Об утверждении Правил ведения учета лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, и публикации сведений о них
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2016 года № 12987. Утратил силу приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 8 февраля 2017 года № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Генерального прокурора РК от 08.02.2017 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 12-2) статьи 6 и подпункта 16-1) пункта 3 и пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, и публикации сведений о них.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета Айтпаеву С.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждены приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 169
Правила
ведения учета лиц, привлеченных к уголовной ответственности за
совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, и публикации сведений о
них
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения учета лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, и публикации сведений о них (далее - Правила) разработаны во исполнение Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "О Прокуратуре", в целях обеспечения ведения специального учета в соответствии с подпунктом 12-2) статьи 6 и подпункта 16-1) пункта 3 и пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах".

Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуды жүргізу және олар туралы мәліметтерді жариялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 3 ақпанда 12987 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 8 ақпандағы № 10 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас прокурорының 08.02.2017 № 10 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 12-2)-тармақшасын және 12-бабы 3 және 4-тармағының 16-1)-тармақшасын жүзеге асыру мақсатында, "Прокуратура туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 4-1)-тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуды жүргізу және олар туралы мәліметтерді жариялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның мерзімдік баспа басылымдары мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасы С.М.Айтпаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 169 бұйрығымен бекітілген
Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық
құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа
тартылған адамдарды есепке алуды жүргізу және олар туралы
мәліметтерді жариялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуды жүргізу және олар туралы мәліметтерді жариялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңын орындау үшін, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Заңының 6-бабы 12-2) тармақшасына және 12-бабы 3-тармағының 16-1) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес арнайы есепке алудың жүргізілуін қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.

2. Правила определяют порядок ведения специального учета лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, и публикации сведений о них.
3. Учет лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, и публикации сведений о них, осуществляется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальными управлениями путем ведения электронного журнала данных в автоматизированной информационной системе "Специальные учеты" (далее - АИС СУ).
Сведения о лицах указанной категории формируются путем ввода информационных учетных документов в АИС СУ по принятию в отношении них процессуальных решений и вступлению обвинительных приговоров в законную силу в соответствии с требованиями приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан "Об утверждении Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов" от 10 июля 2014 года № 71 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9638), (далее – Правила 71).
Указанные сведения в автоматическом режиме отображаются в электронном журнале данных. Электронный журнал состоит из сведений согласно приложению к Правилам.
4. Начальники территориальных управлений Комитета обеспечивают своевременность ввода, полноту и достоверность сведений о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних.
2. Порядок ведения учета лиц, привлеченных к уголовной
ответственности за совершение уголовных правонарушений против
половой неприкосновенности несовершеннолетних
5. Основанием для постановки на учет лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, является вступление обвинительных приговоров (постановлений) судов в законную силу и принятие в отношении них процессуальных решений о прекращении уголовных дел на основании пункта 9 части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК), в том числе пункта 9 части первой статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 г.).
6. Учет лиц осуществляется путем ввода сведений и ведения в АИС СУ электронного журнала лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, по пунктам 3 и 5 части третьей статьи 120, а также части 4 статьи 120, пунктам 3 и 5 части третьей статьи 121, а также части 4 статьи 121 и статьи 124 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – статьи УК РК).

2. Қағидалар Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуды жүргізу және олар туралы мәліметтерді жариялау тәртібін белгілейді.
3. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуды және олар туралы мәліметтер жариялауды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) және оның аумақтық басқармалары "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – АЕ ААЖ) электрондық деректер журналын жүргізу арқылы іске асырады.
Аталған санаттағы адамдар туралы мәліметтер "Арнайы есепке алудың жекелеген түрлерін жүргізу мен пайдаланудың Қағидасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 10 шілдедегі № 71 (Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9638 болып тіркелген) бұйрығының талаптарына сәйкес оларға қатысты процестік шешімдердің қабылдануы және айыптау үкімдерінің заңды күшіне енуі бойынша АЕ ААЖ-не ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу арқылы қалыптасады (бұдан әрi – 71 Қағидалар).
Көрсетілген мәліметтер электрондық деректер журналында автоматты режимде бейленеленеді. Электрондық журнал Қағидалардың қосымшасына сәйкес мәліметтерден тұрады.
4. Комитеттің аумақтық басқармаларының басшылары кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтердің уақтылы енгізілуін, толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етеді.
2. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы
қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық
жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке алуды жүргізу тәртібі
5. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарды есепке қою үшін соттардың айыптау үкімдерінің (қаулыларының) заңды күшіне енуі және оларға қатысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 35-бабы бірінші бөлігінің 9) тармағы, сонымен қатар ҚР ҚПК 37-бабы бірінші бөлігінің 9) тармағы (1997 жылғы редакциясында) негізінде қылмыстық істерді тоқтату туралы процестік шешімнің қабылдануы негіз болып табылады.
6. Адамдарды есепке алу мәліметтерді енгізу және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) 120-бабы үшінші бөлігінің 3 және 5-тармақтары, сонымен қатар 120-бабы 4-бөлігі, 121-бабы үшінші бөлігінің 3 және 5-тармақтары, сонымен қатар 121-бабы 4-бөлігі және 124-бабы бойынша Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың электрондық журналын АЕ ААЖ-нде жүргізу арқылы іске асырылады.

7. В целях обеспечения полноты учета и контроля своевременности ввода в АИС СУ сведений по лицам указанной категории, территориальные управления Комитета один раз в месяц (до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом) проводят сверки данных электронного журнала с показателями статистических форм отчета № 10 "О числе лиц, в отношении которых судами вынесены судебные акты", № 11 "О составе осужденных, совершивших уголовные правонарушения", № 12 "Об осуждении несовершеннолетних", утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 98 по статьям УК РК, указанным в пункте 6 настоящих Правил.
Результаты сверки оформляются актом и утверждаются начальниками подразделений специальных учетов и формирования правовой статистики территориальных управлений Комитета.
3. Порядок и сроки предоставления органами внутренних дел
сведений о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за
совершение уголовных правонарушений против половой
неприкосновенности несовершеннолетних
8. Органы внутренних дел, осуществляющие по месту жительства лица, привлеченного к уголовной ответственности за совершение правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, пробационный контроль за его поведением после освобождения от отбывания наказания, в т.ч. при установлении административного надзора, в течение пяти рабочих дней после постановки лица на учет направляют в территориальные управления Комитета сведения о фактическом месте его проживания.
9. Для получения информации о месте проживания лица, в отношении которого принято процессуальное решение о прекращении уголовного дела на основании пункта 9 части первой статьи 35 УПК РК, в том числе и пункта 9 части первой статьи 37 УПК РК (в редакции 1997 г.), а также по окончании контроля за поведением лица, органы внутренних дел ежеквартально по представленным Комитетом спискам лиц указанной категории представляют сведения об их месте жительства.
4. Порядок публикации сведений о лицах, привлеченных к
уголовной ответственности за совершение уголовных
правонарушений против половой неприкосновенности
несовершеннолетних
10. Публикация сведений, о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, осуществляется Комитетом в течении 5 рабочих дней после постановки на централизованный учет в соответствии с Правилами 71 путем их отображения в системе "Информационный сервис" на интернет-ресурсе Комитета в геоинформационной системе.
Публикуемые сведения о лицах, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних, содержат анкетные данные (Ф.И.О. (при наличии), дата рождения), фотографию, данные об осуждении или привлечении к уголовной ответственности по статьям УК РК указанным в пункте 6 настоящих Правил, месте жительства.
Фотография граждан Республики Казахстан и иностранцев, оформивших вид на жительство в Республике Казахстан, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений против половой неприкосновенности несовершеннолетних передается в режиме запрос-ответ из системы информационного обмена правоохранительных, специальных и иных государственных органов.

7. Аталған санаттағы адамдар бойынша мәліметтердің АЕ ААЖ-нде есепке алынуының толықтығын және уақытылы енгізілуін бақылауды қамтамасыз ету мақсатында Комитеттің аумақтық басқармалары айына бір рет (есептік кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін) электрондық журнал деректерінің Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 98 бұйрығымен бекітілген "Сот актілері шығарылған тұлғалар саны туралы" № 10 нысанды, "Қылмыстық құқық бұзушылық жасаған сотталғандардың құрамы туралы" № 11 нысанды және "Кәмелетке толмағандарды соттау туралы" № 12 есептердің статистикалық нысандарының көрсеткіштерімен осы Қағидалардың 6-қосымшасында көрсетілген ҚР ҚК баптары бойынша салыстыруын жүргізеді.
Салыстыру нәтижелері актімен ресімделеді және Комитеттің аумақтық басқармаларының арнайы есепке алу және құқықтық статистиканы қалыптастыру бөлімшелерінің басшылары бекітеді.
3. Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандарға жыныстық
тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтерді
ұсыну тәртібі және мерзімдері
8. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамның тұрғылықты мекенжайы бойынша оның жазасын өтеуден босатылғаннан кейін, с.і. әкімшілік қадағалау белгілеу кезінде мінез-құлқына пробациялық бақылауды іске асыратын ішкі істер органдары адамды есепке қойғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Комитеттің аумақтық басқармаларына оның нақты тұрғылықты орны туралы мәліметтерді жолдайды.
9. Оған қатысты ҚР ҚПК 35-бабы бірінші бөлігінің 9) тармағы, сонымен қатар ҚР ҚПК 37-бабы бірінші бөлігінің 9) тармағы (1997 жылғы редакциясында) негізінде қылмыстық істі тоқтату туралы процестік шешім қабылданған адамның тұрғылықты орны туралы ақпарат алу үшін, сондай-ақ адамның мінез-құлқын бақылаудың аяқталуы бойынша ішкі істер органдары тоқсан сайын Комитет ұсынған аталған санаттағы адамдардың тізімі бойынша олардың тұрғылықты орны туралы мәліметтерді ұсынады.
4. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы
қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық
жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтерді жариялау тәртібі
10. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы мәліметтерді жариялауды Комитет геоақпараттық жүйедегі Комитеттің интернет-ресурсында "Ақпараттық сервис" жүйесінде бейнелеу жолымен 71-Қағидаларға сәйкес орталықтандырылған есепке қойғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде іске асырады.
Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдар туралы жарияланатын мәліметтер сауалнама деректерінен (бар болған жағдайда) Т.А.Ә., туған күні), фотосуреттен, осы Қағидалардың 6-қосымшасында көрсетілген ҚР ҚК баптары бойынша сотталу немесе қылмыстық жауаптылыққа тартылу туралы деректерден, тұрғылықты мекенжайынан тұрады.
Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған Қазақстан Республикасы азаматтарының және Қазақстан Республикасында ықтиярхат ресімдеген шетелдіктердің фотосуреті құқық қорғау, арнайы және өзге де мемлекеттік органдардың ақпарат алмасу жүйесінен сұрау-жауап режимінде беріледі.

11. Полнота и достоверность публикуемых сведений обеспечивается сотрудниками Комитета, ответственными за ведение данного вида специального учета.
Приложение
к Правилам ведения специального
учета лиц, привлеченных к уголовной
ответственности за совершение
уголовных правонарушений против
половой неприкосновенности
несовершеннолетних
ЭЛЕКТРОННЫЙ ЖУРНАЛ
Фамилия
Имя
Отчество(при наличии)
Дата рождения
Серия, номер документа, ИИН
Номер УД
Процессуальное решение
Дата принятия
Суд (кем осужден)
Дата вынесения приговора (постановления)
Статья привлечения (осуждения)
Мера наказания
Дата вступления приговора (постановления) в законную силу
дата освобождения
дата убытия
место убытия
место фактического проживания
Код области
Наименование области
орган, осуществляющий пробационный контроль, в случае установления такового

11. Жарияланатын мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын осы арнайы есепке алу түрін жүргізу үшін жауапты Комитет қызметкерлері қамтамасыз етеді.
Кәмелетке толмағандарға жыныстық
тиіспеушілікке қарсы қылмыстық
құқық бұзушылықтар жасағаны үшін
қылмыстық жауаптылыққа тартылған
адамдарды арнайы есепке алуды
жүргізу және олар туралы
мәліметтерді жариялау қағидаларына
қосымша
ЭЛЕКТРОНДЫҚ ЖУРНАЛ
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Құжат сериясы, нөмірі, ЖСН
ҚІ нөмірі
Процестік шешім
Қабылдану күні
Сот (кім соттаған)
Үкімді (қаулыны) шығару күні
Тарту (босату) бабы
Жазалау шарасы
Үкімнің (қаулының) заңды күшіне ену күні
Босату күні
Кету күні
Кету орны
Нақты тұратын орны
Облыс коды
Облыс атауы
Пробациялық бақылауды жүзеге асыратын орган, тек бұл анықталған жағдайда