предусматривает учет возможностей ребенка и построение соответствующей системы упражнений;
3) использование кинестетических стимуляций в развитии и коррекции движения рук;
4) творческое использование таких основных дидактических принципов, как индивидуальный подход, систематичность, последовательность в преподнесении материала, активность и наглядность;
5) поэтапность практической деятельности при изготовлении конкретных изделий, отдельные и последовательные этапы работы дают ощутимость, материальность результатов труда, осуществляет переход от чувственной предметной деятельности к мыслительным операциям и развивает осознание выполняемой деятельности;
6) соблюдение охранительного режима и здоровьесберегающих технологий: смена позы, мышечное расслабление, уменьшение насильственных движений; комфортный темп в выполнении работы;
7) применение различных вспомогательных приспособлений, при использовании инструментов и материалов (мелкие предметы положить на картон, обтянутый тканью негладкой структуры, серых оттенков (мелкие предметы при работе не будут скатываться, а серый цветовой фон не будет мешать зрению);
8) максимальное расширение на уроках межпредметных связей, с учебными предметами, как языки, математика, ознакомление с окружающим миром, чтобы закрепить полученные знания, умения и навыки с помощью варьирования учебного материала. Многократные повторения материала способствуют становлению установочных рефлексов и произвольной моторики.
14. Методика проведения работы по развитию мелкой моторики и организация деятельности на уроках художественного труда предполагает:
1) самомассаж кистей рук, пальчиковые гимнастики, упражнения с использованием различных предметов и материалов, формирование захвата, координации, чувства равновесия, согласованных движений рук, стабильности, вращательных движений запястья, параллельно с усложнением захвата; многократные повторения, способствующие становлению установочных рефлексов и произвольной моторики, усложнение заданий по принципу "от простого к сложному";

12. Бағдарлама кең спектрдегі пәндік білімдерді, біліктерді және дағдыларды қалыптастыруға бағытталған: білімді функционалды және шығармашылықпен қолдану, сыни ойлау, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану, коммуникацияның алуан түрлі тәсілдерін қолдану, топта және жеке жұмыс істеу біліктілігі, мәселелерді шешу және шешім қабылдау.
13. Көркем еңбек сабақтарында білім алушылар топтарымен түзету-дамытушы жұмысты құрудың негізгі принциптері:
1) түзету-дамытушы жұмыс бұзылған және сақталған функцияларды мұқият зерттеу негізінде құрылады;
2) дифференциалды тәсіл сабақта баланың мүмкіндіктерін есепке алуды және соған сәйкес жаттығулар жүйесін құруды қамтиды;
3) қолдың қимылдарын дамытуда және түзетуде кинестетикалық стимуляцияларды қолдану;
4) жеке-дара тәсіл, материалды берудегі жүйелілік, бірізділік, белсенділік және көрнекілік сияқты негізгі дидактикалық принциптерді шығармашылықпен қолдану;
5) нақты бұйымдарды дайындаудағы практикалық іс-әрекеттің кезенділікпен орындалуы, жұмыстың жекеленген және бірізді кезеңдері еңбек нәтижелерінің елеулілігін, материалдығын береді, сезімдік заттық іс-әрекеттен ойлау операцияларына өтуді жүзеге асырады және орындалатын іс-әрекетті саналы ұғынуды дамытады;
6) қорғау режимін және денсаулық сақтау технологиялық сақтау: қалыпты ауыстыру, бұлшық ет босаңсуы, күш көрсететін қимылдарды азайту; жұмысты орындаудағы қолайлы қарқын;
7) инструменттер мен материалдарды қолдануда алуан түрлі қосалқы құрылғыларды қолдану (ұсақ заттарды тегіс емес құрылымы бар матамен қапталған, сұр реңктері бар картонға қою (жұмыс кезінде ұсақ заттар домаламайтын болады, ал сұр түсті фон көзге кедергі келтірмейтін болады);
8) оқу материалын түрлендірудің көмегімен алынған білімді, біліктіліктерді және дағдыларды бекіту үшін, тілдер, математика, қоршаған ортамен танысу сияқты оқу пәндерімен пәнаралық байланыстарды барыншы кеңейту. Материалды бірнеше рет қайталау нұсқаушы рефлекстерді және ырықты моториканы қалыптастыруға ықпал етеді.
14. Ұсақ моториканы дамыту және көркем еңбек сабақтарында іс-әрекетті ұйымдастыру бойынша жұмыс жүргізу әдістемесі төмендегілерді көздейді:
1) қолдың саусақтарын өзіндік уқалау, саусақты жаттығулар, алуан түрлі заттар мен материаларды қолдану арқылы орындалатын жаттығулар, қолмен қармауды, тепе-теңдік сезімін, қозғалыс үйлесімділігін, қолдың келісілген қимылдарын, білезіктің тұрақтылығын, айналмалы қимылдарын, күрделендірілген қармауды қалыптастыру; "қарапайымнан күрделіге дейін" принципі бойынша тапсырмаларды күрделендіру, нұсқаушы рефлекстерді және ырықты моториканы қалыптастыруға ықпал ететін бірнеше рет қайталаулар;

2) формирование предметно-развивающей среды: деление на группы, дети стимулируют друг друга на активную деятельность; центр деятельности располагается посредине стола, вокруг усаживаются группа детей; в центре располагаются различные материалы для работы и изобразительной деятельности, которые могут меняться и пополняться в зависимости от темы (пластилин, глина, соленое тесто, вспомогательные инструменты: стеки, дощечки, скалки, штампы, формы для вырезания фигур, палочки для процарапывания, цветная бумага, гофрированная бумага, салфетки, природные материалы, ткани, различные крупы);
3) предлагаются различные доступные техники и основные способы лепки объемных фигур (конструктивный, скульптурный (пластичный), комбинированный, анализ и самоанализ работ, организация выставки); различные наиболее доступные техники традиционной и нетрадиционной видов аппликации: обрывная, накладная, модульная (мозаика), силуэтная; различные наиболее доступные техники изобразительной деятельности: рисование пальчиками, ладошкой, оттиски (штамповка) различными с подручными материалами, тычки жесткой кистью, "кляксография", акварелью (по мокрому), "пластилинография", батик (узелковый), мелки.
15. Технические средства при обучении: интерактивное мультимедийное и традиционное дидактическое оборудование (интерактивная доска, компьютер с комплектующими (монитор, системный блок, сабвуфер, колонки, микрофон, мышь, клавиатура, сетевой фильтр); ноутбуки для работы в группах; видеокамера; фотоаппарат, видеофильмы с записью фрагментов трудовых и творческих процессов, раздаточный дидактический материал с заданиями, инструменты и материалы для изготовления поделок, демонстрационные плакаты).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд"
16. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Художественный труд" составляет:
1) в 0 классе - 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе - 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
17. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей";
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ";
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание".
18. Раздел "Исследование и развитие творческих идей" включает следующие подразделы:
1) знание и понимание окружающего мира;

2) заттық-дамытушы ортаны қалыптастыру: топтарға бөлу, балалар бір-бірін белсенді іс-әрекетке ынталандырады; іс-әрекет орталығы үстелдің ортасында орналастырылады, оның айналасында балалардың тобы отырғызылады; ортасында бейнелеу іс-әрекеті және жұмысқа арналған алуан түрлі материалдар орналастырылады, олар тақырыпқа сәйкес өзгеруі және толықтырылуы мүмкін (ермексаз, сазбалшық, тұзды қамыр, қосалқы аспаптар: таяқшалар, тақтайшалар, оқтаулар, қалыптар, фигураларды кесуге арналған формалар, тырнауға арналған таяқшалар, түрлі-түсті қағаз, бүктелген қағаз, майлықтар, табиғи материалдар, маталар, алуан түрлі жармалар);
3) көлемді фигураларды мүсіндеудің алуан түрлі қолжетімді техникалары және негізгі тәсілдері ұсынылады (конструктивті, мүсіндік (иілімді), жұмыстарды аралас талдау және өзіндік талдау, көрмені ұймдастыру); бастырып жабыстырудың дәстүрлі және дәстүрлі емес түрлерінің алуан түрлі аса қолжетімді техникалары: үзілмелі, жапсырмалы, модульдік (мозаика), силуэттік; бейнелеу іс-әрекетінің алуан түрлі аса қолжетімді техникалары: саусақтармен, алақанмен сурет салу, алуан түрі қажетті материалдармен баспа-таңба (штамповка), қатты қылқаламмен тік қалаулар, "кляксография", акварельмен (ылғал бойынша), "пластилинография", батик (түйінді), борлар.
15. Оқытудағы техникалық құралдар: интерактивті мультимедиялық және дәстүрлі дидактикалық жабдықтар (интерактивті тақта, құрамдас бөлшектері бар компьютер (монитор, жүйелі блок, сабвуфер, колонкалар, микрофон, тышқан, пернетақта, желілік фильтр); топтарда жұмыс істеуге арналған ноутбуктер; бейнекамера; фотоаппарат, еңбек және шығармашылық процестердің үзінділерінің жазбасы бар бейнефильмдер, тапсырмалары бар үлестірмелі дидактикалық материал, қолдан жасалған бұйымдарды дайындауға арналған аспаптар мен материалдар (демонстрациялық плакаттар).
3 - тарау. "Көркем еңбек" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
16. "Көркем еңбек" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1-сыныпта – аптасына1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2-сыныпта – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4-сыныпта – аптасына1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
17. Бағдарлама келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі;
2) "Шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау" бөлімі;
3) "Талдау және бағалау, презентация" бөлімі.
18."Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қоршаған ортаны түсіну және білу;

2) знание и понимание истории, культуры и традиций;
3) развитие творческих идей;
4) планирование.
19. Раздел "Создание и изготовление творческих работ" включает следующие подразделы:
1) изображение окружающего мира;
2) материалы и техники выполнения творческих работ;
3) технология изготовления;
4) соблюдение техники безопасности.
20. Раздел "Презентация, анализ и оценивание" включает следующие подразделы:
1) презентация;
2) анализ подходов в искусстве;
3) обсуждение и оценка творческих работ.
21. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 0 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира: понимать некоторые особенности окружающего мира, знакомые образы и формы (цвет, форма, размер, фактура); знание и понимание истории, культуры и традиций: отзываться на разные произведения искусства национальной и мировой культуры; развитие творческих идей: представлять творческие идеи и выражать чувства определенными доступными способами;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира: изображать отдельные визуальные элементы окружающего мира, простыми доступными способами; материалы и техники выполнения творческих работ: применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя простые и доступные приемы и техники; технология изготовления: размечать, придавать форму, собирать, соединять, материалы и компоненты простыми доступными способами; создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные) доступными способами; применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ; соблюдение техники безопасности: использовать материалы и инструменты, с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация: презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми доступными способами; обсуждение и оценка творческих работ: комментировать творческую работу.
22. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 1 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира: описывать визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира; знание и понимание истории, культуры и традиций: определять основные виды и жанры изобразительного искусства; определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства казахского народа; развитие творческих идей: представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, доступными способами;

2) мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу;
3) шығармашылық идеяларды дамыту;
4) жоспарлау.
19. "Шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қоршаған әлемнің бейнесі;
2) шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары;
3) дайындау технологиясы;
4) қауіпсіздік техникасын сақтау.
20. "Талдау және бағалау, презентация" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) презентация;
2) өнердегі тәсілдемелерді талдау;
3) шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
21. 0 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны түсіну және білу: қоршаған ортанының кейбір ерекшеліктерін түсіну, таныс кескіндер мен пішіндер (түсі, пішіні, өлшемі, сипаты); мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу: ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі шығармаларына пікір білдіру; шығармашылық идеяларды дамыту: белгілі бір қолжетімді тәсілдермен сезімін білдіру және шығармашылық идеяны ұсыну;
2) шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау: қоршаған әлемнің бейнесі: қарапайым қолжетімді тәсілдермен қоршаған ортаның кейбір визуальды элементтерін бейнелеу; шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары: қарапайым және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану; дайындау технологиясы: қарапайым қолжетімді тәсілдермен белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, материалдар мен компоненттерді біріктіру; қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) қарапайым көлемді формаларды жасау; шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану; қауіпсіздік техникасын сақтау: қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану;
3) талдау және бағалау, презентация: презентация: өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) қолжетімді оңай тәсілдермен таныстыру; шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау: шығармашылық жұмысқа пікір білдіру.
22. 1 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту:қоршаған ортаны түсіну және білу: қоршаған ортамен танысу кезінде нысандар мен құбылыстардың (түсі, пішіні, өлшемі, сипаты) визуальды сипаттамасын баяндау; мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу: бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтау; қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін анықтау (ою-өрнек, түсі, материалын); шығармашылық идеяларды дамыту: қолжетімді тәсілдермен, өнердің айқын құралдарымен сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну;

2) создание и изготовление творческих работ: изображать отдельные визуальные элементы окружающего мира, простыми доступными способами; материалы и техники выполнения творческих работ: применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя простые и доступные приемы и техники; технология изготовления: размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, материалы и компоненты простыми доступными способами; создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные) доступными способами; применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ; соблюдение техники безопасности: использовать материалы и инструменты, с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация: презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми доступными способами; обсуждение и оценка творческих работ: комментировать творческую работу.
23. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 2 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира: определять и объяснять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира; знание и понимание истории, культуры и традиций: описывать различные произведения искусства национальной и мировой культуры; определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства народов Казахстана; развитие творческих идей: представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, доступными способами; собирать информацию для развития творческих идей; планирование: определять последовательность выполнения творческой работы;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира: изображать характерные визуальные элементы окружающего мира, разными доступными способами и приспособлениями; материалы и техники выполнения творческих работ: применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя различные доступные приемы и техники; технология изготовления: размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять материалы и компоненты различными доступными способами; создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные) доступными способами; применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ; соблюдение техники безопасности: использовать материалы и инструменты с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности;

2) шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау: қарапайым қолжетімді тәсілдермен қоршаған ортаның кейбір визуальды элементтерін бейнелеу; шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары: қарапайым және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану; дайындау технологиясы: қарапайым қолжетімді тәсілдермен белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, материалдар мен компоненттерді біріктіру; қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) қарапайым көлемді формаларды жасау; шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану; қауіпсіздік техникасын сақтау: қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану;
3) талдау және бағалау, презентация: презентация: өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) қолжетімді оңай тәсілдермен таныстыру; шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау: шығармашылық жұмысқа түсінік беру.
23. 2 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны түсіну және білу: қоршаған ортамен танысу кезінде нысандар мен құбылыстардың (түсі, пішіні, өлшемі, сипаты) визуальды сипаттамасын анықтау және түсіндіру; мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу: ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі шығармаларын сипаттау; қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін анықтау (ою-өрнек, түсі, материалын); шығармашылық идеяларды дамыту: қолжетімді тәсілдермен, өнердің айқын құралдарымен сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну; шығармашылық идеяларды дамыту үшін ақпарат жинау; жоспарлау: шығармашылық жұмысты орындаудың кезектілігін анықтау;
2) шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау: қоршаған әлемнің бейнесі: түрлі қолжетімді тәсілдер мен құралдар арқылы қоршаған ортаға тән визуальды элементтерді бейнелеу; шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары: түрлі және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану; дайындау технологиясы: түрлі қолжетімді тәсілдермен белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, материалдар мен компоненттерді біріктіру; қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) қарапайым көлемді формаларды жасау; шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану; қауіпсіздік техникасын сақтау: қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану;

3) презентация, анализ и оценивание: презентация: презентовать свою работу (эскиз, изделие), излагая основную идею и процесс доступными способами; анализ подходов в искусстве: определять основные выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства; обсуждение и оценка творческих работ: комментировать творческую работу и вносить инициативы по ее улучшению.
24. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 3 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира: определять и узнавать природные формы, декоративные узоры (орнаменты) и использовать их в своих работах; знание и понимание истории, культуры и традиций: знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение); определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира; развитие творческих идей: представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), обоснованно выбирая техники работы, доступными способами; собирать информацию из разных источников для развития творческих идей; планирование: планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира: изображать визуальные элементы окружающего мира, сочетая разные техники и средства доступными способами; материалы и техники выполнения творческих работ: применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя сложные доступные приемы и техники; технология изготовления: измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять различные материалы и компоненты доступными способами; создавать объемные формы разными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные) доступными способами; применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ; соблюдение техники безопасности; использовать материалы и инструменты, с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация: презентовать свою работу (эскиз, изделие), излагая основную идею и процесс, используя специальную терминологию, доступными способами; анализ подходов в искусстве: определять и сравнивать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию; обсуждение и оценка творческих работ: оценивать и пояснять творческую работу, вносить инициативы по ее улучшению.

3) талдау және бағалау, презентация: презентация: қолжетімді тәсілдермен негізгі идея мен процесті айта отырып өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) таныстыру; өнердегі тәсілдемелерді талдау: әртүрлі өнер туындыларын орындаудың негізгі айқын құралдары мен материалдарын анықтау; шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау: шығармашылық жұмысқа түсінік беру және оны жетілдіру бойынша бастамаларды енгізу.
24. 3 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны түсіну және білу: табиғи пішіндерді, декоративті өрнектерді (ою-өрнек) тану және анықтау, өз жұмыстарында оларды қолдану; мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу: ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің әр түрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін түсіндіру (жанры, жасау техникасы, көңіл-күйі); қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және сипаттау; шығармашылық идеяларды дамыту: қолжетімді тәсілдермен, жұмыс техникасын негізді түрде таңдап сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну; шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі көздерден ақпарат жинау; жоспарлау: жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс процесін жоспарлау;
2) шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау: қоршаған әлемнің бейнесі: қолжетімді түрлі құралдар мен техникаларды байланыстырып қоршаған ортаның визуальды элементтерін бейнелеу; шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары: күрделі және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану; дайындау технологиясы: қолжетімді тәсілдермен өлшеу, белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, түрлі материалдар мен компоненттерді жалғау, біріктіру; қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) көлемді формаларды жасау; шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану; қауіпсіздік техникасын сақтау; қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану;
3) талдау және бағалау, презентация: презентация: қолжетімді тәсілдермен арнайы терминдерді қолданып, негізгі идея мен процесті айта отырып шығармашылық тәсілмен өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) таныстыру; өнердегі тәсілдемелерді талдау: әртүрлі өнер туындыларын орындаудың негізгі айқын құралдары мен материалдарын арнайы терминдерді қолданып анықтау және салыстыру; шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау: шығармашылық жұмысқа түсінік беру және бағалау, оны жетілдіру бойынша бастамаларды енгізу.

25. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 4 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира: определять и узнавать природные формы, декоративные узоры (орнаменты) и использовать их в своих работах; знание и понимание истории, культуры и традиций: знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение); определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира; развитие творческих идей: представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы, доступными способами; отбирать информацию из разных источников для развития творческих идей (включая ИКТ); планирование: планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира: изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя разные техники и средства доступными способами; материалы и техники выполнения творческих работ: применять и экспериментировать с инструментами и материалами с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя сложные и доступные приемы и техники; технология изготовления: измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять определенный ряд материалов и компонентов, доступными способами; создавать объемные формы разными способами комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные) и техники, доступными способами; применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ; соблюдение техники безопасности: использовать материалы и инструменты с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация: презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, излагая основную идею и процесс, используя специальную терминологию, доступными способами; анализ подходов в искусстве: сравнивать и сопоставлять выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию; обсуждение и оценка творческих работ: оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить инициативы по ее улучшению.
Глава 4. Система целей обучения
26. В Программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4: "1" - класс, "2.1" - подраздел, "1" - нумерация учебной цели.

25. 4 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны түсіну және білу: табиғи пішіндерді, декоративті өрнектерді (ою-өрнек) тану және анықтау, өз жұмыстарында оларды қолдану; мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу: ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің әр түрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін түсіндіру (жанры, жасау техникасы, көңіл-күйі); қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және сипаттау; шығармашылық идеяларды дамыту: қолжетімді тәсілдерменжұмыстың түрлі техникасын үйлестіріп, сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну; шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі көздерден ақпаратты іріктеу (ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса); жоспарлау: жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс процесін жоспарлау;
2) шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау: қоршаған әлемнің бейнесі: қолжетімді түрлі құралдар мен техникаларды үйлестіріп қоршаған ортаның визуальды элементтерін бейнелеу; шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары: күрделі және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) құрал-саймандар мен материалдармен эксперимент жасау және қолдану; дайындау технологиясы: қолжетімді тәсілдермен өлшеу, белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, белгілі бір қатардағы материалдар мен компоненттерді жалғау, біріктіру; қолжетімді тәсілдермен түрлі материалдарды (ермексаз, қалдық, қағаз) және техникаларды үйлестіру арқылы түрлі көлемді формаларды жасау; шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану; қауіпсіздік техникасын сақтау: қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану;
3) талдау және бағалау, презентация: презентация: қолжетімді тәсілдермен арнайы терминдерді қолданып, негізгі идея мен процесті айта отырып шығармашылық тәсілмен өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) таныстыру; өнердегі тәсілдемелерді талдау: әртүрлі өнер туындыларын орындаудың негізгі айқын құралдары мен материалдарын арнайы терминдерді қолданып салыстыру және сәйкестендіру; шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау:критерилерге сәйкес шығармашылық жұмыстарды бағалау, оны жетілдіру бойынша бастамаларды енгізу.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
26. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4: кодында "1" - сынып, "2.1" - бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.

27. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1
Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 понимать некоторые особенности окружающего мира, знакомые образы и формы (цвет, форма, размер, фактура)
1.​1.​1.​1 описывать визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
2.​1.​1.​1 определять и объяснять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
3.​1.​1.​1 определять и узнавать природные формы, декоративные узоры (орнаменты) и использовать их в своих работах
4.​1.​1.​1 определять и узнавать природные формы, декоративные узоры (орнаменты) и использовать их в своих работах
1.2 Знание и понимание истории, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 отзываться на разные произведения искусства национальной и мировой культуры
1.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства; 1.​1.​2.​2 определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства казахского народа
2.​1.​2.​1 описывать различные произведения искусства национальной и мировой культуры; 2.​1.​2.​2 определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства народов Казахстана
3.​1.​2.​1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение);
3.​1.​2.​2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
4.​1.​2.​1 1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение);
4.​1.​2.​2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
1.3 Развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 представлять творческие идеи и выражать чувства определенными доступными способами
1.​1.​3.​1 представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, доступными способами
2.​1.​3.​1 представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, доступными способами; 2.​1.​3.​2 собирать информацию для развития творческих идей
3.​1.​3.​1 представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), обоснованно выбирая техники работы, доступными способами; 3.​1.​3.​2
собирать информацию из разных источниковдля развития творческих идей
4.​1.​3.​1 представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы, доступными способами; 4.​1.​3.​2 отбирать информацию из разных источников для развития творческих идей

27. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Қоршаған ортаны түсіну және білу
0. 1. 1. 1 қоршаған ортанының кейбір ерекшеліктерін түсіну, таныс кескіндер мен пішіндер (түсі, пішіні, өлшемі, сипаты)
1. 1. 1. 1 қоршаған ортамен танысу кезінде нысандар мен құбылыстардың (түсі, пішіні, өлшемі, сипаты) визуальды сипаттамасын баяндау
2. 1. 1. 1 қоршаған ортамен танысу кезінде нысандар мен құбылыстардың (түсі, пішіні, өлшемі, сипаты) визуальды сипаттамасын анықтау және түсіндіру
3. 1. 1. 1 табиғи пішіндерді, декоративті өрнектерді (ою-өрнек) тану және анықтау, өз жұмыстарында оларды қолдану
4. 1. 1. 1 табиғи пішіндерді, декоративті өрнектерді (ою-өрнек) тану және анықтау, өз жұмыстарында оларды қолдану
1.2 Мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу
0. 1. 2. 1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі шығармаларына пікір білдіру
1. 1. 2. 1 бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтау;
1. 1. 2. 2 қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін анықтау (ою-өрнек, түсі, материалын)
2. 1. 2. 1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің түрлі шығармаларын сипаттау;
2. 1. 2. 2 Қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін анықтау (ою-өрнек, түсі, материалын)
3. 1. 2. 1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің әр түрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін түсіндіру (жанры, жасау техникасы, көңіл-күйі);
3. 1. 2. 2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және сипаттау
4. 1. 2. 1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің әр түрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін түсіндіру (жанры, жасау техникасы, көңіл-күйі);
4. 1. 2. 2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және сипаттау
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 белгілі бір қолжетімді тәсілдермен сезімін білдіру және шығармашылық идеяны ұсыну
1. 1. 3. 1 қолжетімді тәсілдермен, өнердің айқын құралдарымен сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну
2. 1. 3. 1 қолжетімді тәсілдермен, өнердің айқын құралдарымен сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну;
2. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін ақпарат жинау
3. 1. 3. 1 қолжетімді тәсілдермен, жұмыс техникасын негізді түрде таңдап сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну;
3. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі көздерден ақпарат жинау
4. 1. 3. 1 қолжетімді тәсілдерменжұмыстың түрлі техникасын үйлестіріп, сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну;
4. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі көздерден ақпаратты іріктеу (Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса)

1.4 Планирование
2.​1.​4.​1 определять последовательность выполнения творческой работы
3.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
4.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1
Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 изображать отдельные визуальные элементы окружающего мира, простыми доступными способами
1.​2.​1.​1 изображать отдельные визуальные элементы окружающего мира, простыми доступными способами
2.​2.​1.​1 изображать характерные визуальные элементы окружающего мира, разными доступными способами и приспособлениями
3.​2.​1.​1 изображать визуальные элементы окружающего мира, сочетая разные техники и средства доступными способами
4.​2.​1.​1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя разные техники и средства доступными способами
2.2
Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя простые и доступные приемы и техники
1.​2.​2.​1 применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя простые и доступные приемы и техники
2.​2.​2.​1 применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя различные доступные приемы и техники
3.​2.​2.​1 применять инструменты и материалы с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя сложные доступные приемы и техники
4.​2.​2.​1 применять и экспериментировать с инструментами и материалами с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя сложные и доступные приемы и техники
2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​1 размечать, придавать форму, собирать, соединять, материалы и компоненты простыми доступными способами;
0.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные) доступными способами;
0.​2.​3.​3 применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
1.​2.​3.​1 размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, материалы и компоненты простыми доступными способами;
1.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные) доступными способами;
1.​2.​3.​3 применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
2.​2.​3.​1 размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять материалы и компоненты различными доступными способами;
2.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные)доступными способами и;
2.​2.​3.​3 применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
3.​2.​3.​1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять различные материалы и компоненты доступными способами;
3.​2.​3.​2 создавать объемные формы разными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные) доступными способами и;
3.​2.​3.​3 применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
4.​2.​3.​1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять определенный ряд материалов и компонентов, доступными способами;
4.​2.​3.​2 создавать объемные формы разными способами комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные) и техники, доступными способами;
4.​2.​3.​3 применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ

1.4 Жоспарлау
2. 1. 4. 1 шығармашылық жұмысты орындаудың кезектілігін анықтау
3. 1. 4. 1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс процесін жоспарлау
4. 1. 4. 1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс процесін жоспарлау
2) "Шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау" бөлімі:
2 кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Қоршаған әлемнің бейнесі
0. 2. 1. 1 қарапайым қолжетімді тәсілдермен қоршаған ортаның кейбір визуальды элементтерін бейнелеу
1. 2. 1. 1 қарапайым қолжетімді тәсілдермен қоршаған ортаның кейбір визуальды элементтерін бейнелеу
2. 2. 1. 1
түрлі қолжетімді тәсілдер мен құралдар арқылы қоршаған ортаға тән визуальды элементтерді бейнелеу
3. 2. 1. 1 қолжетімді түрлі құралдар мен техникаларды байланыстырып қоршаған ортаның визуальды элементтерін бейнелеу
4. 2. 1. 1 қолжетімді түрлі құралдар мен техникаларды үйлестіріп қоршаған ортаның визуальды элементтерін бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары
0. 2. 2. 1 қарапайым және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды, көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
1. 2. 2. 1 қарапайым және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
2. 2. 2. 1 түрлі және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
3. 2. 2. 1 күрделі және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
4. 2. 2. 1 күрделі және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) құрал-саймандар мен материалдармен эксперимент жасау және қолдану
2.3 Дайындау технологиясы
0. 2. 3. 1 қарапайым қолжетімді тәсілдермен белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, материалдар мен компоненттерді біріктіру;
0. 2. 3. 2 қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) қарапайым көлемді формаларды жасау;
0. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
1. 2. 3. 1 қарапайым қолжетімді тәсілдермен белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, материалдар мен компоненттерді біріктіру;
1. 2. 3. 2 қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) қарапайым көлемді формаларды жасау;
1. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
2. 2. 3. 1 түрлі қолжетімді тәсілдермен белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, материалдар мен компоненттерді біріктіру; 2. 2. 3. 2 қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) қарапайым көлемді формаларды жасау;
2. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
3. 2. 3. 1 қолжетімді тәсілдермен өлшеу, белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, түрлі материалдар мен компоненттерді жалғау, біріктіру;
3. 2. 3. 2 қолжетімді тәсілдерді қолдана отырып, белгілі бір материалдардан (ермексаз, қалдық, қағаз) қарапайым көлемді формаларды жасау;
3. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
4. 2. 3. 1 қолжетімді тәсілдермен өлшеу, белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, белгілі бір қатардағы материалдар мен компоненттерді жалғау, біріктіру ;
4. 2. 3. 2 қолжетімді тәсілдермен түрлі материалдарды (ермексаз, қалдық, қағаз) және техникаларды үйлестіру арқылы түрлі көлемді формаларды жасау;
4. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану

2.4 Соблюдение техники безопасности
0.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности
1.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности
2.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты с помощью вспомогательных средств,, соблюдая технику безопасности
3.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности
4.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
0.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми доступными способами
1.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми доступными способами
2.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), излагая основную идею и процесс доступными способами
3.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), излагая основную идею и процесс, используя специальную терминологию, доступными способами
4.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, излагая основную идею и процесс, используя специальную терминологию, доступными способами
3.2 Анализ подходов в искусстве
2.3.2.1 определять основные выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства
3.3.2.1 определять и сравнивать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
4.3.2.1 сравнивать и сопоставлять выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
0.3.3.1 комментировать творческую работу
1.3.3.1 комментировать творческую работу
2.3.3.1 комментировать творческую работу и вносить инициативы по ее улучшению
3.3.3.1 оценивать и пояснять творческую работу, вносить инициативы по ее улучшению
4.3.3.1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить инициативы по ее улучшению
28. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.

2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
0. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
1. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
2. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
3. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
4. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
3) "Талдау және бағалау, презентация" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Презентация
0. 3. 1. 1 өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) қолжетімді оңай тәсілдермен таныстыру
1. 3. 1. 1 өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) қолжетімді оңай тәсілдермен таныстыру
2. 3. 1. 1 қолжетімді тәсілдермен негізгі идея мен процесті айта отырып өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) таныстыру
3. 3. 1. 1 қолжетімді тәсілдермен арнайы терминдерді қолданып, негізгі идея мен процесті айта отырып шығармашылық тәсілмен өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) таныстыру
4. 3. 1. 1 қолжетімді тәсілдермен арнайы терминдерді қолданып, негізгі идея мен процесті айта отырып шығармашылық тәсілмен өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) таныстыру
3.2 Өнердегі тәсілдемелерді талдау
2. 3. 2. 1 әртүрлі өнер туындыларын орындаудың негізгі айқын құралдары мен материалдарын анықтау
3. 3. 2. 1 әртүрлі өнер туындыларын орындаудың негізгі айқын құралдары мен материалдарын арнайы терминдерді қолданып анықтау және салыстыру
4. 3. 2. 1 әртүрлі өнер туындыларын орындаудың негізгі айқын құралдары мен материалдарын арнайы терминдерді қолданып салыстыру және сәйкестендіру
3.3 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
0. 3. 3. 1 шығармашылық жұмысқа түсінік беру
1. 3. 3. 1 шығармашылық жұмысқа түсінік беру
2. 3. 3. 1 шығармашылық жұмысқа түсінік беру және оны жетілдіру бойынша бастамаларды енгізу
3. 3. 3. 1 шығармашылық жұмыстарды бағалау және түсіндіру, оны жетілдіру бойынша бастамаларды енгізу
4. 3. 3. 1 критерилерге сәйкес шығармашылық жұмыстарды бағалау, оны жетілдіру бойынша бастамаларды енгізу
28. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

1.1. Знание и понимание окружающего мира
4.​1.​1.​1 определять и узнавать природные формы, декоративные узоры (орнаменты) и использовать их в своих работах
1.3 Развитие творческих идей
4.​1.​3.​1 представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы, доступными способами;
4.​1.​3.​2 отбирать информацию из разных источников для развития творческих идей (включая ИКТ)
1.4 Планирование
4.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2. Создание и изготовление творческих работ
2.3 Технологии изготовления
4.​2.​3.​1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять определенный ряд материалов и компонентов, доступными способами;
4.​2.​3.​2. создавать объемные формы разными способами комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные) и техники, доступными способами;
4.​2.​3.​3 применять элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
3. Презентация, анализ и оценивание
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
4.​3.​3.​1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить инициативы по ее улучшению
Человеческие ценности
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
4.​1.​1.​1 определять и узнавать природные формы, декоративные узоры (орнаменты) и использовать их в своих работах
1.2 Знание и понимание истории, культуры и традиций
4.​1.​2.​1 1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение);
4.​1.​2.​2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
1.3 Развитие творческих идей
4.​1.​3.​1 представлять творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы, доступными способами;
4.​1.​3.​2 отбирать информацию из разных источников для развития творческих идей (включая ИКТ)
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
4.​2.​2.​1 применять и экспериментировать с инструментами и материалами с помощью вспомогательных средств (природные, искусственные и художественные), используя сложные и доступные приемы и техники
2.4 Соблюдение техники безопасности
4.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты с помощью вспомогательных средств, соблюдая технику безопасности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.2 Анализ подходов в искусстве
4.​3.​2.​1 сравнивать и сопоставлять выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
2 четверть
Культурное наследие

1.1. Қоршаған ортаны түсіну және білу
4. 1. 1. 1 табиғи пішіндерді, декоративті өрнектерді (ою-өрнек) тану және анықтау, өз жұмыстарында оларды қолдану
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
4. 1. 3. 1 қолжетімді тәсілдермен жұмыстың түрлі техникасын үйлестіріп, сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну;
4. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі көздерден ақпаратты іріктеу (АКТ-ны қоса)
1.4 Жоспарлау
4. 1. 4. 1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс процесін жоспарлау
2. Шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау
2.3 Дайындау технологиясы
4. 2. 3. 1 қолжетімді тәсілдермен өлшеу, белгілеу, кесу, пішіндеу, жинау, белгілі бір қатардағы материалдар мен компоненттерді жалғау, біріктіру;
4. 2. 3. 2. қолжетімді тәсілдермен түрлі материалдарды (ермексаз, қалдық, қағаз) және техникаларды үйлестіру арқылы түрлі көлемді формаларды жасау;
4. 2. 3. 3 шығармашылық жұмыстарды жасау кезінде қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
3. Талдау және бағалау, презентация
3.3 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
4. 3. 3. 1 критерийлерге сәйкес шығармашылық жұмыстарды бағалау, оны жетілдіру бойынша бастамаларды енгізу
Адами құндылықтар
1. Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту
1.1 Қоршаған ортаны түсіну және білу
4. 1. 1. 1 табиғи пішіндерді, декоративті өрнектерді (ою-өрнек) тану және анықтау, өз жұмыстарында оларды қолдану
1.2 Мәдениет пен дәстүрді, тарихты түсіну және білу
4. 1. 2. 1 ұлттық және әлемдік мәдениет өнерінің әр түрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін түсіндіру (жанры, жасау техникасы, көңіл-күйі);
4. 1. 2. 2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және сипаттау
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
4. 1. 3. 1 қолжетімді тәсілдерменжұмыстың түрлі техникасын үйлестіріп, сезімін (эмоциялық күйін, сипатын) және шығармашылық идеяны ұсыну;
4. 1. 3. 2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін түрлі көздерден ақпаратты іріктеу (АКТ-ны қоса)
2. Шығармашылық жұмыстарды дайындау және жасау
2.2 Шығармашылық жұмыстарды орындаудың материалдары мен техникалары
4. 2. 2. 1 күрделі және қолжетімді тәсілдер мен техникаларды пайдаланып, көмекші құралдардың көмегімен (табиғи, жасанды және көркемдік) құрал-саймандар мен материалдармен эксперимент жасау және қолдану
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
4. 2. 4. 1 қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, көмекші құралдардың көмегімен материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
3. Талдау және бағалау, презентация
3.2 Өнердегі тәсілдемелерді талдау
4. 3. 2. 1 әртүрлі өнер туындыларын орындаудың негізгі айқын құралдары мен материалдарын арнайы терминдерді қолданып салыстыру және сәйкестендіру
2-тоқсан
Мәдени мұра

3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
4.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, излагая основную идею и процесс, используя специальную терминологию, доступными способами
Приложение 594
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 594 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является знакомство и овладение знаниями в области физической культуры, приобретение спортивно-специфических двигательных навыков и физических способностей, осуществление оздоровительной деятельности освоенными способами и умениями; стабилизация и коррекция нарушений в двигательной сфере, предупреждение прогрессирования нарушений.
3. Задачи Программы:
1) развитие основ физического и духовного здоровья, социальных навыков и личности в целом;
2) мотивация обучающихся к укреплению своего физического и психологического здоровья;
3) развитие теоретических знаний и практических навыков в области физического воспитания и спорта;
4) развитие и усовершенствование основных двигательных навыков и способностей (выносливости, быстроты, силы, ловкости и гибкости);
5) развитие коммуникативных навыков, способности использовать информацию из различных источников, представлять ее в соответствующей форме;
6) формирование и развитие личного характера: самостоятельность, выносливость (стойкость), терпение и терпимость;
7) воспитание чувства патриотизма, уважения, навыков командной работы, ответственности и взаимопонимания.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие выпрямления и равновесия: постурального механизма, обеспечивающего правильный контроль головы в пространстве и по отношению к туловищу;

3. Талдау және бағалау, презентация
3.1 Презентация
4. 3. 1. 1 қолжетімді тәсілдермен арнайы терминдерді қолданып, негізгі идея мен процесті айта отырып шығармашылық тәсілмен өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) таныстыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
594-қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты дене шынықтыру мәдениетінің саласымен танысу және білімді меңгеру, спорттық-ерекше қимыл дағдыларын, физикалық қабілеттерін игеру, меңгерген тәсілдермен және іскерлікпен сауықтыру қызметін жүзеге асыру; қозғалыс саласындағы бұзылыстарды тұрақтандыру және түзету, бұзылыстардың өршуінің алдын алу болып табылады.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) дене және рухани денсаулық негіздерін, әлеуметтік дағдылар мен жалпы жеке тұлғаны дамыту;
2) білім алушының өз психикалық және физиологиялық денсаулықтарын нығайтуға ынталандыру;
3) дене шынықтыру және дене тәрбиесі аясында теориялық білімдері мен практикалық дағдыларын дамыту;
4) негізгі қозғалыс дағдылары мен қабілеттерін (төзімділік, жылдамдық, күш, ептілік және икемділік) дамыту және жетілдіру;
5) коммуникативтік дағдыларды дамыту, әртүрлі дерек көздерден ақпаратты пайдалана алуға қабілетті, оны тиісті түрде ұсыну;
6) жеке мінез-құлықты қалыптастыру және дамыту: дербестік, төзімділік, шыдамдылық және күте білу, байсалдылық;
7) патриоттық сезімге, сыйластыққа, командалық жұмыс дағдысына, жауапкершілігі мен өзара түсіністікке тәрбиелеу.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) түзету мен тепе-теңдікті дамыту: кеңістікте және денеге қатысты бастың дұрыс бақылауын қамтамасыз ететін постуральдық механизм;

2) развитие устойчивости, статического и динамического равновесия, точность в движении;
3) развитие зрительно-моторной координации, координационных способностей обучающихся, их уровень тренированности, способов выполнения упражнений (активно, с помощью, пассивно);
4) коррекция и компенсация недостатков физического развития (нарушения осанки, плоскостопия, отставания в росте, в массе тела, дисплазии);
5) развитие функции руки и предметно - манипулятивной деятельности, торможение и преодоление неправильных поз и положений;
6) предупреждение формирования вторичного двигательного стереотипа;
7) нормализация дыхательной функции, улучшение кровообращения и обменных процессов в зоне поражения для устранения или снижения нервно-сосудистых и обменных расстройств;
8) коррекция и компенсация нарушений психомоторики (преодоление страха, замкнутого пространства, высоты, завышение или занижение самооценки).
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Процесс обучения осуществляется на основе педагогических подходов: личностно-ориентированного, инновационного, дифференцированного, ценностно-ориентированного, коммуникативного, игрового обучения.
6. Личностно-ориентированный подход подразумевает формирование осознанной потребности в физкультурно-оздоровительной и спортивно-творческой деятельности, учитывает индивидуальный тип телосложения, физическую подготовленность, состояние здоровья, особенности психического развития.
7. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни", которые призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
8. Дифференцированный подход обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений для организации коррекционно-образовательного процесса, исходя из наличия однородных по своим характеристикам групп и предполагает учет особых образовательных потребностей обучающихся, проявляющийся в неоднородности возможностей освоения содержания образования.
9. Учителю физической культуры необходимо:
1) распределить обучающихся по подгруппам в соответствии с их формами заболеваний и состоянием здоровья для создания условий обучения с целью учета особенностей обучающихся;
2) назначить упражнения в зависимости от физических возможностей обучающихся;

2) қозғалыстағы дәлдікті, орнықтылықты, статикалық және динамикалық тепе-теңдікті дамыту;
3) көру-моторикалық үйлесімділігін, білім алушылардың координациялық қабілеттерін, олардың жаттығу деңгейі, жаттығуларды орындау тәсілдерін (белсенді, көмек көрсетумен, пассивті) дамыту;
4) дене дамуындағы жетіспеушіліктерді (дене салмағында, дисплазияда, бой өсуінің тоқтауы, дене бітіміндегі бұзылыстар) түзету және орнын толықтыру;
5) қол қызметі және заттық-манипуляциялық әрекетін дамыту, дұрыс емес қалыпты шектеу және жеңе білу;
6) қозғалыстағы екіншілік стереотиптің қалыптасуын алдын алу;
7) жүйке-қан тамырлары және зат алмасу бұзылыстарын жою немесе төмендету үшін тыныс алу қызметін қалыпқа келтіру, зақымдану аймағындағы қан айналымы мен зат алмасу процестерін жақсарту;
8) психомоториканың бұзылуын түзету және орнын толықтыру (қорқынышты, тұйық кеңістікті, биіктікті еңсеру, өзін-өзі бағалауды арттыру немесе төмендету).
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқыту процесін педагогикалық тәсілдердің негізінде ұйымдастырылған: жеке-бағыттық тәсіл, инновациялық тәсіл, дифференциалды тәсіл, құндылықты бағдарлы тәсіл, коммуникативті тәсіл, ойын арқылы оқыту.
6. Жеке-бағыттық тәсіл дене бітімінің жеке түрін, дене даярлығын, денсаулық күйін, психикалық даму ерекшеліктерін ескере отырып, дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық-шығармашылық қызметтің қажеттілігін саналы түрде түсініп, қалыптастыруды болжайды.
7. Білім алушыларға білім берудің базалық құндылықтарын игертудің негізі әртүрлі дағдылармен ұштастыра жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту болып табылады: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім беру" білім алушының мінез-құлқын және күнделікті қызметін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болуға арналған.
8. Саралап оқыту тәсілі - білім алушылардың білім мазмұнын әртүрлі меңгерудегі мүмкіндіктерін, білім алудағы ерекше қажеттіліктерін және біртектес топтардың болуын ескере отырып, білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты түзету-білім беру процесін ұйымдастыруды көздейді.
9. Дене шынықтыру мұғаліміне:
1) білім алушылардың ерекшеліктерін есепке алу мақсатында оқыту жағдайларын жасау үшін аурулардың нысандары мен денсаулық жағдайына сәйкес білім алушыларды кіші топтарға бөлу;
2) білім алушылардың дене даму мүмкіндіктеріне байланысты жаттығулар тағайындау;

3) индивидуализировать свои подходы к обучению, преподаванию и оцениванию;
4) проводить уроки при поддержке специалистов с медицинским образованием, способных применить свои медицинские знания к физическим действиям.
10. Дифференцированный подход к построению Программы подразумевает возможность создания с учетом типологических и индивидуальных особенностей обучающихся разных вариантов программы, в том числе и на основе индивидуального учебного плана.
11. Инновационные подходы к организации образовательного процесса превращают обучение в модель общения обучающихся в реальном творческом процессе, предполагающий активный обмен знаниями, идеями, способами деятельности.
12. Ценностно-ориентированный подход целенаправленно формирует систему ценностей личности учащегося, способность личности выбрать в качестве ориентира в своей деятельности определенные ценности, способность осознать и воспринять их как собственные социально значимые ценности.
13. Коммуникативный подход подразумевает:
1) процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения и режимов работы, адекватных условиям реальной коммуникации (парная и групповая работа);
2) владение разными видами информации; умение вести дискуссию по различным проблемам, выработка собственной позиции по данным вопросам (социальная значимость);
3) адекватная оценка своей силы в физической нагрузке, умение пользоваться личными адаптивными и ассистивными средствами в разных ситуациях (личная значимость).
14. Обучающиеся разрабатывают навыки использования информационно-коммуникативных технологий на протяжении всей Программы посредством поиска, создания и обработки информации, совместной работы с ней и идеями их передачи, оценивания, усовершенствования своей работы, применяя широкий диапазон оборудования и приборов.
15. В Программу включено:
1) использование информационно-коммуникативных технологий на теоретических и практических уроках (видео, презентации, графики, таблицы, динамика роста);
2) использование фото и видеоматериалов с целью научить техникам самооценки;
3) анализ и оценка, оказание помощи в измерении и улучшении двигательных действий;
4) использование интернета в качестве основного инструмента взаимодействия, сотрудничества, создания контента, поиска помощи и доступа к информации в области "Адаптивной физической культуры".
16. Временное освобождение от занятий физическими упражнениями допускается с разрешения врача школы. Обучающиеся, временно освобожденные от занятий, выполняют индивидуальные задания по коррекции недостатков физического развития.

3) оқыту, сабақ беру және бағалауға деген өз әдістерін дараландыру;
4) өзінің медициналық білімін физикалық әрекетке қолдана алатын медициналық білімі бар маманың қолдау көрсетуімен сабақтар өткізу тиіс.
10. Бағдарламаны құруда дифференциалды тәсіл білім алушылардың типологиялық және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, бағдарламаның әр түрлі нұсқаларын, оның ішінде жеке оқу жоспары негізінде құру мүмкіндігін көрсетеді.
11. Білім беру процесін ұйымдастырудың инновациялық тәсілі білім, идеялар, іс-әрекет тәсілдерімен белсенді алмасуды көздеп, нақты шығармашылық процесінде білім алушылардың білім алуын қарым-қатынас моделіне айналдырады.
12. Құндылықты бағдарлы тәсіл жеке тұлғаның өз қызметінде белгілі бір құндылықтарды бағдар ретінде таңдау, оларды жеке әлеуметтік маңызды құндылықтар ретінде саналы түрде түсіну мен қабылдауға қабілетті білім алушының құндылықтар жүйесін қалыптастыруға бағытталған.
13. Коммуникативті тәсіл:
1) оқыту процесіне қарым-қатынас біліктілігі мен жұмыс режимдерін, нақты коммуникацияның шарттарын (жұптық және топтық жұмыс) қалыптастыруға ықпал ететін тапсырмалар енгізіледі;
2) алуан түрлі ақпарат түрлерін игеру; әр түрлі мәселелер бойынша пікірталас жүргізе білу, осы мәселелер бойынша өз ұстанымын қалыптастыру (әлеуметтік маңызды);
3) денеге күш түсірген кезінде өз күшін бағалау, әр түрлі жағдайларда жеке бейімделу және ассистивті құралдарды қолдана білу (жеке маңыздылығы).
14. Білім алушылар ақпаратты іздеу, жасау және өңдеу, онымен бірлесіп жұмыс істеу және оларды беру, бағалау, жабдық пен аспаптардың кең ауқымын қолдана отырып, өз жұмысын жетілдіру арқылы бүкіл бағдарлама бойы ақпараттық-коммуникативтік технологиялар пайдалану дағдыларын игереді.
15. Бағдарламаға енгізілген:
1) теориялық және практикалық сабақтарда ақпараттық-коммуникативтік технологияларын қолдану (бейне, презентациялар, графиктер, кестелер, өсу динамикасы);
2) өзін-өзі бағалау техникаларын үйрету мақсатында фото және бейнематериалдарды қолдану;
3) қозғалыс әрекеттерін талдау және бағалау, өлшеуге және жақсартуға көмек көрсету;
4) "Бейімделген дене шынықтыру" саласында көмек іздеу және ақпаратқа қол жеткізудің негізгі құралы ретінде ғаламторды өзара іс-қимылдың, ынтымақтастықтың, контентті құруды пайдаланады.
16. Дене шынықтыру жаттығуларынан уақытша босату мектеп дәрігерінің рұқсатымен жіберіледі. Уақытша босатылған білім алушылар дене дамуындағы жетіспеушілікті түзету бойынша жеке тапсырмалар орындайды.

17. Предметные результаты обучающихся не являются основным критерием при принятии решения о его переводе в следующий класс, однако, рассматриваются как одна из составляющих при оценке итоговых достижений. Основным критерием предметных результатов является изменение результатов двигательных действий при сдаче специальных тестов в конце учебного года.
18. Занятия по физической культуре с обучающимися проводятся на спортивных объектах (спортивных залах, стадионах, бассейнах, открытых спортивных площадках), удовлетворяющих санитарно-гигиеническим, противопожарным требованиям, оснащенным спортивным оборудованием и инвентарем. На занятиях используется спортивный инвентарь и оборудование: разнообразных форм, различных размеров разноцветные мячи, гимнастические палки, кольца, обручи, набивные мячи, скакалки, флажки, переносные баскетбольные корзины, сетки, кубы, валики, кегли, игрушки для упражнений на развитие восприятия, тактильной чувствительности, мелких движений кисти.
19. Учебный процесс предполагает коррекцию двигательных навыков в процессе музыкальной, ритмической и адаптивной спортивной деятельности, что требует наличия специальных предметов, фонотеки с записями различных музыкальных произведений.
20. Ассистирующие технологии: индивидуальные технические средства передвижения; приборы для альтернативной и дополнительной коммуникации; электронные адапторы, переключатели; флажки; дорожка-змейка из каната (длина 2,0 м, диаметр каната 6 см); дорожки с различным покрытием; игрушки сборно-разборные (со съемными деталями); ленты разных цветов и размеров (25 х 3 см, 12 х 3 см, 8 х 25 см, 2 х 25 см); массажные кольца, валики, мячи (диаметр 5, 6, 7, 8, 9, 10, 55, 65, 75 см); материалы и приспособления для постановки правильного дыхания; полифункциональное игровое оборудование; мягкие крупные модули, тренажеры, специальные велосипеды.
21. Для повышения эффективности занятий используются зеркала, гимнастические (шведские) стенки, скамьи, плоскости с наклоном, столы для настольного тенниса, лестнички, ступеньки, следовые дорожки, рельефные и ребристые передвижные доски, доски с наклоном, мини-батуты, тренажеры, надувные предметы.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
22. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 0 классе – 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе - 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
3) в 2 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 3 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;

17. Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың пән бойынша қорытынды бағасы келесі сыныпқа ауыстыруға шешім қабылдау кезінде негізгі критерий болып саналмайды, бірақ қорытынды жетістіктерін бағалаудың негізгі құрамы ретінде қарастырылады. Пәндік нәтижелердің негізгі критерийлері оқу жылының соңында арнайы тест тапсыру кезінде қимыл-қозғалыс әрекеттерінің нәтижелерін өзгерту болып табылады.
18. Білім алушылармен дене шынықтыру сабақтары санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы талаптарды қанағаттандыратын, спорттық жабдықтармен жабдықталған спорт объектілерінде (спорт залдарында, стадиондарда, бассейіндерде, ашық спорт алаңдарында) өткізіледі. Сабақта спорттық инвентарь мен құралдар пайдаланылады: қол білектерінің ұсақ қимылдарын қабылдауды, тактильді сезімталдықты дамытуға арналған жаттығулар үшін алуантүрлі форма, түрлі-түсті, әртүрлі көлемдегі доптар, гимнастикалық таяқшалар, сақина, үрме доптар секіргіштер, обручтер, жалаушалар, тасымалданатын баскетбол себеттері, торлар, кубтар, білікшелер, кеглдер, ойыншықтар.
19. Оқу процесі арнайы заттардың, әр түрлі музыкалық шығармалардың жазбалары бар фонотеканың болуын талап ететін музыкалық, ырғақтық және бейімделген спорттық қызмет процесінде қозғалыс дағдыларын түзетуді болжайды.
20. Ассистациялық технологиялар: жеке техникалық қозғалыс құралдары; баламалы және қосымша коммуникацияға арналған аспаптар; электрондық адаптерлер, қосқыштар; жалаулар; арқаннан жасалған ирек жол (ұзындығы 2,0 м, арқан диаметрі 6 см); түрлі жабыны бар жолдар; жиналмалы-құрастырмалы ойыншықтар (алмалы-салмалы бөлшектермен); түрлі түсті және өлшемдегі ленталар (25 х 3 см, 12 х 3 см, 8 х 25 см, 2 х 25 см); массаж сақиналары, білікшелер, доптар (диаметрі 5, 6, 7, 8, 9, 10, 55, 65, 75 см); дұрыс тыныс алуын қоюға (постоновления) арналған материалдар мен құралдар; көп қызметті ойын құралдар; жұмсақ ірі модульдер, тренажерлер, арнайы велосипедтер.
21. Сабақтың тиімділігін жоғарлату үшін айна, гимнастикалық қабырға, орындықтар, көлбеу жазықтықтар, үстел теннисіне арналған үстелдер, сатылар, баспалдақтар, із жолдары, рельефті және қабырғалы жылжымалы тақталар, көлбеу тақтайлар, шағын батуттар, тренажерлер, үрлемелі заттар қолданылады.
3 - тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
22. "Бейімделген дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 96 сағатты;
2) 1-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 99 сағатты;
3) 2-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты;
4) 3-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты;

5) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
23. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Двигательная деятельность";
2) раздел "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки";
3) раздел "Здоровье и здоровый образ жизни";
4) раздел "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата".
24. Раздел "Двигательная деятельность" содержит следующие подразделы:
1) развитие и коррекция основных двигательных навыков: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом;
2) коррекция недостатков физического развития: развитие устойчивости, статического и динамического равновесия, ориентировка в собственном теле;
3) улучшение и выполнение сопряженных движений в различных физических упражнениях, которые способствуют физическому развитию;
4) увеличение подвижности суставов конечностей: без предметов и с предметами;
5) выполнение упражнений и соблюдение последовательностей; умение преодолевать двигательные нарушения;
6) определение недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых умений и навыков;
7) умение анализировать и оценивать действия, динамику, связи и развитие пространственной ориентировки;
8) понимание трудностей и рисков на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей.
25. Раздел "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки" содержит следующие подразделы:
1) адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, посредством альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся;
2) самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременно, исполняя роль командного лидера;
3) знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма;
4) использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений;
5) критическое рассмотрение собственных творческих задач и творческих задач других, предлагая конструктивные рекомендации;
6) применение творческих способностей и идей в различных ситуациях для выражения тем, настроений и эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей;
7) развитие чувства патриотизма, коллективной работы и умения честно соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности;
8) исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений, осознание их различий и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела.

5) 4-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылына 102 сағатты құрайды.
23. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Қозғалыс қызметі" бөлімі;
2) "Қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттері мен сыни ойлауы" бөлімі;
3) "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі;
4) "Тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету" бөлімі.
24. "Қозғалыс қызметі" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту және түзету: тірек-қозғалыс аппараты, дене мен объектіні басқару;
2) дене дамуындағы жетіспеушілікті түзету: тұрақтылық, статикалық және динамикалық тепе-теңдікті дамыту, өз денесінде бағдарлана алу;
3) физикалық дамуға ықпал ететін түрлі дене жаттығуларында ұштасқан қимылдарды орындау және жақсарту;
4) аяқ-қол буындарының қозғалуын ұлғайту: заттарсыз және заттармен;
5) жаттығуларды орындау және реттілікті сақтау: қозғалыстағы ауытқушылықты жеңе білу;
6) өмірге қажетті білік пен дағдыны қалыптастыру үшін қозғалыс әрекетіндегі жетіспеушілікті анықтау;
7) іс-қимылдарды, динамиканы, байланысты талдау және бағалау, кеңістіктік бағдарды дамыту;
8) қозғалыс қабілетін жақсарту және түзету үшін оқытудың әр түрлі кезеңдерінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну.
25. "Қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттері мен сыни ойлауы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, өзгеретін жағдайларға ден қою үшін баламалы шешімдер арқылы қозғалыспен байланысты идеяларды, стратегиялар мен жоспарларды бейімдеу;
2) командалық көшбасшының рөлін орындай отырып, мақсатқа жету үшін дербес және бірлескен жұмыс;
3) ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен жұмыс дағдыларын білу және түсіну;
4) бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану, пайдалану, құру;
5) конструктивтік ұсыныстар ұсына отырып, өзінің және басқалардың шығармашылық міндеттерін сын тұрғысынан қарау;
6) өздерінің физикалық мүмкіндіктерін сезіну арқылы өз денесін қабылдауды ескере отырып, әр түрлі жағдайларда көңіл-күй мен эмоцияларды білдіруде шығармашылық қабілеттер мен идеяларды қолдану;
7) дене шынықтыру қызметін орындау уақытында жеке және топтық тапсырмаларды орындау кезінде адал жарысу дағдысын және ұжымдық жұмыс жасай алу, патриоттық сезімді дамыту;
8) қозғалыстардың әртүрлі мәнмәтіндерімен негізделген рөлдерді орындау, олардың айырмашылықтарын сезіну және өз денесінің функцияларын бақылаудың қол жетімді тәсілдерін меңгеру.

26. Раздел "Здоровье и здоровый образ жизни" содержит следующие подразделы:
1) понимание важности физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни, привитие интереса к регулярным, самостоятельным и систематическим занятиям физкультурой;
2) понимание необходимости в выполнении физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности обучающегося;
3) контроль физических изменений в организме, понимание влияния различных физических нагрузок на дыхание, частоту сердечных сокращений, температуру тела, коррекцию движений;
4) определение трудностей и рисков, реагируя соответствующим образом во время участия в ряде физических нагрузок с учетом специфики двигательных нарушений;
5) определение и предоставление возможности для участия в физической и спортивной деятельности внутри и за пределами школы с учетом двигательных нарушений.
27. Раздел "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата" содержит следующие подразделы:
1) коррекция осанки путем выполнения упражнений;
2) укрепление мышечного корсета;
3) коррекция здоровья через знакомство с нетрадиционными видами оздоровления;
4) коррекция и развитие координационных способностей в процессе проведения спортивных игр, эстафет, соревнований и подготовки к ним;
5) нормализация дыхательной функции.
28. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 0 класса:
1) двигательная деятельность: гимнастика - поднимание, разведение, разгибание, сгибание, вращение рук. вращение туловищем из разных исходных положений, приседание, упражнения лежа на животе, перевороты; повороты с различным исходным положением, выпады с разным положением рук, переступание, захватывание мелких предметов пальцами ног; легкая атлетика - основные виды ходьбы и бега, понятия о направлениях движений; метание предметов по заданным целям; лыжный спорт - подводящие упражнения, имитация ходьбы на лыжах, занятия на эллиптическом тренажере; ученики на колясках выполняют передвижение с помощью палок, правильный хват лыжных палок; подвижные игры - коррекционные, с бегом и прыжками, с бросанием, ловлей мячей; элементы спортивных игр: баскетбол - стойки баскетболиста, передача мяча, забрасывание мяча в корзину; футбол - приемы прокатывания футбольного мяча, передачи мяча на месте и в движении, обводка его вокруг предметов, остановка мяча, подбрасывание мяча подъемом, бросок в ворота; волейбол по упрощенным правилам (или сидя на полу)- броски и ловля мяча; нижняя подача мяча (одной рукой снизу); гандбол- стойки, передача мяча на месте и в движении, ведение мяча правой и левой рукой шагом и бегом, бросок мяча в ворота; подвижные игры с элементами волейбола, баскетбола, футбола, гандбола; национальные казахские игры по физическим возможностям обучающихся;

26. "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) денсаулық пен салауатты өмір салты үшін дене әрекетінің маңыздылығын түсіну, тұрақты, дербес және жүйелі дене шынықтырумен айналысуға қызығушылықты қалыптастыру;
2) білім алушының қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған дене жаттығуларын орындау қажеттілігін түсіну;
3) ағзадағы физикалық өзгерістерді бақылау, тыныс алуға түрлі физикалық күштің әсерін, жүрек жиілігін, дене температурасын, қозғалысты түзету;
4) қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, бірқатар физикалық жүктемелерге қатысу кезінде тиісті түрде ден қоя отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді айқындау;
5) қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып, мектеп ішінде және одан тыс дене және спорт қызметіне қатысу мүмкіндігін анықтау және ұсыну.
27. "Тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жаттығу орындау арқылы кеудені (арқаны)түзету;
2) бұлшық ет корсетін нығайту (корсета);
3) сауықтырудың дәстүрлі емес түрлерімен танысу арқылы денсаулықты түзету;
4) спорттық ойындарды, эстафеталарды, жарыстарды өткізу және оларға дайындық барысында үйлестірушілік қабілеттерін дамыту және түзету;
5) тыныс алу функциясын қалпына келтіру.
28. 0-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметі: гимнастика - қолды көтеру, жазу, бүгу, айналдыру, денені әртүрлі бастапқы қалыптардан айналдыру, отырып тұру, ішке жатып жаттығу, аударылу; әртүрлі бастапқы жағдайдағы бұрылу, қолдың әр түрлі қалпымен әрекет ету, атап өту, аяқ башпайларымен ұсақ заттарды алу; жеңіл атлетика-жүру мен жүгірудің негізгі түрлері, қозғалыс бағыттары туралы түсініктер; берілген мақсаттар бойынша заттарды лақтыру; шаңғы спорты-жүргізуші жаттығулар, шаңғымен жүруді имитациялау, эллиптикалық тренажермен айналысу; арбадағы білім алушылар таяқтардың көмегімен жүріп-тұруды, шаңғы таяқшаларының дұрыс қағып алуды орындайды; қозғалмалы ойындар - түзету, жүгіру және секіру, лақтыру, допты аулау; спорттық ойындардың элементтері: баскетбол - баскетболшының тіректері, допты беру, допты себетке тастау; футбол - футбол доптарын домалату, допты сол жерде және қозғалыста беру, оны заттардың айналасына айналдыру, допты тоқтату, допты көтерумен лақтыру, қақпаға лақтыру тәсілдері; жеңіл ережелер бойынша волейбол (немесе еденде отырып)- допты лақтыру және қағып алу; доптың төменнен берілуі (төменнен бір қолмен); гандбол- допты оң және сол қолмен қадаммен және жүгірумен жүргізу, допты қақпаға лақтыру; волейбола, баскетбола, футбола, гандбола элементтерімен қимыл ойындар; білім алушының физикалық мүмкіндіктері бойынша қазақтың ұлттық ойындары;

2) здоровье и здоровый образ жизни: соблюдение режима дня и личной гигиены, правила безопасности на уроках физической культуры, типы дыхания, начальные теоретические знания об изучаемых видах спорта, базовые знания по здоровому образу жизни;
3) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки: элементы техники, тактики в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей; овладение учащимися различных способов интегрирования информации в выбранных видах спорта; выполнение заданий в пройденных видах спорта по критериям;
4) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: осмысление теоретической основы каждого упражнения и использование коррекционных средств для их выполнения под руководством учителя для компенсации имеющихся двигательных нарушений.
29. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 1 класса:
1) двигательная деятельность: легкая атлетика - ходьба по заданному направлению (самостоятельная, с поддержкой), ползание, перекаты; обучение правильной ходьбе с учетом индивидуальных особенностей учащихся (передвигающихся в аппаратах, при помощи костылей и с нарушением равновесия, координации), ходьба в разных темпах, с перешагиванием через препятствия, увеличивая высоту, по разному грунту; метание мяча на дальность одной и двумя руками, из-за головы (щит 1х1 метр, расположенные на высоте 2 м от пола) с расстояния 2-х м, постепенно увеличивая до 5 м.; малого мяча и других мелких предметов по разным целям; больших мячей в цель; гимнастика - построения и перестроения; выполнение команд; перестроения; повороты; равновесие; упражнения с мячами; лыжный спорт - подводящие упражнения, имитация ходьбы на лыжах. Занятия на эллиптическом тренажере. Ученики на колясках выполняют передвижение с помощью палок. Правильный хват лыжных палок; подвижные игры и элементы спортивных игр - подачи и передачи мяча в волейболе сидя, волейболе; передача, ведение, отбивание мяча коленями, ногами в футболе; передача, бросок баскетбольного мяча в кольцо с разных позиций; передача, ведение, бросок мяча в ворота с удобного расстояния в гандболе; национальные казахские игры - элементы техники, тактики в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей; национальные подвижные игры по физическим возможностям обучающихся;
2) здоровье и здоровый образ жизни: соблюдение режима дня и личной гигиены; правила безопасности во время занятий; правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; название снарядов; базовую спортивную терминологию; грудное, брюшное и смешанное дыхание; контролировать осанку;

2) денсаулық және салауатты өмір салты: күн тәртібін сақтау және жеке гигиена, дене шынықтыру сабақтарында қауіпсіздік ережелері, тыныс алу түрлері, оқытылатын спорт түрлері туралы бастапқы теориялық білім, салауатты өмір салты бойынша базалық білім;
3) қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни ойлауы: қозғалыс қабілетін жақсарту және түзету үшін физикалық жаттығуларды қолданудағы тактика мен техника элементтері; білім алушылардың таңдалған спорт түрлерінде ақпаратты интеграциялаудың әртүрлі тәсілдерін меңгеруі; критерий бойынша өткен спорт түрлеріне тапсырмаларды орындау;
4) тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету: қозғалыс бұзылыстарының орынын толтыру үшін мұғалімнің басшылығымен әрбір жаттығудың теориялық негізін саналы түрде түсіну және түзету құралдарын қолдану;
29. 1-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметі: жеңіл атлетика-берілген бағыт бойынша жүру (дербес, қолдаумен), еңбектеу; білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып дұрыс жүруді (қозғалмалы аппараттарда, таяқтың көмегімен және тепе-теңдік бұзылуымен, үйлестірумен) үйрету, тосқауылдан атау, биіктікті өзгерту, әртүрлі құмның үсті бойынша әртүрлі темпіде жүру; допты бір және екі қолмен, бастарынан (еденнен 2 м биіктікте орналасқан 1х1 метр қалқан) 2 м қашықтықтан біртіндеп 5 м дейін ұлғайта отырып лақтыру; әр түрлі бағыттар бойынша шағын доп және басқа да ұсақ заттар; үлкен допты дәл ортасына; гимнастика - құру және қайта құру; командаларды орындау; қайта құру; бұрылу; тепе-теңдік; доппен жаттығу; шаңғы спорты-жүргізуші жаттығулар, шаңғымен жүруді имитациялау. Эллиптикалық тренажердегі сабақтар. Білім алушылар арбада жүруді таяқтардың көмегімен орындайды. Шаңғы таяқшаларындұрыс ұстау; спорт ойындарының элементтері мен қозғалмалы ойындар - волейболда доп лақтыру және беру; футболда допты тіземен, аяқпен жіберу, жүргізу, соғу; түрлі позициялардан баскетбол доптарын сақинаға лақтыру, беру; гандболда ыңғайлы қашықтықтан допты қақпаға беру, жүргізу, лақтыру; ұлттық қазақ ойындары-қозғалыс қабілеттерін жақсарту және түзету үшін дене жаттығуларын қолдануда техника, тактика элементтері; білім алушылардың физикалық мүмкіндіктері бойынша ұлттық қозғалмалы ойындар;
2) денсаулық және салауатты өмір салты: күн тәртібін және жеке гигиенаны сақтау; сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері; жаттығуларды орындау кезінде дененің, кеудені дұрыс ұстау қалпы; снарядтар атауы; базалық спорттық терминологияларды; кеуде, іш және аралас тыныс алу; кеудені дұрыс ұстауды бақылау;

3) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки: элементы техники, тактики в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции двигательных способностей; овладение учащимися различных способов интегрирования информации в выбранных видах спорта; сочетание теоретических и практических методов исследования; выполнение заданий в пройденных видах спорта по критериям;
4) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: упражнения для формирования двигательных навыков, необходимых в быту: движения, применяемые при умывании и чистке зубов, причесывании, одевании, еде ложкой, вилкой, питье из чашки; коррекционные упражнения на дыхание, для расслабления мышц; воспитания правильной осанки, пространственных представлений, равновесия; осмысление теоретической основы каждого упражнения и использование коррекционных средств для их выполнения под руководством учителя для компенсации имеющихся двигательных нарушений.
30. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 2 класса:
1) двигательная деятельность: легкая атлетика - ходьба по заданному направлению (самостоятельная, с поддержкой), на носках, пятках, ползание на животе, на четвереньках, перекаты. Метание малого мяча с места, ловля мяча. Упражнения на равновесие (стоя с опорой, без опоры, стоя на коленях). Обучающиеся должны знать: названия ходьбы, бега, прыжковых упражнений; гимнастика - строевые упражнения (построение в одну шеренгу, в колонну по одному, перестроение из одной шеренги в круг), общеразвивающие упражнения без предметов; лазание по скамейке, перелезание через маты и скамейки; висы (упор в положении лежа); равновесие (обучение стоянию с опорой, без опоры); лыжный спорт - подводящие упражнения, имитация ходьбы на лыжах, занятия на эллиптическом тренажере; ученики на колясках выполняют передвижение с помощью палок, знания о видах лыжного спорта (лыжные гонки, биатлон), лыжного инвентаря; подвижные игры - игры с элементами общеразвивающих упражнений: игры с бегом и прыжками, игры с бросанием, ловлей мячей; коррекционные и коллективные игры; элементы спортивных игр - подачи и передачи мяча в пионерболе, волейболе; передача, ведение, отбивание мяча, попадание в ворота с разного расстояния в футболе; передача, бросок мяча в баскетболе; ведение, передачи, броски мяча в гандбольные ворота; подвижные игры с элементами спортивных игр; национальные казахские игры: элементы техники, тактики в играх "Асык ату", "Бес таз", "Тогыз кумалак";
2) здоровье и здоровый образ жизни: соблюдение режима дня и личной гигиены; правила безопасности во время занятий; правильное положение тела, осанки при выполнении упражнений; название снарядов; умение использовать базовую спортивную терминологию; грудное, брюшное и смешанное дыхание; контролировать осанку; бережное, ответственное и компетентное отношение к здоровью, как собственному, так и одноклассников;

3) қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни ойлауы: қозғалыс қабілетін жақсарту және түзету үшін физикалық жаттығуларды қолданудағы техника, тактика элементтері; білім алушылардың таңдалған спорт түрлерінде ақпаратты интеграциялаудың әртүрлі тәсілдерін меңгеруі; зерттеудің теориялық және практикалық әдістерінің үйлесімі; критерилер бойынша өткен спорт түрлеріне тапсырмаларды орындау;
4) тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету: тұрмыста қажетті қозғалыс дағдыларын қалыптастыру үшін жаттығулар: тістерді жуу және тазалау кезінде қолданылатын қозғалыстар, тарау, киіну, ас қасық, шанышқы, шыныаяқтан ішу; дем алуға, бұлшық еттердің босаңсуына арналған түзету жаттығулары; дұрыс кеудені (тік) ұстау, кеңістіктік түсініктерді, тепе-теңдікті тәрбиелеу; әрбір жаттығудың теориялық негізін түсіну және түзету құралдарын қолдану үшін оларды мұғалімнің басшылығымен орын алған қозғалыс бұзылыстарын өтеу үшін қолдану;
30. 2-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметі: жеңіл атлетика-берілген бағыт бойынша жүру (өз бетімен, қолдаумен), аяқпен, өкшемен, ішпен, төрттікпен жүгіріп, домалайды. Шағын допты орнынан лақтыру, допты аулау. Тепе-теңдікке арналған жаттығулар (тірекпен тұру, тіреусіз, тізеде тұру). Білім алушылар білуі тиіс: жаяу жүру, жүгіру, секіру жаттығуларының атаулары; гимнастика-саптық жаттығулар (бір қатарға, бір қатарға сапқа тұру, бір қатардан шеңберге қайта сапқа тұру), заттарсыз жалпы дамыту жаттығулары; орындыққа өрмелеу, маттар мен орындықтар арқылы атап өту; аспалы (жатқан орынға тіреу)); тепе-теңдік (тіреумен, тіреусіз тұруға үйрету); шаңғы спорты-жүргізуші жаттығулар, шаңғымен жүруді имитациялау, эллиптикалық тренажермен айналысу; білім алушылар шаңғы спорты (Шаңғы жарысы, биатлон), шаңғы мүкәммалының түрлері туралы білімдері арқылы коляскадағы таяқтардың көмегімен жүріп-тұруды орындайды; қозғалмалы ойындар - жалпы дамыту жаттығулар элементтерімен ойындар: жүгіру және секіру ойындары, лақтыру ойындары, допты аулау; түзету және ұжымдық ойындар; спорттық ойындардың элементтері - пионерболда, волейболда допты беру және қайта беру; футболда әртүрлі қашықтықтағы қақпаға допты беру, жүргізу, соғу, түсу; баскетбол добын беру, лақтыру; гандбол қақпасына допты жүргізу, беру, лақтыру; спорттық ойындар элементтерімен қозғалмалы ойындар; ұлттық қазақ ойындары: "Асық ату", "Бес тас", "Тоғыз құмалақ";ойындардағы техника, тактика элементтері;
2) денсаулық және салауатты өмір салты: күн тәртібін және жеке гигиенаны сақтау; сабақ кезінде қауіпсіздік ережесі; жаттығуларды орындау кезінде дененің, кеуденің дұрыс қалпы; снарядтардың атауы; базалық спорт терминологиясын қолдана білу; кеуде, іш және аралас тыныс алу; арқанды (кеуденің дұрыс қалыпы) бақылау; өз және сыныптастарының денсаулығына ұқыпты, жауапты және құзыретті қатынас таныту;

3) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки: название снарядов и гимнастических элементов (гимнастическая скамейка, гимнастическая стенка, мат), правила безопасности во время занятий, выполнение правильной ходьбы, бега, осанки, знание значений напряжения и расслабления мышц; самостоятельное выполнение под руководством взрослого основных общеразвивающих упражнений с предметами и без предметов, на снарядах, равновесие, упражнений для развития гибкости (подтягивания в положении лежа, перекаты по позвоночнику вперед – назад в группировке, наклоны вперед – назад в различных); овладение обучающимися различных способов интегрирования информации в выбранных видах спорта; сочетание теоретических и практических методов исследования; выполнение тестовых заданий в пройденных видах спорта по критериям; сочетание теоретических и практических методов;
4) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: самостоятельное выполнение упражнений на дыхание, для расслабления мышц; для воспитания правильной осанки, пространственных представлений, равновесия; для формирования навыков, необходимых в быту; осмысление теоретической основы каждого упражнения и использование коррекционных средств для их выполнения под руководством учителя для компенсации имеющихся двигательных нарушений; коррекция двигательных нарушений под руководством учителя; коррекционные упражнения для выполнения различных типов дыхания.
31. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 3класса:
1) двигательная деятельность: легкая атлетика - ходьба, ползание, эстафетный с доступным видом перемещений с остановкой по слуховому или зрительному сигналу, передвижение с преодолением препятствий; метание малого мяча в цель; гимнастика - построения и перестроения, строевые упражнения, повороты, размыкание; упражнения у гимнастической стенки; упражнения на равновесие, перешагивание: смешанные висы, упражнения с мячами, упражнения с палками и обручами, лазание; лыжный спорт - подводящие упражнения, имитация ходьбы на лыжах. Занятия на эллиптическом тренажере. Ученики на колясках выполняют передвижение с помощью палок, самостоятельно или с помощью взрослого одевать спортивный инвентарь; подвижные и спортивные игры: подвижные игры на перемещения с заданием , эстафеты; футбол - удар по неподвижному и катящемуся мячу; остановка мяча; ведение мяча, броски в ворота; баскетбол: стойка баскетболиста; ловля, передача и ведение мяча; броски мяча; волейбол сидя: броски и ловля мяча в парах через сетку двумя руками снизу и сверху; нижняя подача мяча (одной рукой снизу); волейбол по упрощенным правилам (или сидя на полу): подбрасывание мяча; подача мяча; при?м и передача мяча; гандбол: ловля и передача мяча, броски в ворота по заданию, стойка вратаря; подвижные игры с элементами футбола, баскетбола, волейбола, гандбола; национальные игры Казахстана: изучения техник, правил и участие в проведении соревнований ранее изученных игр. Составление (по образцу) индивидуальных планов самостоятельной физической подготовки. Самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности и изменениями состояния организма во время игр;

3) қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни ойлауы: снарядтар мен гимнастикалық элементтерді атау (гимнастикалық орындықтар, гимнастикалық қабырға, мат), сабақ кезінде қауіпсіздік ережелері, дұрыс қалыпты, жүруді, жүгіруді орындау, бұлшық еттердің босаңсуы мен қысымның мәнін білу; ересектердің басшылығымен снарядтарда, тепе – теңдікті, заттармен және заттарсыз негізгі жалпы дамытушы жаттығуларды, икемділікті дамытуға арналған жаттығуларды (жату жағдайында тартылу, топпен алға – артқа қарай омыртқа бойынша домалау, әртүрлі топтарда алға-артқа еңіс) өз бетінше орындау; білім алушылардың таңдаған спорт түрлерінде ақпаратты интеграциялаудың әртүрлі тәсілдерін меңгеру; зерттеудің теориялық және практикалық әдістерінің ұштасуы; критерий бойынша өткен спорт түрлерінен тест тапсырмаларын орындау; теориялық және практикалық әдістердің ұштасуы;
4) тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету: бұлшықеттерді босаңсыту үшін, тыныс алу жаттығуларын өз бетінше орындау; дұрыс кеуде қалпын, кеңістіктік түсініктерді, тепе-теңдікті тәрбиелеу; тұрмысқа қажетті дағдыларды қалыптастыру; қозғалысындағы бұзылыстардың орнын толтыру үшін мұғалімнің басшылығымен әрбір жаттығудың теориялық негізін түсіну және түзету құралдарын қолдану; мұғалімнің басшылығымен қозғалысындағы бұзылыстарын түзету; алуантүрлі тыныс алудың түрлерін орындау үшін түзету жаттығулар.
31. 3-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметі: жеңіл атлетика-жүру, жүгіру, есту немесе көру сигналымен тоқтай отырып, қозғалудың қолжетімді түрі бар эстафеталық, кедергілерді еңсере отырып жүріп-өту; шағын допты дәлдеп лақтыру; гимнастика-құрастыру және қайта құру, саптық жаттығулар, бұрылыс, ажырату; гимнастикалық таяқшада жаттығу; тепе-теңдік пен атап өтуге жаттығу: аралас аспалы, доппен, таяқпен және шеңбермен жаттығулар, өрмелеу; шаңғы спорты- бейімдеуіш жаттығу, шаңғымен жүру. Эллиптикалық тренажерда сабақ. Коляскадағы білім алушылар таяқтардың көмегімен, өздігінен немесе ересектердің көмегімен спорттық инвентарьды кигізуді орындайды; қозғалмалы және спорттық ойындар: аралас тапсырмалар, эстафеталармен қозғалыс ойындары; футбол-қозғалмайтын және қозғалатын допқа соққы; допты тоқтату; қақпаға допты бағыттау, лақтыру; баскетбол: баскетболшы тіреуі; допты ұстау, беру және жүргізу; допты лақтыру; отырып волейбол: төменнен және жоғарыдан екі қолмен тор арқылы жұп арқылы допты лақтыру және аулау; допты төменгі беру (төменнен бір қолмен); волейбол жеңілдетілген ережелер бойынша (немесе еденде отырып): допты лақтыру; допты беру; допты қабылдау және беру; гандбол: допты ұстау және тапсырма бойынша қақпаға лақтыру, қақпашы тіреуі; футбол, баскетбол, волейбол, гандбол элементтерімен қозғалмалы ойындар; Қазақстанның ұлттық ойындары: техникаларды, ережелерді зерделеу және бұрын зерттелген ойындардың жарыстарын өткізуге қатысу. Дербес дене дайындығының жеке жоспарларын жасау (үлгі бойынша). Ойын кезінде дене дайындығының жеке көрсеткіштерін және ағзаның жай-күйінің өзгерістерін өзін-өзі бақылау;

2) здоровье и здоровый образ жизни: соблюдение режима дня и личной гигиены; сформированность целостных представлений о здоровом образе жизни; правила безопасности во время занятий; умение использовать базовую спортивную терминологию; грудное, брюшное и смешанное дыхание; контролировать осанку; знание факторов, пагубно влияющих на здоровье человека, исключение из своей жизни вредных привычек;
3) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки: ориентироваться в пространстве зала; демонстрировать упражнения по изученным видам спорта, используя разные тактики в изученных видах спорта; обладать знаниями правили проведении соревнований по видам спорта; играть коллективно;
4) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: самостоятельное выполнение упражнений на дыхание, для расслабления мышц; для воспитания правильной осанки, пространственных представлений, равновесия; для формирования навыков, необходимых в быту; осмысление теоретической основы каждого упражнения и использование коррекционных средств для их выполнения под руководством учителя для компенсации имеющихся двигательных нарушений; элементы техники, тактики в использовании физических упражнений для улучшения и коррекции индивидуальных двигательных способностей.
32. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 4 класса:
1) двигательная деятельность: легкая атлетика - ходьба в быстром темпе наперегонки, ползание наперегонки, эстафетный с доступным видом перемещений (ходьба, бег, ползание, передвижение на активной коляске), метание малого мяча в цель (правой, левой); гимнастика - упражнения на месте и в движении, дыхательные упражнения, комплексы упражнений с гимнастическими палками, флажками, малыми обручами, большими и малыми мячами, со скамейками, с набивными мячами, ходьба по наклонной доске, упражнения на равновесие; лыжный спорт - имитация ходьбы на лыжах, занятия на тренажере, использование различных лыжных ходов при прохождении дистанции; подвижные и спортивные игры: различные коррекционные и подвижные игры, линейные эстафеты с передвижением и переноской предметов, с ведением мяча по прямой; футбол: удар по неподвижному и катящемуся мячу; остановка мяча; ведение мяча; баскетбол: стойка баскетболиста, специальные передвижения без мяча, хват, ведение мяча на месте, броски мяча с места двумя руками снизу из-под кольца; волейбол сидя: броски и ловля мяча в парах через сетку двумя руками снизу и сверху, нижняя подача мяча (одной рукой снизу); волейбол: подбрасывание мяча, подача мяча, при?м и передача мяча; гандбол: элементы игры с использование изученных приемов; подвижные игры на материале футбола, баскетбола, волейбола, гандбола; национальные казахские игры: изучения техник, тактик и правил соревнований национальных игр;

2) денсаулық және салауатты өмір салты күн тәртібін және жеке гигиенаны сақтау; салауатты өмір салты туралы тұтас түсініктердің қалыптасуы; сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері; базалық спорттық терминологияны қолдана білу; кеуде, іш және аралас тыныс алу; кеудені дұрыс ұстауын бақылау; адамның денсаулығына зиянды әсер ететін факторларды білу, өз өмірінен зиянды әдеттерді болдырмау;
3) қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни ойлауы: залды кеңістікте бағдарлау; меңгерген спорт түрлерінде әртүрлі тактиканы қолдана отырып, менгерген спорт түрлері бойынша жаттығуларды көрсету; спорт түрлері бойынша жарыстар өткізу және ережелерді білу; ұжымдық ойнау;
4) тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету: тыныс алуға, бұлшық еттердің босаңсуына арналған жаттығуларды өз бетінше орындау; дұрыс арқаны (кеудені) ұстау, кеңістіктік көріністерді, тепе-теңдікті тәрбиелеу; тұрмыстқа қажетті дағдыларды қалыптастыру үшін; қозғалысындағы бұзылыстардың орнын толтыру үшін мұғалімнің басшылығымен әрбір жаттығудың теориялық негізін түсіну және түзету құралдарын қолдану; жеке қимыл-қозғалыс қабілетін жақсарту және түзету үшін дене жаттығуларын қолданудағы техника, тактика элементтері.
32. 4-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) қозғалыс қызметі: жеңіл атлетика - жылдам жүгіруде жүру, айдауышты жүгіріп өту, қозғалудың қол жетімді түрімен эстафеталық (жүру, жүгіру, жүгіріп өту, белсенді арбада жүру), шағын допты дәлдеп лақтыру (оң, сол жақ)); гимнастика - бір орында және қозғалыстағы жаттығулар, тыныс алу жаттығулары, гимнастикалық таяқшалармен, жалаушалармен, кіші шеңберлермен, үлкен және кіші доптармен, орындықтармен, толтырылған доптармен жаттығулар кешені, көлбеу тақтамен жүру, тепе-теңдікке арналған жаттығулар; шаңғы спорт – шаңғыда жүруді имитациялау, тренажердегі сабақтар, қашықтықты өту кезінде түрлі шаңғы жүрісін пайдалану; қозғалмалы және спорттық ойындар: түрлі коррекциялық және қозғалмалы ойындар, заттарды жылжыту және тасымалдау арқылы, допты тікелей жүргізу арқылы сызықтық эстафеталар; футбол: қозғалмайтын және қозғалатын доп бойынша соққы; допты тоқтату; допты жүргізу; баскетбол: баскетболшы тіреуі, допсыз арнайы қозғалыстар, қағып алу, допты орнында жүргізу, шығыршықтың астынан екі қолмен екі қолмен лақтыру; волейбол отырып: допты екі қолмен төменнен және жоғарыдан тор арқылы жұптасып лақтыру және ұстап алу, допты төменгі жағынан беру (төменнен бір қолмен); волейбол: допты лақтыру, допты беру, ұстап алу және допты беру; гандбол: зерттелген тәсілдерді қолдана отырып ойын элементтері; футбол, баскетбол, волейбол, гандбол материалдарындағы қозғалмалы ойындар; ұлттық қазақ ойындары: техникаларды, тактикаларды және ұлттық ойындар жарыстарының ережелерін үйрену;

2) здоровье и здоровый образ жизни: соблюдение ортопедического режима и режима дня, личной гигиены; правила безопасности во время занятий; принятие и реализация ценностей здорового и безопасного образа жизни, потребности в физическом самосовершенствовании, занятиях спортивно-оздоровительной деятельностью; умение использовать базовую спортивную терминологию; знание факторов, пагубно влияющих на здоровье человека, исключение из своей жизни вредных привычек; самонаблюдение за индивидуальными показателями физической подготовленности и изменениями состояния организма во время занятий физической культурой;
3) творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки: ориентироваться в пространстве зала; демонстрировать упражнения по изученным видам спорта, используя разные тактики; обладать знаниями в правилах соревнований и безопасности по видам спорта; играть коллективно; использовать названия упражнений, снарядов, инвентаря; готовность к самостоятельной познавательной деятельности и поиску информации по коррекции собственных физических нарушений и потребности к самосовершенствованию;
4) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: самостоятельное выполнение упражнений на дыхание, для расслабления мышц; для воспитания правильной осанки, пространственных представлений, равновесия; для формирования навыков, необходимых в быту; осмысление теоретической основы каждого упражнения и использование коррекционных средств для их выполнения под руководством учителя для компенсации имеющихся двигательных нарушений.
Глава 4. Система целей обучения
33. В программе для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе - раздел, третье - подраздел, четвертое - показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.2.1: "1" - класс, "1.2" - подраздел, "1" - нумерация учебной цели.
34. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Двигательная деятельность":
таблица1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Развитие и коррекция основных двигательных навыков: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом
0.​1.​1.​1 иметь представление о двигательных действиях; развить двигательный навык в основном варианте и создать основу для применения его в различных условиях;
1.​1.​1.​1 уметь выполнять строевые упражнения; основные двигательные навыки и умения с учетом отклонений в здоровье и физическом развитии; сохранять равновесие тела и контролировать его положение в пространстве; удерживать вертикальную позу и переходить из положения сидя в положение стоя
2.​1.​1.​1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений; сохранять равновесие тела и его устойчивость при выполнении движений; иметь представление о правилах составления комплексов утренней зарядки
3.​1.​1.​1 продолжать улучшать основные двигательные навыки, используя коррекционные и адаптивные методы при выполнении основных физических упражнений, координации движений, тренированность ловкость и сохранять равновесие
4.​1.​1.​1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений, сохранять равновесие

2) денсаулық және салауатты өмір салты: ортопедиялық режимді және күн режимін, жеке гигиенаны сақтау; сабақ кезіндегі қауіпсіздік ережелері; салауатты және қауіпсіз өмір салтының құндылықтарын қабылдау және іске асыру, дене бітімінің өзін-өзі жетілдіру қажеттілігі, спорттық-сауықтыру қызметімен айналысу; базалық спорт терминологиясын қолдана білу; адам денсаулығына зиянды әсер ететін факторларды білу, өз өмірінен зиянды әдеттерді болдырмау; дене шынықтыру сабақтары кезінде дене дайындығының жеке көрсеткіштерін және ағза жағдайының өзгерістерін өзін-өзі бақылау;
3) қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттер мен сыни ойлауы: зал кеңістігінде бағдарлау; әр түрлі тактиканы қолдана отырып, меңгерген спорт түрлері бойынша жаттығуларды көрсету; спорт түрлері бойынша жарыстар мен қауіпсіздік ережелерін білу; ұжым болып ойнау; жаттығулардың, снарядтардың, инвентарияның атауларын пайдалану; өз бойындағы дене ауытқушылығын түзету мен қажеттіліктерін жетілдіру бойынша өзіндік танымдық іс-әрекетін және ақпарат іздеуге дайын болу;
4) тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету: тыныс алуға, бұлшық еттердің босаңсуына арналған жаттығуларды өз бетінше орындау; дұрыс арқаны (кеудені) ұстау, кеңістіктік көріністерді, тепе-теңдікті тәрбиелеу; тұрмыстқа қажетті дағдыларды қалыптастыру; қозғалысындағы бұзылыстардың орнын толтыру үшін мұғалімнің басшылығымен әрбір жаттығудың теориялық негізін түсіну және түзету құралдарын қолдану.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
33. Бағдарламада ұсынылған оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгіде бірінші белгі – сыныбын, екінші және үшінші белгі – бөлімнің және бөлімшенің реттік санын, төртінші белгі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында "1" - сыныбы, "1.2" - бөлімше, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
34. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Қозғалыс қызметі" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту және түзету: Тірек-қозғалыс аппараты, дене мен объектіні басқару
0. 1. 1. 1 қозғалыс әрекеттерін түсіне алу; негізгі нұсқада қимыл дағдыларын дамыту және оны түрлі жағдайларда қолдану үшін негіз жасай алу;
1. 1. 1. 1 саптық жаттығуларды орындай білу; денсаулық пен дене дамуында ауытқуларды есепке ала отырып, негізгі қозғалыс дағдылары мен біліктері; дененің тепе-теңдігін сақтау және оның кеңістіктегі жағдайын бақылай алу; тік қалыпты ұстап тұру және отыру қалпынан тұру жағдайына өте алу
2. 1. 1. 1 әртүрлі дене даму жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарта алу; қозғалыс кезінде дененің тепе-теңдігін және оның тұрақтылығын сақтай алу; таңертеңгілік жаттығу кешендерін құрастыру ережелері туралы түсініктерінің болуы
3. 1. 1. 1 денені дамытудың негізгі жаттығуларын орындау, қимылдарды үйлестіру, ептілік жаттықтыру және тепе-теңдікті сақтау кезінде түзету және бейімделу әдістерін пайдалана отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсартуды жалғастыра алу
4. 1. 1. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдылары мен біліктерін көрсету, тепе-теңдікті сақтай алу

1.2 Коррекция недостатков физического развития: развитие устойчивости, статического и динамического равновесия, ориентировка в собственном теле
0.​1.​2.​1 иметь представление о зрительно - моторной координации, произвольном двигательном акте для овладения умениями и навыками самообслуживания
1.​1.​2.​1 уметь организовать произвольный двигательный акта для овладения умениями и навыками в занятиях; выполнять передвижения в ходьбе, беге, прыжках разными способами
2.​1.​2.​1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом
3.​1.​2.​1 уметь о контролировать с помощью физическое развитие: устойчивость, статическое и динамическое равновесие, ориентировку в собственном теле
4.​1.​2.​1 демонстрировать умения самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность; адаптивно быстрее двигаться и изменять направление движения; выполнять коррекционные упражнения
1.3 Улучшение и выполнение сопряженных движений, в различных физических упражнениях, которые способствуют физическому развитию
0.​1.​3.​1 иметь представление об основах техники, ведущих движений, сделав их исполнение стабильным
1.​1.​3.​1 знать основные физические движения, и как они взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями, устранив излишнее напряжение при выполнении движений
2.​1.​3.​1 улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их
3.​1.​3.​1 выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития, добившись освоения общего ритма двигательного действия
4.​1.​3.​1 демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки
1.4 Увеличение подвижности суставов конечностей: упражнения общеразвивающего и корригирующего характера без предметов и с предметами
0.​1.​4.​1 вставать с помощью из положения стоя на коленях с опорой или без опоры, исходя из степени и характера заболевания обучающегося; бросать мелкие предметы вверх, вниз
1.​1.​4.​1 знать упражнения для увеличения подвижности в суставах усеченной и сохраненной конечности, профилактики формирования тугоподвижности в суставах и контрактур
2.​1.​4.​1 использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками
3.​1.​4.​1 понимать, как сохранить и увеличить достигнутый уровень функциональных возможностей подвижности суставов и уметь предупредить осложнения – деформацию позвоночника и деформации здоровой конечности
4.​1.​4.​1 демонстрировать упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями

1.2 Дене дамуындағы жетіспеушілікті түзету: тұрақтылық, статикалық және динамикалық тепе-теңдікті дамыту, өз денесінде бағдарлана алу
0. 1. 2. 1 өзіне - өзі қызмет көрсету дағдылары мен дағдыларын меңгеру үшін көру мен моториканы үйлестіру, еркін қозғалыс актісі туралы түсінікке ие болу
1. 1. 2. 1 сабақта машықтар мен дағдыларды игеру үшін еркін қозғалыс актісін ұйымдастыра алу; жүруде, жүгіруде, секіруде әртүрлі тәсілдермен қозғалыстарды орындай алу
2. 1. 2. 1 дұрыс арқаны (кеудені) қалыптастыруға бағытталған жаттығулар кешенін орындай алу; өз денесін меңгере алу
3. 1. 2. 1 дене дамуын бақылай алу: тұрақтылық, статикалық және динамикалық тепе-теңдік, өз денесінде бағдарлана алу
4. 1. 2. 1 дене дамуы мен дайындығын өз бетінше бақылай білуді көрсете алу; жылдам қозғалу және қозғалыс бағытын өзгерте алу; түзету жаттығуларын орындай алу
1.3 Дене дамуына ықпал ететін түрлі дене жаттығуларында ұштасқан қимылдарды орындау және жақсарту
0. 1. 3. 1 тұрақты орындаушы етіп тағайындап, негізгі техника мен басқарушы қозғалыстар туралы түсініктерінің болуы
1. 1. 3. 1 қимылдарды орындау кезінде артық кернеуді жояотырып, негізгі физикалық қозғалыстарды, олардың қарапайым дене даму жаттығулармен қалай байланыста екенін білу
2. 1. 3. 1 қажетсіз қозғалыстардың туындауын ескерте отырып немесе мүмкіндігінше оларды жою арқылы оларды өз бетімен байланыстыра отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсарта алу
3. 1. 3. 1 қозғалыс әрекетінің жалпы ырғағын игеруге қол жеткізе отырып, физикалық даму үшін көзделген түрлі дене жаттығуларын орындау және байланыстыра алу
4. 1. 3. 1 қимыл-қозғалыс қателіктерін алдын алу және түзете білуге, физикалық дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығуларда қимыл-қозғалысты орындау сапасының жоғарылауын көрсете алу
1.4 Аяқ-қол буындарының қозғалуын ұлғайту: заттарсыз және заттарменжалпы дамытушы және түзету сипаттындағы жаттығулар
0. 1. 4. 1 білім алушының ауруының дәрежесі мен сипатына қарай көмек көрсетумен тізеде тұрып немесе тіреусіз тұра алу; ұсақ заттарды жоғары, төмен лақтыра алу
1. 1. 4. 1 аяқ-қол буындарындағы қозғалушылықты арттыруға арналған жаттығуларды білу, буындар мен контрактураларда баяу қозғалушылықтың қалыптасуының алдын алу
2. 1. 4. 1 буындардағы қозғалушылықты арттыру, бұлшық ет массасын, бұлшық ет тонусын, бұлшық ет күшін, тірек пен қозғалуды қалпына келтіру, қозғалыс пен ептілікті үйлестіру, тепе-теңдік немесе алмастыру дағдыларын меңгеру үшін жаттығуларды қолдана алу
3. 1. 4. 1 буындардың қозғалмалылығының функционалдық мүмкіндіктерінің қол жеткен деңгейін қалай сақтау және ұлғайту керектігін түсіну және асқынулардың алдын ала білу – омыртқаның деформациясын және сау аяқ-қолдың деформациясын білу
4. 1. 4. 1 субъективті сезімдерге сәйкес қозғалыс амплитудасы мен бұлшықет кернеуінің күшін дәл реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды көрсете алу

1.5 Выполнение упражнений и соблюдение последовательностей; умение преодолевать двигательные нарушения заболевания
0.​1.​5.​1 иметь представление выполнении основных физических упражнений с предметами и без них в пространстве
1.​1.​5.​1 знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений с учетом специфики заболеваний
2.​1.​5.​1 знать время, пространство при плавном выполнении движений в простых физических упражнениях; при организации произвольного двигательного акта
3.​1.​5.​1 понимать навыки и последовательность при выполнении самостоятельных движений в физических комбинациях
4.​1.​5.​1 применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития
1.6 Определение недостатков в двигательных действиях для формирования жизненно необходимых умений и навыков
0.​1.​6.​1 иметь представление о собственных двигательных особенностях и сознательно совершенствовать
1.​1.​6.​1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
2.​1.​6.​1 уметь объяснять двигательные недостатки для формирования жизненно необходимых умений и навыков
3.​1.​6.​1 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя физические возможности
4.​1.​6.​1 сравнивать свои и чужие двигательные возможности, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
1.7 Умение анализировать и оценивать действия, динамику, связи и развитие пространственной ориентировки
0.​1.​7.​1 выполнять действие в облегченном виде (замедленное, расчлененное) при сопровождении объяснением каждого элемента с использованием дополнительных специальных технических средств индивидуального пользования
1.​1.​7.​1 выполнять ряд простых действий в разных пространствах; в различных условиях
2.​1.​7.​1 уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики распределения упражнений во времени
3.​1.​7.​1 определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении упражнений и оценивании
4.​1.​7.​1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей
1.8 Понимание трудностей и рисков на различных этапах обучения для улучшения и коррекции двигательных способностей
0.​1.​8.​1 иметь представление об особенностях и преодолении физических отклонений; соблюдать индивидуальный ортопедический режим
1.​1.​8.​1 знать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений с учетом физических возможностей
2.​1.​8.​1 уметь преодолевать трудности при выполнении простых и измененных физических упражнений
3.​1.​8.​1 демонстрировать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной деятельности
4.​1.​8.​1 распознавать уровень сложности выполняемых упражнений, демонстрируя способность сокращения рисков при их выполнении

1.5 Жаттығуларды орындау және реттілікті сақтау: қозғалыстағы ауытқушылықты жеңе білу;
0. 1. 5. 1 кеңістікте заттармен және заттарсыз негізгі дене жаттығуларын орындау туралы түсінікке ие болу
1. 1. 5. 1 аурулардың ерекшелігін ескере отырып, түрлі дене жаттығуларын орындау контекстінде уақыт, кеңістік, салмақ және жатық ұғымдары туралы білу
2. 1. 5. 1 еркін қозғалыс актісін ұйымдастыру кезінде қарапайым дене жаттығуларда қозғалыстарды бірқалыпты орындау кезінде уақытты, кеңістікті білу
3. 1. 5. 1 физикалық комбинацияларда дербес қимылдарды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіне алу
4. 1. 5. 1 дене дамуының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, қимылдарды орындаудың уақыты, кеңістігі және бірқалыпты түсінігін көрсететін нақты және тиімді дағдылар мен тізбектерді қолдана алу
1.6 Өмірге қажетті білік пен дағдыны қалыптастыру үшін қозғалыс әрекетіндегі жетіспеушілікті анықтау;
0. 1. 6. 1 өзіндік қозғалыс ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу және саналы түрде жетілдіре алу
1. 1. 6. 1 қозғалыс дағдылары бойынша өз іскерліктері мен кемшіліктерін сипаттай алу
2. 1. 6. 1 өмірлік қажетті дағдылар мен біліктерді қалыптастыру үшін қозғалыс кемшіліктерін түсіндіре алу
3. 1. 6. 1 дене мүмкіндіктерін анықтай отырып, өз және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылай алу
4. 1. 6. 1 дене жаттығуларын жақсы орындау үшін әлеуетін анықтай отырып, өзінің және басқаның қозғалыс мүмкіндіктерін салыстыра алу
1.7 Кеңістікте бағдарлануды дамуы мен байланысын,динамикасын, әрекетін бағалау және талдай білу
0. 1. 7. 1 жеке пайдаланудың қосымша арнайы техникалық құралдарын пайдалана отырып, қолдау көрсетумен әрбір элементті түсіндіру кезінде жеңілдетілген түрде (баяу, бөлшектелген) әрекетті орындай алу
1. 1. 7. 1 түрлі жағдайларда әр түрлі кеңістіктерде қарапайым әрекеттерді орындай алу
2. 1. 7. 1 кеңістікте уақытқа қарай жаттығуларды анықтау динамикасын қарапайым өзгертермен әрекеттерді жеткізе алу
3. 1. 7. 1 жаттығуларды орындау және бағалау кезінде әрекеттер, кеңістік, динамика және байланыстар қатарын анықтай алу
4. 1. 7. 1 әрекеттерді, кеңістікті, динамиканы және байланыстар қатарын түсіндіріп және көрсете отырып, өз және басқалардың іс-әрекетінің орындалуын салыстыра алу
1.8 Қозғалыс қабілетін жақсарту және түзету үшін оқытудың әр түрлі кезеңдерінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну
0. 1. 8. 1 дене дамуындағы ауытқуларды жеңу және ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу; жеке ортопедиялық режимді сақтай алу
1. 1. 8. 1 физикалық мүмкіндіктерді ескере отырып, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауы мүмкін қиындықтарды білу
2. 1. 8. 1 қарапайым және өзгертілген дене даму жаттығуларын орындау кезінде қиындықтарды жеңе алу
3. 1. 8. 1 қимыл-қозғалыс қызметін оқытудың әр түрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдылары мен біліктерін көрсете алу
4. 1. 8. 1 жаттығуларды орындау кезінде тәуекелдерді азайту қабілетін көрсете отырып, орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін тани алу

2) раздел "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, посредством альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
0.​2.​1.​1 уметь мобилизовать двигательные возможности с целью формирования основных функций прямостояния, ходьбы, манипулятивной деятельности
1.​2.​1.​1 знать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности с умением распределения силы мышц как в движении, так и в статических позах
2.​2.​1.​1 обсуждать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив преодоления трудностей
3.​2.​1.​1 применять самостоятельно альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов со знанием возможностей
4.​2.​1.​1 демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности для обучающихся
2.2 Самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременно, исполняя роль командного лидера
0.​2.​2.​1 иметь представление о достижении двигательных целей и коррекции физических нарушений
1.​2.​2.​1 знать о самостоятельных достижениях двигательных целей с учетом физических возможностей
2.​2.​2.​1 уметь самостоятельной работать в команде для достижения двигательных целей и выполнения движений в усложненных условиях индивидуальных физических возможностей
3.​2.​2.​1 демонстрировать самостоятельную и командной работы со сменой лидерства
4.​2.​2.​1 анализировать работу самостоятельно, в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей и коррекции двигательных функций
2.3 Знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности, учитывая индивидуальные особенности организма
0.​2.​3.​1 иметь представление о потенциальных возможностях развития по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности
1.​2.​3.​1 знать ресурсы и идеи, важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений для развития координации движений
2.​2.​3.​1 уметь обмениваться знаниями и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
3.​2.​3.​1 применять знания об обмене пространством, ресурсами и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений.
4.​2.​3.​1 самостоятельно разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений

2) "Қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қабілеттері мен сыни ойлауы" бөлімі:
2 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, өзгеретін жағдайларға ден қою үшін баламалы шешімдер арқылы қозғалыспен байланысты идеяларды, стратегиялар мен жоспарларды бейімдеу
0. 2. 1. 1 тік тұрудың, жүрудің, манипулятивті қызметтің негізгі функцияларын қалыптастыру мақсатында қимыл-қозғалыс мүмкіндіктерін жұмылдыра алу
1. 2. 1. 1 қозғалыста да, статикалық дозада да бұлшық ет күшін үлестіре отырып, физикалық іс-әрекетке қатысу кезіндегі қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын білу
2. 2. 1. 1 қиындықтарды жеңудің баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын талқылай алу
3. 2. 1. 1 меңгерген білімімен қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарлар қатарын өзбетінше баламалы шешімдер жасауды қолдана алу
4. 2. 1. 1 білім алушыларға арналған өмір сүру ортасындағы баламалы шешімдерде қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын көрсете алу
2.2 Командалық көшбасшының рөлін орындай отырып, мақсатқа жету үшін дербес және бірлескен жұмыс жасай алу
0. 2. 2. 1 қозғалыс мақсаттарына жету және дене дамуындағы бұзылуларды түзету туралы түсінікке ие болу
1. 2. 2. 1 физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қозғалыс мақсаттарының дербес жетістіктері туралы білу
2. 2. 2. 1 қозғалу мақсаттарына қол жеткізу және жеке дене даму мүмкіндіктерінің күрделенген жағдайларында қимылдарды орындау үшін командада өз бетінше жұмыс істей алу
3. 2. 2. 1 көшбасшылықпен дербес және командалық жұмысты көрсете алу
4. 2. 2. 1 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу және қозғалыс функцияларын түзету үшін көшбасшылық рөлдерімен кезекпен алмасып, топта жұмысты өз бетінше талдай алу
2.3 Ағзаның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша бірлескен жұмыс дағдыларын білу және түсіну
0. 2. 3. 1 түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша дамудың әлеуетті мүмкіндіктері туралы түсінікке ие болу
1. 2. 3. 1 қозғалыс координациясын дамыту үшін түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қолайлы оқу ортасын құрудың маңыздылығын, ресурстары мен идеяларын білу
2. 2. 3. 1 әртүрлі дене даму жаттығуларын орындау кезінде қолайлы оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіне отырып, білім мен идеялармен алмаса алу
3. 2. 3. 1 әр түрлі дене даму жаттығуларын орындау кезінде қолайлы оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіне отырып, кеңістік, ресурстар және идеялар алмасу туралы білімді қолдана алу
4. 2. 3. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қолайлы оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіне отырып, кеңістікті, ресурстарды және идеяларды дербес бөле алу

2.4 Использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений
0.​2.​4.​1 иметь представление по использованию простых правил при выполнении физических упражнений, дозированных нагрузок, учитывая двигательные возможности
1.​2.​4.​1 использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических и коррекционных упражнений
2.​2.​4.​1 применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей
3.​2.​4.​1 применять знания правил и структурных приемов в ряде физических упражнений с учетом физических особенностей
4.​2.​4.​1 демонстрировать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом двигательных возможностей
2.5 Критическое рассмотрение собственных творческих задач и творческих задач других, предлагая конструктивные рекомендации
0.​2.​5.​1
иметь представление по освоению творческих задач с учетом особенностей физического развития
1.​2.​5.​1 понимать собственные и другие творческие задачи по коррекции нарушений и формированию двигательных навыков
2.​2.​5.​1 уметь обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации
3.​2.​5.​1 использовать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации
4.​2.​5.​1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации
2.6 Применение творческих способностей и идей в различных ситуациях для выражения тем, настроений и эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей
0.​2.​6.​1 иметь представление о творческих способностях и идей с учетом физического развития, моторики, соматического состояния, осознание своих физических возможностей
1.​2.​6.​1 использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю с учетом восприятия собственного тела
2.​2.​6.​1 демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам для выражения эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей
3.​2.​6.​1 анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
4.​2.​6.​1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые надо передать в разных ситуациях
2.7 Развитие чувства патриотизма, коллективной работы и умения честно соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности
0.​2.​7.​1 иметь представление о чувстве патриотизма, создание условий для формирования коллективной деятельности
1.​2.​7.​1 понимать, в чем заключается патриотизм и как взаимодействовать во время выполнения индивидуальной и групповой деятельности
2.​2.​7.​1 знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
3.​2.​7.​1 объяснить значение патриотизма и демонстрировать взаимодействие и честную игру
4.​2.​7.​1 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности

2.4 Бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану, пайдалану, құру
0. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, дене жаттығуларын, мөлшерленген күшті орындау кезінде қарапайым ережелерді қолдану бойынша түсінікке ие болу
1. 2. 4. 1 дене және түзету жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
2. 2. 4. 1 дене даму ерекшеліктерін ескере отырып, әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
3. 2. 4. 1 дене даму ерекшеліктерін ескере отырып, бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалана алу
4. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете алу
2.5 Конструктивтік ұсыныстар ұсына отырып, өзінің және басқалардың шығармашылық міндеттеріне сын тұрғысынан қарау
0. 2. 5. 1 дене дамуының ерекшеліктерін ескере отырып, шығармашылық міндеттерді меңгеру бойынша түсінікке ие болу
1. 2. 5. 1 зақымдалуларды түзету және қозғалыс дағдыларын қалыптастыру бойынша өзінің және басқа да шығармашылық міндеттерін түсіне алу
2. 2. 5. 1 конструктивтік ұсыныстар ұсына отырып, өзінің және өзгенің шығармашылық міндеттерін талқылай алу
3. 2. 5. 1 конструктивтік ұсыныстар ұсына отырып, өзінің және өзгенің шығармашылық тапсырмаларын пайдалана алу
4. 2. 5. 1 конструктивтік ұсыныстар ұсына отырып, өзінің және өзгенің шығармашылық тапсырмаларын біріктіре алу
2.6 Өздерінің физикалық мүмкіндіктерін сезіну арқылы өз денесін қабылдауды ескере отырып, әр түрлі жағдайларда көңіл-күй мен эмоцияларды білдіруде шығармашылық қабілеттер мен идеяларды қолдану
0. 2. 6. 1 дене дамуын, моторикасын, соматикалық жағдайын ескере отырып, шығармашылық қабілеттер мен идеялар туралы түсінікке ие болу, өздерінің физикалық мүмкіндіктерін сезіне алу
1. 2. 6. 1
өз денесін қабылдауды ескере отырып, негізгі шығармашылық стратегиялар мен идеяларды пайдалану арқылы мұғалімге жеткізе алу
2. 2. 6. 1 өздерінің дене даму мүмкіндіктерін саналы түрде сезіну, өз денесін қабылдауды ескере отырып, эмоцияларды білдіру үшін мұғалім мен құрдастардың шығармашылық қабілеті мен идеяларын көрсете алу
3. 2. 6. 1 өзінің және басқаның шығармашылық қабілеттері мен идеяларын талдай отырып мұғалім мен құрдастарына баяндап беру
4. 2. 6. 1
әртүрлі жағдаятта алмасатын жаңа элементтерді құру үшін өзінің шығармашылық қабілеті мен идеясын өзгелермен біріктіре алу
2.7 Дене шынықтыру қызметін орындау уақытында жеке және топтық тапсырмаларды орындау кезінде адал жарысу дағдысын және ұжымдық жұмыс жасай алу, патриоттық сезімді дамыту
0. 2. 7. 1 патриоттық сезім туралы түсінікке ие болу, ұжымдық қызметті қалыптастыру үшін жағдай жасай алу
1. 2. 7. 1 патриотизм нені білдіреді, жеке және топтық іс-әрекетті орындау кезінде қалай өзара іс-қимыл жасау керектігін түсіне алу
2. 2. 7. 1 патриоттық сезім дегеніміз не және адал бәсекелестіктің мәнін түсіне отырып, бір-бірімен қарым-қатынас жасай алу
3. 2. 7. 1 патриотизмнің мәнін түсіндіру және қарым-қатынас пен адал ойын көрсете алу
4. 2. 7. 1 жеке және топтық дене іс-әрекетінде патриотизм сезімін және адал бәсекелестік сезімін көрсете алу

2.8 Исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений и осознание их различий и освоение доступных способов контроля над функциями собственного тела
0.​2.​8.​1 уметь исполнять роли в контексте движений; освоение способов контроля над функциями собственного тела
1.​2.​8.​1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений; способы контроля над функциями собственного тела
2.​2.​8.​1 понимать свою роль и роли других при выполнении различных физических упражнений, признавая их различия
3.​2.​8.​1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
4.​2.​8.​1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движении, осознавая их различия
3) раздел "Здоровье и здоровый образ жизни":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Понимание важности физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни, привитие интереса к регулярным, самостоятельным и систематическим занятиям физкультурой
0.​3.​1.​1 иметь представление о важности физической деятельности и здорового образа жизни, необходимости в самостоятельных занятиях
1.​3.​1.​1 знать важность физической деятельности, систематических упражнений для нормализации и коррекции
2.​3.​1.​1 обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений, применять их самостоятельно
3.​3.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.​3.​1.​1 анализировать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
3.2 Понимание важности и необходимости в выполнении физических упражнений, направленных на развитие двигательной активности обучающегося, его тела и мышц, органов чувств
0.​3.​2.​1 иметь представление о важности выполнения физических упражнений для формирования навыков самообслуживания
1.​3.​2.​1 понимать важность необходимости общеразвивающих упражнений и разминки в физической деятельности
2.​3.​2.​1 уметь выполнять физические упражнения, направленных на развитие двигательной активности
3.​3.​2.​1 обсуждать важность разминки и общеразвивающих упражнений
4.​3.​2.​1 демонстрировать комплексы общеразвивающих упражнений и обсуждать необходимость разминки в физической деятельности
3.3 Контроль физических изменений в организме, понимание влияния различных физических нагрузок на дыхание, частоту сердечных сокращений, температуру тела, коррекцию движений
0.​3.​3.​1 иметь представление о физических изменениях в организме после выполнения различных физических упражнений
1.​3.​3.​1 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений, умение измерить температуру тела, посчитать частоту сердечных сокращений
2.​3.​3.​1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений, направленных на профилактику
3.​3.​3.​1 объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
4.​3.​3.​1 демонстрировать ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
3.4
Определение трудностей и рисков, реагируя соответствующим образом во время участия в ряде физических нагрузок с учетом специфики двигательных нарушений
0.​3.​4.​1 иметь представление о собственных возможностях и определение трудностей при выполнении упражнений
1.​3.​4.​1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
2.​3.​4.​1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений
3.​3.​4.​1 справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений
4.​3.​4.​1 демонстрировать помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений

2.8 Қозғалыстардың әртүрлі мазмұнға негізделген рөлдерді орындау, олардың айырмашылықтарын сезіну және өз денесінің функцияларын бақылаудың қол жетімді тәсілдерін меңгеру
0. 2. 8. 1 қозғалысқа сәйкес рөлдерді атқара білу; өз денесінің функцияларын бақылау тәсілдерін меңгере алу
1. 2. 8. 1 өз рөлін, өз денесінің функцияларын бақылау тәсілдерін білу; қарапайым қимылдарды орындау кезінде басқалардың рөлін тани алу;
2. 2. 8. 1 айырмашылықтарын мойындай отырып әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысында өзінің және басқаның рөлін түсіну
3. 2. 8. 1 айырмашылықтарды түсіндіре отырып, қарапайым қозғалыстарды орындау кезінде өзінің басқалардың рөлін көрсете алу
4. 2. 8. 1 айырмашылықтарын саналы түрде түсіне отырып әртүрлі қозғалыс кезінде әртүрлі рөлдермен эксперимент жасай алу
3) "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі:
3 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Денсаулық пен салауатты өмір салты үшін дене әрекетінің маңыздылығын түсіну, тұрақты, дербес және жүйелі дене шынықтырумен айналысуға қызығушылықты қалыптастыру
0. 3. 1. 1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметі мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы түсініктерінің болуы
1. 3. 1. 1 қалпына келтіру және түзету үшін дене әрекетінің, жүйелі жаттығулардың маңыздылығын білу
2. 3. 1. 1 дене жаттығуларының сауықтыру пайдасын талқылау, оларды өз бетінше қолдана алу
3. 3. 1. 1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене даму жаттығуларының сауықтыру пайдасын білу, түсіну, көрсете алу
4. 3. 1. 1 денсаулық пен салауатты өмір салты үшін дене әрекетінің маңыздылығын талдай алу
3.2 Білім алушының, оның денесінің және бұлшықеттерінің, сезім мүшелерінің қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған дене жаттығуларын орындаудың маңыздылығы мен қажеттілігін түсіну
0. 3. 2. 1 өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру үшін дене жаттығуларын орындаудың маңыздылығы туралы түсінікке ие болу
1. 3. 2. 1 дене іс-әрекетінде жалпы дамыту жаттығулары мен жаттығудың маңыздылығын түсіне алу
2. 3. 2. 1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған дене даму жаттығуларын орындай білу
3. 3. 2. 1 жаттығу және жалпы дамыту жаттығуларының маңыздылығын талқылай алу
4. 3. 2. 1 жалпы дамыту жаттығуларының кешендерін көрсету және дене шынықтыруға қажеттілігін талқылай алу
3.3 Ағзадағы физикалық өзгерістерді бақылау, тыныс алуға түрлі физикалық күштің әсерін, жүрек жиілігін, дене температурасын, қозғалысты түзету
0. 3. 3. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындағаннан кейін ағзадағы физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу
1. 3. 3. 1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы физикалық өзгерістерді анықтау, дене температурасын өлшеу, жүрек жиілігін есептей алу
2. 3. 3. 1 алдын алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы дене дамуындағы өзгерістерді қалай бақылауға болатынын білу
3. 3. 3. 1 дене қызметін орындау кезінде физикалық өзгерістерді анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын түсіндіре алу
4. 3. 3. 1 дене қызметін орындау кезінде немесе кейін белгілі бір дене дамуының өзгерістерін көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын көрсете алу
3.4 Қозғалыс бұзылыстарының ерекшелігін ескере отырып, бірқатар физикалық жүктемелерге қатысу кезінде тиісті түрде ден қоя отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді айқындау
0. 3. 4. 1 жаттығуларды орындау кезіндегі қиындықтарды анықтау және өз мүмкіндіктері туралы түсінік алу
1. 3. 4. 1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтай алу
2. 3. 4. 1 дене даму жаттығуларының аз мөлшерін орындау кезінде оларға әсер етудің кейбір негізгі жолдарын анықтай отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді түсіне алу
3. 3. 4. 1 дене даму жаттығуларын орындау кезінде тиісті түрде әрекет ете отырып, қиындықтар мен қатерді жеңе алу
4. 3. 4. 1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен қауіп-қатерді жеңуге көмектесе алу

3.5 Определение и представление возможности для участия в физической деятельности внутри и за пределами школы с учетом двигательных нарушений
0.​3.​5.​1 иметь представление о собственных возможностях участия в физической деятельности
1.​3.​5.​1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
2.​3.​5.​1 понимать возможности участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
3.​3.​5.​1 объяснить возможность участия в физической деятельности в разных контекстах
4.​3.​5.​1 сравнивать разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
4) раздел "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Коррекция осанки путем выполнения физических упражнений
0.​4.​1.​1 иметь представление по коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
1.​4.​1.​1 определять собственные возможности по коррекции осанки с удержанием предмета на голове,
стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
2.​4.​1.​1 понимать возможности коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
3.​4.​1.​1 знать коррекцию осанки путем выполнения физических упражнений с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
4.​4.​1.​1 выполнять самостоятельно физические упражнения для коррекции осанки
4.2 Укрепление мышечного корсета
0.​4.​2.​1 иметь представление об укреплению мышечного корсета через выполнение общеразвивающих упражнений
1.​4.​2.​1 знать общеразвивающие и корригирующие упражнения для укрепления мышечного корсета
2.​4.​2.​1 уметь применять общеразвивающие и корригирующие упражнения для укрепления мышечного корсета
3.​4.​2.​1 объяснять необходимость общеразвивающих и корригирующих упражнения для укрепления мышечного корсета
4.​4.​2.​1 подобрать комплекс физических упражнений для укрепления мышечного корсета с использованием тренажеров
4.3 Коррекция здоровья через знакомство с нетрадиционными видами оздоровления
0.​4.​3.​1 иметь представление о специально подобранных нетрадиционные видах двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
1.​4.​3.​1 знать разные нетрадиционные специально подобранные виды двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
2.​4.​3.​1 уметь выполнять под руководством один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
3.​4.​3.​1 выполнять самостоятельно один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
4.​4.​3.​1 понимать и реализовать нетрадиционные специально подобранные средства для профилактики и коррекции собственных физических возможностей

3.5 Қозғалыс бұзылыстарын ескере отырып, мектеп ішінде және одан тыс дене және спорт қызметіне қатысу мүмкіндігін анықтау және ұсыну
0. 3. 5. 1 физикалық қызметке қатысудың жеке мүмкіндіктері туралы түсінікке ие болу
1. 3. 5. 1 физикалық қызметке қатысудың жеке мүмкіндіктерін анықтай алу
2. 3. 5. 1 "үй-мектеп" контексінде физикалық қызметке қатысу мүмкіндігін түсіне алу
3. 3. 5. 1 әр түрлі контекстерде физикалық іс-әрекетке қатысу мүмкіндігін түсіндіре алу
4. 3. 5. 1 дене қызметіне қатысудың әртүрлі мүмкіндіктерін және оларға қатысуға мүмкіндік алу жолдарын салыстыра алу
4) "Тірек-қозғалыс аппаратының зақымдалуын түзету" бөлімі:
4 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жаттығу орындау арқылы кеудені (арқаны)түзету
0. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету бойынша түсініке ие болу
1. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету бойынша жеке мүмкіндіктерін анықтай алу
2. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету мүмкіндіктерін түсіне алу
3. 4. 1. 1 заттарды басына ұстау, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүруді физикалық жаттығуларды орындау жолымен ұштастырып кеудені түзетуге болатынын білу
4. 4. 1. 1 кеудені түзету үшін физикалық жаттығуларды өзбетінше орындай алу
4.2 Бұлшық ет корсетін нығайту
0. 4. 2. 1 жалпы дамыту жаттығуларын орындау арқылы бұлшық ет корсетін нығайту туралы түсінікке ие болу
1. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларын білу
2. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларын қолдана білу
3. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларының қажеттілігін түсіндіре алу
4. 4. 2. 1 тренажерлерді пайдаланып бұлшық ет корсетін нығайту үшін дене жаттығуларының кешенін таңдай алу
4.3 Сауықтырудың дәстүрлі емес түрлерімен танысу арқылы денсаулықты түзету
0. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін арнайы таңдалған дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің түрлері туралы түсінікке ие болу
1. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін қозғалыс белсенділігінің әртүрлі дәстүрлі емес арнайы таңдалған түрлерін білу
2. 4. 3. 1 өзінің дене даму мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің бір түрін басшылықпен орындай білу
3. 4. 3. 1 жеке дене даму мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің бір түрін өз бетінше орындай алу
4. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес арнайы таңдалған құралдарды түсіну және іске асыра алу

4.4 Коррекция и развитие координационных способностей в процессе проведения подвижных, спортивных игр, эстафет, соревнований
0.​4.​4.​1 иметь представление о собственных координационных способностях и физических измененияхв процессе проведения подвижных
1.​4.​4.​1 уметь описывать координационные способности и физические изменения в процессе проведения подвижныхигр, эстафет
2.​4.​4.​1 определять самочувствие, координационные способности и физические изменения в процессе проведения спортивных мероприятий
3.​4.​4.​1 понимать физические изменения в процессе проведения подвижных, спортивных игр, эстафет, соревнований
4.​4.​4.​1 уметь применять во время подвижных, спортивных игр, эстафет и соревнований упражнения коррекционного характера
4.5 Нормализация дыхательной функции
0.​4.​5.​1 иметь представление о способах управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
1.​4.​5.​1 знать способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
2.​4.​5.​1 уметь применять способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
3.​4.​5.​1 понимать способы управления дыханием и уметь применять в зависимости от положения тела, разных движениях
4.​4.​5.​1 демонстрировать способы управления дыханием в зависимости от положения тела и разных движениях
35. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
36. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе
по учебному предмету
"Адаптивная физическая
культура" для 0-4 классов
уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Знание и понимание о здоровье
Техника безопасности
Что такое физическая культура
0.​3.​1.​1 иметь представление о важности физической деятельности и здорового образа жизни, необходимости в самостоятельных занятиях;
0.​1.​3.​1 иметь представление об основах техники, ведущих движений, сделав их исполнение стабильным;
0.​1.​1.​1 иметь представление о двигательных действиях; развить двигательный навык в основном варианте и создать основу для применения его в различных условиях;
0.​2.​4.​1 иметь представление по использованию простых правил при выполнении физических упражнений, дозированных нагрузок, учитывая двигательные возможности
Режим дня, утренняя зарядка и физкультминутки
0.​1.​4.​1 вставать с помощью из положения стоя на коленях с опорой или без опоры, исходя из степени и характера заболевания обучающегося; бросать мелкие предметы вверх, вниз;
0.​2.​5.​1 иметь представление по освоению творческих задач с учетом особенностей физического развития;
0.​3.​4.​1 иметь представление о собственных возможностях и определение трудностей при выполнении упражнений;
0.​4.​2.​1 иметь представление об укреплению мышечного корсета через выполнение общеразвивающих упражнений
Бег и ходьба
0.​1.​6.​1 иметь представление о собственных двигательных особенностях и сознательно совершенствовать;
0.​2.​1.​1 уметь мобилизовать двигательные возможности с целью формирования основных функций прямостояния, ходьбы, манипулятивной деятельности
Прыжки и метания
0.​1.​5.​1 иметь представление выполнении основных физических упражнений с предметами и без них в пространстве;
0.​2.​2.​1 иметь представление о достижении двигательных целей и коррекции физических нарушений;
0.​3.​5.​1 иметь представление о возможностях участия в физической деятельности

4.4 Спорттық ойындарды, эстафеталарды, жарыстарды өткізу және оларға дайындық барысында үйлестірушілік қабілеттерін дамыту және түзету
0. 4. 4. 1 қозғалмалы жұмыстарды жүргізу барысында жеке координациялық қабілеттер мен физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу
1. 4. 4. 1 ойын,эстафеталар қозғалыс ойындарын процесіндегі үйлестіру қабілеттері, физикалық өзгерістерді баяндай білу
2. 4. 4. 1 спорттық іс-шараларды өткізу барысындағы дене дамуындағы өзгерістер мен көңіл-күйін, ұштастыру қабілетін анықтай алу
3. 4. 4. 1 қозғалмалы, спорттық ойындар, эстафеталар, жарыстар өткізу барысындағы дене даму өзгерістерін түсіне алу
4. 4. 4. 1 қозғалыс, спорттық ойындар, эстафеталар мен жарыстар кезінде түзету сипатындағы жаттығуларды қолдана білу
4.5 Тыныс алу функциясын қалпына келтіру
0. 4. 5. 1 дене қалпына байланысты және қозғалыста тыныс алуды басқару тәсілдері туралы түсінікке ие болу
1. 4. 5. 1 дене жағдайына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін білу
2. 4. 5. 1 дене жағдайына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін қолдана алу
3. 4. 5. 1 тыныс алуды басқару тәсілдерін түсіну және дененің жағдайына, әр түрлі қимылдарға байланысты қолдана білу
4. 4. 5. 1 дененің жағдайына және әр түрлі қимылдарға байланысты тыныс алуды басқару тәсілдерін көрсете алу
35. Бағдарлама тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
36. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Бейімделген дене шынықтыру"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Денсаулық туралы білу және түсіну
Қауіпсіздік ережесі
Дене мәдениеті деген не?
0. 3. 1. 1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметі мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы түсініктерінің болуы;
0. 1. 3. 1 тұрақты орындаушы етіп тағайындап, негізгі техника мен басқарушы қозғалыстар туралы түсініктерінің болуы;
0. 1. 1. 1 қозғалыс әрекеттері туралы түсіне алу; негізгі нұсқада қимыл дағдыларын дамыту және оны түрлі жағдайларда қолдану үшін негіз жасай алу;
0. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, дене жаттығуларын, мөлшерленген күшті орындау кезінде қарапайым ережелерді қолдану бойынша түсінікке ие болу
Күнтәртібі, таңертеңгі жаттығу, сергіту сәттер
0. 1. 4. 1 білім алушының ауруының дәрежесі мен сипатына қарай көмек көрсетумен тізеде тұрып немесе тіреусіз тұра алу; ұсақ заттарды жоғары, төмен лақтыра алу;
0. 2. 5. 1 дене дамуының ерекшеліктерін ескере отырып, шығармашылық міндеттерді меңгеру бойынша түсінікке ие болу;
0. 3. 4. 1 жаттығуларды орындау кезіндегі қиындықтарды анықтау және өз мүмкіндіктері туралы түсінік алу;
0. 4. 2. 1 жалпы дамыту жаттығуларын орындау арқылы бұлшық ет корсетін нығайту туралы түсінікке ие болу
Жүру және жүгіру
0. 1. 6. 1 өзіндік қозғалыс ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу және саналы түрде жетілдіре алу;
0. 2. 1. 1 тік тұрудың, жүрудің, манипулятивті қызметтің негізгі функцияларын қалыптастыру мақсатында қимыл-қозғалыс мүмкіндіктерін жұмылдыра алу
Секіру және лақтыру
0. 1. 5. 1 кеңістікте заттармен және заттарсыз негізгі дене жаттығуларын орындау туралы түсінікке ие болу;
0. 2. 2. 1 қозғалыс мақсаттарына жету және дене дамуындағы бұзылуларды түзету туралы түсінікке ие болу;
0. 3. 5. 1 физикалық қызметке қатысудың жеке мүмкіндіктері туралы түсінікке ие болу

2. Развитие взаимоотношения и навыков общения через игры
Сюжетно-ролевые подвижные игры
0.​1.​7.​1 выполнять действие в облегченном виде (замедленное, расчлененное) при сопровождении объяснением каждого элемента с использованием дополнительных специальных технических средств индивидуального пользования;
0.​2.​6.​1 иметь представление о творческих способностях и идей с учетом физического развития, моторики, соматического состояния, осознание своих физических возможностей
Широкий ряд двигательных навыков
0.​1.​2.​1 иметь представление о зрительно - моторной координации, произвольном двигательном акте для овладения умениями и навыками самообслуживания;
0.​2.​7.​1 иметь представление о чувстве патриотизма, создание условий для формирования коллективной деятельности;
0.​4.​1.​1 иметь представление по коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Навыки общения в небольших группах и парах
0.​1.​8.​1 иметь представление об особенностях и преодолении физических отклонений; соблюдать индивидуальный ортопедический режим;
0.​3.​5.​1 иметь представление о возможностях участия в физической деятельности;
0.​2.​8.​1 уметь исполнять роли в контексте движений; освоение способов контроля над функциями собственного тела
Польза физических занятий
0.​1.​1.​1 иметь представление о двигательных действиях; развить двигательный навык в основном варианте и создать основу для применения его в различных условиях, выполнять основные двигательные навыки и умения;
0.​4.​4.​1 иметь представление о собственных координационных способностях и физических изменениях в процессе проведения подвижных;
0.​4.​3.​1 иметь представление о специально подобранных нетрадиционные видах двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
2 четверть
3. Креативность и критическое мышление посредством гимнастических и коррекционных упражнений
Техника безопасности
Осанка и координация
0.​1.​2.​1 иметь представление о зрительно - моторной координации, произвольном двигательном акте для овладения умениями и навыками самообслуживания;
0.​2.​1.​1 уметь мобилизовать двигательные возможности с целью формирования основных функций прямостояния, ходьбы, манипулятивной деятельности;
0.​4.​1.​1 иметь представление по коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Изучение ряда гимнастических фигур
0.​1.​7.​1 выполнять действие в облегченном виде (замедленное, расчлененное) при сопровождении объяснением каждого элемента с использованием дополнительных специальных технических средств индивидуального пользования;
0.​2.​4.​1 иметь представление по использованию простых правил при выполнении физических упражнений, дозированных нагрузок, учитывая двигательные возможности
Твои физические возможности
0.​1.​4.​1 вставать с помощью из положения стоя на коленях с опорой или без опоры, исходя из степени и характера заболевания обучающегося; бросать мелкие предметы вверх, вниз;
0.​2.​2.​1 иметь представление о достижении двигательных целей и коррекции физических нарушений;
0.​4.​2.​1 иметь представление об укреплении мышечного корсета через выполнение общеразвивающих упражнений;
0.​4.​3.​1 иметь представление о специально подобранных нетрадиционные видах двигательной активности для профилактики и коррекции собственных нарушений

2. Ойын арқылы қарым-қатынас дағдысы мен өзараәрекеттесуін дамыту
Сюжеті-рольдік қимыл ойындар
0. 1. 7. 1 жеке пайдаланудың қосымша арнайы техникалық құралдарын пайдалана отырып, қолдау көрсетумен әрбір элементті түсіндіру кезінде жеңілдетілген түрде (баяу, бөлшектелген) әрекетті орындай алу;
0. 2. 6. 1 дене дамуын, моторикасын, соматикалық жағдайын ескере отырып, шығармашылық қабілеттер мен идеялар туралы түсінікке ие болу, өздерінің физикалық мүмкіндіктерін сезіне алу
Қозғалыс дағдыларының кең ауқымдылығы
0. 1. 2. 1 өзіне - өзі қызмет көрсету дағдылары мен дағдыларын меңгеру үшін көру мен моториканы үйлестіру, еркін қозғалыс актісі туралы түсінікке ие болу;
0. 2. 7. 1 патриоттық сезім туралы түсінікке ие болу, ұжымдық қызметті қалыптастыру үшін жағдай жасай алу;
0. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету бойынша түсінік алу
Жұп және шағын топта қарым-қатынас дағдысы
0. 1. 8. 1 дене дамуындағы ауытқуларды жеңу және ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу; жеке ортопедиялық режимді сақтай алу;
0. 3. 5. 1 физикалық қызметке қатысудың жеке мүмкіндіктері туралы түсінікке ие болу;
0. 2. 8. 1 қозғалысқа сәйкес рөлдерді атқара білу; өз денесінің функцияларын бақылау тәсілдерін меңгере алу
Дене шынықтыру сабақтарының пайдасы
0. 1. 1. 1 қозғалыс әрекеттерін түсіне алу; негізгі нұсқада қимыл дағдыларын дамыту және оны түрлі жағдайларда қолдану үшін негіз жасай алу;
0. 4. 4. 1 қозғалмалы жұмыстарды жүргізу барысында жеке координациялық қабілеттер мен физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін арнайы таңдалған дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің түрлері туралы түсінікке ие болу
2-тоқсан
3. Гимнастикалық және түзету жаттығулары арқылы креативті және сыни ойлау
Кеудені түзету және өмір қауіпсіздік ережесі
0. 1. 2. 1 өзіне - өзі қызмет көрсету дағдылары мен дағдыларын меңгеру үшін көру мен моториканы үйлестіру, еркін қозғалыс актісі туралы түсінікке ие болу;
0. 2. 1. 1 тік тұрудың, жүрудің, манипулятивті қызметтің негізгі функцияларын қалыптастыру мақсатында қимыл-қозғалыс мүмкіндіктерін жұмылдыра алу;
0. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету бойынша түсінікке ие болу
Гимнастикалық фигуралар қатарын меңгеру
0. 1. 7. 1 жеке пайдаланудың қосымша арнайы техникалық құралдарын пайдалана отырып, қолдау көрсетумен әрбір элементті түсіндіру кезінде жеңілдетілген түрде (баяу, бөлшектелген) әрекетті орындай алу;
0. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, дене жаттығуларын, мөлшерленген күшті орындау кезінде қарапайым ережелерді қолдану бойынша түсінікке ие болу
Сенің дене мүмкіндіктерін
0. 1. 4. 1 білім алушының ауруының дәрежесі мен сипатына қарай көмек көрсетумен тізеде тұрып немесе тіреусіз тұра алу; ұсақ заттарды жоғары, төмен лақтыра алу;
0. 2. 2. 1 қозғалыс мақсаттарына жету және дене дамуындағы бұзылуларды түзету туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 2. 1 жалпы дамыту жаттығуларын орындау арқылы бұлшық ет корсетін нығайту туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін арнайы таңдалған дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің түрлері туралы түсінікке ие болу

4. Казахские национальные подвижные игры
Знакомство с традициями и
культурой казахского народа
0.​2.​5.​1 иметь представление по освоению творческих задач с учетом особенностей физического развития;
0.​2.​7.​1 иметь представление о чувстве патриотизма, создание условий для формирования коллективной деятельности;
0.​4.​4.​1 иметь представление о собственных координационных способностях и физических изменениях в процессе проведения подвижных;
0.​4.​5.​1 иметь представление о способах управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
Вовлеченность через подвижные игры
0.​1.​5.​1 иметь представление выполнении основных физических упражнений с предметами и без них в пространстве;
0.​2.​6.​1 иметь представление о творческих способностях и идей с учетом физического развития, моторики, соматического состояния, осознание своих физических возможностей;
0.​3.​5.​1 иметь представление о возможностях участия в физической деятельности
3 четверть
5. Обучение двигательным навыкам посредством игр
Техника безопасности
Сердцебиение и дыхание человека во время физической деятельности
0.​1.​6.​1 иметь представление о собственных двигательных особенностях и сознательно совершенствовать;
0.​2.​3.​1 иметь представление о потенциальных возможностях развития по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности;
0.​3.​1.​1 иметь представление о важности физической деятельности и здорового образа жизни, необходимости в самостоятельных занятиях;
0.​1.​8.​1 иметь представление об особенностях и преодолении физических отклонений; соблюдать индивидуальный ортопедический режим;
0.​3.​3.​1 иметь представление о физических изменениях в организме после выполнения различных физических упражнений
Игра - как средство для развития индивидуальных физических качеств
0.​1.​5.​1 иметь представление выполнении основных физических упражнений с предметами и без них в пространстве;
0.​2.​7.​1 иметь представление о чувстве патриотизма, создание условий для формирования коллективной деятельности;
0.​2.​8.​1 уметь исполнять роли в контексте движений; освоение способов контроля над функциями собственного тела;
0.​4.​4.​1 иметь представление о собственных координационных способностях и физических изменениях в процессе проведения подвижных
Динамика и передвижение в пространстве
0.​1.​1.​1 иметь представление о двигательных действиях; развить двигательный навык в основном варианте и создать основу для применения его в различных условиях;
0.​4.​3.​1 иметь представление о специально подобранных нетрадиционные видах двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
Подвижные игры с предметами
0.​1.​8.​1 иметь представление об особенностях и преодолении физических отклонений; соблюдать индивидуальный ортопедический режим;
0.​2.​4.​1 иметь представление по использованию простых правил при выполнении физических упражнений, дозированных нагрузок, учитывая двигательные возможности;
0.​4.​4.​1 иметь представление о собственных координационных способностях и физических изменениях в процессе проведения подвижных

4. Қазақтың ұлттық қимыл ойындары
Қазақ халқының мәдениеті және салтымен танысу
0. 2. 5. 1 дене дамуының ерекшеліктерін ескере отырып, шығармашылық міндеттерді меңгеру бойынша түсінікке ие болу;
0. 2. 7. 1 патриоттық сезім туралы түсінікке ие болу, ұжымдық қызметті қалыптастыру үшін жағдай жасай алу;
0. 4. 4. 1 қозғалмалы жұмыстарды жүргізу барысында жеке координациялық қабілеттер мен физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 5. 1 дене қалпына байланысты және қозғалыста тыныс алуды басқару тәсілдері туралы түсінікке ие болу
Қимыл ойындары арқылы қызығушылық таныту
0. 1. 5. 1 кеңістікте заттармен және заттарсыз негізгі дене жаттығуларын орындау туралы түсінікке ие болу;
0. 2. 6. 1 дене дамуын, моторикасын, соматикалық жағдайын ескере отырып, шығармашылық қабілеттер мен идеялар туралы түсінікке ие болу, өздерінің физикалық мүмкіндіктерін сезіне алу;
0. 3. 5. 1 физикалық қызметке қатысудың жеке мүмкіндіктері туралы түсінікке ие болу
3-тоқсан
5. Ойын арқылы қозғалыс дағдыларын үйрету
Қауіпсіздік ережесі
Физикалық қызмет кезінде адамның жүрек қағуы және тыныс алуы
0. 1. 6. 1 өзіндік қозғалыс ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу және саналы түрде жетілдіре алу;
0. 2. 3. 1 түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша дамудың әлеуетті мүмкіндіктері туралы түсінікке ие болу;
0. 3. 1. 1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметі мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы түсініктерінің болуы;
0. 1. 8. 1 дене дамуындағы ауытқуларды жеңу және ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу; жеке ортопедиялық режимді сақтай алу;
0. 3. 3. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындағаннан кейін ағзадағы физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу
Ойын-жеке дене бітімінің қасиеттерін дамыту құралы ретінде
0. 1. 5. 1 кеңістікте заттармен және заттарсыз негізгі дене жаттығуларын орындау туралы түсінікке ие болу;
0. 2. 7. 1 патриоттық сезім туралы түсінікке ие болу, ұжымдық қызметті қалыптастыру үшін жағдай жасай алу;
0. 2. 8. 1 қозғалысқа сәйкес рөлдерді атқара білу; өз денесінің функцияларын бақылау тәсілдерін меңгере алу;
0. 4. 4. 1 қозғалмалы жұмыстарды жүргізу барысында жеке координациялық қабілеттер мен физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу
Кеңістікте қозғалу және динамика
0. 1. 1. 1 қозғалыс әрекеттерін түсіне алу; негізгі нұсқада қимыл дағдыларын дамыту және оны түрлі жағдайларда қолдану үшін негіз жасай алу;
0. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін арнайы таңдалған дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің түрлері туралы түсінікке ие болу
Заттармен қимыл ойындар
0. 1. 8. 1 дене дамуындағы ауытқуларды жеңу және ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу; жеке ортопедиялық режимді сақтай алу;
0. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, дене жаттығуларын, мөлшерленген күшті орындау кезінде қарапайым ережелерді қолдану бойынша түсінікке ие болу;
0. 4. 4. 1 қозғалмалы жұмыстарды жүргізу барысында жеке координациялық қабілеттер мен физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу

6. Развитие опорно-двигательного аппарата через подвижные игры
Навыки управления телом через имитационные упражнения
0.​1.​4.​1 вставать с помощью из положения стоя на коленях с опорой или без опоры, исходя из степени и характера заболевания обучающегося; бросать мелкие предметы вверх, вниз;
0.​2.​1.​1 уметь мобилизовать двигательные возможности с целью формирования основных функций прямостояния, ходьбы, манипулятивной деятельности;
0.​1.​3.​1 иметь представление об основах техники, ведущих движений, сделав их исполнение стабильным;
0.​1.​1.​1 иметь представление о двигательных действиях; развить двигательный навык в основном варианте и создать основу для применения его в различных условиях
Развитие опорно-двигательного аппарата
0.​1.​2.​1 иметь представление о зрительно - моторной координации, произвольном двигательном акте для овладения умениями и навыками самообслуживания;
0.​3.​2.​1 иметь представление о важности выполнения физических упражнений для формирования навыков самообслуживания;
0.​4.​2.​1 иметь представление об укреплению мышечного корсета через выполнение общеразвивающих упражнений
Игры с мячом
0.​1.​7.​1 выполнять действие в облегченном виде (замедленное, расчлененное) при сопровождении объяснением каждого элемента с использованием дополнительных специальных технических средств индивидуального пользования;
0.​4.​3.​1 иметь представление о специально подобранных нетрадиционные видах двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей;
0.​4.​5.​1 иметь представление о способах управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
Игры и упражнения со скакалкой
0.​1.​5.​1 иметь представление выполнении основных физических упражнений с предметами и без них в пространстве;
0.​3.​3.​1 иметь представление о физических изменениях в организме после выполнения различных физических упражнений;
0.​4.​4.​1 иметь представление о собственных координационных способностях и физических
изменениях в процессе проведения подвижных
4 четверть
7. Творческие и коммуникативные навыки посредством игр
Техника безопасности
Творческие способности через игры
0.​3.​1.​1 иметь представление о важности физической деятельности и здорового образа жизни, необходимости в самостоятельных занятиях;
0.​1.​1.​1 иметь представление о двигательных действиях; развить двигательный навык в основном варианте и создать основу для применения его в различных условиях
Игры на развитие коммуникативных навыков
0.​2.​3.​1 иметь представление о потенциальных возможностях развития по созданию благоприятной учебной среды коррекционной и развивающей направленности;
0.​3.​4.​1 иметь представление о собственных возможностях и определение трудностей при выполнении упражнений
Творческие идеи для игр
0.​2.​5.​1 иметь представление по освоению творческих задач с учетом особенностей физического развития;
0.​4.​3.​1 иметь представление о специально подобранных нетрадиционные видах двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
Активность и самостоятельность в двигательной деятельности
0.​1.​2.​1 иметь представление о зрительно - моторной координации, произвольном двигательном акте для овладения умениями и навыками самообслуживания;
0.​1.​3.​1 иметь представление об основах техники, ведущих движений, сделав их исполнение стабильным; знать основные физические движения;
0.​4.​1.​1 иметь представление по коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук;
0.​4.​2.​1 иметь представление об укреплению мышечного корсета через выполнение общеразвивающих упражнений

6. Қозғалмалы ойындар арқылы Тірек-қозғалыс аппаратының дамуы
Имитациялық жаттығулар арқылы денені басқару дағдылары
0. 1. 4. 1 білім алушының ауруының дәрежесі мен сипатына қарай көмек көрсетумен тізеде тұрып немесе тіреусіз тұра алу; ұсақ заттарды жоғары, төмен лақтыра алу;
0. 2. 1. 1 тік тұрудың, жүрудің, манипулятивті қызметтің негізгі функцияларын қалыптастыру мақсатында қимыл-қозғалыс мүмкіндіктерін жұмылдыра алу;
0. 1. 3. 1 тұрақты орындаушы етіп тағайындап, негізгі техника мен басқарушы қозғалыстар туралы түсініктерінің болуы;
0. 1. 1. 1 қозғалыс әрекеттерін түсіне алу; негізгі нұсқада қимыл дағдыларын дамыту және оны түрлі жағдайларда қолдану үшін негіз жасай алу;
Тірек-қозғалыс аппаратының дамуы
0. 1. 2. 1 өзіне - өзі қызмет көрсету дағдылары мен дағдыларын меңгеру үшін көру мен моториканы үйлестіру, еркін қозғалыс актісі туралы түсінікке ие болу;
0. 3. 2. 1 өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру үшін дене жаттығуларын орындаудың маңыздылығы туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 2. 1 жалпы дамыту жаттығуларын орындау арқылы бұлшық ет корсетін нығайту туралы түсінікке ие болу
Доппен ойын
0. 1. 7. 1 жеке пайдаланудың қосымша арнайы техникалық құралдарын пайдалана отырып, қолдау көрсетумен әрбір элементті түсіндіру кезінде жеңілдетілген түрде (баяу, бөлшектелген) әрекетті орындай алу;
0. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін арнайы таңдалған дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің түрлері туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 5. 1 дене қалпына байланысты және қозғалыста тыныс алуды басқару тәсілдері туралы түсінікке ие болу
Секіргішпен ойын және жаттығулар
0. 1. 5. 1 кеңістікте заттармен және заттарсыз негізгі дене жаттығуларын орындау туралы түсінікке ие болу;
0. 3. 3. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындағаннан кейін ағзадағы физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 4. 1 қозғалмалы жұмыстарды жүргізу барысында жеке координациялық қабілеттер мен физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу
4-тоқсан
7. Ойын арқылы шығармашылық және коммуникативтік дағдылар
Қауіпсіздік ережесі
Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер
0. 3. 1. 1 дербес сабақтарға қажетті дене қызметі мен салауатты өмір салтының маңыздылығы туралы түсініктерінің болуы;
0. 1. 1. 1 қозғалыс әрекеттерін түсіне алу; негізгі нұсқада қимыл дағдыларын дамыту және оны түрлі жағдайларда қолдану үшін негіз жасай алу;
Коммуникативтік дағдыларды дамытуға арналған ойындар
0. 2. 3. 1 түзету және дамыту бағытындағы қолайлы оқу ортасын құру бойынша дамудың әлеуетті мүмкіндіктері туралы түсінікке ие болу;
0. 3. 4. 1 жаттығуларды орындау кезіндегі қиындықтарды анықтау және өз мүмкіндіктері туралы түсінік алу
Ойын үшін шығармашылық идеялар
0. 2. 5. 1 дене дамуының ерекшеліктерін ескере отырып, шығармашылық міндеттерді меңгеру бойынша түсінікке ие болу;
0. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін арнайы таңдалған дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің түрлері туралы түсінікке ие болу
Қозғалыс қызметіндегі белсенділік және дербестік
0. 1. 2. 1 өзіне - өзі қызмет көрсету дағдылары мен дағдыларын меңгеру үшін көру мен моториканы үйлестіру, еркін қозғалыс актісі туралы түсінікке ие болу;
0. 1. 3. 1 тұрақты орындаушы етіп тағайындап, негізгі техника мен басқарушы қозғалыстар туралы түсініктерінің болуы;
0. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету бойынша түсініке ие болу;
0. 4. 2. 1 жалпы дамыту жаттығуларын орындау арқылы бұлшық ет корсетін нығайту туралы түсінікке ие болу

8. Формирование здорового образа жизни
Физическая деятельность на открытом воздухе
0.​1.​7.​1 выполнять действие в облегченном виде (замедленное, расчлененное) при сопровождении объяснением каждого элемента с использованием дополнительных специальных технических средств индивидуального пользования;
0.​3.​3.​1 иметь представление о физических изменениях в организме после выполнения различных физических упражнений
Быстрота, сила и ловкость
0.​2.​2.​1 иметь представление о достижении двигательных целей и коррекции физических нарушений;
0.​3.​2.​1 иметь представление о важности выполнения физических упражнений для формирования навыков самообслуживания;
0.​4.​5.​1 иметь представление о способах управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
Задания на развитие прыгучести
0.​1.​6.​1 иметь представление о собственных двигательных особенностях и сознательно совершенствовать;
0.​2.​4.​1 иметь представление по использованию простых правил при выполнении физических упражнений, дозированных нагрузок, учитывая двигательные возможности
Подвижные игры и эстафеты
0.​2.​6.​1 иметь представление о творческих способностях и идей с учетом физического развития, моторики, соматического состояния, осознание своих физических возможностей;
0.​4.​4.​1 иметь представление о собственных координационных способностях и физических изменениях в процессе проведения подвижных
2) 1 класс:
таблица 2
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Знание и понимание о здоровье
Техника безопасности
Что такое физическая культура?
1.​3.​1.​1 знать важность физической деятельности, систематических упражнений для нормализации и коррекции;
1.​1.​3.​1 знать основные физические движения, и как они взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями, устранив излишнее напряжение при выполнении движений;
1.​1.​1.​1 уметь выполнять строевые упражнения; основные двигательные навыки и умения с учетом отклонений в здоровье и физическом развитии; сохранять равновесие тела и контролировать его положение в пространстве; удерживать вертикальную позу и переходить из положения сидя в положение стоя;
1.​2.​4.​1 использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических и коррекционных упражнений
Режим дня, утренняя зарядка и физкультминутки
1.​1.​4.​1 знать упражнения для увеличения подвижности в суставах усеченной и сохраненной конечности, профилактики формирования тугоподвижности в суставах и контрактур;
1.​2.​5.​1 понимать собственные и другие творческие задачи по коррекции нарушений и формированию двигательных навыков;
1.​3.​4.​1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений;
1.​4.​2.​1 знать общеразвивающие и корригирующие упражнения для укрепления мышечного корсета
Бег и ходьба
1.​1.​6.​1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам;
1.​2.​1.​1 знать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности с умением распределения силы мышц как в движении, так и в статических позах
Прыжки и метания
1.​1.​5.​1 знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений с учетом специфики заболеваний;
1.​2.​2.​1 знать о самостоятельных достижениях двигательных целей с учетом физических возможностей;
1.​3.​5.​1 определять собственные возможности участия в физической деятельности

8. Салауатты өмір салтын қалыптастыру
Ашық ауада дененің қимыл-қозғалыстары
0. 1. 7. 1 жеке пайдаланудың қосымша арнайы техникалық құралдарын пайдалана отырып, қолдау көрсетумен әрбір элементті түсіндіру кезінде жеңілдетілген түрде (баяу, бөлшектелген) әрекетті орындай алу;
0. 3. 3. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындағаннан кейін ағзадағы физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу
Жылдамдық, күш және ептілік
0. 2. 2. 1 қозғалыс мақсаттарына жету және дене дамуындағы бұзылуларды түзету туралы түсінікке ие болу;
0. 3. 2. 1 өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру үшін дене жаттығуларын орындаудың маңыздылығы туралы түсінікке ие болу;
0. 4. 5. 1 дене қалпына байланысты және қозғалыста тыныс алуды басқару тәсілдері туралы түсінікке ие болу
Секіруді дамытуға арналған тапсырмалар
0. 1. 6. 1 өзіндік қозғалыс ерекшеліктері туралы түсінікке ие болу және саналы түрде жетілдіре алу;
0. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, дене жаттығуларын, мөлшерленген күшті орындау кезінде қарапайым ережелерді қолдану бойынша түсінікке ие болу
Қимыл ойындар мен эстафеталар
0. 2. 6. 1 дене дамуын, моторикасын, соматикалық жағдайын ескере отырып, шығармашылық қабілеттер мен идеялар туралы түсінікке ие болу, өздерінің физикалық мүмкіндіктерін сезіне алу;
0. 4. 4. 1 қозғалмалы жұмыстарды жүргізу барысында жеке координациялық қабілеттер мен физикалық өзгерістер туралы түсінікке ие болу
2) 1-сынып:
2-кесте
Бөлімдер
Бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Денсаулық туралы білу және түсіну
Қауіпсіздік ережесі
Дене мәдениет деген не?
1. 3. 1. 1 қалпына келтіру және түзету үшін дене әрекетінің, жүйелі жаттығулардың маңыздылығын білу;
1. 1. 3. 1 қимылдарды орындау кезінде артық кернеуді жояотырып, негізгі физикалық қозғалыстарды, олардың қарапайым физикалық жаттығулармен қалай байланыста екенін білу;
1. 1. 1. 1 саптық жаттығуларды орындай білу; денсаулық пен дене дамуында ауытқуларды есепке ала отырып, негізгі қозғалыс дағдылары мен біліктері; дененің тепе-теңдігін сақтау және оның кеңістіктегі жағдайын бақылай алу; тік қалыпты ұстап тұру және отыру қалпынан тұру жағдайына өте алу;
1. 2. 4. 1 дене және түзету жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
Күнтәртібі, таңертеңгі жаттығу, сергіту сәттер
1. 1. 4. 1 аяқ-қол буындарындағы қозғалушылықты арттыруға арналған жаттығуларды білу, буындар мен контрактураларда баяу қозғалушылықтың қалыптасуының алдын алу;
1. 2. 5. 1 зақымдалуларды түзету және қозғалыс дағдыларын қалыптастыру бойынша өзінің және басқа да шығармашылық міндеттерін түсіне алу;
1. 3. 4. 1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтай алу;
1. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларын білу
Жүру және жүгіру
1. 1. 6. 1 қозғалыс дағдылары бойынша өз іскерліктері мен кемшіліктерін сипаттай алу;
1. 2. 1. 1 қозғалыста да, статикалық дозада да бұлшық ет күшін үлестіре отырып, физикалық іс-әрекетке қатысу кезіндегі қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын білу
Секіру және лақтыру
1. 1. 5. 1 аурулардың ерекшелігін ескере отырып, түрлі дене жаттығуларын орындау контекстінде уақыт, кеңістік, салмақ және жатық ұғымдары туралы білу;
1. 2. 2. 1 физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қозғалыс мақсаттарының дербес жетістіктері туралы білу;
1. 3. 5. 1 физикалық қызметке қатысудың жеке мүмкіндіктерін анықтай алу

2. Развитие взаимоотношения и навыков общения через игры
Сюжетно-ролевые подвижные игры
1.​1.​7.​1 выполнять ряд простых действий в разных пространствах; в различных условиях;
1.​2.​6.​1 использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю с учетом восприятия собственного тела
Широкий ряд двигательных навыков
1.​1.​2.​1 уметь организовать произвольный двигательный акта для овладения умениями и навыками в занятиях; выполнять передвижения в ходьбе, беге, прыжках разными способами;
1.​2.​7.​1 понимать, в чем заключается патриотизм и как взаимодействовать во время выполнения индивидуальной и групповой деятельности;
1.​4.​1.​1 определять собственные возможности по коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Навыки общения в небольших группах и парах
1.​1.​8.​1 знать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений с учетом физических возможностей;
1.​3.​5.​1 определять собственные возможности участия в физической деятельности;
1.​2.​8.​1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений; способы контроля над функциями собственного тела
Польза физических занятий
1.​1.​1.​1 уметь выполнять строевые упражнения; основные двигательные навыки и умения с учетом отклонений в здоровье и физическом развитии; сохранять равновесие тела и контролировать его положение в пространстве; удерживать вертикальную позу и переходить из положения сидя в положение стоя;
1.​4.​4.​1 уметь описывать координационные способности и физические изменения в процессе проведения подвижных игр, эстафет;
1.​4.​3.​1 знать разные нетрадиционные специально подобранные виды двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
2 четверть
3. Креативность и критическое мышление посредством гимнастических и коррекционных упражнений
Техника безопасности
Осанка и координация
1.​1.​2.​1 уметь организовать произвольный двигательный акта для овладения умениями и навыками в занятиях; выполнять передвижения в ходьбе, беге, прыжках разными способами;
1.​2.​1.​1 знать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности с умением распределения силы мышц как в движении, так и в статических позах;
1.​4.​1.​1 определять собственные возможности по коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Изучение ряда гимнастических фигур
1.​1.​7.​1 выполнять ряд простых действий в разных пространствах; в различных условиях;
1.​2.​4.​1 использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических и коррекционных упражнений
Твои физические возможности
1.​1.​4.​1 знать упражнения для увеличения подвижности в суставах усеченной и сохраненной конечности, профилактики формирования тугоподвижности в суставах и контрактур;
1.​2.​2.​1 знать о самостоятельных достижениях двигательных целей с учетом физических возможностей;
1.​4.​2.​1 знать общеразвивающие и корригирующие упражнения для укрепления мышечного корсета;
1.​4.​3.​1 знать разные нетрадиционные специально подобранные виды двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей

2. Ойын арқылы қарым-қатынас дағдысы мен өзараәрекеттесуін дамыту
Сюжеті-рольдік қимыл ойындар
1. 1. 7. 1 түрлі жағдайларда әр түрлі кеңістіктерде қарапайым әрекеттерді орындай алу;
1. 2. 6. 1 өз денесін қабылдауды ескере отырып, негізгі шығармашылық стратегиялар мен идеяларды пайдалану арқылы мұғалімге жеткізе алу
Қозғалыс дағдыларының кең ауқымдылығы
1. 1. 2. 1 сабақта машықтар мен дағдыларды игеру үшін еркін қозғалыс актісін ұйымдастыра алу; жүруде, жүгіруде, секіруде әртүрлі тәсілдермен қозғалыстарды орындай алу;
1. 2. 7. 1 патриотизм нені білдіреді, жеке және топтық іс-әрекетті орындау кезінде қалай өзара іс-қимыл жасау керектігін түсіне алу;
1. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету бойынша жеке мүмкіндіктерін анықтай алу
Жұп және шағын топта қарым-қатынас дағдысы
1. 1. 8. 1 физикалық мүмкіндіктерді ескере отырып, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауы мүмкін қиындықтарды білу;
1. 3. 5. 1 физикалық қызметке қатысудың жеке мүмкіндіктерін анықтай алу;
1. 2. 8. 1 өз рөлін, өз денесінің функцияларын бақылау тәсілдерін білу; қарапайым қимылдарды орындау кезінде басқалардың рөлін тани алу;
Дене шынықтыру сабақтарының пайдасы
1. 1. 1. 1 саптық жаттығуларды орындай білу; денсаулық пен дене дамуында ауытқуларды есепке ала отырып, негізгі қозғалыс дағдылары мен біліктері; дененің тепе-теңдігін сақтау және оның кеңістіктегі жағдайын бақылай алу; тік қалыпты ұстап тұру және отыру қалпынан тұру жағдайына өте алу;
1. 4. 4. 1 ойын,эстафеталар қозғалыс ойындарын процесіндегі үйлестіру қабілеттері, физикалық өзгерістерді баяндай білу;
1. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін қозғалыс белсенділігінің әртүрлі дәстүрлі емес арнайы таңдалған түрлерін білу
2-тоқсан
3. Гимнастикалық және түзету жаттығулары арқылы креативті және сыни ойлау
Кеудені түзету және қауіпсіздік ережесі
1. 1. 2. 1 сабақта машықтар мен дағдыларды игеру үшін еркін қозғалыс актісін ұйымдастыра алу; жүруде, жүгіруде, секіруде әртүрлі тәсілдермен қозғалыстарды орындай алу;
1. 2. 1. 1 қозғалыста да, статикалық дозада да бұлшық ет күшін үлестіре отырып, физикалық іс-әрекетке қатысу кезіндегі қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын білу;
1. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету бойынша жеке мүмкіндіктерін анықтай алу
Гимнастикалық фигуралар қатарын меңгеру
1. 1. 7. 1 түрлі жағдайларда әр түрлі кеңістіктерде қарапайым әрекеттерді орындай алу;
1. 2. 4. 1 дене және түзету жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
Сенің дене мүшелерінің мүмкіндіктері
1. 1. 4. 1 аяқ-қол буындарындағы қозғалушылықты арттыруға арналған жаттығуларды білу, буындар мен контрактураларда баяу қозғалушылықтың қалыптасуының алдын алу;
1. 2. 2. 1 физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қозғалыс мақсаттарының дербес жетістіктері туралы білу;
1. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларын білу;
1. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін қозғалыс белсенділігінің әртүрлі дәстүрлі емес арнайы таңдалған түрлерін білу

8. Формирование здорового образа жизни
Физическая деятельность на открытом воздухе
1.​1.​7.​1 выполнять ряд простых действий в разных пространствах; в различных условиях;
1.​3.​3.​1 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений, умение измерить температуру тела, посчитать частоту сердечных сокращений
Быстрота, сила и ловкость
1.​2.​2.​1 знать о самостоятельных достижениях двигательных целей с учетом физических возможностей;
1.​3.​2.​1 понимать важность необходимости общеразвивающих упражнений и разминки в физической деятельности;
1.​4.​5.​1 знать способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
Задания на развитие прыгучести
1.​1.​6.​1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам;
1.​2.​4.​1 использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических и коррекционных упражнений
Подвижные игры и эстафеты
1.​2.​6.​1 использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю с учетом восприятия собственного тела;
1.​4.​4.​1 уметь описывать координационные способности и физические изменения в процессе проведения подвижных игр, эстафет
3) 2 класс:
таблица 3
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Физические качества через легкую атлетику
Техника безопасности
Обзор основных понятий здоровья
2.​3.​1.​1 обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений, применять их самостоятельно;
2.​1.​3.​1 улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их;
2.​1.​1.​1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений; сохранять равновесие тела и его устойчивость при выполнении движений; иметь представление о правилах составления комплексов утренней зарядки;
2.​2.​4.​1 применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей
Комплексы утренней зарядки
2.​1.​4.​1 использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками;
2.​1.​1.​1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений; сохранять равновесие тела и его устойчивость при выполнении движений; иметь представление о правилах составления комплексов утренней зарядки;
2.​3.​4.​1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений;
2.​4.​2.​1 уметь применять общеразвивающие и корригирующие упражнения для укрепления мышечного корсета
Навыки бега, прыжков и метания
2.​1.​6.​1 уметь объяснять двигательные недостатки для формирования жизненно необходимых умений и навыков;
2.​2.​1.​1 обсуждать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив преодоления трудностей
Эстафеты с элементами бега, прыжков и метания
2.​1.​5.​1 знать время, пространство при плавном выполнении движений в простых физических упражнениях; при организации произвольного двигательного акта;
2.​2.​2.​1 уметь самостоятельной работать в команде для достижения двигательных целей и выполнения движений в усложненных условиях индивидуальных физических возможностей;
2.​3.​5.​1 понимать возможности участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"

8. Салауатты өмір салтын қалыптастыру
Ашық ауада дененің қимыл-қозғалыстары
1. 1. 7. 1 түрлі жағдайларда әр түрлі кеңістіктерде қарапайым әрекеттерді орындай алу;
1. 3. 3. 1 қимылдарды орындау кезінде артық кернеуді жояотырып, негізгі физикалық қозғалыстарды, олардың қарапайым физикалық жаттығулармен қалай байланыста екенін білу
Жылдамдық, күш және ептілік
1. 2. 2. 1 физикалық мүмкіндіктерін ескере отырып, қозғалыс мақсаттарының дербес жетістіктері туралы білу;
1. 3. 2. 1 дене іс-әрекетінде жалпы дамыту жаттығулары мен жаттығудың маңыздылығын түсіне алу;
1. 4. 5. 1 дене жағдайына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін білу
Секіруді дамытуға арналған тапсырмалар
1. 1. 6. 1 қозғалыс дағдылары бойынша өз іскерліктері мен кемшіліктерін сипаттай алу;
1. 2. 4. 1 дене және түзету жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
Қимыл ойындар мен эстафеталар
1. 2. 6. 1 өз денесін қабылдауды ескере отырып, негізгі шығармашылық стратегиялар мен идеяларды пайдалану арқылы мұғалімге жеткізе алу;
1. 4. 4. 1 ойын,эстафеталар қозғалыс ойындарын процесіндегі үйлестіру қабілеттері, физикалық өзгерістерді баяндай білу
3) 2-сынып:
3-кесте
Бөлімдер
Бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Жеңіл атлетика арқылы дене қасиеттері
Қауіпсіздік ережесі
Денсаулықтың негізгі ұғымдарына шолу
2. 3. 1. 1 дене жаттығуларының сауықтыру пайдасын талқылау, оларды өз бетінше қолдана алу
2. 1. 3. 1 қажетсіз қозғалыстардың туындауын ескерте отырып немесе мүмкіндігінше оларды жою арқылы оларды өз бетімен байланыстыра отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсарта алу;
2. 1. 1. 1 әртүрлі дене даму жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарта алу; қозғалыс кезінде дененің тепе-теңдігін және оның тұрақтылығын сақтай алу; таңертеңгілік жаттығу кешендерін құрастыру ережелері туралы түсініктерінің болуы;
2. 2. 4. 1 дене ерекшеліктерін ескере отырып, әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
Таңғы жаттығу кешендері
2. 1. 4. 1 буындардағы қозғалушылықты арттыру, бұлшық ет массасын, бұлшық ет тонусын, бұлшық ет күшін, тірек пен қозғалуды қалпына келтіру, қозғалыс пен ептілікті үйлестіру, тепе-теңдік немесе алмастыру дағдыларын меңгеру үшін жаттығуларды қолдана алу;
2. 1. 1. 1 әртүрлі дене даму жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарта алу; қозғалыс кезінде дененің тепе-теңдігін және оның тұрақтылығын сақтай алу; таңертеңгілік жаттығу кешендерін құрастыру ережелері туралы түсініктерінің болуы;
2. 3. 4. 1 дене даму жаттығуларының аз мөлшерін орындау кезінде оларға әсер етудің кейбір негізгі жолдарын анықтай отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді түсіне алу;
2. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларын қолдана білу
Секіру, жүгіру, лақтыру дағдылары
2. 1. 6. 1 өмірлік қажетті дағдылар мен біліктерді қалыптастыру үшін қозғалыс кемшіліктерін түсіндіре алу;
2. 2. 1. 1 қиындықтарды жеңудің баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын талқылай алу
Секіру, жүгіру, лақтыру элементтерімен Эстафеталар
2. 1. 5. 1 еркін қозғалыс актісін ұйымдастыру кезінде қарапайым физикалық жаттығуларда қозғалыстарды бірқалыпты орындау кезінде уақытты, кеңістікті білу;
2. 2. 2. 1 қозғалу мақсаттарына қол жеткізу және жеке физикалық мүмкіндіктердің күрделенген жағдайларында қимылдарды орындау үшін командада өз бетінше жұмыс істей алу;
2. 3. 5. 1 "үй-мектеп" контексінде физикалық қызметке қатысу мүмкіндігін түсіне алу

2. Подвижные игры для освоения спортивных игр
Спектр двигательных навыков в подвижных играх
2.​1.​7.​1 уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики распределения упражнений во времени;
2.​4.​4.​1 определять самочувствие, координационные способности и физические изменения в процессе проведения спортивных мероприятий;
2.​2.​6.​1 демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам для выражения эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей
Подвижные игры с мячом
2.​1.​2.​1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом;
2.​2.​7.​1 знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества;
2.​4.​1.​1 понимать возможности коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Игры с передвижениями
2.​1.​8.​1 уметь преодолевать трудности при выполнении простых и измененных физических упражнений;
2.​3.​5.​1 понимать возможности участия в физической деятельности в контексте "дом-школа";
2.​2.​8.​1 понимать свою роль и роли других при выполнении различных физических упражнений, признавая их различия
Работа в парах и в группах
2.​1.​1.​1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений; сохранять равновесие тела и его устойчивость при выполнении движений; иметь представление о правилах составления комплексов утренней зарядки;
2.​4.​3.​1 уметь выполнять под руководством один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
2 четверть
3. Физическое развитие средствами гимнастики с учетом утраченных функций
Техника безопасности
Развитие силы через серию различных физических нагрузок
2.​1.​2.​1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом;
2.​2.​1.​1 обсуждать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив преодоления трудностей;
2.​4.​1.​1 понимать возможности коррекции осанки с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Широкий спектр гимнастических упражнений
2.​1.​7.​1 уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики распределения упражнений во времени;
2.​2.​4.​1 применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей
Лазанье и перелазание
2.​2.​2.​1 уметь самостоятельной работать в команде для достижения двигательных целей и выполнения движений в усложненных условиях индивидуальных физических возможностей;
2.​1.​2.​1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом;
2.​1.​3.​1 улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их;
2.​1.​4.​1 использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками
Развитие равновесия
2.​1.​4.​1 использовать упражнения для увеличения подвижности в суставах, восстановления мышечной массы, мышечного тонуса, мышечной силы, опоры и передвижения, координации движений и ловкости, равновесия или овладение заместительными навыками;
2.​1.​1.​1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений; сохранять равновесие тела и его устойчивость при выполнении движений; иметь представление о правилах составления комплексов утренней зарядки;
2.​4.​2.​1 уметь применять общеразвивающие и корригирующие упражнения для укрепления мышечного корсета;
2.​4.​3.​1 уметь выполнять под руководством один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей

2. Спортық ойындарды меңгеру үшін қозғалыс ойындар
Қозғалмалы ойындардағы қозғалыс дағдыларының спектрі
2. 1. 7. 1 кеңістікте уақытқа қарай жаттығуларды анықтау динамикасын қарапайым өзгертермен әрекеттерді жеткізе алу;
2. 4. 4. 1 спорттық іс-шараларды өткізу барысындағы физикалық өзгерістер мен көңіл-күйін, ұштастыру қабілетін анықтай алу;
2. 2. 6. 1 өздерінің физикалық мүмкіндіктерін саналы түрде сезіну, өз денесін қабылдауды ескере отырып, эмоцияларды білдіру үшін мұғалім мен құрдастардың шығармашылық қабілеті мен идеяларын көрсете алу
Доппен қозғалыс ойындар
2. 1. 2. 1 дұрыс арқа қалыптастыруға бағытталған жаттығулар кешенін орындай алу; өз денесін меңгере алу;
2. 2. 7. 1 патриоттық сезім дегеніміз не және адал бәсекелестіктің мәнін түсіне отырып, бір-бірімен қарым-қатынас жасай алу;
2. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету мүмкіндіктерін түсіне алу
Қозғалысты алмастыру ойыны
2. 1. 8. 1 қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтарды жеңе алу;
2. 3. 5. 1 "үй-мектеп" контексінде физикалық қызметке қатысу мүмкіндігін түсіне алу;
2. 2. 8. 1 айырмашылықтарын мойындай отырып әртүрлі физикалық жаттығуларды орындау барысында өзінің және басқаның рөлін түсіну
Жұп және топта жұмыс істеу
2. 1. 1. 1 әртүрлі дене даму жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарта алу; қозғалыс кезінде дененің тепе-теңдігін және оның тұрақтылығын сақтай алу; таңертеңгілік жаттығу кешендерін құрастыру ережелері туралы түсініктерінің болуы;
2. 4. 3. 1 өзінің физикалық мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің бір түрін басшылықпен орындай білу
2-тоқсан
3. Жоғалған функцияларды есепке ала отырып гимнастика құралдарымен дене бітімінің дамуы
Қауіпсіздік ережесі
Түрлі физикалық күш көрсету сериясы арқылы күшті дамыту
2. 1. 2. 1 дұрыс арқаны (келбеті) қалыптастыруға бағытталған жаттығулар кешенін орындай алу; өз денесін меңгере алу;
2. 2. 1. 1 қиындықтарды жеңудің баламаларын түсінуді көрсете отырып, қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын талқылай алу;
2. 4. 1. 1 заттарды басына қою, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүрумен кеудені түзету мүмкіндіктерін түсіне алу
Гимнастикалық жаттығулардың ауқымды спектрі
2. 1. 7. 1 кеңістікте уақытқа қарай жаттығуларды анықтау динамикасын қарапайым өзгертермен әрекеттерді жеткізе алу;
2. 2. 4. 1 дене ерекшеліктерін ескере отырып, әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
Өрмелеу және қайта өрмелеу
2. 2. 2. 1 қозғалу мақсаттарына қол жеткізу және жеке физикалық мүмкіндіктердің күрделенген жағдайларында қимылдарды орындау үшін командада өз бетінше жұмыс істей алу;
2. 1. 2. 1 дұрыс арқаны (келбеті) қалыптастыруға бағытталған жаттығулар кешенін орындай алу; өз денесін меңгере алу;
2. 1. 3. 1 қажетсіз қозғалыстардың туындауын ескерте отырып немесе мүмкіндігінше оларды жою арқылы оларды өз бетімен байланыстыра отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсарта алу;
2. 1. 4. 1 буындардағы қозғалушылықты арттыру, бұлшық ет массасын, бұлшық ет тонусын, бұлшық ет күшін, тірек пен қозғалуды қалпына келтіру, қозғалыс пен ептілікті үйлестіру, тепе-теңдік немесе алмастыру дағдыларын меңгеру үшін жаттығуларды қолдана алу
Тепе-теңдікті дамыту
2. 1. 4. 1 буындардағы қозғалушылықты арттыру, бұлшық ет массасын, бұлшық ет тонусын, бұлшық ет күшін, тірек пен қозғалуды қалпына келтіру, қозғалыс пен ептілікті үйлестіру, тепе-теңдік немесе алмастыру дағдыларын меңгеру үшін жаттығуларды қолдана алу;
2. 1. 1. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын жақсарта алу; қозғалыс кезінде дененің тепе-теңдігін және оның тұрақтылығын сақтай алу; таңертеңгілік жаттығу кешендерін құрастыру ережелері туралы түсініктерінің болу;
2. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларын қолдана білу;
2. 4. 3. 1 өзінің физикалық мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің бір түрін басшылықпен орындай білу

4. Казахские национальные подвижные игры
Ознакомление с казахскими национальными играми
2.​2.​5.​1 уметь обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации;
2.​2.​7.​1 знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества;
2.​4.​4.​1 определять самочувствие, координационные способности и физические изменения в процессе проведения спортивных мероприятий;
2.​4.​5.​1 уметь применять способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
Сюжетно-ролевые игры
2.​1.​2.​1 выполнять комплексы упражнений, направленные на формирование правильной осанки; владения собственным телом;
2.​1.​3.​1 улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно, предупредив возникновение ненужных движений или по возможности, устранив их
Сотрудничество и честная игра
2.​1.​5.​1 знать время, пространство при плавном выполнении движений в простых физических упражнениях; при организации произвольного двигательного акта;
2.​2.​6.​1 демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам для выражения эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей;
2.​3.​5.​1 понимать возможности участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
3 четверть
5. Физические нагрузки и здоровье
Техника безопасности
Активная деятельность для воспитания выносливости
2.​1.​6.​1 уметь объяснять двигательные недостатки для формирования жизненно необходимых умений и навыков;
2.​2.​3.​1 уметь обмениваться знаниями и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений;
2.​3.​1.​1 обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений, применять их самостоятельно;
2.​1.​8.​1 уметь преодолевать трудности при выполнении простых и измененных физических упражнений;
2.​3.​3.​1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений, направленных на профилактику
Изменения в организме при физических нагрузках
2.​1.​5.​1 знать время, пространство при плавном выполнении движений в простых физических упражнениях; при организации произвольного двигательного акта;
2.​2.​8.​1 понимать свою роль и роли других при выполнении различных физических упражнений, признавая их различия
Традиционные казахские беговые игры
2.​4.​3.​1 уметь выполнять под руководством один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
Парные и групповые игры
2.​1.​8.​1 закрепить навыки и умения преодоления трудностей при совершенствовании простых и измененных физических упражнений;
2.​2.​4.​1 применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей;
2.​4.​4.​1 определять самочувствие, координационные способности и физические изменения в процессе проведения спортивных мероприятий

4. Қазақтың ұлттық қимыл ойындары
Қазақтың ұлттық ойындарымен таныстыру
2. 2. 5. 1 конструктивтік ұсыныстар ұсына отырып, өзінің және өзгенің шығармашылық міндеттерін талқылай алу;
2. 2. 7. 1 патриоттық сезім дегеніміз не және адал бәсекелестіктің мәнін түсіне отырып, бір-бірімен қарым-қатынас жасай алу;
2. 4. 4. 1 спорттық іс-шараларды өткізу барысындағы дене дамуындағы өзгерістер мен көңіл-күйін, ұштастыру қабілетін анықтай алу;
2. 4. 5. 1 дене жағдайына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін қолдана алу
Сюжеттік-рөлдік ойындар
2. 1. 2. 1 дұрыс арқаны (келбеті) қалыптастыруға бағытталған жаттығулар кешенін орындай алу; өз денесін меңгере алу;
2. 1. 3. 1 қажетсіз қозғалыстардың туындауын ескерте отырып немесе мүмкіндігінше оларды жою арқылы оларды өз бетімен байланыстыра отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсарта алу
Адал ойын және серіктестік
2. 1. 5. 1 еркін қозғалыс актісін ұйымдастыру кезінде қарапайым дене жаттығуларда қозғалыстарды бірқалыпты орындау кезінде уақытты, кеңістікті білу;
2. 2. 6. 1 өздерінің дене даму мүмкіндіктерін саналы түрде сезіну, өз денесін қабылдауды ескере отырып, эмоцияларды білдіру үшін мұғалім мен құрдастардың шығармашылық қабілеті мен идеяларын көрсете алу;
2. 3. 5. 1 "үй-мектеп" контексінде дене даму қызметіне қатысу мүмкіндігін түсіне алу
3-тоқсан
5. Денеге күш түсіру мен денсаулық
Қауіпсіздік ережесі
Төзімділікті тәрбиелеу үшін белсенді іс-әрекет
2. 1. 6. 1 өмірлік қажетті дағдылар мен біліктерді қалыптастыру үшін қозғалыс кемшіліктерін түсіндіре алу;
2. 2. 3. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қолайлы оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіне отырып, білім мен идеялармен алмаса алу;
2. 3. 1. 1 дене жаттығуларының сауықтыру пайдасын талқылау, оларды өз бетінше қолдана алу;
2. 1. 8. 1 қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтарды жеңе алу;
2. 3. 3. 1 алдын алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы дене дамуындағы өзгерістерді қалай бақылауға болатынын білу
Денеге салмақ түсіру кезіндегі ағзадағы өзгеріс
2. 1. 5. 1 еркін қозғалыс актісін ұйымдастыру кезінде қарапайым дене жаттығуларда қозғалыстарды бірқалыпты орындау кезінде уақытты, кеңістікті білу;
2. 2. 8. 1 айырмашылықтарын мойындай отырып әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысында өзінің және басқаның рөлін түсіну
Қазақтың дәстүрлі жүгіру ойындары
2. 4. 3. 1 өзінің дене даму мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің бір түрін басшылықпен орындай білу
Жұп және топтық ойындар
2. 1. 8. 1 қарапайым және өзгертілген дене даму жаттығуларын орындау кезінде қиындықтарды жеңе алу;
2. 2. 4. 1 дене даму ерекшеліктерін ескере отырып, әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу;
2. 4. 4. 1 спорттық іс-шараларды өткізу барысындағы дене дамуындағы өзгерістер мен көңіл-күйін, ұштастыру қабілетін анықтай алу

8. Здоровье и физическая активность
Физическая деятельность на открытом воздухе
2.​1.​7.​1 уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики распределения упражнений во времени;
2.​3.​3.​1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений, направленных на профилактику
Беговые способности через индивидуальную и групповую активность
2.​2.​2.​1 уметь самостоятельной работать в команде для достижения двигательных целей и выполнения движений в усложненных условиях индивидуальных физических возможностей;
2.​3.​2.​1 уметь выполнять физические упражнения, направленных на развитие двигательной активности;
2.​4.​5.​1 уметь применять способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
Различные прыжки в длину и в высоту
2.​1.​6.​1 уметь объяснять двигательные недостатки для формирования жизненно необходимых умений и навыков;
2.​2.​4.​1 применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом физических особенностей
Подвижные игры и эстафеты
2.​2.​6.​1 демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам для выражения эмоций с учетом восприятия собственного тела, осознания своих физических возможностей;
2.​4.​4.​1 определять самочувствие, координационные способности и физические изменения в процессе проведения спортивных мероприятий
4) 3 класс:
таблица 4
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Двигательные действия через легкую атлетику
Техника безопасности
Основные понятия здоровья
3.​3.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​1.​3.​1 выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития, добившись освоения общего ритма двигательного действия;
3.​1.​1.​1 продолжать улучшать основные двигательные навыки, используя коррекционные и адаптивные методы при выполнении основных физических упражнений, координации движений, тренированность ловкость и сохранять равновесие;
3.​2.​4.​1 применять знания правил и структурных приемов в ряде физических упражнений с учетом физических особенностей
Обзор разминок для разных видов деятельности
3.​1.​4.​1 понимать, как сохранить и увеличить достигнутый уровень функциональных возможностей подвижности суставов и уметь предупредить осложнения – деформацию позвоночника и деформации здоровой конечности;
3.​1.​1.​1 продолжать улучшать основные двигательные навыки, используя коррекционные и адаптивные методы при выполнении основных физических упражнений, координации движений, тренированность ловкость и сохранять равновесие;
3.​3.​4.​1 справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений;
3.​4.​2.​1 объяснять необходимость общеразвивающих и корригирующих упражнения для укрепления мышечного корсета
Разновидности бега, прыжков и метания
3.​1.​6.​1 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя физические возможности;
3.​2.​1.​1 применять самостоятельно альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов со знанием возможностей;
3.​2.​3.​1 применять знания об обмене пространством, ресурсами и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений;
Эстафеты с элементами легкой атлетики
3.​1.​5.​1 понимать навыки и последовательность при выполнении самостоятельных движений в физических комбинациях;
3.​2.​2.​1 демонстрировать самостоятельную и командной работы со сменой лидерства;
3.​3.​5.​1 объяснить возможность участия в физической деятельности в разных контекстах

8. Денсаулық және дене даму белсенділігі
Ашық ауада дене даму белсенділігі
2. 1. 7. 1 кеңістікте уақытқа қарай жаттығуларды анықтау динамикасын қарапайым өзгертермен әрекеттерді жеткізе алу;
2. 3. 3. 1 алдын алуға бағытталған дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы дене дамуындағы өзгерістерді қалай бақылауға болатынын білу
Жеке және топтық белспенділік арқылы жүгіру қабілеттілігі
2. 2. 2. 1 қозғалу мақсаттарына қол жеткізу және жеке дене даму мүмкіндіктерінің күрделенген жағдайларында қимылдарды орындау үшін командада өз бетінше жұмыс істей алу;
2. 3. 2. 1 қозғалыс белсенділігін дамытуға бағытталған дене даму жаттығуларын орындай білу;
2. 4. 5. 1 дене жағдайына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін қолдана алу
Ұзындық пен биіктікке алуантүрлі секіру
2. 1. 6. 1 өмірлік қажетті дағдылар мен біліктерді қалыптастыру үшін қозғалыс кемшіліктерін түсіндіре алу;
2. 2. 4. 1 дене даму ерекшеліктерін ескере отырып, әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдана алу
Қозғалыс ойындары мен эстафеталар
2. 2. 6. 1 өздерінің дене даму мүмкіндіктерін саналы түрде сезіну, өз денесін қабылдауды ескере отырып, эмоцияларды білдіру үшін мұғалім мен құрдастардың шығармашылық қабілеті мен идеяларын көрсете алу;
2. 4. 4. 1 спорттық іс-шараларды өткізу барысындағы дене дамуындағы өзгерістер мен көңіл-күйін, ұштастыру қабілетін анықтай алу
4) 3-сынып:
4-кесте
Бөлімдер
Бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Жеңіл атлетика арқылы дене қасиеттері
Қауіпсіздік ережесі
Денсаулықтың негізгі түсініктері
3. 3. 1. 1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене даму жаттығуларының сауықтыру пайдасын білу, түсіну, көрсете алу;
3. 1. 3. 1 қозғалыс әрекетінің жалпы ырғағын игеруге қол жеткізе отырып, физикалық даму үшін көзделген түрлі дене жаттығуларын орындау және байланыстыра алу;
3. 1. 1. 1 негізгі денені дамыту жаттығуларын орындау, қимылдарды үйлестіру, ептілік жаттықтыру және тепе-теңдікті сақтау кезінде түзету және бейімделу әдістерін пайдалана отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсартуды жалғастыра алу;
3. 2. 4. 1 дене даму ерекшеліктерін ескере отырып, бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалана алу
Әртүрлі әрекеттер түрлеріне сергіту сәттеріне шолу
3. 1. 4. 1 буындардың қозғалмалылығының функционалдық мүмкіндіктерінің қол жеткен деңгейін қалай сақтау және ұлғайту керектігін түсіну және асқынулардың алдын ала білу – омыртқаның деформациясын және сау аяқ-қолдың деформациясын білу;
3. 1. 1. 1 негізгі денені дамыту жаттығуларын орындау, қимылдарды үйлестіру, ептілік жаттықтыру және тепе-теңдікті сақтау кезінде түзету және бейімделу әдістерін пайдалана отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсартуды жалғастыра алу;
3. 3. 4. 1 дене даму жаттығуларын орындау кезінде тиісті түрде әрекет ете отырып, қиындықтар мен қатерді жеңе алу;
3. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларының қажеттілігін түсіндіре алу
Секіру, жұгіру, лақтырудың алуантүрлігі
3. 1. 6. 1 дене мүмкіндіктерін анықтай отырып, өз және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылай алу;
3. 2. 1. 1 меңгерген білімімен қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарлар қатарын өзбетінше баламалы шешімдер жасауды қолдана алу;
3. 2. 3. 1 әр түрлі дене даму жаттығуларын орындау кезінде қолайлы оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіне отырып, кеңістік, ресурстар және идеялар алмасу туралы білімді қолдана алу
Жеңіл атлетиканың элементтерімен эстафета
3. 1. 5. 1 физикалық комбинацияларда дербес қимылдарды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті түсіне алу;
3. 2. 2. 1 көшбасшылықпен дербес және командалық жұмысты көрсете алу;
3. 3. 5. 1 әр түрлі контекстерде физикалық іс-әрекетке қатысу мүмкіндігін түсіндіре алу

2. Подвижные игры и спортивные игры
Двигательные навыки в подвижных играх
3.​1.​7.​1 определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении упражнений и оценивании;
3.​4.​4.​1 понимать физические изменения в процессе проведения подвижных, спортивных игр, эстафет, соревнований;
3.​2.​6.​1 анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
Подвижные игры на координацию движений
3.​1.​2.​1 уметь о контролировать с помощью физическое развитие: устойчивость, статическое и динамическое равновесие, ориентировку в собственном теле;
3.​2.​7.​1 объяснить значение патриотизма и демонстрировать взаимодействие и честную игру;
3.​4.​1.​1 знать коррекцию осанки путем выполнения физических упражнений с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Подвижные игры на быстроту реакции
3.​1.​8.​1 демонстрировать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной деятельности;
3.​3.​5.​1 объяснить возможность участия в физической деятельности в разных контекстах;
3.​2.​8.​1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
Умение работать в коллективе
3.​1.​7.​1 определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении упражнений и оценивании;
3.​4.​3.​1 выполнять самостоятельно один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
2 четверть
3. Гимнастика с основами акробатики
Техника безопасности
Развитие ловкости через физические упражнения
3.​1.​2.​1 уметь о контролировать с помощью физическое развитие: устойчивость, статическое и динамическое равновесие, ориентировку в собственном теле;
3.​2.​1.​1 применять самостоятельно альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов со знанием возможностей;
3.​4.​1.​1 знать коррекцию осанки путем выполнения физических упражнений с удержанием предмета на голове, стойке у стены, ходьбе с различным положением рук
Гимнастика с элементами аэробики
3.​1.​7.​1 определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении упражнений и оценивании;
3.​2.​4.​1 применять знания правил и структурных приемов в ряде физических упражнений с учетом физических особенностей
Последовательность в гимнастических упражнениях
3.​2.​2.​1 демонстрировать самостоятельную и командной работы со сменой лидерства;
3.​1.​2.​1 уметь о контролировать с помощью физическое развитие: устойчивость, статическое и динамическое равновесие, ориентировку в собственном теле;
3.​1.​3.​1 выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития, добившись освоения общего ритма двигательного действия
Игры на развитие равновесия
3.​1.​4.​1 понимать, как сохранить и увеличить достигнутый уровень функциональных возможностей подвижности суставов и уметь предупредить осложнения – деформацию позвоночника и деформации здоровой конечности;
3.​1.​1.​1 продолжать улучшать основные двигательные навыки, используя коррекционные и адаптивные методы при выполнении основных физических упражнений, координации движений, тренированность ловкость и сохранять равновесие;
3.​4.​2.​1 объяснять необходимость общеразвивающих и корригирующих упражнения для укрепления мышечного корсета;
3.​4.​3.​1 выполнять самостоятельно один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных физических возможностей

2. Қозғалыс және спорттық ойындар
Қозғалыс ойындағы қимыл дағдылар
3. 1. 7. 1 жаттығуларды орындау және бағалау кезінде әрекеттер, кеңістік, динамика және байланыстар қатарын анықтай алу;
3. 4. 4. 1 қозғалмалы, спорттық ойындар, эстафеталар, жарыстар өткізу барысындағы дене даму өзгерістерін түсіне алу;
3. 2. 6. 1 өзінің және басқаның шығармашылық қабілеттері мен идеяларын талдай отырып мұғалім мен құрдастарына баяндап беру
Қозғалыстың үйлесімділігіне қозғалыс ойындары
3. 1. 2. 1 дене дамуын бақылай алу: тұрақтылық, статикалық және динамикалық тепе-теңдік, өз денесінде бағдарлана алу;
3. 2. 7. 1 патриотизмнің мәнін түсіндіру және қарым-қатынас пен адал ойын көрсете алу;
3. 4. 1. 1 заттарды басына ұстау, қабырғада тік тұру, қолды әртүрлі қалыпта ұстап жүруді физикалық жаттығуларды орындау жолымен ұштастырып кеудені түзетуге болатынын білу
Жылдам реакцияға арналған қозғалыс ойындар
3. 1. 8. 1 қимыл-қозғалыс қызметін оқытудың әр түрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдылары мен біліктерін көрсете алу;
3. 3. 5. 1 әр түрлі контекстерде физикалық іс-әрекетке қатысу мүмкіндігін түсіндіре алу;
3. 2. 8. 1 айырмашылықтарды түсіндіре отырып, қарапайым қозғалыстарды орындау кезінде басқалардың рөлі мен рөлін көрсете алу
Ұжымда жұмыс жасай білу
3. 1. 7. 1 жаттығуларды орындау және бағалау кезінде әрекеттер, кеңістік, динамика және байланыстар қатарын анықтай алу;
3. 4. 3. 1 жеке дене даму мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің бір түрін өз бетінше орындай алу
2-тоқсан
3. Акробатика негізімен гимнастика
Қауіпсіздік ережесі
Дене жаттығулары арқылы шапшандылықты дамыту
3. 1. 2. 1 дене дамуын бақылай алу: тұрақтылық, статикалық және динамикалық тепе-теңдік, өз денесінде бағдарлана алу;
3. 2. 1. 1 меңгерген білімімен қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарлар қатарын өзбетінше баламалы шешімдер жасауды қолдана алу;
3. 4. 1. 1 дене даму жаттығуларын орындау кезінде тиісті түрде әрекет ете отырып, қиындықтар мен қатерді жеңе алу
Акробатика элементімен гимнастика
3. 1. 7. 1 жаттығуларды орындау және бағалау кезінде әрекеттер, кеңістік, динамика және байланыстар қатарын анықтай алу;
3. 2. 4. 1 дене даму ерекшеліктерін ескере отырып, бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалана алу
Гимнастикалық жаттығудағы реттілік
3. 2. 2. 1 көшбасшылықпен дербес және командалық жұмысты көрсете алу;
3. 1. 2. 1 дене дамуын бақылай алу: тұрақтылық, статикалық және динамикалық тепе-теңдік, өз денесінде бағдарлана алу;
3. 1. 3. 1 қозғалыс әрекетінің жалпы ырғағын игеруге қол жеткізе отырып, физикалық даму үшін көзделген түрлі дене жаттығуларын орындау және байланыстыра алу
Тепе-теңдікті дамытуға арналған ойындар
3. 1. 4. 1 буындардың қозғалмалылығының функционалдық мүмкіндіктерінің қол жеткен деңгейін қалай сақтау және ұлғайту керектігін түсіну және асқынулардың алдын ала білу – омыртқаның деформациясын және сау аяқ-қолдың деформациясын білу;
3. 1. 1. 1 негізгі денені дамыту жаттығуларын орындау, қимылдарды үйлестіру, ептілік жаттықтыру және тепе-теңдікті сақтау кезінде түзету және бейімделу әдістерін пайдалана отырып, негізгі қозғалыс дағдыларын жақсартуды жалғастыра алу;
3. 4. 2. 1 бұлшық ет корсетін нығайту үшін жалпы дамыту және түзету жаттығуларының қажеттілігін түсіндіре алу;
3. 4. 3. 1 жеке дене даму мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес қозғалыс белсенділігінің бір түрін өз бетінше орындай алу

8. Здоровый образ жизни через легкую атлетику
Формирование здорового образа жизни
3.​1.​7.​1 определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении упражнений и оценивании;
3.​3.​3.​1 объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
Участие в играх с бегом
3.​2.​2.​1 демонстрировать самостоятельную и командной работы со сменой лидерства;
3.​3.​2.​1 обсуждать важность разминки и общеразвивающих упражнений;
3.​4.​5.​1 понимать способы управления дыханием и уметь применять в зависимости от положения тела, разных движениях
Прыжки в длину и в высоту
3.​1.​6.​1 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя физические возможности;
3.​2.​4.​1 применять знания правил и структурных приемов в ряде физических упражнений с учетом физических особенностей
Эксперименты с метанием
3.​2.​6.​1 анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
5) 4 класс:
таблица 5
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Бег, прыжки и метания
Техника безопасности
Основы прыжков в длину
4.​3.​2.​1 демонстрировать комплексы общеразвивающих упражнений и обсуждать необходимость разминки в физической деятельности;
4.​1.​3.​1 демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
4.​2.​4.​1 демонстрировать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом двигательных возможностей
Обзор разминок для разных видов деятельности
4.​1.​4.​1 демонстрировать упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями;
4.​1.​1.​1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений, сохранять равновесие;
4.​4.​1.​1 выполнять самостоятельно физические упражнения для коррекции осанки;
4.​4.​3.​1 понимать и реализовать нетрадиционные специально подобранные средства для профилактики и коррекции собственных физических возможностей
Эксперименты с различными типами бросков и метаний
4.​1.​6.​1 сравнивать свои и чужие двигательные возможности, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений;
4.​2.​1.​1 демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности для обучающихся;
4.​2.​3.​1 самостоятельно разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнения
Эстафеты с элементами легкой атлетики
4.​1.​5.​1 применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития;
4.​2.​7.​1 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности

8. Жеңіл атлетика арқылы салауатты өмір салты
Салауатты өмір салтын қалыптастыру
3. 1. 7. 1 жаттығуларды орындау және бағалау кезінде әрекеттер, кеңістік, динамика және байланыстар қатарын анықтай алу;
3. 3. 3. 1 дене қызметін орындау кезінде физикалық өзгерістерді анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын түсіндіре алу
Жүгірумен ойындарға қатысу
3. 2. 2. 1 көшбасшылықпен дербес және командалық жұмысты көрсете алу;
3. 3. 2. 1 жаттығу және жалпы дамыту жаттығуларының маңыздылығын талқылай алу;
3. 4. 5. 1 тыныс алуды басқару тәсілдерін түсіну және дененің жағдайына, әр түрлі қимылдарға байланысты қолдана білу
Ұзындық пен биіктікке секіру
3. 1. 6. 1 дене мүмкіндіктерін анықтай отырып, өз және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылай алу;
3. 2. 4. 1 дене даму ерекшеліктерін ескере отырып, бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалана алу
Лақтыру эксперименттері
3. 2. 6. 1 өзінің және басқаның шығармашылық қабілеттері мен идеяларын талдай отырып мұғалім мен құрдастарына баяндап беру
5) 4-сынып:
5-кесте
Бөлімдер
Бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Жүгіру, секіру және лақтыру
Қауіпсіздік ережесі
Ұзындыққа секірудің негізі
4. 3. 2. 1 жалпы дамыту жаттығуларының кешендерін көрсету және дене шынықтыруға қажеттілігін талқылай алу;
4. 1. 3. 1 қимыл-қозғалыс қателіктерін алдын алу және түзете білуге, физикалық дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығуларда қимыл-қозғалысты орындау сапасының жоғарылауын көрсете алу;
4. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете алу
Әр түрлі қызмет түрлеріне арналған жаттығуларға шолу
4. 1. 4. 1 субъективті сезімдерге сәйкес қозғалыс амплитудасы мен бұлшықет кернеуінің күшін дәл реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды көрсете алу;
4. 1. 1. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдылары мен біліктерін көрсету, тепе-теңдікті сақтай алу;
4. 4. 1. 1 кеудені түзету үшін физикалық жаттығуларды өзбетінше орындай алу;
4. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес арнайы таңдалған құралдарды түсіну және іске асыра алу
Лақтыру мен
тастаудың түрлі типтері бар эксперименттер
4. 1. 6. 1 дене жаттығуларын жақсы орындау үшін әлеуетін анықтай отырып, өзінің және басқаның қозғалыс мүмкіндіктерін салыстыра алу;
4. 2. 1. 1 білім алушыларға арналған өмір сүру ортасындағы баламалы шешімдерде қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын көрсете алу;
4. 2. 3. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қолайлы оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіне отырып, кеңістікті, ресурстарды және идеяларды дербес бөле алу
Жеңіл атлетика элементерімен эстафета
4. 1. 5. 1 дене дамуының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, қимылдарды орындаудың уақыты, кеңістігі және бірқалыпты түсінігін көрсететін нақты және тиімді дағдылар мен тізбектерді қолдана алу;
4. 2. 7. 1 жеке және топтық дене іс-әрекетінде патриотизм сезімін және адал бәсекелестік сезімін көрсете алу

2. Упрощенные варианты спортивных игр
Игры с волейбольными мячами
4.​1.​7.​1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей;
4.​4.​4.​1 уметь применять во время подвижных, спортивных игр, эстафет и соревнований упражнения коррекционного характера;
4.​2.​6.​1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые надо передать в разных ситуациях
Игры спортивного характера
4.​1.​5.​1 применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений с учетом индивидуальных особенностей физического развития;
4.​2.​7.​1 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности;
4.​3.​4.​1 демонстрировать помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений
Задания с несложными элементами техники
4.​1.​8.​1 распознавать уровень сложности выполняемых упражнений, демонстрируя способность сокращения рисков при их выполнении;
4.​2.​5.​1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации;
4.​3.​5.​1 сравнивать разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них;
4.​2.​8.​1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движении, осознавая их различия
Основы работы в команде
4.​1.​7.​1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей;
4.​2.​2.​1 анализировать работу самостоятельно, в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей и коррекции двигательных функций
2 четверть
3. Основные элементы гимнастики
Техника безопасности
Комплексы общеразвивающих упражнений
4.​1.​2.​1 демонстрировать умения самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность; адаптивно быстрее двигаться и изменять направление движения; выполнять коррекционные упражнения;
4.​2.​1.​1 демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях в среде жизнедеятельности для обучающихся;
4.​4.​1.​1 выполнять самостоятельно физические упражнения для коррекции осанки
Простые элементы акробатики
4.​1.​3.​1 демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию и умению предупреждать и исправлять двигательные ошибки;
4.​1.​7.​1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей;
4.​2.​4.​1 демонстрировать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений с учетом двигательных возможностей;
4.​3.​5.​1 сравнивать разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
Упражнения на гимнастических снарядах
4.​2.​2.​1 анализировать работу самостоятельно, в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей и коррекции двигательных функций;
4.​1.​2.​1 демонстрировать умения самостоятельно контролировать физическое развитие и физическую подготовленность; адаптивно быстрее двигаться и изменять направление движения; выполнять коррекционные упражнения
Задания с гимнастическим инвентарем
4.​1.​4.​1 демонстрировать упражнения, которые позволяют более точно регулировать амплитуду движений и силу мышечного напряжения в соответствии с субъективными ощущениями;
4.​1.​1.​1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений, сохранять равновесие;
4.​4.​2.​1 подобрать комплекс физических упражнений для укрепления мышечного корсета с использованием тренажеров;
4.​4.​3.​1 понимать и реализовать нетрадиционные специально подобранные средства для профилактики и коррекции собственных физических возможностей

2. Спорттық ойынның қысқартылған нұсқасы
Волейбол добымен ойындар
4. 1. 7. 1 әрекеттерді, кеңістікті, динамиканы және байланыстар қатарын түсіндіріп және көрсете отырып, өз және басқалардың іс-әрекетінің орындалуын салыстыра алу;
4. 4. 4. 1 қозғалыс, спорттық ойындар, эстафеталар мен жарыстар кезінде түзету сипатындағы жаттығуларды қолдана білу;
4. 2. 6. 1 әртүрлі жағдаятта алмасатын жаңа элементтерді құру үшін өзінің шығармашылық қабілеті мен идеясын өзгелермен біріктіре алу
Спорттық сипаттағы ойындар
4. 1. 5. 1 дене дамуының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, қимылдарды орындаудың уақыты, кеңістігі және бірқалыпты түсінігін көрсететін нақты және тиімді дағдылар мен тізбектерді қолдана алу;
4. 2. 7. 1 жеке және топтық дене іс-әрекетінде патриотизм сезімін және адал бәсекелестік сезімін көрсете алу;
4. 3. 4. 1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен қауіп-қатерді жеңуге көмектесе алу
Техниканың күрделі емес элементтерімен тапсырмалар
4. 1. 8. 1 жаттығуларды орындау кезінде тәуекелдерді азайту қабілетін көрсете отырып, орындалатын жаттығулардың күрделілік деңгейін тани алу;
4. 2. 5. 1 конструктивтік ұсыныстар ұсына отырып, өзінің және өзгенің шығармашылық тапсырмаларын біріктіре алу;
4. 3. 5. 1 дене қызметіне қатысудың әртүрлі мүмкіндіктерін және оларға қатысуға мүмкіндік алу жолдарын салыстыра алу;
4. 2. 8. 1 айырмашылықтарын саналы түрде түсіне отырып әртүрлі қозғалыс кезінде әртүрлі рөлдермен эксперимент жасай алу
Ұжымдағы жұмыстың негізі
4. 1. 7. 1 әрекеттерді, кеңістікті, динамиканы және байланыстар қатарын түсіндіріп және көрсете отырып, өз және басқалардың іс-әрекетінің орындалуын салыстыра алу;
4. 2. 2. 1 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу және қозғалыс функцияларын түзету үшін көшбасшылық рөлдерімен кезекпен алмасып, топта жұмысты өз бетінше талдай алу
2-тоқсан
3. Гимнастиканың негізгі элементтері
Қауіпсіздік ережесі
Жалпыдамытушы жаттығулар кешені
4. 1. 2. 1 дене дамуы мен дайындығын өз бетінше бақылай білуді көрсете алу; жылдам қозғалу және қозғалыс бағытын өзгерте алу; түзету жаттығуларын орындай алу;
4. 2. 1. 1 білім алушыларға арналған өмір сүру ортасындағы баламалы шешімдерде қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын көрсете алу;
4. 4. 1. 1 кеудені түзету үшін физикалық жаттығуларды өзбетінше орындай алу
Акробатиканың қарапайым элементтері
4. 1. 3. 1 қимыл-қозғалыс қателіктерін алдын алу және түзете білуге, физикалық дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығуларда қимыл-қозғалысты орындау сапасының жоғарылауын көрсете алу;
4. 1. 7. 1 әрекеттерді, кеңістікті, динамиканы және байланыстар қатарын түсіндіріп және көрсете отырып, өз және басқалардың іс-әрекетінің орындалуын салыстыра алу;
4. 2. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып, түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді көрсете алу;
4. 3. 5. 1 дене қызметіне қатысудың әртүрлі мүмкіндіктерін және оларға қатысуға мүмкіндік алу жолдарын салыстыра алу
Гимнастикалық құралдармен жаттығу
4. 2. 2. 1 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу және қозғалыс функцияларын түзету үшін көшбасшылық рөлдерімен кезекпен алмасып, топта жұмысты өз бетінше талдай алу;
4. 1. 2. 1 дене дамуы мен дайындығын өз бетінше бақылай білуді көрсете алу; жылдам қозғалу және қозғалыс бағытын өзгерте алу; түзету жаттығуларын орындай алу
Гимнастикалық
инвентареммен тапсырма
4. 1. 4. 1 субъективті сезімдерге сәйкес қозғалыс амплитудасы мен бұлшықет кернеуінің күшін дәл реттеуге мүмкіндік беретін жаттығуларды көрсете алу;
4. 1. 1. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдылары мен біліктерін көрсету, тепе-теңдікті сақтай алу;
4. 4. 2. 1 тренажерлерді пайдаланып бұлшық ет корсетін нығайту үшін дене жаттығуларының кешенін таңдай алу;
4. 4. 3. 1 жеке дене мүмкіндіктерін алдын алу және түзету үшін дәстүрлі емес арнайы таңдалған құралдарды түсіну және іске асыра алу

Типовая учебная программа по учебному предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 595 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Лечебная физическая культура" для обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - овладение обучающимися основ лечебной физической культуры (далее-ЛФК), поддержание оптимального уровня здоровья, стабилизация, коррекция и компенсация недостатков физического развития, устранение вторичных нарушений и предупреждение их прогрессирования.
3. Задачи Программы:
1) формирование знаний, двигательных умений и навыков, необходимых для выполнений упражнений по ЛФК, укрепление здоровья, закаливание организма и снижение заболеваемости;
2) развитие и совершенствование основных физических качеств, формирование двигательных умений и навыков прикладного характера;
3) обучение навыкам и умениям в физкультурно-оздоровительной деятельности, самостоятельной организации занятий физическими упражнениями, самооценки;
4) воспитание положительных качеств личности, норм коллективного взаимодействия и сотрудничества в учебной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие способности к произвольному торможению движений, подавление усиленного проявления позотонических реакций;
2) укрепление ослабленных мышц, улучшение кровообращения и обменных процессов;
3) содействие становлению и оптимальному проявлению статокинетических рефлексов, развитие кинестетической чувствительности;
4) предупреждение и активное преодоление патологических установок конечностей, вызывающую деформацию в суставах;
5) развитие пространственных представлений, формирование схемы тела, навыка ориентировки в схеме собственного тела;
6) развитие мелкой моторики, правильной речи, дикции, правильного дыхания;
7) коррекция нарушений статики и локомоции, систематическая тренировка сохранения равновесия тела, опороспособности конечностей, развития координации движений.

Тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Тірек-қимыл аппараты бұзылған білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Емдік дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың емдік дене шынықтырудың негіздерін меңгеруі, денсаулықтың оңтайлы деңгейін сақтау, дене дамуының кемшіліктерін түзету және орнын толтыру, екіншілік бұзылыстарды мүмкіндігінше жою және олардың үдеуінің алдын алу.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) емдік дене шынықтыру жаттығуларын орындау үшін қажетті білімді, қозғалыс біліктіліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру, денсаулықты нығайту, ағзаны шынықтыру және сырқаттанушылықты төмендету;
2) негізгі дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру, қолданбалы сипаттағы қозғалыс біліктіліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
3) дене шынықтыру-сауықтыру іс-әрекетіндегі, дене жаттығуларымен айналысуды өздігінен ұйымдастырудағы, өзін-өзі бағалаудағы дағдылар мен біліктіліктіліктерге үйрету;
4) жеке тұлғаның жағымды қасиеттерін, ұжымдық өзара іс-әрекет пен оқу іс-әрекетіндегі ынтымақтастық нормаларын тәрбиелеу.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) қозғалыстарды ерікті түрде тежеу қабілетін дамыту, позотониялық реакциялардың қатты білінуін басу;
2) әлсіреген бұлшықеттерді нығайту, қан айналымы мен заталмасу процестерін жақсарту;
3) статокинетикалық рефлекстердің қалыптасуына және оңтайлы көрінуіне жәрдемдесу, кинестетикалық сезімталдықты дамыту;
4) буындарда деформация тудыратын аяқ-қолдың патологиялық қалыптарының алдын алу және белсенді түрде жеңу;
5) кеңістіктік түсініктерді дамыту, дене схемасын қалыптастыру, өз денесінің схемасында бағдарлану дағдысын қалыптастыру;
6) ұсақ моториканы, дұрыс сөйлеу тілін, дикцияны, дұрыс тыныс алуды дамыту;
7) статика мен локомоция бұзылыстарын түзету, дененің тепе-теңдігін, аяқ-қолдың тірек қабілетін сақтауды жүйелі түрде жаттықтыру, қозғалыс үйлесімділігін дамыту.

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Для усиления приоритетности системы целей обучения и результатов образовательного процесса используют ценностно-ориентированный, деятельностный, личностно-ориентированный, дифференцированный, коммуникативный подходы.
6. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей, обучающихся с нарушением опорно-двигательного аппарата.
7. Ценностно-ориентированный подход:
1) учебный процесс целенаправленно формирует систему ценностей личности обучающегося;
2) значение ценностей проявляется в сфере формирования норм, привычек, образа жизни, стиля поведения, необходимых для успешного функционирования определенного общества;
3) ценности стимулируют поведение и поступки, действуя как важный фактор мотивации личности;
4) ценности начального образования основаны на национальной идее "Мәңгілік ел".
8. Деятельностный подход:
1) заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной деятельности, понимает и принимает систему ее норм, активно участвует в их совершенствовании, что способствует активному успешному формированию его знаний, учебных умений и навыков широкого спектра;
2) строится на признании того, что развитие личности обучающихся определяется характером организации доступной им деятельности (предметно-практической и учебной);
3) деятельность обучающихся сгруппирована по таким категориям, как "знать", "понимать", "применять", "анализировать", "синтезировать", "оценивать".
9. Личностно-ориентированный подход подразумевает индивидуализацию учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося в учебном процессе, полное раскрытие его творческих сил с учетом его индивидуальных особенностей психического и физического развития, потребностей и мотивов поведения.
10. Дифференцированный подход обусловлен наличием вариативных типологических особенностей у обучающихся одной категории нарушений:
1) учитель организует коррекционно-образовательный процесс, исходя из наличия однородных по своим характеристикам групп, через различное для каждой из них содержание, темпа, объема, сложности, методов и приемов работы, форм и способов контроля и мотивации учения.
2) построение индивидуального темпа освоения каждым обучающимся программы по ЛФК направлен так, что следующий этап обучения и воспитания строится на основе усвоенного содержания предыдущего этапа.

2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқытудың мақсаттар жүйесі мен білім беру процесі нәтижелерінің басымдылығын арттыру үшін құндылыққа бағытталған, іс-әрекетік, тұлғаға бағытталған, саралап оқыту және коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдер арнайы педагогика қағидаларына негізделген, оларды іске асыру тірек-қозғалыс аппараты бұзылған білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.
7. Құндылыққа бағытталған тәсіл:
1) оқу процесі мақсатты түрде білім алушының жеке тұлғасының құндылықтар жүйесін қалыптастырады;
2) құндылықтардың мәні белгілі бір қоғамның табысты жұмыс істеуі үшін қажетті нормаларды, әдеттерді, өмір салтын, мінез-құлық стилін қалыптастыру аясында көрінеді;
3) құндылықтар тұлға уәждемесінің маңызды факторы ретінде әсер ете отырып, мінез-құлық пен іс-әрекетті ынталандырады;
4) бастауыш білім беру құндылықтары "Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген.
8. Іс-әрекет тәсілі:
1) білім алушының білімді дайын түрде алып қоймай, оны өзі ізденіп, өзінің оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын ұғынуына, оның нормалар жүйесін түсінуіне және қабылдауына, оларды жетілдіруге белсенді қатысуына сайып келеді, бұл оның білімінің, оқу біліктіліктіліктері мен кең ауқымды дағдыларының белсенді әрі табысты түрде қалыптасуына ықпал етеді;
2) білім алушылардың жеке тұлғасын дамыту олар үшін қол жетімді іс-әрекетті (заттық-практикалық және оқу) ұйымдастыру сипатымен анықталатындығын мойындауға негізделіп құрастырылады;
3) білім алушылардың іс-әрекеті "білу", "түсіну", "қолдану", "талдау", "жинақтау", "бағалау" сияқты санаттар бойынша топтастырылады.
9. Тұлғаға-бағытталған тәсіл оқу процесін дараландыру, оқу процесінде білім алушының жеке тұлғасын үйлесімді қалыптастыру және жан-жақты дамыту, психикалық және дене дамуының жеке ерекшеліктерін, мінез-құлық қажеттілігі мен уәждерін ескере отырып, оның шығармашылық күш-жігерін толық ашу болып табылады.
10. Саралап оқыту тәсілі бір санаттағы білім алушыларда вариативті типологиялық ерекшеліктердің болатындығына байланысты:
1) мұғалім түзету-білім беру процесін сипаттамасы бойынша біртектес болып келетін топтардың болуына қарай, олардың әрқайсысы үшін жұмыстың әртүрлі көлемі, қарқыны, күрделілігі, әдістері мен тәсілдері, оқытуды бақылау мен ынталандырудың түрлері мен тәсілдері арқылы ұйымдастырады;
2) әр білім алушының емдік дене шынықтыру бойынша бағдарламаны меңгеруінің жеке қарқынын құру былайша бағытталған: оқыту мен тәрбиелеудің келесі кезеңі алдыңғы кезеңнің меңгерілген мазмұнына негізделіп құрылады.

11. По степени тяжести нарушений двигательных функций и по сформированности двигательных навыков обучающихся делят на три группы:
1) в первую группу входят дети с тяжелыми нарушениями. У большинства из них не сформированы ходьба, захват и удержание предметов, навыки самообслуживания; другие с трудом передвигаются с помощью ортопедических приспособлений, навыки самообслуживания у них сформированы частично;
2) во вторую группу входят дети, имеющие среднюю степень выраженности двигательных нарушений. Большая часть этих детей передвигается самостоятельно, но на ограниченное расстояние. Они частично владеют навыками самообслуживания, которые недостаточно автоматизированы;
3) третью группу составляют дети, имеющие легкие двигательные нарушения - они передвигаются самостоятельно, владеют навыками самообслуживания, но некоторые движения выполняют неправильно.
12. Обучающиеся, временно (срок определяется врачом школы) освобожденные по медицинским показаниям от занятий, выполняют индивидуальные задания по коррекции недостатков физического развития.
13. При дифференцированном и комплексном подходе соблюдаются следующие терапевтические рекомендации:
1) в отношении обучающихся, имеющих заболевания мышечной системы, избегать: напряжения, возникающего в результате изматывающего мышечного тренинга, силовых двигательных упражнений, переноса тяжестей, хождения по лестнице; сильного растяжения мышц при выполнении общеразвивающих упражнений, которые вызывают напряжение суставов (сидеть на корточках, пятках); переохлаждения; при вставании обучающемуся оказывается мускульная помощь или предоставляются вспомогательные средства;
2) при проведении упражнений следить за тем, чтобы обучающиеся со спастической диплегией использовали по возможности обе руки; стремились к мышечному расслаблению, преимущественно приводящих мышц бедер, выпрямлению спины;
3) обучающиеся со слаборазвитой способностью удерживать равновесие, но способные к ходьбе, имеющие нарушения тазобедренного сустава, принимают участие в упражнениях высокой динамичности, сидя в колясках, получают дифференцированное задание;
4) обучающимся, подверженным судорожным припадкам, разъяснить, насколько занятия с физической нагрузкой повышают вероятность припадков и провоцируют их;
5) избегать выполнения круговых движений, гимнастических упражнений на снарядах, возникновения болей, приводящие к рефлекторному повышению мышечного тонуса и в конечном счете к развитию контрактур;
6) у обучающихся с насильственными неуправляемыми движениями (гиперкинезами) требуется отработка физических действий: с контролем в зеркало, без контроля в зеркало, с закрытыми глазами.

11. Қозғалыс қызметі бұзылысының ауырлық дәрежесіне және қозғалыс дағдыларының қалыптасуына қарай білім алушылар үш топқа бөлінеді:
1) бірінші топқа ауыр қимыл-қозғалыс бұзылыстары бар балалар кіреді. Олардың көпшілігінде жүру, заттарды қапсыру және ұстау, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдылары қалыптаспаған; басқалары ортопедиялық құралдардың көмегімен қиындықпен қозғалады, оларда өзіне-өзі қызмет көрсету дағдылары ішінара қалыптасқан;
2) екінші топқа қозғалыс бұзылысының орташа дәрежесі бар балалар кіреді. Бұл балалардың басым бөлігі өздігінен, бірақ шектеулі қашықтыққа жылжиды. Олар өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын ішінара меңгерген, және бұл дағдылардың автоматтандырылуы жеткіліксіз;
3) үшінші топты жеңіл қозғалыс бұзылыстары бар балалар құрайды – олар өздігінен қозғалады, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын меңгерген, бірақ кейбір қозғалыстарды дұрыс орындамайды.
12. Медициналық көрсетілім бойынша уақытша (мерзімін мектеп дәрігері белгілейді) сабақтан босатылған білім алушылар дене дамуының кемшіліктерін түзету бойынша жеке тапсырмаларды орындайды.
13. Саралап оқыту және кешенді тәсілдер келесі терапиялық нұсқауларды сақтайды:
1) бұлшықет жүйесінің аурулары бар білім алушыларға қатысты мыналардан сақтанған жөн: қажытатындай бұлшықет тренингінің, күштік қозғалыс жаттығуларының, ауыр заттарды тасымалдаудың, баспалдақпен жүрудің нәтижесінде пайда болатын кернелуден; буындарға күш түсіретін жалпы дамыту жаттығуларын орындау кезіндегі (жүрелеп, өкшесімен отыру) бұлшықеттің қатты созылуынан; суық тиюден; білім алушыны тұрғызу кезінде оған бұлшықет көмегін көрсетеді немесе қосымша құралдар ұсынады;
2) жаттығуларды жүргізу кезінде спастикалық диплегиясы бар білім алушылардың мүмкіндігінше екі қолын да қолдануын; бұлшықеттерін, әсіресе санды жақындатушы бұлшықеттерді, босаңсытуға ұмтылуын, арқасын түзу ұстауға талпынуын қадағалау;
3) тепе-теңдікті сақтау қабілеті нашар, бірақ жүруге қабілетті, ұршық буынының бұзылуы бар білім алушылар жоғары динамикалық жаттығуларға арбада отырып қатысады, сараланған тапсырма алады;
4) тырысу ұстамалары болатын білім алушыларға дене жүктемесімен өтетін сабақтар ұстамалардың пайда болу ықтималдығын қаншалықты арттыратынын және оларға түрткі болатындығын түсіндіру;
5) бұлшықет тонусының рефлекторлық жоғарылауына, және сайып келгенде контрактуралардың дамуына әкеп соғатын гимнастикалық жабдықтарда айналу қимылдарын, жаттығуларын орындауды, ауырсынудың пайда болуын болдырмау;
6) зорлықты, басқарылмайтын қозғалыстары (гиперкинездері) бар білім алушыларда физикалық әрекеттерді пысықтау талап етіледі: айнаға қарап бақылаумен, айнаға қарап бақылаусыз, көзін жұмып.

14. Коммуникативный подход:
1) процесс обучения включает задания, способствующие формированию умений общения и режимов работы, адекватных условиям реальной коммуникации (парная и групповая работа);
2) владение разными видами информации; умение вести дискуссию по различным проблемам, выработка собственной позиции по данным вопросам (социальная значимость).
15. Физическая нагрузка на уроке ЛФК дозируется и зависит от:
1) подбора физических упражнений (от простого к сложному);
2) продолжительности физических упражнений;
3) числа повторений физических упражнений;
4) выбора исходных положений;
5) темпа движений (на счет 1-4);
6) амплитуды движений,
7) степени усилия обучающегося;
8) точности, сложности, ритма, количества отвлекающих упражнений;
9) эмоционального фактора.
16. Занятия проводятся в специально оборудованных спортивных и тренажерных кабинетах, удовлетворяющих санитарно-гигиеническим и противопожарным требованиям. Кабинеты оснащены спортивным оборудованием и инвентарем, необходимым для реализации соответствующей коррекционной программы.
17. Технические средства для преподавания: вертикализаторы, ортопедические укладки; массажеры ручные, ножные; фитболы различных размеров и конфигураций; эспандеры ручные, кистевые, двойного действия; следовые, массажные дорожки; тренажеры механотерапевтические; валики различных размеров; мячи, медицинболы; гимнастические палки, обручи (разной толщины и размеров); мотомеды мехонотерапевтические; комбинезоны "Фаэтон"; тренажер "Гросса"; сенсорная, балансировочная дорожка; сухой бассейн; качалки (большие и маленькие); тактильные дорожки и шарики; тренажеры для мелкой моторики. Вспомогательные (индивидуальные) средства, используемые для разгрузки (воротник Шанца, корсеты, тутора), для коррекции патологических поз (лангеты, шины, валики, грузы, аппараты).
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Лечебная физическая культура"
18. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Лечебная физическая культура" составляет:
1) в 0 классе – 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 3 часа в неделю,102 часа в учебном году.
19. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни";
2) раздел "Двигательная деятельность";

14. Коммуникативтік тәсіл:
1) оқыту процесі қарым-қатынас біліктіліктіліктерін және шынайы коммуникация жағдайларына сәйкес жұмыс тәртібін қалыптастыруға септігін тигізетін тапсырмаларды қамтиды (жұптық және топтық жұмыс);
2) әр түрлі ақпарат түрлерін меңгеру; әр түрлі мәселелер бойынша пікірталас жүргізе білу, осы мәселелер (әлеуметтік маңызы бар) бойынша өз ұстанымын қалыптастыру.
15. Емдік дене шынықтыру сабағында дене жүктемесі мөлшерленеді және мынаған байланысты болады:
1) дене жаттығуларын іріктеуге (қарапайымнан күрделіге дейін);
2) дене жаттығуларының ұзақтығына;
3) дене жаттығуларының қайталану санына;
4) бастапқы қалыпты таңдауға;
5) қозғалыс қарқынына (1-4 санағына);
6) қозғалыс амплитудасына;
7) білім алушының күш-жігерінің дәрежесіне;
8) сергітуші жаттығулардың дәлдігіне, күрделілігіне, ырғағына, санына;
9) эмоциялық факторға.
16. Сабақтар санитарлық-гигиеналық және өртке қарсы талаптарды қанағаттандыратын арнайы жабдықталған спорт және жаттығу кабинеттерінде өткізіледі. Кабинеттер сәйкес түзету бағдарламасын іске асыру үшін қажетті спорттық жабдықтармен және саймандармен жабдықталады.
17. Оқытуға арналған техникалық құралдар: вертикализаторлар, ортопедиялық төсеме қалыптар; қол, аяқ массажерлері; түрлі өлшемді және конфигурациялы фитболдар; қол, білезік, қос әсерлі эспандерлер; іздік, массаж жолдары; механотерапиялық тренажерлер; түрлі өлшемдегі біліктіліктілікшелер; доптар, медицинболдар; гимнастикалық таяқшалар, шеңберлер (әртүрлі қалыңдық пен өлшемдегі); механотерапевтік мотомедтер; "Фаэтон" комбинезондары; "Гросс тренажері"; сенсорлық, теңгеру жолы; құрғақ бассейн; тербелме (үлкен және кішкентай); тактильді жолдар мен майда шарлар; ұсақ моторикаға арналған тренажерлер. Жеңілдету үшін қолданылатын (Шанц жағасы, корсеттер, туторлар), патологиялық дене қалпын түзету үшін (лангеттер, шиналар, біліктіліктілікшелер, жүктер, аппараттар) пайдаланылатын қосалқы (жеке) құралдар.
3 - тарау. "Емдік дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
18. "Емдік дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 96 сағатты;
2) 1-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 99 сағатты;
3) 2-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
5) 4-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
19. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты" бөлімі;
2) "Қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері" бөлімі;

3) раздел "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата";
4) раздел "Нетрадиционные виды оздоровления".
20. Раздел "Основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни" включает следующие подразделы:
1) правила поведения и техника безопасности на уроках лечебной физической культуры;
2) личная гигиена, формирование знаний о личном здоровье для здорового образа жизни;
3) понимание важности и необходимости в разминке тела для здоровья и здорового образа жизни;
4) стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных возможностей;
5) понимание контроля за физическими изменениями в организме, влияния различных физических нагрузок на дыхание, частоту сердечных сокращений, температуру тела;
6) решения, которые способствуют и поддерживают физическое, психическое и эмоциональное здоровье.
21. Раздел "Двигательная деятельность" включает следующие подразделы:
1) адаптация приобретенных знаний, связанных с движением с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся;
2) развитие основных двигательных навыков, управление телом;
3) создание структурных приемов в ряде физических упражнений, выполняемых с разным мышечным напряжением, разной скоростью, амплитудой в разном темпе;
4) понимание трудностей и рисков на различных этапах обучения для улучшения двигательных способностей;
5) умение анализировать и оценивать действия, динамику, связи и пространство для улучшения деятельности;
22. Раздел "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата" включает следующие подразделы:
1) развитие выпрямления и равновесия;
2) коррекция нарушений ходьбы, координации движений рук и ног при ходьбе, равновесие;
3) коррекция нарушений осанки, укрепление и развитие мышц спины и брюшного пресса, костного скелета;
4) коррекция нарушенных функций в верхних и нижних конечностяй;
5) нормализация дыхания;
6) ориентировка в пространстве и на плоскости.
23. Раздел "Нетрадиционные виды оздоровления" включает следующие подразделы:
1) нетрадиционные формы уроков с индивидуальным подходом в зависимости от формы поражения опорно-двигательного аппарата;
2) использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений;
3) подвижные игры и элементы спортивных упражнений коррекционного характера
24. Базовое содержание учебного предмета "Лечебная физическая культура" для 0 класса:
1) основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни: форма одежды, правила поведения и передвижения на занятиях по ЛФК, иметь представления о правилах личной гигиены, сведения об ортопедическом режиме дня, лечебной гимнастики; параметры правильной осанки и как ее проверить; дыхание при выполнении упражнений, восстановительное дыхание;

3) "Тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын түзету" бөлімі;
4) "Сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері" бөлімі.
20. "Емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) емдік дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасы;
2) жеке бас гигиенасы, салауатты өмір салты үшін жеке бас денсаулығы туралы білімін қалыптастыру;
3) денсаулық пен салауатты өмір салты үшін денені ширатудың маңыздылығы мен қажеттілігін түсіну;
4) қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегиялары;
5) ағзадағы дене өзгерістерін бақылауды, түрлі физикалық жүктемелердің тыныс алуға, жүрек жиырылуының жиілігіне, дене температурасына тигізетін әсерін түсіну;
6) дене, психикалық және эмоциялық денсаулықты демейтін және оған септігін тигізетін шешімдер.
21. "Қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қозғалысқа байланысты алған білімдерін бейімдеу;
2) негізгі қимыл дағдыларын дамыту, денені басқару;
3) түрлі бұлшықет кернеуімен, әртүрлі жылдамдықпен, түрлі амплитудамен, әртүрлі қарқынмен орындалатын бірқатар дене жаттығуларында құрылымдық тәсілдерді құрастыру;
4) қозғалыс қабілеттерін жақсарту үшін оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі қиындықтар мен қауіптерді түсіну;
5) қызметін жақсарту үшін әрекеттерді, динамиканы, байланыстарды және кеңістікті талдай және бағалай білу;
22. "Тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын түзету" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) түзу тұру мен тепе-теңдікті дамыту;
2) жүру бұзылыстарын түзету, жүру кезінде қол және аяқ қимылдарын үйлестіру, тепе-теңдік;
3) дене сымбатының бұзылыстарын түзету, арқа және құрсақ бұлшықеттерін, сүйек қаңқасын нығайту және дамыту;
4) аяқ-қолдың бұзылған функцияларын түзету;
5) тыныс алуды қалыпқа келтіру;
6) кеңістікте және жазықтықта бағдарлау;
7) психогимнастика элементтері, шаршауды басу, релаксация.
23. "Сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тірек-қозғалыс аппараты зақымдануының түріне байланысты жеке тәсілдемесі бар сабақтың дәстүрлі емес түрлері;
2) бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді қолдану, пайдалану, құру;
3) түзету сипатындағы қозғалмалы ойындар және спорттық жаттығу элементтері.
24. 0-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты: киім үлгісі, емдік дене шынықтыру сабақтарындағы жүріс-тұрыс және қозғалу ережелері, жеке бас гигиенасының ережелері туралы түсініктер, ортопедиялық күн тәртібі, емдік гимнастика туралы мәліметтер; дұрыс дене сымбатының көрсеткіштері және оны қалай тексеру керек; жаттығуларды орындау кезіндегі тыныс, қалпына келтіру тынысы;

2) двигательная деятельность: диагностика, обследование для установления характера нарушений физического развития и определения средств дифференциального коррекционного воздействия под руководством учителя;
3) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: укрепление здоровья и закаливание организма с помощью выполнений не сложных упражнений (по коррекции нарушенных функций) и элементов дыхательной гимнастики под руководством учителя; коррекционные упражнения для развития пространственно-временной дифференцировки и точности движения;
4) нетрадиционные виды оздоровления: оценка эффективности занятий лечебной физической культурой, под руководством учителя вести наблюдения за показателями частоты сердечных сокращений при выполнении упражнений; обучение навыкам самонаблюдения.
25. Базовое содержание учебного предмета "Лечебная физическая культура" для 1 класса:
1) основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни: форма одежды, правила поведения и передвижения на занятиях по ЛФК, знание правил личной гигиены и режима дня; техники безопасности, правил пользования спортивными снарядами и тренажерами; параметры правильной осанки; значение лечебной и дыхательной гимнастики;
2) двигательная деятельность: диагностика, обследование, определение средств дифференциального коррекционного воздействия и выбор способов индивидуальной работы под руководством учителя; самостоятельный анализ ситуаций, требующий применение правил предупреждения травматизма;
3) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: коррекции физических недостатков и неправильных установок (движения на укрепление мышц спины, пресса; свода стоп, правильной осанки без предметов, с использованием предметов); упражнения для устранения моторной неловкости; для коррекции повышение уровня здоровья, закаливание организма с помощью выполнений специальных упражнений и комплексов дыхательной гимнастики под руководством учителя;
4) нетрадиционные виды оздоровления: оценка эффективности занятий лечебной физической культурой, формирование навыка систематического наблюдения за своим физическим состоянием, величиной физических нагрузок (вести наблюдения за показателями числом сердечных сокращений во время выполнения упражнений).
26. Базовое содержание учебного предмета "Лечебная физическая культура" для 2 класса:
1) основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни: форма одежды, правила поведения и передвижения на занятиях по ЛФК, правила личной гигиены и режима дня; техники безопасности; осознание важности освоения организующих упражнений; осмысление своего двигательного опыта; правила пользования спортивными снарядами и тренажерами; правила ортопедического режима;

2) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері: дене дамуы бұзылысының сипатын және мұғалімнің жетекшілігімен өткізілетін дифференциалды түзетуші әсердің құралдарын анықтау үшін тексеру, диагностика жүргізу;
3) тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын түзету: мұғалімнің жетекшілігімен күрделі емес жаттығуларды (бұзылған функцияларды түзету бойынша) және тыныс алу гимнастикасы элементтерін орындау арқылы денсаулықты нығайту және ағзаны шынықтыру; кеңістікті-уақытты саралауды және қозғалыс дәлдігін дамытуға арналған түзету жаттығулары;
4) сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері: емдік дене шынықтыру сабақтарының тиімділігін бағалау, жаттығуларды орындау кезінде мұғалімнің жетекшілігімен жүректің жиырылу жиілігінің көрсеткіштерін бақылау; өзін-өзі бақылау дағдыларына үйрету.
25. 1-сыныпқы арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты: киім үлгісі, ЕДШ сабақтарындағы жүріс-тұрыс және қозғалу ережелері, жеке бас гигиенасының ережелері мен күн тәртібін білу; қауіпсіздік техникасын, спорттық снарядтарды және тренажерлерді пайдалану ережесін білу; дұрыс дене сымбатының көрсеткіштері; емдік және тыныс гимнастикасының маңызы;
2) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері: мұғалімнің жетекшілігімен дифференциалды түзетуші әсердің құралдарын анықтау және жеке жұмыс тәсілдерін таңдау, тексеру, диагностикалау; жарақаттанудың алдын алу ережелерін қолдануды талап ететін жағдаяттарды өздігінен талдау;
3) тірек-қозғалыс аппаратының бұзылуларын түзету: дене кемістіктері мен дұрыс емес дене қалпын түзету (арқа, құрсақ бұлшықеттерін, табан күмбезін, дене сымбатын нығайтуға арналған затсыз, заттарды пайдалана отырып жасалатын қимыл-қозғалыстар); моторлы икемсіздікті жоюға арналған жаттығулар; денсаулық деңгейін арттыруға, түзетуге арналған жаттығулар, мұғалімнің жетекшілігімен арнайы жаттығулар мен тыныс алу гимнастикасы кешендерін орындау арқылы ағзаны шынықтыру;
4) сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері: емдік дене шынықтыру сабақтарының тиімділігін бағалау, жаттығуларды орындау кезінде мұғалімнің жетекшілігімен жүректің жиырылу жиілігінің көрсеткіштерін бақылау; өзін-өзі бақылау дағдыларына үйрету.
26. 2-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты: киім үлгісі, ЕДШ сабақтарындағы жүріс-тұрыс және қозғалу ережелері, жеке бас гигиенасы мен күн тәртібінің, қауіпсіздік техникасының ережелері; ұйымдастырушы жаттығуларды меңгерудің маңыздылығын ұғыну; өзінің қозғалыс тәжірибесін ұғыну; спорттық снарядтарды және тренажерлерді пайдалану ережелері; ортопедиялық тәртіп ережелері;

2) двигательная деятельность: диагностика, обследование, определение средств дифференциального коррекционного воздействия и выбор способов индивидуальной работы под руководством учителя;
3) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: планирование занятий лечебными физическими упражнениями в режиме дня; выполнение упражнений для растяжения мышц и связок позвоночника, для развития координации движений; повышение уровня здоровья, коррекции физических недостатков и нарушенных функций, закаливание организма с помощью выполнений специальных упражнений и комплексов дыхательной гимнастики под руководством педагога;
4) нетрадиционные виды оздоровления: оценка эффективности занятий лечебной физической культурой, формирование навыка систематического наблюдения за своим физическим состоянием, величиной физических нагрузок (вести наблюдения за показателями жүректің жиырылу жиілігінің ий во время выполнения упражнений); формирование навыков самонаблюдения и самоконтроля.
27. Базовое содержание учебного предмета "Лечебная физическая культура" для 3 класса:
1) основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни: форма одежды, правила поведения и передвижения на занятиях по ЛФК, знание правил личной гигиены и режима дня; техники безопасности и правил пользования спортивными снарядами и тренажерами; показатели самоконтроля (сон, аппетит, самочувствие, настроение, болевые ощущения, работоспособность); значение самомассажа, очистительного дыхания, физкультминуток в школе и дома, при выполнении домашнего задания;
2) двигательная деятельность: диагностика, обследование, определение средств дифференциального коррекционного воздействия и выбор способов индивидуальной работы под руководством учителя;
3) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: выполнение упражнения по коррекции нарушений позвоночника; умение контролировать ходьбу; согласованность движений со стихотворным текстом, правильность осанки (у зеркала, у стены, у гимнастической стенки, сидя на скамейке, с закрытыми глазами) самостоятельно и под контролем взрослого; ходить с предметами на голове; умение выполнять комплексы у гимнастической стенки по заданию педагога, выполнять расслабление под формулы аутотренинга; повышение уровня здоровья, закаливание организма с помощью выполнений специальных упражнений и комплексов дыхательной гимнастики под руководством учителя;
4) нетрадиционные виды оздоровления: оценка эффективности занятий лечебной физической культурой, вести наблюдения за показателями числа сердечных сокращений во время выполнения упражнений; обучение навыкам самонаблюдения.

2) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері: мұғалімнің жетекшілігімен дифференциалды түзетуші әсердің құралдарын анықтау және жеке жұмыс тәсілдерін таңдау, тексеру, диагностикалау;
3) тірек-қозғалыс аппаратының бұзылуларын түзету: күн тәртібінде емдік дене жаттығуларымен айналысуды жоспарлау; қимылдарды үйлестіруді дамытуға, бұлшықеттер мен омыртқа байламдарын созуға арналған жаттығуларды орындау; денсаулық деңгейін арттыру, дене кемістіктері мен бұзылған қызметтерді түзету, мұғалімнің жетекшілігімен арнайы жаттығулар мен тыныс алу гимнастикасы кешендерін орындау арқылы ағзаны шынықтыру;
4) сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері: емдік дене шынықтыру сабақтарының тиімділігін бағалау, өзінің дене жағдайын жүйелі түрде бақылау дағдысын қалыптастыру (жаттығуларды орындау кезінде жүректің жиырылу жиілігінің көрсеткіштерін бақылау); өзін-өзі бақылау және өзін-өзі қадағалау дағдыларын қалыптастыру.
27. 3-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты: киім үлгісі, емдік дене шынықтыру сабақтарындағы жүріс-тұрыс және қозғалу ережелері, жеке бас гигиенасы мен күн тәртібінің, қауіпсіздік техникасының және спорттық снарядтарды және тренажерлерді пайдалану ережелері; өзін-өзі бақылау көрсеткіштері (ұйқысы, тәбеті, көңіл-күйі, ауырсыну сезімі, жұмысқа қабілеттілігі); өзіне массаж жасаудың, тазарту тынысының, мектепте және үйде үй тапсырмасын жасау кезіндегі сергіту сәттерінің маңызы;
2) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері: мұғалімнің жетекшілігімен дифференциалды түзетуші әсердің құралдарын анықтау және жеке жұмыс тәсілдерін таңдау, тексеру, диагностикалау;
3) тірек-қозғалыс аппаратының бұзылуларын түзету: омыртқа жотасының бұзылыстарын түзету бойынша жаттығулар орындау; жүруді бақылау қабілеті; қимылдардың өлең мәтінімен үйлесімділігі, өз бетінше және ересектердің бақылауымен (айнаның алдында, қабырға жанында, гимнастикалық қабырғада, орындықта отырып, көзін жұмып) дене сымбатының дұрыстығын бақылау; басына зат қойып жүру; педагогтің тапсырмасы бойынша гимнастикалық қабырғада кешендерді орындау білігі, аутотренинг формуласымен босаңсуды орындау; денсаулық деңгейін арттыру, мұғалімнің басшылығымен арнайы жаттығулар мен тыныс алу гимнастикасы кешендерінің көмегімен ағзаны шынықтыру;
4) сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері: емдік дене шынықтыру сабақтарының тиімділігін бағалау, жаттығуларды орындау кезінде жүректің жиырылу жиілігінің көрсеткіштерін бақылау; өзін-өзі бақылау дағдыларына үйрету.

28. Базовое содержание учебного предмета "Лечебная физическая культура" для 4 класса:
1) основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни: форма одежды, правила поведения и передвижения на занятиях по ЛФК, знание правил личной гигиены и режима дня; техники безопасности и правил пользования спортивными снарядами и тренажерами, правила подготовки мест для самостоятельных занятий; значение и строение позвоночника, значение правильного питания и здорового образа жизни; иметь представление о механизме лечебного действия упражнений, классического массажа, аутогенной тренировки с учетом медицинских показаний;
2) двигательная деятельность: диагностика, обследование, определение средств дифференциального коррекционного воздействия и выбор способов индивидуальной работы под руководством учителя;
3) коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: самостоятельно выполнять комплекс ЛФК и оздоровительные упражнения на укрепление здоровья, коррекция неправильных установок опорно-двигательного аппарата (отдельных конечностей, стопы, кисти, позвоночника); нормализация мышечного тонуса (увеличение в случае гипотонии, снижение в случае гипертонии, стабилизация в случае дистонии); преодоление слабости (гипертрофии) отдельных мышечных групп; улучшение подвижности в суставах; сенсорное обогащение: улучшение мышечно-суставного чувства (кинестезии и тактильных (кожных) ощущений); формирование компенсаторных гипертрофий отдельных мышечных групп; формирование вестибулярных реакций; умение выполнять очистительное дыхание и элементы самомассажа;
4) нетрадиционные виды оздоровления: оценка эффективности занятий лечебной физической культурой, вести наблюдения за показателями числа сердечных сокращений во время выполнения упражнений; обучение навыкам самонаблюдения; самоконтроль за своим здоровьем, применение нетрадиционных методов коррекции и восстановления утраченных функций.
Глава 4. Система целей обучения
29. В программе для удобства использования целей обучения и проведения мониторинга вводится кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 4.1.3.2 "4" - класс, "1.3" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
30. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Основы знаний лечебной физической культуры и здоровый образ жизни":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Правила поведения и техника безопасности на уроках ЛФК
0.​1.​1.​1 знать правила поведения и технику безопасности на уроках ЛФК
1.​1.​1.​1 соблюдать правила поведения и технику безопасности на уроках ЛФК
2.​1.​1.​1 понимать технику безопасности на уроках ЛФК
3.​1.​1.​1 соблюдать технику безопасности на уроках ЛФК при работе на тренажерах
4.​1.​1.​1
знать инструкцию по оказанию первой доврачебной помощи на уроках ЛФК

28. 4-сыныпқа арналған "Емдік дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты: киім үлгісі, емдік дене шынықтыру сабақтарындағы жүріс-тұрыс және қозғалу ережелері, жеке бас гигиенасы мен күн тәртібінің, қауіпсіздік техникасының және спорттық снарядтарды және тренажерлерді пайдалану ережелері, өздігінен жаттығуға орын дайындау ережелері; омыртқа жотасының құрылысы мен маңызы, дұрыс тамақтану мен салауатты өмір салтының маңызы; жаттығулардың, классикалық массаждың, аутогендік жаттығудың медициналық көрсетілім бойынша емдік әсерінің тетіктері туралы түсінігінің болуы;
2) қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері: мұғалімнің жетекшілігімен дифференциалды түзетуші әсердің құралдарын анықтау және жеке жұмыс тәсілдерін таңдау, тексеру, диагностикалау;
3) тірек-қозғалыс аппаратының бұзылуларын түзету: коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата: емдік дене шынықтыру кешенін және денсаулықты нығайтуға арналған сауықтыру жаттығуларын өз бетінше орындау, тірек-қозғалыс аппаратының (аяқ-қол, табан, қол, алақан, омыртқа жотасы) дұрыс емес қалыптарын түзету; бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру (гипотония жағдайында жоғарылату, гипертония жағдайында төмендету, дистония жағдайында тұрақтандыру); жекелеген бұлшықет топтарының әлсіздігін (гипотрофияны) жеңу; буындардың қозғалғыштығын жақсарту; сенсорлық байыту: бұлшықет-буын сезімін жақсарту (кинестезия және тактильді (тері) сезгіштігін); жеке бұлшықет топтарының компенсаторлық гипертрофиясын қалыптастыру; вестибулярлық реакцияларды қалыптастыру; тазалау тынысын және өзіне массаж жасау элементтерін орындай білу;
4) сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері: емдік дене шынықтыру сабақтарының тиімділігін бағалау, жаттығуларды орындау кезінде жүректің жиырылу жиілігінің көрсеткіштерін бақылау; өзін-өзі бақылау дағдыларына үйрету; өз денсаулығын өздігінен қадағалау, жоғалған қызметтерді түзету мен қалпына келтірудің дәстүрлі емес әдістерін қолдану.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
29. Оқу бағдарламасында оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 4.1.3.2 кодында: "4" - сынып, "1.3" - бөлімше, "2" - оқыту мақсатының реттік саны.
30. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Емдік дене шынықтырудың білім негіздері және салауатты өмір салты" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Емдік дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасы
0. 1. 1. 1 емдік дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасын білу
1. 1. 1. 1 емдік дене шынықтыру сабақтарындағы тәртіп ережелері және қауіпсіздік техникасын сақтау
2. 1. 1. 1 емдік дене шынықтыру сабақтарындағы қауіпсіздік техникасын түсіну
3. 1. 1. 1 емдік дене шынықтыру сабақтарында тренажҰрларда жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасын сақтау
4. 1. 1. 1
емдік дене шынықтыру сабақтарында дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету нұсқаулығын білу

1.2 Личная гигиена, формирование знаний о личном здоровье для здорового образа жизни
0.​1.​2.​1 знать важность физической деятельности, иметь понятие о личной гигиене и здоровье
1.​1.​2.​1 понимать важность физической деятельности, значение личной гигиены и здоровья
2.​1.​2.​1 описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений в режиме дня
3.​1.​2.​1 применять физические упражнения для улучшения здоровья и здорового образа жизни
4.​1.​2.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
1.3 Понимание важности и необходимости разминки для здоровья и здорового образа жизни
0.​1.​3.​1 знать важность и необходимость разминки для здоровья и здорового образа жизни
1.​1.​3.​1 понимать важность необходимости разминки для здоровья и здорового образа жизни
2.​1.​3.​1 объяснять необходимость разминки для здоровья и здорового образа жизни
3.​1.​3.​1 определять процесс разминки и важность необходимости разминки для здоровья и здорового образа жизни
4.​1.​3.​1 демонстрировать и обсуждать разминку для здоровья и здорового образа жизни
1.4 Стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных возможностей
0.​1.​4.​1 понимать двигательные стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных возможностей
1.​1.​4.​1 знать возможные трудности, возникающие при стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных возможностей
2.​1.​4.​1 обсуждать двигательные стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных возможностей
3.​1.​4.​1 применять стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных возможностей
4.​1.​4.​1 определять стратегии управления рисками в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья с учетом двигательных возможностей
1.5 Понимание контроля за физическими изменениями в организме, влияния различных физических нагрузок на дыхание, частоту сердечных сокращений, температуру тела
0.​1.​5.​1 иметь понятие о физических изменениях в организме во время выполнения физических упражнений
1.​1.​5.​1 определять
физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
2.​1.​5.​1 знать и уметь контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
3.​1.​5.​1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
4.​1.​5.​1 анализировать и применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения вовремя или после выполнения физической деятельности

1.2 Жеке бас гигиенасы, салауатты өмір салты үшін жеке бас денсаулығы туралы білімін қалыптастыру
0. 1. 2. 1 дене әрекетінің маңыздылығын білу, жеке бас гигиенасы мен денсаулық туралы түсінігінің болуы
1. 1. 2. 1 дене әрекетінің маңыздылығын, жеке бас гигиенасы мен денсаулықтың мағынасынтүсіну
2. 1. 2. 1 күн тәртібіндегі дене жаттығуларының сауықтыру пайдасын сипаттау және талқылау
3. 1. 2. 1 денсаулық пен салауатты өмір салтын жақсарту үшін дене жаттығуларын қолдану
4. 1. 2. 1
денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларының сауықтыру пайдасын білуін және түсінуін көрсету
1.3 Денсаулық пен салауатты өмір салты үшін денені ширатудың маңыздылығы мен қажеттілігін түсіну
0. 1. 3. 1 денсаулық пен салауатты өмір салты үшін ширатудың маңыздылығы мен қажеттілігін білу
1. 1. 3. 1 денсаулық пен салауатты өмір салты үшін ширатудың маңыздылығы мен қажеттілігін түсіну
2. 1. 3. 1 денсаулық пен салауатты өмір салты үшін ширатудың қажеттілігін түсіндіру
3. 1. 3. 1 денсаулық пен салауатты өмір салты үшін ширатудың маңыздылығы мен қажеттілігінің процесін анықтау
4. 1. 3. 1 денсаулық пен салауатты өмір салты үшін ширатуды көрсету және талқылау
1.4 Қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегиялары
0. 1. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқарудың қозғалыс стратегияларын түсіну
1. 1. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегиялары кезінде туындауы ықтимал қиындықтарды білу
2. 1. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқарудың қозғалыс стратегияларын талқылау
3. 1. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегияларын қолдану
4. 1. 4. 1 қозғалыс мүмкіндіктерін ескере отырып денсаулықты нығайтуға бағытталған бірқатар дене жүктемелері кезіндегі қауіптерді басқару стратегияларын анықтау
1.5 Ағзадағы дене өзгерістерін бақылауды, түрлі физикалық жүктемелердің тыныс алуға, жүрек жиырылуының жиілігіне, дене температурасына тигізетін әсерін түсіну
0. 1. 5. 1 дене жаттығуларын орындау кезіндегі ағзадағы дене өзгерістері туралы түсінігінің болуы
1. 1. 5. 1 дене жаттығуларын орындау кезіндегі ағзадағы дене өзгерістерін анықтау
2. 1. 5. 1 дене жаттығуларын орындау кезіндегі ағзадағы дене өзгерістерін білу және бақылай алу
3. 1. 5. 1 дене әрекетін орындау кезіндегі дене өзгерістерін анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын көрсету және түсіндіру
4. 1. 5. 1 дене әрекетін орындау кезіндегі және содан кейінгі белгілі бір дене өзгерістерін көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын талдау және қолдану

1.6 Решения, которые способствуют и поддерживают физическое, психическое и эмоциональное здоровье
0.​1.​6.​1 понимать оздоровительную пользу физического упражнения, здоровья и самочувствия
1.​1.​6.​1 осознавать важность физической деятельности, принимая участие в ней поддержания хорошего состояния здоровья и самочувствия
2.​1.​6.​1 описывать и обсуждать оздоровительную пользу физического упражнения
3.​1.​6.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, на расслабление и укрепление нервной системы
4.​1.​6.​1 анализировать и понимать важность упражнений на расслабление и укрепление нервной системы
0.​1.​6.​2 знать важность упражнений на расслабление и укрепление нервной системы
1.​1.​6.​2 осознавать важность упражнений на расслабление и укрепление нервной системы
2.​1.​6.​2 описывать и обсуждать оздоровительную пользу упражнений на расслабление и укрепление нервной системы
3.​1.​6.​2 демонстрировать знание и понимание упражнений на расслабление и укрепление нервной системы
4.​1.​6.​2 анализировать решения, способствующие и поддерживающие хорошее состояние здоровья и самочувствия
2) раздел "Двигательная деятельность":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Адаптация приобретенных знаний, связанных с движением с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
0.​2.​1.​1 понимать оздоровительную деятельность с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
1.​2.​1.​1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в оздоровительной деятельности с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
2.​2.​1.​1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
3.​2.​1.​1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
4.​2.​1.​1 определять и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативные решения с учетом индивидуальных образовательных потребностей обучающихся
0.​2.​1.​2 знать о роли оздоровительных занятий в режиме дня: комплексов утренней гигиенической гимнастики, физкультминутки
1.​2.​1.​2 понимать оздоровительную роль занятий утренней гигиенической, музыкальной гимнастикой, закаливание
2.​2.​1.​2 обсуждать комплексы упражнений для развития основных физических качеств и подготовительные упражнения для закрепления и совершенствования двигательных действий
3.​2.​1.​2 знать важность упражнений для развития основных физических качеств и подготовительные упражнения для закрепления и совершенствования двигательных действий
4.​2.​1.​2 применять комплексы упражнений для развития основных физических качеств и подготовительные упражнения для закрепления и совершенствования двигательных действий

1.6 Дене, психикалық және эмоциялық денсаулықты демейтін және оған септігін тигізетін шешімдер
0. 1. 6. 1 дене жаттығуларының денсаулықты және көңіл-күйді сауықтыру пайдасын түсіну
1. 1. 6. 1 жақсы денсаулық жағдайын және көңіл-күйді қолдауға қатысатын дене әрекетінің маңыздылығын түсіну
2. 1. 6. 1 дене жаттығуларының сауықтыру пайдасын сипаттау және талқылау
3. 1. 6. 1 жүйке жүйесін тыныштандыруға және нығайтуға арналған дене жаттығуларының сауықтыру пайдасын білу мен түсінуді көрсету
4. 1. 6. 1 жүйке жүйесін тыныштандыруға және нығайтуға арналған жаттығулардың маңыздылығын талдау және түсіну
0. 1. 6. 2 жүйке жүйесін тыныштандыруға және нығайтуға арналған жаттығулардың маңызын білу
1. 1. 6. 2 жүйке жүйесін тыныштандыруға және нығайтуға арналған жаттығулардың маңызын ұғыну
2. 1. 6. 2 жүйке жүйесін тыныштандыруға және нығайтуға арналған жаттығулардың сауықтыру пайдасын сипаттау және талқылау
3. 1. 6. 2. жүйке жүйесін тыныштандыруға және нығайтуға арналған жаттығуларды білуді және түсінуді көрсету
4. 1. 6. 2. жақсы денсаулық жағдайы мен көңіл-күйді қолдайтын және септігін тигізетін шешімдерді талдау
2) "Қимыл-қозғалыс іс-әрекеттері" бөлімі:
2 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып, қозғалысқа байланысты алған білімдерін бейімдеу
0. 2. 1. 1 білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып сауықтыру әрекетін түсіну
1. 2. 1. 1 білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып сауықтыру әрекетіне қатысу кезіндегі қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын білу және түсіну
2. 2. 1. 1 білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып альтернативаларды түсінетіндігін көрсетіп, қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын талқылау және көрсету
3. 2. 1. 1 білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып бірқатар қозғалыс идеяларында, стратегиялары мен жоспарларында альтернативті шешімдерді қолдану
4. 2. 1. 1 білім алушылардың жеке білім алу қажеттіліктерін ескере отырып альтернативті шешімдерде қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын анықтау және ұйымдастыру
0. 2. 1. 2 күн тәртібіндегі сауықтыру шараларының рөлі туралы білу: таңғы гигиеналық гимнастика кешені, сергіту сәттері
1. 2. 1. 2 таңғы гигиеналық, музыкалық гимнастикамен, ширатумен айналысудың сауықтырушы рөлін түсіну
2. 2. 1. 2 негізгі физикалық қасиеттерді дамытуға арналған жаттығулар кешенін және қимыл-қозғалыс әрекеттерін бекіту мен жетілдіруге арналған дайындық жаттығуларын талқылау
3. 2. 1. 2 негізгі физикалық қасиеттерді дамытуға арналған жаттығулардың және қимыл-қозғалыс әрекеттерін бекіту мен жетілдіруге арналған дайындық жаттығуларының маңызын білу
4. 2. 1. 2 негізгі физикалық қасиеттерді дамытуға арналған жаттығулар кешенін және қимыл-қозғалыс әрекеттерін бекіту мен жетілдіруге арналған дайындық жаттығуларын қолдану

2.2 Развитие основных двигательных навыков
0.​2.​2.​1 уметь выполнять по показу основные двигательные навыки и умения
1.​2.​2.​1 выполнять самостоятельно основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений
2.​2.​2.​1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений
3.​2.​2.​1 понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении простых физических упражнений
4.​2.​2.​1 определять и уметь применять собственные основные двигательные навыки при выполнении упражнений коррекционной направленности
0.​2.​2.​2 знать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
1.​2.​2.​2 понимать и уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
2.​2.​2.​2 объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
3.​2.​2.​2 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя собственные недостатки
4.​2.​2.​2 сравнивать свои и чужие умения, и недостатки, определяя потенциал для выполнения физических упражнений
2.3 Создание структурных приемов в ряде физических упражнений, выполняемых с разным мышечным напряжением, разной скоростью, амплитудой, в разном темпе
0.​2.​3.​1 иметь представление о различиях групп мышц тела по ощущениям
1.​2.​3.​1 знать и уметь различать группы мышц тела по ощущениям
2.​2.​3.​1 понимать и объяснять различия групп мышц по ощущениям
3.​2.​3.​1 демонстрировать свои ощущения о разных группах мышц
4.​2.​3.​1 анализировать свои ощущения о разных группах мышц
0.​2.​3.​2 иметь представление о специально разработанных движениях для рук, ног, туловища, шеи и других частей тела, которые могут выполняться с разным мышечным напряжением, разной скоростью, амплитудой, в разном ритме и темпе
1.​2.​3.​2 знать специально разработанные движения для рук, ног, туловища, шеи и других частей тела, которые выполняются с разным мышечным напряжением, разной скоростью, амплитудой, в разном ритме и темпе
2.​2.​3.​2 понимать специально разработанные движения для рук, ног, туловища, шеи и других частей тела, которые выполняются с разным мышечным напряжением, разной скоростью, амплитудой, в разном ритме и темпе
3.​2.​3.​2 уметь объяснять специально разработанные движения для рук, ног, туловища, шеи и других частей тела, которые выполняются с разным мышечным напряжением, разной скоростью, амплитудой, в разном ритме и темпе
4.​2.​3.​2 анализировать и применять специально разработанные движения для рук, ног, туловища, шеи и других частей тела, которые могут выполняются с разным мышечным напряжением, разной скоростью, амплитудой, в разном ритме и темпе

2.2 Негізгі қимыл дағдыларын дамыту, денені басқару
0. 2. 2. 1 негізгі қимыл дағдылары мен біліктіліктіліктерін көрсету бойынша орындай алу
1. 2. 2. 1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қимыл дағдыларын өздігінен орындау
2. 2. 2. 1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезіндегі әртүрлі қимыл дағдыларының сапасын арттыру
3. 2. 2. 1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезіндегі негізгі қимыл дағдыларын түсіну және одан әрі жақсарту
4. 2. 2. 1 түзету бағытындағы жаттығуларды орындау кезінде өзіндік негізгі қозғалыс дағдыларын анықтау және қолдана алу
0. 2. 2. 2 қозғалыс дағдылары бойынша өз біліктіліктіліктері мен кемшіліктерін білу
1. 2. 2. 2 қозғалыс дағдылары бойынша өз біліктіліктіліктері мен кемшіліктерін түсіну және сипаттай алу
2. 2. 2. 2
қозғалыс дағдылары бойынша біліктіліктіліктер мен кемшіліктерді түсіндіру
3. 2. 2. 2 өзінің және өзгелердің жаттығуларды орындау қасиеттерін талқылап, өз кемшіліктерін анықтау
4. 2. 2. 2 өзінің және өзгелердің біліктіліктіліктері мен кемшіліктерін салыстырып, дене жаттығуларын орындау әлеуетін анықтау
2.3 Түрлі бұлшықет кернеуімен, әртүрлі жылдамдықпен, түрлі амплитудамен, әртүрлі қарқынмен орындалатын бірқатар дене жаттығуларында құрылымдық тәсілдерді құрастыру
0. 2. 3. 1 сезіну бойынша дене бұлшықет топтарының айырмашылықтары туралы түсінігінің болуы
1. 2. 3. 1 сезіну бойынша дене бұлшықет топтарын ажыратуды білу және айыра алу
2. 2. 3. 1 сезіну бойынша дене бұлшықет топтарының айырмашылықтарын түсіну және түсіндіру
3. 2. 3. 1 әртүрлі бұлшықет топтары бойынша өз сезінулерін білдіру
4. 2. 3. 1 әртүрлі бұлшықет топтары бойынша өз сезінулерін талдау
0. 2. 3. 2 түрлі бұлшықет кернеуімен, әртүрлі жылдамдықпен, түрлі амплитудамен, әртүрлі қарқынмен және ырғақпен орындала алатын қол-аяқ, дене, мойын және басқа дене бөліктері үшін арнайы құрастырылған қимыл-қозғалыстар туралы түсінігінің болуы
1. 2. 3. 2 түрлі бұлшықет кернеуімен, әртүрлі жылдамдықпен, түрлі амплитудамен, әртүрлі қарқынмен және ырғақпен орындала алатын қол-аяқ, дене, мойын және басқа дене бөліктері үшін арнайы құрастырылған қимыл-қозғалыстарды білу
2. 2. 3. 2 түрлі бұлшықет кернеуімен, әртүрлі жылдамдықпен, түрлі амплитудамен, әртүрлі қарқынмен және ырғақпен орындала алатын қол-аяқ, дене, мойын және басқа дене бөліктері үшін арнайы құрастырылған қимыл-қозғалыстарды түсіну
3. 2. 3. 2 түрлі бұлшықет кернеуімен, әртүрлі жылдамдықпен, түрлі амплитудамен, әртүрлі қарқынмен және ырғақпен орындала алатын қол-аяқ, дене, мойын және басқа дене бөліктері үшін арнайы құрастырылған қимыл-қозғалыстарды түсіндіре алу
4. 2. 3. 2 түрлі бұлшықет кернеуімен, әртүрлі жылдамдықпен, түрлі амплитудамен, әртүрлі қарқынмен және ырғақпен орындала алатын қол-аяқ, дене, мойын және басқа дене бөліктері үшін арнайы құрастырылған қимыл-қозғалыстарды талдау және қолдану

2.4 Понимание трудностей и рисков на различных этапах обучения для улучшения двигательных способностей
0.​2.​4.​1 знать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений
1.​2.​4.​1 понимать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений
2.​2.​4.​1 закрепить навыки и умения преодоления трудностей при совершенствовании простых и измененных физических упражнений
3.​2.​4.​1 применять навыки и умения для преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной деятельности
4.​2.​4.​1 уметь распознавать уровень сложности при выполнении упражнений, демонстрируя способность сокращения рисков при их выполнении
2.5 Умение анализировать и оценивать действия, динамику, связи и пространство для улучшения деятельности
0.​2.​5.​1 знать ряд простых действий в разных пространствах
1.​2.​5.​1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах
2.​2.​5.​1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики
3.​2.​5.​1 демонстрировать и уметь определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении и оценивании
4.​2.​5.​1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей
3) раздел "Коррекция нарушений опорно-двигательного аппарата":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Развитие выпрямления и равновесия
0.​3.​1.​1 иметь представление как приподнимать голову, поворачивать ее в стороны, удерживать
1.​3.​1.​1 знать элементы техники при приподнимании головы, поворотов ее в стороны, удерживании
2.​3.​1.​1 уметь с помощью приподнимать голову, поворачивать ее в стороны удерживая
3.​3.​1.​1 выполнять самостоятельно движения по удерживанию, приподниманию головы и поворотов в стороны
4.​3.​1.​1
анализировать, составлять комплексы упражнений по удерживанию, приподниманию головы и поворотов в стороны
0.​3.​1.​2 иметь представление как выполнять повороты со спины на бок и со спины на живот с подъемом головы
1.​3.​1.​2 знать и выполнять с помощью повороты со спины на бок и со спины на живот с подъемом головы
2.​3.​1.​2 осознавать и уметь выполнять повороты со спины на бок и со спины на живот с подъемом головы
3.​3.​1.​2 понимать и демонстрировать повороты со спины на бок и со спины на живот с подъемом головы
4.​3.​1.​2 демонстрировать повороты со спины на бок и со спины на живот с подъемом головы
0.​3.​1.​3 иметь представление как удерживать позу, опираясь на раскрытые кисти и колени с разогнутым положением головы при ползании и лазании
1.​3.​1.​3 знать как удерживать позу, опираясь на раскрытые кисти и колени с разогнутым положением головы при ползании и лазании
2.​3.​1.​3 осознавать и уметь объяснять позу, опираясь на раскрытые кисти и колени с разогнутым положением головы при ползании и лазании
3.​3.​1.​3 знать, понимать как удерживать позу, опираясь на раскрытые кисти и колени с разогнутым положением головы при ползании и лазании
4.​3.​1.​3 демонстрировать позу, опираясь на раскрытые кисти и колени с разогнутым положением головы при ползании и лазании
0.​3.​1.​4 иметь представление как о контроле вертикальной позы туловища и сохранение равновесия
1.​3.​1.​4 знать и уметь контролировать позу туловища для сохранения равновесия
2.​3.​1.​4 понимать, контролировать позу туловища для сохранения равновесия
3.​3.​1.​4 уметь самостоятельно контролировать вертикальные позы туловища и сохранение равновесия
4.​3.​1.​4 анализировать контроль вертикальной позы туловища и сохранение равновесия

2.4 Қозғалыс қабілеттерін жақсарту үшін оқытудың әр түрлі кезеңдеріндегі қиындықтар мен қауіптерді түсіну
0. 2. 4. 1 қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауы ықтимал қиындықтарды білу
1. 2. 4. 1 қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауы ықтимал қиындықтарды түсіну
2. 2. 4. 1 қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын жетілдіру кезінде туындайтын қиындықтарды жеңу дағдылары мен біліктіліктіліктерін қолдану
3. 2. 4. 1 қозғалыс әрекетіне үйретудің әртүрлі кезеңдерінде қиындықтарды жеңу дағдылары мен біліктіліктіліктерін қолдану
4. 2. 4. 1 жаттығуларды орындау кезіндегі қауіпті қысқарту қабілетін көрсете отырып, олардың күрделілік деңгейін ажырата алу
2.5 Қызметін жақсарту үшін әрекеттерді, динамиканы, байланыстарды және кеңістікті талдай және бағалай білу
0. 2. 5. 1 түрлі кеңістіктегі бірқатар қарапайым әрекеттерді білу
1. 2. 5. 1 түрлі кеңістіктегі бірқатар қарапайым әрекеттерді білу және орындай алу
2. 2. 5. 1 кеңістіктегі және динамикадағы қарапайым өзгерістері бар әрекеттерді ұғыну және жеткізе алу
3. 2. 5. 1 орындау және бағалау кезінде бірқатар әрекеттерді, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсету және анықтай алу
4. 2. 5. 1 бірқатар әрекеттерді, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды түсіндіре және көрсете отырып, өзінің және өзгелердің іс-қимылдарды орындауын салыстыру
3) "Тірек-қозғалыс аппаратының бұзылыстарын түзету" бөлімі:
3 - кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Түзу тұру мен тепе-теңдікті дамыту
0. 3. 1. 1 басты қалай көтеру, жан-жаққа бұру, ұстап тұру керектігі жайлы түсінігінің болуы
1. 3. 1. 1 басты көтеру, жан-жаққа бұру, ұстап тұру техникасының элементтерін білу
2. 3. 1. 1 көмекпен басты көтеру, ұстап тұрып жан-жаққа бұра алу
3. 3. 1. 1 басты ұстап тұру, көтеру және жан-жаққа бұру бойынша қимылдарды өздігінен орындау
4. 3. 1. 1 басты ұстап тұру, көтеру және жан-жаққа бұру бойынша жаттығулар кешенін талдау, құрастыру
0. 3. 1. 2 басын көтеріп, арқасынан бүйіріне және арқасынан ішіне аунауды қалай орындайтыны туралы түсінігінің болуы
1. 3. 1. 2 басын көтеріп, арқасынан бүйіріне және арқасынан ішіне аунауды көмекпен орындау
2. 3. 1. 2 басын көтеріп, арқасынан бүйіріне және арқасынан ішіне аунауды ұғыну және орындай алу
3. 3. 1. 2 басын көтеріп, арқасынан бүйіріне және арқасынан ішіне аунауды түсіну және көрсету
4. 3. 1. 2 басын көтеріп, арқасынан бүйіріне және арқасынан ішіне аунауды көрсету
0. 3. 1. 3 еңбектеу және өрмелеу кезінде басын көтерген күйде ашық алақандары мен тізесіне тіреніп, дене қалпын қалай сақтайтыны жайлы түсінігінің болуы
1. 3. 1. 3 еңбектеу және өрмелеу кезінде басын көтерген күйде ашық алақандары мен тізесіне тіреніп, дене қалпын қалай сақтайтынын білу
2. 3. 1. 3 еңбектеу және өрмелеу кезінде басын көтерген күйде ашық алақандары мен тізесіне тіренген дене қалпын ұғыну және түсіндіре алу
3. 3. 1. 3 еңбектеу және өрмелеу кезінде басын көтерген күйде ашық алақандары мен тізесіне тіреніп, дене қалпын қалай сақтайтынын білу, түсіну
4. 3. 1. 3 еңбектеу және өрмелеу кезінде басын көтерген күйде ашық алақандары мен тізесіне тіренген дене қалпын көрсету
0. 3. 1. 4 дененің тік қалпын бақылау және тепе-теңдікті сақтау туралы түсінігінің болуы
1. 3. 1. 4 тепе-теңдікті сақтау үшін дене қалпын бақылай алу және білу
2. 3. 1. 4 тепе-теңдікті сақтау үшін дене қалпын түсіну, бақылау
3. 3. 1. 4 дененің тік қалпын және тепе-теңдікті сақтауды өздігінен бақылай алу
4. 3. 1. 4 дененің тік қалпын бақылауды және тепе-теңдікті сақтауды талдау

3.2 Коррекция нарушений ходьбы, координации движений рук и ног при ходьбе, равновесие
0.​3.​2.​1 иметь представление о корригирующей ходьбе: на пяткарх, широким шагом, приставными шагами, с подниманием колена
1.​3.​2.​1 знать и уметь выполнять упражнения в корригирующей ходьбе: на пяткарх, широким шагом, приставными шагами, с подниманием колена
2.​3.​1.​1 понимать и объяснять упражнения в корригирующей ходьбе: на пяткарх, широким шагом, приставными шагами, с подниманием колена
3.​3.​2.​1 понимать и составлять под руководством упражнения в корригирующей ходьбе: на пяткарх, широким шагом, приставными шагами, с подниманием колена
4.​3.​2.​1 анализировать упражнения в корригирующей ходьбе: на пяткарх, широким шагом, приставными шагами, с подниманием колена
0.​3.​2.​2 иметь представление о ходьбе на следовой, массажной дорожке
1.​3.​2.​2 знать и уметь выполнять с помощью ходьбупо следовой, массажной дорожке
2.​3.​2.​2 уметь объяснять и выполнять самостоятельно ходьбупо следовой, массажной дорожке
3.​3.​2.​2 контролировать ходьбупо следовой, массажной дорожке
4.​3.​2.​2 анализировать элементы ходьбыпо следовой, массажной дорожке
0.​3.​2.​3 иметь представление об упражнениях у вертикальной опоры, у зеркал
1.​3.​2.​3 знать и выполнять упражнения у вертикальной опоры, у зеркал
2.​3.​2.​3 осознавать и уметь объяснять упражнения у вертикальной опоры, у зеркал
3.​3.​2.​3 выполнять под контролем упражнения у вертикальной опоры, у зуеркал
4.​3.​2.​3 анализироватьэлементы упражнений у вертикальной опоры, у зеркал
0.​3.​2.​4 иметь представление о выпрямлении и равновесии, обеспечивающем правильный контроль головы в пространстве и по отношению к туловищу
1.​3.​2.​4 знать возможные трудности, возникающие при выпрямлении и равновесии, обеспечивающем правильный контроль головы в пространстве и по отношению к туловищу
2.​3.​2.​4 закрепить навыки и умения преодоления трудностей выпрямления и равновесия, обеспечивающего правильный контроль головы в пространстве и по отношению к туловищу
3.​3.​2.​4 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей при выпрямлении и равновесии, обеспечивающем правильный контроль головы в пространстве и по отношению к туловищу
4.​3.​2.​4 анализировать трудности при выпрямлении и равновесии, обеспечивающем правильный контроль головы в пространстве и по отношению к туловищу
3.3 Коррекция нарушений осанки, укрепление и развитие мышц спины и брюшного пресса, костного скелета
0.​3.​3.​1 иметь представление как о движениях для вытяжения позвоночника, укрепления мышц спины и живота
1.​3.​3.​1 знать и уметь выполнять движения для вытяжения позвоночника, для укрепления мышц спины и живота
2.​3.​3.​1 осознавать и уметь объяснять движения для вытяжения позвоночника, для укрепления мышц спины и живота
3.​3.​3.​1 понимать и выполнять под контролем движения для вытяжения позвоночник, для укрепления мышц спины и живота
4.​3.​3.​1 анализировать техники движений для вытяжения позвоночника, для укрепления мышц спины и живота
0.​3.​3.​2 иметь представление как о движениях для коррекции осанки при круглой спине, сутуловатости и крыловидных лопатках из положения сидя, на спине, на животе, во время ходьбы
1.​3.​3.​2 знать и выполнять движения для коррекции осанки при круглой спине, сутуловатости и крыловидных лопатках из положения сидя, на спине, на животе, во время ходьбы
2.​3.​3.​2 осознавать и уметь объяснять движения для коррекции осанкипри круглой спине, сутуловатости и крыловидных лопатках из положения сидя, на спине, на животе, во время ходьбы
3.​3.​3.​2 понимать и уметь выполнять движения под контролем для коррекции осанки при круглой спине, сутуловатости и крыловидных лопатках из положения сидя, на спине, на животе, во время ходьбы
4.​3.​3.​2 анализировать выполнение движений для коррекции осанки при круглой спине, сутуловатости и крыловидных лопатках из положения сидя, на спине, на животе, во время ходьбы
0.​3.​3.​3 иметь представление о движениях стоя у стены, с предметами и утяжелителями
1.​3.​3.​3 знать и выполнять движения, стоя у стены, с предметами и утяжелителями
2.​3.​3.​3 осознавать и уметь объяснять движения стоя у стены, с предметами и утяжелителями
3.​3.​3.​3 понимать выполнениедвижений под контролемстоя у стены, с предметами и утяжелителями
4.​3.​3.​3 составлять с помощью и анализировать комплексы упражнений стоя у стены, с предметами и утяжелителями
0.​3.​3.​4 иметь представление о движениях для выработки равновесия с помощью, с опорой, без опоры
1.​3.​3.​4 знать и уметь выполнять движения для выработки равновесия с помощью, с опорой, без опоры
2.​3.​3.​4 осознавать и уметь объяснять движения для выработки равновесия с помощью, с опорой, без опоры
3.​3.​3.​4 понимать и выполнять под контролем движения для выработки равновесия с помощью, с опорой, без опоры
4.​3.​3.​4 составлять комплексы с помощью и анализировать упражнения для выработки равновесия с помощью, с опорой, без опоры
0.​3.​3.​5 иметь представление о движениях для коррекции мелкой моторики и манипулятивной функции рук
1.​3.​3.​5 знать и уметь выполнять движения для коррекции мелкой моторики и манипулятивной функции рук
2.​3.​3.​5 осознавать и уметь объяснять движения для коррекция мелкой моторики и манипулятивной функции рук
3.​3.​3.​5 понимать и выполнять движения для коррекция мелкой моторики и манипулятивной функции рук
4.​3.​3.​5 демонстрировать движения для коррекции мелкой моторики и манипулятивной функции рук

3.2 Жүру бұзылыстарын түзету, жүру кезінде қол және аяқ қимылдарын үйлестіру, тепе-теңдік
0. 3. 2. 1 түзетуші жүріс туралы түсінігінің болуы: өкшемен, кең қадаммен, аяқты аяққа қосып адымдап, тізені көтеріп
1. 3. 2. 1 түзетуші жүрісті жаттығуларды білу және орындай алу: өкшемен, кең қадаммен, аяқты аяққа қосып адымдап, тізені көтеріп
2. 3. 2. 1 түзетуші жүрісті жаттығуларды түсіну және түсіндіру: өкшемен, кең қадаммен, аяқты аяққа қосып адымдап, тізені көтеріп
3. 3. 2. 1 түзетуші жүрісті жаттығуларды түсіну және жетекшілікпен құрастыру: өкшемен, кең қадаммен, аяқты аяққа қосып адымдап, тізені көтеріп
4. 3. 2. 1 түзетуші жүрісті жаттығуларды талдау: өкшемен, кең қадаммен, аяқты аяққа қосып адымдап, тізені көтеріп
0. 3. 2. 2 іздік, массаждық жолмен жүру туралы түсінігінің болуы
1. 3. 2. 2 көмекпен іздік, массаждық жолмен жүре білу және орындай алу
2. 3. 2. 2 іздік, массаждық жолмен жүруді түсіндіре алу және өздігінен орындай алу
3. 3. 2. 2 іздік, массаждық жолмен жүруді бақылау
4. 3. 2. 2 іздік, массаждық жолмен жүру элементтерін талдау
0. 3. 2. 3 тік тіректің, айнаның алдындағы жаттығулар туралы түсінігінің болуы
1. 3. 2. 3 тік тіректің, айнаның алдындағы жаттығуларды білу және орындау
2. 3. 2. 3 тік тіректің, айнаның алдындағы жаттығуларды ұғыну және түсіндіре алу
3. 3. 2. 3 тік тіректің, айнаның алдындағы жаттығуларды бақылаумен орындау
4. 3. 2. 3 тік тіректің, айнаның алдындағы жаттығулардың элементтерін талдау
0. 3. 2. 4 кеңістікте және денеге қатысты басты дұрыс бақылауды қамтамасыз ететін түзелу және тепе-теңдік туралы түсінігінің болуы
1. 3. 2. 4 кеңістікте және денеге қатысты басты дұрыс бақылауды қамтамасыз ететін түзелу және тепе-теңдік кезінде пайда болуы ықтимал қиындықтарды білу
2. 3. 2. 4 кеңістікте және денеге қатысты басты дұрыс бақылауды қамтамасыз ететін түзелу және тепе-теңдіктің қиындықтарын жеңу дағдылары мен біліктіліктіліктерін қолдану
3. 3. 2. 4 кеңістікте және денеге қатысты басты дұрыс бақылауды қамтамасыз ететін түзелу және тепе-теңдік кезіндегі қиындықтарды жеңу дағдылары мен біліктіліктіліктерін жетілдіру
4. 3. 2. 4 кеңістікте және денеге қатысты басты дұрыс бақылауды қамтамасыз ететін түзелу және тепе-теңдік кезіндегі қиындықтарды жеңу дағдылары мен біліктіліктіліктерін талдау
3.3 Дене сымбатының бұзылыстарын түзету, арқа және құрсақ бұлшықеттерін, сүйек қаңқасын нығайту және дамыту
0. 3. 3. 1 омыртқа жотасын созуға, арқа және құрсақ бұлшықеттерін нығайтуға арналған қозғалыстар туралы түсінігінің болуы
1. 3. 3. 1 омыртқа жотасын созуға, арқа және құрсақ бұлшықеттерін нығайтуға арналған қозғалыстарды білу және орындай алу
2. 3. 3. 1 омыртқа жотасын созуға, арқа және құрсақ бұлшықеттерін нығайтуға арналған қозғалыстарын ұғыну және түсіндіре алу
3. 3. 3. 1 омыртқа жотасын созуға, арқа және құрсақ бұлшықеттерін нығайтуға арналған қозғалыстарды түсіну және бақылаумен орындау
4. 3. 3. 1 омыртқа жотасын созуға, арқа және құрсақ бұлшықеттерін нығайтуға арналған қозғалыстардың техникасын талдау
0. 3. 3. 2 дөңгелек арқа, бүкірею және қанат тәрізді жауырын кезіндегі отырған, шалқасынан, етпетінен жатқан бастапқы қалпынан, жүріп бара жатқандағы дене сымбатын түзетуге арналған қозғалыстар туралы түсінігінің болуы
1. 3. 3. 2 дөңгелек арқа, бүкірею және қанат тәрізді жауырын кезіндегі отырған, шалқасынан, етпетінен жатқан бастапқы қалпынан, жүріп бара жатқандағы дене сымбатын түзетуге арналған қозғалыстарды білу және орындау
2. 3. 3. 2 дөңгелек арқа, бүкірею және қанат тәрізді жауырын кезіндегі отырған, шалқасынан, етпетінен жатқан бастапқы қалпынан, жүріп бара жатқандағы дене сымбатын түзетуге арналған қозғалыстарды ұғыну және түсіндіре алу
3. 3. 3. 2 дөңгелек арқа, бүкірею және қанат тәрізді жауырын кезіндегі отырған, шалқасынан, етпетінен жатқан бастапқы қалпынан, жүріп бара жатқандағы дене сымбатын түзетуге арналған қозғалыстарды түсіну және орындай алу
4. 3. 3. 2 дөңгелек арқа, бүкірею және қанат тәрізді жауырын кезіндегі отырған, шалқасынан, етпетінен жатқан бастапқы қалпынан, жүріп бара жатқандағы дене сымбатын түзетуге арналған қозғалыстарды орындауды талдау
0. 3. 3. 3 қабырға алдында, заттармен және ауырлатқыштармен жасалатын қозғалыстар туралы түсінігінің болуы
1. 3. 3. 3 қабырға алдында, заттармен және ауырлатқыштармен жасалатын қозғалыстарды білу және орындау
2. 3. 3. 3 қабырға алдында, заттармен және ауырлатқыштармен жасалатын қозғалыстарды ұғыну және түсіндіре алу
3. 3. 3. 3 қабырға алдында, заттармен және ауырлатқыштармен жасалатын қозғалыстарды бақылаумен орындауды түсіну
4. 3. 3. 3 қабырға алдында, заттармен және ауырлатқыштармен жасалатын жаттығулар кешенін көмекпен құрастыру және талдау
0. 3. 3. 4 көмекпен, тірекпен, тірексіз тепе-теңдікті машықтандыруға арналған қозғалыстар туралы түсінігінің болуы
1. 3. 3. 4 көмекпен, тірекпен, тірексіз тепе-теңдікті машықтандыруға арналған қозғалыстарды білу және орындай алу
2. 3. 3. 4 көмекпен, тірекпен, тірексіз тепе-теңдікті машықтандыруға арналған қозғалыстарды ұғыну және түсіндіре алу
3. 3. 3. 4 көмекпен, тірекпен, тірексіз тепе-теңдікті машықтандыруға арналған қозғалыстарды түсіну және бақылаумен орындау
4. 3. 3. 4 көмекпен, тірекпен, тірексіз тепе-теңдікті машықтандыруға арналған жаттығулар кешенін көмекпен құрастыру және талдау
0. 3. 3. 5 қолдың ұсақ моторикасын және манипулятивті қызметін түзетуге арналған қозғалыстар туралы түсінігінің болуы
1. 3. 3. 5 қолдың ұсақ моторикасын және манипулятивті қызметін түзетуге арналған қозғалыстарды білу және орындай алу
2. 3. 3. 5 қолдың ұсақ моторикасын және манипулятивті қызметін түзетуге арналған қозғалыстарды ұғыну және түсіндіре алу
3. 3. 3. 5 қолдың ұсақ моторикасын және манипулятивті қызметін түзетуге арналған қозғалыстарды түсіну және орындау
4. 3. 3. 5 қолдың ұсақ моторикасын және манипулятивті қызметін түзетуге арналған қозғалыстарды көрсету

3.4 Коррекция нарушенных функций в верхних и нижних конечностяй
0.​3.​4.​1 иметь представление о совместном включении в работу обеих рук при выполнении простых движений с предметом по подражанию и образцу
1.​3.​4.​1 знать и выполнять простые движения с предметом по образцу и словесной инструкции
2.​3.​4.​1 осознавать и уметь выполнять простые движения с предметом по образцу и словесной инструкции
3.​3.​4.​1 понимать и демонстрировать комплексы простых движений с предметом по образцу и словесной инструкции
4.​3.​4.​1 анализировать комплексы простых движений с предметом по образцу и словесной инструкции
0.​3.​4.​2 иметь представление о выполнении целенаправленного движения руки
1.​3.​4.​2 знать и выполнять целенаправленное движение рукой
2.​3.​4.​2. осознавать и уметь выполнять целенаправленное движение рукой
3.​3.​4.​2 понимать и уметь использовать целенаправленное движение рукой
4.​3.​4.​2 демонстрировать целенаправленное движение рукой
0.​3.​4.​3 иметь представление о нормализации мышечного тонуса нарушенных функций конечностей для выполнения движений
1.​3.​4.​3 знать и уметь выработать образцы движений, способствующие нормализации мышечного тонуса нарушенных функций конечностей
2.​3.​3.​3 осознавать и уметь выполнять образцы движений, способствующие нормализации мышечного тонуса нарушенных функций конечностей
3.​3.​4.​3 понимать и демонстрировать упражнения для увеличения подвижности в суставах пораженных конечностей
4.​3.​4.​3 демонстрировать и анализироватьупражнен6ия для увеличения подвижности в суставах пораженных конечностей
0.​3.​4.​4 иметь представление о движениях для увеличения подвижности в суставах пораженных конечностей
1.​3.​4.​4 знать и уметь выполнить движения для увеличения подвижности в суставах пораженных конечностей
2.​3.​4.​4 осознавать и уметь выполнять движения для увеличения подвижности в суставах пораженных конечностей
3.​3.​4.​4 понимать и демонстрировать образцы движений, способствующие нормализации мышечного тонуса нарушенных функций конечностей
4.​3.​4.​4 демонстрировать и анализировать образцы движений, способствующие нормализации мышечного тонуса нарушенных функций конечностей
0.​3.​4.​5 иметь представление об укрепление мускулатуры ног и свода стопы с гимнастической палкой и ребристыми поверхностями
1.​3.​4.​5 знать способы укрепления мускулатуры ног и свода стопы с гимнастической палкой и ребристыми поверхностями.
2.​3.​4.​5 осознавать и выполнять образцы движений для укрепления мускулатуры ног и свода стопы с гимнастической палкой и ребристыми поверхностями
3.​3.​4.​5 понимать и выполнять упражнения для укрепления мускулатуры ног и свода стопы с гимнастической палкой и ребристыми поверхностями
4.​3.​4.​5 демонстрировать упражнения для укрепления мускулатуры ног и свода стопы с гимнастической палкой и ребристыми поверхностями

3.4 Аяқ-қолдың бұзылған функцияларын түзету
0. 3. 4. 1 затпен қарапайым қимылдарды еліктеу және үлгі бойынша орындау кезінде екі қолды бірге іске қосу туралы түсінігінің болуы
1. 3. 4. 1 затпен қарапайым қимылдарды үлгі мен ауызша нұсқау бойынша білу және орындау
2. 3. 4. 1 затпен қарапайым қимылдарды үлгі мен ауызша нұсқау бойынша ұғыну және орындай алу
3. 3. 4. 1 затпен қарапайым қимылдардың кешенін үлгі мен ауызша нұсқау бойынша түсіну және көрсету
4. 3. 4. 1 затпен қарапайым қимылдардың кешенін үлгі мен ауызша нұсқау бойынша талдау
0. 3. 4. 2 қолдың мақсатты қозғалысын орындау туралы түсінігінің болуы
1. 3. 4. 2 қолдың мақсатты қозғалысын білу және орындау
2. 3. 4. 2. қолдың мақсатты қозғалысын ұғыну және орындай алу
3. 3. 4. 2 қолдың мақсатты қозғалысын түсіну және пайдалана алу
4. 3. 4. 2 қолдың мақсатты қозғалысын көрсету
0. 3. 4. 3 қимылдарды орындау үшін аяқ-қолдың бұзылған функциясының бұлшықет тонусын қалыпқа келтіру туралы түсінігінің болуы
1. 3. 4. 3
аяқ-қолдың бұзылған функциясының бұлшықет тонусын қалыпқа келтіруге септігін тигізетін қозғалыстардың үлгісін білу және құрастыра алу
2. 3. 4. 3
аяқ-қолдың бұзылған функциясының бұлшықет тонусын қалыпқа келтіруге септігін тигізетін қозғалыстардың үлгісін ұғыну және орындай алу
3. 3. 4. 3 зақымданған аяқ-қол буындарының қозғалғыштығын арттыруға арналған жаттығуларды түсіну және көрсету
4. 3. 4. 3. зақымданған аяқ-қол буындарының қозғалғыштығын арттыруға арналған жаттығуларды көрсету және талдау
0. 3. 4. 4 зақымданған аяқ-қол буындарының қозғалғыштығын арттыруға арналған қимылдар туралы түсінігінің болуы
1. 3. 4. 4 зақымданған аяқ-қол буындарының қозғалғыштығын арттыруға арналған қимылдарды білу және орындай алу
2. 3. 4. 4 зақымданған аяқ-қол буындарының қозғалғыштығын арттыруға арналған қимылдарды ұғыну және орындай алу
3. 3. 4. 4 зақымданған аяқ-қол буындарының қозғалғыштығын арттыруға арналған қимылдардың үлгілерін түсіну және көрсету
4. 3. 4. 4 зақымданған аяқ-қол буындарының қозғалғыштығын арттыруға арналған қимылдардың үлгілерін көрсету және талдау
0. 3. 4. 5 гимнастикалық таяқпен және ойлы-қырлы беттермен аяқтың және табан күмбезінің бұлшықеттерін нығайту туралы түсінігінің болуы
1. 3. 4. 5 гимнастикалық таяқпен және ойлы-қырлы беттермен аяқтың және табан күмбезінің бұлшықеттерін нығайту тәсілдерін білу
2. 3. 4. 5 гимнастикалық таяқпен және ойлы-қырлы беттермен аяқтың және табан күмбезінің бұлшықеттерін нығайтуға арналған қозғалыс үлгілерін ұғыну және орындау
3. 3. 4. 5 гимнастикалық таяқпен және ойлы-қырлы беттермен аяқтың және табан күмбезінің бұлшықеттерін нығайтуға арналған жаттығуларды түсіну және орындау
4. 3. 4. 5 гимнастикалық таяқпен және ойлы-қырлы беттермен аяқтың және табан күмбезінің бұлшықеттерін нығайтуға арналған жаттығуларды көрсету

3.5 Нормализация дыхания
0.​3.​5.​1 иметь представление о звуковой гимнастике с произношением шипящих, свистящих
1.​3.​5.​1 знать элементы звуковой гимнастики с произношением шипящих, свистящих
2.​3.​5.​1 знать и осознавать важность звуковой гимнастики с произношением шипящих, свистящих
3.​3.​5.​1 понимать и уметь выполнять звуковую гимнастику с произношением шипящих, свистящих
4.​3.​5.​1 демонстрировать элементы звуковой гимнастики с произношением шипящих, свистящих
0.​3.​5.​2 иметь представление укрепления мышц диафрагмы для обучения правильному дыханию
1.​3.​5.​2 знать способы укрепления мышц диафрагмы для обучения правильному дыханию
2.​3.​5.​2 осознавать и выполнять упражнения для укрепления мышц диафрагмы для обучения правильному дыханию
3.​3.​5.​2 понимать и выполнять упражнения для укрепления мышц диафрагмы для обучения правильному дыханию
4.​3.​5.​2 демонстрировать упражнения для укрепления мышц диафрагмы для обучения правильному дыханию
0.​3.​5.​3 знать способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
1.​3.​5.​3 знать способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
2.​3.​5.​3 осознавать, уметь применять способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
3.​3.​5.​3 понимать и выполнять способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
4.​3.​5.​3 демонстрировать способы управления дыханием в зависимости от положения тела и при движениях
0.​3.​4.​4 знать разные методики для восстановления дыхания при физических нагрузках
1.​3.​4.​4 знать и уметь выбрать методику для восстановления дыхания при физических нагрузках
2.​3.​4.​4 осознавать, уметь применять разные методики для восстановления дыхания при физических нагрузках
3.​3.​4.​4 понимать и выполнять разные методики для восстановления дыхания при физических нагрузках
4.​3.​4.​4 демонстрировать разные методики для восстановления дыхания при физических нагрузках
3.6 Ориентировка в пространстве и на плоскости
0.​3.​6.​1 контролировать осанку при ходьбе ориентироваться в пространстве на уровне представлений, уметь показать направления вперед, назад
1.​3.​6.​1 знать и уметь ориентироваться в пространстве, показать направления: вперед, назад, вверх, вниз; отличать части тела у себя
2.​3.​6.​1 осознавать, уметь ориентироваться в пространстве и на плоскости, показать направления, различать части тела у другого
3.​3.​6.​1 понимать и выполнять ориентацию в пространстве и на плоскости и называть месторасположение объектов
4.​3.​6.​1 понимать и уметь реализовать будущую траекторию движения: вперед-назад, вниз - вверх, направо - налево, в сторону, прямо - по диагонали

3.5 Тыныс алуды қалыпқа келтіру
0. 3. 5. 1 ызың және ысқырық дыбыстарды айтатын дыбыс гимнастикасы туралы түсінігінің болуы
1. 3. 5. 1 ызың және ысқырық дыбыстарды айтатын дыбыс гимнастикасының элементтерін білу
2. 3. 5. 1 ызың және ысқырық дыбыстарды айтатын дыбыс гимнастикасын білу және маңызын ұғыну
3. 3. 5. 1 ызың және ысқырық дыбыстарды айтатын дыбыс гимнастикасын түсіну және орындай алу
4. 3. 5. 1 ызың және ысқырық дыбыстарды айтатын дыбыс гимнастикасының элементтерін көрсету
0. 3. 5. 2 дұрыс тыныс алуға үйрету үшін диафрагма бұлшық нығайту туралы түсінігінің болуы
1. 3. 5. 2 дұрыс тыныс алуға үйрету үшін диафрагма бұлшық нығайту тәсілдерін білу
2. 3. 5. 2 дұрыс тыныс алуға үйрету үшін диафрагма бұлшық нығайтуға арналған жаттығуларды ұғыну және орындау
3. 3. 5. 2 дұрыс тыныс алуға үйрету үшін диафрагма бұлшық нығайтуға арналған жаттығуларды түсіну және орындау
4. 3. 5. 2 дұрыс тыныс алуға үйрету үшін диафрагма бұлшық нығайтуға арналған жаттығуларды көрсету
0. 3. 5. 3 дене қалпына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін білу
1. 3. 5. 3 дене қалпына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін білу
2. 3. 5. 3 дене қалпына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін ұғыну және қолдана алу
3. 3. 5. 3 дене қалпына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін түсіну және орындау
4. 3. 5. 3 дене қалпына байланысты және қозғалыс кезінде тыныс алуды басқару тәсілдерін көрсету
0. 3. 5. 4 физикалық жүктеме кезінде тыныс алуды қалпына келтірудің әртүрлі әдістерін білу
1. 3. 5. 4 физикалық жүктеме кезінде тыныс алуды қалпына келтірудің әртүрлі әдістерін білу және таңдай алу
2. 3. 5. 4 физикалық жүктеме кезінде тыныс алуды қалпына келтірудің әртүрлі әдістерін ұғыну және қолдана алу
3. 3. 5. 4 физикалық жүктеме кезінде тыныс алуды қалпына келтірудің әртүрлі әдістерін түсіну және орындау
4. 3. 5. 4 физикалық жүктеме кезінде тыныс алуды қалпына келтірудің әртүрлі әдістерін көрсету
3.6 Кеңістікте және жазықтықта бағдарлау
0. 3. 6. 1 жүргенде дене сымбатын бақылау, елестету деңгейінде кеңістікті бағдарлау, алға, артқа бағыттарын көрсете алу
1. 3. 6. 1 кеңістікті бағдарлауды, бағыттарды көрсетуді: алға, артқа, жоғары, төмен; дене бөліктерін өзінде ажырата білу және орындай алу
2. 3. 6. 1 кеңістікті және жазықтықты бағдарлауды, бағыттарды көрсетуді, дене бөліктерін өзгелерде ажырата білуді ұғыну және орындай алу
3. 3. 6. 1 кеңістікті және жазықтықты бағдарлауды түсіну және орындау және нысандардың орналасқан жерін атау
4. 3. 6. 1 қозғалыстың болашақ траекториясын түсіну және жүзеге асыра алу: алға-артқа, төмен-жоғары, оңға-солға, жанына, тура-диагональ бойынша

3.7 Элементы психогимнастики, снятие утомления, релаксация
0.​3.​7.​1 знать и определять чувства радости и грусти, по мимике
1.​3.​7.​1 уметь распознавать чувства других людей
2.​3.​7.​1 осознавать, уметь распознавать чувства других людей
3.​3.​7.​1 знать, понимать и имитировать чувства радости и грусти, отвращения, удовольствия, счастья, страха
4.​3.​7.​1 знать, понимать и эмоционально реагировать на разные ситуации
0.​3.​7.​2 уметь расслабляться под команды учителя выполнять задания на запрещенную позу (мимическую)
1.​3.​7.​2 знать и уметь расслабляться под команды учителя выполнять задания на запрещенную позу (мимическую и общую)
2.​3.​7.​2 осознавать и уметь расслабляться с помощью элементов аутотренинга
3.​3.​7.​2 знать элементы аутотренинга, выполнять расслабление под формулы релаксации
4.​3.​7.​2 оценивать свою деятельность и качество выполнения заданий другими обучающимися, подводить итог занятия, адекватно воспринимать замечания и критику
4) раздел "Нетрадиционные виды оздоровления"
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Нетрадиционные формы уроков с индивидуальным подходом в зависимости от формы поражения опорно-двигательного аппарата
0.​4.​1.​1 иметь представление о специально подобранных нетрадиционные видах двигательной активности для профилактики и коррекции собственных нарушений
1.​4.​1.​1 знать разные нетрадиционные специально подобранные виды двигательной активности для профилактики и коррекции собственных нарушений
2.​4.​1.​1 осознавать и уметь выполнять под руководством один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных нарушений
3.​4.​1.​1 понимать и выполнять самостоятельно один из видов нетрадиционной двигательной активности для профилактики и коррекции собственных нарушений
4.​4.​1.​1 понимать и уметь реализовать нетрадиционные специально подобранные средства для профилактики и коррекции собственных нарушений
0.​4.​1.​2 иметь представление о видах дыхательной гимнастики, гимнастике для глаз
1.​4.​1.​2 знать элементы выполнения дыхательной гимнастики, гимнастике для глаз
2.​4.​1.​2 осознавать и уметь выполнять под руководством элементы дыхательной гимнастики, гимнастике для глаз
3.​4.​1.​2 понимать и выполнять самостоятельно элементы дыхательной гимнастики, гимнастике для глаз
4.​4.​1.​2 понимать и демонстрировать элементы дыхательной гимнастики, гимнастике для глаз
0.​4.​1.​3 иметь представление о точечном массаже биологически активных точек для профилактики простудных заболеваний, самомассаже
1.​4.​1.​3 знать точечный массаж биологически активный точек для профилактики простудных заболеваний, самомассаж
2.​4.​1.​3 осознавать и уметь выполнять под руководством точечный массаж, биологически активный точек для профилактики простудных заболеваний, самомассаж
3.​4.​1.​3 понимать и выполнять самостоятельно точечный массаж, самомассаж биологически активный точек для профилактики простудных заболеваний, самомассаж
4.​4.​1.​3 понимать и демонстрировать точечный массаж биологически активный точек для профилактики простудных заболеваний, самомассаж
0.​4.​1.​4 иметь представление об упражнениях с фитболами и другими предметами
1.​4.​1.​4 знать упражнения с фитболами и другими предметами
2.​4.​1.​4 осознавать и уметь выполнять под руководством упражнения с фитболами и другими предметами
3.​4.​1.​4 понимать и выполнять самостоятельно упражнения с фитболами и другими предметами
4.​4.​1.​4 понимать и демонстрировать упражнения с фитболами и другими предметами
0.​4.​1.​5 иметь представление об упражнениях на специальном терапевтическом оборудовании
1.​4.​1.​5 знать упражнения на специальном терапевтическом оборудовании
2.​4.​1.​5 осознавать и уметь выполнять под руководством упражнения на специальном терапевтическом оборудовании
3.​4.​1.​5 понимать и выполнять самостоятельно упражнения на специальном терапевтическом оборудовании
4.​4.​1.​5 понимать и демонстрировать упражнения на специальном терапевтическом оборудовании

3.7 Психогимнастика элементтері, шаршауды басу, релаксация
0. 3. 7. 1 мимика бойынша қуаныш пен қайғы сезімдерін білу және анықтау
1. 3. 7. 1 басқа адамдардың сезімдерін тани алу
2. 3. 7. 1 басқа адамдардың сезімдерін ұғыну, тани алу
3. 3. 7. 1 қуаныш пен қайғы, жек көру, ләззат, бақыт, қорқыныш сезімдерін білу, түсіну және еліктеп көрсету
4. 3. 7. 1 әр түрлі жағдайларды білу, түсіну және оларға эмоционалды серпіліс беру
0. 3. 7. 2 мұғалім командасымен босаңси алу, тыйым салынған қалып (мимикалық) бойынша тапсырмалар орындау
1. 3. 7. 2 мұғалім командасымен босаңси алу, тыйым салынған қалып (мимикалық және жалпы) бойынша тапсырмаларды білу және орындай алу
2. 3. 7. 2 аутотренинг элементтері арқылы босаңсуды ұғыну және істей алу
3. 3. 7. 2 аутотренинг элементтерін білу, релаксация формуласы бойынша босаңсуды орындау
4. 3. 7. 2 өз қызметін және басқа білім алушылардың тапсырмаларды орындау сапасын бағалау, сабақ қорытындысын шығару, ескертулер мен сындарды дұрыс қабылдау
4) "Сауықтырудың дәстүрлі емес түрлері" бөлімі:
4 -кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Тірек-қозғалыс аппараты зақымдануының түріне байланысты жеке тәсілдемесі бар сабақтың дәстүрлі емес түрлері
0. 4. 1. 1 өзінің жеке басындағы бұзылыстардың алдын алу және түзету үшін қозғалыс белсенділігінің арнайы таңдалған дәстүрлі емес түрлері туралы түсінігінің болуы
1. 4. 1. 1 өзінің жеке басындағы бұзылыстардың алдын алу және түзету үшін қозғалыс белсенділігінің арнайы таңдалған дәстүрлі емес әралуан түрлерін білу
2. 4. 1. 1 өзінің жеке басындағы бұзылыстардың алдын алу және түзету үшін қозғалыс белсенділігінің дәстүрлі емес түрлерінің бірін ұғыну және жетекшілікпен орындай алу
3. 4. 1. 1 өзінің жеке басындағы бұзылыстардың алдын алу және түзету үшін қозғалыс белсенділігінің дәстүрлі емес түрлерінің бірін түсіну және өздігінен орындау
4. 4. 1. 1 өзінің жеке басындағы бұзылыстардың алдын алу және түзету үшін арнайы таңдалған дәстүрлі емес құралдарды түсіну және жүзеге асыра алу
0. 4. 1. 2 тыныс гимнастикасы, көзге арналған гимнастика түрлері туралы түсінігінің болуы
1. 4. 1. 2 тыныс гимнастикасын, көзге арналған гимнастиканы орындау элементтерін білу
2. 4. 1. 2 тыныс гимнастикасын, көзге арналған гимнастиканы орындау элементтерін ұғыну және жетекшілікпен орындай алу
3. 4. 1. 2 тыныс гимнастикасын, көзге арналған гимнастиканы орындау элементтерін түсіну және өздігінен орындай алу
4. 4. 1. 2 тыныс гимнастикасын, көзге арналған гимнастиканы орындау элементтерін түсіну және көрсету
0. 4. 1. 3 суық тиіп ауырудың алдын алу үшін биологиялық белсенді нүктелердің нүктелік массажы, өзіне-өзі массаж жасау туралы түсінігінің болуы
1. 4. 1. 3 суық тиіп ауырудың алдын алу үшін биологиялық белсенді нүктелердің нүктелік массажын, өзіне-өзі массаж жасауды білу
2. 4. 1. 3 суық тиіп ауырудың алдын алу үшін биологиялық белсенді нүктелердің нүктелік массажын, өзіне-өзі массаж жасауды ұғыну және жетекшілікпен орындай алу
3. 4. 1. 3 суық тиіп ауырудың алдын алу үшін биологиялық белсенді нүктелердің нүктелік массажын, өзіне-өзі массаж жасауды түсіну және өздігінен орындай алу
4. 4. 1. 3 суық тиіп ауырудың алдын алу үшін биологиялық белсенді нүктелердің нүктелік массажын, өзіне-өзі массаж жасауды түсіну және көрсету
0. 4. 1. 4 фитболмен және басқа заттармен жасалатын жаттығулар туралы түсінігінің болуы
1. 4. 1. 4 фитболмен және басқа заттармен жасалатын жаттығуларды білу
2. 4. 1. 4 фитболмен және басқа заттармен жасалатын жаттығуларды ұғыну және жетекшілікпен орындай алу
3. 4. 1. 4 фитболмен және басқа заттармен жасалатын жаттығуларды түсіну және өздігінен орындай алу
4. 4. 1. 4 фитболмен және басқа заттармен жасалатын жаттығуларды түсіну және көрсету
0. 4. 1. 5 арнайы терапиялық жабдықтарда жасалатын жаттығулар туралы түсінігінің болуы
1. 4. 1. 5 арнайы терапиялық жабдықтарда жасалатын жаттығуларды білу
2. 4. 1. 5 арнайы терапиялық жабдықтарда жасалатын жаттығуларды ұғыну және жетекшілікпен орындай алу
3. 4. 1. 5 арнайы терапиялық жабдықтарда жасалатын жаттығуларды түсіну және өздігінен орындай алу
4. 4. 1. 5 арнайы терапиялық жабдықтарда жасалатын жаттығуларды түсіну және көрсету

6) прививать культуру речи, умения применять правила речевого этикета в обществе;
7) формировать и автоматизировать правильное произношение звуков речи;
8) развить стремление к общей разборчивости речи, личной ответственности за свою дикцию;
9) преодолевать и предупреждать индивидуальные нарушения чтения и письма.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. У большинства детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата (далее – НОДА) нарушается речь в результате раннего поражения речедвигательного анализатора головного мозга, ограничения объема знаний и представлений об окружающем, недостаточности предметно-практической деятельности и социальных контактов, неправильным воспитанием (гиперопека).
5. При НОДА основным речевым нарушением является дизартрия.
6. При дизартрии отмечается клиническая и патогенетическая общность между речевыми и двигательными нарушениями. Длительное сохранение патологических тонических рефлексов оказывает отрицательное влияние на мышечный тонус артикуляционного аппарата, что обуславливает:
1) повышение, понижение или дистонию мышц языка;
2) затруднения дыхания, голосообразования, произвольного открывания рта, движений языка вперед и вверх;
3) наличие насильственных движений (гиперкинезов и тремора) и синкинезий (непроизвольных сопутствующих движений) в артикуляционной мускулатуре;
4) нарушение координации артикуляторных движений (атаксию);
5) недостаточность кинестетического восприятия и, как следствие, нарушения звукопроизносительной стороны речи.
7. Ведущими нарушениями при дизартрии являются нарушение звукопроизносительной стороны речи и просодики (мелодико-интонационной и темпо-ритмической характеристик речи), а также нарушения речевого дыхания, голоса и артикуляционной моторики, что выражается в неразборчивости речи смазанности и нечеткости звучания.
8. Дизартрия детей с НОДА характеризуется специфическими признаками:
1) стойким характером нарушений звукопроизношения и трудностью их преодоления;
2) нарушением произношения не только согласных, но и гласных звуков (усредненность или редуцированность);
3) преобладанием искаженного (межзубного и бокового) произношения свистящих (с, з, ц) и шипящих (ш, ж, ч, ш) звуков;
4) смягчением твердых согласных звуков (палатализацией).
9. Различают 4 степени тяжести дизартрического расстройства у детей с НОДА:
1) нарушения звукопроизношения выявляются только специалистом в процессе обследования ребенка;
2) нарушения произношения заметны каждому, но речь понятна для окружающих;
3) речь понятна только близким ребенка;
4) речь отсутствует или непонятна даже близким ребенка – анартрия.

6) сөйлеу мәдениетін, сөйлеу этикетінің ережелерін қоғамда қолдана білу;
7) сөйлеу дыбыстарының дұрыс айтылуын қалыптастыру және автоматтандыру;
8) сөйлеудің жалпы түсінікті болуына, оның дикциясы үшін жеке жауапкершілікке деген ұмтылысты дамыту;
9) жеке оқу мен жазудың бұзылуын жеңу және алдын алу.
2 тарау. Оқу үдерісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалардың көпшілігінде сөйлеу қабілеті ерте жастағы мидың сөйлеу қозғалысын бақылайтын талдағышының зақымдануы, қоршаған орта туралы білім мен түсініктердің шектеулігі, заттық-тәжірибелік қызмет пен әлеуметтік байланыстардың жеткіліксіздігі, сондай-ақ дұрыс емес тәрбиенің (гиперқамқорлық) нәтижесінде бұзылады.
5. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар кезінде негізгі сөйлеу тілінің бұзылысы дизартрия болып табылады.
6. Дизартрияда сөйлеу тілі және қозғалыс бұзылыстары арасындағы клиникалық және патогенетикалық ортақтық байқалады. Патологиялық тоникалық рефлекстердің ұзақ уақыт сақталуы артикуляциялық аппараттың бұлшықет тонусына теріс әсерін тигізеді, бұл келесіні анықтайды:
1) тіл бұлшықеттерінің жоғарылауы, төмендеуі немесе дистониясы;
2) тыныс алудың қиындауы, дауыстың пайда болуы, ауызды ерікті түрде ашу, тілдің алға және жоғары қозғалысы;
3) артикуляциялық бұлшықеттерде еріксіз қозғалыстардың (гиперкинез және тремор) және синкинезияның (бейсаналық ілеспе қозғалыстар) болуы.;
4) артикуляторлық қозғалыстарды үйлестірудің бұзылуы (атаксия);
5) кинестетикалық қабылдаудың жеткіліксіздігі және нәтижесінде сөйлеу тілінің дыбысты айту жағының бұзылуы.
7. Дизартрияның жетекші ететін бұзылыстар – сөйлеу тілінің және просодиканың дыбыстық-айтылу жағының бұзылысы (сөйлеу тілінің әуезді-интонациялық және темпті-ырғақты сипаттамалары), сондай-ақ сөйлеудің анық еместігін, дыбыстың түсініксіздігін және бұлыңғырлығын көрсететін сөйлеу тілінің тыныс алуы, дауысы және артикуляциялық моториканың бұзылысы.
8. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың дизартриясы ерекше белгілермен сипатталады:
1) дыбысты айту бұзылуының тұрақты сипаты және оларды жеңу қиындықтары;
2) дауыссыз дыбыстардың ғана емес, дауысты дыбыстардың да айтылуының бұзылуы (орташалану немесе қысқару);
3) ысқырық (с, з, ц) және ызың (ш, ж, ч, щ) дыбыстардың бұрмаланған (тіларалық және бүйірлік) айтылуының басымдығы.
4) қатты дауыссыз дыбыстарды ұяндануы (жіңішкеру).
9. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларда дизартриялық бұзылыстың ауырлығының 4 дәрежесі бар:
1) дыбысты айту бұзылысын баланы тексеру барысында маман ғана анықтайды;
2) айтылымның бұзылысы бәріне байқалады, бірақ сөйлеу тілі басқаларға түсінікті;
3) сөйлеу тілі тек баланың жақындарына түсінікті;
4) сөйлеу тілі жоқ немесе түсініксіз, тіпті баланың жақындарына да түсінікс – анартрия.

10. Анартрия (полное или почти полное отсутствие речи) наблюдается при тяжелых поражениях центральной нервной системы, проявляется в ярко выраженных центральных речедвигательных синдромах на фоне расстройства управления речевым аппаратом, так что для обеспечения максимально полной и ранней социальной адаптации ребенка с анартрией необходимо обучить его средствам альтернативной и паравербальной коммуникации, представленным в Программе в подразделе 1.4 "Элементы психогимнастики и коммуникация"
11. У большинства детей, страдающих дизартрией, отмечаются своеобразные нарушения лексико–грамматического строя речи, количественное и качественное ограничение словаря и медленное его формирование: даже к началу обучения в школе большинство детей с НОДА практически не умеют пользоваться грамматическими средствами оформления предложений.
12. Нарушения письменной речи у детей с НОДА – дислексия и дисграфия — связаны с нарушениями фонематического слуха, зрительного восприятия формы, недостаточным развитием оптико-пространственных представлений, фонематического восприятия, с нарушениями мелкой моторики.
13. Комплексное (с участием учителя-логопеда, учителя-дефектолога, детского невролога, врача ЛФК) всестороннее обследование особенностей развития речевых, психических функций, двигательной сферы, деятельности различных анализаторных систем позволит дать объективную оценку имеющихся недостатков речевого развития ребенка с НОДА и наметить оптимальные пути их коррекции.
14. Чем выше интеллект ребенка с НОДА, тем более благоприятной будет динамика развития речи, лучше результаты логопедической работы.
15. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма – веры в возможности ребенка, субъектного, позитивного подхода;
2) системности – рассмотрения ребенка как целостного, качественного своеобразного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
3) реалистичности – учета реальных возможностей ребенка и ситуации, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
4) онтогенеза – предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;
5) этиопатогенеза – предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений.

10. Анартрия (сөйлеудің толық болмауы немесе толық болмаудың қасы) орталық жүйке жүйесінің ауыр зақымдануларында байқалады, сөйлеу аппаратын басқарудың бұзылуы аясында айқын орталық сөйлеу мотор синдромдарында көрінеді, сондықтан анартриямен ауыратын баланың мүмкіндігінше толық және ерте әлеуметтік бейімделуін қамтамасыз ету үшін оны бағдарламада "Психогимнастика элементтері және байланыс" 1.4-бөлімінде ұсынылған балама және паравербалды коммуникация құралдарына үйрету қажет.
11. Дизартриядан зардап шегетін балалардың көпшілігінде сөйлеу тілінің лексикалық-грамматикалық құрылымының өзіндік бұзылыстары, сөздіктің сандық және сапалық шектеулері және оның баяу қалыптасуы байқалады: мектепте оқудың басында да, тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың көпшілігі сөйлемдерді құруда грамматикалық құралдарын қолдана алмайды.
12. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларда жазбаша тілдің бұзылуы – дислексия және дисграфия – фонематикалық есту қабілетінің бұзылуымен, форманы көру арқылы қабылдаумен, оптикалық-кеңістіктік көріністердің жеткіліксіз дамуымен, фонематикалық қабылдаумен, ұсақ моториканың бұзылуымен байланысты.
13. Сөйлеу, психикалық функциялардың, қозғалыс саласының даму ерекшеліктерін, әртүрлі анализаторлық жүйелердің қызметін жан-жақты кешенді (логопед-мұғалімнің, дефектолог-мұғалімнің, балалар невропатологының, ЕДШ дәрігерінің қатысуымен) тексеру тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар баланың сөйлеу тілінің дамуындағы кемшіліктерге объективті баға беруге және оларды түзетудің оңтайлы жолдарын анықтауға мүмкіндік береді.
14. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар баланың зияты неғұрлым жоғары болса, сөйлеудің даму динамикасы соғұрлым жақсы болады, логопедиялық жұмыстың нәтижелері оң болады.
15. Осы Бағдарлама контекстінде ауызша және жазбаша тілдің бұзылуын жеңу бойынша жұмыстың бағыты жалпы дидактикалық және арнайы қағидаларды анықтайды:
1) гуманизмді – баланың мүмкіндігіне деген сенім, субъективті, оң көзқарас;
2) жүйелілікті – баланы біртұтас, сапалы өзіндік мінезді, серпінді дамып келе жатқан субъект ретінде қарау; оның сөйлеу тілі бұзылыстарын психикалық дамудың басқа тараптарымен өзара байланыста қарау;
3) реалистікті – баланың нақты мүмкіндіктері мен жағдайын, диагностика мен түзете-дамыту жұмыстарының бірлігін есепке алу;
4) онтогенезді – логопедиялық әсер ету әдістемесін әзірлеу кезінде сөйлеу тілінің әртүрлі формалары мен функцияларының қалыптасу заңдылықтары мен реттілігі ескеріледі деп болжайды;
5) этиопатогенезді – логопед жеке сөйлеу тілі бұзылыстарының факторлары мен механизмдерін ескереді.

16. Эффективную реализацию Программы обеспечивают Педагогические подходы к организации учебного процесса:
1) деятельностный подход, согласно которому учитель-логопед в ходе коррекционно-развивающей работы опирается на ведущий вид деятельности, свойственный возрасту;
2) индивидуально-дифференцированный подход, согласно которому учитель-логопед варьирует содержание, формы и способы коррекционно-развивающей работы в зависимости от индивидуальных особенностей ребенка, целей работы;
3) системный подход, предполагающий обязательную взаимосвязь коррекционно-развивающих воздействий на звукопроизношение, фонематические процессы, лексику и грамматический строй речи.
17. Особенностями логопедической работы с обучающимися с НОДА является:
1) максимальное включение анализаторов с использованием визуальной, аудиальной и тактильной наглядности;
2) развитие тонких движений пальцев рук с оречевлением манипулятивных действий;
3) широкое использование элементов логопедической ритмики – с опорой на подражательные способности детей и сохранные возможности наглядно-действенного мышления;
4) актуализация базовых эмоций – для возбуждения познавательных потребностей;
5) детальное расчленение материала на простейшие элементы: обучение ведется по каждому элементу, и лишь затем они объединяются в целое, а обучающиеся подводятся к обобщению;
6) большая повторяемость логопедического материала, применение его в новой ситуации;
7) обязательная фиксация и эмоциональная оценка малейших учебных достижений ребенка.
18. Для обеспечения результативности помощи учитель-логопед использует специальные методы и приемы:
1) по способам подачи речевого материала:
а) репродуктивный (выполнение системы упражнений);
б) проблемного изложения (объяснение материала для расширения; проблемной ситуации, логические упражнения);
в) частично-поисковый (творческое использование речевых средств, алгоритмизация, конструктивные упражнения);
2) по источнику знаний:
г) практические (упражнения тренировочные, подражательно-исполнительские, коррекционные, творческие; игры дидактические, сюжетно-ролевые, деловые; моделирование; тренировки для мелкой и общей моторики; работа с учебной и справочной литературой);
д) наглядные (графические, символические, иллюстративные, натуральные);
е) словесные (слово, рассказ логопеда, беседа сообщающая, воспроизводящая); анализ речи: фонетический, морфологический, синтаксический разборы;
3) специфические методы логопедического воздействия:
ж) дифференцированный логопедический массаж (расслабляющий или стимулирующий), зондовый массаж, точечный массаж,
з) пассивная и активная артикуляционная гимнастика, дыхательные и голосовые упражнения,
и) искусственная локальная контрастотермия (сочетание гипо- и гипертермии).

16. Бағдарламаны тиімді іске асыруды оқу үдерісін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері қамтамасыз етеді:
1) түзете-дамыту жұмысы барысында логопед-мұғалім жасына тән жетекші қызмет түріне сүйенетін ісәрекеттік тәсілдеме;
2) логопед-мұғалім баланың жеке ерекшеліктеріне, жұмыс мақсаттарына байланысты түзете-дамыту жұмысының мазмұнын, түрлері мен әдістерін өзгертетін жеке-сараланған тәсілдемені;
3) дыбыстың айтылуына, фонематикалық үдерістерге, лексикаға және сөйлеудің грамматикалық құрылымына түзете-дамыту әсерлерінің міндетті өзара байланысын қамтитын жүйелік тәсілдемені.
17. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушылармен логопедтік жұмыстың ерекшеліктері:
1) визуалды, аудио және тактилді көрнекілікті қолдана отырып, анализаторларды барынша көп қосу;
2) манипуляциялық әрекеттерді орындай отырып, саусақтардың нәзік қимылдарын дамыту;
3) балалардың еліктеу қабілеттеріне және көрнекі-әрекеттік ойлаудың сақталған мүмкіндіктеріне сүйене отырып, логопедтік ырғақ элементтерін кеңінен қолдану;
4) танымдық қажеттіліктерді қоздыру үшін негізгі эмоцияларды өзектендіру;
5) материалды қарапайым элементтерге егжей-тегжейлі бөлу: оқыту әр элемент бойынша жүзеге асырылады, содан кейін ғана олар тұтастай біріктіріледі, ал білім алушылар жалпылауға жеткізіледі;
6) логопедтік материалдың көп қайталануы, оны жаңа жағдайда қолдану;
7) баланың кішкентай оқу жетістіктерін міндетті түрде бекіту және эмоционалды бағалау.
18. Көмек нәтижелілігін қамтамасыз ету үшін логопед-мұғалім арнайы әдістер мен тәсілдерді қолданады:
1) сөйлеу тілі материалын беру тәсілдері бойынша:
а) репродуктивті (жаттығу жүйесін орындау);
б) проблемалық баяндаманы (кеңейту үшін материалды түсіндіру; проблемалық жағдай, логикалық жаттығулар);
в) даралық-ізденістік (сөйлеу тілі құралдарын шығармашылық қолдану, алгоритмдеу, сындарлы жаттығулар);
2) білім көзі бойынша:
г) практикалық (даярлық, еліктеу-орындау, түзету, шығармашылық жаттығулар; дидактикалық, рөлдік, іскерлік, ойындар; модельдеу; ұсақ және жалпы моторикаға арналған жаттығулар; оқу және анықтамалық әдебиеттермен жұмыс);
д) көрнекі (графикалық, символдық, иллюстрациялық, табиғи);
е) ауызша (сөз, логопедтің әңгімесі, әңгімелесу, жаңғырту); сөйлеуді талдау: фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік талдау;
3) логопедтік әсер етудің айрықша әдістері:
ж) сараланған логопедтік массаж (тынымды массаж немесе ынталандыратын массаж), зондтық массаж, нүктелі массаж. акупрессура,
з) пассивті және белсенді артикуляциялық гимнастика, тыныс алу және дауыс жаттығулары,
и) жасанды жергілікті контрастотермия (гипо-және комбинациясы гипертермия).

19. Для повышения мотивации обучающихся, более качественного формирования речемыслительных операций (анализа, синтеза, сравнения, абстрагирования, обобщения), максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях с участием детей с НОДА широко применяются технические средства обучения, коррекции и развития в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды, согласно Приказу №70 МОН РК от 22.01.2016 года:
1) панели тактильные, пуфик-кресло с гранулами разных размеров, сухой бассейн с пластмассовыми полупрозрачными шариками, массажный валик, мяч "Бочча" (вес 275 г, окружность 270 мм), панель, наклоняемая для тренажеров (для разработки кистей и пальцев рук), вертикализатор, утяжелители (500 г, 1 кг, 2 кг), массажная кушетка – для развития психофизиологической базы речи, сенсорных процессов и релаксации;
2) зеркало для индивидуальных логопедических занятий, Зеркало настенное для групповых логопедических занятий, Логопедический зонд (вспомогательный, массажный и постановочный), Логопедический шпатель, Акустическая настенная тактильная панель, Электронная версия альбома-пособия "Произношение. Мир звуков", "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала – для устранения нарушений звукопроизношения и просодики с применением игровой терапии;
3) регулируемая настольная игра или игрушка по лексическим темам, настольное речевое устройство с программным обеспечением, 20 кнопками на 100 сообщений, интерактивная звуковая панель для развития логики; мультимедийный интерактивный обучающий программно-методический комплекс с трехмерными аксессуарами и карточками для организации практической работы по развитию лексико-грамматического строя речи;
4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер-коммуникатор для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими в должной мере развернутой фразовой речью и вербальными средствами общения.
20. Учитывая неврологические и психофизические особенности обучающихся с НОДА, снижение их работоспособности на фоне полиморфности речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) раздаточный материал (карточки, картинки, пазлы);
2) флипчарт, маркеры;
3) литературу, соответствующую возрастной категории, в том числе, книги и брошюры с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками;
4) журналы, соответствующие возрастной категории;
5) аутентичный материал: постеры, демонстрационные панно и карты;

19. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 22.01.2016 жылғы №70 бұйрығына сәйкес оқушылардың ынтасын арттыру, сөйлеу-ойлау операцияларын неғұрлым сапалы қалыптастыру (талдау, синтездеу, салыстыру, абстракциялау, жалпылау), тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың қатысуымен логопедтік сабақтарда әртүрлі көрнекілікті пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу үшін дидактикалық даму ортасын орынды жайластыру жағдайында оқытудың, түзетудің және дамытудың техникалық құралдары кеңінен қолданылады:
1) тактильді панельдер, әртүрлі мөлшердегі түйіршіктері бар пуфик-кресло, пластикалық мөлдір шарлары бар құрғақ бассейн, массаж ролигі, "Бочча" добы (салмағы 275 г, шеңбері 270 мм), тренажерлерге арналған еңкейтілетін Панель (қолдар мен саусақтарды дамыту үшін), Вертикализатор, ауырлататын құрал (500 г, 1 кг, 2 кг), сөйлеу тілінің психофизиологиялық базасын, сенсорлық үдерістерін және релаксацияны дамытуға арналған массаж кушеткасы;
2) жеке логопедтік сабақтарға арналған айна, топтық логопедтік сабақтарға арналған қабырға айнасы, логопедтік зонд (көмекші, массаж және қойылымдық), логопедтік шпатель, акустикалық қабырға тактильді панелі, "Произношение. Мир звуков" - альбомның электронды нұсқасы, дыбыстық сигналды бейнелейтін "Логопедический тренажер" – ойын терапиясын қолдана отырып, дыбыстың айтылуы мен просодикасының бұзылуын жоюға арналған;
3) лексикалық тақырыптар бойынша реттелетін үстел ойыны немесе ойыншық, бағдарламалық жасақтамасы бар үстел сөйлеу құрылғысы, 100 хабарламаға 20 түйме, логиканы дамытуға арналған интерактивті дыбыс тақтасы; сөйлеудің лексикалық-грамматикалық құрылымын дамыту бойынша практикалық жұмысты ұйымдастыруға арналған үш өлшемді аксессуарлары мен карточкалары бар мультимедиялық интерактивті оқыту бағдарламалық-әдістемелік кешені;
4) "Речевой тренажер-коммуникатор для усвоения и развития речевой коммуникации" ассистивті (қолдаушы) құрылғыны логопед-мұғалім тиісті дәрежеде толық фразалық сөйлеуді және ауызша қарым-қатынас құралдарын меңгермеген білім алушылармен жұмыста пайдаланады.
20. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар білім алушылардың неврологиялық және психо-физикалық ерекшеліктерін, сөйлеу тілі бұзылыстарының полиморфизмі аясында олардың жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, логопед-мұғалім мультимедиялық, электронды құрылғыларды санитарлық нормалар мен ережелерге қатаң сәйкес, шектеулі және қатаң мөлшерде дәстүрлі (нақты) дидактикалық ресурстарға артықшылық бере отырып, кеңінен қолданады:
1) "тарату парақтары" (карточка, суреттер, пазлдар)
2) флипчарт, маркерлер;
3) жас санатына сәйкес келетін әдебиеттер, оның ішінде кітаптар, әңгімелер, өлеңдер, мен суреттері бар брошюралар; халық және авторлық ертегілер;
4) жасына сәйкес келетін журналдар
5) аутентті материал: постерлер, демонстрациалық панно және карталар;

6) кукол в национальных костюмах, декорации и аксессуары – для инсценировок и игр-драматизаций и национальных игр.
21. Отработку каждого нового артикуляторного движения следует проводить в следующем порядке:
1) действие выполняется совместно со взрослым после показа;
2) действие выполняется по подражанию;
3) действие выполняется по образцу;
4) действие выполняется по словесной инструкции.
22. Программа закладывает фундамент общеобразовательной подготовки при выполнении ряда условий:
1) учитель по общеобразовательным предметам под руководством учителя-логопеда в процессе и по итогам взаимопосещений уроков и занятий формирует полную картину профессиональных знаний о состоянии, потенциальных возможностях и перспективах речевого развития каждого из обучающихся;
2) устанавливается межпредметная взаимосвязь с учебными предметами: "Язык и литература", "Букварь, Обучение грамоте", "Литературное чтение", "Познание мира", "Коррекционная ритмика", "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", при изучении которых коммуникативные и другие речевые навыки, формируемые на логопедических занятиях, закрепляются и развиваются.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Коррекция недостатков развития речи"
Параграф 1. Содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи"
23. Объем учебной нагрузки по предмету "Коррекция недостатков развития речи" в 0-4 классах составляет:
1) в 0 классе – 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №8170).
24. Базовое содержание предмета "Коррекция недостатков развития речи" включает следующие разделы:
1) "Психологическая база речи и просодика";
2) "Слушание и понимание речи";
3) "Говорение";
4) "Чтение и письмо".
25. Раздел "Психологическая база речи и просодика" включает подразделы:
1) тактильный, зрительный и слуховой гнозис и праксис;
2) моторика и пространственные представления;
3) интонация, темп и ритм речи;
4) элементы психогимнастики.
26. Раздел "Слушание и понимание речи" включает подразделы:
1) восприятие, узнавание и различение звуков речи;
2) понимание звучащей речи.

6) ұлттық киімдегі қуыршақтар, сахналау мен драмалық ойындар және ұлттық ойындарға арналған – декорациялар мен аксессуарлар.
21. Әрбір жаңа артикуляциялық қозғалысты пысықтау келесі ретпен жүргізілуі керек:
1) іс-әрекет көрсетілімнен кейін ересек адаммен бірге орындалады;
2) іс-әрекет еліктеу бойынша орындалады;
3) іс-әрекет үлгі бойынша орындалады;
4) іс-әрекет ауызша нұсқауларға сәйкес орындалады.
22. Бағдарлама бірқатар шарттарды орындау кезінде жалпы білім берудің негізін қалады:
1) жалпы білім беретін пәндер бойынша мұғалім логопед-мұғалімнің жетекшілігімен сабақтар мен сабақтарға өзара қатысу үдерісінде және қорытындысы бойынша білім алушылардың әрқайсысының сөйлеу дамуының жай-күйі, әлеуетті мүмкіндіктері мен перспективалары туралы кәсіби білімнің толық бейнесін қалыптастырады;
2) оқу пәндерімен пәнаралық байланыс орнатылады: "Язык и литература", "Букварь, Обучение грамоте", "Литературное чтение", "Познание мира", "Коррекционная ритмика", "Ознакомление с окружающим миром и развитие речи", оларды зерттеу кезінде логопедтік сабақтарда қалыптасатын коммуникативті және басқа да сөйлеу дағдылары бекітіледі және дамиды.
3 тарау. "Коррекция недостатков развития речи" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру 1 Параграф. "Коррекция недостатков развития речи" пәнінің мазмұны
23. 0-4 сыныптарда "Коррекция недостатков развития речи" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 96 сағат;
2) 1-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 99 сағат;
3) 2-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 3-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 4-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасының бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына байланысты (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 болып тіркелген).
24. "Сөйлеу тілінің даму кемшіліктерін түзету" пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Сөйлеудің психологиялық базасы және просодика";
2) "Сөйлеуді тыңдау және түсіну";
3) "Айтылым";
4) "Оқылым және жазылым".
25. "Психологиялық сөйлеу базасы және просодика" бөлімінде келесідей бағыттарды қамтиды:
1) тактильді, көру және есту гнозисі және праксис;
2) моторика және кеңістіктік түсініктер ;
3) интонация, сөйлеудің қарқыны және ырғағы;
4) психогимнастика элементтері.
26. "Сөйлеуді тыңдау және түсіну" бөлімінде келесідей бағыттар бар:
1) сөйлеу тілі дыбыстарын қабылдау, тану және ажырату;
2) сөйлеу тілін түсіну.

27. Раздел "Говорение" включает подразделы:
1) звуко-слоговая структура слова;
2) лексико-грамматический строй;
3) связная устная речь.
28. Раздел "Чтение и письмо" включает подразделы:
1) чтение;
2) письмо;
3) основы орфографии.
29. Базовое содержание Программы для 0 класса:
1) психологическая база речи и просодика: слушание звуков окружающей действительности, демонстрация слухового сосредоточения, быстрое узнавание визуальных образов знакомых предметов в конкретном и абстрактном изображениях, различение аудиостимулов по силе, качеству и направленности;
2) слушание и понимание речи: понимание двух-трехступенчатых инструкций с предлогами, различение текста и нетекста (случайного набора фраз), сравнение рассказа и его деформированного варианта;
3) говорение: знакомство с органами артикуляции, кинетической и кинестетической основы артикуляционных движений, дикционные упражнения и четкое произнесение всех звуков на максимально доступном уровне, воспроизведение слоговой структуры слова с плавным переходом с одного слога на другой;
4) чтение и письмо: изучение алфавита, различий в наименовании буквы и звучании фонемы, подбор слов на заданные звуки и буквы, анализ слова по слоговому и звуковому составу, определение количества и последовательности звуков и места гласного звука в слове.
30. Базовое содержание Программы для 1 класса:
1) психологическая база речи и просодика: распознавание символических и пунктирных изображений знакомых предметов, дифференциация на ощупь и называние сходных предметов, группировка предметов в процессе восприятия различной модальности, различение громкого и тихого, высокого и низкого голоса;
2) слушание и понимание речи: узнавание на слух и различение всех поставленных звуков, восприятие и понимание общего фактического и контекстного содержания прослушанного текста, сравнение предложения с набором слов из него, соотнесение предмета с картинкой и словом, усвоение понятия "слово", классификация предметов с подбором обобщающих слов;
3) говорение: отчетливое произношение звуков: а, у, о, м, с, х- в изолированной позиции, воспроизведение слоговой структуры слова с плавным переходом с одного согласного на другой - в стечении; называние различных предметов, их изображений и характеристика этих предметов по основным свойствам, нахождение и установление лексического значения слов из контекста;
4) чтение и письмо: письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением построение линейной звуковой схемы слова, предупреждение и устранение индивидуальных нарушений чтения – элементов фонематической, оптической, мнестической, аграмматической и семантической дислексии, выборочное, оценочное и аналитическое чтение.

27. "Айтылым" бөлімінде бөлім бойынша бағыттар бар:
1) сөздің дыбыстық-буындық құрылымы;
2) лексикалық-грамматикалық жүйе;
3) ауызша байланыстырып сөйлеу тілі.
28. "Оқылым және жазылым" бөлімі мына бағыттарды қамтиды:
1) оқу;
2) жазба;
3) орфография негіздері.
29. Бағдарламаның 0 сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеу тілінің психологиялық базасы және просодика: қоршаған шындықтың дыбыстарын тыңдау, есту шоғырлануын көрсету, белгілі бір және абстаркті бейнелердегі таныс заттардың визуалды бейнелерін тез тану, дыбыстық ынталандыруды күші, сапасы және бағыты бойынша ажырату;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: екі-үш сатылы нұсқауларды көмекші сөздермен түсіну, мәтін мен мәтін еместі ажырату (кездейсоқ тіркестер жиынтығы), оқиғаны және оның деформацияланған нұсқасын салыстыру;
3) айтылым: артикуляция мүшелерімен, артикуляциялық қозғалыстардың кинетикалық және кинестетикалық негіздерімен танысу, дикциялық жаттығулар және барлық дыбыстарды барынша қолжетімді деңгейде анық айту, бір буыннан екіншісіне ақырын ауысу арқылы сөздің буын құрылымын жаңғырту;
4) оқылым және жазылым: әліппені, әріптің атауындағы және фонеманың дыбысындағы айырмашылықтарды зерттеу, берілген дыбыстар мен әріптерге сөздерді таңдау, буынды және дыбыстық құрамы бойынша сөзді талдау, дыбыстардың саны мен реттілігін және сөздегі дауысты дыбыстың орнын анықтау.
30. Бағдарламаның 1-сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: таныс заттардың символдық және үзік сызықты кескіндерін тану, ұқсас заттарды атау және сипап қарап дифференциалау, әр түрлі модальділікті қабылдау процесінде заттарды топтастыру, қатты және ақырын, жоғары және төмен дауысты ажырату;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: барлық берілген дыбыстарды есту және ажырату, тыңдалған мәтіннің жалпы нақты және контекстік мазмұнын қабылдау және түсіну, сөйлемді одан алынған сөздер жиынтығымен салыстыру, тақырыпты сурет пен сөзбен байланыстыру, "сөз" ұғымын игеру, жалпылама сөздерді таңдаумен заттарды жіктеу;
3) айтылым: дыбыстардың анық айтылуы: а, у, о, м, с, х- оқшауланған позицияда, сөздің буынды құрылымын бір дауыссыздан екінші дауыссызға ақырын ауысу арқылы жаңғырту; бұзылған дыбыстарымен жұмыс; әртүрлі объектілерді, олардың бейнелерін атау және осы объектілерді негізгі қасиеттері бойынша сипаттау, контекстен сөздердің лексикалық мағынасын тауып, белгілеу;
4) оқылым және жазылым: сөздердің, сөз тіркестерінің және сөйлемдердің айтқаннан естігенін жазу, олардың жазылуы айтылуымен сәйкес келмейді, сөздің сызықтық дыбыстық схемасын құру, жеке оқудың бұзылуының алдын алу және жою – фонематикалық, оптикалық, мнестикалық, аграмматикалық және семантикалық дислексия элементтері, таңдамалы, бағалау және аналитикалық оқу.

31. Базовое содержание Программы для 2 класса:
1) психологическая база речи и просодика: уточнение пространственных и временных представлений, воспроизведение смешанных рядов из 5-ти элементов с одномоментного предъявления, самомассаж пальцев и кистей рук, с применением 3-5 массажных приемов по образцу, упражнения на развитие координации "глаз-рука", тонкой и общей моторики выстраивание ассоциативных и логических рядов и цепочек, воспроизведение ритмической основы музыкального фрагмента с маршевым и вальсовым ритмом, расслабление под команды учителя выполнять задания на запрещенную позу (мимическую и общую);
2) слушание и понимание речи: различение на слух с опорой на кинестетический анализатор звонких и глухих согласных в слоге и слове, пополнение, уточнение и систематизация импрессивного словаря по основным грамматическим категориям ("Покажи, где…"), построение позиционной модели слова, сравнение и различение рассказ и его деформированный вариант, опираясь на понимание предлогов "из, около, через, между";
3) говорение: плавный переход с одного способа артикуляции на другой при произнесении открытых и закрытых слогов без стечения, расширение словаря за счет наиболее употребительных глаголов, существительных и прилагательных, уточнение значений синонимов и антонимов, толкование прямых и переносных смыслов, практические упражнения по словообразованию (морфемному анализу и синтезу слов) и словоизменению в парадигме связи "согласование" и "управление";
4) чтение и письмо: извлечение информации из различных источников, различение пар букв, имеющих кинетическое и графическое сходство, упражнение в списывании с печатного и письменного текстов, плавное прочитывание по слогам слов с индивидуально скорректированным звуком.
32. Базовое содержание Программы для 3 класса:
1) психологическая база речи и просодика: группировка предметов в процессе стереогноза по общему признаку; демонстрация своего отношения к увиденному посредством мимических поз радости, грусти, удивления, развитие речевого дыхания, голоса с использованием фонопедических и просодических упражнений, задания на изменение темпа, ритма, интонации речи, воспроизведение речевых стихотворных ритмов с расстановкой словесного и фразового логического ударения, специальная работа по преодолению страхов и других негативных эмоций;
2) слушание и понимание речи: моделирование с помощью кистей рук смычку, щель, вибрацию или взрыв как способ производства представленной фонемы, пополнение, уточнение и систематизация представлений о грамматическом значении морфем (рода, числа, падежа, лица, времени), узнавание на слух заданного звука, различение оппозиционных звуков, входящих в состав слов-паронимов;
3) говорение: заучивание и воспроизведение чистоговорок на каждый "дежурный" (поставленный) звук, упражнение в суффиксальном словообразовании существительных, группировка словаря по принципу морфемного сходства, работа по развитию речевого\языкового анализа, синтеза, сравнения, обобщения в процессе внутреннего\смыслового программирования (моделирование и составление предложений по опорным словам и моделям, беседы по картинкам, по наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, построение высказывания в монологической и диалогической формах с применением средств межфразовой связи);
4) чтение и письмо: правильное и выразительное чтение простых текстов в темпе 25-30 слов в минуту, нахождение фрагмента по заданию, определение ошибкоопасного места в слове, сильных и слабых фонем, построение позиционной модели слова, упражнение в правописании жи-ши, ча-ща, употреблении большой буквы в именах людей, кличках животных.

31. Бағдарламаның 2-сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: кеңістіктік және уақыттық көріністерді нақтылау, бір мезгілде ұсынудан 5 элементтен тұратын аралас қатарларды жаңғырту, үлгі бойынша 3-5 массаж әдістерін қолдана отырып, саусақтар мен қолдардың өзін-өзі массаж жасау, "көз-қол" үйлестіруді, ұсақ және жалпы моториканы дамытуға арналған жаттығулар, ассоциативті және логикалық қатарлар мен тізбектерді құру және музыкалық фрагменттің негізін маршты және вальсті ырғақпен жаңғырту, тыйым салынған позаға (мимикалық және жалпы) тапсырмаларды орындау үшін мұғалімнің бұйрығымен релаксация;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: буын мен сөздегі дауысты және қатаң дауыссыз дыбыстардың кинестетикалық анализаторына сүйене отырып, естуді ажырату, негізгі грамматикалық категориялар бойынша импрессивті сөздікті толықтыру, нақтылау және жүйелеу ("Қайда екенін көрсет..."), сөздің позициялық моделін құру, салыстыру және ажырату, әңгіме және оның деформацияланған нұсқасы "-дан,-ден,-нан,-нен,-тан,-тен, жуық, арқылы, арасында" көмекші сөздерін (демеулік) түсіну;
3) айтылым: ашық және жабық буындарды тоғысусыз айту кезінде артикуляцияның бір әдісінен екіншісіне біртіндеп ауысу, ең көп қолданылатын етістіктер, зат есімдер мен сын есімдер арқылы сөздікті кеңейту, синонимдер мен антонимдердің мағыналарын нақтылау, тікелей және ауыспалы мағыналарды түсіндіру, сөзжасам бойынша практикалық жаттығулар (морфемалық талдау және сөз синтезі) және "келісу" мен "басқару" байланыс парадигмасындағы сөз түрлендіру;
4) оқылым және жазылым: әртүрлі дереккөздерден ақпарат алу, кинетикалық және графикалық ұқсастықтары бар әріптер жұбын ажырату, баспа және жазбаша мәтіндерден көшіру жаттығуы, жеке түзетілген дыбысы бар сөздерді буындар бойынша біртіндеп оқу.
32. Бағдарламаның 3-сыныпқа арналған негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: стереогноз үдерісінде заттарды жалпы негіз бойынша топтастыру; қуаныштың, қайғының, таңданудың мимикалық бет-әлпеті арқылы көргенге деген көзқарасын көрсету, фонопедиялық және просодикалық жаттығуларды қолдана отырып, сөйлеу тілі тынысын, дауысын дамыту, сөйлеу қарқынын, ырғағын, интонациясын өзгертуге арналған тапсырмалар, ауызша және фразалық логикалық екіпінін қоюмен сөйлеу тілі поэтикалық ырғақтарын жаңғырту, қорқыныш пен басқа да жағымсыз эмоцияларды жеңуге арналған арнайы жұмыс;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: ұсынылған фонеманы өндіру тәсілі ретінде қолдың көмегімен тоғысымды, саңылауды, дірілді немесе жарылысты модельдеу, грамматикалық мәні туралы морфемалардың (түрі, септік жалғау, тәуелдік жалғау, уақыты) түсініктерін толықтыру, нақтылау және жүйелеу, берілген дыбысты есту арқылы тану, пароним сөздердің құрамына кіретін оппозициялық дыбыстарды ажырату;
3) айтылым: әрбір "кезекші" (қойылған) дыбысқа тіл жаттықтырғыш жаттау және айту, зат есімдердің жұрнақты сөзжасамында жаттығу, морфемалық ұқсастық қағидаты бойынша сөздікті топтастыру, ішкі\семантикалық бағдарламалау процесінде сөйлеу\тілдік талдауды, синтезді, салыстыруды, жалпылауды дамыту бойынша жұмыс (тірек сөздер мен модельдер бойынша сөйлемдерді модельдеу және құрастыру, суреттер бойынша, бақылаулар бойынша, көрген, бастан кешкен және естіген/оқыған әңгімелер, фразааралық байланыс құралдарын қолдана отырып, монолог және диалогтық нысандарда мәлімдеме құру);
4) оқылым және жазылым: минутына 25-30 сөз қарқынымен қарапайым мәтіндерді дұрыс және мәнерлеп оқу, тапсырма бойынша фрагментті табу, сөздегі қате орынды, күшті және әлсіз фонемаларды анықтау, сөздің позициялық моделін құру, адамдардың аттарында, жануарлардың лақап аттарында бас әріпті қолдану.

33. Базовое содержание Программы для 4 класса:
1) психологическая база речи и просодика: приемы снятия психомышечного и эмоционального напряжения с помощью элементов психогимнастики в виде аутотренингов (представление формулы самовнушения на последовательное расслабление различных групп мышц, повторение формулы "про себя", действие по формуле), "Минутки баловства" (начало и окончание по сигналу), этюдов "Штангист", "Сон на берегу моря" под музыкальное сопровождение, способствующее расслаблению, самомассаж мимических мышц с самоконтролем в зеркало;
2) слушание и понимание речи: различение звуков, входящих в состав слов-паронимов, дифференциация на слух гласных и согласных; звонких и глухих, твердых и мягких, свистящих и шипящих, проведение фонематического анализа простых и сложных форм, проводить фонематический анализа простых и сложных форм, синтезировать слова из предложенных фонем, различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах, определять и различать фактическое содержание, контекст и подтекст;
3) говорение: правильное распределение дыхания в знакомом и незнакомом тексте; соблюдение основных правил звучащей речи (ритм, ударение, темп, плавность, интонация, пауза), воспроизведение слоговых структур слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой, словообразование прилагательных с применением суффиксов: н, нн, ов, ск , распространение синтаксических конструкций с союзами "что", "чтобы", парадигма словоизменения, предложно-падежное управление, согласование именных частей речи, толкование контекста и подтекста, прямого и переносного смыслов, составление рассказов с элементами рассуждения по схеме с использованием средств межфразовой связи;
4) чтение и письмо: осознанное, правильное, плавное и выразительное чтение текстов со словами, содержащими скорректированные звуки, составление тезисов и выводов на материале прочитанного текста-рассуждения оформление предложения на письме, проверка безударной гласной в корне слова, подбор вопросов к словам (предметам, действиям и признакам), предупреждение и устранение индивидуальных нарушений письма – элементов артикуляторной, фонематической, аграмматической дисграфии.
Параграф 2. Система целей обучения
34. Цели обучения в программе представлены с кодировкой: в коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

33. 4-сыныпқа арналған бағдарламаның негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: психогимнастика элементтерінің көмегімен психикалық бұлшықетті және эмоционалдық кернеуді автотренингтер түрінде алып тастау тәсілдері (әртүрлі бұлшықет топтарының дәйекті релаксациясына өзіне-өзі гипноз формуласын ұсыну, формуласын іштей қайталау, формула бойынша әрекет ету), сергіту сәттер (сигнал бойынша басталуы мен аяқталуы), релақсация этюдтары, релаксацияға ықпал ететін музыкалық сүйемелдеумен қозғалу, айнаға өзін-өзі басқара отырып, мимикалық бұлшықеттердің өзін-өзіне арналған массажы;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: паронимдік сөздердің құрамына кіретін дыбыстарды ажырату, ұяң және қатаң, жуан және жіңішке, ызың және ысқырық, дауысты және дауыссыз дыбыстарды есту арқылы дифференциациялау; қарапайым және күрделі формаларға фонемалық талдау жүргізу, ұсынылған фонемалардан сөздерді синтездеу, морфемаларда көрсетілген грамматикалық көрсеткіштер бойынша сөздерді ажырату, нақты мазмұнды, мәнмәтінді мен жасырын мазмұнды анықтау және ажырату;
3) айтылым: таныс және бейтаныс мәтінде тыныс алудың дұрыс таралуы; дыбыстық сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, біркелкі, интонация, кідірту), бір буыннан екінші буынға ауыса отырып, сөздің буын құрылымдарын жаңғырту - бір дауыссыздан екіншісіне, жұрнақтарды қолдану арқылы сын есімдердің сөзжасамы: синтаксистік конструкцияларды жалғауларымен тарату, сөз түрленімдерінің парадигмасы, септік жалғауды басқару, сөйлеу тілінің атаулы бөліктерін келісу, мәнмәтін мен мазмұн мәтінді, тікелей және ауыспалы мағыналарды түсіндіру, фразааралық байланыс құралдарын қолдана отырып, схема бойынша пайымдау элементтері бар әңгімелер құрастыру;
4) оқылым және жазылым: түзетілген дыбыстары бар сөздермен мәтіндерді саналы, дұрыс, біртіндеп және мәнерлеп оқу, оқылған мәтін-пайымдау материалында тезистер мен қорытындылар жасау, жазбада сөйлемді ресімдеу, үндестік занына сәйкес сөзге қосымшалар жалғау, бас әріппен жазылатын сөздерді ажырату және дұрыс жазу, сөздерге (заттарға, іс-әрекеттер мен белгілерге) сұрақтарды іріктеу, артикуляторлық, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жеке жазудың бұзылыстарын алдын алу және жою;
2 параграф. Оқыту мақсаттары жүйесі
34. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған: кодта бірінші сан – сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлім бойынша бағыттар, төртінші сан – оқу мақсатын нөмірлеуін білдіреді. Кодтауда 0.1.2.1 "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлім бойынша бағыттар, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

6) прививать культуру речи, умения применять правила речевого этикета в обществе;
7) формировать и автоматизировать правильное произношение звуков речи;
8) развить стремление к общей разборчивости речи, личной ответственности за свою дикцию;
9) преодолевать и предупреждать индивидуальные нарушения чтения и письма.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
4. У большинства детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата нарушается речь в результате раннего поражения речедвигательного анализатора головного мозга, ограничения объема знаний и представлений об окружающем, недостаточности предметно-практической деятельности и социальных контактов, неправильным воспитанием (гиперопека).
5. При нарушении опорно-двигательного аппарата основным речевым нарушением является дизартрия.
6. При дизартрии отмечается клиническая и патогенетическая общность между речевыми и двигательными нарушениями. Длительное сохранение патологических тонических рефлексов оказывает отрицательное влияние на мышечный тонус артикуляционного аппарата, что обуславливает:
1) повышение, понижение или дистонию мышц языка;
2) затруднения дыхания, голосообразования, произвольного открывания рта, движений языка вперед и вверх;
3) наличие насильственных движений (гиперкинезов и тремора) и синкинезий (непроизвольных сопутствующих движений) в артикуляционной мускулатуре;
4) нарушение координации артикуляторных движений (атаксию);
5) недостаточность кинестетического восприятия и, как следствие, нарушения звукопроизносительной стороны речи.
7. Ведущими нарушениями при дизартрии являются нарушение звукопроизносительной стороны речи и просодики (мелодико-интонационной и темпо-ритмической характеристик речи), а также нарушения речевого дыхания, голоса и артикуляционной моторики, что выражается в неразборчивости речи смазанности и нечеткости звучания.
8. Дизартрия детей с НОДА характеризуется специфическими признаками:
1) стойким характером нарушений звукопроизношения и трудностью их преодоления;
2) нарушением произношения не только согласных, но и гласных звуков (усредненность или редуцированность);
3) преобладанием искаженного (межзубного и бокового) произношения свистящих (с, з, ц) и шипящих (ш, ж, ч, ш) звуков;
4) смягчением твердых согласных звуков (палатализацией).
9. Различают 4 степени тяжести дизартрического расстройства у детей с НОДА:
1) нарушения звукопроизношения выявляются только специалистом в процессе обследования ребенка;
2) нарушения произношения заметны каждому, но речь понятна для окружающих;
3) речь понятна только близким ребенка;
4) речь отсутствует или непонятна даже близким ребенка – анартрия.

6) сөйлеу мәдениетін, сөйлеу этикетінің ережелерін қоғамда қолдана білу;
7) сөйлеу дыбыстарының дұрыс айтылуын қалыптастыру және автоматтандыру;
8) сөйлеудің жалпы түсінікті болуына, оның дикциясы үшін жеке жауапкершілікке деген ұмтылысты дамыту;
9) жеке оқу мен жазудың бұзылуын жеңу және алдын алу.
2 тарау. Оқу үдерісін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
4. Көптеген тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларда тілге байланысты қиындықтар ерте жастағы бас миының сөйлеу-қозғалыс талдағышының зақымдануы, қоршаған орта туралы білім мен түсініктің шектеулілігі, заттық-практикалық әрекеттің және әлеуметтік байланыстардың жеткіліксіздігі, сондай-ақ дұрыс емес тәрбиенің (гиперқамқорлық) салдарынан пайда болады.
5. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар кезінде негізгі сөйлеу тілінің бұзылысы дизартрия болып табылады.
6. Дизартрияда сөйлеу тілі және қозғалыс бұзылыстары арасындағы клиникалық және патогенетикалық ортақтық байқалады – патологиялық тоникалық рефлекстердің ұзақ уақыт сақталуы артикуляциялық аппараттың бұлшықет тонусына теріс әсерін тигізеді, бұл келесіні анықтайды:
1) тіл бұлшықеттерінің жоғарылауы, төмендеуі немесе дистониясы;
2) тыныс алудың қиындауы, дауыстың пайда болуы, ауызды ерікті түрде ашу, тілдің алға және жоғары қозғалысы;
3) артикуляциялық бұлшықеттерде зорлықшыл қозғалыстарының (гиперкинездер мен треморлар) және синкинезиялардың (еріксіз ілеспе қозғалыстар) болуы;
4) артикуляторлық қозғалыстарды үйлестірудің бұзылуы (атаксия);
5) кинестетикалық қабылдаудың жеткіліксіздігі және нәтижесінде сөйлеу тілінің дыбысты айту жағының бұзылуы.
7. Дизартрияның жетекші ететін бұзылыстар – сөйлеу тілінің және просодиканың дыбыстық-айтылу жағының бұзылысы (сөйлеу тілінің әуезді-интонациялық және темпті-ырғақты сипаттамалары), сондай-ақ сөйлеудің анық еместігін, дыбыстың түсініксіздігін және бұлыңғырлығын көрсететін сөйлеу тілінің тыныс алуы, дауысы және артикуляциялық моториканың бұзылысы.
8. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балалардың дизартриясы ерекше белгілермен сипатталады:
1) дыбысты айту бұзылуының тұрақты сипаты және оларды жеңу қиындықтары;
2) дауыссыз дыбыстардың ғана емес, дауысты дыбыстардың да айтылуының бұзылуы (орташалану немесе қысқару);
3) ызың (с,з,ц) және шұғыл (ш, ж, ч, ш) дыбыстардың қате (тіларалық және жанама) айтылуының басым болуы;
4) қатты дауыссыз дыбыстарды ұяндануы (жіңішкеру).
9. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балаларда дизартриялық бұзылыстың ауырлығының 4 дәрежесі бар:
1) дыбысты айту бұзылысын баланы тексеру барысында маман ғана анықтайды;
2) айтылымның бұзылысы бәріне байқалады, бірақ сөйлеу тілі басқаларға түсінікті;
3) сөйлеу тілі тек баланың жақындарына түсінікті;
4) сөйлеу тілі жоқ немесе түсініксіз, тіпті баланың жақындарына да түсінікті – анартрия.

10. Анартрия (полное или почти полное отсутствие речи) наблюдается при тяжелых поражениях центральной нервной системы, проявляется в ярко выраженных центральных речедвигательных синдромах на фоне расстройства управления речевым аппаратом, так что для обеспечения максимально полной и ранней социальной адаптации ребенка с анартрией необходимо обучить его средствам альтернативной и паравербальной коммуникации, представленным в Программе в подразделе 1.4 "Элементы психогимнастики и коммуникация"
11. У большинства детей, страдающих дизартрией, отмечаются своеобразные нарушения лексико–грамматического строя речи, количественное и качественное ограничение словаря и медленное его формирование: даже к началу обучения в школе большинство детей с НОДА практически не умеют пользоваться грамматическими средствами оформления предложений.
12. Нарушения письменной речи у детей с НОДА – дислексия и дисграфия — связаны с нарушениями фонематического слуха, зрительного восприятия формы, недостаточным развитием оптико-пространственных представлений, фонематического восприятия, с нарушениями мелкой моторики.
13. Комплексное (с участием учителя-логопеда, учителя-дефектолога, детского невролога, врача ЛФК) всестороннее обследование особенностей развития речевых, психических функций, двигательной сферы, деятельности различных анализаторных систем позволит дать объективную оценку имеющихся недостатков речевого развития ребенка с НОДА и наметить оптимальные пути их коррекции.
14. Чем выше интеллект ребенка с НОДА, тем более благоприятной будет динамика развития речи, лучше результаты логопедической работы.
15. Направленность работы по преодолению расстройств устной и письменной речи в контексте данной Программы определяют общедидактические и специальные принципы:
1) гуманизма – веры в возможности ребенка, субъектного, позитивного подхода;
2) системности – рассмотрения ребенка как целостного, качественного своеобразного, динамично развивающего субъекта; рассмотрения его речевых нарушений во взаимосвязи с другими сторонами психического развития;
3) реалистичности – учета реальных возможностей ребенка и ситуации, единства диагностики и коррекционно-развивающей работы;
4) онтогенеза – предполагающего, что при разработке методики логопедического воздействия будут учтены закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в норме;
5) этиопатогенеза – предполагающего, что логопедом учитываются факторы и механизмы индивидуальных речевых нарушений.

10. Анартрия (сөйлеудің толық болмауы немесе дерлік толық болмауы) орталық жүйке жүйесінің ауыр зақымдануларында байқалады, сөйлеу аппаратын басқарудың бұзылуы аясында айқын орталық сөйлеу мотор синдромдарында көрінеді, сондықтан анартриямен ауыратын баланың мүмкіндігінше толық және ерте әлеуметтік бейімделуін қамтамасыз ету үшін оны бағдарламада "Психогимнастика элементтері және байланыс" 1.4-бөлімінде ұсынылған балама және паравербалды коммуникация құралдарына үйрету қажет.
11. Дизартриядан зардап шегетін балалардың көпшілігінде сөйлеу тілінің лексикалық-грамматикалық құрылымының өзіндік бұзылыстары, сөздіктің сандық және сапалық шектеулері және оның баяу қалыптасуы байқалады: мектепте оқудың басында да, тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балалардың көпшілігі сөйлемдерді құруда грамматикалық құралдарын қолдана алмайды.
12. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балаларда жазбаша тілдің бұзылуы – дислексия және дисграфия – фонематикалық есту қабілетінің бұзылуымен, форманы көру арқылы қабылдаумен, оптикалық-кеңістіктік көріністердің жеткіліксіз дамуымен, фонематикалық қабылдаумен, ұсақ моториканың бұзылуымен байланысты.
13. Сөйлеу, психикалық функциялардың, қозғалыс саласының даму ерекшеліктерін, әртүрлі анализаторлық жүйелердің қызметін жан-жақты кешенді (логопед-мұғалімнің, дефектолог-мұғалімнің, балалар невропатологының, ЕДШ дәрігерінің қатысуымен) тексеру тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар баланың сөйлеу тілінің дамуындағы кемшіліктерге объективті баға беруге және оларды түзетудің оңтайлы жолдарын анықтауға мүмкіндік береді.
14. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар баланың зияты неғұрлым жоғары болса, сөйлеудің даму динамикасы соғұрлым жақсы болады, логопедиялық жұмыстың нәтижелері оң болады.
15. Осы Бағдарлама контекстінде ауызша және жазбаша тілдің бұзылуын жеңу бойынша жұмыстың бағыты жалпы дидактикалық және арнайы қағидаларды анықтайды:
1) гуманизмді – баланың мүмкіндігіне деген сенім, субъективті, оң көзқарас;
2) жүйелілікті – баланы біртұтас, сапалы өзіндік мінезді, серпінді дамып келе жатқан субъект ретінде қарау; оның сөйлеу тілі бұзылыстарын психикалық дамудың басқа тараптарымен өзара байланыста қарау;
3) реалистікті – баланың нақты мүмкіндіктері мен жағдайын, диагностика мен түзете-дамыту жұмыстарының бірлігін есепке алу;
4) онтогенезді – логопедиялық әсер ету әдістемесін әзірлеу кезінде сөйлеу тілінің әртүрлі формалары мен функцияларының қалыптасу заңдылықтары мен реттілігі ескеріледі деп болжайды;
5) этиопатогенезді – логопед жеке сөйлеу тілі бұзылыстарының факторлары мен механизмдерін ескереді.

19. Для повышения мотивации обучающихся, более качественного формирования речемыслительных операций (анализа, синтеза, сравнения, абстрагирования, обобщения), максимального включения анализаторов с использованием разнообразной наглядности на логопедических занятиях с участием детей с НОДА широко применяются технические средства обучения, коррекции и развития в условиях целесообразного обустройства дидактической развивающей среды, согласно Приказу №70 МОН РК от 22.01.2016 года:
1) панели тактильные, пуфик-кресло с гранулами разных размеров, сухой бассейн с пластмассовыми полупрозрачными шариками, массажный валик, мяч "Бочча" (вес 275 г, окружность 270 мм), панель, наклоняемая для тренажеров (для разработки кистей и пальцев рук), вертикализатор, утяжелители (500 г, 1 кг, 2 кг), массажная кушетка – для развития психофизиологической базы речи, сенсорных процессов и релаксации;
2) зеркало для индивидуальных логопедических занятий, Зеркало настенное для групповых логопедических занятий, Логопедический зонд (вспомогательный, массажный и постановочный), Логопедический шпатель, Акустическая настенная тактильная панель, Электронная версия альбома-пособия "Произношение. Мир звуков", "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала – для устранения нарушений звукопроизношения и просодики с применением игровой терапии;
3) регулируемая настольная игра или игрушка по лексическим темам, настольное речевое устройство с программным обеспечением, 20 кнопками на 100 сообщений, интерактивная звуковая панель для развития логики; мультимедийный интерактивный обучающий программно-методический комплекс с трехмерными аксессуарами и карточками для организации практической работы по развитию лексико-грамматического строя речи;
4) ассистивное (поддерживающее) устройство "Речевой тренажер-коммуникатор для усвоения и развития речевой коммуникации" учитель-логопед использует в работе с обучающимися, не владеющими в должной мере развернутой фразовой речью и вербальными средствами общения.
20. Учитывая неврологические и психофизические особенности обучающихся с НОДА, снижение их работоспособности на фоне полиморфности речевого нарушения, учитель-логопед использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, ограниченно и строго дозированно, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) раздаточный материал (карточки, картинки, пазлы);
2) флипчарт, маркеры;
3) литературу, соответствующую возрастной категории, в том числе, книги и брошюры с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками;
4) журналы, соответствующие возрастной категории;
5) аутентичный материал: постеры, демонстрационные панно и карты;

19. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 22.01.2016 жылғы № 70 бұйрығына сәйкес оқушылардың ынтасын арттыру, сөйлеу-ойлау операцияларын неғұрлым сапалы қалыптастыру (талдау, синтездеу, салыстыру, абстракциялау, жалпылау), тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар балалардың қатысуымен логопедтік сабақтарда әртүрлі көрнекілікті пайдалана отырып, анализаторларды барынша қосу үшін дидактикалық даму ортасын орынды жайластыру жағдайында оқытудың, түзетудің және дамытудың техникалық құралдары кеңінен қолданылады:
1) Тактильді панельдер, әртүрлі мөлшердегі түйіршіктері бар пуфик-кресло, пластикалық мөлдір шарлары бар құрғақ бассейн, массаж ролигі, "Бочча" добы (салмағы 275 г, шеңбері 270 мм), тренажерлерге арналған еңкейтілетін Панель (қолдар мен саусақтарды дамыту үшін), Вертикализатор, ауырлататын құрал (500 г, 1 кг, 2 кг), Массаж кушеткасы – сөйлеу тілінің психо-физиологиялық базасын, сенсорлық үдерістерін және релаксациясын дамытуға арналған;
2) Жеке логопедтік сабақтарға арналған айна, топтық логопедтік сабақтарға арналған қабырға айнасы, логопедтік зонд (көмекші, массаж және қойылымдық), логопедтік шпатель, акустикалық қабырға тактильді панелі, "Айтылу. Дыбыстар әлемі" - альбомның электронды нұсқасы, дыбыстық сигналды бейнелейтін "Логопедтік тренажер" – ойын терапиясын қолдана отырып, дыбыстың айтылуы мен просодикасының бұзылуын жоюға арналған;
3) Лексикалық тақырыптар бойынша реттелетін үстел ойыны немесе ойыншық, бағдарламалық жасақтамасы бар үстел сөйлеу құрылғысы, 100 хабарламаға 20 түйме, логиканы дамытуға арналған интерактивті дыбыс тақтасы; сөйлеудің лексикалық-грамматикалық құрылымын дамыту бойынша практикалық жұмысты ұйымдастыруға арналған үш өлшемді аксессуарлары мен карточкалары бар мультимедиялық интерактивті оқыту бағдарламалық-әдістемелік кешені;
4) "Сөйлеу тілі коммуникациясын игеру және дамыту үшін сөйлеу жаттықтыру-коммуникаторы" ассистивті (қолдаушы) құрылғыны логопед-мұғалім тиісті дәрежеде толық фразалық сөйлеуді және ауызша қарым-қатынас құралдарын меңгермеген білім алушылармен жұмыста пайдаланады.
20. Тірек-қимыл аппаратында бұзылыстары бар білім алушылардың
неврологиялық және психо-физикалық ерекшеліктерін, сөйлеу тілі бұзылыстарының полиморфизмі аясында олардың жұмыс қабілеттілігінің төмендеуін ескере отырып, логопед-мұғалім мультимедиялық, электронды құрылғыларды санитарлық нормалар мен ережелерге қатаң сәйкес, шектеулі және қатаң мөлшерде дәстүрлі (нақты) дидактикалық ресурстарға артықшылық бере отырып, кеңінен қолданады:
1) "тарату парақтары" (карточка, суреттер, пазлдер)
2) флипчарт, маркерлер;
3) жас санатына сәйкес келетін әдебиеттер, оның ішінде кітаптар, әңгімелер, өлеңдер, мен суреттері бар брошюралар; халық және авторлық ертегілер;
4) жасына сәйкес келетін журналдар
5) аутентті материал: постерлер, демонстрациалық панно және карталар;

33. Базовое содержание Программы для 4 класса:
1) психологическая база речи и просодика: приемы снятия психомышечного и эмоционального напряжения с помощью элементов психогимнастики в виде аутотренингов (представление формулы самовнушения на последовательное расслабление различных групп мышц, повторение формулы "про себя", действие по формуле), "Минутки баловства" (начало и окончание по сигналу), этюдов "Штангист", "Сон на берегу моря" под музыкальное сопровождение, способствующее расслаблению, самомассаж мимических мышц с самоконтролем в зеркало;
2) слушание и понимание речи: различение звуков, входящих в состав слов-паронимов, дифференциация на слух гласных и согласных; звонких и глухих, твердых и мягких, свистящих и шипящих, проведение фонематического анализа простых и сложных форм, проводить фонематический анализа простых и сложных форм, синтезировать слова из предложенных фонем, различать слова по грамматическим показателям, выраженным в морфемах, определять и различать фактическое содержание, контекст и подтекст;
3) говорение: правильное распределение дыхания в знакомом и незнакомом тексте; соблюдение основных правил звучащей речи (ритм, ударение, темп, плавность, интонация, пауза), воспроизведение слоговых структур слова с плавным переходом с одного слога на другой, в стечении - с одного согласного на другой, словообразование прилагательных с применением суффиксов, распространение синтаксических конструкций союзами, парадигма словоизменения, предложно-падежное управление, согласование именных частей речи, толкование контекста и подтекста, прямого и переносного смыслов, составление рассказов с элементами рассуждения по схеме с использованием средств межфразовой связи;
4) чтение и письмо: осознанное, правильное, плавное и выразительное чтение текстов со словами, содержащими скорректированные звуки, составление тезисов и выводов на материале прочитанного текста-рассуждения оформление предложения на письме, проверка безударной гласной в корне слова, подбор вопросов к словам (предметам, действиям и признакам), предупреждение и устранение индивидуальных нарушений письма – элементов артикуляторной, фонематической, аграмматической дисграфии.
Параграф 2. Система целей обучения
34. Цели обучения в программе представлены с кодировкой: в коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 0.1.2.1 "0" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

33. 4-сыныпқа арналған бағдарламаның негізгі мазмұны:
1) сөйлеудің психологиялық базасы және просодика: психогимнастика элементтерінің көмегімен психикалық бұлшықетті және эмоционалдық кернеуді автотренингтер түрінде алып тастау тәсілдері (әртүрлі бұлшықет топтарының дәйекті релаксациясына өзін-өзі гипноз формуласын ұсыну, "өзіне-өзі" формуласын қайталау, формула бойынша әрекет ету), "Еркелету минуттары" (сигнал бойынша басталуы мен аяқталуы), "Зілтемірші" этюдтары, Релаксацияға ықпал ететін музыкалық сүйемелдеумен "Теңіз жағасындағы ұйқы", айнаға өзін-өзі басқара отырып, мимикалық бұлшықеттердің өзін-өзіне арналған массажы;
2) сөйлеуді тыңдау және түсіну: паронимдік сөздердің құрамына кіретін дыбыстарды ажырату, ұяң және қатаң, жуан және жіңішке, ызың және шұғыл, дауысты және дауыссыз дыбыстарды есту арқылы дифференциация; қарапайым және күрделі формаларға фонемалық талдау жүргізу, ұсынылған фонемалардан сөздерді синтездеу, морфемаларда көрсетілген грамматикалық көрсеткіштер бойынша сөздерді ажырату, нақты мазмұнды, мәнмәтінді мен жасырын мазмұнды анықтау және ажырату;
3) айтылым: таныс және бейтаныс мәтінде тыныс алудың дұрыс таралуы; дыбыстық сөйлеудің негізгі ережелерін сақтау (ырғақ, екпін, қарқын, біркелкі, интонация, кідірту), бір буыннан екінші буынға ауыса отырып, сөздің буын құрылымдарын жаңғырту - бір дауыссыздан екіншісіне, жұрнақтарды қолдану арқылы сын есімдердің сөзжасамы:, синтаксистік конструкцияларды шылаулармен тарату, сөз түрленімдерінің парадигмасы, септік жалғауды басқару, сөйлеу тілінің атаулы бөліктерін келісу, мәнмәтін мен мазмұн мәтінді, тікелей және ауыспалы мағыналарды түсіндіру, фразааралық байланыс құралдарын қолдана отырып, схема бойынша пайымдау элементтері бар әңгімелер құрастыру;
4) оқылым және жазылым: түзетілген дыбыстары бар сөздермен мәтіндерді саналы, дұрыс, біртіндеп және мәнерлеп оқу, оқылған мәтін-пайымдау материалында тезистер мен қорытындылар жасау, жазбада сөйлемді ресімдеу, сөз түбіріндегі екпінсіз дауысты дыбысты тексеру, сөздерге (заттарға, іс-әрекеттер мен белгілерге) сұрақтарды іріктеу, артикуляторлық, фонематикалық, аграмматикалық дисграфия элементтері – жеке жазудың бұзылыстарын алдын алу және жою;
2 параграф. Оқыту мақсаттары жүйесі
34. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодталған: кодта бірінші сан – сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлім бойынша бағыттар, төртінші сан – оқу мақсатын нөмірлеуін білдіреді. Кодтауда 0.1.2.1 "0" – сынып, "1.2." – бөлім және бөлім бойынша бағыттар, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи основ для развития коммуникативных навыков, которые обеспечивают максимально возможную свободу владения русским языком в различных сферах и ситуациях, а также навыков, необходимых для взаимодействия, взаимопонимания и улучшения уровня языка.
3. Задачи Программы:
1) развивать основные виды речевой деятельности (чтение, письмо, говорение, слушание);
2) обогащать словарный запас коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией;
3) формировать грамматические представления и умение конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами русского языка;
4) развивать коммуникабельность как качество личности: потребность в речевом общении, стремление высказывать свою позицию, суждения;
5) формировать умение разворачивать диалог на социально-бытовые, социально-культурные темы, принимать разные точки зрения;
6) обеспечивать понимание ценности культур казахского и других народов в их взаимопроникновении;
7) развивать навык каллиграфического и грамотного письма.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) преодоление и предупреждение нарушений произношения - для развития звуковой культуры и внятности речи для окружающих;
2) уточнение значений наиболее употребляемых слов, морфем - для развития навыка словообразования и передачи смысловых оттенков;
3) коррекция и предупреждение аграмматизмов;
4) развитие функциональной основы речи: устойчивости слухового и зрительного внимания, способности к запоминанию, навыков и приемов самоконтроля;
5) развитие ответственного отношения к звучанию собственной речи: стремление к дикционной четкости, интонированию и выразительности;
6) формирование структуры учебной деятельности: осмысление и принятие цели, планирование действий, определение средств достижения цели, активная обработка материала с выделением главного, самоконтроль, самооценка, - для успешной реализации социальной роли "обучающийся, школьник".
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При организации учебного процесса учитываются особенности речевого развития обучающихся, имеющих тяжелые нарушения речи (далее ТНР):
1) нарушение процесса формирования произносительной системы, что выражается в отсутствии, заменах, смешениях, искажениях большинства фонем;

1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бал білім алушылардың орыс тілін әр түрлі салада және түрлі жағдайда барынша еркін қолдануын қамтамасыз ететін коммуникативті дағдыларының негіздерін, сонымен қатар, тілді меңгеру деңгейін арттыруға және өзара әрекеттесуге, түсінісуге қажетті дағдыларды қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) сөйлеу іс-әрекетінің негізгі түрлерін дамыту (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым);
2) сөздік қорын дамыту, коммуникативті-белсенді лексикамен байыту;
3) орыс тілі нормаларына сай грамматикалық түсініктерді, синтаксистік құрылымдарын құрастыру біліктілікті қалыптастыру;
4) жеке тұлғаның жанасқыш қасиетін дамыту: сөйлеу қарым қатынасты қажетсіну, өз ойын, пікірін жеткізе білу;
5) түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-тұрмыстық тақырыптар бойынша диалог құрастыра білу және өзге түрлі пікірлерді қабылдай алуға үйрету;
6) тілдің саяси-әлеуметтік әлеуетін ұғындыру; қазақ және өзге тілдердің құндылықтарын, олардың өзара сіңісуін түсінуді камту;
7) калиграфиялық жазу дағдысын және сауатты жазуды дамыту.
4. Түзете – дамыту міндеттері:
1) дыбыс айту кемшіліктерін алдын алу, сөйлеудің анықтылығын, дыбыстық мәдениетін дамыту;
2) қолданылатын сөздердің, морфемалардың мағынасын нақтылау, сөзді өзгерту және мағыналық реңк беретін элементтерін түсіне білу дағдысын қалыптастыру;
3) аграмматизмнің пайда болуынан сақтандыру;
4) сөйлеу тілінің функционалды базасын қалыптастыру – есту, көру зейінді, есте сақтау қабілетін, өзін-өзі бақылау дағдысы;
5) өз сөйлеу тілінің дамуына жаупкершілікпен қарау, анық дикцияға, мәнерлілікке ұмтылуды дамыту;
6) оқу іс-әрекетінің құрылысын құлыптастыру: мақсаттарды қабылдау, түсіну, әрекетін жоспарлау, мақсатқа жету амалын ойластыру, маңызды жақтарды іріктеу, өндеу, өзін-өзі бақылау және бағалау, "білім алушы" әлеуметтік ролін сәтті іске асыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыруда сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың сөйлеу дамуының ерекшеліктері ескеріледі:
1) дыбыс айту бұзылымдарын: фонемардың қалыптаспауы, алмасуы, шатасуы, бұрмаланып айтылуы;

2) недоразвитие слухоречевой памяти: плохое запоминание и воспроизведение речевого материала;
3) общая смазанность речи: невнятность, неровное сбивчивое дыхание, интонационная невыразительность, нечеткость;
4) искажения звуко-слоговой структуры слова: перестановка слогов, недоговаривание фрагментов слов, застревания на слоге, уподобление звуков, обмен частями слов, стоящих рядом друг с другом;
5) несформированность дифференцированного восприятия фонем: смешение сходных звуков и букв на письме;
6) нарушения смысловой стороны речи: в словаре отсутствуют слова, обозначающие названия составных частей, деталей, фрагментов;
7) замены и смешения слов по звуковому и ситуационному сходству: склонность к использованию слов - заменителей;
8) трудности передачи системных связей и отношений, существующих внутри лексических групп, установления синонимических и антонимических отношений;
9) недоразвитие словообразовательных процессов, проявляющееся преимущественно в нарушении использования непродуктивных словообразовательных аффиксов;
10) недостаточный уровень понимания и употребления фраз, пословиц с переносным значением;
11) проявления структурно-морфемного аграмматизма: пропуск, замена союза, главных и второстепенных членов предложения, инверсии, нарушение окончаний;
12) своеобразие связной речи: нарушения логической последовательности, застревание на второстепенных деталях, пропуски главных событий, повторы отдельных эпизодов;
13) разнообразные нарушения чтения и письма по типу полиморфной дислексии и дисграфии.
6. Вторично к речевому нарушению у обучающихся с ТНР недостаточно развиты познавательные процессы: память, мышление, внимание, творческое воображение; их коррекция возможна только в процессе устранения общего недоразвития речи как первичного дефекта.
7. Оптимизация коррекционного обучения детей с ТНР требует, наряду с изучением тем самого предмета, вести дифференцированную речевую работу с учетом:
1) клинической формы речевого нарушения;
2) пониженной работоспособности церебрастенического типа, характерной для большинства обучающихся.
8. Обучение предмету "Русский язык" осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, коммуникативного подходов.
9. Ценностно-ориентированный подход определяет стратегию планомерного формирования языковой учебной деятельности, способствуя личностному развитию обучающихся с ТНР на основе национальной идеи "Мангелик ел", согласно которой, приобщение к мировой культуре посредством языка и речи направлено на формирование целостной картины мира, воспитание патриотических чувств, толерантных взаимоотношений в поликультурном обществе, активизацию творческого мышления, продуктивного воображения, рефлексии, что в целом способствует познавательному и социальному развитию растущего человека.

2) есту-сөйлеу есте сақтаудың кемшіліктерін: сөйлеу материалын есте сақтаудың және қайта жаңғыртудың нашарлығы;
3) сөйлеу тілінің жалпы анықсыз болуын, тыныс алудың бірқалыпты болмауын, сөйлеу мәнерлігінің, екпінділігінің нашарлығын;
4) дыбыстық-буындық құрылысының бұзылуын: буындардың алмасуы, сөздің бөлшектерін айтпай кету, буынға кідіру, дыбыстарды шатастыру, сөз бөлшектерін алмастырып жіберу;
5) фонемаларды ажыратып қабылдаудың жеткіліксіздігін: жазу кезінде ұқсас дыбыстар мен әріптердің алмасып кетуі;
6) сөйлеу тілі мағыналық жағының бұзылуын: құрама бөлшектерін, фрагмент және тағы басқа мағынасы бар сөздердің болмауы;
7) дыбыстық, мағыналық және жағдаяттық ұқсастығы бар сөздерді алмастыру, шатастыру, алмастырғыш сөздерді жиі қолдану;
8) лексикалық топқа кіретін сөздер арасындағы жүйелік байланыстар мен қатынастарын түсініп, жеткізудің, синоним, антоним байланыстарын құрастырудың қиындықтарын;
9) сөз тудыру, сөз өзгерту процестерінің жетілмеуін: жұрнақтарды, жалғауларды дұрыс қолдандау;
10) ауыспалы мағынасы бар сөздерді, сөз тіркестерін, мақал-мәтелдерді түсіну және қолдану қиындықтарын;
11) құрылыс-морфемдік аграмматизмді: сөйлем мүшелерін, қосымша сөздерін тастап кету, инверсии, жалғауды дұрыс қоймау;
12) байланыстырып сөйлеу тілінің жетілмеуін: логикалық байланыстың, бірізділігінің бұзылуы, қосалқы жақтарына басым мән беру, маңызды оқиғаны жіберіп алу, эпизодтардың қайталанып кетуі;
13) полиморфной дислексия және дисграфия.
6. Сөйлеу кемістігімен қоса балалардың таным процестері де толық дамымаған: есте сақтау, ойлау, зейін, шығармашылық қиял, оларды түзету алғашқы кемісткті -сөйлеу тілінің жалпы дамымауын - жою барысында ғана мүмкін.
7. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды түзете-дамыту оқытудың оңтайландыру үшін пән тақырыптарын меңгерумен қатар сараланған сөйлеу жұмысын жүргізуде төмендегілер ескеріледі:
1) сөйлеу кемістігінің клиникалық формасы;
2) балалардың көпшілігіне тән церебралды асқыну типі бойынша жұмыс төзімділігінің әлсіздігі.
8. "Орыс тілі" пәніне оқыту құндылыққа-бағдарланған, тұлғалық-бағдарлық, іс-әрекеттік, коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
9. Құндылыққа-бағдарланған тәсіл "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың тұлғалық дамуына ықпал ете отырып, тілдік оқу іс-әрекетінің жоспарлы қалыптасу стратегиясын анықтайды: соған сәйкес тіл дамыту арқылы әлемдік мәдениеттің жауһарларына баулу әлемнің тұтас суретін қалыптастыруға, патриоттық сезімдерді, полимәдени қоғамдағы толерантты қарым-қатынасты тәрбиелеуге, шығармашылық ойлауды, өнімді қиялды, рефлексияны белсендіруге бағытталған, жалпы бұл өсіп келетін адамның танымдық және әлеуметтік дамуын арттырады.

10. Личностно-ориентированный подход применяется с целью индивидуализации учебного процесса в отношении каждого из обучающихся с ТНР, а именно: реализации их творческого потенциала, готовности выражать свое мнение, формирования смысловых ориентиров, становления самосознания, позитивной самооценки и само- и уважения, жизненного оптимизма и полного раскрытия творческих сил с учетом индивидуальных особенностей и возможностей психического, физического и речевого развития, потребностей и мотивов поведения с учетом интересов и склонностей.
11. Деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания из области языка не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной языковой деятельности, понимает и принимает систему ее норм, что способствует активному и успешному использованию его умений в реальной жизни для получения, отбора, обработки и передачи необходимой информации.
12. Коммуникативный подход к обучению предполагает использование ситуаций реального общения, организацию активной речевой деятельности, применение коллективных форм работы, внимание к проблемным ситуациям и творческим видам занятий, предусматривающим вовлечение детей в процесс эффективной коммуникации на русском языке, показателями которой являются умения:
1) слушать и вступать в диалог;
2) участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
3) строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми на протяжении всего урока;
4) планировать сотрудничество на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий;
5) определять функции каждого члена группы;
6) с максимально доступной полнотой и точностью выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке.
13. Основные специфические принципы в обучении языку детей с ТНР:
1) онтогенетический принцип - предполагающий, что при разработке содержания необходимо учитывать закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в онтогенезе, формируя в активной речи обучающихся различные модели фразы, – от простых нераспространенных до сложноподчиненных; последовательно усложняя формулировки вопросов;
2) принцип комплексности, предполагающий, что в обучении русскому языку педагог использует помощь и поддержку специалистов разного профиля: логопеда, врачей, психолога, социального педагога.
14. C целью повышения эффективности учебного процесса применяются методы и средства обучения:
1) постановка вопросов на основе прослушанного текста;

10. Тұлғалық-бағдарлық тәсіл оқу процесін сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың әрқайсысына қатысты дараландыру мақсатында қолданылады: олардың шығармашылық әлеуетін іске асыру, өзінің көзқарасын білдіруге дайын болу, құндылықты мағыналық бағдарларды қалыптастыру, өзіндік сананың қалыптасуы, оң өзін-өзі бағалау мен өзін-өзі құрметтеу, өмірлік оптимизм және психикалық, дене және сөйлеу дамуының жеке ерекшеліктерін, мінез-құлықтың қажеттіліктері мен уәждерін ескере отырып шығармашылығын толық ашу.
11. Іс-әрекет тәсілінің маңызы - білім алушының тіл саласынан алатын білімдерін дайын түрінде қабылдамайды, ол оларды өзі тауып үйренеді, өзінің тілдік-оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын түсінеді, оның нормалары жүйесін түсініп қабылдайды, бұл оның біліктерінің шынайы өмірде қажетті ақпаратты алу, іріктеу, өндеу және беру үшін белсенді және табысты қолданылуына ықпал етеді.
12. Оқытудың коммуникативтік тәсілі нақты қарым-қатынас жағдайын пайдалануды, белсенді шығармашылық қызметті ұйымдастыруды, ұжымдық жұмыс түрлерін қолдануды, проблемалы жағдайларға сабақтардың шығармашылық түрлеріне назар аударуды көздейді және тиімді коммуникация процесіне балаларды тартуды қарастырады, мұның көрсеткіштері келесі дағдылар:
1) тыңдау және диалогқа түсу;
2) тақырып бойынша мәселелерді ұжымдық талқылауға қатысу;
3) сабақ барысында сыныптастарымен, ересектермен тиімді әрекеттесу;
4) сабақ кезінде жеке және топтық тапсырмаларды орындауда мұғаліммен, сыныптастарымен бірлескен әрекеттесуді жоспарлау;
5) топтағы әрбір мүшенің мақсат-міндетін анықтау;
6) коммуникация мақсаты мен міндеттеріне қарай өз ойын барынша толық және дәлірек жеткізу.
13. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларды тілге оқытудағы арнайы қағидалар:
1) онтогенетикалық қағида – оқытудың мазмұнын әзірлеу кезінде онтогенездегі сөйлеудің әртүрлі нысандары мен функцияларын қалыптастыру заңдылықтары мен бірізділігін ескереді, білім алушылардың белсенді сөйлеуінде жай сөйлемнен күрделі сөйлемге дейін әр түрлі модельдерін қалыптастырады, сұрақтарды күрделендіруді көздейді;
2) кешенділік қағидасы, оқытуда педагог түрлі бейіндегі мамандардың: логопедтің, дәрігердің, психологтың, әлеуметтік педагогтың көмегі мен қолдауын пайдаланады.
14. Оқыту процесінің нәтижесін арттыру мақсатында төмендегі оқыту әдістері мен құралдары қолданылады:
1) тыңдалған мәтін бойынша сұрақ қою;

2) говорение на заданные темы и темы, которые интересуют учащихся;
3) интервьюирование по заранее составленным вопросам;
4) само- и взаимоанализ ответа в форме ролевой игры;
5) дискутирование/аргументирование по запланированным темам;
6) составление диалога на заданную тему по началу;
7) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку, составление текста на заданную тему, по рисунку;
8) работа с интернет - ресурсами: подготовка презентаций, проспектов по теме;
9) работа с литературой: подготовка вопросов и ответов для интервью;
10) ознакомительное чтение, чтение для выявления сути и деталей, чтение для нахождения информации, чтение для удовольствия и чтение для высказывания точки зрения;
11) компрессия (сжатие) текста;
12) краткое изложение содержания прослушанного или прочитанного текста;
13) описание впечатлений о просмотренном фильме/ прочитанной книге;
14) написание небольшого сообщения, репортажа с места событий;
15) представление информации в виде диаграмм, графиков, маркированных рисунков.
15. В процессе обучения наряду с общими приемами работы, используются специальные:
1) статические и динамические упражнения для развития артикуляционного аппарата;
2) дыхательно-голосовые упражнения на мягкую (при дизартрии и заикании) и твердую (при ринолалии) атаку голоса;
3) постановочные упражнения для закрепления правильной позы удержания ручки при письме;
4) пальцевой тренинг для улучшения почерка;
5) расслабляющий самомассаж пальцев ведущей руки для предупреждения и преодоления писчего спазма;
6) тонизирующий самомассаж пальцев ведущей руки при гипотонии пальцевой мускулатуры и недостаточной динамике процесса письма;
7) дикционная разминка на материале стечений согласных, контрастирующих по способу и месту образования;
8) элементы кинезиологии, медленные вращения, раскачивания обеих рук, принятие рефлекс-запрещающей позиции – при психо-эмоциональной нестабильности;
9) специальные техники для формирования и развития механизма "Глаз-рука";
10) ритмическая разминка, минутки разгрузки и отдыха – при проявлениях переутомления, церебрастении и/или запредельного (охранительного) торможения;
11) имитационные игры на воспроизведение слоговых цепочек с оппозиционными звуками;
12) игры со словами: анаграммы, перевертыши, нахождение слова в слове, ребусы, шарады, кроссворды, "превращения" слов;
13) восстановление деформированного предложения, текста, с целью усвоения их основных признаков, смысловой целостности и связности;
14) составление короткого письма, написание поздравления, приглашения, включая формат интернет-переписки;

2) берілген тақырыпқа және балалар қызығатын тақырыптарға әңгімелесу;
3) алдынала дайындалған сұрақтар бойынша интервью алу;
4) жауаптарды ролдік ойын түрінде өзіндік және өзара талдау;
5) жоспарланған тақырып бойынша пікірталас/аргументпен бөлісу;
6) диалог құрастыру:
7) берілген бастамасы, атауы бойынша оқиғаларды алдынала болжау, сурет немесе/және тақырып бойынша мәтін құрастыру;
8) Ғаламтор – ресурстарымен жұмыс жасау: презентаций, проспект дайындау;
9) әдебиетпен жұмыс: интервьюге сұрақ-жауап дайындау;
10) түрлі мақсаты бар оқу: танысу, оқиғаның мағынасы мен егжей-тегжейін түсіну, ақпаратты табу, көңіл көтеру үшін; өз пікірін айту үшін;
11) мәтіннің ықшамдалуы (компрессия);
12) тыңдалған/оқылған мәтінді қысқаша айтып беру;
13) оқыған кітап/ көрген фильм жайлы алған әсерін сипаттау;
14) оқиға желісін кысқыша айтып беру, репортаж жасау;
15) ақпаратты диаграмма, график, маркермен сурет салу арқылы ұсыну.
15. Оқыту процесі кезінде дәстүрлі тәсілдермен қатар арнайы тәсілдер де қолданылады:
1) артикуляциялық жаттығулар;
2) тыныс алу, дауыс жаттығулары, дауысты жуан (ринолалия кезінде) немесе жұмсақ түрінде (дизартрии және тұтығу кезінде) шығару жаттығулары;
3) қаламды дұрыс ұстауға дағдыландыру жаттығулары;
4) жазуын жақсартатын саусақ тренинг;
5) спазмды болдырмау үшін жазатын қолдың саусақтарына әлсірету массаж жасау;
6) саусақтардың гипотонус жағдайында жазатын қолдың саусақтарына сергіту массажды жасау;
7) әртүрлі дауыссыздардың тірселесу материалында дикциялық жаттығу;
8) кинезиологии элементтері, жай айналу, екі қолын сілкеу, психо-эмоционалды тұрақсыздық кезінде рефлекс-тыйымдық позициясын қабылдау;
9) "Көз-қол" механизмін калыптастыру жыне дамытуға арналған арнайы техникалар;
10) церебрастения және/немесе шектен тыс тежелу, шаршау кезінде - ырғақты жаттығулар, сергіту және демалу сәттер;
11) буындық қатарларды айту, имитациялық ойындар;
12) сөздермен ойын: анаграмма, сөзді табу, ребус, шарада, кроссвор, сөзді "айналдыру";
13) дефомация болған сөйлемді, мәтінді қайта құрастыру;
14) қысқа хатты, құттықтауды, шақыруды жазу, хабар алмасу (интернет форматында да);

15) составление текста-описания, повествования по схемам, картинкам, опорным словам и словосочетаниям, по сенсорному плану.
16. Для обучающихся с ТНР учителем обязательно реализуются требования единого речевого режима:
1) уделять особое внимание отбору учебного и коррекционного материала и средств его подачи с целью более осознанного усвоения;
2) соблюдать нормы литературного языка, владеть эмоционально выразительной, внятной и четкой речью;
3) использовать наглядно-действенные средства и приемы, помогающие формировать лингвистические представления и понятия;
4) в качестве контрольной работы использовать контрольное списывание - в первый и второй годы обучения;
5) обучающимся начальных классов, имеющим сенсорную, моторную, сенсомоторную алалии, афазию, рекомендуется заменять диктант контрольным списыванием текста с пропущенными орфограммами на правила, предусмотренные программными требованиями;
6) обеспечивать обучающий характер изложений в начальной школе, а также сочинений - на протяжении всех лет обучения;
7) придерживаться примерного рекомендуемого объема контрольного диктанта: на втором году обучения - 20 слов, на третьем году обучения - 30 слов, на четвертом году обучения - 45 слов;
8) придерживаться примерного рекомендуемого объема контрольного списывания на втором году обучения - 25 слов;
9) придерживаться примерного рекомендуемого объема контрольного списывания с пропущенными орфограммами и грамматическим заданием: на третьем году обучения - 35 слов, на четвертом году обучения - 45 слов;
10) всем обучающимся с ТНР при прохождении процедуры рубежного контроля, итогового контроля к основному времени выполнения работы предоставлять дополнительное время в объеме 25% от основного.
17. В учебной программе в целях формирования информационно-коммуникатиных компетенций и повышения эффективности учебного процесса предусмотрено:
1) обучение работе с Интернет-ресурсами (чтение информации на веб-сайте, подбор соответствующего материала, его копирование и сохранение как отдельного документа или файла);
2) использование простых программ (Word, Power Point) для работы с текстами, слайдами, тестами;
3) использование демонстрационного и иного цифрового оборудования (интерактивной доски, принтера, сканера, цифровой камеры) для обработки информации, ее сохранения в печатном и электронном видах (фотографирование друзей, и создание слайдов для проведения презентации);
4) эпизодическое использование электронных учебников.
18. Для коррекции речи и закрепления языковых знаний обучающихся применяются специальные поддерживающие устройства:

15) сызба және/немесе сурет, берілген сөздер, сөз тіркестер, жоспар бойынша сипаттау мәтінін құрастыру.
16. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға мұғалім міндетті түрде бірінғай сөйлеу тәртібін сақтайды:
1) оқу және коррекциялық материалын және оны беру амалдарын іріктеу;
2) әдеби тіл нормаларын сақтау, эмоциялық жарқын, түсінікті, нақты сөйлеу;
3) лингвистикалық түсініктері мен ұғымдарын қалыптастыруға себеп болатын бейнелі-әрекетті құралдарды пайдалану;
4) оқытудың бірінші және екінші жылдарында бақылау жұмыс ретінде көшіріп жазуды қолдану;
5) сенсорлы, моторлы, сенсомоторлы алалиясы, афазиясы бар білім алушыларға диктанттың орнына орфограммалары жазылмаған мәтінді көшіріп жазуды қолданады;
6) мазмұндама, шығарма жазғызудың үйретуші сипатын қамтамасыз ету;
7) бақылау диктанттың ұсынылатың көлемі шамамен: оқытудың екінші жылында - 20 сөзді, үшінші жылында - 30 сөзді, төртінші - 45 сөзді құрайды;
8) бақылау көшіріп жазу үшін ұсынылатың көлемі шамамен: оқытудың екінші жылында - 25 сөзді құрайды;
9) кажетті орфограммалар жазылмаған мәтінді көшіріп жазуын бақылау үшін ұсынылатың көлемі шамамен: оқытудың үшінші жылында – 35 сөзді, төртінші - 45 сөзді құрайды;
10) бақылау, қорытында жұмыстарын өтуде негізгі уақытқа көлемі 25% қосымша уақыт беру.
17. Бағдарламада ақпараттық-коммуникациялық дағдыларды қалыптастыру, оқытудың нәтижелігін арттыру мақсатында келесі жұмыс түрлері қарастырылған:
1) ғаламтор-ресурстармен жұмыс жасауға үйрету (веб-сайттан ақпаратты табу, оқу, қажетты материалын таңдау, оны көшіру және жеке құжат/ фаил ретінде сақтау);
2) мәтін, слайд, тест сияқты материалдармен жұмыс жасау үшін қарапайым программаларды қолдану (Word, Power Point);
3) ақпаратты өндеу, сақтау үшін арнайы көрсету құралдарын, цифрық жабдықтарды пайдалану (фотоға түсіру, слайд, презентация жасау);
4) электронды оқулықтарды қолдану.
18. Білім алушылардың тілдік білімдерін және сөйлеу тілін дамытуда көмекші жабдықтар пайдаланады:

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 597 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи основ для развития коммуникативных навыков, которые обеспечивают максимально возможную свободу владения казахским языком в различных сферах и ситуациях, а также навыков, необходимых для взаимодействия, взаимопонимания и улучшения уровня языка.
3. Задачи Программы:
1) развивать основные виды речевой деятельности (чтение, письмо, говорение, слушание);
2) обогащать словарный запас коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией;
3) формировать грамматические представления и умение конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами казахского языка;
4) развивать коммуникабельность как качество личности: потребность в речевом общении, стремление высказывать свою позицию, суждения;
5) формировать умение разворачивать диалог на социально-бытовые, социально-культурные темы, принимать разные точки зрения;
6) обеспечивать понимание ценности культур казахского и других народов в их взаимопроникновении;
7) развивать навык каллиграфического и грамотного письма.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) преодоление и предупреждение нарушений произношения - для развития звуковой культуры и внятности речи для окружающих;
2) уточнение значений наиболее употребляемых слов, морфем - для развития навыка словообразования и передачи смысловых оттенков;
3) коррекция и предупреждение аграмматизмов;
4) развитие функциональной основы речи: устойчивости слухового и зрительного внимания, способности к запоминанию, навыков и приемов самоконтроля;
5) развитие ответственного отношения к звучанию собственной речи: стремление к дикционной четкости, интонированию и выразительности;
6) формирование структуры учебной деятельности: осмысление и принятие цели, планирование действий, определение средств достижения цели, активная обработка материала с выделением главного, самоконтроль, самооценка, - для успешной реализации социальной роли "обучающийся, школьник".

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың қазақ тілін әр түрлі салада және түрлі жағдайда барынша еркін қолдануын қамтамасыз ететін коммуникативті дағдыларының негіздерін, сонымен қатар, тілді меңгеру деңгейін арттыруға және өзара әрекеттесуге, түсінісуге қажетті дағдыларды қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) сөйлеу іс-әрекетінің негізгі түрлерін дамыту (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым);
2) сөздік қорын дамыту, коммуникативті-белсенді лексикамен байыту;
3) қазақ тілі нормаларына сай грамматикалық түсініктерді, синтаксистік құрылымдарын құрастыру біліктілікті қалыптастыру;
4) жеке тұлғаның жанасқыш қасиетін дамыту: сөйлеу қарым қатынасты қажетсіну, өз ойын, пікірін жеткізе білу;
5) түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-тұрмыстық тақырыптар бойынша диалог құрастыра білу және өзге түрлі пікірлерді қабылдай алуға үйрету;
6) қазақ тілінің саяси-әлеуметтік әлеуетін ұғындыру; қазақ және өзге тілдердің құндылықтарын, олардың өзара сіңісуін түсінуді камту;
7) калиграфиялық жазу дағдысын және сауатты жазуды дамыту.
4. Түзете –дамыту міндеттері:
1) дыбыс айту кемшіліктерін алдын алу, сөйлеудің анықтылығын, дыбыстық мәдениетін дамыту;
2) қолданылатын сөздердің, морфемалардың мағынасын нақтылау, сөзді өзгерту және мағыналық реңк беретін элементтерін түсіне білу дағдысын қалыптастыру;
3) аграмматизмнің пайда болуынан сақтандыру;
4) сөйлеу тілінің функционалды базасын қалыптастыру – есту, көру зейінді, есте сақтау қабілетін, өзін-өзі бақылау дағдысы;
5) өз сөйлеу тілінің дамуына жаупкершілікпен қарау, анық дикцияға, мәнерлілікке ұмтылуды дамыту;
6) оқу іс-әрекетінің құрылысын құлыптастыру: мақсаттарды қабылдау, түсіну, әрекетін жоспарлау, мақсатқа жету амалын ойластыру, маңызды жақтарды іріктеу, өндеу, өзін-өзі бақылау және бағалау, "білім алушы" әлеуметтік ролін сәтті іске асыру.

12) игры со словами: анаграммы, перевертыши, нахождение слова в слове, ребусы, шарады, кроссворды, "превращения" слов;
13) восстановление деформированного предложения, текста, с целью усвоения их основных признаков, смысловой целостности и связности;
14) составление короткого письма, написание поздравления, приглашения, включая формат интернет-переписки;
15) составление текста-описания, повествования по схемам, картинкам, опорным словам и словосочетаниям, по сенсорному плану.
16. Для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи учителем обязательно реализуются требования единого речевого режима:
1) уделять особое внимание отбору учебного и коррекционного материала и средств его подачи с целью более осознанного усвоения;
2) соблюдать нормы литературного языка, владеть эмоционально выразительной, внятной и четкой речью;
3) использовать наглядно-действенные средства и приемы, помогающие формировать лингвистические представления и понятия;
4) в качестве контрольной работы использовать контрольное списывание - в первый и второй годы обучения;
5) обучающимся начальных классов, имеющим сенсорную, моторную, сенсомоторную алалии, афазию, рекомендуется заменять диктант контрольным списыванием текста с пропущенными орфограммами на правила, предусмотренные программными требованиями;
6) обеспечивать обучающий характер изложений в начальной школе, а также сочинений - на протяжении всех лет обучения;
7) придерживаться примерного рекомендуемого объема контрольного диктанта: на втором году обучения - 20 слов, на третьем году обучения - 30 слов, на четвертом году обучения - 45 слов;
8) придерживаться примерного рекомендуемого объема контрольного списывания на втором году обучения - 25 слов;
9) придерживаться примерного рекомендуемого объема контрольного списывания с пропущенными орфограммами и грамматическим заданием: на третьем году обучения - 35 слов, на четвертом году обучения - 45 слов;
10) всем обучающимся с ТНР при прохождении процедуры рубежного контроля, итогового контроля к основному времени выполнения работы предоставлять дополнительное время в объеме 25% от основного.
17. В учебной программе в целях формирования информационно-коммуникативных компетенций и повышения эффективности учебного процесса предусмотрено:
1) обучение работе с Интернет-ресурсами (чтение информации на веб-сайте, подбор соответствующего материала, его копирование и сохранение как отдельного документа или файла);
2) использование простых программ (Word, Power Point) для работы с текстами, слайдами, тестами;
3) использование демонстрационного и иного цифрового оборудования (интерактивной доски, принтера, сканера, цифровой камеры) для обработки информации, ее сохранения в печатном и электронном видах (фотографирование друзей, и создание слайдов для проведения презентации);
4) эпизодическое использование электронных учебников.
18. Для коррекции речи и закрепления языковых знаний обучающихся применяются специальные поддерживающие устройства:
1) электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса", включающего интерактивную панель, трехмерные аксессуары и карточки для организации практической речевой работы в рамках подпрограммы "Парк наук", "Профессии", "Искать и найти" с целью обучения алгоритмизации действия в словесной форме и развития предметной лексики;
2) "Логопедический тренажер";
3) ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации".
19. Задания для формативного и суммативного оценивания составляются учителем с учетом возможностей обучающихся. Допускается:

12) сөздермен ойын: анаграмма, сөзді табу, ребус, шарада, кроссвор, сөзді "айналдыру";
13) дефомация болған сөйлемді, мәтінді қайта құрастыру;
14) қысқа хатты, құттықтауды, шақыруды жазу, хабар алмасу (интернет форматында да);
15) сызба және/немесе сурет, берілген сөздер, сөз тіркестер, жоспар бойынша сипаттау мәтінін құрастыру.
16. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға мұғалім міндетті түрде бірыңғай сөйлеу тәртібін сақтайды:
1) оқу және коррекциялық материалын және оны беру амалдарын іріктеу;
2) әдеби тіл нормаларын сақтау, эмоциялық жарқын, түсінікті, нақты сөйлеу;
3) лингвистикалық түсініктері мен ұғымдарын қалыптастыруға себеп болатын бейнелі-әрекетті құралдарды пайдалану;
4) оқытудың бірінші және екінші жылдарында бақылау жұмыс ретінде көшіріп жазуды қолдану;
5) сенсорлы, моторлы, сенсомоторлы алалиясы, афазиясы бар білім алушыларға диктанттың орнына орфограммалары жазылмаған мәтінді көшіріп жазуды қолданады;
6) мазмұндама, шығарма жазғызудың үйретуші сипатын қамтамасыз ету;
7) бақылау диктанттың ұсынылатың көлемі шамамен: оқытудың екінші жылында - 20 сөзді, үшінші жылында - 30 сөзді, төртінші - 45 сөзді құрайды;
8) бақылау көшіріп жазу үшін ұсынылатың көлемі шамамен: оқытудың екінші жылында - 25 сөзді құрайды;
9) кажетті орфограммалар жазылмаған мәтінді көшіріп жазуын бақылау үшін ұсынылатың көлемі шамамен: оқытудың үшінші жылында – 35 сөзді, төртінші - 45 сөзді құрайды;
10) бақылау, қорытында жұмыстарын өтуде негізгі уақытқа көлемі 25% қосымша уақыт беру.
17. Бағдарламада ақпараттық-коммуникациялық дағдыларды қалыптастыру, оқытудың нәтижелігін арттыру мақсатында келесі жұмыс түрлері қарастырылған:
1) Ғаламтор-ресурстармен жұмыс жасауға үйрету (веб-сайттан ақпаратты табу, оқу, қажетті материалын таңдау, оны көшіру және жеке құжат/ фаил ретінде сақтау);
2) мәтін, слайд, тест сияқты материалдармен жұмыс жасау үшін қарапайым программаларды қолдану (Word (ворд), Power Point (пауэр пойнт);
3) ақпаратты өндеу, сақтау үшін арнайы көрсету құралдарын, цифрық жабдықтарды пайдалану (фотоға түсіру, слайд, презентация жасау);
4) электронды оқулықтарды қолдану.
18. Білім алушылардың тілдік білімдерін және сөйлеу тілін дамытуда көмекші жабдықтар:
1) "Мультимедиялық интербелсенді үйретуші программалық-әдістемелік кешен" электронды ресурсын: интербелсенді панельмен үшөлшемді аксессуарымен және практикалық сөйлеу жұмысын ұйымдастыратын карточкаларымен;
2) "Логопедиялық тренажер" құрылғысын;
3) "Сөйлеу тілі коммуникациясын меңгеру мен дамытуға арналған сөйлеу тілдік жаттықтырушы" атты ассистивті құрылғысын пайдаланады.
19. Мұғалім білім алушының мүмкіндіктерін ескере отырып формативті және суммативті бағалау үшін тапсырмалар құрастырады. Төмендегілер рұқсат етіледі:

2) развивать общеинтеллектуальные умения и навыки — активизировать познавательную деятельность: развивать зрительное и слуховое восприятие, формировать мыслительные операции;
3) развивать способность решать учебные и практические проблемы, выполнять геометрические построения и проводить математические исследования; использовать арифметические алгоритмы;
4) развивать критическое мышление, творческие способности и личностные качества: ответственность, любознательность, целеустремленность, независимость;
5) развивать коммуникативные и социальные навыки: навыки работы в команде, выражения точки зрения, проявления лидерских качеств;
6) формировать навыки учебной деятельности, развивать навыки самоконтроля.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать физиологическую и психологическую базу речи: слухоречевую и зрительную память, слуховое и зрительное внимание, наглядно-практическое и наглядно-образное мышление;
2) развивать устную речь, уточнять и расширять словарный запас в процессе его практического использования;
3) отрабатывать навыки точного выражения мысли, формулировать самостоятельное высказывание при построении рассуждений, доказательств;
4) совершенствовать четкость произношения с учетом педагогических рекомендаций логопеда;
5) совершенствовать координационный механизм "глаз-рука" через развитие согласованности движений при выполнении практических работ.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей.
6. Личностно-ориентированный подход направлен на организацию учебно - воспитательного процесса с учетом индивидуальных особенностей, возможностей и способностей обучающихся, позволяет формировать адаптивные, социально-активные черты обучающихся, чувства взаимопонимания, сотрудничества, уверенности в себе, ответственности за свой выбор.
7. Коммуникативно-деятельностный подход направлен на обеспечение максимального приближения учебного процесса к реальному процессу общения, такой подход применяется исходя из главной цели социализации обучающихся.
8. Реализация индивидуального и дифференцированного подхода строится с учетом структуры речевого нарушения, речевых и коммуникативных возможностей, индивидуального темпа обучения и продвижения в образовательном пространстве.
9. Системно-деятельностный подход основан на понятии "ведущая деятельность". В процессе обучения обучающихся с тяжелыми речевыми нарушениями используется предметно-практическая деятельность, которая создает условия для мотивированного речевого общения.

2) жалпы зияткерлік қабілеттері мен дағдыларын дамыту – танымдық іс-әрекеттерін белсендету: көру және есту арқылы қабылдауын дамыту, ой операцияларын қалыптастыру;
3) оқу және практикалық проблемаларды шешу, геометриялық құрылымдарды орындау, математикалық зерттеулер жүргізу және арифметикалық алгоритмдерін қолдану қабілеттерін дамыту;
4) сыни ойлауын, шығармашылық қабілеттерін және тұлғалық қасиеттерін дамыту: жауапкершілік, білуге құмарлық, мақсаттылық, тәуелсіздік;
5) коммуникативтік және әлеуметтік дағдыларын дамыту: командада жұмыс істеу дағдыларын, өз пікірін білдіре білуін, жетекшілік қадір-қасиетін;
6) оқу іс-әрекеттері дағдыларын қалыптастыру, өзін-өзі бақылау дағдыларын дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) тілдің физиологиялық және психологиялық базасын дамыту: есту-тілдік және көру жадын, есту және көру зейінін, көрнекілік-практикалық және көрнекілік-бейнелік ойлауын;
2) сөйлеу тілін дамыту, практикалық қолданыс барысында сөздік қорын анықтау және кеңейту;
3) өз ойын нақты білдіру дағдыларын жетілдіру, пікірін білдіру мен дәлелдеу барысында өз бетінше сөйлей білуін қалыптастыру;
4) ақыл-ойлық іс-әрекетерін және олардың ауызша, жазбаша және ішкі тілдегі "қадамдық" бекуін қалыптастыру;
5) практикалық жұмыстарды атқару барысында қимыл-қозғалыстардың келістілігі арқылы "көз-қол" үйлестірушілік механизмін жетілдіру.
2- тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негізделіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталады.
6. Тұлғаға-бағдарланған тәсіл, оқу-тәрбие процесін білім алушылардың жекелік ерекшеліктерін, мүмкіндіктері мен қабілетттерін ескере отырып, ұйымдастыруға бағыталады, және де білім алушылардың бейімделушілік, әлеуметті-белсенділік келбеттерін қалыптастырып, өзара түсініушілік, ынтымақтастық, өздеріне деген сенімділік, өз таңдаулары үшін жауапкершілік сияқты сезімдерін оятуға мүмкіндік береді.
7. Коммуникативті-әрекеттшілдік тәсіл, оқу процесін табиғи қарым-қатынас жағдайына максималды жақындатылуын қамтамасыз етуге бағытталады, бұл тәсіл, оқытуды әлеуметтендірудің басты мақсаты ескеріле отырып, қолданылады.
8. Жеке және саралап оқыту тәсілі, тілдік бұзылымның құрылымы, тілдік және коммуникативтік мүмкіндіктері, жекелеп оқыту қарқыны және білім кеңістігіндегі жылжуы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
9. Жүйелі-әрекетшілдік тәсіл, "жетекші іс-әрекет" түсінігіне негізделеді. Ауыр тілдік бұзылымдары бар білім алушыларды оқыту барысында заттық-практикалық іс-әрекет қолданылады, ал бұл уәждемелі тіл қатынасына жағдайлар жасайды.

10. Коррекционная направленность в обучении обусловлена учетом механизма и структуры нарушений речи, предполагает целенаправленную и систематическую работу по коррекции недостатков речевого развития.
11. Коррекционно-развивающая работа строится в соответствии со следующими основными положениями:
1) восполнение пробелов дошкольного математического развития путем обогащения чувственного опыта;
2) организация предметно-практической деятельности;
3) пропедевтический характер обучения.
12. Приемы работы по коррекции недостатков развития речи:
1) постоянный контроль за звукопроизношением;
2) отработка слоговой структуры речи на материале математической терминологии;
3) включение математических терминов при построении синтаксических конструкций;
4) уточнение, обогащение и активизация словаря обучающихся;
5) работа с текстом задач;
6) выделение ключевых слов в тексте;
7) составление алгоритмов, инструкций для выполнения заданий;
8) описание и объяснение способа выполнения математических задач как письменно, так и устно;
9) анализ процесса выполнения задания (устно и письменно).
10) аргументирование, доказательства по предложенным схемам.
13. На всех этапах обучения необходима помощь педагога, которая носит эмоциональный, организующий и направляющий характер.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Математика"
14. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часов в учебном году;
2) в 1 классе – 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 3 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
15. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Числа и величины";
2) раздел "Элементы алгебры";
3) раздел "Элементы геометрии";
4) раздел "Множества. Элементы логики";
5) раздел "Математическое моделирование".
16. Раздел "Числа и величины" включает следующие подразделы:
1) натуральные числа и число 0, дроби;
2) операции над числами;
3) величины и их единицы измерения.
17. Раздел "Элементы алгебры" включает следующие подразделы:
1) числовые и буквенные выражения;
2) равенства и неравенства, уравнения.
18. Раздел "Элементы геометрии" включает следующие подразделы:
1) геометрические фигуры и их классификация;
2) изображение и построение геометрических фигур;
3) координаты точек и направление движения.
19. Раздел "Множества. Элементы логики" включает следующие подразделы:
1) множества и операции над ними;

10. Оқытудың түзеу бағыттылығы, тіл бұзылымдарының механизмі мен құрылымы ескеріле отырып, құрастырылады және де тіл дамуының кемістіктерін түзеу бойынша мақсатты бағытты және жүйелі жұмыстар атқарылуын қарастырады.
11. Түзеу-дамыту жұмысы төмендегідей негізгі ережелерге сәйкес құрастырылады:
1) сезімталдық тәжірибені байыту арқылы мектепке дейінгі математикалық даму олқылықтарының орнын толтыру;
2) заттық-практикалық іс-әрекетін ұйымдастыру;
3) оқытудың пропедевтикалық сипаты.
12. Тіл дамуының кемістіктерін түзеу жұмысыың тәсілдері:
1) дыбыс айтылымын үнемі бақылап отыру;
2) математикалық терминология материалының сөздік құрылымын жетілдіру;
3) синтаксикалық құрастырылымдарға математикалық терминдерді енгізу;
4) білім алушылардың сөздігін анықтау, байыту және белсендету;
5) есептер мәтінімен жұмыс;
6) мәтіннің негізгі сөздерін ажырату;
7) тапсырмаларды орындау үшін алгоритмдер, нұсқаулықтар құрастыру;
8) жазбаша және ауызша түрде математикалық есептерді орындау тәсілдерін баяндау және түсіндіру;
9) тапсырманы орындау процесінің сараптамасы (жазбаша және ауызша);
10) ұсынылған сызбалар бойынша аргументтер, дәлеледемелер.
13. Оқытудың барлық кезеңдерінде педагогтың эмоционалдық, ұйымдастырушылық және бағыттаушылық сипаттағы көмегі іске асырылады.
3 - тарау. "Математика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
14. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1-сыныпта– аптасына 4 сағат, оқу жылында 132 сағатты;
3) 2-сыныпта –аптасына 4сағат, оқу жылында 136 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты;
5) 4-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
15. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Сандар және өлшемдер" бөлімі;
2) "Алгебра элементтері" бөлімі;
3) "Геометрия элементтері" бөлімі;
4) "Жиынтықтар. Логика элементтері" бөлімі;
5) "Математикалық моделдеу" бөлімі.
16. "Сандар және өлшемдер" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) натурал сандар және 0 саны, бөлшектер;
2) сандармен амалдар орындау;
3) шамалар және олардың өлшем бірліктері.
17) "Алгебра элементтері" бөлім і төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сандық және әріптік өрнектер;
2) теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер.
18. "Геометрия элементтері" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі;
2) геометриялық фигураларды кескіндеу және салу;
3) нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты.
19) "Жиынтықтар. Логика элементтері" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар;

2) высказывания;
3) последовательности;
4) комбинации предметов.
20. Раздел "Математическое моделирование" включает следующие подразделы:
1) задачи и математическая модель;
2) математический язык.
21. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 0 класса:
1) "Числа и величины":натуральные числа и число 0; прямой, обратный, порядковый счет в пределах десяти; соотнесение числа и цифры, чтение, запись, сравнение чисел; состав чисел до 10; счет равными числовыми группами(по два); операции над числами; сложение и вычитание чисел; таблица сложения и вычитания в пределах 10; свойство 0; дифференциация и сравнение предметов по различным признакам (форме, цвету, величине); формирование зрительно-пространственных, временных представлений;
2) "Элементы геометрии": простейшие геометрические фигуры и их классификация; точка, прямая, отрезок; изображение и построение геометрических фигур; прямая, кривая линии; отрезок; пространственное расположение, направление объектов;
3) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними; множества, классификация множеств; сравнение множеств; равные множества; последовательности; последовательность чисел, действий; комбинации предметов; комбинации предметов "по два";
4) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель; анализ и решение простых задач на сложение и вычитание; математический язык; наглядное изображение чисел; знаки "+", "-", "
", "="; числовой луч; компоненты действий сложения и вычитания.
22. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 1 класса:
1) "Числа и величины":натуральные числа и число 0; последовательность чисел от 0 до 20, прямой, обратный, порядковый счет; чтение, запись, сравнение чисел; состав чисел; разрядный состав, разрядные слагаемые; десяток; чтение и запись полных десятков, счет равными числовыми группами (по 2, по 3 в пределах 20); операции над числами; сложение и вычитание чисел в пределах 20, сложение и вычитание полных десятков; взаимообратность сложения и вычитания; переместительное свойство сложения; свойство 1 и 0; таблица сложения чисел в пределах 10; величины и их единицы измерения; величины длины (см, дм), массы (кг.), объема (емкости), времени (минут, часы); измерение, сравнение, преобразование величин; определение времени по циферблату; операции с монетами;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения; составление, чтение, запись числовых и буквенных выражений; значение буквенного выражения; применение буквенных выражений при составлении равенств; сравнение выражений; равенства и неравенства; уравнения; верные и неверные равенства; решение уравнений;

2) пікірлер;
3) тізбектер;
4) заттар комбинациялары.
20. "Математикалық моделдеу" бөлімі төмендегідей бөлімшелерді қамтиды:
1) есептер және математикалық модель;
2) математикалық тіл.
21. 0-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сандар және өлшемдер": натурал сандар және 0 саны; 10-ның шектеуінде тура, кері және реттілік санау; сан мен цифрдың ара қатынасын белгілеу, сандарды оқу, жазу, салыстыру; 10-ға дейінгі сандар құрамы; бірдей сандық топтармен санау (екіден); сандармен амалдар орындау; сандарды қосу және алу; 10 шектеуінде қосу және алу кестесі; 0 қасиеті; заттарды түрлі белгілері бойынша саралау және салыстыру (формасы, түсі, көлемі); кеңістіктік-көру, уақыттық ұғымдарды қалыптастыру;
2) "Геометрия элементтері": қарапайым геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі; нүкте, түзу, кесінді; геометриялық фигураларды кескіндеу және салу; түзу, қисық сызықтар; кесінді; кеңістіктегі орналасуы, нысандар бағыты;
3) "Жиынтықтар. Логика элементтері": жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар; жиынтықтар, жиынтықтар жіктемесі; жиынтықтады салыстыру; тең жиынтықтартар; тізбектер, сандар, әрекеттер реттілігі; заттар комбинациялары; заттардың "екіден" комбинациялары;
4) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель; қосу және алу бойынша қарапайым есептер сараптамасы және шешімі; математикалық тіл; сандардың көрнекілік бейнесі; "+", "-", "
", "=" белгілері; сандық сәуле; қосу және алу әрекеттерінің компоненттері.
22. 1-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сандар және өлшемдер": натурал сандар және 0 саны; 0-ден 20-ға дейінгі сандар реттілігі, тура, кері және реттілік санау; сандарды оқу, жазу, салыстыру; сандар құрамы; разрядтық құрам, разрядтық қосындылар; ондықтар; толық ондықтарды оқу және жазу, бірдей сандық топтармен санау (20 ішінде 2-ден, 3-тен); сандармен амалдар орындау; 20 шектеуіндеқосу және алу, толық ондықтарды қосу және алу; қосу мен алудың өзара керілігі; қосудың ауыстырмалық қасиеті; 1 және 0 қасиеті; 10 шектеуінде қосу және алу кестесі; шамалар және олардың өлшем бірліктері; ұзындық(см,дм), масса(кг), көлем(сыйымдылық), уақыт(минут,сағ) шамалары; шамаларды өлшеу, салыстыру, түрлендіру; циферблат бойынша уақытты белгілеу; тиындармен операциялар;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер; сандық және әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу; әріптік өрнектің мағынасы; әріптік өрнектерді теңдеулер құруға қолдану; өрнектерді, теңддіктер мен теңсіздіктерді салыстыру; теңдеулер; дұрыс және бұрыс теңддіктер; теңдеулерді шешу;

3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация; точка, прямая, кривая, ломаная, отрезок, луч, угол; плоские, пространственные геометрические фигуры; измерение, сравнение сторон геометрических фигур; изображение и построение геометрических фигур; прямая, кривая, ломаная линии; отрезок; композиции из геометрических фигур; расположение, направление объектов; координаты точек и направление движения; расположения точек на числовом луче;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними; множества, классификация множеств; сравнение множеств; равные множества, пустое множество; высказывания; верные и неверные утверждения; ребусы, логические задачи; последовательности; последовательность чисел, действий; комбинации предметов; комбинации предметов "по два";
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель; моделирование условия задач в виде схемы, рисунка, краткой записи; понятия, термины; анализ и решение задач; обратные задачи; способы решения задач; математический язык; наглядное изображение чисел; знаки "+", "-", "
", "=", ">", "<"; числовой луч; компоненты действий сложения и вычитания; сбор данных, систематизация; таблицы, пиктограммы, диаграммы.
23. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 2 класса:
1) "Числа и величины": числа в пределах 100; прямой и обратный счет; чтение, запись и сравнение двузначных чисел; разрядный состав; римская нумерация чисел; запись, счет и сравнение чисел в пределах 1000; прямой и обратный счет; счет равными числовыми группами (по 4, по 5 в пределах 50); операции над числами; умножение и деление на 2 и 3; переместительное и сочетательное свойства сложения; переместительное свойство умножения; таблица сложения однозначных чисел с переходом через десяток; таблица умножения и деления на 2; 3; сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток; сложение и вычитание двузначных чисел; величины и их единицы измерения; шкалы измерительных приборов; сравнение значений величин: длины, массы объема, времени; преобразование единиц измерения длины, массы, времени; монеты и операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения; свойства сложения и умножения; умножение числа на 1, деление числа на 1; буквенные выражения, числовые выражения со скобками и без них; равенства и неравенства; уравнения; решение уравнений; уравнения сложной структуры;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация; виды углов; классификация многоугольников; признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника; нахождение стороны геометрической фигуры; формулы нахождения периметра; изображение и построение геометрических фигур; отрезки и прямые; прямой угол; модели плоских фигур; построение плоских фигур; определение исходной позиции, направление и движение; координаты точек и направление движения; расположение точек на линии;

3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі; нүкте, түзу, қисық және бүгілме сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш; жалпақ, кеңістікті геометриялық фигуралар; геометриялық фигуралар жақтарын өлшеу, салыстыру; геометриялық фигураларды кескіндеу және салу; түзу, қисық және бүгілме сызықтар; кесінді; геометриялық фигуралардан композициялар; нысандардың орналасуы, бағыты; нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты; сандық сәуледегі нүктелердің орналасуы;
4) "Жиынтықтар. Логика элементтері": жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар; жиынтықтар, жиынтықтар жіктемесі; жиынтықтады салыстыру; тең жиынтықтартар, бос жиынтық; пікірлер; дұрыс және бұрыс пікірлер; ребустар, логикалық есептер; тізбектер; сандар, әрекеттер реттілігі; заттар комбинациялары; заттардың "екіден"комбинациялары;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель; есептер шартын сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу; түсініктер, терминдер; есептер сараптамасы және шешімі; кері есептер; есептерді шығару тәсілдері; математикалықт іл; сандардың көрнекілік бейнесі;
белгілері; сандық сәуле; қосу және алу әрекеттерінің компоненттері; мәліметтер жинау, жүйелеу; кестелер, пиктограммалар, диаграммалар.
23. 2-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сандар және өлшемдер": 100-дің шектеуіндегі сандар; тура, кері және реттілік санау; екі таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру; разрядтық құрам; сандардың римдік нөмірленуі; 1000-дің шектеуіндегі сандарды жазу, санау және салыстыру; тура және кері санау; бірдей сандық топтармен санау (4-тен, 50 ішінде 5-тен); сандармен амалдар орындау; 2 және 3ке көбейту және бөлу; қосудың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттері; көбейтудің ауыстырмалық қасиеті; бір таңбалы сандардың ондықтарға өтуі арқылы қосу кестесі; 2-ге, 3-ке көбейту және бөлу кестесі; бір таңбалы сандарды ондықтарға өтуі арқылы қосу және алу; екі таңбалы сандарды қосу және алу; шамалар және олардың өлшем бірліктері; өлшеу аспаптарының шкалалары; шамалар мағыналарын салыстыру: ұзындықтың, массаның, көлемнің, уақыттың; ұзындық, масса, уақытт өлшем бірліктерін түрлендіру; тиындар және олармен операциялар;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер; қосу және көбейтудің қасиеттері; санды 1 ге көбейту, санды 1 ге бөлу; әріптік өрнектер, жақшамен және жақшасыз сандық өрнектер; теңддіктер мен теңсіздіктер; теңдеулер; теңдеулерді шешу; күрделі құрамды теңдеулер;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі; бұрыштардың түрлері; көпбұрыштар жіктемесі; бұрыш, шаршы, тікбұрышты үшбұрыш белгілері; геометриялық фигураның жағын табу; периметрді табу формуласы; геометриялық фигураларды кескіндеу және салу; кесінділер мен түзулер; тік бұрыш; жалпақ фигуралар моделдері; жалпақ фигураларды құру; бастапқы позицияны анықтау, бағыт және қозғалыс; нүктелер координаттары және бағыты; түзудегі нүктелердің орналасуы;

4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними; изображение множеств при помощи диаграмм; классификация числовых множеств; элементы множества; объединение и пересечение множеств; высказывания; истинные и ложные утверждения; головоломки; логические задачи; последовательности; закономерность в последовательностях чисел; комбинации предметов; комбинации из предметов "по три";
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель; моделирование задач в виде таблицы, схемы, краткой записи; анализ и решение задач; решение задач на зависимость между величинами; задачи с прямыми и косвенными вопросами; задачи в два действия; задачи на действия в виде числового выражения; математический язык; графическая модель двузначных чисел; заглавные буквы латинского алфавита; знаки
и
. Сбор данных, построение таблиц и диаграмм.
24. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 3 класса:
1) "Числа и величины": образование чисел в пределах 1000; прямой и обратный счет; место в натуральном ряду; чтение, запись, сравнение чисел; разрядный и классовый состав чисел; сумма разрядных слагаемых; тысяча; доли: чтение, запись, сравнение, нахождение доли числа и числа по его доли; операции над числами; дроби; сравнение дробей; квадрат числа, куб числа;свойство 0 и 1 при умножении и делении;счетпереместительное, сочетательное, распределительное свойства умножения; таблица умножения и деления на 4; 5; 6; 7; 8; 9; деление с остатком; внетабличное умножение и деление чисел; деление суммы и произведения на число; умножение суммы на число; табличное умножение и деление чисел; доля числа, обратная операция; величины и их единицы измерения; палетка; измерение, сравнение, преобразование величин; виды часов: определение времени; купюры и операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения; составление, чтение, запись выражений; нахождение значения выражения; сочетательное и распределительное свойства умножения в виде буквенного равенства; сравнение числовых выражений; порядок действий в выражениях со скобками и без скобок; равенства и неравенства; уравнения; решение неравенств, уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация; окружность, круг, центр, радиус, диаметр; симметричные и несимметричные фигуры; площадь прямоугольника, квадрата; периметр комбинированных фигур; построение фигур по заданным значениям; изображение и построение геометрических фигур; построение окружности; развертка пространственной фигуры; положения пространственных фигур; координаты точек и направление движения; расположения точек на плоской фигуре;

4) "Жиынтықтар. Логика элементтері": жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар; жиынтықтарды диаграммалар көмегімен бейнелеу; сандық жиынтықтар жіктемесі; жиынтықтар элементтері; жиынтықтарды біріктіру және қиылыстыру; пікірлер; шынайы және жалған пікірлер; бас қатырғыштар; логикалық есептер; тізбектер; сандар реттілігіндегі заңдылық; заттар комбинациялары; заттардың "үштен" комбинациялары;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель;есептерді сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу; есептер сараптамасы және шешімі; шамалар арасындағы байланысқа есептер шығару; тура және жанама сұрақтары бар есептер; екі амалды есептер; сандық өрнек түріндегі амалды есептер; математикалық тіл; екі таңбалы сандардың графикалық моделі; латын алфавитінің бас әріптері;
және
белгілері; мәліметтер жинау, кестелер және диаграммалар құру.
24. 3-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сандар және өлшемдер": 1000 шектеуінде сандарды құру; тура және кері санау; натурал қатарындағы орын; сандарды оқу, жазу және салыстыру; сандардың разрядтық және кластық құрамы; разрядтық қосындылар қосындысы; мың; бөліктер: сан бөлігін, оқу, жазу, салыстыру, табу және санды бөлігі арқылы табу; сандармен амалдар орындау; бөлшектер; бөлшектерді салыстыру; санның квадраты, санның кубы; 0 және 1 сандарының көбейту және бөлудегі қасиеттері; көбейтудің ауыстырмалық, байланыстырмалық қасиеттері; 4; 5; 6; 7; 8; 9-ға көбейту және бөлу кестесі; қалдықпен бөлу; сандарды кестеден тыс көбейту және бөлу; қосынды мен көбейтіндіні санға бөлу; қосындыны санға көбейту; сандарды кестелік көбейту және бөлу; санның бөлігі, кері операция; шамалар және олардың өлшем бірліктері; палетка; шамаларды өлшеу, салыстыру, түрлендіру; сағаттар түрі: уақытты анықтау; қағаз ақшалар және олармен операциялар;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер; сандық және әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу; әріптік өрнектің мағынасын табу; көбейтудің әріптік теңдеу түріндегі ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттері;с андық өрнектерді салыстыру; жақшамен және жақшасыз өрнектердегі амалдар реті; теңдіктер мен теңсіздіктер; теңдеулер; теңсіздіктер мен теңдеулерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі; шеңбер, дөңгелек, орталық, радиус, диаметр; симметриялық және симметриясыз фигуралар; тік төртбұрыштың, шаршының ауданы; қиыстырылған фигуралар периметрі; берілген мәндері бойынша фигураларды құру; геометриялық фигураларды бейнелеу, құру; шеңбер құру; кеңістікті фигураны жаю; кеңістікті фигуралардың жайлары; нүктелер координаттары және бағыты; жалпақ фигурадағы нүктелердің орналасуы;

4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними; подмножество; объединение и пересечение множеств; высказывания; истинные или ложные высказывания; логические задачи; таблицы и графы; последовательности; закономерность; составление последовательности; комбинации предметов;
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель; моделирование задачи; анализ и решение задач; математический язык; графические модели многозначных чисел; таблица разрядов и классов; знаки обозначения множеств; буквы латинского алфавита; названия компонентов действий; сбор данных, систематизация, сравнение; диаграммы, пиктограммы.
25. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 4 класса:
1) "Числа и величины": многозначные числа, образование; место числа в натуральном ряду; чтение, запись и сравнение чисел; округление многозначных чисел; разрядный и классовый состав многозначных чисел; сумма разрядных слагаемых; миллион; дроби; сравнение дробей; правильные, неправильные дроби; смешанные числа; процент; операции над числами; сложение и вычитание дробей с одинаковым знаменателем; свойства сложения и умножения; классификация натуральных чисел; сложение и вычитание многозначных чисел; вычисления с помощью микрокалькулятора; деление на 10, 100, 1000; умножение и деление чисел; умножение числа на сумму; умножение и деление числа на произведение; деление многозначных чисел с остатком; основное свойство дроби; сложение и вычитание дробей с одинаковым знаменателем; преобразование смешанного числа и дроби; величины и их единицы измерения; измерение, сравнение, преобразование величин; доли единиц времени; иностранная и национальная валюта, операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения; составление выражений; выражения с несколькими переменными; алгоритм сложения и вычитания дробей; основное свойство дроби; сравнение выражений с дробными числами; порядок действий в выражениях со скобками и без скобок; формулы пути при прямолинейном равномерном движении, движении вдогонку и с отставанием; формула деления с остатком; равенства и неравенства; уравнения; двойные неравенства; решение уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация; прямоугольный треугольник, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы; классификация треугольников; объем прямоугольного параллелепипеда; площадь фигур; изображение и построение геометрических фигур; перпендикулярные прямые; ось симметрии; симметричные и несимметричные плоские фигуры; градусная мера угла; развертка пирамиды, цилиндра, конуса; координаты точек и направление движения; схемы движения объектов; исходная позиция и направление движения;

4) "Жиынтықтар. Логика элементтері": жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар; ішкіжиынтық; жиынтықтарды біріктіру және қиылыстыру; пікірлер; шынайы және жалған пікірлер; логикалық есептер; кестелер және бағандар; тізбектер; заңдылық; тізбектерді құру; заттар комбинациялары;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель; есепті моделдеу; есептер сараптамасы және шешімі; математикалық тіл; көп таңбалы сандардың графикалық моделдері; разрядтар және кластар кестесі; жиынтықтардың белгілері; латын алфавитінің әріптері; әрекеттер компонеттерінің атаулары; мәліметтер жинау, жүйелеу, салыстыру; диаграммалар, пиктограммалар.
25. 4-сыныпқа арналған "Математика" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Сандар және өлшемдер": көптаңбалы сандар, құрылуы; санның натурал қатарындағы орны; сандарды оқу, жазу және салыстыру; көп таңбалы сандарды дөңгелектеу; көп таңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамы; разрядтық қосындылардың қосындысы; миллион; бөлшектер; бөлшектерді салыстыру; дұрыс және бұрыс бөлшектер; аралас сандар; пайыз; сандармен амалдар орындау; бірдей бөлгіші бар бөлшекерді қосу және алу; қосу және көбейтудің қасиеттері; натурал сандардың жіктемесі; көптаңбалы сандарды қосу және алу; микрокалькулятордың көмегімен есептеу; сандарды 10, 100, 1000–ға көбейту және бөлу; санды қосындыға көбейту; санды көбейтіндіге көбейту және бөлу; көптаңбалы сандарды қалдықпен бөлу; бөлшектің негізгі қасиеті; бірдей бөлгіші бар бөлшекерді көбейту және бөлу; аралас сан мен бөлшекті түрлендіру; шамалар және олардың өлшем бірліктері; шамаларды өлшеу, салыстыру, түрлендіру; уақыт бірліктерінің бөліктері; шетелдік және ұлттық валюта, олармен операциялар;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер; өрнектер құру; бірнеше өзгертілмелері бар өрнектер; бөлшектерді қосу және алу алгоритмі; бөлшектің негізгі қасиеті; бөлшек сандары бар өрнектерді салыстыру; жақшамен және жақшасыз өрнектердегі амалдар реті; бірқалыпты түзу қозғалыс, ізінше және артта қалу қозғалысы барысындағы жол формулалалары; қалдықпен бөлу формуласы; теңдіктер мен теңсіздіктер; теңдеулер; қос теңсіздіктер; теңдеулерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі; тікбұрышты үшбұрыш, куб, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтері; үшбұрыштар жіктемесі; тікбұрышты параллелепипедтің көлемі; фигуралар ауданы; геометриялық фигураларды кескіндеу және салу; перпендикуляр түзулер; симметрия өсі; симметриялық және симметрия емес жалпақ фигуралар; бұрыштың градустық өлшемі; пирамиданың, цилиндрдің, конустың жаймасы; нүктелер координаттары және бағыты; нысандар қозғалысының сызбасы; бастапқы позиция қозғалыс бағыты;

4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними; характер отношений между множествами; области пересечения и объединения множеств; переместительное и сочетательное свойства множеств; высказывания; высказывания с математическим содержанием; истинность и ложность высказываний; логические задачи; последовательности; закономерность в последовательности чисел, дробей; составление закономерности; комбинации предметов; комбинаторные задачи;
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель; моделирование задачи; анализ и решение задачи; составление, сравнение задач; способы решения задач; моделирование действий задач; арифметический и алгебраический способы решения задач; математический язык; образование, сравнение дробей; действия с дробями; обозначение и чтение букв латинского алфавита; символ процента и градусной меры угла; графики движения, чертежи.
Глава 4. Система целей обучения
26. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
27. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" – класс, "1.3" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
28. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Числа и величины":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
0.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и число нуль; считать в прямом и обратном порядке в пределах 10; определять место числа в натуральном ряду чисел
1.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и число нуль;
считать в прямом и обратном порядке в пределах 10/11-20; определять место числа в натуральном ряду чисел
2.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 100; считать в прямом и обратном порядке в пределах 100; определять место числа в натуральном ряду чисел
3.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 1000; считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000; определять место числа в натуральном ряду чисел
4.​1.​1.​1 понимать образование многозначных чисел; определять место числа в пределах 1 000 000 в натуральном ряду чисел
0.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа
1.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа, числа от 11 до 20
2.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать двузначные числа
3.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа
4.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать многозначные числа, округлять числа до заданного разряда
0.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел, разрядный состав чисел в пределах 10
1.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел, разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
2.​1.​1.​3 определять разрядный состав двухзначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых, читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12
3.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
4.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
0.​1.​1.​4 определять место каждого числа в натуральном ряду чисел, называть предыдущие и последующие элементы ряда, записывать, сравнивать
1.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета десяток; считать, десятками до 100, записывать, сравнивать
2.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета сотня; считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать
3.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета тысяча; считать тысячами до 1 000 000, записывать, сравнивать
4.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета миллион; считать, записывать, сравнивать в пределах сотен миллионов
0.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке по одному и группами по 2 в пределах 10
1.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20
2.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по, по 3, по 4, по 5до 50, различать четные, нечетные числа
3.​1.​1.​5 демонстрировать образование доли
4.​1.​1.​5 понимать, что процент – сотая часть целого
0.​1.​1.​6 делить предметы на две, четыре части на основе предметно-практической деятельности
1.​1.​1.​6 находить половину числа 2,4,6,8,10 предметов путем предметно-практической деятельности
2.​1.​1.​6 демонстрировать деление группы предметов на 2,3,4,5 равных частей с опорой на наглядность
3.​1.​1.​6 читать, записывать обыкновенные дроби; сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с опорой на наглядность
4.​1.​1.​6 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями и одинаковыми числителями; сравнивать на числовом луче, различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа
0.​1.​1.​7 отвечать на вопросы учителя со зрительной опорой
1.​1.​1.​7 отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя
2.​1.​1.​7 отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя при комментировании своих действий
3.​1.​1.​7 грамотно формулировать ответы и вопросы по теме урока
4.​1.​1.​7 активно вступать в учебный диалог

4) "Жиынтықтар. Логика элементтері": жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар; жиынтықтар арасындағы қатынастар сипаты; жиынтықтардың қиылысу және бірігу аумақтары; жиынтықтардың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттері; пікірлер; математикалық мазмұндағы пікірлер; пікірлердың шынайылығы және жалғандыңы; логикалық есептер; тізбектер; сандар тізбектеріндегі заңдылық; тізбектерді құру; заттар комбинациялары; комбинаторлық есептер;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель; есепті моделдеу; есептер сараптамасы және шешімі; есептерді құру, салыстыру; есептерді шығару тәсілдері; есептер әрекеттерін моделдеу; есеп шығарудың арифметикалық және алгебралық тәсілдері; математикалық тіл; бөлшектерді құру, салыстыру; бөлшектермен жасалатын әрекеттер; латын алфавиті әріптернің белгіленуі және оқылуы; пайыз бен бұрыштың градустық өлшемінің символы; қозғалыс графиктері, сызбалар.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
26. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
27. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
28. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Сандар және өлшемдер" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
0. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну; 10-ныңшектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау
1. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну;
10/11-20 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау
2. 1. 1. 1 100 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну; 100 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау
3. 1. 1. 1 1000 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну; 1000 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау
4. 1. 1. 1 көп таңбалы сандардыңқұрылуын түсіну; 1 000 000 шектеуінденатурал қатарындағы санның орнын анықтау
0. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру
1. 1. 1. 2 бір таңбалы 11-ден 20-ға дейін сандарды оқу, жазу, салыстыру
2. 1. 1. 2 екі таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру
3. 1. 1. 2 үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру
4. 1. 1. 2 көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру,сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу
0. 1. 1. 3 10 шектеуіндегі біртаңбалы сандар құрамын, сандардыңразрядтық құрамын анықтау
1. 1. 1. 3 20 шектеуіндегі біртаңбалы сандар құрамын, сандардыңразрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосындылардың қосындысына бөлшектеу
2. 1. 1. 3 екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосындылардың қосындысына бөлшектеу, 12 дейінгі сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және қолдану
3. 1. 1. 3 үш таңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу
4. 1. 1. 3 көп таңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу
0. 1. 1. 4 сандардың натурал қатарындағы әр санның орнын анықтау, қатардың алдыңғы және келесі элементтерін атау, жазу, салыстыру
1. 1. 1. 4 онықтар санының ірілендірілген бірлігін құру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу, салыстыру
2. 1. 1. 4 жүздік есебінің ірілендірілген бірлігін құру, 1000 ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру
3. 1. 1. 4 мыңдық есебінің ірілендірілген бірлігін құру, 1 000 000 ға дейін мыңдықтармен санау, жазу, салыстыру
4. 1. 1. 4 миллион есебінің ірілендірілген бірлігін құру, жүздік миллиондар шектеуінде жазу, санау, салыстыру
0. 1. 1. 5 10-ның шектеуінде тура және кері реттілікпен бір-бірлеп және 2ден топтастырып санау
1. 1. 1. 5 20-ға дейін 2-ден топтастырып сандық топтарментура және кері реттілікпен санау
2. 1. 1. 5 50 ге дейін 3,4,5 тен топтастырып сандық топтарментура және кері реттілікпен санау, жұп және тақ сандарды ажырату
3. 1. 1. 5 бөліктің құрылуын көрсету
4. 1. 1. 5 пайыз -бүтіннің жүздік бөлігі екенін түсіну
0. 1. 1. 6 заттық-практикалық іс-әрекет негізінде заттарды екі, төрт бөлікке бөлу
1. 1. 1. 6 заттық-практикалық іс-әрекет негізінде 2,4,6,8,10 заттар санының жартысын табу
2. 1. 1. 6 көрнекілікке сүйене отырып заттар тобының бірдей 2,3,4,5 бөліктерге бөлінуін көрсету
3. 1. 1. 6 қарапайым бөлшектерді оқу, жазу; көрнекілікке сүйене отырып бірдей бөлгіші бар бөлшектерді салыстыру
4. 1. 1. 6 бірдей бөлгіші бар және бірдей алымы бар бөлшекердісалыстыру; сандық сәуледе салыстыру, дұрыс және бұрыс бөлшектерді, аралас сандарды ажырата білу
0. 1. 1. 7 көруге сүйене отырып мұғалім сұрақтарына жауап беру
1. 1. 1. 7 мұғалім сұрақтарына қысқаша және толық сөйлеммен жауап беру
2. 1. 1. 7 өз әрекетеріне түсінік беру барысында мұғалім сұрақтарына қысқаша және толық сөйлеммен жауап беру
3. 1. 1. 7 сабақ тақырыбы бойынша жауаптар мен сұрақтарды сауатты тұжырымдау
4. 1. 1. 7 оқу диалогына белсенді араласу

1.2 Операции над числами
0.​1.​2.​1 называть действия сложения, вычитания и их обозначения знаками плюс, минус
1.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества
2.​1.​2.​1 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение множества элементов по содержанию, на равные части на предметно-практическом материале
3.​1.​2.​1 понимать, что дроби – это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных чисел, понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа – трех одинаковых множителей
4.​1.​2.​1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей
0.​1.​2.​2 понимать и называть компоненты сложения и вычитания, складывать одинаковые слагаемые в пределах первого десятка на предметно-практическом материале
1.​1.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий, наблюдать свойство сложения одинаковых слагаемых в пределах 20 на предметно-практическом материале
2.​1.​2.​2 заменять сложение одинаковых слагаемых на умножение и наоборот,понимать целесообразность такой замены, понимать, что умножение и деление – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий с направляющей помощью
3.​1.​2.​2 применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления; знать о невозможности деления числа на 0
4.​1.​2.​2 применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий с многозначными числами
0.​1.​2.​3 применять при сложении и вычитании свойство 0 и 1
1.​1.​2.​3 применять переместительное свойство сложения, свойство 0 и 1 по образцу
2.​1.​2.​3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения и переместительное свойство умножения для рационализации вычислений по следам зрительных опор
3.​1.​2.​3 применять переместительное, сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений по словесной инструкции
4.​1.​2.​3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами по готовому алгоритму
0.​1.​2.​4 знать таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток
1.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток
2.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток; составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 2; 3
3.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 4;5; 6; 7; 8; 9
4.​1.​2.​4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10
0.​1.​2.​5 увеличивать и уменьшать число в пределах 10 на 1
1.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел, двузначного и однозначного числа в пределах 20
2.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток, сложение и вычитание вида: 300+200 (3с.+2с.), 170-130 (17дес.-13 дес.)
3.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел, тысяч на основе их десятичного состава
4.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава; вычисления с помощью микрокалькулятора
0.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток в пределах 10
1.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание десятков
2.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание двузначных чисел без перехода через десяток в таких случаях, как 40+17, 57-40, 57-17, 35±12
3.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком на однозначное число с направляющей помощью педагога
4.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000
2.​1.​2.​7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в случаях вида: 45±9, 40-14, 100-35
3.​1.​2.​7 выполнять внетабличное умножение и деление в случаях вида: 17·5, 96:6, 75:15, 84:4
4.​1.​2.​7 выполнять умножение и деление дву-, трехзначных чисел на однозначное число
2.​1.​2.​8 складывать и вычитать двузначные числа в таких случаях, как 34+23, 57-23, 45±19, , 47+33, 80-47, 100-35 по алгоритму
3.​1.​2.​8 складывать и вычитать трехзначные числа по алгоритму
4.​1.​2.​8 складывать и вычитать многозначные числа по готовому алгоритму
3.​1.​2.​9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100 с организующей помощью
4.​1.​2.​9 применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение с направляющей помощью
3.​1.​2.​10 умножать и делить двузначные, трехзначные числа на однозначное в случаях вида: 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 по готовому алгоритму
4.​1.​2.​10 выполнять деление многозначных чисел на одно, дву/ трехзначное число с остатком по словесной инструкции
3.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления двузначных, трехзначных чисел на однозначное, в случаях вида 28·3, 269·2, 84:3, 538:2
4.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления на дву/трехзначное число
3.​1.​2.​12 умножать и делить трехзначные числа, оканчивающиеся нулями, на однозначное число по готовому алгоритму
4.​1.​2.​12 умножать и делить многозначные числа, оканчивающиеся нулями, на одно/дву/ трехзначное число по готовому алгоритму
3.​1.​2.​13 делить трехзначные числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль по готовому алгоритму
4.​1.​2.​13 делить многозначные числа на одно/двух/ трехзначное число, когда в записи частного есть нули по готовому алгоритму
3.​1.​2.​14 находить долю числа/величины и число/величину по его доле: половину, четвертую, десятую часть от чисел в пределах 100 и сотен с направляющей помощью педагога
4.​1.​2.​14 преобразовывать смешанное число в неправильную дробь и неправильную дробь в смешанное число на уровне совместных действий
4.​1.​2.​15 складывать и вычитать дроби с одинаковыми знаменателями по образцу
0.​1.​2.​16 согласовывать количественные числительные с существительными
1.​1.​2.​16 согласовывать количественные и порядковые числительные с существительными
2.​1.​2.​16 согласовывать существительные с числительными в косвенных падежах
3.​1.​2.​16 использовать падежные формы существительных с количественными числительными
4.​1.​2.​16 правильно употреблять числительные в потоке самостоятельной речи

1.2 Сандармен амалдар орындау
0. 1. 2. 1
қосу, алу амалдарынжәне олардың белгілемелерін плюс, минус белгілерімен атау
1. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтардың бірігуі ретінде, және алу амалын жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну
2. 1. 2. 1 заттық-практикалық материал негізінде көбейтуді бірдей қосындыларды қосу ретінде және бөлуді элементтер жиынтығын мағынасы бойынша бірдей бөліктерге бөлшектеу ретінде түсіну
3. 1. 2. 1 бөлшектерді – бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсіну, квадратты -екі бірдей көбейтінділердің көбейтіндісі ретінде және куб –үш бірдей көбейтінділердің көбейтіндісі ретінде түсіну
4. 1. 2. 1 бірдей бөлгіші бар бөлшектерді қосу және алуды сәйкес алымдарды қосу және алу ретінде түсіну
0. 1. 2. 2 қосу және алу компоненттерін түсіну және атау, заттық-практикалық материал негізінде алғашқы ондық шектеуіндегі бірдей қосындыларды қосу
1. 1. 2. 2 қосу мен алу - өзара кері амалдар екенін түсіну, компоненттердің, амалдар нәтижелерінің арасындағы тәуелділікті анықтау, заттық-практикалық материал негізінде 20 –ның шектеуіндегі бірдей қосыныдыларды қосу қасиетін бақылау
2. 1. 2. 2 бірдей қосыныдылардың қосуын көбейтуге ауыстыру және керісінше; мұндай ауыстырудың мақсаттылығын, көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну; компоненттер, амалдар нәтижелерінің арасындағы тәуелділікті бағытты көмек арқылы анықтау
3. 1. 2. 2 0 және 1 қасиеттерін көбейту және бөлу барысында қолдану; санды 0 ге бөлуге болмайтынын білу
4. 1. 2. 2 0 және 1 қасиеттерін көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындау барысында қолдану
0. 1. 2. 3 0 және 1 қасиеттерін қосу және алу барысында қолдану
1. 1. 2. 3 үлгі бойынша қосудың ауыстырмалық қасиетін, 1 және 0 қасиетін қолдану
2. 1. 2. 3 көру тірегі арқылықосудың ауыстырмалық, байланыстырмалық қасиеттерін және көбейтудің ауыстырмалық қасиетін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану
3. 1. 2. 3 сөздік нұсқау бойынша көбейтудің ауыстырмалық, байланыстырмалық, орналастырмалық қасиеттерінесептеулерді оңтайландыру үшін қолдану
4. 1. 2. 3 дайын алгоритм бойынша қосу және көбейту қасиеттерін көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізу барысындақолдану
0. 1. 2. 4 ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандарды қосу кестесін білу
1. 1. 2. 4 ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандарды қосу кестесін құру, білу және қолдану
2. 1. 2. 4 ондықтар арқылы өткізіп біртаңбалы сандарды қосу кестесін құру, білу және қолдану; 2,3 ке көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану
3. 1. 2. 4 4; 5; 6; 7; 8; 9ға көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану
4. 1. 2. 4 2, 5, 10ға бөліну белгілері негізінде натурал сандарын жіктеу
0. 1. 2. 5
1- 10 шектеуінде санды өсіру және азайту
1. 1. 2. 5 ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандармен, 20 ның шектеуіндегі екітаңбалы және біртаңбалы санды қосу және алу амалдарын ауызша орындау
2. 1. 2. 5 ондықтар арқылы өткізіп біртаңбалы сандарменқосу және алу амалдарын ауызша орындау, 300+200 (3ж.+2ж.), 170-130 (17онд.-13 онд.) түрлерін қосу және алу
3. 1. 2. 5 үштаңбалы сандармен олардың ондық құрамы негізінде қосу және алу амалдарын ауызшаорындау
4. 1. 2. 5 ондық құрамы негізінде көптаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау; микрокалькулятор көмегімен есептеулер
0. 1. 2. 6 ондықтар арқылы өткізбей 10 шектеуінде қосу және алу амалдарын ауызша орындау
1. 1. 2. 6 онықтарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау
2. 1. 2. 6 40+17, 57-40, 57-17, 35
12 сияқты жағдайларда ондықтар арқылы өткізбей екітаңбалысандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау
3. 1. 2. 6 педагогтың бағыттаушы көмегімен біртаңбалы санға қалдықпен бөлу
4. 1. 2. 6 10, 100, 1000ға қалдықсыз бөлу
2. 1. 2. 7 45
9, 40-14, 100-35сияқты жағдайларда ондықтар арқылы өткізіп сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау
3. 1. 2. 7 : 17·5, 96:6, 75:15, 84:4 сияқты жағдайларда кестеден тыс көбейту және бөлу
4. 1. 2. 7 екі-,үш таңбалы санды бір таңбалысанға көбейту және бөлу
2. 1. 2. 8 алгоритм бойынша 34+23, 57-23, 45
19, , 47+33, 80-47, 100-35 сияқты жағдайларда екі таңбалы сандарды қосу және алу
3. 1. 2. 8 алгоритм бойынша үш таңбалысандарды қосу және алу
4. 1. 2. 8 дайын алгоритм бойынша көптаңбалы сандарды қосу және алу
3. 1. 2. 9 бағыттаушыкөмек арқылы қосынды мен көбейтіндіні біртаңбалысанға бөлу ережелерін қолдану, 100 шектеуіндегі сандарды ауызша көбейту барысында қосындыны санға көбейту
4. 1. 2. 9 бағыттаушы көмек арқылы санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдану
3. 1. 2. 10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 сияқты жағдайларда дайын алгоритм бойынша екі-,үш таңбалысандарды біртаңбалы санға көбейту және бөлу
4. 1. 2. 10 сөздік нұсқау бойынша көп таңбалысандарды бір-, екі-, үш таңбалысандарға қалдықпен бөлу
3. 1. 2. 11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 сияқты жағдайларда екі-,үш таңбалысандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
4. 1. 2. 11 екі-,үш таңбалысанға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
3. 1. 2. 12 дайын алгоритм бойынша нөлмен аяқталатын үш таңбалы сандарды бір таңбалыға көбейту және бөлу
4. 1. 2. 12 дайын алгоритм бойынша нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір-, екі-, үш таңбалы сандарға көбейту және бөлу
3. 1. 2. 13 дайын алгоритм бойынша бөліндінің разрядтарының бірінде нөл бар болса үш таңбалы санды бір таңбалыға бөлу
4. 1. 2. 13 дайын алгоритм бойынша бөліндінің жазбасында нөл бар болса көп таңбалы санды бір-, екі-, үш-таңбалығабөлу
3. 1. 2. 14 педагогтың бағыттаушы көмегімен санның/шаманың бөлігін және бөлігі бойынша санын/шамасын табу: 100дің шектеуіндегі санның және жүздік санның жартысын, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу
4. 1. 2. 14 бірлескен әрекет деңгейінде аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға түрлендіру
4. 1. 2. 15 үлгі бойынша бірдей бөлгіші бар бөлшектерді қосу және алу
0. 1. 2. 16 сандық зат есімдіктер мен сан есімдіктерді келістіру
1. 1. 2. 16 сандық және реттілікті зат есімдіктердіжәне сан есімдіктерді келістіру
2. 1. 2. 16 жанама септіктегі зат есімдіктердіжәне сан есімдіктерді келістіру
3. 1. 2. 16 зат есімдіктердің септіктік формаларын сандық сан есімдіктермен бірге қолдану
4. 1. 2. 16 өз бетінше сөйлеу барысында сан есімдіктерді дұрыс қолдану

1.3 Величины и их единицы измерения
0.​1.​3.​1 различать основные геометрические формы (круг, овал, квадрат, прямоугольник, треугольник)
1.​1.​3.​1 различать величины: длина, масса, объем (емкость), время; выбирать меры и инструменты для их измерения; производить измерения
2.​1.​3.​1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин
3.​1.​3.​1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой
4.​1.​3.​1 называть пространственные геометрические фигуры, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3)
0.​1.​3.​2 сравнивать предметы по форме, цвету и размеру
1.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы измерения: см, дм,кг,л,ч
2.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы измерения: м, ц, мин, сутки
3.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы измерения: мм, км, г, т, см2, дм2, м2,секунда
4.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы измерения: мм3, см3, дм3, м3, га, ар, мг
0.​1.​3.​3 сравнивать предметы по длине, по массе, по вместимости
1.​1.​3.​3 сравнивать значения величин длины: см, дм, массы: кг, объема (емкости): л, времени: час и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин
2.​1.​3.​3 сравнивать значения величин длины: см, дм, м, массы: кг, ц, объема
(емкости): л, времени: ч, мин, сут, неделя, месяц, год и выполнять действия сложения, вычитания, умножения, деления над значениями величин
3.​1.​3.​3 сравнивать значения величин длины: мм, см, дм, м, км, массы: г, кг, ц, т, объема (емкости): л, площади: см2, дм2, м2,времени: секунда, мин, ч, сут, год, век выполнять арифметические действия над значениями величин
4.​1.​3.​3 сравнивать значения величин длины: мм, см, дм, м, км/массы: г, кг, ц, т/объема (емкости): л, мм3, см3, дм3, м3/ площади: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/ времени: секунда, мин, ч, сут, год, век выполнять арифметические действия над значениями величин
0.​1.​3.​4 находить длину отрезка в см, различать и изображать отрезок заданной длины с помощью линейки
1.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины: см, дм на основе соотношений между ними по образцу
2.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины: см, дм, м, массы: кг, ц, времени: ч, мин, сут, месяц, год на основе соотношений между ними
3.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины: мм, см, дм, м, км/ массы г, кг, ц, т/ площади: см2, дм2, м2/ времени: секунда, мин, ч, сут, год, век на основе соотношений между ними
4.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины: мм, см, дм, м, км/ массы: г, кг, ц, т/ площади: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/объема: см3, дм3, м3, мм3/ времени: секунда, мин, ч, сут., год, век на основе соотношений между ними
0.​1.​3.​5 знать понятия: вчера, сегодня, день, ночь, утро, вечер
1.​1.​3.​5 определять время в часах по циферблату в 12- часовом формате, различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц, год
2.​1.​3.​5 определять время по циферблату: часы и минуты
3.​1.​3.​5 определять время по различным видам часов: часы, минуты, секунды
4.​1.​3.​5 определять доли единиц времени (1/60 часа= 1 минута; 1/2 часа = 30 мин; 1/7недели = 1 день)
1.​1.​3.​6 производить различные операции с монетами 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
2.​1.​3.​6 различать монеты в 50 тг, 100 тг, купюры 200 тг, 500 тг и производить различные операции с ними
3.​1.​3.​6 различать купюры 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг и производить с ними различные операции
4.​1.​3.​6 различать купюры 10 000 тг, 20 000 тг и валюты других государств (рубль, евро, доллар) и производить с ними различные операции
0.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине
1.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине, массе, длине
2.​1.​3.​7 понимать и употреблять величинные и обобщающие понятия
3.​1.​3.​7 понимать и использовать степени сравнения имен прилагательных, употреблять слова с отвлеченным и обобщающим значением
4.​1.​3.​7 понимать и употреблять слова с отвлеченным и абстрактным значением

1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
0. 1. 3. 1 негізгі геомретриялық формаларды ажырату (шеңбер, сопақша, шаршы, тікбұрыш, үшбұрыш)
1. 1. 3. 1 шамаларды ажырату: ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт; бұларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау
2. 1. 3. 1 түрлі өлшеу аспаптарының шкалаларын ажырату және олармен шамалардың тиісті мәнін анықтау
3. 1. 3. 1 заттар бетінің ауданын өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, палеткамен өлшеу
4. 1. 3. 1 кеңістікті геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшелермен өлшеу (1 см3)
0. 1. 3. 2 заттарды формасы, түсі, өлшемі бойынша салыстыру
1. 1. 3. 2 өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу : см, дм,кг,л, сағ
2. 1. 3. 2 өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: м,ц,мин, тәулік
3. 1. 3. 2 өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: мм, км, г, т,см2, дм2, м2,секунд
4. 1. 3. 2 өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу:мм3, см3, дм3, м3, га, ар,мг
0. 1. 3. 3
заттарды ұзындығы, массасы, сыйымдылығы бойынша салыстыру
1. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, масса: кг, көлем (сыйымдылық): л, уақыт: сағ және шамалар мәнімен қосу, алу амалдарын орындау
2. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, м, масса: кг, ц, көлем (сыйымдылық): л, уақыт: сағ, мин, тәулік, апта, ай, жылжәне шамалар мәнімен қосу, алу, көбейту, бөлу амалдарын орындау
3. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: мм, см, дм, м, км,масса: г, кг, ц, т, көлем (сыйымдылық): л, аудан: см2, дм2, м2, уақыт: секунд,мин, сағ,тәулік, апта, ай, жыл, ғасыржәне шамалар мәнімен арифметиикалық амалдар орындау
4. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық:мм, см, дм, м, км/масса: г, кг, ц, т/көлем (сыйымдылық): л, мм3, см3, дм3, м3/ аудан: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/ вуақыт: секунд, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасыржәне шамалар мәнімен арифметиикалық амалдар орындау
0. 1. 3. 4 см арқылы кесіндінің ұзындығын анықтау, сызғыштың көмегімен берілген ұзындықтағы кесіндіні белгілеу
1. 1. 3. 4 үлгі бойынша араларындағы ара қатынастары негізінде ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіру: см, дм
2. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру: ұзындықтың: см, дм, м, массаның: кг, ц, уақыттың: сағ, мин, тәулік, ай, жыл
3. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру: ұзындықтың: мм, см, дм, м, км/ массаның г, кг, ц, т/ауданның: см2, дм2, м2/ уақыттың: секунд, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасыр
4. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру: ұзындықтың: мм, см, дм, м, км/ массаның: г, кг, ц, т/ауданның: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/көлемнің: см3, дм3, м3, мм3/ уақыттың: секунд, мин, сағ, тәулік., жыл, ғасыр
0. 1. 3. 5 кеше, бүгін, күндіз, түн, таң, кеш түсініктерін білу
1. 1. 3. 5 12 сағаттық форматтағы сағаттың циферблаты бойынша уақытты анықтау, уақыт өлшемінің бірліктерін ажырата білу: минут, сағ, күндіз, апта, ай, жыл
2. 1. 3. 5 циферблат бойынша уақытты анықтау: сағатжәне минут
3. 1. 3. 5 сағат түрлері бойынша уақытты анықтау: сағат, минут, секунд
4. 1. 3. 5 уақыт бірлігінің бөліктерін анықтау (сағаттың 1/60 = 1 минут; сағаттың
= 30 мин;аптаның 1/7= 1 күн)
1. 1. 3. 6 тиындармен түрлі операциялар жүргізу 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
2. 1. 3. 6 50 тг, 100 тг тиындарды, 200 тг, 500 тг қағаз ақшаларды ажырата білу, олармен түрлі операциялар жүргізу
3. 1. 3. 6 1000 тг, 2000 тг, 5000 тгқағаз ақшаларды ажырата білу, олармен түрлі операциялар жүргізу
4. 1. 3. 6 10 000 тг, 20 000 тг қағаз ақшалардыжәне басқа мемлекеттердің валюталарын рубль, евро, доллар) ажырата білу, олармен түрлі операциялар жүргізу
0. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну және атау
1. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі, массасы, ұзындығы бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну
2. 1. 3. 7 көлемдік және жалпыламалық түсініктерді білу және қолдану
3. 1. 3. 7 сын есімдіктердің салыстыру дәрежелерін түсіну және қолдану, дерексіз және жалпыламамәні бар сөздерді қолдану
4. 1. 3. 7 дерексіз және абстрактты мәні бар сөздерді түсіну және қолдану

2) раздел "Элементы алгебры":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Числовые и буквенные выражения
0.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые выражения (суммы, разности)
1.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности), равенства и неравенства
2.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного)/равенства и неравенства
3.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной, двумя переменными
4.​2.​1.​1 преобразовывать числовые и буквенные выражения
1.​2.​1.​2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы
2.​2.​1.​2 находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы
3.​2.​1.​2 находить значение выражения с двумя переменными при заданных значениях переменных
4.​2.​1.​2 находить значение выражения с несколькими переменными при заданных значениях переменных
4.​2.​1.​3 составлять выражения с переменной и использовать их для решения задач
1.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием: а+b=с, c–a=b, c-b=a
2.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab=ba со зрительной опорой
3.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac по следам зрительных опор
4.​2.​1.​4 представлять и применять в виде буквенного равенства сложения и вычитания обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями:
и
по готовому алгоритму
1.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a, a-0=a
2.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a
1=a, a:1=a
3.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a
0=0; невозможность деления числа на 0:
4.​2.​1.​5 представлять и применять в виде буквенного равенства основное свойство дроби
k
0 по готовому алгоритму
1.​2.​1.​5 сравнивать буквенные выражения, числовые выражения без скобок
2.​2.​1.​5 сравнивать числовые выражения со скобками и без них, содержащих более 2-х арифметических действий
3.​2.​1.​5 сравнивать числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий по словесной интсрукции
4.​2.​1.​6 сравнивать выражения с дробными числами с одинаковыми знаменателями по словесной интсрукции
2.​2.​1.​6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два,три арифметических действия, и определять порядок действий
3.​2.​1.​6 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих до четырех арифметических действий
4.​2.​1.​7 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех арифметических действий
3.​2.​1.​7 понимать формулы как равенства, устанавливающие взаимосвязь между величинами
4.​2.​1.​8 выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v
t, t=s:v, v=s:t / формулы движения вдогонку и с отставанием, деление числа с остатком a=b
c+r на уровне совместных действий
0.​2.​1.​9 произносить математические термины с направляющей помощью
1.​2.​1.​9 произносить математические термины со зрительной опорой
2.​2.​1.​9 использовать в речи математические термины со зрительной опорой
3.​2.​1.​9 употреблять в речи усвоенные математические термины
4.​2.​1.​9 активно использовать в речи усвоенные математические термины
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
0.​2.​2.​1 распознавать равенство, неравенство на уровне понимания
1.​2.​2.​1 распознавать равенство, неравенство, уравнение, различать верные и неверные равенства
2.​2.​2.​1 определять подходящие числа для неравенств вида х<
и х>
3.​2.​2.​1 находить множество решений простейших неравенств
4.​2.​2.​1 находить множество решений двойных неравенств на уровне совместных действий
1.​2.​2.​2 решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания
2.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления; уравнения сложной структуры вида:
х+(25-6)=38;
(24-3)-х=8;
а+6=7+80
3.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления; уравнения сложной структуры вида
х· (25:5)=60;
(24·3):х=6;
х: (17·2)=2;
k+124 : 4 = 465
с направляющей помощью
4.​2.​2.​2 решать уравнения вида:
39 + 490: k = 46;
230·а +40=1000:2
по словесной инструкции
0.​2.​2.​3 согласовывать количественные числительные и существительные
1.​2.​2.​3 употреблять падежные формы существительных и числительных с предлогами
2.​2.​2.​3 согласовывать числительные с существительными множественного числа в косвенных падежах
3.​2.​2.​3 составлять и употреблять простые лексико-грамматические конструкции
4.​2.​2.​3 составлять и употреблять сложные лексико-грамматические конструкции

2) "Алгебра элементтері" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
0. 2. 1. 1 сандық өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды)
1. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды), теңдіктер мен теңсіздіктер
2. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу және тану (көбейтінді, бөлінді)/ теңдіктер мен теңсіздіктер
3. 2. 1. 1 бір, екі айнымалысы бар өрнектерді құру, оқу, жазу және тану
4. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді түрлендіру
1. 2. 1. 2 берілген әріп мәні бойынша бір амалмен әріптік өрнектің мәнін табу
2. 2. 1. 2 берілген әріп мәні бойынша екі амалмен әріптік өрнектің мәнін табу
3. 2. 1. 2 айнымалылардың берілген мәні бойынша екі айнымалысы бар өрнектің мәнін табу
4. 2. 1. 2 айнымалылардың берілген мәні бойынша бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу
4. 2. 1. 3 айнымалысы бар өрнектер құру және оларды есептер шығаруға қолдану
1. 2. 1. 3 қосу және алу арасындағы байланыстарды әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: а+b=с, c–a=b, c-b=a
2. 2. 1. 3 көру тірегі арқылы қосу және көбейтудің қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab=ba
3. 2. 1. 3 көру тірегі арқылы көбейтудіңбайланыстырмалық және орналастырмалық қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac
4. 2. 1. 4 дайын алгоритм бойынша бірдей бөлінгіші бар жай бөлшектердің қосуы мен алуын әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану:
и
1. 2. 1. 4 қосу және алу барысында 0 қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: a+0=a, a-0=a
2. 2. 1. 4 санды 1ге көбейту, 1ге бөлу қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: a
1=a, a:1=a
3. 2. 1. 4 санды 0ге көбейту a
0=0; 0ге бөлуге болмайтын қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру:
4. 2. 1. 5 дайын алгоритм бойынша бөлшектің негізгі қасиетін әріптік теңдік ретінде келтіру:
k
0
1. 2. 1. 5 жақшасыз әріптік өрнектерді, сандық өрнектерді салыстыру
2. 2. 1. 5 2-ден аса арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасызсандық өрнектерді салыстыру
3. 2. 1. 5 сөздік нұсқау бойынша 3 тен аса арифметикалық амалдары бар сандық өрнектерді салыстыру
4. 2. 1. 6 сөздік нұсқау бойынша бірдей бөлінгіші бар бөлшектік санды өрнектерді салыстыру
2. 2. 1. 6 екі, үш арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу
3. 2. 1. 6 төртке дейін арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу
4. 2. 1. 7 төрттен көп арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу
3. 2. 1. 7 формулаларды шамалар арасындағы өзара байланысты белгілейтін теңдіктер ретінде түсіну
4. 2. 1. 8 бірлескен әрекет деңгейінде формула ларды шығару және қолдану: бірқалып ты түзу қоғалыс жолын s=v
t, t=s:v, v=s:t / ізінше және артта қалып жүру формулаларын, санның қалдықпен бөлінуін a=b
c+r
0. 2. 1. 9 бағыттаушы көмек арқылы математикалық терминдерді айту
1. 2. 1. 9 көру тірегі арқылы математикалық терминдерді айту
2. 2. 1. 9 көру тірегі арқылы тілде математикалық терминдерді қолдану
3. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді қолдану
4. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді белсенді түрде қолдану
2.2
Теңддіктер және теңсіздіктер.
Теңдеулер
0. 2. 2. 1 теңддіктер мен теңсіздіктерді түсінік деңгейінде тану
1. 2. 2. 1 теңдіктер мен теңсіздіктеді, теңдеулерді тану, дұрыс және бұрыс теңдіктерді ажырата білу
2. 2. 2. 1 х<
және х>
түріндегі теңсіздіктер үшін жарамды сандарды анықтау
3. 2. 2. 1 қарапайым теңсіздіктердің жиынтық шешімдерін табу
4. 2. 2. 1 бірлескен әрекет деңгейінде қос теңсіздіктердің жиынтық шешімдерін табу
1. 2. 2. 2 таңдау тәсілі және қосу мен алу байланысы негізінде теңдеулер шешу
2. 2. 2. 2 көбейту және бөлу амалдары бар қарапайым теңдеулерді; х+(25-6)=38; (24-3)-х=8; а+6=7+80 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу
3. 2. 2. 2 бағыттаушы көмек арқылы көбейту және бөлу амалдары бар қарапайым теңдеулерді; х· (25:5)=60; (24·3):х=6; х: (17·2)=2; k+124 : 4 = 465 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу
4. 2. 2. 2 39 + 490:k = 46; 230·а +40= 1000:2 түріндегі теңдеулерді сөздік нұсқау бойынша шешу
0. 2. 2. 3 сандық сан есімдіктер мен зат есімдіктерді келістіру
1. 2. 2. 3 зат есімдіктер мен сан есімдіктер дің септіктік формаларын көмекші сөздерменқолдану
2. 2. 2. 3 сан есімдіктер ді жанама септіктегі көпше зат есімдіктер мен келістіру
3. 2. 2. 3 қарапайым лексикалық-грамматикалық құрылымдарды құру және қолдану
4. 2. 2. 3 күрделі лексикалық-грамматикалық құрылымдарды құру және қолдану

3) раздел "Элементы геометрии":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
0.​3.​1.​1 распознавать и называть простейшие геометрические фигуры, точка, прямая, кривая линии, отрезок
1.​3.​1.​1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол
2.​3.​1.​1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой)/определять существенные признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника
3.​3.​1.​1 распознавать и называть окружность, круг и их элементы (центр, радиус, диаметр), различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
4.​3.​1.​1 распознавать и называть прямоугольный треугольник, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы (вершины, ребра, грани) со зрительной опорой
0.​3.​1.​2 различать многоугольники (треугольники, четырехугольники) по числу их элементов (углам, сторонам)
1.​3.​1.​2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник), пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира
2.​3.​1.​2 классифицировать многоугольники по образцу
3.​3.​1.​2 классифицировать геометрические фигуры по следам зрительных опор
4.​3.​1.​2 классифицировать треугольники по словесной инструкции
0.​3.​1.​3 измерять длину заданного отрезка, сравнивать два отрезка
1.​3.​1.​3 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)
2.​3.​1.​3 измерять длины сторонмногоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра
Р= (а+в) 2,
Р = а 4,
Р=а+в+с
3.​3.​1.​3 составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a·b, квадрата S=a2, прямоугольного треугольника S=(a·b):2 и предметов окружающего мира с направляющей помощью
4.​3.​1.​3 составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V=a·b·c)
1.​3.​1.​4 находить длину отрезка при увеличении или уменьшении на несколько единиц
2.​3.​1.​4 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам с направляющей помощью
3.​3.​1.​4 определять периметр комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире по словесной инструкции
4.​3.​1.​4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире по словесной инструкции
1.​3.​1.​5 строить квадрат и прямоугольник по заданным сторонам
2.​3.​1.​5 строить плоские фигуры по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы на уровне совместных действий
3.​3.​1.​5 строить плоские фигуры по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы с направляющей помощью
4.​3.​1.​5 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии; находить величину угла с направляющей помощью
0.​3.​1.​6 произносить трехсложные слова из открытых слогов на материале простейшей математической терминологии
1.​3.​1.​6 произносить двухсложные слова со стечением согласных в середине слова и открытым слогом на материале математической терминологии
2.​3.​1.​6 произносить двухсложные слова со стечением согласных в начале слова и закрытым слогом на материале математической терминологии
3.​3.​1.​6 произносить трехсложные слова с двумя стечениями при использовании в речи математических терминов
4.​3.​1.​6 произносить четырехсложные слова из открытых слогов при использовании в речи математических терминов

3) "Геометрия элементтері" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі
0. 3. 1. 1 қарапайымгеометриялық фигураларды тану және атау, нүкте, түзу сызық, қисық сызықтар кесінді
1. 3. 1. 1 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу, қисық және бүгілме, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш
2. 3. 1. 1 бұрыштардың түрін тану және атау (тік, сүйір, доғал)/ тікбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды белгілерін анықтау
3. 3. 1. 1 шеңберді, дөңгелекті және олардың элементтерін тану және атау (центрі, радиусы, диаметрі),симметриялық және и симметрия емесжалпақ фигураларды ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестету
4. 3. 1. 1 көру тірегі арқылы тікбұрышты үшбұрышты, куб, тікбұрышты параллелепипедті және олардың элементтерін тану және атау(ұштары, қабырғалары, қырлары)
0. 3. 1. 2 көпбұрыштарды (үшбұрыштар, төртбұрыштар) элементтерінің (бұрыштары, жақтары) саны бойынша ажырата білу
1. 3. 1. 2 жалпақ фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тікбұрыш), кеңістікті фигураларды(текше,шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестету
2. 3. 1. 2 көпбұрыштарды үлгі бойынша жіктеу
3. 3. 1. 2 геометриялық фигураларды көру тірегі арқылы жіктеу
4. 3. 1. 2 сөздік нұсқау бойынша үшбұрыштарды жіктеу
0. 3. 1. 3 берілген кесіндінің ұзындығын өлшеу, екі кесіндіні салыстыру
1. 3. 1. 3 геометриялық фигуралар жақтарын өлшеу және салыстыру (үшбұрыш,шаршы, тікбұрыш)
2. 3. 1. 3 көпбұрыштар жақтарының, айналадағы заттардың ұзындығын өлшеу, периметрлерін табу формулаларын жалпылау, құрастыру және қолдану
Р= (а+в) 2,
Р = а 4,
Р=а+в+с
3. 3. 1. 3 бағыттаушы көмек арқылы тіктөртбұрышытың ауданын табу формуласын құрастыру S=a·b, және шаршыныңS=a2,тікбұрышты үшбұрыштың S=(a·b):2,және айналадағы заттардың
4. 3. 1. 3 тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласын құрастыру және қолдану(V=a·b·c)
1. 3. 1. 4 кесіндінің бірнеше бірлікке көбейткендегі немесе азайтқандағы ұзындығын табу
2. 3. 1. 4 бағыттаушы көмек арқылы фигураның белгісіз жағын периметрі және белгілі жақтары арқылы табу
3. 3. 1. 4 бағыттаушы көмек арқылы суретте бейнеленген құрамдастырылған фигуралардың, сөздік нұсқау бойынша айналадағы жалпақ фигуралардың периметрін анықтау
4. 3. 1. 4 сөздік нұсқау бойынша суретте бейнеленген құрамдастырылған фигуралардың, айналадағы жалпақ фигуралардың ауданынанықтау
1. 3. 1. 5 берілген жақтары бойынша шаршы және тікбұрыш құрастыру
2. 3. 1. 5 периметрдің берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құрастыру, бірлескен әрекет деңгейінде фигураның формасын өзгерткенде периметр қалай өзгеретінін түсіндіру
3. 3. 1. 5 ауданның берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құрастыру, бағыттаушы көмек арқылы фигураның формасын өзгерткенде ауданы қалай өзгеретінін түсіндіру
4. 3. 1. 5 жалпақ фигуралардың құрастырылуын симметриялық өсіне қарасты толықтыру; бағыттаушы көмек арқылы бұрыштың мәнін табу
0. 3. 1. 6 қарапайым математикалық терминология материалында ашық буындағы үш буынды сөздерді айту
1. 3. 1. 6 математикалық терминология материалында дауыссыздары сөздің ортасында жиналған және ашық буындағы екі буынды сөздерді айту
2. 3. 1. 6 математикалық терминология материалында дауыссыздары сөздің басында жиналған және жабық буындағы екі буынды сөздерді айту
3. 3. 1. 6 тілде математикалық терминологияны қолданғанда екі тоғысуы бар үш буынды сөздерді айту
4. 3. 1. 6 тілде математикалық терминологияны қолданғанда ашық буындағы төрт буынды сөздерді айту

3.2 Изображение и построение геометрических фигур
0.​3.​2.​1
изображать на плоскости прямую, кривую, линии
1.​3.​2.​1 изображать на плоскости прямую, кривую, ломаную замкнутую и незамкнутую линии/ простейшие плоские фигуры (треугольник, четырехугольник) на точечной бумаге
2.​3.​2.​1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении
3.​3.​2.​1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые, чертить пересекающие плоские фигуры на точечной бумаге и находить область их пересечения и объединения
4.​3.​2.​1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге
0.​3.​2.​2 чертить отрезок заданой длины
1.​3.​2.​2 чертить отрезок заданой длины
2.​3.​2.​2 чертить прямой угол
3.​3.​2.​2 строить пряоугольник и квадрат (по данным сторонам), чертить окружность с помощью циркуля
4.​3.​2.​2 строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум сторонам, окружность и круг по радиусу; перпендикуляр к прямой с помощью угольника
0.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей по образцу
1.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
2.​3.​2.​3 делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции
3.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель на уровне совместных действий
4.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (пирамида, цилиндр, конус) и собирать ее модель с направляющей помощью
0.​3.​2.​4 понимать основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже)
1.​3.​2.​4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше), направление и движение (направо, налево, прямо)
2.​3.​2.​4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот, половина и четверть поворота почасовой и против часовой стрелки)
3.​3.​2.​4 объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо, вид ее сверху и сбоку
4.​3.​2.​4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
0.​3.​2.​5
понимать расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, ближе-дальше)
1.​3.​2.​5 определять расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, внутри, вне, посередине)
0.​3.​2.​6 выполнять пальчиковую гимнастику по показу
1.​3.​2.​6 воспроизводить массаж рук
2.​3.​2.​6 владеть пальчиковой гимнастикой
3.​3.​2.​6 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук
4.​3.​2.​6 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук
3.3 Координаты точек и направление движения
0.​3.​3.​1 наблюдать расположения отмеченных на числовом луче точек
1.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на числовом луче точек относительно друг друга с направляющей помощью
2.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на линии точек относительно друг друга
3.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек относительно друг друга по словесной инструкции
4.​3.​3.​1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты с направляющей помощью
4.​3.​3.​2 определять исходную позицию и направление движения объектов (навстречу друг другу, в противоположных направлениях)
0.​3.​3.​3 ориентироваться на листе бумаги
1.​3.​3.​3 ориентироваться на листе бумаги и в тетради
2.​3.​3.​3 выполнять практические упражнения на ориентировку на плоскости
3.​3.​3.​3 выполнять практические упражнения на ориентировку на плоскости и в пространстве
4.​3.​3.​3 свободно ориентироваться на плоскости и в пространстве

3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
0. 3. 2. 1 жазықтықта түзу, қисық сызықтарды бейнелеу
1. 3. 2. 1 жазықтықта түзу, қисық, тұйықталған және тұйықталмаған бүгілме сызықтарды/ нүктелік қағазда қарапайымжалпақ фигураларды (үшбұрыш,
төртбұрыш) бейнелеу
2. 3. 2. 1 позициясы, бағыты және қозғалысы жөнінде нұсқауға сүйеніп кесінділер, түзулер және геометриялық фигураларды нүктелік қағазда сызу
3. 3. 2. 1 нүктелік қағазда паралель және қиылысатын түзулерді сызу, қиылысатын жалпақ фигураларды сызу және олардың қиылысу аймағын табу
4. 3. 2. 1 нүктелік қағазда перпендикуляр түзулерді, симметриялы және симметрия емес жалпақ фигураларды сызу
0. 3. 2. 2 берілген ұзындықта кесінді сызу
1. 3. 2. 2 берілген ұзындықта кесінді сызу
2. 3. 2. 2 түзу сызық сызу
3. 3. 2. 2 тіктөртбұрыш, шаршы құрастыру (берілген жақтары бойынша), циркуль көмегімен шеңбер сызу
4. 3. 2. 2 берілген градустық өлшем бойынша бұрыш, екі жағы бойынша тікбұрышты үшбұрыш, радиусы бойынша шеңбер сызу; бұрыштықтың көмегімен түзуге перпендикуляр сызу
0. 3. 2. 3 үлгі бойынша жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру
1. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру
2. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерін бөліктерге бөлу және олардан композициялар құру
3. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураныңжаймасын дайындау (текше, тікбұрыштыпараллелепипед) және бірлескен әрекет деңгейіндеоныңмоделін жинау
4. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураныңжаймасын дайындау
(пирамида, цилиндр, конус) және бағыттаушы көмек арқылы оныңмоделін жинау
0. 3. 2. 4 геометриялық фигураларарасындағы негізгі қатынастарды түсіну (үлкен-кіші, биік-аласа,кең-тар)
1. 3. 2. 4 геометриялық фигураларарасындағы негізгі қатынастарын (үлкен-кіші, биік-аласа,кең-тар, жалпақ-жіңішке), бағытын және қозғалысын (оңғасолға, тура) анықтау
2. 3. 2. 4 нұсқау бойынша іс-әрекеттерді орындау және бастапқы позицияны, бағыт пен қозғалысты анықтау (оңға,солға, тура, толық бұрылыс, бұрылыстың жартысы, төрттен бірі, сағат тілімен және тіліне қарсы)
3. 3. 2. 4 солға, оңға бұрылуы, жоғарғы, төменгі, бүйірлі көрінісі арқылы кеңістіктегі фигуралардың жай-күйлерінің өзгерістерін түсіндіру
4. 3. 2. 4 симметриялы және симметрия емес жалпақ фигураларды ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестеу
0. 3. 2. 5 айналадағы заттардың орналасуын, бағытын түсіну (алдында-артында, оң жақта-сол жақта, жоғарыда-төменде, ортасында, қатар, үстінде, астында, жақын-алыс)
1. 3. 2. 5 айналадағы заттардың орналасуын, бағытын анықтау (алдында-артында, оң жақта-сол жақта, жоғарыда-төменде, қатар, үстінде, астында, ішінде, сыртында, ортасында)
0. 3. 2. 6 көрсетілім бойынша саусақтық гимнастика жасау
1. 3. 2. 6 қол маассажын қайталап жасау
2. 3. 2. 6 саусақтық гимнастиканы жасай білу
3. 3. 2. 6 өз саусақтары мен қол буындарына массаж жасау
4. 3. 2. 6 саусақтары мен қол буындарына массаж жасау
3.3
Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
0. 3. 3. 1 сандық сәуледегі нүктелердің орналасуын бақылау
1. 3. 3. 1 бағыттаушы көмек арқылы сандық сәуледегі нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуынанықтау
2. 3. 3. 1 түзудегі белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуынанықтау
3. 3. 3. 1 сөздік нұсқау бойынша жалпақ фигурадағы белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуынанықтау
4. 3. 3. 1 бағыттаушы көмек арқылы қозғалысының басы мен бағытын пайдалана отырып нысандардың қозғалыс сызбасын құрастыру, тиісті есептеулер жүргізу
4. 3. 3. 2 нысандардыңбастапқы позициясы мен қозғалыс бағытын анықтау (қарсы алдынан және қарама-қарсы бағыттарда)
0. 3. 3. 3 қағаз парағында бағдарлай білу
1. 3. 3. 3 қағаз парағында және дәптерде бағдарлай білу
2. 3. 3. 3 жазықтықта бағдарлау бойынша практикалық жаттығулар орындау
3. 3. 3. 3 жазықтықта және кеңістікте бағдарлау бойынша практикалық жаттығулар орындау
4. 3. 3. 3 жазықтықта және кеңістікте еркін бағдарлай білу

4) раздел "Множества, элементы логики":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Множества и операции над ними
0.​4.​1.​1 сравнивать группы предметов по их количеству
1.​4.​1.​1 наглядно изображать объединение двух множеств и удаление части множества
2.​4.​1.​1 наглядно изображать при помощи диаграммобъединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части с организующей помощью
3.​4.​1.​1 наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна с направляющей помощью
4.​4.​1.​1 определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество) по словесной инструкции
0.​4.​1.​2 различать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер) на уровне понимания
1.​4.​1.​2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
2.​4.​1.​2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел, делимости числа на 2, месту, занимаемому в числовой последовательности
3.​4.​1.​2 составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение
4.​4.​1.​2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур; выделять области пересечения и объединения
0.​4.​1.​3 сравнивать количества групп предметов с помощью составления пар
1.​4.​1.​3 сравнивать множества предметов с помощью составления пар, определять равные множества, пустое множество
2.​4.​1.​3 обозначать множества и его элементы на диаграмме; определять принадлежность элементов множеству, объединению и пересечению множеств с направляющей помощью
3.​4.​1.​3 составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов по следам зрительной опоры
4.​4.​1.​3 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач, уравнений и неравенств
4.2 Высказывания
0.​4.​2.​1 понимать верные и неверные утверждения
1.​4.​2.​1 определять верные и неверные утверждения
2.​4.​2.​1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения
3.​4.​2.​1 составлять истинные или ложные высказывания
4.​4.​2.​1 составлять высказывания с математическим содержанием и определять их истинность и ложность
0.​4.​2.​2 решать простейшие логические задачи с направляющей помощью педагога
1.​4.​2.​2 решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами, ребусы, простейшие логические задачи на соответствие и истинность
2.​4.​2.​2 исследовать и решать числовые задачи; головоломки с разными числами; логические задачи на переливание и взвешивание
3.​4.​2.​2 решать задачи на логическое рассуждение методом составления таблиц и граф
4.​4.​2.​2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
0.​4.​2.​3 давать ответы на вопросы, используя зрительную опору
1.​4.​2.​3 давать ответы на вопросы, используя опорные слова
2.​4.​2.​3 формулировать выводы, опираясь на готовые алгоритмы
3.​4.​2.​3 формулировать выводы, опираясь на причинно-следственные связи
4.​4.​2.​3 самостоятельно формулировать выводы, опираясь на причинно-следственные связи

4) "Жиынтықтар. Логика элементтері" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
0. 4. 1. 1 заттар топтарын саны бойынша салыстыру
1. 4. 1. 1 екі жиынтықтыңбіріктірілуін және жиынтық бөлігінің алынуын көрнекі бейнелеп көрсету
2. 4. 1. 1 диаграммалар көмегімен біркелкі сандық жиынтықтардың біріктірілуін және жиынтықтың біркелкі сандық бөліктерге бөлінуін ұйымдастырушылық көмек арқылы бейнелеп көрсету
3. 4. 1. 1 Эйлер-Венндиаграммасы көмегімен екі жиынтықтың біріктірілуін және қиылыстырылуын бағыттаушы көмек арқылы бейнелеп көрсету
4. 4. 1. 1 сөздік нұсқау бойыншажиынтықтарарасындағы қатынастар сипатын анықтау (тең, қиылысатын және қиылыспайтын жиынтықтар, кіші жиынтық)
0. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша түсінік деңгейіндеажырата білу (түсі,формасы, өлшемі)
1. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша жіктеу (түсі, формасы, өлшемі, материалы, нысандардың әрекеті)
2. 4. 1. 2 сандық жиынтықтарды сандар жазуындағы цифлар саны, санның 2-ге бөлінгіштігі, реттіліктегі санның орны бойынша құрастыру және жіктеу (бөлу)
3. 4. 1. 2 берілген немесе өз бетінше қойылған элементтербелгісі бойынша сандар жиынтығын құрастыру, оларды біріктіру және қиылыстыру
4. 4. 1. 2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету; бірігу және қиылысу аумақтарын бөлек көрсету
0. 4. 1. 3 жұптар құру арқылы топтар санын салыстыру
1. 4. 1. 3 заттар жиынтықтарын жұптар құру арқылы салыстыру, тең жиынтықтарды, бос жиынтықты анықтау
2. 4. 1. 3 бағыттаушы көмек арқылы жиынтықтар және олардың элементтерін диаграммада белгілеу; элементтердің жиынтыққа, біріктіруге және қиылыстыруға жататынынанықтау
3. 4. 1. 3 көру тірегі арқылы берілген немесе өз бетінше қойылған элементтербелгісі бойынша сан жиынтықтарының кіші жиынтықтарын құрастыру
4. 4. 1. 3 есептер, теңдеулер және теңсіздіктерді шығару барысында жиынтықтардың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттерін қолдану
4.2 Пікірлер
0. 4. 2. 1 шынайы және жалған пікірлерді түсіну
1. 4. 2. 1 шынайы және жалған пікірлерді анықтау
2. 4. 2. 1 пікірлердің шынайылығын және жалғандығын анықтау, шынайы және жалған пікірлер құру
3. 4. 2. 1 шынайы және жалған пікірлер құру
4. 4. 2. 1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру және олардың шынайылығын және жалғандығын анықтау
0. 4. 2. 2 педагогтың бағыттаушы көмегімен қарапайым логикалықесептер шығару
1. 4. 2. 2 бірдей цифрлары және фигуралары бар басқатырғыштарды, ребустарды, қарапайым логикалықесептерді сәйкесігінежәне шынайылығына орай шығару
2. 4. 2. 2 сандық есептерді; түрлі сандары бар басқатырғыштарды;логикалық құймалау және өлшеу есептерін зерттеу және шығару
3. 4. 2. 2 кестелер мен бағандар құрастыру тәсілімен логикалық ойлау есептерін шығару
4. 4. 2. 2 кеңістікті ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептер шығару
0. 4. 2. 3 көру тірегін қолдана отырып сұрақтарға жауап беру
1. 4. 2. 3 тірек сөздерді қолдана отырып сұрақтарға жауап беру
2. 4. 2. 3 дайын алгоритмдерге сүйене отырып пікірлерді тұжырымдау
3. 4. 2. 3 себеп-салдық байланстарға сүйене отырып пікірлерді тұжырымдау
4. 4. 2. 3 себеп-салдық байланстарға сүйене отырып пікірлерді өз бетінше тұжырымдау

4.3 Последовательности
0.​4.​3.​1 определять последовательность чисел до 10, последовательности рисунков
1.​4.​3.​1 составлять последовательность чисел до 10, до 20,десятков до 100 и обратно; определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 20
2.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 100, сотнями до 1000
3.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000/ тысячами до миллиона
4.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до
1 000 000/ в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями
0.​4.​3.​2 определять последовательность действий и состояний в природе/ составлять последовательность игрушек, разноцветных бус
1.​4.​3.​2 определять последовательность действий и состояний в природе, составлять последовательность и находить нарушение закономерности
2.​4.​3.​2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
3.​4.​3.​2 составлять последовательность по самостоятельно выбранному правилу, находить нарушение
4.​4.​3.​2 составлять последовательность чисел, группу чисел, выбрав самостоятельно закономерность или правило
0.​4.​3.​3 называть элементы данного множества
1.​4.​3.​3 называть и выделять лишние элементы множества
2.​4.​3.​3 классифицировать множества по различным признакам с направляющей помощью
3.​4.​3.​3 классифицировать множества по различным признакам с опорной помощью
4.​4.​3.​3 самостоятельно классифицировать множества по различным признакам
4.4 Комбинации предметов
0.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира на уровне совместных действий
1.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира
2.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по три" из предметов окружающего мира
3.​4.​4.​1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
4.​4.​4.​1 решать комбинаторные задачи методом перебора
0.​4.​4.​2 употреблять в речи простые нераспространенные предложения
1.​4.​4.​2 использовать распространенные предложения из 3-5 слов
2.​4.​4.​2 употреблять сложносочиненное предложение с союзом и при ответах на вопросы
3.​4.​4.​2 строить предложения с помощью логических связок (верно-неверно, если…,то…) при обосновании своего ответа
4.​4.​4.​2 использовать сложные лексико-грамматические конструкции при построении рассуждений, доказательств
5) раздел "Математическое моделирование":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Задачи и математическая модель
0.​5.​1.​1
наблюдать моделирование простейших задач
1.​5.​1.​1 моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи, подбирать опорную схему для решения задачи
2.​5.​1.​1 моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в одно действие; в два действия
3.​5.​1.​1 моделировать задачу в 2-3 действия в виде таблицы, линейной, столбчатой диаграммы, схемы, краткой записи по образцу
4.​5.​1.​1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма, круговой диаграммы, графика с направляющей помощью
0.​5.​1.​2 использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов
1.​5.​1.​2 использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов, цены товара, термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами
2.​5.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: цена, количество, стоимость, длина, ширина, периметр с организующей помощью
3.​5.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса, расход на один предмет, количество предметов, общий расход, ширина, длина, площадь с направляющей помощью
4.​5.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа/ урожайность, плошадь, масса урожая/ скорость, время, расстояние/ высота, ширина, длина, объем с направляющей помощью
0.​5.​1.​3 решать и составлять простейшие задачи на нахождение суммы и остатка на основе предметно-практической деятельности
1.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка, составлять и решать обратные задачи с направляющей помощью
2.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи: на нахождение суммы одинаковых слагаемых; деление по содержанию и на равные части; составлять и решать обратные задачи с направляющей помощью
3.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины; составлять и решать обратные задачи с организующей помощью
4.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи: на нахождение части от целого; составлять и решать обратные задачи с направляющей помощью
0.​5.​1.​4 решать задачи на: увеличение, уменьшение числа на несколько единиц на основе предметно-практической деятельности
1.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на: увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение; составлять и решать обратные задачи с направляющей помощью педагога
2.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на увеличение, уменьшение числа в несколько раз; на разностное сравнение, кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи
3.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами; на пропорциональное деление с организующей помощью
4.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами; пропорциональное деление; нахождение неизвестного по двум разностям с направляющей помощью
1.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи направляющей помощью
2.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов умножения и деления; на нахождение стороны и периметра прямоугольника квадрата; составлять и решать обратные задачи, различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/ меньше на", "больше/ меньше в раз")
3.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи: с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/ меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)"); на нахождение стороны и площади прямоугольника, квадрата;на кратное сравнение
4.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение длины ребра и объема прямоугольного параллелепипеда (куба)
0.​5.​1.​6
оречевлять и называть действие при решении простейших задач на сложение и вычитание
1.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способрешения задачи на сложение и вычитание с направляющей помощью
2.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление
3.​5.​1.​6 прикидывать ответ задачи в вычислениях, интерпретировать соответствие результата условиям составной задачи
4.​5.​1.​6 составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов
1.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 1 действие на увеличение, уменьшение на несколько единиц и разностное сравнение с организующей помощью
2.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 2 действия (разные комбинации простых задач на увеличение, уменьшение в несколько раз; кратное сравнение) с организующей помощью
3.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3 действия (разные комбинации простых задач на зависимость между величинами) с направляющей помощью
4.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный с направляющей помощью
2.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения; составных – в виде числового выражения и отдельных действий с организующей помощью
3.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде выражения с переменными и уравнения; составных–- в виде числового выражения или отдельных действий с направляющей помощью
4.​5.​1.​8 моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения с направляющей помощью
4.​5.​1.​9 решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях, движение вдогонку и с отставанием с направляющей помощью

4.3 Тізбектер
0. 4. 3. 1 10-ға дейінгі сандар реттілігін, суреттер реттілігін анықтау
1. 4. 3. 1 10ға, 20ға дейінгі сандардың, 100ге дейінгі ондықтардың реттілігін және кері қарай реттілікті анықтау; суреттер, фигуралар, таңбалар, 20 шектеуіндегі сандар реттілігіндегі заңдылықты анықтау
2. 4. 3. 1 100ге дейінгі сандар, 1000ға дейінгі жүздіктер заңдылығын анықтау
3. 4. 3. 1 1000ға дейінгі сандар/миллионға дейініг мыңдықтар тізбектерінің заңдылығын анықтау
4. 4. 3. 1 1000 000 ға дейінгі сандар / жай бөлшектермен көрсетілген сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау
0. 4. 3. 2 табиғат әрекеттері және жағдайлары реттілігін анықтау/ ойыншықтардың, түрлі-түсті моншақтардың реттілігін құру
1. 4. 3. 2 табиғат әрекеттері және жағдайлары реттілігін анықтау , реттілікті құру және заңдылықтың бұзылуын табу
2. 4. 3. 2 берілген заңдылық бойынша реттілік құру, бұзылымын табу
3. 4. 3. 2 өз бетінше таңдаған ереже бойынша реттілік құру, бұзылымын табу
4. 4. 3. 2 өз бетінше заңдылық немесе ереже таңдап, сандар, сандар тобы реттілігін құру
0. 4. 3. 3 берілген жиынтықтың элементтерін атау
1. 4. 3. 3 жиынтықтың артық элементтерін атау және бөлу
2. 4. 3. 3 бағыттаушы көмек арқылы жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша жіктеу
3. 4. 3. 3 тірек көмегі арқылы жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша жіктеу
4. 4. 3. 3 жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша өз бетінше жіктеу
4.4 Заттар комбинациялары
0. 4. 4. 1 бірлескен әрекеттер деңгейінде айналадағы заттармен "екіден" комбинациялар нұсқаларын құру
1. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "екіден" комбинациялар нұсқаларын құру
2. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "үштен" комбинациялар нұсқаларын құру
3. 4. 4. 1 "мүмкіндіктер ағашын" құру және есептерді шығаруда, түрлі өмір жағдайларындағы проблемаларды шешуде қолдану
4. 4. 4. 1 іріктеп алу тәсілімен комбинаторлық есептер шығару
0. 4. 4. 2 сөйлеу тілінде қарапайым жалаң сөлемдерді қолдану
1. 4. 4. 2 3-5 сөзден тұратын жайылма сөлемдерді қолдану
2. 4. 4. 2 сұрақтарға жауап беру барысында жалғаулығы бар салалас құрмалас сөйлемдерді қолдану
3. 4. 4. 2 өз жауабын тұжырымдау барысында сөйлемдерді логикалық байланыстар көмегімен құру (дұрысы-бұрысы, егерде ..., онда...)
4. 4. 4. 2 тұжырымдамаларды, дәлеледемелерді құру барысында күрделі лексикалық-грамматикалық конструкцяларды қолдану
5) "Математикалық моделдеу" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1
Есептер және математикалық модель
0. 5. 1. 1 қарапайым есептердің моделдеуін бақылау
1. 5. 1. 1 есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу, есепті шығару үшін тірек сызбасын таңдау
2. 5. 1. 1 бір амалды; екі амалды есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу;
3. 5. 1. 1 үлгі бойынша 2-3 амалды есепті кесте, түзу бағанды диаграмма,сызба, қысқаша жазба түрінде моделдеу
4. 5. 1. 1 бағыттаушы көмек арқылы есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, графиктүрінде моделдеу
0. 5. 1. 2 сандарды, заттарды салыстыру барысында пайдаланатын түсініктерді қолдану
1. 5. 1. 2 сандарды, заттарды, тауарлар бағасын салыстыру барысында пайдаланатын түсініктерді, заттардың орналасуын, бағытын және ара қашықтығын белгілейтін терминдерді қолдану
2. 5. 1. 2 ұйымдастырушылық көмек арқылы есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бағасы, саны, құны, ұзындығы, ені, периметрі
3. 5. 1. 2 бағыттаушы көмек арқылы есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бір заттың массасы, саны, жалпы масса, бір затқа кеткен шығын, заттар саны, жалпы шығын,ені, ұзыныдығы
4. 5. 1. 2 бағыттаушы көмек арқылы есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: өнімділік, жұмысқа кеткен уақыт, орындалған жұмыс/өсімшілік, өсімнің ауданы, массасы/жылдамдық, уақыт, ара қашықтық, /биіктік, ені, ұзындық, көлем
0. 5. 1. 3 заттық-практикалық әрекет негізінде қосынды мен қалдықты табу бойынша қарапайым есептер шығару
1. 5. 1. 3 бағыттаушы көмек арқылы қосынды мен қалдықты табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару, кері есептерді құру және шығару
2. 5. 1. 3 бағыттаушы көмек арқылы бірдей қосындылардың қосындысын табу; мағынасы бойынша және бірдей бөлікке бөлу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
3. 5. 1. 3 бағыттаушы көмек арқылы санның және шаманың бөлігін табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
4. 5. 1. 3 бағыттаушы көмек арқылы бүтіннің жартысын табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
0. 5. 1. 4 заттық-практикалық әрекет негізінде санды бірнеше бірлікке өсіру және азайту бойынша есептер шығару
1. 5. 1. 4 педагогтың бағыттаушы көмегі арқылы санды бірнеше бірлікке өсіру және азайту, айырманы салыстыру, кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
2. 5. 1. 4 санды бірнеше есе өсіру және азайту; айырманы салыстыру, бөліндіні салыстыру,кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару
3. 5. 1. 4 ұйымдастырушылық көмек арқылы шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу бойынша есептерді сараптамалау және шығару
4. 5. 1. 4 бағыттаушы көмек арқылы шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу, екі айырма арқылы белгісізді табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару
1. 5. 1. 5 бағыттаушы көмек арқылы қосу мен алудың белгісіз компоненттерін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару, кері есептер құрастыру және шешу
2. 5. 1. 5 көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға; тікбұрыштың, шаршының жақтарын және периметрін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару; кері есептер құрастыру және шешу, тура және жанама сұрақтары бар есептерді ажырата білу ("мынаншаға көп/аз", "мына есе ге көп/аз" қатынастарымен байланысты)
3. 5. 1. 5 жанама сұрақтары бар есептерді ("мынаншаға көп/аз", "мына есе ге көп/аз" қатынастарымен байланысты); тікбұрыштың, шаршының жақтары мен ауданын табуға; еселік салыстырмағаарналған есептерді сараптамалау және шығару
4. 5. 1. 5 тікбұрышты параллелепипедтің (текшенің)қабырғасының ұзындығы мен көлемін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару
0. 5. 1. 6 қосу және алуға арналған қарапайым есептерді шығару амалдарын атау және айтып түсіндіру
1. 5. 1. 6 бағыттаушы көмек арқылы қосу және алуға арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру
2. 5. 1. 6 көбейту мен бөлуге арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру
3. 5. 1. 6 шығару барысында есеп жауабын шамалау, нәтиженің есеп негізіне сәйкес келетінін түсіндіру
4. 5. 1. 6 түрлі құрамды есептер құрастыру, салыстыру және шешу
1. 5. 1. 7 ұйымдастырушы көмек арқылы бірнеше бірлікке өсіру мен азайту және айырмалық салыстыру бойынша 1 амалды есептерді моделдеу және шығару
2. 5. 1. 7 ұйымдастырушы көмек арқылы 2 амалды есептерді моделдеу және шығару (бірнеше есе өсіру мен азайту және айырмалық салыстыру бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары)
3. 5. 1. 7 бағыттаушы көмек арқылы 3 амалды есептерді моделдеу және шығару (шамалар арасындағы байланыс бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары)
4. 5. 1. 7 бағыттаушы көмек арқылы 3- 4 амалды есептерді түрлі тәсілдермен моделдеу және шығару, және ең тиімдісін анықтау
2. 5. 1. 8 ұйымдастырушы көмек арқылы сандық өрнек және теңдеу түріндегі барлық амалдағы есептерді; құрамды- сандық өрнек түріндегі бөлектенген амалдағы қарапайым есептердің шешімін моделдеу
3. 5. 1. 8 бағыттаушы көмек арқылы айнымалысы бар өрнек түріндегібарлық амалдағы есептерді; құрамды- сандық өрнек немесе бөлектенген амалдар түріндегі қарапайым есептердің шешімін моделдеу
4. 5. 1. 8 бағыттаушы көмек арқылы сандық орнек және теңдеу түріндегі барлық амалдағы құрамды есептердің шешімін моделдеу
4. 5. 1. 9 бағыттаушы көмек арқылы қарсы қозғалыс, қарама-қарсы бағыттағы қоғалыс , ізінше және артта қалу қозғалыстары бойынша есептерді арифметикалық және алгебралық тәсілдермен шығару

5.2 Математический язык
0.​5.​2.​1 изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, предметов; соотносить чило и цифру
1.​5.​2.​1 отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, на числовом луче
2.​5.​2.​1 строить графические модели двузначных чисел, использовать таблицу разрядов
3.​5.​2.​1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов
4.​5.​2.​1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей
0.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "
", "="
1.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "
", "=", ">", "<",цифры символ неизвестного числа (
)
2.​5.​2.​2 использовать знаки " х" и " : ", заглавные буквы латинского алфавита для обозначения множества, его элементов – строчные буквы, принадлежности и непринадлежности элемента множеству знаки
и
3.​5.​2.​2 использовать для обозначения пустого множества знак
, пересечения множеств знак
и объединения множеств знак
1.​5.​2.​3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел/ сравнения чисел (больше/ меньше)/ чисел соседей, числовых интервалов и последовательности чисел
2.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению
3.​5.​2.​3 обозначать буквами латинского алфавита углы, многоугольники, центр окружности, радиус, диаметр и читать их по обозначению
4.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
0.​5.​2.​4 понимать названия компонентов действий сложения и вычитания
1.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
2.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения, вычитания умножения и деления при чтении и записи выражений
3.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
4.​5.​2.​4 использовать для обозначения: процента символ %/градусной меры угла символ 0
1.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать, составлять таблицы, пиктограммы, диаграммы с организующей помощью
2.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграммы с направляющей помощью
3.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы с направляющей помощью
4.​5.​2.​5 анализировать информацию, сравнивать и обобщать данные, строить графики движения, составлять чертеж к задачам на движение
0.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов сложения и вычитания
1.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов сложения и вычитания при чтении и записи простых выражений
2.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи простых выражений
3.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи числовых и буквенных выражений
4.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов математических действий при чтении и записи числовых и буквенных выражений
0.​5.​2.​7 отвечать на вопросы по содержанию задачи
1.​5.​2.​7 задавать простые вопросы по содержанию задач и отвечать на заданные вопросы
2.​5.​2.​7 составлять вопросы к заданному условию задач
3.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые слова
4.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты, давать полные ответы на вопросы

5.2 Математикалық тіл
0. 5. 2. 1 бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен суреттеу: нүктелердің, таяқшалардың, заттардың жиынтығымен; сан мен цифрдың ара қатынасын белгілеу
1. 5. 2. 1 цифрды саннан ажырата білу, бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен көрнекі суреттеу: сандық сәуледегі нүктелердің, таяқшалардың жиынтығымен
2. 5. 2. 1 екі таңбалы сандардың графикалық моделінқұру, разрядтар кестесін қолдану
3. 5. 2. 1 көп таңбалы сандардың графикалық моделдерінқұру, разрядтар және кластар кестесін қолдану
4. 5. 2. 1 жай бөлшектерді құру, салыстыру, қосу және алу барысында жалпақ фигураның бөліктерін және сандық сәулені қолдану
0. 5. 2. 2 "+", "-", "
", "="белгілерін қолдану
1. 5. 2. 2 цифрдың
белгілерін,белгісіз санның(
)символын қолдану
2. 5. 2. 2 " х" және ": " белгілерін, латын алфавитінің бас әріптерін жиынтықты, оның элементтерін белгілеу үшін қолдану– кіші әріптер, элементтің жиынтыққа жатататынын және жатпайтынын көрсететін
және
белгілері
3. 5. 2. 2 бос жиынтықтыбелгілеу үшін
, жиынтықтардың қиылысынбелгілеу үшін
және жиынтықтардың бірлесуінбелгілеу үшін
белгілерін қолдану
1. 5. 2. 3 сандық сәулені сандарды қосу және алуды / сандарды салыстыруды (аз/көп) / көрші сандарды, сандық интервалдарды және сандар реттілігін көрсету үшін қолдану
2. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен нүктелерді, кесінділерді, сәулелерді белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
3. 5. 2. 3 латын алфавитінің әріптерімен бұрышттарды, көпбұрыштарды, шеңбер ортасын, радиусын, диаметрін белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
4. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен текшені, тікбұрышты параллелепипедтібелгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу
0. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттерікомпоненттерінің атауларын түсіну
1. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттері компоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
2. 5. 2. 4 қосу және алу, көбейту және бөлу әрекеттерікомпоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
3. 5. 2. 4 қосу және алу, көбейту және бөлу әрекеттерікомпоненттерінің атауларын жақшалары бар өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
4. 5. 2. 4 пайызды белгілеу үшін % символын/бұрыштың градустық өлшемін белгілеу үшін 0символын қолдану
1. 5. 2. 5 ұйымдастырушы көмек арқылы мәліметтерді жинау, кестелерді, диаграммаларды, пиктограммалардыжүйелеу, салып бітіру
2. 5. 2. 5 бағыттаушыкөмек арқылы мәліметтерді жинау, кестелерді, диаграммаларды, пиктограммалардыжүйелеу, салып бітіру
3. 5. 2. 5 бағыттаушы көмек арқылы мәліметтерді жинау, кестелерді, диаграммаларды, пиктограммалардықолдана отырып жүйелеу, салыстыру
4. 5. 2. 5 ақпараттысараптамалау, мәліметтерді салыстыру және тұжырымдау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызбалар жасау
0. 5. 2. 6 қосу және алу компоненттерінің атауларын дұрыс айту
1. 5. 2. 6 қосу және алу компоненттерініңатауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
2. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерініңатауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
3. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерініңатауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
4. 5. 2. 6 математикалық амалдар компоненттерініңатауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
0. 5. 2. 7 есеп мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
1. 5. 2. 7 есептер мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар қою және берілген сұрақтарға жауап беру
2. 5. 2. 7 есептің берілген шартына қарай сұрақтар құру
3. 5. 2. 7 негізгі сөздерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру
4. 5. 2. 7 негізгі сәттерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру, сұрақтарға толық жауап беру

29. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для обучающихся с легкой умственной отсталостью 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
30. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе
по учебному предмету
"Математика"
для 0-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Математика" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
1 A Величины и измерения
1.3 Величины и их единицы измерения
0.​1.​3.​2 сравнивать предметы по форме, цвету и размеру;
0.​1.​3.​3 сравнивать предметы по длине, по массе, по вместимости;
0.​1.​3.​1 различать основные геометрические формы (круг, овал, квадрат, прямоугольник, треугольник);
0.​1.​3.​5 знать понятия: вчера, сегодня, день, ночь, утро, вечер;
0.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
0.​3.​1.​1 распознавать и называть простейшие геометрические фигуры, точка, прямая, кривая линии, отрезок;
0.​3.​1.​2 различать многоугольники (треугольники, четырехугольники) по числу их элементов (углам, сторонам);
0.​3.​1.​6 произносить трехсложные слова из открытых слогов на материале простейшей математической терминологии
Числа и цифры
4.1 Множества и операции над ними
0.​4.​1.​1 сравнивать группы предметов по их количеству;
0.​4.​1.​2 различать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер) на уровне понимания;
0.​4.​4.​2 употреблять в речи простые нераспространенные предложения
1.1 Натуральные числа и число 0
0.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и число нуль; считать в прямом и обратном порядке в пределах 10; определять место числа в натуральном ряду чисел;
0.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа;
0.​1.​1.​4 определять место каждого числа в натуральном ряду чисел, называть предыдущие и последующие элементы ряда, записывать, сравнивать;
0.​1.​1.​7 отвечать на вопросы учителя со зрительной опорой
4.3 Последовательности
0.​4.​3.​1 определять последовательность чисел до 10, последовательности рисунков;
0.​4.​3.​3 называть элементы данного множества

29. Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
30. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Математика" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру 0-4 сыныптары үшін "Математика" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
1A Шамалар және өлшемдер
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
0. 1. 3. 2 заттарды формасы, түсі, өлшемі бойынша салыстыру;
0. 1. 3. 3 заттарды ұзындығы, массасы, сыйымдылығы бойынша салыстыру;
0. 1. 3. 1 негізгі геомретриялық формаларды ажырату (шеңбер, сопақша, шаршы, тікбұрыш, үшбұрыш);
0. 1. 3. 5 кеше, бүгін, күндіз, түн, таң, кеш түсініктерін білу;
0. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну және атау
3.1 Геометриялықие фигуралар және олардың жіктемесі
0. 3. 1. 1 қарапайымгеометриялық фигураларды тану және атау, нүкте, түзу сызық, қисық сызықтар кесінді;
0. 3. 1. 2 көпбұрыштарды (үшбұрыштар, төртбұрыштар) элементтерінің (бұрыштары, жақтары) саны бойынша ажырата білу;
0. 3. 1. 6 қарапайым математикалық терминология материалында ашық буындағы үш буынды сөздерді айту
Сандар және цифрлар
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
0. 4. 1. 1 заттар топтарын саны бойынша салыстыру;
0. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша түсінік деңгейіндеажырата білу (түсі,формасы, өлшемі);
0. 4. 4. 2 Сөйлеу тілде қарапайым жалаң сөйлемдерді қолдану
1.1 Натурал сандар және 0 саны
0. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну; 10-ның шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
0. 1. 1. 2 біртаңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 4 сандардың натурал қатарындағы әр санның орнын анықтау, қатардың алдыңғы және келесі элементтерін атау, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 7 көруге сүйене отырып мұғалім сұрақтарына жауап беру
4.3 Тізбектер
0. 4. 3. 1 10-ға дейінгі сандар реттілігін, суреттер реттілігін анықтау;
0. 4. 3. 3 берілген жиынтықтың элементтерін атау

5.2 Математический язык
0.​5.​2.​1 изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, предметов
1С Геометрические фигуры
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
0.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей по образцу;
0.​3.​3.​3 выполнять пальчиковую гимнастику по показу;
0.​3.​2.​4 понимать основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже);
0.​3.​2.​5 понимать расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, ближе-дальше);
0.​3.​3.​3 ориентироваться на листе бумаги
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
2A Сложение и вычитание чисел в пределах 10
1.1 Натуральные числа и число 0.
0.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и число нуль; считать в прямом и обратном порядке в пределах 10; определять место числа в натуральном ряду чисел;
0.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа;
0.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел, разрядный состав чисел в пределах 10;
0.​1.​1.​4 определять место каждого числа в натуральном ряду чисел, называть предыдущие и последующие элементы ряда, записывать, сравнивать;
0.​1.​1.​6 делить предметы на две, четыре части на основе предметно-практической деятельности;
0.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине
1.2 Операции над числами
0.​1.​2.​1 называть действия сложения, вычитания и их обозначения знаками плюс, минус;
0.​1.​2.​2** понимать и называть компоненты сложения и вычитания;
0.​1.​2.​3 применять при сложении и вычитании свойство 0 и 1;
0.​1.​2.​5 увеличивать и уменьшать число в пределах 10 на 1
0.​1.​2.​6 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток в пределах 10;
0.​3.​3.​3 произносить трехсложные слова из открытых слогов на материале простейшей математической терминологии;
0.​1.​2.​16 согласовывать количественные числительные с существительными
5.2 Математический язык
0.​5.​2.​1 изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, предметов;
0.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "
", "=";
0.​5.​2.​4 понимать названия компонентов действий сложения и вычитания;
0.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов сложения и вычитания
2B Числа и закономерности
4.1 Множества и операции над ними
0.​4.​1.​1 сравнивать группы предметов по их количеству;
0.​4.​1.​3 сравнивать количества групп предметов с помощью составления пар;
0.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине

5.2 Математикалық тіл
0. 5. 2. 1 бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен суреттеу: нүктелердің, таяқшалардың, заттардың жиынтығымен
1С Геометриялық фигуралар
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
0. 3. 2. 3 үлгі бойынша жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру;
0. 3. 3. 3 көрсетілім бойынша саусақтық гимнастика жасау;
0. 3. 2. 4 геометриялық фигураларарасындағы негізгі қатынастарын (үлкен-кіші, биік-аласа,кең-тар, жалпақ-жіңішке) түіну
0.3.2. 5 айналадағы заттардың орналасуын, бағытын түсіну (алдында-артында, оң жақта-сол жақта, жоғарыда-төменде, ортасында, қатар, үстінде, астында, жақын-алыс);
0. 3. 3. 3 қағаз парағында бағдарлай білу
2 - тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршағанәлем
2A 10-ның шектеуінде сандарды қосу және алу
1.1 Натурал сандар және 0 саны
0. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну; 10-ның шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
0. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 3 10 шектеуіндегі бір таңбалы сандар құрамын, сандардыңразрядтық құрамын анықтау;
0. 1. 1. 4 сандардың натурал қатарындағы әр санның орнын анықтау, қатардың алдыңғы және келесі элементтерін атау, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 6 заттық-практикалық іс-әрекет негізінде заттарды екі, төрт бөлікке бөлу;
0. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну және атау
1.2 Сандармен амалдар орындаулар
0. 1. 2. 1 қосу, алу амалдарынжәне олардың белгілемелерін плюс, минус белгілерімен атау;
0. 1. 2. 2 **қосу және алу компоненттерін түсіну және атау;
0. 1. 2. 3 0 және 1 қасиеттерін қосу және алу барысында қолдану;
0. 1. 2. 5 1- 10 шектеуінде санды өсіру және азайту
0. 1. 2. 6 ондықтар арқылы өткізбей 10 шектеуінде қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
0. 3. 1. 6 қарапайым математикалық терминология материалында ашық буындағы үш буынды сөздерді айту;
0. 1. 2. 6 сандық сан есімдіктер мен зат есімдіктерді келістіру
5.2 Математикалық тіл
0. 5. 2. 1 бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен суреттеу: нүктелердің, таяқшалардың, заттардың жиынтығымен;
0. 5. 2. 2 "+", "-", "
", "=" белгілерін қолдану
0. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттері компоненттерінің атауларын түсіну;
0. 5. 2. 6 қосу және алу компоненттерінің атауларын дұрыс айту
2B Сандар және заңдылықтар
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
0. 4. 1. 1 заттар топтарын саны бойынша салыстыру;
0. 4. 1. 3 жұптар құру арқылы топтар санын салыстыру;
0. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну және атау

4.3 Последовательности
0.​4.​3.​1 определять последовательность чисел до 10, последовательности рисунков;
0.​4.​3.​2 определять последовательность действий и состояний в природе, составлять последовательность игрушек, разноцветных бус;
0.​4.​3.​3 называть элементы данного множества
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
0.​3.​1.​1 распознавать и называть простейшие геометрические фигуры, точка, прямая, кривая линии, отрезок;
0.​3.​1.​2 различать многоугольники (треугольники, четырехугольники) по числу их элементов (углам, сторонам);
0.​3.​1.​3 **измерять длину заданного отрезка;
0.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей по образцу;
0.​3.​3.​1 наблюдать расположения отмеченных на числовом луче точек;
0.​3.​3.​3 выполнять пальчиковую гимнастику по показу
2C Измерения величин
3.2 Изображение и расположение геометрических фигур
0.​3.​2.​1 изображать на плоскости прямую, кривую, линии;
0.​3.​2.​2 чертить отрезок заданой длины
1.3 Величины и единицыих измерения
0.​1.​3.​1 дифференцировать основные геометрические формы (круг, овал, квадрат, прямоугольник, треугольник);
0.​1.​3.​4 находить длину отрезка в см, различать и изображать отрезок заданной длины с помощью линейки;
0.​1.​3.​2 сравнивать предметы по форме, цвету и размеру;
0.​1.​3.​3 сравнивать предметы по длине, по массе, по вместимости
5.1 Задачи и математическая модель
0.​5.​1.​2 использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов;
0.​5.​1.​3 решать и составлять простейшие задачи на нахождение суммы и остатка по демонстрации действий, предметам, картинкам;
0.​5.​1.​6 оречевлять и называть действие при решении простейших задач на сложение и вычитание;
0.​5.​2.​7 отвечать на вопросы по содержанию задачи
3 четверть
5. Путешествие
6.Традиции и фольклор
3A Действия с числами. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0.
0.​1.​1.​1 понимать образование натуральных чисел и число нуль; считать в прямом и обратном порядке в пределах 10; определять место числа в натуральном ряду чисел;
0.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа;
0.​1.​1.​3 определять состав однозначных чисел, разрядный состав чисел в пределах 10;
0.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке по одному и группами по 2 в пределах 10;
0.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
0.​2.​2.​1 распознавать равенство, неравенство на уровне понимания;
0.​3.​3.​4 произносить трехсложные слова из открытых слогов на материале простейшей математической терминологии
2.1 Числовые и буквенные выражения
0.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые выражения (суммы, разности);
0.​2.​1.​9 произносить математические термины с направляющей помощью
3B
Числа и закономерности
1.2 Операции над числами
0.​1.​2.​1 называть действия сложения, вычитания и их обозначения знаками плюс, минус;
0.​1.​2.​2** понимать и называть компоненты сложения и вычитания;
0.​1.​2.​3 применять при сложении и вычитании свойство 0 и 1;
0.​1.​2.​4 знать таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток;
0.​1.​2.​5 увеличивать и уменьшать число в пределах 10 на 1;
0.​2.​2.​3 согласовывать количественные числительные и существительные

4.3 Тізбектер
0. 4. 3. 1 10-ға дейінгі сандар реттілігін, суреттер реттілігін анықтау;
0. 4. 3. 2 табиғат әрекеттері және жағдайлары реттілігін анықтау,ойыншықтардың, түрлі-түсті моншақтардың реттілігін құру;
0. 4. 3. 3 берілген жиынтықтың элементтерін атау
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі
0. 3. 1. 1 қарапайымгеометриялық фигураларды тану және атау, нүкте, түзу сызық, қисық сызықтар кесінді;
0. 3. 1. 2 көпбұрыштарды (үшбұрыштар, төртбұрыштар) элементтерінің (бұрыштары, жақтары) саны бойынша ажырата білу;
0. 3. 1. 3 **берілген кесіндінің ұзындығын өлшеу;
0. 3. 2. 3 үлгі бойынша жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру;
0. 3. 3. 1 сандық сәуледегі нүктелердің орналасуын бақылау;
0. 3. 2. 6 көрсетілім бойынша саусақтық гимнастика жасау
2C Шамалардың өлшемдері
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
0. 3. 2. 1 жазықтықта түзу, қисық сызықтарды бейнелеу;
0. 3. 2. 2 берілген ұзындықта кесінді сызу
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
0. 1. 3. 1 негізгі геомретриялық формаларды ажырату(шеңбер, сопақша, шаршы, тікбұрыш, үшбұрыш);
0. 1. 3. 4 см арқылы кесіндінің ұзындығын анықтау, сызғыштың көмегімен берілген ұзындықтағы кесіндіні белгілеу;
0. 1. 3. 2 заттарды формасы, түсі, өлшемі бойынша салыстыру;
0. 1. 3. 3 заттарды ұзындығы, массасы, сыйымдылығы бойынша салыстыру
5.1 Есептер және математикалық модель
0. 5. 1. 2 сандарды, заттарды салыстыру барысында пайдаланатын түсініктерді қолдану;
0. 5. 1. 3 заттық-практикалық әрекет негізінде қосынды мен қалдықты табу бойынша қарапайым есептер шығару;
0. 5. 1. 6 қосу және алуға арналған қарапайым есептерді шығару амалдарын атау және айтып түсіндіру;
0. 5. 2. 7 есеп мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
3 – тоқсан
5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3A Сандармен амалдар. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны
0. 1. 1. 1 натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну; 10-ның шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
0. 1. 1. 2 бір таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
0. 1. 1. 3 10 шектеуіндегі бір таңбалы сандар құрамын, сандардың разрядтық құрамын анықтау;
0. 1. 1. 5 10-ның шектеуінде тура және кері реттілікпен бір-бірлеп және 2ден топтастырып санау;
0. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну және атау
2.2 Теңдіктер және теңсіздіктер.Теңдеулер
0. 2. 2. 1 теңддіктер мен теңсіздіктерді түсінік деңгейінде тану;
0. 3. 1. 6 қарапайым математикалық терминология материалында ашық буындағы үш буынды сөздерді айту
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
0. 2. 1. 1 сандық өрнектерді құру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды);
0. 2. 1. 9 бағыттаушы көмек арқылы математикалық терминдерді айту
3B Сандар және заңдылықтар
1.2 Сандармен амалдар орындаулар
0. 1. 2. 1 қосу, алу амалдарынжәне олардың белгілемелерін плюс, минус белгілерімен атау
0. 1. 2. 2 ** қосу және алу компоненттерін түсіну және атау;
0. 1. 2. 3 0 және 1 қасиеттерін қосу және алу барысында қолдану;
0. 1. 2. 4 ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандарды қосу кестесін білу;
0. 1. 2. 5 1- 10 шектеуінде санды өсіру және азайту;
0. 2. 2. 3 сандық сан есімдіктер мен зат есімдіктерді келістіру

3.2 Изображение и построение геометрических фигур
1.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей;
1.​3.​2.​4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше), направление и движение (направо, налево, прямо);
1.​3.​2.​5 определять расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, внутри, вне, посередине);
1.​3.​3.​4 произносить двухсложные слова со стечением согласных в середине слова и открытым слогом на материале математической терминологии
1.2 Операции над числами
1.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
1.​1.​2.​5**выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел;
1.​1.​2.​3**применять свойство 1 по образцу;
1.​1.​2.​2** понимать, что сложение и вычитание – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
1.​2.​2.​3 употреблять падежные формы существительных и числительных с предлогами
3.3 Координаты точек и направление движения
1.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на числовом луче точек относительно друг друга с направляющей помощью
4.3 Последовательности
1.​4.​3.​1** составлять последовательность чисел до 10 и обратно; определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 10
5.2 Математический язык
1.​5.​2.​1 отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, на числовом луче;
1.​5.​1.​2** использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов, термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами;
1.​5.​2.​3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел/ сравнения чисел (больше/ меньше)/ чисел соседей, числовых интервалов и последователности чисел;
1.​5.​2.​2**использовать знаки "+", "-", "
", "=", ">", "<", цифры;
1.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений;
1.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов сложения и вычитания при чтении и записи простых выражений
1В Геометрические фигуры
4.1 Множества и операции над ними
1.​4.​1.​2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов);
1.​4.​1.​3** сравнивать множества предметов с помощью составления пар;
1.​4.​2.​3 давать ответы на вопросы со зрительной опорой

3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру;
1. 3. 2. 4 геометриялық фигураларарасындағы негізгі қатынастарын (үлкен-кіші, биік-аласа, кең-тар, жалпақ-жіңішке), бағытын және қозғалысын (оңғасолға, тура) анықтау;
1. 3. 2. 5 айналадағы заттардың орналасуын, бағытын анықтау (алдында-артында, оң жақта-сол жақта, жоғарыда-төменде, қатар, үстінде, астында, ішінде, сыртында, ортасында);
1. 3. 1. 6 математикалық терминология материалында дауыссыздары сөздің ортасында жиналған және ашық буындағы екі буынды сөздерді айту
1.2 Сандармен амалдар орындаулар
1. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтардың бірігуі ретінде, және алу амалын жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну;
1. 1. 2. 5 ** ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандарменқосу және алу амалдарын ауызша орындау;
1. 1. 2. 3 ** үлгі бойынша 1 қасиетін қолдану;
1. 1. 2. 2 **қосу мен алу - өзара кері амалдар екенін түсіну, компоненттердің, амалдар нәтижелерінің арасындағы тәуелділікті анықтау;
1.2.2. зат есімдіктер мен сан есімдіктердің септіктік формаларын көмекші сөздерменқолдану
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
1. 3. 3. 1 бағыттаушы көмек арқылы сандық сәуледегі нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуын анықтау
4.3 Тізбектер
1. 4. 3. 1 ** 10-ға дейінгі сандар реттілігін, және кері реттілікті анықтау; суреттер, фигуралар, таңбалар, 20 шектеуіндегі сандар реттілігіндегі заңдылықты анықтау
5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 1 цифрды саннан ажырата білу, біртаңбалы сандарды түрлі тәсілдермен көрнекі суреттеу: сандық сәуледегінүктелердің, таяқшалардың жиынтығымен;
1. 5. 1. 2 ** андарды, заттарды салыстыру барысында пайдаланатын түсініктерді, заттардың орналасуын, бағытын және ара қашықтығын белгілейтін терминдерді қолдану;
1. 5. 2. 3 сандық сәулені сандарды қосу және алуды / сандарды салыстыруды (аз/көп) / көрші сандарды, сандық интервалдарды және сандар реттілігін көрсету үшін қолдану ;
1. 5. 2. 2 ** цифрларды,
белгілерінқолдану;
1. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттері компоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану;
1. 5. 2. 6 қосу және алу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
1В Геометриялық фигуралар
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
1. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша жіктеу (түсі, формасы, өлшемі, материалы, нысандардың әрекеті);
1. 4. 1. 3 **заттар жиынтықтарын жұптар құру арқылы салыстыру;
1. 4. 2. 3 тірек сөздерді қолдана отырып сұрақтарға жауап беру

3.1 Геометрические фигуры
1.​3.​1.​1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол;
1.​3.​1.​2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник), пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира;
1.​3.​1.​4 находить длину отрезка при увеличении или уменьшении на несколько единиц
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
1.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей;
1.​3.​2.​4**определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше);
1.​3.​2.​6 воспроизводить массаж рук
Величины и измерения
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​2** использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов, цены товара/термины
1.3 Величины и единицыихизмерения
1.​1.​3.​1**различать величины: длина, масса, объем (емкость), выбирать меры и инструменты для их измерения; производить измерения;
1.​1.​3.​2**производить измерение величин, используя единицы измерения: см, кг, л;
1.​1.​3.​3**сравнивать значения величин длины (см), массы (кг), объема емкости (л) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин;
1.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине, массе, длине
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
2A Сложение и вычитание чисел в пределах 10
1.2 Операции над числами
1.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
1.​1.​2.​2** понимать, что сложение и вычитание – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
1.​1.​2.​3 применять переместительное свойство сложения, свойство 0 и 1 по образцу;
1.​1.​2.​4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток;
1.​1.​2.​16 согласовывать количественные и порядковые числительные с существительными
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.​1.​1.​1**понимать образование натуральных чисел и число нуль; считать в прямом и обратном порядке в пределах 10, определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета десяток; считать, десятками до 100, записывать, сравнивать
4.3 Последовательности
1.​4.​3.​1**составлять последовательность десятков до 100 и обратно; определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 20;
1.​4.​3.​2** определять последовательность и находить нарушение закономерности
1.2 Операции над числами
1.​1.​2.​1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества;
1.​1.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
1.​1.​2.​5**выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел;
1.​1.​2.​6**выполнять сложение и вычитание десятков;
1.​1.​2.​16 согласовывать количественные и порядковые числительные с существительными
2.1 Числовые и буквенные выражения
1.​2.​1.​1**составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности)/

3.1 Геометриялық фигуралар
1. 3. 1. 1 геометриялық фигураларды тану және атау: нүкте, түзу, қисық және бүгілме, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш;
1. 3. 1. 2 жалпақ фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тікбұрыш), кеңістікті фигураларды(текше,шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестету;
1. 3. 1. 4 кесіндінің бірнеше бірлікке көбейткендегі немесе азайтқандағы ұзындығын табу
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1. 3. 2. 3 үлгі бойынша жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру;
1. 3. 2. 4 ** геометриялық фигураларарасындағы негізгі қатынастарын (үлкен-кіші, биік-аласа,кең-тар, жалпақ-жіңішке)анықтау;
1. 3. 2. 6 қол маассажын қайталап жасау
1С Шамалар және өлшем бірліктері
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 2** сандарды, заттарды, тауарлар бағасын салыстыру барысында пайдаланатын түсініктерді/терминдерді қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 1** шамаларды ажырату: ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық),бұларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау;
1. 1. 3. 2 ** өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: см, кг,л,;
1. 1. 3. 3 ** шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, масса: кг, көлем (сыйымдылық)және шамалар мәнімен қосу, алу амалдарын орындау;
1. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі, массасы, ұзындығы бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну
2 – тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршағанәлем
2A 10-ның шектеуінде сандарды қосу және алу
1.2 Сандармен амалдар орындау
1. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтардың бірігуі ретінде, және алу амалын жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну;
1. 1. 2. 2 **қосу мен алу - өзара кері амалдар екенін түсіну, компоненттердің, амалдар нәтижелерінің арасындағы тәуелділікті анықтау;
1. 1. 2. 3 үлгі бойынша қосудың ауыстырмалық қасиетін, 1 және 0 қасиетін қолдану;
1. 1. 2. 4 ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандарды қосу кестесін білу , құру және қолдану;
0. 2. 2. 3 сандық сан есімдіктер мен зат есімдіктерді келістіру
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
1. 1. 1. 1 ** натурал сандар және 0 саны құрылуын түсіну; 10-ның шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
1. 1. 1. 4 онықтар санының ірілендірілген бірлігін құру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу, салыстыру
4. 3 Тізбектер
1. 4. 3. 1 **100-ге дейінгі ондықтарды және кері қарай реттілікті анықтау; суреттер, фигуралар, таңбалар, 20 шектеуіндегі сандар реттілігіндегі заңдылықты анықтау;
1. 4. 3. 2**реттілікті анықтау және заңдылықтың бұзылуын табу
1.2 Сандармен амалдар орындау
1. 1. 2. 1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиынтықтардың бірігуі ретінде, және алу амалын жиынтық бөлігін алып тастау ретінде түсіну;
1. 1. 2. 2 қосу мен алу - өзара кері амалдар екенін түсіну, компоненттердің, амалдар нәтижелерінің арасындағы тәуелділікті анықтау;
1. 1. 2. 5 ** ондықтар арқылы өткізбей біртаңбалы сандарменқосу және алу амалдарын ауызша орындау;
1. 1. 2. 6 ** онықтарды қосу және алу амалдарын орындау;
0. 2. 2. 3 сандық сан есімдіктер мен зат есімдіктерді келістіру
2. Сандық және әріптік өрнектер
1. 2. 1. 1 ** сандық және әріптік өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды)

5.2 Математический язык
1.​5.​2.​2** использовать знаки "+", "-", "
", "=";
1.​5.​2.​4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений;
1.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов сложения и вычитания при чтении и записи простых выражений
2 B Числа и закономерности
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.​1.​1.​5** находить половину числа 2, 4, 6, 8, 10 предметов путем практического действия;
1.​1.​1.​4**считать десятками до 100, записывать, сравнивать;
1.​1.​1.​5** считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 10 находить половину числа 2, 4, 6, 8, 10 предметов путем практического действия
4.3 Последовательности
1.​4.​3.​1**составлять последовательность десятков до 100 и обратно; определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 20;
1.​4.​3.​2 определять последовательность действий и состояний в природе, составлять последовательность и находить нарушение закономерности;
1.​4.​3.​3 называть и выделять лишние элементы множества
4.2 Высказывания
1.​4.​2.​2**решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами, ребусы, простейшие логические задачи;
1.​4.​2.​3 давать ответы на вопросы, используя опорные слова
2C Измерения величин
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.​3.​1.​2** различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник) и соотносить их с предметами окружающего мира;
1.​3.​1.​3 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник);
1.​3.​1.​5 строить квадрат и прямоугольник по заданным сторонам;
1.​3.​1.​6 произносить двухсложные слова со стечением согласных в середине слова и открытым слогом на материале математической терминологии
3.2 Изображение и расположение геометрических фигур
1.​3.​2.​2 чертить отрезок заданной длины;
1.​3.​2.​5 определять расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, внутри, вне, посередине);
1.​3.​2.​6 воспроизводить массаж рук
1.3 Величины и единицыих измерения
1.​1.​3.​1 различать величины: длина, масса, объем (емкость), время; выбирать меры и инструменты для их измерения; производить измерения;
1.​1.​3.​2**производить измерение величин, используя единицы измерения: см, дм, кг, л;
1.​1.​3.​3** сравнивать значения величин длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин;
1.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины см, дм на основе соотношений между ними;
1.​1.​3.​1 различать величины: длина, масса, объем (емкость), время; выбирать меры и инструменты для их измерения; производить измерения;
1.​1.​3.​2**производить измерение величин, используя единицы измерения: см, дм, кг, л;
1.​1.​3.​3**сравнивать значения величин длины: см, дм, массы: кг, объема (емкости): л выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин;
1.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины: см, дм на основе соотношений между ними по образцу;
1.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине, массе, длине
3 четверть

5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 2 ** "+", "-", "
", "="белгілерін қолдану;
1. 5. 2. 4 қосу және алу әрекеттері компоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану;
1. 5. 2. 6 қосу және алу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
2B Сандар және заңдылықтар
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
1. 1. 1. 6* * практикалық іс-әрекет негізінде 2,4,6,8,10 заттар санының жартысын табу;
1. 1. 1. 4 **100-ге дейін ондықтармен санау, жазу, салыстыру;
1. 1. 1. 5 **10-ға дейін 2-ден топтастырып сандық топтарментура және кері реттілікпен санаупрактикалық іс-әрекет негізінде 2,4,6,8,10 заттар санының жартысын табу
4.3 Тізбектер
1. 4. 3. 1 **100ге дейінгі ондықтардың реттілігін және кері қарай реттілікті анықтау; суреттер, фигуралар, таңбалар, 20 шектеуіндегі сандар реттілігіндегі заңдылықты анықтау;
1. 4. 3. 2 табиғат әрекеттері және жағдайлары реттілігін анықтау, реттілікті құру және заңдылықтың бұзылуын табу;
1. 4. 3. 3 жиынтықтың артық элементтерін атау және бөлу
4.2 Пікірлер
1. 4. 2. 2 ** бірдей цифрлары және фигуралары бар басқатырғыштарды, ребустарды, қарапайым логикалықесептерді шығару;
1. 4. 2. 3 тірек сөздерді қолдана отырып сұрақтарға жауап беру
2C Шамалардың өлшемдері
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
1. 3. 1. 2 ** жалпақ фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тікбұрыш) ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестету;
1. 3. 1. 3 геометриялық фигуралар жақтарын өлшеу және салыстыру (үшбұрыш, шаршы, тікбұрыш);
1. 3. 1. 5 берілген жақтары бойынша шаршы және тікбұрыш құрастыру;
1. 3. 1. 6 математикалық терминология материалында дауыссыздары сөздің ортасында жиналған және ашық буындағы екі буынды сөздерді айту
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1. 3. 2. 2 берілген ұзындықта кесінді сызу;
1. 3. 2. 5 айналадағы заттардың орналасуын, бағытын анықтау (алдында-артында, оң жақта-сол жақта, жоғарыда-төменде, қатар, үстінде, астында, ішінде, сыртында, ортасында);
1. 3. 2. 6 қол маассажын қайталап жасау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 1 шамаларды ажырату: ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт; бұларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау;
1. 1. 3. 2 ** өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: см, дм, кг, л;
1. 1. 3. 3 ** шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, масса: кг, көлем (сыйымдылық): л және шамалар мәнімен қосу, алу амалдарын орындау;
1. 1. 3. 4 үлгі бойынша араларындағы ара қатынастары негізінде ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіру: см, дм ;
1. 1. 3. 1 шамаларды ажырату: ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт; бұларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау;
1. 1. 3. 2** өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: см, дм,кг,л;
1. 1. 3. 3 ** шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, масса: кг, көлем (сыйымдылық): л және шамалар мәнімен қосу, алу амалдарын орындау;
1. 1. 3. 4 үлгі бойынша араларындағы ара қатынастары негізінде ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіру: см, дм;
1. 1. 3. 7 үлгі бойынша араларындағы ара қатынастары негізінде ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіру: см, дм
3 – тоқсан

5. Путе-шествие
6.Традиции и фольклор
3A Действия с числами. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.​1.​1.​2**читать, записывать и сравнивать однозначные числа;
1.​1.​1.​3**определять состав однозначных чисел;
1.​1.​1.​6 находить половину числа 2, 4, 6, 8, 10 предметов путем предметно-практической деятельности
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​1 моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи; подбирать опорную схему для решения задачи;
1.​5.​1.​3**анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка/составлять и решать обратные задачи;
1.​5.​1.​4 **анализировать и решать задачи на: увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение;
1.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи наувеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
1.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи;
1.​5.​2.​7 задавать простые вопросы по содержанию задач и отвечать на заданные вопросы
5.2 Математический язык
1.​5.​2.​2**использовать знаки "+", "-", "
", "=", ">", "<";
1.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов сложения и вычитания при чтении и записи простых выражений
1.2 Операции над числами
1.​1.​2.​2 понимать, что сложение и вычитание – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий, наблюдать свойство сложения одинаковых слагаемых в пределах 20 на предметно-практическом материале;
1.​1.​2.​3 применять переместительное свойство сложения;
1.​1.​2.​16 согласовывать количественные и порядковые числительные с существительными
3B Величины. Ориентирование во времени
1.3 Величины и единицыихизмерения
1.​1.​3.​5 определять время в часах по циферблату в 12- часовом формате/ различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц, год;
1.​1.​3.​1**различать величины времени, выбирать меры и инструменты для их измерения; производить измерения;
1.​1.​3.​2 **производить измерение величин, используя единицы измерения
3C Равенства и неравенства. Уравнения
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
1.​2.​2.​1 распознавать равенство, неравенство, уравнение, различать верные и неверные равенства;
1.​2.​2.​2 решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания;
1.​2.​2.​3 употреблять падежные формы существительных и числительных с предлогами
2.1 Числовые и буквенные выражения
1.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности) / равенства и неравенства;
1.​2.​1.​2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы;
1.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием: а+b=с, c–a=b, c-b=a;
1.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a, a-0=a;
1.​2.​1.​5 сравнивать буквенные выражения, числовые выражения без скобок;
1.​2.​1.​9 произносить математические термины со зрительной опорой

5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3A Сандармен амалдар. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
1. 1. 1. 2 ** біртаңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
1. 1. 1. 3 ** біртаңбалы сандар құрамын анықтау;
1. 1. 1. 6 заттық-практикалық іс-әрекет негізінде 2,4,6,8,10 заттар санының жартысын табу
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 1 есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу, есепті шығару үшін тірек сызбасын таңдау;
1. 5. 1. 3 ** қосынды мен қалдықты табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару, кері есептерді құру және шығару;
1. 5. 1. 4 ** санды бірнеше бірлікке өсіру және азайту, айырманы салыстыру бойынша есептерді сараптамалау және шығар;
1. 5. 1. 4 санды бірнеше бірлікке өсіру және азайту, айырманы салыстыру, кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
1. 5. 1. 5 қосу мен алудың белгісіз компоненттерін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару, кері есептер құрастыру және шешу;
1. 5. 2. 7 есептер мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар қою және берілген сұрақтарға жауап беру
5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 2 **
белгілерін қолдану;
1. 5. 2. 6 қосу және алу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
1.2 Сандармен амалдар орындау
1. 1. 2. 2 қосу мен алу - өзара кері амалдар екенін түсіну, компоненттердің, амалдар нәтижелерінің арасындағы тәуелділікті анықтау, заттық-практикалық материал негізінде 20 –ның шектеуіндегі бірдей қосыныдыларды қосу қасиетін бақылау;
1. 1. 2. 3 қосудың ауыстырмалық қасиетін қолдану;
0. 2. 2. 3 сандық сан есімдіктер мен зат есімдіктерді келістіру
3B Шамалар. Уақытта бағдарлау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 5 12 сағаттық форматтағы сағаттың циферблаты бойынша уақытты анықтау, уақыт өлшемінің бірліктерін ажырата білу: минут, сағ, күндіз, апта, ай, жыл;
1. 1. 3. 1 ** уақытшамаларын ажырату; бұларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау; өлшемдер жүргізу;
1. 1. 3. 2 ** өлшем бірліктерін қолдана отырып шамаларды өлшеу
3C Теңддіктер және теңсіздіктер.Теңдеулер
2.2 Теңдіктер және теңсіздіктер.
Теңдеулер
1. 2. 2. 1 теңддіктер мен теңсіздіктеді, теңдеулерді тану, дұрыс және бұрыс теңдіктерді ажырата білу;
1. 2. 2. 2 таңдау тәсілі және қосу мен алу байланысы негізінде теңдеулер шешу;
1. 2. 2. 3 зат есімдіктер мен сан есімдіктердің септіктік формаларын көмекші сөздермен қолдану
2.1
Сандық және әріптік өрнектер
1. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектердіқұру, оқу, жазу және тану (қосындыларды, айырмаларды), теңдіктер мен теңсіздіктер;
1. 2. 1. 2 берілген әріп мәні бойынша бір амалмен әріптік өрнектің мәнін табу;
1. 2. 1. 3 қосу және алу арасындағы байланыстарды әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: а+b=с, c–a=b, c-b=a;
1. 2. 1. 4 қосу және алу барысында 0 қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: a+0=a, a-0=a;
1. 2. 1. 5 жақшасыз әріптік өрнектерді, сандық өрнектерді салыстыру;
1. 2. 1. 9 көру тірегі арқылы математикалық терминдерді айту

5.2 Математический язык
1.​5.​2.​2 использовать знаки "+", "-", "
", "=", ">", "<"/ цифры /символ неизвестного числа (
);
1.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов сложения и вычитания при чтении и записи простых выражений
4 четверть
7. Еда и напитки
8. В здоровом теле -здоровый дух!
4A Вычисления в повседневной жизни
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.​1.​1.​1**считать в прямом и обратном порядке в пределах 11-20; определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.​1.​1.​2**читать, записывать и сравнивать числа от 11 до 20;
1.​1.​1.​3**определять разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
1.​1.​1.​5**считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20;
1.​1.​1.​6 находить половину числа 2, 4, 6, 8, 10 предметов путем предметно-практической деятельности;
1.​1.​1.​7 отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя
1.2 Операции над числами
1.​1.​2.​2**наблюдать свойство сложения одинаковых слагаемых в пределах 20 на предметно-практическом материале;
1.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание двузначного числа и однозначного в пределах 20
1.3 Величины и единицы их измерения
1.​1.​3.​6 производить различные операции с монетами 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
4.3 Последовательности
1.​4.​3.​1**составлять последовательность чисел до 20 и обратно
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка; составлять и решать обратные задачи;
1.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на: увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение; составлять и решать обратные задачи с направляющей помощью педагога;
1.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на сложение и вычитание;
1.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 1 действие на увеличение. уменьшение на несколько единиц и разностное сравнение с организующей помощью;
1.​5.​2.​7 задавать простые вопросы по содержанию задач и отвечать на заданные вопросы
4B Множества Элементы логики
5.2 Математический язык
1.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать, составлять таблицы, пиктограммы, диаграммы с помощью подручных материалов
4.2 Высказывания
1.​4.​2.​1 определять верные и неверные утверждения;
1.​4.​2.​2**решать ребусы, простейшие логические задачи на соответствие и истинность;
1.​4.​2.​3 давать ответы на вопросы, используя опорные слова
4.1 Множества и операции над ними
1.​4.​1.​2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов);
1.​4.​1.​3 сравнивать множества предметов с помощью составления пар, определять равные множества, пустое множество;
1.​4.​1.​1 наглядно изображать объединение двух множеств и удаление части множества

5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 2 цифрдың,
белгілерін, белгісіз санның (
) символын қолдану;
1. 5. 2. 6 қосу және алу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
4 – тоқсан
7. Тағам және сусын
8. Дені саудың – жаны сау!
4A Күнделікті өмірдегі есептеулер
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
1. 1. 1. 1 ** 11-20 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
1. 1. 1. 2 ** бір таңбалы 11-ден 20-ға дейін сандарды оқу, жазу, салыстыру;
1. 1. 1. 3** 20 шектеуіндегі сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосындылардың қосындысына бөлшектеу;
1. 1. 1. 5** 20-ға дейін 2-ден сандық топтармен тура және кері реттілікпен санау;
1. 1. 1. 6 заттық-практикалық іс-әрекет негізінде 2,4,6,8,10 заттар санының жартысын табу;
1. 1. 1. 7 мұғалім сұрақтарына қысқаша және толық сөйлеммен жауап беру
1.2 Сандармен амалдар орындау
1. 1. 2. 2** заттық-практикалық материал негізінде 20 – ның шектеуіндегі бірдей қосыныдыларды қосу қасиетін бақылау;
1. 1. 2. 5 20 ның шектеуіндегі екітаңбалы және біртаңбалы санды қосу және алу амалдарын ауызша орындау
1. Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 6 тиындармен түрлі операциялар жүргізу 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
4.3 Тізбектер
1. 4. 3. 1 ** 20-ға дейінгі сандардың реттілігін және кері қарай реттілікті құру
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 3 қосынды мен қалдықты табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару, кері есептерді құру және шығару;
1. 5. 1. 4 педагогтың бағыттаушы көмегі арқылы санды бірнеше бірлікке өсіру және азайту, айырманы салыстыру, кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
1. 5. 1. 6 қосу және алуға арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру;
1. 5. 1. 7 ұйымдастырушы көмек арқылы бірнеше бірлікке өсіру мен азайту және айырмалық салыстыру бойынша 1 амалды есептерді моделдеу және шығару;
1. 5. 2. 7 есептер мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар қою және берілген сұрақтарға жауап беру
4B Жиынтықтар. Логика элементтері
5.2 Математикалық тіл
1. 5. 2. 5 қол асты материалдар көмегімен мәліметтерді жинау, кестелерді, диаграммаларды, пиктограммаларды жүйелеу, салып бітіру
4.2 Пікірлер
1.4.2. шынайы және жалған пікірлерді анықтау;
1. 4. 2. 2 ** ребустарды, қарапайым логикалықесептерді сәйкесігінежәне шынайылығына орай шығару;
1. 4. 2. 3 тірек сөздерді қолдана отырып сұрақтарға жауап беру
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
1. 4. 1. 2 жиынтықтарды элементтерінің белгілері бойынша жіктеу (түсі,формасы,өлшемі, материалы, нысандардың әрекеті);
1. 4. 1. 3 заттар жиынтықтарын жұптар құру арқылы салыстыру, тең жиынтықтарды, бос жиынтықты анықтау;
1. 4. 1. 1 екі жиынтықтың біріктірілуін және жиынтық бөлігінің алынуын көрнекі бейнелеу

4.4 Комбинации предметов
1.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира;
1.​4.​4.​2 использовать распространенные предложения из 3-5 слов
1.3 Величины и единицыихизмерения
1.​1.​3.​1 различать величины: длина, масса, объем (емкость), время; выбирать меры и инструменты для их измерения; производить измерения;
1.​1.​3.​3 сравнивать значения величин длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л), времени (ч) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин;
1.​1.​3.​7 понимать и называть признаки предметов с различением по цвету, форме, величине, массе, длине
4C Расположение и направление объектов
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.​3.​1.​2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник), пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира;
1.​3.​1.​5 строить квадрат и прямоугольник по заданным сторонам
3.2 Изображение и расположение геометрических фигур
1.​3.​2.​1 изображать на плоскости прямую, кривую, ломаную замкнутую и незамкнутую линии, простейшие плоские фигуры (треугольник, четырехугольник) на точечной бумаге;
1.​3.​2.​2 чертить отрезок заданой длины;
1.​3.​2.​3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей;
1.​3.​2.​4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше);
1.​3.​2.​6 воспроизводить массаж рук
5.1 Задачи и математическая модель
1.​5.​1.​2**использовать термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами;
1.​5.​2.​7 задавать простые вопросы по содержанию задач и отвечать на заданные вопросы
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
1А Двузначные числа
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 100; считать в прямом и обратном порядке в пределах 100; определять место числа в натуральном ряду чисел;
2.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать двузначные числа;
2.​1.​1.​3**определять разрядный состав двузначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
2.​1.​1.​7 отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя при комментировании своих действий
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​1 строить графические модели двузначных чисел, использовать таблицу разрядов
1В Действия с числами. Задачи
1.2 Операции над числами
2.​1.​2.​4**составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток;
2.​1.​2.​5**выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток;
2.​1.​2.​3**применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений;
2.​1.​2.​16 согласовывать существительные с числительными в косвенных падежах
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.​2.​1.​6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два, три арифметических действия, и определять порядок действий

4.4 Заттар комбинациялары
1. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "екіден" комбинациялар нұсқаларын құру;
1. 4. 4. 2 3-5 сөзден тұратын жайылма сөлемдерді қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1. 1. 3. 1 шамаларды ажырату: ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт; бұларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау; өлшемдер жүргізу;
1. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, масса: кг, көлем (сыйымдылық): л, уақыт: сағ және шамалар мәнімен қосу, алу амалдарын орындау;
1. 1. 3. 7 түсі, формасы, көлемі, массасы, ұзындығы бойынша заттарды ажырата отырып олардың белгісін түсіну
4C Нысандардың орналасуы және бағыты
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі
1. 3. 1. 2 жалпақ фигураларды (үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тікбұрыш), кеңістікті фигураларды(текше,шар, цилиндр, конус, пирамида) ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестету;
1. 3. 1. 5 берілген жақтары бойынша шаршы және тікбұрыш құру
3.2 Геометриялық фигураларды бейнелеу және орналастыру
1. 3. 2. 1 жазықтықта түзу, қисық, тұйықталған және тұйықталмаған бүгілме сызықтарды/ нүктелік қағазда қарапайымжалпақ фигураларды (үшбұрыш, төртбұрыш) бейнелеу;
1. 3. 2. 2 берілген ұзындықта кесінді сызу;
1. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерімен және олардың бөліктерімен композициялар құру;
1. 3. 2. 4 геометриялық фигураларарасындағы негізгі қатынастарын (үлкен-кіші, биік-аласа, кең-тар, жалпақ-жіңішке) анықтау;
1. 3. 2. 6 қол массажын қайталап жасау
5.1 Есептер және математикалық модель
1. 5. 1. 2 ** заттардың орналасуын, бағытын және ара қашықтығын белгілейтін терминдерді қолдану;
1. 5. 2. 7 есептер мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар қою және берілген сұрақтарға жауап беру
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
1А Екітаңбалы сандар
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
2. 1. 1. 1 100 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну; 100 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
2. 1. 1. 2 екітаңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
2. 1. 1. 3 ** екітаңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосындылардың қосындысына бөлшектеу;
2. 1. 1. 7 өз әрекетеріне түсінік беру барысында мұғалім сұрақтарына қысқаша және толық сөйлеммен жауап беру
5.2 Математикалық тіл
2. 5. 2. 1 екі таңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтар кестесін қолдану
1В Сандармен амалдар жүргізу. Есептер
1. Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 4 ** ондықтар арқылы өткізіп біртаңбалы сандарды қосу кестесін құру;
2. 1. 2. 5 ** ондықтар арқылы өткізіп біртаңбалы сандарменқосу және алу амалдарын ауызша орындау;
2. 1. 2. 3 ** қосудың ауыстырмалық, байланыстырмалық қасиеттерін есептеулерді оңтайландыру үшінқолдану;
2. 1. 2. 16 жанама септіктегі зат есімдіктерді және сан есімдіктерді келістіру
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
2. 2. 1. 6 екі, үш арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу

5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​1 моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в одно действие; в два действия;
2.​5.​1.​8**моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения;
2.​5.​2.​7 составлять вопросы к заданному условию задач
1С Величины и их единицы измерения
1.3 Величины и единицыих измерения
2.​1.​3.​1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин;
2.​1.​3.​2**производить измерение величин, используя единицы: м, ц;
2.​1.​3.​3**сравнивать значения величин длины (см, дм, м), массы (кг, ц), объема емкости (л) и выполнять действия сложения, вычитания, умножения, деления над значениями величин;
2.​1.​3.​4**преобразовывать единицы измерения длины (см, дм, м), массы (кг, ц) на основе соотношений между ними;
2.​1.​3.​7 понимать и употреблять величинные и обобщающие понятия
2 четверть
3. Моя школа
4. Мой родной край
2A Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни.
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – сотня; считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать;
2.​1.​1.​6 демонстрировать деление группы предметов на 2,3,4,5 равных частей с опорой на наглядность
1.2 Операции над числами
2.​1.​2.​3**применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений;
2.​1.​2.​5**выполнять устно сложение и вычитание вида: 300+200 (3с.+2с.), 170-130 (17дес. -13 дес.);
2.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как: 34+23, 57-23, 27+34,61-27, 47+33, 80-47;
2.​1.​2.​7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в случаях вида: 45±9, 40-14, 100-35;
2.​2.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как: 34+23, 57-23, 45±19, , 47+33, 80-47, 100-35
4.3 Последовательности
2.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 100/сотнями до 1000;
2.​4.​3.​2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение;
2.​4.​3.​3 классифицировать множества по различным признакам с направляющей помощью
5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​1**моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в два действия;
2.​5.​1.​7**моделировать и решать задачи в 2 действия;
2.​5.​1.​8**моделировать решение составных задач в виде числового выражения и отдельных действий;
2.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи простых выражений
2B Величины и их единицы

5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 1 бір амалды; екі амалды есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу;
2. 5. 1. 8 ** сандық өрнек түріндегі қарапайым есептердің шешімін барлық амалдармен моделдеу;
2. 5. 2. 7 есептің берілген шартына қарай сұрақтар құру
1С Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
2. 1. 3. 1 түрлі өлшеу аспаптарының шкалаларын ажырату және олармен шамалардың тиісті мәнін анықтау;
2. 1. 3. 2 ** өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: м,ц;
2. 1. 3. 3 ** шамаларды ң мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, м, масса: кг, ц, көлем (сыйымдылық): лжәне шамалар мәнімен қосу, алу, көбейту, бөлу амалдарын орындау;
2. 1. 3. 4 ** араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру: ұзындықтың: см, дм, м, массаның: кг, ц;
2. 1. 3. 7 көлемдік және жалпыламалық түсініктерді білу және қолдану
2 – тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
2A Екітаңбалы сандарды қосу және алу. Жүздіктер.
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
2. 1. 1. 4 жүздік есебінің ірілендірілген бірлігін құру, 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру;
2. 1. 1. 6 көрнекілікке сүйене отырып заттар тобының бірдей 2, 3, 4, 5 бөліктерге бөлінуін көрсету
1.2 Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 3 ** қосудың ауыстырмалық, байланыстырмалық қасиеттерінесептеулерді оңтайландыру үшінқолдану;
2. 1. 2. 5 **300+200 (3ж.+2ж.), 170-130 (17онд.-13 онд.) түрлерін қосу және алу;
2. 1. 2. 8 алгоритм бойынша 34+23, 57-23, 45
19, 47+33, 80-47, 100-35 сияқты жағдайларда екі таңбалысандарды қосу және алу;
2. 1. 2. 7 45
9, 40-14, 100-35сияқты жағдайларда ондықтар арқылы өткізіп сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
2. 2. 2. 8 34+23, 57-23, 45
19, , 47+33, 80-47, 100-35 сияқты жағдайларда екі таңбалысандарды қосу және алу алгоритмін қолдану
4.3 Тізбектер
2. 4. 3. 1 100-ге дейінгі сандар, 1000-ға дейінгі жүздіктер заңдылығын анықтау;
2. 4. 3. 2 берілген заңдылық бойынша реттілік құру, бұзылымын табу;
2. 4. 3. 3 бағыттаушы көмек арқылы жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша жіктеу
5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 1 **екі амалды есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде моделдеу;
2. 5. 1. 7 **екі амалды есептерді моделдеу және шығару;
2. 5. 1. 8 **сандық өрнек түріндегі бөлектенген амалдағы қарапайым құрамдыесептердің шешімін моделдеу;
2. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
2B Шамалар және олардың бірліктері

1.3 Величины иединицы их измерения
2.​1.​1.​3** читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12;
2.​1.​3.​3 сравнивать значения величин длины (см, дм, м), массы (кг, ц), объема емкости (л), времени (ч, мин, месяц, год) и выполнять действия сложения/вычитания/ умножения/деления со значениями величин;
2.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины: (см, дм, м), массы (кг, ц), объема емкости (л), времени (ч, мин, месяц, год) на основе соотношений между ними;
2.​1.​3.​5 определять время по циферблату: часы и минуты;
2.​1.​3.​7 понимать и употреблять величинные и обобщающие понятия
2 С Обозначение множества и его элемента. Знакии
4.1 Множества и операции над ними
2.​4.​1.​2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел, делимости числа на 2, месту, занимаемому в числовой последовательности;
2.​4.​1.​3 обозначать множества и его элементы на диаграмме; определять принадлежность элементов множеству, объединению и пересечению множеств
4.2 Высказывания
2.​4.​2.​1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения;
2.​4.​2.​3 формулировать выводы, опираясь на готовые алгоритмы
4.4 Комбинации объектов
2.​4.​4.​1 составлять варианты комбинаций "по три" из предметов окружающего мира;
2.​4.​4.​2 употреблять сложносочиненное предложение с союзом и при ответах на вопросы
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​2 использовать заглавные буквы латинского алфавита для обозначения множества, его элементов - строчные буквы, принадлежности и непринадлежности элемента множеству знакии;
2.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграммы;
2.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи простых выражений
3 четверть
5. В здоровом теле -здоровый дух!
6. Традиции и фольклор
3А Геометрические фигуры и их взаимное расположение
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.​3.​1.​1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой), определять существенные признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника;
2.​3.​1.​2 классифицировать многоугольники;
2.​3.​1.​6 произносить двухсложные слова со стечением согласных в начале слова и закрытым слогом на материале математической терминологии
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
2.​3.​2.​1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении;
2.​3.​2.​2 чертить прямой угол;
2.​3.​2.​6 владеть пальчиковой гимнастикой

1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
2. 1. 1. 3 ** 12 дейінгі сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және қолдану;
2. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: см, дм, м, масса: кг, ц, көлем (сыйымдылық): л, уақыт: сағ, мин, тәулік, апта, ай, жыл және шамалар мәнімен қосу, алу, көбейту, бөлу амалдарын орындау ;
2. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру: ұзындықтың: см, дм, м, массаның: кг, ц, уақыттың: сағ, мин, тәулік, ай, жыл;
2. 1. 3. 5 циферблат бойынша уақытты анықтау: саға т және минут;
2. 1. 3. 7 көлемдік және жалпыламалық түсініктерді білу және қолдану
2С Жиынтықтың және оның элементінің.
және
белгілері
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
2. 4. 1. 2 сандық жиынтықтарды сандар жазуындағы цифлар саны, санның 2ге бөлінгіштігі, реттіліктегі санның орны бойынша құрастыру және жіктеу (бөлу);
2. 4. 1. 3 жиынтықтар және олардың элементтерін диаграммада белгілеу; элементтердің жиынтыққа, біріктіруге және қиылыстыруға жататынын анықтау
4.2 Пікірлер
2. 4. 2. 1 пікірлердің шынайылығын және жалғандығын анықтау, шынайы және жалған пікірлер құру;
2. 4. 2. 3 дайын алгоритмдерге сүйене отырып пікірлерді тұжырымдау
4.4 Нысандар комбинациялары
2. 4. 4. 1 айналадағы заттармен "үштен" комбинациялар нұсқаларын құру;
2. 4. 4. 2 сұрақтарға жауап беру барысында жалғаулығы бар салалас құрмалас сөйлемдерді қолдану
5.2 Математикалық тіл
2. 5. 2. 2 латын алфавитінің бас әріптерін жиынтықты, оның элементтерін белгілеу үшін қолдану – кіші әріптер, элементтің жиынтыққа жатататынын және жатпайтынын көрсететін
және
белгілері;
2. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, кестелерді, диаграммаларды жүйелеу, салып бітіру;
2. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
3 – тоқсан
5. Дені саудың -жаны сау!
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3А Геометриялық фигуралар және олардың өзара орналасуы
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі
2. 3. 1. 1 бұрыштардың түрін тану және атау (тік, сүйір, доғал)/ тікбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды белгілерін анықтау;
2. 3. 1. 2 көпбұрыштарды жіктеу;
2. 3. 1. 6 математикалық терминология материалында дауыссыздары сөздің басында жиналған және жабық буындағы екі буынды сөздерді айту
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2. 3. 2. 1 түзу, қисық, тұйықталған және тұйықталмаған бүгілме сызықтарды/ нүктелік қағазда қарапайымжалпақ фигураларды (үшбұрыш, төртбұрыш) бейнелеу;
2. 3. 2. 2 түзу сызық сызу;
2. 3. 2. 6 саусақтық гимнастиканы жасай білу

4.3 Последовательности
2.​4.​3.​2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение;
2.​4.​3.​3 классифицировать множества по различным признакам с направляющей помощью
3В Умножение и деление. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.​1.​1.​5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 3, 4, 5 до 50; различать четные, нечетные числа;
2.​1.​1.​6 демонстрировать деление группы предметов на 2,3,4,5 равных частей с опорой на наглядность;
2.​1.​1.​7 отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя при комментировании своих действий
1.2 Операции над числами
2.​1.​2.​1**понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение множества элементов по содержанию, на равные части на предметно-практическом материале;
2.​1.​2.​2**заменять сложение одинаковых слагаемых на умножение и наоборот, понимать целесообразность такой замены;
2.​1.​2.​4**составлять, знать и применять таблицу умножения на 2; 3;
2.​1.​2.​16 согласовывать существительные с числительными в косвенных падежах
1.3 Величины и единицыихизмерения
2.​1.​3.​6 различать монеты в 50 тг, 100 тг, купюры 200 тг, 5200 тг и производить различные операции с ними;
2.​1.​3.​7 понимать и употреблять величинные и обобщающие понятия
4.1 Множества и операции над ними
2.​4.​1.​1 наглядно изображать при помощи диаграммобъединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части
5.1 Задачи
2.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на: нахождение суммы одинаковых слагаемых; деление по содержанию и на равные части; составлять и решать обратные задачи;
2.​5.​2.​7 составлять вопросы к заданному условию задач
3С Числовые и буквенные выражения. Уравнения. Задачи
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного), равенства и неравенства;
2.​2.​1.​2 находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы;
2.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab=ba;
2.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a
1=a, a:1=a
2.​2.​1.​9 использовать в речи математические термины со зрительной опорой
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
2.​2.​2.​1 определять подходящие числа для неравенств вида х <
и х >
;
2.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения на умножение и деление; уравнения сложной структуры вида
х+(25-6) =38;
(24-3) -х=8;
а+6=7+80;
2.​2.​2.​3 согласовывать числительные с существительными множественного числа в косвенных падежах

4.3 Тізбектер
2. 4. 3. 2 берілген заңдылық бойынша реттілік құру, бұзылымын табу;
2. 4. 3. 3 бағыттаушы көмек арқылы жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша жіктеу
3В Көбейту және бөлу. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
2. 1. 1. 5 50-ге дейін 3,4,5 тен топтастырып сандық топтармен тура және кері реттілікпен санау, жұп және тақ сандарды ажырату;
2. 1. 1. 6 көрнекілікке сүйене отырып заттар тобының бірдей 2,3,4,5 бөліктерге бөлінуін көрсету;
2. 1. 1. 7 өз әрекетеріне түсінік беру барысында мұғалім сұрақтарына қысқаша және толық сөйлеммен жауап беру
1.2 Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 1 **заттық-практикалық материал негізінде көбейтуді бірдей қосындыларды қосу ретіндежәне бөлуді элементтер жиынтығын мағынасы бойынша бірдей бөліктерге бөлшектеу ретінде түсіну;
2. 1. 2. 2 **бірдей қосыныдылардың қосуын көбейтуге ауыстыру және керісінше; мұндай ауыстырудың мақсаттылығын түсіну;
2. 1. 2. 4 **2,3 ке көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану;
2. 1. 2. 16 жанама септіктегі зат есімдіктерді және сан есімдіктерді келістіру
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
2. 1. 3. 6 50 тг, 100 тг тиындарды, 200 тг, 500 тг қағаз ақшаларды ажырата білу, олармен түрлі операциялар жүргізу;
2. 1. 3. 7 көлемдік және жалпыламалық түсініктерді білу және қолдану
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
2. 4. 1. 1 диаграммалар көмегімен біркелкі сандық жиынтықтардың біріктірілуін және жиынтықтың біркелкі сандық бөліктерге бөлінуін бейнелеп көрсету
5.1 Есептер
2. 5. 1. 3 бірдей қосындылардың қосындысын табу; мағынасы бойынша және бірдей бөлікке бөлу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
2. 5. 2. 7 есептің берілген шартына қарай сұрақтар құру
3С Сандық және әріптік өрнектер.
Теңдеулер. Есептер
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
2. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді құру, оқу, жазу және тану (көбейтінді, бөлінді)/ теңдіктер мен теңсіздіктер;
2. 2. 1. 2 берілген әріп мәні бойынша екі амалмен әріптік өрнектің мәнін табу;
2. 2. 1. 3 қосу және көбейтудің қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab=ba;
2. 2. 1. 4 санды 1-ге көбейту, 1-ге бөлу қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру: a
1=a, a:1=a;
2. 2. 1. 9 көру тірегі арқылы тілде математикалық терминдерді қолдану
2.2 Теңдіктер және теңсіздіктер.
Теңдеулер
2. 2. 2. 1 х<
және х>
түріндегі теңсіздіктер үшін жарамды сандарды анықтау;
2. 2. 2. 2 көбейту және бөлу амалдары бар қарапайым теңдеулерді; х+(25-6)=38; (24-3)-х=8; а+6=7+80 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу;
2. 2. 2. 3 сан есімдіктерді жанама септіктегі көпше зат есімдіктер мен келістіру

5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​2**использовать при решении задач зависимость между величинами: цена, количество, стоимость;
2.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз; кратное сравнение, составлятьи решать обратные задачи;
2.​5.​1.​5**анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов умножения и деления; составлять и решать обратные задачи, различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/меньше в раз");
2.​5.​1.​6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление;
2.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 2 действия (разные комбинации простых задач на увеличение, уменьшение в несколько раз; кратное сравнение);
2.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения; составных – в виде числового выражения и отдельных действий;
2.​5.​2.​7 составлять вопросы к заданному условию задач
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​4 использоватьназвания компонентов действий умножения и деления при чтении и записи выражений;
2.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи простых выражений
4 четверть
7. Окружа-ющая среда
8. Путешествие
4A Рациональные способы вычислений
1.2
Операции над числами
2.​1.​2.​2 **понимать, что умножение и деление – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий с направляющей помощью;
2.​1.​2.​3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения и переместительное свойство умножения для рационализации вычислений;
2.​1.​2.​4**составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 2; 3
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.​2.​1.​5 сравнивать буквенные, числовые выражения со скобками и без них, содержащие более 2-х арифметических действий;
2.​2.​1.​6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два/три арифметических действия, и определять порядок действий;
2.​2.​1.​9 использовать в речи математические термины со зрительной опорой
4B Способы решения задач
5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на увеличение, уменьшение числа в несколько раз; кратное сравнение, составлятьи решать обратные задачи;
2.​5.​1.​5** различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше, меньше на", "больше/меньше в раз");
2.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения; составных – в виде числового выражения и отдельных действий;
2.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи простых выражений
4C Геометрические фигуры. Периметр. Площадь

5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 2 **есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бағасы, саны, құны;
2. 5. 1. 4 санды бірнеше есе өсіру және азайту; айырманы салыстыру, бөліндіні салыстыру,кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
2. 5. 1. 5 **көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуғаарналған есептерді сараптамалау және шығару; кері есептер құрастыру және шешу, тура және жанама сұрақтары бар есептерді ажырата білу ("мынаншаға көп/аз", "мына есеге көп/аз";
2. 5. 1. 6 көбейту мен бөлуге арналған есептерді шығару амалдарын негіздеу және есепті шығару тәсілін түсіндіру;
2. 5. 1. 7 2 амалды есептерді модельдеу және шығару (бірнеше есе өсіру мен азайту және айырмалық салыстыру бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары);
2. 5. 1. 8 сандық өрнек және теңдеу түріндегі барлық амалдағы есептерді; құрамды- сандық өрнек түріндегі бөлектенген амалдағы қарапайым есептердің шешімін моделдеу;
2. 5. 2. 7 есептің берілген шартына қарай сұрақтар құру
5.2
Математикалық тіл
2. 5. 2. 4 қосу және алу, көбейту және бөлу әрекеттері компоненттерінің атауларын өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану;
2. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
4 – тоқсан
7. Қоршаған орта
8. Саяхат
4A Есептеудің тиімді тәсілдері
1.2
Сандармен амалдар орындау
2. 1. 2. 2 ** көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну; компоненттер, амалдар нәтижелерінің арасындағы тәуелділікті бағытты көмек арқылы анықтау;
2. 1. 2. 3 қосудың ауыстырмалық, байланыстырмалық қасиеттерін және көбейтудің ауыстырмалық қасиетін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану;
2. 1. 2. 4 **2,3 ке көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
2. 2. 1. 5 2-ден аса арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз сандық өрнектерді салыстыру;
2. 2. 1. 6 екі, үш арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу;
2. 2. 1. 9 көру тірегі арқылы тілде математикалық терминдерді қолдану
4B Есептерді шығару тәсілдері
5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 4 санды бірнеше есе өсіру және азайту; айырманы салыстыру, бөліндіні салыстыру,кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
2. 5. 1. 5 ** тура және жанама сұрақтары бар есептерді ажырата білу ("мынаншаға көп/аз", "мына есе ге көп/аз" қатынастарымен байланысты);
2. 5. 1. 8 теңдеу түріндегі барлық амалдағы есептерді; құрамды- сандық өрнек түріндегі бөлектенген амалдағы қарапайым есептердің шешімін моделдеу;
2. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
4C Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан

3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.​3.​1.​3 измерять длины сторон многоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра
Р= (а+ b) х2,
Р = а х 4,
Р=а+ b +с;
2.​3.​1.​4 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам;
2.​3.​1.​5 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы;
2.​3.​1.​6 произносить двухсложные слова со стечением согласных в начале слова и закрытым слогом на материале математической терминологии
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
2.​3.​2.​3 делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции;
2.​3.​2.​4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот, половина и четверть поворота по часовой и против часовой стрелки)
3.3 Координаты точек и направление движения
2.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на линии точек относительно друг друга;
2.​3.​3.​3 выполнять практические упражнения на ориентировку на плоскости
4.2 Высказывания
2.​4.​2.​2 исследовать и решать числовые задачи, головоломки с разными числами; логические задачи на переливание и взвешивание;
2.​4.​2.​3 формулировать выводы, опираясь на готовые алгоритмы
5.1 Задачи и математическая модель
2.​5.​1.​2**использовать при решении задач зависимость между величинами: длина, ширина, периметр;
2.​5.​1.​5**анализировать и решать задачи на нахождение стороны и периметра прямоугольника (квадрата); составлять и решать обратные задачи;
2.​5.​2.​7 составлять вопросы к заданному условию задач
5.2 Математический язык
2.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению;
2.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи простых выражений
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
1А Числа в пределах 1000. Сложение и вычитание
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
3.​1.​1.​1 понимать образование чисел в пределах 1000; считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000; определять место числа в натуральном ряду чисел;
3.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа;
3.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
3.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – тысяча; считать тысячамидо 1000 000, записывать, сравнивать;
3.​1.​1.​7 грамотно формулировать ответы и вопросы по теме урока

3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі
2. 3. 1. 3 көпбұрыштар жақтарының, айналадағы заттардың ұзындығын өлшеу, периметрлерін табу формулаларын жалпылау, құрастыру және қолдану Р= (а+в) х2, Р = а х 4, Р=а+в+с;
2. 3. 1. 4 фигураның белгісіз жағын периметрі және белгілі жақтары арқылы табу;
2. 3. 1. 5 периметрдің берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құрастыру, бірлескен әрекет деңгейінде фигураның формасын өзгерткенде периметр қалай өзгеретінін түсіндіру;
2. 3. 1. 6 математикалық терминология материалында дауыссыздары сөздің басында жиналған және жабық буындағы екі буынды сөздерді айту
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2. 3. 2. 3 жалпақ фигуралар моделдерін бөліктерге бөлу және олардан композициялар құру;
2. 3. 2. 4 нұсқау бойынша іс-әрекеттерді орындау және бастапқы позицияны, бағыт пен қозғалысты анықтау (оңға, солға, тура, толық бұрылыс, бұрылыстың жартысы, төрттен бірі, сағат тілімен және тіліне қарсы)
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
2. 3. 3. 1 түзудегі белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуын анықтау;
2. 3. 3. 3 жазықтықта бағдарлау бойынша практикалық жаттығулар орындау
4.2 Пікірлер
2. 4. 2. 2 сандық есептерді; түрлі сандары бар басқатырғыштарды; логикалық құймалау және өлшеу есептерін зерттеу және шығару;
2. 4. 2. 3 дайын алгоритмдерге сүйене отырып пікірлерді тұжырымдау
5.1 Есептер және математикалық модель
2. 5. 1. 2 ** есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: ұзындығы, ені, периметрі;
2. 5. 1. 5 ** тікбұрыштың, шаршының жақтарын және периметрін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару;
кері есептер құрастыру және шешу;
2. 5. 2. 7 есептің берілген шартына қарай сұрақтар құру
5.2 Математикалық тіл
2. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен нүктелерді, кесінділерді, сәулелерді белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу;
2. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын қарапайым өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Тірі табиғат
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1А 1000 шектеуіндегі сандар.
Қосу және алу
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
3. 1. 1. 1 1000 шектеуіндегі сандар құрылуын түсіну; 1000 шектеуінде тура және кері санау; натурал қатарындағы санның орнын анықтау;
3. 1. 1. 2 үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру;
3. 1. 1. 3 үш таңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу;
3. 1. 1. 4 мыңдық есебінің ірілендірілген бірлігін құру, 1 000 000-ға дейін мыңдықтармен санау, жазу, салыстыру;
3. 1. 1. 7 сабақ тақырыбы бойынша жауаптар мен сұрақтарды сауатты тұжырымдау

5.2 Математический язык
3.​5.​2.​1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов;
3.​5.​2.​4**использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками;
3.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи числовых и буквенных выражений
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел, тысяч на основе их десятичного состава;
3.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел;
3.​1.​2.​16 использовать падежные формы существительных с количественными числительными
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной, двумя переменными;
3.​2.​1.​2 находить значение выражения с двумя переменными при заданных значениях переменных;
3.​2.​1.​9 употреблять в речи усвоенные математические термины
2.2 Уравнения и неравенства
3.​2.​2.​1 находить множество решений простейших неравенств;
3.​2.​2.​3 составлять и употреблять простые лексико-грамматические конструкции
4.3 Последовательности
3.​4.​3.​1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000/тысячами до миллиона;
3.​4.​3.​2 составлять последовательность по самостоятельно выбранному правилу, находить нарушение;
3.​4.​4.​2 строить предложения с помощью логических связок (верно-неверно, если…,то…) при обосновании своего ответа
1В Умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​2 применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления; знать о невозможности деления числа на 0;
3.​1.​2.​3**применять переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
1.3 Величины и единицы их измерения
3.​1.​3.​1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой;
3.​1.​3.​3**сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), объема емкости (л), площади (см2, дм2, м2), выполнять арифметические действия над значениями величин;
3.​1.​3.​7 понимать и использовать степени сравнения имен прилагательных, употреблять слова с отвлеченным и обобщающим значением
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a
0=0; невозможность деления числа на 0:
3.​2.​1.​9 употреблять в речи усвоенные математические термины
4.1 Множества и операции над ними
3.​4.​1.​1 наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна;
3.​4.​1.​2 составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение;
3.​5.​2.​2 использовать для обозначения: пустого множества знак, пересечения множеств знак и объединения множеств знак ;
3.​4.​2.​3 формулировать выводы, опираясь на причинно-следственные связи

5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 1 көп таңбалы сандардың графикалық моделдерін құру, разрядтар және кластар кестесін қолдану;
3. 5. 2. 4 **қосу және алу, көбейту және бөлу әрекеттері компоненттерінің атауларын жақшалары бар өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану;
3. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 5 үш таңбалы сандармен олардың ондық құрамы негізінде қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
3. 1. 2. 8 үш таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану;
3. 1. 2. 16 зат есімдіктердің септіктік формаларын сандық сан есімдіктермен бірге қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 1 бір, екі айнымалысы бар өрнектерді құру, оқу, жазу және тану;
3. 2. 1. 2 айнымалылардың берілген мәні бойынша екі айнымалысы бар өрнектің мәнін табу;
3. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді қолдану
2.2 Теңдіктер және теңсіздіктер
3. 2. 2. 1 қарапайым теңсіздіктердің жиынтық шешімдерін табу;
3. 2. 2. 3 қарапайым лексикалық-грамматикалық құрылымдарды құру және қолдану
4.3 Тізбектер
3. 4. 3. 1 1000-ға дейінгі сандар/миллионға дейініг мыңдықтар тізбектерінің заңдылығын анықтау;
3. 4. 3. 2 өз бетінше таңдаған ереже бойынша реттілік құру, бұзылымын табу;
3. 4. 4. 2 өз жауабын тұжырымдау барысында сөйлемдерді логикалық байланыстар көмегімен құру (дұрысы-бұрысы, егерде ...,онда...)
1В Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 2 0 және 1 қасиеттерін көбейту және бөлу барысында қолдану; санды 0 ге бөлуге болмайтынын білу;
3. 1. 2. 3 ** көбейтудің ауыстырмалық қасиетін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшеу бірліктері
3. 1. 3. 1 заттар бетінің ауданын өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, палеткамен өлшеу;
3. 1. 3. 3** шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: мм, см, дм, м, км,масса: г, кг, ц, т, көлем (сыйымдылық): л, аудан: см2, дм2, м2, және шамалар мәнімен арифметиикалық амалдар орындау;
3. 1. 3. 7 сын есімдіктердің салыстыру дәрежелерін түсіну және қолдану, дерексіз және жалпылама мәні бар сөздерді қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 4 санды 0-ге көбейту a
0=0;,
0ге бөлуге болмайтын қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру:
3. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді қолдану
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
3. 4. 1. 1 Эйлер-Венндиаграммасы көмегімен екі жиынтықтың біріктірілуін және қиылыстырылуын бағыттаушы көмек арқылы бейнелеу;
3. 4. 1. 2 берілген немесе өз бетінше қойылған элементтер белгісі бойынша сандар жиынтығын құрастыру, оларды біріктіру және қиылыстыру;
3. 5. 2. 2 бос жиынтықты белгілеу үшін
, жиынтықтардың қиылысын белгілеу үшін
және жиынтықтардың бірлесуін белгілеу үшін
белгілерін қолдану;
3. 4. 2. 3 себеп-салдық байланстарға сүйене отырып пікірлерді тұжырымдау

4.4 Комбинации предметов
3.​4.​4.​1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​1**моделировать задачу в 2-3 действия в виде схемы, краткой записи;
3.​5.​1.​4**анализировать и решать задачи на зависимость между величинами;
3.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые слова
5.2 Математический язык
3.​5.​2.​4 **использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
1С Табличное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​4**составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 4; 5; 6;
3.​1.​2.​16 использовать падежные формы существительных с количественными числительными
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной/двумя переменными;
3.​2.​1.​6 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих до четырех арифметических действий;
3.​2.​1.​7 понимать формулы как равенства, устанавливающие взаимосвязь между величинами;
3.​2.​1.​9 употреблять в речи усвоенные математические термины
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​2**использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса, расход на один предмет, количество предметов, общий расход;
3.​5.​1.​5**анализировать и решать задачи: с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/ меньше на", "больше, меньше в ... раз(а)");
3.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые слова;
3.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи числовых и буквенных выражений
2 четверть
3. Время
4. Архитектура
Доли
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
3.​1.​1.​5 демонстрировать образование доли;
3.​1.​1.​6 читать, записывать обыкновенные дроби; сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с опорой на наглядность;
3.​1.​1.​7 грамотно формулировать ответы и вопросы по теме урока
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​4**составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 7; 8; 9;
3.​1.​2.​1**понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа – трех одинаковых множителей;
3.​1.​2.​1**понимать, что дроби – это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных чисел;
3.​1.​2.​14 находить долю числа/величины и число/величину по его доле: половину, четвертую, десятую часть от чисел в пределах 100 и сотен;
3.​1.​2.​16 использовать падежные формы существительных с количественными числительными

4.4 Заттар комбинациялары
3. 4. 4. 1 "мүмкіндіктер ағашын" құру және есептерді шығаруда, түрлі өмір жағдайларындағы проблемаларды шешуде қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 1 шамалар арасындағы байланыс бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
3. 5. 2. 7 негізгі сөздерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру
5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 4 қосу және алу, көбейту және бөлу әрекеттері компоненттерінің атауларын жақшалары бар өрнектерді оқу және жазу барысында қолдану
1С Кестемен көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 4** 4;5; 6 ға көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану;
3. 1. 2. 16 зат есімдіктердің септіктік формаларын сандық сан есімдіктермен бірге қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 1 бір, екі айнымалысы бар өрнектерді құру, оқу, жазу және тану;
3. 2. 1. 6 төртке дейін арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу;
3. 2. 1. 7 формулаларды шамалар арасындағы өзара байланысты белгілейтін теңдіктер ретінде түсіну;
3. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 2 ** есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бір заттың массасы, саны, жалпы масса, бір затқа кеткен шығын, заттар саны, жалпы шығын;
3. 5. 1. 5 ** жанама сұрақтары бар есептерді ("мынаншаға көп/аз", "мына есе ге көп/аз" қатынастарымен байланысты) сараптамалау және шығару;
3. 5. 2. 7 негізгі сөздерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру;
3. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
2 – тоқсан
3. Уақыт
4. Сәулет
2А Бөліктер
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
3. 1. 1. 5 бөліктің құрылуын көрсету;
3. 1. 1. 6 қарапайым бөлшектерді оқу, жазу; көрнекілікке сүйене отырып бірдей бөлгіші бар бөлшектерді салыстыру;
3. 1. 1. 7 сабақ тақырыбы бойынша жауаптар мен сұрақтарды сауатты тұжырымдау
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 4 ** 7; 8; 9ға көбейту және бөлу кестесін құру, білу және қолдану;
3. 1. 2. 1 ** квадратты -екі бірдей көбейтінділердің көбейтіндісі ретінде және куб –үш бірдей көбейтінділердің көбейтіндісі ретінде түсіну;
3. 1. 2. 1** бөлшектерді – бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсіну;
3. 1. 2. 14 санның/шаманың бөлігін және бөлігі бойынша санын/шамасын табу: 100дің шектеуіндегі санның және жүздік санның жартысын, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу;
3. 1. 2. 16 зат есімдіктердің септіктік формаларын сандық сан есімдіктермен бірге қолдану

5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины; составлять и решать обратные задачи;
3.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами; на пропорциональное деление;
3.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые слова
2В Площадь. Величины
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
3.​3.​1.​1 распознавать и называть окружность, круг иих элементы (центр, радиус, диаметр), различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира;
3.​3.​1.​2 классифицировать геометрические
фигурыпо следам зрительных опор;
3.​3.​1.​3 составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a·b, квадрата S=a2, прямоугольного треугольникаS=(a·b):2 и предметов окружающего мира;
3.​3.​1.​4 определять периметр комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
3.​3.​1.​5 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы;
3.​3.​1.​6 произносить трехсложные слова с двумя стечениями при использовании в речи математических терминов
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
3.​3.​2.​1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые/чертить пересекающие плоские фигуры на точечной бумаге и находить область их пересечения и объединения;
3.​3.​2.​2 строить прямоугольник и квадрат (по данным сторонам), чертить окружность с помощью циркуля;
3.​3.​2.​6 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук
3.3 Координаты точек и направление движения
3.​3.​3.​1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек относительно друг друга;
3.​3.​3.​3 выполнять практические упражнения на ориентировку на плоскости и в пространстве
1.3 Величины и единицы их измерения
3.​1.​3.​1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой;
3.​1.​3.​2**производить измерение величин, используя единицы измерения: мм, км/г, т/см2, дм2, м2 ;
3.​1.​3.​3**сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м), массы (г, кг, ц, т), объема емкости (л), площади (см2, дм2, м2, га) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
3.​1.​3.​4 ** преобразовывать единицы измерения длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), площади (см2, дм2, м2) на основе соотношений между ними;
3.​1.​3.​7 понимать и использовать степени сравнения имен прилагательных, употреблять слова с отвлеченным и обобщающим значением
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​2**использовать при решении задач зависимость между величинами: ширина, длина, площадь;
3.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами; на пропорциональное деление;
3.​5.​1.​5**анализировать и решать задачи:на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата)

5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 3 санның және шаманың бөлігін табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
3. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
3. 5. 2. 7 негізгі сөздерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру
Ааудан. Шамалар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі
3. 3. 1. 1 шеңберді, дөңгелекті және олардың элементтерін тану және атау (центрі, радиусы, диаметрі), симметриялық және и симметрия емес жалпақ фигураларды ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестету;
3. 3. 1. 2 геометриялық фигураларды көру тірегі арқылы жіктеу;
3. 3. 1. 3 тік төртбұрышытың ауданын табу формуласын құрастыру S=a·b, және шаршының S=a2,тікбұрышты үшбұрыштың S=(a·b):2,және айналадағы заттардың;
3. 3. 1. 4 суретте бейнеленген құрамдастырылған фигуралардың, сөздік нұсқау бойынша айналадағы жалпақ фигуралардың периметрін анықтау;
3. 3. 1. 5 ауданның берілген мәндері бойынша жалпақ фигуралар құрастыру, фигураның формасын өзгерткенде ауданы қалай өзгеретінін түсіндіру;
3. 3. 1. 6 тілде математикалық терминологияны қолданғанда екі тоғысуы бар үш буынды сөздерді айту
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3. 3. 2. 1 нүктелік қағазда паралель және қиылысатын түзулерді сызу, қиылысатын жалпақ фигураларды сызу және олардың қиылысу аймағын табу;
3. 3. 2. 2 тіктөртбұрыш, шаршы құрастыру (берілген жақтары бойынша), циркуль көмегімен шеңбер сызу;
3. 3. 2. 6 өз саусақтары мен қол буындарына массаж жасау
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
3. 3. 3. 1 сөздік нұсқау бойынша жалпақ фигурадағы белгіленген нүктелердің бір-біріне қарасты орналасуын анықтау;
3. 3. 3. 3 жазықтықта және кеңістікте бағдарлау бойынша практикалық жаттығулар орындау
1.3 Шамалар және олардың өлшеу бірліктері
3. 1. 3. 1 заттар бетінің ауданын өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, палеткамен өлшеу;
3. 1. 3. 2** өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: мм, км, г, т,см2, дм2, м2;
3. 1. 3. 3** шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық: мм, см, дм, м, км,масса: г, кг, ц, т, көлем (сыйымдылық): л, аудан: см2, дм2, м2, уақыт және шамалар мәнімен арифметиикалық амалдар орындау;
3. 1. 3. 4 ** араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру: ұзындықтың: мм, см, дм, м, км/ массаның г, кг, ц, т/ауданның: см2, дм2, м2/;
3. 1. 3. 7 сын есімдіктердің салыстыру дәрежелерін түсіну және қолдану, дерексіз және жалпылама мәні бар сөздерді қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 2**есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: ені, ұзыныдығы;
3. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
3. 5. 1. 5** тікбұрыштың, шаршының жақтары мен ауданын табуға салыстырмағаарналған есептерді сараптамалау және шығару

5.2 Математический язык
3.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита углы, многоугольники и читать их по обозначению;
3.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи числовых и буквенных выражений
2С Устное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​5**выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел на основе их десятичного состава;
3.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел;
3.​1.​2.​9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100;
3.​1.​2.​12 устное умножение и деление трехзначного числа, оканчивающегося нулями, на однозначное число;
3.​1.​2.​16 использовать падежные формы существительных с количественными числительными
3 четверть
5. Искусство
3А Внетабличное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​3**применять сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений;
3.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком на однозначное число;
3.​1.​2.​7 выполнять внетабличное умножение и деление в случаях: 17·5, 96:6, 75:15, 84:4;
3.​1.​2.​9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100
6. Выдающиеся личности
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
3.​2.​2.​2 решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления; уравнения сложной структуры вида
х· (25:5)=60;
(24·3):х=6;
х: (17·2)=2;
k+124: 4 = 465;
3.​2.​2.​3 составлять и употреблять простые лексико-грамматические конструкции
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac;
3.​2.​1.​5 сравнивать числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий;
3.​2.​1.​9 употреблять в речи усвоенные математические термины
3В Пространственные фигуры
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
3.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель;
3.​3.​2.​4 объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо, вид ее сверху и сбоку
Раздел 3С Письменное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​10 применять алгоритмы умножения и деления дву/трехзначных чисел на однозначное в случаях вида:
23·2, 123·2, 46:2, 246:2;
3.​1.​2.​11 применять алгоритмы умножения и деления дву/трехзначных чисел на однозначное в случаях вида 28·3, 269·2, 84:3, 538:2
4 четверть

5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен бұрышттарды, белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу;
3. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
2С Ауызша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 5 үш таңбалы сандармен олардың ондық құрамы негізінде қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
3. 1. 2. 8 үш таңбалы сандарды қосу және алу алгоритмін қолдану;
3. 1. 2. 9 қосынды мен көбейтіндіні біртаңбалысанға бөлу ережелерін қолдану, 100 шектеуіндегі сандарды ауызша көбейту барысында қосындыны санға көбейту;
3. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын үш таңбалы сандарды бір таңбалыға көбейту және бөлу;
3. 1. 2. 16 зат есімдіктердің септіктік формаларын сандық сан есімдіктермен бірге қолдану
3 – тоқсан
5. Өнер
3А Кестеден тыс көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 3 ** көбейтудің байланыстырмалық, орналастырмалық қасиеттерін есептеулерді оңтайландыру үшін қолдану;
3. 1. 2. 6 біртаңбалы санға қалдықпен бөлу;
3. 1. 2. 7 17·5, 96:6, 75:15, 84:4 сияқты жағдайларда кестеден тыс көбейту және бөлу;
3. 1. 2. 9 қосынды мен көбейтіндіні біртаңбалысанға бөлу ережелерін қолдану, 100 шектеуіндегі сандарды ауызша көбейту барысында қосындыны санға көбейту
6. Атақты тұлғалар
2.2 Теңдіктер және теңсіздіктер.
Теңдеулер
3. 2. 2. 2 көбейту және бөлу амалдары бар қарапайым теңдеулерді;
х· (25:5)=60;
(24·3):х=6;
х: (17·2)=2;
k+124 : 4 = 465 түріндегі күрделі құрылымды теңдеулерді шешу;
3. 2. 2. 3 қарапайым лексикалық-грамматикалық құрылымдарды құру және қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 3 көбейтудің байланыстырмалық және орналастырмалық қасиеттерін әріптік теңдік ретінде келтіру және қолдану: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac;
3. 2. 1. 5 3-тен аса арифметикалық амалдары бар сандық өрнектерді салыстыру;
3. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді қолдану
3В Кеңістіктік фигуралар
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураның жаймасын дайындау (текше, тікбұрышты параллелепипед) және оның моделін жинау;
3. 3. 2. 4 оңға бұрылуы, жоғарғы, төменгі, бүйірлі көрінісі арқылы кеңістіктегі фигуралардың жай-күйлерінің өзгерістерін түсіндіру
3С Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 сияқты жағдайларда екі-,үш таңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
3. 1. 2. 11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 сияқты жағдайларда екі-, үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
4 – тоқсан

7. Вода источник жизни
8. Культура отдыха. Праздники
4А Письменное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.​1.​2.​13 применять алгоритм деления трехзначного числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль и алгоритм обратного действия – умножение;
3.​1.​2.​16 использовать падежные формы существительных с количественными числительными
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.​2.​1.​5 сравнивать буквенные и числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий;
3.​2.​1.​9 употреблять в речи усвоенные математические термины
Способы решения задач
1.3 Величины и единицыихизмерения
3.​1.​3.​6 различать купюры 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг ипроизводить с ними различные операции;
3.​1.​3.​7 понимать и использовать степени сравнения имен прилагательных, употреблять слова с отвлеченным и обобщающим значением
4.1 Множества и операции над ними
3.​4.​1.​3 составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов
4.2 Высказывания
3.​4.​2.​1 составлять истинные или ложные высказывания;
3.​4.​2.​2 решать задачи на логическое рассуждение методом составления таблиц и графов;
3.​4.​2.​3 формулировать выводы, опираясь на причинно-следственные связи
4.4 Комбинации предметов
3.​4.​4.​1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях;
3.​4.​4.​2 строить предложения с помощью логических связок (верно-неверно, если…,то…) при обосновании своего ответа
5.1 Задачи и математическая модель
3.​5.​1.​1 моделировать условие задачи в 2-3 действия в виде таблицы, линейной, столбчатой диаграммы, схемы, краткой записи;
3.​5.​1.​2 использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса; расход на один предмет, количество предметов, общий расход; ширина, длина, площадь;
3.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи: с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)"); на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата);
3.​5.​1.​6 делать прикидку ответа задачи в вычислениях, интерпретировать соответствие результата условиям составной задачи;
3.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3 действия (разные комбинации простых задач на зависимость между величинами);
3.​5.​1.​8 моделировать решение простых задач на все действия в виде выражения с переменными и уравнения; составных – в виде числового выражения или отдельных действий;
3.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов умножения и деления при чтении и записи числовых и буквенных выражений

7. Су – тіршілік көзі
8. Демалыс мәдениеті Мерекелер
4А Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3. 1. 2. 13 бөліндінің разрядтарының бірінде нөл бар болса үш таңбалы санды бір таңбалыға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін –көбейтуді қолдану;
3. 1. 2. 16 зат есімдіктердің септіктік формаларын сандық сан есімдіктермен бірге қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
3. 2. 1. 5 3-тен аса арифметикалық амалдары бар сандық өрнектерді салыстыру;
3. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді қолдану
4В Есептерді шығару тәсілдері
1.3 Шамалар және олардың өлшеу бірліктері
3. 1. 3. 6 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг қағаз ақшаларды ажырата білу, олармен түрлі операциялар жүргізу;
3. 1. 3. 7 сын есімдіктердің салыстыру дәрежелерін түсіну және қолдану, дерексіз және жалпылама мәні бар сөздерді қолдану
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
3. 4. 1. 3 берілген немесе өз бетінше қойылған элементтер белгісі бойынша сан жиынтықтарының кіші жиынтықтарын құрастыру
4.2 Пікірлер
3. 4. 2. 1 шынайы және жалған пікірлер құру;
3. 4. 2. 2 кестелер мен бағандар құрастыру тәсілімен логикалық ойлау есептерін шығару;
3. 4. 2. 3 себеп-салдық байланстарға сүйене отырып пікірлерді тұжырымдау
4.4 Заттар комбинациялары
3. 4. 4. 1 "мүмкіндіктер ағашын" құру және есептерді шығаруда, түрлі өмір жағдайларындағы проблемаларды шешуде қолдану;
3. 4. 4. 2 өз жауабын тұжырымдау барысында сөйлемдерді логикалық байланыстар көмегімен құру (дұрысы-бұрысы, егерде ...,онда...)
5.1 Есептер және математикалық модель
3. 5. 1. 1 2-3 амалды есепті кесте, түзу бағанды диаграмма,сызба, қысқаша жазба түрінде моделдеу;
3. 5. 1. 2 есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: бір заттың массасы, саны, жалпы масса, бір затқа кеткен шығын, заттар саны, жалпы шығын, ені, ұзыныдығы, ауданы;
3. 5. 1. 5 жанама сұрақтары бар есептерді ("мынаншаға көп/аз", "мына есе ге көп/аз" қатынастарымен байланысты); тікбұрыштың, шаршының жақтары мен ауданын табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару;
3. 5. 1. 6 шығару барысында есеп жауабын шамалау, нәтиженің есеп негізіне сәйкес келетінін түсіндіру;
3. 5. 1. 7 3 амалды есептерді моделдеу және шығару (шамалар арасындағы байланыс бойынша қарапайым есептердің түрлі комбинациялары);
3. 5. 1. 8 айнымалысы бар өрнек түріндегі барлық амалдағы есептерді; құрамды- сандық өрнек немесе бөлектенген амалдар түріндегі қарапайым есептердің шешімін моделдеу;
3. 5. 2. 6 көбейту және бөлу компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту

5.2 Математический язык
3.​5.​2.​5 проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы
4С Время
1.3 Величины и единицыих измерения
3.​1.​3.​2**производить измерение величин, используяединицы измерения: секунда;
3.​1.​3.​3 **сравнивать значения времени: секунда, мин, ч, сут, год, век выполнять арифметические действия над значениями величин;
3.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения времени: секунда, мин, ч, сут., год, век на основе соотношений между ними;
3.​1.​3.​5 определять время по различным видам часов: часы, минуты, секунды;
3.​1.​3.​7 понимать и использовать степени сравнения имен прилагательных, употреблять слова с отвлеченным и обобщающим значением
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина - Казахстан
2. Человеческие ценности
1А Нумерация многозначных чисел и действия с ними
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
4.​1.​1.​1 понимать образование многозначных чисел; определять место числа в пределах 1000 000 в натуральном ряду чисел;
4.​1.​1.​2 читать, записывать и сравнивать многозначные числа, округлять числа до заданного разряда;
4.​1.​1.​3 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
4.​1.​1.​4 образовывать укрупненную единицу счета – миллион; считать, записывать, сравнивать в пределах сотен миллионов;
4.​1.​1.​7 активно вступать в учебный диалог
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​2 применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий с многозначными числами;
4.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава; вычисления с помощью микрокалькулятора;
4.​1.​2.​8 применять алгоритмы сложения и вычитания многозначных чисел;
4.​1.​2.​16 правильно употреблять числительные в потоке самостоятельной речи
1.3 Величины и единицыихизмерения
4.​1.​3.​1 называть пространственные геометрические фигуры, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3);
4.​1.​3.​2 производить измерение величин, используя единицы измерения: см3, дм3, м3, га, ар, мг;
4.​1.​3.​3сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (мг, кг, ц, т), объема емкости (л, мм3, см3, дм3, м3), площади (см2, дм2, м2, ар, га), времени (секунда, мин, ч, сут, год, век) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
4.​1.​3.​4 преобразовывать единицы измерения длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), площади (см2, дм2, м2, ар, га), объема (мм3,см3, дм3, м3), времени (секунда, мин, ч, сут.) на основе соотношений между ними;
4.​1.​3.​5 определять доли единиц времени (1/60 часа= 1 минута; 1/2 часа = 30 мин; 1/7недели = 1 день);
4.​1.​3.​6 различать купюры 10 000 тг, 20 000 тг и валюты других государств (рубль, евро, доллар) и производить с ними различные операции;
4.​1.​3.​7 понимать и употреблять слова с отвлеченным и абстрактным значением

5.2 Математикалық тіл
3. 5. 2. 5 мәліметтерді жинау, кестелерді, диаграммаларды, пиктограммаларды қолдана отырып жүйелеу, салыстыру
4С Уақыт
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
3. 1. 3. 2 ** өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: секунд;
3. 1. 3. 3 ** уақыт шамаларының мәндерін салыстыру: секунд,мин, сағ,тәулік, апта, ай, жыл, ғасыржәне шамалар мәнімен арифметиикалық амалдар орындау;
3. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде уақыттың өлшем бірліктерін түрлендіру: секунд, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасыр;
3. 1. 3. 5 сағат түрлері бойынша уақытты анықтау: сағат, минут, секунд;
3. 1. 3. 7 сын есімдіктердің салыстыру дәрежелерін түсіну және қолдану, дерексіз және жалпылама мәні бар сөздерді қолдану
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 – тоқсан
1. Менің Отаным - Қазақстан
2. Адами құндылықтар
1А Көп таңбалы сандарды нөмірлеу және олармен жүргізілетін амалдар
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
4. 1. 1. 1 көп таңбалы сандардың құрылуын түсіну; 1 000 000 шектеуінденатурал қатарындағы санның орнын анықтау;
4. 1. 1. 2 көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру, сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;
4. 1. 1. 3 көп таңбалы сандардың разрядтық, кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, қосындылардың қосындысына бөлшектеу;
4. 1. 1. 4 миллион есебінің ірілендірілген бірлігін құру, жүздік миллиондар шектеуінде жазу, санау, салыстыру;
4. 1. 1. 7 оқу диалогына белсенді араласу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 2 0 және 1 қасиеттерін көп таңбалы сандармен арифметикалық амалдар орындау барысында қолдану;
4. 1. 2. 5 ондық құрамы негізінде көптаңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау; микрокалькулятор көмегімен есептеулер;
4. 1. 2. 8 көп таңбалысандарды қосу және алу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 16 өз бетінше сөйлеу барысында сан есімдіктерді дұрыс қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшеу бірліктері
4. 1. 3. 1 кеңістікті геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшелермен өлшеу (1 см3);
4. 1. 3. 2 өлшем бірліктері бойынша шамаларды өлшеу: мм3, см3, дм3, м3, га, ар,мг;
4. 1. 3. 3 шамалардың мәндерін салыстыру ұзындық:мм, см, дм, м, км/масса: г, кг, ц, т/көлем (сыйымдылық): л, мм3, см3, дм3, м3/ аудан: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/ вуақыт: секунд, мин, сағ, тәулік, жыл, ғасыр және шамалар мәнімен арифметиикалық амалдар орындау;
4. 1. 3. 4 араларындағы ара қатынастары негізінде өлшем бірліктерін түрлендіру: ұзындықтың: мм, см, дм, м, км/ массаның: г, кг, ц, т/ауданның: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/көлемнің: см3, дм3, м3, мм3/ уақыттың: секунд, мин, сағ, тәулік;
4. 1. 3. 5 уақыт бірлігінің бөліктерін анықтау (сағаттың 1/60 = 1 минут; сағаттың
= 30 мин; аптаның 1/7= 1 күн);
4.1.3. 10 000 тг, 20 000 тг қағаз ақшалардыжәне басқа мемлекеттердің валюталарын рубль, евро, доллар) ажырата білу, олармен түрлі операциялар жүргізу;
4. 1. 3. 7 дерексіз және абстрактты мәні бар сөздерді түсіну және қолдану

4.3 Последовательности
4.​4.​3.​1**определять закономерность в последовательности чисел до 1 000 000;
4.​4.​3.​3 самостоятельно классифицировать множества по различным признакам
1В Умножение и деление на однозначное число
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами;
4.​1.​2.​4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10;
4.​1.​2.​5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава;
4.​1.​2.​6 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000;
4.​1.​2.​7 выполнять умножение и деление дву/трехзначных чисел на однозначное число;
4.​1.​2.​10**выполнять деление многозначных чисел на однозначное число с остатком
4.1 Множества и операции над ними
4.​4.​1.​1 определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество);
4.​4.​2.​3 самостоятельно формулировать выводы, опираясь на причинно-следственные связи
1С Скорость, время, расстояние
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​8**выводить и применять формулы пути при прямолинейном равномерном движении s=v
t, t=s:v, v=s:t;
4.​2.​1.​9 активно использовать в речи усвоенные математические термины
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​2 ** использовать при решении задач зависимость между величинами: скорость, время, расстояние;
4.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты, давать полные ответы на вопросы
4.1Множества и операции над ними
4.​4.​1.​3**применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач
1D Геометрические фигуры
3.1Геометрические фигуры и их классификация
4.​3.​1.​1**распознавать и называть куб, прямоугольный параллелепипед и его элементы (вершины, ребра, грани);
4.​3.​1.​3 составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V=a·b·c);
4.​3.​1.​4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
4.​3.​1.​6 произносить четырехсложные слова из открытых слогов при использовании в речи математических терминов
5.2 Математический язык
4.​5.​2.​3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению;
4.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов математических действий при чтении и записи числовых и буквенных выражений
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​2**использовать при решении задач зависимость между величинами: высота, ширина, длина, объем;
4.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты, давать полные ответы на вопросы
2 четверть

4.3 Тізбектер
4. 4. 3. 1 **1000 000 ға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау;
4. 4. 3. 3 жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша өз бетінше жіктеу
1В Біртаңбалы санға көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 3 қосу және көбейту қасиеттерін көп таңбалы сандармен есептеулер жүргізу барысында қолдану;
4. 1. 2. 4 2, 5, 10ға бөліну белгілері негізінде натурал сандарын жіктеу;
4. 1. 2. 5 ондық құрамы негізінде көп таңбалы сандарды қосу және алу амалдарын ауызша орындау;
4. 1. 2. 6 10, 100, 1000ға қалдықсыз және қалдықпен бөлу;
4. 1. 2. 7 екі-,үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу;
4. 1. 2. 10 ** көп таңбалысандарды бір таңбалысанғақалдықпен бөлу
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
4. 4. 1. 1 жиынтықтар арасындағы қатынастар сипатын анықтау (тең, қиылысатын және қиылыспайтын жиынтықтар, кіші жиынтық);
4. 4. 2. 3 себеп-салдық байланстарға сүйене отырып пікірлерді өз бетінше тұжырымдау
1С Жылдамдық, уақыт, қашықтық
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 8** бірқалыпты түзу қоғалыс жолы формуласын шығару және қолдануs=v
t, t=s:v, v=s:t;
4. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді белсенді түрде қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 2 ** есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: жылдамдық, уақыт, ара қашықтық,;
4. 5. 2. 7 негізгі сәттерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру, сұрақтарға толық жауап беру
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
4. 4. 1. 3 **есептер шығару барысында жиынтықтардың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттерін қолдану
1D Геометриялық фигуралар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі
4. 3. 1. 1** куб, тікбұрышты параллелепипедті және олардың элементтерін тану және атау (ұштары, қабырғалары, қырлары);
4. 3. 1. 3 тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласын құрастыру және қолдану (V=a·b·c);
4. 3. 1. 4 бейнеленген құрамдастырылған фигуралардың, айналадағы жалпақ фигуралардың ауданын анықтау;
4. 3. 1. 6 тілде математикалық терминологияны қолданғанда ашық буындағы төрт буынды сөздерді айту
5.2 Математикалық тіл
4. 5. 2. 3 латын алфавитінің бас әріптерімен текшені, тікбұрышты параллелепипедті белгілеу және оларды белгілемелері бойынша оқу;
4. 5. 2. 6 математикалық амалдар компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 2 ** есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: биіктік, ені, ұзындық, көлем;
4. 5. 2. 7 негізгі сәттерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру, сұрақтарға толық жауап беру
2 – тоқсан

3. Культурное наследие
4. Мир профессий
2А Умножение и деление
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​9 применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение;
4.​1.​2.​12**применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на однозначное число;
4.​1.​2.​16 правильно употреблять числительные в потоке самостоятельной речи
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​10 **выполнять деление многозначных чисел на двузначное число с остатком;
4.​1.​2.​11**применять алгоритмы умножения и деления на двузначное число;
4.​1.​2.​12** применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на двузначное число;
4.​1.​2.​10**выполнять деление многозначных чисел на трехзначное число с остатком;
4.​1.​2.​11**применять алгоритмы умножения и деления на трехзначное число;
4.​1.​2.​12**применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на трехзначное число;
4.​1.​2.​13 применять алгоритмы деления многозначных чисел на дву/трехзначное число, когда в записи частного есть нули и алгоритмы обратного действия умножения
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​8**выводить и применять формулу деления числа с остатком a=b
c+r;
4.​2.​1.​9 активно использовать в речи усвоенные математические термины
2В Решение задач
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​2**использовать зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа – при решении задач;
4.​5.​1.​4 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами; пропорциональное деление; нахождение неизвестного по двум разностям;
4.​5.​1.​9 решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях;
4.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов математических действий при чтении и записи числовых и буквенных выражений
3 четверть
5. Природ-ные явления
6. Охрана окружающей среды
3А Решение задач на движение, урожайность
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма, круговой диаграммы, графика;
4.​5.​1.​2**использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа/ урожайность, плошадь, масса урожая/ скорость, время, расстояние;
4.​5.​1.​9**решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на движение вдогонку и с отставанием;
4.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты, давать полные ответы на вопросы
4.2 Высказывания
4.​4.​2.​1 составлять высказывания с математическим содержанием и определять их истинность и ложность;
4.​4.​2.​2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления;
4.​4.​2.​3 самостоятельно формулировать выводы, опираясь на причинно-следственные связи

3. Мәдени мұра
4.
Мамандықтар әлемі
2А Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдану;
4. 1. 2. 12 ** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалысандарға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 16 өз бетінше сөйлеу барысында сан есімдіктерді дұрыс қолдану
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 10 ** көп таңбалысандарды екі таңбалысандарғ ақалдықпен бөлу;
4. 1. 2. 11 ** екі таңбалысанға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 12 нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды екі таңбалысандарға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 10 ** көп таңбалысандарды үш таңбалысандарға қалдықпен бөлу;
4. 1. 2. 11 ** үш таңбалысанға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 12 ** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды үш таңбалысандарға көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 13 бөліндінің жазбасында нөл бар болса көп таңбалысанды екі-, үш-таңбалыға бөлу алгоритмін және көбейттудің кері амалының алгоритмін қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 8** санның қалдықпен бөліну формуласын шығару және қолдану a=b
c+r;
4. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді белсенді түрде қолдану
2В Есептер шығару
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 2 ** есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: өнімділік, жұмысқа кеткен уақыт, орындалған жұмыс;
4. 5. 1. 4 шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу, екі айырма арқылы белгісізді табу бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
4. 5. 1. 9 қарсы қозғалыс, қарама-қарсы бағыттағы қоғалыс , ізінше және артта қалу қозғалыстары бойынша есептерді арифметикалық және алгебралық тәсілдермен шығару;
4. 5. 2. 6 математикалық амалдар компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
3 – тоқсан
5. Табиғи құбылыстар
6. Қоршаған ортаны қорғау
3А Қозғалысқа арналған есептер шығару, өсімділік
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде моделдеу;
4. 5. 1. 2 ** есептер шығару барысында шамалар арасының байланыстарын қолдану: өнімділік, жұмысқа кеткен уақыт, орындалған жұмыс/ өсімшілік, өсімнің ауданы, массасы / жылдамдық, уақыт, ара қашықтық,;
4. 5. 1. 9 ** ізінше және артта қалу қозғалыстары бойынша есептерді арифметикалық және алгебралық тәсілдермен шығару;
4. 5. 2. 7 негізгі сәттерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру, сұрақтарға толық жауап беру
4.2 Пікірлер
4. 4. 2. 1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру және олардың шынайылығын және жалғандығын анықтау;
4. 4. 2. 2 кеңістікті ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептер шығару;
4. 4. 2. 3 себеп-салдық байланстарға сүйене отырып пікірлерді өз бетінше тұжырымдау

4.4 Комбинации предметов
4.​4.​4.​1 решать комбинаторные задачи методом перебора;
4.​4.​4.​2 использовать сложные лексико-грамматические конструкции при построении рассуждений, доказательств
3.3 Координаты точек и направление движения
4.​3.​3.​1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты;
4.​3.​3.​2 определять исходную позицию и направление движения объектов (навстречу друг другу, в противоположных направлениях);
4.​3.​3.​3 свободно ориентироваться на плоскости и в пространстве
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​8**выводить и применять формулы движения вдогонку и с отставанием;
4.​2.​1.​9 активно использовать в речи усвоенные математические термины
5.2 Математический язык
4.​5.​2.​5 интерпретировать информацию, сравнивать и обобщать данные, строить графики движения, составлять чертеж к задачам на движение;
4.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов математических действий при чтении и записи числовых и буквенных выражений
3В Дроби и проценты. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
4.​1.​1.​5 понимать, что процент – сотая часть целого;
4.​1.​1.​6 сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями и одинаковыми числителями; на числовом луче/ различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа;
4.​1.​1.​7 активно вступать в учебный диалог
4.3 Последовательности
4.​4.​3.​1**определять закономерность в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями;
4.​4.​3.​3 самостоятельно классифицировать множества по различным признакам
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей;
4.​1.​2.​14 преобразовывать смешанное число в неправильную дробь и неправильную дробь в смешанное число;
4.​1.​2.​15 применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями;
4.​1.​2.​16 правильно употреблять числительные в потоке самостоятельной речи
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​4 представлять иприменять в виде буквенного равенства алгоритм сложения и вычитания обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями:
и
4.​2.​1.​5 представлять и применять в виде буквенного равенства основное свойство дроби
k
0;
4.​2.​1.​6 сравнивать выражения с дробными числами;
4.​2.​1.​9 активно использовать в речи усвоенные математические термины
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​3 анализировать и решать задачи: на нахождение части от целого; составлять и решать обратные задачи;
4.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты, давать полные ответы на вопросы

4.4 Заттар комбинациялары
4. 4. 4. 1 іріктеп алу тәсілімен комбинаторлық есептер шығару;
4. 4. 4. 2 тұжырымдамаларды, дәлеледемелерді құру барысында күрделі лексикалық-грамматикалық конструкцяларды қолдану
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
4. 3. 3. 1 қозғалысының басы мен бағытын пайдалана отырып нысандардың қозғалыс сызбасын құрастыру, тиісті есептеулер жүргізу;
4. 3. 3. 2 нысандардың бастапқы позициясы мен қозғалыс бағытын анықтау (қарсы алдынан және қарама-қарсы бағыттарда);
4. 3. 3. 3 жазықтықта және кеңістікте еркін бағдарлай білу
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 8 ** ізінше және артта қалып жүру формулаларын шығару және қолдану;
4. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді белсенді түрде қолдану
5.2 Математикалық тіл
4. 5. 2. 5 ақпаратты сараптамалау, мәліметтерді салыстыру және тұжырымдау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызбалар жасау;
4. 5. 2. 6 математикалық амалдар компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
3В Бөлшектер және пайыздар. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны Бөлшектер
4. 1. 1. 5 пайыз -бүтіннің жүздік бөлігі екенін түсіну;
4. 1. 1. 6 бірдей бөлгіші бар және бірдей алымы бар бөлшекерді салыстыру; сандық сәуледе салыстыру, дұрыс және бұрыс бөлшектерді, аралас сандарды ажырата білу;
4. 1. 1. 7 оқу диалогына белсенді араласу
4.3 Тізбектер
4. 4. 3. 1 ** жай бөлшектермен көрсетілген сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау ;
4. 4. 3. 3 жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша өз бетінше жіктеу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 1 бірдей бөлгіші бар бөлшектерді қосу және алуды сәйкес алымдарды қосу және алу ретінде түсіну;
4. 1. 2. 14 аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға түрлендіру;
4. 1. 2. 15 бірдей бөлгіші бар бөлшектерді қосу жіне алу алгоритмін қолдану;
4. 1. 2. 16 өз бетінше сөйлеу барысында сан есімдіктерді дұрыс қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 4 бірдей бөлінгіші бар жай бөлшектердің қосуы мен алуын әріптік теңдік ретінде алгоритм бойынша келтіру және қолдану:
және
4. 2. 1. 5 бөлшектің негізгі қасиетін әріптік теңдік ретінде келтіру:
k
0
4. 2. 1. 6 бөлшектік санды өрнектерді салыстыру;
4. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді белсенді түрде қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 3 бүтіннің жартысын табу; кері есептер құру және шығару бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
4. 5. 2. 7 негізгі сәттерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру, сұрақтарға толық жауап беру

5.2 Математический язык
4.​5.​2.​1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей;
4.​5.​2.​4**использовать для обозначения процента символ %;
4.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов математических действий при чтении и записи числовых и буквенных выражений
3С Окружность, круг
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
4.​3.​2.​2**строить окружностьпо радиусу;
4.​3.​2.​6 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук
4 четверть
7. Путешествие в Космос
8. Путешествие в будущее
4А Уравнения и неравенства, выражения
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
4.​2.​2.​1 находить множество решений двойных неравенств;
4.​2.​2.​2 решать уравнения вида: 39 + 490: k = 46; 230·а +40=1000:2;
4.​2.​2.​3 составлять и употреблять сложные лексико-грамматические конструкции
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.​2.​1.​1 преобразовывать числовые и буквенные выражения;
4.​2.​1.​2 находить значение выражения с несколькими переменными при заданных значениях переменных;
4.​2.​1.​3 составлять выражения с переменной и использовать их для решения задач;
4.​2.​1.​6 сравнивать выражения с дробными числами;
4.​2.​1.​7 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех арифметических действий;
4.​2.​1.​9 активно использовать в речи усвоенные математические термины
4.1 Множества и операции над ними
4.​4.​1.​3 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении уравнений и неравенств;
4.​4.​2.​3 самостоятельно формулировать выводы, опираясь на причинно-следственные связи
4В Задачи
1.2 Операции над числами
4.​1.​2.​5**выполнять вычисления с помощью микрокалькулятора
5.1 Задачи и математическая модель
4.​5.​1.​4**анализировать и решать задачи: на зависимость между величинами; на пропорциональное деление;
4.​5.​1.​5 анализировать и решать задачи на нахождение длины ребра и объема прямоугольного параллелепипеда;
4.​5.​1.​6 составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов;
4.​5.​1.​7 моделировать и решать задачи в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный;
4.​5.​1.​8 моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения;
4.​5.​2.​7 формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты, давать полные ответы на вопросы
4С Треугольники. Симметрия
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.​3.​1.​1**распознавать и называтьпрямоугольный треугольник;
4.​3.​1.​2 классифицировать треугольники;
4.​3.​1.​4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
4.​3.​1.​5 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии; находить величину угла;
4.​3.​2.​1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге;
4.​3.​2.​2**строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум сторонам; перпендикуляр к прямой с помощью угольника;
4.​3.​2.​3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (пирамида, цилиндр, конус) и собирать ее модель;
4.​3.​2.​4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира;
4.​3.​1.​6 произносить четырехсложные слова из открытых слогов при использовании в речи математических терминов

5.2 Математикалық тіл
4. 5. 2. 1 жай бөлшектерді құру, салыстыру, қосу және алу барысында жалпақ фигураның бөліктерін және сандық сәулені қолдану;
4. 5. 2. 4** пайызды белгілеу үшін % символын қолдану;
4. 5. 2. 6 математикалық амалдар компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
Шеңбер, дөңгелек
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
4. 3. 2. 2 ** радиусы бойынша шеңбер сызу;
4. 3. 2. 6 саусақтары мен қол буындарына массаж жасау
4 – тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
8. Болашаққа саяхат
4А Теңдеулер және теңсіздіктер, өрнектер
2.2 Теңддіктер және теңсіздіктер.Теңдеулер
4. 2. 2. 1 қос теңсіздіктердің жиынтық шешімдерін табу ;
4. 2. 2. 2 39 + 490:k = 46; 230·а +40=1000:2
түріндегі теңдеулерді шешу;
4. 2. 2. 3 күрделі лексикалық-грамматикалық құрылымдарды құру және қолдану
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4. 2. 1. 1 сандық және әріптік өрнектерді түрлендіру;
4. 2. 1. 2 айнымалылардың берілген мәні бойынша бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу;
4. 2. 1. 3 айнымалысы бар өрнектер құру және оларды есептер шығаруға қолдану;
4. 2. 1. 6 бөлшектік санды өрнектерді салыстыру;
4. 2. 1. 7 төрттен көп арифметикалық амалдары бар жақшамен және жақшасыз өрнектердің мәнін табу, және амалдар ретін белгілеу;
4. 2. 1. 9 сөйлеу тілінде меңгерген математикалық терминдерді белсенді түрде қолдану
4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
4. 4. 1. 3 есептер, теңдеулер және теңсіздіктерді шығару барысында жиынтықтардың ауыстырмалық және байланыстырмалық қасиеттерін қолдану;
4. 4. 2. 3 себеп-салдық байланстарға сүйене отырып пікірлерді өз бетінше тұжырымдау
4В Есептер
1.2 Сандармен амалдар орындау
4. 1. 2. 5** микрокалькулятор көмегімен есептеулер жүргізу
5.1 Есептер және математикалық модель
4. 5. 1. 4** шамалар арасындағы байланыс, пропорционалды бөлу бойынша есептерді сараптамалау және шығару;
4. 5. 1. 5 тікбұрышты параллелепипедтің қабырғасының ұзындығы мен көлемін табуға арналған есептерді сараптамалау және шығару;
4. 5. 1. 6 түрлі құрамды есептер құрастыру, салыстыру және шешу;
4. 5. 1. 7 3- 4 амалды есептерді түрлі тәсілдермен моделдеу және шығару, және ең тиімдісін анықтау;
4. 5. 1. 8 сандық орнек және теңдеу түріндегі барлық амалдағы құрамды есептердің шешімін моделдеу;
4. 5. 2. 7 негізгі сәттерге сүйене отырып сұрақтар құрастыру, сұрақтарға толық жауап беру
4С Үшбұрыш және симметрия
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуіі
4. 3. 1. 1** тікбұрышты үшбұрыштытану және атау;
4. 3. 1. 2 үшбұрыштарды жіктеу;
4. 3. 1. 4 суретте бейнеленген құрамдастырылған фигуралардың, айналадағы жалпақ фигуралардың ауданын анықтау;
4. 3. 1. 5 жалпақ фигуралардың құрастырылуын симметриялық өсіне қарасты толықтыру; бұрыштың мәнін табу;
4. 3. 2. 1 нүктелік қағазда перпендикуляр түзулерді, симметриялы және симметрия емес жалпақ фигураларды сызу;
4. 3. 2. 2** берілген градустық өлшем бойынша бұрыш, екі жағы бойынша тікбұрышты үшбұрыш, бұрыштықтың көмегімен түзуге перпендикуляр сызу;
4. 3. 2. 3 кеңістікті геометриялық фигураның жаймасын дайындау (пирамида, цилиндр, конус) және оның моделін жинау;
4. 3. 2. 4 симметриялы және симметрия емес жалпақ фигураларды ажырата білу және оларды айналадағы заттармен сәйкестеу;
4. 3. 1. 6 тілде математикалық терминологияны қолданғанда ашық буындағы төрт буынды сөздерді айту

4.1 Множества и операции над ними
4.​4.​1.​2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур; выделять области пересечения и объединения
4.3 Последовательности
4.​4.​3.​2 составлять последовательность чисел, группу чисел, выбрав самостоятельно закономерность или правило;
4.​4.​3.​3 самостоятельно классифицировать множества по различным признакам
5.2 Математический язык
4.​5.​2.​4 использовать для обозначения: процента символ %; градусной меры угла символ;
4.​5.​2.​6 правильно произносить названия компонентов математических действий при чтении и записи числовых и буквенных выражений
Примечание:
Цели обучения со знаком ** рекомендуется реализовать частично.
Приложение 599
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 599 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее - Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью Программы является овладение обучающимися с тяжелыми нарушениями речи базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями, их эффективного использования в учебе и для решения практических задач в повседневной жизни.
3. Задачи Программы:
1) формирование понимания роли информационных процессов в различных сферах человеческой деятельности;
2) формирование первоначальных представлений о компьютере, современных цифровых устройствах;
3) усвоение обучающимися базовых принципов работы компьютера, выполнение простых операций по поиску, обработке, хранении, передаче информации с использованием информационно-коммуникационных технологий;
4) развитие умений, позволяющих обмениваться информацией, осуществлять коммуникации с помощью технических средств;
5) привитие правил безопасной работы с компьютером и уважения авторских прав;
6) развитие у обучающихся системного логического, алгоритмического мышления;

4.1 Жиынтықтар және олармен орындалатын амалдар
4. 4. 1. 2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету; бірігу және қиылысу аумақтарын бөлек көрсету
4.3 Тізбектер
4. 4. 3. 2 өз бетінше заңдылық немесе ереже таңдап, сандар, сандар тобы реттілігін құру;
4. 4. 3. 3 жиынтықтарды түрлі белгілері бойынша өз бетінше жіктеу
5.2 Математикалық тіл
4. 5. 2. 4 пайызды белгілеу үшін % символын /бұрыштың градустық өлшемін белгілеу үшін 0 символын қолдану;
4. 5. 2. 6математикалық амалдар компоненттерінің атауларын сандық және әріптік өрнектерді оқу және жазу барысында дұрыс айту
Ескертпе: ** белгісі бар оқу мақсаттарын жартылай жүзеге асыру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
599-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты - сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың қазіргі заманауи ақпараттық технологиялардың базалық білімін, жұмыс жасау біліктілігін және оларды оқу мен күнделікті өмірде тиімді қолданудың дағдыларын меңгеруі болып табылады.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) адамзат іс-әрекетінің әр түрлі саласындағы ақпараттық процестердің рөлін түсінуді қалыптастыру;
2) компьютер туралы, заманауи сандық технологиялар туралы алғашқы түсініктерді қалыптастыру;
3) компьютер жұмысының негізгі қағидаларын білім алушылардың меңгеруі, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып іздеу, өңдеу, сақтау, ақпаратты жіберу бойынша қарапайым операцияларды орындау;
4) ақпарат алмасуға, коммуникацияны жүзеге асыруға мүмкіндік беретін техникалық құралдарын қолдану дағдыларды дамыту;
5) компьютермен жұмыс жасау қауіпсіздік ережелерін сақтауды және авторлық құқықты сыйлауға үйрету;
6) білім алушылардың жүйелі логикалық, алгоритмдік ойлауын дамыту;

4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) овладение обучающимися базовым понятийным аппаратом, развитие умений строить адекватные предмету и речевым закономерностям языковые конструкции;
2) совершенствование коммуникативных качеств речи и коммуникативных навыков;
3) развитие и коррекция всех сенсорных систем обучающихся через использование мультимедийных технологий;
4) развитие зрительно – двигательной и моторной координации;
5) социализация обучающихся через внедрение активных методов обучения, создание информационно-коммуникативной среды, развитие функциональной грамотности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Принципы организации учебного процесса:
1) стимулирующее и развивающее обучение с помощью специально подобранных заданий и видов деятельности, направленных на развитие навыков речевой деятельности, коррекцию психических процессов на учебном материале предмета;
2) соблюдение речевого режима в течение всего урока: контроль произношения, устранение аграмматизмов в устной и письменной речи, нормализация темпа, ритма и плавности речи у детей с заиканием;
3) подача учебного материала на полисенсорной основе;
4) формирование навыков связной монологической речи на зрительной основе;
5) использование здоровьесберегающих технологий для предупреждения нарушений осанки, зрения, снятия психоэмоционального напряжения, коррекции мелкой и общей моторики, речевого дыхания;
6) организация практической, творческой деятельности для устранения разрыва между теорией и практикой;
7) частая смена видов деятельности на уроке.
6. При обучении используются современные общедидактические и специальные подходы:
1) исследовательский подход способствует изменению характера взаимоотношений "учитель – обучающийся", формированию навыков самообразования, воспитанию познавательного интереса;
2) ценностно-ориентированный подход как способ организации и выполнения учебной деятельности, получения и использования ее результатов на основе формирования определенных ценностей;
3) личностно-ориентированный подход направлен на индивидуализацию учебного процесса, полное раскрытие творческих сил обучающегося с учетом его индивидуальных особенностей, потребностей и возможностей;
4) деятельностный подход позволяет добывать знания, осознавать содержание и формы своей учебной деятельности, понимать и принимать систему ее норм;
5) дифференцированный подход подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых с учетом нозологии речевых расстройств, развитие их творческого и критического мышления, удовлетворения особых образовательных потребностей;

4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың пәнге байланысты негізгі түсініктер мен ұғымдарды меңгеруі, пәндік материалдар негізінде тілдік құрылымдарын дұрыс қолдану біліктерін дамыту;
2) сөйлеу тілінің коммуникативті сапасын және қарым-қатынас дағдыларды жетілдіру;
3) білім алушылардың мультимедиялық технологияларды қолдану арқылы барлық сенсорлық жүйелерін дамыту және түзету;
4) көру – қозғалыс және моторлы бағдарлауын дамыту;
5) оқытудың белсенді әдістерін ендіру, ақпараттық-коммуникациялық ортаны құру, функционалды сауаттылығын дамыту арқылы білім алушыларды әлеуметтендіру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқыту процесін ұйымдастырудағы қағидалар:
1) оқу материалдары негізінде таным үрдістерін түзетуге, сөйлеу іс-әрекетін дамытуға бағытталған, арнайы іріктеліп алынған іс-әрекет түрлері мен тапсырмалар көмегімен ынталандырып, дамытып оқыту;
2) сабақ барысында сөйлеу режимін сақтау: жеке сабақ кезінде дыбыс айтыуын қадағалау, ауызша және жазбаша сөйлеу тіліндегі аграмматизмдерді жою, тұтығатын білім алушылардың сөйлеу тілінің қарқынын, ырғақтылығын және бір келкілігін қалыптандыру;
3) ұсынылған оқу материалының полисенсорлы болуы;
4) көру қабілетін дамыту арқылы байланыстырып монологты сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
5) дене бітімінің, көруінің бұзылылыстарын алдын алу, психоэмоционалды аландаушылықты жою, жалпы және ұсақ моторикасын, сөйлеу кезіндегі тыныс алуын түзетуге арналған денсаулық сақтау технологияларын қолдану;
6) теория мен практиканың арасындағы алшақтықтың алдын алу үшін шығармашылық, тәжірибелік іс-әрекетті ұйымдастыру;
7) сабақта іс-әрекет түрін жиі алмастыру.
6. Оқыту барысында заманауи жалпы дидактикалық және арнайы тәсілдер қолданылады:
1) зерттеушілік тәсіл "мұғалім-білім алушы" қатынасының сипатының өзгеруіне, өздігінен білім алу дағдыларының қалыптасуына, таным қызығушылықты тәрбиелеуге ықпал етеді;
2) құндылыққа-бағытталған тәсілді оқу іс-әрекетін белгілі бір құндылықтарды ұстану негізінде ұйымдастыру мен орындау, оның нәтижелерін алу және қолдану амалы ретінде қарастырады;
3) жеке тұлғаға бағытталған тәсіл оқу процесін жекелендіруге, білім алушылардың жеке ерекшеліктерін, қажеттіліктерін және мүмкіндіктерін ескере отырып шығармашылық қабілеттерінің толық ашуына бағытталған;
4) іс-әрекеттік тәсіл өз бетімен білім алуға, өз оқу іс-әрекетінің мазмұны мен формасын сезінуге, оның ереже жүйесін қабылдауға және түсінуге мүмкіндік береді;
5) саралап оқыту тәсілі білім алушылардың сөйлеу бұзылыстарының ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі білім алушылар тобы үшін оқу процесін арнайы ұйымдастыруды, білім алуда ерекше қажеттіліктерін қанағаттандыруды, шығармашылық және критикалық ойлауын дамытуды қарастырады;

6) компетентностный подход направлен развитие у обучающихся способности самостоятельно решать проблемы в различных видах деятельности на основе использования социального опыта;
7) интегративный подход позволяет тесно связать предмет "Информационно-коммуникационные технологии" с другими учебными предметами;
8) проектный подход в сочетании с коммуникативным предполагает эффективное деловое общение в процессе решения научно-исследовательских, творческих или практических проблем с учетом национально-регионального компонента в партнерстве с другими обучающимися, родителями, представителями местного сообщества.
7. Эффективное усвоение знаний обучающимися осуществляется при соблюдении баланса между научностью и доступностью учебного материала, его подачи на уровне, предельном для актуальных образовательных возможностей с учетом потенциальных.
8. Научное содержание учебного предмета адаптируется под познавательные возможности обучающихся. Это определяется соблюдением ряда методических условий:
1) применение комплекса методических приемов по когнитивной поддержке познавательного процесса;
2) постепенность в усложнении материала, его детализация, квантование, рациональное дозирование, повышенный объем упражнений на применение знания в новых условиях;
3) адекватный возможностям восприятия обучающихся с ТНР темп подачи материала;
4) визуальная поддержка речевого оформления: использование напечатанных программных слов по предмету, наборов шаблонных для предмета выражений и фраз, речевых конструкций, широкое использование памяток, схем, планов, таблиц, алгоритмов, помогающих построить развернутое высказывание, использование адаптированных учебных текстов.
9. Профессиональная деятельность учителя включает продуктивное взаимодействие с логопедом класса, владение специальными методиками, позволяющими оказывать на уроке индивидуальную коррекционную поддержку обучающимся с заиканием, ринолалией, алалическим или дизартрическим компонентами, аутизмом.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии"
10. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" составляет:
1) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
11. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.

6) құзыреттілік тәсіл білім алушылардың әлеуметтік тәжірибесін қолдану негізінде түрлі іс-әрекет барысынад мәселелерді өзбетімен шешу қабілеттерін дамытуға бағытталған;
7) кіріктірілген тәсіл "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнін басқа да оқу пәндерімен тыңыз байланыстыруға мүмкіндік береді;
8) қарым-қатынастық тәсілмен үйлестіріп жобалық тәсілді қолдану білім алушылардың өзара және ата-аналармен, жергілікті қоғамдастықтардың өкілдерімен бірігіп; ұлттық-регионалдық құрам ерекшеліктерін ескере отырып ғылыми-зерттеушілік, шығармашылық және тәжірибелік мәселелерді шешу барысында тиімді іскерлік қарым-қатынас құруға мүмкіндік береді.
7. Білім алушылардың білімді тиімді меңгеруі оқу материалын білім алу мүмкіндіктерінің потенциалды деңгейін ескере отырып, өзекті деңгейінде беру және оқытудың ғылымилығы мен қолжетімділігі арасындағы теңгерімін сақтау арқылы жүзеге асады.
8. Білім алушылардың таным мүмкіндіктеріне қарай оқу пәнінің ғылыми мазмұны бейімделеді. Ол бірнеше әдістемелік шарттарды орындаумен анықталады:
1) таным үрдістерін когнитивті қолдау бойынша әдістемелік тәсілдер кешенін қолдану;
2) материалды біртіндеп күрделендіру, оны нақтылау, кванттау, рационалды дозалау, жаңа жағдайда білімді қолдануға арналған жаттығулар көлемін ұлғайту;
3) сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға материалда үсыну темпін қабылдау мүмкіндіктерін адекватты бағалау;
4) сөйлеуді шығаруды визуальды қолдау: заттар бойынша бағдарламалық терілген сөздерді, заттарға арналған айтылулар мен фразалардың, сөйлеудің құрылымдарының шаблондарын қолдану, байланыстырып ойын жеткізуге көмектесетін алгоритмдер, кестелер, жоспарлар, сызбаларды кеңінен қолдану, бейімделген оқу мәтіндерін қолдану.
9. Мұғалімнің кәсіби іс-әрекеті сыныптың логопедімен нәтижелі қатынас құруынан, тұтықпасы бар, ринолалиясы, алалия және дизартриялық бұзылыстары бар, аутизмге шалдыққан білім алушыларға жеке сабақта түзетушілік қолдауды ұйымдастыруға мүмкіндік беретін арнайы әдістемелерді меңгеруінен тұрады.
3 - тарау. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
10. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағатты;
2) 4 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағатты құрайды.
11. Бағдарламаның мазмұны оқу бөлімдеріне бөлінген. Оқу бөлімдері сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын көрсететін бөлімшелерге бөлінген, оқыту мақсаттары күтілетін нәтижелер ретінде берілген: білік немесе дағды, білім немесе түсіну.

12. Содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) раздел "Компьютер";
2) раздел "Представление и обработка информации";
3) раздел "Работа в сети Интернет".
13. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройство компьютера;
2) программное обеспечение;
3) техника безопасности.
14. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
15. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией;
3) безопасность в сети Интернет.
16. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 3 класса:
1) компьютер: устройства компьютера: устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, наушники, колонки); программное обеспечение: назначение компьютерных программ (проводник, программа для просмотра изображений), меню программ, использование команд меню, понятие файла и папки, открытие и сохранение файлов на компьютере; техника безопасности: правила техники безопасности, достоверность и польза информации, размещаемая в сети;
2) представление и обработка информации: тексты: назначение текстового редактора, меню программы, набор и редактирование предложений, текста, форматирование шрифта, символов и абзацев, операции с выделенным текстом, с фрагментом текста, вставка символов; графика: назначение графического редактора, открытие и сохранение рисунков, создание изображений с использованием инструментов редактора, палитра цветов, редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование фрагмента рисунка; презентации: назначение программы создания презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации, вставка звука; мультимедиа: устройства ввода и вывода звуковой информации, назначение звукового редактора, запись, редактирование и воспроизведение звуков, применение звуковых эффектов;
3) работа в сети Интернет: поиск информации: назначение программы просмотра веб-страниц, поисковые системы, поиск информации по ключевым словам; обмен информацией: способы обмена информацией, копирование выделенного текста и изображения в документ; безопасность в сети Интернет: правила безопасности при работе в сети Интернет.
17. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 4 класса:
1) компьютер: устройства компьютера: внешние устройства компьютера; программное обеспечение: работа с файлами и папками, операции с файлами, папками (создавать, копировать, перемещать и удалять), использование контекстного меню при работе с файлами и папками, поиск информации (папка, файл, фрагмент текста) на компьютере; техника безопасности: техника безопасности при работе с устройствами, оснащенными экраном;

12. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Компьютер" бөлімі;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі;
3) "Интернет желісінде жұмыс" бөлімі.
13. "Компьютер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютер құрылғысы;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік техникасы.
14. Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедиа.
15. "Интернет желісінде жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу;
3) Интернет желісіндегі қауіпсіздік.
16. 3-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютер: компьютер құрылғысы: енгізу (тышқан, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғылары (монитор, принтер, құлаққаптар, колонкалар); программалық қамтамасыз ету: компьютерлік программалардың қызметі (сілтеуіш, суреттерді көруге арналған программалар), программа менюі, меню командаларын қолдану, файлдар мен бумалар, компьютерде файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік техникасы: қауіпсіздік техникасының ережелері, желіде орналасқан ақпараттың сенімділігі мен пайдасы;
2) ақпаратты өңдеу және көрсету: мәтіндер: мәтіндік редактордың қызметі, программа менюі, сөйлемдерді, мәтінді теру және өңдеу, шрифті, символдар мен абзацтарды пішімдеу, мәтінмен болатын операциялар, символдарды қосу; графика: графикалық редактордың қызметі, суреттерді ашу және сақтау, редактор құралдарын қолдана отырып, сурет салу, түстер палитрасы, суреттерді өңдеу, суретті кесу, айналдыру және өлшемін өзгерту, сурет бөліктерінің көшірмесін жасау; презентация: презентация құру бағдарламаларын орнату, бағдарлама мәзірі, презентацияны ашу және сақтау, слайдта мәтіндер мен суреттерді орналастыру, слайдтан слайдқа көшу, презентация дизайны, дыбыс шығару, мультимедиа: дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғысы, дыбыстық редактор орнату, жазба, дыбысты дыбыстарды шығару және түзету, дыбыс эффектілерін қолдану;
3) Интернет желісінде жұмыс: акпартты іздеу: веб-парақшаларды қарау бағдарламаларын орнату, іздеу жүйесі, түйін сөздер бойынша ақпаратты іздеу; ақпаратпен алмасу: ақпарат алмасу тәсілдері, белгіленген мәтіндер мен мәтіндегі суреттерді көшіру; Интернет желісіндегі қауіпсіздік: Интернет желісінде жұмыс жасау барысында қауіпсіздік сақтау ережелері.
17. 4-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің базалық мазмұны:
1) компьютер: компьютердің құрылғылары: компьютердің сыртқы құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: файлдармен және бумалармен жұмыс жасау, файлдармен және бумалармен операция жасау (құру, көшіру, орнын ауыстыру және жою), файлдармен және бумалармен жұмыс жасау кезінде мәнмәтіндік менюді қолдану, компьютерде ақпаратты іздеу (бума, файл, мәтіннің үзіндісі); қауіпсіздік техникасы: экранмен жабдықталған құрылғылармен жұмыс атқару барысында қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;

2) представление и обработка информации: тексты: иллюстрации в текстовом документе, вставка рисунков, декоративного текста, маркированные и нумерованные списки, поиск фрагмента текста в документе; графика: графические редакторы, обработка фотографий (яркость, контрастность, рамки), создание коллажа; презентации: макет слайда, анимация объектов в презентации, вставка изображений, декоративного текста, видео и звука в презентацию; мультимедиа: программы для работы со звуком, внешние устройства для работы со звуком, создание мелодии в звуковом редакторе, внешние устройства для записи и просмотра видео, создание и монтаж видео с помощью видеоредакторов, копирование, перемещение и удаление фрагментов видео;
3) работа в сети Интернет: поиск информации: инструменты браузера (закладки, история и загрузки); обмен информацией: электронная почта, прием и отправка сообщений, сообщения с вложенными файлами; безопасность в сети Интернет: пароли, критерии надежного пароля.
Глава 4. Система целей обучения
18. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 3.2.1.1 "3" – класс, "2.1" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
19. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Компьютер":
таблица 1
Подразделы
3 класс
4 класс
1.1 Устройства компьютера
3.​1.​1.​1 объяснять устройство компьютера (клавиатура, мышь, монитор, системный блок);
3.​1.​1.​2 различать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки, наушники);
3.​1.​1.​3 правильно произносить и писать базовые термины, использовать их в активном словаре
4.​1.​1.​1 приводить примеры внешних устройств компьютера;
4.​1.​1.​2 адекватно использовать слова-термины в самостоятельном развернутом высказывании
1.2 Програмное обеспечение
3.​1.​2.​1 знать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​3 объяснять понятия файла и папки, формулируя определения по образцу;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​2.​5 уметь планировать ход выполнения задания с опорой на предметно – графическую схему
4.​1.​2.​1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки, владеть навыком активного слушания;
4.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
4.​1.​2.​4 демонстрировать стремление овладеть речевой культурой, контролировать качество речи;
4.​1.​2.​5 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог

2) ақпаратты өңдеу және көрсету: мәтіндер: мәтіндік құжаттағы иллюстрациялар, суреттер мен сәндік мәтінді кірістіру, маркерленген және нөмірленген тізімдер, мәтіннің үзіндісін құжат ішінен іздеу; графика: графикалық редакторлар, фотосуреттерді өңдеу (жарық, контраст, рамка), коллаж жасау; презентациялар: слайд макеті, презентациядағы нысандарға анимацияны баптау, суретті, сәндік мәтінді, видео мен дыбысты презентацияға қою; мультимедиа: дыбыспен жұмыс жасауға арналған программалар, дыбыспен жұмыс жасауға арналған компьютердің сыртқы құрылғылары, дыбыс редакторында әуен жазу, видеоны жазу және оны көруге арналған компьютердің сыртқы құрылғылары, видеоредакторлардың көмегімен видеоны жазу және оны өңдеу, видео үзінділерін көшіру, орнын ауыстыру және жою;
3) Интернет желісінде жұмыс: акпартты іздеу: браузер құралдары (закладки, история и загрузки); ақпарат алмасу: электронды почта, хабарламаларды қабылдау және жөнелту, сообщения с вложенными файлами; Интернет желісіндегі қауіпсіздік: құпиясөздер, сенімді құпиясөздің критерийлері.
4 - тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
18. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 3.2.1.1 кодында: "3" – сынып, "2.1" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
19. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Компьютер" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
1.1 Компьютер құрылғылары
3. 1. 1. 1 компьютер құрылғыларын түсіндіру (пернетақта, тышқан, жүйелік блок, монитор);
3. 1. 1. 2 енгізу (тышқан, пернетақта) және шығару (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) құрылғыларын ажырату;
3. 1. 1. 3 негізгі терминдерді дұрыс айта алу, жазу және сөздікте белсенді қолдану
4. 1. 1. 1 компьютердің сыртқы құрылғыларына мысал келтіру;
4. 1. 1. 2 байланыстырып сөйлеу тілінде сөздік-терминдерді өз бетімен дұрыс қолдану
1.2 Программалық қамтамасыз ету
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 1. 2. 3 үлгі бойынша файлдар мен бумаларды құру және ұғымын түсіну;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 1. 2. 5 заттық-графикалық сызбаға сүйене отырып, тапсырманы орындау барысын жоспарлау
4. 1. 2. 1 қолданбалы бағдарламаларды қолдану мүмкіндіктері туралы айту;
4. 1. 2. 2 файлдар мен бумаларды құру, көшіру, орнын ауыстыру және жою, белсенді тыңдау дағдысын меңгеру;
4. 1. 2. 3 өз жұмысында мәнмәтіндік мәзірді қолдану;
4. 1. 2. 4 сөйлеу мәдениетін меңгеруге ұмтылу, сөйлеу сапасын бақылау;
4. 1. 2. 5 оқу диалогын құру, өрбіту және аяқтау

1.3 Техника безопасности
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​1.​3.​2 понимать, что не вся информация, размещаемая в сети Интернет, достоверна и полезна;
3.​1.​3.​3 уметь представить информацию в графическом виде и составить связное высказывание на зрительной основе
4.​1.​3.​1 формулировать важность ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски);
4.​1.​3.​2 составлять текст-рассуждение "За и против" по опорным схемам;
4.​1.​3.​3 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих по критериям
2) раздел "Представление и обработка информации":
таблица 2
Подразделы
3 класс
4 класс
2.1 Тексты
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе, уметь формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата;
3.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ, планировать свою деятельность, контролировать и оценивать;
3.​2.​1.​4 передавать суть производимых действий в развернутом высказывании
4.​2.​1.​1 создавать маркированные, нумерованные списки;
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст (WordArt (вордарт);
4.​2.​1.​3 работать по зрительной и словесной инструкции
2.2 Графика
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 владеть навыком работы с информацией, представленной разными способами
4.​2.​2.​1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины;
4.​2.​2.​2 работать по письменной инструкции
2.3 Презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение, составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​2.​3.​4 представить публичное выступление в виде презентации
4.​2.​3.​1 выбирать макет для слайда;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​3.​3 использовать речь для планирования и регуляции деятельности;
4.​2.​3.​4 подготовить и представить публичное выступление в виде презентации
2.4 Мультимедиа
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​4.​3 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для понимания и уточнения
4.​2.​4.​1 использовать программы для сочинения мелодий, действуя по устной и письменной инструкции;
4.​2.​4.​2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
4.​2.​4.​3 создавать и монтировать видео на определенную тему;
4.​2.​4.​4 сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи

1.3 Қауіпсіздік техникасы
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істегенде негізгі қауіпсіздік ережелерді ұстану;
3. 1. 3. 2 интернет желісіндегі барлық ақпараттар сенімді және пайдалы еместігін түсіну;
3. 1. 3. 3 ақпаратты графикалық түрде ұсыну және көру арқылы байланысқан айтылымдар құрастыру
4. 1. 3. 1 экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын түсіндіру;
4. 1. 3. 2 "қолдаймын және қарсымын" деген тірек сызбаға сүйеніп мәтін-тұжырымдар құрау;
4. 1. 3. 3 өзінің сөйлеуін дұрыс бағалау, қоршаған адамдардың әрекетін бағалау
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
2.1 Мәтіндер
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру, қалаған нәтижесін алу мақсатында іс-әрекетінің мақсаты мен міндеттерін құрастыру;
3. 2. 1. 2 қаріпті пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету);
3. 2. 1. 3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою және өз іс-әрекетін жоспарлау, бақылау, бағалау;
3. 2. 1. 4 байланыстырып сөйлеуінде өз іс-әрекетінің негізгі мағынасын жеткізу
4. 2. 1. 1 маркірленген және нөмірленген тізім құру;
4. 2. 1. 2 мәтіндік құжатқа суреттер, сәндік мәтін кірістіру (WordArt);
4. 2. 1. 3 көру және ауызша нұсқаулық бойынша жұмыс жасау
2.2 Графика
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3. 2. 2. 3 әртүрлі тәсілмен ұсынылған ақпаратпен жұмыс дағдысын меңгеру
4. 2. 2. 1 біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4. 2. 2. 2 жазбаша нұсқауға сәйкес жұмыс жасау
2.3 Презентациялар
3. 2. 3. 1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау және жасалған жұмыстың сапасына бағалап айтып беру;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасындағы ауысуларды пайдалану;
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 2. 3. 4 презентация түрінде өз ойын ұсыну
4. 2. 3. 1 слайдқа макет дайындау;
4. 2. 3. 2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау;
4. 2. 3. 3 іс-әрекетін жоспарлау мен реттеуде сөйлеуді қолдану;
4. 2. 3. 4 презентация түрінде өз ойын дайындау және ұсыну
2.4 Мультимедиа
3. 2. 4. 1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару;
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырып бойынша фотоларды қолдану;
3. 2. 4. 3 түсіну мен нақтылау үшін тік, жанама және баламалы сұрақтар қою
4. 2. 4. 1 ауызща және жазбаша нұсқаулықпен әуен шығару бағдарламаларын қолдану;
4. 2. 4. 2 фотосуреттерді өңдеуге арналған программаларды қолдану (жарық, контраст, рамка);
4. 2. 4. 3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу;
4. 2. 4. 4 оқу міндетін орындауда сыныптастарымен бірігу

3) раздел 3 "Работа в сети Интернет":
таблица 3
Подразделы
3 класс
4 класс
3.1 Поиск информации
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​1.​2 составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.​3.​1.​2 использовать инструменты браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​1.​3 адекватно выбирать вербальные и невербальные средства для продуктивной коммуникации в группе
3.2 Обмен информацией
3.​3.​2.​1 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.​3.​2.​2 составлять монолог - рассуждение по шаблону и опорным словам
4.​3.​2.​1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.​3.​2.​2 создавать информативные сообщения в письменной форме, редактировать;
4.​3.​2.​3 оценивать свою и чужую речевую деятельность по критериям
3.3 Безопасность в сети Интернет
3.​3.​3.​1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети;
3.​3.​3.​2 убедительно доказывать свою позицию, опираясь на структуру текста – рассуждение
4.​3.​3.​1 сформулировать и предложить критерии надежного пароля;
4.​3.​3.​2 создавать памятки и алгоритмы
20. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
21. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе
по учебному предмету
"Информационно-
коммуникационные
технологии" для
обучающихся 3-4 классов
уровня начального
образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 3-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 3 класс
таблица 1
Раздел
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
Живая природа
Устройство компьютера
3.​1.​1.​1 объяснять устройство компьютера (клавиатура, мышь, монитор, системный блок);
3.​1.​1.​2 различать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки, наушники);
3.​1.​2.​1 знать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​1.​3.​3 уметь представить информацию в графическом виде и составить связное высказывание на зрительной основе
Файлы и папки
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​3 объяснять понятия файла и папки, формулируя определения по образцу;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​4.​3 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для понимания и уточнения
Окна программ
3.​1.​1.​1 объяснять устройство компьютера (клавиатура, мышь, монитор, системный блок);
3.​1.​1.​2 различать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки, наушники);
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​2.​5 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог
Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
Набор и редактирование текста
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе, уметь формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата
Форматирование текста
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ, планировать свою деятельность, контролировать и оценивать;
3.​2.​1.​4 передавать суть производимых действий в развернутом высказывании
2 четверть
Время
Запись и воспроизведение звука
3.​1.​1.​1 объяснять устройство компьютера (клавиатура, мышь, монитор, системный блок);
3.​1.​1.​2 различать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки, наушники);
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
Звуковые эффекты
3.​1.​1.​1 объяснять устройство компьютера (клавиатура, мышь, монитор, системный блок);
3.​1.​1.​2 различать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки, наушники);
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​2.​5 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог;
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
Редактирование звука
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
Архитектура
Инструменты графического редактора
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​2.​5 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог;
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора
Редактирование рисунка
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора
3 четверть
Искусство
Фигуры в графическом редакторе
3.​1.​2.​1 знать, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​2.​5 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора
Повторяющиеся фрагменты
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 владеть навыком работы с информацией, представленной разными способами
Цветовая палитра
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.​2.​2.​3 владеть навыком работы с информацией, представленной разными способами;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему
Выдающиеся личности
Поиск информации
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ, планировать свою деятельность, контролировать и оценивать;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
Безопасность в сети Интернет
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​2.​1 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.​3.​2.​2 составлять монолог - рассуждение по шаблону и опорным словам;
3.​3.​3.​1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети;
3.​3.​3.​2 убедительно доказывать свою позицию, опираясь на структуру текста – рассуждение
Создание презентации
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​2.​6 уметь планировать ход выполнения задания с опорой на предметно – графическую схему;
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение, составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​2.​3.​4 представить публичное выступление;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
4 четверть
Вода – источник жизни
Создание и оформление презентации
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.​1.​2.​5 инициировать, разворачивать и завершать учебный диалог;
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение, составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​4.​3 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для понимания и уточнения
Информация для презентации
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ, планировать свою деятельность, контролировать и оценивать;
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение, составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​2.​3.​4 представить публичное выступление в виде презентации;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
Культура отдыха. Праздники
Работа с текстом
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ, планировать свою деятельность, контролировать и оценивать;
3.​2.​1.​4 передавать суть производимых действий в развернутом высказывании;
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
Символы, которых нет на клавиатуре
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ, планировать свою деятельность, контролировать и оценивать;
3.​2.​1.​4 передавать суть производимых действий в развернутом высказывании;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему;
3.​2.​4.​3 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для понимания и уточнения
Звуки в презентации
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.​3.​1.​2 составить оценочное высказывание о качестве проделанной работы;
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков

3) "Интернет желісінде жұмыс" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
3-сынып
4-сынып
3.1 Ақпаратты іздеу
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3. 3. 1. 2 жасалған жұмыстың сапасы туралы бағалап айтып беру
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумаларды, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4. 3. 1. 2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау);
4. 3. 1. 3 топта нәтижелі қарым-қатынас орнату үшін вербальды және вербальды емес құралдарды дұрыс таңдау
3.2 Ақпаратпен алмасу
3. 3. 2. 1 желіде ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
3. 3. 2. 2 шаблон және тірек сөздер бойынша монолог – тұжырым құру
4. 3. 2. 1 қоса тіркелген файлдары бар хабарламаларды электрондық поштамен жіберу және алу;
4. 3. 2. 2 жазбаша түрде ақпартты хабарламалар құру, түзету;
4. 3. 2. 3 критерийлер бойынша өзгені және өзінің сөйлеуін бағалау
3.3 Интернет желісіндегі қауіпсіздік
3. 3. 3. 1 желідегі қажетсіз байланыстың қаупін түсіну;
3. 3. 3. 2 мәтін – тұжырым құрылымына сүйене отырып, өз ұстанымын сенімді дәлелдеу
4. 3. 3. 1 сенімді құпиясөз критерийлерін құрастыру және ұсыну;
4. 3. 3. 2 алгоримтдер мен есте сақтау нұсқауларын құру
20. Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптары үшін "Ақпараттық коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
21. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
3-4-сыныптары үшін
"Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 3-4 сыныптары үшін "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 3-сынып:
1-кесте
Бөлім
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Тірі табиғат
Компьютер құрылғысы
3. 1. 1. 1 компьютер құрылғыларын түсіндіру (пернетақта, тышқан, жүйелік блок, монитор);
3. 1. 1. 2 енгізу (тышқан, пернетақта, ) және шығару (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) құрылғыларын ажырату;
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істегенде негізгі қауіпсіздік ережелерді ұстану;
3. 1. 3. 3 ақпаратты графикалық түрде ұсыну және көру арқылы байланысқан айтылымдар құрастыру
Файлдар мен бумалар
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 1. 2. 3 үлгі бойынша файлдар мен бумаларды құру және ұғымын түсіну;
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырып бойынша фотоларды қолдану;
3. 2. 4. 3 түсіну мен нақтылау үшін тік, жанама және баламалы сұрақтар қою
Пргораммалар терезесі
3. 1. 1. 1 компьютер құрылғыларын түсіндіру ((пернетақта, тышқан, жүйелік блок, монитор);
3. 1. 1. 2 енгізу (тышқан, пернетақта, ) және шығару (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) құрылғыларын ажырату;
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 1. 2. 5 заттық-графикалық сызбаға сүйене отырып, тапсырманы орындау барысын жоспарлау
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
Мәтінді теру және өңдеу
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру, қалаған нәтижесін алу мақсатында іс-әрекетінің мақсаты мен міндеттерін құрастыру
Мәтінді пішімдеу
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру, қалаған нәтижесін алу мақсатында іс-әрекетінің мақсаты мен міндеттерін құрастыру;
3. 2. 1. 2 қаріпті пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету);
3. 2. 1. 3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою және өз іс-әрекетін жоспарлау, бақылау, бағалау;
3. 2. 1. 4 байланыстырып сөйлеуінде өз іс-әрекетінің негізгі мағынасын жеткізу
2- тоқсан
Уақыт
Дыбысты жазу және ойнату
3. 1. 1. 1 компьютер құрылғыларын түсіндіру ((пернетақта, тышқан, жүйелік блок, монитор);
3. 1. 1. 2 енгізу (тышқан, пернетақта, ) және шығару (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) құрылғыларын ажырату;
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істегенде негізгі қауіпсіздік ережелерді ұстану;
3. 2. 4. 1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару
Дыбыстық эффектілер
3. 1. 1. 1 компьютер құрылғыларын түсіндіру ((пернетақта, тышқан, жүйелік блок, монитор);
3. 1. 1. 2 енгізу (тышқан, пернетақта, ) және шығару (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) құрылғыларын ажырату;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 1. 2. 5 заттық-графикалық сызбаға сүйене отырып, тапсырманы орындау барысын жоспарлау
3. 2. 4. 1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару
Дыбысты өңдеу
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істегенде негізгі қауіпсіздік ережелерді ұстану;
3. 2. 4. 1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару
Сәулет
Графикалық редактордың құралдары
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 1. 2. 5 заттық-графикалық сызбаға сүйене отырып, тапсырманы орындау барысын жоспарлау
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істегенде негізгі қауіпсіздік ережелерді ұстану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану
Суретті өңдеу
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану
3-тоқсан
Өнер
Графикалық редактордағы фигуралар
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 1. 2. 5 заттық-графикалық сызбаға сүйене отырып, тапсырманы орындау барысын жоспарлау
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану
Қайталанатын үлгілер
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3. 2. 2. 3 әртүрлі тәсілмен ұсынылған ақпаратпен жұмыс дағдысын меңгеру
Түстер палитрасы
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3. 2. 2. 3 әртүрлі тәсілмен ұсынылған ақпаратпен жұмыс дағдысын меңгеру
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырып бойынша фотоларды қолдану
Атақты тұлғалар
Ақпаратты іздеу
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар қолданбалы міндеттерді орындау үшін қолдану;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 1. 3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою және өз іс-әрекетін жоспарлау, бақылау, бағалау;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
Интернеттегі қауіпсіздік
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру, қалаған нәтижесін алу мақсатында іс-әрекетінің мақсаты мен міндеттерін құрастыру;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3. 3. 2. 1 желіде ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
3. 3. 2. 2 шаблон және тірек сөздер бойынша монолог – тұжырым құру
3. 3. 3. 1 желідегі қажетсіз байланыстың қаупін түсіну;
3. 3. 3. 2 мәтін – тұжырым құрылымына сүйене отырып, өз ұстанымын сенімді дәлелдеу
Презентация құру
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 1. 2. 5 заттық-графикалық сызбаға сүйене отырып, тапсырманы орындау барысын жоспарлау
3. 2. 3. 1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау және жасалған жұмыстың сапасына бағалап айтып беру;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасындағы ауысуларды пайдалану;
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 2. 3. 4 презентация түрінде өз ойын ұсыну
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
4-тоқсан
Су – тіршілік көзі
Презентация құрып безендіру
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда команда мәзірін қолдану;
3. 1. 2. 5 заттық-графикалық сызбаға сүйене отырып, тапсырманы орындау барысын жоспарлау
3. 2. 3. 1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау және жасалған жұмыстың сапасына бағалап айтып беру;
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырып бойынша фотоларды қолдану;
3. 2. 4. 3 түсіну мен нақтылау үшін тік, жанама және баламалы сұрақтар қою
Презентацияға арналған ақпарат
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3. 2. 1. 3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою және өз іс-әрекетін жоспарлау, бақылау, бағалау;
3. 2. 3. 1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау және жасалған жұмыстың сапасына бағалап айтып беру;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасындағы ауысуларды пайдалану;
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 2. 3. 4 презентация түрінде өз ойын ұсыну
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
Демалыс мәдениеті. Мерекелер
Мәтінмен жұмыс
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру, қалаған нәтижесін алу мақсатында іс-әрекетінің мақсаты мен міндеттерін құрастыру;
3. 2. 1. 3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою және өз іс-әрекетін жоспарлау, бақылау, бағалау;
3. 2. 1. 4 байланыстырып сөйлеуінде өз іс-әрекетінің негізгі мағынасын жеткізу;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
Пернетақтада жоқ символдар
3. 2. 1. 3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою және өз іс-әрекетін жоспарлау, бақылау, бағалау;
3. 2. 1. 4 байланыстырып сөйлеуінде өз іс-әрекетінің негізгі мағынасын жеткізу
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырып бойынша фотоларды қолдану;
3. 2. 4. 3 түсіну мен нақтылау үшін тік, жанама және баламалы сұрақтар қою
Презентациядағы дыбыстар
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3. 3. 1. 2 жасалған жұмыстың сапасы туралы бағалап айтып беру
3. 2. 4. 1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару

Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 600 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является формирование основ исследовательской, мыслительной деятельности обучающихся в процессе познания природных явлений в их многообразии, сложности и взаимосвязи.
3. Задачи Программы:
1) формировать базовые знания и представления об окружающем мире, предметах и явлениях природы, о причинах и следствиях основных природных процессов; о важности естественнонаучных знаний;
2) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из средств массовой информации, ресурсов интернета, специальной и научно-популярной литературы;
3) создавать условия для развития способностей в рамках основ научной деятельности: определять проблемы, выдвигать гипотезу, формулировать вопросы, составлять план исследований, наблюдать, проводить эксперименты, описывать и оценивать результаты исследований, высказывать суждения, делать выводы;
4) формировать умения работать с картой, компасом и использовать естественнонаучные знания и умения в повседневной жизни;
5) развивать способности объяснять на доступном уровне прикладное значение важнейших достижений в области естественных наук.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) уточнять и расширять значения новых слов в процессе введения их в самостоятельную речь;
2) совершенствовать внятность и дикционную четкость устной речи;
3) развивать способность к дифференциации на слух и в произношении оппозиционных звуков речи; закреплять произношение многосложных слов;
4) обучать умению использовать алгоритмы построения фразы, формировать навык связного рассказывания по заданному плану, с использованием выразительных средств: интонации, эпитетов, антонимов, сравнений, метафор;

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты - табиғат құбылыстары мен олардың түрлілігін, күрлелілігін және өзара байланысын тану процесі барысында білім алушылардың зерттеу, ойлану іс әрекеттерінің негіздерін қалыптастыру болып табылады.
3. Бағдарламаның міндеттері:
1) қоршаған әлем, табиғат болмыстары мен құбылыстары, негізгі табиғи процестерінің себептері мен салдары, жаратылыстану ғылыми білімдерінің маңыздылығы туралы негізгі білім және түсініктерді қалыпастыру;
2) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру, бұқаралық ақпараттық құралдары, интернет ресурстары, арнайы және ғылыми-көпшілік әдебиеттерден алынған жаратылыстану-ғылыми және өмірлік маңызды ақпаратты қабылдау біліктіліктерін үйрету;
3) ғылыми зерттеу іс-әрекетінің негіздері ретінде мәселені анықтау; болжамын жасау; сұрақтарды құрылымдау; зерттеу жоспарын құру, бақылау; эксперименттер жүргізу; зерттеу нәтижелерін сипаттау мен бағалау; пайымдамаларды айту мен қорытындыларды жасау сияқты қабілеттерінің дамуына ықпал ету;
4) картамен, компаспен жұмыс істеу және күнделікті өмірде жаратылыстану-ғылыми білім мен біліктіліктерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
5) жаратылыстану ғылымдары бағытында маңызды жетістіктердің қолданбалы мағынасын қолжетімді деңгейде түсіндіру қабілетін қалыптастыру.
4. Түзете – дамыту міндеттері:
1) жаңа сөздердің мағыналарын нақтылау мен кеңейту және оларды балалардың сөйлеу тіліне ендіру;
2) ауызша сөйлеу тілінің дикциялық нақтылығы мен түсіктілігін жетілдіру;
3) сөйлеу тілінің оппозициялық дыбыстарын айту мен оларды естіп ажыратуға қабілеттерін дамыту; көп құрамды сөздерді айтуын бекіту;
4) сабақтың әр кезеңінде сөйлеу фразаларды құрастыру алгоритмін қолдана алу қабілетіне үйрету; интонация, эпитет, антонимдер, салыстыру мен метафора сияқты мәнерлілік құралдарын қолдана отырып, берілген жоспар бойынша байланыстыру дағдыларын қалыптастыру;

5) развивать системные надпредметные (метакогнитивные) умения: анализ, синтез, сравнение, сопоставление, обобщение, категоризация, сериация, на материале информации о явлениях природы и общественной жизни и наблюдения природных явлений.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Процесс обучения предмету "Естествознание" базируется на ожидаемых результатах, которые отражают деятельностный аспект познания и структурируются по уровням: "знают", "понимают", "применяют", "анализируют", "синтезируют", "оценивают".
6. Специфические подходы к обучению естествознанию обучающихся обусловлены недоразвитием всех компонентов речи:
1) искажениями звуко-слоговой структуры слов;
2) скудным словарным запасом;
3) наличием многочисленных словесных замен;
4) скудным и стереотипным синтаксическим оформлением речи;
5) использованием преимущественно простых предложений;
6) значительным отставанием в развитии связной речи;
7) неадекватным или недостаточным использованием паравербальных и невербальных средств.
7. Обучение предмету осуществляется на основе личностно-ориентированного, комплексного, системного, деятельностного, коммуникативного, дифференцированного подходов, применяемых с учетом речевого онтогенеза.
8. Целью личностно-ориентированного подхода является удовлетворение особых образовательных потребностей каждого обучающегося: гармоничное формирование и всестороннее развитие его личности, полное раскрытие его творческих сил с учетом особенностей речевого, психического и физического развития, индивидуальных, склонностей и мотивов поведения.
9. Комплексный подход предполагает необходимую помощь и поддержку специалистов разного профиля: врача-невролога в работе с обучающимися с заиканием и дизартрией; врача-отоларинголога, пластического хирурга, фониатра и хирурга-стоматолога в работе с обучающимися с ринолалией, сурдолога в работе с обучающимися с кохлеарным имплантом и сенсорной алалией; психолога, логопеда при всех видах речевой патологии.
10. Сущность системного подхода заключается в том, что относительно самостоятельные компоненты рассматриваются на уроке не изолированно, а в их взаимосвязи, развитии и движении.
11. Деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам через практическую, поэтапно организованную учителем, доступную деятельность (наблюдение, эксперимент), с комментированием, проработкой и уточнением разговорной, общеучебной и предметно-терминологической лексики.

5) жүйелі пәндік (метакогнитивті) қабілеттерін дамыту: табиғат құбылыстары және қоғам өмірі, табиғат құбылыстарын бақылау туралы ақпараттар материалдар негізінде - талдау, жинақтау, салыстыру, сәйкестендіру, жалпылау, категориялау, топтастыру.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Жаратылыстану" пәнін оқыту процесі күтілетін нәтижелерге негізделеді, олар танымның әрекеттік аспектісін сипаттап, келесі деңгейлер бойынша құрастырылады: "біледі", "түсінеді", "қолданады", "талдайды", "жинақтайды", "бағалайды".
6. Білім алушыларды оқытуда арнайы тәсілдерді қолдану сөйлеу тілінің барлық компоненттерінің дамымауына байланысты:
1) сөздердің дыбыстық – буындық құрылымының бұрмалануына;
2) сөздік қорының кедей болуына;
3) сөздерді алмастырудың түрлілігінің болуына;
4) сөйлеу тілін синтаксистік безендірудің кедейлігі мен стереотиптілігіне;
5) басым жағдайда жай сөйлемдерді қолдануына;
6) байланыстырып сөйлеу тілі дамуының айтарлықтай артта қалуына;
7) вербальды емес және паравербальды құралдарды орынсыз қолдануы мен жеткіліксіздігіне.
7. Оқыту сөйлеу тілдік онтогенезін есепке ала отырып қолданылатын тұлғалық-бейімдеушілік, кешенеді, жүйелілік, әрекеттік, коммуникативті, саралап оқыту тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
8. Тұлғаға-бағдарланған тәсілдің мақсаты әр білім алушының ерекше білім алу қажеттілігін қанағаттандыру болып келеді: тұлғасын үйлесімді қалыптастыру мен жан-жақты дамыту, оның сөйлеу тілінің, психикалық және дене дамуы, жеке дамуы, бейімділіктері мен әрекет мотивтерінің ерекшеліктерін есепке ала отырып, оның шығармашылық күштерін толыққанды ашу.
9. Кешенді тәсіл түрлі мамандардың қажетті көмек көрсетуі мен қолдауын болжайды: тұтықпасы, дизартрисы бар білім алушылармен жұмыс жасайтын дәрігер-невропатолог; ринолалиясы бар білім алушылармен жұмыс жасайтын пластикалық хирург, және дәрігер –отоларинголог, фониатр маманы, сенсорлы алалиясы бар және кохлеарлы имплантацияланған білім алушылармен жұмыс жасайтын сурдолог маманы; сөйлеу тілінің барлық паталогияларында жұмыс жасайтын психолог, логопед мамандары.
10. Жүйелілік тәсілдің негізгі мағынасы өзіндік компоненттер сабақ барысында жеке-жеке түрде емес, өзара байланысында, дамуы мен қозғалысында қарастырылады.
11. Іс-әрекетік тәсілдің мәні - білім алушы білімді дайын күйінде алмай, өзінің белсенді тұрғыдағы танымдық іс-ірекеті барысында меңгереді, бұл дегеніміз жалпы оқу және заттық терминологиялық сөздіктерді хабарлау, қайта өңдеу және сөйлеу тілін нақтылау арқылы жүргізілетін бақылау, эксперимент жасау, түрлі ақпарат көздерін, графикалық деректерді және басқа да оқулық ресурстарды өз бетінше іздеу, интерпретациялау, сараптамалау, қорыту және бағалау болып табылады;

12. При организации обучения с применением деятельностного подхода в отношении обучающихся учителю необходимо:
1) учитывать особенности общего и речевого развития обучающихся, разную степень овладения речью (особенно в 1 классе);
2) использовать элементы взаимообучения и взаимовлияния с направленностью к речевому саморазвитию;
3) использовать новый материал, связанный с личным опытом ребенка;
4) применять общие виды заданий, меняя только уровень сложности инструкции и опорного материала;
5) предлагать индивидуальную последовательную, все менее развернутую помощь учителя: от организующей к направляющей и, к эмоциональной;
6) побуждать детей высказываться, не боясь допускать ошибки, поощрять инициативу в постановке и решении проблемы;
7) не оставлять без внимания ни одного ответа, выслушивая во время бесед, обсуждений каждого желающего, в первую очередь застенчивых и робких детей;
8) стараться найти возможность похвалить каждого ребенка (не только за результат, но и за даже небольшую деятельность в процесс урока), давать только положительные оценки высказываниям учащихся,
13. Коммуникативный подход к обучению предполагает использование на уроках ситуаций реального общения, организацию активной творческой деятельности, применение коллективных форм работы, внимание к проблемным ситуациям и творческим видам занятий, предусматривающим вовлечение детей в процесс эффективной коммуникации.
14. Каждый урок начинается с озвучивания/показа целей обучения и критериев их достижения.
15. Учителю следует специально планировать развитие критического мышления обучающихся в ходе проведения простых исследований, умения воспринимать и объяснять научную информацию.
16. В основу развития критического мышления обучающихся на уроке положен базовый дидактический цикл, состоящий из трех этапов:
1) "вызов", пробуждается интерес к теме исследования через актуализацию и обобщение имеющихся у ребенка знаний по данной теме. На этой стадии используются такие методы и приемы, как "прогнозирование", "корзина идей", "верные – неверные суждения", "знаю - узнал - хочу узнать";
2) "осмысление", происходит непосредственная направленная и осмысленная работа учеников с новым материалом, с целью получить новую информацию, вникнуть в ее суть и соотнести с уже имеющимися знаниями. На этой стадии используются такие методы и приемы, как "логические цепочки", "кубик" с вопросами, "толстые и тонкие вопросы", "верные и неверные суждения", мнемотаблицы "внутреннего письма", моделирование;
3) "рефлексия", под руководством учителя организуются размышления, обобщение полученной информации, формирование личностного отношения обучающегося к проведенному исследованию. На этой стадии используются такие методы и приемы, как "диаграммы Венна" ("Круги сравнения"), "Кластеры" ("Гроздья"), "Шесть шляп мышления", интеллектуальные карты.

12. Білім алушыларға қатысты тәсілді қолдана отырып оқытуды ұйымдастыруда мұғалім білуі тиіс:
1) білім алушылардың сөйлеу тілінің және жалпы дамуының ерекшеліктерін, сөйлеу тілін түрлі дәрежеде меңгеруін (әсіресе 1 сыныпта);
2) сөйлеу тілді өзіндік дамытуға бағытталған өзара оқыту мен өзара ықпал ету элементтерін қолдану;
3) жаңа материалды баланың жеке тәжірибесімен байланысты қолдану;
4) тапсырма нұсқаулықтың, тірек материалдарының тек күрделілік деңгейін өзгерте отырып, тапсырмалардың жалпы түрлерін қолдану;
5) жеке көмек көрсету түрлерін біртіндеп өзгерту: ұйымдастырушылықты бағыттаушылыққа және одан кейін – эмоционалдыққа;
6) балаларды қате жіберіп қоюдан қорықпай, өз ойын айтуын, мәселелерді қою мен шешуге деген қалауын білдіруін қолдау;
7) әр білім алушының, әсіресе ұялшақ және түйық балалардың жауабын назардан тыс қалдырмау;
8) әр баланы мадақтауға мүмкіндігін табуға (тек нәтижесі үшін ғана емес, сабақ процесіндегі тіпті кішкентай әрекеті үшін), білім алушылардың пайымдауларына жағымды баға біруге тырысу.
13. Коммуникативтік тәсіл сабақ барысында шынайы қарым-қатынас жағдаятын қолдануды, белсенді шығармашылық әрекетін ұйымдастыруды, жұмыстың ұжымдық формасын қолдануды, нәтижелі коммуникация процесіне балаларды қосуды қарастыратын сабақтың шығармашылық және мәселелік жағдаяттарына назар аударуды болжайды.
14. Әр сабақ оқытудың мақсатын және оларға жетудің критерийлерін айтудан/көрсетуден басталады.
15. Мұғалім қарапайым зерттеу жүргізу барысында балалардың сыни тұрғысынан ойлауын дамытуды, ғылыми ақпаратты қабылдауы мен түсіндіре алуын арнайы жоспарлағаны жөн.
16. Сабақ барысында білім алушылардың сыни тұрғысынан ойлауын дамытудың негізіне базалық дидактикалық циклі қойылды, ол үш кезеңді қамтиды:
1) "шақыру", берілген тақырып бойынша балада бар білімдерді өзектендіру мен жалпылау арқылы зерттеу тақырыбына деген қызығушылығын ояту. Осы кезеңде "болжау", "идея себеті", "дұрыс және бұрыс пайымдар", "білемін – білдім - білгім келеді" сияқты тәсілдер мен әдістер қолданылады;
2) "түсіну", жаңа ақпаратты алу, оны түсіну мен қолда бар білімдерімен сәйкестендіру мақсатында білім алушыларда тікелей мақсатқа бағытталған, мағыналы жұмыс жүреді. Осы кезеңде "логикалық шынжыр", "сұрақтары бар кубик", "жуан және жіңішке сұрақтар", "ішкі хат" мнемокестесі, моделдеу сияқты әдістер мен тәсілдер қолданылады;
3) "рефлексия", алынған ақпаратты жалпылау, ой елегінен өткізу, білім алушылардың өткізілген зерттеу жұмысына жеке қатынасын қалыптастыру жұмыстары мұғалімнің басшылығымен ұйымдастырылады. Осы кезеңде "Венн диаграммасы" ("Салыстыру шеңбері"), "Кластерлер" ("Бұтақтар"), "Ойлаудың алты қалпағы", интеллектуальды карталар сияқты әдістер мен тәсілдер қолданылады.

17. Учебный проект – совместная учебно-познавательная деятельность учащихся в группах или парами, имеющая общую цель, согласованные методы, способы деятельности; направлена на решение научно-исследовательской, творческой или практической проблемы; обучающийся ставит перед собой проблему и самостоятельно находит пути ее решения. Требования к проектной деятельности обучающихся при изучении предмета "Естествознание":
1) систематически, в определенные дни и время реализовывать индивидуальный контакт ребенка с консультантом;
2) учитель "внедряется" в исследовательскую группу детей на принципе равных интересов;
3) предусматривается небольшой проект, побуждающий к получению новых знаний;
4) проект имеет полезный результат, общественное признание.
18. Учитывая возрастные и психологические особенности детей с речевым недоразвитием, координация учебных проектов является гибкой, педагог руководит деятельностью обучающихся, оказывая им организующую, направляющую или эмоциональную помощь, стимулируя и поддерживая интерес школьников к выполнению проекта:
1) помогает выбрать наиболее актуальную и посильную для учеников задачу на определенный отрезок времени;
2) стимулирует выработку идей для осуществления проекта;
3) помогает в работе над литературой и в составлении отчета;
4) своевременно задавая вопросы, подсказывает, какие объекты, средства и способы деятельности используются для исследования;
5) планирует, какие задания, игры и виды детской деятельности включаются в план-схему проекта;
6) определяет, кого привлечь к осуществлению соответствующих разделов проекта.
19. В Программе предполагается использование информационно-коммуникационных технологии, мультимедийных ресурсов в следующих формах деятельности:
1) поиск информации в Интернете и базах данных;
2) нахождение, выбор и обработка данных из цифровых и Интернет-источников и умение судить об их точности, надежности и важности;
3) извлечение и систематизация данных из баз, с использованием гиперссылки, электронных таблиц, а также графических приложений;
4) создание информационного продукта "Мультимедийная презентация законченной работы";
5) сотрудничество, общение и обмен информацией по каналам связи для работы с другими учащимися и педагогами и под руководством педагогов через использование электронной связи, участие в онлайн форумах, в виртуальной среде обучения.
20. В процессе обучения активно используются технические мультимедийные устройства (аппаратуру) и дидактические средства, включая:

17. Оқу жобасы – білім алушылардың топпен немесе жұппен бірігіп жасалатын, ғылыми-зерттеушілік, шығармашылық немесе практикалық сипаттағы проблемаларды шешуге бағытталған, ортақ мақсаты, келісілген жұмыс әдістері мен амалдары бар оқу-таным іс-әрекеті, мұнда дегенімен білім алушылар өз алдына мәселе қойып, оның шешімін табу жолын өз бетінше қарастырады. "Жаратылыстану" пәнін оқу барысында білім алушылардың жобалық әрекетіне қойылатын талаптар:
1) белгілі күндері мен уақытта жүйелі түрде баланың кеңесшімен жеке контактісін жүзеге асыру;
2) мұғалім "тең қызығушылық" қағидасы негізінде балалардың зерттеушілік тобына "енеді";
3) жаңа білімдерді алуға ынталандыратын шағын жоба қарастырылады;
4) жобаның маңызды нәтижесі, қоғамдық тұрғыда мойындауы бар болады.
18. Оқу жобаларын координациялау икемді болып, сөйлеу тілі дамымаған балалардың жас ерекшелік және психологиялық ерекшеліктерін есепке алуға бейімделеді, педагог білім алушылардың іс-әрекетіне жетекшілік етіп, білім алушылардың жобаны орындауға деген қызығушылығын ынталандырады, қолдайды, оларға ұйымдастырушылық, бағыттаушылық және эмоционалды көмек көрсетеді:
1) білім алушыларға өзекті және белгілі уақытта қолжетімді міндеттерді таңдауға көмектеседі;
2) жобаны іске асыру үшін идеяларды туғызуға ынталандырады;
3) есеп беруді құрастыруда, әдебиеттермен жұмыс жасауда көмектеседі;
4) уақытында сұрақтарды қоя отырып, сол арқылы зерттеу үшін қандай нысандар, құралдар мен әрекет тәсілдері қолданатындығын көрсетеді;
5) жобаның жоспар сызбанұсқасы балалардың қандай тапсырмаларын, ойындары мен әрекет түрлерін қамтитындығын жоспарлайды;
6) жобаның бөліктеріне сәйкес кімді тарту керектігін анықтайды.
19. Бағдарламада ақпараттық-коммуникативті технологияларды, мультимедиялық ресурстарды әрекеттің келесі формаларында қолдану болжанған:
1) Ғаламтор мен мәліметтер базасында ақпараттарды іздеу;
2) Ғаламторды табу, сандық және ғаламтор көздерінен мәліметтерді таңдау мен өңдеу, олардың нақтылығы, сенімділігі мен маңыздылығы туралы пайымдау;
3) гиперсілтеме, электронды кестелер мен графикалық қосымшаларды қолдана отырып, мәліметтер базасын алу мен жүйелендіру;
4) "Аяталған жұмыстың мультимедиялық презентациясы" ақпараттық туындыны жасау;
5) электрондық байланысқа, онлайн форумдарға, виртуалдық оқыту орталарына қатысу арқылы, басқа білім алушылармен және мұғалімдермен және педагогтардың жетекшілігімен әртүрлі байланыс арнасы бойынша ынтымақтастықта болып қарым-қатынас жасау және ақпаратпен алмасу;
20. Оқыту барысында техникалық мультимедиялық аппараттық құралдары мен дидактикалық құралдары белсенді қолданылады:

1) электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса" с интерактивной панелью и трехмерными аксессуарами;
2) "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала;
3) ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации".
21. Для преподавания предмета используются ресурсы кабинетов биологии, физики и химии.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
22. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Естествознание" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
23. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Я – исследователь";
2) раздел "Живая природа";
3) раздел "Вещества и их свойства";
4) раздел "Земля и Космос";
5) раздел "Физика природы".
24. Раздел "Я – исследователь" включает следующие подразделы:
1) роль науки и исследователей;
2) методы познания природы.
25. Раздел "Живая природа" включает следующие подразделы:
1) растения;
2) животные;
3) человек.
26. Раздел "Вещества и их свойства" включает следующие подразделы:
1) типы веществ;
2) воздух;
3) вода;
4) природные ресурсы.
27. Раздел "Земля и Космос" включает следующие подразделы:
1) земля;
2) космос;
3) пространство и время.
28. Раздел "Физика природы" включает следующие подразделы:
1) силы и движение;
2) свет;
3) звук;
4) тепло;
5) электричество;
6) магнетизм.
29. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 0 класса:
1) "Я – исследователь": что такое экскурсия. Учусь наблюдать за окружающим миром;
2) "Живая природа": Изменения в жизни растения осенью, зимой, весной, летом. Основные группы растений (дерево, куст, трава). Комнатные растения и уход за ними. Изменения в жизни диких животных осенью, зимой, весной, летом. Изменения в жизни птиц осенью, зимой, весной, летом. Жизнь насекомых. Виды домашних животных. Где живут домашние животные. Домашние животные и их детеныши. Домашние птицы и их птенцы. Зачем человеку нужны домашние животные. Части тела человека. Гигиена школьника (уход за телом, волосами, зубами). Правильное питание. Режим дня школьника;
3) "Вещества и их свойства": Какими бывают вещества. Что дает природа человеку (пищу, одежду, кров). Охрана человеком воздуха и воды (беречь, не загрязнять). Правила поведения на водоемах;
4) "Земля и Космос": форма Земли. Первоначальные знания о космосе. Времена года (осень, зима, весна, лето). Год и месяцы. Дни недели. Сутки (утро, день, вечер, ночь);

1) "Мультимедиялық интербелсенді үйретуші программалық-әдістемелік кешен" электронды ресурсын интербелсенді панельмен және үшөлшемді аксессуарымен;
2) Дыбыстық белгіні көріп қабылдауға негізделген "Логопедиялық тренажер";
3) "Сөйлеу тілі коммуникациясын меңгеру мен дамытуға арналған сөйлеу тілдік жаттықтырушы" атты ассистивті құрылғысы.
21. Пәнді үйрету үшін биология, физика, химия кабинеттерінің ресурстарын пайдаланады.
3 - тарау. "Жаратылыстану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
22. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
5) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
23. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен - зерттеушімін" бөлімі;
2) "Тірі табиғат" бөлімі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі;
4) "Жер және Ғарыш" бөлімі;
5) "Табиғат физикасы" бөлімі.
24. "Мен - зерттеушімін" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ғылым мен зерттеушілердің рөлі;
2) табиғатты тану әдістері.
25. "Тірі табиғат" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өсімдіктер;
2) жануарлар;
3) адам.
26. "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың типтері;
2) ауа;
3) су;
4) табиғат ресурстары.
27. "Жер және Ғарыш" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жер;
2) ғарыш;
3) кеңістік және уақыт.
28. "Табиғат физикасы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) күш және қозғалыс;
2) жарық;
3) дыбыс;
4) жылу;
5) электр;
6) магнетизм.
29. 0-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен – зерттеушімін": экскурция деген не. Қоршаған әлемді бақылап уйренудемін;
2) "Тірі табиғат": күзде, жазда, қыста, көктемде өсімдіктер өміріндегі өзгерістер. Өсімдіктердің негізгі топтары (ағаш, бұтақ, шөп). Бөлме өсімдіктері және оларға күтім жасау. Жазда, күзде, қыста, көктемде жабайы жануарлардың өміріндегі өзгерістер. Үй жануарларының түрлері. Жәндіктердің өмірі. Үй жануарларының түрлері. Үй жануарлары мен олардың төлдері. Адамға үй жануарлары не үшін қажет. Адамның дене мүшелері. Мектеп білім алушысының гигиенасы (дене, шаш, тіс күтімі). Дұрыс тамақтану. Білім алушының күн тәртібі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар қандай болады. Табиғат адамға не береді (тамақ, киім, қан). Адамның ауаны және суды күтуі (қорғау, ластамау). Су қоймасындағы әрекет ережесі;
4) "Жер және Ғарыш": Жердің формасы. Ғарыш туралы алғашқы білімдері. Жыл мезгілдері (күз, қыс, көктем, жаз). Жылдар мен айлар. Апта күндері. Тәуліктер (таңертең, күндіз, кешке, түнде);

5) "Физика природы": первоначальные знания о движении (быстро, медленно; далеко близко). Свет и темнота. Речевые и неречевые звуки. Потепление и похолодание в окружающей среде связанные с сезонными изменениями. Почему работают электроприборы. Тела с магнитными свойствами.
30. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) "Я – исследователь": наблюдение за явлениями окружающего мира. Методы познания природы, этапы наблюдения, эксперимент;
2) "Живая природа": живые организмы, растения и их разнообразие. Деревья, кустарники, травы. Основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семена. Дикорастущие и культурные растения. Уход за культурными растениями (полив, удобрение, уход за почвой). Условия для жизни растений (вода, свет, тепло, питательные вещества). Дикие и домашние животные. Уход за домашними животными Польза от домашних животных Адаптация животных к смене времен года: перелет птиц, запас корма на зиму, впадение в спячку. Части тела человека Этапы жизни человека. Питание, отдых;
3) "Вещества и их свойства": вещества естественные (природные). Свойства воды (жидкая, твердая, газообразная). Свойства воздуха (прозрачный, невидимый, без вкуса и запаха, не имеет формы, свежий). Как человек использует силы природы (течение воды, силы ветра);
4) "Земля и Космос": глобус – модель Земли. Космические тела, астрономия. Ракеты. Телескопы. Средства измерения времени. Часы. Календарь;
5) "Физика природы": движение в природе. Движение людей Траектория движений. Обозначение траектории движения в виде рисунка. Естественные и искусственные источники света. Освещение. Звук и особенности его распространения. Естественные и искусственные источники звука. Приборы для получения тепла. Электричество в повседневной жизни. Свойства магнитов. Предметы, обладающие магнитными свойствами.
31. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:
1) "Я – исследователь": окружающий мир. Явления, процессы, объекты. Личностные качества исследователя. Наблюдение как метод научного познания. Признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат. Фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков. План проведения наблюдения. Формулирование выводов. Признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат. Проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице. Источники информации;
2) "Живая природа": условия произрастания растений. Сезонные изменения у растений. Функции основных частей растений. Среда обитания и способы приспособлений групп растений. Группы растений (на примере растений своей местности). Уход за почвой. Бережное отношение к растениям. Группы животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие. Приспособление животных к среде обитания. Размножение животных. Яйцекладущие и живородящие животные. Защита животных. Функции скелета и мышц тела. Роль сокращения мышц в движении. Правильная осанка. Зубы и уход за ними. Личная гигиена, ее роль в сохранении здоровья;

5) "Табиғат физикасы": қозғалыс туралы бастапқы білімдері (жылдам, баяу; алыс және жақын), Жарық пен қараңғы. Тілдік және тілдік емес дыбыстар. Мезгілдік өзгерістерге байланысты қоршаған ортадағы күннің суытуы мен жылынуы. Электр құрылғылары не үшін жұмыс жасайды. Магниттік қасиеттері бар денелер.
30. 1-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен – зерттеушімін": қоршаған әдемдегі құбылыстарды бақылау. табиғатты тану әдістері, бақылау кезеңдері, эксперимент;
2) "Тірі табиғат": тірі ағзалар, өсімдіктер және олардың түрлілігі. Ағаштар, бұтақтар, шөптер. Өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыры, сабағы, жапырағы, гүлі, дәні, ұрығы. Жабайы және мәдени өсімдіктер. Мәдени өсімдіктерге күтім жасау (суару, тыңайтқыш, топыраққа күтім жасау). Өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайлар (су, жарық, жылу, қоректену заттары). Жабайы және үй жануарлары. Үй жануарларына күтім жасау. Үй жануарларының пайдасы. Жануарлардың жыл мезгілерінің ауысуына бейімделуі: ұшып кетуі, қысқа қорегін жинауы, ұйқыға кетуі. Адамның дене мүшелері. Адамның өмір сүру кезеңдері. Тамақтану, демалу;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": шынайы (табиғи) заттар. Судың қасиеттері (сұйық, қатты, газ). Ауаның қасиеттері (түссіз, көрінбейтін, дәмсіз, иіссіз, формасы жоқ, таза). Адам табиғат күшін қалай пайдаланады (судың ағуы, жел күштері;
4) "Жер және Ғарыш": глобус – Жердің моделі. Ғарыштық денелері, астрономия. Зымырандар. Телескоптар. Уақытты өлшеу құралдары. Сағаттар. Күнтізбе;
5) "Табиғат физикасы": табиғаттағы қозғалыс. Адамдардың қозғалысы. Қозғалыстар траекториясы. Қозғалыс траекториясының сурет түрінде бейнеленуі. Жарық. Дыбыс және оның таралу ерекшеліктері. Дыбыстың шынайы және жасанды көздері. Жылуды алу құрылғылары. Күнделікті өмірдегі электр қуаты. Магниттердің қасиеттері. Магниттік қасиеттерге ие заттар.
31. 2-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта. Құбылыстар, процестер, нысандар. Зерттеушінің тұлғалық қасиеттері. Бақылау ғылыми танымның әдісі ретінде. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеу. Бақылауды жүргізу жоспары. Қорытындыларды құрылымдау. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжамы, ресурстар, жоспары, мерзімі, нәтижесі, экспериментті өткізу мен кестеде нәтижелерін тіркеу. Ақпарат көздері;
2) "Тірі табиғат": өсімдіктердің өсі жағдайлары. Өсімдіктердегі мезгілдік өзгерістер. Өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтер. Өсімдік топтарының өсу ортасы мен бейімделу тәсілдері. Өсімдіктердің топтары (өз аймағындағы өсімдіктерді мысалға алу негізінде). Топырақты күту. Өсімдіктерге ұқыпты қарым қатынас жасау. Жануарлар тобы: жәндіктер, балықтар, бауырымен жорғалаушылар, қосмекенділер, құстар мен сүтқоректілер. Жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі. Жануарлардың көбеюі. Жұмыртқа салатын және тірі төлдейтін жануарлар. Жануарларды қорғау. Қаңқа функциясы мен дене бұлшықеті. Қозғалыс кезінде бұлшықеттің жиырылудағы ролі. Дұрыс келбет. Тістер және олардың күтімі. Жеке гигиена мен денсаулықты сақтаудағы оның ролі;

3) "Вещества и их свойства": вещества естественные и искусственные. Значение воздуха для человека, растений и животных. Свойства воздуха (цвет, запах). Агрегатное состояние воздуха. Теплопроводность. Свойство воздуха заполнять пространство. Вода и ее физические свойства. Агрегатные состояния воды: твердое, жидкое, газообразное. Природные источники воды. Природные ресурсы и их назначение. Классификация природных ресурсов по происхождению;
4) "Земля и Космос": роль Солнца для планеты Земля. Естественный спутник Земли – Луна. Планеты Солнечной системы, их расположение и характеристики. Планеты земной группы. Планеты-гиганты. Единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута. Особенности расстояния и времени в космосе;
5) "Физика природы": движения тел с разной скоростью. Характеристики скорости: быстро, медленно. Силы, вызывающие движение: толкание и подтягивание. Масса предметов. Определение массы предметов. Способность материалов пропускать свет (прозрачные, полупрозрачные, непрозрачные материалы). Источники громких и тихих звуков. Температура. Измерение температуры. Термометры. Единица измерения температуры – градус. Сферы применения магнитов. Опасное электричество.
32. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) "Я – исследователь": научные открытия и их влияние на повседневную жизнь. Виды источников информации. Преимущества и недостатки источников информации. Планирование и проведение эксперимента. Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм. Формулирование выводов;
2) "Живая природа": первоначальные понятия о процессе фотосинтеза. Приспособление растений. Теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения. Природные сообщества – единство живой и неживой природы. Природные сообщества своего региона. Влияние человеческой деятельности на многообразие растений. Роль растений в природе и жизни людей. Редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности). Значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений. Позвоночные и беспозвоночные животные. Типы взаимоотношений животных. Взаимосвязь между растениями и животными. Изменение численности от изменений условий среды обитания (засуха, паводок, заболачивание). Деятельность человека, приводящая к снижению численности животных (осушение, вырубка леса, охота). Внутренние органы человека. Система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека. Дыхательная система и ее органы. Роль дыхания в организме человека. Кровеносная система и ее роль в организме человека. Сердце. Пульс. Защита организма человека от болезней и инфекций. Укрепление иммунитета;

3) "Заттар мен олардың қасиеттері": табиғи және жасанды заттар. Адам, өсімдіктер, жануарлар үшін ауының маңыздылығы. Ауаның қасиеті (түсі, иісі). Ауаның агрегатты күйі. Жылу өткізгіштік. Ауаның кеңістікті толтырудағы маңыздылығы. Су және оның физикалық қасиеті. Судың агрегатты күйі. Су және оның физикалық қасиеті. Судың агрегатты күйі: қатты, сұйық, газ тәрізді. Судың табиғи көздері. Табиғат ресурстары мен олардың қызметі. Табиғи ресурстарды олардың шығуына байланысты жіктеу;
4) "Жер және Ғарыш": Жер ғаламшары үшін Күннің ролі. Жердің табиғи жер серігі – Ай. Күн жүйесі ғаламшары (планетасы) және орналасуы мен сипаттамасы. Жер ғаламшарының топтары. Алып планеталар. Уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут. Ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшелігі;
5) "Табиғат физикасы": түрлі жылдамдықтағы денелердің қозғалысы. Жылдамдықтың сипаттамалары: тез, баяу. Қозғалысты тударатын күштер: тартылу мен итеру. Денелердің массалары. Дене массаларының анықтамасы. Материалдардың жарықты өткізе алу қабілеті (мөлдір, жартылай мөлдір, мөлдір емес заттар). Жоғары және төмен дыбыс көздері. Температура. Температураны өлшеу. Термометрлер. Температураны өлшеу бірлігі – градус. Магниттерді қолдану сферасы. Қауіпті электр қуаты.
32. 3 - сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен – зерттеушімін": ғылыми ашылулар мен олардың күнделікті өмірге әсері. Ақпарат көздерінің түрлері. Ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері. Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау;
2) "Тірі табиғат": Фотосинтез процесі туралы алғашқы түсініктер. Өсімдіктердің бейімделуі. Жылуды сүйетін, суыққа төзімді, көлеңке сүйетін, жарық сүйетін, құрғаққа төзімді, ылғал сүйетін өсімдіктер. Тірі және өлі табиғаттың бірлігі – табиғат бірлестіктері. Өз аймағының табиғи бірлестігі. Адам іс-әрекетінің өсімдіктердің көптүрлілігіне ықпалы. Өсімдіктердің адам өмірі мен табиғаттағы ролі (өз аймағындағы өсімдіктерды мысалға алу негізінде). Қызыл кітаптың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы маңыздылығы. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар. Жануарлардың өзара қарым-типтері. Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы. Тіршілік ортасының өзгеріне байланысты жануарлардың санының өзгеруі (құрғақшылық, су тасқыны, батпақтану). Жануарлардың санының азаюына әкелетін адамның іс- әрекеті (суды ағызу, орманды кесу, аң аулау). Адамның ішкі мүшелері. Ас қорыту жүйесі, оның адам өміріндегі ролі. Тыныс алу жүйесі және оның мүшелері. Адам ағзасындағы тыныс алудың ролі. Қанайналым жүйесі және оның адам ағзасындағы ролі. Жүрек. Тамыр соғысы. Адам ағзасын аурулар мен инфекциялардан қорғау. Иммунитетті нығайту;

3) "Вещества и их свойства": вещества и тела. Классификация веществ по происхождению. Естественные и искусственные вещества. Классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное). Воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот). Влияние воздуха на горение. Вода в живых организмах и неживой природе. Основные природные источники воды. Океаны, моря, реки, озера. Соленая и пресная вода. Природные подземные воды. Бережное использования питьевой воды. Способы очистки воды. Очистка с помощью фильтров. Значение воды для жизни. Почва. Состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух). Виды почв. Свойства почвы. Плодородие. Роль почвы в жизни некоторых организмов. Защита почв;
4) "Земля и космос": первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера). Графическое изображение сфер Земли. Значимые события в освоении космоса. Запуск первого искусственного спутника Земли. Полет первого человека в космос. Высадка человека на Луну. Значение космоса в развитии человечества. Казахстан в освоении космоса. Космодром Байконыр. Вращение Земли вокруг своей оси. Смена дня и ночи;
5) "Физика природы": сила упругости. Упругие и пластичные тела. Сила тяжести. Сила тяжести в природе. Сила трения. Сила трения в природе. Направление действия силы. Тень. Причины ее возникновения. Особенности тени. Способность предметов отражать свет. Источники и приемники звука. Зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука. Электрическая энергия. Источники электроэнергии. Элементы электрической цепи. Схема строения простейшей электрической цепи. Тепло вокруг нас. Намагничивание различных металлов.
33. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) "Я – исследователь": Актуальные направления исследований на основе собственных размышлений. Выбор метода исследования. Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента. Представление результатов в форме по выбору обучающегося;
2) "Живая природа": Пищевая цепь. Растение – важное звено в пищевой цепи. Жизненный цикл растений. Образование семян в результате опыления. Способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека). Высшие и низшие растения. Способы защиты растений. Животные своей местности. Жизненный цикл насекомых (яйцо, личинка, куколка, взрослое насекомое). Особенности питания животных. Травоядные и хищные животные. Симбиотические отношения. Структура пищевой цепи. Модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания. Животные, находящиеся на грани исчезновения. Красная книга Казахстана. Цели создания заповедников и парков. Национальные парки и заповедники Казахстана. Выделительная система и ее роль в организме человека. Нервная система. Ее роль в организме человека;

3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар мен денелер. Заттарды пайда болуына байланысты жіктеу. Заттарды агрегаттық күй бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді). Ауа және оның құрамы (көмірқышықыл газы, ауа, азот). Тірі ағзалар мен өлі табиғаттағы су. Судың негізгі табиғи көздері. Мұхиттар, теңіздер, көлер, өзендер. Тұзды және тұщы су. Табиғи жер асты сулары. Ауыз суын ұқыптылықпен қолдану. Суды фильтр көмегімен тазалау тәсілдері. Өмірде судың маңыздылығы. Топырақ. Топырақтың құрамы (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа). Топырақ түрлері. Топырақтың қасиеттері. Тұқымдық. Кей ағзалардың өміріндегі топырақтың ролі. Топырақтарды қорғау;
4) "Жер және Ғарыш": Жер сфералары туралы алғашқы түсініктер (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера). Жер сферасының графикалық бейнесі. Ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар.алғашқы жасанды Жер серігін қосу. Алғашқы адамның ғарышқа ұшуы. Адамның Айға қонуы. Адамзат дамуындағы ғарыштың маңыздылығығарышты меңгерудегі Қазақстан. Байқоңыр айлағы. Жердің өз осьінен айналуы. Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": серпінділік күші. Серпімділік күші. Серпімді және икемді заттар. Ауырлық күші. Табиғаттағы ауырлық күші. Үйкеліс күші. Табиғаттағы үйкеліс күші. Әрекет күштерінің бағыттары. Көлеңке. Оның пайда болу себептері. Көлеңкенің ерекшеліктері. Заттардың жарықты шағылыстыру қабілеті. Дыбыс көзі мен қабылдағышы. Дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтықтан дыбыс қаттылығының тәуелділігі. Электрлік энергия. Электрэнергия көздері. Электрлік элементтердің тізбектері. Қарапайым электр тізбегінің қарапайым құрылымның сызбанұсқасы. Біздің айналамыздағы жылу. Түрлі металлдарды магниттеу.
33. 4 - сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен –зерттеушімін": Өзінің жеке толғаныстары негізіндегі зерттеудің өзекті бағыттары. Зерттеу жұмысының әдісін таңдау. Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну;
2) "Тірі табиғат": ас қорыту тізбегі. Өсімдіктер– қоректік тізбегінің өмір циклі. Өсімдіктердің өмір сүру циклі. Тозаңдандыру нәтижесінде ұрықтардың пайда болуы. Ұрықтардың таралу тәсілдері (өздігінен таралу, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралуы). Жоғары және төмен сатылы өсімдіктер. Өсімдіктерді қорғау тәсілдері. Өз аймағындағы жануарлар. Жәндіктердің өмір сүру циклі (жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек жәндік). Жануарлардың қоректену ерекшеліктері. Шөпқоректі және жыртқыш жануарлар. Симбитикалық қатынастар. Қоректік тізбектің құрылымы. Тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбектердің моделі.жойылу шегінде тұрған жануарлар. Қазақстанның Қызыл кітабы. Қорықтар мен саябақтарды туындату себептері. Қазақстанның Ұлттық парктері мен қорықтары .Зәр шығару жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлі. Жүйке жүйесі. Оның адам ағзасындағы рөлі;

3) "Вещества и их свойства": свойства веществ (твердость, прозрачность, упругость). Применение веществ согласно их свойствам. Получение нового вещества согласно плану эксперимента. Воздух в сферах жизнедеятельности человека. Загрязнение воздуха. Природные и искусственные источники загрязнения воздуха. Сохранение чистоты воздуха. Меры по очищению воздуха. Перемещение воздуха. Польза и вред ветра. Круговорот воды в природе. Образование атмосферных осадков. Источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные). Последствия загрязнения воды для различных организмов. Растворимость различных веществ в воде. Полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ). Применение полезных ископаемых. Месторождения основных полезных ископаемых Казахстана. Сохранение и бережное использование полезных ископаемых;
4) "Земля и Космос": крупные элементы земной поверхности. Космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики). Влияние космоса на жизнь на Земле. Движение Земли по орбите. Смена времен года. Характеристика сезонов года;
5) "Физика природы": сила Архимеда. Примеры ее проявления. Прогнозирование силы Архимеда. Действие силы Архимеда на предметы в воде. Зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды. Свойства света. Отражение. Поглощение. Влияние преград на громкость и распространение звука. Теплопроводность различных материалов. Электропроводность различных материалов. Виды металлов и их магнитные свойства.
Глава 4. Система целей обучения
34. В Программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
35. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Я – исследователь":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Роль науки и исследователей
0.​1.​1.​1 наблюдать за объектами окружающей среды в течение 2-х и более минут
1.​1.​1.​1 понимать необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
2.​1.​1.​1 определять условия и личностные качества исследователя, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
3.​1.​1.​1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека и ориентироваться в выборе правильного источника информации
4.​1.​1.​1 определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений

3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттардың қасиеттері (қаттылығы, мөлдірлігі, серпімділігі). Заттарды олардың қасиеттеріне байланысты қолдану. Эксперимент жоспарына сәйкес жаңа заттарды алу. Адамның өмір сүру сферасындағы ауа. Ауаның ластануы. Ауаны ластаудың табиғи және жасанды көздері.Ауа тазалығын сақтау. Ауаны тазалаудың шаралары. Ауаның орын ауыстыруы. Желдің пайдасы мен зияны. Табиғаттағы су айналымы. Атмосфералық жауын-шашынның пайда болуы. Суды ластаудың көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық). Түрлі ағзалар үшін суды ластаудың салдары. Суда түрлі заттардың ерігіштігі. Пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, көмір, мұнай). Пайдалы қазбаларды пайдалану. Қазақстанның негізгі пайдалы қазба орындары. Пайдалы қазбаларды сақтау мен күтіп пайдалану;
4) "Жер мен Ғарыш": жер бетінің ірі элементтері. Ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактика). Ғарыштың Жердегі өмірге ықпалы. Орбита бойынша Жердің қозғалысы. Жыл мезгілдерінің ауысуы. Жыл мезгілдерінің сипаттамасы;
5) "Табиғат физикасы": Архимед күші. Оның көрініс табуына мысал келтіру. Архимед күшін болжау. Архимед күшінің судағы заттарға әсері. көлеңкенің бөгет өлшеміне және жарық көзінен бөгетке дейінгі қашықтыққа тәуелділігі. Жарықтың қасиеттері. Шағылысу. Жұтылу. Бөгеттердің дыбыстың таралуы мен қаттылығына ықпалы. Түрлі материалдардың жылу өткізгіштігі. Түрлі материалдардың электр өткізгіштігі. Металлдардың түрлері мен магниттік қасиеттері.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
34. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгіден тұрады. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 "1" – сынып, "2.1" –бөлімше, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
35. Оқыту мақсаттары бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен – зерттеушімін" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
0. 1. 1. 1 2 мин және одан аса уақыт бойы қоршаған орта нысандарын бақылау
1. 1. 1. 1 қоршаған әлем құбылыстары, процесстері мен нысандарын зерттеу қажеттілігін түсіну
2. 1. 1. 1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайлар мен тұлғалық қасиеттерді анықтау
3. 1. 1. 1 өте маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу және ақпарттың дұрыс көздерін таңдауға бейімделу
4. 1. 1. 1 өз толғаныстары негізінде зерттеулердің өзекті бағыттарын анықтау

1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя
1.​1.​2.​1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира и эксперименты с организующей помощью учителя
2.​1.​2.​1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований (наблюдение и эксперимент), определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат)
3.​1.​2.​1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении
1.​1.​2.​2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2.​1.​2.​2 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу; составлять план, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков
3.​1.​2.​2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии
1.​1.​2.​3 понимать при проведении наблюдения или эксперимента различные формы обращенной речи: (просьбы, поручения, инструкции), отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя при комментировании своих действий во время проведения эксперимента
2.​1.​2.​3 составлять рассказ о проделанной работе по наглядным и словесным опорам, участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой
3.​1.​2.​3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц)
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
1.​1.​2.​4 слушать и вступать в диалог при проведении либо обсуждении проведенного наблюдения или эксперимента
2.​1.​2.​4 строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми при проведении наблюдения или эксперимента на протяжении всего урока
3.​1.​2.​4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе

1.2 Табиғатты тану әдістері
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегіментабиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану
1. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен қоршаған әлем құбылыстарын бақылау мен эксперимент жүргізу
2. 1. 2. 1 "ақпарат көздері" және оның зерттеулер (бақылау мен эксперимент) жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың (мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі) және эксперименттің (мақсаты, болжамы, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі) басты белгілерін анықтау
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру
1. 1. 2. 2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2. 1. 2. 2 эксперимент жүргізіп, оның нәтижелерін кестеге тіркеу; жоспар құрып, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытындыларын құрылымдау мен бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен тіркеу
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті
1. 1. 2. 3 бақылау мен экспериментті жүргізу барысында бағытталған сөйлеу тілінің түрлі формаларын түсіну: (өтініш, нұсқаулық,тапсырмалар) және эксперимен жүргізу кезінде өз әрекеттерін сипатап айтуда мұғалімнің сұрақтарына толық және қысқа жауап беру
2. 1. 2. 3 сөздік және көрнекілік әдіске сүйене отырып, жасылынған жұмыс туралы әңгіме құру мен зерттелініп отырған тақырып бойынша ұжымдық талқылау мәселелеріне қатысу
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар)
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу
1. 1. 2. 4 өткізілген бақылау немесе экспериментті өткізу немесе талқылау барысында диалогқа қатысу немесе тындау
2. 1. 2. 4 барлық сабақ бойы эксперимент немесе бақылауды жүргізу барысында сыныптарстарымен және ересектермен өзара әрекет етуі мен бірлесе жұмыс жасауы
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету тәсілдері

2) раздел "Живая природа":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Растения
0.​2.​1.​1 знать основные признаки жизни растений в разные сезоны (осенью – листья желтеют, зимой листьев нет, весной – появляются листики, деревья цветут, летом – дают урожай)
1.​2.​1.​1 определять основные характеристики жизни растений (рост, питание, дыхание, размножение) и их жизненные формы (дерево, кустарник, трава)
2.​2.​1.​1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях
3.​2.​1.​1 понимать и объяснять на доступном уровне выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза
4.​2.​1.​1 определять роль растений в пищевой цепи
0.​2.​1.​2 различать основные группы растений (дерево, куст, трава) , называть их с опорой на наглядность
1.​2.​1.​2 различать основные части растений (корень, стебель, лист, цветок, плод, семена)
2.​2.​1.​2 описывать функции основных частей растений
3.​2.​1.​2 понимать и объяснять на доступном уровне, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага)
4.​2.​1.​2 описывать на доступном уровне жизненный цикл растений
0.​2.​1.​3 отличать комнатные растения от других видов растений с организующей помощью учителя
1.​2.​1.​3 различать дикорастущие и культурные растения
2.​2.​1.​3 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания и способов приспособления к различным условиям среды обитания (влага)
3.​2.​1.​3 описывать на доступном уровне природные сообщества своего региона
4.​2.​1.​3 различать низшие и высшие растения
0.​2.​1.​4 узнавать условия для жизни растений
1.​2.​1.​4 исследовать условия для жизни растений
2.​2.​1.​4 описывать сезонные изменения у группы растений своей местности
3.​2.​1.​4 объяснять на доступном уровне влияние человеческой деятельности на многообразие растений
4.​2.​1.​4 объяснять на доступном уровне способы распространения семян
0.​2.​1.​5 описывать способы ухода за комнатными растениями с организующей помощью учителя
1.​2.​1.​5 описывать способы ухода за культурными растениями
2.​2.​1.​5 объяснять важность ухода за почвой и бережного отношения к растениям
3.​2.​1.​5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.​2.​1.​5 предлагать способы защиты растений
0.​2.​1.​6 составлять простые предложения о растениях по вопросам учителя
1.​2.​1.​6 составлять рассказ по серии сюжетных картин о жизни растений с организующей помощью учителя
2.​2.​1.​6 составлять рассказ о растениях по заданной теме, с применением серии сюжетных картинок либо по опорным словам, адекватно используя новый словарь по естествоведческим темам о жизни растений
3.​2.​1.​6 давать развернутый ответ из 3-5 предложений о жизни растений, дополненный описанием, активно используя в собственной речи слова, описывающие признаки растений
4.​2.​1.​6 составлять рассказ из личного опыта о растениях по заданной теме, активно использовать усвоенные слова конкретного и абстрактного значения, и дополняя высказывания элементами рассуждений

2) "Тірі табиғат" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Өсімдіктер
0. 2. 1. 1 түрлі мезгілдегі өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын білу (күзде жапырақтар сарғаяды, қыста жапырақтар болмайды, көктемде бүршіктер пайда болып, жазда өнім береді)
1. 2. 1. 1 өсімдіктер өмірінің негізгі сипатамаларын (өсуі, қоректенуі, тыныс алуы, көбеюі) және олардың өмірлік формаларын (ағаш, бұтақ, шөп) анықтау
2. 2. 1. 1 түрлі жағдайда өсімдіктердің өсу мүмкіндігін зерттеу
3. 2. 1. 1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттегіні бөлуін қолжетімді деңгейде түсіну мен түсіндіру
4. 2. 1. 1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау
0. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі топтарын (ағаш, бұтақ, шөп) ажырату мен көрнекілікке сүйене отырып оларды атау
1. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату (тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, ұрық, дән)
2. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау
3. 2. 1. 2 қоршаған ортаның түрлі жағдайларына өсімдіктерді бейімдеудің тәсілдерін қолжетімді деңгейде түсіну мен түсіндіру (жылу, жарық, ылғал)
4. 2. 1. 2 өсімдіктің тіршілік циклін қолжетімді деңгейде сипаттау
0. 2. 1. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі арқылы бөлме өсімдіктерін өсімдіктердің өзге түрлерінен ажырату
1. 2. 1. 3 жабайы және мәдени өсімдіктерді ажырату
2. 2. 1. 3 өсімдіктерді мекен ету ортасы мен ортаның әр түрлі жағдайларына (ылғал) бейімделу тәсілдерін салыстыру
3. 2. 1. 3 өз аймағының табиғи қауымдастығын қолжетімді деңгейде сипаттау
4. 2. 1. 3 төменгі және жоғарғы өсімдіктерді ажырату
0. 2. 1. 4 өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайларды білу
1. 2. 1. 4 өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайларды зерттеу
2. 2. 1. 4 өз аймағының өсімдіктер тобындағы маусымдық өзгерістерді сипаттау
3. 2. 1. 4 адамзаттың тіршілік іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін қолжетімді деңгейде түсіндіру
4. 2. 1. 4 тұқымның таралу тәсілдерін қолжетімді деңгейде түсіндіру
0. 2. 1. 5 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен мәдени өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін сипаттау
1. 2. 1. 5 мәдени өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін сипаттау
2. 2. 1. 5 топырақты баптау мен өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру
3. 2. 1. 5 Қызыл кітаптың сирек кездесетін және жоғалып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы рөлін анықтау
4. 2. 1. 5 өсімдіктерді қорғау әдістерін ұсыну
0. 2. 1. 6 мұғалімнің сұрақтары арқылы өсімдіктер туралы жай сөйлемдерді құрастыру
1. 2. 1. 6 мұғалімнің ұйымдастыру көмегімен өсімдітер өмірі туралы сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгіме құрастыру
2. 2. 1. 6 сюжеттік суреттер сериясы немесе тірек сөздерін, өсімдіктер өмірі туралы жаратылыстану тақырыптары бойынша жаңа сөздерді дұрыс қолдана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру
3. 2. 1. 6 өсімдіктердің өмірі туралы 3-5 cөйлемнен тұратын толық жауап беру, қосымша сипаттай отырып, өзінің сөйлеу тілінде өсімдіктердің белгілерін сипаттайтын сөздерді қолдану
4. 2. 1. 6 берілген тақырып бойынша өсімдіктер туралы жеке тәжірибесіне сүйене отырып, нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді белсенді қолдана отырып, және пайымдауын тұжырымдау элементімен толықтыра отырып, әңгіме құру

2.2 Животные
0.​2.​2.​1 знать основные признаки жизни диких животных и птиц в разные сезоны, называть их и рассказывать о них с опорой на наглядность
1.​2.​2.​1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия, используя наглядность (питаются, растут, дышат, размножаются и передвигаются)
2.​2.​2.​1 различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие
3.​2.​2.​1
классифицировать животных на группы "позвоночные" и "беспозвоночные"
4.​2.​2.​1 классифицировать животных своей местности
0.​2.​2.​2 называть домашних животных и птиц, их детенышей, знать и называть место, где они проживают, используя наглядность
1.​2.​2.​2 различать диких и домашних животных, используя наглядность
2.​2.​2.​2 описывать на доступном уровне способы приспособления животных к условиям среды обитания: в воде, в воздухе, на земле, в земле
3.​2.​2.​2 различать животных по среде обитания: водная, наземно-воздушная, почва, тела других животных как среда обитания
4.​2.​2.​2 различать травоядных и хищных животных
0.​2.​2.​3 знать основные признаки жизни насекомых (бабочки) в разные сезоны, называть их с опорой на наглядность
1.​2.​2.​3 объяснять адаптацию животных к смене времен года
2.​2.​2.​3 объяснять на доступном уровне способы размножения животных
3.​2.​2.​3 характеризовать типы взаимоотношений животных в природе: симбиоз, нахлебничество, хищничество, нейтрализм
4.​2.​2.​3 описывать на доступном уровне жизненный цикл насекомых
0.​2.​2.​4 различать и называть насекомых (бабочка, муравей, муха, пчела), используя наглядность
1.​2.​2.​4 понимать важность сохранения разнообразия животных
2.​2.​2.​4 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3.​2.​2.​4 исследовать взаимосвязь между растениями и животными: опыление, распространение семян, дупло
4.​2.​2.​4 приводить примеры симбиотических отношений
0.​2.​2.​5 понимать на доступном уровне влияние климата на жизнедеятельность животных (линька зайца, спячка медведя)
1.​2.​2.​5 понимать важность сохранения среды обитания для животных (не разорять гнезда, не подходить к детенышам диких животных)
2.​2.​2.​5 объяснять важность сохранения среды обитания для животных
3.​2.​2.​5 объяснять на доступном уровне изменение численности животных от изменений условий среды обитания (пожар, наводнение, засуха)
4.​2.​2.​5 объяснять на доступном уровне структуру пищевой цепи и составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания
0.​2.​2.​6 узнавать взаимосвязь между домашними животными и человеком с организующей помощью учителя
0.​2.​2.​6 понимать взаимосвязь между домашними животными и человеком с организующей помощью учителя
2.​2.​2.​6 узнавать виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных
3.​2.​2.​6 определять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных
4.​2.​2.​6 приводить примеры животных, находящихся на грани исчезновения и объяснять на доступном уровне цели создания национальных парков и заповедников
0.​2.​2.​7 составлять описание животных, птиц и насекомых по вопросам учителя
1.​2.​2.​7 составлять рассказ по серии сюжетных картинок о животных- по изучаемой теме с организующей помощью учителя
2.​2.​2.​7 составлять связный рассказ о жизни животных по изучаемой теме объемом до 25-30 слов по серии 3-5 картин либо по опорным словам
3.​2.​2.​7 составлять высказывание о жизни животных по теме в объеме 30 – 45 слов, пользуясь материалами дополнительной литературы или на основе личных наблюдений, впечатлений
4.​2.​2.​7 составлять рассказ о животных – из личного опыта по изученной теме
2.3
Человек
0.​2.​3.​1 различать части тела человека, называть их с опорой на наглядность
1.​2.​3.​1 называть основные части тела человека и их функции
2.​2.​3.​1 определять функции опорно-двигательной системы человека
3.​2.​3.​1 определять расположение внутренних органов человека
4.​2.​3.​1 описывать на доступном уровне выделительную систему и ее роль в организме человека
0.​2.​3.​2 понимать важность соблюдения режима дня для растущего организма школьника
1.​2.​3.​2 описывать этапы жизни человека
2.​2.​3.​2 объяснять на доступном уровне важность сохранения правильной осанки
3.​2.​3.​2 описывать на доступном уровне роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности
4.​2.​3.​2 описывать на доступном уровне нервную систему и ее роль в организме человека
0.​2.​3.​3 понимать важность приема полезной пищи для растущего организма школьника
1.​2.​3.​3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
2.​2.​3.​3 объяснять на доступном уровне роль сокращения мышц в движении
3.​2.​3.​3 описывать на доступном уровне дыхательную систему и ее роль в организме человека
4.​2.​3.​3 вести свободную беседу на заданную тему о жизни и деятельности человека
0.​2.​3.​4 узнавать важность соблюдения правил личной гигиены с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.​2.​3.​4 объяснять на доступном уровне важность соблюдения правил личной гигиены с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
2.​2.​3.​4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья
3.​2.​3.​4 описывать на доступном уровне кровеносную систему и ее роль в организме человека
4.​2.​3.​4 составлять рассказ из личного опыта о человеке по изученной теме
0.​2.​3.​5 называть части тела лица, предметы гигиены
1.​2.​3.​5 ориентироваться в схеме собственного тела
2.​2.​3.​5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
3.​2.​3.​5 объяснять на доступном уровне способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.​2.​3.​5 дополнять высказывания элементами рассуждений
0.​2.​3.​6 давать точные ответы на вопросы, используя фразу доступной модели, с опорой на наглядность и личный опыт
1.​2.​3.​6 составлять рассказ из 3-5 предложений (15-20 слов) с опорой на сюжетную картину о человеке – с организующей помощью учителя
2.​2.​3.​6 адекватно ситуации использовать новый словарь по теме "Человек"
3.​2.​3.​6 активно использовать в собственной речи слова, описывающие способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.​2.​3.​6 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом на тему "Органы человеческого тела"

2.2 Жануарлар
0. 2. 2. 1 түрлі маусымдағы жабайы жануарлар мен құстар өмірінің негізгі белгілерін білу және олар туралы көрнекіліктерге сүйене отырып айту
1. 2. 2. 1 өсімідіткре мен жануарларды салыстыру, көрнекіліктерді қолдана отырып (қоректенеді, өседі, көбейеді және орын алмасады), олардың ұқсастықтар мен айырмашылықтаны салыстыру
2. 2. 2. 1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер, бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
3. 2. 2. 1 жануарларды "омыртқалы" және "омыртқасыздар" топтары бойынша жіктеу;
4. 2. 2. 1 өз аймағының жануарларын жіктеу
0. 2. 2. 2 үй жануарлары, құстар мен олардың төлдерін атау, көрнеккіліктерді қолдана отырып, олардың өмір сүру ортасын білу мен атау
1. 2. 2. 2 көрнекіліктерді қолдана отырып, жабайы және үй жануарларын ажырату
2. 2. 2. 2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуін қолжетімді деңгейде сипаттау: суда, ауада, жерде
3. 2. 2. 2 жануарларды тіршілік ортасына байланыстыажырату: суда, құрлықта, топырақта және өмір сүру ортасы ретінде өзге жануарлардың денесінде өмір сүретін
4. 2. 2. 2 өсімдік қоректі және жыртқыш жануарларды ажырату
0. 2. 2. 3 түрлі мезгілдегі жәндіктердің (көбелектер) негізгі өмір сүру белгілерін білу, оларды көрнекілікке сүйене отырып, атау
1. 2. 2. 3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
2. 2. 2. 3 жануарлардың көбеюін қолжетімді деңгейде түсіндіру
3. 2. 2. 3 жануарлардың табиғатқа қарым -қатынас типтерін сипаттау: селбесу, арамтамақтық, нейтральдылық
4. 2. 2. 3 жәндіктердің өмір циклін қолжетімді деңгейде сипаттау
0. 2. 2. 4 көрнекіліктерді қолдана отырып жәндіктерді (көбелек, құмырсқа, ара) ажырату мен атау
1. 2. 2. 4 жануарлар дың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсінду
2. 2. 2. 4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3. 2. 2. 4 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу
4. 2. 2. 4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру
0. 2. 2. 5 жануарлардың өмір сүру әрекетіне климаттың ықпалын қолжетімді деңгейде түсіну (қоянның түлеуі, аюдың ұйықтауы)
1. 2. 2. 5 жануарлардың тіршілік ортасын сақтаудың маңыздылығын түсіну (жабайы жануарлардың балаларынатиіспеу, ұяларын бұзбау)
2. 2. 2. 5 жануарлардың тіршілік ортасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3. 2. 2. 5 тіршілік ортасындағы өзгерістерге байланысты жануарлар санының өзгеруін қолжетімді деңгейде түсіндіру; (өрт, су басу, құрғақшылық)
4. 2. 2. 5 қоректік тізбектің құрылымын қолжетімді деңгейде түсіндіру мен белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектердің модельдерін құрастыру
0. 2. 2. 6 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен үй жануарлары мен жабайы жануарлар арасындағы өзара байланысты білу
0. 2. 2. 6 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен үй жануарлары мен жабайы жануарлар арасындағы өзара байланысты түсіну
2. 2. 2. 6 жануарлар санының азаюына ықпал ететін адамның іс-әрекет түрлерін білу
3. 2. 2. 6 жануарлар санының азаюына ықпал ететін адамның іс-әрекет түрлерін анықтау
4. 2. 2. 6 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысалдар келтіру және ұлттық саябақтар мен қорықтарды құрудың мақсатын қолжетімді түрде түсіндіру
0. 2. 2. 7 мұғалімнің сұрақтары бойынша жануарларға, құстар мен жәндікерге сипаттама құруы
1. 2. 2. 7 мұғалімінң ұйымдастырылған көмегімен зерттелініп отырған тақырып туралы сюжеттік суреттер бойынша әңгіме құрастыру
2. 2. 2. 7 жануарлар өмірі туралы зерттелініп отырған тақырып бойынша тірек сөздерге сүйене отырып, 3 -5 сериялы суреттер бойынша көлемі 25-30 сөзден тұратын әңгіме құрастыру
3. 2. 2. 7 қосымша материалдарды қолдана отырып, немесе жеке бақылаулар мен көзқарастары негізінде жануарлар өмірі тақырыбы бойынша көлемі 35-40 сөзден тұратын уәждеме құрастыру
4. 2. 2. 7 зерттелініп отырған тақырып бойынша жеке тәжірибеден жануарлар туралы әңгіме құрастыру
2.3 Адам
0. 2. 3. 1 адам денесінің негізгі бөліктерін және ажырату, оларды көрнекіліктерге сүйене отырып атау
1. 2. 3. 1 адам денесінің негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін атау
2. 2. 3. 1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау
3. 2. 3. 1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау
4. 2. 3. 1 зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау
0. 2. 3. 2 білім алушының өсіп келе жатқан ағзасы үшін күн тәртібін сақтаудың маңыздылығын түсіну
1. 2. 3. 2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау
2. 2. 3. 2 дұрыс сымбатты сақтаудың маңыздылығын қолжетімді деңгейде түсіндіру
3. 2. 3. 2 өмір сүру үшін энергияны алуда асқорыту жүйесінің рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау
4. 2. 3. 2 жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау
0. 2. 3. 3 білім алушының өсіп келе жатқан ағзасы үшін пайдалы тағамды қабылдаудың маңыздылығын түсіну
1. 2. 3. 3 адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді анықтау
2. 2. 3. 3 бұлшық ет қысқаруының қозғалыс үшін рөлін қолжетімді деңгейде түсіндіру
3. 2. 3. 3 тыныс алу жүйесі және оның адам ағзасындағы ролін қолжетімді деңгейде сипаттау
4. 2. 3. 3 адамның өмірі мен әрекеті туралы еркін әңгіме жүргізу
0. 2. 3. 4 мұғалімнің ұымдастырушы көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, жеке гигиена ережелерін сақтаудың маңыздылығын білу
1. 2. 3. 4 мұғалімнің ұымдастырушы көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, жеке гигиена ережелерін сақтаудың маңыздылығын қолжетімді деңгейде түсіндіру
2. 2. 3. 4 денсаулықты сақтаудағы жеке гигиенаның ролін анықтау
3. 2. 3. 4 қан айналым жүйесін оның адам ағзасындағы рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау
4. 2. 3. 4 зерттелініп отырған тақырып бойынша жеке тәжірибе негізінде адам туралы әңгіме құрастыру
0. 2. 3. 5 адам бет мүшелерін, гигиена заттарын атау
1. 2. 3. 5 өз дене мүшесінің сызбасына бейімделу
2. 2. 3. 5 тістерді күтудің денсаулықты сақтаудағы маңызын анықтау
3. 2. 3. 5 адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдерін қолжетімді деңгейде түсіндіру
4. 2. 3. 5 ойларын пайымдау элементтерінмен толықтыру
0. 2. 3. 6 көрнекіліктер мен жеке тәжірибеге сүйене отырып, қолжетімді модельдің фразасын қолдана отырып, сұрақтарға нақты жауаптар беру
1. 2. 3. 6 мұғалімінің ұйымдастырушы көмегімен адам туралы сюжеттік суреттерге сүйене отырып, 3-5 сөйлемненн тұратын әңгіме құрастыру (15-20 сөз)
2. 2. 3. 6 "Адам" тақырыбы бойынша жаңа сөздіктерді жағдайларда орынды қолдану
3. 2. 3. 6 адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдерін сипаттайтын сөздерді өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану
4. 2. 3. 6 "Адам денесінің мүшелері" тақырыбы бойынша тура және ауыспалы мағынадағы ойларды өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану

3) раздел "Вещества и их свойства":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Типы веществ
0.​3.​1.​1 наблюдать за веществами (воздух, вода, песок, земля, вата)
1.​3.​1.​1 знать естественные (природные) вещества
2.​3.​1.​1 понимать различия между естественными и искусственными веществами
3.​3.​1.​1 рассказывать о происхождении веществ (естественные, искусственные)
4.​3.​1.​1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам
0.​3.​1.​2 узнавать различия между веществами с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.​3.​1.​2 объяснять на доступном уровне различия между собой различным веществ с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
2.​3.​1.​2 определять роль различных веществ в жизни человека
3.​3.​1.​2 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.​3.​1.​2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
0.​3.​1.​3 участвовать в коротких диалогах о веществах
1.​3.​1.​3 составлять рассказ по серии сюжетных картинок об естественных веществах в природе - с организующей помощью учителя
2.​3.​2.​3 составлять рассказ об естественных и искусственных веществах по наглядным и словесным опорам
3.​3.​1.​3 составлять высказывание о типах веществ по теме в объеме 30 – 45 слов, пользуясь материалами дополнительной литературы или на основе личных наблюдений, впечатлений
4.​3.​1.​3 самостоятельно пояснять результаты проделанной работы и дополнять высказывания и диалоги о свойствах веществ элементами рассуждений
3.2
Воздух
0.​3.​2.​1 понимать необходимость сохранения чистого воздуха для жизни человека,
1.​3.​2.​1 знать основные признаки воздуха, называть их с опорой на наглядность и личный опыт
2.​3.​2.​1 объяснять на доступном уровне значение воздуха для нашей планеты
3.​3.​2.​1 описывать на доступном уровне состав воздуха
4.​3.​2.​1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека и приводить примеры о пользе и вреде ветра
0.​3.​2.​2 узнавать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха)
1.​3.​2.​2 рассказывать о воздухе с опорой на наглядность и с организующей помощью учителя
2.​3.​2.​2 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство
3.​3.​2.​2 описывать на доступном уровне влияние воздуха на горение
4.​3.​2.​2 определять источники загрязнения воздуха и предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению
0.​3.​2.​3 составлять короткие диалоги по вопросам о воздухе
1.​3.​2.​3 сообразно смыслу употреблять лексику о воздухе
2.​3.​2.​3 адекватно ситуации использовать новый словарь по теме "Воздух"
3.​3.​2.​3 активно использовать в собственной речи усвоенные слова конкретного и абстрактного значения по теме "Воздух"
4.​3.​2.​3 объяснять на доступном уровне процесс перемещения воздуха в природе

3) "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Заттардың типтері
0. 3. 1. 1 заттарды бақылау (ауа, су, топырақ, құм, мақта)
1. 3. 1. 1 табиғи (шынайы) заттарды білу
2. 3. 1. 1 табиғи және жасанды заттардың арасындағы айырмашылықтарды түсіну
3. 3. 1. 1 заттардың пайда болуы туралы айту (табиғи, жасанды)
4. 3. 1. 1 заттарды олардың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтау
0. 3. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, заттардың арасындағы айырмашылықтарды танып білу
1. 3. 1. 2 мұғалімінң ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, заттардың өзара айырмашылықтарын қолжетімді деңгейде түсіндіру
2. 3. 1. 2 адам өміріндегі түрлі заттардың ролін анықтау
3. 3. 1. 2 заттарды пайда болуы және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4. 3. 1. 2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес затты алу
0. 3. 1. 3 заттар туралы қысқа диалогтарға қатысу
1. 3. 1. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен және сюжеттік суреттер арқылы таиғаттағы табиғи заттар туралы әңгіме құрастыру
2. 3. 2. 3 көрнекіліктер мен сөздерге сүйене отырып, табиғи және жасанды заттар туралы әңгіме құрастыру
3. 3. 1. 3 жеке бақылаулары мен әсерлері негізінде немесе қосымша әдебиеттер материалдарын қолдана отырып, тақырып бойынша заттардың типтері туралы көлемі 30-45 сөзден тұратын сөйлеммен өз ойын құрастыру
4. 3. 1. 3 атқарылған жұмыстың нәтижесін өз бетінше түсіндіру және заттардың қасиеттері туралы ойы мен диалогын пайымдау элементтерімен толықтыру
3.2 Ауа
0. 3. 2. 1 адам өмірі үшін таза ауаны сақтау қажеттілігн түсіну
1. 3. 2. 1 ауаның негізгі белгілерін білу, оларды көрнекіліктер мен жеке тәжірибеге сүйене отырып атау
2. 3. 2. 1 біздің планетамыз үшін ауаның маңыздылығын қолжетімді түрде түсіндіру
3. 3. 2. 1 ауаның құрамын қолжетімді деңгейде сипаттау
4. 3. 2. 1 адам өмірінің әр түрлі саласында ауаны пайдаланудың тәсілдерін анықтау және желдің пайдасы мен зиянына мысал келтіру
0. 3. 2. 2 ауаның кейбір қасиеттерін білу (агрегаттық күйі, түсі, иісі)
1. 3. 2. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, ауа туралы әңгімелеу
2. 3. 2. 2 ауаның жылу өткізгіштігі мен кеңістікті толтыру қасиетін зерттеу
3. 3. 2. 2 жануға ауаның ықпалын қолжетімді деңгейде сипаттау
4. 3. 2. 2 ауаның ластану көздерін анықтау мен ауаның тазалығын сақтау тәсілдерін және оны тазарту шараларын ұсыну
0. 3. 2. 3 ауа туралы сұрақтар бойынша қысқа диалогтар құру
1. 3. 2. 3 ауа туралы лексиканы мағына сәйкесінше қолдану
2. 3. 2. 3 "Ауа" тақырыбы бойынша жаңа сөздіктерді жағдаяттарға сәйкес орынды қолдану
3. 3. 2. 3 "ауа" тақырыбы бойынша нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану
4. 3. 2. 3 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру

3.3 Вода
0.​3.​3.​1 понимать необходимость сохранения чистой воды для жизни человека, рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.​3.​3.​1 знать и называть с опорой на наглядность основные признаки воды в различных состояниях: жидком, твердом, газообразном
2.​3.​3.​1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть)
3.​3.​3.​1 объяснять на доступном уровне наличие воды в живых организмах и неживой природе и важность воды для жизни
4.​3.​3.​1 описывать на доступном уровне круговорот воды в природе
0.​3.​3.​2 узнавать важность экономии воды (беречь, не загрязнять), рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.​3.​3.​2 понимать важность экономии воды (беречь, не загрязнять), рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
2.​3.​3.​2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды
3.​3.​3.​2 сравнивать основные природные источники воды
4.​3.​3.​2 описывать на доступном уровне процесс образования атмосферных осадков
0.​3.​3.​3 иметь общее представление о правилах поведения на водоемах летом и рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.​3.​3.​3 понимать важность соблюдения правил поведения на водоемах зимой и рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
2.​3.​3.​3 определять природные источники воды
3.​3.​3.​3 объяснять на доступном уровне необходимость бережного использования питьевой воды
4.​3.​3.​3 определять источники загрязнения воды и последствия загрязнения воды для различных организмов
0.​3.​3.​4 иметь общее представление о важности воды в жизни человека (питание, стирка, мытье)
1.​3.​3.​4 понимать важность воды в жизни человека (жажда, обезвоживание)
2.​3.​3.​4 понимать важность употребления в пищу очищенной воды
3.​3.​3.​4 предлагать различные способы очистки воды и предлагать собственную модель фильтра для очистки воды
4.​3.​3.​4 исследовать растворимость различных веществ в воде
0.​3.​3.​5 участвовать в коротких диалогах о воде
1.​3.​3.​5 сообразно смыслу активно употреблять лексику на тему о воде
2.​3.​3.​5 составлять рассказ о воде на материалах проделанной работы по наглядным и словесным опорам
3.​3.​3.​5 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, дополненный описанием
4.​3.​3.​5 составлять рассказ из личного опыта о воде по изученной теме
3.4 Природные ресурсы
0.​3.​4.​1 наблюдать за природой как источником жизни человека (нет воды, или воздуха все умрет)
0.​3.​4.​1 знать и называть с опорой на наглядность силы природы (течение воды, сила ветра)
2.​3.​4.​1 определять назначение природных ресурсов (природных и антропогенных)
3.​3.​4.​1 объяснять на доступном уровне роль почвы в жизни некоторых организмов
4.​3.​4.​1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ)
0.​3.​4.​2 понимать важность бережного отношения к природе (не оставлять мусор на отдыхе)
0.​3.​4.​2 узнавать о применении человеком сил природы (передвижение кораблей, ветряные мельницы)
2.​3.​4.​2 классифицировать ресурсы по происхождению (природные, антропогенные)
3.​3.​4.​2 исследовать основной состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух)
4.​3.​4.​2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана
0.​3.​4.​3 участвовать в коротких диалогах о пище, одежде, жилище
0.​3.​4.​3 понимать важность использования сил природы в развитии человечества (прогресс)
2.​3.​4.​3 объяснять связь природных и антропогенных ресурсов (овощи-суп, баран-шерсть)
3.​3.​4.​3 определять основные свойства почвы и исследовать плодородие почв в зависимости от состава
4.​3.​4.​3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
0.​3.​4.​4 давать точные и развернутые ответы на вопросы о природе
0.​3.​4.​4 сообразно смыслу употреблять лексику на тему о силах природы
2.​3.​4.​4 дополнить ответ элементами описания ресурсов
3.​3.​4.​4 дополнять высказывания элементами рассуждений
4.​3.​4.​4 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением после проведения исследовательской деятельности

3.3 Су
0. 3. 3. 1 адам өмірі үшін таза суды сақтаудың қажеттілігін түсіну, және ол туралы мұғалімінің ұйымдастырылған көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, әңгімелеу
1. 3. 3. 1 көрнекіліктерге сүйене отырып, түрлі жағдайдағы күйлерін білу мен атау: сұйық, қатты, газ
2. 3. 3. 1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
3. 3. 3. 1 судың тірі ағзаларда және өлі табиғатта кездесетінін қолжетімді деңгейде түсіндіру
4. 3. 3. 1 судың табиғаттағы айналымын сипаттау
0. 3. 3. 2 суды үнемдеудің маңыздылығын танып білу (қорғау, ластамау), және ол туралы мұғалімнің ұйымдастырған көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып әңгімелеу
1. 3. 3. 2 суды үнемдеудің маңыздылығын түсіну, ол туралы көрнекілік пен мұғалімнің ұйымдастырушы көмегіне сүйене отырып әңгімелеу
2. 3. 3. 2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу
3. 3. 3. 2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру
4. 3. 3. 2 атмосфералық жауын-шашынның түзілу процесін қолжетімді деңгейде сипаттау
0. 3. 3. 3 жазда су қоймаларындағы ережелерді сақтау туралы жалпы түсініктерінің болуы мен олар туралы мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып әңгімелеу
1. 3. 3. 3 қыста су қоймаларындағы ережелерді сақтаудың маңыздылығын түсіну мен олар туралы мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып әңгімелеу
2. 3. 3. 3 судың табиғи көздерін анықтау
3. 3. 3. 3 ауыз суды қолдануда ұқыптылық танытудың қажеттілігін қолжетімді деңгейде түсіндіру
4. 3. 3. 3 суды ластандыру көздерін және түрлі ағзалар үшін суды ластандырудың салдарын анықтау
0. 3. 3. 4 адам өмірінде судың маңыздылығы туралы жалпы түсініктерінің болуы (тамақтану, кір жуу, жуыну)
1. 3. 3. 4 адам өмірі үшін судың маңыздылығын түсіндіру (шөлдеу, құрғау)
2. 3. 3. 4 тағамға тазартылған суды қолданудың маңыздылығын түсіну
3. 3. 3. 4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін және суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну
4. 3. 3. 4 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
0. 3. 3. 5 су туралы қысқа диалогтарға қатысу
1. 3. 3. 5 су туралы тақырып бойынша лексикаларды белсенді мағыналық сәйкесінше қолдану
2. 3. 3. 5 көрнекіліктер мен сөздерге сүйене отырып, атқарылған жұмыс материалдары негізінде әңгіме құрастыру
3. 3. 3. 5 қосымша сипаттай отырып, 3-5 сөйлеммен толық жауап беру
4. 3. 3. 5 зерттелінген тақырып бойына су туралы жеке тәжірибеге сүйене отырып, әңгіме құрастыру
3.4 Табиғат ресурстары
0. 3. 4. 1 адам өмірінің тіршілік көзі ретінде табиғатты бақылау (су, ауа болмаса, тіршілік жойылады)
0. 3. 4. 1 табиғат күшін көрнекіліктерге сүйене отырып, білу және атау (су ағысы, желдің күші)
2. 3. 4. 1 табиғи ресурстардың қызметін анықтау (табиғи және антропогендік
3. 3. 4. 1 кейбір ағзалардың тіршілігі үшін топырақтың рөлін түсіндіру
4. 3. 4. 1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, балшық, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын анықтау
0. 3. 4. 2 табиғатқа деген ұқыптылық қатынасының маңыздылығын түсіну (демалыс кезінде қоқыс қалдырмау)
0. 3. 4. 2 адам тарапынан табиғат күштерін қолдану туралы білу (кемелерді жүргізу, жел диірмені)
2. 3. 4. 2 табиғи ресурстарды генезисі бойынша жіктеу (табиғи және антропогендік);
3. 3. 4. 2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (топырақ, құм, балшық, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа)
4. 3. 4. 2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларының кен орындарын картадан көрсету
0. 3. 4. 3 тағам, киім, тұрғын үй туралы қысқа диалогтарға қатысу
0. 3. 4. 3 адамзат дамуында табиғат күштерін қолданудың маңыздылығын түсіну (прогресс)
2. 3. 4. 3 табиғи және антропогендік ресурстардың өзара байланысын түсіндіру (жемістер-сорпа, қой-жүн)
3. 3. 4. 3 топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау мен топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу
4. 3. 4. 3 пайдалы қазбаларды сақтаудың және тиімді қолданудың жолдарын ұсыну
0. 3. 4. 4 табиғат туралы сұрақтарға нақты және толық жауап беру
0. 3. 4. 4 табиғат күштері туралы тақырып бойынша лексиканы мағына сәйкесінше қолдану
2. 3. 4. 4 жауапты ресурстарды сипаттау элементтерімен толықтыру
3. 3. 4. 4 ойларын пайымдау элементтерімен толықтыру
4. 3. 4. 4 зерттеу жұмысын жүргізгеннен кейін сипаттау және пайымдау арқылы қорытындысын 2-3 сөйлеммен құрылымдау

4) раздел "Земля и космос":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Земля
0.​4.​1.​1 узнавать форму Земли на основе ее модели
1.​4.​1.​1 знать и называть форму Земли
2.​4.​1.​1 объяснять связи между Землей и Солнцем
3.​4.​1.​1 объяснять на доступном уровне и графически изображать сферы Земли
4.​4.​1.​1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
0.​4.​1.​2 отвечать на простые вопросы о форме и размерах Земли
1.​4.​1.​2 уметь кратко описать Землю с организующей помощью учителя
2.​4.​1.​2 определять естественный спутник Земли
3.​4.​1.​2 активно и в правильной грамматической форме употреблять усвоенные слова конкретного и абстрактного значения о сферах земли
4.​4.​1.​2 вести свободную беседу на тему о планете Земля
0.​4.​1.​3 участвовать в коротких диалогах о планете Земля
1.​4.​1.​3 составлять рассказ из 3-5 предложений (15-20 слов) с опорой на макет Земли (глобус) – с организующей помощью учителя
2.​4.​1.​3 составлять рассказ о планете Земля – по наглядным и словесным опорам
3.​4.​1.​3 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, дополненный описанием
4.​4.​1.​3 дополнять высказывания элементами рассуждений
4.2 Космос
0.​4.​2.​1 иметь общее представление о Космосе в связи с небесными телами: Земля Луна, Солнце
1.​4.​2.​1 характеризовать астрономию как науку о космосе – с организующей помощью учителя
2.​4.​2.​1 определять порядок расположения планет Солнечной системы
3.​4.​2.​1 рассказывать на доступном уровне о некоторых значимых событиях в освоении космоса
4.​4.​2.​1 характеризовать отдельные космические тела
0.​4.​2.​2 представлять значение Луны и Солнца для планеты Земля (ночь, день)
1.​4.​2.​2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса с организующей помощью учителя
2.​4.​2.​2 сравнивать планеты Солнечной системы – с направляющей помощью учителя
3.​4.​2.​2 объяснять на доступном уровне значение космоса в развитии человечества
4.​4.​2.​2 определять влияние космоса на жизнь на Земле – с направляющей помощью учителя
0.​4.​2.​3 участвовать в коротких диалогах о Солнце, Луне и Земле
1.​4.​2.​3 сообразно смыслу употреблять лексику по теме Космос
2.​4.​2.​3 адекватно речевой ситуации использовать новый словарь по теме "Космос"
3.​4.​2.​3 составлять рассказ по теме "Космос и развитие человечества" по готовому плану
4.​4.​2.​3 составлять рассказ о влиянии космоса на жизнь на Земле из личного опыта
4.3 Пространство и время
0.​4.​3.​1 называть времена года, месяцы, дни недели с опорой на наглядность и организующую помощь учителя
1.​4.​3.​1 объяснять важность времени – с организующей помощью учителя
2.​4.​3.​1 различать основные единицы измерения времени
3.​4.​3.​1 объяснять на доступном уровне следствие осевого вращения Земли
4.​4.​3.​1 объяснять на доступном уровне следствие орбитального вращения Земли
0.​4.​3.​2 узнавать по различным признакам времена суток (утро, день, вечер, ночь)
1.​4.​3.​2 называть средства измерения времени и передавать временную последовательность календаря по серии из 3-4 картин
2.​4.​3.​2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе - с направляющей помощью учителя
3.​4.​3.​2 употреблять в речи при описании пространства и времени простые распространенные предложения
4.​4.​3.​2 характеризовать сезоны года;
4.​4.​3.​3 дополнять высказывания о смене времен года элементами рассуждений
0.​4.​3.​3 участвовать в коротких диалогах о днях недели, времени суток, месяцах, временах года, об учебе в школе
1.​4.​3.​3 рассказывать о часах и календаре с организующей помощью учителя
2.​4.​3.​3 составлять рассказ о времени по опорным словам либо с применением предметных картинок
3.​4.​3.​3 активно использовать усвоенные слова конкретного и абстрактного значения по теме "Земля и время"
4.​4.​3.​3 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом, включая метафоры, сравнения, о Земле и сезонных изменений во времени

4) "Жер және Ғарыш" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жер
0. 4. 1. 1 Жердің пішінін оның моделі негізінде тану
1. 4. 1. 1 Жердің пішінін білу және атау
2. 4. 1. 1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру
3. 4. 1. 1 Жер сфераларын қолжетімді деңгейде түсіндіру және графиктік кескіндеу
4. 4. 1. 1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
0. 4. 1. 2 Жердің пішіні мен өлшемі туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру
1. 4. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен жерді қысқаша сипатттай алу
2. 4. 1. 2 Жердің табиғи серігін анықтау
3. 4. 1. 2 Жер сферасы туралы меңгерілген нақты және абстрактілі мағынадағы сөздерді дұрыс грамматикалық формада дұрыс және белсенді қолдану
4. 4. 1. 2 Жер планетасы тақырыбына еркін әңгіме жүргізу
0. 4. 1. 3 Жер планетасы туралы қысқа диалогтарға қатысу
1. 4. 1. 3 мұғалімінң ұйымдастырушы көмегімен Жер макетіне сүйене отырып, 3-5 сөйлемнен (15-20 сөз) тұратын әңгіме құрстыру
2. 4. 1. 3 көрнекіліктер мен сөздерге сүйене отырып, Жер планетасы турал әңгіме құрастыру
3. 4. 1. 3 қосымша сипаттамасы бар 3-5 сөйлемнен тұратын толық жауап беру
4. 4. 1. 3 ойларын пайымдау элементтерімен толықтыру
4.2 Ғарыш
0. 4. 2. 1 Жер, Ай, Күн сияқты аспан денелерімен байланыстағы ғарыш туралы білу
1. 4. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен астрономияны –ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау
2. 4. 2. 1 Күн жүйесі ғаламшарлары ның орналасу тәртібін анықтау
3. 4. 2. 1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу
4. 4. 2. 1 жекелеген ғарыштық денелерді сипаттау
0. 4. 2. 2 Жер планетасы үшін Ай мен Күннің маңыздылығын білу (күн, түн)
1. 4. 2. 2 Мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау
2. 4. 2. 2 Мұғалімнің көмегімен Күн жүйесінің ғаламшарын бағыттаушымен салыстыру
3. 4. 2. 2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру
4. 4. 2. 2 Мұғалімнің көмегімен Жердегі бағыттаушы тіршілікке ғарыштың ықпалын анықтау
0. 4. 2. 3 Күн, Ай, Жер туралы қысқа диалогтарға қатысу
1. 4. 2. 3 Ғарыш тақырыбы бойынша лексиканы мағыналық сәйкесінше қолдану
2. 4. 2. 3 "Ғарыш" тақырыбы бойынша жаңа сөздерді сөйлеу тілдік жағдаяттарда орынды қолдану
3. 4. 2. 3 жаңа дайын жоспарға сәйкес "Ғарыш және адамзаттың дамуы" тақырыбы бойынша әңгіме құрастыру
4. 4. 2. 3 жеке тәжірибеге сүйене отырып, ғарыштың Жердегі тіршілікке ықпалы туралы әңгіме құрстыру
4.3 Кеңістік және уақыт
0. 4. 3. 1 мұғалімінің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, жыл мезгілдері, айлар, апта күндерін атау
1. 4. 3. 1 мұғалімінң ұйымдастырушы көмегімен уақыттың маңыздылығын түсіндіру
2. 4. 3. 1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату
3. 4. 3. 1 Жердің өз өсінен айналу периодын және оның салдарын қолжетімді деңгейде түсіндіру
4. 4. 3. 1 Жердің орбиталдық айналуын және оның салдарын қолжетімді деңгейде түсіндіру
0. 4. 3. 2 түрлі белгілері бойынша тәулік уақыттарын танып білу (таңертең, күндіз, кеш, түн)
1. 4. 3. 2 уақытты өлшеу құралдарын атау және күнтізбелік уақыт кезектілігін 3-4 сериялы суреттер арқылы жеткізу
2. 4. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегі арқылы Ғарыштағы уақыт пен ара -қашықтықтың ерекшелігін түсіндіру
3. 4. 3. 2 кеңістік пен уақытты сипаттауда жай жайылма сөйлемдерді қолдану
4. 4. 3. 2 жыл мезгілдерін сипаттау
4. 4. 3. 3 жыл мезгілінің ауысуы туралы пайымдау элементтері бар әңгімелеу арқылы толықтыру
0. 4. 3. 3 апта күндері, тәулік уақытары, айлар, жыл мезгілері, мектептегі сабақ туралы қысқа диалогтрға қатысу
1. 4. 3. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен сағаттар мен күнтізбелер туралы айту
2. 4. 3. 3 заттық суреттерді қолдана отырып, тірек сөздерді қолдана отырып, уақыт туралы әңгіме құрастыру
3. 4. 3. 3 "Жер және уақыт" тақырыбы бойынша нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді белсенді қолдану
4. 4. 3. 3 уақыттағы мезгілдік өзгерістер мен Жер туралы тура ж2не жанама ма5ынасы бар пайымдауларды өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану

5) раздел "Физика природы":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Силы и движение
0.​5.​1.​1 наблюдать за силами на примере движения автомобиля, перемещения в пространстве птиц и зверей
1.​5.​1.​1 приводить примеры движения различных тел
2.​5.​1.​1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью (транспорт (самолет- автобус), животные (мышь - рысь)
3.​5.​1.​1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления
4.​5.​1.​1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления
0.​5.​1.​2 называть признаки движения (быстро, медленно; далеко близко)
1.​5.​1.​2 определять важность движения в природе и в жизни людей, - с организующей помощью учителя
2.​5.​1.​2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости (быстро, медленно, в среднем темпе)
3.​5.​1.​2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления
4.​5.​1.​2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
0.​5.​1.​3 наблюдать за траекторией движения тел по их следам (самолет, санки, следы животных на снегу)
1.​5.​1.​3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка, – с организующей помощью учителя
2.​5.​1.​3 исследовать силы, вызывающие движение, - с направляющей помощью учителя
3.​5.​1.​3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления
4.​5.​1.​3 дополнять высказывания о силе Архимеда элементами рассуждений
0.​5.​1.​4 узнавать легкие и тяжелые предметы по барическим ощущениям (вата, книга)
1.​5.​1.​4 сравнивать массы различных тел, используя прилагательные сравнительной степени (легче, тяжелее)
2.​5.​1.​4 выбирать и использовать приборы для определения массы
3.​5.​1.​4 определять направление действия силы
4.​5.​1.​4 понимать на доступном уровне о взаимозависимости силы тяжести и силы Архимеда, действующие на различные предметы в воде
0.​5.​1.​5 участвовать в коротких диалогах о силе движения и массе тела
1.​5.​1.​5 описывать проведенные исследования с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
2.​5.​1.​5 адекватно речевой ситуации использовать новый словарь по теме "силы и движение", дополняя высказывания элементами описания
3.​5.​1.​5 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, активно используя усвоенные слова конкретного и абстрактного значения, дополненный описанием
4.​5.​1.​5 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом, включая метафоры и сравнения, о силе, работе и движении
5.2 Свет
0.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту с опорой на наглядность и организующую помощь учителя
1.​5.​2.​1 знать значение понятия свет и темнота; различать естественные и искусственные источники света
2.​5.​2.​1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет (прозрачный, полупрозрачный, непрозрачный)
3.​5.​2.​1 объяснять на доступном уровне причины возникновения и особенности тени и
4.​5.​2.​1 исследовать и объяснять на доступном уровне зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды
0.​5.​2.​2 иметь представление о важности источников света для жизни человека
1.​5.​2.​2 определять необходимость искусственного освещения, определять его источники, - с организующей помощью учителя
2.​5.​2.​2 исследовать свойство цветных стекол "окрашивать" предметы в цвет стекла
3.​5.​2.​2 объяснять на доступном уровне способность предметов отражать свет
4.​5.​2.​2 исследовать и объяснять на доступном уровне основные свойства света: отражение, поглощение
0.​5.​2.​3 участвовать в коротких диалогах о дне и ночи
1.​5.​2.​3 описывать источники освещения с опорой на наглядность, правильно употреблять лексику по изучаемой тематике
2.​5.​2.​3 составлять рассказ - описание о свойствах света, по опорным словам, применять личный опыт в исследовательской деятельности при изучении способности тел пропускать свет
3.​5.​2.​3 активно и в правильной грамматической форме употреблять усвоенные слова конкретного и абстрактного значения по изученной теме "Свет"
4.​5.​2.​3 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом, включая метафоры и сравнения, о свете и его свойствах и дополнять высказывания о свойствах света элементами рассуждений

5) "Табиғат физикасы" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Күштер және қозғалыс
0. 5. 1. 1 жануарлар мен құстардың кеңістікте жүріп тұруы, авто көлік қозғалысы сияқты мсыалдар негізінде күштерді бақылау
1. 5. 1. 1 түрлі денелердің қозғалысынан мысалдар келтіру
2. 5. 1. 1 түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалысына мысалдар келтіру; (көлік, (самолҰт- автобус), жануарлар (тышқан - сілеусін)
3. 5. 1. 1 күштің серпімділіг зерттеу және көріністеріне мысал келтіру
4. 5. 1. 1 Архимед күшін сипаттау мен оның көріністеріне мысал келтіру
0. 5. 1. 2 қозғалыс атауларын атау (тез баяу; алыс, жақын)
1. 5. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғат пен адам өміріндегі қозғалыстың маңыздылығын анықтау
2. 5. 1. 2 түсіндіру кезінде жылдамдықтың сапалы сипаттамаларын қолдану (тез, баяу, орташа темпте)
3. 5. 1. 2 ауырлық күшін зерттеу мен олардың пайда болуына мысал келтіру
4. 5. 1. 2 суда түрлі заттарға әсер ететін Архитедтің күшін бақылау мен болжау
0. 5. 1. 3 денелердің қозғалыс траекториясын олардың ізі бойынша бақылау (ұшақ, шана, қардағы жануарлардың ізі)
1. 5. 1. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен түрлі қозғалыс траекторияларын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2. 5. 1. 3 мұғалімнің бағыттау көмегімен қозғалысты шақыратын күштерді зерттеу
3. 5. 1. 3 үйкеліс күшін зерттеу мен оның пайда болуына мысал келтіру
4. 5. 1. 3 Архиимед күші туралы ойларын пайымдау элементтерімен толықтыру
0. 5. 1. 4 бар сезімі бойынша жеңіл және ауыр заттарды тану (мақта, кітап)
1. 5. 1. 4 салыстырмалы дәрежедегі сын есімдерді қолдана отырып, түрлі денелердің массасын салыстыру (жеңіл, ауыр)
2. 5. 1. 4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану
3. 5. 1. 4 күштің әрекет бағытын анықтау
4. 5. 1. 4 суда түрлі заттарға әсер етуші Архитед күші мен ауырлық күшінің өзара тәуелділігі туралы қолжетімді деңгейде түсіну
0. 5. 1. 5 қозғалыс күші мен дене массасы туралы қысқа диалогтарға қатысу
1. 5. 1. 5 мұғалымынң ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, жүргізген зерттеулерді сипаттау
2. 5. 1. 5 "қозғалыс және күш" тақырыбы бойынша жаңа сөздіктерді қолдана отырып, сөйлеу тілдік жағдаятта оңтайлы қолдану
3. 5. 1. 5 нақты және абстрактіл мағынадағы қосымша сипаттамасы бар меңгерілген сөздерді қолдана отырып, 3-5 сөйлемнен тұратын сөйлеммен толық жауап беру
4. 5. 1. 5 тура және ауыспалы мағынадағы пайымдауларды өзінің сөйлеу тілінде жұмыс пен қозғалыс, күш туралы метафора мен салыстырулрды қолдана отырып қолдану
5.2 Жарық
0. 5. 2. 1 көрнекіліктер мен мұғалімінң ұйымдастырушы көмегіне сүйене отырып, жарық пен қараңғыны салыстыру
1. 5. 2. 1 жарық пен қараңғы түсінігі, жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2. 5. 2. 1 кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін зерттеу (мөлдір, жартылай мөлдір, мөлдір емес)
3. 5. 2. 1 көлеңкенің пайда болу себептерін қолжетімді деңгейде түсіндіру
4. 5. 2. 1 көлеңкенің бөгет өлшеміне және жарық көзінен бөгетке дейінгі қашықтыққа тәуелділігін қолжетімді деңгейде түсіндіру
0. 5. 2. 2 адам өмірі үшін жарық көзінің мағыздылығы туралы елестернің болуы
1. 5. 2. 2 мұғалімның шектеулі көмегі арқылы жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
2. 5. 2. 2 түсті әйнектердің қасиетін зерттеу, заттарды әйнек түсіне "бояу"
3. 5. 2. 2 денелердің жарықты шағылыстыру қабілетін қолжетімді деңгейде түсіндіру
4. 5. 2. 2 жарықтың негізгі қасиетттерін қолжетімді деңгейде зерттеу мен түсіндіру: шағылысыу, жұтылу
0. 5. 2. 3 Күн мен түн туралы қысқа диалогтарға қатысу
1. 5. 2. 3 көрнекіліктерге сүйене отырып, және зерттелініп отырған тақырып бойынша лексиканы дұрыс қолдана отырып, жарық көздерін сипаттау
2. 5. 2. 3 тірек сөздерді қолдана отырып, жарықтың қасиеттері туралы сипаттама әңгіме құрастыру,денелердің жарық өткізу қабілетін зерттеу кезінде зерттеу әрекетінде жеке тәжірибені қолдану
3. 5. 2. 3 зерттелініп отырған "Жарық" тақырыбы бойынша нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді белсенді және дұрыс грамматикалық формада қолдану
4. 5. 2. 3 өзінің сөйлеу тілінде тура жәе ауыспалы мағынадағы , соның ішінде жарық туралы және оның қасиеті туралы пайымдарды, метафора мен жарықтың салыстыруларды белсенді қолдану мен қасиеттері туралы ойларды пайымдау элементтерімен толықтыру

5.3 Звук
1.​5.​3.​1 слышать и различать речевые и неречевые звуки
1.​5.​3.​1 объяснять особенности распространения звука, различать естественные и искусственные источники звука - с организующей помощью учителя
2.​5.​3.​1 классифицировать источники звука по громкости
3.​5.​3.​1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4.​5.​3.​1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
1.​5.​3.​2 определять источник звука, среди живых и не живых объектов
1.​5.​3.​2 описывать источники звука - с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
2.​5.​3.​2 составлять связный рассказ об источниках звука до 25-30 слов по опорным словам
3.​5.​3.​2 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, дополненный описанием
4.​5.​3.​2 творчески дополнять отчет о проведенном исследовании передачей личного отношения
5.4 Тепло
0.​5.​4.​1 чувствовать потепление и похолодание в окружающей среде в связи с сезонными изменениями, заявлять о своих ощущениях в вербальной и невербальной форме
1.​5.​4.​1 узнавать приборы для получения тепла
2.​5.​4.​1 измерять температуру различных тел
3.​5.​4.​1 понимать и называть естественные и искусственные источники тепла в окружающей среде
4.​5.​4.​1 исследовать теплопроводность различных материалов
0.​5.​4.​2 узнавать источники тепла с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.​5.​4.​2 описывать источники тепла с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
2.​5.​4.​2 применять личный опыт в исследовательской деятельности при изучении температуры
3.​5.​4.​2 объяснять на доступном уровне способность предметов нагреваться
4.​5.​4.​2 дополнять высказывания о теплопроводности различных материалов элементами рассуждений
5.5 Электричество
0.​5.​5.​1 узнавать электроприборы с опорой на наглядность и организующую помощь учителя
1.​5.​5.​1 понимать важность электроэнергии в повседневной жизни людей
2.​5.​5.​1 понимать потенциальную опасность работы с электроэнергией
3.​5.​5.​1 определять источники электрической энергии,- по воспоминаниям и представлениям
4.​5.​5.​1 исследовать электропроводность различных материалов
0.​5.​5.​2 участвовать в коротких диалогах о применении электроприборов
1.​5.​5.​2 описывать источники электроэнергии, используя наглядность
2.​5.​5.​2 знать и соблюдать правила безопасного использования электроприборов
3.​5.​5.​2 собирать модель простейшей электрической цепи, представлять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов - с направляющей помощью учителя
4.​5.​5.​2 выражать отношение к событиям, сообщению, или увиденному в рассказе из личного опыта об электропроводности различных материалов по изученной теме

5.3 Дыбыс
1. 5. 3. 1
тілдік және тілдік емес дыбыстарды есту мен ажырату
1. 5. 3. 1 мұғалімнің ұйымдастырған көмегімен дыбыстардың таралу ерекшеліктерін түсіндіру, дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2. 5. 3. 1 дауыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
3. 5. 3. 1 дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтықтан дыбыс қаттылығының тәуелділігін түсіндіру
4. 5. 3. 1 дыбыстың қаттылығы мен жылдамдығына белгілі бір бөгеттің әсерін зерттеу және түсіндіру
1. 5. 3. 2 өлі обьектілердің арасында дыбыс көзін анықтау
1. 5. 3. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, дыбыс көздерін сипаттау
2. 5. 3. 2 тірек сөздерге сүйене отырып, 25-30 сөзден тұратын дыбыс көздері туралы байланыстырылған әңгіме құрастыру
3. 5. 3. 2 қосымша сипаттай отырып, 3-5 сөйлемнен тұратын толық жауап беру
4. 5. 3. 2 өткізілген зерттеу мен жеке қатынасты жеткізу туралы есепті шығармашылық тұрғысынан толықтыру
5.4 Жылу
0. 5. 4. 1 мезгілдік өзгерістерге байланысты қоршаған ортадағы күннің сууы мен жылуын сезіну,өз сезімін вербальды және вербальды емес формада жеткізу
1. 5. 4. 1 жылуды алуға арналған құрылығыларды білу
2. 5. 4. 1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
3. 5. 4. 1 қоршаған ортадағы шынайы және жасанды жылу көздерін түсіну мен атау
4. 5. 4. 1 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу
0. 5. 4. 2 мұғалімнің ұйымдастыру көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, жылу көздерін танып білу
1. 5. 4. 2 мұғалімнің ұйымдастыру көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, жылу көздерін сипаттау
2. 5. 4. 2 температураны зерттеу кезіндегі зерттеу әрекетінде жеке тәжірибені қолдану
3. 5. 4. 2 заттардың қайнау қабілетін қолжеімді деңгейде түсіндіру
4. 5. 4. 2 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігі туралы әңгімелерін пайымдау элементтерімен толықтыру
5.5 Электр
0. 5. 5. 1 мұғалімнің ұйымдастыру көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, электр құрылғыларын тану
1. 5. 5. 1 адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіну
2. 5. 5. 1 электроянергиямен жұмыстың қауіптілігін түсіну
3. 5. 5. 1 елестері мен түсініктері бойынша электрлік энергия көздерін анықтау
4. 5. 5. 1 түрлі материалдардың электр өткізгіштігін зерттеу
0. 5. 5. 2 электр құрылғыларын қолдану туралы қысқа диалогтарға қатысу
1. 5. 5. 2 көрнекіліктерді қолдана отырып, қауіпсіздік ережесін білу мен сақтау
2. 5. 5. 2 электр құрылғыларын қолдану туралы қауіпсіздік ережесін білу мен сақтау
3. 5. 5. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен қарапайым электр тізбегін және олардың элементтерін көрсете отырып сызбасын ұсына білу, қарапайым электр тізбегінің моделін жинау
4. 5. 5. 2 зерттелініп отырған тақырып бойынша түрлі материалдардың электр өткізгіштігі туралы жеке тәжірибеге сүйене отырып, әңгіме құрастыру барысында белгілі жғдайларға , хабарламаларғ, немесе көрген оқиғасына білдіру

5.6 Магнетизм
0.​5.​6.​1 иметь общее представление о магнетизме на основе наблюдения тел, которые притягиваются друг к другу
1.​5.​6.​1 определять тела, обладающие магнитными свойствами и исследовать свойства магнитов, используя наглядность
2.​5.​6.​1 описывать сферы применения магнитов по опорным словам
3.​5.​6.​1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
4.​5.​6.​1 классифицировать металлы по магнитным свойствам
36. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
37. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе
по учебному предмету
"Естествознание" для 0-4
классов уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
1.1 Роль науки и исследователей
Что такое экскурсия.
0.​1.​1.​1 наблюдать за объектами в окружающей среде в течение 2-х и более минут
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
2.1 Растения
Растения осенью.
Основные группы растений (дерево, куст, трава).
Комнатные растения и уход за ними.
0.​2.​1.​1 знать основные признаки жизни растений в разные сезоны (осенью – листья желтеют, зимой листьев нет, весной – появляются листики, деревья цветут, летом – дают урожай);
0.​2.​1.​2 различать основные группы растений (дерево, куст, трава), называть их с опорой на наглядность;
0.​2.​1.​3 отличать комнатные растения от других видов растений с организующей помощью учителя;
0.​2.​1.​4 узнавать условия для жизни растений;
0.​2.​1.​5 описывать способы ухода за комнатными растениями с организующей помощью учителя;
0.​2.​1.​6 составлять простые предложения о растениях по вопросам учителя

5.6 Магнетизм
0. 5. 6. 1 бір- біріне тартылатын денелерді бақылау негізінде магнетизм туралы жалпы түсіну
1. 5. 6. 1 көрнекіліктерді қолдана отырып, магниттердің қасиеттерін зерттеп, магниттік қасиетке ие денелерді анықтау
2. 5. 6. 1 тірек сөздерге сүйене отырып, магниттерді қолдану сферасын сипаттау
3. 5. 6. 1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
4. 5. 6. 1 магниттік қасиеттері бойынша металлдарды жіктеу
36. Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
37. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Жаратылыстану"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
Экскурция дегеніміз не
0. 1. 1. 1 2 мин және одан аса уақыт бойы қоршаған орта нысандарын бақылау
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап уйренудемін;
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті;
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу
2.1 Өсімдіктер
Күздегі өсімдіктер. Өсімдіктердің негізгі топтары (ағаш, бұтақ, шөп). Бөлме өсімдіктері және оларды күту
0. 2. 1. 1 түрлі мезгілдегі өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын білу (күзде жапырақтар сарғаяды, қыста жапырақтар болмайды, көктемде бүршіктер пайда болып, жазда өнім);
0. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі топтарын (ағаш, бұтақ, шөп) ажырату мен көрнекілікке сүйене отырып оларды атау;
0. 2. 1. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі арқылы бөлме өсімдіктерін өсімдіктердің өзге түрлерінен ажырату;
0. 2. 1. 4 өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайларды білу;
0. 2. 1. 5 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен мәдени өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін сипаттау;
0. 2. 1. 6 мұғалімнің сұрақтары арқылы өсімдіктер туралы жай сөйлемдерді құрастыру

2.2 Животные
Жизнь диких животных осенью
Жизнь птиц осенью.
0.​2.​2.​1 знать основные признаки жизни диких животных и птиц в разные сезоны, называть их и рассказывать о них с опорой на наглядность;
0.​2.​2.​5 понимать на доступном уровне влияние климата на жизнедеятельность животных (линька зайца, спячка медведя);
0.​2.​2.​7 составлять описание животных, птиц и насекомых по вопросам учителя
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром;
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
4.2 Космос
Первоначальные знания о космосе.
0.​4.​2.​1 иметь общее представление о Космосе в связи с небесными телами: Земля, Луна, Солнце;
0.​4.​2.​2 представлять значение Луны и Солнца для планеты Земля (ночь, день);
0.​4.​2.​3 участвовать в коротких диалогах о Солнце, Луне и Земле
4.1 Земля
Форма Земли.
0.​4.​1.​1 узнавать форму Земли на основе ее модели;
0.​4.​1.​2 отвечать на простые вопросы о форме и размерах Земли;
0.​4.​1.​3 участвовать в коротких диалогах о планете Земля
4.3
Пространство и время
Времена года: осень, зима, весна, лето.
0.​4.​3.​1 называть времена года, месяцы, дни недели с опорой на наглядность и организующую помощь учителя;
0.​4.​3.​2 узнавать по различным признакам времена суток (утро, день, вечер, ночь);
0.​4.​3.​3 участвовать в коротких диалогах о днях недели, времени суток, месяцах, временах года, об учебе в школе
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
4.3 Пространство и время
Год и месяцы.
Дни недели.
Сутки (утро, день, вечер, ночь).
0.​4.​3.​1 называть времена года, месяцы, дни недели с опорой на наглядность и организующую помощь учителя;
0.​4.​3.​2 узнавать по различным признакам времена суток (утро, день, вечер, ночь);
0.​4.​3.​3 участвовать в коротких диалогах о днях недели, времени суток, месяцах, временах года, об учебе в школе
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром;
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
2.1 Растения
Растения зимой
0.​2.​1.​1 знать основные признаки жизни растений в разные сезоны (осенью – листья желтеют, зимой листьев нет, весной – появляются листики, деревья цветут, летом – дают урожай);
0.​2.​1.​4 узнавать условия для жизни растений;
0.​2.​1.​6 составлять простые предложения о растениях по вопросам учителя

2.2 Жануарлар
Күздегі жабайы жануарлардың өмірі. Күздегі құстардың өмірі
0. 2. 2. 1 түрлі маусымдағы жабайы жануарлар мен құстар өмірінің негізгі белгілерін білу және олар туралы көрнекіліктерге сүйене отырып айту;
0. 2. 2. 5 жануарлардың өмір сүру әрекетіне клматтың ықпалын қолжетімді деңгейде түсіну (қоянның түлеуі, аюдың ұйықтауы);
0. 2. 2. 7 мұғалімнің сұрақтары бойынша жануарларға, құстар мен жәндікерге сипаттама құруы
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап үйренудемін;
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті ;
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу
4.2 Ғарыш
Ғарыш туралы алғашқы білімдері
0. 4. 2. 1 Жер, Ай, Күн сияқты аспан денелерімен байланыстағы ғарыш туралы жалпы түсінігінің болуы;
0. 4. 2. 2 Жер планетасы үшін Ай мен Күннің маңыздылығын елестету (күн, түн)
0. 4. 2. 3 Күн, Ай, Жер туралы қысқа диалогтарға қатысу
4.1 Жер
Жердің формасы
0. 4. 1. 1 Жердің пішінін оның моделі негізінде тану;
0. 4. 1. 2 Жердің пішіні мен өлшемі туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру;
0. 4. 1. 3 Жер планетасы туралы қысқа диалогтарға қатысу
4.3 Кеңістік және уақыт
Жыл мезгілдері: күз, көктем, жаз, қыс
0. 4. 3. 1 мұғалімінің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, жыл мезгілдері, айлар, апта күндерін атау;
0. 4. 3. 2 түрлі белгілері бойынша тәулік уақыттарын танып білу (таңертең, күндіз, кеш, түн);
0. 4. 3. 3 апта күндері, тәулік уақытары, айлар, жыл мезгілері, мектептегі сабақ туралы қысқа диалогтрға қатысу
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
4.3 Кеңістік және уақыт
Жылдар мен айлар. Апта күндері. Тәуліктер (таңертең, күндіз, кешке, түнде);
0. 4. 3. 1 мұғалімінің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, жыл мезгілдері, айлар, апта күндерін атау;
0. 4. 3. 2 түрлі белгілері бойынша тәулік уақыттарын танып білу (таңертең, күндіз, кеш, түн);
0. 4. 3. 3 апта күндері, тәулік уақытары, айлар, жыл мезгілері, мектептегі сабақ туралы қысқа диалогтрға қатысу
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап үйренудемін;
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті;
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу
2.1 Өсімдіктер
Қыстағы өсімдікттер
0. 2. 1. 1 түрлі мезгілдегі өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын білу (күзде жапырақтар сарғаяды, қыста жапырақтар болмайды, көктемде бүршіктер пайда болып, жазда өнім береді);
0. 2. 1. 4 өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайларды білу;
0. 2. 1. 6 мұғалімнің сұрақтары арқылы өсімдіктер туралы жай сөйлемдерді құрастыру

2.2 Животные
Жизнь диких животных зимой,
Жизнь птиц зимой,
0.​2.​2.​1 знать основные признаки жизни диких животных и птиц в разные сезоны, называть их и рассказывать о них с опорой на наглядность;
0.​2.​2.​5 понимать на доступном уровне влияние климата на жизнедеятельность животных (линька зайца, спячка медведя);
0.​2.​2.​7 составлять описание животных, птиц и насекомых по вопросам учителя
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром;
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
5.4 Тепло
Потепление и похолодание в окружающей среде связанные с сезонными изменениями
0.​5.​4.​1 чувствовать потепление и похолодание в окружающей среде в связи с сезонными изменениями, заявлять о своих ощущениях в вербальной и невербальной форме;
0.​5.​4.​2 узнавать источники тепла с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
5.2 Свет
Свет и темнота.
0.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту с опорой на наглядность и организующую помощь учителя;
0.​5.​2.​2 иметь представление о важности источников света для жизни человека;
0.​5.​2.​3 участвовать в коротких диалогах о дне и ночи
5.5 Электричество
Почему работают электроприборы
0.​5.​5.​1 узнавать электроприборы с опорой на наглядность и организующую помощь учителя;
0.​5.​5.​2 участвовать в коротких диалогах о применении электроприборов
3 четверть
5. Путешествие
6. Традиции и фольклор
5.1 Силы и движение
Первоначальные знания о движении (быстро, медленно; далеко близко).
0.​5.​1.​1 наблюдать за силами на примере движения автомобиля, перемещения в пространстве птиц и зверей;
0.​5.​1.​2 называть признаки движения (быстро, медленно; далеко близко);
0.​5.​1.​3 наблюдать за траекторией движения тел по их следам (самолет, санки, следы животных на снегу);
0.​5.​1.​4 узнавать легкие и тяжелые предметы по барическим ощущениям (вата, книга);
0.​5.​1.​5 участвовать в коротких диалогах о силе движения и массе тела
5.3 Звук
Речевые и неречевые звуки
1.​5.​3.​1 слушать речевые и неречевые звуки;
1.​5.​3.​2 определять источник звука, среди живых и не живых объектов

2.2 Жануарлар
Қыстағы жабайы жануарлардың өмірі. Қыстағы құстардың өмірі
0. 2. 2. 1 түрлі маусымдағы жабайы жануарлар мен құстар өмірінің негізгі белгілерін білу және олар туралы көрнекіліктерге сүйене отырып айту;
0. 2. 2. 5 жануарлардың өмір сүру әрекетіне клматтың ықпалын қолжетімді деңгейде түсіну (қоянның түлеуі, аюдың ұйықтауы;
0. 2. 2. 7 мұғалімнің сұрақтары бойынша жануарларға, құстар мен жәндікерге сипаттама құруы
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап үйренудемін
0. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен ұйымдастырылған табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану ;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0. 1. 2. 4 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті
5.4 Жылу
Мезгілдік өзгерістерге байланысты қоршаған ортадағы күннің суытуы мен жылынуы;
0. 5. 4. 1 мезгілдік өзгерістерге байланысты қоршаған ортадағы күннің сууы мен жылуын сезіну,өз сезімін вербальды және вербальды емес формада жеткізу;
0. 5. 4. 2 мұғалімнің ұйымдастыру көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, жылу көздерін танып білу
5.2 Жарық
Жарық пен қараңғылық
0. 5. 2. 1 көрнекіліктер мен мұғалімінң ұйымдастырушы көмегіне сүйене отырып, жарық пен қараңғыны салыстыру;
0. 5. 2. 2 адам өмірі үшін жарық көзінің мағыздылығы туралы елестернің болуы ;
0. 5. 2. 3 күн мен түн туралы қысқа диалогтарға қатысу
5.5 Электр
Электр құрылғылары не үшін жұмыс жасайды.
0. 5. 5. 1 мұғалімнің ұйымдастыру көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, электр құрылғыларын тану;
0. 5. 5. 2 электр құрылғыларын қолдану туралы қысқа диалогтарға қатысу
3-тоқсан
5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
5.1 Күштер және қозғалыс
Қозғалыс туралы бастапқы білімдері (жылдам, баяу; алыс және жақын)
0. 5. 1. 1 жануарлар мен құстардың кеңістікте жүріп тұруы, авто көлік қозғалысы сияқты мсыалдар негізінде күштерді бақылау;
0. 5. 1. 2 қозғалыс атауларын атау (тез баяу; алыс, жақын);
0. 5. 1. 3 денелердің қозғалыс траекториясын олардың ізі бойынша бақылау (ұшақ, шана, қардағы жануарлардың ізі);
0. 5. 1. 4 бар сезімі бойынша жеңіл және ауыр заттарды танып білу (мақта, кітап);
0. 5. 1. 5 қозғалыс күші мен дене массасы туралы қысқа диалогтарға қатысу
5.3 Дыбыс
Тілдік және тілдік емес дыбыстар
1. 5. 3. 1 тілдік және тілдік емес дыбыстарды есту;
1. 5. 3. 2 өлі және тірі обьектілердің арасында дыбыс көзін анықтау

5.6 Магнетизм
Тела с магнитными свойствами
0.​5.​6.​1 иметь общее представление о магнетизме на основе наблюдения тел, которые притягиваются друг к другу
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром;
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
2.2 Животные
Виды домашних животных. Где живут домашние животные. Домашние животные и их детеныши. Домашние птицы и их птенцы. Зачем человеку нужны домашние животные.
0.​2.​2.​2 называть домашних животных и птиц, их детенышей, знать и называть место, где они проживают, используя наглядность;
0.​2.​2.​6 узнавать взаимосвязь между домашними животными и человеком с организующей помощью учителя;
0.​2.​2.​7 составлять описание животных, птиц и насекомых по вопросам учителя
2.3 Человек
Части тела человека. Гигиена школьника (уход за телом, волосами, зубами). Режим дня школьника. Правильное питание
0.​2.​3.​1 различать части тела человека, называть их с опорой на наглядность;
0.​2.​3.​2 понимать важность соблюдения режима дня для растущего организма школьника;
0.​2.​3.​3 понимать важность приема полезной пищи для растущего организма школьника;
0.​2.​3.​4 узнавать важность соблюдения правил личной гигиены с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром;
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
3.4 Природные ресурсы
Что дает природа человеку.
0.​3.​4.​1 наблюдать за природой как источником жизни человека (нет воды, или воздуха все умрет);
0.​3.​4.​2 понимать важность бережного отношения к природе (не оставлять мусор на отдыхе);
0.​3.​4.​3 участвовать в коротких диалогах о пище, одежде, жилище;
0.​3.​4.​4 давать точные и развернутые ответы на вопросы о природе

5.6 Магнетизм
Магниттік қасиеттері бар денелер
0. 5. 6. 1 бір- біріне тартылатын денелерді бақылау негізінде магнетизм туралы жалпы түсініктерінің болуы
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап үйренудемін;
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті;
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу
2.2 Жануарлар
Үй жануарларының түрлері. Үй жануарлары қайда тұрады. Үй жануарлары мен олардың төлдері. Үй құстары мен олардың балапандары. Адамға үй жануарлары не үшін қажет
0. 2. 2. 2 үй жануарлары, құстар мен олардың балаларын атау, көрнеккіліктерді қолдана отырып, олардың өмір сүру ортасын білу мен атау;
0. 2. 2. 6 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен үй жануарлары мен жабайы жануарлар арасындағы өзара байланысты білу;
0. 2. 2. 7 мұғалімнің сұрақтары бойынша жануарларға, құстар мен жәндікерге сипаттама құруы
2.3 Адам
Адамның дене мүшелері. Мектеп білім алушысының гигиенасы (дене, шаш, тіс күтімі). Дұрыс тамақтану
0. 2. 3. 1 адам денесінің негізгі бөліктерін және ажырату, оларды көрнекіліктерге сүйене отырып атау;
0. 2. 3. 2 білім алушының өсіп келе жатқан ағзасы үшін күн тәртібін сақтаудың маңыздылығын түсіну;
0. 2. 3. 3 білім алушының өсіп келе жатқан ағзасы үшін пайдалы тағамды қабылдаудың маңыздылығын түсіну;
0. 2. 3. 4 мұғалімнің ұымдастырушы көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, жеке гигиена ережелерін сақтаудың маңыздылығын білу
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап үйренудемін;
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті;
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу
3.4 Табиғат ресурстары
Табиғат адамға не береді
0. 3. 4. 1 адам өмірінің тіршілік көзі ретінде табиғатты бақылау (су, ауа болмаса, тіршілік жойылады);
0. 3. 4. 2 табиғатқа деген ұқыптылық қатынасының маңыздылығын түсіну (демалыс кезінде қоқыс қалдырмау;
0. 3. 4. 3 тағам, киім, тұрғын үй туралы қысқа диалогтарға қатысу;
0. 3. 4. 4 табиғат туралы сұрақтарға нақты және толық жауап беру

3.1 Типы веществ
Какими бывают вещества.
0.​3.​1.​1 наблюдать за видами веществ (воздух, вода, песок, земля, вата);
0.​3.​1.​2 узнавать различия между веществами с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
0.​3.​1.​3 участвовать в коротких диалогах о веществах
4 четверть
7. Еда и напитки
8. В здоровом теле – здоровый дух!
3.2 Воздух
Охрана человеком воздуха и воды (беречь, не загрязнять)
0.​3.​2.​1 понимать необходимость сохранения чистого воздуха для жизни человека;
0.​3.​2.​2 узнавать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
0.​3.​2.​3 составлять короткие диалоги по вопросам о воздухе
3.3 Вода
Правила поведения на водоемах.
0.​3.​3.​1 понимать необходимость сохранения чистой воды для жизни человека, рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
0.​3.​3.​2 узнавать важность экономии воды (беречь, не загрязнять), рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
0.​3.​3.​3 иметь общее представление о правилах поведения на водоемах летом и рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
0.​3.​3.​4 иметь общее представление о важности воды в жизни человека (питание, стирка, мытье);
0.​3.​3.​5 участвовать в коротких диалогах о воде
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром;
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений
2.2 Животные
Жизнь диких животных весной, летом
Жизнь птиц весной, летом,
Жизнь насекомых.
0.​2.​2.​1 знать основные признаки жизни диких животных и птиц в разные сезоны, называть их и рассказывать о них с опорой на наглядность;
0.​2.​2.​3 знать основные признаки жизни насекомых (бабочки) в разные сезоны, называть их с опорой на наглядность;
0.​2.​2.​4 различать и называть насекомых (бабочка, муравей, муха, пчела), используя наглядность;
0.​2.​2.​5 понимать на доступном уровне влияние климата на жизнедеятельность животных (линька зайца, спячка медведя);
0.​2.​2.​7 составлять описание животных, птиц и насекомых по вопросам учителя
2.1 Растения
Растения весной, летом.
0.​2.​1.​1 знать основные признаки жизни растений в разные сезоны (осенью – листья желтеют, зимой листьев нет, весной – появляются листики, деревья цветут, летом – дают урожай);
0.​2.​1.​4 узнавать условия для жизни растений;
0.​2.​1.​6 составлять простые предложения о растениях по вопросам учителя
1.2 Методы познания природы
Учусь наблюдать за окружающим миром;
0.​1.​2.​1 узнавать явления окружающего мира через наблюдение за природой с организующей помощью учителя;
0.​1.​2.​2 составлять описание увиденного с опорой на сюжетную и предметную картину, либо при помощи серии сюжетных картин, или рисунков, сделанных учеником при наблюдении;
0.​1.​2.​3 уметь слушать и понимать обращенную речь во время экскурсии;
0.​1.​2.​4 участвовать в коротких диалогах во время проведения наблюдений

3.1 Заттардың типтері
Заттар қандай болады
0. 3. 1. 1 заттарды бақылау (ауа, су, топырақ, құм, мақта);
0. 3. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, заттардың арасындағы айырмашылықтарды танып білу;
0. 3. 1. 3 заттар туралы қысқа диалогтарға қатысу
4-тоқсан
7. Тағам және сусын
8. Дені саудың – жаны сау!
3.2 Ауа
Адамның ауа мен суды күтуі (қорғау және ластамау)
0. 3. 2. 1 адам өмірі үшін таза ауаны сақтау қажеттілігн түсіну;
0. 3. 2. 2 ауаның кейбір қасиеттерін білу (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
0. 3. 2. 3 ауа туралы сұрақтар бойынша қысқа диалогтар құру
3.3 Су
Су қоймасындағы әрекет ережесі;
0. 3. 3. 1 адам өмірі үшін таза суды сақтаудың қажеттілігін түсіну, және ол туралы мұғалімінің ұйымдастырылған көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, әңгімелеу;
0. 3. 3. 2 суды үнемдеудің маңыздылығын танып білу (қорғау, ластамау), және ол туралы мұғалімнің ұйымдастырған көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып;
0. 3. 3. 3 жазда су қоймаларындағы ережелерді сақтау туралы жалпы түсініктерінің болуы мен олар туралы мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып әңгімелеу;
0. 3. 3. 4 адам өмірінде судың маңыздылығы туралы жалпы түсініктерінің болуы (тамақтану, кір жуу, жуыну);
0. 3. 3. 5 су туралы қысқа диалогтарға қатысу
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап үйренудемін;
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу;
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу
2.2 Жануарлар
Көктемде, жаздағы жабайы жануарлардың өмір сүруі. Көктемде, жаздағы құстардың өмір сүруі. Жәндіктердің өмір сүруі
0. 2. 2. 1 түрлі маусымдағы жабайы жануарлар мен құстар өмірінің негізгі белгілерін білу және олар туралы көрнекіліктерге сүйене отырып айту;
0. 2. 2. 3 түрлі мезгілдегі жәндіктердің (көбелектер) негізгі өмір сүру белгілерін білу, оларды көрнекілікке сүйене отырып, атау;
0. 2. 2. 4 көрнекіліктерді қолдана отырып жәндіктерді (көбелек, құмырсқа, ара) ажырату мен атау;
0. 2. 2. 5 жануарлардың өмір сүру әрекетіне климаттың ықпалын қолжетімді деңгейде түсіну (қоянның түлеуі, аюдың ұйықтауы);
0. 2. 2. 7 мұғалімнің сұрақтары бойынша жануарларға, құстар мен жәндікерге сипаттама құру
2.1 Өсімдіктер
Жаздағы, көктемдегі өсімдіктер
0. 2. 1. 1 түрлі мезгілдегі өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын білу (күзде жапырақтар сарғаяды, қыста жапырақтар болмайды, көктемде бүршіктер пайда болып, жазда өнім береді);
0. 2. 1. 4 өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайларды білу;
0.2.1. мұғалімнің сұрақтары арқылы өсімдіктер туралы жай сөйлемдерді құрастыру
1.2 Табиғатты тану әдістері
Қоршаған әлемді бақылап үйренудемін
0. 1. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғатты бақылау арқылы қоршаған әлем құбылыстарын тану;
0. 1. 2. 2 сюжеттік және заттық суретке сүйене отырып, немесе сюжеттік суреттер сериясы немесе білім алушы бақылау барысында салған суреттердің көмегімен көргеніне сипаттама құру;
0. 1. 2. 3 экскурция кезінде бағытталған сөйлеу тілін түсіну мен тыңдай білу қабілеті;
0. 1. 2. 4 бақылауды жүргізу барысында қысқа диалогтарға қатысу

2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Подразделы
Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
1.1 Роль науки и исследователей
Наблюдение за явлениями окружающего мира
1.​1.​1.​1 понимать необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
Этапы наблюдения.
Эксперимент
1.​1.​2.​1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира и эксперименты с организующей помощью учителя;
1.​1.​2.​2 объяснять демонстрируемый эксперимент;
1.​1.​2.​3 понимать при проведении наблюдения или эксперимента различные формы обращенной речи: (просьбы, поручения, инструкции), отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя при комментировании своих действий во время проведения эксперимента;
1.​1.​2.​4 слушать и вступать в диалог при проведении либо обсуждении проведенного наблюдения или эксперимента
2.1 Растения
Живые организмы.
Растения и их разнообразие. Деревья, кустарники, травы.
Основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семена.
Дикорастущие и культурные растения.
Уход за культурными растениями (полив, удобрение, уход за почвой).
Условия для жизни растений (вода, свет, тепло, питательные вещества)
1.​2.​1.​1 определять основные характеристики жизни растений (рост, питание, дыхание, размножение) и их жизненные формы (дерево, кустарник, трава);
1.​2.​1.​2 различать основные части растений (корень, стебель, лист, цветок, плод, семена);
1.​2.​1.​3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.​2.​1.​4 исследовать условия для жизни растений;
1.​2.​1.​5 описывать способы ухода за культурными растениями;
1.​2.​1.​6 составлять рассказ по серии сюжетных картин о жизни растений с организующей помощью учителя
2.2 Животные
Дикие и домашние животные.
Уход за домашними животными.
Польза от домашних животных.
Адаптация животных к смене времен года: перелет птиц, запас корма на зиму, впадение в спячку.
1.​2.​2.​1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия, используя наглядность (питаются, растут, дышат, размножаются и передвигаются);
1.​2.​2.​2 различать диких и домашних животных, используя наглядность;
1.​2.​2.​3 объяснять адаптацию животных к смене времен года;
1.​2.​2.​4 понимать важность сохранения разнообразия животных;
1.​2.​2.​5 понимать важность сохранения среды обитания для животных (не разорять гнезда, не подходить к детенышам диких животных);
0.​2.​2.​6 понимать взаимосвязь между домашними животными и человеком с организующей помощью учителя;
1.​2.​2.​7 составлять рассказ по серии сюжетных картинок о животных- по изучаемой теме с организующей помощью учителя

2) 1-сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
Қоршаған әлем құбылыстарын бақылау
1. 1. 1. 1 қоршаған әлем құбылыстары, процесстері мен нысандарын зерттеу қажеттілігін түсіну
1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылаудың кезеңдері.
Эксперимент
1. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен ұйымдастырылған қоршаған әлем құбылыстарын бақылау мен эксперимент жүргізу:
1. 1. 2. 2 көрсетілген экспериментті түсіндіру;
1. 1. 2. 3 бақылау мен экспериментті жүргізу барысында бағытталған сөйлеу тілінің түрлі формаларын түсіну: (өтініш, нұсқаулық,тапсырмалар) және эксперимен жүргізу кезінде өз әрекеттерін сипатап айтуда мұғалімнің сұрақтарына толық және қысқа жауап беру;
1. 1. 2. 4 өткізілген бақылау немесе экспериментті өткізу немесе талқылау барысында диалогқа қатысу немесе тындау
2.1 Өсімдіктер
Тірі ағзалар, өсімдіктер және олардың түрлілігі. Ағаштар, бұтақтар, шөптер. Өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыры, сабағы, жапырағы, гүлі, дәні, ұрығы. Жабайы және мәдени өсімдіктер. Мәдени өсімдіктерге күтім жасау (суару, тыңайтқыш, топыраққа күтім жасау). Өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайлар (су, жарық, жылу, қоректену заттары)
1. 2. 1. 1 өсімдіктер өмірінің негізгі сипатамаларын (өсуі, қоректенуі, тыныс алуы, көбеюі) және олардың өмірлік формаларын (ағаш, бұтақ, шөп) анықтау:
1. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату (тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, ұрық, дән) :
1. 2. 1. 3 жабайы және мәдени өсімдіктерді ажырату;
1. 2. 1. 4 өсімдіктердің өмір сүруі үшін жағдайларды зерттеу;
1. 2. 1. 5 мәдени өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін сипаттау;
1. 2. 1. 6 мұғалімнің ұйымдастыру көмегімен өсімдітер өмірі туралы сюжеттік суреттер сериясы бойынша әңгіме құрастыру
2.2 Жануарлар
Жабайы және үй жануарлары. Үй жануарларына күтім жасау. Үй жануарларының пайдасы. Жануарлардың жыл мезгілерінің ауысуына бейімделуі: ұшып кетуі, қысқа қорегін жинауы, ұйқыға кетуі
1. 2. 2. 1 өсімідіткре мен жануарларды салыстыру, көрнекіліктерді қолдана отырып (қоректенеді, өседі, көбейеді және орын алмасады), олардың ұқсастықтар мен айырмашылықтаны салыстыру:
1. 2. 2. 2 көрнекіліктерді қолдана отырып, жабайы және үй жануарларын ажырату:
1. 2. 2. 3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру;
1. 2. 2. 4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсінду;
1. 2. 2. 5 жануарлардың тіршілік ортасын сақтаудың маңыздылығын түсіну (жабайы жануарлардың балаларынатиіспеу, ұяларын бұзбау)
0. 2. 2. 6 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен үй жануарлары мен жабайы жануарлар арасындағы өзара байланысты түсіну;
1. 2. 2. 7 мұғалімінң ұйымдастырылған көмегімен зерттелініп отырған тақырып туралы сюжеттік суреттер бойынша әңгіме құрастыру

1.2 Методы познания природы
Этапы наблюдения.
Эксперимент.
1.​1.​2.​1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира и эксперименты с организующей помощью учителя;
1.​1.​2.​2 объяснять демонстрируемый эксперимент;
1.​1.​2.​3 понимать при проведении наблюдения или эксперимента различные формы обращенной речи: (просьбы, поручения, инструкции), отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя при комментировании своих действий во время проведения эксперимента;
1.​1.​2.​4 слушать и вступать в диалог при проведении либо обсуждении проведенного наблюдения или эксперимента
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
2.3 Человек
Части тела человека.
Этапы жизни человека.
Питание, отдых.
1.​2.​3.​1 называть основные части тела человека и их функции;
1.​2.​3.​2 описывать этапы жизни человека;
1.​2.​3.​3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития;
1.​2.​3.​4 объяснять на доступном уровне важность соблюдения правил личной гигиены с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
1.​2.​3.​5 ориентироваться в схеме собственного тела;
1.​2.​3.​6 составлять рассказ из 3-5 предложений
(15-20 слов) с опорой на сюжетную картину о человеке – с организующей помощью учителя
5.1 Силы и движение
Движения различных тел. Движение в природе. Движение людей.
Траектория движений. Обозначение траектории движения в виде рисунка
1.​5.​1.​1 приводить примеры движения различных тел;
1.​5.​1.​2 определять важность движения в природе и в жизни людей, - с организующей помощью учителя;
1.​5.​1.​3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка, – с организующей помощью учителя;
1.​5.​1.​4 сравнивать массы различных тел, используя прилагательные сравнительной степени (легче, тяжелее);
1.​5.​1.​5 описывать проведенные исследования с опорой на наглядность и организующей помощью учителя
1.2 Методы познания природы
Этапы наблюдения.
Эксперимент
1.​1.​2.​1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира и эксперименты с организующей помощью учителя;
1.​1.​2.​2 объяснять демонстрируемый эксперимент;
1.​1.​2.​3 понимать при проведении наблюдения или эксперимента различные формы обращенной речи: (просьбы, поручения, инструкции), отвечать кратко и полным предложением на вопросы учителя при комментировании своих действий во время проведения эксперимента;
1.​1.​2.​4 слушать и вступать в диалог при проведении либо обсуждении проведенного наблюдения или эксперимента
3 четверть

1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылау кезеңдері.
Эксперимент
1. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен ұйымдастырылған қоршаған әлем құбылыстарын бақылау мен эксперимент жүргізу;
1. 1. 2. 2 көрсетілген экспериментті түсіндіру;
1. 1. 2. 3 бақылау мен экспериментті жүргізу барысында бағытталған сөйлеу тілінің түрлі формаларын түсіну: (өтініш, нұсқаулық,тапсырмалар) және эксперимен жүргізу кезінде өз әрекеттерін сипатап айтуда мұғалімнің сұрақтарына толық және қысқа жауап беру;
1. 1. 2. 4 өткізілген бақылау немесе экспериментті өткізу немесе талқылау барысында диалогқа қатысу немесе тындау
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
2.3 Адам
Адамның дене мүшелері. Адамның өмір сүру кезеңдері. Тамақтану, демалу
1. 2. 3. 1 адам денесінің негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін атау;
1. 2. 3. 2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1. 2. 3. 3 адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді анықтау;
1. 2. 3. 4 мұғалімнің ұымдастырушы көмегімен және көрнекіліктерге сүйене отырып, жеке гигиена ережелерін сақтаудың маңыздылығын қолжетімді деңгейде түсіндіру;
1. 2. 3. 5 өз дене мүшесінің сызбасына бейімделу;
1. 2. 3. 6 мұғалімінің ұйымдастырушы көмегімен адам туралы сюжеттік суреттерге сүйене отырып, 3-5 сөйлемненн тұратын әңгіме құрастыру (15-20 сөз)
5.1 Күш пен қозғалыс
Түрлі денелердің қозғалысы. Табиғаттағы қозғалыс. Адамдардың қозғалысы. Қозғалыстар траекториясы. Қозғалыс траекториясының сурет түрінде бейнеленуі
1. 5. 1. 1 түрлі денелердің қозғалысынан мысалдар келтіру;
1. 5. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен табиғат пен адам өміріндегі қозғалыстың маңыздылығын анықтау;
1. 5. 1. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен түрлі қозғалыс траекторияларын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету;
1. 5. 1. 4 салыстырмалы дәрежедегі сын есімдерді қолдана отырып, түрлі денелердің массасын салыстыру (жеңіл, ауыр);
1. 5. 1. 5 мұғалымынң ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, жүргізген зерттеулерді сипаттау
1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылау кезеңдері.
Эксперимент
1. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен ұйымдастырылған қоршаған әлем құбылыстарын бақылау мен эксперимент жүргізу;
1. 1. 2. 2 көрсетілген экспериментті түсіндіру;
1. 1. 2. 3 бақылау мен экспериментті жүргізу барысында бағытталған сөйлеу тілінің түрлі формаларын түсіну: (өтініш, нұсқаулық,тапсырмалар) және эксперимен жүргізу кезінде өз әрекеттерін сипатап айтуда мұғалімнің сұрақтарына толық және қысқа жауап беру;
1. 1. 2. 4 өткізілген бақылау немесе экспериментті өткізу немесе талқылау барысында диалогқа қатысу немесе тындау
3-тоқсан

5. Путешествие
6.Традиции и фольклор
3.1 Типы веществ
Вещества естественные (природные).
1.​3.​1.​1 знать естественные (природные) вещества;
1.​3.​1.​2 объяснять на доступном уровне различия между собой различным веществ с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
1.​3.​1.​3 составлять рассказ по серии сюжетных картинок об естественных веществах в природе - с организующей помощью учителя
3.3 Вода
Свойства воды (жидкая, твердая, газообразная).
1.​3.​3.​1 знать и называть с опорой на наглядность основные признаки воды (жидкое, твердое, газообразное);
1.​3.​3.​2 понимать важность экономии воды (беречь, не загрязнять), рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
1.​3.​3.​3 понимать важность соблюдения правил поведения на водоемах зимой и рассказывать об этом с опорой на наглядность и организующей помощью учителя;
1.​3.​3.​4 понимать важность воды в жизни человека (жажда, обезвоживание);
1.​3.​3.​5 сообразно смыслу активно употреблять лексику на тему о воде
3.2 Воздух
Свойства воздуха (прозрачный, невидимый, без вкуса и запаха, не имеет формы, свежий)
1.​3.​2.​1 знать основные признаки воздуха, называть их с опорой на наглядность и личный опыт;
1.​3.​2.​2 рассказывать о воздухе с опорой на наглядность и с организующей помощью учителя;
1.​3.​2.​3 сообразно смыслу употреблять лексику о воздухе
3.4 Природные ресурсы
Как человек использует силы природы (течение воды, силы ветра)
0.​3.​4.​1 знать и называть с опорой на наглядность силы природы (течение воды, сила ветра);
0.​3.​4.​2 узнавать о применении человеком сил природы (передвижение кораблей, ветряные мельницы);
0.​3.​4.​3 понимать важность использования сил природы в развитии человечества (прогресс);
0.​3.​4.​4 сообразно смыслу употреблять лексику на тему о силах природы
4.2 Космос
Первоначальные знания о космосе, космических телах, астрономии.
Ракеты.
Телескопы
1.​4.​2.​1 характеризовать астрономию как науку о космосе – с организующей помощью учителя;
1.​4.​2.​2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса с организующей помощью учителя;
1.​4.​2.​3 сообразно смыслу употреблять лексику по теме космос
4.1 Земля
Форма Земли.
Глобус – модель Земли.
1.​4.​1.​1 знать и называть форму Земли;
1.​4.​1.​2 уметь кратко описать Землю с организующей помощью учителя;
1.​4.​1.​3 составлять рассказ из 3-5 предложений
(15-20 слов) с опорой на макет Земли (глобус) – с организующей помощью учителя
4.3 Пространство и время
Средства измерения времени. Часы. Календарь.
1.​4.​3.​1 объяснять важность времени – с организующей помощью учителя;
1.​4.​3.​2 называть средства измерения времени и передавать временную последовательность календаря по серии из 3-4 картин;
1.​4.​3.​3 рассказывать о часах и календаре с организующей помощью учителя

5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3.1 Заттардың түрлері
Шынайы заттар (табиғи)
1. 3. 1. 1 шынайы (табиғи) заттарды білу;
1. 3. 1. 2 мұғалімінң ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, заттардың өзара айырмашылықтарын қолжетімді деңгейде түсіндіру;
1. 3. 1. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен және сюжеттік суреттер арқылы таиғаттағы табиғи заттар туралы әңгіме құрастыру
3.3 Су
Судың қасиеттері (сұйық, қатты, газ)
1. 3. 3. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен және сюжеттік суреттер арқылы таиғаттағы табиғи заттар туралы әңгіме құрастыру
1. 3. 3. 2 суды үнемдеудің маңыздылығын түсіну, ол туралы көрнекілік пен мұғалімнің ұйымдастырушы көмегіне сүйене отырып әңгімелеу;
1. 3. 3. 3 қыста су қоймаларындағы ережелерді сақтаудың маңыздылығын түсіну мен олар туралы мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып әңгімелеу:
1. 3. 3. 4 адам өмірі үшін судың маңыздылығын түсіндіру (шөлдеу, құрғау);
1. 3. 3. 5 су туралы тақырып бойынша лексикаларды белсенді мағыналық сәйкесінше қолдану
3.2 Ауа
Ауаның қасиеті (мөлдір, түссіз, дәмсіз, иіссіз, формасыз)
1. 3. 2. 1 ауаның негізгі белгілерін білу, оларды көрнекіліктер мен жеке тәжірибеге сүйене отырып атау ;
1. 3. 2. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегі мен көрнекіліктерге сүйене отырып, ауа туралы әңгімелеу;
1. 3. 2. 3 ауа туралы лексиканы мағына сәйкесінше қолдану
3.4 Табиғат ресурстары
Адам табиғат күшін қалай пайдаланады (судың ағуы, жел күштері
0. 3. 4. 1 табиғат күшін көрнекіліктерге сүйене отырып, білу және атау (су ағысы, желдің күші);
0. 3. 4. 2 табиғатқа деген ұқыптылық қатынасының маңыздылығын түсіну (демалыс кезінде қоқыс қалдырмау);
0. 3. 4. 3 тағам, киім, тұрғын үй туралы қысқа диалогтарға қатысу;
0. 3. 4. 4 табиғат туралы сұрақтарға нақты және толық жауап беру
4.2 Ғарыш
Ғарыш, ғарыш денелері, астромомия туралы алғашқы білімдер.
Зымыран.
Телескоптар
1. 4. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен астрономияны –ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1. 4. 2. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау;
1. 4. 2. 3 Ғарыш тақырыбы бойынша лексиканы мағыналық сәйкесінше қолдану
4.1 Жер
Жердің формасы.
Глобус – жердің моделі
1. 4. 1. 1 Жердің пішінін білу және атау;
1. 4. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен жерді қысқаша сипатттай алу;
1. 4. 1. 3 мұғалімінң ұйымдастырушы көмегімен Жер макетіне сүйене отырып, 3-5 сөйлемнен (15-20 сөз) тұратын әңгіме құрстыру
4.3 Кеңістік пен уақыт
Уақытты өлшеу құралдары. Сағаттар. Күнтізбе
1. 4. 3. 1 мұғалімінң ұйымдастырушы көмегімен уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1. 4. 3. 2 уақытты өлшеу құралдарын атау және күнтізбелік уақыт кезектілігін 3-4 сериялы суреттер арқылы жеткізу;
1. 4. 3. 3 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен сағаттар мен күнтізбелер туралы айту

3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Подразделы
Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
1.1 Роль науки и исследователей
Окружающий мир. Явления, процессы, объекты.
Личностные качества исследователя.
2.1.1.1 определять условия и личностные качества исследователя, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
1.2 Методы познания природы
Наблюдение как метод научного познания. Признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат. Фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков. План проведения наблюдения. Формулирование выводов.
Признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат. Проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице.
Источники информации.
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований (наблюдение и эксперимент), определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.2 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу; составлять план, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.1.2.3 составлять рассказ о проделанной работе по наглядным и словесным опорам, участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
2.1.2.4 строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми при проведении наблюдения или эксперимента на протяжении всего урока
2.1 Растения
Условия произрастания растений.
Сезонные изменения у растений.
Функции основных частей растений.
Среда обитания и способы приспособлений групп растений. Группы растений (на примере растений своей местности).
Уход за почвой.
Бережное отношение к растениям.
2.2.1.1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях;
2.2.1.2 описывать функции основных частей растений;
2.2.1.3 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания и способов приспособления к различным условиям среды обитания (влага);
2.2.1.4 описывать сезонные изменения у группы растений своей местности;
2.2.1.5 объяснять важность ухода за почвой и бережного отношения к растениям;
2.2.1.6 составлять рассказ о растениях по заданной теме, с применением серии сюжетных картинок либо по опорным словам, адекватно используя новый словарь по естествоведческим темам о жизни растений
2.2 Животные
Группы животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие.
Приспособление животных к среде обитания.
Размножение животных. Яйцекладущие и живородящие животные.
Защита животных
2.2.2.1 различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2.2.2.2 описывать на доступном уровне способы приспособления животных к условиям среды обитания: в воде, в воздухе, на земле, в земле;
2.2.2.3 объяснять на доступном уровне способы размножения животных;
2.2.2.4 объяснять важность сохранения разнообразия животных;
2.2.2.5 объяснять важность сохранения среды обитания для животных;
2.2.2.6 узнавать виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных;
2.2.2.7 составлять связный рассказ о жизни животных по изучаемой теме объемом до 25-30 слов по серии 3-5 картин либо по опорным словам

3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым мен достарым
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
Қоршаған орта. Құбылыстар, процестер, нысандар. Зерттеушінің тұлғалық қасиеттері
2. 1. 1. 1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайлар мен тұлғалық қасиеттерді анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылау ғылыми танымның әдісі ретінде. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеу. Бақылауды жүргізу жоспары. Қорытындыларды құрылымдау. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжамы, ресурстар, жоспары, мерзімі, нәтижесі, экспериментті өткізу мен кестеде нәтижелерін тіркеу. Ақпарат көздері
2. 1. 2. 1 "ақпарат көздері" және оның зерттеулер (бақылау мен эксперимент) жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың (мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі) және эксперименттің (мақсаты, болжамы, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі) басты белгілерін анықтау;
2. 1. 2. 2 эксперимент жүргізіп, оның нәтижелерін кестеге тіркеу; жоспар құрып, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытындыларын құрылымдау мен бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен тіркеу;
2. 1. 2. 3 сөздік және көрнекілік әдіске сүйене отырып, жасылынған жұмыс туралы әңгіме құру мен зерттелініп отырған тақырып бойынша ұжымдық талқылау мәселелеріне қатысу;
2. 1. 2. 4 барлық сабақ бойы эксперимент немесе бақылауды жүргізу барысында сыныптарстарымен және ересектермен өзара әрекет ету мен бірлесе жұмыс жасау
2.1 Өсімдіктер
Өсімдіктерді өсіру жағдайлары. Өсімдіктердің маусымдық өзгерістері. .
Өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтері. Өсімдік топтарының мекен ету ортасы мен бейімделу тәсілдері. Өсімдіктер тобы (өз аймағындағы өсімдіктерді мысалға алу негізінде)
Топырақты күту. Өсімдіктерге күтім жасау
2. 2. 1. 1 түрлі жағдайда өсімдіктердің өсу мүмкіндігін зерттеу;
2. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2. 2. 1. 3 өсімдіктерді мекен ету ортасы мен ортаның әр түрлі жағдайларына (ылғал) бейімделу тәсілдерін салыстыру;
2. 2. 1. 4 өз аймағының өсімдіктер тобындағы маусымдық өзгерістерді сипаттау;
2. 2. 1. 5 топырақты баптау мен өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру;
2. 2. 1. 6 сюжеттік суреттер сериясы немесе тірек сөздерін, өсімдіктер өмірі туралы жаратылыстану тақырыптары бойынша жаңа сөздерді дұрыс қолдана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрастыру
2.2 Жануарлар
Жануарлар тобы: жәндіктер, балықтар, бауырымен жорғалаушылар, қосмекенділе, құстар мен сүтқоректілер.
Жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі.
Жануарлардың көбеюі. Жұмыртқа салатын және тірі туатын жануарлар. Жануарларды қорғау
2. 2. 2. 1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер, бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2. 2. 2. 2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуін қолжетімді деңгейде сипаттау: суда, ауада, жерде;
2. 2. 2. 3 жануарлардың көбеюін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
2. 2. 2. 4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
2. 2. 2. 5 жануарлардың тіршілік ортасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
2. 2. 2. 6 жануарлар санының азаюына ықпал ететін адамның іс-әрекет түрлерін білу;
2. 2. 2. 7 жануарлар өмірі туралы зерттелініп отырған тақырып бойынша тірек сөздерге сүйене отырып, 3 -5 сериялы суреттер бойынша көлемі 25-30 сөзден тұратын әңгіме құрастыру

1.2 Методы познания природы
Наблюдение как метод научного познания. Признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат. Фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков. План проведения наблюдения. Формулирование выводов.
Признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат. Проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице.
Источники информации
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований (наблюдение и эксперимент), определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.2 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу; составлять план, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.1.2.3 составлять рассказ о проделанной работе по наглядным и словесным опорам, участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
2.1.2.4 строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми при проведении наблюдения или эксперимента на протяжении всего урока
2 четверть
3. Моя школа
2.3 Человек
Функции скелета и мышц тела.
Роль сокращения мышц в движении.
Правильная осанка.
Зубы и уход за ними.
Личная гигиена, ее роль в сохранении здоровья.
2.2.3.1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.2.3.2 объяснять на доступном уровне важность сохранения правильной осанки;
2.2.3.3 объяснять на доступном уровне роль сокращения мышц в движении;
2.2.3.4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2.2.3.5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья;
2.2.3.6 адекватно ситуации использовать новый словарь по теме "Человек"
1.2 Методы познания природы
Наблюдение как метод научного познания. Признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат. Фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков. План проведения наблюдения. Формулирование выводов.
Признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат. Проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице.
Источники информации.
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований (наблюдение и эксперимент), определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.2 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу; составлять план, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.1.2.3 составлять рассказ о проделанной работе по наглядным и словесным опорам, участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
2.1.2.4 строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми при проведении наблюдения или эксперимента на протяжении всего урока

1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылау ғылыми танымның әдісі ретінде. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеу. Бақылауды жүргізу жоспары. Қорытындыларды құрылымдау. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжамы, ресурстар, жоспары, мерзімі, нәтижесі, экспериментті өткізу мен кестеде нәтижелерін тіркеу. Ақпарат көздері;
2. 1. 2. 1 "ақпарат көздері" және оның зерттеулер (бақылау мен эксперимент) жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың (мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі) және эксперименттің (мақсаты, болжамы, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі) басты белгілерін анықтау);
2. 1. 2. 2 эксперимент жүргізіп, оның нәтижелерін кестеге тіркеу; жоспар құрып, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытындыларын құрылымдау мен бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен тіркеу;
2. 1. 2. 3 сөздік және көрнекілік әдіске сүйене отырып, жасылынған жұмыс туралы әңгіме құру мен зерттелініп отырған тақырып бойынша ұжымдық талқылау мәселелеріне қатысу
2. 1. 2. 4 барлық сабақ бойы эксперимент немесе бақылауды жүргізу барысында сыныптарстарымен және ересектермен өзара әрекет етуі мен бірлесе жұмыс жасауы
2-тоқсан
3. Менің мектебім
2.3 Адам
Қаңқа және дене бұлшықетінің қызметі. Қозғалыс кезінде бұлшықеттің жиырылудағы ролі. Дұрыс келбет. Тістер және олардың күтімі. Жеке гигиена мен денсаулықты сақтаудағы оның ролі;
2. 2. 3. 1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
2. 2. 3. 2 дұрыс сымбатты сақтаудың маңыздылығын қолжетімді деңгейде түсіндіру;
2. 2. 3. 3 бұлшық ет қысқаруының қозғалыс үшін рөлін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
2. 2. 3. 4 денсаулықты сақтаудағы жеке гигиенаның ролін анықтау;
2. 2. 3. 5 тістерді күтудің денсаулықты сақтаудағы маңызын анықтау;
2. 2. 3. 6 "Адам" тақырыбы бойынша жаңа сөздіктерді орынды қолдану
1.2 Табиғаттаы тану әдістері
Бақылау ғылыми танымның әдісі ретінде. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеу. Бақылауды жүргізу жоспары. Қорытындыларды құрылымдау. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжамы, ресурстар, жоспары, мерзімі, нәтижесі, экспериментті өткізу мен кестеде нәтижелерін тіркеу. Ақпарат көздері
2. 1. 2. 1 "ақпарат көздері" және оның зерттеулер (бақылау мен эксперимент) жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың (мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі) және эксперименттің (мақсаты, болжамы, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі) басты белгілерін анықтау
2. 1. 2. 2 эксперимент жүргізіп, оның нәтижелерін кестеге тіркеу; жоспар құрып, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытындыларын құрылымдау мен бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен тіркеу;
2. 1. 2. 3 сөздік және көрнекілік әдіске сүйене отырып, жасылынған жұмыс туралы әңгіме құру мен зерттелініп отырған тақырып бойынша ұжымдық талқылау мәселелеріне қатысу;
2. 1. 2. 4 барлық сабақ бойы эксперимент немесе бақылауды жүргізу барысында сыныптарстарымен және ересектермен өзара әрекет ету мен бірлесе жұмыс жасау

4. Мой родной край
3.1 Типы веществ
Вещества естественные и искусственные.
2.3.1.1 понимать различия между естественными и искусственными веществами;
2.3.1.2 определять роль различных веществ в жизни человека;
2.3.2.3 составлять рассказ об естественных и искусственных веществах по наглядным и словесным опорам
3.2 Воздух
Значение воздуха для человека, растений и животных. Свойства воздуха (цвет, запах). Агрегатное состояние воздуха. Теплопроводность.
Свойство воздуха заполнять пространство.
2.3.2.1 объяснять на доступном уровне значение воздуха для нашей планеты;
2.3.2.2 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство;
2.3.2.3 адекватно ситуации использовать новый словарь по теме "Воздух"
3.3 Вода
Вода и ее физические свойства.
Агрегатные состояния воды: твердое, жидкое, газообразное.
Природные источники воды.
2.3.3.1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.3.3.2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2.3.3.3 определять природные источники воды;
2.3.3.4 понимать важность употребления в пищу очищенной воды;
2.3.3.5 составлять рассказ о воде на материалах проделанной работы по наглядным и словесным опорам
1.2 Методы познания природы
Наблюдение как метод научного познания. Признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат. Фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков. План проведения наблюдения. Формулирование выводов.
Признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат. Проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице.
Источники информации.
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований (наблюдение и эксперимент), определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.2 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу; составлять план, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.1.2.3 составлять рассказ о проделанной работе по наглядным и словесным опорам, участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
2.1.2.4 строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми при проведении наблюдения или эксперимента на протяжении всего урока
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
6. Традиции и фольклор

4. Менің туған өлкем
3.1 Заттардың типтері
Табиғи және жасанды заттар
2. 3. 1. 1 табиғи және жасанды заттардың арасындағы айырмашылықтарды түсіну
2. 3. 1. 2 адам өміріндегі түрлі заттардың ролін анықтау;
2. 3. 2. 3 көрнекіліктер мен сөздерге сүйене отырып, табиғи және жасанды заттар туралы әңгіме құрастыру
3.2 Ауа
Адам, өсімдіктер, жануарлар үшін ауының маңыздылығы. Ауаның қасиеті (түсі, иісі). Ауаның агрегатты күйі. Жылуөткізгіштік. Ауаның кеңістікті толтырудағы маңыздылығы
2. 3. 2. 1 біздің планетамыз үшін ауаның маңыздылығын қолжетімді түрде түсіндіру;
2. 3. 2. 2 ауаның жылу өткізгіштігі мен кеңістікті толтыру қасиетін зерттеу;
2. 3. 2. 3 "Ауа" тақырыбы бойынша жаңа сөздіктерді жағдаяттарға сәйкес орынды қолдану
3.3 Су
Су және оның физикалық қасиеті. Судың агрегатты күйі. Су және оның физикалық қасиеті. Судың агрегатты күйі: қатты, сұйық, газ тәрізді. Судың табиғи көздері
2. 3. 3. 1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2. 3. 3. 2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу;
2. 3. 3. 3 судың табиғи көздерін анықтау;
2. 3. 3. 4 тағамға тазартылған суды қолданудың маңыздылығын түсіну;
2. 3. 3. 5 көрнекіліктер мен сөздерге сүйене отырып, атқарылған жұмыс материалдары негізінде әңгіме құрастыру
1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылау ғылыми танымның әдісі ретінде. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеу. Бақылауды жүргізу жоспары. Қорытындыларды құрылымдау. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжамы, ресурстар, жоспары, мерзімі, нәтижесі, экспериментті өткізу мен кестеде нәтижелерін тіркеу. Ақпарат көздері
2. 1. 2. 1 "ақпарат көздері" және оның зерттеулер (бақылау мен эксперимент) жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың (мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі) және эксперименттің (мақсаты, болжамы, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі) басты белгілерін анықтау
2. 1. 2. 2 эксперимент жүргізіп, оның нәтижелерін кестеге тіркеу; жоспар құрып, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытындыларын құрылымдау мен бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен тіркеу;
2. 1. 2. 3 сөздік және көрнекілік әдіске сүйене отырып, жасылынған жұмыс туралы әңгіме құру мен зерттелініп отырған тақырып бойынша ұжымдық талқылау мәселелеріне қатысу;
2. 1. 2. 4 барлық сабақ бойы эксперимент немесе бақылауды жүргізу барысында сыныптарстарымен және ересектермен өзара әрекет ету мен бірлесе жұмыс жасау
3-тоқсан
5. Дені саудың – жаны сау!
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

3.4 Природные ресурсы
Природные ресурсы и их назначение.
Классификация природных ресурсов по происхождению
2.3.4.1 определять назначение природных ресурсов (природных и антропогенных);
2.3.4.2 классифицировать ресурсы по происхождению (природные, анторопогенные);
2.3.4.3 объяснять связь природных и антропогенных ресурсов (овощи-суп, баран-шерсть);
2.3.4.4 дополнить ответ элементами описания ресурсов
1.2 Методы познания природы
Наблюдение как метод научного познания. Признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат. Фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков. План проведения наблюдения. Формулирование выводов.
Признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат. Проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице.
Источники информации.
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований (наблюдение и эксперимент), определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.2 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу; составлять план, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.1.2.3 составлять рассказ о проделанной работе по наглядным и словесным опорам, участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
2.1.2.4 строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми при проведении наблюдения или эксперимента на протяжении всего урока
4.1 Земля
Роль Солнца для планеты Земля. Естественный спутник Земли – Луна.
2.4.1.1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2.4.1.2 определять естественный спутник Земли;
2.4.1.3 составлять рассказ о планете Земля – по наглядным и словесным опорам
4.2 Космос
Планеты Солнечной системы, их расположение и характеристики.
Планеты земной группы. Планеты-гиганты.
2.4.2.1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2.4.2.2 сравнивать планеты Солнечной системы – с направляющей помощью учителя;
2.4.2.3 адекватно речевой ситуации использовать новый словарь по теме "Космос"
4.3 Пространство и время
Единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута. Особенности расстояния и времени в космосе.
2.4.3.1 различать основные единицы измерения времени;
2.4.3.2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе - с направляющей помощью учителя;
2.4.3.3 составлять рассказ о времени по опорным словам либо с применением предметных картинок

3.4 Табиғи ресурстар
Табиғат ресурстары мен олардың қызметі. Табиғи ресурстарды олардың шығуына байланысты жіктеу
2. 3. 4. 1 табиғи ресурстардың қызметін анықтау (табиғи және антропогендік;
2. 3. 4. 2 табиғат ресурстарын жіктеу (табиғи, анторопогенді);
2. 3. 4. 3 табиғи және антропогендік ресурстардың өзара байланысын түсіндіру (жемістер-сорпа, қой-жүн;
2. 3. 4. 4 жауапты ресурстарды сипаттау элементтерімен толықтыру
1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылау ғылыми танымның әдісі ретінде. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеу. Бақылауды жүргізу жоспары. Қорытындыларды құрылымдау. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжамы, ресурстар, жоспары, мерзімі, нәтижесі, экспериментті өткізу мен кестеде нәтижелерін тіркеу. Ақпарат көздері
2. 1. 2. 1 "ақпарат көздері" және оның зерттеулер (бақылау мен эксперимент) жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың (мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі) және эксперименттің (мақсаты, болжамы, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі) басты белгілерін анықтау
2. 1. 2. 2 эксперимент жүргізіп, оның нәтижелерін кестеге тіркеу; жоспар құрып, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытындыларын құрылымдау мен бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен тіркеу;
2. 1. 2. 3 сөздік және көрнекілік әдіске сүйене отырып, жасылынған жұмыс туралы әңгіме құру мен зерттелініп отырған тақырып бойынша ұжымдық талқылау мәселелеріне қатысу;
2. 1. 2. 4 барлық сабақ бойы эксперимент немесе бақылауды жүргізу барысында сыныптарстарымен және ересектермен өзара әрекет етуі мен бірлесе жұмыс жасауы
4.1 Жер
Жер ғаламшары үшін Күннің ролі. Жердің табиғи жер серігі – Ай
2. 4. 1. 1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;
2. 4. 1. 2 Жердің табиғи серігін анықтау;
2. 4. 1. 3 көрнекіліктер мен сөздерге сүйене отырып, Жер планетасы туралы әңгіме құрастыру
4.2 Ғарыш
Күн жүйесі ғаламшары (планетасы) және орналасуы мен сипаттамасы. Жер ғаламшарының топтары. Алып планеталар
2. 4. 2. 1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау;
2. 4. 2. 2 Мұғалімнің көмегімен Күн жүйесінің ғаламшарын бағыттаушымен салыстыру;
2. 4. 2. 3 "Ғарыш" тақырыбы бойынша жаңа сөздерді сөйлеу тілдік жағдаяттарда орынды қолдану
4.3 Кеңістік және уақыт
Уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут. Ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшелігі
2. 4. 3. 1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату;
2. 4. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегі арқылы Ғарыштағы уақыт пен ара -қашықтықтың ерекшелігін түсіндіру;
2. 4. 3. 3 заттық суреттерді қолдана отырып, тірек сөздерді қолдана отырып, уақыт туралы әңгіме құрастыру

7. Окружающая среда
8. Путешествие
5.2 Свет
Способность материалов пропускать свет (прозрачные, полупрозрачные, непрозрачные материалы)
2.5.2.1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет (прозрачный, полупрозрачный, непрозрачный);
2.5.2.2 исследовать свойство цветных стекол "окрашивать" предметы в цвет стекла;
2.5.2.3 составлять рассказ - описание о свойствах света по опорным словам, применять личный опыт в исследовательской деятельности при изучении способности тел пропускать свет
5.3 Звук
Источники громких и тихих звуков.
2.5.3.1 классифицировать источники звука по громкости;
2.5.3.2 составлять связный рассказ об источниках звука до 25-30 слов по опорным словам
5.4 Тепло
Температура.
Измерение температуры. Термометры.
Единица измерения температуры – градус.
2.5.4.1 измерять температуру различных тел;
2.5.4.2 применять личный опыт в исследовательской деятельности при изучении температуры
5.6 Магнетизм
Сферы применения магнитов.
2.5.6.1 описывать сферы применения магнитов по опорным словам
5.5 Электричество
Опасное электричество
2.5.5.1 понимать потенциальную опасность работы с электроэнергией;
2.5.5.2 знать и соблюдать правила безопасного использования электроприборов
1.2 Методы познания природы
Наблюдение как метод научного познания. Признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат. Фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков. План проведения наблюдения. Формулирование выводов.
Признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат. Проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице. Источники информации
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований (наблюдение и эксперимент), определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат), эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.2 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу; составлять план, проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы, фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков;
2.1.2.3 составлять рассказ о проделанной работе по наглядным и словесным опорам, участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
2.1.2.4 строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми при проведении наблюдения или эксперимента на протяжении всего урока
4) 3 класс:
таблица 9
Сквозные темы
Подразделы
Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть

7. Қоршаған орта
8. Саяхат
5.2 Жарық
Материалдардың жарықты өткізе алу қабілеті (мөлдір, жартылай мөлдір, мөлдір емес заттар)
2. 5. 2. 1 кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін зерттеу (мөлдір, жартылай мөлдір, мөлдір емес);
2. 5. 2. 2 түсті әйнектердің қасиетін зерттеу, заттарды әйнек түсіне "бояу"
2. 5. 2. 3 тірек сөздерді қолдана отырып, жарықтың қасиеттері туралы сипаттама әңгіме құрастыру,денелердің жарық өткізу қабілетін зерттеу кезінде зерттеу әрекетінде жеке тәжірибені қолдану
5.3 Дыбыс
Жоғары және төмен дыбыс көздері
2. 5. 3. 1 дауыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу;
2. 5. 3. 2 тірек сөздерге сүйене отырып, 25-30 сөзден тұратын дыбыс көздері туралы байланыстырылған әңгіме құрастыру
5.4
Жылу
Температура. Температураны өлшеу. Термометрлер.Температураны өлшеу бірлігі – градус
2. 5. 4. 1 түрлі денелердің температурасын өлшеу;
2. 5. 4. 2 температураны зерттеу кезіндегі зерттеу әрекетінде жеке тәжірибені қолдану
5.6 Магнетизм
Магниттерді қолдану сферасы
2. 5. 6. 1 тірек сөздерге сүйене отырып, магниттерді қолдану сферасын сипаттау
5.5 Электр
Магниттерді қолдану сферасы. Қауіпті электр қуаты
2. 5. 5. 1 электроянергиямен жұмыстың қауіптілігін түсіну;
2. 5. 5. 2 электр құрылғыларын қолдану туралы қауіпсіздік ережесін білу мен сақтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
Бақылау ғылыми танымның әдісі ретінде. Бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі. Шартты белгілердің көмегімен бақылау нәтижелерін тіркеу. Бақылауды жүргізу жоспары. Қорытындыларды құрылымдау. Эксперименттің белгілері: мақсаты, болжамы, ресурстар, жоспары, мерзімі, нәтижесі, экспериментті өткізу мен кестеде нәтижелерін тіркеу. Ақпарат көздері
2. 1. 2. 1 "ақпарат көздері" және оның зерттеулер (бақылау мен эксперимент) жүргізу үшін маңыздылығын түсіндіру, бақылаудың (мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі) және эксперименттің (мақсаты, болжамы, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі) басты белгілерін анықтау;
2. 1. 2. 2 эксперимент жүргізіп, оның нәтижелерін кестеге тіркеу; жоспар құрып, құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытындыларын құрылымдау мен бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен тіркеу;
2. 1. 2. 3 сөздік және көрнекілік әдіске сүйене отырып, жасылынған жұмыс туралы әңгіме құру мен зерттелініп отырған тақырып бойынша ұжымдық талқылау мәселелеріне қатысу;
2. 1. 2. 4 барлық сабақ бойы эксперимент немесе бақылауды жүргізу барысында сыныптарстарымен және ересектермен өзара әрекет ету мен бірлесе жұмыс жасау
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан

1. Живая природа
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
1.1 Роль науки и исследователей
Научные открытия и их влияние на повседневную жизнь. Виды источников информации. Преимущества и недостатки источников информации
3.1.1.1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека и ориентироваться в выборе правильного источника информации
1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке
2.1 Растения
Первоначальные понятия о процессе фотосинтеза.
Приспособление растений.
Теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения.
Природные сообщества – единство живой и неживой природы.
Природные сообщества своего региона.
Влияние человеческой деятельности на многообразие растений.
Роль растений в природе и жизни людей.
Редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности).
Значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
3.2.1.1 понимать и объяснять на доступном уровне выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.2.1.2 понимать и объяснять на доступном уровне, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.2.1.3 описывать на доступном уровне природные сообщества своего региона;
3.2.1.4 объяснять на доступном уровне влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.2.1.5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений;
3.2.1.6 давать развернутый ответ из 3-5 предложений о жизни растений, дополненный описанием, активно используя в собственной речи слова, описывающие признаки растений
2.2 Животные
Позвоночные и беспозвоночные животные.
Типы взаимоотношений животных.
Взаимосвязь между растениями и животными.
Изменение численности от изменений условий среды обитания (засуха, паводок, заболачивание).
Деятельность человека, приводящая к снижению численности животных (осушение, вырубка леса, охота).
3.2.2.1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;
3.2.2.2 различать животных по среде обитания: водная, наземно-воздушная, почва, тела животных как среда обитания;
3.2.2.3 характеризовать типы взаимоотношений животных в природе: симбиоз, нахлебничество, хищничество, нейтрализм;
3.2.2.4 исследовать взаимосвязь между растениями и животными: опыление, распространение семян, дупло;
3.2.2.5 объяснять на доступном уровне изменение численности животных от изменений условий среды обитания (пожар, наводнение, засуха);
3.2.2.6 определять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных;
3.2.2.7 составлять высказывание о жизни животных по теме в объеме 30 – 45 слов, пользуясь материалами дополнительной литературы или на основе личных наблюдений, впечатлений

1. Тірі табиғат
2. Жақсыдан үйрен, жаманнанжирен (жарық пен қараңғы)
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
Ғылыми ашылулар мен олардың күнделікті өмірге әсері. Ақпарат көздерінің түрлері. Ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері.
3. 1. 1. 1 өте маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу және ақпарттың дұрыс көздерін таңдауға бейімделу
1.2 Табиғатты тану әдістері
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау;
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу;
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар);
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу
2.1 Өсімдіктер
Фотосинтез процесі туралы алғашқы түсініктер. Өсімдіктердің бейімделуі. Жылуды сүйетін, суыққа төзімді, көлеңке сүйетін, жарық сүйетін, құрғаққа төзімді, ылғал сүйетін өсімдіктер. Тірі және өлі табиғаттың бірлігі – табиғат бірлестіктері. Өз аймағының табиғи бірлестігі. Адам іс-әрекетінің өсімдіктердің көптүрлілігіне ықпалы. Өсімдіктердің адам өмірі мен табиғаттағы ролі (өз аймағындағы өсімдіктерды мысалға алу негізінде). Қызыл кітаптың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы маңыздылығы
3. 2. 1. 1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттегіні бөлуін қолжетімді деңгейде түсіну мен түсіндіру;
3. 2. 1. 2 қоршаған ортаның түрлі жағдайларына өсімдіктерді бейімдеудің тәсілдерін қолжетімді деңгейде түсіну мен түсіндіру (жылу, жарық, ылғал);
3. 2. 1. 3 өз аймағының табиғи қауымдастығын қолжетімді деңгейде сипаттау;
3. 2. 1. 4 адамзаттың тіршілік іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін қолжетімді деңгейде ;
3. 2. 1. 5 Қызыл кітаптың сирек кездесетін және жоғалып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы рөлін;
3. 2. 1. 6 өсімдіктердің өмірі туралы 3-5 cөйлемнен тұратын толық жауап беру, қосымша сипаттай отырып, өзінің сөйлеу тілінде өсімдіктердің белгілерін сипаттайтын сөздерді қолдану
2.2 Жануарлар
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар. Жануарлардың өзара қарым-типтері. Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы. Тіршілік ортасының өзгеріне байланысты жануарлардың санының өзгеруі (құрғақшылық, су тасқыны, батпақтану). Жануарлардың санының азаюына әкелетін адамның іс- әрекеті (суды ағызу, орманды кесу, аң аулау). кесу, аң аулау)
3. 2. 2. 1 жануарларды "омыртқалы" және "омыртқасыздар" топтары бойынша жіктеу;
3. 2. 2. 2 жануарларды тіршілік ортасына байланыстыажырату: суда, құрлықта, топырақта және өмір сүру ортасы ретінде өзге жануарлардың денесінде өмір сүретіндер
3. 2. 2. 3 жануарлардың табиғатқа қарым -қатынас типтерін сипаттау: селбесу, арамтамақтық, нейтральдылық;
3. 2. 2. 4 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу: тозаңдану, ұрықтың көбеюі, діңгек;
3. 2. 2. 5 тіршілік ортасындағы өзгерістерге байланысты жануарлар санының өзгеруін қолжетімді деңгейде түсіндіру; (өрт, су басу, құрғақшылық);
3. 2. 2. 6 жануарлар санының азаюына ықпал ететін адамның іс-әрекет түрлерін
3. 2. 2. 7 қосымша материалдарды қолдана отырып, немесе жеке бақылаулар мен көзқарастары негізінде жануарлар өмірі тақырыбы бойынша көлемі 35-40 сөзден тұратын уәждеме құрастыру

1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке
2 четверть
3. Время
4. Архитектура
2.3 Человек
Внутренние органы человека.
Система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека.
Дыхательная система и ее органы. Роль дыхания в организме человека. Кровеносная система и ее роль в организме человека.
Сердце. Пульс.
Защита организма человека от болезней и инфекций. Укрепление иммунитета
3.2.3.1 определять расположение внутренних органов человека;
3.2.3.2 описывать на доступном уровне роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.2.3.3 описывать на доступном уровне дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.4 описывать на доступном уровне кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.5 объяснять на доступном уровне способы защиты организма человека от болезней и инфекций;
3.2.3.6 активно использовать в собственной речи слова, описывающие способы защиты организма человека от болезней и инфекций
1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке
3.1 Типы веществ
Вещества и тела. Классификация веществ по происхождению.
Естественные и искусственные вещества.
Классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное)
3.3.1.1 рассказывать о происхождении веществ (естественные, искусственные);
3.3.1.2 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию;
3.3.1.3 составлять высказывание о типах веществ по теме в объеме 30 – 45 слов, пользуясь материалами дополнительной литературы или на основе личных наблюдений, впечатлений

1.2 Табиғатты тану әдістері
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау;
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар);
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу
2-тоқсан
3. Уақыт
4. Сәулет
2.3 Адам
Адамның ішкі мүшелері. Ас қорыту жүйесі, оның адам өміріндегі ролі. Тыныс алу жүйесі және оның мүшелері. Адам ағзасындағы тыныс алудың ролі. Қанайналым жүйесі және оның адам ағзасындағы ролі. Жүрек. Тамыр соғысы. Адам ағзасын аурулар мен инфекциялардан қорғау. Иммунитетті нығайту
3. 2. 3. 1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3. 2. 3. 2 өмір сүру үшін энергияны алуда асқорыту жүйесінің рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау;
3. 2. 3. 3 тыныс алу жүйесі және оның адам ағзасындағы ролін қолжетімді деңгейде сипаттау;
3. 2. 3. 4 қан айналым жүйесін оның адам ағзасындағы рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау;
3. 2. 3. 5 адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдерін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
3. 2. 3. 6 адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдерін сипаттайтын сөздерді өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану
1.2 Табиғатты тану әдістері
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау;
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар);
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу
3.1 Заттардың типтері
Заттар мен денелер. Заттарды пайда болуына байланысты жіктеу. Заттарды агрегаттық күй бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді)
3. 3. 1. 1 заттардың пайда болуы туралы айту (табиғи, жасанды);
3. 3. 1. 2 заттарды пайда болуы және агрегаттық күйі бойынша жіктеу;
3. 3. 1. 3 жеке бақылаулары мен әсерлері негізінде немесе қосымша әдебиеттер материалдарын қолдана отырып, тақырып бойынша заттардың типтері туралы көлемі 30-45 сөзден тұратын сөйлеммен өз ойын құрастыру

3.2 Воздух
Воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот).
Влияние воздуха на горение.
3.3.2.1 описывать на доступном уровне состав воздуха;
3.3.2.2 описывать на доступном уровне влияние воздуха на горение;
3.3.2.3 активно использовать в собственной речи усвоенные слова конкретного и абстрактного значения по теме "Воздух"
3.3 Вода
Вода в живых организмах и неживой природе. Основные природные источники воды. Океаны, моря, реки, озера. Соленая и пресная вода.
Природные подземные воды.
Бережное использования питьевой воды.
Способы очистки воды. Очистка с помощью фильтров. Значение воды для жизни.
3.3.3.1 объяснять на доступном уровне наличие воды в живых организмах и неживой природе и важность воды для жизни;
3.3.3.2 сравнивать основные природные источники воды;
3.3.3.3 объяснять на доступном уровне необходимость бережного использования питьевой воды;
3.3.3.4 предлагать различные способы очистки воды и предлагать собственную модель фильтра для очистки воды;
3.3.3.5 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, дополненный описанием
1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке
3 четверть
5. Искусство
6. Выдающиеся личности
3.4 Природные ресурсы
Почва. Состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух).
Виды почв. Свойства почвы. Плодородие.
Роль почвы в жизни некоторых организмов.
Защита почв.
3.3.4.1 объяснять на доступном уровне роль почвы в жизни некоторых организмов;
3.3.4.2 исследовать основной состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух);
3.3.4.3 определять основные свойства почвы и исследовать плодородие почв в зависимости от состава;
3.3.4.4 дополнять высказывания элементами рассуждений
1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке

3.2 Ауа
Ауа және оның құрамы (көмірқышқыл, газ, ауа, азот)
Ауаның жануға ықпалы.
3. 3. 2. 1 ауаның құрамын қолжетімді деңгейде сипаттау;
3. 3. 2. 2 жануға ауаның ықпалын қолжетімді деңгейде сипаттау;
3. 3. 2. 3 "ауа" тақырыбы бойынша нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану
3.3 Су
Тірі ағзалар мен өлі табиғаттағы су. Судың негізгі табиғи көздері. Мұхиттар, теңіздер, көлер, өзендер. Тұзды және тұщы су. Табиғи жер асты сулары. Ауыз суын ұқыптылықпен қолдану. Суды фильтр көмегімен тазалау тәсілдері. Өмірде судың маңыздылығы
3. 3. 3. 1 судың тірі ағзаларда және өлі табиғатта кездесетінін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
3. 3. 3. 2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3. 3. 3. 3 ауыз суды қолдануда ұқыптылық танытудың қажеттілігін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
3. 3. 3. 4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін және суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну;
3. 3. 3. 5 қосымша сипаттай отырып, 3-5 сөйлеммен толық жауап беру
1.2 Табиғатты тану әдістері
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу;
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар);
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу
3-тоқсан
5. Өнер
6.
Атақты тұлғалар
3.4 Табиғи ресурстар
Топырақ. Топырақтың құрамы (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа). Топырақ түрлері. Топырақтың қасиеттері. Тұқымдық. Кей ағзалардың өміріндегі топырақтың ролі. Топырақтарды қорғау
3. 3. 4. 1 кейбір ағзалардың тіршілігі үшін топырақтың рөлін түсіндіру;
3. 3. 4. 2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (топырақ, құм, балшық, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);
3. 3. 4. 3 топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау мен топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу;
3. 3. 4. 4 ойларын пайымдау элементтерімен толықтыру
1.2 Табиғатты тану әдістері
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу;
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар);
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу

4.1 Земля
Первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера).
Графическое изображение сфер Земли.
3.4.1.1 объяснять на доступном уровне и графически изображать сферы Земли;
3.4.1.2 активно и в правильной грамматической форме употреблять усвоенные слова конкретного и абстрактного значения о сферах земли;
3.4.1.3 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, дополненный описанием
4.2 Космос
Значимые события в освоении космоса. Запуск первого искусственного спутника Земли.
Полет первого человека в космос. Высадка человека на Луну.
Значение космоса в развитии человечества.
Казахстан в освоении космоса. Космодром Байконыр
3.4.2.1 рассказывать на доступном уровне о некоторых значимых событиях в освоении космоса;
3.4.2.2 объяснять на доступном уровне значение космоса в развитии человечества;
3.4.2.3 составлять рассказ по теме "Космос и развитие человечества" по готовому плану
4.3 Пространство и время
Вращение Земли вокруг своей оси. Смена дня и ночи.
3.4.3.1 объяснять на доступном уровне следствие осевого вращения Земли;
3.4.3.2 употреблять в речи при описании пространства и времени простые распространенные предложения;
3.4.3.3 активно использовать усвоенные слова конкретного и абстрактного значения по теме "Земля и время"
1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке
5.1 Силы и движение
Сила упругости. Упругие и пластичные тела.
Сила тяжести. Сила тяжести в природе.
Сила трения. Сила трения в природе.
Направление действия силы.
3.5.1.1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.4 определять направление действия силы;
3.5.1.5 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, активно;
используя усвоенные слова конкретного и абстрактного значения, дополненный описанием

4.1 Жер
Жер сфералары туралы алғашқы түсініктер (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера). Жер сферасының графикалық бейнесі
3. 4. 1. 1 Жер сфераларын қолжетімді деңгейде түсіндіру және графиктік кескіндеу
3. 4. 1. 2 Жер сферасы туралы меңгерілген нақты және абстрактілі мағынадағы сөздерді дұрыс грамматикалық формада дұрыс және белсенді қолдану
3. 4. 1. 3 қосымша сипаттамасы бар 3-5 сөйлемнен тұратын толық жауап беру
4.2 Ғарыш
Ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар.алғашқы жасанды Жер серігін қосу. Алғашқы адамның ғарышқа ұшуы.
Адамның Айға қонуы.
Адамзат дамуындағы ғарыштың маңыздылығығарышты меңгерудегі Қазақстан.
Байқоңыр айлағы
3. 4. 2. 1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу;
3. 4. 2. 2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру;
3. 4. 2. 3 жаңа дайын жоспарға сәйкес "Ғарыш және адамзаттың дамуы" тақырыбы бойынша әңгіме құрастыру
4.3 Кеңістік және уақыт
Жердің өз осьінен айналуы. Күн мен түннің ауысуы;
3. 4. 3. 1 Жердің өз өсінен айналу периодын және оның салдарын қолжетімді деңгейде түсіндіру;
3. 4. 3. 2 кеңістік пен уақытты сипаттауда жай жайылма сөйлемдерді қолдану
3. 4. 3. 3 "Жер және уақыт" тақырыбы бойынша нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді белсенді қолдану
1.2 Табиғатты тану әдістері тоды познания природы
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу;
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар);
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу
5.1 Қозғалыс пен күш
Серпімділік күші. Серпімді және икемді заттар
Ауырлық күші. Табиғаттағы ауырлық күші.
Үйкеліс күші. Табиғаттағы үйкеліс күші.
Әрекет күштерінің бағыттары
3. 5. 1. 1 күштің серпімділігін зерттеу және көріністеріне мысал келтіру;
3. 5. 1. 2 ауырлық күшін зерттеу мен олардың пайда болуына мысал келтіру;
3. 5. 1. 3 үйкеліс күшін зерттеу мен оның пайда болуына мысал келтіру;
3. 5. 1. 4 күштің әрекет бағытын анықтау;
3. 5. 1. 5 нақты және абстрактіл мағынадағы қосымша сипаттамасы бар меңгерілген сөздерді қолдана отырып, 3-5 сөйлемнен тұратын сөйлеммен толық жауап беру

1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент, фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке
4 четверть
7. Вода–источник жизни
8. Культура отдыха.
Праздники
5.2 Свет
Тень. Причины ее возникновения. Особенности тени.
Способность предметов отражать свет.
3.5.2.1 объяснять на доступном уровне причины возникновения и особенности тени и;
3.5.2.2 объяснять на доступном уровне способность предметов отражать свет;
3.5.2.3 активно и в правильной грамматической форме употреблять усвоенные слова конкретного и абстрактного значения по изученной теме "Свет"
5.3 Звук
Источники и приемники звука.
Зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука.
3.5.3.1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука;
3.5.3.2 давать развернутый ответ из 3-5 предложений, дополненный описанием
5.5 Электричество
Электрическая энергия. Источники электроэнергии.
Элементы электрической цепи. Схема строения простейшей электрической цепи.
3.5.5.1 определять источники электрической энергии, по воспоминаниям и представлениям;
3.5.5.2 собирать модель простейшей электрической цепи, представлять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов - с направляющей помощью учителя
5.4 Тепло
Тепло вокруг нас.
3.5.4.1 понимать и называть естественные и искусственные источники тепла в окружающей среде;
3.5.4.2 объяснять на доступном уровне способность предметов нагреваться
5.6 Магнетизм
Намагничивание различных металлов.
3.5.6.1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
1.2 Методы познания природы
Планирование и проведение эксперимента.
Фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм.
Формулирование выводов.
3.1.2.1 определять виды источников информации при проведении исследований (наблюдение и эксперимент), преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент,
фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм;
3.1.2.3 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением (описание животных, предметов, отдельных лиц);
3.1.2.4 выражать свои мысли при проведении наблюдения или эксперимента с достаточной полнотой и точностью в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке

1.2 Табиғатты тану әдістері
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу;
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар)
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу
4-тоқсан
7. Су –тіршілік көзі
8. Демалыс мәдениеті. Мерекелер
5.2 Жарық
Көлеңке. Оның пайда болу себептері. Көлеңкенің ерекшеліктері. Заттардың жарықты шағылыстыру қабілеті
3. 5. 2. 1 көлеңкенің пайда болу себептерін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
3. 5. 2. 2 денелердің жарықты шағылыстыру қабілетін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
3. 5. 2. 3 зерттелініп отырған "Жарық" тақырыбы бойынша нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді белсенді және дұрыс грамматикалық формада қолдану
5.3 Дыбыс
Дыбыс көзі мен қабылдағышы. Дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтықтан дыбыс қаттылығының тәуелділігі
3. 5. 3. 1 дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтықтан дыбыс қаттылығының тәуелділігін түсіндіру;
3. 5. 3. 2 қосымша сипаттай отырып, 3-5 сөйлемнен тұратын толық жауап беру
5.5 Электр
Электрлік энергия. Электрэнергия көздері
Электрлік элементтердің тізбектері. Қарапайым электр тізбегінің қарапайым құрылымның сызбанұсқасы
3. 5. 5. 1 елестері мен түсініктері бойынша электрлік энергия көздерін анықтау;
3. 5. 5. 2 мұғалімнің ұйымдастырушы көмегімен қарапайым электр тізбегін және олардың элементтерін көрсете отырып сызбасын ұсына білу, қарапайым электр тізбегінің моделін жинау
5.4 жылу
Біздің айналамыздағы жылу
3. 5. 4. 1 қоршаған ортадағы шынайы және жасанды жылу көздерін түсіну мен атау;
3. 5. 4. 2 заттардың қайнау қабілетін қолжеімді деңгейде түсіндіру
5.6 Магнетизм
Түрлі металлдарды магниттеу
3. 5. 6. 1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
1.2 Табиғатты тану әдістері
Экспериментті жоспарлау мен жүргізу. Диаграмма түрінде эксперимент нәтижелерін тіркеу. Қорытындыларды құрылымдау
3. 1. 2. 1 зерттеу жүргізу барысында (бақылау және эксперимент) ақпарат көздерінің түрлерін анықтау және ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
3. 1. 2. 2 экспериментті жоспарлау мен жүргізу, құрылған жоспарға сәйкес нәтижелерін диаграмма түрінде тіркеу;
3. 1. 2. 3 сипаттау және пайымдау арқылы қорытындыны 2-3 сөйлеммен құрылымдау (жануарларды, заттарды, жеке тұлғалар)
3. 1. 2. 4 сабақта коммуникацияның міндеттері мен шарттарына сәйкес жеткілікті дәрежеде толықтық пен нақтылықпен бақылау мен эксперимент жүргізу кезінде өз ойын жеткізу

5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Подразделы
Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
1.1 Роль науки и исследователей
Актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
4.​1.​1.​1 определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2 Методы познания природы
Выбор метода следования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося.
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
2.1 Растения
Пищевая цепь. Растение – важное звено в пищевой цепи.
Жизненный цикл растений.
Образование семян в результате опыления.
Способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека). Высшие и низшие растения. Способы защиты растений.
4.​2.​1.​1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.​2.​1.​2 описывать на доступном уровне жизненный цикл растений;
4.​2.​1.​3 различать низшие и высшие растения;
4.​2.​1.​4 объяснять на доступном уровне способы распространения семян;
4.​2.​1.​5 предлагать способы защиты растений;
4.​2.​1.​6 составлять рассказ из личного опыта о растениях по заданной теме, активно использовать усвоенные слова конкретного и абстрактного значения, и дополняя высказывания элементами рассуждений
2. Человеческие ценности
2.2 Животные
Животные своей местности.
Жизненный цикл насекомых (яйцо, личинка, куколка, взрослое насекомое).
Особенности питания животных. Травоядные и хищные животные. Симбиотические отношения.
Структура пищевой цепи. Модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания.
Животные, находящиеся на грани исчезновения.
Красная книга Казахстана.
Цели создания заповедников и парков.
Национальные парки и заповедники Казахстана.
4.​2.​2.​1 классифицировать животных своей местности;
4.​2.​2.​2 различать травоядных и хищных животных;
4.​2.​2.​3 описывать на доступном уровне жизненный цикл насекомых;
4.​2.​2.​4 приводить примеры симбиотических отношений;
4.​2.​2.​5 объяснять на доступном уровне структуру пищевой цепи и составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.​2.​2.​6 приводить примеры животных, находящихся на грани исчезновения и объяснять на доступном уровне цели создания национальных парков и заповедников;
4.​2.​2.​7 составлять рассказ о животных – из личного опыта по изученной теме

5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Ұзақмерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Менің Отаным– Қазақстан
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
Өзінің жеке толғаныстары негізіндегі зерттеудің өзекті бағыттары
4. 1. 1. 1 өз толғаныстары негізінде зерттеулердің өзекті бағыттарын анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну ;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету
2.1 Өсімдіктер
Қоректік тізбегі. Өсімдіктер – қоректік тізбегінің өмір циклі.
Тозаңданлдыру нәтижесінде ұрықтардың пайда болуы. Ұрықтардың таралу тәсілдері (өзігінен, желдің, судың, жануарлар мен адамдардың көмегімен).
Жоғары және төмен сатылы өсімдіктер. Өсімдіктерді қорғау тәсілдері
4. 2. 1. 1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4. 2. 1. 2 өсімдіктің тіршілік циклін қолжетімді деңгейде сипаттау;
4. 2. 1. 3 төменгі және жоғарғы өсімдіктерді ажырату;
4. 2. 1. 4 тұқымның таралу тәсілдерін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
4. 2. 1. 5 өсімдіктерді қорғау әдістерін ұсыну;
4. 2. 1. 6 берілген тақырып бойынша өсімдіктер туралы жеке тәжірибесіне сүйене отырып, нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген сөздерді белсенді қолдана отырып, және пайымдауын тұжырымдау элементімен толықтыра отырып, әңгіме құру
2. Адами құндылықтар
2.2 Жануарлар
Өз аймағының жануарлары. . Жәндіктердің өмір сүру циклі (жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек жәндік). Жануарлардың қоректену ерекшеліктері. Шөпқоректі және жыртқыш жануарлар. Симбитикалық қатынастар. Құректік тізбектің құрылымы. Тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбектердің моделі.
жойылу шегінде тұрған жануарлар.
Қазақстанның Қызыл кітабы. Қорықтар мен саябақтарды туындату себептері. .
Қазақстанның Ұлттық парктері мен қорықтары
4. 2. 2. 1 өз аймағының жануарларын жіктеу;
4. 2. 2. 2 өсімдік қоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4. 2. 2. 3 жәндіктердің өмір циклін қолжетімді деңгейде сипаттау;
4. 2. 2. 4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4. 2. 2. 5 қоректік тізбектің құрылымын қолжетімді деңгейде түсіндіру мен белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектердің модельдерін құрастыру;
4. 2. 2. 6 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысалдар келтіру және ұлттық саябақтар мен қорықтарды құрудың мақсатын қолжетімді түрде түсіндіру;
4. 2. 2. 7 зерттелініп отырған тақырып бойынша жеке тәжірибеден жануарлар туралы әңгіме құрастыру

1.2 Методы познания природы
Выбор метода исследования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося.
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
2 четверть
3. Культурное наследие
2.3 Человек
Выделительная система и ее роль в организме человека.
Нервная система. Ее роль в организме человека.
4.​2.​3.​1 описывать на доступном уровне выделительную систему и ее роль в организме человека;
4.​2.​3.​2 описывать на доступном уровне нервную систему и ее роль в организме человека;
4.​2.​3.​3 вести свободную беседу на заданную тему о жизни и деятельности человека;
4.​2.​3.​4 составлять рассказ из личного опыта о человеке по изученной теме;
4.​2.​3.​5 дополнять высказывания элементами рассуждений;
4.​2.​3.​6 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом на тему "Органы человеческого тела"
1.2 Методы познания природы
Выбор метода исследования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
3.1 Типы веществ
Свойства веществ (твердость, прозрачность, упругость).
Применение веществ согласно их свойствам.
Получение нового вещества согласно плану эксперимента.
4.​3.​1.​1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.​3.​1.​2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента;
4.​3.​1.​3 самостоятельно пояснять результаты проделанной работы и дополнять высказывания и диалоги о свойствах веществ элементами рассуждений

1.2 Табиғаттың таным әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну ;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету тәсілдері
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
2.3 Адам
Зәр шығару жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлі. Жүйке жүйесі. Оның адам ағзасындағы рөлі
4. 2. 3. 1 зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау;
4. 2. 3. 2 жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін қолжетімді деңгейде сипаттау;
4. 2. 3. 3 адамның өмірі мен әрекеті туралы еркін әңгіме жүргізу ;
4. 2. 3. 4 зерттелініп отырған тақырып бойынша жеке тәжірибе негізінде адам туралы әңгіме құрастыру;
4. 2. 3. 6 "Адам денесінің мүшелері" тақырыбы бойынша тура және ауыспалы мағынадағы ойларды өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану
1.2 Табиғатты тану әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету
3.1 Заттардың типтері
Заттардың қасиеттері (қаттылығы, мөлдірлігі, серпімділігі). Заттарды олардың қасиеттеріне байланысты қолдану. Эксперимент жоспарына сәйкес жаңа заттарды алу
4. 3. 1. 1 заттарды олардың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтау;
4. 3. 1. 2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа затты алу;
4. 3. 1. 3 атқарылған жұмыстың нәтижесін өз бетінше түсіндіру және заттардың қасиеттері туралы ойы мен диалогын пайымдау элементтерімен толықтыру

3.2 Воздух
Воздух в сферах жизнедеятельности человека.
Загрязнение воздуха. Природные и искусственные источники загрязнения воздуха.
Сохранение чистоты воздуха. Меры по очищению воздуха.
Перемещение воздуха. Польза и вред ветра.
4.​3.​2.​1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека и приводить примеры о пользе и вреде ветра;
4.​3.​2.​2 определять источники загрязнения воздуха и предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4.​3.​2.​3 объяснять на доступном уровне процесс перемещения воздуха в природе
4. Мир профессий
3.3 Вода
Круговорот воды в природе.
Образование атмосферных осадков.
Источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные).
Последствия загрязнения воды для различных организмов.
Растворимость различных веществ в воде.
4.​3.​3.​1 описывать на доступном уровне круговорот воды в природе;
4.​3.​3.​2 описывать на доступном уровне процесс образования атмосферных осадков;
4.​3.​3.​3 определять источники загрязнения воды и последствия загрязнения воды для различных организмов;
4.​3.​3.​4 исследовать растворимость различных веществ в воде;
4.​3.​3.​5 составлять рассказ из личного опыта о воде по изученной теме
1.2 Методы познания природы
Выбор метода исследования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося.
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
3 четверть
5. Природные явления
5.2 Свет
Зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды.
Свойства света. Отражение. Поглощение.
4.​5.​2.​1 исследовать и объяснять на доступном уровне зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.​5.​2.​2 исследовать и объяснять на доступном уровне основные свойства света: отражение, поглощение;
4.​5.​2.​3 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом, включая метафоры и сравнения, о свете и его свойствах и дополнять высказывания о свойствах света элементами рассуждений

3.2 Ауа
Адамның өмір сүру сферасындағы ауа.
Ауаның ластануы. Ауаны ластаудың табиғи және жасанды көздері..
Ауа тазалығын сақтау. Ауаны тазалаудың шаралары.
Ауаның орын ауыстыруы. Желдің пайдасы мен зияны
4. 3. 2. 1 адам өмірінің әр түрлі саласында ауаны пайдаланудың тәсілдерін анықтау және желдің пайдасы мен зиянына мысал келтіру;
4. 3. 2. 2 ауаның ластану көздерін анықтау мен ауаның тазалығын сақтау тәсілдерін және оны тазарту шараларын ұсыну;
4. 3. 2. 3 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру
4. Мамандықтар әлемі
3.3 Су
Табиғаттағы су айналымы. Атмосфералық жауын-шашынның пайда болуы. Суды ластаудың көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық). Түрлі ағзалар үшін суды ластаудың салдары. Суда түрлі заттардың ерігіштігі
4. 3. 3. 1 судың табиғаттағы айналымын сипаттау;
4. 3. 3. 2 атмосфералық жауын-шашынның түзілу процесін қолжетімді деңгейде сипаттау;
4. 3. 3. 3 суды ластандыру көздерін және түрлі ағзалар үшін суды ластандырудың салдарын анықтау ;
4. 3. 3. 4 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу;
4. 3. 3. 5 зерттелінген тақырып бойына су туралы жеке тәжірибеге сүйене отырып, әңгіме құрастыру
1.2 Табиғатты тану әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
.
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну ;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету
3-тоқсан
5. Табиғи құбылыстар
5.2 Жарық
Көлеңкенің бөгет өлшеміне және жарық көзінен бөгетке дейінгі қашықтыққа тәуелділігі. Жарықтың қасиеті. Шағылысу. Жұтылу
4. 5. 2. 1 көлеңкенің бөгет өлшеміне және жарық көзінен бөгетке дейінгі қашықтыққа тәуелділігін қолжетімді деңгейде түсіндіру;
4. 5. 2. 2 жарықтың негізгі қасиетттерін қолжетімді деңгейде зерттеу мен түсіндіру: шағылысыу, жұтылу;
4. 5. 2. 3 өзінің сөйлеу тілінде тура жәе ауыспалы мағынадағы , соның ішінде жарық туралы және оның қасиеті туралы пайымдарды, метафора мен жарықтың салыстыруларды белсенді қолдану мен қасиеттері туралы ойларды пайымдау элементтерімен толықтыру

5.3 Звук
Влияние преград на громкость и распространение звука.
4.​5.​3.​1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
4.​5.​3.​2 творчески дополнять отчет о проведенном исследовании передачей личного отношения
5.4 Тепло
Теплопроводность различных материалов.
4.​5.​4.​1 исследовать теплопроводность различных материалов;
4.​5.​4.​2 дополнять высказывания о теплопроводности различных материалов элементами рассуждений
5.5 Электричество
Электропроводность различных материалов.
4.​5.​5.​1 исследовать электропроводность различных материалов;
4.​5.​5.​2 выразить отношение к событиям, сообщению, или увиденному в исследовании и составлять рассказ из личного опыта об электропроводности различных материалов по изученной теме
5.6 Магнетизм
Виды металлов и их магнитные свойства
4.​5.​6.​1 классифицировать металлы по магнитным свойствам
1.2 Методы познания природы
Выбор метода исследования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося.
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, при этом уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
6. Охрана окружающей среды
3.4 Природные ресурсы
Полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ).
Применение полезных ископаемых.
Месторождения основных полезных ископаемых Казахстана.
Сохранение и бережное использование полезных ископаемых.
4.​3.​4.​1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ);
4.​3.​4.​2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;
4.​3.​4.​3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых;
4.​3.​4.​4 формулировать выводы из 2-3 предложений с описанием и рассуждением после проведения исследовательской деятельности
1.2 Методы познания природы
Выбор метода исследования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося.
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, при этом уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
4 четверть

5.3 Дыбыс
Дыбыстың таралуы мен қаттылығына бөгеттің ықпалы
4. 5. 3. 1 дыбыстың қаттылығы мен жылдамдығына белгілі бір бөгеттің әсерін зерттеу және түсіндіру;
4. 5. 3. 2 өткізілген зерттеу мен жеке қатынасты жеткізу туралы есепті шығармашылық тұрғысынан толықтыру
5.4 Жылу
Түрлі материалдардың жылу өткізгіштігі
4. 5. 4. 1 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу;
4. 5. 4. 2 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігі туралы әңгімелерін пайымдау элементтерімен толықтыру
5.5 Электр
Түрлі материалдардың электр өткізгіштігі
4. 5. 5. 1 түрлі материалдардың электр өткізгіштігін зерттеу;
4. 5. 5. 2 зерттелініп отырған тақырып бойынша түрлі материалдардың электр өткізгіштігі туралы жеке тәжірибеге сүйене отырып, әңгіме құрастыру барысында белгілі жғдайларға , хабарламаларғ, немесе көрген оқиғасына білдіру
5.6 Магнетизм
Металлдардың түрлері мен олардың магнтиттік қасиеттері
4. 5. 6. 1 магниттік қасиеттері бойынша металлдарды жіктеу
1.2 Табиғатты тану әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну ;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету тәсілдері
6. Қоршаған ортаны қорғау
3.4 Табиғи ресурстар
Пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, көмір, мұнай). Пайдалы қазбаларды пайдалану. Қазақстанның негізгі пайдалы қазба орындары.
4. 3. 4. 1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, балшық, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын анықтау;
4. 3. 4. 2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларының кен орындарын картадан көрсету;
4. 3. 4. 3 пайдалы қазбаларды сақтаудың және тиімді қолданудың жолдарын ұсыну;
4. 3. 4. 4 зерттеу жұмысын жүргізгеннен кейін сипаттау және пайымдау арқылы қорытындысын 2-3 сөйлеммен құрылымдау
1.2
Табиғатты тану әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну ;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету тәсілдері
4-тоқсан

7. Путешествие в Космос
4.1 Земля
Крупные элементы земной поверхности.
4.​4.​1.​1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности;
4.​4.​1.​2 вести свободную беседу на тему о планете Земля;
4.​4.​1.​3 дополнять высказывания элементами рассуждений
4.2 Космос
Космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики). Влияние космоса на жизнь на Земле.
Движение Земли по орбите.
4.​4.​2.​1 характеризовать отдельные космические тела;
4.​4.​2.​2 определять влияние космоса на жизнь на Земле – с направляющей помощью учителя;
4.​4.​2.​3 составлять рассказ о влиянии космоса на жизнь на Земле из личного опыта
8. Путешествие в будущее
4.3 Пространство и время
Смена времен года. Характеристика сезонов года.
4.​4.​3.​1 объяснять на доступном уровне следствие орбитального вращения Земли;
4.​4.​3.​2 характеризовать сезоны года;
4.​4.​3.​3 дополнять высказывания о смене времен года элементами рассуждений;
4.​4.​3.​4 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом, включая метафоры, сравнения, о Земле и сезонных изменений во времени
1.2 Методы познания природы
Выбор метода исследования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, при этом уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
5.1 Силы и движение
Сила Архимеда. Примеры ее проявления.
Прогнозирование силы Архимеда.
Действие силы Архимеда на предметы в воде.
4.​5.​1.​1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.​5.​1.​2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде;
4.​5.​1.​3 дополнять высказывания о силе Архимеда элементами рассуждений;
4.​5.​1.​4 понимать на доступном уровне о взаимозависимости силы тяжести и силы Архимеда, действующие на различные предметы в воде;
4.​5.​1.​5 активно использовать в собственной речи выражения с прямым и переносным смыслом, включая метафоры и сравнения, о силе, работе и движении
1.2 Методы познания природы
Выбор метода исследования.
Преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента.
Представление результатов в форме по выбору обучающегося
4.​1.​2.​1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.​1.​2.​2 активно использовать усвоенные термины конкретного и абстрактного значения в ходе исследования;
4.​1.​2.​3 самостоятельно пояснять результаты о проделанной работе и представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося;
4.​1.​2.​4 планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий, во время проведения опыта или эксперимента, при этом уметь определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе
Приложение 601
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115

7. Ғарышқа саяхат
4.1 Жер
Жер бетінің ірі элементтері
4. 4. 1. 1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау;
4. 4. 1. 2 Жер планетасы тақырыбына еркін әңгіме жүргізу;
4. 4. 1. 3 ойларын пайымдау элементтерімен толықтыру
4.2 Ғарыш
Ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактика). Ғарыштың Жердегі өмірге ықпалы. Орбита бойынша Жердің қозғалысы
4. 4. 2. 1 жекелеген ғарыштық денелерді сипаттау;
4. 4. 2. 2 Мұғалімнің көмегімен Жердегі бағыттаушы тіршілікке ғарыштың ықпалын анықтау;
4. 4. 2. 3 жеке тәжірибеге сүйене отырып, ғарыштың Жердегі тіршілікке ықпалы туралы әңгіме құрстыру
8. Болашаққа саяхат
4.3 Уақыт пен кеңістік
Жыл мезгілдерінің ауысуы. Жыл мезгілдерінің сипаттамасы
4. 4. 3. 1 Жердің орбиталдық айналуын және оның салдарын қолжетімді деңгейде түсіндіру;
4. 4. 3. 2 жыл мезгілдерін сипаттау ;
4. 4. 3. 3 жыл мезгілінің ауысуы туралы пайымдау элементтері бар әңгімелеу арқылы толықтыру;
4. 4. 3. 4 уақыттағы мезгілдік өзгерістер мен Жер туралы тура және жанама мағынасы бар пайымдауларды, метоафораларды қоса алғанда өзінің сөйлеу тілінде белсенді қолдану
1.2 Табиғатты тану әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде әдісті таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету
5.1 Қозғалыс пен күш
Архимед күші. Оның көрініс табуына мысал келтіру. Архимед күшін болжау. Архимед күшінің судағы заттарға әсері
4. 5. 1. 1 Архимед күшін сипаттау мен оның көріністеріне мысал келтіру;
4. 5. 1. 2 суда түрлі заттарға әсер ететін Архитедтің күшін бақылау мен болжау;
4. 5. 1. 3 Архимед күші туралы ойларын пайымдау элементтерімен толықтыру;
4. 5. 1. 4 суда түрлі заттарға әсер етуші Архимед күші мен ауырлық күшінің өзара тәуелділігі туралы қолжетімді деңгейде түсіну;
4. 5. 1. 5 тура және ауыспалы мағынадағы пайымдауларды өзінің сөйлеу тілінде жұмыс пен қозғалыс, күш туралы метафора мен салыстырулрды қолдана отырып қолдану
1.2 Табиғатты тану әдістері
Зерттеу әдістерін таңдау.
Бақылау мен эксперименттің артықшылықтары мен кемшіліктері. Білім алушылардың таңдаулары бойынша зерттеу нәтижелерін форма бойынша ұсыну
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктері негізінде әдісті таңдау себебін түсіндіру;
4. 1. 2. 2 зерттеу барысында нақты және абстрактілі мағынадағы меңгерілген терминдерді белсенді қолдану;
4. 1. 2. 3 жасалынған жұмыс нәтижесін өз бетінше түсіндіріп, алынған нәтижелерін білім алушының таңдауы негізінде формада бойынша ұсыну;
4. 1. 2. 4 жеке және топтық тапсырмаларды орындауда сыныптастары мен мұғалімдерімен бірлеске жұмысты жопарлау, топтың әр мүшесінің мақсаты мен функциясын анықтай алуы мен топта өзара әрекет ету тәсілдері
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
601-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 601 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – формирование у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи основ знаний о взаимосвязях и взаимообусловленности жизни человека, общества и природы с позиции национальных и общечеловеческих ценностей.
3. Задачи Программы:
1) способствовать формированию личностного, общественного и национального самосознания;
2) формировать научные основы познания окружающей среды;
3) формировать первоначальные представления о гражданских правах и обязанностях, начальные знания об исторических и современных событиях Казахстана;
4) развивать чувство уважения к культуре и традициям своего и других народов, к национальным и общечеловеческим ценностям;
5) развивать законоцентрическую направленность личности через осознание необходимости соблюдения общепринятых норм морали, культуры поведения и правил безопасности в социальной и природной среде.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать полноценные языковые представления о звуковом и слоговом составе слова, обогащение и активизация лексического запаса, совершенствование грамматического оформления речи, навыки построения связного высказывания;
2) развивать и совершенствовать психологические предпосылки к обучению: устойчивость внимания, способность к запоминанию, навыки и приемы самоконтроля;
3) формировать полноценные учебные умения: планирование предстоящей деятельности, активное осмысление материала, контроль над ходом своей деятельности, применение знаний в новых ситуациях.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. В процессе обучения реализуются специальные педагогические принципы:
1) гуманизации образования;
2) адаптивности содержания образования к уровню и особенностям развития ребенка с общим недоразвитием речи;

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты – сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларда ұлттық және жалпы адами құндылықтар тұрғысынан адам өмірінің, қоғам мен табиғаттың өзара байланысы мен өзара шарттылығы туралы білім негіздерін қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) тұлғалық, қоғамдық және ұлттық сана-сезімінің қалыптастасуына ықпал ету;
2) қоршаған ортаны танудың ғылыми негіздерін қалыптастыру;
3) Қазақстанның тарихи және қазіргі оқиғалары туралы алғашқы білімді, азаматтық құқықтар мен міндеттер туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру;
4) өзінің және басқа халықтардың мәдениеті мен дәстүрлеріне, ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарға құрмет сезімін дамыту;
5) әлеуметтік және табиғи ортадағы жалпыға бірдей қабылданған мораль нормаларын, мінез-құлық мәдениетін және қауіпсіздік ережелерін сақтау қажеттілігін ұғыну арқылы жеке тұлғаның заңды бағытын дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) сөздің дыбыстық және буындық құрамы туралы толыққанды тілдік түсініктерді дамыту, сөздік қорды толықтыру және белсендіру, байланыстыра сөйлеуді дағдысын, сөйлеу тілінің грамматикалық ресімделуін жетілдіру;
2) оқуға деген психологиялық алғышарттарды дамыту және жетілдіру: зейіннің тұрақтылығы, есте сақтау қабілеті, өзін-өзі бақылау дағдылары мен тәсілдері;
3) толыққанды оқу іскерліктерін қалыптастыру: алдағы қызметті жоспарлау, материалды белсенді түсіну, өз қызметінің барысын бақылау, білімді жаңа жағдайларда қолдану.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқыту процесінде арнайы педагогикалық қағидалар жүзеге асырылады:
1) білім беруді ізгілендіру;
2) білім беру мазмұнының жалпы сөйлеу тілінің дамымауы бар баланың даму деңгейі мен ерекшеліктеріне бейімделуі;

3) дифференциации и индивидуализации обучения;
4) использования обходного пути;
5) усвоения основ наук в единстве с усвоением языковых норм;
6) комплексного использования методов и приемов коррекционно-педагогической деятельности;
7) системности и учета структуры речевого нарушения;
8) формирования речевых навыков в условиях естественного речевого общения на предметном речевом материале.
6. Обучение осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, системного, деятельностного, индивидуально-дифференцированного и коммуникативного подходов.
7. Ценностно-ориентированный подход – это способ организации и выполнения учебной деятельности, получения и использования ее результатов с позиций определенных ценностей с учетом особенностей речевого и когнитивного развития обучающегося.
8. Личностно-ориентированный подход означает, что ставится и решается задача создания условий развития гармоничной, нравственно полноценной, социально активной компетентной и саморазвивающейся личности, с высокой мотивацией к преодолению недостатков речевого развития.
9. Деятельностный подход заключается в том, чтобы обучающийся добывал знания сам через практическую, поэтапно организованную учителем, доступную деятельность.
10. Индивидуально-дифференцированный подход предполагает вариативность форм и способов учебной, коррекционно-развивающей и речевой работы в зависимости от индивидуальных особенностей ребенка, речевого заключения, темпов его развития.
11. Коммуникативный подход к обучению подразумевает формирование у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи коммуникативных качеств, связанных с необходимостью взаимодействовать с другими людьми, с информационными потоками.
12. Специфика организации уроков:
1) подбор специальных упражнений, способствующих преодолению речевого дефекта;
2) широкое использование разнообразного дидактического и методического материала;
3) технические мультимедийные устройства и дидактические средства (носители информации): электронный ресурс "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса", "Логопедический тренажер" с визуализацией звукового сигнала, ассистивное устройство "Речевой тренажер для усвоения и развития речевой коммуникации";
4) наличие текстовой информации, представленной в виде печатных таблиц на стендах или электронных носителей;
5) моделирование дифференцированных заданий для обучающихся с различными видами речевой патологии.
Глава 4. Организация содержания учебного предмета "Познание мира"
13. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Познание мира" составляет:

3) оқытуды саралау және дараландыру;
4) айналма жолды пайдалану;
5) тілдік нормаларды меңгерумен бірге ғылым негіздерін меңгеру;
6) түзету-педагогикалық қызметтің әдістері мен тәсілдерін кешенді қолдану;
7) сөйлеу тілінің бұзылысының жүйелілігі мен құрылымын есепке алу;
8) пәндік сөйлеу материалында табиғи тілдік қарым-қатынас жағдайында сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
6. Оқыту құндылыққа-бағдарланған, тұлғаға-бағдарланған, іс-әрекеттік, жеке - саралап оқыту және коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
7. Құндылыққа-бағдарланған тәсіл – бұл білім алушының сөйлеу және когнитивті даму ерекшеліктерін ескере отырып, белгілі бір құндылықтар тұрғысынан оқу қызметін ұйымдастыру және орындау, оның нәтижелерін алу және пайдалану тәсілі.
8. Тұлғаға-бағдарланған тәсіл сөйлеу дамуының кемшіліктерін жеңуге жоғары уәждемесі бар, әлеуметтік-белсенді құзыретті және өзін-өзі дамытатын тұлға, адамгершілік жағынан толыққанды, үйлесімді дамуына жағдай жасау міндетін қоюды және шешуді білдіреді.
9. Іс-әрекеттік тәсіл білім алушының өзінің практикалық, кезең-кезеңімен мұғалім ұйымдастырған, қол жетімді іс-әрекет арқылы білім алуы болып табылады.
10. Жеке – сараланған тәсіл - баланың жеке ерекшеліктеріне, сөйлеу қорытындысына, оның даму қарқынына байланысты оқу, түзету-дамыту және сөйлеу жұмысының түрлері мен тәсілдерінің вариативтілігі.
11. Коммуникативтік тәсіл оқуда сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларда басқа адамдармен, ақпараттық ағымдармен өзара іс-әрекет жасау қажеттілігімен байланысты коммуникативтік қасиеттерді қалыптастыру жатады.
12. Сабақты ұйымдастыру ерекшелігі:
1) сөйлеу бұзылысын жеңуге ықпал ететін арнайы жаттығуларды іріктеу;
2) әр түрлі дидактикалық және әдістемелік материалдарды кеңінен қолдану;
3) техникалық мультимедиялық құрылғылар және дидактикалық құралдар (ақпарат тасығыштар): "Мультимедиялық интерактивті оқыту бағдарламалық-әдістемелік кешені" электрондық ресурсы, дыбыстық сигналды визуаландыратын "Логопедиялық тренажер", ассистивті құрылғысы "Сөйлеу коммуникациясын меңгеруге және дамытуға арналған сөйлеу тренажері";
4) стендтерде немесе электрондық тасығыштарда баспа кестелері түрінде ұсынылған мәтіндік ақпараттың болуы;
5) әр түрлі сөйлеу бұзылысы бар білім алушыларға арналған сараланған тапсырмаларды моделдеу.
4-тарау. "Дүниетану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
13. "Дүниетану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
14. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество";
2) раздел "Природа моей страны";
3) раздел "В потоке истории".
15. Раздел "Я и общество" включает следующие подразделы:
1) Я и моя семья;
2) школа и школьное сообщество;
3) моя малая Родина;
4) здоровье и безопасность;
5) права и обязанности;
6) праздники.
16. Раздел "Природа моей страны" включает следующие подразделы:
1) ориентирование на местности;
2) климат и погода;
3) природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей);
4) туризм.
17. Раздел "В потоке истории" включает следующие подразделы:
1) древние культуры и цивилизации;
2) исторические корни Казахстана;
3) важные события в истории Казахстана;
4) выдающиеся исторические личности и деятели культуры;
5) история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм.
18. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 0 класса:
1) по разделу "Я и общество": Я и моя семья. Представление о семье, составе семьи, профессии членов семьи. Семейные обязанности, поручения для детей. Первоначальные представления о бюджете семьи, понятия "доход", "расход". Школа и школьное сообщество. Основные функциональные зоны школы и класса. Важность школы в жизни людей. Основные правила поведения в школе Моя малая Родина. Родной город (село). Основные улицы (площади) родного города (села). Здоровье и безопасность. Названия основных режимных моментов. Названия основных приемов пищи и правила поведения за столом. Сигналы светофора. Правила перехода улиц и перекрестков. Основы безопасного поведения в классе и дома. Телефоны экстренных служб. Права и обязанности. Представление о правах и обязанностях школьника. Праздники. Различение основанных государственных праздников;
2) по разделу "Природа моей страны": Ориентирование на местности. Ориентация в ближайшем пространстве. Ориентация на пришкольном участке. Представление о форме Земли. Климат и погода. Значение слова "погода". Наблюдения за положительным и отрицательным влиянием погодных условий. Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей). Сезонные виды досуговой деятельности. Виды сезонного труда в городе и на селе. Туризм. Значение слова "туризм". Туристические принадлежности;

1) 0-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты ;
2) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағаттты құрайды.
14. Бағдарлама келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Мен және қоғам" бөлімі;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі;
3) "Тарих толқынында" бөлімі.
15. "Мен және қоғам" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым;
2) мектеп және мектеп қоғамдастығы;
3) менің атамекенім;
4) денсаулық және қауіпсіздік;
5) құқық және міндет;
6) мерекелер.
16. "Елімнің табиғаты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жергілікті жерде бағдарлану;
2) ауа райы және климат;
3) табиғат жағдайлары және олардың әсері (адамдардың өміріне және іс-әрекетіне);
4) туризм.
17. "Тарих толқынында" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер;
2) Қазақстанның тарихи тамыры;
3) Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар;
4) атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері;
5) Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм.
18. 0 -сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі бойынша: Мен және менің отбасым. Отбасы мүшелерінің мамандығы, отбасы құрамы, отбасы туралы түсінік. Отбасылық міндеттер, балаларға арналған тапсырма. “кіріс”, “шығыс” ұғымдары, отбасы бюджеті туралы алғашқы түсінік. Мектеп және мектеп қоғамдастығы. Мектептегі және сыныптағы негізгі функционалдық аймақтар. Адам өміріндегі мектептің маңызы. Мектептегі негізгі тәртіп ережелері. Менің атамекенім. Туған қала (ауыл). Туған қаланың (ауыл) негізгі көшелері (алаңдары). Денсаулық және қауіпсіздік. Негізгі режим кезеңдерін атау. Дастархан басында өзін ұстау ережесін және негізгі тамақтануды атау. Бағдаршам сигналы. Көшелер мен қиылыстардан өту ережесі. Үйде және сыныптағы қауіпсіздік ереже негіздері. Шұғыл қызмет телефондары. Құқық және міндет. Білім алушының міндеттері мен ережесі туралы түсіну. Мерекелер. Негізгі мемлекеттік мерекелерді ажырату;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі бойынша: Жергілікті жерде бағдарлану. Жақын кеңістікте бағдарлану. Мектеп алаңдарында бағдарлану. Жердің пішіні туралы түсінік. Ауа райы және климат. "Ауа райы" сөзінің мағынасы. Ауа райының қолайлы және қолайсыз жағдайларын бақылау. Табиғат жағдайлары және олардың әсері (адамдардың өміріне және іс әрекетіне). Сауық қызметінің маусымдық түрлері. Қаладағы және ауылдағы маусымдық еңбек түрлері. Туризм. "Туризм" сөзінің мағынасы. Туристтік жабдықтар;

3) по разделу "В потоке истории": Древние культуры и цивилизации. Представление об истории развития человечества. Образ жизни древних людей. Исторические корни Казахстана. Названия некоторых исторических памятников и их признаки. Важные события в истории Казахстана. Связь государственных праздников с важными историческими событиями. Описание знакомых праздников. Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Абай Кунанбаев, Абылай Хан, Мухтар Ауэзов. Их вклад в развитие Казахстана. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Название страны и столицы. Герб, гимн, флаг. Представление о территориальной целостности страны.
19. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 1 класса:
1) по разделу "Я и общество": Я и моя семья. Значение слова семья. Свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи. Важность заботливого отношения членов семьи друг к другу. Потребностей в предметах потребления. Элементарное представление об источниках поступления семейного дохода. Школа и школьное сообщество. Определение местонахождения функциональных зон школы и их названия. Важность школы в жизни людей. Представление себя в качестве школьника и члена классного коллектива. Моя малая Родина. Адрес и географическое положение своего населенного пункта. Название главной улицы и примечательных зданий. Здоровье и безопасность. Основные режимные моменты. Необходимость соблюдения режима питания. Основные правила поведения на дороге, регулирующие пешеходное движение. План безопасного маршрута от дома до школы. Основные правила безопасного поведения дома. Ситуации для обращения к экстренным службам. Права и обязанности. Представление о понятии "права человека". Устав школы. Праздники. Названия основных государственных праздников;
2) по разделу "Природа моей страны": Ориентирование на местности. Представление об основных сторонах горизонта. Назначение компаса. Представление о глобусе, как о модели Земли. Климат и погода влияние погоды на жизнь и деятельность людей. Основные отрицательные и положительные погодные условия. Возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности. Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей). Различать благоприятные и неблагоприятные природные условия в зависимости от времени года. Важность труда сельских жителей. Туризм. Значение туризма. Основные цели туриста;
3) по разделу "В потоке истории": Древние культуры и цивилизации. Рассказывать о жизни древних людей. Наиболее известные исторические памятники/ экспонаты древности. Исторические корни Казахстана. Саки. Образ жизни саков. Важные события в истории Казахстана. Древняя письменность на территории Казахстана. Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Томирис. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Основные признаки независимого государства. Отличия государственных символов Республики Казахстан. Представление о многонациональном составе страны.

3) "Тарих толқынында" бөлімі бойынша: Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер. Адамзаттың даму тарихы туралы түсіну. Ежелгі адамдардың өмір салты. Қазақстанның тарихи тамыры. Кейбір тариха ескерткіштер және олардың белгілерін атау Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар. Мемлекеттік мерекелердің маңызды тарихи оқиғалармен байланысы. Білетін мерекелерді сипаттау. Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері. Абай Құнанбаев, Абылай Хан, Мұхтар Әуезов. Олардың Қазақстанның дамуына қосқан үлесі. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. Елдің және астананың атауы. Елтаңба, әнұран, ту. Мемлекеттің территориялық тұтастығы туралы түсіну.
19. 1 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі бойынша: Мен және менің отбасым. Отбасы сөзінің мағынасы. Отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орны. Отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын. Тұтыну заттарына деген қажеттілік. Отбасылық кіріс көзі туралы қарапайым түсінік. Мектеп және мектеп қоғамдастығы. Мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін анықтау. Адам өміріндегі мектептің маңызы. Өзін мектеп білім алушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау. Менің атамекенім. Өз мекен-жайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жері. Өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін атау. Денсаулық және қауіпсіздік. Негізгі режимдік сәттер. Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігі. Жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін негізгі ережелер. Үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспары. Үйдегі қауіпсіздік ережелері негіздері. Шұғыл көмек қызметтеріне хабарласу жағдайлары. Құқық және міндет. "Адам құқығы" ұғымы туралы түсінік. Мектеп жарғысы. Мерекелер. Негізгі мемлекеттік мерекелердің атауы;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі бойынша: Жергілікті жерде бағдарлану. Көкжиектің негізгі бағыттарын түсіну. Тұсбағдардың маңызы. Жердің моделі ретінде, глобус туралы түсінік. Ауа райы және климат. Ауа райының адамдардың өміріне және іс әрекетіне әсері. Ауа райының негізгі қолайлы және қолайсыз жағдайы. Сабақты табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктері. Табиғат жағдайлары және олардың әсері (адамдардың өміріне және іс әрекетіне). Жыл мезгілдеріне қарай табиғаттың қолайлы және қолайсыз жағдайларын ажырату. Ауыл тұрғындарының еңбектерінің маңызы. Туризм. Туризмнің маңызы. Туристтердің негізгі мақсаттары;
3) "Тарих толқынында" бөлімі бойынша: Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер. Ежелгі адамдардың өмірі туралы айту. Танымал тарихи ескерткіштер/ежелгі экспонаттар. Қазақстанның тарихи тамыры. Сақтар. Сақтардың өмір салты. Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар. Қазақстан аумағындағы көне жазулар. Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері. Томирис. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. Тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің айырмашылықтары. Елдің көп ұлтты құрамы туралы түсінік;

20. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 2 класса:
1) по разделу "Я и общество": Я и моя семья. Основные признаки семьи. Внешность членов семьи. Основные этические нормы на примере поведения членов своей семьи. Структура семейных потребностей. Источники поступления предметов семейного потребления. Школа и школьное сообщество. Компоненты структуры школьного сообщества и функции членов школьного сообщества. Основные виды учебной и внеучебной деятельности. Коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе. Моя малая Родина. Достопримечательности своей местности. Крупные реки и озера, города на карте Казахстана. Здоровье и безопасность. Важность соблюдения личной гигиены. Здоровая и нездоровая пища. Основные дорожные знаки, регулирующих места остановок пассажирского транспорта. Виды городского транспорта. Правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах. 2-3 вида спорта. Права и обязанности. Права, обязанности и ответственности на уровне понимания. Значимость служения обществу. Праздники. Значение государственных праздников;
2) по разделу "Природа моей страны": Ориентирование на местности. Основные стороны горизонта. Определение сторон горизонта по компасу. Первоначальные представления о карте, плане. Климат и погода. Положительное и отрицательное влияние погоды на деятельность людей. Основные отрицательные и положительные погодные условия. Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей). Неблагоприятные и опасные явления природы. Положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности. Влияние рельефа местности на хозяйственную деятельность человека. Туризм. Основные виды туризма по целям. Особенности 1-2 туристических объектов данной местности;
3) по разделу "В потоке истории": Древние культуры и цивилизации. Разница между присваивающим и производящим хозяйством. Древние города и памятники. Исторические корни Казахстана. Гунны. Образ жизни гуннов. Важные события в истории Казахстана. Ботайская культура. Особенности Ботайской культуры. Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Собственные имена деятелей науки. Вклад аль-Фараби в развитие науки Казахстана. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Крупные города Казахстана. Значение государственных символов Республики Казахстан. Значение дружбы народов Казахстана.
21. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 3 класса:
1) по разделу "Я и общество": Я и моя семья. Степень родства между членами семьи. Родословная семьи. История своей семьи. Ценности своей семьи. Собственные и общие семейные расходы. Пути оптимизации собственных расходов. Школа и школьное сообщество. Основные правила самоуправления в классе. Общественные нормы поведения. Пути принятия коллективных решений в классе на конкретных примерах. Моя малая Родина. Тип, размер, функции населенных пунктов. Примеры связи города и села. Здоровье и безопасность. Основные правила безопасного поведения в естественной среде. Правила пользования бытовыми приборами. Правила поведения в общественном транспорте. Основные виды междугородного транспорта. Риски и опасности в естественной среде. Виды спорта. Права и обязанности. Признаки значимости Конституции Республики Казахстан. Основные конституционные права и обязанности. Праздники. Описание 1-2 государственного праздника;

20. 2 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі бойынша: Мен және менің отбасым. Отбасының негізгі белгілері. Отбасы мүшелерінің келбеті. Мысалдар келтіре отырып, өз отбасындағы негізгі әдеп нормалары. Отбасы қажеттіліктерінің құрылымы. Отбасылық қажеттіліктеріне тұтыну заттарын өндіру көзі. Мектеп және мектеп қоғамдастығы. Мектеп қауымдастығының құрылымы және мүшелерінің қызметі. Оқу және оқудан тыс негізгі іс әрекеттер. Мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормалары. Менің атамекенім. Өзі тұратын елді мекендегі көрнекі жерлер. Қазақстан картасындағы ірі қалалар, көлдер мен өзендер. Денсаулық және қауіпсіздік. Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы. Салауатты және зиянды тағамдар. Жолаушылардың аялдамаларын басқаратын негізгі жол белгілері. Қалалық көлік түрлері. Күнделікті жағдаяттарда қоғамдық орындардағы қауіпсіздік ережелері. 2-3 спорт түрі. Құқық және міндет. Құқық, міндеттер мен жауапкершілік түсіну деңгейінде. Қоғамға қызмет етудің маңызы. Мерекелер. Мемлекеттік мерекелердің маңызы;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі бойынша: Жергілікті жерде бағдарлану. Көкжиектің негізгі бағыттары. Тұсбағдар бойынша көкжиектің бағыттарын анықтау. Карта, жоспар туралы алғашқы түсінік. Ауа райы және климат. Ауа райының адамның іс-әрекетіне оң және кері әсері. Ауа райының негізгі қолайлы және қолайсыз жағдайлары. Табиғат жағдайлары және олардың әсері (адамдардың өміріне және іс әрекетіне). Табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстары. Өз тұрғылықты жерінің табиғат жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтары. Адамның шаруашылық іс-әрекетіне тұратын мекеніндегі рельефтің әсері. Туризм. Мақсаты бойынша туризмнің негізгі түрлері. Аталған мекендегі 1-2 туристік объектілердің ерекшеліктері;
3) "Тарих толқынында" бөлімі бойынша: Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер. Шаруа қожалықтары мен өндіріс шаруашылығының айырмашылығы. Көне қалалар мен ескерткіштер. Қазақстанның тарихи тамыры. Ғұндар. Ғұндардың өмір салты. Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар. Ботай мәдениеті. Ботай мәдениетінің ерекшеліктері. Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері. Ғылым қайраткерлерінің есімдері. Әл-Фарабидің Қазақстанның ғылымына қосқан үлесі. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. Қазақстанның ірі қалалары. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің маңызы. Қазақстан халықтары достығының маңызы.
21. 3 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі бойынша: Мен және менің отбасым. Отбасы мүшелері арасындағы туыстықтың дәрежесі. Отбасы шежіресі. Өз отбасының тарихы. Өз отбасының құндылықтары. Өзіндік және жалпы отбасылық шығындар. Өзіндік шығындарды оңтайландыру жолдары. Мектеп және мектеп қоғамдастығы. Сыныпта өзін-өзі басқарудың негізгі ережелері. Қоғамдық мінез-құлық нормалары. Нақты жағдаятта сыныпта ұжымдық шешім қабылдаудың жолдары. Менің атамекенім. Елді мекендердің типі, мөлшері, функциялары. Қала мен ауыл байланысының мысалдары. Денсаулық және қауіпсіздік. Табиғи ортада өзін ұстаудың негізгі қауіпсіздік ережесі. Тұрмыстық аспаптарды пайдалану ережесі. Қоғамдық көліктегі өзін өзі ұстау ережесі. Қалааралық көліктердің негізгі түрлері. Табиғи ортадағы қауіп-қатерлер. Спорт түрлері. Құқық және міндет. Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызды белгілері. Негізгі Конституциялық құқық және міндет. Мерекелер. 1-2 мемлекеттік мерекені сипаттау;

2) по разделу "Природа моей страны": Ориентирование на местности. Промежуточные стороны горизонта. Определение сторон горизонта по астрономическим признакам. План местности, масштаб и условные знаки. Климат и погода. Правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях. Основные климатические пояса. Представление об особенностях умеренного пояса. Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей). Расселение людей в зависимости от природных условий. Правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов. Хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек). Туризм. Рейтинг наиболее привлекательных туристических объектов Казахстана. Описание 1-2 туристических объектов по плану;
3) по разделу "В потоке истории": Древние культуры и цивилизации. Особенности кочевого и оседлого образа жизни. Важность сохранения памятников истории и культуры. Исторические корни Казахстана Тюрки. Образ жизни тюрков. Важные события в истории Казахстана. Казахское ханство. Причины образования Казахского ханства. Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Роль ханов, батыров, биев. Борцы за независимость казахского народа и их роль в развитии истории страны. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Области страны и их ведущая хозяйственная деятельность. Неофициальные символы Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел"). Роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства.
22. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 4 класса:
1) по разделу "Я и общество": Я и моя семья значимость семьи в жизни общества. Роли 1-2 членов семьи. Понятия "доход и расход" семейного бюджета. Пути оптимизации семейного бюджета. Школа и школьное сообщество. Органы самоуправления класса и школы. Личностные качества лидера. Пути вступления в органы школьного самоуправления. Моя малая Родина. Административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область). Описание субъектов экономической деятельности своего края. Здоровье и безопасность. Планирование своей безопасности в естественной среде. Причины травматизма в различных видах спорта. Транспорт настоящего и будущего. Способы снижения степени риска и опасности в естественной среде. Предупреждения травм в процессе занятий различными видами спорта. Права и обязанности. Значение Конституции в жизни общества. Примеры демократических прав, свобод и обязанностей гражданина Республики Казахстан. Праздники. 1-2 профессиональных праздников;

2) "Елімнің табиғаты" бөлімі бойынша: Жергілікті жерде бағдарлану. Көкжиектің аралық бағыттары. Астрономиялық белгілері бойынша көкжиектің бағытын анықтау. Жергілікті жердің жоспары, масштабы және шартты белгілері. Ауа райы және климат. Ауа райы-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелері. Негізгі климаттық белдеулер. Қоңыржай белдеудің ерекшелігі туралы түсінік. Табиғат жағдайлары және олардың әсері (адамдардың өміріне және іс әрекетіне). Табиғи жағдайларға байланысты адамдарды қоныстандыру. Геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелері. Ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызы. Туризм. Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингі. Жоспар бойынша 1-2 туристік нысандарды сипаттау;
3) "Тарих толқынында" бөлімі бойынша: Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер. Көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктері. Мәдени және тарихи ескерткіштерді сақтаудың маңыздылығы. Қазақстанның тарихи тамыры. Түркілер. Түркілердің өмір салты. Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылу себептері. Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері. Билер, батырлар, хандардың рөлі. Қазақ халқының азаттығы үшін күрескен тұлғалардың еліміздің даму тарихындағы рөлі. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. Еліміздің облыстары және олардың жетекші шаруашылық іс-әрекеті. Қазақстанның бейресми рәміздері ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік ел" салтанат қақпасы). Тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлі.
22. 4 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Мен және қоғам" бөлімі бойынша: Мен және менің отбасым. қоғамдық өмірдегі отбасының маңызы. 1-2 отбасы мүшелерінің рөлі. Отбасы бюджетінің "кіріс және шығыс" түсініктері. Отбасы бюджетін оңтайландыру жолдары. Мектеп және мектеп қоғамдастығы. Мектептің және сыныптың өзін-өзі басқару ұйымдары. Көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттер. Мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдары. Менің атамекенім. Түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктер (аймақ, аудан, облыс). Өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама. Денсаулық және қауіпсіздік. Табиғи ортада өз қауіпсіздігін жоспарлау. Спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептері. Қазіргі және болашақтың көлігі. Табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді азайту жолдары. Спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін алдын алу. Құқық және міндет. Қоғамдық өмірдегі конституцияның маңызы. Қазақстан Республикасын ың азаматы ретінде демократиялық құқықтары мен бостандықтарынан, міндеттерінен мысалдар. Мерекелер. 1-2 кәсіби мерекелер;

2) по разделу "Природа моей страны": Ориентирование на местности. Определение местоположение объекта по отношению к другим. Назначение глобуса и карт. Параллели, меридианы, экватор. Климат и погода. Представление о влиянии климата на развитие человечества. Расположение климатических поясов, их особенности и влияние на хозяйственную деятельность человека. Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей). Хозяйственная деятельность населения своей местности в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты). Наиболее вероятностные природные катаклизмы в своем регионе. Хозяйственное значение крупных природных объектов. Туризм. Туристский маршрут по Казахстану и по столице Казахстана;
3) по разделу "В потоке истории": Древние культуры и цивилизации. Особенности технологического прогресса в исторические периоды. Назначение исторических музеев. Исторические корни Казахстана. Происхождение казахского народа. Связь между саками, гуннами, тюрками и казахами. Важные события в истории Казахстана. Признаки современного государства. Достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика) Выдающиеся исторические личности и деятели культуры. Имена 2-3 деятелей экономики, культуры и науки современности. Вклад в развитие страны выдающихся деятелей экономики, науки и культуры. История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм. Роль Казахстана на мировой арене. Национальный бренд "Казахстан".
Глава 4. Система целей обучения
23. В программе для удобства использования ожидаемых результатов обучения введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
24. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Я и общество":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​1 иметь представление о семье;
0.​1.​1.​2 знать состав семьи, имена родных и близких;
0.​1.​1.​3 называть поручения в семье, используя простые распространенные предложения из 3 слов;
0.​1.​1.​4 называть профессии членов семьи с использованием конкретного словаря;
0.​1.​1.​5 различать понятия "доход" и "расход" на уровне понимания
1.​1.​1.​1 понимать значение слова семья;
1.​1.​1.​2 называть свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.​1.​1.​3 понимать важность заботливого отношения членов семьи друг к другу и приводить примеры, используя слова-действия;
1.​1.​1.​4 определять структуру своих потребностей в предметах потребления;
1.​1.​1.​5 иметь элементарное представление об источниках поступления семейного дохода
2.​1.​1.​1 различать основные признаки семьи;
2.​1.​1.​2 описывать внешность членов семьи, используя опорные слова, словосочетания;
2.​1.​1.​3 понимать основные этические нормы на примере поведения членов своей семьи;
2.​1.​1.​4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления;
2.​1.​1.​5 определять источники поступления предметов семейного потребления на основе наблюдений
3.​1.​1.​1 понимать степень родства между членами семьи;
3.​1.​1.​2 знать свою родословную, рассказывать историю своей семьи с помощью учителя;
3.​1.​1.​3 определять ценности своей семьи на основе примеров с использованием предметной лексики;
3.​1.​1.​4 различать собственные и общие семейные расходы с опорой на алгоритм;
3.​1.​1.​5 называть пути оптимизации собственных расходов с помощью учителя
4.​1.​1.​1 оценивать значимость семьи в жизни общества, используя отвлеченные понятия;
4.​1.​1.​2 анализировать роли 1-2 членов семьи по плану, используя вводные слова в структуре предложения;
4.​1.​1.​3 применять понятия "доход и расход" семейного бюджета;
4.​1.​1.​4 называть пути оптимизации семейного бюджета на основе личного опыта;
4.​1.​1.​5 описывать пути оптимизации семейных расходов с помощью учителя

2) "Елімнің табиғаты" бөлімі бойынша: Жергілікті жерде бағдарлану. Нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау. Глобус пен картаның маңызы. Параллельдер, меридиандар, экваторлар. Ауа райы және климат. Адамзат дамуына климаттың әсері туралы түсінік. Климаттық белдеулердің орналасуы, оның адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне әсері. Табиғат жағдайлары және олардың әсері(адамдардың өміріне және іс әрекетіне). Өз аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекеті. Өз өңірінде табиғи апаттар туындау ықтималдылығы. Ірі табиғи нысандардың шаруашылық маңызы. Туризм. Қазақстан мен Қазақстанның астанасы бойынша туристік маршрут;
3) "Тарих толқынында" бөлімі бойынша: Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер. Тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрестің ерекшеліктері. Тарихи мұражайлардың қызметі. Қазақстанның тарихи тамыры. Қазақ халқының пайда болуы. Сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты . Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар. Заманауи мемлекеттің белгілері. Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика). Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері. Заманауи ғылым және мәдениет, экономика саласындағы 2-3 қайраткерлердің есімдері. Еліміздегі ғылым және мәдениет, экономика саласының дамуына қайраткерлердің қосқан үлесі. Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм. Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлі. "Қазақстан" ұлттық бренд.
4 – тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.4 кодында "1" - сынып, "2.1" - бөлімше, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
24. Күтілетін нәтижелер бойынша оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
1- кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 1 отбасы туралы түсініктің болуы;
0. 1. 1. 2 отбасы құрамын, жақындары мен туыстарының есімдерін білу;
0. 1. 1. 3 3 сөзден тұратын жайылма сөйлемді пайдаланып, отбасындағы тапсырманы атау;
0. 1. 1. 4 нақты сөздікті қолданып отбасы мүшелерінің мамандықтарын атау;
0. 1. 1. 5 түсіну деңгейінде "кіріс және шығыс" ұғымдарын ажырату
1. 1. 1. 1 отбасы сөзінің мағынасын түсіну;
1. 1. 1. 2 отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын айту;
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіну және іс-әрекет білдіретін сөздерді қолданып мысал келтіру;
1. 1. 1. 4 өзінің тұтыну заттарына деген қажеттіліктерін анықтау;
1. 1. 1. 5 отбасылық кіріс көзі туралы қарапайым түсініктердің болуы
2. 1. 1. 1 отбасының негізгі белгілерін ажырата білу;
2. 1. 1. 2 тірек сөз, сөз тіркестерін қолданып отбасы мүшелерінің келбетін сипаттау;
2. 1. 1. 3 өз отбасы мүшелеріне мысалдар келтіре отырып, негізгі әдеп нормаларын түсіну;
2. 1. 1. 4 отбасылық тұтыну заттарына деген қажеттіліктерін анықтау;
2. 1. 1. 5 бақылау негізінде отбасылық қажеттіліктеріне тұтыну заттарын өндіру көзін анықтау
3. 1. 1. 1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіну;
3. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен өз отбасының тарихын айту, өзінің шежіресін білу;
3. 1. 1. 3 пәндік лексиканы пайдаланып, мысал негізінде өз отбасының құндылықтарын анықтау;
3. 1. 1. 4 алгоритмге сүйеніп өзіндік және жалпы отбасылық шығындарды ажырату;
3. 1. 1. 5 өзіндік шығындарды оңтайландыру жолдарын мұғалімнің көмегімен айту
4. 1. 1. 1 дерексіз ұғымдарды пайдаланып қоғамдық өмірдегі отбасының маңызын бағалау;
4. 1.1.2 сөйлемде кіріспе сөздерді пайдаланып, жоспар бойынша 1-2 отбасы мүшелерінің рөлін талдау;
4. 1. 1. 3 отбасы бюджетінің "кіріс және шығыс" түсініктерін қолдану;
4. 1. 1. 4 өз тәжирибесіне негізделе отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын атау;
4. 1. 1. 5 мұғалімнің көмегімен отб асы шығыстарын оңтайландыру жолдарын сипаттау

1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​1 называть основные функциональные зоны школы и класса, используя их в активной лексике;
0.​1.​2.​2 понимать важность школы в жизни людей;
0.​1.​2.​3 знать основные правила поведения в школе и называть их, используя знакомые конкретные предметы и действия
1.​1.​2.​1 определять местонахождение функциональных зон школы и называть их, распределяя слова по семантическим группам;
1.​1.​2.​2 называть примеры важности школы в жизни людей;
1.​1.​2.​3 представлять себя в качестве школьника и члена коллектива класса – с организующей помощью учителя
2.​1.​2.​1 различать компоненты структуры школьного сообщества и функции членов школьного сообщества– с опорой на наглядность;
2.​1.​2.​2 называть основные виды учебной и внеучебной деятельности в школе с опорой на наглядность;
2.​1.​2.​3 различать коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе на основе конкретных примеров
3.​1.​2.​1 выделять основные правила самоуправления в классе;
3.​1.​2.​2 анализировать общественные нормы поведения - с направляющей помощью педагога;
3.​1.​2.​3 определять пути принятия коллективных решений в классе на конкретных примерах
4.​1.​2.​1 называть органы самоуправления класса и школы с опорой на текстовый материал и представлять их в учебном диалоге;
4.​1.​2.​2 определять личностные качества лидера – с направляющей помощью учителя;
4.​1.​2.​3 объяснять пути вступления в органы школьного самоуправления – с направляющей помощью учителя
1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​1 называть родной город (село);
0.​1.​3.​2 называть 1-2 основные улицы (площади) родного города (села), употребляя притяжательные и указательные местоимения
1.​1.​3.​1 называть свой адрес и географическое положение своего населенного пункта с опорой на наглядность;
1.​1.​3.​2 знать и называть главную улицу, примечательные здания своего населенного пункта со зрительной опорой (административные, торговые)
2.​1.​3.​1 называть и изображать достопримечательности своей местности с направляющей помощью учителя;
2.​1.​3.​2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, свою область – с направляющей помощью учителя
3.​1.​3.​1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции) с организующей помощью учителя;
3.​1.​3.​2 приводить примеры связи города и села – с организующей помощью учителя
4.​1.​3.​1 различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область) по представлениям – с направляющей помощью учителя;
4.​1.​3.​2 давать описание субъектов экономической деятельности своего края– с направляющей помощью учителя

1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 1 мектептегі және сыныптағы негізгі функционалдық аймақтарды атау, оларды белсенді сөздік қорында пайдалану;
0. 1. 2. 2 адам өміріндегі мектептің маңызын түсіну;
0. 1. 2. 3 мектептегі негізгі тәртіп ережелерін білу және оларды нақты таныс заттар мен іс әрекетті қолданып атау
1. 1. 2. 1 мектептің функционалдық аймақтарының орналасқан жерін анықтау және оларды сөздерді семантикалық топтар бойынша бөле отырып атау;
1. 1. 2. 2 адам өміріндегі мектептің маңызы туралы мысал айту;
1. 1. 2. 3 мұғалімнің көмегімен өзін білім алушы және сынып ұжымының мүшесі ретінде көрсету
2. 1. 2. 1 көрнекілікке сүйеніп мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметін ажырату;
2. 1. 2. 2 көрнекілікке сүйеніп мектептегі оқу және оқудан тыс негізгі іс әрекеттерді айту;
2. 1. 2. 3 нақты мысал негізінде мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормаларын ажырату
3. 1. 2. 1 сыныпта өзін-өзі басқарудың негіздерін айқындау;
3. 1. 2. 2 педагогтың бағыттаушы көмегімен қоғамдық мінез-құлық нормаларын талдау;
3. 1. 2. 3 нақты мысал негізінде сыныптағы ұжымдық шешімді қабылдау жолдарын анықтау
4. 1. 2. 1 мектептің және сыныптың өзін-өзі басқару ұйымдарын мәтіндік материалдарға сүйене отырып атау және оларды оқу диалогында көрсету;
4. 1. 2. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерін анықтау;
4. 1. 2. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру
1.3 Менің атамекенім
0. 1. 3. 1 туған қаласын (ауыл) атау ;
0. 1. 3. 2 жіктеу және сілтеу есімдіктерін пайдаланып 1-2 туған қаланың (ауыл) негізгі көшелерін (алаңдары) атау
1. 1. 3. 1 көрнекілікке сүйеніп өз мекен-жайын және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін айту;
1. 1. 3. 2 көргеніне сүйене отырып, өз елдімекеніндегібасты көшені, көрнекі ғимараттарды (әкімшілік, сауда) білу және атау
2. 1. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өзі тұратын елді мекендегі көрнекі жерлерін атау және бейнелеу;
2. 1. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен Қазақстан картасынан ірі көлдер мен өзендер, қалалар, өзінің облысын көрсету
3. 1. 3. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (типі, көлемі, қызметі);
3. 1. 3. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен қала мен ауыл байланысына мысалдар келтіру
4. 1. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату;
4. 1. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру

1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​1 называть основные режимные моменты, соблюдая их очередность с опорой на картинный план;
0.​1.​4.​2 называть основные приемы пищи и правила поведения за столом;
0.​1.​4.​3 соотносить сигналы светофора и собственные действия;
0.​1.​4.​4 знать правила перехода улиц и перекрестков, с опорой на наглядность;
0.​1.​4.​5 иметь представление о безопасном поведении в доме и в классе;
0.​1.​4.​6 называть службы экстренной помощи
1.​1.​4.​1 описывать основные режимные моменты;
1.​1.​4.​2 объяснять необходимость соблюдения режима питания – с опорой на наглядность;
1.​1.​4.​3 называть основные правила поведения на дороге, регулирующие пешеходное движение;
1.​1.​4.​4 составлять план безопасного маршрута от дома до школы – с направляющей помощью педагога;
1.​1.​4.​5 называть основные правила безопасного поведения дома и в классе – с опорой на наглядность;
1.​1.​4.​6 определять ситуации для обращения к экстренным службам
2.​1.​4.​1 понимать важность соблюдения личной гигиены;
2.​1.​4.​2 различать здоровую и нездоровую пищу с использованием антонимов;
2.​1.​4.​3 знать основные дорожные знаки, регулирующих места остановок пассажирского транспорта;
2.​1.​4.​4 различать виды городского транспорта с опорой на вопросы педагога;
2.​1.​4.​5 знать правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах;
2.​1.​4.​6 называть 2-3 вида спорта и определять личные данные для занятий ими
3.​1.​4.​1 называть основные правила безопасного поведения в естественной среде в 2-3 предложениях;
3.​1.​4.​2 перечислять правила пользования бытовыми приборами – с опорой на наглядность ;
3.​1.​4.​3 называть правила поведения в общественном транспорте по образцу;
3.​1.​4.​4 называть основные виды междугородного транспорта;
3.​1.​4.​5 оценивать риски и опасности в естественной среде - на основе различных источников;
3.​1.​4.​6 группировать виды спорта, соотносить базовые и личные данные для занятия тем или иным видом спорта – с направляющей помощью учителя
4.​1.​4.​1 планировать свою безопасность в естественной среде– с направляющей помощью педагога;
4.​1.​4.​2 называть причины травматизма в различных видах спорта– с организующей помощью учителя;
4.​1.​4.​3 поддержать беседу на тему "Транспорт настоящего и будущего";
4.​1.​4.​4 перечислять 1-2 способа снижения степени риска и опасности в естественной среде;
4.​1.​4.​5 называть 1-2 способа предупреждения травм в процессе занятий различными видами спорта
1.5 Права и обязанности
0.​1.​5.​1 иметь представление о правах и обязанностях школьника;
0.​1.​5.​2 соблюдать правила поведения в школе
1.​1.​5.​1 иметь представление о понятии "права человека";
1.​1.​5.​2 понимать, что такое устав школы и называть термин
2.​1.​5.​1 различать права, обязанности и ответственности на уровне понимания;
2.​1.​5.​2 представлять значимость служения обществу с помощью педагога
3.​1.​5.​1 выделять признаки значимости Конституции Республики Казахстан;
3.​1.​5.​2 называть основные конституционные права и обязанности- с помощью педагога
4.​1.​5.​1 понимать значение Конституции в жизни общества;
4.​1.​5.​2 приводить примеры демократических прав, свобод и обязанностей гражданина Республики Казахстан–с направляющей помощью педагога

1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
0. 1. 4. 1 суретті жоспарға сүйеніп, оның кезектілігін сақтай отырып негізгі режимдік сәттерді атау;
0. 1. 4. 2 дастархан басында өзін ұстау ережесін және негізгі тамақтануды атау;
0. 1. 4. 3 бағдаршам сигналы мен өзінің іс-әрекетін сәйкестендіру;
0. 1. 4. 4 көрнекілікке сүйеніп, көшелер мен қиылыстардан өту ережесін білу;
0. 1. 4. 5 үйде және сыныптағы қауіпсіздік ережесі туралы түсініктің болуы;
0. 1. 4. 6 шұғыл көмек қызметін атау
1. 1. 4. 1 негізгі режимдік сәттер сипаттау;
1. 1. 4. 2 көрнекілікке сүйене отырып тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін айтып беру;
1. 1. 4. 3 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін негізгі ережелерін атау;
1. 1. 4. 4 педагогтың бағыттаушы көмегімен үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспарын құрастыру;
1. 1. 4. 5 көрнекілікке сүйеніп сыныптағы және үйдегі қауіпсіздік ережелері негіздерін айту;
1. 1. 4. 6 шұғыл көмек қызметтеріне хабарласу жағдайларын анықтау
2. 1. 4. 4 педагогтың сұрағына сүйене отырып қалалық көлік түрлерін ажырату;
2. 1. 4. 5 күнделікті жағдаяттарда қоғамдық орындардағы қауіпсіздік ережелерін білу;
2. 1. 4. 6 спорттың 2-3 түрін атау және спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті қабілеттерді анықтау
3. 1. 4. 4 қалааралық көліктердің негізгі түрлерін атау;
3. 1. 4. 5 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді бағалау;
3. 1. 4. 6 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін салыстыру
4. 1. 4. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен табиғи ортада өзінің қауіпсіздігін жоспарлау;
4. 1. 4. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін атау;
4. 1. 4. 3 "Қазіргі және болашақтың көлігі" тақырыбында әңгімелеу;
4. 1. 4. 4 табиғи ортада қауіп-қатер дәрежесін төмендетудің 1-2 тәсілдерін тізіп айту;
4. 1. 4. 5 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін алдын алудың 1-2 әдістерін айту
1.5 Құқық және міндет
0. 1. 5. 1 білім алушының міндеттері мен ережесі туралы түсініктің болуы;
0. 1. 5. 2 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау
1. 1. 5. 1 "Адам құқығы" ұғымы туралы түсініктің болуы;
1. 1. 5. 2 мектеп жарғысы не екенін түсіну және терминдерді айту
2. 1. 5. 1 құқық, міндеттер мен жауапкершілікті түсіну деңгейінде ажырату;
2. 1. 5. 2 педагогтың көмегімен қоғамға қызмет етудің маңызын көрсету
3. 1. 5. 1 Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызды белгілерін айқындау;
3. 1. 5. 2 педагогтың көмегімен негізгі Конституциялық құқық және міндеттерді айту
4. 1. 5. 1 қоғамдық өмірдегі конституцияның маңызын түсіну;
4. 1. 5. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтары мен бостандықтарынан, міндеттерінен мысалдар келтіру

1.6 Праздники
0.​1.​6.​1 различать основные государственные и семейные праздники с опорой на вопросы педагога
1.​1.​6.​1 называть основные (2-4) государственные праздники
2.​1.​6.​1 представлять значение государственных праздников с направляющей помощью педагога
3.​1.​6.​1 описывать 1-2 государственных праздника по выбору с направляющей помощью педагога
4.​1.​6.​1 называть признаки 1-2 профессиональных праздников– с организующей помощью педагога
2) раздел "Природа моей страны":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Ориентирование на местности
0.​2.​1.​1 ориентироваться в ближайшем пространстве относительно себя, употребляя пространственные предлоги;
0.​2.​1.​2 ориентироваться на пришкольном участке, употребляя предложно-падежные конструкции с предлогами в, на, под, у, без, к;
0.​2.​1.​3 иметь представление о форме Земли
1.​2.​1.​1 иметь представление об основных сторонах горизонта;
1.​2.​1.​2 знать назначение компаса, уметь описать его с помощью учителя;
1.​2.​1.​3 иметь представление о глобусе как о модели Земли
2.​2.​1.​1 называть и различать основные стороны горизонта, употребляя пространственные предлоги;
2.​2.​1.​2 определять стороны горизонта по компасу, употребляя пространственные предлоги;
2.​2.​1.​3 иметь первоначальные представления о карте, плане и ориентироваться в карте страны с организующей помощью педагога
3.​2.​1.​1 называть промежуточные стороны горизонта, употребляя пространственные предлоги;
3.​2.​1.​2 определять стороны горизонта по астрономическим признакам с направляющей помощью учителя;
3.​2.​1.​3 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки – с направляющей помощью учителя
4.​2.​1.​1 определять местоположение объекта по отношению к другим по плану с опорой на словарь и зрительную опору;
4.​2.​1.​2 понимать назначение глобуса и карт, показывать на них основные объекты;
4.​2.​1.​3 показывать на глобусе и картах параллели, меридианы, экватор, называть термины
2.2 Климат и погода
0.​2.​2.​1 понимать значение слова "погода", употреблять его;
0.​2.​2.​2 наблюдать отрицательное и положительное влияние погодных условий на жизнь и деятельность людей
1.​2.​2.​1 понимать влияние погоды на жизнь и деятельность людей;
1.​2.​2.​2 выделять основные отрицательные и положительные погодные условия из ряда предложенных
2.​2.​2.​1 анализировать положительное и отрицательное влияние погоды на деятельность людей –с опорой на наглядность;
2.​2.​2.​2 называть основные отрицательные и положительные погодные условия,
3.​2.​2.​2 анализировать правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях – с направляющей помощью;
3.​2.​2.​3 называть основные климатические пояса и иметь представление об особенностях умеренного пояса
4.​2.​2.​1 иметь представление о влиянии климата на развитие человечества и рассказать в учебном диалоге;
4.​2.​2.​2 называть расположение климатических поясов, их особенности и влияние на хозяйственную деятельность человека

1.6 Мерекелер
0. 1. 6. 1 педагогтың сұрағына сүйеніп негізгі мемлекеттік және отбасылық мерекелерді ажырату
1. 1. 6. 1 негізгі (2-4) мемлекеттік мерекелерді атау
2. 1. 6. 1 педагогтың бағыттаушы көмегімен мемлекеттік мерекелердің маңызын көрсету
3. 1. 6. 1 педагогтың бағыттаушы көмегімен 1-2 мемлекеттік мерекені таңдау бойынша сипаттау
4. 1. 6. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен 1-2 кәсіби мерекелердің белгілерін айту
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі:
2- кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
0. 2. 1. 1 кеңістікте бағдарлануды білдіретін сөздерді пайдаланып, өзіне қатысты жақын кеңістікте бағдарлану;0. 2. 1. 2 септік жалғау жұрнақтарды (астында, үстінде, ішінде) пайдаланып, мектеп жанындағы учаскеде бағдарлану;0. 2. 1. 3 жердің пішіні туралы түсініктің болуы
1. 2. 1. 1 көкжиектің негізгі бағыттары туралы түсініктің болуы;
1. 2. 1. 2 тұсбағдардың маңызы білу, оны мұғалімнің көмегімен сипаттай білу;
1. 2. 1. 3 жердің моделі ретінде глобус туралы түсініктің болуы
2. 2. 1. 1 кеңістікте бағдарлануды білдіретін сөздерді пайдаланып, көкжиектің негізгі бағыттарын атау және ажырату;
2. 2. 1. 2 кеңістікте бағдарлануды білдіретін сөздерді пайдаланып, тұсбағдармен көкжиектің негізгі бағыттарын анықтау;
2. 2. 1. 3 карта, жоспар туралы алғашқы түсініктің болуы және педагогтың ұйымдастырушылық көмегімен бағдарлану
3. 2. 1. 1 кеңістікте бағдарлануды білдіретін сөздерді пайдаланып, көкжиектің аралық бағыттарын атау;
3. 2. 1. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен астрономиялық белгілері бойынша көкжиектің бағытын анықтау;
3. 2. 1. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құрастыру
4. 2. 1. 1 көргеніне және сөздікке сүйеніп жоспар бойынша нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау;
4. 2. 1. 2 глобус пен картаның маңызын түсіну, оларда негізгі нысандарды көрсету;
4. 2. 1. 3 глобуста және картада параллельдер, меридиандар, экваторларды көрсету, атау
2.2 Ауа -райы және климат
0. 2. 2. 1 "ауа- райы" сөзінің мағынасын түсіну, оны қолдану;
0. 2. 2. 2 ауа- райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін бақылау
1. 2. 2. 1 ауа-райының адамдардың өміріне және іс әрекетіне тигізетін әсерін түсіну;
1. 2. 2. 2 ұсынылғандырдың қатарынан ауа- райының негізгі қолайлы және қолайсыз жағдайын айқындау
2. 2. 2. 1 көрнекілікке сүйеніп ауа- райының адамның іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау;
2. 2. 2. 2 ауа- райының негізгі қолайлы және қолайсыз жағдайын айту,
3. 2. 2. 2 бағыттаушы көмекпен ауа райы-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін талдау;
3. 2. 2. 3 негізгі климаттық белдеулерді атау және қоңыржай белдеудің ерекшелігі туралы түсініктің болуы
4. 2. 2. 1 адамзат дамуына климаттың әсері туралы түсініктің болуы және оқу диалогінде айту;
4. 2. 2. 2 климаттық белдеулердің орналасуы, оның ерекшелігі және адамның шаруашылық іс-әрекетіне әсерін айту

2.3 Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей)
0.​2.​3.​1 называть виды досуговой деятельности в зависимости от сезонов с опорой на картинный план;
0.​2.​3.​2 определять состояние погоды и настроение людей по наблюдениям;
0.​2.​3.​3 называть виды сезонного труда в городе и на селе
1.​2.​3.​1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года – с опорой на сюжетную картину;
1.​2.​3.​2 различать благоприятные и неблагоприятные природные явления на основе наглядного материала;
1.​2.​3.​3 понимать важность труда сельских жителей
2.​2.​3.​1 классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы – с опорой на вопросы учителя;
2.​2.​3.​2 называть положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.​2.​3.​3 понимать влияние рельефа местности на хозяйственную деятельность человека
3.​2.​3.​1 объяснять расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) – с направляющей помощью учителя;
3.​2.​3.​2 называть правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов;
3.​2.​3.​3 называть хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек) – с направляющей помощью учителя
4.​2.​3.​1 анализировать хозяйственную деятельность населения своей местности в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) – с направляющей помощью учителя;
4.​2.​3.​2 называть наиболее вероятностные природные катаклизмы в своем регионе – с направляющей помощью учителя;
4.​2.​3.​3 анализировать хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек) – с направляющей помощью учителя
2.4 Туризм
0.​2.​4.​1 понимать значение слова "туризм";
0.​2.​4.​2 называть туристические принадлежности с опорой на наглядность
1.​2.​4.​1 определять значение туризма путем подбора синонимов;
1.​2.​4.​2 называть основные цели туриста с направляющей помощью педагога
2.​2.​4.​1 различать основные виды туризма по целям, используя наглядную опору;
2.​2.​4.​2 называть особенности 1-2 туристических объектов данной местности - с направляющей помощью
3.​2.​4.​1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристических объектов Казахстана – с опорой на наглядность;
3.​2.​4.​2 составить описание 1-2 туристических объектов по плану (до 25-30 слов)
4.​2.​4.​1 создавать туристский маршрут по Казахстану и по столице Казахстана, используя доступные источники информации (интернет, книги, средства массовой информации) – с направляющей помощью педагога; 4.​2.​4.​2 описывать туристический маршрут по родной местности, используя отработанные на уроках речевые средства

2.3 Табиғат жағдайлары және олардың әсері(адамдардың өміріне және іс әрекетіне)
0. 2. 3. 1 суретті жоспарға сүйеніп, маусымдарға байланысты демалыс қызметінің түрлерін атау
0. 2. 3. 2 бақылау арқылы адамдардың көңіл-күйін және ауа райы жағдайын анықтау;
0. 2. 3. 3 қаладағы және ауылдағы маусымдық еңбек түрлерін атау
1. 2. 3. 1 сюжетті суретке сүйеніп, жыл мезгілдеріне сәйкес сабақты табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
1. 2. 3. 2 көрнекі материалға сүйеніп қолайлы және қолайсыз табиғи құбылыстарды ажырату;
1. 2. 3. 3 ауыл тұрғындарының еңбегінің маңызын түсіну
2. 2. 3. 1 мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу;
2. 2. 3. 2 өз тұрғылықты жерінің табиғат жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын айту (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары);
2. 2. 3. 3 адамның шаруашылық іс-әрекетіне тұратын мекеніндегі рельефтің әсерін түсіну
3. 2. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен табиғи жағдайларға байланысты адамдарды қоныстандыруды түсіндіру (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары);
3. 2. 3. 2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін айту;
3. 2. 3. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын айту
4. 2. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетті талдау;
4. 2. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз өңірінде табиғи апаттар туындау ықтималдылығын айту;
4. 2. 3. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын талдау
2.4 Туризм
0. 2. 4. 1 "Туризм" сөзінің мағынасын түсіну;
0. 2. 4. 2 көрнекілікке сүйеніп туристтік жабдықтарды атау
1. 2. 4. 1 синоним сөздерді іріктеу жолымен туризмнің маңызын анықтау;
1. 2. 4. 2 педагогтың бағыттаушы көмегімен туристтердің негізгі мақсаттарын айту
2. 2. 4. 1 көрнекілікке сүйене отырып, мақсаты бойынша туризмнің негізгі түрлерін ажырату;
2. 2. 4. 2 бағыттаушы көмекпен аталған мекендегі 1-2 туристік нысандардың ерекшеліктерін айту
3. 2. 4. 1 көрнекілікке сүйеніп Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін құрастыру;
3. 2. 4. 2 жоспар бойынша 1-2 туристік нысандарға сипаттама жасау (25-30 сөзге дейін)
4. 2. 4. 1 педагогтың бағыттаушы көмегімен ақпараттың қолжетімді көздерін (интернет, кітаптар, бұқаралық ақпарат құралдары) пайдалана отырып, Қазақстан мен Қазақстанның астанасы бойынша туристік маршрут құру;
4. 2. 4. 2 сабақта қолданылған сөйлеу құралдарын пайдалана отырып, туған жер бойынша туристік маршрутты сипаттау

3) раздел "В потоке истории":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Древние культуры и цивилизации
0.​3.​1.​1 иметь первоначальное представление об истории развития человечества;
0.​3.​1.​2 называть 2-3 слова, характеризующих образ жизни древних людей- с опорой на наглядность
1.​3.​1.​1 рассказывать о жизни древних людей– с опорой на наглядность;
1.​3.​1.​2 выделять наиболее известные исторические памятники/экспонаты древности–по зрительной опоре
2.​3.​1.​1 понимать разницу между присваивающим и производящим хозяйством – на основе наглядного материала ;
2.​3.​1.​2 описывать 2-3 предложениями древние города и памятники – по следам зрительной опоры с направляющей помощью педагога
3.​3.​1.​1 различать особенности кочевого и оседлого образа жизни и называть 1-2 из них;
3.​3.​1.​2 понимать важность сохранения памятников истории и культуры
4.​3.​1.​1 называть 2-4 особенности технологического прогресса в исторические периоды–с опорой на наглядность;
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев, используя план, дополняя высказывания элементами рассуждений
3.2 Исторические корни Казахстана
0.​3.​2.​1 называть некоторые исторические памятники на основе наглядного материала;
0.​3.​2.​2 наблюдать признаки исторических памятников с опорой на наглядность и вопросы педагога
1.​3.​2.​1 понимать слово "саки";
1.​3.​2.​2 описывать в 2-3 предложениях на основе наглядных материалов образ жизни саков с опорой на сюжетную картину
2.​3.​2.​1 понимать слово "гунны";
2.​3.​2.​2 описывать образ жизни гуннов в 3-4 предложениях – с направляющей помощью, дополняя текст элементами описания
3.​3.​2.​1 понимать слово "тюрки";
3.​3.​2.​2 описывать в 4-5 предложениях образ жизни тюрков – с направляющей помощью учителя
4.​3.​2.​1 объяснять происхождение казахского народа – с организующей помощью учителя;
4.​3.​2.​2 отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами – с опорой на наглядность и вопросы педагога
3.3 Важные события в истории Казахстана
0.​3.​3.​1 наблюдать связь государственных праздников с важными историческими событиями;
0.​3.​3.​2 называть признаки знакомых праздников – по наглядной опоре, используя распространенные предложения из 3-5 слов
1.​3.​3.​1 рассказывать о древней письменности на территории Казахстана – с опорой на наглядность;
1.​3.​3.​2 изображать древние письмена, используя различные материалы, способы и средства
2.​3.​3.​1 понимать значение "Ботайская культура";
2.​3.​3.​3 перечислять особенности Ботайской культуры – с опорой на наглядность и направляющей помощью учителя
3.​3.​3.​1 понимать слово "ханство";
3.​3.​3.​2 выделять причины образования Казахского ханства из ряда предложенных
4.​3.​3.​1 различать признаки современного государства на уровне элементарных представлений;
4.​3.​3.​2 Анализировать достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика) – с организующей помощью учителя

3) "Тарих толқынында" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
0. 3. 1. 1 адамзаттың даму тарихы туралы алғашқы түсініктің болуы;
0. 3. 1. 2 көрнекілікке сүйеніп ежелгі адамдардың өмір салтын сипаттайтын 2-3 сөз айту
1. 3. 1. 1 көрнекілікке сүйене отырып ежелгі адамдардың өмірі туралы айту;
1. 3. 1. 2 көру бойынша ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштерін/жәдігерлерін айқындау
2. 3. 1. 1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты түсіну;
2. 3. 1. 2 педагогтың бағыттаушы көмегімен көргеніне сүйене отырып, көне қалалар мен ескерткіштерді 2-3 сөйлеммен сипаттау
3. 3. 1. 1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін ажырату және 1-2 атау;
3. 3. 1. 2 мәдени және тарихи ескерткіштерді сақтаудың маңыздылығын түсіну
4. 3. 1. 1 көрнекілікке сүйеніп 2-4 тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрестің ерекшеліктерін айту;
4. 3. 1. 2 пікірлесе отырып, жоспар бойынша тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
0. 3. 2. 1 көрнекілік материал негізінде тарихи ескерткіштерді атау;
0. 3. 2. 2 педагогтың сұрақтары мен көрнекілікке сүйеніп тарихи ескерткіштердің белгілерін байқау
1. 3. 2. 1 "сақтар" сөзін түсіну;
1. 3. 2. 2 сюжетті суретке сүйеніп сақтардың өмір салтын көрнекі материалдар негізінде 2-3 сөйлеммен сипаттау
2. 3. 2. 1 "ғұндар" сөзін түсіну;
2. 3. 2. 2 бағыттаушы көмекпен, мәтінді суреттеу элементтерімен толықтырып, ғұндардың өмір салтын 3-4 сөйлеммен сипаттау
3. 3. 2. 1 "түркілер" сөзін түсіну;
3. 3. 2. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен түркілердің өмір салтын 4-5 сөйлеммен сипаттау
4. 3. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен қазақ халқының пайда болуын түсіндіру;
4. 3. 2. 2 педагогтың сұрақтары мен көрнекілікке сүйеніп сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты көрсету
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
0. 3. 3. 1 мемлекеттік мерекелердің маңызды тарихи оқиғалармен байланысын байқау;
0. 3. 3. 2 көрнекілікке сүйеніп, 3-5 сөзден тұратын сөйлемді пайдаланып таныс мерекелердің белгілерін айту
1. 3. 3. 1 көрнекілікке сүйеніп Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы айту;
1. 3. 3. 2 түрлі материалдарды, тәсілдер мен құралдарды қолданып көне жазуды бейнелеу
2. 3. 3. 1 "Ботай мәдениеті" мағынасын түсіну;
2. 3. 3. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен және көрнекілікке сүйеніп, Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін тізіп айту
3. 3. 3. 1 "хандық" сөзін түсіну;
3. 3. 3. 2 ұсынылғандырдың қатарынан қазақ хандығының құрылу себептерін айқындау
4. 3. 3. 1 қарапайым түсініктер деңгейінде заманауи мемлекеттің белгілерін ажырату;
4. 3. 3. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) талдау

3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
0.​3.​4.​1 называть 1-2 имени поэтов, писателей, некоторых исторических деятелей (Абай Кунанбаев, Абылай Хан, Мухтар Ауэзов);
0.​3.​4.​2 узнавать портреты некоторых исторических деятелей с организующей помощью учителя
1.​3.​4.​1 иметь представление о Томирис как об исторической личности;
1.​3.​4.​2 рассказывать о Томирис по образцу
2.​3.​4.​1 называть некоторые собственные имена деятелей науки Казахстана;
2.​3.​4.​2 рассказывать о вкладе аль-Фараби в развитие науки по плану
3.​3.​4.​1 объяснять роль ханов, батыров, биев – по плану;
3.​3.​4.​2 понимать роль борцов за независимость казахского народа в развитии истории страны
4.​3.​4.​1 называть имена 2-3 деятелей экономики, культуры и науки современности;
4.​3.​4.​2 рассказывать о вкладе в развитие страны выдающихся деятелей экономики, науки и культуры, основываясь на биографических данных – с опорой на направляющую помощь учителя
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
0.​3.​5.​1 знать название страны и столицы;
0.​3.​5.​2 различать и называть государственные символы: герб, гимн, флаг;
0.​3.​5.​3 иметь представление о территориальной целостности страны
1.​3.​5.​1 перечислять основные признаки независимого государства;
1.​3.​5.​2 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран – с опорой на наглядность;
1.​3.​5.​3 иметь представление о многонациональном составе страны
2.​3.​5.​1 называть крупные города Казахстана;
2.​3.​5.​2 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан по плану;
2.​3.​5.​3 объяснять значение дружбы народов Казахстана– с направляющей помощью учителя
3.​3.​5.​1 называть некоторые области страны и определять их ведущую хозяйственную деятельность;
3.​3.​5.​2 различать, называть и описывать неофициальные символы Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел") – с опорой на наглядность и направляющую помощь учителя;
3.​3.​5.​3 понимать роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства и объяснять в 1-2 предложениях
4.​3.​5.​1 определять роль Казахстана на мировой арене– с организующей помощью учителя;
4.​3.​5.​2 выделять ряд слов, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд), используя сложноподчиненные предложения при построении рассуждений, доказательств;
4.​3.​5.​3 объяснять национальный бренд "Казахстан" выражать отношение к событиям, сообщению, или увиденному
25. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.

3.4 Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері
0. 3. 4. 1 1-2 ақындар, жазушылар, тарихи қайраткерлердің есімдерін атау(Абай Құнанбаев, Абылай Хан, Мұхтар Әуезов);
0. 3. 4. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен тарихи қайраткерлердің портреттерін тану
1. 3. 4. 1 тарихи тұлға ретінде Томирис туралы түсініктің болуы;
1. 3. 4. 2 үлгі бойынша Томирис туралы айтып беру
2. 3. 4. 1 Қазақстанның бірнеше ғылым қайраткерлерінің есімдерін атау;
2. 3. 4. 2 жоспар бойынша Әл-Фарабидің ғылым дамуына қосқан үлесін айтып беру
3. 3. 4. 1 жоспар бойынша билер, батырлар, хандардың рөлін айтып беру
3. 3. 4. 2 еліміздің даму тарихында қазақ халқының тәуелсіздігі үшін күрескендердің рөлін түсіну
4. 3. 4. 1 заманауи ғылым және мәдениет, экономика саласындағы 2-3 қайраткерлердің есімдерін атау;
4. 3. 4. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен биографиялық мәліметтерге негізделе отырып, экономика, ғылым және мәдениет саласының қайраткерлерлерінің еліміздің дамуына қосқан үлестері туралы әңгімелеу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
0. 3. 5. 1 мемлекет пен астана атауын білу;
0. 3. 5. 2 мемлекеттік рәміздерді: елтаңба, әнұран, ту атау және ажырату;
0. 3. 5. 3 мемлекеттің территориялық тұтастығы туралы түсініктің болуы
1. 3. 5. 1 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілерін тізіп айту;
1. 3. 5. 2 көрнекілікке сүйеніп Қазақстан республикасының рәміздерін өзге елдің рәміздерінен ажырату;
1. 3. 5. 3 елдің көп ұлтты құрамы туралы түсініктің болуы
2. 3. 5. 1 Қазақстанның ірі қалаларын атау;
2. 3. 5. 2 жоспар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің маңызын түсіндіру;
2. 3. 5. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен Қазақстан халықтары достығының маңызын түсіндіру
3. 3. 5. 1 еліміздің кейбір облыстарын атау және олардың жетекші шаруашылық іс әрекетін анықтау;
3. 3. 5. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегіне және көрнекілікке сүйеніп Қазақстанның бейресми рәміздерін ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік ел" салтанат қақпасы) атау және сипаттау, ажырату;
3. 3. 5. 3 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіну және 1-2 сөйлеммен айтып беру
4. 3. 5. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлін анықтау;
4. 3. 5. 2 "Қазақстан" (ұлттық бренд) атауымен байланысты бірқатар сөздерді бөліп, пікір, дәлелдер жасау кезінде күрделі сөйлемдерді пайдалана отырып бөліп көрсету;
4. 3. 5. 3 "Қазақстан" ұлттық брендті оқиғаларға, хабарламаға немесе көргендеріне байланысты түсіндіру
25. Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

26. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программепо учебному
предмету "Познание мира"
для 0-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​1 называть основные функциональные зоны школы и класса, используя их в активной лексике
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​1 иметь представление о семье;
0.​1.​1.​2 знать состав семьи, имена родных и близких
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​3 называть поручения в семье, используя простые распространенные предложения из 3 слов;
0.​1.​1.​4 называть профессии членов семьи с использованием конкретного словаря
2. Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​2 понимать важность школы в жизни людей
2.2 Погода и климат
0.​2.​2.​1 понимать значение слова "погода", употреблять его
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​3 знать основные правила поведения в школе и называть их, используя знакомые конкретные предметы и действия
1.1 Я и моя семья
0.​1.​1.​5 различать понятия "доход" и "расход" на уровне понимания
1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​1 называть родной город (село)
1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​2 называть 1-2 основные улицы (площади) родного города (села), употребляя притяжательные, и указательные местоимения
4. Мир вокруг нас
1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​3 соотносить сигналы светофора и собственные действия;
0.​1.​4.​4 знать правила перехода улиц и перекрестков, с опорой на наглядность
2.1 Ориентирование на местности
0.​2.​1.​1 ориентироваться в ближайшем пространстве относительно себя, употребляя пространственные предлоги;
0.​2.​1.​2 ориентироваться на пришкольном участке, употребляя предложно-падежные конструкции с предлогами в, на, под, у, без, к
2.2 Погода и климат
0.​2.​2.​2 наблюдать отрицательное и положительное влияние погодных условий на жизнь и деятельность людей
2.3 Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей)
0.​2.​3.​1 называть виды досуговой деятельности в зависимости от сезонов с опорой на картинный план
1.6 Праздники
0.​1.​6.​1 различать основные государственные и семейные праздники с опорой на вопросы педагога
3 четверть
5. Путешествия
2.3 Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей)
0.​2.​3.​2 определять состояние погоды и настроение людей по наблюдениям

26. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Дүниетану" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0 - сынып:
1 - кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 -тоқсан
1. Өзім туралы
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 1 мектептегі және сыныптағы негізгі функционалдық аймақтарды атау, оларды белсенді сөздік қорында пайдалану
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 1 отбасы туралы түсініктің болуы;
0. 1. 1. 2 отбасы құрамын, жақындары мен туыстарының есімдерін білу
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 3 3 сөзден тұратын жайылма сөйлемді пайдаланып, отбасындағы тапсырманы атау;
0. 1. 1. 4 нақты сөздікті қолданып отбасы мүшелерінің мамандықтарын атау
2. Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 2 адам өміріндегі мектептің маңызын түсіну
2.2 Ауа райы және климат
0. 2. 2. 1 "ауа райы" сөзінің мағынасын түсіну, оны қолдану
2 -тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
0. 1. 2. 3 мектептегі негізгі тәртіп ережелерін білу және оларды нақты таныс заттар мен іс әрекетті қолданып атау
1.1 Мен және менің отбасым
0. 1. 1. 5 түсіну деңгейінде "кіріс және шығыс" ұғымдарын ажырату
1.3 Менің атамекенім
0. 1. 3. 1 туған қаласын (ауыл) атау
1.3 Менің атамекенім
0. 1. 3. 2 жіктеу және сілтеу есімдіктерін пайдаланып 1-2 туған қаланың (ауыл) негізгі көшелерін (алаңдары) атау
4. Бізді қоршаған әлем
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
0. 1. 4. 3 бағдаршам сигналы мен өзінің іс-әрекетін сәйкестендіру;
0. 1. 4. 4 көрнекілікке сүйеніп, көшелер мен қиылыстардан өту ережесін білу
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
0. 2. 1. 1 кеңістікте бағдарлануды білдіретін сөздерді пайдаланып, өзіне қатысты жақын кеңістікте бағдарлану;
0. 2. 1. 2 септік жалғау жұрнақтарды (астында, үстінде, ішінде) пайдаланып, мектеп жанындағы учаскеде бағдарлану
2.2 Ауа райы және климат
0. 2. 2. 2 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін бақылау
2.3 Табиғат жағдайлары және олардың әсері(адамдардың өміріне және іс әрекетіне)
0. 2. 3. 1 суретті жоспарға сүйеніп, маусымдарға байланысты демалыс қызметінің түрлерін атау
1.6 Мерекелер
0. 1. 6. 1 педагогтың сұрағына сүйеніп негізгі мемлекеттік және отбасылық мерекелерді ажырату
3 –тоқсан
5. Саяхат
2.3 Табиғат жағдайлары және олардың әсері(адамдардың өміріне және іс әрекетіне)
0. 2. 3. 2 бақылау арқылы адамдардың көңіл-күйін және ауа райы жағдайын анықтау

1.1 Я и моя семья
1.​1.​1.​1 понимать значение слова семья;
1.​1.​1.​4 определять структуру своих потребностей в предметах потребления;
1.​1.​4.​1 описывать основные режимные моменты;
1.​1.​1.​3 понимать важность заботливого отношения членов семьи друг к другу и приводить примеры, используя слова-действия
2. Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
1.​1.​2.​2 называть примеры важности школы в жизни людей;
1.​1.​2.​3 представлять себя в качестве школьника и члена коллектива класса – с организующей помощью учителя;
1.​1.​4.​5 называть основные правила безопасного поведения дома и в классе– с опорой на наглядность;
1.​1.​4.​3 называть основные правила поведения на дороге регулирующие пешеходное движение;
1.​1.​4.​4 составлять план безопасного маршрута от дома до школы – с направляющей помощью педагога;
1.​1.​2.​1 определять местонахождение функциональных зон школы и называть их, распределяя слова по семантическим группам;
1.​1.​5.​2 понимать, что такое устав школы и называть термин
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1.2 Школа и школьное сообщество
1.​1.​5.​2 понимать, что такое устав школы и называть термин
1.1 Я и моя семья
1.​1.​1.​2 называть свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.​1.​1.​5 иметь элементарное представление об источниках поступления семейного дохода;
1.​1.​6.​1 называть основные (2-4) государственные праздники;
1.​1.​1.​3 понимать важность заботливого отношения членов семьи друг к другу и приводить примеры, используя слова-действия
1.3 Моя малая Родина
1.​1.​3.​1 называть свой адрес и географическое положение своего населенного пункта с опорой на наглядность
1.1 Я и моя семья
1.​1.​1.​2 называть свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.​1.​6.​1 называть основные (2-4) государственные праздники
4. Мир вокруг нас
2.1 Ориентирование на местности
1.​2.​1.​1 иметь представление об основных сторонах горизонта;
1.​2.​1.​3 иметь представление о глобусе, как о модели Земли
2.1 Ориентирование на местности
1.​2.​1.​2 знать назначение компаса, уметь описать его с помощью учителя
1.3 Моя малая Родина
1.​1.​3.​2 знать и называть главную улицу, примечательные здания своего населенного пункта со зрительной опорой (административные, торговые)
2.2 Погода и климат
1.​2.​2.​1 понимать влияние погоды на жизнь и деятельность людей;
1.​2.​2.​2 выделять основные отрицательные и положительные погодные условия из ряда предложенных
1.​2.​3.​1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года – с опорой на сюжетную картину
3 четверть

1.1 Мен және менің отбасым
1. 1. 1. 1 отбасы сөзінің мағынасын түсіну;
1. 1. 1. 4 өзінің тұтыну заттарына деген қажеттіліктерін анықтау;
1. 1. 4. 1 негізгі режимдік сәттерді сипаттау;
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіну және іс-әрекет білдіретін сөздерді қолданып мысал келтіру
2. Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
1. 1. 2. 2 адам өміріндегі мектептің маңызы туралы мысал айту;
1. 1. 2. 3 мұғалімнің көмегімен өзін білім алушы және сынып ұжымының мүшесі ретінде көрсету;
1. 1. 4. 5 көрнекілікке сүйеніп сыныптағы және үйдегі қауіпсіздік ережелері негіздерін айту;
1. 1. 4. 3 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін негізгі ережелерін атау;
1. 1. 4. 4 педагогтың бағыттаушы көмегімен үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспарын құрастыру;
1. 1. 2. 1 мектептің функционалдық аймақтарының орналасқан жерін анықтау және оларды сөздерді семантикалық топтар бойынша бөле отырып атау;
1. 1. 5. 2 мектеп жарғысы не екенін түсіну және терминдерді айту
2 -тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
1. 1. 5. 2 мектеп жарғысы не екенін түсіну және терминдерді айту
1.1 Мен және менің отбасым
1. 1. 1. 2 отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын айту;
1. 1. 1. 5 отбасылық кіріс көзі туралы қарапайым түсініктің болуы;
1. 1. 6. 1 негізгі (2-4) мемлекеттік мерекелерді атау;
1. 1. 1. 3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіну және іс-әрекет білдіретін сөздерді қолданып мысал келтіру
1.3 Менің атамекенім
1. 1. 3. 1 көрнекілікке сүйеніп өз мекен-жайын және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін айту
1.1 Мен және менің отбасым
1. 1. 1. 2 отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын айту;
1. 1. 6. 1 негізгі (2-4) мемлекеттік мерекелерді атау
4. Бізді қоршаған әлем
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
1. 2. 1. 1 көкжиектің негізгі бағыттары туралы түсініктің болуы;
1. 2. 1. 3 жердің моделі ретінде глобус туралы түсініктің болуы
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
1. 2. 1. 2 тұсбағдардың маңызы білу, оны мұғалімнің көмегімен сипаттай білу
1.3 Менің атамекенім
1. 1. 3. 2 көргеніне сүйене отырып, өз елдімекеніндегі басты көшені, көрнекі ғимараттарды (әкімшілік, сауда) білу және атау
2.2 Ауа райы және климат
1. 2. 2. 1 ауа райының адамдардың өміріне және іс әрекетіне тигізетін әсерін түсіну;
1. 2. 2. 2 ұсынылғандардың қатарынан ауа райының негізгі қолайлы және қолайсыз жағдайын айқындау;
1. 2. 3. 1 сюжетті суретке сүйеніп, жыл мезгілдеріне сәйкес сабақты табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
3 –тоқсан

3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.1 Я и моя семья
2.​1.​1.​1 различать основные признаки семьи;
2.​1.​1.​2 описывать внешность членов семьи, используя опорные слова, словосочетания, готовых конструкций;
2.​1.​1.​3 понимать основные этические нормы на примере поведения членов своей семьи;
2.​1.​1.​4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления;
2.​1.​1.​5 определять источники поступления предметов семейного потребления на основе наблюдений
2. Моя семья и друзья
1.5 Права и обязанности
2.​1.​5.​1 различать права, обязанности и ответственности на уровне понимания;
2.​1.​5.​2 представлять значимость служения обществу с помощью педагога
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.​3.​5.​3 объяснять значение дружбы народов Казахстана – с направляющей помощью учителя
2 четверть
3. Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
2.​1.​2.​2 называть основные виды учебной и внеучебной деятельности в школе с опорой на наглядность;
2.​1.​2.​1 различать компоненты структуры школьного сообщества и функции членов школьного сообщества – с опорой на наглядность;
2.​1.​2.​3 различать коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе на основе конкретных примеров
4. Мой родной край
1.3 Моя малая Родина
2.​1.​3.​1 называть и изображать достопримечательности своей местности с направляющей помощью учителя;
2.​1.​3.​2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, свою область –с направляющей помощью учителя
1.4 Здоровье и безопасность
2.​1.​4.​4 различать виды городского транспорта с опорой на вопросы педагога;
2.​1.​4.​5 знать правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах;
2.​1.​4.​3 знать основные дорожные знаки, регулирующих места остановок пассажирского транспорта
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.​3.​5.​2 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан по плану
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
1.2 Школа и школьное сообщество
2.​1.​2.​2 называть основные виды учебной и внеучебной деятельности в школе с опорой на наглядность
1.4 Здоровье и безопасность
2.​1.​4.​2 различать здоровую и нездоровую пищу с использованием антонимов;
2.​1.​4.​5 знать правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах
6. Традиции и фольклор
1.6 Праздники
2.​1.​6.​1 представлять значение государственных праздников с направляющей помощью педагога;
2.​3.​1.​2 описывать 2-3 предложениями древние города и памятники – по следам зрительной опоры с направляющей помощью педагога

3) 2 - сынып:
3 - кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 –тоқсан
1. Өзім туралы
1.1 Мен және менің отбасым
2. 1. 1. 1 отбасының негізгі белгілерін ажырата білу;
2. 1. 1. 2 дайын конструкцияда тірек сөз, сөз тіркестерін қолданып отбасы мүшелерінің келбетін сипаттау;
2. 1. 1. 3 өз отбасы мүшелеріне мысалдар келтіре отырып, негізгі әдеп нормаларын түсіну;
2. 1. 1. 4 отбасылық тұтыну заттарына деген қажеттіліктерін анықтау;
2. 1. 1. 5 бақылау негізінде отбасылық қажеттіліктеріне тұтыну заттарын өндіру көзін анықтау
2. Менің отбасым және достарым
1.5 Құқық және міндет
2. 1. 5. 1 құқық, міндеттер мен жауапкершілікті түсіну деңгейінде ажырату;
2. 1. 5. 2 педагогтың көмегімен қоғамға қызмет етудің маңызын көрсету
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2. 3. 5. 3 мұғалімнің көмегімен Қазақстан халықтары достығының маңызын түсіндіру
2 –тоқсан
3. Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
2. 1. 2. 2 көрнекілікке сүйеніп мектептегі оқу және оқудан тыс негізгі іс әрекеттерді айту;
2. 1. 2. 1 көрнекілікке сүйеніп мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметін ажырату;
2. 1. 2. 3 нақты мысал негізінде мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормаларын ажырату
4. Менің туған өлкем
1.3 Менің атамекенім
2. 1. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өзі тұратын елді мекендегі көрнекі жерлерін атау және бейнелеу;
2. 1. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен Қазақстан картасынан ірі көлдер мен өзендер, қалалар, өзінің облысын көрсету
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2. 1. 4. 4 педагогтың сұрағына сүйене отырып қалалық көлік түрлерін ажырату;
2. 1. 4. 5 күнделікті жағдаяттарда қоғамдық орындардағы қауіпсіздік ережелерін білу;
2. 1. 4. 3 жолаушылардың аялдамаларын басқаратын негізгі жол белгілерін білу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2. 3. 5. 2 жоспар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің маңызын түсіндіру
3 –тоқсан
5. Дені саудың – жаны сау!
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
2. 1. 2. 2 көрнекілікке сүйеніп мектептегі оқу және оқудан тыс негізгі іс әрекеттерді айту
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2. 1. 4. 2 антоним сөздерді қолданып пайдалы және зиянды тағамдарды ажырату;
2. 1. 4. 5 күнделікті жағдаяттарда қоғамдық орындардағы қауіпсіздік ережелерін білу
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.6 Мерекелер
2. 1. 6. 1 педагогтың бағыттаушы көмегімен мемлекеттік мерекелердің маңызын көрсету;
2. 3. 1. 2 педагогтың бағыттаушы көмегімен көргеніне сүйене отырып, көне қалалар мен ескерткіштерді 2-3 сөйлеммен сипаттау

3.2 Исторические корни Казахстана
2.​3.​2.​1 понимать слово "гунны";
2.​3.​2.​2 описывать образ жизни гуннов в 3-4 предложениях – с направляющей помощью, дополняя текст элементами описания
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.​3.​1.​1 понимать разницу между присваивающим и производящим хозяйством – на основе наглядного материала
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
2.​3.​4.​2 рассказывать о вкладе аль-Фараби в развитие науки по плану
3.3 Важные события в истории Казахстана
2.​3.​3.​1 понимать значение "Ботайская культура";
2.​3.​3.​3 перечислять особенности Ботайской культуры – с опорой на наглядность и направляющей помощью учителя
4 четверть
7. Окружающая среда
2.1 Ориентирование на местности
2.​2.​1.​1 называть и различать основные стороны горизонта, употребляя пространственные предлоги;
2.​2.​1.​2 определять стороны горизонта по компасу, употребляя пространственные предлоги
2.2 Климат и погода
2.​2.​2.​1 анализировать положительное и отрицательное влияние погоды на деятельность людей – с опорой на наглядность;
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
2.​2.​3.​3 понимать влияние рельефа местности на хозяйственную деятельность человека;
2.​2.​3.​2 называть положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.​2.​2.​2 называть основные отрицательные и положительные погодные условия;
2.​2.​3.​1 классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы – с опорой на вопросы учителя
8. Путешествие
1.3 Моя малая Родина
2.​2.​1.​3 иметь первоначальные представления о карте, плане и ориентироваться в карте страны с организующей помощью педагога
2.4 Туризм
2.​2.​4.​1 различать основные виды туризма по целям, используя наглядную опору;
2.​2.​4.​2 называть особенности 1-2 туристических объектов данной местности - с направляющей помощью;
2.​1.​4.​6 называть 2-3 вида спорта и определять личные данные для занятий ими
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​3 называть основные климатические пояса и иметь представление об особенностях умеренного пояса
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.​2.​3.​1 объяснять расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) – с направляющей помощью учителя
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​2 анализировать правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях – с направляющей помощью
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.​2.​3.​2 называть правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов

3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
2. 3. 2. 1 "Ғұндар" сөзін түсіну;
2. 3. 2. 2 бағыттаушы көмекпен, мәтінді суреттеу элементтерімен толықтырып, ғұндардың өмір салтын 3-4 сөйлеммен сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
2. 3. 1. 1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты түсіну
3.4 Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері
2. 3. 4. 2 жоспар бойынша Әл-Фарабидің ғылым дамуына қосқан үлесін айтып беру
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
2. 3. 3. 1 "Ботай мәдениеті" мағынасын түсіну;
2. 3. 3. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен және көрнекілікке сүйеніп, Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін тізіп айту
4 -тоқсан
7. Қоршаған орта
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
2. 2. 1. 1 кеңістікте бағдарлануды білдіретін сөздерді пайдаланып, көкжиектің негізгі бағыттарын атау және ажырату;
2. 2. 1. 2 кеңістікте бағдарлануды білдіретін сөздерді пайдаланып,тұсбағдармен көкжиектің негізгі бағыттарын анықтау
2.2 Ауа райы және климат
2. 2. 2. 1 көрнекілікке сүйеніп ауа райының адамның іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
2. 2. 3. 3 адамның шаруашылық іс-әрекетіне тұратын мекеніндегі рельефтің әсерін түсіну;
2. 2. 3. 2 өз тұрғылықты жерінің табиғат жағдайының қолайлы және қолайсыз жақтарын айту (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары);
2. 2. 2. 2 ауа райының негізгі қолайлы және қолайсыз жағдайын айту;
2. 2. 3. 1 мұғалімнің сұрақтарына сүйеніп табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу
8. Саяхат
1.3 Менің атамекенім
2. 2. 1. 3 карта, жоспар туралы алғашқы түсініктің болуы және педагогтың ұйымдастырушылық көмегімен бағдарлану
2.4 Туризм
2. 2. 4. 1 көрнекілікке сүйене отырып, мақсаты бойынша туризмнің негізгі түрлерін ажырату;
2. 2. 4. 2 бағыттаушы көмекпен аталған мекендегі 1-2 туристік нысандардың ерекшеліктерін айту;
2. 1. 4. 6 спорттың 2-3 түрін атау және спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті қабілеттерді анықтау
4) 3 - сынып:
4 - кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 –тоқсан
1. Тірі табиғат
2.2 Ауа райы және климат
3. 2. 2. 3 негізгі климаттық белдеулерді атау және қоңыржай белдеудің ерекшелігі туралы түсініктің болуы
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3. 2. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен табиғи жағдайларға байланысты адамдарды қоныстандыруды түсіндіру (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
2.2 Ауа райы және климат
3. 2. 2. 2 бағыттаушы көмекпен ауа райы-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3. 2. 3. 2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін айту

1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​5 оценивать риски и опасности в естественной среде - на основе различных источников;
3.​1.​4.​1 называть основные правила безопасного поведения в естественной среде в 2-3 предложениях
2. Что такое хорошо и что такое плохо? (свет и темнота)
1.1 Я и моя семья
3.​1.​1.​3 определять ценности своей семьи на основе примеров с использованием предметной лексики
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.​3.​5.​3 понимать роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства и объяснять в 1-2 предложениях
1.1 Я и моя семья
3.​1.​1.​4 различать собственные и общие семейные расходы с опорой на алгоритм;
3.​1.​1.​5 называть пути оптимизации собственных расходов с помощью учителя
1.2 Школа и школьное сообщество
3.​1.​2.​2 анализировать общественные нормы поведения - с направляющей помощью педагога;
3.​1.​2.​1 выделять основные правила самоуправления в классе;
3.​1.​2.​3 определять пути принятия коллективных решений в классе на конкретных примерах
1.5 Права и обязанности
3.​1.​5.​1 выделять признаки значимости Конституции Республики Казахстан;
3.​1.​5.​2 называть основные конституционные права и обязанности - с помощью педагога
2 четверть
3. Время
1.1 Я и моя семья
3.​1.​1.​1 понимать степень родства между членами семьи;
3.​1.​1.​2 знать свою родословную, рассказывать историю своей семьи с помощью учителя
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​6 группировать виды спорта, соотносить базовые и личные данные для занятия тем или иным видом спорта – с направляющей помощью
1.6 Праздники
3.​1.​6.​1 описывать 1-2 государственных праздника по выбору с направляющей помощью педагога
2.2 Климат и погода
3.​1.​4.​1 называть основные правила безопасного поведения в естественной среде в 2-3 предложениях
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.​3.​1.​1 различать особенности кочевого и оседлого образа жизни и называть 1-2 из них;
3.​3.​1.​2 понимать важность сохранения памятников истории и культуры
3.2 Исторические корни Казахстана
3.​3.​2.​1 понимать слово "тюрки";
3.​3.​2.​2 описывать в 4-5 предложениях образ жизни тюрков – с направляющей помощью учителя
4 Архитектура
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.​2.​3.​1 объяснять расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) – с направляющей помощью учителя
1.3 Моя малая Родина
3.​1.​3.​1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции) с организующей помощью учителя
2.4 Туризм
3.​1.​3.​2 приводить примеры связи города и села – с организующей помощью учителя;
3.​2.​4.​1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристических объектов Казахстана – с опорой на наглядность

1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 5 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді бағалау;
3. 1. 4. 1 табиғи ортада өзін ұстаудың негізгі қауіпсіздік ережесін 2-3 сөйлеммен айту
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1.1 Мен және менің отбасым
3. 1. 1. 3 пәндік лексиканы пайдаланып, мысал негізінде өз отбасының құндылықтарын анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
3. 3. 5. 3 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіну және 1-2 сөйлеммен айтып беру
1.1 Мен және менің отбасым
3. 1. 1. 4 алгоритмге сүйеніп өзіндік және жалпы отбасылық шығындарды ажырату;
3. 1. 1. 5 өзіндік шығындарды оңтайландыру жолдарын мұғалімнің көмегімен айту
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
3. 1. 2. 2 педагогтың бағыттаушы көмегімен қоғамдық мінез-құлық нормаларын талдау;
3. 1. 2. 1 сыныпта өзін-өзі басқарудың негіздерін айқындау;
3. 1. 2. 3 нақты мысал негізінде сыныптағы ұжымдық шешімді қабылдау жолдарын анықтау
1.5 Құқық және міндет
3. 1. 5. 1 Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызды белгілерін айқындау;
3. 1. 5. 2 педагогтың көмегімен негізгі Конституциялық құқық және міндеттерді айту
2 –тоқсан
3. Уақыт
1.1 Мен және менің отбасым
3. 1. 1. 1 отбасы мүшелері арасындағы туыстықтың дәрежесін түсіну;
3. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен өз отбасының тарихын айту, өзінің шежіресін білу
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 6 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін салыстыру
1.6 Мерекелер
3. 1. 6. 1 педагогтың бағыттаушы көмегімен 1-2 мемлекеттік мерекені таңдау бойынша сипаттау
2.2 Ауа райы және климат
3. 1. 4. 1 табиғи ортада өзін ұстаудың негізгі қауіпсіздік ережесін 2-3 сөйлеммен айту
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3. 3. 1. 1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін ажырату және 1-2 атау;
3. 3. 1. 2 мәдени және тарихи ескерткіштерді сақтаудың маңыздылығын түсіну
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
3. 3. 2. 1 "түркілер" сөзін түсіну;
3. 3. 2. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен түркілердің өмір салтын 4-5 сөйлеммен сипаттау
4 Сәулет
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3. 2. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен табиғи жағдайларға байланысты адамдарды қоныстандыруды түсіндіру (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
1.3 Менің атамекенім
3. 1. 3. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (типі, көлемі, қызметі)
2.4 Туризм
3. 1. 3. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен қала мен ауыл байланысына мысалдар келтіру;
3. 2. 4. 1 көрнекілікке сүйеніп Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін құрастыру

8. Культура отдыха. Праздники
1.1 Я и моя семья
3.​1.​1.​3 определять ценности своей семьи на основе примеров с использованием предметной лексики
1.2 Школа и школьное сообщество
3.​1.​2.​2 анализировать общественные нормы поведения - с направляющей помощью педагога
1.6 Праздники
3.​1.​6.​1 описывать 1-2 государственных праздника по выбору с направляющей помощью педагога
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.​3.​1.​2 понимать важность сохранения памятников истории и культуры
1.1 Я и моя семья
3.​1.​1.​4 различать собственные и общие семейные расходы с опорой на алгоритм;
3.​1.​1.​5 описывать пути оптимизации собственных расходов с помощью учителя
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​4 называть основные виды междугородного транспорта;
3.​1.​4.​3 называть правила поведения в общественном транспорте по образцу
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
1.3 Моя малая Родина
4.​1.​3.​1 различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область) по представлениям – с направляющей помощью учителя;
4.​1.​3.​2 давать описание субъектов экономической деятельности своего края – с направляющей помощью учителя
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.​2.​3.​1 анализировать хозяйственную деятельность населения своей местности в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) – с направляющей помощью учителя
2. Человеческие ценности
1.1 Я и моя семья
4.​1.​1.​1 оценивать значимость семьи в жизни общества, используя отвлеченные понятия;
4.​1.​1.​2 анализировать роли 1-2 членов семьи по плану, используя вводные слова в структуре предложения;
4.​1.​1.​3 применять понятия "доход и расход" семейного бюджета;
4.​1.​1.​4 называть пути оптимизации семейного бюджета на основе личного опыта;
4.​1.​1.​5 описывать пути оптимизации семейных расходов с помощью учителя
1.5 Права и обязанности
4.​1.​2.​1 называть органы самоуправления класса и школы с опорой на текстовый материал и представлять их в учебном диалоге;
4.​1.​2.​3 объяснять пути вступления в органы школьного самоуправления – с направляющей помощью учителя;
4.​1.​2.​2 определять личностные качества лидера – с направляющей помощью учителя;
4.​1.​5.​1 понимать значение Конституции в жизни общества:
4.​1.​5.​2 приводить примеры демократических прав, свобод и обязанностей гражданина Республики Казахстан–с направляющей помощью педагога
2 четверть
3. Культурное наследие
3.2 Исторические корни Казахстана
4.​3.​2.​1 объяснять происхождение казахского народа – с организующей помощью учителя;
4.​3.​2.​2 отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами – с опорой на наглядность и вопросы педагога
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​1 называть 2-4 особенности технологического прогресса в исторические периоды–с опорой на наглядность
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.​3.​3.​2 анализировать достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика) – с организующей помощью учителя
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.​3.​4.​1 называть имена 2-3 деятелей экономики, культуры и науки современности;
4.​3.​4.​2 рассказывать о вкладе в развитие страны выдающихся деятелей экономики, науки и культуры, основываясь на биографических данных –с опорой на направляющую помощь учителя

8. Демалыс мәдениеті.
Мерекелер
1.1 Мен және менің отбасым
3. 1. 1. 3 пәндік лексиканы пайдаланып, мысал негізінде өз отбасының құндылықтарын анықтау
1.2 Мектеп және мектеп қоғамдастығы
3. 1. 2. 2 педагогтың бағыттаушы көмегімен қоғамдық мінез-құлық нормаларын талдау
1.6 Мерекелер
3. 1. 6. 1 педагогтың бағыттаушы көмегімен 1-2 мемлекеттік мерекені таңдау бойынша сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3. 3. 1. 2 мәдени және тарихи ескерткіштерді сақтаудың маңыздылығын түсіну
1.1 Мен және менің отбасым
3. 1. 1. 4 алгоритмге сүйеніп өзіндік және жалпы отбасылық шығындарды ажырату;
3. 1. 1. 5 педагогтың көмегімен өзіндік шығындарды оңтайландыру жолдарын сипаттау
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 4 қалааралық көліктердің негізгі түрлерін атау;
3. 1. 4. 3 үлгі бойынша қоғамдық көліктегі өзін өзі ұстау ережесін айту
5) 4 - сынып:
5 - кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 –тоқсан
1. Менің Отаным - Қазақстан
1.3 Менің атамекенім
4. 1. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату;
4. 1. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4. 2. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетті талдау
2. Адами құндылықтар
1.1 Мен және менің отбасым
4. 1. 1. 1 дерексіз ұғымдарды пайдаланып қоғамдық өмірдегі отбасының маңызын бағалау;
4. 1. 1. 2 сөйлемде кіріспе сөздерді пайдаланып, жоспар бойынша 1-2 отбасы мүшелерінің рөлін талдау;
4. 1. 1. 3 отбасы бюджетінің "кіріс және шығыс" түсініктерін қолдану;
4. 1. 1. 4 өз тәжирибесіне негізделе отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын атау;
4. 1. 1. 5 мұғалімнің көмегімен отбасы шығыстарын оңтайландыру жолдарын сипаттау
1.5 Құқық және міндет
4. 1. 2. 1 мектептің және сыныптың өзін-өзі басқару ұйымдарын мәтіндік материалдарға сүйене отырып атау және оларды оқу диалогында көрсету;
4. 1. 2. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру;
4. 1. 2. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерін анықтау;
4. 1. 5. 1 қоғамдық өмірдегі конституцияның маңызын түсіну;
4. 1. 5. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтары мен бостандықтарынан, міндеттерінен мысалдар келтіру
1.1 Мен және менің отбасым
4. 1. 1. 1 дерексіз ұғымдарды пайдаланып қоғамдық өмірдегі отбасының маңызын бағалау;
4. 1. 1. 2 сөйлемде кіріспе сөздерді пайдаланып, жоспар бойынша 1-2 отбасы мүшелерінің рөлін талдау;
4. 1. 1. 3 отбасы бюджетінің "кіріс және шығыс" түсініктерін қолдану;
4. 1. 1. 4 өз тәжирибесіне негізделе отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын атау;
4. 1. 1. 5 мұғалімнің көмегімен отбасы шығыстарын оңтайландыру жолдарын сипаттау
1.5 Құқық және міндет
4. 1. 2. 1 мектептің және сыныптың өзін-өзі басқару ұйымдарын мәтіндік материалдарға сүйене отырып атау және оларды оқу диалогында көрсету;
4. 1. 2. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру;
4. 1. 2. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерін анықтау;
4. 1. 5. 1 қоғамдық өмірдегі конституцияның маңызын түсіну;
4. 1. 5. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтары мен бостандықтарынан, міндеттерінен мысалдар келтіру
2 –тоқсан
3. Мәдени мұра
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
4. 3. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен қазақ халқының пайда болуын түсіндіру;
4. 3. 2. 2 педагогтың сұрақтары мен көрнекілікке сүйеніп сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты көрсету
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4. 3. 1. 1 көрнекілікке сүйеніп 2-4 тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрестің ерекшеліктерін айту
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4. 3. 3. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) талдау

3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев, используя план, дополняя высказывания элементами рассуждений;
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев, используя план, дополняя высказывания элементами рассуждений
4. Мир профессий
1.1 Я и моя семья
4.​1.​1.​2 анализировать роли 1-2 членов семьи по плану, используя вводные слова в структуре предложения
1.6 Праздники
4.​1.​6.​1 называть признаки 1-2 профессиональных праздников–с организующей помощью педагога
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.​2.​3.​1 анализировать хозяйственную деятельность населения своей местности в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) – с направляющей помощью учителя
1.3 Моя малая Родина
4.​1.​3.​2 давать описание субъектов экономической деятельности своего края– с направляющей помощью учителя
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.​1.​2.​2 определять личностные качества лидера – с направляющей помощью учителя
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​1 называть 2-4 особенности технологического прогресса в исторические периоды–с опорой на наглядность
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.​1.​4.​3 поддержать беседу на тему "Транспорт настоящего и будущего"
1.4 Здоровье и безопасность
4.​1.​4.​2 называть причины травматизма в различных видах спорта – с организующей помощью учителя;
4.​1.​4.​5 называть 1-2 способа предупреждения травм в процессе занятий различными видами спорта
3 четверть
5. Природные явления
2.2 Климат и погода
4.​2.​2.​1 иметь представление о влиянии климата на развитие человечества и рассказать в учебном диалоге
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.​2.​3.​3 анализировать хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек) – с направляющей помощью учителя;
4.​2.​3.​2 называть наиболее вероятностные природные катаклизмы в своем регионе –с направляющей помощью учителя
1.4 Здоровье и безопасность
4.​1.​4.​4 перечислять 1-2 способа снижения степени риска и опасности в естественной среде
2.1 Ориентирование на местности
4.​2.​1.​1 определять местоположение объекта по отношению к другим по плану -с опорой на словарь и зрительную опору
6. Охрана окружающей среды
2.2 Климат и погода
4.​2.​2.​2 называть расположение климатических поясов, их особенности и влияние на хозяйственную деятельность человека
2.3 Природные условия и их значение
4.​2.​3.​1 анализировать хозяйственную деятельность населения своей местности в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты) – с направляющей помощью учителя

3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4. 3. 1. 2 пікірлесе отырып, жоспар бойынша тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру
4. Мамандықтар әлемі
1.1 Мен және менің отбасым
4. 1. 1. 2 сөйлемде кіріспе сөздерді пайдаланып, жоспар бойынша 1-2 отбасы мүшелерінің рөлін талдау
1.6 Мерекелер
4. 1. 6. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен 1-2 кәсіби мерекелердің белгілерін айту
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4. 2. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетті талдау
1.3 Менің атамекенім
4. 1. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
3.4 Атақты тарихи тұлғалар мен мәдениет қайраткерлері
4. 1. 2. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерін анықтау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4. 3. 1. 1 көрнекілікке сүйеніп 2-4 тарихи кезеңдердегі технологиялық прогрестің ерекшеліктерін айту
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4. 1. 4. 3 поддержать беседу на тему "Қазіргі және болашақтың көлігі"
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
4. 1. 4. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін атау;
4. 1. 4. 5 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін алдын алудың 1-2 әдістерін айту
3 –тоқсан
5. Табиғи құбылыстар
2.2 Ауа райы және климат
4. 2. 2. 1 адамзат дамуына климаттың әсері туралы түсініктің болуы және оқу диалогінде айту
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4. 2. 3. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын талдау;
4. 2. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз өңірінде табиғи апаттар туындау ықтималдылығын айту
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
4. 1. 4. 4 табиғи ортада қауіп-қатер дәрежесін төмендетудің 1-2 тәсілдерін тізіп айту
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
4. 2. 1. 1 көргеніне және сөздікке сүйеніп жоспар бойынша нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау
6. Қоршаған ортаны қорғау
2.2 Ауа- райы және климат
4. 2. 2. 2 климаттық белдеулердің орналасуы, оның ерекшелігі және адамның шаруашылық іс-әрекетіне әсерін айту
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4. 2. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетті талдау

Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 602 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – формирование музыкальной культуры и развитие творческих способностей, обучающихся с тяжелыми нарушениями речи на основе приобщения к лучшим образцам казахской традиционной музыки, творчества народов мира, мировой классики и современной музыки.
3. Задачи Программы:
1) способствовать формированию понятия о целостной картине мира через интеграцию музыки с другими видами искусства и учебными предметами;
2) сформировать первоначальные представления о роли музыки в жизни человека, ее роли в духовно-нравственном развитии человека;
3) способствовать развитию навыков критического мышления и позитивного отношения к музыке, музыкальной деятельности;
4) сформировать знания, умения и навыки путем приобщения обучающихся к анализу музыкальных произведений, исполнительству, импровизации, выполнению творческих заданий и презентаций;
5) выявить музыкальные способности, реализовать творческий потенциал, исполнительские и исследовательские навыки каждого обучающегося;
6) сформировать представления и основы знаний о формах коммуникации посредством музыки;
7) сформировать основы музыкальной культуры, развитие художественного вкуса и интереса к музыкальному искусству и музыкальной деятельности.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развивать навыки правильного физиологического дыхания и рациональной голосоподачи;
2) предупреждать вторичные эмоциональные и социальные расстройства через воспитание волевых качеств, выдержки и способности сдерживать аффекты;
3) обеспечить условия для развития психологической базы речи: пространственных и временных представлений, сенсорных процессов, тонкой моторики, высших психических функций, чувства темпа и ритма;

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5 бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты – қазақ дәстүрлі музыкасы, әлем халықтарының шығармашылығы, әлемдік классика және заманауи музыка үздік үлгілері негізінде сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың музыкалық мәдениетін қалыптастыру және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) музыканы зерделеу және оның басқа да өнер түрлерімен байланысы арқылы әлемнің біртұтас бейнесі туралы ұғымды қалыптастыруға ықпал ету;
2) адам өміріндегі музыканың рөлі, оның рухани-адамгершілік дамуындағы мәні туралы бастапқы түсініктерді қалыптастыру;
3) сыни ойлау дағдыларын және музыкаға, музыкалық іс-әрекетке жағымды қарым-қатынасты дамытуға ықпал ету;
4) музыкалық шығармаларды талдауға, орындаушылыққа, импровизацияға, шығармашылық тапсырмалар мен презентацияларды орындауға тарту арқылы білім алушылардың білім, білік пен дағдыларын қалыптастыру;
5) әрбір білім алушының шығармашылық әлеуетін, орындаушылық және зерттеу дағдыларын жүзеге асыру, музыкалық қабілеттерін анықтау;
6) музыка арқылы қарым-қатынас түрлері туралы білім негіздері мен түсініктерін қалыптастыру;
7) музыкалық мәдениет негіздерін қалыптастыру, көркемдік талғам мен музыкалық өнерге және музыкалық қызметке қызығушылығын дамыту.
4. Түзете - дамыту міндеттері:
1) дұрыс дауыс шығару және дұрыс физиологиялық тыныс алу дағдыларын дамыту;
2) өзін-өзі ұстау, шыдамдылық, ерік-жігерлік қасиеттерін тәрбиелеу арқылы екінші сатылық эмоциялық және әлеуметтік жетіспеушіліктердің алдын алу;
3) сөйлеудің психологиялық базасын дамыту үшін жағдай жасау: кеңістіктік және уақыттық түсініктер, сенсорлық процестер, ұсақ моторика, жоғары психикалық функциялар, қарқын мен ырғақты сезіну;

4) совершенствовать все стороны речи: просодику, произношение, грамматический строй, словарь, общую внятность и связность речи;
5) способствовать развитию слухового внимания и фонематического слуха через развитие звуко высотного, тембрового и динамического слуха;
6) развивать координацию между дыханием, голосом и артикуляцией;
7) развивать ответственное отношение к звучанию собственной речи: стремление и способность к дикционной четкости, интонированию и выразительности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Процесс обучения осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коммуникативного и художественно - музыкального подходов.
6. Ценностно-ориентированный подход определяет стратегию планомерного формирования музыкальной учебной деятельности, способствуя личностному развитию обучающихся на основе национальной идеи "Мәңгілік ел": приобщение к шедеврам казахской и мировой музыкальной культуры на уроках музыки направлено на формирование целостной художественной картины мира, воспитание патриотических чувств, толерантных взаимоотношений в поликультурном обществе.
7. Личностно-ориентированный подход применяется с целью индивидуализации учебного процесса в отношении каждого из обучающихся: реализации их творческого потенциала, готовности выражать свое отношение к искусству, формирования ценностно смысловых ориентиров, позитивной самооценки и самоуважения, жизненного оптимизма и полного раскрытия творческих сил с учетом индивидуальных особенностей психического, физического и речевого развития, потребностей и мотивов поведения.
8. Деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания из области музыки не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей музыкально-учебной деятельности, понимает и принимает ее нормы, что способствует активному и успешному формированию его знаний, учебных умений и творческих навыков, сгруппированных по таким категориям, как "знать", "понимать", "применять", "анализировать", "оценивать", "синтезировать".
9. Дифференцированный подход подразумевает дифференциацию учебного процесса для различных групп, обучающихся, с учетом нозологии речевого нарушения.
10. Коммуникативный подход к обучению предполагает использование на уроках музыки ситуаций реального общения, организацию активной творческой деятельности, применение коллективных форм работы, внимание к проблемным ситуациям и творческим видам занятий, предусматривающим вовлечение детей в процесс эффективной коммуникации.

4) сөйлеу тілінің барлық компоненттерін жетілдіру: дұрыс дем алу, дем шығару, дыбыстау, грамматикалық құрылыс, сөздік қор, байланыстырып сөйлеу тілі және жалпы анықтылығы;
5) дыбыс шығару, тембрлі және динамикалық есту арқылы естіп қабылдау мен фонематикалық есту қабілетін дамытуға ықпал ету;
6) тыныс алу, дауыс және артикуляция арасындағы үйлесімділікті дамыту;
7) өз сөзін дыбыстауға жауапкершілікпен қарауды дамыту: дикциялық айқындыққа, интонациялауға және мәнерлілікке ұмтылу және қабілеттілік.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқыту процесі құндылыққа-бағдарланған, тұлғаға-бағдарланған, іс-әрекеттік, саралап оқыту, коммуникативтік және көркемдік-музыкалық тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Құндылыққа-бағдарланған тәсіл "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде білім алушылардың тұлғалық дамуына ықпал ете отырып, музыкалық оқу іс-әрекетінің жоспарлы қалыптасу стратегиясын анықтайды: музыка сабақтарында қазақ және әлемдік музыкалық мәдениеттің жауһарларына баулу әлемнің біртұтас көркем бейнесін қалыптастыруға, патриоттық сезімдерді, полимәдени қоғамдағы толерантты қарым-қатынасты тәрбиелеуге бағытталған.
7. Тұлғаға-бағдарланған тәсіл білім алушылардың әрқайсысына қатысты дараландыру мақсатында қолданылады: олардың шығармашылық әлеуетін іске асыру, өнерге қатысты өзінің көзқарасын білдіруге дайын болу, құндылықты мағыналық бағдарларын қалыптастыру, оң өзін-өзі бағалау мен өзін-өзі құрметтеу, өмірлік оптимизм және психикалық, дене және сөйлеу дамуының жеке ерекшеліктерін, мінез-құлықтың қажеттіліктері мен уәждерін ескере отырып шығармашылығын толық ашу.
8. Іс-әрекеттік тәсіл - білім алушы музыка саласындағы білімдер жүйесін дайын күйінде емес, өз бетінше игереді, музыкалық-оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын түсініп, оның нормаларын қабылдайды, бұл "білу", "түсіну", "қолдану", "талдау", "бағалау", "синтездеу" санаттары бойынша топтастырылған білімін, оқу іскерліктері мен шығармашылық дағдыларын белсенді және табысты қалыптастыруға ықпал етеді.
9. Сараланған тәсіл сөйлеу бұзылысының нозологиясын ескере отырып, білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесін саралауды білдіреді.
10. Коммуникативтік тәсіл музыка сабақтарында нақты қарым-қатынас жағдайын жасауды, белсенді шығармашылық қызметін ұйымдастыруды, ұжымдық жұмыс түрлерін қолдануды, проблемалы жағдайларға және тиімді коммуникация процесіне балаларды тартуды қарастыратын сабақтардың шығармашылық түрлеріне назар аударуды көздейді.

11. Художественно-музыкальный подход обеспечивает учебно-познавательную деятельность, направленную на достижение результатов по применению знаний основ музыкальной грамоты в процессе различных видов творческой деятельности: исполнительской, композиторской, коммуникативной и речевой.
12. Онтогенетический принцип - предполагающий, что при разработке содержания музыкального и специального речевого воздействия необходимо учитывать закономерности и последовательность формирования различных форм и функций речи в онтогенезе, формируя в активной речи обучающихся различные модели фразы, от простых нераспространенных до сложноподчиненных; последовательно усложняя формулировки вопросов, от альтернативных до контекстных.
13. Принцип комплексности, предполагающий, что в обучении музыке педагог использует помощь и поддержку специалистов разного профиля: врача-невролога в работе с обучающимися с заиканием и дизартрией; врача-отоларинголога, пластического хирурга, фониатора и хирурга-стоматолога в работе с обучающимися с ринолалией; сурдолога в работе с обучающимися с кохлеарным имплантом и сенсорной алалией; психолога, педагога-ритмиста и логопеда при всех видах речевой патологии, взаимодействие учителя музыки с логопедом - основное условие эффективного освоения программы обучающимися
14. Основным методом, применяемым на уроках музыки в отношении обучающихся, является логопедическая ритмика, реализующая тесную связь слова, музыки и движения в следующих формах:
1) музыкально-ритмические движения и речевые игры;
2) пение;
3) игра на музыкальных инструментах;
4) музыкально-игровая деятельность;
5) музыкальные упражнения в певческих, двигательных и инструментальных импровизациях;
6) пальчиковая гимнастика с пением.
15. Нетрадиционные (альтернативные) методы и приемы обучения музыке обучающихся включают:
1) прослушивание классических произведений в исполнении симфонического оркестра;
2) пропевание гласных звуков и нот звукоряда на нижне - диафрагмальном дыхании (продолжительность – до полного выдоха, время пропевания одной гласной – до 12 секунд), основанное на взаимосвязи между голосом, акустической вибрацией и нервными центрами;
3) звуковые игры со звуками, которые позволяют автоматизировать звуки, совершенствуют дыхательную функцию, снимают усталость и напряжение;
4) двигательные ритмические упражнения, танцы, со включением мимики и жестов;
5) специальные психогимнастические упражнения и этюды с музыкальным сопровождением и попеременным мышечным напряжением и расслаблением;

11. Көркемдік-музыкалық тәсіл шығармашылық іс-әрекеттің әртүрлі түрлері: орындаушылық, композиторлық, коммуникативтік және сөйлеу процесінде музыкалық білім негіздерін қолдану бойынша нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған оқу-танымдық іс-әрекеттің түрлерін қарастырады.
12. Онтогенетикалық қағида - музыкалық және арнайы сөйлеу әсерінің мазмұнын әзірлеу кезінде онтогенезде сөйлеудің әртүрлі нысандары мен функцияларын қалыптастыру заңдылықтары мен бірізділігін ескереді, білім алушылардың белсенді сөйлеуінде жай сөйлемнен күрделі сөйлемге дейін әр түрлі модельдерін қалыптастыруды; альтернативадан контекстіге дейін сұрақтарды дәйекті түрде күрделендіріп отыруды көздейді.
13. Кешенділік қағидасы бойынша музыканы оқытуда педагог түрлі саладағы мамандардың көмегі мен қолдауын пайдаланады: дизартрия және тұтықпасы бар білім алушымен жұмыс жасайтын дәрігер-невролог; дәрігер-отоларинголог, пластикалық хирург, ринолалиясы бар білім алушымен жұмыс жасайтын фониатр және хирург-стоматолог; кохлеарлы имплант және сенсорлы алалиясы бар білім алушымен жұмыс жасайтын сурдолог; сөйлеу тілінде әр түрлі бұзылысы бар білім алушымен жұмыс жасайтын психолог, ритмика педагогы және логопед, әсіресе "Музыкотерапия элементтері" бөлімі бойынша логопед пен музыка пәнінің мұғалімі бірлесе жұмыс атқарса білім алушылар бағдарламаны тиімді меңгереді.
14. Білім алушыларға қатысты музыка сабағында қолданылатын негізгі әдісі болып логопедиялық ритмика табылады, ол сөздің, музыканың және қимылдың тығыз байланысын келесідей жүзеге асырады:
1) музыкалық-ырғақтық қозғалыстар және сөйлеу ойындары;
2) ән айту;
3) музыкалық аспаптарда ойнау;
4) музыкалық-ойын іс-әрекеті;
5) ән айту, қозғалыс және аспаптық импровизациядағы музыкалық жаттығулар;
6) ән айту кезіндегі саусақ гимнастикасы.
15. Білім алушыларды музыкаға оқыту барысында қамтылатын дәстүрлі емес (альтернативті) әдістер мен тәсілдер:
1) симфониялық оркестрдің орындауында классикалық шығармаларды тыңдау;
2) акустикалық діріл және жүйке орталықтары арасындағы өзара байланысқа негізделген дауысты дыбыстар мен ноталық дыбыстарды төменгі -диафрагмалды тыныс алу бойынша әуендету (ұзақтығы - толық дем шығарғанға дейін, бір дауысты дыбысты айту уақыты - 12 секундқа дейін);
3) дыбыстарды автоматтандыруға мүмкіндік беретін, тыныс алу функциясын жетілдіретін, шаршау мен қысымды болдырмайтын дыбыстық ойындар;
4) қимыл ырғақтық жаттығулар, мимика және ым-ишаралық билер;
5) бұлшықеттерді кезекпен тырыстыратын және босаңсытатын, музыкамен сүйемелденетін арнайы психогимнастикалық жаттығулар мен этюдтер;

6) логопедический массаж, самомассаж под музыку;
7) музыкальная гимнастика для глаз.
16. Фрагменты уроков и некоторые занятия музыкой проводятся в условиях сенсорной комнаты с применением "Интерактивной звуковой панели для звукового воздействия, развития логики, игровой терапии и различения качества, силы и направления звука", "Акустической настенной тактильной панели".
17. Максимально широко применяется электронный ресурс Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса, включающего интерактивную панель, трехмерные аксессуары и карточки для организации практической речевой работы в рамках подпрограммы "Музыкальный талант".
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Музыка"
18. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Музыка" составляет:
1) в 0 классе – 2 часа в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
19. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Восприятие и воспроизведение музыки";
2) раздел "Опыт создания музыки";
3) раздел "Презентация и оценивание музыкально-творческой работы";
4) раздел "Элементы музыкотерапии".
20. Раздел "Восприятие и воспроизведение музыки" включает следующие подразделы:
1) слушание и анализ музыки;
2) исполнение музыкальных произведений;
3) музыкальная грамота.
21. Раздел "Опыт создания музыки" включает следующие подразделы:
1) сбор материалов и воплощение музыкальных идей;
2) сочинение и импровизация музыки.
22. Раздел "Музыкально-творческая работа" включает следующий подраздел:
1) презентация и оценивание музыкально-творческих работ.
23. Раздел "Элементы музыкотерапии" включает следующие подразделы:
1) элементы музыкотерапии для развития психологической базы речи;
2) элементы музыкотерапии для стабилизации эмоций;
3) элементы музыкотерапии для коррекции развития речи.
24. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 0 класса:
1) речь о музыке. Какие чувства передает музыка. Осенние мелодии. Песни детства. Сказка в музыке. Любим танцевать. Мы любим петь. Музыка в движениях. Природа и музыка. Песни о природе. Музыка праздника. Веселые мелодии. Как рассказывает музыка. Музыкальные краски. Потанцуем - попоем! Мы рассказываем музыку. Речь музыкальная, речь разговорная. Наши любимые песни. Проверь свои знания. Колыбельные песни. Песни о Родине. Как рассказывает музыка. Музыка весны. Музыка о Родине. Школьные песни.

6) логопедиялық массаж, музыкамен өз өзіне массаж;
7) көзге арналған музыкалық гимнастика.
16. Кейбір музыка сабақтары немесе фрагменттері сенсорлық бөлме жағдайында "Дыбыстық әсер етуге, логиканы дамытуға, ойын терапиясына және дыбыстың сапасын, күші мен бағытын ажыратуға арналған интерактивті дыбыстық панель", "Акустикалық қабырғалық тактильді панель" қолдана отырып өткізіледі.
17. Мультимедиялық интерактивті оқыту бағдарламалық-әдістемелік кешеннің электрондық ресурсы, оның ішінде интерактивті панель, үш өлшемді аксессуарлары және "Музыкалық талант" бағдарламасы аясында практикалық сөйлеу жұмысын ұйымдастыруға арналған карточкалар кеңінен қолданылады,
3 - тарау. "Музыка" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
18. "Музыка" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағатты;
3) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
19. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Музыканы қабылдау және орындау" бөлімі;
2) "Музыканы шығару тәжірибесі" бөлімі;
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау" бөлімі;
4) "Музыкалық терапияның элементтері" бөлімі.
20. "Музыканы қабылдау және орындау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) музыканы тыңдау және талдау;
2) музыкалық шығармаларды орындау;
3) музыкалық сауаттылық.
21. "Музыканы шығару тәжірибесі" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) музыкалық идеяларды дамыту және материалдарды жинақтау;
2) музыка шығару және импровизациялау.
22. "Музыкалық-шығармашылық жұмыс" бөлімі келесідей бөлімшені қамтиды:
1) музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау.
23. "Музыкалық терапияның элементтері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөйлеудің психологиялық базасын дамытуға арналған музыкалық терапия элементтері;
2) эмоцияларды тұрақтандыруға арналған музыкалық терапия элементтері;
3) сөйлеу тілін түзетуге арналған музыкалық терапия элементтері.
24. 0 – сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) музыка туралы әңгіме. Музыка қандай сезім береді. Күзгі әуендер. Балалық шақ әндері. Музыкадағы ертегі. Би билеуді ұнатамыз. Біз ән айтуды жақсы көреміз. Қозғалыстағы музыка. Табиғат және музыка. Табиғат туралы әндер. Мереке музыкасы. Көңілді әуен. Музыка қалай айтады. Музыкалық бояулар. Би билейміз – ән саламыз! Біз музыканы айтамыз. Музыкалық тіл, сөйлеу тілі. Біздің сүйікті әндеріміз. Өз біліміңді тексер. Бесік жыры әндері. Отан туралы әндер. Музыка әңгімелейді. Көктем музыкасы. Отан туралы музыка. Мектеп әндері.

25. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 1 класса:
1) знакомство. Меня зовут. Мой голос. Мое настроение. Мои любимые песни. Я и моя школа. Знакомство с музыкальными звуками. Музыкальные звуки в школе. Музыкальные знаки. Веселые друзья. Животные – мои друзья. Приключения ритма. Природа вокруг нас. Музыка природы. Звуки к рисункам. Путешествие Звездочки. Прогулка на коне. Веселое путешествие. Веселый паровоз. Традиции. Народные сказки. Народные танцы. Встречаем Наурыз!. Музыкальный дастархан. Музыкальные краски. Приключения овощей и фруктов. Концерт фруктов и овощей. Проснись и пой!. Мы будущие защитники Родины. Чистота – залог здоровья. Фестиваль искусств "До свидания, первый класс!".
26. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 2 класса:
1) здравствуй, школа! Я – слушатель. Я – исполнитель. Я – композитор. Музыкальная семья. Мы запели вместе песню. Приглашаем к танцу. Музыкальные картины. Оркестр друзей. Голоса любимой школы. Музыкальные переменки. Веселый урок. За порогом школы. Погода. Музыка природы. Музыкальный карнавал. Чистота – залог здоровья. Музыкальная зарядка. Зимние забавы. Музыка и спорт. Музыкальные традиции. Народные сказки и легенды. Казахское кукольно – музыкальное искусство. Музыкальный дастархан. Встречаем Наурыз!. От весны и до весны. Какого цвета лето. Осень краски взяла. Живописная музыка зимы. Музыкальные краски весны. Музыкальное путешествие. Светлый праздник День Победы. Фестиваль искусств. Ура! Каникулы!
27. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 3 класса:
1) музыка родного края. Птицы и музыка. Где живут ноты. Музыкальный пейзаж. Хорошо и плохо. Музыка учит хорошему. Музыка – помошница. Хорошая песня. Часы и музыка. Музыкальный будильник. Времена года. Музыкальные кирпичики. Музыкальные дома. Музыкальные города. Вспоминаем, повторяем. Музыкальные кирпичики. Музыкальные дома. Музыкальное искусство. Музыкальные картины. Наш оркестр. Поем и танцуем! Мальчик –вундеркинд. Опера "Великан". Девочка – домбристка. Музыка воды. Песни о реках. Океан – море синее. Праздники моей страны. Лучший праздник в году. Праздничный май. Новые праздники моей страны.
28. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 4 класса:
1) музыкальные традиции западных и восточных народов, населяющих Республику Казахстан. Виртуоз большой скрипки. Рыцарские традиции. Праздничные традиции. Музыкальное путешествие. Музыкальные традиции казахского народа. Мажор и минор. Родник любви. Человек и музыка. Древо музыкальных жанров. Народная музыка. Профессиональная песня. Песни бардов. Симфоническая музыка. Балет. Опера. Мюзикл. Мюзикл в анимационном фильме. Музыкальный эпилог.

25. 1- сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) танысу. Менің атым. Менің даусым. Менің көңіл-күйім. Менің сүйікті әндерім. Мен және менің мектебім. Музыкалық дыбыстармен танысу. Мектептегі музыкалық дыбыстар. Музыкалық белгілер. Көңілді достар. Жануарлар – менің достарым. Ритмді өзгерту. Біздің айналамыздағы табиғат. Табиғат музыкасы. Суреттер дыбыстары. Жұлдыздың саяхаты. Атпен серуен. Көңілді саяхат. Көңілді паровоз. Дәстүр. Халық ертегілері. Халық билері. Наурызды қарсы аламыз! Музыкалық дастархан. Музыкалық бояулар. Көкөністер мен жемістердің оқиғалары. Көкөністер мен жемістердің концерті. Оян да, ән сал!. Біз болашақ Отан қорғаушылармыз. Тазалық-денсаулық кепілі. "Қош бол, бірінші сынып!" өнер фестивалі".
26. 2- сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) сәлем, мектеп! Мен – тыңдарман. Мен – орындаушы. Мен – композитор. Музыкалық отбасы. Біз бірге ән шырқадық. Биге шақырамыз. Музыкалық суреттер. Достар оркестрі. Сүйікті мектептің дауысы. Музыкалық үзіліс. Көңілді сабақ. Мектеп табалдырығында. Ауа райы. Табиғат музыкасы. Музыкалық карнавал. Тазалық-денсаулық кепілі. Музыкалық жаттығу. Қысқы ойындар. Музыка және спорт. Музыкалық дәстүрлер. Халық ертегілері мен аңыздар. Қазақ қуыршақ-музыкалық өнер. Музыкалық дастархан. Наурызды қарсы аламыз!. Көктемнен көктемге дейін. Жаз қандай түсті. Күз бояу алды. Қыстың көркем музыкасы. Көктемнің музыкалық бояулары. Музыкалық саяхат. Жеңіс күні жарқын мереке. Өнер фестивалі. Ура! Демалыс!
27. 3- сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) туған өлкенің музыкасы. Құстар мен музыка. Ноталар қайда тұрады. Музыкалық пейзаж. Жақсы және жаман. Музыка жақсыға үйретеді. Музыка-көмекші. Жақсы ән. Сағат және музыка. Музыкалық оятар. Жыл мезгілдері. Музыкалық кірпіштер. Музыкалық үйлер. Музыкалық қалалар. Еске түсірейік, қайталаймыз. Музыкалық өнер. Музыкалық суреттер. Біздің оркестр; Ән айтамыз және билейміз! Бала –вундеркинд. "Алып" операсы. Қыз-домбырашы. Су музыкасы. Өзен туралы әндер. Мұхит-теңіз көк. Менің елімнің мерекелері. Жылдың үздік мерекесі. Мерекелік мамыр. Менің елімнің жаңа мерекелері.
28. 4 - сыныпқа арналған "Музыка" пәнінің базалық мазмұны:
1) Қазақстан Республикасында тұратын батыс және шығыс халықтарының музыкалық дәстүрлері. Үлкен скрипканың виртуозы. Рыцарлық дәстүрлер. Мерекелік дәстүрлер. Музыкалық саяхат. Қазақ халқының музыкалық дәстүрлері. Мажор және минор. Махаббат бұлағы. Адам және музыка. Музыкалық жанрлар ағашы. Халық музыкасы. Кәсіби ән. Бард әндері. Симфониялық музыка. Балет. Опера. Мюзикл. Анимациялық фильмдегі мюзикл. Музыкалық эпилог.

Глава 4. Система целей обучения
29. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 1.1.3.4 "1" – класс, "1.3" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
30. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Восприятие и воспроизведение музыки":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​1.​1 демонстрировать устойчивый интерес к музыке доступными вербальными и невербальными средствами;
0.​1.​1.​2 демонстрировать устойчивый интерес к звучанию казахской народной музыки доступными вербальными и невербальными средствами;
0.​1.​1.​3 различать шумовые и музыкальные звуки, слушая кобыз, балалайку и барабан, называть их четко в сопряженной речи с учителем
1.​1.​1.​1 узнавать на слух знакомую музыку, понимать ее и рассказывать о ней, характеризуя темп, динамику и регистр с направляющей помощью учителя;
1.​1.​1.​2 ориентироваться в музыкально поэтическом творчестве деятелей отечественного искусства, в многообразии казахского музыкального фольклора;
1.​1.​1.​3 различать шумовые и музыкальные звуки, соотносить предметы и инструменты, издающие эти звуки
2.​1.​1.​1 определять ритм, характер и настроение музыки, размышлять о настроении и идее музыкального произведения в с направляющей помощью учителя;
2.​1.​1.​2 сравнивать звучания и тембры казахских народных и классических музыкальных инструментов в процессе сопоставления различных образцов казахской народной и профессиональной музыки;
2.​1.​1.​3 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструментальная и расскзвать о ней в описательной форме: 4-5 предложений по образцу
3.​1.​1.​1 определять и сравнивать характер, содержание, жанр, средства музыкальной выразительности прослушанной музыки;
3.​1.​1.​2 определять особенности музыкальных традиций казахского и разных народов Казахстана, ценить отечественные народные музыкальные традиции;
3.​1.​1.​3 определять и сравнивать звучание музыкального произведения в различных аранжировках, используя сложные предложения с противительнми союзами
4.​1.​1.​1 эмоционально, эстетически откликаться на искусство, выражая свое отношение к нему в различных видах музыкально творческой деятельности;
4.​1.​1.​2 определять стиль (народный, классический), различать жанры музыкальных произведений казахских композиторов и жырау;
4.​1.​1.​3 узнавать музыкальные произведения по мелодии, интонации и рассказывать о ней в форме рассказа-описания с элеменами рассуждения, объясняя свои мысли и чувства о прослушанной музыке (5-7 предложений) по плану
1.2 Исполнение музыкальных произведений
0.​1.​2.​1 петь свое имя;
0.​1.​2.​2 понимать и уметь рассказать доступными средствами о содержании и назначении дирижирования;
0.​1.​2.​3 понимать и уметь рассказать доступными средствами о содержании и назначении дирижирования;
0.​1.​2.​4 понимать и уметь рассказать доступными средствами о содержании и назначении дирижирования
1.​1.​2.​1 исполнять песню в соответствии с правилами пения с передачей характера песни, включая колыбельные казахского и русского народов;
1.​1.​2.​2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен;
1.​1.​2.​3 сопровождать исполнение произведений игрой на инструментах, используя музыкальные штрихи;
1.​1.​2.​4 создавать "живую картину" по сюжету произведения, давать к ней словесный комментарий, используя направляющую помощь учителя
2.​1.​2.​1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения индивидуально, в ансамбле, в хоре, в сопровождении музыкального инструмента;
2.​1.​2.​2 исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами, передавая ритмический рисунок;
2.​1.​2.​3 играть на шумовых и ударных инструментах.соблюдая темп и ритмический рисунок;
2.​1.​2.​4 воплощать музыкальные образы при создании театрализованных и музыкально-пластических композиций, исполнении вокально-хоровых произведений
3.​1.​2.​1 исполнять разно характерные песни в сопровождении музыкального инструмента, соблюдая темп и динамику;
3.​1.​2.​2 исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами, передавая художественный образ;
3.​1.​2.​3 играть в ансамбле различные ритмические рисунки, включая ритмы марша и ритм вальса, на шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах, соблюдая темп и динамику;
3.​1.​2.​4 выражать образное содержание музыкального произведения средствами изобразительного искусства: рисунки, эскизы декораций, костюмов
4.​1.​2.​1 воплощать в звучании голоса или инструмента образы природы и окружающей жизни, настроения, чувства, характер и мысли человека;
4.​1.​2.​2 участвовать в ансамблевом пении в соответствии с дирижерскими жестами, передавая ритмический рисунок и художественный образ;
4.​1.​2.​3 создать ансамбль и руководить ансамблем с различными шумовыми и казахскими музыкальными инструментами;
4.​1.​2.​4 воплощать художественно образное содержание и интонационно мелодические особенности профессионального и народного творчества в пении, слове, движении, играх, действах

4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
29. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
30. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Музыканы қабылдау және орындау" бөлімі:
1- кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0- сынып
1-сынып
2- сынып
3- сынып
4- сынып
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
0. 1. 1. 1 қол жетімді вербалды және вербалды емес құралдармен музыкаға тұрақты қызығушылықты көрсету;
0. 1. 1. 2 қазақ халық музыкасының дыбысталуына қол жетімді вербалды және вербалды емес құралдармен тұрақты қызығушылықты көрсету;
0. 1. 1. 3 қобызды, балалайка мен барабанды тыңдай отырып, шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату, оларды мұғаліммен ұштасқан сөйлеуде нақты атау
1. 1. 1. 1 таныс музыканы есту арқылы тану, оны түсіну және мұғалімнің бағыттаушы көмегімен екпінді, динамиканы және регистрді сипаттай отырып ол туралы айту;
1. 1. 1. 2 отандық өнер қайраткерлерінің музыкалық поэтикалық шығармашылығында, қазақ музыкалық фольклорының алуан түрлілігінде бағдарлану;
1. 1. 1. 3 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату, осы дыбыстарды шығаратын заттар мен аспаптарды сәйкестендіру
2. 1. 1. 1 музыканың ырғағын, сипаты мен көңіл-күйін анықтау, мұғалімнің бағыттаушы көмегімен музыкалық шығарманың көңіл-күйі мен идеясы туралы ойлау;
2. 1. 1. 2 қазақ халық және классикалық музыка аспаптарының қазақ халық және кәсіби музыкасының түрлі үлгілерін салыстыру процесінде дыбысталуы мен тембрін салыстыру;
2. 1. 1. 3 әннің түрін ажырату және анықтау: вокалдық, аспаптық және ол туралы сипаттама түрінде айту: үлгі бойынша 4-5 сөйлем
3. 1. 1. 1 тыңдалған музыканың сипатын, мазмұнын, жанрларын, музыкалық мәнерлілігін анықтау және салыстыру;
3. 1. 1. 2 қазақ және Қазақстан халықтарының музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау, отандық халық музыкалық дәстүрлерін бағалау;
3. 1. 1. 3 қарсылықты қатынасты біліретін жалғаулықтармен күрделі сөйлемді пайдаланып, әр түрлі аранжировкаларда музыкалық шығарманың дыбысталуын анықтау және салыстыру
4. 1. 1. 1 музыкалық-шығармашылық қызметтің әр түрлерінде өзінің қатынасын көрсете отырып, өнерге эмоционалды, эстетикалық үн қосу;
4. 1. 1. 2 қазақ композиторлары мен жыраулардың музыкалық шығармаларының жанрларын ажырату, стилін анықтау (халықтық, классикалық);
4. 1. 1. 3 музыкалық шығармаларды әуен, интонация бойынша тану және ол туралы әңгіме-сипаттау түрінде ойлау элементтерімен, өзінің ойлары мен сезімдерін жоспар бойынша (5-7 сөйлем) түсіндіру
1.2
Музыкалық шығармаларды орындау
0. 1. 2. 1 өз есімін әндету;
0. 1. 2. 2 дирижерлаудың мазмұны мен маңызы туралы қолжетімді құралдармен айта білу және түсіну;
0. 1. 2. 3 дирижерлаудың мазмұны мен маңызы туралы қолжетімді құралдармен айта білу және түсіну;
0. 1. 2. 4 дирижерлаудың мазмұны мен маңызы туралы қолжетімді құралдармен айта білу және түсіну
1. 1. 2. 1 қазақ және орыс халықтарының бесік жырларын, ән айту ережелеріне сәйкес әннің сипатын бере отырып ән орындау;
1. 1. 2. 2 әндерді орындау кезінде негізгі дирижерлік қимылдарды түсіну;
1. 1. 2. 3 музыкалық штрихтерді пайдалана отырып, шығармаларды орындауда музыкалық аспаптармен сүйемелдеу;
1. 1. 2. 4 шығарманың сюжеті бойынша "жанды сурет" жасау, мұғалімнің бағыттаушы көмегін пайдалана отырып, оған ауызша түсініктеме беру
2. 1. 2. 1 әртүрлі сипатты әндерді орындау, ән айту ережелерін сақтай отырып жеке ансамбльде, хорда, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау;
2. 1. 2. 2 ырғақтық суреттемелерін сақтай отырып, дирижерлік қимылдарға сәйкес әндерді орындау;
2. 1. 2. 3 екпіні мен ырғақтық суреттемелерін сақтай отырып, шулы және ұрмалы аспаптарда ойнау;
2. 1. 2. 4 театрландырылған және музыкалық-пластикалық композициялар жасау, вокалдық-хор шығармаларын орындау кезінде музыкалық бейнелерді іске асыру
3. 1. 2. 1 ырғақты және динамиканы сақтай отырып, музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен әр түрлі сипаттағы әндерді орындау;
3. 1. 2. 2 көркемдік бейнені бере отырып, дирижерлік қимылдарға сәйкес әндерді орындау;
3. 1. 2. 3 ансамбльде марш ырғағы мен вальс ырғағын қоса алғанда, түрлі ырғақты суреттемелерді, шулы музыкалық және қазақ халық ұрмалы аспаптарында ырғақты және динамиканы сақтай отырып ойнау;
3. 1. 2. 4 бейнелеу өнері құралдарымен музыкалық шығарманың бейнелі мазмұнын көрсету: суреттер, декорация эскиздері, костюмдер
4. 1. 2. 1 дауыстың шығуы немесе аспапты дыбыстауда табиғат пен қоршаған өмірдің, көңіл-күйдің, сезімнің, адамның сипаты мен ойының бейнелерін іске асыру;
4. 1. 2. 2 дирижерлік қимылдарға сәйкес, ырғақтық сурет пен көркемдік бейнені бере отырып, ансамбльдік әнге қатысу;
4. 1. 2. 3 ансамбль құру және әр түрлі шулы және қазақ музыкалық аспаптары бар ансамбльді басқару;
4. 1. 2. 4 ән айту, сөз, қозғалыс, ойын, іс-қимылда кәсіби және халық шығармашылығының көркемдік-бейнелік мазмұны мен интонациялық –әуендік ерекшеліктерін іске асыру

1.3 Музыкальная грамота
0.​1.​3.​1 узнавать на слух и называть знакомые песни, - по мелодии и текту;
0.​1.​3.​2 распознавать и называть виды хора: детский, женский, мужской, смешанный;
0.​1.​3.​3 наблюдать сходство и различие музыки и разговорной речи на примере вокальной миниатюры;
0.​1.​3.​4 изображать звуковысотности мелодии движением рук и корпуса (играть в "Музыкальную лесенку");
0.​1.​3.​5 узнавать музыкальные инструменты по изображениям
1.​1.​3.​1 знать строение песни: различать куплет и припев;
1.​1.​3.​2 распознавать виды хора и обосновывать собственное мнение на доступном уровне;
1.​1.​3.​3 распознавать и называть музыкальные жанры;
1.​1.​3.​4 соотносить графическую запись с музыкальным образом; осмысление знаково-символических средств представления информации в музыке;
1.​1.​3.​5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов, включая кобыз и балалайку
2.​1.​3.​1 определять в музыкальном произведении мотив, музыкальную фразу;
2.​1.​3.​2 различать по составу инструментов народный (казахский, русский) и симфонический оркестры, называя эти инструменты, с опорой на наглядность, по звучанию;
2.​1.​3.​3 определять музыкальные жанры, используя специальную терминологию;
2.​1.​3.​4 исполнять по нотам простые мелодии,- с направляющей помощью учителя;
2.​1.​3.​5 сравнивать звучание народных и классических музыкальных инструментов
3.​1.​3.​1 определять строение музыкальной формы: куплетная, куплетно-припевная, одночастная, двухчастная;
3.​1.​3.​2 определять и различать основные музыкальные понятия при анализе музыкального произведения;
3.​1.​3.​3 определять и различать музыкальные жанры и стили, используя сравнения и ассоциации;
3.​1.​3.​4 исполнять по нотам простые мелодии;
3.​1.​3.​5 различать музыкальные ннструменты народного, духового, симфонического оркестров
4.​1.​3.​1 определять классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония;
4.​1.​3.​2 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах, включая сочинения-рассуждения;
4.​1.​3.​3 исполнять произведения в разных жанрах и стилях;
4.​1.​3.​4 применять основы нотной грамоты при выполнении устных и письменных работ;
4.​1.​3.​5 классифицировать по группам музыкальные инструменты разных народов мира, сравнивать их в различных контекстах
2) раздел "Опыт создания музыки":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Сбор материалов и воплощение музыкальных идей
0.​2.​1.​1 отгадывать загадки, связанные с музыкой;
0.​2.​1.​2 наблюдать и понимать содержание процесса сбора музыкального материала для воплощения музыкальной идеи с организующей помощью учителя
1.​2.​1.​1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу;
1.​2.​1.​2 составлять исполнительский план детской песни-пляски с направляющей помощью учителя
2.​2.​1.​1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу;
2.​2.​1.​2 задавать уточняющие вопросы с использованием предметной лексики при работе в группе с другими обучающимися по подготовке к праздникам, концертам
3.​2.​1.​1 предлагать идеи для музыкально-творческих работ, для сочинения музыкальных фраз;
3.​2.​1.​2 оказывать помощь взрослым в организации и проведении школьных культурно-массовых мероприятий, включая разработку афиши
4.​2.​1.​1 предлагать идеи, подбирать различные материалы, ресурсы, включая собственную аудио- и видеотеку, для музыкально-творческой работы;
4.​2.​1.​2 актуализи ровать собственный опыт речевого высказывания в процессе размышлений о музыке, при планировании учебного сотрудничества с учителем и сверстниками в процессе музыкальной деятельности

1.3 Музыкалық сауаттылық
0. 1. 3. 1 әуені мен мәтіні бойынша таныс әндерді атау және естіп тану;
0. 1. 3. 2 хор түрлерін анықтап тану: балалар, әйел, ер, аралас;
0. 1. 3. 3 вокалдық миниатюралар мысалында музыка мен ауызекі сөйлеудің ұқсастығы мен айырмашылықтарын бақылау;
0. 1. 3. 4 дыбыс биіктігін қол мен дененің қимылы арқылы бейнелеу ("Музыкалық баспалдақ" ойнау);
0. 1. 3. 5 бейнесі бойынша музыкалық аспаптарды тану
1. 1. 3. 1 әннің құрылымын білу: шумақ пен қайырманы ажырату;
1. 1. 3. 2 хордың түрлерін тану және қол жетімді деңгейде өз пікірін негіздеу;
1. 1. 3. 3 музыкалық жанрларды тану және атау;
1. 1. 3. 4 графикалық жазбаны музыканың бейнесімен салыстыру; музыкадағы ақпаратты көрсетудің таңбалы-символдық құралдарын ұғыну;
1. 1. 3. 5 қобыз бен балалайканымен бірге, түрлі музыкалық аспаптардың дыбысын есту арқылы анықтау
2. 1. 3. 1 музыкалық шығармадағы мотивті, музыкалық фразаны анықтау;
2. 1. 3. 2 аспаптардың құрамы бойынша халық (қазақ, орыс) және симфониялық оркестрлерді осы аспаптарды атай отырып, дыбысталуына қарай көрнекілікке сүйеніп ажырату;
2. 1. 3. 3 арнайы терминологияны пайдалана отырып, музыкалық жанрларды анықтау;
2. 1. 3. 4 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен ноталар бойынша қарапайым әуендер орындау;
2. 1. 3. 5 халық және классикалық музыкалық аспаптардың дыбысталуын салыстыру
3. 1. 3. 1 музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ-қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді;
3. 1. 3. 2 музыкалық шығарманы талдау кезінде негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату;
3. 1. 3. 3 салыстыру мен ассоциацияларды пайдалана отырып, музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату;
3. 1. 3. 4 ноталар бойынша қарапайым әуендер орындау;
3. 1. 3. 5 халық, үрмелі, симфониялық оркестрлердің музыкалық аспаптарын ажырату
4. 1. 3. 1 классикалық музыкалық формаларды анықтау: соната, рондо, вариация, симфония;
4. 1. 3. 2 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды, оның ішінде шығарма-пайымдауларды пайдалану;
4. 1. 3. 3 түрлі жанрда және стильде шығармаларды орындау;
4. 1. 3. 4 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау кезінде ноталық сауаттылық негіздерін қолдану;
4. 1. 3. 5 әр түрлі халықтардың музыкалық аспаптарын топтар бойынша топтастыру, оларды әр түрлі контекстерде салыстыру
2) "Музыканы шығару тәжірибесі" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0- сынып
1-сынып
2- сынып
3- сынып
4- сынып
2.1 Музыкалық идеяларды дамыту және материалдарды жинақтау
0. 2. 1. 1 музыкамен байланысты жұмбақтарды шешу;
0. 2. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен музыкалық идеяны іске асыру үшін музыкалық материалдарды жинау процесінің мазмұнын бақылау және түсіну
1. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс арқылы музыканың сипатын беру;
1. 2. 1. 2 мұғалімнің бағыттаушыкөмегімен балалар ән-биінің орындаушылық жоспарын құрастыру
2. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс арқылы музыканың сипатын беру;
2. 2. 1. 2 мерекелерге, концерттерге дайындық бойынша басқа білім алушылармен топта жұмыс істеу кезінде пәндік лексиканы пайдалана отырып, нақтылайтын сұрақтар қою
3. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыстарға, музыкалық фразаларды шығару үшін идеялар ұсыну;
3. 2. 1. 2 мектептің мәдени-көпшілік іс-шараларын ұйымдастыру мен өткізуге, оның ішінде афишаны әзірлеуге ересектерге көмек көрсету
4. 2. 1. 1 музыкалық - шығармашылық жұмыс үшін өз аудио-және видеотекасын, түрлі материалдарды, ресурстарды іріктеу, идеялар ұсыну;
4. 2. 1. 2 музыка туралы ойлау процесінде, мұғаліммен және құрдастарымен музыкалық іс-әрекет барысында оқу ынтымақтастығын жоспарлау кезінде өзіндік сөйлеу тәжірибесін өзектендіру

2.2 Сочинение и импровизация музыки
0.​2.​1.​2 наблюдать и понимать содержание процесса сбора музыкального материала для воплощения музыкальной идеи с организующей помощью учителя
1.​2.​2.​1 владеть элементами алгоритма сочинения мелодии
2.​2.​2.​1 импровизировать на темы простых мелодий в соответствии с поэтическим содержанием в духе песни, танца, марша
3.​2.​2.​1 организовывать культурный досуг, самостоятельную музыкально творческую деятельность с элементами музицирования
4.​2.​2.​1 реализовывать собственные творческие замыслы в различных видах музыкальной деятельности (в пении и интерпретации музыки, игре на детских элементарных музыкальных инструментах, музыкально пластическом движении и импровизации)
3) раздел "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
0.​3.​1.​1 уметь описать свою работу по образцу и рассказать о процессе создания;
0.​3.​1.​2 понимать и правильно употреблять предлоги (включая сложные) и наречия сравнительной степени – при обсуждении и оценке музыкально-творческих работ;
0.​3.​1.​3 допускать возможность существования у людей различных точек зрения, адекватно воспринимать оценку своей работы, данную учителем и товарищами;
0.​3.​1.​4 узнавать, называть и определять объекты и явления окружающей действительности в прослушанных песнях
1.​3.​1.​1 проводить оценку результатов своей музыкальной деятельности на основе вспомогательных вопросов учителя;
1.​3.​1.​2 уметь слушать, понимать значение музыкальных и музыкально-ритмических терминов, инициировать участие в диалогах по оценке работ обучающихся;
1.​3.​1.​3 работать в парах и малых группах, осуществлять сотрудничество в процессе обсуждения качества выполненных музыкально-творческих работ, проявляя конструктивную позицию и положительное отношение к автору работы;
1.​3.​1.​4 использовать речь для регуляции своего действия при подготовке к оцениванию
2.​3.​1.​1 комментировать музыкально-творческую работу и вносить предложения по ее улучшению;
2.​3.​1.​2 давать рассказ-описание оценочного характера (по материалам творческой работы) с элементами рассуждения объемом 45-50 слов по заданному плану;
2.​3.​1.​3 участвовать в коллективном обсуждении своих музыкально-творческих работ, продуктивно взаимодействовать и сотрудничать с учителем в процессе оценивания и корректировки результатов своего творчества;
2.​3.​1.​4 в процессе оценивания демонстрировать доброжелательность и эмоционально-нравственную отзывчивость, используя невербальные средства
3.​3.​1.​1 оценивать музыкально-творческую работу и предлагать идеи для улучшения творческой работы;
3.​3.​1.​2 анализировать и квалифицировать под руководством учителя представленные творческие работы по заданным критериям качества с использованием терминологии, включая предикативную лексику;
3.​3.​1.​3 оценивать результат музыкально-творческой деятельности: корректировать при необходимости;
3.​3.​1.​4 в процессе оценивания демонстрировать овладение логическими действиями сравнения, сопоставления, анализа, синтеза, классификации
4.​3.​1.​1 оценивать музыкально-творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы;
4.​3.​1.​2 составлять простейший критериальный инструмент для определения качества музыкально-творческих работ - с организующей помощью учителя;
4.​3.​1.​3 проявлять навыки эффективного сотрудничества на всех этапах оценки творческих работ, избегать конфликтов и находить выход из спорных ситуаций;
4.​3.​1.​4 непосредственно, выразительно и искренне передавать в собственной музыке настроение, характер и свое отношение к ней

2.2 Музыка шығару және импровизациялау
0. 2. 2. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен музыкалық идеяны іске асыру үшін музыкалық материалдарды жинау процесінің мазмұнын бақылау және түсіну
1. 2. 2. 1 әуенді шығару алгоритмінің элементтерін меңгеру
2. 2. 2. 1 ән, би, марш рухындағы поэтикалық мазмұнға сәйкес қарапайым әуендер тақырыптарында импровизациялау
3. 2. 2. 1 мәдени бос уақытты, өзіндік музыкалық шығармашылық қызметті музицирлеу элементтерімен ұйымдастыру
4. 2. 2. 1 өзінің шығармашылық ойларын музыкалық іс-әрекеттің әртүрлі түрлерінде (ән айту және музыканы интерпретациялау, балалардың қарапайым музыкалық аспаптарында ойнау, музыкалық-пластикалық қозғалыс және импровизация) іске асыру
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмыс" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0- сынып
1-сынып
2- сынып
3- сынып
4- сынып
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау"
0. 3. 1. 1 өз жұмысын үлгі бойынша сипаттай білу және орындау процесі туралы айту;
0. 3. 1. 2 музыкалық-шығармашылық жұмысты талдағанда және бағалағанда жалғаулар мен жұрнақтарды дұрыс қолдану және түсіну;
0. 3. 1. 3 адамдарда әртүрлі көзқарастар болуына жол беру, мұғалім мен жолдастары берген өз жұмысының бағасын дұрыс қабылдау;
0. 3. 1. 4 тыңдалған әндерде қоршаған болмыстың объектілері мен құбылыстарын тану, атау және анықтау
1. 3. 1. 1 мұғалімнің көмекші сұрақтары негізінде өзінің музыкалық іс - әрекет нәтижелеріне баға беру;
1. 3. 1. 2 музыкалық және музыкалық-ырғақтық терминдерді түсіну, тыңдай білу, білім алушылардың жұмысын бағалау бойынша диалогқа қатысуға бастама жасау;
1. 3. 1. 3 орындалған музыкалық-шығармашылық жұмыстардың сапасын талқылау барысында конструктивтік ұстаным мен жұмыс авторына оң көзқарас көрсете отырып, ынтымақтастықты жүзеге асыру, жұптар мен шағын топтарда жұмыс істеу;
1. 3. 1. 4 бағалауға дайындық кезінде өз әрекетін реттеу үшін сөйлеу тілін қолдану
2. 3. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмысқа түсініктеме беру және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу;
2. 3. 1. 2 берілген жоспар бойынша 45-50 сөз көлемінде талқылау элементтерімен бағалау сипатындағы (шығармашылық жұмыс материалдары бойынша) сипаттама-әңгіме беру;
2. 3. 1. 3 өз шығармашылық нәтижелерін бағалау және түзету барысында мұғаліммен нәтижелі қарым - қатынас жасау және ынтымақтасу, өзінің музыкалық-шығармашылық жұмыстарын ұжымдық талқылауға қатысу;
2. 3. 1. 4 бағалау барысында вербальді емес құралдарды пайдалана отырып, тілектестік пен эмоционалдық-адамгершілік қайырымдылықты көрсету
3. 3. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмысты бағалау және шығармашылық жұмысты жақсарту үшін идеялар ұсыну;
3. 3. 1. 2 мұғалімнің жетекшілігімен берілген шығармашылық жұмыстарды терминологияны, соның ішінде предикативті лексиканы қолдана отырып, берілген сапа критерийлері бойынша талдау және саралау;
3. 3. 1. 3 музыкалық-шығармашылық қызметтің нәтижесін бағалау: қажет болған жағдайда түзету;
3. 3. 1. 4 бағалау процесінде салыстырудың, талдаудың, жинақтаудың, жіктеудің логикалық әрекеттерін меңгеруді көрсету
4. 3. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмысты критерийлерге сәйкес бағалау, шығармашылық жұмысты жақсарту туралы ұсыныстар енгізу;
4. 3. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен музыкалық-шығармашылық жұмыстардың сапасын анықтау үшін қарапайым критериалды құралын құру;
4. 3. 1. 3 шығармашылық жұмыстарды бағалаудың барлық кезеңдерінде тиімді ынтымақтастық дағдыларын көрсету, жанжалдардан аулақ болу және конфликт жағдайлардан шығу;
4. 3. 1. 4 тікелей, айқын және шынайы өз музыкасында көңіл-күй, сипатын және оған өз көзқарасын жеткізе білу

4) раздел "Элементы музыкотерапии":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Элементы музыкотерапии для развития психологической базы речи
0.​4.​1.​1 уметь извлекать звуки разной силы и длительности с помощью различных прикосновений к инструментами простым объектам;
0.​4.​1.​2 выражать чувства и переживания в форме "свободного дирижирования"
1.​4.​1.​1 локализовать звук в пространстве, определяя его источник;
1.​4.​1.​2 маршировать на месте под музыку, демонстрируя ощущение бодрости и телесного здоровья
2.​4.​1.​1 выявлять логическую причинно-следственную связь события и следующего за ним чувства ощущения, настроения – в сюжетах музыкальных произведений с направляющей помощью учителя;
2.​4.​1.​2 выполнять твист-ходьбу под музыку, подстраивая темп движений под динамику и темп мелодии и демонстрируя радость
3.​4.​1.​1 демонстрировать понимание идеи и контекста музыкального произведения: вслушиваться, прислушиваться, прихлопывать, припевать, напевать, насвистывать, принимать мимические позы;
3.​4.​1.​2 выполнять музыкально- ритмические движения, представляя настроение партнера по его мимике, пантомимике и жестам
4.​4.​1.​1 выражать устойчивый интерес к различным видам музыкального искусства: упоминать в диалогах фамилии музыкантов, названия произведений, стилей;
4.​4.​1.​2 выполнять в музыкальном сопровождении задания на запрещенную мимическую и пантомимическую позу
4.2 Элементы музыкотерапии для стабилизации эмоций
0.​4.​2.​1 знать и применять релаксационный прием: расслабление по контрасту с напряжением, с направляющей помощью учителя;
0.​4.​2.​2 слушать звуки скрипки, флейты, органа в произведения (И.С. Бах), оказывающие седативный или активизирующий эффект
1.​4.​2.​1 знать и применять релаксационный прием: расслабление по инструкции, - с организующей и направляющей помощью учителя;
1.​4.​2.​2 чувствовать комичность ситуации, юмор в музыкальных произведениях и наблюдать невербальные средства адекватного реагирования
2.​4.​2.​1 знать и применять релаксационный прием: расслабление самовнушением (элементы аутосуггестии);
2.​4.​2.​2 понимать комичность ситуации, юмор в музыкальных произведениях и использовать невербальные средства адекватного реагирования
3.​4.​2.​1 знать и применять не менее 4-5-ти музыкальных формул самовнушения на снятие эмоционального напряжения и логофобии в затруднительных ситуациях;
3.​4.​2.​2 определять чувства радости, грусти и удивления, по мимике изображенного лица в момент исполнения музыкального произведения (на фото, на рисунке, пиктограмме)
4.​4.​2.​1 ослаблять двигательное и эмоциональное возбуждение с помощью произвольного снижения частоты вдоха-выдоха;
4.​4.​2.​2 демонстрировать мимические позы радости, грусти, удивления, страха, в чередовании, в момент исполнения музыкального произведения

4) "Музыкалық терапияның элементтері" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0- сынып
1-сынып
2- сынып
3- сынып
4- сынып
4.1
Сөйлеудің психологиялық базасын дамытуға арналған музыкалық терапия элементтері
0. 4. 1. 1 қарапайым объектілерге аспаптармен жанасу арқылы әр түрлі күш пен ұзақтықтағы дыбыстарды шығара білу;
0. 4. 1. 2 “еркін дирижерлау” түрінде сезім мен уайымды жеткізу
1. 4. 1. 1 дыбыстың шығу көзін анықтау арқылы кеңістіктегі дыбысты оқшаулау;
1. 4. 1. 2 бір орында тұрып музыкамен қадамдау, дене саулығы мен сергектік сезініп көрсету
2. 4. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен музыкалық шығармалардың сюжеттерінде-оқиғаның және одан кейінгі сезімнің, көңіл-күйдің логикалық себеп-салдарлық байланысын анықтау;
2. 4. 1. 2 музыка бойынша твист-жүруді орындау, қимыл ырғағына ілесу, динамика мен әуеннің қарқыны мен қуанышын жеткізу
3. 4. 1. 1 музыкалық шығарманың идеялары мен мәнмәтіндерін түсінуді көрсету: тыңдау, зейін қою, айту, қайталап айту, мимикалық қалыптарды қабылдау;
3. 4. 1. 2 серіктестің мимика, пантомимика және қимыл бойынша көңіл-күйін көрсете отырып, музыкалық-ырғақтық қозғалыстарды орындау
4. 4. 1. 1 музыкалық өнердің түрлеріне тұрақты қызығушылық білдіру: диалогтарда музыканттардың тегі, шығармалардың атаулары, стильдер;
4. 4. 1. 2 музыкалық сүйемелдеумен тыйым салынған мимикалық және пантомимикалық қалыпта тапсырмаларды орындау
4.2 Эмоцияларды тұрақтандыруға арналған музыкалық терапияның элементтері
0. 4. 2. 1 релаксациялық тәсілдерді білу және қолдану: мұғалімнің бағыттаушы көмегімен тырысудан босаңсуға;
0. 4. 2. 2 седативті немесе белсендіруші әсер беретін (И. С. Бах) шығармаларды скрипка, флейта, орган дыбыстарымен тыңдау
1. 4. 2. 1 релаксациялық тәсілдерді білу және қолдану: мұғалімнің бағыттаушы және ұйымдастырушылық нұсқау бойынша босаңсу;
1. 4. 2. 2 музыкалық шығармалардағы әзіл-сықақ және дұрыс әсер етудің вербальді емес құралдарын бақылау, жағдаяттың әзіл екендігін сезіну
2. 4. 2. 1 релаксациялық тәсілдерді білу және қолдану: өзін сендіру арқылы босаңсыту (аутосуггестия элементтері);
2. 4. 2. 2 музыкалық шығармалардағы әзіл-сықақ ахуалын түсіну және дұрыс әрекет етудің вербальді емес құралдарын пайдалану, жағдаяттың әзіл екендігін түсіну
3. 4. 2. 1 қиын жағдайларда эмоционалдық шиеленіс пен логофобияны шешуге өзін сендірудің кемінде 4-5 музыкалық формулаларын білу және қолдану;
3. 4. 2. 2 музыкалық туындыны орындау кезінде (суретте, пиктограммада) бейнеленген адамның мимикасы бойынша қуаныш, қайғы және таң қалу сезімін анықтау
4. 4. 2. 1 дем алу - дем шығару жиілігін төмендету арқылы қозғалыс және эмоциялық қозуды әлсірету;
4. 4. 2. 2 музыкалық туындыны орындау кезінде, қуаныш, қайғы, таңқалу, қорқыныш, мимикалық қалыптарды кезектестіріп көрсету

4.3 Элементы музыкотерапии для преодоле -
ния и предупреждения недостатков развития речи
0.​4.​3.​1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук под музыку, применяя 3-5 массажных приемов по образцу;
0.​4.​3.​2 считывать в ритмосхемах и исполнять в оркестре музыку: медленную: I I I I и быструю: I I I I I I I;
0.​4.​3.​3 узнавать ритмический рисунок-эталон из двух предложенных в стихотворных (рифмованных) текстах и мелодиях с вальсовым и маршевым ритмами
1.​4.​3.​1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук под музыку, применяя 3-5 массажных приемов по словесной инструкции;
1.​4.​3.​2 выполнять 4-5 упражнения из парадоксальной дыхательной гимнастики по А.Стрельниковой в темпоритме мелодии;
1.​4.​3.​3 внятно и слитно произносить слоговые дорожки любой структурной сложности в попевках
2.​4.​3.​1 использовать кинестетический и зрительный анализаторы для уточнения механизма звукоподачи;
2.​4.​3.​2 выполнять специальные упражнения, развивающие лицевые, артикуляторные мышцы, меняя темп движений в соответствии со сменой темпа мелодии;
2.​4.​3.​3 в попевках трансформировать серии слогов из 2-3-4-х элементов, меняя в них гласный, опорный согласный и силу голоса в соответствии с изменениями мелодии-аккомпанемента
3.​4.​3.​1 плавно переходить с одного согласного на следующий в словах сложной слоговой структуры со стечением согласных, используя плавные мелодии и жесты;
3.​4.​3.​2 распределять правильное дыхание в акте пения и речи, расходуя воздух, в основном, на гласные;
3.​4.​3.​3 определять на слух и выделять голосом и паузой главное слово в вопросительной фразе из 1-2 слов, положенной на музыку
4.​4.​3.​1 выполнять динамические пальцевые упражнения, гимнастику для глаз и органов артикуляции под музыку из классических произведений в исполнении симфонического оркестра;
4.​4.​3.​2 Предлагать идеи по созданию упражнений на развитие фонационного дыхания, мягкой и твердой голосоподачи;
4.​4.​3.​3 демонстрировать стремление совершенствовать звуковую культуру собственной речи при исполнении песен
31. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
32. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программепо учебному
предмету "Музыка"
для 0-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Музыка" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию

4.3 Сөйлеу тілі бұзылысын алдын алу және жоюға бағытталған музыкалық терапияның элементтері
0. 4. 3. 1 үлгі бойынша 3-5 массаж тәсілдерін қолдана отырып, саусақтар мен қол білезіктеріне музыка бойынша өздігінен массаж жасау;
0. 4. 3. 2 ырғақпен оқу және оркестрде музыка орындау: баяу: I I I I және жылдам: I I I I I I I;
0. 4. 3. 3 вальстік және марштық ырғағы бар (рифмаланған) мәтіндер мен әуендерде ұсынылған екі өлеңнен ырғақты суреттемелі - эталонды тану
1. 4. 3. 1 сөздік нұсқау бойынша 3-5 массаж тәсілдерін қолдана отырып, саусақтар мен қол білезіктеріне музыка бойынша өздігінен массаж жасау;
1. 4. 3. 2 А. Стрельникова бойынша парадоксалды тыныс алу гимнастикасынан әуен ырғағында 4-5 жаттығуды орындау;
1. 4. 3. 3 күрделі буындық құрылымдарды анық және біріктіріп айту
2. 4. 3. 1 дыбыс беру механизмін нақтылау үшін кинестетикалық және көру анализаторларын қолдану;
2. 4. 3. 2 әуен ырғағының өзгеруіне сәйкес қозғалыс қарқынын өзгерту арқылы бет, артикуляциялық бұлшық еттерді дамытатын арнайы жаттығуларды орындау;
2. 4. 3. 3 2-3-4 элементтен тұратын буындар сериясын түрлендіру, оларда дауысты, жұп дауысты дыбыстарды және дауыстың күшін әуен-аккомпанементтің өзгерістеріне сәйкес түрлендіру
3. 4. 3. 1 бірқалыпты әуендер мен қимылдарды пайдалана отырып, бір дауыссыз дыбыстан күрделі буындық құрылымнан келесі сөздерге бірқалыпты біртіндеп өту;
3. 4. 3. 2 ән айту және сөйлеу актісінде тыныс алуды дұрыс реттеу, негізінен дауысты дыбыстарға ауа жіберу;
3. 4. 3. 3 есту арқылы дауыспен және үзілісте негізгі, музыкаға тиесілі 1-2 сөзден тұратын сұрақ сөйлемінде сөзді анықтау
4. 4. 3. 1 симфониялық оркестрдің орындауында классикалық шығармаларды музыкамен артикуляциялық мүшелер мен көзге арналған гимнастиканы, саусақпен динамикалық жаттығуларды орындау;
4. 4. 3. 2 фонациялық тыныс алуды, дауыстап және ақырын дауысты шығаруды дамытуға жаттығулар жасау бойынша идеяларды ұсыну;
4. 4. 3. 3 ән орындау кезінде өз тілінің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге ұмтылысын көрсету
31. Бағдарлама күрделі тіл кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
32. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін "Музыка"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Музыка" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар

1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​1.​1 демонстрировать устойчивый интерес к музыке доступными вербальными и невербальными средствами
1.2 Исполнение музыкальных произведений
0.​1.​2.​2 понимать и уметь рассказать доступными средствами о содержании и назначении дирижирования
1.3 Музыкальная грамота
0.​1.​3.​1 узнавать на слух и называть знакомые песни, - по мелодии и тексту
2.1 Сбор материалов и воплощение музыкальных идей
0.​2.​1.​1 отгадывать загадки, связанные с музыкой
2. Моя школа
1.2 Исполнение музыкальных произведений
0.​1.​2.​2 понимать и уметь рассказать доступными средствами о содержании назначении дирижирования
1.3 Музыкальная грамота
0.​1.​3.​2 распознавать и называть виды хора (детский, женский, мужской, смешанный)
3.1 Презентация и оценивание музыки
0.​3.​1.​1 уметь описать свою работу по образцу и рассказать о процессе создания
4.1 Элементы музыкотерапии для развития психологической базы речи
0.​4.​1.​1 уметь извлекать звуки разной силы и длительности с помощью различных прикосновений к инструментами простым объектам
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​1.​2 демонстрировать устойчивый интерес к звучанию казахской народной музыки доступными вербальными и невербальными средствами
1.2 Исполнение музыкальных произведений
0.​4.​3.​1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук под музыку, применяя 3-5 массажных приемов по образцу
1.3 Музыкальная грамота
0.​1.​3.​3 наблюдать сходство и различие музыки и разговорной речи на примере вокальной миниатюры
2.2 Сочинение и импровизация музыки
0.​2.​2.​1 сочинять ритмическое сопровождение к песне
4 Мир вокруг нас
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​3.​4 изображать звуковысотности мелодии движением рук и корпуса (играть "Музыкальную лесенку")
3.1 Презентация и оценивание музыки
0.​3.​1.​2 понимать и правильно употреблять предлоги (включая сложные) и наречия сравнительной степени – при обсуждении и оценке музыкально-творческих работ
4.1 Элементы музыкотерапии для развития психологической базы речи
0.​4.​1.​2 выражать чувства и переживания в форме "свободного дирижирования"
3 четверть
5. Путешествие
1.1 Слушание и анализ музыки
0.​1.​1.​3 различать шумовые и музыкальные звуки, слушая кобыз, балалайку и барабан, называть их четко в сопряженной речи с учителем
1.2 Исполнение музыкальных произведений
0.​1.​2.​4 понимать и уметь
рассказать доступными средствами о содержании и назначении дирижирования
2.2 Сочинение и импровизация музыки
0.​2.​2.​1 сочинять ритмическое сопровождение к песне

1) 0 - сынып:
1- кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
0. 1. 1. 1 қол жетімді вербалды және вербалды емес құралдармен музыкаға тұрақты қызығушылықты көрсету
1.2 Музыкалық шығармаларды орындау
0. 1. 2. 2 дирижерлаудың мазмұны мен маңызы туралы қолжетімді құралдармен айта білу және түсіну
1.3 Музыкалық сауаттылық
0. 1. 3. 1 әуені мен мәтіні бойынша таныс әндерді атау және естіп тану
2.1 Материалдарды жинау және музыкалық идеяларды іске асыру
0. 2. 1. 1 музыкамен байланысты жұмбақтарды шешу
2. Менің мектебім
1.2 Музыкалық шығармаларды орындау
0. 1. 2. 2 дирижерлаудың мазмұны мен маңызы туралы қолжетімді құралдармен айта білу және түсіну
1.3 Музыкалық сауаттылық
0. 1. 3. 2 хор түрлерін анықтап тану: балалар, әйел, ер, аралас
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау
0. 3. 1. 1 өз жұмысын үлгі бойынша сипаттай білу және орындау процесі туралы айту
4.1 Сөйлеудің психологиялық базасын дамытуға арналған музыкалық терапия элементтері
0. 4. 1. 1 қарапайым объектілерге аспаптармен жанасу арқылы әр түрлі күш пен ұзақтықтағы дыбыстарды шығара білу
2 - тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
0. 1. 1. 2 қазақ халық музыкасының дыбысталуына қол жетімді вербалды және вербалды емес құралдармен тұрақты қызығушылықты көрсету
1.2 Музыкалық шығармаларды орындау
0. 4. 3. 1 үлгі бойынша 3-5 массаж тәсілдерін қолдана отырып, саусақтар мен қол білезіктеріне музыка бойынша өздігінен массаж жасау
1.3 Музыкалық сауаттылық
0. 1. 3. 3 вокалдық миниатюралар мысалында музыка мен ауызекі сөйлеудің ұқсастығы мен айырмашылықтарын бақылау
2.2 Музыка шығару және импровизациялау
0. 2. 2. 1 әнге ырғақты сүйемелдеуді жазу
4 Бізді қоршаған әлем
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
0. 1. 3. 4 дыбыс биіктігін қол мен дененің қимылы арқылы бейнелеу ("Музыкалық баспалдақ" ойнау)
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау
0. 3. 1. 2 музыкалық-шығармашылық жұмысты талдағанда және бағалағанда жалғаулар мен жұрнақтарды дұрыс қолдану және түсіну
4.1 Сөйлеудің психологиялық базасын дамытуға арналған музыкалық терапия элементтері
0. 4. 1. 2 “еркін дирижерлау” түрінде сезім мен уайымды жеткізу
3 - тоқсан
5. Саяхат
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
0. 1. 1. 3 қобызды, балалайка мен барабанды тыңдай отырып, шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату, оларды мұғаліммен ұштасқан сөйлеуде нақты атау
1.2 Музыкалық шығармаларды орындау
0. 1. 2. 4 дирижерлаудың мазмұны мен маңызы туралы қолжетімді құралдармен айта білу және түсіну
2.2 Музыка шығару және импровизациялау
0. 2. 2. 1 әнге ырғақты сүйемелдеуді жазу

3. Моя семья и друзья
1.1 Слушание и анализ музыки
1.​1.​1.​1 узнавать на слух знакомую музыку, понимать ее и рассказывать о ней, характеризуя темп, динамику и регистр с направляющей помощью
1.2 Исполнение музыкальных произведений
1.​1.​2.​1 исполнять песню в соответствии с правилами пения с передачей характера песни, включая колыбельные казахского и русского народов;
1.​1.​2.​2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен
1.3 Музыкальная грамота
1.​1.​3.​1 знать строение песни: различать куплет и припев;
1.​1.​3.​2 распознавать виды хора и обосновывать собственное мнение на доступном уровне;
1.​1.​3.​3 распознавать и называть музыкальные жанры средств представления информации в музыке
2.1 Музыкальное творчество
1.​2.​1.​1 передавать характер музыки через музыкально - творческую работу
4. Мир вокруг нас
1.1
Слушание и анализ музыки
1.​1.​1.​1 узнавать на слух знакомую музыку, понимать ее и рассказывать о ней, характеризуя темп, динамику и регистр с направляющей помощью
1.2 Исполнение музыкальных произведений
1.​1.​2.​1 исполнять песню в соответствии с правилами пения с передачей характера песни, включая колыбельные казахского и русского народов
1.3 Музыкальная грамота
1.​1.​3.​1 знать строение песни: различать куплет и припев;
1.​1.​3.​5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов, включая кобыз и балалайку
2.1 Сбор материалов и воплощение музыкальных идей
1.​2.​1.​1 передавать характер музыки через музыкально – творческую работу
3.1 Презентация и оценивание музыки
1.​3.​1.​1 проводить оценку результатов своей музыкальной деятельности на основе вспомогательных вопросов учителя
4.2 Элементы музыкотерапии для стабилизации эмоций
1.​4.​2.​1 знать и применять релаксационный прием: расслабление по инструкции, -
с организующей и направляющей помощью учителя;
1.​4.​2.​2 чувствовать комичность ситуации, юмор в музыкальных произведениях и наблюдать невербальные средства адекватного реагирования
3 четверть
5. Путешествие
1.1 Слушание и анализ музыки
1.​1.​1.​1 узнавать на слух знакомую музыку, понимать ее и рассказывать о ней, характеризуя темп, динамику и регистр с направляющей помощью учителя;
1.​1.​1.​2 ориентироваться в музыкально- поэтическом творчестве деятелей отечественного искусства, в многообразии казахского музыкального фольклора
1.2 Исполнение музыкальных произведений
1.​1.​2.​1 исполнять песню в соответствии с правилами пения и с передачей характера песни, включая колыбельные казахского и русского народов;
1.​1.​2.​3 сопровождать исполнение музыкальных произведений игрой на музыкальных инструментах, используя музыкальные штрихи

3. Менің отбасым және достарым
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1. 1. 1. 1 таныс музыканы есту арқылы тану, оны түсіну және бағыттаушы көмекпен екпінді, динамиканы және регистрді сипаттай отырып ол туралы айту
1.2 Музыкалық шығармаларды орындау
1. 1. 2. 1 қазақ және орыс халықтарының бесік жырларын, ән айту ережелеріне сәйкес әннің сипатын бере отырып ән орындау;
1. 1. 2. 2 әндерді орындау кезінде негізгі дирижерлік қимылдарды түсіну
1.3 Музыкалық сауаттылық
1. 1. 3. 1 әннің құрылымын білу: шумақ пен қайырманы ажырату;
1. 1. 3. 2 хордың түрлерін тану және қол жетімді деңгейде өз пікірін негіздеу;
1. 1. 3. 3 музыкалық ақпаратты көрсететін құралдарда музыкалық жанрларды тану және атау
2.1 Музыкалық шығармашылық
1. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс арқылы музыканың сипатын беру
4. Бізді қоршаған әлем
1.1
Музыканы тыңдау және талдау
1. 1. 1. 1 таныс музыканы есту арқылы тану, оны түсіну және бағыттаушы көмекпен екпінді, динамиканы және регистрді сипаттай отырып ол туралы айту
1.2 Музыкалық шығармаларды орындау
1. 1. 2. 1 қазақ және орыс халықтарының бесік жырларын, ән айту ережелеріне сәйкес әннің сипатын бере отырып ән орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
1. 1. 3. 1 әннің құрылымын білу: шумақ пен қайырманы ажырату;
1. 1. 3. 5 қобыз бен балалайканымен бірге, түрлі музыкалық аспаптардың дыбысын есту арқылы анықтау
2.1 Музыкалық идеяларды дамыту және материалдарды жинақтау
1. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс арқылы музыканың сипатын беру
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау
1. 3. 1. 1 мұғалімнің көмекші сұрақтары негізінде өзінің музыкалық іс - әрекет нәтижелеріне баға беру
4.2 Эмоцияларды тұрақтандыруға арналған музыкалық терапияның элементтері
1. 4. 2. 1 релаксациялық тәсілдерді білу және қолдану: мұғалімнің бағыттаушы және ұйымдастырушылық нұсқау бойынша босаңсу;
1. 4. 2. 2 музыкалық шығармалардағы әзіл-сықақ және дұрыс әсер етудің вербальді емес құралдарын бақылау, жағдаяттың әзіл екендігін сезіну
3 – тоқсан
5. Саяхат
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1. 1. 1. 1 таныс музыканы есту арқылы тану, оны түсіну және мұғалімнің бағыттаушы көмегімен екпінді, динамиканы және регистрді сипаттай отырып ол туралы айту;
1. 1. 1. 2 отандық өнер қайраткерлерінің музыкалық поэтикалық шығармашылығында, қазақ музыкалық фольклорының алуан түрлілігінде бағдарлану
1.2 Музыкалық шығарманы орындау
1. 1. 2. 1 қазақ және орыс халықтарының бесік жырларын, ән айту ережелеріне сәйкес әннің сипатын бере отырып ән орындау;
1. 1. 2. 3 музыкалық штрихтерді пайдалана отырып, шығармаларды орындауда музыкалық аспаптармен сүйемелдеу

1.3 Музыкальная грамота
1.​1.​3.​1 знать строение песни: различать куплет и припев;
1.​1.​3.​4 соотносить графическую запись с музыкальным образом; осмысление знаково-символических средств представления информации в музыке
2.1 Сбор материалов и воплощение музыкальных идей
1.​2.​1.​1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу,
2.2 Сочинение и импровизация музыки
1.​2.​2.​1 владеть элементами алгоритма сочинения мелодии
6. Традиции и фольклор
1.1 Слушание и анализ музыки
1.​1.​1.​1 узнавать на слух знакомую музыку понимать ее и рассказывать о ней, характеризуя темп, динамику и регистр с направляющей помощью учителя
1.2 Исполнение музыкальных произведений
1.​1.​2.​1 исполнять песню в соответствии с правилами пения с передачей характера песни, включая колыбельные казахского и русского народов
1.3 Музыкальная грамота
1.​1.​3.​1 знать строение песни: различать куплет и припев, соотносить графическую запись с музыкальным образом; осмысление знаково-символических средств представления информации в музыке
2.1 Сбор материалов и воплощение музыкальных идей
1.​2.​1.​1 передавать характер музыки через музыкально - творческую работу;
1.​2.​1.​2 составлять исполнительский план детской песни-пляски с направляющей помощью учителя
3.1 Презентация и оценивание музыки
1.​3.​1.​1 проводить оценку результатов своей музыкальной деятельности на основе вспомогательных вопросов учителя
4.3 Элементы музыкотерапии для преодоления и предупреждения недостатков развития речи
1.​4.​3.​1 выполнять самомассаж пальцев и кистей рук под музыку, применяя 3-5 массажных приемов по словесной инструкции;
1.​4.​3.​2 выполнять 4-5 упражнения из парадоксальной дыхательной гимнастики по А. Стрельниковой в темпоритме мелодии
4 четверть
7. Еда и напитки
1.1 Слушание и анализ музыки
1.​1.​1.​1 узнавать на слух знакомую музыку, понимать ее и рассказывать о ней, характеризуя темп, динамику и регистр с направляющей помощью учителя
1.2 Исполнение музыкальных произведений
1.​1.​2.​1 исполнять песню в соответствии с правилами пения с передачей характера песни, включая колыбельные казахского и русского народов;
1.​1.​2.​2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен
1.3 Музыкальная грамота
1.​1.​3.​4 соотносить графическую запись с музыкальным образом; осмысление знаково-символических средств представления информации в музыке
2.1 Сбор материалов и воплощение музыкальных идей
1.​2.​1.​1 передавать характер музыки через музыкально - творческую работу;
1.​2.​1.​2 составлять исполнительский план детской песни-пляски с направляю щей помощью учителя

1.3 Музыкалық сауаттылық
1. 1. 3. 1 әннің құрылымын білу: шумақ пен қайырманы ажырату;
1. 1. 3. 4 графикалық жазбаны музыканың бейнесімен салыстыру; музыкадағы ақпаратты көрсетудің таңбалы-символдық құралдарын ұғыну
2.1 Музыкалық идеяларды дамыту және материалдарды жинақтау
1. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс арқылы музыканың сипатын беру,
2.2 Музыка шығару және импровизациялау
1. 2. 2. 1 әуенді шығару алгоритмінің элементтерін меңгеру
6. Сал-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1. 1. 1. 1 таныс музыканы есту арқылы тану, оны түсіну және мұғалімнің бағыттаушы көмегімен екпінді, динамиканы және регистрді сипаттай отырып ол туралы айту
1.2 Музыкалық шығарманы орындау
1. 1. 2. 1 қазақ және орыс халықтарының бесік жырларын, ән айту ережелеріне сәйкес әннің сипатын бере отырып ән орындау
1.3
Музыкалық сауаттылық
1. 1. 3. 1 әннің құрылысын білу: ойын-сауық пен әндерді ажырату, графикалық жазбаларды музыкалық түрде салыстыру; музыкадағы ақпаратты көрсетудің таңбалы-символдық құралдарын ұғыну
2.1 Музыкалық идеяларды дамыту және материалдарды жинақтау
1. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс арқылы музыканың сипатын беру;
1. 2. 1. 2 мұғалімнің бағыттаушыкөмегімен балалар ән-биінің орындаушылық жоспарын құрастыру
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау
1. 3. 1. 1 мұғалімнің көмекші сұрақтары негізінде өзінің музыкалық іс - әрекет нәтижелеріне баға беру
4.3 Сөйлеу тілі бұзылысын алдын алу және жоюға бағытталған музыкалық терапияның элементтері
1. 4. 3. 1 сөздік нұсқау бойынша 3-5 массаж тәсілдерін қолдана отырып, саусақтар мен қол білезіктеріне музыка бойынша өздігінен массаж жасау;
1. 4. 3. 2 А. Стрельникова бойынша парадоксалды тыныс алу гимнастикасынан әуен ырғағында 4-5 жаттығуды орындау
4 - тоқсан
7. Тағам және сусын
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1. 1. 1. 1 таныс музыканы есту арқылы тану, оны түсіну және мұғалімнің бағыттаушы көмегімен екпінді, динамиканы және регистрді сипаттай отырып ол туралы айту
1.2 Музыкалық шығарманы орындау
1. 1. 2. 1 қазақ және орыс халықтарының бесік жырларын, ән айту ережелеріне сәйкес әннің сипатын бере отырып ән орындау;
1. 1. 2. 2 әндерді орындау кезінде негізгі дирижерлік қимылдарды түсіну
1.3 Музыкалық сауаттылық
1. 1. 3. 4 графикалық жазбаны музыканың бейнесімен салыстыру; музыкадағы ақпаратты көрсетудің таңбалы-символдық құралдарын ұғыну
2.1 Материалдарды жинау және музыкалық идеяларды іске асыру
1. 2. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмыс арқылы музыканың сипатын беру;
1. 2. 1. 2 мұғалімнің бағыттаушыкөмегімен балалар ән-биінің орындаушылық жоспарын құрастыру

5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
1.1 Слушание и анализ музыки
4.​1.​1.​1 эмоционально, эстетически откликаться на искусство, выражая свое отношение к нему в различных видах музыкально-творческой деятельности
1.2 Исполнение музыкальных произведений
4.​1.​2.​1 воплощать в звучании голоса или инструмента образы природы и окружающей жизни, настроения, чувства, характер и мысли человека
1.3 Музыкальная грамота
4.​1.​3.​1 определять классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония
2.1 Сбор материалов и воплощение музыкальных идей
4.​2.​1.​1 предлагать идеи, подбирать различные материалы, ресурсы, включая собственную аудио- и видеотеку, для музыкально-творческой работы
2. Человеческие ценности
1.2 Исполнение музыкальных произведений
4.​1.​2.​2 участвовать в ансамблевом пении в соответствии с дирижерскими жестами, передавая ритмический рисунок и художественный образ
1.3 Музыкальная грамота
4.​1.​3.​2 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах, включая сочиения-рассуждения
3.1 Презентация и оценивание музыки
4.​3.​1.​1 оценивать музыкально-творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы
4.1 Элементы музыкотерапии для развития психологической базы речи
4.​4.​1.​1 выражать устойчивый интерес к различным видам музыкального искусства: упоминать в диалогах фамилии музыкантов, названия произведений, стилей
2 четверть
3. Культурное наследие
1.1 Слушание и анализ музыки
4.​1.​1.​2 определять стиль (народный, классический), различать жанры музыкальных произведений казахских композиторов и жырау
1.2 Исполнение музыкальных произведений
4.​4.​3.​1 выполнять динамические пальцевые упражнения, гимнастику для глаз и органов артикуляции под музыку из классических произведений в исполнении симфонического оркестра
1.3 Музыкальная грамота
4.​1.​3.​3 исполнять произведения в разных жанрах и стилях
2.2 Сочинение и импровизация музыки
4.​2.​2.​1 реализовывать собственные творческие замыслы в различных видах музыкальной деятельности (в пении и интерпретации музыки, игре на детских элементарных музыкальных инструментах, музыкально-пластическом движении и импровизации)
4. Мир профессий
1.3 Музыкальная грамота
4.​1.​3.​4 применять основы нотной грамоты при выполнении устных и письменных работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
4.​3.​1.​2 составлять простейший критериальный инструмент для определения качества музыкально-творческих работ, с организующей помощью учителя

5) 4- сынып:
5- кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
1. Менің Отаным - Қазақстан
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
4. 1. 1. 1 музыкалық-шығармашылық қызметтің әр түрлерінде өзінің қатынасын көрсете отырып, өнерге эмоционалды, эстетикалық үн қосу
1.2 Музыкалық шығарманы орындау
4. 1. 2. 1 дауыстың шығуы немесе аспапты дыбыстауда табиғат пен қоршаған өмірдің, көңіл-күйдің, сезімнің, адамның сипаты мен ойының бейнелерін іске асыру
1.3 Музыкалық сауаттылық
4. 1. 3. 1 классикалық музыкалық формаларды анықтау: соната, рондо, вариация, симфония
2.1 Материалдарды жинау және музыкалық идеяларды іске асыру
4. 2. 1. 1 музыкалық - шығармашылық жұмыс үшін өз аудио-және видеотекасын, түрлі материалдарды, ресурстарды іріктеу, идеялар ұсыну
2. Адами құндылықтар
1.2 Музыкалық шығарманы орындау
4. 1. 2. 2 дирижерлік қимылдарға сәйкес, ырғақтық сурет пен көркемдік бейнені бере отырып, ансамбльдік әнге қатысу
1.3 Музыкалық сауаттылық
4. 1. 3. 2 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды, оның ішінде шығарма-пайымдауларды пайдалану
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау
4. 3. 1. 1 музыкалық-шығармашылық жұмысты критерийлерге сәйкес бағалау, шығармашылық жұмысты жақсарту туралы ұсыныстар енгізу
4.1 Сөйлеудің психологиялық базасын дамытуға арналған музыкалық терапия элементтері
4. 4. 1. 1 музыкалық өнердің түрлеріне тұрақты қызығушылық білдіру: диалогтарда музыканттардың тегі, шығармалардың атаулары, стильдер
2- тоқсан
3. Мәдени мұра
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
4. 1. 1. 2 қазақ композиторлары мен жыраулардың музыкалық шығармаларының жанрларын ажырату, стилін анықтау (халықтық, классикалық)
1.2 Музыкалық шығарманы орындау
4. 4. 3. 1 симфониялық оркестрдің орындауында классикалық шығармаларды музыкамен артикуляциялық мүшелер мен көзге арналған гимнастиканы, саусақпен динамикалық жаттығуларды орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
4. 1. 3. 3 түрлі жанрда және стильде шығармаларды орындау
2.2 Музыка шығару және импровизациялау
4. 2. 2. 1 өзінің шығармашылық ойларын музыкалық іс-әрекеттің әртүрлі түрлерінде (ән айту және музыканы интерпретациялау, балалардың қарапайым музыкалық аспаптарында ойнау, музыкалық-пластикалық қозғалыс және импровизация) іске асыру
4. Мамандықтар әлемі
1.3 Музыкалық сауаттылық
4. 1. 3. 4 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау кезінде ноталық сауаттылық негіздерін қолдану
3.1 Музыкалық-шығармашылық жұмысты презентациялау және бағалау
4. 3. 1. 2 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен музыкалық-шығармашылық жұмыстардың сапасын анықтау үшін қарапайым критериалды құралын құру

Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 603 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы – формирование базовых художественно-технологических знаний и умений у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи (далее – ТНР), раскрытие их творческого потенциала как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи Программы:
1) сформировать представления о сознательном и нравственном значении труда, продуктах предметно-преобразующей деятельности человека;
2) обеспечить усвоение правил техники безопасности;
3) развить трудовые умения, необходимые в разных жизненных сферах;
4) актуализировать эстетические чувства и реакции, уважение к культуре народов Казахстана, обогащая нравственный опыт обучающихся;
5) развивать творческое воображение обучающихся, способностьь к восприятию искусства и окружающего мира, умения и навыки сотрудничества в художественной деятельности.
6. Коррекционно-развивающие задачи:
1) обогатить лексикон словами, обозначающими материалы, их признаки, действия, производимые во время изготовления изделия;
2) обеспечить выполнение единого фонетического режима с правильным воспроизведением звукослоговой структуры слов;
3) развивать интонационные средства выразительной четкой речи;
4) развить умение использовать вербальные, невербальные средства для полноценной коммуникации в технологической деятельности;
5) развивать наблюдательность и зрительную память, сенсорику, тонкую моторику рук, пространственное воображение, техническое и логическую мышления, глазомер, и высшие психические процессы.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
7. Педагогические подходы к организации учебного процесса основаны на принципах специальной педагогики, реализация которых направлена на удовлетворение особых образовательных потребностей.

Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5- бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты – ауыр тілдік бұзылымдары бар оқушылардың тұлғалық қалыптасуы мен өзін-өзі көрсете білуінің негізі ретінде шығармашылық потенциалын ашу мақсатында, базалық көркем-технологиялық білімдері мен біліктілігін қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) еңбектің саналылық және адамгершіліктік мағынасы жөнінде, адамның заттық-түрлендірушілік әректінің өнімдері жөнінде оқушылардың түсініктерін қалыптастыру;
2) қауіпсіздік техникасы ережелерінің меңгерілуін қамтамасыз ету;
3) түрлі өмірлік салада қажетті еңбек қабілеттерін дамыту;
4) оқушылардың адамгершіліктік тәжірибесін байыта отырып, эстетикалық сезімдері мен реакцияларын, Қазақстан халықтырының мәдениетіне деген сыйластығын өзектендіру;
5) оқушылардың шығармашылық қиялынын, өнер мен айналадағы әлемді қабылдау қабілетін, көркемдік іс-әрекеттеріндегі ынтымақтастық қабілеттері мен дағдыларын дамыту.
6. Түзете-дамыту міндеттері:
1) бұйымды әзірлеу барысында материалды, оның белгілерін, әрекеттерін білдіретін сөздермен лексиконды байыту;
2) сөздердің дыбыстық-сөйлемдік құрылымын дұрыс қайталап айтқызу арқылы бірыңғай фонетикалық режимнің орындалуын қамтамасыз ету;
3) анық мәнерлі сөйлеу тілінің интонациялық құралдарын дамыту;
4) технологиялық іс-әрекет барысында толыққанды комуникацияны болдыру үшін вербалды және вербалсыз құралдарды қолдану қабілеттерін дамыту;
5) байқампаздығын және көру арқылы есте сақтау қабілетін, сенсорикасын, қолдарының ұсақ моторикасын, кеңістіктік қиялын, техникалық және логикалық ойлау қабілетін, көзөлшемін, жоғары психикалық процестерін дамыту.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
7. Оқу процесін ұйымдастырудың педагогикалық тәсілдері арнайы білім беру қағидаларына негізделіп, білім алушылардың ерекше білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған.

8. Ценностно-ориентированный подход предполагает, что:
1) планирование и организация учебной деятельности, получение и использование ее результатов реализуется с позиций определенных ценностей;
2) ценностные ориентации – это способность личности выбрать в качестве ориентира в своей деятельности определенные ценности (способность ориентироваться в ценностях), а также способность осознать и воспринять их как собственные социально значимые ценности;
3) ценности среднего образования, включая обучение художественному труду основаны на национальной идее "Мәңгілік ел", в которой определены главные ценности как: казахстанский патриотизм и гражданская ответственность, уважение, сотрудничество, труд и творчество, образование в течение всей жизни.
9. Деятельностный подход заключается в том, что:
1) обучающийся получает знания не в готовом виде, а добывает их сам, в процессе активной познавательной деятельности, что предполагает самостоятельный поиск, интерпретацию, анализ, обобщение и оценку различных источников информации, графических данных и других обучающих ресурсов;
2) художественное представление обучающихся о современных материалах, техниках и технологиях во взаимодействии с творческой работой обеспечивает интеграцию обучения с постижением окружающего мира, национальных традиций, истории и природы родного края.
10. Личностно-ориентированный подход имеет своей целью индивидуализацию учебного процесса, гармоничное формирование и всестороннее развитие личности обучающегося.
11. Коммуникативный подход к обучению применяется с целью формирования коммуникативной компетентности, что выражается в следующих умениях:
1) начать и поддержать разговор, задать вопрос, выразить свои намерения, просьбу, пожелание, опасения, завершить разговор;
2) корректно выразить отказ и недовольство, благодарность, сочувствие;
3) поддерживать продуктивное взаимодействие в процессе коммуникации;
4) активно использовать средства вербальной и невербальной коммуникации, включая вариативные речевые конструкции.
12. Художественно-технологический подход обеспечивает индивидуальную или групповую учебно-познавательную деятельность для преобразования исходных материалов в творческий продукт, где используются знания о свойствах материалов и инструментов, закономерностях композиции, основах цветоведения, конструирования, технологической последовательности изготовления объектов художественного труда.
13. Использование информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) направлено на:
1) формирование информационной компетентности, правильное и творческое применение технологий для работы, досуга и коммуникации;

8. Құндылықты-бағдарлық тәсіл мыналарды болжайды:
1) оқу ісінің ұйымдастырылуы және жоспарлануы, оның нәтижелерінің алынуы және қолданылуы белгілі бір құнылықтар позициясы арқылы жүзеге асырылады;
2) құдылықты бағдар – бұл тұлғаның өз іс-әрекеті барысында белгілі бір құндылықтарды бағдар ретінде таңдау қабілеті (құндылықтарды бағдарлай білу қабілеті), және де оларды өзінің әлеуметтік маңызы бар жеке құндылықтары ретінде түсінуі және қабылдауы;
3) орта білім беру құнылықтары, соның ішінде көркем еңбекке оқыту, "Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген және мұнда басты құндылықтар белгіленген: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыйластық, ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу.
9. Іс-әрекеттік тәсілдің мәнісі мыналарда:
1) оқушы білімді дайын күйінде алмай, өзінің белсенді тұрғыдағы танымдық әс-ірекеті барысында меңгереді, бұл дегеніміз түрлі ақпарат көздерін, графикалық деректерді және басқа да оқулық ресурстарды өз бетінше іздеу, интерпретациялау, сараптамалау, қорыту және бағалау болып табылады;
2) заманауи материалдар, техникалар және технологиялар жайлы оқушының шығармашылықтық жұмысымен байланыстырылған көркемдік түсінігі - айналадағы әлемді, ұлттық дәстүрлерді, тарихты және туған өлкенің табиғатын ұғумен бірге, оқытудың интеграциясын қамтамасыз етеді.
10. Тұлғалы-бағдарлық тәсілдің мақсатына оқу процесінің дараландырылуы, оқушы тұлғасының үйлесімді және жан-жақты дамуы жатады.
11. Оқытудың коммуникативтік тәсілі коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастыру үшін қолданылады, бұл оқушының келесі қабілеттерінен көрініс алады:
1) әңгімені бастау және жалғастыру, сұрақ қою, өз ниетін, өтінішін, қалауын, қорқынышын білдіру, әңгімені аяқтау;
2) бас тартуын, наразылығын, ризашылығын, тілектестігін қисынды және дұрыс көрсете білу;
3) коммуникация процесі барысында өнімді өзара әрекеттестікті ұстану;
4) вариативті тілдік құрылымдарды бірге вербалды және вербалсыз коммуникация құралдарын белсенді қолдану.
12. Көркемдік-технологиялық тәсіл әуелгі материалдарды шығармашылық өнімге айналдыру үшін жекелік немесе топтық оқу-танымдық іс-әрекетін қамтамасыз етеді, мұнда материалдар мен құрал-саймандардың қасиеттері, композиция заңдылықтары, түстану мен құрастырушылық негіздері, көркем еңбек нысандарын дайындаудың технологиялық ретттілігі жайлы білімдер қолданылады.
13. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану мыналарға бағытталады:
1) ақпараттық құзыреттілікті қалыптастыру, жұмыс, бос уақыт және коммуникация үшін технологияларды дұрыс және шығармашылық тұрғыда пайдалану;

2) развитие кооперативных навыков по использованию ИКТ, сотрудничество и свободный обмен информацией и идеями с применением оборудования и приложений, электронного ресурса "Мультимедийного интерактивного обучающего программно-методического комплекса", с интерактивной панелью, трехмерными аксессуарами и карточками для организации практической речевой и творческой конструкторской деятельности в рамках подпрограмм "Мастерская": "Interactive Workshop", "Мой дом", "Геометрические формы".
Глава 3. Организация содержания предмета "Художественный труд"
14. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Художественный труд"составляет:
1) в 0 классе – 2 час в неделю, 64 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
15. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей";
2) раздел "Создание и изготовление творческих работ";
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание".
16. Раздел "Исследование и развитие творческих идей"включает следующие подразделы:
1) знание и понимание окружающего мира;
2) знание и понимание искусства, культуры и традиций;
3) развитие творческих идей;
4) планирование.
17. Раздел "Создание и изготовление творческих работ"включает следующие подразделы:
1) знание и понимание окружающего мира;
2) изображение окружающего мира;
3) материалы и техники выполнения творческих работ;
4) технология изготовления;
5) соблюдение техники безопасности.
18. Раздел "Презентация, анализ и оценивание"включает следующие подразделы:
1) презентация;
2) анализ подходов в искусстве;
3) обсуждение и оценка творческих работ.
19. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 0 класса:
1) по разделу "Исследование и развитие творческих идей": Знание и понимание окружающего мира. Ремесла и их роль в культуре народов мира. Мастера, их профессии и виды изготавливаемых изделий в зависимости от условий местности. Традиции и творчество мастеров в создании предметной среды. Гармония природы и деятельности человека. Визуальные характеристики природного мира (цвет, форма, размер, фактура). Визуальные характеристики созданного мира (цвет, форма, размер, фактура);
2) по разделу "Создание и изготовление творческих работ": Дизайн в художественной и технической деятельности человека единство формы, функции, оформления, стилевая гармония. Выбор материалов по их свойствам и в зависимости от назначения изделия. Правила рационального и безопасного использования инструментов и приспособлений. Представление об устройстве и назначении изделий, подборе материалов и инструментов, последовательности практических действий и технологических операций. Подбор материалов и инструментов. Разметка (на глаз, по шаблону, трафарету, с помощью линейки, угольника, циркуля). Выделение деталей (отрывание, резание ножницами), формообразование деталей (сгибание, складывание). Выполнение отделки в соответствии декоративных орнаментов разных народов Республики Казахстан (растительный, геометрический). Сборка изделия (клеевое, ниточное, проволочное, винтовое). Конструирование и моделирование изделий на основе природных форм и конструкций (образы животных и растений в технике оригами, аппликациях из геометрических фигур), простейших технических объектов;

2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану бойынша кооперативтік дағдыларды дамыту, ынтымақтастық құру, жабдықтар мен қосымшаларды қолдана отырып ақпаратпен және идеялармен ерікті алмасу, соның ішінде интерактивтік панелімен, "Шеберхана" ішкі бағдарламаның ("InteractiveWorkshop", "Менің үйім", "Геометриялық формалар") шеңберіндегі үшөлшемді аксессуарларымен, практикалық тілдік және шығармашылықтық құрастырушылық іске арналған карточкаларымен бірге.
3 - тарау. "Көркем еңбек" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
14. "Көркем еңбек" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 64 сағатты;
2) 1-сыныпта– аптасына 2сағат, оқу жылында 66 сағатты;
3) 2-сыныпта–аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 3-сыныпта– аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
5) 4-сыныпта– аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
15. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі;
2) "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі;
3) "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі.
16. "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) айналадағы әлемді білу және түсіну;
2) өнерді, мәдениетті және дәстүрлерді білу және түсіну;
3) шығармашылық идеяларды дамыту;
4) жоспарлау.
17. "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) айналадағы әлемді білу және түсіну;
2) айналадағы әлемді бейнелеу;
3) шығармашылық жұмыстарды орындау материалдарыжәне техникасы;
4) дайындау технологиясы;
5) қауіпсіздік техникасын сақтау.
18. "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) таныстырылым;
2) өнердегі тәсілдер сараптамасы;
3) шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
19. 0 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді білу және түсіну. Қолөнері және оның әлем халықтары мәдениетіндегі рөлі. Шеберлер, олардың кәсіптері және тұрғылықты жерлерінің жағдайларына қарай дайындайтын бұйымдарының түрлері. Заттық ортаны құрудағы дәстүрлер және шеберлердің шығармашылығы.Табиғат пен адам іс-әрекетінің үйлесімділігі. Табиғат әлемінің визуалдық сипаттамалары (түсі, формасы, өлшемі, фактурасы). Құрастырылған әлемнің визуалдық сипаттамалары(түсі, формасы, өлшемі, фактурасы);
2) "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі бойынша: Адамның көркем жұмыстарының дизайны, форманың бірлігі, функциялары, безендірілуі, стильдік үйлесім. Материалдарды қасиеттері бойынша және бұйымның пайдаланылуына қарай, таңдау. Құрал-саймандар мен құрылғыларды оңтайлы және қауіпсіз қолдану ережелері Бұйымдардың құрылымы мен пайдаланылуы, материалдар мен құрал-саймандардың таңдалуы, практикалық жұмыс пен технологиялық операциялардың реттілігі жөнінде түсінік. Материалдар мен құрал-саймандарды таңдау. Белгілеу (көзбен, шаблон бойынша, трафарет бойынша, сызғыштың, бұрыштықтың, циркульдың көмегімен). Детальдарын бөлектеп көрсету (үзу, қайшымен кесу), детальдардың формалық құрылымы (бүгу, жинау). Қазақстан Республикасы түрлі халықтырының сәндік ою-өрнектеріне сәйкес безендіру (өсімдіктік, геометриялық). Бұйымды жинау (желімдік, жіптік, сымдық, бұрамалық). Бұйымдарды табиғи формалары мен құрылымдары (оригами техникасындағы, геометриялық фигуралардың аппликацияларындағы жануарлар мен өсімдіктердің бейнелері) негізінде, қарапайым техникалық нысандарды құрастыру;

3) по разделу "Презентация, анализ и оценивание": Презентация. Презентация творческих работ. Обсуждение и оценка творческих работ. Определение потребностей, склонностей и интересов в творческой деятельности.
20. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 1 класса:
1) по разделу "Исследование и развитие творческих идей": Знание и понимание окружающего мира. Визуальные характеристики природного мира: цвет, форма, размер, фактура. Визуальные характеристики воссозданного мира: цвет, форма, размер, фактура. Знание и понимание искусства, культуры и традиций. Основные виды и жанры изобразительного искусства. Прикладное искусство казахского народа. Орнаменты. Развитие творческих идей. Разработка творческих идей. Реализация творческих идей. Передача художественного образа и чувств, эмоциональное состояние, характер выразительными средствами искусства;
2) по разделу "Создание и изготовление творческих работ": Изображение окружающего мира. Создание выразительных образов природы (снег, листопад) различными художественными материалами. Изображение представителей флоры и фауны. Материалы и техники выполнения творческих работ. Художественные материалы и инструменты. Природные и искусственные материалы для творческих работ. Нетрадиционные материалы для творческих работ. Эксперименты с художественными, природными и искусственными материалами и техниками: монотипия, кляксография, печать. Технология изготовления. Работа с измерительными инструментами. Соединение материалов и компонентов простыми способами. Создание объемных форм. Техники лепки. Бумагопластика. Творческие работы с элементами казахской национальной культуры. Соблюдение техники безопасности. Правила техники безопасности;
3) по разделу "Презентация, анализ и оценивание": Презентация. Презентация творческих работ. Обсуждение и оценка творческих работ.
21. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 2 класса:
1) по разделу "Исследование и развитие творческих идей": Знание и понимание окружающего мира. Визуальные характеристики природного мира: цвет, форма, размер, фактура. Визуальные характеристики воссозданного мира: цвет, форма, размер, фактура. Знание и понимание искусства, культуры и традиций. Виды и жанры изобразительного искусства. Прикладное искусство народов Казахстана: орнаменты, изделия, национальные костюмы. Развитие творческих идей. Разработка творческих идей. Реализация творческих идей. Передача художественного образа и чувств, эмоционального состояния, характера выразительными средствами искусства. Работа с источниками информации. Планирование процесса работы;

3) "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі бойынша: Таныстырылым. Шығармашылық жұмыстарымен таныстыру. Шығармашылық жұмыстарын талқылау және бағалау.Шығармашылық жұмыста қажеттіліктерді, бейімділіктерді және қызығушылықтарды анықтау.
20. 1 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді білу және түсіну. Табиғат әлемінің визуалдық сипаттамалары: түсі, формасы, өлшемі, фактурасы. Құрастырылған әлемнің визуалдық сипаттамалары: түсі, формасы, өлшемі, фактурасы. Өнерді, мәдениетті, дәстүрлерді білу және түсіну. Бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары. Қазақ халқының қолданбалы өнері. Ою-өрнектер. Шығармашылық идеяларды дамыту. Шығармашылық идеяларды дайындау. Шығармашылық идеяларды жүзеге асыру. Көркем бейнені және сезімдерді, эмоционалдық жағдайды, сипатты өнердің мәнерлі құралдарымен көрсету;
2) "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді бейнелеу.Түрлі көркемдік материалдар көмегімен табиғаттың мәнерлі бейнелерін құру(қар, жапырақтардың түсуі). Флора және фауна түрлерін бейнелеу. Шығармашылық жұмыстарды орындау материалдары және техникасы. Көркемдік материалдар және құрал-саймандар. Шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар. Шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар. Көркемдік, табиғи және жасанды материалдарменжәне техникалармен эксперимент: монотипия, тамшыграфия, басылым. Дайындау технологиясы. Өлшем құралдарымен жұмыс. Материалдар және компоненттерді қарапайым тәсілдермен біріктіру. Көлемді формалар құру. Мүсіндеу техникисы. Қағаздыпластика. Қазақ ұлттық мәдениеті элементтерімен шығармашылық жұмыстар. Қауіпсіздік техникасын сақтау. Қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі бойынша: Таныстырылым. Шығармашылық жұмыстарымен таныстыру. Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
21. 2 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1)) "Шығармашылық идлардеяы зерттеу және дамыту" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді білу және түсіну. Табиғат әлемінің визуалдық сипаттамалары: түсі, формасы, өлшемі, фактурасы. Құрастырылған әлемнің визуалдық сипаттамалары: түсі, формасы, өлшемі, фактурасы; Өнерді, мәдениетті, дәстүрлерді білу және түсіну. Бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары. Қазақ халқының қолданбалы өнері: ою-өрнектері, бұйымдары, ұлттық костюмдері. Шығармашылық идеяларды дамыту. Шығармашылық идеяларды дайындау. Шығармашылық идеяларды жүзеге асыру. Көркем бейнені және сезімдерді, эмоционалдық жағдайды, сипатты өнердің мәнерлі құралдарымен көрсету. Ақпарат көздерімен жұмыс. Жұмыс процесін жопарлау;

2) по разделу "Создание и изготовление творческих работ": Изображение окружающего мира. Создание выразительных образов природы. Изображение представителей флоры и фауны. Материалы и техники выполнения творческих работ. Художественные материалы и инструменты. Природные и искусственные материалы для творческих работ. Нетрадиционные материалы для творческих работ. Эксперименты с различными материалами и техниками. Технология изготовления. Работа с измерительными инструментами. Соединение материалов и компонентов простыми способами. Создание объемных форм. Техники лепки. Бумагопластика. Творческие работы с элементами казахской национальной культуры. Соблюдение техники безопасности. Правила техники безопасности;
3) по разделу "Презентация, анализ и оценивание": Презентация. Презентация творческой работы. Анализ подходов в искусстве. Анализ различных произведений искусства, оценочные суждения. Обсуждение и оценка творческих работ.
22. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 3 класса:
1) по разделу "Исследование и развитие творческих идей": Знание и понимание окружающего мира. Декоративные узоры, орнаменты и формы, созданные природой. Интерпретация природных форм. Знание и понимание искусства, культуры и традиций. Различные произведения искусства отечественной и мировой культуры. Прикладное искусство казахского народа и народов мира: орнаменты, изделия, национальные костюмы. Развитие творческих идей. Разработка творческих идей. Реализация творческих идей. Передача художественного образа и чувств выразительными средствами искусства. Работа с различными источниками информации. Планирование процесса работы. Организация рабочего места;
2) по разделу "Создание и изготовление творческих работ": Изображение окружающего мира. Создание выразительных образов природы. Изображение представителей флоры и фауны. Материалы и техники выполнения творческих работ. Художественные материалы и инструменты. Природные и искусственные материалы для творческих работ. Нетрадиционные материалы для творческих работ. Эксперименты с различными материалами и техниками. Технология изготовления. Работа с измерительными инструментами. Соединение материалов и компонентов простыми способами. Создание объемных форм. Техники лепки. Бумагопластика. Творческие работы с элементами казахской национальной культуры. Соблюдение техники безопасности. Правила техники безопасности;
3) по разделу "Презентация, анализ и оценивание": Презентация. Презентация творческой работы. Анализ подходов в искусстве. Анализ различных произведений искусства, оценочные суждения. Обсуждение и оценка творческих работ.

2) "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді бейнелеу. Табиғаттың мәнерлі бейнелерін құру. Флора және фауна түрлерін бейнелеу. Шығармашылық жұмыстарды орындау материалдарыжәне техникасы. Көркемдік материалдар және құрал-саймандар. Шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар. Түрлі материалдармен және техникалармен эксперимент. Дайындау технологиясы. Өлшем құралдарымен жұмыс. Материалдар және компоненттерді қарапайым тәсілдермен біріктіру. Көлемді формалар құру. Мүсіндеу техникисы. Қағаздыпластика. Қазақ ұлттық мәдениеті элементтерімен шығармашылық жұмыстар. Қауіпсіздік техникасын сақтау. Қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі бойынша: Таныстырылым. Шығармашылық жұмыстармен таныстыру. Өнердегі тәсілдер сараптамасы. Түрлі өнер шығармаларын сараптамалау, бағалау жөнінде пікірлер. Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
22. 3 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді білу және түсіну. Табиғи жаралаған сәндік өрнектер, ою-өрнектер мен формалар. Табиғи формалардың интерпретациясы. Өнерді, мәдениетті және дәстүрлерді білу және түсіну. Отандық және әлемдік мәдениеттің түрлі өнер шығармалары. Қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері: ою-өрнектері, бұйымдары, ұлттық костюмдері. Шығармашылық идеяларды дамыту. Шығармашылық идеяларды дайындау. Шығармашылық идеяларды жүзеге асыру. Көркем бейнені және сезімдерді мәнерлі құралдарымен көрсету. Ақпарат көздерімен жұмыс. Жұмыс процесін жопарлау. Жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді бейнелеу. Табиғаттың мәнерлі бейнелерін құру. Флоражәне фауна түрлерін бейнелеу. Шығармашылық жұмыстарды орындау материалдары және техникасы. Көркемдік материалдар және құрал-саймандар. Шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар. Шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар. Түрлі материалдармен және техникалармен эксперимент. Дайындау технологиясы. Өлшем құралдарымен жұмыс. Материалдарды және компоненттерді қарапайым тәсілдермен біріктіру. Көлемді формалар құру. Мүсіндеу техникисы. Қағаздыпластика. Қазақ ұлттық мәдениеті элементтерімен шығармашылық жұмыстар. Қауіпсіздік техникасын сақтау. Қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі бойынша: Таныстырылым. Шығармашылық жұмыстармен таныстыру. Өнердегі тәсілдер сараптамасы. Түрлі өнер шығармаларын сараптамалау, бағалау жөнінде пікірлер. Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.

23. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 4 класса:
1) по разделу "Исследование и развитие творческих идей": Знание и понимание окружающего мира. Декоративные узоры и формы, созданные природой. Интерпретация природных форм. Знание и понимание искусства, культуры и традиций. Различные произведения искусства отечественной и мировой культуры. Прикладное искусство казахского народа и народов мира. Развитие творческих идей. Разработка творческих идей. Реализация творческих идей. Передача художественного образа и чувств выразительными средствами искусства. Работа с различными источниками информации. Планирование процесса работы. Организация рабочего места;
2) по разделу "Создание и изготовление творческих работ": Изображение окружающего мира. Создание выразительных образов природы. Изображение представителей флоры и фауны. Материалы и техники выполнения творческих работ. Художественные материалы и инструменты. Природные и искусственные материалы для творческих работ. Нетрадиционные материалы для творческих работ. Эксперименты с различными материалами и техниками. Технология изготовления. Работа с измерительными инструментами. Соединение материалов и компонентов простыми способами. Создание объемных форм. Техники лепки. Бумагопластика. Творческие работы с элементами казахской национальной культуры. Соблюдение техники безопасности. Правила техники безопасности;
3) по разделу "Презентация, анализ и оценивание": Презентация. Презентация творческой работы. Анализ подходов в искусстве. Анализ различных произведений искусства, оценочные суждения. Обсуждение и оценка творческих работ.
24. Учитель художественного труда, определяя содержание каждого урока, планирует разные виды художественно-творческой деятельности, при этом в обязательном порядке реализуются основные три вида художественной деятельности: конструктивная, изобразительная, декоративная.
Глава 4. Система целей обучения
25. В учебной программе сформулированы ожидаемые результаты, представленные в виде системы целей обучения, которые служат основой для определения содержания и последовательности изучения учебного материала каждого раздела, а также являются критериями оценивания достижений обучающихся.
26. Для удобства использования учебных целей и проведения мониторинга введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число - раздел, третье число – подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.1.3.4: "1" - класс, "1.3" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.

23. 4 - сыныпқа арналған "Көркем еңбек" пәнінің базалық мазмұны:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді білу және түсіну. Табиғи жаралаған сәндік өрнектер, ою-өрнектер мен формалар. Табиғи формалардың интерпретациясы. Өнерді, мәдениетті және дәстүрлерді білу және түсіну. Отандық және әлемдік мәдениеттің түрлі өнер шығармалары. Қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері. Шығармашылық идеяларды дамыту. Шығармашылық идеяларды дайындау. Шығармашылық идеяларды жүзеге асыру. Көркем бейнені және сеімдерді мәнерлі құралдарымен көрсету. Түрлі ақпарат көздерімен жұмыс. Жұмыс процесін жопарлау. Жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі бойынша: Айналадағы әлемді бейнелеу. Табиғаттың мәнерлі бейнелерін құру. Флоражәне фауна түрлерін бейнелеу. Шығармашылық жұмыстарды орындау материалдарыжәне техникасы. Көркемдік материалдар және құрал-саймандар. Шығармашылық жұмыстарға арналған табиғи және жасанды материалдар. Шығармашылық жұмыстарға арналған дәстүрлі емес материалдар. Түрлі материалдармен және техникалармен эксперимент. Дайындау технологиясы. Өлшем құралдарымен жұмыс. Материалдарды және компоненттерді қарапайым тәсілдермен біріктіру. Көлемді формалар құру. Мүсіндеу техникисы. Қағаздыпластика. Қазақ ұлттық мәдениеті элементтерімен шығармашылық жұмыстар. Қауіпсіздік техникасын сақтау. Қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі бойынша: Таныстырылым. Шығармашылық жұмыстармен таныстыру. Өнердегі тәсілдер сараптамасы. Түрлі өнер шығармаларын сараптамалау, бағалау жөнінде пікірлер. Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
24. Көркем еңбектің мұғалімі әр сабақтың мазмұнын белгілей отырып, көркем-шығармашылық жұмыстарының әр түрлерін жоспарлайды, сонымен бірге міндетті түрде көркем шығармашылықтың негізгі үш түрі жүзеге асырылады: құрылымдық, бейнелеушілік, сәндік.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
25. Оқу бағдарламасында әрбір бөлімнің оқу материалының мазмұны мен бірізділігін анықтау үшін негіз болатын, сондай-ақ білім алушылардың жетістіктерін бағалау критерийлері болып табылатын, оқыту мақсаттары жүйесі түрінде ұсынылған күтілетін нәтижелер көрсетілген.
26. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен беріпген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлімше ретін, төртінші сан - оқу мақсатының реттік нөмірін білдіреді Мысалы, 1.1.3.4 кодталуында: "1" – сынып, "1.3" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік саны.

27. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Исследование и развитие творческих идей":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 наблюдать связи человека с природой и предметным миром
1.​1.​1.​1 определять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира с направляющей помощью учителя
2.​1.​1.​1 описовать и объяснятьвизуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
3.​1.​1.​1 определять и распознавать декоративные узоры и формы, созданные природой, и интерпретировать их в собственных работах с направляющей помощью учителя
4.​1.​1.​1 правильно воспринимать, дифференцировать, осознавать и адекватно использовать интонационные средства выразительной четкой речи
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства
1.​1.​2.​1 узнавать и назвать основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства казахского народа с направляющей помощью учителя
2.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства и представлять их отличительные особенности (характеристики) в форме связного рассказа-описания объемом не менее 35-ти слов
3.​1.​2.​1 узнавать и назвать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение), используя клише, памятки, план
4.​1.​2.​1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности жанра, техники исполнения настроения, используя сложносочиненные и сложноподчиненные конструкции, клише, памятки
1.3 Развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 высказывать свои впечатления по подражанию и образцу, выслушивать мнения товарища, показывая заинтересованность
1.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства с организующей помощью учителя
2.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства с направляющей помощью учителя
3.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), обоснованно выбирая технику работы
4.​1.​3.​1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы, приводя обоснование своим творческим действиям
1.4 Планирование
0.​1.​4.​1 знать, какие материалы и инструменты нужны для изготовления творческих работ
1.​1.​4.​1 составлять словесный план изготовления творческих работ с опорой на наглядность, приняв направляющую помощь учителя
2.​1.​4.​1 определять последовательность выполнения действий, анализируя готовую модель(образец) – по аналогии
3.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место, выбирая необходимые инструменты и материалы из набора предложенных
4.​1.​4.​1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место, используя элементы технологического мышления и творческие идеи

27. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Айналадағы әлемді білу және түсіну
0. 1. 1. 1 адамның табиғатпен және заттық әлеммен байланысын бақылау
1. 1. 1. 1 айналадағы әлемді зерделеу барысындамұғалімнің бағыттаушы көмегімен нысандар мен құбылыстардың визуалдық сипаттамаларын (түсі, формасы, өлшемі, фактурасы) анықтау
2. 1. 1. 1 айналадағы әлемді зерделеу барысынданысандар мен құбылыстардың визуалдық сипаттамаларын (түсі, формасы, өлшемі, фактурасы)суреттеу және түсіндіру
3. 1. 1. 1 табиғи жаралаған сәндік өрнектерді (оюларды) анықтау және тану, оларды мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз жұмыстарында интерпретациялау
4. 1. 1. 1 анық және мәнерлі сөйлеу тілінің интонациялық құралдарын дұрыс қабылдау, жіктеу, түсіну және барабар қолдану
1.2 Өнерді, мәдениетті және дәстүрлерді білу және түсіну
0. 1. 2. 1 бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтау
1. 1. 2. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін тану және атау(ою-өрнегі, түсі, материалдары)
2. 1. 2. 1 бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтау және олардың айырықша ерекшеліктерін көрсету
3. 1. 2. 1 отандық және әлемдік мәдениеттің түрлі өнер шығармаларын тану және атау және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, кейпі) клишені, жадынаманы, жоспарды қолдана отырып түсіндіру
4. 1. 2. 1 отандық және әлемдік мәдениеттің түрлі өнер шығармаларын тану және және олардың, жанрының, орындау техникасының, кейпінің ерекшеліктерін салалас құрмалас және сабақтас құрмалас құрылымдарды, клишені, жадынаманықолдана отырыптүсіндіру
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 өзінің алған әсерлерін еліктеу және үлгі бойынша айту, қызығушылық танытып жолдасының пікірін тыңдау
1. 1. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен шығармашылықтық идеяларды және сезімдерді (эмоционалдық жағдайды, сипатты) өнердің мәнерлі құралдарымен көрсету
2. 1. 3. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен шығармашылықтық идеяларды және сезімдерді (эмоционалдық жағдайды, сипатты) өнердің мәнерлі құралдарымен көрсету
3. 1. 3. 1 шығармашылықтық идеяларды және сезімдерді (эмоционалдық жағдайды, сипатты) жұмыс техникасын негіздемелі таңдай отырып көрсету
4. 1. 3. 1 шығармашылықтық идеяларды және сезімдерді (эмоционалдық жағдайды, сипатты) түрлі жұмыс техникасын үйлестіріп, өзінің шығармашылық әрекетіне негіздеме келтіріп көрсету
1.4 Жоспарлау
0. 1. 4. 1 шығармашылық жұмыстарды дайындау үшін қандай материалдар мен құрал-саймандар керек екенін білу
1. 1. 4. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен көрнекілікке сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды дайындаудың сөздік жоспарын құру
2. 1. 4. 1 дайын моделді (үлгі) сараптай отырып, іс-әрекетті орындаудың реттілігін белгілеу - аналогия бойынша
3. 1. 4. 1 ұсынылған жиынтықтың ішінен қажеттіқұрал-саймандар мен материалдарды таңдап алып, жұмыс процесін жоспарлау және жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру
4. 1. 4. 1 технологиялық ойлар мен шығармашылық идеяларды қолданып, жұмыс процесін жоспарлау және жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру

2) раздел "Создание и изготовление творческих работ":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 находить некоторые визуальные элементы окружающего мира для выражения творческих идей простыми способами, используя организующую помощь учителя и/или образец
1.​2.​1.​1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира простыми способами используя направляющую помощь учителя
2.​2.​1.​1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира одним из известных способов
3.​2.​1.​1 изображать визуальные элементы окружающего мира. комбинируя различные техники и средства по образцу
4.​2.​1.​1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя различные техники и средства, объясняя свои идеи
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать различные материалы и инструменты для выполнения творческих работ, опираясь на организующую или направляющую помощь учителя
1.​2.​2.​1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя простые приемы и техники и оречевляя собственные действия
2.​2.​2.​1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя различные приемы и техники, активно применяя приставочные глаголы при оречевлении действий
3.​2.​2.​1 применять экспериментировать c инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники, разъясняя ход своей деятельности
4.​2.​2.​1 применять экспериментировать с самостоятельно выбранными инструментам и материалами (художественные, природные и искусственные), уверенно применяя более сложные приемы и техники и обосновывая логику собственных действий
2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы) с опорой на наглядность и организующую помощь учителя, включая прием "рука в руке"
1.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)с опорой на наглядность и направляющую помощь учителя
2.​2.​3.​2 создавать простые объемные формы определенными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы), бережно используя и экономно расходуя материалы
3.​2.​3.​2 создавать объемные формы разными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы),анализируя и обобщая графические изображения (рисунки, простейшие чертежи и эскизы, схемы)
4.​2.​3.​2 создавать объемные формы разными способами, комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные материалы) и техники и осуществляя предваряющий, пошаговый и итоговый самоконтроль
3.​2.​3.​3 завершать творческую работу, используя приемы и средства художественной выразительности
4.​2.​3.​3 самостоятельно выбирать методы и способы выполнения художественной работы

2) "Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1
Айналадағы әлемді бейнелеу
0. 2. 1. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылықкөмегімен/немесе үлгі бойынша, шығармашылық идеялардықарапайым тәсілдермен көрсету үшін айналадағы әлемнің кейбір визуалдықэлементтерін табу
1. 2. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен айналадағы әлемнің бергілі бір визуалдық элементтерін қарапайым тәсілдермен бейнелеу
2. 2. 1. 1 айналадағы әлемнің бергілі бір визуалдық элементтерін белгілі тәсілдердің бірімен бейнелеу
3. 2. 1. 1 айналадағы әлемнің бергілі бір визуалдық элементтерін түрлі техникалар мен құралдарды үлгі бойынша үйлестіре отырып бейнелеу
4. 2. 1. 1 айналадағы әлемнің бергілі бір визуалдық элементтерін түрлі техникалар мен құралдарды үлгі бойынша үйлестіре отырып, өз идеяларын түсіндіріп бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмыстарды орындау техникасы және материалдары
0. 2. 2. 1 мұғалімнің бағыттаушы және ұйымдастырушылық көмегіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды орындау үшін түрлі материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
1. 2. 2. 1 қарапайым тәсілдер мен техникаларды қолданыпжәне өз ісін сөзбен айта отырып, құрал-саймандарды және материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) қолдану және эксперимент жасау
2. 2. 2. 1 түрлі тәсілдер мен техникаларды қолданып және өз ісі жайлы айтқанда сөз алды қосымшалы етістіктерді қолданып, құрал-саймандарды және материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) қолдану және эксперимент жасау
3. 2. 2. 1 күрделірек тәсілдер мен техникаларды қолданып және өз ісін түсіндіре отырып, құрал-саймандарды және материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) қолдану және эксперимент жасау
4. 2. 2. 1 күрделірек тәсілдер мен техникаларды сенміді қолданып және өз ісінің логисанын негіздей отырып, өз бетінше таңдап алған құрал-саймандарды және материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) қолдану және эксперимент жасау
2.3 Дайындау технологиясы
0. 2. 3. 1 "қолында қолы" тәсілін қосқанда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен, көрнекілікке сүйеніп, белгілі материалдармен (пластилин, жарамсыз, қағаз материалдар) қарапайым көлемді формалар құру
1. 2. 3. 2 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен, көрнекілікке сүйеніп, белгілі материалдармен (пластилин, жарамсыз, қағаз материалдар) қарапайым көлемді формалар құру
2. 2. 3. 2 материалдарды ұқыпты және үнемді қолданып, белгілі тәсілдермен және материалдармен (пластилин, жарамсыз, қағаз материалдар) қарапайым көлемді формалар құру
3. 2. 3. 2 графикалық бейнелерді (суреттер, қарапайым сызбалар және эскиздер) сараптап және қорытып, түрлі тәсілдермен және материалдармен(пластилин, жарамсыз, қағаз материалдар)көлемді формалар құру
4. 2. 3. 2 түрлі тәсілдермен, түрлі материалдарды (пластилин, жарамсыз, қағаз материалдар)үйлестіріп, алдын ала, қадамды және қорытпа бақылау жүргізе отырып, көлемді формалар құру
3. 2. 3. 3 көркем мәнерліктің тәсілдері мен құралдарын қолдана отырып, шығармашылық жұмысты аяқтау
4. 2. 3. 3шығармашылық жұмысты орындаудың тәсілдері мен құралдарын өз бетінше таңдап алу

2.4 Соблюдение техники безопасности
0.​2.​4.​1 знать не менее 5-ти основных правил техники безопасности на уроках труда
1.​2.​4.​1 применять материалы и инструменты, соблюдая технику безопасностис опорой нанаглядность
2.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности в ходе пошагового самоконтроля
3.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности, анализировать выполнение правил другими обучающимися
4.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности в привычной и измененной ситуациях
3) раздел "Презентация, анализ и оценивание":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
0.​3.​1.​1 показать результаты своих работ с описанием рабочих моментов с направляющей помощью учителя
1.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми способами, используя вербальные и паравербальные средства
2.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс
3.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
4.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию и образные выражения, метафоры, сравнения, фразеологизмы
3.2 Анализ подходов в искусстве
1.​3.​2.​1 уметь определять средства и материалы различных произведений искусства с направляющей помощью учителя
2.​3.​2.​1 определять и классифицировать произведения искусства по основным выразительным средствам и материалам исполнения, называя признаки, по которым была определена принадлежность
3.​3.​2.​1 определять, классифицировать и сравнивать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя разветвленный алгоритм
4.​3.​2.​1 сравнивать, сопоставлять и обобщать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
0.​3.​3.​1 уметь описать свои работы по образцу и рассказать о процессе создания
1.​3.​3.​1 проводить оценку результатов своей деятельности на основе вспомогательных вопросов учителя
2.​3.​3.​1 комментировать творческую работу и вносить предложения по ее улучшению
3.​3.​3.​1 оценивать творческую работу и предлагать идеи для улучшения творческой работы
4.​3.​3.​1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы
28. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.

2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
0. 2. 4. 1 еңбек сабақтарында қауіпсіздік техникасының кем дегенде 5 негізгі ережелерін білу
1. 2. 4. 1 материалдар және құрал-саймандарды көрнекілікке сүйене отырып қауіпсіздік техникасын сақтап қолдану
2. 2. 4. 1 материалдар және құрал-саймандарды өзін-өзі қадамдық бақылау барысында қауіпсіздік техникасын сақтап қолдану
3. 2. 4. 1 материалдар және құрал-саймандарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолдану, басқа оқушылардың ережелерді сақтауын сараптамалау
4. 2. 4. 1 материалдар және құрал-саймандарды өзгертілген жағдайларда қауіпсіздік техникасын сақтап қолдану
3) "Таныстырылым, сараптама және бағалау" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1. Таныстырылым
0. 3. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегіменөз жұмыстарының нәтижелерін жұмыс кезеңдерін суреттей отырыпкөрсету
1. 3. 1. 1 вербалды және паравербалды құралдарды қолдана отырып өз жұмысын (эскиз, бұйым) қарапайым тәсілдермен таныстыру
2. 3. 1. 1 өз жұмысын (эскиз, бұйым) негізгі идеясы мен процесін түсіндіріп, таныстыру
3. 3. 1. 1 арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысын (эскиз, бұйым),негізгі идеясы мен процесін түсіндіріп таныстыру
4. 3. 1. 1 арнайы терминологияны, бейнелік сөйлемдерді, метафораларды, салыстыруларды, фразеологизмдерді қолдана отырып, өз жұмысын (эскиз, бұйым), шығармашылық тәсілдермен, негізгі идеясы мен процесін түсіндіріп, таныстыру
3.2 Өнердегі тәсілдер сараптамасы
1. 3. 2. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегіментүрлі өнер шығармаларының құралдары мен материалдарын анықтай білу
2. 3. 2. 1 тиістілік белгілерін атап, өнер шығармаларын негізігі мәнерлі құралдары және орындалу материалдары бойынша жіктеу
3. 3. 2. 1тармақталған алгоритмін қолдана отырып, түрлі өнер шығармаларының мәнерлі құралдарын және орындалу материалдарын анықтау, жіктеу және салыстыру
4. 3. 2. 1 арнайы терминологияны қолдана отырып, түрлі өнер шығармаларының мәнерлі құралдарын және орындалу материалдарын салыстыру, сәйкестеу және жиынтықтау
3.3 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
0. 3. 3. 1 үлгі бойынша өз жұмыстарын суреттеу және және құру процесі жайында айтып беру
1. 3. 3. 1 мұғалімнің көмекші сұрақтары негізінде өз жұмыстарының нәтижелеріне баға беру
2. 3. 3. 1шығармашылық жұмысқа түсінік беру және оны жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізу
3. 3. 3. 1шығармашылық жұмысқа баға беру және оны жақсарту үшін идеялар ұсыну
4. 3. 3. 1 шығармашылық жұмысқа критерийлерге сәйкес баға беру, шығармашылық жұмысты жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізу
28. Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі кемістігі бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.

29. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе по учебному
предмету "Художественный
труд" для 0-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Художественный труд" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Разделы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 наблюдать связи человека с природой и предметным миром
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства
1.3 Развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 высказывать свои впечатления по подражанию и образцу, выслушивать мнения товарища, показывая заинтересованность
1.4 Планирование
0.​1.​4.​1 знать, какие материалы и инструменты нужны для изготовления творческих работ
2. Создание и изготовление творческих работ"
2.1 Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 находить некоторые визуальные элементы окружающего мира для выражения творческих идей простыми способами, используя организующую помощь учителя и\или образец
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать различные материалы и инструменты для выполнения творческих работ, опираясь на организующую или направляющую помощь учителя
2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​1измерять, наклеивать, собирать, объединять материалы и компоненты простыми способами, с опорой на наглядность и организующую помощь учителя, включая прием "рука в руке"
2.4 Соблюдение техники безопасности
0.​2.​4.​1 знать не менее 5-ти основных правил техники безопасности на уроках труда
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
0.​3.​1.​1 показать результаты своих работ с описанием рабочих моментов с направляющей помощью учителя
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
0.​3.​3.​1 уметь описать свои работы по образцу и рассказать о процессе создания
2. Моя школа
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 наблюдать связи человека с природой и предметным миром
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 знать главные праздники, традиции и особенности быта Казахского народа и узнавать их изображения в произведениях искусства с организующей помощью учителя
1.3 Развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 высказывать свои впечатления по подражанию и образцу, выслушивать мнения товарища, показывая заинтересованность
1.4 Планирование
0.​1.​4.​1 знать, какие материалы и инструменты нужны для изготовления творческих работ
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 находить некоторые визуальные элементы окружающего мира для выражения творческих идей простыми способами, используя организующую помощь учителя и\или образец
2.2Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать различные материалы и инструменты для выполнения творческих работ, опираясь на организующую или направляющую помощь учителя
2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​1 измерять, наклеивать, собирать, соединять, объединять материалы и компоненты простыми способами, с опорой на наглядность и организующую помощь учителя, включая прием "рука в руке"
2.4 Соблюдение техники безопасности
0.​2.​4.​1 знать не менее 5-ти основных правил техники безопасности на уроках труда
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
0.​3.​1.​1 показать результаты своих работ с описанием рабочих моментов с направляющей помощью учителя
3.2Анализ подходов в искусстве
0.​3.​2.​1 уметь определять средства и материалы произведений искусства с организующей помощью учителя
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
0.​3.​3.​1 уметь описать свои работы по образцу и рассказать о процессе создания
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
0.​1.​1.​1 наблюдать связи человека с природой и предметным миром
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0.​1.​2.​1 знать главные праздники, традиции и особенности быта Казахского народа и узнавать их изображения в произведениях искусства с организующей помощью учителя
1.3 Развитие творческих идей
0.​1.​3.​1 высказывать свои впечатления по подражанию и образцу, выслушивать мнения товарища, показывая заинтересованность
1.4 Планирование
0.​1.​4.​1 знать, какие материалы и инструменты нужны для изготовления творческих работ
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
0.​2.​1.​1 находить некоторые визуальные элементы окружающего мира для выражения творческих идей простыми способами, используя организующую помощь учителя и\или образец
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
0.​2.​2.​1 использовать различные материалы и инструменты для выполнения творческих работ, опираясь на организующую или направляющую помощь учителя
2.3 Технология изготовления
0.​2.​3.​1 измерять, наклеивать, собирать, соединять, объединять материалы и компоненты простыми способами, с опорой на наглядность и организующую помощь учителя, включая прием "рука в руке"
2.4 Соблюдение техники безопасности
0.​2.​4.​1 знать не менее 5-ти основных правил техники безопасности на уроках труда
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
0.​3.​1.​1 показать результаты своих работ с описанием рабочих моментов с направляющей помощью учителя
0.​3.​1.​2 в процессе словесного рисования осуществлять длительный и непрерывный речевой выдох (протяженностью не менее 11-12 слогов)
3.2Анализ подходов в искусстве
0.​3.​2.​1 уметь определять средства и материалы произведений искусства с организующей помощью учителя
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
0.​3.​3.​1 уметь описать свои работы по образцу и рассказать о процессе создания

29. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін "Көркем
еңбек" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Көркем еңбек" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімдер
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1.Өзім туралы
1. Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту
1.1 Айналадағы әлемді білу және түсіну
0. 1. 1. 1 адамның табиғатпен және заттық әлеммен байланысын бақылау
1.2 Өнерді, мәдениетті және дәстүрлерді білу және түсіну
0. 1. 2. 1 бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтау
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 өзінің алған әсерлерін еліктеу және үлгі бойынша айту, қызығушылық танытып жолдасының пікірін тыңдау
1.4 Жоспарлау
0. 1. 4. 1 шығармашылық жұмыстарды дайындау үшін қандай материалдар мен құрал-саймандар керек екенін білу
2. Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау
2.1 Айналадағы әлемді бейнелеу
0. 2. 1. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылықкөмегімен/немесе үлгі бойынша, шығармашылық идеяларды қарапайым тәсілдермен көрсету үшін айналадағы әлемнің кейбір визуалдықэлементтерін табу
2.2 Шығармашылық жұмыстарды орындау техникасыжәне материалдары
0. 2. 2. 1мұғалімнің бағыттаушы және ұйымдастырушылық көмегіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды орындау үшін түрлі материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
2.3 Дайындау технологиясы
0. 2. 3. 1 "қолында қолы" тәсілін қосқанда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен, көрнекілікке сүйеніп, материалдарды және компоненттерді қарапайым тәсілдермен өлшеу, желімдеу, жинау, біріктіру
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
0. 2. 4. 1еңбек сабақтарында қауіпсіздік техникасының кем дегенде 5 негізгі ережелерін білу
3.Таныстырылым,сараптама және бағалау
3.1 Таныстырылым
0. 3. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегіменөз жұмыстарының нәтижелерін жұмыс кезеңдерін суреттей отырып көрсету
3.3 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
0. 3. 3. 1 үлгі бойынша
өз жұмыстарын суреттеу және және құру процесі жайында айтып беру
2. Менің мектебім
1.Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту
1.1 Айналадағы әлемді білу және түсіну
0. 1. 1. 1 адамның табиғатпен және заттық әлеммен байланысын бақылау
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
0. 1. 2. 1 қазақ халқы тұрмысының негізгі мейрамдарын, дәстүрлерін және тұрмыстық ерекшеліктерін білу және мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен олардың бейнелерін өнер туындыларынан тану
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 өзінің алған әсерлерін еліктеу және үлгі бойынша айту, қызығушылық танытып жолдасының пікірін тыңдау
1.4 Жоспарлау
0. 1. 4. 1 шығармашылық жұмыстарды дайындау үшін қандай материалдар мен құрал-саймандар керек екенін білу
2.Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау
2.1 Айналадағы әлемді бейнелеу
0. 2. 1. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен/немесе үлгі бойынша, шығармашылық идеяларды қарапайым тәсілдермен көрсету үшін айналадағы әлемнің кейбір визуалдық элементтерін табу
2.2 Шығармашылық жұмыстарды орындау техникасыжәне материалдары
0. 2. 2. 1 мұғалімнің бағыттаушы және ұйымдастырушылық көмегіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды орындау үшін түрлі материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
2.3 Дайындау технологиясы
0. 2. 3. 1 қолында қолы" тәсілін қосқанда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен, көрнекілікке сүйеніп, материалдарды және компоненттерді қарапайым тәсілдермен өлшеу, желімдеу, жинау, біріктіру
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
0. 2. 4. 1 еңбек сабақтарында қауіпсіздік техникасының кем дегенде 5 негізгі ережелерін білу
3.Таныстырылым, сараптама және бағалау
3.1 Таныстырылым
0. 3. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен өз жұмыстарының нәтижелерін жұмыс кезеңдерін суреттей отырып көрсету
3.2 Өнердегі тәсілдер сараптамасы
0. 3. 2. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегіментүрлі өнер шығармаларының құралдары мен материалдарын анықтай білу
3.3 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
0. 3. 3. 1 үлгі бойыншаөз жұмыстарын суреттеу және және құру процесі жайында айтып беру
2 - тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
1. Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту
1.1 Айналадағы әлемді білу және түсіну
0. 1. 1. 1 адамның табиғатпен және заттық әлеммен байланысын бақылау
1.2 Өнерді, мәдениетті және дәстүрлерді білу және түсіну
0. 1. 2. 1 қазақ халқы тұрмысының негізгі мейрамдарын, дәстүрлерін және тұрмыстық ерекшеліктерін білу және мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен олардың бейнелерін өнер туындыларынан тану
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
0. 1. 3. 1 өзінің алған әсерлерін еліктеу және үлгі бойынша айту, қызығушылық танытып жолдасының пікірін тыңдау
1.4 Жоспарлау
0. 1. 4. 1 шығармашылық жұмыстарды дайындау үшін қандай материалдар мен құрал-саймандар керек екенін білу
2.Шығармашылық жұмыстарды құру және дайындау
2.1 Айналадағы әлемді бейнелеу
0. 2. 1. 1 мұғалімнің ұйымдастырушылықкөмегімен/немесе үлгі бойынша, шығармашылық идеяларды қарапайым тәсілдермен көрсету үшін айналадағы әлемнің кейбір визуалдықэлементтерін табу
2.2 Шығармашылық жұмыстарды орындау техникасыжәне материалдары
0. 2. 2. 1 мұғалімнің бағыттаушы және ұйымдастырушылық көмегіне сүйене отырып, шығармашылық жұмыстарды орындау үшін түрлі материалдар мен құрал-саймандарды қолдану
2.3 Дайындау технологиясы
0. 2. 3. 1 қолында қолы" тәсілін қосқанда мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен, көрнекілікке сүйеніп, материалдарды және компоненттерді қарапайым тәсілдермен өлшеу, желімдеу, жинау, біріктіру
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
0. 2. 4. 1 еңбек сабақтарында қауіпсіздік техникасының кем дегенде 5 негізгі ережелерін білу
3.Таныстырылым, сараптама және бағалау
3.1 Таныстырылым
0. 3. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегіменөз жұмыстарының нәтижелерін жұмыс кезеңдерін суреттей отырып көрсету
0. 3. 1. 2 сөзбен суреттеу процесі барысында үздіксіз тілдік ұзақ дем шығаруды жүзеге асыру (ұзақтығы 11-12 буыннан кем емес)
3. Өнердегі тәсілдер сараптамасы
0. 3. 2. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегіментүрлі өнер шығармаларының құралдары мен материалдарын анықтай білу
3.3 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
0. 3. 3. 1 үлгі бойыншаөз жұмыстарын суреттеу және және құру процесі жайында айтып беру

2.4 Соблюдение техники безопасности
4.​2.​4.​1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности в привычной и измененной ситуациях
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
4.​3.​1.​1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию и образные выражения, включая метафоры, сравнения, фразеологизмы
3.2 Анализ подходов в искусстве
4.​3.​2.​1 сравнивать, сопоставлять и обобщать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
4.​3.​3.​1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы
Приложение 604
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 604 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Программы является формирование у обучающихся с тяжелыми нарушениями речи основ физической культуры в тесной связи с умственным, нравственным, эстетическим воспитанием, трудовым обучением.
3. Задачи Программы:
1) сформировать у учащихся устойчивые мотивы и потребности в бережном отношении к своему здоровью;
2) обогатить двигательный опыт обучающихся физическими упражнениями, действиями и приемами базовых видов спорта, развивать выносливость, быстроту, силу, ловкость и гибкость;
3) развить навыки взаимодействия, адекватной оценки собственного поведения и поведения партнера, конструктивного разрешения конфликта;
4) в командных видах спорта - сформировать навыки планирования общей цели и путей ее достижения, распределения ролей в совместной деятельности;

2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
4. 2. 4. 1 материалдар және құрал-саймандарды әдетті және өзгертілген жағдайларда қауіпсіздік техникасын сақтап қолдану
3. Таныстырылым, сараптама және бағалау
3.1 Таныстырылым
4. 3. 1. 1 арнайы терминологияны, бейнелік сөйлемдерді, метафораларды, салыстыруларды, фразеологизмдерді қолдана отырып, өз жұмысын (эскиз, бұйым), шығармашылық тәсілдермен, негізгі идеясы мен процесін түсіндіріп, таныстыру
3.2 Өнердегі тәсілдер сараптамасы
4. 3. 2. 1 арнайы терминологияны қолдана отырып, түрлі өнер шығармаларының мәнерлі құралдарын және орындалу материалдарын салыстыру, сәйкестеу және жиынтықтау
3.3 Шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау
4. 3. 3. 1 шығармашылық жұмысқа критерийлерге сәйкес баға беру, шығармашылық жұмысты жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
604-қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5 -бабы, 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты – сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларда дене мәдениетінің негіздерін еңбекке баулу, ақыл-ой, адамгершілік, эстетикалық тәрбиемен тығыз байланыста қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) білім алушыларда өз денсаулығына ұқыпты қарау қажеттіліктері мен уәждемесін қалыптастыру;
2) дене жаттығулары және базалық түрлерінің әрекеттері мен тәсілдері арқылы білім алушылардың қимыл-қозғалыс тәжірибесін байыту, төзімділігін, шапшаңдығын, күшін, ептілігін, жылдамдығын дамыту;
3) өзара әрекет ету дағдыларын дамыту: өз мінез-құлқы мен серіктестің мінез-құлқын дұрыс бағалау, қақтығыстарды конструктивті түрде шешу;
4) командалық спорт түрінде – ортақ мақсат пен оған жету жолдарын жоспарлау, бірлескен әрекеттегі рольдерді бөліп алу дағдыларын қалыптастыру;

5) воспитать морально-волевые качества, мотивацию к достижению результатов и готовность к преодолению трудностей, умения мобилизовать свои личностные и физические ресурсы.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) корректировать все сенсорные системы обучающихся;
2) совершенствовать коммуникативно-речевые навыки, обогащать лексический запас, совершенствовать техническую сторону речи, включая рациональное дыхание и голосоподачу;
3) способствовать социализации обучающихся путем формирование адекватной самооценки и механизмов саморегуляции, подчинение правилам, установление партнерского стиля взаимоотношений, развитие функциональной грамотности.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Учебный процесс осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, дифференцированного, коррекционного и коммуникативного подходов.
6. Ценностно-ориентированный подход целенаправленно формирует систему социально - значимых ценностей личности обучающихся, их правильное поведение и поступки, мотивацию, принцип реализуется через участие обучающихся в национальных и спортивных играх, воспитывая казахстанский патриотизм и гражданскую ответственность, уважение друг к другу, стремление к сотрудничеству, умение достойно проигрывать и достойно идти к победе.
7. Личностно-ориентированный подход позволяет индивидуализировать учебный процесс, через подготовительные, общеразвивающие упражнения, способствующих сохранению и укреплению здоровья, развитию двигательной активности с учетом возрастных, физических, психических и личностных особенностей обучающихся.
8. Принцип деятельностного подхода - совместная деятельность учителя и обучающихся, основанная на сотрудничестве и взаимопонимании, где особое внимание уделяется детям с нарушениями общей и мелкой моторики.
9. Дифференцированный подход подразумевает специализацию учебного процесса для различных групп обучаемых, постановку вариативных задач и создание разнообразных условий, основанием для которых являются данные медицинских осмотров, рекомендации психолого-медико-педагогической консультации, результаты предварительной проверки готовности к сдаче контрольных нормативов, предусмотренных программой.
10. Коррекционно-развивающий подход обеспечивается специальными технологиями, техниками и средствами обучения, направленных на коррекцию речи, познавательных процессов, общей, тонкой и речевой моторики.
11. Коммуникативный подход позволяет осуществлять общение посредством вербальных и невербальных средств в процессе взаимодействия, правильно использовать систему языковых и речевых норм, выбирать коммуникативное поведение, адекватное ситуации.

5) моральдік және ерік-жігерлік қасиеттерін, жетістіктерге жету және қиындықтарды жеңу ынтасын, өзінің тұлғалық және дене ресурстарын жұмылдыру қабілеттерін арттыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) білім алушылардың барлық сенсорлық жүйесін түзету;
2) лексикалық қорды байыту, дұрыс тыныс алу мен дауысты қоюды қосқанда сөйлеудің техникалық жағын жетілдіру арқылы ауыр сөйлеу бұзылыстары бар білім алушылардың сөйлеудегі коммуникативтік-сөйлеу дағдылары мен коммуникативтік сапасын жетілдіру;
3) білім алушылардың өзін-өзі дұрыс бағалау мен өзін ұстай алу, тәртіпке бағыну, өзара қарым-қатыныас жасаудың серіктестік стилін белгілеу, атқарушылық сауаттылықты қалыптастыру арқылы әлеуметтендіру.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесі құндылыққа-бағдарланған, іс-әрекетік, тұлғаға-бағдарланған, саралап оқыту, коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Құндылыққа-бағдарланған тәсіл білім алушылардың тұлғасының әлеуметтік-маңызды құндылықтар жүйесін, мінез-құлқы мен әрекеттерін, ынтасын қалыптастырылады, бұл тәсіл білім алушылардың ұлттық және спорттық ойындарға қатысуы арқылы жүзеге асырылады да, қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке, бір-біріне құрмет көрсетуге, ынтымақтастыққа ұмтылуға, абыроймен жеңіле білуге және жеңіске абыроймен жете білуге тәрбиелейді.
7. Тұлғаға-бағдарланған тәсіл оқу үрдерісін білім алушылардың қозғалыс белсенділігін дамытуға, денсаулығын сақтау мен нығайтуға ықпал ететін және олардың дене, психикалық, тұлғалық ерекшеліктерін ескеретін дайындық, жалпы дамыту жаттығуларды қолдану арқылы жекелендіруге мүмкіндік береді.
8. Іс-әрекеттік тәсілдің қағидасы – өзара түсіністік пен ынтымақтастық бастамасымен мұғалім мен білім алушылардың бірлескен қызметіне негізделіп, жалпы және ұсақ моторикасының бұзылыстары бар балаларға ерекше көңіл бөлу.
9. Саралап оқыту тәсілі - негізі медициналық тексерудің мәліметтері, психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес ұсыныстары, бағдарламамен қарастырылған бақылау нормативтерін тапсыруға дайындығын алдын-ала тексеру нәтижелері бойынша білім алушылардың әртүрлі топтары үшін оқу процесін мамандандыру.
10. Түзете-дамыта оқыту тәсілі сөйлеу тілі мен танымдық процестерін, жалпы, ұсақ және сөйлеу моторикасын түзетуге бағытталған арнайы техникалар мен технологиялар және оқыту құралдары арқылы іске асады.
11. Коммуникативтік тәсіл – өзара әрекеттесуде вербалды және вербалсыз құралдар арқылы қарым-қатынас жасауға, тілдік және сөйлеу нормаларының жүйесін дұрыс қолдануға, жағдаятқа сәйкес қатынас жасаудың мінез-құлқын дұрыс таңдауға мүмкіндік береді.

12. Физическое воспитание обучающихся осуществляется на основе принципов:
1) соблюдение речевого режима в течение всего урока: контроль произношения, устранение аграмматизмов в устной речи каждого обучающегося, нормализация темпа и ритма речи у заикающихся;
2) организация индивидуальной, парной, групповой деятельности обучающихся с целью создания условий речевого общения на уроке, моделирования коммуникативных ситуаций;
3) частая смена видов и темпов деятельности на уроке;
4) поддержка речевой деятельности обучающихся через использование схем, планов, алгоритмов, наборов шаблонных для предмета выражений и фраз, речевых конструкций, помогающих построить развернутое высказывание, рассуждение, ответ.
13. Коррекционно-оздоровительную направленность занятий поддерживают различные виды гимнастики: традиционная дыхательная гимнастика, парадоксальная дыхательная гимнастика по А. Стрельниковой, пальчиковая, артикуляционная гимнастика, психогимнастика, кинезиологические программы, направленные на развитие межполушарных взаимодействий, синхронизацию работы полушарий и мышечную релаксацию.
14. Элементы коррекционной ритмики на уроке адаптивной физической культуры способствуют развитию чувства ритма, развитию речедвигательного и слухового анализаторов, регуляции дыхания, формированию и коррекции правильной походки и осанки.
15. Профессиональная деятельность учителя включает систематическое взаимодействие с логопедом, психологом, медицинскими работниками, владение специальными методиками, позволяющими оказывать на уроке индивидуальную коррекционную поддержку обучающимся с заиканием, ринолалией, алалическим или дизартрическим компонентами, аутизмом.
16. В целях развития навыков независимой жизни и формирования функциональной грамотности обучающихся, уделяется внимание обучению умениям из области самодиагностики физического состояния, навыкам самомассажа, формированию и автоматизации навыков оказания первой простейшей медицинской помощи.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Адаптивная физическая культура"
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" составляет:
1) в 0 классе - 3 часа в неделю, 96 часов в учебном году;
2) в 1 классе - 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
3) во 2 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 3 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 4 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
18. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Двигательная деятельность";
2) раздел "Развитие творческих способностей и критического мышления через двигательные навыки ";

12. Білім алушыларды дене тұрғысынан тәрбиелеу келесі қағидалар негізінде жүзеге асады:
1) барлық сабақ барысында сөйлеу тәртібін сақтау: айтылуын бақылау, әрбір білім алушының ауызша тіліндегі аграмматизмдерді жою, тұтығатын балалардағы сөйлеудің қарқыны мен ырғағын қалыпқа келтіру;
2) сабақта сөйлеу қатынасы жағдайын жасау мақсатында білім алушыларды топтастыру, қарым-қатынас жасау ситуациясын үлгілеу;
3) сабақтағы қызмет түрлері мен қарқынының жиі ауысуы;
4) жауап беру, талқылау, өзара байланысқан сөйлемдерді құруға көмектесетін сөйлеу конструкциялары, сөйлемдер мен фразалар нысанына арналған шаблондар жиынтығын, алгоритмдерді, жоспарларды, сызбаларды пайдалану арқылы білім алушылардың сөйлеу қызметін қолдау.
13. Сабақтың түзеу-сауықтыру бағытында гимнастиканың әрқилы түрлерін қолданады: дәстүрлі тыныс алу гимнастикасын, А.Стрельникованың парадоксалды тыныс алу гимнастикасын, саусақ, артикуляциялық гимнастиканы, психогимнастиканы, бұлшықет релаксациясы мен ми жартышарларының жұмысын синхронизацияла және өзара әрекетін дамытуға бағытталған кинезологиялық бағдарламаларын.
14. Бейімделген дене шынықтыру сабағындағы түзеу ритмикасының элементтері ырғақты сезінуді күшейтуге, сөйлеу қозғалысы мен есту анализаторларын дамытуға, тыныстың реттелуіне, жүрудің мәнері мен дене мүсінін дұрыс қалыптасуына, түзелуіне ықпал етеді.
15. Оқытушының логопедпен, психологпен, медициналық қызметкерлермен жүйелі түрде әрекет етуі және алалиялық немесе дизартриялық компоненттері, ринолалиясы, тұтығуы, аутизмі бар білім алушыларды сабақта жекелей түзете қолдауға мүмкіндік беретін арнайы әдістерді қолдана білуі оның кәсіби қызметіне жатады.
16. Білім алушыларының тәуелсіз түрде өмір сүру дағдыларын дамыту және функционалды сауаттылығын қалыптастыру мақсатында, дене жағдайының өзіндік диагностикасына жататын дағдыларды, өзін-өзі уқалау дығдыларын үйретуге және алғашқы медициналық көмек көрсету икемдерін қалыптастыру мен автоматтандыруға назар аударылады.
3-тарау. "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
17. "Бейімделген дене шынықтыру" бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 96 сағатты;
2) 1-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 99 сағатты;
3) 2-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
4) 3-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
5) 4-сыныпта - аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
18. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Қозғалыс қызметі" бөлімі;
2) "Қозғалыс дағдылары арқылы сыни ойлауды және шығармашылық қабілеттерін дамыту" бөлімі;

3) раздел "Здоровье и здоровый образ жизни".
19. Раздел "Двигательная деятельность" включает следующие подразделы:
1) легкая атлетика;
2) гимнастика с элементами акробатики;
3) основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки.
20. Раздел "Развитие творческих способностей и критического мышления через двигательные навыки" включает следующие подразделы:
1) игры на взаимодействие (со 2 класса);
2) подвижные игры;
3) казахские национальные подвижные и интеллектуальные игры.
21. Раздел "Здоровье и здоровый образ жизни" включает следующие подразделы:
1) техника безопасности;
2) здоровье и физическая активность.
22. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 0 класса:
1) введение в изучение предмета: физическая культура – урок здоровья Твои физические возможности;
2) легкая атлетика: бег и ходьба. Прыжки и метания;
3) гимнастика с элементами акробатики: осанка и координация. Гимнастические фигуры. Движения на простых гимнастических снарядах. Действия в пространстве. Имитационные упражнения;
4) казахские национальные подвижные игры: Традиции казахского народа. Национальные подвижные игры "Жапалақ пен қарлығаштар", "Балапандар";
5) подвижные игры: игра - средство физического воспитани. Сюжетные подвижные игры. Подвижные игры с предметами "Найди мяч", "Карусель". Игры и упражнения со скакалкой;
6) игры на взаимодействие: навыки общения в небольших группах и парах. Творческие идеи для игр. Игры на развитие коммуникативных навыков "Угадай, кого поймали";
7) техника безопасности;
8) здоровье и физическая активность: польза физических занятий. Движения – путь к здоровью. Сердцебиение и дыхание человека. Развитие опорно-двигательного аппарата. Физическая деятельность на открытом воздухе. Двигательные навыки. Быстрота, сила и ловкость. Развитие прыгучести. Активность и самостоятельность в двигательной деятельности.
23. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 1 класса:
1) введение в изучение предмета: что такое физическая культура. Режим дня. Утренняя зарядка и физкультминутки;
2) легкая атлетика: бег и ходьба. Прыжки и метания. Эстафеты;
3) гимнастика с элементами акробатики: осанка и координация. Гимнастические фигуры. Движения на простых гимнастических снарядах. Имитационные упражнения;
4) казахские национальные подвижные игры: знакомство с традициями и культурой казахского народа. Игра "Ақ сүйек", "Ақ таяқ". Вовлеченность через подвижные игры;
5) подвижные игры: игра - средство развития физических качеств. Сюжетно-ролевые подвижные игры "Гуси – лебеди". Игровое пространство. Подвижные игры с предметами. Игры с мячом. Игры и упражнения со скакалкой;

3) "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі.
19. "Қозғалыс қызметі" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жеңіл атлетика;
2) акробатика элементтері бар гимнастика;
3) шаңғы/кросс/коньки тебу дайындығының негіздері.
20. "Қозғалыс дағдылары арқылы сыни ойлауды және шығармашылық қабілеттерін дамыту" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өзара әрекет ету ойындары (2-сыныптан бастап);
2) қозғалыс ойындары;
3) қазақтың ұлттық қозғалыс және танымдық ойындары.
21. "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) қауіпсіздік техникасы;
2) денсаулық және дене белсенділігі.
22. 0-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) пәнді оқытуға кіріспе: дене тәрбиесі – денсаулық сабағы, сенің дене мүмкіндіктерің;
2) жеңіл атлетика: жүгіру және жүру. Секіру және лақтыру;
3) акробатика элементтері бар гимнастика: сымбат және координация. Гимнастикалық фигуралар. Қарапайым гимнастикалық снарядтар негізіндегі қозғалыстар. Кеңістіктегі әрекеттер. Имитациялық жаттығулар;
4) қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары: қазақ халқының дәстүрлері. Ұлттық қозғалыс ойындары: "Жапалақ пен қарлығаштар", "Балапандар";
5) қозғалыс ойындары: ойын – дене тәрбиесінің құралдары. Сюжеттік қозғалыс ойындары. Заттармен қозғалыс ойындары "допты тап", "Әткеншек". Секіргішпен ойналатын ойындар мен жаттығулар;
6) өзара әрекет ету ойындары: шағын топтар мен жұптасу кезіндегі қарым-қатынас дағдылары. Ойындарға арналған шығармашылық идеялар. Қарым-қатынастық дағдыларды дамытуға арналған "Кімді ұстағанымызды тауып көр" ойыны;
7) қауіпсіздік техникасы;
8) денсаулық және дене белсенділігі: дене жаттығу сабақтарының пайдасы. Қозғалыс – денсаулыққа апарар жол. Адамның жүрек қағымы мен тыныс алуы. Тірек-қимыл аппаратының дамуы. Таза ауадағы дене қызметі. Қозғалыс дағдылары. Жылдамдық, күш және шапшаңдық. Секіруді дамыту. Қозғалыс қызметіндегі белсенділік пен тұрақтылық.
23. 1-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) пәнді оқытуға кіріспе: дене мәдениеті дегеніміз не? Күн тәртібі. Таңғы жаттығу және жаттығу минуттары;
2) жеңіл атлетика: жүгіру және жүру. Секіру және лақтыру. Эстафеталар;
3) акробатика элементтері бар акробатика: мүсін және координация. Гимнастикалық фигуралар. Қарапайым гимнастикалық снарядтағы қозғалыстар. Имитациялық жаттығулар;
4) қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары: қазақ халқының дәстүрлері мен мәдениетімен танысу. "Ақ сүйек", "Ақ таяқ" ойындары. Қозғалыс ойындары арқылы еліктіру;
5) қозғалыс ойындары: ойын – дене қасиеттерін дамыту құралдары. "Қаздар-аққулар" сюжеттік-рөлдік қозғалыс ойыны. Ойын кеңістігі. Заттармен қозғалыс ойындары. Доппен ойналатын ойындар. Секіргішпен ойындар мен жаттығулар;

6) игры на взаимодействие: творческие и коммуникативные навыки посредством игр "Быстрей по местам". Творческие способности через игры. Игры на развитие коммуникативных навыков. Навыки общения в небольших группах и парах;
7) техника безопасности;
8) здоровье и физическая активность: понятие о здоровье. Польза физических занятий. Твои физические возможности. Двигательные навыки. Быстрота, сила и ловкость. Развитие прыгучести. Сердцебиение и дыхание человека во время физической деятельности. Развитие опорно-двигательного аппарата. Активность и самостоятельность в двигательной деятельности. Физическая деятельность на открытом воздухе.
24. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 2 класса:
1) введение в изучение предмета: обзор основных понятий здоровья;
2) легкая атлетика: комплексы утренней зарядки. Навыки бега, прыжков и метания. Эстафеты с элементами бега, прыжков и метания. Прыжки в длину и в высоту;
3) гимнастика с элементами акробатики: гимнастические упражнения. Лазанье и перелазанье. Развитие равновесия;
4) казахские национальные подвижные игры: ознакомление с казахскими национальными играми. Традиционные казахские беговые игры ("Бәйге"). Сюжетно-ролевые игры: "Аққасқыр - байланған қасқыр". Сотрудничество и честная игра;
5) подвижные игры: подвижные игры - основа спортивных игр. Многообразие подвижных игр. Двигательные навыки в подвижных играх. Подвижные игры с мячом "У кого мяч". Игры с передвижениями. Игры – аттракционы. Интегрированные игры. Игры с использованием нестандартного инвентаря. Игры с атакующими действиями;
6) игры на взаимодействие: парные и групповые игры. Работа в парах и в группах "Медведь и пчелы". Развитие коммуникативных навыков. Индивидуальные творческие способности. Творчество через групповую деятельность;
7) техника безопасности: техника безопасности в спортивном зале и на спортивной площадке;
8) здоровье и физическая активность: развитие силы через физические нагрузки. Воспитание выносливости. Изменения в организме при физических нагрузках. Прогрессия в самостоятельной двигательной деятельности. Физическая деятельность на открытом воздухе.
25. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 3 класса:
1) введение в изучение предмета: формирование понятия здоровый образ жизни;
2) легкая атлетика: разминки для разных видов деятельности. Разновидности бега, прыжков и метания. Эстафеты с элементами легкой атлетики. Участие в играх с бегом. Прыжки в длину и в высоту. Эксперименты с метанием;

6) өзара әрекет ету ойындары: "Тезірек орын тап" ойыны арқылы шығармашылық және қарым-қатынас дағыдыларын дамыту. Ойындар арқылы шығармашылық қабілетті дамыту. Қарым-қатынас дағдыларын дамытуға арналған ойындар. Шағын топтар мен жұптасатын ойындардағы қарым-қатынас дағдылары;
7) қауіпсіздік техникасы;
8) денсаулық және дене белсенділігі: денсаулық туралы түсінік. Дене жаттығулары сабақтарының пайдасы. Сенің дене мүмкіндіктерің. Қозғалыс дағдылары. Жылдамдық, күш және шапшаңдық. Секіруді дамыту. Дене қызметі кезіндегі адамның жүрек соғысы мен тыныс алуы. Тірек-қимыл апппарын дамыту. Қозғалыс қызметіндегі белсенділік пен дербестілік. Таза ауадағы дене қызметі.
24. 2-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мамұны:
1) пәнді оқытуға кіріспе: денсаулықтың негізгі түсініктеріне шолу жасау;
2) жеңіл атлетика: таңғы жаттығу жиынтығы. Жүгіру, секіру және лақтыру дағдылары. Жүгіру, секіру және лақтыру элементтері бар эстафеталар. Ұзындыққа және биіктікке секіру;
3) акробатика элементтері бар гимнастика: гимнастикалық жаттығулар. Өрмелеу және бірнеше мәрте өрмелеу. Тепе-теңдікті дамыту;
4) қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары: қазақтың ұлттық ойындарымен танысу. Қазақтың ұлттық жүгіру ойындары ("Бәйге"). Сюжеттік-рөлдік ойындар: "Аққасқыр - байланған қасқыр". Серіктестік және шынайы ойын;
5) қозғалыс ойындары: қозғалыс ойындары – спорттық ойындардың негізі. Қозғалыс ойындарының әрқилылығы. Қозғалыс ойындарындағы қозғалыс дағдылары. "Доп кімде?" деп аталатын доппен ойналатын қозғалыс ойыны. Қозғалысы көп ойындар. Аттракциондық ойындар. Кіріктірілген ойындар. Стандарттық емес құралдарды қолданушы ойындар. Шабуылдаушы әрекеттер бар ойындар;
6) өзара әреке ететін ойындар: жұптасатын және топтық ойындар. Топтарда және жұп болу кезіндегі жұмыстар. "Аю мен аралар" ойынындағы жұптасу және топтасу жұмыстары. Қарым-қатынас дағдыларды дамыту. Жекелей шығармашылық қабілеттер. Топтық қызмет арқылы көрінетін шығармашылық;
7) қауіпсіздік техникасы: спорт зал және спорт алаңқайларындағы қауіпсіздік техникасы;
8) денсаулық және дене белсенділігі: дене жүктемесі арқылы күшті дамыту. Төзімділікке тәрбиелеу. Денеге күш түсіру кезіндегі организмдегі өзгерістер. Дербес қозғалыс қызметі кезіндегі прогресс. Ашық ауадағы дене қызметі.
25. 3-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) пәнді оқытуға кірісу: салауатты өмір салты түсінігін қалыптастыру;
2) жеңіл атлетика: әртүрлі қозғалыс түрлеріне арналған сергітпелер. Жүгіру, секіру және лақтырудың әрқилылығы. Жеңіл атлетика элементтері бар эстафеталар. Жүгіру ойындарына қатысу. Ұзындық пен биіктікке секіру. Лақтырумен жүргізілетін тәжірибелер;

3) гимнастика с элементами акробатики: гимнастика с элементами аэробики. Последовательность в гимнастических упражнениях. Игры на развитие равновесия;
4) казахские национальные подвижные игры: приобщение к казахским национальным играм "Айгөлек". Сотрудничество и честная игра;
5) подвижные и спортивные игры: двигательные навыки в подвижных играх. Подвижные игры на координацию движений "Прыжок через канаву". Подвижные игры на быстроту реакции. Умение работать в коллективе;
6) игры на взаимодействие: элементы командных игр. Социальные навыки через игры. Коммуникативные навыки в играх. Игры с элементами соревнования. Игры на развитие точности и меткости. Игра "Пустое место". Развивающие игры. Задания для работы в парах и в группах. Эстафеты с элементами баскетбола. Игры на развитие творчества в группах;
7) техника безопасности;
8) здоровье и физическая активность: самоконтроль во время физических нагрузок. Физическая активность и выносливость. Игры на развитие выносливости. Развитие ловкости через физические упражнения. Развитие двигательных и волевых качеств. Прогрессия в групповой двигательной деятельности.
26. Базовое содержание учебного предмета "Адаптивная физическая культура" для 4 класса:
1) легкая атлетика: бег на короткие дистанции. Основы прыжков в длину. Эксперименты с различными типами бросков и метаний. Эстафеты с элементами легкой атлетики;
2) гимнастика с элементами акробатики: основные элементы гимнастики. Комплексы общеразвивающих упражнений. Простые элементы акробатики. Упражнения на простых гимнастических снарядах. Задания с гимнастическим инвентарем;
3) основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки: развитие компонентов физического состояния через задания. Польза аэробной тренировки. Задания на прохождение дистанции;
4) казахские национальные игры: казахские подвижные игры "Тоқта", "Күміс алу". Национальные интеллектуальные игры "Тоғыз құмалақ";
5) подвижные и спортивные игры: упрощенные варианты спортивных игр. Игры с волейбольными мячами. Игры спортивного характера. Задания с несложными элементами техники. Основы работы в команде;
6) игры на взаимодействие: игры с элементами баскетбола. Развитие навыков владения мячом. Создание упражнений с использованием мяча. Командные действия в играх. Модифицированные игры с мячом. Совместные и приключенческие задачи: лидерство и сотрудничество. Обучение через совместные и приключенческие задачи. Развитие воображения в играх;

3) акробатика элементтері бар гимнастика: аэробика элементтері бар гимнастика. Гимнастикалық жаттығулар реттілік. Тепе-теңдікті дамытуға арналған ойындар;
4) қазақтың ұлтық қозғалыс ойындары: "Айгөлек" қазақтың ұлттық ойынымен таныстыру. Серіктестік және әділ ойын;
5) қозғалыс және спорттық ойындар: қозғалыс ойындарындағы қозғалыс дағдылары. "арық арқылы секіру" қозғалыс координациясы бойынша қозғалыс ойыны. Әсер етудің жылдамдығына қозғалыс ойындары. Ұжымда жұмыс жасай алу;
6) өзара ету ойындары: командалық ойындар элементтері. Ойын арқылы әлеуметтік дағдылары. Ойындардағы қарым-қатынас дағдылары. Жарысу элементтері бар ойындар. Дәлдік пен нақтылықты дамытуға арналған ойындар. "Бос орын" ойыны. Дамытушы ойындар. Жұп және топтардағы ойын жұмысына арналған тапсырмалар. Баскетбол элементтері бар эстафеталар. Топтардағы шығармашылықты дамыту ойындары;
7) қауіпсіздік техникасы;
8) денсаулық және дене белсенділігі: дене жүктемесі кезінде өз-өзін бақылау. Дене белсенділігі және төзімділік. Төзімділікті дамытуға арналған ойындар. Дене жаттығулары арқылы шапшаңдықты дамыту. Қозғалыс және еріктік қасиеттерді дамыту. Топтық қозғалыс қызметіндегі прогресс.
26. 4-сыныпқа арналған "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінің базалық мазмұны:
1) жеңіл атлетика: қысқа қашықтыққа жүгіру. Ұзындыққа секіру негіздері. Әртүрлі типтегі лақтырулармен тәжірибелер. Жеңіл атлетика элементтерімен тәжірибе;
2) акробатика элементтерімен гимнастика: гимнастиканың негізгі элементтері. Жалпы дамытушы жаттығулар кешені. Акробатиканың қарапайым элементтері. Қарапайым гимнастикалық снарядтардағы жаттығулар. Гимнастикалық құралдармен тапсырмалар;
3) шаңғы/кросс/коньки тебу дайындығының негіздері: тапсырмалар арқылы дене жағдайының компоненттерін дамыту. Аэробикалық жаттығулардың пайдасы. Қашықтыққа жүру тапсырмасы;
4) қазақтың ұлттық ойындары: қазақтың қозғалыс ойындары: "Тоқта", "Күміс алу". Ұлттық танымдық ойындары: "Тоғыз құмалақ";
5) қозғалыс және спорттық ойындар: спорттық ойындардың жеңілдетілген нұсқалары. Волейбол доптарымен ойналатын ойындар. Спорттық сипаттағы ойындар. Техникасы қарапайым элементтерден тұратын тапсырмалар. Командада жұмыс жасау негіздері;
6) өзара әрекет ету ойындары: баскетбол элементтері бар ойындар. Допты игеру дағдыларын дамыту. Допты қолданумен жаттығулар құрау. Ойындардағы командалық әрекеттер. Доппен ойналатын түрлі ойындар. Біріккен және оқиғаларға негізделген тапсырмалар: көшбасшылық және серіктестік. Біріккен және оқиғаға толы тапсырмалар арқылы оқыту. Ойындарда елестетуді дамыту;

7) техника безопасности;
8) знание о здоровье и приобретение навыков через практику: компоненты физического здоровья через ряд игровых движений. Развитие здоровья и навыков бега.
Глава 4. Система целей обучения
27. В программе для учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 1.2.1.1 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
28. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел 1 "Двигательная деятельность":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Легкая атлетика
0.​1.​1.​1 выполнять основные движения вместе с учителем, по подражанию;
0.​1.​1.​2 понимать базовые предметные термины;
0.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения на уровне совместных с учителем действий;
0.​1.​1.​4 понимать значение нормативных общеупотребительных жестов, понимать социальное значение силы и высоты голоса, интонацию;
0.​1.​1.​5 осознавать и оречевлять трудности, возникающие при выполнении физических упражнений;
0.​1.​1.​6 использовать формулы речевого этикета адресно и мотивированно
1.​1.​1.​1 знать и уметь выполнять основные движения по словесной инструкции, самостоятельно;
1.​1.​1.​2 владеть базовыми предметными терминами, использовать их в высказываниях;
1.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения по подражанию и образцу, связывать их с простыми физическими упражнениями;
1.​1.​1.​4 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения упражнений;
1.​1.​1.​5 знать возможные трудности, возникающие при выполнении физических упражнений
1.​1.​1.​6 уметь обратиться за помощью для преодоления трудностей
2.​1.​1.​1 улучшать качество основных движений при выполнении физических упражнений;
2.​1.​1.​2 составить оценочное высказывание с опорой на предметно-графическую схему;
2.​1.​1.​3 знать и выполнять основные физические движения по словесной инструкции, связывать их в упражнения;
2.​1.​1.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание техники выполнения упражнений;
2.​1.​1.​5 владеть навыками преодоления трудностей при выполнении физических упражнений;
2.​1.​1.​6 знать простейшие приемы саморегуляции эмоционального состояния
3.​1.​1.​1 оценить качество основных двигательных навыков при выполнении основных физических упражнений;
3.​1.​1.​2 оречевлять ход выполнения задания с опорой на технологический план;
3.​1.​1.​3 самостоятельно связывать основные движения, плавно переходя с одного на другое при выполнении различных физических упражнений;
3.​1.​1.​4 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для уточнения техники выполнения физических упражнений;
3.​1.​1.​5 анализировать причины трудностей на различных этапах двигательной деятельности;
3.​1.​1.​6 применять дыхательные техники для снятия психофизического напряжения
4.​1.​1.​1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при самостоятельном выполнении различных упражнений;
4.​1.​1.​2 конструировать текст – рассуждение на заданную тему;
4.​1.​1.​3 демонстрировать максимально доступное качество выполнения движений в сериях упражнений;
4.​1.​1.​4 составить оценочное высказывание о качестве выполнения упражнений;
4.​1.​1.​5 распознавать уровень сложности выполняемых упражнений, демонстрируя способность сокращения рисков при их выполнении;
4.​1.​1.​6 оказывать по запросу товарища целевую помощь
1.2
Гимнастика с элементами акробатики
0.​1.​2.​1 иметь элементарные представления о времени, пространстве, весе и плавности при выполнении движений в различных видах физических упражнений;
0.​1.​2.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества исполнения базовых движений;
0.​1.​2.​3 воспроизводить с помощью учителя ряд простых действий в разных пространствах;
0.​1.​2.​4 уметь действовать по устной инструкции учителя;
0.​1.​2.​5 осознавать и оценивать свои умения и недостатки по двигательным навыкам с помощью учителя;
0.​1.​2.​6 используя доступные вербальные, пара вербальные и невербальные средства, уметь обратиться за помощью
1.​1.​2.​1 ориентироваться в понятиях "время", "пространство", "вес" и "плавность" в контексте выполнения движений;
1.​1.​2.​2 оценивать правильность выполнения учебной задачи;
1.​1.​2.​3 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах;
1.​1.​2.​4 формулировать учебные задачи вместе с учителем;
1.​1.​2.​5 уметь описать свои умения и недостатки выполнения двигательных навыков;
1.​1.​2.​6 строить оценочное суждение с использованием предметной лексики
2.​1.​2.​1 разъяснить понятия времени, пространства и плавности при выполнении физических упражнений;
2.​1.​2.​2 оречевлять причины успеха (неуспеха) учебной деятельности и уметь конструктивно действовать для его достижения;
2.​1.​2.​3 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики;
2.​1.​2.​4 использовать речь для регуляции своих действий;
2.​1.​2.​5 понимать и объяснять умения и недостатки владения двигательными навыками;
2.​1.​2.​6 активно использовать речевые средства для решения коммуникативных и познавательных задач
3.​1.​2.​1 демонстрировать понимание времени, пространства и плавности выполнения движений;
3.​1.​2.​2 выполнять предваряющий, пошаговый и итоговый самоконтроль в процессе выполнения физических упражнений;
3.​1.​2.​3 демонстрировать самостоятельное выполнение ряда действий в пространстве и динамике;
3.​1.​2.​4 составлять план и алгоритм учебных действий;
3.​1.​2.​5 определять потенциал для лучшего выполнения упражнений;
3.​1.​2.​6 совместно решать проблемы творческого и поискового характера в ходе коммуникации
4.​1.​2.​1 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих знания о времени, пространстве;
4.​1.​2.​2 осуществлять направленный взаимо- и самоконтроль техники исполнения упражнений;
4.​1.​2.​3 анализировать качество выполнения действий по критериям;
4.​1.​2.​4 строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики;
4.​1.​2.​5 определять и представлять наиболее эффективные способы достижения учебного результата;
4.​1.​2.​6 уметь планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей

7) қауіпсіздік техникасы;
8) денсаулық туралы білім және тәжірибе арқылы дағдыларға ие болу: ойын қозғалыстары қатары арқылы көрінетін денсаулық компоненттерінің көрінуі. Денсаулық пен жүгіру дағдыларын дамыту.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
27. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодта бірінші сөз сынып, екінші және үшінші сандар – бөлім мен тарау, төртінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.1 кодталуында "1"-сынып, "2.1" - бөлімше, "1" - оқу мақсатының нөмірі.
28. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Қозғалыс қызметі" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Жеңіл атлетика
0. 1. 1. 1 мұғаліммен бірге оған ұқсатып негізгі қозғалыстарды орындау;
0. 1. 1. 2 негізгі пәндік терминдерді түсіну;
.1.1.3 мұғаліммен бірге әрекет ету; деңгейінде негізгі дене қозғалыстарын орындау;
0. 1. 1. 4 нормативті, жалпы қолданыстағы ишараттардың мәнін түсіну, дауыстың, ырғақтың күші мен жоғары болуының әлеуметтік мәнін түсіну;
0. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде пайда болатын қиындықтарды түсіну және сөзбен жеткізу;
0. 1. 1. 6 сөйлеу этикетінің формулаларын бағытты және ынталы түрде пайдалану;
1. 1. 1. 1 өздігінен, сөздік нұсқаулар бойынша негізгі қозғалыстарды білу және орындай алу
1. 1. 1. 2 негізгі пәндік терминдерді игеру, оларды сөйлеуде қолдану;
1. 1. 1. 3 негізгі дене қозғалыстарын үлгі бойынша және ұқсаттырып орындау, оларды қарапайым дене жаттығуларымен байланыстыру;
1. 1. 1. 4 жаттығуларды орындау техникасын нақтылау мен түзеу үшін тікелей сұрақтар қою
1. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде пайда болатын қиындықтарды білу;
1. 1. 1. 6 қиындықтардың алдын-алу үшін көмекке жүгіне алу
2. 1. 1. 1 дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыстардың сапасын жақсарту;
2. 1. 1. 2 пәндік-графикалық сызба бойынша тірек сөзбен бағалаушы пікір құрау;
2. 1. 1. 3 негізгі дене қозғалыстарын сөзбен берілген нұсқаулықта білу және орындау, оларды жаттығулармен байланыстыру;
2. 1. 1. 4 жаттығуларды орындау техникасын түсіну, нақтылауға қатысты сұрақтар қою;
2. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде пайда болатын қиындықтардың алдын-алу дағдыларын игеру;
2. 1. 1. 6 эмоционалды жағдайды өздігінен басқара алудың қарапайым тәсілдерін білу
3. 1. 1. 1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын бағалау;
3. 1. 1. 2 технологиялық жоспар жоспарға тірек ретіндегі тапсырманы орындау барысын сөз түрінде көрсету;
3. 1. 1. 3 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде бір жаттығудан екінші жаттығуға баяу өтіп, негізгі қозғалыстарды өздігінен байланыстыру;
3. 1. 1. 4 дене жаттығуларын орындау техникасын нақтылау үшін тікелей, жанама және балама сұрақтар қою;
3. 1. 1. 5 қозғалыс қызметінің әрқилы деңгейлеріндегі қиындықтардың себептеріне талдау жасау;
3. 1. 1. 6 психофизикалық күш салуды алу үшін тыныс алу техникаларын пайдалану
4. 1. 1. 1 әртүрлі жаттығуларды өздігінен орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдылары мен икемдерін көрсету;
4. 1. 1. 2 берілген тақырыпқа талқылау мәтінін құрастыру;
4. 1. 1. 3 жаттығулар сериясында қозғалыстарды орындау сапасының барынша қолжетімділігін көрсету;
4. 1. 1. 4 жаттығуларды орындау сапасы туралы бағалауыштық пікір құрастыру;
4. 1. 1. 5 оларды орындау кезіндегі тәуекелдерді азайтуды көрсете отырып, жаттығуларды орындау деңгейін тану;
4. 1. 1. 6 жолдастың көмегімен мақсатты түрде көмек беру
1.2
Акробатика элементтері бар гимнастика
0. 1. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларындағы қозғалыстарды орындау кезіндегі ырғақтылық, кеңістік, салмақ, уақыт туралы қарапайым түсініктерге ие болу,
0. 1. 2. 2 негізгі қозғалыстарды орындау сапасына бақылау жасау үшін көру анализаторларын пайдалану;
0. 1. 2. 3 мұғалімнің көмегімен әртүрлі кеңістіктерде қарапайым қозғалыстарды жасау;
0. 1. 2. 4 білім алушының ауызша нұсқаулығы бойынша әрекет ете алу;
0. 1. 2. 5 мұғалімнің көмегімен қозғалыс дағдылары бойынша өзінің икемдері мен кемшіліктерін түсіну және бағалау;
0. 1. 2. 6 вербалды, паравербалды, вербалды емес құралдарды пайдалана отырып, көмекке жүгіне алу
1. 1. 2. 1 қозғалыстарды орындау контексіндегі "ырғақтылық" және "уақыт", "кеңістік", "салмақ" түсініктеріне бағытталу;
1. 1. 2. 2 оқу тапсырмаларының орындалуын дұрыстығын бағалау;
1. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістікте жасалатын қарапайым қозғалыстар қатарын білу және орындау;
1. 1. 2. 4 мұғаліммен бірге оқу тапсырмаларын тұжырымдау;
1. 1. 2. 5 өздерінің қозғалыс дағдыларын орындаудағы икемдері мен кемшіліктерін сипаттай алу;
1. 1. 2. 6 пәндік лексиканы пайдаланумен бағалауыштық пайымдауды құру
2. 1. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезінде уақыт, кеңістік және ырғақтылық түсініктеріне түсініктеме беру;
2. 1. 2. 2 оқу қызметінің жетістігі (сәтсіздіктерін) себептерін сөзбен айту және оларға қол жеткізу үшін конструктивті түрде әрекет ете алу;
2. 1. 2. 3 кеңістіктегі және қарқынды түрде қарапайым өзгерістермен келетін қозғалыстарды түсіну және бере алу;
2. 1. 2. 4 өз әркеттерін реттеу үшін сөйлеуді қолдану;
2. 1. 2. 5 қозғалыс дағдыларын игере алуы мен кемашіліктерін түсіну және түсіндіру;
2. 1. 2. 6 қарым-қатынастық және танымдық тапсырмаларды шешу үшін сөйлеу құралдарын пайдалану
3. 1. 2. 1 қозғалыстарды орындауда уақыт, кеңістік және ырғақтылық түсініктерін көрсету;
3. 1. 2. 2 дене жаттығуларын орындау процесіндегі алдын-ала, қадамды және қорытынды өзіндік бақылау
3. 1. 2. 3 кеңістікт және қарқынмен орындалатын қозғалыс қатарын өздігінен орындауды көрсету;
3. 1. 2. 4 оқу әрекеттерінің жоспары мен алгоритміні құру;
3. 1. 2. 5 жаттығуларды үздік орындау үшін әлеуетін анықтау;
3. 1. 2. 6 қарым-қатынас кезінде шығармашылық және ізденушілік сипаттағы мәселені бірге шешу
4. 1. 2. 1 кеңістік, уақыт туралы білімді көрсетуші бірізділік, нақты және тиімді дағдылар қатарын қолдана алу;
4. 1. 2. 2 жаттығуларды орындау техникасына өзара және өзіндік бақылау жасау бағытын жүзеге асыру;
4. 1. 2. 3 өлшемдер бойынша қозғалыстарды орындау сапасына талдау жасау;
4. 1. 2. 4 пәндік лексиканы пайдаланумен конструктивтік диалог құру;
4. 1. 2. 5 оқу нәтижесіне қол жеткізудің анағұрлым тиімді тәсілдерін анықтау және ұсыну;
4. 1. 2. 6 алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалай алу

1.3 Основы лыжной/ кроссовой/ коньковой подготовки
4.​1.​3.​1 организовать самоподготовку к катанию на лыжах, коньках, уход за инвентарем после занятий;
4.​1.​3.​2 владеть техникой стойки на лыжах, коньках, техникой катания на лыжах, коньках, владеть основными лыжными ходами и коньковыми шагами, техникой торможения;
4.​1.​3.​3 проводить дыхательные упражнения на восстановление дыхания и снижения физической нагрузки, контролировать самочувствие при аэробной тренировке
2) раздел "Развитие творческих способностей и критического мышления через двигательные навыки":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Игры на взаимодействие
0.​2.​1.​1 воспроизводить двигательные идеи, стратегии и планы в процессе коллективной физической деятельности, используя направляющую помощь учителя;
0.​2.​1.​2 удерживать учебную задачу в процессе решения физической задачи;
0.​2.​1.​3 с организующей помощью учителя решать коммуникативные задачи в группе;
0.​2.​1.​4 воспроизводить умения для достижения двигательных целей
1.​2.​1.​1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы в процессе коллективной физической деятельности;
1.​2.​1.​2 использовать различные анализаторы для контроля качества исполнения двигательных операций;
1.​2.​1.​3 ориентироваться на позицию партнера в общении и взаимодействии;
1.​2.​1.​4 совершенствовать собственные умения для достижения двигательных целей
2.​2.​1.​1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы;
2.​2.​1.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи;
2.​2.​1.​3 демонстрировать навык работы в команде для достижения двигательных целей;
2.​2.​1.​4 объективно оценивать собственные умения для достижения двигательных целей
3.​2.​1.​1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов;
3.​2.​1.​2 инициировать и поддерживать продуктивный учебный диалог;
3.​2.​1.​3 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства;
3.​2.​1.​4 оценивать собственные умения и способности в контексте достижения общей целей
4.​2.​1.​1 формулировать и реализовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях;
4.​2.​1.​2 договариваться и приходить к общему решению в совместной деятельности;
4.​2.​1.​3 уметь работать самостоятельно и в группе, обмениваясь ролями для достижения двигательных целей;
4.​2.​1.​4 активно и позитивно общаться и взаимодействовать со сверстниками в совместной деятельности
2.2 Подвижные игры
0.​2.​2.​1 под руководством учителя разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений;
0.​2.​2.​2 ориентироваться на партнера в ходе общения и взаимодействия;
0.​2.​2.​3 знать и выполнять простые правила и структурные приемы во время физической активности с организующей помощью учителя;
0.​2.​2.​4 слушать, понимать и принимать учебную задачу
1.​2.​2.​1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений;
1.​2.​2.​2 оказывать взаимопомощь при выполнении физических упражнений;
1.​2.​2.​3 перечислять и использовать простые правила и структурные приемы во время игры с направляющей помощью учителя;
1.​2.​2.​4 демонстрировать стремление преодолевать трудности и достигать положительного результата
2.​2.​2.​1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами идеями при выполнении различных физических упражнений;
2.​2.​2.​2 демонстрировать важность создания благоприятной учебной среды, уважительное отношение к сопернику;
2.​2.​2.​3 обсуждать правила и структурные приемы, демонстрировать готовность их соблюдать при коллективной физической деятельности;
2.​2.​2.​4 адекватно и конструктивно воспринимать оценку учителя и сверстников
3.​2.​2.​1 оценивать возможности обмена пространства, ресурсами и идеями, при выполнении различных физических упражнений;
3.​2.​2.​2 проявлять уважительное отношение к сопернику на вербальном и невербальном уровне;
3.​2.​2.​3 использовать и применять знания правил и структурных приемов в ходе игры;
3.​2.​2.​4 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих
4.​2.​2.​1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной эмоциональной и дидактической среды при выполнении различных физических упражнений;
4.​2.​2.​2 демонстрировать базовые навыки продуктивной деловой коммуникации;
4.​2.​2.​3 создавать и применять правила и структурные приемы во время игры;
4.​2.​2.​4 проявлять дисциплинированность, трудолюбие и упорство в достижении поставленных целей

1.3 Шаңғы тебу/кросс/ коньки тебу дайындығының негіздері
4. 1. 3. 1 сабақтан кейін құралдарға күтім жасау, шаңғы, коньки тебуге өзіндік дайындықты ұйымдастыру;
4. 1. 3. 2 тоқтату техникасы, коньки мен шаңғының негізгі қадамдарын игеру, шаңғы мен коньки тебу техникасы, оларда тұрудың техникасын игеру;
4. 1. 3. 3 тыныс алуды қалыпқа келтіру үшін тыныс алу және дене жүктемесін төмендету жаттығуларын жасау, аэробика жаттығуы кезінде өзінің қал-жағдайын бақылауға алу
2) "Қозғалыс дағдылары арқылы сыни ойлау мен шығармашылық қабілетті дамыту" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Өзара әрекет ету ойындары
0. 2. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегін қолдана отырып, ұжымдық дене қызметі процесіндегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс идеяларын жүзеге асыру;
0. 2. 1. 2 физикалық міндеттерді шешу процесіндегі оқу міндетін сақтап қалу;
0. 2. 1. 3 топта мұғалімнің көмегімен коммуникативтік тапсырмаларды шешуді ұйымдастыру;
0. 2. 1. 4 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін оны жасай алу
1. 2. 1. 1 ұжымдық дене жаттығуы кезіндегі қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын білу және түсіну;
1. 2. 1. 2 қозғалыс операцияларын жүзеге асыру сапасына бақылау жасау үшін әртүрлі анализаторларды пайдалану;
1. 2. 1. 3 қарым-қатынас жасау және өзара әрекет ету кезінде серіктестің позициясына бағытталу;
1. 2. 1. 4 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін жеке дағдыларды жетілдіру
2. 2. 1. 1 қозғалыс идеяларын, стратегиялары мен жоспарларын талқылау және көрсету;
2. 2. 1. 2 оқу тапсырмаларын сыныптастарымен өнімді түрде бірге жұмыс жасау;
2. 2. 1. 3 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін жұмыс жасау дағдысын көрсету;
2. 2. 1. 4 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін жеке дағдыларын дұрыс бағалау
3. 2. 1. 1 қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарлары қатарында балама шешімдерді қолдану;
3. 2. 1. 2 тиімді оқу диалогының бастамасы және оны қолдау;
3. 2. 1. 3 көшбасшылкқты ауыстырумен өзіндік және командалық жұмыстың мәнін түсіну және көрсету;
3. 2. 1. 4 жалпы мақсаттарға қол жеткізу контексінде жеке дағдылар мен қабілеттерді бағалау
4. 2. 1. 1 балама шешімдердегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс идеяларын тұжырымдау және жүзеге асыру;
4. 2. 1. 2 бірге атқарылатын әрекетте ортақ бір шешімге келу;
4. 2. 1. 3 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін топта және өз алдына дербес түрде жұмыс жасай алу;
4. 2. 1. 4 өзара біріккен істе өз қатарластарымен оңа қарым-қатынас жасау және өзара әрекет ету
2.2 Қозғалыс ойындары
0. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде жағымды оқу ортасын құру маңыздылығын түсіне отырып, кеңістікті мұғалімнің басшылығымен бөлу;
0. 2. 2. 2 қарым-қатынас жасау және өзара әрекет ету кезінде серіктеске бағытталу;
0. 2. 2. 3 мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен дене белсенділігі кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және орындау;
0. 2. 2. 4 оқу тапсырмаларын тыңдау. түсіну және қабылдау
1. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде жағымды білім беру ортасын құру маңыздылығын сезіне отырып, ресурстар мен идеяларды, кеңістікті бөлу;
1. 2. 2. 2 дене жаттығуларын оындау кезінде өзара көмек көрсету;
1. 2. 2. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен ойын кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді атау және пайдалану;
1. 2. 2. 4 қиындықтарды жеңуге тырысу және оң нәтижелерге қол жеткізуді көрсету
2. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде идеялар мен ресурстар, кеңістікті ауыстыру туралы білімді бекіту;
2. 2. 2. 2 жағымды білім беру ортасын құру маңыздылығын көрсету, бәсекелеске сыйластық қарым-қатынас таныту;
2. 2. 2. 3 ережелер мен құрылымдық тәсілдерді талқылау, олардың ұжымдық дене жаттығуларын орындау кезінде дайындығын көрсету;
2. 2. 2. 4 мұғалім мен өз қатарының бағалауын дұрыс қабылдау
3. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде идеялар мен ресурстарды ауыстыру мүмкіндігін бағалау;
3. 2. 2. 2 вербалды және вербалды емес деңгейде бәсекелеске құрмет көрсету;
3. 2. 2. 3 ойын барысында құрылымдық тәсілдер мен ережелерді білу және пайдалана алу;
3. 2. 2. 4 өзінің сөйлеудегі мінез-құлқын, қоршаған ортаның мінез-құлқын дұрыс бағалау
4. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде жағымды эмоционалды және дидактикалық ортаны құру маңыздылығы сезіне отырып, идеялар мен ресурстарды, кеңістікті бөле алу;
4. 2. 2. 2 өнімді іскерлік қарым-қатынас жасаудың негізгі дағдыларын көрсету;
4. 2. 2. 3 ойын барысында құрылымдық тәсілдер мен ережелерді жасау және қолдану;
4. 2. 2. 4 алға қойған мақсаттарға қол жеткізу үшін еңбексүйгіштік пен табандылық, тәртіпті көрсету

2.3 Казахские национальные подвижные и интеллектуальные игры
0.​2.​3.​1 решать совместно с учителем творческие задачи;
0.​2.​3.​2 показывать стремление совершенствовать звуковую культуру речи;
0.​2.​3.​3 знать основные творческие стратегии и идеи;
0.​2.​3.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание учебной задачи;
0.​2.​3.​5 иметь базовые представления о патриотизме и способах его проявления;
0.​2.​3.​6 оречевлять действия с использованием предметной лексики;
0.​2.​3.​7 понимать свою роль при выполнении простых движений в сюжетной игре
1.​2.​3.​1 демонстрировать понимание творческих задач;
1.​2.​3.​2 демонстрировать навык самоконтроля устной речи;
1.​2.​3.​3 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю;
1.​2.​3.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание учебной задачи, адекватно используя средства общения;
1.​2.​3.​5 понимать, в чем заключается патриотизм в контексте социальной роли обучающегося начальной школы;
1.​2.​3.​6 формулировать и удерживать учебную задачу;
1.​2.​3.​7 знать свою роль и контролировать ее выполнение в ходе игры
2.​2.​3.​1 участвовать в обсуждении творческих задач, предлагая конструктивные решения;
2.​2.​3.​2 осуществлять направленный самоконтроль и само коррекцию речевой деятельности;
2.​2.​3.​3 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам;
2.​2.​3.​4 использовать речь для решения проблем в совместной деятельности, личностной рефлексии;
2.​2.​3.​5 знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества;
2.​2.​3.​6 свободно употреблять предметные термины в коммуникативных отношениях;
2.​2.​3.​7 анализировать выполнение своей роли по окончании игры
3.​2.​3.​1 объединять усилия для решения творческих задач, предлагая конструктивные ходы;
3.​2.​3.​2 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности;
3.​2.​3.​3 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, передавая их учителю и сверстникам;
3.​2.​3.​4 правильно строить высказывания со значением: просьбы, приглашения, пожелания, вежливого отказа;
3.​2.​3.​5 объяснить значение патриотизма и продемонстрировать взаимодействие и честную игру;
3.​2.​3.​6 владеть навыком эффективной коммуникации в командном взаимодействии на вербальном и невербальном уровнях;
3.​2.​3.​7 обосновывать изменения своей роли в ходе игры
4.​2.​3.​1 выполнять роль координатора в процессе группового решения творческих задач;
4.​2.​3.​2 знать и уметь объяснить правила казахских национальных подвижных и интеллектуальных игр (не менее пяти) ;
4.​2.​3.​3 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях;
4.​2.​3.​4 вербально и невербально демонстрировать позитивное отношение к себе и к одноклассникам;
4.​2.​3.​5 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности;
4.​2.​3.​6 убедительно доказывать свою позицию, опираясь на структуру текста – рассуждение;
4.​2.​3.​7 экспериментировать с различными ролями в ходе игры, осознавая их различия

2.3 Қазақстың ұлттық қозалыс және танымдық ойындары
0. 2. 3. 1 мұғаліммен бірге шығармашылық тапсырмаларды шешу;
0. 2. 3. 2 сөйлеудің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге ұмтылуды көрсету;
0. 2. 3. 3 негізгі шығармашылық стратегиялар идеяларды білу;
0. 2. 3. 4 оқу міндеттерін түсіну, нақтылау сұрақтарын қою;
0. 2. 3. 5 патриотизм және оның көріну жолдары туралы негізгі түсініктерге ие болу;
0. 2. 3. 6 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді сөзбен жеткізу;
0. 2. 3. 7 сюжеттік ойында қарапайым қозғалыстарды орындау кезінде өз рөлін түсіну
1. 2. 3. 1 шығармашылық тапсырмаларды түсінуді көрсету;
1. 2. 3. 2 ауызша сөйлеуді өзіндік бақылауды көрсету;
1. 2. 3. 3 негізгі шығармашылық стратегиялар мен идеяларды атау және пайдалану, оны мұғалімге көрсету;
1. 2. 3. 4 паравербалды құралдарды дұрыс пайдалана отырып, оқу міндеттерін түсіну, нақтылау сұрақтарын қою;
1. 2. 3. 5 бастауыш мектепте білім алушылардың әлеуметтік рөлі контексіндегі паториотизмнің мәні неде соны түсіну;
1. 2. 3. 6 оқу тапсырмасын ұстап тұру және тұжырымдау;
1. 2. 3. 7 өзінің рөлін білу және оның ойын барысындағы орындауын бақылау
2. 2. 3. 1 конструктивті шешімдерді ұсына отырып, шығармашылық тапсырмаларды қатысуға қатысу;
2. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін өзіндік бақылау және өзіндік түзетуге бағыттауды жүзеге асыру;
2. 2. 3. 3 шығармашылық қабілеттер мен жылпыландыру және оларды мұғалімдер мен қатарластарына көрсету;
2. 2. 3. 4 жеке тұлғалық рефлексия, ортақ әрекет етудегі мәселелерді шешу үшін сөйлеуді қолдану;
2. 2. 3. 5 әділ бәсекелестің мәнін түсіне отырып, өзара әрекет ету және паториотизм сезімі не екенін білу;
2. 2. 3. 6 қарым-қатынастық кезінде пәндік терминдерді пайдалану;
2. 2. 3. 7 ойын аяқталғанша өз рөлінің орындалуын сараптау
3. 2. 3. 1 консруктивті жолдарды ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді шешу үшін күш біріктіру;
3. 2. 3. 2 сөйлеу қызметінің мақсатты түрде бағытталған өзіндік бақылауы мен өзара бақылауын жүзеге асыру;
3. 2. 3. 3 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды анықтау және талдау, оны мұғалімдері мен өз қатарластарына беру;
3. 2. 3. 4 мәні бар сөйлемдерді дұрыс құрау: өтініш, шақыру, тілек айту, сыпайы түрде бас тарту;
3. 2. 3. 5 патриотизмнің мәнін түсіндіру және өзара әрекет ету мен әділ ойынды көрсету;
3. 2. 3. 6 вербалды және вербалды емес деңгейлерде командалық өзара әрекет етуде тиімді өзара қарым-қатынас дағдыларын игеру;
3. 2. 3. 7 ойын барысында өз рөлінің өзгерун негіздеу
4. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді шешу үшін координатордың рөлін атқару;
4. 2. 3. 2 қазақтың ұлттық қозғалыс және танымдық ойындарының ережелерін білу түсіндіре алу (бесеуден кем емес);
4. 2. 3. 3 әртүрлі жағдайларда берілетін жаңа идеяларды құру үшін шығармашылық қабілет пен идеяларды өзгелерімен біріктіру;
4. 2. 3. 4 өзіне және өз сыныптастарына деген оң көзқарасты вербалды және вербалды емес түрде көрсету;
4. 2. 3. 5 жекелей және топтық дене жаттығулары кезіндегі әділ бәсекелестік және патриотизм сезімін көрсету;
4. 2. 3. 6 талқылау мәтінінің құрылымына сүйене отырып, өз позициясын сенімді түрде дәлелдеу;
4. 2. 3. 7 олардың айырмашылықтарын түсіне отырып, ойын барысында әртүрл рөлдерді тәжірибеден өткізу

3) раздел "Здоровье и здоровый образ жизни":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Здоровье и физическая активность
0.​3.​1.​1 иметь представление о значении здоровья в жизни человека, понимать роль физической деятельности для его поддержания;
0.​3.​1.​2 владеть навыком активного слушания;
0.​3.​1.​3 иметь представление о разминке и заминке тела, знать их место в физической деятельности;
0.​3.​1.​4 осознавать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений с помощью учителя;
0.​3.​1.​5 воспроизводить техники релаксации по подражанию
1.​3.​1.​1 осознавать важность физической деятельности, демонстрировать знания о способах сохранения здоровья;
1.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о значении физической активности для здоровья с опорой на графическую схему;
1.​3.​1.​3 понимать важность разминки и заминки тела в физической деятельности;
1.​3.​1.​4 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений;
1.​3.​1.​5 применять техники релаксации в различных ситуациях по образцу
2.​3.​1.​1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений;
2.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о здоровье по плану и опорным словам;
2.​3.​1.​3 объяснить важность разминки и заминки тела в физической деятельности;
2.​3.​1.​4 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений;
2.​3.​1.​5 знать и применять техники релаксации для снятия эмоционального напряжения
3.​3.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​1.​2 конструировать текст – рассуждение на тему "Здоровый образ жизни" в публицистическом стиле;
3.​3.​1.​3 описывать процесс разминки и заминки в физической деятельности;
3.​3.​1.​4 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности;
3.​3.​1.​5 применять техники релаксации в различных ситуациях по словесной инструкции
4.​3.​1.​1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни;
4.​3.​1.​2 подготовить и представить публичное выступление- презентацию о значении физической активности для здоровья;
4.​3.​1.​3 демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности;
4.​3.​1.​4 владеть контрольными стратегиями по наблюдению за физическими изменениями во время или после физической деятельности;
4.​3.​1.​5 самостоятельно комбинировать и применять различные техники релаксации для снятия эмоционального напряжения
3.2
Техника безопасности
0.​3.​2.​1 знать о возможных трудностях и рисках при выполнении ряда физических упражнений;
0.​3.​2.​2 планировать и оценивать учебные действия совместно с учителем;
0.​3.​2.​3 сформировать адекватные представления об ограничениях и возможностях участия в физической деятельности;
0.​3.​2.​4 на вербальном и невербальном уровнях демонстрировать доброжелательное отношение к собеседнику
1.​3.​2.​1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений;
1.​3.​2.​2 планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей по образцу учителя;
1.​3.​2.​3 понимать необходимость выполнения правила безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке;
1.​3.​2.​4 знать и выполнять правила культурного речевого общения
2.​3.​2.​1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении физических упражнений;
2.​3.​2.​2 самостоятельно планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей;
2.​3.​2.​3 знать и выполнять правила безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке;
2.​3.​2.​4 владеть основными нормами речевого этикета, демонстрируя их при коммуникации
3.​3.​2.​1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​2.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата совместно с учителем;
3.​3.​2.​3 демонстрировать выполнение правил безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке;
3.​3.​2.​4 соблюдать правила вербального, и невербального позитивного речевого общения
4.​3.​2.​1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
4.​3.​2.​2 самостоятельно формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата;
4.​3.​2.​3 контролировать выполнение правил безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке одноклассников;
4.​3.​2.​4 в соответствии с нормами литературного языка выражать свое мнение, используя различные формы и стили речи

3) "Денсаулық және салауатты өмір салты" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Денсаулық және дене белсенділігі
0. 3. 1. 1 адам өміріндегі денсаулықтың мәні туралы түсінікке ие болу, оны сақтау үшін дене қызметінің рөлін түсіну;
0. 3. 1. 2 белсенді тыңдау дағдысына ие болу;
0. 3. 1. 3 денені сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулар туралы түсінікке ие болу, олардың дене қызметіндегі орнын білу;
0. 3. 1. 4 мұғалім көмегімен дене жаттығуларын орындау кезіндегі организмдегі дене өзгерістерін сезіну;
0. 3. 1. 5 ұқсату бойынша релаксация техникасын жүзеге асыру
1. 3. 1. 1 дене қызметінің маңыздылығын түсіну, денсаулықты сақтау тәсілдері туралы білімді көрсету;
1. 3. 1. 2 графикалық сызбаға тірек ретінде денсаулыққа арналған дене жаттығуының мәні туралы талқы мәтін құрау;
1. 3. 1. 3 сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың дене қызметіндегі маңыздылығын түсіну;
1. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде организмдегі дене өзгерістерін анықтау;
1. 3. 1. 5 үлгі бойынша әртүрлі жағдайларда релаксация техникасын қолдану
2. 3. 1. 1 дене жаттығуларының сауықтырушы пайдасы туралы талқылау және сипаттау;
2. 3. 1. 2 тірек сөздер және жоспар бойынша талқы мәтін құрау;
2. 3. 1. 3 дене қызметіндегі сергіту мен тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың маңыздылығын түсіндіру;
2. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде организмдегі дене өзгерістерін қалай бақылауды білу;
2. 3. 1. 5 эмоционалды күш түсіруді алу үшін және релаксация техникасын білу және қолдану
3. 3. 1. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларының сауықтырушы пайдасын түсіну және ол туралы білімді көрсету;
3. 3. 1. 2 публистицистикалық стильде "Салауатты өмір салты" тақырыбына талқы мәтін құрау;
3. 3. 1. 3 дене қызметіндегі сергіту мен тоқтаусыз жасалатын жаттығулар процесін сипаттау;
3. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларын көрсету және түсіндіру;
3. 3. 1. 5 сөйлеу нұсқаулығы бойынша әртүрлі жағдайларда релаксация техникасын қолдану
4. 3. 1. 1 денсаулық және салауатты өмір салты үшін және дене жаттығуының маңыздылығын түсіну және талдау;
4. 3. 1. 2 денсаулыққа арналған дене жаттығуының мәні туралы презентациямен сөз дайындау;
4. 3. 1. 3 дене қызметіндегі сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың қажеттілігін талқылау және көрсету;
4. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындағаннан кейін немесе жаттығу барысындағы дене өзгерістерін бақылау бойынша бақылау стратегияларын игеру
4. 3. 1. 5 эмоционалды күш түсіруді алу үшін әртүрлі релаксация техникаларын өздігінен қолдану және араластыру
3.2 Қауіпсіздік техникасы
0. 3. 2. 1 дене жаттығулары қатарын орындау кезінде мүмкін болатын қиындықтар мен тәуекелдер туралы білу;
0. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге жасалатын оқу әрекеттерін жоспарлау және бағалау;
0. 3. 2. 3 дене жаттығуына қатысу мүмкіндігі мен шектеулері туралы дұрыс түсінікті қалыптастыру;
0. 3. 2. 4 вербалды және вербалды емес деңгейде сұхбаттасушыға құрмет көрсету
1. 3. 2. 1 дене жаттығулары қатарын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау;
1. 3. 2. 2 мұғалімнің үлгісі бойынша жасалатын алға қойылған тапсырмаға сәйкес оқу әрекеттерін бақылау және бағалау;
1. 3. 2. 3 ойын алаңқайында және спорт залда өзін-өзін ұстау қауіпсіздігі қажеттілігін түсіну;
1. 3. 2. 4 мәдени сөйлеу қарым-қатынасы ережелерін білу және орындау
2. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезінде оның негізгі ықпал ету жолдарын анықтай отырып, қиындықтары мен тәуекелдерін түсіну;
2. 3. 2. 2 алға қойылған тапсырмаға сәйкес орындалатын оқу әрекеттерін өздігінен жоспарлау, бақылау және бағалау;
2. 3. 2. 3 ойын алаңқайында және спорт залда өзін-өзін ұстау қауіпсіздігі қажеттілігі ережелерін білу және орындау;
2. 3. 2. 4 олардың қарым-қатынасын көрсете отырып, сөйлеу этикетінің нормаларын игеру
3. 3. 2. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларын орындау кезінде сәйкес түрде ықпал ете отырып, тәуекелдермен мен қиындықтармен қалай күресу керек екенін түсіну және көрсету;
3. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге жеткен нәтиже түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау;
3. 3. 2. 3 ойын алаңқайында және спорт залда өзін-өзін ұстау қауіпсіздігі қажеттілігі ережелерін орындауды көрсету;
3. 3. 2. 4 вербалды және вербалды емес оң сөйлеу қарым-қатынасы ережелерін сақтау
4. 3. 2. 1 денсаулыққа ықпал етуші дене жаттығуларын орындау кезіндегі қиындықтар мен тәуекелдермен күрсеуге көмектесу үшін сәйкес әсер етулерді таңдау және қолдану;
4. 3. 2. 2 қажетті нәтиже түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттері өздігінен тұжырымдау;
4. 3. 2. 3 ойын алаңқайында және спорт залда өзін-өзін ұстау қауіпсіздігі қажеттілігі ережелерін орындауды бақылау;
4. 3. 2. 4 әртүрлі формалар мен сөйлеу стильдерін пайдалана отырып, өз пікірін әдеби тілдің нормаларына сәйкес білдіру

29. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
30. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к Типовой учебной
программе по учебному
предмету "Адаптивная
физическая культура" для 0-4
классов уровня начального
образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Адаптивная физическая культура" для обучающихся с тяжелыми нарушениями речи 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Раздел ы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Введение в изучение предмета
Техника безопасности.
Адаптивная физическая культура – урок здоровья
0.​3.​2.​1 знать о возможных трудностях и рисках при выполнении ряда физических упражнений;
0.​3.​2.​2 планировать и оценивать учебные действия совместно с учителем;
0.​3.​1.​1 иметь представление о значении здоровья в жизни человека, понимать роль физической деятельности для его поддержания;
0.​3.​1.​2 владеть навыком активного слушания
Твои физические возможности
0.​3.​1.​3 иметь представление о разминке и заминке тела, знать их место в физической деятельности;
0.​1.​1.​2 понимать базовые предметные термины;
0.​3.​1.​4 осознавать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений с помощью учителя
2. Легкая атлетика
Бег и ходьба
0.​1.​1.​1 выполнять основные движения вместе с учителем, по подражанию;
0.​1.​1.​2 понимать базовые предметные термины;
0.​1.​1.​5 осознавать и оречевлять трудности, возникающие при выполнении физических упражнений;
0.​1.​1.​6 использовать формулы речевого этикета адресно и мотивированно
Прыжки и метания
0.​1.​1.​1 выполнять основные движения вместе с учителем, по подражанию;
0.​1.​1.​2 понимать базовые предметные термины;
0.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения на уровне совместных с учителем действий;
0.​1.​1.​4 понимать значение нормативных общеупотребительных жестов, понимать социальное значение силы и высоты голоса, интонацию
3. Игры на взаимодействие
Сюжетные подвижные игры
Игра "Бабочки и гусеницы"
0.​2.​1.​1 воспроизводить двигательные идеи, стратегии и планы в процессе коллективной физической деятельности, используя направляющую помощь учителя;
0.​2.​1.​2 удерживать учебную цель в процессе решения физической задачи
Двигательные навыки
Игра "Сороконожка"
0.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения на уровне совместных с учителем действий;
0.​1.​1.​4 понимать значение нормативных общеупотребительных жестов, понимать социальное значение силы и высоты голоса, интонацию;
0.​2.​3.​7 понимать свою роль при выполнении простых движений в сюжетной игре
Навыки общения в небольших группах и парах
0.​2.​1.​1 воспроизводить двигательные идеи, стратегии и планы в процессе коллективной физической деятельности, используя направляющую помощь учителя;
0.​2.​1.​2 удерживать учебную цель в процессе решения физической задачи;
0.​2.​2.​1 под руководством учителя разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений

29. Бағдарлама сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
30. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Бейімделген дене шынықтыру"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Бейімделген дене шынықтыру" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Бөлімдер
Бөлімнің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Пәнді игеруге кіріспе
Қауіпсіздік техникасы. "Бейімделген дене шынықтыру" – денсаулық сабағы
0. 3. 2. 1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді білу;
0. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге оқу әрекеттерін жоспарлау және бағалау;
0. 3. 1. 1 адам өміріндегі денсаулықтың пайдасы туралы түсінікке ие болу, оны сақтау үшін дене қызметінің рөлін түсіну;
0. 3. 1. 2 белсенді тыңдау дағдысын игеру
Сенің дене мүмкіндіктерің
0. 3. 1. 3 сергіту және шынықтыру жаттығулары және олардың дене қызметіндегі орны туралы түсінікке ие болу;
0. 1. 1. 2 негізгі пәндік терминдерді түсіну;
0. 3. 1. 4 мұғалімнің көмегімен орындалатын дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын физикалық өзгерістерді түсіну
2. Жеңіл
атлетика
Жүгіру және жүру
0. 1. 1. 1 мұғаліммен бірге, ұқсата отырып негізгі қозғалыстарды орындау;
0. 1. 1. 2 негізгі пәндік терминдерді түсіну;
0. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезіндегі қиындықтарды түсіну және сөзбен жеткізу;
0. 1. 1. 6 сөйлеу этикетінің формулаларын бағыттық және ынталандыру тұрғысынан пайдалану
Секірулер мен лақтырулар
0. 1. 1. 1 мұғаліммен бірге, ұқсата отырып негізгі қозғалыстарды орындау;
0. 1. 1. 2 негізгі пәндік терминдерді түсіну;
0. 1. 1. 3 мұғаліммен бірге орындалатын әрекет деңгейіндегі негізгі дене жаттығуларын орындау;
0. 1. 1. 4 нормативті, жалпықолданыстағы ишараттың мәнін түсіну, ырғақ, дауыстың күші мен жоғарылығының әлеуметтік мәнін түсіну
3. Өзара әрекет ету ойындары
Сюжеттік қозғалыс ойындары "Көбелектер мен құрттар" ойыны
0. 2. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегін қолдана отырып, ұжымдық дене қызметі процесіндегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс ойындарын жүзеге асыру;
0. 2. 1. 2 дене міндеттерін шешу процесіндегі оқу міндетін басты назарға алады
Қозғалыс дағдылары "Қырыаяқ" ойыны
0. 1. 1. 3 мұғалімммен орындалатын әрекет деңгейіндегі негізгі дене жаттығуларын орындау;
0. 1. 1. 4 жалпы қолданыстағы нормативті ым-ишараттың мәнін түсіну, ырғақ, дауыстың күші мен жоғарылығының әлеуметтік мәнін түсіну;
0. 2. 3. 7 сюжеттік ойындағы қарапайым қозғалыстарды орындау кезіндегі өзінің рөлін түсіну
Шағын топтар мен жұптардағы қарым-қатынас дағдылары
0. 2. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегін қолдана отырып, ұжымдық дене қызметі процесіндегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс ойындарын жүзеге асыру;
0. 2. 1. 2 дене міндеттерін шешу кезіндегі оқу мақсаты;
0. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі жағымды оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіну, мұғалімнің басшылығымен кеңістікті, ресурстар мен идеяларды бөлісу

4. Здоровье и физическая активность
Польза физических занятий
0.​3.​2.​3 сформировать адекватные представления об ограничениях и возможностях участия в физической деятельности;
0.​3.​2.​4 на вербальном и невербальном уровнях демонстрировать доброжелательное отношение к собеседнику
2 четверть
5. Гимнастика с элементами акробатики
Техника безопасности.
Осанка и координация
0.​3.​2.​1 знать о возможных трудностях и рисках при выполнении ряда физических упражнений;
0.​3.​2.​2 планировать и оценивать учебные действия совместно с учителем;
0.​3.​1.​3 иметь представление о разминке и заминке тела, знать их место в физической деятельности;
0.​3.​1.​4 осознавать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений с помощью учителя
Гимнастические фигуры
0.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения на уровне совместных с учителем действий;
0.​1.​1.​4 понимать значение нормативных общеупотребительных жестов, понимать социальное значение силы и высоты голоса, интонацию;
0.​1.​2.​6 используя доступные вербальные, пара вербальные и невербальные средства, уметь обратиться за помощью
Движения на простых гимнастических снарядах
0.​1.​2.​1 иметь элементарные представления о времени, пространстве, весе и плавности при выполнении движений в различных видах физических упражнений;
0.​1.​2.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества исполнения базовых движений;
0.​1.​2.​5 осознавать и оценивать свои умения и недостатки по двигательным навыкам с помощью учителя;
0.​1.​2.​6 используя доступные вербальные, пара вербальные и невербальные средства, уметь обратиться за помощью
Действия в пространстве
0.​1.​2.​3 воспроизводить с помощью учителя ряд простых действий в разных пространствах;
0.​1.​2.​4 уметь действовать по устной инструкции учителя;
0.​1.​2.​5 осознавать и оценивать свои умения и недостатки по двигательным навыкам с помощью учителя
Имитационные упражнения
0.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения на уровне совместных с учителем действий;
0.​1.​1.​4 понимать значение нормативных общеупотребительных жестов, понимать социальное значение силы и высоты голоса, интонацию
6. Казахские национальные подвижные игры
Традиции казахского народа
0.​2.​3.​5 иметь базовые представления о патриотизме и способах его проявления;
0.​2.​3.​6 оречевлять действия с использованием предметной лексики;
0.​2.​3.​7 понимать свою роль при выполнении простых движений в сюжетной игре;
0.​2.​3.​3 знать основные творческие стратегии и идеи;
0.​2.​3.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание учебной задачи
Национальные подвижные игры "Жапалақ пен қарлығаштар", "Балапандар"
0.​2.​3.​1 решать совместно с учителем творческие задачи;
0.​2.​3.​2 показывать стремление совершенствовать звуковую культуру речи
3 четверть

4. Денсаулық пен дене белсенділігі
Дене жаттығуларының пайдасы
0. 3. 2. 3 дене қызметіндегі мүмкін болатын қатысулар мен шектеулер туралы дұрыс түсінік қалыптастыру;
0. 3. 2. 4 вербалды және вербалды емес деңгейде сұхбатташуға құрметпен қарау
2 - тоқсан
5.Акробатика элементтері бар гимнастика
Қауіпсіздік техникасы. Мүсін мен координация
0. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезіндегі мүмкін болатын қиындықтар мен тәуекелдер туралы білу;
0. 3. 2. 2 мұғаліммен орындалатын оқу әрекеттерін жоспарлау және бағалау;
0. 3. 1. 3 сергіту және шынықтыру жаттығулары және олардың дене қызметіндегі орны туралы түсінікке ие болу;
0. 3. 1. 4 мұғалімнің көмегімен орындалатын дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін түсіну
Гимнастикалық фигуралар
0. 1. 1. 3 мұғаліммен орындалатын әрекеттер деңгейіндегі негізгі дене қозғалыстарын орындау;
0. 1. 1. 4 жалпы қолданыстағы нормативті ым-ишараттың мәнін түсіну, ырғақ, дауыстың күші мен жоғарылығының әлеуметтік мәнін түсіну;
0. 1. 2. 6 қолжетімді вербалды және вербалды емес құралдары қолдана отырып, көмеккке жүгіне алу
Қарапайым гимнастикалық снарядтардағы қозғалыстар
0. 1. 2. 1 әртүрлі дене жаттығулары кезіндегі қозғалыстар барысында уақыт, кеңістік, салмақ және ырғақтылық туралы қарапайым түсініктерге ие болу;
0. 1. 2. 2 негізгі қозғалыстарды орындау сапасына бақылау жасау үшін көру анализаторын пайдалану;
0. 1. 2. 5 мұғалімнің көмегімен қозғалыс дағдылары бойынша өзінің дағдылары мен кемшіліктерін білу және бағалау;
0. 1. 2. 6 қолжетімді вербалды және вербалды емес құралдары қолдана отырып, көмеккке жүгіне алу
Кеңістіктегі қозғалыс
0. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістікте қарапайым әрекеттер қатарын мұғалімнің көмегімен жүзеге асыру;
0. 1. 2. 4 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен әрекет ету;
0. 1. 2. 5 мұғалімнің көмегімен қозғалыс дағдылары бойынша өзінің дағдылары мен кемшіліктерін білу және бағалау
Имитацииялық жаттығулар
0. 1. 1. 3 мұғаліммен бірге жасалатын жаттығулар деңгейінде негізгі дене қозғалыстарын орындау;
0. 1. 1. 4 жалпы қолданыстағы нормативті ым-ишараттың мәнін түсіну, ырғақ, дауыстың күші мен жоғарылығының әлеуметтік мәнін түсіну;
6. Қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақ халқының дәстүрлері
0. 2. 3. 5 патриотизм туралы және оның көріну жолдары туралы негізгі түсініктерге е болу;
0. 2. 3. 6 пәндік лексиканы пайдаланумен әрекеттерді сөзбен жеткізу;
0. 2. 3. 7 сюжеттік ойында қарапайым қозғалыстарды орындауда өз рөлін түсіну;
0. 2. 3. 3 негізгі шығармашылық стратегиялар мен идеяларды білу;
0. 2. 3. 4 оқу міндетін түсіну, нақтылау сұрақтарын қою
"Жапалақ пен қарлығаштар", "Балапандар" атты ұлттық қозғалыс ойындары
0. 2. 3. 1 мұғаліммен бірге шығармашылық міндеттерді шешу;
0. 2. 3. 2 сөйлеудің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге ұмтылуды көрсету
3 - тоқсан

7. Здоровье и физическая активность
Техника безопасности.
Сердцебиение и дыхание человека
0.​3.​2.​1 знать о возможных трудностях и рисках при выполнении ряда физических упражнений;
0.​3.​2.​2 планировать и оценивать учебные действия совместно с учителем;
0.​3.​1.​4 осознавать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений с помощью учителя;
0.​3.​1.​5 воспроизводить техники релаксации по подражанию
Движение – путь к здоровью
0.​3.​1.​1 иметь представление о значении здоровья в жизни человека, понимать роль физической деятельности для его поддержания;
0.​3.​1.​2 владеть навыком активного слушания
Развитие опорно-двигательного аппарата
0.​1.​2.​3 воспроизводить с помощью учителя ряд простых действий в разных пространствах;
0.​1.​2.​4 уметь действовать по устной инструкции учителя
8. Подвижные игры
Игра – средство физического воспитания
0.​2.​2.​1 под руководством учителя разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений;
0.​2.​2.​2 ориентироваться на партнера в ходе общения и взаимодействия
Подвижные игры с предметами "Карусель"
0.​2.​2.​3 знать и выполнять простые правила и структурные приемы во время физической активности с организующей помощью учителя;
0.​2.​2.​4 слушать, понимать и принимать учебную задачу
Игры с мячом "Найди мяч"
0.​2.​2.​3 знать и выполнять простые правила и структурные приемы во время физической активности с организующей помощью учителя;
0.​2.​2.​4 слушать, понимать и принимать учебную задачу;
0.​1.​2.​5 осознавать и оценивать свои умения и недостатки по двигательным навыкам с помощью учителя;
0.​1.​2.​6 используя доступные вербальные, пара вербальные и невербальные средства, уметь обратиться за помощью
Игры и упражнения со скакалкой
0.​1.​2.​1 иметь элементарные представления о времени, пространстве, весе и плавности при выполнении движений в различных видах физических упражнений;
0.​1.​2.​2 использовать зрительный анализатор для контроля качества исполнения базовых движений
4 четверть
9. Игры на взаимодействие
Техника безопасности.
0.​3.​2.​1 знать о возможных трудностях и рисках при выполнении ряда физических упражнений;
0.​3.​2.​2 планировать и оценивать учебные действия совместно с учителем
Игры на развитие коммуникативных навыков "Угадай, кого поймали"
0.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения на уровне совместных с учителем действий;
0.​2.​1.​1 воспроизводить двигательные идеи, стратегии и планы в процессе коллективной физической деятельности, используя направляющую помощь учителя;
0.​2.​1.​2 удерживать учебную цель в процессе решения физической задачи;
0.​2.​1.​3 с организующей помощью учителя решать коммуникативные задачи в группе
Творческие идеи для игр
0.​2.​3.​1 решать совместно с учителем творческие задачи
0.​2.​3.​2 показывать стремление совершенствовать звуковую культуру речи;
0.​2.​3.​3 знать основные творческие стратегии и идеи;
0.​2.​3.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание учебной задачи

7. Денсаулық және дене белсенділігі
Қауіпсіздік техникасы. Жүрек қағысы мен адамның тыныс алуы
0. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезіндегі мүмкін болатын қиындықтар мен тәуекелдер туралы білу;
0. 3. 2. 2 мұғаліммен орындалатын оқу әрекеттерін жоспарлау және бағалау;
0. 3. 1. 4 мұғалімнің көмегімен орындалатын дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін түсіну
0. 3. 1. 5 ұқсатып жасау бойынша релаксация техникасын жүзеге асыру
Қозғалыс – денсаулыққа апаратын жол
0. 3. 1. 1 адам өміріндегі денсаулықтың мәні туралы түсінікке ие болу, оны ұстап тұру үшін дене қызметінің рөлін түсіну;
0. 3. 1. 2 белсенді тыңдау дағдысын игеру
Развитие опорно-двигательного аппарата
0. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістіктегі қарапайым әрекеттер қатарын мұғалімнің көмегімен жүзеге асыру;
0. 1. 2. 4 мұғалімнің ауызша нұсқаулығы бойынша әрекет ете алу
8. Қозғалыс ойындары
Ойын – дене тәрбиесінің құралы
0. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі жағымды оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіну, мұғалімнің басшылығымен кеңістікті, ресурстар мен идеяларды бөлісу;
0. 2. 2. 2 қарым-қатынас және өзара әрекете ету кезінде серіктесіне бағытталу
"Әткеншек" қозғалыс ойыны
0. 2. 2. 3 мұғалімнің көмегімен ұйымдастырылған дене белсенділігі кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және орындау;
0. 2. 2. 4 оқу тапсырмаларын тыңдау, түсіну және қабылдау
"Допты тап" доппен ойналатын ойын
0. 2. 2. 3 мұғалімнің көмегімен ұйымдастырылған дене белсенділігі кезінде қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді білу және орындау;
0. 2. 2. 4 оқу тапсырмаларын тыңдау, түсіну және қабылдау;
0. 1. 2. 5 мұғалімнің көмегімен қозғалыс дағдылары бойынша өзінің кемшіліктері мен дағдыларын білу және бағалау;
0. 1. 2. 6 қолжетімді вербалды және вербалды емес құралдары қолдана отырып, көмеккке жүгіне алу
Секірмемен жасалатын жаттығулар мен ойындар
0. 1. 2. 1 әртүрлі дене жаттығулары кезіндегі қозғалыстар барысында уақыт, кеңістік, салмақ және ырғақтылық туралы қарапайым түсініктерге ие болу;
0. 1. 2. 2 негізгі қозғалыстарды орындау сапасына бақылау жасау үшін көру анализаторын пайдалану
4 - тоқсан
9. Өзара бірге ойналатын ойындар
Қауіпсіздік техникасы
0. 3. 2. 1 дене жаттығулары қатарын орындау кезінде мүмкін болатын қиындықтар мен тәуекелдер туралы білу;
0. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге орындалатын әрекеттерді жоспарлау және бағалау
"Кімді ұстағанын тап!" қарым-қатынас дағдыларын дамыту ойындары
0. 1. 1. 3 мұғаліммен бірге жасалатын әрекеттер деңгейіндегі негізгі дене қозғалыстарын орындау;
0. 2. 1. 1 мұғалімнің бағыттаушы көмегін қолдана отырып, ұжымдық дене қызметі процесіндегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс идеяларын жүзеге асыру;
0. 2. 1. 2 дене жаттығулары міндеттерін шешу барысындағы оқу мақсатын назарға алу;
0. 2. 1. 3 топтағы қарым-қатынас міндеттерін мұғалімнің ұйымдастырушылық көмегімен шешу
Ойындарға арналған шығармашылық идеялар
0. 2. 3. 1 мұғаліммен бірге шығармашылық міндеттерді шешу
0. 2. 3. 2 сөйлеудің дыбыстық мәдениетін жетілдіруге ұмтылуды көрсету;
0. 2. 3. 3 негізгі шығармашылық стратегиялар мен идеяларды білу;
0. 2. 3. 4 оқу міндетін түсіну, нақтылау сұрақтарын қою

10. Здоровье и физическая активность
Физическая деятельность на открытом воздухе
0.​3.​2.​1 знать о возможных трудностях и рисках при выполнении ряда физических упражнений;
0.​3.​2.​2 планировать и оценивать учебные действия совместно с учителем;
0.​3.​1.​1 иметь представление о значении здоровья в жизни человека, понимать роль физической деятельности для его поддержания;
0.​3.​1.​2 владеть навыком активного слушания
Быстрота, сила и ловкость
0.​1.​2.​1 иметь элементарные представления о времени, пространстве, весе и плавности при выполнении движений в различных видах физических упражнений;
0.​3.​1.​4 осознавать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений с помощью учителя;
0.​3.​1.​5 воспроизводить техники релаксации по подражанию
Развитие прыгучести
0.​1.​2.​3 воспроизводить с помощью учителя ряд простых действий в разных пространствах;
0.​1.​2.​4 уметь действовать по устной инструкции учителя
Активность и самостоятельность в двигательной деятельности
0.​3.​2.​3 сформировать адекватные представления об ограничениях и возможностях участия в физической деятельности;
0.​3.​2.​4 на вербальном и невербальном уровнях демонстрировать доброжелательное отношение к собеседнику;
0.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения на уровне совместных с учителем действий;
0.​1.​1.​5 осознавать и оречевлять трудности, возникающие при выполнении физических упражнений;
0.​2.​1.​4 воспроизводить умения для достижения двигательных целей
2) 1 класс:
таблица 2
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Введение в изучение предмета
Техника безопасности.
Что такое физическая культура
1.​3.​1.​1 осознавать важность физической деятельности, демонстрировать знания о способах сохранения здоровья;
1.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о значении физической активности для здоровья с опорой на графическую схему;
1.​3.​2.​3 понимать необходимость выполнения правила безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке;
1.​3.​2.​4 знать и выполнять правила культурного речевого общения
Режим дня, утренняя зарядка и физкультминутки
1.​3.​1.​3 понимать важность разминки и заминки тела в физической деятельности;
1.​3.​1.​4 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений;
1.​3.​1.​5 применять техники релаксации в различных ситуациях по образцу
2. Легкая атлетика
Бег и ходьба
1.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения по подражанию и образцу, связывать их с простыми физическими упражнениями;
1.​1.​1.​4 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения
Прыжки и метания
1.​1.​1.​1 знать и уметь выполнять основные движения по словесной инструкции, самостоятельно;
1.​1.​1.​2 владеть базовыми предметными терминами, использовать их в высказываниях;
1.​1.​1.​5 знать возможные трудности, возникающие при выполнении физических упражнений;
1.​1.​1.​6 уметь обратиться за помощью для преодоления трудностей
Эстафеты
1.​2.​3.​1 демонстрировать понимание творческих задач
1.​2.​3.​2 демонстрировать навык самоконтроля устной речи;
1.​1.​2.​3 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах;
1.​1.​2.​4 формулировать учебные задачи вместе с учителем

10. Денсаулық және дене белсенділігі
Ашық ауадағы дене қызметі
0. 3. 2. 1 дене жаттығулары қатарын орындау кезіндегі мүмкін болатын қиындықтар мен тәуекелдер туралы білу;
0. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге оқу әрекеттерін жоспарлау және бағалау;
0. 3. 1. 1 адам өміріндегі денсаулықтың мәні туралы түсінікке ие болу, оны сақтау үшін дене қызметінің рөлін түсіну;
0. 3. 1. 2 белсенді тыңдау дағдыларын игеру
Жылдамдық, күш және шапшаңдық
0. 1. 2. 1 әртүрлі дене жаттығулары кезіндегі қозғалыстар барысында уақыт, кеңістік, салмақ және ырғақтылық туралы қарапайым түсініктерге ие болу;
0. 3. 1. 4 мұғалімнің көмегімен орындалатын дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін түсіну;
0. 3. 1. 5 ұқсау бойынша релаксация техникасын жүзеге асыру
Секіруді дамыту
0. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістікте қарапайым әрекеттер қатарын мұғалімнің көмегімен жүзеге асыру;
0. 1. 2. 4 мұғалімнің ауызша нұсқаулығымен әрекет ете алу
Қозғалыс қызметіндегі белсенділік пен дербестілік
0. 3. 2. 3 дене жаттығуларына қатысу мүмкіндіктері мен шектеулері туралы дұрыс түсінік қалыптастыру;
0. 3. 2. 4 сұхбат берушіге вербалды және вербалды емес деңгейде құрмет көрсету;
0. 1. 1. 3 мұғаліммен бірге орындалатын жаттығулар деңгейінде негізгі қозғалыстарды орындау;
0. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде пайда болатын қиындықтарды түсіну және сөзбен жеткізу;
0. 2. 1. 4 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін дағдыларды жүзеге асыру
2) 1-сынып:
2-кесте
Бөлімдер
Бөлімнің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Пәнді игеруге кіріспе
Қауіпсіздік техникасы.
Дене мәдениеті дегеніміз не?
1. 3. 1. 1 дене қызметінің маңыздылығын түсіну, денсаулықта сақтау жолдары туралы білімді көрсету;
1. 3. 1. 2 графикалық сызбаны тірек ете отырып, денсаулыққа арналған дене белсенділігінің мәні туралы талқылама мәтін құрау;
1. 3. 2. 3 ойын алаңында және спорт залды өзін-өзі ұстау қауіпсізідігі ережелерін орындау қажеттілігін түсіну;
1. 3. 2. 4 мәдениетті сөйлеу қатынасының ережелерін білу және орындау
Күн тәртібі, таңғы жаттығу және жаттығу минутасы
1. 3. 1. 3 дене қызметі үшін денені сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың маңыздылығын түсіну;
1. 3. 1. 4 мұғалімнің көмегімен орындалатын дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін анықтау;
1. 3. 1. 5 үлгі бойынша әртүрлі жағдайларда релаксация техникасын қолдану
2. Жеңіл атлетика
Жүгіру және жүру
1. 1. 1. 3 үлгі және ұқсату бойынша негізгі дене жаттығуларын орындау, оларды қарапайым дене жаттығуларымен байланыстыру;
1. 1. 1. 4 орындау техникасын нақтылау және түзетуге арналған тікелей сұрақтар қою
Секіру және лақтыру
1. 1. 1. 1 сөйлеу нұсқаулығы бойынша негізгі қозғалыстарды білу және өздігінен жасай алу;
1. 1. 1. 2 негізгі пәндік терминдерді игеру, оларды сөйлеуде қолдану;
1. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде пайда болатын мүмкін болатын қиындықтарды білу;
1. 1. 1. 6 қиындықтардың алдын-алу үшін көмекке жүгіне алу
Эстафеталар
1. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді түсінуді көрсету;
1. 2. 3. 2 ауызша сөйлеуде өзін-өзі бақылау дағдысын көрсету;
1. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістіктегі қарапайым әрекеттер қатарын білу және орындау;
1. 1. 2. 4 мұғаліммен бірге оқу міндеттерін қалыптастыру

3. Игры на взаимодействие
Творческие и коммуникативные навыки посредством игр "Быстрей по местам"
1.​2.​3.​1 демонстрировать понимание творческих задач;
1.​2.​3.​2 демонстрировать навык самоконтроля устной речи;
1.​2.​1.​3 ориентироваться на позицию партнера в общении и взаимодействии
Творческие способности через игры
1.​2.​1.​1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы в процессе коллективной физической деятельности;
1.​2.​1.​2 использовать различные анализаторы для контроля качества исполнения двигательных операций;
1.​2.​2.​1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений;
1.​2.​2.​2 оказывать взаимопомощь при выполнении физических упражнений
Игры на развитие коммуникативных навыков
1.​2.​3.​7 знать свою роль и контролировать ее выполнение в ходе игры;
1.​2.​1.​3 ориентироваться на позицию партнера в общении и взаимодействии
Навыки общения в небольших группах и парах.
1.​2.​1.​1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы в процессе коллективной физической деятельности;
1.​2.​1.​2 использовать различные анализаторы для контроля качества исполнения двигательных операций
2 четверть
4. Гимнастика с элементами акробатики
Техника безопасности
Осанка и координация
1.​3.​2.​1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений;
1.​3.​2.​2 планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей по образцу учителя;
1.​3.​1.​3 понимать важность разминки и заминки тела в физической деятельности;
1.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о значении физической активности для здоровья с опорой на графическую схему
Гимнастические фигуры
1.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения по подражанию и образцу, связывать их с простыми физическими упражнениями;
1.​1.​1.​4 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения;
1.​1.​2.​1 ориентироваться в понятиях "время", "пространство", "вес" и "плавность" в контексте выполнения движений;
1.​1.​2.​2 оценивать правильность выполнения учебной задачи
Движения на простых гимнастических снарядах
1.​1.​2.​3 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах;
1.​1.​2.​4 формулировать учебные задачи вместе с учителем
Иммитационные упражнения
1.​1.​2.​5 уметь описать свои умения и недостатки выполнения двигательных навыков;
1.​1.​2.​6 строить оценочное суждение с использованием предметной лексики;
1.​2.​3.​1 демонстрировать понимание творческих задач;
1.​2.​3.​2 демонстрировать навык самоконтроля устной речи

3. Өзара әрекет ету ойындары
"Тез орынға тұру" ойыны арқылы шығармашылық және қарым-қатынас дағдыларын дамыту
1. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді түсінуді көрсету;
1. 2. 3. 2 ауызша сөйлеуде өзін-өзі бақылау дағдысын көрсету;
1. 2. 1. 3 қарым-қатынас жасауда және өзапра әрекет етуде серіктестің позициясына бағытталу
Ойындар арқылы шығармашылық қабілеттерді дамыту
1.2.1. ұжымдық дене қызметі процесіндегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс ойындарын білу және түсіну;
1. 2. 1. 2 қозғалыс операциясын орындау сапасына бақылау үшін әртүрлі анализаторларды қолдану;
1. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі жағымды оқу ортасын құрудың маңыздылығын түсіну, мұғалімнің басшылығымен кеңістікті, ресурстар мен идеяларды бөлісу;
1. 2. 2. 2 дене жаттығуларын орындау кезінде өзара көмек көрсету
Коммуникативтік дағдыларды дамыту ойындары
1. 2. 3. 7 өз рөлін білу және ойын барысында оның орындалуын бақылау;
1. 2. 1. 3 өзара әрекет ету және қарым-қатынас жасауда серіктестің позициясына бағытталу
Шағын топтар мен жұптардағы қарым-қатынас дағдылары
1. 2. 1. 1 ұжымдық дене қызметі процесіндегі стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс ойындарын білу және түсіну;
1. 2. 1. 2 қозғалыс операциясын орындау сапасына бақылау жасау үшін әртүрлі анализаторларды пайдалану
2 - тоқсан
4. Акробатика элементтері бар гимнастика
Қауіпсіздік техникасы дене мүсіні және үйлесімділік
1. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезіндегі мүмкін болатын қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау;
1. 3. 2. 2 мұғалімнің үлгісі бойынша алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау және бағалау;
1. 3. 1. 3 дене қызметі үшін денені сергіту және ширату жаттығулардың маңыздылығын түсіну;
1. 3. 1. 2 графикалық сызбаға сүйене отырып, денсаулыққа арналған дене белсенділігінің мәні туралы талқы-мәтін құрау
Гимнастикалық фигуралар
1. 1. 1. 3 үлгі және ұқсас негізгі дене қозғалыстарын орындау, оларды қарапайым дене жаттығуларымен байланыстыру;
1. 1. 1. 4 орындау техникасын нақтылау және түзетуге арналған тікелей сұрақтар қою;
1. 1. 2. 1 қимылдарды орындау контексінде "уақыт", "кеңістік", "салмақ" және "ырғақтылық" түсініктеріне бағытталу;
1. 1. 2. 2 оқу міндеттерін орындау дұрыстығын бағалау
Қарапайым гимнастикалық снарядтардағы қозғалыстар
1. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістікте қарапайым әрекеттер қатарын білу және жасай алу;
1. 1. 2. 4 мұғаліммен бірге оқу міндеттерін тұжырымдау
Иммитациялық жаттығулар
1. 1. 2. 5 қозғалыс дағдыларын орындауда өзінің дағдылары мен кемшіліктерін сипаттай алу;
1. 1. 2. 6 пәндік лексиканы пайдаланумен бағалау талқыламасын құрау;
1. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді түсінуді көрсету;
1. 2. 3. 2 ауызша сөйлеуде өзін-өзі бақылау дағдысын көрсету

5. Казахские национальные подвижные игры
Знакомство с традициями и культурой казахского народа
"Ақ сүйек",
"Ақ таяқ"
1.​2.​3.​5 понимать, в чем заключается патриотизм в контексте социальной роли обучающегося начальной школы;
1.​2.​3.​6 формулировать и удерживать учебную задачу;
1.​2.​3.​1 демонстрировать понимание творческих задач;
1.​2.​3.​2 демонстрировать навык самоконтроля устной речи
Вовлеченность через подвижные игры
1.​2.​3.​3 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю;
1.​2.​3.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание учебной задачи, адекватно используя паравербальные средства;
1.​2.​3.​7 знать свою роль и контролировать ее выполнение в ходе игры
3 четверть
6. Подвижные игры
Техника безопасности
Сердцебиение и дыхание человека во время физической деятельности
1.​3.​2.​1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений;
1.​3.​2.​2 планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей по образцу учителя;
1.​3.​1.​4 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений;
1.​3.​1.​5 применять техники релаксации в различных ситуациях по образцу
Игра - средство развития физических качеств
1.​3.​1.​1 осознавать важность физической деятельности, демонстрировать знания о способах сохранения здоровья;
1.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о значении физической активности для здоровья с опорой на графическую схему;
1.​1.​2.​5 уметь описать свои умения и недостатки выполнения двигательных навыков;
1.​1.​2.​6 строить оценочное суждение с использованием предметной лексики
Игровое пространство
1.​2.​2.​1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений;
1.​2.​2.​2 оказывать взаимопомощь при выполнении физических упражнений
Подвижные игры с предметами
1.​2.​2.​3 перечислять и использовать простые правила и структурные приемы во время игры с направляющей помощью учителя;
1.​2.​2.​4 демонстрировать стремление преодолевать трудности и достигать положительного результата
Сюжетно-ролевые подвижные игры "Гуси – лебеди"
1.​1.​2.​1 ориентироваться в понятиях "время", "пространство", "вес" и "плавность" в контексте выполнения движений;
1.​1.​2.​2 оценивать правильность выполнения учебной задачи
Развитие опорно-двигательного аппарата
1.​1.​2.​3 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах;
1.​1.​2.​4 формулировать учебные задачи вместе с учителем;
1.​1.​1.​4 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения
Игры с мячом
1.​1.​1.​3 выполнять основные физические движения по подражанию и образцу, связывать их с простыми физическими упражнениями;
1.​1.​1.​4 задавать прямые вопросы для уточнения и коррекции техники выполнения
Игры и упражнения со скакалкой
1.​1.​1.​5 знать возможные трудности, возникающие при выполнении физических упражнений;
1.​1.​1.​6 уметь обратиться за помощью для преодоления трудностей
4 четверть

5. Қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақ халқының дәстүрлері мен мәдениетімен танысу
"Ақ сүйек",
"Ақ таяқ"
1. 2. 3. 5 бастауыш мектепте білім алушылардың әлеуметтік рөлі контексінде патриоттизмнің мәні неде, соны түсіну;
1. 2. 3. 6 оқу міндетін тұжырымдау және ұстап тұру;
1. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді түсінуді түсіну;
1. 2. 3. 2 ауызша сөйлеуде өзін-өзі бақылау дағдысын көрсету
Қозғалыс ойындары арқылы тарту
1. 2. 3. 3 негізгі шығармашылық стратегиялар мен идеяларды атау және пайдалану, мұғалімге беру;
1. 2. 3. 4 нақтылау сұрақтарын қою, паравербалды құралдарды дұрыс қолдана отырып, оқу міндеттерін түсіну;
1. 2. 3. 7 өз рөлін білу және ойын барысында оның орындалуын бақылау
3 - тоқсан
6. Қозғалыс ойындары
Жүрек қағысы және дене қызметі кезіндегі адамның тыныс алуы
1. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезіндегі мүмкін болатын қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау;
1. 3. 2. 2 мұғалімнің үлгісі бойынша қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау;
1. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін анықтау;
1. 3. 1. 5 үлгі бойынша әртүрлі жағдайларда релаксация техникасын қолдану
Ойын – дене қасиеттерін дамыту құралы
1. 3. 1. 1 дене қызметінің маңыздылығын түсіну, сақтау тәсілдері туралы білімді көрсету;
1. 3. 1. 2 графикалық сызбаны тірек ете отырып, денсаулыққа арналған дене белсенділігінің мәні туралы талқылама мәтін құрау;
1. 1. 2. 5 қозғалыс дағдыларын орындауда өзінің дағдылары мен кемшіліктерін сипаттай алу;
1. 1. 2. 6 пәндік лексиканы пайдаланумен бағалау талқыламасын құру
Ойын кеңістігі
1. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде жағымды оқу ортасын құру маңыздылығын сезіне отырып, кеңістікті, ресурстарды және идеяларды бөлуді білу;
1. 2. 2. 2 дене жаттығуларын орындау кезінде өзара көмек көрсету
Заттармен қозғалыс ойындары
1. 2. 2. 3 мұғалімнің бағыттаушы көмегімен ойын барысында қарапайым ережелер мен құрылымдық тәсілдерді атау және пайдалану;
1. 2. 2. 4 қиындықтардың алдын-алу және нәтижеге қол жеткізуге ұмтылуды көрсету
"Гуси – лебеди" сюжеттік-рөлдік ойындар
1. 1. 2. 1 қимылдарды орындау контексінде "уақыт", "кеңістік", "салмақ" және "ырғақтылық" түсініктеріне бағытталу;
1. 1. 2. 2 оқу міндетін орындау дұрыстығын бағалау
Тірек-қимыл аппаратын дамыту
1. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістікте қарапайым жаттығулар қатарын білу және орындай алу;
1. 1. 2. 4 мұғаліммен бірге оқу міндеттерін қалыптастыру;
1. 1. 1. 4 орындау техникасын нақтылау және түзету үшін тікелей сұрақтар қою
Доппен ойналатын ойындар
1. 1. 1. 3 үлгі және ұқсас негізгі дене қозғалыстарын орындау, оларды қарапайым дене жаттығуларымен байланыстыру;
1. 1. 1. 4 орындау техникасын нақтылау және түзету үшін тікелей сұрақтар қою
Секірмемен ойналатын ойындар мен жаттығулар
1. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде пайда болатын мүмкін болатын қиындықтарды білу;
1. 1. 1. 6 қиындықтардың алдын-алу үшін көмекке жүгіне алу
4 - тоқсан

7. Здоровье и физическая активность
Техника безопасности.
Понятие о здоровье
1.​3.​1.​1 осознавать важность физической деятельности, демонстрировать знания о способах сохранения здоровья;
1.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о значении физической активности для здоровья с опорой на графическую схему;
1.​3.​2.​3 понимать необходимость выполнения правила безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке;
1.​3.​2.​4 знать и выполнять правила культурного речевого общения
Твои физические возможности
1.​3.​1.​4 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений;
1.​3.​1.​5 применять техники релаксации в различных ситуациях по образцу
Быстрота, сила и ловкость
1.​1.​2.​1 ориентироваться в понятиях "время", "пространство", "вес" и "плавность" в контексте выполнения движений;
1.​1.​2.​2 оценивать правильность выполнения учебной задачи
Развитие прыгучести
1.​1.​2.​3 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах;
1.​1.​2.​4 формулировать учебные задачи вместе с учителем
Активность и самостоятельность в двигательной деятельности
1.​1.​2.​3 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах;
1.​1.​2.​5 уметь описать свои умения и недостатки выполнения двигательных навыков;
1.​1.​2.​6 строить оценочное суждение с использованием предметной лексики;
1.​2.​1.​4 совершенствовать собственные умения для достижения двигательных целей
Физическая деятельность на открытом воздухе
1.​3.​2.​1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений;
1.​3.​1.​1 осознавать важность физической деятельности, демонстрировать знания о способах сохранения здоровья;
1.​3.​2.​2 планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей по образцу учителя
3) 2 класс:
таблица 3
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Введение в изучение предмета
Техника безопасности.
Обзор основных понятий здоровья
2.​3.​2.​1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении физических упражнений;
2.​3.​2.​2 самостоятельно планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей;
2.​3.​1.​1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений;
2.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о здоровье по плану и опорным словам
2. Легкая атлетика
Комплексы утренней зарядки
2.​3.​1.​3 объяснить важность разминки и заминки тела в физической деятельности;
2.​3.​1.​4 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений;
2.​3.​1.​5 знать и применять техники релаксации для снятия эмоционального напряжения
Навыки бега, прыжков и метания
2.​1.​1.​1 улучшать качество основных движений при выполнении физических упражнений;
2.​1.​1.​2 составить оценочное высказывание с опорой на предметно-графическую схему;
2.​1.​1.​5 владеть навыками преодоления трудностей при выполнении физических упражнений;
2.​1.​1.​6 знать простейшие приемы саморегуляции эмоционального состояния
Эстафеты с элементами бега, прыжков и метания
2.​1.​1.​3 знать и выполнять основные физические движения по словесной инструкции, связывать их в упражнения;
2.​1.​1.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание техники выполнения упражнений
3 Подвижные игры
Подвижные игры – основа спортивных игр. Многообразие подвижных игр
2.​2.​2.​1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами идеями при выполнении различных физических упражнений;
2.​2.​2.​2 демонстрировать важность создания благоприятной учебной среды, уважительное отношение к сопернику
Двигательные навыки в подвижных играх
2.​2.​3.​7 анализировать выполнение своей роли по окончании игры;
2.​2.​2.​3 обсуждать правила и структурные приемы, демонстрировать готовность их соблюдать при коллективной физической деятельности;
2.​2.​2.​4 адекватно и конструктивно воспринимать оценку учителя и сверстников
Подвижные игры с мячом "У кого мяч"
2.​2.​2.​1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами идеями при выполнении различных физических упражнений;
2.​2.​2.​2 демонстрировать важность создания благоприятной учебной среды, уважительное отношение к сопернику;
2.​2.​1.​3 демонстрировать навык работы в команде для достижения двигательных целей
Игры с передвижениями
2.​2.​1.​1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы;
2.​2.​1.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи;
2.​2.​1.​1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы;
2.​2.​1.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи
2 четверть

7. Денсаулық және дене белсенділігі
Қауіпсіздік техникасы.
Денсаулық туралы түсінік
1. 3. 1. 1 дене қызметінің маңыздылығын білу, денсаулықты сақтау тәсілдері туралы білімді көрсету;
1. 3. 1. 2 графикалық сызбаға сүйене отырып, денсаулыққа арналған дене белсенділігінің мәні туралы талқы-мәтін құрау;
1. 3. 2. 3 ойын алаңында және спорт залды өзін-өззін ұстау қауіпсізідігі ережелерін орындау қажеттілігін түсіну;
1. 3. 2. 4 мәдени сөйлеу қатынасының ережелерін білу және орындау
Сенің дене мүмкіндіктерің
1. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін анықтау;
1. 3. 1. 5 үлгі бойынша әртүрлі жағдайларда релаксация техникасын қолдану
Жылдамдық, күш және жылдамдық
1. 1. 2. 1 қимылдарды орындау контексінде "уақыт", "кеңістік", "салмақ" және "ырғақтылық" түсініктеріне бағытталу;
1. 1. 2. 2 оқу міндеттерін орындау дұрыстығын бағалау
Секіруді дамыту
1. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістікте қарапайым әрекеттер қатарын орындай алу және білу;
1. 1. 2. 4 мұғаліммен бірге оқу міндеттерін қалыптастыру
Қимыл әрекетіндегі белсенділік пен дербестілік
1. 1. 2. 3 әртүрлі кеңістікте қарапайым әрекеттер қатарын орындай алу және білу;
1. 1. 2. 5 өзінің қозғалыс дағдыларын сипаттай алу және кемшіліктері;
1. 1. 2. 6 пәндік лексиканы пайдаланумен бағалау талқыламасын құру;
1. 2. 1. 4 қозғалыс дағдыларына қол жеткізу үшін өзіндік дағдыны жетілдіру
Ашық ауадағы дене қызметі
1. 3. 2. 1 дене жаттығулары қатарын орындау барысында қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау;
1. 3. 1. 1 дене қызметінің маңыздылығын түсіну, денсаулықты сақтау тәсілдері туралы білімді көрсету;
1. 3. 2. 2 мұғалім үлгісі бойынша алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау
3) 2-сынып:
3-кесте
Бөлімдер
Бөлімнің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Пәнді игеруге кіріспе
Қауіпсіздік техникасы.
Денсаулықтың негізгі түсініктеріне шолу жасау
2. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезінде олардың ықпал етуінің негізгі жолдарын анықтай отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну;
2. 3. 2. 2 алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін өздігінен жоспарлау, бақылау және бағалау;
2. 3. 1. 1 дене жаттығуларының сауықтырушы пайдасын сипаттай және талқылай алу;
2. 3. 1. 2 тірек сөздер және жоспар бойынша денсаулық туралы талқы-мәтін құрау
2. Жеңіл атлетика
Таңғы жаттығулар кешені
2. 3. 1. 3 дене қызметі үшін денені сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың маңыздылығын түсіну;
2. 3. 1. 4 мұғалімнің көмегімен орындалатын дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерінің маңыздылығын білу;
2. 3. 1. 5 эмоционалды күш түсуді алу үшін релаксация техникасын білу және қолдану
Жүгіру, секіру және лақтыру дағдылары
2. 1. 1. 1 дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыстардың сапасын жақсарту;
2. 1. 1. 2 пәндік-графикалық сызбаны тірек ете отырып, бағалауыш пікір құру;
2. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтардың алдын-алу дағдыларын игеру;
2. 1. 1. 6 эмоционалды жағдайды өздігінен реттеудің қарапайым тәсілдерін білу
Жүгіру, секіру және лақтыру элементтері эстафета
2. 1. 1. 3 сөздік нұсқаулық бойынша негізгі дене жаттығуларын білу және орындау, оларды жаттығуларда байланыстыру;
2. 1. 1. 4 нақтылау сұрақтарын қою, жаттығуларды орындау техникасын білу
3 Қозғалыс ойындары
Қозғалыс ойындары – спорттық ойындардың негізі. Қозғалыс ойындарының әрқилылығы
2. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде идеяларды, ресурстарды, кеңістікті ауыстыру туралы білімді бекіту;
2. 2. 2. 2 жағымды оқу ортасын құру маңыздылығын көрсету, бәсекелеске құрметпен қарау
Қозғалыс ойындарындағы қозғалыс дағдылары
2. 2. 3. 7 ойынның аяқталуы бойынша өз рөлінің орындалуына талдау жасау;
2. 2. 2. 3 құрылымдық тәсілдер мен ережелерді талқылау, оларды ұжымдық дене қызметі барысында ұстану дайындығын көрсету;
2. 2. 2. 4 мұғалім мен өз қатарластарын бағасын дұрыс және конструктивті түрде беру
"Доп кімде?" қозғалыс ойыны
2. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде идеяларды, ресурстарды, кеңістікті ауыстыру туралы білімді бекіту;
2. 2. 2. 2 жағымды оқу ортасын құру маңыздылығын көрсету, бәсекелеске құрметпен қарау;
2. 2. 1. 3 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс жасау дағдысын көрсету
Жүру ойындары
2. 2. 1. 1 қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын талқылау көрсету;
2. 2. 1. 2 оқу міндеттерін орындау орындау кезінде сыныптастармен өнімді түрде жұмыс жасау;
2. 2. 1. 1 қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын талқылау көрсету;
2. 2. 1. 2 оқу міндеттерін орындау орындау кезінде сыныптастармен өнімді түрде жұмыс жасау
2 - тоқсан

4. Гимнастика с элементами акробатики
Техника безопасности
Развитие силы через физические нагрузки
2.​3.​2.​1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении физических упражнений;
2.​3.​2.​2 самостоятельно планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей;
2.​3.​1.​3 объяснить важность разминки и заминки тела в физической деятельности;
2.​3.​1.​4 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
Гимнастические упражнения
2.​1.​1.​3 знать и выполнять основные физические движения по словесной инструкции, связывать их в упражнения;
2.​1.​1.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание техники выполнения упражнений;
2.​1.​2.​1 разъяснить понятия времени, пространства и плавности при выполнении физических упражнений;
2.​1.​2.​2 оречевлять причины успеха (неуспеха) учебной деятельности и уметь конструктивно действовать для его достижения
Лазанье и перелазанье
2.​1.​2.​3 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики;
2.​1.​2.​4 использовать речь для регуляции своих действий
Развитие равновесия
2.​1.​2.​5 понимать и объяснять умения и недостатки владения двигательными навыками;
2.​1.​2.​6 активно использовать речевые средства для решения коммуникативных и познавательных задач;
2.​2.​3.​1 участвовать в обсуждении творческих задач, предлагая конструктивные решения;
2.​2.​3.​2 осуществлять направленный самоконтроль и само коррекцию речевой деятельности
5. Казахские национальные подвижные игры
Ознакомление с казахскими национальными играми
2.​2.​3.​5 знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества;
2.​2.​3.​6 свободно употреблять предметные термины в коммуникативных отношениях
Традиционные казахские беговые игры ("Бәйге")
2.​2.​3.​7 анализировать выполнение своей роли по окончании игры;
2.​2.​2.​3 обсуждать правила и структурные приемы, демонстрировать готовность их соблюдать при коллективной физической деятельности
Сюжетно-ролевые игры: "Ақ каскыр — байланган каскыр"
2.​2.​3.​1 участвовать в обсуждении творческих задач, предлагая конструктивные решения;
2.​2.​3.​2 осуществлять направленный самоконтроль и само коррекцию речевой деятельности
Сотрудничество и честная игра
2.​2.​3.​3 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам;
2.​2.​3.​4 использовать речь для решения проблем в коллективной деятельности, личностной рефлексии
3 четверть

4. Акробатика элементтері бар гимнастика
Қауіпсіздік техникасы дене жүктемесі арқылы күшті дамыту
2. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау кезінде олардың ықпал етуінің негізгі жолдарын анықтай отырып, қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну;
2. 3. 2. 2 алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін өздігінен жоспарлау, бақылау және бағалау;
2. 3. 1. 3 дене қызметі үшін денені сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың маңыздылығын түсіну;
2. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін бақылауды білу
Гимнастикалық жаттығулар
2. 1. 1. 3 сөздік нұсқаулық бойынша негізгі дене жаттығуларын білу және орындау, оларды жаттығуларда байланыстыру;
2. 1. 1. 4 нақтылау сұрақтарын қою, жаттығуларды орындау техникасын білу;
2. 1. 2. 1 қимылдарды орындау контексінде "уақыт", "кеңістік", "салмақ" және "ырғақтылық" түсініктеріне түсініктеме беру;
2. 1. 2. 2 оқу қызметінің сәтті (сәтсіз) болу себептерін сөзбен жеткізу және оған қол жеткізу үшін конструктивті түрде әрекете ете алу
Өрмелеу және қайта өрмелеу
2. 1. 2. 3 кеңістік пен қарқын бойынша қарапайым өзгерістермен келген әрекеттерді білу және бере алу;
2. 1. 2. 4 өз әрекеттерін басқара алу үшін сөйлеуді пайдалану
Тепе-теңдікті дамыту
2. 1. 2. 5 қозғалыс дағдыларын игере алу дағдысы мен кемшілігін түсіну және түсіндіре алу;
2. 1. 2. 6 қарым-қатынастық және танымдық міндеттерді шешу үшін сөйлеу құралдарын белсенді пайдалану;
2. 2. 3. 1 конструктивтік шешімдерді ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді талқылауға қатысу;
2. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін өзіндік бақылау және түзетуді жүзеге асыру
5. Қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақтың ұлттық ойындарымен танысу
2. 2. 3. 5 әділ бәсекелестік мәнін түсіне отырып, өзара әрекет ету және патриотизм сезімінің не екенін білу;
2. 2. 3. 6 коммуникативтік қатынастарда пәндік терминдерді еркін қолдану
Қазақтың ұлттық жүгіру ойындары ("Бәйге")
2. 2. 3. 7 ойынның аяқталуы қарай өз рөлінің орындалуына талдау жасау;
2. 2. 2. 3 ережелер мен құрылымдық тәсілдерді талқылау, ұжымдық дене қызметі кезінде оларды ұстану дайындығын көрсету
"Ак каскыр - байланган каскыр" сюжеттік-рөлдік ойындар
2. 2. 3. 1 конструктивтік шешімдерді ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді талқылауға қатысу;
2. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін өзіндік бақылау және түзетуді жүзеге асыру
Серіктестік және әділ ойын
2. 2. 3. 3 шығармашылық қабілеттер мен идеяларды мұғалім мен қатарластары үшін жалпыландыру және көрсету;
2. 2. 3. 4 жеке рефлексия, ұжымдық қызметтегі мәселелерді шешуде сөйлеуді пайдалану
3 - тоқсан

6. Здоровье и физическая активность
Техника безопасности
Воспитание выносливости
2.​3.​2.​1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении физических упражнений;
2.​3.​2.​2 самостоятельно планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей;
2.​3.​1.​4 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений;
2.​3.​1.​5 знать и применять техники релаксации для снятия эмоционального напряжения
Изменения в организме при физических нагрузках
2.​3.​1.​1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений;
2.​3.​1.​2 составлять текст – рассуждение о здоровье по плану и опорным словам;
2.​1.​2.​5 понимать и объяснять умения и недостатки владения двигательными навыками;
2.​1.​2.​6 активно использовать речевые средства для решения коммуникативных и познавательных задач
7. Подвижные игры
Игры - аттракционы
2.​2.​2.​1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами идеями при выполнении различных физических упражнений;
2.​2.​2.​2 демонстрировать важность создания благоприятной учебной среды, уважительное отношение к сопернику;
2.​2.​3.​7 анализировать выполнение своей роли по окончании игры;
Интегрированные игры
2.​2.​2.​3 обсуждать правила и структурные приемы, демонстрировать готовность их соблюдать при коллективной физической деятельности;
2.​2.​2.​4 адекватно и конструктивно воспринимать оценку учителя и сверстников;
2.​2.​3.​6 свободно употреблять предметные термины в коммуникативных отношениях
Игры с использованием нестандартного инвентаря
2.​2.​3.​1 участвовать в обсуждении творческих задач, предлагая конструктивные решения;
2.​2.​1.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи;
2.​2.​3.​2 осуществлять направленный самоконтроль и само коррекцию речевой деятельности
Игры с атакующими действиями
2.​1.​2.​3 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики;
2.​1.​2.​4 использовать речь для регуляции своих действий;
2.​2.​1.​3 демонстрировать навык работы в команде для достижения двигательных целей;
2.​2.​1.​4 объективно оценивать собственные умения для достижения двигательных целей
4 четверть
8. Игры на взаимодействие
Техника безопасности
Развитие коммуникативных навыков
2.​3.​2.​1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении физических упражнений;
2.​3.​2.​2 самостоятельно планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей;
2.​2.​3.​7 анализировать выполнение своей роли по окончании игры;
2.​1.​2.​6 активно использовать речевые средства для решения коммуникативных и познавательных задач
Парные и групповые игры
2.​2.​1.​1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы;
2.​2.​1.​2 продуктивно сотрудничать с одноклассниками при выполнении учебной задачи;
2.​2.​2.​2 демонстрировать важность создания благоприятной учебной среды, уважительное отношение к сопернику
Работа в парах и в группах "Медведь и пчелы"
2.​2.​1.​3 демонстрировать навык работы в команде для достижения двигательных целей;
2.​2.​1.​4 объективно оценивать собственные умения для достижения двигательных целей
Индивидуальные творческие способности
2.​2.​2.​3 обсуждать правила и структурные приемы, демонстрировать готовность их соблюдать при коллективной физической деятельности;
2.​2.​2.​4 адекватно и конструктивно воспринимать оценку учителя и сверстников;
2.​2.​3.​3 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам;
2.​2.​3.​4 использовать речь для решения проблем в коллективной деятельности, личностной рефлексии
Творчество через групповую деятельность
2.​2.​3.​1 участвовать в обсуждении творческих задач, предлагая конструктивные решения;
2.​2.​3.​2 осуществлять направленный самоконтроль и само коррекцию речевой деятельности
Прогрессия в самостоятельной двигательной деятельности
2.​1.​2.​5 понимать и объяснять умения и недостатки владения двигательными навыками;
2.​1.​2.​2 оречевлять причины успеха (неуспеха) учебной деятельности и уметь конструктивно действовать для его достижения;
2.​1.​1.​5 владеть навыками преодоления трудностей при выполнении физических упражнений

6. Денсаулық және дене белсенділігі
Қауіпсіздік техникасы Төзімділікке тәрбиелеу
2. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау барысында олардың ықпал етуінің негізгі жолдарын анықтай отырып, қиындықтары мен тәуекелдерін түсіну;
2. 3. 2. 2 алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау;
2. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде организмде болатын дене өзгерістерін бақылауды білу;
2. 3. 1. 5 эмоционалды күш түсіруді алу үшін релаксация техникасын білу және қолдану
Дене жүктемесеі кезінде организмде болатын өзгерістер
2. 3. 1. 1 дене жаттығуларының сауықтырушы пайдасын сипаттай және талқылай алу;
2. 3. 1. 2 тірек сөздер мен жоспар бойынша денсаулық туралы талқы-мәтін құру;
2. 1. 2. 5 қозғалыс дағдыларын игере алу және кемшіліктерін түсіну және түсіндіре алу;
2. 1. 2. 6 қарым-қатынастық және танымдық міндеттерді шешу үшін сөйлеу құралдарын белсенді түрде пайдалану
7. Қозғалыс ойындар
Әткеншек ойындар
2. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде идеяларды, ресурстарды, кеңістікті ауыстыру туралы білімді бекіту;
2. 2. 2. 2 жағымды оқу ортасын құру маңыздылығын көрсету, бәсекелеске құрметпен қарау;
2. 2. 3. 7 ойынның аяқталуы бойынша өз рөлінің орындалуына талдау жасау
Кіріктірілген ойындар
2. 2. 2. 3 ережелер мен құрылымдық тәсілдерді талқылау, оларды ұжымдық дене қызметі кезінде ұстану дайындығын көрсету;
2. 2. 2. 4 мұғалім мен қатарластарының бағасын дұрыс және конструктивті түрде қабылдау;
2. 2. 3. 6 коммуникативтік қатынаста пәндік терминдерді еркін қолдану
Стандарт болып табылмайтын құралдармен ойындар
2. 2. 3. 1 конструктивтік шешімдерді ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді талқылауға қатысу;
2. 2. 1. 2 оқу міндеттерін орындау кезінде сыныптастарымен бірге өнімді жұмыс жасау;
2. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін өзіндік бақылау мен түзету бағытын жүзеге асыру
Қарсы шабуыл жасау ойындары
2. 1. 2. 3 кеңістік пен қарқында қарапайым өзгерістермен келген әрекеттерді білу және бере алу;
2. 1. 2. 4 өз әрекетін басқару үшін сөйлеуді пайдалану;
2. 2. 1. 3 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс жасау дағдысын көрсету;
2. 2. 1. 4 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін жеке дағдыларын дұрыс бағалау
4 тоқсан
8. Өзара әрекет ету ойындары
Қауіпсіздік техникасы
Коммуникативтік дағдыларды дамыту
2. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау барысында олардың ықпал етуінің негізгі жолдарын анықтай отырып, қиындықтары мен тәуекелдерін түсіну;
2. 3. 2. 2 алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау;
2. 2. 3. 7 ойынның аяқталуы бойынша өз рөлінің орындалуына талдау жасау;
2. 1. 2. 6 қарым-қатынастық және танымдық міндеттерді шешу үшін сөйлеу құралдарын белсенді түрде пайдалану
Жұптық және топтық ойындар
2. 2. 1. 1 қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын талқылауды көрсету;
2. 2. 1. 2 оқу міндеттерін орындау кезінде сыныптастарымен бірге өнімді жұмыс жасау;
2. 2. 2. 2 жағымды оқу ортасын құру маңыздылығын көрсету, бәсекелеске деген құрмет
"Аю мен аралар" тобындағы және жұптардағы жұмыстар
2. 2. 1. 3 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс жасау дағдысын көрсету;
2. 2. 1. 4 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін жеке дағдыларын дұрыс бағалау
Жекелей шығармашылық қабілеттер
2. 2. 2. 3 ережелер мен құрылымдық тәсілдерді талқылау, оларды ұжымдық дене қызметі кезінде ұстану дайындығын көрсету;
2. 2. 2. 4 мұғалім мен қатарластарының бағасын дұрыс және конструктивті түрде қабылдау;
2. 2. 3. 3 шығармашылық қабілет пен идеяны мұғалім мен қатарластарына көрсету, жалпыландыру;
2. 2. 3. 4 жеке рефлексия, ұжымдық қызметтегі мәселені шешу үшін сөйлеуді пайдалану
Топтық қызмет арқылы келетін шығармашылық
2. 2. 3. 1 конструктивтік шешімдерді ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді талқылауға қатысу;
2. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін өзіндік бақылау және түзету бағытын жүзеге асыру
Өзіндік қозғалыс қызметіндегі прогрессия
2. 1. 2. 5 қозғалыс дағдыларын игеру дағдысы мен кемшілігін түсіну және түсіндіре алу;
2. 1. 2. 2 оқу қызметінің сәтті (сәтсіз болу) себептерін түсіндіру, оған қол жеткізу үшін конструктивті түрде жұмыс жасау;
2. 1. 1. 5 дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтардың алдын-алу дағдыларын игеру

9. Здоровье и физическая активность
Физическая деятельность на открытом воздухе
2.​3.​2.​3 знать и выполнять правила безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке;
2.​3.​2.​1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении физических упражнений;
2.​3.​2.​2 самостоятельно планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей
10. Легкая атлетика
Бег
2.​1.​1.​3 знать и выполнять основные физические движения по словесной инструкции, связывать их в упражнения;
2.​1.​1.​4 задавать вопросы на уточнение, понимание техники выполнения упражнений;
2.​3.​2.​4 владеть основными нормами речевого этикета, демонстрируя их при коммуникации
Прыжки в длину и в высоту
2.​1.​2.​3 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики;
2.​1.​2.​4 использовать речь для регуляции своих действий
Подвижные игры и эстафеты
2.​2.​3.​1 участвовать в обсуждении творческих задач, предлагая конструктивные решения;
2.​2.​3.​2 осуществлять направленный самоконтроль и само коррекцию речевой деятельности;
2.​2.​1.​3 демонстрировать навык работы в команде для достижения двигательных целей
4) 3 класс:
таблица 4
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Введение в изучение предмета
Техника безопасности.
Формирование понятия здоровый образ жизни
3.​3.​2.​1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​2.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата совместно с учителем;
3.​3.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​1.​2 конструировать текст – рассуждение на тему "Здоровый образ жизни" в публицистическом стиле
2. Легкая атлетика
Разминки для разных видов деятельности
3.​3.​1.​3 описывать процесс разминки и заминки в физической деятельности;
3.​3.​1.​4 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности;
3.​3.​1.​5 применять техники релаксации в различных ситуациях по словесной инструкции
Разновидности бега, прыжков и метания
3.​1.​1.​3 самостоятельно связывать основные движения, плавно переходя с одного на другое при выполнении различных физических упражнений;
3.​1.​1.​4 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для уточнения техники выполнения физических упражнений
Эстафеты с элементами легкой атлетики
3.​1.​1.​1 оценить качество основных двигательных навыков при выполнении основных физических упражнений;
3.​1.​1.​2 оречевлять ход выполнения задания с опорой на технологический план;
3.​1.​1.​5 анализировать причины трудностей на различных этапах двигательной деятельности;
3.​1.​1.​6 применять дыхательные техники для снятия психофизического напряжения

9. Денсаулық жәнге дене белсенділігі
Ашық ауадағы дене қызметі
2. 3. 2. 3 ойын алаңында және спорт залда өзін-өзі ұстау қауіпсіздігінің ережелерін білу және орындау;
2. 3. 2. 1 дене жаттығуларын орындау барысында олардың ықпал етуінің негізгі жолдарын анықтай отырып, қиындықтары мен тәуекелдерін түсіну;
2. 3. 2. 2 алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау;
10. Жеңіл атлетика
Жүгіру
2. 1. 1. 3 сөздік нұсқаулық бойынша негізгі дене жаттығуларын білу және орындау, оларды жаттығуларда байланыстыру;
2. 1. 1. 4 нақтылау сұрақтарын қою, жаттығуларды орындау техникасын білу;
2. 3. 2. 4 сөйлеу этикетінің негізгі нормаларын игеру, оларды қарым-қатынас кезінде көрсету
Биіктік пен қашықтыққа секіру
2. 1. 2. 3 кеңістік пен қарқындағы қарапайым өзгерістермен келген әрекеттерді білу және бере алу;
2. 1. 2. 4 сөйлеуді өз әрекетін басқару үшін пайдалану
Қозғалыс ойындары мен эстафеталар
2. 2. 3. 1 конструктивтік шешімдерді ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді талқылауға қатысу;
2. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін өзіндік бақылау және түзету бағытын жүзеге асыру
2. 2. 1. 3 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс жасау дағдыларын көрсету
4) 3-сынып:
4-кесте
Бөлімдер
Бөлімнің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
1. Пәнді игеруге кіріспе
Қауіпсіздік техникасы.
Салауатты өмір салты түсінігін қалыптастыру
3. 3. 2. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларын орындау кезінде сәйкес түрде ықпал ете отырып, қиындықтар мен тәуекелдермен қалай күресуді түсіну және көрсеу;
3. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге қажетті нәтиже түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру;
3. 3. 1. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларын білу және түсінуді көрсету;
3. 3. 1. 2 "Салауатты өмір салты" тақырыбында публицистикалық стильде талқы-мәтін құрастыру
2. Жеңіл атлетика
Қызметтің әрқилы түрлеріне арналған сергітпелер
3. 3. 1. 3 дене қызметі үшін денені сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың процесін сипаттау;
3. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіру;
3. 3. 1. 5 сөйлеу нұсқаулығы бойынша әртүрлі жағдайларда релаксация техникасын қолдану
Жүгіру, секіру және лақтыру әрқилылығы
3. 1. 1. 3 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде бір қимылдан екінші қимылға баяу өтуде негізгі қимылдарды өздігінен байланыстыру;
3. 1. 1. 4 дене жаттығуларының орындау техникасын нақтылау үшін тік, жанама және балама сұрақтар қою
Жеңіл атлетика элементтерімен эстафета
3. 1. 1. 1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларынң сапасын бағалау;
3. 1. 1. 2 технологиялық жоспарға сүйене отырып, тапсырмаларды орындауды барысын баяндау;
3. 1. 1. 5 қозғалыс қызметінің әртүрлі деңгейлеріндегі қиындықтардың себептерін талдау;
3. 1. 1. 6 психофизикалық күш салуды алу үшін тыныс алу техникасын қолдану

3. Подвижные и спортивные игры
Двигательные навыки в подвижных играх
3.​2.​3.​7 обосновывать изменения своей роли в ходе игры;
3.​2.​3.​6 владеть навыком эффективной коммуникации в командном взаимодействии на вербальном и невербальном уровнях
Подвижные игры на координацию движений "Прыжок через канаву"
3.​1.​1.​3 самостоятельно связывать основные движения, плавно переходя с одного на другое при выполнении различных физических упражнений;
3.​2.​2.​3 использовать и применять знания правил и структурных приемов в ходе игры;
3.​2.​2.​4 адекватно оценивать собственное речевое поведение, поведение окружающих;
3.​2.​1.​3 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
Подвижные игры на быстроту реакции
3.​2.​2.​1 оценивать возможности обмена пространства, ресурсами и идеями, при выполнении различных физических упражнений;
3.​2.​2.​2 проявлять уважительное отношение к сопернику на вербальном и невербальном уровне;
3.​1.​1.​3 самостоятельно связывать основные движения, плавно переходя с одного на другое при выполнении различных физических упражнений
Умение работать в коллективе
3.​2.​1.​1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов;
3.​2.​2.​2 проявлять уважительное отношение к сопернику на вербальном и невербальном уровне
2 четверть
4. Гимнастика с основами акробатики
Техника безопасности
Развитие ловкости через физические упражнения
3.​3.​2.​3 демонстрировать выполнение правил безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке;
3.​3.​2.​4 соблюдать правила вербального, и невербального позитивного речевого общения;
3.​3.​1.​4 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
Гимнастика с элементами аэробики
3.​3.​1.​3 описывать процесс разминки и заминки в физической деятельности;
3.​1.​2.​1 демонстрировать понимание времени, пространства и плавности выполнения движений;
3.​1.​2.​2 выполнять предваряющий, пошаговый и итоговый самоконтроль в процессе выполнения физических упражнений
Последовательность в гимнастических упражнениях
3.​1.​2.​3 демонстрировать самостоятельное выполнение ряда действий в пространстве и динамике;
3.​1.​2.​4 составлять план и алгоритм учебных действий
Игры на развитие 5544
5ъэравновесия
3.​2.​1.​3 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства;
3.​1.​2.​5 определять потенциал для лучшего выполнения упражнений;
3.​1.​2.​6 совместно решать проблемы творческого и поискового характера в ходе коммуникации

3. Қозғалыс және спорттық ойындар
Қозғалыс ойындарындағы қимыл дағдылары
3. 2. 3. 7 ойын барысында өз рөлінің өзгеруін негіздеу;
3. 2. 3. 6 вербалды және вербалды емес деңгейде командамен өзара әрекет етуде тиімді қарым-қатынас дағдыларын игеру
"Арық арқылы секіру" қимыл үйлесімділігіне қозғалыс ойындары
3. 1. 1. 3 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде бір қимылдан екінші қимылға баяу өтуде негізгі қимылдарды өздігінен байланыстыру;
3. 2. 2. 3 ойын барысында ережелер мен құрылымдық тәсілдерді пайдалану және қолдану;
3. 2. 2. 4 сөйлеудегі мінез-құлықты, қоршаған ортаның мінез-құлқын дұрыс бағалау ;
3. 2. 1. 3 көшбасшылықты ауыстырумен командалық жұмыс пен өзіндік жұмыстың мәнін түсіну және көрсету
Жылдам реакцияға қозғалыс ойындары
3. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ресурстар мен идеяларды, кеңістікті ауыстыру мүмкіндігін бағалау;
3. 2. 2. 2 вербалды және вербалды емес деңгейде бәсекелеске құрмет көрсету;
3. 1. 1. 3 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде бір қимылдан екінші қимылға баяу өтуде негізгі қимылдарды өздігінен байланыстыру
Ұжымда жұмыс жасай алу
3. 2. 1. 1 стратегиялар мен жоспарлар, қозғалыс идеялары қатарында балама шешімдерді қолдану;
3. 2. 2. 2 вербалды және вербалды емес деңгейде бәсекелеске құрмет көрсету
2 тоқсан
4. Акробатиканың негіздері бар гимнастика
Қауіпсіздік техникасы
Дене жаттығулары арқылы шапшаңдықты дамыту
3. 3. 2. 3 ойын алаңында және спорт залда өзін-өзі ұстау қауіпсіздігінің ережелерін білу және орындау;
3. 3. 2. 4 вербалды ж әне вербалды емес сөйлеу қарым-қатынасының ережелерін ұстану;
3. 3. 1. 4 дене жаттығулары кезінде дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегиялары қатарын көрсету және түсіндіру
Аэробика элементтері бар гимнастика
3. 3. 1. 3 дене қызметі үшін денені сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың процесін сипаттау;
3. 1. 2. 1 қозғалысты орындау ырғақтылығы мен кеңістік пен уақытты көрсету;
3. 1. 2. 2 дене жаттығуларын орындау процесінде алдын-ала, қадамдық түрдегі қорытынды өзін-өзі бақылауды жүзеге асыру
Гимнастикалық жаттығулардағы жүйелілік
3. 1. 2. 3 қарқынды түрде және кеңістікте әрекеттерді орындау қатарын өздігінен жүзеге асыру;
3. 1. 2. 4 оқу әрекеттерінің жоспары мен алгоритімін құрау
Тепе-теңдікті дамыту ойындары
3. 2. 1. 3 көшбасшылықты ауыстырумен командалық жұмыс пен өзіндік жұмыстың мәнін түсіну және көрсету;
3. 1. 2. 5 жаттығуларды үздік орындау үшін әлеуетті анықтау;
3. 1. 2. 6 қарым-қатынас барысында шығармашылық және ізденушілік сипаттағы мәселелерді бірге шешу

5. Казшцахские национальные подвижные игры
Приобщение к казахским национальным играм
3.​2.​3.​5 объяснить значение патриотизма и продемонстрировать взаимодействие и честную игру;
3.​2.​3.​6 владеть навыком эффективной коммуникации в командном взаимодействии на вербальном и невербальном уровнях;
3.​2.​3.​3 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, передавая их учителю и сверстникам;
3.​2.​3.​4 правильно строить высказывания со значением: просьбы, приглашения, пожелания, вежливого отказа
Сотрудничество и честная игра "Айгөлек"
3.​2.​3.​7 обосновывать изменения своей роли в ходе игры;
3.​2.​3.​1 объединять усилия для решения творческих задач, предлагая конструктивные ходы;
3.​2.​3.​2 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности
3 четверть
6. Здоровье и физическая активность
Техника безопасности
Физическая активность и выносливость
3.​3.​2.​1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​2.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата совместно с учителем;
3.​3.​1.​4 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности;
3.​3.​1.​5 применять техники релаксации в различных ситуациях по словесной инструкции
Самоконтроль во время физических нагрузок
3.​3.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​1.​2 конструировать текст – рассуждение на тему "Здоровый образ жизни" в публицистическом стиле;
3.​1.​2.​5 определять потенциал для лучшего выполнения упражнений
Игры на развитие выносливости
3.​1.​2.​1 демонстрировать понимание времени, пространства и плавности выполнения движений;
3.​2.​1.​4 оценивать собственные умения и способности в контексте достижения общей целей;
3.​1.​1.​4 задавать прямые, косвенные и альтернативные вопросы для уточнения техники выполнения физических упражнений
7. Игры на взаимодействие
Элементы командных игр Игры на развитие точности и меткости. Игра "Пустое место"
3.​2.​1.​1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов;
3.​2.​1.​2 инициировать и поддерживать продуктивный учебный диалог;
3.​2.​3.​7 обосновывать изменения своей роли в ходе игры
Задания для работы в парах и в группах
3.​1.​2.​1 демонстрировать понимание времени, пространства и плавности выполнения движений;
3.​1.​2.​5 определять потенциал для лучшего выполнения упражнений
Развивающие игры
3.​2.​1.​3 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства;
3.​2.​1.​4 оценивать собственные умения и способности в контексте достижения общей целей;
3.​1.​1.​5 анализировать причины трудностей на различных этапах двигательной деятельности
Игры на развитие творчества в группе
3.​1.​2.​3 демонстрировать самостоятельное выполнение ряда действий в пространстве и динамике;
3.​1.​2.​6 совместно решать проблемы творческого и поискового характера в ходе коммуникации;
3.​2.​3.​1 объединять усилия для решения творческих задач, предлагая конструктивные ходы;
3.​2.​3.​2 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности
Эстафеты с элементами баскетбола
3.​2.​3.​1 объединять усилия для решения творческих задач, предлагая конструктивные ходы;
3.​2.​3.​3 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, передавая их учителю и сверстникам;
3.​2.​3.​6 владеть навыком эффективной коммуникации в командном взаимодействии на вербальном и невербальном уровнях
4 четверть
Социальные навыки через игры.
Коммуникативные навыки в играх
3.​3.​2.​1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​2.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата совместно с учителем;
3.​2.​3.​7 обосновывать изменения своей роли в ходе игры;
3.​2.​3.​6 владеть навыком эффективной коммуникации в командном взаимодействии на вербальном и невербальном уровнях
Игры с элементами соревнования "Команды быстроногих"
3.​1.​1.​1 оценить качество основных двигательных навыков при выполнении основных физических упражнений;
3.​1.​1.​1 оценить качество основных двигательных навыков при выполнении основных физических упражнений;
3.​2.​2.​3 использовать и применять знания правил и структурных приемов в ходе игры
Развитие двигательных и волевых качеств
3.​2.​3.​1 объединять усилия для решения творческих задач, предлагая конструктивные ходы;
3.​2.​3.​2 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности;
3.​2.​3.​3 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, передавая их учителю и сверстникам
Прогрессия в групповой двигательной деятельности
3.​1.​1.​5 анализировать причины трудностей на различных этапах двигательной деятельности;
3.​1.​1.​6 применять дыхательные техники для снятия психофизического напряжения;
3.​3.​2.​2 формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата совместно с учителем

5. Қазақтың ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақтың ұлттық ойындарына кіріспе
3. 2. 3. 5 паториотизмнің мәнін түсіндіру, әділ ойын мен өзара әрекет етуді көрсету;
3. 2. 3. 6 командалық вербалды және вербалды емес деңгейде тиімді қарым-қатынас дағдысын игеру;
3. 2. 3. 3 өзінің шығармашылық қабілеті мен идеяларын анықтау және талдау, оларды мұғалімі мен қатарластарына көрсету;
3. 2. 3. 4 мағыналы сөйлемдерді дұрыс құрау: өтініш, шақыру, тілек, сыпайы түрде бас тарту
Серіктестік және "Айгөлек" ойыны
3. 2. 3. 7 ойын барысында өзінің рөлін негіздеу;
3. 2. 3. 1 конструктивтік жолдарды ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді шешу үшін күш жұмылдыру;
3. 2. 3. 2 сөйлеу қызметіне өзара және өзіндік бақылау жасау
3 тоқсан
6. Денсаулық және дене белсенділігі
Қауіпсіздік техникасы,
Дене белсенділігі мен төзімділігі
3. 3. 2. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларын орындау кезінде сәйкес түрде ықпал ете отырып, қиындықтар мен тәуекелдермен қалай күресуді түсіну және көрсету;
3. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге күтілетін нәтиже түріндегі қызмет мақсаттыр мен міндеттерін тұжырымдау;
3. 3. 1. 4 дене жаттығуларын орындау кезінде дене өзгерістерін анықтау үшін бақылау стратегияларының қатарын көрсету және түсіндіру;
3. 3. 1. 5 сөйлеу нұсқаулығы бойынша әртүрлі жағдайларда релаксация техникасын қолдану
Дене жүктемесі кезіндегі өзін-өзі бақылау
3. 3. 1. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларының сауықтырушы пайдасын білу және түсіну;
3. 3. 1. 2 "Салауатты өмір салты" тақырыбында публицистикалық стильде талқы-мәтін құрастыру
3. 1. 2. 5 жаттығуларды үздік орындау үшін әлеуетті анықтау
Төзімділікке арналған ойындар
3. 1. 2. 1 қозғалыстарды орындау уақыты, кеңістігі және ырғағын көрсету;
3. 2. 1. 4 жалпы мақсаттарға қол жеткізудің жекелей дағдылары мен қабілетін бағалау;
3. 1. 1. 4 дене жаттығуларын орындау техникасын нақтылау үшін тікелей, жанама және балама сұрақтар қою
7. Өзара әрекет ету ойындары
Нақтылық пен дәлдікті дамытуға арналған командалық ойын элементтері, "Бос орын" ойыны
3. 2. 1. 1 жоспарлар мен стратегиялар, қозғалыс идеялары қатарында балама шешімдерді қолдану;
3. 2. 1. 2 өнімді оқу диалогын бастау және жалғастыру;
3. 2. 3. 7 ойын барысында өз рөлінің өзгеруін негіздеу
Топтар мен жұптардағы жұмыстарға арналған тапсырмалар
3. 1. 2. 1 қозғалысты орындау уақыты, кеңістігі мен ырғақтылығын түсінуді көрсету;
3. 1. 2. 5 жаттығуларды үздік орындау үшін әлеуетті анықтау
Дамытушы ойындар
3. 2. 1. 3 көшбасшылықты ауыстырумен командалық жұмыс пен өзіндік жұмыстың мәнін түсіну және көрсету
3. 2. 1. 4 жалпы мақсаттарға қол жеткізудің жекелей дағдылары мен қабілетін бағалау;
3. 1. 1. 5 қозғалыс қызметінің әртүрлі деңгейлеріндегі қиындықтардың себептеріне талдау жасау
Топтағы шығармашылықты дамыту ойындары
3. 1. 2. 3 жылдамдықтағы және кеңістіктегі әрекеттер қатарын өздігінен орындауды көрсету;
3. 1. 2. 6 қарым-қатынас барысында шығармашылық және ізденушілік сипаттағы мәселелерді бірге шешу;
3. 2. 3. 1 конструктивтік жолдарды ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді шешу үшін күш жұмылдыру;
3. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін мақсатты түрде өзара бақылау және өздігінен бақылауды жүзеге асыру
Баскетбол элементтері бар эстфеталар
3. 2. 3. 1 конструктивтік жолдарды ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді шешу үшін күш жұмылдыру;
3. 2. 3. 3 өзінің шығармашылық қабілеттер мен идеяларын анықтау және талқылау, оларды өз мұғалімі мен қатарластарына беру;
3. 2. 3. 6 вербалды және вербалды емес деңгейде командалық өзара әрекет етуде тиімді коммуникация дағдыларын игеру
4 тоқсан
Ойындар арқылы келетін әлеуметтік дағдылар.
Ойындардағы қарым-қатынас дағдылары
3. 3. 2. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларын орындау кезінде сәйкес түрде ықпал ете отырып, қиындықтар мен тәуекелдермен қалай күресуді түсіну және көрсету;
3. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге қажетті нәтижеге қол жеткізу түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру;
3. 2. 3. 7 ойын барысындағы өз рөлінің өзгеруін негіздеу;
3. 2. 3. 6 вербалды және вербалды емес деңгейдегі командалық өзара әрекет етуде тиімді коммуникация дағдыларын игеру
"Желаяқтар командасы" жарыс элементтерінен тұратын ойындар
3. 1. 1. 1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын бағалау;
3. 1. 1. 1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс дағдыларының сапасын бағалау;
3. 2. 2. 3 ойын барасындағы құрылымдық тәсілдер мен ережелерді пайдалану
Қозғалыс және еріктік қасиеттерді дамыту
3. 2. 3. 1 конструктивті тәсілдерді ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді шешу үшін күш салуды біріктіру;
3. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін мақсатты түрде өзара бақылау және өздігінен бақылауды жүзеге асыру;
3. 2. 3. 3 өзінің шығармашылық қабілеттер мен идеяларын анықтау және талқылау, оларды өз мұғалімі мен қатарластарына беру;
Топтық қозғалыс қызметіндегі қарқын
3. 1. 1. 5 қозғалыс қызметіндегі әртүрлі деңгейлеріндегі қиындықтардың себептерін талдау;
3. 1. 1. 6 психофизикалық жүктемені алу үшін тыныс алу техникасын қолдану;
3. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге қажетті нәтижеге қол жеткізу түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру;

9. Легкая атлетика
Формирование здорового образа жизни
3.​3.​2.​1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​1.​1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
3.​3.​1.​2 конструировать текст – рассуждение на тему "Здоровый образ жизни" в публицистическом стиле
Участие в играх с бегом
3.​1.​2.​1 демонстрировать понимание времени, пространства и плавности выполнения движений;
3.​1.​2.​6 совместно решать проблемы творческого и поискового характера в ходе коммуникации
Прыжки в длину и в высоту
3.​1.​2.​3 демонстрировать самостоятельное выполнение ряда действий в пространстве и динамике;
3.​1.​2.​4 составлять план и алгоритм учебных действий;
3.​1.​2.​5 определять потенциал для лучшего выполнения упражнений
Эксперименты с метанием
3.​2.​1.​3 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства;
3.​2.​1.​4 оценивать собственные умения и способности в контексте достижения общей целей;
3.​2.​3.​1 объединять усилия для решения творческих задач, предлагая конструктивные ходы;
3.​2.​3.​2 осуществлять целенаправленный взаимоконтроль и самоконтроль речевой деятельности
5) 4 класс:
таблица 5
Разделы
Содержание раздела
Цели обучения
1 четверть
1. Легкая атлетика
Техника безопасности
Бег на короткие дистанции
4.​3.​2.​1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
4.​3.​2.​2 самостоятельно формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата;
4.​3.​1.​1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни;
4.​3.​1.​2 подготовить и представить публичное выступление - презентацию о значении физической активности для здоровья;
4.​3.​2.​3 контролировать выполнение правил безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке одноклассников
Основы прыжков в длину
4.​3.​1.​3 демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности;
4.​1.​1.​1 демонстрировать основные двигательные навыки и умения при самостоятельном выполнении различных упражнений;
4.​1.​1.​2 конструировать текст – рассуждение на заданную тему;
4.​3.​1.​4 владеть контрольными стратегиями по наблюдению за физическими изменениями во время или после физической деятельности
Эксперименты с различными типами бросков и метаний
4.​1.​1.​3 демонстрировать максимально доступное качество выполнения движений в сериях упражнений;
4.​1.​1.​4 составить оценочное высказывание о качестве выполнения упражнений
Эстафеты с элементами легкой атлетики
4.​1.​1.​5 распознавать уровень сложности выполняемых упражнений, демонстрируя способность сокращения рисков при их выполнении;
4.​1.​1.​6 оказывать по запросу товарища целевую помощь;
4.​1.​2.​5 определять и представлять наиболее эффективные способы достижения учебного результата

9. Жеңіл атлетика
Салауатты өмір салтын қалыптастыру
3. 3. 2. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларын орындау кезінде сәйкес түрде ықпал ете отырып, қиындықтар мен тәуекелдермен қалай күресуді түсіну және көрсету;
3. 3. 1. 1 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының пайдасын білуді және үсінуді көрсету;
3. 3. 1. 2 публицистикалық стильдегі "Салауатты өмір салты" тақырыбына талқы мәтін құрау
Жүгіретін ойындарға қатысу
3. 1. 2. 1 қозғалысты орындау уақыты, кеңістігі мен ырғақтылығын түсінуді көрсету;
3. 1. 2. 6 қарым-қатынас барысында шығармашылық және ізденушілік сиапттағы мәселелерді біріге отырып шешу
Ұзындыққа және биіктікке секіру
3. 1. 2. 3 кеңістікте және қарқынды түрдегі қозғалыстар қатарын өздігінен орндауды көрсету;
3. 1. 2. 4 оқу әрекеттерін жоспары мен алгоритімін құру;
3. 1. 2. 5 жаттығуларды үздік орындау үшін әлеуетті анықтау
Лақырумен тәжірибелер жасау
3. 2. 1. 3 көшбасшылықты ауыстырумен командалық жұмыс пен өзіндік жұмыстың мәнін түсіну және көрсету;
3. 2. 1. 4 жалпы мақсаттарға қол жеткізудің жекелей дағдылары мен қабілетін бағалау;
3. 2. 3. 1 конструктивтік жолдарды ұсына отырып, шығармашылық міндеттерді шешу үшін күш жұмылдыру;
3. 2. 3. 2 сөйлеу қызметін мақсатты түрде өзара бақылау және өздігінен бақылауды жүзеге асыру
5) 4-сынып:
5-кесте
Бөлімдер
Бөлімнің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
1. Жеңіл атлетика
Қауіпсіздік техникасы
Қысқа қашықтыққа жүгіру
4. 3. 2. 1 денсаулықты бекітуге ықпал етуші дене жаттығуларын орындау кезінде сәйкес түрде ықпал ете отырып, қиындықтар мен тәуекелдермен қалай күресуді түсіну және көрсету;
4. 3. 2. 2 мұғаліммен бірге қажетті нәтижеге қол жеткізу түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттерін қалыптастыру;
4. 3. 1. 1 денсаулық пен салауатты өмір салты үшін дене қызметінің маңыздылығын талдау және түсіну;
4. 3. 1. 2 денсаулыққа арналған дене белсенділігінің мәні туралы презентация – ел алдына сөз алуды дайындау және ұсыну;
4. 3. 2. 3 сыныптастардың ойын алаңында және спорт залда өзін-өзі ұстау қауіпсіздігі ережелерін орындауды бақылау
Ұзындыққа секіру негіздері
4. 3. 1. 3 дене қызметі үшін денені сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың процесін сипаттау;
4. 1. 1. 1 әртүрлі дене жаттығуларын дербес түрде орындау кезіндегі қозғалыс дағдылары мен икемдерді көрсетеді;
4. 1. 1. 2 аталған тақырыпқа талқылау мәтінін құрау;
4. 3. 1. 4 дене қозғалыстары кезінде және дене қозғалыстары барысында бақылау бойынша бақылау стратегияларын игеру
Лақтырулардың әртүрлі типтерімен тәжірибелер
4. 1. 1. 3 жаттығулар сериясында қозғалыстарды орындаудың қолжетімді сапасын көрсету;
4. 1. 1. 4 жаттығуларды орындау сапасы туралы бағалауыш пікір құру
Жеңіл атлетика элементтерімен эстафета
4. 1. 1. 5 оларды орындау кезінде тәуекелдерді қысқарту қабілетін көрсете отырып, орындалатын жаттығулардың күрделілілік деңгейін тану;
4. 1. 1. 6 сұраныс бойынша жолдасқа көмек көрсету;
4. 1. 2. 5 оқу нәтижесіне қол жеткізудің анағұрлым тиімді тәсілдерін анықтау және ұсыну

2. Подвижные и спортивные игры: упрощенные варианты спортивных игр
Игры с волейбольными мячами "За мячом противника
4.​2.​3.​7 экспериментировать с различными ролями в ходе игры, осознавая их различия;
4.​2.​2.​1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной эмоциональной и дидактической среды при выполнении различных физических упражнений
Игры спортивного характера
4.​2.​3.​1 выполнять роль координатора в процессе группового решения творческих задач;
4.​2.​1.​3 уметь работать самостоятельно и в группе, обмениваясь ролями для достижения двигательных целей;
4.​2.​2.​3 создавать и применять правила и структурные приемы во время игры;
4.​2.​2.​4 проявлять дисциплинированность, трудолюбие и упорство в достижении поставленных целей
Задания с несложными элементами техники
4.​2.​1.​1 формулировать и реализовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях;
4.​2.​1.​2 договариваться и приходить к общему решению в совместной деятельности;
4.​2.​2.​1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной эмоциональной и дидактической среды при выполнении различных физических упражнений
Основы работы в команде
4.​2.​3.​1 выполнять роль координатора в процессе группового решения творческих задач;
4.​2.​2.​2 демонстрировать базовые навыки продуктивной деловой коммуникации;
4.​3.​2.​4 в соответствии с нормами литературного языка выражать свое мнение, используя различные формы и стили речи
2 четверть
3. Гимнастика с элементами акробатики
Техника безопасности
Комплексы общеразвивающих упражнений
4.​3.​2.​1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
4.​3.​2.​2 самостоятельно формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата;
4.​3.​1.​3 демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности;
4.​3.​2.​3 контролировать выполнение правил безопасного поведения в спортивном зале и на игровой площадке одноклассников
Простые элементы акробатики
4.​1.​2.​1 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих знания о времени, пространстве;
4.​1.​2.​2 осуществлять направленный взаимо- и самоконтроль техники исполнения упражнений;
4.​1.​1.​4 составить оценочное высказывание о качестве выполнения упражнений
Упражнения на простых гимнастических снарядах
4.​1.​2.​3 анализировать качество выполнения действий по критериям;
4.​2.​1.​1 формулировать и реализовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях;
4.​1.​2.​4 строить конструктивный диалог с использованием предметной лексики
Задания с гимнастическим инвентарем
4.​1.​2.​5 определять и представлять наиболее эффективные способы достижения учебного результата;
4.​1.​2.​3 анализировать качество выполнения действий по критериям;
4.​1.​2.​6 уметь планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей

2. Қозғалыс және спорттық ойындар: спорттық ойындардың қарапайым нұсқалары
"Қарсыластың добы" волейбол добымен ойналатын ойындар
4. 2. 3. 7 олардың айырмашылықтарын біле отырып, ойын барысында әртүрлі рөлдерді тәжірибеден өткізу;
4. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысында жағымды эмоционалды және дидактикалық орта құру маңыздылығын сезу, кеңістік, ресурстар мен идеяларды бөле алу
Спорттық сипаттағы ойындар
4. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді топпен шешу процесінде координатордың рөлін огрындау;
4. 2. 1. 3 қозғалыс мақсаттарына қол жеткізу үшін рөл алмастыру, өздігінен және топпен жұмыс жасай алу;
4. 2. 2. 3 ойын барысында құрылымдық тәсілдер мен ережелерді жасау және қолдану;
4. 2. 2. 4 алға қойған мақсаттарға қол жеткізуде тәртіп, еңбексүйгіштік және табандылық таныту
Техникасы қарапайым элементтерден тұратын тапсырмалар
4. 2. 1. 1 балама шешімдердегі қозғалыс идеялары, стратегиялар мен жоспарларды тұжырымдау және жүзеге асыру;
4. 2. 1. 2 келісу және бір істе бір шешімге келу;
4. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде жағымды эмоционалды және дидактикалық орта құру маңыздылығын түсіне отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды бөлісе алу
Командада жұмыс жасау негіздері
4. 2. 3. 1шығармашылық міндеттерді топпен шешу процесінде координатордың рөлін орындау;
4. 2. 2. 2 өнімді іскерлік қарым-қатынас кезінде негізгі дағдыларды көрсету;
4. 3. 2. 4 сөйлеу стилі мен әртүрлі формаларды қолдана отырып, әдеби тілдің нормаларына сәйкес өз пікірін білдіру
2 тоқсан
3. Акробатика элементтері бар жаттығулар
Қауіпсіздік техникасы
Жалпы дамытушы жаттығулар кешені
4. 3. 2. 1 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды таңдап алу және қолдану;
4. 3. 2. 2 күтілетін нәтиже түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттері өздігінен қалыптастыру;
4. 3. 1. 3 дене қызметінде сергіту және тоқтаусыз жасалатын жаттығулардың қажеттілігін талқылау және көрсету;
4. 3. 2. 3 ойын залында және спорт залда сыныптастарымен бірге қауіпсіз мінез-құлық ережелерін орындауды бақылау
Акробатиканың қарапайым элементтері
4. 1. 2. 1 уақыт, кеңістік туралы білімді көрсететін тиімді дағдылар мен реттілікті қолдануды түсіну және жасай алу;
4. 1. 2. 2 жаттығуларды орындау техникасын орындауды өздігінен және өзара бақылауды жүзеге асыру;
4. 1. 1. 4 жаттығуларды орындау сапасы туралы бағалауыш пікір құрастыру
Қарапайым гимнастикалық снарядтарда орындалатын жаттығулар
4. 1. 2. 3 өлшемдер бойынша әрекеттерді орындау сапасын талдау;
4. 2. 1. 1 балама шешімдерде қозғалыс идеялары, стратегиялары мен жоспарларын қалыптастыру және жүзеге асыру;
4. 1. 2. 4 пәндік лексиканы пайдаланумен конструктивті диалог құру
Гимнастикалық құралдармен тапсырма
4. 1. 2. 5 оқу нәтижесіне қол жеткізудің анағұрлым тиімді тәсілдерін анықтау және ұсыну;
4. 1. 2. 3 өлшемдер бойынша әрекеттерді орындау сапасын талдау;
4. 1. 2. 6 алға қойылған міндетке сәйкес оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау

4. Казахские национальные игры
Казахские подвижные игры "Тоқта", "Күміс алу"
4.​2.​3.​5 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности;
4.​2.​3.​6 убедительно доказывать свою позицию, опираясь на структуру текста – рассуждение;
4.​2.​3.​7 экспериментировать с различными ролями в ходе игры, осознавая их различия
Национальные интеллектуальные игры "Тоғыз құмалақ"
4.​2.​3.​1 выполнять роль координатора в процессе группового решения творческих задач;
4.​2.​3.​2 знать и уметь объяснить правила казахских национальных подвижных и интеллектуальных игр (не менее пяти);
4.​2.​3.​3 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях;
4.​2.​3.​4 вербально и невербально демонстрировать позитивное отношение к себе и к одноклассникам;
4.​3.​2.​4 в соответствии с нормами литературного языка выражать свое мнение, используя различные формы и стили речи
3 четверть
5. Основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки
Техника безопасности
Польза аэробной тренировки
4.​1.​3.​1 организовать подготовку к катанию на лыжах, коньках, уход за инвентарем после занятий;
4.​1.​3.​3 проводить дыхательные упражнения на восстановления дыхания и снижения физической нагрузки, контролировать самочувствие при аэробной тренировке;
4.​3.​2.​2 самостоятельно формулировать цели и задачи деятельности в виде желаемого результата;
4.​3.​1.​4 владеть контрольными стратегиями по наблюдению за физическими изменениями во время или после физической деятельности
Задания на прохождение дистанции
4.​1.​3.​2 владеть техникой стойки на лыжах, коньках, техникой катания на лыжах, коньках, владеть основными лыжными ходами и коньковыми шагами, техникой торможения;
4.​3.​2.​1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья;
4.​2.​3.​2 знать и уметь объяснить правила казахских национальных подвижных и интеллектуальных игр (не менее пяти);
4.​1.​2.​3 анализировать качество выполнения действий по критериям;
4.​1.​2.​1 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих знания о времени, пространстве
6. Совместные и приключенческие задачи
Лидерство и сотрудничество с другими
4.​2.​2.​1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной эмоциональной и дидактической среды при выполнении различных физических упражнений;
4.​2.​2.​2 демонстрировать базовые навыки продуктивной деловой коммуникации;
4.​3.​2.​4 в соответствии с нормами литературного языка выражать свое мнение, используя различные формы и стили речи
Обучение через совместные и приключенческие задачи
4.​2.​2.​3 создавать и применять правила и структурные приемы во время игры;
4.​2.​2.​4 проявлять дисциплинированность, трудолюбие и упорство в достижении поставленных целей
Развитие воображения в играх. Игра "Черные и белые"
4.​2.​2.​1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной эмоциональной и дидактической среды при выполнении различных физических упражнений;
4.​2.​2.​2 демонстрировать базовые навыки продуктивной деловой коммуникации;
4.​2.​3.​1 выполнять роль координатора в процессе группового решения творческих задач;
4.​2.​3.​2 знать и уметь объяснить правила казахских национальных подвижных и интеллектуальных игр (не менее пяти)
Игры с элементами баскетбола
4.​2.​3.​3 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые передаются в разных ситуациях;
4.​2.​3.​4 вербально и невербально демонстрировать позитивное отношение к себе и к одноклассникам;
4.​2.​1.​1 формулировать и реализовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях;
4.​2.​1.​2 договариваться и приходить к общему решению в совместной деятельности
4 четверть

4. Қазақтың ұлттық ойындары
"Тоқта", "Күміс алу" қазақтың қозғалыс ойындары
4. 2. 3. 5 жекелей және дене қызметінде әділ бәсекелестік пен паториотизм сезімін көрсету;
4. 2. 3. 6 талқы-мәтін құрылымына сүйене отырып, өз позициясын сенімді түрде дәлелдеу;
4. 2. 3. 7 олардың айырмашылықтарын сезіне отырып, ойын барысында әртүрлі рөлдермен тәжірибе жасау
"Тоғыз құмалақ" Ұлттық танымдық ойындары
4. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді топпен шешу процесінде координатордың рөлін орындау;
4. 2. 3. 2 қазақтың қозғалатын ұлттық және танымдық ойындарының ережелерін білу және түсіндіре алу (бестен аз болуы тиіс);
4. 2. 3. 3 әртүрлі жағдайларда берілетін жаңа элементтерді құру үшін өзгелермен өзінің шығармашылық қабілеттері мен идеяларын біріктіру;
4. 2. 3. 4 өзіне және өз сыныптастарына вербалды және вербалды емес түрде оң қатынасты көрсету;
4. 3. 2. 4 сөйлеу стилі мен әртүрлі формаларды қолдана отырып, әдеби тілдің нормаларына сәйкес өз пікірін білдіру
3 тоқсан
5. Шаңғы/кросс/коньки тебу дайындығының негіздері
Қауіпсіздік техникасы
Аэробикалық жаттығулардың пайдасы
4. 1. 3. 1 шаңғы, конькиде сырғанауға дайындықты ұйымдастыру, сабақтан соң құралдарға күтім жасау;
4. 1. 3. 3 дене жүктемесін төмендету және тыныс алуды қалыпқа келтіруге арналған тыныс алу жаттығулары, аэробика жаттығуы кезінде өзін-өзі қалай сезінетіндігін бақылау;
4. 3. 2. 2 күтілетін нәтиже түріндегі қызмет мақсаттары мен міндеттерін өздігінен тұжырымдау;
4. 3. 1. 4 дене жаттығулары кезінде және содан кейін дене өзгерістерін бақылау бойынша бақылау стратегияларын игеру
Дистанцияға жүру тапсырмалары
4. 1. 3. 2 шаңғы, коньки тебу техникасы, шаңғыда тұру техникасы, шаңғыда тұру техникасын игеру, коньки қадамы мен шаңғының негізгі жүрісін, тежеу техникасын игеру;
4. 3. 2. 1 денсаулықты нығайтуға ықпал етуші дене жаттығуларының қатарын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдермен күресуге көмектесу үшін сәйкес реакцияларды таңдап алу және қолдану;
4. 2. 3. 2 қазақтың қозғалатын ұлттық және танымдық ойындарының ережелерін білу және түсіндіре алу (бестен аз болуы тиіс);
4. 1. 2. 3 өлшемдер бойынша әрекеттерді орындау сапасын талдау;
4. 1. 2. 1 кеңістік, уақыт туралы білімді көрсететін нақты және тиімді дағдылар мен реттілік қатарын түсіну және қолдану
6. Біріккен және шытырман тапсырмалар
Көшбасшылық және өзгелермен серіктес болу
4. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде жағымды эмоционалды және дидактикалық орта құру маңыздылығын түсіне отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды бөлісе алу;
4. 2. 2. 2 өнімді іскерлік қарым-қатынастың негізгі дағдыларын көрсету;
4. 3. 2. 4 сөйлеу стилі мен әртүрлі формаларды қолдана отырып, әдеби тілдің нормаларына сәйкес өз пікірін білдіру
Біріккен және шытырман тапсырмалар арқылы оқу
4. 2. 2. 3 ойын барысында құрылымдық тәсілдер мен ережелерді жасау және қолдану;
4. 2. 2. 4 алға қойған мақсаттарға қол жеткізуде тәртіп, еңбексүйгіштік пен табандылық таныту
Ойындарда елестетуді дамыту. "Қара және ақ" ойыны
4. 2. 2. 1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезінде жағымды эмоционалды және дидактикалық орта құру маңыздылығын түсіне отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды бөлісе алу;
4. 2. 2. 2 өнімді іскерлік қарым-қатынастың негізгі дағдыларын көрсету;
4. 2. 3. 1 шығармашылық міндеттерді топпен шешуде координатордың рөлін орындау;
4. 2. 3. 2 қазақтың қозғалатын ұлттық және танымдық ойындарының ережелерін білу және түсіндіре алу (бестен аз болуы тиіс);
Баскетбол элементтері бар ойындар
4. 2. 3. 3 әртүрлі жағдайда берілетін жаңа элементерді құру үшін өзгелермен өзінің шығармашылық қабілеттері мен идеяларды бөлісу;
4. 2. 3. 4 өзіне және өз сыныптастарына вербалды және вербалды емес түрде оң қатынасты көрсету;
4. 2. 1. 1 балама шешімдердегі қозғалыс идеялары, стратегиялар мен жоспарларды қалыптастыру және жүзеге асыру;
4. 2. 1. 2 келісу және біріккен істе ортақ шешімге келу
4 тоқсан

Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с нерусским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 605 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование у обучающихся коммуникативных речевых навыков, воспитание активной личности, способной грамотно и свободно говорить на русском языке, соблюдая нормы употребления языковых единиц в различных сферах и ситуациях устного и письменного общения.
3. Задачи Программы:
1) развивать основные виды речевой деятельности (чтение, письмо, говорение, слушание);
2) обогащать словарный запас коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией;
3) формировать грамматические представления и умение конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами русского языка;
4) развивать коммуникабельность как качество личности: потребность в речевом общении, стремление высказывать свою позицию, суждения;
5) развивать навыки общения на русском языке, умение разворачивать диалог на социально-бытовые, социально-культурные темы, признавать возможность существования разных точек зрения;
6) обеспечивать понимание ценности культур казахского, русского и других народов в их взаимопроникновении;
7) формировать навыки целесообразного использования языковых средств в монологе, развивать навыки грамотной письменной речи;
8) развивать навык каллиграфического и грамотного письма;
9) развитие творческих способностей и критического мышления.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие наглядно-образного и словесно-логического мышления, мыслительных операций анализа, сравнения, обобщения;
2) развитие внимания обучающихся; его концентрации, объема в процессе речевой деятельности;
3) активизацию познавательной деятельности; развитие и корреция процессов восприятия и переработки речевой информации; обогащение словарного запаса, уточнение значений слов, их связей, формирование лексических систем;
4) развитие мнестических процессов: долгосрочной и кратковременной памяти: запоминание и воспроизведение;

Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Орыс тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың тілдік дағдыларын дамыту, тіл нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) сөйлеу іс-әрекетінің негізгі түрлерін дамыту (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым);
2) сөздік қорын дамыту, коммуникативті-белсенді лексикамен байыту;
3) орыс тілі нормаларына сай грамматикалық түсініктерді, синтаксистік құрылымдарын құрастыру біліктілікті қалыптастыру;
4) жеке тұлғаның жанасқыш қасиетін дамыту: сөйлеу қарым қатынасты қажетсінуді, өз ойын, пікірін жеткізе білуді үйрету;
5) түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-тұрмыстық тақырыптар бойынша диалог құрастыра білу және түрлі пікірдің болуын қабылдай білу дағдыларын дамыту;
6) орыс тілінің саяси-әлеуметтік әлеуетін ұғындыру; қазақ, орыс және өзге тілдердің құндылықтарын, олардың өзара байланысын түсінуді қамтамасыз ету;
7) тілдік құралдарды монологта қолдану дағдыларын, сауатты жазу тілін қалыптастыру;
8) калиграфиялық жазу дағдысын және сауатты жазуды дамыту;
9) шығармашылықпен жұмыс істеуге, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру.
4. Түзете - дамыту міндеттері:
1) көрнекі-бейнелеу, сөздік-логикалық ойлауды, талдау, салыстыру, жалпылау ойлау опперацияларын дамыту;
2) зейінді белгілі бір әрекетке шоғырландырып, оны тұрақты етуге, ол үшін алаңдатушы тітіркендіргіштерге жол бермей, зейін көлемін ұлғайту қабілеттерін түзете - дамыту;
3) таным әрекетін белсендету; сөйлеу ақпаратты қабылдау және өндеу процестерді түзеу және дамыту, сөздік қорын молайту, сөздің мағынасын анықтау, лексикалық жүйесін қалыптастыру, сөздердің арасындағы байланыстарды бекіту, ауызекі сөйлеу қабілеттерін түзете - дамыту;
4) қысқамерзімді, ұзақмерзімді, логикалық, механикалық жадын, көріп – естіп жадында сақтауын түзете - дамыту;

5) развитие произвольности психических процессов, направленных на формирование важнейших учебных действий; формирование структуры учебной деятельности: осмысление и принятие цели, планирование действий, определение средств достижения цели, активная обработка материала с выделением главного, самоконтроль, самооценка,
6) формирование навыков практического обучения и самостоятельного поиска информации;
7) коррекция недостатков эмоционально-личностного и социального развития детей.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение предмету "Русский язык" осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, коммуникативного подходов.
6. Ценностно-ориентированный подход определяет стратегию планомерного формирования языковой учебной деятельности, способствуя личностному развитию обучающихся с ЗПР на основе национальной идеи "Мәңгілік ел", согласно которой, приобщение к мировой культуре посредством языка и речи направлено на формирование целостной картины мира, воспитание патриотических чувств, толерантных взаимоотношений в поликультурном обществе, активизацию творческого мышления, продуктивного воображения, рефлексии, что в целом способствует познавательному и социальному развитию растущего человека.
7. Личностно-ориентированный подход применяется с целью индивидуализации учебного процесса в отношении каждого из обучающихся с ЗПР, а именно: реализации их творческого потенциала, готовности выражать свое мнение, формирования смысловых ориентиров, становления самосознания, позитивной самооценки и само- и уважения, жизненного оптимизма и полного раскрытия творческих сил с учетом индивидуальных особенностей и возможностей психического, физического и речевого развития, потребностей и мотивов поведения с учетом интересов и склонностей.
8. Деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания из области языка не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной языковой деятельности, понимает и принимает систему ее норм, что способствует активному и успешному использованию его умений в реальной жизни для получения, отбора, обработки и передачи необходимой информации.
9. Коммуникативный подход к обучению предполагает использование на уроках ррусского языка ситуаций реального общения, организацию активной речевой деятельности, применение коллективных форм работы, внимание к проблемным ситуациям и творческим видам занятий, предусматривающим вовлечение детей в процесс эффективной коммуникации на русском языке, показателями которой являются умения:

5) психикалық процестердің еріктігін дамыту, оқу іс-әрекетінің құрылысын құлыптастыру: мақсаттарды қабылдау, түсіну, әрекетін жоспарлау, мақсатқа жету амалын ойластыру, маңызды жақтарды іріктеу, өндеу, өзін-өзі бақылау және бағалау, "білім алушы" әлеуметтік ролін сәтті іске асыру.
6) практикалық оқу және білімді өз бетінше таба білу дағдыларын қалыптастыру;
7) эмоциялық-тұлғалық, әлеуметтік дамуының кемшіліктерін түзету.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Орыс тілі" пәніне оқыту құндылыққа-бағдарланған, тұлғаға-бағдарланған, іс-әрекеттік, коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Құндылыққа-бағдарланған тәсіл "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде білім алушылардың тұлғалық дамуына ықпал ете отырып, тілдік оқу іс-әрекетінің жоспарлы қалыптасу стратегиясын анықтайды: соған сәйкес тіл дамыту арқылы әлемдік мәдениеттің жауһарларына баулу әлемнің тұтас көркем суретін қалыптастыруға, патриоттық сезімдерді, полимәдени қоғамдағы толерантты қарым-қатынасты тәрбиелеуге, шығармашылық ойлауды, өнімді қиялды, рефлексияны белсендіруге бағытталған, жалпы бұл өсіп келетін адамның танымдық және әлеуметтік дамуын арттырады.
7. Тұлғаға-бағдарланған тәсіл оқу процесін сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың әрқайсысына қатысты дараландыру мақсатында қолданылады: олардың шығармашылық әлеуетін іске асыру, өнерге өзінің көзқарасын білдіруге дайын болу, құндылықты мағыналық бағдарларды қалыптастыру, өзіндік сананың қалыптасуы, өзін-өзі бағалау мен өзін-өзі құрметтеу, өмірлік оптимизм, психикалық, дене және сөйлеу дамуының жеке ерекшеліктерін, мінез-құлықтың қажеттіліктері мен уәждерін ескере отырып шығармашылығын толық ашу.
8. Іс-әрекеттік тәсілдің маңызы - білім алушының тіл саласынан алатын білімдерін дайын түрінде қабылдамайды, ол оларды өзі тауып үйренеді, өзінің тілдік-оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын түсінеді, оның нормалары жүйесін түсінеді және қабылдайды, бұл оның біліктерінің шынайы өмірде қажетті ақпаратты алу, іріктеу, өндеу және беру үшін белсенді және табысты қолданылуына ықпал етеді.
9. Коммуникативтік тәсіл орыс тілі сабақтарында нақты қарым-қатынас жағдайын пайдалануды, белсенді шығармашылық қызметті ұйымдастыруды, ұжымдық жұмыс түрлерін қолдануды, проблемалы жағдайларға сабақтардың шығармашылық түрлеріне назар аударуды көздейді және тиімді коммуникация процесіне балаларды тартуды қарастырады, мұның көрсеткіштері келесі дағдылар:

1) слушать и вступать в диалог;
2) участвовать в коллективном обсуждении проблем, заданных изучаемой темой;
3) строить эффективное взаимодействие и сотрудничество с одноклассниками и взрослыми на протяжении всего урока;
4) планировать сотрудничество с учителем и одноклассниками на уроке при выполнении индивидуальных и групповых заданий;
5) определять цели, функции каждого члена группы, способы взаимодействия в группе;
6) этично и эффективно разрешать конфликты, выходить из конфликта;
7) с максимально доступной полнотой и точностью выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации на уроке.
10. На уроках эффективными методами и приемами обучения являются:
1) постановка вопросов на основе прослушанного текста;
2) говорение на заданные темы и темы, которые интересуют учащихся;
3) интервьюирование по заранее составленным вопросам;
4) само- и взаимоанализ ответа в форме ролевой игры;
5) дискутирование/аргументирование по запланированным темам;
6) составление диалога на заданную тему по началу;
7) прогнозирование развития событий по началу текста или по заголовку, составление текста на заданную тему, по рисунку;
8) работа с литературой: подготовка вопросов и ответов для интервью;
9) ознакомительное чтение, чтение для выявления сути и деталей, чтение для нахождения информации, чтение для удовольствия и чтение для высказывания точки зрения;
10) краткое изложение содержания прослушанного или прочитанного текста;
11) описание впечатлений о просмотренном фильме/ прочитанной книге;
12) написание небольшого сообщения, репортажа с места событий;
13) представление информации в виде диаграмм, графиков, маркированных рисунков.
11. В обучении в целях формирования информационно-коммуникационных -компетенций и повышения эффективности учебного процесса предусмотрено использование простых программ (Word (ворд), Power Point (Пауэр пойнт) для работы с текстами, слайдами, тестами; эпизодическое использование электронных учебников.
12. Учитывая психофизические, неврологические особенности обучающихся, снижение их работоспособности учитель использует мультимедийные, электронные устройства в строгом соответствии с санитарными нормами и правилами, отдавая предпочтение традиционным (реальным) дидактическим ресурсам, широко используя:
1) раздаточный материал (карточки, картинки, паззлы);
2) флипчарт, маркеры;
3) литературу, соответствующую возрастной категории, в том числе, книги и брошюры с картинками, рассказами, стихами; народными и авторскими сказками;
4) журналы, соответствующие возрастной категории;

1) тыңдау және диалогқа түсу;
2) тақырып бойынша мәселелерді ұжымдық талқылауға қатысу;
3) сабақ барысында сыныптастарымен, ересектермен тиімді әрекеттесу;
4) сабақ кезінде жеке және топтық тапсырмаларды орындауда мұғаліммен, сыныптастарымен бірлескен әрекеттесуді жоспарлау;
5) топтағы әрбір мүшенің мақсат-міндетін, әрекеттесу амалын анықтау;
6) шиеленістік этиканы сақтау, тиімді шешу, шиеленістен шығу;
7) коммуникация міндеттері мен шарттарына қарай өз ойын барынша толық және дәлірек жеткізу.
10. Сабақтардағы оқыту процесінің нәтижелі тәсілдері мен құралдары:
1) тыңдалған мәтін бойынша сұрақ қою;
2) берілген тақырыпқа және балалар қызығатын тақырыптарға әңгімелесу;
3) алдынала дайындалған сұрақтар бойынша сухбат алу;
4) жауаптарды ролдік ойын түрінде өзіндік және өзара талдау;
5) жоспарланған тақырып бойынша пікірталас/аргументпен бөлісу;
6) диалог құрастыру;
7) берілген бастамасы, атауы бойынша оқиғаларды алдынала болжау, сурет немесе/және тақырып бойынша мәтін құрастыру;
8) әдебиетпен жұмыс: сухбатқа сұрақ-жауап дайындау;
9) түрлі мақсаты бар оқу: танысу, оқиғаның мағынасы мен егжей-тегжейін түсіну, ақпаратты табу, көңіл көтеру үшін; өз пікірін айту үшін;
10) тыңдалған/оқылған мәтінді қысқаша айтып беру;
11) оқыған кітап/ көрген фильм жайлы алған әсерін сипаттау;
12) оқиға желісін кысқыша айтып беру, репортаж жасау;
13) ақпаратты диаграмма, график, маркермен сурет салу арқылы ұсыну болып табылады.
11. Бағдарламада ақпараттық-коммуникациялық дағдыларды қалыптастыру, оқытудың нәтижелігін арттыру мақсатында келесі жұмыс түрлері: мәтін, слайд, тест сияқты материалдармен жұмыс жасау үшін қарапайым программаларды қолдану (Word (ворд), Power Point (Пауэр пойнт); электронды оқулықтарды қолдану қарастырылған.
12. Мұғалім мультимедиялық, электронды жабдықтарын білім алушылардың психофизиологиялық, неврологиялық ерекшеліктерін есепке алып, санитарлық ережелер мен нормаларға сай шектеулі мөлшелерін сақтап пайдаланады, ал дәстүрлі дидақтикалық құралдарды артық көріп, оларды кеңінен қолданады:
1) үйлестірме материалдар (карточкалар, суреттер, пазлдар);
2) флипчарт, маркер;
3) әдебиетті: суреті бар кітаптар, әңгімелер, тақпақтар, ертегілер;
4) жас мөлшеріне сай журналдар;

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 606 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - формирование у обучающихся коммуникативных речевых навыков, воспитание активной личности, способной грамотно и свободно говорить на казахском языке, соблюдая нормы употребления языковых единиц в различных сферах и ситуациях устного и письменного общения.
3. Задачи Программы:
1) развивать основные виды речевой деятельности (чтение, письмо, говорение, слушание);
2) обогащать словарный запас коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией;
3) формировать грамматические представления и умение конструировать синтаксические структуры в соответствии с нормами казахского языка;
4) развивать коммуникабельность как качество личности: потребность в речевом общении, стремление высказывать свою позицию, суждения;
5) развивать навыки общения на казахском языке, умение разворачивать диалог на социально-бытовые, социально-культурные темы, признавать возможность существования разных точек зрения;
6) обеспечивать понимание ценности культур казахского, русского и других народов в их взаимопроникновении;
7) формировать навыки целесообразного использования языковых средств в монологе, развивать навыки грамотной письменной речи;
8) развивать навык каллиграфического и грамотного письма;
9) развитие творческих способностей и критического мышления.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие наглядно-образного и словесно-логического мышления, мыслительных операций анализа, сравнения, обобщения;
2) развитие внимания обучающихся; его концентрации, объема в процессе речевой деятельности;
3) активизацию познавательной деятельности; развитие и корреция процессов восприятия и переработки речевой информации; обогащение словарного запаса, уточнение значений слов, их связей, формирование лексических систем;

Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарламаның мақсаты – білім алушылардың тілдік дағдыларын дамыту, қазақ тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, тіл нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) сөйлеу іс-әрекетінің негізгі түрлерін дамыту (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым);
2) сөздік қорын дамыту, коммуникативті-белсенді лексикамен байыту;
3) қазақ тілі нормаларына сай грамматикалық түсініктерді, синтаксистік құрылымдарын құрастыру біліктілікті қалыптастыру;
4) жеке тұлғаның жанасқыш қасиетін дамыту: сөйлеу қарым қатынасты қажетсіну, өз ойын, пікірін жеткізе білуді үйрету;
5) түрлі әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-тұрмыстық тақырыптар бойынша диалог құрастыра білу және түрлі пікірдің болуын қабылдай білу дағдыларын дамыту;
6) қазақ тілінің саяси-әлеуметтік әлеуетін ұғындыру; қазақ, орыс және өзге тілдердің құндылықтарын, олардың өзара байланысын түсінуді қамтамасыз ету;
7) тілдік құралдарды монологта қолдану дағдыларын, сауатты жазу тілін қалыптастыру;
8) калиграфиялық жазу дағдысын және сауатты жазуды дамыту;
9) шығармашылықпен жұмыс істеуге, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру.
4. Түзете - дамыту міндеттері:
1) көрнекі-бейнелеу, сөздік-логикалық ойлауды, талдау, салыстыру, жалпылау ойлау опперацияларын дамыту;
2) зейінді белгілі бір әрекетке шоғырландырып, оны тұрақты етуге, ол үшін алаңдатушы тітіркендіргіштерге жол бермей, зейін көлемін ұлғайту қабілеттерін түзете - дамыту;
3) таным әрекетін белсендіру; сөйлеу ақпаратты қабылдау және өндеу процестерді түзеу және дамыту, сөздік қорын молайту, сөздің мағынасын анықтау, лексикалық жүйесін қалыптастыру, сөздердің арасындағы байланыстарды бекіту, ауызекі сөйлеу қабілеттерін түзете - дамыту;

4) развитие мнестических процессов: долгосрочной и кратковременной памяти: запоминание и воспроизведение;
5) развитие произвольности психических процессов, направленных на формирование важнейших учебных действий; формирование структуры учебной деятельности: осмысление и принятие цели, планирование действий, определение средств достижения цели, активная обработка материала с выделением главного, самоконтроль, самооценка,
6) формирование навыков практического обучения и самостоятельного поиска информации;
7) коррекция недостатков эмоционально-личностного и социального развития детей.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. Обучение предмету "Казахский язык" осуществляется на основе ценностно-ориентированного, личностно-ориентированного, деятельностного, коммуникативного подходов.
6. Ценностно-ориентированный подход определяет стратегию планомерного формирования языковой учебной деятельности, способствуя личностному развитию обучающихся на основе национальной идеи "Мангелик ел", согласно которой, приобщение к мировой культуре посредством языка и речи направлено на формирование целостной картины мира, воспитание патриотических чувств, толерантных взаимоотношений в поликультурном обществе, активизацию творческого мышления, продуктивного воображения, рефлексии, что в целом способствует познавательному и социальному развитию растущего человека.
7. Личностно-ориентированный подход применяется с целью индивидуализации учебного процесса в отношении каждого из обучающихся с ЗПР, а именно: реализации их творческого потенциала, готовности выражать свое мнение, формирования смысловых ориентиров, становления самосознания, позитивной самооценки и само- и уважения, жизненного оптимизма и полного раскрытия творческих сил с учетом индивидуальных особенностей и возможностей психического, физического и речевого развития, потребностей и мотивов поведения с учетом интересов и склонностей.
8. Деятельностный подход заключается в том, что обучающийся получает знания из области языка не в готовом виде, а добывает их сам, осознает содержание и формы своей учебной языковой деятельности, понимает и принимает систему ее норм, что способствует активному и успешному использованию его умений в реальной жизни для получения, отбора, обработки и передачи необходимой информации.
9. Коммуникативный подход к обучению предполагает использование на уроках казахского языка ситуаций реального общения, организацию активной речевой деятельности, применение коллективных форм работы, внимание к проблемным ситуациям и творческим видам занятий, предусматривающим вовлечение детей в процесс эффективной коммуникации на казахском языке, показателями которой являются умения:

4) қысқамерзімді, ұзақмерзімді, логикалық, механикалық жадын, көріп – естіп жадында сақтауын түзете - дамыту;
5) психикалық процестердің еріктігін дамыту, оқу іс-әрекетінің құрылысын құлыптастыру: мақсаттарды қабылдау, түсіну, әрекетін жоспарлау, мақсатқа жету амалын ойластыру, маңызды жақтарды іріктеу, өндеу, өзін-өзі бақылау және бағалау, "білім алушы" әлеуметтік ролін сәтті іске асыру.
6) практикалық оқу және білімді өз бетінше таба білу дағдыларын қалыптастыру;
7) эмоциялық-тұлғалық, әлеуметтік дамуының кемшіліктерін түзету.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Қазақ тілі" пәніне оқыту құндылыққа-бағдарланған, тұлғаға-бағдарланған, іс-әрекеттік, коммуникативтік тәсілдер негізінде жүзеге асырылады.
6. Құндылыққа-бағдарланған тәсіл "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде білім алушылардың тұлғалық дамуына ықпал ете отырып, тілдік оқу іс-әрекетінің жоспарлы қалыптасу стратегиясын анықтайды: соған сәйкес тіл дамыту арқылы әлемдік мәдениеттің жауһарларына баулу әлемнің тұтас көркем суретін қалыптастыруға, патриоттық сезімдерді, полимәдени қоғамдағы толерантты қарым-қатынасты тәрбиелеуге, шығармашылық ойлауды, өнімді қиялды, рефлексияны белсендіруге бағытталған, жалпы бұл өсіп келетін адамның танымдық және әлеуметтік дамуын арттырады.
7. Тұлғаға-бағдарланған тәсіл оқу процесін сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар білім алушылардың әрқайсысына қатысты дараландыру мақсатында қолданылады: олардың шығармашылық әлеуетін іске асыру, өнерге өзінің көзқарасын білдіруге дайын болу, құндылықты мағыналық бағдарларды қалыптастыру, өзіндік сананың қалыптасуы, оң өзін-өзі бағалау мен өзін-өзі құрметтеу, өмірлік оптимизм және психикалық, дене және сөйлеу дамуының жеке ерекшеліктерін, мінез-құлықтың қажеттіліктері мен уәждерін ескере отырып шығармашылығын толық ашу.
8. Іс-әрекеттік тәсілдің маңызы - білім алушының тіл саласынан алатын білімдерін дайын түрінде қабылдамайды, ол оларды өзі тауып үйренеді, өзінің тілдік-оқу іс-әрекетінің мазмұны мен нысандарын түсінеді, оның нормалары жүйесін түсінеді және қабылдайды, бұл оның біліктерінің шынайы өмірде қажетті ақпаратты алу, іріктеу, өндеу және беру үшін белсенді және табысты қолданылуына ықпал етеді.
9. Коммуникативтік тәсіл қазақ тілі сабақтарында нақты қарым-қатынас жағдайын пайдалануды, белсенді шығармашылық қызметті ұйымдастыруды, ұжымдық жұмыс түрлерін қолдануды, проблемалы жағдайларға сабақтардың шығармашылық түрлеріне назар аударуды көздейді және тиімді коммуникация процесіне балаларды тартуды қарастырады, мұның көрсеткіштері келесі дағдылар:

5) аутентичный материал;
6) кукол в национальных костюмах, декорации аксессуары - для инсценировок и игр-драматизаций и национальных игр;
7) постеры, демонстрационные панно и карты;
8) словари (толковые, орфографические, фразеологичекие, фонетические);
9) детские энциклопедии.
13. Инструментом для определения степени соответствия достижений обучающихся заявленным в программе предметным целям является критериальное оценивание, которое включает формативное оценивание и суммативное оценивание. Задания для формативного и суммативного оценивания составляются учителем с учетом возможностей обучающихся. Допускается:
1) упрощение формулировок инструкции по грамматическому и семантическому оформлению;
2) деление многозвеньевой инструкции на короткие смысловые единицы, задающие пошаговость выполнения задания;
3) при необходимости предоставление дифференцированной помощи: стимулирующей (одобрение, эмоциональная поддержка), организующей (привлечение внимания, концентрирование на выполнении работы, напоминание о необходимости самопроверки), направляющей (повторение и разъяснение инструкции к заданию);
4) увеличение времени на выполнение заданий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
14. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 64 сағатты;
2) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағатты;
3) 2-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
4) 3-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
5) 4-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағатты құрайды.
15. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым";
2) "Айтылым";
3) "Оқылым";
4) "Жазылым";
5) "Тілдік нормаларды қолдану".
16. "Тыңдалым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тыңдалым тәсілдерін қолдану;
2) сөздің лексикалық мағынасын түсіну;
3) тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну;
4) мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттарды түсіну;
5) тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну.
17. "Айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздік қорды толықтыру;
2) берілген тақырып бойынша ойын жеткізу;
3) түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог) және тілдік нормаларды қолдану;
4) оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау;
5) тыңдау-көру материалдары негізінде сөйлем құрастыру;
6) оқыған/тыңдаған материал бойынша өз көзқарасын білдіру.
18. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану;
2) мәтіннің мазмұнын түсіну;
3) мәтіннің жанры мен түрін анықтау;
4) сұрақтар қоя білу және жауап беру;
5) түрлі дереккөздерден қажетті ақпарат алу.

5) аутентті (түпнұсқалық) материал;
6) ұлттық киімі бар қуыршақтар, декорациялар, аксессуарлары – көрсетілімдер мен ойындар және ұлттық ойындар үшін;
7) постер, панно және карталар;
8) сөздіктер;
9) балалар энциклопедиялары.
13. Білім алушыладың жетістіктері бағдарламада көрсетілген мақсаттарға сәйкес келуін анықтаудың құралы ретінде критериалды бағалау жүйесі болып табылады, ол формативті және жиынтық бағалаудан тұрады. Мұғалім білім алушының мүмкіндіктерін есепке ала отырып формативті және суммативті бағалау үшін тапсырмалар құрастырады. Оның ішіне:
1) грамматикалық және семантикалық рәсімдеу бойынша тұжырымдамаларды жеңілдету;
2) көп буынды нұсқауды тапсырманы орындаудың қадамдылығын көрсететін қысқа мағыналық бірліктерге бөлу;
3) қажетті жағдайда сараланған көмек беру: ынталандырушы (мақұлдау, эмоционалды қолдау), ұйымдастырушы (зейін аудару, жұмысты орындауға шоғырландыру, өзін-өзі тексеру қажеттілігі туралы ескерту), бағыттаушы (тапсырмаға нұсқаулықты қайталау және түсіндіре алу);
4) тапсырмаларды орындауға уақытты ұлғайту.
3-тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
14. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 64 сағатты;
2) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағатты;
3) 2-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
4) 3-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты;
5) 4-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағатты құрайды.
15. Бағдарлама мазмұны келесідей бөлімдерді қамтиды:
1) "Тыңдалым";
2) "Айтылым";
3) "Оқылым";
4) "Жазылым";
5) "Тілдік нормаларды қолдану".
16. "Тыңдалым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) тыңдалым тәсілдерін қолдану;
2) сөздің лексикалық мағынасын түсіну;
3) тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну;
4) мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттарды түсіну;
5) тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну.
17. "Айтылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) сөздік қорды толықтыру;
2) берілген тақырып бойынша ойын жеткізу;
3) түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог) және тілдік нормаларды қолдану;
4) оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау;
5) тыңдау-көру материалдары негізінде сөйлем құрастыру;
6) оқыған/тыңдаған материал бойынша өз көзқарасын білдіру.
18. "Оқылым" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) оқу түрлерін қолдану;
2) мәтіннің мазмұнын түсіну;
3) мәтіннің жанры мен түрін анықтау;
4) сұрақтар қоя білу және жауап беру;
5) түрлі дереккөздерден қажетті ақпарат алу.

4.1 Кейіпкердің атынан мәтін құрастырып жазу
4.​4.​1.​1 үлгі бойынша оқиғаларды сурет (комикс) түрінде ұсыну
4.2 Тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу
4.​4.​2.​1 мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған тыңдау-көру материалдары бойыншашағын мәтін жазу
4.4 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
4.​4.​4.​1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу және каллиграфиялық дағдыларын жетілдіру
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (термин сөздерді қолданбау)
4.​5.​1.​2 көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде және жазбаша тілде кесте арқылы еркін қолдану;
4.​5.​1.​4 мұғалімнің көмегімен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша және жазбаша тілде қолдану;
4.​5.​1.​5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және мұғалімнің көмегімен құрмалас сөйлем құрастыру;
4.​5.​1.​6 мұғалімнің көмегімен сөйлем түрлерін (хабарлы, сұраулы, лепті) біртүрден екінші түрге айналдыру
5.2 Орфоэпиялық және орфографиялық нормаларды сақтау
4.​5.​2.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді мұғалім көмегімен дұрыс жазу және айту;
4.​5.​2.​2 мұғалімнің көмегімен сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын ескеріп айту және жазу
Приложение 607
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года №115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 607 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Английский язык" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Цель Программы - расширить понимание мира, создать условия для социальной адаптации обучающихся путем повышения их англоязычной грамотности, создающей основу для безболезненной интеграции в современное общество.
3. Задачи Программы:
1) формирование представлений об иностранном языке как средстве общения, позволяющем добиваться взаимопонимания с людьми, говорящими/пишущими на иностранном языке;
2) расширение лингвистического кругозора младших школьников; освоение элементарных лингвистических представлений, доступных младшим школьникам и необходимых для овладения устной и письменной речью на иностранном языке на элементарном уровне;

4.1 Кейіпкердің атынан мәтін құрастырып жазу
4. 4. 1. 1 үлгі бойынша оқиғаларды сурет (комикс) түрінде ұсыну
4.2 Тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу
4. 4. 2. 1 мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған тыңдау-көру материалдары бойыншашағын мәтін жазу
4.4 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
4. 4. 4. 1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу және каллиграфиялық дағдыларын жетілдіру
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (термин сөздерді қолданбау)
4. 5. 1. 2 көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде және жазбаша тілде кесте арқылы еркін қолдану;
4. 5. 1. 4 мұғалімнің көмегімен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша және жазбаша тілде қолдану;
4. 5. 1. 5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және мұғалімнің көмегімен құрмалас сөйлем құрастыру;
4. 5. 1. 6 мұғалімнің көмегімен сөйлем түрлерін (хабарлы, сұраулы, лепті) біртүрден екінші түрге айналдыру
5.2 Орфоэпиялық және орфографиялық нормаларды сақтау
4. 5. 2. 1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді мұғалім көмегімен дұрыс жазу және айту;
4. 5. 2. 2 мұғалімнің көмегімен сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын ескеріп айту және жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
607 - қосымша
Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Бағдарлама мақсаты – білім алушылардың дүние танымын кеңейту, қазіргі заманғы қоғамға кедергісіз кіріктіруге негіз болатын ағылшын тіліне сауаттылығын көтеру арқылы әлеуметтік бейімделуіне жағдай жасау.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) шетелдік тілде сөйлейтін/жазатын адамдармен өзара түсіністікке жетуге мүмкіндік беретін қатынас құралы ретіндегі шетел тілі туралы түсініктерді қалыптастыру;
2) кіші мектеп білім алушыларының лингвистикалық ой-өрісін кеңейту; шетел тілінде қарапайым деңгейде ауызша және жазбаша тілді меңгеру үшін қажетті және кіші мектеп білім алушыларына қолжетімді қарапайым лингвистикалық түсініктерді игеру;

3) обеспечение коммуникативно-психологической адаптации младших школьников к новому языковому миру для преодоления в дальнейшем психологического барьера и использования иностранного языка как средства общения.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие внимания, мышления, памяти и воображения в процессе участия в моделируемых ситуациях общения, ролевых играх, в ходе овладения языковым материалом;
2) развитие личностных качеств, эмоциональной сферы обучающихся в процессе дидактических игр с использованием иностранного языка.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При обучении предмету "Английский язык" используются:
1) личностно-ориентированный подход: учитываются особенности каждого обучающегося в усвоении иностранного языка;
2) системно-деятельностный подход: предполагает формирование умения планировать и реализовывать речевое общение на иностранном языке в разных жизненных ситуациях;
3) дифференцированный подход: многоуровневый подход, при котором для разных групп обучающихся создаются условия для усвоения английского языка в соответствии с возможностями;
4) коммуникативный подход: преодоление языкового барьера, избавление от страха говорить на иностранном языке и одновременное развитие всех языковых навыков: от устной и письменной речи до чтения и аудирования (понимания).
6. Наиболее эффективными методами обучения являются:
1) наглядно-практический метод: визуализация написания слов, распознавания и запоминания, упражнения в речевых ситуациях;
2) сюжетно-ролевые игры, беседы (обучающиеся взаимодействуют в диалогах-расспросах, диалогах побуждения к действию);
3) репродуктивный метод (работа по эталону/образцу);
4) моделирование речевых ситуаций;
5) метод глобального чтения целыми словами, списывание, заучивание, работа с двуязычным словарем, разговорником.
7. Использование игр для обучающихся является многофункциональным. Они активизируют познавательные процессы, воспитывают интерес и внимательность, развивают способности, знакомят обучающихся с жизненными ситуациями, учат их действовать по правилам, развивают и исправляют любознательность; закрепляют знания и навыки.
8. Исходя из характера познавательной деятельности в обучении, выделяются следующие игровые методы:
1) познавательные игры (дидактические): способствуют коррекции произношения на этапе формирования речевых навыков и умений;
2) орфографические игры: способствуют формированию и развитию навыков речи и произношения, основная цель которых – развитие изучаемой орфографической лексики;

3) кіші мектеп білім алушыларының бұдан әрі психологиялық кедергіні еңсеру және шетел тілін қатынас құралы ретінде пайдалануы үшін әлемнің жаңа тіліне коммуникативтік-психологиялық бейімделуін қамтамасыз ету.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) тіл материалын игеру барысында модельденетін қатынас жағдайларына, рөлдік ойындарға қатысу процесінде назарды, ойлауды, есте сақиау мен қиялды дамыту;
2) шетел тілін пайдаланумен дидактикалық ойын процесінде білім алушылардың жеке қасиеттерін, эмоционалдық саласын дамыту.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. "Ағылшын тілі" пәнін оқыту кезінде пайдаланылады:
1) тұлғалық-бағдарланған тәсіл: шетел тілін меңгеруде әрбір білім алушының ерекшеліктері ескеріледі;
2) жүйелік-қызметтік тәсіл: өмірдің түрлі жағдайларында шетел тілінде тілдік қатынасты жоспарлай және жүзеге асыра білуді қалыптастыруды білдіреді;
3) сараланған тәсіл: көп деңгейлі тәсіл, білім алушылардың түрлі топтары үшін мүмкіндіктеріне сәйкес ағылшын тілін меңгеру үшін жағдай жасалады;
4) коммуникативтік тәсіл: тілдік кедергіні еңсеру, шетел тілінде сөйлеу қорқынышынан арылу және мұнымен бір уақытта барлық тілдік дағдыларды дамыту: ауызша және жазбаша тілден бастап оқу және тыңдалымға (түсінуге) дейін.
6. Оқытудың аса тиімді әдістері:
1) көрнекі-практикалық әдіс: сөздердің жазуды көрсету, тілдік жағдайларда тану және еске сақтау, жаттығу;
2) сюжеттік-рөлдік ойындар, әңгімелесулер (сұхбат-сұрастыруда, әрекетке қозғау салу сұхбаттарында білім алушылар өзара әрекет етеді);
3) қайта жасалымды әдіс (эталон/үлгі бойынша жұмыс);
4) тілдік жағдайды модельдеу;
5) тұтас сөздермен ғаламдық оқу әдісі, екі тілді сөздікпен, тілдескішпен сөйлесу.
7. Ойындарды пайдалану білім алушылар үшін көп функционалды болып табылады. Олар танымдық процестерді белсенді етеді, қабілеттерін дамытады, білім алушыларды өмірлік жағдайлармен таныстырады, оларды ережелер бойынша әрекет етуге үйретеді, білімге құмарлығын дамытады және түзетеді; білімі мен дағдыларын пысықтайды.
8. Оқытуда танымдық қызмет сипатына қарай мынадай ойындық әдістер ерекшеленеді:
1) танымдық (дидактикалық) ойындар: тілдік дағдылар мен білімдерді құрастыру сатысында сөйлеуді түзеуге ықпал етеді;
2) орфографикалық ойындар: тіл мен сөйлесу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға ықпал етеді, олардың негізгі мақсаты – зерделенетін орфографикалық лексиканы дамыту;

3) "творческая игра" - способствует дальнейшему развитию речевых навыков.
9. Вербальные методы используются на всех этапах обучения: при подготовке к усвоению нового материала, в процессе его объяснения, усвоения, обобщения и применения. Важную роль в английском языке играют такие методы, как рассказ, объяснение, беседа:
1) рассказ - образное, красочное, яркое монологическое изложение педагогом учебного материала;
2) объяснение - активный метод последовательного, логичного, ясного и понятного изложения сложных вопросов. Объяснение сопровождается участием обучающихся, их собственными наблюдениями в сочетании с иллюстрацией;
3) беседа-диалог: вопросы учителя и ответы обучающихся.
10. При обучении английскому языку на начальном этапе очень важно воспроизведение аудиозаписей. Это позволяет обучающимся услышать подлинную английскую речь. Аудиозапись служит образцом речи.
11. При использовании словесных методов в работе необходимо создавать оптимальные условия, позволяющие активизировать познавательную деятельность. Обеспечивать целенаправленность восприятия и устойчивость внимания обучающихся, формировать умения учебного рассуждения.
12. Для предупреждения быстрого утомления, типичного для обучающихся, целесообразно переключать обучающегося с одного вида деятельности на другой, разнообразить виды занятий.
13. Необходимо соблюдать постепенное усложнения предъявляемых заданий и постепенно переводить обучающегося на новый уровень трудностей.
14. В процессе изучения английского языка используются современные образовательные технологии:
1) технология проблемного обучения предусматривает создание в учебной деятельности проблемных ситуаций и организацию активной самостоятельной деятельности обучающихся по их разрешению;
2) технология интегрированного обучения заключается в использовании различных видов работы в течение урока;
3) здоровьесберегающие технологии предусматривают применение разнообразных приемов, форм и методов работы для снижения нагрузки на обучающегося;
4) информационные технологии предполагают использование компьютера для поиска необходимой информации, создания проектов, отчетов;
5) технологии объяснительно-иллюстративного обучения, заключается в информирование, просвещение обучающихся и организация их репродуктивных действий с целью выработки у них общеучебных умений и навыков.
15. Занятия по учебному предмету "Английский язык" проводятся с использованием:
1) электронных образовательных ресурсов: мультимедийных учебников, сетевых образовательных ресурсов, мультимедийных универсальных энциклопедий.

3) "шығармашылық ойын" - тілдік дағдыларды әрі қарай дамытуға ықпал етеді.
9. Вербалдық әдістер оқытудың барлық сатыларында пайдаланылады: жаңа материалды игеруге дайындық кезінде, оны түсіндіру, игеру, қорытындылау және қолдану процесінде. Ағылшын тілінде әңгіме, түсіндіру, әңгімелесу сияқты әдістер маңызды рөл атқарады:
1) әңгіме – педагогтың оқу материалын бейнелі, әсерлі, ашық монологпен мазмұндауы;
2) түсіндіру – күрделі мәселелерді бірізділікпен, логикалық, анық және түсінікті мазмұндау. Түсіндіру білім алушылардың қатысуымен, суреттеумен үйлестікте өз бақылауларымен сүйемелденеді;
3) әңгімелесу-сұхбат: мұғалімнің сұрақтары мен жауаптары.
10. Ағылшын тілін оқыту кезінде бастапқы сатыда аудиожазба жасау өте маңызды. Бұл білім алушыларға түпнұсқа ағылшын тілін естуге мүмкіндік береді. Аудиожазба тіл үлгісі болады.
11. Жұмыста сөздік әдістерді пайдалану кезінде танымдық қызметті белсендіруге мүмкіндік беретін оңтайлы жағдай жасалады. Білім алушылардың қабылдауының мақсаттылығын және назар аудару тұрақтылығын қамтамасыз ету, оқуды талқылай білуді қалыптастыру.
12. Жылдам шаршауды болдырмау үшін білім алушыны қызметтің бір түрінен екіншісіне аудару, сабақтар түрін түрлендіру орынды.
13. Қойылатын тапсырмаларды бірте-бірте күрделендіру және білім алушыларды қиындықтардың жаңа деңгейіне бірте-бірте аудару сақталады.
14. Ағылшын тілін үйрену процесінде қазіргі заманғы білім беру технологиялары пайаланылады:
1) проблемалық білім беру технологиясы оқу қызметінде проблемалық жағдайлар жасау және оларды шешу бойынша білім алушылардың белсенді дербес қызметін ұйымдастыруды қарастырады;
2) біріктірілген оқыту технологиясы сабақ ішінде жұмыстың әр алуан түрін пайдалануды білдіреді;
3) денсаулық сақтау технологиялары білім алушыға түсетін жүктемені төмендету үшін жұмыстың алуан тәсілдерін, нысандарын және әдістерін қарастырады;
4) ақпараттық технологиялар компьютерді қажетті ақпаратты іздеу, жобаларды, есептерді құру үшін пайдалануды білдіреді;
5) түсіндіре-сипаттай оқыту технологиялары білім алушыларды ақпараттандыру, хабарландыру және олардың жалпы оқулық білімдерін және дағдыларын қалыптастыру мақсатында қайтажасалымлық әрекеттерін ұйымдастыруды білдіреді.
15. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша сабақтар мыналарды пайдаланумен өткізіледі:
1) электрондық білім беру ресурстары: мультимедиялық оқулықтарды, желілік білім беру ресурстары, мультимедиялық әмбебап энциклопедиялар;

2) аудиовизуальных средств: слайдов, слайд-фильмов, видеофильмов;
3) наглядных плоскостных пособий: плакатов, карт, иллюстраций.
16. Задания для формативного и суммативного оценивания составляются учителем с учетом возможностей обучающихся.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Английский язык"
17. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 0 классе - 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе - 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
3) в 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 3 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
18. Содержание Программы включает следующие разделы:
1) раздел "Слушание";
2) раздел "Говорение";
3) раздел "Чтение";
4) раздел "Письмо";
5) раздел "Использование иностранного языка".
19. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 0 класса:
1) слушание: обучающиеся понимают короткие вопросы и тексты по темам учебной программы, используя контекстные подсказки;
2) говорение: обучающиеся передают основную информацию о себе, формулирую простые вопросы и ответы на них, демонстрируя правильную интонацию;
3) чтение: обучающиеся понимают основную идею текста на знакомые темы, узнают информацию и детали в коротких текстах;
4) письмо: обучающиеся пишут слова и короткие предложения на знакомую тему;
5) использование английского языка: обучающиеся выражают собственное мнение, используя имеющийся лексический диапазон.
20. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 1 класса:
1) слушание: обучающиеся развивают навыки аудирования, понимают основную идею текста по темам учебной программы. Определяют факты и изменения, понимают детали в рамках знакомой темы, формулирую простые вопросы, основанные на прослушанном материале с целью получения дополнительной информации;
2) говорение: обучающиеся передают основную информацию о себе, формулирую простые вопросы и ответы на них. Используют формальные и неформальные стили речи, предугадывают содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов;
3) чтение: обучающиеся понимают основную идею короткого текста на знакомые темы, узнают информацию и детали в них; предугадывают содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов;
4) письмо: обучающиеся пишут слова и короткие предложения на знакомую тему, делают заметки по тексту;
5) использование английского языка: обучающиеся выражают собственное мнение, используя имеющийся лексический диапазон и разнообразие языка.

2) аудиокөрнекі құралдар: слайдтар, слайд-фильмдер, бейнефильмдер;
3) көрнекі жазықтық құралдар: плакаттар, карталар, суреттемелер.
16. Мұғалім формативтік және жиынтық бағалау тапсырмаларын білім алушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып құрастырады.
3-тарау. "Ағылшын тілі" оқу пәнінің мазмұынын ұйымдастыру
17. "Ағылшын тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0 - сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 32 сағатты;
2) 1 - сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағатты;
3) 2 - сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
4) 3 - сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
5) 4 - сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
18. Бағдарламаның мазмұны келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) "Тыңдалым" бөлімі;
2) "Айтылым" бөлімі;
3) "Оқылым" бөлімі;
4) "Жазылым" бөлімі;
5) "Ағылшын тілін пайдалану" бөлімі.
19. 0-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: білім алушылар мәнмәтіндік ойға салуды пайдаланып, қысқа сұрақтар мен оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша мәтіндерді түсінеді;
2) айтылым: білім алушылар өзі туралы негізгі ақпаратты береді, екпінді дұрыс көрсете отырып, жай сұрақтар мен олардың жауаптарын құрастырады;
3) оқылым: білім алушылар таныс тақырыптағы мәтін ойын түсінеді, қысқа мәтіндерде ақпарат пен бөлімдерін біледі;
4) жазылым: білім алушылар таныс тақырыпқа сөздер мен қысқа сөйлемдер жазады;
5) ағылшын тілін пайдалану: қолданыстағы лексикалық көлемді пайдалана отырып, өз пікірін білдіреді.
20. 1-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: білім алушылар тыңдап түсіну дағдыларын дамытады, оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша мәтіннің негізгі ойын түсінеді. Фактілер мен өзгерістерді анықтайды, таныс тақырып бойынша бөлімдерін түсінеді, қосымша ақпарат алу мақсатында тыңдалған материалға негізделген жай сұрақтарды құрастырады;
2) айтылым: білім алушылар өзі туралы негізгі ақпаратты береді, екпінді дұрыс көрсете отырып, жай сұрақтар мен олардың жауаптарын құрастырады. Тілдің формалды және формалды емес стилін пайдаланады, тақырыпты, фотосуреттерді, негізгі сөздер көмегімен мәтін мазмұнын алдын ала біледі;
3) оқылым: білім алушылар таныс тақырыптағы мәтіннің негізгі ойын түсінеді, қысқа мәтіндерде ақпарат пен оның бөлімдерін біледі; тақырыпты, фотосуреттерді, негізгі сөздер көмегімен мәтін мазмұнын алдын ала біледі;
4) жазылым: білім алушылар таныс тақырыпқа сөздер мен қысқа сөйлемдер жазады, мәтін бойынша ескертулер жасайды;
5) ағылшын тілін пайдалану: қолданыстағы лексикалық көлемді және тілдің алуан түрлілігін пайдалана отырып, өз пікірін білдіреді.

21. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 2 класса:
1) слушание: обучающиеся понимают основную идею теста по темам учебной программы. Определяют факты и мнения, понимают детали в рамках знакомой темы, формулируют простые и сложные вопросы, основанные на прослушанном материале, с целью получения дополнительной информации;
2) говорение: обучающиеся передают основную информацию о себе, идею текста на основе логически организованных событий на знакомую тему, используют формальные и неформальные стили речи, предугадывают содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов. Задают простые и сложные вопросы для получения конкретной информации;
3) чтение: обучающиеся понимают основную идею, а также детали текста на знакомые и общие темы. Используют разнообразные источники информации (справочные материалы, словари, интернет);
4) письмо: обучающиеся заполняют таблицы, схемы. Делают заметки по тексту в соответствии с коммуникативной задачей;
5) использование английского языка: обучающиеся выражают собственное мнение, используя имеющийся лексический диапазон и разнообразие языка.
22. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 3-класса:
1) слушание: обучающиеся понимают основную идею теста по темам учебной программы. Определяют факты и мнения, понимают детали в рамках знакомой темы, формулируют простые и сложные вопросы, основанные на прослушанном материале, с целью получения дополнительной информации;
2) говорение: обучающиеся передают основную идею текста на основе логически организованных событий на знакомую тему, используют формальные и неформальные стили речи, предугадывают содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов. Задают простые и сложные вопросы для получения конкретной информации;
3) чтение: обучающиеся понимают основную идею, а также детали текста разнообразных стилей и жанров на знакомые и общие темы. Используют разнообразные источники информации (справочные материалы, словари, интернет).
4) письмо: обучающиеся заполняют таблицы, схемы, анкеты, формы. Планируют, пишут, редактируют и вычитывают тексты на знакомую тему. Делают заметки по тексту в соответствии с коммуникативной задачей;
5) использование английского языка: обучающиеся выражают собственное мнение, используя имеющийся лексический диапазон и разнообразие языка.
23. Базовое содержание учебного предмета "Английский язык" для 4-класса:
1) слушание: обучающиеся понимают основную идею теста по темам учебной программы. Определяют факты и мнения, понимают детали в рамках знакомой темы, формулируют простые и сложные вопросы, основанные на прослушанном материале, с целью получения дополнительной информации. Делают выводы из прослушанного материала с помощью контекстных подсказок;

21. 2-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: білім алушылар оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша мәтіннің негізгі ойын түсінеді. Фактілер мен өзгерістерді анықтайды, таныс тақырып бойынша бөлімдерін түсінеді, қосымша ақпарат алу мақсатында тыңдалған материалға негізделген жай және күрделі сұрақтарды құрастырады;
2) айтылым: білім алушылар өзі туралы негізгі ақпаратты, таныс тақырыпқа логикалық ұйымдасқан оқиғалар негізінде мәтіннің идеясын береді, тілдің формалды және формалды емес стилін пайдаланып, тақырыпты, фотосуреттерді, негізгі сөздер көмегімен мәтін мазмұнын алдын ала біледі. Нақты ақпарат алу үшін жай және күрделі сұрақтар қояды;
3) оқылым: білім алушылар мәтіннің негізгі ойын, сондай-ақ қысқа мәтіндерде ақпарат пен оның бөлімдерін түсінеді. Ақпараттың алуан түрлі көздерді (анықтамалық материалдар, сөздіктер, интернет) пайдаланады;
4) жазылым: білім алушылар кестелерді, сызбаларды толтырады. Коммуникативтік міндеттерге сәйкес мәтін бойынша ескертпе жасайды;
5) ағылшын тілін пайдалану: қолданыстағы лексикалық көлемді және тілдің алуан түрлілігін пайдалана отырып, өз пікірін білдіреді.
22. 3-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: білім алушылар оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша мәтіннің негізгі ойын түсінеді. Фактілер мен пікрілерді анықтайды, таныс тақырып бойынша бөлімдерін түсінеді, қосымша ақпарат алу мақсатында тыңдалған материалға негізделген жай және күрделі сұрақтарды құрастырады;
2) айтылым: білім алушылар таныс тақырыпқа логикалық ұйымдасқан оқиғалар негізінде мәтін ойын береді, тілдің формалды және формалды емес стилін пайдаланып, тақырыпты, фотосуреттерді, негізгі сөздер көмегімен мәтін мазмұнын алдын ала біледі. Нақты ақпарат алу үшін жай және күрделі сұрақтар қояды;
3) оқылым: білім алушылар мәтіннің негізгі ойын, сондай-ақ қысқа мәтіндерде ақпарат пен оның бөлімдерін түсінеді. Ақпараттың алуан түрлі көздерін (анықтамалық материалдар, сөздіктер, интернет) пайдаланады;
4) жазылым: білім алушылар кестелерді, сызбаларды, анкеталарды, нысандарды толтырады. Таныс тақырыпқа мәтіндер жоспарлайды, жазады, редакция жасайды және оқиды. Коммуникативтік міндеттерге сәйкес мәтін бойынша ескертпе жасайды;
5) ағылшын тілін пайдалану: қолданыстағы лексикалық көлемді және тілдің алуан түрлілігін пайдалана отырып, өз пікірін білдіреді.
23. 4-сыныпқа арналған "Ағылшын тілі" пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: білім алушылар оқу бағдарламасының тақырыптары бойынша мәтіннің негізгі ойын түсінеді. Фактілер мен пікірлерді анықтайды, таныс тақырып бойынша бөлімдерін түсінеді, қосымша ақпарат алу мақсатында тыңдалған материалға негізделген жай және күрделі сұрақтарды құрастырады. Мәнмәтіндік ойға салу көмегімен тыңдалған материалдан қорытынды жасайды;

2) говорение: обучающиеся передают основную идею текста на основе логически организованных событий на знакомую тему, используют формальные и неформальные стили речи, предугадывают содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов. Задают простые и сложные вопросы для получения конкретной информации;
3) чтение: обучающиеся понимают основную идею, а также детали текста разнообразных стилей и жанров на знакомые и общие темы. Используют разнообразные источники информации (справочные материалы, словари, интернет). Предугадывают содержание текста с помощью заголовков, фотографий, ключевых слов;
4) письмо: обучающиеся заполняют таблицы, схемы, анкеты, формы. Планируют, пишут, редактируют и вычитывают тексты на знакомую тему. Делают заметки по тексту в соответствии с коммуникативной задачей. Используют информацию изученных тем, связывают предложения в абзацы и короткие тексты, правильно используют пунктуацию в тексте на знакомую тему;
5) использование английского языка: обучающиеся выражают собственное мнение, используя имеющийся лексический диапазон и разнообразие языка, используют формы прошлого, настоящего и будущего.
Глава 4. Система целей обучения
24. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого раздела, позволят учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
25. Ожидаемые результаты по целям обучения:
1) раздел "Слушание":
таблица 1
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
Обучение, направленное на уровень А1
Обучение, направленное на уровень А1
Низкий A1
Средний A1
Высокий A1
0.​1.​1.​1 распознавать короткие основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
0.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя
1.​1.​1.​1 распознавать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя
2.​1.​1.​1 понимать ряд коротких основных инструкций;
2.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры
3.​1.​1.​1 понимать короткие инструкции для класса;
3.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры
4.​1.​1.​1 понимать основные инструкции для класса;
4.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры
0.​1.​2.​1 распознавать личные вопросы с помощью учителя, произносимых медленно и отчетливо
1.​1.​2.​1 распознавать при помощи учителя ограниченный диапазон личных вопросов, произносимых медленно и отчетливо;
1.​1.​2.​2 понимать и приводить примеры личных вопросов
2.​1.​2.​1 распознавать при поддержке учителя основной диапазон общих личных вопросов;
2.​1.​2.​2 при поддержке учителя составлять общие личные вопросы
3.​1.​2.​1 понимать ограниченный круг коротких личных вопросов;
3.​1.​2.​2 понимать и приводить примеры личных вопросов
4.​1.​2.​1 понимать основные личные вопросы;
4.​1.​2.​2 понимать и самостоятельно задавать личные вопросы
0.​1.​3.​1 распознавать при помощи учителя общие имена и названия мест;
0.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий
1.​1.​3.​1 распознавать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко сформулированного разговора на знакомые темы, такие как цвет и число;
2.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя
3.​1.​3.​1понимать основные
моменты четко сформулированного разговора по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​3.​2 понимать и приводить личные примеры при поддержке учителя
4.​1.​3.​1 понимать основные моменты короткого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​3.​2 понимать и приводить личные; примеры, используя визуальные подсказки
0.​1.​4.​1 распознавать при поддержке учителя короткие основные вопросы о предметах;
0.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких основных вопросов
1.​1.​4.​1 распознавать при поддержке учителя короткие основные вопросы о предметах и явлениях;
1.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких основных вопросов
2.​1.​4.​1 распознавать при поддержке учителя короткие основные вопросы, касающиеся таких функций, как цвет и номер;
2.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры при поддержке учителя
3.​1.​4.​1 понимать ограниченный круг коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
3.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких вопросов по темам
4.​1.​4.​1 понимать диапазон коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
4.​1.​4.​2 приводить примеры коротких личных вопросов по темам, используя новые слова
0.​1.​5.​1 распознавать фонемы;
0.​1.​5.​2 при помощи учителя понимает и правильно произносит фонемы;
1.​1.​5.​1 распознавать фонемы и фонемные сочетания;
1.​1.​5.​2 понимать и правильно произносить фонемы и фонемные сочетания
2.​1.​5.​1 определять отсутствующие фонемы в неполных словах;
2.​1.​5.​1 понимать и приводить примеры при помощи учителя
3.​1.​5.​1 различать фонемы в словах;
3.​1.​5.​2 самостоятельно приводить примеры и выполнять упражнения
4.​1.​5.​1 определять начальные, средние и конечные фонемы и их сочетания;
4.​1.​5.​2 приводить личные примеры
2.​1.​6.​1 понимать конкретную информацию в коротком, медленном, тщательно сформулированном разговоре на знакомые темы;
2.​1.​6.​2 при помощи учителя понимать информацию по определенным темам
3.​1.​6.​1 понимать определенную по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры
4.​1.​6.​1 понимать информацию короткого, поддерживаемого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры, используя новую лексику и визуальные подсказки
2.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки, составлять диалог на знакомые темы;
2.​1.​7.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя
3.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки в диалогах по изученным темам;
3.​1.​7.​2 составлять диалог, используя визуальные подсказки
4.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в краткой беседе по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​7.​2 самостоятельно составлять предложения
2.​1.​8.​1 понимать короткие рассказы, произносимые медленно и отчетливо на знакомые темы;
2.​1.​8.​2 использовать устные подсказки;
2.​1.​8.​3 понимает и приводит примеры по аналогии
3.​1.​8.​1 понимать короткие рассказы по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки
4.​1.​8.​1 понимать небольшие диалоги по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки и новые слова
0.​1.​9.​1 распознавать буквы алфавита
1.​1.​9.​1 распознавать буквы алфавита
2.​1.​9.​1 распознавать формы разговора, знакомые слова и выражения;
2.​1.​9.​2 понимать и приводит примеры по аналогии
3.​1.​9.​1 распознавать основную лексику по ограниченным темам;
3.​1.​9.​2 понимать элементарные слова
4.​1.​9.​1 знать основную лексику по общим темам;
4.​1.​9.​2 понимать основные слова и выражения по общим темам
4.​1.​10.​1 распознавать слова, созвучные словам родного языка

2) айтылым: білім алушылар таныс тақырыпқа логикалық ұйымдасқан оқиғалар негізінде мәтін ойын береді, тілдің формалды және формалды емес стилін пайдаланып, тақырыпты, фотосуреттерді, негізгі сөздер көмегімен мәтін мазмұнын алдын ала біледі. Нақты ақпарат алу үшін жай және күрделі сұрақтар қояды;
3) оқылым: білім алушылар мәтіннің негізгі ойын, сондай-ақ алауан түрлі стильдермен жанрлардағы және жалпы тақырыптағы мәтіндердің бөлімдерін түсінеді. Ақпараттың алуан түрлі көздерін (анықтамалық материалдар, сөздіктер, интернет) пайдаланады. Тақырыпты, фотосуреттерді, негізгі сөздер көмегімен мәтін мазмұнын алдын ала біледі;
4) жазылым: білім алушылар кестелерді, сызбаларды, анкеталарды, нысандарды толтырады. Таныс тақырыпқа мәтіндер жоспарлайды, жазады, редакция жасайды және оқиды. Коммуникативтік міндеттерге сәйкес мәтін бойынша ескертпе жасайды. Оқылған тақырыптардың ақпаратын пайдаланады, сөйлемдерді абзацтарға және қысқаша мәтінмен байланыстырады, таныс тақырыптағы мәтінде тыныс белгіні дұрыс пайдаланады;
5) ағылшын тілін пайдалану: қолданыстағы лексикалық көлемді және тілдің алуан түрлілігін, өткен, осы және болашақ шақ нысандарын пайдалана отырып, өз пікірін білдіреді.
4-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
24. Бағдарламада оқу мақсаттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар сөйлеу әрекеттерінің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.2.1.1 кодында "1" - сынып, "1" - бөлім, "2.1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
25. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Тыңдалым" бөлімі:
1-кесте
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
А1 деңгейге бағытталған оқыту
деңгейге бағытталған оқыту
Төмен A1
Орта A1
Жоғары A1
0. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын қысқа негізгі нұсқаулықтарды таниды;
0. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен өз мысалын келтіреді
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын қысқа негізгі нұсқаулықтарды тану;
1. 1. 1. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен өз мысалын келтіру
2. 1. 1. 1 қысқа негізгі нұсқаулықтарды тану;
2. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру
3. 1. 1. 1 сыныпқа арналған қысқа нұсқаулықтарды тану;
3. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру
4. 1. 1. 1 сыныпқа арналған негізгі нұсқаулықтарды тану;
4. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру
0. 1. 2. 1 мұғалімнің баяу және анық айтуымен өз сұрақтарын тану
1. 1. 2. 1 мұғалімнің баяу және анық айтуымен өз сұрақтарының шектелген көлемін тану;
1. 1. 2. 2 түсіну және өз мысалын келтіру
2. 1. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен өзінің жалпы сұрақтарының негізгі көлемін тану;
2. 1. 2. 2 мұғалімнің көмегімен өзінің жалпы сұрақтарын құрастыру
3. 1. 2. 1 өзінің қысқа сұрақтарының шектелген көлемін түсіну;
3. 1. 2. 2 түсіну және өз мысалын келтіру
4. 1. 2. 1 өзінің негізгі сұрақтарының көлемін түсіну;
4. 1. 2. 2 өзінің сұрақтарын түсіну және дербес қою
0. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен орындар атауын тану;
0. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысалдар келтіру
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен географиялық атауларды тану;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысалдар келтіру
2. 1. 3. 1 түс және сан сияқты таныс тақырыптарға анық құрастырылған сөйлесудің негізгі сәттерін түсіну;
2. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
3. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары ның анық құрастырылған шектелген шегінде негізгі сәттерін түсіну;
3. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
4. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының қысқа сөйлесудің негізгі сәттерін түсіну;
4. 1. 3. 2 түсіну және көрнекі ой тастауды пайдалана отырып, өз мысалдарын келтіру
0. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен заттар туралы қысқа негізгі сұрақтарды тану;
0. 1. 4. 2 қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысалдар келтіру
1. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен заттар және құбылыстар туралы қысқа негізгі сұрақтарды тану;
1. 1. 4. 2 қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысалдар келтіру
2. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен түс және сан сияқты функцияларға қатысты қысқа негізгі сұрақтарды тану;
2. 1. 4. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
3. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шегін түсіну;
3. 1. 4. 2 тақырыптар бойынша қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысалдар келтіру
4. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптар бойынша қысқа сөйлесудің көлемін түсіну;
4. 1. 4. 2 жаңа сөздерді пайдаланып, тақырыптар бойынша қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысалдар келтіру
0. 1. 5. 1 фонеманы тану;
0. 1. 5. 2 мұғалімнің көмегімен фонемаларды түсінеді және дұрыс айтады;
1. 1. 5. 1 фонеманы және фонемалық тіркестерді тану;
1. 1. 5. 2 фонеманы және фонемалық тіркестерді түсіну және дұрыс айту
2. 1. 5. 1 толық емес сөздерде жоқ фонеманы анықтау;
2. 1. 5. 1 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
3. 1. 5. 1 сөздерде фонеманы айыру;
3. 1. 5. 2 дербес мысал келтіру және жаттығуларды орындау
4. 1. 5. 1 бастапқы, орта және соңғы фонемаларды және олардың тіркестерін анықтау;
4. 1. 5. 2 жеке мысал келтіру
2. 1. 6. 1 таныс тақырыптарға қысқа, баяу, мұқият құрастырылған сөйлесуде нақты ақпаратты түсіну;
2. 1. 6. 2 мұғалімнің көмегімен белгілі тақырыптар бойынша ақпаратты түсіну
3. 1. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары ның анық құрастырылған шектелген шегінде негізгі сәттерін түсіну;
3. 1. 6. 2 түсіну және мысалдар келтіру
4. 1. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптар көлемі бойынша қысқа қолданалатын сөйлесудің ақпаратын түсіну;
4. 1. 6. 2 жаңа лексика мен көрнекі ой тастауды пайдалана отырып, түсіну және жеке мысалдар келтіру
2. 1. 7. 1 мәнмәтіндік ой тастауды пайдалану, таныс тақырыптарға сұхбат құрастыру; 2. 1. 7. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
3. 1. 7. 1 оқылған тақырыптар бойынша сұхбаттарда мәнмәтіндік ойтастауды пайдалану;
3. 1. 7. 2 көрнекі ойтастауды пайдалана отырып, сұхбат құру
4. 1. 7. 1 қысқаша әңгімелесуде жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша мазмұны мен мәнін болжау үшін ойтастауды пайдалану;
4. 1. 7. 2 дербес сөйлем құрастыру
2. 1. 8. 1 таныс тақырыптарға баяу және анық айтылатын қысқа әңгімелерді түсіну;
2. 1. 8. 2 ауызша ойтастауларды пайдалану;
2. 1. 8. 3 түсіну ұқсас мысалдар келтіру
3. 1. 8. 1 жалпы және оқу тақырыптары ның шектелген шеңбері бойынша қысқа әңгімелерді түсіну;
3. 1. 8. 2 көрнекі ойтастауларды пайдалану
4. 1. 8. 1 жалпы және оқу тақырыптарының көлемі бойынша щағын сұхбаттарды түсіну;
4. 1. 8. 2 көрнкі ойтастаулар мен жаңа сөздерді пайдалану
0. 1. 9. 1 әліпби әріптерін тану
1. 1. 9. 1
әліпби әріптерін тану
2. 1. 9. 1 сөйлесу нысанын, таныс сөздерді және тіркестерді тану;
2. 1. 9. 2 ұқсас мысалдар келтіру
3. 1. 9. 1 шектелген тақырыптар бойынша негізгі лексиканы тану;
3. 1. 9. 2 қарапайым сөздерді түсіну
4. 1. 9. 1 жалпы тақырыптар бойынша негізгі лексиканы білу;
4. 1. 9. 2 жалпы тақырыптар бойынша негізгі сөздерді түсіну
4. 1. 10. 1 ана тіліне ұқсас сөздерді тану

2) раздел "Говорение":
таблица 2
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
Обучение, направленное на уровень А1
Обучение, направленное на уровень А1
Низкий A1
Средний A1
Высокий A1
0.​2.​1.​1 уметь говорить простые фразы о себе
1.​2.​1.​1 называть предметы, людей, объекты и действия в классе;
1.​2.​1.​2 уметь говорить простые фразы о себе
2.​2.​1.​1 рассказывать о себе, людях, объектах;
2.​2.​1.​2 приводить примеры при помощи учителя
3.​2.​1.​1 предоставлять личную информацию по ограниченному кругу общих тем
4.​2.​1.​1 предоставлять информацию по общим и учебным темам
0.​2.​2.​1 понимать и задавать вопросы по аналогии
1.​2.​2.​1 задавать вопросы о людях, объектах и действиях в классе;
1.​2.​2.​2 понимать и задавать вопросы по аналогии
2.​2.​2.​1 задавать основные вопросы по изученным темам;
2.​2.​2.​2 уметь задавать вопросы с помощью учителя
3.​2.​2.​1 задавать основные вопросы по изученным и новым темам;
3.​2.​2.​2 уметь самостоятельно задавать вопросы
4.​2.​2.​1 задавать основные вопросы, используя личный опыт;
4.​2.​2.​2 понимать и задавать вопросы по изученным темам
0.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно
2.​2.​3.​1 использовать ограниченный диапазон основных слов, фраз и коротких предложений для описания объектов, действий в классе;
2.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно
3.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​2.​3.​2 работать самостоятельно, с использованием справочных материалов
4.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем; описывать личный опыт по все большему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​3.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова
1.​2.​4.​1 отвечать на основные вопросы о людях, объектах и действиях в классе;
1.​2.​4.​2 понимать и задавать вопросы по аналогии
2.​2.​4.​1 отвечать на основные вопросы, предоставляя личную и фактическую информацию;
2.​2.​4.​2 приводить примеры из личного опыта
3.​2.​3.​1 отвечать на вопросы по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем
0.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах
1.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах
2.​2.​5.​1 различать буквы и звуки
3.​2.​5.​1 произносить знакомые слова и короткие фразы разборчиво при чтении вслух
4.​2.​5.​1 произносить новые слова, короткие фразы и простые предложения разборчиво
0.​2.​6.​1 задавать вопросы по аналогии
1.​2.​6.​1 делает введения и запросы в основных взаимодействиях с другими;
1.​2.​6.​2 задавать вопросы по аналогии
2.​2.​6.​1 использовать короткие ответы в небольших диалогах
3.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
3.​2.​6.​2 задавать вопросы и давать ответы самостоятельно
4.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам
2.​2.​7.​1 правильно расставлять ударение в знакомых многосложных словах
3.​2.​7.​1 подбирать подходящие слова, фразы и предложения, включая собственное мнение в коротких парных, групповых и целых диалогах
4.​2.​7.​1 способствует расширению диапазона новых слов, фраз и предложений во время коротких парных, групповых и целых диалогах
2.​2.​8.​1 давать простые инструкции
3.​2.​8.​1 рассказывать короткие, основные истории и события по изученным темам;
3.​2.​8.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова
4.​2.​8.​1 выражать симпатии и антипатии;
пересказывать короткие, основные истории и события по изученным темам;
4.​2.​8.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова

2) "Айтылым" бөлімі:
2-кесте
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
А1 деңгейіне бағытталған оқыту
А1 деңгейіне бағытталған оқыту
Төмен A1
Орта A1
Жоғары A1
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразаларды айта білу
1. 2. 1. 1 сыныпта заттарды, адамдарды, объектілерді және әрекеттерді атай білу;
1. 2. 1. 2 өзі туралы жай фразаларды айта білу
2. 2. 1. 1 өзі, адамдар, объектілер туралы әңгімелеу;
2. 2. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
3. 2. 1. 1 жалпы тақырыптардың шектелген шеңбері бойынша жеке ақпарат беру
4. 2. 1. 1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат беру
0. 2. 2. 1 ұқсас сұрақтарды түсіну және қоя білу
1. 2. 2. 1 сыныпта заттар, адамдар, объектілер және әрекеттер туралы сұрақ қою;
1. 2. 2. 2 ұқсас сұрақтарды түсіну және қоя білу
2. 2. 2. 1 өткен тақырыптар бойынша негізгі сұрақтарды қою;
2. 2. 2. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар қоя білу
3. 2. 2. 1 өткен және жаңа тақырыптар бойынша негізгі сұрақтарды қою;
3. 2. 2. 2 дербес сұрақтар қоя білу
4. 2. 2. 1 жеке тәжірибесін пайдаланып, негізгі сұрақтарды қою;
4. 2. 2. 2 зерделенген тақырыптар бойынша сұрақтарды түсіну және қоя білу
0. 2. 3. 1 жай таныс сөздерді және тіркестерді дәл және анық айта білу
1. 2. 3. 1 таныс сөздерді және тіркестерді анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау
2. 2. 3. 1 сыныптағы объектілерді, әрекеттерді сипаттау үшін негізгі сөздердің, фразалардың шектелген көлемін пайдалану;
2. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау
3. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптардың шектелген шеңбері бойынша адамдар мен объектілердің қысқа, негізгі сипаттамасын беру;
3. 2. 3. 2 анықтамалық материалдарды пайдаланып дербес жұмыс істеу
4. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша адамдар мен объектілердің қысқа, негізгі сипаттамасын беру; жалпы және кейбір оқу тақырыптарының үлкен шеңбері бойынша жеке тәжірибені сипаттау;
4. 2. 3. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану
1. 2. 4. 1 сыныпта заттар, адамдар, объектілер және әрекеттер туралы негізгі сұрақтарға жауап беру;
1. 2. 4. 2 ұқсас сұрақтарды түсіну және қою
2. 2. 4. 1 жеке және нақты ақпаратты бере отырып, негізгі сұрақтарға жауап беру;
2. 2. 4. 2 жеке тәжірибесінен мысалдар келтіру
3. 2. 3. 1 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптардың көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру
0. 2. 5. 1 қысқа сұхбатта пайдалану
1. 2. 5. 1 қысқа сұхбатта пайдалану
2. 2. 5. 1 әріптер мен дыбыстарды айыру
3. 2. 5. 1 дауыстап оқу кезінде таныс сөздер мен қысқа фразаларды анық айту
4. 2. 5. 1 жаңа сөздерді, қысқа фразаларды және жай сөйлемдерді анық айту
0. 2. 6. 1 ұқсас сұрақтарды қою
1. 2. 6. 1 басқалармен негізгі өзара әрекетте кіріспе және сұратулар жасайды;
1. 2. 6. 2 ұқсас сұрақтарды қою
2. 2. 6. 1 шағын сұхбаттарда қысқа жауаптарды пайдалану
3. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрау;
3. 2. 6. 2 дербес сұрақ қою және жауап беру
4. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрау
2. 2. 7. 1 таныс көп күрделі сөздерде екпінді дұрыс қою
3. 2. 7. 1 қысқа жұптық, топтық және толық сұхбаттарда өз пікірін қоса, орынды сөздер, фразалар, сөйлемдер таңдау
4. 2. 7. 1 қысқа жұптық, топтық және толық сұхбаттар кезінде жаңа сөздердің, фразалардың және сөйлемдердің көлемін кеңейтуге ықпал етеді
2. 2. 8. 1 жай нұсқаулықтар беру
3. 2. 8. 1 оқылған тақырыптар бойынша қысқа, негізгі жағдайлар мен оқиғаларды әңгімелеу;
3. 2. 8. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану
4. 2. 8. 1 ұнатуды және ұнатпауды білдіру;
оқылған тақырыптар бойынша қысқа, негізгі тарихтар мен оқиғаларды әңгімелеу;
4. 2. 8. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану

3) раздел "Чтение":
таблица 3
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
Обучение, направленное на уровень А1
Обучение, направленное на уровень А1
Низкий A1
Средний A1
Высокий A1
0.​3.​1.​1 распознавать звуки и буквы алфавита;
0.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя
1.​3.​1.​1 распознавать звуки и буквы алфавита;
1.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя
2.​3.​1.​1 читать и произносить слова в соответствии с правилами произношения;
2.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя
3.​3.​1.​1 распознавать, идентифицировать знакомые слова в простых предложениях
4.​3.​1.​1 распознавать, идентифицировать звучание слов, фраз и предложений с визуальной поддержкой
0.​3.​2.​1 распознавать начальные буквы в именах
1.​2.​2.​1 распознавать начальные буквы в именах и местах
2.​3.​2.​1 идентифицировать, запоминать и озвучивать высокочастотные звуковые и буквенные шаблоны
3.​3.​2.​1 читать и понимать текст, используя инструкции
4.​3.​2.​1 читать и понимать художественный и нехудожественный тексты, с опорой на визуальные подсказки
1.​3.​3.​1 распознавать и идентифицировать знакомые слова из местной среды;
1.​3.​3.​2 составлять вопросы с помощью учителя
2.​3.​3.​1 читать простые слова, фразы и предложения, следуя инструкциям учителя
3.​3.​3.​1 читать короткие простые художественные и нехудожественные тексты по ограниченному кругу общих и учебных тем
4.​3.​3.​1 высказывать собственное мнение в коротких, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем
0.​3.​4.​1 использовать алфавит для размещения первых букв слова в алфавитном порядке
1.​3.​4.​1 использовать алфавит для размещения первых букв слова в алфавитном порядке
2.​3.​4.​1 использовать опорный словарь при описании изображений
3.​3.​4.​1 использовать опорный словарь при описании изображений
4.​3.​4.​1 использовать дополнительную литературу
2.​3.​5.​1 понимать значения простых предложений на знакомые темы с помощью контекстных подсказок
3.​3.​5.​1 понимать основные моменты коротких простых текстов по ограниченному кругу знакомых общих и некоторых учебных тем с помощью контекстных подсказок
4.​3.​5.​1 понимать главные идеи коротких простых текстов на общие и учебные темы, используя контекстные подсказки
2.​3.​6.​1 понимать основную информацию текста, используя визуальные подсказки;
2.​3.​6.​2 составлять вопросы с помощью учителя
3.​3.​6.​1 понимать основную информацию текста, используя визуальные подсказки
4.​3.​6.​1 понимать информацию в коротких деталях, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем
4) раздел "Письмо":
таблица 4
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
Обучение, направленное на уровень А1
Обучение, направленное на уровень А1
Низкий A1
Средний A1
Высокий A1
2.​4.​1.​1 письменно отвечать на вопросы, используя подсказки;
2.​4.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя
3.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам, с поддержкой учителя
4.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам при поддержке учителя
2.​4.​2.​1 записывать слова под диктовку
3.​4.​2.​1 записывать слова и фразы
4.​4.​2.​1 использовать объединенный почерк в письменных работах
2.​4.​3.​1 записывать короткие фразы для идентификации людей, мест и объектов;
2.​4.​3.​2 приводить примеры
3.​4.​3.​1 записывать короткие фразы для идентификации людей, мест и объектов;
3.​4.​3.​2 приводить примеры
4.​4.​3.​1 записывать короткие предложения, которые описывают людей, места и объекты
3.​4.​4.​1 записывать короткие базовые предложения с соответствующими пробелами между словами
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации
2.​4.​5.​1 записывать под диктовку учителя буквы и знакомые слова;
3.​4.​5.​1 записывать слова и основные фразы, используя визуальные подсказки
4.​4.​5.​1 записывать предложения, используя визуальную подсказку
2.​4.​6.​1 использовать заглавные буквы при написании имен и географического расположения
3.​4.​6.​1 использовать заглавные буквы при написании имен и географического расположения
4.​4.​6.​1 самостоятельно записывать знакомые слова в определенной последовательности;
2.​4.​7.​1 записывать простые предложения со знакомыми словами
3.​4.​7.​1 составлять и записывать простые предложения со знакомыми словами
4.​4.​7.​1 произносить наиболее знакомые слова точно, при самостоятельной работе
2.​4.​8.​1 включать в простые предложения знакомые слова
3.​4.​8.​1 включать в простые предложения знакомые слова и фразы
4.​4.​8.​1 включать в предложения новые слова и фразы, используя дополнительную литературу

3) "Оқылым" бөлімі:
3-кесте
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
А1 деңгейіне бағытталған оқыту
А1 деңгейіне бағытталған оқыту
Төмен A1
Орта A1
Жоғары A1
0. 3. 1. 1 әліпби әріптері мен дыбыстарын тану;
0. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрау
1. 3. 1. 1 әліпби әріптері мен дыбыстарын тану;
1. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрау
2. 3. 1. 1 сөздерді айту ережелеріне сәйкес сөздерді айту;
2. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрау
3. 3. 1. 1 жай сөйлемдерде таныс сөздерді тану, сәйкестендіре білу
4. 3. 1. 1 ойтастау көмегімен сөздер, фразалар мен сөйлемдердің айтылуын тану, сәйкестендіру
0. 3. 2. 1 есімдерде бастапқы әріпті тану
1. 2. 2. 1 есімдерде және орындарда бастапқы әріпті тану
2. 3. 2. 1 жоғары жиілікті дыбыстық және әріптік шаблондарды сәйкестендіру, еске сақтау және дыбыстау
3. 3. 2. 1 нұсқаулықты пайдаланып, мәтінді оқу және түсіну
4. 3. 2. 1 ойтастауға сүйеніп көркем және жай мәтіндерді оқу және түсіну
1. 3. 3. 1 жергілікті ортадан таныс сөздерді тану және сәйкестендіру;
1. 3. 3. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрау
2. 3. 3. 1 мұғалімнің нұсқаулығына сүйеніп жай сөздер, фразалар және сөйлемдерді оқу
3. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша көркем және жай мәтіндерді оқу
4. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа, жай мәтіндерде өз пікірін білдіру
0. 3. 4. 1 әліпбилік тәртіппен сөздің бірінші әріптерін орналастыру үшін әліпбиді пайдалану
1. 3. 4. 1 әліпбилік тәртіппен сөздің бірінші әріптерін орналастыру үшін әліпбиді пайдалану
2. 3. 4. 1 бейнелеулерді сипаттау кезінде тірек сөздікті пайдалану
3. 3. 4. 1 бейнелеулер ді сипаттау кезінде тірек сөздікті пайдалану
4. 3. 4. 1 қосымша әдебиетті пайдалану
2. 3. 5. 1 мәнмәтіндік ой тастаулардыңкөмегімен таныс тақырыпта жай сөйлемдерді түсіну
3. 3. 5. 1 мәнмәтіндік ой тастаулардың көмегімен жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша қысқа жай мәтіндердің негізгі сәттерін түсіну
4. 3. 5. 1
мәнмәтіндік ой тастауларды пайдаланып жалпы және кейбір оқу тақырыптарында қысқа жай мәтіндердің негізгі ойын түсіну
2. 3. 6. 1 көрнекі ой тастауларды пайдаланып мәтіннің негізгі ақпаратын түсіну;
2. 3. 6. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру
3. 3. 6. 1 көрнекі ой тастауларды пайдаланып мәтіннің негізгі ақпаратын түсіну
4. 3. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа, жай мәтіндерде, қысқа бөліктердегі ақпаратты түсіну
4) "Жазылым" бөлімі:
4-кесте
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
А1 деңгейіне бағытталған оқыту
А1 деңгейіне бағытталған оқыту
Төмен A1
Орта A1
Жоғары A1
2. 4. 1. 1 ой тастауларды пайдаланып сұрақтарға жазбаша жауап беру;
2. 4. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру
3. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен оқылған тақырыптар бойынша қысқа сөйлемдер құрастыру және жазу
4. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен оқылған тақырыптар бойынша қысқа сөйлемдер құрастыру және жазу
2. 4. 2. 1 естіген сөзін жазу
3. 4. 2. 1 сөздер мен фразаларды жазу
4. 4. 2. 1 жазбаша жұмыстарда біріккен қолтаңбаны пайдалану
2. 4. 3. 1 адамдарды, орындарды және объектілерді сәйкестендіру үшін қысқа фразалар жазу;
2. 4. 3. 2 мысал келтіру
3. 4. 3. 1 адамдарды, орындарды және объектілерді сәйкестендіру үшін қысқа фразалар жазу;
3. 4. 3. 2 мысал келтіру
4. 4. 3. 1 адамдарды, орындарды және объектілерді сипаттайтын қысқа сөйлемдері жазу мысал келтіру
3. 4. 4. 1 сөздер арасында тиісті бос жолдары бар қысқа негізгі сөйлемдер жазу
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, белгілі бір тақырыптар бойынша сөйлемдер жазу
2. 4. 5. 1 мұғалімнің айтуы бойынша әріптер мен таныс сөздерді жазу;
3. 4. 5. 1 мәнмәтіндік ойтастауларды пайдаланып, сөздер мен негізгі фразаларды жазу
4. 4. 5. 1 көрнекі ойтастауларды пайдаланып сөйлемдер жазу
2. 4. 6. 1 есімдер мен географиялық орналасуларды жазу кезінде бас әріптерді пайдалану
3. 4. 6. 1 есімдер мен географиялық орналасуларды жазу кезінде бас әріптерді пайдалану
4. 4. 6. 1 таныс сөздерді белгілі бір бірізділікпен дербес жазу
2. 4. 7. 1 таныс сөздермен жай сөйлемдер жазу
3. 4. 7. 1 таныс сөздермен сөйлемдер құрастыру және жазу
4. 4. 7. 1 дербес жұмыс кезінде ең таныс сөздерді дәл айту
2. 4. 8. 1 жай сөйлемдерге таныс сөздерді қосу
3. 4. 8. 1 жай сөйлемдерге таныс сөздер мен фразаларды қосу
4. 4. 8. 1 қосымша әдебиетті пайдалана отырып, сөйлемдерге жаңа сөздер мен фразалар қосу

5) раздел "Использование английского языка":
таблица 5
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
Обучение, направленное на уровень А1
Обучение, направленное на уровень А1
Низкий A1
Средний A1
Высокий A1
0.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, существительные множественного числа;
0.​5.​1.​2 приводить примеры при поддержке учителя
1.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, существительные множественного числа- составлять предложения говорить о людях и местах;
1.​5.​1.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, множественного числа-в том числе некоторые общие неправильные формы множественного числа, используя простые описания
3.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, множественного числа - включая некоторые общие неправильные формы множественного числа, используя притяжательные формы ' s / s’ с именами собственными
4.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, множественного числа - в том числе некоторые общие нерегулярные множественного числа – и бесчисленные существительные, притяжательные "s’ s"для обозначения и описания вещей
0.​5.​2.​1 использовать числительные 1 - 20 при счете;
0.​5.​2.​2 приводить примеры при поддержке учителя
1.​5.​2.​1 использовать числительные 1 - 20 при счете;
1.​5.​2.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2.​5.​2.​1 знать числительные
2.​5.​2.​2 использовать кардинальные числа 1 -50 при счете
3.​5.​2.​1 знать числительные;
3.​5.​2.​2 использовать кардинальные числа 1 -100 при счете, использовать порядковые номера 1-10
4.​5.​2.​1 знать числительные;
4.​5.​2.​2 использовать количественные числительные 1 – 1000 и порядковые числительные от 1 – 100
1.​5.​3.​1 использовать основные прилагательные для описания людей и вещей;
1.​5.​3.​2 приводить примеры по аналогии
2.​5.​3.​1 использовать общие прилагательные в описаниях чувств;
2.​5.​3.​2 использовать визуальные подсказки
3.​5.​3.​1 использовать прилагательные, включая притяжательные, в ограниченном диапазоне общих и некоторых учебных тем для описания вещей, используя простые, односложные и некоторые двухсложные прилагательные [сравнительная форма] для сравнений
4.​5.​3.​1 использовать прилагательные, включая притяжательные прилагательные, в диапазоне общих и некоторых учебных тем для описания вещей, используя простые, односложные и некоторые двухсложные прилагательные [сравнительный и превосходный] для сравнения
1.​5.​4.​1 использовать a, an, some, the, this, these, what /where;
1.​5.​4.​2 приводить примеры по аналогии
2.​5.​4.​1 повторить материал;
2.​5.​4.​2 использовать артикли an, the, some, any, this, these, that, those;
2.​5.​4.​3 приводить примеры по аналогии
3.​5.​4.​1 повторить материал;
3.​5.​4.​2 использовать артикли a, an, the, some, any, this, these, that, those для обозначения вещей в ограниченном диапазоне общих и некоторых учебных тем; 3.​5.​4.​3 приводить примеры по аналогии
4.​5.​4.​1 повторить материал;
4.​5.​4.​2 использовать артикли a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those, ссылаться на вещи по растущему диапазону общих и некоторых учебных тем
1.​5.​5.​1 использовать вопросительные местоимения which, what, where, how задавать основные вопросы
1.​5.​5.​2 понимать основные вопросы, давать ответы по аналогии
2.​5.​5.​1 повторить материал;
2.​5.​5.​2 использовать вопросительные местоимения, включая which, what, where, whose для составления вопросов;
2.​5.​5.​3 понимать основные вопросы, давать ответы по аналогии
3.​5.​5.​1 повторить материал;
3.​5.​5.​2 использовать вопросительные местоимения в том числе: which, what, where, whose, how many, what kind of. по ограниченному кругу знакомых тем;
3.​5.​5.​2 понимать основные вопросы, давать ответы по аналогии
4.​5.​5.​1 повторить материал;
4.​5.​5.​2 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of… вопросы задавать по растущему кругу знакомых тем
1.​5.​6.​1 повторить материал;
1.​5.​6.​2 использовать показательные местоимения это, эти, что, те для обозначения вещей;
1.​5.​6.​3 давать ответы по аналогии
2.​5.​6.​1 повторить материал;
2.​5.​6.​2 использовать показательные местоимения this, these, that, those для составления вопросительных предложений;
2.​5.​6.​3 давать ответы по аналогии
3.​5.​6.​1 повторить материал;
3.​5.​6.​2 использовать показательные местоимения this, these, that, those в открытых и закрытых вопросах;
3.​5.​6.​3 давать ответы по аналогии
4.​5.​6.​1 повторить материал;
4.​5.​6.​2 использовать указательные местоимения и объектные местоимения в кратких высказываниях, вопросах и ответах
0.​5.​7.​1 давать основную личную информацию;
0.​5.​7.​2 приводить примеры при поддержке учителя
1.​5.​7.​1 используйте местоимения личного субъекта и объекта для предоставления основной личной информации;
1.​5.​7.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2.​5.​7.​1 повторить материал;
2.​5.​7.​2 использовать личные местоимения субъекта и объекта для описания людей и вещей;
2.​5.​7.​3 приводить примеры по аналогии
3.​5.​7.​1 повторить материал;
3.​5.​7.​2 использовать местоимения личного объекта [косвенные] в сочетании с существительным прямого объекта для описания действий и событий
4.​5.​7.​1 повторить материал;
4.​5.​7.​2 использовать личные местоимения субъекта и объекта, включая косвенные местоимения объекта, использовать притяжательные местоимения мой, ваш для предоставления личной информации и описания действий и событий
0.​5.​8.​1 использовать простые императивные формы [положительные] для основных команд или инструкций;
0.​5.​8.​2 приводить примеры при поддержке учителя
1.​5.​8.​1 использовать простые императивные формы [положительные] для основных команд или инструкций;
1.​5.​8.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2.​5.​8.​1 повторить материал;
2.​5.​8.​2 использовать простые императивные формы [положительные и отрицательные] для основных команд и инструкций;
2.​5.​8.​3 приводить примеры по аналогии
3.​5.​8.​1 повторить материал;
3.​5.​8.​2 использовать императивные формы [положительные и отрицательные] для кратких инструкций по ограниченному кругу знакомых тем
4.​5.​8.​1 повторите материал;
4.​5.​8.​2 используйте императивные формы [положительные и отрицательные], для кратких инструкций по определенному кругу знакомых тем
1.​5.​9.​1 использовать общие простые формы [положительная, отрицательная и вопросительная] для предоставления основной личной информации;
1.​5.​9.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2.​5.​9.​1 повторить материал
2.​5.​9.​2 использовать обычные простые формы [положительная, отрицательная, вопросительная] и сокращения, для сообщений;
2.​5.​9.​3 приводить примеры по аналогии
3.​5.​9.​1 повторить материал;

5) "Ағылшын тілін пайдалану" бөлімі:
5-кесте
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
А1 деңгейіне бағытталған оқыту
А1 деңгейіне бағыттал ған оқыту
Төмен A1
Орта A1
Жоғары A1
0. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану;
0. 5. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
1. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану – адамдар мен орындар туралы сөйлем құрстырып айту;
1. 5. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
2. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану –жай сипаттауларды пайдаланып, көпше түрдің кейбір дұрыс емес нысанын қоса пайдалану
3. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану – меншік есімдермен ' s / s’ тәуелдік жалғауын пайдаланып, көпше түрдің кейбір дұрыс емес нысанын қоса пайдалану
4. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану – меншік есімдермен ' s / s’ тәуелдік жалғауын пайдаланып, көпше түрдің кейбір тұрақты емес көпше түрді және заттарды белгілеу және сипаттау үшін түрі белгісіз сансыз зат есімдерді, "s’ s" тәуелдік жалғауларын қоса пайдалану
0. 5. 2. 1 санау кезінде 1 - 20 сан есімдерін пайдалану
0. 5. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
1. 5. 2. 1 санау кезінде 1 - 20 сан есімдерін пайдалану;
1. 5. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
2. 5. 2. 1 сан есімдерді білу
2. 5. 2. 2 санау кезінде 1 -50 кардинал сандарын пайдалану
3. 5. 2. 1 сан есімдерді білу;
3. 5. 2. 2 санау кезінде 1 -100 кардинал сандарын пайдалану, 1 -100 1-10 реттік нөмірлерін пайдалану
4. 5. 2. 1 сан есімдерді білу;
4. 5. 2. 2 1 – 1000 сандық сан пайдалану, 1 – 100 реттік сан есімдерді пайдалану
1. 5. 3. 1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін негізгі сын есімдерді пайдалану;
1. 5. 3. 2 ұқсас мысалдар келтіру
2. 5. 3. 1 сезімдерді сипаттауда жалпы сын есімді пайдалану;
2. 5. 3. 2 көрнекі ойтастауды пайдалану
3. 5. 3. 1 заттарды сипаттау үшін жай, бір буынды және кейбір екібуынды сын есімдерді салыстыру үшін [салыстырма түрі] пайдаланып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде сын есімді, тәуелдік сын есімді қоса, пайдалану
4. 5. 3. 1 жай, бір буынды және кейбір екібуынды сын есімдерді салыстыру үшін [салыстырма түрі] пайдаланып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде сын есімді, тәуелдік сын есімді қоса, пайдалану
1. 5. 4. 1 a, an, some, the, this, these, what /where пайдалану;
1. 5. 4. 2 ұқсас мысалдар келтіру
2. 5. 4. 1 материалды қайталау;
2. 5. 4. 2 an, the, some, any, this, these, that, those артикльдерін пайдалану;
2. 5. 4. 3 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 4. 1 материалды қайталау;
3. 5. 4. 2 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде заттарды сипаттау үшін a, an, the, some, any, this, these, that, those артикльдерін пайдалану; 3. 5. 4. 3 ұқсас мысалдар келтіру
4. 5. 4. 1 материалды қайталау;
4. 5. 4. 2 a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those пайдалану, жалпы және кейбір оқу бағдарламаларының өсетін көлемі бойынша заттарға сілтеме жасау
1. 5. 5. 1 which, what, where, how сұрау есімдіктерін пайдаланып негізгі сұрақтарды қою;
1. 5. 5. 2 негізгі сұрақтарды түсіну, ұқсас жауаптар беру
2. 5. 5. 1 материалды қайталау;
2. 5. 5. 2 сұрақтар құрастыру үшін which, what, where, whose қоса сұрау есімдіктерін пайдалану;
2. 5. 5. 3 негізгі сұрақтарды түсіну, ұқсас жауаптар беру
3. 5. 5. 1 материалды қайталау;
3. 5. 5. 2 таныс тақырыптардың шектелген шеңбері бойынша сұрау есімдіктерін, оның ішінде: which, what, where, whose, how many, what kind of. пайдалану;
3. 5. 5. 2 негізгі сұрақтарды түсіну, ұқсас жауаптар беру
4. 5. 5. 1 материалды қайталау;
4. 5. 5. 2 таныс тақырыптар дың өсу шеңбері бойынша сұрау есімдіктерін who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of... сұрау есімдіктерін пайдалану, сұрақтар қою
1. 5. 6. 1 материалды қайталау;
1. 5. 6. 2 заттарды белгілеу үшін осы, осылар, не, солар сілтеу есімдіктерін пайдалану;
1. 5. 6. 3 ұқсас жауаптар беру
2. 5. 6. 1 материалды қайталау;
2. 5. 6. 2 сұраулы сөйлем құрастыру үшін this, these, that, those сілтеу есімдіктерін пайдалану;
2. 5. 6. 3 ұқсас жауаптар беру
3. 5. 6. 1 материалды қайталау;
3. 5. 6. 2 this, these, that, those сілтеу есімдіктерін ашық және жабық сұрақтарда пайдалану;
3. 5. 6. 3 ұқсас жауаптар беру
4. 5. 6. 1 материалды қайталау;
4. 5. 6. 2 сілтеу есімдіктерін және объектілік есімдіктерді қысқаша сөз тіркестерінде, сұрақтар мен жауаптарда пайдалану
0. 5. 7. 1 негізгі жеке ақпаратты беру;
0. 5. 7. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
1. 5. 7. 1 негізгі жеке ақпаратты беру үшін жеке субъект және объект есімдіктерін пайдалану;
1. 5. 7. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
2. 5. 7. 1 материалды қайталау;
2. 5. 7. 2 адамдар мен заттарды сипаттау үшін жеке субъект және объект есімдіктерін пайдалану;
2. 5. 7. 3 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 7. 1 материалды қайталау;
3. 5. 7. 2 жеке объект [жанама] есімдіктерін әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін тікелей объкті зат есімімен үйлестікте пайдалану
4. 5. 7. 1 материалды қайталау;
4. 5. 7. 2 субъект және объект есімдіктерін, объектінің жанама есімдіктерін қоса пайдалану, жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін менікі, сіздікі тәуелдік есімдіктерін пайдалану
0. 5. 8. 1 негізгі командалар мен нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң] нысандарды пайдалану;
0. 5. 8. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
1. 5. 8. 1 негізгі командалар мен нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң] нысандарды пайдалану;
1. 5. 8. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
2. 5. 8. 1 материалды қайталау;
2. 5. 8. 2 негізгі командалар мен нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң және теріс] нысандарды пайдалану;
2. 5. 8. 3 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 8. 1 материалды қайталау;
3. 5. 8. 2 таныс тақырыптардың шектеулі шеңбері бойынша қысқа нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң және теріс] нысандарды пайдалану
4. 5. 8. 1 материалды қайталау;
4. 5. 8. 2 таныс тақырыптардың белгілі бір шеңбері бойынша қысқа нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң және теріс] нысандарды пайдалану
1. 5. 9. 1 негізгі жеке ақпаратты беру үшін жалпы жай [оң, теріс және сұрау] нысандарды пайдалану;
1. 5. 9. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
2. 5. 9. 1 материалды қайталау
2. 5. 9. 2 хабарлар үшін кәдімгі, жай нысандарды [оң, теріс, сұрау ] және қысқартуларды пайдалану;
2. 5. 9. 3 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 9. 1 материалды қайталау;

3. 5.9.2 использовать обычные современные простые формы [положительная, отрицательная, вопросительные] и сокращения, для сообщений
4.​5.​9.​1 повторить материал;
4.​5.​9.​2 использовать общие простые формы настоящего времени, в том числе короткие формы ответов и сокращения, для предоставления личной информации, используя общие простые формы [регулярные и нерегулярные] для описания действий и чувств и рассказывать простые события, включая короткие формы ответа
2.​5.​10.​1 использовать общие непрерывные формы [положительная, отрицательная, вопросительная;
2.​5.​10.​2 составлять вопросы при поддержке учителя
3.​5.​10.​1 повторить материал;
3.​5.​10.​2 использовать общие непрерывные формы, включая короткие ответы и сокращения, для сообщений;
3.​5.​10.​3 приводить примеры по аналогии
4.​5.​10.​1 использовать общепринятые непрерывные формы, в том числе краткие ответы и сокращения, для сообщений о происходящем сейчас и в будущем;
4.​5.​10.​2 приводить примеры по аналогии
1.​5.​11.​1 использовать has got / have got, для коротких заявлений и вопросов;
1.​5.​11.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2.​5.​11.​1 использовать have got + существительное, для описания и составления вопросительных предложений;
2.​5.​11.​2 приводить примеры по аналогии
3.​5.​11.​1 повторить материал;
3.​5.​11.​2 использовать has got / have got there is / are в утверждениях и различных формах вопросов, включая короткие ответы и сокращения; 3.​5.​11.​3 приводить примеры по аналогии
4.​5.​11.​1 повторить материал;
4.​5.​11.​2 использовать has got/ have got there is/ are в утверждениях, отрицательных формах вопросов, включая короткие и полные ответы и сокращения
2.​5.​12.​1 использовать основные наречия места here / there, для определения местонахождения вещей;
2.​5.​12.​2 приводить примеры по аналогии
3.​5.​12.​1 использовать наречия времени и частоты: often, always, never to indicate when and how often для использования использовать простых наречий;
3.​5.​12.​2 приводить примеры по аналогии
4.​5.​12.​1 повторить материал;
4.​5.​12.​2 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, использовать простые наречия; использовать обычные наречия для описания действий, например, медленно, быстро
1.​5.​13.​1 использовать can / can’t для описания действий;
1.​5.​13.​2 приводить примеры по аналогии
2.​5.​13.​1 повторить материал;
2.​5.​13.​2 составлять вопросы и предложения с использованием can / can’t;
2.​5.​13.​3 приводить примеры по аналогии
3.​5.​13.​1 повторить материал;
3.​5.​13.​2 использовать can для составления вопросительных предложений, использовать must / mustn’t / have to в утвердительные предложения;
3.​5.​13.​3 приводить примеры по аналогии
4.​5.​13.​1 повторить материал;
4.​5.​13.​2 использовать can для составления вопросительных предложений, использовать must / mustn’t / have to to talk about obligation; use have + object + infinitive в утвердительных предложениях
0.​5.​14.​1 использовать основные предлоги местоположения и положения, например, in, at, next to, near, on, to;
0.​5.​14.​2 приводить примеры при поддержке учителя и по аналогии
1.​5.​14.​1 использовать основные предлоги местоположения и положения, например, in, at, next to, near, on, для описания местоположения людей и вещей; использовать основные предлоги времени: on; 1.​5.​14.​2 приводить примеры при поддержке учителя и по аналогии
2.​5.​14.​1 повторить материал;
2.​5.​14.​2 использовать основные предлоги расположения и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to для описания местоположения, людей и вещей; использовать предлоги времени: on, in, at;
2.​5.​14.​3 приводить примеры по аналогии
3.​5.​14.​1 повторить материал;
3.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местоположения людей и вещей, использовать предлоги времени: on, in, at;
3.​5.​14.​3 приводить примеры по аналогии
4.​5.​14.​1 повторить материал;
4.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения, положения и направления: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; использовать предлоги времени: in, on, at, before, after
2.​5.​15.​1 использовать would you like + noun, для использования формы like + verb +ing для выражения симпатии и антипатии;
2.​5.​15.​2 приводить примеры по аналогии
3.​5.​15.​1 повторить материал;
3.​5.​15.​2 использовать would you like для приглашения и использования соответствующих ответов yes please, no thanks; use let’s + verb verbs go enjoy like + verb + ing;
3.​5.​15.​3 приводить примеры по аналогии
4.​5.​15.​1 повторить материал;
4.​5.​15.​2 использовать would you like для приглашения и использования соответствующих ответов yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing; использовать инфинитив цели для описания простых действий и глаголы want, start + infinitive; использовать артикли [a/an] + adjective + noun, для выражения; чувств
4.​5.​15.​3 приводить примеры по аналогии
2.​5.​16.​1 использовать союзы and, or, but для связки слов и фраз;
2.​5.​16.​2 приводить примеры по аналогии
3.​5.​16.​1 повторить материал;
3.​5.​16.​2 использовать союзы and, or, but для связки слов и фраз
4.​5.​16.​1 повторить материал;
4.​5.​16.​2 использовать союзы and, or, but для связи слов и фраз
2.​5.​17.​1 использовать me, too для коротких ответов;
2.​5.​17.​2 приводить примеры по аналогии
3.​5.​17.​1 повторить материал;
3.​5.​17.​2 использовать me, too, и I don’t для коротких ответов
4.​5.​17.​1 повторить материал;
4.​5.​17.​2 использовать me, too, и I don’t для коротких ответов; использовать предложения с when для описания простых, настоящих и прошлых действий

3. 5. 9. 2 хабарлар үшін кәдімгі, қазіргі кездегі жай нысандарды [оң, теріс, сұрау ] және қысқартуларды пайдалану
4. 5. 9. 1 материалды қайталау;
4. 5. 9. 2 әрекеттер мен сезімдерді сипаттау үшін жалпы жай [тұрақты және тұрақты емес] нысандарды, оның ішінде жауаптармен қысқартулардың қысқа нысандарын осы шақта пайдалану және жауаптың қысқа нысандарын қоса, жай оқиғаларды әңгімелеу
2. 5. 10. 1 жалпы үздіксіз нысандарды [оң, теріс, сұрау] пайдалану;
2. 5. 10. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру
3. 5. 10. 1 материалды қайталау;
3. 5. 10. 2 хабарлар үшін кәдімгі, жай нысандарды жалпы үздіксіз нысандарды, қысқа жауаптар мен қысқартуларды қоса, пайдалану;
3. 5. 10. 3 ұқсас мысалдар келтіру
4. 5. 10. 1 осы шақта және болашақта болатын хабарлар туралы жалпы қабылданған үздіксіз нысандарды, оның ішінде қысқа жауаптарды пайдалану;
4. 5. 10. 2 ұқсас мысалдар келтіру
1. 5. 11. 1 қысқа мәлімдеулер мен сұрақтар үшін және has got / have got, пайдалану;
1. 5. 11. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
2. 5. 11. 1 сипаттау және сұраулы сөйлемдерді құрастыру үшін have got + зат есімді пайдалану;
2. 5. 11. 2 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 11. 1 материалды қайталау;
3. 5. 11. 2 тұжырымдауда және сұрақтың түрлі нысандарында, қысқа жауаптар мен қысқартуларда has got / have got there is / are пайдалану; 3. 5. 11. 3 ұқсас мысалдар келтіру
4. 5. 11. 1 материалды қайталау;
4. 5. 11. 2 тұжырымдауда және сұрақтың түрлі нысандарында, қысқа және толық жауаптар мен қысқартуларда has got/ have got there is/ are
пайдалану
2. 5. 12. 1 заттардың орналасқан жерін анықтау үшін here / there негізгі мекен үстеуін пайдалану;
2. 5. 12. 2 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 12. 1 жай үстеулерді пайдалану үшін уақыт және жиілік үстеулерін: often, always, never to indicate when and how often пайдалану;
3. 5. 12. 2 ұқсас мысалдар келтіру
4. 5. 12. 1 материалды қайталау;
4. 5. 12. 2 уақыт және жиілік үстеулерін: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, жай үстеулерді пайдалану; әрекеттерді сипаттау үшін жай үстеулерді пайдалану, мысалы, баяу, жылдам
1. 5. 13. 1 әрекеттерді сипаттау үшін can / can’t пайдалану;
1. 5. 13. 2 ұқсас мысалдар келтіру
2. 5. 13. 1 материалды қайталау;
2. 5. 13. 2 can / can’t пайдаланумен сұрақта және сөйлемдер құрастыру;
2. 5. 13. 3 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 13. 1 материалды қайталау;
3. 5. 13. 2 сұраулы сөйлемдер құрастыру үшін can пайдалану, болымды сөйлемде must / mustn’t / have to пайдалану;
3. 5. 13. 3 ұқсас мысалдар келтіру
4. 5. 13. 1 материалды қайталау;
4. 5. 13. 2 сұраулы сөйлемдер құрастыру үшін can пайдалану, болымды сөйлемде must / mustn’t / have to to talk about obligation; use have + object + infinitive пайдалану
0. 5. 14. 1 орналасқан жері мен жағдайының негізгі сөзалды қосымшаларын, мысалы, in, at, next to, near, on, to;
0. 5. 14. 2 мұғалімнің көмегімен және ұқсас мысалдар келтіру
1. 5. 14. 1 адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды, мысалы, in, at, next to, near, on, шақ: on қосымшаларын пайдалану; 1. 5. 14. 2 мұғалімнің көмегімен және ұқсас мысалдар келтіру
2. 5. 14. 1 материалды қайталау;
2. 5. 14. 2 адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to қосымшаларын пайдалану; шақ қосымшаларын пайдалану: on, in, at;
2. 5. 14. 3 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 14. 1 материалды қайталау;
3. 5. 14. 2 адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі шақ сөзалды қосымшаларын пайдалану: on, in, at;
3. 5. 14. 3 ұқсас мысалдар келтіру
4. 5. 14. 1 материалды қайталау;
4. 5. 14. 2 орналасқан жері мен жағдайының сөзалды қосымшаларын пайдалану: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; сөзалды шақ қосымшаларын пайдалану:in, on, at, before, after
2. 5. 15. 1 ұнату мен ұнатпауды білдіру үшін like + verb +ing нысанын пайдалану үшін would you like + noun пайдалану;
2. 5. 15. 2 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 15. 1 материалды қайталау;
3. 5. 15. 2 тиісті yes please, no thanks; use let’s + verb verbs go enjoy like + verb + ing жауаптарды пайдалану және түсіну үшін would you like пайдалану;
3. 5. 15. 3 ұқсас мысалдар келтіру
4. 5. 15. 1 материалды қайталау;
4. 5. 15. 2 тиісті yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing жауаптарды пайдалану және түсіну үшін would you like пайдалану; want, start + infinitive жай әрекеттер мен етістіктерін сипаттау үшін мақсат инфинитивін пайдалану; сезімді білдіру үшін [a/an] + adjective + noun, артикльдерін пайдалану;
4. 5. 15. 3 ұқсас мысалдар келтіру
2. 5. 16. 1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін and, or, but жалғаулықтарын пайдалану;
2. 5. 16. 2 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 16. 1 материалды қайталау;
3. 5. 16. 2 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін and, or, but пайдалану
4. 5. 16. 1 материалды қайталау;
4. 5. 16. 2 and, or, but жалғаулықтарын сөз бен фразаларды байланыстыру үшін пайдалану
2. 5. 17. 1 қысқа жауаптар үшін me, too пайдалану;
2. 5. 17. 2 ұқсас мысалдар келтіру
3. 5. 17. 1 материалды қайталау;
3. 5. 17. 2 қысқа жауаптар үшін me, too, и I don’t пайдалану
4. 5. 17. 1 материалды қайталау;
4. 5. 17. 2 қысқа жауаптар үшін me, too, и I don’t пайдалану; жай, осы және өткен шақ әрекеттерін сипаттау үшін when бар сөйлемді пайдалану

26. Программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Английский язык" для обучающихся с задержкой психического развития уровня начального среднего образования по обновленному содержанию. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
27. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение к Типовой
учебной программе по
учебному предмету
"Английский язык" для
обучающихся 0-4 классов
уровня начального
образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Английский язык" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Темы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
Приветствие и имена
0.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и названия мест;
0.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
0.​2.​1.​1 говорить простые фразы о себе;
0.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
0.​2.​6.​1 задавать вопросы по аналогии
Счет 1 - 20
0.​1.​1.​1 понимать короткие основные инструкции, произносимые медленно и отчетливо;
0.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
0.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и названия мест;
0.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
0.​2.​2.​1 понимать и задавать вопросы по аналогии;
0.​5.​2.​1 использовать числительные 1 - 20 при счете;
0.​5.​2.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
Семья и друзья
0.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и названия мест;
0.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
0.​2.​1.​1 говорить простые фразы о себе;
0.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
0.​2.​5.​1 использовать короткие слова в диалогах;
0.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, существительные множественного числа;
0.​5.​1.​2 приводить примеры при поддержке учителя;
0.​5.​7.​2 приводить примеры при поддержке учителя;
0.​5.​8.​1 использовать простые императивные формы; [положительные] для основных команд или инструкций
У меня дома
0.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и названия мест;
0.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
0.​1.​9.​1 распознавать буквы алфавита;
0.​2.​1.​1 говорить простые фразы о себе;
0.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
0.​5.​14.​2 приводить примеры при поддержке учителя и по аналогии
3 четверть

26. Бағдарлама психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
27. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4-сыныптары үшін "Ағылшын
тілі" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Ағылшын тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
Сәлемдесу және есімдер
0. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен орын атауын түсіну;
0. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразаларды айту;
0. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
0. 2. 6. 1 ұқсас сұрақтар қою
1 – 20 санау
0. 1. 1. 1 баяу және анық айтылған негізгі нұсқаулықтарды түсіну;
0. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
0. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен мекен атауын түсіну;
0. 1. 3. 2 географиялық атауларлы түсіну және мысал келтіру;
0. 2. 2. 1 ұқсас сұрақтарды түсіну және қою;
0. 5. 2. 1 санау кезінде 1 - 20 сан есімдерін пайдалану;
0. 5. 2. 2 мұғалімнің көмегімен өз мысалын келтіру
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
Отбасы және достар
0. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен мекен атауын түсіну;
0. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразаларды айту;
0. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
0. 2. 5. 1 сұхбаттарда қысқа сөздерді пайдалану;
0. 5. 1. 1 жеке түрдегі зат есімді, көпше түрдегі зат есімді пайдалану;
0. 5. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
0. 5. 7. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
0. 5. 8. 1 негізгі командалар мен нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң] нысандарды пайдалану
Менің үйімде
0. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен орын атауын түсіну;
0. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
0. 1. 9. 1 әліпби әріптерін тану;
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразаларды айту;
0. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
0. 5. 14. 2 мұғалімнің көмегімен және ұқсас мысалдар келтіру
3-тоқсан

5. Путешествие
В Казахстане
0.​1.​4.​1 понимать при поддержке учителя короткие основные вопросы о предметах;
0.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких основных вопросов;
0.​2.​1.​1 простые фразы о себе;
0.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
0.​3.​1.​1 распознавать звуки и буквы алфавита;
0.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя;
0.​3.​2.​1 распознавать начальные буквы в именах;
0.​3.​4.​1 использовать алфавит для размещения первых букв слова в алфавитном порядке;
0.​5.​14.​1 использовать основные предлоги местоположения и положения, например, in, at, next to, near, on, to;
0.​5.​14.​2 приводить примеры при поддержке учителя и по аналогии;
6. Традиции и фольклор
С Днем Рождения
0.​1.​1.​1 понимать короткие основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
0.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
0.​2.​1.​1 говорить простые фразы о себе;
0.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
0.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах;
0.​2.​6.​1 задавать вопросы по аналогии;
0.​5.​2.​1 использовать числительные 1 - 20 при счете;
0.​5.​2.​2 приводить примеры при поддержке учителя
4 четверть
7. Еда и напитки
То, что я люблю
0.​1.​4.​1 понимать при поддержке учителя короткие основные вопросы о предметах;
0.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких основных вопросов;
0.​2.​1.​1 говорить простые фразы о себе;
0.​2.​2.​1 понимать и задавать вопросы по аналогии;
0.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
0.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах;
0.​3.​1.​1 распознавать звуки и буквы алфавита;
0.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя
0.​3.​4.​1 использовать алфавит для размещения первых букв слова в алфавитном порядке;
0.​5.​14.​1 использовать основные предлоги местоположения и положения, например, in, at, next to, near, on, to
8. В здоровом теле – здоровый дух!
Руки и голова
0.​1.​1.​1 понимать короткие основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
0.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
0.​1.​2.​1 понимать личные вопросы с помощью учителя, произносимых медленно и отчетливо;
0.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и названия мест;
0.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
0.​2.​1.​1 говорить простые фразы о себе;
0.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, существительные множественного числа;
0.​5.​1.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2) 1 класс:
таблица 2
Сквозные темы
Темы
Цели обучения
1 четверть

5. Саяхат
Қазақстанда
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразалар;
0. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
0. 3. 1. 1 әліпби әріптері мен дыбыстарын тану;
0. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру;
0. 3. 2. 1 есімдерде бастапқы әріпті тану;
0. 3. 4. 1 әліпбилік тәртіппен сөздің бірінші әріптерін орналастыру үшін әліпбиді пайдалану;
0. 5. 14. 1 орналасқан жері мен жағдайының негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану, мысалы, in, at, next to, near, on, to;
0. 5. 14. 2 мұғалімнің көмегімен және ұқсас мысалдар келтіру;
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Туған күнмен
0. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
0. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразалар айту;
0. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
0. 2. 5. 1 қысқа сұхбаттарда пайдалану;
0. 2. 6. 1 ұқсас сұрақтар қою;
0. 5. 2. 1 санау кезінде 1 - 20 сан есімін пайдалану;
0. 5. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
4-тоқсан
7. Тағам және сусындар
Мен жақсы көретіндер
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразалар айту;
0. 2. 2. 1 ұқсас сұрақтарды түсіну және қою;
0. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
0. 2. 5. 1 қысқа сұхбаттарда пайдалану;
0. 3. 1. 1 әліпби әріптері мен дыбыстарын тану;
0. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру
0. 3. 4. 1 әліпбилік тәртіппен сөздің бірінші әріптерін орналастыру үшін әліпбиді пайдалану;
0. 5. 14. 1 орналасқан жері мен жағдайының негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану, мысалы, in, at, next to, near, on, to
8. Дені саудың – жаны сау!
Қолдарым мен басым
0. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
0. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
0. 1. 2. 1 мұғалім баяу және анық айтатын жеке сұрақтарды түсіну;
0. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен мекен атауын түсіну;
0. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
0. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразалар айту;
0. 5. 1. 1 жеке түрдегі зат есімді, көпше түрдегі зат есімді пайдалану;
0. 5. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
2) 1- сынып:
2-кесте
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан

1. Все обо мне
Приветствие и имена
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​2.​1.​1 называть предметы, людей, объекты и действия в классе;
1.​2.​1.​2 говорить простые фразы о себе;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​2.​6.​1 делает введения и запросы в основных; взаимодействиях с другими;
1.​2.​6.​2 задавать вопросы по аналогии;
1.​5.​6.​1 повторить материал;
1.​5.​6.​2 использовать показательные местоимения это, эти, что, те для обозначения вещей;
1.​5.​6.​3 давать ответы по аналогии
Цвета
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​1.​9.​1 распознавать буквы алфавита;
1.​2.​1.​1 называть предметы, людей, объекты и действия в классе;
1.​2.​1.​2 говорить простые фразы о себе;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​5.​3.​1 использовать основные прилагательные для описания людей и вещей;
1.​5.​3.​2 приводить примеры по аналогии;
1.​5.​6.​2 использовать показательные местоимения это, эти, что, те для обозначения вещей;
1.​5.​6.​3 давать ответы по аналогии;
1 - 20
1.​1.​1.​1 понимать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​2.​2.​1 задавать вопросы о людях, объектах и действиях в классе;
1.​5.​2.​1 использовать числительные 1 - 20 при счете;
1.​5.​2.​2 приводить примеры при поддержке учителя
2. Моя школа
Предметы в классе
1.​1.​1.​1 понимать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​1.​9.​1 распознавать буквы алфавита;
1.​2.​1.​1 называть предметы, людей, объекты и действия в классе;
1.​2.​1.​2 говорить простые фразы о себе;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, существительные множественного числа- составлять предложения говорить о людях и местах;
1.​5.​1.​2 приводить примеры при поддержке учителя;
1.​5.​4.​1 использовать a, an, some, the, this, these, what /where;
1.​5.​4.​2 приводить примеры по аналогии;
1.​5.​6.​1 повторить материал;
1.​5.​6.​2 использовать показательные местоимения это, эти, что, те для обозначения вещей;
1.​5.​6.​3 давать ответы по аналогии;
1.​5.​14.​1 использовать основные предлоги местоположения и положения, например, in, at, next to, near, on, для описания местоположения людей и вещей использовать основные предлоги времени: on;
1.​5.​14.​2 приводить примеры при поддержке учителя и по аналогии
Учебные предметы
1.​1.​1.​1 понимать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​5.​3.​1 использовать основные прилагательные для описания людей и вещей;
1.​5.​3.​2 приводить примеры по аналогии;
1.​5.​8.​1 использовать простые императивные формы [положительные] для основных команд или инструкций;
1.​5.​8.​2 приводить примеры при поддержке учителя;
1.​5.​13.​1 использовать can / can’t для описания дeйствий;
1.​5.​13.​2 приводить примеры по аналогии
Описание вещей
1.​2.​1.​1 называть предметы, людей, объекты и действия в классе;
1.​2.​1.​2 говорить простые фразы о себе;
1.​5.​3.​1 использовать основные прилагательные для описания людей и вещей;
1.​5.​3.​2 приводить примеры по аналогии
2 четверть

1. Өзім туралы
Сәлемдесу және есімдер
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен мекен атауын түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 1. 1 өзі туралы жай фразаларды айту;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 2. 6. 1 негізгі; басқалармен өзара әрекетте кіріспе және сұратулар жасайды;
1. 2. 6. 2 ұқсас сұрақтар қою;
1. 5. 6. 1 материалды қайталау;
1. 5. 6. 2 заттарды белгілеу үшін бұл бұлар, не, аналар сілтеу есімдіктерін пайдалану;
1. 5. 6. 3 ұқсас жауаптар беру
Түстер
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен географиялық атауларды түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 1. 9. 1 әліпби әріптерін тану;
1. 2. 1. 1 сыныптағы заттарды, адамдарды, объектілерді әрекеттерді атау;
1. 2. 1. 2 өзі туралы жай фразаларды айту;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 5. 3. 1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін негізгі сын есімдерді пайдалану;
1. 5. 3. 2 ұқсас мысалдар келтіру;
1. 5. 6. 2 заттарды белгілеу үшін бұл бұлар, не, аналар сілтеу есімдіктерін пайдалану;
1. 5. 6. 3 ұқсас жауаптар беру;
1 - 20
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
1. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен геграфиялық атауларды түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 2. 1 сыныптағы заттарды, адамдарды, объектілерді әрекеттерді атау;
1. 5. 2. 1 санау кезінде 1 - 20 сан есімін пайдалану;
1. 5. 2. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру.
2. Менің мектебім
Сыныптағы заттар
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
1. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен геграфиялық атауларды түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 1. 9. 1 әліпби әріптерін тану;
1. 2. 1. 1 сыныптағы заттарды, адамдарды, объектілерді әрекеттерді атау;
1. 2. 1. 2 өзі туралы жай фразаларды айту;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 5. 1. 1 жеке түрдегі зат есімді, көпше түрдегі зат есімді пайдалану – адамдар мен орындар туралы сөйлем құрастыру және айту;
1. 5. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысал келтіру;
1. 5. 4. 1 a, an, some, the, this, these, what /where пайдалану;
1. 5. 4. 2 ұқсас мысалдар келтіру;
1. 5. 6. 1 материаллы қайталау;
1. 5. 6. 2 заттарды белгілеу үшін бұл бұлар, не, аналар сілтеу есімдіктерін пайдалану;
1. 5. 6. 3 ұқсас мысалдар келтіру;
1. 5. 14. 1 орналасқан жері мен жағдайын сипаттау үшін негізгі сөз алды қосымшаларын пайдалану, мысалы, in, at, next to, near, on , шақ сөзалды қосымшасын: on пайдалану;
1. 5. 14. 2 мұғалімнің көмегімен және ұқсас мысалдар келтіру
Оқу пәндері
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
1. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен орын атауын түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 5. 3. 1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін негізгі сын есмідерді пайдалану;
1. 5. 3. 2 ұқсас мысалдар келтіру;
1. 5. 8. 1 негізгі командалар немесе нұсқаулықтар үшін жай имперактивтік [оң] нысандарды пайдалану;
1. 5. 8. 2 мұғалімнің көмегімен мысал келтіру;
1. 5. 13. 1 әрекеттерді сипаттау үшін can / can’t пайдалану;
1. 5. 13. 2 ұқсас мысалдар келтіру
Заттарды сипаттау
1. 2. 1. 1 сыныптағы заттарды, адамдарды, объектілерді әрекеттерді атау;
1. 2. 1. 2 өзі туралы жай фразаларды айту;
1. 5. 3. 1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін негізгі сын есімдерді пайдалану;
1. 5. 3. 2 ұқсас мысалдар келтіру
2-тоқсан

4. Мир вокруг нас
Животные
1.​1.​1.​1 понимать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​2.​2.​1 задавать вопросы о людях, объектах и действиях в классе;
1.​5.​13.​1 использовать can / can’t для описания действий;
1.​5.​13.​2 приводить примеры по аналогии
Жарко и холодно
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах;
1.​5.​3.​1 использовать основные прилагательные для описания людей и вещей;
1.​5.​3.​2 приводить примеры по аналогии;
1.​5.​7.​1 используйте местоимения личного субъекта и объекта для предоставления основной личной информации;
1.​5.​7.​2 приводить примеры при поддержке учителя
В Казахстане
1.​1.​4.​1 распознавать при поддержке учителя короткие основные вопросы о предметах и явлениях;
1.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких основных вопросов;
1.​2.​1.​1 называть предметы, людей, объекты и действия в классе;
1.​2.​1.​2 говорить простые фразы о себе;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​3.​1.​1 распознавать звуки и буквы алфавита;
1.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя;
1.​3.​2.​1 понимать начальные буквы в именах и местах;
1.​3.​4.​1 использовать алфавит для размещения первых букв слова в алфавитном порядке;
1.​5.​11.​1 использовать has got / have got, для коротких заявлений и вопросов;
1.​5.​11.​2 приводить примеры при поддержке учителя;
1.​5.​14.​1 использовать основные предлоги местоположения и положения, например, in, at, next to, near, on, для описания местоположения людей и вещей; использовать основные предлоги времени: on;
1.​5.​14.​2 приводить примеры при поддержке учителя и по аналогии
3 четверть
5. Путешествие
Добраться до школы
1.​1.​1.​1 понимать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи;
1.​1.​2.​1 понимать при помощи учителя ограниченный диапазон личных вопросов, произносимых медленно и отчетливо;
1.​1.​2.​2 понимать и приводить примеры личных вопросов;
1.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких основных вопросов;
1.​2.​1.​1 называть предметы, людей, объекты и действия в классе;
1.​2.​1.​2 говорить простые фразы о себе;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах;
1.​5.​5.​1 использовать вопросительные местоимения which, what, where, how задавать основные вопросы;
1.​5.​5.​2 понимать основные вопросы, давать ответы по аналогии;
1.​5.​9.​1 использовать общие простые формы [положительная, отрицательная и вопросительная] для предоставления основной личной информации;
1.​5.​9.​2 приводить примеры при поддержке учителя
Эта дорога….
1.​1.​2.​1 понимать при помощи учителя ограниченный диапазон личных вопросов, произносимых медленно и отчетливо;
1.​1.​2.​2 понимать и приводить примеры личных вопросов;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах;
1.​3.​4.​1 использовать алфавит для размещения первых букв слова в алфавитном порядке
1.​5.​9.​1 использовать общие простые формы [положительная, отрицательная и вопросительная] для предоставления основной личной информации;
1.​5.​9.​2 приводить примеры при поддержке учителя;
1.​5.​13.​1 использовать can / can’t для описания дeйствий;
1.​5.​13.​2 приводить примеры по аналогии;
Где это?
1.​1.​1.​1 понимать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​5.​5.​1 использовать вопросительные местоимения which, what, where, how задавать основные вопросы;
1.​5.​5.​2 понимать основные вопросы, давать ответы по аналогии;
1.​5.​8.​1 использовать простые императивные формы [положительные] для основных команд или инструкций;
1.​5.​8.​2 приводить примеры при поддержке учителя;
1.​5.​14.​1 использовать основные предлоги; местоположения и положения, например, in, at, next to, near, on, для описания местоположения людей и вещей использовать основные предлоги времени: on;
1.​5.​14.​2 приводить примеры при поддержке учителя и по аналогии
Большой красный автобус
1.​1.​1.​1 понимать основные инструкции, которые медленно и отчетливо произносит учитель;
1.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры при помощи учителя;
1.​1.​3.​1 понимать при помощи учителя общие имена и географические названия;
1.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры географических названий;
1.​1.​4.​1 распознавать при поддержке учителя короткие основные вопросы о предметах и явлениях;
1.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких основных вопросов;
1.​1.​5.​1 понимать фонемы и фонемные сочетания;
1.​1.​5.​2 понимать и правильно произносить фонемы и фонемные сочетания;
1.​2.​3.​1 точно и ясно произносить знакомые слова и выражения;
1.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
1.​2.​5.​1 использовать короткие диалогах

4. Бізді қоршаған әлем
Жануарлар
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
1. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен географиялық атауларды түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 2. 1 сыныптағы заттарды, адамдарды, объектілерді әрекеттерді атау;
1. 5. 13. 1 әрекеттерді сипаттау үшін can / can’t пайдалану;
1. 5. 13. 2 ұқсас мысалдар келтіру
Ыстық және суық
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен географиялық атауларды түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 2. 5. 1 қысқа сұхбаттар пайдалану;
1. 5. 3. 1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін негізгі сын есімдерді пайдалану;
1. 5. 3. 2 ұқсас мысалдар келтіру;
1. 5. 7. 1 негізгі жеке ақпаратты беру үшін жеке субъект және объект есімдігін пайдалану;
1. 5. 7. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру
Қазақстанда
1. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен заттар мен құбылыстар туралы қысқа негізгі сұрақтарды түсіну;
1. 1. 4. 2 қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 1. 1 сыныптағы заттарды, адамдарды, объектілерді әрекеттерді атау;
1. 2. 1. 2 өзі туралы жай фразаларды айту;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 3. 1. 1 әліпби әріптері мен дыбыстарын тану;
1. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру;
1. 3. 2. 1 атаулар мен орындардың бастапқы әріптерін тану;
1. 3. 4. 1 әліпбилік тәртіппен сөздің бірінші әріптерін орналастыру үшін әліпбиді пайдалану;
1. 5. 11. 1 қысқаша мәлімдеулерді және сұрақтар үшін has got / have got пайдалану;
1. 5. 11. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
1. 5. 14. 1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін орналасқан жері мен жағдайын сипаттау үшін негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану, мысалы, in, at, next to, near, on; негізгі сөзалды шақ қосымшаларын пайдалану;
1. 5. 14. 2 мұғалімнің көмегімен және ұқсас мысалдар келтіру
3-тоқсан
5. Саяхат
Мектепке дейін жету
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
1. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және өз мысалын келтіру;
1. 1. 2. 1 мұғалім баяу және анық айтатын жеке сұрақтар көлемін мұғалімнің көмегімен түсіну;
1. 1. 2. 2 түсіну және жеке сұрақтар мысалын келтіру;
1. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен заттар мен құбылыстар туралы негізгі сұрақтарды түсіну;
1. 1. 4. 2 негізгі қысқа сұрақтарды түсіну және мысалдар келтіру;
1. 2. 1. 1 сыныптағы заттарды, адамдарды, объектілерді әрекеттерді атау;
1. 2. 1. 2 өзі туралы жай фразаларды айту;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 2. 5. 1 қысқа сұхбаттарда пайдалану;
1. 5. 5. 1 which, what, where, how сұрау есімдіктерін пайдаланып, негізгі сұрақтар қою;
1. 5. 5. 2 негізгі сұрақтарды түсіну, ұқсас жауаптар беру;
1. 5. 9. 1 негізгі жеке ақпаратты беру үшін жалпы жай нысанды [оң, теріс және сұрақ] пайдалану;
1. 5. 9. 2 мұғалімнің көмегімен мысал келтіру
Бұл жол...
1. 1. 2. 1 баяу және анық айтылатын жеке сұрақтардың шектелген көлемін мұғалімнің көмегімен тану;
1. 1. 2. 2 жеке сұрақтарды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 2. 5. 1 қысқа сұхбаттарда пайдалану;
1. 3. 4. 1 әліпбилік тәртіппен сөздің бірінші әріптерін орналастыру үшін әліпбиді пайдалану
1. 5. 9. 1 негізгі жеке ақпаратты беру үшін жалпы жай нысанды [оң, теріс және сұрақ] пайдалану;
1. 5. 9. 2 мұғалімнің көмегімен мысал келтіру;
1. 5. 13. 1 әрекеттерді сипаттау үшін can / can’t пайдалану;
1. 5. 13. 2 ұқсас мысалдар келтіру;
Бұл қай жерде?
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
1. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және мысалдар келтіру
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен географиялық атауларды түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтіру;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 5. 5. 1 сұрау есімдіктерін пайдаланып, негізгі сұрақтар қою;
1. 5. 5. 2 негізгі сұрақтарды түсіну, ұқсас жауаптар беру;
1. 5. 8. 1 негізгі командалар немесе нұсқаулықтар үшін жай имперактивтік [оң] нысандарды пайдалану;
1. 5. 8. 2 мұғалімнің көмегімен мысал келтіру;
1. 5. 14. 1 орналасқан жері мен жағдайының негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану, мысалы, in, at, next to, near, on, адамдар мен заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды шақ қосымшаларын пайдалану: n;
1. 5. 14. 2 мұғалімнің көмегімен және ұқсас мысалдар келтіру
Үлкен қызыл автобус
1. 1. 1. 1 мұғалім баяу және анық айтатын негізгі қысқа нұсқаулықтарды түсіну;
1. 1. 1. 2 мұғалімнің көмегімен түсіну және мысалдар келтіру;
1. 1. 3. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы есімдер мен географиялық атауларды түсіну;
1. 1. 3. 2 географиялық атауларды түсіну және мысал келтір;
1. 1. 4. 1 мұғалімнің көмегімен заттар мен құбылыстар туралы қысқа негізгі сұрақтарды түсіну;
1. 1. 4. 2 қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысал келтіру;
1. 1. 5. 1 фонемалар мен фонемалық тіркестерді түсіну;
1. 1. 5. 2 фонемалар мен фонемалық тіркестерді түсіну және дұрыс айту;
1. 2. 3. 1 таныс сөздер мен тіркестерді дәл және анық айту;
1. 2. 3. 2 жаттығуларды дербес орындау;
1. 2. 5. 1 қысқа сұхбаттарда пайдалану

3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Темы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
Снова здравствуйте!
2.​1.​2.​1 понимать при поддержке учителя основной диапазон общих личных вопросов;
2.​1.​2.​2 при поддержке учителя составлять общие личные вопросы;
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко сформулированного разговора на знакомые темы, такие как цвет и число;
2.​2.​6.​1 использовать короткие ответы в небольших диалогах;
2.​3.​2.​1 идентифицировать, запоминать и озвучивать высокочастотные звуковые и буквенные шаблоны
2.​3.​3.​1 читать простые слова, фразы и предложения, следуя инструкциям учителя;
2.​4.​5.​1 записывать под диктовку учителя буквы и знакомые слова;
2.​4.​6.​1 использовать заглавные буквы при написании имен и географического расположения
Я могу…
2.​1.​1.​1 понимать ряд коротких основных инструкций;
2.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
2.​1.​2.​1 понимать при поддержке учителя основной диапазон общих личных вопросов;
2.​1.​2.​2 при поддержке учителя составлять общие личные вопросы;
2.​2.​2.​1 задавать основные вопросы по изученным темам;
2.​2.​2.​2 задавать вопросы с помощью учителя;
2.​2.​4.​1 отвечать на основные вопросы, предоставляя личную и фактическую информацию;
2.​2.​4.​2 приводить примеры из личного опыта;
2.​2.​8.​1 давать простые инструкции;
2.​5.​13.​1 повторить материал;
2.​5.​13.​2 составлять вопросы и предложения с использованием can / can’t;
2.​5.​13.​3 приводить примеры по аналогии
Моя одежда и вещи
2.​1.​1.​1 понимать ряд коротких основных инструкций;
2.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
2.​2.​1.​1 рассказывать о себе, людях, объектах;
2.​2.​1.​2 приводить примеры при помощи учителя;
2.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, множественного числа-в том числе некоторые общие неправильные формы множественного числа, используя простые описания;
2.​5.​3.​1 использовать общие прилагательные в описаниях чувств;
2.​5.​3.​2 использовать визуальные подсказки
2. Моя семья и друзья
Имена друзей
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко;
2.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя;
2.​3.​1.​1 читать и произносить слова в соответствии с правилами произношения;
2.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя;
2.​3.​3.​1 читать простые слова, фразы и предложения, следуя инструкциям учителя;
2.​4.​2.​1 записывать слова по диктовку
Руки помощи
2.​1.​1.​1 понимать ряд коротких основных инструкций;
2.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
2.​2.​3.​1 использовать ограниченный диапазон основных слов, фраз и коротких предложений для описания объектов, действий в классе;
2.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
2.​2.​5.​1 различать буквы и звуки;
2.​2.​6.​1 использовать короткие ответы в небольших диалогах;
2.​3.​1.​1 читать и произносить слова в соответствии с правилами произношения;
2.​3.​1.​2 составлять вопросы с помощью учителя;
2.​4.​1.​1 письменно отвечать на вопросы, используя подсказки;
2.​5.​13.​1 повторить материал;
2.​5.​13.​2 составлять вопросы и предложения с использованием can / can’t;
2.​5.​13.​3 приводить примеры по аналогии
Люди, которых я знаю
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко;
2.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя;
2.​2.​1.​1 рассказывать о себе, людях, объектах;
2.​2.​1.​2 приводить примеры при помощи учителя;
2.​2.​3.​1 использовать ограниченный диапазон основных слов, фраз и коротких предложений для описания объектов, действий в классе;
2.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
2.​5.​3.​1 использовать общие прилагательные в описаниях чувств;
2.​5.​3.​2 использовать визуальные подсказки
2.​5.​13.​1 повторить материал;
2.​5.​13.​2 составлять вопросы и предложения с использованием can / can’t;
2.​5.​13.​3 приводить примеры по аналогии
2 четверть

3) 2- сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
Тағы да сәлеметсіздер ме!
2. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы жеке сұрақтарды түсіну;
2. 1. 2. 2 мұғалімнің көмегімен жалпы жеке сұрақтар құрастыру;
2. 1. 3. 1 түс және сан сияқты таныс тақырыптарға нақты құрастырылған негізгі сәттерді түсіну;
2. 2. 6. 1 шағын сұхбаттарда қысқа жауаптарды пайдалану;
2. 3. 2. 1 жоғары жиілікті және әріптік шаблондарды сәйкестендіру, еске сақтау және айту
2. 3. 3. 1 мұғалім нұсқаулығына сүйене отырып, жай сөздерді, фразаларды және сөйлемдерді оқу;
2. 4. 5. 1 мұғалімнің айтуымен әріптер мен таныс сөздерді жазу;
2. 4. 6. 1 есімдер мен географиялық орналасуларды жазу кезінде бас әріптерді пайдалану
Мен .....
2. 1. 1. 1 бірқатар негізгі нұсқаулықтарды түсінемін;
2. 1. 1. 2 түсінемін және өз мысалымды келтіремін;
2. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен жеке сұрақтардың негізгі көлемін танимын;
2. 1. 2. 2 мұғалімнің көмегімен жалпы жеке сұрақтар құрастырамын;
2. 2. 2. 1 оқылған тақырыптар бойынша негізгі сұрақтар қоя аламын;
2. 2. 2. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар қоя аламын;
2. 2. 4. 1 жеке және нақты ақпарат бере отырып, негізгі сұрақтарға жауап бере аламын;
2. 2. 4. 2 жеке тәжірибемнен мысал келтіре аламын;
2. 2. 8. 1 жай нұсқаулықтар бере аламын;
2. 5. 13. 1 материалды қайталау;
2. 5. 13. 2 can / can’t пайдаланумен сұрақтар мен сөйлемедер құрастыру;
2. 5. 13. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Менің киімім мен заттарым
2. 1. 1. 1 бірқатар қысқа негізгі нұсқаулықтарды түсіну;
2. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
2. 2. 1. 1 өзі, адамдар, объектілер туралы әңгімелеу;
2. 2. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 5. 1. 1 жеке, көпше түрдегі зат есімді пайдалану, оның ішінде көпше түрдің кейбір жалпы дұрыс емес нысандарын пайдалану;
2. 5. 3. 1 сезімдерді сипаттауда жалпы сын есімдерді пайдадану;
2. 5. 3. 2 көрнекі ойтастауды пайдалану
2. Менің отбасым мен достарым
Достарымның аттары
2. 1. 3. 1 негізгі сәттерді анық түсіну;
2. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 3. 1. 1 сөздерді айту ережелеріне сәйкес сөздерді оқу және айту;
2. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру;
2. 3. 3. 1 мұғалім нұсқаулығына сүйене отырып, жай сөздерді, фразаларды және сөйлемдерді оқу;
2. 4. 2. 1 мұғалімнің айтуымен әріптер мен таныс сөздерді жазу
Көмек қолы
2. 1. 1. 1 бірқатар қысқа негізгі нұсқаулықтарды түсіну;
2. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
2. 2. 3. 1 сыныптағы объектілерді, әрекеттерді сипаттау үшін жай сөздерді, фразаларды және сөйлемдердің шектелген көлемін пайдалану;
2. 2. 3. 2 жаттығуды дербес орындау;
2. 2. 5. 1 әріптер мен дыбыстарды айыру;
2. 2. 6. 1 шағын сұхбаттарда қысқа жауаптарды пайдалану;
2. 3. 1. 1 сөздерді айту ережелеріне сәйкес сөздерді оқу және айту;
2. 3. 1. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру;
2. 4. 1. 1 ойтастауларды пайдаланып сұрақтарға жазбаша жауап беру;
2. 5. 13. 1 материалды қайталау;
2. 5. 13. 2 can / can’t пайдаланып, сұрақтар мен сөйлемдер құрастыру;
2. 5. 13. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Мен білетін адамдар
2. 1. 3. 1 негізгі сәттерді анық түсіну;
2. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 2. 1. 1 өзі, адамдар, объектілері туралы әңгімелеу;
2. 2. 1. 2 мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 2. 3. 1 сыныптағы объектілерді, әрекеттерді сипаттау үшін жай сөздерді, фразаларды және сөйлемдердің шектелген көлемін пайдалану;
2. 2. 3. 2 жаттығуды дербес орындау;
2. 5. 3. 1 сезімдерді сипаттауда жалпы сын есімдерді пайдадану;
2. 5. 3. 2 көрнекі ойтастауды пайдалану
2. 5. 13. 1 материалды қайталау;
2. 5. 13. 2 can / can’t пайдаланумен сұрақтар мен сөйлемдер құрастыру;
2. 5. 13. 3 ұқсас мысалдар келтіру
2-тоқсан

3. Моя школа
Счет и размер
2.​1.​1.​1 понимать ряд коротких основных инструкций;
2.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко;
2.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры при помощи;
2.​1.​5.​1 определять отсутствующие фонемы в неполных словах;
2.​1.​5.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя;
2.​2.​4.​1 отвечать на основные вопросы, предоставляя личную и фактическую информацию;
2.​2.​4.​2 приводить примеры из личного опыта
2.​3.​4.​1 использовать опорный словарь при описании изображений;
2.​5.​2.​1 знать числительные;
2.​5.​2.​2 использовать кардинальные числа 1 -50 при счете;
2.​5.​11.​1 использовать have got + существительное, для описания и составления вопросительных предложений;
2.​5.​11.​2 приводить примеры по аналогии
Вокруг школы
2.​1.​1.​1 понимать ряд коротких основных инструкций;
2.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко;
2.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя;
2.​1.​4.​1 понимать при поддержке учителя короткие основные вопросы, касающиеся таких функций, как цвет и номер;
2.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры при поддержке учителя;
2.​1.​5.​1 определять отсутствующие фонемы в неполных словах;
2.​1.​5.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя;
2.​2.​3.​1 использовать ограниченный диапазон основных слов, фраз и коротких предложений для описания объектов, действий в классе;
2.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
2.​4.​3.​1 записывать короткие фразы для идентификации людей, мест и объектов;
2.​4.​3.​2 приводить примеры;
2.​5.​14.​1 повторить материал;
2.​5.​14.​2 использовать основные предлоги расположения и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to для описания местоположения, людей и вещей; использовать предлоги времени: on, in, at;
2.​5.​14.​3 приводить примеры по аналогии
Школьные дни
2.​1.​2.​1 понимать при поддержке учителя основной диапазон общих личных вопросов;
2.​1.​2.​2 при поддержке учителя составлять общие личные вопросы;
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко сформулированного разговора на знакомые темы, такие как цвет и число;
2.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя;
2.​2.​3.​1 использовать ограниченный диапазон основных слов, фраз и коротких предложений для описания объектов, действий в классе;
2.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
2.​3.​2.​1 идентифицировать, запоминать и озвучивать высокочастотные звуковые и буквенные шаблоны;
2.​4.​7.​1 записывать простые предложения со знакомыми словами
Фото класса
2.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко сформулированного разговора на знакомые темы, такие как цвет и число;
2.​1.​3.​2 понимать и приводить примеры при помощи учителя;
2.​2.​2.​1 задавать основные вопросы по изученным темам;
2.​2.​2.​2 уметь задавать вопросы с помощью учителя;
2.​2.​3.​1 использовать ограниченный диапазон основных слов, фраз и коротких предложений для описания объектов, действий в классе;
2.​2.​3.​2 выполнять упражнения самостоятельно;
2.​2.​4.​1 отвечать на основные вопросы, предоставляя личную и фактическую информацию;
2.​2.​4.​2 приводить примеры из личного опыта;
2.​3.​2.​1 идентифицировать, запоминать и озвучивать высокочастотные звуковые и буквенные шаблоны;
2.​5.​7.​1 повторить материал;
2.​5.​7.​2 использовать личные местоимения субъекта и объекта для описания людей и вещей;
2.​5.​7.​3 приводить примеры по аналогии;
2.​5.​10.​1 использовать общие непрерывные формы [положительная, отрицательная, вопросительная];
2.​5.​10.​2 составлять вопросы при поддержке учителя

3. Менің мектебім
Санау және мөлшері
2. 1. 1. 1 бірқатар қысқа негізгі нұсқаулықтарды түсіну;
2. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
2. 1. 3. 1 негізгі сәттерді анық түсіну;
2. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 1. 5. 1 толық емес сөздерде жоқ фонемаларды анықтау;
2. 1. 5. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 2. 4. 1 жеке және нақты ақпарат бере отырып, негізгі сұрақтарға жауап беру;
2. 2. 4. 2 жеке тәжірибесінен мысал келтіру
2. 3. 4. 1 бейнелеулерді сипаттау кезінде тірек сөздікті пайдалану;
2. 5. 2. 1 сан есімді білу;
2. 5. 2. 2 санау кезінде 1 -50 кардинал сандарын пайдалану;
2. 5. 11. 1 сұраулы сөйлемді сипаттау және құрастыру үшін have got + зат есімді пайдалану;
2. 5. 11. 2 ұқсас мысалдар келтіру
Мектеп айналасында
2. 1. 1. 1 бірқатар қысқа негізгі нұсқаулықтарды түсіну;
2. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
2. 1. 3. 1 негізгі сәттерді анық түсіну;
2. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 1. 4. 1 түс және нөмір функцияларына қатысты негізгі сұрақтарды мұғалімнің көмегімен түсіну;
2. 1. 4. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 1. 5. 1 толық емес сөздерде жоқ фонемаларды анықтау;
2. 1. 5. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 2. 3. 1 сыныптағы объектілерді, әрекеттерді сипаттау үшін жай сөздерді, фразаларды және сөйлемдердің шектелген көлемін пайдалану;
2. 2. 3. 2 жаттығуды дербес орындау;
2. 4. 3. 1 адамдарды, орындарды және объектілерді сәйкестендіру үшін қысқа фразаларды жазу;
2. 4. 3. 2 мысалдар келтіру;
2. 5. 14. 1 материалды қайталау;
2. 5. 14. 2 адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to; шақ сөз алды қосымшаларын пайдалану: on, in, at;
2. 5. 14. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Мектептегі күндер
2. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен жалпы жеке сұрақтардың негізгі көлемін түсіну;
2. 1. 2. 2 мұғалімнің көмегімен жалпы жеке сұрақтар құрастыру;
2. 1. 3. 1 түс және сан сияқты таныс тақырыптарға нақты құрастырылған негізгі сәттерді түсіну;
2. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 2. 3. 1 сыныптағы объектілерді, әрекеттерді сипаттау үшін жай сөздерді, фразаларды және сөйлемдердің шектелген көлемін пайдалану;
2. 2. 3. 2 жаттығуды дербес орындау;
2. 3. 2. 1 жоғары жиілікті және әріптік шаблондарды сәйкестендіру, еске сақтау және айту;
2. 4. 7. 1 таныс сөздермен жай сөйлемдер жазу
Сынып фотосы
2. 1. 3. 1 түс және сан сияқты таныс тақырыптарға нақты құрастырылған негізгі сәттерді түсіну;
2. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
2. 2. 2. 1 оқылған тақырыптар бойынша негізгі сұрақтар қою;
2. 2. 2. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар қоя білу;
2. 2. 3. 1 сыныптағы объектілерді, әрекеттерді сипаттау үшін жай сөздерді, фразаларды және сөйлемдердің шектелген көлемін пайдалану;
2. 2. 3. 2 жаттығуды дербес орындау;
2. 2. 4. 1 жеке және нақты ақпарат бере отырып, негізгі сұрақтарға жауап беру;
2. 2. 4. 2 жеке тәжірибесінен мысал келтіру;
2. 3. 2. 1 жоғары жиілікті және әріптік шаблондарды сәйкестендіру, еске сақтау және айту;
2. 5. 7. 1 материалды қайталау;
2. 5. 7. 2 адамдар мен заттарды сипаттау үшін жеке субъект және объект есімдіктерін пайдалану;
2. 5. 7. 3 ұқсас мысалдар келтіру;
2. 5. 10. 1 жалпы үздіксіз нысандарды [оң, теріс, сұрау ] пайдалану;
2. 5. 10. 2 мұғалімнің көмегімен сұрақтар құрастыру

4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Темы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
Виды животных
3.​1.​5.​1 различать фонемы в словах;
3.​1.​5.​2 самостоятельно приводить примеры и выполнять упражнения;
3.​2.​1.​1 предоставлять личную информацию по ограниченному кругу общих тем;
3.​5.​5.​1 повторить материал;
3.​5.​5.​2 использовать вопросительные местоимения в том числе: which, what, where, whose, how many, what kind of. по ограниченному кругу знакомых тем;
3.​5.​5.​3 понимать основные вопросы, давать ответы по аналогии;
3.​5.​9.​1 повторить материал;
3.​5.​9.​2 использовать обычные современные простые формы [положительная, отрицательная, вопросительные] и сокращения, для сообщений;
3.​5.​14.​1 повторить материал;
3.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местоположения людей и вещей, использовать предлоги времени: on, in, at
3.​5.​14.​3 приводить примеры по аналогии
Части тела
3.​1.​6.​1 понимать определенную по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры;
3.​2.​1.​1 предоставлять личную информацию по ограниченному кругу общих тем;
3.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​2.​3.​2 работать самостоятельно, с использованием справочных материалов;
3.​3.​1.​1 понимать, и определять знакомые слова в простых предложениях;
3.​3.​5.​1 понимать основные моменты коротких простых текстов по ограниченному кругу знакомых общих и некоторых учебных тем с помощью контекстных подсказок
Песни и танцы животных
3.​1.​2.​1 понимать ограниченный круг коротких личных вопросов;
3.​1.​2.​2 понимать и приводить примеры личных вопросов;
3.​1.​4.​1 понимать ограниченный круг коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
3.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких вопросов по темам;
3.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам, с поддержкой учителя;
3.​5.​4.​1 повторить материал;
3.​5.​4.​2 использовать a, an, the, some, any, this, these, that, those для обозначения вещей в ограниченном диапазоне общих и некоторых учебных тем;
3.​5.​10.​1 повторить материал;
3.​5.​10.​2 использовать общие непрерывные формы, включая короткие ответы и сокращения, для сообщений;
3.​5.​10.​3 приводить примеры по аналогии
Ремесленный проект
3.​1.​1.​1 понимать короткие инструкции для класса;
3.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры
3.​1.​4.​1 понимать ограниченный круг коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
3.​1.​4.​2 понимать и приводить примеры коротких вопросов по темам
3.​2.​2.​1 задавать основные вопросы по изученным и новым темам;
3.​2.​2.​2 уметь самостоятельно задавать вопросы;
3.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​2.​3.​2 работать самостоятельно, с использованием справочных материалов;
3.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
3.​2.​6.​2 задавать вопросы и давать ответы самостоятельно
3.​2.​8.​1 рассказывать короткие, основные истории и события по изученным темам;
3.​2.​8.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова;
3.​3.​3.​1 читать короткие простые художественные и нехудожественные тексты по ограниченному кругу общих и учебных тем;
3.​5.​8.​1 повторить материал;
3.​5.​8.​2 использовать императивные формы [положительные и отрицательные] для кратких инструкций по ограниченному кругу знакомых тем

4) 3- сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Тірі табиғат
Жануарлардың түрі
3. 1. 5. 1 сөздерде фонемаларды айыру;
3. 1. 5. 2 дербес мысалдар келтіру және жаттығулар орындау;
3. 2. 1. 1 жалпы тақырыптардың шектелген шеңбері бойынша жеке ақпарат беру;
3. 5. 5. 1 материалды қайталау;
3. 5. 5. 2 таныс тақырыптың шектелген шеңбері бойынша сұрау есімдіктерін, оның ішінде: which, what, where, whose, how many, what kind of пайдалану;
3. 5. 5. 3 негізгі сұрақтарды түсіну, ұқсас жауаптар беру;
3. 5. 9. 1 материалды қайталау;
3. 5. 9. 2 хабарлар үшін кәдімгі жай нысандарды [оң, теріс, сұрақ] және қысқартуларды пайдалану;
3. 5. 14. 1 материалды қайталау;
3. 5. 14. 2 адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above негізгі шақ сөз алды қосымшаларын пайдалану: on, in, at;
3. 5. 14. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Дене мүшелері
3. 1. 6. 1 шектелген шеңбері бойынша белгілі бір жалпы және кейбір оқу тақырыптарын түсіну;
3. 1. 6. 2 түсіну және жеке мысалдар келтіру;
3. 2. 1. 1 жалпы тақырыптардың шектелген шеңбері бойынша жеке ақпарат беру;
3. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша қысқа, негізгі сипаттама беру;
3. 2. 3. 2 анықтамалық материалдарды пайдаланып, дербес жұмыс істеу;
3. 3. 1. 1 жай сөйлемдерде таныс сөздерді анықтау;
3. 3. 5. 1 мәнмәтіндік ойтастаулардың көмегімен жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша қысқа жай мәтіндердің негізгі сәттерін түсіну
Жануарлардың әндері мен билері
3. 1. 2. 1 қысқа жеке сұрақтардың шектеулі шеңберін түсіну;
3. 1. 2. 2 жеке сұрақтар мысалын келтіру;
3. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңберін түсіну;
3. 1. 4. 2 тақырыптар бойынша қысқа сұрақтарды түсіну және мысал келтіру;
3. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен оқылған тақырыптар бойынша сөйлемдер құрастыру және жазу;
3. 5. 4. 1 материалды қайталау;
3. 5. 4. 2 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңберінде заттарды белгілеу үшін a, an, the, some, any, this, these, that, those пайдалану;
3. 5. 10. 1 материалды қайталау;
3. 5. 10. 2 хабарлар үшін қысқа жауаптарды және қысқартуларды қоса, жалпы үздіксіз нысандарды пайдалану;
3. 5. 10. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Кәсіптік жоба
3. 1. 1. 1 сыныпқа арналған қысқа нұсқаулықты түсіну;
3. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
3. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтардың шектелген шеңберін түсіну;
3. 1. 4. 2 тақырыптар бойынша қысқа сұрақтар мысалын түсіну және мысал келтіру;
3. 2. 2. 1 өткен және жаңа тақырыптар бойынша негізгі сұрақтар қою;
3. 2. 2. 2 дербес сұрақтар қоя білу;
3. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша адамдарды және объектілердің қысқа, негізгі сипаттамасын беру;
3. 2. 3. 2 анықтамалық материалдарды пайдаланып, дербес жұмыс істеу;
3. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрастыру;
3. 2. 6. 2 дербес сұрақ қою және жауап беру;
3. 2. 8. 1 өткен тақырыптар бойынша қысқа, негізгі оқиғаларды әңгімелеу;
3. 2. 8. 2 көрнекі ойтастаулар мен тірек сөздігін пайдалану;
3. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша жай көркем және көркем емес мәтіндерді оқу;
3. 5. 8. 1 материалды қайталау;
3. 5. 8. 2 таныс тақырыптардың шектеулі шеңбері бойынша қысқа нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң және теріс] нысандарды пайдалану

2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
День и ночь
3.​1.​1.​1 понимать короткие инструкции для класса;
3.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
3.​1.​2.​1 понимать ограниченный круг коротких личных вопросов;
3.​1.​2.​2 понимать и приводить примеры личных вопросов;
3.​1.​3.​1 понимать основные моменты четко сформулированного разговора по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​3.​2 понимать и приводить личные примеры при поддержке учителя;
3.​1.​5.​1 различать фонемы в словах;
3.​1.​5.​2 самостоятельно приводить примеры и выполнять упражнения;
3.​1.​6.​1 понимать определенную по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры;
3.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки в диалогах по изученным темам;
3.​1.​7.​2 составлять диалог, используя визуальные подсказки;
3.​2.​3.​1 отвечать на вопросы по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​3.​5.​1 понимать основные моменты коротких простых текстов по ограниченному кругу знакомых общих и некоторых учебных тем с помощью контекстных подсказок;
3.​5.​9.​1 повторить материал;
3.​5.​9.​2 использовать обычные современные простые формы [положительная, отрицательная, вопросительные] и сокращения, для сообщений
Источники света
3.​1.​6.​1 понимать определенную по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры;
3.​2.​1.​1 предоставлять личную информацию по ограниченному кругу общих тем;
3.​3.​3.​1 читать короткие простые художественные и нехудожественные тексты по ограниченному кругу общих и учебных тем;
3.​4.​7.​1 составлять и записывать простые предложения со знакомыми словами;
3.​5.​3.​1 использовать прилагательные, включая притяжательные, в ограниченном диапазоне общих и некоторых учебных тем для описания вещей,
используя простые, односложные и некоторые двухсложные прилагательные [сравнительная форма] для сравнений;
3.​5.​13.​1 повторить материал;
3.​5.​13.​2 использовать can для составления вопросительных предложений, использовать must / mustn’t / have to в утвердительные предложения;
3.​5.​13.​3 приводить примеры по аналогии
В ночи
3.​1.​5.​1 различать фонемы в словах;
3.​1.​5.​2 самостоятельно приводить примеры и выполнять упражнения;
3.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки в диалогах по изученным темам;
3.​1.​7.​2 составлять диалог, используя визуальные подсказки;
3.​1.​8.​1 понимать короткие рассказы по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки;
3.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​2.​3.​2 работать самостоятельно, с использованием справочных материалов;
3.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
3.​2.​6.​2 задавать вопросы и давать ответы самостоятельно;
3.​4.​7.​1 составлять и записывать простые предложения со знакомыми словами
2 четверть

2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
Күн мен түн
3. 1. 1. 1 сыныпқа арналған қысқа нұсқаулықты түсіну;
3. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
3. 1. 2. 1 өзінің қысқа сұрақтарының шектелген көлемін түсіну;
3. 1. 2. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
3. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша нақты құрастырылған әңгімелесудің негізгі сәттерін түсіну;
3. 1. 3. 2 түсіну және мұғалімнің көмегімен мысалдар келтіру;
3. 1. 5. 1 сөздерде фонемаларды айыру;
3. 1. 5. 2 дербес мысалдар келтіру және жаттығулар орындау;
3. 1. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңберін түсіну;
3. 1. 6. 2 түсіну және мысал келтіру;
3. 1. 7. 1 өткен тақырыптар бойынша сұхбаттарда мәнмәтіндік ойтастауды пайдалану;
3. 1. 7. 2 көрнекі ойтастауды пайдаланып, сұхбат құрастыру;
3. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша сұрақтарға жауап беру;
3. 3. 5. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша нақты құрастырылған әңгімелесудің негізгі сәттерін мәнмәтіндік ойтастаулар көмегімен түсіну;
3. 5. 9. 1 материалды қайталау;
3. 5. 9. 2 хабарлар үшін кәдімгі жай нысандарды [оң, теріс, сұрақ] және қысқартуларды пайдалану
Жарық көзі
3. 1. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңберін түсіну;
3. 1. 6. 2 түсіну және жеке мысал келтіру;
3. 2. 1. 1 жалпы оқу тақырыптарының шектелген шеңбері боынша жеке ақпарат беру;
3. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша көркем және жай мәтіндерді оқу;
3. 4. 7. 1 таныс сөздермен жай сөйлемдер құрастыру және жазу;
3. 5. 3. 1 заттарды сипаттау үшін жай, бір буынды және кейбір екібуынды сын есімдерді салыстыру үшін [салыстырма түрі] пайдаланып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде сын есімді, тәуелдік сын есімді қоса, пайдалану;
3. 5. 13. 1 материалды қайталау;
3. 5. 13. 2 сұраулы сөйлемдер құрастыру үшін can пайдалану, болымды сөйлемде must / mustn’t / have to пайдалану;
3. 5. 13. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Түнде
3. 1. 5. 1 сөздерде фонемаларды айыру;
3. 1. 5. 2 дербес мысалдар келтіру және жаттығулар орындау;
3. 1. 7. 1 өткен тақырыптар бойынша сұхбаттарда мәнмәтіндік ойтастауларды пайдалану;
3. 1. 7. 2 мәнмәтіндік ойтастауларды пайдаланып сұхбат құрастыру;
3. 1. 8. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша қысқа әңгімелерді түсіну;
3. 1. 8. 2 көрнекі ойтастауларды пайдалану;
3. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша адамдармен объектілерді қысқа, негізгі сипаттау;
3. 2. 3. 2 анықтамалық материалдарды пайдаланып, дербес жұмыс істеу;
3. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрастыру;
3. 2. 6. 2 дербес сұрақ қою және жауап беру;
3. 4. 7. 1 таныс сөздермен жай сөйлемдер құрастыру және жазу
2-тоқсан

3. Время
Распорядок моего дня
3.​1.​8.​1 понимать короткие рассказы по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки;
3.​2.​1.​1 предоставлять личную информацию по ограниченному кругу общих тем;
3.​2.​2.​1 задавать основные вопросы по изученным и новым темам;
3.​2.​2.​2 уметь самостоятельно задавать вопросы;
3.​2.​3.​1 отвечать на вопросы по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам, с поддержкой учителя;
3.​5.​2.​1 знать числительные;
3.​5.​2.​2 использовать кардинальные числа 1 -100 при счете, использовать порядковые номера 1-10;
3.​5.​14.​1 повторить материал;
3.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местоположения людей и вещей, использовать предлоги времени: on, in, at;
3.​5.​14.​3 приводить примеры по аналогии
Дни недели
3.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки в диалогах по изученным темам;
3.​1.​7.​2 составлять диалог, используя визуальные подсказки;
3.​2.​2.​1 задавать основные вопросы по изученным и новым темам;
3.​2.​2.​2 уметь самостоятельно задавать вопросы;
3.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
3.​2.​6.​2 задавать вопросы и давать ответы самостоятельно;
3.​3.​1.​1 понимать, определять знакомые слова в простых предложениях;
3.​4.​6.​1 использовать заглавные буквы при написании имен и географического расположения;
3.​5.​2.​1 знать числительные;
3.​5.​2.​2 использовать кардинальные числа 1 -100 при счете, использовать порядковые номера 1-10;
3.​5.​9.​1 повторить материал;
3.​5.​9.​2 использовать обычные современные простые формы [положительная, отрицательная, вопросительные] и сокращения, для сообщений
В нужное время
3.​1.​5.​1 различать фонемы в словах;
3.​1.​5.​2 самостоятельно приводить примеры и выполнять упражнения;
3.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки в диалогах по изученным темам;
3.​1.​7.​2 составлять диалог, используя визуальные подсказки;
3.​1.​8.​1 понимать короткие рассказы по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем;
3.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки;
3.​1.​9.​1 понимать основную лексику по ограниченным темам;
3.​1.​9.​2 понимать элементарные слова;
3.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
3.​2.​6.​2 задавать вопросы и давать ответы самостоятельно;
3.​3.​3.​1 читать короткие простые художественные и нехудожественные тексты по ограниченному кругу общих и учебных тем;
3.​3.​6.​1 понимать основную информацию текста, используя визуальные подсказки;
3.​5.​2.​1 знать числительные;
3.​5.​2.​2 использовать кардинальные числа 1 -100 при счете, использовать порядковые номера 1-10 3;
3.​5.​9.​1 повторить материал;
3.​5.​9.​2 использовать обычные современные простые формы [положительная, отрицательная, вопросительные] и сокращения, для сообщений;
3.​5.​14.​1 повторить материал;
3.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения и положения: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above для описания местоположения людей и вещей, использовать предлоги времени: on, in, at;
3.​5.​14.​3 приводить примеры по аналогии

3. Уақыт
Менің күн тәртібім
3. 1. 8. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша қысқа әңгімелерді түсіну;
3. 1. 8. 2 көрнекі ойтастауларды пайдалану;
3. 2. 1. 1 жалпы тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша жеке ақпарат беру;
3. 2. 2. 1 өткен және жаңа тақырыптар бойынша негізгі сұрақтар қою;
3. 2. 2. 2 дербес сұрақ қоя білу;
3. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша сұрақтарға жауап беру;
3. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен өткен тақырыптар бойынша жай сөйлемдер құрастыру және жазу;
3. 5. 2. 1 сан есімді білу;
3. 5. 2. 2 санау кезінде 1 -100 кардинал сандарын, 1-10 реттік сандарды пайдалану;
3. 5. 14. 1 материалды қайталау;
3. 5. 14. 2 адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды қосымшаларын пайдалану: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды шақ қосымшаларын пайдалану: on, in, at;
3. 5. 14. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Аптаның күндері
3. 1. 7. 1 өткен тақырыптар бойынша сұхбаттарда мәнмәтіндік ойтастауды пайдалану;
3. 1. 7. 2 көрнекі ойтастауды пайдаланып, сұхбат құрастыру;
3. 2. 2. 1 өткен және жаңа тақарыптар бойынша негізгі сұрақтарды қою;
3. 2. 2. 2 дербес сұрақ қоя білу;
3. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрастыру;
3. 2. 6. 2 дербес сұрақ қою және жауап беру ;
3. 3. 1. 1 жай сөйлемдердерде таныс сөздерді түсіну, анықтау;
3. 4. 6. 1 есімдер мен географиялық орналасулерды жазу кезінде бас әріптерді пайдалану;
3. 5. 2. 1 сан есімдерді білу;
3. 5. 2. 2 санау кезінде 1 -100 кардинал сандарын, 1-10 реттік сандарды пайдалану;
3. 5. 9. 1 материалды қайталау;
3. 5. 9. 2 хабарлар үшін кәдімгі қазіргі заманғы жай нысандарды [оң, теріс, сұрақ] және қысқартуларды пайдалану
Керек уақытта
3. 1. 5. 1 сөздерде фонемаларды айыру;
3. 1. 5. 2 дербес мысалдар келтіру және жаттығулар орындау;
3. 1. 7. 1 өткен тақырыптар бойынша сұхбаттарда мәнмәтіндік ойтастауды пайдалану;
3. 1. 7. 2 көрнекі ойтастауды пайдаланып, сұхбат құрастыру;
3. 1. 8. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша қысқа әңгімелерді түсіну;
3. 1. 8. 2 көрнекі ойтастауды пайдалану;
3. 1. 9. 1 шектеулі тақырыптар бойынша негізгі лексиканы түсіну;
3. 1. 9. 2 қарапайым сөздерді түсіну;
3. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрастыру;
3. 2. 6. 2 дербес сұрақ қою және жауап беру;
3. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша қысқа жай көркем және көркем емес мәтіндерді оқу;
3. 3. 6. 1 көрнекі ойтастауды пайдаланып, мәтіннің негізгі ақпаратын түсіну;
3. 5. 2. 1 сан есімдерді білу;
3. 5. 2. 2 санау кезінде 1 -100 кардинал сандарын, 1-10 реттік сандарды пайдалану;
3. 5. 9. 1 материалды қайталау;
3. 5. 9. 2 хабарлар үшін кәдімгі қазіргі заманғы жай нысандарды [оң, теріс, сұрақ] және қысқартуларды пайдалану;
3. 5. 14. 1 материалды қайталау;
3. 5. 14. 2 адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөз алды қосымшаларын пайдалану: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above адамның және заттардың орналасқан жерін сипаттау үшін негізгі сөзалды шақ қосымшаларын пайдалану: on, in, at;
3. 5. 14. 3 ұқсас мысалдар келтіру

5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Темы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина -Казахстан
Детские игры 1
4.​1.​2.​1 понимать основные личные вопросы;
4.​1.​2.​2 понимать и самостоятельно задавать личные вопросы;
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации;
4.​5.​12.​1 повторить материал;
4.​5.​12.​2 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, использовать простые наречия; использовать обычные наречия для описания действий, например, медленно, быстро;
4.​5.​14.​1 повторить материал;
4.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения, положения и направления: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; использовать предлоги времени: in, on, at, before, after;
4.​5.​17.​1 повторить материал;
4.​5.​17.​2 использовать me, too, и I don’t для коротких ответов; использовать предложения с when для описания простых, настоящих и прошлых действий
Детские игры 2
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​3.​2.​1 читать и понимать художественный и нехудожественный тексты, с опорой на визуальные подсказки;
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации;
4.​5.​5.​1 повторить материал;
4.​5.​5.​2 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of… вопросы задавать по растущему кругу знакомых тем;
4.​5.​6.​1 повторить материал;
4.​5.​6.​2 использовать указательные местоимения и объектные местоимения в кратких высказываниях, вопросах и ответах
Олимпийские игры
4.​1.​4.​1 понимать диапазон коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
4.​1.​4.​2 приводить примеры коротких личных вопросов по темам, используя новые слова;
4.​2.​4.​1 ответьте на вопросы по растущему диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам при поддержке учителя;
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации;
4.​5.​5.​1 повторить материал;
4.​5.​5.​2 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of… вопросы задавать по растущему кругу знакомых тем
Басни Эзопа 1
4.​1.​6.​1 понимать информацию короткого, поддерживаемого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры, используя новую лексику и визуальные подсказки;
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​5.​1 произносить новые слова, короткие фразы и простые предложения разборчиво;
4.​3.​3.​1 высказывать собственное мнение в коротких, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​5.​12.​1 повторить материал;
4.​5.​12.​2 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, использовать простые наречия; использовать обычные наречия для описания действий, например: медленно, быстро
Басни Эзопа 2
4.​1.​3.​1 понимать основные моменты короткого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​3.​2 понимать и приводить личные примеры, используя визуальные подсказки;
4.​1.​8.​1 понимать небольшие диалоги по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки и новые слова;
4.​2.​8.​1 выражать симпатии и антипатии,
пересказывать короткие, основные истории и события по изученным темам;
4.​2.​8.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова;
4.​5.​3.​1 использовать прилагательные, включая притяжательные прилагательные, в диапазоне общих и некоторых учебных тем для описания вещей, используя
простые, односложные и некоторые двухсложные прилагательные [сравнительный и превосходный] для сравнения;
4.​5.​12.​1 повторить материал;
4.​5.​12.​2 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, использовать простые наречия; использовать обычные наречия для описания действий, например: медленно, быстро

5) 4-сынып:
5 кесте
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-сынып
1. Менің Отаным – Қазақстан
Балалар ойыны 1
4. 1. 2. 1 негізгі жеке сұрақтарды түсіну;
4. 1. 2. 2 жеке сұрақтарды түсіну және дербес қою;
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, сөйлемдерді білгілі бір бірізділікпен жазу;
4. 5. 12. 1 материалды қайталау;
4. 5. 12. 2: sometimes, often, always, never to indicate when and how often шақ және жиілік үстеуін пайдалану, жай үстеулерді пайдалану; әрекеттерді сипаттау үшін жай үстеулерді пайлалану, мысалы, баяу, жылдам;
4. 5. 14. 1 материалды қайталау;
4. 5. 14. 2 орналасқан мекені, жағдайы және бағыттық сөзалдық қосымшаларын пайдалану: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; сөзалды шақ қосымшаларын пайдалану: in, on, at, before, after;
4. 5. 17. 1 материалды қайталау;
4. 5. 17. 2 қысқа жауаптар үшін me, too, и I don’t пайдалану; жай, осы шақ және өткен шақ әрекеттерін сипаттау үшін when бар сөйлемдерді пайдалану
Балалар ойыны 2
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 3. 2. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша көркем және жай мәтіндерді оқу;
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, сөйлемдерді білгілі бір бірізділікпен жазу;
4. 5. 5. 1 материалды қайталау;
4. 5. 5. 2 тақырыптардың өсу шеңбері бойынша сұрау есімдіктерін пайдаланып, сұрақтар қою:who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of...;
4. 5. 6. 1 материалды қайталау;
4. 5. 6. 2 қысқа тіркестер, сұрақтар, жауаптарда сілтеу есмідіктері мен объектілік есімдіктерді пайдалану
Олимпиялық ойындар
4. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқа сұрақтар мөлшерін түсіну;
4. 1. 4. 2 жаңа сөздерді пайдаланып, тақырыптар бойынша қысқа жеке сұрақтар мысалын келтіру;
4. 2. 4. 1 тақырыптардың өсу мөлшері бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен өткен тақырыптар бойынша қысқа сөйлемдер құрастыру және жазу;
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, белгілі бір тақырыптар бойынша сөйлемдер жазу;
4. 5. 5. 1 материалды қайталау;
4. 5. 5. 2 тақырыптардың өсу шеңбері бойынша сұрау есімдіктерін пайдаланып, сұрақтар қою: who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of...
Эзоп мысал-ертегілері 1
4. 1. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа, қолдау көрсетілетін әңгімелесу ақпаратын түсіну;
4. 1. 6. 2 түсіну және жаңа лексика мен көрнекі ойтастауды пайдаланып, жеке мысалдар келтіру;
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 2. 5. 1 жаңа сөздерді, қысқа фразаларды және жай сөйлемдерді айту;
4. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа жай мәтіндермен өз пікірін білдіру;
4. 5. 12. 1 материалды қайталау;
4. 5. 12. 2 sometimes, often, always, never to indicate when and how often, шақ және жиілік үстеуін пайдалану, жай үстеулерді пайдалану; әрекеттерді сипаттау үшін жай үстеулерді пайдалану, мысалы, баяу, жылдам
Эзоп мысал-ертегілері 2
4. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа әңгіменің негізгі сәттерін түсіну;
4. 1. 3. 2 түсіну және көрнекі ойтастауды пайдаланып, жеке мысалдар келтіру;
4. 1. 8. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша шағын сұхбаттарды түсіну;
4. 1. 8. 2 көрнекі ойтастаулар мен жаңа сөздерді пайдалану;
4. 2. 8. 1 ұнатуды және ұнатпауды білдіру;
оқылған тақырыптар бойынша қысқа, негізгі жағдайлар мен оқиғаларды әңгімелеу;
4. 2. 8. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану;
4. 5. 3. 1 заттарды сипаттау үшін жай, бір буынды және кейбір екібуынды сын есімдерді салыстыру үшін [салыстырмалы және таңдаулы түрі] пайдаланып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде сын есімді, тәуелдік сын есімді қоса, пайдалану;
4. 5. 12. 1 материалды қайталау;
4. 5. 12. 2 sometimes, often, always, never to indicate when and how often, шақ және жиілік үстеуін пайдалану, жай үстеулерді пайдалану; әрекеттерді сипаттау үшін жай үстеулерді пайлалану, мысалы, баяу, жылдам

2. Человеческие ценности
Обыкновенные истории 1
4.​1.​4.​1 понимать диапазон коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
4.​1.​4.​2 приводить примеры коротких личных вопросов по темам, используя новые слова;
4.​1.​6.​1 понимать информацию короткого, поддерживаемого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры, используя новую лексику и визуальные подсказки;
4.​2.​2.​1 задавать основные вопросы, используя личный опыт;
4.​2.​2.​2 понимать и задавать вопросы по изученным темам;
4.​4.​7.​1 произносить наиболее знакомые слова точно, при самостоятельной работе;
4.​5.​15.​1 повторить материал;
4.​5.​15.​2 использовать would you like для приглашения и использования соответствующих ответов yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing;
использовать инфинитив цели для описания простых действий и глаголы want, start + infinitive; использовать артикли [a/an] + adjective + noun, для выражения чувств;
4.​5.​15.​3 приводить примеры по аналогии
Обыкновенные истории 2
4.​1.​8.​1 понимать небольшие диалоги по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки и новые слова;
4.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем; описывать личный опыт по все большему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​3.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова;
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам при поддержке учителя;
4.​5.​3.​1 использовать прилагательные, включая притяжательные прилагательные, в диапазоне общих и некоторых учебных тем для описания вещей, используя простые, односложные и некоторые двухсложные прилагательные [сравнительный и превосходный] для сравнения;
4.​5.​7.​1 повторить материал;
4.​5.​7.​2 использовать личные местоимения субъекта и объекта, включая косвенные местоимения объекта, использовать притяжательные местоимения мой, ваш для предоставления личной информации и описания действий и событий;
4.​5.​15.​1 повторить материал;
4.​5.​15.​2 использовать would you like для приглашения и использования соответствующих ответов yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing;
использовать инфинитив цели для описания простых действий и глаголы want, start + infinitive; использовать артикли [a/an] + adjective + noun, для выражения чувств;
4.​5.​15.​3 приводить примеры по аналогии
Люди и места
4.​1.​5.​1 определять начальные, средние и конечные фонемы и их сочетания;
4.​1.​5.​2 приводить личные примеры;
4.​1.​8.​1 понимать небольшие диалоги по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки и новые слова;
4.​3.​5.​1 понимать главные идеи коротких простых текстов на общие и учебные темы, используя контекстные подсказки;
4.​4.​2.​1 использовать объединенный почерк в письменных работах;
4.​5.​3.​1 использовать прилагательные, включая притяжательные прилагательные, в диапазоне общих и некоторых учебных тем для описания вещей, используя простые, односложные и некоторые двухсложные прилагательные [сравнительный и превосходный] для сравнения
Драконы и существа 1
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​7.​1 произносить наиболее знакомые слова точно, при самостоятельной работе;
4.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, множественного числа - в том числе некоторые общие нерегулярные множественного числа – и бесчисленные существительные, притяжательные "s’ s"для обозначения и описания вещей;
4.​5.​15.​1 повторить материал;
4.​5.​15.​2 использовать would you like для приглашения и использования соответствующих ответов yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing; использовать инфинитив цели для описания простых действий и глаголы want, start + infinitive; использовать артикли [a/an] + adjective + noun, для выражения чувств;
4.​5.​15.​3 приводить примеры по аналогии;
4.​5.​16.​1 повторить материал;
4.​5.​16.​2 использовать союзы and, or, but для связи слов и фраз
Драконы и существа 2
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
4.​3.​3.​1 высказывать собственное мнение в коротких, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации;
4.​5.​12.​1 повторить материал;
4.​5.​12.​2 использовать наречия времени и частоты: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, использовать простые наречия; использовать обычные наречия для описания действий, например: медленно, быстро;
4.​5.​15.​1 повторить материал;
4.​5.​15.​2 использовать would you like для приглашения и использования соответствующих ответов yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing; использовать инфинитив цели для описания простых действий и глаголы want, start + infinitive; использовать артикли [a/an] + adjective + noun, для выражения чувств;
4.​5.​15.​3 приводить примеры по аналогии
2 четверть

2. Адами құндылықтар
Кәдімгі оқиғалар 1
4. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптар бойынша қысқа сөйлесудің көлемін түсіну;
4. 1. 4. 2 жаңа сөздерді пайдаланып, тақырыптар бойынша қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысалдар келтіру;
4. 1. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптар көлемі бойынша қысқа қолданалатын сөйлесудің ақпаратын түсіну;
4. 1. 6. 2 жаңа лексика мен көрнекі ой тастауды пайдалана отырып, түсіну және жеке мысалдар келтіру;
4. 2. 2. 1 жеке тәжірибесін пайдаланып, негізгі сұрақтарды қою;
4. 2. 2. 2 зерделенген тақырыптар бойынша сұрақтарды түсіну және қоя білу;
4. 4. 7. 1 дербес жұмыс кезінде ең таныс сөздерді дәл айту;
4. 5. 15. 1 материалды қайталау;
4. 5. 15. 2 тиісті yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing жауаптарды пайдалану және түсіну үшін would you like пайдалану; want, start + infinitive жай әрекеттер мен етістіктерін сипаттау үшін мақсат инфинитивін пайдалану; сезімді білдіру үшін [a/an] + adjective + noun, артикльдерін пайдалану;
4. 5. 15. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Кәдімгі оқиғалар 2
4. 1. 8. 1 жалпы және оқу тақырыптарының көлемі бойынша щағын сұхбаттарды түсіну;
4. 1. 8. 2 көрнкі ойтастаулар мен жаңа сөздерді пайдалану;
4. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша адамдар мен объектілердің қысқа, негізгі сипаттамасын беру; жалпы және кейбір оқу тақырыптарының үлкен шеңбері бойынша жеке тәжірибені сипаттау;
4. 2. 3. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану;
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптардың көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен оқылған тақырыптар бойынша қысқа сөйлемдер құрастыру және жазу;
4. 5. 3. 1 жай, бір буынды және кейбір екібуынды сын есімдерді салыстыру үшін [салыстырма түрі] пайдаланып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде сын есімді, тәуелдік сын есімді қоса, пайдалану;
4. 5. 7. 1 материалды қайталау;
4. 5. 7. 2 субъект және объект есімдіктерін, объектінің жанама есмідіктерін қоса пайдалану, жеке ақпарат беру және әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін менікі, сіздікі тәуелдік есімдіктерін пайдалану;
4. 5. 15. 1 материалды қайталау;
4. 5. 15. 2 тиісті yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing жауаптарды пайдалану және түсіну үшін would you like пайдалану; want, start + infinitive жай әрекеттер мен етістіктерін сипаттау үшін мақсат инфинитивін пайдалану; сезімді білдіру үшін [a/an] + adjective + noun, артикльдерін пайдалану;
4. 5. 15. 3 ұқсас мысалдар келтіру
Адамдар мен мекендер
4. 1. 5. 1 бастапқы, орта және соңғы фонемаларды және олардың тіркестерін анықтау;
4. 1. 5. 2 жеке мысал келтіру;
4. 1. 8. 1 жалпы және оқу тақырыптарының көлемі бойынша щағын сұхбаттарды түсіну;
4. 1. 8. 2 көрнкі ойтастаулар мен жаңа сөздерді пайдалану;
4. 3. 5. 1 мәнмәтіндік ой тастауларды пайдаланып жалпы және кейбір оқу тақырыптарында қысқа жай мәтіндердің негізгі ойын түсіну;
4. 4. 2. 1 жазбаша жұмыстарда біріккен қолтаңбаны пайдалану;
4. 5. 3. 1 жай, бір буынды және кейбір екібуынды сын есімдерді салыстыру үшін [салыстырма түрі] пайдаланып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде сын есімді, тәуелдік сын есімді қоса, пайдалану
Айдаһарлар мен тірі жандар 1
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 4. 7. 1 дербес жұмыс кезінде ең таныс сөздерді атау;
4. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану – меншік есмідермен ' s / s’ тәуелдік жалғауын пайдаланып, көпше түрдің кейбір тұрақты емес көпше түрді және заттарды белгілеу және сипаттау үшін түрі белгісіз сансыз зат есімдерді, "s’ s" тәуелдік жалғауларын қоса пайдалану;
4. 5. 15. 1 материалды қайталау;
4. 5. 15. 2 тиісті yes please, no thanks; use let’s + verb; verbs go enjoy like + verb + ing жауаптарды пайдалану және шақыру үшін would you like пайдалану; want, start + infinitive жай әрекеттер мен етістіктерін сипаттау үшін мақсат инфинитивін пайдалану; сезімді білдіру үшін [a/an] + adjective + noun, артикльдерін пайдалану;
4. 5. 15. 3 ұқсас мысалдар келтіру;
4. 5. 16. 1 материалды қайталау;
4. 5. 16. 2 and, or, but жалғаулықтарын сөз бен фразаларды байластыру үшін пайдалану
Айдаһарлар мен тірі жандар 2
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрау;
4. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа жай мәтіндермен өз пікірін білдіру;
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, сөйлемдерді білгілі бір бірізділікпен жазу;
4. 5. 12. 1 материалды қайталау;
4. 5. 12. 2 sometimes, often, always, never to indicate when and how often, шақ және жиілік үстеуін пайдалану, жай үстеулерді пайдалану; әрекеттерді сипаттау үшін жай үстеулерді пайлалану, мысалы, баяу, жылдам;
4. 5. 15. 1 материалды қайталау;
4. 5. 15. 2 like + verb + ing жауаптарды пайдалану және шақыру үшін would you like пайдалану; want, start + infinitive жай әрекеттер мен етістіктерін сипаттау үшін мақсат инфинитивін пайдалану; сезімді білдіру үшін [a/an] + adjective + noun, артикльдерін пайдалану;
4. 5. 15. 3 ұқсас мысалдар келтіру
2-тоқсан

3. Культурное наследие
Карта сокровищ 1
4.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем; описывать личный опыт по все большему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​3.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова;
4.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
4.​3.​4.​1 использовать дополнительную литературу;
4.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, множественного числа - в том числе некоторые общие нерегулярные множественного числа – и бесчисленные существительные, притяжательные "s’ s" для обозначения и описания вещей;
4.​5.​4.​1 повторить материал;
4.​5.​4.​2 использовать a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those, ссылаться на вещи по растущему диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​5.​8.​1 повторите материал;
4.​5.​8.​2 используйте императивные формы [положительные и отрицательные], для кратких инструкций по определенному кругу знакомых тем
Карта сокровищ2
4.​1.​3.​1 понимать основные моменты короткого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​3.​2 понимать и приводить личные примеры, используя визуальные подсказки;
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам при поддержке учителя;
4.​5.​8.​1 повторить материал;
4.​5.​8.​2 используйте императивные формы [положительные и отрицательные], для кратких инструкций по определенному кругу знакомых тем;
4.​5.​11.​2 использовать has got/ have got there is/ are в утверждениях, отрицательных формах вопросов, включая короткие и полные ответы и сокращения;
4.​5.​14.​1 повторить материал;
4.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения, положения и направления: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; использовать предлоги времени: in, on, at, before, after
Сокровища и числа 1
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​3.​3.​1 высказывать собственное мнение в коротких, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​1.​1 составлять и записывать короткие предложения по изученным темам при поддержке учителя
Сокровища и числа 2
4.​1.​4.​1 понимать диапазон коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
4.​1.​4.​2 приводить примеры коротких личных вопросов по темам, используя новые слова;
4.​2.​5.​1 произносить новые слова, короткие фразы и простые предложения разборчиво;
4.​3.​3.​1 высказывать собственное мнение в коротких, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​4.​2 использовать объединенный почерк в письменных работах;
4.​5.​5.​1 повторить материал;
4.​5.​5.​2 использовать вопросительные местоимения who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of… вопросы задавать по растущему кругу знакомых тем
Сокровища нашей планеты 1
4.​1.​3.​1 понимать основные моменты короткого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​3.​2 понимать и приводить личные примеры, используя визуальные подсказк;и
4.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем; описывать личный опыт по все большему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​3.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова;
4.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
4.​3.​3.​1 высказывать собственное мнение в коротких, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации;
Сокровища нашей планеты 2
4.​1.​8.​1 понимать небольшие диалоги по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​8.​2 использовать визуальные подсказки и новые слова;
4.​2.​6.​1 составлять диалог по определенным темам;
4.​2.​8.​1 выражать симпатии и антипатии; пересказывать короткие, основные истории и события по изученным темам;
4.​2.​8.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова

3. Мәдени мұра
Қазыналар картасы 1
4. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша адамдар мен объектілерді қысқа, негізгі сипаттау; жалпы және кейбір оқу тақырыптарының үлкен шеңбері бойынша өз тәжірибесін сипаттау;
4. 2. 3. 2 көрнекі ойтастаулар мен тірек сөздерді пайдалану;
4. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құру;
4. 3. 4. 1 қосымша әдебиетті пайдалану;
4. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану – меншік есмідермен ' s / s’ тәуелдік жалғауын пайдаланып, көпше түрдің кейбір тұрақты емес көпше түрді және заттарды белгілеу және сипаттау үшін түрі белгісіз сансыз зат есімдерді, "s’ s" тәуелдік жалғауларын қоса пайдалану;
4. 5. 4. 1 материалды қайталау;
4. 5. 4. 2 a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those пайдалану, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының өсу шеңбері бойынша заттарға сілтеме жасау;
4. 5. 8. 1 материалды қайталау;
4. 5. 8. 2 таныс тақырыптар бойынша қысқа нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң және теріс] нысандарды пайдалану
Қазыналар картасы 2
4. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа әңгіменің негізгі сәттерін түсіну;
4. 1. 3. 2 түсіну және көрнекі ойтастауды пайдаланып, жеке мысалдар келтіру;
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру ;
4. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен өткен тақырыптар бойынша қысқа сөйлемдер құрастыру және жазу;
4. 5. 8. 1 материалды қайталау;
4. 5. 8. 2 таныс тақырыптардың белгілі бір шеңбері бойынша қысқа нұсқаулықтар үшін жай императивтік [оң және теріс] нысандарды пайдалану;
4. 5. 11. 2 тұжырымдау да және сұрақтың түрлі нысандарында, қысқа және толық жауаптар мен қысқартуларда has got/ have got there is/ are падалану;
4. 5. 14. 1 материалды қайталау;
4. 5. 14. 2 орналасқан жері мен жағдайының сөз алды қосымшаларын пайдалану: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; сөзалды шақ қосымшаларын пайдалану: in, on, at, before, after
Қазыналар мен сандар 1
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа жай мәтіндермен өз пікірін білдіру;
4. 4. 1. 1 мұғалімнің көмегімен оқылған тақырыптар бойынша қысқа сөйлемдер құрастыру және жазу
Қазыналар мен сандар 2
4. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқа сұрақтар көлемін түсіну;
4. 1. 4. 2 жаңа сөздерді пайдаланып, тақырыптар бойынша қысқа жеке сұрақтар мысалын келтіру;
4. 2. 5. 1 жаңа сөздерді, қысқа фразаларды және жай сөйлемдерді анық айту;
4. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа жай мәтіндермен өз пікірін білдіру;
4. 4. 4. 2 жазбаша жұмыстарда біріккен қолтаңбаны пайдалану;
4. 5. 5. 1 материалды қайталау;
4. 5. 5. 2 таныс тақырыптардың өсу шеңбері бойынша сұрау есімдіктерін пайдалану және сұрақтар қою:who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of...
Біздің планетаның қазынасы 1
4. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа әңгіменің негізгі сәттерін түсіну;
4. 1. 3. 2 түсіну және көрнекі ойтастауды пайдаланып, жеке мысалдар келтіру;
4. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша адамдар мен объектілердің қысқа, негізгі сипаттамасын беру; жалпы және кейбір оқу тақырыптары ның үлкен шеңбері бойынша жеке тәжірибені сипаттау;
4. 2. 3. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану;
4. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрау;
4. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа жай мәтіндермен өз пікірін білдіру;
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, белгілі бір тақырыптар бойынша сөйлемдер жазу
Біздің планетаның қазынасы 2
4. 1. 8. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша шағын сұхбаттарды түсіну;
4. 1. 8. 2 көрнекі ойтастаулар мен жаңа сөздерді пайдалану;
4. 2. 6. 1 белгілі бір тақырыптар бойынша сұхбат құрау;
4. 2. 8. 1 ұнатуды және ұнатпауды білдіру;
оқылған тақырыптар бойынша қысқа, негізгі тарихтар мен оқиғаларды әңгімелеу;
4. 2. 8. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану

4. Мир профессий
Язык тела
4.​1.​1.​1 понимать основные инструкции для класса;
4.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
4.​2.​1.​1 предоставлять информацию по общим и учебным темам;
4.​3.​1.​1 распознавать, идентифицировать звучание слов, фраз и предложений с визуальной поддержкой;
4.​4.​2.​1 использовать объединенный почерк в письменных работах;
4.​5.​1.​1 использовать существительные единственного числа, множественного числа - в том числе некоторые общие нерегулярные множественного числа – и бесчисленные существительные, притяжательные "s’ s"для обозначения и описания вещей;
4.​5.​6.​1 повторить материал;
4.​5.​6.​2 использовать указательные местоимения и объектные местоимения в кратких высказываниях, вопросах и ответах
Общение по всему миру
4.​1.​1.​1 понимать основные инструкции для класса;
4.​1.​1.​2 понимать и приводить собственные примеры;
4.​1.​3.​1 понимать основные моменты короткого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​3.​2 понимать и приводить личные примеры, используя визуальные подсказки;
4.​2.​1.​1 предоставлять информацию по общим и учебным темам;
4.​3.​1.​1 понимать, определять звучание слов, фраз и предложений с визуальной поддержкой;
4.​4.​6.​1 самостоятельно записывать знакомые слова в определенной последовательности
Технология
4.​1.​2.​1 понимать основные личные вопросы;
4.​1.​2.​2 понимать и самостоятельно задавать личные вопросы;
4.​2.​3.​1 давать краткое, базовое описание людей и объектов по ограниченному кругу общих и некоторых учебных тем; описывать личный опыт по все большему кругу общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​3.​2 использовать визуальные подсказки и опорные слова;
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации;
4.​5.​3.​1 использовать прилагательные, включая притяжательные прилагательные, в диапазоне общих и некоторых учебных тем для описания вещей, используя простые, односложные и некоторые двухсложные прилагательные [сравнительный и превосходный] для сравнения;
4.​5.​11.​1 повторить материал;
4.​5.​11.​2 использовать has got/ have got there is/ are в утверждениях, отрицательных формах вопросов, включая короткие и полные ответы и сокращения
3 четверть
5. Природные явления
Погода 1
4.​1.​9.​1 понимать основную лексику по общим темам;
4.​1.​9.​2 понимать основные слова и выражения по общим темам;
4.​2.​1.​1 предоставлять информацию по общим и учебным темам;
4.​3.​5.​1 понимать главные идеи коротких простых текстов на общие и учебные темы, используя контекстные подсказки;
4.​4.​5.​1 записывать предложения, используя визуальную подсказку;
4.​4.​7.​1 произносить наиболее знакомые слова точно, при самостоятельной работе;
4.​5.​10.​1 использовать общепринятые непрерывные формы, в том числе краткие ответы и сокращения, для сообщений о происходящем сейчас и в будущем;
4.​5.​10.​2 приводить примеры по аналогии;
4.​5.​16.​1 повторить материал;
4.​5.​16.​2 использовать союзы and, or, but для связи слов и фраз
Погода 2
4.​1.​4.​1 понимать диапазон коротких вопросов по общим и некоторым учебным темам;
4.​1.​4.​2 приводить примеры коротких личных вопросов по темам, используя новые слова;
4.​2.​2.​1 задавать основные вопросы, используя личный опыт;
4.​2.​2.​2 понимать и задавать вопросы по изученным темам
4.​2.​4.​1 отвечать на вопросы по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​2.​7.​1 способствует расширению диапазона новых слов, фраз и предложений во время коротких парных, групповых и целых диалогах;
4.​3.​6.​1 понимать информацию в коротких деталях, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​4.​4.​1 записывать предложения в определенной последовательности, с использованием личной информации;
4.​4.​7.​1 произносить наиболее знакомые слова точно, при самостоятельной работе;
4.​4.​8.​1 включать в предложения новые слова и фразы, используя дополнительную литературу
Вулканы
4.​1.​3.​1 понимать основные моменты короткого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​3.​2 понимать и приводить личные примеры, используя визуальные подсказки;
4.​1.​6.​1 понимать информацию короткого, поддерживаемого разговора по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​6.​2 понимать и приводить личные примеры, используя новую лексику и визуальные подсказки;
4.​1.​7.​1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в краткой беседе по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​1.​7.​2 самостоятельно составлять предложения;
4.​2.​6.​1 по очереди говорит с другими в растущем диапазоне коротких, базовых обменов;
4.​3.​3.​1 высказывать собственное мнение в коротких, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​3.​5.​1 понимать главные идеи коротких простых текстов на общие и учебные темы, используя контекстные подсказки;
4.​3.​2.​1 использовать объединенный почерк в письменных работах
Снег и лед
4.​3.​6.​1 понимать информацию в коротких деталях, простых текстах по диапазону общих и некоторых учебных тем;
4.​5.​13.​1 повторить пройденный материал;
4.​5.​13.​2 использовать can длясоставления вопросительных предложений, использовать must / mustn’t / have to to talk about obligation; use have + object + infinitive в утвердительных предложениях;
4.​5.​14.​1 повторить материал;
4.​5.​14.​2 использовать предлоги местоположения, положения и направления: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; использовать предлоги времени: in, on, at, before, after;
4.​5.​16.​1 повторить материал;
4.​5.​16.​2 использовать союзы and, or, but для связи слов и фраз

4. Мамандықтар әлемі
Дене тілі
4. 1. 1. 1 сыныпқа арналған қысқа нұсқаулықты түсіну;
4. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
4. 2. 1. 1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат беру;
4. 3. 1. 1 көрнекі ойтастаумен сөздердің, фразалардың және сөйлемдерді тану, айтылуын сәйкестендіру;
4. 4. 2. 1 жазбаша жұмыстарда біріккен қолтаңбаны пайдалану;
4. 5. 1. 1 жекеше түрдегі зат есімді пайдалану, көпше түрдегі зат есімді пайдалану – меншік есмідермен ' s / s’ тәуелдік жалғауын пайдаланып, көпше түрдің кейбір тұрақты емес көпше түрді және заттарды белгілеу және сипаттау үшін түрі белгісіз сансыз зат есімдерді, "s’ s" тәуелдік жалғауларын қоса пайдалану;
4. 5. 6. 1 материалды қайталау;
4. 5. 6. 2 сілтеу есімдіктерін және объектілік есімдіктерді қысқаша сөз тіркестерінде, сұрақтар мен жауаптарда пайдалану
Дүние жүзі бойынша қатынас
4. 1. 1. 1 сыныпқа арналған қысқа нұсқаулықты түсіну;
4. 1. 1. 2 түсіну және өз мысалын келтіру;
4. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа әңгіменің негізгі сәттерін түсіну;
4. 1. 3. 2 түсіну және көрнекі ойтастауды пайдаланып, жеке мысалдар келтіру;
4. 2. 1. 1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат беру;
4. 3. 1. 1 көрнекі ойтастаумен сөздердің, фразалардың және сөйлемдерді түсіну, анықтау;
4. 4. 6. 1 таныс сөздерді белгілі бір бірізділікпен дербес жазу
Технология
4. 1. 2. 1 негізгі жеке сұрақтарды түсіну;
4. 1. 2. 2 жеке сұрақтарды түсіну және дербес қою;
4. 2. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген шеңбері бойынша адамдар мен объектілердің қысқа, негізгі сипаттамасын беру; жалпы және кейбір оқу тақырыптарының үлкен шеңбері бойынша жеке тәжірибені сипаттау;
4. 2. 3. 2 көрнекі ой тастаулар мен тірек сөздерді пайдалану;
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, белгілі бірізділікпен бойынша сөйлемдер жазу;
4. 5. 3. 1 жай, бір буынды және кейбір екібуынды сын есімдерді салыстыру үшін [салыстырмалы және таңдамалы түрі] пайдаланып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектелген көлемінде сын есімді, тәуелдік сын есімді қоса, пайдалану;
4. 5. 11. 1 материалды қайталау;
4. 5. 11. 2 тұжырымдауда және сұрақтың түрлі нысандарында, қысқа және толық жауаптар мен қысқартуларда has got/ have got there is/ are пайдалану
3-тоқсан
5. Табиғи құбылыстар
Ауа райы 1
4. 1. 9. 1 жалпы тақырыптар бойынша негізгі лексиканы білу;
4. 1. 9. 2 жалпы тақырыптар бойынша негізгі сөздерді түсіну;
4. 2. 1. 1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат беру;
4. 3. 5. 1 мәнмәтіндік ойтастауларды пайдаланып жалпы және кейбір оқу тақырыптарындағы қысқа жай мәтіндердің негізгі ойын түсіну;
4. 4. 5. 1 көрнекі ойтастауларды пайдаланып сөйлемдер жазу;
4. 4. 7. 1 дербес жұмыс кезінде ең таныс сөздерді анық айту;
4. 5. 10. 1 осы шақта және болашақта болатын хабарлар туралы жалпы қабылданған үздіксіз нысандарды, оның ішінде қысқа жауаптарды пайдалану;
4. 5. 10. 2 ұқсас мысалдар келтіру;
4. 5. 16. 1 материалды қайталау;
4. 5. 16. 2 and, or, but жалғаулықтарын сөз бен фразаларды байластыру үшін пайдалану
Ауа райы 2
4. 1. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптар бойынша қысқа сөйлесудің көлемін түсіну;
4. 1. 4. 2 жаңа сөздерді пайдаланып, тақырыптар бойынша қысқа негізгі сұрақтарды түсіну және мысалдар келтіру;
4. 2. 2. 1 жеке тәжірибесін пайдаланып, негізгі сұрақтарды қою;
4. 2. 2. 1 оқылған және жаңа тақырыптар бойынша сұрақтарды түсіну және қоя білу;
4. 2. 4. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптардың көлемі бойынша сұрақтарға жауап беру;
4. 2. 7. 1 қысқа жұптық, топтық және толық сұхбаттар кезінде жаңа сөздердің, фразалардың және сөйлемдердің көлемін кеңейтуге ықпал етеді;
4. 3. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа, жай мәтіндерде, қысқа бөліктердегі ақпаратты түсіну;
4. 4. 4. 1 жеке ақпаратты пайдаланып, белгілі бір тақырыптар бойынша сөйлемдер жазу;
4. 4. 7. 1 дербес жұмыс кезінде ең таныс сөздерді дәл айту;
4. 4. 8. 1 қосымша әдебиетті пайдалана отырып, сөйлемдерге жаңа сөздер мен фразалар қосу
Вулкандар
4. 1. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа әңгіменің негізгі сәттерін түсіну;
4. 1. 3. 2 түсіну және көрнекі ойтастауды пайдаланып, жеке мысалдар келтіру;
4. 1. 6. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қысқа, қолдау көсретілетін әңгімелесу ақпаратын түсіну;
4. 1. 6. 2 түсіну және жаңа лексика мен көрнекі ойтастауды пайдаланып, жеке мысалдар келтіру;
4. 1. 7. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көлемі бойынша қсықа әңгімелесуде мазмұны мен мәнін болджау үшін мәнмәтіндік ойтастауды пайдалану;
4. 1. 7. 2 дербес сөйлем құрастыру;
4. 2. 6. 1 қысқа, негізгі алмастырулардың өсетін көлемінде басқалармен кезекпен сөйлесу;
4. 3. 3. 1 жалпы және кейбір оқу тақырыптары ның көлемі бойынша қысқа, жай мәтіндермен өз пікірін білдіру;
4. 3. 5. 1 мәнмәтіндік ойтастауларды пайдаланып жалпы және кейбір оқу тақырыптарындағы қысқа жай мәтіндердің негізгі ойын түсіну;
4. 3. 2. 1 жазбаша жұмыстарда біріккен қолтаңбаны пайдалану
Қар мен мұз
4. 3. 6. 1 мәнмәтіндік ойтастауларды пайдаланып жалпы және кейбір оқу тақырыптарындағы қысқа жай мәтіндердің негізгі ойын түсіну;
4. 5. 13. 1 өткен материалды қайталау;
4. 5. 13. 2 сұраулы сөйлемдер құрастыру үшін can пайдалану, болымды сөйлемде must / mustn’t / have to to talk about obligation; use have + object + infinitive-ті пайдалану;
4. 5. 14. 1 материалды қайталау;
4. 5. 14. 2 орналасқан жері мен жағдайының сөз алды қосымшаларын пайдалану: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down; сөз алды шақ қосымшаларын пайдалану: in, on, at, before, after;
4. 5. 16. 1 материалды қайталау;
4. 5. 16. 2 and, or, but жалғаулықтарын сөз бен фразаларды байланыстыру үшін пайдалану

Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Приказ дополнен приложением 608 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.02.2020 № 51 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель программы - формирование основ представлений об окружающем мире, предметах и явлениях природы.
3. Задачи программы:
1) развитие и формирование естественно - научных знаний о природе, предметах и явлениях природы;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий и использование полученных знаний для формирования научного мировоззрения;
3) формирование умений работать с картой, компасом и использовать естественнонаучные знания и умения в повседневной жизни;
4) формирование общих интеллектуальных умений и навыков при анализе сезонных изменений, при сравнении свойств веществ, классификации растений и животных, установление причинно-следственных связей, пополнение словаря естественнонаучными терминами;
5) развитие коммуникативных умений: отвечать на вопрос, аргументировать свое мнение, уметь вести беседу, диалог;
6) обогащение словарного запаса, повышение культуры и техники общения, развитие устной связной речи.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) развитие внимания обучающихся в процессе наблюдений в окружающей среде и предметно-практической деятельности;
2) формирование зрительно-пространственных представлений при работе с картами, компасом, планом местности, дневниками наблюдений;
3) развитие мнемических процессов – запоминание, припоминание и воспроизведение;
4) восполнение пробелов дошкольного этапа развития и обучения;
5) развитие личностных качеств: любознательность, целеустремленность, ответственность, уверенность, трудолюбие;
6) развитие коммуникативных и социальных навыков, навыков работы в группе и в парах, выражения точки зрения, уважения мнения других людей, проявления лидерских качеств, представления своей работы в письменной и устной формах.

Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Үлгілік оқу бағдарламасымен толықтырылды– ҚР Білім және ғылым министрінің 05.02.2020 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5 бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарлама мақсаты – табиғат болмыстары мен құбылыстар, қоршаған әлем, адам мен табиғаттың байланысы туралы негізгі түсініктерін қалыпастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) табиғат, заттар және табиғат құбылыстары туралы жаратылыстану-ғылыми білімдерін қалыптастыру және дамыту;
2) ғылыми дүниетанымын қалыптастыру үшін және техника мен технологияларын дамуына ықпал ететін жаратылыстану жетістіктері мен ең маңызды идеялары туралы түсініктерін қалыптастыру;
3) картамен, компаспен жұмыс істеу және күнделікті өмірде жаратылыстану-ғылыми білім мен біліктіліктерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
4) маусымдық өзгерістерді талдау, заттардың қасиеттерін салыстыру, өсімдіктер мен жануарларды жіктеу кезінде жалпы зияткерлік біліктіліктері мен дағдыларын қалыптастыру, себеп-салдарлық байланыстарын орнату, сөздік қорын жаратылыстанудың ғылыми терминдерімен толықтыру;
5) коммуникативтік біліктіліктерін дамыту: сұраққа жауап беру, өз пікірін дәлелдеу, әңгіме, диалог жүргізе білу;
6) сөздік қорын байыту, мәдениет пен технологияға байланысты қатынастарын арттыру, ауызша байланыстырып сөйлеуді дамыту.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) заттық-тәжірибелік әрекетте және қоршаған ортаны бақылау арқылы білім алушылардың зейінін дамыту;
2) карталармен, компаспен, жергілікті жоспармен, бақылау күнделіктерімен жұмыс істеу арқылыкөру-кеңістіктік түсініктерді қалыптастыру;
3) мнемикалық процестерді дамыту: есте сақтау, еске түсіру, орындау.
4) мектепкедейінгі кезеңдегі оқыту мен дамытудағы жетіспеушіліктерінің орнын толықтыру;
5) жеке тұлғалық қасиеттерді дамыту: еңбекқорлық, жауапкершілік, ынталану, өзіне сенімділік, білім құмарлық;
6) коммуникативтік және әлеуметтік, топта және жұптарда жұмыс істеу дағдыларын дамыту, басқа адамдардың пікірін құрметтеу, көшбасшылық қасиеттерін көрсете білу, өз жұмысын жазбаша және ауызша түрде ұсына алу.

Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. При разработке программы учитываются особенности обучающихся, имеющих задержку психического развития:
1) трудности переработки зрительной, зрительно-пространственной, слухо-речевой информации;
2) недостатки формирования наглядно-образного и словесно-логического мышленияи мыслительных операций: анализа, синтеза, сравнения, сериации, классификации, обобщения;
3) недостатки речевого развития: бедность словарного запаса, недостаточная сформированность грамматического строя речи, наличие аграмматизмов, трудности использования словесной и письменной инструкции;
4) трудности обобщения, формулирования выводов, умозаключения на основе наблюдений и предметно-практической деятельности;
5) трудности в ориентировании в пространстве по компасу, по плану местности и условным обозначениям, в пространственных представлениях о физических силах и их применении в жизни; в нахождении условных обозначений на карте и в их расшифровке; в использовании в речи научных терминов и определений; в использовании полученных знаний на практике в ходе наблюдения, при проведении эксперимента, в практической работе.
6. С учетом особенностей познавательной сферы обучающихся в процессе обучения применяются педагогические подходы:
1) дифференцированный подход предполагает организацию учебной деятельности различных групп обучающихся с помощью специально разработанных средств обучения предмету с учетом типологических особенностей обучающихся;
2) системно–деятельностный подход направлен на создание условий для общекультурного и личностного развития на основе формирования универсальных учебных действий, обеспечивающих не только успешное усвоение знаний, умений и навыков, но и формирование целостной картины мира и компетентностей в любой предметной области познания;
3) проектный подход ориентирован на решение проблемы, которую ставит перед собой обучающийся и самостоятельно находит пути ее решения; данный подход характеризуется общей целью, согласованностью методов и действий;
4) коммуникативный подход в обучении - передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка;
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической исследовательской деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач.

2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Бағдарламаны әзірлеу барысында психикалық дамуы тежелген білім алушылардың ерекшеліктері ескерілді:
1) көру, көру-кеңістіктік, есту-сөйлеу арқылы қабылданған ақпараттарды өңдеудегі қиындықтары;
2) көрнекі-бейнелі, ауызша-логикалық ойлау мен ойлау операцияларының қалыптасуының жетіспеушіліктері: талдау, синтез, салыстыру, іріктеу, жіктеу, жалпылау;
3) сөйлеу тілі дамуының кемшіліктері: сөздік қорының кедейлігі, тілдің грамматикалық құрылымының жеткіліксіз қалыптасуы, аграмматизмдердің болуы, ауызша және жазбаша нұсқауларды толыққанды қолдана алмауы;
4) бақылау мен өзінің заттық-тәжірибелік әрекетінің негізінде қорытынды жасау, ой тұжырымдау, жалпылау кезіндегі қиындықтар;
5) компаспен, жергілікті жоспар және шартты белгілер бойынша кеңістікте бағдарлаудағы, физикалық күштер жайлы кеңістіктік ұғымдары мен олардың өмірде қолданудағы; шартты белгілерді картадан табу және олардың мағынасын ашудағы; сөйлеу тілінде ғылыми терминдер мен анықтамаларды қолданудағы; практикалық жұмыста, эксперимент жүргізу барысында, бақылау кезінде алған білімдерін қолданудағы қиындықтар.
6. Білім алушылардың танымдық аясының ерекшеліктері ескеріле отырып оқыту процесінде келесідей педагогикалық тәсілдердің қолдануы қарастырылады:
1) саралап оқыту қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді;
2) жүйелі-әрекеттік тәсіл - білімді, білікті және дағдыларды табысты меңгеруімен қатар әлемнің біртұтас бейнесін және кез келген пәнді тану аясында әмбебап оқу әрекетін қалыптастыру негізінде жалпы мәдени және тұлғалық дамуына жағдайлар құруға бағытталған;
3) жобалау тәсілі - білім алушы өз алдына мақсат қоя отырып, оны шешу жолдарын өздігімен табуға бағытталған; бұл тәсіл ортақ мақсатпен және әдіс пен әрекеттердің үйлесімділігімен сипатталады;
4) коммуникативтік тәсіл – ақпаратты беру және хабарлау, тілдік қатынас барысында білім, білік және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқытудың нәтижесі болып табылады.
5) оқытудың практикалық бағыты білім алушылардың оқыған материалы мен практикалық іс-әрекеті арасындағы тығыз байланысын, практикалық-бағдарлық міндеттерді шешуде басты мәні бар білімдері мен қабілеттерінің қалыптасуын болжайды.

7. Наиболее эффективными технологиями, которые повышают качество обучения и мотивацию к учебе, являются:
1) технология разноуровневого обучения – это организация учебного процесса, в рамках которой предполагается разный уровень усвоения учебного материала в зависимости от способностей и индивидуальных особенностей личности каждого обучающегося, что дает возможность для дальнейшего развития;
2) обучение в сотрудничестве трактуется как совместная деятельность педагога и ученика, где обучение идет от тех возможностей, которыми располагает обучающийся;
3) технология проблемного обучения – это процесс создания мотивации, требующий особенного творческого подхода, способности прогнозирозания, предварительного планирования работы;
4) информационно-коммуникационные технологии обучения дают возможность технологизировать процесс индивидуализации и дифференциации обучения; быстро, доступно предоставлять и передавать много информации обучаемому;
5) технологии компенсирующего обучения – это обучение, в котором приспособливается пространство, компенсируются недостатки, устраняются нарушения работоспособности, охраняется и укрепляется физическое и нервно-психическое здоровье;
6) технология развития критического мышления – это включение новой информации к имеющемуся опыту, что способствует формированию у обучающихся с задержкой психического развития настойчивости в решении и поиске проблемы, готовность видеть и исправлять свои ошибки, прививать простейшие навыки планирования в работе.
8. Обучение на уроках предполагает использование традиционного учебного естественнонаучного оборудования, технических средств обучения, множительной техники и компьютера с подключением к интернету. В обучении используются: статические пособия, аудиовизуальные средства, вспомогательные средства обучения, наглядные средства.
9. Задания для формативного и суммативного оценивания составляются учителем с учетом возможностей обучающихся, допускается:
1) упрощение формулировок заданий, текста по грамматическому и семантическому оформлению;
2) деление многозвеньевой инструкции на короткие смысловые единицы, задающие пошаговость выполнения задания;
3) при необходимости предоставление дифференцированной помощи: стимулирующей (одобрение, эмоциональная поддержка), организующей (привлечение внимания, концентрирование на выполнении работы, напоминание о необходимости самопроверки), направляющей (повторение и разъяснение инструкции к заданию);
4) увеличение времени на выполнение заданий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"

7. Оқуға деген ықыласы мен мотивациясын көтеруге ықпал ететін тиімді педагогикалық технологиялар төмендегідей:
1) деңгейлік оқыту технологиясы – жеке тұлғалық және жас ерекшелігі мен мүмкіндігіне сай оқу материалдарын әртүрлі деңгейде қабылдауын болжайтын, сонымен бірге білім алушының әрі қарай толыққанды дамуына мүмкіндік беретін оқу процесін ұйымдастыру болып табылады;
2) оқытудың серіктестік түрі – оқытуда білім алушының мүмкіндіктеріне сәйкес алынатын педагог пен білім алуышының бірлескен әрекеті ретінде қарастырылады;
3) проблемалық оқыту технологиясы - өз жұмысын алдын ала болжауды, жоспарлауды, ерекше шығармашылық амалдарды қолдануды қажет ететін мотивацияны құру процесі;
4) оқытудың ақпараттық-коммуникациялық технологиясы білім алушыға көлемді ақпаратты тез, қолжетімді түрде даярлау және жеткізуді қарастырады да, оқытуды жекелешендіру мен саралауға мүмкіндік береді;
5) оқытудың компенсаторлық технологиясы - білім алушының жүйке жүйесі мен денсаулығын нығайту және сақтау, жұмысқа қабілеттілігіндегі ауытқушылықты жоятын және компенсаторлық қызметін іске асыруға мүмкіндік беретін оңалту кеңістігін құрайды;
6) сыни ойлауды дамыту технологиясы балаға ұсынған мәлеметтерді талдай білуін, өз пікірі мен көзқарасын айтуын, ұсыныстарды ұсына білуін қалыптастырады; психикалық дамуы тежелген білім алушының проблеманы шешу жолында табандылық танытып, өзінің қателіктерін тауып түзетуге, жұмысты жоспарлаудың қарапайым дағдыларын игеруге мүмкіндік береді.
8. Сабақта дәстүрлі оқытудың ғылыми-жаратылыстану құралдарын, оқытудың техникалық құралдарын, көбейткіш техникасы мен интернетке қосылған компьютерді қолдануды болжайды. Оқытуда қолданылады: статистикалық оқу құралы, аудиовизуалды құралдар, оқытудың көмекші құралдары, көрнекі құралдар.
9. Формативті және суммативті бағалауға арналған тапсырмалар білім алушылардың мүмкіндіктері ескеріле отырып, құрастырылады және онда рұқсат етіледі:
1) грамматикалық және семантикалық рәсімдеу арқылы тұжырымдамаларды, тапсырмаларды, мәтіндерді жеңілдету;
2) көпсатылы нұсқауды тапсырманы орындаудың қадамдылығын көрсететін қысқа мағыналық бірліктерге бөлу;
3) қажет болған жағдайда сараланған көмек беру: ынталандырушы (мақұлдау, эмоционалды қолдау), ұйымдастырушы (зейін аударту, жұмысты орындауға шоғырландыру, өзін-өзі тексеру қажеттілігі туралы ескерту), бағыттаушы (тапсырмаға нұсқаулықты қайталау және түсіндіру);
4) тапсырмаларды орындауға уақытты ұлғайту.
3 - тарау. "Жаратылыстану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

10. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Естествознание" составляет:
1) в 0 классе – 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
11. Содержание Программы распределено по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
12. Содержание Программы включает 5 разделов:
1) раздел "Я –исследователь";
2) разде "Живая природа";
3) раздел "Вещества и их свойства";
4) раздел "Земля и Космос";
5) раздел "Физика природы".
13. Раздел "Я - исследователь" включает следующие подразделы:
1) роль науки и исследователей;
2) методы познания природы.
14. Раздел "Живая природа" включает следующие подразделы:
1) растения;
2) животные;
3) человек;
4) методы познания.
15. Раздел "Вещества и их свойства" включает следующие подразделы:
1) свойтсва веществ;
2) воздух;
3) вода;
4) природные ресурсы;
5) методы познания.
16. Раздел "Земля и Космос" включает следующие подразделы:
1) земля;
2) космос;
3) пространство и время;
4) методы познания.
17. Раздел "Физика природы" включает следующие подразделы:
1) силы и движение;
2) свет;
3) звук;
4) тепло;
5) электричество;
6) магнетизм;
7) методы познания.
18. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание"для 0 класса:
1) знание: определение явлений природы, объектов живой и неживой природы, источнрков информации, сезонных изменений в природе, спсобов ухода за растениями, различии диких и домашних животных, пользу домашних животных, частей тела человека, членов семьи;
2) понимание: условий необходимых для изучения природы, условий жизни растений, процесс сезонных изменений в природе, влияние сезонных изменений на животных, значения воды и Солнца на природу, влияния света на природу, образование тени, влияние звуков в природе;
3) применение: пользование простейшими источниками информации, способов ухода за растениями, комнатными растениями и домашними животными, правил личной гигиены, выполнение режима дня, применение бытовых приборов;
4) анализ: условий необходимых для изучения природы, условий для жизни растений, взаимосвязи сезонных изменений в природе, влияние сезонных изменений на животных, значения режима дня;
5) синтез: составление сравнительных характеристик живой природы, сезонных изменений, рекомендаций по уходу за растениями и домашними животными, по соблюдению режима дня и правил личной гигиены.

10. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылына 32 сағатты;
2) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылына 33 сағатты;
3) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағатты;
4) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты;
5) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты құрайды.
11. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер күтілетін нәтиже түрінде сынып бойынша оқытудың мақсаттары көрсетілген бөлімшелерге бөлінген.
12. Бағдарлама мазмұны 5 бөлімді қамтиды:
1) "Мен зерттеушімін" бөлімі;
2) "Тірі табиғат" бөлімі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі;
4) "Жер және Ғарыш" бөлімі;
5) "Табиғат физикасы" бөлімі.
13. "Мен зерттеушімін" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ғылым мен зерттеушілердің рөлі;
2) табиғатты тану әдістері.
14. "Тірі табиғат" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) өсімдіктер;
2) жануарлар;
3) адам;
4) тану әдістері.
15. "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) заттардың қасиеттері;
2) ауа;
3) су;
4) табиғат ресурстары;
5) тану әдістері.
16. "Жер және Ғарыш" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жер;
2) ғарыш;
3) кеңістік және уақыт;
4) тану әдістері.
17. "Табиғат физикасы" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) күш және қозғалыс;
2) жарық;
3) дыбыс;
4) жылу;
5) электр;
6) магнетизм;
7) тану әдістері.
18. 0-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім: табиғат болмыстарын, тірі және өлі табиғаттың нысандарын, ақпарат көздерін, табиғаттағы маусымдық өзгерістерді анықтау,өсімдіктерге күтім жасау, үй және жабайы жануарларды ажырату, үй жануарлардың пайдасын, адамның дене мүшелерін, отбасы мүшелерін анықтау;
2) түсіну:табиғатты,өсімдіктердің өміріне қажетті жағдайларды, табиғаттағы маусымдық өзгерістерді, маусымдық өзгерістердің жануарларға ықпалын,табиғат үшін су мен Күннің маңызын, табиғатқа жарықтың әсерін, көлеңкенің құрылуын, табиғатқа дыбыстың ықпалын;
3) қолдану: ақпараттың қарапайым түрін қолдану,бөлме өсімдіктері мен үй жануарларын, өсімдіктерді күту амалдарын, жеке гигиена ережелерін, күнтәртібін орындау, тұрмыстық құралдарды пайдалану;
4) талдау: табиғатты,өсімдіктердің өміріне қажетті жағдайларды, табиғаттағы маусымдық өзгерістерді, маусымдық өзгерістердің жануарларға ықпалын,күнтәртібінің маңызын;
5) синтез: тірі табиғат, маусымдық өзгерістерге салыстырмалы сипаттама құру, өсімдіктер мен үй жануарларын күту, күнтәртібін сақтау және жеке гигиена ережелерібойынша нұсқаулықтар құру.

19. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) знание: называние объектов природы, условий необходимых для изучения процессов и объектов природы, основных характеристик растений, культурных и дикорастущих растений, растений своей местности, группы животных по среде обитания и способы приспособления животных по среде обитания, правильного питания и ухода за зубами в сохранении здоровья, искусственного спутника Земли, приборов и летательных аппаратов для изучения космоса, особенностей распространения звука, естественные и искуственные источники звкуа, приборов для получения тепла, тел, обладающие магнитными свойствами;
2) понимание: важности источника информации для проведения исследований, бережного отношения к растениям, необходимости каждой части тела, правильности питания и ухода за зубами в сохранении здоровья, значения воздуха и воды для живой природы, первых открытий в космосе, важности времени, движения в природе и жизни людей, электроэнергии в повседневной жизни людей;
3) применение: умение пользование источниками информации, оперировать понятиями "младенец, детство, подрастковый период, юность, зрелость, старость" в повседневной жизнии, правил питания и ухода за зубами на практике, средств измерения времени, приборов для получения тепла;
4) анализ: сравнение объектов природы, условий для изучения процессов и объектов окружающего мира, условий произрастания растений и его основных частей, способов приспособления животных к различным условиям среды обитания, движения различных тел и их траектории движения, естественных и искуственных источников звука, распространения звука в природе;
5) синтез: составление сравнительных характеристик объектам природы, частям растений, культурным и дикорастущим растениям, подбор информации о правильном питании и ухода за зубами, наблюдение различных траекторий движения, проверка способности некоторых тел пропускать свет, подбор тел, обладающие магнитными свойствами.
20. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание"для 2 класса:
1) знание: личностных качеств человека, необходимых для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира, ведущих признаков наблюдения, этапы эксперимента, жизненных форм растений, дикорастущих и культурных растений, растений своей местности, способов приспособления растений к различным условиям среды обитания (влага), групп растений в зависимости от среды обитания, позвоночных и беспозвоночных животных, представителей классов животных (насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие), способов размножения животных, опорно-двигательной системы человека, некоторых свойств воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха), видов и источников природных ресурсов, естественного спутника Земли, отдельных космических тел, планет Солнечной системы, порядка расположения планет Солнечной системы, основных единицы измерения времени, приборов для определения массы, естественных и искусственных источников света, свойств магнитов и сферы их применения;

19. 1-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім: табиғат нысандарын, қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті шарттарды, өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын,мәдени және жабайы өсімдіктерді,өз аймағының өсімдіктерін, қоректену және тіршілік ортасы бойынша жануарлар топтарын, денсаулықты сақтаудағы дұрыс тамақтану мен тістерді күту, Жердің жасанды серігі, ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын, дыбыстың таралу ерекшелітерін,магниттік қасиетті бар неделерді, жылуды алу үшін құралдарды;
2) түсіну: зерттеу жүргізу үшін ақпараттың маңыздылығын, өсімдіктерге қамқорлық жасауды, әр дене мүшенің қажеттілігін, денсаулықты сақтаудағы дұрыс тамақтану мен тістерді күту,тірі табиғат үшін ауа мен судың маңызын, ғарыштағы алғашқы жаңалықтар, уақыттың маңыздылығын, табиғат пен адам өміріндегі қозғалысты, адамның күнделікті өміріндегі электр қуатының мәнін;
3) қолдану: ақпарат көздерін қолдана білу, күнделікті өмірде "нәресте, балалаық шақ, жас жеткіншек, жастық шақ, қарттық жас"ұғымдарын ажырату, тәжірибеде тіске күтім жасау мен дұрыс тамақтану, уақытты өлшеу құралдары, жылуды алу үшін құралдарды;
4) талдау: табиғат нысандарын салыстыру, қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті шарттарды, өсімдіктердің өсуі мен оның негізгі бөліктерін,тіршілік ету ортасына жануарлардың бейімделу амалдарын, түрлі денелердің қозғалысы мен қозғалыс траекториясын,шынайы және жасанды дыбыстарды, табиғатта дыбыстардың таралуын;
5) синтез: табиғат нысандары, өсімдіктер бөліктері, мәдени және жабайы өсімдіктерге салыстырмалы сипаттама құру, түсті күту мен дұрыс тамақтану туралы ақпараттарды таңдау,қозғалыстың түрлі траекториясын бақылау, магниттілік қасиеті бар түрлі денелерді таңдау, жарық өткізетін денелердің қабілеттіліктерін тексеру.
20. 2-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім: қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті адам бойындағы жеке тұлғалық қасиеттерді, бақылаудың басқарушы белгілерін, эксперимент кезеңдерін, өсімдіктің өмірлік формасын, жабайы және мәдени өсімдіктерді, өз аймағындағы өсімдіктерді, қоршаған орта жағдайларына (ылғал) бейімделуін, тіршілік ету ортасына қарай өсімдіктер топтамасын, омыртқалылар және омыртқасыз жануарларды, жануарлар класының өкілдерін (жәндіктер, балықтар, қосмекенділер,бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер); жануарлардың көбею амалдарын, адамның тірек-қимыл апарат жүйесін,ауаның кейбір қасиеттерін (агрегаттық күйі, түсі, иісі), табиғи ресурстар түрлерін және көздерін, Жердің табиғи серігін, жекелеген ғарыштық денелерді, Күн жүйесі ғаламшарларын,Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін,негізгі уақыт өлшем бірліктерін, салмақты анықтаудың құралдарын, жарықтың табиғи және жасанды көздерін, магнит қасиеттері және оны қолдану аясы;

2) понимание: признаков наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат) и этапов эксперимента, значения функций основных частей растений и сезонных изменений растений, функции опорно-двигательной системы человека и важности сохранения правильной осанки, роли сокращения мышц в движении, значения воздуха для нашей планеты, теплопроводимости воздуха и его свойство заполнять пространство, процесса изменения агрегатного состояния воды, особенности расстояния и времени в Космосе, необходимости искусственного освещения;
3) применение: умение использовать личностные качества человека, необходимых для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира, ведущих признаков наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат) и его результатов, умения наблюдать, согласно составленному плану, умение проводить эксперимент и фиксировать его результаты, способов приспособления растений к различным условиям среды обитания (влага) в жизни, использования физических свойств воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть) в повседневной жизни, умение пользоваться единицами времени;
4) анализ: личностных качеств человека, необходимых для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира, ведущих признаков наблюдения и этапов эксперимента, жизненных форм и основных частей, функций растений, групп растений своей местности, сезонных изменений растений, групп растений по среде обитания, позвоночных и беспозвоночных животных, представителей классов животных и способов их размножения, свойств воздуха, агрегатного состояния воды, видов и источников природных ресурсов по генезису, отдельных космических тел и планет Солнечной системы, движения тел с разной скоростью, естественных и искусственных источников света, источников звука по громкости, температуры разных тел, источники электрической энергии, свойств магнитов;
5) синтез: проведение наблюдения по плану и демонстрируемому эксперименту с фиксацией результата деятельности, подбор информации о культурных и дикорастущих растениях, групп своей местности, о теплопроводимости, воздуха, агрегатном состоянии воды, температуре тел и источниках электрической энергии.
21. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) знание: о фотосинтезе, о наиболее значимых научных открытий и их влиянии на повседневную жизнь человека, о природных сообществах и растениях своего региона, о типах животных по внешним признакам, среде обитания и питанию, о расположении внутренних органов человека и способах защиты организма человека от болезней и инфекций, свойств веществ и их агрегатные состояния, свойств воздуха и влияние его на горение, об основных источниках воды и способах ее очистки, об основном составе почве и ее плодородии, о сферах Земли и графическом их изображении, об осевом вращении Земли и его следствие, о силах упругости, тяжести, трения;

2) түсіну: бақылау белгілерін(мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже) және эксперимент кезеңдерін, өсімдіктердің негізгі бөліктерін және өсімдіктердің маусымдық өзгерістеріндегі негізгі функцияларын,адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін және дұрыс сымбатты сақтаудың маңыздылығын, бұлшық ет қысқаруының қозғалысындағы рөлі, біздің ғаламшар үшін ауаның маңыздылығын, ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылу өткізгіштігін, судың агрегаттық күйінің өзгеру процесі, Ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін, жасанды жарықтың қажеттілігін;
3) қолдану: қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті адам бойындағы жеке тұлғалық қасиеттерді қолдану, бақылаудың басқарушыбелгілерін(мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже) және оның нәтижелерін, құрылған жоспар бойынша бақылай білу, эксперимент жүргізу және оның нәтижесін жазу, қоршаған орта жағдайларына (ылғал) бейімделу амалдарын, күнделікті өмірде судың физикалық қасиеттерін (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы) қолдану; уақыт бірліктерін қолдана білу;
4) талдау: қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті адам бойындағы жеке тұлғалық қасиеттерді, бақылаудың басқарушыбелгілерін және эксперимент кезеңдерін, өсімдіктің негізгі бөліктері мен өмірлік формаларын, функцияларын, өз аймағындағы өсімдіктер топтарын, өсімдіктің маусымдық өзгерістерін, тіршілік ету ортасына қарай өсімдіктер топтарын, омыртқалылар және омыртқасыз жануарларды, жануарлар класының өкілдерін және жануарлардың көбею амалдарын, ауаның қасиеттері, судың агрегаттық күйін, генезисі бойынша табиғат ресурстарының түрі мен көздері, жекелеген ғарыш денелері мен Күн жүйесінің серігін, әртүрлі жылдамдықтағы денелердің қозғалысы, жарықтың табиғи және жасанды көздерін, қаттылығы бойынша дыбыс көздері, әртүрлі денелердің температурасы, электр қуат көздері, магнит қасиеттері;
5) синтез: ұсынылатын эксперименттіңәрекет нәтижесін тіркеумен қатар көрсету және жоспар бойынша бақылау жүргізу, жабайы және мәдени өсімдіктер туралы ақпарат таңдау, өз аймағының өсімдіктертоптары, ауа, жылу өткізгіштер, судың агрегаттық күйі, дене температурасы және электр қуатының көздері.
21. 3-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім: фотосинтез, маңызды ғылыми жаңалықтар және оның адамның күнделікті өміріне ықпалы, табиғат қауымдастығы және өз аймағының өсімдіктері, қоректенуі бойыншасыртқы орта мен белгілеріне қарай жануарлар түрлері, адамның ішкі ағзаларының орналасуы және адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдері, затқа тән қасиеттер және заттың агрегаттық күйін, ауаның құрамы және оның ауданға ықпалы, судың негізгі көздері және тазартудың түрлі тәсілдері, топырақтың негізгіқұрамы және оның құнарлылығы, Жер сферасының графиктік кескіндеу және бейнелеу, Жердің өз өсінен айналу периодын және оның салдарын, ауырлық күш, серпімділік күш, үйкеліс күшін;

2) понимание: выделения кислорода растениями в процессе фотосинтеза, способов приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага), влияния человеческой деятельности на многообразие растений, роли Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, о типах взаимоотношений животных в природе, взаимосвязи между растениями и животными, роли системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности, дыхательная система роли дыхательной системы и кровеносной систем в организме человека, влияния воздуха на горение, наличия воды в живых организмах и неживой природе, необходимости бережного использования питьевой воды и ее важность для жизни, роли почвы в жизни некоторых организмов, осевого вращения Земли и его следствие;
3) применение: научных открытий в жизни, способов защиты организма человека от болезней и инфекций, свойств веществ и их агрегатных состояний в повседневной жизни, способов очистки воды, плодородия, значимых открытий в освоении космоса, сил упругости, тяжести, трения, способности предметов отражать свет, простейших электрических цепей;
4) анализ: способов приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага), влияния человеческой деятельности на многообразие растений, взаимосвязи между растениями и животными, изменения численности животных от изменений условий среды обитания, видов деятельности человека, приводящие к снижению численности животных, способов защиты организма человека от болезней и инфекций, веществ по происхождению и агрегатному состоянию, плодородия почв в зависимости от состава, составление сравнительных характеристик силы упругости, тяжести, трения, причин возникновения тени, определение зависимости громкости звука от расстояния между источником и приемником звука;
5) синтез: объединение растений региона в природные сообщества, подбор типов взаимоотношений животных в природе, определение роли внутренних органов человека, сбор информации о значимости воздуха, воды и почвы для живых организмов, проведение эксперимента с применением сил упругости, тяжести и трения, составление характеристик тени, свету, звуку.
22. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) знание: актуальных направлений исследования, пищевой цепочки вприроде, жизненного цикла растений, образования семян и способов их распостранения, высших и низших растений, способов защиты ратсений, животных своей местности, симбиотических отношений животных, процессов взаимоотношения в пищевой цепи, Национальных парков и заповедников, этапов эксперимента, источников загрязнения воздуха, способах сохранения чистоты воздуха, о круговороте воды, об образовании атмосферных осадков, об источниках загрязнения воды, сезоны года, о месторождениях основных полезных ископаемых Казахстана и пути их сохранения и бережного использования человеком, о крупных элементах земной поверхности, о силе Архимеда и ее действие на различные предметы;

2) түсіну: өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттегіні бөлуін, өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу тәсілдерін, адамның тіршілік іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін, Қызыл кітаптың сирек кездесетін және жоғалып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы рөлін, табиғаттағы жануарлардың өзара қатынас түрлерін, жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысын, адамның өмірі үшін энергияны алуда асқорыту жүйесінің рөлін,қан айналым жүйесі мен тыныс алу жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін,отқа ауаның ықпалын, судың тірі ағзаларда және өлі табиғатта кездесетінің, ауыз суды қолдануда ұқыптылық танытудың қажеттілігін және адам өмірі үшін маңыздылығы, кейбір ағзалардың тіршілігі үшін топырақтың рөлін, Жердің өз өсінен айналу периодын және оның салдарын;
3) қолдану: өмірдегі ғылыми жаңалықтар, ,адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдері, заттың агрегаттық күйі және күнделікті өмірдегі агрегаттық күйі, суды тазартудың түрлері, құнарлылық, ғарышты игерудің айтулы оқиғалары, ауырлық күш, серпімділік күш, үйкеліс күшін, денелердің жарықты шағылыстыру қабілеті, қарапайым электр тізбегінің сызбасын;
4) талдау: өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу тәсілдерін, адамның тіршілік іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін,жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысын, тіршілік ортасындағы өзгерістерге байланысты жануарлар санының өзгеруін, жануарлар санының азаюына ықпал ететін адамның іс-әрекет түрлерін,адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдерін, заттарды пайда болуы және агрегаттық күйі, топырақтың құрамына қарай құнарлылығы, ауырлық күш, серпімділік күш, үйкеліс күшінің салыстырмалы сипатын құру, көлеңкенің пайда болу себептерін, дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтықтан дыбыс қаттылығының тәуелділігін;
5) синтез: аймақ өсімдіктерін табиғат қауымдастығыныа біріктіру,табиғаттағы жануарлардың өзарақатынас жасау түрлерін таңдау, адамның ішкі ағзаларының рөлін анықтау,ауаның маңыздылығы туралы ақпарат жинақтау, тірі организм үшін су мен топырақтың маңызы, ауырлық күш, серпімділік күш, үйкеліс күшінқолдану арқылы эксперимент жүргізу,көлеңке, жарық, дыбысқа тән сипаттама құру.
22. 4-сыныпқа арналған "Жаратылыстану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білім: зерттеудің өзекті бағытты, табиғаттағы қоректтік тізбектер,өсімдіктің тіршілік циклі, тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін, төменгі және жоғары өсімдіктерді, өсімдіктерді қорғау амалы, өз аймағының жануарларын, жануарлардың симбиотикалық қатынасы, қоректік тізбектегі өзарақатынас процестері, Ұлттық саябақтар мен қорықтарды, эксперимент кезеңдерін, ауаны ластау көздерін, ауаның тазалығын сақтау амалдары,су айналымын, атмосфералық жауын-шашынның түзілу процесін, судың ластану көздерін, жыл мезгілдерін, Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларының кен орындарын және оны сақтау мен адамдардың қамқорлықпен күтуін, жер бетінің ірі элементтерін, әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау;

2) понимание: важности и значимости исследований в жизни, роли растений в пищевой цепи, процессов взаимоотношений в пищевой цепи, взаимосвязи между растениями и животными, роли выделительной системы в организме человека, перемещения воздуха в пространстве, влияния космоса на жизнь на Земле, вращения Земли и его следствие;
3) применение: актуальных направлений исследования, актуальных направлений исследований на основе собственных размышлений, способов применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека, способов сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению, круговорота воды в бытовых условиях, некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь) человеком, свойств света (поглощение и отражение) в жизни, теплопроводимости и электропроводимости различных материалов в повседневной жизни;
4) анализ: составление сравнительной характеристики пищевой цепочки, способов распространения семян, классификация животных на группы по типу питания, среде обитания, видам и классам с выделением особенностей каждой группы, сравнение модели пищевых цепей в определенной среде обитания, сопоставление сферы применения веществ согласно их свойствам, определение путей сохранения и бережного использования полезных ископаемых;
5) синтез: составление программы исследования и проведение процесса исследования с предоставлением результатов.
Глава 4. Система целей обучения
23. Цели обучения в программе содержат кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 1.2.1.4: "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
24. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Я – исследователь":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Роль науки и исследователей
0.​1.​1.​1 различать и называть явления природы
1.​1.​1.​1 объяснить понятия "объекты природы";
1.​1.​1.​2 сравнивать объекты природы между собой;
1.​1.​1.​3 называть условия необходимые для изучения процессов и объектов окружающего мира;
1.​1.​1.​4 объяснять важность источника информации для проведения исследований;
1.​1.​1.​5 объяснить необходимость умение пользоваться источниками информации
2.​1.​1.​2 называть личностные качества человека, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира;
2.​1.​1.​3 называть ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.​1.​1.​4 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков и заносить их в таблицу;
2.​1.​1.​5 объяснять понятие "эксперимент";
2.​1.​1.​6 называть и различать этапы эксперимента
3.​1.​1.​1 понимать понятия "открытие", "научное открытие";
3.​1.​1.​2 различать понятия "открытие", "научное открытие", и приводить примеры;
3.​1.​1.​3 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
4.​1.​1.​1 объяснять понятия "исследование", "актуальность";
4.​1.​1.​2 называть важность и значимость исследований в жизни;
4.​1.​1.​3 составлять программу исследования с помощью учителя;
4.​1.​1.​4 следить за процессом исследования;
4.​1.​1.​5 предоставить результат исследования разными способами

2) түсіну: өмірдегі зерттеу жұмыстарының маңыздылығын және мәнін, қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін, қоректік тізбектегі өзарабайланысу процесі, жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланысы, зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін, кеңістікте ауаның алмасуын, Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін, Жердің айналуы мен олардың салдары;
3) қолдану: зерттеудің өзекті бағыттары, өзінің ойлап табуы негізінде зерттеудің өзекті бағыттары, адам өмірінің әр түрлі саласында ауаны пайдаланудың амалдарын атау, ауаның тазалығын сақтау тәсілдерін және оны тазарту шараларын, тұрмыстық жағдайдағы су айналымы, кейбір пайдалы қазбаларды (бор, тұз, әктас, балшық, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын, адам өміріндегі жарықтың қасиетін (шағылысуы, жұтылу), күнделікті өмірдегі әртүрлі материалдардың электр және жарықөткізгіштігін;
4) талдау: қоректік тізбектің салыстырмалы сипатын құру, тозаңның таралу амалдарын, тіршілік ету, әр топтың ерекшеліктерімен қатар өкілдері мен түрлері, қоректену типі бойынша жануарларды жіктеу, нақты тіршілік ортасына қарай қоректік тізбек моделін салыстыру, заттарды қолдану аясы мен қасиетіне қарай сәйкестендіру, пайдалы қазбаларды сақтау жолдарын анықтау және қорғау;
5) синтез: зерттеу бағдарламасын құру және зерттеу процесін жүргізу, нәтижесін ұсыну.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан –бағдарламаның бөлімдері мен бөлімшелері, төртінші сан оқу мақсатының нумерациясын көрсетеді. Мысалы,1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нумерациясы.
24. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен зерттеушімін" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
0. 1. 1. 1 табиғат құбылыстарын атай білу және ажырата алу
1. 1. 1. 1 "табиғат нысаны" ұғымын түсіндіре алу;
1. 1. 1. 2 табиғат нысандарын өзара салыстыраалу;
1. 1. 1. 3 қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті шарттарды атай білу
1. 1. 1. 4 зерттеу жүргізу үшін ақпарат көздерінің маңыздылығын түсіндіре алу;
1. 1. 1. 5 ақпарат көздерін қолдана білу қажеттілігін түсіндіре алу
2. 1. 1. 2 қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті адам бойындағы жеке тұлғалық қасиеттерді атай білу;
2. 1. 1. 3 бақылаудың басқарушы белгілерін (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже) атай білу;
2. 1. 1. 4 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілеу және оны кестеге сала алу;
2. 1. 1. 5 "эксперимент" ұғымын түсіндіре алу;
2. 1. 1. 6 эксперимент кезеңдерін атай білу және ажырата алу
3. 1. 1. 1 "жаңалық", "ғылыми жаңалық" ұғымын түсіндіре алу;
3. 1. 1. 2 "жаңалық", "ғылыми жаңалық" ұғымын ажырата алужәне мысал келтіре алу;
3. 1. 1. 3 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне ықпалы туралы әңгімелей алу
4. 1. 1. 1 "зерттеу", "өзектілігі" ұғымын түсіндіре алу;
4. 1. 1. 2 өмірдегі зерттеу жұмыстарының маңыздылығын және мәнін атай білу;
4. 1. 1. 3 мұғалімнің көмегімен зерттеу бағдарламасын құру;
4. 1. 1. 4 зерттеу процесін бақылау;
4. 1. 1. 5 әртүрлі амалдармен зерттеу нәтижесін ұсына алу

1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1 наблюдать за явлениями природы, результаты предоставить в виде рисунка
1.​1.​2.​1 называть объекты природы и уметь их обозначить условными знаками;
1.​1.​2.​2 сравнивать объекты природы, результат предоставить в виде рисунка;
1.​1.​2.​3 применять источники информации при проведении исследования
2.​1.​2.​1 составлять план проведения наблюдения и проводить наблюдения согласно составленному плану и понимать, и объяснять выводы;
2.​1.​2.​2 следить за ходом эксперимента;
2.​1.​2.​4 проводить эксперимент и фиксировать его результат в виде рисунка;
2.​1.​2.​5 рассказывать о ходе демонстрируемого эксперимента по плану
3.​1.​2.​1 называть виды источников информации;
3.​1.​2.​2 объяснять преимущества и недостатки источников информации;
3.​1.​2.​3 планировать и проводить эксперимент с помощью учителя;
3.​1.​2.​4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану;
3.​1.​2.​5 понимать и объяснять выводы эксперимента
4.​1.​2.​1 сравнить методы исследования (наблюдение и эксперимент);
4.​1.​2.​2 выделить преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента;
4.​1.​2.​3 объяснять различие эксперимента и наблюдения;
4.​1.​2.​4 перечислить положительные и отрицательные стороны наблюдения и эксперимента;
4.​1.​2.​5 представлять полученные результаты в форме по выбору учащегося
2) раздел "Живая природа":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Растения
0.​2.​1.​1 приводить примеры "живой и неживой природы";
0.​2.​1.​2 составлять характеристику живой природы;
0.​2.​1.​3 называть условия для жизни растений;
0.​2.​1.​4 выделять сезонные изменения в живой природе;
0.​2.​1.​5 называть способы ухода за растениями
1.​2.​1.​1 перечислять основные характеристики растений;
1.​2.​1.​2 называть возможность произрастания растений в различных условиях;
1.​2.​1.​3 объяснять понятия "культурные" и "дикорастущие" растения;
1.​2.​1.​4 называть основные части растений;
1.​2.​1.​5 называть растения своей местности;
1.​2.​1.​6 рассказывать о важности бережного отношения к растениям по началу предложения
2.​2.​1.​1 называть жизненные формы растений;
2.​2.​1.​2 сравнивать основные части растений;
2.​2.​1.​3 описывать функции основных частей растений по плану;
2.​2.​1.​4 называть дикорастущие и культурные растения;
2.​2.​1.​5 описывать группы растений своей местности по плану;
2.​2.​1.​6 описывать сезонные изменения у растений по плану;
2.​2.​1.​7 называть способы приспособления растений к различным условиям среды обитания (влага), результат представить в виде таблицы;
2.​2.​1.​8 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания
3.​2.​1.​1 объяснять понятие "фотосинтез";
3.​2.​1.​2 объяснять выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.​2.​1.​3 объяснять способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага) с опорой на таблицу;
3.​2.​1.​4 объяснять понятие "природные сообщества";
3.​2.​1.​5 описывать природные сообщества своего региона по плану;
3.​2.​1.​6 называть растения своей местности;
3.​2.​1.​7 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.​2.​1.​8 объяснять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.​2.​1.​1 объяснять понятие "пищевая цепочка";
4.​2.​1.​2 объяснять роль растений в пищевой цепи;
4.​2.​1.​3 объяснять понятие "жизненный цикл";
4.​2.​1.​4 описывать жизненный цикл растений по плану;
4.​2.​1.​5 описывать образование семян в результате опыления, по опорным словам;
4.​2.​1.​6 называть способы распространения семян, результат предоставить в виде таблицы;
4.​2.​1.​7
объяснять понятия "высшие и низшие" растения;
4.​2.​1.​8 различать низшие и высшие растения;
4.​2.​1.​9 предлагать способы защиты растений

1.2 Табиғатты тану әдістері
0. 1. 2. 1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізудің нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
1. 1. 2. 1 табиғат нысандарын атай білу және оны шартты белгілермен белгілеу;
1. 1. 2. 2 қоршаған әлем құбылыстарын салыстыраалу және оның нәтижесін сурет түрінде көрсете білу;
1. 1. 2. 3 зерттеу жүргізу кезінде ақпарат көздерін қолдана алу
2. 1. 2. 1 бақылау жүргізудің жоспарын құружәне жоспарға сәйкес бақылау жасау қорытындысын түсіну және түсіндіре алу
2. 1. 2. 2 жүргізілетін эксперимент барысына бақылау жасай алу;
2. 1. 2. 4 эксперимент жүргізу және оның нәтижесін сурет түрінде белгілеу;
2. 1. 2. 5 жоспар бойынша жүргізілетін эксперимент барысын әңгімелей алу
3. 1. 2. 1 ақпарат көздер түрлерін атай білу;
3. 1. 2. 2 ақпарат көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіре алу;
3. 1. 2. 3 мұғалімнің көмегімен эксперименті жоспарлау және жүргізе білу;
3. 1. 2. 4 құрылыған жоспар бойынша жүргізілген эксперимент нәтижесін тіркеу;
3. 1. 2. 5 эксперимент нәтижесін түсіну және түсіндіре алу
4. 1. 2. 1 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) салыстыраалу;
4. 1. 2. 2 зерттеу әдістерінің (бақылау мен эксперимент) артықшылықтары және кемшіліктерін көрсете білу;
4. 1. 2. 3 эксперимент пен бақылаудың айырмашылығын түсіндіре алу;
4. 1. 2. 4 эксперимент пен бақылаудың жағымды және жағымсызжақтарын көрсете білу;
4. 1. 2. 5 білім алушылардың таңдаған формасы бойынша алынған нәтижені ұсына алу
2) "Тірі табиғат" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Өсімдіктер
0. 2. 1. 1 "Тірі және өлі табиғат" ұғымдарға мысал келтіре алу;
0. 2. 1. 2 тірі табиғаттың сипатын құрастыра алу;
0. 2. 1. 3 өсімдіктің тіршілігі үшін жағдайларды атай білу;
0. 2. 1. 4 тірі табиғаттағы өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін ерекшелеу;
0. 2. 1. 5 өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін атай білу
1. 2. 1. 1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын ретпен айту;
1. 2. 1. 2 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсу мүмкіндіктерін зерттеу;
1. 2. 1. 3 "мәдени" және "жабайы" өсімдіктер ұғымын түсіндіре алу;
1. 2. 1. 4 өсімдіктің негізгі бөліктерін атай білу;
1. 2. 1. 5 өз аймағының өсімдіктерін атай білу;
1. 2. 1. 6 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіре алу
2. 2. 1. 1 өсімдіктің өмірлік формаларын атай білу;
2. 2. 1. 2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін салыстыраалу;
2. 2. 1. 3 жоспар бойынша өсімдіктің негізгі функцияларын сипаттай алу;
2. 2. 1. 4 мәдени және жабайы өсімдіктерді атай білу;
2. 2. 1. 5 жоспар бойынша өз жергілікті жеріндегі өсімдіктер топтамасын сипаттай алу;
2. 2. 1. 6 жоспар бойынша өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттай алу;
2. 2. 1. 7 өсімдіктердің қоршаған ортаның әртүрлі жағдайларында (ылғал) бейімделу мүмкіндігін атай білу және оның нәтижесін кесте түрінде ұсына алу;
2. 2. 1. 8 мекен ету ортасына байланысты өсімдіктер топтарын салыстыраалу
3. 2. 1. 1 "фотосинтез" ұғымын түсіндіре алу;
3. 2. 1. 2 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттегіні бөлуін түсіндіре алу;
3. 2. 1. 3 кестеге сүйене өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу тәсілдерін түсіндіре алу;
3. 2. 1. 4 "табиғат қауымдастық " ұғымын түсіндіре алу;
3. 2. 1. 5 жоспар бойынша өз аймағының табиғи қауымдастығын сипаттай алу;
3. 2. 1. 6 өз аймағының өсімдіктерін атай білу;
3. 2. 1. 7 адамның тіршілік іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіре алу;
3. 2. 1. 8 Қызыл кітаптың сирек кездесетін және жоғалып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы рөлін түсіндіре алу
4. 2. 1. 1 "қоректік тізбек" ұғымын түсіндіре алу;
4. 2. 1. 2 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін түсіндіре алу;
4. 2. 1. 3 "өмірлік цикл" ұғымын түсіндіре алу;
4. 2. 1. 4 жоспар бойынша өсімдіктің өмір циклін сипаттай алу;
4. 2. 1. 5 сөзге сүйене отырып тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттай алу;
4. 2. 1. 6 кесте түрінде тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін атай білу;
4. 2. 1. 7 "төменгі және жоғары" өсімдіктердің ұғымын түсіндіре алу;
4. 2. 1. 8 төменгі және жоғары өсімдіктердіажырата алу;
4. 2. 1. 9 өсімдіктерді қорғау амалын ұсына алу

2.2 Животные
0.​2.​2.​1
называть диких и домашних животных;
0.​2.​2.​2 различать диких и домашних животных;
0.​2.​2.​3 называть детенышей домашних и диких животных;
0.​2.​2.​4 рассказывать об уходе за домашними животными;
0.​2.​2.​5 рассказать о пользе домашних животных;
0.​2.​2.​6 понимать влияния сезонных изменений на животных
1.​2.​2.​1
объяснять понятие "среда обитания"; 1.​2.​2.​2 распределять животных на группы, по среде обитания;
1.​2.​2.​3 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания по опорным картинкам
2.​2.​2.​1 распределять животных на позвоночные и беспозвоночные;
2.​2.​2.​2 называть представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2.​2.​2.​3 называть способы размножения животных: откладывание яиц, откладывание икры, рождение детенышей;
2.​2.​2.​4 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3.​2.​2.​1 описывать типы животных по внешним признакам, среде обитания, по питанию;
3.​2.​2.​2 называть типы взаимоотношений животных в природе;
3.​2.​2.​3 рассказывать о взаимосвязи между растениями и животными по схеме;
3.​2.​2.​4 рассказывать об изменении численности животных от изменений условий среды обитания;
3.​2.​2.​5 называть виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных с опорой на таблицу
4.​2.​2.​1 называть животных своей местности;
4.​2.​2.​2 называть классификацию животных на позвоночные и беспозвоночные, дикие и домашние;
4.​2.​2.​3 рассказать о представителях классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
4.​2.​2.​4 объяснять жизненный цикл насекомых с опорой на план;
4.​2.​2.​5 различать травоядных и хищных животных;
4.​2.​2.​6 приводить примеры симбиотических отношений;
4.​2.​2.​7 объяснять процессы взаимоотношений в пищевой цепи;
4.​2.​2.​8 рассказать о взаимосвязи между растениями и животными;
4.​2.​2.​9 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания по образцу;
4.​2.​2.​10 называть животных, находящихся на грани исчезновения;
4.​2.​2.​11
Объяснять понятие "заповедники";
4.​2.​2.​12 называть цели создания Национальных парков и заповедников
2.3 Человек
0.​2.​3.​1 называть части тела человека;
0.​2.​3.​2 определять отличительные признаки человека (мальчик, девочка);
0.​2.​3.​3 описать себя;
0.​2.​3.​4 описывать членов своей семьи по фотографии (рисунку);
0.​2.​3.​5 рассказать о правилах личной гигиены с опорой по картинке
1.​2.​3.​1 объяснять необходимость каждой части тела;
1.​2.​3.​2 объяснять понятия: "младенец, детство, подростковый период, юность, зрелость, старость";
1.​2.​3.​3 рассказывать о правильном питании в сохранении здоровья;
1.​2.​3.​4 рассказывать о роли личной гигиены в сохранении здоровья;
1.​2.​1.​5 рассказывать о важности ухода за зубами в сохранении здоровья
2.​2.​3.​1 объяснять понятие "опорно – двигательная система" человека;
2.​2.​3.​2 называть функции опорно-двигательной системы человека;
2.​2.​3.​3 рассказывать о важности сохранения правильной осанки;
2.​2.​3.​4 рассказывать о роли сокращения мышц в движении
3.​2.​3.​1 называть расположение внутренних органов человека;
3.​2.​3.​2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности по плану;
3.​2.​3.​3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека, по опорным словам;
3.​2.​3.​4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека по опорным словам;
3.​2.​3.​5 называть способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.​2.​3.​1 описывать выделительную систему человека и ее роль в организме по плану;
4.​2.​3.​2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека по плану

2.2 Жануарлар
0. 2. 2. 1 жабайы және үй жануарларын атай білу;
0. 2. 2. 2 жабайы және үй жануарларын ажыратаалу;
0. 2. 2. 3 жабайы және үй жануарлардың балаларын атай білу;
0. 2. 2. 4үй жануарларын күту туралы әңгімелей алу;
0. 2. 2. 5 үй жануарлардың пайдасы туралы әңгімелей алу;
0. 2. 2. 6 жыл мезгілдерінің ауысуыныңжануарларға әсерін түсіндіре алу
1. 2. 2. 1 "тіршілік ортасы" ұғымын түсіндіре алу;
1. 2. 2. 2 қоректену және тіршілік ортасы бойынша жануарларды бөлу;
1. 2. 2. 3 суреттерге сүйене отырып, тіршілік ету ортасына жануарлардың бейімделуін сипаттай алу
2. 2. 2. 1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға бөлу;
2. 2. 2. 2 жануарлар класының өкілдерін атай білу: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер,бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2. 2. 2. 3 жануарлардың көбею тәсілдерін атай білу; жұмыртқа салу, баланың дүниеге келуі;
2. 2. 2. 4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіре алу
3. 2. 2. 1 қоректенуі бойыншасыртқы орта мен белгілеріне қарай жануарлар түрлерін сипаттай алу;
3. 2. 2. 2 табиғаттағы жануарлардың өзара қыр-қатынас түрлерін атай білу;
3. 2. 2. 3 кесте түрінде жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы әңгімелей алу;
3. 2. 2. 4 тіршілік ортасындағы өзгерістерге байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіре алу;
3. 2. 2. 5 кестеге сүйеніп, жануарлар санының азаюына ықпал ететін адамның іс-әрекет түрлерін атай білу
4. 2. 2. 1 өз аймағындағы жануарларды атай білу;
4. 2. 2. 2 жабайы және үй, омыртқалы және омыртқасызжануарлардың жіктелуін атай білу;
4. 2. 2. 3 жануарлар класының өкілдері туралы әңгімелей алу: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер,бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
4. 2. 2. 4 жоспарға сүйене отырып, жәндіктердің тіршілік циклін түсіндіре алу
4. 2. 2. 5 өсімдік қоректі және жыртқыш жануарларды ажыратаалу;
4. 2. 2. 6 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4. 2. 2. 7 қоректік тізбектегі қарым-қатынас үрдісін түсіндіре алу;
4. 2. 2. 8 жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланысы туралы айтып беру;
4. 2. 2. 9 үлгі бойынша белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектердің модельдерін құрастыра алу;
4. 2. 2. 10 жойылу шегінде тұрған жануарлар атай білу;
4. 2. 2. 11 қорықтар" ұғымын түсіндіре алу
4. 2. 2. 12 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құрудың мақсатын атай білу
2.3 Адам
0. 2. 3. 1 адамның дене бөліктерін атай білу;
0. 2. 3. 2 адамның өзіне тән белгілерді(ұл,қыз) анықтау;
0. 2. 3. 3 өзін сипаттай алу;
0. 2. 3. 4
фота (сурет) бойынша өз отбасы мүшелерін сипаттай алу;
0. 2. 3. 5картинка бойыншажеке гигиена ережелері туралы айтып беру
1. 2. 3. 1 әр дене бөліктерінің қажет екенін түсіндіре алу;
1. 2. 3. 2 "нәресте, балалаық шақ, жас жеткіншек, жастық шақ, қарттық жас" ұғымын түсіндіре алу;
1. 2. 3. 3 денсаулықты сақтауда дұрыс тамақтану ережелерін айтып беру;
1. 2. 3. 4 жеке гигиенаның денсаулықты сақтаудағы рөлін айтып беру;
1. 2. 1. 5 тістерді күтудің денсаулықты сақтаудағы маңызды екені туралы айтып беру
2. 2. 3. 1 адамның "тірек-қимыл жүйесі" ұғымын түсіндіре алу;
2. 2. 3. 2 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін атай білу;
2. 2. 3. 3 дұрыс сымбатты сақтаудың маңыздылығы туралы айтып беру;
2. 2. 3. 4 бұлшық ет қысқаруының қозғалысындағы рөлі туралы айтып беру
3. 2. 3. 1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын атай білу;
3. 2. 3. 2 жоспар бойынша адамның өмірі үшін энергияны алуда асқорыту жүйесінің рөлін сипаттай алу;
3. 2. 3. 3 тірек сөздердің көмегімен тыныс алу жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттай алу;
3. 2. 3. 4 тірек сөздердің көмегімен қан айналым жүйесін оның адам ағзасындағы рөлін сипаттай алу;
3. 2. 3. 5 адам ағзасының аурулар мен инфекциялардан қорғану әдіс-тәсілдерін атай білу
4. 2. 3. 1 жоспар бойынша зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттай алу;
4. 2. 3. 2 жоспар бойынша жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттай алу

2.4 Методы познания
0.​2.​4.​1 наблюдать признаки живой природы с предоставлением результатов в виде рисунка;
0.​2.​4.​2 сравнивать сезонные изменения в живой природе и предоставить результат в виде рисунка;
0.​2.​4.​3 исследовать способы ухода за растениями;
0.​2.​4.​4 упражняться в уходе за комнатными растениями;
0.​2.​4.​5 сравнивать диких и домашних животных с опорой на картинку;
0.​2.​4.​6 наблюдать сезонные изменения животных результат предоставить в виде рисунка;
0.​2.​4.​7 описать себя, результат представить в виде рисунка – портрета
1.​2.​4.​1 называть основные характеристики растений результат предоставить в виде кластера;
1.​2.​4.​2 наблюдать возможность произрастания растений в различных условиях с предоставлением результатов в виде рисунка;
1.​2.​4.​3 сравнивать основные части растений путем составления кластера;
1.​2.​4.​4 наблюдать способы приспособления животных к условиям среды с предоставлением результата в виде рисунка
2.​2.​4.​1 составлять план практической работы с помощью учителя с выполнением заданий на выделение основных характеристик растений, его частей, способов ухаживания за растениями;
2.​2.​4.​2 называть отличие и сходства животных и растений, с занесением результатов в таблицу;
2.​2.​4.​3 составлять характеристику диких и домашних животных с занесением в таблицу;
2.​2.​4.​4 составлять режим дня;
2.​2.​4.​5 составлять рекомендации к выполнению режима дня;
2.​2.​4.​6 наблюдать на пришкольном участке за группами растений;
2.​2.​4.​7 называть культурные и дикорастущие растения с выделением их характеристик , с занесением результатов в таблицу;
2.​2.​4.​8 перечислять условия для жизни растений с предоставлением результа в виде рисунка;
2.​2.​4.​9 называть адаптацию животных к смене времен года, с предоставлением результатов в виде таблицы;
2.​2.​4.​10 описывать этапы жизни человека по плану и называть потребности человека, необходимых для его роста и развития
3.​2.​4.​1 называть способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага), результат предоставить в виде таблицы;
3.​2.​4.​2 называть природные сообщества своего региона, результат предоставить разным способом;
3.​2.​4.​3 рассказать о многообразии растений и влияние их на человеческую деятельность, с предоставлением результата в виде кластера;
3.​2.​4.​4 называть взаимосвязь между растениями и животными, с предоставлением результата в виде схемы;
3.​2.​4.​5 перечислять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных, результат предоставить в виде рисунка;
3.​2.​4.​6 выполнить творческую работу о животных и растениях Красной книги, результат предоставить разными способами
4.​2.​4.​1 составлять цепочку в пищевой цепи растений и результат предоставить в виде схемы;
4.​2.​4.​2 объяснять понятие "опыление";
4.​2.​4.​3 рассказать об образовании семян в результате опыления;
4.​2.​4.​4 перечислить способы распространения семян, с предоставлением результата в виде таблицы;
4.​2.​4.​5 выполнить творческую работу о способах защиты растения, результат предоставить разными способами;
4.​2.​4.​6понимать понятие "жизненный цикл" насекомых;
4.​2.​4.​7 рассказать о жизненном цикле насекомых, с предоставлением результата разными способами;
4.​2.​4.​8 объяснять процессы взаимоотношений в пищевой цепи, с предоставлением результата разными способами;
4.​2.​4.​9 называть модели пищевых цепей в определенной среде обитания, с предоставлением результата разными способами;
4.​2.​4.​10 называть значение выделительной системы человека и ее роль в организме, результат предоставить в виде вывода по образцу;
4.​2.​4.​11 рассказывать о нервной системе человека по плану;
4.​2.​4.​12 называть роль нервной системы в организме человека, результат предоставить в виде вывода по образцу

2.4 Тану әдістері
0. 2. 4. 1 тірі табиғатты бақылау нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
0. 2. 4. 2 тірі табиғаттағы маусымдық өзгерістерді салыстыраалу және нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
0. 2. 4. 3 өсімдіктерді күту амалдарын зерттеу;
0. 2. 4. 4 үйде өсетін өсімдіктерді күтуге машықтану;
0. 2. 4. 5 суретке сүйене отырып жабайы және үй жануарларын салыстыраалу;
0. 2. 4. 6 жануарлардың маусымдық өзгерістерін бақылау нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
0. 2. 4. 7 өзін сипаттай алу және нәтижесін сурет-портрет түріндекөрсете білу
1. 2. 4. 1 өсімдіктердің негізгі сипаттарын атай білуды кластер түрінде ұсына алу;
1. 2. 4. 2 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсу мүмкіндіктерін бақылау және нәтижесінсурет түрінде ұсына алу;
1. 2. 4. 3 кластер құру жолымен өсімдіктің негізгі бөліктерін салыстыраалу;
1. 2. 4. 4 тіршілік ету ортасына жануарлардың бейімделуін бақылап, оның нәтижесінсуреттер түрінде көрсете білу
2. 2. 4. 1 мұғалімнің көмегімен өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын, оның бөліктерін, өсімдіктерді күту тәсілдерін анықтауға арналған тапсырмаларды орындау арқылы практикалық жұмыс жоспарын құрастыра алу;
2. 2. 4. 2 жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын кесте түрінде көрсете білу;
2. 2. 4. 3 үй және жабайы жануарларға тән сипаттардықұру кестеге енгізу;
2. 2. 4. 4 күнтәртібін құрастыра алу;
2. 2. 4. 5 күнтәртіптіорындаудың ұсыныстарын құру;
2. 2. 4. 6 мектеп аймағындағы өсімдіктер топтарын бақылау;
2. 2. 4. 7 жабайы және мәдени өсімдіктерді атай білу оның нәтижесін кестеге енгізу;
2. 2. 4. 8 өсімдіктің қолайлы тіршілік етудің жағдайларын айту және оның нәтижесін сурет түрінде көрсете білу;
2. 2. 4. 9 жануарлардың маусымдық өзгерістерге бейімделуін атай білу және нәтижесін кесте түрінде түрінде ұсына алу;
2. 2. 4. 10 жоспар бойынша адам өмірінің кезеңдерін сипаттай алу және адамның өсіп, дамуы үшін қажетті шарттарды атай білу
3. 2. 4. 1 өсімдіктердің қоршаған ортаның әр түрлі жағдайларына (жылу, жарық және ылғал) бейімдеу тәсілдерін атай білу, нәтижені кесте түрінде ұсына алу;
3. 2. 4. 2 өз аймағының табиғат қауымдастықтарын атай білу және оның нәтижесін әртүрлі амалдармен ұсына алу;
3. 2. 4. 3 адамның тіршілік іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін айтып беру және нәтижесін кластер түрінде ұсына алу 3. 2. 4. 4 жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысын атай білу және нәтижесін схема түрінде көрсете білу;
3. 2. 4. 5 жануарлар санының азаюына ықпал ететін адамның іс-әрекет түрлерін атай білу және нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
3. 2. 4. 6 Қызыл кітаптың сирек кездесетін және жоғалып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлар туралы шығармашылық жұмыстарын орындау, оныңнәтижесін әртүрлі амалдармен ұсына алу
4. 2. 4. 1 өсімдіктердің қоректік тізбегін құру және нәтижені схема түрінде ұсына алу;
4. 2. 4. 2 "тозаңдану"ұғымын түсіндіре алу;
4. 2. 4. 3 тозаңдану нәтижесінде ұрықтың пайда болуын айтып беру;
4. 2. 4. 4 ұрықтың таралу амалдарынретпен айту және нәтижесін кесте түрінде ұсына алу;
4. 2. 4. 5 өсімдіктерді қорғау туралы шығармашылық жұмыс орындау, оның нәтижесін әртүрлі амалдармен ұсына алу;
4. 2. 4. 6 жәндәктердің"өмірлік циклі" ұғымын түсіндіре алу;
4. 2. 4. 7 жәндіктердің өмір циклін айтып беру және нәтижесін әртүрлі амалдармен ұсына алу;
4. 2. 4. 8 қоректік тізбектердің өзарабайланысу процесін түсіндіре алу және нәтижесін әртүрлі амалдармен ұсына алу;
4. 2. 4. 9 нақты тірішлік ортасында мекен ететін қоректік тізбектің моделін атай білу және оның нәтижесін әртүрлі амалдармен ұсына алу;
4. 2. 4. 10 үлгі бойынша зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттай алу, нәтижесін қорытынды түрінде көрсете білу;
4. 2. 4. 11 жоспар бойынша жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін айтып беру;
4. 2. 4. 12 жүйке жүйесі және оның адам ағзасындағы рөлін атай білу, нәтижесін үлгі бойынша қорытынды түрінде ұсына алу

3) раздел "Вещества и их свойства":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Свойтсва веществ
3.​3.​1.​1 называть определение "вещество", "тело";
3.​3.​1.​2 называть свойства веществ;
3.​3.​1.​3 называть агрегатные состояния веществ по опорным словам;
3.​3.​1.​4 распределять вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.​3.​1.​1 называть сферы применения веществ согласно их свойствам, с занесением в таблицу;
4.​3.​1.​2 называть этапы эксперимента;
4.​3.​1.​3 составлять с помощью учителя план эксперимента;
4.​3.​1.​4 получать вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
1.​3.​2.​1 объяснять значение воздуха для живой природы
2.​3.​3.​1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.​3.​3.​2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха) по плану;
2.​3.​3.​3 описывать понятие "теплопроводность" воздуха;
2.​3.​3.​4 приводить примеры о теплопроводности воздуха;
2.​3.​3.​5 объяснять свойство воздуха заполнять пространство, с предоставлением результатов в виде рисунка
3.​3.​2.​1 называть состав воздуха;
3.​3.​2.​2 описывать влияние воздуха на горение по плану
4.​3.​2.​1 называть способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.​3.​2.​2 называть источники загрязнения воздуха;
4.​3.​2.​3 предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4.​3.​2.​4 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.​3.​2.​5 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
0.​3.​3.​1 рассказывать о значении воды для живой природы
1.​3.​3.​1 рассказать о значении воды для живой природы с опорой на картинки
2.​3.​3.​1 называть физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.​3.​3.​2 объяснять понятие "агрегатное состояние" воды;
2.​3.​3.​3 объяснять процесс изменения агрегатного состояния воды по опорным словам, с предоставлением результата в виде рисунка
3.​3.​3.​1 рассказывать о наличии воды в живых организмах и неживой природе;
3.​3.​3.​2 сравнивать основные природные источники воды по плану
3.​3.​3.​3 объяснять необходимость бережного использования питьевой воды;
3.​3.​3.​4 предлагать различные способы очистки воды;
3.​3.​3.​5 предлагать собственную модель фильтра для очистки воды;
3.​3.​3.​6 рассказывать о важности воды для жизни
4.​3.​3.​1 рассказывать о "круговороте воды" в природе;
4.​3.​3.​2
описывать процесс образования атмосферных осадков по схеме;
4.​3.​3.​3 называть источники загрязнения воды;
4.​3.​3.​4 рассказывать о последствиях загрязнения воды для различных организмов по начатым предложениям;
4.​3.​3.​5 проверить растворимость различных веществ в воде, результат предоставить в виде таблицы

3) "Заттар және олардың қасиеттері" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Заттардың қасиеттері
3. 3. 1. 1 "зат", "дене" анықтамасын атай білу;
3. 3. 1. 2 затқа тән қасиеттерді атай білу;
3. 3. 1. 3 тірек сөздердің көмегімен заттың агрегаттық күйін атай білу;
3. 3. 1. 4 заттарды пайда болуы және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4. 3. 1. 1 заттың атқаратын қызметіне сай аймақтарды атай білу және оны кестеге енгізе алу;
4. 3. 1. 2 эксперимент кезеңдерін атай білу;
4. 3. 1. 3 мұғалімнің көмегімен эксперимент жоспарын құрастыра алу;
4. 3. 1. 4 эксперимент жоспарына сәйкес заттарды алу
3.2 Ауа
1. 3. 2. 1 тірі табиғат үшін ауаның маңыздылығын түсіндіре алу
2. 3. 3. 1 біздің ғаламшар үшін ауаның маңыздылығын түсіндіре алу;
2. 3. 3. 2 жоспар бойынша ауаның кейбір қасиеттерін сипаттай алу (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
2. 3. 3. 3 ауаның "жылу өткізгіштік" ұғымын сипаттай алу;
2. 3. 3. 4 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылу өткізгіштігіне мысал келтіре алу;
2. 3. 3. 5 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін түсіндіре алу және нәтижесін сурет түрінде көрсете білу
3. 3. 2. 1 ауаның құрамын атай білу;
3. 3. 2. 2 жоспар бойынша отқа ауаның ықпалын сипаттай алу
4. 3. 2. 1 адам өмірінің әр түрлі саласында ауаны пайдаланудың амалдарын атай білу;
4. 3. 2. 2 ауаның ластану көздерін атай білу;
4. 3. 2. 3 ауаның тазалығын сақтау тәсілдерін және оны тазарту шараларын ұсына алу;
4. 3. 2. 4 табиғатта ауаның алмасу процесін түсіндіре алу;
4. 3. 2. 5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіре алу;
3.3 Су
0. 3. 3. 1
тірі табиғат үшін судың маңыздылығын айтып беру
1. 3. 3. 1 суретке сүйене отырып тірі табиғат үшін судың маңыздылығын айтып беру
2. 3. 3. 1 судың физикалық қасиеттерін атай білу (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2. 3. 3. 2 судың "агрегаттық күйін" ұғымын түсіндіре алу;
2. 3. 3. 3 тірек сөздердің көмегімен судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін түсіндіре алу және нәтижесін сурет түрінде көрсете білу
3. 3. 3. 1 судың тірі ағзаларда және өлі табиғатта кездесетінің айтып беру;
3. 3. 3. 2 жоспар бойынша судың негізгі табиғи көздерін салыстыраалу;
3. 3. 3. 3 ауыз суды қолдануда ұқыптылық танытудың қажеттілігін түсіндіре алу;
3. 3. 3. 4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсына алу;
3. 3. 3. 5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсына алу;
3. 3. 3. 6 судың тіршілік үшін маңыздылығын айтып беру
4. 3. 3. 1 табиғаттағы "су айналымы" туралы айтып беру;
4. 3. 3. 2 схема бойынша
атмосфералық жауын-шашынның түзілу процесін сипаттай алу;
4. 3. 3. 3 судың ластану көздерін атай білу;
4. 3. 3. 4 берілген сөйлем бойынша табиғатта судың ластануына әр түрлі ағзаларға әсерін түсіндіре алу;
4. 3. 3. 5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін тексеру және нәтижесін кесте түрінде ұсына алу

3.4 Природные ресурсы
2.​3.​4.​1 объяснять понятие "природные ресурсы";
2.​3.​4.​2 называть виды и источники природных ресурсов;
2.​3.​4.​3 распределять природные ресурсы по генезису (природные и антропогенные) с опорой на кластер
3.​3.​4.​1 рассказывать о роли почвы в жизни некоторых организмов;
3.​3.​4.​2 называть основной состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), результат предоставить в виде рисунка;
3.​3.​4.​3 объяснять понятие "плодородие";
3.​3.​4.​4 перечислять основные свойства почвы;
3.​3.​4.​5 рассказать о плодородии почв в зависимости от состава, с опорой на план
4.​3.​4.​1 перечислять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь);
4.​3.​1.​2 объяснять понятие "месторождение";
4.​3.​4.​3 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана с опорой на условные обозначения;
4.​3.​4.​4 называть пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых с предоставлением результатов в виде сообщения
3.5 Методы познания
0.​3.​5.​1 наблюдать за влиянием воды для живой природы, с предоставлением результатов в виде соотношения картинок
1.​3.​5.​1 исследовать значение воздуха для живой природы, с предоставлением результата в виде рисунка;
1.​3.​5.​2 исследовать значение воды для живой природы, с предоставлением результатов в виде подбора картинок
2.​3.​5.​1 проверить теплопроводность и свойство воздуха, с предоставлением результатов в виде рисунка;
2.​3.​5.​2 рассказать о процессе изменения агрегатного состояния воды, с предоставлением результата в виде рисунка;
2.​3.​5.​3 называть виды и источники природных ресурсов, результат предоставить в виде рисунка;
2.​3.​5.​4 называть и описывать некоторые свойства воздуха с опорой на план;
2.​3.​5.​5 называть и описывать агрегатное состояние воды, наличие цвета, запаха, с предоставлением результата в виде рисунка;
2.​3.​5.​6 называть физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть), результат предоставить в виде кластера
3.​3.​5.​1 отличать вещества по происхождению и агрегатному состоянию с предоставлением результатов в виде таблицы;
3.​3.​5.​2 называть состав воздуха, с предоставлением результатов в виде схемы;
3.​3.​5.​3 проверить наличие воды в живых организмах и неживой природе, результат предоставить в виде таблицы;
3.​3.​5.​4 называть основные природные источники воды и сравнивать их, результат предоставить разными способами;
3.​3.​5.​5 составить кластер бережного использования питьевой воды;
3.​3.​5.​5 сделать простейшую модель фильтра для очистки воды;
3.​3.​3.​6 выполнить творческую работу о важности воды для жизни, результат предоставить разными способами
4.​3.​5.​1 называть сферы применения веществ согласно их свойствам, с предоставлением результатов в виде таблицы;
4.​3.​5.​2 называть этапы эксперимента;
4.​3.​5.​3 провести эксперимент по получению нового вещества согласно составленному плану;
4.​3.​5.​4 называть способы применения воздуха в разных сферах, с предоставлением результатов разными способами;
4.​3.​5.​5 выполнить творческую работу об источниках загрязнения воздуха, с предоставлением результатов разными способами;
4.​3.​5.​6 выполнить творческую работу о способах сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению, с предоставлением результатов разными способами;
4.​3.​5.​7 объяснить процесс перемещения воздуха в природе, с предоставлением результатов разными способами;
4.​3.​5.​8 выполнить творческую работу о пользе и вреде ветра, с предоставлением результатов разными способами;
4.​3.​5.​9 понимать и объяснять выводы

3.4 Табиғи ресурстар
2. 3. 4. 1 "табиғат ресурстар" ұғымын түсіндіре алу;
2. 3. 4. 2 табиғи ресурстар түрлерін және көздерін атай білу;
2. 3. 4. 3 кластердің көмегімен
табиғи ресурстарды генезисі бойынша жіктеу (табиғи және антропогендік);
3. 3. 4. 1 кейбір ағзалардың тіршілігі үшін топырақтың рөлі туралы айтып беру;
3. 3. 4. 2 топырақтың негізгіқұрамын атай білу (топырақ, құм, балшық, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) және нәтижесін сурет түрінде ұсына алу
3. 3. 4. 3 "құнарлылық" ұғымын түсіндіре алу;
3. 3. 4. 4 топырақтың негізгі қасиеттерін ретпен айту;
3. 3. 4. 5 жоспарға сүйене отырып, топырақтың құрамына қарай құнарлылығы туралы айтып беру
4. 3. 4. 1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, балшық, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын айту;
4. 3. 1. 2 "туған жер" ұғымын түсіндіре алу;
4. 3. 4. 3 шарты белгілерге сүйене отырып Қазақстанның негізгі пайдалы қазбаларының кен орындарын картадан көрсете білу;
4. 3. 4. 4 пайдалы қазбаларды сақтаудың және тиімді қолданудың жолдарын атай білу және баяндау түрінде ұсына алу
3.5 Тану әдістері
0. 3. 5. 1 тірі табиғат үшін судың ықпалына бақылау жасау нәтижесін салыстырмалы сурет түрінде көрсете білу
1. 3. 5. 1 тірі табиғат үшін ауаның маңыздылығын зерттеу және нәтижесін сурет түрінде ұсына алу
1. 3. 5. 2 тірі табиғат үшін судың маңыздылығынзерттеу, нәтижесін сай суреттерді таңдап алу арқылы ұсына алу
2. 3. 5. 1 жылу өткізгіштігін және ауа қасиетін тексеру нәтижелердісурет түрінде ұсына алу;
2. 3. 5. 2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесі айтып беру, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу
2. 3. 5. 3 табиғи ресурстардың түрлері мен көздерін атай білу, нәтижені сурет түрінде ұсына алу;
2. 3. 5. 4 жоспарға сүйене отырып ауаның кейбір қасиеттерін атай білу және сипаттай алу;
2. 3. 5. 5 судың агрегаттық жағдайын, түстің, иістің болуын атай білу және сипаттай алу, нәтижесін сурет түрінде беру;
2. 3. 5. 6 судың физикалық қасиеттерін атай білу (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір анықтамасыз, ағымдылық), нәтижесін кластер түрінде ұсына алу
3. 3. 5. 1 заттардың шығу тегі мен агрегаттық жағдайы бойынша ажыратаалу, нәтижесін кестетүрінде ұсына алу;
3. 3. 5. 2 ауа құрамын атай білу, нәтижелерді схема түрінде ұсына алу;
3. 3. 5. 3 тірі ағзалар мен өлі табиғаттағы судың бар-жоғын тексеру, нәтижені кесте түрінде ұсына алу;
3. 3. 5. 4 судың негізгі табиғи көздерін атай білу және оларды салыстыраалу, нәтижесін әр түрлі тәсілдермен ұсына алу;
3. 3. 5. 5 ауыз суды ұқыпты пайдалану кластерін құрастыра алу;
3. 3. 5. 5 суды тазалау үшін қарапайым фильтр моделін жасау;
3. 3. 3. 6 өмір үшін судың маңыздылығы туралы шығармашылық жұмысты орындау, нәтижесін әр түрлі тәсілдермен ұсына алу
4. 3. 5. 1 заттардың қасиеттеріне сәйкес қолдану аясын атай білу, нәтижелердікесте түрінде ұсына алу;
4. 3. 5. 2 эксперимент кезеңдерін атай білу;
4. 3. 5. 3 құрылған жоспарға сай жаңа затты алу үшін эксперимент жүргізу;
4. 3. 5. 4 әр түрлі салаларда ауаны қолдану тәсілдерін атай білу, нәтижелерді әр түрлі тәсілдермен ұсына алу;
4. 3. 5. 5 ауаны ластау көздері туралы шығармашылық жұмысты орындау, нәтижелерін әр түрлі тәсілдермен ұсына алу;
4. 3. 5. 6 ауа тазалығын сақтау тәсілдері және оны тазарту шаралары туралы шығармашылық жұмысты орындау;
4. 3. 5. 7 табиғатта ауаның орын ауыстыру процесін түсіндіре алу, нәтижесінәр түрлі тәсілдермен ұсына алу;
4. 3. 5. 8 желдің пайдасы мен зияны туралы шығармашылық жұмысты әр түрлі әдістермен орындау;
4. 3. 5. 9 қорытындыны түсіну және түсіндіре алу

4) раздел "Земля и Космос":
таблица 4
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Земля
1.​4.​1.​1 называть форму Земли на основе ее искусственной модели, результат предоставить в виде сбора пазлов
2.​4.​1.​1 рассказывать о связи между Землей и Солнцем по опорным словам;
2.​4.​1.​2 называть естественный спутник Земли
3.​4.​1.​1 объяснять понятие "сферы Земли";
3.​4.​1.​2 называть и графически изображать сферы Земли
4.​4.​1.​1 называть и характеризовать по опорным словам крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
0.​4.​2.​1 рассуждать о значении Солнца для природы по опорным картинкам
1.​4.​2.​1 объяснять понятия "космос, астрономия";
1.​4.​2.​2 рассказывать об астрономии, как науке о космосе;
1.​4.​2.​3 рассказывать о первых открытиях в космосе по картинкам;
1.​4.​2.​4 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса по опорным словам
2.​4.​2.​1 объяснять понятие "космическое тело";
2.​4.​2.​2 сравнивать отдельные космические тела по опорным словам;
2.​4.​2.​3 называть порядок расположения планет Солнечной системы с опорой на схему;
2.​4.​2.​4 сравнивать планеты Солнечной системы по опорным словам
3.​4.​2.​1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса по плану;
3.​4.​2.​2 рассказывать о значении космоса в развитии человечества по плану
4.​4.​2.​1 рассказывать о влиянии космоса на жизнь на Земле, с предоставлением результата в виде сообщения
4.3 Пространство и время
0.​4.​3.​1 рассказывать о значении режима дня
1.​4.​3.​1 называть важность времени;
1.​4.​3.​2 называть средства измерения времени
2.​4.​3.​1 различать основные единицы измерения времени;
2.​4.​3.​2 называть особенности расстояний и времени в Космосе с опорой на схему
3.​4.​3.​1 рассказывать об осевом вращении Земли и его следствии с опорой на схему
4.​4.​3.​1 рассказывать об орбитальном вращении Земли и его следствии с опорой на схему;
4.​4.​3.​2 сравнивать сезоны года, с предоставлением результатов в виде подбора стихов, загадок, пословиц
4.4 Методы познания
0.​4.​4.​1 наблюдать за сменой дня и ночи, с предоставлением результатов в виде рисунка;
0.​4.​4.​2 составлять режим дня по подбору картинок;
0.​4.​4.​3 составлять рекомендации по выполнению режима дня, путем заучивания стихотворения
1.​4.​4.​1 исследовать искусственный спутник Земли, с предоставлением результатов в виде разукрашевания модели;
1.​4.​4.​2 выполнить творческую работу о простейших первых открытиях Космоса, с предоставлением в разной форме;
1.​4.​4.​3 делать простейшие модели любого летательного аппарата;
1.​4.​4.​4 делать простейшую модель часов
2.​4.​4.​1 называть и выделять отличительные признаки Земли и Солнца, с предоставлением результата в виде таблицы;
2.​4.​4.​2 рисовать созвездие или звездное небо;
2.​4.​4.​3 наблюдать за ночным небом без специальных приборов, с предоставлением результатов в виде рисунка
3.​4.​4.​1 выполнить творческую работу о значимых событиях в освоении космоса, с предоставлением результат разными способами;
3.​4.​4.​2 рассказывать о значение космоса в развитии человечества, с предоставлением результат разными способами;
3.​4.​4.​3 рассказывать об осевом вращении Земли и его следствии, с предоставлением результата в виде вывода по начатому предложению
4.​4.​4.​1 выполнить творческую работу о влиянии космоса на жизнь на Земле, с предоставлением результата разными способами;
4.​4.​4.​2 рассказывать об орбитальном вращении Земли и его следствии дня и ночи, с предоставлением результата в виде вывода по образцу;
4.​4.​4.​3 рассказывать об орбитальном вращении Земли и его следствии на сезоны года с предоставлением результата в виде вывода по образцу

4) "Жер және Ғарыш" бөлімі:
4-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жер
1. 4. 1. 1 жасанды моделдіңнегізінде жердің пішінін атай білу, нәтижесін пазл жинау түрінде көрсете білу
2. 4. 1. 1 тірек сөздердің көмегімен Жер мен Күн арасындағы байланысты айтып беру;
2. 4. 1. 2 Жердің табиғи серігін атай білу
3. 4. 1. 1 "Жер сферасы" ұғымын түсіндіре алу;
3. 4. 1. 2 Жер сферасының графиктік кескіндеу және атай білу
4. 4. 1. 1 тірек сөздердің көмегіменжер бетінің ірі элементтерін атай білу және сипаттай алу
4.2 Ғарыш
0. 4. 2. 1 тірек картинкалар бойынша табиғат үшін күннің маңызын айтып беру
1. 4. 2. 1 "ғарыш, астрономия" ұғымын түсіндіре алу;
1. 4. 2. 2 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде айтып беру;
1. 4. 2. 3 картинка бойынша ғарыштағы алғашқы жаңалықтарды айтып беру;
1. 4. 2. 4 тірек сөздердің көмегімен ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттай алу;
2. 4. 2. 1 "ғарыш денелер" ұғымын түсіндіре алу;
2. 4. 2. 2 тірек сөздердің көмегімен жекелеген ғарыштық денелерді салыстыраалу;
2. 4. 2. 3 схемаға сүйене отырыпКүн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін атай білу;
2. 4. 2. 4 тірек сөздер бойынша Күн жүйесі ғаламшарларын сипаттай алу
3. 4. 2. 1 жоспар бойынша ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелей алу;
3. 4. 2. 2 жоспар бойынша адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын айтып беру
4. 4. 2. 1 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін айтып беру, нәтижесін баяндау түрінде ұсына алу
4.3 Кеңістік және уақыт
0. 4. 3. 1 күн тәртібінің маңыздылығын айтып беру
1. 4. 3. 1 уақыттың маңызды екенін атай білу;
1. 4. 3. 2 уақытты өлшеу құралдарын атай білу
2. 4. 3. 1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажыратаалу;
2. 4. 3. 2 схемаға сүйеніп ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін атай білу
3. 4. 3. 1 схемаға сүйеніп Жердің өз өсінен айналу периодын және оның салдарын әңгімелей алу
4. 4. 3. 1 схемаға сүйеніп Жердің орбиталдық айналуын және оның салдарын түсіндіре алу;
4. 4. 3. 2 жыл маусымдарын салыстыраалу, нәтижесін мақал, жұмбақ, өлең жолдарын таңда түрінде ұсына алу
4.4 Тану әдістері
0. 4. 4. 1 сурет түрінде нәтижелерді бере отырып, күн мен түннің ауысуын бақылау;
0. 4. 4. 2 картинканы таңдау түрінде күн тәртібін;
0. 4. 4. 3 тақпақтарды жаттау жолымен күн тәртібін орындау бойынша ұсыныстар құрастыра алу
1. 4. 4. 1 үлгіні бояу түрінде нәтижелерді ұсына алумен Жердің жасанды серігін зерттеу;
1. 4. 4. 2 ғарыштың қарапайым алғашқы ашылулары туралы шығармашылық жұмысты орындау, Әр түрлі формада ұсына алу;
1. 4. 4. 3 кез келген ұшу аппаратының қарапайым модельдерін жасай алу;
1. 4. 4. 4 қарапайым сағат моделін жасай алу
2. 4. 4. 1 кесте түрінде нәтиже бере отырып, жер мен күннің ерекше белгілерін атай білу және бөлу;
2. 4. 4. 2 жұлдыздар немесе жұлдызды аспанды салу;
2. 4. 4. 3 сурет түрінде нәтижелерді бере отырып, арнайы аспаптарсыз түнгі аспанды бақылау
3. 4. 4. 1 ғарышты игерудегі маңызды оқиғалар туралы шығармашылық жұмысты орындау, әр түрлі тәсілдермен нәтиже беру;
3. 4. 4. 2 ғарыштың адамзат дамуындағы маңызы туралы айту, нәтижесінәр түрлі тәсілдермен ұсына алу;
3. 4. 4. 3 жердің осьтік айналуы және оның салдары туралы айту, нәтижесін ұсынылған сөйлем бойынша қорытынды түрінде ұсына алу
4. 4. 4. 1 ғарыштың жердегі өмірге әсері туралы шығармашылық жұмысты орындау, нәтижесінәр түрлі тәсілдермен ұсына алу;
4. 4. 4. 2 жердің орбиталық айналуы және оның күні мен түнінің салдары туралы айту, нәтижесін қорытынды үлгі түрінде ұсына алу;
4. 4. 4. 3 жердің орбиталық айналуы және оның жыл мезгілдеріне әсері туралы айту, нәтижесін үлгі қорытындыүлгі түрінде ұсына алу

5) раздел "Физика природы":
таблица 5
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Силы и движение
1.​5.​1.​1 называть важность движения в природе и в жизни людей;
1.​5.​1.​2. приводить примеры движений различных тел;
1.​5.​1.​3 объяснять понятия "траектория", "путь";
1.​5.​1.​4 проверять различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
2.​5.​1.​1 объяснять понятие "скорость";
2.​5.​1.​2 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;
2.​5.​1.​3 называть силы, вызывающие движение, с предоставлением результата в виде кластера;
2.​5.​1.​4 использовать при рассказывании качественные характеристики скорости с опорой на таблицу;
2.​5.​1.​5 выбирать и использовать приборы для определения массы
3.​5.​1.​1 объяснять понятия "силы", "силы упругости";
3.​5.​1.​2 проверять силу упругости и приводить примеры ее проявления, с предоставлением результата в виде рисунка;
3.​5.​1.​3 объяснять понятие "силы тяжести";
3.5. 1.4 проверять силу тяжести и приводить примеры ее проявления, с предоставлением результата в виде рисунка;
3.​5.​1.​5 объяснять понятие "сила трения";
3.​5.​1.​6 проверять силу трения и приводить примеры ее проявления, с предоставлением результата в виде рисунка;
3.​5.​1.​7 определять направление действия силы с помощью алгоритма
4.​5.​1.​1 объяснять понятие "сила Архимеда";
4.​5.​1.​2 описывать силу Архимеда по плану и приводить примеры ее проявления;
4.​5.​1.​3наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде, с предоставлением результатов в виде таблицы, рисунка, схемы
5.2 Свет
0.​5.​2.​1 рассуждать о влиянии света на природу с опорой на картинки;
0.​5.​2.​2 понимать образование тени и ее значении в природе
1.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту, результат предоставить в виде рисунка;
1.​5.​2.​2 проверять способность некоторых тел пропускать свет, результат предоставить в виде кластера
2.​5.​2.​1 объяснять понятие "естественные и искусственные" источники света;
2.​5.​2.​2 называть естественные и искусственные источники света;
2.​5.​2.​3 называть необходимость искусственного освещения и его источники, результат предоставить в виде вывода по опорным словам
3.​5.​2.​1 называть причины возникновения тени;
3.​5.​2.​2 называть особенности тени
3.​5.​2.​3 объяснять понятие "отражение" света;
3.​5.​2.​4 называть способность предметов отражать свет
4.​5.​2.​1 рассказывать о зависимости тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды с опорой на таблицу;
4.​5.​2.​2 объяснять понятие "поглощение" света;
4.​5.​2.​2 проверять такие свойства света, как отражение, поглощение, с предоставлением результата в виде таблицы

5) "Табиғат физикасы" бөлімі:
5-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Күш және қозғалыс
1. 5. 1. 1 қозғалыстың адам өмірі мен табиғатта орын алатын маңыздылығын атай білу;
1. 5. 1. 2. түрлі денелердің қозғалысынан мысалдар келтіре алу;
1. 5. 1. 3 "траектория", "жол" ұғымын түсіндіре алу;
1. 5. 1. 4 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсете білу
2. 5. 1. 1 "жылдамдық"; ұғымын түсіндіре алу;
2. 5. 1. 2 түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалысына мысалдар келтіре алу;
2. 5. 1. 3 қозғалыс тудыратын күштерді атай білу, нәтижесін кластер түрінде ұсына алу;
2. 5. 1. 4 кестеге сүйеніп жылдамдықты түсіндіре алуде сапалық сипаттамаларын қолдана алу;
2. 5. 1. 5 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалана алу
3. 5. 1. 1 "күш", "серпімділік күш" ұғымын түсіндіре алу;
3. 5. 1. 2 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысалдар келтіру, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
3. 5. 1. 3 "ауырлық күш" ұғымын түсіндіре алу;
3. 5. 1. 4 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысалдар келтіру, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
3. 5. 1. 5 "үйкеліс күшін" ұғымын түсіндіре алу;
3. 5. 1. 6 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысалдар келтіру, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
3. 5. 1. 7 алгоритмнің көмегімен күш қозғалысының бағытын анықтау
4. 5. 1. 1 "Архимед күші" ұғымын түсіндіре алу;
4. 5. 1. 2 жоспар бойынша Архимед күшін сипаттай алу және оның байқалуына мысал келтіре алу;
4. 5. 1. 3 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау, нәтижесін кесте, схема, сурет түрінде ұсына алу
5.2 Жарық
0. 5. 2. 1 картинкаға сүйеніп табиғатқа жарықтың әсерін әңгімелей алу;
0. 5. 2. 2 табиғаттағы көлеңкенің пайда болуы мен оның маңыздылығын түсіне алу
1. 5. 2. 1 жарық пен қараңғыны салыстыраалу, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
1. 5. 2. 2 кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін тексеру, нәтижесін кластер түрінде ұсына алу
2. 5. 2. 1 "табиғи және жасанды" жарық көздер ұғымын түсіндіре алу;
2. 5. 2. 2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін атай білу;
2. 5. 2. 3 тірек сөздер бойынша нәтижесін қорытынды түріде ұсына отырып жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін атай білу
3. 5. 2. 1 көлеңкенің пайда болу себептерін атай білу;
3. 5. 2. 2 көлеңкенің ерекшеліктерін атай білу;
3. 5. 2. 3 жарықтың "шағылыстыру" ұғымын түсіндіре алу;
3. 5. 2. 4 денелердің жарықты шағылыстыру қабілетін атай білу
4. 5. 2. 1 кестеге сүйене отырып көлеңкенің бөгет өлшеміне және жарық көзінен бөгетке дейінгі қашықтыққа тәуелділігін айтып беру;
4. 5. 2. 2 жарықтың "жұтылу" ұғымын түсіндіре алу;
4. 5. 2. 2 кесте түрінде нәтижесін ұсына отырып, жарықтың шағылысуы, жұтылу қасиеттерін тексеру

5.3 Звук
0.​5.​3.​1 рассуждать о влиянии звуков в природе
1.​5.​3.​1 называть особенности распространения звука
1.​5.​3.​2различать естественные и искусственные источники звука;
1.​5.​3.​3 объяснять распространения звука в природе
2.​5.​3.​1 распределять источники звука по громкости, с занесением результата в таблицу
3.​5.​3.​1 объяснять понятие "громкость" звука;
3.​5.​3.​2 называть зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука по опорным словам
4.​5.​3.​1 рассказывать о влиянии определенных преград на громкость и распространение звука, с опорой на таблицу
5.4 Тепло
0.​5.​4.​1 рассуждать о влиянии тепла в природе
1.​5.​4.​1 называть приборы для получения тепла
2.​5.​4.​2 измерять температуру различных тел с занесением в таблицу
4.​5.​4.​1 проверять теплопроводность различных материалов результат предоставить в виде таблицы
5.5 Электричество
0.​5.​5.​1 понимать важность применения бытовых приборов в жизни
1.​5.​5.​1 рассказывать о важности электроэнергии в повседневной жизни людей по плану
2.​5.​5.​1 называть источники электрической энергии
3.​5.​5.​1 собирать схему строения простейшей электрической цепи по образцу;
3.​5.​5.​2 выполнять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов
4.​5.​5.​1 проверять электропроводность различных материалов, результат предоставить в виде таблицы
5.6 Магнетизм
1.​5.​6.​1 объяснять понятия "магнит", "свойства магнитов";
1.​5.​6.​2 перечислять тела, обладающие магнитными свойствами
2.​5.​6.​1 называть свойства магнитов с предоставлением результата в виде рисунка;
2.​5.​6.​2 описывать сферы применения магнитов по опорным словам
3.​5.​6.​1 проверять намагничивание различных металлов с помощью магнита, результат предоставить в виде таблицы
5.7 Методы познания
0.​5.​7.​1 наблюдать за Солнцем и Луной, с предоставлением результатов в виде рисунка по шаблону;
0.​5.​7.​2 исследовать появление звуко в природе, с предоставлением результата в виде таблицы;
0.​5.​7.​3 исследовать влияние тепла в природе, с предоставлением результатов в виде таблицы;
0.​5.​7.​4 исследовать область применения тепла в жизни, с предоставлением результатов путем подбора картинок
1.​5.​7.​1 наблюдать за движением в природе, с предоставлением результатов в виде рисунка;
1.​5.​7.​2 наблюдать за траекторией движения различных тел, предметов результат предоставить в виде рисунка;
1.​5.​7.​3 исследовать способность некоторых тел пропускать свет, результат предоставить в виде кластера;
1.​5.​7.​4 сравнить естественные и искусственные источники звука, с предоставлением результата в виде таблицы;
1.​5.​7.​5 выполнить творческую работу о важности электроэнергии в повседневной жизни людей, с предоставлением результатов в различной форме;
1.​5.​7.​6 исследовать тела, обладающие магнитными свойствами, с предоставлением результатов в виде таблицы
2.​5.​7.​1 сравнивать силы, вызывающие движение, с предоставлением результата в виде кластера;
2.​5.​7.​2 выявлять способности некоторых тел пропускать свет, результат предоставить в виде таблицы;
2.​5.​7.​3 называть тела, обладающие магнитными свойствами, с предоставлением результата в виде рисунка;
2.​5.​7.​4 называть свойства магнитов и применять в жизни
2.​5.​7.​5 перечислять приборы для определения массы тел;
2.​5.​7.​6 перечислять приборы для измерения тепла и измерять температуру различных тел с занесением в таблицу;
2.​5.​7.​7 сравнить свет и темноту, результат представить в виде таблицы;
2.​5.​7.​8 называть необходимость искусственного освещения, результат представить в виде рисунка
3.​5.​7.​1 проверять силу упругости, с предоставлением результат в виде вывода по образцу;
3.​5.​7.​2 проверять силу тяжести, с предоставлением результат в виде вывода по образцу;
3.​5.​7.​3 проверять силу трения, с предоставлением результат в виде вывода по образцу
3.​5.​7.​4 называть причины возникновения и особенности тени, результат предоставить разными способами;
3.​5.​7.​5 проверять громкость звука и его зависимость от расстояния, результат предоставить в виде таблицы;
3.​5.​7.​6 называть важность электроэнергии в повседневной жизни людей, результат предоставить разными способами;
3.​5.​7.​7 проверять намагничивание различных металлов с помощью магнита, результат предоставить в виде таблицы
4.​5.​7.​1 проверять силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде, с предоставлением результатов в виде таблицы;
4.​5.​7.​2 выявлять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, с предоставлением результатов в виде таблицы;
4.​5.​7.​3 выявлять свойства света, как отражение, поглощение, с предоставлением результатов в виде таблицы;
4.​5.​7.​4 называть влияние определенных преград на громкость и распространение звука, с предоставлением результатов разными способами;
4.​5.​7.​5 выявлять теплопроводность различных материалов, результат предоставить в виде таблицы;
4.​5.​7.​6 проверять электропроводность различных материалов, результат предоставить в виде таблицы

5.3 Дыбыс
0. 5. 3. 1 табиғатқа дыбыстың әсерін әңгімелей алу
1. 5. 3. 1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін атай білу;
1. 5. 3. 2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыратаалу;
1. 5. 3. 3 табиғатта дыбыстың таралуын түсіндіре алу
2. 5. 3. 1 нәтижесін кестеге енгзі отырып, дауыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
3. 5. 3. 1 дыбыстың "қаттылығы" ұғымын түсіндіре алу ;
3. 5. 3. 2 тірек сөздер бойынша дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтықтан дыбыс қаттылығының тәуелділігін атай білу
4. 5. 3. 1 кестеге сүйене отырып, дыбыстың қаттылығы мен жылдамдығына белгілі бір бөгеттің әсерін зерттеу және түсіндіре алу
5.4 Жылу
0. 5. 4. 1 табиғатқа жылудың әсерін әңгімелей алу
1. 5. 4. 1 жылуды алудың құралдарын атай білу
2. 5. 4. 2 кестеге енгізу арқылы түрлі денелердің температурасын өлшеу
4. 5. 4. 1 түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін тексеру, нәтижесін кесте түрінде ұсына алу
5.5 Электр
0. 5. 5. 1 өмірде тұрмыстық құралдарды қолдану маңыздылығын түсіне алу
1. 5. 5. 1 жоспар бойынша адамның өміріндегі электр қуатының маңыздылығы туралы әңгімелей алу
2. 5. 5. 1 электр қуатының көздерін атай білу
3. 5. 5. 1 үлгі бойынша қарапайым электр тізбегінің сызбасын жинау;
3. 5. 5. 2 қарапайым электр тізбегін және олардың элементтерін көрсете отырып сызбасын ұсына алу
4. 5. 5. 1 әртүрлі материалдардың электр өткізгіштігін тексеру, нәтижесін кесте түрінде ұсына алу
5.6 Магнетизм
1. 5. 6. 1 "магнит", "магнит қасиеттері" ұғымын түсіндіре алу;
1. 5. 6. 2 магниттілік қасиеті бар жекелеген денелерді айту
2. 5. 6. 1 магниттің қасиетін атай білу нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
2. 5. 6. 2 тірек сөздердің көмегімен магниттерді қолдану аясын сипаттай алу
3. 5. 6. 1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін тексеру нәтижесін кесте түрінде ұсына алу
5.7 Тану әдістері
0. 5. 7. 1 шаблон бойынша күнді және айды бақылау нәтижелерді сурет түрінде ұсына алу;
0. 5. 7. 2 табиғатта дыбыстың пайда болуын зерттеу нәтижесін кесте түрінде ұсына алу;
0. 5. 7. 3 табиғатта жылудың әсерін зерттеу нәтижелерді кесте түрінде ұсына алу;
0. 5. 7. 4 өмірде жылуды қолдану саласын зерттеу нәтиженісурет таңдау арқылы ұсына алу
1. 5. 7. 1 табиғаттағы қозғалысты бақылау нәтижелерді сурет түрінде ұсына алу;
1. 5. 7. 2 әр түрлі денелердің, заттардың қозғалыс траекториясын бақылау нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
1. 5. 7. 3 кейбір денелердің жарықты өткізу қабілетін зерттеу, нәтижесін кластер түрінде ұсына алу;
1. 5. 7. 4 кесте түрінде нәтижені ұсына алумен табиғи және жасанды дыбыс көздерін салыстыраалу;
1. 5. 7. 5 адамдардың күнделікті өмірінде электр энергиясының маңыздылығы туралы шығармашылық жұмысты орындау, әр түрлі формада нәтижелер ұсына алу;
1. 5. 7. 6 магнитті қасиеттері бар денелерді зерттеу нәтижелерді кесте түрінде ұсына алу
2. 5. 7. 1 кластер түрінде нәтижені ұсына алумен қозғалысты тудыратын күштерді салыстыраалу;
2. 5. 7. 2 кейбір денелердің жарықты өткізу қабілетін анықтау, нәтижесін кесте түрінде ұсына алу;
2. 5. 7. 3 магнитті қасиеттері бар денелерді атай білу, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
2. 5. 7. 4 магнит қасиеттерін атай білу және өмірде қолдануын атай білу;
2. 5. 7. 5 денелердің массасын анықтауға арналған аспаптарды ретімен айту;
2. 5. 7. 6 жылу өлшеуге арналған аспаптарды санамалау және кестеге енгізумен әр түрлі денелердің температурасын өлшеу;
2. 5. 7. 7 жарық пен қараңғыны салыстыраалу, нәтижені кесте түрінде ұсына алу;
2. 5. 7. 8 жасанды жарықтандыру қажеттілігін атай білу, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу
3. 5. 7. 1 үлгі бойынша серпімділік күшін тексеру нәтижені қорытынды түрінде ұсына алу;
3. 5. 7. 2 үлгі бойынша ауырлық күшін тексеру нәтижені қорытынды түрінде ұсына алу;
3. 5. 7. 3 үлгі бойынша қорытынды түрінде нәтижені ұсына алумен үйкеліс күшін тексеру;
3. 5. 7. 4 көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктерін атай білу, нәтижесін әр түрлі тәсілдермен ұсына алу;
3. 5. 7. 5 дыбыс деңгейін және оның қашықтыққа тәуелділігін тексеру, нәтижесін кесте түрінде ұсына алу;
3. 5. 7. 6 адамдардың күнделікті өмірінде электр энергиясының маңыздылығын атай білу, нәтижені әр түрлі жолдармен ұсына алу;
3. 5. 7. 7 магниттің көмегімен түрлі металдардың магниттелуін тексеру, нәтижені кесте түрінде ұсына алу
4. 5. 7. 1 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін тексеру, нәтижесін кесте, түрінде ұсына алу;
4. 5. 7. 2 кесте түрінде нәтижелерді ұсына отырып, көлеңкенің кедергілердің өлшемінен және көзден кедергілерге дейінгі қашықтықтан тәуелділігін анықтау;
4. 5. 7. 3 кесте түрінде нәтижесін ұсына отырып, жарықтың шағылысуы, жұтылу қасиеттерін тексеру;
4. 5. 7. 4 белгілі бір кедергілердің дыбыстың дауыстығына және таралуына әсерін атай білу және нәтижесін әр түрлі тәсілдермен көрсете білу;
4. 5. 7. 5 әр түрлі материалдардың жылу өткізгіштігін анықтау, нәтижесін кесте түрінде ұсына алу;
4. 5. 7. 6 әр түрлі материалдардың электр өткізгіштігін тексеру, нәтижесін кесте түрінде ұсына алу

25. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
26. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой
учебной программе по
учебному предмету
"Естествознание" для 0-4
классов уровня начального
образования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Естествознание" для обучающихсяс задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 0 класс:
таблица 1
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.1 Роль науки и исследователей
0.​1.​1.​1 различать и называть явления природы
1.2 Методы познания природы
0.​1.​2.​1 наблюдать за явлениями природы, результаты предоставить в виде рисунка
2. Моя школа
2.1 Растения
0.​2.​1.​1 приводить примеры "живой и неживой природы";
0.​2.​1.​2 перечислять характеристики живой природы;
0.​2.​1.​3 называть условия для жизни растений;
0.​2.​1.​4 перечислять сезонные изменения в живой природе;
0.​2.​1.​5 перечислять способы ухода за растениями
2.2 Животные
0.​2.​2.​1 называть диких и домашних животных;
0.​2.​2.​2 различать диких и домашних животных;
0.​2.​2.​3 называть детенышей домашних и диких животных;
0.​2.​2.​4 рассказывать об уходе за домашними животными;
0.​2.​2.​5 рассказать о пользе домашних животных;
0.​2.​2.​6 понимать влияния сезонных изменений на животных
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
2.3 Человек
0.​2.​3.​1 называть части тела человека;
0.​2.​3.​2 определять отличительные признаки человека (мальчик, девочка);
0.​2.​3.​3 описать себя;
0.​2.​3.​4 описывать членов своей семьи по фотографии (рисунку);
0.​2.​3.​5 рассказать о правилах личной гигиены с опорой по картинке
2.4 Методы познания
0.​2.​4.​1наблюдать признаки живой природы с предоставлением результатов в виде рисунка;
0.​2.​4.​2сравнивать сезонные изменения в живой природе и предоставить результат в виде рисунка;
0.​2.​4.​3 исследовать способы ухода за растениями;
0.​2.​4.​4упражняться в уходе за комнатными растениями;
0.​2.​4.​5 сравнивать диких и домашних животных с опорой на картинку;
0.​2.​4.​6 наблюдать сезонные изменения животных результат предоставить в виде рисунка;
0.​2.​4.​7 описать себя, результат представить в виде рисунка – портрета

25. Бағдарлама психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Жаратылыстану пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
26. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Жаратылыстану" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Жаратылыстану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар
1) 0-сынып:
1-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
0. 1. 1. 1 табиғат құбылыстарын атай білу және ажыратаалу
1.2 Табиғатты тану әдісі
0. 1. 2. 1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізудің нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
2. Менің мектебім
2.1 Өсімдіктер
0. 2. 1. 1 "тірі және өлі табиғат" мысал келтіре алу;
0. 2. 1. 2 тірі табиғаттың сипатын құрастыра алу;
0. 2. 1. 3 өсімдіктің тіршілігі үшін жағдайларды атай білу;
0. 2. 1. 4 тірі табиғаттағы өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін ерекшелеу;
0. 2. 1. 5 өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін атай білу
2.2 Жануарлар
0. 2. 2. 1 жабайы және үй жануарларын атай білу;
0. 2. 2. 2 жабайы және үй жануарларын ажыратаалу;
0. 2. 2. 3 жабайы және үй жануарлардың балаларын атай білу;
0. 2. 2. 4 үй жануарларын күту туралы әңгімелей алу;
0. 2. 2. 5 үй жануарлардың пайдасы туралы әңгімелей алу;
0. 2. 2. 6 жыл мезгілдерінің ауысуыныңжануарларға әсерін түсіне алу
2 - тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
2.3 Адам
0. 2. 3. 1 адамның дене бөліктерін атай білу;
0. 2. 3. 2 адамның өзіне тән белгілерді(ұл,қыз) анықтау;
0. 2. 3. 3 өзін сипаттай алу;
0. 2. 3. 4 фота (сурет) бойынша өз отбасы мүшелерін сипаттай алу;
0. 2. 3. 5 картинка бойыншажеке гигиена ережелері туралы айтып беру
2.4 Тану әдістері
0. 2. 4. 1тірі табиғатты бақылау нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
0. 2. 4. 2 тірі табиғаттағы маусымдық өзгерістерді салыстыраалу және нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
0. 2. 4. 3 өсімдіктерді күту амалдарын зерттеу;
0. 2. 4. 4 үйде өсетін өсімдіктерді күтуге машықтану;
0. 2. 4. 5 сретке сүйене отырып жабайы және үй жануарларын салыстыраалу;
0. 2. 4. 6 жануарлардың маусымдық өзгерістерін бақылау нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
0. 2. 4. 7 өзін сипаттай алу және нәтижесін сурет-портрет түріндекөрсете білу

5.2 Свет
1.​5.​2.​1 сравнивать свет и темноту, результат предоставить в виде рисунка;
1.​5.​2.​2 проверять способность некоторых тел пропускать свет, результат предоставить в виде кластера
5.3 Звук
1.​5.​3.​1 называть особенности распространения звука;
1.​5.​3.​2 различать естественные и искусственные источники звука;
1.​5.​3.​3 объяснять распространения звука в природе
5.4 Тепло
1.​5.​4.​1 называть приборы для получения тепла
5.5 Электричество
1.​5.​5.​1 рассказывать о важности электроэнергии в повседневной жизни людей по плану
5.6 Магнетизм
1.​5.​6.​1 объяснять понятия "магнит", "свойства магнитов";
1.​5.​6.​2 перечислять тела, обладающие магнитными свойствами
5.7 Методы познания
1.​5.​7.​1 наблюдать за движением в природе, с предоставлением результатов в виде рисунка;
1.​5.​7.​2 наблюдать за траекторией движения различных тел, предметов результат предоставить в виде рисунка;
1.​5.​7.​3 исследовать способность некоторых тел пропускать свет, результат предоставить в виде кластера;
1.​5.​7.​4 сравнить естественные и искусственные источники звука, с предоставлением результата в виде таблицы;
1.​5.​7.​5 выполнить творческую работу о важности электроэнергии в повседневной жизни людей, с предоставлением результатов в различной форме;
1.​5.​7.​6 исследовать тела, обладающие магнитными свойствами, с предоставлением результатов в виде таблицы
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.1 Роль науки и исследователей
2.​1.​1.​1 объяснять понятия "явления природы", "объекты" и сравнить их между собой;
2.​1.​1.​2 называть условия необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира;
2.​1.​1.​3 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира;
2.​1.​1.​4 называть личностные качества человека, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира;
2.​1.​1.​5объяснять понятия "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.​1.​1.​6 называть источники получения информации и объяснить необходимость умение ими пользоваться;
2.​1.​1.​7 объяснять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.​1.​1.​8 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков
1.2 Методы познания природы
2.​1.​2.​1составлять план проведения наблюдения и проводить наблюдения согласно составленному плану и делать выводы по образцу;
2.​1.​2.​2 объяснять понятие "эксперимент";
2.​1.​2.​3 называть и различать этапы эксперимента;
2.​1.​2.​4 следить за ходом эксперимента;
2.​1.​2.​5 проводить эксперимент и фиксировать его результат в виде рисунка;
2.​1.​2.​6 рассказывать о ходе демонстрируемого эксперимента по плану

5.2 Жарық
1. 5. 2. 1 жарық пен қараңғыны салыстыраалу, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
1. 5. 2. 2 кейбір денелердің жарық өткізгіштік қасиетін тексеру, нәтижесін кластер түрінде ұсына алу
5.3 Дыбыс
1. 5. 3. 1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін атай білу;
1. 5. 3. 2дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыратаалу;
1. 5. 3. 3 табиғатта дыбыстың таралуын түсіндіре алу
5.4 Жылу
1. 5. 4. 1 жылуды алудың құралдарын атай білу
5.5 Электр
1. 5. 5. 1 жоспар бойынша адамның өміріндегі электр қуатының маңыздылығы туралы әңгімелей алу
5.6 Магнетизм
1. 5. 6. 1 "магнит", "магнит қасиеттері" ұғымын түсіндіре алу;
1. 5. 6. 2 магниттілік қасиеті бар жекелеген денелерді айту;
5.7 Тану әдістері
1. 5. 7. 1 табиғаттағы қозғалысты бақылау нәтижелерді сурет түрінде ұсына алу;
1. 5. 7. 2 әр түрлі денелердің, заттардың қозғалыс траекториясын бақылау нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
1. 5. 7. 3 кейбір денелердің жарықты өткізу қабілетін зерттеу, нәтижесін кластер түрінде ұсына алу;
1. 5. 7. 4 кесте түрінде нәтижені ұсына алумен табиғи және жасанды дыбыс көздерін салыстыраалу;
1. 5. 7. 5 адамдардың күнделікті өмірінде электр энергиясының маңыздылығы туралы шығармашылық жұмысты орындау, әр түрлі формада нәтижелер ұсына алу;
1. 5. 7. 6 магнитті қасиеттері бар денелерді зерттеу нәтижелерді кесте түрінде ұсына алу
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
2. 1. 1. 1 "табиғат болмысы", "нысан" ұғымын түсіндіре алу және өзара салыстыраалу;
2. 1. 1. 2 қоршаған орта нысандары мен процестерді, болмыстарды зерттеу қажеттілігінің шарттарын атай білу;
2. 1. 1. 3 қоршағн орта нысандары мен процестерді, болмыстарды зертте қажеттілігін түсіндіре алу;
2. 1. 1. 4 қоршаған әлем құбылыстары менпроцестері зерттеуге қажетті адам бойындағы жеке тұлғалық қасиеттерді атай білу;
2. 1. 1. 5 "ақпарат көздер"ұғымын түсіндіре алу және зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіре алу;
2. 1. 1. 6 ақпаратты алукөздерін атай білу және онықолдана білу қажеттілігін түсіндіре алу
2. 1. 1. 7 бақылаудың басқарушы белгілерін (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже) түсіндіре алу;
2. 1. 1. 8 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілеу және оны кестеге сала алу;
1.2 Табиғатты тану әдісі
2. 1. 2. 1 бақылау жүргізудің жоспарын құрастыра алужәне жоспарға сәйкес бақылау жасау үлгісі бойынша қорытындыжасай алу
2. 1. 2. 2 "эксперимент" ұғымын түсіндіре алу;
2. 1. 2. 3 эксперимент кезеңдерін атай білу және ажыратаалу;
2. 1. 2. 4 жүргізілетін эксперимент барысына бақылау жасай алу;
2. 1. 2. 5 эксперимент жүргізу және оның нәтижесін сурет түрінде белгілеу;
2. 1. 2. 6 жоспар бойынша жүргізілетін эксперимент барысын әңгімелей алу

2. Моя семья и друзья
3. Моя школа
4. Мой родной край
5. В здоровом теле – здоровый дух!
2.1 Растения
2.​2.​1.​1 перечислять основные характеристики растений;
2.​2.​1.​2 называть жизненные формы растений;
2.​2.​1.​3 называть возможность произрастания растений в различных условиях;
2.​2.​1.​4 различать основные части растений;
2.​2.​1.​5 описывать функции основных частей растений по плану;
2.​2.​1.​6 различать дикорастущие и культурные растения;
2.​2.​1.​7 описывать группы растений своей местности по плану;
2.​2.​1.​8 перечислять способы ухода за культурными растениями;
2.​2.​1.​9 перечислять сезонные изменения в живой природе;
2.​2.​1.​10 описывать сезонные изменения у растений по плану;
2.​2.​1.​11 перечислять условия для жизни растений;
2.​2.​1.​12 называть способы приспособления растений к различным условиям среды обитания (влага), результат представить в виде таблицы;
2.​2.​1.​13 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания;
2.​2.​1.​14 рассказывать о важности бережного отношения к растениям
2.2 Животные
2.​2.​2.​1 объяснять понятие "среда обитания";
2.​2.​2.​2 распределять животных на группы, по среде обитания;
2.​2.​2.​3 распределять животных на позвоночные и беспозвоночных;
2.​2.​2.​4различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2.​2.​2.​5 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания, по опорным словам;
2.​2.​2.​6 называть способы размножения животных: откладывание яиц, откладывание икры, рождение детенышей;
2.​2.​2.​7 объяснять важность сохранения разнообразия животных
2 четверть
2.3 Человек
2.​2.​3.​1 объяснять определение "опорно- двигательная система" человека;
2.​2.​3.​2 называть функции опорно-двигательной системы человека;
2.​2.​3.​3 рассказывать о важности сохранения правильной осанки;
2.​2.​3.​4 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2.​2.​3.​5 объяснять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2.​2.​3.​6 объяснять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
2.4 Методы познания
2.​2.​4.​1 составлять план практической работы с помощью учителя с выполнением заданий на выделение основных характеристик растений, его частей, способов ухаживания за растениями;
2.​2.​4.​2 выделять отличие и сходства животных и растений, с занесением результатов в таблицу;
2.​2.​4.​3 различать диких и домашних животных;
2.​2.​4.​4 составлять режим дня;
2.​2.​4.​5 составлять рекомендации к выполнению режима дня;
2.​2.​4.​6 наблюдать на пришкольном участке за группами растений;
2.​2.​4.​7 определять культурные и дикорастущие растения с выделением их характеристик, с занесением результатов в таблицу;
2.​2.​4.​8 перечислять условия для жизни растений с предоставлением результа в виде рисунка;
2.​2.​4.​9 называть адаптацию животных к смене времен года, с предоставлением результатов в виде таблицы;
2.​2.​4.​10 описывать этапы жизни человека по плану и называть потребности человека, необходимых для его роста и развития

2. Менің отбасым және достарым
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
5. Дені саудың – жаны сау!
2.1 Өсімдіктер
2. 2. 1. 1 өсімдіктің негізгі сипаттарын жіктеу;
2. 2. 1. 2 өсімдіктің өмірлік формаларын атай білу;
2. 2. 1. 3 әртүрлі жағдайда өсімдіктің өсу мүмкіндіктерін атай білу;
2. 2. 1. 4 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратаалу;
2. 2. 1. 5 жоспар бойынша өсімдіктің негізгі функцияларын сипаттай алу;
2. 2. 1. 6 мәдени және жабайы өсімдіктерді ажыратаалу;
2. 2. 1. 7 жоспар бойынша өз жергілікті жеріндегі өсімдіктер топтамасын сипаттай алу;
2. 2. 1. 8 жоспар бойынша өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттай алу;
2. 2. 1. 9 тірі табиғаттағы маусымдық өзгерістерді көрсете білу;
2. 2. 1. 10 жоспар бойынша өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттай алу;
2. 2. 1. 11 өсімдіктің тіршілігі үшін шарттарды ретпен көрсете білу;
2. 2. 1. 12 кестеге сүйене өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (ылғал) бейімделу тәсілдерін атай білу және нәтижесін кесте түрінде ұсына алу;
2. 2. 1. 13 тіршілік ету ортасына қарай өсімдіктерді салыстыраалу;
2. 2. 1. 14 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіре алу
2.2 Жануарлар
2. 2. 2. 1 "тіршілік ортасы" ұғымын түсіндіре алу;
2. 2. 2. 2 қоректену және тіршілік ортасы бойынша жануарларды бөлу;
2. 2. 2. 3 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға бөлу;
2. 2. 2. 4 жануарлар класының өкілдерін атай білу: жәндіктер, балықтар, қосмекенділер,бауырмен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2. 2. 2. 5 тірек сөздердің көмегімен жануарлардың тіршілік ету ортасына бейімделу қабілеттілігін сипаттай алу;
2. 2. 2. 6 жануарлардың көбею тәсілдерін атай білу; жұмыртқа салу, баланың дүниеге келуі;
2. 2. 2. 7 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіре алу
2 - тоқсан
2.3 Адам
2. 2. 3. 1 адамның "тірек-қимыл жүйесі" ұғымын түсіндіре алу;
2. 2. 3. 2 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін атай білу;
2. 2. 3. 3 дұрыс сымбатты сақтаудың маңыздылығы туралы айтып беру;
2. 2. 3. 4 бұлшық ет қысқаруының қозғалысындағы рөлі туралы айтып беру;
2. 2. 3. 5 жеке гигиенаның денсаулықты сақтаудағы рөлін айтып беру;
2. 2. 3. 6 тістерді күтудің денсаулықты сақтаудағы маңызды екенін түсіндіре алу
2.4 Тану әдістері
2. 2. 4. 1 мұғалімнің көмегімен өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын, оның бөліктерін, өсімдіктерді күту тәсілдерін анықтауға арналған тапсырмаларды орындау арқылы практикалық жұмыс жоспарын құрастыра алу;
2. 2. 4. 2 жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын кесте түрінде көрсете білу;
2. 2. 4. 3 үй және жабайы жануарларға тән сипаттардықұрастыра алу кестеге енгізу;
2. 2. 4. 4 күнтәртібін құрастыра алу;
2. 2. 4. 5 күнтәртіптіорындаудың ұсыныстарын құрастыра алу;
2. 2. 4. 6 мектеп аймағындағы өсімдіктер топтарын бақылау;
2. 2. 4. 7 жабайы және мәдени өсімдіктерді атай білу оның нәтижесін кестеге енгізу;
2. 2. 4. 8 өсімдіктің қолайлы тіршілік етудің жағдайларын айту және оның нәтижесін сурет түрінде көрсете білу;
2. 2. 4. 9 жануарлардың маусымдық өзгерістерге бейімделуін атай білу және нәтижесін кесте түрінде түрінде ұсына алу;
2. 2. 4. 10 жоспар бойынша адам өмірінің кезеңдерін сипаттай алу және адамның өсіп, дамуы үшін қажетті шарттарды атай білу

3.2 Воздух
2.​3.​3.​1объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.​3.​3.​2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха) по плану;
2.​3.​3.​3 объяснять понятие "теплопроводность" воздуха;
2.​3.​3.​4 приводить примеры о теплопроводности воздуха;
2.​3.​3.​5 объяснять свойство воздуха заполнять пространство, с предоставлением результатов в виде рисунка
3.3 Вода
2.​3.​3.​1 называть физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.​3.​3.​2 объяснять понятие "агрегатное состояние" воды;
2.​3.​3.​3 объяснять процессы изменения агрегатного состояния воды по опорным словам, с предоставлением результата в виде рисунка
3 четверть
3.4 Природные ресурсы
2.​3.​4.​1 объяснять понятие "природные ресурсы"
2.​3.​4.​2 называть виды и источники природных ресурсов
2.​3.​4.​3 распределять природные ресурсы по генезису (природные и антропогенные) с опорой на кластер
3.5 Методы познания
2.​3.​5.​1проверить теплопроводность и свойство воздуха, с предоставлением результатов в виде рисунка;
2.​3.​5.​2 рассказать о процессе изменения агрегатного состояния воды, с предоставлением результата в виде рисунка;
2.​3.​5.​3называть виды и источники природных ресурсов, результат предоставить в виде рисунка;
2.​3.​5.​4 называть и описывать некоторые свойства воздуха с опорой на план;
2.​3.​5.​5 называть и описывать агрегатное состояние воды, наличие цвета, запаха, с предоставлением результата в виде рисунка;
2.​3.​5.​6перечислять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть), результат предоставить в виде кластера
6. Традиции и фольклор
7. Окружающая среда
8. Путешествие
4.1 Земля
2.​4.​1.​1 называть форму Земли на основе ее искусственной модели, результат предоставить в виде рисунка;
2.​4.​1.​2 рассказывать о связи между Землей и Солнцем по опорным словам;
2.​4.​1.​3 называть естественный спутник Земли
4.2 Космос
2.​4.​2.​1 объяснять понятие "астрономия";
2.​4.​2.​2 понимать науку астрономию, как науку о космосе;
2.​4.​2.​3 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса по опорным словам
2.​4.​2.​4 сравнивать отдельные космические тела по опорным словам;
2.​4.​2.​5 называть порядок расположения планет Солнечной системы с опорой на схему;
2.​4.​2.​6 сравнивать планеты Солнечной системы по опорным словам
4.3 Пространство и время
2.​4.​3.​1 называть важность времени;
2.​4.​3.​2 называть средства измерения времени;
2.​4.​3.​3 различать основные единицы измерения времени;
2.​4.​3.​4 перечислять особенности расстояний и времени в Космосе с опорой на схему

3.2 Ауа
2. 3. 3. 1 біздің ғаламшар үшін ауаның маңыздылығын түсіндіре алу;
2. 3. 3. 2 жоспар бойынша ауаның кейбір қасиеттерін сипаттай алу (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
2. 3. 3. 3 ауаның "жылу өткізгіштік" ұғымын сипаттай алу;
2. 3. 3. 4 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылу өткізгіштігіне мысал келтіре алу;
2. 3. 3. 5 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін түсіндіре алу және нәтижесін сурет түрінде көрсете білу
3.3 Су
2. 3. 3. 1судың физикалық қасиеттерін атай білу (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2. 3. 3. 2
судың "агрегаттық күйін" ұғымын түсіндіре алу;
2. 3. 3. 3 тірек сөздердің көмегімен судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін түсіндіре алу және нәтижесін сурет түрінде көрсете білу
3 - тоқсан
3.4 Табиғат ресурстары
2. 3. 4. 1 "табиғат ресурстар" ұғымын түсіндіре алу;
2. 3. 4. 2 табиғи ресурстар түрлерін және көздерін атай білу;
2. 3. 4. 3 кластердің көмегімен
табиғи ресурстарды генезисі бойынша жіктеу (табиғи және антропогендік)
3.5 Тану әдістері
2. 3. 5. 1 жылу өткізгіштігін және ауа қасиетін тексеру нәтижелердісурет түрінде ұсына алу;
2. 3. 5. 2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесі айтып беру, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу
2. 3. 5. 3 табиғи ресурстардың түрлері мен көздерін атай білу, нәтижені сурет түрінде ұсына алу;
2. 3. 5. 4 жоспарға сүйене отырып ауаның кейбір қасиеттерін атай білу және сипаттай алу;
2. 3. 5. 5 судың агрегаттық жағдайын, түстің, иістің болуын атай білу және сипаттай алу, нәтижесін сурет түрінде беру;
2. 3. 5. 6 судың физикалық қасиеттерін атай білу ( дәмсіз, иіссіз, белгілі бір анықтамасыз, ағымдылық), нәтижесін кластер түрінде ұсына алу
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
7. Қоршаған орта
8. Саяхат
4.1 Жер
2. 4. 1. 1 жердің жасанды моделіне қарап Жердің формасын атай білу, нәтижесін сурет түрінде ұсына алу;
2. 4. 1. 2 тірек сөздердің көмегімен Жер мен Күн арасындағы байланысты айтып беру;
2. 4. 1. 3 Жердің табиғи серігін атай білу
4.2 Ғарыш
2. 4. 2. 1 "астрономия" ұғымын түсіндіре алу;
2. 4. 2. 2 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде түсіну;
2. 4. 2. 3 тірек сөздердің көмегімен ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттай алу;
2. 4. 2. 4 тірек сөздердің көмегімен жекелеген ғарыштық денелерді салыстыраалу;
2. 4. 2. 5 схемаға сүйене отырыпКүн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін атай білу;
2. 4. 2. 6 тірек сөздер бойынша Күн жүйесі ғаламшарларын сипаттай алу
4.3 Кеңістік және уақыт
2. 4. 3. 1 уақыттың маңызды екенін атай білу;
2. 4. 3. 2 уақытты өлшеу құралдарын атай білу
2. 4. 3. 3 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажыратаалу;
2. 4. 3. 4 схемаға сүйеніп ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін атай білу

Глава 1. Общие положения
1. Типовая учебная программа по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 14) статьи 5 Закона "Об образовании".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.11.2024 № 327 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Цель Программы - формирование у обучающихся системы знаний о взаимосвязях и взаимообусловленности человека, общества и природы с позиции национальных и общечеловеческих ценностей.
3. Задачи Программы:
1) формирование научных основ познания окружающей среды и развития географического и исторического мышления;
2) формирование знаний об исторических и современных событиях Казахстана, их причинах, динамике, преемственности, сходствах и различиях;
3) формирование чувства уважения к культуре и традициям своего и других народов, к национальным и общечеловеческим ценностям;
4) формирование у обучающихся личностного, общественного и национального сознания, патриотизма и гуманности;
5) формирование у учащихся норм поведения с учетом правил безопасности в природной, социальной и технологической среде;
6) развитие личностных качеств: аккуратности, воли, умения доводить начатое дело до конца, планирования деятельности, осуществления самоконтроля.
4. Коррекционно-развивающие задачи:
1) своевременное эффективное преодоление недостатков в развитии: развитие памяти, внимания, мышления, воображения, восприятия, речи, эмоционально-волевой сферы;
2) максимальная интеграция обучающихся в социальную среду.
Глава 2. Педагогические подходы к организации учебного процесса
5. В организации учебного процесса учитываются особенности обучающихся, имеющих задержку психического развития:
1) несформированность основных видов мышления и мыслительных операций, которые вызывают трудности при выполнении работы по словесной и письменной инструкции, алгоритму, при установлении причинно-следственных связей;
2) недостатки переработки слухоречевой информации, которые вызывают трудности в понимании и самостоятельном воспроизведении словесного материала, последовательности изложения, сложности в использовании терминологии, понимании значения некоторых слов, вопросов по теме, затруднениях в составлении плана ответа;
3) недостатки переработки зрительной, зрительно-пространственной информации, которые вызывают затруднения в соотношении реальных объектов и их изображений, в овладении пространственными отношениями, трудности в ориентировании по плану и карте;

1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптар үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" Заңының 5 бабы 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.11.2024 № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Бағдарламаның мақсаты –ұлттық және жалпыадами құндылықтар ұстанымын сақтай отырып адам, қоғам және табиғаттың өзара байланысуы мен өзара тәуелділігі туралы білім алушылардың білім жүйесін қалыптастыру.
3. Бағдарлама міндеттері:
1) қоршаған ортаны тану және географиялық-тарихи ойлауын дамытудың ғылыми негіздерін қалыптастыру;
2) Қазақстанның тарихи және заманауи оқиғаларын, оның себептері, даму қарқыны, ерекшеліктері мен ұқсастығы, мәртебесі туралы білімдерін қалыптастыру;
3) өзінің және басқа ұлттардың салт-дәстүрлері мен мәдениетін, ұлттық және жалпыадами құндылықтарын құрметтеу сезімін қалыптастыру;
4) білім алушының жеке тұлғалық, қоғамдық және ұлттық, адамгершілік пен патриоттық санасын қалыптастыру;
5) табиғат, әлеуметтік және технологиялық ортада өмір қауіпсіздік ережесін есепке ала отырып, білім алушылардың мінез-құлық нормаларын қалыптастыру;
6) жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру: ұқыптылық, ерік-жігер, бастаған ісін соңына дейін жеткізу, қызметтерін жоспралау, өзін-өзі басқара алуды жүзеге асыру.
4. Түзете-дамыту міндеттері:
1) дамуындағы ауытқушылықты уақытында тиімді жеңе білу: есте сақтау, ойлау, зейін, қиял, қабылдау, сөйлеу тілін, эмоционалды-ерік-жігер сферасын дамыту;
2) білім алушыларды әлеуметтік ортаға мүмкінідігінше бейімдеу.
2 - тарау. Оқу процесін ұйымдастырудағы педагогикалық тәсілдер
5. Оқу процесін ұйымдастыруда психикалық дамуы тежелген әр білім алушылардың ерекшеліктері ескеріледі:
1) себеп-салдар байланыстарының алгоритмін құру, сөздік және жазбаша нұсқау бойынша жұмыстарды орындау барысында қиындық тудыртатын ойлау және ойлауды қажет ететін операцияларының негізгі түрлерінің толыққанды қалыптаспауы;
2) берілген сұрақтың жауабын құрастыру, тақырып бойынша кейбір сұрақтар мен сөздерді түсінуде, терминологиялық сөздерді қолдануда, ретпен мазмұндап беру, сөздік материалдарды түсініп, өзбетінше айтып беруде қиындық тудыратын есту және сөйлеу арқылы берілетін ақпараттарды толыққанды өңдей алмауы;
3) карта және жоспар бойынша бағдарлану, кеңістік қатынастарды меңгеру, шынайы нысан мен оның бейнесін сәйкестендіруде қиындық тудыратын көру, көру арқылы кеңістіктік ақпараттарды өңдей алудың толыққанды жетілмеуі;

4) быстрая утомляемость и истощаемость обучающихся, трудности концентрации и переключения внимания, которые вызывают пробелы в усвоении знаний.
6. В организации учебного процесса используются педагогические подходы, направленные на удовлетворение особых образовательных потребностей обучающихся:
1) дифференцированный подход предполагает организацию учебной деятельности различных групп обучающихся с помощью специально разработанных средств обучения предмету с учетом типологических особенностей обучающихся;
2) системно-деятельностный подход направлен на создание условий для общекультурного и личностного развития на основе формирования универсальных учебных действий, обеспечивающих не только успешное усвоение знаний, умений и навыков, но и формирование картины мира и компетентностей в любой предметной области познания;
3) проектный подход ориентирован на решение проблемы, которую ставит перед собой обучающийся и самостоятельно находит пути ее решения; данный подход характеризуется общей целью, согласованностью методов и действий;
4) коммуникативный подход в обучении - передача и сообщение информации, обмен знаниями, умениями и навыками в процессе речевого взаимодействия; результатом обучения является способность осуществлять общение посредством языка;
5) практическая направленность обучения предполагает установление тесных связей между изучаемым материалом и практической деятельностью обучающихся, формирование знаний и умений, имеющих первостепенное значение для решения практико-ориентированных задач.
7. Методическое обеспечение предполагает:
1) проведение специальной подготовительной работы перед изучением наиболее сложных, путем введения практических упражнений и словарной работы;
2) организацию предметно-практической деятельности для создания базы усвоения понятий; формирование у обучающихся умений планировать, контролировать и оценивать свою деятельность;
3) обеспечение уроков достаточным количеством наглядного и дидактического материала (демонстрационного и раздаточного), с целью развития абстрактного мышления обучающихся (предметная наглядность меняется иллюстративной, условной, схематической и графической);
4) изложение учебного материала небольшими порциями, постепенное усложнение заданий, постепенное увеличение количества тренировочных упражнений, поэтапное обобщение пройденного материала;
5) учет особенностей памяти учащихся, организацию упражнений для закрепления и повторения ранее изученного материала, использование заданий с опорой на образцы, доступные инструкции;

4) білім алушылардың тез шаршауы, зейінді тұрақтандыру мен шоғырлануындағы қиындықтар жаңа білімді меңгеруде кедергі тудырады.
6. Оқу процесін ұйымдастыруда білім алушының ерекше білім алуын қанағаттандыруға бағытталған педагогикалық тәсілдер қолданылады:
1) саралап оқыту қағидасы оқу материалын меңгеру кезінде байқалатын білім алушылардың вариативті типологиялық ерекшеліктерімен байланысты болады және олардың білім, білік, дағдылардың менгеруінің сапасына әсер етеді;
2) жүйелі-әрекеттік тәсіл -білімді, білікті және дағдыларды табысты меңгеруді ғана емес, сонымен қатар әлем бейнесін қалыптастыру мен кез келген пәнді тану аясында әмбебап оқу әрекетін қалыптастыру негізінде жалпы мәдени және жеке тұлғаның дамуына жағдайлар құруға бағытталған;
3) жобалау тәсілі- білім алушы өз алдына мақсат қоя отырып, оны шешу жолдарын өздігімен табуға бағытталған; проблемалық жағдайды шешу үшін біріккен әдіс пен әрекетпен сипатталады;
4) коммуникативтік тәсіл – ақпаратты беру және хабарлау, тілдік қатынас барысында білім, білік және дағдыларымен алмасу; тіл арқылы қатынас жасау қабілеттілігі оқытудың нәтижесі болып табылады.
5) оқытудың практикалық бағыты білім алушылардың оқыған материалы мен практикалық іс-әрекеті арасындағы тығыз байланысын, практикалық-бағдарлық міндеттерді шешуде білімдері мен қабілеттерінің қалыптасуын болжайды.
7. Әдістемелік қамтамасыз ету келесідей болжамды ұсынады:
1) күрделі тапсырманы орындау алдында практикалық жаттығулар мен сөздік жұмысты енгізу арқылы арнайы дайындық жұмысын жүргізу;
2) түрлі ұғымдарды меңгерудің базасын құру үшін заттық-тәжірибелік әрекетті ұйымдастыру; білім алушылардың өз әрекеттерін басқару, бағалау және жоспарлай алуын қалыптастыру;
3) білім алушының абстракторлы ойлауын (заттық көрнекіліктер шартты иллюстративті, графикалық және кесте түріне ауыстыру) дамыту мақсатында сабақ барысын қол жетімді көрнекі және дидактикалық материалдармен (демонстрациялық және үлестірмелі) қамтамасыз ету;
4) оқу материалдардың көлемін біртіндеп ұлғайту, тапсырмаларды күрделендіру, жаттықтыру жаттығулар санын біртіндеп көбейту, өтілген материалдарды ретпен жалпылау;
5) білім алушылардың жады ерекшеліктерін есепке ала отырып қол жетімді нұсқаулықтар, үлгіге сүйене отырып тапсырмаларды қолдану, өткен тақырыпты қайталау және бекіту үшін жаттығулар ұйымдастыру;

6) использование приемов активизации познавательной деятельности.
8. Средствами педагогической поддержки являются:
1) включение упражнений и заданий компенсирующего характера: графические задания, имитационные упражнения, штриховку в разных направлениях, обведение контуров предметов по точкам, письмо, раскрашивание;
2) применение наглядного дидактического материала, доступного пониманию, учитывающего уровень развития мышления;
3) осуществление дополнительного контроля за работоспособностью обучающегося, при признаках истощения внимания - смена вида деятельности;
4) использование разнообразных видов занятий, игровых моментов;
5) использование дозированной подачи информации;
6) закрепление навыков в разных видах деятельности;
7) организация планирования и самопроверки, взаимопроверки, объяснение учеником своей деятельности.
9. Наиболее эффективные педагогические технологии:
1) технология разноуровневого обучения позволяет организовать учебный процесс с возможностью усвоения учебного материала обучающимися на разном уровне в зависимости от способностей и индивидуальных особенностей;
2) обучение в сотрудничестве трактуется как идея совместной развивающей деятельности педагога и ученика, позволяет идти от тех возможностей, которыми располагает обучающийся;
3) технология проблемного обучения – это процесс создания мотивации, требующий особенного творческого подхода, способности прогнозирозания, предварительного планирования работы;
4) игровая технология предполагает использование на уроках дидактических игр, создание игровых ситуаций, способствует появлению активного познавательного интереса обучающихся, расширяет их практическую деятельность, дает возможность выбора для реализации своего потенциала;
5) здоровье сберегающая технология, позволяет обеспечить обучающимся возможность сохранения здоровья;
6) информационно-коммуникационные технологии обучения облегчают процесс подготовки и передачи информации обучаемому, средством осуществления которых является компьютер;
7) технологии компенсирующего обучения – это обучение, в котором приспособливается пространство, компенсируются недостатки, устраняются нарушения работоспособности, охраняется и укрепляется физическое и нервно-психическое здоровье;
8) технология критического мышления развивает умение планировать, находить пути решения проблемы, видеть и исправлять свои ошибки.
10. Занятия по учебному предмету проводятся с использованием технических средств обучения: проектора, диапроектора, аудиовизуальных средств (грамзаписи, фильмы и мультфильмы, диапозитивы, информационные технологии), компьютера с обязательным подключением к интернету.

6) танымдық әрекетті белсендіру амалдарын қолдану.
8. Педагогикалық құралдармен қолдау көрсету келесідей болып табылады:
1) компенсаторлық сипаты бар тапсырмалар мен жаттығуларды енгізу: графикалық тапсырмалар, имитациялық жаттығулар, әртүрлі бағытта жүргізу, нүкте бойынша заттарды сызу, хат жазу, бояу;
2) ойлау дамуының деңгейін ескеретін, түсінуге қолжетімді көрнекі дидактикалық материалдарды қолдану;
3) әрекеттер түрін ауыстыру, зейінің шаршау белгілерінің пайда болу кезінде білім алушылардың жұмыс қабілеттілігін қосымша бақылауды эүзеге асыру;
4) ойын сәттерін, алуантүрлі тапсырма түрлерін қолдану;
5) ақпаратты қажетті мөлшерде пайдалану;
6) алуан түрлі әрекет түрінде дағдыларды бекіту;
7) өз әрекетін білім алушыларға түсіндіре алу, өзаратүсінісу, өзін тексеру мен жоспарлауды ұйымдастыру.
9. Ең тиімді педагогикалық технологиялар:
1) түрлі деңгейде оқыту технологиясы қабілеттілігі мен жеке ерекшеліктеріне тәуелді білім алушының оқу материалдарын әртүрлі деңгейде меңгеру мүмкіндігімен оқу процесін ұйымдастыруға мүмкіндік береді;
2) оқытуда іскерлік қарым-қатынас педагог пен білім алушының біріккен әрекетін дамыту идеясы ретінде білім алушының бойындағы мүмкіндігіне қарай бейімдеуге мүмкіндік береді;
3) проблемалық оқыту технологиясы - өз жұмысын алдын ала болжауды, жоспарлауды, ерекше шығармашылық амалдарды қолдануды қажет ететін мотивацияны құру процессі;
4) ойын технологиясы сабақ барысында білім алушының белсенді танымдық қызығушылықтарын танытуға мүмкіндік беретін дидактикалық ойындар, ойын жағдаятын құруды, практикалық әрекетті кеңейтуге, өз потенциалын жүзеге асыруға мүмкіндік беруді болжайды;
5) денсаулық сақтау технологиясы білім алушының денсаулығын сақтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
6) оқытудың ақпараттық-коммуникациялық технологиясы білім алушының ақпаратты даярлау мен хабарлау процесін жеңілдетуді жүзеге асыратын құралдарының бірі компьютер болып табылады;
7) оқытудың компенсаторлық технологиясы -білім алушының жүйке жүйесі мен денсаулығын нығайту және сақтау, жұмысқа қабілеттілігіндегі ауытқушылықты жоятын және компенсаторлық қызметін іске асыруға мүмкіндік беретін оңалту кеңістігін құрады;
8) сыни ойлау технологиясы білім алушының өз жұмысын жоспаралауға, проблеманы шешу жолдарын табуға, өз қателігін көру мен түзетуге мүмкіндік береді.
10. Оқу пәні бойынша сабақ оқыту технологияларын қолдану арқылы жүргізіледі: проектор, диапроектор, аудиовизуалдық құралдар (грамтаспа, фильмдер және мультфильмдер, ақпараттық технологиялар).

11. В обучении используются:
1) статистические пособия (учебные таблицы, картины, фотографии, слайды, географические карты, атласы);
2) вспомогательные средства обучения (компас, планшеты, измерительная лента с делениями);
3) наглядные средства.
12. Задания для формативного и суммативного оценивания составляются учителем с учетом возможностей обучающихся. Допускается:
1) упрощение формулировок по грамматическому и семантическому оформлению;
2) деление многозвеньевой инструкции на короткие смысловые единицы, задающие пошаговость выполнения задания;
3) при необходимости предоставление дифференцированной помощи: стимулирующей (одобрение, эмоциональная поддержка), организующей (привлечение внимания, концентрирование на выполнении работы, напоминание о необходимости самопроверки), направляющей (повторение и разъяснение инструкции к заданию);
4) увеличение времени на выполнение заданий.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Познание мира"
13. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Познание мира" составляет:
1) в 0 классе - 1 час в неделю, 32 часа в учебном году;
2) в 1 классе - 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
3) в 2 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
14. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
15. Содержание Программы включает 3 раздела:
1) раздел "Я и общество";
2) раздел "Природа моей страны";
3) раздел "В потоке истории".
16. Раздел "Я и общество"включает следующие подразделы:
1) я и моя семья;
2) школа и школьное сообщество;
3) моя малая Родина;
4) здоровье и безопасность;
5) права и обязанности;
6) праздники.
17. Раздел "Природа моей страны"включает следующие подразделы:
1) ориентирование на местности;
2) погода и климат;
3) природные условия и их значение;
4) туризм.
18. Раздел "В потоке истории" включает следующие подразделы:
1) древние культуры и цивилизации;
2) исторические корни Казахстана;
3) важные события в истории Казахстана;
4) выдающиеся исторические личности и деятели культуры;
5) история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм.
19. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 0 класса:
1) знание: понятий личная гигиена, здоровая и вредная еда, объяснение важности соблюдения режима дня, правил безопасного поведения в повседневных местах и дома, различные виды транспорта, называние сторон горизонта по наглядности, государственных символов Республики Казахстан, своей национальности и друзей;

11. Оқытуда қолданылады:
1) статистикалық оқу құрал (оқу кестесі, суреттер, фоталар, слайдтар, географиялық карта, атлас);
2) оқытудың көмекші құралдары (компас, планшет, бөлінуі бар өлшеу лентасы);
3) көрнекі құралдар.
12. Мұғалім білім алушының мүмкіндіктерін есепке ала отырып формативті және суммативті бағалау үшін тапсырмалар құрастырады. Төмендегілер рұқсат етіледі:
1) грамматикалық және семантикалық рәсімдеу бойынша тұжырымдамаларды жеңілдету;
2) көп буынды нұсқауды тапсырманы орындаудың қадамдылығын көрсететін қысқа мағыналық бірліктерге бөлу;
3) қажетті жағдайда сараланған көмек беру: ынталандырушы (мақұлдау, эмоционалды қолдау), ұйымдастырушы (зейін аудару, жұмысты орындауға шоғырландыру, өзін-өзі тексеру қажеттілігі туралы ескерту), бағыттаушы (тапсырмаға нұсқаулықты қайталау және түсіндіре алу);
4) тапсырмаларды орындауға уақытты ұлғайту.
3 - тарау. "Дүниетану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
13. "Дүниетану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 0-сыныпта–аптасына 1 сағат, оқу жылына 32 сағатты;
2) 1-сыныпта - аптасына 1 сағат, оқу жылына 33 сағатты;
3) 2-сыныпта - аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағатты;
4) 3-сыныпта–аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағатты;
5) 4-сыныпта–аптасына 1 сағат,оқу жылына 34 сағатты құрайды.
14. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер күтілетін нәтиже түрінде сынып бойынша оқытудың мақсаттары көрсетілген бөлімшелерге бөлінген.
15. Бағдарлама мазмұны 3 бөлімді қамтиды:
1) "Мен және қоғам" бөлімі;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі.
16. "Мен және қоғам" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мен және менің отбасым;
2) мектеп және мектеп бірлестігі;
3) менің шағын Отаным;
4) денсаулық және қауіпсіздік;
5) құқтар мен міндеттер;
6) мерекелер.
17. "Елімнің табиғаты" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) жергілікті жерде бағдарлану;
2) климат және ауа райы;
3) табиғи жағдайлар және олардың әсері;
4) туризм.
18 "Тарих беттерінен" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ежелгі мәдениет және өркениеттер;
2) Қазақстанның тарихи түп тамыры;
3) Қазақстан тарихындағы негізгі оқиғалар;
4) көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері;
5) Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм.
19. 0-сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білу: жеке гигиена, пайдалы және пайдасыз тамақтардың денсаулыққа әсерін түсіну, күнтәртібін сақтаудың маңыздылығын түсіндіре алу, үйде және күнделікті баратын орындарда қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелерін сақтау, алуантүрлі көліктердің түрлерін, көрнекілік бойынша көкжиек жақтарын, Қазақстан Республикасының мемлекеттік символдарын, өзінің және достарының ұлт түрлерін атау;

2) понимание: понятий семья, члены семьи, родственные связи, понятий школа, правила и нормы поведения в школе, понимание и объяснение соблюдение режима дня, семейный праздник ;основные признаки Независимого государства;
3) применение: описание своей улицы, называние адреса, различение видов транспорта, приводить примеры здоровой и нездоровой пищи, объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах и дома;
4) анализ: определение своего места относительно других членов семьи, объяснение назначения различных видов транспорта, характеризовать себя в качестве школьника, описание изменений, погоды, рассказывание историй о выдающихся личностях Казахстана на основе наглядных материалов.
20. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 1 класса:
1) знание: объяснять простые формы товарно-денежных отношений,правил коллективных, групповых и межличностных норм поведения в школе, своего адреса и описания месторасположения своего населенного пункта; главной улицы, зданий и достопримечательностей своего населенного пункта, правил поведения на дороге, значения дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение, составления плана безопасного маршрута от дома до школы в виде схемы или рисунка , понятия "права и обязанности", одного из семейных праздников на основе личного опыта, "туризм" и "турист", основных целей туризма, на основе изучения наглядных материалов рассказывать о жизни древних людей, о древней письменности на территории Казахстана, известных исторических памятников древности на основе наглядностей, образа жизни и отдельных памятников эпохи саков, изображений древней письменности, используя различные материалы, способы и средства, истории о Томирис, основных признаков Независимого государства,понятия "товар", "деньги", "товарно-денежные отношения";
2) понимание: важности заботливого отношения между членами семьи, структуры своих и семейных потребностей в предметах потребления, важности школы в жизни людей; важности соблюдения правил коллективных, групповых и межличностных норм поведения в школе, свои прав и обязанностей, ответственности;
3) применение: знаний товарно-денежных отношений, соблюдение правил коллективных, групповых и межличностных норм поведения в школе, соблюдения личной гигиены; необходимости соблюдения режима питания, правил поведения на дороге, знания дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение, знаний составления плана безопасного маршрута от дома до школы в виде схемы или рисунка;

2) түсіну: отбасы, отбасы мүшелері, туыстық қатынас, мектеп, метепте дұрыс жүріс-тұрыс нормаларын түсіну, күн тәртібін түсіну және сақтау, отбасылық мереке, Тәуелсіз мемлекеттің негізгі мерекелерін түсіну;
3) қолдану: өз көшесін сипаттау, мекен-жайын, алуантүрлі көлік түрлерін айту,денсаулыққа пайдалы және зиян тағамдарға мысал келтіре алу, үйде, қоғамдық орындағы күнделікті жағдайларда қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелерін түсіндіре алу;
4) талдау: отбасы ішінде өзінің алатын орнын анықтау, алуантүрлі көлік түрлерінің қызметтерін түсіндіре алу, өзін мектеп білім алушысы ретінде сипаттау, ауа райының өзгеруін баяндау, көрнекі материалдар негізінде Қазақстанның көрнекті және мәдени қайраткерлер туралы айтып беру.
20. 1- сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білу: тауар-ақша қатынастарының қарапайым нысандарын, мектептегі ұжымдық, топтық, жеке тұлғалық қатынастағы мінез-құлық нормалар мен ережелердітүсіндіре алу, өзінің мекен-жайын және тұрғылықты орналасқан жерін баяндау; басты көшелер, өзінің тұрғылықты жерінің көрнекті орындарын сипаттау, жаяу жүру қозғалысын басқаратын жол белгілерінің маңызын, жолда дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін баяндау, сурет немесе кесте түрінде үйден мектепке қауіпсіз барудың жопарын құру, "құқық және міндеттер" ұғымын, өзінің жеке тәжірибесінен отбасылық мереке туралы айтып беру, туризм" және "турист" ұғымын, туризмнің негізі мақсаттарын, көрнекі материалдарды меңгеру негізінде ежелгі адамдардың өмірі, Қазақстан территориясындағы ежелгі жазбасы, көрнекіліктің негізінде ежелгі тарихи ескерткіштер, меңгерген материалдар негізінде сақтардың өмірі мен ескерткіштерін туралы әңгімелеп беру; ежелгі жазбалардың бейнесін, дереккөздерді зерттеу негізінде Томирис тарихы, тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері "тауар", "ақша", "тауар-ақша қатынастары" туралы әңгімелеу;
2) түсіну: отбасы мүшелерінің бір-біріне қамқорлық көрсетудің маңызын, заттарды қолданудағы өзінің және отбасының қажеттілігінің құрылымын, адам өміріндегі меткептің маңыздылығын; мектептегі ұжымдық және топтық, жеке тұлғалық қатынаста дұрыс мінез-құлық танытудың маңыздылығын, өзінің құқытары мен міндеттерін, жауапкершілігін;
3) қолдану: тауар-ақша қатынастарын, мектептегі ұжымдық және топтық, жеке тұлғалық қатынаста дұрыс мінез-құлық танытудың ережесін, жеке гигиенаны сақтау; тамақтану тәртібін сақтау қажеттілігін, жаяу жүру қозғалысын басқаратын жол белгілерінің маңызын, жолда дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін, сурет немесе кесте түрінде үйден мектепке қауіпсіз барудың жопарын құра білу;

4) анализ: своих и семейных потребностей в предметах потребления, характеристики себя в качестве школьника и члена коллектива класса,составления плана безопасного маршрута от дома до школы в виде схемы или рисунка, отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран.
21. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 2 класса:
1) знание: местонахождения функциональных зон школы, уметь объяснять их назначение, видов и функций учебной и внеучебной деятельности в школе,структуры и функций членов класса школьного сообщества, о членах своего класса, давать характеристику своему классу,достопримечательностей своей местности, служб экстренной помощи и определения ситуации для обращения к ним, правил поведения в общественном транспорте, государственных праздников Республики Казахстан, их значения, с помощью чего можно ориентировать, обозначений и направлений сторон горизонта, влияния погоды на жизнь и деятельность людей, обозначения погоды условными знаками, возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года, хозяйственного значения крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек),различий неблагоприятных и опасных явлений природы, названий основных видов туризма, жизни древних людей, известных исторических памятниках/экспонатах древности, образ жизни саков, гуннов, древней письменности на территории Казахстана; изображения их различными материалами, способами и средствами, особенностей Ботайской культуры, о Томирис, о вкладе Аль-Фараби в развитие науки, отличий государственных символов Республики Казахстан от символов других стран, основных признаках независимого государства, значения государственных символов Республики Казахстан, сферы применения государственных символов Республики Казахстан, значение дружбы народов Казахстана;
2) понимание: понятий "этические нормы" своей семьи, общества, назначение, видов и функций учебной и внеучебной деятельности в школе,структуры и функций членов класса школьного сообщества, необходимость быть полезным обществу, значения понятия "национальные и государственные праздники", соблюдения правил поведения на природе, возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года, положительных и отрицательных сторон природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);значения туризма, основных целей туриста, на основе исследования объектов для развития различных видов туризма в Казахстане, особенностей туристских объектов;

4) талдау: заттарды қолданудағы өзінің және отбасы мүшелерінің қажеттілігін, өзін мектеп білім алушысы және сынып ұжымының бір мүшесі ретінде сипаттау, сурет немесе кесте түрінде үйден мектепке қауіпсіз барудың жоспарын құру, Қазақстан Республикасының мемлекеттік символдарын басқа мемлекеттің символдарынан ажырату.
21. 2 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білу: мектеп әр аймағының функионалдық орналасуын, оның қызметін, мектептегі сабақ және сабақтан тыс қызметтердің түрлері мен функцияларын, мектеп бірлестігіндегі сынып мүшелерінің құрылымы мен қызметтерін, өз сыныбының мүшелерін, өзінің жергілікті жеріндегі көрнекі орындарды сипаттау, көмек сұрау үшін жағдайды анықтау және жедел көмек көрсету қызметін, қоғамдық көлікте дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін атау, Қазақстан республикасының мемлекеттік мерекелерін және оның маңызын атау, көкжиек жақтарының бағыттарын және белгілерін атау, ауа райының адам өмірі мен қызметіне ықпалын білу, ауа райын шартты белгілермен белгілеу, әр жыл мезгіліне байланысты табиғат аясында бос уақытын өткізу әрекетінің түрлерін сабақ барысында өткізу мүмкіндігі, ауыл шаруашылықта маңызды рөл алатын табиғаттың ірі нысандары (тау, жазық, өзен және көлдер), табиғаттың өмірге қауіпті және жағымсыз болмыстар, туризмнің негізгі түрлерін атау, ежелгі адамдардың өмір салты, әйгілі ескерткіштер, ежелгі экспонаттар, сақтардың, ғұндардың өмір салты, Қазақстан территориясындағы ежелгі жазбасы; әртүрлі материалдар, амалдар және құралдарды пайдалана отырып, ежелгі жазбаларды бейнелеу, Ботай мәдениетінің ерекшелігін, Томирис туралы, Әл-Фарабидің ғылымға қосқан үлесі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік символдарын басқа мемлекеттің символдарынан ерекшелігін, тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілерін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік символдарының мәнін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік символдарын қолдану аймағы, Қазақстан халқының достастығының мәнін білу;
2) түсіну: өз отбасының "этикалық нормасы" ұғымын, мектептегі сабақ және сабақтан тыс қызметтердің түрлері мен функцияларын, мектеп бірлестігіндегі сынып мүшелерінің құрылымы мен қызметтерін, қоғамға өз мүмкіндігін пайдалану қажеттілігін, "ұллтық және мемлекеттік мерекелер" ұғымын, табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтау,жыл уақытына байланысты демалыс қызметінің әртүрлі түрлерімен табиғатта сабақ алу мүмкіндігі, өз жерінің табиғи жағдайларының жағымды және жағымсыз жақтары (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары); туризмнің мәні, туристің негізгі мақсаты, Қазақстанда түрлі туризмнің түрлерін дамыту үшін нысандардызерттеу негізінде туристік нысандардың ерекшеліктерін түсіну;

3) применение: составление словесного портрета членов семьи на основе материалов семейного архива, рассказа родственников, членов семьи, знаний и умение показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область, правил безопасного поведения в повседневных ситуациях (в школе, дома, в общественных местах, на улице, на природе);правил поведения в общественном транспорте, составление рассказа "Мои права и обязанности", местных признаков для определения сторон горизонта, компаса для определения направления сторон горизонта;
4) анализ: определение источников доходов семьи на основе опроса родителей,определение различия между здоровой и нездоровой пищей, различать права, обязанности и ответственность, влияния погоды на жизнь и деятельность людей, положительных и отрицательных характеристик погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей, разницы между присваивающим и производящим хозяйством.
22. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 3 класса:
1) знание: понятия "самоуправление"иправила самоуправления в классе, этических норм поведения принятых в обществе; правил пользования бытовыми приборами; видов спорта, способов поведения в случае опасности в естественной среде, понятия "Конституция", понятия "масштаб", характеристик основных типов климата на Земле, причин расселения людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты), правил поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов, наиболее интересных туристических объектов Казахстана, особенностей кочевого и оседлого образа жизни древних казахов, понятия "хан", "батыр", "бий",понятий "символ", "официальный", "неофициальный";
2) понимание: степени родства между членами семьи; понимать, существования множества различных точек зрения на решение одного вопроса, связи города и села, уметь группировать виды спорта по определенным признакам, значимости Конституции Республики Казахстан, значение праздников, традиций и обрядов народов Казахстана, важности сохранения памятников истории и культуры, образа жизни тюрков на основе изучения различных материалов, причин образования Казахского ханства, значения неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Бәйтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел"), роли труда в развитии личности, семьи, общества и государства;
3) применение: составление своей родословной с помощью фотографий или рисунков в виде семейного дерева; планирование собственных расходов, составление конкретного плана расходов на неделю, месяц, предложение своих вариантов и моделей самоуправления, различение городов и поселков на карте области, приведение примеров прав и обязанностей учащихся, определение сторон горизонта по астрономическим признакам; умение увеличивать и уменьшать масштаб, составление плана местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки;

3) қолдану: отбасы мүшелерінің әңгімелеуімен,отбасылық естеліктердің негізінде отбасының әр мүшесін ауызша сөйлеумен құрастыру, картадан Қазақстанның ірі өзендері мен көлдерін, қалаларын және өз ауданына баратын жолдарын көрсету, күнделікті өмір жағдайында қауіпсіз жүріс-тұрыс ережесін (мектепте, үйде, қоғамдық ортада, көшеде, табиғат аясында), қоғамдық көлікте дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін, жергілікті белгілері бойынша көкжиектің жақтарын анықтау үшін жергілікті белгілер, көкжиек бағыттарын анықтау үшін компасты, "Менің құқығым мен міндеттерім" әңгіме құрастыру;
4) талдау: ата-анасымен әңгімелесу негізінде табыс көздерін анықтау, денсаулыққа пайдалы және зиян келтіретін тағамдарын, құқық, міндет және жауапкершілікті ажырату, ауа райының адам өміріне және қызметіне әсерін, адамның шаруашылық және күнделікті өмірінде ауа райының жағымды және жағымсыз жақтарын атау, ұсынылатын және өндірілетін шаруашылық арасындағы айырмашылықты айқындау.
22. 3 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білу: "өзін-өзі басқару" ұғымын, сыныпта өзін-өзі басқару ережерін, қоғамда қабылданған этикалық нормаларды; тұрмыстық құралдарды пайдалану ережесін;шынайы ортадағы қауіпті жағдайда өзін-өзі ұстау амалы, дене шынықтыру түрі, "Конституция" ұғымы,"масштаб" ұғымы, Жердегі климаттың негізгі түрлерін сипаттау, табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың қоныс аудару себептерін, табиғи- климаттық катаклизмалар және геологиялық жағдайлар туындағандағы дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін, Қазақстанның қызықты саяхаттау нысандарын, қазақстардың көшіп қону және тұрғылықты жерде өмір сүру ерекшеліктерін, "хан", "батыр", "би", "символ", "ресми", "ресми" емес ұғымдарының мәнін білу;
2) түсіну: көшіп қону және тұрғылықты жерде өмір сүру ерекшеліктерін а;понимать, бір туындаған сұраққа әртүрлі көзқарас бар екенін түсіну, 2 қала мен ауылдың байланысын, спорт түрлерін, оның негізгі белгілері бойынша топтастыру, Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызын, мерекелердің мәнін, Қазақ халқының салтары мен дәстүрлерін, мәдениет пен тарихи ескерткіштерді сақтаудың маңызын түсіну,әртүрлі материалдарды зерттей отырып түріктердің өмір салтын, Қазақ хандығының құрылу себебін, Қазақстанның ресми емес рәміздерінің маңызын түсіндіре алу ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументтері, "Мәңгілік ел" салтанат қақпасы"), тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіну;
3) қолдану: фотосуреттер немесе ағаш бейнесі түрінде өзінің туысқандық байланысын құру; өзінің жеке шығындарын айқындау және жоспарлау, бір аптаға бір айға нақты шығын жоспарын құру; өзін-өзі басқару ережерін түсіндіре алу, өзінің нұсқасын ұсыну, аудан картасынан қала мен ауылды ажырату және оларды картадан көрсете білу, білім алушылардың құқықтары мен міндеттеріне мысал келтіре алу, астрономиялық белгілер бойынша көкжиектің жақтарын анықтау; масштабты үлкейтіп кішірейте білу, шартты белгілерді қолданып, масштабты сақтай отырып жерглікті жердің жоспарын құру;

4) анализ: определение ценностей своей семьина конкретных примерах; определение необходимых семейных расходов и их распределение по степени важности и необходимости, предложение путей сокращения собственных расходов, объяснение путей принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения; доказывание важности дружбы между людьми на примерах из собственного опыта, определение необходимых физических, психических и личностных данных для занятия тем или иным видом спорта; выявление и оценивание рисков и опасностей в естественной среде на основе различных источников; составление правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях, объяснение причин почему туристический объект в Казахстане привлекателен для туристов, объяснение роли ханов, батыров и биев на основе исторических примеров, представление в творческой форме роли борцов за независимость казахского народа.
23. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 4 класса:
1) знание: видов источников дохода и расхода; понятия "искусственная среда", назначения глобуса и карт и основных объектов на них, на глобусе и картах параллелей, меридианов, экватора, влияния климата на развитие человечества, причин возникновения разного климата, технологического прогресса в разные исторические периоды, достижений Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)о вкладе в развитие страны основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий, роли Казахстана на мировой арене;
2) понимание: доход и расход семейного бюджета, понятия "личностные качества", понятия "административно-территориальные единицы", "округ, район, область", понятия "экономическая деятельность", значения Конституции в жизни общества; значения понятия "профессиональные праздники", местоположения объекта по отношению к другим, назначения глобуса и карт, хозяйственной деятельности людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты), вероятности возникновения наводнений, землетрясений, ураганов, засухи, лесных пожаров в своем регионе, назначения исторических музеев, происхождения казахского народа;
3) применение: предложение путей сокращения расходов, увеличения доходов, определение личностных качеств лидера и его характеристика, различение административно-территориальных единиц различного ранга (округ, район, область); основываясь на различных источниках, описание и рассказывание об экономической деятельности своего края; определение на карте области важных экономических объектов своего края, предложение мер по профилактике и способов снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта; планирование своей безопасности в искусственной среде, умение приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан, на основе исследований творчески представление и описание профессиональных праздников, нахождение на глобусе и картах основных объектов, параллелей, меридианов, экватора, составление туристического маршрута по Казахстану и по Астане, по своему городу (поселку), графического отображения связи между саками, гуннами, тюрками и казахами, используя различные материалы, способы и средства,

4) талдау: нақты мысал келтіре отырып өз отбасының құндылықтарын атау; қажетті отбасылық шығындарды атау, оның маңыздылығы мен мұқтаждық деңгейі бойынша анықтау; өзінің жеке шығындарын қысқарту жолдарын ұсыну, бірге туындаған сұрақтың бірнше шешу жолдары мен көзқарастарына қарамастан сынып ұжыммен дұрыс нұсқасын таңдау оның шешу жолын түсіндіре алу; адамдар арасындағы достық қатынастарының маңыздылығын өзінің өмір тәжірибесінен мысал келтіре алу және дәлелдеу; спорт түрлерін, оның негізгі белгілері бойынша топтастыру,қандай да бір спорт түрелімен айналысуға қажетті психикалық, жеке тұлғалық, дене дамуын анықтау; әртүрлі дерек көздері негізінде шынайы ортадағы қауіпті жағдайды айқындау, бағалау, түсіндіре алу; табиғи-климаттық катаклизмалар және геологиялық жағдайлар туындағандағы дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін құру, қазақстанның саяхаттау нысандары саяхаттаушыларға не үшін қызықты екенін түсіндіре алу, Тарихи мысалдарда хандардың, батырлардың, билердің рөлін түсіндіре алу, қазақ халқының тәуелсіздігі үшін күрескендердің рөлін шығармашылық түрде тарихи мысалдар келтіру.
23. 4 - сыныпқа арналған "Дүниетану" пәнінің базалық мазмұны:
1) білу: кіріс және шығыс түрлерін, "өнер ортасы" ұғымын, карта,глобустың қызметін түсіну және атау, олардан негізгі нысандары, карта мен глобустан параллель, меридиана, экватор белгілерін көрсету, адамның дамуына ауа райының әсер етуін, әртүрлі климаттың пайда болу себептерін, әртүрлі тарихи кезеңдердегі технологияның өрбуінің мәнін, ХХ-XXI ғаысырындағы (мәдениет, ғылым, білім, экономика) Қазақстанның жетістіктерін, еңбек және шығармашылық қызметтегі қацраткерлер, әлемдік аренадағы Қазақстанның рөлін білу;
2) түсіну: отбасылық кіріс және шығыс шығындары, "жеке тұлғалық қасиеттер", "әкімшілік-аумақтық бірліктер" "округ, ауданы, облыс" ұғымын, "экономикалық қызмет" ұғымын, қоғам өміріндегі Конституциясының маңыздылығын, "кәсіби мерекелер" ұғымын, басқа нысанға қарасты орналасқан нысанның орналасуын, карта,глобустың қызметін, Қазақстанның табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың өз жергілікті жеріндегі шаруашылық қызметін, өзінің жергілікті жеріндегі туындаған жер сілкінісі, су тасқыны, орман өртенуі, құрғашылық, боран соғудың себептерін зерттеу негізінде талдау жасау өзінің жергілікті жеріндегі туындаған жер сілкінісі, су тасқыны, орман өртенуі, құрғашылық, боран соғудың себептерін, тарихи мұражайлардың қызметін, қазақ халқының шығу тегін түсіну;
3) қолдану: кірісті ұлғайты, шығысты қысқартудың жолдарын ұсыну, көшбасшының қасиеттерін анықтау және сипаттама беру, әкімшілік-аумақтық бірліктерінің әр бірлесітігін (округ, ауданы, облыс) ажырату; әртүрлі дерек көздеріне сүйене отырып, өз жерінің экономикалық қызметін сипаттау және әңгімелеу картадан өзінің тұрғылықты жерінің маңызды экономикалық нысандарын анықтау, әртүрлі дене шынықтыру түрлерімен айналысу барысында алатын жарақаттың алдын алу үшін шараларды ұсыну; өнер ортасында өзінің өмір қауіпсіздігін жоспарлау, Қазақстан Республикасының азаматы ретінде өзінің міндеттері мен еркінділігін, демократтық құқықтарына мысал келтіре алу, өз зерттеу жұмысын жүргізе отырып шығармашылық түрде кәсіби мерекелерді бейнелеу және ұсыну, карта мен глобустан негізгі нысандарды табу, карта мен глобустан параллель, меридиана, экватор белгілерін көрсету, Қазақстан, Астана, өз өз жері бойынша саяхаттау маршрутын құру, әртүрлі материалдар, амалдар және құралдарды пайдалана отырып, сақ, ғұн, түрік, қазақ арасындағы байланысты кесте түрінде көрсету;

4) анализ: доказывать значимость семьи в жизни общества; определять функциональную роль членов семьи; объяснять причины травматизма в различных видах спорта;объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления; на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в искусственной среде; вероятности возникновения наводнений, землетрясений, ураганов, засухи, лесных пожаров в своем регионе, предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд)на основе исследований.
Глава 4. Система целей обучения
24. Цели обучения в программе содержат кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.2.1.4: "2" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
25. Ожидаемые результаты по системе целей обучения:
1) раздел "Я и общество":
таблица 1
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Моя семья
0.​1.​1.​1 объяснять значение понятия "семья";
0.​1.​1.​2 называть свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи
1.​1.​1.​1 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры;
1.​1.​1.​2 объяснять понятия "товар", "деньги", "товарно-денежные отношения", объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.​1.​1.​3 называть предметы, необходимые для жизни человека и его семьи
2.​1.​1.​1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива, рассказа родственников членов семьи;
2.​1.​1.​2объяснять понятие "этические нормы", объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.​1.​1.​3 объяснять этические нормы общества, исходя из изучения различных источников;
2.​1.​1.​4 определять источники доходов семьи на основе беседы родителей
3.​1.​1.​1 объяснять степень родства между членами семьи;
3.​1.​1.​2 составлять свою родословную с помощью фотографий или рисунков в виде семейного дерева;
3.​1.​1.​3 называть ценности своей семьи на конкретных примерах;
3.​1.​1.​4 называть необходимые семейные расходы,определять их по степени важности и необходимости;
3.​1.​1.​5 планировать и обосновывать собственные расходы с помощью учителя составлять конкретный план расходов на неделю, месяц;
3.​1.​1.​6 предлагать пути сокращения собственных расходов с помощью учителя
4.​1.​1.​1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.​1.​1.​2 определять функциональную роль членов семьи;
4.​1.​1.​3 различать доход и расход семейного бюджета;
знать виды источников дохода и расхода;
4.​1.​1.​4 предлагать пути сокращения расходов, увеличения доходов

4) талдау: қоғам өміріндегі отбасының маңыздылығын дәлелдеу; отбасының әр мүшесінің қызметтік ролін анықтау;дене шынықтыру кезінде алынатын әртүрлі жарақаттың болу себептерін түсіндіре алу; мектептегі өзін-өзі басқару құрамына ену жолдарын түсіндіре алу; әртүрлі дерек көздерге сүйене отырып өнер ортасының өмірге қауіптілігін айқындау және бағалау; өзінің жергілікті жеріндегі туындаған жер сілкінісі, су тасқыны, орман өртенуі, құрғашылық, боран соғудың себептеріне талдау жасау, зерттеулер негізінде "Қазақстан" (ұлттық бренд) атауымен байланысты бірқатар мағыналық қауымдастықтарды ұсыну.
4 - тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
24. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан –бағдарламаның бөлімдері мен бөлімшелері, төртінші сан оқу мақсатының нумерациясын көрсетеді. Мысалы, 2.2.1.4 кодында: "2" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нумерациясы.
25. Оқыту мақсаттарының жүйесі бойынша күтілетін нәтижелер:
1) "Мен және қоғам" бөлімі:
1-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Менің отбасым
0. 1. 1. 1 "Отбасы" ұғымының мәнін түсіндіре алу;
0. 1. 1. 2 басқа отбасы мүшелерімен туыстық байланысында өзінің отбасында алатын орынын атай білу
1. 1. 1. 1 отбасы мүшелері өзара қарым-қатынаста қамқорлық таныту қажеттілігін түсіндіре алу, мысал келтіре алу;
1. 1. 1. 2 "тауар" "ақша" "тауар-ақшаларының байланысы"ұғымдарының мәнін, тауар-ақша қатынастарының қарапайым формасын түсіндіре алу;
1. 1. 1. 3 адамға және оның отбасы өмір сүруіне қажетті заттарды атай білу
2. 1. 1. 1 отбасы мүшелерінің әңгімелеуімен, отбасылық естеліктердің негізінде отбасының әр мүшесін ауызша (қажетті сөздермен) құрастыра алу
2. 1. 1. 2 "Этикалық нормалар" ұғымының мәнін, мысал негізінде өз отбасының этикалық нормаларын түсіндіре алу;
2. 1. 1. 3 түрлі деректерді меңгере отырып қоғамның этикалық нормаларын түсіндіре алу;
2. 1. 1. 4 ата-анасымен әңгімелесу негізінде табыс көздерін анықтай алу
3. 1. 1. 1 отбасы мүшелері арасындағы туыстық жақындығын түсіндіре алу;
3. 1. 1. 2 фотосуреттер немесе ағаш бейнесі түрінде өзінің туысқандық байланысын құрастыра алу;
3. 1. 1. 3 нақты мысал келтіре отырып өз отбасының құндылықтарын атай білу;
3. 1. 1. 4 қажетті отбасылық шығындарды атай білу, оның маңыздылығы мен мұқтаждық деңгейі бойынша анықтай алу;
3. 1. 1. 5 мұғалімнің көмегімен өзінің жеке шығындарын айқындау және жоспарлау, бір аптаға бір айға нақты шығын жоспарын құрастыра алу;
3. 1. 1. 6 мұғалімнің көмегімен өзінің жеке шығындарын қысқарту жолдарын ұсына алу
4. 1. 1. 1 қоғам өміріндегі отбасының маңыздылығын дәлелдей алу;
4. 1. 1. 2 отбасының әр мүшесінің қызметтік ролін анықтай алу;
4. 1. 1. 3 отбасылық кіріс және шығыс шығындарын ажырата алу; кіріс және шығыс түрлерін білу;
4. 1. 1. 4 кірісті ұлғайты, шығысты қысқартудың жолдарын ұсына алу

1.2 Школа и школьное сообщество
0.​1.​2.​1 выполнятьправила и нормы поведения в школе;
0.​1.​2.​2 составлять примерный режим дня;
0.​1.​2.​3 характеризовать себя в качестве школьника
1.​1.​2.​1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.​1.​2.​2 придерживаться правил коллективных, групповых и межличностных норм поведения в школе, уметь приводить примеры;
1.​1.​2.​3 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
2.​1.​2.​1 определять и называть местонахождение функциональных зон школы, уметь объяснять их назначение;
2.​1.​2.​2 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.​1.​2.​3 определять структуру и функции школьного сообщества;
2.​1.​2.​4 рассказывать о членах своего класса, давать характеристику своему классу
3.​1.​2.​1 объяснять понятие "самоуправление"и правила самоуправления в классе, предлагать свои варианты, свою модель;
3.​1.​2.​2 понимать, что существует множество различных точек зрения на решение одного вопроса, приводить примеры;
3.​1.​2.​3 называть варианты, объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения;
3.​1.​2.​4 объяснять и приводить примеры этических норм поведения, принятые в обществе;
3.​1.​2.​5 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта
4.​1.​2.​1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.​1.​2.​2 понимать и объяснять понятие "личностные качества", определять личностные качества лидера и давать характеристику лидерам класса
1.3 Моя малая Родина
0.​1.​3.​1 называть свой адрес и описывать свою улицу
1.​1.​3.​1 называть свой адрес и описывать месторасположение своего населенного пункта;
1.​1.​3.​2 описывать главную улицу, здания и достопримечательности своего населенного пункта
2.​1.​3.​1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований в виде творческих работ;
2.​1.​3.​2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
3.​1.​3.​1 различать города и поселки на карте области; уметь их показывать на карте;
3.​1.​3.​2 объяснять связь города и села, приводить примеры
4.​1.​3.​1 объяснять понятие "административно-территориальные единицы", "округ, район, область", различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область);
4.​1.​3.​2 объяснять понятие "экономическая деятельность", основываясь на различных источниках, давать описание и рассказывать об экономической деятельности своего края;
4.​1.​3.​3 показывать на карте области важные экономические объекты своего края

1.2 Мектеп және мектеп бірлестігі
0. 1. 2. 1 мектепте дұрыс мінез-құлық нормалары мен ережелерін орындай алу;
0. 1. 2. 2
мысал ретінде өзінің күн тәртібін құрастыра алу;
0. 1. 2. 3 өзін білім алушы ретінде сипаттай алу
1. 1. 2. 1 адам өміріндегі мектептің маңыздылығын түсіндіре алу;
1. 1. 2. 2 мектеп ұжымында,топта өзара қарым-қатынас жасау нормалары мен ережелерін ұстана алу;
1. 1. 2. 3 сынып ұжымының бір мүшесін және өзін білім алушы ретінде сипаттай алу
2. 1. 2. 1 мектептің әр аймағының функионалдық орналасуын, оның қызметін айқындау және атай білу;
2. 1. 2. 2 мектептегі сабақ және сабақтан тыс қызметтердің түрлері мен функцияларын түсіндіре алу;
2. 1. 2. 3 мектеп қоғамының құрылымы мен қызметінің анықтай алу;
2. 1. 2. 4 өз сыныптастары туралы әңгімелеу, өз сыныбын сипаттай алу
3. 1. 2. 1 "өзін-өзі басқару" ұғымын, сыныпта өзін-өзі басқару ережерін түсіндіре алу, өзінің нұсқасын ұсына алу;
3. 1. 2. 2 бір туындаған сұраққа әртүрлі көзқарас бар екенін түсіну және мысал келтіре алу;
3. 1. 2. 3 бірге туындаған сұрақтың бірнше шешу жолдары мен көзқарастарына қарамастан сынып ұжыммен дұрыс нұсқасын таңдау оның шешу жолын түсіндіре алу;
3. 1. 2. 4 қоғамда қабылданған мінез-құлық этикетінің нормаларын түсіндіре алу және мысал келтіре алу;
3. 1. 2. 5 адамдар арасындағы достық қатынастарының маңыздылығын өзінің өмір тәжірибесінен мысал келтіру және дәлелдей алу
4. 1. 2. 1 мектептегі өзін-өзі басқару құрамына ену жолдарын түсіндіре алу;
4. 1. 2. 2 "жеке тұлғалық қасиеттер" ұғымын түсіну және түсіндіре алу, көшбасшының қасиеттерін анықтай алу және сынып көшбасшысына сипаттама беру
1.3 Менің кіші Отаным
0. 1. 3. 1 өз мекен-жайын атай білу және көшесін сипаттап беру
1. 1. 3. 1 өз мекен-жайын атай білу және өзінің тұрғылықты жерін сипаттап беру;
1. 1. 3. 2 өзінің тұрғылықты жерінің көрнекі орындарын және басты көшелерін сипаттай алу
2. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыс түрінде дербес зерттеу жасау негізінде өзінің тұрғылықты жерінің көрнекті орындарын сипаттай алу және бейнелеу;
2. 1. 3. 2 картадан Қазақстанның ірі өзендері мен көлдерін, қалаларын және өз ауданына баратын жолдарын көрсете алу
3. 1. 3. 1 аудан картасынан қала мен ауылды ажырата алу және оларды картадан көрсете білу;
3. 1. 3. 2 қала мен ауылдың байланысын түсіндіре алу және мысал келтіре алу
4. 1. 3. 1 "Әкімшілік-аумақтық бірліктер", "округ, ауданы, облыс" ұғымын түсіндіре алу, әкімшілік-аумақтық бірліктерінің әр бірлесітігін (округ, ауданы, облыс) ажырата алу;
4. 1. 3. 2 "экономикалық қызмет" ұғымын түсіндіре алу және әртүрлі дерек көздеріне сүйене отырып, өз жерінің экономикалыққызметін сипаттай алу және әңгімелеу;
4. 1. 3. 3 картадан өзінің тұрғылықты жерінің маңызды экономикалық нысандарды көрсете алу

1.4 Здоровье и безопасность
0.​1.​4.​1 выполнять правила личной гигиены, режим дня;
0.​1.​4.​2 называть примеры "здоровой" и "вредной еды";
0.​1.​4.​3 выполнять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах и дома;
0.​1.​4.​4 называть виды транспорта, определять его назначение
1.​1.​4.​1 выполнять правила личной гигиены, режим дня;
1.​1.​4.​2 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение;
1.​1.​4.​3 составлять план безопасного маршрута от дома до школы в виде схемы или рисунка
2.​1.​4.​1 называть различия между здоровой и нездоровой пищей, приводить примеры;
2.​1.​4.​2 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях (в школе, дома, в общественных местах, на улице, на природе);
2.​1.​4.​3 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним;
2.​1.​4.​4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
3.​1.​4.​1 называть правила пользования бытовыми приборами;
3.​1.​4.​2 называть виды спорта, уметь группировать их по определенным признакам,
определять необходимые физические, психические, личностные данные для занятия тем или иным видом спорта;
3.​1.​4.​3 объяснять, выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде на основе различных источников;
3.​1.​4.​4 называть способы поведения в случае опасности в естественной среде
4.​1.​4.​1 объяснять причины травматизма в различных видах спорта;
4.​1.​4.​2 предлагать меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта;
4.​1.​4.​3 объяснять понятие "искусственная среда", на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в искусственной среде;
4.​1.​4.​4 планировать свою безопасность в искусственной среде
1.5 Права и обязанности
1.​1.​5.​1 называть свои права и обязанности, ответственность, приводить примеры
2.​1.​5.​1 на основе примеров из своей жизни называть права, обязанности и ответственность;
2.​1.​5.​2 объяснять необходимость быть полезным обществу
3.​1.​5.​1 называть значение Конституции Республики Казахстан;
3.​1.​5.​2 приводить примеры прав и обязанностей учащихся
4.​1.​5.​1 объяснять значение Конституции в жизни общества;
4.​1.​5.​2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан при помощи учителя
1.6 Праздники
0.​1.​6.​1 объяснять понятие "семейный праздник"
1.​1.​6.​1 описывать один из семейных праздников на основе личного опыта
2.​1.​6.​1 называть государственные праздники Республики Казахстан, объяснять их значение
3.​1.​6.​1 на основе исследований рассказывать о значении праздников народов Казахстана, о традициях и обрядах народов Казахстана
4.​1.​6.​1 объяснять значение понятия "профессиональные праздники";
4.​1.​6.​2 на основе исследований творчески представлять и описывать профессиональные праздники

1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
0. 1. 4. 1 күнтәртібі, жеке гигиенаның ережелерін орындай алу;
0. 1. 4. 2 "пайдалы" және "зиян келтіретін тағамдарына" мысал келтіре алу;
0. 1. 4. 3 қоғамдық орта мен үй жағдайында қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелерін орындай алу;
0. 1. 4. 4 көлік түрлерін атай білу, оның қызметі бойынша анықтай алу
1. 1. 4. 1 күнтәртібі, жеке гигиенаның ережелерін орындай алу;
1. 1. 4. 2 жолда жүру ережесін, жаяу жүру жолын басқарып тұратын белгілердің маңыздылығын түсіндіре алу;
1. 1. 4. 3 сурет немесе кесте түрінде үйден мектепке қауіпсіз бару жолының жоспарын құрастыра алу
2. 1. 4. 1 денсаулыққа пайдалы және зиян келтіретін тағамдарын атай білу, айырмашылығын ажырата алу және мысал келтіре алу;
2. 1. 4. 2 күнделікті өмір жағдайында қауіпсіз жүріс-тұрыс ережесін (мектепте, үйде, қоғамдық ортада, көшеде, табиғат аясында) түсіндіре алу;
2. 1. 4. 3 көмек сұрау үшін жағдайды анықтай алу және жедел жәрдем көрсете алуқызметін атай білу;
2. 1. 4. 4 қоғамдық көлікте дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін түсіндіре алу
3. 1. 4. 1 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережесін атай білу;
3. 1. 4. 2 спорт түрлерін, оның негізгі белгілері бойынша топтастыру,қандай да бір спорт түрелімен айналысуға қажетті психикалық, жеке тұлғалық, дене дамуын анықтай алу;
3. 1. 4. 3 әртүрлі дерек көздері негізінде шынайы ортадағы қауіпті жағдайды айқындау, бағалау, түсіндіре алу;
3. 1. 4. 4 шынайы ортада өмірге қауіпті жағдай туындағандағы дұрыс жүру-тұрыс амалын атай білу
4. 1. 4. 1 дене шынықтырудағы әртүрлі жарақат түрлерінің себептерін түсіндіре алу;
4. 1. 4. 2 әртүрлі дене шынықтыру түрлерімен айналысу барысында алатын жарақаттың алдын алу үшін шараларды ұсына алу;
4. 1. 4. 3 "өнер ортасы" ұғымын түсіндіре алу, әртүрлі дерек көздерге сүйене отырып өнер ортасының өмірге қауіптілігін айқындау;
4. 1. 4. 4 өнер ортасында өзінің өмір қауіпсіздігін жоспарлау
1.5 Құқықтар мен міндеттер
1. 1. 5. 1 өзінің құқығын, міндеттерін, жауапкершілігін атай білу, мысал келтіре алу
2. 1. 5. 1 өз өмірінен мысал келтіре отырып, жауапкершілік пен міндеттер, құқықтарды түсіндіре алу;
2. 1. 5. 2 қоғамға пайдалы болу қажеттілігін түсіндіре алу
3. 1. 5. 1 Қазақстан Республикасының Конституциясының маңыздылығын атай білу;
3. 1. 5. 2 білім алушылардың құқықтары мен міндеттеріне мысал келтіре алу
4. 1. 5. 1 қоғам өміріндегі Конституциясының маңыздылығын түсіндіре алу;
4. 1. 5. 2 мұғалімнің көмегімен Қазақстан Республикасының азаматы ретінде өзінің міндеттері мен еркінділігін, демократтық құқықтарына мысал келтіре алу
1.6 Мерекелер
0. 1. 6. 1 "отбасылық мереке" ұғымын түсіндіре алу
1. 1. 6. 1 жеке тәжірибесінен отбасылық бір мерекені сипаттап беру
2. 1. 6. 1 Қазақстан Республикасының мемлекеттін мерекелерін атай білу,оның маңыздылығын түсіндіре алу
3. 1. 6. 1 өз зерттеу жұмысын жүргізе отырып Қазақстаның халық дәстүрлері мен салттары, халықтың мерекелерінің мәнін әңгімелеу
4. 1. 6. 1 "кәсіби мерекелер" ұғымының мәнін түсіндіре алу;
4. 1. 6. 2 өз зерттеу жұмысын жүргізе отырып шығармашылық түрде кәсіби мерекелерді бейнелеу және ұсына алу

2) раздел "Природа моей страны":
таблица 2
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Ориентирование на местности
0.​2.​1.​1 называть стороны горизонта и способы их определения
1.​2.​1.​1 называть стороны горизонта и способы их определения;
1.​2.​1.​2 знать и объяснять правила поведения в природе
2.​2.​1.​1 определять стороны горизонта по компасу, по местным признакам;
2.​2.​1.​2 обозначать направления сторон горизонта (СВ, СЗ, ЮВ, ЮЗ).
2.​2.​1.​3 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе;
3.​2.​1.​1. определять стороны горизонта по астрономическим признакам;
3.​2.​1.​2 иметь понятие "масштаб"
3.​2.​1.​3 уметь увеличивать и уменьшать масштаб;
3.​2.​1.​4 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки
4.​2.​1.​1 определять местоположение объекта по отношению к другим;
4.​2.​1.​2 понимать и объяснять назначение глобуса и карт, показывать на них основные объекты;
4.​2.​1.​3 показывать на глобусе и картах параллели, меридианы, экватор
2.2 Климат и погода
0.​2.​2.​1 описывать изменения погоды
1.​2.​2.​1 определять влияние погоды на жизнь и деятельность людей
2.​2.​2.​1 объяснять влияние погоды на жизнь и деятельность людей;
2.​2.​2.​2. использовать условные знаки для обозначении погоды;
2.​2.​2.​3 называть положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей
3.​2.​2.​1 называть характеристики основных типов климата на Земле;
3.​2.​2.​2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
4.​2.​2.​1 объяснять влияние климата на развитие человечества;
4.​2.​2.​2 называть причины возникновения разного климата
2.3 Природные условия и их влияние
0.​2.​3.​1 называть влияние погоды в разное время года на деятельность людей
1.​2.​3.​1 определять преимущества и недостатки времен года для занятия различными видами досуговой деятельности
2.​2.​3.​1 называть виды досуговой деятельности на природе в зависимости от времени года;
2.​2.​3.​2 называть хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек);
2.​2.​3.​3 называть на основе исследования положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.​2.​3.​4 различать и называть неблагоприятные и опасные явления природы
3.​2.​3.​1 объяснять причины расселения людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
3.​2.​3.​2 называть правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
4.​2.​3.​1 объяснять хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
4.​2.​3.​2 анализировать на основе исследования вероятность возникновения наводнений, землетрясений, ураганов , засухи, лесных пожаров в своем регионе

2) "Елімнің табиғаты" бөлімі:
2-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
0. 2. 1. 1 көкжиектің жақтарын және оны анықтай алудың амалдарын атай білу;
1. 2. 1. 1 көкжиектің жақтарын және оны анықтай алудың амалдарын атай білу;
1. 2. 1. 2 табиағатта дұрыс жүрудің ережелерін білу және түсіндіре алу
2. 2. 1. 1 компас және жергілікті белгілері бойынша көкжиектің жақтарын анықтай алу;
2. 2. 1. 2 көкжиек бағыттарын белгілеу (БШ, СШ, ОШ, ОБ).
2. 2. 1. 3 табиғатта дұрыс жүрудің ережелерін сақтау қажеттілігін түсіндіре алу
3. 2. 1. 1 астрономиялық белгілер бойынша көкжиектің жақтарын анықтай алу;
3. 2. 1. 2 "масштаб" ұғымын түсіну
3. 2. 1. 3 масштабты үлкейтіп кішірейте білу;
3. 2. 1. 4 шартты белгілерді қолданып, масштабты сақтай отырып жерглікті жердің жоспарын құрастыра алу
4. 2. 1. 1 басқа нысандарға
қарасты орналасқан нысандарға орналасуын анықтай алу;
4. 2. 1. 2 карта, глобустың қызметін түсіну және атай білу, олардан негізгі нысандарды көрсете алу;
4. 2. 1. 3 карта мен глобустан параллель, меридиана, экватор белгілерін көрсете алу
2.2 Климат және ауа райы
0. 2. 2. 1 ауа райының өзгеруін сипаттай алу
1. 2. 2. 1 ауа райының адамның өмір әрекетіне әсер ететінін анықтай алу
2. 2. 2. 1 ауа райының адамның өмір әрекетіне әсер ететінін анықтай алу;
2. 2. 2. 2 ауа райын белгілеу үшін шартты белгілерді қолдану;
2. 2. 2. 3 адамның шаруашылық және күнделікті өмірінде ауа райының жағымды және жағымсыз жақтарын атай білу
3. 2. 2. 1 жер шарындағы негізгі климат түрлерінің сипаттарын атай білу;
3. 2. 2. 2 қолайсыз ауа райы кезінде дұрыс жүріс-тұру ережелерін құрастыра алу
4. 2. 2. 1 адамның дамуына ауа райының әсер ететінің түсіндіре алу;
4. 2. 2. 2 әртүрлі климаттың пайда болу себептерін атай білу
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
0. 2. 3. 1 адам қызметіне жыл мезгілдеріндегі ауа райының әсер етуін атай білу
1. 2. 3. 1 түрлі бос уақыт қызметімен айналысу үшін жыл мезгілдерінің пайдасы мен жағымсыз ықпалын анықтай алу
2. 2. 3. 1 әр жыл мезгілінде табиғат аясында бос уақытын өткізу әрекетінің түрлерін атай білу;
2. 2. 3. 2 табиғаттың ірі нысандарының (тау, жазық, өзен және көлдер) ауыл шаруашылықта алатын маңызды рөлін атай білу;
2. 2. 3. 3 өзінің тұрғылықты жеріндегі табиғи жағдайлардың (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандаа) жағымды және жағымсыз жақтарын зерттеу негізінде атай білу
2. 2. 3. 4 табиғаттың өмірге қауыпті және жағымсыз болмыстарын атай білу және ажырата алу
3. 2. 3. 1 табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың қоныс аудару себептерін түсіндіре алу;
3. 2. 3. 2 табиғи- климаттық катаклизмалар және геологиялық жағдайлар туындағандағы дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін атай білу
4. 2. 3. 1 Қазақстанның табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың өз жергілікті жеріндегі шаруашылық қызметін түсіндіре алу;
4. 2. 3. 2 өзінің жергілікті жеріндегі туындаған жер сілкінісі, су тасқыны, орман өртенуі, құрғашылық, боран соғудың себептерін зерттеу негізінде талдау жасай алу

2.4 Туризм
0.​2.​4.​1 различать понятия "туризм" и "турист"
1.​2.​4.​1 объяснять понятия "туризм" и "турист";
1.​2.​4.​2 называть основные цели туризма
2.​2.​4.​1 объяснять значение туризма;
2.​2.​4.​2 различать и называть основные виды туризма;
2.​2.​4.​3 определять основные цели туриста;
2.​2.​4.​4 определять на основе исследования объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.​2.​4.​5 называть особенности туристских объектов
3.​2.​4.​1 называть наиболее интересные туристические объекты Казахстана;
3.​2.​4.​2 объяснять, почему туристический объект в Казахстане привлекателен для туристов.
4.​2.​4.​1 составлять туристический маршрут по Казахстану и по Астане, по своему городу (поселку) используя доступные источники информации (интернет, книги, СМИ)
3) раздел "В потоке истории":
таблица 3
Подразделы
Цели обучения
0 класс
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Древние культуры и цивилизации
0.​3.​1.​1 рассказывать о жизни людей в древности с опорой на иллюстрации
1.​3.​1.​1 рассказывать о жизни людей в древности с опорой на иллюстрации;
1.​3.​1.​2 называть известные исторические памятники древности на основе наглядностей
2.​3.​1.​1 рассказывать о жизни людей в древности с опорой на план и иллюстрации;
2.​3.​1.​2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках/экспонатах древности;
2.​3.​1.​3 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала
3.​3.​1.​1 называть особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.​3.​1.​2 понимать и оценивать важность сохранения памятников истории и культуры
4.​3.​1.​1 объяснять в чем заключается технологический прогресс в разные исторические периоды;
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев;
4.​3.​1.​3 предлагать собственный проект музея
3.2 Исторические корни Казахстана
0.​3.​2.​1 рассказывать о жизни саков с опорой на иллюстрации
1.​3.​2.​1 на основе изучения материалов описывать образ жизни и отдельные памятники эпохи саков
2.​3.​2.​1 описывать на основе наглядных материалов образ жизни саков;
2.​3.​2.​2 описывать образ жизни гуннов на основе наглядных материалов
3.​3.​2.​1 объяснять образ жизни тюрков на основе изучения различных материалов
4.​3.​2.​1 понимать и объяснять происхождение казахского народа на основе различных источников;
4.​3.​2.​2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами, используя различные материалы, способы и средства
3.3 Важные события в истории Казахстана
0.​3.​3.​1 объяснять с помощью наглядности и учителя о древней письменности на территории Казахстана
1.​3.​3.​1 знать о древней письменности на территории Казахстана;
1.​3.​3.​2 описывать и изображать древние письмена, используя различные материалы, способы и средства
2.​3.​3.​1 рассказывать о древней письменности на территории Казахстана; изображать ее, используя различные материалы, способы и средства;
2.​3.​3.​2 описывать особенности Ботайской культуры
3.​3.​3.​1 объяснять причины образования Казахского ханства
4.​3.​3.​1 называть и объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)

2.4 Туризм
0. 2. 4. 1 туризм және саяттаушыұғымын ажырата алу
1. 2. 4. 1 туризмжәне саяттаушыұғымын түсіндіре алу;
1. 2. 4. 2 туризмнің негізгі мақсатын атай білу
2. 2. 4. 1 туризмнің маңызын түсіндіре алу;
2. 2. 4. 2 туризмнің негізгі түрлерін атай білу және ажырата алу;
2. 2. 4. 3 туризмнің негізгі мақсатын анықтай алу;
2. 2. 4. 4 Қазақстанда саяхаттаудың түрлерін дамытудың негізгі зерттеу нысандарын анықтай алу;
2. 2. 4. 5 саяхаттау нысандарының ерекшеліктерін атай білу
3. 2. 4. 1 Қазақстанның қызықты саяхаттау нысандарын атай білу;
3. 2. 4. 2 қазақстанның саяхаттау нысандарының саяхаттаушыларға не үшін қызықты екенін түсіндіре алу
4. 2. 4. 1 қолжетімді ақпараттарды (интернет, кітап, АҚТ) қолдану арқылы Қазақстан, Астана, өз өз жері бойынша саяхаттау маршрутын құрастыра алу
3) "Тарих беттерінен" бөлімі:
3-кесте
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
0-сынып
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
0. 3. 1. 1 иллюстрацияларға сүйене отырып ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеп беру
1. 3. 1. 1 иллюстрацияларға сүйене отырып ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеп беру;
1. 3. 1. 2 көрнекіліктің негізінде ежелгі тарихи ескерткіштерді атай білу
2. 3. 1. 1 иллюстрацияларға және жоспарға сүйене отырып ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеп беру;
2. 3. 1. 2 әйгілі ескерткіштер, ежелгі экспонаттар туралы әңгімелеу;
2. 3. 1. 3 көрнекі материалдар негізінде ұсынылатын және өндірілетін шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтай алу
3. 3. 1. 1 көшіп қону және тұрғылықты жерде өмір сүру ерекшеліктерін атай білу;
3. 3. 1. 2 мәдениет пен тарихи ескерткіштерді сақтаудың маңызын түсіну және бағалау
4. 3. 1. 1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі технологияның өрбуінің мәнін түсіндіре алу;
4. 3. 1. 2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіну;
4. 3. 1. 3 өз мұражайының жоспарын ұсына алу
3.2 Қазақстанның тарихи түп тамыры
0. 3. 2. 1 иллюстрацияларға сүйене отырып сақтардың өмір салты туралы айтып беру
1. 3. 2. 1 меңгерген материалдар негізінде сақтардың өмірі мен ескерткіштерін сипаттап беру
2. 3. 2. 1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттап беру;
2. 3. 2. 2 иллюстрацияларға сүйене отырып ғұндардың өмір салты туралы айтып беру
3. 3. 2. 1 әртүрлі материалдарды зерттей отырып түріктердің өмір салтын түсіндіре алу
4. 3. 2. 1 әртүрлі дерек көздері негізінде қазақ халқының шығу тегін түсіну және түсіндіре алу;
4. 3. 2. 2 әртүрлі материалдар, амалдар және құралдарды пайдалана отырып, сақ, ғұн, түрік, қазақ арасындағы байланысты кесте түрінде көрсете алу
3.3 Қазақстан тарихындағы негізгі оқиғалар
0. 3. 3. 1 мұғалімнің және көрнекі құралдардың көмегімен Қазақстан территориясындағы ежелгі жазбаның пайда болуын түсіндіре алу
1. 3. 3. 1 Қазақстан территориясындағы ежелгі жазбасы туралы білу;
1. 3. 3. 2 әртүрлі материалдар, амалдар және құралдарды пайдалана отырып, ежелгі жазбаларды бейнелеу және сипаттай алу
2. 3. 3. 1 Қазақстан территориясындағы ежелгі жазбасы туралы айту, әртүрлі материалдар, амалдар және құралдарды пайдалана отырып, ежелгі жазбаларды бейнелеу;
2. 3. 3. 2 Ботай мәдениетінің ерекшелігін сипаттай алу;
3. 3. 3. 1 Қазақ хандығының құрылу себебін түсіндіре алу
4. 3. 3. 1 ХХ-XXI ғасырындағы (мәдениет, ғылым, ібілім, экономика) Қазақстанның жетістіктерін түсіндіре алу және атай білу

3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
0.​3.​4.​1 рассказывать истории о выдающихся личностях Казахстана на основе наглядных материалов
1.​3.​4.​1 на основе изучения источников излагать историю о Томирис
2.​3.​4.​1 рассказывать о Томирис на основе изучения источников
2.​3.​4.​2 рассказывать о вкладе аль-Фараби в развитие науки
3.​3.​4.​1 знать понятие "хан", "батыр", "бий";
3.​3.​4.​2 объяснять на исторических примерах роль ханов, батыров, биев;
3.​3.​4.​3 рассказывать на исторических примерах в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа
4.​3.​4.​1 рассказывать о вкладе в развитие страны основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
0.​3.​5.​1 называть государственные символы Республики Казахстан
1.​3.​5.​1 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран;
1.​3.​5.​2 знать основные признаки Независимого государства
2.​3.​5.​1 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран;
2.​3.​5.​2 рассказывать об основных признаках независимого государства;
2.​3.​5.​3 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.​3.​5.​4 называть сферу применения государственных символов Республики Казахстан на основе наблюдений;
2.​3.​5.​5 объяснять значение дружбы народов Казахстана
3.​3.​5.​1 знать понятия "символ", "официальный", "неофициальный";
3.​3.​5.​2 объяснять значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел");
3.​3.​5.​3 понимать и объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
4.​3.​5.​1 предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд) на основе исследований;
4.​3.​5.​2 знать и объяснять роль Казахстана на мировой арене
26. Программа реализуется на основе Долгосрочного плана к Типовой учебной программе по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей Программе. В долгосрочном плане обозначен объем учебных целей реализуемых в каждом разделе.
27. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
Приложение к Типовой
учебной программе по
учебному предмету
"Познание мира" для 0-4
классов уровня начального
бразования по обновленному
содержанию
Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы по учебному предмету "Познание мира" для обучающихся с задержкой психического развития 0-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию

3.4 Атақтытарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
0. 3. 4. 1 көрнекі материалдар негізінде Қазақстанның көрнекті тұлғалары туралы тарихты айтып беру
1. 3. 4. 1 дереккөздерді зерттеу негізінде Томирис тарихын баяндау
2. 3. 4. 1 дереккөздерді зерттеу негізінде Томирис туралы айту;
2. 3. 4. 2 әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы айта алу
3. 3. 4. 1 "хан", "батыр", "би" ұғымдарын білу;
3. 3. 4. 2 Тарихи мысалдарда хандардың, батырлардың, билердің рөлін түсіндіре алу;
3. 3. 4. 3 қазақ халқының тәуелсіздігі үшін күрескендердің рөлін шығармашылық түрде тарихи мысалдарда айта алу
4. 3. 4. 1 шығармашылық және еңбек кәсіптерінің көрнекті қайраткерлерінің өмірбаяндық деректерін негізге ала отырып, елдің дамуына қосқан үлесі туралы баяндау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
0. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін атай білу
1. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін басқа елдердің рәміздерінен ажырата алу;
1. 3. 5. 2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы айту
2. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін басқа елдердің рәміздерінен ажырата алу;
2. 3. 5. 2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы айту;
2. 3. 5. 3 Қазақстан Республикасы Мемлекеттік рәміздерінің мағынасын түсіндіре алу;
2. 3. 5. 4 бақылау негізінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін қолдану саласын атай білу;
2. 3. 5. 5 Қазақстан халқы достығының маңызын түсіндіре алу
3. 3. 5. 1 "символ", "ресми", "ресми емес" ұғымдарын білу";
3. 3. 5. 2 Қазақстанның ресми емес рәміздерінің маңызын түсіндіре алу ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументтері, "Мәңгілік ел" салтанат қақпасы");
3. 3. 5. 3 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіну және түсіндіре алу
4. 3. 5. 1 зерттеулер негізінде "Қазақстан" (ұлттық бренд) атай білуымен байланысты бірқатар мағыналық қауымдастықтарды ұсына алу;
4. 3. 5. 2 Қазақстанның әлемдік аренадағы рөлін білу және түсіндіре алу
26. Бағдарлама психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4-сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспары негізінде осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр бөлімде қамтылатын оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
27. Бөлім мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
0-4 сыныптары үшін
"Дүниетану" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Психикалық дамуы тежелген білім алушыларға арналған бастауыш білім беру деңгейінің 0-4 сыныптары үшін "Дүниетану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақмерзімді жоспар

2.4 Туризм
1.​2.​4.​2 называть основные цели туризма
3) 2 класс:
таблица 3
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1.1 Моя семья
2.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива, рассказа родственников членов семьи;
2.1.1.2 объяснять понятие "этические нормы", объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.1.1.3 объяснять этические нормы общества, исходя из изучения различных источников;
2.1.1.4 определять источники доходов семьи на основе беседы с родителями
2. Моя семья и друзья
1.5 Права и обязанности
2.1.5.1 на основе примеров из своей жизни называть права, обязанности и ответственность;
2.1.5.2 объяснять необходимость быть полезным обществу
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.3.5.5 объяснять значение дружбы народов Казахстана
2 четверть
3.Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
2.1.2.1 определять и называть местонахождение функциональных зон школы, уметь объяснять их назначение;
2.1.2.2 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.1.2.3 определять структуру и функции школьного сообщества;
2.1.2.4 рассказывать о членах своего класса, давать характеристику своему классу
4.Мой родной край
1.3 Моя малая Родина
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований в виде творческих работ;
2.1.3.2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
1.4 Здоровье и безопасность
2.1.4.3 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним;
2.1.4.2 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях ( в школе, дома, в общественных местах, на улице, на природе);
2.1.4.4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.3.5.1 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран;
2.3.5.2 рассказывать об основных признаках независимого государства;
2.3.5.3 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.3.5.4 называть сферу применения государственных символов Республики Казахстан на основе наблюдений
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
1.2 Школа и школьное сообщество
2.1.2.1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.1.2.2 определять структуру и функции членов класса школьного сообщества

2.4 Туризм
1. 2. 4. 2 туризмнің негізгі мақсатын атай білу
3) 2-сынып:
3-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Өзім туралы
1.1 Менің отбасым
2. 1. 1. 1 отбасы мүшелерінің әңгімелеуімен, отбасылық естеліктердің негізінде отбасының әр мүшесін ауызша құрастыра алу;
2. 1. 1. 2 "этикалық нормалар" ұғымының мәнін, мысал негізінде өз отбасының этикалық нормаларын түсіндіре алу;
2. 1. 1. 3 түрлі деректерді меңгере отырып қоғамның этикалық нормаларын түсіндіре алу;
2. 1. 1. 4 ата-анасымен әңгімелесу негізінде табыс көздерін анықтай алу
2. Менің отбасым және достарым
1.5 Құқықтар мен міндеттер
2. 1. 5. 1 өз өмірінен мысал келтіре отырып, жауапкершілік пен міндеттер, құқықтарды түсіндіре алу;
2. 1. 5. 2 қоғамға пайдалы болу қажеттілігін түсіндіре алу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2. 3. 5. 5 Қазақстан халқы достығының маңызын түсіндіре алу
2 - тоқсан
3. Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп бірлестігі
2. 1. 2. 1 мектеп әр аймағының функионалдық орналасуын, оның қызметін айқындау және атай білу;
2. 1. 2. 2 мектептегі сабақ және сабақтан тыс қызметтердің түрлері мен функцияларын түсіндіре алу;
2. 1. 2. 3 мектеп қоғамының құрылымы мен қызметінің анықтай алу;
2. 1. 2. 4 өз сыныптастары туралы әңгімелеу, өз сыныбын сипаттай алу
4. Менің туған өлкем
1.3 Менің кіші Отаным
2. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыс түрінде дербес зерттеу жасау негізінде өзінің тұрғылықты жерінің көрнекті орындарын сипаттай алу және бейнелеу;
2. 1. 3. 2 картадан Қазақстанның ірі өзендері мен көлдерін, қалаларын және өз ауданына баратын жолдарын көрсете алу
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2. 1. 4. 3 көмек сұрау үшін жағдайды анықтай алу және жедел жәрдем көмек көрсете алуқызметін атай білу;
2. 1. 4. 2 күнделікті өмір жағдайында қауіпсіз жүріс-тұрыс ережесін (мектепте, үйде, қоғамдық ортада, көшеде, табиғат аясында) түсіндіре алу;
2. 1. 4. 4 қоғамдық көлікте дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін түсіндіре алу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2. 3. 5. 1 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін басқа елдердің рәміздерінен ажырата алу;
2. 3. 5. 2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы айту;
2. 3. 5. 3 Қазақстан Республикасы Мемлекеттік рәміздерінің мағынасын түсіндіре алу;
2. 3. 5. 4 бақылау негізінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздерін қолдану саласын атай білу
3 - тоқсан
5. Дені саудың – жаны сау
1.2 Мектеп және мектеп бірлестігі
2. 1. 2. 1 мектеп әр аймағының функионалдық орналасуын, оның қызметін айқындау және атай білу;
2. 1. 2. 2 мектеп қоғамының құрылымы мен қызметінің анықтай алу

1.4 Здоровье и безопасность
2.1.4.1 определять различия между здоровой и нездоровой пищей, приводить примеры;
2.1.4.2объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях( в школе, дома, в общественных местах, на улице, на природе)
6.Традиции и фольклор
1.6 Праздники
2.1.6.1 называть государственные праздники Республики Казахстан, объяснять их значение
3.2 Исторические корни Казахстана
2.3.2.1 описывать на основе наглядных материалов образ жизни саков;
2.3.2.2 описывать образ жизни гуннов на основе наглядных материалов
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.3.1.1 рассказывать о жизни людей в древности с опорой на план и иллюстрации;
2.3.1.2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках/экспонатах древности;
2.3.1.3 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
2.3.4.2 рассказывать о вкладе Аль-Фараби в развитие науки;
2.3.4.1 рассказывать о Томирис на основе изучения источников
3.3 Важные события в истории Казахстана
2.3.3.2 описывать особенности Ботайской культуры
4 четверть
7.Окружающая среда
2.1 Ориентирование на местности
2.2.1.1 определять стороны горизонта по компасу, по местным признакам;
2.2.1.2 обозначать направления сторон горизонта (СВ, СЗ, ЮВ, ЮЗ);
2.2.1.3 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
2.2 Климат и погода
2.2.2.1 объяснять влияние погоды на жизнь и деятельность людей;
2.2.2.2использовать погоду условные знаки для обозначения погоды;
2.2.2.3 называть положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей
2.3 Природные условия и их влияние
2.2.3.1 называть виды досуговой деятельности на природе в зависимости от времени года;
2.2.3.2 называть хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек);
2.2.3.3 называть на основе исследования положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.2.3.4 различать и называть неблагоприятные и опасные явления природы
8. Путешествие
1.3 Моя малая Родина
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований в виде творческих работ
2.4 Туризм
2.2.4.1 объяснять значение туризма; различать основные виды туризма;
2.2.4.2 различать и называть основные виды туризма;
2.2.4.3 определять основные цели туриста;
2.2.4.4 определять на основе исследования объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.2.4.5 называть особенности туристских объектов

1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2. 1. 4. 1 денсаулыққа пайдалы және зиян келтіретін тағамдарын атай білу, айырмашылығын ажырата алу және мысал келтіре алу;
2. 1. 4. 2 күнделікті өмір жағдайында қауіпсіз жүріс-тұрыс ережесін (мектепте, үйде, қоғамдық ортада, көшеде, табиғат аясында) түсіндіре алу
6. Салт дәстүр және ауыз әдебиеті
1.6 Мерекелер
2. 1. 6. 1 Қазақстан Республикасының мемлекеттін мерекелерін атай білу,оның маңыздылығын түсіндіре алу
3.2 Қазақстан тарихының түп тамыры
2. 3. 2. 1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттап беру;
2. 3. 2. 2 иллюстрацияларға сүйене отырып ғұндардың өмір салты туралы айтып беру
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
2. 3. 1. 1 иллюстрацияларға және жоспарға сүйене отырып ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеп беру;
2. 3. 1. 2 әйгілі ескерткіштер, ежелгі экспонаттар туралы әңгімелеу;
2. 3. 1. 3 көрнекі материалдар негізінде ұсынылатын және өндірілетін шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтай алу
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
2. 3. 4. 2 Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы айта алу;
2. 3. 4. 1 дереккөздерді зерттеу негізінде Томирис туралы айту
3.3 Қазақстан тарихындағы негізгі оқиғалар
2. 3. 3. 2 Ботай мәдениетінің ерекшелігін сипаттай алу
4 - тоқсан
7.Қоршаған орта
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
2. 2. 1. 1 компас және жергілікті белгілері бойынша көкжиектің жақтарын анықтай алу;
2. 2. 1. 2 көкжиек бағыттарын белгілеу (СВ, СЗ, ЮВ, ЮЗ);
2. 2. 1. 3 табиғатта дұрыс жүрудің ережелерін сақтау қажеттілігін түсіндіре алу
2.2 Климат және ауа райы
2. 2. 2. 1 ауа райының адамның өмір әрекетіне әсер ететінін анықтай алу;
2. 2. 2. 2. ауа райын белгілеу үшін шартты белгілерді қолдану;
2. 2. 2. 3 адамның шаруашылық және күнделікті өмірінде ауа райының жағымды және жағымсыз жақтарын атай білу
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
2. 2. 3. 1 әр жыл мезгілінде табиғат аясында бос уақытын өткізу әрекетінің түрлерін атай білу;
2. 2. 3. 2 табиғаттың ірі нысандарының (тау, жазық, өзен және көлдер) ауыл шаруашылықта алатын маңызды рөлін атай білу;
2. 2. 3. 3 өзінің тұрғылықты жеріндегі табиғи жағдайлардың (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) жағымды және жағымсыз жақтарын зерттеу негізінде атай білу;
2. 2. 3. 4 табиғаттың өмірге қауыпті және жағымсыз болмыстарын атай білу және ажырата алу
8. Саяхат
1.3 Менің шағын отбасым
2. 1. 3. 1 шығармашылық жұмыс түрінде дербес зерттеу жасау негізінде өзінің тұрғылықты жерінің көрнекті орындарын сипаттай алу және бейнелеу
2.4 Туризм
2. 2. 4. 1 туризмнің негізгі мәнін түсіну, туризмнің негізгі түрлерін ажырата алу;
2. 2. 4. 2 туризмнің негізгі түрлерін атай білу және ажырата алу;
2. 2. 4. 3 туризмнің негізгі мақсатын анықтай алу;
2. 2. 4. 4 Қазақстанда саяхаттаудың түрлерін дамытудың негізгі зерттеу нысандарын анықтай алу;
2. 2. 4. 5 саяхаттау нысандарының ерекшеліктерін атай білу

3.1 Древние культуры и цивилизации
2.3.1.2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках/экспонатах древности
4) 3 класс:
таблица 4
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​1 называть характеристики основных типов климата на Земле
2.3 Природные условия и их влияние
3.​2.​3.​1 называть причины расселения людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​2 называть правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
2.3 Природные условия и их значение
3.​2.​3.​2 называть правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​3 объяснять, выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде на основе различных источников;
3.​1.​4.​4 называть способы поведения в случае опасности в естественной среде
2. Что такое хорошо и что такое плохо? (свет и темнота)
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​3 называть ценности своей семьи на конкретных примерах
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.​3.​5.​2 понимать и объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​4 называть необходимые семейные расходы, определять их по степени важности и необходимости;
3.​1.​1.​5 планировать и обосновывать собственные расходы; с помощью учителя составлять конкретный план расходов на неделю, месяц
1.2 Школа и школьное сообщество
3.​1.​2.​4 объяснять и приводить примеры этических норм поведения, принятых в обществе;
3.​1.​2.​5 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта;
3.​1.​2.​1 понимать понятие "самоуправление",
объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свои варианты, свою модель;
3.​1.​2.​2 понимать, что существует множество различных точек зрения на решение одного вопроса, приводить примеры;
3.​1.​2.​3 называть варианты, объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения
1.5 Права и обязанности
3.​1.​5.​1 называть значение Конституции Республики Казахстан;
3.​1.​5.​2 приводить примеры прав и обязанностей учащихся
2 четверть
3. Время
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​1 объяснять степень родства между членами семьи;
3.​1.​1.​2 составлять свою родословную с помощью фотографий или рисунков в виде семейного дерева

3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
2. 3. 1. 2 әйгілі ескерткіштер, ежелгі экспонаттар туралы әңгімелеу
4) 3-сынып:
4-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімшелер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Тірі табиғат
2.2 Климат және ауа райы
3. 2. 2. 1 жер шарындағы негізгі климат түрлерінің сипаттарын атай білу
2.3 Табиғи жағдайлар және оның әсері
3. 2. 3. 1 табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың қоныс аудару себептерін түсіндіре алу
2.2 Климат және ауа райы
3. 2. 2. 2 қолайсыз ауа райы кезінде дұрыс жүріс-тұру ережелерін құрастыра алу
2.3 Табиғи жағдайлар және оның әсері
3. 2. 3. 2 табиғи- климаттық катаклизмалар және геологиялық жағдайлар туындағандағы дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін атай білу
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 3 әртүрлі дерек көздері негізінде шынайы ортадағы қауіпсіздікті айқындау, бағалау, түсіндіре алу;
3. 1. 4. 4 шынайы ортада өмірге қауіпті жағдай туындағандағы дұрыс жүру-тұрыс амалын атай білу
2. Жақсыдан үйрен, жаманан жирен (жарық пен қараңғы)
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 3 нақты мысал келтіре отырып өз отбасының құндылықтарын атай білу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
3. 3. 5. 2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіну және түсіндіре алу
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 4 қажетті отбасылық шығындарды атай білу, оның маңыздылығы мен мұқтаждық деңгейі бойынша анықтай алу;
3. 1. 1. 5 мұғалімнің көмегімен өзінің жеке шығындарын айқындау және жоспарлау, бір аптаға бір айға нақты шығын жоспарын құрастыра алу
1.2 Мектеп және мектеп бірлестігі
3. 1. 2. 4 қоғамда қабылданған мінез-құлық этикетінің нормаларын түсіндіре алу және мысал келтіре алу;
3. 1. 2. 5 адамдар арасындағы достық қатынастарының маңыздылығын өзінің өмір тәжірибесінен мысал келтіру және дәлелдей алу;
3. 1. 2. 1 "өзін-өзі басқару" ұғымын, сыныпта өзін-өзі басқару ережерін түсіндіре алу, өзінің нұсқасын ұсына алу;
3. 1. 2. 2 бір туындаған сұраққа әртүрлі көзқарас бар екенін түсіну және мысал келтіре алу;
3. 1. 2. 3 бірге туындаған сұрақтың бірнше шешу жолдары мен көзқарастарына қарамастан сынып ұжыммен дұрыс нұсқасын таңдау оның шешу жолын түсіндіре алу
1.5 Құқықтар мен міндеттер
3.1.5. Қазақстан Республикасының Конституциясының маңыздылығын атай білу;
3. 1. 5. 2 білім алушылардың құқықтары мен міндеттеріне мысал келтіре алу
2 - тоқсан
3. Уақыт
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 1 отбасы мүшелері арасындағы туыстық жақындығын түсіндіре алу;
3. 1. 1. 2 фотосуреттер немесе ағаш бейнесі түрінде өзінің туысқандық байланысын құрастыра алу

3.3 Важные события в истории Казахстана
3.​3.​3.​1 понимать и объяснять причины образования Казахского ханства
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культурыКоррекционная работа
3.​3.​4.​1 знать понятие "хан", "батыр", "бий";
3.​3.​4.​2 объяснять роль ханов, батыров, биев на исторических примерах;
3.​3.​4.​3 представлять в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа на исторических примерах
4 четверть
7. Вода – источник жизни
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​1 называть характеристики основных типов климата на Земле
2.3 Природные условия и их значение
3.​2.​3.​1 называть причины расселения людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2.4 Туризм
3.​2.​4.​2 объяснять, почему туристический объект в Казахстане привлекателен для туристов
2.2 Климат и погода
3.​2.​2.​2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
2.3 Природные условия и их влияние
3.​2.​3.​2 знать правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​3 объяснять, выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде на основе различных источников;
3.​1.​4.​4 называть способы поведения в случае опасности в естественной среде
8. Культура отдыха. Праздники
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​3 назвать ценности своей семьи на конкретных примерах
1.2 Школа и школьное сообщество
3.​1.​2.​4 объяснять и приводить примеры этических норм поведения, принятых в обществе
1.6 Праздники
3.​1.​6.​1 рассказывать о значении праздников народов Казахстана, о традициях и обрядах народов Казахстана на основе исследований
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.​3.​1.​2 понимать и оценивать важность сохранения памятников истории и культуры
1.1 Моя семья
3.​1.​1.​5 уметь планировать и обосновывать собственные расходы; с помощью учителя составлять конкретный план расходов на неделю, месяц;
3.​1.​1.​6 с помощью учителя предлагать пути сокращения собственных расходов
1.4 Здоровье и безопасность
3.​1.​4.​2 называть виды спорта, уметь группировать их по определенным признакам, определять необходимые физические, психические, личностные данные для занятия тем или иным видом спорта
5) 4 класс:
таблица 5
Сквозные темы
Подразделы
Цели обучения
1четверть
1. Моя Родина – Казахстан
1.3 Моя малая Родина
4.​1.​3.​1объяснять понятие "административно-территориальные единицы", "округ, район, область", различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область)
4.​1.​3.​2 объяснять понятие "экономическая деятельность", основываясь на различных источниках, давать описание экономической деятельности своего края

3.3 Қазақстан тарихындағы негізгі оқиғалар
3. 3. 3. 1 Қазақ хандығының құрылу себебін түсіндіре алу
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
Түзету жұмыстары
3. 3. 4. 1 "хан", "батыр", "би" ұғымдарын білу
3. 3. 4. 2 Тарихи мысалдарда хандардың, батырлардың, билердің рөлін түсіндіре алу
3. 3. 4. 3 қазақ халқының тәуелсіздігі үшін күрескендердің рөлін шығармашылық түрде тарихи мысалдарда айта алу
4 - тоқсан
7. Су -тіршілік көзі
2.2 Климат және ауа райы
3. 2. 2. 1 жер шарындағы негізгі климат түрлерінің сипаттарын атай білу
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3. 2. 3. 1 табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың қоныс аудару себептерін түсіндіре алу
2.4 Туризм
3. 2. 4. 2 Қазақстанның саяхаттау нысандарының саяхаттаушыларға не үшін қызықты екенін түсіндіре алу
2.2 Климат және ауа райы
3. 2. 2. 2 қолайсыз ауа райы кезінде дұрыс жүріс-тұру ережелерін құрастыра алу
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3. 2. 3. 2 табиғи- климаттық катаклизмалар және геологиялық жағдайлар туындағандағы дұрыс жүріс-тұрыс ережелерін атай білу
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 3 әртүрлі дерек көздері негізінде шынайы ортадағы қауіпсіздікті айқындау, бағалау, түсіндіре алу;
3. 1. 4. 4 шынайы ортада өмірге қауіпті жағдай туындағандағы дұрыс жүру-тұрыс амалын атай білу
8. Демалыс мәдениеті. Мерекелер
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 3 нақты мысал келтіре отырып өз отбасының құндылықтарын атай білу
1.2 Мектеп және мектеп бірлестігі
3. 1. 2. 4 қоғамда қабылданған мінез-құлық этикетінің нормаларын түсіндіре алу және мысал келтіре алу
1.6 Мерекелер
3. 1. 6. 1 өз зерттеу жұмысын жүргізе отырып Қазақстаның халық дәстүрлері мен салттары, халықтың мерекелерінің мәнін әңгімелеу
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
3. 3. 1. 2 мәдениет пен тарихи ескерткіштерді сақтаудың маңызын түсіну және бағалау
1.1 Менің отбасым
3. 1. 1. 5 мұғалімнің көмегімен өзінің жеке шығындарын айқындау және жоспарлау, бір аптаға бір айға нақты шығын жоспарын құрастыра алу;
3. 1. 1. 6 мұғалімнің көмегімен өзінің жеке шығындарын қысқарту жолдарын ұсына алу
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
3. 1. 4. 2 спорт түрлерін, оның негізгі белгілері бойынша топтастыру,қандай да бір спорт түрелімен айналысуға қажетті психикалық, жеке тұлғалық, дене дамуын анықтай алу
5) 4-сынып:
5-кесте
Ортақ тақырыптар
Бөлімлер
Оқыту мақсаттары
1 - тоқсан
1. Менің Отаным – Қазақстан
1.3 Менің шағын Отаным
4. 1. 3. 1"әкімшілік-аумақтық бірліктер" "округ, ауданы, облыс" ұғымын түсіндіре алу, әкімшілік-аумақтық бірліктерінің әр бірлесітігін (округ, ауданы, облыс) ажырата алу;
4. 1. 3. 2 "экономикалық қызмет" ұғымын түсіндіре алу және әртүрлі дерек көздеріне сүйене отырып, өз жерінің экономикалық қызметін сипаттай алу және әңгімелеу

2.3 Природные условия и их значение
4.​2.​3.​1 понимать и объяснять хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2. Человеческие ценности
1.1 Моя семья
4.​1.​1.​1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.​1.​1.​2 определять функциональную роль членов семьи;
4.​1.​1.​3 различать доход и расход семейного бюджета; знать виды источников дохода и расхода;
4.​1.​1.​4 предлагать пути сокращения расходов, увеличения доходов
1.2 Школа и школьное сообщество
4.​1.​2.​1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.​1.​2.​2 объяснять понятие "личностные качества", определять личностные качества лидера и давать характеристику лидерам класса
1.5 Права и обязанности
4.​1.​5.​1 объяснять значении Конституции в жизни общества;
4.​1.​5.​2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан при помощи учителя
2 четверть
3. Культурное наследие
3.2 Исторические корни Казахстана
4.​3.​2.​1 объяснять на основе различных источников происхождение казахского народа;
4.​3.​2.​2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​1 объяснять в чем заключается технологический прогресс в исторические периоды
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.​3.​3.​1 называть и объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.​3.​4.​1 рассказывать о вкладе в развитие страны основываясь на биографических данных выдающихся деятелях творческих и трудовых профессий
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.​3.​1.​2 объяснять назначение исторических музеев;
4.​3.​1.​3 предлагать собственный проект музея
4. Мир профессий
1.1 Моя семья
4.​1.​1.​2 определять функциональную роль членов семьи
1.6 Праздники
4.​1.​6.​1 понимать и объяснять значение понятия "профессиональные праздники";
4.​1.​6.​2 на основе исследований творчески представлять и описывать профессиональные праздники
2.3 Природные условия и их значение
4.​2.​3.​1 понимать и объяснять хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
1.3 Моя малая Родина
4.​1.​3.​1объяснять понятие "административно-территориальные единицы", "округ, район, область", различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область);
4.​1.​3.​2 объяснять понятие "экономическая деятельность", основываясь на различных источниках, давать описание и рассказывать об экономической деятельности своего края

2.3 Табиғи жағдайлар және оның әсері
4. 2. 3. 1 Қазақстанның табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың өз жергілікті жеріндегі шаруашылық қызметін түсіндіре алу
2. Адами құндылықтар
1.1 Менің отбасым
4. 1. 1. 1 қоғам өміріндегі отбасының маңыздылығын дәлелдей алу;
4. 1. 1. 2 отбасының әр мүшесінің қызметтік ролін анықтай алу;
4. 1. 1. 3 отбасылық кіріс және шығыс шығындарын ажырата алу; кіріс және шығыс түрлерін білу;
4. 1. 1. 4 кірісті ұлғайты, шығысты қысқартудың жолдарын ұсына алу
1.2 Мектеп және мектеп бірлестігі
4. 1. 2. 1 мектептегі өзін-өзі басқару құрамына ену жолдарын түсіндіре алу;
4. 1. 2. 2 "жеке тұлғалық қасиеттер" ұғымын түсіну және түсіндіре алу, көшбасшының қасиеттерін анықтай алу және сынып көшбасшысына сипаттама беру
1.5 Құқықтар мен міндеттер
4. 1. 5. 1 қоғам өміріндегі Конституциясының маңыздылығын түсіндіре алу;
4. 1. 5. 2 мұғалімнің көмегімен Қазақстан Республикасының азаматы ретінде өзінің міндеттері мен еркінділігін, демократтық құқықтарына мысал келтіре алу
2 - тоқсан
3. Мәдени мұра
3.2 Қазақстан тарихының түп тамыры
4. 3. 2. 1 әртүрлі дерек көздері негізінде қазақ халқының шығу тегін түсіну және түсіндіре алу;
4. 3. 2. 2 әртүрлі материалдар, амалдар және құралдарды пайдалана отырып, сақ, ғұн, түрік, қазақ арасындағы байланысты кесте түрінде көрсете алу
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
4. 3. 1. 1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі технологияның өрбуінің мәнін түсіндіре алу
3.3 Қазақстан тарихындағы негізгі оқиғалар
4. 3. 3. 1 ХХ-XXI ғаысырындағы (мәдениет, ғылым, ібілім, экономика) Қазақстанның жетістіктерін түсіндіре алу және атай білу
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4. 3. 4. 1 шығармашылық және еңбек кәсіптерінің көрнекті қайраткерлерінің өмірбаяндық деректерін негізге ала отырып, елдің дамуына қосқан үлесі туралы баяндау
3.1 Ежелгі мәдениет және өркениеттер
4. 3. 1. 2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіну;
4. 3. 1. 3 өз мұражайының жоспарын ұсына алу
4. Мамандықтар әлемі
1.1 Менің отбасым
4. 1. 1. 2 отбасының әр мүшесінің қызметтік ролін анықтай алу
1.6 Мерекелер
4. 1. 6. 1 "кәсіби мерекелер" ұғымының мәнін түсіндіре алу;
4. 1. 6. 2 өз зерттеу жұмысын жүргізе отырып шығармашылық түрде кәсіби мерекелерді бейнелеу және ұсына алу
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4. 2. 3. 1 Қазақстанның табиғи жағдайларға (рельеф, өсімдік және жануарлар әлемі, суда тіршілік ететін нысандар) тәуелді адамдардың өз жергілікті жеріндегі шаруашылық қызметін түсіндіре алу
1.3 Менің шағын Отаным
4. 1. 3. 1"әкімшілік-аумақтық бірліктер" "округ, ауданы, облыс" ұғымын түсіндіре алу, әкімшілік-аумақтық бірліктерінің әр бірлесітігін (округ, ауданы, облыс) ажырата алу;
4. 1. 3. 2 "экономикалық қызмет" ұғымын түсіндіре алу және әртүрлі дерек көздеріне сүйене отырып, өз жерінің экономикалыққызметін сипаттай алу және әңгімелеу