Об утверждении Классификатора нарушений, выявленных на объектах государственного аудита и финансового контроля
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 6-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2015 года № 12483. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 1 октября 2018 года № 18-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 01.10.2018 № 18-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
К. Джанбурчин
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________Б. Султанов
27 ноября 2015 года
Утвержден
нормативным постановлением
Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 ноября 2015 года № 6-НҚ
Классификатор нарушений,
выявляемых на объектах государственного
аудита и финансового контроля
Вид нарушения
п/п
Перечень видов нарушений**
Нарушенные нормы права
Способы устранения нарушений***
Виды ответственности, установленные законами Республики Казахстан за нарушенные нормы права
1
2
3
4
5
6

Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышын бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 6-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 желтоқсанда № 12483 болып тіркелді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2018 жылғы 1 қазандағы № 18-НҚ нормативтік қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 01.10.2018 № 18-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы бекітілсін.
2. Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің Интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қ. Жаңбыршин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 27 қараша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2015 жылғы 28 қарашадағы
№ 6-НҚ нормативтік
қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде
анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы
Бұзушылықтың түрі
Р/с
Бұзушылық түрлерінің тізбесі**
Бұзылған құқық нормалары
Бұзушылықты жою тәсілдері***
Бұзылған құқық нормалары үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылық түрлері
1
2
3
4
5
6

Раздел 1. Нарушения законодательства при поступлении средств в бюджет (доходная часть)
Финансовые нарушения
****
1.1.1.1
Незачисление, неполное зачисление средств, поступающих в республиканский и местные бюджеты.
Пункт 1 статьи 90 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее - Бюджетный кодекс).
Возмещение причиненного ущерба*****
Административная ответственность.
Часть 1 статьи 234 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП).
Дисциплинарная ответственность
Финансовые нарушения
****
1.1.1.2
Необеспечение достоверности данных, содержащихся в заключении, их обоснованности при возврате и (или) зачете излишне (ошибочно) уплаченных сумм налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала в бюджет уполномоченными органами, ответственными за возврат из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала в бюджет, а также при возврате превышения налога на добавленную стоимость.
Пункты 12 статьи 94 Бюджетного кодекса; подпункт 1) пункта 1 статьи 18, 2) и 3) пункта 1, пункт 2 статьи 46, статьи 599602статья 273 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.3
Невыполнение и (или) выполнение не в полном объеме соответствующими уполномоченными органами, ответственными за взимание поступлений в бюджет налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, не обеспечение полноты поступления в бюджет налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала
Пункты 23 статьи 94 Бюджетного кодекса; подпункт 1) пункта 1 статьи 18 Кодекса Республики Казахстан 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс); подпункт 7) пункта 1 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан"; постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1339 "Об утверждении перечня уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в республиканский бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм и осуществляющих контроль за поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов";
постановления местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) об утверждении перечня уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в местный бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм и осуществляющих контроль за поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****

1-бөлім. Қаражаттың бюджетке түсуі (кіріс бөлігі) кезіндегі заңнама бұзушылықтары
Қаржылық бұзушылықтар ****
1.1.1.1
Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауы.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 90-бабының 1-тармағы (бұдан әрі – Бюджет кодексі).
Келтірілген нұқсанды өтеу*****
Әкімшілік жауаптылық.
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 234-бабының 1-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар ****
1.1.1.2
Қорытындыда қамтылған деректердің дұрыстығының, бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтаруға және (немесе) бюджетке есепке алуға жауапты уәкілетті органдардың бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің бюджетке артық (қате) төленген сомасын қайтару және (немесе) есепке алу кезінде, сондай-ақ қосылған құн салығының артық сомасын қайтару кезінде олардың негізділігінің қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 94-бабының 1, 2-тармақтары; "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы, 46-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары, 2-тармағы, 599-602 баптары, 273-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар ****
1.1.1.3
Бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің алынуы үшін жауапты тиісті уәкілетті органдардың орындамауы және (немесе) толық көлемде орындамауы, бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің толықтығының қамтамасыз етілмеуі
Бюджет кодексінің 94-бабының 2, 3-тармақтары; "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы; "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 10-бабы 1-тармағының 7) тармақшасы; "Республикалық бюджетке түсетін түсімдердің алынуына, артық (қате) төленген соманың бюджеттен қайтарылуына және (немесе) есепке алынуына және салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін соманың, қарыздардың бюджетке түсуін бақылауды жүзеге асыруға жауапты уәкілетті органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы № 1339 қаулысы.
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің алынуына, артық (қате) төленген соманың бюджеттен қайтарылуына және (немесе) есепке алынуына жауапты және салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін соманың, қарыздардың бюджетке түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органдардың тізбесін бекіту туралы қаулылары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****

1.1.1.4
Неуплата, неполная уплата неналоговых платежей в бюджет и поступлений от продажи основного капитала, за исключением поступлений средств связанных грантов.
Пункт 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах"; пункт 4 статьи 140 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе"; постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1339 "Об утверждении перечня уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в республиканский бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм и осуществляющих контроль за поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов".
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 205 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.5
Осуществление возврата из бюджета подоходного налога, уплаченного с дохода нерезидента, без проверки документов на предмет, определенный налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статьи 217, 219 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.6
Занижение арендной платы при передаче государственного имущества в имущественный наем (аренду).
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 236 "Об утверждении Правил расчета ставки арендной платы при передаче республиканского имущества в имущественный наем (аренду), зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9534.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.7.
Несоблюдение требований, устанавливающих обязанности органов государственных доходов, уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в бюджет, повлекшее неполное и/или несвоевременное поступление налогов, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала и других обязательных платежей в бюджет
Глава 3 раздела 1 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****

1.1.1.4
Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдер мен негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің төленбеуі және толық төленбеуі.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 22-бабының 1-тармағы; "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 140-бабының 4-тармағы; "Республикалық бюджетке түсетін түсімдердің алынуына, артық (қате) төленген соманың бюджеттен қайтарылуына және (немесе) есепке алынуына және салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін соманың, қарыздардың бюджетке түсуін бақылауды жүзеге асыруға жауапты уәкілетті органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы № 1339 қаулысы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 205-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.5
Құжаттарды Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мәніне тексерместен, резидент еместің табысынан төленген табыс салығын бюджеттен қайтарудың жүзеге асырылуы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 217, 219-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.6
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалға беру төлемдерінің төмендетілуі.
"Республикалық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 236 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9534 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.7.
Салықтардың, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке толық және/немесе уақтылы түспеуіне әкеп соғатын, бюджетке түсетін түсімдердің алынуына жауапты мемлекеттік кіріс органдарының, уәкілетті органдардың міндеттерін белгілейтін талаптардың сақталмауы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бөлімінің 3-тарауы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****

1.1.1.8
Необоснованный возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
Глава 37 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.9
Непринятие мер, повлекшее сокрытие объектов налогообложения
Особенная часть Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.10
Непринятие мер, повлекшее уклонение от уплаты начисленных (исчисленных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
Особенная часть Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.11
Непринятие мер, повлекшее занижение сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
Особенная часть Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.12
Нарушение норм налогового законодательства
Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Глава 16 КоАП
Дисциплинарная ответственность
Финансовые нарушения
****
1.1.1.13
Необеспечение таможенного контроля, повлекшее экономическую контрабанду
Особенная часть Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
1.1.1.14
Необеспечение таможенного контроля, повлекшее занижение таможенной стоимости ввозимых на территорию Таможенного союза товаров
Особенная часть Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность
Финансовые нарушения
****
1.1.1.15
Необеспечение таможенного контроля, повлекшее недостоверную классификацию товаров
Особенная часть Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность
Финансовые нарушения
****

1.1.1.8
Есепке алынған қосылған құн салығы сомасының есепке жазылған салық сомасынан асып кетуінің негізсіз қайтарылуы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 37-тарауы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.9
Салық салу объектілерін жасыруға әкеп соғатын, шаралардың қабылданбауы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.10
Есепке жазылған (есептелген) салықтар сомасын және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтаруға әкеп соғатын, шаралардың қабылданбауы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.11
Салықтар сомасының және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төмендеуіне әкеп соғатын, шаралардың қабылданбауы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.12
Салық заңнамасы нормаларының бұзылуы.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексі (Салық кодексі).
Келтірілген нұқсанды өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 16-тарауы.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.13
Экономикалық контрабандаға әкеп соғатын, кедендік бақылаудың қамтамасыз етілмеуі.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің Ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.14
Кеден одағы аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнының азаюына әкеп соғатын, кедендік бақылаудың қамтамасыз етілмеуі.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің Ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.15
Тауарлардың анық емес сыныптауышына әкеп соғатын, кедендік бақылаудың қамтамасыз етілмеуі.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің Ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****

1.1.1.16
Нарушение норм таможенного законодательства
Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан"
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Глава 29 КоАП
Дисциплинарная ответственность
Финансовые нарушения
****
1.1.1.17
Нарушение норм отраслевого законодательства в области реабилитации и банкротства, государственного регулирования производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных товаров и иного законодательства
Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов", Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива", ЗаконРеспублики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий", Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" и иные нормативные правовые акты.
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Дисциплинарная ответственность
Нарушения процедурного характера ******
1.1.2.1
Несоблюдение правил проведения расчетов и перечислений средств в Национальный фонд Республики Казахстан
Пункт 5 статьи 23 и пункт 5 статьи 133 Бюджетного кодекса, постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 267 "Об утверждении Правил зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также форм и Правил составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан"
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера ******
1.1.2.2
Неправомерное предоставление в аренду, безвозмездное пользование, доверительное управление объектов государственного имущества
Раздел 3 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе"
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера ******
1.1.2.3
Нарушение порядка зачисления средств, поступающих в республиканский и местные бюджеты.
Статья 90 Бюджетного кодекса
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Административная ответственность.
Часть 1 статьи 234 КоАП.
Раздел 2. Нарушения законодательства при использовании средств****

1.1.1.16
Кеден заңнамасы нормаларының бұзылуы.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексі.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 29-тарауы
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
1.1.1.17
Оңалту және банкроттық, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері мен акцизделетін тауарларды өндіру мен олардың айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы салалық заңнама және өзге де заңнама нормаларының бұзылуы.
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 7 наурыздағы Заңы, "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңы,"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңы, "Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 қарашадағы Заңы, "Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 маусымдағы Заңы, "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңы және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
1.1.2.1
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорымен есептесу жүргізу және оған қаражат аудару қағидаларының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 23-бабының 5-тармағы және 133-бабының 5-тармағы, "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 267 қаулысы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
1.1.2.2
Мемлекеттік мүлік объектілерін заңсыз жалға берілуі, олардың өтеусіз пайдаланылуы, сенімгерлікпен басқарылуы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 3-бөлімі
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
1.1.2.3
Республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін қаражатты есепке жатқызу тәртібінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 90-бабы
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 234-бабының 1-бөлігі.
2-бөлім. Қаражаттың пайдаланылуы кезіндегі заңнама бұзушылықтары****

Глава 1. Текущие расходы
Финансовые нарушения
****
2.1.1.1
Использование резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов не по целевому назначению и на нужды, не предусмотренные решениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении денег из резерва.
Статья 20 Бюджетного кодекса, постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.2
Финансирование расходов одного уровня бюджета из других уровней бюджета.
Пункт 3 статьи 53, пункт 3 статьи 54, пункт 3 статьи 55, пункт 3 статьи 56 Бюджетного кодекса.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.3
Необеспечение администратором бюджетной программы полной и достоверной информации и расчетов, содержащихся в бюджетной заявке, повлекшее необоснованное использование бюджетных средств
Пункты 12, 12-1 статьи 67 Бюджетного кодекса,
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной заявки", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10007.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.4
Необеспечение государственным учреждением, повлекшее необоснованное использование бюджетных средств:
1) правомерности и обоснованности предоставления счета к оплате;
2) достоверности подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками.
Пункт 6 статьи 97 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.5
Непринятие государственным учреждением соответствующих мер по погашению суммы дебиторской задолженности государственного учреждения прошлых лет посредством поставки товаров (работ, услуг), предусмотренных условиями гражданско-правовой сделки, либо возвратом в доход соответствующего бюджета.

1-тарау. Ағымдағы шығыстар
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.1.1.1
Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің нысаналы мақсаты бойынша және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың резервтен ақша бөлу туралы шешімдерінде көзделген мұқтаждықтарға пайдаланылмауы.
Бюджет кодексінің 20-бабы, "Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.1.1.2
Бюджеттің бір деңгейінің шығыстарының бюджеттің басқа деңгейлерінен қаржыландырылуы.
Бюджет кодексінің 53-бабының 3-тармағы, 54-бабының 3-тармағы, 55-бабының 3-тармағы, 56-бабының 3-тармағы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.1.1.3
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджет қаражатын негізсіз пайдалануға әкеп соғатын, бюджеттік өтінімде қамтылған толық әрі анық ақпаратпен және есептеулермен қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 67-бабының 12, 12-1-тармақтары; "Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10007 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар ****
2.1.1.4
Мемлекеттік мекеменің бюджет қаражатын негізсіз пайдалануға әкеп соғатын:
1) ақы төлеуге арналған шотты ұсынудың заңдылығы мен негізділігін;
2) жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелерге сәйкес тауарлардың жеткізілуін, жұмыстардың орындалуын және (немесе) қызметтердің көрсетілуін растаудың анықтығын қамтамасыз етпеуі.
Бюджет кодексінің 97-бабының 6-тармағы; "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар ****
2.1.1.5
Мемлекеттік мекеменің Азаматтық-құқықтық мәміле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізу не тиісті бюджет кірісіне қайтару арқылы өткен жылдардағы дебиторлық берешек сомаларын өтеу жөнінде тиісті шаралар қабылдамауы.

Пункт 7 статьи 97 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.6
Переплата и необоснованная выплата заработной платы, пенсий, пособий и компенсаций (денежного содержания, довольствия), премий, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам, командировочных расходов.
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, Законы Республики Казахстан:
от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье";
от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне";
от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан";
от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан";
от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда";
от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи";
от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей";
от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года № 284 "О единовременных выплатах родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих";
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 15 января 2000 года № 80 "Об утверждении Правил осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих";
от 22 сентября 2000 года № 1428 "Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан";
от 23 января 2003 года № 82 "Об утверждении Правил выплаты денежных компенсаций жертвам массовых политических репрессий";
от 25 января 2008 года № 64 "Об утверждении Правил формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников";

Бюджет кодексінің 97-бабының 7-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар ****
2.1.1.6
Жалақыны, зейнетақыны, жәрдемақы мен өтемақыны (ақша қаражаты, үлес), сыйлықақыны материалдық көмек көрсетуді және лауазымдық жалақыларына белгіленген үстемеақыларды, іссапар шығыстарын асыра төлеу және негізсіз төлеу,
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексі. Қазақстан Республикасының Заңдары:
"Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы;
"Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы;
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы;
"Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі;
"Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі;
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі;
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы;
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы;
"Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлем туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 13 желтоқсандағы № 284 Жарлығы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары:
"Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тәртібін бекіту туралы" 2000 жылғы 15 қаңтардағы № 80;
"Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428;
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына ақшалай өтемақы төлеудің ережесiн бекiту туралы" 2003 жылғы 23 қаңтардағы № 82;
"Мемлекеттік білім беру мекемелерінің мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыру, жұмсау бағыты мен оларды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64;

от 6 февраля 2008 года № 108 "О возмещении государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов";
от 28 декабря 2007 года № 1339 "Об определении размеров социального пособия по временной нетрудоспособности";
приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 марта 2008 года № 72-п "Об утверждении Правил использования пенсионных выплат и государственных социальных пособий инвалидов, проживающих в государственных медико-социальных учреждениях", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5193;
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 176 "Об утверждении Правил назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности, зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10810;
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429 "Об утверждении Правил поощрения работников организаций здравоохранения, участвующих в оказании комплекса мероприятий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11526;
иные нормативные правовые и правовые акты, регулирующие сферу оплаты труда, пенсий, пособий и компенсаций (денежного содержания, довольствия), премий, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам, командировочных расходов работников, оплачиваемых за счет средств бюджета и Национального Банка Республики Казахстан.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.7
Несоблюдение требований по перерасчету тарифов (цен, ставок сборов) на фактически выполненный объем потребления регулируемых услуг по железнодорожным перевозкам по социально значимым маршрутам без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени, повлекшее необоснованное использование бюджетных средств
Подпункт 5) пункта 1 статьи 14-1, подпункт 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках",
приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 580 "Об утверждении Правил утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12022.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****

"Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы" 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108;
"Еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақының мөлшерлерін айқындау туралы" 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 1339;
"Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын мүгедектердің зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2008 жылғы 19 наурыздағы № 72-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5193 болып тіркелген);
"Еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақыны тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 176 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10810 болып тіркелген;
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде іс-шаралар кешенін көрсетуге қатысатын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерін көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11526 болып тіркелген;
бюджет және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаражаты есебінен қызметкерлерге жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өтемақы (ақша қаражаты, үлес), сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар, іссапар шығыстарын белгілеу саласын реттейтін өзге де нормативтік құқықтық және құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.1.1.7
Бюджет қаражатының негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын, тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбай, әлеуметтік маңызы бар бағыттармен теміржол тасымалдары бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланудың іс жүзінде орындалған көлеміне тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) қайта есептеу жөніндегі талаптардың сақталмауы.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасы, 15-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы;
"Магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 580 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12022 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****

2.1.1.8
Нарушение отраслевого законодательства при использовании бюджетных средств, повлекшее необоснованное использование средств
Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Законы Республики Казахстан:
от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан";
от 23 января 2001 года "О занятости населения";
от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте";
от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике";
от 15 декабря 2006 года "О культуре";
от 27 июля 2007 года "Об образовании";
от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах";
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей";
от 21 декабря 2007 года № 1256 "Об утверждении гарантированного государственного норматива сети организаций образования";
от 24 декабря 2007 года № 1270 "Об утверждении Правил государственной аттестации организаций образования";
от 23 января 2008 года № 58 "Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования";
от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц";
от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений";
от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак";
от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
от 7 ноября 2009 года № 1781 "О едином дистрибьюторе по закупу и обеспечению лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения";

2.1.1.8
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын, бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі салалық заңнама бұзушылықтары.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі;
Қазақстан Республикасының Заңдары:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі;
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы;
"Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі;
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі;
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы;
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі;
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары:
"Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499;
"Білім беру ұйымдары желісінің кепілдік берілген мемлекеттік нормативін бекіту туралы" 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1256;
"Білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 1270;
"Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58;
"Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77;
"Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339;
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы" 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573;
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729;
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136;
"Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу және олармен қамтамасыз ету жөніндегі біріңғай дистрибьютор туралы" 2009 жылғы 7 қарашадағы № 1781;

от 17 июня 2010 года № 608 "Об утверждении Правил предоставления, видов и объема медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях";
от 24 февраля 2011 года № 175 "Об учреждении государственных именных стипендий"; образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов);
Приказы руководителей центральных государственных органов:
приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5945;
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173; размещенный уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области здравоохранения и социально-трудовой сфере, государственный образовательный заказ на переподготовку и повышение квалификации кадров в области здравоохранения;
приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2012 года № 198 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием, а также на подготовительные отделения высших учебных заведений", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7690;
приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 74 "Об утверждении Правил проведения спортивных мероприятий", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9930;
приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 311 "Об утверждении профессионального стандарта "Организация технической эксплуатации автотранспортных средств", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10378;
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 мая 2015 года № 344 "Об утверждении Правил обеспечения получения гражданами Республики Казахстан и оралманами гарантированного объема бесплатной медицинской помощи", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11361;

"Төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимі енгізілген кезде медициналық көмек ұсыну қағидаларын, оның түрлері мен көлемін бекіту туралы" 2010 жылғы 17 маусымдағы № 608;
"Мемлекеттік атаулы стипендиялар тағайындау туралы" 2011 жылғы 24 ақпандағы № 175;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын арнайы білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандар даярлауға білім беру тапсырысы;
Орталық мемлекеттік органдар басшыларының бұйрықтары:
"Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5945 болып тіркелген;
"Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген;
денсаулық және әлеуметтік-еңбек саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның денсаулық сақтау саласындағы кадрларды қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға орналастырған мемлекеттік білім беру тапсырысы;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 4 мамырдағы № 198 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7690 болып тіркелген;
"Спорттық іс-шараларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 4 қарашадағы № 74 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9930 болып тіркелген;
"Автокөлік құралдарын техникалық пайдалануды ұйымдастыру" кәсіби стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 311 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10378 болып тіркелген;
"Қазақстан Республикасы азаматтарының және оралмандардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуын қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 13 мамырдағы № 344 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11361 болып тіркелген;

приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 544 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11795;
приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627 "Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11976;
Правила обеспечения лекарственными средствами граждан, утверждаемые в соответствии с подпунктом 83) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением подготовки специалистов в организациях образования Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), утверждаемый в соответствии с пунктом 43 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
Правила организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утвержденные приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 221 "О некоторых вопросах содействия занятости населения", зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11140;
Правила оказания стационарной помощи, утверждаемые в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Правила оказания стационарозамещающей помощи, утверждаемые в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
приказ и.о Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 638 "Об утверждении Правил выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11960;

"Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 544 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11795 болып тіркелген;
"Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11976 болып тіркелген;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 83) тармақшасына сәйкес бекітілетін Азаматтарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету ережесi;
"Білімі беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 43-тармағына сәйкес бекітілетін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің білім беру ұйымдарында мамандар даярлауды қоспағанда) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімі бар мамандар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы;
"Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 221 бұйрығымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11140 болып тіркелген;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 47-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін Стационарлық көмек көрсету ережесі;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 48-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары;
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 шілдедегі № 638 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11960 болып тіркелген;

приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 284 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11231;
и иные нормативные правовые акты.
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 237 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.9
Не соблюдение натуральных норм, повлекшее необоснованное использование средств
Статья 69 Бюджетного кодекса; нормы площадей для размещения аппарата и специфических помещений государственных органов и нормах положенности за пользование телефонной связью, утверждаемые в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса;
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 27 мая 1999 года № 663 "Об упорядочении эксплуатации служебных легковых автомобилей для транспортного обслуживания государственных органов Республики Казахстан";
от 24 февраля 2000 года № 288 "Об упорядочении эксплуатации специальных транспортных средств для обслуживания государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета";
от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
от 12 июля 2005 года № 722 "Об утверждении образцов и натуральных норм форменного и специального обмундирования сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан";
от 6 августа 2007 года № 677 "Об утверждении натуральных норм продовольствия, оборудования и столово-кухонной посуды органов внутренних дел, учебных заведений, лечебных учреждений, служебных животных Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
от 29 декабря 2007 года № 1388 "Об утверждении натуральных норм расходов материалов на изготовление микрофильмов и фотокопий документов, реставрацию документов, картонажные работы, выполняемые государственными архивными учреждениями Республики Казахстан";
от 28 ноября 2014 года. № 1255 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы и образцов формы одежды осужденных, а также Правил обеспечения бесплатным проездом, продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к месту жительства или работы";

"Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 284 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11231 болып тіркелген;
және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 237-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар ****
2.1.1.9
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын, табиғи нормалардың сақталмауы.
Бюджет кодексінің 69-бабы;
Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін мемлекеттік органдардың аппаратын және ерекше үй-жайларын орналастыруға арналған алаңдар нормалары мен телефон байланысын пайдалану үшін тиесілілік нормалары;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарына көлiк қызметiн көрсету үшiн қызметтiк автомобильдердi пайдалануды ретке келтiру туралы" 1999 жылғы 27 мамырдағы № 663;
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсетуге арналған арнайы көлiк құралдарын пайдалануды реттеу туралы" 2000 жылғы 24 ақпандағы № 288;
"Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128;
"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің нысанды және арнайы киім-кешектерінің үлгілері мен заттай нормаларын бекіту туралы" 2005 жылғы 12 шілдедегі № 722;
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ішкі істер органдары, оқу орындары, емдеу мекемелері, қызметтік жануарлар азық-түлігінің, жабдықтарының және асханалық-ас үй ыдыс-аяғының заттай нормаларын бекіту туралы" 2007 жылғы 6 тамыздағы № 677;
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік мұрағат мекемелері орындайтын микрофильмдерді және құжаттардың фотокөшірмелерін дайындауға, құжаттарды реставрациялауға, қатырма қағаз жұмыстарына арналған материалдардың заттай шығыс нормаларын бекіту туралы" 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1388;
"Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын және сотталғандардың киім нысандары үлгілерін, сондай-ақ Қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдардың тұрғылықты жеріне немесе жұмысына жету үшін ақысыз жол жүрумен, тамақпен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255;

от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов и расходов на содержание автотранспорта";
иные нормативные правовые акты.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.10
Несоблюдение требований по использованию остатков бюджетных средств, оставшихся не использованными по итогам исполнения бюджета за отчетный финансовый год, по состоянию на 1 января очередного финансового года.
Статья 104 Бюджетного кодекса.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.11
Незаконные действия должностных лиц государственного учреждения или государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета без установленной законодательством регистрации гражданско-правовых сделок и (или) сверх сумм смет, утвержденных уполномоченным органом, повлекшие ответственность Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа по обязательствам государственного учреждения
Статья 96 Бюджетного кодекса; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 267 КоАП.
Финансовые нарушения
****
2.1.1.12
Необеспечение государственным учреждением порядка исполнения бюджета и его кассового обслуживания
Статьи 97 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.1
Внесение изменений и дополнений в стратегический план государственного органа, связанных с изменениями объемов финансирования, без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии и в случаях, не предусмотренных бюджетным законодательством.
Пункт 7 статьи 62 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.2
Воспрепятствование должностным лицам органов государственного аудита и финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для проведения контроля, отказе от предоставления необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования в осуществлении контроля, а также невыполнение или ненадлежащее выполнение актов об устранении выявленных нарушений.
статья 21 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле"
Устранение препятствий.
Административная ответственность.
Статья 462 КоАП.
Нарушения процедурного характера
******

"Жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210;
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.1.1.10
Есепті қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есепті қаржы жылы үшін бюджеттің атқарылу қорытындысы бойынша пайдаланылмай қалған бюджет қаражатының қалдықтарын пайдалану жөніндегі талаптардың сақталмауы.
Бюджет кодексінің 104-бабы
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.1.1.11
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша жауаптылығына әкеп соғатын, жедел басқару құқығындағы мемлекеттік мекемелердің немесе мемлекеттік кәсіпорындардың (қазыналық кәсіпорындардың) лауазымды адамдарының заңнамада белгіленген азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркемей, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен және (немесе) уәкілетті орган бекіткен сметалар сомаларынан тыс ақшалай міндеттемелер қабылдау бойынша заңсыз іс-әрекеттері
Бюджет кодексінің 96-бабы; "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 267-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.1.1.12
Мемлекеттік мекеменің бюджеттің атқарылу және оған кассалық қызмет көрсету тәртібін қамтамасыз етпеуі.
Бюджет кодексінің 97-бабы; "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.1
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына тиісті бюджеттік комиссияның қарауынсыз және бюджет заңнамасында көзделмеген жағдайларда, қаржыландыру көлемдерін өзгертуге байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
Бюджет кодексінің 62-бабының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.2
Мемлекеттiк аудит органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес қызметтiк мiндеттерiн орындауында бақылау жүргiзу үшін жiберуге бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, бақылауды жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы актiлердi орындамау немесе тиісінше орындамау.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы.
Кедергілерді жою
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 462-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.1.2.3
Нарушение порядка использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, не повлекшее необоснованное использование средств
Статьи 19, 20 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.4
Несоблюдение сроков внесения местным исполнительным органом в соответствующий маслихат проекта бюджета на предстоящий финансовый год.
Пункт 1 статьи 75 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.5
Регистрация гражданско-правовых сделок после 20 декабря текущего финансового года, за исключением случаев выделения бюджетных денег из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также регистрация дополнительных соглашений к ранее зарегистрированным в территориальном подразделении центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета гражданско-правовым сделкам.
Пункт 8 статьи 96 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.6
Нарушение срока использования сконвертированной иностранной валюты государственными учреждениями.
Пункт 2 статьи 99 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.7
Осуществление корректировки бюджета в случаях, не предусмотренных Бюджетным кодексом.
Пункт 2 статьи 111 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.8
Нарушения порядка составления и представления отчетности об исполнении государственного бюджета.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной заявки", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10007.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.9
Нарушение порядка предоставления государственного имущества в имущественный наем (аренду).
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 236 "Об утверждении Правил расчета ставки арендной платы при передаче республиканского имущества в имущественный наем (аренду), зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9534.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

2.1.2.3
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпайтын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резевтерін пайдалану тәртібінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 19, 20-баптары
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.4
Жергілікті атқарушы органның алдағы қаржы жылына арналған бюджет жобасын тиісті мәслихатқа енгізу мерзімдерін сақтамауы.
Бюджет кодексінің 75-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.5
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен бюджет ақшасын бөлу жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кейін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу, сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде бұрын тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілелерге қосымша келісімдерді тіркеу.
Бюджет кодексінің 96-бабының 8-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.6
Мемлекеттік мекемелердің айырбасталған шетел валютасын пайдалану мерзімін бұзуы.
Бюджет кодексінің 99-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.7
Бюджет кодексінде көзделмеген жағдайларда бюджетті түзетуді жүзеге асыру.
Бюджет кодексінің 111-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.8
Мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есептілікті жасау және ұсыну тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10007 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.9
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға беру (жалға алу) тәртібінің бұзылуы.
"Республикалық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалдау ақысының мөлшерлемесін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы № 236 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9534 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.1.2.10
Осуществление уточнения бюджета в случаях, не предусмотренных Бюджетным кодексом.
Статья 106 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.11
Несоблюдения требований разработки и формата стратегического (операционного) плана государственного органа, а также формата бюджетных программ, администратора бюджетных программ, не разрабатывающего стратегический план.
Пункт 41 Системы государственного планирования в Республике Казахстан", утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года, Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий, а также разработки, реализации и контроля Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, утвержденные Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования системы государственного планирования в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.12
Несоблюдение требований по разработке проекта решения маслихата об областном бюджете, о бюджетах города республиканского значения, столицы, о бюджете района (города областного значения).
Статьи 72, 73 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.13
Недоплата заработной платы (денежного содержания, довольствия, премий).
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 29 августа 2001 года № 1127 "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан за счет средств государственного бюджета";
от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий"; Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 7 июля 2015 года № 567 "Об утверждении Единых правил исчисления средней заработной платы", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11855; иные нормативные правовые акты.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

2.1.2.10
Бюджет кодексінде көзделмеген жағдайларда бюджетті нақтылауды жүзеге асыру.
Бюджет кодексінің 106-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.11
Мемлекеттік органның стратегиялық (операциялық) жоспарын әзірлеудің және форматының, сондай-ақ стратегиялық жоспарды әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалар форматының талаптарының сақтамауы.
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы Жарлығының 41-тармағы, "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу қағидалары.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.12
Облыстық бюджет туралы, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттері туралы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу жөніндегі талаптардың орындалмауы.
Бюджет кодексінің 72, 73-баптары.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.13
Жалақыны (ақша қаражатын, үлесті, сыйақыларды) кем төлеу.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексі;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары:
"Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне сыйлық беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 29 тамыздағы № 1127;
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400;
"Орташа жалақыны есептеудің бірыңғай қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 7 шілдедегі № 567 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11855 болып тіркелген;
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.1.2.14
Несвоевременное закрепление областного (районного) коммунального имущества за областным (районным) коммунальными юридическими лицами.
подпункт 11) статья 17 и подпункт 13) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.1.2.15
Осуществление расходов, не в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов бюджета
Структура специфик экономической классификации расходов бюджета утверждаемая в соответствии с пунктом 3 статьи 30 Бюджетного кодекса
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Глава 2. По предоставлению трансфертов и бюджетных субсидий
Финансовые нарушения
****
2.2.1.1
Неосуществление возврата в вышестоящий бюджет бюджетных средств на начало года неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, за исключением сумм разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области в текущем финансовом году.
Пункты 578 статьи 44 Бюджетного кодекса.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.2.1.2
Нарушение порядка субсидирования, повлекшее необоснованное использование средств
постановления Правительства:
от 31 декабря 2010 года № 1511 "Об утверждении Правил субсидирования авиамаршрутов";
от 31 марта 2009 года № 451 "Об утверждении перечня универсальных услуг телекоммуникаций и Правил субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций";
от 27 октября 2011 года № 1211 "О вопросах субсидирования государственных театров, музеев, концертных и культурно-досуговых организаций";
приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 154 "Об утверждении Правил субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11763;
приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 "Об утверждении Правил субсидирования убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям", зарегистрированный в реестре нормативных правовых актов под № 11540;
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 161 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11299;

2.1.2.14
Облыстық (аудандық) коммуналдық заңды тұлғаларға облыстық (аудандық) коммуналдық мүліктің уақтылы бекітілмеуі
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 17-бабының 11) тармақшасы және 18-бабының 13) тармақшасы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.1.2.15
Шығыстарды Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес жүзеге асыру
Бюджет кодексінің 30-бабының 3-тармағына сәйкес Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
2-тарау. Трансферттер мен бюджеттік субсидияларды беру
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.2.1.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат берілген сомаларды қоспағанда, жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер сомаларының өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражатының жыл басында жоғары тұрған бюджетке қайтарылуын жүзеге асырмау.
Бюджет кодексінің 44-бабының 5, 7, 8-тармақтары.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар ****
2.2.1.2
Қаражатты негізсіз пайдаланылуын әкеп соғатын, субсидиялау тәртібінің бұзылуы.
Үкімет қаулылары:
"Авиамаршруттарды субсидиялау қағидасын бекіту туралы" 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1511;
"Телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің тізбесін және Телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің құнын субсидиялау ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 31 наурыздағы № 451;
"Мемлекеттік театрларды, мұражайларды, концерт және мәдени-демалыс ұйымдарын субсидиялау мәселелері туралы" 2011 жылғы 27 қазандағы № 1211;
"Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылар шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 154 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11763 болып тіркелген;
"Тасымалдаушының әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 166 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген;
"Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын ерекше маңызды топтық және оқшау сумен жабдықтау жүйелерінен ауыз су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 161 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11299 болып тіркелген;

приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 4-2/664 "Об утверждении Правил субсидирования развития семеноводства", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10190;
приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 167 "Об утверждении Методики определения объемов субсидирования убытков перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11541;
иные отраслевые нормативные правовые акты.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.2.1.3
Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов
Пункт 4 статьи 44 Бюджетного кодекса
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.1
Выделение целевых трансфертов на развитие нижестоящим бюджетам в очередном финансовом году, при не освоении полученных из вышестоящего бюджета целевых трансфертов в предыдущем финансовом году, повлекшее не достижение прямых результатов, определенных в соглашениях о результатах по целевым трансфертам на развитие.
Пункт 6 статьи 46 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.2
Нарушение порядка перечисления трансфертов нижестоящим бюджетам.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствии.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.3
Нарушение порядка разработки Соглашения о результатах по целевым трансфертам.
Подпункт 1) пункта 1 статьи 48 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.4
Несоблюдение требований бюджетного законодательства при определении объема трансфертов общего характера.
Пункт 8 статьи 45 Бюджетного кодекса, пункт 2 Методики расчетов трансфертов общего характера, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 139, зарегистрированным в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10068.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

"Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 4-2/664 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10190 болып тіркелген;
"Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 167 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11541 болып тіркелген;
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар ****
2.2.1.3
Нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомалары
Бюджет кодексінің 44-бабының 4-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар ******
2.2.2.1
Нысаналы даму трансферттерінің нәтижелері туралы келісімдерде айқындалған тікелей нәтижелерге қол жеткізбеуге әкеп соғатын, алдыңғы қаржы жылында жоғары тұрған бюджеттерден алынған нысаналы трансферттерді игермегенімен, кезекті қаржы жылында төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерінің бөлінуі.
Бюджет кодексінің 46-бабының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.2.2.2
Төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер аудару тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.2.2.3
Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді әзірлеу тәртібінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 48-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.2.2.4
Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау кезінде бюджет заңнамасы талаптарының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 45-бабының 8-тармағы,
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 139 бұйрығымен бекітілген Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесінің 2-тармағы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10068 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.2.2.5
Несоблюдение порядка и периодичности перечисления трансфертов общего характера.
Пункт 11 статьи 45 Бюджетного кодекса.
Устранение выявленных нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.6
Непредставление и несвоевременное представление отчета о результатах, достигнутых за счет использования полученных целевых
трансфертов.
Подпункт 3) пункта 1 статьи 48 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие путем представления отчета о достигнутых результатах, за счет использования целевых трансфертов в течение месяца после их обнаружения.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.7
Несвоевременный возврат использованных не по целевому назначению сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов согласно акту органа государственного аудита и финансового контроля, подлежащих обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты и кредиты.
Пункт 4 статьи 44 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.8
Несвоевременный возврат в вышестоящий бюджет
- до конца текущего финансового года неиспользованных (недоиспользованных) в течение финансового года сумм целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области,
- до 1 марта текущего финансового года сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского или областного бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году;
- до 1 марта текущего финансового года сумм целевых текущих трансфертов, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского или областного бюджета
Пункт 7 статьи 44 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.2.2.9
Нарушение условия о софинансировании бюджетных инвестиций из нижестоящего местного бюджета при выделении целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета.
п. 5-1 ст. 46 Бюджетного кодекса и п. 7 Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие, утвержденного постановлением правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2012 года № 1473
Приведение в
соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Глава 3. Бюджетные кредиты
Финансовые нарушения
****
2.3.1.1.
Предоставление бюджетных кредитов на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).

2.2.2.5
Жалпы сипаттағы трансферттерді аудару тәртібінің және кезеңділігінің сақталмауы.
Бюджет кодексінің 45-бабының 11-тармағы.
Анықталған бұзушылықтарды жою.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.2.2.6
Алынған нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген нәтижелер туралы есептің берілмеуі және уақтылы берілмеуі.
Бюджет кодексінің 48-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы.
Нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізген нәтижелер туралы есепті беру арқылы сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.2.2.7
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының актісіне сәйкес, нысаналы мақсат бойынша пайдаланылмаған, аталған трансферттер мен кредиттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке міндетті түрде қайтаруға жататын нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларының уақтылы қайтарылмауы
Бюджет кодексінің 44-бабының 4-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.2.2.8
Жоғары тұрған бюджетке уақтылы қайтарылмауы:
- Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат етілген, өткен қаржы жылында бөлінген, қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы даму трансферттерінің сомаларын ағымдағы қаржы жылының соңына дейін;
- Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылы одан әрі пайдалану (толық пайдалану) туралы шешім қабылдамаған республикалық немесе облыстық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің сомаларын ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін;
- өткен қаржы жылында республикалық немесе облыстық бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттер сомаларын ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін.
Бюджет кодексінің 44-бабының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.2.2.9
Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерін бөлу кезінде төмен тұрған жергілікті бюджеттен бюджеттік инвестицияларды қоса қаржыландыру туралы шарттардың бұзылуы.
Бюджет кодексінің 46-бабының 5-1-тармағы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қарашадағы № 1473 қаулысымен бекітілген Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
3-тарау. Бюджеттік кредиттер
Қаржылық бұзушылықтар ****
2.3.1.1.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсатына бюджеттік кредиттер беру, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің залалдарын, сенім артылғандарға (агенттерге) қызмет көрсету ақысын жабу

Пункт 3 статьи 171 Бюджетного кодекса.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.3.1.2
Несоблюдение условий предоставления бюджетных кредитов, повлекшее необоснованное использование средств
Пункт 4 статьи 171, статьи 180, 181 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.3.1.3
Непогашение бюджетного кредита
Подпункт 1)3) статьи 172, пункт 2 статьи 183, статьи 191, 192Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.3.1.4
Использование заемщиком и конечным заемщиком средств бюджетного кредита на цели, не предусмотренные бюджетной программой и кредитным договором и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Статья 190 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Административная ответственность.
Часть 2 статьи 233 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.3.1.3
Несоблюдение порядка реструктуризации бюджетного кредита, повлекшее необоснованное использование средств
Статья 193 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.3.1.4
Использованные не по целевому назначению суммы бюджетных кредитов
Пункт 4 статьи 44 Бюджетного кодекса
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.3.1.5
Незачисление в соответствующий бюджет поступлений от погашения выданных из бюджетов кредитов, займов.
Пункты 1345 статьи 49 и статьи 5052Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.3.2.1
Не соблюдение условий предоставления бюджетных кредитов, не повлекшее необоснованное использование средств
Пункт 4 статьи 171, статьи 180181 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие путем расторжения договора о предоставлении бюджетного кредита.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

Бюджет кодексінің 171-бабының 3-тармағы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.3.1.2
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын, бюджеттік кредиттерді беру шарттарының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 171-бабының 4-тармағы, 180, 181-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.3.1.3
Бюджеттік кредиттің өтелмеуі.
Бюджет кодексінің 172-бабының 1), 3) тармақшалары, 183-бабының 2-тармағы, 191, 192-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.3.1.4
Қарыз алушының және түпкілікті қарыз алушының бюджеттік кредит қаражатын бюджеттік бағдарлама мен кредиттік шартта және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделмеген мақсаттарға пайдалануы.
Бюджет кодексінің 190-бабы;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 233-бабының 2-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.3.1.3
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау тәртібінің сақталмауы.
Бюджет кодексінің 193-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.3.1.4
Нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджеттік кредиттер сомалары.
Бюджет кодексінің 44-бабының 4-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.3.1.5
Бюджеттерден берілген кредиттерді, қарыздарды өтеуден түскен түсімдердің тиісті бюджетке есепке жатқызбауы.
Бюджет кодексінің 49-бабының 1, 3, 4, 5-тармақтары және 50-52-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.3.2.1
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпайтын, бюджеттік кредиттерді беру шарттарының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 171-бабының 4-тармағы, 180, 181-баптары; "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Бюджеттік кредитті беру туралы шартты бұзу арқылы сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.3.2.2
Несвоевременное погашение бюджетного кредита, не повлекшее необоснованное использование средств
Подпункт 1)3) статьи 172, пункт 2 статьи 183, статьи 191, 192 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.3.2.3
Нарушение процедур по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе документов, необходимых при их предоставлении.
Статья 188 Бюджетного кодекса;
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2009 года №30 "Об утверждении Правил регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов". зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5549;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.3.2.4
Нарушение процедуры по взысканию суммы задолженности по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа и/или суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.3.2.5
Нарушение порядка реализации и (или) обращения в государственную собственность имущества, взысканного в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, а также прекращения требований кредитора по погашению бюджетного кредита.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.3.2.6
Непринятие, принятие несвоевременных мер, заказчиком по взысканию штрафных санкций в случаях непогашения или несвоевременного погашения бюджетного кредита

2.3.2.2
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпайтын, бюджеттік кредиттің уақтылы өтелмеуі.
Бюджет кодексінің 172-бабының 1), 3) тармақшалары, 183-бабының 2-тармағы, 191, 192-баптары; "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.3.2.3
Бюджеттік кредиттерді, соның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттарды ұсыну жөніндегі рәсімдердің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 188-бабы;
"Бюджет кредиттерін тіркеу, есепке алу және мониторингі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 30 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5549 болып тіркелген;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.3.2.4
Жергілікті атқарушы органнан бюджеттік кредит бойынша берешек сомасын және/немесе нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі рәсімдердің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.3.2.5
Бюджеттік кредит бойынша берешекті өтеу есебінен өндіріп алынған мүлікті мемлекеттік меншікке өткізу және (немесе) айналдыру, сондай-ақ бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредитордың талаптарын тоқтату тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.3.2.6
Бюджеттік кредит өтелмеген немесе уақтылы өтелмеген жағдайларда, тапсырыс берушінің айыппұл санкцияларын өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдамауы, уақтылы қабылдамауы.

Подпункт 1)3) статьи 172, пункт 2 статьи 183, статьи 191, 192 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 4. Капитальные затраты
Финансовые нарушения
****
2.4.1.1
Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной проектной документации, не прошедшей государственную экспертизу, и нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами, при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций.
Пункт 2 статьи 157 Бюджетного кодекса;
статья 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 314315 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.4.1.2
Необеспечение возврата средств, предусмотренных проектно-сметной документацией, от временных зданий и сооружений.
Пункт 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.4.1.3
Нарушение установленного законодательством порядка приемки и ввода в эксплуатацию завершенных строительством объектов, а также их содержания в процессе эксплуатации в том числе:
- использование невведенного в эксплуатацию объектов строительства, повлекшее затраты из бюджета;
- принятие государственной приемочной комиссией объектов строительства при его неполной готовности;
- и др.
Статьи 1773 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.4.1.4
Завышение объемов работ при разработке проектировщиком проектно-сметной документации в целях увеличения стоимости работ.
статья 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";

Бюджет кодексінің 172-бабының 1), 3) тармақшалары, 183-бабының 2-тармағы, 191, 192-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
4-тарау. Күрделі шығыстар
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.1
Объектілерді тұрғызу және реконструкциялау кезінде құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын мемлекеттік сараптамадан өтпеген, бекітілмеген жобалау құжаттамасымен жүргізу және объектілерді тұрғызу және реконструкциялау, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрылымдарын дайындау бойынша құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде нормативтік құжаттарда көзделген атқарушылық техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидаларының бұзылуы.
Бюджет кодексінің 157-бабының 2-тармағы;
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 60-бабы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 314, 315-баптары.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.2
Жобалау-сметалық құжаттамада көзделген уақытша ғимараттар мен құрылыстардан қаражатты қайтаруды қамтамасыз етпеу.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 60-бабының 1-тармағы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.3
Құрылысы аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау және берудің, сондай-ақ пайдалану процесiнде оларды күтiп-ұстаудың заңнамада белгiленген тәртiбiн бұзу, соның ішінде:
- бюджет шығынына әкеп соғатын, пайдалануға берілмеген құрылыс объектiлерiн пайдалану;
- мемлекеттік қабылдау комиссиясының толық бітпеген құрылыс объектiлерiн қабылдауы;
- және басқалар.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 17, 73-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.4
Жұмыстың құнын арттыру мақсатында, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде жобалаушының жұмыс көлемін асыра көрсетуі
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 60-бабы.

Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной заявки", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10007.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.4.1.5
Несоблюдение в процессе строительства и допущение несоответствия выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ требованиям утвержденной проектно-сметной документации
Пункт 1 статьи 654 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года;
пункт 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
Договор строительного подряда.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.4.1.6
Разработка подрядчиком (проектировщиком) некачественной проектно-сметной документации, а также некачественное выполнение изыскательских работ, повлекшее увеличение стоимости проектно-сметной документации при реализации проекта
Пункт 1 статьи 672 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
Проведение претензионной работы в отношении проектировщика по безвозмездной корректировке проектно-сметной документации и выполнении необходимых дополнительных изыскательских работ.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.4.1.7
Несоответствие видов ремонтных работ перечню работ, выполняемых при текущем ремонте, относящихся к капитальному ремонту.
Пункт 7.03 СН РК 1.04-26-2011 "Реконструкция, капитальный и текущий ремонт жилых и общественных зданий".
Возмещение ущерба в бюджет
Административная ответственность.
Статьи 314315 КоАП.
Дисциплинарная ответственность
Финансовые нарушения
****
2.4.1.8
Нарушение норм законодательства в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты
Возмещение ущерба в бюджет
Административная ответственность.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.4.1.9
Отсутствие экспертизы проектов в области строительства и градостроительного планирования территорий
Статья 64-1 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и иные нормативные правовые акты
Возмещение ущерба в бюджет
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

"Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10007 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.5
Құрылыс процесінде орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаж жұмыстарының бекітілген жобалау-сметалық құжаттама талаптарының сақталмауы және олардың сәйкессіздігіне жол беру.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 654-бабының 1-тармағы;
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңынын 60-бабының 1-тармағы;
Құрылыс мердігері шарты.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.6
Мердігердің (жобалаушының) сапасыз жобалау-сметалық құжаттама әзірлеуі, сондай-ақ жобаны іске асыру кезінде жобалау-сметалық құжаттама құнының артуына әкеп соғатын, іздестіру жұмыстарын сапасыз орындау.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 672-бабының 1-тармағы.
Жобалаушыға қатысты жобалау-сметалық құжаттамын өтеусіз түзету және қажетті қосымша іздестіру жұмыстарын орындау бойынша талап арыз жұмыстарын жүргізу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.7
Жөндеу жұмыстары түрлерінің күрделі жөндеуге жататын ағымдағы жөндеу жұмыстары кезінде орындалатын жұмыстардың тізбесімен сәйкес келмеуі.
1.04-26-2011 ҚР ҚН 7.03-тармағы "Тұрғын жайлар мен қоғамдық ғимараттарды реконструкциялау, ағымдағы және толық жөндеу".
Бюджетке келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 314, 315-баптары
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.8
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама нормаларының бұзылуы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңы және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Бюджетке келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.4.1.9
Аумақтардың құрылысы мен қала құрылысын жоспарлау саласында жобалар сараптамасының болмауы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 64-1 бабы және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Бюджетке келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.4.2.1
Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной проектной документации, прошедшей государственную экспертизу, и нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами, при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций.

2.4.2.1
Объектілерді тұрғызу және реконструкциялау кезінде құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын мемлекеттік сараптамадан өтпеген, бекітілмеген жобалау құжаттамасымен жүргізу және объектілерді тұрғызу және реконструкциялау, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрылымдарын дайындау бойынша құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде нормативтік құжаттарда көзделген атқарушылық техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидаларының бұзылуы.

Пункт 2 статьи 157 Бюджетного кодекса;
статья 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 314315 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.4.2.2
Осуществление строительства (производства строительно-монтажных работ) без разрешения на проведение строительно-монтажных работ, без уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль, о начале производства строительно-монтажных работ.
Подпункт 5) пункта 1 статьи 17 и пункт 2,  11 статьи 68 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 463 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.4.2.3
Осуществление строительства без сопровождения архитектурного строительного контроля, технического и авторского надзоров.
Подпункт 6) пункта 1 статьи 17, статьи 34, 34-1 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
СНиП 1.03-03-2001 "Положение об авторском надзоре за строительством предприятий, зданий, сооружений и их капитальным ремонтом" принятые и введенные Приказом Председателя Комитета по делам строительства Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 28 февраля 2002 года № 44.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 321 КоАП.
Нарушения процедурного характера
******
2.4.2.4
Отклонение от установленного в законодательном порядке выбора и предоставления (разрешения на использование под строительство участка), а также изъятия земельных участков для градостроительных целей, связанных с обеспечением государственных нужд.
Статья 658 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года;
подпункт 3) пункта 1 статьи 17, статья 68 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.4.2.5
Осуществление строительства при отсутствии права собственности на земли и без государственной регистрации прав на недвижимое имущество в процессе строительства.
Подпункт 9) пункта 1 статьи 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
статья 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2007 года № 310 "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

Бюджет кодексінің 157-бабының 2-тармағы;
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 60-бабы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 314, 315-баптары
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.4.2.2
Құрылыстың (құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізудің) құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат алынбай, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізудің басталғаны туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдарды хабардар етпей жүзеге асырылуы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 17-бабы 1-тармағының 5) тармақшасы және 68-бабының 2, 11-тармақтары.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 463-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.4.2.3
Құрылыстың сәулет-құрылыс бақылауының сүйемелдеуінсіз, техникалық және авторлық қадағалаусыз жүзеге асырылуы.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 17-бабының 1-тармағының 6) тармақшасы, 34, 34-1-баптары;
НжЕС 1.03-03-2001 "Кәсіпорындарды, ғимараттардың, құрылыстардың салынуын және оларды күрделі жөнделуін авторлық қадағалау туралы ереже" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Құрылыс істері жөніндегі комитеті Төрағасының 2002 жылғы 28 ақпандағы № 44 бұйрығымен қабылдаған және енгізілген.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 321-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.4.2.4
Мемлекет мұқтаждарын қамтамасыз етуге байланысты, қала салу мақсатында жер учаскелерін таңдау және беру (учаскені құрылысқа пайдалануға рұқсат алу), сондай-ақ алып қоюдың заңнамада белгiленген тәртiбiнен ауытқу.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 658-бабы;
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 17-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы, 68-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.4.2.5
Жерге меншік құқығы болмаса да, құрылыс процесінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркемей, құрылысты жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 43-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы;
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі № 310 Заңының 4-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.4.2.6
Передача на субподряд в совокупности более двух третей предусмотренных договором стоимости всех подрядных работ, не относящиеся к государственным закупкам.
Пункт 11 статьи 66 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 5. Связанные гранты, государственные и гарантированные государством займы, займы, привлекаемые под поручительство государства
Финансовые нарушения
****
2.5.1.1
Использование полученных связанных грантов государственными организациями-получателями связанных грантов, на цели, не предусмотренные соглашением о связанном гранте.
Пункт 1 статьи 169 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.5.1.2
Использование средств гарантированных государством займов и займа, привлекаемого под поручительство государства на цели, не предусмотренные условиями займа и не предусмотренные договором поручительства, а также на кредитование государственных органов.
Статьи 224235 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
часть 3 статьи 233 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.5.2.1
Нарушение порядка заимствования Правительством Республики Казахстан.
Статья 229 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.5.2.2
Несоблюдение условий проведения конкурсов по закупкам за счет средств займов товаров, работ и услуг.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.5.2.3
Нарушение порядка получения и использования, гарантированных государством займов.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

2.4.2.6
Мемлекеттік сатып алуларға жатпайтын барлық мердігерлік жұмыстар құнының шартта көзделген, жиынтығында үштен екi бөлiгiнен астамын қосалқы мердiгерлiкке беру.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 66-бабының 11-тармағы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
5-тарау. Байланысты гранттар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыздар
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.5.1.1
Байланысты гранттарды алушы мемлекеттік ұйымдардың алынған байланысты гранттарды байланысты грант туралы келісімде көзделмеген мақсаттарға пайдалануы.
Бюджет кодексінің 169-бабының 1-тармағы
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.5.1.2
Мемлекет кепілдік берген қарыздардың және мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздың қаражатын қарыз талаптарында көзделмеген және кепілгерлік шартында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға кредит беруге пайдалану.
Бюджет кодексінің 224, 235-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 233-бабының 3-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.5.2.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу тәртібінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 229-бабы;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.5.2.2
Қарыз қаражаты есебінен тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурстар өткізу шарттарының сақталмауы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.5.2.3
Мемлекет кепілдік берген қарыздарды алу және пайдалану тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.5.2.4
Нарушение порядка отбора инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан.
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938;

2.5.2.4
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен мемлекеттiк емес қарыздар қаражатының есебiнен қаржыландыру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу тәртiбiнiң бұзылуы.
"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген.

2.5.2.9
Нарушение порядка погашения, обслуживания, планирования платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, займов местных исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями, поручительствами государства, покупки выпущенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.

2.5.2.9
Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында сатып алуды, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу, оларға қызмет көрсету, жоспарлау тәртібінің бұзылуы.

приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.5.2.10
Нарушение порядка осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, займов местных исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями, поручительствами государства, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.5.2.11
Нарушение порядка осуществления финансовых операций за счет средств правительственных внешних займов, связанных грантов и средств софинансирования.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.5.2.12
Нарушение порядка получения и использования займов под поручительства государства, а также возврата средств республиканского бюджета, выделенных на исполнение обязательств по поручительству государства.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 6. Бюджетные инвестиции и концессионные проекты
Финансовые нарушения
****
2.6.1.1
Представление администраторами бюджетных программ в уполномоченный орган по государственному планированию необоснованных инвестиционных и концессионных предложений.
Пункт 5 статьи 153 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.6.1.2
Реализация бюджетных инвестиционных проектов без проведения корректировки его технико-экономического обоснования с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, повлекшее необоснованное использование средств

"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.5.2.10
Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жүзеге асыру тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.5.2.11
Үкіметтік сыртқы қарыздар, байланысты гранттар қаражаты және бірлесіп қаржыландыру қаражаты есебінен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.5.2.12
Мемлекет кепілгерлігімен қарыздар алу және оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтару тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
6-тарау. Бюджеттік инвестициялар және концессиялық жобалар
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.6.1.1
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға инвестициялық ұсыныстарды негізсіз беруі.
Бюджет кодексінің 153-бабының 5-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.6.1.2
Техникалық шешімдердің өзгеруіне және қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын қосымша шығыстарға әкеп соғатын бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, бюджеттік инвестициялық жобаларды оның техникалық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізбей, кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жасай отырып, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру.

пункт 1 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.6.1.3
Увеличение сметной стоимости бюджетных инвестиционных проектов в связи с корректировкой проектно-сметной документации или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном технико-экономическом обосновании или типовом проекте бюджетного инвестиционного проекта, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
Пункт 5 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.6.2.1
Реализация бюджетных инвестиционных проектов без проведения корректировки его технико-экономического обоснования с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан.в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, не повлекшее необоснованное использование средств
пункт 1 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.6.2.2
Разработка проектно-сметной документации по бюджетным инвестиционным проектам, не включенным в республиканский или местный бюджет.
Пункт 6 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.6.2.3
Нарушение порядка распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.6.2.4
Нарушение порядка распределения средств на финансирование экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

Бюджет кодексінің 157-бабының 1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.6.1.3
Жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге немесе оған бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеде немесе бюджеттік инвестициялық жобаның үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына әкеп соғатын қосымша компоненттерді енгізуге байланысты бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнын бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз ұлғайтуы.
Бюджет кодексінің 157-бабының 5-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.6.2.1
Техникалық шешімдердің өзгеруіне және қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын қосымша шығыстарға әкеп соғатын бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, бюджеттік инвестициялық жобаларды оның техникалық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізбей, кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жасай отырып, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру.
Бюджет кодексінің 157-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.6.2.2
Республикалық немесе жергiлiктi бюджетке енгiзiлмеген бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзiрлеу.
Бюджет кодексінің 157-бабының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.6.2.3
Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеудің техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптаманы жүргізуді қаржыландыруға қаражат бөлу тәртібінің бұзылуы
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.6.2.4
Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша құжаттаманы сараптамадан өткiзудi және бағалауды қаржыландыруға қаражат бөлу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.6.2.5
Нарушение порядка учета и мониторинга концессионных обязательств
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934;
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 177 "Об утверждении Правил формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10561.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 7. Выполнение обязательств государства
Финансовые нарушения
****
2.7.1.1
Нарушение условий, требований и процедур предоставления государственных гарантий, повлекшее ущерб государству, организациям.
Статьи 215, 216Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 236 КоАП.
Финансовые нарушения
****
2.7.1.2
Нарушение условий, требований и процедур предоставления поручительств государства, повлекшее ущерб государству, организациям.
Статьи 228, 229Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 236 КоАП.
Нарушения процедурного характера
******
2.7.2.1
Нарушение порядка и требований к принятию обязательств государственными учреждениями.
Статья 96 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.7.2.2
Нарушение процедур предоставления поручительства государства Республики Казахстан.
Статьи 228229 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.

2.6.2.5
Концессиялық міндеттемелерді есепке алу және оларды мониторингтеу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген;
"Өз қызметін концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 177 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10561 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
7-тарау. Мемлекеттік міндеттемелердің орындалуы
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.7.1.1
Мемлекетке, ұйымдарға нұқсан келтіретін, мемлекеттік кепілдіктерін беру шарттарының, талаптары мен рәсімдерінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 215, 216-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 236-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.7.1.2
Мемлекетке, ұйымдарға нұқсан келтіретін, мемлекеттік кепілдіктерін беру шарттарының, талаптары мен рәсімдерінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 228, 229-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 236-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.7.2.1
Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерін қабылдауға қойылатын тәртіп пен талаптардың бұзылуы.
Бюджет кодексінің 96-бабы;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.7.2.2
Қазақстан Республикасының мемлекет кепілгерлігін беру рәсімдерінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 228, 229-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.

Глава 8. Целевые вклады
Финансовые нарушения
****
2.8.1.1
Направление целевого вклада не на цели, определенные в законодательных актах Республики Казахстан
Пункт 2 статьи 39-1 Бюджетного кодекса
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Глава 9. Государственный долг
Финансовые нарушения
****
2.9.1.1.
Неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по погашению и обслуживанию государственного долга
Глава 42 Бюджетного кодекса
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.9.1.2.
Превышение объема расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа более 10% от дохода местного бюджета на соответствующий финансовый год.
Пункт 3 статьи 210 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.9.2.1.
Нарушение порядка мониторинга государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.9.2.2.
Нарушение порядка управления рисками государственного долга, гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.9.2.3.
Нарушение порядка управления рисками долга перед государством.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 10. Нарушения законодательства о государственных закупках
Финансовые нарушения
****

8-тарау. Нысаналы салымдар
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.8.1.1
Нысаналы салымды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған мақсаттарға салмауы.
Бюджет кодексінің 39-1-бабының 2-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
9-тарау. Мемлекеттік борыш
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.9.1.1.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі міндеттемелерінің орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы.
Бюджет кодексінің 42-бабы;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.9.1.2.
Жергiлiктi атқарушы органның борышын өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстар көлемiнің тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет кiрiстерiнен 10%-дан көп асып кетуі
Бюджет кодексінің 210-бабының 3-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.9.2.1.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борышты мониторингілеу тәртібінің бұзылуы
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.9.2.2.
Мемлекеттік борышты және мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыштың тәуекелдерін басқару тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.9.2.3.
Мемлекет алдындағы борышының тәуекелдерін басқару тәртібін бұзу.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
10-тарау. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнама бұзушылықтары
Қаржылық бұзушылықтар
****

2.10.1.1
Непринятие, принятие несвоевременных мер заказчиком по взысканию неустойки в случаях неисполнения либо ненадлежащего исполнения принятых поставщиком обязательств по договору о государственных закупках
Пункт 24 статьи 43 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.10.1.2
Установление в конкурсной документации к потенциальным поставщикам и (или) к привлекаемым ими субподрядчикам (соисполнителям) квалификационных требований, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, повлекшее необоснованное использование средств
Статья 9 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Часть 6 статьи 207 КоАП.
Финансовые нарушения
****
2.10.1.3
Невнесение потенциальным поставщиком обеспечения исполнения договора о государственных закупках в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 9 статьи 43 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.10.1.4
Нарушение требований, установленных к конкурсной документации
Статья 21 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность. Часть 1 статьи 207 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
****
2.10.1.5
Нарушение требований законодательства о государственных закупках, повлекшее необоснованное использование средств
Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках"
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность. Статья 207 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера ******
2.10.2.1
Отказ от осуществления государственных закупок в случаях, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 10 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие
Административная ответственность.
Часть 3 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера ******
2.10.2.2
Уклонение заказчика от заключения договора в предусмотренные сроки, согласно законодательству Республики Казахстан о государственных закупках.
Статья 44 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Устранение выявленных нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера ******

2.10.1.1
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өнім берушінің қабылдаған міндеттемелері орындалмаған не тиісінше орындалмаған жағдайларда тапсырыс берушінің тұрақсыздық айыбын өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдамауы, уақтылы қабылдамауы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 43-бабының 24-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.10.1.2
Әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) конкурстық құжаттамада Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеу.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 9-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 6-бөлігі.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.10.1.3
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда әлеуетті өнiм берушiнің мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудi енгiзбеуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 43-бабының 9-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.10.1.4
Конкурстық құжаттамаға белгіленген талаптардың бұзылуы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 21-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 1-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.10.1.5
Қаражатты негізсіз пайдалануға әкеп соғатын, мемлекеттік сатып алу туралы заңнама талаптарының бұзылуы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.10.2.1
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген жағдайларда мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 5-бабының 10-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 3-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.10.2.2
Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес көзделген мерзімде шарт жасасудан жалтаруы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 44-бабы.
Анықталған бұзушылықтарды жою.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.10.2.3
Нарушение порядка выбора поставщика товаров, работ, услуг, и заключения с ним договора о государственных закупках
Пункт 8 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие
Административная ответственность. Статья 207 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 11. При ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности*******
Финансовые нарушения ****
2.11.1.1
Нарушение ведения бухгалтерского учета в виде:
1) уклонения от ведения бухгалтерского учета;
2) составления искаженной финансовой отчетности (представление заведомо недостоверной финансовой отчетности) в том числе:
- проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете;
- ведение бухгалтерского учета в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности.
3) сокрытия данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете,
4) уничтожения бухгалтерской документации и программного обеспечения по ведению бухгалтерского учета;
5) назначения на должность главного бухгалтера публичной организации лица, не имеющего сертификата профессионального бухгалтера;
6) подписания финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером.
7) Проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, инвестиционными фондами и Банком Развития Казахстана;
8) Ведение бухгалтерского учета в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности, финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, инвестиционными фондами и Банком Развития Казахстана
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности;
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12150;

2.10.2.3
Өнім берушінің тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді таңдау және онымен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу тәртібінің бұзылуы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 5-бабының 8-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабы
Тәртіптік жауаптылық.
11-тарау. Бухгалтерлiк, бюджеттік есептi жүргiзу және қаржылық, бюджеттік есептiлiкті жасау кезіндегі заңнаманы бұзушылықтары*******
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.1
Бухгалтерлiк есеп жүргізуде:
1) бухгалтерлiк есеп жүргізуден жалтару;
2) бұрмаланған қаржылық есептілік жасау (көрінеу анық емес қаржылық есептілік ұсыну), соның ішінде:
- операцияларды нәтижелерін бухгалтерлiк есепте тиісінше көрсетпей отырып жүргізу;
- бухгалтерлiк есепті қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есептің әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізу;
3) бухгалтерлiк есепте көрсетілуі тиіс деректерді жасыру;
4) бухгалтерлiк құжаттаманы және бухгалтерлiк есепті жүргізу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді жою;
5) кәсіби бухгалтер сертификаты жоқ адамды жария ұйымның бас бухгалтері лауазымына тағайындау;
6) кәсіби бухгалтер болып табылмайтын, жария мүдделі ұйымның бас бухгалтерінің қаржылық есепке қол қоюы.
7) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстан Даму Банкінің операцияларды олардың нәтижелерін бухгалтерлiк есепте тиісінше көрсетпей отырып жүргізуі;
8) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстан Даму Банкінің бухгалтерлiк есепті қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және қаржылық есептілікті, бухгалтерлiк есептің әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізуі.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген;

приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2010 года № 325 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6352;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934;
приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений". зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7126;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6505;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6314;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 500 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета". зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8913 и иные нормативные правовые и правовые акты.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Административная ответственность.
Статьи 238, 239 КоАП.
Уголовная ответственность.
Статья 241 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее-УК)
Финансовые нарушения ****
2.11.1.2
Нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года №495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5962;
приказ Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2014 года №324 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями и администраторами бюджетных программ и уполномоченными органами по исполнению бюджета",зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актовпод № 9699.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Административная ответственность.
Статья 235 КоАП.
Финансовые нарушения ****

"Қаржы есептілігін жасаудың және ұсынудың нысаны мен ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 8 шілдедегі № 325 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6352 болып тіркелген;
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген;
"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 тіркелген;
"Есеп саясатын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген;
"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген;
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 500 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8913 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 238, 239-баптары.
Қылмыстық жауаптылық.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚК) 241-бабы
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.2
Бюджеттік есепті жүргізу, есептілікті жасау және ұсыну қағидаларының бұзылуы.
"Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5962 болып тіркелген;
"Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бюджеттiк есептiлiктi жасау және ұсыну қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 324 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9699 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 235-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
****

2.11.1.3
Недостача товарноматериальных ценностей и денежных средств, излишки основных средств, запасов, денежных средств и других материальных ценностей.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443;
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7197;
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6505;
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ****
2.11.1.4
Необоснованное списание активов и обязательств, в т.ч. списание исправных активов по причине начисленной амортизации в размере 100% в случае, когда активы находятся в рабочем состоянии и используются по назначению.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под а № 6505);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5749;
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7197;

2.11.1.3
Тауар-материалдық құндылықтардың және ақша қаражатының жетіспеушілігі, негізгі құралдардың, запастардың, ақша қаражатының және басқа да материалдық құндылықтардың артық шығуы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрықтары:
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген;
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген;
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.4
Активтер мен міндеттемелерді, соның ішінде активтер жұмыс күйінде мақсаты бойынша пайдаланылып отырған жағдайда, амортизацияның 100% мөлшерінде есепке жазылуына байланысты жарамды күйдегі активтерді негізсіз есептен шығару.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрықтары:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген;
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5749 болып тіркелген;
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген;

от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7197;
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954.
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва"
Возмещение причиненного ущерба
Уголовная ответственность статьи 187,189,190,193,239,240241,284,290,291,298,303,384 УК
Финансовые нарушения ****
2.11.1.7
Нарушение порядка учета и ведения кассовых операций
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ****
2.11.1.8
Нарушение классификации активов, обязательств при первоначальном признании
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансвой отчетности; международные стандарты финансвой отчетности для малого и среднего предпринимательства; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934;

"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген.
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
ҚК-нің 187, 189, 190, 193, 239, 240, 241, 284, 290, 291, 298, 303, 384-баптарыныңқылмыстық жауаптылығы.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.7
Кассалық операцияларды есепке алу және жүргізу тәртібінің бұзылуы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрықтары:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген.
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.8
Бастапқы тану кезінде активтерді, міндеттемелерді сыныптаудың бұзылуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрықтары:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген.
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.

приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва", зарегистрированный вреестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12150.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ****
2.11.1.9
Непризнание активов и обязательств доходов и расходов, прибыли и убытков в бухгалтерском учете
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансвой отчетности; международные стандарты финансвой отчетности для малого и среднего предпринимательства; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934; приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва", зарегистрированный вреестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12150.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
2.11.1.10
Нарушение в начислении амортизации активов, в том числе обоснованности определения размера амортизационных отчислений
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансвой отчетности; международные стандарты финансвой отчетности для малого и среднего предпринимательства; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 95 "О некоторых вопросах государственного регулирования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственных учреждениях", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6829.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****

"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.9
Бухгалтерлік есепте активтер мен міндеттемелерді, кірістер мен шығыстарды, табыстар мен залалдарды танымау
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрықтары:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген.
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрық, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.10
Активтерді амортизациялауды есепке жазудағы, соның ішінде амортизациялық аударымдардың мөлшерін айқындау негізділігіндегі бұзушылықтар
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 24 ақпандағы № 95 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6829 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****

2.11.1.11
Нарушение начисления резервов
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансвой отчетности; международные стандарты финансвой отчетности для малого и среднего предпринимательства; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
2.11.1.12
Нарушение начисления обесценения, переоценки активов, в том числе финансовых инструментов, производных финансовых инструментов.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансвой отчетности; международные стандарты финансвой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ****
2.11.1.13
Необоснованное обесценение, переоценка активов, в том числе финансовых инструментов, производных финансовых инструментов.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансвой отчетности; международные стандарты финансвой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ****

2.11.1.11
Резервтерді есепке жазудағы бұзушылықтар
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.12
Активтердің, соның ішінде қаржы құралдарының, туынды қаржы құралдарының негізсіз құнсыздануын, қайта бағалануын есепке жазудағы бұзушылықтар
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.Материалдық жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
2.11.1.13
Активтердің, соның ішінде қаржы құралдарының, туынды қаржы құралдарының негізсіз құнсыздануы, қайта бағалануы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****

2.11.1.14
Нарушение оформления первичной бухгалтерской документации, в том числе бухгалтерских справок
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265;
приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7126;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
2.11.2.1
Несвоевременное представление финансовой отчетности в депозитарий организациями публичного интереса
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2011 года № 1173 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности в депозитарий".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Административная ответственность.
Статья 239 КоАП.
Нарушения процедурного характера
******
2.11.2.2
Нарушение процедур списания активов и обязательств
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансвой отчетности; международные стандарты финансвой отчетности для малого и среднего предпринимательства; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934; приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва", зарегистрированный вреестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12150.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

2.11.1.14
Бастапқы бухгалтерлік құжаттамаларды, соның ішінде бухгалтерлік анықтамаларды ресімдеудің бұзылуы
"Бастапқы есеп құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.Материалдық жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.11.2.1
Мүдделі жария ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті уақтылы ұсынбауы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; "Қаржылық есептілікті депозитарийге беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 қазандағы № 1173 қаулысы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 239-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******
2.11.2.2
Активтер мен міндеттемелерді есептен шығару рәсімдерінің бұзылуы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген; "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.Материалдық жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар******

2.11.2.3
Выдача авансов под отчет при наличии задолженности по ранее выданным денежным средствам.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Раздел 3. Нарушения законодательства при управлении и использовании активов государства и субъектов квазигосударственного сектора
Финансовые нарушения ****
3.1.1.1
Превышение субъектами квазигосударственного сектора натуральных норм по административным расходам, повлекшее необоснованные расходы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 145 "Об определении механизма проведения мониторинга административных расходов государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия, в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, с целью их оптимизации"
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 219 КоАП.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.2
Превышение лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов, повлекшее необоснованные расходы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266 "Об определении лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и механизма проведения их мониторинга и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан"
Возмещение причиненного ущерба.
Административная ответственность.
Статья 219 КоАП.
Финансовые нарушения ****

2.11.2.3
Бұрын берілген ақша қаражаты бойынша берешек болған кезде есепке аванстар беру.
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
3-бөлім. Мемлекет активтерін, квазимемлекеттік сектор субъектілерін басқару мен пайдалану кезіндегі заңнама бұзушылықтары
Қаржылық бұзушылықтар
****
Кквазимемлекеттік сектор субъектілерінің негізсіз шығыстарға әкеп соғатын әкімшілік шығыстар бойынша табиғи нормаларды асырып көрсетуі.
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен акционерлік қоғамдарды оңтайландыру мақсатымен олардың әкімшілік шығыстарының мониторингін жүргізу тетігін анықтау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы № 145 қаулысы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 219-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.2
Негізсіз шығыстарға әкеп соғатын, акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерінен асып түсу.
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерін және оларға мониторинг жүргізу тетігін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 219-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
****

приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 267 КоАП.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.4
Необеспечение субъектом квазигосударственного сектора:
1) правомерного и обоснованного представления платежных поручений;
2) полного выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
3) достоверного совершения операций;
4) представления в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, подтверждающих обоснованность платежа.
Пункт 6-1 статьи 97 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.5
Реализация бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц не в соответствии с утвержденным финансово-экономическим обоснованием.
Пункт 2 статьи 154, пункт 1-1 статьи 159 Бюджетного кодекса
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.6
Необеспечение предварительной единовременной платы (сбора) в размере 0,2 процента от суммы государственной гарантии для юридических лиц, имеющих стопроцентное участие государства в уставном капитале на момент предоставления государственной гарантии, а также для национального управляющего холдинга и юридических лиц, сто процентов акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу, и в размере двух процентов от суммы государственной гарантии для прочих юридических лиц за предоставление государственной гарантии по негосударственному займу
Пункт 3 статьи 215 Бюджетного кодекса
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.7
Нарушение порядка размещения субъектами квазигосударственного сектора, за исключением субъектов естественных монополий, акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" и финансовых организаций, для которых пруденциальные нормативы и требования к степени диверсификации активов установлены уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, имеющихся в их распоряжении временно свободных денег.
Пункты 11-12 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года № 960 "О некоторых опросах приобретения государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения и организациями, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству, финансовых услуг"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****

"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 267-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.4
Квазимемлекеттік сектор субъектісі:
1) төлем тапсырмаларын заңды әрі негізді ұсынуды;
2) ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелердің толық орындалуын;
3) жасалған операциялардың дұрыстығын;
4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың табыс етілуін қамтамасыз етпеуі.
Бюджет кодексінің 97-бабының 6-1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.5
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы арқылы бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес емес бюджеттік инвестицияларды іске асыру
Бюджет кодексінің 154-бабының 2-тармағы, 159-бабының 1-1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.6
Мемлекеттік емес қарыз бойынша мемлекеттік кепілдік берілгені үшін мемлекеттік кепілдік беру кезінде жарғылық капиталына мемлекеттік жүз пайыз қатысуы бар заңды тұлғалар үшін, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар үшін мемлекеттік кепілдік сомасының 0,2 пайызы мөлшерінде алдын ала біржолғы төлемнің (алымның) қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 215-бабының 3-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.7
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамын және пруденциалдық нормативтер мен активтерді әртараптандыру дәрежесіне қойылатын талаптарды иелігінде уақытша еркін ақша бар қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген қаржы ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілерін орналастыру тәртібінің бұзылуы
"Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың және акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың қаржылық қызметтерді сатып алуының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 14 қыркүйектегі № 960 қаулысының 1, 1-1, 2-тармақтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****

3.1.1.9
Необеспечение реконвертации неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты в течение десяти дней со дня зачисления на счет субъекта квазигосударственного сектора с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на счет субъекта квазигосударственного сектора
Пункт 3-1 статьи 99 Бюджетного кодекса
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.10
Осуществление акционерным обществом сделки, в результате которой приобретается либо отчуждается имущество на сумму десять и более процентов от размера активов общества, без учета рыночной стоимости данного имущества, определенной оценщиком в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Пункт 1 статьи 69 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.11
Осуществление акционерным обществом крупной сделки без соответствующего решения совета директоров.
Пункт 1 статьи 70 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.12
Незаконные действия должностных лиц государственных предприятий на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств, повлекшие ответственность Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа по обязательствам государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия).
Статья 44 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года;
статьи 140, 158 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 267 КоАП.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.13
Нарушения отраслевого законодательства при использовании активов государства и квазигосударственного сектора, повлекшие необоснованное использование активов государства.
Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения"; Земельный кодекс от 20 июня 2003 года, законы Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", от 1 февраля 2012 года "О фонде национального благосостояния", от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", от 25 декабря 2008 года "О конкуренции", от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана", от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке" и иные нормативные правовые акты
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****

3.1.1.9
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасының квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына есепке алынған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде кейіннен ұлттық валютадағы соманы қалпына келтіре отырып қайта айырбасталудың қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 99-бабының 3-1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.10
Акционерлік қоғамның нәтижесінде қоғам активтері мөлшерінің он және одан да көп пайызы сомасына мүлік сатып алынатын не иеліктен шығарылатын мәмілені Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамалық актісіне сәйкес бағалаушы айқындаған осы мүліктің нарықтық құнын ескермей жүзеге асыруы.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 69-бабының 1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.11
Акционерлік қоғамның ірі мәмілені Директорлар кеңесінің тиісті шешімінсіз жүзеге асыруы.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 70-бабының 1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.12
Қазақстан Республикасы Үкіметін немесе мемлекеттік мекеменің міндеттемелері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның жауапкершілігіне әкелген, ақшалай міндеттемелерді қабылдау бойынша жедел басқару құқығындағы мемлекеттік мекеменің (қазынашылық кәсіпорынның) лауазымды тұлғаларының заңсыз іс-әрекеттері.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 44-бабы;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 140, 158-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 267-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.13
Мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерін пайдалану кезінде мемлекет активтерін негізсіз пайдалануға әкеп соғатын салалық заңнама бұзушылықтары.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі; 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексі, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы, "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы, "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 маусымдағы, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы, "Бәсекелестік туралы" 2005 жылғы 25 желтоқсандағы, "Қазақстан Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі, "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі, "Ұлттық Банк туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы заңдар және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар****

3.1.1.14
Нарушение требований актов субъектов квазигосударственного сектора, повлекшее необоснованное использование активов государства
Правовые акты субъектов квазигосударственного сектора
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.15
Нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка совершения сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, а также условий заключения сделок, установленных законодательством Республики Казахстан повлекшее необоснованное использование активов государства.
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг"
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 258 КоАП
Финансовые нарушения ****
3.1.1.16
Нарушение условий и порядка выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе связанных с нарушением эмитентом, не являющимся финансовой организацией, установленных проспектом выпуска облигаций условий и порядка использования денег, полученных от размещения облигаций повлекшее необоснованное использование активов государства.
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг"
Возмещение причиненного ущерба
Административная ответственность.
Статья 261 КоАП
Финансовые нарушения ****
3.1.1.17
Несоблюдение требований по перерасчету тарифов (цен, ставок сборов) на фактически выполненный объем потребления регулируемых услуг по железнодорожным перевозкам по социально значимым маршрутам без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени, повлекшее необоснованное использование бюджетных средств, активов государства
приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 580 "Об утверждении Правил утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12022.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.18
Извлечение государственным предприятием доходов от совершения деятельности, запрещенной законодательством Республики Казахстан, не предусмотренной его уставом, а также доходов, полученных в результате завышения установленных цен на реализуемые товары (работы, услуги), созданные за счет финансирования из бюджета, а также выявление фактов использования имущества без соответствующего его отражения по правилам бухгалтерского учета.
Статья 137 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****

3.1.1.14
Мемлекет активтерін негізсіз пайдалануға әкеп соғатын, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері талаптарының бұзушылықтары.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің құқықтық актілері.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар****
3.1.1.15
Мемлекет активтерін негізсіз пайдалануға әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу тәртібінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мәмілелер жасау шарттарының бұзылуы
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 258-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар****
3.1.1.16
Мемлекет активтерін негізсіз пайдалануға әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару және (немесе) орналастыру, соның ішінде облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдалану шарттары мен тәртібін облигациялар шығарылымы проспектісінде белгіленген қаржылық ұйым болып табылмайтын эмитенттің бұзуға байланысты бұзушылық.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 261-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар****
3.1.1.17
Бюджет қаражатының негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын, тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбай, әлеуметтік маңызы бар бағыттармен теміржол тасымалдары бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланудың іс жүзінде орындалған көлеміне тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) қайта есептеу жөніндегі талаптардың сақталмауы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы "Магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қағидаларын бекіту туралы" № 580 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №№ 12022 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар****
3.1.1.18
Мемлекеттік кәсіпорынның Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынған, өзінің жарғысында көзделмеген қызметті көрсетуден түскен табыстарын, сондай-ақ бюджеттен қаржыландыру есебінен құрылған, сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) белгіленген бағаларын асыра көрсету нәтижесінде алынған табыстарды алу, сондай-ақ мүлікті пайдалану фактілерін бухгалтерлік есеп қағидалары бойынша тиісінше көрсетпей пайдалану фактілерін анықтау.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 137-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****

3.1.1.19
Субсидирование фактических убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям не относящихся к субсидируемой деятельности.
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 "Об утверждении Правил субсидирования убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11540.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.20
Осуществление расходов субъектом естественной монополии сверх тарифной сметы, утвержденной уполномоченным органом
Пункт 7-2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.21
Размещение средств Национального фонда Республики Казахстан в финансовые инструменты, не предусмотренные перечнем разрешенных финансовых инструментов обращающихся на финансовых рынках
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 66 "Об утверждении перечня разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан"
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.22
Реализация товаров государственными предприятиями по ценам, не обеспечивающим полное возмещение понесенных государственным предприятием на праве хозяйственного ведения затрат на их производство, безубыточность его деятельности и финансирование за счет собственных доходов, а также без согласования цен с уполномоченным органом.
Статья 146 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.23
Действия (бездействие) по управлению активами государства, повлекшие их обесценение, выбытие или утрату и/или приведшие к возникновению обязательств, не предусмотренных документами развития субъектов квазигосударственного сектора.
Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.24
Нарушение ведения бухгалтерского учета в виде:
1) уклонения от ведения бухгалтерского учета;
2) составления искаженной финансовой отчетности (представление заведомо недостоверной финансовой отчетности) в том числе:
- проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете;
- ведение бухгалтерского учета в нарушение требований установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности.

3.1.1.19
Тасымалдаушының субсидияланатын қызметке қатысы жоқ, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты нақты шығындарын субсидиялау.
"Тасымалдаушының әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 166 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.20
Табиғи монополиялар субъектісінің уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметадан тыс шығыстарды жүзеге асыруы
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегі Заңының 7-бабының 7-2 тармағы
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.21
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қаржы нарықтарында айналыстағы рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесінде көзделмеген қаржы құралдарына орналастыру
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы N 66 қаулысы
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.22
Мемлекеттік кәсiпорындардың тауарларды шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорынның оларды өндiруге жұмсаған шығындарын толық өтеуін, оның қызметінің залалсыздығын және өз табыстары есебiнен қаржыландырылуын қамтамасыз етпейтін бағалар бойынша, сондай-ақ бағаларды уәкілетті органдармен келіспей сатуы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 146-бабы
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.23
Мемлекет активтерінің құнсыздануына, шығуына немесе жойылуына ықпал еткен және/немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму құжаттарында көзделмеген жағдайлардың туындауына әкеп соғатын оларды басқару бойынша әрекет (әрекетсіздік)..
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңы
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.24
Бухгалтерлiк есеп жүргізуде:
1) бухгалтерлiк есеп жүргізуден жалтару;
2) бұрмаланған қаржылық есептілік жасау (көрінеу анық емес қаржылық есептілік ұсыну), соның ішінде:
- операцияларды нәтижелерін бухгалтерлiк есепте тиісінше көрсетпей отырып жүргізу;
- бухгалтерлiк есепті қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есептің әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізу;

3) сокрытия данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете,
4) уничтожения бухгалтерской документации и программного обеспечения по ведению бухгалтерского учета;
5) назначения на должность главного бухгалтера публичной организации лица, не имеющего сертификата профессионального бухгалтера;
6) подписания финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером.
7) проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, инвестиционными фондами и Банком Развития Казахстана;
8) ведение бухгалтерского учета в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности, финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, инвестиционными фондами и Банком Развития Казахстана
Закон Республики Казахстанот 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 143 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций), зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10641; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года N 185 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4771;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Административная ответственность.
Статьи 238239 КоАП.
Финансовые нарушения ****

3) бухгалтерлiк есепте көрсетілуі тиіс деректерді жасыру;
4) бухгалтерлiк құжаттаманы және бухгалтерлiк есепті жүргізу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді жою;
5) кәсіби бухгалтер сертификаты жоқ адамды жария ұйымның бас бухгалтері лауазымына тағайындау;
6) кәсіби бухгалтер болып табылмайтын, жария мүдделі ұйымның бас бухгалтерінің қаржылық есепке қол қоюы.
7) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстан Даму Банкінің операцияларды олардың нәтижелерін бухгалтерлiк есепте тиісінше көрсетпей отырып жүргізуі;
8) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстан Даму Банкінің бухгалтерлiк есепті қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және қаржылық есептілікті, бухгалтерлiк есептің әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізуі.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 тіркелген; "Жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін (қаржы ұйымдарынан басқа) жылдық қаржылық есептіліктің тізбесін және нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 143 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10641 тіркелген; "Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы N 185 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4771 тіркелген, "Бастапқы есеп құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету
Әкімшілік жауаптылық
ӘҚтК-нің 238, 239-баптары
Қаржылық бұзушылықтар
****

3.1.1.25
Нарушение правовых актов субъектов квазигосударственного сектора по вопросам учетной политики, ведения бухгалтерского учета, составления и представления финансовой отчетности
правовые акты субъектов квазигосударственного сектора
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Административная ответственность.
Статьи 238239 КоАП.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.26
Недостача товарно-материальных ценностей и денежных средств, излишки основных средств, запасов, денежных средств и других материальных ценностей.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства,
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года №444 "Об утверждении учетной политики" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6505;
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7197;
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.27
Необоснованное списание активов и обязательств, в т.ч. списание исправных активов по причине начисленной амортизации в размере 100% в случае, когда активы находятся в рабочем состоянии и используются по назначению.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года №444 "Об утверждении учетной политики" зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под а № 6505);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****

3.1.1.25
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің есеп саясаты, бухгалтерлiк есеп жүргізу, қаржылық есептiлiкті жасау және ұсыну мәселелері бойынша құқықтық актілерді бұзуы
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің құқықтық актілері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету
Әкімшілік жауаптылық ӘҚтК-нің 238, 239-баптары
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.26
Тауар-материалдық құндылықтардың және ақша қаражатының жетіспеушілігі, негізгі құралдардың, запастардың, ақша қаражатының және басқа да материалдық құндылықтардың артық шығуы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
- "Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі N 444 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 6505 тіркелген;
- "Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 7197 тіркелген;
- "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Материалдық жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.27
Активтер мен міндеттемелерді, соның ішінде активтер жұмыс күйінде мақсаты бойынша пайдаланылып отырған жағдайда, амортизацияның 100% мөлшерінде есепке жазылуына байланысты жарамды күйдегі активтерді негізсіз есептен шығару
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; "Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
- "Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі N 444 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 6505 тіркелген;
- "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 тіркелген.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****

3.1.1.31
Нарушение классификации активов, обязательств при первоначальном признании
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва", зарегистрированный вреестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12150.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.32
Непризнание активов и обязательств доходов и расходов, прибыли и убытков в бухгалтерском учете
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12150.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****
3.1.1.33
Нарушение в начислении амортизации активов, в том числе обоснованности определения размера амортизационных отчислений
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954;
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения ****

3.1.1.31
Бастапқы тану кезінде активтерді, міндеттемелерді сыныптаудың бұзылуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 тіркелген. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 12150 тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету
Тәртіптік жауаптылық
Материалдық жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.32
Бухгалтерлік есепте активтер мен міндеттемелерді, кірістер мен шығыстарды, табыстар мен залалдарды танымау
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 тіркелген. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 12150 тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****
3.1.1.33
Активтерді амортизациялауды есепке жазудағы, соның ішінде амортизациялық аударымдардың мөлшерін айқындау негізділігіндегі бұзушылықтар
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 тіркелген.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
****

3.1.1.38
Необеспечение субъектом квазигосударственного сектора своевременного и полного перечисления дивидендов на принадлежащие Республике Казахстан акции и их выплаты, а также чистого дохода участниками товарищества с ограниченной ответственностью, доля участия в уставном капитале которого принадлежит Республике Казахстан.
Статья 178, 186 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
3.1.2.1
Необеспечение использования по назначению иностранной валюты, сконвертированной со счета субъекта квазигосударственного сектора в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на его счет в иностранной валюте в банке второго уровня
Пункт 3-1 статьи 99 Бюджетного кодекса
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
3.1.2.2.
Необеспечение корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при изменении установленных финансово-экономических параметров бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия.
Пункт 2 статьи 154 Бюджетного кодекса
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
3.1.2.3
Непредставление государственными учреждениями и государственными предприятиями, юридическими лицами с участием государства в месячный срок после проведенного аудита финансовой отчетности их деятельности информации в органы государственного аудита и финансового контроля о выявленных нарушениях при использовании бюджетных средств, кредитов, связанных грантов, активов государства, гарантированных государством займов.
Пункт 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 6 статьи 247 КоАП.
Нарушения процедурного характера
******
3.1.2.4
Реализация товаров государственными предприятиями по ценам, не обеспечивающим полное возмещение понесенных государственным предприятием на праве хозяйственного ведения затрат на их производство, безубыточность его деятельности и финансирование за счет собственных доходов, а также без согласования цен с уполномоченным органом.
Статья 146 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие путем согласования прейскуранта цен с администратором бюджетных программ.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******

3.1.1.38
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасына тиесілі акцияларға дивидендтерді және олардың төленуін, сондай-ақ жарғылық капиталындағы қатысу үлесі Қазақстан Республикасына тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қатысушылардың таза табысын уақтылы және толық есептеуді қамтамасыз етпеуі
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 178, 186-баптары
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******
3.1.2.1
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан айырбасталған шетел валютасын екінші деңгейдегі банктегі оның шетел валютасындағы шотына есепке алынған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде мақсаты бойынша пайдалануының қамтамасыз етілмеуі
Бюджет кодексінің 99-бабының 3-1-тармағы
Сәйкестікке келтіру
Тәртіптік жауаптылық
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******
3.1.2.2.
Іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешімдерді толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкеп соғатын, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың белгіленген қаржылық -экономикалық параметрлері өзгергенімен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізіле отырып, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін түзетудің қамтамасыз етілмеуі
Бюджет кодексінің 154-бабының 2-тармағы
Сәйкестікке келтіру
Тәртіптік жауаптылық
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******
3.1.2.3
Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың өз қызметтерінің қаржылық есептілігіне аудит жүргізілгеннен кейін бір ай мерзімде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет активтерін, мемлекет кепілдік берген қарыздарды пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты ұсынбауы
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңының 25-бабының 3-тармағы
Сәйкестікке келтіру
Әкімшілік жауаптылық ӘҚтК-нің 247-бабының 6-бөлігі
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******
3.1.2.4
Мемлекеттік кәсiпорындардың тауарларды шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорынның оларды өндiруге жұмсаған шығындарын толық өтеуін, оның қызметінің залалсыздығын және өз табыстары есебiнен қаржыландырылуын қамтамасыз етпейтін бағалар бойынша, сондай-ақ бағаларды уәкілетті органдармен келіспей сатуы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 146-бабы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бағалар прейскурантын келісу арқылы сәйкестікке келтіру
Тәртіптік жауаптылық
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******

3.1.2.5
Несвоевременное утверждение годовой финансовой отчетности акционерного общества и не определения порядка распределения чистого дохода акционерного общества за истекший финансовый год и размер дивиденда в расчете на одну простую акцию общества.
Подпункты 1) и 2) пункта 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
Приведение в соответствие путем принятие мер для утверждения годовой финансовой отчетности.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
3.1.2.6
Нарушение порядка разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 249 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, а также мониторинга и оценки их реализации", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10927.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
******
3.1.2.7
Несвоевременное представление финансовой отчетности в депозитарий организациями публичного интереса
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2011 года № 1173 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности в депозитарий".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Административная ответственность.
Статья 239 КоАП.
Нарушения процедурного характера
******
3.1.2.8
Нарушение процедур списания активов и обязательств
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"; международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241."Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета",. зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954; приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва", зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12150.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Примечание:
* Под средствами в настоящем Классификаторе понимаются бюджетные средства, бюджетные кредиты, связанные гранты, государственные и гарантированные государством займы, а также займы, привлекаемые под поручительство государства, целевые вклады.
** Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, не ограничивает виды нарушений, установленные настоящим Классификатором. Квалификация нарушения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим в момент совершения нарушения.
*** Способ устранения нарушения уточняется с учетом особенностей каждого индивидуального случая.
**** Аналогичный состав нарушения квалифицируется в качестве нарушения процедурного характера при отсутствии необоснованного использования средств, не причинившего ущерба.
***** Под возмещением ущерба понимается:

3.1.2.5
Акционерлік қоғамның жылдық қаржылық есептілігінің уақтылы бекітілмеуі және акционерлік қоғамның аяқталған қаржы жылы үшін таза кірісін бөлу тәртібінің және қоғамның бір жай акциясына есептелген дивиденд мөлшерінің айқындалмауы
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 35-бабының 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары
Жылдық қаржылық есептілікті бекіту үшін шаралар қабылдау арқылы сәйкестікке келтіру
Тәртіптік жауаптылық
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******
3.1.2.6
Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту тәртібінің бұзылуы
"Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 249 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10927 тіркелген.
Сәйкестікке келтіру
Тәртіптік жауаптылық
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******
3.1.2.7
Мүдделі жария ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті уақтылы ұсынбауы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; "Қаржылық есептілікті депозитарийге беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 қазандағы № 1173 қаулысы
Сәйкестікке келтіру
Тәртіптік жауаптылық
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің
239-бабы
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
******
3.1.2.8
Активтер мен міндеттемелерді есептен шығару рәсімдерінің бұзылуы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы; қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 тіркелген. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 12150 тіркелген.
Сәйкестікке келтіру
Тәртіптік жауаптылық
Материалдық жауаптылық
Ескертпе:
* осы Сыныптауышта қаражат деп бюджет қаражаты, бюджеттік кредиттер, байланысты гранттар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздар, нысаналы салымдар ұғынылады.
** Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы осы Сыныптауышта белгіленген бұзушылықтар түрлерін шектемейді. Бұзушылықты жіктеу бұзушылық жасалған кезде қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
*** Бұзушылықтарды жою тәсілі әрбір жеке жағдайдың ерекшелігі ескеріле отырып нақтыланады.
**** Бұзушылықтың осындай құрамы қаражатты нұқсан келтірмей негізсіз пайдалану болмаған кезде рәсімдік сипаттағы бұзушылық ретінде жіктеледі.
***** Нұқсанды өтеу деп мыналар:

1) возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений;
2) восстановление путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров:
3) отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
В Классификаторе используется следующие виды ущерба, причиненного путем:
1) недопоступления средств в бюджет - непоступление в соответствующий бюджет средств, которые должны были поступить в соответствии с принятыми актами, при отсутствии объективных условий, препятствующих их поступлению;
2) утраты бюджетных средств, утраты государственной собственности, активов субъектов квазигосударственного сектора - утрата средств до их расходования (использования по конечному показателю), невозврат бюджетных средств или иных объектов государственной собственности, активов квазигосударственного сектора, снижение их стоимости, ненадлежащего хранения, эксплуатации имущества, списание имущества ранее нормативного срока эксплуатации и т.п.
3) избыточных расходов бюджетных средств, активов государства, субъектов квазигосударственного сектора – избыточные расходы бюджетных средств, активов - разница между фактическими и нормативными расходами, а также расходы, обусловленные необходимостью компенсации последствий нарушений законодательства или договоров, совершенных государственными органами, государственными учреждениями, субъектами квазигосударственного сектора, а также получателями бюджетных средств.
****** Аналогичный состав нарушения квалифицируется в качестве финансового нарушения при необоснованном использовании средств, причинившего ущерб.
******* Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности выявляются в деятельности как государственных учреждений, так и субъектов квазигосударственного сектора.
Виды ответственности, установленные в графе 6 настоящего Классификатора, применяются в случае отсутствия в действиях (бездействии) признаков уголовного преступления.

1) бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомасын өтеу;
2) жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу арқылы қалпына келтіру;
3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) соттың шешімі негізінде есеп бойынша көрсету ұғынылады.
Сыныптауышта төмендегідей жолдармен келтірілген нұқсанның мынадай түрлері пайдаланылады:
1) бюджетке қаражаттың толық түспеуі – қаражаттың бюджетке түсуіне кедергі келтіретін объективті жағдайлар болмағанда, қабылданған актілерге сәйкес түсуі тиіс қаражаттың тиісті бюджетке түспеуі;
2) бюджет қаражатын жоғалту, мемлекеттік меншікті, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін жоғалту – қаражатты оларды жұмсағанға дейін жоғалту (түпкілікті көрсеткіш бойынша пайдалану), бюджет қаражатын немесе мемлекеттік меншіктің өзге де объектілерін, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін қайтармау, олардың құнының төмендеуі, мүлікті тиісінше сақтамау, пайдаланбау, мүлікті пайдаланудың нормативтік мерзімінен бұрын есептен шығару және т.б.
3) бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің артық шығыстары – бюджет қаражатының, активтердің артық шығыстары – іс жүзіндегі және нормативтік шығыстар арасындағы айырма, сондай-ақ заңнамалардың немесе мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар жасаған шарттардың бұзушылықтары салдарынан өтеу қажеттілігімен негізделетін шығыстар.
****** Бұзушылықтың осындай құрамы қаражатты нұқсан келтіре отырып, негізсіз пайдаланған кезде қаржылық бұзушылық ретінде жіктеледі.
Осы Сыныптауыштың 6-бағанындағы жауаптылық түрлері әрекеттерде (әрекетсіздікте) қылмыстық қылмыс белгілері болмаған жағдайда қолданылады.