Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 19. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2019 года № 18436. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 62.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 07.09.2020 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020".
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 81 "Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16621, опубликован 11 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту государственной поддержки предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 19 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 28 наурызда № 18436 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 62 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.09.2020 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 81 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16621 болып тіркелген, 2018 жылғы 11 сәуірінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика Министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау департаментіне:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Құқықтық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген шараларды орындау туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
Р. Даленов
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 марта 2019 года № 19
Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Правила мониторинга) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" и определяют порядок проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522 (далее – Программа) и Механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования (далее – Механизм).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство) осуществляет мониторинг реализации Программы в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/договорам исламского финансирования/договорам исламского лизинга/ставки купонного вознаграждения по облигациям, гарантирования по кредитам и предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей по Программе, а также осуществляет мониторинг реализации Механизма в части субсидирования ставки вознаграждения и гарантирования по кредитам в рамках:
1) Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила субсидирования);

4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Дәленов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 18 наурыздағы
№ 19 бұйрығымен
бекітілді
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Мониторингілеу қағидалары) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) және "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламаларының шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) Бағдарлама бойынша жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/исламдық қаржыландыру шарттары/исламдық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін/облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, кредиттер бойынша кепілдік беру және мемлекеттік гранттар беру бөлігінде Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асырады, сондай-ақ мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары);

2) Правил гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила гарантирования);
3) Правил предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила предоставления государственных грантов);
4) Правил субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила субсидирования при финансировании исламскими банками);
5) Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах мониторинга используются следующие термины и определения:
1) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
2) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе, включая акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и/или банк второго уровня, участвующий в Механизме;
3) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования. К банковскому кредиту также относится и кредитная линия.
Для исламского банка кредит понимается как финансирование – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком предпринимателю в соответствии с договором финансирования;

2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары);
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары);
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шеңберінде кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидалары);
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) шеңберінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және кредиттер бойынша кепілдік беру бөлігінде Тетіктің іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Мониторингілеу қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) әкімі айқындайтын, Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
2) банк – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамын қоса алғанда, Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк және/немесе Тетікке қатысатын екінші деңгейдегі банк;
3) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шарттарында банктік қарыз шартының негізінде банк кәсіпкерге беретін ақша сомасы. Кредиттік желі де банктік кредитке жатады.
Ислам банкі үшін кредит қаржыландыру шартына сәйкес ислам банкі кәсіпкерге беретін тауар үшін төлемді қаржыландыру – кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ретінде түсініледі;

4) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется банковский кредит. К договору банковского займа также относится соглашение об открытии кредитной линии.
Для исламского банка договор банковского займа понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара. К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования). Под коммерческим кредитом понимается финансирование исламскими банками торговой деятельности предпринимателя в качестве торгового посредника путем продажи предпринимателю товара с отсрочкой или рассрочкой платежа по цене продажи товара, складывающейся из цены товара и наценки на товар;
5) грант – государственные средства, выделяемые грантополучателю на безвозмездной и безвозвратной основе в соответствии с договором о предоставлении грантов для реализации бизнес-идей согласно условиям Программы;
6) грантополучатель – субъект малого предпринимательства, в том числе начинающий молодой предприниматель, начинающий предприниматель, женщины, инвалиды и лица старше 50 (пятидесяти) лет, которым согласно решению Конкурсной комиссии предоставляется грант для реализации бизнес-идеи;
7) договор о предоставлении гранта – трехстороннее письменное соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое между региональным координатором Программы, Финансовым агентством и субъектом малого предпринимательства, по условиям которого грантополучателю предоставляется целевой грант;
8) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан. В рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/лизинговых сделок;
9) мониторинг проекта – мониторинг деятельности предпринимателя/грантополучателя/эмитента, проводимый Финансовым агентством совместно с представителями банка/лизинговой компании/грантополучателя/эмитента путем проверки фактической реализации Проекта в соответствии с условиями Программы/Механизма, в том числе путем выезда на место реализации проекта;

4) банктік қарыз шарты – шарттары бойынша кәсіпкерге банктік кредит берілетін, банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім. Кредиттік желі ашу туралы келісім де банктік қарыз шартына жатады.
Ислам банкі үшін банктік қарыз шарты қаржыландыру шарты – талаптары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит беретін ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім ретінде түсініледі. Бас қаржыландыру келісімі де қаржыландыру шартына жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жекелеген шарттар жасасады. Ислам банктерінің кәсіпкерге тауардың бағасынан және тауардың үстеме бағасынан қалыптасатын тауарды сату бағасы бойынша төлемді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу арқылы тауарды сату жолымен кәсіпкердің сауда делдалы ретіндегі қызметін қаржыландыру коммерциялық кредит деп түсініледі;
5) грант – Бағдарламаның талаптарына сәйкес бизнес-идеяларды іске асыру үшін гранттар беру туралы шартқа сәйкес грант алушыға өтеусіз және қайтарымсыз негізде бөлінетін мемлекет қаражаты;
6) грант алушы – Конкурстық комиссияның шешіміне сәйкес бизнес-идеяны іске асыру үшін грант берілетін шағын кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер, ісін жаңа бастаған кәсіпкер, әйелдер, мүгедектер және 50 (елу) жастан асқан адамдар;
7) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, Қаржы агенттігі мен шағын кәсіпкерлік субъектілері арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша грант алушыға нысаналы грант беріледі;
8) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралар жиынтығы. Бір жоба шеңберінде бірнеше банктік кредит/лизингтік мәміле алуға болады;
9) жобаны мониторингілеу – Бағдарлама/Тетік шарттарына сәйкес Жобаның іс жүзінде іске асырылуын тексеру арқылы, оның ішінде жоба іске асырылатын жерге барып тексеру арқылы Қаржы агенттігі банктің/лизингтік компанияның/грант/эмитент алушының өкілдерімен бірлесіп өткізетін кәсіпкердің/грант/эмитент алушының қызметін мониторингілеу;

10) гарантия – обязательство Финансового агентства перед банком за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по договору банковского займа, вытекающего из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
11) гарантирование – форма государственной поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту предпринимателя на условиях, определяемых Программой/Механизмом, Правилами гарантирования и договором гарантии;
12) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между Финансовым агентством, банком и предпринимателем о предоставлении гарантии по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;
13) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, а также субъект частного предпринимательства, определенный в Механизме кредитования приоритетных проектов, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования;
14) Конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган с участием представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации. Председателем Конкурсной комиссии не может быть представитель местных исполнительных органов;
15) целевое использование кредита/гранта – использование предпринимателем/грантополучателем кредита/гранта, полученного по договору банковского займа/договору о предоставлении гранта, на цели, установленные договором банковского займа/договором о предоставлении гранта и решением Финансового агентства/Конкурсной комиссии, соответствующие условиям Программы/Механизма. Целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение предпринимателем/грантополучателем в полном объеме актива/работ/услуг и/или достижение других целей, в соответствии с условиями Программы/Механизма;
16) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем по условиям которого лизинговая компания, участвующая в Программе (далее – лизинговая компания)/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;

10) кепілдік – Қаржы агенттігінің кәсіпкердің кепілдік шартынан туындайтын банктік қарыз шарты бойынша негізгі борыштың бір бөлігін кепілдік сомасы шегінде төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындау үшін банк алдында жауап беру міндеттемесі;
11) кепілдік беру – Бағдарламада/Тетікте, Кепілдік беру қағидаларында және кепілдік шартында айқындалатын шарттарда кәсіпкердің кредиті бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
12) кепілдік шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Қаржы агенттігі, банк және кәсіпкер арасында жасалған кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
13) кәсіпкер – өз қызметін 2011 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігінде айқындалған жеке кәсіпкерлік субъектісі;
14) Конкурстық комиссия – жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми-білім беру мекемелерінің, салалық сарапшылардың, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысатын алқалық-кеңесші орган. Жергілікті атқарушы органдардың өкілдері Конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды;
15) кредитті/грантты мақсатты пайдалану – кәсіпкердің/грант алушының банктік қарыз шарты/грант беру туралы шарт бойынша алынған кредитті/грантты банктік қарыз шартында/грант беру туралы шартта және Қаржы агенттігінің/Конкурстық комиссияның шешімінде белгіленген, Бағдарламаның/Тетіктің шарттарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы. Мақсатты пайдалану жиынтығында кәсіпкердің/грант алушының активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге толық көлемде ақы төлеуін, оны алуын және/немесе Бағдарламаның/Тетіктің шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізуін растайтын тиісті құжаттармен расталады;
16) қаржылық лизинг шарты – Бағдарламаға қатысатын лизингтік компания (бұдан әрі – лизингтік компания) банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг береді;

17) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
18) мониторинговый отчет – отчет о мониторинге, составленный Финансовым агентством, подписанный банком/лизинговой компанией/грантодателем/грантополучателем/эмитентом по форме, установленной Финансовым агентством;
19) представитель держателей облигаций – организация, которая не является аффилиированным лицом эмитента данных облигаций, действующая в интересах держателей облигаций с субсидируемой ставкой вознаграждения на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
20) Центральный депозитарий – специализированная некоммерческая организация, единственная на территории Республики Казахстан осуществляющая депозитарную деятельность;
21) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного Финансовым агентством лимита для банка;
22) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые Финансовым агентством банку/лизинговой компании/эмитенту в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
23) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя и/или форма государственной финансовой поддержки эмитентов, используемая для частичного возмещения расходов, оплачиваемых эмитентом держателю облигации с субсидируемой ставкой вознаграждения в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности эмитента;
24) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между Финансовым агентством, банком/лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого Финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданному банком/лизинговой компанией по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству и/или двухстороннее письменное соглашение, заключаемое между Финансовым агентством и эмитентом, по условиям которого Финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по размещенным облигациям эмитента;

17) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимылдарының жиынтығы;
18) мониторингтік есеп – Қаржы агенттігі белгілеген нысан бойынша Қаржы агенттігі дайындаған банк/лизингтік компания/грант беруші/грант алушы/эмитент қол қойған мониторинг туралы есеп;
19) облигация ұстаушылардың өкілі – аталған облигациялар эмитентінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын, бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы облигациялардың айналымы, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу процесінде эмитентпен жасалған шарт негізінде субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бар облигация ұстаушылардың мүддесінде әрекет ететін ұйым;
20) Орталық депозитарий – Қазақстан Республикасының аумағында депозитарийлік қызметті жүзеге асыратын жалғыз мамандандырылған коммерциялық емес ұйым;
21) портфельдік кепілдік беру – банк үшін Қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдіктер беру нысаны;
22) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде Қаржы агенттігі банкке/лизингтік компанияға/эмитентке өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
23) субсидиялау – кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстарын болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны және/немесе эмитенттің субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесі бар облигация ұстаушыға төлейтін шығыстарын болашақта эмитенттің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде ішінара өтеу үшін пайдаланылатын эмитенттерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
24) субсидиялау шарты – Қаржы агенттігі, банк/лизингтік компания мен кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша Қаржы агенттігі кәсіпкердің кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша банк/лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды және/немесе Қаржы агенттігі және эмитент арасында жасалатын екіжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша Қаржы агенттігі эмитенттің орналастырылған облигациялары бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;

25) эмитент – лицо, осуществляющее выпуск эмиссионных ценных бумаг.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Осуществление мониторинга Финансовым агентством
4. Мониторинг проекта осуществляется согласно плану мониторинга на соответствующий финансовый год, утверждаемому Финансовым агентством, а также по запросу регионального координатора Программы, суда, правоохранительных и иных государственных органов, и уполномоченных организаций, в случае наличия просроченной задолженности по основному долгу предпринимателей, получивших гарантию в рамках Программы/Механизма, и иных случаях согласно внутренним нормативным документам Финансового агентства.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для оказания услуг мониторинга уполномоченный орган по предпринимательству (далее – уполномоченный орган) на ежегодной основе заключает с Финансовым агентством договор о государственных закупках услуг.
6. Услуги Финансового агентства по проведению мониторинга проектов в рамках настоящих Правил мониторинга, осуществляются на основании договора о государственных закупках услуг и оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
7. Финансовое агентство осуществляет подготовку и утверждение плана мониторинга на следующий календарный год по проектам не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до начала нового периода мониторинга в следующем календарном году.
Порядок и сроки проведения мониторинга проектов корректируются в зависимости от количества проектов, подлежащих мониторингу, требований заказчиков в рамках агентских соглашений и иных договоров, по которым Финансовое агентство осуществляет функции мониторинга.
8. Мониторинг проекта не проводится по проектам предпринимателей, по которым кредиты на дату проведения мониторинга погашены либо субсидирование/гарантирование по ним прекращено на основании решения Финансового агентства, а также по проектам грантового финансирования, по которым на дату проведения мониторинга осуществлен возврат средств согласно решению Конкурсной комиссии.
9. Мониторинг проекта проводится без выезда на место реализации проекта по кредитам предпринимателей, направленным на цели пополнения оборотных средств. По проектам, направленным на инвестиционные цели, Финансовое агентство осуществляет выезд на место реализации проекта (визуальное подтверждение реализации проекта) по истечению инвестиционной фазы проекта, т.е. после окончания срока исполнения условий по заключенному с контрагентом контракту/договору (подряда, поставки оборудования и т.п.), но не позднее 1 (одного) года после выдачи кредита. В последующем, выезд на место реализации проекта осуществляется согласно дополнительному сроку, предоставленному Финансовым агентством.

25) эмитент – эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды жүзеге асыратын тұлға.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қаржы агенттігінің мониторингілеуді жүзеге асыруы
4. Жобаны мониторингілеу Қаржы агенттігі бекітетін тиісті қаржы жылына арналған мониторингілеу жоспарына сәйкес, сондай-ақ Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, соттың, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдар мен уәкілетті ұйымдардың сұратуы бойынша, Бағдарлама/Тетік шеңберінде кепілдік алған кәсіпкерлердің негізгі борышы бойынша мерзімінен кешіктірілген берешегі болған және өзге де жағдайларда Қаржы агенттігінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мониторинг қызметін көрсету үшін жыл сайын Қаржы агенттігімен мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасады.
6. Осы Мониторингілеу қағидалары шеңберінде Қаржы агенттігінің жобаларды мониторингілеу бойынша көрсететін қызметтері мемлекеттік қызметтерді сатып алу туралы шарттың негізінде жүзеге асырылады және уәкілетті орган тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
7. Қаржы агенттігі келесі күнтізбелік жылға арналған жобаларды мониторингілеу жоспарын келесі күнтізбелік жылы мониторингілеудің жаңа кезеңі басталғанға дейін 20 (жиырма) жұмыс күні бұрын кешіктірмей әзірлеп, бекітуді жүзеге асырады.
Жобаларды мониторингілеуді жүргізу тәртібі және мерзімдері мониторингілеуге жататын жобалардың санына, агенттіктің келісімдері шеңберінде тапсырыс берушінің талаптарына және Қаржы агенттігі мониторингілеу функцияларын жүзеге асыратын өзге де шарттар шеңберінде түзетіледі.
8. Кәсіпкердің мониторинг жүргізу күніне кредиттері өтелген не Қаржы агенттігі шешімінің негізінде субсидиялау/кепілдендіру тоқтатылған жобалары бойынша, сондай-ақ Конкурстық комиссияның шешіміне сәйкес мониторинг жүргізу үніне қаражатты қайтару жүзеге асырылған гранттық қаржыландыру жобалары бойынша жобаны мониторингілеу жүргізілмейді.
9. Жобаны мониторингілеу кәсіпкерлердің айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына бағытталған кредиттері жөніндегі жоба іске асырылатын жерге бармай жүргізіледі. Инвестициялық мақсаттарға бағытталған жобалар бойынша Қаржы агенттігі жобаның инвестициялық фазасы аяқталғаннан кейін, яғни контрагентпен жасалған келісімшарт/шарт бойынша шарттардың орындалу мерзімі аяқталғаннан кейін (мердігерлік, құрал-жабдықтардың жеткізілімі және т.б), бірақ кредит берілгеннен кейін 1 (бір) жылдан кешіктірмей жоба іске асырылатын жерге баруды жүзеге асырады (жобаның іске асырылуын визуалды дәлелдеу). Кейін жоба іске асырылатын жерге бару Қаржы агенттігі берген қосымша мерзімге сәйкес жүзеге асырылады.

10. Мониторинг проекта осуществляется на основании данных, предоставляемых банком/лизинговой компанией/представителем держателей облигаций и предпринимателем/грантополучателем/эмитентом. Финансовое агентство не несет ответственности за недостоверные сведения, представляемые данными источниками информации.
11. Финансовое агентство не проводит мониторинг целевого использования кредита предпринимателем по проектам, профинансированным банком в рамках портфельного гарантирования.
Глава 3. Функции Финансового агентства при проведении мониторинга
12. При проведении мониторинга субсидируемых проектов Финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования нового кредита/облигационного займа предпринимателем/эмитентом, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых банком/лизинговой компанией/исламским банком/исламской лизинговой компанией/эмитентом/представителем держателей облигаций;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком/лизинговой компанией/исламским банком/исламской лизинговой компанией/Центральным депозитарием;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового/исламского лизинга, использования эмитентом облигационного займа);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя/эмитента условиям Программы/Механизма и (или) решению Финансового агентства;
5) мониторинг исполнения предпринимателями в рамках первого направления Программы и субъектами малого предпринимательства в рамках второго направления Программы обязательств по достижению роста дохода и увеличению среднегодовой численности рабочих мест на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства, по проектам, направленным на модернизацию и расширение производства, а также в части исполнения предпринимателями условия по сохранению и (или) увеличению среднегодовой численности рабочих мест или достижения роста дохода на 10% после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства о субсидировании проекта в рамках Механизма. Отчетной датой при расчете динамики роста дохода и среднегодовой численности работников предпринимателя является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения Финансового агентства.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При проведении мониторинга гарантируемых проектов Финансовое агентство осуществляет:

10. Жобаны мониторингілеу банк/лизингтік компания/облигация ұстаушылардың өкілі және кәсіпкер/грант алушы/эмитент беретін деректердің негізінде жүзеге асырылады. Қаржы агенттігі осы ақпарат көздері берген дұрыс емес мәліметтер үшін жауапты болмайды.
11. Қаржы агенттігі портфельдік кепілдендіру шеңберінде банк қаржыландырған жобалар бойынша кәсіпкердің кредитті мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізбейді.
3-тарау. Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу кезіндегі функциялары
12. Субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу кезінде Қаржы агенттігі:
1) банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания/облигация ұстаушылардың өкілдері ұсынатын деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шартын жасасқан кәсіпкердің/эмитенттің жаңа кредитті/облигациялық қарызды мақсатты пайдалануын мониторингілеуді;
2) банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания/Орталық депозитарий ұсынатын деректердің негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеуді;
3) жобаның іске асырылуын (қаржылық/исламдық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасының пайдаланылуын, эмитенттің облигациялық қарызды пайдалануын) мониторингілеуді;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің/эмитенттің Бағдарлама/Тетік шарттарына және (немесе) Қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігін мониторингілеуді;
5) Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің және Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар бойынша қаржы агенттігінің шешімі күнінен бастап қаржылық 2 (екі) жылдан кейін кірістің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу және жұмыс орындарының жылдық орташа санын ұлғайту жөніндегі міндеттемелерді орындауын, сондай-ақ кәсіпкерлердің Тетік шеңберінде қаржы агенттігінің жобаны субсидиялау туралы шешімі күнінен бастап қаржылық 2 (екі) жылдан кейін жұмыс орындарының жылдық орташа санын сақтау және (немесе) ұлғайту немесе кірістің 10 %-ға өсуіне қол жеткізу бойынша шарттарды орындауын мониторингілеуді жүзеге асырады. Кәсіпкердің кірісі мен жұмыскерлерінің орташа жылдық санының өсу серпінін есептеу кезінде есепті күн Қаржы агенттігі шешімінің күніне қарамастан, келесі қаржылық жылдың басы болып табылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу кезінде Қаржы агенттігі:

1) мониторинг целевого использования кредита предпринимателя, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, представляемых банком/лизинговой компанией/исламским банком/исламской лизинговой компанией и/или предпринимателем;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком/лизинговой компанией/исламским банком/исламской лизинговой компанией, или иных достоверных источников;
3) мониторинг исполнения предпринимателями в рамках первого направления Программы и субъектами малого предпринимательства в рамках второго направления Программы обязательств по достижению роста дохода и увеличения среднегодовой численности рабочих мест на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения финансового агентства, по проектам, направленными на модернизацию и расширение производства. Отчетной датой при расчете динамики роста дохода и среднегодовой численности работников предпринимателя является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения Финансового агентства.
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Программы/Механизма и (или) решению Финансового агентства.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При проведении мониторинга проектов грантового финансирования для реализации новых бизнес-идей Финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования гранта;
2) мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в течение 1 (одного) года со дня получения гранта;
3) мониторинг выполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора о предоставлении гранта.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для осуществления функций мониторинга проекта Финансовое агентство запрашивает у предпринимателя/грантополучателя и банка/лизинговой компании/исламского банка/исламской лизинговой компании/эмитента/представителя держателей облигаций необходимые документы, подтверждающие целевое использование кредита/гранта/облигационного займа и соответствие проекта условиям Программы/Механизма, а также информацию, относящуюся к предмету мониторинга проекта, в том числе составляющую налоговую тайну с его согласия, а также перечень документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам мониторинга, перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов согласно приложению 2 к настоящим Правилам мониторинга и перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам мониторинга.
В случаях, когда требуется дополнительное подтверждение проекта предпринимателя/грантополучателя/эмитента условиям Программы/Механизма и целевого использования средств Финансовое агентство имеет право запросить дополнительные документы для мониторинга проекта.

1) банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания және/немесе кәсіпкер ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде кепілдік шарты жасалған кәсіпкер кредитінің мақсатты пайдаланылуын мониторингілеуді;
2) банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания ұсынатын деректер немесе өзге де анық дереккөздер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеуді;
3) Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің және Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар бойынша қаржы агенттігінің шешімі күнінен бастап қаржылық 2 (екі) жылдан кейін кірістің 10% - ға өсуіне қол жеткізу және жұмыс орындарының орташа жылдық санын ұлғайту жөніндегі міндеттемелерді орындауын мониторингілеуді жүзеге асырады. Кәсіпкер кірісінің өсу серпінін және қызметкерлерінің орташа жылдық санын есептеу кезіндегі есепті күн Қаржы агенттігі шешімінің күніне қарамастан, келесі қаржылық жылдың басталуы болып табылады.
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Бағдарламаның/Тетіктің шарттарына және (немесе) Қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігін мониторингілеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу кезінде Қаржы агенттігі:
1) гранттың мақсатты пайдаланылуын мониторингілеуді;
2) кәсіпкерлердің грантты алған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде бизнес-жобаларды орындау жөніндегі қызметтерін мониторингілеуді;
3) кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарттарды орындауын мониторингілеуді;
4) кәсіпкердің грант беру туралы шарттың талаптарын орындауын мониторингілеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жобаны мониторингілеу функцияларын жүзеге асыру үшін Қаржы агенттігі кәсіпкерден/грант алушыдан және банктен/лизингтік компаниядан/ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан/эмитенттен/облигация ұстаушылардың өкілдерінен кредиттің/гранттың/облигациялық қарыздың мақсатты пайдаланылуын және жобаның Бағдарлама/Тетік шарттарына сәйкестігін растайтын қажетті құжаттарды, сондай-ақ жобаның мониторинг нысанына жататын ақпаратты, оның ішінде оның келісуімен салықтық құпияны құрайтын ақпаратты, сондай-ақ осы Мониторингілеу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін, осы Мониторингілеу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес кепілдік берілген жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін және осы Мониторингілеу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін сұратады.
Кәсіпкер/грант алушы/эмитент жобасының Бағдарлама/Тетік шарттарына сәйкестігін және қаражатты мақсатты пайдалануын қосымша растау талап етілген жағдайларда, Қаржы агенттігі жобаны мониторингілеу үшін қосымша құжаттарды сұратуға құқылы.

Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок проведения мониторинга
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Мониторинг субсидируемых проектов
16. В рамках мониторинга проекта Финансовое агентство в срок не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до даты начала мониторинга направляет банку/лизинговой компании/исламскому банку/исламской лизинговой компании/эмитенту/представителю держателей облигаций уведомление о проведении мониторинга в рамках Программы/Механизма со списком проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам мониторинга.
Список проектов, подлежащих мониторингу, формируется из общего пула подписанных договоров субсидирования за соответствующий период, подлежащий мониторингу, за исключением проектов предпринимателей, по которым кредиты на дату проведения мониторинга погашены либо субсидирование по ним прекращено на основании решения Финансового агентства.
Срок представления документов, необходимых для проведения мониторинга проекта, отражается в уведомлении Финансового агентства с учетом даты начала мониторинга проекта.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Банк/лизинговая компания/исламский банк/исламская лизинговая компания не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты начала мониторинга письменно уведомляет предпринимателей, указанных в уведомлении Финансового агентства, о проведении мониторинга.
18. Банк/лизинговая компания/исламский банк/исламская лизинговая компания представляют Финансовому агентству документы, необходимые для проведения мониторинга субсидируемых проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга проекта.
19. Финансовое агентство в течение срока проведения мониторинга, указанного в уведомлении Финансового агентства, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта с учетом пунктов 9 и 12 настоящих Правил мониторинга.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Мониторинг жүргізу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Субсидияланатын жобаларды мониторингілеу
16. Жобаны мониторингілеу шеңберінде Қаржы агенттігі мониторингтің басталу күніне дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде банкке/лизингтік компанияға/ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға/эмитентке/облигация ұстаушылардың өкілдеріне мониторингілеуге жататын жобалар тізімін, мониторинг жүргізу мерзімін және осы Мониторингілеу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін қоса, Бағдарлама/Тетік шеңберінде мониторинг жүргізілетіндігі туралы хабарлама жібереді.
Мониторингілеуге жататын жобалар тізімі мониторинг жүргізу күніне кредиттері өтелген не Қаржы агенттігінің шешімі негізінде оларды субсидиялау тоқтатылған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, мониторингілеуге жататын тиісті кезеңде қол қойылған субсидиялау шарттарының жалпы пулынан қалыптастырылады.
Жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсыну мерзімі жобаны мониторингілеуді бастау күні ескеріле отырып, Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания мониторинг басталған күнге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын кешіктірмей Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу туралы хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлерді жазбаша түрде хабардар етеді.
18. Банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания жобаны мониторингілеу басталған күнге дейінгі мерзімде осы Мониторингілеу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес Қаржы агенттігіне субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынады.
19. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімі ішінде Қаржы агенттігі, оның ішінде осы Мониторингілеу қағидаларының 9 және 12-тармақтарын ескере отырып, жобаның іске асырылатын жеріне барып жобаны мониторингілеуді жүзеге асырады.

20. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования по проектам предпринимателя/эмитента, в том числе по результатам проведенного мониторинга, осуществляется согласно Главы 9 Правил субсидирования, Главы 8 Правил субсидирования при финансировании исламскими банками и Главы 7 Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения.
Параграф 2. Мониторинг гарантируемых проектов
21. Банк/лизинговая компания/исламский банк/исламская лизинговая компания осуществляет мониторинг проекта предпринимателя, который включает ежемесячный текущий мониторинг хода реализации проекта (-ов) предпринимателя. Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта (-ов) субъектов частного предпринимательства в рамках первого/второго направления Программы и в рамках Механизма по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам мониторинга представляется банком Финансовому агентству отдельно по каждой программе не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного Финансовым агентством.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Мониторинг не проводится по проектам, получившим гарантию Финансового агентства в рамках портфельного гарантирования, за исключением случаев, когда предпринимателем не исполняются обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору в течение 60 (шестидесяти) календарных дней (за исключением случаев, когда в Договоре гарантии указан другой срок). По данным проектам мониторинг проводится в случае выхода проекта на просрочку свыше 60 (шестидесяти) календарных дней.
23. Финансовое агентство ежемесячно до двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет уполномоченному органу отчет о гарантировании в рамках первого и второго направления Программы по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам мониторинга.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В рамках мониторинга проекта Финансовое агентство в срок не позднее, чем за двадцать рабочих дней до даты начала мониторинга направляет банку/лизинговой компании/исламскому банку/исламской лизинговой компании уведомление о проведении мониторинга в рамках Программы/Механизма со списком проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов согласно приложению 2 к настоящим Правилам мониторинга.

20. Кәсіпкердің/эмитенттің жобалары бойынша субсидиялауды, оның ішінде жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта жалғастыру тәртібі Субсидиялау қағидаларының 9-тарауына, Ислам банктері қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларының 8-тарауына және Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 7-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Кепілдендірілетін жобаларды мониторингілеу
21. Банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкер жобасының (жобаларының) іске асырылу барысын ай сайынғы ағымдағы мониторингілеуді қамтитын кәсіпкердің жобасын мониторингілеуді жүзеге асырады. Осы Мониторингілеу қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бағдарламаның бірінші/екінші бағыты шеңберінде және Тетік шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілері жобасының (жобаларының) іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы есепті банк Қаржы агенттігіне есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей әр бағдарлама бойынша жекелей жазбаша түрде ұсынады және Қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша жібереді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Кәсіпкер кредиттік шарт бойынша негізгі борышы бойынша сомасын 60 (алпыс) күнтізбелік күн ішінде өтеу міндеттемесін орындамаған жағдайды қоспағанда (Кепілдік шартында басқа мерзім көрсетілген жағдайдан басқа) портфельдік кепілдендіру шеңберінде Қор кеплідігін алған жобалар бойынша мониторинг өткізілмейді. Бұл жобалар бойынша мониторинг жоба 60 (алпыс) күнтізбелік күннен астам күнге мерзімін өткен болып танылған жағдайда өткізіледі.
23. Қаржы агенттігі ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін уәкілетті органға осы Мониторингілеу қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бағдарламаның бірінші және екінші бағыты шеңберінде кепілдік беру туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Жобаны мониторингілеу шеңберінде Қаржы агенттігі мониторингтің басталу күніне дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде банкке/лизингтік компанияға/ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға мониторингілеуге жататын жобалар тізімін, мониторинг жүргізу мерзімін және осы Мониторингілеу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін қоса, Бағдарлама/Тетік шеңберінде мониторинг жүргізілетіндігі туралы хабарлама жібереді.

Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Банк/лизинговая компания/исламский банк/исламская лизинговая компания не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты начала мониторинга письменно уведомляет предпринимателей, указанных в уведомлении Финансового агентства, о проведении мониторинга.
26. Банк/лизинговая компания/исламский банк/исламская лизинговая компания представляет Финансовому агентству перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов согласно приложению 2 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга.
27. Финансовое агентство в течение срока проведения мониторинга, указанного в уведомлении Финансового агентства, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта с учетом пунктов 9 и 13 настоящих Правил мониторинга.
28. Порядок аннулирования гарантии по проектам предпринимателей осуществляется согласно Правилам гарантирования.
Параграф 3. Мониторинг проектов грантового финансирования
29. В рамках мониторинга проектов грантового финансирования Финансовое агентство:
1) ведет реестр получателей грантов в сроки и по форме, утвержденные Финансовым агентством;
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных грантополучателем, и представляет региональному координатору Программы отчет о реализации грантополучателями бизнес-проектов.
30. По проектам грантового финансирования Финансовое агентство в срок не позднее десяти рабочих дней до даты проведения мониторинга направляет грантополучателю и грантодателю уведомление о проведении мониторинга проекта грантополучателя в рамках Программы с указанием сроков проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам мониторинга.
Список проектов, подлежащих мониторингу, формируется из общего пула заключенных договоров о предоставлении гранта за соответствующий период, подлежащий мониторингу.
Срок представления документов, необходимых для проведения мониторинга, отражается в уведомлении Финансового агентства с учетом даты начала мониторинга проекта.
31. Грантополучатель представляет Финансовому агентству перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания мониторинг басталған күнге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын кешіктірмей Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу туралы хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлерге жазбаша түрде хабарлайды.
26. Банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания мониторинг басталған күнге дейінгі мерзімге осы Мониторингілеу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес Қаржы агенттігіне кепілдік берілген жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін ұсынады.
27. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімі ішінде Қаржы агенттігі мониторингті, оның ішінде осы мониторинг қағидаларының 9 және 13-тармақтарын ескере отырып, жоба іске асырылатын жерге барып жобаны мониторингілеуді жүзеге асырады.
28. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша кепілдікті жою тәртібі Кепілдік беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Гранттық қаржыландыру жобаларын мониторингілеу
29. Гранттық қаржыландыру жобаларын мониторингілеу шеңберінде Қаржы агенттігі:
1) Қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша және мерзімдерде грант алушылардың тізілімін жүргізеді;
2) грант алушы алған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне грант алушылардың бизнес-жобаларды іске асыруы туралы есеп ұсынады.
30. Гранттық қаржыландыру жобалары бойынша Қаржы агенттігі мониторинг жүргізу күніне дейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде грант алушы мен грант берушіге Бағдарлама шеңберінде бақылаудың кезеңі және осы Мониторингілеу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Мониторингілеуге жататын жобалардың тізімі мониторингілеуге жататын тиісті кезеңдегі грант беру туралы жасалған шарттардың жалпы пулынан қалыптастырылады.
Мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсыну мерзімі жоба мониторингінің басталу күні ескеріле отырып, Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетіледі.
31. Грант алушы мониторингтің басталу күніне дейінгі мерзімде осы Мониторингілеу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін Қаржы агенттігіне ұсынады.

32. Финансовое агентство в течение срока проведения мониторинга, указанного в уведомлении Финансового агентства, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта с учетом пунктов 9 и 14 настоящих Правил мониторинга.
33. В случае, если грантополучатель в течение срока проведения мониторинга не представил необходимый пакет документов для мониторинга, либо невозможно определить его местонахождение, Финансовое агентство составляет акт о невозможности проведения мониторинга в связи с не предоставлением/отказом в предоставлении Грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга, который направляется региональному координатору Программы и в последующем направляется уполномоченному органу в рамках Договора о государственных закупках услуг.
34. При выявлении Финансовым агентством нецелевого использования грантополучателем средств гранта, невыполнения бизнес-проекта и/или невыполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест, и/или условий договора о предоставлении гранта, Финансовое агентство письменно уведомляет регионального координатора Программы, Конкурсную комиссию о данных фактах в течение 5 (пяти) рабочих дней после подписания мониторингового отчета сторонами.
35. На основании отчета о мониторинге проекта/акта о невозможности проведения мониторинга, представленного Финансовым агентством, Конкурсная комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения информации от Финансового агентства принимает решение о предоставлении дополнительного срока (однократно) для устранения замечаний либо о расторжении договора с грантополучателем, после чего в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет о своем решении регионального координатора Программы и Финансовое агентство.
36. В случае принятия Конкурсной комиссией решения о расторжении договора, региональный координатор Программы проводит мероприятия по возврату средств гранта, использованного не по целевому назначению, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
37. В случае выявления нецелевого использования части средств гранта допускается возврат грантополучателем по соответствующему решению Конкурсной комиссии средств гранта только на сумму нецелевого использования средств гранта.
Глава 5. Оформление результатов мониторинга
38. По итогам мониторинга Финансовым агентством формируется отчет о мониторинге, который визируется банком/исламским банком/лизинговой компанией/исламской лизинговой компанией/грантодателем и Финансовым агентством в срок не более пяти рабочих дней с даты его получения. По проекту, по которому выдано несколько кредитов (траншей)/грантов, составляется один отчет по мониторингу.

32. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімі ішінде Қаржы агенттігі жобаны мониторингілеуді, оның ішінде осы Мониторинг қағидаларының 9 және 14-тармағын ескере отырып, жоба іске асырылатын жерге жерге барып жүзеге асырады.
33. Егер мониторинг жүргізу мерзімі ішінде грант алушы мониторингілеу үшін қажет құжаттар топтамасын ұсынбаса, не оның орналасқан жерін анықтау мүмкін болмаса, Қаржы агенттігі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және Грант алушының жобаны мониторингілеу үшін мәліметтерді ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты кейін Мемлекеттік сатып алу туралы шарт шеңберінде уәкілетті органға жіберілетін осы Мониторингілеу қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт жасайды.
34. Қаржы агенттігі грант алушының грант қаражатын мақсатсыз пайдалануын, бизнес-жобаның орындалмауын және/немесе Кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарттарды орындамауын және/немесе грант беру туралы шарттың талаптарын орындамауын анықтаған жағдайда, Қаржы агенттігі тараптармен мониторингтік есепке қол қойғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Конкурстық комиссияға осы фактілер туралы жазбаша хабарлайды.
35. Қаржы агенттігі ұсынған жобаны мониторингілеу туралы есептің/жобаға мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы актінің негізінде Конкурстық комиссия Қаржы агенттігінен ақпарат алған кезеден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ескертулерді жою не грант алушымен шартты бұзу үшін қосымша мерзім (бір рет) беру туралы шешім қабылдайды, одан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзінің шешімі туралы Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және Қаржы агенттігіне хабарлайды.
36. Конкурстық комиссия шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіппен нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
37. Грант қаражатының бір бөлігі мақсатсыз пайдаланылғаны анықталған жағдайда, грант алушының грант қаражатын Конкурстық комиссияның тиісті шешімі бойынша грант қаражатының мақсатсыз пайдаланылған сомасын ғана қайтаруына жол беріледі.
5-тарау. Мониторингілеу нәтижелерін ресімдеу
38. Мониторингілеудің қорытындысы бойынша Қаржы агенттігі мониторинг туралы есепті қалыптастырады, оған банк/ислам банкі/лизингтік компания/исламдық лизингтік компания/грант беруші және Қаржы агенттігі оны алған күннен бастап бес жүмыс күнінен аспайтын мерзімде бұрыштама қояды. Бірнеше кредит (транш)/грант берілген жоба бойынша мониторинг жөнінде бір есеп жасалады.

39. В случае отказа банка/исламского банка/лизинговой компании/исламской лизинговой компании/грантополучателя/грантодателя/ эмитента от подписания отчета по мониторингу, в связи с несогласием с выводами Финансового агентства, а также в случае не представления сведений, необходимых для проведения мониторинга, Финансовое агентство в течение 1 (одного) рабочего дня составляет акт об отказе в подписании документа по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам мониторинга.
40. Финансовое агентство представляет дополнительные сроки для устранения замечания по проектам предпринимателей, находящимся на стадии строительства, оформления правоустанавливающих документов, реализации проекта и при наличии следующих объективных причин:
1) на дату проведения мониторинга кредит не освоен или освоен частично (линия освоена не полностью, средства находятся на расчетном счете для последующей оплаты за товар/работу/услугу);
2) не поставлены товары/работы/услуги, приобретенные в рамках кредита и не произведен монтаж оборудования (при необходимости);
3) не завершены строительные/реконструкционные/ремонтные работы, проведенные в том числе на средства кредита;
4) не получен акт приемки/акт ввода в эксплуатацию объекта, построенного, в том числе на средства кредита;
5) не представлены в полном объеме документы, подтверждающие соответствие заемщика/кредита/ проекта условиям Программы/Механизма и целевое использование кредита (счет-фактуры, накладные и другие) (при наличии обоснований их непредставления заемщиком на момент проведения мониторинга);
6) не подтверждено создание рабочих мест согласно решению регионального координационного совета.
Сноска. Пункт 40 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Результаты мониторинга в рамках заключенного договора о государственных закупках Финансовое агентство доводит до уполномоченного органа согласно условиям, указанным в договоре о государственных закупках.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. Банк/ислам банкі/лизингтік компания/исламдық лизингтік компания/грант беруші/грант алушы/эмитент мониторинг жөніндегі есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда, сондай-ақ мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, Қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Мониторингілеу қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес құжатқа қол қоюдан бас тарту туралы акт жасайды.
40. Қаржы агенттігі кәсіпкерлердің салыну, құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу, жобаны іске асыру сатысындағы жобалары бойынша және мынадай объективті себептер болған жағдайда:
1) мониторинг жүргізу күніне кредит игерілмеген немесе ішінара игерілген (желі толығымен игерілмеген, қаражат тауар/жұмыс/көрсетілетін қызмет үшін кейіннен ақысын төлеу үшін есеп айырысу шотында);
2) кредит шеңберінде сатып алынған тауарлар жеткізілмеген/жұмыстар орындалмаған/қызметтер көрсетілмеген және жабдықты монтаждау жүзеге асырылмаған (қажет болған жағдайда);
3) құрылыс/реконструкциялық/жөндеу жұмыстары, оның ішінде кредит қаражатына жүргізілген жұмыстар аяқталмаған;
4) объектіні, оның ішінде кредит қаражатына салынған объектіні қабылдау актісі/пайдалануға беру актісі алынбаған;
5) қарыз алушының/кредиттің/жобаның Бағдарлама/Тетік шарттарына сәйкестігін және кредиттің мақсатты пайдалануын растайтын құжаттар толық көлемде ұсынылмаған (шот-фактуралар, жүкқұжаттар және басқалары) (қарыз алушы мониторинг жүргізу кезінде оларды ұсынбауына негіздемелер болған жағдайда);
6) өңірлік үйлестіру кеңесінің шешіміне сәйкес жұмыс орындарын құру расталмаған кезде ескертулерді жою үшін қосымша мерзім береді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Жасалған Мемлекеттік сатып алу туралы шарт шеңберіндегі мониторингтің нәтижелерін Қаржы агенттігі мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген талаптарға сәйкес уәкілетті органның назарына жеткізеді.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті
қолдау мен дамытудың мемлекеттік
бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау бағдарламалары
шеңберінде іске асырылатын
жобаларға мониторинг жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка/исламского банка/лизинговой компании/исламской лизинговой компании, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком/лизинговой компании/исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3. Документы, представленные в подтверждение целевого использования (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе.
4. Подтверждение собственного участия по проектам в рамках Программы с суммой свыше 180 (ста восьмидесяти) миллионов тенге (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта.
5. В случае взимания комиссий, сборов и/или иных платежей, связанных с кредитом/заключением договора финансового лизинга, документ, подтверждающий возврат данных комиссий предпринимателю.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов

1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда банктің/ислам банкінің/лизингтік компанияның/исламдық лизингтік компанияның кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашып көрсететін басқа да құжаттар.
2. Кәсіпкердің мониторинг жүргізу кезіндегі жағдай бойынша берешектердің баптары (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар) бойынша толық жазумен, мерзімінен кешіктірілген бөлігі көрсетілген несиелік берешегі туралы анықтама немесе банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания мен кәсіпкердің арасындағы салыстырып тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің есеп шотына тыйым салудың бар-жоғын көрсету қажет.
3. Қарыздың мақсатты пайдаланылғандығын (инвестициялық мақсаттарға, сол сияқты айналым қаражатын толықтыруға берілген) растау үшін ұсынылған құжаттар, сондай-ақ көрнекі түрде растайтын:
1) төлеу фактісін растайтын: төлем тапсырмалары, шетелдік валютада аударуға берілген өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және басқа да құжаттар;
2) тауарлардың алынғандығын, жұмыстардың орындалғандығын, қызметтердің көрсетілгендігін және банктік қарыз шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізілгендігін растайтын құжаттар: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүргізіліп жатқан жер учаскесін меншік/жалға алу құқығын растайтын құжат, түпкілікті қарыз алушыға ҚМЖ жүргізудің басталатындығы туралы хабарлау, уәкілетті органда тіркей отырып, пайдалануға беру/қабылдап алу актілері.
4. 180 (бір жүз сексен) миллион теңгеден астам сомамен (ақша қаражаты, жылжымалы/жылжымайтын мүлік), оның ішінде жобаны іске асырудың жалпы құнының 10%-ынан төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен Бағдарлама шеңберіндегі жобалар бойынша өз қатысуын растау.
5. Кредитпен/қаржылық лизинг шартын жасасумен байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алған жағдайда, кәсіпкерге аталған комиссиялардың қайтарылатындығын растайтын құжат.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті
қолдау мен дамытудың мемлекеттік
бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау бағдарламалары
шеңберінде іске асырылатын
жобаларға мониторинг жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Кепілдік берілген жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка/лизинговой компании/исламского банка/исламской лизинговой компании, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком/лизинговой компании/исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3. Договоры залогов со всеми дополнительными соглашениями.
4. Документы, подтверждающие исполнение банком/лизинговой компанией/исламским банком/исламской лизинговой компанией и/или предпринимателем особых условий действительности гарантии и прочих условий гарантирования.
5. Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках на залоговое имущество. Предоставление/запрос справки осуществляется при проведении первого мониторинга по проекту. При последующих мониторингах справка обновляется, если ее срок более 1 (одного) года. При этом, требуется обязательное предоставление/запрос актуальной справки при проведении внепланового мониторинга Финансовым агентством, в случае неисполнения предпринимателем обязательств по погашению суммы основного долга по договору банковского займа в сроки, установленные договором гарантии.
6. Договоры банковского займа, транши с дополнительными соглашениями, заключенные с предпринимателем, выданные в рамках кредитных соглашений по всем выдачам.
7. Документы, подтверждающие предоставление денег конечному заемщику по кредиту/кредитной линии (выписка с банковского счета предпринимателем (с даты получения проверяемого транша/займа, до даты фактического освоения), платежное поручение оператора и/или платежный ордер).
8. Документы, представленные в подтверждение целевого использования (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы;

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда банктің/лизингтік компанияның/ислам банкінің /исламдық лизингтік компанияның кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашып көрсететін басқа да құжаттар.
2. Кәсіпкердің мониторинг жүргізу кезіндегі жағдай бойынша берешектердің баптары (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар) бойынша толық жазумен, мерзімінен кешіктірілген бөлігі көрсетілген несиелік берешегі туралы анықтама немесе банк/лизингтік компания/ислам банкі/исламдық лизингтік компания мен кәсіпкердің арасындағы салыстырып тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің есеп шотына тыйым салудың бар-жоғын көрсету қажет.
3. Барлық қосымша келісімдерімен бірге кепіл шарттары.
4. Банктің/лизингтік компанияның/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның және/немесе кәсіпкердің кепілдіктің жарамдылығының ерекше шарттарын және кепілдік берудің өзге де шарттарын орындауын растайтын құжаттар.
5. Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның кепіл мүлкіне арналған техникалық сипаттамалары туралы анықтама. Анықтаманы беру/сұрату жоба бойынша алғашқы мониторинг жүргізілген кезде жүзеге асырылады. Кейінгі мониторингілеулерде, егер оның мерзімі 1 (бір) жылдан асса, анықтама жаңартылады. Бұл ретте, кәсіпкер кепілдік шартында белгіленген мерзімде банктік қарыз шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда Қаржы агенттігі жоспардан тыс мониторинг өткізген кезде міндетті түрде өзекті анықтаманы беру/сұрату талап етіледі.
6. Кәсіпкермен жасалған, барлық берулер бойынша кредиттік келісімдер шеңберінде берілген банктік қарыз шарттары, қосымша келісімдері бар транштар.
7. Кредит/кредиттік желі бойынша түпкілікті қарыз алушыға ақша берілгенін растайтын құжаттар (кәсіпкердің банк шотынан үзінді көшірме (тексерілетін транш/қарыз алынған күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейін), оператордың төлем тапсырмасы және/немесе төлем ордері).
8. Қарыздың мақсатты пайдаланылғандығын (инвестициялық мақсаттарға, сол сияқты айналым қаражатын толықтыруға берілген) растау үшін ұсынылған құжаттар, сондай-ақ көрнекі түрде растайтын:
1) төлеу фактісін растайтын: төлем тапсырмалары, шетелдік валютада аударуға берілген өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және басқа да құжаттар;

3. Документы, подтверждающие софинансирование расходов на реализацию бизнес-проекта собственными средствами в размере не менее 10 % от суммы предоставляемого гранта, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления СМР: документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе и другие.
4. Документы, подтверждающие выполнение мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), в соответствии с планом мероприятий бизнес-проекта по форме согласно приложению 4 к Договору о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 марта 2019 года № 18 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18377).
5. Копии налоговых деклараций грантополучателя, акцептованные комитетом государственных доходов, подтверждающие создание новых рабочих мест.

3. Бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін грант сомасынан кемінде 10% мөлшерінде өз қаражатымен бірлесіп қаржыландырғанын растайтын құжаттар, сондай-ақ көрнекі түрде:
1) төлеу фактісін растайтын: төлем тапсырмалары, шетелдік валютада аударуға берілген өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және басқа да құжаттар;
2) тауарлардың алынғандығын, жұмыстардың орындалғандығын, қызметтердің көрсетілгендігін және банктік қарыз шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізілгендігін растайтын құжаттар: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүргізіліп жатқан жер учаскесін меншік/жалға алу құқығын растайтын құжат, түпкілікті қарыз алушыға ҚМЖ жүргізудің басталатындығы туралы хабарлау, уәкілетті органда тіркей отырып, пайдалануға беру/қабылдап алу актілері.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 6 наурыздағы № 18 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18377 болып тіркелген) Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант беру туралы шартқа №4 қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жоба іс-шараларының жоспарына сәйкес нысанасы бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) іс-шараларының орындалғанын растайтын құжаттар.
5. Грант алушының мемлекеттік кірістер комитеті акцептеген, жаңа жұмыс орындары құрылғандығын растайтын салық декларацияларының көшірмелері.

6. Документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе, документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Отчет акционерного общества "_____________" о текущем мониторинге хода реализации проектов субъектов частного предпринимательства в рамках первого/ второго направления Программы/Механизма (нужное указать) за период с __________________ по ______________________ года

6. Бизнес-жоспарды іске асыру барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өткізілгенін растайтын құжаттар.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті
қолдау мен дамытудың мемлекеттік
бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау бағдарламалары
шеңберінде іске асырылатын
жобаларға мониторинг жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
"_____________" акционерлік қоғамының Бағдарламаның/Тетіктің бірінші/екінші бағыты
шеңберінде (қажеттісін көрсету) жеке кәсіпкерлік субъектілері жобаларының іске асырылу
барысын ағымдағы мониторингілеу туралы __________________ жылдан
_________________ жылға дейінгі кезеңдегі есебі

Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2019 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование банка
Место обращения субъекта частного предпринимательства (регион)
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/бизнес-идентификационный номер (БИН) заемщика
Юридический статус (Товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, предпринимательский кооператив)
№ договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Срок кредита
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сумма кредита
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора гарантии
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Дата договора гарантии
Сумма гарантии Финансового агентства
Сумма исполнения обязательства Финансового агентства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по основному долгу
Количество дней просрочки по основному долгу
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Объект кредитования (инвестиционный кредит/пополнение оборотных средств)
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
18
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы
Бизнес по проекту (стартовый/действующий)
Период доступности по договору банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата решения уполномоченного органа банка
Классификационная категория по требованиям Национального Банка Республики Казахстан
26
27
28
29
Должностное лицо __________________________ Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии) Ответственный работник _____________________ Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Приложение 5
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Форма
Отчет о гарантировании (представляется Финансовым агентством в разрезе направлений Программы уполномоченному органу)
№ п/п
Наименование области
Сумма кредита по договору банковского займа
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности по основному долгу
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма гарантии Финансового агентства
Остаток суммы гарантии
Сумма исполненных обязательств Финансовым агентством по гарантиям
6
7
8
Должностное лицо _________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Ответственный работник __________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Приложение 6
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Форма
"___" ___________ 20___ года
Акт о невозможности проведения мониторинга в связи с не предоставлением/отказом в
предоставлении грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) директора/заместителя директора,
____________________________________Ф.И.О. специалиста(-ов) составили настоящий Акт
о том, что ___.___.___ года (наименование банка/предпринимателя) не предоставил/отказал
в предоставлении сведений, необходимых для проведения мониторинга проекта.
Директор/Заместитель Директора
Регионального филиала Финансового
агентства
___________________________________                   ________________________________
Ф.И.О.                         (подпись, печать (при наличии)
Специалист Регионального филиала
Финансового агентства
___________________________________                   ________________________________
Ф.И.О.                         (подпись, печать (при наличии)
Приложение 7
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Форма
" ____ " _______ 20___ года
Акт об отказе в подписании документа
Мы, нижеподписавшиеся, ___________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) директора/заместителя директора
Финансового агентства, _____________________________________Ф.И.О. специалиста (-ов)
Финансового агентства) составили настоящий Акт о том, что ___.___.___года Региональным
филиалом АО "Фонда развития предпринимательства "Даму" в (наименование банка/
предпринимателя) был направлен (способ отправки (нарочным, заказным письмом)
(наименование документа (отчет о Документальном мониторинге проектов/
Мониторинговый отчет по проекту), полученный (наименование подразделения банка/
предпринимателя) ___.___.___года, что подтверждается (квитанция о вручении, отметка
канцелярии о получении), для подписания в срок до ___.___.___года.
По состоянию на ___.___.___ года данный документ не подписан уполномоченным
представителем (наименование банка/исламского банка/лизинговой компании)/
предпринимателем/эмитентом/грантополучателем (нужное отразить).
Директор/Заместитель Директора
Регионального филиала Финансового
агентства
_______________________________                   ______________________________
Ф.И.О.                               (подпись, печать (при наличии)
Специалист Регионального филиала
Финансового агентства
_______________________________                   ______________________________
Ф.И.О.                               (подпись, печать (при наличии)

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2019 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Банктің атауы
Жеке кәсіпкерлік субъектісі жүгінген жер (өңір)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)/бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Заңды мәртебесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік, жеке кәсіпкер, шаруа қожалығы, кәсіпкерлік кооператив)
Банктік қарыз шартының/Кредит желісін ашу туралы келісімнің №
Банктік қарыз шартының/Кредит желісін ашу туралы келісімнің күні
Кредит мерзімі
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Кредит сомасы
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңі
Сыйақы төлеу бойынша жеңілдік кезеңі
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Кредитті (траншты) беру күні
Іс жүзінде берілген қаражат сомасы
Есепті күнгі негізгі борыш берешегінің қалдығы
Кепілдік шартының нөмірі
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Кепілдік шартының күні
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Қаржы агенттігінің кепілдік бойынша міндеттемелерін орындау сомасы
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен берешек сомасы
18
19
20
21
кестенің жалғасы
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен күндер саны
Сыйақы төлеу бойынша мерзімі өткен күндер саны
Кредит беру объектісі (инвестициялық кредит/айналым қаражатын толықтыру)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша код (ЭҚЖЖ)
22
23
24
25
кестенің жалғасы
Жоба бойынша бизнес (бастапқы/жұмыс істеп тұрған)
Банктік қарыз шарты/Кредит желісін ашу туралы келісім бойынша қолжетімділік кезеңі
Банктің уәкілетті органы шешімінің күні
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптары бойынша жіктеу санаты
26
27
28
29
Лауазымды адам _______________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болса)
(қолы, мөр (болса)
Жауапты жұмыскер _____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болса)
(қолы, мөр (болса)
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Кепілдік беру туралы есеп (Қаржы агенттігі Бағдарламаның бағыттары бөлінісінде уәкілетті органға ұсынады)
Р/с №
Саланың атауы
Банктік қарыз шарты бойынша кредит сомасы
Іс жүзінде берілген қаражат сомасы
Негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Кепілдік сомасының қалдығы
Қаржы агенттігінің кепілдіктер бойынша орындаған міндеттемелерінің сомасы
6
7
8
Лауазымды тұлға __________________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болса)
(қолы, мөр (болса)
Жауапты жұмыскер ________________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болса)
(қолы, мөр (болса)
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
20____жылғы "___" _________
Грант алушының жобаға мониторинг жүргізу үшін мәліметтер ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт
Біз, төменде қол қойғандар, _________________________________________________
(директордың/директордың орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты
(болса) (бұдан әрі-Т.А.Ә.), маманның/дардың Т.А.Ә.)
___ ж.___.___ ______________________________________________________________
(банктің/кәсіпкердің атауы)
жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбағаны/ұсынудан бас
тартқаны туралы осы Актіні жасадық.
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының
директоры/директорының орынбасары
__________________________________ _________________________
Т.А.Ә.                         (қолы, мөр (болса)
Қаржы агенттігінің өңірлік
филиалының маманы
__________________________________ _________________________
Т.А.Ә.                         (қолы, мөр (болса)
"Бизнестің жол картасы-2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде
іске асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" __________
Құжатқа қол қоюдан бас тарту туралы акт
Біз, төменде қол қойғандар __________________________________________________
(Қаржы агенттігі директорының/директоры орынбасарының тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
__________________________________________________________________________
(Қаржы агенттігі маманының (-дарының) Т.А.Ә. (болса))
___жылғы___.___ "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ өңірлік филиалы _______
_______________________________________________________________________ ға
(банктің/кәсіпкердің атауы)
___ жылғы ___.___ ___________________________________________________ алған
(банк/кәсіпкер бөлімшесінің атауы)
__________________________________________________________________________
(құжаттың атауы (жобаларды құжаттамалық мониторингілеу туралы есеп/жоба
бойынша мониторингтік есеп))
___.___.___ж. дейін қол қою үшін ____________________________________ жібергені,
(жіберілу тәсілі (қолға, тапсырыс хат)
оны _____________________________________________________ растайтыны туралы
(табыс етілгені туралы түбіртек, кеңсенің алғаны туралы белгісі)
осы Актіні жасадық.
_____ж. _______________ жағдай бойынша бұл құжатқа уәкілетті өкіл ____________
_________________________________________ кәсіпкер/эмитент/грант алушы
(банктің/ислам банкінің/лизингтік компанияның атауы)
(керегі көрсетілсін) қол қойған жоқ.
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының
директоры/директорының орынбасары
_________________________________ _________________________
Т.А.Ә.                         (қолы, мөр (болса)
Қаржы агенттігінің өңірлік
филиалының маманы
__________________________________ ________________________
Т.А.Ә.                         (қолы, мөр (болса)