Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2015 года № 10056.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.6
В соответствии с подпунктом 24-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила подготовки водителей механических транспортных средств согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Начальникам Департаментов полиции (далее - ДП) областей, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкента и представительства Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) в городе Байконыр:
1) обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел, а также изготовление служебной документации, предусмотренной Правилами;
2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу.
4. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В).
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 14), 15) и 16) пункта 17 Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, которые вводятся в действие 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Министра иностранных дел
Республики Казахстан
____________ Р.Жошыбаев
"___" ________ 2014 года
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 декабря 2014 года № 862
Правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства

Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 қаңтарда № 10056 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңының 10-бабының 24-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидалары бекітілсін.
2. Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың полиция департаменттерінің (бұдан әрі - ПД), Қазақстан Республикасы ІІМ-нің (бұдан әрі - ІІМ) Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары:
1) осы бұйрықты ішкі істер органдары жеке құрамының зерделеуін, сондай-ақ Қағидаларда көзделген қызметтік құжаттаманы дайындауды қамтамасыз етсін;
2) ішкі істер органдарының жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
6. Осы бұйрық 2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу қағидаларының 17-тармағының 14), 15) және 16) тармақшаларын қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер Министрінің м.а.
____________ Р. Жошыбаев
2014 жыл "__" _________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 862 бұйрығына 1-қосымша
Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу қағидалары

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства (далее – Правила) устанавливают единый порядок регистрации и учета транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства.
2. Правила не распространяются на транспортные средства, зарегистрированные в компетентном органе другого государства, участвующего в международном движении, и ввозимые в Республику Казахстан на срок менее одного года и на механические транспортные средства и прицепы к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) организация по работе с дипломатическим корпусом - подведомственная организация Министерства иностранных дел Республики Казахстан по работе с дипломатическими представительствами, международными организациями и/или ее представительствами, консульскими учреждениями, зарегистрированными в Республике Казахстан, и их сотрудниками, аккредитованными в Республике Казахстан;
2) государственные регистрационные номерные знаки (далее – ГРНЗ) повышенного спроса – ГРНЗ на транспортные средства физических и юридических лиц:
цифрового обозначения 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707;
цифрового обозначения 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 с одинаковыми буквенными обозначениями;
цифрового обозначения 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999;
цифрового обозначения 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 с одинаковыми буквенными обозначениями;
цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777;
цифрового обозначения 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 с одинаковыми буквенными обозначениями;
с одинаковыми буквенными обозначениями;
3) иностранные участники дорожного движения – дипломатические представительства, международные организации и/или ее представительства, консульские учреждения, зарегистрированные в Республике Казахстан, и их сотрудники, аккредитованные в Республике Казахстан, имеющие привилегии и иммунитеты, согласно Венской конвенции от 1961 года "О дипломатических сношениях" и Венской конвенции от 1963 года "О консульских сношениях", иностранцы и лица без гражданства, а также юридические лица с иностранным участием, филиалы и представительства иностранных юридических лиц, зарегистрированные в Республике Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарын тiркеудің және есепке алудың бiрыңғай тәртiбін белгілейді.
2. Қағидалар халықаралық қозғалысқа қатысатын, басқа мемлекеттің құзыретті органында тіркелген және Қазақстан Республикасына бір жылдан аспайтын мерзімге әкелінген көлік құралдарына және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлері мен әскери құрылымдарының механикалық көлік құралдарына және олардың тіркемелеріне қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дипломатиялық корпуспен жұмыс жөніндегі ұйым – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық өкілдіктермен, халықаралық ұйымдармен және/немесе олардың өкілдіктерімен, консулдық мекемелермен және Қазақстан Республикасында аккредиттелген олардың қызметкерлерімен жұмыс жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымы;
2) жоғары сұранысқа ие мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері (бұдан әрі – МТНБ) – жеке және заңды тұлғалардың автомобильдеріне арналған:
010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070, 077, 080, 090, 707 цифрлық белгідегі;
100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 100, 111, 200, 222, 300, 333, 400, 444, 500, 555, 600, 666, 700, 800, 888, 900, 999 цифрлық белгідегі;
001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілері бар 001, 002, 003, 004, 005, 006, 007, 008, 009, 777 цифрлық белгідегі;
бірдей әріптік белгілерімен;
3) жол қозғалысының шетелдік қатысушылары – 1961 жылғы "Дипломатиялық қатынастар туралы" Вена конвенциясына және 1963 жылғы "Консулдық қатынастар туралы" Вена конвенциясына сәйкес артықшылықтар мен иммунитеттерге ие, Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық өкілдіктер, халықаралық ұйымдар және/немесе оның өкілдіктері, консулдық мекемелер және Қазақстан Республикасында аккредиттелген олардың қызметкерлері, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ шетел қатысуымен заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;

4) свидетельство о регистрации транспортного средства (далее – СРТС) – документ, подтверждающий допуск транспортного средства к участию в дорожном движении;
5) государственная регистрация транспортного средства, в том числе первичная регистрация транспортного средства – процедура допуска транспортного средства к участию в дорожном движении, осуществляемая уполномоченным органом после проверки соответствия документов законодательству Республики Казахстан, сверки идентификационных номеров транспортного средства с выдачей СРТС и присвоением ГРНЗ;
6) Первичная регистрация транспортного средства – государственная регистрация транспортного средства, впервые осуществляемая на территории Республики Казахстан.
Государственная регистрация транспортных средств временно ввезенных в Республику Казахстан, а также транспортных средств с левосторонним расположением органов управления, зарегистрированных на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года, не является первичной регистрацией транспортного средства;
7) снятие с учета транспортного средства - действия, связанные с прекращением государственной регистрации транспортных средств в связи с утратой, отчуждением транспортного средства другому лицу, а также утилизацией или вывозом на постоянное пребывание за пределы Республики Казахстан или в соответствии с иными обстоятельствами;
8) единая информационная система государственной регистрации транспортных средств (далее – ЕИС) – государственная информационная система уполномоченного органа, обеспечивающая централизованный учет сведений о транспортных средствах и их владельцах по обязательным регистрационным данным транспортного средства, предусмотренным в пункте 1 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", а также совершенных регистрационных действиях;
9) изменения в регистрации транспортных средств – внесение изменений и дополнений в обязательные регистрационные данные транспортного средства;
10) идентификационный номер транспортного средства – индивидуальный серийный номер транспортного средства, выраженный в виде последовательных буквенно-цифровых символов, присвоенный производителем транспортного средства, позволяющий произвести идентификацию транспортного средства в ЕИС;
11) владелец транспортного средства – собственник транспортного средства, а также лицо, владеющее транспортным средством на праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления либо на ином законном основании (право аренды, доверенность на право управления транспортным средством, распоряжение соответствующего органа о передаче этому лицу транспортного средства). Не является владельцем транспортного средства лицо, управляющее транспортным средством в силу исполнения своих служебных или трудовых обязанностей, в том числе на основании трудового или гражданско-правового договора с собственником или иным владельцем транспортного средства;

4) көлік құралын тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – КҚТК) – көлік құралының жол қозғалысына қатысуға жіберілгенін растайтын құжат;
5) көлік құралын мемлекеттік тіркеу, оның ішінде көлік құралын бастапқы тіркеу – құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін тексергеннен, КҚТК мен МТНБ бере отырып, көлік құралының сәйкестендіру нөмірлерін салыстыра тексергеннен кейін уәкілетті орган жүзеге асыратын, көлік құралының жол қозғалысына қатысуына рұқсат беру рәсімі;
6) көлік құралын бастапқы тіркеу - Қазақстан Республикасының аумағында алғаш жүзеге асырылатын, көлік құралын мемлекеттік тіркеу.
Қазақстан Республикасына уақытша әкелінген, сондай-ақ басқару органдары сол жақта орналасқан, Армения Республикасының уәкілетті органдарында Қазақстан Республикасының азаматтарына тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу көлік құралын бастапқы тіркеу болып табылмайды;
7) көлік құралын есептен шығару – көлік құралын жоғалтумен, басқа адамның иелігіне шығарумен, сондай-ақ кәдеге жаратумен немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты болуға әкетумен байланысты немесе өзге де мән-жайларға сәйкес көлік құралын мемлекеттік тіркеуді тоқтатумен байланысты іс-әрекеттер;
8) көлік құралдарын мемлекеттік тіркеудің бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – БАЖ) – "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-бабының 1-тармағында көзделген, сондай-ақ тіркеу әрекетінде жасалған көлік құралын міндетті тіркеу деректері бойынша көлік құралдары және олардың иелері туралы мәліметтерді орталықтандырылған есепке алуды қамтамасыз ететін, уәкілетті органның мемлекеттік ақпараттық жүйе;
9) көлік құралдарын тіркеудегі өзгерістер – көлік құралының міндетті тіркеу деректеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
10) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі – БАЖ-да көлік құралын сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін, көлік құралын шығарушы берген, тізбектелген әріптік-цифрлық символдар түрінде көрсетілген көлік құралының жеке сериялық нөмірі;
11) көлік құралының иесі – көлік құралының меншік иесі, сондай-ақ көлік құралын шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында не өзге де заңды негізде (жалға алу құқығы, көлік құралын басқару құқығына сенімхат, көлік құралын осы адамға беру туралы тиісті органның өкімі) иеленетін адам. Көлік құралын өзінің қызметтік немесе еңбек міндеттерін орындау үшін, оның ішінде көлік құралының меншік иесімен немесе өзге де иесімен еңбек және азаматтық-құқықтық келісімшарт негізінде басқаратын адам көлік құралының иесі болып табылмайды;

12) переоборудование – исключение предусмотренных или установка не предусмотренных конструкцией транспортного средства составных частей и предметов оборудования, влияющих на безопасность дорожного движения;
13) ГРНЗ – изделие, являющееся собственностью государства и содержащее индивидуальное буквенно-цифровое обозначение, присваиваемое механическому транспортному средству и изготовленное в соответствии с требованиями национального стандарта. Данное понятие распространяется на ГРНЗ "Транзит";
14) номерной агрегат – кузов, шасси, рама транспортного средства, на которые производителем нанесен идентификационный номер;
15) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
15-1) регистрационные действия – деятельность, связанная с регистрацией транспортных средств, их снятием с учета, внесением изменений в регистрационные данные транспортных средств, а также регистрацией и снятием запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
16) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
17) дубликат ГРНЗ – это ГРНЗ, выдаваемое взамен ГРНЗ на транспортное средство, зарегистрированное в установленном порядке;
18) поставщик – исполнитель договора о государственных закупках товаров, работ, услуг по изготовлению водительских удостоверений, СРТС, ГРНЗ;
19) сертификат о внесении утилизационного платежа – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи, подтверждающей внесение утилизационного платежа в целях исполнения расширенных обязательств производителями (импортерами);
20) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.12.2015 № 999 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 26.01.2016 № 73 (вводится в действие с 01.03.2016); от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2020 № 427 (вводится в действие с 01.06.2020); от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12) қайта жабдықтау – жол жүрісі қауіпсіздігіне ықпал ететін, көлік құралының конструкциясында көзделген құрамдас бөліктер мен жабдық бұйымдарын алып тастау немесе көзделмегендерді орнату;
13) МТНБ – мемлекеттің меншігі болып табылатын және жеке әріптік-цифрлық белгіні қамтитын, механикалық көлік құралына берілетін және ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес жасалған бұйым. Бұл түсінік "Транзит" МТНБ-ге таралады;
14) нөмірлік агрегат – көлік құралының шанағы, шассиі, рамасы, оларға өндіруші сәйкестендіру нөмірін басқан;
15) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-1) тіркеу әрекеттері – көлік құралдарын тіркеумен, оларды есептен шығарумен, көлік құралдарының тіркеу деректеріне өзгерістер енгізумен, сондай-ақ тіркеу әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулерді тіркеумен және шешумен байланысты қызмет;
16) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17) МТНБ телнұсқасы - бұл белгіленген тәртіппен тіркелген көлік құралына МТНБ орнына берілетін МТНБ;
18) жеткізуші – жүргізуші куәліктерін, КҚТК, МТНБ дайындау бойынша қызметтерді, жұмыстарды, тауарларды мемлекеттік сатып алу туралы шартты орындаушы;
19) кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындау мақсатында кәдеге жарату төлемі енгізілгенін растайтын электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
20) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жасалған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.12.2015 № 999 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 26.01.2016 № 73 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.09.2017 № 646 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.05.2020 № 427 (01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Глава 2. Государственная регистрация и учет отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Транспортные средства регистрируются за физическими лицами по их зарегистрированному юридическому адресу в Республике Казахстан (далее – место жительства).
Регистрация транспортных средств за юридическими лицами производится в соответствии с их зарегистрированным юридическим адресом, а за филиалами и представительствами по месту их регистрации в Республике Казахстан.
Прием и выдача готовых документов на регистрацию транспортного средства осуществляется по месту обращения владельца транспортного средства согласно порядку оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В случае предъявления владельцем транспортного средства свидетельства о праве совместной собственности, в раздел "Особые отметки" СРТС вносится запись: "Совладелец".
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Регистрация и снятие с учета транспортного средства, когда его собственником является несовершеннолетний в возрасте до четырнадцати лет, совершаются от его имени его законным представителем, а в случае, когда собственником является несовершеннолетний в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет – этим лицом с согласия его законного представителя, оформленного в письменном виде и удостоверенного нотариусом, или в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП законного представителя.
Регистрация транспортного средства собственником которого является несовершеннолетний, осуществляется за одним из его законных представителей.
Если законных представителей несколько, то регистрация транспортного средства за одним из них осуществляется с согласия других законных представителей, оформленного в письменном виде и удостоверенного нотариусом, или в форме электронного документа, удостоверенного их ЭЦП.
В особых отметках СРТС указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер несовершеннолетнего, являющегося собственником транспортного средства, и запись: "Собственник".

2-тарау. Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көлік құралдары жеке тұлғалардың атына олардың Қазақстан Республикасында тіркелген заңды мекенжайы (бұдан әрі – тұрғылықты жері) бойынша тіркеледі.
Көлік құралдарын заңды тұлғалардың атына тіркеу олардың тіркелген заңды мекенжайы бойынша, ал филиалдар мен өкілдіктерінің атына – олардың Қазақстан Республикасында тіркелген жері бойынша жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібіне сәйкес Көлік құралын тіркеуге құжаттарды қабылдау және дайындарын беру көлік құралы иесінің жүгіну орны бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көлiк құралының иесi бiрлескен меншiк құқығы туралы куәлiктi ұсынған жағдайда КҚТК-нің "Ерекше белгiлер" бөліміне: "Тең иесі" деген жазба енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
6. Көлік құралдарын тіркеу және есептен шығару, оның меншік иелері он төрт жасқа жетпеген кәмелетке толмаған азаматтар болған жағдайда олардың атынан заңды өкілі, ал меншік иелері он төрт жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмаған болған жағдайда жазбаша түрде рәсімделген және нотариуспен куәландырылған немесе ЭЦҚ куәландырылған электронды құжат үлгісінде заңды өкілдің келісімімен осы адамдар жасайды.
Кәмелетке толмағанның меншігіндегі көлік құралын тіркеуді оның заңды өкілдерінің бірі жүзеге асырады.
Егер заңды өкілдері бірнеше болған жағдайда, онда олардың біреуінің атына көлік құралын тіркеу жазбаша түрде рәсімделген және нотариуспен куәландырылған немесе ЭЦҚ куәландырылған электронды құжат үлгісінде басқа заңды өкілдердің келісімімен жүзеге асырылады.
КҚТК арнайы белгілерінде көлік құралының иесі болып табылатын кәмелетке толмағанның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі және "Иесі" деген жазба көрсетіледі.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Регистрация и снятие с учета транспортных средств дипломатических представительств, международных организаций и (или) ее представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан, и их сотрудников, аккредитованных в Республике Казахстан, производятся через организацию по работе с дипломатическим корпусом.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Государственная регистрация и снятие с учета транспортных средств, за исключением легковых автомобилей (кроме автомобилей повышенной проходимости) и мотороллеров, производится в соответствии с пунктом 7 Правил военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 155 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33362).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.11.2023 № 799 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При регистрации, изменении в регистрации, снятии с учета транспортных средств все необходимые данные заносятся в ЕИС. При регистрации транспортных средств, прибывших из стран, входящих в Евразийский экономический союз, в особых отметках СРТС указывается запись: из Российской Федерации – ТС РФ, из Республики Армения – ТС РА, из Республики Беларусь – ТС РБ, из Кыргызской Республики – ТС КР.
При регистрации транспортных средств с левосторонним расположением органов управления, зарегистрированных на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года, в особых отметках СРТС указывается: "Не подлежит регистрации на иное лицо.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.05.2020 № 427 (вводится в действие с 01.06.2020).
10. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе оның өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасында тіркелген консулдық мекемелердің және Қазақстан Республикасында аккредиттелген олардың қызметкерлерінің көлік құралдарын тіркеу және есептен шығару дипломатиялық корпуспен жұмыс жөніндегі ұйым арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көлік құралдарын, ондағы жеңіл автокөліктерден (өтімділігі жоғары автокөліктерден басқа) және мотороллерлерден басқа тіркеу және есепке алу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 155 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы аумағында мобилизация, әскери жағдай және әскери уақыттағы мерзімде әскери-көліктік міндеттеме қағидаларының 7-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 33362 болып тіркелген) жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2023 № 799 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көлік құралдарын тіркеу, тіркеуге өзгерістер енгізу, есептен шығару кезінде барлық қажетті деректер БАЖ-ға енгізіледі. Еуразиялық экономикалық одаққа кіретін елдерден келген көлік құралдарын тіркеген кезде КҚТК-ның ерекше белгілерінде жазба көрсетіледі: Ресей Федерациясынан - РФ КҚ, Армения Республикасынан - АР КҚ, Беларусь Республикасынан - БР КҚ, Қырғыз Республикасынан - Қырғыз Республикасы КҚ.
Басқару органдары сол жақта орналасқан, Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын тіркеу кезінде КҚТК-ның ерекше белгілерінде "Өзге адамға тіркеуге жатпайды" деп көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2020 № 427 (01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При совершении регистрационных действий личность владельцев транспортных средств либо их представителей идентифицируется на основании документа, удостоверяющего личность, с использованием сверки биометрических данных физического лица с информацией, содержащейся в государственных информационных системах, в том числе при совершении регистрационных действий посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – ПЭП) или объектов информатизации.
Для идентификации личности владельцев транспортных средств в случаях совершения регистрационных действий посредством ПЭП или объектов информатизации используются биометрическая аутентификация или ЭЦП.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Владельцы транспортных средств, являющиеся физическими лицами, совершают регистрационные действия лично или через своих представителей.
Владельцы транспортных средств, являющиеся юридическими лицами, совершают регистрационные действия через своих руководителей или иного уполномоченного на то органа или представителей.
Полномочия представителя физического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
Полномочия представителя юридического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной подписью руководителя или иного уполномоченного на то органа и печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства). При отсутствии печати предоставляется доверенность, удостоверенная нотариусом Республики Казахстан или ЭЦП доверителя.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При предъявлении свидетельства о рождении несовершеннолетнего лица установление личности производится в присутствии его родителей (усыновителей), опекунов (попечителей) или представителей органов опеки и попечительства.
16. Для регистрации транспортных средств их владельцы (представители владельцев) представляют:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности) или в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) документы, подтверждающие уплату регистрационного сбора и государственных пошлин за выдачу СРТС, ГРНЗ, предусмотренных статьями 553 и 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс).
От уплаты сбора за первичную регистрацию освобождаются дипломатические и приравненные к ним представительства иностранного государства, консульские учреждения иностранного государства, аккредитованные в Республике Казахстан, а также их сотрудники и члены их семей;

12. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Тіркеу әрекеттерін жасау кезінде көлік құралдары иелерінің немесе олардың өкілдерінің жеке басы мемлекеттік ақпараттық жүйелерінде бар ақпаратпен жеке тұлғаның биометриялық деректерін салыстыруды пайдалана отырып, жеке басты куәландыратын құжаттың негізінде, оның ішінде тіркеу әрекеттерін "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) немесе жол жүрісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша уәкілетті орган белгілеген ақпараттандыру объектілері (бұдан әрі – ақпараттандыру объектілері) арқылы жасау кезінде сәйкестендіріледі.
ЭҮП құралдары немесе ақпараттандыру объектілері арқылы тіркеу әрекеттерін жасау кезінде көлік құралдары иелерінің жеке басын сәйкестендіру үшін биометриялық аутентификация немесе ЭЦҚ қолданылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жеке тұлға болып табылатын көлік құралдарының иелері тіркеу әрекеттерін жеке өзі немесе өзінің өкілдері арқылы жасайды.
Заңды тұлға болып табылатын көлік құралдарының иелері тіркеу әрекеттерін өзінің басшылары немесе осыған уәкілетті өзге де орган немесе өкілдері арқылы жасайды.
Жеке тұлға өкілінің өкілеттігі Қазақстан Республикасының нотариусымен немесе сенімгердің ЭЦҚ-мен куәландырылған сенімхатымен расталады.
Заңды тұлға өкілінің өкілеттігі басшының немесе осыған уәкілетті өзге де органның қолтаңбасымен куәландырылған сенімхатпен және заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектісінен басқа) мөрімен (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) расталады. Мөр болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының нотариусымен немесе сенімгердің ЭЦҚ-мен куәландырылған сенімхаты ұсынылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Кәмелетке толмаған адамның туу туралы куәлiгiн ұсынған жағдайда жеке басын анықтау оның ата-аналарының (асырап алушылардың), қамқоршыларының (қорғаншыларының) немесе қамқоршылық және қорғаншылық органдары өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
16. Көлік құралдарын тiркеу үшін оның иелерi (иелерінің өкілдері) мыналарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық нысанда;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 553 және 615-баптарында көзделген тіркеу алымы мен КҚТК, МТНБ бергені үшін мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттарды.
Бастапқы тіркеу үшін алымдар төлеуден Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттің дипломатиялық және оларға тең келетін өкілдіктері, шет мемлекеттік консулдық мекемелері, сондай-ақ олардың қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелері босатылады".

3) сертификат о внесении утилизационного платежа (при первичной регистрации транспортного средства) выданного в соответствии Правилами реализации расширенных обязательств производителей (импортеров) утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 763;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) п. 16 предусмотрен в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2024 № 743 (вводится в действие с 01.01.2025).
4) паспорт транспортного средства (паспорт шасси транспортного средства) (при первичной регистрации транспортного средства). Представление паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) не требуется, если на транспортное средство оформлен электронный паспорт транспортного средства (электронный паспорт шасси транспортного средства);
4-1) электронный паспорт транспортного средства (электронный паспорт шасси транспортного средства) (при первичной регистрации транспортного средства) юридического лица, посредством информационной системы национального оператора (национального администратора) системы электронных паспортов;
5) прежние СРТС и ГРНЗ (при их наличии);
6) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому либо физическому лицу, заверенный печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства), если прежним владельцем транспортного средства являлось юридическое лицо;
7) документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство, удостоверенный нотариусом Республики Казахстан либо ЭЦП прежнего и нового владельцев в случае совершения регистрационных действий посредством ПЭП или объектов информатизации, либо договор купли-продажи, заключенный по результатам реализации арестованного имущества, или постановление судебного исполнителя о передаче взыскателю движимого имущества в натуре без реализации;
8) документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер) (при первичной регистрации транспортного средства, ввезенного на таможенную территорию ЕАЭС);
9) свидетельство о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности по форме согласно приложению 18 к Техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности колесных автотранспортных средств", утвержденному решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 877 (далее – ТР ТС 018/2011), если в конструкцию транспортного средства внесены изменения до его регистрации;

3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы № 763 қаулысымен бекітілген өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларына сәйкес берілген кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификатты (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2024 № 743 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) көлік құралының паспортын (көлік құралы шассиінің паспортын) (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде). Көлік құралына көлік құралының электрондық паспорты (көлік құралы шассиінің электрондық паспорты) рәсімделсе, көлік құралының паспортын (көлік құралы шассиінің паспортын) ұсыну талап етілмейді;
4-1) электрондық паспорттары жүйесінің ұлттық операторының (ұлттық әкімшісі) ақпараттық жүйесі арқылы заңды тұлғаның көлік құралының электрондық паспорты (көлік құралы шассиінің электрондық паспорты) (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде);
5) бұрынғы КҚТК және МТНБ-ны (олар болған жағдайда);
6) заңды тұлғаның көлік құралын өзінің құрылымдық бөлінісіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы, осы ұйымның мөрімен куәландырылған (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) бұйрығын (өкімі), егер көлік құралының бұрынғы иесі заңды тұлға болса;
7) ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы тіркеу әрекеттерін жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының нотариусымен не бұрынғы және жаңа иесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған көлiк құралына меншiк құқығын растайтын құжатты нетыйым салынған мүлікті сату нәтижелері бойынша жасалған сатып алу-сату шарттары немесе сот орындаушысының жылжымалы мүлікті өндіріп беріп, өндіріп алушыға сатусыз заттай беру туралы қаулысы;
8) кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттарды (кеден декларациясы, кедендік кіріс ордері) (ЕАЭО кеден аумағына әкелінген көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде);
9) Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен бекітілген (бұдан әрі –018/2011 КО ТР) "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының Техникалық регламентінің 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен, егер көлік құралының конструкциясына оны тіркегенге дейін өзгерістер енгізілсе, қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлікті;

10) акт осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам (при первичной регистрации транспортного средства).
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2024 № 743 (порядок введения в действие см. п. 4).
16-1. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-2. Для регистрации транспортных средств, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан из стран, не входящих в ЕАЭС, их владельцы (представители владельцев) представляют:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности) или в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) документы, подтверждающие уплату регистрационного сбора и государственных пошлин за выдачу СРТС, ГРНЗ, предусмотренных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
3) документы о временном ввозе транспортных средств на таможенную территорию ЕАЭС, выданные таможенными органами;
4) обязательство об обратном вывозе транспортного средства;
5) СРТС, ГРНЗ, выданные компетентным органом другого государства, временно ввезенного на таможенную территорию ЕАЭС транспортного средства.
Регистрация транспортных средств, временно ввезенных на таможенную территорию ЕАЭС производится с выдачей владельцам СРТС и ГРНЗ Республики Казахстан на срок их ввоза. Оригиналы СРТС и ГРНЗ, выданные компетентным органом другого государства, хранятся по месту регистрации транспортного средства в филиале некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
При снятии с учета транспортных средств, зарегистрированных в соответствии с настоящим пунктом, выданные СРТС и ГРНЗ Республики Казахстан сдаются по месту регистрации транспортных средств, а оригиналы СРТС и ГРНЗ возвращаются владельцам по месту сдачи их на хранение.
Транспортные средства, зарегистрированные в соответствии с настоящим пунктом и не вывезенные в установленные сроки, автоматически снимаются с учета на следующий рабочий день со дня окончания срока регистрации транспортного средства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап тексеру актісін (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде) ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2024 № 743 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
16-1. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-2. ЕАЭО-ға кірмейтін елдерден Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген көлік құралдарын тіркеу үшін олардың иелері (иелерінің өкілдері) мыналарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық нысанда;
2) Салық кодексінінің 553 және 615-баптарында көзделген тіркеу алымымен КҚТК, МТНБ бергені үшін мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттарды;
3) көлік құралдарын ЕАЭО кедендік аумағына уақытша әкелу туралы кеден органдары берген құжаттарды;
4) көлік құралдарын кері әкету туралы міндеттемелерді;
5) ЕАЭО кедендік аумағына уақытша әкелінген көлік құралының басқа мемлекеттің құзіретті органымен берілген КҚТК, МТНБ-ны ұсынады.
ЕАЭО кеден аумағына уақытша әкелінген көлік құралдарын тіркеу оларды әкелу мерзіміне Қазақстан Республикасының КҚТК мен МТНБ иелеріне бере отырып жүзеге асырылады. Басқа мемлекеттің құзіретті органымен берілген КҚТК мен МТНБ түпнұсқалары көлік құралының тіркелген жері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорациясы) коммерциялық емес акционерлік қоғамының филиалында сақталады.
Осы тармаққа сәйкес тiркелген көлiк құралдарын есептен шығару кезiнде берiлген Қазақстан Республикасының КҚТК және МТНБ көлiк құралдарының тiркелген жерi бойынша тапсырылады, ал КҚТК және МТНБ түпнұсқалары оларды сақтауға өткізу орны бойынша иелерiне қайтарылады.
Осы тармаққа сәйкес тіркелген және белгіленген мерзімдерде әкетілмеген көлік құралдары көлік құралын тіркеу мерзімі аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күні автоматты түрде есептен шығарылады.
Ескерту. Қағидалар 16-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16-3. Автомобили, состоящие на государственном учете в компетентных органах государств-членов ЕАЭС, временной регистрации не подлежат, за исключением автомобилей, ввезенных до 1 сентября 2022 года, и соответствующих требованиям Правил, условий и сроков применения ставки сбора за первичную регистрацию отдельных категорий транспортных средств, ввезенных на территорию Республики Казахстан до 1 сентября 2022 года, и освобождения физических лиц, осуществивших ввоз таких транспортных средств от расширенных обязательств производителей (импортеров), а также категорий транспортных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 13, регистрация которых осуществляется сроком на 5 лет в порядке, предусмотренном пунктом 16-2 настоящих Правил.
При этом предоставление документа, указанного в подпункте 3) пункта 16-2 настоящих Правил, не требуется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Не принимаются к производству государственной регистрации транспортного средства документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные исправления, а также исполненные карандашом, и в случае, если текст в них отражен не четко. Фамилии, имена и отчества (при наличии) физических лиц представляются полностью с указанием данных регистрации места жительства, а наименования юридических лиц их филиалов и представительств без сокращений и с точным указанием их юридических адресов. Копии документов, представляемых для совершения регистрации транспортных средств, заверяются печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства), выдавшего данные документы.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Документы, представляемые для регистрации транспортных средств, составленные на ином языке, кроме государственного или русского языка, переводятся на государственный или русский языки и должны иметь удостоверяющие подписи нотариуса о верности перевода либо другого лица, имеющего право совершать такие действия.
19. Обременения на транспортные средства, введенные в соответствии с законодательством, а также срок вывоза за границу транспортного средства, временно ввезенного в Республику Казахстан под обязательство об обратном вывозе, вносятся в ЕИС.
Изменения указанных сведений в настоящем пункте производятся на основании документов, выданных органами, которыми введены соответствующие запреты и ограничения.

16-3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасының аумағына 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген көлік құралдарының жекелеген санаттарын бастапқы тіркегені үшін алым мөлшерлемесін қолдану және осындай көлік құралдарын әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаларды, сондай-ақ көлік құралдарының санаттарын өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінен босату шарттары мен мерзімдерінің, қағидаларының талаптарына сәйкес және 2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген автомобильдерді қоспағанда, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің құзыретті органдарында мемлекеттік тіркеуде тұрған автокөліктер уақытша тіркеуге жатпайды, оларды тіркеу осы Қағидалардың 16-2-тармағында көзделген тәртіппен 5 жыл мерзімге жүзеге асырылады.
Бұл ретте осы Қағидалардың 16-2-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Ескерту. Қағидалар 16-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Көлік құралын мемлекеттік тіркеуді жүргізуге өшірілген не қосып жазылған, сызылған сөздері және басқа да, сондай-ақ қарындашпен жазылған түзетулері бар және егер ондағы мәтін анық көрінбеген жағдайда құжаттар қабылданбайды. Жеке тұлғалардың тегі, аты және әкесінің аты тұрғылықты тіркелген жері мекенжайының деректері көрсетіле отырып, ал заңды тұлғалардың, олардың филиалдарының және өкілдіктерінің атаулары қысқартусыз және олардың заңды мекенжайлары көрсетіле отырып толық ұсынылады. Көлік құралдарын тіркеуді жүргізу үшін ұсынылатын құжаттардың көшірмелері аталған құжаттарды берген заңды тұлға (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрінің түпнұсқасымен расталады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мемлекеттік және орыс тілдерінен басқа тілде жасалған, көлiк құралдарын тіркеу үшін ұсынылатын құжаттар мемлекеттік немесе орыс тiлдерiне аударылады және аударманың дұрыстығы туралы нотариустың не осындай іс-әрекеттерді жүргізуге құқығы бар басқа лауазымды адамның қолымен куәландырылған болуы тиіс.
19. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес көлік құралдарына енгізілген ауыртпалықтар, сондай-ақ кері әкету туралы міндеттемемен Қазақстан Республикасына уақытша әкелiнген көлiк құралдарын шетелге әкету мерзiмi БАЖ-ға енгізіледі.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді өзгерту тиісті тыйымдар мен шектеулерді енгiзген органдар берген құжаттардың негiзiнде жүргізіледі.

20. В СРТС транспортных средств, оборудованных приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов, производится запись "Звуковой и световой (ые) (указывается конкретный цвет специального маяка) специальный сигнал".
Снятие с регистрационного учета и изменение регистрационных данных, связанные с прекращением права на оборудование транспортного средства приборами для подачи специальных световых и звуковых сигналов, и применение цветографической схемы, предусмотренной государственными стандартами Республики Казахстан, производятся после демонтажа указанных приборов и устранения цветографической схемы.
21. Перед производством государственной регистрации транспортных средств, а также снятия с учета осуществляется проверка транспортного средства, владельца и представителя владельца по информационным ресурсам ОВД на предмет наличия их в розыске. Результат проведенной проверки хранится в ЕИС.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При обнаружении признаков подделки представленных документов, ГРНЗ, а также наличии сведений о нахождении транспортного средства (номерных агрегатов), владельца или представленных документов в розыске уполномоченным сотрудником ОВД, работником Государственной корпорации незамедлительно передается соответствующая информация в дежурную часть ОВД.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. Для идентификации транспортного средства осуществляется обязательный осмотр транспортного средства.
Осмотр транспортного средства осуществляется при:
1) первичной регистрации транспортного средства, за исключением случаев первичной регистрации новых транспортных средств, произведҰнных на территории Республики Казахстан или ввезенных официальными дилерами изготовителей транспортных средств;
2) замене кузова, шасси, рамы транспортного средства;
3) переоборудовании транспортного средства;
4) изменении цвета транспортного средства;
5) исправлении несоответствия и (или) ошибки в указании марки, модели, идентификационного номера или номера шасси (кузова, рамы), года выпуска, цвета, объема, мощности двигателя, количества посадочных мест транспортного средства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Арнайы жарық және дыбыстық сигналдар беруге арналған құралдармен жабдықталған көлiк құралдарының КҚТК-не "дыбыстық және (арнайы маяктың нақты түсi көрсетiледi) жарық сигналдары" деген жазба жазылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарында көзделген көлік құралдарына арнайы жарық және дыбыс сигналдарын беру мен түрлі-түсті графикалық сызбаларды қолдануға арналған құралдармен жабдықтау құқығының тоқтатылуына байланысты тіркеу есебінен алу және тіркеу мәліметтерін өзгерту көрсетілген аспаптар бөлшектелгеннен және түрлі-түсті графикалық сызбалар жойылғаннан кейін жүргізіледі.
21. Көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді, сондай-ақ есептен шығаруды жүргізер алдында көлік құралын, иесін және иесінің өкілін олардың іздестіруде болуы мәніне ІІО ақпараттық ресурстары бойынша тексеру жүзеге асырылады. Жүргізілген тексеру нәтижесі БАЖ-да сақталады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Ұсынылған құжаттарды, МТНБ-ны қолдан жасау белгілері анықталған жағдайда, сондай-ақ көлік құралының (нөмірлік агрегаттардың), иесінің немесе ұсынылған құжаттардың іздестірілуде екені туралы мәліметтер болса, ІІО-ның уәкілетті қызметкері, Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері дереу ІІО кезекші бөліміне тиісті ақпарат береді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-1. Көлік құралын сәйкестендіру үшін көлік құралын міндетті қарап тексеру жүзеге асырылады.
Көлік құралын міндетті қарап тексеру мынадай:
1) Қазақстан Республикасының аумағында шығарылған немесе көлік құралдары өндірушілерінің ресми дилерлері әкелген жаңа көлік құралдарын бастапқы тіркеу жағдайларын қоспағанда, көлік құралын бастапқы тіркеу;
2) көлік құралының шанағын, шассиін, рамасын ауыстыру;
3) көлік құралының қайта жабдықталуы;
4) көлік құралының түсінің өзгеруі;
5) көлік құралының маркасын, моделін, сәйкестендіру нөмірін немесе шасси нөмірін (шанақ, раманың), шығарылған жылын, түсін, көлемін, қозғалтқыш қуатын, орындық санын көрсетудегі сәйкессіздіктерді және (немесе) қателерді түзету кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22-2. Осмотр транспортного средства проводится на пункте осмотра Государственной корпорации по месту регистрации транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД.
При осмотре транспортного средства осуществляется его идентификация, проверяется соответствие номерных агрегатов, их маркировки данным, указанным в регистрационных документах, устанавливается их подлинность, а также проводится фотофиксация транспортного средства (общий вид) и его идентификационного номера.
Результаты осмотра транспортного средства оформляются в виде электронного акта осмотра согласно приложению 12 к настоящим Правилам, который вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства, его идентификационного номера вносятся в ЕИС и утверждаются уполномоченным сотрудником ОВД, проводившим осмотр, с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
Срок действия акта осмотра транспортного средства составляет14 календарных дней с даты его оформления.
Регистрация транспортного средства и изменение регистрационных данных запрещаются в случае:
невозможности идентификации транспортного средства вследствие подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства;
замены составляющей части конструкции, имеющей маркировочное идентификационное обозначение транспортного средства, указанного в статье 72 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении";
нахождения транспортного средства в розыске.
При обнаружении указанных фактов они фиксируются в акте осмотра и посредством фотофиксации, затем соответствующая информация уполномоченным сотрудником ОВД, проводившим осмотр, незамедлительно передается в дежурную часть ОВД.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. На зарегистрированные технически исправные транспортные средства выдаются СРТС, ГРНЗ соответствующих типов. На автомобили и автобусы выдается по два, а на мототранспортные средства и прицепы - по одному ГРНЗ.
24. На транспортные средства, доставляемые своим ходом с предприятий-изготовителей, авторемонтных заводов, органов государственных доходов, а также снятые с учета в связи с изменением места постоянной регистрации или изменением права собственности, выдаются для разового использования ГРНЗ "Транзит" соответственно.
При выдаче ГРНЗ "Транзит" в документах, подтверждающих право собственности на транспортные средства, делаются отметки с указанием серии, номера, даты выдачи и срока действия указанных знаков и заверяются печатями организаций (за исключением субъектов частного предпринимательства), внесших эти записи.
Срок действия ГРНЗ "Транзит" - десять календарных дней со дня выдачи.

22-2. Көлік құралын қарап тексеруді ІІО уәкілетті қызметкері көлік құралының тіркелген жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктінде жүргізеді.
Көлік құралын қарап тексеру кезде оны сәйкестендіру жүзеге асырылады, нөмірлік агрегаттары, олардың таңбалануы тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкестігі тексеріледі, олардың түпнұсқалығы анықталады, сондай-ақ көлік құралын және оның сәйкестендіру нөмірін фотоға түсіру (жалпы көрініс) жүзеге асырылады.
Көлік құралын қарап тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес электрондық қарап тексеру актісі түрінде ресімделеді, ол көлік құралының электрондық фотосуреттерімен, оның сәйкестендіру нөмірімен бірге БАЖ-ға енгізіледі және ЭСҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, қарап тексеру жүргізген ІІО уәкілетті қызметкері бекітеді.
Көлік құралын қарап тексеру актісінің әрекет ету мерзімі оны ресімдеген күннен бастап 14 күнтізбелік күнді құрайды.
Көлік құралын тіркеуге және тіркеу деректерін өзгертуге:
Көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою салдарынан көлік құралын сәйкестендіру мүмкін еместігі;
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-бабында көрсетілген көлік құралын таңбаланған сәйкестендірілген белгісі бар конструкциясының бөлігі құрамын ауыстыру;
көлік құралдары іздестіруде табылған жағдайда тыйым салынады.
Көрсетілген фактілер анықталған жағдайда олар қарап тексеру актісіне және фотоға түсіру арқылы тіркеледі, сосын қарап тексеру жүргізген ІІО уәкілетті қызметкері дереу ІІО кезекші бөліміне тиісті ақпарат береді.
Ескерту. Қағидалар 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Тіркелген техникалық ақаусыз көлiк құралдарына тиісті үлгідегі КҚТК, МТНБ беріледі. Автомобильдер мен автобустарға екі, ал мотокөлiк құралдары мен тiркемелерге бiр МТНБ берiледi.
24. Дайындаушы кәсіпорындардан, автожөндеу зауыттарынан, мемлекеттік кіріс органдарынан өз жүрісімен жеткізілетін, сондай-ақ тұрақты тіркеу орнының немесе меншік құқығының өзгеруіне байланысты есептен шығарылған көлік құралдарына бір рет пайдалану үшін тиісінше "Транзит" МТНБ беріледі.
"Транзит" МТНБ беру кезінде көлік құралдарына меншік құқығын растайтын құжаттарда көрсетілген белгілердің сериясы, нөмірі, берілген күні мен жарамдылық мерзімі көрсетіледі және осы жазбаларды жазған ұйымдардың (жеке кәсіпкерлік субъектілерді қосапағанда) мөрлерімен куәландырылады.
"Транзит" МТНБ қолданылу мерзімі – берілген күнінен бастап күнтізбелік он күн.

Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Владельцу транспортного средства допускается выбрать свободные ГРНЗ повышенного спроса с определенным цифровым и (или) буквенным обозначениями.
При отсутствии в наличии в филиалах Государственной корпорации выбранного ГРНЗ повышенного спроса владелец транспортного средства заказывает его изготовление через Государственную корпорацию или посредством ПЭП и объектов информатизации.
Доступ владельцев транспортных средств к перечню имеющихся в наличии ГРНЗ повышенного спроса организуется путем размещения соответствующей информации в помещениях Государственной корпорации или ее предоставления по запросу через ПЭП и объекты информатизации.
Регистрация транспортного средства, владелец которого выбрал ГРНЗ повышенного спроса с определенным цифровым и (или) буквенным обозначениями, осуществляется после изготовления, соответствующего ГРНЗ.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В случае снятия с государственного учета транспортного средства, за которым ранее был зарегистрирован ГРНЗ, данный номерной знак подлежит сдаче.
Сданный ГРНЗ подлежит уничтожению, за исключением случаев хранения по заявлению владельца транспортного средства.
Допускается хранение сданного ГРНЗ соответствующего требованиям национального стандарта по заявлению владельца до 6 месяцев.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Сданный ранее и соответствующий требованиям национального стандарта ГРНЗ по запросу владельца транспортного средства, повторно выдается на вновь приобретенное им транспортное средство.
До истечения 30 календарных дней хранения в Государственной корпорации ГРНЗ выдается без оплаты государственной пошлины за его выдачу.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При выдаче дубликата ГРНЗ владельцем транспортного средства представляется документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за выдачу ГРНЗ в количестве 2 единиц в размере 2,8 МРП, в количестве 1 единицы – 1,4 МРП.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Көлік құралы иесіне жоғары сұранысқа ие, белгілі цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуі бар, бос МТНБ-ны таңдауға рұқсат етіледі.
Мемлекеттік корпорацияның филиалдарында таңдалған жоғары сұранысқа ие МТНБ болмаған жағдайда, көлік құралының иесі Мемлекеттік корпорация арқылы немесе ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы оны дайындауға, тапсырыс бере алады.
Көлік құралдары иелерінің қолда бар жоғары сұранысқа ие МТНБ тізбесіне қолжетімділігі тиісті ақпаратты Мемлекеттік корпорацияның үй-жайларында орналастыру жолымен немесе ЭҮП және ақпараттандыру объектілері арқылы сұрау салу бойынша оны беру арқылы ұйымдастырылады.
Жоғары сұранысқа ие, белгілі цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуі бар МТНБ таңдаған көлік құралының иесі оны тіркеуді тиісті МТНБ дайындалғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бұрын МТНБ тіркелген көлік құралын мемлекеттік есептен шығарған жағдайда, бұл нөмірлік белгі тапсыруға жатады.
Тапсырылған МТНБ, көлік құралы иесінің арызы бойынша сақтау жағдайларын қоспағанда, жоюға жатады.
Иесінің арызы бойынша тапсырылған, ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келетін МТНБ-ны 6 айға дейін сақтауға жол беріледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Бұрын Мемлекеттік корпорацияға тапсырылған және ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келетін МТНБ көлік құралы иесінің сұрау салуы бойынша ол жаңадан сатып алған көлік құралына қайта беріледі.
Мемлекеттік корпорацияда сақтаудың 30 тәулігі өткенге дейін МТНБ оны беру үшін мемлекеттік баж төленбей беріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. МТНБ-ның телнұсқасын берген кезде көлік құралының иесі 2 бірлік МТНБ беру үшін АЕК-ның 2,8 көлемінде, 1 бірлік - 1,4 АЕК көлемінде мемлекеттік баж төленгенін растайтын құжатты ұсынады.

Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Присвоение бывших в употреблении ГРНЗ повышенного спроса на транспортные средства иных владельцев не разрешается, за исключением, если владельцами являются:
1) государственные органы, дипломатические и приравненные к ним представительства иностранного государства, консульские учреждения иностранного государства, аккредитованные в Республике Казахстан, а также их сотрудники и члены их семей;
2) родители, дети, супруга (супруг), состоящая (состоящий) в зарегистрированном браке, прежнего владельца;
3) правопреемник (наследник) прежнего владельца в случае передачи ТС по наследству в соответствии Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Присвоение бывших в употреблении ГРНЗ повышенного спроса в указанных в настоящем пункте случаях осуществляется при предоставлении заявления прежнего владельца (правопреемник (наследник)), на транспортное средство которого был присвоен ГРНЗ повышенного спроса, о разрешении присвоения ГРНЗ повышенного спроса на нового владельца, а также документов, подтверждающих соответствующие обстоятельства (свидетельство о заключении брака, свидетельство о рождении, свидетельство о праве на наследство), и после оплаты государственной пошлины за дубликат ГРНЗ, предусмотренной статьей 615 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. На транспорт, находящийся под обременением, дубликат СРТС выдается на основании разрешительных документов, выданных органами, которыми наложены соответствующие ограничения. Временное снятие обременения в ЕИС на момент выдачи дубликата СРТС производится уполномоченным сотрудником ОВД.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. При утрате регистрационных документов на снятые с учета транспортные средства владельцу транспортного средства независимо от места дислокации выдается справка-подтверждение о прежней регистрации. Информацию о подтверждении прежней регистрации транспортного средства извлекается из ЕИС.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жоғары сұранысқа ие бұрын пайдалануда болған МТНБ-ны басқа иелердің көлік құралдарына беруге жол берілмейді, егер иелері:
1) мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктердің және оларға теңестірілгендердің, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің, сондай-ақ олардың қызметкерлері және отбасы мүшелері;
2) бұрынғы иесінің ата-аналары, балалары, тіркелген некеде тұрған жұбайы (зайыбы);
3) КҚ мұрагерлікке берілген жағдайда бұрынғы иесінің құқықтық мирасқоры (мұрагері) болған жағдайды қоспағанда.
Осы тармақта көрсетілген жағдайларда пайдалануда болған жоғары сұранысқа ие МТНБ беру көлік құралына жоғары сұранысқа ие МТНБ берілген бұрынғы иесінің жаңа иесіне жоғары сұранысқа ие МТНБ беруге рұқсат беру туралы өтінішін, сондай-ақ тиісті мән-жайларды растайтын құжаттарды (неке қию туралы куәлік, туу туралы куәлік, құқық туралы куәлік) ұсынған кезде және Салық кодексінің 615-бабында көзделген МТНБ телнұсқасы үшін мемлекеттік баж төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Ауыртпалығы бар көлікке КҚТК телнұсқалары тиісті шектеулерді қойған органдар берген рұқсат беру құжаттарының негізінде беріледі. КҚТК телнұсқаларын беру сәтіне БАЖ-дағы ауыртпалықтарды уақытша шешуді ІІО-ның уәкілетті қызметкері жүргізеді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Есептен шығарылған көлік құралдарының тіркеу құжаттары жоғалған жағдайда, Мемлекеттік корпорация көлік құралының иесіне, орналасқан жеріне қарамастан, бұрын тіркелгені туралы анықтама-растау береді. Мемлекеттік корпорация көлік құралының бұрынғы тіркелгені туралы ақпаратты БАЖ-дан алады.

Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Документы, послужившие основанием к совершению регистрационных действий, хранятся по месту регистрации транспортного средства.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-1. В случае, предусмотренном пунктом 16-1 оригиналы регистрационных документов и ГРНЗ, выданных уполномоченным органом Республики Армения хранятся по месту регистрации транспортного средства до принятия владельцем решения о его первичной регистрации либо вывозе за пределы Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.05.2020 № 427 (вводится в действие с 01.06.2020).
36. На транспортные средства, принадлежащие иностранным участникам дорожного движения, выдаются ГРНЗ следующих серий:
"D" - на служебные и личные транспортные средства сотрудников аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических представительств, международных организаций и/или их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан;
"Т" - на служебные и личные транспортные средства административно-технического персонала аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан;
"НС" - на служебные и личные транспортные средства консульских учреждений, возглавляемые почетными консульскими должностными лицами;
"М" - на транспортные средства филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных на территории Республики Казахстан;
"Н" - на транспортные средства юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных на территории Республики Казахстан;
"F" - на транспортные средства иностранцев и лиц без гражданства.
Для участия в дорожном движении транспортного средства с ГРНЗ серии "D", "T", "HC" необходимо наличие стикера, выдаваемого организацией по работе с дипломатическим корпусом.
Срок действия ГРНЗ серии "D", "T", "HC" равен сроку действия стикера.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Тіркеу іс-әрекеттерін жасауға негіз болған құжаттар көлік құралын тіркеу орны бойынша сақталады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35-1. 16-1-тармақта көзделген жағдайда, Армения Республикасының уәкілетті органы берген тіркеу құжаттары мен МТНБ түпнұсқалары иесі оны бастапқы тіркеу не Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығару туралы шешім қабылдағанға дейін көлік құралының тіркелген жері бойынша сақталады.
Ескерту. 35-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2020 № 427 (01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Жол қозғалысының шетелдік қатысушыларына тиесілі көлік құралдарына мынадай сериядағы МТНБ беріледі:
"D" - Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе олардың Қазақстан Республикасында тіркелген өкілеттіктері, консулдық мекемелері қызметкерлерінің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
"Т" - Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе олардың Қазақстан Республикасында тіркелген өкілеттіктерінің, консулдық мекемелерінің әкімшілік-техникалық қызметкерлерінің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
"НС" - құрметті консулдық лауазымды адамдар басқаратын консулдық мекемелердің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
"М" - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің көлік құралдарына;
"Н" - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік азаматтардың қатысуымен заңды тұлғалардың көлік құралдарына;
"F" - шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарына;
"D", "T", "HC" сериясындағы МТНБ-сы бар көлік құралдарының жол қозғалысына қатысуы үшін дипломатиялық корпусымен жұмыс жөніндегі ұйым беретін стикердің болуы қажет.
"D", "T", "HC" сериясындағы МТНБ-ның қолданылу мерзімі стикерде көрсетілген мерзімге тең.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

37. Не принимается к регистрации транспортное средство, собранное из запасных частей и агрегатов выбракованных (утилизированных) транспортных средств или переоборудованных с нарушением технических регламентов.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Сведения о совершенных регистрационных действиях, зарегистрированных транспортных средствах, собственниках и владельцах транспортных средств, а также документы (копии документов), послужившие основанием для совершения регистрационных действий, на основании письменного запроса выдаются судам, правоохранительным органам в связи с находящимися в их производстве уголовными, гражданскими делами, делами об административных правонарушениях, судебным исполнителям в связи с осуществлением ими функций по исполнению судебных актов или актов других органов, а также органов государственных доходов и другим органам и лицам в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
39. Транспортные средства, приобретаемые в лизинг, регистрируются на основании Закона Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" и документов, указанных в пункте 16 настоящих Правил.
40. Транспортные средства, приобретенные в собственность физическим или юридическим лицом и переданные им на основании договора лизинга или договора сублизинга физическому или юридическому лицу во временное владение и (или) пользование, регистрируются по письменному соглашению сторон за лизингодателем или лизингополучателем.
41. Государственная регистрация транспортных средств за лизингодателем, совершение иных регистрационных действий и снятие с регистрационного учета таких транспортных средств производятся на общих основаниях.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Транспортные средства, переданные лизингодателем лизингополучателю во временное владение и (или) пользование на основании договора лизинга или сублизинга, предусматривающего регистрацию транспортных средств за лизингополучателем, временно регистрируются на основании договора лизинга или сублизинга за лизингополучателем на срок его действия по месту нахождения.
Временная государственная регистрация транспортных средств за лизингополучателем производится с выдачей СРТС и ГРНЗ на срок, указанный в договоре лизинга или сублизинга либо в документах, выдаваемых органами государственных доходов при временном ввозе транспортных средств на территорию Республики Казахстан.
СРТС и ГРНЗ, выданные по месту регистрации транспортных средств за лизингодателем, а также копии (ксерокопии) договоров лизинга или сублизинга, выданных на зарегистрированные или не зарегистрированные за лизингодателем транспортные средства, сдаются по месту временной регистрации транспортных средств за лизингополучателем.

37. Ақаулы (кәдеге жаратылған) көлік құралдарының қосалқы бөлшектерінен және агрегаттарынан жиналған, техникалық регламенттерді бұза отырып, қайта жабдықталған көлік құралдары тіркеуге алынбайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жасалған тіркеу әрекеттері, тiркелген көлiк құралдары, көлік құралдарының меншік иелері мен иелерi туралы мәліметтер, сондай-ақ тіркеу әрекеттерін жасау үшін негіз болған құжаттар (құжаттардың көшірмелері) жазбаша сұрау салу негізінде соттарға, құқық қорғау органдарына олардың өндірісіндегі қылмыстық, азаматтық істерге, әкімшілік құқық бұзушылық істерге байланысты, сот орындаушыларына олардың сот актілерін немесе басқа да органдардың актілерін орындауы бойынша функцияларды жүзеге асыруына байланысты, сондай-ақ мемлекеттік кіріс органдарына және басқа органдарға өз функцияларын орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шарттарда және тәртіппен ұсынылады.
39. Лизингке сатып алынатын көлік құралдары "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шілдедегі Заңының және осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде тіркеледі.
40. Жеке немесе заңды тұлға меншігіне сатып алған және лизинг шарты немесе қосалқы лизинг шарты негізінде жеке және заңды тұлғаға уақытша пайдалануға не иеленуіне берілген көлік құралдары лизинг беруші немесе лизинг алушы тараптардың жазбаша келісімі бойынша тіркеледі.
41. Көлік құралдарын лизинг берушінің атына мемлекеттік тіркеуді, өзге тіркеу әрекетін жасауды және осындай көлік құралдарын тіркеу есебінен шығаруды Мемлекеттік корпорация жалпы негіздерде жасайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Көлік құралдарын лизинг алушының атына тіркеуді көздейтін лизинг немесе қосалқы лизинг шартының негізінде лизинг беруші лизинг алушыға уақытша иеленуге және (немесе) пайдалануға берген көлік құралдары лизинг не қосалқы лизинг шартының негізінде лизинг алушының атына орналасқан орны бойынша шарттың қолданылу мерзіміне Мемлекеттік корпорацияда уақытша тіркеледі.
Көлік құралдарын лизинг алушының атына уақытша мемлекеттік тіркеу лизинг немесе қосалқы лизинг шартында не Қазақстан Республикасының аумағына көлік құралдарын уақытша әкелген кезде мемлекеттік кіріс органдары беретін құжаттарда көрсетілген мерзімге МТНБ және КҚТК бере отырып жүргізіледі.
Көлік құралдарын лизинг берушінің атына тіркеу орны бойынша Мемлекеттік корпорация берген МТНБ және КҚТК, сондай-ақ лизинг берушінің атына тіркелген немесе тіркелмеген көлік құралдарына берілген лизинг немесе қосалқы лизинг шартының көшірмелері (ксерокөшірмелері) көлік құралдарын лизинг алушының атына уақытша тіркеу орны бойынша Мемлекеттік корпорацияға тапсырылады.

Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Регистрационные документы и регистрационные номерные знаки транспортных средств, временно ввезенных из других государств на территорию Республики Казахстан, сдаются по месту регистрации транспортных средств и регистрируются за лизингополучателем.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Транспортные средства, зарегистрированные за лизингодателем или временно зарегистрированные за лизингополучателем на основании договора лизинга, предусматривающего переход права собственности на транспортные средства к лизингополучателю, снимаются с соответствующих регистрационных учетов и регистрируются за лизингополучателем на основании письменного подтверждения лизингодателя о переходе права собственности на транспортные средства, договора лизинга, при завершении таможенного оформления транспортного средства, временно ввезенного на территорию Республики Казахстан.
По окончании срока действия договора лизинга, не предусматривающего перехода права собственности на транспортные средства к лизингополучателю, транспортные средства снимаются с соответствующих учетов и регистрируются за лизингополучателями только на основании соответствующих документов, удостоверяющих право собственности лизингополучателя на такие транспортные средства, в том числе при завершении таможенного оформления транспортных средств, временно ввезенных на территорию Республики Казахстан.
45. На основании соответствующего письменного заявления лизингодателя в случае расторжения договора лизинга и изъятия лизингодателем временно зарегистрированных за лизингополучателем транспортных средств такие транспортные средства снимаются с регистрационного учета.
46. Изменение регистрационных данных транспортных средств, временно зарегистрированных за лизингополучателями, производится только в случае осуществления лизингополучателем капитального и/или текущего ремонта транспортных средств, в том числе с заменых номерных агрегатов, если это предусмотрено договором.
Изменение регистрационных данных в указанных случаях осуществляется по месту временной регистрации транспортных средств за лизингополучателем с заменой выданных свидетельств о регистрации и внесением соответствующих изменений в паспорта транспортных средств.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттерден уақытша әкелінген көлік құралдарының тіркеу құжаттары және тіркеу нөмірі белгілері көлік құралдарын тіркеу орны бойынша Мемлекеттік корпорацияға тапсырылады және лизинг алушының атына тіркеледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Лизинг берушінің атына тіркелген немесе көлік құралдарына меншік құқығының лизинг алушының атына ауысуын көздейтін лизинг шартының негізінде лизинг алушының атына уақытша тіркелген көлік құралдары тиісті тіркеу есебінен шығарылады және Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген көлік құралын кедендік ресімдеу аяқталған кезде көлік құралына меншік құқығының ауысуы туралы лизинг берушінің жазбаша растауының, лизинг шартының негізінде лизинг алушының атына тіркеледі.
Көлік құралдарына меншік құқығының лизинг алушыға ауысуын көздемейтін лизинг шартының мерзімі аяқталған соң көлік құралдары тиісті есептен шығарылады және лизинг алушының атына тек осындай көлік құралдарына лизинг алушының меншік құқығын растайтын тиісті құжаттардың негізінде ғана, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген көлік құралдарын кедендік ресімдеу аяқталған кезде тіркеледі.
45. Лизинг берушінің тиісті жазбаша өтінішінің негізінде лизинг беруші лизинг шартын бұзған және көлік құралын лизинг алушының атына уақытша тіркелген көлік құралдарын алып қойған жағдайда, мұндай көлік құралдары тіркеу есебінен шығарылады.
46. Лизинг алушының атына уақытша тіркелген көлік құралдарының тіркеу деректерін өзгерту лизинг алушы көлік құралдарына күрделі және/немесе ағымдағы жөндеуді жүзеге асырған жағдайда ғана, оның ішінде егер бұл шартта көзделген болса, нөмірлік агрегаттарды ауыстыра отырып жүргізіледі.
Көрсетілген жағдайларда тіркеу деректерін өзгерту берілген тіркеу туралы куәлікті ауыстыру және көлік құралдарының паспорттарына тиісті өзгерістер енгізу арқылы көлік құралдарын лизинг алушының атына уақытша тіркеу орны бойынша Мемлекеттік корпорацияда жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При истечении срока временной регистрации транспортных средств за лизингополучателями данные транспортные средства снимаются с регистрационного учета на основании заявлений лизингополучателей. Выданные лизингополучателям СРТС и ГРНЗ сдаются по месту временной регистрации транспортных средств. Заявителям возвращаются принятые от них регистрационные документы и ГРНЗ на транспортные средства, зарегистрированные за лизингодателями.
При снятии с регистрационного учета временно ввезенных в Республику Казахстан транспортных средств в связи с их вывозом за пределы Республики Казахстан заявителям выдается СРТС с отметками о снятии транспортного средства с регистрационного учета, а также возвращаются регистрационные номера иностранных государств регистрации транспортных средств, а при их отсутствии выдаются ГРНЗ "Транзит".
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Специальные транспортные средства, ввезенные в Республику Казахстан по льготному таможенному тарифу, в случае переоборудования под другой тип транспортного средства, на который таможенные льготы не распространяются, регистрируются после предоставления соответствующего разрешения органов государственных доходов.
Глава 3.Внесение изменений в ЕИС и СРТС
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Внесение изменений в ЕИС и СРТС производится в случаях:
1) изменения места жительства (нахождения) владельца транспортного средства;
2) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) владельца транспортного средства (наименования юридического лица);
3) переоборудования транспортного средства;
4) изменения цвета транспортного средства;
5) замены или утери СРТС;
6) исправления несоответствия и/или ошибки в регистрационных данных транспортного средства и персональных данных его владельца;
7) замены кузова, шасси, рамы транспортного средства.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Лизинг алушының атына көлік құралдарын уақытша тіркеу мерзімі аяқталған кезде осы көлік құралдары лизинг алушының өтініштері негізінде тіркеу есебінен шығарылады. Лизинг алушыларға берілген МТНБ және КҚТК көлік құралдарын уақытша тіркеу орны бойынша Мемлекеттік корпорацияға тапсырылады. Өтініш берушілерге олардан қабылданған тіркеу құжаттары мен лизинг берушінің атына тіркелген көлік құралдарына МТНБ қайтарылады.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген көлік құралдарын оларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге байланысты тіркеу есебінен шығарған кезде, өтініш берушілерге көлік құралын тіркеу есебінен шығару туралы белгісі бар КҚТК беріледі, сондай-ақ көлік құралы тіркелген шет мемлекеттердің тіркеу нөмірлері қайтарылады, ал олар болмаған кезде "Транзит" МТНБ беріледі.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Жеңілдетілген кедендік тариф бойынша Қазақстан Республикасына әкелінген арнайы көлік құралдары кедендік жеңілдіктер қолданылмайтын көлік құралының басқа түріне қайта жабдықталған жағдайда, мемлекеттік кіріс органдарының тиісті рұқсатын ұсынғаннан кейін тіркеледі.
3-тарау. БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерiстер енгізу:
1) көлік құралы иесінің тұрғылықты (табылған) жері өзгерген;
2) көлік құралы иесiнiң тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (заңды тұлғаның атауы) өзгерген;
3) көлік құралын қайта жабдықталған;
4) көлік құралының түсі өзгерген;
5) КҚТК ауыстырған немесе жоғалтқан;
6) көлік құралының тіркеу деректеріндегі сәйкессіздіктерді және/немесе қателерді және оның иесінің персоналды деректерін түзеткен;
7) көлік құралының шанағын, шассиін, рамасын ауыстырған жағдайларда жүргізіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

50. Для внесения изменений в ЕИС и СРТС в случаях, предусмотренных пунктом 49 настоящих Правил, владельцы транспортных средств (представители владельцев) представляют:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности) или в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) документы, подтверждающие:
уплату сбора за регистрацию транспортных средств, государственных пошлин за выдачу СРТС и ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ), установленных Налоговым кодексом;
3) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) транспортного средства.
4) документ, подтверждающий изменение фамилии, имени, отчества (при наличии) (наименования юридического лица) владельца транспортного средства – для внесения изменений в ЕИС и СРТС в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 49 настоящих Правил;
5) свидетельство о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности по форме согласно приложению 18 к ТР ТС 018/2011 в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 49 настоящих Правил;
6) акт осмотра транспортного средства, согласно приложению 12 к настоящим Правилам в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 4), 6), 7) пункта 49 настоящих Правил;
7) документ, подтверждающий право собственности на кузов, шасси, раму транспортного средства, установленные взамен прежних, в случае, предусмотренном подпунктом 7) пункта 49 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. При внесении изменений в ЕИС и СРТС в случаях, предусмотренных пунктом 49 настоящих Правил производится замена СРТС.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При замене кузова, шасси, рамы транспортного средства в СРТС ставятся прежние год выпуска, марка, модель транспортного средства. В графе СРТС "Особые отметки" производится запись "Замена кузова", "Замена шасси" или "Замена рамы" с указанием даты соответствующего изменения.
При этом не разрешается замена кузова, шасси, рамы транспортного средства на другую модель (модификацию).

50. Осы Қағидалардың 49-тармағында көзделген жағдайда, БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу үшін көлік құралдарының иелері мыналарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық нысанда;
2) Салық кодексімен белгіленген көлік құралын тіркегені үшін алым және КҚТК мен МТНБ (егер МТНБ ауыстырған жағдайда) бергені үшін мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттарды;
3) көлік құралының бұрынғы КҚТК, МТНБ (егер МТНБ ауыстырған жағдайда);
4) Осы Қағидалардың 49-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, КҚТК мен МТНБ-ға өзгерістер енгізу үшін – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген көлік құралы иесінің тегін, атын, әкесінің атын өзгергенін растайтын құжаттарды;
5) Осы Қағидалардың 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, 018/2011 КО ТР 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен, оның қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлікті;
6) Осы Қағидалардың 49-тармағының 3), 4), 6), 7) тармақшасында көзделген жағдайда, 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап тексеру актісін;
7) Осы Қағидалардың 49-тармағының 7) тармақшасында көзделген жағдайда, бұрынғының орнына орнатылған көлік құралының шанағына, шассиіне, рамасына меншiк құқығын растайтын құжатты ұсынады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-1. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Осы Қағидалардың49-тармағында көзделген жағдайда, БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерiстер енгiзген кезде КҚТК-ні ауыстыру жүргізіледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Көлік құралының шанағын, шассиін, рамасын ауыстырған кезде КҚТК-ге көлік құралының бұрынғы шығарылған жылы, маркасы, моделі жазылады.КҚТК-нің "Ерекше белгiлер" деген бағанына тиісті өзгерістің күні көрсетiлiп, "Шанақ ауыстырылды", "Шасси ауыстырылды" немесе "Рама ауыстырылды" деген жазба жасалады.
Бұл ретте көлік құралының шанағын, шассиін, рамасын басқа модельге (модификацияға) ауыстыруға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Свидетельства на высвободившиеся номерные агрегаты транспортных средств по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, выдаются при изменении регистрационных данных, связанных с заменой соответствующих номерных агрегатов, а также при снятии с учета транспортного средства в связи с их утилизацией.
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. При внесении изменений в ЕИС и СРТС в графе СРТС "Особые отметки" указываются серия и номер прежнего СРТС, а также основание произведенного изменения.
Если в документах, подтверждающих право собственности, указано несколько владельцев, то регистрация транспортного средства осуществляется на основании документа подтверждающего согласие всех владельцев на одного из них либо на одного из владельцев с указанием остальных совладельцев в графе СРТС "Особые отметки".
56. Внесение изменений в ЕИС и СРТС, конфискованных или признанных бесхозными по решению суда транспортных средств, а также транспортных средств без регистрационных документов производится на основании результатов торгов, заверенных копиями решений суда. При этом информация на снятие с учета направляется по месту его прежней регистрации.
Глава 4. Снятие с учета транспортных средств
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Для снятия с учета транспортного средства их владельцы (представители владельцев) представляют:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности) или в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство и (или) документы, подтверждающие иные права владельца транспортного средства (в случае, если транспортное средство снимается с учета владельцем, не вписанным в СРТС);
3) СРТС (в случае, если транспортное средство снимается для утилизации), ГРНЗ снимаемого с учета транспортного средства;
4) приказ (распоряжение) юридического лица о снятии с учета транспортного средства, заверенный печатью этой организации (за исключением субъектов частного предпринимательства), в случае если владельцем транспортного средства является юридическое лицо.
При отсутствии СРТС, ГРНЗ на снимаемое с учета транспортное средство владельцем транспортного средства в письменной форме указываются обстоятельства их утраты.
Снятие с учета производится только после исполнения запросов об отсутствии каких-либо ограничений на снятие с учета транспортного средства по информационным ресурсам ОВД.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша босаған көлік құралдарының нөмірлік агрегаттарына куәліктер тиісті нөмірлік агрегаттарды ауыстыруға байланысты тіркеу деректері өзгерген кезде, сондай-ақ олардың кәдеге жаратылуына байланысты көлік құралын есептен шығарған кезде беріледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерiстер енгiзу кезінде КҚТК-нiң "Ерекше белгiлер" деген бағанында бұрынғы КҚТК-нің сериясы мен нөмірi, сондай-ақ жүргізілген өзгерістің негіздемесі көрсетiледi.
Егер меншік құқығын растайтын құжаттарда бірнеше меншік иесі көрсетілсе, онда көлік құралын тіркеу барлық иелерінің келiсiмiн растайтын құжаттың негізінде олардың біреуінің атына не КҚТК-нің "Ерекше белгілер" деген бағанында қалған елерін көрсете отырып, олардың бiрінің атына жүзеге асырылады.
56. БАЖ-ға және сот шешімі бойынша тәркiленген немесе иесiз деп танылған көлiк құралдарының, сондай-ақ тіркеу құжаттары жоқ көлiк құралдарының КҚТК-сіне өзгерiстер енгiзу сот шешiмдерiнiң көшiрмелерімен расталған сауда нәтижелерінің негiзiнде жүргізіледі. Бұл ретте есептен шығаруға арналған ақпарат оның бұрынғы тiркелген жерi бойынша жіберіледі.
4-тарау. Көлік құралдарын есептен шығару
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Көлік құралын есептен шығару, оның ішінде кәдеге жарату үшін олардың иелері (иелерінің өкілдері) мыналарды ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық нысанда;
2) көлік құралына меншiк құқығын растайтын құжатты және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес (егер көлік құралы КҚТК-де жазылмаған иесімен есептен шығарылған жағдайда) көлік құралы иесінің өзге де құқығын растайтын құжаттарды;
3) есептен шығарылатын көлік құралының КҚТК (егер көлік құралы кәдеге жарату үшін шығарылған жағдайда), МТНБ ;
4) егер көлік құралының иесі заңды тұлға болған жағдайда, заңды тұлғаның көлік құралын есептен шығару туралы осы ұйымның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған бұйрығы (өкімі).
Есептен шығарылатын көлік құралының КҚТК, МТНБ болмаған кезде көлік құралының иесі жазбаша нысанда оларды жоғалту мән-жайларын көрсетеді.
Есептен шығару ІІО-ның ақпараттық ресурстары бойынша есептен шығаруға ешқандай шектеулер жоқ екені туралы сұрау салулар орындалғаннан кейін ғана жүргізіледі.

Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Если владельцами транспортного средства являются два и более физических лица, снятие с учета производится по письменному согласию совладельцев транспортного средства или представления документов, дающих право от их имени владеть, пользоваться или распоряжаться на законных основаниях транспортным средством.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. После снятия с регистрационного учета транспортного средства, подлежащего утилизации, его владельцу работником Государственной корпорации выдается справка о снятии с учета транспортного средства, подлежащего утилизации (выбраковке), согласно приложению 4 к Правилам.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. При отсутствии СРТС транспортные средства снимаются с учета без выдачи дубликата СРТС, при этом владельцу транспортного средства из ЕИС распечатывается карточка транспортного средства с записью о снятии его с учета, которая заверяется подписью и печатью работника Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Снятие с учета транспортного средства, угнанного и (или) похищенного и не возвращенного владельцу транспортного средства, производится на основании его заявления и документа, выданного ОВД, о том, что транспортное средство находится в розыске. В случае возвращения разыскиваемого транспортного средства его владельцу, регистрация производится на основании его заявления и при отсутствии сведений о розыске транспортного средства в информационных ресурсах ОВД.
Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Снятие с учета транспортного средства, а также выдача дубликата ГРНЗ на которое судами, правоохранительными органами и органами государственных доходов, либо другими органами в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, были введены запреты или ограничения по изменению права собственности, производится после представления документов, выданных соответствующими органами и свидетельствующих об отсутствии указанных запретов или ограничений, либо по решению судебных органов.
Запреты или ограничения на регистрационные действия выставляются и снимаются в ЕИС не позднее двух рабочих дней со дня поступления документов (постановлений, решений, определений судебных органов, договоров залогов (залоговых билетов) и лизинга и так далее), выданных соответствующими органами (организациями).

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Егер көлік құралының иесі екі немесе одан да көп жеке тұлға болса, есептен шығару иелерінің жазбаша келісімі немесе олардың атынан көлік құралын заңды негіздерде иеленуге, пайдалануға немесе өкімдік етуге құқық беретін құжаттарды ұсыну бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Кәдеге жаратуға жататын көлік құралын тіркеу есебінен алғаннан кейін оның иесіне Мемлекеттік корпорация жұмыскері Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кәдеге жаратуға жататын көлік құралын есептен шығару туралы анықтама береді.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. КҚТК болмаған кезде көлік құралдары есептен КҚТК телнұсқасы берілмей шығарылады, бұл ретте көлік құралының иесіне БАЖ-дан көлік құралын есептен шығару туралы жазбасы бар карточка беріледі, оны Мемлекеттік корпорация жұмыскері қолымен және мөрімен куәландырылады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Айдап әкетілген және/немесе ұрланған және көлік құралының иесіне қайтарылмаған көлік құралдарын есептен шығару оның өтініші және көлік құралының іздестіруде екені туралы ІІО берген құжаттың негізінде жүргізіледі. Іздестірудегі көлік құралы оның иесіне қайтарылған жағдайда, тіркеу оның өтінішінің негізінде және ақпараттық ресурстарда көлік құралының іздестіруде екендігі туралы мәліметтер болмаған жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Соттар, құқық қорғау органдары мен мемлекеттік кіріс органдары не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен басқа да органдар меншік құқығын өзгерту бойынша тыйымдар немесе шектеулер енгізген көлік құралын есептен шығару, сондай-ақ МТНБ телнұсқасын беру тиісті органдар берген және көрсетілген тыйымдардың немесе шектеулердің жоқ екені туралы куәландыратын құжаттар ұсынылғаннан кейін не сот органдарының шешімі бойынша жүргізіледі. Тіркеу әрекеттеріне тыйым салулар немесе шектеулер тиісті органдар (ұйымдар) берген құжаттар (сот органдарының қаулылары, шешімдері, ұйғарымдары, кепіл (кепіл билеттері) және лизинг шарттары және т.б.) келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, БАЖ-ға қойылады немесе алынады.

Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. На транспортное средство физического или юридического лица, представленного в качестве залога банкам и (или) ломбардами, иными лицами под выданный кредит, а также физическим или юридическим лицам при предъявлении копии договора о залоге (залогового билета), выданных банками и (или) ломбардами, иными лицами, вводятся ограничения на снятие их с учета до исполнения залогового обязательства. При этом в ЕИС делаются соответствующие отметки.
Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.12.2018 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66-1. При снятии с учета транспортных средств, зарегистрированных на основании документов, выданных уполномоченным органом Республики Армения на граждан Республики Казахстан и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года для вывоза за пределы Республики Казахстан, СРТС и ГРНЗ Республики Казахстан сдаются по месту регистрации транспортных средств, а оригиналы документов и ГРНЗ выданных уполномоченным органом Республики Армения возвращаются владельцам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 66-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.05.2020 № 427 (вводится в действие с 01.06.2020).
67. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. При установлении факта подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства государственная регистрация транспортного средства прекращается на основании заключения (в произвольной форме), с приложением подтверждающих документов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 68 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок оказания государственной услуги: "Государственная регистрация, учет и снятие с учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельств о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков"

Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда –ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
63. Берілген кредит үшін банктерге және (немесе) ломбардтар, өзге де тұлғалар кепіл ретінде ұсынған жеке немесе заңды тұлғаның көлiк құралына, сондай-ақ банктер және (немесе) ломбардтар, өзге де адамдар берген кепіл туралы шарттың (кепіл билетінің) көшірмелерін ұсынған жағдайда, жеке және заңды тұлғаларға кепілдік міндеттеме орындалғанға дейін оларды есептен шығаруға шектеу енгізіледі. Бұл ретте БАЖ-ға тиiстi белгiлер жасалады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.12.2018 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66-1. Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органы берген құжаттардың негізінде тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету үшін есептен шығару кезінде Қазақстан Республикасының КҚТК мен МТНБ көлік құралдарының тіркелген жері бойынша тапсырылады, ал Армения Республикасының уәкілетті органы берген құжаттар мен МТНБ түпнұсқалары иелеріне қайтарылады.
Ескерту. 66-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2020 № 427 (01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою фактісі анықталған жағдайда көлік құралын мемлекеттік тіркеу растайтын құжаттарды қоса отырып, қорытындының (ерікті нысанда) негізінде тоқтатылады.
Ескерту. Қағида 68-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Бақылауды ұйымдастыру
Ескерту. Қағида 5-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Тіркеу әрекеттері үшін негіз болған құжаттарды заңдылығы мәніне тексеруді уәкілетті орган жарты жылда кемінде бір рет жүргізеді.
Ескерту. 69-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу, есепке алу және есептен шығару, сондай-ақ көлік құралын тіркеу туралы куәліктер және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі

Сноска. Правила дополнены главой 5 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Для получения государственной услуги физические и юридические лица (далее – услугополучатели) обращаются в территориальные органы полиции (далее – услугодатель) через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЭП или объектов информатизации и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация, учет и снятие с учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельства о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков" согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-1. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги, связанной с регистрацией транспортного средства, работником Государственной корпорации в течение 20 минут осуществляются:
идентификация личности услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверка полноты, а также достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверка сведений об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, внесении утилизационного платежа (при первичной регистрации транспортного средства), наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие информационные системы государственных органов;
формирование электронного заявления, сканирование представленных документов и их заверение ЭЦП;
выдача услугополучателю расписки о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сформированное электронное заявление и сканированные копии документов после их заверения ЭЦП в режиме онлайн поступают в информационную систему услугодателя на утверждение, а в случаях первичной регистрации и регистрации транспортного средства на ограниченный срок – в информационную систему услугодателя на пункт осмотра Государственной корпорации.
В пункте осмотра Государственной корпорации уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ (при наличии) транспортного средства, представленного к регистрации, учетным данным, указанным в регистрационных документах, а также проверяется их подлинность.
В случае выявления подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства, соответствующая информация незамедлительно передается в дежурную часть территориального подразделения полиции.

Ескерту. Қағидалар 5-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
69. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары, ЭҮП құралдары немесе ақпараттандыру объектілері арқылы полицияның аумақтық бөліністеріне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүгінеді және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу, есепке алу және есептен шығару, сондай-ақ көлік құралдарын тіркеу туралы куәлік және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру" мемлекеттік қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-1. Көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) көлік құралын тіркеуге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері 20 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің) жеке басын сәйкестендіруді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексеруді;
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу, кәдеге жарату төлемін енгізу (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде), айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының және (немесе) мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарымдардың болуы туралы мәліметтерді тексереді;
электрондық өтінішті қалыптастыруды, ұсынылған құжаттарды сканерлеу және оларды ЭЦҚ-мен куәландыруды;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беруді жүзеге асырады.
Қалыптастырылған электрондық өтініш және сканерленген құжаттардың көшірмесі ЭЦҚ-мен куәландырылғаннан кейін онлайн режимінде көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне бекітуге, ал көлік құралын бастапқы тіркеу және тіркеу мерзімі шектеулі мерзімге тіркелген жағдайда – көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктіне келіп түседі.
Мемлекеттік корпорацияны қарап тексеру пунктінде ІІО-ның уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде тіркеуге ұсынылған көлік құралының нөмірлік агрегаттарын, МТНБ (бар болса) тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ олардың түпнұсқалығын тексереді.
Көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою анықталған жағдайда тиісті ақпарат дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне беріледі.

По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в информационную систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра транспортного средства (при первичной регистрации и регистрации транспортного средства на ограниченный срок) и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя (представителя услугополучателя) и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска;
проверяет наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает решение об утверждении регистрации транспортного средства или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После утверждения регистрации транспортного средства заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.
Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
Сноска. Правила дополнены пунктом 69-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-2. При обращении услугополучателя посредством ПЭП или объектов информатизации для получения государственной услуги, связанной с первичной регистрацией транспортного средства, услугодатель в течение 20 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных в сканированном виде документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает предварительное решение об утверждении заявления либо об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
В случае принятия предварительного решения об утверждении заявления услугодатель в течение 5 минут направляет услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа уведомление о предоставлении транспортного средства на пункт осмотра при Государственной корпорации.
Услугополучатель после получения уведомления предоставляет транспортное средство на пункт осмотра при Государственной корпорации, где уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ (при наличии) транспортного средства учетным данным, указанным в регистрационных документах, и проверяется их подлинность.
При выявлении подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства, соответствующая информация незамедлительно передается в дежурную часть территориального подразделения полиции.

Көлік құралын қарап тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің өкілі электрондық түрде өтініш, көлік құралын тексеру актісі (көлік құралын бастапқы тіркеу және шектеулі мерзімге тіркеу кезінде) және қажетті құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығына электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің) және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы тұрғысынан тексереді;
тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің болуын тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, көлік құралын тіркеуді бекіту туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралын тіркеу бекітілгеннен кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.
Дайындалған КҚТК-ны жеткізуші 5 минут ішінде Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік қызмет көрсету аяқталды деп есептеледі.
Ескерту. Қағидалар 69-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы көлік құралын бастапқы тіркеуге байланысты мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушінің өкілі 20 минут ішінде:
сканерленген түрде ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығына электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы, тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің болуы тұрғысынан тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген негіздер бойынша өтінішті бекіту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылдайды.
Өтінішті бекіту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында Мемлекеттік корпорация жанындағы қарап тексеру пунктіне көлік құралын қамтамасыз ету туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алғаннан кейін көлік құралын Мемлекеттік корпорация жанындағы тексеру пунктіне қамтамасыз етеді, онда ІІО уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде көлік құралының нөмірлік агрегаттарын, МТНБ (бар болса) тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады және олардың түпнұсқалығы тексеріледі.
Көлік құралын өндіруші басып салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбаларын жою анықталған жағдайда тиісті ақпарат дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне беріледі.

По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в информационную систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет сведения об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, внесении утилизационного платежа, наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие информационные системы государственных органов;
принимает решение об утверждении регистрации транспортного средства или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После утверждения регистрации транспортного средства заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.
Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (при их наличии) и выдает ему новые ГРНЗ, СРТС.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
Сноска. Правила дополнены пунктом 69-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-3. При обращении услугополучателя через ПЭП или объекты информатизации для получения государственной услуги по регистрации транспортного средства (за исключением первичной регистрации либо регистрации транспортного средства на ограниченный срок), оказание государственной услуги осуществляется путем снятия с учета транспортного средства прежним владельцем и регистрации транспортного средства новым владельцем на основании одного заявления, в следующей последовательности:
Услугодатель осуществляет прием электронного заявления от прежнего владельца транспортного средства, проверяет его данные и данные транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий и в течение 20 минут принимает решение о снятии с учета транспортного средства, либо отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации;
при утверждении снятия с учета транспортного средства электронное заявление поступает в "личный кабинет" нового владельца транспортного средства для подтверждения регистрации транспортного средства;
после подтверждения регистрации транспортного средства новым владельцем, услугодатель проверяет его данные на предмет нахождения в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий, сведений об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения и в течение 20 минут принимает решение об утверждении регистрации транспортного средства на нового владельца, либо отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги;
в случае утверждения услугодателем регистрации транспортного средства заявление автоматически направляется на принтер поставщика для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление;
после изготовления СРТС, в течение 5 минут в автоматическом режиме, через ПЭП или иные объекты информатизации доставляются уведомления прежнему владельцу о снятии с учета ТС, новому владельцу – о необходимости явки в филиал Государственной корпорации с указанием адреса для получения СРТС и присвоенного ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ);
при получении уведомления новый владелец транспортного средства (представитель владельца) обращается в Государственную корпорацию, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от него прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.

Көлік құралын қарап тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті берушінің өкілі электрондық түрде өтініш, қарап тексеру актісі және қажетті құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу, кәдеге жарату төлемін енгізу, айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының және (немесе) мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы ұйғарымдардың болуы туралы мәліметтерді тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, көлік құралын тіркеуді бекіту туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралын тіркеу бекітілгеннен кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.
Дайындалған КҚТК-ны жеткізуші 5 минут ішінде Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.
Ескерту. Қағидалар 69-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-3. Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы көлік құралын тіркеу жөніндегі мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде (көлік құралын бастапқы тіркеуді не шектеулі мерзімге тіркеуді қоспағанда), мемлекеттік қызметті көрсету бұрынғы иесінің көлік құралын есептен шығару және көлік құралын жаңа иеленушінің бір өтініш негізінде тіркеуі жолымен мынадай ретпен жүзеге асырылады:
көрсетілетін қызметті берушінің өкілі көлік құралының бұрынғы иесінен электрондық өтінішті қабылдауды жүзеге асырады, оның деректері мен көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы, тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің болуы тұрғысынан тексереді және 20 минут ішінде көлік құралын есептен шығару туралы шешім қабылдайды, немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады;
көлік құралын есептен шығаруды бекіту кезінде электрондық өтініш көлік құралының тіркелгенін растау үшін көлік құралының жаңа иесінің "жеке кабинетіне" түседі;
көлік құралын жаңа иесі тіркегенін растағаннан кейін көрсетілетін қызметті берушінің өкілі оның деректерін іздестіру базасында болу мәніне, тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің, Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу туралы мәліметтердің, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл және (немесе) айыппұл төлеу қажеттілігі туралы ұйғарым түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының қолданыста болуын тексереді және 20 минут ішінде көлік құралын жаңа иесіне тіркеуді бекіту туралы шешім қабылдайды не Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады;
көрсетілетін қызметті беруші көлік құралын тіркеуді бекіткен жағдайда өтініш автоматты түрде КҚТК өндіру үшін жеткізушінің принтеріне жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады;
КҚТК дайындалғаннан кейін автоматты режимде 5 минут ішінде ЭҮП немесе өзге де ақпараттандыру объектілері арқылы КҚ-ны есептен шығару туралы бұрынғы иесіне, жаңа иесіне – КҚТК алу үшін мекенжайы және берілген МТНБ (егер МТНБ ауыстыру жүзеге асырылатын болса) көрсетіле отырып, Мемлекеттік корпорацияның филиалына келу қажеттілігі туралы хабарлама жеткізіледі;
хабарламаны алған кезде көлік құралының жаңа иесі (иесінің өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінеді, онда Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері одан 10 минут ішінде бұрынғы КҚТК, МТНБ (егер МТНБ ауыстыру жүзеге асырылса) қабылдайды және оған жаңа КҚТК, МТНБ (егер МТНБ ауыстыру жүзеге асырылса) береді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 69-3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-4. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги по снятию с учета транспортного средства работником Государственной корпорации в течение 20 минут осуществляются:
идентификация личности услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверка полноты, а также достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверка сведений о наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие информационные системы государственных органов;
заполнение электронного заявления, сканирование представленных документов и их заверение ЭЦП;
выдача услугополучателю расписки о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сформированное электронное заявление и сканированные копии документов после их заверения ЭЦП в режиме онлайн поступают в информационную систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления электронного заявления и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя (представителя услугополучателя) и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска;
проверяет наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает решение об утверждении снятия с учета транспортного средства или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После утверждения услугодателем снятия с учета транспортного средства работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) ГРНЗ и СРТС, в СРТС производит отметку о снятии с учета транспортного средства и возвращает его услугополучателю (представителю услугополучателя).
В случае снятия с учета транспортного средства, зарегистрированного на ограниченный срок, работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услугополучателя) ранее выданные СРТС, ГРНЗ и возвращает СРТС, ГРНЗ, выданные компетентным органом другого государства и находившиеся на временном хранении в Государственной корпорации.
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.

Ескерту. Қағидалар 69-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-4. Көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) көлік құралын есептен шығару жөніндегі мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жеке өзі жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері 20 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) жеке басын сәйкестендіруді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексеруді;
мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы айыппұл және (немесе) ұйғарым түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының бар-жоғы туралы мәліметтерді тексеруді;
электрондық өтініш толтыруды, ұсынылған құжаттарды сканерлеуді және оларды ЭЦҚ-мен растауды;
көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беруді жүзеге асырады.
Қалыптастырылған электрондық өтініш және құжаттардың сканерленген көшірмелері ЭЦҚ расталғаннан кейін онлайн режимде көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көрсетілетін қызметті беруші электрондық өтініш және қажетті құжаттар пакеті келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығын электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы тұрғысынан тексереді;
тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғын тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз іс-әрекеттерін растай отырып, көлік құралын есептен шығаруды бекіту туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші көлік құралын есептен шығаруды бекіткеннен кейін Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) МТНБ және КҚТК қабылдайды, КҚТК-да көлік құралын есептен шығару туралы белгі қояды және оны көрсетілетін қызметті алушыға (көрсетілетін қызметті алушының өкіліне) қайтарады.
Шектеулі мерзімге тіркелген көлік құралы есептен шығарылған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның жұмыскері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрын берілген КҚТК, МТНБ қабылдайды және басқа мемлекеттің құзыретті органы берген және Мемлекеттік корпорацияда уақытша сақталған КҚТК, МТНБ қайтарады.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін Мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 69-4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-5. Для актуализации (корректировки) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств услугополучатели обращаются к услугодателю через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЭП или объектов информатизации и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 69-5 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-6. При личном обращении услугополучателя (представителя услугополучателя) в Государственную корпорацию для получения государственной услуги по актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств работником Государственной корпорации в течение 20 минут осуществляются:
идентификация личности услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверка полноты, а также достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверка сведений об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, наличии неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие информационные системы государственных органов;
формирование электронного заявления, сканирование представленных документов и их заверение ЭЦП;
выдача услугополучателю расписки о принятии документов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сформированное электронное заявление и сканированные копии документов после их заверения ЭЦП в режиме онлайн поступают в информационную систему услугодателя на утверждение, а в случаях исправления несоответствия и (или) ошибки в указании марки, модели, идентификационного номера или номера шасси (кузова, рамы), года выпуска, цвета, объема, мощности двигателя, количества посадочных мест транспортного средства – в информационную систему услугодателя на пункт осмотра Государственной корпорации.
В пункте осмотра Государственной корпорации уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ транспортного средства, учетным данным, указанным в регистрационных документах, а также проверяется их подлинность.

Ескерту. Қағидалар 69-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-5. Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзетулер) үшін көрсетілетін қызметті алушылар Мемлекеттік корпорацияның филиалдары арқылы, ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді және Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. Қағидалар 69-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-6. Көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) жөніндегі мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жеке өзі жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері 20 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілінің) жеке басын сәйкестендіруді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексеруді;
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу туралы мәліметтерді, айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының және (немесе) Мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың бар-жоғын тексеруді;
электрондық өтініш қалыптастыруды, ұсынылған құжаттарды сканерлеуді және оларды ЭЦҚ-мен растауды;
көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беруді жүзеге асырады.
Қалыптастырылған электрондық өтініш және құжаттардың сканерленген көшірмелері ЭЦҚ расталғаннан кейін онлайн режимінде көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне бекітуге, ал маркасын, моделін, сәйкестендіру нөмірін немесе шасси (шанақ, рамка) нөмірін, шығарылған жылын, түсін, көлемін, қозғалтқыштың қуатын, көлік құралының отыратын орындары санын көрсетудегі сәйкессіздік және (немесе) қателер түзетілген жағдайларда -Мемлекеттік корпорацияның қарау пунктіне көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Мемлекеттік корпорацияны қарау пунктінде ІІО-ның уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде көлік құралының нөмірлік агрегаттарының, МТНБ-ның тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ олардың түпнұсқалығын тексереді.

По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в информационную систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра транспортного средства и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет данные услугополучателя (представителя услугополучателя) и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска;
проверяет наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает решение об актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После актуализации (корректировки) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.
Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услогополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
Сноска. Правила дополнены пунктом 69-6 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-7. При обращении услугополучателя посредством ПЭП или объектов информатизации для актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств услугодатель в течение 20 минут:
проверяет полноту, а также достоверность представленных в сканированном виде документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, сверяет их с электронным заявлением на правильность его заполнения;
проверяет наличие неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения через соответствующие информационные системы государственных органов;
проверяет данные услугополучателя и транспортного средства на предмет нахождения их в базе розыска, наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий;
принимает предварительное решение об утверждении заявления либо об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
В случае принятия предварительного решения об утверждении заявления услугодатель в течение 5 минут направляет услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа уведомление о предоставлении транспортного средства на пункт осмотра при Государственной корпорации - при исправлении несоответствия и (или) ошибки в указании марки, модели, идентификационного номера или номера шасси (кузова, рамы), года выпуска, цвета, объема, мощности двигателя, количества посадочных мест транспортного средства.
Услугополучатель после получения уведомления предоставляет транспортное средство на пункт осмотра при Государственной корпорации, где уполномоченным сотрудником ОВД в течение 20 минут осуществляется осмотр и сверка соответствия номерных агрегатов, ГРНЗ транспортного средства, учетным данным, указанным в регистрационных документах, а также проверяется их подлинность.
При выявлении подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства, соответствующая информация незамедлительно передается в дежурную часть территориального подразделения полиции.

Көлік құралын қарап-тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап-тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш, көлік құралын тексеру актісі және қажетті құжаттар топтамасы электрондық түрде келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығын электрондық өтінішпен салыстырады;
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің) және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында бар-жоғы тұрғысынан тексереді;
тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғын тексереді;
көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы шешім қабылдайды немесе ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз әрекеттерін растай отырып, Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтер өзектендірілгеннен (түзетілгеннен) кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.
Дайындалған КҚТК-ны жеткізуші 5 минут ішінде Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін Мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.
Ескерту. Қағидалар 69-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-7. Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші 20 минут ішінде:
сканерленген түрде ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ дұрыстығын тексереді, оларды толтырудың дұрыстығын электрондық өтінішпен салыстырады;
мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелері арқылы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы айыппұл және (немесе) нұсқама түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулының бар-жоғын тексереді;
көрсетілетін қызметті алушының және көлік құралының деректерін олардың іздестіру базасында болуы, тіркеу іс-әрекеттерін жасауға тыйым салулар мен шектеулердің бар-жоғы тұрғысынан тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз әрекеттерін растай отырып, Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген негіздер бойынша өтінішті бекіту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылдайды.
Өтінішті бекіту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында мемлекеттік корпорация жанындағы көлік құралын қарау пунктіне – маркасын, моделін, сәйкестендіру нөмірін немесе шассидің (шанақтың, раманың) нөмірін, шығарылған жылы, түсі, көлемі, қозғалтқыштың қуаты, көлік құралының отыратын орындарының санын көрсетудегі сәйкессіздікті және (немесе) қатені түзету туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алғаннан кейін көлік құралын Мемлекеттік корпорация жанындағы тексеру пунктіне ұсынады, онда ІІО-ның уәкілетті қызметкері 20 минут ішінде көлік құралының нөмірлік агрегаттарының, МТНБ-ның тіркеу құжаттарында көрсетілген есептік деректерге сәйкестігін тексеруді және салыстырып тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ олардың түпнұсқалығы тексеріледі.
Көлік құралын дайындаушы салған нөмірлік агрегаттардың таңбалауын қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) жою анықталған кезде тиісті ақпарат дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне беріледі.

По результатам осмотра транспортного средства уполномоченным сотрудником ОВД в течение 5 минут осуществляется формирование электронного акта осмотра транспортного средства согласно приложению 12 к настоящим Правилам, его утверждение с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации, направление вместе с электронными фотоизображениями транспортного средства и его идентификационного номера в информационную систему услугодателя.
Услугодатель с момента поступления в электронном виде заявления, акта осмотра и необходимого пакета документов в течение 15 минут:
проверяет сведения об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом;
принимает решение об актуализации (корректировке) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств или отказывает в оказании государственной услуги, подтверждая свои действия с использованием ЭЦП и средств биометрической идентификации.
После актуализации (корректировки) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств заявление автоматически направляется на принтер для производства СРТС и в течение 5 минут осуществляется его изготовление.
Изготовленное СРТС в течение 5 минут передается поставщиком работнику Государственной корпорации в сектор выдачи документов, где работник Государственной корпорации в течение 10 минут принимает от услугополучателя (представителя услогополучателя) прежние СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ) и выдает ему новые СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
В случае, если актуализация (корректировка) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств не связана с исправлением несоответствия и (или) ошибки в указании марки, модели, идентификационного номера или номера шасси (кузова, рамы), года выпуска, цвета, объема, мощности двигателя, количества посадочных мест транспортного средства, после принятия решения об утверждении заявления услугодатель в течение 5 минут направляет услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа уведомление об оплате сборов и государственных пошлин, установленных Налоговым кодексом, и прибытии в филиал Государственной корпорации для получения СРТС, ГРНЗ (в случае, если осуществляется замена ГРНЗ).
После выполнения действий, предусмотренных настоящим пунктом, государственная услуга считается завершенной.
Сноска. Правила дополнены пунктом 69-7 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Көлік құралын қарап-тексеру нәтижелері бойынша ІІО уәкілетті қызметкері 5 минут ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көлік құралын қарап-тексерудің электрондық актісін қалыптастыруды, оны ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып бекітуді, көлік құралының электрондық фотобейнелерімен және оның сәйкестендіру нөмірімен бірге көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті беруші өтініш, тексеру актісі және қажетті құжаттар топтамасы электрондық түрде келіп түскен сәттен бастап 15 минут ішінде:
Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждардың төленгені туралы мәліметтерді тексереді;
ЭЦҚ және биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, өз әрекеттерін растай отырып, көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтер өзектендірілгеннен (түзетілгеннен) кейін өтініш автоматты түрде КҚТК өндірісі үшін принтерге жіберіледі және 5 минут ішінде оны дайындау жүзеге асырылады.
Жеткізуші 5 минут ішінде дайындалған КҚТК-ны Мемлекеттік корпорацияның қызметкеріне құжаттарды беру секторына береді, онда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан (көрсетілетін қызметті алушының өкілінен) бұрынғы КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) қабылдайды және оған жаңа КҚТК-ны, МТНБ-ны (егер МТНБ-ны ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда) береді.
Егер көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) маркасын, моделін, сәйкестендіру нөмірін немесе шассидің (шанақтың, раманың) нөмірін, шығарылған жылын, қозғалтқыштың түсін, көлемін, қуатын, қону санын көрсетудегі сәйкессіздікті және (немесе) қатені түзетумен байланысты болмаса өтінішті бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші 5 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында Салық кодексінде белгіленген алымдар мен мемлекеттік баждарды төлеу және Мемлекеттік корпорацияның филиалына КҚТК, МТНБ алу үшін келгені туралы хабарлама жібереді (егер МТНБ ауыстыру жүзеге асырылатын жағдайда).
Осы тармақта көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін Мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.
Ескерту. Қағидалар 69-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

70. Государственная услуга, связанная с государственной регистрацией транспортного средства на ограниченный срок, снятием с учета транспортных средств без последующей его регистрации через ПЭП или объекты информатизации не предоставляется.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. При обращении в Государственную корпорацию срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 90 минут, за исключением случаев необходимости предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации, при котором срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 120 минут (в указанный срок не включается время, необходимое для предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации после получения соответствующего уведомления).
При обращении через ПЭП или объекты информатизации срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 60 минут, за исключением случаев необходимости предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации, при котором срок оказания государственной услуги с момента сдачи документов составляет не более 120 минут (в указанный срок не включается время, необходимое для предоставления транспортного средства на пункт осмотра Государственной корпорации после получения соответствующего уведомления).
Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Принятые работником Государственной корпорации от услугополучателей в бумажном виде документы, послужившие основанием для оказания государственной услуги, сшиваются в номенклатурное дело, нумеруются, подписываются руководителем филиала Государственной корпорации и хранятся в филиале Государственной корпорации в течение трех лет, сканированные копии документов хранятся на сервере Государственной корпорации на постоянной основе.
Сведения о совершенных действиях при оказании государственных услуг через объекты информатизации, предназначенные для оказания государственных услуг, хранятся на сервере собственника объекта информатизации на постоянной основе.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

70. Көлік құралын шектеулі мерзімге мемлекеттік тіркеуге, көлік құралдарын ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы кейіннен тіркеусіз есептен шығаруға байланысты мемлекеттік қызмет көрсетілмейді.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияға қарап тексеру пунктіне көлік құралын әкелу қажеттігі жағдайынан басқа, мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 90 минуттан аспайды, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 120 минуттан аспайды (көрсетілген мерзімде тиісті хабарлама алғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктіне көлік құралын қамтамасыз ету үшін қажетті уақыт енгізілмейді).
ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияға қарап тексеру пунктіне көлік құралын әкелу қажеттігі жағдайынан басқа, мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 60 минуттан аспайды, бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттарды тапсырған сәттен бастап 120 минуттан аспайды (көрсетілген мерзімге тиісті хабарлама алғаннан кейін Мемлекеттік корпорацияның қарап тексеру пунктіне көлік құралын ұсынуға арналған қажетті уақыт кірмейді).
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушылардан қағаз түрінде қабылдаған, мемлекеттік қызметті көрсету үшін негіз болған құжаттар номенклатуралық іске тігіледі, нөмірленеді, Мемлекеттік корпорация филиалының басшысы қол қояды және Мемлекеттік корпорация филиалында үш жыл бойы сақталады, құжаттардың сканерленген көшірмелері Мемлекеттік корпорация серверінде тұрақты негізде сақталады.
Мемлекеттік қызметтер көрсетуге арналған ақпараттандыру объектілері арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде жасалған іс-әрекеттер туралы мәліметтер ақпараттандыру объектісі меншік иесінің серверінде тұрақты негізде сақталады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

73. Государственная услуга в электронном виде по снятию с учета ТС, без постановки на учет, а также при замене рамы или несущего кузова через ПЭП не предоставляется.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг"
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключена приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7 Порядок оказания государственной услуги "Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака для транспортных средств"
Сноска. Правила дополнены главой 7 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Для получения государственной услуги услугополучатели обращаются к услугодателю через филиалы Государственной корпорации, посредством ПЭП или объектов информатизации и представляют документы, указанные в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака для транспортного средства" согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к выдаче дубликата ГРНЗ).
В случаях предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному подзаконным нормативным правовым актом, определяющим порядок оказания государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель дает письменный мотивированный отказ в приеме документов Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.09.2022 № 764 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
77. Результат оказания государственной услуги – дубликат государственного регистрационного номерного знака для транспортных средств, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю или его представителю, действующему на основании доверенности (для физических лиц нотариально заверенной), по предъявлению документа, удостоверяющего личность.
При наличии оснований для отказа, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований к выдаче дубликата ГРНЗ услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

73. КҚ есепке қоймай, есептен шығару бойынша, сондай-ақ рама немесе тірек шанақты ауыстыру кезінде электронды түрдегі мемлекеттік көрсетілетін қызмет ЭҮП арқылы ұсынылмайды.
6-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемкорпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. Қағидалар 6-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7-тарау. "Көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің телнұсқасын беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Ескерту. Қағидалар 7-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
75. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалдары арқылы ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері жолымен жүгінеді және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Көлік құралына мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын беру" Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – МТНБ телнұсқасын беруге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар пакетін толық бермеген және (немесе) қолданыс мерзімі өтіп кеткен құжаттарды берген жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды қабылдаудан жазбаша дәлелді түрде бас тартады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.09.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің (бұдан әрі – МТНБ) телнұсқасын не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға немесе сенімхат негізінде әрекет ететін оның өкіліне (жеке тұлғалар үшін нотариаты расталған) жеке басын куәландыратын құжатты ұсынуы бойынша беріледі.
МТНБ телнұсқасын беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Услугополучатель уведомляется услугодателем о заслушивании заранее, но не менее чем за 3 (три) рабочих дня до дня принятия административного акта. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о выдачи дубликата ГРНЗ для транспортных средств либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам.
Государственная пошлина в соответствии со статьей 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" за выдачу дубликата ГРНЗ транспортного средства составляет: за выдачу ГРНЗ в количестве 2 единиц в размере 2,8 МРП, в количестве 1 единицы – 1,4 МРП.
Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способом через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз портала "электронного правительства".
79. При приеме документов в Государственной корпорации:
1) работник Государственной корпорации проверяет данные услугополучателя и сведения об оплате пошлин и сборов через соответствующие государственные информационные системы, в течение 20 минут принимает необходимый пакет документов, формирует электронное заявление, подписывает ЭЦП, и выдает услугополучателю расписку о принятии документов согласно приложению 6 Правил;
2) услугодатель принимает заявку, проверяет владельца (услугополучателя) и ТС на предмет нахождения их в розыске, в течении 20 минут принимает решение об утверждении заявки или об отказе в оказании государственной услуги по основаниям согласно пункту 9 Перечня основных требований к выдаче дубликата ГРНЗ;
3) при получении заявки услугодатель вносит данные ГРНЗ в сводную заявку на изготовление дубликата ГРНЗ согласно приложению 9 к Правилам, и до конца рабочего времени направляет заявку Поставщику, на изготовление дубликатов ГРНЗ;
4) прием ГРНЗ от поставщика осуществляется материально - ответственным лицом услугодателя, в день их получения на основании накладной от Поставщика, акта приемки ГРНЗ по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
5) материально – ответственное лицо услугодателя, в день приема передает в Государственную корпорацию изготовленный дубликат ГРНЗ по накладной согласно приложению 11;

Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау туралы алдын ала, бірақ әкімшілік акт қабылданған күнге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын хабардар етеді. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көлік құралдары үшін МТНБ телнұсқасын беру туралы шешім қабылдайды немесе Мемлекеттік корпорация мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 615-бабына сәйкес көлік құралының МТНБ телнұсқасын беру үшін мемлекеттік баж: саны 2 бірлік МТНБ телнұсқасын беру үшін - 2,8 АЕК, саны 1 бірлік - 1,4 АЕК құрайды.
Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе "электрондық үкімет" порталының төлем шлюзі арқылы қолма-қол немесе қолма-қол емес тәсілмен төленеді.
79. Мемлекеттік корпорацияда құжаттарды қабылдау кезінде:
1) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушының деректерін және тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы баждар мен алымдарды төлеу туралы мәліметтерді тексереді, 20 минут ішінде қажетті құжаттар пакетін қабылдайды, электрондық өтінішті қалыптастырады, ЭЦҚ қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылдағаны туралы қолхат береді;
2) көрсетілетін қызметті беруші өтінімді қабылдайды, иесін (көрсетілетін қызметті алушыны) және КҚ-ны олардың іздестіруде болу тұрғысынан тексереді, 20 минут ішінде өтінімді бекіту немесе МТНБ телнұсқасын беруге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағына сәйкес негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды;
3) өтінімді алған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес МТНБ телнұсқасын дайындауға арналған жиынтық өтінімге МТНБ деректерін енгізеді және жұмыс уақытының соңына дейін Жеткізушіге МТНБ телнұсқаларын дайындауға өтінімді жолдайды;
4) жеткізушіден МТНБ қабылдауды материалдық жауапты адам оларды алған күні Жеткізуші жүкқұжатының, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МТНБ қабылдау актісінің негізінде жүзеге асырады;
5) көрсетілетін қызметті берушінің материалдық жауапты адамы қабылдау күні дайындалған МТНБ телнұсқасын 11-қосымшаға сәйкес жүкқұжат бойынша Мемлекеттік корпорацияға береді;

6) работник Государственной корпорации в течении 10 минут выдает дубликат ГРНЗ услугополучателю.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. При приеме документов через портал "электронного правительства" (далее - ПЭП):
1) Услугополучатель на ПЭП активирует электронно-цифровую подпись (далее - ЭЦП), заполняет все реквизитные данные, производит уплату пошлины, установленной Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), через платежный шлюз портала "электронного правительства" и подписывает заявку ЭЦП;
2) сотрудник уполномоченного органа принимает заявку, проверяет владельца (услугополучателя) и ТС на предмет нахождения их в розыске, в течении 20 минут принимает решение об утверждении заявки или об отказе в оказании государственной услуги.
Глава 8. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг"
Сноска. Правила дополнены главой 8 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Жалоба на решение, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Услугодатель, чье решение, действия (бездействия) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в вышестоящий орган, рассматривающий жалобу.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействие) работников Госкорпорации при оказании услуг через Госкорпорацию подается на имя руководителя Госкорпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

6) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде көрсетілетін қызметті алушыға МТНБ телнұсқасын береді.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Құжаттарды "электрондық үкімет" порталы (бұдан әрі - ЭҮП) арқылы қабылдаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП-де электрондық-цифрлық қолтаңбасын (бұдан әрі - ЭЦҚ) белсендендіреді, барлық деректемелік деректерді толтырады, ЭҮТШ арқылы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі - Салық кодексі) белгіленген баж салығын төлеуді жүргізеді және өтінімге ЭЦҚ қояды;
2) уәкілетті органның қызметкері өтінімді қабылдайды, олардың іздестіруде болуы мәніне иесі (көрсетілетін қызметті алушы) мен КҚ-ны тексереді, 20 минут ішінде өтінімді бекіту немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
8-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемкорпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. Қағидалар 8-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
81. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің басшысына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын жоғары тұрған органның әкімшілік ісіне жібереді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органның әкімшілік ісіне жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация жұмыскерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.

Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств по
идентификационному номеру
транспортного средства
Акт регистрации (снятия с учета) транспортного средства
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному
номеру транспортного средства
Акт № ____
осмотра транспортного средства
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам государственной регистрации
и учета отдельных видов
транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Свидетельство на высвободившийся номерной агрегат
_____________________________________________________________________
(наименование регистрационного пункта)
__________________________________________________________________________
подтверждает, что __________________________________________________________
(наименование и номер агрегата)
Сведения о транспортном средстве, на котором был установлен (зарегистрирован) номерной агрегат:
государственный регистрационный знак __________________________________
идентификационный номер (VIN) _______________________________________
марка, модель _____________ предприятие-изготовитель ___________________
вид ТС __________________ Категория ТС _______________________________
год выпуска _______________ номер шасси (рамы) ________________________
номер кузова ______________________________ цвет ______________________
СРТС серия ___________________ № ____________________________________
принадлежит _________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии),
адрес, паспорт или заменяющий его документ, кем, когда выдан)
_____________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес)
М.П
"___" _____________ 20 __ г.
Подпись уполномоченного лица ________________
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации
и учета отдельных видов
транспортных средств по
идентификационному номеру
транспортного средства

Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көлік құралының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік
құралдарының жекелеген
түрлерін мемлекеттік тіркеу және
есепке алу қағидаларына
1-қосымша
Көлік құралын тіркеу (есептен шығару) актісі
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көлік құралдарының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерін мемлекеттік тіркеу және
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
№ ____ көлік құралын байқау актісі
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көлік құралының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік
құралдарының жекелеген
түрлерін мемлекеттік тіркеу
және есепке алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Босаған нөмірлік агрегатқа куәлік
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________________________________
(тіркеу пунктінің атауы)
_____________________________________________________________ растайды
(агрегаттың атауы және нөмірі)
Нөмірлік агрегат орнатылған (тіркелген) көлік құралы туралы
мәліметтер: мемлекеттік тіркеу белгісі ____________________________________
сәйкестендіру нөмірі (VІN)______________________________________________
маркасы, үлгісі _________________ дайындаушы кәсіпорын__________________
КҚ түрі ______________ КҚ санаты ______________________________________
шығарылған жылы_________________ шасси (рама) нөмірі__________________
шанақ нөмірі ___________________ түсі __________________________________
сериясы ____________ № _______________________________________________
(тіркеу құжаты)
_______________________________________________________________ тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(мекенжайы, паспорты немесе оны алмастыратын құжаты, кім, қашан берілген)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы)
М.О.
20__ жылғы "___" _____________
Уәкілетті адамның қолы ________________
Көлік құралының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік
құралдарының жекелеген
түрлерін мемлекеттік тіркеу
және есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Кәдеге жаратуға жататын (ақаулы) көлік құралын есептен шығару туралы __________ № _________ анықтама

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Справка № __________ от _____________ о снятии с учета
транспортного средства, подлежащего утилизации (выбраковке)
Выдана ___________________________________________________________,
(сведения о владельце ТС и (или) его представителе)
о том, что ТС:
марка, модель_______________________________________________________
вид ТС ____________________________________________________________
идентификационный номер (VIN) _____________________________________
государственный регистрационный знак ________________________________
цвет ______________________________________________________________
категория ТС ______________________________________________________
год выпуска _______________________________________________________
номер шасси (рамы) ________________________________________________
номер кузова ______________________________________________________
разрешенная максимальная масса kg __________________________________
масса без нагрузки, kg _______________________________________________
СРТС серия ____________________________ № _________________________
снято с регистрационного учета в качестве транспортного средства, подлежащего
утилизации (выбраковке) с ______________________.
(дата)
М.П.
"___" _____________ 20 __ г.
Подпись уполномоченного лица ________________
Приложение 5 к Правилам
государственной регистрации
и учета отдельных видов
транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Государственная регистрация, учет и снятие с учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельства о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков"
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2024 № 743 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование подвида государственной услуги:

Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_____________________________________________________________ берілген,
(КҚ иесі және (немесе) оның өкілі туралы мәліметтер)
_____________________________________________________________________,
маркасы, моделі _______________________________________________________
КҚ түрі ______________________________________________________________
сәйкестендіру нөмірі (VІN) ______________________________________________
мемлекеттік тіркеу белгісі ______________________________________________
түсі __________________________________________________________________
КҚ санаты ____________________________________________________________
шығарылған жылы _____________________________________________________
шасси (рама) нөмірі ____________________________________________________
шанақ нөмірі __________________________________________________________
рұқсат тілген ең жоғары массасы kg ______________________________________
жүктемесіз массасы, kg _________________________________________________
КҚТКсериясы _________________________________________________________
№ ___________________________________________________________________
көлік құралы кәдеге жаратуға (ақаулы) жататын көлік құралы ретінде
_____________________________________ бастап тіркеу есебінен шығарылды.
(күні )
М.О.
20 __ жылғы "___" _____________
Уәкілетті адамның қолы ________________
Көлiк құралының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік
құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
5-қосымша
"Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу, есепке алу және есептен шығару, сондай-ақ көлік құралдарын тіркеу туралы куәлік және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2024 № 743 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Первичная государственная регистрация отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельств о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков;
2. Государственная регистрация и снятие с учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельств о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков;
3. Актуализация (корректировка) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств;
4. Временная государственная регистрация и снятие с учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, а также выдача свидетельств о регистрации транспортных средств и государственных регистрационных номерных знаков.
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Государственную корпорацию;
2) ПЭП (www.egov.kz);
3) объекты информатизации.
3
Срок оказания государственных услуг
Через Государственную корпорацию - 90 минут (при первичной регистрации транспортного средства 120 минут);
Через ПЭП и иные объекты информатизации – 60 минут (при первичной регистрации транспортного средства 120 минут).
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
1) При регистрации ТС – выдача СРТС, ГРНЗ;
2) При снятии с учета ТС – снятие с учета ТС путем внесения соответствующих сведений в ЕИС;
3) Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) При государственной регистрации транспортных средств взымаются:
Обязательный регистрационный сбор и государственные пошлины за выдачу СРТС, ГРНЗ в соответствии со статьями 553 и 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс);
утилизационный платеж, исчисляемый на основании Методики расчета утилизационного платежа, утвержденной приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 ноября 2021 года № 448, при первичной регистрации транспортного средства (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25100);

1. Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін бастапқы мемлекеттік тіркеу, сондай-ақ көлік құралдарын және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін тіркеу туралы куәліктерді беру;
2. Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есептен шығару, сондай-ақ көлік құралдарын және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін тіркеу туралы куәліктер беру;
3. Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету);
4. Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін уақытша мемлекеттік тіркеу және есептен шығару, сондай-ақ көлік құралдарын және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін тіркеу туралы куәліктер беру.
1
Көрсетілетінқызметтіберушініңатауы
Полицияның аумақтықбөліністері
2
Мемлекеттікқызметтіұсынутәсілдері
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін құжаттарды қабылдау:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) ЭҮП (www. egov. kz);
3) ақпараттандыру объектілері арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы – 90 минут (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде 120 минут);
ЭҮП және өзге де ақпараттандыру объектілері арқылы – 60 минут (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде 120 минут);
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған) /қағаз.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) КҚ тіркеген кезде – КҚТК, МТНБ беру;
2) КҚ-ны есептен шығару кезінде – БАЖ тиісті мәліметтерді енгізу арқылы КҚ есептен шығару;
3) Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақтан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1) Көлік құралдарын мемлекеттік тіркеген кезде:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 553, 615-баптарына сәйкес КҚТҚ, МТНБ бергені үшін міндетті тіркеу алымдары және мемлекеттік баж;
көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 қарашадағы № 448 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25100 тіркелген) бекітілген Кәдеге жарату төлемін есептеу әдістемесінің негізінде есептелетін кәдеге жарату төлемі алынады;

2) Снятие с учета ТС осуществляется на бесплатной основе;
3) При актуализации (корректировке) сведений о ТС:
в случае замены СРТС взымаютсярегистрационный сбор и государственная пошлина за выдачу СРТС в соответствии со статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
если замена СРТС не требуется услуга осуществляется на бесплатной основе.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) С понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 20-00 часов и в субботу с 09-00 до 13-00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) ПЭП, объектов информатизации – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственных услуг
1) При обращении в Государственную корпорацию для регистрации, актуализации (корректировки) сведений о регистрации, учете и снятии с учета отдельных видов транспортных средств их владельцы (представители владельцев) представляются:
документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов;
документы, подтверждающие уплату регистрационного сбора и государственных пошлин за выдачу СРТС, ГРНЗ в соответствии со статьями 553 и 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс);
сертификат о внесении утилизационного платежа при первичной регистрации транспортного средства;
электронный паспорт транспортного средства (электронный паспорт шасси транспортного средства) (при первичной регистрации транспортного средства), посредством информационной системы национального оператора системы электронных паспортов транспортных средств;
документы о временном ввозе транспортных средств на таможенную территорию ЕАЭС, выданные таможенными органами (в случае регистрации на ограниченный срок временно везенного транспортного средства);
прежние СРТС и ГРНЗ (при их наличии);
приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью этой организации (за исключением субъектов частного предпринимательства), если прежним владельцем транспортного средства являлось юридическое лицо;
документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство;

2) КҚ есептен шығару тегін негізде жүзеге асырылады;
3) КҚ туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) кезінде:
КҚТК ауыстырған жағдайды Салық кодексінің 553 және 615-баптарына сәйкес КҚТК бергені үшін тіркеу алымы және мемлекеттік баж алынады;
Егер КҚТК ауыстыру талап етілмесе қызмет тегін негізде жүзеге асырылады.
7
Қызмет көрсетушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
2) ЭҮП,ақпараттандыру объектілері – жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Көлік құралдарының жекелеген түрлерін тіркеу, есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді тіркеу, өзектендіру (түзету) үшін олардың иелері (иелерінің өкілдері) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
Жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алынған электронды нысанда;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұданәрі – Салық кодексі) 553 және 615-баптарына сәйкес КҚТҚ, МТНБ бергені үшін тіркеу алымдары және мемлекеттік бажды төлегенін растайтын құжаттарды;
көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификат;
көлік құралының электрондық паспорттары жүйесінің ұлттық операторының ақпараттық жүйесі арқылы көлік құралының электрондық паспорты (көлік құралы шассиінің электрондық паспорты) (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде);
ЕАЭО кеден аумағына көлік құралдарын уақытша кіргізу туралы кеден органдары берген құжаттар (уақытша әкелінген көлік құралын шектеулі мерзімге тіркеген жағдайда);
Бұрынғы КҚТҚ және МТНБ (олар болған кезде);
егер көлік құралының бұрынғы иесі заңды тұлға болып табылса, осы ұйымның мөрімен куәландырылған (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) заңды тұлғаның көлік құралын өзінің құрылымдық бөлінісіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы бұйрығы (өкімі);
көлік құралына меншік құқығын растайтын құжат;

свидетельство о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности по форме согласно приложению 18 к Техническому регламенту Таможенного союза "О безопасности колесных автотранспортных средств", утвержденного решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 877, если в конструкцию транспортного средства внесены изменения до его регистрации;
акт осмотра транспортного средства.
2) При обращении в Государственную корпорацию для снятия с учета транспортных средств их владельцы (представители владельцев) представляются:
документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов;
документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство;
прежние СРТС и ГРНЗ.
3) При обращении через ПЭП или объекты информатизации для регистрации транспортных средств представляются:
сканированные копии документов, подтверждающих уплату регистрационного сбора и государственных пошлин за выдачу СРТС, ГРНЗ в соответствии со статьями 553 и 615 Налогового кодекса, а также сертификата о внесении утилизационного платежа (при первичной регистрации транспортного средства) за исключением случаев получения указанных сведений через соответствующие информационные системы государственных органов;
сканированная копия паспорта транспортного средства (паспорт шасси транспортного средства). Представление паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) не требуется, если на транспортное средство оформлен электронный паспорт транспортного средства (электронный паспорт шасси транспортного средства);
сканированная копия приказа (распоряжения) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью этой организации (за исключением субъектов частного предпринимательства), если прежним владельцем транспортного средства являлось юридическое лицо;
сканированная копия документа, подтверждающего право собственности на транспортное средство.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) непредставление или представление не в полном объеме документов, необходимых для оказания государственной услуги, представление документов, нечитаемых, исполненных карандашом, имеющих подчистки, приписки, зачеркнутые слова, не оговоренные исправления, а также установление недостоверности документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

егер көлік құралының конструкциясына оны тіркегенге дейін өзгерістер енгізілсе, Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен бекітілген "Дөңгелекті көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен оның қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік:
көлік құралын қарап тексеру актісі ұсынылады.
2) Көлік құралдарын есептен шығару үшін олардың иелері (иелерінің өкілдері) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде: жеке басты куәландыратын құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисі арқылы электронды нысанда;
көлік құралына меншік құқығын растайтын құжат;
бұрынғы КҚТҚ және МТНБ ұсынады;
3) Көлік құралдарын тіркеу үшін ЭҮП немесе ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде:
Салық кодексінің 553 және 615-баптарына сәйкес ТҚКҚ, МТНБ бергені үшін тіркеу алымдары мен мемлекеттік бажды төлегенін растайтын құжаттардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйесі арқылы аталған мәліметтерді алу жағдайын қоспағанда, кәдеге жарату төлемін (көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде) енгізу туралы сертификаттың сканерленген көшірмелері;
көлік құралы паспортының сканерленген көшірмесі (көлік құралы шассиінің паспорты) ұсынылады. Егер көлік құралына көлік құралының электрондық паспорты (көлік құралы шассиінің электрондық паспорты) ресімделсе, көлік құралының паспортын (көлік құралы шассиінің паспорты) ұсыну талап етілмейді;
егер көлік құралының бұрынғы иесі заңды тұлға болып табылса, осы ұйымның мөрімен куәландырылған (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) заңды тұлғаның көлік құралын өзінің құрылымдық бөлінісіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы бұйрықтың (өкімнің) сканерленген көшірмесі;
көлік құралына меншік құқығын растайтын құжаттың сканерленген көшірмесі ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе толық көлемде ұсынбаған, оқылмайтын, қарындашпен орындалған, түзетулері, қосып жазылулары, сызылған сөздері, ескертілмеген түзетулері бар құжаттарды ұсынған, сондай-ақ құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) шынайылығын анықтау;

2) несоответствие требованиям установленных Правилами государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных приказом МВД Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10056), услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги;
3) отсутствие согласия услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", которые требуются для оказания государственной услуги;
4) наличие неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
5) нахождение данных услугополучателя (представителя услугополучателя) либо транспортного средства в базе розыска;
6) нахождение данных услугополучателя(представителя услугополучателя) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) наличие запретов и ограничений на совершение регистрационных действий, наложенных (введенных) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) не снятия транспортного средства с регистрационного учета по месту последней регистрации в другом государстве (при первичной регистрации);
9) непредставление транспортного средства для осмотра при его первичной регистрации или невозможности идентификации транспортного средства вследствие подделки, сокрытия, изменения и (или) уничтожения маркировки номерных агрегатов, нанесенных изготовителем транспортного средства;
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ПЭП, канцелярии услугодателя, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: www.mvd.kz.
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств по
идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
Расписка № __
о приеме документов

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 тіркелген) Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қолжеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімінің болмауы;
4) айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулы және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманың болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының деректері (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) немесе көлік құралы іздестіру базасында болуы;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес терроризм мен экстремизді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) жаппай қырып жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушының өкілі) деректерінің болуы;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салынған (енгізілген) тіркеу әрекеттерін жасауға тыйым салу және шектеудің болуы;
8) көлік құралын басқа мемлекетте соңғы тіркелген орны бойынша (бастапқы тіркеу болған кезде) тіркеу есебінен шығармау;
9) көлік құралын бастапқы тіркеу немесе көлік құралын жасаушы салған нөмірлік агрегаттарды қолдан жасау, жасыру, өзгерту және (немесе) таңбалауды жою салдарынан көлік құралын сәйкестендіру мүмкін болмаған кезде оны қарап-тексеру үшін ұсынбау.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электронды нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктен ескере отырып өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде ЭҮП "жеке кабинеті" арқылы, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 77 77 телефондары арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www. mvd. kzинтернет-ресурсында орналастырылған.
Көлiк құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдау туралы № қолхат _____________________________________________________________________ (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі)

Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
______________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) услугополучателя или наименование
юридического лица, или их представителей)
Перечень принятых документов:
1. ____________________________________________________________________
2. ____________________________________________________________________
3. ____________________________________________________________________
4. ____________________________________________________________________
5. ____________________________________________________________________
6. ____________________________________________________________________
7. ____________________________________________________________________
8. ____________________________________________________________________
9. ____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Принял:
__________________________________ /____________/ ___________________
Работник Госкорпорации                   (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
"__" ________ ____ г.
Время и дата выдачи: ___ час ___ мин "__" _______ ____ г.
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
__________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", работник Государственной корпорации
_______________________________________________ (указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги:
__________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги) в виду представления Вами
неполного списка документов, предусмотренных перечнем государственной
услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:

Ескерту. Қағидалар 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы немесе олардың өкілдері)
Қабылданған құжаттардың тізбесі:
1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________________
6. ______________________________________________________________________________
7. ______________________________________________________________________________
8. ______________________________________________________________________________
9. ______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қабылдады: ___________________________ /__________/ ______________________________
Мемкорпорация қызметкері (қолы) (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
____ жылғы "__" ________
Берілген уақыты мен күні: ___ сағ. ___ мин.
Көлiк құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
7-қосымша
____________________________
(қызмет алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. Қағидалар 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Мемлекеттік корпорация қызметкері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(мекенжайын көрсету)
сіздің мемлекеттік қызмет тізілімінде көзделген құжаттар тізбесін, атап айтқанда:

1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
________________________________________________ __________________
(Ф.И.О. (при его наличии) работника Государственной корпорации, подпись)
Получил:
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя) (подпись)
Приложение 8 к Правилам
государственной регистрации
и учета отдельных видов
транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача дубликата государственного регистрационного номерного знака для транспортного средства"
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2024 № 743 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Государственную корпорацию;
2) ПЭП (www.egov.kz).
3
Срок оказания государственных услуг
Через Госкорпорацию и ПЭП – для городов Астана и Алматы в течении 5 рабочих дней, для областей и города Шымкента в течении 15 рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Дубликат ГРНЗ либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
2 шт. – 2,8 МРП.
1 шт. – 1,4 МРП.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) С понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 20-00 часов и в субботу с 09-00 до 13-00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.

1. ______________________________________;
2. ______________________________________;
3. _______________________________________ толық ұсынбауыңызға
байланысты _______________________________________________________
(мемлекеттік қызметтің атауын көрсету)
мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттар қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әр тарап үшін біреуден 2 данада жасалды.
_________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Алдым: __________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Көлiк құралының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік
құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
8-қосымша
"Көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің телнұсқасын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Қағидалар 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2024 № 743 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Полицияның аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін құжаттарды қабылдау:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) ЭҮП (www. egov. kz) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация және ЭҮП арқылы Астана және Алматы қалаларыүшін 5 жұмыскүні ішінде, облыстар мен Шымкент қаласыүшін 15 жұмыскүні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электронды (ішінара автоматтандырылған) /қағаз.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
МТНБ телнұсқасы не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақтан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
2 дана – 2,8 АЕК.
1 дана – 1,4 АЕК.
7
Қызмет көрсетушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.

2) ПЭП, объектов информатизации – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственных услуг
В Госкорпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) оплата пошлины за ГРНЗ;
3) прежние ГРНЗ при их наличии подлежат к сдаче при выдаче дубликата;
ПЭП:
1) услугополучатель на ПЭП активирует электронно-цифровую подпись (далее - ЭЦП), заполняет все реквизитные данные с выбором присвоенного на его имя ГРНЗ;
2) производит уплату пошлины за ГРНЗ через платежный шлюз портала "электронного правительства";
3) прежние ГРНЗ при их наличии подлежат к сдаче при выдаче дубликата.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) непредставлении или представлении не в полном объеме документов, необходимых для формирования соответствующей заявки, а также представление документов, нечитаемых, исполненных карандашом, имеющих подчистки, приписки, зачеркнутые слова, а также не оговоренные исправления;
2) несоответствие требованиям установленных Правилами государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных приказом МВД Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10056), услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги;
3) отсутствии сведений в информационных системах об оплате государственной пошлины;
4) при наличии у обратившегося лица своевременно неисполненных постановлений о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписание о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, до их исполнения.
5) обращение в орган регистрации транспортных средств лица, включенного в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
6) нахождении владельца (или его представителя) и (или) транспортного средства в розыске;

2) ЭҮП, ақпараттандыру объектілері– жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттартізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) жеке басты куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисі арқылы электронды нысанда;
2) МТНБ үшін баж төлеу;
3) телнұсқа берген кезде бұрынғы МТНБ болған кезде тапсыруға жатады;
ЭҮП:
1) көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП-де электрондық-цифрлық қолтаңбасын (бұданәрі – ЭЦҚ) жандандырады, оның атына берілген МТНБ-ны таңдап, барлық деректемелік деректерді толтырады;
2) МТНБ үшін "электрондық үкімет" порталының төлем шлюзі арқылы бажды төлеудіжүргізеді;
3) бұрынғы МТНБ болған кезде ол телнұсқа берген кезде тапсыруға жатады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бастарту үшін негіздер
1) тиісті өтінімді қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау, сондай-ақ оқылмайтын, қарындашпен орындалған, түзетулері, қосып жазылулары, сызылған сөздері, сондай-ақ ескертілмеген түзетулері бар құжаттарды ұсыну;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 тіркелген) Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) ақпараттық жүйелерде мемлекеттік баж төленгені туралы мәліметтердің болмауы;
4) жүгінген адамда айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы уақтылы орындалмаған қаулы және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама болған жағдайда, оларды орындағанға дейін;
5) терроризм мен экстремизді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген адам көлік құралдарын тіркеу органына жүгінуі;
6) иесінің (немесе оның өкілінің) және (немесе) көлік құралының іздестіруде болуы;

7) в случае отсутствия согласия услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

7) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі болмаған жағдайда;
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электронды нысанда және Мемлекеттік корпорацияарқылы көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып өзгеде талаптар

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ПЭП, канцелярии услугодателя, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: www.mvd.kz.
Приложение 9
к Правилам государственной
регистрации и учета
отдельных видов транспортных
средств по идентификационному
номеру транспортного средства
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждаю
Начальник УАП ДП
_______________________________
(наименование подразделения)
__________________________________
(Звание, (подпись), (Ф.И.О. (при его наличии))
"___"___________ 20 __ г.
Сводная заявка на изготовление и поставку дубликатов государственных регистрационных номерных знаков на ________________________ 20__ г.
№ п/п
Тип ГРНЗ
Литера-Серия
Начальный номер
Конечный номер
Количество штук
1
2
3
4
5
6
Сотрудник уполномоченного органа ________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 10
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
АКТ
приемки государственных регистрационных номерных знаков
Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__" __________ 20__ г. _____________________ (населенный пункт)
Уполномоченным лицом в присутствии представителя Поставщика
_________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при наличии)) произведен прием ГРНЗ, поступивших от
_________________________________________________________________
наименование поставщика, юридический адрес, БИН) "__" ___________ 20__ г.
по накладной № ___________
При вскрытии упаковки установлено:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(перечисляются ГРНЗ по типу, количеству с указанием литеры серии,
в том числе: перечисляются бракованные, недостающие, излишние ГРНЗ)
Акт приемки составлен в трех (четырех) экземплярах и передан:
1 экземпляр - уполномоченному лицу;
2 экземпляр – Поставщику;
3 экземпляр - в УФО ДП, Представительства МВД в г. Байконыр.
Представитель Поставщика
_______________________________________________________ ______________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Все ценности, поименованные в настоящем акте, проверены в натуре в моем
присутствии, в акт внесены правильно и приняты мною.
Материально – ответственное лицо уполномоченного органа
_________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии),подпись)
"__" _________________ 20__ г.
Приложение 11
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
Отправитель ______________________________
Получатель _______________________________
Через кого _______________________________
По доверенности __________________________
Накладная №_____

Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпараттық қашықтан қолжеткізу режимінде ҮЭП "жеке кабинеті", қызмет көрсетушінің кеңсесі арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777 арқылы ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары: www.mvd.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Көлiк құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Ескерту. Қағидалар 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бекітемін __________________ПД ӘПБ бастығы
(бөліністің атауы)
__________________________________
(атағы, (қолы), (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
20 __ жылғы "___"___________
20 __ жылғы "___"___________ мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің телнұсқаларын дайындауға және жеткізуге жиынтық өтінім
№ р/с
МТНБ типі
Литер-Серия
Алғашқы нөмір
Соңғы нөмір
Дана саны
1
2
3
4
5
6
уәкілетті органның қызметкері _____________________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
Көлiк құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
10-қосымша
нысан
Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін қабылдау актісі
Ескерту. Қағидалар 10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20__ жылғы "__" __________. _____________________ (елді-мекен)
Жеткізуші өкілінің қатысуымен уәкілетті адам
________________________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
________________________________________________________________________________
(Жеткізушінің атауы, заңдық мекенжайы, БСН)
20__ жылғы "__" __________ № ___________ жүкқұжат бойынша келіп түскен МТНБ-ны
қабылдауды жүргізді. Орамды ашқан кезде:
________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________ анықталды.
(МТНБ-лар типі, сериясының литерін көрсетіп саны бойынша санамаланады, оның ішінде:
жарамсыз, жетіспейтін, артық МТНБ санамаланады) Қабылдау актісі үш (төрт) данада
жасалады және: 1 дана - уәкілетті адамға; 2 дана - Жеткізушіге; 3 дана - ПД ҚҚЕБ-ге, ІІМ
Байқоңыр қаласындағы Өкілдігіне берілді.
Жеткізушінің өкілі __________________________________________ ___________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда),                  қолы)
Осы актіде аталған барлық құндылықтар менің қатысуыммен тексерілді, актіге дұрыс енгізілді
және мен қабылдадым.
Уәкілетті органның материалдық жауапты адамы ______________________ лауазымы,
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
20__ жылғы "__" __________.
Көлiк құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
11-қосымша
нысан

Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от "__" __________ 20__ г.
№ п/п
Тип дубликата ГРНЗ
ГРНЗ, порядковый номер, серия
количество
Цена, тн
Сумма, тнг.
1
2
3
4
5
6
1
Итого:
Отпустил _____________(Ф.И.О. (при его наличии)) __________ /подпись/
Получил ______________(Ф.И.О. (при его наличии)) __________ /подпись/
МЛ.                                     М.П.
Приложение
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
00 № ____
(код региона) (порядковый номер)
Акт осмотра транспортного средства
Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.09.2022 № 764 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
"___"___________ 20__ г.
Государственный регистрационный знак __________________________________
Идентификационный номер (VIN) _______________________________________
Марка, модель ________________________________________________________
Предприятие-изготовитель ______________________________________________
Вид ТС ______________________ Категория ТС ____________________________
Год выпуска ________________ номер шасси (рамы) ________________________
номер кузова __________________________________________________________
цвет __________________________________________________________________
серия ________ № ______________________________________________________
(документ, идентифицирующий транспортное средство)
серия _______ № ______________________________________________________
(документ, подтверждающий право собственности)
Принадлежит _________________________________________________________
(наименование юридического лица) (Ф.И.О (при наличии) владельца)
_____________________________________________________________________
Адрес места регистрации владельца
_____________________________________________________________________
Доверенное лицо _____________________________________________________
(Ф.И.О (при наличии), адрес, серия, номер доверенности, кем,
когда выдана)
_____________________________________________________________________
Осмотр проведен должностным лицом ОВД:
_____________________________________________________________________
(должность, подразделение, звание, Ф.И.О (при наличии)
должностного лица, проводившего осмотр)
Обнаружены технические неисправности:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Общие характеристики транспортного средства
(заполняется в случае замены рамы, шасси, кузова легкового автомобиля, несущего кузова)
базовое транспортное средство
после замены рамы, шасси, кузова легкового автомобиля, несущего кузова
Колесная формула/ведущие колеса
схема компоновки транспортного средства
Тип кузова/количество дверей
(для категории М1)
Исполнение загрузочного пространства (для категории N)
Кабина (для категории N)
Пассажировместимость (для категорий M2,M3)
Общий объем багажных отделений (для категории M3, класса III)
Количество мест для сидения
(для категорий M2,M3, L)
Рама (для категории L)
количество осей/колес (для категории)
масса транспортного средства в снаряженном состоянии, кг
Технически допустимая максимальная масса транспортного средства, кг
Габаритные размеры, мм
-длина
-ширина
-высота
-база, мм
Колея передних/задних колес, мм
Двигатель (марка, тип)
- количество и расположение цилиндров
рабочий объем цилиндров, см3
топливо
Коробка передач (марка, тип)
Рулевое управление
(расположение, марка, тип)
Заключение: _________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(подпись должностного лица, проводившего осмотр, печать подразделения)
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 12 декабря 2014 г. № 862
Правила
подготовки водителей механических транспортных средств

Ескерту. Қағидалар 11-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жіберуші ______________________________
Алушы _______________________________
Кім арқылы_______________________________
Сенімхат бойынша __________________________
20__ жылғы "__" __________ №_____ жүкқұжат
№ р/с
МТНБ телнұсқасының типі
МТНБ, реттік нөмірі, сериясы
Саны
Бағасы, тг
Сомасы, тг
1
2
3
4
5
6
1
Жиыны:
Жіберді _____________(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)) __________ /қолы/
Алды _____________(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)) __________ /қолы/
МО.                                    М.О.
Көлік құралының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік
құралдарының жекелеген
түрлерін мемлекеттік тіркеу
және есепке алу қағидаларына
бұйрығына қосымша
Нысан
00 № ____
(өңір коды) (реттік нөмірі)
Көлік құралын қарап тексеру актісі
Ескерту. Қағида 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.09.2022 № 764 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___"______________
Мемлекеттік тіркеу нөмірі_____________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (VIN)____________________________________
Маркасы, моделі ______________________________________________
Дайындаушы кәсіпорын__________________________________________
КҚ түрі ___________________ КҚ санаты_________________________
Шығарылған жылы ____________ Шасси (рама) нөмірі _____________
Шанақ нөмірі _________________________________________________
Түсі _________________________________________________________
Сериясы ________ №_______________________________________________
(көлік құралын сәйкестендіретін құжат)
Сериясы ________ № ______________________________________________
(меншік құқығын растайтын құжат)
___________________________________________________________тиесілі
(заңды тұлғаның атауы) (иесінің Т.А.Ә (болған жағдайда)
______________________________________________________________
Иесінің тіркелген жерінің мекенжайы ________________________________
_________________________________________________________________
Сенім білдірілген адам________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда), мекенжайы, сенімхат нөмірі, сериясы, кім, қашан берген)
_________________________________________________________________
Қарап тексеру жүргізген ІІО лауазымды адамы:
_________________________________________________________________
(қарап тексеру жүргізген лауазымды адамның лауазымы, бөлінісі, атағы, Т.А.Ә (болған жағдайда)
_______________________________________________________________
Анықталған техникалық ақаулар_________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көлік құралының жалпы сипаттамасы
(жеңіл автомобильдің рамасын, шассиін, шанағын, негізгі шанағын ауыстырған жағдайда толтырылады)
Базалық көлік құралы
Жеңіл автомобильдің рамасын, шассиін, шанағын, негізгі шанағын ауыстырғаннан кейін
Дөңгелек формуласы/негізгі дөңгелектер
Көлік құралын жинақтау сызбасы
Шанақ түрі/есіктердің саны
(М1 санаты үшін)
Тиеу кеңістігін толтыру (N санаты үшін)
Кабина (для категории N)
Жолаушылар сыйымдылығы
(M2, M3 санаттары үшін)
Жүксалғыштардың жалпы көлемі (M3 санаты үшін, класс III)
Отыруға арналған орындардың саны (M2, M3, L санаттары үшін)
Рама (L санаты үшін)
ось/дөңгелектер саны (санат үшін)
Жабдықталған күйдегі көлік құралының массасы, кг
Көлік құралының техникалық рұқсат етілген ең жоғарғы массасы, кг
Габариттік өлшемдері, мм
- ұзындығы
- ені
- биіктігі
- базасы, мм
Алдыңғы/артқы дөңгелектердің колеясы, мм
Қозғалтқыш (маркасы, түрі)
- цилиндрлердің саны мен орналасуы
цилиндрлердің жұмыс көлемі, см3
отын
Беріліс қорабы (маркасы, түрі)
Рульдік басқару (орналасуы, маркасы, түрі)
Қорытынды:_______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(қарап тексеру жүргізген лауазымды адамның қолы, бөліністің мөрі)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 862 бұйрығына 2-қосымша
Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидалары

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила подготовки водителей механических транспортных средств (далее - правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" и определяют порядок подготовки водителей механических транспортных средств (далее - водители) в учебных организациях по подготовке водителей транспортных средств (далее – учебные организации).
1-1. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Подготовка водителей осуществляется в соответствии с типовыми программами подготовки водителей механических транспортных средств категорий "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ", "Tm", "Tb" и подкатегорий "A1", "В1", "С1", "D1", "С1Е", "D1Е" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Подготовка водителей механических транспортных средств категорий "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ", Tm", "Tb" и подкатегорий "A1", "В1", "С1", "D1", "С1Е", "D1Е" осуществляется из числа лиц, прошедших медицинский осмотр и не имеющих медицинских противопоказаний.
4. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Учебные группы по подготовке водителей комплектуются численностью не более тридцати человек.
5-1. Учет учебных организаций и регистрация учебных групп осуществляются посредством информационной системы уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения (далее – ИС "Автошкола").
Поступившее в уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения от учебной организации уведомление о начале деятельности является основанием для регистрации и учета учебной организации в ИС "Автошкола".

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау жөніндегі оқу ұйымдарында (бұдан әрі - оқу ұйымдары) механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді (бұдан әрі - жүргізушілер) даярлау тәртібін айқындайды.
1-1. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жүргізушілерді даярлау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ", "Tm", "Tb" санаттарындағы және "A1", "В1", "С1", "D1", "С1Е", "D1Е" кіші санаттарындағы механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгі бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ", "Tm", "Tb" санаттарындағы және "A1", "В1", "С1", "D1", "С1Е", "D1Е" кіші санаттарындағы механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау медициналық куәландырудан өткен және медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ адамдардың қатарынан жүзеге асырылады.
4. Жүргізушілерді даярлау топтарына қабылданған, оқу ұйымдарындағы білім алушыларды есепке алу жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің автоматтандырылған кешенімен біріктіру мүмкіндігімен, автоматтандырылған ақпараттық жүйені пайдаланып жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда– ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
5. Жүргізушілерді даярлау жөніндегі оқу топтары саны кем дегенде отыз адамнан жасақталады.
5-1. Оқыту ұйымдарын есепке алуды және оқу топтарын тіркеуді жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Автомектеп" АЖ) арқылы жүзеге асырылады.
Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органға оқыту ұйымынан келіп түскен жұмысының басталғаны туралы хабарлама "Автомектеп" АЖ-да оқуды ұйымдастыруды тіркеу және есепке алу үшін негіздеме болып табылады.

Регистрация учебной организации в ИС "Автошкола" осуществляется в день поступления соответствующего уведомления (при поступлении уведомления после 18.00 часов рабочего времени, в выходные и праздничные дни регистрация учебной организации в ИС "Автошкола" осуществляется следующим рабочим днем).
После регистрации учебной организации в ИС "Автошкола", уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения в течение трех рабочих дней предоставляется учебной организации авторизованный доступ к ИС "Автошкола" для регистрации учебных групп.
Регистрация учебных групп в ИС "Автошкола" осуществляется на основании приказа учебной организации в течение пяти рабочих дней с даты издания соответствующего приказа.
ИС "Автошкола" предусматривает форматно-логический контроль, который не допускает:
1) регистрацию учебных групп численностью более тридцати человек;
2) включение обучаемых в ранее зарегистрированные учебные группы;
3) получение свидетельства об окончании курсов обучения в случае не прохождения обучаемым полного курса обучения согласно типовым программам подготовки водителей транспортных средств, а также при получении отрицательных оценок по результатам итоговой аттестации в учебной организации.
Допускается ведение регистрации учебных групп с использованием информационной системы профессиональных объединений по подготовке водителей транспортных средств, подключаемой посредством интеграционного сервиса к ИС "Автошкола".
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок подготовки водителей механических транспортных средств
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Подготовка водителей механических транспортных средств (далее - МТС) осуществляется в соответствии со следующими тематическими планами:
1) "Устройство и техническое обслуживание";
2) "Правила дорожного движения";
3) "Основы управления транспортным средством и безопасность движения";
4) "Первая помощь при дорожно-транспортном происшествии (далее - ДТП)";
5) "Вождение механического транспортного средства (соответствующей категории, подкатегории)".
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).

Оқыту ұйымын "Автомектеп" АЖ-да тіркеу тиісті хабарлама келіп түскен күні жүзеге асырылады (хабарлама жұмыс уақытының 18.00 сағаттанкейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде "Автомектеп" АЖ-да оқу ұйымын тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Оқыту ұйымы "Автомектеп" АЖ-да тіркелгеннен кейін жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде оқыту ұйымдарына оқу топтарын тіркеу үшін "Автомектеп" АЖ-ғаавторизацияланған рұқсатты ұсынады.
"Автомектеп" АЖ-да оқу топтарын тіркеу оқыту ұйымының бұйрығы негізінде тиісті бұйрық шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
"Автомектеп" АЖ форматты-логикалық бақылауды көздейді, ол:
1) саны отыз адамнан асатын оқу топтарын тіркеуге;
2) бұрын тіркелген оқу топтарында білім алушыларды қосуға;
3) көлік құралдарының жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламаларына сәйкес білім алушы толық оқу курсынан өтпеген жағдайда, сондай-ақ оқыту ұйымында қорытынды аттестаттау нәтижелері бойынша теріс баға алған кезде оқу курстарын аяқтағаны туралы куәлік алуға жол бермейді.
"Автомектеп" АЖ-ғабіріктірілген сервисі арқылы қосылатын көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау жөніндегі кәсіптік бірлестіктердің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, оқу топтарын тіркеуді жүргізуге жол беріледі.
Ескерту. 1-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Механикалық көлік құралдарын (бұдан әрі – МКҚ) жүргізушілерді даярлау мынадай тақырыптық жоспарларға сәйкес жүзеге асырылады:
1) "Құрылымы және техникалық қызмет көрсету";
2) "Жол жүрісі қағидалары";
3) "Көлік құралын басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі";
4) "Жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі - ЖКО) кезіндегі алғашқы көмек";
5) "Механикалық көлік құралын жүргізу (тиісті санаттағы, кіші санаттағы).
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Кабинеты (классы) для подготовки водителей оборудуются в соответствии с минимальным перечнем учебного оборудования кабинета (класса) или с использованием информационных технологий для подготовки водителей соответствующей категории МТС согласно приложению 2 к настоящим правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Основными формами обучения являются теоретические и практические занятия.
Теоретические занятия по каждому предмету планируются не более двух часов в день, практические - шесть часов.
В течение дня с одним обучаемым по вождению автомобиля допускается отрабатывать:
1) на автотренажере - не более одного часа;
2) на учебном автомобиле не более двух часов, за исключением упражнения "Вождение в колонне", а также упражнений, связанных с перевозкой грузов, которые отрабатываются в течение четырех часов.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Продолжительность учебного часа теоретических и лабораторно-практических занятий – сорок пять минут, а практических занятий по вождению автомобиля – один час, включая время на постановку задач, подведение итогов, оформление документации и смену обучаемых.
Допускается проведение практических занятий в течении девяносто минут без перерыва. Продолжительность учебного времени не превышает в рабочие дни четыре часа и выходные дни шесть часов.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).
10. Теоретические занятия проводятся преподавателем, лабораторно-практические по устройству и техническому обслуживанию автомобиля преподавателем совместно с мастером производственного обучения, практические занятия по вождению автомобиля проводятся мастером обучения вождению индивидуально с каждым обучаемым.
Практические занятия по устройству и техническому обслуживанию автомобилей и первой помощи пострадавшим при ДТП, проводятся после изучения соответствующего теоретического материала по одной или нескольким темам.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018); от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Жүргізушілерді даярлауға арналған кабинеттер (сыныптар) кабинеттің (сыныптың) оқу жабдықтарының барынша аз тізбесіне сәйкес немесе осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес МКҚ тиісті санатындағы жүргізушілерді даярлау үшін ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жабдықталады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Оқытудың негізгі нысандары теориялық және практикалық сабақтар болып табылады.
Әрбір пән бойынша теориялық сабақтар күніне екі сағаттан, ал практикалық сабақтар - алты сағаттан аспайтындай жоспарланады.
Бір күн ішінде автомобиль жүргізу бойынша бір білім алушыға:
1) автотренажерда кемінде бір сағат;
2) оқу автомобилінде "Колоннада көлік жүргізу" жаттығуын, сондай-ақ төрт сағат ішінде пысықталатын, жүк тасымалдаумен байланысты жаттығуларды қоспағанда, кемінде екі сағат пысықтап үйренуге рұқсат етіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Теориялық және зертханалық-практикалық оқу сабақтарының ұзақтығы – қырық бес минут, ал міндеттерді белгілеу, қорытынды шығару, құжаттама ресімдеу және оқитындарды ауыстыру уақытын қоса алғанда, автомобиль жүргізу бойынша практикалық сабақтардың ұзақтығы – бір сағат.
Практикалық сабақтарды үзіліссіз тоқсан минут ішінде өткізуге жол беріледі. Оқу уақытының ұзақтығы жұмыс күндері төрт сағаттан және демалыс күндері алты сағаттан аспауы тиіс.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Теориялық сабақтарды оқытушы, ал автомобиль құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету бойынша зертханалық-практикалық сабақтарды оқытушы өндірістік үйрету шеберімен бірлесіп өткізеді, автомобиль жүргізу бойынша практикалық сабақтарды көлік жүргізуге үйрету шебері оқитын әр адаммен жеке жүргізеді.
Автомобильдердің құрылымы мен техникалық қызмет көрсету және ЖКО кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша практикалық сабақтар бір немесе бірнеше тақырып бойынша тиісті теориялық материалды зерделегеннен кейін жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

11. До начала практического вождения автомобиля, обучаемые проходят подготовку по основным положениям по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностям должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан.
12. Занятия по практическому вождению проводятся индивидуально с каждым обучаемым на автотренажерах (при их наличии), автодромах (площадках для учебной езды) и по учебным маршрутам, прошедших согласование в территориальном уполномоченном органе по обеспечению безопасности дорожного движения не реже одного раза в три года.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).
13. Обучение практическому вождению проводится под руководством мастера обучения вождению на технически исправных транспортных средствах, оборудованных в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан.
14. Для определения уровня подготовки обучаемого по каждому предмету и оценки его знаний проводятся итоговые занятия, по результатам которых определяется готовность каждого обучаемого и в целом группы к экзаменам, тематика консультаций, объем дополнительных занятий, а также даются рекомендации для самостоятельной подготовки к экзаменам, а также проводится итоговая аттестация.
15. Для обучаемых лиц, недостаточно овладевших приемами управления МТС после отработки в полном объеме упражнений, предусмотренных типовыми программами подготовки водителей механических транспортных средств соответствующих категорий и подкатегорий, по результатам итогового занятия проводятся дополнительные занятия.
16. Итоговая аттестация проводится в учебной организации в виде принятия экзаменов по:
1) устройству и техническому обслуживанию транспортного средства;
2) правилам дорожного движения, основам безопасности движения и первой помощи, пострадавшим при ДТП;
3) практическому вождению транспортного средства.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).
17. Обучаемые лица, не сдавшие экзамены на итоговой аттестации по уважительным причинам (болезнь, командировка), допускаются к их сдаче в индивидуальном порядке, а получившие неудовлетворительные оценки, допускаются к повторной сдаче после дополнительной самостоятельной подготовки, но не ранее, чем через 5 рабочих дней со дня проведения итоговой аттестации.
18. Обучающимся лицам, получившим положительные оценки по результатам экзаменов при проведении итоговой аттестации в учебной организации, выдается свидетельство об окончании курсов обучения (далее - свидетельство), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).

11. Автомобильді практикалық жүргізу басталғанға дейін оқитындар көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелер және Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелеріне сәйкес жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол жүрісіне қатысушылардың міндеттері бойынша даярлықтан өтеді.
12. Практикалық жүргізу сабақтары әрбір білім алушымен жеке автотренажерларда (олар болған жағдайда), автодромдарда (жүргізіп үйренуге арналған алаңдарда) және үш жылда кемінде бір рет жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі аумақтық уәкілетті органда келісуден өткен оқу бағыттарында өткізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда– ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Практикалық жүргізуге оқыту жүргізуге үйрету шеберінің басшылығымен техникалық жағынан ақаусыз, Қазақстан Республикасы Жол қозғалысы ережелерінің талаптарына сәйкес жабдықталған көлік құралдарында өткізіледі.
14. Әр пән бойынша оқитындардың деңгейін анықтау және оның білімін бағалау үшін қорытынды сабақтар өткізіледі, олардың нәтижелері бойынша әрбір оқитынның және жалпы топтың емтихандарға дайындығы, консультациялар тақырыптары, қосымша сабақтардың көлемі айқындалады, сондай-ақ емтихандарға өздігінен дайындалу үшін ұсынымдар беріледі, сондай-ақ қорытынды аттестаттау өткізіледі.
15. Тиісті санаттардағы және кіші санаттардағы механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгі бағдарламаларында көзделген жаттығуларды толық көлемде пысықтағаннан кейін МКҚ басқару тәсілдерін жеткілікті меңгермеген, оқитын адамдар үшін қорытынды сабақтың нәтижелері бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
16. Қорытынды аттестаттау оқыту ұйымында:
1) көлік құралының құрылғылары мен оған техникалық қызмет көрсету;
2) жол жүрісі қағидалары, қозғалыс қауіпсіздігі мен ЖКО кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету негіздері;
3) көлік құралын практикалық жүргізу бойынша емтихандар қабылдау түрінде өткізіледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қорытынды аттестаттауда дәлелді себептермен (сырқаттану, іссапар) емтихан тапсыра алмаған оқитындар оларды жеке тәртіппен тапсыруға, ал қанағаттанарлықсыз баға алғандар қосымша өзіндік дайындықтан кейін, бірақ қорытынды аттестаттау өткізілген күннен бастап кемінде 5 жұмыс күні өткен соң қайта емтихан тапсыруға жіберіледі.
18. Оқу ұйымында қорытынды аттестаттау өткізу кезінде емтихандардың нәтижелері бойынша оң баға алған білім алушы адамдарға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқыту курсын бітіргені туралы куәлік (бұдан әрі - куәлік) беріледі.
Екерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

21. Свидетельство является документом строгой отчетности, имеет серию и типографский порядковый номер. Свидетельство действительно в течении двух лет после окончания курсов обучения.
22. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).
Приложение 1
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Типовые программы подготовки водителей транспортных средств
Программа подготовки водителей транспортных средств категории

21. Куәлік қатаң есептегі құжат болып табылады, олардың сериясы және баспаханалық реттік нөмірі болады. Куәлік оқыту курсын аяқтағаннан кейін екі жыл ішінде жарамды.
22. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Механикалық көлік құралдарын
жүргізушілерді даярлау қағидаларына
1-қосымша
Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгі бағдарламалары

Сноска. Приложение 3 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).
форма
Лицевая сторона
"Свидетельство об окончании курсов обучения"
Оборотная сторона
_________________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы ___ № 0000000
Азамат (азаматша)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____ жылы "___" ______________
_____ жылы "___" ______________
аралығында _________________
____________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіpy емтихандарында
_____ жылы "___" __________ №
_________ хаттамаға сәйкес
мынадай бағалар
("қанағаттанарлық", "жақсы",
"өте жақсы")
алды.
Құрылғы және техникалық қызмет көрсету __________________________
Қозғалыс қауіпсіздігінің
қағидалары мен негіздері
_________________________________
Практикалық жүргізу
_________________________________
Автоматты, механикалық трансмиссиясы бар көлік құралында оқыту жүргізілді.
Емтихан комиссиясының төрағасы
________
Оқыту ұйымының басшысы
_______________
Мөр орны
_________________________________________
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия ___ № 0000000
Выдано гражданину (гражданке)
_________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с "__" __________ _____ года по "___"
__________ _____ года
по Программе ______________
__________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ____________ от "____"
_________ _____года
получил следующие оценки
("удовлетворительно", "хорошо",
"отлично")
Устройство и техническое обслуживание
_________________________________________
Правила и основы безопасности
движения __________________
Практическое вождение
_________________________________________
Проведено обучение на транспортном
средстве с автоматической,
механической трансмиссией.
_________________________________________
Председатель экзаменационной комиссии
_____________
Руководитель учебной организации
_____________
Место печати
"Свидетельство об окончании курсов обучения является документом строгой отчетности, учет и оборот бланков свидетельств об окончании курсов ведет профессиональное объединение по подготовке водителей транспортных средств Республики Казахстан. Свидетельство печатается на бумаге с водяными знаками и средствами защиты, позволяющими идентифицировать оригинал, так же иметь серию, состоящую из букв латинского алфавитного порядка и семизначного порядкового номера. На развороте свидетельство покрыто защитной сеткой розового цвета, с левой стороны текст на государственном языке, с правой текст на русском. Размер свидетельства: - в развернутом виде - 210x148 миллиметров, - по линии сгиба - 105x148 миллиметров".
Приложение 4
к Правилам подготовки водителей
транспортных средств
Сноска. Приложение 4 исключено приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие с 01.01.2018).
Приложение 3
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 декабря 2014 года № 862
Правила приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Сыртқы жағы
_______________________________
(оқыту ұйымының атауы)
Куәлік
Сериясы ___ № 0000000
Азамат (азаматша)
___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____ жылы "___" ______________
_____ жылы "___" ______________
аралығында _________________
____________________________
бағдарламасы бойынша оқығаны
және бітіpy емтихандарында
_____ жылы "___" __________ №
_________ хаттамаға сәйкес
мынадай бағалар
("қанағаттанарлық", "жақсы",
"өте жақсы")
алды.
Құрылғы және техникалық қызмет көрсету ____________
Қозғалыс қауіпсіздігінің
қағидалары мен негіздері
_____________
Практикалық жүргізу
_____________
Автоматты, механикалық трансмиссиясы бар көлік құралында оқыту жүргізілді.
Емтихан комиссиясының төрағасы
________
Оқыту ұйымының басшысы
_______________
Мөр орны
_________________________________
(наименование учебной организации)
Свидетельство
Серия ___ № 0000000
Выдано гражданину (гражданке)
___________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он(а) обучался(обучалась)
с "__" __________ _____ года по "___"
__________ _____ года
по Программе ______________
__________________________
и на выпускных экзаменах согласно
протоколу № ____________ от "____"
_________ _____года
получил следующие оценки
("удовлетворительно", "хорошо",
"отлично")
Устройство и техническое обслуживание
___________________
Правила и основы безопасности
движения __________________
Практическое вождение
_________________
Проведено обучение на транспортном
средстве с автоматической,
механической трансмиссией.
_____________________________________
Председатель экзаменационной комиссии
_____________
Руководитель учебной организации
___________
Место печати
"Оқу курстарын бітіргені туралы куәлік қатаң есептегі құжат болып табылады, курстарды бітіргені туралы куәліктердің бланкілерін есепке алуды және айналымын Қазақстан Республикасындағы көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіптік бірлестік жүргізеді. Куәлік су белгілері бар қағазда және түпнұсқасын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін қорғаныс құралдарында басылады, сондай-ақ латын әліпбиі тәртібіндегі әріптерден тұратын сериясы және жеті мәнді реттік нөмірлер болуы тиіс. Куәліктің артқы беті қызғылт түсті қорғаныс торымен жабылған, мәтіннің сол жағы мемлекеттік тілде, мәтіннің оң жағы орыс тілінде. Куәліктің өлшемі: ашылған түрінде 210х148 миллиметр, бүгілген сызығы бойынша105-148 миллиметр".
Механикалық көлік құралдарын
жүргізушілерді даярлау қағидаларына
4-қосымша
"Қайта оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік"
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 862 бұйрығына
3-қосымша
Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений (далее - Правила) устанавливают порядок приема экзаменов, выдачи гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства водительских удостоверений на право управления транспортными средствами различных категорий и входящих в них подкатегорий, установленных пунктом 1 статьи 73 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" (далее – Закон о дорожном движении).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организационно-технологическое сопровождение процедур по приему экзаменов осуществляется Некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Госкорпорация).
Сноска. Правила дополнены пунктом 2 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Национальное водительское удостоверение выдается на срок десять лет, по истечении которого водительское удостоверение признается недействительным.
4. На территории Республики Казахстан разрешается иметь только одно национальное водительское удостоверение Республики Казахстан.
5. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.04.2016 № 383(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Прием экзаменов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. К сдаче экзаменов допускаются лица, достигшие возраста, установленного статьей 74 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" и предоставившие:
1) Медицинскую справку о допуске к управлению транспортом, выданную по форме № 073/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (далее – медицинская справка);

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Емтихандарды қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жол жүрісі туралы заң) 73-бабының 1-тармағымен белгіленген әртүрлі санаттағы және оларға кіретін кіші санаттағы көлік құралдарын басқару құқығына емтихандарды қабылдау, Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға жүргізуші куәліктерін беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Емтихандарды қабылдау рәсімдерін ұйымдастырушылық-технологиялық сүйемелдеуді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тарау 2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ұлттық жүргізуші куәлігі он жыл мерзімге беріледі, ол өткеннен кейін жүргізуші куәлігі жарамсыз деп танылады.
4. Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының тек қана бір ұлттық жүргізуші куәлігін алуға рұқсат етіледі.
5. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 12.04.2016 № 383 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Емтихандар қабылдау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Емтихандарды тапсыруға "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабында белгіленген жасқа толған және:
1) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 073/е нысаны бойынша берілген көлікті басқаруға жіберу туралы медициналық анықтама (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 21579 құқықтық актілер) (бұдан әрі – медициналық анықтама);

2) свидетельство об окончании курсов, выданное учебной организацией по подготовке водителей транспортных средств.
Иностранные граждане, лица без гражданства и иные лица, не владеющие государственным либо русским языками, допускаются к сдаче теоретического экзамена в присутствии квалифицированных переводчиков, сведения о которых также вносятся в протокол экзаменационной комиссии.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Практический экзамен на управление трамваем или троллейбусом принимается учебной организацией.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Экзамены сдаются в следующей последовательности: сначала теоретический, затем – практический.
Лицо, желающее получить водительское удостоверение (далее - кандидат в водители), не сдавшее теоретический экзамен, к практическому экзамену не допускается.
При получении водительского удостоверения с несколькими категориями кандидат в водители сдает один теоретический экзамен, при этом практический экзамен сдается им по каждой категории отдельно.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Для сдачи теоретического или практического экзаменов кандидаты в водители подают заявление через портал электронного правительства (далее –ПЭП), объекты информатизации (информационные системы банков второго уровня) (далее – объекты информатизации), или посредством обращения к оператору услуг.
При обращении через ПЭП, объекты информатизации кандидат в водители проходит идентификацию путем сверки биометрических данных лица со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах. После в "личном кабинете" кандидата в водители отражается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
При обращении к оператору услуг кандидат в водители предъявляет документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (далее – электронный документ).
Работник оператора услуг сверяет документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах (для идентификации).
В случаях отрицательного результата идентификации личности кандидата в водители непосредственно перед проведением экзамена, в том числе путем биометрической сверки, составляется акт о не прохождении идентификации личности по форме, определяемой Госкорпорацией, с внесением соответствующих сведений в информационную систему.
Кандидату в водители отказывается в последующей сдаче теоретического или практического экзаменов на основании акта о не прохождении им идентификации личности в течение 6 месяцев с даты оформления указанного акта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау жөніндегі оқу ұйымы берген курстарды аяқтау туралы куәлік ұсынған адамдарға емтихандар тапсыруға рұқсат беріледі.
Шетел азаматтары, азаматтығы жоқ адамдар және мемлекеттік не орыс тілдерін білмейтін өзге де адамдар теориялық емтихан тапсыруға білікті аудармашылардың қатысуымен жіберіледі, олар туралы мәліметтер емтихан комиссиясының хаттамасына енгізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Трамвайды немесе троллейбусты басқарудың практикалық емтиханын оқыту ұйымы қабылдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Емтихандар мынадай ретпен тапсырылады: алдымен теориялық, содан кейін - практикалық.
Жүргізуші куәлігін алғысы келетін адам (бұдан әрі – жүргізушілікке үміткер) теориялық емтихан тапсырмаса практикалық емтиханға жіберілмейді.
Жүргізушілікке үміткер бірнеше санаттағы жүргізуші куәлігін алу кезінде бір теориялық емтихан тапсырады, бұл ретте практикалық емтихан әрбір санат бойынша жеке тапсырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-1. Теориялық немесе практикалық емтихандарды тапсыру үшін жүргізушілікке үміткерлер электрондық үкімет порталы (бұдан әрі - ЭҮП), ақпараттандыру объектілері (екінші денгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері) (бұдан әрі – ақпараттандыру объектілері) арқылы немесе көрсетілетін қызметтер операторына жүгіну арқылы өтініш береді.
Жүргізушілікке үміткер ЭҮП, ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде адамның биометриялық деректерін мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы сәйкестендіруден өтеді. Бұдан кейін жүргізушілікке үміткердің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы статус көрсетіледі.
Қызмет операторына жүгінген кезде емтихан алушы жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (бұдан әрі – электрондық құжат) ұсынады.
Қызмет операторының қызметкері жеке басты куәландыратын құжатты немесе электрондық құжатты мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтермен салыстырады (сәйкестендіру үшін).
Тікелей емтихан өткізер алдында, оның ішінде биометриялық салыстыра тексеру жолымен емтихан тапсыратын адамды сәйкестендірудің теріс нәтижесі болған жағдайларда ақпараттық жүйеге тиісті мәліметтерді енгізе отырып, Мемлекеттік корпорация белгілеген нысан бойынша жеке бастың сәйкестендіруден өтпегені туралы акті жасалады.
Жүргізушілікке үміткерге көрсетілген актіні ресімдеген күннен бастап 6 ай ішінде жеке басын сәйкестендіруден өтпегені туралы акт негізінде теориялық немесе практикалық емтихандарды одан әрі тапсырудан бас тартылады.
Ескерту. 2-тарау 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11-2. Кандидат в водители выбирает место, день и время сдачи теоретического или практического экзаменов, исходя из наличия свободных мест для сдачи теоретического или практического экзаменов не позднее одного рабочего дня до дня его проведения и с учетом сроков, установленных в настоящем пункте.
Повторный экзамен, как теоретический, так и практический, назначается на следующий рабочий день со дня проведения предыдущего.
При двух отрицательных результатах сдачи теоретического экзамена, каждый последующий теоретический экзамен в случае отрицательного результата проводится не ранее чем через один месяц.
При двух отрицательных результатах сдачи практического экзамена, последующий практический экзамен проводится не ранее чем через один месяц.
При трех отрицательных результатах сдачи практического экзамена результаты сдачи теоретического экзамена аннулируются (количество попыток обнуляется). К сдаче теоретического экзамена кандидат в водители допускается не ранее чем через два месяца.
Лица, прошедшие обучение по направлениям местных органов военного управления, к повторному экзамену допускаются через семь календарных дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-2 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Теоретический экзамен проводится в экзаменационном классе, оборудованном:
1) аппаратно-программным комплексом (далее - АПК) для управления очередью;
2) АПК для идентификации кандидата в водители и для отображения номера его автоматизированного рабочего места (далее – АРМ), полученный методом генерации случайных чисел;
3) системой идентификации кандидата в водители путем сверки биометрических данных лица, кандидата в водители со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах;
4) металлоискателем;
5) АПК подавления сигналов связи;
6) АПК видеонаблюдения, подключенного к ситуационному центру;
7) IP-камерами общего наблюдения;
8) системой прокторинга, подключенной к ситуационному центру;
9) коммутационным оборудованием;
10) АРМ оператора, подключенного к облачному центральному серверу;
11) АРМ клиента, подключенного к облачному центральному серверу.
При этом каждый АРМ кандидата в водители оснащается монитором, веб-камерой, IP-камерой, клавиатурой и мышью.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11-2. Жүргізушілікке үміткер теориялық немесе практикалық емтихандарды тапсыру үшін бос орындардың бар болуына сүйене отырып, оны өткізген күнге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей және осы тармақта белгіленген мерзімдерді ескере отырып, теориялық немесе практикалық емтихандарды тапсыру орнын, күнін және уақытын таңдайды.
Теориялық және практикалық қайталама емтихан алдыңғы өткен күннен бастап келесі жұмыс күніне тағайындалады.
Теориялық емтиханды тапсырудың екі теріс нәтижесі болған кезде, әрбір келесі теориялық емтихан теріс нәтиже болған жағдайда кемінде бір айдан кейін өткізіледі.
Практикалық емтиханды тапсырудың екі теріс нәтижесі болғанкезде келесі практикалық емтихан кемінде бір айдан кейін өткізіледі.
Практикалық емтиханды тапсырудың үш теріс нәтижесі кезінде теориялық емтиханды тапсыру нәтижелері жойылады (талпыныстар саны нөлге тең). Теориялық емтихан тапсыруға жүргізушілікке үміткер кемінде екі айдан кейін жіберіледі.
Жергілікті әскери басқару органдарының жолдамалары бойынша оқудан өткен адамдар күнтізбелік жеті күннен кейін қайта емтиханға жіберіледі.
Ескерту. 2-тарау 11-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Теориялық емтихан:
1) кезекті басқаруға арналған аппараттық-бағдарламалық кешенмен (бұдан әрі - АБК);
2) жүргізушілікке үміткеріні сәйкестендіруге және кездейсоқ сандарды генерациялау әдісімен алынған оның автоматтандырылған жұмыс орнының (бұдан әрі – АЖО) нөмірін көрсетуге арналған АБК-мен;
3) жүргізушілікке үміткеріні адамның биометриялық деректерін мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы емтихан алушыны сәйкестендіру жүйесімен;
4) металл детекторымен;
5) байланыс сигналдарын басу АБК-мен;
6) ахуалдық орталыққа қосылған бейнебақылау АБК-мен;
7) IP жалпы бақылау камераларымен;
8) Ахуалдық орталыққа қосылған прокторинг жүйесімен;
9) коммутациялық жабдықпен;
10) бұлтты орталық серверге қосылған оператордың АЖО-мен;
11) бұлтты орталық серверге қосылған клиенттің АЖО-менжабдықталған емтихан сыныбында өткізіледі.
Бұл ретте жүргізушілікке үміткердің әрбір АЖО монитормен, веб-камерамен, IP-камерамен, пернетақтамен және тінтуірмен жабдықталады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. Форма проведения теоретического экзамена – индивидуальная.
До начала тестирования экзаменатор проводит для кандидата в водители инструктаж и отвечает на возникшие вопросы.
Кандидат в водители, имеющий неудовлетворительное самочувствие, до начала сдачи теоретического экзамена сообщает об этом оператору. В этом случае прием экзамена у такого кандидата в водители проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день согласно графику.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Перед входом в зал сдачи теоретического экзамена кандидат в водители проходит идентификацию путем сверки биометрических данных со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах.
Далее на экране выводится фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер кандидата в водители и номер АРМ, полученный методом генерации случайных чисел.
После получения номера АРМ, кандидат в водители в течение 3 минут занимает АРМ и начинает сдачу экзамена.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Перед началом экзамена на мониторе отображается номер АРМ, категории или подкатегории (далее - категории) транспортных средств, на получение права на управление которыми сдается теоретический экзамен, а также фамилия, имя, отчество (при наличии) кандидата в водители.
При этом кандидат в водители проходит дополнительную идентификацию перед началом, вовремя и в конце экзамена путем сверки биометрических данных со сведениями, содержащимися в государственных информационных системах.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Экзаменационный тест содержит 40 вопросов. На каждый вопрос приведено несколько ответов, один из которых правильный.
По волеизъявлению экзаменуемого сдача теоретического экзамена допускается на казахском, русском или английском языках.
Экзаменационный блок вопросов формируется и выводится на экран монитора только после нажатия кандидатом в водители соответствующей клавиши на клавиатуре АРМ.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 26.09.2017 № 646 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Теориялық емтиханды өткізу нысаны – жеке.
Тестілеу басталғанға дейін емтихан алушы емтихан алушыға нұсқама береді және туындаған сұрақтарға жауап береді.
Өзін нашар сезініп тұрған жүргізушілікке үміткер теориялық емтихан тапсырар алдында бұл туралы операторға хабарлайды. Бұл жағдайда мұндай жүргізушілікке үміткерден емтиханды қабылдау осы күннің ішінде басқа уақытта немесе кестеге сәйкес басқа күні жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Теориялық емтихан тапсыру залына кірер алдында жүргізушілікке үміткер биометриялық деректерді мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы сәйкестендіруден өтеді.
Бұдан әрі экранда жүргізушілікке үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі және кездейсоқ сандарды генерациялау әдісімен алынған АЖО нөмірі көрсетіледі.
АЖО нөмірін алғаннан кейін жүргізушілікке үміткер 3 минут ішінде АЖО алады және емтиханды тапсыра бастайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Емтихан басталар алдында мониторда көлік құралын басқару құқығын алуға теориялық емтихан тапсырылатын көлік құралдарының АЖО нөмірі, санаты немесе кіші санаты (бұдан әрі - санат), сондай-ақ жүргізушілікке үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Бұл ретте жүргізушілікке үміткер биометриялық деректерді мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтермен салыстыра тексеру арқылы емтихан басталар алдында, уақытында және соңында қосымша сәйкестендіруден өтеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Емтихан тесті 40 сұрақты қамтиды. Әр сұраққа бірнеше жауап берілген, олардың біреуі дұрыс.
Емтихан тапсырушының ерік қалауы бойынша теориялық емтиханды қазақ, орыс немесе ағылшын тілдерінде тапсыруға жол беріледі.
Емтихан сұрақтарының блогы жүргізушілікке үміткер АЖО пернетақтасындағы тиісті пернені басқаннан кейін ғана қалыптасады және монитордың экранына шығады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 26.09.2017 № 646 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

17. Для ответа на вопросы кандидату в водители предоставляется 40 минут. По истечении указанного времени экзамен прекращается.
Хронометраж времени ведется компьютерным комплексом с момента начала теоретического экзамена.
18. Последовательность ответов на вопросы билета выбирается экзаменуемым самостоятельно.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Для исключения в ходе экзамена конфликтных ситуаций, вызванных случайным нажатием клавиш, кандидат в водители дублирует выбранный им ответ повторным нажатием соответствующей клавиши.
Кандидатом в водители не допускается разговаривать с другими кандидатами в водители, обмениваться материалами, использовать информацию на бумажных, электронных носителях, покидать зал сдачи теоретического экзамена, а также заносить в него принимающие-передающие электронные устройства (в том числе мобильные телефоны).
Такие устройства на время приема теоретического экзамена помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками.
Перед входом в экзаменационный класс кандидата в водители проверяют специальными техническими средствами на наличие принимающих-передающих электронных устройств.
Для исключения использования принимающих-передающих электронных устройств используется аппарат подавления передачи сигналов.
Контроль надлежащего соблюдения сдачи экзамена осуществляется путем использования системы видеонаблюдения и системы прокторинга. Данные с системы видеонаблюдения и системы прокторинга передаются в ситуационный центр. Данные систем видеонаблюдения также передаются в общий зал ожидания филиала Госкорпорации по месту приема теоретического экзамена, а также профессиональным объединениям по подготовке водителей транспортных средств (далее – профессиональные объединения) по их запросу.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Результат теоретического экзамена, а также информация о правильности ответов на вопросы отображаются на экране монитора АРМ кандидата в водители только по окончании ответов на все вопросы либо по истечении установленного времени. Одновременно на экран выводится экзаменационный лист с номерами выбранных и правильных ответов, а также затраченное на теоретический экзамен время.
По истечении отведенного времени сдача теоретического экзамена автоматически завершается.
При несогласии кандидата в водители с результатами теоретического экзамена, кандидат в водители имеет право подать апелляцию о несогласии с результатами теоретического экзамена в уполномоченный орган.

17. Сұрақтарға жауап беру үшін жүргізушілікке үміткерге 40 минут беріледі. Көрсетілген уақыт аяқталғаннан кейін емтихан тоқтатылады.
Уақыт межесін теориялық емтихан басталған сәттен бастап компьютерлік кешен жүргізеді.
18. Билет сұрақтарына жауап беру реттілігін емтихан тапсырушы өздігінен таңдайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Емтихан барысында пернелерді байқамай басып қалудан туындайтын даулы жағдайларды болдырмау үшін жүргізушілікке үміткер таңдаған жауапты тиісті пернені қайта басу арқылы қайталауға тиіс.
Жүргізушілікке үміткерлерге басқа жүргізушілікке үміткерлермен сөйлесуге, материалдармен алмасуға, ақпаратты қағаз, электрондық тасымалдағыштарда пайдалануға, теориялық емтихан тапсыру залынан шығуға, сондай-ақ оған қабылдаушы-беруші электрондық құрылғыларды (оның ішінде ұялы телефондарды)енгізуге жол берілмейді.
Мұндай құрылғылар теориялық емтиханды қабылдау кезінде ұяшықтары бар арнайы шкафтарда сақталады.
Емтихан сыныбына кірер алдында жүргізушілікке үміткер қабылдаушы-беруші электрондық құрылғылардың бар болуына арнайы техникалық құралдармен тексеріледі.
Қабылдаушы-беруші электрондық құрылғыларды пайдалануды болдырмау үшін сигнал беруді басу аппараты пайдаланылады.
Емтихан тапсыруды тиісінше сақтауды бақылау бейнебақылау жүйесі мен прокторинг жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Бейнебақылау жүйесі мен прокторинг жүйесіндегі деректер ахуалдық орталыққа беріледі. Бейнебақылау жүйелерінің деректері де теориялық емтиханды қабылдау орны бойынша Мемлекеттік корпорация филиалының жалпы күту залына, сондай-ақ олардың сұрауы бойынша көлік құралдары жүргізушілерін даярлау бойынша кәсіптік бірлестіктерге (бұдан әрі – кәсіптік бірлестіктер) беріледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Теориялық емтиханның нәтижесі, сондай-ақ сұрақтарға жауаптардың дұрыстығы туралы ақпарат жүргізушілікке үміткердің АЖО мониторының экранында барлық сұрақтарға жауаптар аяқталғаннан кейін немесе белгіленген уақыт өткеннен кейін ғана көрсетіледі. Сонымен қатар, экранда таңдалған және дұрыс жауаптардың нөмірлерікөрсетілген емтихан парағы, сондай-ақ теориялық емтиханға жұмсалған уақыт көрсетіледі.
Бөлінген уақыт өткеннен кейін теориялық емтихан автоматты түрде аяқталады.
Жүргізушілікке үміткер теориялық емтихан нәтижелерімен келіспеген жағдайда жүргізушілікке үміткер уәкілетті органға теориялық емтихан нәтижелерімен келіспегені туралы апелляция беруге құқылы.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Результат теоретического экзамена с АРМ кандидата в водители передается на ЦП для распечатки экзаменационного листа и протокола результатов экзамена согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, которые подписываются кандидатом в водители.
Сведения о результатах сдачи экзамена передаются в личный кабинет кандидата в водители на ПЭП, в объекты информатизации, а также в соответствующие информационные системы государственных органов.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Оценка "СДАЛ" выставляется, когда кандидат в водители в отведенное время ответил правильно не менее чем на 32 вопроса. В противном случае кандидату в водители выставляется оценка "НЕ СДАЛ".
Отсутствие ответа на вопрос считается ошибкой.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Если в ходе проведения теоретического экзамена кандидат в водители обменивался материалами, покидал зал сдачи теоретического экзамена, использовал информацию на бумажных, электронных носителях, а также принимающие-передающие электронные устройства, прием экзамена прекращается, составляется акт о нарушении Правил приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений по форме, определяемой Госкорпорацией, кандидату в водители выставляется оценка "НЕ СДАЛ", к повторной сдаче теоретического экзамена кандидат в водители допускается не ранее чем через 3 месяца.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае невозможности сдачи теоретического экзамена вследствие непреодолимой силы (стихийные явления, отсутствие электроэнергии), а также по причине технических неполадок прием теоретического экзамена приостанавливается.
В этом случае оформляется акт о приостановлении проведения теоретического экзамена по форме, определяемой Госкорпорацией, сдача теоретического экзамена проводится в другое время в течение этого дня либо в другой рабочий день, согласно поданной заявке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Теориялық емтиханның нәтижесі жүргізушілікке үміткердің АЖО бар емтихан парағын және емтихан нәтижелерінің хаттамасын басып шығару үшін ОП-ге осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес беріледі, оларға жүргізушілікке үміткерлер қол қояды.
Емтихан тапсыру нәтижелері туралы мәліметтер жүргізушілікке үміткердің жеке кабинетіне ЭҮП-ге, біріктірілген сервистерге, ақпараттандыру объектілеріне, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелеріне беріледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Егер жүргізушілікке үміткер бөлінген уақытта кем дегенде 32 сұраққа дұрыс жауап берсе, "ТАПСЫРДЫ" деген баға қойылады. Керісінше жағдайда жүргізушілікке үміткерге "ТАПСЫРҒАН ЖОҚ" деген баға қойылады.
Сұраққа жауаптың жоқтығы қате болып саналады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Егер теориялық емтихан өткізу барысында кандидат материалдармен алмасып, теориялық емтихан тапсыру залынан шығып, қағаз, электрондық тасымалдағыштардағы ақпаратты, сондай-ақ қабылдаушы-беруші электрондық құрылғыларды пайдаланса, емтиханды қабылдау тоқтатылады, емтихандарды қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бұзу туралы акті жасалады, Мемлекеттік корпорация белгілеген нысан бойынша кандидатқа "ТАПСЫРҒАН ЖОҚ" деген баға қойылады, теориялық емтиханды қайта тапсыруға жүргізушілікке үміткер кемінде 3 айдан кейін жіберіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Теориялық емтиханды еңсерілмейтін күш (стихиялық құбылыстар, электр энергиясының болмауы) салдарынан, сондай-ақ техникалық ақаулар себебінен тапсыру мүмкін болмаған жағдайда теориялық емтиханды қабылдау уақытша тоқтатылады.
Бұл жағдайда Мемлекеттік корпорация белгілеген нысан бойынша теориялық емтиханды өткізуді уақытша тоқтата тұру туралы акті ресімделеді, теориялық емтиханды тапсыру берілген өтінімге сәйкес осы күн ішінде не басқа жұмыс күні ішінде басқа уақытта жүргізіледі.
Ескерту. 2-тарау 25-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

26. При выявлении неисправности автоматизированного комплекса в ходе теоретического экзамена оценка, выставленная кандидату в водители, аннулируется, и теоретический экзамен проводится вновь.
27. Практический экзамен принимается на автоматизированном автодроме Госкорпорации, оснащенном транспортными средствами соответствующих категорий и оборудованными специализированными устройствами автоматического считывания результатов вождения.
Расположение автоматизированного автодрома осуществляется в соответствии требованиями правил, технических норм и стандартов в части безопасности дорожного движения и экологической безопасности.
Автодром обеспечивает высокую пропускную способность транспортных средств при сдаче практического экзамена.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Основными элементами автоматизированного автодрома являются:
1) закрытая от движения площадка, оборудованная испытательными упражнениями с элементами улично-дорожной сети;
2) диспетчерский пункт;
3) аппаратно-программный комплекс, включающий взаимосвязанные между собой специально оборудованные транспортные средства и технические средства организации дорожного движения;
4) автоматизированную систему контроля и оценки результатов выполнения кандидатами в водители каждого испытательного упражнения и практического экзамена в целом.
29. Основные элементы улично-дорожной сети автоматизированного автодрома:
1) автоматизированный автодром имеет установленное по периметру ограждение, препятствующее движению по его территории транспортных средств и людей, кроме непосредственно участвующих в проведении практических экзаменов;
2) размеры автоматизированного автодрома должны обеспечивать возможность размещения на нем всех зон испытательных упражнений для соответствующих категорий транспортных средств. При этом должны учитываться габаритные параметры и радиусы поворота используемых для проведения практических экзаменов транспортных средств, размеры предстартовой и послефинишной зон, зон выполнения испытательных упражнений и участков движения между ними, а также технологических зон для размещения диспетчерского пункта, элементов автоматизированной системы, технических средств организации дорожного движения и установок наружного освещения;
3) размещение зон испытательных упражнений, элементов автоматизированной системы и технических средств организации дорожного движения на автоматизированном автодроме должно обеспечивать возможность последовательного и непрерывного выполнения всего комплекса испытательных упражнений для соответствующей категории транспортных средств;

26. Теориялық емтихан барысында автоматтандырылған кешеннің ақаулығы анықталған жағдайда жүргізушілікке үміткерге қойылған баға жойылады және теориялық емтихан қайта өткізіледі.
27. Практикалық емтихан тиісті санатты көлік құралдарымен және жүргізу нәтижелерін автоматты есептейтін мамандандырылған құрылғылармен жабдықталған Мемлекеттік корпорацияның автоматтандырылған автодромында қабылданады.
Автоматтандырылған автодромның орналасуы жол жүрісі қауіпсіздігі және экологиялық қауіпсіздік бөлігінде қағидалардың, техникалық нормалар мен стандарттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Автодром практикалық емтихан тапсыру кезінде көлік құралдарының жоғары өткізу қабілетін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Автоматтандырылған автодромның негізгі элементтері болып:
1) көше-жол желісінің элементтері бар, сынақ жаттығуларымен жабдықталған, қозғалыстан жабық алаң;
2) диспетчерлік пункт;
3) өзара тығыз байланысқан арнайы жабдықталған көлік құралдары мен жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдары кіретін аппараттық-бағдарламалық кешен;
4) жүргізушілікке үміткерлердің әрбір сынақ жаттығуын орындау нәтижелері мен жалпы практикалық емтиханды бақылау мен бағалаудың автоматтандырылған жүйесі табылады.
29. Автоматтандырылған автодромның көше-жол желісінің негізгі элементтері:
1) автоматтандырылған автодромның практикалық емтиханды өткізуге тікелей қатысатындардан басқа, көлік құралдары мен адамдардың оның аумағы бойынша қозғалуына кедергі келтіретін, периметрі бойынша орнатылған қоршауы болуы тиіс;
2) автоматтандырылған автодромның өлшемдері онда көлік құралдарының тиісті санаттары үшін сынақ жаттығуларының барлық аймақтарын орналастыру мүмкіндігін қаматамасыз етуі тиіс. Бұл ретте практикалық емтихан өткізу үшін пайдаланылатын көлік құралдарының габариттік параметрлері мен бұрылу радиустары, старт алдындағы және мәреден кейінгі аймақтардың, сынақ жаттығуларын орындау аймақтары мен олардың арасынан қозғалу учаскелерінің, сондай-ақ диспетчерлік пунктті орналастыру үшін технологиялық аймақтардың, автоматтандырылған жүйе элементтерінің, жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдары мен сыртқы жарықтандыру қондырғыларының өлшемдері ескерілуі тиіс;
3) сынақ жаттығулары аймақтарының, автоматтандырылған жүйе элементтерінің және жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдарының автоматтандырылған автодромда орналасуы көлік құралдарының тиісті санаты үшін сынақ жаттығуларының барлық кешенін жүйелі және үздіксіз орындау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс;

4) последовательность выполнения испытательных упражнений, предусмотренных для транспортных средств соответствующей категории, определяется схемой организации дорожного движения автоматизированного автодрома;
5) участки автоматизированного автодрома, предназначенные для движения транспортных средств, должны иметь ровное, однородное асфальтобетонное покрытие. Указанное покрытие не должно иметь перепадов, выбоин, иных повреждений, затрудняющих движение транспортных средств с разрешенной скоростью. В зоне движения транспортных средств не допускается наличие посторонних предметов, не имеющих отношения к обустройству автоматизированного автодрома;
6) коэффициент сцепления колеса с дорожным покрытием (в том числе наклонного участка) должен быть не ниже 0,4, в соответствие с требованиями национального стандарта Республики Казахстан;
7) на проезжей части автоматизированного автодрома должен быть предусмотрен водоотвод с ее поверхности. Проезжая часть должна быть горизонтальной с максимальным продольным уклоном 100%;
8) в случае проведения экзаменов в темное время суток, в соответствии с требованиями строительных норм и правил Республики Казахстан, средняя горизонтальная освещенность проезжей части автодрома должна быть не менее 20 лк. Отношение максимальной освещенности к средней должна быть не более 3:1. Показатель ослепленности установок наружного освещения не должен превышать 150;
9) используемые на автоматизированном автодроме технические средства организации дорожного движения должны соответствовать требованиям национальных стандартов Республики Казахстан.
Рекомендуется использовать светофоры - типа T.1, а дорожные знаки I или II типоразмера, соответствующие требованиям национальных стандартов Республики Казахстан. Допускается уменьшение нормированного расстояния от дорожных знаков и разметки до объекта;
10) для обозначения зон и элементов испытательных упражнений, контролируемых автоматизированной системой, применяется специальная разметка, требования к которой изложены пунктах 3739 настоящих Правил;
11) дополнительно на автоматизированном автодроме должны иметься соответствующие датчики, линии электроснабжения и связи, обеспечивающие функционирование улично-дорожной сети как элемента автоматизированной системы автодрома;
12) датчики должны быть стационарно установлены, не должны изменять своего местоположения или технического назначения при воздействии на них механических или погодных факторов, а также не являться помехой для движения транспортных средств.
30. Для приема практических экзаменов на автоматизированном автодроме используются транспортные средства соответствующие требованиям пунктов 42, 43, 44, 45 настоящих Правил, а также оборудованные системами приема/передачи информации на государственном и русском языках, датчиками, световым и/или звуковым сигналом аварийного торможения, дисплеем, обеспечивающими функционирование транспортных средств как элемента автоматизированной системы автодрома, информирование кандидата в водители об оценке в автоматизированном режиме результатов и времени выполнения каждого испытательного упражнения и практического экзамена в целом. Салон транспортного средства оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей непрерывное видеонаблюдение процесса приема практического экзамена с обзором на 360 градусов и передачей видео информации и звука на рабочее место диспетчерского пункта и в общий зал ожидания филиала Госкорпорации по месту приема теоретического экзамена, с возможностью дальнейшей архивации и сроком хранения не менее 12 месяцев.

4) көлік құралдарының тиісті санаты үшін көзделген сынақ жаттығуларының жүйелілігі автоматтандырылған автодромның жол жүрісін ұйымдастыру сызбасымен айқындалады;
5) көлік құралдарының қозғалысына арналған автоматтандырылған автодром учаскелерінің тегіс, біртекті асфальт-бетон жабыны болуы тиіс. Көрсетілген жабынның көлік құралдарының рұқсат етілген жылдамдықпен қозғалуын қиындататын түскен жерлері, шұңқырлары, өзге де бұзылған жерлері болмауы тиіс. Көлік құралдары жүретін аймақта автоматтандырылған автодромның жайластырылуына қатысы жоқ, бөгде заттардың болуына жол берілмейді;
6) дөңгелектің жол жабынымен ілініс коэффициенті (оның ішінде еңіс учаске) Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының талаптарына сәйкес 0,4 төмен болмауы тиіс;
7) автоматтандырылған автодромның жүріс бөлігінде оның үстіңгі бөлігінен су бұрғыш көзделуі тиіс. Жүріс бөлігі ұзына бойы 100 % барынша еңкіш болуы тиіс;
8) емтиханды тәуліктің қараңғы уақытында өткізген жағдайда, Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес автодромның жүріс бөлігін көлденеңінен жарықтандыру 20 лк аз болмауы тиіс. Барынша жарықтандырудың орташаға қатынасы 3:1 аспау керек. Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының көзді шағылыстыру көрсеткіші 150 аспауы тиіс;
9) автоматтандырылған автодромда пайдаланылатын жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдары Қазақстан Республикасы ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес болу керек. Қазақстан Республикасы ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес келетін І және ІІ үлгі-өлшемдегі жол белгілерін, T.1 үлгісіндегі бағдаршамдарды пайдалану ұсынылады. Жол белгілері мен таңбаларынан бастап объектіге дейінгі мөлшерленген ара қашықтықты азайтуға рұқсат етіледі;
10) автоматтандырылған жүйемен бақыланатын аймақтар мен сынақ жаттығуларының элементтерін белгілеу үшін арнайы таңбалау қолданылады, оған қойылатын талаптар осы Қағидалардың 37-39-тармақтарында баяндалған;
11) автоматтандырылған автодромда қосымша тиісті датчиктер, көше-жол желісінің автоматтандырылған автодром жүйесінің элементі ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз ететін электрмен жарақтау және байланыс желілері болуы тиіс;
12) датчиктер стационарлық жолмен орнатылуы тиіс, оларға механикалық немесе ауа-райы факторлары ықпал еткен кезде орналасқан орны мен техникалық мақсатын өзгертпеуі, сондай-ақ көлік құралдарының қозғалысы үшін кедергі болмауы тиіс.
30. Автоматтандырылған автодромда практикалық емтихандарды қабылдау үшін осы Қағидалардың 42, 43, 44, 45 - тармақтарының талаптарына сәйкес келетін көлік құралдары, сондай-ақ мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпаратты қабылдау/беру жүйелерімен, авариялық тежеудің датчиктерімен, жарық және/немесе дыбыстық сигналымен, автодромның автоматтандырылған жүйесінің элементі ретінде көлік құралдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін дисплеймен жабдықталған, жүргізуші болуға жүргізушілікке үміткерге әрбір сынақ жаттығуы мен тұтастай практикалық емтиханның нәтижелерін және орындалу уақытын автоматтандырылған режимде бағалау туралы хабардар ету жүйесі пайдаланылады.Көлік құралының салоны 360 градусқа шолумен практикалық емтиханды қабылдау процесін үздіксіз бейнебақылауды және диспетчерлік пункттің жұмыс орнына және теориялық емтиханды қабылдау орны бойынша Мемлекеттік корпорация филиалының жалпы күту залына бейне ақпарат пен дыбысты беруді қамтамасыз ететін, әрі қарай мұрағаттау және сақтау мерзімі кемінде 12 ай болатын бейнебақылау жүйесімен жабдықталады.

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Расположение диспетчерского пункта обеспечивает возможность визуального наблюдения за обстановкой на автодроме.
32. В диспетчерском пункте размещаются автоматизированные рабочие места, оснащенные компьютерами, мониторами, показывающими действия кандидатов в водители, принтером для распечатки результатов практического экзамена, оборудованием для бесперебойного получения/передачи и обработки информации, громкоговорящей связью, обеспечивающего функционирование пункта как элемента автоматизированной системы автодрома.
33. Электропитание оборудования диспетчерского пункта оснащается системой защиты и стабилизации.
34. Автоматизированная система обеспечивает:
1) непрерывность процесса приема практического экзамена;
2) контроль в режиме реального времени одновременного движения по площадке нескольких транспортных средств;
3) прием/передачу и обработку информации, полученной в ходе практического экзамена;
4) контроль исправности системы;
5) контроль выполнения испытательных упражнений (каждого по отдельности и всего комплекса в целом);
6) хронометраж времени выполнения испытательных упражнений (каждого по отдельности и всего комплекса в целом);
7) формирование результатов практического экзамена каждого кандидата в водители в виде суммы набранных штрафных баллов;
8) распечатку экзаменационного листа сдачи практического экзамена по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и протокола результатов экзаменов;
9) интеграцию с автоматизированными информационными системами Государственной корпорации.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 26.01.2016 № 73 (вводится в действие с 01.03.2016); от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При выполнении испытательных упражнений учитываются:
1) пересечение колесами транспортного средства линий разметки (линий фиксации выполнения упражнения, линий начала и окончания выполнения упражнения, линий "Старт", "Стоп", "Финиш", стоп-линий, контрольных линий);
2) остановка транспортного средства в заданном месте;
3) переключение передач механической трансмиссии транспортного средства;
4) скорость движения;
5) включение/выключение сигналов поворота и аварийной световой сигнализации;
6) правильность использования ремня безопасности;

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Диспетчерлік пункттің орналасуы автодромдағы жалпы жағдайды визуалдық қадағалау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
32. Диспетчерлік пунктте жүргізушілікке үміткердің іс-әрекеттерін көрсететін компьютерлермен, мониторлармен, емтихан нәтижелерін басып шығаратын принтермен, ақпаратты үздіксіз алу/беру және өңдеу жабдығымен, дауыс ұлғайтқыш байланыспен жарақталған, пункттің автоматтандырылған автодром жүйесінің элементі ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз ететін автоматтандырылған жұмыс орындары орналастырылады.
33. Диспетчерлік пункт жабдықтарын электрмен қоректендірудің қорғау және тұрақтандыру жүйесі болуы тиіс.
34. Автоматтандырылған жүйе:
1) практикалық емтихан қабылдау процесінің үздіксіздігін;
2) нақты уақыт режимінде алаңда бірнеше көлік құралының біруақытта қозғалуын бақылауды;
3) практикалық емтихан барысында алынған ақпаратты қабылдауды/беруді және өңдеуді;
4) жүйенің ақаусыздығын бақылауды;
5) сынақ жаттығуларының (әрқайсысын бөлек және жалпы барлық кешенді) орындалуын бақылауды;
6) сынақ жаттығуларын (әрқайсысын бөлек және жалпы барлық кешенді) орындау уақытының межесін;
7) әрбір жүргізушілікке үміткердің практикалық емтихан нәтижелерін айыппұл балдарының жиналған сомасы ретінде қалыптастыруды;
8) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша практикалық емтихан тапсыру жөніндегі емтихан парағы мен емтихан нәтижелерінің хаттамасын басып шығаруды;
9) Мемлекеттік корпорацияның автоматтандырылған ақпараттық жүйелерімен біріктіруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 26.01.2016 № 73 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
35. Сынақ жаттығуларын орындаған кезде:
1) көлік құралдарының дөңгелектерімен таңбалау сызықтарынан (жаттығудың орындалуын тіркеу сызығынан, жаттығуды орындауды бастау және аяқтау сызықтарынан, "Старт", "Тоқта", "Мәре", тоқта-сызығынан, бақылау сызықтарынан) өтіп кету;
2) көлік құралын белгіленген жерде тоқтату;
3) көлік құралының механикалық трансмиссиясы берілісін ауыстырып қосу;
4) қозғалыс жылдамдығы;
5) бұрылу сигналдары мен авариялық жарық сигнализациясын қосу/өшіру;
6) қауіпсіздік белдігін пайдалану дұрыстығы;

7) время выполнения (каждого испытательного упражнения по отдельности и всего комплекса в целом).
36. Автоматизированная система исключает возможность корректировки информации, полученной в ходе экзамена, в том числе результатов выполнения каждого испытательного упражнения по отдельности и всего комплекса в целом.
Оценка выполнения испытательных упражнений и выставление штрафных баллов осуществляются в автоматическом режиме без вмешательства работников Госкорпорации.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При оборудовании зон испытательных упражнений практического экзамена на категорию "A", "А1":
1) линии разметки, определяющие границы участков испытательных упражнений, пересечение которых контролируется автоматизированной системой (далее – контрольные линии), обозначаются дорожной разметкой желтого цвета 1.4;
2) края проезжей части, за исключением мест, обозначенных контрольными линиями, обозначаются дорожной разметкой белого цвета 1.2;
3) линии начала и окончания выполнения испытательных упражнений, а также линия границы зоны переключения коробки передач обозначаются желтой прерывистой линией шириной 0,10м, длиной штриха 0,15м с интервалом между штрихами 0,10м.;
4) линии "Старт", "Стоп" и "Финиш" обозначаются белой полосой шириной 0,4м, длина которой ограничивается контрольными линиями либо дорожной разметкой 1.2;
5) надписи "Старт" и "Финиш" наносятся на проезжую часть на расстоянии 1,0м до соответствующей линии. Высота букв - 0,6м.
38. При оборудовании зон испытательных упражнений первого этапа практического экзамена на категории "B", "В1", "C", "С1" и "D", "D1":
1) контрольные линии, а также край проезжей части вдоль бордюра обозначаются дорожной разметкой желтого цвета 1.4, в иных местах край проезжей части обозначается дорожной разметкой белого цвета 1.2;
2) ширина полосы движения (за исключением зон выполнения упражнений № 4 "Повороты на 90 градусов", № 5 "Змейка", № 6 "Разворот и парковка", № 7 "Параллельная парковка задним ходом") ограничивается линиями разметки 1.2 или 1.4 и должна быть длиной не менее 3,0м. Расстояние от линий разметки 1.2 или 1.4 до внутреннего края бордюра должно быть не менее 0,2м.;
3) линии начала и окончания выполнения испытательных упражнений обозначаются желтой прерывистой линией шириной 0,10м, длиной штриха 0,15м с интервалом между штрихами 0,10м.;
4) линии "Старт", "Стоп" и "Финиш" обозначаются белой полосой шириной 0,4м, длина которой ограничивается контрольными линиями либо дорожной разметкой 1.2;

7) орындалу уақыты (әрбір сынақ жаттығуы бөлек және жалпы барлық кешен) бақылануы тиіс.
36. Автоматтандырылған жүйе емтихан барысында алынған ақпаратты, оның ішінде әрбір сынақ жаттығуын бөлек және жалпы барлық кешенді орындау нәтижелерін түзету мүмкіндігін болдырмайды.
Сынақ жаттығуларының орындалуын бағалау және айыппұл балдарын қою Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің араласуынсыз автоматты режимде жүзеге асырылады.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. "A", "А1" санатына практикалық емтиханның сынақ жаттығулары аймақтарын жабдықтау кезінде:
1) оларды кесіп өту автоматтандырылған жүйемен бақыланатын, сынақ жаттығуларының шекараларын айқындайтын таңбалау сызықтары (бұдан әрі – бақылау сызықтары) сары түсті 1.4 жол таңбасымен таңбаланады;
2) бақылау сызықтарымен таңбаланған жерлерді қоспағанда, жүріс бөлігінің шеттері ақ түсті 1.2 жол таңбасымен таңбаланады;
3) сынақ жаттығуларын орындау басталатын және аяқталатын сызықтар, сондай-ақ беріліс қорабын ауыстырып қосу аймағы шегінің сызығы ені 0,10 м, штрих ұзындығы 0,15 м, штрихтар арасындағы қашықтық 0,10 м болатын сары үзік сызықпен таңбаланады;
4) "Старт", "Тоқта" және "Мәре" сызықтары ені 0,4 м, ұзындығы бақылау сызықтарымен не 1.2. жол таңбасымен шектелетін ақ жолақпен таңбаланады;
5) "Старт" және "Мәре" жазбалары жүріс бөлігіне ара қашықтығы 1,0 м тиісті сызыққа дейін жазылады. Әріптердің биіктігі - 0,6 м.
38. "B", "В1", "C", "С1" және "D", "D1" санаттарына практикалық емтиханның бірінші кезеңінің сынақ жаттығулары аймақтарын жабдықтау кезінде:
1) бақылау сызықтары, сондай-ақ жүріс бөлігінің шеті бордюр бойымен сары түсті 1.4 жол таңбасымен, басқа жерлерде жүріс бөлігінің шеті ақ түсті 1.2 жол таңбасымен таңбаланады;
2) қозғалыс жолағының ені (№ 4 "90 градусқа бұрылу", № 5 "Жылан", № 6 "Бұрылу және тұраққа қою", № 7 "Артқы жүріспен паралель қою" жаттығуларын орындау аймақтарын қоспағанда) 1.2 немесе 1.4 таңбаларының сызықтарымен шектеледі және ұзындығы 3,0 м кем болмауы тиіс. 1.2 немесе 1.4 таңбасының сызықтарынан бордюрдың ішкі шетіне дейінгі ара қашықтық 0,2 м кем болмауы тиіс;
3) сынақ жаттығуларын орындау басталатын және аяқталатын сызықтар ені 0,10 м, штрих ұзындығы 0,15 м, штрихтар арасындағы қашықтық 0,10 м болатын сары үзік сызықпен таңбаланады;
4) "Старт", "Тоқта" және "Мәре" сызықтары ені 0,4 м, ұзындығы бақылау сызықтарымен не 1.2. жол таңбасымен шектелетін ақ жолақпен таңбаланады;

5) надписи "Старт" и "Финиш" наносятся на проезжую часть на расстоянии 1,0м до соответствующей линии. Высота букв - 1,0м.;
6) в зоне упражнения № 1 "Старт" после линии старта, на расстоянии 2,0 - 10,0 м устанавливается дорожный знак 3.24 "Ограничение максимальной скорости" (20 км/ч);
7) в зоне упражнения № 2 "Остановка и начало движения на подъеме":
наклонный участок автодрома должен иметь продольный уклон в пределах 8,0 - 16,0% включительно. Использование колейной эстакады не допускается;
с каждой стороны проезжей части зона упражнения "Остановка и начало движения на подъеме" огораживается защитной стеной (барьером) высотой не менее 0,5м и толщиной не менее 0,4м в соответствии с требованиями национального стандарта Республики Казахстан;
на расстоянии 1,0м после начала подъема наносится линия фиксации выполнения упражнения шириной 0,3м. На расстоянии 1,0м до конца подъема наносится линия "Стоп" шириной 0,4м. На расстоянии 3,0м до начала подъема устанавливается дорожный знак 1.13 "Крутой подъем", а на расстоянии 3,0м до начала спуска - дорожный знак 1.14 "Крутой спуск";
8) в зоне упражнения № 3 "Проезд пешеходного перехода" на расстоянии не менее 1,0м от дорожной разметки 1.14.1 (1.14.2) наносится линия "Стоп". На расстоянии не более 1,0м от границ пешеходного перехода устанавливаются дорожные знаки 5.16.1 и 5.16.2 "Пешеходный переход";
9) в зоне упражнения № 4 "Повороты на 90 градусов" до линии начала выполнения упражнения устанавливается дорожный знак 1.11.1 (1.11.2) "Опасный поворот", после линии окончания выполнения упражнения - соответствующий предписывающий дорожный знак (4.1.1 - 4.1.6) в зависимости от схемы организации дорожного движения;
10) в зоне упражнения № 5 "Змейка" до линии начала выполнения упражнения устанавливается дорожный знак 1.12.1 (1.12.2) "Опасные повороты", после линии окончания выполнения упражнения - соответствующие дорожные знаки приоритета и (или) предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения;
11) в зоне упражнения № 6 "Разворот и парковка" непосредственно у линии начала и окончания выполнения упражнения устанавливаются соответствующие дорожные знаки приоритета и (или) предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения;
12) в зоне упражнения № 7 "Параллельная парковка задним ходом" непосредственно перед зоной выполнения упражнения устанавливается дорожный знак 5.15 "Место стоянки". На выезде из зоны выполнения упражнения устанавливаются соответствующие дорожные знаки приоритета и (или) предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения;

5) "Старт" және "Мәре" жазбалары жүріс бөлігіне ара қашықтығы 1,0 м тиісті сызыққа дейін жазылады. Әріптердің биіктігі - 1,0 м;
6) № 1 "Старт" жаттығуы аймағында старт сызығынан кейін 2,0 - 10,0 м қашықтықта 3.24 "Ең жоғары жылдамдықты шектеу" (20 км/сағ) жол белгісі орнатылады;
7) № 2 "Аялдау және өрге қарай орнынан қозғалу" жаттығуы аймағында:
автодромның еңкіш учаскесінің 8,0 - 16,0 % шегінде қоса алғанда ұзына бойы еңісі болуы тиіс. Қалыптасқан жол эстакадасын пайдалануға жол берілмейді;
жүріс бөлігінің әр жағынан "Аялдау және өрге қарай орнынан қозғалу" жаттығуының аймағы Қазақстан Республикасы ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес биіктігі 0,5 м және қалыңдығы 0,4 м кем емес қорғаныс қабырғасымен қоршалады;
биіктеу басталған жерден 1,0 м қашықтықта ені 0,3 м жаттығулардың орындалуын тіркеу сызығы сызылып жазылады. Өрден түсу аяқталған жерге дейін 1,0 м қашықтықта ені 0,4 м "Тоқта" сызығы сызылып жазылады. Биіктеу басталғанға дейін 3,0 м қашықтықта 1.14 "Тік өрлеу" жол белгісі орнатылады, ал ылдилау басталған жерге дейін 3,0 м қашықтықта 1.13 "Тік еңіс" жол белгісі орнатылады.
8) № 3 "Жаяу жүргіншілер өтпесінен өту" жаттығуының аймағында 1.14.1 (1.14.2) жол таңбасынан 1,0 м ем емес қашықтықта "Тоқта" сызығы сызылып жазылады. Жаяу жүргінші өтпесінің шегінен 1,0 м аспайтын қашықтықта 5.16.1 және 5.16.2 "Жаяу жүргінші өтпесі" жол белгілері орнатылады;
9) № 4 "90 градусқа бұрылу" жаттығуының аймағында жаттығуды орындау басталатын сызыққа дейін 1.11.1 (1.11.2) "Қауіпті бұрылыс" жол белгісі, жаттығуды орындау аяқталатын сызықтан кейін жол жүрісін ұйымдастыру сызбасына сәйкес тиісті алдын ала жазылатын белгі (4.1.1 - 4.1.6) орнатылады;
10) № 5 "Жылан" жаттығуының аймағында жаттығуды орындау басталатын сызыққа дейін 1.12.1 (1.12.2) "Қауіпті бұрылыстар", жаттығуды орындау аяқталатын сызықтан кейін жол жүрісін ұйымдастыру сызбасына байланысты тиісті басымдылық және (немесе) алдын ала жазылатын жол белгілері орнатылады;
11) № 6 "Бұрылу және тұраққа қою" жаттығуының аймағында тікелей жаттығуды орындау басталатын және аяқталатын сызықтың жанынан жол жүрісін ұйымдастыру сызбасына байланысты тиісті басымдылық және (немесе) алдын ала жазылатын жол белгілері орнатылады;
12) № 7 "Артқы жүріспен тұраққа параллель қою" жаттығуының аймағында тікелей жаттығуды орындау аймағының алдында 5.15 "Тұрақ орны" жол белгісі орнатылады. Жаттығуды орындау аймағынан шығатын жерде жол жүрісін ұйымдастыру сызбасына байланысты тиісті басымдылық және (немесе) алдын ала жазылатын жол белгілері орнатылады.

13) в зоне упражнения № 8 "Проезд регулируемого перекрестка":
радиус поворота на перекрестке должен составлять для категории "B", "В1" - более 4,0 м, для категории "С", "С1", "D", "D1" - более 6,0 м.;
светофоры устанавливаются по четырем сторонам перекрестка;
переключение сигналов светофоров должно обеспечиваться дорожными контроллерами, имеющими основные параметры:
1) интервал изменения длительности основных тактов, с - от 1 до 60;
2) интервал изменения длительности промежуточных тактов, с - от 3 до 16;
3) интервал изменения длительности минимального времени зеленого сигнала светофоров по любому направлению движения транспорта, с - от 3 до 16;
4) интервал изменения длительности максимального времени красного сигнала светофоров по любому направлению движения транспорта (при отсутствии специального требования), с - 1;
5) погрешность отсчета интервалов времени, % - 2;
6) количество регулируемых фаз движения - не менее 3;
по четырем сторонам перекрестка наносится дорожная разметка 1.14.1 (1.14.2). На расстоянии не менее 1,0 м от пешеходного перехода наносится дорожная разметка 1.12 шириной 0,4 м. На расстоянии не менее 1,0 м до дорожной разметки 1.12 устанавливаются предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения.
14) в зоне упражнения № 9 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда" на расстоянии не менее 2,0 м до железнодорожного переезда наносится дорожная разметка 1.12 шириной 0,4 м. Перед железнодорожным переездом устанавливаются дорожные знаки 1.2, 1.3.1, 2.5. Допускается имитация отдельных элементов железнодорожного переезда;
15) в зоне упражнения № 10 "Полоса разгона" на прямом участке проезжей части оснащается дорожными знаками 4.7 "Ограничение минимальной скорости" (20 км/ч) и 3.24 "Ограничение максимальной скорости" (20 км/ч) обозначается отрезок пути протяженностью 40 м, предназначенный для разгона и замедления;
16) зона выполнения упражнения № 11 "Аварийная остановка" обеспечивается вне зон выполнения других упражнений;
17) в зоне упражнения № 12 "Финиш" на расстоянии 5,0 - 10,0 м до линии финиша устанавливается дорожный знак 5.15 "Место стоянки", после линии финиша должно быть оборудовано соответствующее место для стоянки транспортного средства.
39. При оборудовании зон испытательных упражнений первого этапа практического экзамена на категории "BE", "CE", "С1Е" "DE", "D1E":
1) контрольные линии обозначаются дорожной разметкой 1.4;
2) линии начала и окончания выполнения испытательных упражнений обозначаются желтой прерывистой линией шириной 0,10 м и длиной 0,15 м с промежуточным шагом 0,10 м.;

13) № 8 "Реттелетін қиылыстан өту" жаттығуының аймағында:
қиылыста бұрылу радиусы "B", "В1" санаттары үшін 4,0 м артық, "С", "С1", "D", "D1" санаттары үшін 6,0 м артық;
бағдаршамдар қиылыстың төрт жағынан орнатылады;
бағдаршамдар сигналдарының жанып-өшуін мынадай негізгі параметрлері бар жол контроллерлері қамтамасыз етеді:
1) негізгі тактілер ұзақтығының өзгеру интервалы - 1-ден 60 дейін;
2) аралық тактілер ұзақтығының өзгеру интервалы - 3-тен 16 дейін;
3) көлік құралының кез келген бағыты бойынша бағдаршамдардың жасыл сигналы ұзақтығының өзгеру интервалы - 3-тен 16 дейін;
4) көлік құралының кез келген бағыты бойынша бағдаршамдардың қызыл сигналының ең көп уақыты ұзақтығының өзгеру интервалы (арнайы талаптар болмаған жағдайда) - 1-ден бастап;
5) уақыт аралығын есептеудегі олқылық, % - 2;
6) реттелетін қозғалыс фазаларының саны - 3-тен кем емес;
қиылыстың төрт жағынан 1.14.1 (1.14.2) жол таңбасы жазылады. Жаяу жүргінші өтпесінен 1,0 м кем емес қашықтықта ені 0,4 м 1.12 жол таңбасы жазылады. 1.12 жол таңбасына дейін 1,0 м кем емес қашықтықта жол жүрісін ұйымдастыру сызбасына сәйкес тиісті алдын ала жазылатын белгі орнатылады.
14) № 9 "Реттелмейтін теміржол өтпесінен өту" жаттығуының аймағында теміржол өтпесіне дейін 2,0 м кем емес қашықтықта ені 0,4 м 1.12 жол таңбасы жазылады. Теміржол өтпесінің алдында 1.2, 1.3.1, 2.5 жол белгілері орнатылады. Теміржол өтпесінің жекелеген элементтерін имитациялауға жол берілмейді.
15) № 10 "Екпін алу жолағы" жаттығуы аймағында жүріс бөлігінің тура учаскесінде 4.7 "Ең төменгі жылдамдықты шектеу" (20 км/сағ) және 3.24 "Ең жоғары жылдамдықты шектеу" (20 км/сағ) екпін алуға және бәсеңдетуге арналған, ұзындығы 40 м жол кесіндісі белгіленеді.
16) № 11 "Авариялық аялдау" жаттығуын орындау аймағы басқа жаттығуларды орындау аймақтарынан тыс қамтамасыз етіледі.
17) № 12 "Мәре" жаттығуы аймағында мәре сызығына дейін 5,0 - 10,0 м қашықтықта 5.15 "Тұрақ орны" жол белгісі орнатылады, мәре сызығынан кейін көлік құралының аялдауы үшін тиісті орын жабдықталуы тиіс.
39. "BE", "CE", "С1Е" "DE", "D1E" санаттарына практикалық емтиханның бірінші кезеңінің сынақ жаттығулары аймақтарын жабдықтау кезінде:
1) бақылау сызықтары 1.4 жол таңбасымен белгіленеді;
2) сынақ жаттығуларын орындау басталатын және аяқталатын сызықтар 0,10 м аралық адыммен ені 0,10 м және ұзындығы 0,15 м сары үзік сызықпен белгіленеді;

3) линии "Старт" и "Финиш" обозначаются белой полосой шириной 0,4 м, длина которой ограничивается контрольными линиями;
4) на расстоянии 1,0 м после линии старта наносится надпись "Старт";
5) на расстоянии 1,0 м до линии финиша наносится надпись "Финиш".
40. Практический экзамен принимается на транспортном средстве той категории на право управления, которой будет выдаваться водительское удостоверение:
1) "A", "А1" - на двухколесных мотоциклах;
2) "В1" - на трициклах, либо квадроциклах;
3) "B" - на автомобилях, разрешенная максимальная масса которых не превышает 3500 кг и число сидячих мест которых, помимо сиденья водителя, не превышает 8, способных по своим техническим характеристикам развивать скорость не менее 100 км/ч;
4) "C", "С1" - на грузовых автомобилях с разрешенной максимальной массой свыше 3500 кг;
5) "D1" - на автобусах, вместимость которых не более 28 сидячих мест и длина не более 7,0 м;
6) "D" - на автобусах, вместимость которых не менее 28 сидячих мест и длина не менее 7,0 м;
7) "BE" - на автомобилях, разрешенная максимальная масса которых не превышает 3500 кг и число сидячих мест которых, помимо сиденья водителя, не превышает 8, способных по своим техническим характеристикам развивать скорость не менее 100 км/ч, с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не менее 1000 кг, а разрешенная максимальная масса состава транспортных средств превышает 3500 кг;
8) "CE", "С1Е" - на грузовых автомобилях с разрешенной максимальной массой свыше 3500 кг с прицепом, имеющим не менее двух осей с расстоянием между ними более 1 м, или полуприцепом;
9) "DE", "D1E" - на сочлененных автобусах или автобусах, вместимость которых не менее 28 сидячих мест и длина не менее 7,0 м с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не менее 1000 кг.
41. Прием практического экзамена у лиц с ограниченными физическими возможностями, допущенных по медицинским показаниям к управлению транспортными средствами соответствующих категорий с ограничениями, осуществляется на транспортных средствах, конструкция которых отвечает имеющимся медицинским предписаниям.
42. Для приема практического экзамена используются транспортные средства, имеющие следующие, помимо изложенных в пункте 43 настоящих Правил, характеристики:
1) для категории "B" - длина не менее 3,8 м, ширина не менее 1,6 м (далее - база), расстояние между осями колес не менее 2,2 м, минимальный радиус поворота не менее 4,2 м;
2) для категории "C" - длина не менее 6,0 м, ширина не менее 2,0 м, база не менее 3,3 м, минимальный радиус поворота не менее 5,8 м;

3) "Старт" және "Мәре" сызықтары ені 0,4 м ақ жолақпен белгіленеді, олардың ұзындығы бақылау сызықтарымен шектеледі;
4) старт сызығынан кейін 1,0 м қашықтықта "Старт" жазбасы жазылады;
5) мәре сызығына дейін 1,0 м қашықтықта "Мәре" сызығы жазылады.
40. Практикалық емтихан басқару құқығына жүргізуші куәлігі берілетін санаттағы көлік құралында:
1) "A", "А1" - екі дөңгелекті мотоциклдерде;
2) "В1" - трициклдерде не квадроциклдерде;
3) "B" - рұқсат етілген ең жоғары салмағы 3500 кг аспайтын және жүргізуші орындығынан басқа, отыратын орын саны 8 аспайтын, техникалық сипаттамалары бойынша жылдамдықты кем дегенде 100 км/сағ жеткізуге қабілетті автомобильдерде;
4) "C", "С1" - рұқсат етілген ең жоғары салмағы 3500 кг асатын жүк автомобильдерінде;
5) "D1" - сыйымдылығы кемінде 28 отыратын орын және ұзындығы кемінде 7,0 м болатын автобустарда;
6) "D" - сыйымдылығы кемінде 28 отыратын орын және ұзындығы кемінде 7,0 м болатын автобустарда;
7) "BE" - рұқсат етілген ең жоғары салмағы 3500 кг аспайтын және жүргізуші орындығынан басқа, отыратын орын саны 8 аспайтын, техникалық сипаттамалары бойынша жылдамдықты кем дегенде 100 км/сағ жеткізуге қабілетті, рұқсат етілген ең жоғары салмағы кем дегенде 1000 кг, ал көлік құралдары құрамының рұқсат етілген ең жоғары салмағы 3500 кг асатын тіркемесі бар автомобильдерде;
8) "CE", "С1Е" - рұқсат етілген ең жоғары салмағы 3500 кг асатын, араларындағы қашықтық 1 м асатын кемінде екі білікті тіркемесі немесе жартылай тіркемесі бар жүк автомобильдерінде;
9) "DE", "D1E" - бөліктері біріктірілген автобустарда немесе сыйымдылығы кемінде 28 отыратын орын және ұзындығы кемінде 7,0 м болатын, рұқсат етілген ең жоғары салмағы кем дегенде 1000 кг автобустарда қабылданады.
41. Медициналық көрсетпелері бойынша шектеулермен тиісті санаттағы көлік құралдарын басқаруға жіберілген, мүмкіндіктері шектеулі адамдардан емтихан қабылдау конструкциясы қолда бар медициналық ұйғарымдарға жауап беретін көлік құралдарында жүзеге асырылады.
42. Практикалық емтихан қабылдау үшін осы Қағидалардың 43-тармағында баяндалғаннан басқа, мынадай сипаттамалары бар көлік құралдары пайдаланылады:
1) "B" санаты үшін - ұзындығы кем дегенде 3,8 м, ені кем дегенде 1,6 м (бұдан әрі - база), дөңгелектер білігінің арасындағы қашықтық кем дегенде 2,2 м, минималды бұрылу радиусы кем дегенде 4,2 м;
2) "C" санаты үшін - ұзындығы кем дегенде 6,0 м, ені кем дегенде 2,0 м, базасы кем дегенде 3,3 м, минималды бұрылу радиусы кем дегенде 5,8 м;

3) для категории "D" - длина не менее 7,0 м, ширина не менее 2,0 м, база не менее 3,5 м, минимальный радиус поворота не менее 7,8 м.
43. Для приема практического экзамена используются транспортные средства, соответствующие требованиям Правил дорожного движения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003).
Для приема практического экзамена допускается использование транспортных средств учебных организаций с инструктором.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.11.2023 № 799 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Используемые для приема практического экзамена транспортные средства дополнительно оборудуются соответствующими датчиками и системами приема и передачи информации в диспетчерский пункт автодрома.
45. Внесение изменений в конструкцию транспортного средства, связанного с установкой дополнительных педалей управления, осуществляется в соответствии со статьей 61 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении".
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При проведении практического экзамена у кандидата в водители проверяются соответствующие умения и навыки управления транспортными средствами:
1) пользования органами управления, зеркалами заднего вида, ремнями безопасности;
2) начала движения;
3) маневрирования в ограниченном пространстве передним и задним ходом;
4) построения оптимальной траектории маневра;
5) оценки дистанции, интервала, габаритных параметров;
6) переключения передач (кроме транспортных средств с автоматической трансмиссией);
7) остановки в обозначенном месте;
8) остановки и начала движения на подъеме;
9) постановки на стоянку параллельно краю проезжей части;
10) въезда в бокс задним ходом;
11) проезда пешеходного перехода, регулируемого перекрестка;
12) проезда нерегулируемого железнодорожного переезда;
13) применения аварийной сигнализации;
14) движения мотоцикла по колейной доске;
15) управления мотоциклом на малой скорости;
16) прямолинейного движения автопоезда задним ходом;
17) постановки автопоезда задним бортом к платформе.
47. Практический экзамен проводится путем последовательного выполнения испытательных упражнений. Последовательность выполнения испытательных упражнений, предусмотренных для транспортных средств соответствующей категории, определяется схемой организации дорожного движения на автоматизированном автодроме.

3) "D" санаты үшін - ұзындығы кем дегенде 7,0 м, ені кем дегенде 2,0 м, базасы кем дегенде 3,5 м, минималды бұрылу радиусы кем дегенде 7,8 м.
43. Практикалық емтиханды қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 33003 болып тіркелген) келетін көлік құралдары пайдаланылады.
Практикалық емтиханды қабылдау үшін нұсқаушымен бірге оқу ұйымдарының көлік құралдарын пайдалануға рұқсатетіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2023 № 799 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Практикалық емтихан қабылдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары ақпарат қабылдау және автодромның диспетчерлік пунктіне беру датчиктерімен және жүйелерімен қосымша жабдықталады.
45. Көлік құралының конструкциясына қосымша басқару педалін орнатумен байланысты өзгерістер енгізу "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Практикалық емтиханды өткізу кезінде жүргізушілікке үміткердің тиісті көлік құралдарын басқару біліктері мен дағдылары:
1) басқару органдарын, артқы көрініс айнасын, қауіпсіздік белдігін пайдалануы;
2) орнынан қозғалуы;
3) шектелген кеңістікте алғы және артқы жүріспен маневр жасауы;
4) маневрдың оңтайлы траекториясын жасауы;
5) арақашықтық пен интервалды, габариттік параметрлерді бағалауы;
6) берілістерді ауыстырып қосуы (автоматты трансмиссиясы бар көлік құралдарынан басқа);
7) белгіленген жерде тоқтауы;
8) аялдауы және өрге қарай орнынан қозғалуы;
9) жүріс бөлігінің жиегіне паралель тұраққа қоюы;
10) артқы жүріспен бокске кіруі;
11) жаяу жүргінші өтпесінен, реттелетін қиылыстан өтуі;
12) реттелмейтін темір жол өтпесінен өтуі;
13) авариялық сигнализацияны қолдануы;
14) мотоциклмен қалыптасқан жол тақтайы үстінен өтуі;
15) мотоциклді төменгі жылдамдықта басқаруы;
16) автопойыздың тіке артқы жүріспен қозғалуы;
17) автопойызды артқы бортпен платформаға қоюы тексеріледі.
47. Практикалық емтихан сынақ жаттығуларын ретімен орындау арқылы өткізіледі. Тиісті санаттағы көлік құралдары үшін көзделген сынақ жаттығуларын орындау реттілігі автоматтандырылған автодромда жол жүрісін ұйымдастыру сызбасымен айқындалады.

48. При проведении практического экзамена на категории "A", "А1" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) № 1 "Старт";
2) № 2 "Габаритный коридор";
3) № 3 "Проезд регулируемого перекрестка";
4) № 4 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда";
5) № 5 "Габаритный полукруг";
6) № 6 "Крутой подъем и спуск";
7) № 7 "Габаритная восьмерка";
8) № 8 "Проезд пешеходного перехода после регулируемого перекрестка";
9) № 9 "Колейная доска";
10) № 10 "Финиш".
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При проведении практического экзамена на категории "B", "В1", "C", "С1", "D", "D1" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) № 1 "Старт";
2) № 2 "Крутой подъем и спуск";
3) № 3 "Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка";
4) № 4 "Повороты на нерегулируемом перекрестке";
5) № 5 "Разворот и парковка";
6) № 6 "Параллельная парковка задним ходом";
7) № 7 "Проезд регулируемого перекрестка";
8) № 8 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда";
9) № 9 "Аварийная остановка";
10) № 10 "Финиш".
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. При проведении практического экзамена на категории "BE", "CE", "С1Е", "DE", "D1E" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) № 1 "Старт";
2) № 2 "Постановка к платформе задним бортом";
3) № 3 "Выезд от платформы на участок дороги";
4) № 4 "Прямолинейное движение в габаритном коридоре задним ходом";
5) № 5 "Финиш".
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Перед началом практического экзамена производится проверка работоспособности автоматизированной системы автодрома путем включения соответствующей программы тестирования, а также наличия, исправности и правильности установки светофорного объекта, дорожных знаков, разметки в соответствии с экспликацией автодрома.
Контроль работоспособности автоматизированной системы автодрома осуществляется в непрерывном режиме. При возникновении неисправности соответствующая информация выводится на экран монитора в диспетчерском пункте. При этом экзамен прекращается до устранения неисправности, а результаты практического экзамена аннулируются.

48. "A", "A1" санатына практикалық емтихан өткізу кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:
1) № 1 "Старт";
2) № 2 "Габаритті дәліз";
3) № 3 "Реттелетін қиылыстан өту";
4) № 4 "Реттелмейтін теміржол өткелінен өту";
5) № 5 "Габаритті жарты шеңбер";
6) № 6 "Тік көтерілу және түсу";
7) № 7 "Габаритті сегіздік";
8) № 8 "Реттелетін қиылыстан кейін жаяу жүргіншілер өтпесінен өту";
9) № 9 "Қалыптасқан жол";
10) № 10 "Мәре".
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. "B", "В1", "C", "С1", "D", "D1" санаттарына емтихан өткізу кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:
1) № 1 "Старт";
2) № 2 "Тік көтерілу және түсу";
3) № 3 "Реттелетін қиылыстан кейін жаяу жүргіншілер өтпесінен өту";
4) № 4 "Реттелмейтін қиылыстағы бұрылыстар";
5) № 5 "Кері бұрылу және тұраққа қою";
6) № 6 "Артқы жүріспен паралель қою";
7) № 7 "Реттелетін қиылыстан өту";
8) № 8 "Реттелмейтін теміржол өткелінен өту";
9) № 9 "Авариялық аялдау";
10) № 10 "Мәре".
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. "BE", "CE", "С1Е", "DE", "D1E" санаттарына емтихан өткізу кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:
1) № 1 "Старт";
2) № 2 "Артқы жүріспен платформаға қою";
3) № 3 "Платформадан жол учаскесіне шығу";
4) № 4 "Артқы жүріспен габаритті дәлізде тура қозғалу";
5) № 5 "Мәре".
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Практикалық емтихан басталар алдында Мемлекеттік корпорация жұмыскері тиісті тестілеу бағдарламасын іске қосу арқылы автодромның автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қабілеттілігін, сондай-ақ бағдаршам объектісінің, жол белгілерінің, таңбалардың бар-жоғын, ақаусыздығы мен автодром экспликациясына сәйкес орнатылу дұрыстығын тексереді.
Автодромның автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қабілеттілігін бақылау үздіксіз режимде жүзеге асырылады. Ақаулық туындаған кезде диспетчерлік пункттегі монитор экранына тиісті ақпарат шығады. Бұл ретте емтихан ақаулық жойылғанға дейін тоқтатылады, ал практикалық емтихан нәтижелері жойылады.

Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Не допускается проведение практического экзамена в случаях:
1) если транспортное средство, используемое для приема экзаменов, не отвечает требованиям настоящих Правил;
2) неисправности автоматизированной системы автодрома;
3) возникновения непреодолимой силы (стихийные явления, отсутствие электроэнергии).
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Перед началом выполнения испытательных упражнений транспортное средство устанавливается в предстартовой зоне, двигатель прогрет и выключен, снят с центральной подставки или бокового упора (кроме трицикла и квадроцикла), стояночный тормоз включен, рычаг механической коробки переключения передач в нейтральном положении (для автоматической трансмиссии орган управления режимами трансмиссии находится в положении "P").
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Посадка в транспортное средство кандидата в водители перед началом выполнения испытательных упражнений и высадка из него после выполнения испытательных упражнений осуществляется экзаменатором.
В случае сдачи практического экзамена на автоматизированном автодроме нахождение лиц, за исключением кандидата в водители в транспортном средстве во время проведения практического экзамена не допускается.
Сноска. Пункт 55 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Контроль выполнения упражнений осуществляется с помощью автоматизированной системы автодрома.
57. Во время практического экзамена на территории автоматизированного автодрома не допускается движение транспортных средств, кроме используемых для приема практических экзаменов, и пешеходов, кроме лиц, непосредственно занятых в приеме практических экзаменов.
58. Экзаменатор идентифицирует личность кандидата в водители, знакомит кандидата в водители с порядком проведения практического экзамена и системой оценки его результатов.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Практикалық емтиханды мынадай:
1) егер емтихандарды қабылдау үшін пайдаланылатын көлік құралы осы Қағидалардың талаптарына жауап бермеген;
2) автодромның автоматтандырылған жүйесі бұзылған болса;
3) еңсерілмейтін күш туындаған (табиғи құбылыстар, электр энергиясының болмауы)жағдайларда өткізуге жол берілмейді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Сынақ жаттығуларын орындауды бастамас бұрын көлік құралы старт алдындағы аймаққа орнатылады, қозғалтқыш қыздырулы және сөндірулі, орталық тіректен немесе бүйірлік аялдамадан (трицикл мен квадроциклден басқа) алынады, тұрақ тежегіші қосулы, ал механикалық берілісті ауыстырып қосу қорабының рычагы бейтарап қалыпта (автоматты трансмиссия үшін трансмиссия режимдерін басқару органы "P" жағдайында) болу керек.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Сынақ жаттығуларын орындауды бастамас бұрын жүргізуші болуға жүргізушілікке үміткерді көлік құралына отырғызуды және сынақ жаттығуларын орындағаннан кейін одан түсіруді емтихан қабылдаушы жүзеге асырады.
Практикалық емтиханды автоматтандырылған автодромда тапсырған жағдайда, жүргізушілікке үміткерді қоспағанда, практикалық емтихан өткізу уақытында көлік құралында адамдардың болуына жол берілмейді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Жаттығулардың орындалуын бақылау автодромның автоматтандырылған жүйесінің көмегімен жүзеге асырылады.
57. Практикалық емтихан кезінде автоматтандырылған автодромның аумағында емтихан қабылдау үшін пайдаланылатыннан басқа көлік құралдарының және тікелей емтихан қабылдаумен айналысатын адамдардан басқа жаяу жүргіншілердің қозғалысына жол берілмейді.
58. Емтихан қабылдаушы жүргізуші болуға жүргізушілікке үміткердің жеке басын сәйкестендіреді, жүргізушілікке үміткерді практикалық емтихан өткізу тәртібімен және оның нәтижелерін бағалау жүйесімен таныстырады.

Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Кандидат в водители выполняет соответствующий комплекс испытательных упражнений в соответствии с требованиями пунктов 64, 66, 68 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. В случае выявления в ходе практического экзамена неисправности автоматизированной системы автодрома выставленная оценка аннулируется, а практический экзамен проводится вновь.
61. Для каждого испытательного упражнения, а также всего комплекса испытательных упражнений в целом определен перечень ошибок, за которые кандидату в водители начисляются штрафные баллы, предусмотренные контрольными таблицами согласно приложений 4, 5, 6 настоящих Правил.
62. Оценка "Сдал" за экзамен выставляется, если кандидат в водители выполнил в установленное время все испытательные упражнения, предусмотренные комплексом, набрав при этом 99 и менее штрафных баллов.
63. Оценка "Не сдал" за экзамен выставляется, если кандидат в водители набрал более 99 штрафных баллов, при этом экзамен прекращается, о чем информируется кандидат в водители.
64. При сдаче практического экзамена на получение права управления транспортным средством категорий "A", "А1" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) упражнение № 1 "Старт".
Перед началом выполнения упражнения кандидат в водители надевает и застегивает мотошлем, регулирует зеркала заднего вида, занимает место на мотоцикле в предстартовой зоне, запускает двигатель, включает ближний свет фары, готовится к движению, заняв исходную позицию перед линией "Старт", подтверждает готовность к старту, включив сигнал левого поворота.
По команде "Старт" кандидат в водители в течение 20 секунд начинает движение, пересекает линию "Старт" с включенным сигналом левого поворота и, двигаясь по обозначенной полосе движения, выключает сигнал левого поворота до пересечения линии окончания выполнения упражнения.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 1 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
2) упражнение № 2 "Габаритный коридор".
При выполнении упражнения кандидат в водители осуществляет движение в "Габаритном коридоре", не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки.

Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Жүргізушілікке үміткер осы Қағидалардың 64, 66, 68-тармақтарының талаптарына сәйкес сынақ жаттығуларының тиісті кешенін орындайды.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Практикалық емтихан барысында автодромның автоматтандырылған жүйесінің бұзылғандығы анықталған жағдайда қойылған баға жойылады және емтихан қайта өткізіледі.
61. Әрбір сынақ жаттығуы, сондай-ақ жалпы сынақ жаттығуларының барлық кешені үшін қателер тізбесі айқындалған, олар үшін жүргізушілікке үміткерге осы Қағидалардың 4, 5, 6-қосымшаларына сәйкес бақылау кестелерінде көзделген айыппұл балдары есептеледі.
62. Егер жүргізушілікке үміткер кешенде көзделген барлық сынақ жаттығуларын белгіленген уақытта орындап, бұл ретте 99 және өте аз айыппұл балдарын алса, емтиханға "Тапсырды" деген баға қойылады.
63. Егер жүргізушілікке үміткер 99-дан көп айыппұл балдарын алса, емтиханға "Тапсырған жоқ" деген баға қойылады, бұл ретте емтихан тоқтатылады, бұл туралы жүргізушілікке үміткерге хабарланады.
64. "A", "А1" санаттарындағы көлік құралдарын басқару құқығын алуға практикалық емтихан тапсыру кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:
1) № 1 жаттығу "Старт".
Жаттығуды орындауды бастар алдында жүргізушілікке үміткер мотошлемді киеді және бекітеді, артқы көрініс айналарын реттейді, мотоциклде старт алдындағы аймақта орын алады, қозғалтқышты іске қосады, фараның жақын жарығын қосады, жүруге дайындалады, "Старт" сызығының алдында бастапқы позицияны алады, солға бұрылу сигналын қосу арқылы стартқа дайындығын растайды.
"Старт" командасы бойынша жүргізушілікке үміткер 20 секунд ішінде қозғалысты бастайды, "Старт" сызығын солға бұрылу сигналы қосылған кезде кесіп өтеді және белгіленген қозғалыс жолағы бойымен қозғала отырып, жаттығудың аяқталу сызығынан өткенге дейін солға бұрылу сигналын өшіреді.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
2) № 2 жаттығу "Габаритті дәліз".
Жаттығуды орындау кезінде жүргізушілікке үміткер "Габаритті дәлізде" бақылау сызықтарын дөңгелекпен басып өтпей және алаңның үстінеаяқ тигізбей жүрудіжүзеге асырады.

При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
3) упражнение № 3 "Проезд регулируемого перекрестка".
При выполнении упражнения кандидат в водители проезжает регулируемый перекресток, соблюдая требования сигналов светофоров по направлению соответствующего предписывающего знака.
При выполнении левого (правого) поворотов заблаговременно включить соответствующий указатель поворота.
Время проезда перекрестка при разрешающем сигнале светофора не должно превышать 20 секунд.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 3 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
4) упражнение № 4 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда".
Кандидат в водители останавливает транспортное средство перед линией "Стоп" у железнодорожного переезда и продолжает движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 4 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
5) упражнение № 5 "Габаритный полукруг".
При выполнении упражнения кандидат в водители заблаговременно до пересечения линии начала выполнения упражнения включает сигнал левого поворота, осуществляет движение по траектории "Габаритный полукруг", не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки, выключает сигнал левого поворота до пересечения линии окончания выполнения упражнения.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 5 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
6) упражнение № 6 "Крутой подъем и спуск".
Кандидат в водители останавливает транспортное средство на участке подъема и спуска таким образом, чтобы проекции переднего и заднего габарита транспортного средства на горизонтальную плоскость находились между линией фиксации выполнения упражнения и линией "Стоп", фиксирует транспортное средство в неподвижном состоянии и не ранее чем через 3 секунды после остановки продолжает движение в прямом направлении, не допуская отката транспортного средства.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 6 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
7) упражнение № 7 "Габаритная восьмерка".
При выполнении упражнения кандидат в водители осуществляет движение по заданной траектории, проехав по кругу, расположенному справа, затем по кругу, расположенному слева, не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки.

Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
3) № 3 жаттығу "Реттелетін қиылыстан өту".
Жаттығуды орындау кезінде жүргізушілікке үміткер тиісті нұсқамалық белгінің бағыты бойынша бағдаршам сигналдарының талаптарын сақтай отырып, реттелетін қиылыстан өтеді.
Сол (оң) бұрылысты орындау кезінде тиісті бұрылыс көрсеткішін алдын ала қосады.
Бағдаршамның рұқсат беру сигналы кезінде қиылыстың жүру уақыты 20 секундтан аспауы тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 3-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
4) № 4 жаттығу "Реттелмейтін теміржол өткелінен өту".
Жүргізушілікке үміткер теміржол өткеліндегі "Тоқтату" сызығының алдында көлік құралын тоқтатады және тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес жүруді жалғастырады.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 4-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
5) № 5 жаттығу "Габаритті жарты шеңбер".
Жаттығуды орындау кезінде жүргізушілікке үміткер жаттығуды орындау басталу сызығының қиылысына дейін алдын ала солға бұрылу сигналын қосады, "Габаритті жартылай шеңбер" траекториясы бойынша қозғалысты бақылау сызықтарына бақылау сызықтарын дөңгелекпен басып өтпей және алаңның үстіне аяқ тигізбей жүрудіжүзеге асырады, жаттығуды орындау аяқталу сызығының қиылысына дейін солға бұрылу сигналын өшіреді.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 5-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
6) № 6 жаттығу "Тік көтерілу және түсу".
Жүргізушілікке үміткер көлік құралының алдыңғы және артқы габаритінің көлденең жазықтыққа проекциялары жаттығуды орындауды бекіту сызығы мен "тоқтату" сызығының арасында болатындай етіп көтеру және түсіру учаскесінде көлік құралын тоқтатады, көлік құралын қозғалмайтын күйде бекітеді және тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес тікелей бағытта қозғалысын жалғастырады, бұл ретте көлік құралының кері қозғалуына жол бермейді.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 6-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
7) № 7 жаттығу "Габаритті сегіздік".
Жаттығуды орындау кезінде жүргізушілікке үміткер берілген траектория бойынша қозғалысты оң жақта орналасқан шеңбер бойымен, содан кейін сол жақта орналасқан шеңбер бойымен, бақылау сызықтарын дөңгелекпен басып өтпей және алаңның үстіне аяқ тигізбей жүруді жүзеге асырады.

При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 7 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
8) упражнение № 8 "Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка".
При выполнении упражнения кандидат в водители осуществляет въезд в зону перекрестка при разрешающем сигнале светофора по заданному направлению и при выезде с перекрестка останавливает транспортное средство перед дорожной разметкой 1.14.3, не пересекая ее по проекции переднего габарита транспортного средства, и продолжает движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 8 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9) упражнение № 9 "Колейная доска".
При выполнении упражнения кандидат в водители осуществляет движение по "Колейной доске", не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 9 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
10) упражнение № 10 "Финиш".
При выполнении упражнения перед пересечением финишной линии кандидат в водители включает указатель правого поворота, пересекает по проекции габаритов транспортного средства финишную линию, останавливает транспортное средство, выключает указатель правого поворота, включает нейтральную передачу, выключает ближний свет фары, глушит двигатель, спешивается и ставит транспортное средство на центральную подставку или боковой упор (кроме трицикла и квадроцикла).
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 10 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. При несоблюдении общих условий выполнения испытательных упражнений начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 11 согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. При сдаче практического экзамена на получение права управления транспортным средством категорий "В", "В1", "С", "С1", "D", "D1" выполняются следующие испытательные упражнения:

Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 7-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
8) № 8 жаттығу "Реттелетін қиылыстан кейін жаяу жүргіншілер өтпесінен өту".
Жаттығуды орындау кезінде жүргізушілікке үміткер берілген бағыт бойынша бағдаршамның рұқсат беру сигналы кезінде қиылысу аймағына кіруді жүзеге асырады және қиылыстан шыққан кезде көлік құралын көлік құралының алдыңғы габаритінің проекциясы бойынша кесіп өтпей, 1.14.3 жол таңбасының алдында тоқтатады және тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес қозғалысын жалғастырады.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 8-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
9) № 9 жаттығу "Қалыптасқан жол".
Жаттығуды орындау кезінде жүргізушілікке үміткер "жол тақтасы" бойынша қозғалысты бақылау сызықтарын бақылау сызықтарын дөңгелекпен басып өтпей және алаңның үстіне аяқ тигізбей жүруді жүзеге асырады.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сай 9-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
10) № 10 жаттығу "Мәре".
Жаттығуды орындау кезінде мәре сызығын кесіп өтпес бұрын жүргізушілікке үміткер оңға бұрылу көрсеткішін қосады, көлік құралының проекциясы бойынша мәре сызығын кесіп өтеді, көлік құралын тоқтатады, оңға бұрылу көрсеткішін өшіреді, бейтарап берілісті қосады, фараның жақын сәулесін өшіреді, қозғалтқышты өшіреді, көлік құралынан түседіжәне көлік құралын орталық тірекке немесе бүйірлік аялдамаға қояды (трицикл мен квадрациклдан басқа).
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сай 10-бақылау кестесіне сәйкес айыппұл балдары есептеледі.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Сынақ жаттығуларын орындаудың жалпы шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 11-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. "В", "В1", "С", "С1", "D", "D1" санаттарындағы көлік құралдарын басқару құқығын алуға практикалық емтихан тапсыру кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:

1) упражнение № 1 "Старт".
Перед началом выполнения упражнения кандидат в водители должен отрегулировать зеркала заднего вида и сиденье, пристегнуться ремнем безопасности, запустить двигатель, подтвердить готовность к старту, включив сигнал левого поворота.
По команде "Старт" кандидат в водители должен в течение 20 секунд начать движение, пересечь линию "Старт" по проекции габаритов транспортного средства на горизонтальную плоскость с включенным сигналом левого поворота, выключить сигнал левого поворота на участке не более 10 метров после линии "Старт".
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 1 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
2) упражнение № 2 "Крутой подъем и спуск".
Кандидат в водители останавливает транспортное средство на участке подъема и спуска таким образом, чтобы проекции переднего и заднего габарита транспортного средства на горизонтальную плоскость находились между линией фиксации выполнения упражнения и линией "Стоп", фиксирует транспортное средство в неподвижном состоянии и не ранее чем через 3 секунды после остановки продолжает движение в прямом направлении, не допуская отката транспортного средства назад.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 2 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
3) упражнение № 3 "Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка".
При выполнении упражнения кандидат в водители осуществляет въезд в зону перекрестка при разрешающем сигнале светофора по заданному направлению и при выезде с перекрестка останавливает транспортное средство перед дорожной разметкой 1.14.3, не пересекая ее по проекции переднего габарита транспортного средства, и продолжает движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 3 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
4) упражнение № 4 "Повороты на нерегулируемых перекрестках".
Кандидат в водители не более чем за 2 минуты проезжает участок дороги с левым и правым поворотами, не наезжая колесом на контрольные линии.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 4 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5) упражнение № 5 "Разворот и парковка".
Кандидат в водители должен не более чем за 2 минуты, не наезжая колесом на контрольные линии, установить транспортное средство на место парковки задним ходом так, чтобы задние колеса транспортного средства находились на линии фиксации выполнения упражнения или пересекли ее, а затем выехать в обратном направлении.

1) № 1 жаттығу "Старт".
Жаттығуды бастамас бұрын жүргізушілікке үміткер артқы көрініс айналары мен орындықты реттеп, қауіпсіздік белдігін тағып, қозғалтқышты іске қосып, солға бұрылу сигналын қосу арқылы бастауға дайын екенін растауы тиіс.
"Старт" командасы бойынша жүргізушілерге кандидат 20 секунд ішінде қозғалысты бастауы, сол жақ бұрылыс сигналы қосылған көлденең жазықтыққа көлік құралының габариттерін проекциялау бойынша "Старт" сызығын кесіп өтуі, "Старт" сызығынан кейін 10 метрден аспайтын учаскеде сол жақ бұрылыс сигналын өшіруі тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 1-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
2) № 2 жаттығу "Тік көтерілу және түсу".
Жүргізушілікке үміткер көлік құралының алдыңғы және артқы габаритінің көлденең жазықтыққа проекциялары жаттығуды орындауды бекіту сызығы мен "тоқтату" сызығының арасында болатындай етіп көтеру және түсіру учаскесінде көлік құралын тоқтатады, көлік құралын қозғалмайтын күйде бекітеді және тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес тікелей бағытта қозғалысын жалғастырады, бұл ретте көлік құралының кері қозғалуына жол бермейді.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес2-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі
3) № 3 жаттығу "Реттелетін қиылыс аймағында жаяу жүргіншілер өтпесінен өту".
Жаттығуды орындау кезінде жүргізушіге кандидат берілген бағыт бойынша бағдаршамның рұқсат беру сигналы кезінде қиылысу аймағына кіруді жүзеге асырады және қиылыстан шыққан кезде көлік құралын көлік құралының алдыңғы габаритінің проекциясы бойынша кесіп өтпей, 1.14.3 жол таңбасының алдында тоқтатады және тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес қозғалысын жалғастырады.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес3-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
4) № 4 жаттығу "Реттелмейтін қиылыстағы бұрылыстар".
Жүргізушілікке үміткер 2 минуттан аспайтын уақыт ішінде бақылау сызықтарын дөңгелекпен басып өтпей, сол және оң бұрылыстармен жол учаскесінен өтеді.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес4-бақылау кестесі бойынша айыппұл балдары есептеледі.
5) № 5 жаттығу "Бұрылу және тұраққа қою".
Жүргізушілікке үміткер бақылау сызықтарын дөңгелекпен басып өтпей, 2 минуттан аспайтын уақыт ішінде көлік құралын көлік құралының артқы дөңгелектері жаттығуды орындау сызығында болатындай немесе оны кесіп өтетіндей етіп, тұрақ орнына кері бағытта орнатуы, содан кейін кері бағытта шығуы тиіс.

При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 5 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
6) упражнение № 6 "Параллельная парковка задним ходом".
Кандидат в водители должен не более чем за 2 минуты, не наезжая колесом на контрольные линии, установить транспортное средство задним ходом на место парковки так, чтобы переднее и заднее правые колеса находились на линии фиксации выполнения упражнения, а затем выехать с места парковки.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 6 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
7) упражнение № 7 "Проезд регулируемого перекрестка".
Кандидат в водители проезжает регулируемый перекресток, соблюдая требования сигналов светофора по направлению соответствующего предписывающего знака.
При включении запрещающего сигнала светофора останавливает транспортное средство перед линией "Стоп". При включении разрешающего сигнала светофора проезжает перекресток в заданном направлении.
При выполнении левого (правого) поворотов заблаговременно включить соответствующий указатель поворота.
Запрещается выезд на перекресток, если образовался затор.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 7 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
8) упражнение № 8 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда".
Кандидат в водители должен остановить транспортное средство перед линией "Стоп" у железнодорожного переезда и продолжить движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 8 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
9) упражнение № 9 "Аварийная остановка".
После включения светового и (или) звукового сигнала в салоне транспортного средства кандидат в водители должен в течение 2 секунд остановить транспортное средство, в течение 3 секунд включить аварийную световую сигнализацию. После отключения специального сигнала (красного маяка) кандидат в водители должен выключить аварийную световую сигнализацию и продолжить движение.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 9 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
10) упражнение № 10 "Финиш".
При выполнении упражнения перед пересечением линии "Финиш" кандидат в водители включает указатель правого поворота, пересекает по проекции габаритов транспортного средства финишную линию, останавливает транспортное средство в установленном месте.

Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 5-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
6) № 6 жаттығу "Артқы жүріспен паралель қою"
Жүргізушілікке үміткер доңғалақты бақылау желілеріне жүргізбестен 2 минуттан аспайтын уақыт ішінде көлік құралын алдыңғы және артқы оң жақ дөңгелектер жаттығуды орындау сызығында болатындай етіп тұрақ орнына кері бағытта орнатып, содан кейін тұрақ орнынан шығуы керек.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 6-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
7) № 7 жаттығу "Реттелетін қиылыстан өту".
Жүргізушілікке үміткер тиісті нұсқамалық белгінің бағыты бойынша бағдаршам сигналдарының талаптарын сақтай отырып, реттелетін қиылыстан өтеді.
Бағдаршамның тыйым салу сигналы қосылған кезде көлік құралын "Тоқтату" сызығының алдында тоқтатады. Бағдаршамның рұқсат беру сигналы қосылған кезде қиылыс берілген бағытта өтеді.
Сол (оң) бұрылыстарды орындау кезінде тиісті бұрылыс көрсеткіші алдын ала қосады.
Егер кептеліс пайда болса, қиылысқа шығуға тыйым салынады.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 7-бақылау кестесі бойынша айыппұл балдары есептеледі.
8) № 8 жаттығу "Реттелмейтін теміржол өтпесінен өту".
Жүргізушілікке үміткер теміржол өткеліндегі "Тоқтату" сызығының алдында көлік құралын тоқтатып, тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес жүруді жалғастыруы керек.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 8-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
9) № 9 жаттығу "Авариялық аялдау".
Көлік құралының салонында жарық және/немесе дыбыстық сигнал қосылғаннан кейін жүргізушілікке үміткер 2 секунд ішінде көлік құралын тоқтатып, 3 секунд ішінде авариялық жарық дабылын қосуы тиіс. Арнайы сигнал (қызыл Маяк) өшірілгеннен кейін жүргізушілікке үміткер апаттық жарық дабылын өшіріп, әрі қарай жүруі тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 9-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
10) № 10 жаттығу "Мәре".
Жаттығуды орындау кезінде "Мәре" сызығын кесіп өтпес бұрын жүргізушілікке үміткер оң жақ бұрылыс көрсеткішін қосады, көлік құралының габариттерінің проекциясы бойынша мәре сызығын кесіп өтеді, көлік құралын белгіленген жерде тоқтатады.

При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 10 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. При выполнении испытательных упражнений кандидату в водители не допускаются ошибки, предусмотренные контрольной таблицей 13 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае возникновения аварийной ситуации проведение экзамена останавливается, а результаты аннулируются.
Сноска. Пункт 67 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. При сдаче практического экзамена на получение права управления транспортным средством категории "BE", "CE", "С1Е", "DE", "D1E" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) упражнение № 1 "Старт".
Перед началом выполнения упражнения автопоезд должен находиться у одной из линий "Старт-финиш", расположенных в зоне выполнения испытательных упражнений.
Кандидат в водители должен подготовиться к движению, отрегулировав зеркала заднего вида и сиденье, пристегнуться ремнем безопасности, запустить двигатель, подтвердить готовность к старту, включив сигнал левого поворота, при этом рычаг механической коробки переключения передач должен находиться в нейтральном положении (для автоматической трансмиссии - в положении "P").
По команде "Старт" кандидат в водители должен в течение 20 секунд начать движение задним ходом, выключить сигнал левого поворота до пересечения передними колесами транспортного средства линии окончания выполнения упражнения.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 1 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
2) упражнение № 2 "Постановка к платформе задним бортом".
При выполнении упражнения кандидат в водители должен не более чем за 2 минуты, не наезжая колесом на контрольные линии, осуществить въезд задним ходом в "Габаритный коридор" имитатора погрузочной платформы так, чтобы задние колеса транспортного средства находились на линии фиксации выполнения упражнения или пересекли ее.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 2 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
3) упражнение № 3 "Выезд от платформы на участок дороги".
При выполнении упражнения кандидат в водители должен, не наезжая колесом на контрольные линии, осуществить выезд из "габаритного коридора" имитатора погрузочной платформы в противоположном направлении въезда в него и остановить транспортное средство не далее 1 метра до линии "Старт-финиш", не пересекая ее.

Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес 10-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Сынақ жаттығуларын орындаған кезде жүргізушілікке үміткер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сай 13-бақылау кестесінде көзделген қателіктерге жол бермеуге тиіс.
Авариялық жағдай туындаған кезде емтихан өткізу тоқтатыладығ ал нәтижелер жойылады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. "BE", "CE", "С1Е", "DE", "D1E" санаттарындағы көлік құралдарын басқару құқығын алуға практикалық емтихан тапсыру кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:
1) № 1 жаттығу "Старт".
Жаттығуды орындауды бастар алдында автопоезд сынақ жаттығуларын орындау аймағында орналасқан "Старт-мәре" сызықтарының бірінде болуы тиіс.
Жүргізушілікке үміткер артқы көрініс айнасы мен орындықты ретке келтіруге, қауіпсіздік белдігін тағуға, қозғалтқышты қосуға, солға бұрылу сигналын қосып, стартқа дайындығын растауға тиіс, бұл ретте берілісті қосып ауыстырудың мехникалық қорабының рычагы бейтарапты қалыпта (автоматты трансмиссия үшін "P" қалпында) болады.
"Старт" командасы бойынша жүргізушілікке үміткер 20 секунд ішінде артқы жүріспен қозғалысты бастауға, көлік құралының алдыңғы дөңгелектерімен жаттығудың орындалуын аяқтау сызығынан өткенге дейін солға бұрылу сигналын өшіруге тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 1-бақылау кестесі бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
2) № 2 жаттығу "Артқы жүріспен платформаға қою".
Жаттығуды орындаған кезде жүргізушілікке үміткер 2 минуттан аспайтын уақытта, дөңгелекпен бақылау сызықтарын баспай, көлік құралының артқы дөңгелектері жаттығудың орындалуын тіркеу сызықтарында тұратындай немесе оны кесіп өтетіндей, тиеу платформасы имитаторының "Габаритті дәлізіне" артқы жүріспен кіруге тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 2-бақылау кестесіне бойынша айыппұл балдары есептеледі.
3) № 3 жаттығу "Платформадан жол учаскесіне шығу"
Жаттығуды орындаған кезде жүргізушілікке үміткер дөңгелекпен бақылау сызықтарын баспай,тиеу платформасы имитаторының "Габаритті дәлізінен" оған кіретін жерден қарсы бағытқа шығуға және көлік құралын "Старт-мәре" сызығынан өтпей, оған дейін 1 метрден аспайтын жерде тоқтатуға тиіс.

При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 3 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
4) упражнение № 4 "Прямолинейное движение в габаритном коридоре задним ходом".
При выполнении упражнения кандидат в водители должен, не наезжая колесом на контрольные линии, осуществить движение задним ходом в "Габаритном коридоре" и остановить транспортное средство не далее 1 метра до линии "Старт-финиш", не пересекая ее.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 4 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
5) упражнение № 5 "Финиш".
После выезда из "Габаритного коридора" кандидат в водители должен до пересечения линии начала выполнения упражнения включить указатель правого поворота, остановить транспортное средство не далее 1 метра до линии "Старт-финиш", не пересекая ее, выключить указатель правого поворота, включить нейтральную передачу (при наличии автоматической трансмиссии установить орган управления режимами трансмиссии в положение "P"), включить стояночный тормоз, отстегнуть ремень безопасности, покинуть транспортное средство.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 5 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Общие условия выполнения испытательных упражнений.
При выполнении испытательных упражнений кандидат в водители не должен допускать ошибки, предусмотренные контрольной таблицей 6 согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Практический экзамен оценивается по следующей системе: положительная оценка – "Сдал", отрицательная – "Не сдал".
71. Оценка, полученная кандидатом в водители в ходе практического экзамена, заносится в протокол приема экзамена и экзаменационный лист.
72. По окончании практического экзамена автоматически распечатывается экзаменационный лист с итоговой оценкой.
В случае несогласия с выставленными штрафными баллами практического экзамена кандидат в водители может подать апелляцию в уполномоченный орган с использованием фото и видеоматериалов.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 3-бақылау кестесіне бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
4) № 4 жаттығу "Артқы жүріспен габаритті дәлізде тура қозғалу".
Жаттығуды орындаған кезде жүргізушілікке үміткер дөңгелекпен бақылау сызықтарын баспай, артқы жүріспен "Габаритті дәлізде" қозғалысты жүзеге асыруға және көлік құралын "Старт-мәре" сызығынан өтпей, оған дейін 1 метрден аспайтын жерде тоқтатуға тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес4-бақылау кестесіне бойынша айыппұл балдары есептеледі.
5) № 5 жаттығу "Мәре".
"Габаритті дәлізден" шыққаннан кейін жүргізушілікке үміткер жаттығуларды орындау басталатын сызықтан өткенге дейін оң жақ бұрылыстың жарық көрсеткішін қосуға, көлік құралын "Старт-мәре" сызығынан өтпей, оған дейін 1 метрден аспайтын жерде тоқтатуға, оң жақ бұрылыстың жарық көрсеткішін сөндіруге, бейтарапты берілісті қосуға (автоматты трансмиссия болған жағдайда трнасимиссияларды басқару органын "P" қалпына қоюға, тұраққа қою тежегішін қосуға, қауіпсіздік белдігін ағытуға, көлік құралынан шығуға тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 5-бақылау кестесіне бойыншаайыппұл балдары есептеледі.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Сынақ жаттығуларын орындаудың жалпы шарттары.
Сынақ жаттығуларын орындау кезінде жүргізушілікке үміткер осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес 6-бақылау кестесінде көзделген қателіктерге жол бермеуі тиіс.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Практикалық емтихан мынадай сызба бойынша бағаланады: оң баға - "Тапсырды", нашар баға - "Тапсырған жоқ".
71. Жүргізушілікке үміткер практикалық емтихан барысында алған баға емтихан қабылдау хаттамасы мен емтихан парағына енгізіледі.
72. Практикалық емтихан аяқталғаннан кейін қорытынды бағасы бар емтихан парағы автоматты түрде басып шығарылады.
Қойылған практикалық емтиханның айыппұл балдарымен келіспеген жағдайда, жүргізушілікке үміткер фото және бейнематериалдарды пайдалана отырып, уәкілетті органға апелляция бере алады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

73. Экзаменационный лист, используемый для приема первого этапа практического экзамена, должен обеспечивать возможность заполнения листа в автоматизированном режиме (на принтере).
74. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Результаты теоретических и практических экзаменов оформляются экзаменационными листами сдачи теоретического и практического экзамена, а также протоколом результатов экзаменов.
Сноска. Пункт 75 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75-1. В случаях отсутствия автоматизированного автодрома и его неисправности, отсутствия транспортного средства либо его неисправности, а также для граждан, обучившихся по программе подготовки водителей механических транспортных средств категорий "С", "D" и подкатегорий "С1", "D1" по направлениям местных органов военного управления в образовательных учреждениях Министерства обороны и Национальной гвардии Республики Казахстан для дальнейшего их призыва на срочную воинскую службу на должности водительского состава в городах Астана, Алматы, Шымкент и областных центрах практический экзамен принимается экзаменационной комиссией (далее - Комиссия).
Состав Комиссии утверждается приказом руководителя уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.
Комиссия является постоянно действующим органом, состоящим из председателя – сотрудника уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения и из трех членов – по одному представителю Госкорпорации, профессионального объединения по подготовке водителей транспортных средств и учебной организации.
Секретарь Комиссии не является ее членом и назначается из числа работников Госкорпорации.
Срок полномочий Комиссии составляет один год с даты ее создания. Одно и то же лицо не может являться членом Комиссии более двух лет подряд.
В состав Комиссии включаются лица, имеющие водительское удостоверение (минимум с категориями "В", "С" и "D").
Сведения о рекомендуемых для включения в состав Комиссии кандидатах от профессиональных объединений и учебных организаций ежегодно, не позднее 15 января, направляются в уполномоченный орган по обеспечению безопасности дорожного движения с указанием следующей информации:
наименование профессионального объединения, учебной организации, представившего кандидата;
фамилия, имя, отчество (при наличии) кандидата, опыт его работы в сфере подготовки водителей транспортных средств, водительское удостоверение (дата получения, разрешенные категории).
При поступлении в уполномоченный орган нескольких кандидатов от профессиональных объединений и учебных организаций в состав Комиссии включаются кандидаты, имеющие водительское удостоверение с большим числом разрешенных категорий.
При равенстве у кандидатов от профессиональных объединений и учебных организаций количества разрешенных категорий в водительском удостоверений в состав Комиссии включается кандидат, имеющий больший опыт работы в сфере подготовки водителей транспортных средств.

73. Практикалық емтиханның бірінші кезеңін қабылдау үшін пайдаланылатын емтихан парағы парақты автоматтандырылған режимде (принтерде) толтыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
74. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Теориялық және практикалық емтихандардың нәтижелері теориялық және практикалық емтихандарды тапсыру жөніндегі емтихан парақтарымен, сондай-ақ емтихан нәтижелерінің хаттамасымен ресімделеді.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75-1. Автоматтандырылған автодром болмаған және оның ақауы болған, көлік құралы болмаған не оның ақауы болған жағдайларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі мен Ұлттық ұланның білім беру мекемелерінде жергілікті әскери басқару органдарының жолдамалары бойынша "С", "D" санаттарындағы және "С1", "D1" кіші санаттарындағы механикалық көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау бағдарламасы бойынша оқыған азаматтар үшін оларды одан әрі Астана, Алматы, Шымкент қалаларында және облыс орталықтарында жүргізуші құрамының лауазымдарына мерзімді әскери қызметке шақыруүшін практикалық емтиханды емтихан комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) қабылдайды.
Комиссияның құрамы жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия құрамында төраға – жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның қызметкерін және үш мүше – Мемлекеттік корпорацияның, көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіптік бірлестіктің және оқу ұйымының бір-бірден өкілі бар тұрақты жұмыс істейтін орган болып табылады.
Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің арасынан тағайындалады.
Комиссияның өкілеттік мерзімі ол құрылған күннен бастап бір жылды құрайды. Бір адам екі жылдан астам қатарынан комиссия мүшесі бола алмайды.
Комиссия құрамына жүргізуші куәлігі бар адамдар ("В", "С" және "D" санаттары бар ең аз) енгізіледі.
Комиссия құрамына енгізу үшін ұсынылатын кәсіптік бірлестіктер мен оқу ұйымдарынан кандидаттар туралы мәліметтер жыл сайын, 15 қаңтардан кешіктірмей жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органға мынадай ақпаратты көрсете отырып жіберіледі:
кандидатты ұсынған кәсіптік бірлестіктің, оқу ұйымының атауы;
кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), оның көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау саласындағы жұмыс тәжірибесі, жүргізуші куәлігі (алынған күні, рұқсат етілген санаттар).
Уәкілетті органға кәсіптік бірлестіктер мен оқу ұйымдарынан бірнеше кандидаттар келіп түскен кезде Комиссия құрамына рұқсат етілген санаттары көп жүргізуші куәлігі бар кандидаттар енгізіледі.
Кәсіптік бірлестіктер мен оқу ұйымдарынан кандидаттардың жүргізуші куәлігіндегі рұқсат етілген санаттар саны тең болған кезде Комиссия құрамына көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау саласында үлкен жұмыс тәжірибесі бар кандидат енгізіледі.

Прием практического экзамена Комиссией проводится на автодроме, соответствующем требованиям подпунктов 1) и 2) пункта 28 и пункта 29 настоящих Правил и обеспечивающем выполнение кандидатами в водители комплекса испытательных упражнений, предусмотренных пунктами 48, 50 и 51 настоящих Правил.
Для приема практических экзаменов на автодроме используются транспортные средства соответствующие требованиям пунктов 42, 43 и 45 настоящих Правил. Салон транспортного средства оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей непрерывное видеонаблюдение процесса приема практического экзамена с обзором на 360 градусов и передачей видео информации и звука на рабочее место диспетчерского пункта и в общий зал ожидания филиала Госкорпорации по месту приема теоретического экзамена, с возможностью дальнейшей архивации и сроком хранения не менее 12 месяцев.
Каждый член Комиссии оценивает результаты прохождения практического экзамена кандидатом в водители независимо от других в соответствии с требованиями пунктов 64 - 69 настоящих Правил.
По итогам практического экзамена секретарь Комиссии производит подсчет штрафных баллов, выставленных членами Комиссии, выводит общий средний балл и оценку по результатам сдачи экзамена согласно пунктам 62 или 63 настоящих Правил.
Штрафные балы, выставленные членами Комиссии, а также общий средний балл и полученная оценка кандидатом в водители по результат сдачи экзаменов отражаются в протоколе Комиссии.
Кроме того, в протоколе Комиссии отражаются: дата, время и место проведения практического экзамена, фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН кандидата в водители, протокол подписывается всеми членами и секретарем Комиссии.
Ход практического экзамена фиксируется с помощью технических средств видео и аудиозаписи. Запись каждого практического экзамена хранится на электронном носителе в Госкорпорации в течение не менее 12 месяцев.
Сноска. Правила дополнены пунктом 75-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Выдача, замена и восстановление утраченных водительских удостоверений
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.06.2018 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Водительские удостоверения выдаются лицам, имеющим регистрацию по постоянному месту жительства в Республике Казахстан, на основании документа, удостоверяющего личность, выданного уполномоченным государственным органом Республики Казахстан.

Комиссия практикалық емтиханды қабылдауды осы Қағидалардың 28-тармағының 1) және 2) тармақшаларының және 29-тармағының талаптарына сәйкес келетін және жүргізушілікке үміткерлердің осы Қағидалардың 48, 50 және 51-тармақтарында көзделген сынақ жаттығулары кешенін орындауын қамтамасыз ететін автодромда жүргізеді.
Автодромда практикалық емтихандарды қабылдау үшін осы Қағидалардың 42, 43 және 45-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін көлік құралдары пайдаланылады. Көлік құралының салоны 360 градусқа шолуы бар практикалық емтиханды қабылдау процесін үздіксіз бейнебақылауды және диспетчерлік пункттің жұмыс орнына және теориялық емтиханды қабылдау орны бойынша Мемлекеттік корпорация филиалының жалпы күту залына бейне ақпарат пен дыбысты беруді қамтамасыз ететін, бұдан әрі мұрағаттау және сақтау мерзімі кемінде 12 ай болатын бейнебақылау жүйесімен жабдықталады.
Комиссияның әрбір мүшесі осы Қағидалардың 64-69 - тармақтарының талаптарына сәйкес жүргізушілерге кандидаттың басқаларына қарамастан практикалық емтихан тапсыру нәтижелерін бағалайды.
Практикалық емтихан қорытындысы бойынша комиссия хатшысы Комиссия мүшелері қойған айыппұл балдарының есебін жүргізеді, осы Қағидалардың 62 немесе 63-тармақтарына сәйкес емтихан тапсыру нәтижелері бойынша жалпы орташа балды және бағаны шығарады.
Комиссия мүшелері қойған айыппұл балдары, сондай-ақ жалпы орташа балл және жүргізушілікке үміткердің емтихан тапсыру нәтижесі бойынша алған бағасы Комиссияның хаттамасында көрсетіледі.
Бұдан басқа, Комиссия хаттамасында: практикалық емтиханды өткізу күні, уақыты мен орны, жүргізушілікке үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН көрсетіледі, хаттамаға комиссияның барлық мүшелері мен хатшысы қол қояды.
Практикалық емтиханның барысы бейне және аудиожазбаның техникалық құралдарының көмегімен жазылады. Әрбір практикалық емтиханның жазбасы Мемлекеттік корпорацияда кемінде 12 ай бойы электрондық тасымалдағышта сақталады.
Ескерту. 2-тарау 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Жоғалған жүргізуші куәліктерін беру, ауыстыру және қалпына келтіру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2018 № 459 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Жүргізуші куәліктері Қазақстан Республикасында тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелген адамдарға Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы берген жеке басты куәландыратын құжаттың негізінде беріледі.

Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Для получения водительского удостоверения кандидатом в водители представляются:
1) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности) или в электронной форме из сервиса цифровых документов;
2) медицинская справка;
3) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
4) свидетельство об окончании курсов.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Международное водительское удостоверение выдается без сдачи теоретического и практического экзаменов на срок три года, но не более срока действия национального водительского удостоверения.
79. Замена водительского удостоверения осуществляется в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии);
2) непригодности для пользования;
3) истечения срока действия;
4) по желанию владельца.
Сноска. Пункт 79 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Для получения водительского удостоверения в связи с его заменой, лицом предоставляются документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 77 настоящих Правил, и ранее выданное водительское удостоверение, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) документ, подтверждающий изменение анкетных данных.
При обращении посредством ПЭП документ, указанный в подпункте 2) пункта 77 настоящих Правил, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) документ, подтверждающий перемену анкетных данных, предоставляются в сканированной форме.
При этом, оплату государственной пошлины можно произвести через платежный шлюз ПЭП.
Документ, указанный в подпункте 2) пункта 77 предоставляется в случае обмена водительского удостоверения в связи с окончанием срока его действия.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Для получения водительского удостоверения в связи с получением дополнительных категорий, подкатегорий, лицом представляются документы, указанные в подпунктах 1) - 4) пункта 77 настоящих Правил, а также ранее выданное водительское удостоверение.

Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда –ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
77. Жүргізуші куәлігін алу үшін жүргізушіге кандидат:
1) жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық нысанда;
2) медициналық анықтама;
3) мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
4) курстарды аяқтау туралы куәлік ұсынады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Халықаралық жүргізуші куәлігі теориялық және практикалық емтихандар тапсырмастан үш жыл, бірақ ұлттық жүргізуші куәлігінің қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
79. Жүргізуші куәлігін ауыстыру мынадай:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген;
2) пайдалану үшін жарамсыз болған;
3) қолданылу мерзімі өткен жағдайларда;
4) иесінің қалауы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 79-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Оны ауыстыруға байланысты жүргізуші куәлігін алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және бұрын берілген жүргізуші куәлігін, ал тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген кезде сауалнама деректерінің өзгергенін растайтын құжатты ұсынады.
ЭҮП арқылы жүгінген кезде осы Қағидалардың 77-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжат, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжат сканерленген нысанда ұсынылады.
Бұл ретте мемлекеттік бажды төлеуді ЭҮП төлем шлюзі арқылы жүргізуге болады.
77-тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжат жүргізуші куәлігінің жарамдылық мерзімінің аяқталуына байланысты алмастырылған жағдайда ұсынылады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Қосымша санаттар, кіші санаттар алуға байланысты жүргізуші куәлігін алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ бұрын берілген жүргізуші куәлігін ұсынады.

Сноска. Пункт 81 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. При замене национальных водительских удостоверений Республики Казахстан выданных с 1996 года с категориями "А", "В", "С", "D", "Е", "Tm", "Tb" выдаются водительские удостоверения:
1) при категории "А" - категории "А", "А1";
2) при категории "В" - категории "В", "В1";
3) при категории "С" - категории "С", "С1";
4) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.01.2016 № 73 (вводится в действие с 01.03.2016);
5) при категории "D" - категории "D", "D1";
6) при категории "Е" и наличии категории "В" либо "С" либо "D" - категории "ВЕ", "СЕ", "С1Е", "DE", "D1E" соответственно;
7) при категории "Tb" - категории "Tb", а категории "D", "D1" - после сдачи практического экзамена;
8) при категории "Tm" - категории "Tm".
Сноска. Пункт 82 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 26.01.2016 № 73 (вводится в действие с 01.03.2016); от 12.04.2016 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Водительское удостоверение, взамен которого выдано новое, считается недействительным и подлежит сдаче по месту обращения.
Обмен водительских удостоверений, действие которых приостановлено согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 34 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", осуществляется после снятия указанного ограничения в порядке, предусмотренном пунктом 3 этой же статьи.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Иностранное и международное водительские удостоверения признаются недействительными для управления транспортными средствами на территории Республики Казахстан по истечении шестидесяти дней с даты получения их владельцем, являющимся иностранным гражданином или лицом без гражданства, вида на жительство, либо по истечении шестидесяти дней с даты въезда в Республику Казахстан их владельца, являющегося гражданином Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 84 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Лица, указанные в пункте 84 настоящих Правил, получившие в иностранном государстве водительские удостоверение, отвечающие требованиям Конвенции Организации Объединенных Наций о дорожном движении, принятой 8 ноября 1968 года в Вене, обменивают их на водительское удостоверение Республики Казахстан на основании оригинала водительского удостоверения, его перевода на государственный или русский язык, а также документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 77 настоящих Правил, после положительной сдачи теоретического экзамена.

Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. "А", "В", "С", "D", "Е", "Tm", "Tb" санаттары бар, 1996 жылдан бастап берілген, Қазақстан Республикасының ұлттық жүргізуші куәліктерін ауыстырған кезде мынадай жүргізуші куәліктері беріледі:
1) "А" санаты болған кезде - "А", "А1" санаттары;
2) "В" санаты болған кезде - "В", "В1" санаттары;
3) "С" санаты болған кезде - "С", "С1" санаттары;
4) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.01.2016 № 73 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) "D" санаты болған кезде - "D", "D1" санаттары;
6) "Е" санаты және "В" не "С" не "D" санаттары болған кезде - тиісінше "ВЕ", "СЕ", "С1Е", "DE", "D1E" санаттары;
7) "Tb" санаты болған кезде - "Tb" санаты, ал "D", "D1" санаттары практикалық емтихан тапсырғаннан кейін;
8) "Tm" санаты болған кезде - "Tm" санаты.
Ескерту. 82-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 26.01.2016 № 73 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 12.04.2016 № 383 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
83. Оның орнына жаңасы берілген жүргізуші куәлігі жарамсыз деп есептеледі және өтініш берген жері бойынша тапсырылуы тиіс.
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қолданылуы тоқтатыла тұрған жүргізуші куәліктерін алмастыру осы баптың 3-тармағында көзделген тәртіппен көрсетілген шектеу алынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Шетелдік және халықаралық жүргізуші куәліктері олардың шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ адам болып табылатын иелері оларды алған күннен бастап алпыс күн өткен соң не Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын олардың иесі Қазақстан Республикасына кірген күннен бастап алпыс күн өткен соң Қазақстан Республикасының аумағында көлік құралдарын басқару үшін жарамсыз болып танылады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Осы Қағидалардың 84-тармағында көрсетілген, Біріккен Ұлттар Ұйымының 1968 жылғы 8 қарашада Вена қаласында қабылданған Жол жүрісі туралы конвенциясының талаптарына жауап беретін жүргізуші куәлігін шет мемлекетте алған адамдар, жүргізуші куәлігі түпнұсқасының, оның мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасының, сондай-ақ осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың негізінде, теориялық емтиханды оң тапсырғаннан кейін оларды Қазақстан Республикасының жүргізуші куәлігіне алмастырады.

Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Водительские удостоверения иностранных государств, не отвечающие требованиям Конвенции ООН "О дорожном движении" (от 8 ноября 1968 года) на территории Республики Казахстан обмену не подлежат.
88. Водительские удостоверения выдаются их владельцам по предъявлению документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Пункт 88 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Для получения водительского удостоверения в связи с его утратой, лицом представляются документы, указанные в подпунктах 1), 3) пункта 77 настоящих Правил.
Документ, указанный в подпункте 2) пункта 77 предоставляется в случае окончания срока действия утраченного водительского удостоверения.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. В водительское удостоверение, выдаваемое лицам, прошедшим обучение по направлениям местных органов военного управления, вносится отметка "Для транспорта Вооруженных сил Республики Казахстан".
Указанные водительские удостоверения подлежат замене по достижению водителем возраста, указанного в пункте 2 статьи 74 Закона о дорожном движении или окончанию службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях.
Сноска. Правила дополнены пунктом 90 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Новое водительское удостоверение с отметкой "Взамен утерянного" выдается без сдачи экзаменов.
Сноска. Пункт 91 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. "Жол жүрісі туралы" (1968 жылғы 8 қарашадағы) БҰҰ Конвенциясының талаптарына жауап бермейтін шет мемлекеттердің жүргізуші куәліктері Қазақстан Республикасының аумағында ауыстыруға жатпайды.
88. Жүргізуші куәліктері олардың иелеріне жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізуші куәліктерін беру тізіліміне қол қойғызып беріледі.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Жүргізуші куәлігін оның жоғалуына байланысты алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
77-тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжат жарамдылық мерзімі аяқталуына байланысты жүргізуші куәлігін ауыстырған жағдайда ұсынылады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда –ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
90. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Жергілікті әскери басқару органдарының жолдамалары бойынша оқудан өткен адамдарға берілетін жүргізуші куәлігіне "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің көлігі үшін" деген белгі қойылады.
Көрсетілген жүргізуші куәліктері жүргізушінің Жол жүрісі туралы заңының 74-бабының 2-тармағында көрсетілген жасқа толуы немесе Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қызметін аяқтауы бойынша алмастыруға жатады.
Ескерту. 3-тарау 90-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін емтихандар тапсырмастан, "Жоғалғанның орнына" белгісі бар жаңа жүргізуші куәлігі беріледі.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

92. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Не выдаются водительские удостоверения взамен утраченных водительских удостоверений иностранных государств, взамен водительских удостоверений, выданных в СССР, а также при наличии вступившего в законную силу решения суда о временном запрещении их выдачи и приостановлении действия ранее выданного водительского удостоверения.
Сноска. Пункт 94 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Найденные водительские удостоверения, вместо которых владельцам выданы другие водительские удостоверения, с момента выдачи новых водительских удостоверений утрачивают свою юридическую силу и подлежат обязательной сдаче для их последующего уничтожения.
Сноска. Пункт 95 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Водительские удостоверения лиц, лишенных права управления транспортными средствами, после их изъятия и вступления в законную силу соответствующего решения суда в течение одного рабочего дня передаются в уполномоченный орган для внесения в информационную систему сведений о прекращении действия водительского удостоверения и их уничтожения.
При этом не подлежит уничтожению водительское удостоверение, выданное в иностранном государстве, которое хранится в уполномоченном органе по месту его изъятия.
Выдача водительского удостоверения, после истечения срока лишения права управления транспортными средствами, производится после предоставления документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 77 настоящих Правил, а также положительной сдачи теоретического экзамена.
При возврате водительского удостоверения, выданного в иностранном государстве, документ, указанный в подпункте 3) пункта 77 настоящих Правил, не предоставляется.
В случае пожизненного лишения права управления транспортными средствами возможность выдачи водительских удостоверений блокируется в информационной системе уполномоченного органа.

92. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Жоғалтқан шет мемлекеттердің жүргізуші куәліктерінің орнына, КСРО-да берілген жүргізуші куәліктерінің орнына, сондай-ақ жүргізуші куәліктерін беруге уақытша тыйым салу және бұрын берілген жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы заңды күшіне енгізілген сот шешімі бар болған кезде жүргізуші куәліктері берілмейді.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Олардың орнына иелеріне басқа жүргізуші куәліктері берілген, тауып алынған жүргізуші куәліктері жаңа жүргізуші куәліктері берілген сәттен бастап өзінің заңды күшін жоғалтады және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен одан әрі жою үшін міндетті түрде тапсыруға жатады.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған адамдардың жүргізуші куәліктері оларды алып қойғаннан және соттың тиісті шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтату және оларды жою туралы мәліметтерді ақпараттық жүйеге енгізу үшін беріледі.
Бұл ретте шет мемлекетте берілген, оны алып қою орны бойынша уәкілетті органда сақталатын жүргізуші куәлігі жойылуға жатпайды.
Көлік құралдарын басқару құқығынан айыру мерзімі өткеннен кейін жүргізуші куәлігін беру осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынғаннан, сондай-ақ теориялық емтиханды оң тапсырғаннан кейін жүргізіледі.
Шет мемлекетте берілген жүргізуші куәлігі қайтарылған кезде осы қағидалардың 77-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжат берілмейді.
Көлік құралдарын басқару құқығынан өмір бойы айырылған жағдайда жүргізуші куәліктерін беру мүмкіндігі уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде бұғатталады.

Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Перед производством выдачи, замены и восстановления утраченных водительских удостоверений осуществляется проверка обратившегося лица по информационным ресурсам органов внутренних дел и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 98 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Изготовление водительских удостоверений осуществляет предприятие (далее – Поставщик) в соответствии с договором, заключаемым с МВД и подразделениями органов внутренних дел – ДП областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, Представительство МВД в городе Байконыр.
Сноска. Пункт 99 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Хранение изготовленных, но не выданных водительских удостоверений осуществляется в сейфах или металлических шкафах в сухих, изолированных помещениях, оснащенных оконными решетками, обитыми металлом дверьми с надежными запорами и охранно-пожарной сигнализацией.
Сноска. Пункт 100 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Территориальные подразделения по факту проведения проверок в части регистрационных действий, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений со стороны надзорных и иных органов в трехдневный срок информируют МВД.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4 Порядок оказания государственной услуги "Выдача водительских удостоверений"
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Жүргізуші куәліктерін беруді, ауыстыруды және жоғалғандарын қалпына келтіруді жүргізер алдында жүгінген адамды ішкі істер органдарының және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық ресурстары бойынша тексеру жүзеге асырылады.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Жүргізуші куәліктерін дайындауды кәсіпорын (бұдан әрі - Жеткізуші) Қазақстан Республикасы Ішкі істер мнистрлігімен (бұдан әрі - ІІМ) және ішкі істер органдарының бөліністері - облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының полиция департаменттерімен (бұдан әрі - ПД), ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы Өкілдігімен жасалған келісімшартқа сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Дайындалған, бірақ берілмеген жүргізуші куәліктерін сақтау терезе торларымен жарақталған, сенімді ілмегі бар металл есікпен қапталған және күзет-өрт сигнализациясымен жарақталған, құрғақ, оқшауланған үй-жайларда сейфтерде немесе металл шкафтарда жүзеге асырылады.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Қадағалау және өзге де органдардың тарапынан тіркеу іс-әрекеттері, емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру бөлігінде тексерулер жүргізу фактісі бойынша аумақтық бөліністер үш күн мерзімде ІІМ-ге хабарлайды.
Ескерту. 103-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. "Жүргізуші куәліктерін беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Ескерту. Қағидалар 4-тараумен толықтырылды –ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

104. Перечень документов, для оказания государственной услуги предоставляется согласно пункту 8 приложения 14 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104-1. При личном обращении услугополучателя в Госкорпорацию за получением государственной услуги работник Госкорпорации в течение 10 минут:
идентифицирует личность услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверяет сведения об оплате государственной пошлины за выдачу водительского удостоверения, наличии своевременно неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, вступившего в законную силу решения суда о временном запрещении выдавать услугополучателю водительское удостоверение либо о приостановлении действия ранее выданного ему водительского удостоверения или о лишении его права управления транспортными средствами, медицинских противопоказаний через соответствующие информационные ресурсы государственных органов;
фотографирует услугополучателя;
формирует электронное заявление на выдачу водительского удостоверения согласно приложению 7 к настоящим Правилам, сканирует представленные документы, подписывает их своей электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) и выдает услугополучателю расписку о принятии документов согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Сформированное электронное заявление и сканированные копии документов после их подписания работником Госкорпорации в режиме онлайн поступают в информационную систему услугодателя.
Услугодатель проверяет услугополучателя на предмет нахождения его в розыске, сверяет сканированные документы с электронным заявлением на правильность заполнения и в течение 15 минут принимает решение об утверждении выдачи водительского удостоверения или отказе в оказании государственной услуги.
При нахождении данных услугополучателя в базе розыска услугодатель незамедлительно передает соответствующую информацию в дежурную часть территориального подразделения полиции.
В случае утверждения выдачи водительского удостоверения заявление автоматически поступает на принтер поставщика, где в течение 5 минут производится распечатка водительского удостоверения.
Изготовленное водительское удостоверение поставщик передает работнику Госкорпорации в сектор выдачи документов в течение 5 минут.
Работник Госкорпорации выдает изготовленное водительское удостоверение услугополучателю в течение 10 минут.
Сноска. Правила дополнены пунктом 104-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

104. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттар тізбесі осы Қағидаларға 14-қосымшаның 8-тармағына сәйкес ұсынылады.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104-1. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметті алу үшін жеке өзі жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 10 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің)жеке басын сәйкестендіреді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ шынайылығын тексереді;
жүргізуші куәлігін бергені үшін мемлекеттік баждың төленгені туралы, айыппұл және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқама түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы уақтылы орындалмаған қаулының, көрсетілетін қызметті алушыға жүргізуші куәлігін беруге уақытша тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің не оған бұрын берілген жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру немесе оны көлік құралдарын басқару құқығынан айыру туралы, мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық ресурстары арқылы медициналық қарсы көрсетілімдертуралы мәліметтерді тексереді;
көрсетілетін қызметті алушыны суретке түсіреді;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жүргізуші куәлігін беруге электрондық өтініш қалыптастырады, ұсынылған құжаттарды сканерлейді, оларға өзінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Қалыптастырылған электрондық өтініш және құжаттардың сканерленген көшірмелері Мемлекеттік корпорация қызметкері оларға онлайн режимінде қол қойғаннан кейін көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне келіп түседі.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны іздестіруде болу мәніне тексереді, сканерленген құжаттарды толтырудың дұрыстығына электрондық өтінішпен салыстыра тексереді және 15 минут ішінде жүргізуші куәлігін беруді бекіту немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының деректері іздестіру базасында болған кезде көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпаратты дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне береді.
Жүргізуші куәлігі берілген жағдайда өтініш автоматты түрде жеткізушінің принтеріне келіп түседі, онда 5 минут ішінде жүргізуші куәлігі басып шығарылады.
Өнім беруші дайындалған жүргізуші куәлігін Мемлекеттік корпорация қызметкеріне құжаттарды беру секторына 5 минут ішінде береді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері дайындалған жүргізуші куәлігін көрсетілетін қызметті алушыға 10 минут ішінде береді.
Ескерту. 4-тарау 104-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

104-2. При обращении через ПЭП, объекты информатизации:
услугополучатель осуществляет вход в "личный кабинет", где заполняет в электронном виде заявление на выдачу водительского удостоверения (за исключением первичного получения водительского удостоверения и после лишения права управления транспортными средствами) с указанием филиала Госкорпорации, в котором он желает получить водительское удостоверение, производит фотографирование либо прикрепляет выбранную им фотографию и направляет заявление услугодателю;
услугодатель после автоматической проверки наличия своевременно неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, вступившего в законную силу решения суда о временном запрещении выдавать услугополучателю водительское удостоверение либо о приостановлении действия ранее выданного ему водительского удостоверения или о лишении его права управления транспортными средствами, медицинских противопоказаний, а также проверки на предмет нахождения услугополучателя в розыске через соответствующие информационные ресурсы государственных органов в течение 15 минут принимает решение об утверждении выдачи водительского удостоверения или отказе в оказании государственной услуги.
При нахождении данных услугополучателя в базе розыска услугодатель незамедлительно передает соответствующую информацию в дежурную часть территориального подразделения полиции.
В случае утверждения выдачи водительского удостоверения услугодатель направляет услугополучателю в "личный кабинет" уведомление о необходимости оплаты государственной пошлины.
После оплаты государственной пошлины заявление автоматически поступает в филиал Госкорпорации, выбранный услугополучателем при заполнении заявления, где в течение 5 минут поставщиком производится распечатка водительского удостоверения.
При обращении услугополучателя в филиал Госкорпорации, указанный в заявлении, изготовленное водительское удостоверение подлежит выдаче после сдачи услугополучателем прежнего водительского удостоверения в течение 10 минут.
Сноска. Правила дополнены пунктом 104-2 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104-3. После выполнения действий, предусмотренных пунктами 104-1 и 104-2 настоящих Правил, государственная услуга считается завершенной.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю или его представителю, действующему на основании нотариально заверенной доверенности.
Принятые работником Госкорпорации от услугополучателей в бумажном виде документы, послужившие основанием для оказания государственной услуги, сшиваются в номенклатурное дело, нумеруются, подписываются руководителем филиала Госкорпорации и хранятся в филиале Госкорпорации в течение трех лет, сканированные копии документов хранятся на сервере Госкорпорации на постоянной основе.
Сведения о совершенных действиях при оказании государственных услуг через объекты информатизации хранятся на сервере собственника объекта информатизации на постоянной основе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 104-3 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

104-2. ЭҮП немесе ақпараттандырудың объектілері арқылы жүгінген кезде:
көрсетілетін қызметті алушы "Жеке кабинетке" кіруді жүзеге асырады, онда жүргізуші куәлігін алуға ниет білдірген Мемлекеттік корпорация филиалын көрсете отырып, жүргізуші куәлігін беруге арналған өтінішті (жүргізуші куәлігін бастапқы алуды қоспағанда және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін) электрондық түрде толтырады, суретке түсіреді не өзі таңдаған фотосуретті тіркейді және көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жібереді;
көрсетілетін қызметті беруші айыппұл және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқама түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы уақтылы орындалмаған қаулының, көрсетілетін қызметті алушыға жүргізуші куәлігін беруге уақытша тыйым салу туралы не оған бұрын берілген жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы немесе оны көлік құралдарын басқару құқығынан айыру туралы заңды күшіне енгізілген сот шешімінің,медициналық қарсы көрсетілімдердіңболуын автоматты түрде тексергеннен кейін, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық ресурстары арқылы көрсетілетін қызметті алушының іздестіруде болу мәніне тексеру жүргізгеннен кейінжүргізуші куәлігін беруді бекіту туралы немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешімді 15 минут ішінде қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының деректері іздестіру базасында болған кезде көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпаратты дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне береді.
Жүргізуші куәлігі берілген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік бажды төлеу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Мемлекеттік баж төленгеннен кейін өтінішті толтыру кезінде көрсетілетін қызметті алушы таңдаған Мемлекеттік корпорацияның филиалына автоматты түрде келіп түседі, онда 5 минут ішінде өнім беруші жүргізуші куәлігін басып шығарады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште көрсетілген Мемлекеттік корпорацияның филиалына жүгінген кезде дайындалған жүргізуші куәлігі көрсетілетін қызметті алушы бұрынғы жүргізуші куәлігін тапсырғаннан кейін 10 минут ішінде берілуі тиіс.
Ескерту. 4-тарау 104-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104-3. Осы Қағидалардың 104-1 және 104-2-тармақтарында көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде әрекет ететін көрсетілетін қызметті алушыға немесе оның өкіліне беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардан Мемлекеттік корпорация қызметкері қағаз түрінде қабылдаған, мемлекеттік қызметті көрсету үшін негіз болған құжаттар номенклатуралық іске тігіледі, нөмірленеді, Мемлекеттік корпорация филиалының басшысы қол қояды және үш жыл бойы Мемлекеттік корпорация филиалында сақталады, құжаттардың сканерленген көшірмелері Мемлекеттік корпорация серверінде тұрақты негізде сақталады.
Ақпараттандыру объектілері арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде жасалған іс-әрекеттер туралы мәліметтер ақпараттандыру объектісінің меншік иесінің серверінде тұрақты негізде сақталады.
Ескерту. 4-тарау 104-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

105. При получении государственной услуги в Госкорпорации, посредством ПЭП, объектов информатизации оплата государственной пошлины производится через платежный шлюз ПЭП.
Государственная услуга оказывается в порядке электронной очереди без ускоренного обслуживания.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4-1. Порядок оказания государственной услуги "Выдача водительских удостоверений впервые и после лишения права на управление транспортными средствами
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105-1. Перечень документов, для оказания государственной услуги предоставляется согласно пункту 8 приложения 14 к настоящим Правилам.
105-2. При личном обращении услугополучателя в Госкорпорацию за получением государственной услуги по выдаче водительского удостоверения впервые и после лишения права на управление транспортными средствами работник Госкорпорации в течение 10 минут:
идентифицирует личность услугополучателя (представителя услугополучателя);
проверяет полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
проверяет сведения об оплате государственной пошлины за выдачу водительского удостоверения, установленной Налоговым кодексом (далее – государственная пошлина), наличии своевременно неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, вступившего в законную силу решения суда о временном запрещении выдавать услугополучателю водительское удостоверение либо о приостановлении действия ранее выданного ему водительского удостоверения или о лишении его права управления транспортными средствами (об истечении срока лишения права управления транспортными средствами), медицинских противопоказаний через соответствующие информационные ресурсы государственных органов;
фотографирует услугополучателя;
формирует электронное заявление на выдачу водительского удостоверения согласно приложению 7 к настоящим Правилам, сканирует представленные документы, подписывает их своей ЭЦП и выдает услугополучателю расписку о принятии документов согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
После услугополучатель направляется в экзаменационный класс для сдачи теоретического экзамена.
Процедура сдачи теоретического экзамена проводится в специально оборудованном классе, путем компьютерного тестирования в течение 40 минут.
В случае получения услугополучателем отрицательной оценки по результатам сдачи теоретического экзамена, работник Госкорпорации возвращает документы услугополучателю и уведомляет услугополучателя о дате назначения повторного теоретического экзамена.
При получении услугополучателем положительной оценки по результатам сдачи теоретического экзамена, услугополучатель направляется на сдачу практического экзамена (за исключением случаев получения водительского удостоверения после лишения права управления транспортными средствами).
Время оказания государственной услуги приостанавливается до сдачи практического экзамена.
Продолжительность практического экзамена составляет не более 20 минут.
При получении услугополучателем отрицательной оценки по результатам сдачи практического экзамена, работник Госкорпорации возвращает документы услугополучателю и уведомляет услугополучателя о дате назначения повторного практического экзамена.
В случае положительного результата сдачи теоретического экзамена лицами, получающими водительское удостоверение после лишения права управления транспортными средствами, а также при положительных результатах сдачи теоретического и практического экзаменов лицами, получающими водительское удостоверение впервые, сформированное заявление в режиме-онлайн поступает в информационную систему услугодателя на утверждение.
Услугодатель проверяет услугополучателя на предмет нахождения его в розыске, сверяет сканированные документы с электронным заявлением на правильность заполнения и в течение 15 минут принимает решение об утверждении выдачи водительского удостоверения или отказе в оказании государственной услуги.
При нахождении данных услугополучателя в базе розыска услугодатель незамедлительно передает соответствующую информацию в дежурную часть территориального подразделения полиции для принятия мер в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае утверждения выдачи водительского удостоверения заявление автоматически поступает на принтер поставщика, где в течение 5 минут производится распечатка водительского удостоверения.
Изготовленное водительское удостоверение поставщик передает работнику Госкорпорации в сектор выдачи документов в течение 5 минут.
Работник Госкорпорации выдает изготовленное водительское удостоверение услугополучателю в течение 10 минут.

105. Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорацияда, ЭҮП және ақпараттандыру объектілері арқылы алған кезде мемлекеттік бажды төлеу ЭҮП төлем шлюзі арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет жеделдетілген қызмет көрсетусіз электрондық кезек тәртібінде көрсетіледі.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1 тарау. "Алғашқы рет және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін жүргізуші куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Ескерту. Қағидалар 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105-1. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттар тізбесі осы Қағидаларға 14-қосымшаның 8-тармағына сәйкес ұсынылады.
105-2. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүргізуші куәлігін беру жөніндегі мемлекеттік қызметті алу үшін алғаш рет және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін жеке өзі жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері 10 минут ішінде:
көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушы өкілінің)жеке басын сәйкестендіреді;
ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) толықтығын, сондай-ақ шынайылығын тексереді;
Салық кодексінде белгіленген жүргізуші куәлігін бергені үшін мемлекеттік баждың төленгені туралы мәліметтерді, (бұдан әрі – мемлекеттік баж) айыппұл және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттілігі туралы ұйғарымның бар болуын, көрсетілетін қызметті алушыға жүргізуші куәлігін беруге уақытша тыйым салу туралы не оған бұрын берілген жүргізуші куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру туралы немесе оның көлік құралдарын басқару құқығынан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімі түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы уақтылы орындалмаған қаулының бар болуы (көлік құралдарын басқару құқығынан айыру мерзімінің аяқталуы туралы), мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық ресурстары арқылы медициналық қарсы көрсетілімдердің бар болуын тексереді;
көрсетілетін қызметті алушыны суретке түсіреді;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жүргізуші куәлігін беруге электрондық өтініш қалыптастырады, ұсынылған құжаттарды сканерлейді, оларға өзінің ЭЦҚ-сымен қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Осыдан кейін көрсетілетін қызметті алушы теориялық емтихан тапсыру үшін емтихан сыныбына жіберіледі.
Теориялық емтиханды тапсыру рәсімі 40 минут ішінде компьютерлік тестілеу жолымен арнайы жабдықталған сыныпта жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы теориялық емтиханды тапсыру нәтижелері бойынша теріс баға алған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және көрсетілетін қызметті алушыға қайтадан теориялық емтиханды тағайындау күні туралы хабарлайды.
Көрсетілетін қызметті алушы теориялық емтихан тапсыру нәтижелері бойынша оң баға алған кезде көрсетілетін қызметті алушы практикалық емтихан тапсыруға жіберіледі (көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін жүргізуші куәлігін алу жағдайларын қоспағанда).
Мемлекеттік қызмет көрсету уақыты практикалық емтихан тапсырғанға дейін тоқтатылады.
Практикалық емтиханның ұзақтығы 20 минуттан аспайды.
Көрсетілетін қызметті алушы практикалық емтиханды тапсыру нәтижелері бойынша теріс баға алған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және қайтадан практикалық емтиханды тағайындау күні туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін жүргізуші куәлігін алған адамдар теориялық емтихан тапсырудың оң нәтижесі болған жағдайда, сондай-ақ жүргізуші куәлігін алғаш рет алған адамдар теориялық және практикалық емтихандарды тапсырудың оң нәтижелері болған жағдайда, онлайн режимінде қалыптастырылған өтініш көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне бекітуге түседі.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны іздестіруде болу мәніне тексереді, сканерленген құжаттарды толтырудың дұрыстығына электрондық өтінішпен салыстырып тексереді және 15 минут ішінде жүргізуші куәлігін беруді бекіту немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының деректері іздестіру базасында болған кезде тиісті ақпаратты дереу аумақтық полиция бөлімшесінің кезекші бөліміне береді.
Жүргізуші куәлігі берілген жағдайда өтініш автоматты түрде жеткізушінің принтеріне келіп түседі, онда 5 минут ішінде жүргізуші куәлігі басып шығарылады.
Өнім беруші дайындалған жүргізуші куәлігін мемлекеттік корпорация қызметкеріне құжаттарды беру секторына 5 минут ішінде береді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері дайындалған жүргізуші куәлігін көрсетілетін қызметті алушыға 10 минут ішінде береді.

105-3. После выполнения действий, предусмотренных пунктом 105-2 настоящих Правил, государственная услуга считается завершенной.
Принятые работником Госкорпорации от услугополучателей в бумажном виде документы, послужившие основанием для оказания государственных услуг, сшиваются в номенклатурное дело, нумеруются, подписываются руководителем филиала Госкорпорации и хранятся в филиале Госкорпорации в течение трех лет, сканированные копии документов хранятся на сервере Госкорпорации на постоянной основе.
Сведения о совершенных действиях при оказании государственных услуг черезобъекты информатизации хранятся на сервере собственника объекта информатизации на постоянной основе.
105-4. При получении государственной услуги в Госкорпорации, посредством ПЭП, объектов информатизации оплата государственной пошлины производится через платежный шлюз ПЭП.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг"
Сноска. Правила дополнены главой 5 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

105-3. Осы Қағидалардың 105-2-тармағында көзделген іс-әрекеттер орындалғаннан кейін мемлекеттік қызмет аяқталды деп есептеледі.
Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушылардан қағаз түрінде қабылдаған, мемлекеттік қызметтер көрсету үшін негіз болған құжаттар номенклатуралық іске тігіледі, нөмірленеді, мемлекеттік корпорация филиалының басшысы қол қояды және Мемлекеттік корпорация филиалында үш жыл бойы сақталады, құжаттардың сканерленген көшірмелері Мемлекеттік корпорация серверінде тұрақты негізде сақталады.
Ақпараттандыру объектілері арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде жасалған іс-әрекеттер туралы мәліметтер ақпараттандыру объектісі меншік иесінің серверінде тұрақты негізде сақталады.
105-4. Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорацияда портал және ақпараттандыру объектілері арқылы алған кезде мемлекеттік бажды төлеу ЭҮП төлем шлюзі арқылы жүргізіледі.
5-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. Қағидалар 5-тараумен толықтырылды –ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

106. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

106. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействие) работников Госкорпорации при оказании услуг через Госкорпорацию подается на имя руководителя Госкорпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Контрольная таблица 1 (Старт)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не начал движение в течение 30 секунд после сигнала "Старт"
100
Не начал движение в течение 20 секунд после сигнала "Старт"
25
Пересек линию "Старт" с выключенным сигналом указателя левого поворота
10
Пересек линию "Старт" с выключенной фарой ближнего света
10
Не выключил указатель левого поворота до пересечения линии окончания выполнения упражнения
10
Контрольная таблица 2 (Габаритный коридор)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Контрольная таблица 3 (Проезд регулируемого перекрестка)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Выехал на перекресток или пересек линию "Стоп" при запрещающем сигнале светофора
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 30 секунд
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 20 секунд
20
Не включил соответствующий указатель поворота при пересечении перекрестка с поворотом направо или налево
5
Контрольная таблица 4 (Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Наехал на линию "Стоп" или пересек ее до остановки
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Контрольная таблица 5 (Габаритный полукруг)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Пересек линию начала выполнения упражнения с выключенным сигналом левого поворота
10
Пересек линию окончания выполнения упражнения с включенным сигналом левого поворота
10
Контрольная таблица 6 (Крутой подъем и спуск)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
При остановке транспортного средства не пересек линию фиксации выполнения упражнения по проекции заднего габарита транспортного средства или пересек линию "Стоп"
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25
Совершил "Откат" транспортного средства на величину более чем 0,2 метров после остановки или начала движения
25
Контрольная таблица 7 (Габаритная восьмерка)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Отклонился от заданной траектории движения
25
Контрольная таблица 8 (Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бақылау кестесі (Старт)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Старт" сигналынан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
100
"Старт" сигналынан кейін 20 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Сол жақ бұрылыс сигналын өшіріп, "Старт" сызығын кесіп өтті
10
Сөндірілген жақын жарық шамымен "Старт" сызығын кесіп өтті
10
Жаттығудың орындалуын аяқтау сызығын кесіп өткенге дейін сол жақ бұрылыстың жарық көрсеткішін сөндірген жоқ
10
2-бақылау кестесі (Габаритті дәліз)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Алаңның бетіне аяғын тигізді
100
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
25
3-бақылау кестесі (Реттелетін қиылыстан өту)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Бағдаршамның тыйым салу сигналы немесе "Тоқтату" сызығын кесіп өтіп қиылысқа шығу
100
Бағдаршамның рұқсат беру сигналы кезінде қиылыстың өтуіне 30 секундтан астам уақыт жұмсалды
100
Бағдаршамның рұқсат беру сигналы кезінде қиылыстың өтуіне 20 секундтан астам уақыт жұмсалды
20
Оңға немесе солға бұрылыс көрсеткішін қоспай қиылыстан өту
5
4-бақылау кестесі (Реттелмейтін теміржол өтпесінен өту)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Тоқта" сызығын басып кетті немесе тоқтаған кезде оны кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте қозғала бастады
25
5-бақылау кестесі (Габаритті жарты шеңбер)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Аяғы алаңның үстіңгі бетіне тиді
100
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
25
Сол жақ бұрылыс сигналы өшірілген күйі жаттығудың басталу сызығын кесіп өтті
10
Солға бұрылу сигналы қосылған күйі жаттығудың аяқталу сызығын кесіп өтті
10
6-бақылау кестесі (Тік көтерілу және түсу)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Көлік құралы тоқтаған кезде көлік құралының артқы габаритінің проекциясы бойынша жаттығуды орындауды бекіту сызығынан өтпеді немесе "Тоқтату" сызығынан өтті
25
Қозғалысты тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте бастады
25
Тоқтағаннан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Көлік құралын тоқтағаннан немесе қозғалыс басталғаннан кейін 0,2 метрден асатын мөлшерге "Кері жүру" жасады
25
7-бақылау кестесі (Габаритті сегіздік)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Аяғын алаңның үстіңгі бетіне тигізді
100
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
25
Берілген қозғалыс траекториясынан ауытқып кетті
25
8-бақылау кестесі (Реттелетін қиылыстан кейін жаяу жүргіншілер өтпесінен өту)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары

Наехал на дорожную разметку 1.14.3 или пересек ее при остановке
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25
Контрольная таблица 9 (Колейная доска)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Контрольная таблица 10 (Финиш)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не включил указатель правого поворота до пересечения финишной линии
10
Контрольная таблица 11
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Превысил общее время выполнения испытательных упражнений, установленное для конкретного автодрома
100
Пропустил выполнение хотя бы одного из испытательных упражнений, предусмотренных комплексом
100
Совершил столкновение с другим транспортным средством или наезд на препятствие
100
При выполнении испытательных упражнений двигатель заглох
20 (за каждую ошибку)
Превысил скорость движения более двадцати километров в час

1.14.3 жол белгісін басып өтті немесе тоқтаған кезде оны кесіп өтті
25
Қозғалысты тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте бастады
25
Тоқтағаннан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
9-бақылау кестесі (Қалыптасқан жол)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Аяғын алаңның үстіңгі бетіне тигізді
100
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
25
10-бақылау кестесі (Мәре)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Мәре" сызығын кесіп өтер алдында оң жақ бұрылыстың жарық көрсеткішін қосқан жоқ
10
11-бақылау кестесі
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Нақты автодром үшін белгіленген сынақ жаттығуларының жалпы уақытынан асып кетті
100
Кешенде көзделген сынақ жаттығуларының кем дегенде біреуін өткізіп жіберді
100
Басқа көлікпен соқтығысты немесе кедергіге соқтығысты
100
Сынақ жаттығуларын орындау кезінде қозғалтқыш тоқтап қалды
20 (әрбір қате үшін)
Жүру жылдамдығын сағатына жиырма километрден асырды

5 (за каждые 5 секунд движения с превышением скорости)
Приложение 5
к Правилам приема экзаменов и
выдачи водительских
удостоверений
Штрафные баллы, начисляемые при сдаче практического экзамена на категории "В", "В1", "С", "С1", "D", "D1"
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Контрольная таблица 1 (Старт)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не начал движение в течение 30 секунд после сигнала "Старт"

5 (жылдамдықпен қозғалыстың әрбір 5 секундында)
Емтихандарды қабылдау және
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
5-қосымша
"B", "В1", "C", "С1" және "D", "D1" санаттарына практикалық емтихан тапсыру кезінде есептелетін айыппұл балдары
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бақылау кестесі (Старт)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Старт" сигналынан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ

100
Не начал движение в течение 20 секунд после сигнала "Старт"
25
Не пристегнул ремень безопасности
5
Пересек линию "Старт" с выключенным указателем левого поворота
5
Не выключил указатель левого поворота на участке не более 10 метров после линии "Старт"
5
Контрольная таблица 2 (Крутой подъем и спуск)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
При остановке транспортного средства не пересек линию фиксации выполнения упражнения по проекции заднего габарита транспортного средства или пересек линию "Стоп"
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25
Совершил откат транспортного средства на величину более чем 0,2 метра после остановки или начала движения
20
Контрольная таблица 3 (Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Наехал на дорожную разметку 1.14.3 или пересек ее при остановке
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25
Контрольная таблица 4 (Повороты на нерегулируемых перекрестках)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Наехал колесом на контрольную линию
20
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица 5 (Разворот и парковка)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не коснулся задними колесами транспортного средства линии фиксации выполнения упражнения
20
Наехал колесом на контрольную линию
20
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица 6 (Параллельная парковка задним ходом)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не установил транспортное средство на линию фиксации выполнения упражнения правыми передним и задним колесами
20
Наехал колесом на контрольную линию
20
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица 7 (Проезд регулируемого перекрестка)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Выехал на перекресток или пересек линию "Стоп" при запрещающем сигнале светофора
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 30 секунд
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 20 секунд
20
Не включил соответствующий указатель поворота при пересечении перекрестка с поворотом направо или налево
5
Контрольная таблица 8 (Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Наехал на линию "Стоп" или пересек ее до остановки
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Контрольная таблица 9 (Аварийная остановка)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы

100
"Старт" сигналынан кейін 20 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Қауіпсіздік белдігін таққан жоқ
5
Солға бұрылу көрсеткіші қосылған "Старт" сызығын кесіп өтті
5
"Старт" сызығынан кейін 10 метрден аспайтын учаскеде солға бұрылу көрсеткішін сөндірген жоқ
5
2-бақылау кестесі (Тік көтерілу және түсу)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Көлік құралы тоқтаған кезде көлік құралының артқы габаритінің проекциясы бойынша жаттығуды орындауды бекіту сызығын кесіп өткен жоқ немесе "Тоқта" сызығын кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін 3 секундтан ертерек қозғала бастады
25
Тоқтағаннан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Көлік құралын тоқтағаннан немесе қозғалыс басталғаннан кейін 0,2 метрден астам көлемде кері артқа жүрді
20
3-бақылау кестесі (Реттелетін қиылыстан кейін жаяу жүргіншілер өтпесінен өту)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
1.14.3 жол белгісін басып өтті немесе тоқтаған кезде оны кесіп өтті
25
Қозғалысты тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте бастады
25
Тоқтағаннан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
4-бақылау кестесі (Реттелмейтін қиылыстардағы бұрылыс)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
20
Жаттығуларды орындауға 2 минуттан астам уақыт жұмсады
15
5-бақылау кестесі (Бұрылу және тұраққа қою)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Көлік құралының артқы доңғалақтарымен жаттығуды орындау сызығына тиген жоқ
20
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
20
Жаттығуды орындауға 2 минуттан астам уақыт жұмсады
15
6-бақылау кестесі (Артқы жүріспен паралель тұраққа қою)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Көлік құралын оң жақ алдыңғы және артқы дөңгелектермен жаттығуды орындау сызығына тоқтатқан жоқ
20
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
20
Жаттығуды орындауға 2 минуттан астам уақыт жұмсалды
15
7-бақылау кестесі (Реттелетін қиылыстан өту)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Жол қиылысына шықты немесе бағдаршамның тыйым салу сигналы кезінде "Тоқта" сызығын кесіп өтті
100
Бағдаршамның рұқсат беру сигналы кезінде қиылыстың өтуіне 30 секундтан астам уақыт жұмсалды
100
Бағдаршамның рұқсат беру сигналы кезінде қиылыстың өтуіне 20 секундтан астам уақыт жұмсалды
20
Оңға немесе солға бұрылыспен қиылысқан кезде тиісті бұрылыс көрсеткішін қоспады
5
8-бақылау кестесі (Реттелмейтін теміржол өтпесінен өту)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Тоқта" сызығын басты немесе оны аялдамаға дейін кесіп өтті
25
Қозғалысты тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте бастады
25
9-бақылау кестесі (Авариялық аялдау)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары

Не остановил транспортное средство в течение 2 секунд после включения светового и/или звукового сигнала в салоне транспортного средства и/или не включил аварийную световую сигнализацию в течение 3 секунд после остановки
20
Перед началом движения не выключил аварийную световую сигнализацию
10
Контрольная таблица 10 (Финиш)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не включил указатель правого поворота до пересечения финишной линии
5
Контрольная таблица 11
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Превысил общее время выполнения испытательных упражнений
100
Пропустил выполнение хотя бы одного из испытательных упражнений, предусмотренных комплексом
100
Совершил столкновение с другим транспортным средством или наезд на препятствие
100
При выполнении испытательных упражнений двигатель заглох
20 (за каждую ошибку)
Превысил скорость движения более двадцати километров в час
5 (за каждые 5 секунд движения с превышением скорости)
Приложение 6
к Правилам приема экзаменов и
выдачи водительских
удостоверений

Көлік құралының салонында жарық және/немесе дыбыстық сигнал қосылғаннан кейін 2 секунд ішінде көлік құралын тоқтатқан жоқ, тоқтағаннан кейін 3 секунд ішінде авариялық жарық сигнализациясын қосқан жоқ
20
Қозғалысты бастамас бұрын авариялық жарық сигнализациясын қосқан жоқ
10
10-бақылау кестесі (Мәре)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Мәре" сызығын кесіп өтер алдында оң жақ бұрылыстың жарық көрсеткішін қосқан жоқ
5
11-бақылау кестесі
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Сынақ жаттығуларын орындаудың жалпы уақытынан асып кетті
100
Кешенде көзделген сынақ жаттығуларының кем дегенде біреуін өткізіп жіберді
100
Басқа көлікпен соқтығысты немесе кедергіге соқтығысты
100
Сынақ жаттығуларын орындау кезінде қозғалтқыш тоқтап қалды
20 (әрбір қате үшін)
Жүру жылдамдығын сағатына жиырма километрден асырды
5 (жылдамдықпен қозғалыстың әрбір 5 секундында)
Емтихандарды қабылдау және
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
6-қосымша

Штрафные баллы, начисляемые при сдаче практического экзамена на категории "BE", "CE", "С1Е", "DE", "D1E"
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Контрольная таблица 1 (Старт)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не начал движение в течение 30 секунд после сигнала "Старт"
100
Не начал движение в течение 20 секунд после сигнала "Старт"
25
Не пристегнул ремень безопасности
5
Не выключил указатель левого поворота до пересечения передними колесами транспортного средства линии окончания выполнения упражнения
5
Контрольная таблица 2 (Постановка к платформе задним бортом)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Не коснулся задними колесами транспортного средства линии фиксации выполнения упражнения
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица 3 (Выезд от платформы на участок дороги)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Наехал колесом на контрольную линию
20
Пересек линию "Старт-финиш"
5
Остановил транспортное средство на расстоянии более 1 метра до линии "Старт-финиш"
5
Контрольная таблица 4 (Прямолинейное движение в габаритном коридоре задним ходом)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Наехал колесом на контрольную линию
20
Пересек линию "Старт-финиш"
5
Остановил транспортное средство на расстоянии более 1 метра до линии "Старт-Финиш"
5
Контрольная таблица 5 (Финиш)
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Пересек линию "Старт-финиш"
5
Остановил транспортное средство на расстоянии более 1 метра до линии "Старт-финиш"
5
Не включил указатель правого поворота до пересечения линии начала выполнения упражнения
5
Контрольная таблица 6
Ошибки кандидата в водители
Штрафные баллы
Превысил общее время выполнения испытательных упражнений
100
Пропустил выполнение хотя бы одного из испытательных упражнений, предусмотренных комплексом
100
При выполнении испытательных упражнений двигатель заглох
20 (за каждую ошибку)
Приложение 7
к Правилам приема экзаменов и
выдачи водительских удостоверений
Сноска. Приложение 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Бланк на выдачу водительского удостоверения
В Государственную корпорацию__________________________________________
____________________________________________________________________________
(область, город, район)
Ф.И.О (при его наличии)_______________________________________________________
____________________________________________________________________________
год рождения ___________________________ ИИН ________________________________
место рождения ______________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(область, город)
проживающего _______________________________________________________________
работающего _________________________________________________________________
Документ удостоверяющий личность серии ________________, № ____________________
выдано_______________________________________________________________________
(когда, кем)
заменить, выдать дубликат водительского удостоверения ____________________________
(ненужное зачеркнуть)
водительское удостоверение серии ____________________ № ________________________
получил в _____________________________________________________________________
(область, край, республика)
______________________________________________________________________________
(число, месяц, год)
"__" _____ 20__ г. водительское удостоверение было утеряно (украдено)
при следующих обстоятельствах __________________________________________________
(изложить)
прилагаю следующие документы:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Справка из РОВД по факту кражи (если украдено)___________________________________
Отметки, необходимые при утере (краже) ВУ:_______________________________________
Подпись услугополучателя_______________________________________________________
Документы для замены, выдачи дубликата принял должностное лицо РЭП
_______________________________________________________________________________
(подпись)
Служебные отметки:
Выданы: водительские удостоверения серии _______, № ________________
"____" __________ 20__ г.
Оператор ______________________________________________________________________
(подпись)
Настоящим подтверждаю свое согласие на использование личных сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, на подписание от
моего имени работником
Государственной корпорации запроса в форме электронного документа на получение
настоящей государственной услуги, а также на изготовление работником Государственной
корпорации моего фотоизображения и его дальнейшее использование в рамках оказания
настоящей государственной услуги.
Услугополучатель ____________________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Приложение 8
к Правилам приема экзаменов и
выдачи водительских удостоверений
Форма
Направление
__________
Дата
___________ ________________
Исх. номер населенный пункт
Выдана ______________________________________________________________
Ф.И.О.(при наличии)
Для _________________________________________________________________
(получения, замены, восстановления)
Водительское удостоверение _________________ Категории ______________
серия, номер
Срок действия в/у _______________ ИИН _______________________________
дата окончания 12-ти значный номер
Гражданство _________________________________________________________
Адрес проживания ____________________________________________________
_________________ М.П.
должность
Ф.И.О. (при наличии) должностного лица, подпись _____________________
Приложение 9
к Правилам приема экзаменов и
выдачи водительских удостоверений

"BE", "CE", "С1Е" "DE", "D1E" санаттарына практикалық емтихан тапсыру кезінде есептелетін айыппұл баллдары
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бақылау кестесі (Старт)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Старт" сигналынан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
100
"Старт" сигналынан кейін 20 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Қауіпсіздік белдігін таққан жоқ
5
Көлік құралының алдыңғы доңғалақтарымен жаттығудың аяқталу сызығын кесіп өткенге дейін солға бұрылу көрсеткішін өшірген жоқ
5
2-бақылау кестесі (Артқы жүріспен платформаға қою)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Көлік құралының артқы доңғалақтарымен жаттығуды орындау сызығына тиген жоқ
100
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
25
Жаттығуды орындауға 2 минуттан астам уақыт жұмсалды
15
3-бақылау кестесі (Платформадан жол учаскесіне шығу)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
20
"Старт-мәре" сызығын кесіп өтті
5
Көлік құралын "Старт-мәре" сызығына дейін 1 метрден астам қашықтықта тоқтатты
5
4-бақылау кестесі (Артқы жүріспен габаритті дәлізде тура қозғалу)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Дөңгелекпен бақылау сызықтарын басып кетті
20
"Старт-мәре" сызығын кесіп өтті
5
Көлік құралын "Старт-мәре" сызығына дейін 1 метрден астам қашықтықта тоқтатты
5
5-бақылау кестесі (Мәре)
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
"Старт-финиш" сызығын кесіп өтті
5
Көлік құралын "Старт-финиш" сызығына дейін 1 метрденастам қашықтықта тоқтатты
5
Жаттығудың басталу сызығын кесіп өткенге дейін оңға бұрылу көрсеткішін қосқан жоқ
5
6-бақылау кестесі
Жүргізуші болуға үміткердің қателіктері
Айыппұл балдары
Сынақ жаттығуларын орындаудың жалпы уақытынан асып кетті
100
Кешенде қарастырылған сынақ жаттығуларының кем дегенде біреуін өткізіп жіберді
100
Сынақ жаттығуларын орындау кезінде қозғалтқыш тоқтап қалды
20 (әрбір қате үшін)
Емтихандар қабылдау және
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
7-қосымша
Жүргізуші куәлігін беру бланкісі
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік корпорацияға ___________________________________________
___________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан)
туған жылы __________ ЖСН _________________________________________
туған жері __________________________________________________________
(облыс, қала)
___________________________________________________________ тұратын,
______________________________________________________ жұмыс істейтін
жеке басты куәландыратын құжаттың сериясы ________, № _______________
___________________________________________________________ берілген
(қашан, кім)
Т.А.Ә (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________________
жүргізуші куәлігі ауыстырылсын, телнұсқасы берілсін ____________________
___________________________________________________________________
(керек емесі сызылып тасталсын)
жүргізуші куәлігінің сериясы _______, №________________________________
___________________________________________________________________
(облыс, өлке, республика)
_____________________________________________________________ алған
(күні, айы, жылы)
20__жылғы "__" _____ жүргізуші куәлігі мынадай жағдайларда ____________
__________________________________________________________________
(баяндау)
жоғалды (ұрланды), төмендегі құжаттарды қоса беремін:
Ұрлық фактісі бойынша АІІБ-ден анықтама (егер ұрланса) ________________
ЖК жоғалған (ұрланған) кезде қажетті белгілер:
Өтініш берушінің қолы ______________________________________________
Ауыстыру, телнұсқаны беру үшін құжаттарды қабылдаған ТЕБ лауазымды
адамы ____________________________________________________________
(қолы)
Қызметтік белгілер:
Сериясы ______, №_______ жүргізуші куәлігі 20__жылғы "___"____ берілді.
Оператор _________________________________________________________
(қолы)
Осымен ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын жеке мәліметтерді пайдалануға, Мемлекеттік корпорация қызметкерінің менің атымнан осы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуына электрондық құжат нысанындағы сұрау салуға қол қоюына, сондай-ақ Мемлекеттік корпорация қызметкерінің менің фотосуретімді дайындауына және осы мемлекеттік қызмет көрсету шеңберінде оны одан әрі пайдалануына өз келісімімді беремін.
Көрсетілетін қызметті алушы ______________________________________       ______
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)             (қолы)
Емтихандар қабылдау және жүргізуші
куәліктерін беру қағидаларына
8-қосымша
Жолдама
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Емтихандар қабылдау және
жүргізуші куәліктерін беру
қағидаларына
9-қосымша
нысан
Жүргізуші куәліктерін беру тізілімі

Сноска. Приложение 10 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к Правилам приема экзаменов и
выдачи водительских удостоверений
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Акт учета бракованной продукции
за ____________ 20__ г.
Наименование документа
Серия и номер
Взамен бракованной продукции выдано
Причина возникновения брака
Ф.И.О. (при наличии) и должность лица, допустившего брак
Подпись
1
2
3
4
5
6
Взамен бракованной продукции выдано
Уполномоченное лицо
________________________________________________________________________________
(подпись,                                     Ф.И.О.(при наличии))
Представитель Поставщика ________________________________________________________
(Ф.И.О.(при наличии), подпись)
Приложение 12
к Правилам приема экзаменов
и выдачи водительских удостоверений
форма
Расписка № __
о приеме документов
Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) услугополучателя или наименование юридического лица,
или их представителей)
Перечень принятых документов:
1. ___________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
3. ___________________________________________________________________
4. ___________________________________________________________________
5. ___________________________________________________________________
6. ___________________________________________________________________
7. ___________________________________________________________________
8. ___________________________________________________________________
9. ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Принял:
__________________________________ /____________/ ____________________
Работник Госкорпорации (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии))
"__" ________ ____ г.
Время и дата выдачи: ___ час ___ мин "__" _______ ____ г.
Приложение 13
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств
по идентификационному номеру
транспортного средства
___________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов

Ескерту. 10-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Емтихандар қабылдау және
жүргізуші куәліктерін беру
қағидаларына
11-қосымша
нысан
Ақаулы өнімді есепке алу актісі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы ____________ үшін
Құжаттың атауы
Сериясы мен нөмірі
Ақаулы өнімнің орнына берілгені
Ақаудың туындау себептері
Т.А.Ә. (болған жағдайда) және ақауға жол берген адамның лауазымы
Қолы
1
2
3
4
5
6
Ақауы бар өнімнің орнына берілгені
Уәкілетті адам: _______________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Жеткізушінің өкілі ____________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
Көлiк құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
12-қосымша
нысан
Құжаттарды қабылдау туралы № қолхат
Ескерту. Қағидалар 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі)
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы
немесе олардың өкілдері)
Қабылданған құжаттардың тізбесі:
1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________________
6. ______________________________________________________________________________
7. ______________________________________________________________________________
8. ______________________________________________________________________________
9. ______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қабылдады: __________________________________ /____________/ ____________________
Мемкорпорация қызметкері (қолы) (Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
____ жылғы "__" ________
Берілген уақыты мен күні: ___ сағ. ___ мин.
Көлiк құралының
сәйкестендіру нөмірі бойынша
көлік құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
13-қосымша
______________________________
(қызмет алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.04.2024 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных услугах", работник Государственной корпорации
_______________________________________________ (указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги:
____________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги) в виду представления Вами
неполного списка документов, предусмотренных перечнем государственной услуги,
а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1. ________________________________________;
2. ________________________________________;
3. ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________ _____________
(Ф.И.О. (при его наличии) работника Государственной корпорации, подпись)
Получил:
_____________________________________________________ _____________
(Ф.И.О. (при его наличии) услугополучателя) (подпись)
Приложение 14 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача водительских удостоверений"
Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2024 № 743 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача водительских удостоверений;
2. Выдача водительских удостоверений впервые и после лишения права на управление транспортными средствами.
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов для оказания государственной услуги осуществляется через:
1) Государственную корпорацию;
2) ПЭП (www.egov.kz);
3) объекты информатизации.
3
Срок оказания государственных услуг
Через Государственную корпорацию - 120 минут;
Через ПЭП, объекты информатизации – 60 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Водительское удостоверение либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Ескерту. Қағидалар 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.04.2024 № 315 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Мемлекеттік корпорация қызметкері
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(мекенжайын көрсету)
сіздің мемлекеттік қызмет тізілімінде көзделген құжаттар тізбесін, атап айтқанда:
1. ______________________________________;
2. ______________________________________;
3. _____________________________ толық ұсынбауыңызға байланысты
____________________________________________________________________
(мемлекеттік қызметтің атауын көрсету)
мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттар қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әр тарап үшін біреуден 2 данада жасалды.
____________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Алдым: _____________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Емтихандарды қабылдау
және жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
14-қосымша
"Жүргізуші куәлігін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Қағидалар 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 280 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2024 № 743 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Жүргізуші куәліктерін беру;
2. Алғаш рет және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін жүргізуші куәліктерін беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдау:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) ЭҮП (www.egov.kz);
3) ақпараттандыру объектілері арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы – 120 минут;
ЭҮП, ақпараттандыруобъектілеріарқылы – 60 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған) /қағаз.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жүргізуші куәлігіне мемлекеттік қызметті көрсетуден бастарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алутәсілдері

Государственная пошлина за выдачу водительского удостоверения – 1,25 МРП.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) С понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 18-00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9-00 до 20-00 часов и в субботу с 09-00 до 13-00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) ПЭП, объектов информатизации – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственных услуг
1) При обращении в Государственную корпорацию для выдачи водительского удостоверения представляются:
документ, документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов;
медицинская справка посредством информационной системы уполномоченного органа в области здравоохранения (не предоставляется, если осуществляется замена водительского удостоверения до окончания срока его действия);
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
свидетельство об окончании курсов обучения по средством информационной системы профессиональных объединений по подготовке водителей транспортных средств либо АИС "Автошкола".
2) При обращении через ПЭП, объекты информатизации для выдачи водительского удостоверения (за исключением случаев выдачи водительских удостоверений впервые и после лишения права на управление транспортными средствами) представляются:
документ, документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности), в том числе в электронной форме из сервиса цифровых документов;
медицинская справка посредством информационной системы уполномоченного органа в области здравоохранения (не предоставляется, если осуществляется замена водительского удостоверения до окончания срока его действия);
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие требованиям установленных Правилами государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных приказом МВД Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 862 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10056), услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги;

Жүргізуші куәлігін беру үшін мемлекеттік баж – 1,25 АЕК
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі
1) Дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады.
2) ЭҮП, ақпараттандыр объектілері– жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттартізбесі
1) Жүргізуші куәлігін беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
Жеке басты куәландыратын құжатты (жеке басты сәйкестендіру үшін), оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алынған электронды нысанда;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы медициналық анықтама (егер жүргізуші куәлігі оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алмастыру жүзеге асырылса, ұсынылмайды);
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат;
көлік құралдары жүргізушілерін даярлау жөніндегі кәсіби бірлестіктің ақпараттық жүйесі не "Автомектеп" ААЖ арқылы курстарды аяқтағаны туралы куәлікұсынылады.
2) ЭҮП, ақпараттандыру объектілері арқылы жүргізуші куәлігін беру үшін жүгінген кезде (жүргізуші куәлігін алғаш рет беру жағдайларын қоспағанда және көлік құралдарын басқару құқығынан айырылғаннан кейін):
жеке басты куәландыратын құжат, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисі арқылы электронды нысанда;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы медициналық анықтама (егер жүргізуші куәлігі оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін алмастыру жүзеге асырылса, ұсынылмайды);
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуүшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 тіркелген) Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 тіркелген) белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) наличие у услугополучателя своевременно неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ПЭП, канцелярии услугодателя, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: www.mvd.kz.
Приложение 15
к Правилам приема экзаменов и
выдачи водительских
удостоверений
Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 15 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. При проведении тестирования экзаменуемые лица проходят идентификацию согласно документу, удостоверяющему личность.
2. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного или рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности экзаменуемых лиц при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание средств связи, электронно-вычислительной техники, фото-, аудио- и видеоаппаратуры, справочных материалов, письменных заметок и иных средств хранения и передачи информации.
3. Перед тестированием экзаменуемое лицо подтверждает личность посредством биометрической идентификации.
4. Залы тестирования оборудуются рабочими станциями (процессор не менее IntelCore i3, оперативная память не менее 4 Гб), системами кондиционирования помещений, диспенсером. Предусматривается зал ожидания.
5. Каждая рабочая станция оснащается веб-камерами для ведения видеозаписи процесса тестирования.
6. Залы тестирования оборудуются современной системой цифрового видео и аудио наблюдения. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования аудитории в пунктах проведения обеспечиваются системой общего видеонаблюдения.

3) көрсетілетін қызметті алушыда айыппұл түрінде әкімшілік жаза қолдану туралы уақтылы орындалмаған қаулы және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама болғанда;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электронды нысанда және Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпараттық ашықтан қолжеткізу режимінде ЭҮП "жеке кабинеті" арқылы, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777 арқылы алу мүмкіндіктері бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www.mvd.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Емтихандарды қабылдау және
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
15-қосымша
Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру бойынша ең төменгі техникалық талаптар
Ескерту. Қағидалар 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тестілеуді өткізу кезінде жүргізушілікке үміткер адамдар жеке басын куәландыратын құжат бойынша сәйкестендіруден өтеді.
2. Тестілеу кезінде қолмен немесе жақтау түріндегі металл іздегіштер қолданылады. Тестілеуге іске қосу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде жүргізушілікке үміткерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету шеңберінде, сондай-ақ олардың ғимаратқа байланыс құралдарын, электрондық-есептеу техникасын, фото-, аудио-және бейнеаппаратураны, анықтамалық материалдарды, жазбаша жазбаларды және ақпаратты сақтау мен берудің өзге де құралдарын алып кіруіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Тестілеуді бастау үшін жүргізушілікке үміткер биометриялық сәйкестендіру арқылы жеке басын растауы қажет.
4. Тестілеу залдары жұмыс станцияларымен (кемінде Intel Core i3 процессоры, кемінде 4 Гб жедел жады), үй-жайлардыңауасын баптағыш жүйелермен, диспенсерменжабдықталуы тиіс. Күту залы қарастырылуы тиіс.
5. Әрбір жұмыс станциясы тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін веб-камералармен жабдықталуы қажет.
6. Тестілеу залдары заманауи цифрлық бейне және аудио бақылау жүйесімен жабдықталуы тиіс. Тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін аудиториялар өткізу пункттерінде жалпы бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.

7. В каждом зале тестирования устанавливается принтер с возможностью печати.
8. Каждый зал тестирования оборудуется управляемым коммутатором и локальной сетью, соответствующей требованиям информационной безопасности
Приложение 4
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 декабря 2014 года № 862
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90 "Об утверждении Правил допуска лиц к экзаменам, их сдачи и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6103 и опубликован в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2010 г., № 4, ст. 372.
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 августа 2011 года № 394 "О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств и Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7138 и опубликованный в "Казахстанская правда" от 10.04.2012 г., № 95-96 (26914-26915).
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 июня 2013 года № 371, "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств и Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8511 и опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 19.10.2013 г. № 297 (27571).
4. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2013 года № 581 "О признании утратившим силу подпункта 1) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств и Правил допуска лиц к экзаменам и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств" и опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 23.10.2013 г. № 299 (27573).

7. Әрбір тестілеу залында басып шығару мүмкіндігі бар принтер орнатылуы қажет.
8. Әрбір тестілеу залы басқарылатын коммутатормен және жергілікті желімен жабдықталуы және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сай болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 862 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу, оларды тапсыру және куәліктер беру туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 бұйрығы, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6103 болып тіркелген және Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2010 жыл, № 4, 372-құжат.
2. "Көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу ережесін және Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу және куәліктер беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 5 тамыздағы № 394 бұйрығы, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7138 болып тіркелген және "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 10 сәуірдегі № 138-142 (27215) санында жарияланған.
3. "Көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу ережесін және Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу және куәліктер беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 4 маусымдағы № 371 бұйрығы, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8511 болып тіркелген және "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 19 қазандағы № 235 (28174) санында жарияланған.
4. "Көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу ережесін және Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу және куәліктер беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 бұйрығының 1-тармағы 1) тармақшасының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 30 қыркүйектегі № 581 бұйрығы және "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 237 (28176) санында жарияланған.

5. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 января 2014 года № 11 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств и Правил допуска лиц к экзаменам и выдачи удостоверений на право управления отдельными видами транспортных средств", в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9164 и опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 07.06.2014 г. № 111 (27732).
6. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2005 года № 504 "Об утверждении Правил регистрации и учета лиц, пользующихся транспортными средствами на основании доверенности", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3840 и опубликованный в "Юридической газете" от 27.01.2006 года № 13-14 (993-994).

5. "Көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу ережесін және Көлік құралдарының жекелеген түрлерін басқару құқығына емтихандарға адамдарды жіберу және куәліктер беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 қаңтардағы № 11 бұйрығы, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9164 болып тіркелген және "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 7 маусымдағы № 111 (28335) санында жарияланған.
6. "Сенімхат негізінде көлік құралдарын пайдаланатын адамдарды тіркеу және есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 23 тамыздағы № 504 бұйрығы, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3840 болып тіркелген және "Юридическая газета" газетінің 2006 жылғы 14 қаңтардағы № 3 (264) санында жарияланған.